Об утверждении Положения о Государственном комитете Республики Казахстан по статистике и анализу
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 января 1996 г. N 68. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 11 февраля 1997 г. N 190 ~P970190.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 июня 1995 г. N 813 P950813_ "О структурной перестройке Государственного комитета Республики Казахстан по статистике и анализу" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 20, ст. 234) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Государственном комитете Республики Казахстан по статистике и анализу.
2. Признать утратившими силу решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 января 1996 г. N 68
П О Л О Ж Е Н И Е
о Государственном комитете Республики
Казахстан по статистике и анализу
I. Общие положения
1. Государственный комитет Республики Казахстан по статистике и анализу (Госкомстат) является центральным органом исполнительной власти Республики Казахстан, осуществляющим руководство государственной статистикой республики, определяющим содержание и характер статистической деятельности на всей ее территории, удовлетворяющим потребности государственных органов, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в необходимых статистических и экономических данных, характеризующих состояние и тенденции социально-экономического развития республики и обеспечивающим объективность и методологическую сопоставимость статистических данных на международном уровне.
2. Госкомстат в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, межгосударственными договорами и соглашениями Республики Казахстан, Указами и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Правительства Республики Казахстан и распоряжениями Премьер-Министра Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Госкомстат организационно состоит из центрального аппарата, непосредственно подчиненных Госкомстату областных, Алматинского городского управлений по статистике и анализу, Института статистических исследований и Республиканского межотраслевого института подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров учета, статистики, труда и занятости при Госкомстате и Министерстве труда Республики Казахстан. Подчиненные Госкомстату учреждения и организации координируют свою деятельность с местными исполнительными органами, периодически информируя их о результатах проводимой работы, вносят предложения, направленные на устранение и предотвращение нарушений в области статистики.
II. Задачи Госкомстата

Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 18 қаңтар N 68. Күшi жойылды - ҚРҮ 1997.02.11. N 190 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiн құрылымдық қайта құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 12 маусымдағы N 813 P950813_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 20,
234-құжат) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi туралы осыған қоса берiлген Ереже бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметi шешiмдерiнiң
күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 18 қаңтардағы
N 68 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Статистика және талдау
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы қағидалар
1. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (бұдан әрi - Мемстатком) елдiң мемлекеттiк статистикасына басшылық ететiн, оның бүкiл аумағында статистикалық қызметтiң мазмұны мен сипатын айқындайтын, мемлекеттiк органдардың, заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлердiң республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының жайы мен үрдiсiн сипаттайтын қажеттi статистикалық және экономикалық деректерге деген мұқтажын қанағаттандыратын және халықаралық деңгейде статистикалық деректердiң ақиқаттылығы мен әдiснамалық салыстырмалылығын қамтамасыз ететiн Қазақстан Республикасы атқарушы өкiметiнiң орталық органы болып табылады.
2. Мемстатком өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттары мен келiсiмдерiн, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларын және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң өкiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Мемстатком ұйымдық жағынан орталық аппараттан, оған тiкелей бағынышты статистика және талдау жөнiндегi облыстық, Алматы қалалық басқармаларынан, Статистикалық зерттеулер институтынан және Мемстатком мен Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi жанындағы Есепке алу, статистика, еңбек және жұмыспен қамту кадрларын даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi республикалық салааралық институтынан құралады. Мемстаткомға бағынышты мекемелер мен ұйымдар өздерiнiң қызметiн жергiлiктi атқарушы органдарымен үйлестiредi, атқарылып жатқан жұмыстардың нәтижесi туралы оларды дүркiн-дүркiн хабардар етiп, статистика саласындағы бұрмалаушылықтарды жоюға және болғызбауға бағытталған ұсыныстар жасайды.
II. Мемстаткомның мiндетi

4. Основными задачами Госкомстата являются:
всестороннее изучение, обобщение и анализ происходящих в республике экономических и социальных процессов и тенденций их развития; обеспечение проведения и выполнения общегосударственной политики в области статистики;
обеспечение целостности, объективности и достаточности статистических показателей, характеризующих Республику Казахстан как суверенное государство;
осуществление мер по обеспечению методологической сопоставимости статистических данных, соответствующих международным правилам и стандартам;
систематическое информирование органов государственной власти и управления, общественности о происходящих в республике социально-экономических процессах и явлениях, распространение статистической информации, международное статистическое сотрудничество и обмен статистической информацией.
III. Функции Госкомстата
5. Госкомстат в соответствии с возложенными на него задачами:
разрабатывает проекты новых актов и вносит предложения в Правительство о внесении изменений и дополнений в действующие законодательные и нормативные акты республики, обеспечивающие правовую основу статистики;
организует и проводит статистические наблюдения в республике, осуществляемые в виде государственной отчетности, единовременных учетов, переписей и выборочных наблюдений по программам и статистическим формам, утверждаемым Госкомстатом;
координирует статистическую деятельность в республике;
организует выполнение мероприятий Государственной программы по совершенствованию статистики Республики Казахстан;
организует работы по ведению Государственного регистра хозяйствующих и иных субъектов, общих классификаторов и систем кодирования технико-экономической и социальной информации, закрепленных за Госкомстатом;
разрабатывает по согласованию с заинтересованными министерствами, госкомитетами и иными центральными и местными исполнительными органами республики Регламент статистических и организационных работ и ежегодно представляет его Правительству на утверждение;
осуществляет в соответствии с утвержденным Регламентом сбор, обобщение, распространение и хранение статистической и экономической информации, представление ее Президенту, Парламенту и Правительству, министерствам, госкомитетам и иным центральным и местным исполнительным органам, другим юридическим лицам Республики Казахстан, а также статистическим органам государств - членов СНГ и международным организациям на условиях, предусмотренных пунктом 9 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 12 июня 1995 г. N 813 "О структурной перестройке Государственного комитета Республики Казахстан по статистике и анализу";
разрабатывает новые и адаптирует международные методологические рекомендации по статистике к условиям республики, внедряет их в практику статистической деятельности;
определяет минимальный состав показателей и утверждает формы государственной и ведомственной статистической отчетности и соответствующие к ним указания и инструкции о порядке составления и представления их в органы государственной статистики;
обеспечивает объективность, достоверность и целостность статистической информации на основе научной методологии и внедрения прогрессивных методов статистического наблюдения, современных информационных технологий, основанных на широком применении компьютерной техники, средств передачи информации и полиграфического оборудования;
издает и распространяет в установленном порядке статистические сборники, бюллетени, экономические обзоры и другие статистические материалы; систематически публикует в изданиях сводную статистическую информацию для широкой общественности;
проводит семинары и совещания с работниками министерств, госкомитетов и иных центральных и местных исполнительных органов, предприятий, организаций и учреждений по вопросам статистики;
обеспечивает отчитывающиеся перед органами государственной статистики предприятия, организации и учреждения необходимой статистической и иной документацией;
обеспечивает сохранность государственных тайн, конфиденциальность первичной статистической информации в установленном порядке;
осуществляет в рамках действующих государственных соглашений сотрудничество с международными экономическими и статистическими органами и статистическими службами зарубежных стран;
организует научно-исследовательские и проектные работы по важнейшим проблемам развития и функционирования статистической информационной системы, взаимодействия ее с другими информационными системами республики и международных организаций;
организует подготовку, переподготовку и повышение профессиональной квалификации работников учета и статистики.
IV. Права Госкомстата

4. Мемстаткомның негiзгi мiндетi:
республикада болып жатқан экономикалық және әлеуметтiк процестер мен олардың даму үрдiсiн жан-жақты зерделеу, қорыту мен талдау; статистика саласындағы жалпы мемлекеттiк саясаттың жүргiзiлуi мен орындалуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасын егемендi мемлекет ретiнде сипаттайтын статистикалық көрсеткiштердiң тұтастығы, объективтiлiгi мен жеткiлiктiлiгiн қамтамасыз ету;
халықаралық ережелер мен стандарттарға сәйкес келетiн статистикалық деректердiң әдiснамалық салыстырмалылығын қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды жүзеге асыру;
мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарын, жұртшылықты елде болып жатқан әлеуметтiк-экономикалық процестер мен құбылыстар туралы жүйелi түрде хабардар ету, статистикалық ақпаратты тарату, халықаралық статистикалық ынтымақтастық жасау және статистикалық ақпарат алмасып отыру болып табылады.
III. Мемстаткомның функциясы
5. Мемстатком өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
статистиканың құқықтық негiзiн қамтамасыз ететiн республиканың қолданылып жүрген заңдылық және нормативтiк актiлерiнiң жаңа жобаларын жасайды және оларға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы Үкiметке ұсыныстар енгiзедi;
Мемстатком бекiтетiн бағдарламалар мен статистикалық нысандар бойынша мемлекеттiк есеп жасау, бiржолғы есепке алу, сынаққа және iрiктеп байқауға алу түрiнде елiмiзде жүзеге асырылатын статистикалық байқауды ұйымдастырып, өткiзедi;
елдегi статистикалық қызметтi үйлестiредi;
Қазақстан Республикасының Статистиканы жетiлдiру жөнiндегi Мемлекеттiк бағдарламасы шараларының орындалуын ұйымдастырады;
шаруашылық жүргiзушi және өзге де субъектiлердiң мемлекеттiк регистрiн және Мемстаткомға бекiтiлген жалпы жiктегiштер мен техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпараттың кодтау жүйелерiн жүргiзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
республиканың мүдделi министрлiктерiмен, мемлекеттiк комитеттерiмен әрi өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарымен келiсу бойынша статистикалық және ұйымдастырушылық жұмыстарының Регламентiн әзiрлейдi және оны жыл сайын Үкiметке бекiтуге ұсынады;
бекiтiлген Регламентке сәйкес статистикалық және экономикалық ақпаратты жинауды, қорытуды, тарату мен сақтауды, оны "Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiн құрылымдық қайта құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 12 маусымдағы N 813 қаулысының 9-тармағына көзделген шарттармен Президентке, Парламентке және Үкiметке, министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттер мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға және басқа да заңды тұлғаларға, сондай-ақ ТМД-ға мүше мемлекеттердiң статистикалық органдарына және халықаралық ұйымдарға түсiрудi жүзеге асырады;
статистика жөнiндегi халықаралық әдiснамалық ұсынылымдарды елдiң жағдайына қарай бейiмдейдi, жаңаларын әзiрлейдi, олардың статистикалық қызметтiң практикасына енгiзедi;
көрсеткiштердiң ең шағын құрамын белгiлейдi әрi мемлекеттiк және ведомстволық статистикалық есептiң нысандарын және оларды жасау мен мемлекеттiк статистика органдарына түсiру тәртiбi туралы тиiстi нұсқаулар мен нұсқаулықтарды бекiтедi;
ғылыми әдiснама және статистикалық байқаудың прогрессивтi әдiстерiн, компьютер техникасын, ақпарат беру құралдары мен полиграфиялық жабдықтарды кеңiнен қолдануға негiзделген қазiргi ақпараттық технологияларды енгiзу негiзiнде статистикалық ақпараттың ақиқаттылығын, дұрыстығы мен тұтастылығын қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiппен статистикалық жинақтарды, бюллетеньдердi, экономикалық шолуларды және басқа да статистикалық материалдарды бастырып шығарады және таратады; қалың жұртшылық үшiн басылымдарда жиынтықталған статистикалық ақпаратты әрдайым жариялап отырады;
министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң қызметкерлерiмен статистика мәселелерi жөнiндегi семинарлар мен кеңестер өткiзедi;
мемлекеттiк статистика органдарының алдында есеп беретiн кәсiпорындарды, ұйымдар мен мекемелердi қажеттi статистикалық құралдармен қамтамасыз етедi;
белгiленген тәртiппен мемлекеттiк құпияның сақталуын, бастапқы статистикалық ақпараттың жасырындылығын қамтамасыз етедi;
қазiргi мемлекеттiк келiсiмдер шеңберiнде халықаралық экономикалық және статистикалық органдарымен және шетелдердiң статистикалық қызмет орындарымен ынтымақтастықты жүзеге асырады;
статистикалық ақпарат жүйесiнiң дамуы мен өрiстеуiнiң, оның елiмiздiң және халықаралық ұйымдардың ақпарат жүйелерiмен өзара iс-қимылының аса маңызды проблемалары жөнiндегi ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастырады;
есеп және статистика қызметкерлерiн даярлау, қайта даярлау және кәсiби мамандығын арттыруды ұйымдастырады.
IV. Мемстаткомның құқығы

6. В соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, исходя из поставленных задач и возложенных функций, Госкомстат имеет право:
получать от юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, действующих на территории республики, резидентов, действующих за ее пределами, независимо от форм собственности и организационно-правовых форм, включая финансовые, банковские, таможенные, правоохранительные и иные органы и службы, достоверные статистические данные в установленных Госкомстатом объемах и определенные им сроки;
проводить среди населения страны статистические наблюдения и получать от граждан данные, необходимые для статистических целей;
проверять, при необходимости, достоверность первичных и сводных статистических данных. В случае выявления их искажений давать юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям обязательные для исполнения указания об их устранении и вносить соответствующие уточнения в сводные статистические данные;
проводить по хозяйственным договорам статистические, аналитические, информационно-вычислительные и иные работы по профильной тематике, а также осуществлять реализацию статистической информации юридическим и физическим лицам в установленном порядке;
привлекать в установленном порядке должностных лиц к проведению государственных статистических наблюдений;
приостанавливать действие ведомственных актов по вопросам государственной и ведомственной статистики, противоречащих действующему законодательству Республики Казахстан, до устранения выявленных нарушений;
рассматривать дела об административных правонарушениях по вопросам государственной статистики в установленном законом порядке;
осуществлять контроль за выполнением министерствами, госкомитетами и иными центральными и местными исполнительными органами республики, а также предприятиями, учреждениями и организациями, независимо от форм собственности и организационно-правовых форм, законодательства Республики Казахстан по вопросам государственной статистики;
создавать для решения наиболее важных проблем, совершенствования государственной статистики и координации деятельности по ним межведомственные научно-методологический и научно-экспертный советы, а также рабочие группы с участием представителей заинтересованных министерств и иных центральных и местных исполнительных органов, других организаций и учреждений, включая международные;
в пределах своей компетенции давать министерствам, госкомитетам и иным центральным и местным исполнительным органам республики, предприятиям, учреждениям и организациям, находящимся на территории республики, и резидентам, действующим за ее пределами, независимо от их форм собственности и организационно-правовых форм, обязательные для их исполнения предписания об устранении нарушений в государственной статистической отчетности;
издавать в установленном порядке по вопросам статистики постановления, инструкции и указания, обязательные для исполнения всеми министерствами, госкомитетами и иными центральными и местными исполнительными органами республики, предприятиями, учреждениями и организациями.
V. Организация работы Госкомстата

6. Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес, алдында қойылған мiндетi мен жүктелген функциясына қарай Мемстаткомның:
қаржы, банк, кеден, құқық қорғау және өзге де органдар мен қызмет орындарын қосқанда, меншiк түрi мен ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, ел аумағында iс-қимыл жасайтын заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлерден, одан тысқары жерлерде iс-қимыл жасайтын резиденттерден Мемстатком белгiлеген көлемi мен мерзiмiнде дұрыс статистикалық деректер алуға;
халық арасында статистикалық байқау жүргiзуге және азаматтардан статистика мақсаты үшiн қажеттi деректердi алуға;
қажет болған жағдайда бастапқы және жиынтықты статистикалық деректердiң дұрыстығын тексеруге құқы бар. Олардың бұрмаланғаны анықталған жағдайда заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлерге мiндеттi түрде оны жою туралы нұсқаулар беруге, жиынтықты статистикалық деректерге тиiсiнше дәлелдемелер енгiзуге;
шаруашылық шарттары бойынша бейiмдiлiк тақырыптама жөнiнде статистикалық, талдамалық, ақпараттық-есептеу және өзге жұмыстарды жүргiзуге, сондай-ақ белгiленген тәртiппен статистикалық ақпараттың заңды және жеке тұлғаларға өткiзiлуiн жүзеге асыруға;
мемлекеттiк статистикалық байқауларды жүргiзуге белгiленген тәртiппен лауазымды адамдарды тартуға;
айқындалған бұрмалаушылықты жойғанға дейiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына қайшы келетiн мемлекеттiк және ведомстволық статистика мәселелерi жөнiндегi ведомстволық актiлердiң қолданылуын тоқтата тұруға;
заңда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк статистика мәселелерi жөнiндегi әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға;
республика министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерi мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының, сондай-ақ меншiк түрi мен ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың мемлекеттiк статистика мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарын орындауына бақылауды жүзеге асыруға;
мемлекеттiк статистиканы жетiлдiру және қызметiн үйлестiрудiң неғұрлым маңызды проблемаларын шешу үшiн олар бойынша ведомствоаралық ғылыми-әдiстемелiк кеңестер, сондай-ақ, мүдделi министрлiктер мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдары, басқа да ұйымдар мен мекемелерi, халықаралықтарын қоса, өкiлдерiнiң қатысуымен уақытша жұмыс топтарын құруға;
өз құзыретi шегiнде республиканың министрлiктерiне, мемлекеттiк комитеттерi мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарына, ел аумағындағы кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға және шет жерде қызмет ететiн резиденттерге, олардың меншiк түрi мен ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, мемлекеттiк статистикалық есеп берудегi бұрмалаушылықты жою туралы олардың орындауы үшiн мiндеттi ұйғарымнама беруге;
белгiленген тәртiппен статистика мәселелерi жөнiнде республиканың барлық министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерi мен өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi қаулылар, нұсқаулықтар мен нұсқаулар шығаруға құқығы бар.
V. Мемстаткомның жұмысын ұйымдастыру

7. Госкомстат возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
8. Председатель Госкомстата назначает на должность и освобождает от должности начальников областных, Алматинского городского управлений по статистике и анализу по согласованию с акимами областей и г. Алматы.
Руководители подведомственных организаций и управлений Госкомстата, непосредственно подчиненных ему, назначаются на должность и освобождаются от должности Председателем Госкомстата после рассмотрения их кандидатур на коллегии.
9. Председатель Госкомстата:
руководит деятельностью Госкомстата, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на него задач и осуществление им своих функций; распределяет обязанности между заместителями Председателя;
утверждает в пределах установленной численности и фонда оплаты труда штатное расписание центрального аппарата и аппарата областных (городских) управлений по статистике и анализу;
назначает на должность и освобождает от должности работников центрального аппарата и руководящих работников подведомственных органов, применяет к ним меры поощрения и дисциплинарного взыскания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
издает в пределах своей компетенции на основании и во исполнение действующего законодательства приказы, инструкции, обязательные для исполнения всеми службами и подведомственными организациями;
по согласованию с другими министрами, председателями государственных комитетов, руководителями иных центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан издает приказы и инструкции.
10. В Госкомстате образуется коллегия в составе Председателя (председатель коллегии), его заместителей и других руководящих работников центрального аппарата и подведомственных организаций. Численный и персональный состав коллегии утверждается Правительством Республики Казахстан.
Коллегия на своих заседаниях определяет текущие и перспективные задачи Госкомстата, рассматривает основные вопросы совершенствования методов организации статистики, исполнения принятых решений, подбора, расстановки, переподготовки кадров; обсуждает проекты важнейших приказов, нормативных и методических документов; заслушивает отчеты о работе подразделений.
Решения коллегии проводятся в жизнь постановлениями коллегии и приказами Председателя Госкомстата.
11. Структура, предельная численность работников аппарата Госкомстата, в том числе центрального, и размер ассигнований на его содержание, включая фонд оплаты труда, утверждаются Правительством Республики Казахстан.

7. Мемстаткомды Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын Төраға басқарады.
8. Қазақстан Республикасы Мемстаткомның Төрағасы облыстардың және Алматы қаласының әкiмдерiмен келiсуi бойынша статистика және талдау жөнiндегi облыстық, Алматы қалалық басқармаларының бастықтарын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Мемстаткомға тiкелей бағынатын оған қарасты ұйымдар мен басқармалардың басшыларын, кандидатуралары алқада қаралғаннан кейiн, Мемстаткомның Төрағасы оларды лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
9. Мемстаткомның Төрағасы:
Мемстаткомның қызметiн басқарады, оған жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен өз функцияларының iске асырылуы үшiн дербес жауап бередi; Төраға орынбасарлары арасындағы мiндеттердi бөледi;
белгiленген адам саны мен еңбек ақы қоры шегiнде орталық аппараттың және статистика және талдау жөнiндегi облыстық (қалалық) басқармалары аппаратының штаттық кестесiн бекiтедi;
орталық аппарат қызметкерлерiн және оған қарасты органдардың басшы қызметкерлерiн лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады, оларға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген мадақтау шаралары мен тәртiптiк жазаларды қолданады;
өз құзыретi шегiнде, қолданылып жүрген заңдар негiзiнде және оларды орындау үшiн барлық қызмет орындары мен оларға қарасты ұйымдардың орындауы үшiн мiндеттi бұйрықтар, нұсқаулықтар шығарады;
басқа министрлермен, мемлекеттiк комитеттердiң төрағаларымен, Қазақстан Республикасының өзге де орталық және басқарушы органдарының басшыларымен келiсу бойынша бұйрықтар мен нұсқаулықтар шығарады.
10. Мемстаткомда құрамында Төраға (алқа төрағасы), оның орынбасарлары және орталық аппарат пен оған қарасты ұйымдардың басшы қызметкерлерi бар алқа құрылады. Алқаның адам саны мен дербес құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Алқа өзiнiң мәжiлiстерiнде Мемстаткомның ағымдағы және келешектегi мiндеттерiн айқындайды, статистиканы ұйымдастыру әдiстерiн жетiлдiрудiң, қабылданған шешiмдердi орындаудың, кадрларды iрiктеудiң, орналастырудың, қайта даярлаудың негiзгi мәселелерiн қарайды; аса маңызды бұйрықтардың, нормативтiк және әдiстемелiк құжаттардың жобаларын талқылайды; бөлiмшелердiң жұмысы туралы есептердi тыңдайды.
Алқаның шешiмдерi алқа қаулыларымен және Мемстатком Төрағасының бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
11. Мемстаткомның құрылымын, аппараты қызметкерлерiнiң шектi санын, соның iшiнде орталық аппараттың да, және еңбек ақы қорын қосқанда, оны ұстауға жұмсалатын қаражат мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.

12. Финансовую основу Госкомстата и его органов на местах, необходимую для выполнения общереспубликанских и региональных функциональных обязанностей, а также для развития их материально-технической базы, составляют средства из республиканского бюджета, а также доходы, полученные от оказания статистических услуг на договорных условиях согласно действующему законодательству.
Валютный фонд Госкомстата, образуемый в соответствии с действующим законодательством от выполнения статистических услуг на договорных условиях, используются на материально-техническое и социальное развитие системы статорганов, а также на осуществление международного сотрудничества в области статистики. Порядок расходования фонда утверждается Министерством финансов Республики Казахстан.
13. Госкомстат является юридическим лицом, обладает обособленным имуществом, имеет текущий (расчетный) и валютные счета в банках и печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.
Госкомстат руководит работой подведомственных организаций, а также утверждает их положения (уставы).
14. Реорганизация и ликвидация Госкомстата и подведомственных ему организаций производятся в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 января 1996 г. N 68
П Е Р Е Ч Е Н Ь
утративших силу решений Правительства
Республики Казахстан
1. Постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 5 ноября 1991 г. N 668 "Об утверждении Положения о Государственном комитете Казахской ССР по статистике и анализу, областном (Алма-Атинском городском) управлении по статистике и анализу".
2. Пункт 14 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 мая 1995 г. N 715 P950715_ "О Государственном комитете Республики Казахстан по приватизации" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 18, ст. 203).
3. Пункт 13 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 мая 1995 г. N 716 P950716_ "Вопросы Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 18, ст. 204).
4. Пункт 8 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 июня 1995 г. N 800 P950800_ "О вопросах деятельности государственного Реабилитационного банка Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 20, ст. 232).
5. Пункт 11 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 июня 1995 г. N 819 P950819_ "Вопросы Государственного комитета Республики Казахстан по сотрудничеству со странами Содружества Независимых Государств" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 21, ст. 238).

12. Мемстаткомның және оның жергiлiктi органдарының жалпы республикалық және аймақтық функционалдық мiндеттерiн орындауы үшiн, сондай-ақ оның материалдық-техникалық базасын дамыту үшiн қажеттi қаржысының негiзi республика бюджетiнiң қаражатынан, сондай-ақ, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шарттық жағдайларда статистикалық қызмет көрсетуден алынатын кiрiстерден құралады.
Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шарттық жағдайлармен статистикалық қызмет көрсетуден құрылатын Мемстаткомның валюталық қоры статистикалық органдар жүйесiнiң материалдық-техникалық және әлеуметтiк дамуына, сондай-ақ статистика саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыруға пайдаланылады. Қорды жұмсау тәртiбiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiтедi.
13. Мемстатком - заңды тұлға болып табылады, өзiне тиесiлi мүлкiне ие, ағымдағы (есеп айырысу) және валюталық шоттары және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi бар.
Мемстатком өзiне қарасты ұйымдардың жұмысына басшылық етедi, сондай-ақ, олардың ережелерiн (жарғыларын) бекiтедi.
14. Мемстаткомды және оған қарасты ұйымдарды қайта ұйымдастыру мен тарату Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 18 қаңтардағы
N 68 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң күшi жойылған
шешiмдерiнiң
ТIЗБЕСI
1. "Қазақ КСР Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, статистика және талдау жөнiндегi облыстық (Алматы қалалық) басқармасы туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң 1991 жылғы 5 қарашадағы N 668 қаулысы.
2. "Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 19 мамырдағы N 715 P950715_ қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 18, 203-құжат) 14-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң мәселелерi" жайындағы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 19 мамырдағы N 716 P950716_ қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 18, 204-құжат) 13-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкi қызметiнiң мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 8 маусымдағы N 800 P950800_ қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 20, 232-құжат) 8-тармағы.
5. Қазақстан Республикасының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiмен ынтымақтастығы жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң мәселелерi" жайындағы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 13 маусымдағы N 819 P950819_ қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 21, 238-құжат) 11-тармағы.