О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы"
Указ Президента Республики Казахстан от 29 мая 2023 года № 236
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы" следующие изменения и дополнения:
в Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной вышеназванным Указом:
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Операционная оценка по блоку взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Операционная оценка по данному блоку осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы, уполномоченным органом по государственной правовой статистике и ведению специальных учетов, уполномоченным органом в сфере информатизации и уполномоченным органом в сфере информации.
Сопровождение проведения оценки качества оказания государственных услуг в электронном формате осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" (далее – сервисный интегратор "электронного правительства").";
пункт 31 исключить;
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Центральные государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, оцениваются по данному блоку операционной оценки Администрацией Президента Республики Казахстан.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Разработка и утверждение методики операционной оценки по блоку взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами и ее методологическое сопровождение осуществляются уполномоченным органом по делам государственной службы совместно с уполномоченным органом в сфере информатизации, уполномоченным органом в сфере информации и уполномоченным органом по государственной правовой статистике и ведению специальных учетов.";
пункт 37 исключить;

"Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 29 мамырдағы № 236 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінде:
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл блогы бойынша операциялық бағалау";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Осы блок бойынша операциялық бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган, мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі уәкілетті орган, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган және ақпарат саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Электрондық форматта мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына бағалау жүргізуді сүйемелдеуді "электрондық үкімет" архитектурасын дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға (бұдан әрі – "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы) жүзеге асырады.";
31-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдарды операциялық бағалаудың осы блогы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бағалайды.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін әзірлеу мен бекітуді және оны әдіснамалық сүйемелдеуді мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен, ақпарат саласындағы уәкілетті органмен және мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп жүзеге асырады.";
37-тармақ алып тасталсын;

дополнить пунктом 38-1 следующего содержания:
"38-1. Центральные государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, оцениваются по данному блоку операционной оценки Администрацией Президента Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 48-1 следующего содержания:
"48-1. При внесении итогов операционной оценки по блоку достижения целей Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан формируется единый рейтинг в разрезе оцениваемых центральных государственных и местных исполнительных органов (далее – единый рейтинг) путем сложения результатов по блокам операционной оценки с присвоением соответствующих весовых значений:
1) достижение целей – 45%;
2) взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами – 30%;
3) организационное развитие государственного органа – 25%.
При этом единый рейтинг центральных государственных органов формируется из числа центральных государственных органов, оцениваемых по всем блокам операционной оценки.";
пункт 65 изложить в следующей редакции:
"65. Методика проведения ежегодной оценки результативности деятельности оцениваемых государственных органов, а также методика расчета индекса общестранового прогресса за отчетный год утверждаются приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан.
Разработка и согласование проектов методики проведения ежегодной оценки результативности деятельности оцениваемых государственных органов, методики расчета индекса общестранового прогресса за отчетный год с заинтересованными государственными органами и органом юстиции осуществляются Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Итоги оценки результативности вносятся Президенту Республики Казахстан Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан по итогам года в июле месяце года, следующего за оцениваемым периодом, и по мере необходимости.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. В случаях если оцениваемый государственный орган занимает одну из трех последних позиций в рейтинге по блоку операционной оценки и/или единому рейтингу, а также ухудшения ситуации во вверенной отрасли (сфере деятельности) три года подряд, выявленных по итогам оценки, Администрация Президента Республики Казахстан вносит предложение о рассмотрении вопроса ответственности соответствующего политического государственного служащего и/или руководителя аппарата центрального государственного органа, руководителя аппарата акима области, городов республиканского значения, столицы в зависимости от компетенции, определенной законодательством Республики Казахстан.";
в Перечне центральных государственных органов, в отношении которых проводится оценка эффективности их деятельности, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции по оценке результативности" изложить в следующей редакции:
"Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" и оценке результативности";
после строки "Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" и оценке результативности" дополнить строкой следующего содержания:
"Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами".

мынадай мазмұндағы 38-1-тармақпен толықтырылсын:
"38-1. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдарды операциялық бағалаудың осы блогы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бағалайды.";
мынадай мазмұндағы 48-1-тармақпен толықтырылсын:
"48-1. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау қорытындыларын енгізу кезінде Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы тиісті өлшем мәндерін бере отырып, операциялық бағалау блоктары бойынша нәтижелерді қосу арқылы бағаланатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар бөлінісінде бірыңғай рейтинг (бұдан әрі – бірыңғай рейтинг) қалыптастырады:
1) мақсаттарға қол жеткізу – 45%;
2) мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы – 30%;
3) мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы – 25%.
Бұл ретте орталық мемлекеттік органдардың бірыңғай рейтингі операциялық бағалаудың барлық блоктары бойынша бағаланатын орталық мемлекеттік органдар қатарынан қалыптастырылады.";
65-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу әдістемесі, сондай-ақ есепті жыл ішіндегі жалпы елдегі прогресс индексін есептеу әдістемесі Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітіледі.
Бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің нәтижелілігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу әдістемесінің, есепті жыл ішіндегі жалпы елдегі прогресс индексін есептеу әдістемесінің жобаларын әзірлеуді және мүдделі мемлекеттік органдармен және әділет органымен келісуді Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы жүзеге асырады.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы нәтижелілікті бағалау қорытындыларын Қазақстан Республикасының Президентіне жыл қорытындысы бойынша бағаланатын кезеңнен кейінгі жылдың шілде айында және қажеттілігіне қарай енгізеді.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Бағалау қорытындылары бойынша бағаланатын мемлекеттік органның операциялық бағалау блогы және/немесе бірыңғай рейтинг бойынша рейтингте соңғы үш позицияның бірінде болғаны, сондай-ақ сеніп тапсырылған саладағы (қызмет саласындағы) ахуалдың үш жыл қатарынан нашарлағаны анықталған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған құзыретіне байланысты тиісті мемлекеттік саяси қызметшінің және/немесе орталық мемлекеттік органның аппарат басшысының, облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімінің аппараты басшысының жауаптылығы мәселесін қарау туралы ұсыныс енгізеді.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін орталық мемлекеттік органдардың тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі нәтижелілікті бағалау бойынша" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы және нәтижелілікті бағалау бойынша";
"Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы және нәтижелілікті бағалау бойынша" деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша".

2. Высшей аудиторской палате Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент Республики Казахстан К. Токаев

2. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев