О мерах по укреплению национальной безопасности и дальнейшему совершенствованию разведывательной деятельности
Указ Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 23.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, статьей 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" в целях укрепления национальной безопасности и оптимизации структуры специальных государственных органов ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Реорганизовать Службу внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" путем присоединения к Комитету национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Образовать ведомство Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Службу внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Служба).
3. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан:
1) представить на утверждение Президенту Республики Казахстан проект Положения о Службе;
2) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
4. Внести в Указ Президента Республики Каза хстан от 11 марта 2008 года № 552 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 12-13, ст. 116) следующее изменение:
в Перечне государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Служба внешней разведки Республики Казахстан "Сырбар" исключить.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан и Аппарат Совета Безопасности Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

Ұлттық қауіпсіздікті нығайту және барлау қызметін одан әpi жетілдіру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 23 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
және республикалық баспасөзде
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-1-бабына сәйкес ұлттық қауіпсіздікті нығайту және арнаулы мемлекеттік органдардың құрылымын оңтайландыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетіне қосу арқылы Қазақстан Республикасының "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі қайта ұйымдастырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ведомствосы - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыртқы барлау қызметі (бұдан әрі - Қызмет) құрылсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына Қызмет туралы ереженің жобасын бекітуге ұсынсын;
2) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шаралар қабылдасын.
4. "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы № 552 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 12-13, 116-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының "Сырбар" Сыртқы барлау қызметі" деген жол алып тасталсын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Аппаратына жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев