О внесении изменений и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 6 октября 2014 года № 923
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Указа см. п.2
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года «О Президенте Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 «Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 50, ст. 640; 2005 г., № 39, ст. 555; 2006 г., № 35, ст. 373; 2007 г., № 42, ст. 479; 2008 г., № 3, ст. 38; № 35, ст. 364; 2009 г., № 15, ст. 106; № 55, ст. 446; 2011 г., № 29, ст. 352; № 34, ст. 408; № 52, ст. 710; 2013 г., № 8, ст. 169; № 30, ст. 455; 2014 г., № 3, ст. 17) следующие изменения и дополнение:
в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
«Национальный Банк Казахстана, руководствуясь Посланием Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года «Стратегия «Казахстан-2050»: новый политический курс состоявшегося государства», учитывает экономическую политику Правительства Республики Казахстан и содействует ее реализации, если это не противоречит выполнению его основных функций и осуществлению денежно-кредитной политики.»;
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
«4. Национальный Банк Казахстана является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет самостоятельный баланс и вместе со своими филиалами, представительствами и организациями составляет единую централизованную структуру с вертикальной схемой подчинения.»;
часть семнадцатую изложить в следующей редакции:
«Иные вопросы, связанные с внутренней деятельностью Национального Банка Казахстана, устанавливаются регламентом работы Национального Банка Казахстана, положениями о структурных подразделениях и иными правовыми актами Национального Банка Казахстана.»;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
«15. На Национальный Банк Казахстана возлагаются следующие задачи:
1) разработка и проведение денежно-кредитной политики государства;
2) обеспечение функционирования платежных систем;
3) осуществление валютного регулирования и валютного контроля;

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 6 қазандағы № 923 Жарлығы
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Қазақстан Республикасының Президенті туралы» 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-1-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 50, 640-құжат; 2005 ж., № 39, 555-құжат; 2006 ж., № 35, 373-құжат; 2007 ж., № 42, 479-құжат; 2008 ж., № 3, 38-құжат; № 35, 364-құжат; 2009 ж., № 15, 106-құжат; № 55, 446-құжат; 2011 ж., № 29, 352-құжат; № 34, 408-құжат; № 52, 710-құжат; 2013 ж., № 8, 169-құжат; № 30, 455-құжат; 2014 ж., № 3, 17-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ережеде:
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Ұлттық Банкі Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы «Қазақстан-2050» Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты» атты Қазақстан халқына Жолдауын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің экономикалық саясатын ескеріп отырады және егер өзінің негізгі функцияларын орындауына және ақша-кредит саясатын жүзеге асыруына қайшы келмейтін болса, оны іске асыруға жәрдемдеседі.»;
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Ұлттық Банкі республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның дербес балансы болады және өзінің филиалдарымен, өкілдіктерімен және ұйымдарымен бірге тікелей бағыну схемасы бар біртұтас орталықтандырылған құрылымды құрайды.»;
он жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Ұлттық Банкінің ішкі қызметіне байланысты өзге мәселелер Қазақстан Ұлттық Банкінің жұмыс регламентінде, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерде және Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де құқықтық актілерінде белгіленеді.»;
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«15. Қазақстан Ұлттық Банкіне мынадай міндеттер:
1) мемлекеттің ақша-кредит саясатын әзірлеу және жүргізу;
2) төлем жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
3) валюталық реттеуді және валюталық бақылауды жүзеге асыру;

4) содействие обеспечению стабильности финансовой системы;
5) регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц в пределах компетенции;
6) обеспечение надлежащего уровня защиты прав и законных интересов потребителей финансовых услуг;
7) осуществление статистической деятельности в области денежно-кредитной статистики и статистики внешнего сектора;
8) иные задачи в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.»;
пункты 171819 и 20 изложить в следующей редакции:
«17. Основные функции Национального Банка Казахстана:
1) разрабатывает и проводит государственную денежно-кредитную политику Республики Казахстан;
2) рассматривает предложения центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета при разработке и реализации политики государственного заимствования, формировании бюджетной политики по вопросам, связанным с денежно-кредитной политикой государства;
3) согласовывает ежемесячные объемы выпуска государственных ценных бумаг и погашения государственного долга Правительства Республики Казахстан с учетом их воздействия на ликвидность банковской системы и приоритетов денежно-кредитной политики, условия допуска финансовых организаций к первичному размещению государственных ценных бумаг, выпущенных по решению Правительства Республики Казахстан;
4) осуществляет регулирование обращения государственных ценных бумаг Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
5) организует наличное денежное обращение на территории Республики Казахстан;
6) осуществляет банковское обслуживание клиентов Национального Банка Казахстана;
7) осуществляет функции банка, финансового советника, агента Правительства Республики Казахстан и других государственных органов по соглашению с ними, а также предоставляет иные услуги для Правительства Республики Казахстан;
8) организует функционирование платежных систем;
9) обеспечивает управление активами в иностранной валюте и драгоценных металлах;
10) осуществляет доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, который заключается между Национальным Банком Казахстана и Правительством Республики Казахстан и публикуется в официальных изданиях;
11) осуществляет доверительное управление пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда на основании договора о доверительном управлении, заключаемого между Национальным Банком Казахстана и единым накопительным пенсионным фондом;

4) қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
5) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын, сондай-ақ құзыреті шегінде өзге де тұлғаларды реттеу, бақылау және қадағалау;
6) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғаудың тиісті деңгейін қамтамасыз ету;
7) ақша-кредит статистикасы және сыртқы сектор статистикасы саласында статистикалық қызметті жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де міндеттер жүктеледі.»;
171819 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«17. Қазақстан Ұлттық Банкінің негізгі функциялары:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік ақша-кредит саясатын әзірлейді және жүргізеді;
2) мемлекеттік қарыз алу саясатын әзірлеу және іске асыру, мемлекеттің ақша-кредит саясатына байланысты мәселелер бойынша бюджет саясатын қалыптастыру кезінде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның ұсыныстарын қарайды;
3) мемлекеттік бағалы қағаздар шығарудың және Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік борышын өтеудің ай сайынғы көлемін, оның банк жүйесінің өтімділігіне ықпал етуін және ақша-кредит саясатының басымдықтарын есепке ала отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздарды бастапқы орналастыру үшін қаржы ұйымдарына рұқсат ету талаптарын келіседі;
4) бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік бағалы қағаздарының айналысын реттеуді жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақша айналысын ұйымдастырады;
6) Қазақстан Ұлттық Банкінің клиенттеріне банктік қызмет көрсетуді жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің және олармен келісім бойынша басқа да мемлекеттік органдардың банкі, қаржы кеңесшісі, агенті функцияларын жүзеге асырады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін өзге де қызметтерді көрсетеді;
8) төлем жүйелерінің жұмыс істеуін ұйымдастырады;
9) шетел валютасындағы және бағалы металдардағы активтерді басқаруды қамтамасыз етеді;
10) Қазақстан Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасында жасалатын және ресми басылымдарда жарияланатын сенімгерлік басқару туралы шарт негізінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады;
11) Қазақстан Ұлттық Банкі мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры арасында жасалатын сенімгерлік басқару туралы шарттың негізінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады;

12) осуществляет функции кастодиана в отношении пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда;
13) осуществляет контроль за целевым размещением пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда;
14) ведет учет всех операций по аккумулированию пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, их размещению, получению инвестиционного дохода;
15) покупает и продает иностранную валюту;
16) определяет структуру номиналов, дизайн банкнот и монет на основе концепции, утвержденной Президентом Республики Казахстан, а также необходимое количество банкнот и монет и обеспечивает их изготовление;
17) обладает исключительным правом выпуска банкнот и монет, организации их обращения и изъятия из обращения на территории Республики Казахстан.
Выпуск банкнот и монет в обращение осуществляется Национальным Банком Казахстана посредством их продажи физическим и юридическим лицам;
18) определяет порядок продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана инвестиционных и коллекционных монет;
19) устанавливает порядок определения платежности и обмена бывших в употреблении банкнот и монет, изъятия их из обращения, хранения и уничтожения;
20) устанавливает требования к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков, осуществляемой организациями, имеющими лицензию Национального Банка Казахстана на проведение операции по инкассации банкнот, монет и ценностей;
21) устанавливает правила учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей, участвует в обеспечении перевозки, хранении и инкассации банкнот, монет и ценностей;
22) присваивает, аннулирует и определяет использование банковских идентификационных кодов, присваивает и аннулирует коды банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и коды филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, устанавливает их структуру, а также формирует и ведет Справочник банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
23) размещает у себя средства Правительства Республики Казахстан, производит платежи и осуществляет иные операции по счетам Правительства;

12) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтеріне қатысты кастодианның функцияларын жүзеге асырады;
13) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің мақсатты орналастырылуын бақылауды жүзеге асырады;
14) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін жинақтау, оларды орналастыру, инвестициялық кіріс алу бойынша бүкіл операциялардың есебін жүргізеді;
15) шетел валютасын сатып алады және сатады;
16) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен тұжырымдама негізінде банкноттар мен монеталар номиналдарының құрылымын, дизайнын, сондай-ақ банкноттар мен монеталардың қажетті санын айқындайды және олардың жасалуын қамтамасыз етеді;
17) Қазақстан Республикасының аумағында банкноттар мен монеталар шығарудың, олардың айналысын ұйымдастырудың және айналыстан алудың айрықша құқығына ие болады.
Қазақстан Ұлттық Банкі банкноттар мен монеталарды айналысқа шығаруды оларды жеке және заңды тұлғаларға сату арқылы жүзеге асырады;
18) Қазақстан Ұлттық Банкінің инвестициялық және коллекциялық монеталарды сату және сатып алу тәртібін айқындайды;
19) бұрын қолданыста болған банкноттар мен монеталардың төлемге жарамдылығын және айырбасталуын айқындау, оларды айналыстан алу, сақтау және жою тәртібін белгілейді;
20) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияны жүргізуге Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асыратын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды белгілейді;
21) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау қағидаларын белгілейді, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауды, сақтауды және инкассациялауды қамтамасыз етуге қатысады;
22) банктік сәйкестендіру кодтарын береді, олардың күшін жояды және пайдаланылуын айқындайды, банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтары мен банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың филиалдарының кодтарын береді және күшін жояды, олардың құрылымын белгілейді, сондай-ақ Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастырады және жүргізеді;
23) өзінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаражатын орналастырады, Үкіметтің шоттары бойынша төлемдер жүргізеді және өзге де операцияларды жүзеге асырады;

24) открывает и ведет единый казначейский счет, счета в иностранной валюте Комитета казначейства центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета;
25) участвует в обслуживании государственного долга Правительства Республики Казахстан по согласованию с ним и обслуживает государственный долг Национального Банка Казахстана;
26) регулирует и осуществляет надзор (оверсайт) за межбанковской системой переводов денег, системой межбанковского клиринга и другими платежными системами, обеспечивающими проведение переводов денег между пользователями в казахстанских тенге;
27) в целях осуществления надзора (оверсайта) за платежными системами:
осуществляет мониторинг платежных систем;
проверяет организацию и функционирование платежных систем;
осуществляет проверки деятельности участников платежных систем;
получает информацию по вопросам платежей и переводов денег, функционирования платежных систем от участников и операторов платежных систем;
28) участвует в организации системы международных (межгосударственных) платежей;
29) организует, координирует, регулирует осуществление платежей и переводов денег;
30) устанавливает способы осуществления платежей и переводов денег, применяемых на территории Республики Казахстан, правила и особенности применения способов осуществления платежей и (или) переводов денег, основные требования к содержанию указаний;
31) устанавливает виды, правовой режим и структуру банковских счетов, порядок и условия открытия, ведения и закрытия счетов;
32) принимает нормативные правовые акты, направленные на обеспечение эффективности и надежности функционирования платежных систем и осуществления платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан;
33) в целях упорядочения платежей и переводов денег устанавливает по согласованию с Правительством Республики Казахстан очередность платежей по банковским счетам, осуществляемых банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и субъектами предпринимательской деятельности, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
34) принимает иные нормативные правовые акты (правила, требования) по вопросам платежей и переводов денег, в том числе правила представления сведений по платежам и переводам денег;
35) устанавливает порядок проведения Национальным Банком Казахстана операций по конвертации/реконвертации иностранной валюты для клиентов;
36) устанавливает порядок обращения валютных ценностей в Республике Казахстан;

24) бірыңғай қазынашылық шот, бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның Қазынашылық комитетінің шетел валютасындағы шоттарын ашады және жүргізеді;
25) Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу бойынша оның мемлекеттік борышына қызмет көрсетуге қатысады және Қазақстан Ұлттық Банкінің мемлекеттік борышына қызмет көрсетеді;
26) банкаралық ақша аударымы жүйесін, банкаралық клиринг жүйесін және пайдаланушылар арасында Қазақстан теңгесімен ақша аударымдарын жүргізуді қамтамасыз ететін басқа да төлем жүйелерін реттейді және қадағалауды (оверсайт) жүзеге асырады;
27) төлем жүйелерін қадағалауды (оверсайтты) жүзеге асыру мақсатында:
төлем жүйелерінің мониторингін жүзеге асырады;
төлем жүйелерінің ұйымдастырылуын және жұмыс істеуін тексереді;
төлем жүйелеріне қатысушылардың қызметін тексеруді жүзеге асырады;
ақша төлемдері мен аударымдары, төлем жүйелерінің жұмыс істеуі мәселелері бойынша төлем жүйелерінің қатысушыларынан және операторларынан ақпарат алады;
28) халықаралық (мемлекетаралық) төлемдер жүйесін ұйымдастыруға қатысады;
29) ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыруды ұйымдастырады, үйлестіреді, реттейді;
30) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру тәсілдерін, ақша төлемдерін және (немесе) аударымдарын жүзеге асыру тәсілдерін қолданудың қағидалары мен ерекшеліктерін, нұсқаулардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды белгілейді;
31) банк шоттарының түрлерін, құқықтық режимін және құрылымын, шоттарды ашу, жүргізу және жабу тәртібі мен талаптарын белгілейді;
32) Қазақстан Республикасының аумағында төлем жүйелерінің жұмыс істеуінің және ақша төлемдері мен аударымдарының жүзеге асырылуының тиімділігін және сенімділігін қамтамасыз етуге бағытталған нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
33) егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақша төлемдерін және аударымдарын реттеу мақсатында, банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар және кәсіпкерлік қызмет субъектілері банк шоттары бойынша жүзеге асыратын төлемдердің кезектілігін Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу бойынша белгілейді;
34) ақша төлемдері мен аударымдары мәселелері жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық актілерді (қағидаларды, талаптарды), оның ішінде ақша төлемдері мен аударымдары жөнінде мәліметтер беру қағидаларын қабылдайды;
35) Қазақстан Ұлттық Банкінің клиенттер үшін шетел валютасын конвертациялау/реконвертациялау бойынша операцияларды жүргізу тәртібін белгілейді;
36) Қазақстан Республикасында валюталық құндылықтар айналысының тәртібін белгілейді;

37) устанавливает порядок осуществления резидентами и нерезидентами валютных операций, в том числе режимы валютного регулирования;
38) устанавливает единые правила и условия получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту и порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в целях обеспечения выполнения резидентами требования репатриации, а также пороговое значение в отношении суммы сделки, при превышении которого требуется получение учетного номера контракта;
39) устанавливает порядок лицензирования деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой;
40) устанавливает порядок открытия обменных пунктов;
41) устанавливает требования, в том числе квалификационные, к осуществлению деятельности по организации обменных операций с наличной иностранной валютой;
42) устанавливает порядок осуществления регистрации и уведомления о валютных операциях, об открытии резидентами Республики Казахстан счетов в иностранных банках, а также выдает регистрационные свидетельства и свидетельства об уведомлении;
43) устанавливает пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, определяет порядок их установления и осуществляет контроль их соблюдения;
44) выдает специальные разрешения на проведение валютных операций в рамках специального валютного режима;
45) устанавливает по согласованию с государственными органами в соответствии с их компетенцией порядок и формы учета и отчетности по валютным операциям, обязательные для исполнения резидентами и нерезидентами в Республике Казахстан, а также порядок и сроки представления отчетности агентами валютного контроля;
46) устанавливает порядок и осуществляет мониторинг валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан (валютный мониторинг);
47) устанавливает порядок и осуществляет мониторинг источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке;
48) осуществляет проверки по вопросам соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан;
49) применяет к финансовым, иным организациям и лицам в пределах своей компетенции ограниченные меры воздействия, санкции и иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, в случае нарушения ими требований законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;

37) резиденттердің және резидент еместердің валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібін, оның ішінде валюталық реттеу режимдерін белгілейді;
38) резиденттердің репатриация талабын орындауын қамтамасыз ету мақсатында резиденттердің экспорт пен импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алуының бірыңғай қағидалары мен талаптарын және экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін, сондай-ақ шекті мәні асып кеткен жағдайда келісімшарттың есептік нөмірін алу талап етілетін мәміле сомасына қатысты шекті мәнді белгілейді;
39) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті лицензиялау тәртібін белгілейді;
40) айырбастау пункттерін ашу тәртібін белгілейді;
41) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға қойылатын талаптарды, оның ішінде біліктілік талаптарын белгілейді;
42) валюталық операциялар туралы, Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетелдік банктерде шоттар ашуы туралы тіркеуді және хабарлама беруді жүзеге асырудың тәртібін белгілейді, сондай-ақ тіркеу куәліктері мен хабарлама туралы куәліктерді береді;
43) айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша теңгеге шетел валютасын сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілейді, оларды белгілеу тәртібін айқындайды және олардың сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
44) арнайы валюталық режим шеңберінде валюталық операциялар жүргізуге арнайы рұқсаттар береді;
45) мемлекеттік органдармен келісу бойынша олардың құзыретіне сәйкес валюталық операциялар бойынша есепке алудың және есептіліктің Қазақстан Республикасындағы резиденттер мен резидент еместер орындауға міндетті тәртібі мен нысандарын, сондай-ақ валюталық бақылау агенттерінің есептілік беру тәртібін және мерзімдерін белгілейді;
46) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюталық операциялары мониторингінің (валюталық мониторинг) тәртібін белгілейді және оны жүзеге асырады;
47) сұраныс пен ұсыныс көздері, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттары мониторингінің тәртібін белгілейді және оны жүзеге асырады;
48) Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасын сақтау мәселелері бойынша тексерулерді жүзеге асырады;
49) қаржы, өзге ұйымдар мен тұлғаларға, олар Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда, өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шектеулі ықпал ету шараларын, санкциялар мен Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды өз құзыреті шегінде қолданады;

50) открывает счета в банках Республики Казахстан, иностранных центральных банках, иностранных банках и других финансовых институтах, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, а также в международных финансовых организациях;
51) открывает и ведет счета, действует как представитель или корреспондент для иностранного центрального банка, иностранных банков и других финансовых институтов, имеющих соответствующее право по законодательству государств, в которых они зарегистрированы, иностранных правительств и их агентов, а также международных финансовых организаций;
52) проводит операции по покупке, продаже, размещению на хранение и депонированию аффинированного золота и других драгоценных металлов на внутреннем и внешнем рынках, в том числе по покупке аффинированного золота в рамках реализации приоритетного права государства;
53) выдает лицензии, переоформляет лицензии, выдает дубликаты лицензий, отказывает в выдаче лицензий, принимает решение о приостановлении, возобновлении и лишении лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическим лицам, не являющимся банками;
54) определяет:
требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, по обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии;
особенности деятельности ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций;
методику расчета собственного капитала и инвестиций банка;
порядок применения (установления) режима консервации банков;
условия деятельности страхового брокера;
порядок передачи страхового портфеля;
порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации;
порядок регистрации договоров о совместной деятельности, заключенных страховой (перестраховочной) организацией;
порядок создания страховых резервов;
порядок и требования к осуществлению актуарной деятельности;
условия и порядок выдачи разрешения на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства;
требования к условиям и порядку совершения профессиональными участниками рынка ценных бумаг сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, учету этих сделок и отчетности по ним;
порядок осуществления банком-кастодианом контроля за целевым размещением пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда;
порядок учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей);
перечень основных документов единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, подлежащих хранению, и сроки их хранения;
правила добровольного возврата лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов, а также передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
перечень финансовых инструментов, в которые размещаются пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;
зарубежных кастодианов, в которых открываются счета Национального Банка Казахстана для учета и хранения пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда;
особенности проведения реорганизации добровольного накопительного пенсионного фонда с участием государства, Фонда национального благосостояния и (или) Национального Банка Казахстана;
предельный размер годовой эффективной ставки вознаграждения;

50) Қазақстан Республикасының банктерінде, өздері тіркелген мемлекеттердің заңнамасы бойынша тиісті құқығы бар шетелдің орталық банктерінде, шетел банктерінде және басқа да қаржы институттарында, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдарында шоттар ашады;
51) өздері тіркелген мемлекеттердің заңнамасы бойынша тиісті құқығы бар шетелдің орталық банкі, шетел банктері және басқа да қаржы институттары, шетел үкіметтері мен олардың агенттері, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдары үшін шоттар ашады және жүргізеді, өкіл немесе корреспондент ретінде іс-әрекет жасайды;
52) ішкі және сыртқы нарықтарда тазартылған алтынды және басқа да бағалы металдарды сатып алу, сату, сақтауға орналастыру және депозитке салу жөніндегі, оның ішінде мемлекеттің басым құқығын іске асыру шеңберінде тазартылған алтынды сатып алу жөніндегі операцияларды жүргізеді;
53) банк болып табылмайтын заңды тұлғаларға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензиялар береді, лицензияларды қайта ресімдейді, лицензиялардың телнұсқаларын береді, лицензияларды беруден бас тартады, лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, қайта бастау және одан айыру туралы шешім қабылдайды;
54) мыналарды:
тарату комиссияларының кассада қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын жасау, кассалық құжаттарды жүргізу жөніндегі қағидаларды орындауы бойынша, қолма-қол ақшаның жұмсалуын, касса қалдықтарының лимиттерін, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны өткізу мерзімдерін қамтамасыз ету бойынша талаптарды;
ерікті таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссиясы қызметінің ерекшеліктерін;
банктің меншік капиталы мен инвестицияларын есептеу әдістемесін;
банктерді консервациялау режимін қолдану (белгілеу) тәртібін;
сақтандыру брокері қызметінің талаптарын;
сақтандыру портфелін беру тәртібін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу тәртібін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған бірлескен қызмет туралы шарттарды тіркеу тәртібін;
сақтандыру резервтерін құру тәртібін;
актуарлық қызметті жүзеге асыру тәртібін және талаптарын;
Қазақстан Республикасының резидент ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат беру талаптары мен тәртібін;
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау шарттары мен тәртібіне, осы мәмілелерді есепке алуға және олар бойынша есептілікке қойылатын талаптарды;
ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерінің мақсатты орналастырылуын бақылауды кастодиан банктің жүзеге асыру тәртібін;
салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарындағы міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының және ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақы жинақтарын есепке алу тәртібін;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының сақталуға жататын негізгі құжаттарының тізбесін және оларды сақтау мерзімдерін;
ерікті жинақтаушы зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға арналған лицензияны ерікті қайтару, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтері мен міндеттемелерін беру қағидаларын;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері орналастырылатын қаржы құралдарының тізбесін;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін есепке алу және сақтау үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің шоттары ашылатын шетел кастодиандарын;
мемлекет, Ұлттық әл-ауқат қоры және (немесе) Қазақстан Ұлттық Банкі қатысатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруды жүргізудің ерекшеліктерін;
сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің шекті мөлшерін айқындайды;

55) разрабатывает в пределах своей компетенции проекты нормативных правовых и иных актов по вопросам деятельности временной администрации (временного администратора):
при лишении банка лицензии на проведение банковских операций, а также по вопросам ликвидации банков;
при лишении страховой (перестраховочной) организации лицензии на право осуществления страховой деятельности, а также по вопросам ликвидации страховых (перестраховочных) организаций;
56) устанавливает:
требования к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки финансового центра, а также к таким ценным бумагам;
требования к рейтинговым агентствам, рейтинговые оценки которых признаются Национальным Банком Казахстана;
требования к рейтинговым оценкам ценных бумаг и их эмитентов для допуска на специальную торговую площадку финансового центра;
порядок возмещения затрат на аудит финансовой отчетности эмитентов ценных бумаг, допущенных на специальную торговую площадку финансового центра;
требования к фондовым биржам, признаваемым Национальным Банком Казахстана;
порядок выдачи согласия на назначение (избрание) руководящего работника единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, документы, необходимые для получения согласия;
требования к поверенным, указанным в пункте 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее - Закон о пенсионном обеспечении), и порядок их выбора;
порядок перевода добровольных пенсионных накоплений вкладчиков (получателей) в единый накопительный пенсионный фонд в случае лишения добровольного накопительного пенсионного фонда лицензии на управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов;
порядок передачи пенсионных активов реорганизуемого добровольного накопительного пенсионного фонда;
порядок и сроки публикации в средствах массовой информации, в том числе размещения на собственном интернет-ресурсе, сведений о структуре инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов;
порядок и сроки публикации в средствах массовой информации и размещения на собственном интернет-ресурсе единым накопительным пенсионным фондом, добровольным накопительным пенсионным фондом финансовой отчетности и аудиторского отчета;
порядок заключения и типовую форму договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
порядок осуществления доверительного управления акциями управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, а также действий Национального Банка Казахстана либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления;
условия и порядок выпуска, обращения и погашения негосударственных ценных бумаг, производных ценных бумаг и их государственной регистрации, рассмотрения отчетов об итогах размещения и погашения негосударственных эмиссионных ценных бумаг и производных ценных бумаг, а также их аннулирования, в том числе государственной регистрации эмиссионных ценных бумаг нерезидентов Республики Казахстан и международных организаций, подлежащих выпуску и размещению на территории Республики Казахстан;
структуру проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг, облигационной программы и выпусков облигаций в пределах облигационной программы, порядок их составления и оформления, а также требования к отчетам об итогах размещения и погашения ценных бумаг;
требования к содержанию договора о представлении интересов держателей облигаций, заключаемого между эмитентом и представителем, а также порядок и случаи досрочного прекращения полномочий представителя;
условия и порядок совмещения видов профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
порядок исполнения лицензиатом обязательств перед клиентами в случае приостановления действия лицензии или ее лишения;
порядок деятельности единого регистратора по ведению системы реестров держателей ценных бумаг;
условия и порядок выпуска, размещения, обращения и погашения казахстанских депозитарных расписок, представления отчета об итогах размещения или погашения казахстанских депозитарных расписок, а также требования, подлежащие соблюдению эмитентом казахстанских депозитарных расписок;
условия и порядок осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;
виды пруденциальных нормативов и иных показателей или критериев (нормативов) финансовой устойчивости лицензиатов, порядок их расчета и методики расчета;
порядок сверки передаваемых выделенных активов специальной финансовой компании новому управляющему инвестиционным портфелем;
порядок передачи активов специальной финансовой компании новому банку-кастодиану;
перечень финансовых инструментов для инвестирования временно свободных поступлений по выделенным активам специальной финансовой компании;
порядок присвоения национальных идентификационных номеров ценным бумагам;
требования, подлежащие соблюдению банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в случае их намерения выпустить облигации при обращении ранее выпущенных ими облигаций на вторичном рынке ценных бумаг;
минимальный размер уставного капитала банка и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
ограничения, предъявляемые к банкам при совершении сделок и операций;
требования к приобретаемым банками, дочерними организациями банка или банковского холдинга акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также совокупной стоимости долей участия банка в уставном капитале либо акций юридических лиц;
порядок деятельности дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, срок, в течение которого дочерняя организация управляет приобретенными сомнительными и безнадежными активами, а также требования к приобретаемым (приобретенным) ею сомнительным и безнадежным активам;
порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для банков и банковских конгломератов;
порядок проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам), а также виды активов и обязательств, подлежащих передаче при проведении указанной операции;
порядок передачи активов и обязательств банка, находящегося в режиме консервации, стабилизационному банку, а также виды активов и обязательств, подлежащих передаче;
перечень основных документов банков, подлежащих хранению, и сроки их хранения;
порядок отнесения активов, предоставленных банками дочерним организациям на приобретение прав требований по кредитам (займам), признанным сомнительными и безнадежными активами, к категории сомнительных и безнадежных, а также порядок формирования провизии (резервов) против активов, представленных родительскими банками дочерним организациям;
пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для банков и банковских конгломератов;
по согласованию с уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет, порядок и условия формирования банками динамических резервов;
минимальный размер и порядок формирования уставного капитала юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с наличной иностранной валютой, (далее - уполномоченные организации);
минимальный требуемый рейтинг и перечень рейтинговых агентств;

55) өзінің құзыреті шегінде уақытша әкімшілік (уақытша әкімші) қызметінің мәселелері бойынша:
банкті банк операцияларын жүргізу лицензиясынан айырған кезде, сондай-ақ банктерді тарату мәселелері бойынша;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру қызметін жүзеге асыру лицензиясынан айырған кезде, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын тарату мәселелері бойынша нормативтік құқықтық және өзге актілердің жобаларын әзірлейді;
56) мыналарды:
бағалы қағаздарын қаржы орталығының арнайы сауда алаңының тізіміне енгізу көзделіп отырған немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды;
рейтингтік бағаларын Қазақстан Ұлттық Банкі танитын рейтингтік агенттіктерге қойылатын талаптарды;
қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін бағалы қағаздардың және олардың эмитенттерінің рейтингтік бағаларына қойылатын талаптарды;
қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберілген бағалы қағаздар эмитенттерінің қаржылық есептілік аудитінің шығындарын өтеудің тәртібін;
Қазақстан Ұлттық Банкі танитын қор биржаларына қойылатын талаптарды;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру тәртібін, келісімді алуға қажетті құжаттарды;
«Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) 35-бабының 2-тармағында көрсетілген сенім білдірілген адамдарға қойылатын талаптарды және оларды таңдау тәртібін;
ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға лицензиядан айырылған жағдайда, салымшылардың (алушылардың) ерікті зейнетақы жинақтарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару тәртібін;
қайта ұйымдастырылатын ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін беру тәртібін;
зейнетақы активтерінің есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, оның ішінде өзінің интернет-ресурсында орналастыру тәртібін және мерзімдерін;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау және өзінің интернет-ресурсында орналастыру тәртібін және мерзімдерін;
ерікті зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасасу тәртібін және үлгі нысанын;
инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыға не инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға тиесілі акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінің не ұлттық басқарушы холдингтің сенімгерлік басқару кезеңіндегі іс-қимылдарын жүзеге асыру тәртібін;
мемлекеттік емес бағалы қағаздардың, туынды бағалы қағаздардың шығарылымы, айналысы мен өтеу және оларды мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар мен туынды бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есептерді қарау, сондай-ақ олардың күшін жою, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент еместерінің және халықаралық ұйымдардың Қазақстан Республикасының аумағында шығарылуға және орналастырылуға жататын эмиссиялық бағалы қағаздарын мемлекеттік тіркеу талаптары мен тәртібін;
эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің, облигациялық бағдарламаның және облигациялық бағдарлама шеңберінде облигациялар шығарылымдарының құрылымын, оларды жасау және ресімдеу тәртібін, сондай-ақ бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есептерге қойылатын талаптарды;
эмитент пен өкіл арасында жасалатын облигациялар ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды, сондай-ақ өкілдің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату тәртібі мен жағдайларын;
бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметтің түрлерін қоса атқару талаптары мен тәртібін;
лицензияны қолдану тоқтатыла тұрған немесе одан айырған жағдайда лицензиаттың клиенттер алдындағы міндеттемелерін орындау тәртібін;
бірыңғай тіркеушінің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу бойынша қызметінің тәртібін;
қазақстандық депозитарлық қолхаттарды шығарудың, орналастырудың, айналысының және өтеудің, қазақстандық депозитарлық қолхаттарды орналастыру немесе өтеу қорытындылары туралы есепті берудің талаптары мен тәртібін, сондай-ақ қазақстандық депозитарлық қолхаттар эмитентінің сақтауы тиіс талаптарды;
қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клиринг қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібін;
пруденциялық нормативтердің және өзге де көрсеткіштердің немесе лицензиаттардың қаржылық орнықтылығы критерийлерінің (нормативтерінің) түрлерін, оларды есептеу тәртібі мен есептеу әдістемелерін;
арнайы қаржы компаниясының инвестициялық портфельді жаңа басқарушыға берілетін бөлінген активтерін салыстыру тәртібін;
арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодиан банкке беру тәртібін;
арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтері бойынша уақытша бос түсімдерді инвестициялау үшін қаржы құралдарының тізбесін;
бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін беру тәртібін;
банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар бағалы қағаздардың қайталама нарығындағы бұрын өздері шығарған облигациялардың айналысы кезінде облигациялар шығаруға ниеті болған жағдайда, олар сақтауы тиіс талаптарды;
банктің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін;
мәмілелер жасау және операциялар жүргізу кезінде банктерге қойылатын шектеулерді;
заңды тұлғалардың банктер, банктің еншілес ұйымдары немесе банк холдингі сатып алатын акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне), сондай-ақ банктің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына не акцияларына қатысу үлестерінің жиынтық құнына қойылатын талаптарды;
бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым қызметінің тәртібін, еншілес ұйымның сатып алынған күмәнді және үмітсіз активтерді басқару мерзімін, сондай-ақ ол сатып алатын (сатып алған) күмәнді және үмітсіз активтерге қойылатын талаптарды;
банктер және банк конгломераттары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін;
банктің активтері мен жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдындағы міндеттемелерін басқа банкке (банктерге) бір бөлігін не толық көлемде бір мезгілде беру бойынша операцияны жүргізу тәртібін, сондай-ақ көрсетілген операцияны жүргізу кезінде берілуге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлерін;
консервациялау режимінде тұрған банктің активтері мен міндеттемелерін тұрақтандыру банкіне беру тәртібін, сондай-ақ беруге жататын активтер мен міндеттемелердің түрлерін;
банктердің сақтауға жататын негізгі құжаттарының тізбесін және оларды сақтау мерзімдерін;
күмәнді және үмітсіз активтер деп танылған кредиттер (қарыздар) бойынша талап ету құқықтарын сатып алу үшін еншілес ұйымдарға банктер берген активтерді күмәнділер және үмітсіздер санатына жатқызу тәртібін, сондай-ақ бас банктер еншілес ұйымдарға берген активтерге қарсы провизиялар (резервтер) қалыптастыру тәртібін;
банктер және банк конгломераттары үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді;
салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша банктердің серпінді резервтерді қалыптастыру тәртібін және талаптарын;
қызметінің айрықша түрі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың (бұдан әрі - уәкілетті ұйымдар) жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін және қалыптастыру тәртібін;
талап етілетін ең төменгі рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін;

по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, порядок отнесения доходов, подлежащих к получению организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Казахстана, к доходам от осуществления видов деятельности, указанных в пункте 1 статьи 135-2 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс);
порядок назначения и освобождения ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, требования, предъявляемые к председателю и членам ликвидационной комиссии, а также порядок осуществления ликвидации и требования к работе ликвидационных комиссий;
форму, сроки и периодичность предоставления временной администрацией (временным администратором) и ликвидационной комиссией отчетов и иной (дополнительной) информации;
порядок назначения и полномочия временной администрации (временного администратора);
порядок предоставления займов либо размещения депозитов организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов, в банке (банках) - участнике (участниках), принимающем (принимающих) обязательства по гарантируемым депозитам;
порядок выбора исламского банка и передачи ему имущества, приобретенного за счет денег, привлеченных по договору об инвестиционном депозите, и обязательств по инвестиционным депозитам ликвидируемого исламского банка;
особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов;
требования по наличию системы управления рисками и внутреннего контроля для страховых (перестраховочных) организаций и страховых групп;
дополнительные требования к минимальному уровню маржи платежеспособности для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию и обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, а также к порядку расчета страховых резервов для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию;
пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, включая минимальные размеры уставного капитала, гарантийного фонда, маржи платежеспособности;
требования к минимальному размеру уставного капитала страхового брокера;
порядок применения принудительных мер;
порядок ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Казахстана;
порядок ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
порядок исчисления ставок вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении (реальной стоимости) по займам и вкладам;

салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша, дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Ұлттық Банкіне тиесілі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым алуға жататын кірістерді 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 135-2-бабының 1-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асырудан түскен кірістерге жатқызу тәртібін;
мәжбүрлеп таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларын тағайындау және босату тәртібін, тарату комиссиясының төрағасына және мүшелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ таратуды жүзеге асыру тәртібін және тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптарды;
уақытша әкімшіліктің (уақытша әкімшінің) және тарату комиссиясының есептерді және өзге (қосымша) ақпаратты ұсыну нысанын, мерзімдері мен кезеңділігін;
уақытша әкімшілікті (уақытша әкімшіні) тағайындау тәртібін және оның өкілеттіктерін;
қарыздар беру не депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның депозиттерді кепілдік берілетін депозиттер бойынша міндеттемелер қабылдайтын қатысушы банкте (банктерде) орналастыру тәртібін;
ислам банкін таңдау және оған инвестициялық депозит туралы шарт бойынша тартылған ақша есебінен сатып алынған мүлікті және таратылатын ислам банкінің инвестициялық депозиттері бойынша міндеттемелерді беру тәртібін;
тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекіту ерекшеліктері мен тәртібін;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру топтары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесінің болуы жөніндегі талаптарды;
ипотекалық сақтандыру және көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін төлем қабілеті маржасының ең төменгі деңгейіне, сондай-ақ ипотекалық сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін сақтандыру резервтерін есептеу тәртібіне қойылатын қосымша талаптарды;
жарғылық капиталдың, кепілдік қорының, төлем қабілеті маржасының ең төменгі мөлшерін қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру тобы үшін пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді;
сақтандыру брокерінің жарғылық капиталының ең төменгі мөлшеріне қойылатын талаптарды;
мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібін;
Қазақстан Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу тәртібін;
банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу тәртібін;
қарыздар және салымдар бойынша дәйекті, жылдық, тиімді, салыстырмалы түрде (нақты құнымен) есептелетін сыйақы мөлшерлемелерін есептеу тәртібін белгілейді;

57) утверждает:
правила государственной регистрации (перерегистрации) юридических лиц-участников финансового центра;
правила проведения банковских операций в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;
правила выпуска и обращения банковских депозитных сертификатов;
форму типового кастодиального договора;
типовой договор пенсионного аннуитета;
правила перевода пенсионных накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в добровольный накопительный пенсионный фонд, из добровольного накопительного пенсионного фонда в единый накопительный пенсионный фонд, а также из одного добровольного накопительного пенсионного фонда в другой добровольный накопительный пенсионный фонд;
правила перевода пенсионных накоплений в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета;
правила осуществления деятельности единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов;
правила привлечения добровольными накопительными пенсионными фондами добровольных пенсионных взносов;
правила взимания комиссионного вознаграждения единым накопительным пенсионным фондом;
58) принимает нормативные правовые акты по формам либо требованиям к формам, соответствующим международным стандартам финансовой отчетности, перечню, срокам и порядку представления финансовой отчетности финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и инвестиционными фондами;
59) разрабатывает и принимает нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета, в том числе типовые планы счетов бухгалтерского учета, инструкции по ведению бухгалтерского учета, правила организации ведения бухгалтерского учета и правила автоматизации ведения бухгалтерского учета, обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и инвестиционными фондами;
60) принимает нормативные правовые акты по срокам составления аудиторского отчета финансовых организаций и его представления в Национальный Банк Казахстана;
61) совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, устанавливает порядок определения и применения рыночного курса обмена валют;
62) утверждает правила создания провизии (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;

57) мыналарды:
қаржы орталығының қатысушылары - заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) қағидаларын;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда банк операцияларын жүргізу қағидаларын;
банктік депозиттік сертификаттарды шығару және олардың айналысы қағидаларын;
үлгі кастодиандық шарттың нысанын;
зейнетақы аннуитетінің үлгі шартын;
зейнетақы жинақтарын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, сондай-ақ бір ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына аудару қағидаларын;
зейнетақы аннуитеті шарты бойынша зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аудару қағидаларын;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын;
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналарын тарту қағидаларын;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақы алу қағидаларын бекітеді;
58) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін нысандар не нысандарға қойылатын талаптар, қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың қаржылық есептілігінің тізбесі, ұсыну мерзімдері мен тәртібі бойынша нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
59) барлық қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың орындауы үшін міндетті бухгалтерлік есеп мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын, бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі нұсқаулықтарды, бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын әзірлейді және қабылдайды;
60) қаржы ұйымдарының аудиторлық есепті жасау және оны Қазақстан Ұлттық Банкіне ұсыну мерзімдері бойынша нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
61) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесіп валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілейді;
62) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекітеді;

63) утверждает порядок определения стоимости залога и другого обеспечения по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
64) в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан в случае, если примененные меры не привели к улучшению финансового состояния банка, по согласованию с Правительством Республики Казахстан:
принимает решение о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом объявленных акций банка в размере, необходимом для улучшения его финансового состояния и выполнения банком пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан;
при наличии у банка отрицательного размера капитала осуществляет принудительный выкуп акций банка с условием их обязательной последующей незамедлительной реализации по цене приобретения новому инвестору, гарантирующему необходимое улучшение финансового положения банка;
в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан, принимает решения о принудительном ограничении прав и обязанностей акционеров банков, имеющих отрицательный размер капитала, путем применения к ним установленных законодательством санкций;
65) в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, принимает решение о создании и прекращении деятельности стабилизационного банка;
66) регулирует деятельность банковских конгломератов;
67) предъявляет требования к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций;
68) определяет по согласованию с Правительством Республики Казахстан приоритеты в области формирования и развития рынка ценных бумаг;
69) определяет виды и требования к средствам массовой информации, которые могут быть использованы для публикации информации о деятельности субъектов рынка ценных бумаг, подлежащей обязательному опубликованию в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее - Закон о рынке ценных бумаг) и иными законодательными актами Республики Казахстан;
70) осуществляет макропруденциальное регулирование финансовой системы путем:
проведения на регулярной основе мониторинга системных рисков финансовой системы;
определения порядка отнесения финансовых организаций к числу системообразующих;
формирования списка системообразующих финансовых организаций;
установления пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов для системообразующих финансовых организаций в целях снижения уровня системных рисков финансовой системы и предупреждения их наступления;
введения ограничений на проведение отдельных видов банковских и других операций финансовыми организациями в случае возникновения или угрозы возникновения системного финансового кризиса самостоятельно или совместно с Правительством Республики Казахстан;

63) салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша кепілдің және басқа қамтамасыз етудің құнын айқындау тәртібін бекітеді;
64) егер қолданылған шаралар банктің қаржылық жай-күйінің жақсаруына әкелмеген жағдайда, банктер кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу бойынша:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің банктің қаржылық жай-күйін жақсарту және банктің пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақтауға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді орындауы үшін қажетті мөлшерде банктің жарияланған акцияларын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген тәртіпте сатып алуы туралы шешім қабылдайды;
банкте капиталының теріс мөлшері болған жағдайда, банктің қаржылық жай-күйін қажетті жақсартуға кепілдік беретін жаңа инвесторға сатып алу бағасы бойынша міндетті түрде кейіннен дереу өткізу талабымен банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алуды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкес заңнамада белгіленген санкцияларды қолдану жолымен капиталының теріс мөлшері бар банктер акционерлерінің құқықтары мен міндеттерін мәжбүрлеп шектеу туралы шешімдер қабылдайды;
65) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда тұрақтандыру банкін құру және оның қызметін тоқтату туралы шешім қабылдайды;
66) банк конгломераттарының қызметін реттейді;
67) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістеріне және есептеу қағидаттарына талаптар қояды;
68) Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісу бойынша бағалы қағаздар нарығын қалыптастыру және дамыту саласындағы басымдықтарды айқындайды;
69) «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне сәйкес міндетті жариялануға жататын бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің қызметі туралы ақпаратты жариялау үшін пайдаланылуы мүмкін бұқаралық ақпарат құралдарының түрлерін және оларға қойылатын талаптарды айқындайды;
70) мыналарды:
тұрақты негізде қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдеріне мониторинг жүргізу;
қаржы ұйымдарын жүйе құраушылар қатарына жатқызу тәртібін айқындау;
жүйе құраушы қаржы ұйымдарының тізімін қалыптастыру;
қаржы жүйесінің жүйелік тәуекелдерінің деңгейін төмендету және олардың басталуының алдын алу мақсатында пруденциялық нормативтерді және (немесе) жүйе құраушы қаржы ұйымдары үшін сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді белгілеу;
жүйелі қаржы дағдарысы туындаған немесе туындау қаупі төнген жағдайда, дербес немесе Қазақстан Республикасының Үкіметімен бірлесе отырып, қаржы ұйымдарының банк операцияларының жекелеген түрлерін және басқа да операцияларды жүргізуіне шектеулер енгізу жолымен қаржы жүйесін макропруденциялық реттеуді жүзеге асырады;

71) проводит регулярный мониторинг макроэкономических и макрофинансовых факторов, влияющих на стабильность финансовой системы;
72) участвует в регулировании внешнего долга финансовых организаций;
73) обеспечивает полноту и доступность информации для потребителей финансовых услуг о деятельности финансовых организаций и оказываемых ими финансовых услугах;
74) осуществляет информационную работу, направленную на повышение финансовой грамотности населения и разъяснение прав потребителей финансовых услуг по всем секторам финансового рынка;
75) разрабатывает статистическую методологию и определяет перечень, формы, сроки и порядок представления первичных статистических данных по наличному денежному обращению, денежно-кредитной и банковской статистике, платежному балансу, внешнему долгу, международной инвестиционной позиции, обеспечению финансовой стабильности;
76) проводит ведомственные статистические наблюдения в соответствии с планом статистических работ, а также в пределах своей компетенции осуществляет контроль в области государственной статистики;
77) формирует и распространяет статистическую информацию по обзору финансового сектора, денежно-кредитной и банковской статистике, платежному балансу, международной инвестиционной позиции и внешнему долгу, участвует в разработке прогнозных оценок платежного баланса;
78) осуществляет мониторинг договоров по негосударственным внешним займам;
79) представляет по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу сведения из собственных информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
80) устанавливает и публикует официальный курс национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам согласно перечню и порядку, определяемому Правлением Национального Банка Казахстана;
81) определяет политику и методы бухгалтерского учета для Национального Банка Казахстана с учетом международных стандартов финансовой отчетности;
82) для государственных предприятий и юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) или контрольный пакет акций которых принадлежат Национальному Банку Казахстана, устанавливает перечни и формы, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, сроки и порядок представления финансовой отчетности и утверждает в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;

71) қаржы жүйесінің тұрақтылығына әсер ететін макроэкономикалық және макроқаржылық факторларға тұрақты мониторинг жүргізеді;
72) қаржы ұйымдарының сыртқы борышын реттеуге қатысады;
73) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар үшін қаржы ұйымдарының қызметі және олар көрсететін қаржылық қызметтер туралы ақпараттың толықтығын және қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
74) халықтың қаржылық сауаттылығын арттыруға және қаржы нарығының барлық секторлары бойынша қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын түсіндіруге бағытталған ақпараттық жұмысты жүзеге асырады;
75) статистикалық әдіснаманы әзірлейді және қолма-қол ақша айналысы, ақша-кредит және банк статистикасы, төлем балансы, сыртқы борыш, халықаралық инвестициялық позиция, қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету бойынша бастапқы статистикалық деректердің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін әзірлейді;
76) статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес ведомстволық статистикалық бақылауды жүргізеді, сондай-ақ өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласындағы бақылауды жүзеге асырады;
77) қаржы секторына шолу, ақша-кредит және банк статистикасы, төлем балансы, халықаралық инвестициялық позиция және сыртқы борыш бойынша статистикалық ақпаратты қалыптастырады және таратады, төлем балансын болжамдық бағалауды әзірлеуге қатысады;
78) мемлекеттік емес сыртқы қарыздар бойынша шарттардың мониторингін жүзеге асырады;
79) Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасына сәйкес өзінің ақпараттық жүйелерінен қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша мәліметтер береді;
80) Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын тізбеге және тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілейді және жариялайды;
81) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын ескере отырып, Қазақстан Ұлттық Банкі үшін бухгалтерлік есеп саясатын және әдістерін айқындайды;
82) мемлекеттік кәсіпорындар мен акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы немесе акцияларының бақылау пакеті Қазақстан Ұлттық Банкіне тиесілі заңды тұлғалар үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін қаржылық есептілік тізбелері мен нысандарын, қаржылық есептілікті ұсыну мерзімдері мен тәртібін белгілейді және «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын бекітеді;

83) осуществляет контроль за экспортными операциями банков с аффинированным золотом и серебром в слитках;
84) реализует приоритетное право государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах;
85) осуществляет в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, контрольные испытания проб (образцов) драгоценных металлов и сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы;
86) осуществляет хранение и испытание драгоценных металлов, за исключением изделий из них, и проб (образцов) сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, собственниками которых являются финансовые организации, юридические лица, имеющие право на осуществление экспортно-импортных операций с драгоценными металлами и сырьевыми товарами, содержащими драгоценные металлы;
87) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, осуществляет транспортировку, прием, учет, хранение драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям;
88) осуществляет государственную регистрацию (перерегистрацию) юридических лиц-участников финансового центра, выдает справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-участника финансового центра;
89) ходатайствует о выдаче виз иностранцам и лицам без гражданства, прибывающим на территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности в финансовом центре, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
90) разъясняет участникам финансового центра их права и обязанности;
91) осуществляет государственный контроль за соблюдением участниками финансового центра трудового законодательства Республики Казахстан;
92) представляет финансовый центр в государственных органах и иных организациях;
93) ведет государственный реестр участников финансового центра;
94) ведет учет иностранцев и лиц без гражданства, осуществляющих трудовую деятельность в финансовом центре, и ежеквартально предоставляет информацию о привлечении иностранной рабочей силы в местный исполнительный орган города Алматы по форме, установленной центральным исполнительным органом, координирующим реализацию государственной политики в сфере занятости населения;
95) разрабатывает и реализует мероприятия по развитию финансового центра;
96) содействует улучшению инфраструктуры рынка ценных бумаг;
97) возмещает затраты на аудит финансовой отчетности эмитентов ценных бумаг, допущенных на специальную торговую площадку финансового центра;

83) банктердің тазартылған құйма алтынмен және күміспен жүргізетін экспорттық операцияларын бақылауды жүзеге асырады;
84) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін тазартылған алтынды сатып алуға мемлекеттің басым құқығын іске асырады;
85) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда бағалы металдардың және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының сынамаларына (үлгілеріне) бақылау сынақтарын жүзеге асырады;
86) бағалы металдардан жасалған бұйымдарды және құрамында бағалы металдар бар, меншік иелері бағалы металдармен және құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларымен экспорттық-импорттық операцияларды жүзеге асыруға құқығы бар қаржы ұйымдары, заңды тұлғалар болып табылатын шикізат тауарларының сынамаларын (үлгілерін) қоспағанда, бағалы металдарды сақтауды және сынақтан өткізуді жүзеге асырады;
87) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды тасымалдауды, қабылдауды, есепке алуды, сақтауды жүзеге асырады;
88) қаржы орталығының қатысушылары - заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырады, қаржы орталығының қатысушысы - заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамалар береді;
89) қаржы орталығында қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келетін шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен виза беру туралы өтініш білдіреді;
90) қаржы орталығының қатысушыларына олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіреді;
91) қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
92) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда қаржы орталығының мүдделерін білдіреді;
93) қаржы орталығы қатысушыларының мемлекеттік тізілімін жүргізеді;
94) қаржы орталығында еңбек қызметін жүзеге асырып жатқан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алуды жүргізеді және халықты жұмыспен қамту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды үйлестіретін орталық атқарушы орган белгілеген нысан бойынша Алматы қаласының жергілікті атқарушы органына шетелдік жұмыс күшін тарту туралы ақпаратты тоқсан сайын табыс етеді;
95) қаржы орталығын дамыту жөніндегі іс-шараларды әзірлейді және іске асырады;
96) бағалы қағаздар нарығының инфрақұрылымын жақсартуға жәрдемдеседі;
97) қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберілген бағалы қағаздар эмитенттері қаржылық есептілігінің аудитіне жұмсалған шығындарды өтейді;

98) проводит проверки на предмет соблюдения участниками финансового центра трудового законодательства Республики Казахстан;
99) осуществляет перевод документации участников финансового центра с английского языка на государственный и русский языки для представления в государственные органы, за исключением органов финансового центра;
100) принимает обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, потребителями финансовых услуг, другими физическими и юридическими лицами нормативные правовые акты по вопросам банковской деятельности, деятельности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, страховой деятельности, деятельности единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда, деятельности на рынке ценных бумаг, платежей и переводов денег, осуществления валютных операций и иным вопросам в пределах полномочий, определенных законодательными актами Республики Казахстан, а также осуществляет контроль и надзор за их соблюдением, в том числе путем проведения проверок;
101) разрабатывает и утверждает правила прохождения учетной регистрации и ведения реестра микрофинансовых организаций;
102) разрабатывает и утверждает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению микрофинансовой организацией нормы и лимиты, методику их расчетов, а также формы и сроки представления отчетности об их выполнении;
103) устанавливает перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности (за исключением финансовой отчетности) финансовыми организациями и их аффилиированными лицами, участниками банковских конгломератов и страховых групп, микрофинансовыми организациями;
104) утверждает по согласованию с государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, правила осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам и создания провизии (резервов) против них;
105) утверждает по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, стандарты финансовой отчетности по вопросам, не урегулированным международными стандартами, а также методические рекомендации к ним;
106) утверждает квалификационные требования к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию в области аудиторской деятельности и контролю за деятельностью аудиторских и профессиональных организаций;

98) қаржы орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтауы тұрғысында тексерулер жүргізеді;
99) қаржы орталығы қатысушыларының құжаттамасын, қаржы орталығының органдарын қоспағанда, мемлекеттік органдарға беру үшін ағылшын тілінен мемлекеттік тілге және орыс тіліне аударуды жүзеге асырады;
100) банк қызметінің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің, сақтандыру қызметінің, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің, бағалы қағаздар нарығындағы қызметтің, ақша төлемдері және аударымдары, валюталық операцияларды жүзеге асыру мәселелері бойынша және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған өкілеттіктер шегінде өзге де мәселелер бойынша барлық қаржы ұйымдары, қаржылық қызметтерді тұтынушылар, басқа да жеке және заңды тұлғалар орындауға міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды, сондай-ақ олардың сақталуын бақылауды және қадағалауды, оның ішінде тексерулер жүргізу арқылы жүзеге асырады;
101) микроқаржы ұйымдарының есептік тіркеуден өту және тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
102) пруденциялық нормативтерді және микроқаржы ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді, оларды есептеу әдістемесін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есептілікті ұсыну нысандары мен мерзімдерін әзірлейді және бекітеді;
103) қаржы ұйымдарының және олардың үлестес тұлғаларының, банк конгломераттары мен сақтандыру топтары қатысушыларының, микроқаржы ұйымдарының есептілік (қаржылық есептілікті қоспағанда) тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін белгілейді;
104) салықтардың және бюджетке басқа міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен келісім бойынша, берілген микрокредиттер бойынша активтерді және шартты міндеттемелерді жіктеуді жүзеге асыру және оларға қарсы провизияларды (резервтерді) құру қағидаларын бекітеді;
105) халықаралық стандарттармен реттелмеген мәселелер бойынша қаржылық есептілік стандарттарын, сондай-ақ оларға әдістемелік ұсынымдарды бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісім бойынша бекітеді;
106) қаржы құралдарын Алматы қаласының қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын аудиторлық қызмет саласындағы реттеу мен аудиторлық және кәсіби ұйымдардың қызметін бақылау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша бекітеді;

107) разрабатывает и утверждает правила расчета годовой эффективной ставки вознаграждения по предоставляемым микрокредитам;
108) осуществляет административное производство по делам об административных правонарушениях в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года;
109) устанавливает минимальный размер уставного капитала микрофинансовых организаций;
110) получает финансовую и иную отчетность от финансовых организаций и их аффилиированных лиц, участников банковских конгломератов и страховых групп, микрофинансовых организаций, специальных финансовых компаний и исламских специальных финансовых компаний;
111) рассматривает обращения физических и юридических лиц в рамках своей компетенции;
112) осуществляет иные функции, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан» (далее - Закон о Национальном Банке), другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
18. Основные функции территориальных филиалов Национального Банка Казахстана:
1) осуществляют контроль за репатриацией валюты в сроки репатриации и иные функции в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка Казахстана, регулирующим порядок осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и условия получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту;
2) осуществляют выдачу, приостановление действия, лишение, возобновление, переоформление и выдачу дубликатов лицензий на осуществление деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой, выданных уполномоченным организациям, и (или) приложений к ним;
3) осуществляют прием уведомлений о начале или прекращении деятельности обменного пункта уполномоченного банка, выдают свидетельства обменного пункта уполномоченного банка;
4) выдают регистрационные свидетельства и свидетельства об уведомлении о проведении валютной операции;
5) осуществляют сбор, обработку, контролируют порядок представления и передачу в центральный аппарат Национального Банка Казахстана первичных статистических данных по формам ведомственных статистических наблюдений в области денежно-кредитной статистики, статистики внешнего сектора, а также отчетов по свидетельствам об уведомлении и регистрационным свидетельствам;
6) осуществляют сбор, обработку финансовой и иной отчетности микрофинансовых организаций;
7) осуществляют сбор, обработку сведений для целей мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, с последующим их представлением в центральный аппарат Национального Банка Казахстана;

107) берілетін микрокредиттер бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
108) 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асырады;
109) микроқаржы ұйымдарының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін белгілейді;
110) қаржы ұйымдарынан және олардың үлестес тұлғаларынан, банк конгломераттары мен сақтандыру топтары қатысушыларынан, микроқаржы ұйымдарынан, арнайы қаржы компаниялары мен арнайы исламдық компанияларынан қаржылық және өзге есептілікті алады;
111) өз құзыреті шеңберінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
112) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Ұлттық Банк туралы заң), Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
18. Қазақстан Ұлттық Банкі аумақтық филиалдарының негізгі функциялары:
1) репатриация мерзімінде валютаның репатриациялануын бақылауды және Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру тәртібін және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу шарттарын реттейтін Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады;
2) шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру үшін уәкілетті ұйымдарға берілген лицензияларды және (немесе) олардың қосымшаларын беруді, қолданысын тоқтата тұруды, қайта бастауды, қайта ресімдеуді және телнұсқаларын беруді жүзеге асырады;
3) уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады, уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәліктерін береді;
4) тіркеу куәліктерін және валюталық операциялар жүргізу туралы хабарлама туралы куәліктер береді;
5) ақша-кредит статистикасы, сыртқы сектор статистикасы саласындағы ведомстволық статистикалық байқаулардың нысандары бойынша бастапқы статистикалық деректерді, сондай-ақ хабарлама туралы куәліктер мен тіркеу куәліктері жөніндегі есептерді жинауды, өңдеуді жүзеге асырады және Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратына ұсыну мен беруді бақылайды;
6) микроқаржы ұйымдарының қаржылық және өзге есептілігін жинауды, өңдеуді жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюталық операцияларының мониторингін жүзеге асыру мақсаттары үшін мәліметтерді кейіннен Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратына ұсына отырып жинауды, өңдеуді жүзеге асырады;

8) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, применяют ограниченные меры воздействия и санкции;
9) составляют в пределах своей компетенции проекты планов проверок и представляют их в центральный аппарат Национального Банка Казахстана для рассмотрения и последующего утверждения в установленном порядке;
10) осуществляют контроль за соблюдением финансовыми организациями и их филиалами требований к устройству помещений;
11) осуществляют в установленном порядке проверки, в том числе внеплановые и документальные проверки:
деятельности уполномоченных банков и уполномоченных организаций (их филиалов), а также иных лиц в части соблюдения валютного законодательства и законодательства в области платежей и переводов денег;
уполномоченных организаций, микрофинансовых организаций на предмет соблюдения законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международных стандартов финансовой отчетности;
деятельности юридических лиц (их филиалов), осуществляющих операции по инкассации банкнот, монет и ценностей на основании лицензии Национального Банка Казахстана, в части соблюдения требований, установленных нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана, определяющими порядок совершения операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, а также условия, необходимые для обеспечения сохранности наличных денег, других ценностей и контроля за соблюдением порядка совершения кассовых операций;
банков (их филиалов, а также дополнительных помещений филиалов, в том числе находящихся по нескольким адресам), а также организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в части соответствия зданий, помещений и оборудования требованиям, установленным нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана, определяющими требования к организации охраны и устройству помещений;
деятельности микрофинансовых организаций;
12) самостоятельно осуществляют административное производство по делам об административных правонарушениях в соответствии с делегированными центральным аппаратом Национального Банка Казахстана полномочиями, а также в пределах компетенции филиала выполняют функции, связанные с производством по делам об административных правонарушениях;
13) в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана принимают участие в разработке мероприятий по организации эмиссионно-кассовой работы, осуществляют практические мероприятия по организации эмиссионно-кассовой работы Национального Банка Казахстана;

8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда шектеулі әсер ету шараларын және санкцияларды қолданады;
9) өз құзыреті шегінде тексерулер жоспарларының жобаларын жасайды және оларды Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппаратына қарау және кейіннен белгіленген тәртіпте бекіту үшін ұсынады;
10) қаржы ұйымдарының және олардың филиалдарының үй-жайларды жайластыруға қойылатын талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
11) белгіленген тәртіппен:
уәкілетті банктердің және уәкілетті ұйымдардың (олардың филиалдарының), сондай-ақ өзге тұлғалардың валюталық заңнаманы және ақша төлемі мен аударымы саласындағы заңнаманы сақтау бөлігіндегі қызметін;
уәкілетті ұйымдардың, микроқаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасын және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарын сақтауы тұрғысынан;
Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың (олардың филиалдарының) банкноттар, монеталар және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жасау тәртібін, сондай-ақ қолма-қол ақшаның, басқа құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету және кассалық операцияларды жасау тәртібінің сақталуын бақылау үшін қажетті талаптарды айқындайтын Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарды сақтау бөлігіндегі қызметін;
банктерді (олардың филиалдарын, сондай-ақ филиалдардың қосымша үй-жайларын, оның ішінде бірнеше мекенжайда орналасқан), сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды ғимараттарының, үй-жайларының және жабдықтарының Қазақстан Ұлттық Банкінің үй-жайларды күзетуді ұйымдастыруға және оларды жайластыруға қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келуі бөлігінде;
микроқаржы ұйымдарының қызметін тексерулерді, оның ішінде жоспардан тыс және құжаттамалық тексерулерді жүзеге асырады;
12) Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты берген өкілеттіктерге сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді дербес жүзеге асырады, сондай-ақ филиалдың құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуге байланысты функцияларды орындайды;
13) Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес эмиссиялық-кассалық жұмысты ұйымдастыру бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады, Қазақстан Ұлттық Банкінің эмиссиялық-кассалық жұмысын ұйымдастыру бойынша практикалық іс-шараларды жүзеге асырады;

14) проводят учетную регистрацию микрофинансовых организаций;
15) ведут реестр микрофинансовых организаций;
16) подают иск в суд о реорганизации либо ликвидации микрофинансовых организаций в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года «О микрофинансовых организациях»;
17) применяют ограниченные меры воздействия к микрофинансовым организациям;
18) рассматривают в пределах своей компетенции проекты нормативных правовых актов, а также вносят предложения об их разработке;
19) рассматривают обращения физических и юридических лиц в рамках своей компетенции;
20) осуществляют иные функции, предусмотренные положением о филиале.
19. Функции Национального Банка Казахстана по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций:
1) рассматривает вопросы о выдаче, отказе в выдаче либо отзыве разрешения на:
открытие банков;
создание и приобретение банками и (или) банковскими холдингами дочерней организации;
создание или приобретение банками дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций;
создание страховых (перестраховочных) организаций;
создание или приобретение страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми холдингами дочерней организации;
значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций;
2) рассматривает вопросы о выдаче, отказе в выдаче разрешения на:
добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) банков (банковских холдингов) или добровольную ликвидацию банков;
добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов) или добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций;
добровольную реорганизацию или добровольную ликвидацию добровольного накопительного пенсионного фонда;
3) рассматривает вопрос о приостановлении действия, возобновлении действия либо лишении лицензии на:
проведение банковских, а также иных установленных Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее - Закон о банках и банковской деятельности) операций;
право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, актуарной деятельности на страховом рынке;
управление инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов;
осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;
осуществление деятельности кредитного бюро, за исключением деятельности кредитного бюро с государственным участием;

14) микроқаржы ұйымдарының есептік тіркеуін жүргізеді;
15) микроқаржы ұйымдарының тізілімін жүргізеді;
16) «Микроқаржы ұйымдары туралы» 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда микроқаржы ұйымдарын қайта ұйымдастыру не тарату туралы сотқа қуыным береді;
17) микроқаржы ұйымдарына шектеулі ықпал ету шараларын қолданады;
18) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарайды, сондай-ақ оларды әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
19) өз құзыреті шеңберінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
20) филиал туралы ережеде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
19. Қазақстан Ұлттық Банкінің қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі функциялары:
1) мыналарға:
банктерді ашуға;
банктердің және (немесе) банк холдингтерінің еншілес ұйымды құруына және сатып алуына;
банктердің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды құруына және сатып алуына;
банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымды құруына немесе сатып алуына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру, беруден бас тарту не рұқсатты кері қайтарып алу туралы мәселелерді қарайды;
2) мыналарға:
банктерді (банк холдингтерін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға (біріктіру, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта құру) немесе банктерді ерікті түрде таратуға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын (сақтандыру холдингтерін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға (біріктіру, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта құру) немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті түрде таратуға;
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға немесе таратуға рұқсат беру, беруден бас тарту туралы мәселелерді қарайды;
3) мыналарға:
банктік, сондай-ақ «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Банктер және банк қызметі туралы заң) белгіленген өзге де операцияларды жүргізуге;
сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін, сақтандыру нарығындағы актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына;
ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқаруға;
бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға;
мемлекет қатысатын кредиттік бюро қызметін қоспағанда, кредиттік бюро қызметін жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, қайта бастау не лицензиядан айыру туралы мәселені қарайды;

4) рассматривает вопросы о выдаче, отказе в выдаче и отзыве согласия на: приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга;
приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга;
приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;
5) рассматривает вопрос о (об):
принудительном выкупе в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан и на условиях обязательной последующей незамедлительной реализации новым инвесторам акций банков, имеющих отрицательный размер собственного капитала, по согласованию с Правительством Республики Казахстан;
учреждении доверительного управления акциями банка, принадлежащими крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, банковского холдинга;
принудительном выкупе акций страховых (перестраховочных) организаций у их акционеров и реализации этих акций новому инвестору, пожелавшему их приобрести на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования, в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами;
учреждении доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации, принадлежащими крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга;
учреждении доверительного управления акциями управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;
6) рассматривает вопрос о признании активов финансового рынка ценными бумагами;
7) рассматривает вопрос о принятии решения о введении консервации банков, страховых (перестраховочных) организаций и назначении временной администрации (временного управляющего) банка (банков), страховой (перестраховочной) организации (страховых (перестраховочных) организаций);
8) выдает лицензии, отказывает в выдаче лицензий на:
проведение отдельных видов банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществление деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, актуариев на страховом рынке;
осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, подлежащей лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
осуществление деятельности кредитного бюро, за исключением деятельности кредитного бюро с государственным участием;

4) мыналарға:
банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге;
инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, беруден бас тарту не келісімді кері қайтарып алу туралы мәселені қарайды;
5) мыналар:
Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісім бойынша, банк кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында және меншікті капиталының теріс мөлшері бар банктердің акцияларын жаңа инвесторларға міндетті түрде кейіннен дереу өткізу шартымен мәжбүрлеп сатып алу;
банктің, банк холдингінің ірі қатысушысына не банктің, банк холдингінің ірі қатысушысының белгілері бар тұлғаға тиесілі банктің акцияларын сенімгерлік басқаруды бекіту;
сапасы және өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептелген активтердің құны және міндеттемелер арасында теріс айырма анықталған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының акционерлеріндегі акцияларды мәжбүрлеп сатып алу және осы акцияларды сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары жөніндегі барлық міндеттемелерді орындауға кепілдік беретін талаптармен сатып алуға ниет білдірген жаңа инвесторға сату;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының, сақтандыру холдингінің белгілері бар тұлғаға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды бекіту;
ірі қатысушыға не инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының белгілері бар тұлғаға тиесілі инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын сенімгерлік басқаруды бекіту туралы мәселені қарайды;
6) қаржы нарығының активтерін бағалы қағаздар деп тану туралы мәселені қарайды;
7) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының консервациясын енгізу және банктің (банктердің), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (ұйымдарының) уақытша әкімшілігін (уақытша әкімшісін) тағайындау туралы шешім қабылдау жөніндегі мәселені қарайды;
8) мыналарға:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген банктік және өзге де операциялардың жекелеген түрлерін жүргізуге;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру нарығындағы актуарийлердің қызметін жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялануға жататын бағалы қағаздар нарығында кәсіби қызметті жүзеге асыруға;
мемлекет қатысатын кредиттік бюро қызметін қоспағанда, кредиттік бюро қызметін жүзеге асыруға лицензиялар береді, лицензияларды беруден бас тартады;

9) осуществляет контроль и надзор за деятельностью временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации, в том числе:
назначает временную администрацию (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации с учетом филиалов и представительств на период после лишения лицензии и до назначения Национальным Банком Казахстана ликвидационной комиссии;
утверждает отчет временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации о выполненной работе;
согласовывает решение временной администрации о передаче страхового портфеля при консервации или лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации;
проводит проверки деятельности временных администраций (временных администраторов);
получает от временных администраций (временных администраторов) банка, страховой (перестраховочной) организации информацию, необходимую для осуществления своих контрольных и надзорных функций, требует разъяснения по полученной информации;
10) осуществляет контроль и надзор за деятельностью ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций, в том числе:
создает ликвидационные комиссии с учетом филиалов и представительств принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации;
утверждает промежуточный ликвидационный баланс и реестр требований кредиторов принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации;
утверждает состав комитетов кредиторов ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций;
согласовывает отчет о ликвидации и ликвидационный баланс принудительно ликвидируемого банка, страховой (перестраховочной) организации;
устанавливает особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов;
проводит проверки деятельности ликвидационных комиссий в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
получает от ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций информацию, необходимую для осуществления своих контрольных и надзорных функций, требует разъяснения по полученной информации;
при выявлении в деятельности ликвидационных комиссий нарушений требований законодательства Республики Казахстан, выносит обязательные для исполнения ликвидационными комиссиями письменные предписания об устранении нарушений, устанавливает срок исполнения предписания;
рассматривает дела об административных правонарушениях, совершенных председателями и руководителями подразделений ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций и налагает на них административные взыскания в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

9) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) қызметін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады, оның ішінде:
филиалдар мен өкілдіктерді ескере отырып банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лицензиядан айырудан кейінгі және Қазақстан Ұлттық Банкі тарату комиссиясын тағайындағанға дейінгі кезеңге уақытша әкімшілігін (уақытша әкімшісін) тағайындайды;
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) орындалған жұмысы туралы есебін бекітеді;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау немесе лицензиясынан айыру кезінде сақтандыру портфелін беру туралы уақытша әкімшіліктің шешімін келіседі;
уақытша әкімшіліктердің (уақытша әкімшілердің) қызметіне тексерулер жүргізеді;
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшіліктерінен (уақытша әкімшілерінен) өзінің бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты алады, алынған ақпарат бойынша түсіндірулерді талап етеді;
10) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларының қызметін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады, оның ішінде:
мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып тарату комиссияларын құрады;
мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралық тарату балансын және кредиторлары талаптарының тізілімін бекітеді;
таратылатын банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының кредиторлары комитетінің құрамын бекітеді;
мәжбүрлеп таратылатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату туралы есебін және тарату балансын келіседі;
тарату шығыстарының сметасын қалыптастырудың және бекітудің ерекшеліктері мен тәртібін белгілейді;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен тарату комиссияларының қызметіне тексерулер жүргізеді;
банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларынан өзінің бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруға қажетті ақпаратты алады, алынған ақпарат бойынша түсіндірулерді талап етеді;
тарату комиссияларының қызметінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу анықталған кезде тарату комиссияларының орындауы үшін міндетті, бұзушылықтарды жою туралы жазбаша ұйғарымдар шығарады, ұйғарымның орындалу мерзімін белгілейді;
банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларының төрағалары және бөлімшелерінің басшылары жасаған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарайды және оларға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес әкімшілік жаза қолданады;

11) в случае нарушения банками и их аффилиированными лицами, аффилиированными лицами крупных участников банков, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечными организациями, кредитными бюро, требований законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию, применяет к ним ограниченные меры воздействия, санкции, принудительные меры, а также иные меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
12) выдает (отзывает) согласие, отказывает в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящих работников банков и банковских холдингов, страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, страховых брокеров, руководящих работников фонда гарантирования страховых выплат, единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов, центрального депозитария, единого регистратора и лицензиатов (заявителей);
13) осуществляет анализ деятельности банков/банковского конгломерата для выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка/банковского конгломерата, в случае необходимости применяет меры раннего реагирования, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
14) публикует информацию на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Казахстана по вопросам:
деятельности банков, организаций осуществляющих отдельные виды банковских операций с использованием находящихся в его распоряжении сведений о банках, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную и иную охраняемую законом тайну), а также информацию о мерах, принятых им к банкам, организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций;
деятельности страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров с использованием находящихся в его распоряжении сведений о страховых (перестраховочных) организациях и страховых брокерах (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную и иную охраняемую законом тайну), а также информацию о мерах, принятых им к страховым (перестраховочным) организациям и к страховым брокерам;
деятельности рынка ценных бумаг с использованием находящихся в его распоряжении сведений о субъектах рынка ценных бумаг (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную и иную охраняемую законом тайну), а также информацию о мерах, принятых им к субъектам рынка ценных бумаг;
деятельности единого накопительного пенсионного фонда, добровольных накопительных пенсионных фондов с использованием находящихся в его распоряжении сведений о едином накопительном пенсионном фонде, добровольных накопительных пенсионных фондах (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную и иную охраняемую законом тайну), а также информацию о мерах, принятых им к единому накопительному пенсионному фонду, добровольным накопительным пенсионным фондам;

11) банктер және олардың үлестес тұлғалары, банктердің ірі қатысушыларының үлестес тұлғалары, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, оның ішінде ипотекалық ұйымдар, кредиттік бюролар оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда, оларға шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды, мәжбүрлеу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де шараларды қолданады;
12) банктердің және банк холдингтерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру брокерлерінің басшы қызметкерлерін, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының, орталық депозитарийдің, бірыңғай тіркеушінің және лицензиаттардың (өтініш берушілердің) басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім береді, келісімді кері қайтарып алады, келісім беруден бас тартады;
13) банктің/банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау үшін банктердің/банк конгломератының қызметін талдауды жүзеге асырады, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ерте ден қою шараларын қолданады;
14) Қазақстан Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында:
банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар туралы өзінде бар мәліметтерді (коммерциялық, банктік, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) пайдалана отырып банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мәселелері бойынша ақпаратты, сондай-ақ банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданған шаралары туралы ақпаратты;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері туралы өзінде бар мәліметтерді (коммерциялық, банктік, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) пайдалана отырып сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері қызметінің мәселелері бойынша ақпаратты, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және сақтандыру брокерлеріне қолданған шаралары туралы ақпаратты;
бағалы қағаздар нарығының субъектілері туралы өзінде бар мәліметтерді (коммерциялық, банктік, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) пайдалана отырып бағалы қағаздар нарығы қызметінің мәселелері бойынша ақпаратты, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне қолданған шаралары туралы ақпаратты;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары туралы өзінде бар мәліметтерді (коммерциялық, банктік, қызметтік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда) пайдалана отырып бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша ақпаратты, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына қолданған шаралары туралы ақпаратты жариялайды;

15) рассматривает обращения физических и юридических лиц в рамках своей компетенции;
16) выдает согласие, отказывает в выдаче согласия на совершение сделки с акциями страховой (перестраховочной) организации;
17) получает необходимую информацию от ассоциаций, союзов и объединений страховых (перестраховочных) организаций, государственных органов для подготовки экономического анализа состояния страхового рынка;
18) применяет в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, актуарию, организации по формированию и ведению базы данных, акционерному обществу «Фонд гарантирования страховых выплат» ограниченные меры воздействия, санкции и иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
19) применяет в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, принудительные меры:
к лицам, обладающим признаками крупного участника или страхового холдинга, к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, а также юридическим лицам, входящим в состав страховой группы;
к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам управляющего инвестиционным портфелем;
20) получает необходимую информацию для обеспечения своих контрольных и надзорных функций от:
банков, а также их аффилиированных лиц, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций, кредитных бюро;
страховых (перестраховочных) организаций, их аффилиированных лиц, страхового брокера, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, а также страхового холдинга;
профессиональных участников рынка ценных бумаг и других организаций, осуществляющих лицензируемые виды деятельности на рынке ценных бумаг, а также их аффилиированных лиц;
добровольных накопительных пенсионных фондов, а также их аффилиированных лиц;
единого накопительного пенсионного фонда;
банковских холдингов и страховых групп, а также их аффилиированных лиц;
микрофинансовых организаций;
21) осуществляет в пределах полномочий, установленных законодательством Республики Казахстан, контроль за исполнением акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» законодательства Республики Казахстан, регулирующего деятельность финансовых организаций, за исключением нормативных правовых актов по вопросам пруденциального регулирования банков, банковских конгломератов и резервных требований, согласования руководящих работников, классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, требований, предъявляемых к порядку формирования системы управления рисками и внутреннего контроля;

15) өз құзыреті шеңберінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
16) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларымен мәміле жасауға келісім береді, келісім беруден бас тартады;
17) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қауымдастықтарынан, одақтарынан және бірлестіктерінен, мемлекеттік органдардан сақтандыру нарығының жай-күйіне экономикалық талдау дайындау үшін қажетті ақпарат алады;
18) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, актуарийге, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шараларды қолданады;
19) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда:
ірі қатысушының немесе сақтандыру холдингінің белгілері бар тұлғаларға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру холдингіне, сондай-ақ сақтандыру тобының құрамына кіретін заңды тұлғаларға;
ірі қатысушының белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларына мәжбүрлеу шараларын қолданады;
20) өзінің бақылау және қадағалау функцияларын қамтамасыз ету үшін:
банктерден, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларынан, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, оның ішінде ипотекалық ұйымдардан, кредиттік бюролардан;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан, олардың үлестес тұлғаларынан, сақтандыру брокерінен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысынан, сондай-ақ сақтандыру холдингінен;
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларынан және бағалы қағаздар нарығында лицензияланатын қызметтің түрлерін жүзеге асыратын басқа да ұйымдардан, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларынан;
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларынан;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан;
банк холдингтерінен және сақтандыру топтарынан, сондай-ақ олардың үлестес тұлғаларынан;
микроқаржы ұйымдарынан қажетті ақпарат алады;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өкілеттіктер шегінде «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының, банктерді, банк конгломераттарын пруденциялық реттеу және резервтік талаптар, басшы қызметкерлерді келісу, активтерді, шартты міндеттемелерді сыныптау және оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібіне қойылатын талаптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын орындауын бақылауды жүзеге асырады;

22) направляет своего представителя для участия в общем собрании акционеров банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем;
23) проверяет деятельность банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в том числе ипотечных организаций, кредитных бюро, и их филиалов, в том числе с привлечением государственных органов и иных организаций;
24) проверяет деятельность аффилиированных лиц банков, в том числе с привлечением государственных органов и иных организаций, исключительно в целях определения степени и характера их влияния на деятельность банков в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
25) взаимодействует и сотрудничает с центральными банками и иностранными органами, осуществляющими регулирование и надзор за деятельностью финансовых организаций и финансового рынка, по вопросам координации принимаемых мер в целях осуществления контроля и надзора финансового сектора, а также по иным вопросам, представляющим взаимный интерес;
26) регистрирует договоры о совместной деятельности, заключаемые страховой (перестраховочной) организацией, ведет реестры договоров залога собственного имущества, гарантий (поручительств) и иных обязательств страховой (перестраховочной) организации, не отражаемых в балансе;
27) проводит согласование учредительных документов банков, страховых (перестраховочных) организаций;
28) принимает решение об отстранении от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных:
в статье 20 Закона о банках и банковской деятельности, на основании достаточных данных для признания действий руководящего работника (работников) банка не соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан;
в статьях 3453-3 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» и статье 3-2 Закона Республики Казахстан от 3 июня 2003 года «О Фонде гарантирования страховых выплат», на основании достаточных данных для признания действий руководящего работника (работников) страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страхового холдинга и фонда гарантирования страховых выплат, а также должностного лица организации по формированию и ведению базы данных не соответствующим требованиям законодательства Республики Казахстан;
в статье 55 Закона о пенсионном обеспечении, на основании достаточных данных для признания действий руководящего работника (работников) единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан;
в статье 54 Закона о рынке ценных бумаг, на основании достаточных данных для признания действий руководящего работника (работников) заявителя (лицензиата), центрального депозитария, единого регистратора не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан;

22) банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельдің басқарушысы акционерлерінің жалпы жиналысына қатысу үшін өз өкілін жібереді;
23) банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, оның ішінде ипотекалық ұйымдардың, кредиттік бюроның және олардың филиалдарының қызметін тексереді, оның ішінде мемлекеттік органдарды және өзге де ұйымдарды тарта отырып тексереді;
24) банктердің үлестес тұлғаларының, банктердің қызметіне олардың ықпал ету дәрежесін және сипатын айқындау мақсатында Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес олардың қызметін тексереді, оның ішінде мемлекеттік органдарды және өзге де ұйымдарды тарта отырып тексереді;
25) қаржы секторына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру мақсатында қолданылатын шараларды үйлестіру мәселелері бойынша, сондай-ақ өзара мүддені білдіретін өзге де мәселелер бойынша орталық банктермен және қаржы ұйымдары мен қаржы нарығын реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын шетелдік органдармен өзара әрекет етеді және ынтымақтастық жасайды;
26) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасайтын бірлескен қызмет туралы шарттарды тіркейді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзінің мүлкін кепілге қою шарттарының, кепілдіктерінің (кепілдемелерінің) және баланста көрсетілмейтін өзге де міндеттемелерінің тізілімдерін жүргізеді;
27) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының құрылтай құжаттарын келісуді жүргізеді;
28) мыналарды:
банктің басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-қимылдарын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде, Банктер және банк қызметі туралы заңның 20-бабында;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының басшы қызметкерінің, сондай-ақ дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның лауазымды адамының іс-қимылдарын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде, «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 3453-3-баптарында және «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы» 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 3-2-бабында;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-қимылдарын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде, Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңның 55-бабында;
өтініш берушінің (лицензиаттың), орталық депозитарийдің, бірыңғай тіркеушінің басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-қимылдарын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 54-бабында көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету туралы шешім қабылдайды;

29) проводит проверки:
субъектов страховой деятельности, страховых брокеров, обособленных подразделений субъектов страховой деятельности и страховых брокеров;
единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов;
деятельности эмитентов, лицензиатов, центрального депозитария, саморегулируемых организаций и юридических лиц, осуществляющих профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг без лицензии в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
банковских и страховых холдингов и финансовых организаций, входящих в состав банковского конгломерата и страховой группы;
30) требует представления учредительных документов и иной информации прямыми или косвенными участниками банков, банковского холдинга, физическими и юридическими лицами в целях выявления крупных участников и банковских холдингов, аффилиированных лиц банковского холдинга (банковского конгломерата), а также финансовой отчетности и иной информации аффилиированными с банками лицами в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
31) согласовывает внутренние правила деятельности банковского омбудсмана;
32) в целях осуществления контрольных и надзорных функций вправе иметь своего представителя в банках, банковских холдингах, страховых (перестраховочных) организациях и страховых холдингах, управляющих инвестиционным портфелем;
33) осуществляет мероприятия по проведению реструктуризации организации, входящей в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющейся банком;
34) требует представления учредительных документов и иной информации прямыми или косвенными участниками страхового холдинга, физическими и юридическими лицами в целях выявления и определения круга аффилиированных лиц страховой группы;
35) ведет реестр:
выданных разрешений на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) или ликвидацию банка;
страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, филиалов и представительств страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, актуариев;
36) формирует Перечень выданных и отозванных разрешений:
на создание или приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации;
на создание или приобретение банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
на значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций;
37) запрашивает и получает от субъектов финансового рынка, государственных органов, организаций и граждан в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, информацию, необходимую для осуществления своих контрольных и надзорных функций, требует разъяснения по полученной информации;

29) мыналарға:
сақтандыру қызметінің субъектілеріне, сақтандыру брокерлеріне, сақтандыру қызметінің субъектілері мен сақтандыру брокерлерінің оқшауланған бөлімшелеріне;
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына;
эмитенттердің, лицензиаттардың, орталық депозитарийдің, өзін-өзі реттейтін ұйымдардың және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес бағалы қағаздар нарығында лицензиясыз кәсіби қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың қызметіне;
банк және сақтандыру холдингтеріне, банк конгломератының және сақтандыру тобының құрамына кіретін қаржы ұйымдарына тексерулер жүргізеді;
30) ірі қатысушыларды және банк холдингтерін, банк холдингінің (банк конгломератының) үлестес тұлғаларын анықтау мақсатында банктердің, банк холдингінің тікелей немесе жанама қатысушыларының, жеке және заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарын және өзге де ақпаратты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда банктермен үлестес тұлғалардың қаржылық есептілікті және өзге ақпаратты ұсынуын талап етеді;
31) банк омбудсманы қызметінің ішкі қағидаларын келіседі;
32) бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсатында банктерде, банк холдингтерінде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында және сақтандыру холдингтерінде, инвестициялық портфельді басқарушыларда өз өкілінің болуына құқылы;
33) бас ұйым ретінде банк конгломератына кіретін және банк болып табылмайтын ұйымға қайта құрылымдау жүргізу бойынша іс-шараларды жүзеге асырады;
34) сақтандыру тобының үлестес тұлғаларын анықтау және олардың аясын айқындау мақсатында сақтандыру холдингінің тікелей немесе жанама қатысушыларының, жеке және заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарын және өзге де ақпаратты табыс етуін талап етеді;
35) мыналардың:
банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға немесе банкті таратуға берілген рұқсаттардың;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің филиалдары мен өкілдіктерінің, актуарийлердің тізілімін жүргізеді;
36) мыналарды:
банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымды құруына немесе оны сатып алуына;
банктің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды құруына немесе оны сатып алуына;
банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына берілген және кері қайтарылған рұқсаттардың тізбесін қалыптастырады;
37) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда қаржы нарығының субъектілерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және азаматтардан өзінің бақылау мен қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сұратады және алады, алынған ақпарат бойынша түсіндірулерді талап етеді;

38) осуществляет аккредитацию оценщиков (независимых экспертов) для проведения оценки размера вреда, причиненного имуществу (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов) потерпевшего в результате эксплуатации транспортного средства, выдает (отказывает в выдаче), приостанавливает, возобновляет действие свидетельства об аккредитации;
39) осуществляет на консолидированной основе надзор за деятельностью страховой (перестраховочной) организации, аффилиированных с ней и ее учредителями лиц и организаций, участвующих в консорциумах и простых товариществах с участием страховых (перестраховочных) организаций;
40) проводит квалификационный экзамен актуариев;
41) ведет Государственный реестр эмиссионных ценных бумаг, электронный реестр лицензиара и реестр разрешений на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;
42) приостанавливает и возобновляет размещение негосударственных эмиссионных ценных бумаг и производных ценных бумаг, аннулирует выпуски негосударственных эмиссионных ценных бумаг и производных ценных бумаг;
43) признает деятельность на рынке ценных бумаг в качестве профессиональной;
44) ставит вопрос перед акционерами об отстранении руководящих работников субъектов рынка ценных бумаг, единого накопительного пенсионного фонда и добровольного накопительного пенсионного фонда в случае нарушения законодательства Республики Казахстан;
45) осуществляет контроль в целях недопущения манипулирования цен на ценные бумаги, в том числе производные ценные бумаги, заключением на рынке ценных бумаг сделок с использованием инсайдерской информации или информации, составляющей служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну;
46) участвует в работе органов организатора торгов, центрального депозитария и единого регистратора в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан;
47) обращается в суд в целях защиты прав и законных интересов держателей ценных бумаг;
48) осуществляет государственную регистрацию выпусков негосударственных ценных бумаг, в том числе производных ценных бумаг, присваивает им и государственным ценным бумагам национальные идентификационные номера, рассматривает отчеты об итогах размещения и  погашения эмиссионных ценных бумаг, в том числе производных ценных бумаг, утверждает такие отчеты либо отказывает в их утверждении;
49) выдает разрешение на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства;

38) көлік құралын пайдалану нәтижесінде зардап шегушінің мүлкіне (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) келтірілген зиянның мөлшеріне бағалау жүргізу үшін бағалаушыларды (тәуелсіз сарапшыларды) аккредиттеуді жүзеге асырады, аккредиттеу туралы куәлік береді (беруден бас тартады), қолданылуын тоқтата тұрады, қайта бастайды;
39) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, онымен және оның құрылтайшыларымен үлестес тұлғалардың және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары қатысуымен консорциумдарға және жай серіктестіктерге қатысатын ұйымдардың қызметіне шоғырландырылған негізде қадағалауды жүзеге асырады;
40) актуарийлердің біліктілік емтиханын жүргізеді;
41) Эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізілімін, лицензиардың электрондық тізілімін және бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар тізілімін жүргізеді;
42) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды және туынды бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұрады және қайта бастайды, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың және туынды бағалы қағаздардың шығарылымының күшін жояды;
43) бағалы қағаздар нарығындағы қызметті кәсіби деп таниды;
44) Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылған жағдайда акционерлердің алдында бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерін шеттету туралы мәселені қояды;
45) бағалы қағаздардың, оның ішінде туынды бағалы қағаздардың бағаларымен айла-шарғы жасауға, инсайдерлік ақпаратты немесе қызметтік, коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты пайдалана отырып бағалы қағаздар нарығында мәмілелер жасауға жол бермеу мақсатында бақылауды жүзеге асырады;
46) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен сауда-саттық ұйымдастырушы органдардың, орталық депозитарийдің және бірыңғай тіркеушінің жұмысына қатысады;
47) бағалы қағаздарды ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында сотқа жүгінеді;
48) мемлекеттік емес бағалы қағаздардың, оның ішінде туынды бағалы қағаздардың шығарылымдарын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады, оларға және мемлекеттік бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендіру нөмірлерін береді, эмиссиялық бағалы қағаздарды, оның ішінде туынды бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есептерді қарайды, осындай есептерді бекітеді не оларды бекітуден бас тартады;
49) шет мемлекеттің аумағында Қазақстан Республикасының резидент ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат береді;

50) признает акционерное общество публичной компанией и (или) отзывает статус публичной компании;
51) согласовывает:
внутренние правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами и свод правил единого регистратора;
изменения и дополнения в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда;
52) предусматривает меры по поддержанию крупным участником управляющего инвестиционным портфелем коэффициентов достаточности собственного капитала управляющего инвестиционным портфелем;
53) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, применяет к единому накопительному пенсионному фонду, добровольному накопительному пенсионному фонду ограниченные меры воздействия, санкции и иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
54) рассматривает в пределах своей компетенции проекты нормативных правовых актов, а также вносит предложения об их разработке;
55) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, применяет к субъектам рынка ценных бумаг, крупным участникам управляющего инвестиционным портфелем ограниченные меры воздействия, санкции и иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
56) осуществляет контроль за исполнением финансовыми организациями законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в части фиксирования, хранения и предоставления информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, а также за организацией внутреннего контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
57) осуществляет административное производство по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к компетенции Национального Банка Казахстана;
58) в случае нарушения банковскими и страховыми холдингами, а также организациями, входящими в состав банковского конгломерата и страховой группы, требований законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию, применяет к ним ограниченные меры воздействия, санкции, принудительные меры, а также иные меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
59) осуществляет контроль и надзор за банковскими и страховыми холдингами, входящими в состав банковского конгломерата и страховой группы;
60) взаимодействует с иностранными органами, осуществляющими регулирование и надзор за деятельностью родительской организации и ее трансграничных учреждений по вопросам координации принимаемых мер в рамках консолидированного надзора;

50) акционерлік қоғамды жария компания ретінде таниды және (немесе) жария компания мәртебесін кері қайтарып алады;
51) мыналарды:
қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асырудың ішкі қағидаларын және бірыңғай тіркеушінің қағидалар жинағын;
акционерлік инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерістер мен толықтыруларды келіседі;
52) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капитал жеткіліктілігі коэффициенттерін ұстап тұруы бойынша шараларды қарастырады;
53) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шараларды қолданады;
54) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қарайды, сондай-ақ оларды әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
55) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларына шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шараларды қолданады;
56) қаржы ұйымдарының қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар туралы ақпаратты тіркеу, сақтау және ұсыну бөлігінде Қазақстан Республикасының заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын орындауын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ішкі бақылауды ұйымдастыруын бақылауды жүзеге асырады;
57) қаралуы Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асырады;
58) банк және сақтандыру холдингтері, сондай-ақ банк конгломератының және сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдар өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда, оларға шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды, мәжбүрлеу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де шараларды қолданады;
59) банк конгломератының және сақтандыру тобының құрамына кіретін банк және сақтандыру холдингтерін бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
60) шоғырландырылған қадағалау шеңберінде қолданылатын шараларды үйлестіру мәселелері бойынша бас ұйымның және оның трансшекаралық мекемелерінің қызметін реттеуді және қадағалауды жүзеге асыратын шетелдік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;

61) ведет реестр банковских конгломератов и страховых групп, а также организаций, входящих в состав банковского конгломерата и страховой группы;
62) применяет меры воздействия в отношении микрофинансовых организаций в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
63) осуществляет контроль за соблюдением финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, инвестиционными фондами, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» требований законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международных стандартов финансовой отчетности;
64) осуществляет контроль и надзор за соблюдением финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, инвестиционными фондами, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» требований правил автоматизации ведения бухгалтерского учета;
65) осуществляет контроль за правильностью ведения учета пенсионных взносов и начислением инвестиционного дохода вкладчикам (получателям);
66) осуществляет контроль за соблюдением финансовыми организациями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями и акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» требований нормативных правовых актов по организационным мерам и программно-техническим средствам по защите информации от несанкционированного доступа, изменения и уничтожения;
67) осуществляет контроль за соблюдением финансовыми организациями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями и акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» требований нормативных правовых актов по использованию информационно-коммуникационных технологий в финансовой сфере;
68) осуществляет иные функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
20. Функции Национального Банка Казахстана по защите прав потребителей финансовых услуг:
1) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам предоставления финансовых услуг и услуг микрофинансовых организаций;
2) предоставляет правовую помощь потребителям финансовых услуг по вопросам защиты их прав;
3) выявляет нарушения прав потребителей финансовых услуг;
4) ведет реестр обращений потребителей финансовых услуг и результатов их рассмотрения, проводит анализ соответствующей статистической информации;

61) банк конгломераттарының және сақтандыру топтарының, сондай-ақ банк конгломератының және сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдардың тізілімін жүргізеді;
62) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес микроқаржы ұйымдарына қатысты ықпал ету шараларын қолданады;
63) қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
64) қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларының талаптарын сақтауын бақылауды және қадағалауды жүзеге асырады;
65) зейнетақы жарналарын есепке алудың дұрыс жүргізілуін және салымшыларға (алушыларға) инвестициялық кірістің дұрыс есептелуін бақылауды жүзеге асырады;
66) қаржы ұйымдарының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының және «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының ақпаратты рұқсат етілмеген қол жеткізуден, өзгертуден және жоюдан қорғау бойынша ұйымдастыру шаралары мен бағдарламалық-техникалық құралдар жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
67) қаржы ұйымдарының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының және «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының қаржы саласында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
68) Ұлттық Банкі туралы заңда, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
20. Қазақстан Ұлттық Банкінің қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі функциялары:
1) жеке және заңды тұлғалардың қаржылық қызметтер мен микроқаржы ұйымдарының қызметтер көрсетуі мәселелері бойынша өтініштерін қарайды;
2) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға олардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша құқықтық көмек көрсетеді;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын бұзушылықтарды анықтайды;
4) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар өтініштерінің және оларды қарау нәтижелерінің тізілімін жүргізеді, тиісті статистикалық ақпаратқа талдау жүргізеді;

5) ведет реестр нарушений финансовыми организациями и эмитентами ценных бумаг требований законодательства по защите прав потребителей финансовых услуг;
6) запрашивает и получает от физических и юридических лиц сведения, необходимые для обеспечения защиты прав потребителей финансовых услуг;
7) осуществляет контроль и проверки деятельности субъектов финансового рынка по соблюдению законодательно установленных требований при оказании финансовых услуг и раскрытии информации о финансовых услугах;
8) осуществляет надзор за качеством предоставляемых субъектами финансового рынка услуг и распространяемой ими информации о финансовых услугах;
9) утверждает перечень (виды) финансовых продуктов, требующих согласия Национального Банка Казахстана, для предложения финансовыми организациями потребителям финансовых услуг;
10) проводит мероприятия по повышению качества финансовых услуг;
11) выдает согласие для предложения финансовых продуктов финансовыми организациями потребителям финансовых услуг, а также микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям;
12) осуществляет мероприятия по повышению финансовой грамотности населения;
13) проводит обследование уровня финансовой грамотности населения;
14) осуществляет информационно-разъяснительную работу для потребителей финансовых услуг и финансовых организаций;
15) принимает участие в совершенствовании законодательства Республики Казахстан в части защиты прав потребителей финансовых услуг и по разработке мероприятий по повышению финансовой грамотности населения;
16) принимает участие в судебных разбирательствах по вопросам потребителей финансовых услуг;
17) осуществляет административное производство по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых отнесено к компетенции Национального Банка Казахстана, налагает на субъекты финансового рынка взыскания в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
18) применяет к субъектам финансового рынка ограниченные меры воздействия, санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, а также к микрофинансовым организациям ограниченные меры воздействия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
19) взаимодействует с государственными органами, общественными и иными организациями по вопросам защиты прав потребителей финансовых услуг и финансовой грамотности населения;
20) сотрудничает с международными и иностранными организациями по вопросам защиты прав потребителей финансовых услуг и финансовой грамотности населения;

5) қаржы ұйымдарының және бағалы қағаздар эмитенттерінің қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі заңнама талаптарын бұзушылықтарының тізілімін жүргізеді;
6) жеке және заңды тұлғалардан қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету үшін қажетті мәліметтерді сұратады және алады;
7) қаржылық қызметтер көрсету мен қаржылық қызметтер көрсету туралы ақпаратты жария ету кезінде заңнама тұрғысынан белгіленген талаптарды сақтау бойынша қаржы нарығы субъектілерінің қызметін бақылауды және тексеруді жүзеге асырады;
8) қаржы нарығының субъектілері ұсынатын қызметтердің және олар қаржылық көрсетілетін қызметтер туралы тарататын ақпараттың сапасын қадағалауды жүзеге асырады;
9) қаржы ұйымдарының қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға ұсынуы үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің келісімін талап ететін қаржы өнімдерінің тізбесін (түрлерін) бекітеді;
10) қаржылық көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру бойынша іс-шаралар өткізеді;
11) қаржы ұйымдарының қаржы өнімдерін қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарының микрокредиттерді оларды тұтынушыларға ұсынуына келісім береді;
12) халықтың қаржылық сауаттылығын арттыру бойынша іс-шараларды жүзеге асырады;
13) халықтың қаржылық сауаттылығы деңгейін зерттеуді жүргізеді;
14) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар мен қаржы ұйымдары үшін ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүзеге асырады;
15) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау бөлігінде және халықтың қаржылық сауаттылығын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіруге қатысады;
16) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың мәселелері бойынша сот талқылауларына қатысады;
17) қаралуы Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асырады, қаржы нарығының субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жазалар қолданады;
18) қаржы нарығының субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды, сондай-ақ микроқаржы ұйымдарына Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген шектеулі ықпал ету шараларын қолданады;
19) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және халықтың қаржылық сауаттылығы мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен, қоғамдық және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
20) қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау мен халықтың қаржылық сауаттылығы мәселелері бойынша халықаралық және шетелдік ұйымдармен ынтымақтастықта болады;

21) осуществляет иные функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, другими законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.»;
абзацы шестой и седьмой подпункта 7) пункта 21 изложить в следующей редакции:
«осуществлять прием и хранение аффинированного золота, других драгоценных металлов;
проводить операции по покупке, продаже, размещению на хранение и депонированию аффинированного золота и других драгоценных металлов на внутреннем и внешнем рынках, в том числе по покупке аффинированного золота в рамках реализации приоритетного права государства;»;
пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
«22. Национальный Банк Казахстана представляет собой единую централизованную структуру с вертикальной схемой подчинения.
Органами Национального Банка Казахстана являются Правление и Совет директоров (Директорат).
Высшим органом Национального Банка Казахстана является Правление.
Правление Национального Банка Казахстана утверждает:
1) правила о минимальных резервных требованиях, включая структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований, порядок резервирования;
2) правила установления официального курса национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам согласно перечню, определяемому Правлением Национального Банка Казахстана;
3) правила проведения Национальным Банком Казахстана операций с ценными бумагами;
4) правила обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
5) правила продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
6) правила ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Казахстана;
7) правила определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
8) правила учета, хранения, перевозки и инкассации банкнот, монет и ценностей;
9) правила замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты при изменении их дизайна (формы);
10) правила изъятия из денежного обращения наличных денежных знаков;
11) правила ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
12) по согласованию с соответствующими уполномоченными органами правила организации охраны и устройства помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;

21) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.»;
21-тармақтың 7) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«тазартылған алтынды, басқа да бағалы металдарды қабылдауды және сақтауды жүзеге асыруға;
ішкі және сыртқы нарықтарда тазартылған алтынды және басқа да бағалы металдарды сатып алу мен сату, сақтауға орналастыру және депозитке салу бойынша, оның ішінде мемлекеттің басым құқығын іске асыру шеңберінде тазартылған алтынды сатып алу бойынша операцияларды жүргізуге;»;
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Қазақстан Ұлттық Банкі тікелей бағыну схемасы бар біртұтас орталықтандырылған құрылымды білдіреді.
Басқарма мен Директорлар кеңесі (Директорат) Қазақстан Ұлттық Банкінің органдары болып табылады.
Басқарма Қазақстан Ұлттық Банкінің жоғары органы болып табылады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы:
1) банктердің есеп айырысу үшін қабылдайтын міндеттемелерінің құрылымын, ең төменгі резервтік талаптарды орындау шарттарын, резервке қою тәртібін қоса алғанда, ең төменгі резервтік талаптар туралы қағидаларды;
2) Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамын белгілеу қағидаларын;
3) Қазақстан Ұлттық Банкінің бағалы қағаздармен операциялар жүргізу қағидаларын;
4) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау қағидаларын;
5) Қазақстан Ұлттық Банкінің Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын сату және сатып алу қағидаларын;
6) Қазақстан Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларын;
7) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын;
8) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды есепке алу, сақтау, тасымалдау және инкассациялау қағидаларын;
9) ұлттық валютаның айналыстағы ақша белгілерінің дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру қағидаларын;
10) қолма-қол ақша белгілерін ақша айналысынан алу қағидаларын;
11) банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу қағидаларын;
12) тиісті уәкілетті органдармен келісу бойынша банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзетуді ұйымдастыру және оларды жайластыру жөніндегі қағидаларды;

13) требования к деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков, осуществляемой организациями, имеющими лицензию Национального Банка Казахстана на проведение операции по инкассации банкнот, монет и ценностей;
14) порядок и условия лицензирования деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей юридических лиц, не являющихся банками;
15) инструкцию по организации автомобильных инкассаторских перевозок в Республике Казахстан;
16) правила переводов денег в межбанковской системе переводов денег;
17) правила проведения операций в клиринговой системе Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан»;
18) правила функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Казахстана либо его дочерняя организация;
19) требования к организационным мерам и программно-техническим средствам, обеспечивающим доступ банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в платежные системы;
20) правила осуществления межбанковского клиринга в Республике Казахстан;
21) инструкцию по осуществлению безналичных платежей и переводов денег без открытия банковского счета;
22) инструкцию по оформлению, использованию и исполнению платежных поручений, платежных требований-поручений, инкассовых распоряжений;
23) правила осуществления безналичных платежей между клиентом и обслуживающим его банком;
24) правила применения чеков на территории Республики Казахстан;
25) правила проведения операций с документарными аккредитивами банками Республики Казахстан;
26) правила учета векселей банками второго уровня Республики Казахстан;
27) правила проведения операций с переводными и простыми векселями банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
28) инструкцию по выпуску и использованию платежных карточек;
29) правила осуществления платежей путем прямого дебетования банковского счета;
30) правила предоставления электронных банковских услуг при осуществлении банковских операций;
31) правила обмена электронными документами при осуществлении платежей и переводов денег в Республике Казахстан;
32) правила выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требования к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан;

13) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияны жүргізуге Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асыратын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды;
14) банк болып табылмайтын заңды тұлғалардың банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызметін лицензиялау тәртібін және талаптарын;
15) Қазақстан Республикасында автомобильмен инкассаторлық тасымалдауларды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
16) банкаралық ақша аудару жүйесіндегі ақша аударымдары қағидаларын;
17) «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының клиринг жүйесінде операциялар жүргізу қағидаларын;
18) операторы Қазақстан Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларын;
19) банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлем жүйелеріне кіруін қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды;
20) Қазақстан Республикасында банкаралық клирингті жүзеге асыру қағидаларын;
21) қолма-қол ақшасыз жасалатын төлемдерді және ақша аударымын банк шотын ашпастан жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты;
22) төлем тапсырмаларын, төлемдік талап-тапсырмаларды, инкассалық өкімдерді ресімдеу, пайдалану және орындау жөніндегі нұсқаулықты;
23) клиент пен оған қызмет көрсететін банктің арасында қолма-қол ақшасыз жасалатын төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын;
24) Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларын;
25) Қазақстан Республикасы банктерінің құжаттамалық аккредитивтермен операциялар жүргізу қағидаларын;
26) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің вексельдерді есепке алу қағидаларын;
27) екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың аударым және жай вексельдерімен операциялар жүргізу қағидаларын;
28) төлем карточкаларын шығару және пайдалану жөніндегі нұсқаулықты;
29) банктік шотты тікелей дебетке алу жолымен төлемдерді жүзеге асыру қағидаларын;
30) банк операцияларын жүзеге асырған кезде электрондық банктік қызмет көрсету қағидаларын;
31) Қазақстан Республикасында ақша төлемдері мен аударымдарын жүзеге асыру кезінде электрондық құжаттар алмасу қағидаларын;
32) электрондық ақшаны шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды;

33) правила, устанавливающие требования, предъявляемые к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технические требования к вексельной бумаге;
34) правила, устанавливающие порядок открытия, ведения и закрытия банковских счетов;
35) правила представления сведений по платежам и переводам денег, осуществленным через электронные терминалы и системы удаленного доступа, а также с использованием электронных денег;
36) правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними;
37) правила предоставления банковских займов Национальным Банком Казахстана банкам, в том числе в качестве заимодателя последней инстанции, а также юридическим лицам, открывшим банковские счета в Национальном Банке Казахстана;
38) правила установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Казахстана и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
39) правила установления корреспондентских отношений между банками, а также между банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
40) размеры лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
41) требования к содержанию выписки о движении денег по банковским счетам клиента;
42) правила, определяющие порядок отнесения финансовых организаций к числу системообразующих;
43) инструкцию о формах, сроках и порядке представления банками второго уровня отчетности по экспортным операциям с аффинированным золотом и серебром в слитках;
44) нормативные правовые акты, регулирующие деятельность финансового рынка и финансовых организаций, а также иных лиц в соответствии с Законом о Национальном Банке и иными законами Республики Казахстан;
45) нормативные правовые акты, регулирующие деятельность регионального финансового центра города Алматы;
46) правила установления пределов отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты;
47) правила организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан;
48) правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан;
49) правила осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан и получения резидентами учетных номеров контрактов по экспорту и импорту;

33) Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын немесе аумағына әкелінетін вексель қағазының қорғаныш дәрежелеріне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарды белгілейтін қағидаларды;
34) банк шоттарын ашу, жүргізу және жабу тәртібін белгілейтін қағидаларды;
35) электрондық терминалдар мен қашықтан қолжетімділік жүйелері арқылы, сондай-ақ электрондық ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырылған ақша төлемдері мен аударымдары жөніндегі мәліметтерді ұсыну қағидаларын;
36) экономика секторларының және төлемдер мақсаттарының кодтарын қолдану және оларға сәйкес төлемдер жөнінде мәліметтер ұсыну қағидаларын;
37) Қазақстан Ұлттық Банкінің банктерге, оның ішінде соңғы сатыдағы қарыз беруші ретінде, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде банк шоттарын ашқан заңды тұлғаларға банк қарыздарын беру қағидаларын;
38) Қазақстан Ұлттық Банкі мен банктердің, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың арасында корреспонденттік қатынастарды орнату қағидаларын;
39) банктер, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында корреспонденттік қатынастарды орнату қағидаларын;
40) банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша ақша төлемдері мен аударымдары лимитінің мөлшерлерін;
41) клиенттің банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірменің мазмұнына қойылатын талаптарды;
42) қаржы ұйымдарын жүйе құраушылар қатарына жатқызу тәртібін айқындайтын қағидаларды;
43) екінші деңгейдегі банктердің тазартылған құйма алтынмен және күміспен жүргізілетін экспорттық операциялар жөніндегі есептілікті ұсыну нысандары, мерзімдері мен тәртібі туралы нұсқаулықты;
44) Ұлттық Банкі туралы заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының, сондай-ақ өзге де тұлғалардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді;
45) Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді;
46) айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілеу қағидаларын;
47) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын;
48) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын;
49) Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру және резиденттердің экспорт және импорт бойынша келісімшарттардың есептік нөмірлерін алу қағидаларын;

50) правила осуществления мониторинга валютных операций нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан;
51) нормативные правовые акты по вопросам бухгалтерского учета, в том числе типовые планы счетов бухгалтерского учета, инструкции по ведению бухгалтерского учета, правила организации ведения бухгалтерского учета и правила автоматизации ведения бухгалтерского учета, обязательные для исполнения всеми финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и инвестиционными фондами;
52) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, стандарты финансовой отчетности по вопросам, не урегулированным международными стандартами финансовой отчетности, а также методические рекомендации к ним;
53) нормативные правовые акты по формам либо требованиям к формам, соответствующим международным стандартам финансовой отчетности, перечню, срокам и порядку представления финансовой отчетности финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и инвестиционными фондами;
54) нормативные правовые акты по перечню, порядку и срокам публикации финансовой отчетности акционерными обществами и финансовыми организациями;
55) учетную политику, типовой план счетов бухгалтерского учета и нормативные правовые акты Национального Банка Казахстана по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности Национального фонда Республики Казахстан;
56) по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, форму и содержание контрольного чека компьютерных систем, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций;
57) нормативные правовые акты по срокам составления аудиторского отчета финансовых организаций и его представления в Национальный Банк Казахстана;
58) совместно с уполномоченным государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности, порядок определения и применения рыночного курса обмена валют;
59) правила создания провизии (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;

50) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын резидент еместердің валюталық операцияларының мониторингін жүзеге асыру қағидаларын;
51) бухгалтерлік есеп мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде барлық қаржы ұйымдары, арнайы қаржы компаниялары, исламдық арнайы қаржы компаниялары, микроқаржы ұйымдары, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамы және инвестициялық қорлар орындауға міндетті бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын, бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі нұсқаулықты, бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын;
52) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында реттелмеген мәселелер бойынша қаржылық есептілік стандарттарын, сондай-ақ оларға әдістемелік ұсынымдарды;
53) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін нысандар не нысандарға қойылатын талаптар, қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының және инвестициялық қорлардың қаржылық есептіліктің тізбесі, оны ұсыну мерзімдері мен тәртібі жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
54) акционерлік қоғамдар мен қаржы ұйымдарының қаржылық есептіліктің тізбесі, оны жариялау тәртібі мен мерзімдері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
55) Қазақстан Ұлттық Банкінің есеп саясатын, бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарын және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігі мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін;
56) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша, банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын компьютерлік жүйелердің бақылау чегінің нысаны мен мазмұнын;
57) қаржы ұйымдарының аудиторлық есебін жасау және оны Қазақстан Ұлттық Банкіне ұсыну мерзімдері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
58) бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен бірлесе отырып, валюталардың нарықтық айырбастау бағамын айқындау және қолдану тәртібін;
59) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизияларды (резервтерді) құру қағидаларын;

60) правила определения стоимости залога и другого обеспечения по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
61) квалификационные требования к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию в области аудиторской деятельности и контролю за деятельностью аудиторских и профессиональных организаций;
62) нормативные правовые акты по сбору административных данных по вопросам валютного регулирования, формирования обзора финансового сектора от финансовых организаций, наличного денежного обращения, платежей и переводов денег, финансовой стабильности, регулирования, контроля и надзора финансовых организаций, в том числе инструкцию по представлению банками второго уровня, акционерным обществом «Банк Развития Казахстана» и ипотечными организациями в Национальный Банк Казахстана сведений для формирования обзора финансового сектора и инструкцию по осуществлению мониторинга источников спроса и предложения, а также направлений использования иностранной валюты на внутреннем валютном рынке;
63) по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, а также отчет о результатах доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, представляемый Правительству Республики Казахстан;
64) правила конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан;
65) правила выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан;
66) правила реализации приоритетного права государства на приобретение аффинированного золота для пополнения активов в драгоценных металлах;
67) правила назначения на должность и прекращения трудового договора со служащими Национального Банка Казахстана;
68) правила приобретения товаров, работ и услуг Национальным Банком Казахстана и юридическими лицами, в отношении которых он является учредителем (уполномоченным органом) либо акционером;
69) положение о подразделении внутреннего аудита, а также нормативные правовые акты, устанавливающие порядок организации и проведения внутреннего аудита в Национальном Банке Казахстана;
70) инструкцию о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Казахстана банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;

60) салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсімдерін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша, кепіл мен басқа қамтамасыз етудің құнын айқындау қағидаларын;
61) аудиторлық қызмет саласындағы реттеу және аудиторлық ұйымдар мен кәсіптік ұйымдардың қызметін бақылау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша, аудиторлық ұйымдарға Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына қаржы құралдарын кіргізу үшін қойылатын біліктілік талаптарын;
62) валюталық реттеу, қаржы ұйымдарынан қаржы секторына шолуды қалыптастыру, қолма-қол ақша айналысы, ақша төлемдері мен аударымдары, қаржылық тұрақтылық, қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша әкімшілік деректерді жинау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің, «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкіне қаржы секторына шолуды қалыптастыруға арналған мәліметтерді беру жөніндегі нұсқаулықты және сұраныс пен ұсыныс көздеріне, сондай-ақ ішкі валюта нарығында шетел валютасын пайдалану бағыттарына мониторингті жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты;
63) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару нәтижелері туралы есепті;
64) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін конвертациялау және реконвертациялау қағидаларын;
65) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау қағидаларын;
66) бағалы металдардағы активтерді толықтыру үшін мемлекеттің тазартылған алтын сатып алуға басым құқығын іске асыру қағидаларын;
67) Қазақстан Ұлттық Банкінің қызметшілерін лауазымға тағайындау және олармен еңбек шартын тоқтату қағидаларын;
68) Қазақстан Ұлттық Банкінің және ол құрылтайшысы (уәкілетті органы) не акционері болып табылатын заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын;
69) ішкі аудит бөлімшесі туралы ережені, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде ішкі аудитті ұйымдастыру және өткізу тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді;
70) Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік сәйкестендіру кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға кодтарды және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың филиалдарына кодтарды беру және жою, олардың құрылымы, Банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты;

71) перечень обязательных условий договора банковского займа;
72) порядок ведения банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, документации по кредитованию и перечень необходимых документов;
73) порядок применения (установления) режима консервации банков;
74) порядок консервации банков второго уровня и осуществлении временной администрацией по управлению банком (временным управляющим банка) операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам);
75) порядок осуществления профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, подлежащей лицензированию;
76) условия и порядок выдачи лицензий для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан;
77) требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи;
78) условия и порядок выдачи разрешения на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства, представления уведомления о выпуске депозитарных расписок или иных ценных бумаг, базовым активом которых являются эмиссионные ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, а также отчета об итогах их размещения;
79) условия и порядок выпуска, обращения и погашения негосударственных ценных бумаг, производных ценных бумаг и их государственной регистрации, рассмотрения отчетов об итогах размещения и погашения негосударственных эмиссионных ценных бумаг и производных ценных бумаг, а также их аннулирования, в том числе государственной регистрации эмиссионных ценных бумаг нерезидентов Республики Казахстан и международных организаций, подлежащих выпуску и размещению на территории Республики Казахстан;
80) порядок признания акционерного общества публичной компанией и отзыва у него статуса публичной компании;
81) минимальный размер уставного капитала заявителя (лицензиата) на рынке ценных бумаг;
82) порядок заключения и типовую форму договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
83) порядок осуществления учета и оценки пенсионных активов;
84) порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда;

71) банктік қарыз шартының міндетті талаптарының тізбесін;
72) банктердің, банк операцияларын жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кредиттеу жөніндегі құжаттаманы жүргізу тәртібін және қажетті құжаттардың тізбесін;
73) банктерді консервациялау режимін қолдану (белгілеу) тәртібін;
74) екінші деңгейдегі банктерді консервациялау және банкті басқару жөніндегі уақытша әкімшіліктің (банктің уақытша басқарушысының) банк активтерінің және жеке және (немесе) заңды тұлғалар алдындағы міндеттемелерінің бір бөлігін не оны толық мөлшерде бір мезгілде басқа банкке (банктерге) беруді жүзеге асыру тәртібін;
75) бағалы қағаздар нарығында лицензиялануға жататын кәсіби қызметті жүзеге асыру тәртібін;
76) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру үшін лицензияларды берудің талаптары мен тәртібін;
77) эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін (жіберілген) бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды;
78) Қазақстан Республикасының резидент ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат беру, депозитарлық қолхаттарды немесе базалық активі Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын өзге де бағалы қағаздарды шығару туралы хабарламаны, сондай-ақ оларды орналастыру қорытындылары туралы есепті ұсыну талаптары мен тәртібін;
79) мемлекеттік емес бағалы қағаздарды, туынды бағалы қағаздарды шығарудың, айналысқа жіберудің және өтеудің және оларды мемлекеттік тіркеудің, мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды және туынды бағалы қағаздарды орналастыру және өтеу қорытындылары туралы есептерді қараудың, сондай-ақ олардың күшін жоюдың, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент еместерінің және халықаралық ұйымдардың Қазақстан Республикасының аумағында шығарылуға және орналастыруға жататын эмиссиялық бағалы қағаздарын мемлекеттік тіркеудің талаптары мен тәртібін;
80) акционерлік компанияны жария компания деп тану және одан жария компания мәртебесін кері қайтарып алу тәртібін;
81) бағалы қағаздар нарығындағы өтініш берушінің (лицензиаттың) жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін;
82) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасасу тәртібін және оның үлгі нысанын;
83) зейнетақы активтерін есепке алуды және бағалауды жүзеге асыру тәртібін;
84) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін;

85) порядок осуществления доверительного управления акциями управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, а также действий Национального Банка Казахстана либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления;
86) перечень, формы, сроки и порядок представления отчетности (за исключением финансовой отчетности) микрофинансовыми организациями, финансовыми организациями и их аффилиированными лицами, в том числе банковскими конгломератами и страховыми группами;
87) порядок представления и формы отчетности крупными участниками банков, банковскими холдингами, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, страховыми холдингами, крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем;
88) порядок исполнения представителем держателей облигаций своих функций и обязанностей, досрочного прекращения его полномочий, а также требований к содержанию договора о представлении интересов держателей облигаций, заключаемого между эмитентом и представителем держателей облигаций;
89) перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов;
90) правила открытия, ведения и закрытия банками металлических счетов;
91) инвестиционную декларацию единого накопительного пенсионного фонда, а также изменения и дополнения к ней;
92) правила выбора управляющих инвестиционным портфелем, осуществляющих деятельность на основании лицензии Национального Банка Казахстана, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
93) правила выбора зарубежных организаций, управляющих пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, включая требования к ним, при поручении им совершать действия, необходимые для управления пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда;
94) порядок осуществления деятельности центрального депозитария;
95) порядок передачи организациями, обладающими лицензиями на осуществление деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, единому регистратору сведений и документов, составляющих системы реестров держателей ценных бумаг эмитентов;
96) порядок осуществления деятельности платежного агента на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан;
97) требования к системе управления рисками клиринговой организации, условиям и порядку мониторинга, контроля и управления рисками в клиринговой организации;

85) инвестициялық портфельді басқарушысының ірі қатысушысына не ірі қатысушысының белгілері бар тұлғаға тиесілі инвестициялық портфельді басқарушысының акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінің не ұлттық басқарушы холдингтің сенімгерлік басқару кезеңінде іс-әрекеттерді жүзеге асыру тәртібін;
86) микроқаржы ұйымдары, қаржы ұйымдары және олардың үлестес тұлғалары, оның ішінде банк конгломераттары және сақтандыру топтары есептілігінің (қаржылық есептілікті қоспағанда) тізбесін, нысанын, ұсыну мерзімдері мен тәртібін;
87) банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушысының ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну тәртібі мен нысанын;
88) облигацияларды ұстаушылар өкілінің өз функциялары мен міндеттерін орындау, оның өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтату тәртібін, сондай-ақ эмитент пен облигациялар ұстаушылар өкілі арасында жасалатын, облигацияларды ұстаушылардың мүдделерін білдіру туралы шарттың мазмұнына қойылатын талаптарды;
89) білікті инвесторлар қаражаты есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін;
90) банктердің металл шоттарды ашу, жүргізу және жабу қағидаларын;
91) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясын, сондай-ақ оған өзгерістер мен толықтыруларды;
92) өздеріне бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдарды жасау тапсырылған кезде қойылатын талаптарды қоса алғанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің лицензиясы негізінде қызметті жүзеге асыратын инвестициялық портфельді басқарушыларды таңдау қағидаларын;
93) өздеріне бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-қимылдарды жасау тапсырылған кезде қойылатын талаптарды қоса алғанда, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаратын шетелдік ұйымдарды таңдау қағидаларын;
94) орталық депозитарий қызметін жүзеге асыру тәртібін;
95) бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардың бірыңғай тіркеушіге эмитенттердің бағалы қағаздарын ұстаушылардың тізілімдері жүйесін құрайтын мәліметтер мен құжаттарды беру тәртібін;
96) Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар нарығында төлем агентінің қызметін жүзеге асыру тәртібін;
97) клиринг ұйымының тәуекелдерді басқару жүйесіне, клиринг ұйымындағы мониторингтің талаптары мен тәртібіне, тәуекелдерді бақылау мен басқару жүйесіне қойылатын талаптарды;

98) порядок осуществления трансфер-агентской деятельности на рынке ценных бумаг;
99) порядок применения мер раннего реагирования и методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;
100) порядок направления уведомления о намерении приобретения на вторичном рынке ценных бумаг тридцати или более процентов голосующих акций общества либо иного количества голосующих акций, в результате приобретения которого лицу самостоятельно или совместно с его аффилиированными лицами будет принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества;
101) порядок исчисления, условий действия плавающей ставки вознаграждения по договорам банковского займа;
102) порядок совершения банком или банковским холдингом сделок с собственными облигациями и облигациями, выпущенными дочерними организациями данного банка или банковского холдинга, обязательства по которым гарантированы банком или банковским холдингом;
103) порядок осуществления доверительного управления акциями банка, принадлежащими крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка либо банковского холдинга, а также действий Национального Банка Казахстана либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления;
104) порядок применения мер раннего реагирования и методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка;
105) порядок применения мер раннего реагирования и методику определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банковского конгломерата;
106) требования к внутренней политике по оплате труда, начислению денежных вознаграждений, а также других видов материального поощрения руководящих работников банков, страховых (перестраховочных) организаций и формы отчетности о доходах, выплаченных всем руководящим работникам банков, страховых (перестраховочных) организаций;
107) порядок выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия;
108) порядок осуществления доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации, принадлежащими крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, а также действий Национального Банка Казахстана либо национального управляющего холдинга в период доверительного управления;

98) бағалы қағаздар нарығында трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыру тәртібін;
99) ерте ден қою шараларын қолдану тәртібін және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;
100) бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз және одан астам пайызын не сатып алу нәтижесінде тұлғаның өзіне немесе өзінің үлестес тұлғаларымен бірлесіп қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан астам пайызы тиесілі болатын дауыс беретін акцияларының өзге де санын сатып алу ниеті туралы хабарлама жіберу тәртібін;
101) банктік қарыз шарттары бойынша құбылмалы сыйақы мөлшерлемесін есептеу тәртібін, қолдану талаптарын;
102) банктің немесе банк холдингінің меншікті облигацияларымен және осы банктің немесе банк холдингінің еншілес ұйымдары шығарған, банк немесе банк холдингі міндеттемелері бойынша кепілдік берген облигациялармен мәмілелерді жасау тәртібін;
103) банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің ірі қатысушысының не банк холдингінің белгілері бар тұлғаға тиесілі банктің акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ Ұлттық Банктің не ұлттық басқарушы холдингтің сенімгерлік басқару кезеңінде іс-қимылдарды жүзеге асыру тәртібін;
104) ерте ден қою шараларын қолдану тәртібін және банктің қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;
105) ерте ден қою шараларын қолдану тәртібін және банк конгломератының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;
106) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының басшы қызметкерлеріне еңбекақы төлеу, ақшалай сыйақыларды, сондай-ақ материалдық көтермелеудің басқа түрлерін есептеу бойынша ішкі саясатқа қойылатын талаптарды және банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының барлық басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есептілік нысандарын;
107) банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушысының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, кері қайтарып алу тәртібін, аталған келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды;
108) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, сақтандыру холдингінің белгілері бар тұлғаға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінің не ұлттық басқарушы холдингтің сенімгерлік басқару кезеңінде іс-қимылдарды жүзеге асыру тәртібін;

109) порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, страховой группы;
110) порядок осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг;
111) порядок выдачи согласия Национального Банка Казахстана для предложения финансовых продуктов финансовыми организациями потребителям финансовых услуг, а также микрокредитов микрофинансовыми организациями их потребителям;
112) перечень (виды) финансовых продуктов, требующих согласия Национального Банка Казахстана, для предложения финансовыми организациями потребителям финансовых услуг;
113) нормативные правовые акты по вопросам организационных мер и использования программно-технических средств, обеспечивающих защиту информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в финансовых организациях, исламских специальных финансовых компаниях, микрофинансовых организациях и акционерном обществе «Банк Развития Казахстана» от несанкционированного доступа, изменения и уничтожения;
114) нормативные правовые акты по вопросам использования информационно-коммуникационных технологий в финансовых организациях, исламских специальных финансовых компаниях, микрофинансовых организациях и акционерном обществе «Банк Развития Казахстана»;
115) иные нормативные правовые акты Национального Банка Казахстана в соответствии с Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
23. Правление Национального Банка Казахстана:
1) одобряет государственную денежно-кредитную политику;
2) устанавливает официальную ставку рефинансирования;
3) устанавливает нормативы минимальных резервных требований;
4) принимает решения об изготовлении и выпуске в обращение банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, в том числе по заказам других стран, замене банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна или формы, а также устанавливает порядок обмена ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан;
5) определяет номинальную стоимость и дизайн банкнот и монет на основе утвержденной Президентом Республики Казахстан концепции;
6) определяет тематику выпуска, тираж изготовления, сплав, сроки и дату выпуска коллекционных и инвестиционных монет;
7) устанавливает пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты;

109) ерте ден қою шараларын қолдану тәртібін және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды айқындау әдістемесін;
110) бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру тәртібін;
111) қаржы ұйымдары қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға қаржы өнімдерін, сондай-ақ микроқаржы ұйымдары тұтынушыларға микрокредиттерді ұсыну үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің келісім беруінің тәртібін;
112) қаржы ұйымдарының қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға ұсыну үшін Қазақстан Ұлттық Банкінің келісімін талап ететін қаржы өнімдерінің тізбесін (түрлерін);
113) қаржы ұйымдарында, исламдық арнайы қаржы компанияларында, микроқаржы ұйымдарында және «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамында рұқсатсыз кіруден, ақпаратты өзгертуден және жоюдан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттың қорғалуын қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық шаралар мен бағдарламалық-техникалық құралдардың пайдаланылуы мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
114) қаржы ұйымдарында, исламдық арнайы қаржы компанияларында, микроқаржы ұйымдарында және «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді;
115) Ұлттық Банк туралы заңға, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де нормативтік құқықтық актілерін бекітеді.
23. Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы:
1) мемлекеттік ақша-кредит саясатын мақұлдайды;
2) қайта қаржыландырудың ресми мөлшерлемесін белгілейді;
3) ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін белгілейді;
4) Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын жасау және айналысқа шығару, оның ішінде басқа елдердің тапсырыстары бойынша жасау және айналысқа шығару, Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының дизайны немесе нысаны өзгерген кезде оларды ауыстыру туралы шешімдер қабылдайды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау тәртібін белгілейді;
5) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен тұжырымдаманың негізінде банкноттар мен монеталардың номиналдық құны мен дизайнын айқындайды;
6) коллекциялық және инвестициялық монеталарды шығару тақырыбын, жасау таралымын, қорытпасын, шығару мерзімдері мен күнін айқындайды;
7) айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілейді;

8) устанавливает размер и порядок формирования уставного капитала для уполномоченных организаций;
9) определяет основные принципы управления активами в иностранной валюте и драгоценных металлах, включая их структуру;
10) определяет деятельность, относящуюся к монетарной;
11) определяет категории юридических лиц, обслуживаемых Национальным Банком Казахстана;
12) рассматривает, принимает и представляет на утверждение Президента Республики Казахстан годовой отчет о работе Национального Банка Казахстана;
13) рассматривает, одобряет и представляет на утверждение Президенту Республики Казахстан структуру, общую штатную численность, систему оплаты труда Национального Банка Казахстана и Положение, а также изменения и дополнения в них;
14) утверждает бюджет (смету расходов) Национального Банка Казахстана;
15) рассматривает и утверждает годовую консолидированную финансовую отчетность Национального Банка Казахстана;
16) утверждает условия труда, его оплаты, социально-бытового обеспечения, повышения квалификации и переподготовки работников Национального Банка Казахстана, его филиалов, представительств и организаций;
17) определяет должностное лицо на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка Казахстана, в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан (полномочный представитель);
18) определяет порядок применения к финансовым и иным организациям ограниченных мер воздействия, санкций и иных мер, предусмотренных законами Республики Казахстан, в случае нарушения ими требований законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в его компетенцию;
19) рассматривает вопрос о предоставлении займа банкам в качестве заимодателя последней инстанции, а также владельцам банковских счетов, открытых в Национальном Банке Казахстана, на срок не более одного года под обеспечение высоколиквидными, безрисковыми ценными бумагами и другими активами как в национальной, так и иностранной валютах;
20) принимает решения о создании и участии в деятельности организаций, в том числе способствующих осуществлению Национальным Банком Казахстана возложенных на него функций и (или) являющихся частью инфраструктуры финансового рынка, а также о создании и финансировании стабилизационного банка;
21) дает согласие на увеличение либо уменьшение уставного капитала акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью Национального Банка Казахстана, а также на приобретение либо отчуждение акций акционерных обществ, долей участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью; принимает решение об участии Национального Банка Казахстана в международных и иных организациях;

8) уәкілетті ұйымдар үшін жарғылық капиталды қалыптастыру мөлшері мен тәртібін белгілейді;
9) құрылымын қоса алғанда, шетел валютасындағы және бағалы металдардағы активтерді басқарудың негізгі қағидаттарын айқындайды;
10) монетарлық қызметке жататын қызметті айқындайды;
11) Қазақстан Ұлттық Банкі қызмет көрсететін заңды тұлғалардың санаттарын айқындайды;
12) Қазақстан Ұлттық Банкінің жұмысы туралы жылдық есепті қарайды, қабылдайды және Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне ұсынады;
13) Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымын, жалпы штат санын, еңбекақы төлеу жүйесін және Ережені, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтыруларды қарайды, мақұлдайды және Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне ұсынады;
14) Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджетін (шығыстар сметасын) бекітеді;
15) Қазақстан Ұлттық Банкінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігін қарайды және бекітеді;
16) Қазақстан Ұлттық Банкі, оның филиалдары, өкілдіктері мен ұйымдары қызметкерлерінің еңбек, еңбекке ақы төлеу, әлеуметтік-тұрмыстық қамсыздандырылу, біліктіліктерін арттыру және қайта даярлау шарттарын бекітеді;
17) өкілеттіктеріне Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару бойынша жедел шешімдер қабылдау кіретін Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейдегі лауазымды адамды (өкілетті өкіл) айқындайды;
18) қаржы және өзге де ұйымдарға, олар Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда, өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шектеулі ықпал ету шараларын, санкцияларды және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды қолдану тәртібін айқындайды;
19) соңғы сатыдағы қарыз беруші ретінде банктерге, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінде ашылған банк шоттарының иелеріне өтімділігі жоғары, тәуекелсіз бағалы қағаздармен және басқа да активтермен қамтамасыз етілген қарызды ұлттық және сол сияқты шетел валюталарымен бір жылдан аспайтын мерзімге беру туралы мәселені қарайды;
20) Қазақстан Ұлттық Банкіне жүктелген функцияларды жүзеге асыруға ықпал ететін және (немесе) қаржы нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын ұйымдарды құру және олардың қызметіне қатысу, сондай-ақ тұрақтандыру банкін құру және қаржыландыру туралы шешімдер қабылдайды;
21) Қазақстан Ұлттық Банкінің акционерлік қоғамдарының және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерінің жарғылық капиталын ұлғайтуға не азайтуға, сондай-ақ акционерлік қоғамдардың акцияларын, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталына қатысу үлестерін сатып алуға не иеліктен шығаруға келісім береді; Қазақстан Ұлттық Банкінің халықаралық және өзге де ұйымдарға қатысуы туралы шешім қабылдайды;

22) принимает решение о создании консультативно-совещательных органов Национального Банка Казахстана;
23) утверждает среднесрочный план аудиторских проверок и годовой отчет подразделения внутреннего аудита;
24) определяет условия реструктуризации задолженности банков и других организаций перед Национальным Банком Казахстана по кредитам, предоставленным Национальным Банком Казахстана;
25) устанавливает размер нераспределенного чистого дохода, направляемого на формирование уставного и (или) резервного капиталов;
26) устанавливает лимит доли акций (долей участия в уставном капитале) родительской организации банковского конгломерата, банка или банковского холдинга, принадлежащих дочерним организациям банка либо банковского холдинга, организациям, в которых банк либо банковский холдинг имеют значительное участие в капитале;
27) определяет минимальный уровень кредитного рейтинга эмитентов ценных бумаг;
28) выдает, отказывает в выдаче либо отзывает разрешения на:
открытие банков;
создание страховых (перестраховочных) организаций;
создание и приобретение банками и (или) банковскими холдингами дочерней организации;
создание или приобретение банками дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций;
создание или приобретение страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми холдингами дочерней организации;
значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капитале организаций;
29) выдает, отказывает в выдаче разрешения на:
добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) банков (банковских холдингов) или добровольную ликвидацию банков;
добровольную реорганизацию (слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование) страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов) или добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций;
добровольную реорганизацию или добровольную ликвидацию добровольного накопительного пенсионного фонда;
добровольную реорганизацию или ликвидацию исламской специальной финансовой компании;
30) принимает решение о выдаче, отказе в выдаче и отзыве согласия на:
приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга;
приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга;
приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;
31) принимает решение о приостановлении, возобновлении действия либо лишении лицензии на:
проведение банковских, а также иных установленных Законом о банках и банковской деятельности операций;
право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и деятельности страхового брокера, актуарной деятельности на страховом рынке;
осуществление деятельности добровольных накопительных пенсионных фондов по управлению инвестиционным портфелем с правом привлечения добровольных пенсионных взносов;
осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;
осуществление деятельности кредитного бюро, за исключением деятельности кредитного бюро с государственным участием;

22) Қазақстан Ұлттық Банкінің консультативтік-кеңесші органдарын құру туралы шешім қабылдайды;
23) аудиторлық тексерулердің орта мерзімді жоспарын және ішкі аудит бөлімшесінің жылдық есебін бекітеді;
24) Қазақстан Ұлттық Банкі берген кредиттер бойынша банктердің және басқа ұйымдардың Қазақстан Ұлттық Банкі алдындағы берешегін қайта құрылымдау талаптарын айқындайды;
25) жарғылық және (немесе) резервтік капиталдарды қалыптастыруға жіберілетін, бөлінбеген таза кірістің мөлшерін белгілейді;
26) банктің не банк холдингінің еншілес ұйымдарына, капиталына банктің не банк холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдарға тиесілі, банк конгломераты, банк немесе банк холдингі бас ұйымының акциялары үлесінің (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) лимитін белгілейді;
27) бағалы қағаздар эмитенттерінің кредиттік рейтингісінің ең төменгі деңгейін айқындайды;
28) мыналарға:
банктерді ашуға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға, банктердің және (немесе) банк холдингтерінің еншілес ұйымды құруына және сатып алуына;
банктердің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды құруына немесе сатып алуына;
банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымды құруына немесе сатып алуына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат береді, беруден бас тартады не рұқсатты кері қайтарып алады;
29) мыналарға:
банктерді (банк холдингтерін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға (біріктіру, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта құру) немесе банктерді ерікті түрде таратуға;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын (сақтандыру холдингтерін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға (біріктіру, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта құру) немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті түрде таратуға;
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға немесе ерікті түрде таратуға;
исламдық арнайы қаржы компаниясын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға немесе таратуға рұқсат береді, беруден бас тартады;
30) мыналарға:
банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуге;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге;
инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, беруден бас тарту не келісімді кері қайтарып алу туралы шешім қабылдайды;
31) мыналарға:
банктік, сондай-ақ Банктер және банк қызметі туралы заңда белгіленген өзге де операцияларды жүргізуге;
сақтандыру нарығында сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін және сақтандыру брокерінің қызметін, актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына;
ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ерікті зейнетақы жарналарын тарту құқығымен инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметін жүзеге асыруға;
бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға;
мемлекет қатысатын кредиттік бюроның қызметін қоспағанда, кредиттік бюроның қызметін жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру, қайта бастау не лицензиядан айыру туралы шешім қабылдайды;

32) принимает решение о введении консервации банков, страховых (перестраховочных) организаций, а также назначении временной администрации (временного управляющего) банка (банком), страховой (перестраховочной) организации (организацией);
33) принимает решение по вопросу о (об):
принудительном выкупе в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан и на условиях обязательной последующей незамедлительной реализации новым инвесторам акций банков, имеющих отрицательный размер собственного капитала, по согласованию с Правительством Республики Казахстан;
учреждении доверительного управления акциями банка, принадлежащими крупному участнику банка, банковскому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника банка, банковского холдинга;
принудительном выкупе акций страховых (перестраховочных) организаций у их акционеров и реализации этих акций новому инвестору, пожелавшему их приобрести на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования, в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами;
учреждении доверительного управления акциями страховой (перестраховочной) организации, принадлежащими крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу либо лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга;
учреждении доверительного управления акциями управляющего инвестиционным портфелем, принадлежащими крупному участнику либо лицу, обладающему признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;
34) в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан в случае, если примененные меры не привели к улучшению финансового состояния банка, по согласованию с Правительством Республики Казахстан:
принимает решение о приобретении Правительством Республики Казахстан либо национальным управляющим холдингом объявленных акций банка в размере, необходимом для улучшения его финансового состояния и выполнения банком пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов, в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан;
при наличии у банка отрицательного размера капитала осуществляет принудительный выкуп акций банка с условием их обязательной последующей незамедлительной реализации по цене приобретения новому инвестору, гарантирующему необходимое улучшение финансового положения банка;

32) банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының консервациясын енгізу, сондай-ақ банктің (банкті), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (ұйымын) уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау туралы шешім қабылдайды;
33) мыналар:
Қазақстан Республикасы Үкіметімен келісу бойынша, банк кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында және меншікті капиталының теріс мөлшері бар банктердің акцияларын жаңа инвесторларға міндетті түрде кейіннен дереу өткізу талабымен банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу;
банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне не банктің ірі қатысушысының, банк холдингінің белгілері бар тұлғаға тиесілі банк акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау;
сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептелген активтердің құны мен міндеттемелер арасында теріс айырма анықталған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының акционерлерінен акцияларды мәжбүрлеп сатып алу және осы акцияларды сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша барлық міндеттемелерді орындауға кепілдік беретін талаптармен сатып алуға ниет білдірген жаңа инвесторға өткізу;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына, сақтандыру холдингіне не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, сақтандыру холдингінің белгілері бар тұлғаға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау;
ірі қатысушыға не инвестициялық портфелді басқарушының ірі қатысушысының белгілері бар тұлғаға тиесілі инвестициялық портфелді басқарушының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы мәселе бойынша шешім қабылдайды;
34) егер қолданылған шаралар банктің қаржылық жай-күйін жақсартуға әкелмеген жағдайда, банк кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісе отырып:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген тәртіппен, банктің қаржылық жай-күйін жақсарту және банктің пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді орындауы үшін қажетті мөлшерде жариялаған акцияларын Қазақстан Республикасы Үкіметінің не ұлттық басқарушы холдингтің сатып алуы туралы шешім қабылдайды;
банкте капиталдың теріс мөлшері болған кезде банктің қаржылық жай-күйін қажетінше жақсартуға кепілдік беретін жаңа инвесторға сатып алу бағасы бойынша міндетті түрде кейіннен дереу өткізу талабымен банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алуды жүзеге асырады;

35) принимает решение о принудительном выкупе акций страховых (перестраховочных) организаций у их акционеров и реализации этих акций новому инвестору, пожелавшему их приобрести, на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования, в случае установления отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами;
36) принимает решение о признании активов финансового рынка ценными бумагами;
37) ежегодно утверждает величину комиссионного вознаграждения единого накопительного пенсионного фонда;
38) определяет зарубежных кастодианов, в которых открываются счета Национального Банка Казахстана для учета и хранения пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда;
39) принимает решения по вопросам, отнесенным законодательством Республики Казахстан и уставом единого накопительного пенсионного фонда к компетенции общего собрания акционеров (единственного акционера) единого накопительного пенсионного фонда;
40) осуществляет иные функции и полномочия, предусмотренные Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Правление Национального Банка Казахстана вправе рассмотреть и принять решение по любому вопросу, входящему в компетенцию Национального Банка Казахстана.
Заседания Правления Национального Банка Казахстана проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Заседания Правления ведет Председатель Национального Банка Казахстана, а в случае его отсутствия - лицо, его замещающее.
Порядок работы Правления Национального Банка Казахстана определяется его регламентом.»;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
«25. Совет директоров по вопросам, отнесенным к его компетенции, принимает постановления. Порядок работы Совета директоров определяется его регламентом.
Полномочия Совета директоров Национального Банка Казахстана:
1) на основании утвержденной Президентом Республики Казахстан структуры Национального Банка Казахстана утверждает структуру подразделений центрального аппарата, филиалов и представительств Национального Банка Казахстана, а также уставы организаций Национального Банка Казахстана;
2) заслушивает отчеты о проделанной работе подразделений центрального аппарата, филиалов и представительств Национального Банка Казахстана, за исключением отчетов подразделений внутреннего аудита и обеспечения внутренней безопасности;
3) определяет структуру годовой консолидированной финансовой отчетности Национального Банка Казахстана;

35) сапасы және өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептелген активтердің құны мен міндеттемелер арасында теріс айырма анықталған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының акционерлерінен акцияларды мәжбүрлеп сатып алу және сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары жөніндегі барлық міндеттемелерді орындауға кепілдік беретін талаптармен сатып алуға ниет білдірген жаңа инвесторға осы акцияларды өткізу туралы шешім қабылдайды;
36) қаржы нарығының активтерін бағалы қағаздар ретінде тану туралы шешім қабылдайды;
37) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының комиссиялық сыйақы шамасын жыл сайын бекітеді;
38) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін есепке алуға және сақтауға арналған Қазақстан Ұлттық Банкінің шоттары ашылатын шетелдік кастодиандарды айқындайды;
39) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының жарғысымен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің (жалғыз акционерінің) жалпы жиналысының құзыретіне жатқызылатын мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
40) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін кез келген мәселені қарауға және сол бойынша шешім қабылдауға құқылы.
Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ айына бір реттен кем өткізілмейді. Басқарма отырыстарын Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы, ол болмаған жағдайда оны алмастырушы адам жүргізеді.
Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының жұмыс тәртібі оның регламентінде айқындалады.»;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«25. Директорлар кеңесі өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша қаулылар қабылдайды. Директорлар кеңесінің жұмыс тәртібі оның регламентінде айқындалады.
Қазақстан Ұлттық Банкі Директорлар кеңесінің өкілеттіктері:
1) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымы негізінде Қазақстан Ұлттық Банкінің орталық аппараты бөлімшелерінің, филиалдарының және өкілдіктерінің құрылымын, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі ұйымдарының жарғыларын бекітеді;
2) Қазақстан Ұлттық Банкінің, ішкі аудит және ішкі қауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлімшелерінің есептерін қоспағанда, орталық аппараты бөлімшелерінің, филиалдарының және өкілдіктерінің істелген жұмысы туралы есептерін тыңдайды;
3) Қазақстан Ұлттық Банкінің жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілігінің құрылымын айқындайды;

4) принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и правового статуса, увеличении либо уменьшении уставного капитала и ликвидации организаций Национального Банка Казахстана;
5) принимает решение об открытии и закрытии филиалов и представительств Национального Банка Казахстана;
6) при необходимости предварительно рассматривает вопросы, выносимые на рассмотрение Правления Национального Банка Казахстана;
7) для государственных предприятий и юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) или контрольный пакет акций которых принадлежат Национальному Банку Казахстана, устанавливает перечни и формы, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности, сроки и порядок представления финансовой отчетности, и утверждает в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и финансовой отчетности, а также типовые планы счетов бухгалтерского учета;
8) одобряет бизнес-планы (годовой бюджет) акционерных обществ, сто процентов голосующих акций которых принадлежат Национальному Банку Казахстана на праве собственности;
9) одобряет следующие акты Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан»:
правила изготовления, учета, движения, хранения и уничтожения фотоформ, офсетных и интаглио печатных форм, шаблонов, цветоделителей, клише, штампов, используемых для производства банкнотной продукции, бланков строгой отчетности, акцизных марок и прочей печатной продукции, на Республиканском государственном предприятии на праве хозяйственного ведения «Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан»;
правила организации изготовления предпечатных материалов банкнот и передачи их в производство;
правила уничтожения отходов банкнотной бумаги на технологические нужды, банкнотной бумаги с заводским дефектом и тестовой бумаги, применяемой при изготовлении банкнотной продукции на Республиканском государственном предприятии на праве хозяйственного ведения «Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан»;
10) осуществляет государственное регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности в Национальном Банке Казахстана;
11) определяет структуру номера банковского счета в Национальном Банке Казахстана;
12) согласовывает или устанавливает цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые созданными Национальным Банком Казахстана государственными предприятиями, в порядке, установленном нормативным правовым актом;

4) Қазақстан Ұлттық Банкінің ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, атауын және құқықтық мәртебесін өзгерту, жарғылық капиталын ұлғайту не азайту және тарату туралы шешім қабылдайды;
5) Қазақстан Ұлттық Банкінің филиалдары мен өкілдіктерін ашу және жабу туралы шешім қабылдайды;
6) Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының қарауына енгізілетін мәселелерді қажеттілігіне қарай алдын ала қарайды;
7) акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің) елу және одан астам пайызы немесе акцияларының бақылау пакеті Қазақстан Ұлттық Банкіне тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар мен заңды тұлғалар үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетін тізбелер мен нысандарды, қаржылық есептілікті ұсыну мерзімдерін және тәртібін белгілейді және «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ бухгалтерлік есеп шоттарының үлгі жоспарларын бекітеді.
8) дауыс беретін акцияларының жүз пайызы меншік құқығымен Қазақстан Ұлттық Банкіне тиесілі акционерлік қоғамдардың бизнес-жоспарларын (жылдық бюджетін) мақұлдайды;
9) «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының мынадай актілерін мақұлдайды:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнында банкноттық өнімдерді, қатаң есептілік бланкілерін, акциздік маркалар мен басып шығарылатын өзге өнімдерді шығару үшін пайдаланылатын фотоформаларды, офсетті және интаглио мөр нысандарын, шаблондарды, түс ажыратқыштарды, клишені, мөртабандарды жасау, есепке алу, қозғалысы, сақтау және жою қағидалары;
банкноттардың басып шығару алдындағы материалдарды жасауды ұйымдастыру және оларды өндіріске жіберу қағидалары;
технологиялық қажеттілікке арналған банкнот қағаздарының қалдықтарын, зауыттық ақауы бар банкнот қағазын және «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнында банкнот өнімдерін жасау кезінде қолданылған тестілеу қағазын жою қағидалары;
10) Қазақстан Ұлттық Банкінде бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік жүйесін мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
11) Қазақстан Ұлттық Банкінде банк шоты нөмірінің құрылымын айқындайды;
12) Қазақстан Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындар шығарған және өткізген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бағасын нормативтік құқықтық актіде белгіленген тәртіппен келіседі немесе белгілейді;

13) устанавливает:
стоимость чековой книжки Национального Банка Казахстана;
размер платы, взимаемой с пользователя межбанковской системы переводов денег при продлении операционного дня системы и не осуществлении платежей и переводов денег;
14) утверждает:
перечень должностей технических служащих Национального Банка Казахстана;
акты по вопросам внутренней деятельности Национального Банка Казахстана, в том числе распоряжения имуществом, составления и использования бюджета (сметы расходов), монетарной деятельности, обслуживания клиентов, переучета векселей, организации наличного денежного обращения и эмиссионно-кассовых операций, обеспечение сохранности ценностей, трудовых отношений и отношений, непосредственно связанных с трудовыми и иным вопросам, не отнесенным к исключительной компетенции Правления Национального Банка Казахстана;
акты по вопросам ведения бухгалтерского учета и составления отдельной и консолидированной финансовой отчетности Национального Банка Казахстана, а также налогообложения Национального Банка Казахстана;
акты по вопросам применения Национальным Банком платежных карточек, платежных и иных документов при осуществлении платежей и переводов денег, организации и управления операционным днем Национального Банка, приема и обработки платежных документов в платежных системах Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Казахстанский центр межбанковских расчетов Национального Банка Республики Казахстан», а также изготовления, учета, хранения и выдачи чековых книжек;
акты по вопросам нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана, стратегического плана Национального Банка;
бизнес-планы, планы развития государственных предприятий Национального Банка Казахстана и отчеты об их исполнении;
виды и размер платы за предоставляемые Национальным Банком Казахстана услуги;
правила представления финансовой отчетности дочерними организациями Национального Банка Республики Казахстан;
правила подготовки и утверждения учетной политики организациями Национального Банка Республики Казахстан;
правила проведения инвентаризации имущества и обязательств дочерних организаций Национального Банка Казахстана;
правила разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ, товариществ с ограниченной ответственностью, акционером (участником, доверительным управляющим) которых является Национальный Банк Казахстана, и созданных им государственных предприятий, мониторинга и оценки их реализации, а также отчетов по их исполнению;
правила отчуждения имущества, закрепленного за Национальным Банком Казахстана, а также имущества созданных им государственных предприятий;
правила передачи в пользование имущества, закрепленного за Национальным Банком Казахстана, имущества созданных им государственных предприятий;
правила ценообразования на товары (работы, услуги) производимые, реализуемые и оказываемые государственными предприятиями, созданными Национальным Банком Казахстана;
правила распределения чистого дохода государственных предприятий, созданных Национальным Банком Казахстана;
правила по бизнес-планированию деятельности государственных предприятий, созданных Национальным Банком Казахстана;
правила о служебных командировках работников Национального Банка Казахстана.
Совет директоров Национального Банка Казахстана вправе рассмотреть и принять решение по любому иному вопросу, не относящемуся к исключительной компетенции Правления Национального Банка Казахстана.»;
в пункте 29:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) утверждает положения о филиалах, представительствах, структурных подразделениях центрального аппарата Национального Банка Казахстана, за исключением положения о подразделении внутреннего аудита;»;

13) мыналарды:
Қазақстан Ұлттық Банкінің чек кітапшасының құнын;
жүйенің операциялық күнін ұзарту және ақша төлемі мен аударымдары жүзеге асырылмаған кезде халықаралық аударымдар жүйесін пайдаланушыдан алынатын төлем мөлшерін белгілейді;
14) мыналарды:
Қазақстан Ұлттық Банкі техникалық қызметшілерінің тізбесін;
Қазақстан Ұлттық Банкінің ішкі қызметінің, оның ішінде мүлікке иелік ету, бюджетті (шығыстар сметасын) жасау және пайдалану, монетарлық қызмет, клиенттерге қызмет көрсету, вексельдерді қайта есепке алу, қолма-қол ақша айналысын және эмиссиялық-кассалық операцияларды ұйымдастыру, құндылықтардың сақталуын, еңбек қатынастарын және еңбекке және Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының айрықша құзыретіне жатқызылмаған өзге де мәселелерге тікелей байланысты қатынастарды қамтамасыз ету мәселелері жөніндегі актілерді;
Қазақстан Ұлттық Банкінің бухгалтерлік есебін жүргізу, жеке және шоғырландырылған қаржылық есептілігін жасау, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкінің салық салу мәселелері жөніндегі актілерін;
Ұлттық Банктің ақша төлемі мен аударымдарын жүзеге асыру кезінде төлем карточкаларын, төлем және өзге де құжаттарды қолдануы, Ұлттық Банктің операциялық күнін ұйымдастыру және басқару, «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қазақстан банкаралық есеп айырысу орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының төлем жүйелерінде төлем құжаттарын қабылдау және өңдеу, сондай-ақ чек кітапшаларын дайындау, есепке алу, сақтау және беру мәселелері жөніндегі актілерді;
Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері, Ұлттық Банктің стратегиялық жоспары мәселелері жөніндегі актілерді;
Қазақстан Ұлттық Банкі мемлекеттік кәсіпорындарының бизнес-жоспарларын, даму жоспарларын және олардың орындалуы туралы есептерді;
Қазақстан Ұлттық Банкі ұсынатын қызметтер үшін ақы түрлерін және мөлшерін;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі еншілес ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну қағидаларын;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұйымдарының есептік саясатты дайындау және бекіту қағидаларын;
Қазақстан Ұлттық Банкі еншілес ұйымдарының мүлкіне және міндеттемелеріне түгендеу жүргізу қағидаларын;
Қазақстан Ұлттық Банкі акционер (қатысушы, сенімгерлік басқарушы) болып табылатын мемлекеттің бақылауындағы акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің және ол құрған мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, оларды іске асыру мониторингі және бағалау қағидаларын, сондай-ақ олардың орындалуы жөніндегі есептерді;
Қазақстан Ұлттық Банкіне бекітілген мүлікті, сондай-ақ ол құрған мемлекеттік кәсіпорындардың мүлкін иеліктен шығару қағидаларын;
Қазақстан Ұлттық Банкіне бекітілген мүлікті, сондай-ақ ол құрған мемлекеттік кәсіпорындардың мүлкін пайдалануға беру қағидаларын;
Қазақстан Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындар өндіретін, өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсететін қызметтерге) баға белгілеу қағидаларын;
Қазақстан Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісін бөлу қағидаларын;
Қазақстан Ұлттық Банкі құрған мемлекеттік кәсіпорындардың қызметін бизнес-жоспарлау жөніндегі қағидаларды;
Қазақстан Ұлттық Банкі қызметкерлерінің қызметтік іссапарлары туралы қағидаларды бекітеді.
Қазақстан Ұлттық Банкінің Директорлар кеңесі Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының айрықша құзыретіне жатпайтын кез келген өзге мәселені қарауға және ол бойынша шешім қабылдауға құқылы.»;
29-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«12) Қазақстан Ұлттық Банкінің, ішкі аудит бөлімшесі туралы ережені қоспағанда, филиалдары, өкілдіктері, орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;»;

дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) рассматривает ежегодный отчет о проделанной работе подразделения обеспечения внутренней безопасности;»;
часть вторую пункта 30 изложить в следующей редакции:
«Заместители Председателя представляют Национальный Банк Казахстана без доверенности, подписывают документы в пределах своей компетенции, выдают в пределах своей компетенции доверенности, в том числе для участия работников Национального Банка Казахстана при рассмотрении дел в судах. Заместители Председателя Национального Банка Казахстана рассматривают вопросы и принимают решения в соответствии с законодательством Республики Казахстан и на основании распределения их функциональных обязанностей.».
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания, за исключением абзацев двести тридцать шестого,четыреста седьмого,  четыреста девятого, пятьсот тридцать восьмого и пятьсот тридцать  девятого пункта 1, которые вводятся в действие с 21 ноября 2014 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ

мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшасымен толықтырылсын:
«12-1) ішкі қауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлімшесінің істелген жұмысы туралы жыл сайынғы есебін қарайды;»;
30-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Төрағаның орынбасарлары Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан сенімхатсыз өкілдік етеді, өз құзыреті шегінде құжаттарға қол қояды, өз құзыреті шегінде сенімхаттарды берді, оның ішінде соттарда істер қаралған кезде Қазақстан Ұлттық Банкі қызметкерлерінің қатысуы үшін сенімхаттарды береді. Қазақстан Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасарлары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және өздеріне бөлінген функционалдық міндеттері негізінде мәселелерді қарайды және шешімдерді қабылдайды.».
2. Осы Жарлық, 2014 жылғы 21 қарашадан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың екі жүз отыз алтыншы, төрт жүз жетінші, төрт жүз тоғызыншы, бес жүз отыз сегізінші және бес жүз отыз тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                               Н. Назарбаев