О Комитете по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан (Госгортехнадзор Республики Казахстан)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 1996 г. N 360. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 12 февраля 1997 г. N 203 ~P970203.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 19 октября 1995 г. N 2541 U952541_ "О совершенствовании структуры центральных исполнительных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Комитете по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан (О Госгортехнадзоре Республики Казахстан);
Перечень отраслей промышленности, производств, объектов, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также работ, надзор за которыми осуществляют Комитет по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан и его органы на местах.
2. Для обеспечения согласованной государственной политики в области безопасности труда (техники безопасности и охраны труда) предоставить Комитету по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан право принимать в пределах своей компетенции решения, обязательные для исполнения министерствами, государственными комитетами и иными центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан, другими юридическими лицами, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, физическими лицами, а также приостанавливать действие ведомственных актов, которые входят в противоречие с законодательством по безопасности труда.
3. Финансирование расходов на содержание центрального аппарата Комитета по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан и его местных органов (округов и инспекций) осуществлять за счет средств республиканского бюджета.
По отдельным отраслям и видам надзора (только для местных органов) в течение 1996 года дополнительно и за счет хозяйственной деятельности.
4. Министерству финансов и Министерству экономики Республики Казахстан предусматривать при формировании бюджета, начиная с 1996 года, выделение ассигнований Комитету по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан на приобретение инвентаря, оргтехники, 10 специальных легковых автомашин для региональных органов в целях обеспечения срочных выездов на аварии, случаи травматизма и отдаленные объекты, на капитальный ремонт служебных помещений.
Учитывая специфику работы органов Комитета, связанной с постоянными командировками, предусматривать выделение средств на командировочные расходы по расчету Комитета.

Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитетi (Қазақстан Республикасы Кенқадағалаукомы) туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 28 наурыз N 360. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.02.12. N 203 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының атқарушы орталық органдарының жүйесiн ретке келтiру туралы" 1995 жылғы 19 қазандағы N 2541 U952541_ Жарлығын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитетi туралы (Қазақстан Республикасының Кенқадағалаукомы туралы) Ереже;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитетi мен оның жер-жерлердегi органдары қадағалайтын ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан өнеркәсiп салаларының, өндiрiстерiнiң, объектiлердiң, сондай-ақ жұмыстардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Еңбек қауiпсiздiгi (техникалық қауiпсiздiк пен еңбектi қорғау) саласында келiсiлген мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау комитетiне өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң, басқа да орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан басқа заңды тұлғалардың, жеке тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi шешiмдер қабылдау, сондай-ақ еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi заңдарға қайшы келетiн ведомстволық актiлердiң күшiн тоқтату құқығы берiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау комитетiнiң орталық аппаратын және оның жергiлiктi органдарын (округтары мен инспекцияларын) ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджет есебiнен жүзеге асырылсын.
Жекелеген салалар мен қадағалау түрлерi бойынша (тек жергiлiктi органдар үшiн) 1996 жылы қосымша шаруашылық қызмет есебiнен жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Экономика министрлiгi 1996 жылдан бастап бюджеттi қалыптастыру барысында Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау комитетiне мүкәммал, ұйымдастыру техникасын, аймақтық органдарға апаттар, жарақаттану оқиғалары мен шалғай объектiлерге жедел жетудi қамтамасыз ету үшiн 10 арнаулы жеңiл автомашинаға, қызмет ғимараттарын күрделi жөндеуге қаржы бөлудi көздейтiн болсын.
Комитет органдарының ұдайы iс-сапарларға шығуына байланысты жұмыс ерекшелiктерiн ескерiп, Комитеттiң есебi бойынша iс-сапар шығыстарына қаражат бөлудi көздесiн.

5. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан предусматривать внеочередное выделение проездных билетов для работников Комитета по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан и его местных органов, выезжающих для расследования аварий, несчастных случаев и других происшествий, по предъявлении служебного и командировочного удостоверений.
6. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 апреля 1994 г. N 355 "О Государственном комитете Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору (Госгортехнадзор Республики Казахстан)" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 17, ст. 170);
пункт 29 изменений и дополнений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115 "О внесении изменений и дополнений в решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 5, ст. 62);
постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. N 1826 "О внесении изменений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 апреля 1994 г. N 355".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 1996 г. N 360
П О Л О Ж Е Н И Е
о Комитете по надзору за безопасным ведением работ
в промышленности и горному надзору Республики
Казахстан (Госгортехнадзор Республики Казахстан)
1. Комитет по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан (далее - Комитет) является центральным исполнительным органом государственного управления Республики Казахстан, не входящим в состав Правительства. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, действующими международными договорами и соглашениями, настоящим Положением, а также другими нормативными документами, утвержденными или согласованными с министерствами, государственными комитетами и иными центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан.
Комитет осуществляет государственный надзор на территории республики непосредственно и через образуемые им округа, инспекции, объединяющие государственных инспекторов по отраслям надзора.
Комитет и подведомственные ему органы составляют единую систему исполнительных органов Республики Казахстан, осуществляющую государственный надзор за безопасностью труда (техника безопасности и охраны труда) в подконтрольных отраслях промышленности.
Осуществление государственного надзора Комитетом не снимает с министерств, государственных комитетов и иных центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан и других юридических лиц, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физических лиц ответственности за обеспечение безопасности труда при проектировании, создании, применении, снятии с эксплуатации производств, технологий, машин, механизмов и других изделий. Указанные субъекты хозяйственной деятельности обязаны не допускать работу предприятий, производств и объектов, не отвечающих требованиям и нормам безопасности.

5. Қазақстан республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау комитетiнiң қызметкерлерiне және оның жергiлiктi органдарының апаттарды, қайғылы оқиғалар мен басқа да жағдайларды тексеруге шығатын қызметкерлерiне қызметтiк және iс-сапарлық куәлiктерiн көрсетуi бойынша оларға кезексiз жол жүру билеттерiн бөлудi қарастырсын.
6. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы) туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 8 сәуiрдегi N 355 P940355_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 17, 170-бап);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 6 ақпандағы N 111 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгертулер
мен толықтырулардың 29-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы,
1995 ж., N 5, 62-бап);
"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 8
сәуiрдегi N 355 қаулысына өзгертулер енгiзу туралы" Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 1826
P951826_
қаулысы.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 28 наурыздағы
N 360 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз
жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитетi
(Қазақстан Республикасы Кенқадағалаукомы) туралы
Е Р Е Ж Е
1. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитетi (бұдан әрi - Комитет) Үкiмет құрамына кiрмейтiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқаруының орталық атқарушы органы болып табылады. Комитет өз жұмысында Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентi мен Қазақстан республикасы Үкiметiнiң актiлерiн, қолданылып жүрген халықаралық шарттар мен келiсiмдердi, осы Ереженi, сондай-ақ басқа министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер мен Қазақстан Республикасының өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдары бекiткен немесе олармен келiсiлген нормативтiк құжаттарды басшылыққа алады.
Комитет мемлекеттiк қадағалауды республика аумағында тiкелей және қадағалау салалары бойынша мемлекеттiк инспекторларды бiрiктiретiн өздерi құратын округтар, инспекциялар арқылы жүзеге асырады.
Комитет пен оған бағынысты органдар Қазақстан Республикасы атқарушы органдарының өнеркәсiптiң өз бақылауындағы салаларында еңбек қауiпсiздiгiн (техникалық қауiпсiздiк пен еңбектi қорғауды) мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыратын бiрыңғай жүйесiн құрайды.
Комитеттiң мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыруы министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттер мен Қазақстан Республикасының өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарынан және қауiпсiздiк талаптары мен нормаларына жауап бермейтiн кәсiпорындардың өндiрiстер мен объектiлердiң жұмыс iстеуiне жол бермеуге мiндеттi.

2. Комитет осуществляет государственный надзор за:
обеспечением работодателями безопасности труда (техника безопасности и охрана труда) во всех основных и вспомогательных цехах и производствах в угольной, горнорудной и нерудной, металлургической, химической, нефтехимической, нефте- и газодобывающей, нефте-, и газоперерабатывающей промышленности; на магистральных нефте- газо- и продуктопроводах, на взрыво- и пожароопасных объектах предприятий хлебопродуктов, при ведении подземного транспортного и гидротехнического строительства, геологоразведочных работ, на объектах повышенной опасности в строительстве и в других отраслях, имеющих взрыво-, пожаро- и травмоопасные объекты и производства;
разработкой, изготовлением, испытаниями, хранением и использованием взрывчатых материалов;
приемом и выдачей, хранением и использованием в промышленности природного и сжиженного (пропан-бутан) газов, сильнодействующих ядовитых веществ; других взрыво- и пожароопасных грузов;
устройством, изготовлением, монтажом, ремонтом и безопасной эксплуатацией взрыво- и искрозащищенного оборудования и изделий, подъемных сооружений, паровых и водогрейных котлов, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов для пара и горячей воды и других объектов повышенной опасности;
эксплуатацией месторождений термальных, минеральных вод и лечебных грязей;
состоянием и безопасной эксплуатацией отработанных горных выработок и естественных подземных полостей при размещении в них объектов;
соблюдением установленного порядка пользования недрами при разведке и разработке месторождений полезных ископаемых в части безопасности труда.
Деятельность Комитета в отношении указанных отраслей промышленности, видов работ и объектов распространяется на все этапы их функционирования, включая проектирование, строительство, эксплуатацию, консервацию и ликвидацию, а также надзор за соблюдением условий и норм безопасности труда при изготовлении оборудования, веществ, материалов и их применении.
3. Основными задачами Комитета являются:
проведение единой государственной политики в области безопасности труда, разработка и осуществление совместно с министерствами, предприятиями, организациями и другими субъектами хозяйственной деятельности текущих и перспективных государственных научно-технических программ, профилактики аварийности и травматизма на предприятиях и в организациях, координация проводимых в республике по данным проблемам научных исследований;
организация и осуществление вневедомственного государственного надзора за соблюдением требований по безопасности труда всеми центральными исполнительными органами Республики Казахстан, юридическими лицами, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физическими лицами на всей территории республики, включая специальные экономические зоны, совместные и иностранные предприятия и предприятия, переданные во временное управление иностранным фирмам;
выявление, анализ причин и условий возникновения аварий и производственного травматизма, совершенствование государственного надзора за выполнением требований по безопасности труда;
разработка совместно с центральными и местными исполнительными органами, предприятиями, организациями и другими субъектами хозяйственной деятельности мер по профилактике аварийности и производственного травматизма;
формирование и совершенствование на основе достижений научно-технического прогресса требований по обеспечению безопасности труда на поднадзорных производствах и объектах;
обеспечение сертификации однородной продукции и оборудования, используемых в технологических процессах поднадзорных предприятий (процессов, услуг), выдача разрешений на создание и эксплуатацию производств, технологий;
осуществление по вопросам, входящим в его компетенцию, межотраслевой координации, а также иных специальных исполнительных и разрешительных функций;
методическое обеспечение и координация работы своих местных органов;
обобщение практики применения законодательства в области безопасного ведения работ и разработка предложений по его совершенствованию.

2. Комитет мыналарға:
жұмыс берушiлердiң көмiр, тау-кен және рудалық емес, металлургия, химия, мұнайхимия, мұнай мен газ өндiретiн және мұнайгаз өңдейтiн өнеркәсiптегi; арналы мұнай, газ және өнiм құбырларындағы барлық негiзгi және қосалқы цехтары мен өндiрiстерiнде жер астында көлiк және гидротехникалық құрылыстарды, геологиялық барлау жұмыстарын жүргiзгенде нан өнiмдерi кәсiпорындарының өрт және жарылыс қаупi бар объектiлерiнде құрылыстың аса қауiптi объектiлерiндегi және жарылыс, өрт пен жарақаттану қаупi болатын өндiрiстерi мен объектiлерi бар басқа да салалардағы еңбек қауiпсiздiгiне (техникалық қауіпсiздiк пен еңбектi қорғауға;
жарылғыш заттарды әзiрлеуге, дайындауға, сынауға, сақтау мен пайдалануға;
өнеркәсiпте табиғи және сұйытылған (пропан-бутан) газдарды, күштi улы заттарды, басқа жарылу, өрт қаупi бар жүктердi қабылдау мен беруге, сақтау мен пайдалануға;
жарылыс және ұшқыннан сақтандырылған жабдықтар мен бұйымдарды, көтергiш құрылғыларды, бу және су ысытатын қазандықтарды, қысыммен iстейтiн ыдыстарды, бу мен ыстық су құбырларын және аса қауiптi басқа да объектiлердi, орнатуға, дайындауға, құрастыруға, жөндеуге және қауiпсiз пайдалануға;
термальды, минералды суы мен шипалы балшықтары бар жерлердi пайдалануға;
босаған тау-кен қуыстарында және табиғи жер асты кеңiстiктерiнде объектiлер орналастырғанда олардың жай-күйi мен қауiпсiз пайдаланылуына;
пайдалы қазбалар кен орындарын барлау мен әзiрлегенде еңбек қауiпсiздiгiне қатысты жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн сақтауға мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асырады.
Комитеттiң аталған өндiрiс салаларына, жұмыс түрлерi мен объектiлерге қатысты қызметi жобалауды, салуды, пайдалануды консервациялау мен жоюды қоса алғандағы олардың жұмысының барлық кезеңiне, сондай-ақ құрал жабдықтарды, бұйымдарды, материалдарды, жасағанда және қолданғанда еңбек қауiпсiздiгi шарттары мен нормаларының сақталуын қадағалауға тарайды.
3. Комитеттiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
еңбек қауiпсiздiгi саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзу, министрлiктермен, ведомстволармен, кәсiпорындармен, ұйымдармен және шаруашылық қызметтiң басқа да субъектiлерiмен бiрлесiп, кәсiпорындар мен ұйымдарда апаттар мен жарақаттанудың алдын алудың ағымдағы және болашаққа арналған мемлекеттiк ғылыми-техникалық бағдарламаларын әзiрлеу және жүзеге асыру, осы мәселелер бойынша республикада өткiзiлетiн ғылыми зерттеулердi үйлестiру;
Қазақстан Республикасының барлық орталық атқарушы органдарының меншiк нысанына қарамастан заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың арнайы экономикалық аймақтарды, бiрлескен және шетел кәсiпорындары мен шетел фирмаларына уақытша басқаруға берiлген кәсiпорындарды қоса алғанда республиканың барлық аумағында еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптардың сақталуына ведомстводан тыс мемлекеттiк қадағалауды ұйымдастыру мен жүзеге асыру;
апаттар мен өндiрiстiк жарақаттану болуының себептерi мен шарттарын анықтау, талдау, еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптардың орындалуына мемлекеттiк қадағалауды жетiлдiру;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен, кәсiпорындармен, ұйымдармен және шаруашылық қызметтiң басқа да субъектiлерiмен бiрлесiп, апаттар мен өндiрiстiк жарақаттанудың алдын алу жөнiндегi шараларды әзiрлеу;
қадағаланатын өндiрiстер мен объектiлерде, еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарды ғылыми-техникалық прогресс жетiстiктерiнiң негiзiнде қалыптастыру және жетiлдiру;
қадағаланатын кәсiпорындардың технологиялық процестерiнде (процестер, қызмет көрсетулер) пайдаланатын бiр тектi өнiмдермен құрал-жабдықтарды сертификаттауды қамтамасыз ету, өндiрiстердi, технологияларды құру мен пайдалануға рұқсат беру;
өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша салааралық үйлестiрудi, сондай-ақ басқа да арнайы атқарушы және рұқсат берушi қызметтердi жүзеге асыру;
өзiнiң жергiлiктi органдарын әдiстемелiк қамтамасыз ету және олардың жұмысын үйлестiру;
жұмыстардың қауiпсiз жүргiзiлуi саласындағы заңдардың қолданылу тәжiрибесiн қорыту және оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу;

4. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами:
участвует в подготовке государственных, национальных и региональных программ по обеспечению безопасности труда производств, объектов и видов работ, определяет перечень и координирует деятельность головных научно-исследовательских институтов, специализирующихся в области безопасности труда;
осуществляет контроль за реализацией государственных и региональных научно-технических программ по вопросам, входящим в его компетенцию;
организует разработку и утверждает или согласовывает в установленном порядке государственные требования (правила и нормы) по безопасному ведению работ, устройству и эксплуатации оборудования, а также по охране недр в части безопасности труда;
рассматривает и согласовывает проекты государственных стандартов и другие нормативные документы центральных исполнительных органов, предприятий, организаций и других субъектов хозяйственной деятельности Республики Казахстан, содержащие требования по безопасности труда, устройству и эксплуатации оборудования;
участвует в разработке международных требований (правил и норм) по безопасному ведению работ, устройству и эксплуатации оборудования и распространяет их действие в рамках законодательства и своей компетенции на территории Республики Казахстан, определяет порядок ввода в действие указанных правил и норм, устанавливает при необходимости дополнительные требования;
участвует в разработке и согласовании проектов международных стандартов, содержащих требования, влияющие на безопасность труда, при переводе их в государственные;
обеспечивает единство требований, предусматриваемых в правилах и нормах по безопасности труда, устройству и эксплуатации оборудования, контролирует разработку и совершенствование указанных нормативных документов, в необходимых случаях распространяет действие международных правил и норм по безопасности труда;
устанавливает порядок регистрации учета поднадзорных производств, объектов, механизмов и видов работ;
вносит в установленном порядке предложения по внесению изменений и дополнений в перечни видов деятельности (процессов, услуг), подлежащих лицензированию и обязательной сертификации;
выдает на договорной основе заключения по установленному постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1894 P951894_ "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. N 2201" перечню лицензируемых видов деятельности, а также выдает разрешения на разработку, изготовление, испытание и применение, в том числе импортных, технологий, машин, механизмов и других изделий в поднадзорных отраслях, работа которых связана с потенциальным риском;
регистрирует объекты газового надзора, паровые и водогрейные котлы, сосуды, работающие под давлением, трубопроводы для пара и горячей воды и подъемные сооружения, контролирует своевременность освидетельствования объектов котлонадзора, подъемных сооружений предприятиями и организациями, получившими на это специальные разрешения;
проверяет на заводах-изготовителях (на стадии согласования технического задания на конструирование и при приеме опытных образцов), ремонтных предприятиях и при эксплуатации соответствие стандартам, правилам и нормам безопасности труда машин, механизмов и оборудования, к которым предъявляются повышенные требования по безопасности, а также электротехнических изделий во взрывобезопасном исполнении, приостанавливает выпуск и запрещает их применение в случае несоответствия указанным требованиям;
контролирует соблюдение правил приемки в эксплуатацию объектов, участвует в работе комиссий по проведению испытаний взрывчатых материалов, новых образцов оборудования для поднадзорных производств, объектов и электротехнических изделий, к которым предъявляются повышенные требования по безопасности труда, организует работу по сертификации продукции и оборудования (процессов, услуг), используемых в технологических процессах поднадзорных предприятий;
назначает своих представителей для участия в составе государственных комиссий по приемке в эксплуатацию поднадзорных предприятий и объектов;
осуществляет надзор за разработкой и проведением мероприятий по предотвращению аварий и производственного травматизма на подконтрольных производствах и объектах, готовностью предприятий и организаций к ликвидации возможных аварий и их последствий;
определяет требования к квалификации персонала поднадзорных производств и объектов, устанавливает порядок обучения, повышения квалификации и проверки знаний по вопросам обеспечения безопасности труда;
согласовывает организацию курсов по подготовке персонала для производства взрывных работ, связанных с хранением взрывчатых материалов, курсов по подготовке специалистов на право ответственного ведения горных и взрывных работ, а также взрыво-, пожароопасных производств;
ведет надзор за правильностью отнесения производств к соответствующим категориям по взрывной, взрывопожарной и пожарной опасности и правильностью перевода производств из одной категории в другую, а также контроль за соответствием применяемого оборудования к категории и группе взрывоопасных смесей и классу взрыво-, пожароопасных зон;
совместно с заинтересованными центральными исполнительными органами по представлению предприятий устанавливает соответствующие категории шахт (рудников) по газу, относит их к опасным по пыли, внезапным выбросам пород, руды, угля, газа, горным ударам и утверждает перевод шахт (рудников) из одной категории в другую;
осуществляет надзор за геолого-маркшейдерским обеспечением безопасного ведения горных и геологоразведочных работ, при использовании отработанных горных выработок и естественных подземных полостей в хозяйственных целях и переработке минерального сырья, проверяет правильность установления границ безопасного ведения горных работ, проведения мероприятий по предупреждению и устранению вредного влияния горных работ на состояние зданий и сооружений, а также по предупреждению прорывов воды, вредных и опасных веществ в шахты и рудники;
согласовывает специальные проекты в части безопасности работ по ликвидации и консервации предприятий по добыче полезных ископаемых или их части, нефтяных, газовых, гидротермальных и минеральных скважин;
участвует совместно с центральными и местными исполнительными органами, объединениями, предприятиями, организациями и другими субъектами хозяйственной деятельности, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, в отборе отработанных горных выработок и естественных подземных полостей для размещения в них объектов;
контролирует состояние и готовность военизированных (специализированных) горноспасательных, противофонтанных и газоспасательных частей к ликвидации аварий на предприятиях, проведение ими профилактической работы;
рассматривает и согласовывает уставы, положения и схемы дислокации указанных частей на территории Республики Казахстан;
совместно с Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан проводит аккредитацию организаций и испытательных лабораторий (центров) по сертификации продукции (процессов, услуг) повышенной опасности, контролирует соблюдение ими правил сертификации, устанавливает их техническую компетентность.

4. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
өндiрiстерде, объектiлер мен жұмыс түрлерiнде еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi, мемлекеттiк, ұлттық және аймақтық бағдарламалар әзiрлеуге қатысады, еңбек қауiпсiздiгi саласында мамандырылатын бас ғылыми-зерттеу институттарының қызметiн үйлестiредi және оның тiзбесiн айқындайды;
өз құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша мемлекеттiк және аймақтық ғылыми-техникалық бағдарламалардың iске асырылуына бақылау жасайды;
жұмысты қауiпсiз жүргiзу, құрал-жабдықтарды құру мен пайдалану, сондай-ақ еңбек қауiпсiздiгi бөлiгiнде жер қойнауын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк талаптарды (ережелер мен нормаларды) әзiрлеудi, ұйымдастыруды белгiленген тәртiппен бекiтедi немесе келiседi;
мемлекеттiк стандарттар жобаларын, еңбек қауiпсiздiгi, құрал-жабдықтарды құру мен пайдалану талаптары бар орталық атқарушы органдардың, кәсiпорындардың, ұйымдардың және Қазақстан Республикасы шаруашылық қызметiнiң басқа да субъектiлерiнiң өзге де қалыпты құжаттарын қарайды және келiседi;
жұмысты қауiпсiз жүргiзу құрал-жабдықтарды орнату мен пайдалану жөнiндегi халықаралық талаптарды (ережелер мен қалыптарды) әзiрлеуге қатысады. Қазақстан Республикасының аумағында таратады, аталған ережелер мен нормаларды күшiне енгiзу тәртiбiн айқындап, қажет болған жағдайда қосымша талаптар белгiлейдi;
мемлекеттiк талаптарға айналдырғанда еңбек қауiпсiздiгiне әсер ететiн талаптары болса, халықаралық стандарттар жобасын әзiрлеу мен келiсуге қатысады;
құрал-жабдықтарды орналастыру мен пайдалану жөнiндегi ережелер мен нормаларда көзделген талаптардың бiрыңғай болуын қамтамасыз етедi, осы нормативтiк құжаттардың әзiрленуi мен жетiлдiрiлуiне бақылау жасайды, еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi халықаралық ережелер мен нормалардың қолданылуын таратады;
қадағаланатын өндiрiстердi, объектiлердi, механизмдер мен жұмыс түрлерiн есепке алуды тiркеудiң тәртiбiн белгiлейдi;
Лицензиялау мен сертификаттауға жататын қызмет (процестер, қызмет көрсетулер) түрлерiнiң тiзбелерiне белгiленген тәртiппен өзгертулер мен толықтырулар енгiзедi;
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 P951894_ қаулысымен белгiленген лицензияланатын қызмет түрлерiнiң тiзбесi бойынша шарттық негiзде қорытындылар бередi, сондай-ақ жұмысы тұрақты тәуекелмен байланысты қадағаланатын салаларда технологияларды, механизмдердi және басқа бұйымдарды оның iшiнде шетелдiктерiн әзiрлеуге, дайындауға, сынауға және қолдануға рұқсат бередi;
газ қадағалау объектiлерiн, бу және су ысытатын қазандарды, қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстарды, бу мен ыстық су құбырларын және көтергiш құрылғыларды iрiктейдi, қазандықтарды қадағалау объектiлерiн көтергiш құрғыларды арнайы рұқсаты бар кәсiпорындар мен ұйымдардың уақтылы куәландыруын бақылайды;
дайындаушы зауыттарда (құрастырудың техникалық тапсырмасын келiсу кезеңiнде және үлгi даналарды қабылдағанда), жөндеу кәсiпорындарында және пайдаланған кезде қауiпсiздiк жөнiнде көтерiңкi талаптар қойылатын машиналардың, тетiктер мен жабдықтардың, сондай-ақ жарылыс қауiпсiздiгi сақталып орындалған электр-техникалық бұйымдардың еңбек қауiпсiздiгi стандарттарына, ережелерi мен нормаларына сәйкестiгiн тексередi, мұндай талаптарға сәйкес келмеген жағдайда оларды шығаруды тоқтатады, әрi қолдануға тыйым салады;
объектiлердi пайдалануға қабылдап алу ережесiнiң сақталуын бақылайды, еңбек қауiпсiздiгi жөнiнде көтерiңкi талаптар қойылатын жарылғыш материалдарға қадағаланатын өндiрiстерге, объектiлерге арналған құрал-жабдықтар мен электр-техникалық бұйымдардың жаңа үлгiлерiне сынақ жүргiзу жөнiндегi комиссияның жұмысына қатысады, қадағаланатын кәсiпорындардың технологиялық процестерiнде пайдаланылатын өнiмдер мен құрал-жабдықтарды (процестердi, қызмет көрсетудi) сертификаттау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады;
қадағаланатын кәсiпорындар мен объектiлердi пайдалануға қабылдау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиялардың құрамында қатысуы үшiн өкiлдерiн тағайындайды;
бақылауындағы өндiрiстер мен объектiлерде апаттар мен өндiрiстiк жарақат алуды болдырмау кәсiпорындардың және ұйымдардың болуы мүмкiн апаттар мен олардың зардаптарын жоюға әзiрлiгiн қадағалайды;
қадағаланатын өндiрiстер мен объектiлер қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiне деген талаптарды айқындайды, еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша оқыту, бiлiктiлiгiн көтеру, бiлiмiн тексеру тәртiбiн белгiлейдi;
жарылғыш материалдарды сақтауға байланысты жарылыс жұмыстарын жүргiзу үшiн қызметкерлер даярлау жөнiнде кен және жарылыс жұмыстарын, сондай-ақ жарылыс-өрт қауiпi бар өндiрiс жүргiзуге жауаптылық құқығына мамандар даярлау жөнiндегi курстарды ұйымдастыруды келiседi;
жарылыс, жарылу-өртену және өртену қауiптiлiгi бойынша өндiрiстiң бiр санаттан екiншiсiне көшiрудiң дұрыстығын қадағалайды, сондай-ақ қолданылып отырған жабдықтың жарылыс қаупi бар қоспалар санаты мен тобына, жарылыс, өрт қаупi бар аймақ сыныбына сәйкестiгiне бақылау жасайды:
мүдделi орталық атқарушы органдармен бiрлесiп, кәсiпорындардың ұсынуы бойынша газ жөнiндегi шахталардың (кенiштердiң) тиiстi санаттарын белгiлейдi, оларды тозаңды, жынысты, руданы, көмiрдi , газды оқысынан бөлiп шығару, кен екпiнi бойынша қауiптiлер қатарына жатқызады және шахтыларды (кенiштердi) бiр санаттан екiншiсiне көшiрудi бекiтедi;
пайдаланылған кен орындары мен табиғи жер асты тiлкемдерiн шаруашылық мақсаттарға пайдаланған кезде және минералдық шикiзатты ұқсатқанда тау-кен және геологиялық барлау жұмыстарының қауiпсiз жүргiзiлуiн геологиялық-маркшейдерлiк қамтамасыз етуге қадағалауды жүзеге асырады, тау-кен жұмыстарын қауiпсiз жүргiзудiң шекарасын белгiлейдi, тау-кен жұмыстарының ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйiне зиянды ықпалының алдын алу мен болдырмау жөнiндегi, сондай-ақ шахталар мен кенiштерге судың, зиянды әрi қауiптi заттардың лықсып шығуының алдын алу жөнiндегi шараларды өткiзудiң дұрыстығын тексередi;
пайдалы қазбаларды өндiру кезiндегi кәсiпорындарды немесе олардың бiр бөлiгiн, мұнай, газ және гидротермальды және минералды скважиналарды тарату мен консервациялау бойынша жұмыстардың қауiпсiздiгiне арнайы жобаларды келiседi;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен, бiрлестiктермен, кәсiпорындармен, ұйымдармен және ведомстволық бағыныстылығымен меншiк нысандарына қарамастан шаруашылық қызметтiң басқа да субъектiлерiмен бiрлесiп, объектiлердi орналастыру үшiн пайдаланылған кен орындары мен табиғи жер асты тiлкемдерiн iрiктеуге қатысады;
барлау мен әзiрлеудiң дұрыстығын, әскерилендiрiлген (мамандандырылған) кен құтқару, фонтанға қарсы және газдан құтқару бөлiмдерiнiң кәсiпорындардағы апаттарды жою, алдын алу жұмыстарын жүргiзу жағдайы мен оған дайындығын бақылайды;
аталған бөлiмдердiң жарғыларын, ережелерiн және Қазақстан Республикасының аумағында орналасу схемасын қарайды әрi келiседi;
Қазақстан Республикасының Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетiмен бiрлесiп, қауiптiлiгi басым, өнiмдердi (процестердi, қызмет көрсетулердi) сертификаттау жөнiндегi ұйымдар мен сынақ лабораторияларын, орталықтарын аккредиттейдi, олардың сертификаттау ережелерiн сақтауын бақылайды, техникалық құзыретiн белгiлейдi.

5. Комитету для решения стоящих перед ним задач и выполнения возложенных обязанностей предоставляется право:
проводить в любое время суток обследование предприятий, организаций и объектов по вопросам, относящимся к компетенции Комитета, а также привлекать по согласованию специалистов соответствующих министерств, предприятий и организаций для проведения указанных обследований;
вносить в центральные исполнительные органы, другие органы государственного управления предложения и давать поднадзорным юридическим и физическим лицам, а также управлениям и отделам местных органов исполнительной власти, имеющим поднадзорные Комитету объекты, обязательные для исполнения предписания по устранению выявленных нарушений требований по безопасности, а также причин и условий, приводящих к таким нарушениям, на приостановку и запрещение работ, которые ведутся с нарушениями требований по безопасности труда;
вносить предложения лицензионному органу о приостановлении, прекращении действия или отзыва лицензий при нарушении условий недропользования и предусмотренных контрактом требований по обеспечению безопасности труда, опечатывать места работ, оборудования и выводить людей, когда создается угроза их жизни или возникновения аварий;
запрещать передачу для исполнения проектов, технической и проектно-конструкторской документации по поднадзорным предприятиям, организациям, производствам и объектам, а также отгрузку ими изделий и продукции в случае их несоответствия требованиям по безопасности труда;
давать предприятиям, организациям и другим субъектам хозяйственной деятельности, ведущим разработку, изготовление и монтаж оборудования, обязательные для выполнения указания об устранении конструктивных недостатков, а также недостатков в изготовлении и монтаже оборудования, снижающих безопасность его эксплуатации;
вносить представления руководителям предприятий, вышестоящих организаций или направлять материалы в соответствующие органы о привлечении к ответственности лиц виновных в допущении по их вине аварий, несчастных случаев, иных грубых нарушений, требований нормативных документов, а также не выполняющих предписаний Комитета;
проводить и возглавлять в установленном порядке технические расследования случаев травматизма, аварий, утрат взрывчатых материалов на поднадзорных предприятиях и объектах, принимать на основании результатов расследования по вопросам, относящимся к компетенции Комитета, обязательные для исполнения решения;
вносить центральным исполнительным органам, юридическим и физическим лицам предложения о проведении научно-исследовательских, проектных и проектно-конструкторских работ по вопросам, относящимся к компетенции Комитета;
назначать, в случае необходимости, проведение центральными исполнительными органами, предприятиями, организациями и другими субъектами хозяйственной деятельности контрольных испытаний оборудования и материалов, контрольных анализов рабочей среды, независимой экспертизы проектных и проектно-конструкторских решений в части соответствия их нормам и правилам по безопасности;
организовывать и проводить в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 октября 1992 г. N 924 P920924_ "Об оказании платных услуг объединениям, предприятиям, организациям и другим хозяйствующим субъектам подразделениями Государственного комитета Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору" платную экспертизу проектных решений на соответствие правилам и нормам безопасности труда на поднадзорных действующих, строящихся и реконструируемых предприятиях, производствах и объектах, в том числе технических проектов на отработку месторождений полезных ископаемых при получении недропользователями лицензий и заключении ими контракта на право ведения работ, а также при использовании недр для захоронений вредных веществ, отходов производства и сброса сточных вод;
привлекать в необходимых случаях специалистов научно-исследовательских, проектных институтов и других организаций для проведения экспертизы и подготовки заключений по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
осуществлять государственный надзор за безопасностью труда в горных, геологических, химико-металлургических цехах и производствах, боеготовностью и профилактической работой военизированных газоспасательных частей атомно-энергетической промышленности, на взрыво-, пожароопасных объектах предприятий хлебопродуктов, на объектах транспортного строительства, магистральных нефте-, газо- и продуктопроводов и других взрыво-, пожаро- и травмоопасных производствах и объектах отраслей промышленности на основе договоров с субъектами хозяйственной деятельности;
оказывать платные услуги юридическим и физическим лицам в установленном порядке согласно перечню, утвержденному вышеназванным постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 октября 1992 г. N 924;
согласовывать контракты на недропользование в части обеспечения безопасности труда;
согласовывать представляемые предприятиями планы развития горных работ и контролировать их выполнение, а также контролировать соблюдение технических и локальных проектов на разработку месторождений полезных ископаемых для участков (выемочных единиц), заданий на проектирование и проектов на строительство и реконструкцию предприятий по добыче и переработке минерального сырья в части безопасности труда;
получать от министерств, государственных комитетов и иных центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан и других юридических лиц, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физических лиц сведения о состоянии безопасности труда, авариях, производственном травматизме, показателях работы и причинах выхода из строя оборудования, о планах и программах научно-исследовательских и конструкторских работ, разработке нормативно-технической документации и другую информацию, техническую документацию на подконтрольные производства, объекты и технологические процессы, а от должностных лиц и персонала - объяснения по вопросам, относящимся к компетенции органов Комитета;
проверять на подконтрольных предприятиях, производствах, объектах, в организациях, учебно-курсовых комбинатах и профессионально-технических училищах и других учебных заведениях соблюдение установленного порядка инструктажа, обучения персонала, допуска к работе, наличие у специалистов документов, дающих право на руководство горными, буровыми, взрывными, маркшейдерскими, электротехническими и газовыми работами, а у работников - документов на право производства взрывных, газоопасных и других работ повышенной опасности, контролировать соблюдение специальных требований, установленных для приема на работу, связанную с особой ответственностью;
проводить проверку знаний правил и норм по безопасности труда, технологических регламентов специалистами и инструкций рабочими, участвовать в проверке знаний правил и норм безопасности труда вновь назначенных руководителей предприятий, организаций, объектов и в установленные сроки у остальных специалистов;
принимать окончательное решение в случае разногласий между центральными исполнительными органами, юридическими лицами, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физическими лицами по вопросам обеспечения безопасности труда поднадзорных Комитету производств, объектов и механизмов, в том числе при согласовании и утверждении нормативно-технических документов, рассмотрении проектов объектов и поднадзорных изделий;
информировать население и работающих через средства массовой информации о состоянии безопасности труда поднадзорных производств, объектов и производственном травматизме.

5. Комитетке алдына қойылған мәселелердi шешуi және жүктелген мiндеттердi орындауы үшiн мынадай құқықтар берiледi:
Комитеттiң құзыретiне жататын мәселелер бойынша кәсiпорындарды ұйымдар мен объектiлердi тәулiктiң кез-келген уақытында тексеру, сондай-ақ тексерулердi жүргiзу үшiн келiсiм бойынша тиiстi министрлiктердiң, кәсiпорындардың және ұйымдардың мамандарын тарту;
орталық атқарушы органдарға және мемлекеттiк басқарудың басқа да органдарына ұсыныс енгiзу, қадағаланатын заңды және жеке тұлғаларға, сондай-ақ Комитет қадағалайтын объектiлерi бар басқармалар мен жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының бөлiмдерiне анықталған қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықты, сондай-ақ мұндай бұзушылықты туғызған себептер мен шарттарды жоюға, еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды бұза отырып жүргiзiлетiн жұмыстарды тоқтатуға және оларға тыйым салуға орындалуы мiндеттi нұсқамалар беру;
жер қойнауын пайдаланудың шарттары және контрактiде көзделген еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi талаптар бұзылғанда лицензия күшiн доғару, тоқтату немесе оны қайтып алу жөнiнде лицензиялау органына ұсыныс енгiзу, жабдықтардың жұмыс орнын жауып мөрлеу және өмiрлерiне қауiп төнгенде немесе апат қаупi болғанда адамдарды шығару;
еңбек қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарға сәйкес келмеген жағдайда қадағалауға алынған кәсiпорындар, ұйымдар, өндiрiстер мен объектiлер бойынша жобалардың, техникалық және жобалық-конструкторлық құжаттамалардың орындауға берiлуiне, сондай-ақ бұйымдар мен өнiмдердiң тиелуiне тыйым салу;
жабдықтарды әзiрлеушi, дайындаушы және монтаждаушы кәсiпорындар, ұйымдар мен шаруашылық қызметтiң басқа да субъектiлерiне конструкциядағы кемшiлiктердi, сондай-ақ жабдықты дайындау мен монтаждауда оны пайдалану қауiпсiздiгiн төмендететiн кемшiлiктердi жою туралы орындалуы мiндеттi нұсқаулар беруге;
апаттар, бақытсыз оқиғалар, қалыпты құжаттардың талаптарын, өзге де бұзушылыққа кiнәлi, сондай-ақ Комитет нұсқамасын орындамайтын адамдарды жауапкершiлiкке тарту жөнiнде кәсiпорындар, жоғары тұрған ұйымдар басшыларына ұсыныстар енгiзу немесе тиiстi органдарға материалдар жiберу;
қадағаланатын кәсiпорындар мен объектiлердегi жарақат алу, апаттар жарылғыш заттардың жоғалуы жағдайларына белгiленген тәртiппен техникалық тергеу жүргiзу және оны басқаруға Комитет құзыретiне жататын мәселелер бойынша тергеу нәтижесi негiзiнде орындалуы мiндеттi шешiмдер қабылдау;
орталық атқарушы органдарға, заңды және жеке тұлғаларға Комитет құзыретiне жататын мәселелер бойынша ғылыми-зерттеу, жобалау және жобалық-құрастыру жұмыстарын жүргiзуге ұсыныс енгiзу;
қажет болған жағдайда орталық атқарушы органдардың, кәсiпорындардың, ұйымдардың және шаруашылық қызметтiң басқа да субъектiлерiнiң жабдықтар мен материалдарға бақылау сынағын, жұмыс iстеу ортасына бақылау, талдау, жобалау және жобалау-құрастырушылық шешiмдердiң қауiпсiздiк жөнiндегi нормалар мен ережелерге сәйкестiгiне қатысты тәуелсiз сараптама жасауды белгiлеу;
"Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бөлiмшелерiнiң бiрлестiктерге, кәсiпорындарға, ұйымдарға және басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге ақылы қызмет көрсету туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 30 қазандағы N 924 қаулысына сәйкес жобалау шешiмдерiнiң жұмыс iстеп тұрған, құрылысы жүргiзiлiп және қайта жаңартылып жатқан қадағаланатын кәсiпорындардағы, өндiрiстердегi және объектiлердегi жобалау шешiмдерiнiң еңбек қауiпсiздiгi ережелерi мен нормаларына сәйкес келуiне, соның iшiнде жер қойнауын пайдаланушылар лицензия алғанда және жұмыстар жүргiзу құқығына контрактiлер жасағанда, сондай-ақ жер қойнауын зиянды заттарды, өндiрiс қалдықтарын көмуге және сарқынды суларды ағызуға пайдаланған кезде пайдалы қазбалар кен орнын игеру арқылы сараптама жасауды ұйымдастыру және жүргiзу;
қажет болған жағдайларда Комитет құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша сараптау өткiзуге және қорытынды әзiрлеуге ғылыми-зерттеу, жобалау институттарының және басқа да ұйымдардың мамандарын тартуға;
кен, геология, химия-металлургия цехтарындағы және өндiрiстерiндегi еңбек қауiпсiздiгiне, атом-энергетика өнеркәсiбiнiң әскерилендiрiлген газдан құтқару бөлiмдерiнiң астық өнiмдерi кәсiпорындарының жарылу, өрт қаупi басым объектiлерiндегi көлiк құрылысы, арналы мұнай-газ өнiм құбырлары объектiлерiндегi және жарылу, өрт пен жарақат алу қаупi бар басқа өндiрiстер мен өнеркәсiп салаларының объектiлерiндегi әскери әзiрлiгi мен алдын-алу жұмыстарына шаруашылық қызмет субъектiлерiмен шарттық негiзде мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асыру;
заңды және жеке тұлғаларға белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жоғарыда аталған 1992 жылғы 30 қазандағы N 924 қаулысымен бекiтiлген тiзбеге сәйкес ақылы қызмет көрсету;
жер қойнауын пайдалану контрактiлерiн еңбек қауiпсiздiгi жағынан келiсу;
кен жұмыстарын дамытудың кәсiпорындар ұсынған жоспарын келiсу және олардың орындалуын бақылау, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындарын немесе учаскелерiн (қазылатын жерлер) әзiрлеудiң техникалық және жергiлiктi жобаларының, минералдық шикiзаттарды өндiру мен ұқсату жөнiндегi кәсiпорындардың құрылысын жүргiзу мен қайта жаңартуға арналған жобалаулары мен жобалар жөнiндегi тапсырмалардың еңбек қауiпсiздiгi бөлiгiнiң сақталуын бақылау;
министрлiктерден, мемлекеттiк комиттерден және Қазақстан Республикасының өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарынан ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан заңды тұлғалардан, сондай-ақ жеке тұлғалардан еңбек қауiпсiздiгi жағдайы, апаттар, өндiрiстiк жарақаттану, жұмыс көрсеткiштерi және жабдықтардың iстен шығу себептерi туралы, ғылыми-зерттеу және құрастыру жұмыстарының жоспарлары мен бағдарламаларды, нормативтiк-техникалық құжаттамаларды және басқа ақпараттары, бақылаудағы өндiрiске, объектiлер мен технологиялық процестерге арналған техникалық құжаттамаларды, ал лауазымды адамдар мен қызметкерлерден - Комитет органдарының құзыретiне жататын мәселелер бойынша түсiнiктер туралы мәлiметтер алу;
бақылауға алынған кәсiпорындарда, өндiрiстерде, объектiлерде, ұйымдарда, оқу комбинаттары мен кәсiптiк-техникалық училищилерде және басқа оқу орындарында нұсқама беру мен оқытудың, қызметкердi жұмысқа жiберудiң белгiленген тәртiбiнiң сақталуын, маманның қолында оған тау-кен, бұрғылау, жарылыс, маркшейдерлiк, электротехникалық және газ жұмыстарына басшылық жасау құқығын беретiн құжаттардың, ал қызметкерлерде - жарылыс, газ қауiптiлiгi және қауiптiлiгi басым басқа да жұмыстарды жүргiзу құқығына арналған құжаттардың болуын тексеру, жауапкершiлiгi айрықша жұмыстарға қабылдау үшiн белгiленген арнайы талаптардың сақталуын бақылау;
мамандардың еңбек қауiпсiздiгi ережелерi мен нормаларын, технологиялық регламенттер туралы және жұмысшылардың нұсқамалары туралы бiлiмiне тексеру жүргiзу, кәсiпорындардың, объектiлердiң жаңадан тағайындалған басшыларының және белгiленген мерзiмде басқа мамандардың қауiпсiздiк ережелерi мен нормаларына қатысты бiлiмiн тексеруге қатысу;
Комитет қадағалауындағы өндiрiстердiң, объектiлер мен тетiктердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша, оның iшiнде нормативтiк-техникалық құжаттарды келiсу мен бекiту, объектiлердiң жобаларын және қадағалауға алынған бұйымдарды қарау кезiндегi мәселелер бойынша орталық атқарушы органдар, ведомстволық бағыныстылығына және меншiк нысанына қарамастан тұлғалар, сондай-ақ жеке тұлғалар араларындағы келiспеушiлiк болған жағдайда түпкiлiктi шешiм қабылдау;
қадағаланатын өндiрiстер мен объектiлерге еңбек қауiпсiздiгiнiң жағдайы және өндiрiстiк жарақаттану туралы халықты және жұмыс iстеушiлердi бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабардар ету.

6. Права должностных лиц, включая инспекторский состав, определяются Председателем Комитета.
7. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый Правительством Республики Казахстан.
Председатель Комитета имеет заместителя, назначаемого Правительством Республики Казахстан, по его представлению.
Председатель Комитета руководит всей деятельностью Комитета и подведомственных ему органов, при выполнении своих обязанностей пользуется правами, предоставленными руководителям центральных исполнительных органов Республики Казахстан, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и устанавливает степень ответственности заместителя, руководителей структурных подразделений Комитета, назначает на должность и освобождает от должности руководящих работников и специалистов центрального аппарата Комитета, руководителей округов и других организаций системы Комитета.
8. В Комитете образуется коллегия в составе Председателя Комитета (председатель коллегии) и заместителя председателя по должности, а также других работников системы Комитета. Количественный состав коллегии Комитета утверждается Правительством Республики Казахстан, а персональный состав - Председателем Комитета. Коллегия является консультативно-совещательным органом при председателе Комитета.
Коллегия на своих регулярно проводимых заседаниях рассматривает вопросы совершенствования государственного надзора за безопасным ведением работ, практического руководства подведомственными организациями, проверки исполнения решений, подбора и использования кадров, проекты важнейших документов, вносимых в вышестоящие органы, а также постановлений, приказов, правил безопасности труда и инструкций, заслушивает руководителей округов, отчеты структурных подразделений центрального аппарата Комитета и подведомственных ему организаций, а также вопросы, входящие в компетенцию Комитета, доклады, отчеты и сообщения представителей центральных исполнительных органов Республики Казахстан, руководителей поднадзорных предприятий, научно-исследовательских, проектно-конструкторских институтов и организаций, заводов-изготовителей оборудования и других юридических и физических лиц и иные вопросы деятельности Комитета.
9. Комитет в пределах своей компетенции принимает решения, обязательные для центральных и местных исполнительных органов, имеющих поднадзорные Комитету предприятия, объекты и производства, других юридических лиц, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
Комитет издает информационный бюллетень по вопросам организации надзорной деятельности, состояния безопасности труда в отраслях надзора на предприятиях и объектах, обмена передовым опытом обеспечения безопасности труда и другим вопросам, входящим в его компетенцию.

6. Инспекторлар құрамын қоса алғанда, лауазымды адамдардың құқығын Комитет төрағасы белгiлейдi.
7. Комитеттi Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын Төраға басқарады.
Комитет Төрағасының өзiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын орынбасары болады.
Төраға Комитеттiң және оған ведомстволық бағынысты органдардың барлық қызметiне басшылық жасайды, өз мiндеттерiн атқарған кезде Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының жетекшiлерiне берiлген құқықтарды пайдаланады, Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуына тiкелей жауап бередi және орынбасардың, Комитеттiң құрылымдық жетекшiлерiнiң жауапкершiлiк деңгейiн белгiлейдi, Комитеттiң орталық аппаратының басшы қызметкерлерi мен мамандарын округтер мен Комитет жүйесiнiң басқа да ұйымдарының басшыларын, қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
8. Комитетте мынадай құрамда алқа құрылады: Комитет төрағасы (алқа төрағасы) және төрағаның лауазымы бойынша орынбасары, сондай-ақ Комитет жүйесiнiң басқа да қызметкерлерi. Комитет алқасының сандық құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi, ал жеке құрамын Комитет төрағасы бекiтедi. Алқа Комитет төрағасы жанындағы консультативтiк кеңесшi орган болып табылады.
Алқа өзiнiң жүйелi түрде өткiзiлетiн мәжiлiстерiнде жұмысты қауiпсiз жүргiзуге мемлекеттiк қадағалауды жетiлдiру, ведомстволық бағынысты ұйымдарға практикалық басшылық ету шешiмдердiң орындалуын тексеру, кадрларды iрiктеу мен пайдалану мәселелерiн, жоғары тұрған органдарға енгiзетiн аса маңызды құжаттардың жобаларын, сондай-ақ қаулыларды, бұйрықтарды, еңбек қауiпсiздiгi ережелерi мен нұсқауларды қарайды, округтардың басшыларын, Комитет орталық аппаратының құрылымдық бөлiмшелерiнiң және оған ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың есебiн сондай-ақ Комитет құзыретiне жататын мәселелердi, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары өкiлдерiнiң, қадағаланатын кәсiпорындар, ғылыми-зерттеу, жобалау құрастыру институттары мен ұйымдар, жабдықтар жасап шығаратын зауыттар мен басқа да заңды және жеке тұлғалардың баяндамаларын, есептер мен хабарларын, Комитет қызметiнiң өзге де мәселелерiн қарайды.
9. Комитет өз құзыретi шегiнде Комитет қадағалайтын кәсiпорындары, объектiлерi мен өндiрiстерi бар орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан басқа да заңды тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi шешiмдер қабылдайды.
Комитет қадағалау қызметiн ұйымдастыру, қадағалау саласындағы, кәсiпорындар мен объектiлердегi еңбек қауiпсiздiгiнiң жай-күйi, еңбек қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң озық тәжiрибесiмен алмасу, өз құзыретiне жататын басқа мәселелер жөнiнде ақпараттық бюллетень шығарады.

10. Комитет осуществляет международное сотрудничество в области безопасности труда, в установленном порядке поддерживает связи с международными организациями, соответствующими органами других стран, проводит переговоры, разрабатывает и заключает соглашения по научно-техническому обмену и практике надзорной деятельности с зарубежными странами, оказывает на договорной основе техническое содействие иностранным партнерам по вопросам, входящим в компетенцию Комитета.
11. При Комитете действуют:
специализированный научно-исследовательский институт по безопасности в горной промышленности, отраслевые научно-технические центры; образуется научно-технический совет (с секциями по направлениям работ) для рассмотрения вопросов состояния безопасности труда и других вопросов, отнесенных к его компетенции, а также межведомственный совет по взрывному делу для координации работ, связанных с изготовлением и применением промышленных взрывчатых материалов. Персональный состав межведомственного и научно-технического советов и положения о них утверждаются Председателем Комитета.
Решения межведомственного совета, касающиеся повышения эффективности и обеспечения безопасности разработки, изготовления, транспортировки и использования взрывчатых материалов, являются обязательными для исполнения всеми центральными и местными исполнительными органами, другими юридическими лицами, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физическими лицами.
Создаются, при необходимости, предприятия, организации, лаборатории и центры по проведению сертификации, экспертизы проектно-технической документации на соответствие требованиям и нормам по безопасности труда.
12. Комитет утверждает, реорганизует и ликвидирует в установленном порядке подведомственные ему органы и организации в пределах установленных бюджетных ассигнований, утверждает положения об этих органах и организациях, а также организует сеть внештатных инспекторов, работающих по утвержденному Комитетом положению.
Комитет проводит работу в тесном взаимодействии с другими органами государственного управления, а также профсоюзными органами.
13. Численность, фонд оплаты труда работников центрального аппарата Комитета и структура утверждаются Правительством Республики Казахстан. Штатные расписания центрального аппарата, подведомственных ему органов и организаций утверждаются Председателем Комитета. Комитет осуществляет также функции, связанные с деятельностью подведомственных ему организаций: разрабатывает финансовые и другие планы; финансирует в установленном порядке и контролирует реальное использование финансовых ресурсов; организует бухгалтерский учет, утверждает отчеты и балансы округов, обобщает сводные отчеты и балансы по Комитету.

10. Комитет еңбек қауiпсiздiгi саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады, халықаралық ұйымдармен, басқа елдердiң тиiстi органдарымен белгiленген тәртiппен байланыс жасайды, ғылыми-техникалық алмасу және қадағалау қызметiнiң практикасы жөнiнде шет елдермен келiссөз жүргiзедi, келiсiмдер әзiрлейдi және жасайды, Комитет құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша шарттық негiзде шетелдiк әрiптестерге техникалық жәрдем көрсетедi.
11. Комитет жанында мыналар жұмыс iстейдi:
тау-кен өнеркәсiбiндегi қауiпсiздiк жөнiндегi мамандандырылған ғылыми-зерттеу институты, салалық ғылыми-техникалық орталықтар;
еңбек қауiпсiздiгi және өз құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелердi қарау үшiн ғылыми-техникалық кеңес (жұмыстардың бағыты бойынша секцияларымен), сондай-ақ өнеркәсiптiк жарылғыш заттарды дайындау мен қолдануға байланысты жұмыстарды үйлестiру үшiн жарылыс iсi жөнiндегi ведомствоаралық кеңес құрылады. Ведомствоаралық және ғылыми-техникалық кеңестердiң жеке құрамын және олар туралы ереженi Комитет төрағасы бекiтедi.
Ведомствоаралық кеңестiң жарылғыш заттардың тиiмдiлiгiн арттыруға және оларды әзiрлеудiң, дайындаудың, тасымалдау мен пайдаланудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге қатысты шешiмдерi барлық орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, заңды тұлғалардың, сондай-ақ жеке тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
Қажет болған жағдайда жобалау-техникалық құжаттамалардың еңбек қауiпсiздiгiнiң талаптары мен нормаларына сәйкес болу-болмауына сертификаттау, сараптамалар өткiзу үшiн кәсiпорындар, ұйымдар, лабораториялар мен орталықтар құрылады.
12. Комитет белгiленген бюджет қаражаты шегiнде өзiне бағынысты органдар мен ұйымдарды белгiленген тәртiппен бекiтедi, қайта құрады және таратады, осы органдар мен ұйымдар туралы ережелердi бекiтедi, сондай-ақ Комитет бекiткен ереже бойынша жұмыс iстейтiн штаттан тыс инспекторлар торабын ұйымдастырады.
Комитет жұмысты мемлекеттiк басқарудың басқа да органдарымен, сондай-ақ кәсiподақ органдарымен тығыз байланыста жүргiзедi.
13. Комитеттiң орталық аппараты қызметкерлерiнiң саны мен еңбекақы қорын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Орталық аппараттың, оған ведомстволық бағынысты органдар мен ұйымдардың штат кестесiн Комитет төрағасы бекiтедi. Комитет сондай-ақ өзiне ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне байланысты мiндеттердi жүзеге асырады; қаржылық және басқа да жоспарларды әзiрлейдi; белгiленген тәртiппен қаржыландырады және қаржы ресурстарының дұрыс пайдаланылуын бақылайды; бухгалтерлiк есептi ұйымдастырады, округтердiң есеп беруi балансын бекiтедi, Комитет бойынша жиынтық есеп беру мен баланстарды қорытады.

14. Комитет осуществляет права владения, пользования и управления собственностью предприятий и организаций, входящих в его состав, делегируемые ему Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом.
Комитет и его подведомственные органы и организации являются юридическими лицами, имеют расчетные и иные счета в банках Республики Казахстан, печать с государственной символикой Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.
15. Предприятия и организации, поднадзорные органам Комитета, и местные органы исполнительной власти, имеющие поднадзорные объекты, обязаны обеспечивать работников органов Комитета служебными помещениями, средствами связи, необходимой спецодеждой и защитными средствами на период обследования предприятий, организаций и объектов, предоставлять транспорт для выездов на расследования аварий и несчастных случаев и выполнения других установленных обязанностей, а также выделять работникам этих органов жилую площадь с коммунальными услугами, топливом и телефонной связью, предоставлять места в детских дошкольных и санаторно-курортных учреждениях, решать вопросы медицинского обслуживания и социально-бытового обеспечения наравне с работниками подконтрольных предприятий.
16. Инспекторскому составу и руководителям местных органов Комитета выдается форменная одежда со знаками различия и удостоверения единого образца.
17. Для выполнения служебных функций работники Комитета имеют право на первоочередное приобретение проездных билетов на все виды транспорта при наличии служебного и командировочного удостоверений.
18. Работники Комитета при выполнении служебных обязанностей находятся под защитой государства. Действия, препятствующие выполнению ими служебных обязанностей, влекут ответственность, установленную действующим законодательством Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 1996 г. N 360
П Е Р Е Ч Е Н Ь
отраслей промышленности, производств, объектов, независимо
от их ведомственной подчиненности и форм собственности,
а также работ, надзор за которыми осуществляют Комитет
по надзору за безопасным ведением работ в промышленности
и горному надзору Республики Казахстан
и его органы на местах
I. В области надзора за горными
производствами и работами
1. Действующие, строящиеся и реконструируемые предприятия, шахты, рудники, шахтное строительство, карьеры , разрезы, рассолопромыслы, солепромыслы, прииски, объекты подземного и поверхностного транспортного строительства, спецуправления и спецучастки по строительству гидротехнических и специальных сооружений , обогатительные, углеобогатительные, углебрикетные, агломерационные, окомковательные, дробильно-сортировочные, золотоизвлекательные фабрики, фабрики инертной пыли, цеха углеподачи котельных агрегатов, электростанций, заводы (установки) по переработке сырья указанных предприятий со следующими видами объектов и работ:
подземные, открытые и специальные горные работы (по полному технологическому циклу);
все вспомогательные цеха и производства на указанных предприятиях;

14. Комитет оның құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың оған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi табыстаған мемлекеттiк меншiгiн иелену, пайдалану және басқару құқығын жүзеге асырады.
Комитет пен оның ведомстволық бағыныстағы органдары заңды тұлғалар болып табылады, оның Қазақстан Республикасының банктерiнде есеп айырысу және өзге де шоттары, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк рәмiзi мен атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады.
15. Комитет органдарының қадағалауындағы кәсiпорындар мен ұйымдар және қадағаланатын объектiлерi бар жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары Комитет органдарының қызметкерлерiн қызмет үйлерiмен, байланыс құралдарымен, кәсiпорындарды, ұйымдар мен объектiлердi тексеру кезеңiнде қажеттi арнаулы киiммен және қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етуге, апаттарды немесе қайғылы оқиғаларды тексеруге бару және басқа да белгiленген мiндеттердi орындау үшiн көлiк беруге, сондай-ақ осы органдардың қызметкерлерiне бақылаудағы кәсiпорындар қызметкерлерiмен тең дәрежеде коммуналдық қызмет көрсетiлетiн, отыны мен телефон байланысы бар тұрғын үй алаңын бөлуге, мектепке дейiнгi
және санаторлық-курорттық мекемелерден орын беруге, медициналық
қызмет көрсету мен  әлеуметтiк-тұрмысты қамтамасыз ету мәселелерiн
шешуге мiндеттi.
16. Комитеттiң инспекторлық құрамы мен жергiлiктi органдарының
басшыларына айырым белгiлерi бар нысанды киiм және бiрыңғай үлгiдегi
куәлiк берiледi.
17. Қызметтiк мiндетiн атқару үшiн Комитет қызметкерлерiнiң
қызметтiк және iссапар куәлiктерi болғанда, көлiктiң барлық түрлерiне
жол жүру билеттерiн бiрiншi кезекте алу құқығы бар.
18. Комитет қызметкерлерi қызметтiк мiндеттерiн атқарған кезде
мемлекеттiң қорғауында болады. Олардың қызметтiк мiндеттерiн
орындауына кедергi жасайтын әрекеттер Қазақстан Республикасының
қолданылып жүрген заңдарында белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 28 наурыздағы
N 360 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз
жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi комитетi
және оның жергiлiктi органдары қадағалауды жүзеге асыратын
ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан
кәсiпорындардың, объектiлердiң және жұмыстардың
Т I З Б Е С I
I. Кен өндiрiстерi мен жұмыстарын қадағалау саласында
1. Жұмыс iстеп тұрған, құрылысы жүргiзiлiп және қайта жаңартылып жатқан кәсiпорындар, шахталар, шахта құрылысының объектiлерi, карьерлер*, разрездер, тұздау кәсiпшiлiктерi, тұз кәсiпшiлiктерi, кен орындары, жер асты және жер үстi көлiк құрылысының объектiлерi, гидротехникалық және арнаулы құрылғылар құрылысы жөнiндегi арнаулы басқармалар мен арнаулы учаскелер**, байыту, көмiр байыту, көмiр текшелеу, жұмбаздау, кесектеу, ұсақтау-iрiктеу, алтын алу фабрикалары, инерттi тозаңдар фабрикасы, қазандық агрегаттардың фабрикасы, электр станциялардың көмiр беретiн цехтары, аталған кәсiпорындардың шикiзатын ұқсату жөнiндегi мынадай объектiлерi мен жұмыс түрлерi бар зауыттар (қондырғылар):
Ескерту: Соның iшiнде жылына 10 мың текше метрден астам
көлемде кен қоспасын өндiре отырып, кең тараған пайдалы
қазбаларды, сондай-ақ егер оларда жарылыс жұмыстары
жүргiзiлiп жатса, өндiру көлемiне қарамастан, өндiру
жөнiндегi карьерлер.
Объектiлердi, жабдықтарды монтаждауға өткiзгенге дейiн.
жер асты, ашық және арнаулы тау-кен жұмыстары (толық технологиялық цикл бойынша);
аталған кәсiпорындардағы барлық өндiрiстер мен қосалқы цехтар:

подстанции и электросети в пределах контрактной территории, составляющие единое целое с технологическим оборудованием и напряжением до 6 кВ, а также подстанции, питающие транспортное оборудование, напряжением свыше 6 кВ;
технологический транспорт углеразрезов и карьеров и его ремонтная база, технологические железные и автомобильные дороги в пределах контрактной территории;
геологоразведочные работы, выполняемые силами предприятий;
производственно-технологический комплекс поверхностных зданий, сооружений и объектов, находящихся на балансе (в пределах контрактной территорий);
породные отвалы, хвостохранилища, склады полезных ископаемых, другие склады, объекты, входящие в технологический комплекс предприятий;
ремонтные и наладочные работы, выполняемые подрядным способом;
горноспасательные работы - в части состояния и готовности военизированных горноспасательных частей к ликвидации аварий на предприятиях и объектах, проведения ими профилактической работы, правильности схемы дислокации их подразделений.
Сноска 1. В том числе карьеры по добыче общераспространенных полезных ископаемых с объемом добычи свыше 10 тыс. куб. м горной массы в год, а также независимо от объема добычи, если на них ведутся взрывные работы.
Сноска 2. До сдачи объектов под монтаж оборудования.
2. Отработанные горные выработки и естественные подземные полости, используемые для размещения в них хозяйственных объектов, в части безопасности их эксплуатации.
3. Специализированные организации по монтажу и наладке горношахтного оборудования, приборов контроля, противоаварийной защиты, дегазации и других специальных работ на указанных предприятиях.
4. Заводы-изготовители, лаборатории и ремонтные предприятия горношахтного оборудования, кислородно-дыхательной аппаратуры и приборов в части соответствия поставляемого ими оборудования, механизмов, аппаратуры и приборов требованиям безопасности труда.
5. Научно-исследовательские, проектные институты и проектно-конструкторские организации, осуществляющие исследовательские и проектные работы для горных предприятий по вопросам безопасности труда.
6. Объекты метростроя.
7. Заводы и технологические линии по обработке естественных камней (облицовочных, строительных и др.), независимо от их ведомственной подчиненности.
II. В области надзора в нефтегазодобывающей
промышленности, геологоразведке и за трубопроводным
транспортом
8. Проектирование, строительство и эксплуатация разведочных и эксплуатационных скважин на нефть, газ, термальные и минеральные воды, на подземных хранилищах газа, нефтяных шахтах. Все виды технологических систем, оборудование и механизмы для производства буровых работ, включая буровые установки (в том числе для шельфов морей и внутренних водоемов Республики Казахстан), комплексы горного оборудования на подземных и открытых работах в геологоразведке.

контрактiлiк аймақ шегiндегi қосалқы станциялар мен электр тораптарының технологиялық жабдықтармен тұтасатын және 6 квт-қа дейiнгi, сондай-ақ 6 квт-тан асатын көлiктiк жабдықтарды қуаттандырушы қосалқы станциялар;
көмiр разрездерi мен карьерлерiнiң технологиялық көлiгi мен оның жөндеу базасы, контрактiлiк аумақ шегiндегi технологиялық темiр жолдар мен автомобиль жолдары;
кәсiпорындардың күшiмен жүргiзiлетiн геологиялық барлау жұмыстары:
баланстағы ғимараттардың, құрылыстардың және объектiлердiң үстiңгi өндiрiстiк-технологиялық кешенi (контрактiлiк аймақ шегiнде);
жарамсыз жыныс үйiндiлерi, қалдық пен шлам қоймалары, пайдалы қазбалар қоймалары, кәсiпорынның технологиялық кешенiне енетiн басқа да қоймалар мен объектiлер;
мердiгерлiк әдiспен орындалатын жөндеу және баптау жұмыстары;
кен құтқару жұмыстары - әскерилендiрiлген кен құтқару бөлiмдерiнiң кәсiпорындар мен объектiлердегi апаттарды жою, олардың алдын алу жұмыстарын жүргiзуi, олардың бөлiмшелерiнiң орналасу схемасының дұрыстығына қатысты бөлiгiнде.
2. Шаруашылық объектiлерiн орналастыру үшiн пайдаланылатын жарамсыз кен орындары мен жер асты табиғи кеңiстiктерi - оларды пайдалану қауiпсiздiгiне қатысты.
3. Кен-шахта жабдықтарын, бақылау және апатқа қарсы қорғаныс газсыздандыру аспаптары және басқа да арнаулы жұмыстарды монтаждау мен баптау жөнiндегi мамандандырылған ұйымдар.
4.Кен-шахта жабдықтарын, оттегi тыныс алу аппараттары мен аспаптарын дайындаушы зауыттар, лабораториялар, жөндеушi кәсiпорындар - олардың беретiн жабдықтарының, тетiктерiнiң, аппараттары мен аспаптарының қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келуiн қадағалау бөлiгiнде.
5. Еңбек қауiпсiздiгi мәселелерi бойынша кен кәсiпорындары үшiн зерттеу және жобалау жұмыстарын жүзеге асыратын ғылыми-зерттеу, жобалау институттары мен жобалау-конструкторлық ұйымдары.
6. Метро құрылысының объектiлерi.
7. Ведомстволық бағыныстылығына қарамастан табиғи тастарды (беттемелiк, құрылыстық) өңдеу зауыттары мен технологиялық желiлерi.
II. Мұнай-газ өндiру өнеркәсiбiн, геологиялық барлау
мен құбыр жүргiзу көлiгiн қадағалау саласында
8. Жер асты газ қоймаларында, мұнай шахталарында мұнайды, газды, ыстық және минералды суларды барлау мен пайдалану скважиналарын жобалау, салу және пайдалану. Бұрғылау қондырғыларын қоса алғанда бұрғылау жұмыстарын жүргiзуге арналған технологиялық жүйелердiң, жабдықтармен тетiктердiң барлық түрлерi (оның iшiнде Қазақстан Республикасының теңiз шельфтерi мен iшкi тоғандары үшiн), геологиялық барлаудың жер астындағы және ашық жердегi жұмыстарындағы тау-кен жабдықтарының кешендерi.

9. Проектирование, строительство и разработка нефтяных, газовых, газоконденсатных и геотермальных месторождений, подземных хранилищ газа и нефтяных шахт.
10. Эксплуатация объектов добычи нефти, газа, конденсата, подземного хранения газа, промыслового и межпромыслового транспорта нефти и газа, объектов поддержания пластового давления, работы по увеличению коэффициента нефте-, газо- и конденсатоотдачи пластов в части безопасности труда, а также ремонт, консервация и ликвидация скважин.
11. Проектирование, строительство и эксплуатация гелиевых заводов, установок комплексной подготовки нефти и газа, сепарационных установок, насосных и компрессорных станций, резервуарных парков, нефтегазодобывающих комплексов на шельфе морей.
12. Геологоразведочные работы, выполняемые специализированными организациями.
Полевые и морские геофизические работы и промыслово-геофизические исследования скважин (включая производство прострелочных и взрывных работ) на нефтяных, газовых и нефтегазоконденсатных месторождениях (в том числе на континентальном шельфе), подземных хранилищах, месторождениях термальных и минеральных вод, нефтяных шахтах, подземных и открытых горных выработках в части работ, проводимых непосредственно на объектах.
13. Военизированные противофонтанные и газоспасательные формирования в части их готовности к ликвидации аварий, ведения работ по профилактике возникновения открытых нефтяных и газовых фонтанов и других аварийных ситуаций на объектах, а также их дислокаций.
14. Проектирование, строительство, эксплуатация, ремонт и ликвидация магистральных нефте-, газо- и продуктопроводов, компрессорных и насосных станций.
15. Базы вышкомонтажных контор и цехов, обслуживающие нефтегазодобывающие и геологоразведочные предприятия (ремонт, наладка, монтаж оборудования, обкатка бурового оборудования).
16. Технологический транспорт по обслуживанию нефтегазовых и геологоразведочных объектов в период нахождения на их территории (трубопроводы, цементовозы, трубовозы, цементосмесители, цементоагрегаты).
17. Базы, цеха вспомогательного производства в строительно-монтажных объединениях и на предприятиях по ремонту, наладке и испытанию оборудования.
18. Лаборатории по ремонту и изготовлению оборудования для объектов нефтегазовой промышленности и геологоразведочных работ, изготовлению запасных частей, горно-бурового инструмента, объекты производственно-технического обеспечения и комплектации.
19. Центральные лаборатории по анализу качества и содержания полезных ископаемых в рудах.
III. В области надзора за взрывными работами

9. Мұнай, газ, газ конденсаты және геотермальдық кен орындарын, газдың жер асты қоймалары мен мұнай шахталарын жобалау, салу мен әзiрлеу.
10. Мұнай, газ, конденсат өндiру, газды жер астында сақтау, мұнай мен газдың кәсiпшiлiкаралық көлiгi объектiлерiн, қабаттардың қысыммен ұстап тұру объектiлерiн пайдалану, қабаттардың мұнай, газ және конденсат беру коэффициентiн арттыру жөнiндегi жұмыстар, техникалық қауiпсiздiк жағынан, сондай-ақ скважиналарды жөндеу, консервациялау және жою.
11. Гелий зауыттарын, мұнай мен газды кешендi дайындау қондырғыларын, сепарациялық қондырғыларды, сораптық және компрессорлық станцияларды, резевуарлық парктердi, теңiз шельфiндегi мұнай, газ өндiру кешендерiн жобалау, салу және пайдалану.
12. Мамандандырылған ұйымдар орындайтын геологиялық барлау жұмыстары.континенттiк
Мұнай, газ және мұнай-газ конденсаты кен орындарындағы (оның iшiнде континенттiк шельфте) жер асты қоймаларындағы, ыстық және минералды сулар кен орындарындағы, мұнай шахталарындағы, тiкелей объектiлерде жүргiзiлетiн жұмысқа қатысты жер астындағы және ашық тау-кен қазындылардағы далалық және теңiз геофизикалық жұмыстары мен кәсiпшiлiк-геофизикалық зерттеу (ату және жарылыс жұмыстарын жүргiзудi қоса алғанда).
13. Фонтанға қарсы және газдан құтқару әскерилендiрiлген құрамалары, олардың апаттарды жоюға, объектiлерде ашық мұнай және газ фонтандарының және басқа апаттық жағдайлардың туындауының алдын алу, сондай-ақ олардың орналасуының дұрыстығы жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге дайындығы бөлiгiнде.
14. Арналы мұнай-газ және өнiм құбырларын, компрессорлық және сараптық станцияларды жобалау, салу, пайдалану, жөндеу және жою.
15. Мұнайгазөндiрушi және геологиялық барлау кәсiпорындарына қызмет көрсететiн мұнара құрастыру кеңселерi мен цехтарының базасы (жөндеу, реттеу, жабдықтарды құрау, бұрғылау жабдықтарын жарату).
16. Мұнай-газ және геологиялық барлау объектiлерiне қызмет көрсететiн технологиялық көлiк, олардың аумағында болған кезеңдер (құбырлар, цемент тасымалдаушылар, құбыр тасымалдаушылар, цемент араластырушылар, цемент агрегаттары).
17. Құрылыс-монтаж бiрлестiктерiндегi қосалқы өндiрiс цехтары және жабдықтарды сынау мен түзеу және жабдықтарды жөндеу, жарату мен сынау жөнiндегi кәсiпорындардағы көмекшi өндiрiс базалары, цехтары.
18. Мұнай-газ өндiрiс объектiлерi мен геологиялық барлау жұмыстарына босалқы бөлшек, тау-кен-бұрғылау аспаптарын әзiрлеуге, өндiрiстiк-техникалық қамтамасыз ету мен жинақтау объектiлерiне арналған жөндеу мен жасау лабораториялары.
19. Пайдалы қазбалардың сапасы мен олардың рудалардағы құрамын талдау жөнiндегi орталық лабораториялар.
III. Жарылыс жұмыстарын қадағалау саласында

20. Предприятия и организации, применяющие взрывчатые материалы для взрывных работ, в части соблюдения правил хранения и использования взрывчатых материалов, базисные, расходные и передвижные склады промышленных взрывчатых материалов.
21. Заводы, пункты по изготовлению взрывчатых материалов в
части соблюдения требований правил и инструкций по устройству и
безопасной эксплуатации.
22. Заводы-изготовители и ремонтные предприятия, поставляющие
оборудование, приборы, машины и механизмы, используемые при взрывных
работах и применяемые для изготовления взрывчатых материалов.
23. Научно-исследовательские институты и лаборатории,
использующие взрывчатые материалы в научно-исследовательских,
учебных, экспериментальных и других целях, в части соблюдения правил
хранения и учета взрывчатых материалов.
IV. В области надзора за геолого-маркшейдерским
обеспечением безопасности горных работ
24. Действующие, строящиеся, проектируемые, реконструируемые и
законсервированные предприятия по добыче полезных ископаемых и
геологоразведочные организации.
25. Маркшейдерские и геологические работы при разработке
месторождений полезных ископаемых и использования недр в целях, не
связанных с добычей полезных ископаемых, в том числе отработанных
горных выработок и естественных подземных полостей.
26. Гидротехнические сооружения предприятий по добыче и
переработке полезных ископаемых (дражные полигоны, хвосто- и
шламохранилища).
V. В области надзора в атомно-энергетической
промышленности
27. За безопасностью труда в горных, геологических,
химико-металлургических частях, а также при конструировании и
изготовлении оборудования и изделий для них.
VI. В области надзора за химическими, нефтехимическими,
нефтегазоперерабатывающими и другими взрыво-,
пожароопасными и вредными производствами
28. Проектируемые, строящиеся, реконструируемые и действующие
потенциально опасные производства:
продуктов нефтегазопереработки и нефтехимии;
основного органического синтеза;
каучука, шинной, резинотехнической, сланцеперерабатывающей
промышленности и технического углерода;
хлора: хлорорганической и неорганической продукции;
химических волокон;
полимерных материалов и пластмасс;
синтетических красителей, химикатов - добавок и других
продуктов тонкого органического синтеза;
лакокрасочной продукции, производство скипидара;
кинофотоматериалов и химических реактивов;
продуктов бытовой химии;
азотной и фосфорной промышленности;
продуктов основной химии и химзащиты;
лесохимической и целлюлозно-бумажной промышленности;
лекарственных препаратов, витаминов, кормовых белков и других
продуктов медицинской и микробиологической промышленности;
эфиромасличных, синтетических и душистых веществ;
пищевой промышленности: мясо-молочные, винно-водочные,
дрожжевые, пивоваренные, спиртовые заводы, производство
безалкогольных напитков, маслосыроваренные, кондитерские фабрики,
птицефабрики, фруктохранилища;
искусственных кож и пленочных материалов;
продуктов разделения воздуха;
водорода и кислорода методом электролиза воды;
нефтебазы, автозаправочные станции;
производства моющих средств;
объекты, использующие в своих технологических процессах СДЯВ;
других органических и неорганических продуктов и их соединений.
Указанные производства подлежат надзору комплексно в следующем
составе:
а) технологические объекты (блоки, стадии), хранилища, сливно-наливные станции, транспортные системы сжиженных горючих газов, легковоспламеняющиеся жидкости и горючие жидкости, на которых при аварии возможны выбросы горючих газов;
б) технологические пылеобразующие объекты (блоки, стадии), транспортные системы твердых дисперсных продуктов, способных при аварии образовывать взрывоопасные пылевоздушные смеси в аппаратуре, производственном помещении и на открытых площадках;
в) производства и отдельные технологические объекты (блоки, стадии), связанные с получением или переработкой жидкофазных или твердых продуктов, обладающих взрывчатыми свойствами, а также склонных к спонтанному разложению;
г) производства, отдельные технологические объекты (блоки, стадии) по изготовлению и переработке вредных веществ, способных при возникновении аварии привести к поражению людей;
д) хранилища и склады жидкого хлора (в том числе участки слива-налива и хлораторные установки на очистных сооружениях и в системах водоподготовки и водоотведения в городах областного значения и крупных промышленных центрах), фосгена, синильной кислоты, нитрилакриловой кислоты, других высокоопасных веществ, расположенные вблизи объектов административно-вспомогательного, жилищно-гражданского назначения и других объектов с постоянным массовым пребыванием людей;
е) общезаводские и локальные установки утилизации и сжигания газообразных выбросов;
ж) отдельно стоящие и прицеховые насосные компрессорные и холодильные станции;
з) склады сырья, пролупродуктов и готовой продукции;
и) системы очистных сооружений, промышленной канализации, оборотного водоснабжения;
к) технологические трубопроводы и другие сооружения, входящие в состав технологических объектов и находящиеся на балансе предприятий;
л) подразделения газоспасательных служб, добровольные газоспасательные дружины, обслуживающие указанные объекты.
VII. В области надзора за металлургическими
и коксохимическими производствами

20. Жарылыс жұмыстары үшiн жарылыс материалдарын қолданатын кәсiпорындар мен ұйымдар жарылыс материалдарын сақтау мен пайдалану ережесiн сақтау жағынан, өндiрiстiк жарылыс материалдарының шығасы немесе жылжымалы қоймалары.
21. Жарылыс материалдарын дайындау жөнiндегi зауыттар, пункттер, орналастыру мен пайдалану қауiпсiздiгi жөнiндегi ережелер мен нұсқаулардың талаптарын сақтау жағынан.
22. Жарылыс жұмыстары кезiнде пайдаланылатын және жарылыс материалдарын дайындау үшiн қолданылатын жабдықтарды, аспаптарды, машиналар мен тетiктердi беретiн дайындаушы зауыттар мен жөндеушi кәсiпорындар.
23. Жарылыс материалдарын ғылыми-зерттеу, оқу, тәжiрибелiк және басқа мақсаттарда пайдаланатын ғылыми-зерттеу институттары мен лабораториялар - жарылыс материалдарын сақтау мен есепке алынуының тәртiбiн сақтау жағынан.
IV. Тау-кен жұмыстарын геологиялық-маркшейдерлiк қамтамасыз
ету саласында
24. Пайдалы қазбалар өндiру жөнiндегi жұмыс iстеп тұрған,
салынып жатқан, жобаланып, қайта жаңартылып жатқан консервацияланған
кәсiпорындар және геологиялық барлау ұйымдары.
25. Пайдалы қазбалар кен орындары мен жер қойнауын, оның iшiнде
жарамсыз кен орындары мен жер астындағы табиғи кеңiстiктердi пайдалы
қазбаларды өндiруге байланысты емес мақсаттарға пайдалану кезiндегi
маркшейдерлiк және геологиялық жұмыстар.
26. Пайдалы қазбаларды өндiру мен ұқсату жөнiндегi
кәсiпорындардың гидротехникалық құрылғыларды (дражды полигондар,
қалдық және шлам қоймалары).
V. Атом энергетика өнеркәсiбiн қадағалау саласында
27. Тау-кен, геология, химия-металлургия бөлiмдерiндегi,
сондай-ақ оларға арналған жабдықтар мен бұйымдарды конструкциялау
және жасау кезiндегi техникалық қауiпсiздiкке.
VI. Химия, мұнай-химия, мұнай-газ өңдеу және жарылу-өртену
қаупi бар, зиянды және басқа да өндiрiстердi қадағалау
саласында
28. Мынадай жобаланып отырған, құрылысы жүрiп жатқан, қайта
жаңартылудағы және жұмыс iстеп тұрған ықтимал қауiптi өндiрiстер:
мұнай-газ өңдеу және мұнай-химия өнiмдерi;
негiзгi органикалық синтез;
каучук, шина, резина техника, тақта тас ұқсататын өнеркәсiп пен
техникалық көмiртегi;
хлор, хлорорганикалық және органикалық емес өнiмдер;
химиялық талшық;
полимер материалдары және пластмасса;
синтетикалық бояулар, химикат қоспалар және басқа да жұқа
органикалық синтез өнiмдерi;
лак-бояу өнiмдерi, скипидар өндiру;
кинофотоматериалдар мен химиялық реактивтер;
тұрмыстық химия өнiмдерi;
азот және фосфор өнеркәсiбi;
негiзгi химия және химиялық қорғау өнiмдерi;
орман химиясы және целлюлоза-қағаз өнеркәсiбi;
дәрiлiк заттар, витаминдер, азықтық белоктар мен медицина және
микробиология өнеркәсiбiнiң басқа да өнiмдерi;
эфир майы, синтетикалық және хош иiстi заттар;
тамақ өнеркәсiбi: ет-сүт, арақ-шарап, ашытқы, сыра жасау, спирт
зауыттары, алкогольсыз сусындар, май, сүзбе қайнату, кондитер
фабрикалары, құс фабрикалары, жемiс қоймалары;
жасанды былғары мен пленкалық материалдар;
суды электролиздеу әдiсiмен сутегi мен оттегiн алу;
мұнай базалары, май құю станциялары;
жуу бұйымдарын өндiру;
өз технологиясында СДЯВ-ты пайдаланатын объектiлер;
басқа да органикалық және органикалық емес өнiмдер мен олардың
қосындылары.
Аталған өндiрiс мынадай құрамда кешендi қадағалауға жатады:
а) технологиялық объектiлер (блоктар, кезеңдер), қоймалар, төгу-құю станциялары, авария болған кезде жанатын газдың (будың) лықсып шығуы мүмкiн сұйытылған жанар газдың, тез тұтанатын сұйықтар мен жанатын сұйықтардың көлiк жүйесi;
б) тозаң түзетiн технологиялық объектiлер (блоктар, кезеңдер), авария болған кезде аппаратурада, өндiрiстiк үй-жайда және ашық алаңдарда жарылу қаупi басым, әуе тозаң қоспаларын түзеуге бейiм қатты дисперстiк өнiмдердiң көлiк жүйесi;
в) сұйық фазалы қатқыл, сондай-ақ аяқ астынан ыдырап кетуге бейiм өнiмдердi алуға не қайта өңдеуге байланысты өндiрiстер мен жекелеген технологиялық объектiлер (блоктар, кезеңдер);
г) апат болған жағдайда адамдарға зақым келтiретiн зиянды заттарды өндiру мен ұқсату жөнiндегi өндiрiс, жекелеген технологиялық объектiлер (блоктар, кезеңдер);
д) әкiмшiлiк-қосалқы, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектiлерге, адамдар көп болатын басқа объектiлерге жақын орналасқан сұйық хлор (оның iшiнде төгу-құю учаскелерi мен облыстық маңызы бар қалалардағы және iрi өнеркәсiп орталықтарындағы тазартқыш құрылғылар мен су дайындау әрi су бөлу жүйелерiндегi хлор өлшеу қондырғылары), фосген, көгерткiш қышқылды, нитрилакрил қышқылын, басқа да аса қауiптi заттар сақтайтын қоймалары мен қамбалары;
е) газ түзетiн қалдықтарды кәдеге жарату мен жағудың жалпы
зауыттық және жергiлiктi қондырғылары;
ж) жеке тұрған және цех жанындағы сораптық, компрессорлық және
тоңазытқыш станциялар;
з) шикiзат, шикi өнiм мен дайын өнiм қоймалары;
и) тазарту құрылғыларының, өнеркәсiп құбырлары, сумен айналымдық
жабдықтау жүйелерi;
к) технологиялық объектiлердiң құрамына енетiн және
кәсiпорындардың балансындағы технологиялық труба құбырлары және басқа
құрылғылар;
л) аталған объектiлерге қызмет көрсететiн газдан құтқару
қызметiнiң бөлiмшелерi, ерiктi газдан құтқару жасақтары.
VII. Металлургия және кокс-химия өндiрiстерiн қадағалау
саласында

29. Проектируемые, строящиеся, реконструируемые и действующие предприятия, объекты, цехи, участки и отделения:
производства железорудного сырья (агромерация и окомкование в составе металлургических предприятий), кокса (углеобогащение, углеподготовка, коксование, улавливание и переработка химических продуктов коксования), чугуна, стали (включая прямое получение стали и железа), люнкеритов, модификаторов и экзотермических смесей, ферросплавов, горячего и холодного проката, труб (сварных, катаных, литых), метизов (калибровочные цехи), литья (во всех отраслях промышленности), огнеупоров, цемента, извести, кирпича, фаянса, фарфора, керамзита, цехи (производства) по ремонту металлургического оборудования - со всеми вспомогательными службами производственного назначения;
производства глинозема, алюминия (включая флотацию и регенерацию криолита), кристаллического кремния, электротермического силумина, никеля, кобальта, меди, цинка, свинца, олова, губчатого титана, бериллия, урана, магния, молибдена, ртути, полупроводниковых материалов (кремния, германия), твердых сплавов, благородных металлов, серы, порошков (железа, тантала, никеля, бериллия, урана, кобальта, цинка, титана, циркония), горячего и холодного проката, серной кислоты - со всеми службами производственного назначения;
все вспомогательные цехи, входящие в состав заводов и комбинатов, в том числе шламохранилища;
получения, переработки, распределения, хранения и применения продуктов разделения воздуха, водорода, хлора, аммиака, используемых в перечисленных производствах, включая межзаводские, межцеховые и цеховые коммуникации указанных веществ.
30. Газовое хозяйство (газонаполнительные и газокомпрессорные станции, межзаводские, межцеховые и цеховые газопроводы доменного, коксового, конверторного, ферросплавного, природных газов и их смесей, газовое оборудование цехов-потребителей (кроме объектов энергетических, жилищно-коммунальных и по производству сельскохозяйственной продукции), газоочистные, пылеулавливающие, аспирационные и вентиляционные системы и установки во всех перечисленных производствах.
31. Подразделения газоспасательных служб, добровольные газоспасательные дружины.
VIII. В области котлонадзора и надзора за подъемными
сооружениями
32. Паровые котлы, трубопроводы пара и сосуды, работающие под давлением более 0,07 МПа (0,7 кгс/кв.см), водогрейные котлы и трубопроводы горячей воды с температурой нагрева более 115 град.С, объекты углеподачи, грузоподъемные краны, лифты, эскалаторы, фуникулеры, подвесные пассажирские и грузовые канатные дороги, регистрируемые в инспекциях Комитета, и предприятия, изготавливающие это оборудование.

29. Мыналардың жобалану үстiндегi, салынып жатқан, қайта жаңартылудағы және жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындары, объектiлерi, цехтары, учаскелерi мен бөлiмшелерi:
темiр рудасы шикiзатының (металлургия кәсiпорындарының құрамындағы агломерациялау және кесектеу), кокс (көмiр байыту, көмiр дайындау, кокстеу, кокстеудiң химиялық өнiмдерiн қармау және ұқсату), шойын, болат (болат пен темiрдi тiкелей алуды қоса алғанда), люнкриттер, модификаторлар және экзотермия қоспалары, ферро қорытпалар, ыстық және суық прокаттар, құбырлар (пiсiрiлген, қапталған, құйылған), метиздер (калибрлiк цехтар), құймалар (өнеркәсiптiң барлық саласында), отқа төзiмдiлер, цемент, әк, кiрпiш, фалис, фарфор, керамзит, металлургиялық жабдықтарды жөндеу жөнiндегi цехтар (өндiрiстер) - өндiрiстiк мақсаттағы барлық қосалқы қызметтерiмен бiрге;
глинозем, алюминий (криолиттi флотациялау мен қайта генерациялауды қоса алғанда), кристалл кремнийi, электротермиялық силумин, никель, кобальт, мыс, мырыш, қорғасын, қалайы, кеуек титан, берилий, уран, магний, молибден, сынап, жартылай өткiзгiш материалдар (кремний, германий), қатқыл балқымалар, асыл металдар, күкiрт, ұнтақтар (темiр, тантал, никель, бериллий, уран, кобальт, мырыш, титан, цирконий), ыстық және суық прокат, күкiрт қышқылы өндiрiсi - өндiрiстiк мақсаттағы барлық қызметтерiмен;
зауыттар мен комбинаттардың құрамына енетiн барлық қосалқы цехтар, олардың iшiнде шлам қоймалары;
зауытаралық, цехаралық және цехтық коммуникацияларын қоса алғанда, аталған өндiрiстерде пайдаланылатын ауа, сутегi, хлор, аммиак бөлетiн өнiмдердi алу, ұқсату, бөлу, сақтау және қолдану.
30.Газ шаруашылығы (газ толтыру және газ компрессорлық станциялар, домналық, кокстiк, конверторлық, ферробалқыма, табиғи газдар мен олардың қоспаларының зауытаралық, цехаралық және цехтық газ құбырлары), тұтынушы цехтарды газбен жабдықтау (энергетикалық, тұрғын үй-коммуналдық және ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру жөнiндегi объектiлерден басқалары), аталған барлық өндiрiстердегi газ тазартқыш, тозаң тұтқыш, аспирациялық және жеделдеткiш жүйелерi мен қондырғылар.
31. Газдың құтқару қызметiнiң бөлiмшелерi, ерiктi газдан құтқару жасақтары.
ҮIII. Қазандықтарды қадағалау және көтергiш
құрылғыларды қадағалау саласында
32. Комитет инспекциясы органдарында тiркелетiн 0,07 МПа (0,7 кгс/шаршы см) астам қысыммен жұмыс iстейтiн бу қазандықтары, бу құбырлары мен ыдыстар, 115 С астам температурада жылытылатын су жылытқыш қазандықтар мен ыстық суға арналған труба құбырлары, көмiр беру объектiлерi, жүк көтергiш крандар, лифтер, эскалаторлар, фуникулерлер, жолаушылар және жүк тасымалдайтын аспалы жолдар және осы жабдықтарды жасайтын кәсiпорындар.

33. Монтаж, демонтаж, эксплуатация и ремонт паровых котлов, трубопроводов пара и сосудов, работающих под давлением более 0,07 МПа (0,7 кгс/кв. см), водогрейных котлов и трубопроводов горячей воды с температурой нагрева более 115 град.С, грузоподъемных кранов, лифтов, эскалаторов, фуникулеров, подвесных пассажирских и грузовых канатных дорог, регистрируемых в инспекциях Комитета.
34. Строительные подъемники грузоподъемностью более 1 тонны.
35. Научно-исследовательские, проектные, конструкторские организации, заводы-изготовители поднадзорного оборудования, испытательные станции.
36. Заводы железобетонных изделий.
IХ. В области газового надзора
37. Предприятия и организации, осуществляющие проектирование, строительство и эксплуатацию подземных и наземных газовых сетей и сооружений на них, стационарных групповых баллонных установок сжиженного газа, внутренних газопроводов и газового оборудования промышленных, сельскохозяйственных, коммунальных предприятий и других объектов, получающих газ от магистральных, городских газопроводов и установок сжиженного (пропан-бутан) газа в городах и
других населенных пунктах (за исключением передвижных
газоиспользующих установок, агрегатов и газового оборудования жилых
домов и коммунально-бытовых объектов), а также заводы,
изготавливающие приборы и оборудование, автомобильные
газозаправочные станции.
Х. В области надзора за пожаро-, взрывоопасными
производствами предприятий хлебопродуктов
38. Производство комбикормов, муки, крупы и технологически
связанные с ним здания, сооружения и оборудование. Процесс приема,
подработки и хранения зерна в элеваторах и технологически связанные
с этим процессом здания, сооружения и оборудование.
ХI. В области надзора за перевозкой опасных грузов
39. Специализированный подвижной состав для перевозки опасных
грузов, подъездные пути, тупики, сливно-наливные эстакады,
разгрузочно-погрузочные площадки, где проводятся работы с такими
грузами на поднадзорных предприятиях.
ХII. Объекты, общие для нескольких отраслей
40. Водородные, углекислотные и кислородные станции.
41. Учебно-курсовые комбинаты.
42. Лицензирование деятельности, связанной с объектами повышенной опасности, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 г. N 1894 "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. N 2201".

33. Комитет инспекциясына тiркелетiн 0,07 МПа (0,7 кгс/шаршы см) астам қысыммен iстейтiн бу қазандықтарын және жөндеу, бу құбырлары мен ыдыстарды қызуы 115 С артық температурада су жылытатын қазандықтарды және ыстық су құбырларын, жүк көтергiш крандарды, лифтердi, эскалаторларды, фуникулерлердi, жолаушы және жүк таситын аспалы жолдарды құрастыру, қайта құрастыру, пайдалану мен жөндеу.
34. Жүк көтергiштiгi 1 тоннадан асатын құрылыс жүк көтергiштерi.
35. Ғылыми-зерттеу, жобалау, құрастырушы ұйымдар, қадағалаудағы жабдықтарды жасаушы-зауыттар, сынақ станциялары.
36. Темiр-бетон бұйымдары зауыттары.
IХ. Газ қадағалау саласында
37. Жер астындағы және жер үстiндегi газ жүйелерi мен олардағы құрылғыларды, сұйытылған газдың стационарлық топтық және баллондық қондырғыларын, газды магистралдық қалалық газ құбырларынан және сұйытылған газ (пропан-бутан) қондырылғыларын қалалардан және басқа елдi мекендерден (тұрғын үйлер мен коммуналдық-тұрмыстық объектiлердегi жылжымалы газ пайдалану қондырғыларынан,
агрегаттарынан және газ жабдықтарынан басқалары) алатын өнеркәсiптiк,
ауыл шаруашылығы, коммуналдық кәсiпорындардағы және басқа
объектiлердегi iшкi газ құбырлары мен газ жабдықтарының кәсiпорындары
мен ұйымдары, сондай-ақ аспаптар мен жабдықтар дайындайтын
зауыттар, автомобиль май құю станциялары.
Х. Астық өнiмдерiнiң өртену, жарылу қаупi бар өнеркәсiбiн
қадағалау саласында
38. Құрама жем, ұн, жарма өндiрiсi және олармен технологиялық
байланысты ғимараттар, құрылғылар мен жабдықтар. Астықты
элеваторларға қабылдау, өңдеу мен сақтау процесi және осы процеспен
технологиялық байланысты ғимараттар, құрылғылар мен жабдықтар.
ХI. Қауiптi жүктердi тасымалдау саласында
39. Қауiптi жүктердi тасымалдауға арналған арнаулы қозғалмалы
құрам, кiрме жолдар, тұйықтар, құю-төгу эстакадалары, қадағалаудағы
кәсiпорындарда осындай жүктермен жұмыс жүргiзiлетiн тиеу-түсiру
алаңдары.
ХII. Бiрнеше салаға ортақ объектiлер
40. Сутегi, көмiрқышқылы және оттегi станциялары.
41. Оқу-курс комбинаттары.
42. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894 қаулысына сәйкес аса қауiптi объектiлермен байланысты қызметтi лицензиялау.