О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 620
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст. 122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100, № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст. 140, 143;№ 22-II, ст.144; № 22-V, ст. 156;№ 22-VI, ст.159; № 23-II, ст. 172; 2016 г.,№ 7-II ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.119; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст. 18; № 10, ст. 23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 7-8, ст.22; № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 12, ст.39; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 50; № 16, ст.55; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 620 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А.Мамин
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-кұжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-1, 19-11, 96-құжат; № 21, 122-кұжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-1, 100-құжат, № 19-11, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 20-VII, 117-құжат; № 21-1, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-1, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-11, 172-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-1, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-қркат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-111, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-кұжаттар; № 16, 55-кұжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-кұжаттар; № 8, 45-құжат):

1) в оглавлении:
заголовок статьи 65-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 65-1. Лимиты расходов администраторов бюджетных программ";
дополнить заголовками статей 70-1 и 89-1 следующего содержания:
"Статья 70-1. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан";
"Статья 89-1. Счета заемщиков, привлекших гарантированный государством заем";
заголовок статьи 92 изложить в следующей редакции:
"Статья 92. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза";
дополнить заголовками статей 116-1 и 117-1 следующего содержания:
"Статья 116-1. Единый план счетов";
"Статья 117-1. Финансовая отчетность о состоянии задолженности";
2) в пункте 1 статьи 3подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) инвестиционное предложение - концептуальное предложение, обосновывающее целесообразность реализации государственных инвестиционных проектов в рамках реализации документов Системы государственного планирования для достижения цели, отражающее пути ее достижения и возможные способы финансирования, включая совокупность соответствующих мероприятий, разрабатываемое администраторами бюджетных программ;";
3) подпункт 10) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"10) принцип своевременности - зачисление поступлений в республиканский и местные бюджеты, на контрольный счет наличности Национального фонда Республики Казахстан и перевод их на счета Правительства в Национальном Банке Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим, зачисление и распределение поступлений в бюджеты государств-членов Евразийского экономического союза, принятие обязательств государственными учреждениями в соответствии с индивидуальными планами финансирования по обязательствам, проведение платежей в соответствии с индивидуальными планами финансирования по платежам и перечисление бюджетных средств на счета получателей бюджетных средств в сроки с соблюдением порядка, установленного соответствующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;";
4) в статье 5: пункт 2 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Указанные в пункте 4 настоящей статьи положения не распространяются на решения маслихатов о внесении изменений и дополнений в решения маслихатов о местном бюджете, а также на нормативные правовые акты об их реализации.";
пункт 6 исключить;
5) часть первую пункта 6 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"6.Выделение денег из резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов осуществляется в пределах объемов, утвержденных в республиканском или местных бюджетах на текущий финансовый год, постановлениями соответственно Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, а также правовыми актами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, которые утрачивают силу по завершении финансового года.";

1) мазмұнында:
65-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"65-1-бап. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері";
мынадай мазмұндағы 70-1 және 89-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"70-1-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв";
"89-1-бап. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан карыз алушылардың шоттары";
92-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"92-бап. Түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу";
мынадай мазмұндағы 116-1 және 117-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"116-1-бап. Шоттардың бірыңғай жоспары";
"117-1-бап. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік";
2) 3-баптың 1-тармағында 30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) инвестициялық ұсыныс - бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері әзірлейтін тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, мақсатқа қол жеткізу үшін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру шеңберінде мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асырудың орындылығын негіздейтін, мақсатқа қол жеткізу жолдары мен ықтимал қаржыландыру тәсілдерін көрсететін тұжырымдамалық ұсыныс;";
3) 4-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) уақтылылық қағидаты - республикалық және жергілікті бюджеттерге, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаның бақылау шотына түсімдерді есепке жатқызу және оларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі Үкіметтің, Жәбірленушілерге өтемақы қорының шоттарына аудару, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттеріне түсімдерді есепке жатқызу және бөлу, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер қабылдауы, төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларына сәйкес төлемдер жүргізу және Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіпті сақтай отырып, мерзімінде бюджет қаражатын бюджет қаражатын алушылардың шоттарына аудару;";
4) 5-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген ережелер жергілікті бюджет туралы мәслихаттардың шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы мәслихаттар шешімдеріне, сондай-ақ оларды іске асыру туралы нормативтік құқықтық актілерге қолданылмайды.";
6-тармақ алып тасталсын;
5) 19-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерінен ақша бөлу тиісінше Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қаржы жылы аяқталғаннан кейін күшін жоятын құқықтық актілерімен ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық немесе жергілікті бюджеттерде бекітілген көлем шегінде жүзеге асырылады.";

6) пункт 4 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"4. В республиканском бюджете на очередной финансовый год предусматривается резерв для кредитования областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
В областном бюджете на очередной финансовый год предусматривается резерв для кредитования районных (городов областного значения) бюджетов в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
В районном (города областного значения) бюджете на очередной финансовый год предусматривается резерв для кредитования бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности их бюджетов.
Заимствование в случае прогноза в очередном финансовом году дефицита наличности может осуществляться на срок до шести месяцев в пределах финансового года и не требует уточнения республиканского или местных бюджетов.";
7) статью 24 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Гарантированный трансферт из Национального фонда Республики Казахстан планируется в размере, не превышающем объем прогнозируемых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора при расчетной цене на нефть.
Порядок определения расчетной цены на нефть определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Расчетная цена на нефть устанавливается законом о гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан на соответствующий плановый период.";
8) часть первую пункта 4-1 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"4-1. В бюджетные программы вносятся изменения по инициативе администратора бюджетных программ без изменения годового объема финансирования по бюджетной программе без согласования с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию или по согласованию с местным уполномоченным органом по государственному планированию в случаях, предусмотренных частью второй пункта 9, пунктами 9-1, 9-3 статьи 85 настоящего Кодекса.";
9) статью 39-2 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В соответствии с аудиторским заключением, принятым по результатам государственного аудита, в течение трех месяцев подлежат обязательному возврату в республиканский бюджет суммы расходов в рамках целевого перечисления, использованные не на цели, определенные в законодательных актах Республики Казахстан.";

6) 20-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кезекті қаржы жылында облыстық бюджетте, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінде қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, кезекті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте олардың бюджеттерін кредиттеу үшін резерв көзделеді.
Кезекті қаржы жылында аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерде қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, кезекті қаржы жылына арналған облыстық бюджетте олардың бюджеттерін кредиттеу үшін резерв көзделеді.
Кезекті қаржы жылында аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінде қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, кезекті қаржы жылына арналған аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетте олардың бюджеттерін кредиттеу үшін резерв көзделеді.
Кезекті қаржы жылында қолма-қол ақша тапшылығы болжанған жағдайда, қарыз алу қаржы жылы шегінде алты айға дейінгі мерзімге жүзеге асырылуы мүмкін және республикалық немесе жергілікті бюджеттерді нақтылауды талап етпейді.";
7) 24-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт мұнайға есептік баға кезінде мұнай секторы ұйымдарынан Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына болжанатын түсімдердің көлемінен аспайтын мөлшерде жоспарланады.
Мұнайға есептік бағаны айқындау тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша айқындайды.
Мұнайға есептік баға Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан тиісті жоспарлы кезеңге арналған кепілдендірілген трансферт туралы заңмен белгіленеді.";
8) 32-баптың 4-1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Бюджеттік бағдарламаларға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бастамасы бойынша бюджеттік бағдарлама бойынша қаржыландырудың жылдық көлемін өзгертпей, мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдардың келісімінсіз немесе осы Кодекстің 85-бабы 9-тармағының екінші бөлігінде, 9-1, 9-3-тармақтарында көзделген жағдайларда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органмен келісу бойынша өзгерістер енгізіледі.";
9) 39-2-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған аудиторлық қорытындыға сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған мақсаттарға пайдаланылмаған шығыстар сомасы нысаналы аударым шеңберінде үш ай ішінде республикалық бюджетке міндетті түрде қайтарылуға жатады.";

10) пункт 3 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"3. Целевые трансферты и бюджетные кредиты используются местными исполнительными органами только в соответствии с их целевым назначением, определенным в соответствующих бюджетных программах, за исключением целевых текущих трансфертов, передаваемых в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 46 настоящего Кодекса на компенсацию потерь доходов нижестоящих бюджетов.
Целевые текущие трансферты, передаваемые в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 46 настоящего Кодекса, на компенсацию потерь доходов нижестоящих бюджетов, отражаются только в поступлениях нижестоящих бюджетов.";
11) в статье 45:
абзац первый части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Объемы трансфертов общего характера устанавливаются в абсолютном выражении на трехлетний период с разбивкой по годам и направлениям расходов нижестоящих бюджетов:";
часть первую пункта 4-2 изложить в следующей редакции:
"4-2. В ходе исполнения бюджета местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), а также аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов вправе перераспределять средства по бюджетным программам (подпрограммам), по которым установлены минимальные объемы финансирования из местного бюджета на другие направления расходов, по согласованию с уполномоченным органом соответствующей отрасли (сферы), определившим минимальные объемы финансирования из местного бюджета отдельных направлений расходов.";
12) подпункт 1) пункта 2 статьи 49 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан и вознаграждения, начисленные на ежедневный остаток денежных средств на едином казначейском счете;";
13) пункт 4 статьи 53 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При сокращении лимитов численности государственного органа размеры средств, предусмотренных на обеспечение деятельности государственных органов, исчисленных в соответствии с утвержденными лимитами штатной численности, сохраняются за государственными органами на соответствующий и последующие годы.";
14) в статье 57:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Бюджетная комиссия создается с целью обеспечения своевременной и качественной разработки проекта бюджета и выработки предложений по уточнению, корректировке и исполнению бюджета.

10) 44-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттерді жергілікті атқарушы органдар, осы Кодекстің 46-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес төмен тұрған бюджеттер кірістерінің шығындарын өтеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді қоспағанда, тиісті бюджеттік бағдарламаларда айқындалған олардың нысаналы мақсатына сәйкес қана пайдаланады.
Осы Кодекстің 46-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес төмен тұрған бюджеттер кірістерінің шығындарын өтеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер төмен тұрған бюджеттердің түсімдерінде ғана көрсетіледі.";
11) 45-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет туралы шешімімен - аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджет пен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің арасында жылдар және төмен тұрған бюджеттер шығыстарының бағыттары бойынша бөліне отырып, үш жылдық кезеңге абсолюттік мәнде белгіленеді.";
4-2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4-2. Бюджеттің атқарылуы барысында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары, сондай-ақ аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары шығыстардың жекелеген бағыттарын жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең аз көлемін айқындаған тиісті саланың (аяның) уәкілетті органымен келісу бойынша жергілікті бюджеттен қаржыландырудың ең аз көлемі белгіленген бюджеттік бағдарламалар (кіші бағдарламалар) бойынша қаражатты шығыстардың басқа бағыттарына қайта бөлуге құқылы.";
12) 49-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің депозиттері бойынша сыйақылар және бірыңғай қазынашылық шоттағы күн сайынғы ақша қаражатының қалдығына есептелген сыйақылар;";
13) 53-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік орган санының лимиттерін қысқартқан кезінде штат санының бекітілген лимиттеріне сәйкес есептелген, мемлекеттік органдардың қызметін қамтамасыз етуге көзделген қаражат мөлшері мемлекеттік органдарда тиісті және кейінгі жылдарда сақталады.";
14) 57-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бюджеттік комиссия бюджет жобасын уақтылы және сапалы әзірлеуді және бюджетті нақтылау, түзету және атқару жөніндегі ұсыныстар дайындауды қамтамасыз ету мақсатында құрылады.

2. Республиканская бюджетная комиссия, бюджетные комиссии области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и ведомственные бюджетные комиссии администраторов республиканских бюджетных программ осуществляют свою деятельность на постоянной основе.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Первые руководители администраторов республиканских бюджетных программ образуют ведомственные бюджетные комиссии, утверждают положение о них, определяют их состав.";
15) статью 58 изложить в следующей редакции:
"Статья 58. Компетенция бюджетных комиссий
1. В компетенцию республиканской бюджетной комиссии, бюджетных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) входят:
1) выработка предложений по прогнозу социально-экономического развития;
2) выработка предложений по приоритетным целям стратегических планов государственных органов или программ развития территорий и направлениям расходов администраторов бюджетных программ;
3) выработка предложений по проектам стратегических планов государственных органов или проектам изменений и дополнений в стратегический план и лимитам расходов администраторов бюджетных программ;
4) выработка предложений по определению показателей проектов бюджетов;
5) выработка предложений по проектам нормативных правовых актов, предусматривающим сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда Республики Казахстан;
6) выработка предложений по уточнению бюджетов;
7) рассмотрение результатов бюджетного мониторинга, проведенной оценки результатов и выработка предложений по ним;
8) выработка предложений по корректировке бюджетов;
9) иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, а также положениями о бюджетных комиссиях.
2. В компетенцию ведомственной бюджетной комиссии администратора республиканских бюджетных программ входят:
1) выработка предложений по проекту стратегического плана государственного органа или проекту изменений и дополнений в стратегический план, проектам бюджетных программ;
2) выработка предложений по бюджетной заявке администратора республиканских бюджетных программ и расчетам к ней;
3) рассмотрение результатов бюджетного мониторинга, проведенной оценки результатов и выработка предложений по ним;
4) иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом, а также положением о ведомственной бюджетной комиссии.";

2. Республикалық бюджеттік комиссия, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік комиссиялары және республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ведомстволық бюджеттік комиссиялары өз қызметін тұрақты негізде жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бірінші басшылары ведомстволық бюджеттік комиссиялар құрады, олар туралы ережені бекітеді, олардың құрамын айқындайды.";
15) 58-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"58-бап. Бюджеттік комиссиялардың құзыреті
1. Республикалық бюджеттік комиссияның, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттік комиссияларының құзыретіне:
1) әлеуметтік-экономикалық даму болжамы жөніндегі ұсыныстар әзірлеу;
2) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының немесе аумақтарды дамыту бағдарламаларының басым мақсаттары және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының бағыттары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының жобалары немесе стратегиялық жоспарға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4) бюджеттер жобаларының көрсеткіштерін айқындау жөніндегі ұсыныстар әзірлеу;
5) республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
6) бюджеттерді нақтылау жөніндегі ұсыныстар әзірлеу;
7) бюджеттік мониторингтің нәтижелерін, нәтижелерге жүргізілген бағалауды қарау және олар бойынша ұсыныстар әзірлеу;
8) бюджеттерді түзету жөніндегі ұсыныстар әзірлеу;
9) осы Кодексте, сондай-ақ бюджеттік комиссиялар туралы ережеде көзделген өзге де өкілеттіктер кіреді.
2. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің ведомстволық бюджеттік комиссиясының құзыретіне:
1) мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының жобасы немесе стратегиялық жоспарға өзгерістер мен толықтырулардың жобасы, бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік өтінімі және оған есеп айырысулар бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) Бюджеттік мониторингтің нәтижелерін, нәтижелерге жүргізілген бағалауды қарау және олар бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4) осы Кодексте, сондай-ақ ведомстволық бюджеттік комиссия туралы ережеде көзделген өзге де өкілеттіктер кіреді.";

16) в статье 61:
в пункте 1-1:
в части первой:
в подпункте 1):
абзацы третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"цели и приоритеты экономической политики на пятилетний период, в том числе налогово-бюджетной политики;
основные направления экономической политики на пятилетний период, в том числе налогово-бюджетной политики;";
в подпункте 2):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"тенденции и приоритеты социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы;";
часть вторую исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы разрабатываются с учетом параметров прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан.";
17) часть первую пункта 2 статьи 61-1 изложить в следующей редакции:
"2. Для формирования прогнозной консолидированной финансовой отчетности по республиканскому бюджету прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляется администраторами бюджетных программ в сроки, установленные центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
18) в статье 62:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Стратегические планы центральных государственных органов или изменения и дополнения в стратегические планы после утверждения республиканского бюджета дорабатываются, утверждаются в месячный срок со дня подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете либо со дня утверждения постановления Правительства Республики Казахстан по корректировке республиканского бюджета и подлежат опубликованию в средствах массовой информации в течение десяти календарных дней с обеспечением защиты государственных секретов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 5 дополнить частью второй следующего содержания:
"При уточнении или корректировке республиканского бюджета позднее третьего квартала текущего финансового года, предусматривающих уменьшение расходов администратора бюджетных программ в связи с ожидаемым неосвоением бюджетных средств, значения целевых индикаторов стратегического плана государственного органа не подлежат изменению.";
19) статью 65-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 65-1. Лимиты расходов администраторов бюджетных программ
1. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ определяются центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
Лимиты расходов администраторов бюджетных программ, финансируемых из местного бюджета, определяются местными уполномоченными органами по государственному планированию, за исключением лимитов расходов администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые определяются местными уполномоченными органами по государственному планированию районов (городов областного значения).

16) 61-бапта:
1-1-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшада:
үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"бес жылдық кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салықтық-бюджеттік саясаттың мақсаттары мен басымдықтарын;
бес жылдық кезеңге арналған экономикалық саясаттың, оның ішінде салықтық-бюджеттік саясаттың негізгі бағыттарын;";
2) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері мен басымдыктарын;";
екінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының параметрлері ескеріле отырып әзірленеді.";
17) 61-1-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Республикалық бюджет бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде ұсынады.";
18) 62-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар республикалық бюджет бекітілгеннен кейін пысықталады, Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойған немесе республикалық бюджетті түзету жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы бекітілген күннен бастап бір ай мерзімде бекітіледі және Қазақстан Республикасының зацнамасына сәйкес мемлекеттік құпиялардың қорғалуы қамтамасыз етіле отырып, күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ағымдағы қаржы жылының үшінші тоқсанынан кешіктіріліп бюджеттік қаражаттың күтілетін игерілмеуіне байланысты бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шығыстарын азайтуды көздейтін республикалық бюджетті нақтылау немесе түзету кезінде мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының нысаналы индикаторларының мәндері өзгертілуге жатпайды.";
19) 65-1 -бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-1-бап. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері
1. Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары айқындайтын аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін қоспағанда, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар айқындайды.

2. Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих стратегические планы, определяются на основе проектов стратегических планов или проектов изменений и дополнений в стратегические планы с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии к заключениям центрального уполномоченного органа по государственному планированию, оценки реализации стратегических планов и бюджетных программ, оценки социально-экономического эффекта бюджетных расходов за предыдущий год.
Лимиты расходов администраторов республиканских бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы, определяются на основе полномочий, определенных в положении о государственном органе, оценки реализации бюджетных программ, оценки социально-экономического эффекта бюджетных расходов за предыдущий год.
Лимиты расходов администраторов бюджетных программ, финансируемых из местного бюджета, определяются на основе программ развития территорий, и полномочий, определенных в положении о государственном органе.
В составе лимита расходов администраторов республиканских бюджетных программ центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию определяется лимит текущих административных расходов государственных органов.
Лимиты расходов определяются для каждого администратора бюджетных программ.
Лимиты расходов администраторов бюджетных программ определяются с учетом предложения соответствующей бюджетной комиссии.
Лимиты, определенные с учетом предложения соответствующей бюджетной комиссии, до 1 мая текущего финансового года доводятся администраторам бюджетных программ.
3. Порядок определения лимитов расходов администраторов бюджетных программ определяется центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
20) в статье 66:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Для планирования расходов бюджета администраторы республиканских бюджетных программ, разрабатывающие стратегические планы, представляют:
в срок до 15 марта текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по государственному планированию проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, проекты бюджетных программ, одобренные ведомственной бюджетной комиссией;
расчет финансовой потребности для достижения целей и целевых индикаторов проектов стратегических планов;
в срок до 15 мая текущего финансового года в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, имеющие положительные предложения Республиканской бюджетной комиссии, бюджетные заявки в полном объеме и проекты бюджетных программ.

2. Стратегиялық жоспарларды әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері Республикалық бюджеттік комиссияның мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындыларына ұсыныстары, стратегиялық жоспарлар мен бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау, өткен жылғы бюджет шығыстарының әлеуметтік-экономикалық әсерін бағалау ескеріле отырып, стратегиялық жоспарлар жобаларының немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар жобаларының негізінде айқындалады.
Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері мемлекеттік орган туралы ережеде айкындалған өкілеттіктер, бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау, бұдан бұрынғы жылдың бюджет шығыстарының әлеуметтік-экономикалық әсерін бағалау негізінде айқындалады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері аумақтарды дамыту бағдарламалары және мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған өкілеттіктер негізінде айқындалады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары лимитінің құрамында бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік органдардың ағымдағы әкімшілік шығыстарының лимитін айқындайды.
Шығыстар лимиттері бюджеттік бағдарламалардың әрбір әкімшісі үшін айқындалады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері тиісті бюджеттік комиссияның ұсыныстары ескеріле отырып айқындалады.
Тиісті бюджет комиссиясының ұсынысы ескеріле отырып айқындалған лимиттер ағымдағы қаржы жылының 1 мамырына дейін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің назарына жеткізіледі.
3. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін айқындау тәртібін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";
20) 66-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Стратегиялық жоспарлар әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджет шығыстарын жоспарлау үшін:
ағымдағы қаржы жылының 15 наурызына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ведомстволық бюджеттік комиссия мақұлдаған стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік бағдарламалар жобаларын;
стратегиялық жоспарлар жобаларының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін қаржылық қажеттілік есебін;
ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға Республикалық бюджеттік комиссияның оң ұсыныстары бар стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік өтінімдерді толық көлемде және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын ұсынады.

2. Администраторы республиканских бюджетных программ, не разрабатывающие стратегические планы, в срок до 15 мая текущего финансового года представляют в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетные заявки в полном объеме и проекты бюджетных программ.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Администраторы местных бюджетных программ в срок до 15 мая текущего финансового года представляют в местный уполномоченный орган по государственному планированию, за исключением администраторов бюджетных программ, финансируемых из бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, которые представляют в местные уполномоченные органы по государственному планированию районов (городов областного значения), бюджетные заявки в полном объеме и проекты бюджетных программ.";
21) в статье 67:
пункты 1-1 и 3 изложить в следующей редакции:
"1-1. Бюджетная заявка составляется на основе и в пределах лимитов расходов администраторов бюджетных программ.";
"3. Базовыми расходами являются расходы постоянного характера, капитальные расходы, а также расходы на начатые (продолжающиеся) бюджетные инвестиции и выполнение принятых государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Планирование расходов на новые инициативы администратора бюджетных программ по увеличению базовых расходов осуществляется за счет перераспределения средств базовых расходов этого администратора бюджетных программ, утвержденных в законе о республиканском бюджете или решении маслихата о местном бюджете, в предыдущий плановый период.";
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) расчеты по видам расходов по каждой бюджетной программе администратора бюджетных программ, за исключением текущих административных расходов государственных органов, по которым определены лимиты в соответствии с частью четвертой пункта 2 статьи 65-1 настоящего Кодекса, и базовых расходов по перечню, определенному центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию, с описанием влияния заявленного финансирования на достижение показателей результатов бюджетных программ;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) оценку экономического эффекта от заявляемых расходов на бюджетные инвестиционные проекты, формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических лиц, бюджетные субсидии.
Экономический эффект от заявляемых расходов на бюджетные инвестиционные проекты, формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических лиц, определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Экономический эффект от бюджетных субсидий определяется в порядке, утвержденном центральными государственными органами по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";

2. Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік өтінімдерді толық көлемде және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 2-1 -тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарына ұсынатын аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға бюджеттік өтінімдерді толық көлемде және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын ұсынады.";
21) 67-бапта:
1-1 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Бюджеттік өтінім бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шығыстары лимиттерінің негізінде және шегінде жасалады.";
"3. Тұрақты сипаттағы шығыстар, күрделі шығыстар, сондай-ақ басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестицияларга және мемлекеттік- жекешелік әріптестік жобалары бойынша қабылданған мемлекеттік міндеттемелерді, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді орындауға арналған шығыстар базалық шығыстар болып табылады.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің базалық шығыстарды ұлғайту жөніндегі жаңа бастамаларына шығыстарын жоспарлау бұдан бұрынғы жоспарлы кезеңде республикалық бюджет туралы заңда немесе жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде бекітілген осы бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің базалық шығыстар қаражатын қайта бөлу есебінен жүзеге асырылады.";
6-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік органдардың осы Кодекстің 65-1-бабы 2-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес лимиттері айқындалған мемлекеттік органдардың ағымдағы әкімшілік шығыстарын және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тізбе бойынша базалық шығыстарды қоспағанда, мәлімделген қаржыландырудың бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізуге ықпалын сипаттай отырып, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің әрбір бюджеттік бағдарламасы бойынша шығыстардың түрлері бойынша есеп-қисаптар;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) мәлімделетін шығыстардан бюджеттік инвестициялық жобаларға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға, бюджеттік субсидияларға экономикалық тиімділікті бағалау кіреді.
Мәлімделетін шығыстардан бюджеттік инвестициялық жобаларға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға экономикалық тиімділік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Бюджеттік субсидиялардан экономикалық тиімділік бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша орталық мемлекеттік органдар бекіткен тәртіппен айқындалады.";

22) в статье 68:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию с учетом результатов оценки эффективности достижения целей стратегических планов и показателей бюджетных программ рассматривает:
1) проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы на предмет их соответствия стратегическим и программным документам, обеспечения достижения целей и целевых индикаторов стратегических и программных документов, степени достижимости целевых индикаторов, влияния на социально-экономическое развитие страны;
2) проекты бюджетных программ администраторов республиканских бюджетных программ, разрабатывающих стратегические планы, на предмет правильности выбора показателей результатов, наличия взаимоувязки показателей результатов бюджетных программ с целевыми индикаторами стратегического плана, степени достижимости показателей результатов.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию по результатам рассмотрения проектов стратегических планов или проектов изменений и дополнений в стратегические планы, проектов бюджетных программ формирует заключения и направляет не позднее 15 апреля текущего финансового года центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию для вынесения на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии и администраторам бюджетных программ.
Форма заключения по проектам стратегических планов или проектам изменений и дополнений в стратегические планы определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию.
Проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы дорабатываются администраторами республиканских бюджетных программ с учетом предложений Республиканской бюджетной комиссии и вносятся в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию согласно пункту 1 статьи 66 настоящего Кодекса.
2. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию с учетом результатов анализа исполнения бюджета за отчетный финансовый год, а также результатов оценки эффективности достижения целей стратегических планов и показателей бюджетных программ рассматривает:
1) бюджетные заявки администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, прогнозу социально-экономического развития, действующим натуральным нормам и проектам бюджетных программ, при этом при рассмотрении бюджетных заявок также используется база данных цен на товары, работы, услуги, установленная законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, в качестве ориентира при расчете по видам расходов по каждой бюджетной программе;

22) 68-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган стратегиялық жоспарлардың мақсаттарына және бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелерін ескере отырып:
1) стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын олардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі, стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз ету, нысаналы индикаторларға қол жеткізу дәрежесі, елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсері тұрғысынан;
2) стратегиялық жоспарларды әзірлейтін республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының жобаларын нәтижелер көрсеткіштерін таңдаудың дұрыстығы, бюджеттік бағдарламалар нәтижелері көрсеткіштерінің стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларымен өзара байланысының болуы, нәтижелер керсеткіштеріне қол жеткізілу дәрежесі тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар жобаларын, бюджеттік бағдарламалар жобаларын қарау нәтижелері бойынша қорытындыларды қалыптастырады және ағымдағы қаржы жылының 15 сәуірінен кешіктірмей Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жібереді.
Стратегиялық жоспарлардың жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары бойынша қорытындының нысанын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.
Стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Республикалық бюджет комиссиясының ұсыныстарын ескере отырып пысықтайды және осы Кодекстің 66-бабының 1-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға енгізеді.
2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган есепті қаржы жылындағы бюджеттің атқарылуын талдау нәтижелерін, сондай-ақ стратегиялық жоспарлардың мақсаттарына және бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелерін ескере отырып:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, әлеуметтік- экономикалық даму болжамына, қолданыстағы заттай нормаларға және бюджеттік бағдарламалар жобаларына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды, бұл ретте бюджеттік өтінімдерді қарау кезінде әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстар түрлері бойынша есептеу кезінде бағдар ретінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге белгіленген бағалар дерекқоры да пайдаланылады;

2) показатели проектов бюджетных программ администраторов бюджетных программ, разрабатывающих стратегические планы, на предмет их взаимосвязи с целями и целевыми индикаторами стратегического плана;
3) показатели проектов бюджетных программ администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы, на предмет их соответствия функциям, полномочиям, направлениям деятельности администратора бюджетных программ.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию по итогам рассмотрения материалов, указанных в настоящем пункте, формирует заключения по бюджетным заявкам и проектам бюджетных программ.
Заключения центрального уполномоченного органа по бюджетному планированию по проектам бюджетных программ формируются с учетом заключений центрального уполномоченного органа по государственному планированию и предложений Республиканской бюджетной комиссии по проектам стратегических планов или проектам изменений и дополнений в стратегические планы.
Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии заключения по бюджетным заявкам, проектам бюджетных программ.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Бюджетная заявка Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета направляется для рассмотрения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию, который готовит заключение на нее и включает в проект республиканского бюджета без внесения изменений.";
абзац второй пункта 5 изложить в следующей редакции:
"в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию доработанные проекты бюджетных программ и бюджетные заявки;";
23) пункт 3 статьи 69 дополнить новой частью второй следующего содержания:
"Администраторы бюджетных программ вносят изменения и дополнения в действующие натуральные нормы не более одного раза в течение текущего финансового года.";
24) дополнить статьей 70-1 следующего содержания:
"Статья 70-1. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан
1. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан формируется в составе республиканского бюджета на первый год планового периода для финансирования ежегодных посланий Президента Республики Казахстан народу Казахстана и других инициатив Президента Республики Казахстан.
2. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан планируется в размере до двух процентов от планируемого объема расходов республиканского бюджета на очередной финансовый год.

2) стратегиялық жоспарлар әзірлейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары жобаларының көрсеткіштерін стратегиялық жоспардың мақсаттарымен және нысаналы индикаторларымен өзара байланысы тұрғысынан;
3) стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары жобаларының көрсеткіштерін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің функцияларына, өкілеттіктеріне, қызметінің бағыттарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген материалдарды қарау қорытындысы бойынша бюджеттік өтінімдер мен бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша қорытындылар қалыптастырады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша қорытындылары мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындылары мен Республикалық бюджет комиссиясының стратегиялық жоспарлардың жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары бойынша ұсыныстары ескеріле отырып қалыптастырылады.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік өтінімдер, бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша қорытындыларды Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінін бюджеттік өтінімі бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға қарау үшін жіберіледі, ол оған қорытынды дайындайды және оған өзгерістер енгізбей, республикалық бюджет жобасына қосады.";
5-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға пысықталған бюджеттік бағдарламалардың жобаларын және бюджеттік өтінімдерді;";
23) 69-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы жаңа екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қолданыстағы заттай нормаларға ағымдағы қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.";
24) мынадай мазмұндағы 70-1-баппен толықтырылсын:
"70-1-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв
1. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын және Қазақстан Республикасы Президентінің басқа да бастамаларын қаржыландыру үшін жоспарлы кезеңнің бірінші жылына арналған республикалық бюджеттің құрамында қалыптастырылады.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв кезекті каржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының жоспарланатын көлемінен екі процентке дейінгі мөлшерде жоспарланады.

3. Резерв на инициативы Президента Республики Казахстан предусматривается по отдельной распределяемой бюджетной программе, администрируемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
4. Порядок распределения резерва на инициативы Президента Республики Казахстан определяется Правительством Республики Казахстан.";
25) в статье 71 пункт 3 дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"размер резерва на инициативы Президента Республики Казахстан;";
26) в статье 74:
в части второй пункта 1 :
дополнить подпунктом 1-1) следующего содеражания:
"1-1) аналитический отчет о бюджетных рисках и долгосрочной устойчивости государственных финансов;";
подпункты 2), 2-1) и 3-2) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте республиканского бюджета.
В пояснительную записку также включается информация об учете рекомендаций Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, внесенных в рамках
Предварительной оценки проекта республиканского бюджета.
К пояснительной записке прилагается перечень бюджетных инвестиций, в том числе направленных на реализацию проектов государственно-частного партнерства, в разрезе государственных и правительственных программ.";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) документы администраторов бюджетных программ за подписью первого руководителя администратора бюджетных программ, включающие:
проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы центральных государственных органов;
проекты бюджетных программ администраторов бюджетных программ; оценку экономического эффекта от заявляемых расходов на бюджетные инвестиционные проекты, формирование и (или) увеличение уставных капиталов юридических лиц, бюджетные субсидии;";
пояснительную записку, содержащую: краткое описание текущей ситуации, имеющихся проблем; описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, определенных в проекте стратегического плана государственного органа;
описание целей бюджетных программ и планируемых конечных результатов бюджетных программ;
направления расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, описание прямых результатов бюджетных программ;
описание исполнения бюджетных программ и достигнутых показателей результатов за два отчетных финансовых года, а также сведения (причины, последствия) об отклонении объема планируемых бюджетных средств на плановый период от объема бюджетных средств, утвержденных в законе о республиканском бюджете в предыдущий плановый период;
сведения о показателях результатов деятельности за два отчетных финансовых года субъектов квазигосударственного сектора, которым в проекте республиканского бюджета предусмотрены бюджетные средства на увеличение их уставных капиталов и (или) предоставление бюджетных кредитов;
информацию о начатых (продолжающихся) бюджетных инвестиционных проектах, включенных в проект бюджета на плановый период, с указанием расходов, выделенных и использованных за счет средств республиканского бюджета в предыдущие финансовые годы.";

3. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әкімшілік ететін жеке бөлінетін бюджеттік бағдарлама бойынша көзделеді.
4. Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резервті бөлу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
25) 71-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің бастамаларына арналған резерв мөлшері;";
26) 74-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бюджеттік тәуекелдер және мемлекеттік қаржының ұзақ мерзімді тұрақтылығы туралы талдамалық есепті;";
2) 2-1) және 3-2) тармақшалар алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) республикалық бюджет жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны қамтитын ақпаратты ұсынады.
Түсіндірме жазбаға Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің республикалық бюджет жобасын алдын ала бағалау шеңберінде енгізілген ұсынымдарын ескеру туралы ақпарат та енгізіледі.
Түсіндірме жазбаға бюджеттік инвестициялар тізбесі, оның ішінде мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар бөлінісінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыруға бағытталған инвестициялар тізбесі қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысының қолы қойылған мыналарды:
стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының жобаларын;
мәлімделетін шығыстардан бюджеттік инвестициялық жобаларға, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға және (немесе) ұлғайтуға, бюджеттік субсидияларга экономикалық тиімділікті бағалауды бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қамтитын құжаттарына мыналарды:
ағымдағы жағдайдың, бар проблемалардың қысқаша сипаттамасын; жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының жобасында айқындалған мақсаттарға және жоспарланатын нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының сипаттамасын;
бюджеттік бағдарламалар мақсаттарының және бюджеттік бағдарламалардың жоспарланатын түпкілікті нәтижелерінің сипаттамасын;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатын жұмсаудың бағыттарын, бюджеттік бағдарламалардың тікелей нәтижелерінің сипаттамасын;
бюджеттік бағдарламалардың орындалуының және есепті екі қаржы жылындағы қол жеткізілген нәтижелер көрсеткіштерінің сипаттамасын, сондай-ақ жоспарлы кезеңге арналған жоспарланатын бюджет қаражаты көлемінің алдыңғы жоспарлы кезеңде республикалық бюджет туралы заңда бекітілген бюджет қаражаты көлемінен ауытқуы туралы мәліметтерді (себептерін, салдарын);
республикалық бюджет жобасында жарғылық капиталдарын ұлғайтуға және (немесе) бюджеттік кредиттер беруге бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің есепті екі қаржы жылындағы қызмет нәтижелерінің көрсеткіштері туралы мәліметтерді;
алдыңғы қаржы жылдарында республикалық бюджет қаражаты есебінен бөлінген және пайдаланылған шығыстар көрсетіле отырып, жоспарлы кезеңге арналған бюджет жобасына енгізілген басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестициялық жобалар туралы ақпаратты қамтитын түсіндірме жазбаны ұсынады.";

27) в статье 75:
в части четвертой пункта 1:
подпункт 2-1) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте местного бюджета;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) документы администраторов бюджетных программ за подписью первого руководителя администратора бюджетных программ, включающие:
проекты бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
пояснительную записку, содержащую:
краткое описание достигнутых показателей результатов за отчетный финансовый год;
краткое описание текущей ситуации, имеющихся проблем; описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, определенных в программе развития территории;
описание целей бюджетных программ и планируемых конечных результатов бюджетных программ;
направления расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, описание прямых результатов бюджетных программ.";
28) в пункте 2 статьи 79:
часть вторую дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) распределение бюджетных субвенций, передаваемых из республиканского бюджета, областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы в разрезе направлений расходов регионов;";
часть третью дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) распределение бюджетных субвенций, передаваемых из вышестоящего бюджета, бюджетам районов (городов областного значения) в разрезе направлений расходов регионов;";
29) подпункт 3) пункта 9-3 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"3) между бюджетными инвестиционными проектами в пределах одной бюджетной программы развития или одной бюджетной подпрограммы развития бюджетной программы, за исключением подпрограмм, финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и целевых трансфертов и кредитов из вышестоящего бюджета, без рассмотрения на бюджетной комиссии;";
30) в статье 88:
пункт 1 дополнить подпунктами 13), 14) и 15) следующего содержания:
"13) с зачислением бюджетных денег и их использованием на осуществление финансовой и (или) нефинансовой поддержки государственных программ (далее - счет операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки);
14) с зачислением и расходованием денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан;

27) 75-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігінде:
2-1) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жергілікті бюджеттің жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны;";
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бірінші басшысының қолы қойылған мыналарды:
бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының жобаларын қамтитын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің құжаттарын; мыналарды:
есепті қаржы жылындағы кол жеткізілген нәтижелер көрсеткіштерінің қысқаша сипаттамасын;
ағымдағы жағдайдың, бар проблемалардың қысқаша сипаттамасын; жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, аумақты дамыту бағдарламасында айқындалған мақсаттарға және жоспарланатын нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының сипаттамасын;
бюджеттік бағдарламалар мақсаттарының және бюджеттік бағдарламалардың жоспарланатын түпкілікті нәтижелерінің сипаттамасын;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатын жұмсаудың бағыттарын, бюджеттік бағдарламалардың тікелей нәтижелерінің сипаттамасын қамтитын түсіндірме жазбаны ұсынады.";
28) 79-баптың 2-тармағында:
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне берілетін өңірлер шығыстары бағыттарының белінісінде бюджеттік субвенцияларды бөлу;";
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) жоғары тұрған бюджеттен аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне берілетін өңірлер шығыстары бағыттарының бөлінісінде бюджеттік субвенцияларды бөлу;";
29) 85-баптың 9-3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қарыздар, гранттар, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер және жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен кредиттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын кіші бағдарламаларды қоспағанда, бюджет комиссиясында қарамай, бір бюджеттік даму бағдарламасы немесе бюджеттік бағдарламаның бір бюджеттік даму кіші бағдарламасы шегінде бюджеттік инвестициялық жобалар арасында;";
30) 88-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 13), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) бюджеттік ақшаны есепке жатқызуға және оны мемлекеттік бағдарламаларды қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдауды жүзеге асыру үшін пайдалануға (бұдан әрі - қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларының шоты);
14) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен берілген қарыз шарттарына сәйкес мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын есепке жатқызуға және жұмсауға;

15) с зачислением и расходованием заемщиками денег, предназначенных для обслуживания и погашения негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, в соответствии с соглашениями о предоставлении государственной гарантии, заключаемыми между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным агентом и заемщиками (далее - счет обслуживания в национальной валюте).";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Операции по поступлениям и проведенным платежам по контрольным счетам наличности благотворительной помощи, временного размещения денег, целевого финансирования, местного самоуправления, реконвертации внешних займов или связанных грантов и счетам в иностранной валюте учитываются в соответствии с кодами государственных учреждений.";
31) главу 17 дополнить статьей 89-1 следующего содержания:
"Статья 89-1. Счета заемщиков, привлекших гарантированный государством заем
1. Заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, могут иметь следующие счета:
1) счет гарантированного государством займа в иностранной валюте, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета по видам валют для зачисления и расходования заемщиком денег негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией, в соответствии с договорами займа под государственную гарантию Республики Казахстан;
2) счет обслуживания в иностранной валюте, открываемый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета по видам валют для проведения заемщиками операций по обслуживанию и погашению негосударственных займов, обеспеченных государственной гарантией Республики Казахстан, в соответствии с соглашениями о предоставлении государственной гарантии, заключаемыми между центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, поверенным агентом и заемщиком.
2. Открытие, ведение и закрытие счетов заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета осуществляется в порядке, установленном центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
32) подпункт 2) пункта 2статьи90 изложить в следующей редакции:
"2) распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза;";
33) часть третью пункта 2 статьи 91 изложить в следующей редакции:
"Порядок реконвертации и зачисления иностранной валюты государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, со счетов в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";

15) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, сенім білдірілген агент және қарыз алушылар арасында жасалатын мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерге (бұдан әрі - ұлттық валютадағы қызмет көрсету шоты) сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсетуге және өтеуге арналған ақшаны есепке жатқызуға және қарыз алушылардың жұмсауына байланысты операцияларды есепке алуға арналады.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайырымдылық көмектің, ақшаны уақытша орналастырудың, нысаналы қаржыландырудың, жергілікті өзін-өзі басқарудың, сыртқы қарыздарды немесе байланысты гранттарды қайта айырбастаудың қолма-қол ақшаны бақылау шоттары бойынша түсетін түсімдер мен жүргізілген төлемдер бойынша операциялар мемлекеттік мекемелердің кодтарына сәйкес ескеріледі.";
31) 17-тарау мынадай мазмұндағы 89-1-баппен толықтырылсын:
"89-1-бап. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың шоттары
1. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың мынадай шоттары:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қарыз шарттарына сәйкес қарыз алушының мемлекеттік кепілдікпен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздардың ақшасын есепке жатқызуы және жұмсауы үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда валюта түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы мемлекет кепілдік берген қарыз шоты;
2) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, сенім білдірілген агент пен қарыз алушы арасында жасалатын мемлекеттік кепілдік беру туралы келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарға қызмет көрсету және өтеу жөніндегі операцияларды қарыз алушылардың жүргізуі үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда валюта түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындагы қызмет көрсету шоты болуы мүмкін.
2. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда мемлекет кепілдік берген карызды тартқан қарыз алушылардың шоттарын ашу, жүргізу және жабу бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген тәртіпте жүзеге асырылады.";
32) 90-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлуді;";
33) 91-баптың 2-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекемелердің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдағы шоттарынан шетел валютасын қайта айырбастау және есепке жатқызу тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";

34) статью 92 изложить в следующей редакции:
"Статья 92. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и бюджетами государств - членов Евразийского экономического союза
1. Распределение поступлений между республиканским, местными бюджетами, Национальным фондом Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим и бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза осуществляется каждый рабочий день центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Распределение поступлений осуществляется на основании утверждаемой центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольными счетами наличности Национального фонда Республики Казахстан, Фонда компенсации потерпевшим и бюджета государств-членов Евразийского экономического союза, нормативов распределения доходов между областным бюджетом и его районными (городов областного значения) бюджетами, устанавливаемых решением областного маслихата, а также перечня организаций нефтяного сектора.";
35) статью 93 изложить в следующей редакции:
"Статья 93. Привлечение гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
1. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан и согласованном с Национальным Банком Республики Казахстан:
1) на основе прогноза по поступлениям в республиканский бюджет и остатков бюджетных средств на контрольном счете наличности республиканского бюджета определяет необходимые суммы гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет в рамках его объема на текущий финансовый год, утвержденного законом о республиканском бюджете;
2) направляет соответствующую заявку в Национальный Банк Республики Казахстан о перечислении гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет.
2. В случае неиспользования или неполного использования гарантированного трансферта по итогам отчетного финансового года, сумма гарантированного трансферта в очередном финансовом году уменьшается на данную же сумму.";
36) пункт 6 статьи 96 изложить в следующей редакции:
"6. Для регистрации гражданско-правовых сделок государственных учреждений в иностранной валюте сумма договора приводится в иностранной валюте, регистрация производится по официальному курсу национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам на дату регистрации, установленному согласно законодательству Республики Казахстан.";

34) 92-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"92-бап. Түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу
1. Түсімдерді республикалық, жергілікті бюджеттер, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Жәбірленушілерге өтемақы қоры және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында белуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әрбір жұмыс күні осы Кодекске сәйкес жүзеге асырады.
2. Түсімдерді бөлу бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітетін, бюджет түсімдерін бюджеттердіц деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, Жәбірленушілерге өтемақы қорының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттары арасында бөлу кестесінің, облыстық мәслихаттың шешімімен белгіленетін облыстық бюджет пен оның аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттері арасында кірістерді бөлу нормативтерінің, сондай-ақ мұнай секторы ұйымдарының тізбесі негізінде жүзеге асырылады.";
35) 93-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"93-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдік берілген трансфертті тарту
"1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілген тәртіппен:
1) республикалық бюджетке түсетін түсімдер бойынша болжам және республикалық бюджеттің қолма-қол ақшаны бақылау шотындағы бюджет қаражатының қалдықтары негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен бекітілген оның көлемі шеңберінде кепілдік берілген трансферттің қажетті сомасын айқындайды;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдік берілген трансферта аудару туралы тиісті өтінімді жібереді.
2. Есепті қаржы жылының қорытындысы бойынша кепілдік берілген трансферт пайдаланылмаған немесе толық пайдаланылмаған жағдайларда кезекті қаржы жылындағы кепілдік берілген трансферт сомасы осы сомаға азайтылады.";
36) 96-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелерін шетел валютасында тіркеу үшін шарт сомасы шетел валютасында келтіріледі, тіркеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген тіркеу күні Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы бойынша жүргізіледі.";

37) в статье 97:
пункты 1, 2, 3 изложить в следующей редакции:
"1. Платежи государственных учреждений по обязательствам осуществляются на основании счетов к оплате.
Платежи субъектов квазигосударственного сектора, для выполнения государственного задания или на увеличение уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки осуществляются на основании платежных поручений по форме, установленной законодательством Республики Казахстан о платежах и платежных системах.
2. Счет к оплате государственного учреждения и платежное поручение субъекта квазигосударственного сектора, для выполнения государственного задания или на увеличение уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, заемщика, привлекшего гарантированный государством заем, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки представляют собой документы, являющиеся для территориального подразделения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета основанием для осуществления платежей и переводов денег в пользу получателя денег.
3. Платежи и переводы денег государственных учреждений проводятся в пределах остатков на контрольных счетах наличности или счетах государственных учреждений, а также в пределах сумм плановых назначений согласно индивидуальному плану финансирования по платежам и неиспользованного остатка уведомления о регистрации договора.
Перечисление бюджетных субсидий администратором бюджетных программ осуществляется конечным получателям бюджетных субсидий на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в пределах указанных сумм на текущий финансовый год, в соответствии с процедурами, определенными администраторами бюджетных программ.
Перечисление средств администратором бюджетных программ субъектам квазигосударственного сектора, операторам финансовой и (или) нефинансовой поддержки осуществляется на основании документов, подтверждающих обоснованность платежа в соответствии с финансово-экономическим обоснованием или технико-экономическим обоснованием (проектно-сметной документацией), а также иного вида документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, в пределах указанных в них сумм на текущий финансовый год.
Платежи и переводы денег субъектов квазигосударственного сектора, для выполнения государственного задания или на увеличение уставных капиталов которых предусмотрены средства на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки проводятся в пределах остатков на счетах субъектов квазигосударственного сектора и счетах операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки.
Остатки на счетах субъектов квазигосударственного сектора, выделенные в текущем году на формирование (пополнение) уставного капитала, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и оставшиеся не использованными на конец отчетного периода, являются неиспользованными в текущем году средствами субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки и относятся к неэффективному исполнению бюджетных программ.
Неиспользованные остатки на контрольных счетах наличности, текущих счетах субъектов квазигосударственного сектора, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств, могут быть использованы посредством:
направления неиспользованных остатков на контрольных счетах наличности на реализацию нового (новых) и (или) текущего (текущих) проекта (проектов), с проведением корректировки текущего и (или) разработки нового финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
использования средств экономии на цели развития (модернизацию, приобретение активов) по решению органа управления (учредителя) субъекта квазигосударственного сектора, если сумма экономии не превышает 50000- кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете, без проведения корректировки финансово- экономического обоснования проекта.
Неиспользованные остатки на контрольных счетах наличности, образовавшиеся по итогам реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в их уставном капитале в виде экономии бюджетных средств, могут быть возвращены в бюджет по решению соответствующего органа субъекта квазигосударственного сектора, принятого в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае, если субъектом квазигосударственного сектора не использованы средства экономии, находящиеся на контрольных счетах наличности по итогам предыдущих бюджетных инвестиций, и (или) средства экономии не возвращены в бюджет, планирование бюджетной инвестиции путем участия государства в уставном капитале юридических лиц, направленные на реализацию новых государственных инвестиционных проектов, осуществляется с учетом сумм экономии на контрольных счетах наличности.

37) 97-бапта:
1, 2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелер бойынша төлемдері төлеуге берілетін шоттар негізінде жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде тиісті қаржы жылына мемлекеттік тапсырманы орындау үшін немесе жарғылық капиталдарын ұлғайтуға қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың, қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларының төлемдері Қазақстан Республикасының төлемдер және төлем жүйелері туралы заңнамасында белгіленген нысан бойынша төлем тапсырмаларының негізінде жүзеге асырылады.
2. Республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде тиісті қаржы жылына мемлекеттік тапсырманы орындау үшін немесе жарғылық капиталдарын ұлғайтуға қаражат көзделген мемлекеттің мекеменің төлеуге берілетін шоты және квазимемлекеттік сектор субъектісінің, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушының, қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларының төлем тапсырмасы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі үшін ақша алушының пайдасына төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыруға негіз болып табылатын құжаттарды білдіреді.
3. Мемлекеттік мекемелердің төлемдері мен ақша аударымдары қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы немесе мемлекеттік мекемелердің шоттарындағы қалдықтар шегінде, сондай-ақ төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес жоспарлы мақсаттар сомалары және шартты тіркеу туралы хабарламаның пайдаланылмаған қалдығы шегінде жүргізіледі.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік субсидияларды аударуы бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері айқындаған рәсімдерге сәйкес ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сомалар шегінде төлемнің негізділігін растайтын құжаттар негізінде бюджеттік субсидияларды түпкілікті алушыларға жүзеге асырылады.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларына аударуы төлемнің қаржылық-экономикалық негіздемеге немесе техникалық-экономикалық негіздемеге (жобалау-сметалық құжаттамаға) сәйкес негізділігін растайтын құжаттардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттың өзге де түрінің негізінде, оларда ағымдағы қаржы жылына көрсетілген сомалар шегінде жүзеге асырылады.
Республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде тиісті қаржы жылына мемлекеттік тапсырманы орындау үшін немесе жарғылық капиталдарын ұлғайтуға қаражат көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларының төлемдері мен ақша аударымдары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоттарындағы және қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларының шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.
Ағымдағы жылы жарғылық капиталды қалыптастыруға (толтыруға) бөлінген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларының шоттарындағы және есепті кезеңнің соңында пайдаланылмай қалған қаражат қалдықтары квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылай және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларының ағымдағы жылы пайдаланылмаған қаражаты болып табылады және бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуына жатады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы, ағымдағы шоттарындағы олардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындылары бойынша бюджет қаражатын үнемдеу түрінде қалыптасқан пайдаланылмаған қалдықтар:
қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтарды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайтын тәртіппен бюджеттік инвестициялардың ағымдағы қаржылық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізіп және (немесе) жаңасын әзірлей отырып, жаңа және (немесе) ағымдағы жобаны (жобаларды) іске асыруға бағыттау;
егер үнемдеу сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 50000 еселенген мөлшерінен аспайтын болса, үнемделген қаражатты квазимемлекеттік сектор субъектісінің басқару органының (құрылтайшының) шешімі бойынша жобаның қаржылық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізбестен, даму мақсаттарына (жаңғыртуға, активтер сатып алуға) қолдану арқылы пайдаланылуы мүмкін.
Жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды іске асыру қорытындысы бойынша бюджет қаражатын үнемдеу түрінде пайда болған қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы пайдаланылмаған қалдықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектісінің тиісті органының шешімі бойынша бюджетке қайтарылуы мүмкін.
Егер квазимемлекеттік сектор субъектісі      алдыңғы бюджеттік инвестициялардың қорытындысы бойынша қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы үнемдеу қаражатын пайдаланбаған және (немесе) үнемдеу қаражатын бюджетке қайтармаған жағдайларда, жаңа мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған заңды тұлғалардын жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жоспарлау қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы үнемдеу сомасы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қолма-қол ақшаны бақылау шоттарына есептелген тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) төлеуден түскен қаражат тиісті бюджеттің кірісіне аударылуға жатады.";

Средства от уплаты неустойки (штрафа, пеней), зачисленные на контрольные счета наличности субъектов квазигосударственного сектора, подлежат перечислению в доход соответствующего бюджета."; дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Платежи и переводы денег заемщиков, привлекших гарантированный государством заем, проводятся в пределах остатков на счетах гарантированного государством займа и счетах обслуживания.";
абзац первый пункта 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета осуществляет текущий контроль при проведении платежей субъектов квазигосударственного сектора, операторов финансовой и (или) нефинансовой поддержки, который заключается в проверке платежных поручений на:";
абзац первый пункта 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. Субъект квазигосударственного сектора, генеральный подрядчик и субподрядчик, реализующие инвестиционный проект, связанный со строительством объектов, заемщики, привлекшие гарантированный государством заем, и оператор финансовой и (или) нефинансовой поддержки, обеспечивают и несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан за:";
38) пункты 1 и 3 статьи 99 изложить в следующей редакции:
"1. Платежи и переводы денег в иностранной валюте по видам валют государственными учреждениями, заемщиками, привлекшими гарантированный государством заем, осуществляются в пользу нерезидентов Республики Казахстан путем проведения операций по конвертации и переводу иностранной валюты.
Конвертация иностранной валюты по видам валют осуществляется по официальному курсу национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан на дату конвертации.";
"3. Государственное учреждение, заемщик, привлекший гарантированный государством заем, обеспечивает достоверность реквизитов при оформлении операций по конвертации, реконвертации и обоснованности осуществления платежей и переводов денег в иностранной валюте.";
39) подпункт 4-1) пункта 4 статьи 104 изложить в следующей редакции:
"4-1) дальнейшее финансирование бюджетных инвестиций, по которым срок завершения соответствует периоду реализации бюджетных инвестиций согласно утвержденной документации, указанной в пунктах 1, 1-1 и 2 статьи 157 и в пункте 1-1 статьи 159 настоящего Кодекса;";
40) пункты 1-1 и 1-2 статьи 107 изложить в следующей редакции:
"1-1. Уточнения республиканского бюджета в течение текущего финансового года осуществляется в случаях:
1 Необходимости реализации поручений Президента Республики Казахстан;

мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылардың төлемдері мен ақша аударымдары мемлекет кепілдік берген қарыз шоттарындағы және қызмет көрсету шоттарындағы қалдықтар шегінде жүргізіледі.";
5-1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, қаржылық және (немесе) қаржылай емес қолдау операторларының төлемдерін жүргізу кезінде ағымдағы бақылауды жүзеге асырады, ол:";
6-1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. Квазимемлекеттік сектор субъектісі, объектілерді салуға байланысты инвестициялық жобаны іске асыратын бас мердігер мен қосалқы мердігер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар және қаржылық және (немесе) қаржылай емес қолдау операторы:";
38) 99-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік мекемелер, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушылар төлемдер мен ақша аударымдарын валюталардың түрлері бойынша шетел валютасымен Қазақстан Республикасының бейрезиденттерінің пайдасына шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операцияларды жүргізу арқылы жүзеге асырады.
Валюталардың түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен айырбасталатын күнгі Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы бойынша жүзеге асырылады.";
"3. Мемлекеттік мекеме, мемлекет кепілдік берген қарызды тартқан қарыз алушы айырбастау, қайта айырбастау жөніндегі операцияларды ресімдеу кезінде деректемелердің дұрыстығын және төлемдер мен ақша аударымдарын шетел валютасымен жүзеге асырудың негізділігін қамтамасыз етеді.";
39) 104-баптың 4-тармағының 4-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) аяқталу мерзімі осы Кодекстің 157-бабының 1, 1-1 және 2-тармақтарында және 159-бабының 1 -1-тармағында көрсетілген бекітілген құжаттамаға сәйкес бюджеттік инвестицияларды іске асыру кезеңіне сәйкес келетін бюджеттік инвестицияларды одан әрі қаржыландыруға;";
40) 107-баптың 1-1 және 1-2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Ағымдағы қаржы жылы ішінде республикалық бюджетті нақтылаулар:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын іске асыру қажет болған;

2) предусмотренных пунктом 4 статьи 10, пунктом 5 статьи 20, подпунктом 1) пункта 2 статьи 106 настоящего Кодекса.
1-2. Уточнение республиканского бюджета по предложению Правительства Республики Казахстан осуществляется один раз в течение текущего финансового года в случаях:
1) снижения или увеличения поступлений республиканского бюджета на сумму свыше десяти процентов от их годового утвержденного объема в текущем финансовом году;
2) ожидаемого неосвоения расходов республиканского бюджета на сумму свыше десяти процентов от их годового утвержденного объема в текущем финансовом году.";
41) подпункт 3-2) пункта 2 статьи 111 изложить в следующей редакции:
"3-2) перераспределения средств в объеме не более десяти процентов от объема расходов бюджетной программы на текущий финансовый год по утвержденному (уточненному) бюджету, за исключением бюджетных программ (подпрограмм), финансируемых за счет средств займов, грантов, целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан, между бюджетными программами администраторов республиканских бюджетных программ при неосвоении бюджетных средств и (или) неэффективном исполнении бюджетных программ в течение текущего финансового года по итогам бюджетного мониторинга без изменения структуры расходов бюджета с обязательным рассмотрением на Республиканской бюджетной комиссии;
Перераспределение средств в объеме более десяти процентов допускается по расходам резерва Правительства Республики Казахстан;";
42) в статье 112:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Администраторы республиканских и местных бюджетных программ представляют в центральный и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета отчеты о результатах мониторинга реализации бюджетных программ, использования субъектами предпринимательства бюджетных средств, полученных в рамках оказания государственной поддержки.";
дополнить пунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1. Мониторинг достижения конечных результатов по бюджетным программам развития должен проводиться администраторами бюджетных программ после завершения проектов в течение трех лет.";
43) главу 22 дополнить статьей 116-1 следующего содержания:
"Статья 116-1. Единый план счетов
1. Единый план счетов - кодификация счетов бухгалтерского и бюджетного учета, единой бюджетной классификации, предусматривающая охват государственной, экономической и финансовой деятельности.
2. Единый план счетов разрабатывается и утверждается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";

2) осы Кодекстің 10-бабының 4-тармағында, 20-бабының 5-тармағында, 106-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
1-2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынысы бойынша республикалық бюджетті нақтылау ағымдағы қаржы жылы ішінде бір рет:
1) республикалық бюджеттің түсімдері ағымдағы қаржы жылында олардың жылдық бекітілген көлемінен он пайыздан астам сомаға кеміген немесе ұлғайған;
2) республикалық бюджеттің шығыстары ағымдағы қаржы жылында олардың бекітілген жылдық көлемінен он пайыздан астам сомаға күтілетін игерілмеген жағдайларда жүзеге асырылады.";
41) 111-баптың 2-тармағының 3-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-2) Республикалық бюджет комисссиясында міндетті түрде қарай отырып, бюджет шығыстарының құрылымын өзгертпей, бюджеттік мониторинг қорытындылары бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде бюджет қаражаты игерілмеген және (немесе) бюджеттік бағдарламалар тиімсіз орындалған кезде, қарыздардың, гранттардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылатын бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қоспағанда, қаражат республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары арасында ағымдағы қаржы жылына бекітілген (нақтыланған) бюджет бойынша бюджеттік бағдарлама шығыстары көлемінің он пайызынан аспайтын көлемде қайта бөлінген жағдайларда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің шығыстары бойынша қаражатты он пайыздан астам көлемде қайта бөлуге жол беріледі;";
42) 112-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық және жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдарға бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын мониторингілеу, кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік қолдау көрсету шеңберінде алынған бюджет қаражатын пайдалану нәтижелері туралы есептер береді.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік даму бағдарламалары бойынша түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мониторингін жобалар аяқталғаннан кейін үш жыл ішінде жүргізуге тиіс.";
43) 22-тарау мынадай мазмұндағы 116-1 -баппен толықтырылсын:
"116-1- бап. Шоттардың бірыңғай жоспары
1. Шоттардың бірыңғай жоспары- мемлекеттік, экономикалық және қаржылық қызметті қамтуды көздейтін бухгалтерлік және бюджеттік есепке алу, бірыңғай бюджеттік сыныптама шоттарын кодтау.
2. Шоттардың бірыңғай жоспарын бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді және бекітеді.";

44) дополнить статьей 117-1 следующего содержания:
"Статья 117-1 .Финансовая отчетность о состоянии задолженности
1. Для мониторинга состояния задолженности государственных учреждений и администраторов бюджетных программ, основанных на данных бухгалтерского учета, составляются следующие виды отчетов:
отчет о дебиторской задолженности; отчет о кредиторской задолженности;
отчет о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам.
2. Отчеты о дебиторской и кредиторской задолженности и отчет о кредиторской задолженности по долгосрочным обязательствам составляется ежеквартально и в составе финансовой отчетности.
3. Порядок составления и представления отчетности, указанной в пункте
1 настоящей статьи, определяется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
45) в статье 124:
в пункте 1:
в подпункте 1):
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"отчет о поступлениях и расходовании сумм по Фонду компенсации потерпевшим;";
абзацы четвертый и пятый исключить;
абзацы пятый и шестой подпункта 2) исключить;
абзацы восьмой и девятый подпункта 3) исключить;
подпункт 3-1) исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок составления и представления бюджетной отчетности, указанной в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 настоящей статьи, за исключением отчета о реализации стратегического плана, устанавливается центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.";
46) в статье 127:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) аналитического отчета об исполнении республиканского бюджета по поступлениям, по расходам на основе проведенного бюджетного мониторинга и отчетов о реализации стратегических планов государственных органов и оценки результатов за отчетный финансовый год.
Аналитический отчет по расходам республиканского бюджета содержит информацию о реализации целей и достижения целевых индикаторов стратегического плана государственного органа во взаимосвязи с бюджетными средствами и показателями результатов бюджетных программ и о неэффективном исполнении бюджетных программ.
По администраторам республиканских бюджетных программ, не разрабатывающим стратегические планы, аналитическая информация отражается по бюджетным программам с указанием показателей результатов.
Аналитический отчет по расходам республиканского бюджета составляется в разрезе администраторов бюджетных программ и бюджетных программ;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Пояснительная записка включает аналитическую информацию об экономической ситуации и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране, принятых в прогнозе социально-экономического развития республики на соответствующий период, реализации государственных программ, об исполнении статей закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";

44) мынадай мазмұндағы 117-1-баппен толықтырылсын:
"117-1-бап. Берешектің жай-күйі туралы қаржылық есептілік
1. Бухгалтерлік есеп деректеріне негізделген мемлекеттік мекемелер мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің берешегінің жай-күйін мониторингілеу үшін есептердің мынадай түрлері: дебиторлық берешек туралы есеп; кредиторлық берешек туралы есеп;
ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы есеп жасалады.
2. Дебиторлық және кредиторлық берешек туралы есептер және ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туралы есеп тоқсан сайын қаржылық есептілік құрамында жасалады.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген есептілікті жасау және ұсыну тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды.";
45) 124-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада:
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Жәбірленушілерге өтемақы қоры бойынша түсімдер мен сомалардың жұмсалуы туралы есепті;";
төртінші және бесінші абзацтар алып тасталсын;
2) тармақшаның бесінші және алтыншы абзацтары алып тасталсын;
3) тармақшаның сегізінші және тоғызыншы абзацтары алып тасталсын;
3-1) тармақша алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Стратегиялық жоспардың іске асырылуы туралы есепті қоспағанда, осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген бюджеттік есептілікті жасау және ұсыну тәртібін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейді.";
46) 127-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жүргізілген бюджеттік мониторинг және мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларын іске асыру туралы есептер және есепті қаржы жылының нәтижелерін бағалау негізінде түсімдер, шығыстар бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есептен тұрады.
Республикалық бюджеттің шығыстары жөніндегі талдамалық есепте бюджет қаражатымен және бюджеттік бағдарламалар нәтижелерінің көрсеткіштерімен өзара байланыста мемлекеттік органның стратегиялық жоспары мақсаттарының іске асырылуы және нысаналы индикаторларына қол жеткізу және бюджеттік бағдарламалардың тиімсіз атқарылуы туралы ақпарат камтылады.
Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша талдамалық ақпарат нәтижелер көрсеткіштерін көрсетіле отырып бюджеттік бағдарламалар бойынша көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің шығыстары жөніндегі талдамалық есеп бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде жасалады;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Түсіндірме жазба елдегі экономикалық ахуал және республиканың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы, мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң баптарының орындалуы туралы талдамалық ақпаратты қамтиды.";

47) пункт 2-1 статьи 128 изложить в следующей редакции:
"2-1. При обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета постоянные комитеты Парламента Республики Казахстан заслушивают доклады руководителей администраторов республиканских бюджетных программ о достижении прямых и конечных результатов бюджетных программ и акимов областей, городов республиканского значения, столицы по полученным целевым трансфертам из республиканского бюджета.";
48) в статье 129:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по исполнению бюджета не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы за отчетный финансовый год в акимат, местный уполномоченный орган области, города республиканского значения, столицы по государственному планированию и органы государственного аудита и финансового контроля.";
часть первую подпункта 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) аналитического отчета об исполнении областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы по поступлениям, выполнении местных бюджетных программ на основе проведенных бюджетного мониторинга, оценки результатов, отчета о реализации программы развития области, города республиканского значения, столицы;";
49) в статье 131:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Местный уполномоченный орган района (города областного значения) по исполнению бюджета не позднее 1 марта года, следующего за отчетным, представляет годовой отчет об исполнении районного (города областного значения) бюджета за отчетный финансовый год с приложениями в акимат, местный уполномоченный орган района (города областного значения) по государственному планированию и органы государственного аудита и финансового контроля.";
часть первую подпункта 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) аналитического отчета об исполнении районного (города областного значения) бюджета по поступлениям, выполнении местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга и оценки результатов, отчета о реализации программы развития района (города областного значения).";
50) в статье 151:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Планирование государственных инвестиционных проектов осуществляется в рамках реализации направлений, целей, задач и положений, определенных документами Системы государственного планирования, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана и поручениями Президента Республики Казахстан, исполнения норм законов и законодательных актов, на основании экономического заключения на инвестиционное предложение или заключения на бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства, разрабатываемый потенциальным частным партнером при прямых переговорах по определению частного партнера, о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Планирование государственных инвестиционных проектов государственных органов, не разрабатывающих стратегические планы, осуществляется в рамках исполнения норм законов и законодательных актов и (или) разработанных ими планов развития, на основании экономического заключения на инвестиционное предложение или заключения на бизнес-план к проекту государственно-частного партнерства, разрабатываемый потенциальным частным партнером при прямых переговорах по определению частного партнера, о целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства.";
дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15.Порядок планирования и реализации бюджетных инвестиций государственных органов, осуществляющих разведывательную и контрразведывательную деятельность, определяется государственными органами, осуществляющими разведывательную и контрразведывательную деятельность по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию.";

47) 128-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде Қазақстан Республикасы Парламентінің тұрақты комитеттері республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері басшыларының бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу туралы және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің республикалық бюджеттен алынған нысаналы трансферттер жөніндегі баяндамаларын тыңдайды.";
48) 129-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей есепті қаржы жылындағы облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық есепті әкімдікке, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына ұсынады.";
2-тармактың 2) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жүргізілген бюджеттік мониторинг, нәтижелерді бағалау, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дамыту бағдарламасының іске асырылуы туралы есептің негізінде облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің түсімдер бойынша атқарылуы, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есептен тұрады.";
49) 131-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірмей есепті қаржы жылындағы аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті қосымшаларымен бірге әкімдікке, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына ұсынады.";
2-тармақтың 2) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жүргізілген бюджеттік мониторинг және нәтижелерді бағалау, ауданды (облыстық маңызы бар қаланы) дамыту бағдарламасының іске асырылуы туралы есептің негізінде аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің түсімдер бойынша атқарылуы, жергілікті бюджеттік бағдарламалардың орындалуы туралы талдамалық есептен тұрады.";
50) 151-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларында және Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларында айқындалған бағыттарды, мақсаттарды, міндеттер мен ережелерді іске асыру, заңдармен заңнамалық актілер нормаларын орындау шеңберінде, инвестициялық ұсынысқа берілетін экономикалық қорытындының немесе жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде әлеуетті жекеше әріптес әзірлейтін мемлекеттік- жекешелік әріптестік жобасына бизнес-жоспарға      берілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы туралы қорытындының негізінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін мемлекеттік органдардың мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлауы заңдар мен заңнамалық актілер нормаларын орындау және (немесе) олар әзірлеген даму жоспарларының шеңберінде, инвестициялық ұсынысқа берілетін экономикалық қорытындының немесе жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер кезінде әлеуетті жекеше әріптес әзірлейтін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына      бизнес-жоспарға берілетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру орындылығы туралы қорытындының негізінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
"15. Барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың бюджеттік инвестицияларды жоспарлау және іске асыру тәртібін мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша барлау және қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдар айқындайды.";

51) в статье 153:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"В целях совершенствования бюджетного процесса центральные государственные органы вправе осуществлять реализацию (внедрению) пилотных проектов, предусматривающих иной порядок планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, от установленного действующим бюджетным законодательством по строительству объектов в отраслях здравоохранения, образования и жилищного строительства, являющихся технически несложными, строительство которых предполагается по типовым проектам, типовым проектным решениям и проектам повторного применения. При этом порядок планирования таких проектов разрабатывается и утверждается центральными государственными органами, инициировавшими реализацию (внедрение) пилотных проектов, по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному и бюджетному планированию, по делам архитектуры, градостроительства и строительства.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Разработка технико-экономического обоснования не требуется по бюджетным инвестиционным проектам, предусматривающим создание и развитие объектов информатизации, за исключением проектов, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета.";
52) статью 157 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Бюджетные инвестиционные проекты, направленные на создание и развитие объектов информатизации, за исключением проектов, предполагаемых к финансированию из средств правительственных внешних займов и софинансирования внешних займов из средств республиканского бюджета, реализуются в соответствии с инвестиционными предложениями и утвержденными техническими заданиями.";
53) пункт 2 статьи 174 изложить в следующей редакции:
"2. Права и обязанности субъектов бюджетного кредитования определяются в кредитных договорах и (или) договоре поручения в соответствии с настоящим Кодексом и другими законодательными актами Республики Казахстан.";
54) пункт 1 статьи 178 изложить в следующей редакции:
"1. Конечным заемщиком является конечный получатель бюджетного кредита, предоставляемого ему на условиях, определенных кредитором или финансовым агентством.";
55) в статье 180:
пункт 1 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) дата начала выплаты основного долга.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные условия бюджетного кредита устанавливаются решением кредитора.";
56) пункт 2 статьи 183 изложить в следующей редакции:

51) 153-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бюджеттік процесті жетілдіру мақсатында орталық мемлекеттік органдар құрылысы үлгілік жобалар, үлгілік жобалық шешімдер және қайта қолданылатын жобалар бойынша болжанатын, техникалық жағынан күрделі емес болып табылатын денсаулық сактау, білім беру және тұрғын үй құрылысы салаларында объектілер салу жөніндегі қолданыстағы бюджет заңнамасында белгіленген мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау мен іске асырудың өзге тәртібін кездейтін пилоттық жобаларды іске асыруды (енгізуді) жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте мұндай жобаларды жоспарлау тәртібін мемлекеттік және бюджетгік жоспарлау жөніндегі, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісім бойынша пилоттық жобаларды іске асыруға (енгізуге) бастамашылық жасаған орталық мемлекеттік органдар әзірлейді және бекітеді.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды қоса қаржыландыру болжанатын жобаларды қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құруды және дамытуды көздейтін бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу талап етілмейді.";
52) 157-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Үкіметтік сыртқы қарыздар қаражатынан қаржыландыру және республикалық бюджет қаражатынан сыртқы қарыздарды қоса қаржыландыру болжанатын жобаларды қоспағанда, ақпараттандыру объектілерін құруға және дамытуға бағытталған бюджеттік инвестициялық жобалар инвестициялық ұсыныстарға және бекітілген техникалық тапсырмаларға сәйкес іске асырылады.";
53) 174-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджеттік кредиттеу субъектілерінің құқықтары мен міндеттері осы Кодекске және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне сәйкес кредиттік шарттарда және (немесе) тапсырма шартында айқындалады.";
54) 178-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кредитор немесе қаржы агенттігі айқындаған талаптармен берілетін бюджеттік кредиттің соңғы алушысы түпкілікті қарыз алушы болып табылады.";
55) 180-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) негізгі борышты төлеу басталатын күн.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджеттік кредиттің негізгі талаптары кредитордың шешімімен белгіленеді.";
56) 183-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита не должна быть менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения начисляемой до первого планового погашения основного долга, в соответствии с графиком погашения.";
57) пункт 5 статьи 192 изложить в следующей редакции:
"5. Расходы на проведение оценки имущества, обращаемого в государственную собственность в счет погашения бюджетного кредита, оплачиваются за счет средств заемщика.";
58) пункт 3 статьи 193 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) полного или частичного списания неустойки (штрафа, пени).";
59) пункт 2 статьи 202 дополнить частью второй следующего содержания:
"Не допускается принятие местными исполнительными органами обязательств за третьих лиц в любом виде и в любой форме по оказанию финансовой поддержки юридическим лицам по принимаемым ими долговым обязательствам.";
60) пункт 3 статьи 203 исключить;
61) статью 206 дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Порядок представления отчетности по государственным внешним займам и софинансированию из республиканского бюджета определяется Правительством Республики Казахстан.
2-2. Ответственность за неосвоение средств займа в срок, установленный договором займа, несет первый руководитель администратора бюджетной программы или его заместитель, ответственный за реализацию бюджетного инвестиционного проекта или институционального проекта, финансируемых за счет средств займа, за исключением случаев неосвоения средств займа по причинам, не связанным с неэффективной реализацией бюджетного инвестиционного проекта или институционального проекта, финансируемых за счет средств займа.".
2. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (Ведомости Парламента РК 2015 г., № 22-V, ст. 155):
подпункт 2) части первой пункта 5 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"2) утверждает перечень проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации, планируемых к реализации, на основании согласования с уполномоченным органом по бюджетному планированию по определению финансовой обеспеченности проектов государственно-частного партнерства по сервисной модели информатизации.".
3. В Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства" (Ведомости Парламента РК 2017 г., № 20, ст. 96):
абзац десятый подпункта 21 пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"Для формирования прогнозной консолидированной финансовой отчетности по областному бюджету, бюджету города республиканского значения, столицы прогнозная консолидированная финансовая отчетность представляется администраторами бюджетных программ в сроки, установленные центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.".

"2. Бюджеттік кредиттің қайтарылуын қамтамасыз ету құны өтеу графигіне сәйкес негізгі борышты бірінші жоспарлы өтеуге дейін есептелетін сыйақы сомасы ескеріле отырып, бюджеттік кредит мөлшерінен кем болмауға тиіс.";
57) 192-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бюджеттік кредитті өтеу есебінен мемлекеттік меншікке айналдырылатын мүлікке бағалау жүргізуге арналған шығыстар қарыз алушының қаражаты есебінен төленеді.";
58) 193-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) толық немесе ішінара есептен шығару арқылы жүзеге асырылады.";
59) 202-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші белікпен толықтырылсын:
"Жергілікті атқарушы органдардың заңды тұлғалар қабылдайтын борыштық міндеттемелер бойынша оларға қаржылық қолдау көрсету жөніндегі кез келген түрдегі және кез келген нысандағы міндеттермелерді үшінші тұлғалар үшін қабылдауына жол берілмейді.";
60) 203-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
61) 206-бап мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттік сыртқы қарыздар және республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру бойынша есептілікті ұсыну тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2-2. Қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік инвестициялық жобаны немесе институционалдық жобаны тиімсіз іске асырумен байланысты емес себептер бойынша қарыз қаражаты игерілмеген жағдайларды қоспағанда, карыз шартында белгіленген мерзімде қарыз қаражатының игерілмегені үшін бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бірінші басшысы немесе қарыз қаражаты есебінен қаржыландырылатын бюджеттік инвестициялық жобаны немесе институционалдық жобаны іске асыруға жауапты оның орынбасары жауаптылықта болады.".
2. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-V, 155-құжат):
45-баптың 5-тармағының бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен ақпараттандырудың сервистік моделі жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының қаржылай қамтамасыз етілуін айқындау бойынша келісу негізінде іске асыруға жоспарланатын ақпараттандырудың сервистік моделі жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тізбесін бекітеді.".
3. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 20, 96-құжат);
1-баптың 1-тармағы 21) тармақшасының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қалыптастыру үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілеген мерзімде болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті ұсынады.".

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца десятого подпункта 1), подпунктов 7) и 43) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының оныншы абзацын, 7) және 43) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті