О Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 22 апреля 1997 г. N 3470. Утратил силу - Указом Президента РК от 19 марта 2003 г. N 1042
Постановляю:
1. Утвердить Положение о Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан (прилагается).
2. Утвердить состав Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан (прилагается).
3. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Казахстан от 3 июня 1996 года N 3009 "О Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 26, ст. 212).
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 апреля 1997 г. N 3470
Положение
О Комиссии по правам человека при
Президенте Республики Казахстан
1. Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан (далее-Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Главе государства.
Координации деятельности Комиссии осуществляет Государственный секретарь Республики Казахстан.
2. Основными задачами Комиссии является содействие:
1) Президенту Республики Казахстан в реализации его конституционного статуса гаранта прав и свобод человека и гражданина;
2) совершенствованию механизма обеспечения и защиты прав и свобод человека и гражданина.
3. Комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, распоряжениями Государственного секретаря Республики Казахстан и настоящим Положением.
4. Компетенция Комиссии:
1) рассматривает адресованные Главе государства и непосредственно Комиссии обращения по поводу прав и свобод человека и гражданина;
2) составляет ежегодные и специальные доклады о соблюдении прав человека;
3) разрабатывает предложения о совершенствовании механизма обеспечения и защиты прав и свобод человека и гражданина;
4) готовит аналитические материалы, экспертно-рекомендательные заключения и предложения по международно-правовым актам в области прав человека, затрагивающим интересы Республики Казахстан;
5) принимает участие в работе международных организаций по правам человека.
5. Комиссия в целях возложенных на нее задач вправе:

Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы жөнiндегi комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы. 1997 жылғы 22 сәуiрдегi N 3470. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2003.03.19. N 1042 жарлығымен.
Қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы жөнiндегi комиссия туралы ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы жөнiндегi комиссияның құрамы (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
3. "Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы жөнiндегi комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 3 маусымдағы N 3009 Жарлығының  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 26, 212-құжат) күшi жойылған деп танылсын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 22 сәуiрдегi
N 3470 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы
Адам құқығы жөнiндегi комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Адам құқығы жөнiндегi комиссия (бұдан былай - Комиссия) Мемлекет басшысының жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
Комиссия қызметiн үйлестiрудi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы жүзеге асырады.
2. Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасының Президентiне адамның және азаматтың құқығы мен бостандықтарының кепiлi ретiндегi өзiнiң конституциялық мәртебесiн iске асыруына;
2) адамның және азаматтың құқығы мен бостандықтарының қамтамасыз етiлуi мен қорғалуы тетiгiн жетiлдiруге жәрдемдесу болып табылады.
3. Комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституция мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының өкiмдерiн және осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Комиссияның құзыретi:
1) адамның және азаматтың құқығы мен бостандықтары жөнiнде Мемлекет басшысына және тiкелей Комиссияға жолданған өтiнiштердi қарайды;
2) адам құқығының сақталуы туралы жыл сайынғы әрi арнаулы баяндамалар әзiрлейдi;
3) адамның және азаматтың құқығы мен бостандықтарының қамтамасыз етiлуi және қорғалуы тетiгiн жетiлдiру туралы ұсыныстар әзiрлейдi;
4) Қазақстан Республикасының мүдделерiн қозғайтын адам құқығы саласындағы халықаралық-құқықтық актiлер жөнiнде талдау материалдарын, сараптау-ұсынымдық қорытындылар мен ұсыныстар даярлайды;
5) адам құқығы жөнiндегi халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысады.
5. Комиссия өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру мақсатында:

1) запрашивать и получать от органов и должностных лиц необходимые сведения, документы и материалы;
2) заслушивать на своих заседаниях информацию соответствующих должностных лиц по вопросам, связанным с обеспечением и защитой прав и свобод человека и гражданина;
3) привлекать в установленном порядке ученых и специалистов для осуществления отдельных работ.
6. Решениями Комиссии являются рекомендации и заключения, принимаемые на заседаниях Комиссии и доводимые до сведения Президента Республики Казахстан.
Рекомендации и заключения Комиссии принимаются простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии.
7. Комиссия состоит из председателя, секретаря и членов Комиссии, утверждаемых Президентом Республики Казахстан по представлению Государственного секретаря.
Председатель и члены Комиссии участвуют в работе Комиссии на общественных началах.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - Указом Президента РК от 24 марта 1999 г. N 89 U990089_ .
8. Организационное и информационное обеспечение деятельности Комиссии осуществляется ее секретариатом, входящим в состав Администрации Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 - в редакции Указа Президента РК от 24 марта 1999 г. N 89 U990089_ .
9. Организационное и информационное обеспечение деятельности Комиссии осуществляет Секретариат Комиссии по правам человека, являющийся структурным подразделением Администрации Президента.
Секретариат Комиссии оказывает также организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам аппаратов акимов областей, городов республиканского значения и столицы Республики, в ведении которых находятся вопросы прав человека.
Функциональные обязанности работников Секретариата Комиссии определяются Положением о нем, утверждаемым Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан.
10. Заседания Комиссии созываются ее председателем по мере необходимости, не менее одного раза в квартал. Заседания Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов Комиссии.
В период отсутствия председателя Комиссии на ее заседаниях председательствует секретарь Комиссии.
11. Для проведения экспертно-аналитических исследований при Комиссии создается Экспертный совет из представителей научных учреждений и неправительственных организаций, работающий на общественных началах.
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от 22 апреля 1997 г. N 3470
СОСТАВ
Комиссии по правам человека при
Президенте Республики Казахстан
Сноска. Внесены изменения - Указами Президента РК от 6 июня 1998 г. N 3976; от 18 марта 2000 г. N 363   U000363_   ; от 24 октября 2001 г. N 714 U010714_   .
Председатель Комиссии -
Абдильдин                     - Председатель Комитета по
Жабайхан Мубаракович            международным делам, обороне и
безопасности Сената Парламента
Республики Казахстан (по
согласованию)
Секретарь Комиссии -
Байкадамов                    - Заведующий Секретариатом
Болат Кенжекешевич              Комиссии по правам человека
при Президенте Республики
Казахстан
Члены Комиссии:
Мартынов                     - заместитель председателя Федерации
Леонид Николаевич              профсоюзов Казахстана
Цой Геральд Владимирович     - председатель Казахского
регионального комитета
социально-правовой защиты
"Тесен"
Абусеитов                    - вице-Министр иностранных дел
Кайрат Хуатович                Республики Казахстан
Болдин                       - благочинный церквей Астанайского
Сергей Анатольевич             округа (по согласованию)
(Иеромонаха Агафангела)
Тасмагамбетов                - председатель судебной военной коллегии
Сагитжан Досумович             Верховного Суда Республики Казахстан
Байменов                     - Министра труда и социальной защиты
Алихана Мухамедьевича          населения Республики Казахстан
Дербисали Абсаттар           - главный муфтий, председатель Духовного
управления мусульман Казахстана
(по согласованию)
Жукенов                      - заместитель Генерального прокурора
Абдрашит Толегенович           Республики Казахстан
Отто Иван Иванович           - вице-министр внутренних дел
Республики Казахстан
Рогов Игорь Иванович         - Министр юстиции Республики Казахстан
Утеулина Ирина Кимовна       - главный редактор "Юридической газеты"
(по согласованию)

1) органдар мен лауазымды адамдардан қажеттi мәлiметтердi, құжаттар мен материалдарды сұратып алдыруға;
2) өз отырыстарында адамның және азаматтың құқығы мен бостандықтарын қамтамасыз етуге және қорғауға байланысты мәселелер жөнiнде тиiстi лауазымды адамдардың хабарламасын тыңдауға;
3) жекелеген жұмыстарды жүзеге асыру үшiн белгiленген тәртiппен ғалымдар мен мамандарды тартуға хақылы.
6. Комиссияның отырыстарында қабылданатын және Қазақстан Республикасы Президентiнiң назарына жеткiзiлетiн ұсынымдар мен қорытындылар Комиссияның шешiмдерi болып табылады.
Комиссияның ұсынымдары мен шешiмдерi Комиссияның отырысына қатысқан мүшелерi санының жай көпшiлiк даусымен қабылданады.
7. Комиссия Мемлекеттiк хатшының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Комиссия төрағасынан, хатшысы мен мүшелерiнен тұрады.
Комиссия төрағасы мен мүшелерi Комиссия жұмысына қоғамдық негiзде қатысады.
Ескерту. 7-тармақтың 3-абзацы алынып тасталды - ҚР Президентінің 1999.03.24. N 89 жарлығымен.
8. Комиссия қызметін ұйымдық және ақпараттық қамтамасыз етуді оның Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрамына кіретін хатшылығы жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 1999.03.24. N 89 жарлығымен.
9. Комиссия қызметiн ұйымдық және ақпараттық қамтамасыз етудi Президент Әкiмшiлiгiнiң құрылымдық бөлiмшесi болып табылатын Адам құқығы жөнiндегi комиссия хатшылығы жүзеге асырады.
Комиссия хатшылығы сол сияқты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен Республика астанасының әкiмдерi аппараттарының қарауында адам құқығы мәселелерi болатын лауазымды адамдарына ұйымдық-әдiстемелiк, ақпараттық және өзге де көмек көрсетедi.
Комиссия хатшылығы қызметкерлерiнiң қызметтiк мiндеттерi Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң Басшысы бекiтетiн ол туралы Ережемен айқындалады.
10. Комиссияның отырыстарын оның төрағасы қажеттiлiкке қарай, тоқсан сайын кемiнде бiр рет шақырады. Комиссия отырыстары Комиссия мүшелерi жалпы санының үштен екiсi қатысқан жағдайда құқылы болады.
Комиссия төрағасы орнында болмаған уақытта оның отырыстарында
Комиссия хатшысы төрағалық етедi.
11. Сараптамалық-талдау зерттеулерiн жүргiзу үшiн Комиссия
жанынан ғылыми мекемелер мен үкiметтiк емес ұйымдар өкiлдерiнен
қоғамдық негiзде жұмыс iстейтiн Сарапшылық кеңес құрылады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1997 жылғы 22 сәуiрдегi
N 3470 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы
Адам құқығы жөнiндегi комиссияның құрамы
Әбдiлдин Жабайхан          - Қазақстан Республикасы Парламентi
Мүбәракұлы                   Сенатының Халықаралық iстер, қорғаныс
және қауiпсiздiк жөнiндегi комитетiнiң
төрағасы (келiсiм бойынша)
Байқадамов Болат -         - Қазақстан Республикасы Президентiнiң
Кенжекешұлы                  жанындағы Адам құқығы жөнiндегi
комиссия Хатшылығының меңгерушiсi
Комиссия мүшелерi:
Әбусейтов                  - Қазақстан Республикасының
Қайрат Қуатұлы               Сыртқы істер вице-министрі
Бодин                      - Астана округі шіркеулерінің тақуасы
Сергей Анатольевич           (келісім бойынша)
(Иеромонах Агафангел)
Тасмағамбетов              - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сағитжан Досымұлы            Соты әскери сот алқасының
төрағасы
Цой Геральд                - Қазақ аймақтық "Тесен"
Владимирович                 әлеуметтiк-құқықтық қорғау
комитетiнiң төрағасы
Мартынов                   - Қазақстан Кәсiподақтар федерациясы
Леонид Николаевич            төрағасының орынбасары
Байменов                   - Қазақстан Республикасының
Әлихан Мұхамедияұлы          Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Дербісәлі Әбсаттар         - Бас мүфти, Қазақстан мұсылмандары
Діни басқармасының төрағасы
(келісім бойынша)
Жүкенов Әбдірашит          - Қазақстан Республикасы
Төлегенұлы                   Бас прокурорының орынбасары
Отто                       - Қазақстан Республикасының
Иван Иванович                Ішкі істер вице-министрі
Өтеулина                   - "Юридическая газетаның"
Ирина Кимовна                Бас редакторы (келісім бойынша)
Рогов                      - Қазақстан Республикасының
Игорь Иванович               Әділет министрі
ЕСКЕРТУ. Құрам өзгертiлдi - ҚР Президентiнiң 1998.06.06. N
3976 жарлығымен.
ЕСКЕРТУ. Құрам өзгердi - ҚР Президентiнiң 2000.03.18. N 363 жарлығымен.
ЕСКЕРТУ. Құрам өзгердi - ҚР Президентiнiң 2001.10.24. N 714   жарлығымен.