О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года
Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года N 310.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента
и Правительства
Республики Казахстан и
республиканской печати
ОГЛАВЛЕНИЕ
В целях реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить:
1) Общенациональный план основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана (далее - Общенациональный план);
2) Программу Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы (далее - Программа).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) в двухнедельный срок разработать и утвердить план мероприятий по исполнению Общенационального плана и Программы;
2) обеспечить проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 28 февраля 2007 года "Новый Казахстан в новом мире";
3) предоставлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана и Программы к 25 июля и 25 января по итогам полугодия и года.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана и Программы;
2) ежегодно к 10 января и 10 июля предоставлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана и Программы.
4. Признать утратившими силу:
1) распоряжение Президента Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 528 "Об Общенациональном плане мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 18 февраля 2005 года "Казахстан на пути ускоренной экономической, социальной и политической модернизации" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 13, ст. 138);
2) подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 22 августа 2005 года N 1630 "О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 32, ст. 427);
3) Указ Президента Республики Казахстан от 30 марта 2006 года N 80 "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 10, ст. 87).

Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
және республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
МАЗМҰНЫ
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН :
1) Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспары (бұдан әрі - Жалпыұлттық жоспар);
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) екі апта мерзімде Жалпыұлттық жоспарды және Бағдарламаны орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін және бекітсін;
2) Мемлекет басшысының 2007 жылғы 28 ақпандағы "Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" атты Қазақстан халқына Жолдауының қағидалары бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелі негізде жүргізуді қамтамасыз етсін;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жарты жылдың және жылдың қорытындылары бойынша 25 шілдеге және 25 қаңтарға Жалпыұлттық жоспардың және Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары:
1) Жалпыұлттық жоспардың және Бағдарламаның іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын 10 қаңтарға және 10 шілдеге Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жалпыұлттық жоспардың және Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекет басшысының 2005 жылғы 18 ақпандағы "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында" Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жалпыұлттық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 528 өкімі (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 13, 138-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 22 тамыздағы N 1630 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., N 32, 427-құжат);
3) "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 30 наурыздағы N 80 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 10, 87-құжат).

5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 апреля 2007 года N 310
Общенациональный план
основных направлений (мероприятий) по реализации
ежегодных 2005-2007 годов посланий
Главы государства народу Казахстана
Сноска. План с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 19.05.2009 № 805 .
N
п/п
Наименование мероприятия
Форма
завершения
Ответст-
венные
испол-
нители
Срок
испол-
нения
1
2
3
4
5
Адресная социальная поддержка и развитие социальной сферы
на рыночных принципах
1.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
социального обеспечения", в частности:
1) "О пенсионном обеспечении в
Республике Казахстан" в части повышения
ограничения дохода, учитываемого для
исчисления пенсии, с 15 МРП до 25
МРП; 2) "О государственных пособиях
семьям, имеющим детей" в части
увеличения размеров единовременного
государственного пособия в связи с
рождением ребенка, ежемесячных пособий
по уходу за ребенком до достижения им
возраста одного года; 3) "Об
обязательном социальном страховании" в
части осуществления социальных выплат
из Государственною фонда социального
страхования путем введения
обязательного социального страхования
социальных рисков по беременности и
родам, по уходу за ребенком до
достижения им возраста одного года; 4)
"О государственном специальном пособии
лицам, работавшим на подземных и
открытых горных работах, на работах с
особо вредными и особо тяжелыми
условиями труда" в части введения
социального обеспечения лиц,
выработавших стаж работы во вредных и
тяжелых условиях труда, по Списку N 2
Закон
МТСЗН,
МЭБП, МФ,
МЮ
ноябрь
2007 г.
2.
Принятие законов Республики Казахстан
о республиканском бюджете на
соответствующие финансовые годы в части
повышения государственной базовой
пенсионной выплаты
законы
МЭБП,
МТСЗН
ежегодно,
декабрь
3.
Принятие постановлений Правительства
Республики Казахстан "О повышении
размеров пенсионных выплат из
государственного центра по выплате
пенсий" с 1 января соответствующего
года (повышение размеров пенсионных
выплат с опережением прогнозного роста
индекса потребительских цен на 2
процентных пункта)
постанов-
ления
Прави-
тельства
МТСЗН,
МЭБП
ежегодно,
декабрь
4.
Разработка предложений по повышению
уровня оплаты труда работников
государственных учреждений, не
являющихся государственными служащими,
и работников казенных предприятий
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МТСЗН, МФ,
МОН, МЗ,
МКИ, МТС,
МТК, МИТ,
МСХ
ноябрь
2007 г.
5.
Введение выплаты пособия на
оздоровление работникам бюджетной
сферы при уходе в трудовой отпуск
Трудовой
кодекс
МТСЗН
декабрь
2007 г.
6.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О
государственной адресной социальной
помощи" (уточнение условий оказания
адресной социальной помощи
малообеспеченным семьям (гражданам),
усиление адресности оказания
социальной помощи, разработка
механизмов, способствующих
стимулированию малообеспеченных
граждан к переобучению, получению
новой профессии)
Закон
МТСЗН
сентябрь
2008 г.
7.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О социальных услугах"
Закон
МТСЗН
декабрь
2008 г.
8.
Разработка предложений по привлечению
активов накопительных пенсионных
фондов для реализации внутри страны
проектов реального сектора
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МТСЗН, МФ,
МИТ, МЭБП,
АФН, НБ,
МТК, АО
"ФУР
"Қазына",
АО "Холдинг
"Самрук"
сентябрь
2008 г.
9.
Заключение генерального соглашения
между Правительством Республики
Казахстан, республиканскими
объединениями профсоюзов и
республиканскими объединениями

5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 6 сәуірдегі
N 310 Жарлығымен
бекітілген
Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан
халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі
негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2009.05.19. N 805 Жарлығымен.
Р/с N
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушы
Орындалу мерзімі
1
2
3
4
5
Атаулы әлеуметтік қолдау және әлеуметтік саланы
нарықтық принциптерде дамыту
1.
"Қазақстан
Республикасының
кейбір заңнамалық
актілеріне әлеуметтік
қамсыздандыру
мәселелері бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау, атап
айтқанда:
1) зейнетақыны есептеу
үшін ескерілетін
табысты шектеуді 15
АЕК-тен 25 АЕК-ке
дейін көтеру бөлігінде
Қазақстан
Республикасында
зейнетақымен
қамсыздандыру туралы";
2) бала тууына
байланысты берілетін
біржолғы мемлекеттік
жәрдемақы, бала бір
жасқа толғанға дейін
оның күтіміне
байланысты берілетін
ай сайынғы
жәрдемақылардың
мөлшерін ұлғайту
бөлігінде "Балалы
отбасыларға берілетін
мемлекеттік
жәрдемақылар туралы";
3) жүктілігі мен бала
тууына байланысты,
бала бір жасқа
толғанға дейін оның
күтіміне байланысты
әлеуметтік қатерлерге
міндетті әлеуметтік
сақтандыру енгізу
жолымен Мемлекеттік
әлеуметтік сақтандыру
қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
жүзеге асыру бөлігінде
"Міндетті әлеуметтік
сақтандыру туралы";
4) зиянды және ауыр
еңбек жағдайларында
жұмыс өтілін
жинақтаған адамдарды
N 2 Тізім бойынша
әлеуметтік
қамсыздандыруды енгізу
бөлігінде "Жерасты
және ашық кен
жұмыстарында, еңбек
жағдайлары ерекше
зиянды және ерекше
ауыр жұмыстарда
істеген адамдарға
берілетін мемлекеттік
арнайы жәрдемақы
туралы"
Заң
Еңбекмині,
ЭБЖМ,
Қарыжымині,
Әділетмині
2007
жылғы
қараша
2.
Мемлекеттік базалық
зейнетақыны арттыру
бөлігінде тиісті қаржы
жылдарына арналған
республикалық
бюджет туралы
Қазақстан
Республикасының
заңдарын қабылдау
Заңдар
ЭБЖМ,
Еңбекмині
Жыл
сайын,
желтоқсан
3.
Тиісті жылдың 1
қаңтарынан бастап
"Зейнетақы төлеу
жөніндегі мемлекеттік
орталықтан төленетін
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін арттыру
туралы" Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің қаулыларын
қабылдау (тұтыну
бағалары индексінің
болжамды өсімінен 2
проценттік пунктке
арттыра отырып
зейнетақы төлемдерінің
мөлшерін арттыру)
Үкімет
қаулысы
Еңбекмині,
ЭБЖМ
Жыл
сайын,
желтоқсан
4.
Мемлекеттік
қызметшілер болып
табылмайтын
мемлекеттік
мекемелердің
қызметкерлеріне және
қазыналық кәсіпорындар-
дың қызметкерлеріне
еңбекақы төлеу
деңгейін арттыру
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
Еңбекмині,
Қаржымині,
БҒМ, ДСМ,
МАМ, ТСМ,
ККМ, ИСМ, АШМ
2007
жылғы
қараша
5.
Еңбек демалысына
шыққан кезде бюджет
саласы қызметкерлеріне
сауықтыру жәрдемақысын
төлеуді енгізу
Еңбек
кодексі
ЭБЖМ
2007
жылғы
желтоқсан
6.
"Мемлекеттік атаулы
әлеуметтік көмек
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына
өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау (табысы аз
отбасыларға (азаматтар-
ға) атаулы әлеуметтік
көмек көрсету
шарттарын нақтылау,
әлеуметтік көмек
көрсетудің атаулылығын
күшейту, табысы аз
азаматтарды қайта
оқуға, жаңа кәсіпті
меңгеруге
ынталандыруға ықпал
ететін тетіктерді
әзірлеу)
Заң
Еңбекмині
2008
жылғы
қыркүйек
7.
"Әлеуметтік қызмет
көрсетулер туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
Еңбекмині
2008
жылғы
желтоқсан
8.
Ел ішіндегі нақты
сектор жобаларын іске
асыру үшін жинақтаушы
зейнетақы қорларының
активтерін тарту
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Президент
Әкімші-
лігіне
ақпарат
Еңбекмині,
Қаржымині,
ИСМ, ЭБЖМ,
ҚҚА, ҰБ,
ККМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі" АҚ
2008
жылғы
қыркүйек
9.

работодателей на 2009-2010 годы
(предусмотреть обязательства сторон по
содействию в создании рабочих мест)
гене-
ральное
соглашение
Прави-
тельство,
республи-
канские
объединения
работо-
дателей,
республи-
канские
объединения
работников
декабрь
2008 г.
10.
Принятие Концепции миграционной
политики Республики Казахстан
проект
Указа
Президента
МТСЗН
июль
2007 г.
11.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
миграции"
Закон
МТСЗН
июнь
2007 г.
12.
Внесение изменений и дополнений в
постановление Правительства Республики
Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О
мерах по реализации Закона Республики
Казахстан от 23 января 2001 года "О
занятости населения"
поста-
новление
Прави-
тельства
МТСЗН
декабрь
2007 г.
I. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОЛИТИКА, НАПРАВЛЕННАЯ НА УСПЕШНУЮ ИНТЕГРАЦИЮ
КАЗАХСТАНА В МИРОВУЮ ЭКОНОМИКУ ЧЕРЕЗ ОПРЕДЕЛЕНИЕ И ИСПОЛЬЗОВАНИЕ
СУЩЕСТВУЮЩИХ, А ТАКЖЕ ФОРМИРОВАНИЕ НОВЫХ КОНКУРЕНТНЫХ ПРЕИМУЩЕСТВ
Первое направление - выработка и реализация целостной стратегии,
направленной на обеспечение устойчивого характера
конкурентоспособности экономики
13.
Создание Национального совета по
конкурентоспособности и экспорту
поста-
новление
Прави-
тельства
МЭБП, МИТ,
МСХ
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы, АО
"ФУР
"Қазына",
АО "Холдинг
"Самрук",
АО "НХ
"КазАгро",
ОСПР
"Атамекен"
(по согла-
сованию),
социально-
предприни-
мательские
корпорации
июнь
2007 г.
14.
Принятие Стратегии достижения
качественно нового уровня
конкурентоспособности и экспортных
возможностей экономики
проект
Указа
Президента
МЭБП, МИТ,
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы, АО
"ФУР
"Қазына",
АО "Холдинг
"Самрук",
АО "НХ
"КазАгро",
ОСПР
"Атамекен"
(по согла-
сованию),
социально-
предприни-
мательские
корпорации
ноябрь
2007 г.
15.
Проведение системного мониторинга,
анализа и оценки отраслей экономики, а
также сравнительного анализа
конкурентных отраслей других стран и
транснациональных корпораций
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МЭБП,
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы, АО
"ФУР
"Қазына",
АО "Холдинг
"Самрук",
АО "НХ
"КазАгро",
социально-
предприни-
мательские
корпорации
ежегодно,
3 квартал
2007-2009
гг.
16.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
конкуренции и ограничения монополи-
стической деятельности" с целью
создания четких механизмов выявления
фактов ограничения конкуренции и
сговора между участниками рынка,
предотвращения скрытой"монополизации
базовых отраслей экономики
Закон
МИТ, ОСПР
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
декабрь
2007 г.
17.
Максимальное сокращение сферы
естественных монополий посредством
реструктуризации и развития
конкурентных отношений в
соответствующих отраслях экономики
норма-
тивные
правовые
акты
АРЕМ, МИТ
сентябрь
2007 г.
18.
Разработка Концепции создания
независимых отраслевых регуляторов в
целях формирования необходимой
законодательной базы
поста-
новление
Прави-
тельства
МЭБП, МИТ,
АРЕМ, МТК,
МЭМР, МСХ,
АИС, МТСЗН
октябрь
2007 г.
19.
Принятие законов Республики Казахстан
по вопросам деятельности отраслевых
независимых регуляторов
законы
МИТ, АРЕМ,
МЭБП,
МЭМР, МСХ,
АИС, МТК
июль
2008 г.
20.
Формирование механизмов оздоровления
нерентабельных государственных
предприятий путем внедрения института
независимых управляющих
поста-
новление
Прави-
тельства
МФ, МЭБП
декабрь
2007 г.
21.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
банкротства"
Закон
МФ
декабрь
2007 г.
Второе направление - поиск, завоевание и создание казахстанских
"ниш" в системе мирового хозяйства
22.
Создание системы поддержки
казахстанских экспортеров и инвестиций
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МФ,
МЭМР, МСХ,
АО "ФУР
"Қазына"
ежегодно,
3 квартал
2007-2009
гг.
23.
Принятие Программы содействия
продвижению экспорта казахстанских
товаров на внешние рынки
поста-
новление
Прави-
тельства
МИТ, МСХ, МЭБП
июль
2007 г.
24.
Разработка и реализация мер по созданию
и развитию торгово-экономических зон в
приграничных районах
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МФ,
КНБ, акимы областей
ежегодно,
декабрь

Қазақстан Республикасының Үкіметі, кәсіподақтардың республикалық бірлестіктері мен жұмыс берушілердің республикалық бірлестіктері арасында 2009-2010 жылдарға арналған бас келісім жасасу (тараптардың жұмыс орындарын құруға жәрдемдесуі жөніндегі міндеттемелерін қарастыру)
Бас
келісім
Үкімет,
жұмыс
берушілердің
республика-
лық бірлес-
тіктері,
қызметкер-
лердің
республикалық
бірлестіктері
2008
жылғы
желтоқсан
10.
Қазақстан
Республикасының
көші-қон саясатының
тұжырымдамасын қабылдау
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
Еңбекмині
2007
жылғы
шілде
11.
"Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
көші-қон мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
Еңбекмині
2007
жылғы
маусым
12.
"Халықты жұмыспен
қамту туралы" 2001
жылғы 23 қаңтардағы
Қазақстан
Республикасының Заңын
іске асыру жөніндегі
шаралар туралы"
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2001 жылғы
19 маусымдағы N 836
қаулысына өзгерістер
мен толықтырулар енгізу
Үкімет
қаулысы
Еңбекмині
2007
жылғы
желтоқсан
I. ҚОЛЫМЫЗДА БАР МҮМКІНДІКТЕРДІ АЙҚЫНДАУ ЖӘНЕ
ПАЙДАЛАНУ, СОНДАЙ-АҚ ЖАҢА БӘСЕКЕЛІ АРТЫҚШЫЛЫҚТАР
ҚАЛЫПТАСТЫРУ АРҚЫЛЫ ҚАЗАҚСТАНДЫ ЖАҺАНДЫҚ
ЭКОНОМИКАҒА ОЙДАҒЫДАЙ КІРІКТІРУГЕ БАҒЫТТАЛҒАН
МЕМЛЕКЕТТІК САЯСАТ
Бірінші бағыт - экономиканың бәсекеге
қабілеттілігінің орнықты сипатын қамтамасыз етуге
бағытталған толымды стратегия әзірлеу және оны іске
асыру
13.
Бәсекеге қабілеттілік
және экспорт жөніндегі
Ұлттық кеңес құру
Үкімет
қаулысы
ЭБЖМ, ИСМ,
АШМ, мүдделі
мемлекеттік
органдар,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі"
АҚ,
"ҚазАгро"
ҰХ" АҚ,
"Атамекен"
КЖЖО
(келісім
бойынша),
әлеуметтік-
кәсіпкерлік
корпорациялар
2007
жылғы
маусым
14.
Экономиканың бәсекеге
қабілеттілігі мен
экспорттық
мүмкіндіктерін сапалық
жаңа деңгейге жеткізу
стратегиясын қабылдау
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
ЭБЖМ, ИСМ,
мүдделі
мемлекеттік
органдар,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі"
АҚ,
"ҚазАгро"
ҰХ" АҚ,
"Атамекен"
КЖЖО
(келісім
бойынша),
әлеуметтік-
кәсіпкерлік
корпорациялар
2007
жылғы
қараша
15.
Экономика салаларына
жүйелі мониторинг,
талдау және бағалау,
сондай-ақ басқа елдер
мен трансұлттық
корпорациялардың
бәсекелі салаларына
салыстырмалы талдау
жасау
Президент
Әкімші-
лігіне
ақпарат
ЭБЖМ,
мүдделі
мемлекеттік
органдар,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі"
АҚ,
"ҚазАгро"
ҰХ" АҚ,
әлеуметтік-
кәсіпкерлік
корпорациялар
Жыл
сайын,
2007-2009
жж.
3-тоқсан
16.
Бәсекені шектеу мен
нарыққа қатысушылардың
ымыраласуы фактілерін
анықтаудың,
экономиканың негізгі
салаларын "жасырын"
монополияландыруды
болдырмаудың айқын
тетіктерін жасау
мақсатында "Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
бәсеке және
монополиялық қызметті
шектеу мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
ИСМ,
"Атамекен"
КЖЖО
(келісім
бойынша)
2007
жылғы
желтоқсан
17.
Экономиканың тиісті
салаларындағы бәсекелі
қатынастарды қайта
құрылымдау мен дамыту
арқылы табиғи
монополиялар аясын
барынша қысқарту
Норматив-
тік
құқықтық
актілер
ТМРА, ИСМ
2007
жылғы
қыркүйек
18.
Қажетті заңнамалық
база қалыптастыру
мақсатында тәуелсіз
салалық реттеуіштер
жасау тұжырымдамасын
әзірлеу
Үкімет
қаулысы
ЭБЖМ, ИСМ,
ТМРА, ККМ,
ЭМРМ, АШМ,
АБА,
Еңбекмині
2007
жылғы
қазан
19.
Салалық тәуелсіз
реттеуіштердің қызметі
мәселелері бойынша
Қазақстан
Республикасының
заңдарын қабылдау
Заңдар
ИСМ, ТМРА,
ЭБЖМ, ЭМРМ,
АШМ, АБА, ККМ
2008
жылғы
шілде
20.
Рентабельді емес
мемлекеттік
кәсіпорындарды
тәуелсіз басқарушылар
институтын енгізу
жолымен
оңалту тетіктерін
қалыптастыру
Үкімет
қаулысы
Қаржымині,
ЭБЖМ
2007
жылғы
желтоқсан
21.
"Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
банкроттық мәселелері
бойынша өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
Қаржымині
2007
жылғы
желтоқсан
Екінші бағыт - әлемдік шаруашылық жүйесінде қазақстандық
"тауашаларды" іздестіру, оларға қол жеткізу және жасақтау
22.
Қазақстандық
экспорттаушыларды және
инвестицияларды қолдау
жүйесін әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, АШМ,
ЭМРМ, АШМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
Жыл
сайын,
2007-2009
жж.
3-тоқсан
23.
Қазақстандық
тауарлардың экспортын
сыртқы нарықтарға
жылжытуға жәрдемдесу
бағдарламасын қабылдау
Үкімет
қаулысы
ИСМ, АШМ,
ЭБЖМ
2007
жылғы
шілде
24.
Шекаралас аудандарда
сауда-экономикалық
аймақтарын құру мен
дамыту жөніндегі
шараларды әзірлеу және
іске асыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ,
Қаржымині,
ҰҚК,
облыстардың
әкімдері
Жыл
сайын,

2007-2010
гг.
Третье направление - участие в крупных и "прорывных" проектах
25.
Стимулирование сотрудничества крупных
отечественных компаний с транснаци-
ональными компаниями в рамках
реализации конкретных "прорывных"
проектов
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МСХ,
АО "ФУР
"Қазына",
АО "НХ
"КазАгро"
сентябрь
2007 г.
Четвертое - фокусирование деятельности госхолдингов и организация
их работы в соответствии с международными стандартами
26.
Принятие мер по стимулированию и
поддержке малого и среднего бизнеса со
стороны государственных холдингов в
процессе диверсификации экономики
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МСХ,
МЭБП, АО
"ФУР
"Қазына",
АО
"Холдинг
"Самрук",
АО "НХ
"КазАгро",
ОСПР
"Атамекен"
(по
согласо-
ванию),
социально-
предприни-
мательские
корпорации
ноябрь
2007 г.
27.
Разработка Концепции развития,
стратегии и структуры госхолдингов
внесение
на рас-
смотрение
Президента
МЭБП, МИТ,
МСХ, АО
"ФУР
"Қазына",
АО
"Холдинг
"Самрук",
АО "НХ
"КазАгро"
август
2007 г.
28.
Внедрение принципов корпоративного
управления и обеспечение прозрачности
деятельности государственных холдингов
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МЭБП, МИТ,
МСХ, МФ,
АО
"Холдинг
"Самрук",
АО "ФУР
"Қазына",
АО "НХ
"КазАгро"
ежегодно,
декабрь
29.
Развитие системы венчурного
финансирования
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, АО
"ФУР
"Қазына"
1 квартал
2008 г.
30.
Создание Фонда фондов, в том числе с
участием зарубежных финансовых
институтов
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, АО
"ФУР
"Қазына"
декабрь
2007 г.
31.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
государственного регулирования
агропромышленного комплекса"
Закон
МСХ
декабрь
2007 г.
32.
Проведение анализа и разработка
предложений по повышению уровня
производительности сельского
хозяйства, предотвращению деградации
земель, повышению эффективности
использования водных и других
природных ресурсов страны
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МСХ, АО
"НХ "КазАгро"
февраль
2008 г.
33.
Проведение анализа мер государственной
поддержки агропромышленного комплекса
и разработка новых механизмов
стимулирования развития
агропромышленных предприятий
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МСХ, МЭМР,
МИТ, МООС,
АО "НХ
"КазАгро"
февраль
2008 г.
Пятое направление - значительное повышение эффективности
и макроэкономической отдачи добывающего сектора
34.
Разработка комплекса мер по вовлечению
крупных компаний в процесс
диверсификации экономики
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МЭМР,
заинте-
ресованные
государст-
венные
органы
декабрь
2007 г.
35.
Развитие мультимодальной системы
транспортировки углеводородов,
предусматривающей расширение
нефтепровода КТК, строительство
нефтепровода Казахстан-Китай, создание
системы транспортировки нефти по
маршруту Актау-Баку-Тбилиси-Джейхан
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МЭМР, АО
"НК "КМГ"
ежегодно,
декабрь
36.
Проведение работ по созданию в
Центральной Азии комплексной системы
энергетических сетей государств
региона, а также Совета по
энергетической безопасности
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МЭМР, МИД, МИТ, АО "Холдинг "Самрук"
ежегодно,
декабрь
37.
Разработка новой стратегии развития,
направленной на сбалансированную
добычу и экспорт в нефтяной и газовой
отрасли, разведку новых месторождений
углеводородов
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МЭМР, МФ,
АО "ФУР "Қазына",
АО
"Холдинг
"Самрук"
декабрь
2007 г.
38.
Модернизация нефтегазоперерабатывающих
мощностей и создание новых
нефтехимических производств
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МЭМР, МИТ,
АО
"Холдинг
"Самрук"
ежегодно,
декабрь
39.
Осуществление комплексного мониторинга
недропользования и исполнения
недропользователями контрактных
обязательств
норма-
тивные
правовые
акты
МЭМР, МИТ,
МООС, МЧС,
МФ, МТСЗН,
акимы
областей,
АО
"Холдинг
"Самрук"
сентябрь
2007 г.
40.
Развитие нефтегазовых месторождений
Тенгиз, Карачаганак, Узень, Каламкас,
Кашаган и других как целостных
анклавов развития предпринимательства
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МЭМР, МИТ,
АО "НК
"КМГ",
акимы
Атырауской,
Западно-
Казахс-
танской и
Мангис-
тауской
областей
ежегодно,
декабрь
41.
Создание специальной экономической
зоны "Национальный индустриальный
нефтехимический технопарк" в
Атырауской области
проект
Указа
Президента
МЭМР, аким
Атырауской
области
ноябрь
2007 г.
42.
Внесение изменений и дополнений в
Программу развития нефтехимической
промышленности Республики Казахстан на

2007-2010
жж.
желтоқсан
Үшінші бағыт - ірі және "серпінді" жобаларға қатысу
25.
Нақты "серпінді"
жобаларды іске асыру
шеңберінде ірі отандық
компаниялардың
трансұлттық
компаниялармен
ынтымақтастығын
ынталандыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, АШМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"ҚазАГРО"
ҰХ" АҚ
2007
жылғы
қыркүйек
Төртінші бағыт - мемхолдингтердің қызметін шоғырландыру
және олардың жұмысын халықаралық стандарттарға сәйкес
ұйымдастыру
26.
Мемхолдингтер
тарапынан экономиканы
әртараптандыру
процесінде шағын және
орта бизнесті
ынталандыру және
қолдау жөнінде шаралар
қабылдау
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, АШМ,
ЭБЖМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі"
АҚ,
"ҚазАгро"
ҰХ" АҚ,
"Атамекен"
КЖЖО
(келісім
бойынша),
әлеуметтік-
кәсіпкерлік
корпорациялар
2007
жылғы
қараша
27.
Мемхолдингтердің даму
тұжырымдамасын,
стратегиясын және
құрылымын әзірлеу
Прези-
денттің
қарауына
енгізу
ЭБЖМ, ИСМ,
АШМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі"
АҚ,
"ҚазАгро"
ҰХ" АҚ
2007
жылғы
тамыз
28.
Мемлекеттік
холдингтерді
корпоративтік басқару
принциптерін енгізу
және олардың
қызметінің ашықтығын
қамтамасыз ету
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭБЖМ, ИСМ,
АШМ,
Қаржымині,
"Самұрық"
холдингі"
АҚ, "Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"ҚазАгро"
ҰХ" АҚ
Жыл
сайын,
желтоқсан
29.
Венчурлік қаржыландыру
жүйесін дамыту
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
2008
жылғы
1-тоқсан
30.
Қорлар қорын, оның
ішінде шетелдік қаржы
институттарының
қатысуымен құру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
2007
жылғы
желтоқсан
31.
"Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
агроөнеркәсіптік
кешенді мемлекеттік
реттеу мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
АШМ
2007
жылғы
желтоқсан
32.
Ауыл шаруашылығының
өнімділік деңгейін
арттыру, жердің
тозуының алдын алу,
еліміздің су және
басқа да табиғи
ресурстарын пайдалану
тиімділігін арттыру
жөніндегі ұсыныстарды
талдау және енгізу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
АШМ,
"ҚазАгро"
ҰХ" АҚ
2008
жылғы
ақпан
33.
Агроөнеркәсіптік
кешенді мемлекеттік
қолдау шараларына
талдау жүргізу және
агроөнеркәсіптік
кәсіпорындардың дамуын
ынталандырудың жаңа
тетіктерін әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
АШМ, ЭМРМ,
ИСМ,
Қоршағанор-
тамині,
"ҚазАГРО"
ҰХ" АҚ
2008
жылғы
ақпан
Бесінші бағыт - өндіруші сектордың тиімділігі мен
макроэкономикалық қайтарымдылығын едәуір арттыру
34.
Ірі компанияларды
экономиканы
әртараптандыру
процесіне тарту
жөніндегі шаралар
кешенін әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, ЭМРМ,
мүдделі
мемлекеттік
органдар
2007
жылғы
желтоқсан
35.
КҚК мұнай құбырын
кеңейтуді көздейтін
көмірсутегілерін
тасымалдаудың
мультимодальдық
жүйесін дамыту,
Қазақстан-Қытай мұнай
құбырын салу,
Ақтау-Баку-Тбилиси-
Джейхан бағыты бойынша
мұнай тасымалдау
жүйесін құру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭМРМ, "ҚМГ"
ҰК" АҚ
Жыл
сайын,
желтоқсан
36.
Орталық Азияда өңір
мемлекеттерінің
энергетикалық
желілерінің кешенді
жүйесін, сондай-ақ
Энергетикалық қауіпсіз-
дік жөніндегі кеңес
құру жөнінде жұмыстар
жүргізу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭМРМ, СІМ,
ИСМ,
"Самұрық"
холдингі" АҚ
Жыл
сайын,
желтоқсан
37.
Мұнай мен газ
саласында теңдестіре
өндіру мен экспортқа
шығаруға,
көмірсутегінің жаңа
кен орындарын барлауға
бағытталған жаңа даму
стратегиясын әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭМРМ,
Қаржымині,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі" АҚ
2007
жылғы
желтоқсан
38.
Мұнай-газды қайта
өңдеу қуаттарын
жаңғырту және жаңа
мұнай-химия
өндірістерін құру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭМРМ, ИСМ,
"Самұрық"
холдингі" АҚ
Жыл
сайын,
желтоқсан
39.
Жер қойнауын
пайдаланудың және жер
қойнауын
пайдаланушылардың
келісімшарттық
міндеттемелерді
орындауының кешенді
мониторингін жүзеге
асыру
Норматив-
тік
құқықтық
актілер
ЭМРМ, ИСМ,
Қоршағанор-
тамині, ТЖМ,
Қаржымині,
Еңбекмині,
облыстардың
әкімдері,
"Самұрық"
холдингі" АҚ
2007
жылғы
қыркүйек
40.
Кәсіпкерлікті
дамытудың тұтас аумағы
ретінде Теңіз,
Қарашығанақ, Өзен,
Қаламқас, Қашаған және
басқа да мұнай-газ кен
орындарын дамыту
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭМРМ, ИСМ,
"ҚМГ" ҰК"
АҚ, Атырау,
Батыс
Қазақстан
және
Маңғыстау
облыстарының
әкімдері
Жыл
сайын,
желтоқсан
41.
Атырау облысында
"Ұлттық индустриялық
мұнай-химия
технопаркі" арнайы
экономикалық аймағын
құру
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
ЭМРМ, Атырау
облысының
әкімі
2007
жылғы
қараша
42.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2004 жылғы
29 қаңтардағы N 101
қаулысымен бекітілген
Қазақстан
Республикасының
мұнай-химия
өнеркәсібін дамытудың

2004-2010 годы, утвержденную
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 29 января 2004 года N№101
поста-
новление
Прави-
тельства
МЭМР
декабрь
2007 г.
43.
Формирование законодательной базы по
эффективному использованию
возобновляемых источников энергии и
вопросам запрета ввоза устаревших и
"грязных" технологий
законы
МООС, МЭМР,
МСХ, МИТ, МЭБП, АУЗР
декабрь
2008 г.
44.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Водный, Уголовный кодексы Республики
Казахстан по вопросам безопасности
плотин и мелиорации земель"
Закон
МСХ, МФ,
МООС,
АУЗР, МЧС
апрель
2008 г.
45.
Разработка комплекса мер по внедрению
системы "Зеленая нефть" (внедрение
международных стандартов по принципу
"Зеленая нефть", совершенствование
нормативной правовой базы)
норма-
тивные
правовые
акты
МООС, МИТ,
МЭМР
декабрь
2008 г.
Шестое направление - новый уровень устойчивости и
конкурентоспособности финансовой системы в условиях либерализации
46.
Совершенствование законодательной и
институциональной базы для обеспечения
условий доступа иностранных финансовых
институтов на финансовый рынок
Казахстана
информация в Адми-
нистрацию
Президента
и Прави-
тельство
АФН, НБ,
МФ, МЭБП,
МИТ, АФК,
АРДРФЦА
декабрь
2007 г.
47.
Разработка комплекса мер по привлечению
финансовых институтов к реализации
крупных инвестиционных проектов на
национальном и региональном уровнях
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МЭБП,
МФ, МЭМР,
МТК, МСХ,
АФН, АО
"ФУР
"Қазына",
АО "Холдинг
"Самрук",
АО "НХ
"КазАгро"
декабрь
2007 г.
48.
Создание правовых условий по
расширению сферы электронной торговли
и электронных банковских услуг
норма-
тивные
правовые
акты
МИТ, НБ,
АИС, АФН,
АФК
декабрь
2007 г.
49.
Разработка и реализация комплекса мер
по развитию фондового рынка и повышению
инвестиционной активности населения на
фондовом рынке, в том числе путем
повышения инвестиционной грамотности
населения
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МФ, МЭБП,
МОН, МКИ,
АФН, НБ,
АРДРФЦА
ежегодно,
декабрь
50.
Удержание прогнозируемого уровня
инфляции в Республике Казахстан
доклад
Президенту
и инфор-
мация в
Прави-
тельство
НБ, МЭБП,
МФ, APЕM,
МИТ, акимы
гг. Астаны
и Алматы,
областей
ежеквар-
тально,
2007-2008
гг.
Седьмое направление - вступление в ВТО
на выгодных для Казахстана условиях
51.
Завершение двусторонних переговоров со
странами-членами Рабочей группы по
вступлению Казахстана в ВТО с
подписанием соответствующих протоколов
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ
ежегодно,
декабрь
2007-2009
гг.
52.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан "О
ветеринарии" в целях гармонизации
законодательства в области ветеринарии
с международными нормами и правилами
ВТО
Закон
МСХ
февраль
2008 г.
53.
Приведение законодательства Республики
Казахстан в полное соответствие с
нормами обязательных соглашений ВТО с
учетом национальных интересов
Казахстана
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ и
другие
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы
ежегодно,
декабрь
2007-2009
гг.
54.
Выработка действенных и системных мер
по совершенствованию таможенного
администрирования и обеспечению
профессионального соответствия
специалистов таможенной службы
современным требованиям
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МФ
декабрь
2007 г.
55.
Реализация системных адаптационных мер
по подготовке отечественных
агропромышленных и промышленных
предприятий к эффективному
функционированию в условиях ВТО
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МСХ,
ОСПР
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
ежегодно,
декабрь
56.
Разработка и реализация комплекса мер
по информированию казахстанских
предпринимателей об экономических и
юридических механизмах ВТО
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ
ежегодно,
декабрь
2007-2009
гг.
57.
Определение обоснованной потребности
сельскохозяйственной отрасли в
субсидировании в сравнении с
фактическими объемами государственной
поддержки для выработки окончательной
переговорной позиции по вступлению в
ВТО
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МСХ, МЭБП
октябрь
2007 г.
58.
Принятие плана мероприятий по
обеспечению перехода всех юридических
лиц на международные стандарты
финансовой отчетности
постанов-
ление
Прави-
тельства
МФ
июль
2007 г.
II. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОЛИТИКА, НАПРАВЛЕННАЯ НА УПРАВЛЕНИЕ
РОСТОМ И УСТОЙЧИВОСТЬЮ ЭКОНОМИКИ КАЗАХСТАНА ЧЕРЕЗ ДИВЕРСИФИКАЦИЮ,
ИНФРАСТРУКТУРНОЕ РАЗВИТИЕ И СОЗДАНИЕ ОСНОВ ВЫСОКОТЕХНОЛОГИЧНОЙ
ДАЛЬНЕЙШЕЙ ИНДУСТРИАЛИЗАЦИИ
Восьмое направление - диверсификация экономики
и развитие несырьевого сектора
59.
Разработка генерального плана по
реализации "прорывных" и
инфраструктурных инвестиционных
проектов в приоритетных несырьевых
отраслях экономики (определение перечня
"прорывных" проектов и планов их
реализации с указанием сроков
выполнения)
норма-
тивный
правовой
акт
МИТ
декабрь
2007 г.
60.
Создание условий для развития новых
технологичных и системообразующих
производств с мультипликативным
эффектом
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ
декабрь
2007 г.
61.
Оценка эффективности реализации
Стратегии индустриально-инновационного
развития и ее последующая корректировка
с учетом новых экономических условий и
приоритетов
проект
Указа
Президента
МИТ
июль
2007 г.
62.
Разработка комплекса мер по
устойчивому развитию агропромышленного
комплекса Республики Казахстан на

2004-2010 жылдарға
арналған
бағдарламасына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Үкімет
қаулысы
ЭМРМ
2007
жылғы
желтоқсан
43.
Қалпына келетін
энергия көздерін
тиімді пайдалану және
ескірген әрі "лас"
технологияларды
әкелуге тыйым салу
мәселелері жөніндегі
заңнамалық базаны
қалыптастыру
Заңдар
Қоршағанор-
тамині,
ЭМРМ, АШМ,
ИСМ, ЭБЖМ,
ЖРА
2008
жылғы
желтоқсан
44.
"Қазақстан
Республикасының Су,
Қылмыстық кодекстеріне
бөгеттердің
қауіпсіздігі мен жерді
мелиорациялау
мәселелері бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
АШМ,
Қаржымині,
Қоршағанор-
тамині, ЖРА,
ТЖМ
2008
жылғы
сәуір
45.
"Жасыл мұнай" жүйесін
енгізу жөніндегі
шаралар кешенін
әзірлеу ("Жасыл мұнай"
принципі бойынша
халықаралық
стандарттарды енгізу,
нормативтік құқықтық
базаны жетілдіру)
Норматив-
тік
құқықтық
актілер
Қоршағанор-
тамині, ИСМ,
ЭМРМ
2008
жылғы
желтоқсан
Алтыншы бағыт - ырықтандыру жағдайында қаржы
жүйесінің орнықтылығы мен бәсекеге қабілеттілігінің
жаңа деңгейі
46.
Шетелдік қаржы
институттарының
Қазақстанның қаржы
нарығына қол жеткізу
жағдайын қамтамасыз
ету үшін заңнамалық
және институционалдық
базаны жетілдіру
Президент
Әкімшілі-
гі мен
Үкіметке
ақпарат
ҚНРА, ҰБ,
Қаржымині,
ЭБЖМ, ИСМ,
ҚҚҚ, АҚОҚРА
2007
жылғы
желтоқсан
47.
Ірі инвестициялық
жобаларды ұлттық және
өңірлік деңгейде іске
асыруға қаржы
құралдарын тарту
жөніндегі шаралар
кешенін әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ,
Қаржымині,
ЭМРМ, ККМ,
АШМ, ҚНРА,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі"
АҚ,
"ҚазАгро"
ҰХ" АҚ
2007
жылғы
желтоқсан
48.
Электрондық сауда және
электрондық банк
қызмет көрсетулері
саласын кеңейту
жөнінде құқықтық
жағдай жасау
Норматив-
тік
құқықтық
актілер
ИСМ, ҰБ,
АБА, ҚНРА,
ҚҚҚ
2007
жылғы
желтоқсан
49.
Қор нарығын дамыту
және қор нарығындағы
халықтың инвестициялық
белсенділігін, оның
ішінде халықтың
инвестициялық
сауаттылығын көтеру
жолымен арттыру
жөніндегі шаралар
кешенін әзірлеу және
іске асыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
Қаржымині,
ЭБЖМ, БҒМ,
МАМ, ҚНРА,
ҚБ, АҚОҚРА
Жыл
сайын,
желтоқсан
50.
Қазақстан
Республикасында
инфляцияның болжанатын
деңгейін ұстап тұру
Прези-
дентке
баяндау
және
Үкіметке ақпарат
ҰБ, ЭБЖМ,
Қаржымині,
ТМРА, ИСМ,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
Тоқсан
сайын,
2007-2008
жж.
Жетінші бағыт - Қазақстан үшін тиімді жағдайларда
ДСҰ-ға кіру
51.
Тиісті хаттамаларға
қол қоя отырып,
Қазақстанның ДСҰ-ға
кіруі жөніндегі жұмыс
тобына мүше елдермен
екі жақты
келіссөздерді аяқтау
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ
Жыл
сайын,
желтоқ-
сан,
2007-2009
жж.
52.
Ветеринария
саласындағы заңнаманы
халықаралық
нормалармен және ДСҰ
ережелерімен үйлестіру
мақсатында
"Ветеринария туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
АШМ
2008
жылғы
ақпан
53.
Қазақстанның ұлттық
мүдделерін ескере
отырып, Қазақстан
Республикасының
заңнамасын ДСҰ-ның
міндетті
келісімдерінің
нормаларына толық
сәйкес келтіру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ және
басқа да
мүдделі
мемлекеттік
органдар
Жыл
сайын,
желтоқ-
сан,
2007-2009
жж.
54.
Кедендік
әкімшілендіруді
жетілдіру және кеден
қызметі мамандарының
осы заманғы талаптарға
кәсіби сәйкестігін
қамтамасыз ету жөнінде
пәрменді әрі жүйелі
шаралар әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
Қаржымині
2007
жылғы
желтоқсан
55.
Отандық агроөнеркәсіп
және өнеркәсіп
кәсіпорындарын ДСҰ
жағдайында тиімді
жұмыс істеуге дайындау
жөніндегі жүйелі
бейімдеу шараларын
әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, АШМ,
"Атамекен"
ЖКЖО
(келісім
бойынша)
Жыл
сайын,
желтоқсан
56.
Қазақстандық
кәсіпкерлерді ДСҰ-ның
экономикалық және
заңдық тетіктері
туралы хабардар ету
жөніндегі шаралар
кешенін әзірлеу және
іске асыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ
Жыл
сайын,
2007-2009
жж.
желтоқсан
57.
ДСҰ-ға кіру жөніндегі
түпкілікті келіссөз
ұстанымын әзірлеу үшін
мемлекеттік қолдаудың
нақты көлемдерімен
салыстырғанда ауыл
шаруашылығы саласының
субсидиялауға негізді
қажеттілігін айқындау
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
АШМ, ЭБЖМ
2007
жылғы
қазан
58.
Барлық заңды
тұлғаларды қаржылық
есептіліктің
халықаралық
стандарттарына
көшіруді қамтамасыз
ету жөніндегі
іс-шаралар жоспарын
қабылдау
Үкімет
қаулысы
Қаржымині
2007
жылғы
шілде
II. ӘРТАРАПТАНДЫРУ, ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ЖӘНЕ
ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ОДАН ӘРІ ИНДУСТРИЯЛАНДЫРУ НЕГІЗДЕРІН
ЖАСАУ АРҚЫЛЫ ҚАЗАҚСТАН ЭКОНОМИКАСЫНЫҢ ӨСУІ МЕН
ТҰРЛАУЛЫЛЫҒЫН БАСҚАРУҒА БАҒЫТТАЛҒАН МЕМЛЕКЕТТІК
САЯСАТ
Сегізінші бағыт - экономиканы әртараптандыру және
шикізаттық емес секторды дамыту
59.
Экономиканың
басымдыққа не
шикізаттық емес
секторларындағы
"серпінді" және
инфрақұрылымдық
инвестициялық
жобаларды іске асыру
жөніндегі бас жоспарды
әзірлеу ("серпінді"
жобалардың және
орындау мерзімін
көрсете отырып, оларды
іске асыру
жоспарларының тізбесін
айқындау)
Норматив-
тік
құқықтық
акт
ИСМ
2007
жылғы
желтоқсан
60.
Еселенген тиімділік
беретін жаңа
технологиялық және
жүйе құрайтын
өндірістерді дамытуға
жағдай туғызу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ
2007
жылғы
желтоқсан
61.
Индустриялық-инновация-
лық даму стратегиясын
іске асыру тиімділігін
бағалау және жаңа
экономикалық жағдайлар
мен басымдықтарды
ескере отырып, оны
кейіннен түзету
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
ИСМ
2007
жылғы
шілде
62.
Қазақстан
Республикасының
агроөнеркәсіптік
кешенін орнықты

2009-2011 годы
постанов-
ление
Прави-
тельства
МСХ, МИТ
март
2008 г.
63.
Принятие законов Республики Казахстан
"О специальных экономических зонах"
(новая редакция), "О внесении
изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики
Казахстан по вопросам специальных
экономических зон"
законы
МИТ, МЭБП
июнь
2007 г.
64.
Определение перечня индустриальных
зон, которые будут сформированы в
2007-2009 годы с участием государства
постанов-
ление
Прави-
тельства
МИТ, МЭБП,
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
декабрь
2007 г.
65.
Разработка комплекса мер по развитию
казахстанского сервисного рынка в
сфере недропользования
информация
в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МЭМР
ежегодно,
декабрь
66.
Обеспечение строительства и
"наполнение" проектами индустриальных
зон в гг. Астане и Темиртау
акты ввода
в эксплу-
атацию
объектов
инфраст-
руктуры
акимы г. Астаны и
Караган-
динской обл., МИТ
ноябрь
2008 г.
Девятое направление - проведение единой государственной стратегии,
направленной на внедрение высоких технологий и поддержку инноваций
67.
Разработка мер государственной
поддержки трансферта технологий и
создания сети конструкторских бюро и
проектных организаций
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, АО
"ФУР
"Қазына"
декабрь
2007 г.
68.
Определение направлений инновационных
разработок, востребованных реальным
сектором экономики
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, заинте-
ресованные
государс-
твенные
органы, АО
"ФУР
"Қазына"
декабрь
2007 г.
69.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О
государственной поддержке инновационной
деятельности" (разработка системы
стимулов по активному привлечению
бизнеса в финансирование НИОКР и
конструкторскую деятельность)
Закон
МИТ
июнь
2008 г.
70.
Разработка механизмов передачи
результатов научно-технических работ в
реальный сектор экономики
информация в Адми-
нистрацию
Президента
МИТ, МОН
декабрь
2007 г.
71.
Строительство второй очереди
специальной экономической зоны "Парк
информационных технологий"
акты ввода
в эксплу-
атацию
объекта
МИТ
2007-2009
гг.
72.
Реализация пилотных проектов по
созданию и развитию центров передовых
технологий и лабораторий открытого
типа с участием международных
организаций
соглашения
о реали-
зации
проектов
МИТ, МОН
июнь
2007 г.
Десятое направление - формирование и начало работы региональных
центров экономического роста и конкурентоспособности
73.
Принятие стратегий развития
(конкурентных стратегий) опорных
городов с определением перспектив
позиционирования в региональном и
национальном разделении труда
информация в Адми-
нистрацию
Президента
и Прави-
тельство
МЭБП,
акимы
областей
январь
2008 г.
74.
Принятие стратегий развития
(конкурентных стратегий) г. Алматы,
областей до 2015 года с учетом
конкретных индикаторов на
среднесрочный и долгосрочный периоды
информация
в Админис-
трацию Президента
и Прави-
тельство
МЭБП, акимы
г. Алматы
и областей
июль
2007 г.
75.
Внесение изменений в генеральный план
г. Астаны
поста-
новление
Прави-
тельства
аким
г. Астаны
июнь
2008 г.
76.
Создание национального научно-
исследовательского комплекса
"Национальный центр биотехнологий
Республики Казахстан" в г. Астане
поста-
новление
Прави-
тельства
МОН
4
квартал
2008 г.
77.
Разработка предложений по созданию
Евразийского центра воды в г. Астане
информация
в Админис-
трацию Президента
и Прави-
тельство
МООС, МСХ,
МЭМР, аким
г. Астаны
ноябрь
2007 г.
78.
Завершение строительства новых
медицинских центров в рамках создания
медицинского кластера в г. Астане с
дальнейшим привлечением ведущих
иностранных компаний для управления
ими (ввод в эксплуатацию новых
объектов здравоохранения, входящих в
медицинский кластер г. Астаны, и
передача их в доверительное управление
иностранным компаниям)
акты о
приемке
объектов, контракты
МЗ
ежегодно,
20 января
года,
следу-
ющего за
отчетным
годом,

дамытудың 2009-2011
жылдарға арналған
шаралар кешенін әзірлеу
Үкімет
қаулысы
АШМ, ИСМ
2008
жылғы
наурыз
63.
Қазақстан
Республикасының
"Арнайы экономикалық
аймақтар туралы" (жаңа
редакция), "Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
арнайы экономикалық
аймақтар мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" заңдарын
қабылдау
Заңдар
ИСМ, ЭБЖМ
2007
жылғы
маусым
64.
Мемлекеттің қатысуымен
2007-2009 жылдары
құрылатын индустриялық
аймақтардың тізбесін
айқындау
Үкімет
қаулысы
ИСМ, ЭБЖМ,
мүдделі
мемлекеттік
органдар,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
желтоқсан
65.
Жер қойнауын пайдалану
саласындағы
қазақстандық сервистік
нарықты дамыту
жөніндегі шаралар
кешенін әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, ЭМРМ
Жыл
сайын,
желтоқсан
66.
Астана, Теміртау
қалаларында
индустриялық аймақтар
салуды және оларды
жобалармен
"толықтыруды"
қамтамасыз ету
Инфрақұ-
рылым
объекті-
лерін
пайдала-
нуға
беру
актісі
Астана
қаласы мен
Қарағанды
облысының
әкімдері, ИСМ
2008
жылғы
қараша
Тоғызыншы бағыт - жоғарғы технологияларды енгізуге
және инновацияларды қолдауға бағытталған біртұтас
мемлекеттік стратегия жүргізу
67.
Технологиялар
трансфертін
мемлекеттік қолдау
және конструкторлық
бюролар мен жобалау
ұйымдарының желілерін
құру шараларын әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
2007
жылғы
желтоқсан
68.
Экономиканың нақты
секторы қажетсінетін
инновациялық
әзірлемелердің
бағыттарын айқындау
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, мүдделі
мемлекеттік
органдар,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
2007
жылғы
желтоқсан
69.
"Инновациялық қызметті
мемлекеттік қолдау
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау (ГЗТКЖ мен
конструкторлық
қызметті
қаржыландыруға
бизнесті белсенді
тарту жөніндегі
ынталар жүйесін
әзірлеу)
Заң
ИСМ
2008
жылғы
маусым
70.
Ғылыми-техникалық
жұмыстардың
нәтижелерін экономика-
ның нақты секторына
беру тетіктерін әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, БҒМ
2007
жылғы
желтоқсан
71.
"Ақпараттық
технологиялар паркі"
арнайы экономикалық
аймағының екінші
кезегін салу
Объектіні
пайдала-
нуға
беру
актілері
ИСМ
2007-2009
жж.
72.
Халықаралық ұйымдардың
қатысуымен озық
технологиялар
орталықтары мен ашық
үлгідегі зертханалар
құру және дамыту
жөніндегі пилоттық
жобаларды іске асыру
Жобаларды
іске
асыру
туралы
келісім-
дер
ИСМ, БҒМ
2007
жылғы
маусым
Оныншы бағыт - экономикалық өсу мен бәсекеге
қабілеттіліктің өңірлік орталықтарын қалыптастыру
және олардың жұмыстарын бастауы
73.
Еңбекті өңірлік және
ұлттық бөлудегі
ұстанымдаудың
перспективаларын
айқындай отырып, тірек
қалалардың даму
стратегияларын
(бәсекелі
стратегияларын)
қабылдау
Президент
Әкімшілі-
гіне
және
Үкіметке
ақпарат
ЭБЖМ,
облыстардың
әкімдері
2008
жылғы
қаңтар
74.
Орта және ұзақ
мерзімді кезеңдерге
арналған нақты
индикаторларды ескере
отырып, Алматы
қаласының, облыстардың
2015 жылға дейінгі
даму стратегияларын
(бәсекелі
стратегияларын)
қабылдау
Президент
Әкімшілі-
гіне
және
Үкіметке
ақпарат
ЭБЖМ, Алматы
қаласының
және
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
шілде
75.
Астана қаласының бас
жоспарына өзгерістер
енгізу
Үкімет
қаулысы
Астана
қаласының
әкімі
2008
жылғы
маусым
76.
Астана қаласында
"Қазақстан
Республикасының ұлттық
биотехнологиялар
орталығы" ұлттық
ғылыми-зерттеу кешенін
құру
Үкімет
қаулысы
БҒМ
2008
жылғы
4-тоқсан
77.
Астана қаласында
Еуразия су орталығын
құру жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
және
Үкіметке
ақпарат
Қоршағанор-
тамині, АШМ,
ЭМРМ, Астана
қаласының
әкімі
2007
жылғы
қараша
78.
Астана қаласында
медициналық кластер
құру шеңберінде жаңа
медицина орталықтарын
салуды аяқтау,
кейіннен оларды
басқару үшін жетекші
шетелдік компанияларды
тарту (Астана
қаласының медициналық
кластерге кіретін жаңа
денсаулық сақтау
объектілерін
пайдалануға беру және
оларды шетелдік
компанияларға
сенімгерлік басқаруға
беру)
Объекті-
лерді
қабылдау
туралы
актілер,
келісім-
шарттар
ДСМ
Жыл
сайын,
есепті
жылдан
кейінгі
жылғы 20
қаңтар,

2008-2009
гг.
Одиннадцатое направление - развитие стратегической инфраструктуры
на основе государственно-частного партнерства, а также повышение
качества управления в этой сфере
79.
Реализация проекта по реконструкции
автотранспортного коридора Западная
Европа - Западный Китай
информация
в Админис-
трацию Президента
МТК
ежегодно,
декабрь
2007-2011
гг.
80.
Разработка плана развития современной
инфраструктуры
поста-
новление
Прави-
тельства
МЭБП, МИТ,
МТК, МЭМР,
АИС, МСХ,
МЗ, МОН,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей,
АО "ФУР
"Қазына",
АО "Холдинг
"Самрук"
сентябрь
2007 г.
81.
Разработка актуальной модели
ребалансирования тарифов на
универсальные услуги телекоммуникаций
с утверждением соответствующего плана
поста-
новление
Прави-
тельства
МИТ, АИС,
APЕM, АО
"Холдинг
"Самрук"
декабрь
2007 г.
Двенадцатое направление - развитие электроэнергетических ресурсов и
создание основ атомной энергетики
82.
Модернизация и расширение существующих
и строительство новых генерирующих
мощностей и электросетевых объектов для
обеспечения надежного электроснабжения
экономики и населения страны
информация
в Админис-
трацию Президента
МЭМР, АО
"Холдинг
"Самрук",
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
ежегодно,
декабрь
2007-2009
гг.
83.
Определение основных направлений
развития атомной энергетики в
Республике Казахстан на 2008-2030 годы
норма-
тивный
правовой
акт
МЭМР, РГП
"Национа-
льный
ядерный
центр РК",
АО "НАК
"Казатом-
пром"
май
2008 г.
Тринадцатое направление - последовательные действия по поддержке
малого и среднего бизнеса
84.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О частном
предпринимательстве"
Закон
МИТ, МТСЗН,
МЗ, ОСПР
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
октябрь
2008 г.
85.
Совершенствование налогового
законодательства в целях стимулирования
развития предпринимательства и выхода
бизнеса "из тени"
информация
в Админис-
трацию Президента
МЭБП, МИТ,
МФ, МСХ,
АБЭКП, ОСРП
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
ежегодно,
декабрь
86.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О
государственной регистрации
юридических лиц и учетной регистрации
филиалов и представительств" с целью
совершенствования процесса создания
новых предприятий и компаний
Закон
МЮ, МФ, АС, МИТ
апрель
2008 г.
Четырнадцатое направление - скорейшее и повсеместное внедрение
технических стандартов, соответствующих международным требованиям
87.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О безопасности пищевой продукции"
Закон
МСХ
май
2007 г.
88.
Принятие плана мероприятий по
формированию системы оценки рисков
безопасности и контроля качества
продукции АПК в соответствии с
международными требованиями
поста-
новление
Прави-
тельства
МСХ, МИТ, МЗ
июнь
2007 г.
89.
Принятие Закона Республики Казахстан
"Об аккредитации в области оценки
соответствия" и внесение изменений в
действующие законы
Закон
МИТ,
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы
май
2008 г.
90.
Обеспечение гармонизации
государственных стандартов в
соответствии с международными
требованиями до уровня 65 % и принятие
мер по стимулированию внедрения систем
менеджмента
информация
в Админис-
трацию Президента
МИТ,
заинте-
ресованные
государс-
твенные
органы
ежегодно,
декабрь
Пятнадцатое направление - укрепление института частной собственности
и контрактных отношений
91.
Принятие законов Республики Казахстан
"О государственной регистрации прав на
недвижимое имущество и сделок с ним"
(новая редакция), "О внесении
изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики
Казахстан по вопросам государственной
регистрации прав на недвижимое
имущество и сделок с ним"
законы
МЮ
декабрь
2007 г.
92.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Гражданский кодекс Республики
Казахстан"
Закон
МЮ
декабрь
2009 г.
93.
Правовая пропаганда, направленная на
воспитание уважения к институту
частной собственности и контрактным
отношениям на всех уровнях
информация
в Админис-
трацию Президента
МЮ, ВС,
МИТ, МОН,
МКИ
ежегодно
по
итогам
полугодия
Шестнадцатое направление - формирование основ
дальнейшей индустриализации Казахстана
94.
Проведение анализа состояния и
фактического износа основных фондов и
подготовка программы действий по
обновлению капитальных сооружений,
оборудования, производственной
инфраструктуры и технологических
процессов
информация
в Админис-
трацию Президента
МИТ, МФ,
МТК, МСХ,
АИС, АС,
акимы
областей
декабрь
2007 г.
95.
Принятие комплекса мер по обеспечению
технологического развития Республики
Казахстан
поста-
новление
Прави-
тельства
МИТ, АО
"ФУР
"Қазына"
ноябрь
2007 г.
96.
Разработка единой политики формирования
и развития индустриально-инновационной
инфраструктуры
поста-
новление
Прави-
тельства
МИТ,
заинте-
ресованные
государс-
твенные
органы
декабрь
2007 г.
III. ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОЛИТИКА, НАПРАВЛЕННАЯ НА ОБЕСПЕЧЕНИЕ
МЕЖДУНАРОДНЫХ СТАНДАРТОВ ОБРАЗОВАНИЯ И ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ
ПЕРЕПОДГОТОВКИ, СООТВЕТСТВУЮЩИХ ДИНАМИКЕ И ПЕРСПЕКТИВАМ
РАЗВИТИЯ РЫНКА ТРУДА
Семнадцатое направление - приближение системы начального и среднего
образования, а также переподготовки кадров к международным стандартам
97.
Разработка предложений по поэтапному
созданию межрегиональных професси-
ональных центров, финансируемых из
республиканского бюджета, по подготовке
и переподготовке кадров технического и
обслуживающего труда по отдельным
отраслям экономики: по обрабатывающей
отрасли - в Южно-Казахстанской области
(2008 г.) и по машиностроению - в
Восточно-Казахстанской области (2009 г.)
поста-
новление
Прави-
тельства
МОН, МЭБП,
МИТ,
MTCЗН и
акимы
Восточно-
Казахс-
танской,
Южно-
Казахс-
танской
областей
декабрь

2008-2009
жж.
Он бірінші бағыт - мемлекеттік-жеке меншік
серіктестіктің негізінде стратегиялық
инфрақұрылымды дамыту, сондай-ақ осы саладағы
басқару сапасын көтеру
79.
Батыс Еуропа - Батыс
Қытай автокөлік
дәлізін қайта жаңарту
жөніндегі жобаны іске
асыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ККМ
Жыл
сайын,
2007-2011
жж.
желтоқсан
80.
Осы заманғы
инфрақұрылымды дамыту
жоспарын әзірлеу
Үкімет
қаулысы
ЭБЖМ, ИСМ,
ККМ, ЭМРМ,
АБА, АШМ,
ДСМ, БҒМ,
Астана және
Алматы
қалаларының,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі" АҚ
2007
жылғы
қыркүйек
81.
Тиісті жоспарды бекіте
отырып, әмбебап
телекоммуникация
қызмет көрсетулері
тарифтерін қайта
теңгерімдеудің өзекті
моделін әзірлеу
Үкімет
қаулысы
ИСМ, АБА,
ТМРА,
"Самұрық"
холдингі" АҚ
2007
жылғы
желтоқсан
Он екінші бағыт - электрэнергетикалық ресурстарды
дамыту және атом энергетикасының негіздерін жасау
82.
Экономика мен ел
халқын сенімді
электрмен жабдықтауды
қамтамасыз ету үшін
қолданыстағыларын
жаңғырту мен кеңейту
және жаңа
генерациялайтын
қуаттар мен электр
желілері объектілерін
салу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭМРМ,
"Самұрық"
холдингі"
АҚ, Астана
және Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
Жыл
сайын,
2007-2009
жж.
желтоқсан
83.
Қазақстан
Республикасында атом
энергетикасын
дамытудың 2008-2030
жылдарға арналған
негізгі бағыттарын
айқындау
Норматив-
тік
құқықтық
акт
ЭМРМ, "ҚР
Ұлттық
ядролық
орталығы"
РМК,
"Қазатомөнер-
кәсіп" ҰАК"
АҚ
2008
жылғы
мамыр
Он үшінші бағыт - шағын және орта бизнесті қолдау
жөніндегі дәйекті іс-қимыл
84.
"Жеке кәсіпкерлік
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
ИСМ,
Еңбекмині,
ДСМ,
"Атамекен"
ЖКЖО
(келісім
бойынша)
2008
жылғы
қазан
85.
Кәсіпкерліктің дамуын
және бизнестің
"көлеңкеден" шығуын
ынталандыру мақсатында
салық заңнамасын
жетілдіру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭБЖМ, ИСМ,
Қаржымині,
АШМ, ЭСЖКА,
"Атамекен"
ЖКЖО
(келісім
бойынша)
Жыл
сайын,
желтоқсан
86.
Жаңа кәсіпорындар мен
компаниялар құру
процесін жетілдіру
мақсатында "Заңды
тұлғаларды мемлекеттік
тіркеу және филиалдар
мен өкілдіктерді
есептік тіркеу туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
Әділетмині,
Қаржымині,
СА, ИСМ
2008
жылғы
сәуір
Он төртінші бағыт - халықаралық талаптарға сай
келетін техникалық стандарттарды жедел әрі барлық
жерлерде енгізу
87.
"Тамақ өнімінің
қауіпсіздігі туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
АШМ
2007
жылғы
мамыр
88.
Халықаралық талаптарға
сәйкес АӨК өнімі
қауіпсіздігінің
тәуекелін бағалау және
сапасын бақылау
жүйесін қалыптастыру
жөніндегі іс-шаралар
жоспарын қабылдау
Үкімет
қаулысы
АШМ, ИСМ, ДСМ
2007
жылғы
маусым
89.
"Сәйкестікті бағалау
саласындағы
аккредиттеу туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау және
қолданыстағы заңдарға
өзгерістер енгізу
Заң
ИСМ, мүдделі
мемлекеттік
органдар
2008
жылғы
мамыр
90.
Мемлекеттік
стандарттарды
халықаралық талаптарға
сәйкес 65 % деңгейге
дейін үйлестіруді
қамтамасыз ету және
менеджмент жүйесін
енгізуді ынталандыру
жөнінде шаралар
қабылдау
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, мүдделі
мемлекеттік
органдар
Жыл
сайын,
желтоқсан
Он бесінші бағыт - жеке меншік институтын және
келісімшарттық қатынастарды нығайту
91.
Қазақстан
Республикасының
"Жылжымайтын мүлікке
құқықтарды және онымен
жасалатын мәмілелерді
мемлекеттік тіркеу
туралы" (жаңа
редакциясы),
"Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
жылжымайтын мүлікке
құқықтарды және онымен
жасалатын мәмілелерді
мемлекеттік тіркеу
мәселелері бойынша
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" заңдарын
қабылдау
Заңдар
Әділетмині
2007
жылғы
желтоқсан
92.
"Қазақстан
Республикасының
Азаматтық кодексіне
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
Әділетмині
2009
жылғы
желтоқсан
93.
Жеке меншік институты
мен барлық деңгейдегі
келісімшарттық
қатынастарды
құрметтеуге
тәрбиелеуге
бағытталған құқықтық
насихат
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
Әділетмині,
ЖС, ИСМ,
БҒМ, МАМ
Жыл
сайын,
жарты
жылдықтың
қорытын-
дылары
бойынша
Он алтыншы бағыт - Қазақстанды одан әрі
индустрияландыру негіздерін қалыптастыру
94.
Негізгі қордың
ескіруіне талдау
жүргізу және күрделі
құрылғыларды,
құрал-жабдықтарды,
өндірістік
инфрақұрылым мен
технологиялық
процестерді түбегейлі
жаңартуға бағытталған
нақты іс-қимыл
бағдарламасын дайындау
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ,
Қаржымині,
ККМ, АШМ,
АБА, СА,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
желтоқсан
95.
Қазақстан
Республикасының
технологиялық дамуын
қамтамасыз ету
жөніндегі шаралар
кешенін әзірлеу
Үкімет
қаулысы
ИСМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ
2007
жылғы
қараша
96.
Индустриялық-инновация-
лық инфрақұрылымды
қалыптастырудың және
дамытудың бірыңғай
саясатын әзірлеу
Үкімет
қаулысы
ИСМ, мүдделі
мемлекеттік
органдар
2007
жылғы
желтоқсан
III. ЕҢБЕК РЫНОГЫНЫҢ ДАМУ ЫРҒАҒЫ МЕН КЕЛЕШЕГІНЕ
СӘЙКЕС КЕЛЕТІН БІЛІМ БЕРУ МЕН КӘСІПТІК ҚАЙТА
ДАЯРЛАУДЫҢ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ СТАНДАРТТАРЫН ҚАМТАМАСЫЗ
ЕТУГЕ БАҒЫТТАЛҒАН МЕМЛЕКЕТТІК САЯСАТ
Он жетінші бағыт - бастауыш және орта білім беру,
сондай-ақ кадрларды қайта даярлау жүйесін әлемдік
стандарттарға жақындату
97.
Республикалық
бюджеттен
қаржыландырылатын
өңіраралық кәсіптік
орталықтарды
кезең-кезеңімен құру
жөнінде, экономиканың
жекелеген салалары
бойынша: өңдеуші сала
бойынша - Оңтүстік
Қазақстан облысында
(2008 ж.) және машина
жасау бойынша - Шығыс
Қазақстан облысында
(2009 ж.) техникалық
және қызмет көрсету
еңбегі кадрларын
даярлау және қайта
даярлау жөнінде
ұсыныстар енгізу
Үкімет
қаулылары
БҒМ, ЭБЖМ,
ИСМ,
Еңбекмині
және Шығыс
Қазақстан,
Оңтүстік
Қазақстан
облыстарының
әкімдері

2007-2008
гг.
98.
Принятие Закона Республики Казахстан
"Об образовании" (новая редакция),
предусматривающего нормы о статусе
педагогического работника
проект
Закона
МОН
июнь
2007 г.
99.
Строительство 100 объектов
образования, в том числе на основе
государственно-частного партнерства
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, МЭБП,
МИТ, АО
"ФУР "Қазына",
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
4
квартал
2009 г.
100.
Ликвидация трехсменного обучения
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, акимы
гг. Астаны
и Алматы,
областей
4
квартал
2009 г.
101.
Принятие комплекса мер по повышению
качества образовательных услуг
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН
4
квартал
2007-2009
гг.
102.
Развитие практики обучения в режиме
"он-лайн"
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, АИС
ежегодно,
январь
103.
Создание в стране учебного телевидения
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, МКИ
ежегодно,
январь
104.
Привлечение зарубежных преподавателей
английского языка в государственные
учреждения среднего общего образования
норма-
тивные
правовые
акты
МОН, акимы
гг. Астаны
и Алматы,
областей
4
квартал
2008-2009
гг.
105.
Внедрение системы государственных
конкурсов на присуждение грантов
школам с высокими показателями работы
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН
4
квартал
2008 г.
106.
Принятие Государственной программы
развития технического професси-
онального образования в Республике
Казахстан
проект
Указа
Президента
МОН,
МТСЗН,
МИТ, МЭМР,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
ноябрь
2007 г.
Восемнадцатое направление - внедрение аттестации учебных заведений
на уровне международных стандартов, приоритетное развитие
точных и инженерных наук в сфере высшего образования
107.
Осуществление перехода на
международную модель аккредитации вузов
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН
4 квартал
2009 г.
108.
Проведение оптимизации сети вузов путем
усиления квалификационных и аттеста-
ционных требований, осуществления
перехода на международную модель
аккредитации вузов, внедрения
современных государственных
общеобязательных стандартов высшего
образования, создания системы высших
технических школ и других мер
норма-
тивные
правовые
акты
МОН
декабрь
2007 -
август
2008 гг.
109.
Обеспечение создания условий для
повышения качества подготовки научных
кадров и интеграции науки и образования
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, МСХ
4 квартал
2007-2009
гг.
110.
Разработка предложений по поэтапному
переходу финансирования бюджетных
научно-технических программ через
Министерство образования и науки
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН
4 квартал
2007 г.
111.
Разработка новых магистерских программ
и установление квоты на подготовку
кадров по специальностям в области
информационных технологий с обучением
на английском языке
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, АИС
2 квартал
2008 г.

2007-2008
жж.
желтоқсан
98.
Педагог қызметкердің
мәртебесі туралы
нормаларды көздейтін
"Білім туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау (жаңа
редакция)
Заң
жобасы
БҒМ
2007
жылғы
маусым
99.
100 білім беру
объектісін салу, соның
ішінде
мемлекеттік-жеке
меншік серіктестік
негізінде
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, ЭБЖМ,
ИСМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2009
жылғы
4-тоқсан
100.
Үш ауысымдық оқытуды
жою
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, Астана
және Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2009
жылғы
4-тоқсан
101.
Білім беру қызмет
көрсетулерінің сапасын
арттыру жөніндегі
шаралар кешенін
қабылдау
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ
2007-2009
жж.
4-тоқсан
102.
"Он-лайн" режимінде
оқыту практикасын
дамыту
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, АБА
Жыл
сайын,
қаңтар
103.
Елде оқу
телевидениесін жасау
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, МАМ
Жыл
сайын,
қаңтар
104.
Жалпы орта білім
беретін мемлекеттік
мекемелерге шетелдік
ағылшын тілі
оқытушыларын тарту
Норматив-
тік
құқықтық
актілер
БҒМ, Астана
және Алматы
қалаларының
әкімдері
2008-2009
жж.
4-тоқсан
105.
Жұмыстың жоғары
нәтижелеріне қол
жеткізген мектептерге
гранттар тағайындауға
мемлекеттік конкурстар
жүйесін енгізу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ
2007
жылғы
4-тоқсан
106.
Қазақстан
Республикасында
техникалық кәсіптік
білім беруді дамытудың
мемлекеттік
бағдарламасын қабылдау
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
БҒМ,
Еңбекмині,
ИСМ, ЭМРМ,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
қараша
Он сегізінші бағыт - оқу орындарын халықаралық
стандарттар деңгейінде аттестаттауды енгізу, жоғары
білім беру саласында нақтылы және инженерлік
ғылымдарды басым дамыту
107.
Жоғары оқу орындарын
аккредиттеудің
халықаралық моделіне
көшуді жүзеге асыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ
2009
жылғы
4-тоқсан
108.
Біліктілік және
аттестаттау талаптарын
күшейту, жоғары оқу
орындарын
аккредиттеудің
халықаралық моделіне
көшуді жүзеге асыру,
осы заманғы
мемлекеттік жалпыға
міндетті жоғары білім
беру стандарттарын
енгізу, жоғары
техникалық мектептер
жүйесін құру және
басқа да шаралар
жолымен жоғары оқу
орындарының желісін
оңтайландыруды жүргізу
Норматив-
тік
құқықтық
актілер
БҒМ
2007
жылғы
желтоқсан
- 2008
жылғы
тамыз
109.
Ғылыми кадрлар
даярлаудың сапасын
арттыру және ғылым мен
білімнің ықпалдасуы
үшін жағдай жасауды
қамтамасыз ету
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, АШМ
2007-2009
жж.
4-тоқсан
110.
Үкіметке бюджеттік
ғылыми-техникалық
бағдарламаларды Білім
және ғылым министрлігі
арқылы қаржыландыруға
кезең-кезеңімен көшу
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ
2007
жылғы
4-тоқсан
111.
Жаңа магистрлік
бағдарламалар әзірлеу
және ақпараттық
технологиялар
саласындағы
мамандықтар бойынша
кадрларды ағылшын
тілінде оқыта отырып
даярлауға квота
белгілеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, АБА
2008
жылғы
2-тоқсан

112.
Создание в г. Астане престижного
университета международного уровня
поста-
новление
Прави-
тельства
МОН, аким
г. Астаны
3 квартал
2008 г.
113.
Внесение изменений и дополнений в
Государственную программу развития
образования в Республике Казахстан на
2005-2010 годы, утвержденную Указом
Президента Республики Казахстан от 11
октября 2004 года N 1459
проект
Указа
Президента
МОН
ноябрь
2007 г.
Девятнадцатое направление - формирование основ "умной экономики"
114.
Принятие Государственной программы
развития науки в Республике Казахстан
на 2007-2012 годы
Указ
Президента
МОН
май
2007 г.
115.
Создание Национальной нанотехноло-
гической лаборатории открытого типа в
г. Алматы
поста-
новление
Прави-
тельства
МОН, МИТ
декабрь
2007 г.
116.
Создание системы информационных
ресурсных центров в вузах для
регулярного обновления общедоступной
базы знаний
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН
3 квартал
2007-2009
гг.
117.
Развитие грантовой системы финансиро-
вания научных исследований и разработок
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, АО
"Фонд
науки"
2 квартал
2007-2009
гг.
118.
Разработка предложений по созданию
международного центра материаловедения
для совместного участия научно-
исследовательских организаций и вузов
в проведении опытно-конструкторских
работ
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, АО
"Фонд
науки"
3 квартал
2007 г.
119.
Повышение инвестиционных возможностей
организаций с государственным участием,
осуществляющих финансирование
приоритетных, рисковых и инициативных
научно-исследовательских и
опытно-конструкторских разработок
информация
в Админис-
трацию Президента
МОН, АО
"Фонд науки"
1 квартал
2008 г.
IV. СОВРЕМЕННАЯ СОЦИАЛЬНАЯ ПОЛИТИКА: В ЦЕНТРЕ ВНИМАНИЯ
ЗАПРОСЫ И НУЖДЫ ЛЮДЕЙ И СОЗДАНИЕ РАБОЧИХ МЕСТ
Двадцатое направление - последовательная политика в сфере
обеспечения доступности жилья и развития рынка недвижимости
120.
Разработка и утверждение Государст-
венной программы жилищного
строительства в Республике Казахстан
на 2008-2010 годы
проект
Указа
Президента
МИТ, МЭБП,
МФ, акимы
гг. Астаны
и Алматы,
областей
август
2007 г.
121.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в
Земельный кодекс Республики Казахстан"
(обеспечение упрощения, прозрачности
процедур оформления и предоставления
земельных участков для индивидуального
жилищного строительства)
Закон
АУЗР, МИТ
декабрь
2007 г.
122.
Внесение изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
жилищных строительных сбережений
Закон
МФ, МЭБП,
МИТ
ноябрь
2007 г.
Двадцать первое направление - улучшение качества медицинских
услуг и развитие высокотехнологической системы здравоохранения

112.
Астана қаласында
халықаралық деңгейдегі
беделді университет
құру
Үкімет
қаулысы
БҒМ, Астана
қаласының
әкімі
2008
жылғы
3-тоқсан
113.
Қазақстан Республикасы
Президентінің 2004
жылғы 11 қазандағы N
1459 Жарлығымен
бекітілген Қазақстан
Республикасында білім
беруді дамытудың
2005-2010 жылдарға
арналған мемлекеттік
бағдарламасына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
БҒМ
2007
жылғы
қараша
Он тоғызыншы бағыт - "парасатты экономика"
негіздерін қалыптастыру
114.
Қазақстан
Республикасында
ғылымды дамытудың
2007-2012 жылдарға
арналған мемлекеттік
бағдарламасын қабылдау
Президент
Жарлығы
БҒМ
2007
жылғы
мамыр
115.
Алматы қаласында ашық
үлгідегі Ұлттық
нанотехнологиялық
зертхана құру
Үкімет
қаулысы
БҒМ, ИСМ
2007
жылғы
желтоқсан
116.
Білімнің баршаға ортақ
базасын ұдайы жаңартып
отыру үшін жоғары оқу
орындарында ақпараттық
ресурстық орталықтар
жүйесін құру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ
2007-2009
жж.
3-тоқсан
117.
Ғылыми зерттеулер мен
әзірлемелерді
қаржыландырудың
гранттық жүйесін дамыту
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, "Ғылым
қоры" АҚ
2007-2009
жж.
2-тоқсан
118.
Тәжірибелік-конструк-
торлық жұмыстар
жүргізуге
ғылыми-зерттеу
ұйымдарының және
жоғары оқу орындарының
бірлесіп қатысуы үшін
халықаралық
материалтану орталығын
құру жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, "Ғылым
қоры" АҚ
2007
жылғы
3-тоқсан
119.
Басым, тәуекелді және
бастамашыл
ғылыми-зерттеу және
тәжірибелік-конструк-
торлық әзірлемелерді
қаржыландыруды жүзеге
асыратын мемлекет
қатысатын ұйымдардың
инвестициялық
мүмкіндіктерін арттыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
БҒМ, "Ғылым
қоры" АҚ
2008
жылғы
1-тоқсан
IV. ОСЫ ЗАМАНҒЫ ӘЛЕУМЕТТІК САЯСАТ: БАСТЫ НАЗАРДА -
АДАМДАРДЫҢ СҰРАНЫСТАРЫ МЕН МҰҚТАЖДЫҚТАРЫ ЖӘНЕ ЖҰМЫС
ОРЫНДАРЫН ҚҰРУ
Жиырмасыншы бағыт - тұрғын үйдің қолжетімді болуын
қамтамасыз ету және жылжымайтын мүлік нарығын
дамыту саласындағы дәйекті саясат
120.
Қазақстан
Республикасында тұрғын
үй құрылысының
2008-2010 жылдарға
арналған мемлекеттік
бағдарламасын әзірлеу
және бекіту
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
ИСМ, ЭБЖМ,
Қаржымині,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
тамыз
121.
"Қазақстан
Республикасының Жер
кодексіне өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу туралы"
Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау (жеке тұрғын
үй құрылысына жер
учаскелерін ресімдеу
және беру рәсімдерін
оңайлатуды, олардың
ашықтығын қамтамасыз
ету)
Заң
ЖРА, ИСМ
2007
жылғы
желтоқсан
122.
Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
тұрғын үй құрылыс
жинақтары мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Заң
Қаржымині,
ЭБЖМ, ИСМ
2007
жылғы
қараша
Жиырма бірінші бағыт - медициналық қызмет көрсету
сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары
технологиялық жүйесін дамыту

123.
Дальнейшее проведение модернизации и
административной реформы в отрасли
здравоохранения (изменение схемы
управления, совершенствование системы
финансирования, управления качеством
медицинской помощи. Разработка и
внедрение индикаторов в системе
здравоохранения)
информация
в Админис-
трацию Президента
МЗ, МЮ,
МЭБП, МФ,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
ежегодно,
20 января
года,
следующе-
го за
отчетным
годом,
2008-2009
гг.
124.
Внедрение современных принципов
управления качеством медицинских услуг
на уровне медицинских организаций
(разработка методологических подходов
к организации и функционированию
системы внутрибольничного аудита)
методи-
ческие
рекомен-
дации
МЗ
май
2008 г.
125.
Развитие системы аккредитации
организаций здравоохранения (подготовка
специалистов в области аккредитации,
разработка и внедрение стандартов
аккредитации, проведение аккредитации
организаций здравоохранения)
информация
в Админис-
трацию Президента
МЗ
ежегодно,
20 января
года,
следующе-
го за
отчетным
годом,
2008-2012
гг.
126.
Разработка перечня гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
на 2008-2009 годы (определение объема
медицинской помощи, гарантированного
за счет средств государственного
бюджета)
информация
в Админис-
трацию Президента
МЗ
сентябрь
2007 г.
127.
Разработка предложений по развитию
частной медицины (развитие
конкурентоспособного частного
медицинского сектора)
информация
в Админис-
трацию Президента
МЗ
сентябрь
2007 г.
128.
Разработка комплекса мер по снижению
материнской и младенческой смертности
на 2008-2010 годы (внедрение
международных подходов по сохранению
жизни и здоровья матери и ребенка)
поста-
новление
Прави-
тельства
МЗ,
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
декабрь
2007 г.
129.
Разработка неотложных мер по защите
населения от туберкулеза в Республике
Казахстан (обеспечение
эпидемиологического контроля за
распространением инфекции, усиление
противоэпидемических мероприятий,
улучшение качества закупаемых
противотуберкулезных препаратов,
соответствующих международным
стандартам)
поста-
новление
Прави-
тельства
МЗ, МО,
МВД, МЮ,
МОН,
МТСЗН,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
декабрь
2007 г.
130.
Разработка комплекса мер по
совершенствованию службы крови
Республики Казахстан на 2008-2010 годы
(снижение заболеваемости ВИЧ/СПИД,
обеспечение безопасности, качества и
доступности трансфузионной помощи)
поста-
новление
Прави-
тельства
МЗ,
заинтере-
сованные
государс-
твенные
органы,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
декабрь
2007 г.
131.
Принятие Кодекса "О здоровье народа и
системе здравоохранения"
Кодекс
МЗ
декабрь
2008 г.
132.
Строительство 100 объектов
здравоохранения в регионах Казахстана,
в том числе с использованием механизма
государственно-частного партнерства
информация
в Админис-
трацию Президента
МЗ, МЭБП,
АО "ФУР
"Қазына",
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
ежегодно,
20 января
года,
следующе-
го за
отчетным
годом,

123.
Денсаулық сақтау
саласында одан әрі
жаңғырту және
әкімшілік реформа
жүргізу (басқару
схемасын өзгерту,
қаржыландыру жүйесін
жетілдіру, медициналық
көмектің сапасын
басқару. Денсаулық
сақтау жүйесінде
индикаторлар әзірлеу
және енгізу)
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ДСМ,
Әділетмині,
ЭБЖМ,
Қаржымині,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
Жыл
сайын,
есепті
жылдан
кейінгі
жылғы 20
қаңтар,
2008-2009
жж.
124.
Медициналық ұйымдар
деңгейінде медициналық
қызметтердің сапасын
басқарудың осы заманғы
принциптерін енгізу
(ауруханаішілік аудит
жүйесін ұйымдастыруға
және оның жұмыс
істеуіне әдіснамалық
тәсілдер әзірлеу)
Әдістеме-
лік
ұсынымдар
ДСМ
2008
жылғы
мамыр
125.
Денсаулық сақтау
ұйымдарын аккредиттеу
жүйесін дамыту
(аккредиттеу
саласындағы мамандарды
даярлау, аккредиттеу
стандарттарын әзірлеу
және енгізу, денсаулық
сақтау ұйымдарын
аккредиттеуді жүргізу)
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ДСМ
Жыл
сайын,
есепті
жылдан
кейінгі
жылғы 20
қаңтар,
2007-2012
жж.
126.
Тегін медициналық
көмектің кепілді
көлемінің 2008-2009
жылдарға арналған
тізбесін әзірлеу
(мемлекеттік бюджет
қаражаты есебінен
кепілдік берілген
медициналық көмектің
көлемін айқындау)
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ДСМ
2007
жылғы
қыркүйек
127.
Үкіметке жеке меншік
медицинаны дамыту
жөнінде ұсыныстар
енгізу (жеке
медициналық сектордың
бәсекеге
қабілеттілігін дамыту)
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ДСМ
2007
жылғы
қыркүйек
128.
Ана мен бала өлімін
азайтудың 2008-2010
жылдарға арналған
шаралар кешенін
әзірлеу (ана мен
баланың өмірі мен
денсаулығын сақтау
жөніндегі халықаралық
тәсілдерді енгізу)
Үкімет
қаулысы
ДСМ, мүдделі
мемлекеттік
органдар,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
желтоқсан
129.
Қазақстан
Республикасында
халықты туберкулезден
қорғау жөнінде кезек
күттірмейтін шаралар
әзірлеу (инфекцияның
таралуына
эпидемиологиялық
бақылауды қамтамасыз
ету, індетке қарсы
іс-шараларды күшейту,
халықаралық
стандарттарға сай
келетін туберкулезге
қарсы сатып алынатын
препараттардың сапасын
жақсарту)
Үкімет
қаулысы
ДСМ,
Қорғанысмині,
ІІМ,
Әділетмині,
БҒМ,
Еңбекмині,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
желтоқсан
130.
Қазақстан
Республикасының қан
қызметін жетілдірудің
2008-2010 жылдарға
арналған шаралар
кешенін әзірлеу
(АҚТҚ/ЖҚТБ-мен ауруды
азайту, трансфузиялық
көмектің
қауіпсіздігін, сапасын
және қол жетімділігін
қамтамасыз ету)
Үкімет
қаулысы
ДСМ, мүдделі
мемлекеттік
органдар,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
желтоқсан
131.
"Халықтың денсаулығы
және денсаулық сақтау
жүйесі туралы"
Кодексті қабылдау
Кодекс
ДСМ
2008
жылғы
желтоқсан
132.
Қазақстан өңірлерінде
100 денсаулық сақтау
объектісін, оның
ішінде
мемлекеттік-жеке
меншік серіктестік
тетігін пайдалану
арқылы салу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ДСМ, ЭБЖМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
Жыл
сайын,
есепті
жылдан
кейінгі
жылғы 20
қаңтар,

2008-2010
гг.
133.
Повышение самостоятельности организаций
здравоохранения путем поэтапного
придания им статуса государственных
предприятий на праве хозяйственного
ведения и иных организационно-правовых
форм
поста-
новления
Прави-
тельства и
акиматов
МЗ, акимы
гг. Астаны
и Алматы,
областей
ежегодно,
20 января
года,
следующе-
го за
отчетным
годом,
2008-2009
гг.
134.
Разработка предложений по
стимулированию добровольного
медицинского страхования в Казахстане
информация
в Админис-
трацию Президента
МЗ
декабрь
2007 г.
135.
Внедрение новых государственных
общеобязательных стандартов высшего и
среднего медицинского и
фармацевтического образования (перевод
системы подготовки медицинских кадров
на новые стандарты, разработанные с
учетом международных требований)
приказ МЗ
МЗ
сентябрь
2007-2008
гг.
136.
Разработка механизмов дифференциро-
ванной оплаты труда медицинских работ-
ников по конечным результатам труда
приказ МЗ
МЗ, МТСЗН,
МЭБП,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
декабрь
2007 г.
137.
Внесение изменений и дополнений в план
мероприятий по реализации комплексной
программы "Здоровый образ жизни" на
2003-2010 гг.
поста-
новление
Прави-
тельства
МЗ,
централь-
ные
и местные
исполни-
тельные
органы
декабрь
2007 г.
138.
Внесение изменений и дополнений в
технико-экономическое обоснование
проекта "Создание единой информационной
системы здравоохранения Республики
Казахстан", в том числе в части
создания электронной медицинской
картотеки пациентов и осуществления
международного консалтинга
норма-
тивный
правовой
акт
МЗ, МЭБП,
АИС
июнь
2007 г.
139.
Развитие физкультурно-оздоровительных
комплексов в районах, городах республи-
канского и областного подчинения
информация
в Админис-
трацию Президента
МТС, МИТ,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
ежегодно,
январь
Двадцать второе направление - развитие
накопительной пенсионной системы
140.
Разработка предложений по дальнейшему
совершенствованию накопительной
пенсионной системы, в том числе по:
1) расширению охвата участия населения;
2) расширению спектра финансовых
инструментов
информация
в Админис-
трацию Президента
МТСЗН, АФН, МКИ
октябрь
2007 г.
информация
в Админис-
трацию Президента
АФН, МФ,
МТСЗН, НБ,
МЭБП, МИТ,
МТК
октябрь
2007 г.
V. ПОЛИТИЧЕСКОЕ И АДМИНИСТРАТИВНОЕ РАЗВИТИЕ В СООТВЕТСТВИИ
С ЛОГИКОЙ НОВОГО ЭТАПА
Двадцать третье направление - развитие политической системы
141.
Внесение предложений в рабочую группу
по внесению изменений и дополнений в
Конституцию Республики Казахстан
внесение
предло-
жений в
рабочую
группу
МЮ, МКИ,
МЭБП, МВД,
ЦИК, СК,
ВС, ГП
в соот-
ветствии
с графи-
ком
рабочей
группы
142.
Разработка предложений по внесению
изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О политических
партиях"
предло-
жения
в Админис-
трацию Президента
МКИ
декабрь
2007 г.

2008-2010
жж.
133.
Денсаулық сақтау
ұйымдарының
дербестігін оларға
шаруашылық жүргізу
құқығындағы
мемлекеттік
кәсіпорындардың
мәртебесін және өзге
де ұйымдық-құқықтық
нысандарды
кезең-кезеңімен беру
жолымен арттыру
Үкімет
пен
әкімдік-
тердің
қаулылары
ДСМ, Астана
және Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдіктері
Жыл
сайын,
есепті
жылдан
кейінгі
20
қаңтар,
2008-2009
жж.
134.
Қазақстанда ерікті
медициналық
сақтандыруды
ынталандыру жөнінде
ұсыныстар әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ДСМ
2007
жылғы
желтоқсан
135.
Жаңа мемлекеттік
жалпыға міндетті
жоғары және орта
медициналық және
фармацевтикалық білім
беру стандарттарын
енгізу (медициналық
кадрлар даярлау
жүйесін халықаралық
талаптарды ескере
отырып әзірленген жаңа
стандарттарға көшіру)
ДСМ
бұйрығы
ДСМ
2007-2008
жж.
қыркүйек
136.
Медицина
қызметкерлеріне
еңбектің түпкі
нәтижелері бойынша
сараланған еңбекақы
төлеу тетіктерін
әзірлеу
ДСМ
бұйрығы
ДСМ,
Еңбекмині,
ЭБЖМ, Астана
және Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
желтоқсан
137.
2003-2010 жылдарға
арналған "Салауатты
өмір салты" кешенді
бағдарламасын іске
асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспарына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Үкімет
қаулысы
ДСМ, орталық
және
жергілікті
атқарушы
органдар
2007
жылғы
желтоқсан
138.
"Қазақстан
Республикасының
бірыңғай ақпараттық
денсаулық сақтау
жүйесін құру"
жобасының
техника-экономикалық
негіздемесіне, оның
ішінде пациенттердің
электрондық
медициналық
картотекасын жасау
және халықаралық
консалтингті жүзеге
асыру бөлігінде
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Норматив-
тік
құқықтық
акт
ДСМ, ЭБЖМ,
АБА
2007
жылғы
маусым
139.
Аудандар мен
республикалық және
облыстық бағыныстағы
қалаларда дене
шынықтыру-сауықтыру
кешендерін дамыту
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
МТС, ИСМ,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
Жыл
сайын,
қаңтар
Жиырма екінші бағыт - жинақтаушы зейнетақы жүйесін
дамыту
140.
Жинақтаушы зейнетақы
жүйесін одан әрі
жетілдіру жөнінде
ұсыныстар әзірлеу,
оның ішінде мыналар
бойынша:
1) халықтың қатысуын
қамтуды кеңейту;
2) қаржы құралдарының
аясын кеңейту
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
Еңбекмині,
ҚНРА, МАМ
2007
жылғы
қазан
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ҚНРА,
Қаржымині,
Еңбекмині,
ҰБ, ЭБЖМ,
ИСМ, ККМ
2007
жылғы
қазан
V. ЖАҢА КЕЗЕҢНІҢ ЫҒЫТЫНА ҚАРАЙ САЯСИ ЖӘНЕ ӘКІМШІЛІК
ДАМУ
Жиырма үшінші бағыт - саяси жүйені дамыту
141.
Қазақстан
Республикасының
Конституциясына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
жөніндегі жұмыс тобына
ұсыныстар енгізу
Жұмыс
тобына
ұсыныстар
енгізу
Әділетмині,
МАМ, ЭБЖМ,
ІІМ, ОСК,
ЕК, ЖС, БП
Жұмыс
тобының
кестесіне
сәйкес
142.
"Саяси партиялар
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына
өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
жөнінде ұсыныстар
әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ұсыныстар
МАМ
2007
жылғы
желтоқсан

143.
Разработка медиа-плана по организации
и проведению масштабного информационно-
пропагандистского сопровождения хода
реализации Указа Президента Республики
Казахстан от 25 июля 2006 года N 154
"О Концепции развития гражданского
общества в Республике Казахстан на
2006-2011 годы"
приказ МКИ
МКИ, акимы
гг. Астаны
и Алматы,
областей
ежегодно,
2007-2009
гг.
144.
Разработка системы мер по поэтапной
модернизации государственных средств
массовой информации
проект
Указа
Президента
МКИ
декабрь
2007 г.
145.
Организация работ по пропаганде
казахстанского опыта конституционного
строительства как внутри страны, так и
за рубежом, в т.ч. с проведением
конференций и заседаний "круглых
столов" с участием международных
организаций
информация
в Админис-
трацию Президента
КС, МИД,
МКИ, акимы
гг. Астаны
и Алматы,
областей
2007-2009
гг.
146.
Разработка и реализация комплекса
организационно-практических мероприятий
на республиканском и региональном
уровнях, а также за рубежом по
пропаганде, разъяснению и продвижению
Послания Президента Республики
Казахстан с учетом проведения
соответствующих совещаний и
идеологических активов, научно-
практических конференций и заседаний
"круглых столов", организации работы
информационно-пропагандистских групп
всех уровней с обеспечением охвата ими
всех населенных пунктов
информация
в Админис-
трацию Президента
МКИ, МИД,
акимы гг.
Астаны и
Алматы,
областей
ежеквар-
тально
Двадцать четвертое направление - реализация административных
реформ и модернизация исполнительной власти
147.
Продолжение работы по реализации
административной реформы в соответствии
с Указом Президента Республики
Казахстан от 13 января 2007 года N 273
"О мерах по модернизации системы
государственного управления Республики
Казахстан"
информация
в Админис-
трацию Президента
МЭБП
ежегодно,
январь
148.
Утверждение реестра государственных
услуг, оказываемых на республиканском
и местном уровнях
норма-
тивный
правовой
акт
АГС, МЭБП
июнь
2007 г.
149.
Проведение анализа результатов
реализации Государственной программы
формирования "электронного
правительства" на 2005-2007 годы
информация
в Админис-
трацию Президента
АИС,
центральные
государс-
твенные
органы
январь
2008 г.
150.
Разработка и утверждение
Государственной программы развития
"электронного правительства" в
Республике Казахстан на 2008-2010 годы
проект
Указа
Президента
АИС,
центральные
и местные
государс-
твенные
органы,
ОСПР
"Атамекен"
(по согла-
сованию)
октябрь
2007 г.
151.
Организация предоставления электронных
услуг местными исполнительными
органами (е-акиматы), создание сети
пунктов общественного доступа к
электронным услугам и центров обучения
компьютерной грамотности
информация
в Админис-
трацию Президента
АИС, акимы
гг. Астаны
и Алматы,
областей
декабрь
2007 г.

143.
"Қазақстан
Республикасында
азаматтық қоғамды
дамытудың 2006-2011
жылдарға арналған
тұжырымдамасы туралы"
Қазақстан Республикасы
Президентінің 2006
жылғы 25 шілдедегі N
154 Жарлығын іске
асыру барысын ауқымды
ақпараттық-насихаттық
сүйемелдеуді
ұйымдастыру және
жүргізу жөнінде
медиа-жоспар әзірлеу
МАМ
бұйрығы
МАМ, Астана
және Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
Жыл
сайын,
2007-2009
жж.
144.
Мемлекеттік бұқаралық
ақпарат құралдарын
кезең-кезеңімен
жаңғырту жөніндегі
шаралар жүйесін әзірлеу
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
МАМ
2007
жылғы
желтоқсан
145.
Конституциялық
құрылыстың
қазақстандық
тәжірибесін ел ішінде
де, шетелде де, оның
ішінде халықаралық
ұйымдардың қатысуымен
конференциялар,
"дөңгелек үстелдер"
отырыстарын өткізе
отырып насихаттау
жөніндегі жұмысты
ұйымдастыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
КК, СІМ,
МАМ, Астана
және Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007-2009
жж.
146.
Тиісті кеңестер және
идеологиялық активтер,
ғылыми-практикалық
конференциялар мен
"дөңгелек үстелдер"
отырыстарын өткізуді
ескере отырып,
Қазақстан Республикасы
Президентінің Жолдауын
республикалық және
өңірлік деңгейде,
сондай-ақ шетелде
насихаттау, түсіндіру
және жылжыту, барлық
деңгейдегі
ақпараттық-насихат
топтарының жұмысын
олардың барлық елді
мекендерді қамтуын
қамтамасыз ете отырып
ұйымдастыру жөніндегі
ұйымдық-практикалық
іс-шаралар кешенін
әзірлеу және іске асыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
МАМ, СІМ,
Астана және
Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
Тоқсан
сайын
Жиырма төртінші бағыт - әкімшілік реформаны іске
асыру және атқарушы билік органдарын жаңғырту
147.
"Қазақстан
Республикасының
мемлекеттік басқару
жүйесін жаңғырту
жөніндегі шаралар
туралы" Қазақстан
Республикасы
Президентінің 2007
жылғы 13 қаңтардағы N
273 Жарлығына сәйкес
әкімшілік реформаны
іске асыру жөніндегі
жұмысты жалғастыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ЭБЖМ
Жыл
сайын,
қаңтар
148.
Республикалық және
жергілікті деңгейде
көрсетілетін
мемлекеттік қызмет
көрсетулер тізілімін
бекіту
Норматив-
тік
құқықтық
актілер
МҚА, ЭБЖМ
2007
жылғы
маусым
149.
"Электрондық үкімет"
қалыптастырудың
2005-2007 жылдарға
арналған мемлекеттік
бағдарламасын іске
асыру нәтижелеріне
талдау жүргізу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
АБА, орталық
мемлекеттік
органдар
2008
жылғы
қаңтар
150.
"Қазақстан
Республикасында
"электрондық үкіметті"
дамытудың 2008-2010
жылдарға арналған
мемлекеттік
бағдарламасын әзірлеу
және бекіту
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
АБА, орталық
және
жергілікті
мемлекеттік
органдар,
"Атамекен"
ЖКЖО
(келісім
бойынша)
2007
жылғы
қазан
151.
Жергілікті атқарушы
органдардың
электрондық қызмет
көрсетулерін
(е-әкімдіктер)
ұйымдастыру,
электрондық
қызметтерге қоғамдық
қолжетімділігі
пункттерінің желісін
және компьютерлік
сауаттылыққа оқыту
орталықтарын құру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
АБА, Астана
және Алматы
қалаларының,
облыстардың
әкімдері
2007
жылғы
желтоқсан

152.
Создание национальной управленческой
школы на базе Академии государственного
управления при Президенте Республики
Казахстан
проект
Указа
Президента
АГС, МЭБП,
МФ, МТС
ноябрь
2008 г.
153.
Укрепление ревизионных комиссий
маслихатов
информация
в Админис-
трацию Президента
и Прави-
тельство
СК
декабрь
2008 г.
Двадцать пятое направление - повышение роли Ассамблеи народов
Казахстана для дальнейшего укрепления общественного
согласия и стабильности
154.
Разработка предложений, направленных
на повышение авторитета Ассамблеи
народов Казахстана
предло-
жения
в Админис-
трацию Президента
МКИ, МОН
июнь
2007 г.
Двадцать шестое направление - духовное развитие народов
Казахстана и триединая языковая политика
155.
Принятие комплекса мер по воссозданию
и изучению историко-культурного
наследия, в том числе по вопросу
создания Фонда духовного развития
народов Казахстана
поста-
новление
Прави-
тельства
МКИ
декабрь
2007 г.
156.
Разработка предложений по поэтапной
реализации культурного проекта
"Триединство языков"
проект
Указа
Президента
МКИ, МОН
октябрь
2007 г.
Двадцать седьмое направление - совершенствование
практики правоприменения и укрепление правопорядка
157.
Принятие Закона Республики Казахстан
"О противодействии легализации
(отмыванию) доходов, полученных
незаконным путем, и финансированию
терроризма"
Закон
ГП
декабрь
2007 г.
158.
Разработка проекта Указа Главы
государства о мерах по совершенст-
вованию организационных и законода-
тельных мер в сфере обеспечения
правопорядка
проект
Указа
Президента
ГП, МВД,
АБЭКП, МФ,
МЮ
октябрь
2007 г.
159.
Внесение изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
профилактики и предупреждения
правонарушений среди несовершеннолетних
Закон
МВД, МОН,
МЗ, МКИ,
ГП
май
2009 г.
160.
Разработка новых форм и методов борьбы
с незаконным оборотом наркотиков,
обучение сотрудников подразделений по
борьбе с наркобизнесом применению
современной оперативно-
криминалистической техники
информация
в Админис-
трацию Президента
МВД
декабрь
2007 г.
161.
Ратификация Конвенции ООН против
транснациональной организованной
преступности от 13 декабря 2000 года
Закон
МВД, КНБ,
АБЭКП, ГП
май
2008 г.
162.
Разработка и применение концептуально
новых подходов в профилактической
деятельности, основанных на социально
ориентированных методах взаимодействия
с населением, направленных на
укрепление доверия граждан к
правоохранительным органам
информация
в Админис-
трацию Президента
МВД, ГП,
заинтере-
сованные
госорганы
ежегодно,
декабрь
2007-2009
гг.
163.
Внедрение эффективных форм и методов
взаимодействия с правоохранительными
органами и специальными службами
государств Центральной Азии в сфере
борьбы с организованной преступностью,
наркобизнесом и нелегальной миграцией
информация
в Админис-
трацию Президента
МВД, КНБ,
МО, МЧС, МИД, АГС, АБЭКП
июль
2007 г.
VI. НОВАЯ РЕГИОНАЛЬНАЯ И ГЕОПОЛИТИЧЕСКАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ КАЗАХСТАНА
Двадцать восьмое направление - новая международная ответственность
Казахстана, развитие многовекторной внешней политики
и участие в борьбе с глобальными угрозами

152.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
жанындағы Мемлекеттік
басқару академиясының
базасында ұлттық
басқару мектебін құру
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
МҚА, ЭБЖМ,
Қаржымині,
ТСМ
2008
жылғы
қараша
153.
Мәслихаттардың тексеру
комиссияларын нығайту
Президент
Әкімшілі-
гіне
және
Үкіметке
ақпарат
ЕК
2008
жылғы
желтоқсан
Жиырма бесінші бағыт - қоғамдық келісім мен
тұрақтылықты одан әрі нығайту үшін Қазақстан
халықтары Ассамблеясының рөлін арттыру
154.
Қазақстан халықтары
Ассамблеясының беделін
арттыруға бағытталған
ұсыныстар әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ұсыныстар
МАМ, БҒМ
2007
жылғы
маусым
Жиырма алтыншы бағыт - Қазақстан халықтарының
рухани дамуы және үштұғырлы тіл саясаты
155.
Тарихи-мәдени мұраны
жаңғырту және зерделеу
жөніндегі, оның ішінде
Қазақстан халықтарының
рухани даму қорын құру
мәселесі жөніндегі
шаралар кешенін
қабылдау
Үкімет
қаулысы
МАМ
2007
жылғы
желтоқсан
156.
"Тілдердің
үштұғырлығы" мәдени
жобасын
кезең-кезеңімен іске
асыру жөнінде
ұсыныстар енгізу
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
МАМ, БҒМ
2007
жылғы
қазан
Жиырма жетінші бағыт - құқық қолдану іс-тәжірибесін
жетілдіру және құқық тәртібін нығайту
157.
"Заңсыз жолмен алынған
кірістерді жария етуге
(жылыстатуға) және
терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл
туралы" Қазақстан
Республикасының Заңын
қабылдау
Заң
БП
2007
жылғы
желтоқсан
158.
Құқық тәртібін
қамтамасыз ету
саласындағы ұйымдық
және заңнамалық
шараларды жетілдіру
жөніндегі шаралар
туралы Мемлекет
басшысы Жарлығының
жобасын әзірлеу
Президент
Жарлығы-
ның
жобасы
БП, ІІМ,
ЭСЖКА,
Қаржымині,
Әділетмині
2007
жылғы
қазан
159.
Қазақстан
Республикасының кейбір
заңнамалық актілеріне
кәмелетке толмағандар
арасындағы құқық
бұзушылықтардың алдын
алу және оларды
болдырмау мәселелері
бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу
Заң
ІІМ, БҒМ,
ДСМ, МАМ, БП
2009
жылғы
мамыр
160.
Есірткінің заңсыз
айналымына қарсы
күрестің жаңа
нысандары мен
әдістерін әзірлеу,
есірткі бизнесіне
қарсы күрес жөніндегі
бөлімшелердің
қызметкерлерін осы
заманғы
жедел-криминалистика
техникасын қолдануға
оқыту
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ІІМ
2007
жылғы
желтоқсан
161.
2000 жылғы 13
қаңтардағы БҰҰ-ның
Трансұлттық ұйымдасқан
қылмысқа қарсы
конвенциясын
ратификациялау
Заң
ІІМ, ҰҚК,
ЭСЖКА, БП
2008
жылғы
мамыр
162.
Халықпен өзара
іс-қимылдың әлеуметтік
бағдарланған
әдістеріне
негізделген,
азаматтардың құқық
қорғау органдарына
сенімін нығайтуға
бағытталған алдын алу
қызметінде тұжырымдық
жаңа тәсілдер әзірлеу
және қолдану
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ІІМ, БП,
мүдделі
мемлекеттік
органдар
Жыл
сайын,
желтоқ-
сан,
2007-2009
жж.
163.
Орталық Азия
мемлекеттерінің құқық
қорғау органдарымен
және арнаулы
қызметтерімен
ұйымдасқан қылмысқа,
есірткі бизнесіне және
заңсыз көші-қонға
қарсы күрес саласында
өзара іс-қимылдың
тиімді нысандары мен
әдістерін енгізу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ІІМ, ҰҚК,
Қорғанысмині,
ТЖМ, СІМ,
МҚА, ЭСЖКА
2007
жылғы
шілде
VI. ҚАЗАҚСТАННЫҢ ЖАҢА ӨҢІРЛІК ЖӘНЕ ГЕОСАЯСИ
ЖАУАПКЕРШІЛІГІ
Жиырма сегізінші бағыт - Қазақстанның жаңа
халықаралық жауапкершілігі, көп бағытты сыртқы
саясатты дамыту және жаһандық қатерлерге қарсы
күреске қатысу

164.
Углубление сотрудничества с Российской
Федерацией, Китайской Народной
Республикой, Соединенными Штатами
Америки, странами Европейского Союза в
торгово-экономической, инвестиционной,
научно-технической, культурно-
гуманитарной сферах, а также расширение
взаимодействия в вопросах ядерного
нераспространения и противодействия
организованной преступности,
терроризму, наркобизнесу, нелегальной
миграции и обеспечения энергетической
стабильности и безопасности
информация
в Админис-
трацию Президента
МИД, МОН,
МЭМР, МИТ,
АИС, МТК,
МФ, МКИ,
МВД,
МТСЗН,
КНБ, СВР
"Сырбар",
АБЭКП
ежегодно,
декабрь
165.
Укрепление сотрудничества с ООН и ОБСЕ
по решению проблем и вызовов
современности, активное участие
казахстанских представителей в
мероприятиях по линии международных
организаций
информация
в Админис-
трацию Президента
МИД, МВД, КНБ, СВР
"Сырбар",
МКИ, АБЭКП
ежегодно,
декабрь
166.
Разработка необходимой договорной
правовой базы по созданию
трансграничных зон устойчивого
развития с Россией, Китаем и странами
Центральной Азии на основе бассейнового
принципа
информация
в Админис-
трацию Президента
МООС, МСХ,
МИТ, МИД
ежегодно,
декабрь
Двадцать девятое направление - активная роль Казахстана
в обеспечении региональной стабильности, развитии экономической
интеграции стран Центральной Азии и формировании динамичного
рынка в зоне Каспийского и Черного морей
167.
Активизация сотрудничества с
государствами Центральной Азии, в
азиатском и ближневосточном регионах,
в том числе по укреплению таких
региональных структур, как ЕврАзЭС,
СВМДА, ШОС
информация
в Админис-
трацию Президента
МИД, МИТ,
КНБ, СВР
"Сырбар",
МЭМР, МСХ,
МКИ,
АРДРФЦА,
АБЭКП
ежегодно,
декабрь
168.
Проведение переговоров о развитии
более благоприятного делового климата
в регионе, в том числе о координации
усилий в вопросах реализации проектов
в государствах Центральной Азии с
привлечением зарубежных финансовых
институтов и отечественных компаний, а
также о введении специального режима
перемещения рабочей силы
информация
в Админис-
трацию Президента
МИТ, МИД,
МТСЗН, МФ,
МЭБП, АО
"ФУР
"Қазына",
АО "Холдинг
"Самрук"
ежегодно,
декабрь
Тридцатое направление - утверждение позиций Казахстана
как центра межкультурного и межконфессионального согласия
в развитии""диалога цивилизаций"
169.
Развитие Казахстана как одного из
важных международных центров
межкультурного и межконфессионального
диалога, в том числе реализация
инициативы Главы государства
"Мусульманский мир - Запад"
информация
в Админис-
трацию Президента
МИД, МКИ,
МЮ
ежегодно,
декабрь
Примечания:
1. Руководители государственных органов, указанные первыми в графе "Ответственные исполнители", отвечают по соответствующим основным направлениям (мероприятиям) Общенационального плана в целом.

164.
Ресей Федерациясымен,
Қытай Халық
Республикасымен,
Америка Құрама
Штаттарымен, Еуропалық
Одақ елдерімен
сауда-экономикалық,
инвестициялық,
ғылыми-техникалық,
мәдени-гуманитарлық
салалардағы
ынтымақтастықты
тереңдету, сондай-ақ
ядролық таралмау және
ұйымдасқан қылмысқа,
терроризмге, есірткі
бизнесіне, заңсыз
көші-қонға қарсы
іс-қимыл және
энергетикалық
тұрақтылық пен
қауіпсіздікті
қамтамасыз ету
мәселелеріндегі өзара
іс-қимылды кеңейту
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
СІМ, БҒМ,
ЭМРМ, ИСМ,
АБА, ККМ,
Қаржымині,
МАМ, ІІМ,
Еңбекмині,
ҰҚК, "Сырбар" СБҚ, ЭСЖКА
Жыл
сайын,
желтоқсан
165.
БҰҰ-мен және ЕҚЫҰ-мен
қазіргі уақыттың
проблемалары мен
қатерлерін шешу
жөніндегі
ынтымақтастықты
нығайту, Қазақстан
өкілдерінің
халықаралық ұйымдар
желісі бойынша
іс-шараларға белсенді
қатысуы
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
СІМ, ІІМ,
ҰҚК, "Сырбар" СБҚ, МАМ,
ЭСЖКА
Жыл
сайын,
желтоқсан
166.
Ресеймен, Қытаймен
және Орталық Азия
елдерімен бассейндік
қағидаттың негізінде
орнықты дамудың
трансшекаралық
аймақтарын құру
жөніндегі қажетті
шарт-құқықтық база
әзірлеу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
Қоршағанор-
тамині, АШМ,
ИСМ, СІМ
Жыл
сайын,
желтоқсан
Жиырма тоғызыншы бағыт - Қазақстанның өңірлік
тұрақтылықты қамтамасыз етудегі, Орталық Азия
елдерінің экономикалық ықпалдастығын дамыту мен
Каспий және Қара теңіз аймағындағы серпінді
нарықты қалыптастырудағы белсенді ролі
167.
Орталық Азия
мемлекеттерімен, Азия
мен Таяу Шығыс
өңірлеріндегі, оның
ішінде ЕурАзЭҚ, АӨСШК,
ШЫҰ сияқты өңірлік
құрылымдарды нығайту
жөніндегі
ынтымақтастықты
жандандыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
СІМ, ИСМ,
ҰҚК, "Сырбар" СБҚ, ЭМРМ,
АШМ, МАМ,
АҚОҚРА, ЭСЖКА
Жыл
сайын,
желтоқсан
168.
Өңірде барынша қолайлы
іскерлік ахуалды
дамыту туралы, оның
ішінде шетелдік қаржы
институттары мен
отандық компанияларды
тарта отырып, Орталық
Азия мемлекеттеріндегі
жобаларды іске асыру
мәселелерінде
күш-жігерді үйлестіру
туралы, сондай-ақ
жұмыс күші
қозғалысының арнайы
режимін енгізу туралы
келіссөздер жүргізу
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
ИСМ, СІМ,
Еңбекмині,
Қаржымині,
ЭБЖМ,
"Қазына"
ОДҚ" АҚ,
"Самұрық"
холдингі" АҚ
Жыл
сайын,
желтоқсан
Отызыншы бағыт - Қазақстанның " өркениеттердің
үндесуін " дамытудағы мәдениетаралық және
конфессияаралық орталық ретіндегі тұғырын бекемдеу
169.
Мәдениетаралық және
конфессияаралық
үндесудің маңызды
халықаралық
орталықтарының бірі
ретінде Қазақстанды
дамыту, оның ішінде
Мемлекет басшысының
"Мұсылман әлемі -
Батыс" бастамасын іске
асыру
Президент
Әкімшілі-
гіне
ақпарат
СІМ, МАМ,
Әділетмині
Жыл
сайын,
желтоқсан
Ескертпелер:
1. "Жауапты орындаушылар" бағанында бірінші көрсетілген мемлекеттік органдардың басшылары тұтастай Жалпыұлттық жоспардың тиісті негізгі бағыттары (іс-шаралары) бойынша жауап береді.

2. По законопроектам: в определенные Общенациональным планом сроки форма завершения "Закон" означает принятие Парламентом закона; форма завершения "проект Закона" - внесение законопроекта на рассмотрение в Парламент.
3. По проектам указов Президента: в определенные Общенациональным планом сроки форма завершения "Указ
Президента" означает принятие Указа Президента; форма завершения "проект Указа Президента" - внесение
проекта Указа Президента на рассмотрение в Администрацию Президента.
4. Расшифровка аббревиатур:
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
МИТ - Министерство индустрии и торговли
Республики Казахстан
MЭБП - Министерство экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки
Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды
Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МО - Министерство обороны Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
АУЗР - Агентство Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
АИС - Агентство Республики Казахстан
по информатизации и связи
АС - Агентство Республики Казахстан по статистике
АГС - Агентство Республики Казахстан по делам
государственной службы
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
АФН - Агентство Республики Казахстан по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых организаций
АРДРФЦА - Агентство Республики Казахстан по регулированию
деятельности регионального финансового
центра г. Алматы
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
АО "Холдинг "Самрук" - акционерное общество "Казахстанский холдинг
по управлению государственными активами "Самрук"
АО "ФУР "Қазына" - акционерное общество "Фонд устойчивого
развития "Қазына"
АО "НХ "КазАгро" - акционерное общество "Национальный
холдинг "КазАгро"
АО "Фонд науки" - акционерное общество "Фонд науки"
АО "НК "КМГ" - акционерное общество "Национальная компания
"КазМунайГаз"
ОСПР "Атамекен" - Общенациональный союз предпринимателей
и работодателей "Атамекен"
АФК - Ассоциация финансистов Казахстана
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной преступностью
(финансовая полиция)
КНБ - Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
ЦИК - Центральная избирательная комиссия
Республики Казахстан
СК - Счетный комитет по контролю за исполнением
республиканского бюджета
РГ - Республиканская гвардия
КС - Конституционный Совет Республики Казахстан
СВР "Сырбар" - Служба внешней разведки Республики Казахстан
"Сырбар"
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 апреля 2007 года
N 310
ПРОГРАММА ПРАВИТЕЛЬСТВА

2. Заң жобалары бойынша: Жалпыұлттық жоспарда айқындалған мерзімде "Заң" деген аяқтау нысаны заңды Парламенттің қабылдауын; "Заң жобасы" деген аяқтау нысаны заң жобасын Парламенттің қарауына енгізуді білдіреді.
3. Президент жарлықтарының жобалары бойынша: Жалпыұлттық жоспарда айқындалған мерзімде "Президент Жарлығы" деген аяқтау нысаны Президент Жарлығын қабылдауды; "Президент Жарлығының жобасы" деген аяқтау нысаны Президент Жарлығының жобасын Президент Әкімшілігіне қарауға енгізуді білдіреді.
4. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
ЭМРМ- Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
Қорғанысмині - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТСМ - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
ЖРА - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі
АБА - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс агенттігі
СА - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
МҚА - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
ТМРА - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі
ҚНРА - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі
АҚОҚРА - Қазақстан Республикасы Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі
ҰБ - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
"Самұрық" холдингі" АҚ - "Самұрық" мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі қазақстандық холдингі" акционерлік қоғамы
"Қазына" ОДҚ" АҚ - "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік қоғамы
"ҚазАгро" ҰХ" АҚ - "ҚазАгро" ұлттық холдингі" акционерлік қоғамы
"Ғылым қоры" АҚ - "Ғылым қоры" акционерлік қоғамы
"ҚМГ" ҰК" АҚ - "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Атамекен" КЖЖО - "Атамекен" кәсіпкерлер мен жұмыс берушілердің жалпыұлттық одағы
ҚҚҚ - Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығы
ЖС - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
ЭСЖКА - Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы)
ҰҚК - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
БП - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ОСК - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы
ЕК - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті
РҰ - Қазақстан Республикасы Республикалық ұланы
КК - Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесі
"Сырбар" СБҚ" - Қазақстан Республикасының "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2007 жылғы 6 сәуірдегі N 310
Жарлығымен БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Үкіметінің

РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН НА 2007-2009 ГОДЫ
Астана, 2007 год
1. Введение
Деятельность Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы будет направлена на практическую реализацию Стратегии развития Казахстана до 2030 года, изложенной Президентом страны в Послании народу Казахстана 10 октября 1997 года.
Приоритетные направления Программы Правительства Республики Казахстан сформированы на основе посланий Президента страны народу Казахстана от 1 марта 2006 года " Казахстан на пороге нового рывка вперед в своем развитии" (стратегия вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира) и от 28 февраля 2007 года " Новый Казахстан в новом мире", Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы.
2. Анализ итогов 2006 года и тенденций развития экономики
В 2006 году Правительством Республики Казахстан была продолжена работа, направленная на обеспечение стабильного роста и развития отечественной экономики, повышение уровня благосостояния населения, укрепление экономической безопасности, повышение конкурентоспособности страны на мировом уровне.
В 2006 году, как и в предыдущие годы, сохранялись достаточно высокие темпы роста экономики. При этом в 2006 году экономика развивалась более ускоренными темпами, чем в 2005 году.
В 2005 году темп прироста экономики в реальном выражении составил 9,7 %. В 2006 году объем ВВП достиг более 9,7 трлн. тенге, а реальный рост к уровню 2005 года составил 110,6 %, превысив прогнозное значение на 2,1 процентного пункта. Размер ВВП на душу населения по итогам 2006 года составил 5046 долларов США, что в 1,3 раза выше показателя 2005 года.
Реальная ситуация позволяет предположить, что поставленная Стратегическим планом социально-экономического развития Казахстана до 2010 года задача по удвоению ВВП к уровню 2000 года будет выполнена не позднее 2008 года.
Прирост объема промышленного производства в 2006 году по сравнению с 2005 годом составил 7 %, обрабатывающей промышленности - 7,3 %, горнодобывающей - 7 %. Прирост объема валовой продукции сельского хозяйства в 2006 году относительно предыдущего года составил 7 %. Услуги транспорта увеличились на 5 %, услуги связи - на 20,4 %, объем строительных работ - на 20,1 %. Объем инвестиций в основной капитал возрос на 10,6 %.
Внешнеторговый оборот в 2006 году увеличился на 37 %, в том числе объем экспорта - на 37,3 %, импорта - на 36,4 %.
На рынке труда наблюдалось дальнейшее увеличение уровня занятости населения и уровня заработной платы. Численность безработных снизилась на 2,4 %. Уровень безработицы по сравнению с 2005 годом снизился на 0,3 процентного пункта и составил 7,8 %. Реальные денежные доходы населения возросли на 10,7 %. Среднемесячная заработная плата по всем видам экономической деятельности в 2006 году достигла 40775 тенге и в реальном выражении увеличилась на 10,2 %.

2007-2009 жылдарға арналған
бағдарламасы
Астана, 2007 жыл
1. Кіріспе
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған қызметі ел Президентінің 1997 жылғы 10 қазандағы Қазақстан халқына Жолдауында баяндалған Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын іс жүзінде іске асыруға бағытталатын болады.
Қазақстан Республикасы Үкіметі бағдарламасының басым бағыттары ел Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы " Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында " (Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясы) және 2007 жылғы 28 ақпандағы "Жаңа әлемдегі Жаңа Қазақстан" атты Қазақстан халқына жолдауларының, Қазақстан Республикасының 2007-2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасының негізінде қалыптастырылды.
2. 2006 жылдың қорытындыларын және экономиканы дамыту үрдістерін талдау
2006 жылы Қазақстан Республикасының Үкіметі отандық экономиканың тұрақты өсуі мен дамуын қамтамасыз етуге, халықтың әл-ауқатының деңгейін арттыруға, экономикалық қауіпсіздікті нығайтуға, елдің әлемдік деңгейдегі бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған жұмысты жалғастырды.
2006 жылы өткен жылдардағы сияқты экономика өсуінің жеткілікті түрде жоғары қарқыны сақталды. Бұл ретте 2006 жылы экономика 2005 жылға қарағанда неғұрлым жедел қарқынмен дамыды.
2005 жылы экономика өсуінің қарқыны нақты мәнде 9,7 %-ті құрады. 2006 жылы ЖІӨ-нің көлемі 9,7 трлн-нан астам теңгеге жетті, ал нақты өсім болжамды мәннен 2,1 проценттік пунктке артып, 2005 жылдың деңгейіне қарағанда 110,6 %-ті құрады. Халықтың жан басына шаққандағы ЖІӨ мөлшері 2006 жылдың қорытындылары бойынша 5046 АҚШ долларын құрады, бұл 2005 жылдың көрсеткішінен 1,3 есеге жоғары.
Нақты жағдай Қазақстанның 2010 жылға дейінгі әлеуметтік-экономикалық дамуының стратегиялық жоспарында қойылған ЖІӨ-ні 2000 жылдың деңгейіне қарағанда екі еселеу жөніндегі міндет 2008 жылдан кешіктірмей орындалатын болады.
Өнеркәсіптік өндірісі көлемінің өсімі 2006 жылы 2005 жылмен салыстырғанда 7 %-ті, өңдеуші өнеркәсіпте - 7,3 %-ті, тау-кен өнеркәсібінде - 7 %-ті құрады. Ауыл шаруашылығының жалпы өнімі көлемінің өсімі 2006 жылы өткен жылмен салыстырғанда 7 %-ті құрады. Көлік қызметтері 5 %-ке, байланыс қызметтері 20,4 %-ке, құрылыс жұмыстарының көлемі 20,1 %-ке ұлғайды. Негізгі капиталға инвестициялардың көлемі 10,6 %-ке ұлғайды.
Сыртқы сауда айналымы 2006 жылы 37 %-ке, оның ішінде экспорттың көлемі 37,3 %-ке, импорт 36,4 %-ке өсті.
Еңбек нарығында халықтың жұмыспен қамтылу деңгейін және жалақы деңгейін одан әрі арттыру байқалды. Жұмыссыздардың саны 2,4 %-ке азайды. Жұмыссыздық деңгейі 2005 жылмен салыстырғанда 0,3 проценттік пунктке азайды және 7,8 %-ті құрады. Халықтың нақты ақшалай кірістері 10,7 %-ке өсті. Орташа айлық жалақы экономикалық қызметтің барлық түрлері бойынша 2006 жылы 40775 теңгеге жетті және нақты мәнде 10,2 %-ке ұлғайды.

Финансовый рынок являлся одним из самых динамично развивающихся секторов экономики. Объем кредитов, привлеченных в экономику страны, за 2006 год увеличился по сравнению с 2005 годом на 82,7 % и составил 4,7 трлн. тенге. Общий объем депозитов резидентов в банках второго уровня за 2006 год увеличился по сравнению с 2005 годом на 88,4 % - до 3,1 трлн. тенге.
В 2006 году во избежание увеличения инфляционного потенциала и снижения угрозы "перегрева" экономики были приняты меры по ужесточению денежно-кредитной политики. За отчетный период была дважды повышена официальная ставка рефинансирования: с 1 апреля 2006 г. - с 8,0 % до 8,5 %, с 1 июля - до 9,0 %. Ставки по привлекаемым от банков второго уровня депозитам были поэтапно повышены с 3,5 до 4,5 %. Доходность по краткосрочным нотам выросла с 2,24 % на конец 2005 года до 4,76 % на конец 2006 года.
Однако, несмотря на принятые меры, в 2006 году уровень инфляции сложился на достаточно высоком уровне - 8,6 %, превысив на 1 процентный пункт среднегодовой показатель 2005 года (7,6 %) и на 0,1 процентного пункта верхнюю границу запланированного на 2006 год коридора 6,9-8,5 %.
Средневзвешенный биржевой обменный курс тенге к доллару США в среднем за 2006 год составил 126 тенге за 1 доллар США, укрепившись за год в номинальном выражении на 5,06 %.
В целях развития рынка ценных бумаг, обеспечения его интеграции с международными рынками капитала, привлечения инвестиций в экономику страны созданы региональный финансовый центр города Алматы, а также Агентство, регулирующее его деятельность.
Активы Национального фонда на 31 декабря 2006 года составили 14,1 млрд. долл. США, увеличившись с начала года на 74,5 %. Объем золотовалютных резервов с их учетом достиг более 33 млрд. долларов США.
Объем пенсионных накоплений за 2006 год увеличился по сравнению с 2005 годом на 40,3 % и составил 909,7 млрд. тенге.
В течение 2006 года наблюдалось стабильное перевыполнение плана поступления доходов в государственный бюджет. Поступления в государственный бюджет составили 2,54 трлн. тенге с превышением плана на 6,5 %, расходы произведены на сумму 2,39 трлн. тенге, или 98,6 % от плана. При запланированном дефиците 136,4 млрд. тенге фактически сложился профицит в сумме 81,6 млрд. тенге.
В целом в экономике Казахстана наметились позитивные предпосылки, способствующие обеспечению динамичного и поступательного ее развития на перспективу.
3. Стратегическая цель Правительства Республики Казахстан
Стратегической целью деятельности Правительства в среднесрочном периоде является повышение конкурентоспособности страны на основе принципов устойчивого развития.
Максимальные усилия Правительства будут направлены на создание благоприятных институциональных и экономических условий для повышения международной конкурентоспособности Казахстана и качества жизни его граждан.

Қаржы нарығы экономиканың ең серпінді дамып келе жатқан секторларының бірі болып табылды. Ел экономикасына тартылған кредиттердің көлемі 2006 жылы 2005 жылмен салыстырғанда 82,7 %-ке ұлғайды және 4,7 трлн. теңгені құрады. Резиденттердің екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерінің жалпы көлемі 2006 жылы 2005 жылмен салыстырғанда 88,4 %-ке - 3,1 трлн. теңгеге дейін ұлғайды.
2006 жылы инфляциялық әлеуеттің ұлғаюын болдырмау және экономиканың"қызып кету"қаупін төмендету үшін ақша-кредит саясатын қатаңдату жөнінде шаралар қабылданды. Есепті кезеңде қайта қаржыландырудың ресми ставкасы екі рет: 2006 жылғы 1 сәуірден бастап - 8,0%-тен 8,5%-ке дейін, 1 шілдеден бастап 9,0%-ке дейін арттырылды. Екінші деңгейдегі банктерден тартылатын депозиттер бойынша ставкалар 3,5%-тен 4,5%-ке дейін кезең-кезеңімен ұлғайды. Қысқа мерзімді ноталар бойынша кірістілік 2005 жылдың аяғындағы 2,24 %-тен 2006 жылдың аяғында 4,76 %-ке дейін өсті.
Алайда, қабылданған шараларға қарамастан, 2006 жылы инфляция деңгейі 2005 жылдың орташа жылдық көрсеткішінен 1 проценттік пунктке (7,6 %) және 2006 жылға жоспарланған шаманың жоғары шегінен 6,9 - 8,5 % дәлізінен 0,1 проценттік пункт артып, айтарлықтай жоғары деңгейде - 8,6 % болып қалыптасты.
Теңгенің АҚШ долларына орташа өлшемді биржалық айырбас бағамы бір жылда номиналды мәнде 5,06 %-ке нығайып, 2006 жылы орта есеппен 1 АҚШ долларына 126 теңгені құрады.
Бағалы қағаздар нарығын дамыту, оны халықаралық капитал нарығымен кіріктіруді қамтамасыз ету, елдің экономикасына инвестициялар тарту мақсатында Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы, сондай-ақ оның қызметін реттейтін Агенттік құрылды.
Ұлттық қордың активтері жыл басынан бастап 74,5%-ке ұлғайып, 2006 жылғы 31 желтоқсанда 14,1 млрд. АҚШ долларын құрады. Алтын-валюта резервтерінің көлемі оларды есепке алғанда 33 млрд-тан астам АҚШ долларына жетті.
Зейнетақы жинақтарының көлемі 2006 жылы 2005 жылмен салыстырғанда 40,3%-ке ұлғайды және 909,7 млрд. теңгені құрады.
2006 жылдың ішінде мемлекеттік бюджетке түсетін кірістер түсімінің жоспарын тұрақты түрде асыра орындау байқалды. Мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдер жоспардан 6,5%-ке артып, 2,54 трлн. теңгені құрады, шығыстар 2,39 трлн. теңге сомасына немесе жоспардың 98,6%-іне жүргізілді. Жоспарланған 136,4 млрд. теңге тапшылық кезінде іс жүзінде 81,6 млрд. теңге сомасында профицит қалыптасты.
Тұтастай алғанда Қазақстан экономикасының перспективаға серпінді және қарышты дамуын қамтамасыз етуге ықпал ететін оң алғышарттар байқалды.
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің стратегиялық мақсаты
Үкімет қызметінің орта мерзімді кезеңдегі стратегиялық мақсаты орнықты даму принциптерінің негізінде елдің бәсекеге қабілеттілігін арттыру болып табылады.
Үкімет күш-жігерді Қазақстанның халықаралық бәсекеге қабілеттілігін және оның азаматтарының өмір сүру сапасын арттыру үшін қолайлы институционалдық және экономикалық жағдай жасауға барынша бағыттайды.

Для достижения этой цели определены следующие приоритетные направления Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы.
4. Приоритетные направления Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы
4.1. Государственное планирование
Цель
Формирование целостной и эффективной системы государственного планирования, ориентированной на достижение стратегических целей и реализацию приоритетных задач социально-экономического развития страны.
Задачи
1. Разработка и внедрение системы государственного планирования, предусматривающей новые подходы к разработке и содержанию программных документов, направленной на повышение самостоятельности государственных органов в принятии решений и их ответственности за достижение конечных результатов (целевых индикаторов).
2. Создание логической вертикали государственного планирования: государственные цели - стратегические цели государственных органов - тактические задачи - мероприятия - ресурсы - бюджет.
3. Обеспечение прозрачности и подконтрольности обществу деятельности государственных органов и использования ими бюджетных средств.
4. Совершенствование системы государственной статистики в части осуществления мониторинга эффективности достижения стратегических целей государства.
Пути решения
Правительство разработает стратегию достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики и создаст Национальный совет по конкурентоспособности и экспорту.
Будет разработана и внедрена новая система государственного планирования, ориентированная на результаты.
Это предполагает разработку каждым государственным органом стратегического плана своего развития (на 5 лет) и на его основе целевых программ, операционных (годовых) планов государственных органов. Между Правительством и руководителями государственных органов будут заключаться меморандумы на трехлетний период с установлением целевых индикаторов. Ежегодно будут публиковаться отчеты о деятельности государственных органов. Аналогичная система будет внедрена в регионах.
Внедрение новых подходов к государственному планированию будет осуществлено поэтапно. В 2007-2008 годах они будут внедрены в двух-трех пилотных государственных органах и двух пилотных регионах. С 2009 года планируется переход всех государственных органов и регионов на новую систему государственного планирования.
Для практической реализации новой системы планирования будет создана соответствующая нормативная правовая база.
Для построения логической вертикали государственного планирования будут осуществлены:
переход к системе стратегического планирования в государственных органах как к основному инструменту реализации социально-экономической политики Правительства, усиливающей самостоятельность и ответственность государственных органов за результаты деятельности;
увязка задач стратегических планов государственных органов с бюджетными программами, а мероприятий, направленных на решение задач планов, - с подпрограммами бюджетных программ, разработкой системы количественных и качественных показателей оценки промежуточных и конечных результатов деятельности государственных органов;
внедрение в практику доклада государственного органа о плане деятельности на планируемый год как составной части бюджетной заявки, сформированного на основе стратегических планов и увязывающего стратегические цели государственных органов с предполагаемыми затратами;
усиление самостоятельности и ответственности государственных органов при разработке и реализации их планов с учетом внедрения новых подходов к государственному планированию;
разработка государственными органами системы конкретных стратегических целевых индикаторов;
внедрение системы мониторинга достижения государственными органами стратегических целей и соответствующих конечных результатов.
До перехода на новую систему государственного планирования будет проведена оптимизация действующих программных документов путем их объединения, сокращения и передачи решения отдельных задач на уровень государственных органов.
Для обеспечения прозрачности и подконтрольности обществу деятельности государственных органов и использования ими бюджетных средств будет осуществлено:
внедрение института оценки деятельности государственных органов и реализуемых ими программ на предмет достижения конечных результатов с учетом мнений неправительственных организаций (общественных объединений) и населения о качестве предоставления государственных услуг с обязательным опубликованием результатов этой оценки и выработкой рекомендаций для улучшения дальнейшей работы государственных органов;
совершенствование процедур проведения государственных закупок с целью обеспечения своевременного достижения результатов реализации бюджетных программ, их прозрачности и контролируемости;
оптимизация и модернизация действующих информационных систем с целью интеграции процедур бюджетного планирования и исполнения бюджета для повышения производительности труда на стадиях государственного планирования и его реализации.
Для совершенствования системы государственной статистики в части осуществления мониторинга эффективности достижения стратегических целей государства будет введена государственная статистическая отчетность, основанная на статистических наблюдениях за достижениями целевых индикаторов в процессе исполнения стратегических и операционных (годовых) планов государственных органов, их целевых программ.
Результаты
Внедрение системы государственного планирования, ориентированной на результаты.

Осы мақсатқа қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасының мынадай басым бағыттары белгіленген.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасының басым бағыттары
4.1. Мемлекеттік жоспарлау
Мақсаты
Мемлекеттік жоспарлаудың стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге және елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым міндеттерін іске асыруға бағдарланған тұтас және тиімді жүйесін қалыптастыру.
Міндеттері
1. Мемлекеттік органдардың шешімдер қабылдаудағы дербестігін және олардың түпкілікті нәтижелерге (мақсатты индикаторлар) қол жеткізуге жауапкершілігін арттыруға бағытталған бағдарламалық құжаттарды әзірлеуге және ұстауға жаңа тәсілдерді көздейтін мемлекеттік жоспарлау жүйесін әзірлеу және енгізу.
2. Мемлекеттік жоспарлаудың қисынды жігін құру: мемлекеттік
мақсаттар - мемлекеттік органдардың стратегиялық мақсаттары - тактикалық міндеттер - іс-шаралар - ресурстар - бюджет.
3. Мемлекеттік органдар қызметінің және олардың бюджет қаражатын пайдаланудың ашықтығын және қоғамның бақылауында болуын қамтамасыз ету.
4. Мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру бөлігінде мемлекеттік статистика жүйесін жетілдіру.
Шешу жолдары
Үкімет экономиканың бәсекеге қабілеттілігінің сапалы жаңа деңгейіне және экспорттық мүмкіндіктеріне қол жеткізу стратегиясын әзірлейді және бәсекеге қабілеттілік пен экспорт жөніндегі ұлттық кеңес құрады.
Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесі әзірленетін және енгізілетін болады.
Бұл әрбір мемлекеттік органның өзінің дамуының стратегиялық жоспарын (5 жылға арналған) және оның негізінде мемлекеттік органдардың мақсатты бағдарламаларын, операциялық (жылдық) жоспарларын әзірлеуін көздейді. Үкімет пен мемлекеттік органдардың басшылары арасында нысаналы индикаторларды белгілей отырып, үш жылдық кезеңге арналған меморандум жасалатын болады. Жыл сайын мемлекеттік органдардың қызметі туралы есептер жарияланатын болады. Өңірлерде осыған ұқсас жүйе енгізілетін болады.
Мемлекеттік жоспарлауға жаңа тәсілдер енгізу кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын болады. 2007-2008 жылдары олар екі-үш пилоттық мемлекеттік органдарда және екі пилоттық өңірде енгізілетін болады. 2009 жылдан бастап барлық мемлекеттік органдар мен өңірлердің мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесіне көшуі жоспарланып отыр.
Жоспарлаудың жаңа жүйесін іс жүзінде іске асыру үшін тиісті нормативтік құқықтық база жасалатын болады.
Мемлекеттік жоспарлаудың қисынды жігін құру үшін мыналар жүзеге асырылатын болады:
мемлекеттік органдардың дербестігі мен қызметтің нәтижелеріне жауапкершілігін күшейтетін Үкіметтің әлеуметтік-экономикалық саясатын іске асырудың негізгі құралы ретінде мемлекеттік органдарда стратегиялық жоспарлау жүйесіне көшу;
мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары міндеттерінің бюджеттік бағдарламалармен, ал жоспарлардың міндеттерін шешуге бағытталған іс-шаралардың бюджеттік бағдарламалардың кіші бағдарламаларымен, мемлекеттік органдар қызметінің аралық және түпкілікті нәтижелерін бағалаудың сандық және сапалық көрсеткіштерінің жүйесін әзірлеумен байланысуы;
мемлекеттік орган қызметінің жоспарланған жылға арналған жоспары туралы баяндамасын стратегиялық жоспарлардың негізінде қалыптасқан және мемлекеттік органдардың стратегиялық мақсаттарын болжамды шығындармен байланыстыратын бюджеттік өтінімнің құрамдас бөлігі ретінде практикаға енгізу;
мемлекеттік органдардың жоспарларын әзірлеу және іске асыру кезінде, мемлекеттік жоспарлауға жаңа тәсілдер енгізуді ескере отырып, олардың дербестігі мен жауапкершілігін күшейту;
мемлекеттік органдардың нақты стратегиялық нысаналы индикаторлар жүйесін әзірлеуі;
мемлекеттік стратегиялық мақсаттар мен тиісті түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мониторингінің жүйесін енгізу.
Мемлекеттік жоспарлаудың Жаңа жүйесіне көшкенге дейін қолданыстағы бағдарламалық құжаттарды біріктіру, қысқарту және жекелеген міндеттерді шешуді мемлекеттік органдардың деңгейіне беру жолымен оларды оңтайландыру жүргізілетін болады.
Мемлекеттік органдар қызметінің және олардың бюджет қаражатын пайдалануының ашықтығын және қоғамның бақылауында болуын қамтамасыз ету үшін мыналар жүзеге асырылатын болады:
мемлекеттік органдар қызметін және олар іске асыратын бағдарламаларды үкіметтік емес ұйымдар (қоғамдық бірлестіктер) мен халықтың мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасы туралы пікірлерін ескере, осы бағалау нәтижелерін міндетті түрде жариялай және мемлекеттік органдардың алдағы жұмысын жақсарту үшін ұсынымдар әзірлей отырып, түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мәніне бағалау институтын енгізу;
бюджеттік бағдарламаларды іске асыру нәтижелеріне, олардың ашықтығына және бақылануына уақтылы қол жетімділікті қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік сатып алуды жүргізу рәсімдерін жетілдіру;
мемлекеттік жоспарлау және оны іске асыру сатысында еңбек өнімділігін арттыру үшін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару рәсімдерін ықпалдастыру мақсатында қолданыстағы ақпараттық жүйелерді оңтайландыру және жаңғырту.
Мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу тиімділігінің мониторингін жүзеге асыру бөлігінде мемлекеттік статистика жүйесін жетілдіру үшін мемлекеттік органдардың стратегиялық және операциялық (жылдық) жоспарларын, олардың нысаналы бағдарламаларын орындау процесінде нысаналы индикаторлар жетістіктеріне статистикалық қадағалауларға негізделген мемлекеттік статистикалық есептілік енгізілетін болады.
Нәтижелері
Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу.

4.2. Повышение эффективности проведения экономической политики государства
4.2.1. Фискальная политика
Цель
Совершенствование механизмов налогово-бюджетной политики в целях повышения производительности и диверсификации экономики страны, решения приоритетных задач социально-экономического развития.
Задачи
1. Обеспечение устойчивости налогово-бюджетной системы, повышение фискальной дисциплины, проведение умеренно жесткой политики государственных расходов и осуществление эффективного управления активами Национального фонда.
2. Стимулирование роста деловой активности хозяйствующих субъектов и населения путем проведения налоговой политики, направленной на оптимизацию налоговой нагрузки на экономику, упрощение и повышение прозрачности налоговых процедур.
3. Обеспечение расходования бюджетных средств на решение основных задач государственной социально-экономической политики.
Пути решения
Для поддержания макроэкономической стабильности и устойчивости налогово-бюджетной системы предусматриваются:
обеспечение в среднесрочном периоде номинальных темпов роста расходов государственного бюджета, не превышающих номинальных темпов роста экономики;
постепенное снижение ненефтяного дефицита бюджета;
совершенствование механизма формирования и использования средств Национального фонда, направленного на повышение эффективности управления его активами;
эффективное управление государственным и гарантированным государством заимствованием и долгом, поручительствами государства, в том числе оптимизация структуры государственного долга путем досрочного погашения внешних займов, уменьшение доли внешнего заимствования в структуре финансирования дефицита бюджета.
В целях стимулирования роста деловой активности в стране на основе анализа и оценки действующей системы налогообложения и мирового опыта предусматриваются:
подготовка предложений по внесению изменений и дополнений в налоговое законодательство по поэтапному перераспределению в среднесрочном периоде налогового бремени с доходов юридических лиц на доходы физических лиц без повышения уровня нагрузки на социально уязвимые слои населения;
совершенствование таможенного и налогового администрирования;
дальнейшее упрощение и повышение прозрачности налоговых и таможенных процедур;
введение с 2008 года уведомительной системы получения инвестиционных налоговых преференций по проектам малого и среднего бизнеса в несырьевом секторе экономики.
Для ориентации бюджетных расходов на эффективное решение основных направлений государственной социально-экономической политики предусматриваются:
интеграция целей и задач стратегического, среднесрочного и бюджетного планирования;
ориентация процесса планирования и исполнения бюджета на эффективность и результативность бюджетных расходов, сокращение неэффективных затрат;
обеспечение прозрачности процесса формирования и исполнения бюджета;
усиление требований к администраторам бюджетных программ по соблюдению бюджетной дисциплины;
повышение качества управления бюджетными деньгами (наличностью).
Результаты
Повышение эффективности механизмов налогово-бюджетной политики, расходов бюджета, полное выполнение финансовых обязательств государства.

4.2. Мемлекеттің экономикалық саясатын жүргізу тиімділігін арттыру
4.2.1. Фискалдық саясат мақсаты
Ел экономикасының өнімділігі мен оны әртараптандыруды арттыру, әлеуметтік-экономикалық дамудың басым міндеттерін шешу мақсатында салық-бюджет саясатының тетіктерін жетілдіру.
Міндеттері
1. Салық-бюджет жүйесінің орнықтылығын қамтамасыз ету, фискалдық тәртіпті арттыру, мемлекеттік шығыстардың қалыпты қатаң саясатын жүргізу және ұлттық қордың активтерін тиімді басқаруды жүзеге асыру.
2. Экономикаға салық жүктемесін оңтайландыруға, салықтық рәсімдерді оңайлатуға және олардың ашықтығын арттыруға бағытталған салық саясатын жүргізу жолымен шаруашылық жүргізуші субъектілер мен халықтың іскерлік белсенділігінің өсуін ынталандыру.
3. Бюджет қаражатының мемлекеттік әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі міндеттерін шешуге жұмсалуын қамтамасыз ету.
Шешу жолдары
Салық-бюджет жүйесінің макроэкономикалық тұрақтылығын және орнықтылығын қолдау үшін мыналар көзделеді:
орта мерзімді кезеңде экономика өсімінің номиналды қарқынынан аспайтын мемлекеттік бюджет шығыстары өсімінің номиналды қарқынын қамтамасыз ету;
бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығын бірте-бірте төмендету;
Ұлттық қордың активтерін басқарудың тиімділігін арттыруға бағытталған қаражатын қалыптастыру мен пайдалану тетігін жетілдіру;
мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз бен борышты, мемлекеттің кепілгерліктерін тиімді басқару, оның ішінде сыртқы қарыздарды мерзімінен бұрын өтеу, бюджет тапшылығын қаржыландыру құрылымында сырттан қарыз алу үлесін азайтудың жолымен мемлекеттік борыш құрылымын оңтайландыру.
Салық салудың қолданыстағы жүйесін талдау мен бағалау және әлемдік тәжірибе негізінде елдегі іскерлік белсенділіктің өсуін ынталандыру мақсатында мыналар көзделеді:
орта мерзімді кезеңде салық ауыртпалығын заңды тұлғалардың кірістерінен жеке тұлғалардың кірістеріне халықтың әлеуметтік осал топтарына жүктеме деңгейін арттырмастан кезең-кезеңімен қайта бөлу бойынша салық заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар дайындау;
кедендік және салық әкімшілігін жүргізу;
салық және кедендік рәсімдерді одан әрі оңайлату және олардың ашықтығын арттыру;
2008 жылдан бастап экономиканың шикізаттық емес секторында шағын және орта бизнестің жобалары бойынша инвестициялық салықтық преференциялар алудың хабарлау жүйесін енгізу.
Мемлекеттік әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын тиімді шешуге арналған бюджет шығыстарын бағдарлау үшін мыналар көзделеді:
стратегиялық, орта мерзімді және бюджеттік жоспарлаудың мақсаттары мен міндеттерін ықпалдастыру;
бюджетті жоспарлау және атқару процесін бюджеттік шығыстардың тиімділігі мен нәтижелілігіне, тиімсіз шығындарды қысқартуға бағдарлау;
бюджетті қалыптастыру мен атқару процесінің ашықтығын қамтамасыз ету;
бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бюджеттік тәртіпті сақтау бойынша қойылатын талаптарды күшейту;
бюджет ақшасын (қолма-қол ақшаны) басқарудың сапасын арттыру.
Нәтижелері
Салық-бюджет саясаты тетіктерінің, бюджет шығыстарының тиімділігін арттыру, мемлекеттің қаржылық міндеттемелерін толық орындау.

4.2.2. Антиинфляционная политика и развитие финансового сектора
Цель
Обеспечение стабильности цен, устойчивости и конкурентоспособности финансового сектора в условиях либерализации.
Задачи
1. Удержание уровня инфляции в заданных параметрах.
2. Укрепление финансового сектора Казахстана, повышение его устойчивости и конкурентоспособности, расширение охвата предприятий и населения услугами финансового сектора, дальнейшее развитие отдельных его сегментов.
3. Становление Республики Казахстан как основного финансового центра региона, обеспечивающего эффективное перераспределение финансовых потоков в рамках региона СНГ и Центральной Азии.
Пути решения
Удержание уровня инфляции в заданных параметрах будет осуществляться совместными действиями Правительства и Национального Банка Республики Казахстан.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" Национальный Банк будет проводить государственную денежно-кредитную политику, направленную на выполнение своей основной цели. В частности, это предполагает дальнейшее совершенствование инструментов и операционной основы денежно-кредитной политики, ужесточение денежно-кредитной политики в случае сохранения остроты проблемы избыточной ликвидности банковской системы.
Правительство в свою очередь будет оказывать содействие выполнению основной цели деятельности Национального Банка, в том числе по следующим направлениям:
стимулирование роста экономики преимущественно за счет повышения эффективности производства и роста производительности труда;
проведение умеренно жесткой фискальной политики, параметры которой будут согласованы с денежно-кредитной политикой;
проведение политики накопления средств в Национальном фонде в период высоких цен на сырьевые ресурсы;
регулирование цен на товары и услуги субъектов естественных монополий в рамках среднесрочных тарифных планов;
контроль за ценообразованием на товары и услуги субъектов, занимающих доминирующее (монопольное) положение;
выявление и пресечение фактов ценового сговора, недобросовестной конкуренции;
создание условий для развития конкурентной среды, конкурентных внутренних рынков;
становление и развитие биржевой торговли;
развитие торговой инфраструктуры;
обеспечение сбалансированности внутренних товарных рынков.
Конкретные макроэкономические ориентиры, в том числе и ориентиры денежно-кредитной политики, а также совместные действия сторон по их достижению будут определяться в ежегодных совместных заявлениях Правительства и Национального Банка.
Обеспечение устойчивости и конкурентоспособности финансовой системы в условиях либерализации экономики будет осуществляться с учетом реализации Концепции развития финансового сектора Республики Казахстан на 2007-2011 годы, а также будет связано с:
повышением устойчивости и стабильности финансовых институтов, качества услуг финансового сектора и их доступности;
улучшением стандартов регулирования финансового сектора, дальнейшей его либерализацией в целях повышения конкуренции на рынке финансовых услуг;
заключением меморандума по вопросам финансовой стабильности между Национальным Банком, Агентством по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Правительством;
созданием условий для оказания рыночно оправданной поддержки перспективным секторам экономики со стороны банковской системы Казахстана и усилением банковского присутствия в региональных экономических проектах, в том числе в рамках государственно-частного партнерства;
рассмотрением вопроса об эффективности применяемых мер по ограничению внешнего заимствования с учетом необходимости поддержания оптимального размера совокупного внешнего долга Казахстана;
созданием эффективно функционирующего фондового рынка и привлечением населения к активному инвестированию своих сбережений в ценные бумаги;
расширением инфраструктуры электронных банковских услуг.
Повышение инвестиционной грамотности населения будет осуществляться с использованием коммуникационных средств.
Становление Республики Казахстан основным финансовым центром в рамках региона СНГ и Центральной Азии будет обеспечиваться за счет достижения отдельными сегментами финансового сектора лидирующих региональных позиций через:
развитие и эффективную работу регионального финансового центра г. Алматы;
развитие рынка ценных бумаг Казахстана как наиболее ликвидного и доступного рынка в СНГ и Центральной Азии;
создание в Казахстане наиболее ликвидного валютного рынка по основным видам валют;
развитие казахстанских финансовых институтов (банков, пенсионных фондов, страховых компаний и других финансовых институтов) как крупнейших региональных финансовых организаций, способных обеспечить потребности региона СНГ и Центральной Азии в финансовых ресурсах, а также поддержку, продвижение инвестиций и интересов казахстанских предприятий на региональные рынки;
достижение финансовым сектором Казахстана стандартов экономически развитых стран по показателям: стабильности, устойчивости, прозрачности, а также лидерства в СНГ и Центральной Азии по уровню, качеству и разнообразности финансовых продуктов.
При этом в условиях предстоящего вступления Казахстана во Всемирную торговую организацию одной из важнейших задач является сохранение устойчивых позиций и конкурентоспособности отечественных финансовых институтов.
Результаты
Предпринимаемые меры позволят:

4.2.2. Инфляцияға қарсы саясат және қаржы секторын дамыту
Мақсаты
Ырықтандыру жағдайында баға тұрақтылығын, қаржы секторының орнықтылығы мен бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету.
Міндеттері
1. Инфляцияның деңгейін берілген параметрлерде ұстап тұру.
2. Қазақстанның қаржы секторын нығайту, оның орнықтылығын және бәсекеге қабілеттілігін арттыру, кәсіпорындар мен халықтың қаржы секторының қызметтерімен қамтылуын кеңейту, оның жекелеген сегменттерін одан әрі дамыту.
3. Қазақстан Республикасының ТМД мен Орталық Азия өңірі шеңберінде қаржы ағындарын тиімді қайта бөлуді қамтамасыз ететін өңірдің негізгі қаржы орталығы ретінде қалыптасуы.
Шешу жолдары
Инфляцияның деңгейін берілген параметрлерде ұстап тұру Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ұлттық Банкінің бірлескен іс-қимылдарымен жүзеге асырылатын болады.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Ұлттық Банк өзінің негізгі мақсатын орындауға бағытталған мемлекеттік ақша-кредит саясатын жүргізетін болады. Атап айтқанда, бұл ақша-кредит саясатының құралдары мен операциялық негізін одан әрі жетілдіруді, банк жүйесінің шамадан тыс өтімділігі проблемасының өткірлігі сақталған жағдайда ақша-кредит саясатын қатайтуды болжайды.
Үкімет, өз кезегінде, Ұлттық Банк қызметінің негізгі мақсатын орындауға оның ішінде мынадай бағыттар бойынша жәрдем көрсететін болады:
көбінесе өндірістің тиімділігін арттыру және еңбек өнімділігін өсіру есебінен экономиканың өсуін ынталандыру;
өлшемдері ақша-кредит саясатымен келісілетін біркелкі қатаң фискалдық саясат жүргізу;
шикізат ресурстарына жоғары баға кезеңінде ұлттық қорда қаражатты жинақтау саясатын жүргізу;
орта мерзімді тарифтік жоспарлар шеңберінде табиғи монополиялар субъектілерінің тауарлары мен қызметтер көрсетуіне бағаны реттеу;
үстем (монополиялық) жағдайға ие субъектілердің тауарлары мен қызметтер көрсетуіне баға белгілеуді бақылау;
баға жөнінде сөз байласу фактілерін, теріс пиғылды бәсекелестікті анықтау және жолын кесу;
бәсекелі ортаны, бәсекелі ішкі нарықтарды дамыту үшін жағдай жасау;
биржалық сауданың қалыптасуы және оны дамыту;
сауда инфрақұрылымын дамыту;
ішкі тауар нарықтарының теңгерімділігін қамтамасыз ету.
Нақты макроэкономикалық бағдарлар, оның ішінде ақша-кредит саясатының бағдарлары, сондай-ақ тараптардың оларға қол жеткізу жөніндегі бірлескен іс-қимылдары Үкімет пен Ұлттық Банктің жыл сайынғы бірлескен мәлімдемелерінде айқындалатын болады.
Экономиканы ырықтандыру жағдайында қаржы жүйесінің орнықтылығы мен бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының қаржы секторын дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған тұжырымдамасын іске асыруды ескере отырып жүзеге асырылады, сондай-ақ мыналарға:
қаржы институттарының орнықтылығы мен тұрақтылығын, қаржы секторы қызметтерінің сапасын және оларға қол жетімділікті арттыруға;
қаржы қызметтері нарығында бәсекені арттыру мақсатында қаржы секторын реттеу стандарттарын жақсартуға, оны одан әрі ырықтандыруға;
Ұлттық Банк, Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі және Үкімет арасында қаржылық тұрақтылық мәселелері бойынша меморандум жасасуға;
Қазақстанның банк жүйесі тарапынан экономиканың перспективалық секторларына нарықтық ақталған қолдау көрсету үшін жағдай жасауға және өңірлік экономикалық жобаларда, оның ішінде мемлекеттік-жеке меншік әріптестік шеңберінде банктік қатысуды күшейтуге;
Қазақстанның жиынтық сыртқы борышының оңтайлы мөлшерін ұстап тұру қажеттілігін ескере отырып, сыртқы қарыз алуды шектеу жөнінде қолданылатын шаралардың тиімділігі туралы мәселені қарауға;
тиімді жұмыс істейтін қаржы нарығын құруға және халықты өздерінің жинақтарын бағалы қағаздарға белсенді түрде инвестициялауға тартуға;
электрондық банктік қызметтердің инфрақұрылымын кеңейтуге байланысты болады.
Халықтың инвестициялық сауаттылығын арттыру коммуникация құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырылатын болады.
Қазақстан Республикасының, ТМД мен Орталық Азия өңірі шеңберінде негізгі қаржы орталығы ретінде қалыптасуы қаржы секторының жекелеген сегменттерінің көшбасылық өңірлік ұстанымдарға қол жеткізуі есебінен мыналар:
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығын дамыту және оның тиімді жұмыс істеуі;
ТМД мен Орталық Азиядағы неғұрлым өтімді және қол жетімді нарық ретінде Қазақстанның бағалы қағаздар нарығын дамыту;
валюталардың негізгі түрлері бойынша Қазақстанда неғұрлым өтімді валюта нарығының қалыптасуы;
қазақстандық қаржы институттарының (банктердің, зейнетақы қорларының, сақтандыру компанияларының және басқа да қаржы институттарының) ТМД мен Орталық Азия өңірінің қаржы ресурстарына қажеттілігін, сондай-ақ Қазақстандық кәсіпорындардың инвестициялары мен мүдделерін қолдауды, өңірлік нарықтарға жылжытуды қамтамасыз етуге қабілетті ірі өңірлік қаржы ұйымдары ретінде дамуы;
Қазақстанның қаржы секторының мынадай көрсеткіштер: тұрақтылық, орнықтылық, айқындылық, сондай-ақ қаржы өнімдерінің деңгейі, сапасы мен әртүрлілігі бойынша ТМД мен Орталық Азиядағы көшбасылық бойынша экономикалық жағынан дамыған елдердің стандарттарына қол жеткізуі арқылы қамтамасыз етілетін болады.
Бұл ретте Қазақстанның алдағы Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруі жағдайында отандық қаржы институттарының орнықты ұстанымдар мен бәсекеге қабілеттілікті сақтауы маңызды міндеттердің бірі болып табылады.
Нәтижелері
Қолданылатын шаралар:

удержать инфляцию на уровне 5-7 % в год;
повысить уровень развития отечественного финансового сектора, его устойчивость, конкурентоспособность, что, в свою очередь, позволит стать Казахстану основным финансовым центром в рамках региона СНГ и Центральной Азии и позитивно скажется на развитии экономики республики в целом;
повысить уровень инвестиционной грамотности населения;
обеспечить становление регионального финансового центра города Алматы как нового сегмента международного финансового рынка.
4.2.3. Развитие конкуренции, защита конкурентной среды и эффективное регулирование деятельности естественных монополий
Цель
Дальнейшее развитие свободной конкуренции, регулирование деятельности естественных монополий.
Задачи
1. Создание свободной конкурентной среды и равных условий всем субъектам рынка.
2. Формирование эффективной системы регулирования деятельности субъектов естественных монополий, стимулирующей направление инвестиций на модернизацию и обновление активов, повышение качества предоставляемых ими услуг.
3. Совершенствование системы защиты конкуренции.
Пути решения
Для решения поставленных задач будет предусмотрено следующее:
пересмотр роли, функций и структуры регулирующих органов путем создания независимых отраслевых регуляторов, совмещающих функции тарифного и технического регулирования;
устранение монополизации и негативной экономической концентрации в инфраструктурных отраслях экономики, в том числе железнодорожной отрасли, телекоммуникациях и энергетике, развитие конкуренции в данных сферах;
реализация мер по устранению барьеров, препятствующих выходу на рынок новых компаний, в том числе на рынок внутриреспубликанских авиаперевозок;
установление на законодательном уровне обязанности субъектов рынка, занимающих доминирующее положение, проводить закупки товаров (работ и услуг), значительно влияющих на себестоимость монопольно реализуемых товаров (работ и услуг), путем проведения открытых конкурсов;
проведение ревизии и совершенствование национального законодательства в соответствии с международными стандартами;
введение адекватных мер и штрафных санкций за нарушение антимонопольного законодательства;
исключение излишних посреднических структур, негативно влияющих на развитие конкуренции в сфере оборота нефтепродуктов и предоставление коммунальных услуг населению в области газоснабжения, электроэнергетики;
принятие новой редакции Закона Республики Казахстан "О товарных биржах", обеспечивающего открытое и эффективное функционирование товарных бирж, прозрачный механизм формирования цен на реализуемые на них товары, добросовестную конкуренцию между участниками биржевой торговли;
институциональное усиление государственного органа по защите конкуренции;
пересмотр порядка предоставления доступа к сетям и услугам субъектов естественных монополий в целях обеспечения беспрепятственного и недискриминационного доступа всем потребителям услуг;
пересмотр подходов к нормированию численности персонала и расходов сырья, материалов, топлива, различных видов энергии субъектов естественных монополий;
разработка нормативных правовых актов, направленных на:
стимулирование инвестиционных вложений в модернизацию активов субъектов естественных монополий, повышение эффективности и качества их услуг, улучшение менеджмента и показателей деятельности;
рационализацию затрат и технологий предоставления регулируемых услуг субъектами естественных монополий;
снижение уровней нормативных технических потерь субъектов естественных монополий, учитываемых при формировании тарифов.
Результаты
Развитие свободной и добросовестной конкуренции на товарных рынках республики, снижение степени монополизации рынков, создание равных условий для конкуренции, сокращение сфер естественных монополий, обеспечение прозрачности механизма формирования цен на регулируемые товары (работы и услуги).
Будет сформирована комплексная система регулирования деятельности субъектов естественных монополий, позволяющая обеспечить повышение прозрачности, обоснованности и предсказуемости уровней тарифов, эффективности функционирования и рост инвестиций в обновление и модернизацию основных производственных фондов субъектов естественных монополий.

инфляцияны жылына 5-7 % деңгейінде ұстауға;
отандық қаржы секторының даму деңгейін, оның орнықтылығын, бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, бұл өз кезегінде Қазақстанның ТМД мен Орталық Азия өңірі шеңберінде негізгі қаржы орталығына айналуға мүмкіндік береді әрі тұтастай алғанда республика экономикасының дамуына оң әсер етеді;
халықтың инвестициялық сауаттылығы деңгейін арттыруға;
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының халықаралық қаржы нарығының Жаңа сегменті ретінде қалыптасуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
4.2.3. Бәсекені дамыту, бәсекелі ортаны қорғау және табиғи монополиялардың қызметін тиімді реттеу
Мақсаты
Еркін бәсекені одан әрі дамыту, табиғи монополиялардың қызметін реттеу.
Міндеттері
1. Еркін бәсекелі орта құру және нарықтың барлық субъектілеріне тең жағдай жасау.
2. Инвестицияларды активтерді жаңғыртуға және жаңартуға бағыттауды ынталандыратын табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің тиімді жүйесін қалыптастыру, олар ұсынатын қызметтердің сапасын арттыру.
3. Бәсекені қорғау жүйесін жетілдіру.
Шешу жолдары
Алға қойылған міндеттерді шешу үшін мыналар көзделеді:
тарифтік және техникалық реттеу функцияларын біріктіретін тәуелсіз салалық реттеуіштерді жасау жолымен реттеуші органдардың рөлін, функциялары мен құрылымын қайта қарау;
экономиканың инфрақұрылымдық салаларында, оның ішінде темір жол саласында, телекоммуникацияда және энергетикада монополияландыруды және келеңсіз экономикалық шоғырландыруды жою, осы салаларда бәсекені дамыту;
жаңа компаниялардың нарыққа, оның ішінде республикаішілік авиатасымалдар нарығына шығуын бөгейтін кедергілерді жою жөніндегі шараларды іске асыру;
үстем жағдайға ие нарық субъектілерінің міндеттерін заңнамалық деңгейде белгілеу, ашық конкурстар өткізу жолымен монополиялық түрде сатылатын тауарлардың (жұмыстардың және қызмет көрсетулердің) өзіндік құнына елеулі әсер ететін тауарларды (жұмыстарды және қызмет көрсетулерді) сатып алуды жүргізу;
ұлттық заңнамаға халықаралық стандарттарға сәйкес тексеріс жүргізу және оны жетілдіру;
монополияға қарсы заңнаманы бұзғаны үшін барабар шаралар мен айыппұл санкцияларын енгізу;
мұнай өнімдерінің айналымы және газбен жабдықтау, электр энергетикасы саласында халыққа коммуналдық қызметтер көрсету аясында бәсекені дамытуға келеңсіз әсер ететін артық делдал құрылымдарды алып тастау;
тауар биржаларының ашық және тиімді жұмыс істеуін, оларда сатылатын тауарлардың бағасын қалыптастырудың айқын тетігін, биржа саудасына қатысушылар арасында адал бәсекені қамтамасыз ететін "Тауар биржалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жаңа редакциясын қабылдау;
бәсекені қорғау жөніндегі мемлекеттік органды институционалдық күшейту;
қызметтерді тұтынушылардың бәріне кедергісіз және кемсітпейтін қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында табиғи монополиялар субъектілерінің желілері мен қызметтеріне қол жеткізуді ұсыну тәртібін қайта қарау;
табиғи монополиялар субъектілері персоналының санын және олардың шикізат, материалдар, отын, энергияның әр түрлі шығыстарын нормалау тәсілдерін қайта қарау;
мыналарды:
табиғи монополиялар субъектілерінің активтерін жаңғыртуға салынатын инвестициялық салымдарды ынталандыруға, олардың қызметтерінің тиімділігі мен сапасын арттыруға, менеджментті және қызмет көрсеткіштерін жақсартуға;
табиғи монополиялар субъектілерінің реттелетін қызметтерді көрсету шығындарын және технологияларын ұтымды етуге;
табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін нормативтік техникалық шығындарының деңгейлерін төмендетуге бағытталған нормативтік құқықтық актілер әзірлеу.
Нәтижелері
Республиканың тауар нарықтарында еркін және адал бәсекені дамыту, нарықтарды монополияландыру дәрежесін төмендету, бәсеке үшін тең жағдай жасау, табиғи монополиялар салаларын қысқарту, реттелетін тауарларға (жұмыстар мен қызметтер көрсетуге) бағаны қалыптастыру тетігінің айқындылығын қамтамасыз ету.
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеудің тарифтер деңгейінің айқындылығын, негізділігін және алдын ала белгілі болуын, табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі өндірістік қорларын жаңартуға және жаңғыртуға инвестициялардың жұмыс істеу тиімділігін арттыруды және оларды өсіруді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін кешенді жүйесі қалыптастырылатын болады.

4.2.4. Развитие бизнес-среды и поддержка предпринимательства
Цель
Создание благоприятных условий законодательного и институционального характера для эффективного развития предпринимательства, дальнейшее сокращение административных барьеров, поддержка малого и среднего бизнеса, в том числе государственными холдингами.
Задачи
1. Устранение административных барьеров, препятствующих развитию бизнеса.
2. Улучшение бизнес-климата.
3. Создание стимулов для вовлечения малого и среднего бизнеса в сотрудничество с государственными холдингами.
Пути решения
Для решения поставленных задач предусматриваются:
упрощение отчетности субъектов малого и среднего предпринимательства;
совершенствование процесса создания новых предприятий и компаний, в том числе сокращение срока регистрации фирмы до 2-3 дней;
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О частном предпринимательстве", в том числе в части введения понятия "социальная ответственность бизнеса";
устранение дублирования и сокращение разрешительных процедур и проверок;
упрощение процедур лицензирования, согласования, сертификации, стандартизации, аккредитации и аттестации;
совершенствование законодательства об аудиторской деятельности;
совершенствование налогового законодательства для стимулирования развития предпринимательства и дальнейшего выхода бизнеса из "тени";
внесение изменений и дополнений в таможенное законодательство в части упрощения экспортных и импортных процедур;
развитие микрофинансового сектора страны;
предоставление консалтинговых и обучающих услуг субъектам малого и среднего предпринимательства путем улучшения и расширения деятельности объектов инфраструктуры во всех регионах Казахстана;
разработка новых продуктов кредитования АО "Фонд развития малого предпринимательства", внедрение долгосрочного кредитования для субъектов малого предпринимательства;
передача несвойственных функций (аутсорсинг) национальных компаний, входящих в состав государственных холдингов, малому и среднему бизнесу;
обеспечение размещения заказов национальных компаний, входящих в состав государственных холдингов, среди предприятий малого и среднего бизнеса Казахстана.
Результаты
Согласно критериям Всемирного Банка (Doing Business) будут улучшены следующие индикаторы рейтинга легкости ведения бизнеса: открытие бизнеса, лицензирование, регистрация собственности, уплата налогов, ведение международной торговли, закрытие компании. В результате общий рейтинг Казахстана будет повышен с 63 места в 2006 году до 58 - в 2007 году, 53 - в 2008 году и 48 - в 2009 году.

4.2.4. Бизнестік ортаны дамыту және кәсіпкерлікті қолдау
Мақсаты
Кәсіпкерлікті тиімді дамыту үшін заңнамалық және институционалдық сипатта қолайлы жағдай жасау, әкімшілік кедергілерді одан әрі қысқарту, шағын және орта бизнесті, оның ішінде мемлекеттік холдингтердің қолдауы.
Міндеттері
1. Бизнесті дамытуды бөгейтін әкімшілік кедергілерді жою.
2. Бизнес ахуалды жақсарту.
3. Шағын және орта бизнесті мемлекеттік холдингтермен ынтымақтастыққа тарту үшін ынталық туғызу.
Шешу жолдары
Алға қойылған міндеттерді шешу үшін мыналар көзделеді:
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің есептілігін оңайлату;
жаңа кәсіпорындар мен компаниялар құру процесін жетілдіру, оның ішінде фирманы тіркеудің мерзімін 2-3 күнге дейін қысқарту;
"Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына , оның ішінде"бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі"ұғымын енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
қайталауды жою және рұқсат беру рәсімдері мен тексерулерді қысқарту;
лицензиялау, келісу, сертификаттау, стандарттау, аккредиттеу және аттестаттау рәсімдерін оңайлату;
аудиторлық қызмет туралы заңнаманы жетілдіру;
кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру және бизнестің"көлеңкеден" одан әрі шығуы үшін салық заңнамасын жетілдіру;
кеден заңнамасына экспорттық және импорттық рәсімдерді оңайлату бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
елдің шағын қаржы секторын дамыту;
Қазақстанның барлық өңірлерінде инфрақұрылым объектілерінің қызметін жақсарту және кеңейту жолымен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне консалтингтік және үйретуші қызметтер көрсету;
"Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ-ның кредит беруінің жаңа өнімдерін әзірлеу, шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін ұзақ мерзімді кредит беруді енгізу;
мемлекеттік холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компанияларға тән емес функцияларды шағын және орта бизнеске беру (аутсорсинг);
мемлекеттік холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың тапсырыстарын Қазақстанның шағын және орта бизнес кәсіпорындары арасында орналастыруды қамтамасыз ету.
Нәтижелері
Дүниежүзілік Банктің (Doing Busines) өлшемдеріне сәйкес бизнесті жүргізу жеңілдігі рейтингінің мынадай индикаторлары жақсартылатын болады: бизнес ашу, лицензиялау, меншікті тіркеу, салықтар төлеу, халықаралық сауданы жүргізу, компанияны жабу. Нәтижесінде Қазақстанның жалпы рейтингі 2006 жылы 63-орыннан 2007 жылы 58-ге, 2008 жылы 53-ке және 2009 жылы 48-ге дейін жоғарылайтын болады.

4.2.5. Эффективное управление государственной собственностью
Цель
Повышение эффективности управления государственной собственностью посредством внедрения принципов корпоративного управления.
Задачи
1. Внедрение принципов корпоративного управления в акционерных обществах с государственным участием.
2. Оптимизация государственной собственности.
Пути решения
Государственными холдингами будет совершенствоваться система корпоративного управления в акционерных обществах с государственным участием путем оценки результатов их работы, внедрения института независимых директоров и других принципов корпоративного управления.
Будут внедрены меры по организации эффективного управления, контролю за деятельностью государственных холдингов и обеспечению прозрачности их деятельности, утверждены концепции развития государственных холдингов, на основе которых будут приняты стратегии их развития.
Будет утвержден Типовой кодекс корпоративного управления для акционерных обществ с государственным участием и их дочерних (зависимых) организаций.
Для оптимизации государственной собственности будут последовательно приняты меры, направленные на совершенствование законодательства в области управления государственной собственностью. Будут подготовлены изменения и дополнения в законодательные акты, касающиеся сфер деятельности государственных предприятий и регулирования вопросов, связанных со стратегическими объектами.
Будут определены перечни акционерных обществ (товариществ с ограниченной ответственностью) с государственным участием и государственных предприятий, необходимых для выполнения государственных задач и рекомендуемых для передачи в уставный капитал государственных холдингов, социально-предпринимательских корпораций и конкурентную среду.
Результаты
Повышение эффективности управления государственной собственностью и увеличение стоимости активов, принадлежащих государству.
4.3. Переход к устойчивому развитию, повышение качества жизни населения и развитие человеческого капитала
4.3.1. Природопользование и охрана окружающей среды
Цель
Рациональное и эффективное использование природных ресурсов посредством создания условий для перехода к устойчивому развитию и охране окружающей среды на основе баланса экономических, социальных и экологических аспектов повышения качества жизни населения.
Задачи
1. Создание эффективного механизма внедрения в планирование социально-экономического развития страны принципов устойчивого развития.
2. Создание условий для устойчивого и рационального использования природных ресурсов, в том числе водных, лесных, рыбных ресурсов, растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий, возобновляемых источников энергии.

4.2.5. Мемлекеттік меншікті тиімді басқару
Мақсаты
Корпоративтік басқару принциптерін енгізу арқылы мемлекеттік меншікті басқару тиімділігін арттыру.
Міндеттері
1. Мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарда корпоративтік басқару принциптерін енгізу.
2. Мемлекеттік меншікті оңтайландыру.
Шешу жолдары
Мемлекеттік холдингтер мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдарда олардың жұмыс нәтижелерін бағалау, тәуелсіз директорлар институтын және корпоративтік басқарудың басқа да принциптерін енгізу жолымен корпоративтік басқару жүйесін жетілдіретін болады.
Мемлекеттік холдингтерді тиімді басқаруды ұйымдастыру, олардың қызметін бақылау және олардың қызметінің айқындылығын қамтамасыз ету жөнінде шаралар енгізілетін, мемлекеттік холдингтерді дамыту тұжырымдамалары бекітілетін болады, мұның негізінде оларды дамыту стратегиялары қабылданады.
Мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдар және олардың еншілес (тәуелді) ұйымдары үшін Корпоративтік басқарудың үлгі кодексі бекітілетін болады.
Мемлекеттік меншікті оңтайландыру үшін мемлекеттік меншікті басқару саласындағы заңнаманы жетілдіруге бағытталған шаралар кезең-кезеңімен қабылданатын болады. Заңнамалық актілерге мемлекеттік кәсіпорындар қызметі салаларына және стратегиялық объектілерге байланысты мәселелерді реттеуге қатысты өзгерістер мен толықтырулар дайындалатын болады.
Мемлекеттік міндеттерді орындау үшін қажетті және мемлекеттік холдингтердің, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың жарғылық капиталына және бәсекелі ортаға беруге ұсынылатын мемлекет қатысатын акционерлік қоғамдардың (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің) және мемлекеттік кәсіпорындардың тізбелері айқындалатын болады.
Нәтижелері
Мемлекеттік меншікті басқару тиімділігін арттыру және мемлекетке тиесілі активтердің құнын ұлғайту.
4.3. Орнықты дамуға көшу, халықтың өмір сүру сапасын арттыру және адами капиталды дамыту
4.3.1. Табиғатты пайдалану және қоршаған ортаны қорғау
Мақсаты
Халықтың өмір сүру сапасын арттырудың экономикалық, әлеуметтік және экологиялық аспектілерінің теңгерімі негізінде орнықты дамуға және қоршаған ортаны қорғауға көшу үшін жағдай жасау арқылы табиғи ресурстарды ұтымды және тиімді пайдалану.
Міндеттері
1. Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлауға орнықты даму принциптерін енгізудің тиімді тетігін жасау.
2. Табиғи ресурстарды, оның ішінде су, орман, балық ресурстарын, жануарлар әлемін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, жаңартылатын энергия көздерін орнықты және ұтымды пайдалану үшін жағдай жасау.

3. Снижение эмиссии в окружающую среду за счет установления целевых показателей и квот, реализации положений Экологического кодекса , внедрения эколого-экономического стимулирования.
4. Активизация роли Казахстана в обеспечении трансграничного и международного взаимодействия в вопросах экологии (деградация земель, биологическое разнообразие и другие) и сохранения климата.
5. Формирование эффективных механизмов, стимулирующих создание производств или реконструкцию существующих предприятий с использованием новейших экологически чистых технологий и внедрение международных стандартов в сфере охраны стратегических водных ресурсов, достижение устойчивого обеспечения населения питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества.
Пути решения
Для создания эффективного механизма внедрения в планирование социально-экономического развития страны принципов устойчивого развития будут предприняты:
меры по проведению комплексной экологической политики в целях обеспечения вхождения Республики Казахстан в число пятидесяти наиболее развитых стран мира по индексу экологической устойчивости, которые позволят обеспечить баланс экономических, социальных и экологических факторов развития, решить острые экологические проблемы отдельных регионов республики;
разработка и утверждение целевых показателей устойчивого развития для отраслей и регионов страны, проведение экспертизы программных документов на соответствие принципам устойчивого развития.
Для создания условий устойчивого и рационального использования водных, лесных, рыбных ресурсов, растительного и животного мира, особо охраняемых природных территорий, возобновляемых источников энергии будут осуществлены:
пересмотр существующей системы регулирования и распределения стока бассейнов рек на основе научно обоснованных межгосударственных, национальных и региональных программ управления водными ресурсами;
разработка на основе действующих и разрабатываемых программных документов комплекса мер по сохранению и рациональному использованию водных ресурсов, лесов, растительного и животного мира;
разработка и стимулирование внедрения водосберегающих технологий, оборотных и замкнутых систем водопользования и безотходных технологий водопользования в базовых отраслях промышленности и сельском хозяйстве;
развитие системы особо охраняемых природных территорий с созданием трех государственных национальных парков, двух государственных природных резерватов, расширение площадей существующих четырех природных заповедников, трех государственных национальных парков;
активное вовлечение частного капитала в процесс охраны и воспроизводства водных, лесных, рыбных ресурсов и животного мира, повышение ответственности природопользователей в этих сферах.
Кроме того, будут проработаны вопросы по созданию Центра для генерации инновационных проектов по возобновляемым источникам энергии и Центра по проблемам устойчивого развития в Боровом.
Для снижения эмиссии в окружающую среду за счет установления целевых показателей и квот, реализации положений Экологического кодекса, внедрения эколого-экономического стимулирования будут предприняты следующие меры:
внедрение модели экологического нормирования и разрешительной системы на основе целевых показателей качества окружающей среды, введения региональных квот на эмиссии, обеспечения поэтапного перехода к передовым технологиям;
формирование нормативной правовой базы в соответствии с Экологическим кодексом, дальнейшая гармонизация природоохранного законодательства с международными стандартами;
разработка и внедрение принципа "Зеленая нефть" по сертификации предприятий по добыче, транспортировке и переработке углеводородных ресурсов на соответствие более жестким экологическим стандартам;
создание единой системы управления отходами в соответствии с международными принципами 4R с введением запрета на ввоз в страну технологий и оборудования с выработанным ресурсом;
создание единой государственной системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов с реформированием и модернизацией системы гидрометеорологической службы;
инвентаризация "исторических загрязнений" на территории страны и разработка масштабных мер по их поэтапной ликвидации;
комплексные мониторинговые исследования на Каспийском море с использованием космических технологий для определения экологической емкости региона в процессе осуществления хозяйственной деятельности.
Для активизации роли Казахстана в обеспечении трансграничного и международного взаимодействия в вопросах экологии и сохранения климата будут созданы трансграничные зоны устойчивого развития, реализованы межгосударственные соглашения и программы на основе бассейнового принципа, в первую очередь в Балхаш-Алакольской, Жайык-Каспийской, Иртышской зонах.
Для формирования эффективных механизмов, стимулирующих создание производств или реконструкцию существующих предприятий с использованием новейших экологически чистых технологий и внедрение международных стандартов в сфере охраны стратегических водных ресурсов, устойчивого обеспечения населения питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества будут приняты меры по:
использованию возможностей международных организаций и стран-доноров для решения экологических проблем;
проработке вопросов ратификации Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях, Картахенского протокола по биобезопасности к Конвенции ООН по биоразнообразию и Киотского протокола к Рамочной конвенции ООН об изменении климата;
внедрению новых экономических механизмов природопользования и охраны окружающей среды путем:
повышения стимулирующего характера платы за эмиссии и штрафных санкций за нарушения природоохранного законодательства;
стимулирования предприятий, значительно снизивших объемы эмиссий за счет внедрения прогрессивных технологий;
использования принципа "зеленых" закупок для стимулирования в рамках государственного заказа производства экологически безопасных товаров и услуг;
расширения доступа общественности к экологической информации, участия общественности в принятии решений, укрепления сотрудничества с неправительственными организациями;
реализации комплекса мер по обеспечению населения питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества, разработки дифференцированных стандартов качества питьевой воды.
Будут предприняты меры по более широкому охвату предприятий и организаций страны международными стандартами экологического менеджмента ISO: 14001, гармонизации стандартов качества окружающей среды с международными аналогами.
Будет создан Евразийский центр воды в городе Астане, призванный в комплексе решать вопросы исследования и охраны водных ресурсов на континенте.
Результаты

3. Нысаналы көрсеткіштер мен квоталарды белгілеу, Экологиялық кодекстің ережелерін іске асыру, экологиялық-экономикалық ынталандыруды енгізу есебінен қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету.
4. Экология (жердің тозуы, биологиялық әртүрлілік және басқалар) және климатты сақтау мәселелерінде трансшекаралық және халықаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуде Қазақстанның рөлін жандандыру.
5. Ең жаңа экологиялық таза технологияларды пайдалана отырып, өндірістер құруды немесе қазіргі кәсіпорындарды қайта жаңартуды ынталандыратын тиімді тетіктерді қалыптастыру және стратегиялық су ресурстарын қорғау саласында халықаралық стандарттарды енгізу, халықты ауыз сумен қажетті мөлшерде және кепілдік беретін сапада орнықты қамтамасыз етуге қол жеткізу.
Шешу жолдары
Елдің әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлауға орнықты даму принциптерін енгізудің тиімді тетігін жасау үшін мыналар жүзеге асырылатын болады:
дамудың экономикалық, әлеуметтік және экологиялық факторларының теңгерімін қамтамасыз етуге, республиканың жекелеген өңірлерінің өткір экологиялық проблемаларын шешуге мүмкіндік беретін экологиялық орнықтылық индексі бойынша Қазақстан Республикасының әлемдегі барынша дамыған елу елдің қатарына кіруін қамтамасыз ету мақсатында кешенді экологиялық саясат жүргізу жөніндегі шаралар;
елдің салалары мен өңірлері үшін орнықты дамудың нысаналы көрсеткіштерін әзірлеу және бекіту, бағдарламалық құжаттардың орнықты даму принциптеріне сәйкестігіне сараптама жүргізу.
Су, орман, балық ресурстарын, өсімдіктер мен жануарлар әлемін, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, жаңартылатын энергия көздерін орнықты және ұтымды пайдалануға жағдай жасау үшін мыналар жүзеге асырылатын болады:
су ресурстарын басқарудың ғылыми негізделген мемлекетаралық, ұлттық және өңірлік бағдарламалар негізінде өзен бассейндерінің ағынын реттеу мен бөлудің қазіргі жүйесін қайта қарау;
қолданыстағы және әзірленетін бағдарламалық құжаттардың негізінде су ресурстарын, ормандар, өсімдіктер мен жануарлар әлемін сақтау және ұтымды пайдалану жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу;
өнеркәсіптің базалық салалары мен ауыл шаруашылығында су үнемдейтін технологияларды, су пайдаланудың айналымды және тұйық жүйелерін және су пайдаланудың қалдықсыз технологияларын әзірлеу мен енгізуді ынталандыру;
үш мемлекеттік ұлттық парк, екі мемлекеттік табиғи резерват құра отырып, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесін дамыту, қазіргі төрт табиғи қорықтың, үш мемлекеттік ұлттық парктің алаңдарын кеңейту;
су, орман, балық ресурстарын және жануарлар әлемін қорғау және молықтыру процесіне жеке меншік капиталды белсенді тарту, табиғат пайдаланушылардың осы салалардағы жауапкершілігін арттыру.
Бұдан басқа, Бурабайда Жаңартылатын энергия көздері жөніндегі инновациялық жобаларды жинақтауға арналған орталық және орнықты даму проблемалары орталығын құру жөніндегі мәселелер пысықталатын болады.
Нысаналы көрсеткіштер мен квоталарды белгілеу, Экологиялық кодекстің ережелерін іске асыру, экологиялық-экономикалық ынталандыруды енгізу есебінен қоршаған ортаға эмиссияларды төмендету үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері, эмиссияларға өңірлік квоталар енгізу, жетекші технологияларға кезең-кезеңімен көшуді қамтамасыз ету негізінде экологиялық нормалау моделін және рұқсат беру жүйесін енгізу;
экологиялық кодекске сәйкес нормативтік құқықтық база қалыптастыру, табиғат қорғау заңнамасын халықаралық стандарттармен одан әрі үйлестіру;
көмірсутек ресурстарын өндіретін, тасымалдайтын және қайта өңдейтін кәсіпорындарды неғұрлым қатаң экологиялық стандарттарға сәйкестікке сертификаттау бойынша "Жасыл мұнай" принципін әзірлеу және енгізу;
пайдаланылған ресурсы бар технологиялар мен жабдықтарды елге әкелуге тыйым салуды енгізе отырып, 4R халықаралық принциптеріне сәйкес қалдықтарды басқарудың бірыңғай жүйесін құру;
гидрометеорологиялық қызмет жүйесін реформалап және жаңғырта отырып, қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесін құру;
ел аумағындағы "тарихи ластануды" түгендеу және оларды кезең-кезеңімен жою жөнінде ауқымды шаралар әзірлеу;
шаруашылық қызметті жүзеге асыру процесінде өңірдің экологиялық сыйымдылығын айқындау үшін ғарыштық технологияларды пайдалана отырып, Каспий теңізінде кешенді мониторингтік зерттеу.
Экология және климатты сақтау мәселелерінде трансшекаралық және халықаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуде Қазақстанның рөлін жандандыру үшін орнықты даму трансшекаралық аймақтары құрылатын, бассейндік принцип негізінде, бірінші кезекте, Балқаш-Алакөл, Жайық-Каспий, Ертіс аймақтарында мемлекетаралық келісімдер мен бағдарламалар іске асырылатын болады.
Ең жаңа экологиялық жағынан таза технологияларды пайдалана отырып, өндірістер құруды немесе қазіргі кәсіпорындарды қайта жаңартуды және стратегиялық су ресурстарын қорғау саласында халықаралық стандарттарды енгізуді ынталандыратын тиімді тетіктерді қалыптастыру, халықты ауыз сумен қажетті мөлшерде және кепілдік беретін сапада орнықты қамтамасыз ету үшін:
экологиялық проблемаларды шешу үшін халықаралық ұйымдар мен донор елдердің мүмкіндіктерін пайдалану;
орнықты органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясын, Биоәртүрлілік жөніндегі БҰҰ Конвенциясының биоқауіпсіздік жөніндегі Картахен хаттамасын және Климаттың өзгеруі туралы БҰҰ Негіздемелік конвенциясына Киото хаттамасын ратификациялау мәселелерін пысықтау;
мынадай:
эмиссия үшін ақының және табиғатты қорғау заңнамасын бұзғаны үшін айыппұл санкцияларының ынталандырушы сипатын арттыру;
прогрессивті технологияларды енгізу есебінен эмиссиялардың көлемін едәуір төмендеткен кәсіпорындарды ынталандыру;
мемлекеттік тапсырыс шеңберінде экологиялық қауіпсіз өнімдер мен қызметтер өндірісін ынталандыру үшін "жасыл" сатып алу принципін пайдалану жолымен табиғатты пайдалану мен қоршаған ортаны қорғаудың жаңа экономикалық тетіктерін енгізу;
жұртшылықтың экологиялық ақпаратқа қол жеткізуін, жұртшылықтың шешімдер қабылдауға қатысуын, үкіметтік емес ұйымдармен ынтымақтастықтың нығаюын кеңейту;
халықты қажетті мөлшерде және кепілдік берілген сапада ауыз сумен қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешенін іске асыру, ауыз су сапасының сараланған стандарттарын әзірлеу жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Елдің кәсіпорындары мен ұйымдарын ISO: 14001 экологиялық менеджменттің халықаралық стандарттарымен неғұрлым кеңірек қамту жөнінде, қоршаған орта сапасының стандарттарын халықаралық аналогтармен үйлестіру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Астана қаласында континентте су ресурстарын зерттеу мен қорғау мәселелерін кешенді түрде шешуге арналған Еуразиялық су орталығы құрылатын болады.
Нәтижелері

К 2009 году будет обеспечено увеличение доступа населения Республики Казахстан к качественной питьевой воде не менее чем на 15 %.
Территория государственного природно-заповедного фонда Республики Казахстан увеличится не менее чем на 1 232,6 тыс. га.
Ежегодный объем работ по воспроизводству лесов и лесоразведению достигнет 45 тыс. га.
Снизятся на единицу ВВП эмиссии в атмосферу на 20 %, в водные объекты - на 12 %, размещаемых отходов - на 14 %.
Возрастет доля использования альтернативных и возобновляемых источников энергии.
Индекс экологической устойчивости достигнет 68 баллов.
Относительный показатель сертифицированных на соответствие стандарту ISO: 14001 компаний достигнет порядка 1 на 10 миллионов долларов ВВП.
Средний индекс загрязнения атмосферы в крупных городах снизится на 21 %.
Объем токсичных отходов, размещаемых в окружающей среде, снизится на 8 %.
Улучшится экологическая ситуация и сформируются условия для решения "исторических" экологических проблем.
4.3.2. Развитие системы образования, подготовки и переподготовки кадров
Цель
Развитие конкурентоспособной системы современного образования, подготовки и переподготовки кадров, адекватных реальным экономическим условиям.
Задачи
1. Внедрение новой модели управления системой образования.
2. Обеспечение высокого качества образовательных услуг.
3. Развитие системы подготовки современной высокопрофессиональной рабочей силы, отвечающей требованиям глобальной экономики.
Пути решения
Правительством будут проработаны вопросы создания новой модели управления системой образования, ориентированной на достижение конечных результатов путем установления целевых индикаторов, обеспечение равного и равнозначного предоставления услуг школьного и дошкольного образования во всех регионах республики.
В этих целях будет изучена возможность централизации бюджетных средств сферы образования и их распределения на основе подушевого принципа с учетом региональных коэффициентов, создания единой структуры управления образованием с разделением ответственности между министерством и местными исполнительными органами за предоставление образовательных услуг, функционирование организаций образования. Дальнейшее развитие получит система контроля качества образовательных услуг.
Усилия Правительства в области повышения качества образовательных услуг будут сконцентрированы на следующих направлениях:
улучшение содержания образования, совершенствование и гармонизация государственных общеобязательных стандартов образования по всем уровням с уделением особого внимания точным и инженерным наукам;
развитие сети государственных организаций образования и их материально-техническое оснащение, обеспечение учебного процесса соответствующими технологиями.
Дальнейшее развитие получит национальная система оценки качества образования.
В области дошкольного воспитания усилия будут направлены на повышение уровня охвата детей дошкольными организациями, а также подготовку квалифицированных кадров для дошкольных организаций. Кроме того, будет принят комплекс мер по улучшению качества жизни детей и развитию инклюзивного образования.
В части предшкольной подготовки будет увеличен охват детей.
В сфере среднего общего образования будут:

2009 жылға қарай Қазақстан Республикасы халқының сапалы ауыз суға қол жеткізуін кемінде 15 %-ке ұлғайту қамтамасыз етілетін болады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік табиғи қорық қорының аумағы кемінде 1 232,6 мың га-ға ұлғайтылады.
Ормандарды молайту және орман өсіру жөніндегі жұмыстардың жыл сайынғы көлемі 45 мың га-ға жетеді.
ЖІӨ-нің бір бірлігіне атмосфераға эмиссиялар 20 %-ке, су объектілеріне - 12 %-ке, орналастырылатын қалдықтарға - 14 %-ке төмендейді.
Баламалы және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану үлесі өседі.
Экологиялық орнықтылық индексі 68 баллға жетеді.
ІSO: 14001 стандартына сәйкестігіне сертификатталған компаниялардың салыстырмалы көрсеткіші ЖІӨ-нің 10 миллион долларына шамамен 1-ден келеді.
Ірі қалаларда атмосфераның ластануының орташа индексі 21 %-ке төмендейді.
Қоршаған ортаға орналастырылатын улы қалдықтардың көлемі 8 %-ке төмендейді.
Экологиялық ахуал жақсарады және "тарихи" экологиялық проблемаларды шешу үшін жағдайлар қалыптастырылады.
4.3.2. Білім беру, кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйесін дамыту
Мақсаты
Қазіргі заманғы білім берудің, кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың нақты экономикалық жағдайларға барабар бәсекеге қабілетті жүйесін дамыту.
Міндеттері
1. Білім беру жүйесін басқарудың жаңа моделін енгізу.
2. Білім беру қызметтерінің жоғары сапасын қамтамасыз ету.
3. Жаһандық экономиканың талаптарына жауап беретін қазіргі заманғы кәсібилігі жоғары жұмыс күшін даярлау жүйесін дамыту.
Шешу жолдары
Үкімет нысаналы индикаторларды белгілеу жолымен түпкі нәтижелерге қол жеткізуге, республиканың барлық өңірлерінде мектептегі және мектепке дейінгі білім беру қызметтерін тең де біркелкі көрсетуді қамтамасыз етуге бағдарланған білім беру жүйесін басқарудың жаңа моделін құру мәселелерін пысықтайтын болады.
Осы мақсатта білім беру саласының бюджет қаражатын орталықтандыру және өңірлік коэффициенттерді ескере отырып, жан басына шағу принципі негізінде оларды бөлу, министрлік пен жергілікті атқарушы органдар арасында білім беру қызметтерін көрсету, білім беру ұйымдарының жұмыс істеуі үшін жауапкершілікті бөле отырып, білім беруді басқарудың бірыңғай құрылымын жасау мүмкіндігі зерделенетін болады. Білім беру қызметтерінің сапасын бақылау жүйесі одан әрі дамиды.
Үкіметтің білім беру қызметтерінің сапасын арттыру саласындағы күш-жігері мынадай бағыттар бойынша шоғырландырылатын болады:
білім беру мазмұнын жақсарту, дәл және инженерлік ғылымдарға ерекше көңіл бөле отырып, барлық деңгейлер бойынша мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті білім беру стандарттарын жетілдіру мен үйлестіру;
мемлекеттік білім беру ұйымдарының желісін дамыту және оларды материалдық-техникалық жарақтандыру, оқу процесін тиісті технологиялармен қамтамасыз ету.
Білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесі одан әрі дамитын болады.
Мектепке дейінгі тәрбие беру саласында күш-жігер мектепке дейінгі ұйымдардың балаларды қамту деңгейін арттыруға, сондай-ақ мектепке дейінгі ұйымдар үшін білікті кадрлар даярлауға бағытталады. Бұдан басқа, балалардың өмір сүру сапасын жақсарту және инклюзивтік білім беруді дамыту жөнінде шаралар кешені қабылданатын болады.
Мектепке барар алдындағы даярлық бөлігінде балаларды қамту ұлғайтылатын болады.
Жалпы орта білім беру саласында:

с 2008 года осуществлен поэтапный переход на 12-летнее среднее общее образование;
обеспечено участие Казахстана в сравнительных международных исследованиях;
продолжена работа по развитию сети организаций среднего общего образования, что позволит в том числе решить проблему ликвидации трехсменного обучения, осуществить реконструкцию аварийных зданий школ;
ежегодно присуждаться гранты лучшим школам;
продолжена работа по переподготовке педагогов, в том числе для системы 12-летнего обучения;
привлечены зарубежные преподаватели английского языка в государственные учреждения среднего общего образования;
усовершенствована система оценки и вознаграждения работы лучших преподавателей;
продолжена работа по разработке и внедрению отечественных учебников, в том числе электронных, внедрению современных информационных и телекоммуникационных технологий в образовательный процесс, в том числе учебного телевидения;
продолжена работа по оснащению государственных учреждений среднего общего образования кабинетами физики, химии и биологии, лингафонными и мультимедийными кабинетами;
внедрена многофункциональная система "Мультисервисная информационно-коммуникационная образовательная сеть" в учебный процесс;
совершенствоваться механизмы оценки достижений обучающихся;
продолжена работа по совершенствованию системы оплаты труда педагогических работников.
В сфере высшего профессионального образования будет продолжена работа по:
трансформации высшего и послевузовского профессионального образования в трехступенчатую модель: бакалавриат-магистратура-докторантура;
оптимизации сети высших учебных заведений с акцентом на развитие технического образования;
продолжению строительства нового университета в г. Астане;
осуществлению перехода на международную модель аккредитации высших учебных заведений. С 2008 года будет проведена работа по международной аккредитации отдельных образовательных программ. Для ее достижения будет совершенствоваться нормативная правовая база;
созданию системы внешнего контроля;
увеличению количества обучающихся по программе докторантуры PhD с одновременным сокращением количества обучающихся в аспирантуре;
внедрению новых принципов формирования государственного образовательного заказа с обязательным внедрением дифференциации государственных образовательных грантов в зависимости от специальности и статуса вуза;
развитию государственно-частного партнерства в финансировании подготовки кадров по приоритетным отраслям экономики;
привлечению зарубежных преподавателей и консультантов в вузы республики, а также стажировке отечественных преподавателей за рубежом;
созданию системы информационных ресурсных центров на базе высших учебных заведений;
обучению граждан в лучших вузах мира в рамках международной стипендии Президента Республики Казахстан "Болашак".
Для развития системы подготовки современной высокопрофессиональной рабочей силы, отвечающей требованиям глобальной экономики, усилия Правительства будут сконцентрированы на:
создании новой модели взаимодействия "государство - учебные заведения - работодатели", позволяющей привести систему профессионального образования в соответствие с потребностями национальной экономики;
гармонизации образовательных программ технического и профессионального образования с программами высшего образования;
создании региональных профессиональных центров по подготовке и переподготовке кадров технического и обслуживающего труда по отдельным отраслям экономики;
подготовке специалистов технического и обслуживающего труда, удовлетворяющих потребности рынка труда.
Результаты

2008 жылдан бастап 12 жылдық орта білім беруге кезең-кезеңімен көшу жүзеге асырылады;
Қазақстанның салыстырмалы халықаралық зерттеулерге қатысуы қамтамасыз етіледі;
жалпы орта білім беру ұйымдарының желісін дамыту жөніндегі жұмыс жалғастырылады, бұл оның ішінде үш ауысымда оқытуды жою проблемасын шешуге, мектептердің авариялық ғимараттарын қайта жаңартуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді;
үздік мектептерге жыл сайын гранттар тағайындалатын болады;
педагогтарды, оның ішінде 12 жылдық білім беру жүйесі үшін қайта даярлау жөніндегі жұмыс жалғастырылады;
жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерге ағылшын тілінің шетелдік оқытушылары тартылады;
үздік оқытушылардың жұмысын бағалау және сыйлық беру жүйесі жетілдіріледі;
отандық, оның ішінде электрондық оқулықтарды әзірлеу мен енгізу, білім беру процесіне қазіргі заманғы ақпараттық және телекоммуникациялық технологияларды, оның ішінде оқу теледидарын енгізу жөніндегі жұмыс жалғастырылады;
мемлекеттік жалпы орта білім беру мекемелерін физика, химия және биология кабинеттерімен, лингафондық және мультимедиялық кабинеттермен жарақтандыру жөніндегі жұмыс жалғастырылады;
оқу процесіне "Мультисервистік ақпараттық-коммуникациялық білім беру желісі" көп функционалдық жүйесі енгізіледі;
білім алушылардың жетістіктерін бағалау тетіктері жетілдіріледі;
педагог қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Кәсіптік жоғары білім беру саласында:
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беруді үш сатылы: бакалавриат - магистратура - докторантура моделіне ауыстыру;
техникалық білім беруді дамытуға ден қоя отырып, жоғары оқу орындары желісін оңтайландыру;
Астана қаласында жаңа университет құрылысын жалғастыру;
жоғары оқу орындарын аккредиттеудің халықаралық моделіне көшуді жүзеге асыру жөніндегі жұмыс жалғастырылады. 2008 жылдан бастап жекелеген білім беру бағдарламаларын халықаралық аккредиттеу жөнінде жұмыс жүргізілетін болады. Оған қол жеткізу үшін нормативтік құқықтық база жетілдірілетін болады;
сырттан бақылау жүйесін құру;
аспирантурада оқитындардың санын бір уақытта қысқарта отырып, РһD докторантура бағдарламасы бойынша білім алушылардың санын ұлғайту;
мамандық пен жоғары оқу орнының мәртебесіне қарай мемлекеттік білім гранттарын саралауды міндетті түрде енгізе отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысын қалыптастырудың жаңа принципін енгізу;
экономиканың басым салалары бойынша кадрлар даярлауды қаржыландыруда мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті дамыту;
республиканың жоғары оқу орындарына шетелдік оқытушылар мен консультанттарды тарту, сондай-ақ отандық оқытушыларды шетелде тағылымдамадан өткізу;
жоғары оқу орындарының базасында ақпараттық ресурс орталықтары жүйесін құру;
Қазақстан Республикасы Президентінің "Болашақ" халықаралық стипендиясының шеңберінде азаматтарды әлемнің үздік жоғары оқу орындарында оқыту жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады.
Жаһандық экономиканың талаптарына жауап беретін қазіргі заманғы кәсібилігі жоғары жұмыс күшін даярлау жүйесін дамыту үшін Үкіметтің күш-жігері мыналарға:
кәсіптік білім беру жүйесін ұлттық экономиканың қажеттіліктеріне сәйкес келтіруге мүмкіндік беретін өзара іс-қимыл жасаудың "мемлекет - оқу орындары - жұмыс берушілер" жаңа моделін құруға;
техникалық және кәсіптік білім берудің білім бағдарламаларын жоғары білім беру бағдарламаларымен үйлестіруге;
экономиканың жекелеген салалары бойынша техникалық және қызмет көрсету еңбегі кадрларын даярлау және қайта даярлау жөнінде өңірлік кәсіптік орталықтар құруға;
еңбек нарығының қажеттіліктерін қанағаттандыратын техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандарын даярлауға шоғырландырылатын болады.
Нәтижелері

К 2009 году будут усовершенствованы и гармонизированы не менее 50 государственных общеобязательных стандартов образования.
К этому же периоду охват детей дошкольными организациями составит не менее 30 %, предшкольной подготовкой - не менее 80 %.
В 2009 году охват детей 12-летним образованием составит 494 тыс. детей.
Участие Казахстана в сравнительных международных исследованиях позволит в 2008 году занять предположительно не ниже 55-ой позиции в международном исследовании TIMSS.
Будет построено на основе государственно-частного партнерства 100 школ.
В период реализации Программы ежегодно переподготовку будут проходить не менее 31 тысячи педагогов.
Ежегодно будет определяться не менее 30 лучших школ.
Соотношение обеспеченности компьютерами учеников школ составит не менее 1 к 20 к 2008 году.
В 2008 году промежуточным государственным контролем будет охвачено не менее 50 % учащихся 4-х и 9-х классов организаций образования, а в процедуру ЕНТ будет включен дополнительный предмет.
С 2007 года начнется внедрение национальной системы аккредитации и будет осуществляться институциональная аккредитация высших учебных заведений по утвержденным отечественным стандартам. С 2008 года будет проводиться работа по международной аккредитации отдельных образовательных программ.
К 2009 году будут созданы 2 межрегиональных профессиональных центра по подготовке и переподготовке кадров технического и обслуживающего труда по отдельным отраслям экономики, а также будет продолжена работа по созданию еще 2 аналогичных центров.
4.3.3. Развитие науки
Цель
Создание основ конкурентоспособной национальной инновационной системы, обеспечивающей эффективное развитие и использование новых знаний.
Задачи
1. Развитие современной инфраструктуры для научной и инновационной деятельности.
2. Обеспечение интеграции академических научных учреждений и вузов.
3. Создание эффективной системы финансирования научных исследований.
4. Создание стимулов для частного сектора в проведении научно-исследовательской и конструкторской деятельности.
5. Повышение качества подготовки научных кадров и создание условий для интеграции казахстанской науки в мировую.
6. Повышение уровня заработной платы научных работников.
Пути решения
Государство будет выделять средства на фундаментальные и прикладные исследования по приоритетным направлениям, определяемым Высшей научно-технической комиссией, которые станут основой для создания будущей инновационной экономики.
Получит развитие грантовая система финансирования научных исследований и разработок.
Независимая экспертиза проектов и научно-технических программ с привлечением лучших зарубежных ученых станет важнейшим звеном системы отбора и оценки научных проектов.
Расширятся дополнительные формы финансирования инновационной деятельности, в том числе через акционерное общество "Фонд науки" и за счет привлечения средств частного бизнеса.
Правительством будет проводиться целенаправленная работа по внедрению передового опыта и знаний в области финансирования прикладной науки, заимствованию современных управленческих методов в области развития сложных научных исследований и разработок мирового уровня.

2009 жылға қарай кемінде 50 мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті білім беру стандарттары жетілдіріледі және үйлестірілетін болады.
Осы кезеңге қарай мектепке дейінгі ұйымдардың балаларды қамтуы кемінде 30 %-ті, мектеп алдындағы даярлық 80%-ті құрайды.
2009 жылы 12 жылдық білім берумен балаларды қамту 494 мың баланы құрайды.
Қазақстанның салыстырмалы халықаралық зерттеулерге қатысуы 2008 жылы ТІМSS халықаралық зерттеуінде шамамен 55-тен төмен емес орынды алуға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестік негізінде 100 мектеп салынатын болады.
Бағдарламаны іске асыру кезеңінде жылына кемінде 31 мың педагог қайта даярлаудан өтеді.
Жыл сайын кемінде 30 үздік мектеп айқындалатын болады.
2008 жылға қарай мектеп оқушыларының компьютерлермен қамтамасыз етілуі 20 оқушыға кемінде 1 компьютер келетін арақатынасты құрайды.
2008 жылы білім беру ұйымдарының 4 және 9-сыныптары оқушыларының кемінде 50 %-і аралық мемлекеттік бақылаумен қамтылатын болады, ал ҰБТ рәсіміне қосымша пән енгізіледі.
2007 жылдан бастап бекітілген отандық стандарттар бойынша ұлттық аккредиттеу жүйесін енгізу басталады және жоғары оқу орындарын институционалдық аккредиттеу жүзеге асырылады. 2008 жылдан бастап жекелеген білім беру бағдарламаларын халықаралық аккредиттеу жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
2009 жылға қарай экономиканың жекелеген салалары бойынша техникалық және қызмет көрсету еңбегінің кадрларын даярлау және қайта даярлау жөніндегі 2 өңіраралық кәсіптік орталық құрылатын болады, сондай-ақ тағы да осындай 2 орталық құру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
4.3.3. Ғылымды дамыту
Мақсаты
Жаңа білімдерді тиімді дамыту мен пайдалануды қамтамасыз ететін бәсекеге қабілетті ұлттық инновациялық жүйенің негіздерін құру.
Міндеттері
1. Ғылыми және инновациялық қызмет үшін қазіргі заманғы инфрақұрылымды дамыту.
2. Академиялық ғылыми мекемелер мен жоғары оқу орындары ықпалдастығын қамтамасыз ету.
3. Ғылыми зерттеулерді қаржыландырудың тиімді жүйесін құру.
4. Ғылыми-зерттеуді және конструкторлық қызметті жүргізуде жеке меншік сектор үшін ынталандырулар туғызу.
5. Ғылыми кадрларды даярлау сапасын арттыру және қазақстандық ғылымның әлемдік ғылымға кірігуі үшін жағдайлар жасау.
6. Ғылыми қызметкерлердің жалақысының деңгейін арттыру.
Шешу жолдары
Мемлекет жоғары ғылыми-техникалық комиссия айқындайтын басым бағыттар бойынша болашақ инновациялық экономиканы құру үшін негіз болатын іргелі және қолданбалы зерттеулерге қаражат бөлетін болады.
Ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді қаржыландырудың гранттық жүйесі дамиды.
Шетелдік үздік ғалымдарды тарта отырып, жобалар мен ғылыми-техникалық бағдарламаларға тәуелсіз сараптама жасау ғылыми жобаларды іріктеу мен бағалау жүйесінің маңызды буынына айналады.
Инновациялық қызметті қаржыландырудың қосымша нысандары, оның ішінде""Ғылым қоры" акционерлік қоғамы арқылы және жеке меншік бизнес қаражатын тарту есебінен кеңейтіледі.
Үкімет қолданбалы ғылымды қаржыландыру саласындағы озық тәжірибе мен білімді енгізу, әлемдік деңгейдегі күрделі ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерді дамыту саласындағы қазіргі заманғы басқару әдістерін еншілеу жөнінде нысаналы бағытта жұмыс жүргізетін болады.

Будет создана университетская наука, которая в соответствии с принятой международной практикой призвана стать системой воспроизводства знаний и подготовки отечественных кадров. При высших учебных заведениях будут открыты 15 лабораторий инженерного профиля по 5 приоритетам развития науки.
Будут созданы 5 национальных лабораторий с открытым доступом для всех ученых и научных коллективов, а также частного сектора по следующим направлениям: нанотехнологии, биотехнологии, ядерные технологии, новые технологии для углеводородной и горно-металлургической промышленности, а также космические технологии.
Деятельность национальных научных лабораторий будет осуществляться на основе международных стандартов в рамках определенных государственных приоритетов научного и научно-технического развития как ориентиров для государственной политики и частной инициативы.
В 2009 году будет обеспечен переход национальных научных лабораторий на международные стандарты проведения научно-исследовательских работ (Good Laboratory Practice - надлежащая лабораторная практика, Good Scientific Practice - надлежащая научная практика).
Будет усовершенствовано законодательство в сфере охраны прав интеллектуальной собственности.
В целях максимального использования научного потенциала будут проведены структурные реформы, направленные на усиление интеграции академических научных учреждений и вузов.
Будет осуществляться поддержка создания инновационно-образовательных консорциумов для реализации образовательных программ и проведения научно-прикладных исследований.
Будут разработаны совместно с национальными компаниями специальные научно-технические программы, направленные на решение прогнозируемых перспективных проблем, связанных с их основной деятельностью.
При Высшей научно-технической комиссии будет образован Международный экспертный совет, основными задачами которого станут анализ мировых трендов развития науки и проведение экспертизы отечественного научно-технического потенциала.
Предполагается реализовать казахстанские научные проекты с привлечением иностранных ученых, организаций и международных программ, в том числе с участием представителей казахской диаспоры за рубежом.
Будет проведена работа по совершенствованию системы оплаты труда работников научной сферы.
Результаты
К 2009 году будут оснащены 5 национальных научных лабораторий коллективного пользования и 15 лабораторий инженерного профиля при вузах по приоритетным научным направлениям, а также разработаны планы их стратегического развития.
В 2008-2009 годы будут организованы краткосрочные стажировки для 100 казахстанских ученых в ведущих зарубежных научных центрах.

Қабылданған халықаралық практикаға сәйкес білімді молықтыру және отандық кадрлар даярлау жүйесі болатын университеттік ғылым құрылатын болады. Жоғары оқу орындарының жанынан ғылымды дамытудың 5 басымдығы бойынша инженерлік бейінді 15 зертхана ашылатын болады.
Мынадай бағыттар: нанотехнология, биотехнология, ядролық технологиялар, көмірсутек және тау-кен металлургия өнеркәсібіне арналған жаңа технологиялар, сондай-ақ ғарыштық технологиялар бойынша барлық ғалымдар мен ғылыми ұжымдар және жеке меншік сектор үшін ашық қолжетімді 5 ұлттық зертхана құрылатын болады.
Ұлттық ғылыми зертханалардың қызметі мемлекеттік саясат пен жекеше бастама үшін бағдар ретінде ғылыми және ғылыми-техникалық дамудың белгілі бір мемлекеттік басымдықтары шеңберінде халықаралық стандарттар негізінде жүзеге асырылатын болады.
2009 жылы ұлттық ғылыми зертханалардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізудің халықаралық стандарттарына көшуі қамтамасыз етілетін болады (Good Laboratory Practice - тиісті зертханалық практика, Good Scientific Рrасtiсе - тиісті ғылыми практика).
Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы заңнама жетілдірілетін болады.
Ғылыми әлеуетті барынша пайдалану мақсатында академиялық ғылыми мекемелер мен жоғары оқу орындарының кірігуін күшейтуге бағытталған құрылымдық реформалар жүргізілетін болады.
Білім беру бағдарламаларын іске асыру және ғылыми-қолданбалы зерттеулер жүргізу үшін инновациялық-білім беру консорциумдарын құруды қолдау жүзеге асырылатын болады.
Ұлттық компаниялармен бірлесіп, олардың негізгі қызметіне байланысты болжамды перспективалық проблемаларды шешуге бағытталған арнайы ғылыми-техникалық бағдарламалар әзірленетін болады.
Жоғары ғылыми-техникалық комиссия жанынан Халықаралық сараптамалық кеңес құрылатын болады, оның негізгі міндеттері ғылымды дамытудың әлемдік трендтерін талдау және отандық ғылыми-техникалық әлеуетке сараптама жүргізу болады.
Шетелдік ғалымдарды, ұйымдар мен халықаралық бағдарламаларды, оның ішінде шетелдегі қазақ диаспорасының өкілдерін қатыстыра отырып, қазақстандық ғылыми жобаларды іске асыру ұйғарылып отыр.
Ғылым саласының қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесін жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
Нәтижелері
2009 жылға қарай ұжымдық пайдаланудағы 5 ұлттық ғылыми зертхана және басым ғылыми бағыттар бойынша жоғары оқу орындары жанындағы инженерлік бейінді 15 зертхана жарақтандырылатын болады, сондай-ақ олардың стратегиялық даму жоспарлары әзірленеді.
2008-2009 жылдары шетелдік жетекші ғылыми орталықтарда 100 қазақстандық ғалым үшін қысқа мерзімді тағылымдамалар ұйымдастырылатын болады.

В 2008-2009 годы будут реализованы совместные с национальными компаниями специальные научно-технические программы по пяти приоритетным направлениям, а также порядка 10 казахстанских научных проектов с привлечением иностранных ученых, организаций и международных программ и проектов, в том числе с участием представителей казахской диаспоры за рубежом.
4.3.4. Обеспечение высокого качества медицинских услуг
Цель
Создание доступной и конкурентоспособной системы здравоохранения.
Задачи
1. Внедрение новой модели управления здравоохранением.
2. Повышение доступности и качества медицинской помощи.
3. Решение социально значимых проблем здравоохранения.
4. Повышение качества медицинского, фармацевтического образования и научных исследований в области здравоохранения.
Пути решения
Для решения задачи по созданию новой модели управления здравоохранением предусматриваются:
формирование бюджетной модели здравоохранения с дальнейшим развитием системы добровольного медицинского страхования и конкурентоспособного частного сектора;
разработка и внедрение целевых индикаторов и показателей деятельности органов и организаций здравоохранения, направленных на достижение конечных результатов;
создание системы подготовки менеджеров здравоохранения для обеспечения отрасли квалифицированными управленческими кадрами на всех уровнях, определение потребности и этапности подготовки этих специалистов, в том числе за рубежом;
поэтапное повышение самостоятельности организаций здравоохранения путем придания им статуса государственных предприятий на праве хозяйственного ведения и иных организационно-правовых форм, а также внедрение новых механизмов финансирования;
дальнейшее совершенствование дифференцированной системы оплаты труда, ориентированной на конечный результат;
разработка Кодекса о здоровье народа и системе здравоохранения с целью повышения эффективности управления отраслью;
реализация проекта "Создание единой информационной системы здравоохранения Республики Казахстан", внесение необходимых изменений в технико-экономическое обоснование данного проекта, в том числе в части создания электронной медицинской картотеки пациентов.
Правительством также будут проработаны вопросы централизации бюджетных средств в сфере здравоохранения, их распределения на основе подушевого принципа с учетом региональных коэффициентов, создания единой структуры управления здравоохранением с разделением ответственности между министерством и местными исполнительными органами за предоставление медицинской помощи, функционирование государственных объектов здравоохранения.
Для повышения доступности и качества медицинской помощи предусматриваются:
приведение сети организаций первичной медико-санитарной помощи в соответствие с государственным нормативом и строительство типовых объектов взамен не пригодных для эксплуатации и находящихся в приспособленных помещениях, в том числе на селе, строительство жилья для врачей;
реструктуризация больничного сектора путем нормирования, типизации и объединения многопрофильных и специализированных организаций с учетом международного опыта. Приоритетом инвестиционной политики будет определено развитие многопрофильных стационаров. При этом строительство и введение в эксплуатацию новых объектов, способных своевременно предоставлять медицинские услуги высокого качества, будут осуществляться одновременно с заменой существующих объектов и сокращением неэффективно работающего коечного фонда;

2008-2009 жылдары ұлттық компаниялармен бірлесіп бес басым бағыт бойынша арнайы ғылыми-техникалық бағдарламалар, сондай-ақ шетелдік ғалымдарды, ұйымдарды қатыстыра отырып, шамамен 10 қазақстандық ғылыми жоба және халықаралық бағдарламалар мен жобалар, оның ішінде шетелдегі қазақ диаспорасының өкілдерін қатыстыра отырып, іске асырылатын болады.
4.3.4. Медициналық қызмет көрсетулердің жоғары сапасын қамтамасыз ету
Мақсаты
Денсаулық сақтаудың қолжетімді және бәсекеге қабілетті жүйесін құру.
Міндеттері
1. Денсаулық сақтауды басқарудың жаңа моделін енгізу.
2. Медициналық көмектің қолжетімділігі мен сапасын арттыру.
3. Денсаулық сақтаудың әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу.
4. Медициналық, фармацевтикалық білімнің және денсаулық сақтау
саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру.
Шешу жолдары
Денсаулық сақтауды басқарудың жаңа моделін құру жөніндегі міндеттерді шешу үшін мыналар көзделеді:
ерікті медициналық сақтандыру жүйесін және бәсекеге қабілетті жеке меншік секторды одан әрі дамыта отырып, денсаулық сақтаудың бюджеттік моделін қалыптастыру;
денсаулық сақтау органдары мен ұйымдары қызметінің түпкі нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін әзірлеу және енгізу;
саланы барлық деңгейдегі білікті басқарушы кадрлармен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау менеджерлерін даярлау жүйесін құру, осы мамандарды даярлау, оның ішінде шетелде даярлау қажеттілігі мен кезеңділігін айқындау;
денсаулық сақтау ұйымдарына шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорын мәртебесін беру және өзге де ұйымдық-құқықтық нысандарға ауыстыру жолымен олардың дербестігін кезең-кезеңімен арттыру, сондай-ақ қаржыландырудың жаңа тетіктерін енгізу;
түпкі нәтижеге бағдарланған еңбекақы төлеудің сараланған жүйесін одан әрі жетілдіру;
саланы басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы кодекс әзірлеу;
"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтаудың біртұтас ақпараттық жүйесін құру" жобасын іске асыру, осы жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне, оның ішінде пациенттердің электрондық медициналық картотекасын құру бөлігінде қажетті өзгерістер енгізу.
Үкімет сонымен қатар денсаулық сақтау саласындағы бюджет қаражатын орталықтандыру, оларды өңірлік коэффициенттерді ескере отырып, жан басына шағу принципі негізінде бөлу, медициналық көмек көрсету, мемлекеттік денсаулық сақтау объектілерінің жұмыс істеуі үшін жауапкершілікті министрлік пен жергілікті атқарушы органдар арасында бөле отырып, денсаулық сақтауды басқарудың бірыңғай құрылымын құру мәселелерін пысықтайтын болады.
Медициналық көмектің қолжетімділігін және оның сапасын арттыру үшін мыналар көзделеді:
бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарының желісін мемлекеттік нормативке сәйкес келтіру және пайдалану үшін жарамсыздарының және ыңғайластырылған үй-жайларда орналасқандарының орнына үлгі объектілер, оның ішінде ауылда салу, дәрігерлерге арналған тұрғын үй салу;
аурухана секторын халықаралық тәжірибені ескере отырып, көп бейінді және мамандандырылған ұйымдарды нормалау, типтендіру және біріктіру жолымен қайта құрылымдау. Көп бейінді стационарларды дамыту инвестициялық саясаттың басымдығы болып айқындалады. Бұл ретте уақтылы жоғары сапалы медициналық қызмет көрсетулерге қабілетті жаңа объектілерді салу және пайдалануға беру қазіргі объектілерді ауыстыра және тиімсіз жұмыс істейтін төсектік қорды қысқарта отырып жүзеге асырылатын болады;

строительство в течение 2008-2010 годов 100 объектов здравоохранения в регионах, наиболее в них нуждающихся, в том числе с использованием механизма государственно-частного партнерства;
внедрение поэтапной независимой аккредитации медицинских организаций для формирования устойчивой системы повышения качества медицинских услуг;
повышение прозрачности деятельности медицинских организаций для потребителей путем развития системы независимой экспертизы;
дальнейшая стандартизация процедур, используемых в отрасли, включая медицинские услуги, а также внедрение механизмов их контроля;
разработка с учетом лучшего международного опыта и внедрение новой модели лекарственного обеспечения, направленной на повышение доступности, эффективности, безопасности и качества лекарственных препаратов.
Для решения социально значимых проблем здравоохранения предусматривается реализация комплекса мер по:
развитию кардиологической и кардиохирургической помощи с совершенствованием организационной структуры, внедрением эффективных методов профилактики, ранней диагностики, лечения и медицинской реабилитации больных и инвалидов с болезнями системы кровообращения, подготовкой и повышением квалификации специалистов кардиохирургического профиля;
защите населения от туберкулеза с обеспечением эффективного эпидемиологического контроля за распространением инфекции, усилением противоэпидемических мероприятий, улучшением качества закупаемых противотуберкулезных препаратов, соответствующих международным стандартам, разработкой оптимальных схем и организационных подходов по лечению хронических больных с заразными мультирезистентными формами;
совершенствованию службы крови в Республике Казахстан для обеспечения безопасности, качества и доступности трансфузионной помощи, снижения темпов роста заболеваемости ВИЧ/СПИД;
снижению материнской и младенческой смертности с систематизацией конкретных подходов и мероприятий, успешно апробированных в мире, осуществлением перехода на критерии живорожденности и мертворожденности, рекомендованные Всемирной организацией здравоохранения, и объявлением временного моратория на принятие административных мер в связи с прогнозируемым ростом данных медико-статистических показателей;
повышению уровня медицинской и санитарной грамотности населения, взаимодействия государственной санитарно-эпидемиологической службы с первичной медико-санитарной помощью, усилению контроля за качеством питьевой воды, проведению профилактических мероприятий в дошкольных и школьных учреждениях, поэтапному восстановлению сети медицинских пунктов во всех образовательных организациях.
Для повышения качества медицинского, фармацевтического образования и научных исследований в области здравоохранения предусматриваются:
реализация концепции реформирования медицинского и фармацевтического образования;
внедрение новых государственных стандартов высшего и среднего медицинского и фармацевтического образования, разработанных с учетом международных требований;
внедрение механизмов непрерывного профессионального образования и сертификации на основе международного опыта для повышения уровня квалификации медицинских работников;
внедрение системы национальной аккредитации медицинских вузов в соответствии с международными требованиями;
создание условий для проведения международной аккредитации медицинских вузов признанными иностранными агентствами;
установление квоты в рамках госзаказа для подготовки специалистов при условии их дальнейшей работы в сельской местности с учетом потребности;
выработка предложений по организации системы оценки знаний врачей для совершенствования профессионального уровня медицинских работников;
разработка концепции реформирования медицинской науки, предусматривающей внедрение международных стандартов проведения научных исследований, формирование основных направлений медицинских исследований исходя из запросов практического здравоохранения;
осуществление трансферта новых научных, образовательных и управленческих технологий в практическое здравоохранение на базе создаваемого медицинского кластера в городе Астане.
Результаты
Улучшение показателей деятельности медицинских организаций, включая индикаторы качества медицинской помощи.
Рост уровня доступности и качества услуг здравоохранения, достижение их поэтапного приближения к стандартам, принятым в развитых странах мира.
Снижение показателей материнской и младенческой смертности (при существующей методике расчета), заболеваемости и смертности от туберкулеза, стабилизация ситуации по другим социально значимым заболеваниям.
Повышение уровня знаний и качества клинической подготовки выпускников медицинских вузов и колледжей.

2008-2010 жылдар аралығында, оның ішінде мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігін пайдалана отырып, оларға аса мұқтаж өңірлерде 100 денсаулық сақтау объектісін салу;
медициналық қызмет көрсетулердің сапасын арттырудың орнықты жүйесін қалыптастыру үшін медициналық ұйымдарды кезең-кезеңімен тәуелсіз аккредиттеуді енгізу;
тәуелсіз сараптама жүйесін дамыту жолымен тұтынушылар үшін медициналық ұйымдар қызметінің ашықтығын арттыру;
медициналық қызметтерді қоса алғанда, салада пайдаланылатын рәсімдерді одан әрі стандарттау, сондай-ақ оларды бақылау тетіктерін енгізу;
үздік халықаралық тәжірибені ескере отырып, дәрілік препараттардың қолжетімділігін, тиімділігін, қауіпсіздігін және сапасын арттыруға бағытталған дәрілік қамтамасыз етудің жаңа моделін әзірлеу және енгізу.
Денсаулық сақтаудың әлеуметтік мәні бар проблемаларын шешу үшін:
ұйымдық құрылымын жетілдіріп, қан айналымы жүйесі ауруларымен ауыратын сырқаттар мен мүгедектердің ауруларының алдын алудың, ерте диагностикалаудың, емдеудің және медициналық оңалтудың тиімді әдістерін енгізіп, ұйымдық құрылымдарды жетілдіре, кардиохирургиялық бейіндегі мамандарды даярлап және олардың біліктілігін арттыра отырып, кардиологиялық және кардиохирургиялық көмекті дамыту;
инфекцияның таралуын тиімді эпидемиологиялық бақылауды қамтамасыз ете, індетке қарсы іс-шараларды күшейте, халықаралық стандарттарға сәйкес келетін туберкулезге қарсы сатып алынатын препараттардың сапасын жақсарта, жұқпалы шағын түйіршікті нысандарымен ауыратын созылмалы сырқаттарды емдеу жөніндегі оңтайлы схемалар мен ұйымдық қағидаттарды әзірлей отырып, халықты туберкулезден қорғау;
трансфузиялық көмектің қауіпсіздігін, сапасын және қолжетімділігін қамтамасыз ету, АҚТҚ/ЖҚТБ-мен аурудың өсу қарқынын төмендету үшін Қазақстан Республикасында қан қызметін жетілдіру;
әлемде сынақтан табысты өткен нақты қағидаттар мен іс-шараларды жүйелендіре, Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы ұсынған тірі туу және өлі туу өлшемдеріне көшуді жүзеге асыра және медициналық-статистикалық көрсеткіштер деректерінің болжамды өсуіне байланысты әкімшілік шаралар қабылдауға уақытша мораторий жариялай отырып, ана мен бала өлімін азайту;
халықтың медициналық және санитарлық сауаттылық деңгейін, мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің бастапқы медициналық-санитарлық көмекпен өзара іс-қимылын арттыру, ауыз судың сапасын бақылауды күшейту, мектепке дейінгі және мектеп мекемелерінде алдын алу іс-шараларын өткізу, барлық білім беру ұйымдарында медициналық пункттер желісін кезең-кезеңімен қалпына келтіру жөніндегі шаралар кешенін іске асыру көзделеді.
Медициналық, фармацевтикалық білімнің және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулердің сапасын арттыру үшін мыналар көзделеді:
медициналық және фармацевтикалық білім беруді реформалау тұжырымдамасын іске асыру;
халықаралық талаптарды ескере отырып әзірленген жоғары әрі орта медициналық және фармацевтикалық білім берудің мемлекеттік жаңа стандарттарын енгізу;
үздіксіз кәсіптік білім беру және медицина қызметкерлерінің біліктілік деңгейін арттыру үшін халықаралық тәжірибе негізінде сертификаттау тетіктерін енгізу;
халықаралық талаптарға сәйкес медициналық жоғары оқу орындарын ұлттық аккредиттеу жүйесін енгізу;
танылған шетелдік агенттіктердің медициналық жоғары оқу орындарын халықаралық аккредиттеуді жүргізуі үшін жағдай жасау;
қажеттілікті ескере отырып, мамандардың ауылдық жерлерде одан әрі жұмыс істеуі жағдайында оларды даярлауға арналған мемлекеттік тапсырыс шеңберінде квота белгілеу;
медицина қызметкерлерінің кәсіби деңгейін жетілдіру үшін дәрігерлердің білімін бағалау жүйесін ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар тұжырымдау;
ғылыми зерттеулер жүргізудің халықаралық стандарттарын енгізуді көздейтін медицина ғылымын реформалау тұжырымдамасын әзірлеу, практикалық денсаулық сақтау сұраныстарын негізге ала отырып, медициналық зерттеулердің негізгі бағыттарын қалыптастыру;
Астана қаласында құрылатын медициналық кластер базасында практикалық денсаулық сақтауға жаңа ғылыми, білім беру және басқару технологияларының трансфертін жүзеге асыру.
Нәтижелері
Медициналық көмек сапасының индикаторларын қоса алғанда, медициналық ұйымдар қызметінің көрсеткіштерін жақсарту.
Денсаулық сақтау қызмет көрсетулерінің қолжетімділік деңгейі мен олардың сапасының өсуі, оларды әлемнің дамыған елдерінде қабылданған стандарттарға кезең-кезеңімен жақындатуға қол жеткізу.
Ана мен бала өлімінің көрсеткіштерін (қазіргі есептеу әдістемесіне орай), туберкулезбен сырқаттануды және одан қайтыс болуды азайту, басқа да әлеуметтік мәні бар аурулар бойынша ахуалды тұрақтандыру.
Медициналық жоғары оқу орындары мен колледждер түлектерінің білім деңгейін және оларды клиникалық даярлау сапасын арттыру.

4.3.5. Социальная поддержка населения, трудовые отношения и миграция
Цель
Совершенствование политики адресной социальной помощи и развитие трудовых отношений с учетом региональных и отраслевых аспектов.
Задачи
1. Развитие многоуровневой системы социальной защиты населения.
2. Совершенствование подходов по оказанию адресной социальной помощи, основанной на рыночных принципах (малообеспеченным гражданам, в том числе женщинам и молодежи), укреплению системы социальной защиты материнства и детства.
3. Обеспечение стабильной занятости и координация трудовой миграции населения с учетом региональных и отраслевых аспектов.
4. Укрепление социального диалога и дальнейшее развитие системы коллективных переговоров на основе социального партнерства. Совершенствование системы оплаты труда в бюджетной сфере.
5. Создание условий для реализации равных прав и равных возможностей мужчин и женщин во всех сферах жизнедеятельности общества.
Пути решения
Будут повышены размеры пенсионных выплат и государственной базовой пенсии из государственного бюджета, индексация размеров пенсионных выплат будет осуществляться с опережением прогнозируемого роста индекса потребительских цен на 2 процентных пункта.
Будет продолжена работа по расширению спектра финансовых инструментов для инвестирования пенсионных активов.
Будет усовершенствована система пенсионных выплат из накопительных пенсионных фондов, разработан механизм гарантий государства по сохранению пенсионных накоплений и их достаточности при наступлении старости.
Будет активизирована работа по расширению охвата населения накопительной пенсионной системой и обязательным социальным страхованием.
С целью повышения социальной ответственности бизнеса возрастет роль социального диалога и будет использован договорный потенциал для осуществления работодателями добровольных, профессиональных отчислений в пользу работников, занятых во вредных производствах.
Дальнейшее укрепление социального диалога, развитие системы коллективных договоров, конструктивных взаимоотношений между представителями органов исполнительной власти, работодателей и профсоюзов и иными уполномоченными работниками, лицами и организациями на всех уровнях будут осуществляться на основе новых подходов, заложенных в проекте Трудового кодекса Республики Казахстан.
В целях дальнейшего развития системы социальной поддержки социально уязвимых слоев населения будут:
введены дополнительные пособия лицам, выработавшим на 1 января 1998 года стаж во вредных и тяжелых условиях труда;
увеличены размеры государственных пособий, выплачиваемых семьям, имеющим детей;
введено обязательное социальное страхование беременности, родов и материнства для работающих женщин с продолжением отчислений пенсионных взносов из социальных выплат, осуществляемых Государственным фондом социального страхования, в период нахождения в декретном отпуске и отпуске по уходу за ребенком до одного года;
усилена адресность оказания социальной помощи;
использованы активные формы занятости среди безработной части малообеспеченного населения;
обеспечена поддержка инвалидов, в том числе путем оказания качественных социальных услуг.
Для обеспечения устойчивой занятости местными исполнительными органами будут приняты меры по созданию новых рабочих мест и трудоустройству безработных.
В целях повышения конкурентоспособности отечественных специалистов на рынке труда и регулирования трудовой миграции будет проведена работа по:
совершенствованию миграционной политики, направленной на комплексное решение проблем использования иностранной рабочей силы в региональном аспекте с учетом интересов национального рынка труда;
формированию механизмов, направленных на защиту внутреннего рынка труда в условиях вступления Казахстана во Всемирную торговую организацию, и управляемое движение квалифицированной рабочей силы между Казахстаном и странами центральноазиатского региона;
проведению политики по замещению иностранных специалистов казахстанскими кадрами с особым упором на профессиональную подготовку и переподготовку местных специалистов;
созданию гибкой системы профессиональной подготовки и переподготовки безработных с учетом региональных и отраслевых потребностей рынка труда;
предоставлению женщинам и молодежи приоритетного права при направлении на профессиональную подготовку и повышение квалификации.
Будет продолжена работа по усилению контроля за соблюдением работодателями трудового законодательства.
Будет установлен минимальный размер заработной платы, обеспечивающий простое воспроизводство рабочей силы, в соответствии с поэтапным приближением государственных социальных стандартов к международным.
Будет продолжена работа по дальнейшему совершенствованию системы оплаты труда работников бюджетной сферы, введены пособия на оздоровление при уходе в трудовой отпуск работникам государственных учреждений, не являющимся государственными служащими, и казенных предприятий.
С целью обеспечения безопасных условий труда в организациях республики будет продолжена работа по внедрению международных стандартов системы управления охраной труда.
Будут усилены предупредительные, профилактические меры по снижению производственного травматизма в организациях республики, а также государственный и ведомственный контроль за соблюдением норм безопасности.
В целях улучшения положения семьи, соблюдения гарантий прав и возможностей мужчин и женщин в браке будет разработан комплекс мероприятий по повышению престижа брака и семьи в Казахстане.
Будет проработан вопрос дальнейшего институционального развития гендерной политики.
Продолжатся информационное просвещение населения по гендерным вопросам и внедрение гендерных знаний в систему образования.
Будут разработаны меры для развития сети кризисных центров, организации телефонов доверия, временных убежищ и приютов для жертв насилия.
Результаты

4.3.5. Халықты әлеуметтік қолдау, еңбек қатынастары және көші-қон
Мақсаты
Өңірлік және салалық аспектілерін ескере отырып атаулы әлеуметтік көмек саясатын жетілдіру және еңбек қатынастарын дамыту.
Міндеттері
1. Халықты әлеуметтік қорғаудың көп деңгейлі жүйесін дамыту.
2. Нарықтық қатынастарға негізделген атаулы әлеуметтік көмек көрсету (тұрмысы төмен азаматтарға, оның ішінде әйелдер мен жастарға), ана мен баланы әлеуметтік қорғау жүйесін нығайту жөніндегі қағидаттарды жетілдіру.
3. Өңірлік және салалық аспектілерін ескере отырып халықтың тұрақты жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету және еңбек көші-қонын үйлестіру.
4. Әлеуметтік әріптестік негізінде әлеуметтік диалогты нығайту және ұжымдық келіссөздер жүйесін одан әрі дамыту. Бюджет саласында еңбекақы төлеу жүйесін жетілдіру.
5. Ерлер мен әйелдердің қоғамның тыныс-тіршілігінің барлық
салаларында тең құқықтары мен тең мүмкіндіктерін іске асыру үшін жағдайлар жасау.
Шешу жолдары
Мемлекеттік бюджеттен берілетін зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік базалық зейнетақы мөлшері арттырылатын болады, зейнетақы төлемдерінің мөлшерін индекстеу тұтыну бағасы индексінің болжанатын өсімін 2 проценттік пунктке арттыра отырып, жүзеге асырылады.
Зейнетақы активтерін инвестициялау үшін қаржы құралдарының өрісін кеңейту жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерін төлеу жүйесі жетілдіріледі, зейнетақы жинақтауларын сақтау және қартайған шақта олардың жеткіліктілігі жөніндегі мемлекет кепілдіктерінің тетігі әзірленеді.
Халықты жинақтаушы зейнетақы жүйесімен және міндетті әлеуметтік сақтандырумен қамтуды кеңейту жөніндегі жұмыс жандандырылатын болады.
Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігін арттыру мақсатында әлеуметтік диалогтың рөлі артады және жұмыс берушілердің зиянды өндірісте жұмыс істейтін қызметкерлердің пайдасына ерікті, кәсіптік аударымдарды жүзеге асыруы үшін шарттық әлеует пайдаланылады.
Әлеуметтік диалогты одан әрі нығайту, ұжымдық шарттар жүйесін, атқарушы билік органдарының өкілдері, жұмыс берушілер мен кәсіподақтар және өзге де уәкілетті қызметкерлер, барлық деңгейдегі адамдар мен ұйымдар арасындағы өзара сындарлы қарым-қатынастарды дамыту Қазақстан Республикасы еңбек кодексінің жобасында қамтылған жаңа қағидаттардың негізінде жүзеге асырылатын болады.
Халықтың әлеуметтік әлжуаз топтарын әлеуметтік қолдау жүйесін одан әрі дамыту мақсатында:
1998 жылғы 1 қаңтарға зиянды және ауыр еңбек жағдайларында еңбек өтілін жинақтаған адамдарға қосымша жәрдемақылар енгізіледі;
балалы отбасыларға төленетін мемлекеттік жәрдемақылардың мөлшері ұлғайтылады;
жүктілігі бойынша демалыста және бір жасқа дейінгі бала күтімі бойынша демалыста болған кезеңде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын әлеуметтік төлемдерден зейнетақы жарналарын аударуды жалғастыра отырып, жұмыс істейтін әйелдер үшін жүктілікті, бала тууды және ана болуды міндетті әлеуметтік сақтандыру енгізіледі;
әлеуметтік көмек көрсетудің атаулылығы күшейтіледі;
тұрмысы төмен халықтың жұмыссыз бөлігі арасында жұмыспен қамтудың белсенді нысандары пайдаланылады;
мүгедектерді, оның ішінде сапалы әлеуметтік қызмет көрсетулер жолымен, қолдау қамтамасыз етіледі.
Орнықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету үшін жергілікті атқарушы органдар жаңа жұмыс орындарын құру және жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру жөнінде шаралар қабылдайтын болады.
Еңбек нарығында отандық мамандардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және еңбек көші-қонын реттеу мақсатында:
ұлттық еңбек нарығының мүдделерін ескере отырып, өңірлік аспектіде шетелдік жұмыс күшін пайдалану проблемаларын кешенді шешуге бағытталған көші-қон саясатын жетілдіру;
Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруі жағдайында ішкі еңбек нарығын қорғауға және Қазақстан мен Орталық Азия өңірі елдерінің арасында білікті жұмыс күшінің басқарылатын қозғалысына бағытталған тетіктерді қалыптастыру;
жергілікті мамандарды кәсіптік даярлауға және қайта даярлауға айрықша ден қоя отырып, шетелдік мамандарды қазақстандық кадрлармен ауыстыру жөніндегі саясатты жүргізу;
еңбек нарығының өңірлік және салалық қажеттіліктерін ескере отырып, жұмыссыздарды кәсіптік даярлаудың және қайта даярлаудың икемді жүйесін құру;
кәсіптік даярлыққа және біліктілігін арттыруға жіберу кезінде әйелдер мен жастарға басым құқық беру жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
Жұмыс берушілердің еңбек заңнамасын сақтауын бақылауды күшейту жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Мемлекеттік әлеуметтік стандарттарды халықаралыққа кезең-кезеңімен жақындатуға сәйкес жұмыс күшінің қарапайым молықтырылуын қамтамасыз ететін жалақының ең төменгі мөлшері белгіленетін болады.
Бюджет саласы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады, мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын және қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбек демалысына шыққан кезде сауықтыру жәрдемақылары енгізіледі.
Республика ұйымдарында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында еңбекті қорғауды басқару жүйесінің халықаралық стандарттарын енгізу жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Республика ұйымдарында өндірістік жарақаттануды азайту жөніндегі ескерту, алдын алу шаралары, сондай-ақ қауіпсіздік нормаларын сақтауды мемлекеттік және ведомстволық бақылау күшейтіледі.
Отбасының жағдайын жақсарту, ерлер мен әйелдердің некедегі құқықтары мен мүмкіндіктеріне кепілдіктердің сақталуы мақсатында Қазақстанда неке мен отбасының беделін арттыру жөніндегі іс-шаралар кешені әзірленетін болады.
Гендерлік саясатты одан әрі институционалдық дамыту мәселесі пысықталатын болады.
Халықты гендерлік мәселелер бойынша ақпараттық ағарту ісі және білім беру жүйесіне гендерлік білімді енгізу жалғастырылады.
Дағдарыс орталықтарын дамыту, сенім телефондарын, зорлық-зомбылық құрбандарына арналған уақытша баспана мен панажай желісін құру үшін шаралар әзірленетін болады.
Нәтижелері

В 2008 году будут повышены размеры пенсий около полумиллиона пенсионерам и на 35 процентов размеры базовой пенсии более полутора миллионам получателям.
Будут увеличены пособия в связи с рождением ребенка и по уходу за ребенком до достижения им одного года. Будет расширен охват населения накопительной пенсионной системой и улучшена демографическая ситуация.
Будут создаваться условия для решения проблем насилия в семье.
4.3.6. Поддержка и развитие конкурентоспособности молодежи
Цель
Создание социально-экономических и организационных условий для всестороннего развития молодежи.
Задачи
1. Содействие развитию экономической активности молодежи.
2. Развитие гражданского самосознания молодого поколения.
3. Реализация социально значимых инициатив молодежи.
Пути решения
В целях обеспечения условий и гарантий для всестороннего развития молодежи будут:
разработаны критерии и индикаторы предоставления социальных услуг для молодежи с последующей выработкой стандартов в сфере реализации молодежной политики;
предусмотрены меры по решению вопроса приоритетного обеспечения молодых семей жильем;
регулярно проводиться информационно-разъяснительная работа по популяризации и пропаганде рабочих специальностей;
обеспечено развитие деятельности социальных служб для молодежи в каждой области;
реализовываться молодежные экономические инициативы;
продолжена реализация национального проекта "Жасыл ел" и разработаны новые проекты, направленные на вовлечение молодежи в социально-экономическое развитие страны;
продолжена работа по реализации комплекса мер по формированию гражданского самосознания, сопричастности и идентификации со своей страной;
на системной основе проводиться работа по формированию имиджа молодого успешного казахстанца.
Результаты
В 2009 году будет утвержден единый стандарт предоставления социальных услуг для молодежи.
Будут внесены изменения и дополнения в действующее законодательство в части приоритетного обеспечения молодых семей жильем, развития трудовых взаимоотношений и предпринимательства.
Результатом проведения информационно-разъяснительной работы по популяризации и пропаганде рабочих специальностей станет повышение информированности молодежи о развитии и возможностях системы профессионально-технического образования.
В 2009 году в каждой области будут функционировать не менее двух социальных служб для молодежи на областном уровне и одна - на районном.
Ежегодно будет реализовано не менее одного молодежного бизнес-проекта в каждом регионе.
Деятельность не менее 60 % молодежных организаций будет сосредоточена на патриотическом воспитании молодежи.

2008 жылы шамамен жарты миллионға жуық зейнеткерге зейнетақы мөлшері және бір жарым миллионнан астам алушыларға базалық зейнетақы мөлшері 35 процентке арттырылатын болады.
Бала тууына байланысты және бала бір жасқа толғанға дейінгі бала күтімі бойынша жәрдемақылар ұлғайтылатын болады. Халықты жинақтаушы зейнетақы жүйесімен қамту кеңейтілетін болады және демографиялық ахуал жақсартылады.
Отбасындағы зорлық-зомбылық проблемаларын шешу үшін жағдай жасалатын болады.
4.3.6. Жастардың бәсекеге қабілеттілігін қолдау мен дамыту
Мақсаты
Жастардың жан-жақты дамуы үшін әлеуметтік-экономикалық және ұйымдық жағдай жасау.
Міндеттері
1. Жастардың экономикалық белсенділігін дамытуға жәрдемдесу.
2. Жас ұрпақтың азаматтық өзіндік сана-сезімін дамыту.
3. Жастардың әлеуметтік мәні бар бастамаларын іске асыру.
Шешу жолдары
Жастардың жан-жақты дамуы үшін жағдайлар мен кепілдіктерді қамтамасыз ету мақсатында:
жастар саясатын іске асыру саласындағы стандарттарды кейіннен тұжырымдай отырып, жастар үшін әлеуметтік қызмет көрсетулер ұсынудың өлшемдері мен индикаторлары әзірленеді;
жас отбасыларды тұрғын үймен басым қамтамасыз ету мәселесін шешу жөнінде шаралар көзделеді;
жұмысшы мамандықтарды танымал ету және насихаттау жөніндегі ақпараттық-түсіндіру жұмысы тұрақты жүргізіледі;
әрбір салада жастар үшін әлеуметтік қызметтер жұмысын дамыту қамтамасыз етіледі;
жастардың экономикалық бастамалары іске асырылады;
"Жасыл ел" ұлттық жобасын іске асыру жалғастырылады және жастарды елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына тартуға бағытталған жаңа жобалар әзірленеді;
азаматтық өзіндік сана-сезімді қалыптастыру, өз елімен ұштастыру мен сәйкестендіру жөніндегі шаралар кешенін іске асыру бойынша жұмыс жалғастырылады;
жүйелі негізде табысты жас қазақстандықтың имиджін қалыптастыру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Нәтижелері
2009 жылы жастар үшін әлеуметтік қызмет көрсетулердің бірыңғай стандарты бекітілетін болады.
Қолданыстағы заңнамаға жас отбасыларды тұрғын үймен басым қамтамасыз ету, өзара еңбек қатынастарын және кәсіпкерлікті дамыту бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.
Жұмысшы мамандықтарын танымал ету және оны насихаттау жөніндегі ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізудің нәтижесі жастардың кәсіптік-техникалық білім беру жүйесін дамыту мен оның мүмкіндіктері туралы хабардарлығын арттыру болады.
2009 жылы әрбір облыста облыс деңгейінде кемінде - екі және аудан деңгейінде бір жастарға арналған әлеуметтік қызметтер жұмыс істейтін болады.
Жыл сайын әрбір өңірде жастардың кемінде бір бизнес-жобасы іске асырылады.
Жастар ұйымдарының кемінде 60 % қызметі жастарға патриоттық тәрбие беруге жұмылдырылатын болады.

4.3.7. Реализация государственной языковой политики и развитие сферы культуры
Цель
Обеспечение роста культурного и духовного потенциала нации, укрепление роли государственного языка, повышение конкурентоспособности информационного пространства, сохранение общественно-политической стабильности.
Задачи
1. Повышение роли государственного языка как фактора укрепления казахстанской государственности, а также русского и английского языков.
2. Развитие казахстанской культуры и искусства, сохранение историко-культурного наследия.
3. Поэтапная модернизация системы государственных средств массовой информации.
4. Совершенствование государственно-конфессиональных отношений.
5. Совершенствование механизма партнерства государства и неправительственных организаций.
Пути решения
Для обеспечения реального статуса государственного языка будут приняты меры по:
повышению эффективности обучения государственному языку с использованием дифференцированных инновационно-технологических методик;
расширению сферы применения государственного языка;
совершенствованию законодательства о языках.
Кроме того, будут приняты меры по дальнейшему развитию русского и английского языков.
Для развития казахстанской культуры и искусства, сохранения историко-культурного наследия будут:
изучен вопрос о создании Фонда духовного развития народов Казахстана;
реализована система мер по модернизации сферы культуры, внедрению инновационного менеджмента, координации действий государственных органов в центре и на местах;
приняты меры по дальнейшей популяризации отечественной культуры и искусства в стране и за рубежом;
продолжена работа по сохранению и эффективному использованию историко-культурного наследия страны, в том числе по совершенствованию соответствующей законодательной базы.
В целом меры будут направлены на повышение роли Казахстана как одного из важных международных центров межкультурного и межконфессионального диалога.
Для модернизации и повышения конкурентоспособности государственных средств массовой информации будет поэтапно реализован комплекс мер, направленных на укрепление их технологической базы, улучшение качества и оперативности предоставляемых услуг.
Для дальнейшей реализации государственной политики по обеспечению свободы вероисповедания будут осуществлены меры по совершенствованию государственно-конфессиональных отношений.
Для дальнейшего укрепления механизма партнерства государства и неправительственных организаций будут:
продолжена практика реализации государственного социального заказа;
созданы условия для дальнейшего укрепления и развития диалога с неправительственными организациями;
приняты меры по совершенствованию нормативной правовой базы развития институтов гражданского общества;
разработан комплекс мер по дальнейшему совершенствованию межэтнического согласия на основе пропаганды идей казахстанского патриотизма.
Результаты

4.3.7. Мемлекеттік тіл саясатын іске асыру және мәдениет саласын дамыту
Мақсаты
Ұлттың мәдени және рухани әлеуетінің өсуін қамтамасыз ету, мемлекеттік тілдің рөлін нығайту, ақпараттық кеңістіктің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, қоғамдық-саяси тұрақтылықты сақтау.
Міндеттері
1. Қазақстандық мемлекеттілікті нығайтудың факторы ретінде мемлекеттік тілдің, сондай-ақ орыс және ағылшын тілдерінің рөлін арттыру.
2. Қазақстандық мәдениет пен өнерді дамыту, тарихи-мәдени мұраны сақтау.
3. Мемлекеттік бұқаралық ақпарат құралдары жүйесін кезең-кезеңімен жаңғырту.
4. Мемлекеттік-конфессиялық қатынастарды жетілдіру.
5. Мемлекет пен үкіметтік емес ұйымдардың әріптестігі тетігін жетілдіру.
Шешу жолдары
Мемлекеттік тілдің нақты мәртебесін қамтамасыз ету үшін:
сараланған инновациялық-технологиялық әдістемелерді пайдалана отырып мемлекеттік тілді оқытудың тиімділігін арттыру;
мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейту;
тіл туралы заңнаманы жетілдіру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Бұдан басқа, орыс және ағылшын тілдерін одан әрі дамыту жөнінде шаралар қабылданады.
Қазақстандық мәдениет пен өнерді дамыту, тарихи-мәдени мұраны сақтау үшін:
Қазақстан халықтарын рухани дамыту қорын құру туралы мәселе зерделенеді;
мәдениет саласын жаңғырту, инновациялық менеджментті енгізу, орталықта және жергілікті жерлерде мемлекеттік органдардың іс-қимылын үйлестіру жөніндегі шаралар жүйесі іске асырылады;
отандық мәдениет пен өнерді елде және шетелде одан әрі танымал ету жөнінде шаралар қабылданады;
елдің тарихи-мәдени мұрасын сақтау мен тиімді пайдалану жөніндегі, оның ішінде тиісті заңнамалық базаны жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Тұтастай алғанда шаралар маңызды халықаралық мәдениетаралық және конфессияаралық диалог орталықтарының бірі ретінде Қазақстанның рөлін арттыруға бағытталатын болады.
Мемлекеттік бұқаралық ақпарат құралдарының жаңғыртылуы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін олардың технологиялық базасын нығайтуға, ұсынылатын қызмет көрсетулердің сапасы мен жеделдігін жақсартуға бағытталған шаралар кешені кезең-кезеңімен іске асырылатын болады.
Діни сенім бостандығын қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік саясатты одан әрі іске асыру үшін мемлекеттік-конфессиялық қатынастарды жетілдіру жөніндегі шаралар жүзеге асырылатын болады.
Мемлекет пен үкіметтік емес ұйымдардың әріптестігі тетігін одан әрі нығайту үшін:
мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты іске асыру практикасы жалғастырылады;
үкіметтік емес ұйымдармен диалог тетіктерін одан әрі нығайту және дамыту үшін жағдай жасалады;
азаматтық қоғам институттарын дамытудың нормативтік құқықтық базасын жетілдіру жөнінде шаралар қабылданады;
қазақстандық патриотизм идеяларын насихаттау негізінде этникааралық келісімді одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар кешені әзірленеді.
Нәтижелері

Функционирование 16 региональных центров обучения государственному языку. Достижение к 2009 году 100 %-ного охвата обучения государственному языку государственных служащих, не владеющих им.
Формирование стабильно функционирующей и постоянно развивающейся современной системы обеспечения населения услугами в сфере культуры.
Реставрация в 2007 году 25 памятников истории и культуры, в 2008 году - 39 памятников истории и культуры.
Рост качества предоставляемых государственными средствами массовой информации услуг.
Укрепление роли механизмов диалогового обеспечения межэтнического и межконфессионального согласия и сохранения толерантности в обществе.
Поэтапное увеличение объемов государственного социального заказа.
4.3.8. Развитие туризма и спорта
Цель
Создание конкурентоспособной туристской индустрии и эффективной системы физической культуры и спорта для укрепления здоровья населения и развития спорта высших достижений.
Задачи
1. Дальнейшее развитие туристских кластеров, создание условий по формированию привлекательного туристского имиджа страны и инфраструктуры туризма.
2. Развитие спорта высших достижений и массового спорта для формирования здорового образа жизни населения.
Пути решения
В сфере туризма будут:
приняты меры по дальнейшему развитию туристских кластеров в регионах Казахстана с учетом их конкурентных преимуществ;
созданы туристские центры с развитой инфраструктурой туризма и объектами развлечений на побережье Капчагайского водохранилища и в Щучинско-Боровской курортной зоне. Дальнейшее развитие получит туризм по Шелковому пути, а также будут приняты меры по созданию условий для развития пляжного и круизного туризма на Каспии;
продолжена работа по формированию привлекательного туристского имиджа страны, упрощению визовых и регистрационных процедур, приведению туристских услуг в соответствие с международными стандартами качества.
В области спорта будут:
продолжена работа по развитию инфраструктуры спорта, особенно в сельской местности, и созданы условия для привлечения всех слоев населения к занятию массовыми видами спорта;
приняты меры по реконструкции и строительству спортивных объектов для проведения зимних Азиатских игр 2011 года в городе Алматы;
продолжена работа по совершенствованию системы подготовки спортивного резерва, спортсменов международного класса;
создан научно-исследовательский институт по проблемам спорта высших достижений.
Результаты
В сфере туризма будет обеспечен рост потока туристов, в том числе:
по внутреннему туризму с 3400 тыс. туристов в 2007 году до 4000 тыс. туристов в 2009 году;

16 өңірлік мемлекеттік тілді оқыту орталықтарының жұмыс істеуі. 2009 жылға қарай оны меңгермеген мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік тілді оқытумен 100 % қамтуға қол жеткізу.
Халықты мәдениет саласындағы қызмет көрсетулермен қамтамасыз етудің дәйекті жұмыс істейтін және тұрақты дамып келе жатқан қазіргі заманғы жүйесін қалыптастыру.
2007 жылы - 25 тарих және мәдениет ескерткішін, 2008 жылы - 39 тарих және мәдениет ескерткішін қалпына келтіру.
Мемлекеттік бұқаралық ақпарат құралдары ұстанатын қызмет көрсетулердің сапасын арттыру.
Этносаралық және конфессияаралық келісімді қамтамасыз етудің диалог тетіктерінің рөлін нығайту және қоғамдағы төзімділікті сақтау.
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс көлемін кезең-кезеңімен ұлғайту.
4.3.8. Туризм мен спортты дамыту
Мақсаты
Халықтың денсаулығын нығайту және жоғары жетістіктер спортын дамыту үшін бәсекеге қабілетті туристік индустрия және дене шынықтыру мен спорттың тиімді жүйесін құру.
Міндеттері
1. Туристік кластерлерді одан әрі дамыту, елдің тартымды туристік имиджін және туризм инфрақұрылымын қалыптастыру бойынша жағдайлар жасау.
2. Жоғары жетістіктер спортын және халықтың салауатты өмір салтын қалыптастыру үшін бұқаралық спортты дамыту.
Шешу жолдары
Туризм саласында:
бәсекелі басымдықтарын ескере отырып, Қазақстанның өңірлерінде туристік кластерлерді одан әрі дамыту жөнінде шаралар қабылданады;
Қапшағай су қоймасының жағалауында және Щучинск-Бурабай курорттық аймағында туризм мен ойын-сауық объектілерінің дамыған инфрақұрылымы бар туристік орталықтар құрылады. Жібек жолы бойынша туризмді ұйымдастыру одан әрі дамиды, сондай-ақ Каспийде жағажайлық және круиздік туризмнің дамуы үшін жағдайлар жасау жөнінде шаралар қабылданады;
елдің тартымды туристік имиджін қалыптастыру, визалық және тіркеу рәсімдерін оңайлату, туристік қызмет көрсетулерді халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келтіру жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады.
Спорт саласында:
спорт инфрақұрылымын, әсіресе ауылдық жерлерде дамыту жөніндегі жұмыс жалғастырылады және халықтың барлық жігін бұқаралық спорт түрлерімен шұғылдануға тарту үшін жағдай жасалады;
2011 жылғы қысқы Азия ойындарын Алматы қаласында өткізу үшін спорт объектілерін қайта жаңғырту және салу жөнінде шаралар қабылданады;
спорт резервін, халықаралық дәрежедегі спортшыларды даярлау жүйесін жетілдіру жөніндегі жұмыс жалғастырылады;
жоғары жетістіктер спорты проблемалары бойынша ғылыми-зерттеу институты құрылады.
Нәтижелері
Туризм саласында туристер ағынының өсуі қамтамасыз етіледі, оның ішінде:
ішкі туризм бойынша 2007 жылғы 3400 мың туристен 2009 жылы 4000 мың туристке дейін;

въездному туризму с 4500 тыс. туристов в 2007 году до 6000 тыс. туристов в 2009 году.
За счет развития въездного туризма будет обеспечена занятость населения в сфере туризма с 447,6 тыс. человек в 2007 году до 499,4 тыс. человек в 2009 году.
В области спорта:
увеличится доля населения, систематически занимающегося физической культурой и спортом;
число детей и подростков, занимающихся в детско-юношеских спортивных школах, достигнет 8,5 %;
количество детско-юношеских спортивных школ увеличится с 400 в 2007 году до 420 в 2009 году;
будут построены физкультурно-оздоровительные комплексы в районных центрах, городах республиканского и областного значения;
будут обеспечены реконструкция и строительство спортивных объектов для проведения зимних Азиатских игр 2011 года в городе Алматы;
будет создана научно-методическая база спорта высших достижений.
4.4. Укрепление правопорядка и безопасности жизни
4.4.1. Повышение эффективности борьбы с преступностью, обеспечение общественного порядка и общественной безопасности
Цель
Укрепление правопорядка, дальнейшее развитие и совершенствование системы правоохранительных органов, усиление борьбы с организованной и подростковой преступностью, наркоманией и наркобизнесом, незаконной миграцией, обеспечение качественного уровня охраны общественного порядка и общественной безопасности, в том числе дорожной.
Задачи
1. Укрепление и развитие правоохранительных органов с использованием современных технологий, улучшение координации их деятельности.
2. Совершенствование государственной системы профилактики и предупреждения преступлений и правонарушений с учетом передового отечественного и зарубежного опыта.
3. Повышение эффективности правоохранительной деятельности, в первую очередь по противодействию наиболее опасным видам организованной преступности, проявлениям терроризма и религиозного экстремизма, незаконному обороту наркотиков, тяжким и особо тяжким преступлениям против личности.
4. Снижение уровня коррупции во всех сферах жизнедеятельности государственных органов и институтов гражданского общества. Улучшение показателей страны по снижению степени коррумпированности экономики.
5. Создание эффективных правовых механизмов защиты прав и законных интересов собственников от противоправных посягательств на их имущество.
6. Обеспечение неотвратимости наказания за совершенные противоправные деяния.
7. Усиление законности в деятельности правоохранительных органов.
Пути решения
Будет усилена координация действий правоохранительных органов и других государственных органов в сфере обеспечения правопорядка.
Укрепится межведомственное взаимодействие, расширятся международное сотрудничество и обмен опытом в сфере борьбы с преступностью.
Правительством будут приняты меры по совершенствованию законодательства по вопросам правоохранительной деятельности с учетом последних достижений криминологической и криминалистической науки, а также передового зарубежного опыта.
Получат дальнейшее техническое развитие центры оперативного управления территориальных органов внутренних дел в части расширения сети видеонаблюдения, совершенствования программного обеспечения и создания интегрированных банков данных.
Будет создана государственная система профилактики правонарушений с широким привлечением к этой работе общественности и населения.
Будут разработаны и применены концептуально новые подходы в профилактической деятельности, основанные на социально ориентированных методах взаимодействия с населением, направленных на укрепление доверия граждан к правоохранительным органам.
Будут практиковаться регулярные отчетные встречи руководителей правоохранительных органов с населением по вопросам борьбы с преступностью и коррупцией, обеспечения общественной безопасности, пропаганды деятельности полиции и других сил правопорядка.
Будут разработаны и внедрены стандарты государственных услуг в сфере охраны общественного порядка.

сырттан келушілер туризмі бойынша 2007 жылғы 4500 мың туристен 2009 жылы 6000 мың туристке дейін.
Сырттан келушілер туризмін дамыту есебінен халықтың туризм саласында жұмыспен қамтылуы 2007 жылғы 447,6 мың адамнан 2009 жылы 499,4 мың адамға дейін қамтамасыз етілетін болады.
Спорт саласында:
жүйелі түрде дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын халықтың үлесі ұлғаяды;
балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінде шұғылданатын балалар мен жасөспірімдердің саны 8,5 %-ке жетеді;
балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің саны 2007 жылғы 400-ден, 2009 жылы 420-ға дейін ұлғаяды;
аудан орталықтарында, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда дене шынықтыру-сауықтыру кешендері салынады;
2011 жылғы қысқы Азия ойындарын Алматы қаласында өткізу үшін спорт объектілерін қайта жаңғырту және салу қамтамасыз етіледі;
жоғары жетістіктер спортының ғылыми-әдістемелік базасы құрылады.
4.4. Құқық тәртібін және өмір сүру қауіпсіздігін нығайту
4.4.1. Қылмысқа қарсы күрестің тиімділігін арттыру, қоғамдық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Мақсаты
Құқық тәртібін нығайту, құқық қорғау органдары жүйесін одан әрі дамыту және жетілдіру, ұйымдасқан және жасөспірімдер қылмысына, нашақорлық пен есірткі бизнесіне, заңсыз көші-қонға қарсы күресті күшейту, қоғамдық тәртіпті және қоғамдық қауіпсіздікті, оның ішінде жол қауіпсіздігін қорғаудың сапалы деңгейін қамтамасыз ету.
Міндеттері
1. Қазіргі заманғы технологияларды пайдалана отырып, құқық қорғау органдарын нығайту және дамыту, олардың қызметін үйлестіруді жақсарту.
2. Озық отандық және шетелдік тәжірибені ескере отырып, қылмыстардың және құқық бұзушылықтардың алдын алу мен ескертудің мемлекеттік жүйесін жетілдіру.
3. Құқық қорғау қызметінің, бірінші кезекте, ұйымдасқан қылмыстың неғұрлым қауіпті түрлеріне, терроризм мен діни экстремизм көріністеріне, есірткінің заңсыз айналымына, жеке тұлғаға қарсы ауыр және аса ауыр қылмыстарға қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі қызметтің тиімділігін арттыру.
4. Мемлекеттік органдар мен азаматтық қоғам институттарының тыныс-тіршілігінің барлық салаларында сыбайлас жемқорлық деңгейін азайту. Экономиканың сыбайлас жемқорлық дәрежесін азайту бойынша елдің көрсеткіштерінің жақсаруы.
5. Меншік иелерінің құқықтары мен заңдық мүдделерін олардың мүлкіне заңға қайшы қол сұғушылықтардан қорғаудың тиімді құқықтық тетіктерін құру.
6. Заңға қайшы жасалған әрекеттер үшін жазаны бұлтартпауды қамтамасыз ету.
7. Құқық қорғау органдарының қызметіндегі заңдылықты күшейту.
Шешу жолдары
Құқық қорғау органдары мен басқа да мемлекеттік органдардың құқық тәртібін қамтамасыз ету саласындағы іс-қимылдарын үйлестіру күшейтілетін болады.
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл күшейтіледі, қылмысқа қарсы күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастық пен тәжірибе алмасу кеңейтіледі.
Үкімет криминологиялық және криминалистикалық ғылымның соңғы жетістіктерін, сондай-ақ шетелдік озық тәжірибені ескере отырып, құқық қорғау қызметі мәселелері жөніндегі заңнаманы жетілдіру жөнінде шаралар қабылдайды.
Бейнеқадағалау желісін кеңейту, бағдарламалық қамтамасыз етуді жетілдіру және кіріктірілген деректер банктерін құру бөлігінде аумақтық ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтары техникалық жағынан одан әрі дамытылады.
Құқық бұзушылықтың алдын алу жұмысына жұртшылық пен халықты кеңінен тарта отырып, олардың алдын алудың мемлекеттік жүйесі құрылады.
Азаматтардың құқық қорғау органдарына сенімін нығайтуға бағытталған халықпен өзара іс-қимылдың әлеуметтік бағдарланған әдістеріне негізделген алдын алу қызметіне тұжырымдамалық жаңа қағидаттар әзірленеді және қолданылады.
Құқық қорғау органдары басшыларының қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес, қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, полиция мен басқа да құқық тәртібі күштерінің қызметін насихаттау мәселелері бойынша халықпен тұрақты есеп беру кездесулерін өткізуі практикаға енгізіледі.
Қоғамдық тәртіпті қорғау саласындағы мемлекеттік қызмет көрсетулердің стандарттары әзірленіп, енгізіледі.

Будет разработан и реализован комплекс мер по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью в стране на 2008-2010 годы.
В целях создания условий для безопасной жизнедеятельности и уменьшения возможностей для совершения преступлений и правонарушений будут разработаны требования к инфраструктуре населенных пунктов.
Будет повышена эффективность воспитательной работы с подростками с девиантным поведением, направленной на профилактику и предупреждение правонарушений, решение вопросов социальной реабилитации несовершеннолетних, оставшихся без попечения родителей.
Будут приняты дополнительные меры по пресечению распространения наркотиков в местах досуга молодежи, ужесточению ответственности руководителей и владельцев увеселительных заведений, мест проведения досуга и отдыха молодежи, в которых выявлены факты распространения наркотиков.
Усовершенствуются формы и методы борьбы с незаконным оборотом наркотиков. Будет улучшено взаимодействие между органами государственной власти, местного самоуправления и общественными организациями по вопросам профилактики наркомании.
Усилится процессуальная независимость следователей, будет повышен их статус, созданы условия для укрепления профессионального ядра следственных работников и снижения текучести кадров в органах следствия.
Будет повышен статус адвокатов и усилена социальная ответственность адвокатуры за соблюдение прав граждан в уголовном и административном процессе, планируется внедрение практики дежурства адвокатов в местах принудительного доставления граждан.
Правительство примет дополнительные меры по улучшению материально-технического, научного и кадрового обеспечения системы судебной экспертизы.
Усилится работа по борьбе с коррупцией в рядах правоохранительных органов.
Будет повышена эффективность пограничного и паспортного контроля, усилены меры противодействия незаконной миграции, распространению терроризма и религиозного экстремизма.
Предусматривается принятие дополнительных мер по усилению контроля за соблюдением трудовыми иммигрантами казахстанского законодательства.
Правительством будет реализован комплекс дополнительных мер по обеспечению безопасности дорожного движения, направленных на сокращение числа жертв дорожно-транспортных происшествий.
Планируется переход от преимущественно контрольно-надзорной к обслуживающей функции.
Будут обеспечена защита прав, свобод и законных интересов граждан и общества от коррупции, усовершенствована нормативная правовая база по предупреждению, выявлению и пресечению коррупционных правонарушений, оптимизированы формы и методы противодействия коррупции, взаимодействия со структурами гражданского общества, активизировано международное сотрудничество Казахстана в сфере борьбы с коррупцией.
В целях улучшения индикаторов конкурентоспособности страны будут разработаны и реализованы дополнительные меры по сокращению коммерческих потерь и административных расходов, связанных с коррупцией.
Правительством будут выработаны меры по противодействию "рейдерству", будут внесены изменения и дополнения в законодательство, направленные на защиту прав собственников и установление ответственности должностных лиц за действия, способствующие этому явлению.
Результаты
Формирование у граждан чувства защищенности от противоправных посягательств, развитие сотрудничества правоохранительных органов с населением.
Снижение количества тяжких и особо тяжких преступлений против личности, а также преступлений, совершенных в общественных местах и несовершеннолетними.
Сокращение числа коррупционных правонарушений среди сотрудников правоохранительных органов.
Повышение качества расследования уголовных дел, недопущение случаев нарушений законности, обеспечение реальной процессуальной независимости следственных работников.
Улучшение координации действий уполномоченных органов в сфере борьбы с наркоманией и наркобизнесом, снижение масштабов незаконного оборота наркотиков и активности наркопреступников.
Снижение уровня незаконной трудовой миграции, распределение иностранной рабочей силы без ущерба для внутреннего рынка труда.
Сокращение числа дорожно-транспортных происшествий в расчете на единицу транспортного средства, снижение тяжести последствий ДТП.

Елде құқық бұзушылықтардың алдын алу және қылмысқа қарсы күрес жөніндегі 2008-2010 жылдарға арналған шаралар кешені әзірленіп, іске асырылады.
Қауіпсіз тыныс-тіршілік үшін жағдайлар жасау және қылмыс пен құқық бұзушылықтарды жасау үшін мүмкіндіктерді азайту мақсатында елді мекендердің инфрақұрылымына қойылатын талаптар әзірленетін болады.
Девиантты мінез-құлықты жасөспірімдердің құқық бұзушылықтарының алдын алу мен ескертуге, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандарды әлеуметтік оңалту мәселелерін шешуге бағытталған тәрбие жұмысының тиімділігі арттырылатын болады.
Жастардың демалыс орындарында есірткіні таратудың жолын кесу, есірткінің таралу фактілері анықталған көңіл көтеру орындарының, жастардың бос уақыттарын өткізу және демалыс орындарының басшылары мен иелерінің жауапкершілігін қатаңдату жөнінде қосымша шаралар қабылданады.
Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрестің нысандары мен әдістері жетілдіріледі. Мемлекеттік билік, жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен қоғамдық ұйымдар арасында нашақорлықтың алдын алу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жақсартылатын болады.
Тергеушілердің іс жүргізу тәуелсіздігі күшейтіледі, олардың мәртебесі арттырылатын болады, тергеу қызметкерлерінің кәсіби өзегін нығайту және тергеу органдарындағы кадрлардың тұрақтамауын азайту үшін жағдай жасалады.
Адвокаттардың мәртебесі арттырылады әрі қылмыстық және әкімшілік процестерде азаматтардың құқықтарының сақталуы үшін адвокатураның әлеуметтік жауапкершілігі күшейтіледі, азаматтарды мәжбүрлеп әкелу орындарында адвокаттардың кезекшілік жасау практикасын енгізу жоспарланып отыр.
Үкімет сот сараптамасы жүйесін материалдық-техникалық, ғылыми және кадрлық қамтамасыз етуді жақсарту жөнінде қосымша шаралар қабылдайды.
Құқық қорғау органдарының қатарында сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі жұмыс күшейтіледі.
Шекаралық және паспорттық бақылаудың тиімділігі арттырылады, заңсыз көші-қонға, терроризм мен діни экстремизмнің таралуына қарсы іс-қимыл жасау шаралары күшейтіледі.
Еңбек иммигранттарының қазақстандық заңнаманы сақтауын бақылауды күшейту жөнінде қосымша шаралар қабылдау көзделіп отыр.
Үкімет жол-көлік оқиғалары құрбандарының санын азайтуға бағытталған жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде қосымша шаралар кешенін іске асыратын болады.
Басым бақылау-қадағалау функциясынан қызмет көрсету функциясына көшу жоспарлануда.
Азаматтар мен қоғамның құқықтарын, бостандығы мен заңдық мүдделерін сыбайлас жемқорлықтан қорғау қамтамасыз етіледі, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтың алдын алу, оны анықтау және жолын кесу жөніндегі нормативтік-құқықтық база жетілдіріледі, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл нысандары мен әдістері, азаматтық қоғам құрылымдарымен өзара іс-қимыл оңтайландырылады, Қазақстанның сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы халықаралық ынтымақтастығы жандандырылады;
Елдің бәсекеге қабілеттілік индикаторларын жақсарту мақсатында коммерциялық шығындар мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы әкімшілік шығыстарды қысқарту жөнінде қосымша шаралар әзірленіп, іске асырылады.
Үкімет "рейдерлікке" қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды тұжырымдайды, меншік иелерінің құқықтарын қорғауға және осы құбылысқа ықпал ететін іс-әрекеттер үшін лауазымды тұлғалардың жауапкершілігін белгілеуге бағытталған заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізетін болады.
Нәтижелері
Азаматтарда заңға қарсы қол сұғушылықтан қорғалу сезімін қалыптастыру, құқық қорғау органдарының халықпен ынтымақтастығын дамыту.
Жеке тұлғаға қарсы ауыр және аса ауыр қылмыстардың, сондай-ақ қоғамдық орындарда жасалатын және кәмелетке толмағандар жасайтын қылмыстардың санын азайту.
Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының санын қысқарту.
Қылмыстық істерді тергеу сапасын арттыру, заңдылықты бұзу оқиғаларын болдырмау, тергеу қызметкерлерінің нақты іс жүргізу тәуелсіздігін қамтамасыз ету.
Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес саласындағы уәкілетті органдардың іс-қимылын үйлестіруді жақсарту, есірткінің заңсыз айналымының ауқымын және нашақор қылмыскерлердің белсенділігін төмендету.
Заңсыз еңбек көші-қон деңгейін төмендету, ішкі еңбек нарығы үшін залал келтірмей шетелдік жұмыс күшін бөлу.
Көлік құралының бір бірлігіне шаққанда жол-көлік оқиғаларының санын қысқарту, ЖКО зардаптарының ауырлығын төмендету.

4.4.2. Дальнейшее развитие уголовно-исполнительной системы
Цель
Повышение эффективности работы уголовно-исполнительной системы.
Задачи
1. Улучшение условий содержания лиц в учреждениях уголовно-исполнительной системы (УИС), обеспечение трудозанятости осужденных и повышение эффективности исполнения уголовных наказаний.
2. Создание условий для социальной реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
3. Повышение эффективности мер уголовно-правового воздействия, не связанных с изоляцией осужденных от общества.
4. Укрепление кадрового состава, совершенствование системы профессиональной подготовки сотрудников, повышение правовой и социальной защищенности персонала учреждений УИС, снижение количества коррупционных правонарушений среди сотрудников УИС.
Пути решения
Правительством будет принята программа дальнейшего развития УИС на 2007-2009 годы.
В целях улучшения условий содержания лиц в учреждениях уголовно-исполнительной системы будет повышено качество медицинского обслуживания в учреждениях уголовно-исполнительной системы, усилено взаимодействие с органами здравоохранения по вопросам профилактики, диагностики и лечения опасных заболеваний.
Усилится оперативная и режимная работа по предупреждению преступности в местах лишения свободы и обеспечению порядка содержания осужденных в исправительных учреждениях.
Будут обновлены производственные мощности и предусмотрены государственные заказы для предприятий уголовно-исполнительной системы.
При местных исполнительных органах активизируется работа консультативно-совещательных органов по содействию деятельности учреждений, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также по организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания.
Будут созданы условия для социальной реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы, в том числе путем стимулирования работодателей к приему на работу указанной категории граждан.
Расширятся функции уголовно-исполнительных инспекций, исполняющих наказания, не связанные с изоляцией от общества. На их базе будут созданы службы пробации в организационно-правовой форме государственного учреждения.
Будет введена дифференцированная система оплаты труда сотрудников уголовно-исполнительной системы с учетом условий соответствующих регионов.
Результаты
Повышение эффективности работы уголовно-исполнительной системы, в том числе в части организации оперативной и режимной работы, снижения уровня и рецидива преступности, смертности в местах лишения свободы.
Увеличение количества занятых трудом осужденных.
Создание условий для социальной реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
Повышение эффективности исполнения альтернативных мер наказания. Снижение повторной преступности среди осужденных к наказаниям, не связанным с лишением свободы.
Улучшение качественного состава сотрудников УИС, создание условий для снижения коррупционных проявлений среди сотрудников УИС.

4.4.2. Қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі дамыту
Мақсаты
Қылмыстық-атқару жүйесі жұмысының тиімділігін арттыру.
Міндеттері
1. Қылмыстық-атқару жүйесі (ҚАЖ) мекемелеріндегі адамдарды ұстау жағдайларын жақсарту, сотталғандардың еңбекпен қамтылуын қамтамасыз ету және қылмыстық жазаларды орындаудың тиімділігін арттыру.
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдарды әлеуметтік оңалту үшін жағдайлар жасау.
3. Сотталғандарды қоғамнан оқшаулауға байланысты емес қылмыстық-құқықтық әсер ету шараларының тиімділігін арттыру.
4. Кадр құрамын нығайту, қызметкерлерді кәсіби даярлау жүйесін жетілдіру, ҚАЖ мекемелері персоналының құқықтық және әлеуметтік қорғалуын арттыру, ҚАЖ қызметкерлері арасында сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының санын азайту.
Шешу жолдары
Үкімет ҚАЖ-ды одан әрі дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын қабылдайтын болады.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде адамдарды ұстау жағдайларын жақсарту мақсатында қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде медициналық қызмет көрсету сапасы арттырылады, қауіпті аурулардың алдын алу, оларды диагностикалау мен емдеу мәселелері бойынша денсаулық сақтау органдарымен өзара іс-қимыл күшейтіледі.
Бас бостандығынан айыру орындарында қылмыстың алдын алу және түзеу мекемелерінде сотталғандарды ұстау тәртібін қамтамасыз ету жөніндегі жедел және режимді жұмыс күшейтіледі.
Қылмыстық-атқару жүйесінің кәсіпорындары үшін өндірістік қуаттар жаңартылады және мемлекеттік тапсырыстар көзделеді.
Жергілікті атқарушы органдар жанындағы қылмыстық жазаны және өзге де қылмыстық-құқықтық әсер ету шараларын орындайтын мекемелердің қызметіне жәрдемдесу жөніндегі консультативтік-кеңесші органдардың, сондай-ақ қылмыстық жазасын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру жөніндегі органдардың жұмысы жандандырылады.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік оңалту үшін, оның ішінде жұмыс берушілерді азаматтардың көрсетілген санатын жұмысқа қабылдауға ынталандыру жолымен жағдай жасалатын болады.
Қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жазаларды орындаушы қылмыстық-атқару инспекцияларының функциялары кеңейтіледі. Олардың базасында мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы сынақтан өткізу қызметі құрылатын болады.
Тиісті өңірлердің жағдайларын ескере отырып, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің сараланған жүйесі енгізілетін болады.
Нәтижелері
Қылмыстық-атқару жүйесі жұмысының, оның ішінде жедел және режимдік жұмысты ұйымдастыру, қылмыстың деңгейін және рецидивін, бас бостандығынан айыру орындарындағы өлімді азайту бөлігінде тиімділігін арттыру.
Еңбекпен қамтылған сотталғандардың санын ұлғайту.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік оңалту үшін жағдайлар жасау.
Жазалаудың балама шараларын атқарудың тиімділігін арттыру. Бас бостандығынан айыруға байланысты емес жазаларға сотталғандардың арасында қайталама қылмысты азайту.
ҚАЖ қызметкерлерінің сапалық құрамын жақсарту, ҚАЖ қызметкерлерінің арасында сыбайлас жемқорлық көріністерін азайту үшін жағдайлар жасау.

4.4.3. Реализация мер, направленных на предупреждение и ликвидацию последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф
Цель
Предупреждение чрезвычайных ситуаций и повышение уровня готовности сил и средств государственной системы чрезвычайных ситуаций к ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф.
Задачи
1. Совершенствование системы государственного управления в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций (ЧС).
2. Обеспечение охвата системой оповещения о ЧС не менее 80 % населения республики, осуществление мониторинга не менее 70 % очагов и участков, опасных по возникновению паводков, оползней, селей и лавин.
3. Развитие сил и средств оперативного реагирования на ЧС, в том числе системы гражданской обороны (ГО) и медицины катастроф.
4. Формирование эффективной системы обучения населения, подготовки и повышения квалификации специалистов в области ЧС и ГО.
5. Снижение количества пострадавших и погибших при ЧС природного и техногенного характера и размеров материального ущерба от них.
Пути решения
Будут приняты меры по развитию системы мониторинга, прогноза и научных исследований землетрясений.
Будет реализован комплекс проектных и строительно-монтажных работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий.
Будет усилен контроль за соблюдением норм сейсмостойкого строительства на вновь сооружаемых и реконструируемых объектах.
Будут разработаны и внедрены стандарты государственных услуг в сфере защиты населения от ЧС.
Будут внедрены новые технологии проведения спасательных операций при ликвидации техногенных аварий на промышленных объектах.
Будут проработаны вопросы создания спасательного центра в западном регионе Республики Казахстан и региональных спасательных центров Министерства по чрезвычайным ситуациям.
На Каспийском море будет создан специализированный морской аварийно-спасательный отряд Министерства по чрезвычайным ситуациям, оснащенный судами различного класса, аварийно-спасательным и пожарно-техническим оборудованием.
Будет проработан вопрос создания единой корпоративной информационно-коммуникационной сети для системы ЧС и ГО.
Будет сформирована система защиты от пожаров отдаленных населенных пунктов, где отсутствует противопожарная служба, и организации тушения степных и лесных пожаров.
Будут приняты меры по совершенствованию контрольной и разрешительной систем в области ЧС.
Будет усовершенствована организация государственного материального резерва.
Расширится международное сотрудничество в области предупреждения и ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий и катастроф.
Результаты
Доведение государственной системы управления в области ЧС и ГО до уровня готовности, отвечающего современным социально-экономическим условиям, новым угрозам и вызовам, с учетом геополитического положения независимого Казахстана.
Улучшение системы защиты населения, стратегических, особо важных государственных объектов и объектов жизнеобеспечения, территорий от стихийных бедствий, аварий и катастроф.
Снижение ущерба от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.

4.4.3. Сұрапыл зілзалалардың, авариялар мен апаттардың алдын алуға және оларды жоюға бағытталған шараларды іске асыру
Мақсаты
Төтенше жағдайлардың алдын алу және мемлекеттік төтенше жағдайлар жүйесінің күші мен құралдарының сұрапыл зілзалалардың, авариялар мен апаттардың салдарын жоюға дайындық деңгейін арттыру.
Міндеттері
1. Төтенше жағдайлардың (ТЖ) алдын алу және оларды жою саласындағы мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру.
2. Республика халқының кемінде 80 %-ін ТЖ туралы хабарлау жүйесімен қамтуды қамтамасыз ету, су тасқыны, топырақ көшкіні, сел және қар көшкіні туындауы бойынша қауіпті ошақтар мен учаскелердің кемінде 70 %-іне мониторингті жүзеге асыру.
3. ТЖ-ға, оның ішінде азаматтық қорғаныс (АҚ) жүйесінің және апаттар медицинасының жедел ден қою күштері мен құралдарын дамыту.
4. Халықты оқытудың, ТЖ және АҚ саласында мамандар даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың тиімді жүйесін қалыптастыру.
5. Табиғи және техногендік сипаттағы ТЖ кезінде зардап шеккендердің және қаза болғандардың санын және олардан болатын материалдық шығын мөлшерін азайту.
Шешу жолдары
Жер сілкіністерінің мониторингі, оларды болжау және ғылыми зерттеу жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи сұрапыл зілзалалардан инженерлік қорғау жөніндегі жобалау және құрылыс-монтаж жұмыстарының кешені іске асырылатын болады.
Жаңадан салынатын және қайта жаңғыртылатын объектілерде сейсмикалық төзімді құрылыс нормаларының сақталуын бақылау күшейтілетін болады.
Халықты ТЖ-дан қорғау саласында мемлекеттік қызмет көрсетулердің стандарттары әзірленіп, енгізілетін болады.
Өнеркәсіп объектілерінде техногендік аварияларды жою кезінде құтқару операцияларын жүргізудің жаңа технологиялары енгізіледі.
Қазақстан Республикасының батыс өңірінде құтқару орталығын және Төтенше жағдайлар министрлігінің өңірлік құтқару орталықтарын құру мәселелері пысықталады.
Каспий теңізінде Төтенше жағдайлар министрлігінің түрлі сыныпты кемелермен, авариялық-құтқару және өрт-техникалық жабдықтарымен жарақтандырылған мамандандырылған теңіздегі авариялық-құтқару жасағы құрылатын болады.
ТЖ және АҚ жүйесіне арналған бірыңғай корпоративтік ақпараттық-коммуникациялық желі құру мәселесі пысықталатын болады.
Өртке қарсы қызметі жоқ шалғай елді мекендерді өрттен қорғау әрі дала және орман өрттерін сөндіруді ұйымдастыру жүйесі құрылатын болады.
ТЖ саласында бақылау және рұқсат беру жүйелерін жетілдіру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Мемлекеттік материалдық резервті ұйымдастыру жетілдірілетін болады.
Сұрапыл зілзалалардың, авариялар мен апаттардың алдын алу және зардаптарын жою саласындағы халықаралық ынтымақтастық кеңейтіледі.
Нәтижелері
ТЖ және АҚ саласындағы мемлекеттік басқару жүйесін қазіргі заманғы әлеуметтік-экономикалық жағдайларға, тәуелсіз Қазақстанның геосаяси жағдайын ескере отырып, жаңа қауіп-қатерлер мен қыр көрсетулерге жауап беретін дайындық деңгейіне дейін жеткізу.
Халықты, стратегиялық, аса маңызды мемлекеттік объектілер мен тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілерін, аумақтарды сұрапыл зілзалалардан, авариялар мен апаттардан қорғау жүйесін жақсарту.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан болатын залалды азайту.

4.5. Модернизация и диверсификация экономики
4.5.1. Реализация Стратегии индустриально-инновационного развития
Цель
Диверсификация экономики и увеличение несырьевого экспорта.
Задачи
1. Информационно-аналитическое обеспечение процесса диверсификации.
2. Стимулирование инвестиционной активности в несырьевых отраслях экономики.
3. Развитие новых технологичных и системообразующих производств с большим мультипликативным эффектом, в том числе реализация "прорывных" инвестиционных проектов.
4. Стимулирование модернизации существующих обрабатывающих производств.
5. Создание стимулов для повышения наукоемкости обрабатывающей промышленности и стимулирование инновационно-предпринимательской активности бизнеса.
6. Создание условий для экспансии казахстанских товаров и услуг на внешние рынки путем определения и завоевания конкретных экспортных "ниш".
7. Развитие индустриально-инновационной инфраструктуры.
8. Обеспечение экономики квалифицированными трудовыми кадрами.
Пути решения
Для информационно-аналитического обеспечения процесса диверсификации предусматриваются:
создание системы анализа и мониторинга секторов экономики с использованием электронных баз данных ведущих мировых агентств, на основе которой будут проводиться системный анализ и оценка основных отраслей экономики Казахстана, сравнительный анализ конкурентных производств и отраслей других стран, а также транснациональных компаний, которые присутствуют на международных рынках;
определение новых экспортных "ниш" для казахстанских товаров и услуг, в том числе нетрадиционных;
проведение критического анализа имеющихся аналитических, маркетинговых и технологических наработок и определение последующих действий государственных органов и госхолдингов с указанием конечных результатов и сроков их достижения;
определение факторов, которые приводят к отставанию казахстанских экспортеров и секторов экономики или, напротив, дают им конкурентные преимущества;
обеспечение информационно-методического сопровождения реализации кластерных инициатив, направленных на конкретную поддержку пилотных кластеров, и деятельности соответствующих координационных советов;
разработка системы технологического анализа и мониторинга, обеспечивающей выявление перспективных технологических "ниш";
создание системы информирования отечественных компаний о перспективных "прорывных" проектах, в том числе региональных;
формирование электронной карты размещения существующих производительных сил, запасов минеральных ресурсов, инфраструктуры, а также реализуемых инвестиционных проектов, в том числе "прорывных", с целью мониторинга хода реализации Стратегии индустриально-инновационного развития ;
корректировка Стратегии индустриально-инновационного развития с учетом новых экономических условий и приоритетов.
Для стимулирования инвестиционной активности в несырьевых отраслях экономики будут предусмотрены следующие меры по:
совершенствованию базовых условий ведения инвестиционной деятельности в стране, таких, как социально-политические, нормативные, организационно-экономические факторы;
созданию соответствующей производственной и транспортно-коммуникационной инфраструктуры, отвечающей международным стандартам, и обеспечению квалифицированной рабочей силой. Будет разработан план развития современной инфраструктуры;
проведению целенаправленной работы по выявлению и устранению факторов, негативно влияющих на инвестиционную привлекательность несырьевых секторов экономики, в том числе за счет облегчения процедур открытия новых производств;
государственной поддержке инвестиций в высокотехнологичные и экспортоориентированные производства, в том числе путем проведения системной работы по поиску зарубежных партнеров, внедрения новых механизмов софинансирования инвестиционных проектов;
проведению активной информационно-презентационной работы по инвестиционным возможностям несырьевых секторов экономики;
расширению международно-договорной правовой базы в сфере взаимной защиты и поощрения инвестиций;
созданию Фонда фондов для осуществления инвестиций в инфраструктурные проекты, развитию крупных экспортоориентированных и системообразующих производств в Казахстане и Евразийском регионе.
Развитие новых технологичных и системообразующих производств с большим мультипликативным эффектом, в том числе реализация "прорывных" инвестиционных проектов, будет осуществлено посредством:
разработки генерального плана по реализации "прорывных" инвестиционных проектов, который определит ряд проектов, способных изменить структуру экономики, имеющих значительную добавленную стоимость, мультипликативный эффект и экспортный потенциал;

4.5. Экономиканы жаңғырту және әртараптандыру
4.5.1. Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын іске асыру
Мақсаты
Экономиканы әртараптандыру және шикізаттық емес экспортты ұлғайту.
Міндеттері
1. Әртараптандыру процесін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету.
2. Экономиканың шикізаттық емес салаларындағы инвестициялық белсенділікті ынталандыру.
3. Үлкен мультипликативтік тиімділігі бар жаңа технологиялық және жүйе құрайтын өндірістерді дамыту, оның ішінде "серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыру.
4. Жұмыс істеп тұрған өңдеуші өндірістерді жаңғыртуды ынталандыру.
5. Өңдеуші өнеркәсіптің ғылымды қажетсінуін арттыру үшін
ынталандырулар туғызу және бизнестің инновациялық-кәсіпкерлік белсенділігін ынталандыру.
6. Нақты экспорттық "тауашаларды" айқындау және бағындыру жолымен қазақстандық тауарлар мен қызмет көрсетулердің сыртқы нарықтарға экспансиясы үшін жағдайлар жасау.
7. Индустриялық-инновациялық инфрақұрылымды дамыту.
8. Экономиканы білікті еңбек кадрларымен қамтамасыз ету.
Шешу жолдары
Әртараптандыру процесін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету үшін мыналар көзделеді:
жетекші әлемдік агенттіктердің электрондық дерекқорларын пайдалана отырып, экономика секторларын талдау мен олардың мониторингі жүйесін құру, оның негізінде Қазақстан экономикасының негізгі салаларын жүйелі талдау мен бағалау, басқа да елдердің бәсекелі өндірістері мен салаларына, сондай-ақ халықаралық нарықтарға қатысатын трансұлттық компанияларға салыстырмалы талдау жүргізіледі;
қазақстандық тауарлар мен қызмет көрсетулер үшін, оның ішінде дәстүрлі емес жаңа экспорттық "тауашаларды" айқындау;
қолда бар талдамалық, маркетингтік және технологиялық пайдаланымдарға сыни талдау жүргізу және оларға қол жеткізудің түпкі нәтижелері мен мерзімін көрсете отырып, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік холдингтердің кейінгі іс-қимылдарын айқындау;
қазақстандық экспорттаушылар мен экономика секторларының артта қалып қоюына әкелетін немесе керісінше оларға бәсекелі артықшылықтар беретін факторларды айқындау;
пилоттық кластерлерді және тиісті үйлестіруші кеңестердің қызметін нақты қолдауға бағытталған кластерлік бастамаларды іске асыруды ақпараттық-әдістемелік сүйемелдеуді қамтамасыз ету;
перспективалық технологиялық "тауашаларды" анықтауды қамтамасыз ететін технологиялық талдау мен мониторинг жүйесін әзірлеу;
перспективалық""серпінді", оның ішінде өңірлік жобалар туралы отандық компанияларды хабардар ету жүйесін құру;
Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын іске асыру барысының мониторингі мақсатында жұмыс істеп тұрған өндіргіш күштерді, минералдық ресурстардың қорын, инфрақұрылымды, сондай-ақ іске асырылатын инвестициялық, оның ішінде "серпінді" жобаларды орналастырудың электрондық картасын қалыптастыру;
жаңа экономикалық шарттар мен басымдықтарды ескере отырып, Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын түзету.
Экономиканың шикізаттық емес салаларын да инвестициялық белсенділікті ынталандыру үшін мынадай:
елде әлеуметтік-саяси, нормативтік, ұйымдастырушылық-экономикалық факторлар сияқты инвестициялық қызметті жүргізудің базалық шарттарын жетілдіру;
халықаралық стандарттарға жауап беретін тиісті өндірістік және көлік-коммуникациялық инфрақұрылым құру және білікті жұмыс күшімен қамтамасыз ету. Қазіргі заманғы инфрақұрылымды дамыту жоспары әзірленетін болады;
экономиканың шикізаттық емес секторларының инвестициялық тартымдылығына, оның ішінде жаңа өндірістерді ашу рәсімдерін жеңілдету есебінен теріс әсер ететін факторларды анықтау және жою жөнінде нысаналы бағыттағы жұмыстар жүргізу;
жоғары технологиялық және экспортқа бағдарланған өндірістерге салынатын инвестицияларды, оның ішінде шетелдік әріптестерді іздестіру жөнінде жүйелі жұмыс жүргізу, инвестициялық жобаларды бірлесіп қаржыландырудың жаңа тетіктерін енгізу жолымен мемлекеттік қолдау;
экономиканың шикізаттық емес секторларының инвестициялық мүмкіндіктері жөнінде белсенді ақпараттық-тұсаукесер жұмысын жүргізу;
инвестицияларды өзара қорғау мен көтермелеу саласында халықаралық-шарттық құқықтық базаны кеңейту;
ифрақұрылымдық жобаларға инвестицияларды жүзеге асыру үшін Қорлар қорын құру, Қазақстандағы және Еуразия өңіріндегі ірі экспортқа бағдарланған және жүйе құраушы өндірістерді дамыту жөніндегі шаралар көзделеді.
Үлкен мультипликативтік тиімділігі бар жаңа технологиялық және жүйе құрайтын өндірістерді дамыту, оның ішінде "серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыру мыналар арқылы жүзеге асырылатын болады:
едәуір қосылған құны, мультипликативтік тиімділігі мен экспорттық әлеуеті бар экономиканың құрылымын өзгертуге қабілетті бірқатар жобаларды айқындайтын "серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыру жөніндегі бас жоспар әзірлеу;

привлечения крупного отечественного бизнеса к реализации "прорывных" инвестиционных проектов, созданию и развитию 5-6 кластеров на территории страны и стимулирования его взаимодействия с малым и средним бизнесом;
создания и развития новых торгово-экономических зон в приграничных районах, центрах промышленно-торговой и финансовой активности;
активного участия социально-предпринимательских корпораций в реализации индустриальной политики регионов;
привлечения финансовых институтов к реализации крупных инвестиционных проектов на национальном и региональном уровнях;
разработки действенных мер по развитию казахстанского сервисного рынка в сфере недропользования, в том числе за счет создания информационной системы "Единый реестр отечественных производителей и иностранных инвесторов".
Особое внимание будет уделено развитию смежных и сопутствующих производств минерально-сырьевого комплекса, нефтехимической отрасли, машиностроения, химии и других отраслей обрабатывающей промышленности.
В среднесрочной перспективе будет создан первый интегрированный нефтехимический комплекс мирового класса, который позволит в дальнейшем развивать нефтехимические производства мирового уровня. Будут создана специальная экономическая зона "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" в Атырауской области и проработаны предложения по формированию нефтехимического технопарка в Мангистауской области.
Будет проведен анализ состояния основных фондов обрабатывающих предприятий и разработан комплекс мер по стимулированию технологического развития.
Будут приняты меры по стимулированию компаний-поставщиков современных технологий проводить обязательное обучение казахстанского персонала работе с новыми технологиями.
Для повышения наукоемкости обрабатывающей промышленности, стимулирования инновационно-предпринимательской активности бизнеса и дальнейшего развития национальной инновационной системы предусматриваются:
институциональное и финансовое обеспечение отечественных инновационных разработок, в том числе путем грантового финансирования и софинансирования опытно-конструкторских разработок;
стимулирование трансферта технологий, в том числе зарубежных;
дальнейшее развитие национальной патентной системы, в том числе путем осуществления мероприятий по повышению патентной активности;
укрепление технопарков и бизнес-инкубаторов;
формирование условий для развития цивилизованного рынка технологий, включая признание всех международных конвенций в области защиты авторских прав, патентов и торговых знаков;
разработка механизма передачи результатов научно-исследовательских работ в реальный сектор экономики;
создание сети конструкторских бюро и проектных организаций с использованием системы автоматизированного проектирования;
создание новых испытательных лабораторий (центров) для приоритетных отраслей экономики, а также переоснащение, совершенствование работы действующих испытательных и калибровочных лабораторий;
формирование банка инноваций и патентов в целях обеспечения открытого доступа к национальной научно-технической информации, регламентам, базам данных и другим источникам, необходимым в инновационной деятельности.
Продолжится работа по развитию венчурного финансирования, созданию и активизации деятельности отечественных и зарубежных венчурных фондов. Активное содействие со стороны государства развитию венчурной индустрии будет направлено на ускорение процесса создания и капитализации инноваций в национальной экономике.
АО "Қазына" будет проведена работа по приобретению высокотехнологичных компаний за рубежом и размещению части производств на территории республики.
Будет создана нормативно-правовая база по вопросам взаимодействия с зарубежными венчурными фондами.
Будет продолжена работа по созданию и развитию сети технологических парков, в том числе по строительству второй очереди специальной экономической зоны "Парк информационных технологий", формированию инфраструктуры, технологическому наполнению парка.
Для стимулирования экспансии казахстанских товаров на внешние рынки путем определения и завоевания конкретных экспортных "ниш" предусматриваются:
принятие программы содействия продвижению экспорта казахстанских товаров и услуг на внешние рынки, в рамках которой будет сформирован перечень перспективных экспортных товаров и услуг, разработаны стратегии выхода на мировой рынок, определены перспективные экспортные "ниши", а также создана система институциональной поддержки отечественных экспортеров;
проведение на постоянной основе семинаров, тренингов и обучающих курсов по вопросам экспортопродвижения с привлечением зарубежных экспертов;
продолжение работы по упрощению административных процедур при экспорте продукции, созданию системы страхования экспортных контрактов на поставку продукции обрабатывающей промышленности, формированию системы гарантирования экспортных кредитов для обрабатывающих отраслей, расширению практики предоставления связанных кредитов.
Основное внимание будет уделено рынкам России, Китая, Центральной Азии, Каспийского и Черноморского регионов.
Для развития индустриально-инновационной инфраструктуры будет предусмотрено следующее:
разработка единой политики формирования и развития индустриально-инновационной инфраструктуры (индустриальных и специальных экономических зон, технопарков, бизнес-инкубаторов);
принятие новой редакции Закона Республики Казахстан "О специальных экономических зонах", направленного на повышение эффективности функционирования специальных экономических зон, а также придание системности вопросам их создания и размещения;

"серпінді" инвестициялық жобаларды іске асыруға, ел аумағында 5-6 кластер жасауға және дамытуға ірі отандық бизнесті тарту әрі оның шағын және орта бизнеспен өзара іс-қимылын ынталандыру;
шекара маңы аудандарында, өнеркәсіптік-сауда және қаржылық белсенді орталықтарда жаңа сауда-экономикалық аумақтар құру және дамыту;
өңірлердің индустриялық саясатын іске асыруға әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың белсенді қатысуы;
қаржы институттарын ұлттық және өңірлік деңгейлерде ірі инвестициялық жобаларды іске асыруға тарту;
жер қойнауын пайдалану саласындағы қазақстандық сервистік нарықты дамыту жөнінде пәрменді шаралар, оның ішінде "Отандық өндірушілер мен шетелдік инвесторлардың бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесін құру есебінен, әзірлеу.
Минералдық шикізат кешенінің аралас және ілеспе өндірістерін, мұнай-химия саласын, машина жасауды, химияны және өңдеуші өнеркәсіптің басқа да салаларын дамытуға ерекше көңіл бөлінеді.
Орта мерзімді перспективада мұнай-химия өндірісін әлемдік деңгейде одан әрі дамытуға мүмкіндік беретін тұңғыш әлемдік кластағы интеграцияланған мұнай-химия кешені құрылады. Атырау облысында "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" арнайы экономикалық аймағы құрылады және Маңғыстау облысында мұнай-химия технопаркін қалыптастыру жөніндегі ұсыныс пысықталады.
Өңдеуші кәсіпорындардың негізгі қорларының жай-күйіне талдау жасалады және технологиялық дамуды ынталандыру жөнінде шаралар кешені әзірленеді.
Қазіргі заманғы технологияларды беруші компанияларды жаңа технологиялармен қазақстандық персоналды жұмыс істеуге міндетті түрде оқытуды жүргізуді ынталандыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Өңдеуші өнеркәсіптің ғылымды қажетсінуін арттыру, бизнестің инновациялық-кәсіпкерлік белсенділігін ынталандыру және ұлттық инновациялық жүйені одан әрі дамыту үшін мыналар көзделеді:
отандық инновациялық әзірлемелерді, оның ішінде гранттық қаржыландыру мен тәжірибелік-конструкторлық әзірлемелерді бірлесіп қаржыландыру есебінен институционалды және қаржылық қамтамасыз ету;
технологиялардың, оның ішінде шетелдік технологиялардың трансфертін ынталандыру;
ұлттық патент жүйесін, оның ішінде патенттік белсенділікті арттыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру жолымен одан әрі дамыту;
технопарктер мен бизнес-инкубаторларды нығайту;
авторлық құқықтарды, патенттер мен сауда белгілерін қорғау саласындағы барлық халықаралық конвенцияларды тануды қоса алғанда, өркениетті технологиялар нарығын дамыту үшін жағдай қалыптастыру;
ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін экономиканың нақты секторына беру тетігін әзірлеу;
автоматтандырылған жобалау жүйесін пайдалана отырып, конструкторлық бюро мен жобалау ұйымдары желісін құру;
экономиканың басым бағыттары үшін жаңа сынақ зертханаларын (орталықтарын) құру, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған сынақ әрі калибрлейтін зертханалардың жұмысын жетілдіру;
ұлттық ғылыми-техникалық ақпаратқа, регламенттерге, дерекқорларға және инновациялық қызметке қажетті басқа да көздерге ашық қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында инновациялар патенттер банкін қалыптастыру.
Венчурлік қаржыландыруды дамыту, отандық және шетелдік венчурлік қорлардың қызметін құру және жандандыру жөніндегі жұмыс жалғастырылады. Мемлекет тарапынан венчурлік индустрияны дамытуға белсенді жәрдемдесу ұлттық экономикада инновацияларды құру және капиталдандыру процестерін жеделдетуге бағытталады.
"Қазына" АҚ шетелден жоғары технологиялық компанияларды сатып алу және республика аумағына өндірістердің бір бөлігін орналастыру жөнінде жұмыс жүргізеді.
Шетелдік венчурлік қорлармен өзара іс-қимыл мәселелері жөніндегі нормативтік-құқықтық база құрылады.
Технологиялық парктер желісін құру және дамыту жөніндегі, оның ішінде "Ақпараттық технологиялар паркі" арнайы экономикалық аймағының екінші кезегін салу, парктің инфрақұрылымын қалыптастыру, технологиялық толықтыру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Нақты экспорттық "тауашаларды" айқындау және бағындыру жолымен қазақстандық тауарлардың сыртқы нарықтарға экспансиясын ынталандыру үшін мыналар көзделеді:
қазақстандық тауарлар мен қызмет көрсетулердің сыртқы нарықтарға экспортын жылжытуға жәрдемдесу бағдарламасын қабылдау, оның шеңберінде перспективалық экспорттық тауарлар мен қызмет көрсетулердің тізбесі қалыптастырылды, әлемдік нарықтарға шығу стратегиялары әзірленеді, перспективалық экспорттық "тауашалар" айқындалады, сондай-ақ отандық экспорттаушыларды институционалды қолдау жүйесі құрылады;
шетелдік сарапшыларды тарта отырып, тұрақты негізде экспортты жылжыту мәселелері жөнінде семинарлар, тренингтер мен оқыту курстарын жүргізу;
өнім экспорты кезінде әкімшілік рәсімдерді оңайлату, өңдеуші өнеркәсіптің өнімін жеткізуге арналған экспорттық келісімшарттарды сақтандыру жүйесін құру, өңдеуші салаларға арналған экспорттық кредиттерді кепілдендіру жүйесін қалыптастыру, байланыстырылған кредиттерді беру практикасын кеңейту жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Негізгі назар Ресей, Қытай, Орталық Азия, Каспий және Қара теңіз өңірлері нарықтарына аударылатын болады.
Индустриялық-инновациялық инфрақұрылымды дамыту үшін мыналар көзделеді:
индустриялық-инновациялық инфрақұрылым (индустриялық және арнайы экономикалық аймақтар, технопарктер, бизнес-инкубаторлар) қалыптастырудың және дамытудың бірыңғай саясатын әзірлеу;
арнайы экономикалық аймақтардың жұмыс істеу тиімділігін арттыруға, сондай-ақ оларды құру мен орналастыру мәселелеріне жүйелілік беруге бағытталған "Арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жаңа редакциясын қабылдау;

определение перечня индустриальных зон, которые будут созданы в течение 2007-2009 годов;
дальнейшее развитие сети "технологических парков" и "технологических бизнес-инкубаторов" государственного, межотраслевого, отраслевого и регионального характера по приоритетным направлениям, в том числе с международным участием;
разработка комплекса мер по привлечению частного бизнеса в создание индустриальных зон, технопарков и бизнес-инкубаторов путем выделения земельных участков, предоставления инвестиционных преференций на данный вид деятельности.
Усилия Правительства и государственных холдингов совместно с частным сектором будут направлены на качественное наполнение созданных специальных экономических и индустриальных зон, а также на наращивание и расширение капиталоемких обрабатывающих производств в приграничных с Узбекистаном, Россией и Китаем регионах. На основе международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос" будет создана торгово-экономическая зона "Хоргос-Восточные ворота".
Аналогичные меры будут приняты в тех регионах, которые станут "точками роста" в масштабах Казахстана.
В 2008 году будет завершено строительство объектов инфраструктуры специальной экономической зоны "Оңтүстік", продолжена работа по развитию ее производственной инфраструктуры. При участии социально-предпринимательских корпораций будет завершена работа по организации индустриальных зон в городах Астане и Темиртау.
Для обеспечения экономики квалифицированными трудовыми кадрами на основании анализа "дефицитных" профессий, востребованных в обрабатывающем секторе экономики, будет ежегодно составляться перечень специальностей, обучение по которым будет проводиться при поддержке государства.
Будут пересмотрены принципы поддержки и финансирования профессионально-технического образования с целью расширения сети современных, хорошо оснащенных учебных заведений, имеющих необходимые современные мастерские, учебное оборудование.
Помимо развития сети среднетехнического образования Правительство рассмотрит вопросы создания дополнительных стимулов для привлечения населения к обучению путем расширения государственных грантов, выплаты стипендий и предоставления общежитий обучающимся по государственному образовательному заказу.
Для повышения востребованности выпускников профтехучилищ программы их обучения будут адаптированы к современному производственному процессу. В этих целях для разработки учебных программ будут активно привлекаться предприятия-потенциальные работодатели. Будет изучен вопрос обязательного ежегодного прохождения долгосрочной производственной практики на промышленных предприятиях.
Результаты

2007-2009 жылдар ішінде құрылатын индустриялық аймақтардың тізбесін айқындау;
басым бағыттар бойынша, оның ішінде халықаралық қатысумен мемлекеттік, салааралық, салалық және өңірлік сипаттағы "технологиялық парктер" мен "технологиялық бизнес-инкубаторлар" желісін одан әрі дамыту;
жер учаскелерін бөлу, осы қызмет түріне арналған инвестициялық преференциялар беру жолымен индустриялық аймақтар, технопарктер мен бизнес-инкубаторлар құруға жеке меншік бизнесті тарту жөнінде шаралар кешенін әзірлеу;
Үкімет пен мемлекеттік холдингтердің жеке меншік сектормен бірлескен күш-жігері құрылған арнайы экономикалық және индустриялық аймақтарды сапалы толықтыруға, сондай-ақ Өзбекстанмен, Ресеймен және Қытаймен шекаралас өңірлерде капиталды қажетсінетін өңдеуші өндірістерді өрістетуге және кеңейтуге бағытталатын болады. "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығының халықаралық орталығы негізінде "Қорғас-Шығыс қақпасы" сауда-экономикалық аймағы құрылады.
Ұқсас шаралар Қазақстан ауқымында "өсу нүктесі" болатын өңірлерде де қабылданатын болады.
2008 жылы "Оңтүстік" арнайы экономикалық аймағының инфрақұрылымы объектілерінің құрылысы аяқталады, оның өндірістік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі жұмыс жалғастырылады. Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың қатысуымен Астана мен Теміртау қалаларында индустриялық аймақтар ұйымдастыру жөніндегі жұмыс аяқталады.
Экономиканың өңдеуші секторына талап етілетін "тапшы" кәсіптерді талдау негізінде экономиканы білікті еңбек кадрларымен қамтамасыз ету үшін жыл сайын мамандықтардың тізбесі жасалады, олар бойынша оқыту мемлекеттің қолдауымен жүргізіледі.
Қазіргі заманғы қажетті шеберханалары, оқу жабдықтары бар қазіргі заманғы, жақсы жарақтандырылған оқу орындарының желісін кеңейту мақсатында кәсіптік-техникалық білім беруді қолдау әрі қаржыландыру принципі қайта қаралады.
Техникалық орта білім беру желісін дамытудан басқа, Үкімет мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқитындарға мемлекеттік гранттарды кеңейту, стипендиялар төлеу мен жатақханалар беру жолымен халықты оқуға тарту үшін қосымша ынталандырулар туғызу мәселесін қарайды.
Кәсіптік техникалық училищелер түлектерінің талап етілуін арттыру үшін оларды оқыту бағдарламалары қазіргі заманғы өндірістік процеске бейімделетін болады. Осы мақсаттарда оқу бағдарламаларын әзірлеу үшін әлеуетті жұмыс берушілер - кәсіпорындар белсенді түрде тартылады. Өнеркәсіп кәсіпорындарында ұзақ мерзімді өндірістік практикадан жыл сайын міндетті өту мәселесі зерделенеді.
Нәтижелері

В 2009 году по сравнению с 2006 годом ожидаются:
достижение ежегодного прироста в реальном выражении объема промышленного производства в обрабатывающей промышленности на уровне 8-9 %;
увеличение ежегодного объема инвестиций в обрабатывающую промышленность в 1,5 раза;
увеличение объема несырьевого экспорта в 1,5 раза;
снижение показателя среднего износа основных фондов обрабатывающей промышленности не менее чем на 10 %;
увеличение производительности труда в обрабатывающей промышленности не менее чем на 30 %;
повышение общей наукоемкости ВВП (отношение национальных расходов на НИОКР (государственных и частных) к ВВП) до 0,5 %;
увеличение доли частного сектора в национальных расходах на НИОКР до 45 %;
повышение инновационной активности предпринимательства в 3 раза (повышение количества патентов);
реализация не менее 5 "прорывных" проектов в обрабатывающей промышленности.
4.5.2. Развитие агропромышленного комплекса
Цель
Обеспечение устойчивого развития агропромышленного комплекса на основе роста производительности и доходности его отраслей, развития конкурентных преимуществ отечественной продукции.
Задачи
1. Совершенствование государственной политики в сфере агропромышленного комплекса (АПК).
2. Обеспечение диверсификации аграрного производства и развитие его инфраструктуры.
3. Определение основных направлений и "ниш" для продвижения казахстанских товаров на экспортные рынки и реализация конкретных "прорывных" проектов в области агропромышленного комплекса.
4. Обеспечение технической и технологической модернизации отраслей АПК на основе внедрения современных прогрессивных энерго-, влаго- и ресурсосберегающих технологий.
5. Повышение роли аграрной науки и инноваций.
Пути решения
Государственная политика в сфере агропромышленного комплекса будет направлена на разработку комплекса мер по устойчивому развитию агропромышленного комплекса на 2009-2011 годы и совершенствование механизмов государственной поддержки сельского хозяйства. Будет разработан комплекс мероприятий по развитию рыбного хозяйства.
Для оптимизации институциональной поддержки агропромышленного комплекса будут проведены функциональный анализ, оценка эффективности и профилирования структур АО "Национальный холдинг "КазАгро".
В целях диверсификации аграрного производства и развития его инфраструктуры будут:
продолжена работа по обеспечению специализаций регионов в отраслях агропромышленного комплекса;
разработан комплекс мер по повышению производительности и доходности отраслей агропромышленного комплекса, прежде всего сельхозформирований;
продолжено развитие оптовых (коммунальных) рынков сельскохозяйственной продукции в республике;
внедрены следующие новые механизмы поддержки агропромышленного комплекса и регулирования рынков его продукции:
создание микрокредитных организаций с участием Фонда финансовой поддержки сельского хозяйства;
формирование системы гарантирования кредитов банков второго уровня, выдаваемых сельхозтоваропроизводителям;
обеспечение информационно-консультационными услугами на уровне сельского округа.
Повышение конкурентоспособности и индустриализация агропромышленного комплекса будут обеспечиваться за счет реализации кластерного подхода:
в развитии экспортоориентированных зерноперерабатывающих кластеров в основном зерновом поясе республики - Акмолинской, Костанайской и Северо-Казахстанской областях;
в развитии конкурентоспособного плодоовощного кластера при участии предприятий - переработчиков плодоовощного сырья, расположенных в основном плодоовощном поясе республики - Алматинской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областях;
в развитии конкурентоспособного экспортоориентированного молочного кластера в Костанайской области.
Получат развитие производства по переработке сельхозпродукции, в том числе с участием АО "Национальный холдинг "КазАгро".
С целью формирования приоритетов развития отраслей сельского хозяйства будут:
проведена работа по выявлению экспортных "ниш" на зарубежных агропродовольственных рынках;
приняты меры по формированию и дальнейшему развитию экспортной инфраструктуры для продвижения продукции агропромышленного комплекса на внешние рынки.
Правительство разработает конкретные меры государственной поддержки транспортировки зерна и продуктов его переработки на внешние рынки, а также обеспечит строительство и оснащение зерновых терминалов в портах Черного и Каспийского морей.
В целях стимулирования создания и развития в республике производств по выпуску биотоплива из возобновляемых ресурсов, современных откормочных площадок с развитой инфраструктурой будут выработаны необходимые меры, а также реализованы соответствующие проекты.
Техническая и технологическая модернизация отраслей АПК на основе внедрения современных прогрессивных энерго-, влаго- и ресурсосберегающих технологий будет обеспечена путем:
разработки комплекса мер по развитию орошаемого земледелия и стимулированию внедрения энерго-, влаго- и ресурсосберегающих технологий, оборотных и замкнутых систем водопользования и безотходных технологий водопользования в сельском хозяйстве;
оснащения лабораторий по оценке качества испытываемых сортов сельскохозяйственных растений;
разработки мер по созданию и эффективному функционированию головных проектно-конструкторских бюро по разработке и организации производства по приоритетным направлениям сельхозмашиностроения.
Для повышения роли аграрной науки и инноваций будут реализованы мероприятия по созданию высокоэффективных технологий на основе научных исследований.
С целью создания научно-образовательных комплексов для АПК будут обеспечена концентрация потенциала отраслевых высших учебных заведений, а также выработаны меры по обеспечению научных организаций и высших учебных заведения аграрного профиля квалифицированными научными кадрами.
На базе научно-производственных центров, опытных хозяйств и сельскохозяйственных высших учебных заведений будет создана и передана в АО "Национальный холдинг "КазАгро" специализированная компания "КазАгроИнновация".
Результаты

2006 жылмен салыстырғанда 2009 жылы мыналар күтіледі:
өңдеуші өнеркәсіпте өнеркәсіп өндірісі көлемінің нақты алғанда 8-9 % деңгейінде жыл сайынғы өсуіне қол жеткізу;
өңдеуші өнеркәсіпке жыл сайынғы инвестициялардың көлемін 1,5 есеге ұлғайту;
шикізаттық емес экспорттың көлемін 1,5 есеге ұлғайту;
өңдеуші өнеркәсіптің негізгі қорларының орташа тозу көрсеткішін кемінде 10 %-ке азайту;
өңдеуші өнеркәсіптегі еңбек өнімділігін кемінде 30 %-ке ұлғайту;
ЖІӨ-нің жалпы ғылымды қажетсінуін (ҒЗТКЖ-ға арналған ұлттық шығыстарға қатысты (мемлекеттік және жекеше) ЖІӨ-ге) 0,5 %-ке дейін арттыру;
ҒЗТКЖ-ға арналған ұлттық шығыстарда жеке меншік сектордың үлесін 45 %-ке дейін ұлғайту;
кәсіпкерліктің инновациялық белсенділігін 3 есеге арттыру (патенттердің санын арттыру);
өңдеуші өнеркәсіпте кемінде 5 "серпінді" жобаны іске асыру.
4.5.2. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту
Мақсаты
Агроөнеркәсіптік кешеннің орнықты дамуын оның салалары өнімділігінің өсуі мен кірістілігі негізінде қамтамасыз ету, отандық өнімнің бәсекелік артықшылығын дамыту.
Міндеттері
1. Агроөнеркәсіптік кешен (АӨК) саласындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру.
2. Аграрлық өндірісті әртараптандыруды қамтамасыз ету және оның инфрақұрылымын дамыту.
3. Қазақстандық тауарлардың экспорттық нарықтарға жылжуы үшін негізгі бағыттар мен "тауашаларды" айқындау және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы нақты "серпінді" жобаларды іске асыру.
4. АӨК салаларын қазіргі заманғы прогрессивтік энергия, ылғал және ресурс үнемдеуші технологияларды енгізу негізінде техникалық және технологиялық жаңғыртуды қамтамасыз ету.
5. Аграрлық ғылым мен инновациялардың рөлін арттыру.
Шешу жолдары
Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік саясат агроөнеркәсіптік кешенді орнықты дамыту жөніндегі 2009-2011 жылдарға арналған шаралар кешенін әзірлеуге және ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау тетіктерін жетілдіруге бағытталады. Балық шаруашылығын дамыту жөніндегі іс-шаралар кешені әзірленетін болады.
Агроөнеркәсіптік кешенді институционалдық қолдауды оңтайландыру үшін "ҚазАгро" ұлттық холдингі" АҚ-ның құрылымдарын функционалдық талдау, тиімділігін бағалау мен бейіндеу жүргізіледі.
Аграрлық өндірісті әртараптандыру және оның инфрақұрылымын дамыту мақсатында:
агроөнеркәсіптік кешен салаларында өңірлерді мамандандыруды қамтамасыз ету жөніндегі жұмыс жалғастырылады;
агроөнеркәсіптік кешен салаларының, ең алдымен, ауыл шаруашылығы құралымдарының өнімділігі мен кірістілігін арттыру жөніндегі шаралар кешені әзірленеді;
республикада ауыл шаруашылығы өнімінің көтерме (коммуналдық) рыноктарын дамыту жалғастырылады;
агроөнеркәсіптік кешенді қолдаудың және оның өнімінің рыноктарын реттеудің мынадай жаңа тетіктері енгізіледі:
Ауыл шаруашылығын қаржылық қолдау қорының қатысуымен микрокредит ұйымдарын құру;
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттерге кепілдік беру жүйесін қалыптастыру;
ауылдық округ деңгейінде ақпараттық-консультациялық қызмет көрсетулермен қамтамасыз ету.
Агроөнеркәсіптік кешеннің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және индустрияландыру:
республиканың негізінен астықты белдеуі - Ақмола, Қостанай және Солтүстік Қазақстан облыстарында экспортқа бағдарланған астықты қайта өңдеуші кластерлерді дамытуда;
республиканың негізінен жеміс-жидекті белдеуі - Алматы, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан облыстарында орналасқан, көкөніс шикізатын қайта өңдеуші кәсіпорындардың қатысуымен бәсекеге қабілетті жеміс-көкөніс кластерін дамытуда;
Қостанай облысында бәсекеге қабілетті экспортқа бағдарланған сүт кластерін дамытуда кластерлік қағидатты іске асыру есебінен қамтамасыз етілетін болады.
Ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу жөніндегі өндіріс, оның ішінде "ҚазАгро" ұлттық холдингі" АҚ-ның қатысуымен дамиды.
Ауыл шаруашылығы салаларын дамыту басымдықтарын қалыптастыру мақсатында:
шетелдік агроазықтүліктік рыноктардағы экспорттық "тауашаларды" анықтау жөнінде жұмыс жүргізіледі;
агроөнеркәсіптік кешен өнімінің сыртқы нарықтарға жылжытылуы үшін экспорттық инфрақұрылымды қалыптастыру және оны одан әрі дамыту жөнінде шаралар қабылданады.
Үкімет астықты және оның қайта өңдеу өнімдерін сыртқы нарықтарға тасымалдауды мемлекеттік қолдаудың нақты шараларын әзірлейді, сондай-ақ Қара және Каспий теңіздерінің порттарында астық терминалдарын салу мен жарақтандыруды қамтамасыз етеді.
Республикада қайта жаңартылған ресурстардан биоотын шығару жөніндегі өндірістерді, дамыған инфрақұрылымы бар осы заманғы бордақылау алаңдарын құру мен дамытуды ынталандыру мақсатында қажетті шаралар тұжырымдалады, сондай-ақ тиісті жобалар іске асырылады.
АӨК салаларын қазіргі заманғы прогрессивтік энергия, ылғал және ресурс үнемдеуші технологияларды енгізу негізінде техникалық және технологиялық жаңғырту мынадай жолмен қамтамасыз етіледі:
суармалы жерлерді дамыту және энергия, ылғал және ресурс үнемдеуші технологияларды, ауыл шаруашылығында су пайдалану мен қалдықсыз технологиялардың айналымды және тұйық жүйелерін енгізуді ынталандыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу;
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сыналатын сорттарының сапасын бағалау жөніндегі зертханаларды жарақтандыру;
ауыл шаруашылығы машиналарын жасаудың басым бағыттары бойынша өндірісті әзірлеу мен ұйымдастыру жөніндегі бас жобалау-конструкторлық бюролар құру мен олардың тиімді жұмыс істеуі жөнінде шаралар әзірлеу.
Аграрлық ғылым мен инновациялардың рөлін арттыру үшін ғылыми зерттеулер негізінде тиімділігі жоғары технологиялар құру жөнінде іс-шаралар іске асырылатын болады.
АӨК үшін ғылыми-білім беру кешендерін құру мақсатында салалас жоғары оқу орындарының әлеуетін шоғырландыру қамтамасыз етіледі, сондай-ақ аграрлық бейінді ғылыми ұйымдар мен жоғары оқу орындарын білікті ғылыми кадрлармен қамтамасыз ету жөнінде шаралар тұжырымдалады.
Ғылыми-өндірістік орталықтардың, тәжірибе шаруашылықтары мен ауыл шаруашылығы жоғары оқу орындарының базасында "ҚазАгроИнновация" мамандандырылған компаниясы құрылады және "ҚазАгро" ұлттық холдингі" АҚ-ға беріледі.
Нәтижелері

Объем валовой продукции АПК на 1 га пашни составит около 300 долларов США.
Темп прироста объема производства продукции пищевой промышленности в 2007-2009 годах составит около 7 % в год.
Энергообеспеченность сельскохозяйственного производства составит 178 л.с. на 1 га пашни.
Машинно-тракторный парк республики ежегодно будет обновляться на 2 %.
Посевы высокорентабельных культур в структуре пашни увеличатся до 70 %.
Экономия потребления поливной воды составит 20-30 %.
4.5.3. Земельные отношения, геодезия и картография
Цель
Повышение эффективности государственного управления в сфере земельных отношений, геодезии и картографии, а также использования земельных ресурсов.
Задачи
1. Увеличение объема вовлечения земли в рыночный оборот с обеспечением прозрачности и упрощением процедуры предоставления и оформления земельных участков, в том числе для индивидуального жилищного строительства.
2. Законодательное, научно-методическое и нормативное правовое обеспечение в области управления земельными ресурсами, регулирования земельных отношений, геодезических и картографических мероприятий.
3. Увеличение выпуска геодезической и картографической продукции, отвечающей международным требованиям и обеспечивающей потребности государства.
Пути решения
Для решения поставленных задач будут:
внесены изменения и дополнения в земельное законодательство в части повышения доступности земли для рыночных операций, обеспечения прозрачности и упрощения порядка предоставления земельных участков;
разработаны научная, методическая, нормативно-техническая документация по регулированию земельных отношений, геодезии и картографии;
проведены работы по дистанционному зондированию земли и обновлению государственных топографических карт масштабного ряда, соответствующих современному состоянию местности;
приняты меры по обеспечению нужд страны геодезической и картографической продукцией.
Результаты
До одного месяца будут сокращены сроки предоставления земельных участков, в том числе для субъектов малого бизнеса до пятнадцати дней, установлен срок оформления документов на земельные участки до одного месяца.
Количество вовлеченных в рыночный оборот сельскохозяйственных земель достигнет уровня не менее пяти процентов от всех земель данной категории.
Будет создана целостная нормативная правовая, научная, методическая, нормативно-техническая база в области земельных отношений, геодезии и картографии.
Обновлено до 20 % государственных топографических карт масштабного ряда, созданы и изданы тематические, учебные карты и атласы, соответствующие государственной топонимике на государственном и других языках.

АӨК жалпы өнімінің көлемі 1 гектар егістікке шамамен 300 АҚШ долларын құрайды.
2007-2009 жылдары тамақ өнеркәсібі өнімінің өндірісі көлемінің өсу қарқыны жылына шамамен 7 %-ті құрайды.
Ауыл шаруашылығы өндірісінің энергиямен қамтамасыз етілуі 1 гектар егістікке 178 ат күшін құрайды.
Республиканың машина-трактор паркі жыл сайын 2 %-ке жаңартылады.
Егістік құрылымында жоғары рентабельді дақылдар егістігі 70 %-ке дейін ұлғаяды.
Суғаратын суды тұтынуды үнемдеу 20-30 %-ті құрайды.
4.5.3. Жер қатынастары, геодезия және картография
Мақсаты
Жер қатынастары, геодезия және картография, сондай-ақ жер ресурстарын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру.
Міндеттері
1. Жер учаскелерін, оның ішінде жеке тұрғын үй құрылысына беру және ресімдеу рәсімінің ашықтығын әрі оңайлатылуын қамтамасыз ете отырып, жерді нарықтық айналымға тарту көлемін ұлғайту.
2. Жер ресурстарын басқару, жер қатынастарын, геодезиялық және
картографиялық іс-шараларды реттеу саласында заңнамалық, ғылыми-әдістемелік және нормативтік құқықтық қамтамасыз ету.
3. Халықаралық талаптарға жауап беретін және мемлекеттің қажеттілігін қамтамасыз ететін геодезиялық және картографиялық өнім шығаруды ұлғайту.
Шешу жолдары
Алға қойылған міндеттерді шешу үшін:
жер заңнамасына нарықтық операциялар үшін қолжетімді жерді арттыру, жер учаскелерін беру тәртібінің ашықтығын және оңайлатылуын қамтамасыз ету бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі;
жер қатынастарын, геодезияны және картографияны реттеу жөнінде ғылыми, әдістемелік, нормативтік-техникалық құжаттама әзірленеді;
жерді қашықтықтан зондтау және жергілікті жерлердің қазіргі жағдайына сәйкес келетін мемлекеттік топографиялық карталардың ауқымды қатарын жаңарту жөнінде жұмыстар жүргізіледі;
елдің геодезиялық және картографиялық өнімдерге мұқтажын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылданады.
Нәтижелері
Жер учаскелерін беру мерзімі, оның ішінде шағын бизнес субъектілері үшін он бес күнге дейін қысқартылады, жер учаскелеріне арналған құжаттарды бір айға дейін ресімдеу мерзімі белгіленеді.
Нарықтық айналымға тартылған ауыл шаруашылығы жерінің саны осы санаттағы барлық жердің кемінде бес процент деңгейіне жетеді.
Жер қатынастары, геодезия және картография саласында тұтастай нормативтік құқықтық, ғылыми, әдістемелік, нормативтік-техникалық база жасалады.
Мемлекеттік және басқа да тілдерде мемлекеттік топономикаға сәйкес келетін ауқымды қатардағы мемлекеттік топографиялық карталардың 20 %-ке дейінгісі жаңартылды, тақырыптық, оқу карталары мен атластар жасалды және шығарылды.

4.5.4. Развитие минерально-сырьевого комплекса
Цель
Повышение эффективности деятельности и экономической отдачи добывающего сектора.
Задачи
1. Повышение эффективного управления сырьевым сектором экономики.
2. Обеспечение рационального и эффективного использования природных ресурсов.
3. Укрепление позиций Казахстана в мировом и региональном энергетическом пространстве.
Пути решения
Будут обеспечены дальнейшее развитие и укрепление ресурсной базы минерально-сырьевого комплекса республики.
Для решения поставленных задач предусматриваются:
проведение геологического и гидрогеологического доизучения площадей;
геолого-минерагеническое картирование рудных районов;
проведение поисковых, поисково-оценочных и поисково-разведочных работ на перспективных участках;
создание системы космического прогнозирования и поиска месторождений полезных ископаемых, в первую очередь углеводородного сырья;
проведение мониторинга недропользования, а также подземных вод и опасных геологических процессов;
ликвидация и консервация нефтяных и самоизливающихся гидрогеологических скважин;
научно-техническая поддержка приоритетных направлений геологической отрасли;
создание современной информационной базы о недрах и минерально-сырьевых ресурсах.
Будут создана геолого-картографическая основа нового поколения по важнейшим горнопромышленным и нефтегазодобывающим районам, определены закономерности размещения месторождений минерального сырья и подземных вод. Будут переоценены запасы полезных ископаемых в соответствии с международными стандартами.
Будут приняты меры по совершенствованию системы управления недропользованием на базе современных информационных технологий в рамках "электронного правительства".
В рамках развития "электронного правительства" планируется создание информационной системы "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан" (ЕГСУ НП), что позволит согласовывать вопросы управления и взаимодействия центральных и местных исполнительных органов и недропользователей, мониторинга и контроля за выполнением недропользователями контрактных обязательств по рациональному и комплексному использованию недр, обязательств в области экологии, социальной сферы, образования, обязательств по привлечению казахстанских кадров и производителей товаров, работ и услуг и других.
Будет усовершенствована законодательная база в части упрощения порядка предоставления прав недропользования путем оптимизации процедур по их предоставлению.
В рамках внедрения Казахстаном Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей (ИПДДО) также будут проведены соответствующие работы.
С целью повышения конкурентоспособности Казахстана на мировом рынке поставщиков энергетического сырья будут продолжены работы по созданию мультимодальной экспортной системы транспортировки углеводородов, предусматривающей расширение нефтепроводов Каспийского трубопроводного консорциума, создание системы транспортировки нефти по маршруту Актау - Баку - Тбилиси - Джейхан, продолжение работ по проекту строительства трубопровода Казахстан-Китай (II этап).
Будет разработана новая стратегия развития газовой отрасли.
Будет рассмотрен вопрос строительства газопроводов Бейнеу-Бозой и Шалкар-Самсоновка с последующим и возможным расширением поставок газа в Китай.
Результаты

4.5.4. Минералдық шикізат кешенін дамыту
Мақсаты
Өндіруші сектор қызметінің тиімділігі мен экономикалық қайтарымын арттыру.
Міндеттері
1. Экономиканың шикізат секторын тиімді басқаруды арттыру.
2. Табиғи ресурстарды ұтымды және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету.
3. Қазақстанның әлемдік және өңірлік энергетикалық кеңістіктегі ұстанымын нығайту қамтамасыз етілетін болады.
Шешу жолдары
Республиканың минералдық шикізат кешенінің ресурстық базасын одан әрі дамыту және нығайту қамтамасыз етіледі.
Алға қойылған міндеттерді шешу үшін мыналар көзделеді:
алаңдарды геологиялық және гидрогеологиялық толық зерделеуді жүргізу;
кенді аудандарды геологиялық-минерагеникалық картаға түсіру;
перспективалы учаскелерде іздестіру, іздестіру-бағалау және іздестіру-барлау жұмыстарын жүргізу;
пайдалы қазбалардың кен орындарын, бірінші кезекте, көмірсутегі шикізатын ғарыштық болжау және іздестіру жүйесін құру;
жер қойнауын пайдалану, сондай-ақ жер асты суларының және қауіпті геологиялық процестердің мониторингін жүргізу;
мұнайдың және өзінен-өзі құйылатын гидрогеологиялық ұңғымаларды жою және тұмшалау;
геологиялық саланың басым бағыттарын ғылыми-техникалық қолдау;
жер қойнауы мен минералдық шикізат ресурстары мағлұматтары бар осы заманғы ақпараттық база құру.
Маңызды тау-кен өнеркәсібі және мұнай-газ өндіретін аудандар бойынша жаңа буындағы геологиялық-картографиялық негіз құрылады, минералдық шикізат кен орындары мен жер асты суларын орналастырудың заңдылығы айқындалады. Халықаралық стандарттарға сәйкес пайдалы қазбалардың қорлары қайта бағаланатын болады.
"Электрондық үкімет" шеңберінде осы заманғы ақпараттық технологиялар базасында жер қойнауын пайдалануды басқару жүйесін жетілдіру жөнінде шаралар қабылданады.
"Электрондық үкіметті" дамыту шеңберінде"Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі (ЖП ББМЖ) ақпараттық жүйесін құру жоспарланып отыр, бұл орталық және жергілікті атқарушы органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқару және өзара іс-қимыл, жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі келісім-шарттық міндеттемелерді, экология, әлеуметтік сала, білім беру саласындағы міндеттемелерді, қазақстандық кадрлар мен тауар өндірушілерді, жұмыстар мен қызметтер көрсетушілерді және басқаларды тарту жөніндегі міндеттемелерді орындау мониторингі мен оларды бақылау мәселелерін келісуге мүмкіндік береді.
Заңнамалық база жер қойнауын пайдалану құқықтарын беру тәртібін оңайлату бөлігінде оны беру жөніндегі рәсімдерді оңтайландыру жолымен жетілдірілетін болады.
Қазақстанның Өндіруші салалар қызметінің ашықтығы бастамасын (ӨСҚАБ) енгізуі шеңберінде де тиісті жұмыстар жүргізілетін болады.
Қазақстанның энергетикалық шикізатты жеткізушілердің әлемдік нарығында бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында Каспий құбыржол консорциумының мұнай құбырын кеңейтуді, Ақтау - Баку - Тбилиси - Джейхан бағыты бойынша мұнай тасымалдау жүйесін жасауды, Қазақстан - Қытай құбыржолын (II кезең) салу жобасы жөніндегі жұмысты жалғастыруды көздейтін көмірсутегіні тасымалдаудың мультимодальді экспорттық жүйесін құру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Газ саласын дамытудың жаңа стратегиясы әзірленетін болады.
Қытайға газ жеткізуді кейіннен және ықтимал кеңейте отырып, Бейнеу - Бозой және Шалқар - Самсоновка газ құбыржолын салу мәселесі қаралады.
Нәтижелері

В результате принятых мер в 2009 году прирост запасов по золоту составит 20 тонн, меди - 245 тыс. тонн, свинцу - 100 тыс. тонн, цинку - 290 тыс. тонн.
Эксплуатационными запасами подземных вод будут обеспечены 937 сельских населенных пунктов.
Будет обеспечен рост добычи нефти до 78 млн. тонн в год и газа до 35,7 млрд.куб.м в год, увеличен экспортный потенциал по углеводородам. Пропускная способность нефтепровода Атасу-Алашанькоу с расширением достигнет 20 млн. тонн в год.
4.5.5. Реализация социально ориентированной политики жилищного строительства и развитие жилищно-коммунального хозяйства
Цель
Обеспечение населения доступным жильем и развитие жилищно-коммунального хозяйства на основе эффективных рыночных механизмов.
Задачи
1. Развитие жилищного строительства, в том числе индивидуального.
2. Развитие арендного сектора жилья.
3. Развитие жилищно-коммунального хозяйства.
4. Повышение качества строительства жилья.
Пути решения
Правительство разработает новую программу жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы и подготовит соответствующие изменения и дополнения в законодательство Республики Казахстан.
Для создания конкурентного и прозрачного рынка недвижимости в стране будут предусмотрены следующие меры:
упрощение административных и законодательных требований в сфере операций с недвижимостью;
упрощение процедур по оформлению земельных участков и обеспечение прозрачности их предоставления;
совершенствование системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
разработка эффективных методик оценки недвижимого имущества.
Продолжится политика стимулирования развития сектора индивидуального жилищного строительства путем выделения из республиканского бюджета средств на строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в районах жилищной застройки. Планируется дальнейшее строительство жилья за счет кредитных средств из республиканского бюджета. Будет продолжено строительство жилья в городе Астане для работников бюджетной сферы, в том числе через развитие системы жилищных строительных сбережений.
Для стимулирования страховых компаний, предоставляющих услуги, связанные с ипотечным кредитованием, будет создана соответствующая законодательная основа.
В целях дальнейшего развития жилищного строительства Правительство намерено:
создать условия для развития арендного (коммунального) сектора жилья и организации строительства частных арендных домов;
стимулировать строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в городах-спутниках, создаваемых вокруг полюсов экономического роста;
выработать меры по дальнейшему совершенствованию систем ипотечного кредитования и жилищных строительных сбережений.
В соответствии с действующими региональными программами будет продолжен снос аварийных жилых домов.
В целях развития жилищно-коммунального хозяйства будет изучен вопрос ремонта инженерно-коммуникационной инфраструктуры и совершенствования системы жилищных пособий малообеспеченным гражданам.
Правительство примет меры по повышению эффективности государственного контроля качества строительства.
Также будут определены основные меры, стимулирующие развитие строительной индустрии, формы и методы ее государственной поддержки, в том числе по стимулированию создания новых производств конкурентоспособных строительных материалов, изделий и конструкций.
Результаты

Қабылданған шаралардың нәтижесінде 2009 жылы алтын қорларының өсімі 20 тоннаны, мыс 245 мың тоннаны, қорғасын 100 мың тоннаны, мырыш 290 мың тоннаны құрайды.
Жер асты суларының пайдалану қорларымен 937 ауылдық елді мекен қамтамасыз етілетін болады.
Мұнай өндірудің өсімі жылына 78 млн. тоннаға дейін және газ 35,7 млрд текше метрге дейін қамтамасыз етіледі, көмірсутегілер бойынша экспорттық әлеует ұлғайтылады. Атасу - Алашонкоу мұнай құбырының өткізу қабілеті кеңейтіле отырып жылына 20 млн. тоннаға жеткізіледі.
4.5.5. Тұрғын үй құрылысының әлеуметтік бағдарланған саясатын іске асыру және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту
Мақсаты
Халықты қолжетімді тұрғын үймен қамтамасыз ету және тиімді нарықтық тетіктер негізінде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту.
Міндеттері
1. Тұрғын үй құрылысын, оның ішінде жеке меншік құрылысты дамыту.
2. Тұрғын үйді жалға беру секторын дамыту.
3. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту.
4. Тұрғын үй құрылысының сапасын арттыру.
Шешу жолдары
Үкімет Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған жаңа бағдарламасын әзірлейді және Қазақстан Республикасының заңнамасына тиісті өзгерістер мен толықтырулар дайындайды.
Елде жылжымайтын мүліктің бәсекелі және ашық нарығын құру үшін мынадай шаралар көзделетін болады:
жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар саласында әкімшілік және заңнамалық талаптарды оңайлату;
жер учаскелерін ресімдеу жөніндегі рәсімдерді оңайлату және оларды беру ашықтығын қамтамасыз ету;
жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу жүйесін жетілдіру;
жылжымайтын мүлікті бағалаудың тиімді әдістерін әзірлеу.
Республикалық бюджеттен тұрғын үй салынған аудандарда инженерлік-коммуналдық инфрақұрылым құрылысына қаражат бөлу жолымен жеке тұрғын үй құрылысы секторын дамытуды ынталандыру саясаты жалғастырылады. Республикалық бюджеттен кредит қаражаты есебінен тұрғын үйлерді одан әрі салу жоспарланады. Астана қаласында бюджет саласының қызметкерлері үшін тұрғын үй салу, оның ішінде тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйесін дамыту арқылы жалғастырылатын болады.
Ипотекалық кредит беруге байланысты қызметтерді көрсететін сақтандыру компанияларын ынталандыру үшін тиісті заңнамалық негіз жасалатын болады.
Үкімет тұрғын үй құрылысын одан әрі дамыту мақсатында:
тұрғын үйді жалға беру (коммуналдық) секторын дамыту және жеке меншік жалдау үйлерін салуды ұйымдастыру үшін жағдай жасауды;
экономикалық өсу полюстерінің маңында құрылатын серіктес қалаларда инженерлік коммуникациялық инфрақұрылым салуды ынталандыруды;
ипотекалық кредит беру және тұрғын үй құрылысы жинақтарының жүйелерін одан әрі жетілдіру жөнінде шаралар тұжырымдауды ұйғарып отыр.
Қолданыстағы өңірлік бағдарламаларға сәйкес апатты тұрғын үйлерді бұзу жалғастырылатын болады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту мақсатында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жөндеу және тұрмысы төмен азаматтарға берілетін тұрғын үй жәрдемақылары жүйесін жетілдіру мәселесі зерделенетін болады.
Үкімет құрылыс сапасын мемлекеттік бақылаудың тиімділігін арттыру жөнінде шаралар қабылдайды.
Құрылыс индустриясын дамытуды ынталандыратын негізгі шаралар, оны мемлекеттік қолдаудың, оның ішінде бәсекеге қабілетті құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының жаңа өндірістерін құруды ынталандыру жөніндегі нысандары мен әдістері де айқындалатын болады.
Нәтижелері

В 2007-2010 годы будет введено в эксплуатацию не менее 33,8 млн. кв. метров общей площади жилых домов.
Будут обеспечены жильем более 14,0 тысяч семей, состоящих в очереди в акиматах на получение коммунального (арендного) жилья, и более 5,0 тысяч семей, проживающих в аварийных жилых домах, подлежащих сносу.
Ставка по ипотечному кредитованию на приобретение жилья, построенного в рамках новой программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы, будет снижена до уровня менее 10 %.
За счет внедрения прогрессивных технологий в строительную индустрию будут уменьшены материалоемкость, энергоемкость и трудоемкость производства на 25-30 %.
К 2010 году около 70 % потребности внутреннего рынка будет обеспечено отечественным производством строительных материалов, изделий и конструкций.
4.6. Переход на новую модель технического регулирования
Цель
Обеспечение безопасности продукции и процессов для жизни и здоровья человека и окружающей среды, повышение конкурентоспособности отечественной продукции, а также устранение технических барьеров в торговле.
Задачи
1. Совершенствование законодательства в области технического регулирования.
2. Устранение административных барьеров путем установления минимально необходимых требований в технических регламентах.
3. Создание системы сбора и обмена информацией о продукции, представляющей опасность для жизни и здоровья человека.
4. Гармонизация государственных стандартов с международными требованиями, создание доказательной базы для разработки технических регламентов.
5. Создание условий для развития и совершенствования работ по аккредитации и подтверждению соответствия.
6. Признание отечественных органов по подтверждению соответствия и лабораторий на международном уровне.
7. Стимулирование и создание условий для перехода отечественных предприятий на международные стандарты системы менеджмента.
8. Совершенствование эталонной базы для метрологического обеспечения потребностей отраслей экономики.
9. Разграничение функций по координации работ по техническому регулированию и функций по стандартизации и аккредитации.
10. Повышение квалификации и переподготовка кадров в области технического регулирования и обеспечения единства измерений.
Пути решения
Для решения поставленных задач предусматриваются:
разработка и принятие необходимых законодательных актов;
проведение анализа государственными органами подзаконных нормативных правовых актов и иных нормативных документов с целью определения ведомственных документов, подлежащих отмене с принятием технических регламентов;
разработка и принятие технических регламентов;
ведение учета потенциально опасной продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов;
разграничение функций по надзору за продукцией по показателям безопасности на всех стадиях ее жизненного цикла;
обеспечение неотвратимости и соразмерности наказания за выявленные нарушения;
обеспечение территориальных органов контроля специальным оборудованием, в том числе для проведения экспресс-анализов;
сокращение сферы государственного метрологического надзора;
разработка гармонизированных стандартов, служащих в качестве доказательной базы выполнения требований технических регламентов;
создание новых технических комитетов по стандартизации в республике и обеспечение их участия в работе международных технических комитетов Международной организации по стандартизации (ISO), Международной электротехнической комиссии (IEC) и Европейского комитета по стандартизации (CEN);
приобретение необходимых международных стандартов и организация работ по их переводу с языка оригинала на казахский и русский языки, в том числе нормативных документов по стандартизации, связанных с вопросами экономии материальных, природных и энергетических ресурсов, телекоммуникаций и инфраструктуры преимущественно для предприятий малого и среднего бизнеса;
создание национального органа по стандартизации на базе подведомственного предприятия уполномоченного органа в области технического регулирования и метрологии;
создание служб стандартизации в отраслевых государственных органах;
создание национального органа по аккредитации органов по подтверждению соответствия и лабораторий на базе подведомственного предприятия уполномоченного органа в области технического регулирования и метрологии;
принятие мер государственными органами по созданию испытательных лабораторий (центров) и совершенствование работы действующих испытательных лабораторий (центров);
создание испытательных лабораторий по продукции в рамках строительства приграничных торговых центров, а также за счет передачи непрофильных государственных активов в конкурентную среду;
принятие мер по заключению многосторонних и двусторонних соглашений по эквивалентности систем аккредитации, сертификатов и протоколов, выдаваемых аккредитованными организациями (создание "зеленого коридора" для продвижения казахстанского экспорта), в том числе в рамках интеграционных объединений;
совершенствование национальной эталонной базы, достижение ее соответствия зарубежным аналогам;
проведение анализа по модернизации и оснащению высокотехнологичными средствами измерения испытательного оборудования и эталонами в области новых материалов, биотехнологии, ядерных технологий и технологий возобновляемых источников энергии, технологий для углеводородного и горно-металлургического секторов и связанных с ними сервисных отраслей, а также информационных и космических технологий;
создание государственного центра испытаний средств измерений;
нормативное и методическое обеспечение внедрения стандартов на системы менеджмента профессиональной безопасности и охраны труда, экологического менеджмента и системы менеджмента безопасности пищевых продуктов;
привлечение международных экспертов для ускоренного внедрения систем менеджмента на предприятиях обрабатывающей промышленности;
выработка экономических и финансовых механизмов стимулирования предприятий, внедряющих системы менеджмента и производящих продукцию по международным стандартам, а также предприятий - лауреатов премии Президента Республики Казахстан "За достижения в области качества" и республиканского конкурса-выставки "Алтын сапа";
обеспечение разработки технических регламентов, стандартов, создания лабораторий, внедрения систем менеджмента при открытии новых производств в рамках деятельности институтов развития;
подготовка и повышение квалификации экспертов-аудиторов международного уровня;
широкое освещение в средствах массовой информации идей перехода на международную модель технического регулирования.
Результаты
Принятие не менее 100 технических регламентов.
Повышение уровня безопасности продукции и защиты рынка и конкурентоспособности отечественной продукции на зарубежных рынках.
Исключение ведомственного нормирования и дублирования функций государственных органов в установлении требований к продукции и процессам.
Доведение уровня гармонизации национальных стандартов с международными требованиями до 65 %.
Увеличение количества международных технических комитетов до 14, в работе которых Казахстан примет участие.
Принятие Закона Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия".
Аккредитация не менее 10 органов по подтверждению соответствия и лабораторий.
Признание результатов подтверждения соответствия и аккредитации за рубежом.
Совершенствование национальной системы аккредитации.
Снижение себестоимости продукции за счет сокращения процедур подтверждения соответствия или исключения повторной процедуры.
Количество предприятий, внедривших системы менеджмента, увеличится до 1500.
Создание Государственного центра испытаний средств измерений.
Развитие конкурентной среды в сфере метрологии и развитие рынка отдельных услуг.
Эффективная организационная структура государственной системы технического регулирования и обеспечения единства измерений.

2007-2010 жылдары жалпы алаңы кемінде 33,8 млн. шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілетін болады.
Әкімдіктерде коммуналдық (жалға алу) тұрғын үйін алуға кезекте тұрған 14,0 мыңнан астам отбасы және бұзуға жататын апатты тұрғын үйлерде тұрып жатқан 5,0 мыңнан астам отбасы тұрғын үймен қамтамасыз етілетін болады.
Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2008-2010 жылдарға арналған жаңа бағдарламасы шеңберінде салынған тұрғын үйлерді сатып алуға ипотекалық кредит беру жөніндегі ставка кемінде 10 %-тен төмендейтін деңгейге дейін азайтылатын болады.
Құрылыс индустриясына прогрессивті технологияларды енгізу есебінен өндірістің материалды қажетсінуі, энергияны қажетсінуі және еңбекті қажетсінуі 25-30 %-ке төмендетілетін болады.
2010 жылға қарай ішкі нарық қажеттілігінің шамамен 70 %-ін құрылыс материалдарының, бұйымдардың және конструкциялардың отандық өндірісі қамтамасыз ететін болады.
4.6. Техникалық реттеудің жаңа моделіне көшу
Мақсаты
Адамның өмірі мен денсаулығы және қоршаған орта үшін өнім мен процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету, отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, сондай-ақ саудадағы техникалық кедергілерді жою.
Міндеттері
1. Техникалық реттеу саласындағы заңнаманы жетілдіру.
2. Техникалық регламенттерде ең аз қажетті талаптарды белгілеу
жолымен әкімшілік кедергілерді жою.
3. Адамның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін өнім туралы
ақпарат жинау және алмасу жүйесін жасау.
4. Мемлекеттік стандарттарды халықаралық талаптармен үйлестіру, техникалық регламенттерді әзірлеу үшін айғақтау базасын құру.
5. Аккредиттеу және сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды дамыту және жетілдіру үшін жағдай жасау.
6. Сәйкестікті растау жөніндегі отандық органдар мен зертханаларды халықаралық деңгейде тану.
7. Отандық кәсіпорындарды халықаралық менеджмент жүйесінің
стандарттарына өту үшін ынталандыру және оларға жағдай жасау.
8. Экономика салаларының қажеттілігін метрологиялық қамтамасыз ету үшін эталон базасын жетілдіру.
9. Техникалық реттеу бойынша жұмыстарды үйлестіру жөніндегі
функциялар мен стандарттау және аккредиттеу жөніндегі функциялардың ара жігін ажырату.
10. Техникалық реттеу және өлшем бірліктерін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау.
Шешу жолдары
Қойылған міндеттерді шешу үшін мыналар көзделеді:
қажетті заңнамалық актілерді әзірлеу және қабылдау;
мемлекеттік органдардың техникалық регламенттердің қабылдануымен жойылуға жататын ведомстволық құжаттарды айқындау мақсатында заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге және өзге де нормативтік құжаттарға талдау жүргізуі;
техникалық регламенттерді әзірлеу және қабылдау;
техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін ықтимал қауіпті өнімнің есебін жүргізу;
өнімнің өмірлік кезеңінің барлық сатыларында қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша оны қадағалау жөніндегі функциялардың аражігін ажырату;
анықталған тәртіп бұзушылықтар үшін жазаның қайтымсыздығы мен шамалас болуын қамтамасыз ету;
аумақтық бақылау органдарын, оның ішінде жедел талдаулар жүргізу үшін арнайы жабдықпен қамтамасыз ету;
мемлекеттік метрологиялық қадағалау саласын қысқарту;
техникалық регламенттердің талаптарын орындауда айғақтау базасы ретінде қызмет ететін үйлестірілген стандарттар әзірлеу;
республикада стандарттау жөніндегі жаңа техникалық комитеттер құру және олардың халықаралық стандарттау ұйымы (ISO), Халықаралық электротехникалық комиссия (ІЕС) мен Еуропалық стандарттау комитеті (СЕН) халықаралық техникалық комитеттерінің жұмысына қатысуын қамтамасыз ету;
қажетті халықаралық стандарттарды сатып алу және оларды түпнұсқа тілінен, оның ішінде материалдық, табиғи және энергетикалық ресурстарды үнемдеу, телекоммуникация мен инфрақұрылым мәселелеріне байланысты, әсіресе, шағын және орта бизнес кәсіпорындары үшін стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды қазақ және орыс тілдеріне аудару жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты кәсіпорны базасында стандарттау жөнінде ұлттық орган құру;
салалық мемлекеттік органдарда стандарттау қызметтерін құру;
техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты кәсіпорны базасында сәйкестікті растау органдарын аккредиттеу жөніндегі ұлттық орган мен зертханалар құру;
мемлекеттік органдардың сынақ зертханаларын (орталықтарын) құру жөнінде шаралар қабылдау және жұмыс істеп тұрған сынақ зертханаларының (орталықтарының) жұмысын жетілдіру;
шекара маңы сауда орталықтарын салу шеңберінде, сондай-ақ бейінді емес мемлекеттік активтерді бәсекелі ортаға беру есебінен өнім жөніндегі сынақ зертханаларын құру;
аккредиттелген ұйымдар, оның ішінде интеграциялық бірлестіктер шеңберінде беретін аккредиттеу, сертификаттар мен хаттамалар жүйелерінің баламалығы жөніндегі көп жақты және екі жақты келісімдер жасасу жөнінде шаралар қабылдау (қазақстандық экспортты жылжыту үшін"жасыл дәліз құру);
ұлттық эталон базасын жетілдіру, оның шетелдік ұқсас желілерге сәйкес келуіне қол жеткізу;
жаңа материалдар, биотехнология, ядролық технологиялар мен жаңартылатын энергия көздері технологиялары, көмірсутегі және тау-кен-металлургия секторларына арналған технологиялар және оларға байланысты сервистік салалар, сондай-ақ ақпараттық және ғарыш технологиялары саласындағы жоғары технологиялы өлшеу, сынау жабдығы құралдары мен эталондарын жаңғырту және олармен жарақтандыру жөнінде талдау жүргізу;
өлшеу құралдарын сынаудың мемлекеттік орталығын құру;
кәсіптік қауіпсіздік пен еңбекті қорғау менеджменті, экологиялық менеджмент жүйелеріне және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйелеріне арналған стандарттарды енгізуді нормативтік және әдістемелік қамтамасыз ету;
өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарында менеджмент жүйелерін жедел енгізу үшін халықаралық сарапшыларды тарту;
менеджмент жүйелерін енгізетін және халықаралық стандарттар бойынша өнім шығаратын кәсіпорындарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің "Сапа саласындағы жетістіктері үшін" сыйлығының және "Алтын сапа" республикалық көрме-конкурсының лауреат кәсіпорындарын ынталандырудың экономикалық және қаржылық тетіктерін әзірлеу;
техникалық регламенттерді, стандарттарды әзірлеуді, зертханалар құруды, даму институттарының қызметі шеңберінде жаңа өндірістер ашу кезінде менеджмент жүйелерін енгізуді қамтамасыз ету;
халықаралық деңгейдегі сарапшы аудиторларды даярлау және біліктілігін арттыру;
бұқаралық ақпарат құралдарында техникалық реттеудің халықаралық моделіне көшу идеясын кеңінен жария ету.
Нәтижелері
Кемінде 100 техникалық регламент қабылдау.
Өнім қауіпсіздігі мен нарықты қорғау деңгейін және отандық өнімнің шетелдік нарықтарда бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
Өнімге және процестерге қойылатын талаптарды белгілеуде ведомстволық нормалауды және мемлекеттік органдардың функцияларды қайталауын болдырмау.
Ұлттық стандарттарды халықаралық талаптармен үйлестіру деңгейін 65 %-ке дейін жеткізу.
Жұмысына Қазақстан қатысатын халықаралық техникалық комитеттердің санын 14-ке дейін арттыру.
"Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қабылдау.
Сәйкестікті растау жөніндегі кемінде 10 орган мен зертханаларды аккредиттеу.
Сәйкестікті растау мен аккредиттеу нәтижелерінің шет елде мойындалуы.
Ұлттық аккредиттеу жүйесін жетілдіру.
Сәйкестікті растау рәсімдерін қысқарту немесе қайталама рәсімді болдырмау есебінен өнімнің өзіндік құнын төмендету.
Менеджмент жүйелерін енгізген кәсіпорындардың саны 1500-ге дейін артады.
Өлшеу құралдарын сынаудың мемлекеттік орталығын құру.
Метрология саласында бәсекелі ортаны дамыту және жекелеген қызметтер нарығын дамыту.
Техникалық реттеу мен өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тиімді ұйымдық құрылымы.

4.7. Развитие инфраструктуры
4.7.1. Транспорт
Цель
Опережающее развитие транспортно-коммуникационной инфраструктуры, способной удовлетворять потребности экономики и населения в транспортных услугах, основанное, в первую очередь, на интеграции различных видов транспортной инфраструктуры в единые транспортные, в том числе энерготранспортные, коридоры.
Задачи
1. Приведение технического состояния автомобильных дорог в соответствие с требованиями нормативных документов с учетом перспективного роста интенсивности движения.
2. Развитие железнодорожной отрасли, рынка авиаперевозок, транзитных коридоров, транспортно-логистических центров.
3. Создание современного высокотехнологичного морского транспорта, портовой и сервисной инфраструктуры.
Пути решения
Правительством будет сделан акцент на повышении качества и снижении стоимости инфраструктурных услуг.
Будут продолжена реконструкция основных транзитных коридоров автомобильных дорог с доведением их параметров, как минимум, до II технической категории с нагрузкой на ось не менее 13 тонн, расширены сети дорог местного значения. Будут приняты меры по повышению качества строительства и обслуживания автомобильных дорог путем внедрения прогрессивных технологий и материалов.
В развитии транзитного потенциала особое внимание будет уделено реализации проектов по строительству автотранспортного коридора в направлении Западная Европа - Россия - Казахстан - Западный Китай, автомобильных и железнодорожных коридоров в широтном направлении, связывающих казахстанские морские порты Каспийского моря с восточными воротами страны.
Будут созданы транспортно-логистические центры в транспортных узлах Казахстана, в том числе на станции Достык, в морском порту Актау, переходах "Хоргос" и "Таскала-Озинки", городах Астане, Алматы и других.
При строительстве объектов инфраструктуры будет широко применяться механизм государственно-частного партнерства с вовлечением в данный процесс акционерных обществ "Самрук" и "Қазына".
Для обеспечения потребности экономики и населения в железнодорожных перевозках предусматриваются:
завершение процесса реструктуризации железнодорожной отрасли;
пересмотр и оптимизация структуры оказания услуг в сфере перевозок железнодорожным транспортом;
разработка и реализация комплекса мер по реструктуризации акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір жолы" и дальнейшему развитию железнодорожной отрасли, направленных на развитие конкуренции на рынке железнодорожных перевозок;
модернизация сети железных дорог;
развитие инфраструктуры перевозок за счет стимулирования обновления и модернизации подвижного состава, а также отечественного производства локомотивов и вагонов;
сохранение доступности для населения социально значимых пассажирских маршрутов;
развитие контейнерных перевозок;
совершенствование нормативной базы в сфере перевозок и тарифной политики.
Дальнейшее развитие гражданской авиации будет осуществляться путем:
обновления парка воздушных судов;
развития конкуренции на местном и внешнем авиарынках;
совершенствования и развития системы первоначальной подготовки летного состава (пилотов);
формирования узловых аэропортов Астаны, Алматы, Атырау, Павлодара, Актау и Шымкента и аэропортов, расположенных в промышленных и развивающихся регионах Казахстана (Актобе, Усть-Каменогорск, Кызылорда, Костанай, Уральск), приведения их в соответствие с международными требованиями;
модернизации и развития наземной и аэродромной инфраструктуры.
В сфере водного транспорта предполагаются развитие и модернизация морских и речных портов.
Результаты

4.7. Инфрақұрылымды дамыту
4.7.1. Көлік
Мақсаты
Экономика мен халықтың көлік қызметтеріне қажеттілігін қанағаттандыруға қабілетті көлік-коммуникация инфрақұрылымын озық дамыту, ол ең алдымен көлік инфрақұрылымының алуан түрлерін біртұтас көліктік, оның ішінде энергия-көліктік дәліздерге біріктіруге негізделген.
Міндеттері
1. Қозғалыс қарқындылығының перспективалық өсуін ескере отырып, автомобиль жолдарының техникалық жай-күйін нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келтіру.
2. Темір жол саласын, әуе тасымалдары нарығын, транзиттік дәліздерді, көлік-логистика орталықтарын дамыту.
3. Қазіргі заманғы жоғары технологиялық теңіз көлігін, порт және сервистік инфрақұрылым құру.
Шешу жолдары
Үкімет инфрақұрылым қызметтерінің сапасын арттыруға және құнын азайтуға назар аударатын болады.
Автомобиль жолдарының негізгі транзиттік дәліздерін олардың параметрлерін оське кемінде 13 тонна жүктемесі бар кем дегенде II техникалық санатқа дейін жеткізе отырып, қайта жаңарту жалғасады, жергілікті маңызы бар жолдар желісі кеңейтіледі. Прогрессивтік технологиялар мен материалдарды енгізу жолымен автомобиль жолдарын салу мен оларға қызмет көрсету сапасын арттыру жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Транзиттік әлеуетті дамытуда Батыс Еуропа - Ресей - Қазақстан - Батыс Қытай бағытындағы автокөлік дәлізін, Каспий теңізінің қазақстандық теңіз порттарын елдің шығыс қақпаларымен байланыстыратын ендік бағыттағы автомобиль және темір жол дәліздерін салу жөніндегі жобаларды іске асыруға ерекше назар аударылатын болады.
Қазақстанның көлік тораптарында, оның ішінде Достық станциясында, Ақтау теңіз портында, "Қорғас" және "Тасқала - Озинки" өтпелерінде, Астана, Алматы және басқа қалаларда көлік-логистикалық орталықтар құрылатын болады.
Инфрақұрылым объектілерін салу кезінде бұл процеске "Самұрық" және""Қазына" акционерлік қоғамдары тартыла отырып, мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетігі кеңінен қолданылатын болады.
Экономиканың және халықтың темір жол тасымалдарына қажеттілігін қамтамасыз ету үшін мыналар көзделеді:
темір жол саласын қайта құрылымдау процесін аяқтау;
темір жол көлігімен тасымалдау саласында қызметтер көрсету құрылымын қайта қарау және оңтайландыру;
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын қайта құрылымдау және темір жол тасымалдары нарығында бәсекені дамытуға бағытталған темір жол саласын одан әрі дамыту жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу және іске асыру;
темір жол желісін жаңғырту;
жылжымалы құрамды жаңарту және жаңғырту, сондай-ақ локомотивтер мен вагондардың отандық өндірісін ынталандыру есебінен тасымалдар инфрақұрылымын дамыту;
әлеуметтік мәні бар жолаушылар бағыттарының халық үшін қолжетімділігін сақтау;
контейнерлік тасымалдарды дамыту;
тасымалдар мен тарифтік саясат саласындағы нормативтік базаны жетілдіру.
Азаматтық авиацияны одан әрі дамыту мынадай жолмен жүзеге асырылатын болады:
әуе кемелері паркін жаңарту;
жергілікті және сыртқы әуе нарығында бәсекелестікті дамыту;
ұшу құрамын (ұшқыштарды) бастапқы даярлау жүйесін жетілдіру және дамыту;
Астананың, Алматының, Атыраудың, Павлодардың және Шымкенттің тораптық әуежайларын және Қазақстанның өнеркәсіптік және дамушы өңірлерінде (Ақтөбе, Өскемен, Қызылорда, Қостанай, Орал) орналасқан әуежайларды қалыптастыру, оларды халықаралық талаптарға сәйкес келтіру;
жер үсті және аэродром инфрақұрылымын жаңғырту және дамыту.
Су көлігі саласында теңіз және өзен порттарын дамыту және жаңғырту көзделеді.
Нәтижелері

В 2009 году по сравнению с 2006 годом ожидается:
объем грузоперевозок без учета трубопроводного транспорта составит 2275,4 млн. тонн (прирост 24 %);
объем пассажироперевозок составит 12910,2 млн. человек (прирост 22 %);
общий грузооборот без учета трубопроводного транспорта составит 306,8 млрд. тонна-км (прирост 24 %);
пассажирооборот составит 147,4 млрд. пассажиро-км (прирост 25 %);
общий объем перевалки грузов в порту Актау к 2009 году составит 13 млн. тонн;
объем контейнерных перевозок составит 3,4 млн. тонн (прирост 200 %);
транзитные перевозки грузов автомобильным транспортом увеличатся в 3,5 раза и составят порядка 0,5 млн. тонн; железнодорожным транспортом - на 30 % и составят 13,6 млн. тонн;
количество обслуженных млн. самолето-км в воздушном пространстве Республики Казахстан возрастет на 9 %;
в хорошем состоянии будут 8425 км автомобильных дорог, в удовлетворительном - 9250 км;
будет построено около 1400 км новых железнодорожных линий и электрифицировано более 1700 км грузонапряженных участков железных дорог;
взлетно-посадочные полосы аэропортов городов Астаны, Алматы, Актобе, Атырау, Караганды, Павлодара, Жезказгана и Шымкента будут соответствовать международным требованиям ИКАО.
4.7.2. Электроэнергетика
Цель
Повышение энергетического потенциала страны, обеспечивающего растущие потребности экономики.
Задачи
1. Модернизация и опережающее развитие генерирующих мощностей и электросетевых объектов.
2. Создание основ атомной энергетики.
3. Развитие возобновляемых источников энергии.
4. Стимулирование перехода на энергосберегающие технологии.
Пути решения
Для обеспечения растущих потребностей страны в электроэнергии планируется приступить к реализации ряда проектов по реконструкции и расширению существующих и строительству новых электростанций. К таким проектам относятся: модернизация энергоблоков на Аксуской ГРЭС, реабилитация неработающих энергоблоков на Экибастузской ГРЭС-1 и строительство новых мощностей на Экибастузской ГРЭС-2, расширение и реконструкция ТЭЦ-2, а также строительство ТЭЦ-3 в городе Астане, строительство Булакской ГЭС.
Будут продолжены работы по строительству и вводу в эксплуатацию второй линии ВЛ-500 кВ транзита "Север-Юг", что позволит увеличить пропускную способность транзита более чем в два раза. Будет проработан вопрос строительства Кербулакской ГЭС (контррегулятор Капчагайской ГЭС), которая позволит увеличить располагаемую пиковую мощность Капчагайской ГЭС.
Проблемы энергообеспечения Актюбинского энергоузла будут решаться посредством строительства межрегиональной линии электропередачи ВЛ-500кВ "Северный Казахстан - Актюбинская область" и строительства Кандыагашской ГТЭС.
Будет увеличен транзитный потенциал национальной электрической сети и повышена надежность энергосистемы Республики Казахстан.
В целях решения вопросов электроснабжения юга Казахстана холдингом "Самрук" будут рассмотрены различные варианты строительства новой крупной тепловой электростанции.
Правительством будут изучены вопросы создания комплексной энергетической системы с сопредельными государствами.
Будет разработан комплекс мер для повышения инвестиционной привлекательности развития и восстановления энергетических мощностей.
Будет продолжена и завершена работа по модернизации национальной электрической сети и переходу угольной отрасли на международные стандарты.
К реализации проектов по строительству объектов инфраструктуры на концессионной основе будут привлекаться государственный холдинг "Самрук" и Фонд устойчивого развития "Қазына", крупные отечественные и зарубежные компании, а также накопительные пенсионные фонды.
Правительством будет изучен вопрос возможности и целесообразности создания энергетической биржи в рамках организаций регионального сотрудничества.
Будет разработан комплекс мер по развитию атомной промышленности и энергетики, в том числе:
разработано технико-экономическое обоснование строительства атомной электростанции в Казахстане;
рассмотрен вопрос разработки проекта строительства производства по обогащению урана;
проведены переговоры с иностранными компаниями по созданию на территории Республики Казахстан производств по конверсии урана, тепловыделяющих элементов и сборок;
осуществлены разработка и испытание новых видов ядерного топлива для инновационных проектов ядерных реакторов.
При реализации проектов, направленных на увеличение генерирующих мощностей республики, особое внимание будет уделено вовлечению в энергобаланс возобновляемых источников энергии. Прежде всего это гидроэнергетика, использование энергии ветра и солнечной энергии. В этой связи в каждом регионе страны будет проводиться целенаправленная работа по выявлению потенциала использования возобновляемых источников энергии. Будут разработаны меры стимулирования инвестиций в данный сектор энергетики.
Будет разработана новая редакция законопроекта об энергосбережении, направленного на стимулирование эффективного использования энергии, а также на разработку механизмов внедрения в энергетическую отрасль наукоемких энергосберегающих технологий и результатов опытно-конструкторских работ.
Результаты

2009 жылы 2006 жылмен салыстырғанда мыналар күтіледі:
жүк тасымалдарының көлемі құбыржол көлігін ескермегенде 2275,4 млн. тоннаны құрайды (өсім 24 %);
жолаушылар тасымалдарының көлемі 12910,2 млн. адамды құрайды (өсім 22%);
жалпы жүк айналымы құбыржол көлігін ескермегенде 306,8 млрд. тонна-км-ді құрайды (өсім 24 %);
жолаушылар айналымы 147,4 млрд. жолаушы-км-ді құрайды (өсім 25 %);
Ақтау портында жүк аударудың жалпы көлемі 2009 жылға қарай 13 млн. тоннаны құрайды;
контейнерлік тасымалдар көлемі 3,4 млн. тоннаны құрайды (өсім 200 %);
жүктерді автомобиль көлігімен транзиттік тасымалдау 3,5 есеге ұлғаяды және шамамен 0,5 млн. тоннаны құрайды; темір жол көлігімен - 30 %-ке ұлғаяды және 13,6 млн. тоннаны құрайды;
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде қызмет көрсетілген млн. ұшақ-км саны 9 %-ке артады;
8425 км автомобиль жолдары жақсы, 9250 км-і қанағаттанарлық күйде болады;
1400 км-ге жуық жаңа темір жол желілері салынады және темір жолдардың жүк тасымалы жоғары учаскелерінің 1700 км-ден астамы электрлендіріледі;
Астана, Алматы, Ақтөбе, Атырау, Қарағанды, Павлодар, Жезқазған және Шымкент қалалары әуежайларының ұшу-қону жолақтары ИКАО халықаралық талаптарына сәйкес келетін болады.
4.7.2. Электр энергетикасы
Мақсаты
Экономиканың өскелең қажеттіліктерін қамтамасыз ететін елдің энергетикалық әлеуетін арттыру.
Міндеттері
1. Жинақтағыш қуаттар мен электр желілік объектілерді жаңғырту және озық дамыту.
2. Атом энергетикасының негіздерін жасау.
3. Энергияның жаңартылатын көздерін дамыту.
4. Энергия үнемдейтін технологияларға көшуді ынталандыру.
Шешу жолдары
Елдің электр энергиясына деген өскелең қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қазіргі электр станцияларын қайта жаңарту және кеңейту әрі жаңаларын салу жөніндегі бірқатар жобаларды іске асыруға кірісуді жоспарланады. Мұндай жобаларға Ақсу МАЭС-індегі энергия блоктарын жаңғырту, Екібастұз МАЭС-1-дегі жұмыс істемейтін энергия блоктарын оңалту және Екібастұз МАЭС-2-де жаңа қуаттарды қосу, Астана қаласында ЖЭО-2-ні кеңейту және қайта жаңарту, сондай-ақ ЖЭО-3 салу, Бұлақ СЭС-ін салу.
"Солтүстік-Оңтүстік" ЖВЖ-500 кВ транзитінің екінші желісін салу және іске қосу жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады, бұл транзиттің өткізу қабілетін екі еседен астамға ұлғайтуға мүмкіндік береді. Қапшағай СЭС-інің ең жоғары қуатын ұлғайтуға мүмкіндік беретін Кербұлақ СЭС-ін (Қапшағай СЭС-інің қарсы реттеуіші) салу мәселесі пысықталатын болады.
Ақтөбе энергия торабын энергиямен қамтамасыз ету проблемалары "Солтүстік Қазақстан - Ақтөбе облысы" ЖВЖ-500 кВ өңіраралық электр беру желісін салу және Қандыағаш ҚЖЭС-ін салу арқылы шешілетін болады.
Ұлттық электр желісінің транзиттік әлеуеті ұлғайтылады және Қазақстан Республикасы энергия жүйесінің сенімділігі артады.
Қазақстанның оңтүстігін энергиямен жабдықтау мәселелерін шешу мақсатында""Самұрық" холдингі жаңа ірі жылу электр станциясын салудың әр түрлі нұсқаларын қарастыратын болады.
Үкімет шектес мемлекеттермен кешенді энергетикалық жүйе құру мәселелерін зерделейтін болады.
Энергетикалық қуаттарды дамыту мен қалпына келтірудің инвестициялық тартымдылығын арттыру үшін шаралар кешені әзірленетін болады.
Ұлттық электр желісін жаңғырту және көмір саласын халықаралық стандарттарға көшіру жөніндегі жұмыс жалғасады және аяқталады.
Концессиялық негізде инфрақұрылым объектілерін салу жөніндегі жобаларды іске асыруға "Самұрық" мемлекеттік холдингі және "Қазына" орнықты даму қоры, ірі отандық және шетелдік компаниялар, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорлары тартылатын болады.
Үкімет өңірлік ынтымақтастық ұйымдары шеңберінде энергетикалық биржа құрудың мүмкіндігі мен орындылығы мәселесін зерделейтін болады.
Атом өнеркәсібін және энергетиканы дамыту жөніндегі шаралар кешені әзірленетін болады, оның ішінде:
Қазақстанда атом электр станциясын салуға техникалық-экономикалық негіздеме әзірленеді;
уранды байыту жөніндегі өндірістің жобасын әзірлеу және оның құрылысын бастау мәселесі қаралады;
Қазақстан Республикасының аумағында уранды, жылу бөлетін элементтерді және жиналымдарды конверсиялау бойынша өндірістер құру жөнінде шетелдік компаниялармен келіссөздер жүргізіледі;
ядролық реакторлардың инновациялық жобалары үшін ядролық отынның жаңа түрлерін әзірлеу және сынау жүзеге асырылады.
Республиканың жинақтағыш қуаттарын ұлғайтуға бағытталған жобаларды іске асыру кезінде энергия теңгеріміне жаңартылатын энергия көздерін тартуға ерекше назар аударылатын болады. Ең алдымен, бұл - су энергетикасы, жел энергиясы мен күн энергиясын пайдалану. Осыған байланысты елдің әрбір өңірінде жаңартылатын энергия көздерін пайдалану әлеуетін анықтау жөніндегі мақсатқа бағытталған жұмыс жүргізілетін болады. Энергетиканың осы секторына инвестицияларды ынталандыру шаралары әзірленетін болады.
Энергияны тиімді пайдалануды ынталандыруға, сондай-ақ энергетика саласына ғылымды қажетсінетін энергия үнемдеу технологияларын және тәжірибе-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін енгізу тетіктерін әзірлеуге бағытталған энергия үнемдеу туралы заң жобасының жаңа редакциясы әзірленетін болады.
Нәтижелері

В 2009 году выработка электроэнергии составит порядка 84 млрд. кВтч, добыча угля - 96 млн. тонн.
В электроэнергетике будут завершены работы по строительству второй линии ВЛ-500 кВ транзита "Север-Юг", межрегиональной линии электропередачи "Северный Казахстан - Актюбинская область" и Кандыагашской ГТЭС.
Будет завершена модернизация национальной энергетической сети.
4.7.3. Телекоммуникации
Цель
Создание условий по динамичному развитию конкурентного рынка телекоммуникаций и обеспечение населения качественными и доступными услугами.
Задачи
1. Развитие конкуренции и повышение конкурентоспособности отрасли телекоммуникаций с совершенствованием механизма государственного регулирования.
2. Развитие телекоммуникационной инфраструктуры, в том числе в сельской местности.
3. Создание условий для развития и доступности услуг Интернета.
Пути решения
Будут продолжены либерализация отрасли телекоммуникаций и развитие сетей телекоммуникаций.
Будут завершено строительство Национальной информационной супермагистрали, а также продолжены развитие и модернизация местной сети телекоммуникаций, сотовой связи, систем централизованного хранения и передачи данных и услуг Интернета.
Правительство усовершенствует действующий порядок субсидирования убытков сельской связи с последующей выработкой механизма, обеспечивающего развитие сельских сетей связи.
Будут продолжены работы по заполнению емкости спутника связи и вещания "KAZSAT-1", а также проведены мероприятия по созданию спутника "KAZSAT-2".
Будет разработан и принят комплекс мер по снижению в среднесрочной перспективе экономической концентрации акционерного общества "Казахтелеком" на рынках услуг мобильной, фиксированной связи и доступа в Интернет. Получат свое развитие системы цифрового телерадиовещания.
С целью развития конкуренции на рынке мобильной связи будут проведены мероприятия по использованию радиочастот в диапазоне 1800 МГц.
С целью дальнейшего развития конкуренции на рынке местной фиксированной связи и Интернет-услуг, а также снижения тарифов будет регламентирован равноправный доступ к абонентским линиям доминирующих операторов связи альтернативным операторам местной связи и Интернет-провайдерам.
Результаты
В 2007 году:
плотность фиксированных телефонных линий составит 20 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 45 на 100 жителей страны; уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 85 процентов;
плотность пользователей Интернета - 8 на 100 жителей страны;
в 2008 году:

2009 жылы электр энергиясын өндіру шамамен 84 млрд. кВт/сағатты, көмір өндіру 96 млн. тоннаны құрайды.
Электр энергетикасында "Солтүстік-Оңтүстік" транзитінің ЖВЖ-500 кВ екінші желісін, "Солтүстік Қазақстан - Ақтөбе облысы" өңіраралық электр беру желісін және Қандыағаш ҚЖЭС салу жөніндегі жұмыс аяқталатын болады.
Ұлттық энергетика желісін жаңғырту аяқталатын болады.
4.7.3. Телекоммуникациялар
Мақсаты
Телекоммуникациялардың бәсекелі нарығын серпінді дамыту бойынша жағдай жасау және халықты сапалы әрі қолжетімді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету.
Міндеттері
1. Мемлекеттік реттеу тетігін жетілдіре отырып, бәсекені дамыту және телекоммуникация саласының бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
2. Телекоммуникация инфрақұрылымын, оның ішінде ауылдық жерде дамыту.
3. Интернет қызметтерін дамыту және оның қолжетімділігі үшін жағдай жасау.
Шешу жолдары
Телекоммуникация саласын ырықтандыру және телекоммуникация желілерін дамыту жалғастырылатын болады.
Ұлттық ақпараттық супермагистраль құрылысы аяқталады, сондай-ақ телекоммуникацияның, ұялы байланыстың жергілікті желісін, деректер беру мен Интернет қызметтері желісін дамыту және жаңғырту жалғастырылады.
Үкімет кейіннен ауылдық байланыс желілерін дамытуды қамтамасыз ететін тетікті әзірлей отырып, ауылдық байланыстың шығындарын субсидиялаудың қолданыстағы тәртібін жетілдіреді.
"КАZSАТ-1" байланыс және хабар тарату спутнигінің сыйымдылығын толтыру жөніндегі жұмыстар жалғасады, сондай-ақ""КАZSАТ-2" спутнигін жасау жөнінде іс-шаралар жүргізіледі.
"Қазақтелеком" акционерлік қоғамының орта мерзімді перспективада ұтқыр, тіркелген байланыс қызметтері және Интернетке қолжетімділік нарықтарында экономикалық шоғырлануын азайту жөнінде шаралар кешені әзірленетін және қабылданатын болады. Цифрлық телерадио хабарларын тарату жүйесі дамиды.
Ұтқыр байланыс нарығындағы бәсекені дамыту мақсатында радиожиіліктерді 1800 МГц диапазонында пайдалану жөнінде іс-шаралар жүргізілетін болады.
Жергілікті тіркелген байланыс пен Интернет қызметтері нарығындағы бәсекені одан әрі дамыту, сондай-ақ тарифтерді төмендету мақсатында жергілікті баламалы байланыс операторлары мен Интернет-провайдерлерге үстем байланыс операторларының абоненттік желілеріне тең құқықты қол жеткізу регламенттелетін болады.
Нәтижелері
2007 жылы:
тіркелген телефон желілерінің тығыздығы елдің 100 тұрғынына 20-ны;
ұялы байланыс абоненттерінің тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 45; телекоммуникациялардың жергілікті желілерін цифрлау деңгейі - 85 процент;
Интернетті пайдаланушылар тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 8;
2008 жылы:

плотность фиксированных телефонных линий составит 23 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 60 на 100 жителей страны; уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 90 %;
плотность пользователей Интернета - 10 на 100 жителей страны;
в 2009 году:
плотность фиксированных телефонных линий составит 24 на 100 жителей страны;
плотность абонентов сотовой связи - 95 на 100 жителей страны;
уровень цифровизации местных сетей телекоммуникаций - 95 %;
плотность пользователей Интернета - 15 на 100 жителей страны.
Будет создана оптимальная структура рынка услуг телекоммуникаций, эффективная и развитая телекоммуникационная инфраструктура как технологическая основа информационного общества, способствующая его экономическому развитию.
4.8. Территориальное развитие, обеспечивающее рост конкурентоспособности регионов
Цель
Обеспечение устойчивого развития регионов страны на основе формирования конкурентоспособных специализаций.
Задачи
1. Формирование экономической организации территорий, соответствующей новым задачам позиционирования страны и ее регионов, с развитием центров экономического роста.
2. Обеспечение равного предоставления гарантированного государством объема услуг населению по регионам.
Пути решения
Региональная политика в 2007-2009 годах будет определяться в соответствии со Стратегией территориального развития и реализовываться посредством следующих мероприятий:
разработки стратегий развития (конкурентных стратегий) областей, города Алматы до 2015 года, определяющих конкурентоспособную специализацию регионов, а также стратегий развития опорных городов;
разработки комплексных схем градостроительного развития территорий областей и генеральной схемы организации территории Республики Казахстан с отражением ее основных положений, включая систему расселения населения и размещения производительных сил;
определения перечня центров экономического роста (опорных городов), где будут на альтернативной основе размещены промышленные предприятия, созданы индустриальные и специальные экономические зоны;
строительства в городе Астане двух новых центров - на правом и на левом берегу в юго-восточном направлении;
проработки вопросов развития городов-спутников вокруг крупных городов-мегаполисов в целях рациональной застройки и решения вопросов их загруженности;
принятия исходя из целей стратегий развития (конкурентных стратегий) регионов, стратегических планов акиматов городов Астаны и Алматы, областей с установлением целевых индикаторов социально-экономического развития на среднесрочный период;
усиления потенциала приграничных территорий как важнейших зон международного сотрудничества путем развития и создания инфраструктурных объектов;
создания советов по конкурентоспособности в качестве консультативно-совещательных органов при акиматах регионов с участием представителей государственных органов, неправительственных организаций, бизнес-ассоциаций и других заинтересованных структур;
организации деятельности социально-предпринимательских корпораций как региональных институтов развития, способствующих созданию крупных региональных центров, концентрирующих экономическую активность смежных регионов и способных выступить катализаторами формирования конкурентоспособных региональных кластеров;
привлечения акционерных обществ "Самрук", "Қазына" и "КазАгро" для реализации "прорывных" проектов в регионах;
проработки вопросов оказания селективной поддержки региональных инициатив по формированию зон "опережающего" роста и финансирования крупных инновационных проектов совместно с международными финансовыми институтами развития;
разработки новой методики расчетов трансфертов общего характера, направленной на обеспечение одинакового уровня бюджетных услуг населению в разных регионах;
реализации комплексных мер, направленных на решение проблем экологически неблагополучных и сельских территорий, обеспечение их эффективного развития.

тіркелген телефон желілерінің тығыздығы елдің 100 тұрғынына 23-ті құрайды;
ұялы байланыс абоненттерінің тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 60;
телекоммуникациялардың жергілікті желілерін цифрлау деңгейі - 90 %;
Интернетті пайдаланушылар тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 10;
2009 жылы:
тіркелген телефон желілерінің тығыздығы елдің 100 тұрғынына 24-ті құрайды;
ұялы байланыс абоненттерінің тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 95;
телекоммуникациялардың жергілікті желілерін цифрлау деңгейі - 95 %;
Интернетті пайдаланушылар тығыздығы - елдің 100 тұрғынына 15-ті құрайды.
Телекоммуникация қызметтері нарығының оңтайлы құрылымы, ақпараттық қоғамның экономикалық жағынан дамуына ықпал ететін технологиялық негізі ретіндегі тиімді және дамыған телекоммуникациялық инфрақұрылым құрылатын болады.
4.8. Өңірлердің бәсекеге қабілеттілігінің өсуін қамтамасыз ететін аумақтық даму
Мақсаты
Бәсекеге қабілетті мамандануды қалыптастыру негізінде ел өңірлерінің орнықты дамуын қамтамасыз ету.
Міндеттері
1. Экономикалық өсу орталықтарын дамыта отырып, елдің және оның өңірлерінің ұстанымының жаңа міндеттеріне сәйкес келетін аумақтарды экономикалық жағынан ұйымдастыруды қалыптастыру.
2. Халыққа мемлекет кепілдік беретін қызметтер көлемінің өңірлер бойынша тең ұсынылуын қамтамасыз ету.
Шешу жолдары
Өңірлік саясат 2007-2009 жылдары Аумақтық даму стратегиясына сәйкес айқындалады және мынадай іс-шаралар арқылы іске асырылатын болады:
өңірлердің бәсекеге қабілетті мамандануын айқындайтын облыстардың, Алматы қаласының 2015 жылға дейінгі даму стратегияларын (бәсекелік стратегияларын), сондай-ақ тірек қалаларды дамыту стратегияларын әзірлеу;
облыс аумақтарын қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын және халықты таратып қоныстандыру мен өндірістік күштерді орналастыру жүйесін қоса алғанда, оның негізгі ережелерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын әзірлеу;
өнеркәсіп орындары баламалы негізде орналасатын, индустриялық және арнайы экономикалық аймақтар құрылатын экономикалық өсу орталықтарының (тірек қалалардың) тізбесін айқындау;
Астана қаласында - оң жақ және сол жақ жағалауда оңтүстік-шығыс бағытында екі жаңа орталық салу;
құрылысты ұтымды салу және олардың орналасу жиілігі мәселелерін шешу мақсатында ірі мегаполис қалалардың айналасындағы серіктес қалаларды дамыту мәселелерін пысықтау;
өңірлерді дамыту стратегияларының (бәсекелік стратегияларының) мақсаттарын негізге ала отырып, әлеуметтік-экономикалық дамудың орта мерзімді кезеңге арналған нысаналы индикаторларын белгілей отырып, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың стратегиялық жоспарларын қабылдау;
инфрақұрылым объектілерін дамыту және құру жолымен халықаралық ынтымақтастықтың аса маңызды аймақтары ретіндегі шекара маңы аумақтарының әлеуетін күшейту;
мемлекеттік органдар, үкіметтік емес ұйымдар, бизнес-қауымдастықтар және басқа да мүдделі құрылымдар өкілдерінің қатысуымен өңірлер әкімдіктерінің жанынан консультативтік-кеңесші органдар ретінде бәсекеге қабілеттілік жөніндегі кеңестер құру;
аралас өңірлердің экономикалық белсенділігін шоғырландыратын және бәсекеге қабілетті өңірлік кластерлерді қалыптастырудың қозғаушысы болуға қабілетті ірі өңірлік орталықтарды құруға ықпал ететін өңірлік даму институттары ретінде әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар қызметін ұйымдастыру;
өңірлердегі серпінді жобаларды іске асыру үшін""Самұрық", "Қазына" және""ҚазАгро" акционерлік қоғамдарын тарту;
"үдемелі" өсу аймақтарын қалыптастыру жөніндегі өңірлік бастамаларға селективті қолдау көрсету және халықаралық қаржы даму институттарымен бірлесіп, ірі инновациялық жобаларды қаржыландыру мәселелерін пысықтау;
әр түрлі өңірлердегі халыққа бюджеттік қызметтердің бірдей деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған жалпы сипаттағы трансферттерді есептеудің жаңа әдістемесін әзірлеу;
экологиялық жағынан қолайсыз және ауылдық аумақтардың проблемаларын шешуге бағытталған кешенді шараларды іске асыру, олардың тиімді дамуын қамтамасыз ету.

4.9. Обеспечение успешной интеграции казахстанской экономики в мировую
Цель
Реализация системных мер по адаптации отраслей экономики к условиям вступления Казахстана в ВТО и интеграция Казахстана в мировой рынок.
Задачи
1. Вступление в ВТО на выгодных для Казахстана условиях.
2. Адаптация отраслей к открытию недискриминационного доступа импортных товаров и услуг на рынок Казахстана.
3. Углубление экономической интеграции в рамках региональных объединений (ЕврАзЭС, ШОС и другие).
4. Развитие приграничного сотрудничества как основной составляющей комплекса торгово-экономических отношений.
5. Ускорение процесса перехода всех юридических лиц на международные стандарты финансовой отчетности.
Пути решения
Для решения поставленных задач будут предусмотрены следующие меры:
приведение законодательства Республики Казахстан в полное соответствие с нормами обязательных соглашений ВТО с учетом национальных интересов Казахстана;
завершение двусторонних переговоров по доступу на казахстанские рынки товаров и услуг со странами-членами рабочей группы по вступлению Казахстана в ВТО на условиях, отвечающих приоритетам национального экономического развития;
определение обоснованной потребности в субсидировании сельскохозяйственной отрасли в сравнении с фактическими объемами ее государственной поддержки для обозначения соответствующей переговорной позиции Казахстана;
продолжение работы по поэтапному формированию Таможенного союза в рамках ЕврАзЭС с учетом переговорного процесса по вступлению сторон в ВТО;
реализация приоритетных направлений развития ЕврАзЭС, совместных мероприятий по торгово-экономическому сотрудничеству государств-членов ШОС;
принятие мер по урегулированию внешнеторговых споров, ограничивающих доступ казахстанских товаров на внешние рынки;
повышение эффективности механизма защиты отечественных производителей от демпингового и субсидируемого импорта товаров;
обеспечение участия Республики Казахстан в международных выставках, ярмарках за рубежом;
реализация плана мероприятий по выполнению программы дальнейшего развития Международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос" на 2007-2009 годы (I этап);
создание торгово-экономической зоны "Хоргос - Восточные ворота";
создание торгово-экономических зон с Российской Федерацией, Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой;
создание системы продвижения казахстанских инвестиций и стимулирование казахстанского бизнеса к участию в крупных региональных инвестиционных проектах в приграничных странах, содействие казахстанским компаниям в получении государственных контрактов в других странах на лучших условиях;
поиск, анализ и отбор зарубежных проектов (объектов), потенциально привлекательных для вложения казахстанских инвестиций, и проведение консультаций с отечественными компаниями, потенциально заинтересованными в выходе на зарубежные рынки;
разработка законодательной основы по поддержке внешних инвестиций и стимулированию несырьевого экспорта;
активизация сотрудничества в рамках Американо-Центральноазиатского совета по торговле и инвестициям (ТИФА);
дальнейшая проработка вопроса получения Казахстаном статуса страны с рыночной экономикой при проведении Европейским Союзом антидемпинговых расследований;
создание условий для переподготовки и повышения квалификации специалистов в области бухгалтерского учета и аудита, отвечающих требованиям нового этапа развития экономики.
Результаты
Казахстан вступит в ВТО на условиях, способствующих расширению экспортного потенциала страны и повышению конкурентоспособности казахстанских товаров и услуг. Будут усилена политическая и экономическая роль Казахстана на региональном уровне в рамках участия в интеграционных инициативах, расширены торгово-экономические отношения в сфере приграничного сотрудничества с сопредельными государствами.

4.9. Қазақстандық экономиканың әлемдік экономикаға табысты кірігуін қамтамасыз ету
Мақсаты
Экономика салаларын Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі шарттарына бейімдеу жөніндегі жүйелі шараларды іске асыру және Қазақстанның әлемдік нарыққа кірігуі.
Міндеттері
1. Қазақстан үшін тиімді шарттарда ДСҰ-ға кіру.
2. Қазақстан нарығына импорттық тауарлар мен қызмет көрсетулердің кемсітусіз енуіне салаларды ашуға бейімдеу.
3. Өңірлік бірлестіктер (ЕурАзЭҚ, ШЫҰ және т.б.) шеңберінде экономикалық кірігуді тереңдету.
4. Сауда-экономикалық қатынастар кешенінің негізгі құрауышы ретіндегі шекара маңы ынтымақтастығын дамыту.
5. Барлық заңды тұлғалардың қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына көшу процесін жеделдету.
Шешу жолдары
Қойылған міндеттерді шешу үшін мынадай шаралар көзделетін болады:
Қазақстанның ұлттық мүдделерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасын ДСҰ міндетті келісімдерінің нормаларына толық сәйкес келтіру;
Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі жөніндегі жұмыс тобына мүше елдермен тауарлар мен қызмет көрсетулердің ұлттық экономикалық даму басымдықтарына жауап беретін шарттарда қазақстандық нарықтарға шығуы жөніндегі екі жақты келіссөздерді аяқтау;
Қазақстанның тиісті келіссөз ұстанымын белгілеу үшін оны мемлекеттік қолдаудың іс жүзіндегі көлемімен салыстырғандағы ауыл шаруашылығы саласын субсидиялауға деген негізделген қажеттілікті айқындау;
тараптардың ДСҰ-ға кіруі жөніндегі келіссөз процесін ескере отырып, ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағын кезең-кезеңімен қалыптастыру жөніндегі жұмысты жалғастыру;
ЕурАзЭҚ-ты дамытудың басым бағыттарын, ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердің сауда-экономикалық ынтымақтастығы жөніндегі бірлескен іс-шараларды іске асыру;
қазақстандық тауарлардың сыртқы нарықтарға шығуын шектейтін сыртқы сауда дауларын реттеу жөнінде шаралар қабылдау;
отандық өндірушілерді демпингтік және субсидияланатын тауарлар импортынан қорғау тетігінің тиімділігін арттыру;
Қазақстан Республикасының шет елдегі халықаралық көрмелерге, жәрмеңкелерге қатысуын қамтамасыз ету;
"Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығының халықаралық орталығын одан әрі дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын (I кезең) іске асыру;
"Қорғас - шығыс қақпасы" сауда-экономикалық аймағын құру;
Ресей Федерациясымен, Өзбекстан Республикасымен және Қырғыз Республикасымен сауда-экономикалық аймақтар құру;
қазақстандық инвестицияларды жылжыту жүйесін құру және қазақстандық бизнесті шекара маңы елдеріндегі ірі өңірлік инвестициялық жобаларға қатысуға ынталандыру, қазақстандық компаниялардың басқа елдерде жақсы жағдайдағы мемлекеттік келісім-шарттар алуына жәрдемдесу;
қазақстандық инвестицияларды салу үшін ықтимал тартымды шетелдік жобаларды (объектілерді) іздеу, талдау және іріктеу және шетелдік нарықтарға шығуға ықтимал мүдделі отандық компаниялармен консультациялар өткізу;
сыртқы инвестицияларды қолдау және шикізаттық емес экспортты ынталандыру жөнінде заңнамалық негізді әзірлеу;
Сауда және инвестициялар жөніндегі Америка-Орталық Азия кеңесінің шеңберінде (ТИФА) ынтымақтастықты жандандыру;
Еуропалық одақтың демпингке қарсы тексерулер жүргізуі кезінде Қазақстанның нарықтық экономикасы бар ел мәртебесін алуы мәселесін одан әрі пысықтау;
экономика дамуының жаңа кезеңінің талаптарына жауап беретін бухгалтерлік есеп және аудит саласындағы мамандарды қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру үшін жағдай жасау.
Нәтижелері
Қазақстан елдің экспорттық әлеуетін кеңейтуге және қазақстандық тауарлар мен қызметтердің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал ететін шарттарда ДСҰ-ға кіреді. Интеграциялық бастамаларға қатысу шеңберінде Қазақстанның өңірлік деңгейдегі саяси және экономикалық рөлі күшейеді, шекаралас мемлекеттермен шекара маңы ынтымақтастығы саласындағы сауда-экономикалық қатынастар кеңейтіледі.

4.10. Формирование государственного аппарата, способного действовать в новых условиях
4.10.1. Модернизация системы государственного управления: повышение профессионализма, эффективности и обеспечение координации деятельности государственного аппарата
Цель
Создание мобильного и профессионального государственного аппарата, действующего на принципах корпоративного управления, транспарентности и подотчетности обществу.
Задачи
1. Ориентация деятельности государственных органов на достижение конечных результатов.
2. Повышение профессионализма государственных служащих.
3. Обеспечение стабильности, устойчивости и управляемости государственного аппарата.
4. Создание стимулов для привлечения и удержания высококвалифицированных кадров в системе государственной службы.
Пути решения
Будет повышена самостоятельность министров, акимов в принятии политических решений в ходе реализации поставленных перед ними задач и усилена их ответственность за достижение конечных результатов.
Правительство создаст необходимую правовую основу для формирования новой системы менеджмента, основанной на четком разграничении полномочий между политической и административной службой и принципах корпоративного управления. Это предполагает переход к разделению вопросов разработки государственной политики и внутреннего процесса деятельности государственного органа, в том числе путем внедрения института генеральных директоров государственных органов. Будут установлены механизмы стабильности работы аппаратов государственных органов независимо от смены Правительства.
Будут разработаны и внедрены подходы к классификации государственных функций с четким разделением их на стратегические, регулятивные, реализационные, контрольные и надзорные функции, а также разграничению между разными уровнями государственного управления. С учетом этого будет проводиться функциональный анализ государственных органов на системной основе.
Правительство продолжит работу по совершенствованию структуры государственного управления и оптимизации численности работников государственных органов.
Каждым государственным органом будет принят стратегический план развития, основанный на принципах корпоративного управления и определяющий стратегические цели и приоритеты социально-экономического развития.
В целях предоставления большей самостоятельности государственным органам и усиления их ответственности за достижение конечных результатов будут усовершенствованы бюджетные процедуры по планированию и использованию бюджетных средств.
В рамках стратегического плана развития будут предусмотрены мероприятия по управлению персоналом и повышению квалификации государственных служащих.
Будет разработана и внедрена система оценки и аудита эффективности деятельности центральных и местных государственных органов, в том числе с учетом результатов социологических опросов населения по оценке качества оказания государственных услуг. Будет рассмотрена возможность использования рейтинговой оценки деятельности государственных органов до внедрения новой системы государственного планирования.
Будут обеспечены прозрачность и подотчетность деятельности государственных органов путем обязательного опубликования ежегодных отчетов о деятельности государственных органов, результатов оценки и аудита эффективности деятельности государственных органов.
Правительство продолжит работу по совершенствованию системы оплаты труда работников государственных органов с учетом оценки результатов их работы и усиления мотивации. Заработная плата государственного служащего будет зависеть от профессионализма и эффективности выполняемой им работы и поэтапно повышена до уровня, конкурентоспособного с частным сектором.
Будет усовершенствовано законодательство по административным процедурам с разработкой административных регламентов государственных органов и усилены механизмы взаимодействия между государственными органами. Будет принят типовой регламент государственного органа, на основе которого каждый государственный орган примет собственный регламент.
Результаты
Формирование профессионального, мобильного и компактного государственного аппарата, обеспечение прозрачности деятельности, ответственности и подотчетности государственных органов обществу.

4.10. Жаңа жағдайларда әрекет етуге қабілетті мемлекеттік аппаратты қалыптастыру
4.10.1. Мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту: мемлекеттік аппараттың кәсібилігін, тиімділігін арттыру және оның қызметін үйлестіруді қамтамасыз ету
Мақсаты
Корпоративтік басқару, ашықтық және қоғамға есеп беру принциптерінде әрекет ететін ұтқыр және кәсіби мемлекеттік аппарат құру.
Міндеттері
1. Мемлекеттік органдардың қызметін түпкі нәтижелерге қол жеткізуге бағдарлау.
2. Мемлекеттік қызметшілердің кәсібилігін арттыру.
3. Мемлекеттік аппараттың тұрақтылығын, орнықтылығын және
басқарымдылығын қамтамасыз ету.
4. Жоғары білікті кадрларды мемлекеттік қызмет жүйесіне тарту және оларды ұстау үшін ынталандыру жасау.
Шешу жолдары
Министрлердің, әкімдердің алдына қойылған міндеттерді іске асыру барысында олардың саяси шешім қабылдаудағы дербестігі артады және олардың түпкі нәтижелерге қол жеткізу үшін жауапкершілігі күшейтіледі.
Үкімет саяси және әкімшілік қызмет арасындағы өкілеттіктердің аражігін дәл ажыратуға және корпоративтік басқару принциптеріне негізделген менеджменттің жаңа жүйесін қалыптастыру үшін қажетті құқықтық негіз жасайды. Бұл мемлекеттік органның мемлекеттік саясатты әзірлеу мен оның қызметінің ішкі процесі мәселелеріне бөлуді, оның ішінде мемлекеттік органдардың бас директорлары институтын енгізу жолымен көшуді көздейді. Үкіметтің ауысуына қарамастан мемлекеттік органдардың аппараттары жұмысының тұрақтылық тетіктері белгіленетін болады.
Оларды стратегиялық, жүйелілік, іске асыру, бақылау және қадағалау функцияларына айқын бөле отырып, мемлекеттік функцияларды сыныптау, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың түрлі деңгейлері арасында аражікті ажырату тәсілдері әзірленетін және енгізілетін болады. Осыны ескере отырып, мемлекеттік органдарға жүйелі негізде функционалдық талдау жүргізілетін болады.
Үкімет мемлекеттік басқару құрылымын жетілдіру және мемлекеттік органдар қызметкерлерінің санын оңтайландыру жөніндегі жұмысты жалғастырады.
Әрбір мемлекеттік орган корпоративтік басқару принциптеріне негізделген және әлеуметтік-экономикалық дамудың стратегиялық мақсаттары мен басымдықтарын айқындайтын стратегиялық даму жоспарын қабылдайтын болады.
Мемлекеттік органдарға көбірек дербестік беру және олардың түпкі нәтижелерге қол жеткізуі үшін жауапкершілігін күшейту мақсатында бюджет қаражатын жоспарлау мен пайдалану жөніндегі бюджеттік рәсімдер жетілдірілетін болады.
Стратегиялық даму жоспары шеңберінде персоналды басқару және мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыру жөніндегі іс-шаралар көзделеді.
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін, оның ішінде мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау жөнінде халыққа әлеуметтанушылық сауал қою нәтижелері ескеріле отырып, бағалау және аудит жүйесі әзірленіп, енгізіледі. Мемлекеттік жоспарлаудың жаңа жүйесі енгізілгенге дейін мемлекеттік органдардың қызметін рейтингтік бағалауды пайдалану мүмкіндігі қарастырылатын болады.
Мемлекеттік органдардың қызметі туралы жыл сайынғы есептерді, мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау және оның аудитінің нәтижелерін міндетті түрде жариялау жолымен мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы мен есептілігі қамтамасыз етілетін болады.
Үкімет мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесін олардың жұмысының нәтижелерін бағалауды және уәждемені күшейтуді ескере отырып жетілдіру жөніндегі жұмысты жалғастырады. Мемлекеттік қызметшінің жалақысы кәсібилігіне және ол орындаған жұмыстың тиімділігіне байланысты болады және жеке меншік сектормен бәсекеге қабілетті деңгейге дейін кезең-кезеңімен арттырылатын болады.
Мемлекеттік органдардың әкімшілік регламенттері әзірлене отырып, әкімшілік рәсімдер жөніндегі заңнама жетілдіріледі және мемлекеттік органдардың арасында өзара іс-қимыл жасау тетіктері күшейтіледі. Мемлекеттік органның үлгі регламенті қабылданады, оның негізінде әрбір мемлекеттік орган өз регламентін қабылдайды.
Нәтижелері
Кәсіби, ұтқыр және ықшам мемлекеттік аппаратты қалыптастыру, мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығын, олардың жауапкершілігі мен қоғамға есеп беруін қамтамасыз ету.

4.10.2. Повышение качества предоставляемых государственных услуг
Цель
Повышение качества и доступности государственных услуг.
Задачи
1. Поэтапное внедрение регламентов и стандартов оказания государственных услуг населению.
2. Создание системы мотивации государственных служащих и работников организаций, ориентированной на оказание государственных услуг высокого качества.
3. Широкое применение информационно-коммуникационных технологий при оказании государственных услуг.
Пути решения
Законодательно будет закреплено понятие "государственная услуга" и утвержден типовой регламент оказания государственных услуг. Будут разработаны реестр государственных услуг, а также стандарты их оказания.
Государственные органы и организации, оказывающие государственные услуги населению, разработают и внедрят регламенты на основе типового регламента оказания государственных услуг.
Будет продолжена работа по развитию системы оказания государственных услуг населению, основанной на принципах "одного окна".
Правительство планирует внедрить внутреннюю и независимую внешнюю оценку качества оказания государственных услуг населению как одного из элементов оценки и аудита эффективности деятельности государственных органов. В этих целях будут внедрены регулярные социологические опросы населения по оценке качества государственных услуг. Результаты оценки будут подлежать обязательной публикации в общедоступных средствах массовой информации.
В Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан и региональных центрах обучения госслужащих будут реализованы учебные модули и программы по вопросам предоставления государственных услуг населению. Наряду с этим будет усилена ответственность государственных органов и организаций, оказывающих государственные услуги населению.
2007 год является годом начала интерактивного этапа в развитии "электронного правительства", в рамках которого будет внедрено в эксплуатацию ядро инфраструктуры е-правительства и усовершенствовано нормативно-правовое обеспечение перехода к предоставлению интерактивных услуг государственными органами и организациями.
Будет внедрено широкомасштабное использование единых баз данных "Физические лица", "Юридические лица", "Адресный регистр", "Регистр недвижимости" для оказания государственных услуг населению и расширен перечень ее пользователей.
Результаты
Повысится качество услуг, предоставляемых государственными органами и организациями, будут обеспечены прозрачность, доступность оказания государственных услуг населению, своевременное доведение до населения необходимой информации о государственных услугах, снижение уровня коррупции, устранены административные барьеры, повысится профессионализм государственных служащих.

4.10.2. Ұсынылатын мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыру
Мақсаты
Мемлекеттік қызметтердің сапасы мен қол жетімділігін арттыру
Міндеттері
1. Халыққа мемлекеттік қызмет көрсетулердің регламенттері мен стандарттарын кезең-кезеңімен енгізу.
2. Мемлекеттік қызметшілер мен ұйымдар қызметкерлерінің жоғары сапалы мемлекеттік қызмет көрсетулерге бағдарланған уәждемесі жүйесін жасау.
3. Мемлекеттік қызмет көрсетулер кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кеңінен қолдану.
Шешу жолдары
"Мемлекеттік қызмет көрсету" ұғымы заңнамамен бекітіледі және мемлекеттік қызмет көрсетудің үлгі регламенті бекітіледі. Мемлекеттік қызмет көрсетулердің тізілімі, сондай-ақ оларды ұсыну стандарттары әзірленетін болады.
Мемлекеттік органдар мен халыққа мемлекеттік қызметтер көрсететін ұйымдар мемлекеттік қызметтер көрсетудің үлгі регламенті негізінде регламенттер әзірлейді және енгізеді.
Халыққа "жалғыз терезе" принциптеріне негізделген мемлекеттік қызметтер көрсету жүйесін дамыту жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады.
Үкімет мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау мен оның аудиті элементтерінің бірі ретінде халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын ішкі және тәуелсіз сыртқы бағалауды енгізуді жоспарлап отыр. Осы мақсатта мемлекеттік қызметтердің сапасын бағалау жөнінде халыққа әлеуметтанушылық жүйелі сауал қою енгізілетін болады. Бағалау нәтижелері жалпыға бірдей қолжетімді бұқаралық ақпарат құралдарында міндетті түрде жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Мемлекеттік басқару академиясында және мемлекеттік қызметшілерді оқытудың өңірлік орталықтарында халыққа мемлекеттік қызметтер ұсыну мәселелері бойынша оқу модульдері мен бағдарламалары іске асырылатын болады. Мұнымен қатар мемлекеттік органдар мен халыққа мемлекеттік қызметтер көрсететін ұйымдардың жауапкершілігі күшейтілетін болады.
2007 жыл "электрондық үкіметті" дамытудағы интерактивтік кезең басталатын жыл болып табылады, оның шеңберінде е-үкімет инфрақұрылымының өзегі пайдалануға енгізіледі және мемлекеттік органдар мен ұйымдардың интерактивтік қызметтер көрсетуіне көшуді нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету жетілдіріледі.
Халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету үшін""Жеке тұлғалар",""Заңды тұлғалар",""Мекенжай тіркелімі",""Жылжымайтын мүлік тіркелімі" бірыңғай дерекқорын кең ауқымда пайдалану енгізіледі және оны пайдаланушылардың тізбесі кеңейтіледі.
Нәтижелері
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын қызметтердің сапасы артады, халыққа мемлекеттік қызметтер көрсетудің ашықтығы, қолжетімділігі, мемлекеттік қызметтер туралы қажетті ақпаратты халыққа уақтылы жеткізу, сыбайлас жемқорлықтың деңгейін төмендету қамтамасыз етіледі, әкімшілік кедергілер жойылады, мемлекеттік қызметшілердің кәсібилігі артады.

4.10.3. Формирование позитивного имиджа государственной службы
Цель
Повышение доверия населения к органам государственной власти.
Задачи
1. Воспитание в государственных служащих патриотизма и неприятия коррупции, строгое и неукоснительное соблюдение Кодекса чести государственных служащих.
2. Формирование в массовом сознании позитивного имиджа государственной службы, базирующегося на понятиях профессионализма, честности, открытости, вежливости и компетентности.
Пути решения
Будут усовершенствованы квалификационные требования к должностям административных государственных служащих и система тестирования для поступления на государственную службу в целях отбора наиболее квалифицированных кандидатов.
Будет проводиться активная разъяснительно-пропагандистская работа в средствах массовой информации в целях формирования позитивного имиджа государственного служащего. Будет обеспечено регулярное обновление портала "электронного правительства" в части публикации материалов о деятельности государственных органов и лучших государственных служащих.
Будут приняты практические меры по повышению эффективности координации деятельности государственных органов и институтов гражданского общества, усилена результативность работы правоохранительных органов в сфере борьбы с коррупцией. В частности, будут обеспечены привлечение институтов гражданского общества к работе по противодействию коррупции, участие средств массовой информации в формировании антикоррупционного мировоззрения у населения и активизация антикоррупционной деятельности в государственных органах и общественных институтах.
Результаты
Будет обеспечена открытость, транспарентность государственной службы, проведена работа по воспитанию патриотизма, повысится привлекательность государственной службы в обществе, будут приняты меры по воспитанию госслужащих, особенно молодых, на лучших примерах служения обществу и государству, высокопрофессионального, патриотичного, добросовестного несения государственной службы.
5. Правовое обеспечение реализации Программы Правительства
В целях достижения намеченных целей и реализации приоритетных направлений Программы Правительства будет осуществлено их эффективное правовое обеспечение.
Правовая политика Правительства прежде всего будет направлена на создание соответствующей законодательной базы для реализации определенной Главой государства Стратегии по вхождению Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира.
Конкретизация последовательного выполнения этой масштабной и сложной задачи найдет свое отражение в планах законопроектных работ Правительства на соответствующие периоды.
Будет осуществлено совершенствование национального законодательства, в том числе по вопросам пенсионного обеспечения, образования, здравоохранения, адресной социальной помощи, банкротства, жилищно-коммунальной сферы, частного предпринимательства, антимонопольного регулирования, лицензирования, оценочной деятельности, обязательного страхования, технического регулирования, интеллектуальной собственности, бюджетных и налоговых сфер, общественных отношений, связанных с деятельностью социально-предпринимательских корпораций, вступлением в ВТО, борьбой с коррупцией, а также по вопросам уголовного, уголовно-процессуального, гражданского, административного законодательства и судебно-правовой системы.
Предстоит также организовать законодательное обеспечение проведения административной реформы и правовую регламентацию местного самоуправления посредством разработки соответствующих проектов законов и других нормативных правовых актов.
В целях повышения эффективности нормотворческой деятельности продолжится работа по систематизации действующего законодательства, освобождению его от устаревших и дублирующих норм, восполнению пробелов в правовом регулировании некоторых сфер общественных отношений, дальнейшей консолидации в разрезе отраслей законодательства, минимизации отсылочных положений в законах и сокращению подзаконного нормотворчества путем расширения практики принятия законодательных актов прямого действия.
Особое внимание будет уделено прогнозно-аналитическому аспекту при планировании законопроектной деятельности, которая будет основываться на постоянном анализе практики применения нормативных правовых актов, позволяющем выявлять их недостатки. Будет рассмотрен вопрос об осуществлении мониторинга законов, в том числе совместно с учеными, что позволит обеспечить проведение научного анализа правоприменительной практики.
Повысятся роль и ответственность государственных органов за ведомственное нормотворчество, проведение мониторинга и совершенствование законодательства в соответствующей сфере правоотношений, отнесенной к их компетенции.
Правотворчество будет базироваться на фундаментальном общегосударственном подходе в целях полноценного и качественного нормативного регулирования новых общественных отношений, исключения узковедомственного нормотворчества и создания эффективно функционирующей правовой базы.
Будут приняты системные меры, обеспечивающие стабильность правовой системы и укрепление законности.
Планируется разрабатывать только такие законопроекты, которые затрагивают важнейшие общественные отношения, реализуют основополагающие принципы и нормы, определенные Конституцией Республики Казахстан. Данные меры позволят создать эффективный заслон для коррупционных инициатив в законотворческом процессе.
К указанной работе будут привлечены не только субъекты законодательной инициативы, но и представители общественности, неправительственные организации и субъекты частного предпринимательства.
Усилятся меры по научной проработке законотворческой деятельности начиная со стадии принятия решения о целесообразности разработки соответствующего законопроекта, в том числе особое внимание будет уделено антикоррупционным аспектам.
Продолжится работа по унификации и гармонизации национального законодательства в соответствии с международными обязательствами по формированию Таможенного союза и зоны свободной торговли в рамках ЕврАзЭС, а также в связи с подготовкой вступления Казахстана в ВТО.
Комплексность и системность предстоящей нормотворческой деятельности призваны модернизировать правовой фундамент в контексте стратегии развития государства, в том числе по выстраиванию качественно новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, прозрачности и подотчетности.
В целом вышеуказанные мероприятия по правовому обеспечению реализации приоритетов Правительства будут способствовать повышению конкурентоспособности страны на основе принципов устойчивого развития и формированию необходимой правовой базы для решения стратегической задачи по вхождению Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира.

4.10.3. Мемлекеттік қызметтің оң имиджін қалыптастыру
Мақсаты
Халықтың мемлекеттік билік органдарына деген сенімін арттыру.
Міндеттері
1. Мемлекеттік қызметшілерді патриотизмге және сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілікке, Мемлекеттік қызметшілердің ар-намыс кодексін қатаң әрі мүлтіксіз сақтауға тәрбиелеу.
2. Көпшілік санасында кәсібилік, адалдық, ашықтық, сыпайылық және құзыреттілік ұғымдарына негізделетін мемлекеттік қызметтің оң имиджін қалыптастыру.
Шешу жолдары
Неғұрлым білікті үміткерлерді іріктеу мақсатында әкімшілік мемлекеттік қызметшілер лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары мен мемлекеттік қызметке кіруге арналған тестілеу жүйесі жетілдірілетін болады.
Мемлекеттік қызметшінің оң имиджін қалыптастыру мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында белсенді түсіндіру-насихаттау жұмысы жүргізілетін болады. "Электрондық үкімет" порталын мемлекеттік органдардың қызметі және үздік мемлекеттік қызметшілер туралы материалдарды жариялау бөлігінде жүйелі түрде жаңарту қамтамасыз етілетін болады.
Мемлекеттік органдардың және азаматтық қоғам институттарының қызметін үйлестірудің тиімділігін арттыру жөніндегі практикалық шаралар қабылданып, құқық қорғау органдарының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес саласындағы жұмысының нәтижелілігі күшейтілетін болады. Атап айтқанда, азаматтық қоғам институттарын сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмысқа тарту, бұқаралық ақпарат құралдарының халықтың бойында сыбайлас жемқорлыққа қарсы көзқарасты қалыптастыруға қатысуы және мемлекеттік органдар мен қоғамдық институттарда сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметті жандандыру қамтамасыз етілетін болады.
Нәтижелері
Мемлекеттік қызметтің ашықтығы, қолжетімділігі қамтамасыз етіліп, патриотизмге тәрбиелеу жөніндегі жұмыс жүргізілетін болады, мемлекеттік қызметтің қоғамдағы тартымдылығы артады, мемлекеттік қызметшілерді, әсіресе жастарды қоғамға және мемлекетке қызмет етудің, мемлекеттік қызметті жоғары кәсібилік, патриоттық, адал атқарудың үздік үлгілерінде тәрбиелеу жөнінде шаралар қабылданатын болады.
5. Үкімет Бағдарламасын іске асыруды құқықтық қамтамасыз ету
Үкімет Бағдарламасының белгіленген мақсаттарына қол жеткізу және басым бағыттарын іске асыру мақсатында оларды тиімді құқықтық қамтамасыз ету жүзеге асырылатын болады.
Үкіметтің құқықтық саясаты, ең алдымен, Мемлекет басшысы белгілеген Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясын іске асыру үшін тиісті заңнамалық база құруға бағытталатын болады.
Осы ауқымды әрі күрделі міндетті дәйекті орындауды нақтылау Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының тиісті кезеңдерге арналған жоспарларында көрініс табады.
Ұлттық заңнаманы, оның ішінде зейнетақымен қамсыздандыру, білім беру, денсаулық сақтау, атаулы әлеуметтік көмек, банкроттық, тұрғын үй-коммуналдық сала, жеке кәсіпкерлік, монополияға қарсы реттеу, лицензиялау, бағалау қызметі, міндетті сақтандыру, техникалық реттеу, зияткерлік меншік, бюджет және салық салалары, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың қызметіне, ДСҰ-ға кіруге, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске байланысты қоғамдық қатынастар мәселелері бойынша, сондай-ақ қылмыстық, қылмыстық-іс жүргізу, азаматтық, әкімшілік заңнамалары және сот-құқықтық жүйесі мәселелері бойынша жетілдіру жүзеге асырылатын болады.
Тиісті заң жобаларын және басқа да нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу арқылы әкімшілік реформа жүргізуді заңнамалық қамтамасыз етуді және жергілікті өзін-өзі басқаруды құқықтық регламенттеуді ұйымдастыру қажет.
Норма түзушілік қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында қолданыстағы заңнаманы жүйелеу, оны ескі және қайталанатын нормалардан босату, қоғамдық қатынастардың кейбір салаларын құқықтық реттеудегі олқылықтардың орнын толтыру, салалар бөлінісінде заңнаманы одан әрі топтастыру, заңдардағы сілтеме ережелерді барынша азайту және тікелей қолданылатын заңнамалық актілерді қабылдау практикасын кеңейту арқылы заңға тәуелді норма түзуді қысқарту жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады.
Нормативтік құқықтық актілерді қолдану практикасын тұрақты талдауға негізделетін заң жобалау қызметін жоспарлау кезінде олардың кемшіліктерін анықтауға мүмкіндік беретін болжамды-талдамалық аспектіге ерекше назар аударылатын болады. Заңдар мониторингін, оның ішінде ғалымдармен бірлесіп, жүзеге асыру туралы мәселе қаралатын болады, бұл құқық қолдану практикасына ғылыми талдау жүргізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Мемлекеттік органдардың ведомстволық норма түзудегі, заңнаманың олардың құзыретіне жатқызылған тиісті құқықтық қатынастар саласындағы мониторингін жүргізудегі және оны жетілдірудегі рөлі мен жауапкершілігі артады.
Заң шығару жаңа қоғамдық қатынастарды толыққанды әрі сапалы нормативтік реттеу, шектеулі ведомстволық норма түзуді болдырмау және тиімді жұмыс істейтін құқықтық база құру мақсатында іргелі жалпымемлекеттік көзқарасты ұстанатын болады.
Құқықтық жүйе тұрақтылығын және заңдылықты нығайтуды қамтамасыз ететін жүйелі шаралар қабылданатын болады.
Маңызды қоғамдық қатынастарды қозғайтын, Қазақстан Республикасының Конституциясында айқындалған негіз қалаушы принциптер мен нормаларды белгілейтін заң жобаларын ғана әзірлеу жоспарлануда. Осы шаралар заң шығару процесіндегі сыбайлас жемқорлық бастамаларына пәрменді тосқауыл жасауға мүмкіндік береді.
Көрсетілген жұмысқа заңнамалық бастама субъектілері ғана емес, жұртшылық өкілдері де, үкіметтік емес ұйымдар және жеке кәсіпкерлік субъектілері де тартылатын болады.
Заң шығару қызметін тиісті заң жобасын әзірлеудің орындылығы туралы шешім қабылдау сатысынан бастап ғылыми пысықтау жөніндегі шаралар күшейтіледі, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы аспектілерге ерекше назар аударылатын болады.
ЕурАзЭҚ шеңберінде Кеден одағын және еркін сауда аймағын қалыптастыру жөніндегі халықаралық міндеттемелерге сәйкес, сондай-ақ Қазақстанның ДСҰ-ға кіруіне дайындыққа байланысты ұлттық заңнаманы біріздендіру және үйлестіру жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады.
Комплексность и системность предстоящей нормотворческой деятельности призваны модернизировать правовой фундамент в контексте стратегии развития государства, в том числе по выстраиванию качественно новой модели государственного управления на принципах корпоративного управления, результативности, прозрачности и подотчетности.
В целом вышеуказанные мероприятия по правовому обеспечению реализации приоритетов Правительства будут способствовать повышению конкурентоспособности страны на основе принципов устойчивого развития и формированию необходимой правовой базы для решения стратегической задачи по вхождению Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира.