О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828
Указ Президента Республики Казахстан от 27 июля 2009 года № 852. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 31 июля 2023 года № 290.
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 31.07.2023 № 290.
ПОСТАНОВЛЯЮ :
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 29 марта 2002 года № 828 "О некоторых вопросах кадровой политики в системе органов государственной власти" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 17, ст. 212; № 21, ст. 265; 2005 г., № 29, ст. 362; 2006 г., № 23, ст. 229; 2007 г., № 42, ст. 479) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
в подпункте 1):
слова "руководящих работников государственных органов" заменить словами "иных должностных лиц";
слова "и утверждаемых" исключить;
дополнить словами ", а также назначаемых по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан";
в подпункте 2) слова "руководящих должностных лиц центральных и местных государственных органов" заменить словами "должностных лиц";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Установить, что кандидаты на политические должности в местных исполнительных органах, за исключением должностей, назначение на которые и освобождение от которых производится Президентом Республики Казахстан, проходят предварительное тестирование в порядке, утверждаемом уполномоченным органом по делам государственной службы по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.";
Перечень должностей политических государственных служащих и руководящих работников государственных органов, назначаемых и утверждаемых Президентом Республики Казахстан или по согласованию с ним, избираемых по его представлению, утвержденный вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
Положение о порядке согласования, назначения на должность и освобождения от должности политических государственных служащих и иных руководящих должностных лиц центральных и местных государственных органов Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) привести свои акты в соответствие с настоящим Указом;
2) принять иные меры по реализации настоящего Указа.

Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы N 828 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 27 шілдедегі N 852 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 31 шілдедегі № 290 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 31.07.2023 № 290 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Мемлекеттік билік органдары жүйесіндегі кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 наурыздағы N 828 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 17, 212-құжат; N 21, 265-құжат; 2005 ж., N 29, 362-құжат; 2006 ж., N 23, 229-құжат; 2007 ж., N 42, 479-құжат) мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгізілсін:
1 тармақта:
1) тармақшада:
"мемлекеттік органдардың", "және бекітетін", "және бекітілетін" деген сөздер алып тасталсын;
"басшы қызметкерлерінің лауазымдар" деген сөздер ", сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша тағайындалатын өзге де лауазымды адамдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "орталық және жергілікті мемлекеттік органдарының", "басшы" деген сөздер алып тасталып, "босату" деген сөз "босату тәртібі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тағайындауын және босатуын Қазақстан Республикасының Президенті жүргізетін лауазымдарды қоспағанда, жергілікті атқарушы органдардағы саяси лауазымдарға кандидаттар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен тәртіппен Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің келісімі бойынша алдын ала тестілеуден өтеді деп белгіленсін";
Жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілер лауазымдарының және мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасы Президенті тағайындайтын және бекітетін немесе оның келісуімен тағайындалатын және бекітілетін, оның ұсынуы бойынша сайланатын басшы қызметкерлерінің лауазымдар тізбесі осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік саяси қызметшілері мен орталық және жергілікті мемлекеттік органдарының өзге де басшы лауазымды адамдарын қызметке келісу, қызметке тағайындау және қызметтен босату тәртібі туралы ереже осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) өз актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін;
2) осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шаралар қабылдасын.

1. Общие положения
1. Представления о назначении или освобождении политических государственных служащих, назначаемых указами Главы государства, вносятся на рассмотрение Президенту Республики Казахстан:
по членам Правительства, за исключением министров иностранных дел, обороны, внутренних дел, юстиции, - Премьер-Министром Республики;
по руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики, - Руководителем Администрации Президента Республики (далее - Администрация);
по главам дипломатических представительств - министром иностранных дел.
2. Представления о назначении или освобождении руководящих должностных лиц, назначаемых распоряжениями Президента Республики, вносятся в Администрацию руководителем соответствующего государственного органа.
3. Представления о даче согласия при назначении на должности или освобождении от должностей руководящих должностных лиц, назначаемых по согласованию с Главой государства или по его уполномочию с Руководителем Администрации, вносятся в Администрацию:
по руководителям центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства; председателям правлений государственных холдингов и национальных компаний - Премьер-Министром Республики;
по руководителям ведомств министерств и территориальных подразделений центральных государственных органов - руководителями соответствующих центральных государственных органов;
по должностным лицам, назначаемым руководителями государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, - руководителями соответствующих органов;
по руководящим должностным лицам местных исполнительных государственных органов - акимами городов Астаны и Алматы, областей;
по должностным лицам, назначаемым ответственными секретарями центральных исполнительных органов, - руководителями соответствующих центральных государственных органов.
4. Назначение на должности и освобождение от должностей, осуществляемое Президентом Республики Казахстан, может производиться вне соблюдения процедур, предусмотренных настоящим Положением.
2. Организация проведения в Администрации согласования,
назначения на должности и освобождения от должностей
политических государственных служащих и иных должностных лиц
5. Для проведения процедуры согласования назначения на руководящую государственную должность, производимого распоряжением Президента Республики, а также по согласованию с Главой государства или по его уполномочию с Руководителем Администрации, лицами, указанными в пунктах 2 и 3 настоящего Положения, в Администрацию направляются:
представление с указанием деловых и личных качеств кандидата;
справка-объективка (послужной список) кандидата с фотографией;
сведения о прохождении обязательной специальной проверки.

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекет басшысының жарлықтарымен тағайындалатын мемлекеттік саяси қызметшілерді қызметке тағайындау немесе қызметтен босату туралы ұсынымдарды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына:
Үкімет мүшелері жөнінде - Сыртқы істер, Қорғаныс, Ішкі істер, Әділет министрлерін қоспағанда - Республиканың Премьер-Министрі;
Республика Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары жөнінде - Республика Президенті Әкімшілігінің (бұдан әрі - Әкімшілік) Басшысы;
дипломатиялық өкілдіктер басшылары жөнінде - Сыртқы істер министрі енгізеді.
2. Республика Президентінің өкімдерімен тағайындалатын басшы лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау немесе қызметтен босату туралы ұсынымдарды Әкімшілікке тиісті мемлекеттік органның басшысы енгізеді.
3. Мемлекет басшысының немесе оның уәкілеттік беруі бойынша Әкімшілік Басшысының келісімімен тағайындалатын басшы лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау немесе қызметтен босату кезінде келісім беру туралы ұсынымдарды Әкімшілікке:
Үкімет құрамына кірмейтін орталық атқарушы органдардың басшылары; мемлекеттік холдингтер және ұлттық компаниялардың басқарма төрағалары жөнінде - Республиканың Премьер-Министрі;
министрліктер ведомстволары және орталық мемлекеттік органдар аумақтық бөлімшелерінің басшылары жөнінде - тиісті орталық мемлекеттік органдардың басшылары;
Қазақстан Республикасы Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары тағайындайтын лауазымды адамдары жөнінде - тиісті органдардың басшылары;
жергілікті атқарушы мемлекеттік органдардың басшы лауазымды тұлғалары жөнінде - Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкімдері;
орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары тағайындайтын лауазымды тұлғалар жөнінде - тиісті орталық мемлекеттік органдардың басшылары енгізеді.
4. Қазақстан Республикасының Президенті осы Ережеде көзделген рәсімдерді сақтамай, қызметке тағайындауды және қызметтен босатуды жүргізе алады.
2. Әкімшілікте мемлекеттік саяси қызметшілерді және
өзге де лауазымды тұлғаларды қызметке келісуді, қызметке тағайындауды
және қызметтен босатуды жүргізуді ұйымдастыру
5. Республика Президентінің өкімімен, сондай-ақ Мемлекет басшысының келісімімен немесе оның уәкілеттік беруі бойынша Әкімшілік Басшысының келісімімен жүргізілетін, басшы мемлекеттік қызметке тағайындауға келісу рәсімін жүргізу үшін осы Ереженің 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғалар Әкімшілікке:
кандидаттың іскерлік және жеке қабілеттері көрсетілген ұсынымды;
кандидаттың суретімен бірге анықтама парағын (қызметтік тізімі);
міндетті арнайы тексерістен өткендігі туралы мәліметтерді жібереді.

6. Для проведения процедуры согласования освобождения от руководящей государственной должности, производимого распоряжением Президента Республики, а также по согласованию с Главой государства или по его уполномочию с Руководителем Администрации, лицами, указанными в пунктах 2 и 3 настоящего Положения, в Администрацию направляются:
представление с указанием конкретных причин и мотивов предполагаемого освобождения;
справка-объективка (послужной список) кандидата с фотографией;
заявление (в случае освобождения от должности по собственному желанию).
7. Представленные в Администрацию материалы по назначению на должность или освобождению от должности направляются в структурное подразделение, ведающее вопросами государственной службы и кадровой политики (далее - Кадровая служба), для регистрации и проведения проверки качества оформления и наличия полного перечня документов, предусмотренных настоящим Положением.
После проведения проверки представленные документы в течение одного дня передаются на рассмотрение Руководителю Администрации, который дает поручения по изучению согласуемых кандидатур соответствующим должностным лицам Администрации.
8. Структурными подразделениями Администрации, осуществляющими согласование назначения на должность или освобождения от должности, оформляются соответствующие листы согласования, в которых указываются Ф.И.О., рекомендуемая или освобождаемая должность, должностные лица Администрации, осуществляющие согласование.
9. В ходе анализа представленных материалов по согласованию назначения на должность или освобождения от должности структурными подразделениями изучаются деловые и личные качества назначаемого или освобождаемого должностного лица с выездом на место либо с приглашением на собеседование в Администрацию, могут запрашиваться дополнительные документы.
10. В течение десяти рабочих дней структурные подразделения Администрации проводят работу по согласованию назначения на должность или освобождения от должности и направляют соответствующие документы в Кадровую службу для последующего внесения на рассмотрение Руководителю Администрации.
11. В случае несогласия соответствующих должностных лиц с назначением на должность или освобождением от нее Руководителю Администрации представляется заключение, в котором указываются конкретные причины отказа.
При этом они вправе внести на рассмотрение Руководителю Администрации иную кандидатуру на назначаемую должность.
12. После рассмотрения представленных на согласование материалов и информирования при необходимости Главы государства Руководитель Администрации принимает решение о даче согласия либо об отказе в назначении на должность или освобождении от должности.
Оповещение государственных органов о принятом решении производится в однодневный срок Кадровой службой.

6. Республика Президентінің өкімімен, сондай-ақ Мемлекет басшысының келісімімен немесе оның уәкілеттік беруі бойынша Әкімшілік Басшысының келісімімен жүргізілетін, басшы мемлекеттік қызметтен босатуды келісу рәсімін жүргізу үшін осы Ереженің 2 және 3 тармақтарында көрсетілген тұлғалар Әкімшілікке:
қызметтен алда тұрған босатудың нақты себептері мен дәлелдері көрсетілген ұсынымды;
кандидаттың суретімен бірге анықтама парағын (қызметтік тізімі);
өтінішін (қызметтен өз тілегі бойынша босатылған жағдайда) жібереді.
7. Қызметке тағайындау немесе қызметтен босату жөнінде Әкімшілікке ұсынылған материалдар тіркеу үшін әрі ресімдеу сапасына және осы Ережеде көзделген құжаттардың толық тізбесінің бар екеніне тексеру жүргізу үшін мемлекеттік қызмет және кадр саясаты мәселелерімен айналысатын құрылымдық бөлімшеге (бұдан әрі - Кадр қызметі) жіберіледі.
Тексеру жүргізілгеннен кейін ұсынылған құжаттар бір күн ішінде Әкімшілік Басшысының қарауына беріледі, ол келісілетін кандидатураларды зерделеу жөнінде Әкімшіліктің тиісті лауазымды тұлғаларына тапсырмалар береді.
8. Қызметке тағайындауға немесе қызметтен босатуға келісуді жүзеге асыратын Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелері тиісті келісу парақтарын ресімдейді, оларда тегі, аты, әкесінің аты, ұсынылатын немесе босатылатын қызмет, келісуді жүзеге асыратын Әкімшіліктің лауазымды тұлғалары көрсетіледі.
9. Қызметке тағайындауға немесе қызметтен босатуға келісім беру жөнінде ұсынылған материалдарды талдау барысында құрылымдық бөлімшелер қызметке тағайындалатын немесе қызметтен босатылатын лауазымды тұлғаның іскерлік және жеке қабілеттерін жергілікті жерге бару не оны Әкімшілікке әңгімелесуге шақыру арқылы зерделейді, қосымша құжаттар сұратылуы мүмкін.
10. Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелері қызметке тағайындауға немесе қызметтен босатуға келісу жөнінде он жұмыс күні ішінде жұмыс жүргізеді және тиісті құжаттарды кейіннен Әкімшілік Басшысының қарауына енгізу үшін Кадр қызметіне жібереді.
11. Тиісті лауазымды тұлғалар қызметке тағайындаумен немесе қызметтен босатумен келіспеген жағдайда Әкімшілік Басшысына қорытынды ұсынылады, онда бас тартудың нақты себептері көрсетіледі.
Бұл ретте олар тағайындалатын лауазымға өзге кандидатураны Әкімшілік Басшысының қарауына енгізуге хақылы.
12. Келісуге ұсынылған материалдарды қарағаннан және қажет болған жағдайда Мемлекет басшысын хабардар еткеннен кейін Әкімшілік Басшысы қызметке тағайындауға немесе қызметтен босатуға келісім беру не одан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Қабылданған шешім туралы Кадр қызметі бір күн мерзім ішінде мемлекеттік органдарға хабарлайды.

13. Подготовка проектов указов и распоряжений Президента Республики по назначению и освобождению должностных лиц осуществляется Кадровой службой.
14. Не допускается принятие актов о назначении на должность и освобождении от должности кандидатур, подлежащих согласованию с Главой государства или с Руководителем Администрации, до вынесения ими соответствующего решения.
15. Представления о назначении или освобождении должностных лиц, производимых распоряжениями Президента Республики Казахстан, могут докладываться непосредственно Главе государства Руководителем его Администрации, минуя стадию рассмотрения в структурных подразделениях Администрации.
3. Распределение должностей политических государственных
служащих и иных должностных лиц, подлежащих согласованию с
Администрацией, между ее структурными подразделениями
16. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, все кандидатуры, подлежащие согласованию с Администрацией, обязательно подлежат предварительному изучению в Кадровой службе и структурных подразделениях соответствующего профиля.
17. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в Секретариате Совета Безопасности подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители Председателя Комитета национальной безопасности, директора служб, члены коллегии, начальники департаментов центрального аппарата, городов Астаны и Алматы, областных департаментов КНБ, заместители директора Пограничной службы КНБ, начальники региональных управлений Пограничной службы КНБ, начальники Академии и Военного института КНБ;
заместители директора Службы внешней разведки "Сырбар"; начальники департаментов Службы внешней разведки "Сырбар";
первый заместитель Министра обороны - председатель Комитета начальников штабов Министерства обороны; заместители Министра обороны; командующие видами, родами видов войск и региональными командованиями Вооруженных Сил; начальники департаментов центрального аппарата, главных инспекций, центрального командного пункта, главных управлений Министерства обороны Республики Казахстан; начальник Национального университета обороны; заместители председателя Комитета начальников штабов; начальник тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан; первые заместители главнокомандующих видами Вооруженных Сил, командующих родами видов войск, региональными командованиями - начальники штабов; начальники департаментов по делам обороны городов Астаны и Алматы, областей;
Командующий внутренними войсками - председатель Комитета внутренних войск Министерства внутренних дел, его заместители, командиры бригад (соединений) внутренних войск;
председатели и заместители председателей комитетов противопожарной службы, по государственному контролю за чрезвычайными ситуациями и промышленной безопасностью, директора департаментов центрального аппарата, начальники департаментов по чрезвычайным ситуациям городов Астаны и Алматы, областей Министерства по чрезвычайным ситуациям;
заместители Министра, ответственный секретарь, председатели комитетов Министерства охраны окружающей среды.

13. Республика Президентінің лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау және қызметтен босату жөніндегі жарлықтары мен өкімдерінің жобаларын дайындауды Кадр қызметі жүзеге асырады.
14. Мемлекет басшысымен немесе Әкімшілік Басшысымен келісілуге тиіс кандидатураларды, олар тиісті шешім шығарғанға дейін, қызметке тағайындау және қызметтен босату туралы актілерді қабылдауға жол берілмейді.
15. Қазақстан Республикасы Президентінің өкімдерімен жүргізілетін, лауазымды тұлғаларды қызметке тағайындау немесе қызметтен босату туралы ұсынымдарды Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінде қаралу сатысына соқпай, Мемлекет басшысына оның Әкімшілігінің Басшысы тікелей баяндауы мүмкін.
3. Әкімшілікте келісілуге тиіс мемлекеттік саяси
қызметшілердің және өзге де басшы қызметкерлердің лауазымдарын
оның құрылымдық бөлімшелері арасында бөлу
16. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, Әкімшілікте келісілуге тиіс барлық кандидатуралар Кадр қызметінде және тиісті бейіндегі құрылымдық бөлімшелерде алдын ала зерделенуге тиіс.
17. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, Қауіпсіздік Кеңесінің хатшылығында мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарлары, қызметтер директорлары, алқа мүшелері, орталық аппарат департаменттерінің, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың ҰҚК департаменттерінің бастықтары, ҰҚК Шекара қызметі директорының орынбасарлары, ҰҚК Шекара қызметі өңірлік басқармаларының бастықтары, ҰҚК Академиясының және әскери институтының бастықтары;
"Сырбар" Сыртқы барлау қызметі директорының орынбасарлары, "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі департаменттерінің бастықтары;
Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары - Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитетінің төрағасы; Қорғаныс министрінің орынбасарлары; Қарулы Күштер әскерлері түрлерінің, тектерінің және өңірлік қолбасшылықтарының қолбасшылары; Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің орталық аппараты департаменттерінің, бас инспекцияларының, орталық командалық пунктінің, бас басқармаларының бастықтары; Ұлттық қорғаныс университетінің бастығы; Штабтар бастықтары комитеті төрағасының орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің тыл бастығы; Қарулы Күштер түрлерінің бас қолбасшыларының, әскерлері тектері, өңірлік қолбасшылықтары қолбасшыларының бірінші орынбасарлары - штабтар бастықтары; Астана және Алматы қалаларының, облыстардың қорғаныс істері департаменттерінің бастықтары;
Ішкі әскерлер қолбасшысы - Ішкі істер министрлігі Ішкі әскерлер комитетінің төрағасы, оның орынбасарлары, ішкі әскерлер бригадаларының (құрамаларының) командирлері;
Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет, Төтенше жағдайлар мен өнеркәсіп қауіпсіздігін мемлекеттік бақылау комитеттерінің төрағалары және төрағаларының орынбасарлары, орталық аппараты департаменттерінің директорлары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың төтенше жағдайлар департаменттерінің бастықтары;
Қоршаған ортаны қорғау министрінің орынбасарлары, министрліктің жауапты хатшысы, комитеттерінің төрағалары.

18. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами социально-экономической сферы, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители министров, ответственные секретари, председатели комитетов министерств охраны окружающей среды, здравоохранения, образования и науки, труда и социальной защиты населения, финансов, индустрии и торговли, сельского хозяйства, транспорта и коммуникаций, экономики и бюджетного планирования, энергетики и минеральных ресурсов, туризма и спорта, а также заместители председателей комитета государственного имущества и приватизации, Налогового комитета Министерства финансов;
заместители председателей Национального Банка, Агентства по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы, Агентства по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций; председателей правлений АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", АО "Национальный научно-технологический холдинг "Парасат", АО "Национальный инфокоммуникационный холдинг "Зерде", АО "Национальный медицинский холдинг", "АО " Национальный управляющий холдинг "КазАгро", а также национальных институтов развития и национальных компаний, входящих в состав АО "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" и холдингов; председателей правления национальных компаний, не входящих в состав холдингов.
19. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами правоохранительной системы, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители Генерального прокурора, прокуроры городов Астаны и Алматы, областей, другие приравненные к ним прокуроры; председатель Комитета по правовой статистике и специальным учетам и его заместители, начальники департаментов центрального аппарата Генеральной прокуратуры;
заместители Министра внутренних дел, Командующий внутренними войсками - председатель Комитета внутренних войск Министерства внутренних дел, председатели комитетов и их заместители, начальники департаментов центрального аппарата, центра по координации борьбы с особо опасными преступлениями Министерства внутренних дел; командиры бригад (соединений) внутренних войск; начальники Академии и Карагандинского юридического института Министерства внутренних дел, Высшего военного училища внутренних войск; начальники департаментов внутренних дел городов Астаны и Алматы, областей и на транспорте;
председатель и заместители председателя, начальники управлений центрального аппарата, по городам Астане и Алматы, областям Комитета уголовно-исполнительной системы, директор государственного учреждения "Центр судебной экспертизы" Министерства юстиции;
председатель и заместители председателя, начальники департаментов таможенного контроля по городам Астане и Алматы, областям Комитета таможенного контроля Министерства финансов;
заместители Председателя, начальники департаментов центрального аппарата; начальники департаментов по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) по городам Астане и Алматы, областям Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) и их заместители.

18. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, әлеуметтік-экономикалық сала мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Қоршаған ортаны қорғау, Денсаулық сақтау, Білім және ғылым, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Қаржы, Индустрия және сауда, Ауыл шаруашылығы, Көлік және коммуникация, Экономика және бюджеттік жоспарлау, Энергетика және минералдық ресурстар, Туризм және спорт министрлерінің орынбасарлары, министрліктердің жауапты хатшылары, комитеттерінің төрағалары, сондай-ақ Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті, Салық комитеті төрағаларының орынбасарлары;
Ұлттық Банк, Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу агенттігі, Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі төрағаларының орынбасарлары; "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ, "Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ, "Зерде" ұлттық инфокоммуникациялық холдингі" АҚ, "Ұлттық медициналық холдинг" АҚ, "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ, сондай-ақ "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ-ның және холдингтердің құрамына кіретін ұлттық даму институттары мен ұлттық компаниялар басқармаларының төрағалары; холдингтер құрамына кірмейтін ұлттық компаниялар басқармаларының төрағалары.
19. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, құқық қорғау жүйесі мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Бас прокурордың орынбасарлары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың прокурорлары, оларға теңестірілген басқа да прокурорлар; Бас прокуратураның Құқықтық статистика және арнаулы есепке алу комитетінің төрағасы және оның орынбасарлары, орталық аппараты департаменттерінің бастықтары;
Ішкі істер министрінің орынбасарлары, Ішкі істер министрлігінің Ішкі әскерлер қолбасшысы - Ішкі әскерлер комитетінің төрағасы, Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары және олардың орынбасарлары, орталық аппараты департаменттерінің, аса қауіпті қылмыскерлермен күресті үйлестіру жөніндегі орталығының бастықтары; ішкі әскер бригадаларының (құрамаларының) командирлері; Ішкі істер министрлігі Академиясының және Қарағанды заң институтының, Ішкі әскерлер жоғары әскери училищесінің бастықтары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары;
Әділет министрлігі Қылмыстық атқару жүйесі комитетінің төрағасы және төрағаның орынбасарлары, орталық аппараты, Астана және Алматы қалалары, облыстық басқармаларының бастықтары, "Сот сараптамасы орталығы" мемлекеттік мекемесінің директоры;
Қаржы министрлігі Кеден бақылау комитетінің төрағасы және төрағасының орынбасарлары, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың кеден бақылау департаменттерінің бастықтары;
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) төрағасының орынбасарлары, орталық аппараты департаменттерінің бастықтары; Астана және Алматы қалаларының, облыстардың экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменттерінің (қаржы полициясының) бастықтары, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) Қаржы полициясы академиясының бастығы.

20. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами внешней политики, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители Министра иностранных дел, ответственный секретарь, председатели комитетов Министерства иностранных дел, чрезвычайные и полномочные послы Республики Казахстан, постоянные представители Республики Казахстан при международных организациях.
21. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами правового обеспечения, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместители Министра юстиции, ответственный секретарь, председатели и заместители председателей комитетов Министерства юстиции (за исключением Комитета уголовно-исполнительной системы), начальники департаментов юстиции городов Астаны и Алматы, областей Министерства юстиции;
председатель Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан и его заместители, администраторы судов городов Астаны и Алматы, областей.
22. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами внутренней политики, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместителей министров, ответственных секретарей и председателей комитетов министерств культуры и информации, здравоохранения, образования и науки, труда и социальной защиты населения;
руководителя Национального центра по правам человека;
заместителей акимов, курирующих социальную сферу; начальников управлений внутренней политики городов Астаны и Алматы, областей; первых руководителей государственных высших учебных заведений, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей Президентом Республики Казахстан; председателей правлений АО "Национальный научно-технологический холдинг "Парасат", АО "Национальный медицинский холдинг", АО "Национальный информационный холдинг "Арна Медиа" и национальных компаний, входящих в их состав.
23. Если иное не будет решено Главой государства или Руководителем его Администрации, в структурном подразделении, ведающем вопросами развития территорий, подлежат предварительному изучению кандидатуры на следующие должности:
заместителей акимов, руководителей аппаратов акимов городов Астаны и Алматы, областей; акимов районов областей, городов областного значения, акимов районов в городах, акимов городов районного значения; руководителей территориальных органов Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы - председателей дисциплинарных советов.

20. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, сыртқы саясат мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Сыртқы істер министрінің орынбасарлары, Сыртқы істер министрлігінің жауапты хатшысы, комитеттерінің төрағалары, Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті елшілері, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы тұрақты өкілдері.
21. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, құқықтық қамтамасыз ету мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Әділет министрінің орынбасарлары, Әділет министрлігінің жауапты хатшысы, комитеттерінің төрағалары мен төрағаларының орынбасарлары (Қылмыстық-атқару жүйесі комитетін қоспағанда), Әділет министрлігінің Алматы және Астана қалалары, облыстар әділет департаменттерінің бастықтары;
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Сот әкімшілігі комитетінің төрағасы және оның орынбасарлары, Алматы және Астана қалаларының, облыстардың сот әкімшілері.
22. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, ішкі саясат мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Мәдениет және ақпарат, Денсаулық, Білім және ғылым, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлерінің орынбасарлары, министрліктердің жауапты хатшылары және комитеттерінің төрағалары;
Адам құқығын қорғау ұлттық орталығының жетекшісі;
әкімдердің әлеуметтік мәселелерді қадағалайтын орынбасарлары; Астана және Алматы қалаларының, облыстардың ішкі саясат басқармаларының бастықтары; Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын мемлекеттік жоғары оқу орындарының бірінші басшылары, "Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ, "Ұлттық медициналық холдинг" АҚ, "Арна Медиа" ұлттық ақпараттық холдингі" АҚ және олардың құрамына кіретін ұлттық компаниялар басқармаларының төрағалары.
23. Егер Мемлекет басшысы немесе оның Әкімшілігінің Басшысы өзгедей шешім қабылдамаса, аумақтарды дамыту мәселелерін жүргізетін құрылымдық бөлімшеде мынадай лауазымдарға кандидатуралар алдын ала зерделенуге тиіс:
Астана және Алматы қалалары, облыстар әкімдерінің орынбасарлары, әкімдер аппараттарының басшылары; облыстар аудандарының, облыстық маңызы бар қалалардың әкімдері, қалалардағы аудандардың әкімдері, аудандық маңызы бар қалалардың әкімдері; Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет агенттігі аумақтық органдарының басшылары - тәртіптік кеңестер төрағалары.