О внесении изменений и дополнений в Указы Президента Республики Казахстан, имеющие силу Закона, "О Национальном Банке Республики Казахстан" и "О ценных бумагах и фондовой бирже"
Указ Президента Республики Казахстан имеющий силу Закона от 5 декабря 1995 г. N 2672.
В соответствии со статьей I Закона Республики Казахстан от 10 декабря 1993 г. "О временном делегировании Президенту Республики Казахстан и главам местных администраций дополнительных полномочий" и в целях приведения действующих законодательных актов в соответствие с Конституцией Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
I. Внести изменения и дополнения в следующие Указы Президента Республики Казахстан, имеющие силу Закона:
1. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 30 марта 1995 года N 2155 Z952155_ "0 Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N З-4, ст.23):
1) в статьях 2, 13, 19, 28, 52, 54 и 58 слова "настоящим Законом" заменить словами "настоящим Указом"; в статьях 28 и 72 слова "настоящего Закона" заменить словами "настоящего Указа";
2) в статье 1:
в части второй исключить слова "в дальнейшем";
в части пятой слова "Законом Республики Казахстан "О банках в Республике Казахстан" заменить словами "банковским и иным законодательством Республики Казахстан";
3) в статье 2 слова "Законом Республики Казахстан "О банках в Республике Казахстан" заменить словами "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
4) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Национальный Банк Казахстана подотчетен Президенту Республики Казахстан.
Подотчетность Президенту Республики Казахстан означает:
назначение Президентом Республики Казахстан с согласия Парламента Республики Казахстан Председателя Национального Банка Казахстана; освобождение его от должности;
назначение на должность и освобождение от должности Президентом Республики Казахстан заместителей Председателя Национального Банка Казахстана по представлению Председателя Национального Банка Казахстана;
утверждение Президентом Республики Казахстан годового отчета Национального Банка Казахстана;
утверждение Президентом Республики Казахстан концепции дизайна банкнот национальной валюты - казахстанского тенге;
представление Национальным Банком Казахстана по вопросам своей компетенции информации, запрашиваемой Президентом Республики Казахстан ";

"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" және "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлықтарына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 5 желтоқсандағы N 2672 Заң күшi бар жарлығы
"Қазақстан Республикасының Президентi мен жергiлiктi әкiмдерге уақытша қосымша өкiлеттiк беру туралы" 1993 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабына сәйкес және қолданып жүрген заң актiлерiн Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келтiру мақсатында Қаулы Етемiн:
I. Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар мынадай Жарлықтарына өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң N 2155 Заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат):
1) 2-баптағы "осы Заңды", 13-баптағы "осы Заңда", 19-баптағы "осы Заңға", 28-баптағы "осы Заңға", "осы Заңды", 52-баптағы "осы Заңда", 54-баптағы "осы Заңда", 58-баптағы "осы Заңға", 72-баптағы "осы Заңды" сөздерi тиiсiнше "осы Жарлықты", "осы Жарлықта", "осы Жарлыққа", "осы Жарлыққа", "осы Жарлықта", "осы Жарлықта", осы Жарлықта", "осы Жарлыққа" және "осы Жарлықты" сөздерiмен алмастырылсын;
2) 1-бапта:
екiншi бөлiктегi "бұдан былай" сөздерi алынып тасталсын;
бесiншi бөлiктегi "Қазақстан Республикасындағы банктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және басқа заңдарда" сөздерi "Қазақстан Республикасының банк және өзге заңдарымен" сөздерiмен алмастырылсын;
3) 2-бапта "Қазақстан Республикасындағы банктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңын" сөздерi "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығын" сөздерiмен алмастырылсын;
4) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасының Президентiне есеп бередi.
Қазақстан Республикасының Президентiне есептiлiк мынаны бiлдiредi:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан Республикасы Парламентiнiң келiсiмiмен Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасын тағайындауы; оны қызметтен босатуы;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан Ұлттық Банкi Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасарларын қызметке тағайындауы және қызметтен босатуы;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жылдық есебiн бекiтуi;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң ұлттық валюта-Қазақстан теңгесi банкноттары дизайнының тұжырымдамасын бекiтуi;
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң өз құзыретiндегi мәселелер жөнiнде Қазақстан Республикасының Президентi сұрау салған ақпаратты табыс етуi";

5) в статье 8:
подпункт "а)":
после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "эмитирует ценные бумаги ";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Ценные бумаги, эмитируемые Национальным Банком Казахстана, являются государственными ценными бумагами и ответственность по ним несет Национальный Банк Казахстана ";
подпункт "с)" изложить в следующей редакции:
"с) имеет право списания денежных средств со счетов клиентов и банков без их согласия при наличии документов, подтверждающих подделку платежных документов, и при установлении факта ошибочности их зачисления, а также списания сумм предоставленных кредитов и начисленных процентов со счетов заемщика без его согласия, в случае нарушения им условий кредитного договора ";
6) часть первую статьи 13 изложить в следующей редакции:
"Председатель Национального Банка Казахстана назначается Президентом Республики Казахстан с согласия Парламента сроком на 6 лет ";
7) в части первой статьи 15:
в подпункте "в)" слова "Верховным Советом" заменить словом "Президентом Республики Казахстан";
подпункт "к)" изложить в следующей редакции:
"к) рассмотрение, принятие и представление на утверждение Президента годового отчета о работе Национального Банка Казахстана";
в подпункте "л)" слова "счета прибылей и убытков" заменить словами "отчета о прибылях и убытках";
дополнить подпунктом "р)" следующего содержания:
"р) утверждение состава Совета директоров (Директората) Национального Банка Казахстана";
8) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Правление Национального Банка Казахстана состоит из девяти человек.
В состав Правления Национального Банка Казахстана входят Председатель Национального Банка Казахстана, четыре его заместителя и руководитель бухгалтерской службы Национального Банка Казахстана, один представитель от Президента Республики Казахстан и два представителя от Правительства Республики Казахстан.
Члены Правления Национального Банка Казахстана от Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Казахстана назначаются и освобождаются соответственно Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан и Председателем Национального Банка Казахстана";
9) в статье 18:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Председатель Национального Банка Казахстана освобождается от должности Президентом Республики Казахстан ";
в части четвертой исключить слова "и члены Правления Национального Банка Казахстана";
10) часть вторую статьи 19 изложить в следующей редакции:
"В состав Совета директоров входят Председатель Национального Банка Казахстана, его заместители, руководители структурных подразделений Национального Банка Казахстана по представлению Председателя Национального Банка Казахстана. Состав Совета директоров Национального Банка Казахстана утверждается Правлением Национального Банка Казахстана";

5) 8-бапта:
"а)" тармақшасы "бiрден-бiр эмитентi болып табылады" сөздерiнен кейiн "бағалы қағаздар эмиссиясын жасайды" сөздерiмен толықтырылсын;
бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi эмиссия жасайтын бағалы қағаздар мемлекеттiк бағалы қағаздар болып табылады және олар жөнiнде Қазақстан Ұлттық Банкi жауап бередi";
"с)" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"с) төлем құжаттарының қолдан жасалғандығын растайтын құжаттар бар болған ретте және оларды жаңылыс есепке алу фактiсi белгiлi болса, клиенттер мен банктердiң шоттарынан олардың келiсiмiнсiз ақша қаражатын есептен шығаруға, сондай-ақ заемшының шоттарынан, ол кредит шартының талаптарын бұзған жағдайда, берiлген кредиттер мен есептелген проценттердiң сомасын оның келiсiмiнсiз есепте шығаруға құқығы бар";
6) 13-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасын Парламенттiң келiсiмiмен Қазақстан Республикасының Президентi 6 жыл мерзiмге тағайындайды";
7) 15-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
" в)" тармақшасындағы "Жоғарғы Кеңес" сөзi "Қазақстан Республикасының Президентi" сөздерiмен алмастырылсын;
"к)" тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"к) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жұмысы туралы жылдық есептi қарау қабылдау және Президенттiң бекiтуiне ұсыну";
"л)" тармақшасындағы "пайда мен шығын есебiн" сөздерi "пайда мен шығын туралы есептi" сөздерiмен алмастырылсын;
бап мынадай мазмұндағы "р)" тармақшасымен толықтырылсын:
"р) Қазақстан Ұлттық Банкi Директорлар кеңесiнiң (Директорат) құрамын бекiту";
8) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы тоғыз адамнан тұрады.
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасының құрамына Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасы, оның төрт орынбасары және Қазақстан Ұлттық Банкi бухгалтерлiк қызметiнiң басшысы, Қазақстан Республикасының Президентiнен бiр өкiл және Қазақстан Республикасының Үкiметiнен екi өкiл кiредi.
Қазақстан Республикасы Президентiнен, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Ұлттық Банкiнен Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының мүшелерiн тиiсiнше Қазақстан Республикасының Президентi, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасы тағайындайды және босатады";
9) 18-бапта:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасын Қазақстан Республикасының Президентi қызметiнен босатады";
төртiншi бөлiктегi "мен Басқарма мүшелерi" сөздерi алынып тасталсын;
10) 19-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Директорлар кеңесiнiң құрамына Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Төрағасы, оның орынбасарлары, Қазақстан Ұлттық Банкi Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Ұлттық Банкi құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары кiредi. Қазақстан Ұлттық Банкi Директорлар кеңесiнiң құрамын Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы бекiтедi";

11) в статье 21 слово "законом" заменить словами "законодательными актами";
12) в части первой статьи 34 слова "в Законе "О республиканском бюджете" ежегодно" заменить словами "ежегодно в республиканском бюджете на очередной финансовый год";
13) статью 44 изложить в следующей редакции:
"Право на замену денежной единицы имеет Президент Республики Казахстан. Президент Республики Казахстан определяет порядок, сроки и условия функционирования денежной единицы Республики Казахстан";
14) абзац седьмой статьи 57 изложить в следующей редакции:
"- производить лицензирование операций, связанных с драгоценными металлами, драгоценными камнями и ювелирными изделиями в порядке, определяемом действующим законодательством Республики Казахстан";
15) в статье 58:
часть вторую после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "за исключением случаев, предусмотренных решениями Президента Республики Казахстан";
в части третьей:
в абзаце втором слова "Законом Республики Казахстан "О золотом запасе и алмазном фонде" заменить словами "действующим законодательством Республики Казахстан, регулирующим отношения, связанные с драгоценными металлами и драгоценными камнями";
в абзаце шестом исключить слова "Верховным Советом и";
16) статью 66 изложить в следующей редакции:
"Национальный Банк Казахстана ежегодно представляет на утверждение Президенту Республики Казахстан годовой отчет.
Президент Республики Казахстан рассматривает отчет Национального Банка Казахстана и принимает решение об его утверждении.
Национальный Банк Казахстана в согласованные сроки представляет Министерству финансов Республики Казахстан для формирования сводного финансового баланса Республики Казахстан годовой баланс и отчет о прибылях и убытках Национального Банка Казахстана";
17) в части первой статьи 67 слова "счет прибылей и убытков" заменить словами "отчет о прибылях и убытках";
18) в части третьей статьи 68 исключить слова "Верховного Совета либо";
19) в статье 69 слова "настоящем" заменить словом "соответствующем";
20) название и статью 71 изложить в следующей редакции:
"Статья 71. Сроки претензионной и исковой давности
На требования Национального Банка Казахстана к заемщикам по ненадлежащему исполнению кредитных договоров сроки претензионной и исковой давности не распространяются".
2. Абзац четвертый статьи 3 Указа Президента Республики
Казахстан, имеющего силу Закона, от 21 апреля 1995 г. N 2227
U952227_
"0 ценных бумагах и фондовой бирже (Ведомости Верховного Совета
Республики Казахстан, 1995 г., N 5, ст. 39) после слов
"государственного долга" дополнить словами "и ценные бумаги
Национального Банка Республики Казахстан;".
II. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан

11) 21-бапта "заңмен" сөзi "заң актiлерiмен" сөздерiмен алмастырылсын;
12) 34-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "Республикалық бюджет туралы" Заңда жыл сайын" сөздерi "кезектi қаржы жылына республикалық бюджетте жыл сайын" сөздерiмен алмастырылсын;
13) 44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақша бiрлiгiн айырбастауға Қазақстан Республикасы Президентiнiң құқығы бар. Қазақстан Республикасының Президентi Қазақстан Республикасы ақша бiрлiгiнiң қолданылу тәртiбiн, мерзiмiн және шарттарын белгiлейдi";
14) 57-баптың жетiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"- Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгiленген тәртiппен бағалы металдарға, асыл тастар мен зергерлiк бұйымдарға қатысты операцияларға лицензиялау жүргiзуге";
15) 58-бапта:
екiншi бөлiк "Алтын-валюта" сөздерiнiң алдынан "Қазақстан Республикасы Президентiнiң шешiмдерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда" сөздерiмен толықтырылсын;
үшiншi бөлiкте:
екiншi абзацтағы "Алтын қоры және алмас қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" сөздерi "бағалы металдар мен асыл тастарға қатысты қатынастарды реттейтiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына" сөздерiмен алмастырылсын;
алтыншы абзацтағы "Жоғарғы Кеңесi мен" сөздерi алынып тасталсын;
16) 66-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi жыл сайын Қазақстан Республикасы Президентiнiң бекiтуiне жылдық есеп берiп отырады.
Қазақстан Республикасының Президентi Қазақстан Ұлттық Банкiнiң есебiн қарап, оны бекiту туралы шешiм қабылдайды.
Қазақстан Ұлттық Банкi келiсiлген мерзiмде Қазақстан Республикасының жиынтық қаржы балансын жасау үшiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жылдық балансы және пайдасы мен шығын туралы есеп берiп отырады";
17) 67-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "пайдасы мен шығынының шотын" сөздерi "кiрiстерiмен шығындары туралы есебiн" сөздерiмен алмастырылсын;
18) 68-баптың үшiншi бөлiгiндегi "Жоғарғы Кеңесiнiң немесе" сөздерi алынып тасталсын;
19) 69-бапта "осы" сөзi тиiстi" сөзiмен алмастырылсын;
20) 71-баптың атауы мен мәтiнi мынадай редакцияда жазылсын:
"71-бап. Наразылық пен қуынымның ескiру мерзiмi
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң кредит шарттарының тиiсiнше орындалмауы жөнiнде заемшыларға қоятын талаптарына наразылық пен қуынымның ескеру мерзiмi қолданылмайды".
2. "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 сәуiрдегi N 2227 Заң күшi бар Жарлығының (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 5, 39-құжат) 3-бабының төртiншi абзацы "мемлекеттiк борыш" сөздерiнен кейiн "және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бағалы қағаздары" сөздерiмен толықтырылсын.
II. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi