Об утверждении Положения о порядке создания государственных предприятий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 1995 года № 1636. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2013 года № 796
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 19 июня 1995 г. N 2335 "О государственном предприятии" Правительство Республики Казахстан постановляет: см.Z110413
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке создания государственных предприятий.
2. Методологическое руководство и контрольные функции по созданию государственных предприятий возложить на Министерство экономики Республики Казахстан.
3. Министерствам, государственным комитетам, иным центральным и местным исполнительным органам Республики Казахстан до 1 декабря т.г. внести в Министерство экономики Республики Казахстан перечни подведомственных республиканских государственных предприятий по форме, установленной Министерством экономики.
4. Министерству экономики Республики Казахстан до 20 декабря т.г. внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан перечень республиканских государственных предприятий.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом совместно с акимами соответствующих административно-территориальных единиц до 1 января 1996 года определить перечень коммунальных государственных предприятий.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 1995 г. N 1636
Положение
о порядке создания
государственных предприятий
Настоящее положение устанавливает порядок создания государственных предприятий в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 19 июня 1995 г. N 2335 "О государственном предприятии".
Государственные предприятия создаются в сферах, определенных вышеназванным Указом Президента Республики Казахстан.
Создание республиканских государственных предприятий, основанных как на праве хозяйственного ведения, так и на праве оперативного управления (казенные предприятия), производится в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан на основании предложений уполномоченных органов, согласованных с заинтересованными министерствами и государственными комитетами.
Уполномоченными органами государства, осуществляющими по отношению к республиканским государственным предприятиям функции государственного управления, а также функции субъекта права государственной собственности являются министерства, государственные комитеты Республики Казахстан или иные, уполномоченные на это Правительством Республики Казахстан, государственные органы.
Уполномоченный орган представляет предложения, содержащие необходимые обоснования целесообразности создания республиканского государственного предприятия Правительству Республики Казахстан, в том числе фирменное наименование предприятия, его форма (на праве хозяйственного ведения или на праве оперативного управления), предмет и цели его деятельности, местонахождение предприятия, сведения об учредителе, размер уставного фонда, к какому сроку он должен быть сформирован и др.
Предложения должны быть предварительно проработаны и в месячный срок согласованы с Министерством финансов, Министерством экономики Республики Казахстан, Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
В зависимости от сферы производственной деятельности предложения по созданию республиканских государственных предприятий должны быть согласованы и с другими отраслевыми министерствами либо государственными комитетами.
Создание государственных предприятий, находящихся в коммунальной собственности, производится решениями акимов соответствующих административно-территориальных единиц на основании предложений уполномоченных органов, согласованных с местными территориальными органами министерств и государственных комитетов.
Уполномоченными органами государства, осуществляющими по отношению к коммунальным государственным предприятиям функции государственного управления, а также функции субъекта права государственной собственности, являются местные исполнительные органы, уполномоченные на это акимом соответствующей административно-территориальной единицы.
Уполномоченный орган представляет предложения, содержащие необходимые обоснования целесообразности создания коммунального государственного предприятия акиму соответствующей административно- территориальной единицы, в том числе фирменное наименование предприятия, его форму (на праве хозяйственного ведения или на праве оперативного управления), предмет и цели его деятельности, местонахождение предприятия, сведения об учредителе, размер уставного фонда, к какому сроку он должен быть сформирован и др.
Предложения должны быть предварительно проработаны и в месячный срок согласованы с местными территориальными органами Министерства финансов, Министерства экономики Республики Казахстан, Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственного комитета Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
В зависимости от сферы производственной деятельности предложения по созданию коммунальных государственных предприятий должны быть согласованы и с территориальными органами других министерств и государственных комитетов.
Решение о создании государственных предприятий Республики Казахстан на территории других государств принимаются по согласованию между правительствами соответствующих государств или между другими органами, специально уполномоченными на это правительствами этих государств.
Государственное предприятие, основанное на праве хозяйственного ведения, за счет своего имущества может создать другое государственное предприятие - дочернее. Дочернее государственное предприятие создается в форме предприятия на праве хозяйственного ведения.
Дочернее предприятие, относящееся к республиканскому государственному предприятию, создается приказом соответствующего государственного предприятия по разрешению Правительства Республики Казахстан. Разрешение Правительства на создание дочернего предприятия получает вышестоящий орган государственного управления основного предприятия после предварительного согласования с Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
Дочернее предприятие, относящееся к коммунальному государственному предприятию, создается приказом соответствующего государственного предприятия по разрешению акима соответствующей административно-территориальной единицы путем вынесения решения. Разрешение акима на создание дочернего предприятия получает вышестоящий орган государственного управления основного предприятия.
После принятия Правительством (акимом соответствующей административно-территориальной единицы) постановления (решения) о создании республиканского государственного предприятия (коммунального государственного предприятия) учредителем утверждается устав государственного предприятия.
К моменту государственной регистрации предприятия, основанного на праве хозяйственного ведения, учредителем должен быть полностью сформирован уставный фонд.
Государственная регистрация и перерегистрация государственного предприятия осуществляется в соответствии с действующим законодательством.

Мемлекеттiк кәсiпорындарды қайта құру тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 30 қарашадағы N 1636 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 5 тамыздағы № 796 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
"Мемлекеттiк кәсiпорындар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 маусымдағы Заң күшi бар N 2335  Жарлығына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Мемлекеттiк кәсiпорындарды құру тәртiбi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Мемлекеттiк кәсiпорындарды құру жөнiндегi әдiстемелiк басшылық пен бақылау функциялары Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне жүктелсiн.
3. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi, басқа да орталық және атқарушы органдары үстiмiздегi жылдың 1 желтоқсанына дейiн Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне ведомствоға бағынысты республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiн республиканың Экономика министрлiгi бекiткен нысан бойынша ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi үстiмiздегi жылдың 20 желтоқсанына дейiн республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметiне бекiтуге ұсынсын.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмдерiмен бiрге 1996 жылғы 1 қаңтарға дейiн коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiн айқындасын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 30 қарашадағы
N 1636 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Мемлекеттiк кәсiпорындарды құру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже "Мемлекеттiк кәсiпорындар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 19 маусымдағы Заң күшi бар N 2335  Жарлығына сәйкес мемлекеттiк кәсiпорындарды құру тәртiбiн белгiлейдi.
Мемлекеттiк кәсiпорындар Қазақстан Республикасы Президентiнiң жоғарыда аталған Жарлығымен белгiленген салаларда құрылады.
Шаруашылық жүргiзу құқығына да, жедел басқару құқығына да (қазыналық кәсiпорындар) негiзделген республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарды құру өкiлеттi органдардың мүдделi министрлiктермен және мемлекеттiк комитеттермен келiсiлген ұсыныстары негiзiнде Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысына сәйкес жүргiзiледi.
Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар жөнiнде мемлекеттiк басқару функциясын, сондай-ақ мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функциясын жүзеге асыратын мемлекеттiк уәкiлдi органдар - Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi немесе Қазақстан Республикасының Үкiметi осындай iске уәкiлдiк берген өзге де мемлекеттiк органдар болып табылады.
Уәкiлдi орган Қазақстан Республикасының Үкiметiне республикалық мемлекеттiк кәсiпорынды құрудың орынды екендiгiнiң қажеттi негiздемесi, оның iшiнде кәсiпорынның фирмалық атауы, оның нысаны (шаруашылық жүргiзу құқығы немесе жедел басқару құқығы), оның қызметiнiң мәнi мен мақсаты, кәсiпорынның тұрған жерi, құрылтайшы туралы мәлiмет, жарғылық қордың мөлшерi, оның құрылатын мерзiмi және басқалар бар ұсыныстар бередi.
Ұсыныстар алдын-ала әзiрленiп, бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсуi керек.
Өндiрiстiк қызмет саласына қарай республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарды құру жөнiндегi ұсыныстар басқа да салалық министрлiктермен не мемлекеттiк комитеттермен келiсiлуi керек.
Коммуналдық меншiктегi мемлекеттiк кәсiпорындарды құру уәкiлдi органдардың министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттердiң жергiлiктi аумақтық органдарымен келiсiлген ұсыныстары негiзiнде тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер әкiмдерiнiң шешiмдерiмен жүргiзiледi.
Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындар жөнiнде мемлекеттiк басқару функциясын, сондай-ақ мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функциясын жүзеге асыратын мемлекеттiң уәкiлдi органдары жергiлiктi атқарушы органдар болып табылады, бұған тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмi уәкiлдiк бередi.
Уәкiлдi орган коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорынды құрудың орынды екендiгiнiң қажеттi негiздемесi, оның iшiнде кәсiпорынның фирмалық атауы, оның нысаны (шаруашылық жүргiзу құқығы немесе жедел басқару құқығы), оның қызметiнiң мәнi мен мақсаты, кәсiпорынның тұрғын жерi, құрылтайшы туралы мәлiмет, жарғылық қордың мөлшерi, оның құрылатын мерзiмi және басқалар бар ұсыныстар бередi.
Ұсыныстар алдын-ала әзiрленiп, бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң, Экономика министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң жергiлiктi аумақтық органдарымен келiсiлуi керек.
Өндiрiстi қызмет саласына қарай коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындарды құру жөнiндегi ұсыныстар басқа министрлiктер мен мемлекеттiк комитеттердiң аумақтық органдарымен де келiсiлуi керек.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кәсiпорындарын басқа мемлекеттердiң аумағында құру туралы шешiм тиiстi мемлекеттердiң үкiметтерi арасындағы немесе сол мемлекеттердiң осыған арнайы уәкiлдiк берген басқа органдармен келiсiм бойынша қабылданады.
Шаруашылық жүргiзу құқығына негiзделген мемлекеттiк кәсiпорын өзiнiң мүлкi есебiнен басқа мемлекеттiк еншiлес кәсiпорынды құра алады. Еншiлес мемлекеттiк кәсiпорын шаруашылықты жүргiзуге құқылы кәсiпорын түрiнде құрылады.
Республикалық мемлекеттiк кәсiпорынға жататын еншiлес кәсiпорын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң рұқсаты бойынша тиiстi мемлекеттiк кәсiпорынның бұйрығымен құрылады. Үкiметтiң еншiлес кәсiпорын құруға берген рұқсатын негiзгi кәсiпорынды мемлекеттiк басқарудың жоғары тұрған органы Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен алдын-ала келiскеннен кейiн алады.
Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорынға жататын еншiлес кәсiпорын тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмiнiң рұқсаты бойынша шешiм шығару жолымен тиiстi мемлекеттiк кәсiпорынның бұйрығымен құрылады. Әкiмнiң еншiлес кәсiпорын құруға берген рұқсатын негiзгi кәсiпорынды мемлекеттiк басқарудың жоғары тұрған органы алады.
Үкiмет (тиiстi әкiмшiлiк-аумақты бiрлiк әкiмi) республикалық мемлекеттiк кәсiпорын (коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорын) құру туралы қаулы (шешiм) қабылдағаннан кейiн құрылтайшы мемлекеттiк кәсiпорынның жарғысын бекiтедi.
Шаруашылық жүргiзу құқығына негiзделген кәсiпорын мемлекеттiк тiркеуден өтер кезде құрылтайшы жарғылық қорды толық қалыптастыруға тиiстi.
Мемлекеттiк кәсiпорынды мемлекеттiк тiркеу және қайта тiркеу қолданылып жүрген заңға сәйкес жүзеге асырылады.