Некоторые вопросы таможенного оформления товаров и транспортных средств
Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 51. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.03.2001 г. N 1441. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
1) Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 51 "Некоторые вопросы таможенного оформления товаров и транспортных средств"...".
----------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
Инструкцию о процедуре внутреннего таможенного транзита;
Правила учета операций таможенного брокера по таможенному оформлению товаров и транспортных средств и отчетности по ним;
Правила оформления удостоверения ввоза порожних иностранных автотранспортных средств;
Правила оформления свидетельства о подтверждении доставки товаров под таможенным контролем;
Инструкцию по оборудованию и порядке допущения транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами;
Правила применения Таможенной Конвенции о Международной перевозке грузов с применением книжек МДП;
Правила таможенного оформления экспортируемых товаров с использованием процедуры временного декларирования;
Правила таможенного оформления товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередач;
Правила перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с Соглашением об общих условиях и механизме поддержки развития производственной кооперации предприятий и отраслей государств-участников Содружества Независимых Государств.
2. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Пресс-службе (Омаралиев Б.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Признать утратившими силу некоторые приказы Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан, согласно Приложению.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан Жумабаева Б.Т.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение
к приказу Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Перечень
некоторых приказов Таможенного Комитета
Министерства государственных доходов
Республики Казахстан,
утративших силу
1. Приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 19 сентября 1995 года N 112-П "О порядке внутреннего таможенного транзита";
2. Приказ Государственного таможенного комитета Республики Казахстан от 23 апреля 1997 года N 106-П "Об удостоверении ввоза транспортных средств и о свидетельстве о подтверждении доставки товаров под таможенным контролем";
3. Приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 25 сентября 1995 года N 124-П "Об утверждении нормативных актов, относящихся к правилам оборудования транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами";
4. Приказ Таможенного комитета Республики Казахстан от 28 мая 1996 года N 114-П "Инструкция о таможенном оформлении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередач";
5. Приказ Таможенного комитета Республики Казахстан от 10 января 1997 года N 5-П "О внесении изменений и дополнений в Приказ Таможенного комитета Республики Казахстан от 28 мая 1996 года N 114-П";

Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеудiң кейбiр мәселелерi
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 51 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 наурызда тіркелді. Тіркеу N 1441. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы"  Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған:
Ішкi кедендiк транзиттің рәсiмдерi туралы нұсқаулық;
Кедендiк брокерлердiң тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу жөнiндегi операциялардың есебiн жүргiзудің және ол бойынша есептiлiктiң тәртiбi;
Жүксiз шетелдiк автокөлiк құралдарын әкелудi куәландыруды ресiмдеудiң тәртiбi;
Тауарлардың кедендiк бақылаумен әкелiнетiндiгiн растау туралы куәлiктi ресiмдеудiң тәртiбi;
Кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды тасымалдау үшiн көлiк құралдарын (контейнерлердi) жабдықтау және жіберу тәртiбi жөнiндегi осы нұсқаулық;
ХЖТ кiтапшаларын қолдану арқылы Жүктердi халықаралық тасымалдау туралы кедендiк конвенцияны қолданудың тәртiбi;
Экспортталатын тауарларды уақытша декларациялау рәсiмдерiн пайдалана отырып кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi;
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы құбыр желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеудің тәртiбi;
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң өндiрiстiк кооперациялар кәсiпорынының және салаларының дамуын қолдаудың жалпы шарттары мен тетiгi туралы Келiсiмге сәйкес тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзудiң тәртiбi.
2. Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (Г.Ә. Мұхамедиева) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Баспасөз қызметi (Б.Т. Омарәлиев) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң кейбiр бұйрықтарының күшi жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзiме қалдырамын.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң
2001 жылғы 15 ақпандағы
N 51 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi
Кеден комитетiнiң күші жойылған кейбiр бұйрықтарының
ТIЗБЕСI
1. "Iшкi кедендiк транзиттiң тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 19 қыркүйектегi N 112-Б бұйрығы .
2. "Көлiк құралдарының әкетiлуiн куәландыру туралы және тауарлардың кедендiк бақылаумен жеткiзiлуiн растау туралы куәлiк туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетiнiң 1997 жылғы 23 сәуiрдегi N 106-Б бұйрығы .
3. "Көлiк құралдарын (контейнерлердi) кедендiк мөрлермен және пломбалармен тауарлар тасымалдау үшiн жабдықтаудың ережелерiне қатысты нормативтiк актiлердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 25 қыркүйектегi N 124-Б бұйрығы.
4. "Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы құбыр желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша тасымалданатын тауарларды кедендiк ресiмдеу туралы нұсқаулық" туралы Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң 1996 жылғы 28 мамырдағы N 114-Б бұйрығы .
5. "Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң 1996 жылғы 28 мамырдағы N 114-Б бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң 1997 жылғы 10 қаңтардағы N 5-Б бұйрығы .

6. Приказ Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 10 марта 1999 года N 53-П "О местах таможенного оформления природного газа";
7. Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 5 июля 1999 года N 274-П "О таможенном оформлении экспортируемых товаров с использованием процедуры временного декларирования";
8. Приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 2 октября 1995 года N 132-П "Об утверждении Положения о порядке перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с Соглашением об общих условиях и механизме поддержки развития производственной кооперации предприятий и отраслей государств-участников СНГ".
Согласована                          Утверждена
Министр государственных              приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан         комитета Министерства
от 15 февраля 2001 года              государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Инструкция
о процедуре внутреннего таможенного транзита
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о процедуре внутреннего таможенного транзита (далее - Инструкция) разработана в соответствии со статьями  165 166 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяет порядок контроля доставки товаров при перемещении под таможенным контролем.
2. В настоящей Инструкции понимается под:
процедурой внутреннего таможенного транзита (далее - процедура ВТТ) - установленный порядок перевозки товаров под таможенным контролем от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения Республики Казахстан;
таможенным органом отправления - таможенный орган Республики Казахстан, где для всей партии товаров или ее части начинается перевозка по процедуре ВТТ;
таможенным органом назначения - таможенный орган Республики Казахстан, где для всей партии товаров или ее части заканчивается перевозка по процедуре ВТТ;
промежуточный таможенный орган - таможенный орган Республики Казахстан, где производится частичная догрузка или выгрузка транспортных средств или контейнеров, в которых перевозятся товары по процедуре ВТТ;
тяжеловесными или громоздкими товарами - любой тяжелый или громоздкий предмет, который из-за своего веса, размеров или характера обычно не перевозится в закрытом транспортном средстве или в закрытом контейнере;
отечественными товарами - товары, происходящие из Республики Казахстан, либо товары, выпущенные для свободного обращения на территории Республики Казахстан;
перевозчиком - лицо, фактически перемещающее товары, либо являющееся ответственным за использование транспортного средства.

6. "Табиғи газды кедендiк ресiмдеу орындары туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 1999 жылғы 10 наурыздағы N 53-Б бұйрығы .
7. "Экспортталатын тауарларды уақытша мәлiмдеу рәсiмдерiн пайдалана отырып кедендiк ресiмдеу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кірiс министрлігі Кеден комитетiнiң 1999 жылғы 5 шiлдедегі N 274-Б бұйрығы .
8. "ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің өндiрiстiк кооперацияларының, кәсiпорындарының және салаларының дамуын қолдаудың жалпы шарттары мен тетiгi туралы келiсiмге сәйкес тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің тәртібi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің жанындағы Кеден комитетінің 1995 жылғы 2 қазандағы N 132-Б бұйрығы .
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі
2001 жылғы 15 ақпанда
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
Кеден комитетінің
2001 жылғы 15 ақпандағы
N 51 бұйрығымен
бекітілді
Ішкі кедендік транзиттің рәсімі туралы нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Ішкі кедендік транзиттің рәсімі туралы осы Нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасындағы Кеден ісі туралы" (бұдан әрі - Кеден ісі туралы заң) Қазақстан Республикасы Заңының 165 166 -баптарына сәйкес әзірленді және тауарларды кедендік бақылаумен алып жүрген кезде олардың жеткізіліміне бақылау жасаудың тәртібін белгілейді.
2. Осы Нұсқаулықта төмендегі атаулар мыналарды білдіреді:
ішкі кедендік транзиттің рәсімі (бұдан әрі - ІКТ рәсімі) Қазақстан Республикасының жіберуші кеден органынан бастап жеткізілетін кеден органына дейін кедендік бақылаумен тауарларды тасымалдаудың белгіленген тәртібі;
жіберуші кеден органы - Қазақстан Республикасының кеден органы, онда ІКТ рәсімі бойынша тауарлардың бүкіл партиясын немесе оның бір бөлігін тасымалдау басталады;
жеткізілетін кеден органы - Қазақстан Республикасының кеден органы, онда ІКТ рәсімі бойынша тауарлардың бүкіл партиясын немесе оның бір бөлігін тасымалдау аяқталады;
аралық кеден органы - Қазақстан Республикасының кеден органы, онда ІКТ рәсімі бойынша тауарлар тасымалдайтын көлік құралдарына немесе контейнерлеріне ішінара үстеме жүк тиеу немесе түсіру жүргізіледі;
жүгі ауыр немесе көлемі үлкен тауарлар - әдетте өзінің салмағына, көлеміне немесе сипатына байланысты жабық көлік құралында немесе жабық контейнерде тасымалданбайтын кез келген ауыр немесе көлемді зат;
отандық тауарлар - Қазақстан Республикасының шығатын тауарлар немесе Қазақстан Республикасының аумағында еркін айналысқа жіберілген тауарлар;
тасымалдаушы - iс жүзiнде тауарды алып жүретiн немесе көлiк құралын пайдаланғаны үшiн жауапты болып табылатын адам.

3. Товары перевозятся по процедуре ВТТ от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения под ответственность перевозчика, всеми видами транспорта. Товары могут перевозиться по процедуре ВТТ через один или несколько промежуточных таможенных органов.
4. Товары перевозятся между таможенными органами Республики Казахстан под таможенным обеспечением (пломбы, печати, а также меры идентификации) в упаковке, транспортных средствах или контейнерах, изготовленных и оборудованных таким образом, чтобы предметы не могли извлекаться из опечатанного грузового помещения, транспортного средства или контейнера или помещаться туда без оставления видимых следов вскрытия или повреждения таможенных обеспечений.
При транспортировке товаров железнодорожным транспортом допускается перевозка товаров под пломбами грузоотправителей или перевозчиков.
5. Местами доставки товаров, перевозимых под таможенным контролем, являются места временного хранения, либо места, определяемые таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок перевозки до таможенного органа назначения
товаров, ввозимых в Республику Казахстан
6. Товары, ввозимые в Республику Казахстан, направляются из таможенного органа отправления в таможенный орган назначения для таможенного оформления при соблюдении следующих условий:
составления внутренней транзитной декларации (далее - ВТД);
предъявления счета-фактуры (инвойса), оформленной по форме, установленной приложением 1;
предъявления гарантийного обязательства получателя о доставке товара, зарегистрированного в таможенном органе назначения. Предъявление гарантийного обязательства не требуется при перевозке товаров железнодорожным и воздушным транспортом, а также при ввозе товаров, не облагаемых таможенными платежами и налогами, к которым не применяются меры нетарифного регулирования.
При ввозе подакцизных товаров таможенное оформление производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При ввозе товаров, подпадающих под меры нетарифного регулирования, гарантийные обязательства регистрируются в таможенном органе назначения при наличии необходимых разрешительных документов, предъявление которых не требуется в таможенном органе отправления.
При предъявлении гарантийного обязательства таможенное сопровождение не осуществляется.
Таможенные органы отправления принимают к оформлению только оригиналы гарантийных обязательств, либо факсимильных копий, направленных с сопроводительным письмом таможенного органа назначения из этого таможенного органа.
7. ВТД не оформляется и гарантийное обязательство не предъявляется в случае, если перевозка осуществляется в соответствии с Таможенной Конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (Конвенция МДП, 1975 года).

3. Тауарлар тасымалдаушының жауапкершiлiгiмен жiберушi кеден органынан бастап жеткiзiлетiн кеден органына дейiн барлық көлiк құралдарымен тасымалданады. Тауарлар IКТ рәсiмi бойынша аралық кеден органдарының бiрi немесе бiрнешеуi арқылы тасымалдануы мүмкiн.
4. Тауарлар мөр басылған жүк бөлiгiнен, көлiк құралынан немесе контейнерден заттар алынбайтындай жолмен немесе ашудың көзге көрiнетiн iздерiн қалдырмастан немесе кедендiк қамтамасыз етулерге нұқсан келтiрместен заттарды ол жерлерге орналастырмайтындай жолмен әзiрленген және жабдықталған орамамен, көлiк құралымен немесе контейнермен кедендiк бақылау арқылы (пломбылар, мөрлер, сондай-ақ сәйкестендiру шаралары) Қазақстан Республикасының кедендiк органдары арасында тасымалданады.
Тауарларды темiржол көлiгiмен тасымалдаған кезде тауарларды жүк жiберушiлердiң немесе тасымалдаушылардың пломбыларымен тасымалдауға жол берiледi.
5. Уақытша сақтау орындары немесе Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасы белгiлейтiн орындар кедендiк бақылаумен тасымалданатын тауарлардың жеткiзiлiм орындары болып табылады.
2. Қазақстан Республикасына әкелiнген тауарларды
жеткiзiлетiн кеден органына дейiн тасымалдаудың тәртiбi
6. Қазақстан Республикасына әкелiнген тауарлар жiберушi кеден органынан жеткiзiлетiн кеден органына кедендiк ресiмдеу үшiн жiберiледi, мұндай жағдайда төмендегiдей шарттар сақталады:
iшкi транзиттiк декларацияны толтыру (бұдан әрi - IТД);
1-қосымшада белгiленген нысан бойынша ресiмделген шот-фактураны (инвойсты) ұсыну;
жеткiзiлетiн кеден органында тiркелген тауарды жеткiзiп беру туралы алушының кепiлдендiрiлген мiндеттемесiн ұсыну. Кепiлдендiрiлген мiндеттеменi ұсыну тауарды темiржол және әуе көлiгiмен тасымалдаған жағдайда, сондай-ақ тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайтын, кедендiк төлемдер мен салықтар салынатын тауарларды әкелу кезiнде талап етiлмейдi.
Акцизделуге жататын тауарларды әкелу кезiнде кедендiк ресiмдеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргізіледі.
Тарифтiк емес реттеу шараларына жататын тауарларды әкелу кезiнде жiберушi кеден органына ұсыну талап етiлмейтiн, қажеттi рұқсатнама құжаттары болған жағдайда, кепiлдендiрiлген мiндеттемелер жеткiзiлетiн кеден органында тiркеледi.
Кепiлдендiрiлген мiндеттеме ұсынылған жағдайда кедендiк алып жүру жүзеге асырылмайды.
Жiберушi кеден органдары ресiмдеу үшiн кепiлдендiрiлген мiндеттемелердiң түпнұсқаларының көшiрмелерiн немесе жеткiзiлетiн кеден органының iлеспе хатымен бiрге жiберiлетiн факсимильдi көшiрмелердi қабылдайды.
7. Егер тасымалдау МДП кiтапшасын қолданыла отырып, жүктердi халықаралық тасымалдау туралы кедендiк конвенцияға сәйкес жүзеге асырылған жағдайда IТД ресiмделмейдi және кепiлдендiрiлген мiндеттеме ұсынылмайды (МДП конвенциясы, 1975 жыл).

8. В случае несоблюдения условий, предусмотренных в пункте 6 настоящей Инструкции, допускается оформление в таможенных органах, расположенных в пунктах пропуска на границе товаров, ввозимых для свободного обращения.
9. Таможенные органы Республики Казахстан, расположенные в пунктах пропуска на границе, не несут ответственности за простой транспортных средств на границе в связи с таможенным оформлением товаров, перевозимых этими транспортными средствами.
10. ВТД оформляется на каждую партию товаров, перевозимых по одному транспортному документу (товаротранспортная накладная, железнодорожная накладная, коносамент и т.д.).
ВТД оформляется таможенным органом, декларантом (брокером) на бланках строгой отчетности формы ТД-1, в случае необходимости, на добавочных листах формы ТД-2.
В случаях, определяемых Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан допускается использование иных форм документов контроля доставки (железнодорожная накладная, заверенная копия дорожной ведомости, другие товаротранспортные документы). В случае непредставления данных документов, транспортные средства задерживаются для проведения разбирательства.
ВТД заполняется в четырех экземплярах по форме, установленной приложением 2.
Порядок аннулирования ВТД производится аналогично порядку аннулирования ГТД (грузовая таможенная декларация).
11. Порядок оформления гарантийного обязательства определен в инструкции оформлении гарантийных обязательств.
12. При перевозке товаров по процедуре ВТТ на всех экземплярах ВТД и на всех экземплярах товаротранспортных документов (грузовые накладные, коносаменты и т.д.) проставляется штамп, указанный на рисунке 2 приложения 3 к настоящей Инструкции. Штамп заверяется личной номерной печатью и подписью должностного лица таможенного органа, производившего оформление перевозки по процедуре ВТТ.
13. Второй и третий экземпляры ВТД вручаются перевозчику для предоставления вместе с товаром в таможенный орган назначения, первый экземпляр - остается в таможенном органе отправления на контроле (контрольный лист), четвертый экземпляр вместе с копиями товаротранспортных документов (счет-фактура, транспортная накладная и другие) - отправляется в таможенный орган назначения оперативными видами связи.
Первый экземпляр ВТД хранится в отдельной папке под порядковым номером. Все первые экземпляры ВТД должны быть зарегистрированы таможенным органом в специальном журнале с одновременным формированием электронной базы данных.
14. По прибытию в таможенный орган отправления перевозчик предоставляет все необходимые документы для контроля.

8. Осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетiлген шарттар сақталмаған жағдайда еркiн айналыс үшiн әкелiнетiн тауарларды шекарадағы өткiзу пункттерiнде орналасқан кеден органдарында ресiмдеуге жол берiледi.
9. Шекарадағы өткiзу пункттерiнде орналасқан Қазақстан Республикасының кеден органдары көлiк құралдарымен тасымалданатын тауарларды кедендiк ресiмдеуге байланысты шекарада осы көлiк құралдарының кiдiрiп қалғаны үшiн жауапты болмайды.
10. IТД бiр көлiк құжаты бойынша тасымалданатын (тауар-көлiктiк жүк құжаты, теміржол жүк құжаты, коносамент және тағы басқалары) тауарлардың әрбiр партиясына ресiмделедi.
IТД-ны кеден органы, декларант (делдал) ТД-1 нысанындағы қатаң түрдегi есеп беру бланкiлерiнде, қажет болған жағдайда ТД-2 нысанындағы қосымша парақтарда ресiмдейдi.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi белгiлейтiн жағдайларда жеткiзудi бақылау құжаттарының өзге нысандарын (темiржол жүкқұжаты, жол ведомствосының куәландырылған көшiрмесi, басқа да тауар-көлiк құжаттары) пайдалануға жол беріледi.
IТД 2-қосымшада белгiленген нысан бойынша төрт дана болып толтырылады.
IТД-ның күшiн жою тәртiбi КЖД-ның (кедендiк жүк декларациясының) күшiн жою тәртiбiне сәйкес жүргiзiледi.
11. Кепiлдендiрiлген мiндеттемелердi ресiмдеу тәртiбi кепiлдендiрiлген мiндеттемелердi ресiмдеудiң нұсқаулығында белгiленген.
12. IКТ рәсiмi бойынша тауарларды тасымалдаған кезде IТД-ның барлық даналарына және тауар-көлiк құжаттарының барлық даналарына (жүктiң жүкқұжаттары, коносаменттер және тағы басқалары) осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасының 2-суретiнде көрсетiлген мөртабан қойылады. Мөртабан IКТ рәсiмi бойынша тасымалдауды ресiмдеудi жүргiзген кеден органының лауазымды тұлғасының жеке нөмiрi бар мөрiмен және қолымен куәландырылады.
13. IТД екiншi және үшiншi даналары жеткiзiлетiн кеден органына тауармен бiрге ұсыну үшiн тасымалдаушыға тапсырылады, бiрiншi данасы - жiберушi кеден органының бақылауында қалады (бақылау парағы), төртiншi данасы тауар-көлiк құжаттарының көшiрмелерiмен бiрге (шот-фактура, көлiктiң жүкқұжаты және басқалары) жеткiзiлетiн кеден органына байланыстың жедел сипаттағы түрлерiмен жiберiледi.
IТД бiрiншi данасы реттiк нөмiрiне сәйкес жеке папкiде сақталады. IТД-ның барлық бiрiншi даналарын кеден органы бiр мезгiлде деректердiң электрондық базасын қалыптастырумен бiрге арнайы журналда тiркеуi тиiс.
14. Жiберушi кеден органына келгеннен кейiн тасымалдаушы барлық қажеттi құжаттарды бақылау үшiн ұсынады.

15. Должностное лицо таможенного органа отправления при досмотре:
проверяет техническое состояние грузовых отделений транспортных средств или контейнеров;
проводит досмотр грузовых отделений или контейнеров.
16. В случае обнаружения каких-либо нарушений должностное лицо таможенного органа отправления заводит дело о нарушении таможенных правил.
Если в результате документального и фактического контроля не обнаружено каких-либо нарушений, принимается решение о возможности перемещения товаров и транспортных средств по территории Республики Казахстан в соответствии с процедурой ВТТ.
17. После поступления товара, перевозимого по процедуре ВТТ, перевозчик в сроки, установленным в соответствии с частью 2 статьи 165 Закона о таможенном деле уведомляет об этом таможенный орган назначения путем предоставления товаров и документов на них. Должностное лицо отдела по контролю за доставкой товара таможенного органа назначения, по завершении таможенного оформления проставляет штамп, указанный на рисунке 3 приложения 3 к настоящей Инструкции с указанием номера грузовой таможенной декларации на втором и третьих экземплярах ВТД и транспортных документах, который заверяется личной номерной печатью и подписью должностного лица. Должностное лицо отдела по контролю за доставкой товара письменно по оперативным каналам связи информируют таможенный орган отправления об окончании перевозки товара по процедуре ВТД, с отправкой 2-го экземпляра ВТД в таможенный орган отправления, где он остается на хранении в отдельной архивной папке. В случае перевозки товара по процедуре ВТТ иностранным автотранспортным средством в таможенный орган, расположенный в пункте пропуска на границе, при возврате этого автотранспортного средства за границу, перевозчиком предоставляется ВТД с оттиском штампа "Товар поступил" таможенного органа назначения. В случае не предоставления иностранным перевозчиком при возврате за границу транспортное средство задерживается для разбирательства.
18. Контроль за исполнением перевозчиками обязательства по доставке товаров и таможенных документов в таможенный орган назначения производится таможенными органами отправления.
Оформление товаров по процедуре ВТТ производится при условии обеспечения соблюдения требований к надлежащему оборудованию транспортного средства, банковской гарантии, гарантийного обязательства, депозита причитающихся сумм или таможенного сопровождения товара. Порядок оформления товаров с применением таможенного сопровождения определен в инструкции о таможенном сопровождении.

15. Жiберушi кеден органының лауазымды адамы тексеру кезiнде:
көлiк құралдары мен контейнерлердiң жүк бөлiктерiнiң техникалық жәй-күйiн тексередi;
жүк бөлiмдерi мен контейнерлердi тексерудi жүргiзедi.
16. Қандай да бiр заңсыздықты тапқан жағдайда жiберушi кеден органының лауазымды адамы кеден ережелерiн бұзушылық туралы iс қозғайды.
Егер құжаттарды тексерудiң және iс жүзiнде бақылаудың нәтижесiнде қандай да бiр заңсыздықтар табылмаса, IКТ рәсiмiне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарлар мен көлiк құралдары қозғалысының мүмкiндiгi туралы шешiм қабылданады.
17. IКТ рәсiмi бойынша тасымалданатын тауарлар келiп түскеннен кейiн тасымалдаушы бұл туралы Кеден iсi туралы заңның 165 -бабының 2-тармағына сәйкес белгiленген мерзiмдерде тауарларды және оларға арналған құжаттарды беру арқылы жеткiзiлетiн кеден органына хабарлайды. Жеткiзiлетiн кеден органының тауардың жеткiзiлiмiне бақылау жасау бөлiмiнiң лауазымды адамы кедендiк ресiмдеу аяқталғаннан кейiн лауазымды адамның жеке нөмiрi бар мөрiмен және қолымен куәландырылатын IТД-нiң екiншi және үшiншi даналарында және көлік құжаттарында жүктің кедендік декларациясының нөмірін көрсете отырып, осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасының 3-суретiнде көрсетiлген мөртабанды қояды. Тауардың жеткiзiлiмiне бақылау жасау бөлiмiнiң лауазымды адамы байланыстың жедел арналары бойынша жiберушi кеден органына IТД-ның рәсiмi бойынша тауарларды тасымалдау аяқталғандығын хабарлайды және IТД-ның 2-шi данасын жiберушi кеден органына жолдайды, ол қағаз сол жерде жеке мұрағат папкiсiнде сақталады. IКТ рәсiмi бойынша тауарларды шетелдiк автокөлiк құралдарымен тасымалдаған жағдайда осы автокөлiк құралдарымен шетелге қайтқан кезде тасымалдаушы шекарадағы өткiзу пунктiнде орналасқан кеден органына жеткiзiлген кеден органының "Тауар келiп түстi" деген мөртабанының белгiсi бар IТД-ны ұсынады. Шетелдiк тасымалдаушы шетелге қайтқан кезде мұндай қағазды ұсынбаған жағдайда көлiк құралы iс жүргiзу үшiн ұсталынады.
18. Жеткiзiлетiн кеден органына тауарларды және кедендiк құжаттарды жеткiзу жөнiндегi мiндеттемелерiн тасымалдаушылардың орындауына бақылау жасауды жiберушi кеден органдары жүргiзедi.
IКТ рәсiмi бойынша тауарларды ресiмдеу көлiк құралдарының тиiсiнше жабдықталуына, банктiк кепiлдiктерге, тиесiлi соманың депозитiне немесе тауарды кедендiк алып жүрудiң кепiлдендiрiлген мiндеттемелерiне қатысты талаптарды қамтамасыз ету шарттарымен жүргiзiледi. Кедендiк алып жүрудi қолдана отырып тауарларды ресiмдеу тәртiбi кедендiк алып жүру туралы нұсқаулықта белгiленген.

19. Таможенный орган назначения проверяет полученные документы и в случае непоступления товаров в сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, уведомляет по оперативным каналам связи таможенный орган отправления, проводит оперативные мероприятия для обеспечения таможенного оформления недоставленных товаров, в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан взыскивает подлежащие уплате таможенные платежи и налоги с получателя товара и заводит дело о нарушении перевозчиком таможенных правил в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
20. При консолидированной (наличии нескольких грузополучателей и (или) отправителей) перевозке товаров по процедуре ВТТ, ВТД оформляется на каждого грузополучателя и (или) отправителя отдельно. Промежуточные таможенные органы в товаротранспортных документах и во ВТД делают отметки о наложенных новых таможенных обеспечениях.
3. Порядок перевозки до таможенного органа назначения
товаров, вывозимых из Республики Казахстан
21. Товары, выпущенные для экспорта, должны быть фактически вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан. При этом они должны находиться в том же состоянии, в котором они были на день принятия таможенной декларации, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения.
22. После таможенного оформления товары, вывозимые из Республики Казахстан в соответствии с выбранным таможенным режимом, подлежат направлению в таможенный орган назначения, расположенный в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, на основании следующих документов:
4-го экземпляра ГТД, оформленного в соответствии с выбранным таможенным режимом и товаросопроводительными документами с проставленными штампами, указанными на рисунке 1 приложения 3 к настоящей Инструкции. В правом верхнем углу транспортного документа (СМR, коносамента и др.) указывается номер грузовой таможенной декларации, по которой был оформлен товар. Указанные штампы, заверенные подписью и личной номерной печатью должностного лица являются основанием для выпуска товаров за пределы территории Республики Казахстан.
После поступления товара в таможенный орган назначения на товаротранспортном документе, а также в товаросопроводительных документах или спецификации проставляется штамп, указанный на рисунке 3 приложения 3 к настоящей Инструкции, заверяемой личной номерной печатью и подписью должностного лица таможенного органа, производившего оформление.

19. Жеткiзiлетiн кеден органы алынған құжаттарды тексередi және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзiмдерде тауарлар келiп түспеген жағдайларда байланыстың жедел арналары бойынша жiберушi кеден органына хабарлайды, жеткiзiлмеген тауарларды кедендiк ресiмдеудi қамтамасыз ету үшiн жедел iс-шараларын жүргiзедi, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда тауарды алушыдан төлеуге тиесiлi кедендiк төлемдер мен салықтарды өндiрiп алады, Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес тасымалдаушының кедендiк ережелердi бұзғандығы туралы iс қозғайды.
20. IКТ, IТД рәсiмдерi бойынша тауарларды бiрiгiп тасымалдау кезiнде (бiрнеше жүк алушылар және (немесе) жөнелтушiлер болған жағдайда) әрбiр жүк алушыға және (немесе) жөнелтушiге жеке құжат толтырылады. Аралық кеден органдары тауар-көлiк құжаттарында және IТД-да салынған жаңа кедендiк кепiлдiктер туралы белгiлер соғады.
3. Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн тауарларды
жеткiзiлетiн кеден органына дейiн тасымалдаудың тәртiбi
21. Экспорт үшiн босатылған тауарлар iс жүзiнде Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тыс жерлерге әкетiлуi тиiс. Және де олар кедендiк декларация қабылданған күнгi сияқты жәй-күйде болуы тиiс, бұл ретте тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайларында табиғи тозудың немесе кемудiң салдарынан болған өзгерiстер есепке алынбайды.
22. Таңдалып алынған кедендiк режимге сәйкес Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн тауарлар кедендiк ресiмдеуден өткен соң Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы өткiзу пунктiнде орналасқан жеткiзiлетiн кеден органына мынадай құжаттардың негiзiнде жiберiлуi тиiс:
таңдалып алынған кеден режимiне сәйкес ресiмделген КЖД-ның 4-шi данасы және осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасындағы 1-суретте көрсетiлген мөртабандар қойылған, тауармен iлесiп жүретiн құжаттар. Көлiк құжатының оң жақтағы жоғарғы бұрышында (СМҚ коносамент және басқалары) тауар ресiмделген кедендiк жүк декларациясының нөмiрi көрсетiледi. Лауазымды адамның қолымен және жеке нөмiрi бар мөрiмен бекiтiлген осы мөртабандар тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге жiберу үшiн негiз болып табылады.
Жеткiзiлетiн кеден органына тауар келiп түскеннен кейiн тауар-көлiк құжатында, сондай-ақ тауармен iлесiп жүретiн құжаттарда немесе тiзбеде осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасындағы 3-суретте көрсетiлген мөртабан қойылады, ол ресiмдеудi жүргiзген кеден органының лауазымды адамының жеке нөмiрi бар мөрiмен және қолымен бекiтiледi.

23. Таможенные органы назначения ведут журналы о фактическом вывозе товаров из Республики Казахстан. Не реже одного раза в 10 дней указанные таможенные органы направляют во все таможенные органы отправления сводки о фактически вывезенных товарах.
24. После таможенного оформления вывозимые из Республики Казахстан товары, находившиеся в режимах таможенного склада, магазина беспошлинной торговли, временного ввоза, переработки, реэкспорта в соответствии с заявленными таможенными режимами, направляются в таможенный орган назначения в соответствии с разделом 2 настоящей Инструкции.
В таких случаях гарантийное обязательство предъявляется отправителем товара.
При не подтверждении в установленные сроки таможенным органом назначения надлежащего окончания перевозки по процедуре ВТТ, таможенный орган отправления заводит дело о нарушении таможенных правил, а также в соответствии со статьей 140 Закона о таможенном деле, взыскивает неуплаченные таможенные платежи со счетов плательщиков в бесспорном порядке.
25. Ответственность за фактический вывоз за пределы таможенной территории Республики Казахстан товаров, выпущенных для экспорта, несет отправитель. В случае перехода права собственности на товары на таможенной территории Республики Казахстан ответственность за фактический вывоз товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан несет перевозчик - отечественное лицо. При перевозке товаров перевозчиком иностранным лицом - экспорт товаров допускается при условии обеспечения уплаты сумм таможенных платежей и налогов, которые подлежали бы уплате при невывозе товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан, либо таможенного сопровождения товаров.
4. Порядок перевозки транзитных товаров
26. Перемещение транзитных товаров через территорию Республики Казахстан осуществляется в соответствии с главой 6 Закона о таможенном деле, с инструкцией по оборудованию транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.
27. Порядок контроля за доставкой транзитных товаров осуществляется аналогично главе 2 настоящей Инструкции, при этом таможенным органом назначения является таможенный орган, через который осуществляется вывоз товаров и транспортных средств с таможенной территории Республики Казахстан
5. Особенности оформления отдельных товаров
28. Товары, которые невозможно перевозить в запломбированных грузовых отделениях транспортных средств или контейнеров, в связи с габаритами таких товаров, можно перевозить на открытых транспортных средствах.

23. Жеткiзiлетiн кеден органдары Қазақстан Республикасынан iс жүзiнде шығарылатын тауарлар туралы журналдар жүргiзедi. Кем дегенде 10 күнде бiр рет аталған кеден органдары жөнелтушi кеден органдарының бәрiне iс жүзiнде шығарылған тауарлар туралы мәлiметтер жiбередi.
24. Мәлiмденген кеден режимiне сәйкес кедендiк қойма режимiнде, баж алынбайтын сауда дүкенiнде сақталған, ұқсатылған, қайта экспортталған, Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн тауарлар кедендiк ресiмдеуден соң осы Нұсқаулықтың 2-бөлiмiне сәйкес жеткiзiлетiн кеден органына жiберiледi.
Мұндай жағдайларда кепiлдiк мiндеттеме тауарды жөнелтушiге ұсынылады.
Жеткiзiлетiн кеден органы IКТ рәсiмi бойынша тасымалдаудың тиiстi түрде аяқталғандығын белгiленген мерзiмде растамаған жағдайда жөнелтушi кеден органы кеден ережелерiн бұзушылық туралы iс қозғайды, сондай-ақ Кеден iсi туралы заңның 140-бабына сәйкес даусыз тәртiппен төлем төлеушiлердiң шоттарынан төленбеген кедендiк төлемдердi өндiрiп алады.
25. Экспорт үшiн босатылған тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тыс жерлерге iс жүзiнде әкету үшiн жауапкершiлiк жөнелтушiге жүктеледi. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағында тауарларға арналған меншiк құқығы көшкен жағдайда Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тыс жерлерге тауарларды iс жүзiнде әкету жауапкершiлiгi тасымалдаушы отандық адамға жүктеледi. Тасымалдаушы шетелдiк адам тауарларды тасымалдаған кезде Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тыс жерлерге тауарларды әкету кезiнде немесе тауарларды кедендiк алып жүру кезiнде төленуге тиiстi кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасын төлеудi қамтамасыз еткен жағдайда ғана тауарларды экспорттауға жол берiледi.
4. Транзиттiк тауарларды тасымалдаудың тәртiбi
26. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тауарларды транзиттiк тасымалдау Кеден iсi туралы заңның 6-тарауына, кедендiк мөрлермен және пломбылармен тауарларды тасымалдау үшiн көлiк құралдарын (контейнерлердi) жабдықтау жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес жүргiзiледi.
27. Транзиттiк тауарларды жеткiзiп беруге бақылау жасаудың тәртiбi осы Нұсқаулықтың 2-тарауына сәйкес жүзеге асырылады, бұл орайда Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тауарлар мен көлiк құралдарын әкету аумағы арқылы жүзеге асырылатын кедендiк орган жеткiзiлетiн кедендiк орган болып табылады.
5. Жекелеген тауарларды ресiмдеудiң ерекшелiктерi
28. Көлемiнiң үлкендiгiне байланысты көлiк құралдарының пломбыланған жүк бөлiктерiнде немесе контейнерлерде тасымалдау мүмкiн болмайтын тауарларды ашық көлiк құралдарымен тасымалдауға болады.

29. Тяжеловесные и громоздкие товары, а также товары, перевозимые навалом (песок, щебень и т.п.), могут перевозиться по процедуре ВТТ на открытых транспортных средствах. В этом случае необходимо принимать меры, не позволяющие осуществить подмену таких товаров (подробное описание в грузовых товаросопроводительных и иных документах, нанесения на товары опознавательных знаков и т.п.).
30. При перемещении таких товаров через территорию Республики Казахстан таможенные органы должны:
осуществлять контроль за соблюдением требований, изложенных в пунктах 3, 4 настоящей Инструкции;
производить досмотр товаров с целью выявления фактов несоответствия товаров, находящихся в грузовом отсеке транспортного средства с товаросопроводительными документами.
6. Особенности таможенного оформления
некоторых подакцизных товаров
31. Оформление доставки под таможенным контролем товаров, указанных в приложении 4 осуществляется при соблюдении следующих условий:
надлежащего оборудования транспортного средства;
обеспечение уплаты таможенных пошлин и налогов в виде внесения денежных средств на депозит таможенного органа или гарантии уполномоченного банка.
32. Порядок внесения на депозит сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов определяется в соответствии со статьей 138 Закона о таможенном деле.
33. Таможенные органы назначения после внесения на депозит причитающихся таможенных платежей и налогов обязаны информировать таможенный орган, через который предполагается ввоз подакцизных товаров о внесении указанной суммы на депозит таможенного органа назначения.
34. В таможенные органы отправления предоставляется гарантийное обязательство, выданное таможенным органом назначения в соответствии с Инструкцией оформления гарантийных обязательств. Гарантийные обязательства принимаются к оформлению в случае наличия отметки таможенного органа назначения об обеспечении уплаты таможенных платежей и налогов: "Сумма обеспечения внесена", которая заверяется личной номерной печатью должностного лица.
35. Перечисление в доход республиканского бюджета денежных средств, внесенных на депозит таможенного органа, не освобождает лицо, совершившее нарушение таможенных правил от ответственности в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
7. Дорожно-транспортные происшествия
36. Дорожно-транспортными происшествиями (далее - ДТП) считаются случайные обстоятельства, повлекшие повреждения грузовых отделений транспортных средств или таможенных печатей и пломб.
37. При обращении перевозчика по поводу нарушения грузового отделения транспортных средств или таможенных печатей и пломб таможенный орган, в зоне деятельности которого произошло ДТП:
обязан потребовать письменное объяснение перевозчика об обстоятельствах ДТП;
принять решение о возможности дальнейшей перевозки товаров с соблюдением процедуры ВТТ;
заполнить протокол о дорожно-транспортном происшествии или удостоверить его в случае, если протокол заполнен уполномоченным государственным органом.

29. Жүгi ауыр және көлемi үлкен тауарлар, сондай-ақ үйiндi (құм, ұсақ тас және тағы басқалары) IКТ рәсiмi бойынша ашық көлiк құралдарында тасымалдануы мүмкiн. Мұндай жағдайда осындай тауарларды алмастыруға мүмкiндiк бермейтiн шаралар қабылдау қажет (тауармен iлесiп жүретiн жүкқұжатарында және өзге де құжаттарда егжей-тегжейлi сипаттап жазу, тауарларға айырым белгiлерiн салу және тағы басқалары).
30. Мұндай тауарларды Қазақстан Республикасының аумағы арқылы алып жүрген кезде кеден органдары:
осы Нұсқаулықтың 3, 4-тармақтарында баяндалған талаптардың сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыруға;
көлiк құралының жүк бөлiгiнде жатқан тауарлардың тауармен iлесiп жүретiн құжаттарға сәйкестiгi фактiлерiн анықтау мақсатында тауарларға тексеру жүргiзуге тиiс.
6. Акцизделуге жататын кейбiр тауарларды кедендiк
ресiмдеудiң ерекшелiктерi
31. 4-қосымшада көрсетiлген тауарларды кедендiк бақылаумен жеткiзудi ресiмдеу төмендегiдей шарттар сақталған жағдайда жүзеге асырылады, олар:
көлiк құралының тиiсiнше жабдықталуы;
кеден органының депозитiне ақшалай қаражатты енгiзу түрiнде кедендiк баждар мен салықтарды төлеудi немесе уәкiлеттi банктiң кепiлдiгiн қамтамасыз ету.
32. Кедендiк баждар мен салықтарды төлеудi қамтамасыз етудiң сомасын депозитке енгiзудiң тәртiбi Кеден iсi туралы заңның 138-бабына сәйкес белгiленедi.
33. Жеткiзiлетiн кеден органдары депозитке тиесiлi кедендiк төлемдер мен салықтарды енгiзгеннен кейiн акцизделуге жататын тауарларды әкелу көзделген кеден органына жеткiзiлетiн кеден органының депозитiне көрсетiлген соманың енгiзiлгендiгi туралы хабарлауға мiндеттi.
34. Жөнелтетiн кеден органдарына Кепiлдендiрiлген мiндеттемелердi ресiмдеу нұсқаулығына сәйкес жеткiзiлетiн кеден органы берген кепiлдiк мiндеттемесi ұсынылады. Кепiлдiк мiндеттемесi "Кепiлдiк сомасы енгiзiлдi" деп кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу қамтамасыз етiлгендiгi туралы жеткiзiлетiн кеден органының белгiсi болған жағдайда ресiмдеуге қабылданады, ол лауазымды адамның жеке нөмiрi бар мөрiмен куәландырылады.
35. Кеден органының депозитiне енгiзiлген ақшалай қаражатты республикалық бюджеттiң кiрiсiне аудару кеден ережелерiн бұзуға барған адамды Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес белгiленген жауапкершiлiктен босатпайды.
7. Жол-көлiк оқиғалары
36. Көлiк құралдарының жүк бөлiктерiн немесе кедендiк мөрлер мен пломбыларды бүлдiруге әкелiп соққан кездейсоқ жағдайлар жол-көлiк оқиғалары (бұдан әрi - ЖКО) деп есептелiнедi.
37. Көлiк құралдарының жүк бөлiктерi немесе кедендiк мөрлерi мен пломбылары бүлiнгендiгi жөнiнде тасымалдаушы өтiнiш айтқан жағдайда қызмет аймағында ЖКО болған кеден органы:
ЖКО мән-жайы туралы тасымалдаушыдан жазбаша түсiнiктi талап етуге;
IКТ рәсiмдерiн сақтай отырып, тауарларды одан әрi тасымалдау мүмкiндiгi туралы шешiм қабылдауға;
Жол-көлiк оқиғасы туралы хаттама толтыруға немесе хаттаманы өкiлеттi органдары толтырған жағдайда оны куәландыруға мiндеттi.

38. Таможенному органу, в зоне деятельности которого произошло ДТП, необходимо в течение суток письменно по любым оперативным каналам связи сообщить в таможенный орган отправления.
39. Все операции с товарами после ДТП должны производиться под контролем таможенного органа, в зоне деятельности которого произошло ДТП.
В случае, если доказано, что повреждение грузового отделения транспортного средства или нарушение средств идентификации произошло не в результате дорожно-транспортного происшествия, составляется протокол об административных правонарушениях.
40. После ДТП товары могут быть перегружены на другое транспортное средство или контейнер и направлены по назначению с соблюдением процедуры ВТТ, при этом на декларациях ВТД делается отметка о замене транспортного средства и заверяется личной номерной печатью инспектора таможенного органа. О замене транспортного средства информируется таможенный орган отправления.
8. Ответственность
41. За недоставку товаров и документов, подлежащих вручению таможенному органу назначения и перевозимых из одного таможенного органа в другой, а также иные нарушения таможенных правил перевозки товаров под таможенным контролем, предусмотрена ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
42. Лицо не несет ответственности перед таможенными органами Республики Казахстан, если только товары не оказались уничтоженными, безвозвратно утерянными вследствие ДТП или действия непреодолимой силы либо товары выбыли из владения вследствие неправомерных по законодательству Республики Казахстан действий органов или должностных лиц иностранного государства, при предоставлении соответствующих документов.
Приложение 1
к Инструкции о процедуре
внутреннего таможенного
транзита
ПОРЯДОК
оформления счета-фактуры
1. Счет-фактура содержит сведения, необходимые для целей таможенного контроля.
2. Счет-фактура должна может быть составлена на языке страны отправления. Допускается перевод на государственный, русский или английский язык.
3. Счет-фактура содержит следующие сведения:
дата ее составления;
наименование и почтовый адрес отправителя и получателя;
номер и дата контракта/договора;
условие поставки;
наименование и код товара по ТН ВЭД;
вид и количество грузовых мест и данные об их маркировке;
вес брутто;
стоимость товара.
4. Счет-фактура заверяется оттиском штампа отправителя товаров.
Примечание: счет-фактура может не представляться, если сведения, подлежащие заявлению в ней, содержатся в других товаросопроводительных документах, представляемых таможенному органу Республики Казахстан.
Приложение 2
к Инструкции о процедуре
внутреннего таможенного
транзита
ПРАВИЛА
заполнения внутренней транзитной декларации

38. Қызмет аймағында ЖКО болған кеден органы бұл туралы байланыстың кез келген жедел арналары бойынша бiр тәулiк iшiнде жөнелтушi кеден органына хабарлауы қажет.
39. ЖКО-дан кейiн тауарлармен жүргiзiлетiн барлық операциялар қызмет аймағында ЖКО болған кеден органының бақылауымен жүргiзiлуi тиiс.
Көлiк құралының жүк бөлiгiнiң немесе сәйкестендiру құралдарының бүлiнгендiгi жол-көлiк оқиғасының салдарынан болмағандығы дәлелденген жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
40. ЖКО-дан кейiн тауарлар басқа көлiк құралына немесе контейнерге тиеледi және IКТ рәсiмдерiн сақтай отырып жеткiзiлетiн жерiне жiберiледi, бұл орайда IТД декларациясында көлiк құралының алмастырылғандығы туралы белгi жасалады және кеден органы инспекторының жеке нөмiрi бар мөрiмен куәландырылады. Көлiк құралының ауыстырылғандығы туралы жөнелтушi кеден органы хабардар етiледi.
8. Жауапкершiлiк
41. Кедендiк органдардың бiрiнен екiншiсiне тасымалданатын, жеткiзiлетiн кеден органына тапсырылуы тиiс тауарлар мен құжаттарды жеткiзбегендiгi үшiн, сондай-ақ кедендiк бақылаумен тауарларды тасымалдаудың кедендiк ережелерiн өзге де бұзушылықтар үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк көзделген.
42. ЖКО-ның салдарынан немесе еңсерiлмейтiн күштiң iс-әрекетiнен тауарлар бiржолата қайтарымсыз жойылса немесе тиiстi құжаттарды беру кезiнде шетелдiк мемлекет органының немесе лауазымды адамының Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша заңсыз iс-әрекетi салдарынан тауарлар иелiгiнен шығып кетсе ол адам Қазақстан Республикасының кеден органдары алдында жауапты болмайды.
Ішкі кедендік транзиттің
рәсімі туралы Нұсқаулыққа
1-қосымша
Шот-фактураларды ресімдеудің
ТӘРТIБI
1. Шот фактура кедендік мақсаттарға қажет мәлiметтерді қамтиды.
2. Шот фактура жiберушi елдің тілінде толтырылу тиіс. Мемлекеттік, орыс және ағылшын тіліне аудару рұқсат етіледі.
3. Шот фактура мынадай мәліметтердi қамтиды:
оны толтыру күні;
жіберушінің және алушының атауы және почталық мекен-жай;
келісім-шарт/шарттың нөмірi мен күні;
жеткізілім шарты;
СЭIӘ ТТ бойынша тауардың атауы және саны;
Жүк орындарының түрi мен саны және оларды белгiлеу туралы мәлiметтер;
Брутто салмақ.
4. Шот фактура тауар жіберушінiң мөрімен расталады.
Ескертпе: Мәлімделінетін мәліметтер Қазақстан Республикасының кедендік органына берiлетiн тауарды алып жүру құжаттарында болған жағдайда шот фактура берiлмеуi де мүмкін.
Ішкі кедендік транзиттің
рәсімі туралы Нұсқаулыққа
2-қосымша
Iшкi транзит мәлiмдемесiн толтырудың
ЕРЕЖЕЛЕРI

1. Внутренняя транзитная декларация заполняется на бланках грузовой таможенной декларации установленной формы.
2. Заполняются следующие графы внутреннего транзитного документа: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 25, 29, 31, 32, 33, 35, 38, 42, 46; пункты 2, 4, 7 графы 44, 50, 53, 54, А, С, Д.
3. Графы заполняются должностным лицом таможенного органа или декларантом в соответствии с порядком, установленным Инструкцией о порядке заполнения грузовой таможенной декларации.
Графа 1 "Тип декларации" - первый и второй подразделы не заполняются, а в третьем подразделе указывается ВТТ.
Графа 2 "Отправитель" - указывается наименование и полный юридический адрес отправителя.
Графа 3 "Добавочные листы" - заполняются, если используются добавочные листы. В первом подразделе графы указывается порядковый номер листа, во втором - общее количество представляемых листов ВТД, включая добавочные.
Графа 4 "Отгрузочная спецификация" - заполняется при использовании описи товаров. Указывается общее количество приложенных листов.
Графа 5 "Всего наименований товаров" - проставляется общее количество наименований товаров в декларируемой партии, указанных в графах 31 основного и добавочных листов ВТД.
Графа 6 "Количество мест" - указывается общее количество мест в декларируемой партии товаров. При перемещении через таможенную границу насыпных, наливных грузов, а также навалом, в графе указывается - "0". Для товаров, перевозимых в контейнерах, ящиках или на поддонах, соответственно указывается количество контейнеров, ящиков, поддонов.
Графа 7 "Справочный номер" - указывается регистрационный номер и дата принятия ВТД к таможенному оформлению по следующей схеме: 11111/22334/55555, где цифры 1 - пятизначный цифровой код таможенного органа в соответствии с Классификатором таможенных органов Республики Казахстан, производящих таможенное оформление, цифры 2 и 3 - день и месяц принятия ВТД к таможенному оформлению, цифра 4 - последняя цифра текущего года, цифры 5 - порядковый номер ВТД, оформленной соответствующим таможенным органом (нарастающим итогом в текущем году, по окончании года нумерация возобновляется). Порядковый номер ВТД не должен повторяться, независимо от того вывозятся или завозятся товары. В случае применения добавочных листов в нижней части графы "А" над графой 33 указывается регистрационный номер основного листа ВТД. После заполнения графы, данные заверяются личной номерной печатью инспектора, оформляющего ВТД.
Графа 8 "Получатель" - указывается полный юридический адрес получателя. В случае перевозки товара железнодорожным транспортом указывается код железнодорожной станции в зоне деятельности таможенного органа назначения определено в железнодорожной накладной.
Графа 9 - указывается номер акта и решения при таможенном сопровождении.
Графа 15 "Страна отправления" - указывается страна отправления.
Графа 16 "Страна происхождения" - указывается страна происхождения товара.
Графа 17 "Страна назначения" - указывается страна назначения.
Графа 18 "Транспортное средство при отправлении" - в левом подразделе графы проставляется количество транспортных средств, после пробела указываются сведения о транспортном средстве, на котором производится перевозка товаров из пункта пропуска на таможенной границе Республики Казахстан. В правом подразделе графы указывается цифровой код страны, которой принадлежит транспортное средство, в соответствии с Классификатором стран мира.
Графа 21 "Транспортное средство на границе" - в левом подразделе графы проставляется количество транспортных средств, после пробела указываются сведения о транспортном средстве, на котором товары будут вывезены за пределы Республики Казахстан. В правом подразделе графы указывается цифровой код страны, которой принадлежит транспортное средство.
Графа 22 "Валюта и общая фактурная стоимость товаров" - в левом подразделе указывается цифровой код валюты и общая фактурная стоимость товаров согласно счету-фактуре и другим товаросопроводительным документам.
Графа 23 "Курс валюты" - указывается курс валюты на день принятия ВТД к оформлению.
Графа 25 "Код вида транспорта" - указывается код вида транспорта.
Графа 29 "Таможня на границе" - указывается таможенный орган, расположенный в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан и их структурных подразделений.
Графа 31 "Грузовые места и описание товара", "Маркировка и количество - номера контейнеров - описание товара" - указывается наименование товара и их технические характеристики, включая номера моделей, типы, размеры, параметры и т.п., не допускается указание декларируемых товаров общим наименованием товарной позиции, приведенных в ТН ВЭД. Для товаров, перевозимых в контейнерах, в верхней правой части указывается количество и после пробела номера контейнеров.

1. Iшкi транзит мәлiмдемесi белгiленген нысандағы кедендiк жүк мәлiмдемесiнiң бланкiлерiнде толтырылады.
2. Iшкi транзит құжатының мынадай бағаналары толтырылады: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 25, 29, 31, 32, 33, 35, 38, 42, 46; тармақтар 2, 4, 7 бағаналар 44, 50, 53, 54, А, С, Д.
3. Бағаналарды кедендiк органның лауазымды адамы немесе декларант Кедендiк жүк мәлiмдемесiн толтыру тәртiбi туралы нұсқаулықта белгiленген тәртiпте толтырады.
1 "Мәлiмдеме түрi" бағанасында - бiрiншi және екiншi кiшi бөлiмдер толтырылмайды, ал үшiншi кiшi бөлiмiнде IКТ көрсетiледi.
2 "Жiберушi" бағанасында - Жiберушiнiң атауы және толық заңды мекен-жайы көрсетiледi.
3 "Қосымша парақтар" бағанасында - қосымша парақтар қолданылса, толтырылады. Бағананың бiрiншi кiшi бөлiмiнде парақтың реттiк саны көрсетiледi, екiншiсiнде - қосымшаларды қосқанда IКТ парақтарының жалпы саны көрсетiледi.
4 "Тиеу тiзбесi" бағанасында - тауар тiзiлiмi пайдаланған кезде толтырылады. Қосымша ретiнде берiлген парақтардың саны көрсетiледi.
5 "Тауарлардың атаулары бағанасында - барлығы" - мәлiмделiнетiн партиядағы IКТ негiзгi және қосымша парақтарындағы тауарлар атауларының жалпы саны көрсетiледi.
6 "Орындардың саны" бағанасында - тауарлардың мәлiмделiнетiн партиясындағы орындардың жалпы саны көрсетiледi. Кедендiк шекарадан құрғақ құйылатын, құйылатын, сондай-ақ ысырылатын жүктер жылжытылған кезде, бағанада "0" - көрсетiледi. Контейнерде, жәшiктерде немесе ыдыстарда жылжытылған кезде, тиiсiнше контейнерлердiң, жәшiктердiң, ыдыстардың саны - көрсетiледi.
7 "Анықтамалық нөмiрi" бағанасында - мынадай сызба 11111/22334/55555 бойынша кедендiк ресiмдеуге IТД-нiң тiркеу нөмiрi және қабылдаған күнi көрсетiледi, 1 сандары - Қазақстан Республикасының кеден органының жiктегiшiне сәйкес кеден ресiмдеуiн жүргiзетiн кеден органының бес белгiлiк сандық коды, 2 және 3 сандары - IТД кедендiк ресiмдеуге қабылдаған күн мен ай, 4 саны - ағымдағы жылдың соңғы саны, 5 саны - тиiстi кеден органы ресiмдеген IТД-нiң (ағымдағы жылғы өсе түсiп отырған нәтиже, жыл аяқталғаннан кейiн нөмiрлеу қалпына келтiрiледi) реттiк нөмiрi. IТД-нiң реттiк нөмiрi тауарлардың әкетiлуiне немесе әкелiнуiне қарамастан қайталанбауы тиіс. Қосымша парақтар қолданылған жағдайда "А" бағанасының төменгi бөлiгiнде, 33 бағанасының үстiнде IТД-нiң негiзгi парағының тiркеу нөмiрi көрсетiледi. Бағана толтырылғаннан кейiн ондағы мәлiметтер IТД-нi ресiмдейтiн инспектордың жеке нөмiрi бар мөрмен куәландырылады.
8 "Алушы" бағанасында - алушының толық заңды мекен-жайы көрсетiледi. Тауарды темiржол көлiгiмен тасымалдаған жағдайда жеткiзiлетiн кеден органының қызмет аймағындағы темiр жол станциясының коды темiр жол жүк құжатында көрсетiледi.
9 бағанада кедендiк алып жүру кезiндегi актiнiң нөмiрi және шешiм көрсетiледi.
15 "Жөнелтушi ел" бағанасында - жөнелтушi ел көрсетiледi.
16 "Шығу елi" бағанасында - тауардың шыққан елi көрсетiледi.
17 "Жеткiзiлетiн ел" бағанасында - жеткiзiлетiн ел көрсетiледi.
18 "Жөнелту кезiндегi көлiк құралы" бағанасында - бағананың сол бөлiгiнде көлiк құралдарының саны қойылады, ашық тұрған жерден кейiн Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы өткiзу пунктi мен тауарлар тасымалданатын көлiк құралы туралы мәлiмет көрсетiлген. Бағананың оң жақ бөлiгiнде әлем елдерінің жіктегішіне сәйкес көлік құралы тиесілі елдің сандық коды көрсетiледi.
21 "Шекарадағы көлiк құралы" бағанасында - бағананың сол жақтағы бөлiгiнде көлiк құралдарының саны қойылады, ашық тұрған жерден кейiн Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тауарларды шығаратын көлiк құралы туралы мәлiметтер көрсетiледi. Бағананың оң жақ бөлiгiнде көлiк құралы тиесiлi елдiң сандық коды көрсетiледi.
22 "Валюта және тауарлардың жалпы фактуралық құны" бағанасында - оның сол бөлiгiнде валютаның сандық коды және шот-фактураға, сондай-ақ басқа да тауармен iлесiп жүретiн құжаттарға сәйкес тауардың жалпы фактуралық құны көрсетiледi.
23 "Валюта бағамы" бағанасында - IТД ресiмдеуге қабылдаған күнгi валютаның бағамы көрсетiледi.
25 "Көлiк түрiнiң коды" бағанасында - көлiк түрiнiң коды көрсетiледi.
29 "Шекарадағы кеден" бағанасында - Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы өткiзу пунктiнде орналасқан кедендiк орган және олардың құрылымдық бөлiмшелерi көрсетiледi.
31 "Жүк орындары және тауарларды сипаттау", "Таңбалау және саны - контейнерлер нөмiрлерi - тауарларды сипаттау" - тауар модельдерiнiң нөмiрлерiн, үлгiлерiн, көлемдерiн, параметрлерiн және тағы басқаларын қоса алғанда, тауарлардың атауы және олардың техникалық сипаттамасы көрсетiледi, мәлiмденетiн тауарларды ТН СЭҚ-та келтiрiлген тауарлық ұстанымдардың жалпы атауымен көрсетуге жол берiледi. Контейнерлермен тасылатын тауарлар үшiн оң жақтағы жоғарғы бөлiгiнде контейнерлердiң саны және ашық тұрған жерден кейiн олардың нөмiрлерi көрсетiледi.

Графа 32 "Товар N" - указывается порядковый номер товара, декларируемых в графе 31.
Графа 33 "Код товара" - указывается код товара в соответствии с классификацией товаров по ТН ВЭД. Структурно код записывается без пробелов и иных разделительных знаков. При невозможности определения точного кода товара по ТН ВЭД указывается товарная позиция (код товара на уровне четвертого знака цифрового кода).
Графа 35 "Вес брутто (кг)" - указывается в килограммах общий вес товара с упаковкой. В отношении товаров, общий вес которых более одного килограмма, вес округляется до целых величин по правилам округления.
Графа 38 "Вес нетто (кг)" - указывается вес товара без упаковки.
Графа 42 "Фактурная стоимость" - указывается фактурная стоимость товаров согласно счету-фактуре или другим товаросопроводительным документам.
Графа 44 "Дополнительная информация/представляемые документы" - указывается, начиная каждый из реквизитов с новой строки, и проставляется перед каждым из них порядковый номер:
2 - номер транспортного документа,
4 - номер и дата договора,
6 - номера сертификатов,
7А - номер и дата счета-фактуры,
7В - номер гарантийного обязательства,
7С - номер и дата документа, подтверждающего обеспечение уплаты.
Графа 46 "Статистическая стоимость" - указывается фактурная стоимость товара, выраженная в долларах США по курсу на день принятия ВТД.
Графа 50 "Доверитель" - сведения о перевозчике, принявшем товары к перевозке в соответствии с процедурой ВТТ (наименование, адрес, штамп перевозчика, его обязательство о доставке товара до таможенного органа назначения, ф.и.о. и подпись представителя перевозчика); срок доставки до таможенного органа назначения. Графа заполняется собственноручно представителем перевозчика.
Графа 53 "Таможня и страна назначения" - указывается наименование и код таможенного органа назначения.
Графа 54 "Место и дата" - указывается место и дата заполнения ВТД: место оформления, наименование организации.
Графа А - указывается адрес места доставки.
В графах С и Д проставляются штампы, указанные соответственно на рисунках 2 и 3 приложения 3 к настоящей Инструкции, и заверяются личной номерной печатью.
Приложение 3
к Инструкции о процедуре
внутреннего таможенного
транзита
_________________________________________________________________________
!              Таможенный комитет
!         Министерство государственных
______________________!        доходов Республики Казахстан РК
!       (наименование таможенного органа)
!
!               ВЫПУСК РАЗРЕШЕН
!
!        Инспектор______________________
!          "___"________________200__г.
______________________!__________________________________________________
Рис.1
_________________________________________________________________________
!           Таможенный комитет МГД РК
!        (наименование таможенного органа)
!          товар под таможенным контролем
______________________!         в количестве _______________ мест
!         подлежит доставке в______________
!         до _________20__г. ВТД N________
!         Инспектор______________________
!           "___"________________200__г.
______________________!__________________________________________________
Рис.2
_________________________________________________________________________
!           Таможенный комитет МГД РК
!       (наименование таможенного органа)
!
______________________!                ТОВАР ПОСТУПИЛ
!
!          Инспектор______________________
!           "___"________________200__г.
______________________!__________________________________________________
Рис.3
Приложение 4
к Инструкции о процедуре
внутреннего таможенного
транзита
Перечень подакцизных товаров, при ввозе которых
требуется внесение на депозит причитающихся
сумм таможенных платежей и налогов
Код ТН ВЭД !                      Наименование товара
220300     Пиво солодовое
2204       Вина виноградные натуральные, включая крепленые, сусло
виноградное, кроме указанного в товарной позиции 2009
2205       Вермуты и виноградные натуральные вина прочие с добавлением
растительных или ароматических экстрактов
220600     Напитки прочие сброженные (сидр яблочный, перри (сидр
грушевый), напиток медовый), смеси из сброженных напитков и
смеси сброженных напитков и безалкогольных напитков, в другом
месте непоименованные
2207       Спирт этиловый неденатурированный, с концентрацией спирта не
менее 80 об.%, этиловый спирт и прочие спирты,
денатурированные, любой концентрации
2208       Спирт этиловый неденатурированный, с концентрацией спирта
менее 80 об.%, спиртовые настойки, ликеры и прочие спиртные
напитки
2402 (за   Сигары, сигареты с обрезанными концами, сигариллы (тонкие
исклю-     сигары) и сигареты из табака
чением
240290000)
240310     Курительный табак, содержащий или несодержащий заменителей
табака в любой пропорции
Согласованы                              Утверждены
Министр государственных                  приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства

32 "N тауар" бағанасында - 31 бағанада мәлiмделген тауардың реттiк нөмiрi көрсетiледi.
33 "Тауар коды" бағанасында - ТН СЭҚ бойынша тауарларды топтастыруға сәйкес тауар коды көрсетiледi. Құрылымы жағынан код ашық жерлер қалдырылмастан және өзге де айырым белгiлерiнсiз жазылады. ТН СЭҚ бойынша тауардың дәлме-дәл кодын анықтау мүмкiн болмаған жағдайда тауардың позициясы көрсетiледi (сандық кодтың төртiншi белгiсiнiң деңгейiндегi тауардың коды).
35 "Брутто салмақ (кг)" бағанасында тауардың орамамен бiрге жалпы салмағы килограммен көрсетiледi. Жалпы салмағы бiр килограмнан артық тауарларға қатысты дөңгелектендiру ережесi бойынша тұтас шамаға дейiн дөңгелектендiрiледi.
38 "Нетто салмақ (кг)" бағанасында - тауардың орамасыз салмағы көрсетiледi.
42 "Фактуралық құны" бағанасында - шот-фактураға немесе басқа да тауармен iлесiп жүретiн құжаттарға сәйкес тауарлардың фактуралық құны көрсетiледi.
44 "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттар" бағанасында - реквизиттердiң әрқайсысынан бастап жаңа жолдан көрсетiледi және олардың әрқайсысының алдына реттiк нөмiрi қойылады:
2 - көлiк құжатының нөмiрi,
4 - шарттың нөмiрi және күнi,
6 - сертификаттардың нөмiрлерi,
7А - шот-фактураның нөмiрi және күнi,
7В - кепiлдiк мiндеттемесiнiң нөмiрi,
7С - төлемдi қамтамасыз еткенiн растайтын құжаттың нөмiрi және күнi.
46 "Статистикалық құны" бағанасында - IКД қабылданған күнгі бағам бойынша АҚШ долларында көрініс тапқан тауардың фактуралық құны көрсетіледі.
50 "Сенім білдіруші" бағанасында - ІКТ рәсіміне сәйкес тасымалдауға қабылданған тауарлардың тасымалдаушысы туралы мәлімет (тасымалдаушының атауы, мекен-жайы, мөртабаны, жеткізетін кедендік органға дейінгі тауарды жеткізу туралы оның міндеттемесі, аты-жөні және тасымалдаушы өкілінің қолы); жеткізілетін кедендік органға дейінгі жеткізудің мерзімі. Бағананы тасымалдаушының өкілі өз
қолымен толтырады.
53 "Кеден және жеткізілетін елі" бағанасында - жеткізілетін кедендік органның атауы және коды көрсетіледі.
54 "Орны және күні" бағанасында - ІТД толтырудың орны және күні: ресімдеудің орны, ұйымның атауы көрсетіледі.
А бағанасында - жеткізу орнының мекен-жайы көрсетіледі.
С және Д бағаналарында осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасының 2 және 3 суреттеріне сәйкес көрсетілген мөртабандар қойылады және жеке нөмірі бар мөрмен бекітіледі.
Ішкі кедендік транзиттің
рәсімі туралы Нұсқаулыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттіккіріс министрлігінің Кеден комитеті(Кедендік органның атауы)
ШЫҒАРУ РҰҚСАТ ЕТІЛЕДІ
Инспектор __________________
200__ж. "__"________________
Сурет 1
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің
Кеден комитеті
(Кедендік органның атауы)
_____________ орын санында
_____________ жеткізуге жатады
200__ж."__"_________ дейін ІТД N __
Инспектор __________________
200__ж. "__"________________
Сурет 2
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік  кіріс министрлігінің
Кеден комитеті
(Кедендік органның атауы)
ТАУАР КЕЛІП ТҮСТІ
Инспектор __________________
200__ж. "__"________________
Сурет 3
Ішкі кедендік транзиттің
рәсімі туралы нұсқаулыққа
4-қосымша
Оларды әкелу кезінде депозитке тиесілі кедендік
төлемдер мен салықтарды салу қажет етілетін акциз
салынған тауарлардың
тізбесі
____________________________________________________________________
СЭҚ ТТ                         Тауар атауы
бойынша
____________________________________________________________________
220300                       Солодалық сыра
2204     Табиғи жүзімдік шараптар, күшейтілгендерді қосқанда,
жүзім суслосы, 2009 тауар позициясында көрсетілгенді
қоспағанда
2205     Вермуттар және Табиғи жүзімдік шараптар және өсімдік
немесе хош иісті экстракт-қоспалар қосылған басқалар
220600   Басқа ашытылған сусындар (алма сидрі, перри (алмұрт
сидрі), бал сусыны), ашытылған сусындардан және
қоспалар және басқа жерлерде көрсетілмеген ашытылған
сусындар мен алкоголдік емес сусындардан қоспалар
2207     Этил спирті денатураландырылмаған, спирт
концентрациясы кемінде 80 айн.%, этил спирті және
басқа денатураландырылмаған кез келген түрдегі
спирттер
2208     Этил спирті денатураландырылмаған, спирт
концентрациясы кемінде 80 айн.%, спирт тұнбасы,
ликерлер және басқа да спирт сусындары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2402     Темекі, шеті үзілген темекі, сигариллалар (жіңішке
240290000  темекі) және табактан жасалатын темекі
қоспағанда
240310   Кез келген пропорцияда темекінің ауыстырушылары
қосылған немесе қосылмаған шегу темекісі
____________________________________________________________________
Келісілді                             Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасының           Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі               Кеден комитетінің

от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Правила учета операций таможенного брокера по
таможенному оформлению товаров и транспортных
средств и отчетности по ним
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" и Положением о таможенном брокере, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14.04.97 г. N 556 и определяют порядок учета операций таможенного брокера по таможенному оформлению товаров и транспортных средств и отчетности по ним.
2. Все операции таможенного брокера по таможенному оформлению товаров и транспортных средств либо выполнение им других посреднических функций в области таможенного дела (далее - операции) подлежат обязательному учету в письменной и электронной формах.
3. Учет операций осуществляется таможенным брокером и (или) его филиалом.
2. Порядок учета операций таможенного брокера по
таможенному оформлению товаров и транспортных средств
4. В систему учета должны быть включены:
1) Книга учета операций с товарами и транспортными средствами, подлежащими таможенному контролю и оформленными таможенным брокером по утвержденной форме (приложение 1).
2) Книга реестра заключенных договоров с представляемыми лицами по утвержденной форме (приложение 2).
5. Книга учета операций и книга реестра заключенных договоров заводится на один календарный год. Книга должна быть предварительно сброшюрована, прошита и пронумерована.
Книгу учета операций и книгу реестра заключенных договоров подписывает начальник таможенного органа или лицо, его замещающее, в регионе деятельности которого действует таможенный брокер и (или) его филиал, после чего их заверяют печатью таможенного органа.
6. После внесения таможенным брокером последней записи указанные книги передаются в таможенный орган на проверку. По окончании проверки книги возвращаются таможенному брокеру и хранятся им в течение установленного срока (пункт 11).
Внесение дополнительных записей или исправлений после проверки книг не допускается.
7. Книга учета операций и книга реестра заключенных договоров должны быть предъявлены уполномоченным должностным лицам таможенного органа по первому их требованию.
3. Порядок отчетности об операциях по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств
8. Таможенный брокер и (или) его филиал обязан ежеквартально, не позднее 30 дней после окончания квартала, представлять в таможенный орган, ведущий учет, обобщенный отчет обо всех операциях за отчетный период.

2001 жылғы 15 ақпандағы
2001 жылғы 15 ақпанда                    N 51 бұйрығымен
бекітілді
Кедендік брокерлердің тауарлар мен көлік құралдарын кедендік
ресімдеу жөніндегі операциялардың есебін жүргізудің және ол
бойынша есептіліктің
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы"  Қазақстан Республикасының Заңы мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 14 сәуiрдегi N 556 қаулысымен бекiтілген Кедендiк брокер туралы ережеге сәйкес әзiрлендi және кедендiк брокердiң тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу жөнiндегi операцияларының есебiн жүргiзудiң және олар бойынша есептiлiктiң тәртiбiн айқындайды.
2. Кедендiк брокердiң тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу жөнiндегi барлық операциялары (бұдан әрi - операциялар) не оның кеден iсi саласындағы басқа да делдалдық функцияларды орындауы жазбаша және электронды нысандарда мiндеттi түрде есебiн жүргiзуге жатады.
3. Операциялардың есебiн жүргiзудi кедендiк брокер мен (немесе) оның филиалдары жүзеге асырады.
2. Кедендiк брокерлердiң тауарлар мен көлiк құралдарын
кедендiк ресiмдеу жөнiндегi операцияларының
есебiн жүргiзудiң тәртiбi
4. Есеп жүргiзу жүйесiне:
1) кедендiк бақылауға жататын және кедендiк брокер белгiлеген нысан бойынша ресiмделген тауарлармен және көлiк құралдарымен операциялардың есеп кiтабы (1-қосымша);
2) оны бiлдiретiн тұлғалар белгiленген нысан бойынша жасаған шарттардың тiзiлiм кiтабы (2-қосымша) кiруi тиiс.
5. Операциялардың есебiн жүргiзу кiтабы мен жасалған шарттардың тiзiлiм кiтабы бiр күнтiзбелiк жылға арналып жүргiзiледi. Кiтап алдын ала брошюраланған, тiгiлген және нөмiрленген болуы тиiс.
Операциялардың есеп кiтабы мен жасалған шарттардың тiзiлім кiтабына кедендiк брокер мен (немесе) оның филиалы қызмет аймағына орналасқан кеден органының бастығы немесе оны алмастыратын адам қол қояды, одан кейiн оларды кеден органының мөрiмен растайды.
6. Кедендiк брокер соңғы жазбаны енгiзгеннен кейiн көрсетiлген кiтаптар кеден органына тексеруге берiледi. Тексеру аяқталғаннан кейiн кiтаптар кедендiк брокерге қайтарылады және белгiленген мерзiм (11-тармақ) бойы оларда сақталады.
Кiтаптарды тексергеннен кейiн қосымша жазбалар немесе түзетулер енгiзуге жол берiлмейдi.
7. Операциялардың есеп кiтабы мен жасалған шарттардың тiзiлiм кiтабы олардың алғашқы талап етуi бойынша кеден органының уәкiлеттi лауазымды адамдарына ұсынылуы тиiс.
3. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу
жөнiндегi операциялар туралы есептiлiктiң тәртібі
8. Кедендiк брокер мен (немесе) оның филиалы тоқсан сайын тоқсан аяқталғаннан кейiнгi 30 күннен кешiктiрмей есептi кезең iшiндегi барлық операциялар туралы қорытылған есептi кедендiк брокердiң қызметiн бақылауды жүзеге асыратын кеден органына ұсынуға мiндеттi.

9. Отчет, составленный в соответствии с формой отчетности (приложение
3) таких операций, подписывается руководителем таможенного брокера (его обособленного структурного подразделения), главным бухгалтером и заверяется печатью.
10. При осуществлении своей деятельности через свои филиалы таможенный брокер подает сводный отчет по операциям всех своих структурных подразделений в таможенный орган, в зоне деятельности которого зарегистрирован таможенный брокер согласно юридическому адресу.
11. Таможенный брокер должен хранить документы, связанные с осуществлением им своей деятельности, в течение 5 лет, исчисляемых после окончания года, в течение которого была совершена последняя операция по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, выполнены другие посреднические функции в области таможенного дела либо сделана последняя запись в книге учета операций и в книге реестра заключенных договоров.
Приложение 1
к Правилам учета операций таможенного брокера
по таможенному оформлению товаров и
транспортных средств и отчетности по ним
Книга учета операций по таможенному
оформлению товаров и транспортных средств
N !Таможенный!Наименование! N !Код        !Статисти! Начислено, тыс. тенге
п/п!орган     !отправителя !ГТД!таможенного!ческая  !______________________
!          !(получателя)!   !режима     !стои-   !тамо!тамо!Ак-!НДС!Про-
!          !и номер дого!   !(тип ГТД)  !мость   !жен-!жен-!ци-!   !цент
!          !вора с тамо-!   !           !        !ные !ная !зы !   !за
!          !женным бро- !   !           !        !сбо-!пош-!   !   !от-
!          !кером       !   !           !        !ры  !лина!   !   !сроч
!          !            !   !           !        !    !    !   !   !ку
---------------------------------------------------------------------------
1 !     2    !      3     ! 4 !     5     !    6   !  7 !  8 ! 9 ! 10! 11
Продолжение таблицы:
_____________________________________________
Начислено, тыс. тенге
_____________________________________________
Пени за  !Админи-!   В том числе условно
просрочку!стратив!---------------------------
!ный    !таможен!таможен!акциз! НДС
!штраф  !ные    !ная пош!     !
!       !сборы  !лина   !     !
---------------------------------------------
12   !   13  !   14  !   15  !  16 ! 17
---------------------------------------------
Приложение 2
к Правилам учета операций таможенного брокера
по таможенному оформлению товаров и
транспортных средств и отчетности по ним
Книга реестра заключенных договоров
__________________________________________________________________________
N !Наименование организации!Номер договора!Дата заключения!Срок действия
п/п!                        !              !               !
--------------------------------------------------------------------------
1 !            2           !       3      !        4      !       5
--------------------------------------------------------------------------
Примечание
Номер договора формируется следующим образом:
ххххххх/хххх/хххх -
ххххххх - номер лицензии таможенного брокера;
хххх - календарный год;
хххх - порядковый номер договора.
Приложение 3
к Правилам учета операций таможенного брокера
по таможенному оформлению товаров и
транспортных средств и отчетности по ним
<*>
Сноска. Приложение в новой редакции - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года N 160.
Отчет об операциях
по таможенному оформлению товаров и транспортных средств
за______________ квартал _______ г. ____________________________________________________________________
Код тамо-|Количес-|Статис- |             Начислено, тыс. тенге      |
женного  |тво ГТД |тическая|________________________________________|
режима   |        |стои-   |Тамо|Тамо|Ак-|НДС|Про-|Пени за|Админист-|
(тип ГТД)|        |мость   |жен-|жен-|ци-|   |цент|просро-|ративный |
|        |        |ные |ные |зы |   |за  |чку    |штраф    |
|        |        |сбо-|пош-|   |   |от- |       |         |
|        |        |ры  |лины|   |   |сро-|       |         |
|        |        |    |    |   |   |чку |       |         |
--------------------------------------------------------------------|
|        |        |    |    |   |   |    |       |         |
_________|________|________|____|____|___|___|____|_______|_________|
Продолжение таблицы:
________________________________________________________
Начислено, тыс. тенге    |Заполняется при ограничении |
___________________________|сферы своей деятельности    |
В том числе условно     |----------------------------|
---------------------------|Группа товаров|Вид транспор-|
Таможен|Таможен|Акциз| НДС |в соответствии|та, которым  |
ные    |ные по-|     |     |с ТНВЭД СНГ   |перемещаются |
сборы  |шлины  |     |     |              |товары       |
---------------------------|--------------|-------------|
|       |     |     |              |             |
_______|_______|_____|_____|______________|_____________|
Согласованы                              Утверждены
Министр государственных                  приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства
от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Правила
оформления удостоверения ввоза порожних иностранных
автотранспортных средств

9. Мұндай операциялардың есептiлiктiң тиiстi нысанына сәйкес жасалған есебiне (3-қосымша) кедендiк брокердiң және (немесе) оның филиалының басшысы, бас бухгалтер қол қояды және мөрмен расталады.
10. Кедендiк брокер өз қызметiн өзiнiң құрылымдық бөлiмшелерi арқылы жүзеге асырған жағдайда кедендiк брокер заңды мекен-жайына сәйкес қызмет аймағында тiркелген кеден органына өзiнiң барлық құрылымдық бөлiмшелерiнің операциялары бойынша жиынтық есеп бередi.
11. Кедендiк брокер өзiнiң қызметiн жүзеге асыруға байланысты құжаттарды оның iшiнде тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу жөнiндегi соңғы операция жасалған, кеден iсi саласындағы басқа да делдалдық функциялар орындалған не операциялардың есеп кiтабы мен жасалған шарттардың тiзiлiм кiтабында соңғы жазба жасалған жыл аяқталғаннан кейiн есептелетiн бес жыл бойы сақтауы тиiс.
Кедендік брокерлердің тауарлар
мен көлік құралдарын кедендік
ресімдеу жөніндегі операциялардың
есебін жүргізудің және ол бойынша
есептіліктің Ережесіне
1-қосымша
Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу жөніндегі
операциялардың есеп кітабы
____________________________________________________________________
N  Кеден   Жіберу.  ЖКД- Кеден. Статис.  Есептелінді, мың теңге
р/ органы  шінің    ның  дік    тикалық ___________________________
с         (алушы.   N   режим.  құны     Кеден.  Кеден. Акциз.  ҚҚС
ның)          нің              дік     дік    дер
атауы         коды            алымдар  баж
және          (ЖКД-
кеден.        ның
дік           түрі)
брокер.
мен
шарттың
нөмірі
____________________________________________________________________
1    2       3      4      5       6       7       8      9      10
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кейінге қалдырыл. Кешіктіргені   Әкімшілік  Оның ішінде шартты түрде
ғаны үшін пайыз   үшін үстемақы  айыппұл   ________________________
Кеден.  Кеден. Акциз ҚҚС
дік     дік
алым    баж
____________________________________________________________________
11                 12           13      14     15      16    17 ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кедендік брокерлердің тауарлар
мен көлік құралдарын кедендік
ресімдеу жөніндегі операциялардың
есебін жүргізудің және ол бойынша
есептіліктің Ережесіне
2-қосымша
Жасалған шарттардың тізім
кітабы
____________________________________________________________________
N р/с  Ұйымдардың атауы  Шарттың нөмірі  Жасалған күні  Қолданылу
мерзімі ____________________________________________________________________
1           2                3              4             5
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескерту:
Шарттың нөмірі мынадай тұрғыда қалыптастырылады:
ххххххх/хххх/хххх -
ххххххх - кедендік брокер лицензиясының нөмірі;
хххх - күнтізбелік жыл;
хххх - шарттың реттік нөмірі.
Кеден брокерінің тауарлар
мен көлік құралдарын
кедендік ресімдеу жөніндегі
операцияларының есебін
жүргізудің және ол бойынша
есептіліктің тәртібіне
3-қосымша
Ескерту: 3-қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігінің 2002 жылғы 26 желтоқсандағы N 160 бұйрығымен .
________  жылдың _________  тоқсаны ішіндегі тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу жөніндегі операциялар туралы есеп
____________________________________________________________________
Кедендік |ЖКД |Ста. |           Есептелгені мың, теңге
режимнің |саны|тис. |_______________________________________________
коды (ЖКД|    |тика.|Кеден.|Кеден.|Ак. |ҚҚС|Кейінге  |Кешік. |Әкім.
түрі)    |    |лық  |дік   |дік   |циз.|   |қалдырға.|тіргені|шілік
|    |құны |алым. |баж.  |дік |   |ны үшін  |үшін   |айып.
|    |     |дар   |дар   |    |   | пайыз   |өсімақы|пұл
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_______________________________________________
Есептелгені мың, теңге  |  Өз қызметінің
_________________________|   аясын шектеу
Оның ішінде шартты түрде |кезінде толтырылады
_________________________|_____________________
Кеден.|Кеден.|Акциз.|ҚҚС |ТМД СЭҚ  | Тауарлар
дік  | дік  | дер  |    |ТН сәйкес| тасымал.
алым. | баж. |      |    |тауарлар.| данатын
дар  | дар  |      |    |дың тобы |көліктің
|      |      |    |         |  түрі
_______________________________________________
Келісілді                                Бекітілді
Қазақстан Республикасының                Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрі            Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитетінің
N 51 бұйрығымен
2001 жылғы 15 ақпанда                    2001 жылғы 15 ақпандағы
Жүксіз шетелдік автокөлік құралдарын
әкелуді куәландыруды ресімдеудің
Тәртібі

1. Настоящие Правила оформления удостоверения ввоза порожних иностранных автотранспортных средств (далее - Правила) и определяют порядок оформления иностранных порожних автотранспортных средств при въезде на таможенную территорию Республики Казахстан.
2. Удостоверение ввоза по форме, установленной согласно приложению, оформляется на порожние грузовые автотранспортные средства, зарегистрированные за иностранными владельцами (далее - транспортные средства), следующие из мест ввоза в Республику Казахстан к местам загрузки, а также на транспортные средства, следующие транзитом через Республику Казахстан.
3. Удостоверение ввоза оформляется таможенным органом Республики Казахстан, расположенным в месте ввоза транспортного средства в Республику Казахстан в двух экземплярах (первый выдается владельцу транспортного средства, либо его представителю, второй - остается в таможенном органе) и должно быть заверено гербовой печатью таможенного органа, а также подписью и личной номерной печатью должностного лица этого таможенного органа.
4. Таможенный орган Республики Казахстан устанавливает срок пребывания транспортного средства на территории Республики Казахстан, исходя из возможностей транспортного средства, намеченного маршрута, но не свыше предельного срока, определяемого из расчета две тысячи километров за один месяц.
5. Регистрация Удостоверений ввоза иностранного порожнего транспортного средства производится в журнале регистрации транспортных средств в графе "Наименование товара".
6. При выезде транспортного средства с территории Республики Казахстан, в таможенный орган Республики Казахстан, расположенный в месте выезда должны быть представлены Свидетельство о подтверждении доставки с третьим экземпляром внутренней таможенной декларации (книжкой МДП) с отметками таможенного органа о поступлении товара, либо Удостоверение ввоза, оформленное таможенным органом, расположенным в месте ввоза транспортного средства.
7. В случае не представления перевозчиком таких документов транспортное средство задерживается для проведения разбирательства.
8. Удостоверение ввоза не оформляется на транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в качестве товара. В таких случаях применяется Инструкция о процедуре внутреннего таможенного транзита.
9. Удостоверение ввоза иностранного порожнего транспортного средства является бланком строгой отчетности и изготавливается на защищенной бумаге.
Приложение
к Правилам оформления
удостоверения ввоза порожних
иностранных транспортных средств
УДОСТОВЕРЕНИЕ
ввоза транспортного средства
_______________________________________________________
(наименование таможенного органа)
удостоверяет, что транспортное средство
марка, модель ________ категория ТС (С, прицеп)
год выпуска ________ двигатель N ______________________________________
шасси N _______________________________________________________________
кузов N________________________________________________________________
регистрационный знак
срок эксплуатации __________(лет) и пробег _______ (км)
объем двигателя ________________________куб. см
ввезено на таможенную территорию Республики Казахстан.
Сведения о владельце
_______________________________________________________________________
(указать Ф.И.О. владельца
_______________________________________________________________________
транспортного средства либо его
_______________________________________________________________________
представителя, адрес места жительства)
Отметки таможенного органа
_______________________________________________________________________
(указывается срок временного
_______________________________________________________________________
ввоза, а также ограничение на право отчуждения, передачи в пользование и
владение другим лицам без разрешения таможенного органа)
Место выезда с территории Республики Казахстан ________________________
_______________________________________________________________________
Нарушение установленных сроков пребывания транспортных средств на
территории Республики Казахстан влечет ответственность в соответствии с
таможенным законодательством Республики Казахстан.
"___"_________200__г.
________________________________
(подпись и оттиск ЛНП должностного
лица таможенного органа)
Удостоверение получил
________________________________
(подпись владельца транспортного
средства либо его представителя)
Согласованы                              Утверждены
Министр государственных                  приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства

1. Тасымалдық шетел автокөлiк құралдарын әкелу Куәлiгiн ресiмдеудiң осы Ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына кiрген кезде тасымалдық шетел автокөлiк құралдарын әкелу куәлiгiн ресiмдеудiң тәртiбiн анықтайды.
2. Қосымшаға сәйкес белгiленген нысандағы әкелiм куәлiгi Қазақстан Республикасындағы әкелiм орындарынан тиеу орындарына баратын шетелдiк иегерлердiң атына тiркелген тасымалдық автокөлiк құралдарына (бұдан әрi - көлiк құралдары), сондай-ақ Қазақстан Республикасы арқылы транзит жасайтын көлiк құралдарына ресiмделедi.
3. Көлiк құралын Қазақстан Республикасына әкелу орнында орналасқан Қазақстан Республикасының кедендiк органы әкелiм куәлiгiн екi данада ресiмдейдi (бiрiншiсi көлiк құралының иегерiне немесе оның өкiлiне берiледi, екiншiсi - кедендiк органда қалады) және кедендiк органның елтаңба мөрiмен, сондай-ақ осы кедендiк органның лауазымды адамының қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен расталады.
4. Қазақстан Республикасының Кедендiк органы көлiк құралының мүмкiншiлiгiн, ең жоғарғы мерзiмдiк мөлшерi бiр айға шаққанда екi мың шақырым есебiнен жасалатын белгiленген жол бағытын ескере отырып, көлiк құралының Қазақстан Республикасының аумағында болуының мерзiмiн белгiлейдi.
5. Тасымалдық шетел автокөлiк құралын әкелу куәлiктерiн тiркеу көлiк құралын тiркеу кiтабында "Тауардың атауы" графасында жүргiзiледi.
6. Көлiк құралы Қазақстан Республикасының аумағына шығатын кезде, шығу жерiнде орналасқан Қазақстан Республикасының кедендiк органына төмендегi құжаттар көрсетiлуi тиiс: iшкi кедендiк мәлiмдеменiң (ХЖТ кiтапшасы) үшiншi данасы бар, тауардың келiп түсуi туралы кедендiк органның белгiлерi қойылған жеткiзiлiм растау куәлiгi.
7. Тасымалдаушы осындай құжаттарды көрсетпеген жағдайда, анықтау жұмысын жүргiзу үшiн көлiк құралы тоқтатылады.
8. Тауар ретiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы жылжытылатын көлiк құралдарына әкелiм куәлiгi ресiмделмейдi. Мұндай жағдайларда Iшкi кедендiк транзит рәсiмi туралы нұсқаулық қолданылады.
9. Тасымалдық шетел автокөлiк құралдарын әкелу куәлiгi қатаң есеп берудiң парағы болып табылады және ол түпнұсқалық қағазда жасалады.
Тасымалдық шетел автокөлiк
құралдарын әкелу куәлiгiн
ресiмдеудiң Ережелерiне
қосымша
Көлiк құралын әкелу жөнiндегi
КУӘЛIК
_________________________________________________________________
______________
(кедендiк органның атауы)
маркасы, моделi______________ТС (С, тiркеме) санаттағы
шығу жылы_________________ қозғалтқыш N
_______________________________________шасси N
___________________________________________________________кузов N
____________________________________________________тiркеу белгiсi
эксплуатация мерзiмi__________________(жыл) және жүрген көрсеткiшi
____________(км) қозғалтқыштың көлемi_____________________куб. см
көлiк құралының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына
әкелiнгендiгi расталады иегер туралы мәлiмет ___________________________________________________________________
(Иегердiң немесе оның өкiлiнiң
___________________________________________________________________
аты-жөнi, тұрғылықты мекен-жайы көрсетiледi)
___________________________________________________________________
Кедендiк органның белгiлерi________________________________________
(уақытша әкелiмнiң мерзiмi
___________________________________________________________________,
сондай-ақ тіркелу, басқа тұлғаларға пайдалану және иелену үшiн беру
құқығына кедендiк органмен салынған шектеу көрсетiледi)
Қазақстан Республикасының аумағына шығу орны   ____________________
___________________________________________________________________
Көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағында
белгiленген болу мерзiмдерiн бұзғаны үшiн Қазақстан
Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес жауапкершiлiк
туындайды.
200__ж. "___"_____________
(қол және кедендiк органның лауазымды адамының ЛНП мөртабаны)
Куәлiктi алдым ____________________________
(Көлiк құралы иегерiнiң
немесе оның өкiлiнiң қолы) ______________________
Келісілді                           Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасының             Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі                  Кеден комитетінің

от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Правила оформления свидетельства о подтверждении
доставки товаров под таможенным контролем
1. Настоящие Правила оформления свидетельства о подтверждении доставки товаров под таможенным контролем (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 165 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" и определяют порядок оформления бланков свидетельства о подтверждении доставки товаров, перевозимых под таможенным контролем по форме, установленной согласно приложению.
2. После прибытия товаров, перевозимых автомобильным транспортом в место доставки, уполномоченным должностным лицом таможенного органа назначения выдается перевозчику или его представителю вместе с третьим экземпляром внутренней таможенной декларации (далее - ВТД), либо книжкой МДП ( Конвенция МДП , 1975 г.) с отметками о поступлении товаров Свидетельство о подтверждении доставки товаров под таможенным контролем (далее - Свидетельство), заверенное гербовой печатью таможенного органа назначения, а также подписью и личной номерной печатью уполномоченного должностного лица таможенного органа назначения.
3. Свидетельство заполняется в трех экземплярах:
первый экземпляр Свидетельства выдается перевозчику либо его представителю в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил;
второй экземпляр выдается в отдел контроля за доставкой товаров таможенного органа вместе со вторым листом документа контроля доставки либо отрывным листом N 2 книжки МДП;
третий экземпляр остается в таможенном органе назначения и хранится вместе с грузовой таможенной декларацией и/или иными документами, относящимися к доставленным товарам.
Свидетельству присваивается регистрационный номер следующей формы - 00000/111111, где 00000 - код таможенного органа назначения в соответствии с классификатором таможенных органов Республики Казахстан, 111111 - порядковый номер свидетельства по журналу регистрации.
4. Таможенные органы назначения регистрируют Свидетельства в журнале регистрации.
5. Таможенным органам, расположенным в местах выезда транспортных средств, зарегистрированных за иностранными перевозчиками и на которых доставлялись товары под таможенным контролем, проверять одновременно наличие у таких перевозчиков свидетельства и третьего экземпляра ВТД или книжки МДП с отметками таможенного органа назначения о поступлении товаров, либо Удостоверение о ввозе порожнего транспортного средства.
В случае не представления перевозчиком таких документов транспортное средство задерживается для проведения разбирательства.

2001 жылғы 15 ақпандағы
2001 жылғы 15 ақпанда                    N 51 бұйрығымен бекітілді
Тауарлардың кедендік бақылаумен әкелінетіндігін
растау туралы куәлікті ресімдеудің
Тәртібі
1. Тауарлардың кедендік бақылаумен әкелінетіндігін растау туралы куәлікті ресімдеу жөніндегі осы Тәртіп (бұдан әрі - Тәртіп) "Қазақстан Республикасындағы Кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 165-бабына сәйкес әзірленді және Кедендік бақылаумен тауарларды жеткізуді растау туралы куәліктің балнкілерін қосымшада белгіленген нысанда ресімдеу тәртібін анықтайды.
2. Жіберілімнің кедендік органының уәкілетті лауазымды адамы Кедендік бақылаумен тауарларды жеткізуді растау туралы куәлікті (бұдан әрі - Куәлік) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарлар жеткізілім орнына келгеннен кейін, тасымалдаушыға немесе оның өкіліне ішкі кедендік мәлімдеменің (бұдан әрі - ІКМ) үшінші данасымен, ХЖТ кітапшасымен (ХЖТ жөніндегі конвенция , 1975 жыл) бірге, тауарлардың келіп түсуі туралы белгілер жасай отырып береді және де ол жіберілімнің кедендік органының елтаңба мөрімен, сондай-ақ жіберілімнің кедендік органының уәкілетті лауазымды адамының қолымен және жеке нөмірлі мөрімен расталады.
3. Куәлік үш дана болып толтырылады:
Куәліктің бірінші данасы тасымалдаушыға немесе оның өкіліне осы Тәртіптің 2-тармағына сәйкес беріледі;
екінші дана жеткізілімді бақылау құжатының екінші парағымен бірге немесе ХЖТ кітапшасының N 2 жұлып алынатын парағымен бірге кедендік органның Тауар жеткізілімін бақылау бөліміне беріледі;
үшінші дана жіберілімнің кедендік органында қалады және кедендік жүк мәлімдемесімен бірге, сондай-ақ/немесе жеткізілген тауарларға қатысты басқа да құжаттармен бірге сақталады.
Куәлікке төмендегідей нысандағы тіркеу нөмірі беріледі: 00000/111111, онда 00000 - Қазақстан Республикасының кедендiк органдарының жiктеушiсiне сәйкес жiберiлiмнiң кедендiк органының коды, 111111 - тiркеу кiтабы бойынша Куәлiктiң реттiк нөмiрi.
4. Жiберiлiмнiң кедендiк органдары Куәлiктердi тiркеу кiтабында тiркейдi.
5. Шетелдiк тасымалдаушылардың атына тiркелген және олар арқылы кедендiк бақылаумен тауарлар жеткiзiлген көлiк құралдары шығатын орындарда орналасқан кедендік органдар ондай тасымалдаушылардың қолында Куәлiктiң болуын және IКМ-нiң үшiншi данасының немесе жiберiлiмнiң кедендiк органдарының тауарлардың түсуi туралы белгiлерi қойылған ХЖТ кiтапшасының, немесе тасымалдық көлiк құралын әкелу туралы Куәлiктiң болуын тексередi.
Мұндай құжаттарды тасымалдаушы көрсетпеген жағдайда, көлiк құралы анықтау жұмысын жүргiзу үшiн тоқтатылады.

6. В случае обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов при доставке товаров под таможенным контролем в виде внесения денежных средств на депозит таможенного органа или представления банковской гарантии, денежные средства возвращать плательщику либо, соответственно, банковскую гарантию считать погашенной при одновременном предъявлении свидетельства и третьего экземпляра ВТД либо книжки МДП с отметками таможенного органа назначения о поступлении товаров.
7. Свидетельство о подтверждении доставки товаров под таможенным контролем является бланком строгой отчетности и изготавливается на защищенной бумаге.
Приложение
к Правилам оформления
свидетельства о подтверждении
доставки товаров под
таможенным контролем
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о подтверждении доставки товаров под таможенным контролем
от "_____"____________200____года N_______
_________________________________________________________________________
таможенный орган назначения
удостоверяет, что перевозка товаров под таможенным контролем по ДКД
(книжке МДП) N ________________________________________, с представлением
_________________________________________________________________________
указать документ, подтверждающий обеспечение уплаты
_______________________________ от ____________ N ______________________,
таможенных платежей и налогов зарегистрированного
________________________________________________________________________
указать таможенный орган, зарегистрировавший
______________________________________________________________ завершена.
упомянутый документ
"_____"___________200___г.
Место печати
_______________________________________________
Ф.И.О., подпись и ЛНП должностного лица,
выдавшего Свидетельство
Согласована                              Утверждена
Министр государственных                  приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства
от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Инструкция
по оборудованию и порядке допущения транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров
под таможенными печатями и пломбами
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по оборудованию и порядке допущения транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами (далее - Инструкция) разработана в соответствии с международными требованиями Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (далее - Конвенция МДП) 1975 года и определяет условия оборудования и порядок допущения транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.

6. Кедендiк бақылаумен тауарлар жеткiзiлiмi кезiнде кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу кедендiк органның депозитiне ақшалай қаражат салу немесе банк кепiлдемесiн беру түрiнде қамтамасыз етiлген жағдайда, ақшалай қаражат төлеушiге қайтарылуы тиiс, тиiсiнше Куәлiк пен IКМ-нiң үшiншi данасы немесе жiберiлiмнiң кедендiк органының тауарлар түсуi туралы белгiлерiмен ХЖТ-тың кiтапшасы көрсетiле отырып, банк кепiлдемесi де өтелдi деп есептеледi.
7. Кедендiк бақылаумен тауар жеткiзiлiмiн растау туралы куәлiк қатаң есеп берудiң парағы болып табылады және ол түпнұсқалық қағазда жасалады.
Тауарлардың кедендік
бақылаумен әкелінетіндігін
растау туралы куәлікті
ресімдеудің Тәртібіне
қосымша
Кедендiк бақылаумен тауар жеткiзiлiмiн растау туралы
КУӘЛIК
200_жылғы "___"________                   N_______
____________________________________________________________________
жiберiлімнiң кедендiк органы
ДКД бойынша (ХЖТ кiтапшасы) N________________________,көрсету арқылы
____________________________________________________________________                    кедендік органда тiркелген
_______________________________________N___________________________,
(кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз етудi растайтын
құжат көрсетiледi)
кедендiк бақылаумен жүргiзiлетiн тауарларды тасымалдауды аяқтады.
Аталған құжат
200_жылғы "___"________
Мөр орны
____________________________________________________________________
Куәлiктi берген лауазымды адамның қолы аты-жөнi
Келісілді                           Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасының             Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі                  Кеден комитетінің
2001 жылғы 15 ақпандағы
2001 жылғы 15 ақпанда                    N 51 бұйрығымен бекітілді
Кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды
тасымалдау үшiн көлiк құралдарын (контейнерлердi)
жабдықтау және жiберу тәртiбi жөнiндегi
нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды тасымалдау үшiн көлiк құралдарын (контейнерлердi) жабдықтау және жiберу тәртiбi жөнiндегi осы нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) 1975 жылғы ХЖТ кiтапшасын пайдалана отырып жүктердi халықаралық тасымалдау жөнiндегi кеден тұжырымдамасына (бұдан әрi - ХЖТ) сәйкес әзiрлендi және кеден мөрлерi мен пломбылары бар тауарларды тасымалдау үшiн көлiк құралдарын (контейнерлердi) жабдықтау және жiберу шарттарын айқындайды.

2. В настоящей Инструкции используются понятия в следующих значениях:
транспортное средство - любое средство, используемое для перевозки товаров, в том числе:
морские и речные суда (включая баржи, лихтеры и другие плавучие средства);
воздушные суда (включая самолеты, вертолеты и другие летательные аппараты);
дорожные транспортные средства (включая прицепы и полуприцепы);
железнодорожный подвижной состав (вагоны, цистерны);
контейнер - транспортное оборудование (клетка, съемная цистерна или другое подобное приспособление):
представляющее собой полностью или частично закрытую емкость, предназначенную для помещения в нее товаров;
имеющее неизмененные характеристики и в силу этого достаточно прочное, чтобы служить для многократного использования;
специально сконструированное для облегчения перевозки товаров одним или несколькими видами транспорта без промежуточной перегрузки товаров, для облегчения грузовых операций с товарами, в частности, перегрузки товаров с одного вида транспорта на другой;
сконструированное таким образом, чтобы его можно было легко загружать и разгружать;
имеющее внутренний объем не менее одного кубического метра.
Транспортные средства, принадлежности и запасные части к транспортным средствам, упаковка и поддоны не относятся к контейнерам. "Съемные кузова" рассматриваются как контейнеры;
казахстанские транспортные средства (контейнеры):
транспортные средства, зарегистрированные в Республике Казахстан;
не зарегистрированные в каком-либо государстве транспортные средства, собственник или владелец которых находится (постоянно проживает) в Республике Казахстан;
контейнеры, собственник или владелец которых находится (постоянно проживает) в Республике Казахстан;
иностранные транспортные средства (контейнеры) - все иные транспортные средства (контейнеры).
3. В случае, если у таможенного органа Республики Казахстан имеются основания полагать, что перевозчик либо его транспортное средство (контейнер) не могут гарантировать соблюдение положений таможенного законодательства Республики Казахстан, иного законодательства Республики Казахстан и международных договоров Республики Казахстан, контроль за исполнением которых возложен на таможенные органы Республики Казахстан, таможенный орган вправе допустить помещение товаров под таможенный режим транзита или разрешить доставку товаров под таможенным контролем до таможенного органа назначения лишь при условии надлежащего оборудования транспортного средства (контейнера).
4. В случаях, определяемых международными договорами Республики Казахстан либо Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет), любые транспортные средства (контейнеры), используемые для международных перевозок товаров, должны быть надлежаще оборудованными.

2. Осы Нұсқаулықта мынадай мәндегi ұғымдар пайдаланылады:
көлiк құралдары - тауарларды тасымалдауға пайдаланылатын кез-келген құралдар, соның iшiнде:
теңiз және өзен кемелерi (баржалар, лихтерлер және басқа да жүзетiн құралдарды қоса алғанда);
әуе кемелерi (ұшақ, тiкұшақ және басқа да ұшатын аппараттарды
қоса алғанда);
жол көлiк құралдары (тiркемелер және жартылай тiркемелердi қоса алғанда);
темiр жол жылжымалы құрамы (вагондар, цистерналар);
контейнерлер - (клетка, түсiргiш цистерна немесе басқа да ұқсас бейiмдеу);
оларға тауарлардың орналастыруға арналған толық немесе iшiнара жабық ыдыс сияқты;
өзгертiлген сипаты бар және осыған қарай бiрнеше рет пайдалану үшiн қызмет ете ала алатын берiк;
тауарлармен жүк операциясын, көбiнесе тауарларды бiр көлiктен екiншi көлiкке тиеудi жеңiлдету үшiн, тауарларды бiр немесе бiрнеше көлiк түрлерiмен аралықсыз тасымалдауды жеңілдету үшiн арнайы жобаланған;
оны жеңiл тиеуге және түсiруге мүмкiн болатын түрде жобаланған;
бiр куб метрден аз емес iшкi көлемi бар көлiк құралдары.
Көлiк құралдары, көлiк құралдарының керек-жарақтары және босалқы бөлшектерi, хаттама және табандықтары контейнерлерге жатпайды. "Түсiретiн шанақ" контейнер ретiнде саналады.
Қазақстандық көлiк құралдары (контейнерлер):
Қазақстан Республикасында тiркелген көлiк құралдары;
меншiктенушiсi немесе иесi Қазақстан Республикасында (тұрақты тұрады) болып табылатын қандай да болмасын мемлекетте тiркелмеген көлiк құралдары;
меншiктенушiсi немесе иесi Қазақстан Республикасында (тұрақты тұрады) болып табылатын контейнерлер;
шетел көлiк құралдары (контейнерлер) - барлық өзге де көлiк құралдары (контейнерлер).
3. Егер Қазақстан Республикасының кеден органында тасымалдаушы болмаса оның көлiк құралы (контейнерi) Қазақстан Республикасы кеден заңдарының, өзгелей Қазақстан Республикасы заңдарының ережелерiн және орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын сақтауға кепiлдiк бере алмайтынын болжам негiзi болған жағдайларда, кеден органы транзиттiң кеден режимiндегi тауарларын орналастыруға жол беруге немесе жабдықтауға жататын көлiк құралдарының (контейнердiң) шарты кезiнде ғана мақсатты кеден органына дейiн кеден бақылауындағы тауарларды жеткiзуге рұқсат беруге құқылы.
4. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары болмаса Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi (бұдан әрi - Кеден комитетi) айқындайтын жағдайларда, тауарларды халықаралық тасымалдау үшiн пайдаланылатын кез-келген көлiк құралдары (контейнерлер) жабдықталғанға жатуы қажет.

5. Под надлежаще оборудованным транспортным средством (контейнером) понимается транспортное средство, грузовые отделения которого, или, соответственно, контейнер, сконструированы и оборудованы таким образом, чтобы:
товары не могли извлекаться из опечатанного грузового отделения (опечатанной части контейнера) или загружаться туда без оставления видимых следов взлома или повреждения таможенных печатей и пломб;
таможенные печати и пломбы могли налагаться простым и надежным способом;
в них не было никаких потайных мест для сокрытия товаров;
все места, в которые могут помещаться товары, были легко доступны для таможенного досмотра.
6. Для выполнения положения пункта 5 настоящей Инструкции, конструкция грузовых отделений транспортных средств (конструкция контейнеров) должна соответствовать техническим требованиям, установленным настоящей Инструкцией.
7. Транспортные средства (контейнеры), допущенные для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, рассматриваются как соответствующие техническим требованиям, установленным настоящей Инструкцией, за исключением случаев, когда в процессе проверки обнаружены серьезные неисправности, дающие возможность извлекать товары из опечатанного грузового отделения транспортного средства или контейнера, или помещать их туда без оставления видимых следов взлома, или повреждения таможенных печатей и пломб.
8. Транспортные средства (кроме железнодорожного подвижного состава) могут быть допущены для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами:
в индивидуальном порядке;
по типу конструкции (сериям транспортных средств).
9. Железнодорожный подвижной состав и контейнеры могут быть допущены для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами:
на стадии производства - по типу конструкции (допущение на стадии производства);
на каком-либо последующем этапе - в индивидуальном порядке или определенными партиями единиц железнодорожного подвижного состава или контейнеров одного и того же типа (допущение на каком-либо этапе после изготовления).
10. Допущение транспортных средств (контейнеров) в индивидуальном порядке, а также допущение определенными партиями единиц железнодорожного подвижного состава или контейнеров одного и того же типа, производится таможенным органом, в зоне деятельности которого находится (постоянно проживает) собственник или владелец транспортных средств или контейнеров. Допущение транспортных средств (контейнеров) по типу конструкции производится таможней, в регионе деятельности которого находится изготовитель транспортных средств или контейнеров.

5. Жабдықталғанға жататын көлiк құралдары (контейнерлер) көлiк құралдары, жүк бөлiмшелерi немесе тиiстi:
тауарларды мөрленген жүк бөлiмшелерiнен (мөрленген контейнер бөлiгiнен) алынбауы немесе бұзудың көзге көрiнетiн iздерiн қалдырмай немесе кеден мөрлерi мен пломбыларын зақымдамай онда кiре алмауы;
кеден мөрлерi мен пломбылары жай және сенiмдi тәсiлмен салынуы;
оларда тауарларды жасыру үшiн ешқандай құпия орындардың болмауы;
барлық тауар орналаса алатын орын кедендiк тексермелеу үшiн жеңiл болуы үшiн осылайша құрастырылған және жабдықталған контейнер болып түсiндiрiледi.
6. Осы Нұсқаулықтың 5-тармағының ережелерiн орындау үшiн көлiк құралдары жүк бөлiмшелерiнiң конструкциясы (контейнерлер конструкциясы) осы Нұсқаулықта белгiленген техникалық талаптарға сәйкес келуi қажет.
7. Кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды тасымалдау үшiн жiберiлген көлiк құралдарын (контейнерлердi) тексеру процесiнде көлiк құралдары немесе контейнерлер мөрленген жүк бөлiмшесiнен тауарлар алуға мүмкiндiк беретiн мейлiнше бұзылғандық анықталған немесе бұзғанда көзге көрiнетiн iздер қалдырмауына және кеден мөрлерi мен пломбыларын зақымдауына кедергi жасау жағдайларын есептемегенде, осы Нұсқаулықта белгiленген техникалық талаптарға тиiстi ретiнде қаралады.
8. Көлiк құралдары (темiр жол жылжымалы құрамынан басқа) жеке тәртiпте;
конструкция үлгiсi бойынша (көлiк құралдарының сериясы) кеден мөрлерi және пломбылары бар жүктердi тасымалдау үшiн жiберiлуi мүмкін.
9. Темiр жол жылжымалы құрамы және контейнерлер:
өндiрiс сатысында конструкция үлгiсi бойынша (өндiрiс сатысына жiберу);
қандай-да келесi кезеңде жеке тәртiпте немесе темiр жол жылжымалы құрамы мен бiр және сол үлгідегi контейнерлердiң айқындалған партиялар бiрлiгi (дайындағаннан кейiн қандай да кезең) кеден мөрлерi және пломбылары бар жүктердi тасымалдау үшiн жiберiлуi мүмкін.
10. Жеке тәртiпте көлiк құралдарын (контейнерлердi) жiберу, сондай-ақ темiр жол жылжымалы құрамы мен бiр және сол үлгiдегi контейнерлердiң айқындалған партиялар бiрлiгiн жiберудi көлiк құралдары немесе контейнерлер меншiктенушiсi немесе иесi орналасқан (тұрақты тұратын) қызмет аймағындағы кеден органы жүргiзедi. Конструкция үлгiсi бойынша көлiк құралдарын (контейнерлердi) жiберу көлiк құралдарын немесе контейнерлердi дайындаушы орналасқан қызмет аймағындағы кеден жүргiзедi.

11. Транспортные средства (исключая железнодорожный подвижной состав), допущенные к перевозке товаров под таможенными печатями и пломбами должны сопровождаться Свидетельством о допущении.
На контейнеры и железнодорожный подвижной состав, допущенные к перевозке товаров под таможенными печатями и пломбами, в соответствии с разделом 11 настоящей Инструкции должны быть прикреплены таблички о допущении.
12. В соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) допущение является предварительной операцией таможенного оформления транспортных средств (контейнеров).
13. Дорожные транспортные средства (контейнеры), допущенные таможенным органом Республики Казахстан, не нуждаются в дополнительном допущении в стране ввоза при международной перевозке товаров под таможенными печатями и пломбами между государствами-участниками Конвенции МДП 1959 года и Конвенции МДП 1975 года. Перечень государств-участников Конвенции МДП 1975 года приведен в приложении 7 к настоящей Инструкции. Перечень государств-участников Конвенции МДП 1959 года, которые не стали участниками Конвенции МДП 1975 года, приведен в приложении 8 к настоящей Инструкции.
Дорожные транспортные средства, допущенные таможенным органом Республики Казахстан по типу конструкции, не нуждаются в дополнительном допущении в стране ввоза при экспорте этих транспортных средств в государства, являющиеся участниками Конвенции МДП 1975 года.
Таможенный комитет уведомляет о внесении изменений и дополнений в перечень государств, указанных в приложениях 7 и 8 к настоящей Инструкции.
14. При переходе права собственности или владения в отношении транспортного средства (контейнера) к другому лицу свидетельство о допущении остается действительным.
15. По просьбе заинтересованного лица может производиться разовое допущение транспортных средств (контейнеров) на одну перевозку товаров под таможенными печатями и пломбами. Такое допущение производится таможенным органом, разрешающим помещение транспортных средств (контейнеров) и товаров под таможенный режим транзита или доставку транспортных средств под таможенным контролем.
2. Технические требования к конструкции
грузовых отделений транспортных средств
16. Конструкция грузовых отделений транспортных средств должна соответствовать следующим требованиям:
составные элементы грузового отделения (стенки, пол, двери, крыша, стояки, рамы, поперечные элементы и т.п.) должны соединяться либо с помощью приспособлений, которые не могут быть сняты снаружи и вновь поставлены на место без оставления видимых следов, либо с помощью методов, обеспечивающих такую конструкцию, которая не может быть изменена без оставления видимых следов. Если стенки, пол, двери и крыша изготовлены из различных элементов, они должны отвечать тем же требованиям и быть достаточно прочными;
двери и прочие системы закрывания (включая запорные краны, крышки лазов, фланцы и т.д.) должны иметь приспособление, на которое могли бы быть наложены таможенные печати и пломбы. Это приспособление должно быть таким, чтобы его нельзя было снять снаружи и вновь поставить на место без оставления видимых следов и чтобы двери и запирающие устройства не могли открываться без повреждения таможенных печатей и пломб. Таможенные печати и пломбы должны быть соответствующим образом защищены. Разрешается делать открывающиеся крыши (люки);
вентиляционные и дренажные отверстия должны быть снабжены устройством, препятствующим доступу внутрь грузового отделения. Это устройство должно быть такой конструкции, чтобы его нельзя было снять снаружи и вновь поставить на место, без оставления видимых следов.

11. Кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды тасымалдауға жiберiлген көлiк құралдарына (темiр жол жылжымалы құрамын қоспағанда) жiберу туралы Куәлiкпен iлесiп жүруi керек.
Осы Нұсқаулықтың 11-бөлiмiне сәйкес кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды тасымалдауға жiберiлген контейнерлерге және темiр жол жылжымалы құрамына жiберу туралы тақта бекiтiлуi қажет.
12. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көлiк құралдарын (контейнерлердi) кедендiк ресiмдеудiң алдын ала операциясын жiберу болып табылады.
13. Қазақстан Республикасының кеден органына жiберiлген жол көлiк құралдары (контейнерлер) 1959 жылғы ХЖТ тұжырымдамасына қатысушы мемлекеттер және 1975 жылғы ХЖТ тұжырымдамасы арасындағы кедендiк мөрлерi мен пломбылары бар тауарларды халықаралық тасымалдау кезiнде әкелiм елiнде қосымша жiберудi қажет етпейдi. 1975 жылғы ХЖТ тұжырымдамасына қатысушы мемлекеттер тiзбесi осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасында келтiрiлген. 1975 жылғы ХЖТ тұжырымдамасына қатысушы болмаған 1959 жылғы ХЖТ тұжырымдамасына қатысушы мемлекеттер тiзбесi осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасында келтiрiлген.
Конструкция үлгiсi бойынша Қазақстан Республикасының кеден органы жiберген жол көлiк құралдары 1975 жылғы ХЖТ тұжырымдамасына қатысушы болып табылатын мемлекетте бұл көлiк құралдарын экспорттау кезiнде әкелiм елiне қосымша жiберуде қажет етпейдi.
Кеден комитетi осы Нұсқаулықтың 7 және 8-қосымшаларында келтiрілген мемлекеттер тiзбесiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы жазбаша хабарлайды.
14. Көлiк құралына (контейнерге) қатысты меншiктену және иелену құқығы басқа тұлғаға өтуi кезiнде жiберу туралы куәлiк күшiн сақтап қалады.
15. Мүдделi тұлғаның өтiнiшi бойынша кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды бiр рет тасымалдауға көлiк құралдарын (контейнерлердi) бiр жолғы жiберу жүргiзiледi. Мұндай жiберудi кеден бақылауындағы көлiк құралдарын транзиттеу немесе жеткiзудiң кедендiк режимiндегi көлiк құралдары (контейнерлер) мен тауарларды орналастыруға рұқсат беретiн кеден органы жүргiзедi.
2. Көлiк құралдарының жүк бөлiмшелерiн
конструкциялауға техникалық талаптар
16. Көлiк құралдары жүк бөлiмшелерiнiң конструкциясы мынадай талаптарға сәйкес болуы қажет:
жүк бөлiмiнiң құрамдық элементтерi (қабырға, еден, есiк, шатыр, баған, белдiк, басқа да элементтер және тағы басқалар) сыртынан алынып тасталмайтын және көрiнетiн iздер қалдырмастан орнына қайта қоятын икемдеушi тәсiл көмегiмен болмаса көрiнетiн белгiлердi қалдырмастан өзгертiлуi мүмкiн емес осындай конструкцияны қамтамасыз ететiн тәсiлдердiң көмегiмен қосылуы қажет. Егер қабырғалар, едендер, есiктер және шатыр әртүрлi элементтерден әзiрленсе олар сол талаптарға жауап беруi және керегiнше мықты болуы керек;
есiктер және басқа да жабу жүйелерi (бекiтiлген бұрандалар, қақпақтар, фланцылар және тағы басқалар) оларға кеден мөрi мен пломбысын салуға болатын икемдi тәсiлi болуы қажет. Бұл икемдеу сырттан ашуға және көрiнетiн белгiлер қалдырмастан орнына қайта қоюға болмайтындай және есiк пен жабылатын құрылғылар кеден мөрi мен пломбысын зақымдамай ашылмайтындай болуы қажет. Кеден мөрi және пломбысы тиiстi үлгiде қорғалуы қажет. Ашылатын шатыр (люктер) жасауға рұқсат берiледi;
желдеткiш және дренаждық тесiк жүк бөлiмшелерi iшiндегi мүмкiндiкке бөгет болатын құрылғылар жабдықтауы қажет. Бұл құрылғы сырттан ашуға және көрiнетiн iздер қалдырмайтын орынға қайта қоюға болмайтын осындай конструкция болуы қажет.

17. Разрешается наличие составных элементов грузового отделения, которые по практическим соображениям должны включать полые пространства (например, между составными частями двойной стенки). Для того, чтобы эти пространства нельзя было использовать в целях сокрытия товаров необходимо:
в тех случаях, когда внутренняя обшивка покрывает грузовое отделение на всю его высоту от пола до потолка, или в тех случаях, когда пространство между обшивкой и внешней стенкой полностью закрыто, обеспечить, чтобы внутренняя обшивка крепилась таким образом, чтобы ее нельзя было снимать и возвращать на место без оставления видимых следов;
в тех случаях, когда обшивка не покрывает грузовое отделение на всю его высоту и когда пространство между обшивкой и внешней стенкой закрыто не полностью, и во всех других случаях, когда в конструкции грузового отделения имеются полые пространства, обеспечить, чтобы количество указанных пространств было ограничено до минимума и чтобы эти пространства были легко доступны для таможенного контроля.
18. Устройство окон допускается при условии, что они сделаны из достаточно прочных материалов и не могут сниматься снаружи и вновь устанавливаться без оставления видимых следов. Допускается установка стекол, но в этом случае окно должно быть оборудовано прочно закрепленной металлической решеткой, которую нельзя снять снаружи: размер ячеек в решетке не должен превышать 10 мм.
Отверстия, сделанные в полу в технических целях, таких, как смазка, обслуживание, наполнение песочницы, а также устройства для разгрузки железнодорожного подвижного состава, допускаются только при условии, что они оборудуются крышкой, которая должна устанавливаться таким образом, чтобы доступ в грузовое отделение снаружи был невозможен.
3. Технические требования к конструкции грузовых
отделений транспортных средств, крытых брезентом
19. Требования раздела 2 (за исключением пункта 18 настоящей Инструкции) распространяются на крытые брезентом грузовые отделения транспортных средств в той мере, в какой они могут к ним применяться. Кроме того, эти транспортные средства должны отвечать требованиям настоящего раздела.
20. Брезент должен быть изготовлен либо из прочного холста, либо из нерастяжимой, достаточно прочной, покрытой пластмассой или прорезиненной ткани. Брезент должен быть в исправном состоянии и изготовлен таким образом, чтобы по закреплении приспособления для закрывания, доступ к грузовому отделению был невозможен без оставления видимых следов.
21. Если брезент составлен из нескольких кусков, края этих кусков должны быть загнуты один в другой и прострочены двумя швами, отстоящими друг от друга по крайней мере на 15 мм. Эти швы должны быть сделаны, как показано в приложении 1 к настоящей Инструкции. Однако, если на некоторых частях брезента (например, на откидных полах и усиленных углах) невозможно соединить полосы указанным способом, достаточно загнуть край верхней части брезента и прошить полосы так, как показано в приложениях 2 и 3 к настоящей Инструкции. Один из швов должен быть виден лишь изнутри, и цвет нитки, используемой для этого шва, должен определенно отличаться от цвета самого брезента, а также от цвета нитки, используемой для другого шва. Все швы должны быть прострочены механически.

17. Практикалық пiкiр бойынша ашық кеңiстiкке (мысалы, екi қабатты қабырғалардың құрамдас бөлiктерiнiң арасы) қосылуы тиiс жүк бөлiмшелерiнiң құрамдас элементтерiнiң болуына рұқсат етiледi. Ол үшiн, бұл кеңiстiктi қажеттi тауарлар жасыру мақсатында пайдалануға болмайды:
iшкi жиектеу жүк бөлiмшесi еденiнен төбеге дейiн оның барлық биiктiгiн жапқан жағдайларда ғана немесе кеңiстiк жиектеу мен iшкi қабырға арасы толықтай жабық жағдайларда ғана, көрiнетiн iздер қалдырмайтын жерге түсiру және қайтаруға болмайтын бейнеде iшкi жиектеу берiк болуын қамтамасыз ету;
iшкi жиектеу жүк бөлiмшесi еденiнен төбеге дейiн оның барлық биiктiгiн жаппаған жағдайларда ғана немесе кеңiстiк жиектеу мен iшкi қабырға арасы толықтай жабылмаған жағдайларда ғана және жүк бөлiмшесi конструкциясының кеңiстiгi ашық болған барлық жағдайларда, минимумға дейiн және бұл кеңiстiк кедендiк бақылау үшiн жеңiл болуы мүмкiндiгi үшiн көрсетiлген кеңiстiктер шектелгенi санын қамтамасыз ету.
18. Терезелердi жасауға олар жеткiлiктi берiк материалдардан жасалған және сыртынан ашылып көрiнетiн iздер қалдырмай қайта орнатуға болмайтын кезде рұқсат берiледi. Оларға әйнек орнатуға болады, бiрақ бұл жағдайда терезе сыртынан алынуға келмейтiн темiр тормен бекiтiлуi керек: тордағы ұялардың көлемi 10 мм-ден аспауы керек.
Мынадай майлау, қызмет көрсету, құм толтырып қою сияқты техникалық мақсаттарда еденге жасалған тесiктерге, сондай-ақ темiр жолдың жылжымалы құрамын түсіруге арналған құрылғыларға оларда жүк бөлiмiне сырттан кiру мүмкiн болмайтын қақпақтармен жабдықталған кезде ғана рұқсат етiледi.
3. Брезентпен жабылған көлiк құралдарының жүк бөлiмдерi
конструкцияларына техникалық талаптар
19. 2-тараудың талаптары (осы Нұсқаулықтың 18-тармағынан басқа) брезентпен жабылған көлiк құралдарының жүк бөлiмдерiне оларға қандай шара қолданылатын болса, тура сол шаралар таратылады. Бұдан басқа, осы көлiк құралдары осы тараудың талаптарына жауап беруi керек.
20. Брезент берiк кенептен болмаса созылмайтын әжептәуiр берiк пластмассамен жабылған немесе резеңке сияқты матадан әзiрленуi керек. Брезент дұрыс жағдайда және жабу үшiн икемдеудi бекiткеннен кейiн көрiнетiн iздердi қалдырмай жүк бөлiмiне бару мүмкiн еместей болып әзiрленуi керек.
21. Егер брезент бiрнеше құрақтардан жасалған болса, осы құрақтардың шеттерi бiр-бiрiне жапсарланып және бiр-бiрiнен кем дегенде 15 мм қашықтықта екi жолдық тiгiспен тiгiлуi керек. Бұл тiгiстер осы Нұсқаулықтың 1 қосымшасында көрсетiлгендей жасалуы керек. Дегенмен, егер брезенттiң кейбiр бөлiктерiнде (мысалы, жабылмалы етегiнде және күшейтiлген бұрыштарында) жолақтарды аталған тәсiлмен қосу мүмкiн болмаса, брезенттiң жоғарғы бөлiгiнiң етегiн қайырып осы Нұсқаулықтың 2 және 3 қосымшаларында көрсетiлгендей жолақтар тiгiлсе жеткiлiктi. Тiгiстердiң бiрi iш жағынан ғана көрiнуi керек және жiптiң түсi, сондай-ақ басқа тiгiс үшiн пайдаланылатын жiптiң түсi брезенттiң өзiнiң түсiнен едәуiр ерекшеленiп тұруы керек. Барлық тiгiстер механикалық жолмен тiгiлуi керек.

22. Если брезент составлен из нескольких кусков ткани, покрытой пластмассой, эти куски могут быть также соединены посредством спайки, как показано в приложении 4 к настоящей Инструкции. Край каждого куска должен перекрывать края другого куска по крайней мере на 15 мм. Соединение кусков должно быть обеспечено по всей этой ширине. Наружный край соединения должен быть покрыт полосой из пластмассы шириной по крайней мере в 7 мм, накладываемой тем же способом спайки. На этой полосе, а также с каждой ее стороны, по крайней мере на 3 мм в ширину, должен быть проштампован единообразный четкий рельеф. Спайка производится таким образом, чтобы куски не могли быть разъединены и снова соединены без оставления видимых следов.
23. Починка производится способом, показанным в приложении 5 к настоящей Инструкции. Сшиваемые края должны быть загнуты один в другой и соединены двумя ясно видимыми швами, отстоящими друг от друга по крайней мере на 15 мм, цвет нитки, видимой изнутри, должен отличаться от цвета нитки, видимой снаружи, и от цвета самого брезента, все швы должны быть прострочены механически. В тех случаях, когда брезент, поврежденный у краев, ремонтируется путем замены поврежденной части заплатой, шов может также прострачиваться в соответствии с пунктом 12 и приложением 1 к настоящей Инструкции. Починка брезента из ткани, покрытой пластмассой, может также производиться в соответствии с методом, описанным в пункте 13 настоящей Инструкции, но в этом случае полоса должна накладываться с обеих сторон брезента, а заплата накладывается изнутри.
24. Брезент должен прикрепляться к транспортному средству в точном соответствии с требованиями, изложенными в первом и втором абзацах пункта 4 настоящей Инструкции. Предусматривается применение следующих видов крепления:
металлические кольца, прикрепляемые к транспортному средству;
проушины по краям брезента;
веревка или трос, проходящие через кольца над брезентом и видимые с внешней стороны по всей длине.
Брезент должен находить на жесткую часть транспортного средства по крайней мере на ширину 250 мм, измеренную от центра крепежных колец, за исключением тех случаев, когда система конструкции транспортного средства сама по себе препятствует доступу к грузовому отделению.
Если необходимо обеспечить глухое крепление краев брезента к транспортному средству, соединение должно быть непрерывным и осуществляться при помощи прочных деталей.
25. Брезент должен опираться на соответствующую конструкцию (стойки, боковины, арки, поперечины и т.д.).
26. Расстояние между кольцами и расстояние между проушинами не должно превышать 200 мм. Проушины должны быть жесткими.

22. Егер брезент пластмассамен жабылған маталардың бiрнеше құрақтарынан жасалса, бұл құрақтар да осы Нұсқаулықтың 4 қосымшасында көрсетiлгендей жапсыру жолымен қосылуы мүмкiн. Әрбiр құрақтың шетi келесi құрақтың шетiн кем дегенде 15 мм-ге жауып тұруы керек. Құрақтардың қосылуы бүкiл енi бойынша қамтамасыз етiлуi керек. Қосылымның сыртқы шетi жапсырылудың сол тәсiлiмен қосылатын енi кем дегенде 7 мм болатын пластмасса жолақпен жабылуы керек. Осы жолақта, сондай-ақ оның әрбiр жағынан енi кем дегенде 3 мм болатын бiртектес анық бедермен мөр таңбалануы керек. Жапсырылу құрақтар алынбайтындай және көрiнетiн iз қалдырмай қайта қосуға келмейтiндей жүргiзiлуi керек.
23. Жөндеу осы Нұсқаулықтың 5 қосымшасында көрсетiлген тәсiлмен жүргiзiледi. Тiгiлетiн шеттерi бiр-бiрiне қайырылуы және бiр-бiрiнен кем дегенде 15 мм қашықтықтағы, iшiнен көрiнетiн, сыртынан көрiнетiн жiптiң түсiнен және брезенттiң өзiнiң түсiнен айырықшалануы керек, барлық тiгiстер механикалық жолмен тiгiлуi керек. Шеттерi бүлiнген брезент бүлiнген бөлiктердi жамап ауыстыру жолымен жөнделген жағдайда, тiгiс 12-тармаққа және осы Нұсқаулықтың 1 қосымшасына сәйкес тiгiледi. Пластмассамен жабылған матадан жасалған брезенттi жөндеу осы Нұсқаулықтың 13-тармағында жазылған тәсiлге сәйкес жүргiзiледi, бiрақ бұл жағдайда жолақ брезенттiң екi жағынан да жапсырылады, ал жамау iш жағынан қойылады.
24. Брезент көлiк құралына тура осы Нұсқаулықтың 4-тармағының бiрiншi және екiншi абзацтарында айтылған талаптарға сәйкес бекiтiлуi керек. Бекiтудiң мынадай түрлерiн қолдану көзделедi:
көлiк құралына бекiтiлетiн металл сақиналар;
брезенттiң шеттерiндегi құлақшалар;
брезенттiң үстiнен сақина арқылы өтетiн және ұзындығы бойынша iшкi бетiнен көрiнетiн жiп немесе арқан.
Брезент көлiк құралының қатты бөлiгiнен көлiк құралдарының конструкциялық жүйесi жүк бөлiмiне кiрудi өзiнен-өзi кедергi жасайтын жағдайлардан басқа, енi кем дегенде 250 мм болатын ортасынан бастап өлшенген бекiту сақинасын табуы керек.
Егер көлiк құралдары брезенттерiнiң шетiне жабық бекiтулер қамтамасыз етiлуi қажет болса, қосылым үздiксiз және бекiтетiн детальдар көмегiмен жүзеге асырылады.
25. Брезент тиiстi конструкцияға сүйенуi керек (баған, белдiктер, ұзыншала және т.б.).
26. Сақиналардың арасындағы қашықтық және құлақшалардың арасындағы қашықтық 200 мм-ден аспауы керек. Құлақшалар қатты болуы керек.

27. Должны применяться следующие виды крепления:
стальной трос диаметром не менее 3 мм; или
веревка из пеньки или сизаля диаметром не менее 8 мм, заключенная в прозрачную нерастягивающуюся пластмассовую оболочку.
Тросы могут заключаться в прозрачную нерастягивающуюся оболочку из пластмассы.
28. Каждый трос или веревка должны состоять из одного куска и иметь металлические наконечники на обоих концах. Приспособление для прикрепления каждого металлического наконечника должно включать полую заклепку, которая проходит через трос или веревку, и через которую может быть продернута бечевка или лента для таможенных печатей и пломб. Трос или веревка должны оставаться видимыми с обеих сторон полой заклепки, чтобы можно было удостовериться в том, что они действительно состоят из одного куска согласно приложению 6 настоящей Инструкции.
29. В местах, где в брезенте имеются окна, используемые для загрузки и разгрузки, оба края должны соответствующим образом перекрываться. Они должны также закрепляться с помощью:
откидной полы, пришитой или приваренной в соответствии с положениями пунктов 21 и 22 настоящей Инструкции;
колец и проушин, отвечающих условиям пункта 26 настоящей Инструкции;
ремня, изготовленного из одного куска соответствующего нерастягивающегося материала шириной не менее 20 мм и толщиной не менее 3 мм, проходящего через кольца и соединяющего оба края брезента и откидную полу; ремень прикрепляется с внутренней стороны брезента и должен иметь проушину для пропускания троса или веревки, упомянутых в пункте 27 настоящей Инструкции.
Откидная пола не нужна, если имеется специальное устройство (защитная перегородка и так далее), которое препятствует доступу к грузовому отделению без оставления видимых следов.
4. Технические требования к конструкции контейнеров
30. Конструкция контейнеров (включая контейнеры, покрытые брезентом) должна соответствовать требованиям, изложенным в разделах 2 и 3 настоящей Инструкции, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим разделом.
31. Если составные элементы контейнера имеют полые пространства (пункт 17 настоящей Инструкции), то:
внутренняя обшивка контейнера должна быть устроена таким образом, чтобы ее нельзя было снимать и возвращать на место без оставления видимых следов;
количество полых пространств должно быть ограничено до минимума и эти пространства должны быть легко доступны для таможенного контроля.
32. Наличие окон, за исключением окон в брезенте, и отверстий в полу (пункт 18 настоящей Инструкции) не допускается.
33. Складные или разборные контейнеры должны отвечать требованиям пунктов 30-32 настоящей Инструкции. Кроме того, такие контейнеры должны иметь приспособления, фиксирующие различные части после сборки контейнеров. Эти фиксирующие приспособления, если они расположены с наружной стороны собранного контейнера, должны быть такой конструкции, чтобы на них можно было накладывать таможенные печати и пломбы.

27. Бекiтудiң мынадай түрлерi қолданылуы керек:
диаметрi 3 мм-ден кем емес болат арқан; немесе
созылмай мөлдiр пластмасса бетiне кiргiзiлген, диаметрi 8 мм-ден кем емес кендiрден жасалған жiп.
Арқандар созылмайтын мөлдiр пластмасса бетiне енгiзiлуi мүмкiн.
28. Әрбiр арқан немесе жiп бiр бөлiктен тұруы және екi шетiнде де металл ұштық болуы керек. Әрбiр металл ұштаманы бекiту үшiн икемделген тәсiл арқан немесе жiп арқылы өтетiн және кеден мөрлерi мен пломбалары үшiн шыбық немесе лента тартылған қуыс бекiткiш қосылуы керек. Арқан немесе жiп олардың осы Нұсқаулықтың 6 қосымшасына сәйкес бiр бөлiктен тұратындығына нақты көз жеткiзу үшiн қуыс бекiткiштiң екi жағынан көрсетiп қалдырылуы керек.
29. Брезентте тиеу және түсiру үшiн пайдаланылатын терезелерi бар орындарда екi шетi де тиiсiнше жабылуы керек. Олар да осылар сияқты мыналардың көмегiмен бекiтілуi керек:
осы Нұсқаулықтың 21 және 22-тармақтарының ережелерiне сәйкес тiгілген немесе бекiтiлген көтермелi етегiнiң;
осы Нұсқаулықтың 26-тармағының шарттарына жауап беретiн сақиналар және құлақшалардың;
сақина арқылы өтетiн және брезенттiң екi шетi мен көтермелi етегiн қосатын, енi 20 мм-ден кем емес және қалыңдығы 3 мм-ден кем емес тиiстi созылмайтын материалдардың бiр бөлiгiнен әзiрленген қайыс; қайыс брезенттiң iшкi бетiне бекiтiледi және осы Нұсқаулықтың 27-тармағында ескерiлген арқанды немесе жiптi өткiзу үшiн құлақшасы болуы керек.
Егер жүк бөлiмiне көрiнетiн iз қалдырмай кiру бөгетi болатын арнайы құрылғы болса (қорғаныс бөгетi және т.с.с.) көтермелi етегiнiң керегi жоқ.
4. Контейнерлердiң конструкцияларына
техникалық талаптар
30. Контейнерлердiң конструкциялары (брезентпен жабылған контейнерлердi қоса алғанда) осы тарауда көзделген ерекшелiктердi ескере отырып, осы Нұсқаулықтың 2 және 3 тарауларында баяндалған талаптарға сәйкес болуы керек.
31. Егер контейнер құрамының элементтерiнде қуыс кеңiстiктер (осы Нұсқаулықтың 17-тармағы) болса, онда:
контейнердiң iшкi қапталуы оны алуға және көрiнетiн iздер қалдырмай орнына қайтаруға келмейтiндей болып құрылуы керек;
қуыс кеңiстiктердiң саны ең аз санға дейiн шектелуi керек және осы кеңiстiктер кеден бақылауы үшiн баруға жеңiл болуы керек.
32. Брезенттегi терезелер мен қуыстағы тесiктерден (осы Нұсқаулықтың 18-тармағы) басқа терезенiң болуына жол берiлмейдi.
33. Жиналмалы және таратылмалы контейнерлер осы Нұсқаулықтың 30-32-тармақтарындағы талаптарға жауап беруi керек. Бұдан басқа, осындай контейнерлердiң контейнерлердi жинағаннан кейiн әртүрлi бөлiктерiн бекiтетiн икемдi тәсiлдерi болуы керек. Осы бекiтетiн икемдi тәсiлдер, егер олар жиналған контейнердiң сыртқы жағына орналасса, оларға кеден мөрлерi мен пломбаларын қоюға болатындай конструкцияда болуы керек.

34. Опознавательные знаки, которые должны находиться на контейнере, и табличка о допущении не должны закрываться брезентом.
5. Допущение казахстанских транспортных средств (кроме
железнодорожного подвижного состава) в индивидуальном порядке
35. Для получения свидетельства о допущении транспортного средства его собственник или владелец подает письменное заявление в соответствующий таможенный орган, в котором указывается вид транспортного средства, его родовые и индивидуальные признаки, государственные регистрационные номера, иные сведения, которые могут быть использованы для принятия решения о допущении. Заявление составляется в произвольной форме.
36. К заявлению прилагаются чертежи, фотографии и подробное описание конструкции транспортного средства, а также документы, подтверждающие право собственности, полного хозяйственного ведения, оперативного управления или владения в отношении транспортного средства.
37. Заявление рассматривается таможенным органом в течение 10 дней со дня его получения. В указанные сроки таможенный орган проверяет представленное транспортное средство на соответствие техническим требованиям, предусмотренным разделами 2-4 настоящей Инструкции.
38. Если транспортное средство соответствует установленным техническим требованиям, таможенным органом выдается свидетельство о допущении.
6. Допущение казахстанских транспортных средств
(кроме железнодорожного подвижного состава)
по типу конструкции (серии транспортных средств)
39. Если транспортные средства одного и того же типа конструкции изготавливаются серийно, предприятие-изготовитель может обратиться в таможенный орган, в зоне деятельности которого оно находится, с письменным заявлением в произвольной форме о допущении таких транспортных средств по типу конструкции.
40. В заявлении указываются вид транспортного средства его родовые признаки и опознавательные цифры или буквы, которые предприятие-изготовитель присваивает типу транспортного средства, подлежащему допущению.
41. К заявлению прилагаются чертежи, фотографии и подробное описание типа конструкции транспортного средства, подлежащего допущению.
42. Одновременно с заявлением предприятие-изготовитель представляет письменное обязательство в произвольной форме:
представлять таможенному органу те из транспортных средств данного типа, которые таможенный орган пожелает осмотреть;
создать условия, позволяющие таможенному органу осматривать другие экземпляры в любой момент в ходе серийного производства транспортных средств данного типа;
информировать таможенный орган о любых изменениях в чертежах и описаниях конструкции до того, как эти изменения будут произведены;
на видном месте наносить на транспортные средства опознавательные цифры или буквы типа конструкции, а также порядковый номер каждого серийно выпускаемого транспортного средства данного типа (заводской номер);
вести учет транспортных средств, изготовленных в соответствии с допущенным типом.

34. Контейнерде болуы тиiс түстеп тану белгiлерi және жiберу туралы тақталар брезентпен жабылмауы керек.
5. Қазақстандық көлiк құралдарын (жылжымалы темiр жол
құрамынан басқа) жеке тәртiппен жiберу
35. Көлiк құралдарын жiберуi туралы куәлiк алу үшiн оны меншiктенушi немесе иесi тиiстi кеден органына жiберу туралы шешiм қабылдау үшiн пайдаланылуы мүмкiн көлiк құралының түрi, оның шыққан және жеке белгiлерi, мемлекеттiк тiркелген нөмiрi, өзге де деректер көрсетiлген жазбаша өтiнiш бередi. Өтiнiш ерiктi нысанда жазылады.
36. Өтiнiшке көлiк құралының сызбасы, суретi және толық сипатталған конструкциясы, сондай-ақ меншiк, толық шаруашылық жүргiзу, жедел басқару немесе көлiк құралына қатысты иемдену құқығын растайтын құжаттар қоса берiледi.
37. Өтiнiштi оны алған күннен бастауыш 10 күн iшiнде кеден органы қарайды. Көрсетiлген мерзiмдерде кеден органы ұсынылған көлiк құралын осы Нұсқаулықтың 2-4 тармақтарында көзделген техникалық талаптарына сәйкестiгiн тексередi.
38. Егер көлiк құралы белгiленген техникалық талаптарға сәйкес болса, кеден органы жiберу туралы куәлiк бередi.
6. Қазақстандық көлiк құралдарын (жылжымалы темiр жол
құрамынан басқа) конструкциялық (көлiк құралдарының сериялары) түрi
бойынша жiберу
39. Егер конструкцияның бiр түрiндегi көлiк құралдары сериялы әзiрленсе, әзiрлеушi-кәсiпорын қызмет аймағында орналасқан кеден органына конструкциялық түрi бойынша осындай көлiк құралдарын жiберу туралы ерiктi нысандағы жазбаша өтiнiшпен жүгiнуi мүмкiн.
40. Өтiнiште жiберуге жататын көлiк құралының түрiне әзiрлеушi кәсiпорын беретiн көлiк құралының түрi оның шығу белгiлерi және оны түстеп тану сандары мен әрiптерi көрсетiледi.
41. Өтiнiшке жiберiлуге жататын көлiк құралының сызбасы, суретi және толық сипатталған конструкциясы қоса берiледi.
42. Әзiрлеушi-кәсiпорын өтiнiшпен бiрге ерiктi нысандағы жазбаша мiндеттеме бередi:
кеден органына кеден органы ниет жасаған түрдегi көлiк құралын ұсынуға;
кеден органына осы түрдегi көлiк құралдарының сериялық шығарылымы барысында кез-келген сәтте басқа да даналарын қарауға жағдай жасау;
кеден органын сызбалар мен конструкциялық сипаттамалардағы кез-келген өзгерiстер туралы осы өзгерiстер жүргiзiлгенге дейiн хабарлау;
көлiк құралының көрiнетiн жерiне конструкцияның түстеп тану сандарын және әрiптерiн, сондай-ақ осы түрдегi әрбiр сериялы шығарылатын көлiк құралының реттiк нөмiрiн (зауыт нөмiрiн) салу;
жiберiлген түрге сәйкес әзiрленген көлiк құралдарының есебiн жүргiзу.

43. Таможенный орган предлагает в случае необходимости изменения, которые следует внести в предусмотренный тип конструкции в целях допущения.
44. Ни одно транспортное средство не может быть допущено в соответствии с порядком допущения по типу конструкции, если таможенный орган не пришел к заключению в результате осмотра одного или нескольких изготовленных по этому типу транспортных средств, что транспортные средства этого типа соответствуют техническим требованиям, предусмотренным разделами 2-4 настоящей Инструкции.
45. Таможенный орган уведомляет в письменной форме предприятие-изготовителя о своем решении о допущении транспортных средств по типу конструкции. Решение оформляется в произвольной форме и должно содержать наименование таможенного органа, который его принял, опознавательные цифры или буквы типа конструкции, иметь дату, номер и быть заверено печатью таможни.
46. Таможенный орган, принявший решение о допущении транспортных средств по типу конструкции, выдает свидетельство о допущении в отношении каждого транспортного средства, изготовленного в соответствии с допущенным типом конструкции.
47. Порядок выдачи свидетельства о допущении в отношении каждого транспортного средства, изготовленного в соответствии с допущенным типом конструкции, определяется таможенным органом с учетом мнения предприятия-изготовителя.
При отсутствии сведений, подлежащих указанию в свидетельстве о допущении, такие сведения вносятся в указанное свидетельство первым таможенным органом, предоставляющим разрешение на перевозку товаров под таможенным контролем.
48. Форма учета транспортных средств, изготовленных в соответствии с допущенным типом определяется предприятием-изготовителем по согласованию с таможенным органом.
7. Свидетельство о допущении казахстанских транспортных
средств (кроме железнодорожного подвижного состава)
49. Свидетельство о допущении оформляется в двух экземплярах, один из которых остается в таможенном органе, а другой выдается собственнику или владельцу транспортного средства либо предприятию-изготовителю.
Форма свидетельства о допущении приведена в приложении 10 (Форма А и
Б) к настоящей Инструкции. Бланк свидетельства о допущении изготавливается на казахском и английском языках с помещением текста на английском языке (Форма Б) под соответствующий текст на казахском языке (Форма А).
50. Свидетельству о допущении присваивается порядковый номер. Свидетельство заверяется печатью таможенного органа, его выдавшего.
51. Если таможенный орган, выдавший свидетельство о допущении, считает это необходимым, к свидетельству прилагаются фотографии или рисунки, заверенные этим таможенным органом. В таком случае количество этих документов указывается в графе 6 свидетельства.

43. Кеден органы қажет болған жағдайда жiберу мақсатында конструкцияның көрсетiлген түрiне өзгерiстер ұсынады.
44. Егер кеден органы көлiк құралдарының осы түрi бойынша әзiрленген бiр немесе бiрнеше көлiк құралдарын қарау нәтижесiнде осы түрдегi көлiк құралдары осы Нұсқаулықтың 2-4 тарауларымен көзделген техникалық талаптарға сәйкестiгi қорытындысына келмесе, конструкция түрi бойынша жiберу тәртiбiне сәйкес бiрде-бiр көлiк құралының жiберiлуi мүмкiн емес.
45. Кеден органы өндiрушi-кәсiпорынды конструкция типi бойынша көлiк құралдарын жiберілуi жөнiнде өз шешiмiн жазбаша үлгiде хабарлайды. Шешiм еркiн үлгiде дайындалады және кеден органының атауы көрсетiлуi керек, оны қабылдаған, конструкция типiнiң таңбаланған (танушы) саны мен әрiптерi болуы керек, күнi, нөмiрi және кеден мөрiмен расталуы керек.
46. Конструкция типi бойынша көлiк құралдарының жiберiлуi бойынша шешiм қабылдаған кеден органы, конструкция типi бойынша рұқсат етiлiп сәйкестiгiнше дайындалған әр көлiк құралының жiберiлуi туралы куәлiк бередi.
47. Конструкция типi бойынша жасалған көлiк құралының жiберiлуi туралы куәлiктi беру ережесi, өндiрушi-кәсiпорын ойын ескерiп кеден органымен анықталады.
Жiберiлуi туралы куәлiкте көрсетiлуi тиiс мәлiметтер болмаған жағдайда, мұндай мәлiметтер аталған куәлiкке, кеден бақылауымен тауарларды тасымалдауға рұқсат беретiн алғашқы кеден органымен енгiзiледi.
48. Көлiк құралдарының есебiнiң үлгiсi, рұқсат етiлген типi сәйкестiгiнде дайындалған кеден органымен келiсуiмен өндiрушi-кәсiпорын анықтайды.
7. Қазақстандық көлiк құралдарының жiберiлуi туралы
куәлiк (темiр жол құрамынан басқа)
49. Жiберiлуi туралы куәлiк екi данада дайындалады, оның бiреуi кеден органында қалады, ал екiншiсi меншiк иесiне немесе көлiк құралының иесiне немесе өндiрушi-кәсiпорынға.
Жiберiлуi туралы куәлiктiң үлгiсi нақты Нұсқаулықтың 10 қосымшада (А және Б үлгiсi) келтiрiлген. Жiберiлуi туралы куәлiк бланкiсi қазақ және ағылшын тiлдерiнде қазақ тiлiндегi мәтiнiнiң астына сәйкес (А үлгiсi) ағылшын тiлiндегi мәтiнiн орналасуымен дайындалады.
50. Жiберiлуi туралы куәлiкке реттiк нөмiр берiледi. Куәлiктi берген кеден органы мөрiмен расталады.
51. Егер жiберiлуi туралы куәлiктi берген кеден органы, оны қажет деп санаса, куәлiкке осы кеден органымен расталған фотосурет немесе суреттер қосылады. Мұндай жағдайда бұл құжаттардың саны куәлiктiң 6-бөлiмiнде көрсетiледi.

52. На лицевой стороне свидетельства о допущении дорожного транспортного средства должно быть дополнительно напечатано "Конвенция МДП от 14 ноября 1975 года" "TIR Convention of 14 November 1975".
53. После отчуждения предприятием-изготовителем транспортных средств, допущенных по типу конструкции другому лицу в графе 8 свидетельства указываются сведения об этом лице первой таможней, предоставляющей разрешение на перевозку товаров под таможенным контролем.
8. Контроль за соблюдением условий
допущения казахстанских транспортных средств
(кроме железнодорожного подвижного состава)
54. Свидетельство о допущении должно сопровождать транспортное средство.
Собственники и владельцы транспортных средств, допущенных для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, обязаны обеспечить сохранность выданных свидетельств.
55. Транспортные средства представляются каждые два года для проверки и возобновления свидетельства таможенному органу, в зоне деятельности которого находится (постоянно проживает) собственник или владелец транспортных средств.
56. При предоставлении таможенным органом разрешения на помещение транспортных средств и товаров под таможенный режим транзита или доставку транспортных средств и товаров под таможенным контролем должностные лица этого органа проверяют наличие свидетельства о допущении, достоверность указанных в нем сведений, а также проводит осмотр каждого транспортного средства для того, чтобы убедится в том, что оно продолжает соответствовать техническим требованиям, предусмотренным Инструкцией по оборудованию.
57. Если транспортное средство не соответствует больше техническим требованиям, предусмотренным разделами 2-4 настоящей Инструкции, то, прежде чем его можно будет использовать для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, транспортное средство должно быть приведено в состояние, удовлетворяющее условиям допущения.
58. Если основные характеристики транспортного средства изменены, то допущение этого транспортного средства теряет силу и такое транспортное средство подлежит новому допущению, прежде чем его можно будет использовать для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.
В этом случае свидетельство о допущении отзывается путем его перечеркивания и совершения надписи "ОТОЗВАНО" заглавными буквами. При этом указывается дата отзыва и фамилия должностного лица таможенного органа. Запись об отзыве заверяется подписью и личной номерной печатью указанного должностного лица.
59. Если в допущенном транспортном средстве, перевозящем товары под таможенными печатями и пломбами, какой-либо таможенный орган обнаружит серьезные неисправности, он может либо запретить дальнейшее следование такого транспортного средства с целью перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, либо разрешить дальнейшее следование такого транспортного средства, приняв необходимые меры по обеспечению таможенного контроля. Допущенное транспортное средство должно быть приведено в необходимое состояние в возможно более короткий срок и во всяком случае до его нового использования для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.
В случае недопущения транспортного средства таможенным органом к дальнейшему следованию, убытки, возникшие в результате простоя таких транспортных средств, таможенными органами не возмещаются.

52. Жол көлiк құралының жiберiлуi туралы куәлiктiң беткi жағында "1975 жылғы 14 қарашадағы ХЖТ тұжырымдамасы" "ТIR Соnvеntiоn of 14 November 1975" қосымша басылуы керек.
53. Конструкция типi бойынша рұқсат етiлген көлiк құралдарын өндiрушi-кәсiпорынмен басқа тұлғаға берiлгенiнен кейiн куәлiктiң 8-тармағында кеден бақылауында тауарларды тасымалдауға рұқсат беретiн алғашқы кеденмен осы тұлға туралы мәлiметтер көрсетiледi.
8. Қазақстандық көлiк құралдарын жiберу шарттарының
сақталуын бақылау (темiр жол құрамынан басқа)
54. Жiберiлуi туралы куәлiк көлiк құралына қызмет ету керек.
Кедендiк мөр мен пломбаларымен бекiтiлген тауарларды тасымалдауға жiберiлген көлiк құралдарының меншiк иелерi және иелерi берiлген куәлiктердiң сақталуына мiндеттi.
55. Қызмет ету аймағында орналасқан (үнемi тұратын) көлiк құралының меншiк иесi немесе иесi көлiк құралдарын екi жыл сайын тексеруге және куәлiктiң жаңартылуына кеден органына берiлуi керек.
56. Кеден органымен көлiк құралдарын және тауарларды орналастыруға рұқсат берiлгенде, кеден режимiнде транзит немесе көлiк құралдарын және тауарларды әкелу, кеден бақылауымен осы органның қызметкерлерi жiберiлуi туралы куәлiктiң бар екендiгiн тексередi, ондағы көрсетiлген мәлiметтердiң растығын, сондай-ақ әр көлiк құралының жабдықтар жайында Нұсқаулықпен көзделген техникалық талаптарына сәйкестiгiнiң жалғасуына көз жеткiзу үшiн байқау жүргiзедi.
57. Егер көлiк құралдары нақты Нұсқаулықтың 2-4-бөлiмдерiмен көзделген техникалық талаптарға сәйкес болмаса, кедендiк мөрленген және пломбаланған тауарларды тасымалдауға пайдаланбас бұрын көлiк құралы жiберiлу шарттарын қанағаттандыратын жағдайға келтiрiлуi тиiс.
58. Егер көлiк құралының негiзгi мiнездемелерi өзгерсе, мұндай көлiк құралының жiберiлуi өз күшiн жоғалтады және мұндай көлiк құралы кедендiк мөрленген және пломбаланған тауарларды тасымалдауда қолданбас бұрын жаңа рұқсатқа жiберiлуге тиiс
Мұндай жағдайда жiберiлуi туралы куәлiк сызылып және бас әрiптермен "ҚАЙТАРЫЛДЫ" жазу жасалып қайтарылады. Сондай-ақ қайтарылған күнi және кеден органының қызмет иесiнiң аты-жөнi көрсетiледi. Қайтарылу туралы жазба көрсетiлген қызмет иесiнiң жеке нөмiрлi мөрiмен және қолымен расталады.
59. Егер кедендiк мөрленген және пломбаланған тауарларды тасымалдауға жiберiлген көлiк құралында, қандай да болмасын кеден органы ақаулар табатын болса, ол кедендiк мөрленген және пломбаланған тауарларды тасымалдауға жiберiлген көлiк құралының әрi жүруiне рұқсат бермеуге немесе мұндай көлiк құралының әрi қарай жүруiне қажеттi кеден бақылауына шаралар қолданып рұқсат беруі мүмкiн. Рұқсат етiлген көлiк құралы мүмкiндiгiнше аз уақытта керектi жағдайға келтiрiлуi керек және оның кедендiк мөрленген және пломбаланған тауарларды тасымалдауға жаңадан пайдалануына дейiн.
Көлiк құралының әрi қарай жылжуына кеден органымен жiберiлмеген жағдайда, мұндай көлiк құралдарының тұрып қалған кезiндегi шығындар кеден органдарымен орын толтырылмайды.

60. О неисправностях таможенный орган делает соответствующую отметку в графе 10 Свидетельства о допущении транспортного средства. После приведения транспортного средства в результате ремонта в состояние, удовлетворяющее условиям допущения, оно должно быть представлено таможенному органу, который возобновляет действие свидетельства, путем внесения в графу 11 отметки, отзывающей предыдущую отметку. Никакое транспортное средство, в графе 10 свидетельства которого внесена отметка о неисправностях, не может использоваться для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами до тех пор, пока не будет произведен соответствующий ремонт и пока отметка в графе 10 не будет аннулирована.
61. Каждая внесенная в Свидетельство о допущении отметка должна быть заверена личной номерной печатью должностного лица таможенного органа с указанием даты ее внесения.
62. Если транспортное средство имеет такие неисправности, которые по мнению должностных лиц таможенного органа не имеют серьезного характера, то таможенный орган может разрешать дальнейшее использование этого транспортного средства для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами. Держатель Свидетельства о допущении ставится в известность об этих неисправностях и должен соответствующим образом обеспечить ремонт такого транспортного средства в разумные сроки, но до его нового использования для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.
9. Допущение казахстанского подвижного состава и
контейнеров по типу конструкции (на стадии производства)
63. Если железнодорожный подвижной состав или контейнеры одного и того же типа конструкции изготавливаются серийно, предприятие-изготовитель может обратиться в таможенный орган, в зоне деятельности которого оно находится, с письменным заявлением в произвольной форме об их допущении по типу конструкции.
64. В заявлении указываются родовые признаки и опознавательные цифры или буква, которые предприятие-изготовитель присваивает типу железнодорожного подвижного состава или контейнеров, подлежащему допущению.
65. К заявлению прилагаются чертежи, фотографии и подробное описание типа конструкции железнодорожного подвижного состава или контейнеров, подлежащих допущению.
66. Одновременно с заявлением предприятие-изготовитель предоставляет письменное обязательство в произвольной форме:
предоставлять таможенному органу те из единиц железнодорожного подвижного состава или контейнеров данного типа, которые таможенный орган пожелает осмотреть;
создать условия, позволяющие таможенному органу осматривать другие экземпляры в любой момент в ходе серийного производства железнодорожного подвижного состава или контейнеров данного типа;
информировать таможенный орган о любых изменениях в чертежах и описаниях конструкции до того, как эти изменения будут произведены;
на видном месте наносить на железнодорожный подвижной состав и контейнеры опознавательные цифры и буквы типа конструкции, а также порядковый номер каждой серийно выпускаемой единицы железнодорожного подвижного состава или каждого контейнера данного типа (заводской номер);
вести учет железнодорожного подвижного состава и контейнеров, изготовленных в соответствии с допущенным типом.

60. Ақаулар жайында көлiк құралының жiберiлуi туралы Куәлiктiң 10 бағанына кеден органы сәйкес белгiлер жасайды. Рұқсат ету шарттарын қанағаттандыратын жағдайға көлiк құралының жөндеуiн жүргiзгеннен кейiн, ол кеден органына көрсетiлуi тиiс, алдыңғы жасалған белгiнi қайтаратын 11 тарауда куәлiктiң қызметiн жалғастыратын белгi енгiзедi. Өз куәлiгiнiң 10 тармағында ақаулары жөнiнде белгiсi бар ешқандайда көлiк құралы, сәйкесiнше жөндеу жүргiзiлiп және 10 тармағындағы белгi жойылмайынша кедендiк мөрленген және пломбаланған тауарларды тасымалдауға жiберiлмейдi.
61. Рұқсат ету туралы Куәлiкке енгiзiлген әр белгi кеден органының қызмет иесiнiң жеке нөмiрленген мөрiмен, оны енгiзген күнiн көрсетуiмен расталады.
62. Егер көлiк құралы кеден органының қызмет иесiнiң ойынша күрделi емес осындай ақаулары бар болса, онда кеден органы мұндай көлiк құралының кедендiк мөрленген және пломбаланған тауарларды тасымалдауға келешекте пайдалануына рұқсат бередi. Рұқсат ету туралы Куәлiктiң иесi осы ақаулар бойынша хабардар етiледi және сәйкес түрде мұндай көлiк құралдарының ойға сиымды уақыт аралығында жөндеу жүргiзуiн қамтамасыз ету керек, бiрақ та кедендiк мөрленген және пломбаланған тауарларды жаңа тасымалдауына дейiн.
9. Конструкция типi бойынша қазақстандық жылжымалы
құрамын және контейнерлер рұқсаты (өндiрiс сатысында)
63. Егер темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлер конструкцияның бiркелкi типi сериялы түрде жасалса, қызмет ету аймағында орналасқан кеден органына өндiрушi-кәсiпорын, оларды конструкция типi бойынша жiберiлуi жөнiнде еркiн үлгiде жазбаша арыз беруi мүмкiн.
64. Арызда жiберiлуге тиiс темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлерде қойылатын бiртектi сандар немесе әрiп көрсетiледi.
65. Арызға сызулар, фотосуреттер және жiберiлуге тиiс темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлер типiнiң толық жазылған қосымша тiркеледi.
66. Өндiрушi-кәсiпорын арызымен бiрге еркiн үлгiде жазбаша мiндеттеме бередi:
кеден органына берiлген типтiң темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлердiң кеден органы қарауына қалаған бiрлiгiн беру;
берiлген типтiң темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлерiнiң сериялық өндiруiнiң кез келген уақытта кеден органынан басқа даналарын көруiне мүмкiншiлiк жасау;
кеден органын конструкциялық сызбаларда және жазбаларда кез келген өзгерiстердi енгiзбес бұрын хабардар ету;
темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлердiң көрiнетiн жерлерге конструкцияның типтiк сандары мен әрiптердi, сондай-ақ берiлген типтiң темiр жол жылжымалы құрамы немесе әр контейнердiң сериялық реттiк номерiн (зауыттық номерiн) басу;
берiлген типке сәйкес жасалған темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлердiң есебiн жүргiзу.

67. Таможенный орган предлагает, в случае необходимости, изменения, которые следует внести в предусмотренный тип конструкции в целях допущения.
68. Ни одна единица железнодорожного подвижного состава и ни один контейнер не могут быть допущены в соответствии с порядком допущения по типу конструкции, если таможенный орган не пришел к заключению в результате осмотра одного или нескольких изготовленных по этому типу единиц железнодорожного подвижного состава или контейнеров, что железнодорожный подвижной состав или контейнеры этого типа соответствуют техническим требованиям, предусмотренными разделами 2-4 настоящей Инструкции.
69. После допущения какого-либо типа железнодорожного подвижного состава или контейнеров предприятию, подавшему заявление, выдается свидетельство о допущении по форме согласно приложению 11 настоящей Инструкции.
Свидетельство о допущении оформляется в двух экземплярах, один из которых остается в таможенном органе, а другой выдается предприятию-изготовителю. Свидетельству о допущении присваивается порядковый номер. Свидетельство заверяется печатью таможенного органа, его выдавшего.
Свидетельство о допущении является действительным для всех единиц железнодорожного подвижного состава и всех контейнеров, которые изготавливаются в соответствии с допущенным типом конструкции. Это свидетельство дает право предприятию-изготовителю прикреплять к каждой серийной изготовленной единице железнодорожного подвижного состава и к каждому серийно изготовленному контейнеру данного типа табличку о допущении, предусмотренную разделом 11 настоящей Инструкции.
70. Форма учета железнодорожного подвижного состава и контейнеров, изготовленных в соответствии с допущенным типом, определяется предприятием-изготовителем по согласованию с таможенным органом.
10. Допущение казахстанского железнодорожного подвижного
состава и контейнеров на каком-либо этапе после изготовления
71. Если допущение не было произведено на стадии производства, собственник или владелец железнодорожного подвижного состава или контейнеров может обратиться с письменным заявлением в таможенный орган, в зоне деятельности которого он находится (постоянно проживает), о допущении железнодорожного подвижного состава или контейнеров.
72. Заявление о допущении составляется в произвольной форме и должно содержать порядковый номер (заводской номер), наносимый предприятием-изготовителем на каждую единицу железнодорожного подвижного состава и на каждый контейнер, родовые признаки железнодорожного подвижного состава или контейнеров, иные сведения, которые могут быть использованы для принятия решения о допущении.

67. Көзделген конструкцияның типiне рұқсат ету мақсатында кеден органы қажет болған жағдайда өзгерiстер ұсынады.
68. Темiр жол жылжымалы құрамының бiрде бiр бiрлiгi және бiрде бiр контейнер контейнер типi бойынша рұқсат тәртiпке сәйкес жiберiлмеуi мүмкiн, егер кеден органы шешiмге келмесе бiр немесе бiрнеше осы типте дайындалған темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлердi тексеру барысында, темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлер нақты Нұсқаулықтың 2-4-бөлiмдерiмен көзделген техникалық талаптарға сәйкес.
69. Темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлер қандай да бiр типiнiң жiберiлуi, арыз берген кәсiпорынға нақты Нұсқаулықтың 11 қосымшасына сәйкес үлгідегi рұқсат ету туралы куәлiк беріледi.
Рұқсат ету туралы куәлiк екi данада толтырылады, оның бiреуi кеден органында қалады, ал екiншiсi өндiрушi-кәсiпорынға берiледi. Рұқсат ету туралы куәлiкке реттiк нөмір берiледi. Куәлiк берген кеден органының мөрiмен расталады.
Рұқсат ету туралы куәлiк конструкцияның рұқсат етiлген типiне сәйкес жасалатын барлық темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлер бiрлiгiне жарамды болады. Бұл куәлiк өндiрушi-кәсiпорынға берiлген типтiң темiр жол жылжымалы құрамының әр сериялық дайындалған бiрлiгiне және әр сериялық дайындалған контейнерге нақты Нұсқаулықтың 11 бөлiмiмен көзделген рұқсат ету таңбасын бекiтуге құқық бередi.
70. Рұқсат етiлген типке сәйкес жасалған темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлер есебiнiң үлгiсi өндiрушi-кәсiпорынмен кеден органымен келiсiлгеннен кейiн белгiленедi.
10. Қазақстандық темiр жол жылжымалы құрамын
және контейнерлердi жасалғаннан кейiн қай
кезеңде болмасын жiберiлуi
71. Егер жiберiлу өндiру барысында жасалмаса, меншiк иесi немесе темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлер иесi өзiнiң қызмет ету аймағында (үнемi тұратын) кеден органына темiр жол жылжымалы құрамы немесе контейнерлердi жiберiлуiне жазбаша түрде хабарласуы мүмкiн.
72. Жiберу туралы өтiнiш ерiктi түрде жасалады және жылжымалы құрамның рет нөмiрi (зауыт нөмiрi) әрбiр бiрлiкке дайындаушы кәсiпорынның келтiретiн және әрбiр контейнерге, жылжымалы темiржол құрамының немесе контейнерлердiң реттiк белгiлерi, жiберу туралы шешiм қабылдау үшiн пайдаланылуы мүмкiн өзге де деректер болуы керек.

73. К заявлению прилагаются чертежи, фотографии и подробное описание конструкции железнодорожного подвижного состава или контейнеров, а также документы, подтверждающие право собственности, полного хозяйственного ведения, оперативного управления или владения в отношении железнодорожного подвижного состава или контейнеров.
74. Заявление рассматривается таможенным органом в течение 10 дней со дня его получения. В указанные сроки таможенный орган проверяет представленные железнодорожный подвижной состав или контейнеры на соответствие техническим требованиям, предусмотренным разделами 2-4 настоящей Инструкции.
75. Если таможенный орган удостоверяется в том, что железнодорожный подвижной состав или контейнеры соответствуют техническим требованиям, он выдает свидетельство о допущении по форме согласно приложению 12 настоящей Инструкции.
76. Свидетельство о допущении оформляется в двух экземплярах, один из которых остается в таможенном органе, а другой выдается заявителю. Свидетельству присваивается порядковый номер. Свидетельство заверяется печатью таможенного органа, его выдавшего.
77. Свидетельство о допущении является действительным лишь для того числа единиц железнодорожного подвижного состава или контейнеров, которое было допущено.
78. В свидетельстве о допущении должны быть указаны порядковые номера (заводские номера), присвоенные предприятием-изготовителем железнодорожному подвижному составу или контейнеру.
Указанное свидетельство дает право заявителю прикреплять к каждой допущенной единице железнодорожного подвижного состава и к каждому допущенному контейнеру табличку о допущении, предусмотренную разделом 11 настоящей Инструкции.
11. Табличка о допущении железнодорожного
подвижного состава и контейнеров
79. Прежде чем приступить к перевозке товаров, находящихся под таможенным контролем, с использованием железнодорожного подвижного состава или контейнеров, держатель свидетельства о допущении должен прикрепить табличку о допущении на каждую допущенную единицу железнодорожного подвижного состава и к каждому допущенному контейнеру.
80. Табличка о допущении должна прочно крепиться на хорошо видном месте рядом с другой табличкой, выдаваемой в официальных целях.
81. Табличка о допущении по форме согласно приложению 13 (формы А и
Б) к настоящей Инструкции представляет собой металлическую пластинку размером не менее 20 см к 10 см. На ее поверхности должны быть выгравированы резцом, выдавлены рельефом или четко и прочно нанесены любым другим способом приводимые ниже надписи на русском, а также английском или французском языках:
надпись "ДОПУЩЕН ДЛЯ ПЕРЕВОЗКИ ПОД ТАМОЖЕННЫМИ ПЕЧАТЯМИ И ПЛОМБАМИ", а также на английском языке - "APPROVED FOR TRANSPORT UNDER CUSTOMS SEAL" либо на французском языке - "AGREE POUR LE TRANSPORT SOUS SCELLEMENT DОUАNIЕR";

73. Өтiнiшке жылжымалы темiржол құрамының немесе контейнерлер конструкцияларының сызбалары, фотосуреттерi және және толық суреттеуi, сондай-ақ меншiк, толық шаруашылық жүргiзу, жылжымалы темiржол құрамының немесе контейнерлерге қатысты басқару немесе иелену құқығын растайтын құжаттар қоса берiледi.
74. Өтiнiштi кеден органы оны алған күннен бастап 10 күн iшiнде қарайды. Аталған мерзiмдерде кеден органы осы Нұсқаулықтың 2-4-бөлiмдерiмен көзделген техникалық талаптарға сәйкестiгiне ұсынылған жылжымалы темiржол құрамын немесе контейнерлердi тексередi.
75. Егер кеден органы техникалық талаптарға жылжымалы темiржол құрамының немесе контейнерлердiң сәйкестiгiн куәландырса, ол осы Нұсқаулыққа 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жiберу туралы куәлiктi бередi.
76. Жiберу туралы куәлiк екi данада ресiмделедi, оның бiреуi кеден органында, екiншiсi өтiнiш берушiде қалдырылады. Куәлiкке рет нөмiрi беріледi. Куәлiк оны берген кеден органының мөрiмен куәландырылады.
77. Жiберу туралы куәлiк жiберілген жылжымалы темiржол құрамы немесе контейнерлер бiрлiгiнiң саны үшiн ғана жарамды болып табылады.
78. Жiберу туралы куәлiкке жылжымалы темiржол құрамына немесе контейнерлерге дайындаушы кәсiпорын берген рет нөмiрi (зауыт нөмiрi) көрсетiлуi тиiс.
Аталған куәлiк осы Нұсқаулықтың 11-бөлiмiмен көзделген жiберу туралы табличканы әрбiр жiберiлген контейнерге және әрбiр жiберiлген жылжымалы темiржол құрамының бiрлiгiне бекiтуге өтiнiш берушiге құқық бередi.
11. Жылжымалы темiржол құрамы мен
контейнерлердi жiберу туралы тақта
79. Жылжымалы темiржол құрамын немесе контейнерлердi пайдаланумен бiрге кеден бақылауында орналасқан тауарларды тасымалдауға кiрiсер алдында жiберу туралы куәлiктi ұстаушы әрбiр жiберiлген контейнерге және жiберiлген әрбiр жылжымалы темiржол құрамына жiберу туралы табличканы қоса бекiтуi тиiс.
80. Жiберу туралы табличка ресми мақсаттарда берiлетiн табличканың екiншi жағымен бiрге жақсы көрiнетiн екiншi жағына мықты бекiтiлуi тиiс.
81. Осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (А және Б нысаны) жiберу туралы табличка 10 см-ге 20 см-нан кем емес мөлшердегi металл пластинкасы болады. Оның үстiңгi бетiнде төмендегi орыс, сондай-ақ ағылшын немесе француз тiлдерiндегі жазбалар басылуы бедермен бедерленуi немесе анық және дәл енгiзiлуi тиiс:
жазба "КЕДЕН МӨРЛЕРI ЖӘНЕ ПЛОМБАЛАРЫМЕН ТАСЫМАЛДАУ ҮШIН ЖIБЕРIЛДІ, сондай-ақ ағылшын тiлiнде "АРРRОVЕD FOR TRANSPORT UNDER CUSTOMS SEAL" немесе француз тiлiнде - "АGRЕЕ POUR LE TRANSPORT SOUS SCELLEMENT DОUАNIЕR";

название страны допущения полностью - "КАЗАХСТАН", а также на английском языке - "KAZAKHSTAN" либо на французском языке "КАZАКНSТАN", или в виде отличительного знака - "КZ", номер свидетельства о допущении и год допущения. Номер свидетельства о допущении для табличек о допущении формируется следующим образом: первые пять цифр - код таможенного органа, выдавшего свидетельство, последующие цифры, отделенные от первых пяти, - порядковый номер свидетельства. Например, "КZ/50200-8/00" означает "Казахстан", свидетельство о допущении N 8, выданное в 2000 году Главным таможенным управлением по г. Алматы;
порядковый номер единицы железнодорожного подвижного состава или контейнера, присвоенный им предприятием-изготовителем (заводской номер);
если железнодорожный подвижной состав или контейнер допущены по типу конструкции, на таблички должны быть нанесены также опознавательные цифры или буквы данного типа железнодорожного подвижного состава или контейнеров.
12. Контроль за соблюдением условий допущения казахстанских
железнодорожного подвижного состава и контейнеров
82. При предоставлении таможенным органом разрешения на помещение железнодорожного подвижного состава (контейнеров) и товаров под таможенный режим транзита или доставку железнодорожного подвижного состава (контейнеров) и товаров под таможенным контролем, должностные лица этого органа проверяют наличие таблички о допущении, достоверность указанных на ней сведений, а также проводят осмотр железнодорожного подвижного состава и контейнеров для того, чтобы убедиться в том, что они продолжают соответствовать техническим требованиям, предусмотренным разделами 2-4 настоящей Инструкции.
83. Если единица железнодорожного подвижного состава или контейнер не соответствуют больше техническим требованиям, предусмотренным разделами 2-4 настоящей Инструкции, то, прежде чем их можно будет использовать для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, эта единица железнодорожного подвижного состава или этот контейнер должны быть приведены в состояние, удовлетворяющее условиям требования.
84. Если основные характеристики единицы железнодорожного подвижного состава или контейнера изменены, то допущение этой единицы железнодорожного подвижного состава или этого контейнера теряет силу и они подлежат новому допущению, прежде чем их можно будет использовать для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.
85. Если в допущенных железнодорожном подвижном составе или контейнерах, в котором перевозятся товары под таможенными печатями и пломбами, какой либо таможенный орган обнаружит серьезные неисправности, он может либо запретить дальнейшее следование таких железнодорожного подвижного состава или контейнеров с целью перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, либо разрешить дальнейшее следование таких железнодорожного подвижного состава или контейнеров, приняв необходимые меры по обеспечению таможенного контроля. Допущенные железнодорожный подвижной состав и контейнеры должны быть приведены, во всяком случае, до их нового использования для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.
В случае недопущения железнодорожного подвижного состава или контейнеров таможенным органом к дальнейшему следованию, убытки, возникшие в результате простоя таких транспортных средств, таможенными органами не возмещаются.

жiберу елi атауы толықтай - "Қазақстан", сондай-ақ ағылшын тiлiнде - "КАZАКНSТАN" немесе француз тiлiнде "КАZАКНSТАN", немесе "КZ" - айыру белгiсiндегi түрде, жiберу туралы куәлiк және жiберiлу жылы. Жiберу туралы табличка үшiн жiберу туралы куәлiк нөмiрi мынадай жолмен қалыптастырылады: алғашқы бес сан - куәлiктi берген кеден органының коды, алғашқы бесеуден бөлiнген, одан кейiнгi сандар - куәлiктiң рет нөмiрi. Мысалы, "КZ/50200-8/00" Алматы қаласы бойынша Бас кеден басқармасы 2000 жылы берген N 8 жiберу туралы куәлiк "Қазақстанды" бiлдiредi;
оларға дайындаушы кәсiпорын берген жылжымалы темiржол құрамын немесе контейнерлер бiрлiгiнiң рет нөмiрi (зауыт нөмiрi);
егер жылжымалы темiржол құрамы немесе контейнер конструкция тұрпаты бойынша жiберiлсе, табличкаға жылжымалы темiржол құрамы немесе контейнер осы түрдегi айыру сандарын немесе әрiптерiн де енгiзуi тиiс.
12. Қазақстандық жылжымалы темiржол құрамдары мен
контейнерлердi жiберу шарттарын сақтауға бақылау
82. Кеден органының кеден бақылауындағы тауарлар және жылжымалы темiржол құрамын (контейнерлер) жеткiзуге немесе транзиттiң кеден режимiне тауарлар және жылжымалы темiржол құрамын (контейнерлер) орналастыруға рұқсатты беруi кезiнде осы органның лауазымды тұлғалары онда көрсетiлген деректердiң растығына, жiберу туралы табличканың бар-жоқтығын тексередi, сондай-ақ жылжымалы темiржол құрамы мен контейнерлердiң осы Нұсқаулықтың 2-4-бөлiмдерiмен көзделген техникалық талаптарға сәйкестiгiн жалғастыратынына көздерi жету үшiн қарауды өткiзедi.
83. Егер жылжымалы темiржол құрамының немесе контейнердiң бiрлiгi осы Нұсқаулықтың 2-4-бөлiмдерiнде көзделген техникалық талаптарға ендi сәйкес келмесе, онда кеден мөрлерi мен пломбаларының тауарларды тасымалдау үшiн пайдалануға болардың алдында жылжымалы темiржол құрамының бұл бiрлiгi немесе бұл контейнер талап шарттарын қанағаттандыратын жағдайға келтiрiлуi тиiс.
84. Если основные характеристики единицы железнодорожного подвижного состава или контейнера изменены, то допущение этой единицы железнодорожного подвижного состава или этого контейнера теряет силу и они подлежат новому допущению, прежде чем их можно будет использовать для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.
РҚАО-ның ескертуі: 84-тармақтың қазақша аудармасы болмағандықтан орысша мәтінде беріліп отыр.
85. Егер кеден мөрлерi және пломбаларымен тауарлар тасымалданатын жiберiлген жылжымалы темiржол құрамдарында немесе контейнерлерде қандай да бiр кеден органы ақаулар тапса, ол кеден мөрлерi мен пломбаларын тауарларды тасымалдау мақсатымен осындай жылжымалы темiржол құрамдарының немесе контейнерлердiң одан кейiнгi жүруiне тыйым сала немесе кеден бақылауын қамтамасыз ету жөнiндегi қажеттi шараларды қабылдап осындай жылжымалы темiржол құрамдарының немесе контейнерлердің одан кейiнгі жүруiне рұқсат ете алады. Жiберiлген жылжымалы темiржол құрамдары және контейнерлер кеден мөрлерi мен пломбаларындағы тауарларды тасымалдау үшiн оларды жаңадан пайдалануға дейiн келтiрiлуi тиiс.
Одан кейiнгi жүруге жылжымалы темiржол құрамдарын немесе контейнерлердi кеден органының жiбермеуi жағдайында осындай көлiк құралдарының тоқтап тұруы нәтижесiнде туындаған залалдарды кеден органдары өтемейдi.

13. Допущение иностранных транспортных средств (контейнеров)
86. Таможенные органы Республики Казахстан признают действительность допущения дорожного транспортного средства и свидетельства о допущении, выданного компетентным органом государства регистрации дорожного транспортного средства, а если транспортное средство не зарегистрировано - компетентным органом государства, в котором находится (постоянно проживает) его собственник или владелец, в случае, если указанные государства являются участниками Конвенции МДП 1959 года или Конвенции МДП 1975 года.
87. Таможенные органы Республики Казахстан признают действительность допущения контейнера и свидетельство о допущении, выданного компетентным органом государства, являющегося участником Конвенции МДП 1959 года или Конвенции МДП 1975 года, либо участником Международной конвенции по безопасным контейнерам, 1972 года согласно приложению 9.
88. Таможенные органы Республики Казахстан вправе не признавать действительность допущения дорожных транспортных средств и контейнеров, произведенного компетентными органами государств-участников Конвенции МДП 1959 года или Конвенции МДП 1975 года, либо Международной конвенции по безопасным контейнерам, 1972 года, в случае обнаружения серьезных неисправностей, создающих возможности для совершения контрабанды и иных преступлений в сфере таможенного дела или нарушения таможенных правил, могущих нанести существенный ущерб интересам Республики Казахстан.
89. В случае, указанном в пункте 88 настоящей Инструкции, могут приниматься меры, предусмотренные соответственно пунктами 60 и 61, или пунктом 85 настоящей Инструкции.
90. Для того, чтобы удостовериться в отсутствии неисправностей в дорожных транспортных средствах и контейнерах, а также в том, что на такие транспортные средства и контейнеры распространяется действие Конвенций, указанных в пунктах 86 и 87 настоящей Инструкции, должностные лица таможенного органа Республики Казахстан, разрешающего помещение транспортных средств (контейнеров) и товаров под таможенный режим транзита или доставку транспортных средств (контейнеров) и товаров под таможенным контролем, проверяют наличие свидетельства о допущении дорожного транспортного средства либо таблички о допущении контейнера, достоверность указанных в них сведений, а также проводит осмотр дорожных транспортных средств и контейнеров.
91. В соответствии с Конвенцией МДП 1959 года и Конвенцией МДП 1975 года дорожные транспортные средства, допущенные в государствах-участниках этой Конвенции, представляются каждые два года для проверки и, в случае необходимости, для возобновления свидетельства о допущении в государстве их регистрации, а незарегистрированные транспортные средства - в государстве нахождения (постоянного проживания) собственника или владельца этих транспортных средств.

13. Шетелдiк көлiк құралдарын (контейнерлердi) жiберу
86. Қазақстан Республикасының кеден органдары жол көлiк құралын тiркеудi мемлекеттiң құзыреттi органы берген жiберу туралы куәлiктi және жол көлiк құралын жiберудi, ал егер 1975 жылғы ХЖТ Конвенциясын немесе 1959 жылғы ХЖТ Конвенциясына қатысушы болып табылған аталған мемлекеттер жағдайында оның иесi немесе меншiк иесi орналасқан (тұрақты тұратын) мемлекеттiң құзыреттi органы тiркемеген көлiк құралы жарамды деп танылады.
87. Қазақстан Республикасының кеден органдары 9-қосымшаға сәйкес 1972 жылғы Қауiпсiз контейнерлер жөнiндегi Халықаралық конвенцияға қатысушы немесе 1975 жылғы ХЖТ Конвенциясы не 1959 жылғы ХЖТ Конвенциясының қатысушысы болып табылатын мемлекеттiң құзыреттi органы берген жiберу туралы куәлiк және контейнердi жiберу қызметiн таниды.
88. Қазақстан Республикасының кеден органдары Қазақстан Республикасының мүдделерiне бiраз зиян келтiретiн кеден iсi немесе кеден ережелерiн бұзу саласындағы контрабанда және өзге де қылмыстарды жасау үшiн мүмкiндiктер тудыратын ақаулар табылған жағдайда 1972 жылғы Қауiпсiз контейнерлер жөнiндегi Халықаралық конвенцияға немесе 1975 жылғы ХЖТ Конвенциясы не 1959 жылғы ХЖТ Конвенциясының қатысушысы болып табылатын мемлекеттiң құзыреттi органы жүргiзген жол көлiк құралдарын және контейнерлердi жiберу қызметiн танымауға құқылы.
89. Осы Нұсқаулықтың 88-тармағында көрсетiлген жағдайда осы Нұсқаулықтың 85-тармағымен немесе 60 және 61-тармақтарына сәйкес көзделген шаралар қабылдануы мүмкiн.
90. Жол көлiк құралдарының және контейнерлердiң ақауларының жоқтығына көз жеткiзу үшiн, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 86 және 87-тармақтарында көзделген Конвенция қызметi осындай көлiк құралдары мен контейнерлерге таралатына кеден бақылауындағы тауарлар мен көлiк құралдарын (контейнерлердi) жеткiзуге немесе транзиттiң кеден режимiндегi тауарлар мен көлiк құралдарына (контейнерлердi) орналасуға рұқсат ететiн Қазақстан Республикасы кеден органының лауазымды тұлғасы контейнердi жiберу туралы табличканы немесе жол көлiк құралдарын жiберу туралы куәлiктiң бар-жоқтығын, онда көрсетiлген деректердiң растығын тексередi, сондай-ақ жол көлiк құралдары мен контейнерлердi қарап-тексерудi жүргiзедi.
91. 1975 жылғы ХЖТ Конвенциясына және 1959 жылғы ХЖТ Конвенциясына сәйкес осы Конвенцияның қатысушы мемлекеттерiне жiберiлген жол көлiк құралдары осы көлiк құралдарының иесi немесе меншiк иесiнiң орналасқан (тұрақты тұратын) мемлекетте - тiркелмеген көлiк құралдары емес, оларды тiркеу мемлекетiндегi жiберу туралы куәлiктi жаңғырту үшiн қажеттiлiк жағдайында тексерiс үшiн әрбiр екi жылда ұсынады.

92. Допущение иных иностранных транспортных средств (контейнеров) для перевозки по территории Республики Казахстан товаров, находящихся под таможенным контролем, производится, если таможенный орган Республики Казахстан пришел к заключению, в результате проверки каждого транспортного средства или контейнера, что они соответствуют техническим требованиям, предусмотренным Инструкцией по оборудованию транспортных средств.
93. Допущение иностранных транспортных средств (контейнеров), указанных в пункте 92 настоящей Инструкции, является разовым и производится таможенным органом Республики Казахстан, разрешающим помещение транспортных средств (контейнеров) и товаров под таможенный режим транзита или доставку транспортных средств (контейнеров) и товаров под таможенным контролем.
14. Таможенное оформление допущения транспортных средств
(контейнеров) при перевозке товаров, находящихся
под таможенным контролем
94. После проведения проверки казахстанских транспортных средств (контейнеров), а также иностранных дорожных транспортных средств и контейнеров, указанных в пунктах 86 и 87 настоящей Инструкции, должностное лицо таможенного органа вносит запись в графу 50 "Доверитель" грузовой таможенной декларации или документа контроля доставки "Правилам оборудования соответствует". Запись заверяется подписью и личной номерной печатью указанного должностного лица.
95. После допущения иных иностранных транспортных средств (контейнеров) для перевозки по территории Республики Казахстан товаров, находящихся под таможенным контролем, а также при разовом допущении казахстанских транспортных средств (контейнеров), должностное лицо таможенного органа вносит запись в графу 50 "Доверитель" грузовой таможенной декларации или документа контроля доставки "Разовое допущение". Запись заверяется подписью и личной номерной печатью указанного должностного лица.
Приложение 1
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
БРЕЗЕНТ, ИЗГОТОВЛЕННЫЙ ИЗ НЕСКОЛЬКИХ КУСКОВ
ТКАНИ, СОЕДИНЕННЫХ С ПОМОЩЬЮ ШВОВ
Рисунок см. на бумажном варианте.
Приложение 2
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
БРЕЗЕНТ, ИЗГОТОВЛЕННЫЙ ИЗ НЕСКОЛЬКИХ КУСКОВ
ТКАНИ, СОЕДИНЕННЫХ С ПОМОЩЬЮ ШВОВ
Рисунок см. на бумажном варианте.
Приложение 3
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
БРЕЗЕНТ, ИЗГОТОВЛЕННЫЙ ИЗ НЕСКОЛЬКИХ КУСКОВ
ТКАНИ, СОЕДИНЕННЫХ С ПОМОЩЬЮ ШВОВ
Рисунок см. на бумажном варианте.
Приложение 4
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
БРЕЗЕНТ, ИЗГОТОВЛЕННЫЙ ИЗ НЕСКОЛЬКИХ КУСКОВ
ТКАНИ, СОЕДИНЕННЫХ ПОСРЕДСТВОМ СПАЙКИ
Рисунок см. на бумажном варианте.
Приложение 5
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
ПОЧИНКА БРЕЗЕНТА
Рисунок см. на бумажном варианте.
Приложение 6
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
ОБРАЗЕЦ НАКОНЕЧНИКА
Рисунок см. на бумажном варианте.
Приложение 7
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
Перечень
государств-участников Конвенции МДП 1975 года
Австрия                             Литва
Азербайджан                         Люксембург
Албания                             Македония
Алжир                               Мальта
Армения                             Марокко
Афганистан                          Молдова
Беларусь                            Нидерланды
Бельгия                             Норвегия
Болгария                            Польша
Босния-Герцеговина                  Португалия
Великобритания                      Республика Корея
Венгрия                             Российская Федерация
Германия                            Румыния
Греция                              Сирия
Грузия                              Словакия
Дания                               Словения
Европейское                         США
экономическое сообщество            Таджикистан
Израиль                             Тунис
Индонезия                           Туркменистан
Иордания                            Турция
Иран                                Украина
Ирландия                            Узбекистан
Испания                             Уругвай
Италия                              Финляндия
Казахстан                           Франция
Канада                              Хорватия
Кипр                                Чехия
Кувейт                              Чили
Кыргызстан                          Швейцария
Латвия                              Швеция
Ливан                               Эстония
Югославия
Приложение 8
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
Перечень
государств-участников Конвенции МДП 1959 года,
которые не стали участниками Конвенции МДП 1975 года
Япония
Приложение 9
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
Перечень государств-участников
Таможенной конвенции, касающейся контейнеров 1972 года
Австралия
Австрия
Алжир
Беларусь
Болгария
Венгрия
(Германская Демократическая Республика)
Греция
Индонезия
Испания
Канада
Китай
Куба
Марокко
Мексика
Новая Зеландия
Польша
Республика Корея
Российская Федерация
Румыния
Словакия
Соединенные Штаты Америки
Тринидад и Тобаго
Турция
Украина
Финляндия
Чехия
Швейцария
Приложение 10
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
Форма А
Обложка
Свидетельства о допущении транспортного средства
-------------------------------------------------------------------
Внимание          I
I

92. Кеден бақылауында орналасқан тауарларды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалдау үшiн өзге шетелдiк көлiк құралдарын (контейнерлердi) жiберу егер көлiк құралдарын жабдықтау жөнiндегi Нұсқаулықта көзделген техникалық талаптарға олардың сәйкес келетiндiгiн әрбiр көлiк құралы немесе контейнердi тексеру нәтижесiнде тұжырымға келсе Қазақстан Республикасының кеден органы жүргiзедi.
93. Осы Нұсқаулықтың 92-тармағында көрсетiлген шетелдiк көлiк құралдарын (контейнерлердi) жiберу бiр жолғы болып табылады және кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын (контейнерлердi) жеткiзуге немесе транзиттiк кеден режимiндегi тауарлар мен көлiк құралдарын (контейнерлердi) орналастыруға рұқсат ететiн Қазақстан Республикасының кеден органы жүргiзедi.
14. Кеден бақылауында орналасқан тауарларды тасымалдау кезiнде көлiк
құралдарын (контейнерлердi) жiберудi кедендiк ресiмдеу
94. Қазақстандық көлiк құралдарына (контейнерлерге), сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 86 және 87-тармақтарында көрсетiлген шетелдiк жол көлік құралдары мен контейнерлерге тексерiс жүргiзуден кейiн кеден органының лауазымды тұлғасы кеден жүк декларациясы "Сенiмгер" 50-бағанына немесе "Жабдықтау ережелерiне сәйкес келедi" жеткiзу бақылау құжатына жазба енгiзедi. Жазба аталған лауазымды тұлғаның қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәландырылады.
95. Кеден бақылауында орналасқан тауарларды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалдау үшiн өзге де шетелдiк көлiк құралдарын (контейнерлердi) жiберуден кейiн, сондай-ақ қазақстандық көлiк құралдарын (контейнерлердi) бiр жолғы жiберу кезiнде кеден органының лауазымды тұлғасы "Сенiмгер" 50-бағанына немесе "Бiр жолғы жiберу" жеткiзу бақылау құжатына жазба енгiзедi. Жазба аталған лауазымды тұлғаның қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәландырылады.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
1-қосымша
ТІГІС ӘДІСІМЕН ҚОСЫЛҒАН МАТАНЫҢ ЖЫРТЫСТАРЫНАН,
ЖАСАЛҒАН БРЕЗЕНТ
Ескерту: Нұсқауға 1-қосымшаны қағаз мәтіннен қараңыз.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
2-қосымша
ТІГІС ӘДІСІМЕН ҚОСЫЛҒАН МАТАНЫҢ ЖЫРТЫСТАРЫНАН,
ЖАСАЛҒАН БРЕЗЕНТ
Ескерту: Нұсқауға 2-қосымшаны қағаз мәтіннен қараңыз.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
3-қосымша
ТІГІС ӘДІСІМЕН ҚОСЫЛҒАН МАТАНЫҢ ЖЫРТЫСТАРЫНАН,
ЖАСАЛҒАН БРЕЗЕНТ
Ескерту: Нұсқауға 3-қосымшаны қағаз мәтіннен қараңыз.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
4-қосымша
ТІГІС ӘДІСІМЕН ҚОСЫЛҒАН МАТАНЫҢ ЖЫРТЫСТАРЫНАН,
ЖАСАЛҒАН БРЕЗЕНТ
Ескерту: Нұсқауға 4-қосымшаны қағаз мәтіннен қараңыз.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
5-қосымша
БРЕЗЕНТТІ ЖӨНДЕУ
Ескерту: Нұсқауға 5-қосымшаны қағаз мәтіннен қараңыз.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
6-қосымша
Ұшықтың үлгісі
Ескерту: Нұсқауға 6-қосымшаны қағаз мәтіннен қараңыз.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
7-қосымша
1975 жылғы ХЖТ Конвенциясының қатысушы мемлекеттерiнiң
ТIЗБЕСI
Австрия                     Испания                 Словакия
Әзербайжан                  Италия                  Словения
Албания                     Қазақстан               АҚШ
Алжир                       Канада                  Тәжiкстан
Армения                     Кипр                    Тунис
Ауғанстан                   Кувейт                 Туркiменстан
Беларусь                    Қырғызстан              Түркия
Бельгия                     Латвия                  Украина
Болгария                    Ливан                   Өзбекстан
Босния - Герцеговина        Литва                   Уругвай
Ұлы Британия                Люксембург              Финляндия
Венгрия                     Македония               Франция
Германия                    Мальта                  Хорватия
Греция                      Марокко                 Чили
Грузия                      Молдова                 Чехия
Дания                       Нидерланды              Швейцария
Европалық экономикалық      Норвегия                Швеция
қауымдастық                 Польша                  Эстония
Израиль                     Португалия              Югославия
Индонезия                   Корей Республикасы
Иордания                    Ресей Федерациясы
Иран                        Румыния
Ирландия                    Сирия
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
8-қосымша
1975 жылғы ХЖТ Конвенциясына қатысушы болмаған
1959 жылғы ХЖТ Конвенциясының қатысушы мемлекеттерінің
ТІЗБЕСІ
Жапония
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
9-қосымша
1972 жылғы контейнерлерге қатысты Кедендiк Конвенцияға
қатысушы мемлекеттердiң
ТIЗБЕСI
Австралия
Австрия
Алжир
Беларусь
Болгария
Венгрия
(Герман Демократиялық Республикасы)
Греция
Индонезия
Испания
Канада
Қытай
Куба
Марокко
Мексика
Жаңа Зеландия
Польша
Корей Республикасы
Ресей Федерациясы
Румыния
Словакия
Америка Құрама Штаттары
Тринидад және Тобаго
Түркия
Украина
Финляндия
Чехия
Швейцария
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
10-қосымша
А нысан
Көлiк құралын жiберу туралы куәлiктiң
мұқабасы
Назар аударыңыз

1. Если таможенный орган, выдавший  I
свидетельство о допущении, считает  I
это необходимым, к свидетельству    I
прилагаются фотографии или рисунки, I
заверенные этим таможенным органом. I
В таком случае количество этих      I
документов указывается в графе N 6  I   Свидетельство о допущении
свидетельства.                      I
2. Свидетельство должно сопровождатьI  транспортного средства для
транспортное средство.              I     перевозки товаров под
3. Транспортные средства предостав- Iтаможенными печатями и пломбами
ляются каждые два года для          I
проверки и возобновления свидетель- I   Свидетельство N
ств в таможенном органе, в зоне     I
деятельности которого находится     IВыдано________________________
(постоянно проживает) собственник   I      (наименование таможенного
или владелец транспортного средства.I          органа Республики
4. Если транспортное средство не    I              Казахстан)
отвечает больше установленным       I
требованиям, то, прежде чем его     I
можно будет использовать для        I
перевозки товаров под таможенными   I
печатями и пломбами, транспортное   I
средство должно быть приведено в    I
состояние, удовлетворяющее          I
условиям допущения. Расходы,        I
связанные с приведением транспорт-  I
ных средств в надлежащее            I
состояние, таможенными органами     I
не возмещаются.                     I
5. Если основные характеристики     I
транспортного средства изменены,    I
то допущение этого транспортного    I
средства теряет силу и оно          I
подлежит новому допущению, прежде   I
чем его можно будет использовать    I
для перевозки товаров под           I
таможенными печатями и пломбами.    I
-------------------------------------------------------------------
Приложение 10 (продолжение)
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
Форма А
(Правая сторона)
IСвидетельство о         I
Идентификация                        Iдопущении N             I
I------------------------I
1. Государственный регистрационный номер                           I
2. Вид транспортного средства                                      I
3. Заводской номер (номер шасси для дорожных трансп. средств)      I
4. Товарный знак (или наименование предприятия-изготовителя)       I
5. Прочие данные                                                   I
6. Количество приложений                                           I
-------------------------------------------------------------------I

1. Егер жiберу туралы куәлiктi бергенкеден органы қажет деп тапса, куәлiкке осы кеден органымен куәландырылған фотосуреттер немесе суреттер ұсынылады. Мұндай жағдайда бұл құжаттардың саны куәлiктiң N 6
бағанында көрсетiледi.
2. Куәлiк көлiк құралына ілесiлуi керек.
3. Көлiк құралы әрбiр екi жылда қызмет
аймағында (тұрақты тұратын) көлiк
құралының меншiктенушiсi немесе иесi
бар кеден органына тексеру және
куәлiктердi жаңарту үшiн ұсынылады.
4. Егер көлiк құралы бұдан әрi
белгiленген талаптарға жауап бермесе,
онда, оны тауарларды кедендiк
мөрлермен және пломбалармен
тасымалдау үшiн пайдаланудан бұрын,
көлiк құралдары жiберу шарттарын
қанағаттандыратын қалыпқа келтiрiлуi
қажет. Көлiк құралдарын аталған
қалыпқа келтiрумен байланысты
шығындар кеден органдарымен
өтелмейдi.
5. Егер көлiк құралының негiзгi
сипаттамасы өзгерген болса, онда,
бұл көлiк құралдарының жiберiлу
күшi жойылады және оны тауарларды
кедендiк мөрлермен және
пломбалармен тасымалдау үшiн
пайдаланудан бұрын, ол жаңа
жiберiлуге жатады.
Тауарларды кедендiк
мөрлермен және
пломбалармен тасымалдау
үшiн көлiк құралдарын
жiберу туралы
куәлiк
N____куәлiк
_______________берiлдi
(Қазақстан Республикасы
кеден органының атауы)
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
10-қосымша (жалғасы)
А нысан                                               (Оң жағы)
____________________________________________________________________                                            N ______________
Идентификация                          жіберу туралы куәлік ____________________________________________________________________
1. Мемлекеттік тіркеу нөмірі
2. Көлік құралының түрі
3. Зауыт нөмірі (жол көлік құралы үшін шассидің нөмірі)
4. Тауарлық белгі (немесе дайындаушы-кәсіпорынның атауы)
5. Өзге де деректер
6. Қосымшалар саны
____________________________________________________________________

7. Допущение                      Действительно до I               I
I--I                                               I---------------I
I  I Индивидуальное допущение                                      I
I--I                                                               I
I--I Допущен по типу конструкции                                   I
I  I (отметить крестиком в соответствующей клетке)                 I
I--I                                                               I
Место                                         I---------------I
Дата                                          I    Печать     I
Подпись                                       I               I
-------------------------------------------------------------------I
8. Собственник, владелец транспортных средств                      I
Наименование и адрес                                            I
I
-------------------------------------------------------------------I
9. Продление                                                       I
-------------------------------------------------------------------I
Действительно до   I                I               I              I
-------------------I----------------I---------------I--------------I
Наимен. там. органаI                I               I              I
-------------------I----------------I---------------I--------------I
Дата               I                I               I              I
-------------------I----------------I---------------I--------------I
Подпись            I                I               I              I
-------------------I----------------I---------------I--------------I
I                I               I              I
-------------------------------------------------------------------I
Смотри указание на обложке
(Левая сторона)
Замечания
(заполняются таможенными органами,
а за пределами Республики Казахстан -
компетентными органами)
---------------------------------I---------------------------------I
10. Замеченные                   I11. Устраненные                  I
неисправности                    Iнеисправности                    I
I                                 I
--------------------I------------I--------------------I------------I
Таможенный или иной I            IТаможенный или иной I            I
компетентный орган  I   Печать   Iкомпетентный орган  I  Печать    I
I            I                    I            I
--------------------I            I--------------------I            I
Подпись             I            IПодпись             I            I
--------------------I------------I--------------------I------------I
10. Замеченные                   I11. Устраненные                  I
неисправности                    Iнеисправности                    I
I                                 I
--------------------I------------I--------------------I------------I
Таможенный или иной I            IТаможенный или иной I            I
компетентный орган  I   Печать   Iкомпетентный орган  I  Печать    I
I            I                    I            I
--------------------I            I--------------------I            I
Подпись             I            IПодпись             I            I
--------------------I------------I--------------------I------------I
10. Замеченные                   I11. Устраненные                  I
неисправности                    Iнеисправности                    I
I                                 I
--------------------I------------I--------------------I------------I
Таможенный или иной I            IТаможенный или иной I            I
компетентный орган  I   Печать   Iкомпетентный орган  I  Печать    I
I            I                    I            I
--------------------I            I--------------------I            I
Подпись             I            IПодпись             I            I
--------------------I------------I--------------------I------------I
12. Прочие замечания
Приложение 11
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
Свидетельство о допущении железнодорожного
подвижного состава/контейнеров по типу конструкции
1. Номер свидетельства (*) ________________________________________
2. Удостоверяется, что описанный ниже тип железнодорожного
подвижного состава/контейнеров допущен и что железнодорожный
подвижной состав/контейнеры, изготовленные в соответствии с этим
типом, могут быть использованы для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами.
3. Вид железнодорожного подвижного состава/контейнера______________
4. Опознавательные цифры или буквы типа конструкции________________
5. Опознавательный номер чертежей__________________________________
6. Опознавательный номер описаний конструкции______________________
7. Вес тары________________________________________________________
8. Наружные размеры в см___________________________________________
9. Основные характеристики конструкции (вид материалов, характер
конструкции и т.д.)________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

7. Жіберу                     Дейін жарамды
__ Жеке жіберілуі
__ Құрылымдық типі бойынша жіберілді
(тиісті торда шаршылап белгі қойыңыз)
Орны
Күні
Қолы                                                Мөр
____________________________________________________________________
8. Көлік құралының меншіктенушісі, иесі
Атауы және мекен-жайы
____________________________________________________________________
9. Ұзартылуы
____________________________________________________________________
Дейін жарамды
____________________________________________________________________
Кеден органының атауы
____________________________________________________________________
Күні
____________________________________________________________________
Қолы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мұқабадағы сілтемені қара
(Сол жағы )
Ескертпелер
(кеден органдарымен,
ал Қазақстан Республикасынан
тысқары жерлерде - құзыретті
органдармен толтырылады)
____________________________________________________________________
10. Байқалған ақаулықтар            11. Жойылған ақаулықтар
____________________________________________________________________
Кедендік немесе                     Кедендік немесе
өзге құзыретті орган        Мөр     өзге құзыретті орган      Мөр
________________________            _______________________
Қолы                                Қолы
____________________________________________________________________
10. Байқалған ақаулықтар            11. Жойылған ақаулықтар
____________________________________________________________________
Кедендік немесе                     Кедендік немесе
өзге құзыретті орган        Мөр     өзге құзыретті орган      Мөр
____________________________________________________________________
10. Байқалған ақаулықтар            11. Жойылған ақаулықтар
____________________________________________________________________
Кедендік немесе                     Кедендік немесе
өзге құзыретті орган        Мөр     өзге құзыретті орган      Мөр
________________________            _______________________
Қолы                                Қолы
____________________________________________________________________
12. Өзге де ескертпелер
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
11-қосымша
Конструкция тұрпаты бойынша жылжымалы темiржол
құрамын/контейнерлердi жiберу туралы куәлiк
1. Куәлiк нөмiрi ( * )
________________________________________
2. Кеден мөрлерi мен пломбаларындағы тауарларды тасымалдауға
арналып пайдаланылуы мүмкiн осы тұрпатқа сәйкес дайындалған
жылжымалы темiржол құрамы/контейнерлер және төменде суреттелген
жылжымалы темiржол құрамы/контейнерлер тұрпаты жiберiлгенi
куәландырылады.
3. Жылжымалы темiржол құрамының/контейнерлердiң түрi ________________________________________________________________
4. Тану сандары немесе конструкция тұрпатының әрiптерi ________________________________________________________________
5. Сызбалардың тану белгiлерi______________________________
6. Конструкцияны сипаттаудың тану нөмiрi___________________
7. Ыдыстың  салмағы________________________________________
8. См-гi сыртқы мөлшерлерi_________________________________
9. Конструкцияның негiзгi сипаттамасы (материалдардың
түрлерi, конструкцияның сипаты және т.б)________________________
_________(дайындаушы кәсiпорынның атауы мен мекен-жайы)_________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

10. Настоящее свидетельство действительно для всех единиц
железнодорожного подвижного состава/всех контейнеров, изготовленных
в соответствии с указанными выше чертежами и описаниями конструкции.
11. Выдано________________________________________________________,
(название и адрес предприятия-изготовителя)
которому разрешено прикреплять табличку о допущении к каждой
изготовленной им единице железнодорожного подвижного состава/каждому
изготовленному им контейнеру допущенного типа.
__________________________             ____________________19______
(место)                                 (дата)
___________________________________________________________________
(таможенный орган, выдающий свидетельство)
____________________________
(подпись, печать)
(См. предупреждение на обороте)
Сноска. Указать цифры, которые будут проставляться на табличке о
допущении (пятизначный код таможенного органа - порядковый номер
свидетельства).
Оборотная сторона свидетельства о допущении железнодорожного
подвижного состава/контейнеров по типу конструкции
Внимание:
1. Если единица железнодорожного состава/контейнер не соответствует больше установленным техническим требованиям, то, прежде, чем их можно будет использовать для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, эта единица железнодорожного подвижного состава или этот контейнер должны быть приведены в соответствие, удовлетворяющее условиям допущения.
2. Если основные характеристики единицы железнодорожного подвижного состава/контейнера изменены, то допущение этой единицы железнодорожного
подвижного состава/этого контейнера теряет силу, и они подлежат новому
допущению, прежде чем их можно будет использовать для перевозки товаров
под таможенными печатями и пломбами.
Приложение 12
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
Свидетельство о допущении железнодорожного подвижного
состава/контейнеров, выданное на каком-либо этапе после изготовления
1. Номер свидетельства (*) _________________________________________
2. Удостоверяется, что указанные ниже типы железнодорожного
состава/контейнеров допущены для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами.
3. Вид железнодорожного подвижного состава/контейнера______________
4. Порядковые номера (заводские номера, присвоенные железнодорожному
подвижному составу/контейнерам предприятием-изготовителем)
___________________________________________________________________

10. Осы куәлiк жоғарыда көрсетiлген сызбалармен және
конструкцияны суреттеумен сәйкес дайындалған барлық жылжымалы
темiржол құрамы/барлық контейнерлер үшiн жарамды.
11. Олардың әр бiрлiгiне дайындалған жылжымалы темiржол
құрамының/оларға жiберiлген тұрпаттағы әрбiр дайындалған
контейнердi жiберу туралы тақтаны бекiтуге рұқсат етiлгенге
берiлдi__________________________________________________________
_________________________________________________________________
________________200_______
(орны)                                   (күнi)
____________________________________________________________________                     (куәлiктi берген кеден органы)
(қолы, мөрi)
Сілтеме. Жіберу туралы тақтаға қойылатын сандар көрсетіледi
(кеден органының алты белгілі коды - куәліктің рет нөмірі)
Конструкция тұрпаты бойынша жылжымалы теміржол
құрамын/контейнерлерді жіберу туралы куәліктің екінші жағы
Назар салыңыз:
1. Егер теміржол құрамының/контейнердің бiрлiгi белгіленген техникалық талаптарға енді сәйкес келмесе, кеден мөрлері мен пломбаларына тауарларды тасымалдау үшін оларды пайдаланар алдында жылжымалы теміржол құрамының бұл бірлігі немесе бұл контейнер жіберу шарттарын қанағаттандыруға сәйкес келтірілуі тиіс.
2. Егер жылжымалы теміржол құрамы/контейнер бірлігінің негізгі сипаттамасы өзгертілсе, онда жылжымалы теміржол құрамының бұл бірлігі/бұл контейнер күшін жояды және кеден мөрлері мен пломбаларындағы тауарларды тасымалдауға арналған пайдаланар алдында олар жаңа жіберуге жатады.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
12-қосымша
Дайындаудан кейiнгі қандай-да бiр кезеңде
берiлген жылжымалы темiржол құрамын/контейнерлердi
жiберу туралы куәлiк
1. Куәлiк нөмiрi ( * )
________________________________________
2. Кеден мөрлерi мен пломбаларындағы тауарларды тасымалдауға
арналған төменде аталған темiржол құрамы/контейнерлер тұрпаты
жiберiлгенi куәландырылады.
3. Жылжымалы темiржол құрамының/контейнерлердiң түрi_______
_________________________________________________________________
4. Рет нөмiрлерi___________________________________________

5. Вес тары________________________________________________________
6. Наружные размеры в см___________________________________________
7. Основные характеристики конструкции (вид материалов, характер
конструкции и т.д.)________________________________________________
8. Выдано__________________________________________________________,
(название и адрес предприятия-изготовителя)
которому разрешено прикреплять табличку о допущении к указанным выше
единицам железнодорожного подвижного состава/контейнерам.
__________________________              ___________________19______
(место)                                  (дата)
___________________________________________________________________
(таможенный орган, выдающий свидетельство)
_____________________________
(подпись, печать)
(См. предупреждение на обороте)
Сноска. Указать цифры, которые будут проставляться на табличке о
допущении (пятизначный код таможенного органа - порядковый номер
свидетельства).
Оборотная сторона свидетельства о допущении железнодорожного
подвижного состава/контейнеров, выданного на каком-либо
этапе после изготовления
Внимание:
1. Если единица железнодорожного состава/контейнер не соответствует больше установленным техническим требованиям, то, прежде, чем их можно будет использовать для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, эта единица железнодорожного подвижного состава или этот контейнер должны быть приведены в соответствие, удовлетворяющее условиям допущения.
2. Если основные характеристики единицы железнодорожного подвижного состава/контейнера изменены, то допущение этой единицы железнодорожного
подвижного состава/этого контейнера теряет силу и они подлежат новому
допущению, прежде чем их можно будет использовать для перевозки товаров
под таможенными печатями и пломбами.
Приложение 13
к Инструкции по оборудованию транспортных средств
(контейнеров) для перевозки товаров под таможенными
печатями и пломбами и порядке допущения
транспортных средств (контейнеров) для перевозки
товаров под таможенными печатями и пломбами
Форма А
Табличка о допущении железнодорожного
подвижного состава/контейнеров
--------------- 200 мм --------------
I--------------------------------------I
I  I         ДОПУЩЕН ДЛЯ ПЕРЕВОЗКИ        I
I  I  ПОД ТАМОЖЕННЫМИ ПЕЧАТЯМИ И ПЛОМБАМИ I
I  I                                      I
I  I         APPROVED FOR TRANSPORT       I
100 мм I           UNDER CUSTOMS SEAL         I
I  I                                      I
I  I  КАЗАХСТАН                           I
I  I             00000-0/хх (*)           I
I  I  KAZAKHSTAN                          I
I  I                                      I
I  I                 Заводской номер      I
I  I                                      I
I  I  ТИП        MANUFACTURER'S No    I
I  I  TYPE                                I
I--------------------------------------I
Сноска.
* 00000-0/хх - Номер свидетельства о допущении: первые пять цифр -
код таможенного органа, выдавшего свидетельство о допущении, последующие
цифры - порядковый номер свидетельства о допущении, хх - год допущения.
** - Только в случае допущения по типу конструкции.
Согласованы                              Утверждены
Министр государственных                  приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства

5. Ыдыстың салмағы_________________________________________
6. См-гi сыртқы мөлшерлерi_________________________________
7. Конструкцияның негiзгi сипаттамасы (материалдардың түрлерi,
конструкцияның сипаты және т.б)_________________________
_________________________________________________________________
8. Жоғарыда аталған жылжымалы темiржол құрамы бiрлiгiне/
контейнерлерге жiберу туралы тақтаны бекiтуге рұқсат етiлгенге
берiлдi____________________________________________________________
(дайындаушы кәсiпорынның атауы мен мекен-жайы)
___________________________________________________________________
________________200_ ______
(орны)                         (күні)
___________________________________________________________________
( куәлiктi берген кеден органы)
_______________________
(қолы, мөрi)
Сiлтеме . Жiберу туралы тақтаға қойылатын сандар көрсетiледi
(кеден органының алты белгiлi коды - куәлiктiң рет нөмiрi)
Дайындалғаннан кейiнгi қандай-да бiр кезеңде жылжымалы темiржол құрамын/контейнерлердi жiберу туралы куәлiктiң екiншi жағы
Назар салыңыз:
1. Егер темiржол құрамының/контейнердiң бiрлiгi белгiленген техникалық талаптарға ендi сәйкес келмесе, кеден мөрлерi мен пломбаларына тауарларды тасымалдау үшiн оларды пайдаланар алдында жылжымалы темiржол құрамының бұл бiрлiгi немесе бұл контейнер жiберу шарттарын қанағаттандыруға сәйкес келтiрiлуi тиiс.
2. Егер жылжымалы темiржол құрамы/контейнер бiрлiгiнiң негiзгi сипаттамасы өзгертiлсе, онда жылжымалы темiржол құрамының бұл бiрлiгi/бұл контейнер күшiн жояды және кеден мөрлерi мен пломбаларындағы тауарларды тасымалдауға арналған пайдаланар алдында олар жаңа жiберуге жатады.
Кеден мөрлері мен пломбаларындағы
тауарларды тасымалдауға арналған
көлік құралдарын (контейнерлерді)
жіберу тәртібі және кеден мөрлері
мен пломбаларындағы тауарларды
тасымалдауға арналған көлік
құралдарын (контейнерлерді)
жабдықтау жөніндегі Нұсқауға
13-қосымша
Жылжымалы теміржол құрамын/контейнерлерді
жіберу туралы тақта
------------------200 см-----------------
-----------------------------------------
|   | Кеден мөрлерімен және пломбаларындағы |
тасымалдауға арналған
|   |                                       |
APPROVED FOR TRANSPORN
|   |           UNDER CUSTOMS SEAL          |
|   |                ҚАЗАҚСТАН              |
100 мм
|   |               KAZAKHSTAN              |
|   |              Зауыт нөмірі             |
|   |       ТҰРПАТЫ ** МАNUFАСТURЕR'S N0      |
TYPE
|   |                                       |
-----------------------------------------
Сілтеме.
* 00000-0/хх - алғашқы бес сан жіберу туралы куәлік нөмірі - жіберу туралы куәлік берген кеден органының коды, одан кейінгі сандар - жіберу туралы куәліктің рет нөмірі, хх - жіберу жылы.
** - Конструкция тұрпаты бойынша жіберу жағдайында ғана.
Келісілді                            Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасының            Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі               Кеден комитетінің

от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Правила
применения Таможенной конвенции о международной перевозке
грузов с использованием книжек МДП
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (Конвенция МДП, 1975 года) (далее - Правила) разработаны в соответствии с Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МДП, 1975 года (далее - Конвенция МДП) и определяет порядок применения Конвенции МДП на территории Республики Казахстан.
2. Конвенция МДП касается перевозки товаров, осуществляемой без их промежуточной перегрузки, в дорожных транспортных средствах, составах транспортных средств или контейнерах с пересечением одной или нескольких границ от таможни отправления одной Договаривающейся Стороны до таможни назначения другой Договаривающейся Стороны при условии, что определенная часть операции МДП между ее началом и концом производится автомобильным транспортом.
3. Товары, перевозимые с соблюдением процедуры МДП, освобождаются от уплаты таможенных пошлин и налогов или внесения на депозит причитающихся сумм в промежуточных таможнях. Сборы за таможенное оформление книжек МДП в этих таможнях не взимаются.
4. Товары, перевозимые с соблюдением процедуры МДП в запломбированных дорожных транспортных средствах, запломбированных составах транспортных средств или запломбированных контейнерах, как правило, освобождаются от таможенного досмотра в промежуточных таможнях.
Таможенный досмотр в этих таможнях может производиться в исключительных случаях, если имеются достаточные основания полагать, что в запломбированных отделениях транспортных средств или контейнерах находятся предметы, не указанные в грузовом манифесте книжки МДП.
Правила по применению Конвенции МДП не служит препятствием для применения ограничений, вытекающих из соображений общественной нравственности, общественной безопасности, здравоохранения или гигиены, а также ветеринарного или фитосанитарного контроля.
5. В настоящих Правилах используются термины, определенные Конвенцией МДП. Дополнительно в настоящих Правилах используются термины в следующих значениях:
таможня ввоза - промежуточная таможня Республики Казахстан, расположенная в пункте пропуска на границе, через которую грузы ввозятся в Республику Казахстан;
таможня вывоза - промежуточная таможня Республики Казахстан, расположенная в пункте пропуска на границе, через которую грузы вывозятся из Республики Казахстан;
товары - грузы, перевозимые в соответствии с Конвенцией МДП.

2001 жылғы 15 ақпандағы
2001 жылғы 15 ақпанда                     N 51 бұйрығымен
бекітілді
ХЖТ кітапшаларын қолдану арқылы Жүктерді халықаралық
тасымалдау туралы кедендік конвенцияны қолданудың
Тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Осы ХЖТ кiтапшаларын қолдану арқылы Жүктердi халықаралық тасымалдау туралы кедендік конвенцияны қолданудың тәртібі (ХЖТ тұжырымдамасы , 1975 жыл) (бұдан әрi - Тәртіп) 1975 жылғы ХЖТ кiтапшасын қолдана отырып жүктердi халықаралық тасымалдау туралы кеден тұжырымдамасына (бұдан әрi - ХЖТ тұжырымдамасы) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының аумағындағы ХЖТ тұжырымдамасын пайдалану тәртiбiн айқындайды.
2. ХЖТ тұжырымдамасының жол көлiк құралдарында, көлiк құралдары құрамында немесе ХЖТ операцияларының айқындалған бөлiгi оның басталуы мен аяқталуы арасында автомобиль көлiгiмен жүргiзiлетiн шарт кезiнде кеден жiберiлiмi Келiсiлген Тараптың бiрiнен кеден мақсаты басқа Келiсiлген Тарапқа дейiн бiр немесе бiрнеше шекаралардың қиылысындағы контейнерлерде оларды аралық қайта тиемей-ақ жүзеге асырылатын тасымалдауға қатысы бар.
3. ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тасымалданатын тауарлар кеден баждарын және салықтарды төлеуден немесе аралық кедендерде депозитке тиесілi соманы енгiзуден босатылады. ХЖТ кiтапшасын кедендiк ресiмдеу үшiн алымдар бұл кедендерде өндiрiлiп алынбайды.
4. Пломбыланған жол көлiк құралдарында, пломбыланған көлiк құралдарының құрамында немесе пломбыланған контейнерлерде ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тасымалданатын тауарлар аралық кедендерде кедендiк тексермелеуден босатылады.
Егер ХЖТ кiтапшасының жүк манифестiнде көрсетiлмеген заттар пломбыланған көлiк құралдарының бөлiмшелерiнде немесе контейнерлерде екендiгi жеткiлiктi болжанған негiздеме бар айырықша жағдайларда, бұл кедендерде кедендiк тексермелеу жүргізілуі мүмкін.
ХЖТ тұжырымдамасын пайдалану ережесi қоғамдық адамгершiлiк пiкiрлерден, қоғамдық қауiпсiздiк, денсаулық сақтау немесе гигиена, сондай-ақ мал-дәрiгерлiк немесе фитосанитарлық бақылаудан шығатын шектеулердi қолдану үшiн бөгет бола алмайды.
5. Осы Ережеде ХЖТ тұжырымдамасы айқындаған терминдер пайдаланылады. Осы Ережеде қосымша мынадай мәндегi терминдер пайдаланылады:
әкелiм кеденi - Қазақстан Республикасына жүк әкелiнетiн шекара арқылы өткiзу бекетiне орналасқан Қазақстан Республикасының аралық кеденi;
әкетiлiм кеденi - Қазақстан Республикасынан жүк әкетiлетiн шекара арқылы өткiзу бекетiне орналасқан Қазақстан Республикасының аралық кеденi;
тауарлар - ХЖТ тұжырымдамасына сәйкес тасымалданатын жүктер.

2. Условия применения процедуры МДП
6. Процедура МДП применяется при условии, что товары:
сопровождаются книжкой МДП, выполненной и оформленной в соответствии с Конвенцией МДП и настоящими Правилами;
обеспечиваются гарантией гарантирующей ассоциации;
перевозятся в дорожных транспортных средствах, составах транспортных средств или контейнерах, предварительно допущенных для перевозки под таможенными печатями и пломбами (за исключением перевозок тяжеловесных или громоздких товаров).
7. На транспортные средства должны быть прикреплены прямоугольные таблички с надписью "ТIR". Одна табличка помещается спереди, а другая такая же табличка сзади дорожного транспортного средства или состава транспортных средств, таким образом, чтобы они были хорошо видны. Эти таблички должны быть съемными.
8. Таможни отправления должны находиться только в одной стране.
Таможни назначения должны находиться не более чем в двух странах.
Общее число таможен отправления и назначения не должно превышать четырех.
9. Таможни ввоза и таможни отправления Республики Казахстан могут устанавливать срок доставки товаров соответственно до таможен назначения Республики Казахстан и таможен вывоза и определять маршрут движения транспортных средств.
10. В случае, если сумма таможенных платежей и налогов, подлежащая уплате за перевозимые товары, больше чем сумма гарантии или если имеются основания полагать, что перевозчик не может гарантировать соблюдение положений таможенного законодательства Республики Казахстан, либо в особых случаях применяется сопровождение товаров должностными лицами таможенных органов. Порядок сопровождения устанавливается в соответствии с требованиями таможенного сопровождения.
11. Когда часть перевозки с применением книжки МДП проходит по территории страны, не являющейся Договаривающейся Стороной Конвенции МДП, или процедура МДП прерывается в связи с более льготными транзитными системами, то операция МДП приостанавливается на этой части пути.
Перевозка с соблюдением процедуры МДП возобновляется при условии, что таможенные печати и пломбы или иные средства таможенной идентификации не повреждены.
3. Книжка МДП
12. Книжка МДП состоит из 4-х страниц обложки, неотрывного желтого листа N 1/2 и корешка N 1/2 отрывных листов N 1 и корешков N 1 (белого цвета), отрывных листов N 2 (зеленого цвета) и протокола о дорожно-транспортных происшествиях (желтого цвета).
Комбинация отрывных листов и корешков (N 1 и N 2) предназначается, как правило, для использования в каждом государстве (отправления, транзита и назначения). Отрывной лист N 1 и корешок N 1, предназначенный для использования в таможенных отправления и в таможнях ввоза, а отрывной лист N 2 и корешок N 2 - в таможнях вывоза и таможнях назначения.

2. ХЖТ рәсiмдерiн қолдану шарттары
6. ХЖТ рәсiмi тауарлар:
ХЖТ тұжырымдамасы мен осы Ережеге сәйкес орындалған және ресiмделген ХЖТ кiтапшасымен iлесiп жүру;
кепiл берушi ассоциацияны кепiлмен қамтамасыз ету;
жол көлiк құралдарында, көлiк құралдарының құрамдарында немесе кеден мөрi және пломбысы бар тасымалдау үшiн алдын ала жiберілген контейнерлерде (ауыр салмақты немесе ебедейсiз тауарлар тасымалдауды есептемегенде) тасымалдау шарты кезiнде пайдаланылады.
7. Көлiк құралдарына "ТIR" деген жазбасы бар тiк бұрышты тақта бекiтiлуi қажет. Бiр тақта жол көлiк құралдарының немесе көлiк құралдарының құрамының алдына, ал басқа сондай тақта артына орналастырылады, осылайша олар жақсы көрiнуi қажет. Бұл тақта жарық түсiретiн болуы қажет.
8. Кеден жiберiлiмi бiр елде ғана болуы қажет.
Кеден мақсаты екi елден артық жерде болмауы қажет.
Кеден жiберiлiмi мен мақсатының жалпы саны төрттен аспауы қажет.
9. Қазақстан Республикасының кеден әкелiмi және кеден жiберiлiмi Қазақстан Республикасының кеден мақсатына және кеден әкетiлiмiне дейiн тауарларды жеткiзуге сәйкес мерзiмдi белгiлеуi мүмкiн және көлiк құралдарының қозғалыс бағытын айқындайды.
10. Егер тасымалданатын тауарларға төлеуге тиiстi кеден төлемдерi және салықтар сомасы кепіл сомадан артық болған немесе егер жеткiзушi Қазақстан Республикасының кеден заңдарын сақтауға кепiлдiк бере алмайтын болжам негiзi болған жағдайларда болмаса айырықша жағдайларда, кеден органдарының лауазымды тұлғаларының тауарларға ілесiп жүруi пайдаланылады. Ілесiп жүру тәртiбi кедендiк iлесiп жүру талаптарына сәйкес белгiленедi.
11. ХЖТ кiтапшаларын пайдалана отырып тасымалдау бөлiгi ХЖТ тұжырымдамасы Келiсiлген Тараптар болып табылмайтын ел аумағы бойынша өтсе немесе ХЖТ рәсiмi неғұрлым жеңiлдiгi бар транзиттi жүйелермен байланысты тоқтатылса онда ХЖТ операциясы жолдың осы бөлiгiнен тоқтатылады.
Кеден мөрi және пломбысы немесе өзге де кедендiк ұқсастыру құралдарының бұзылмау шарттары кезiнде, ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тасымалдау қайта басталады.
3. ХЖТ кiтапшасы
12. ХЖТ кiтапшасы N 1/2 жыртылмайтын сары парақ және N N 1/2 жыртылмалы парақтар түбiртегi N 1 және N 1 түбiртектер (ақ түстi), N 2 жыртылмалы парақтар (жасыл түстi) және жол-көлiк оқиғалары туралы хаттамалы (сары түстi) төрт беттi мұқабадан тұрады.
Жыртылмалы парақтар және түбiртектер (N 1 және N 2) тәсілдемесi әр мемлекетте (жiберілiм, транзит және мақсаты) пайдалану үшiн арналған. N 1 жыртылмалы парақ және N 1 түбiртек кедендiк жiберілімде және кедендiк әкелiмде, N 2 жыртылмалы парақ және N 2 түбiртек кеден әкетiлiмi және кеден мақсатында пайдалану үшiн арналған.

Книжки МДП, используемые в настоящее время, состоят из 14 или 20 листов (т.е. из 7 или 10 комплектов) и предназначены, соответственно, для перевозки товаров через территорию 7 или 10 государств.
13. К книжке МДП может прилагаться специальный лист, предназначенный для мультимодальных (смешанных) перевозок (когда транспортная операция производится с использованием нескольких видов транспорта). Указанный лист предназначен исключительно для нужд перевозчиков, не заполняется и не контролируется таможенными органами, но может использоваться ими при необходимости в целях получения дополнительной информации.
14. Осуществлять перевозку с соблюдением процедуры МДП имеет право только держатель книжки МДП.
15. Книжки МДП выдаются гарантийными ассоциациями государств-участников Конвенции МДП, 1975 года.
В Республике Казахстан книжки МДП выдаются уполномоченным органом Конвенции МДП в Республике Казахстан, определяемым Правительством Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган МДП).
Такие книжки печатаются на французском языке, за исключением первого неотрывного желтого листа, который печатается на английском или русском языках.
16. Книжка МДП заполняется в соответствии с Правилами заполнения книжки МДП, приведенными в приложении 1 к настоящим Правилам.
Образцы заполнения обложки книжки МДП, неотрывного листа N 1/N 2, отрывных листов N 1 и N 2 и корешки N 1 и N 2 приведены в приложениях 2-5 к настоящим Правилам.
В книжке МДП не допускаются подчистки и помарки. Все исправления должны вноситься путем вычеркивания ошибочных сведений. Правильные сведения надписываются сверху и соответственно заверяются или держателем книжки МДП (до ее таможенного оформления), или таможенным органом Республики Казахстан.
17. Гарантийная ассоциация устанавливает срок действия книжки МДП. Дата окончания действия книжки МДП указывается в графе 1 первой страницы обложки. По истечении этого срока, книжка МДП не может быть принята таможней отправления для оформления.
Если книжка МДП была принята для оформления таможней отправления в последний день срока ее действия или до этой даты, книжка МДП действительна до окончания перевозки с соблюдением процедуры.
Срок действия книжки МДП может быть продлен только гарантийными ассоциациями, выдающими книжки МДП. Сведения о продлении указываются в графе 1 книжки МДП и заверяются печатью гарантийной ассоциации.
18. Книжки МДП могут быть оформлены с оговорками или без оговорок.
Оговорки должны относиться к нарушениям при доставке и транзите товаров с соблюдением процедуры МДП.

Қазiргi уақытта пайдаланылып жүрген ХЖТ кiтапшасы 14 немесе 20 парақтан (яғни, 7 немесе 10 жинақтан) тұрады және тиiстi 7 немесе 10 мемлекет аумағы арқылы тауарлар тасымалдауға арналған.
13. ХЖТ кiтапшасына мультимодальды (аралас) тасымалдауға арналған (көлiктiң бiрнеше түрлерiн пайдалана отырып көлiк операциясы жүргiзiлетiн) арнайы парақ қоса берiледi. Көрсетiлген парақ жеткiзушiлердiң айырықша мұқтаждықтарына арналған, кеден органдары толтырылмайды және бақыламайды, бiрақ қосымша ақпарат алу мақсаттарында оларға қажеттiлiк кезiңде пайдаланылуы мүмкін.
14. ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тасымалдауды жүзеге асыруға ХЖТ кiтапшасын ұстаушы ғана құқылы.
15. ХЖТ кiтапшасын 1975 жылғы ХЖТ тұжырымдамасына қатысушы мемлекеттердiң кепіл ассоциациясы бередi.
Қазақстан Республикасында ХЖТ кiтапшасын Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларының халықаралық одағы (бұдан әрi - ҚазАТО) бередi.
Мұндай кiтапшалар ағылшын немесе орыс тiлдерiнде басылатын бiрiншi жыртылмалы сары парақты есептемегенде, француз тiлiнде басылады.
16. ХЖТ кiтапшасы осы Ереженiң 1-қосымшасында келтiрiлген ережелерге сәйкес толтырылады.
ХЖТ кiтапшасының мұқабаларын, N 1/N 2 жыртылмалы парақ, N 1 және N 2 жыртылмалы парақтар және N 1 мен N 2 түбiртектердi толтыру үлгiлерi осы Ереженiң 2-5-қосымшаларында келтiрiлген.
ХЖТ кiтапшасын өшiру және түзетуге болмайды. Барлық түзетулер қате мәлiметтердi сызу жолымен енгiзiлуi қажет. Дұрыс мәлiметтер жоғарғы жағына жазылады және тиiстi немесе ХЖТ (ол кедендiк ресiмделгенге дейiн) кiтапшасын ұстаушы немесе кеден органы растайды.
17. Кепiл ассоциация ХЖТ кiтапшасының әрекет мерзiмiн белгiлейдi. ХЖТ кiтапшасы әрекетiнiң аяқталу күнiн бiрiншi беттiң мұқабасының 1-бағанында көрсетедi. Бұл мерзiмнiң өтiп кетуi бойынша ХЖТ кiтапшасын ресiмдеуге кедендiк жiберiлiмдi қабылдау мүмкiн емес.
Егер ХЖТ кiтапшасы мерзiмнiң соңғы күнi кедендiк жiберiлiмдi ресiмдеуге қабылданса, оның мерзiмi немесе осы күнге дейiн ХЖТ кiтапшасы рәсiмдi сақтай отырып тасымалдау аяқталғанға дейiн күшiнде болады.
ХЖТ кiтапшасының әрекет мерзiмi ХЖТ беретiн кепiл ассоциацияда ғана ұзартылуы мүмкiн. Ұзарту туралы мәлiмет ХЖТ кiтапшасының 1-бағанында көрсетiледi және кепiл ассоциацияның мөрiмен расталады.
18. ХЖТ кiтапшасы ескертпемен немесе ескертпесiз ресiмделуi мүмкiн. Ескертпелер ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тауарларды жеткiзу және транзиттеу кезiндегi тәртiп бұзушылыққа тиiстi болуы қажет.

Оговорки указываются в графе 27 отрывного листа и в графе 5 корешка МДП. При этом в этих графах ставится символ "R" и дается краткое описание нарушения на русском языке.
19. Если книжка МДП оформлена без оговорок, то таможенные органы не могут требовать от гарантийной ассоциации уплаты таможенных платежей и налогов за исключением случаев, когда свидетельство о произведенном таможенном оформлении было получено противозаконным или обманным образом или когда товары не были доставлены до таможен назначения или таможен вывоза.
20. Бланки книжек МДП, ввозимые в Республику Казахстан, освобождаются от уплаты таможенных платежей и налогов и не подвергаются при ввозе и при вывозе каким-либо ограничениям.
4. Гарантийные ассоциации
21. Гарантийной ассоциацией при транзите и доставке товаров под таможенным контролем в Республике Казахстан с соблюдением процедуры МДП является уполномоченный орган МДП.
22. В соответствии с договором о поручительстве должен уплатить таможенные платежи и налоги, которые в случае нарушения таможенного законодательства Республики Казахстан подлежат уплате перевозчиками.
Ответственность уполномоченного органа МДП распространяется как на казахстанских, так и на иностранных перевозчиков, перевозящих товары с соблюдением процедуры МДП по территории Республики Казахстан, независимо от того, какая национальная гарантийная ассоциация выдала книжку МДП.
23. Уполномоченный орган МДП обязуется производить уплату таможенных платежей и налогов в порядке солидарной ответственности с перевозчиками, с которых причитаются эти платежи и налоги, по представлении документов, указанных в разделе 14 настоящих Правил.
24. По каждой книжке МДП гарантируется уплата таможенных пошлин в пределах 50000 (пятьдесят тысяч) долларов США. Указанная сумма уплачивается в тенге, либо в иностранных валютах, курсы которых котируются Национальным Банком Республики Казахстан, в соответствии со статьей 139 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле).
25. Уполномоченный орган МДП становится ответственным перед таможенными органами Республики Казахстан за надлежащее завершение таможенного режима транзита или за доставку товаров под таможенным контролем с момента их ввоза в Республику Казахстан, а при вывозе из Республики Казахстан товаров - с момента принятия книжки МДП для оформления в таможне отправления.
26. Уполномоченный орган МДП несет ответственность не только за товары, перечисленные в книжке МДП, но и за любые товары, которые, не будучи перечисленными в этой книжке, находятся в запломбированном грузовом отделении дорожного транспортного средства или в запломбированном контейнере.

Ескертпелер жыртылмалы парақтың 27-бағанында және ХЖТ түбiртегiнiң 5-бағанында көрсетiледi. Бұл ретте, бұл бағандарға "R" белгiсi қойылады және орыс тілiнде қысқаша бұзушылық сипаттамасы берiледi.
19. Егер ХЖТ кiтапшасы ескертпесiз ресiмделсе, онда кеден органдары кепiл ассоциациядан кедендiк ресiмдеу жүргiзiлгенi туралы куәлiктiң заңсыз немесе жалған үлгiде алынған немесе тауарлар кеден мақсатына немесе кеден әкетілiмiне дейiн жеткiзiлмеген жағдайларды есептемегенде, кедендiк төлемдер және салықтарды төлеу талап етiлмейдi.
20. Қазақстан Республикасына әкелiнетiн ХЖТ кiтапшаларының бланкiлерi кедендiк төлемдер және салықтарды төлеуден босатылады және әкелiм кезi мен әкетiлiм кезiнде қандай-да шектеулерге ұшырамайды.
4. Кепiл ассоциациялары
21. ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып Қазақстан Республикасында кедендiк бақылаудағы тауарларды транзиттеу және жеткiзу кезiндегi кепiл ассоциация ҚазАТО болып табылады.
22. ҚазАТО 1995 жылғы 14 шiлдедегi Кепiлге алу туралы шартқа сәйкес тасымалдаушылар төлеуге тиiстi Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзу жағдайларында кедендiк төлемдер және салықтарды төлеуi қажет.
ҚазАТО жауапкершiлiгi ХЖТ кiтапшасын қандай ұлттық кепiл ассоциациясы бергенiне қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тауарлар тасымалдайтын қазақстандық сияқты және шетелдiк тасымалдаушыларға да берiледi.
23. ҚазАТО осы Ереженiң 14-бөлiмiнде көрсетiлген құжаттарды беру бойынша бұл төлемдер және салықтар тиесiлi тасымалдаушымен жауапкершiлiк бiрдейлiгi тәртiбiнде кедендiк төлемдер және салықтар төлеудi жүргiзуге мiндеттi.
24. Әрбiр ХЖТ кiтапшасында 50000 (елу мың) АҚШ доллары шегiнде кеден баждарын төлеуге кепiлдiк берiледi. Көрсетiлген сома теңгемен болмаса "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы"  Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) 139-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi бағасын белгiлеген бағамдағы шетелдiк валютада төленедi.
25. ҚазАТО Қазақстан Республикасына әкелу сәтiнен кедендiк бақылаудағы тауарларды транзиттеу және жеткiзу үшiн кедендiк режимдi аяқтауға тиiстi, кедендiк жiберiлiмде ресiмдеу үшiн ХЖТ кiтапшасын қабылдаған сәттен тауарларды Қазақстан Республикасынан әкету кезiнде Қазақстан Республикасының кеден органдарының алдында жауап бередi.
26. ҚазАТО ХЖТ кiтапшасында есептелген тауарларға ғана емес және жол көлiк құралдарының бөлiмшесiнде немесе пломбыланған контейнерде пломбыланған жүктер бар бұл кiтапшада алдағы емес қайта есептелген кез-келген тауарларға жауап бередi.

5. Допущение дорожных транспортных средств (контейнеров)
для перевозок товаров под таможенными печатями и пломбами
27. Дорожные транспортные средства и контейнеры должны соответствовать техническим требованиям Конвенции МДП.
28. Дорожные транспортные средства должны сопровождаться Свидетельством о допущении, а контейнеры должны иметь табличку о допущении транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами. Казахстанские дорожные транспортные средства и контейнеры должны быть допущены для перевозок товаров под таможенными печатями и пломбами в соответствии с требованиями, предъявляемыми к оборудованию и порядку допущения транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами.
29. Свидетельство о допущении представляется в соответствующий таможенный орган Республики Казахстан при таможенном оформлении товаров.
30. Свидетельства о допущении представляются в обязательном порядке на казахстанские транспортные средства в таможне отправления Республики Казахстан.
В других случаях свидетельства о допущении могут не представляться, тем не менее, дорожные транспортные средства (контейнера) должны соответствовать техническим требованиям Конвенции МДП и должны пройти процедуру разового допущения транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами. Предусмотренная указанными выше требованиями, предъявляемыми к оборудованию и порядку допущения транспортных средств (контейнеров) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, запись о разовом допущении делается в графе "Для служебного пользования" книжки МДП.
Свидетельства о допущении также не предъявляются в случае перевозки тяжеловесных или громоздких товаров.
6. Порядок таможенного оформления при ввозе
товаров на территорию Республики Казахстан
31. В таможню ввоза должны быть представлены следующие документы:
заполненная и оформленная таможенными органами государств отправления и государств транзита книжка МДП;
свидетельство о допущении (с учетом пункта 30 настоящих Правил);
грузовые и товаросопроводительные документы.
32. Группы документального контроля таможен ввоза проверяют соответствие заполнения книжки МДП установленным правилам.
При оформлении книжки МДП особое внимание обращается на:
заполнение грузового манифеста (сведения, внесенные в грузовой манифест, должны соответствовать сведениям, указанным в грузовых и товаросопроводительных документах);
наличие таможенных штампов таможни отправления и промежуточных таможен на корешках книжки МДП.
Должностные лица таможни должны удостовериться в том, что:
книжка МДП не числится на контроле как украденная,

5. Кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды тасымалдау
үшiн жол көлiк құралдарын (контейнерлердi) жiберу
27. Жол көлiк құралдары және контейнерлер ХЖТ тұжырымдамасының техникалық талаптарына сәйкес келуi қажет.
28. Жол көлiк құралдары жiберу туралы Куәлiкке iлесiп жүруi қажет, ал контейнерлерде жiберу туралы тақта болуы тиiс. Қазақстан жол көлiк құралдары және контейнерлер Кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды тасымалдау үшiн көлiк құралдарын (контейнерлердi) жабдықтау және жiберу тәртiбiне берiлген талаптарға сәйкес кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарлар тасымалдауға жiберiлуi қажет.
29. Жiберу туралы куәлiк Қазақстан Республикасының кеден органына тиiстi тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде берiледi.
30. Жiберу туралы куәлiк Қазақстан Республикасының жiберiлiм кеденiнде қазақстандық көлiк құралдарына мiндеттi тәртiпте берiледi.
Басқа да жағдайларда, жол көлiк құралдары ХЖТ тұжырымдамасының техникалық талаптарына сәйкес келуi қажет және кеден мөрлерi және пломбылары бар тауарларды тасымалдауға көлiк құралдарын (контейнерлердi) бiр жолғы жiберу рәсiмiнен өтуi қажет болғанда да жiберу туралы куәлiк берiлмеуi мүмкiн. Жоғарыда көрсетiлген талаптармен кеден мөрлерi және пломбалары бар тауарларды тасымалдау үшiн жабдықтарға және көлiк құралдарын (контейнерлердi) жiберу тәртiбiне берiлген бiр жолғы жiберу туралы жазба ХЖТ кiтапшасының "Қызметтiк пайдалану үшiн" деген бағанына тiркеледi.
Жiберу туралы куәлiк ауыр салмақты немесе ебедейсiз тауарлар
тасымалдау жағдайында көрсетiлмейдi.
6. Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды
әкелу кезiнде кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi
31. Әкелiм кеденiне мынадай құжаттар берiлуi қажет:
кеден органдары толтырған және ресiмдеген жiберiлiм мемлекеттерi мен транзит мемлекеттерiнiң ХЖТ кiтапшасы;
жiберу туралы куәлiк (осы Ереженiң 30-тармағының есебiмен);
жүк және тауарға iлеспе құжаттар.
32. Кедендiк әкелiмдi құжатты тексеру тобы ереже белгiленген
ХЖТ кiтапшасын толтыру сәйкестiгiн тексередi.
ХЖТ кiтапшасын ресiмдеу кезiнде:
Жүк манифестiн толтыруға (жүк манифестiне енгiзiлген мәлiметтер жүк және тауарға iлеспе құжаттарда көрсетiлген мәлiметтерге сәйкес келуi қажет);
жiберу кеденi мен аралық кеденнiң ХЖТ кiтапшасының түбiртектерiнде кедендiк мөртабанның бар-жоғына айырықша назар аударылады.
Кеденнiң лауазымды тұлғасын:
ХЖТ кiтапшасы бақылауға ұрланған ретiнде жатпайтындығын;

перевозка товаров осуществляется перевозчиком, указанным в графах 3 обложки и 4 неотрывного листа книжки МДП ("Держатель книжки МДП"),
перевозчик и номера автотранспортных средств не значатся в ориентировках нарушителей таможенных правил.
33. Досмотровые группы таможни ввоза:
проверяют техническое состояние грузовых отделений транспортных средств или контейнеров;
проверяют наличие свидетельства о допущении или табличек о допущении на контейнерах;
проверяют состояние таможенных печатей и пломб на грузовых отделениях транспортных средств или контейнерах;
в исключительных случаях проводят досмотр грузовых отделений или контейнеров.
34. В случае обнаружения каких-либо нарушений процедуры МДП, таможня ввоза может поместить товары и транспортные средства под таможенный режим транзита или процедуру доставки в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
35. Если в результате документального и фактического контроля не обнаружено каких-либо нарушений процедуры МДП, принимается решение о возможности перемещения товаров и транспортных средств по территории Республики Казахстан в соответствии с этой процедурой.
36. После принятия решения о возможности перемещения товаров и транспортных средств по территории Республики Казахстан в соответствии с процедурой МДП:
накладываются, в случае необходимости, дополнительные таможенные обеспечения и делается отметка об этом в графе "Для служебного пользования" на обоих отрывных листах комплекса;
определяется таможенная стоимость товаров. Для определения таможенной стоимости товаров используются счета-фактуры, транспортные и страховые документы, таможенные декларации стран отправления, упаковочные листы, иные товаросопроводительные документы. Таможенная стоимость указывается в графе "Для официального пользования" обоих отрывных листов в валюте контракта. В случае невозможности установления таможенной стоимости в этой графе делается запись "Стоимость не определена";
указывается код перевозимого товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности (далее - ТН ВЭД) в графе 10 обоих отрывных листов. При невозможности определения точного кода указывается товарная позиция (код товара на уровне четвертого цифрового кода) и дается подробное описание товара, достаточное для его идентификации в случае выдачи, утери или недоставления;
устанавливается срок доставки. Дата доставки указывается в графе 20 обоих отрывных листов книжки МДП;
указывается место доставки товаров в графе 22 обоих отрывных листов и в графе 5 корешка N 1;

тауарларды тасымалдауды ХЖТ кiтапшасы ("ХЖТ кiтапшасын ұстаушы") мұқабасының және 4 жыртылмалы парағының 3-бағанында көрсетiлген тасымалдаушы жүзеге асыратындығын;
тасымалдаушы мен автокөлiк құралдарының нөмiрi кеден ережелерiн бұзушыларды бағдарлауда мәнi жоқтығын куәландыруы қажет.
33. Кедендiк әкелiмнiң тексермелеу тобы:
көлiк құралдары бөлiмшесiнiң және контейнерлердiң техникалық жағдайын тексередi;
контейнерлерде жiберу туралы куәлiк немесе жiберу туралы тақта бар-жоғын тексередi;
көлiк құралдарының жүк бөлiмiндегi немесе контейнерлердегi кедендiк мөр және пломб жағдайын тексередi;
айырықша жағдайларда жүк бөлiмшелерiн немесе контейнерлердi тексермелеудi жүргiзедi.
34. Қандай-да ХЖТ рәсiмiн бұзу қолға түскен жағдайда, әкелiм кеденi кедендiк режим транзитiне тауарлар мен көлiк құралдарын немесе Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес жеткiзу рәсiмiн сыйғызуы мүмкiн.
35. Егер құжатты және нақты бақылау қорытындысында қандай-да бiр ХЖТ рәсiмдерiн бұзушылық айқындалмаса, бұл рәсiмге сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзу мүмкiндiгi туралы шешiм қабылданады.
36. ХЖТ рәсiмiне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарлар және көлiк құралдарын өткiзу мүмкiндiгi туралы шешiм қабылдағаннан кейiн:
қажет жағдайда қосымша кедендiк қамтамасыз етулер қосылады және жинақтаудың жыртылмалы парағының екеуiнiң де "Қызметтiк пайдалану үшiн" бағанына бұл туралы белгi жасалады;
тауарлардың кедендiк құны айқындалады. Тауарлардың кедендiк құнын айқындау үшiн шот-фактуралар, көлiк және сақтандыру құжаттары, жiберiлiм елiнiң кеден декларациясы, орайтын парақтар, өзге де тауарға iлеспе құжаттар пайдаланылады. Кеден құны келiсiм-шарт валютасында жыртылмалы парақтың екеуiнiң де "Ресми пайдалану үшiн" бағанында көрсетiледi. Кеден құнын белгiлеу мүмкiн болмаған жағдайда, бұл бағанда "Құн айқындалмаған" деген жазба тiркеледi;
жыртылмалы парақтың екеуiнде де 10-бағанда Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы (бұдан әрi - СЭҚ ТН) бойынша тасымалданатын тауарлар коды көрсетiледi. Нақты кодты айқындау мүмкiн болмаған кезде, тауар айқындамасы көрсетiледi (төрт сандық код деңгейiндегi тауар коды) және жоғалған немесе болмағанда берiлетiн жағдайда, оны ұқсастыру үшiн жеткiлiктi тауардың егжей-тегжейлi сипаты берiледi;
жеткiзу мерзiмi белгiленедi.
ХЖТ кiтапшасының жыртылмалы парақтарының екеуiнiң де 20-бағанында жеткiзу күнi көрсетiледi:
жыртылмалы парақтардың екеуiнiң де 22-бағанында және N 1 түбiртектiң 5-бағанында тауарларды жеткiзу орны көрсетіледi;

заполняются графы 18-23 обоих отрывных листов комплекта и корешок N 1 комплекта (заполненный корешок N 1 комплекта с печатью таможни остается в книжке МДП):
отделяется лист N 1 (белый) комплекта;
книжка МДП регистрируется в специальном журнале по форме, приведенной в приложении 6 к настоящим Правилам;
оформленная книжка МДП возвращается перевозчику;
разрешается выезд транспортного средства из зоны таможенного контроля путем проставления личного номерного штампа, даты и подписи должностного лица, ответственного за документальный контроль в графе 23 отрывного листа N 1 и в графе 6 корешка N 1.
37. Лист N 1 комплекта ставится на контроль в таможне ввоза и хранится в отдельной папке.
38. В таможню назначения после прибытия транспортного средства или контейнера должны быть представлены следующие документы:
книжка МДП с отметками таможни ввоза;
грузовые и товаросопроводительные документы, необходимые для таможенного оформления товаров.
39. Группы документального контроля проверяют соответствие заполнения книжки МДП установленным правилам и наличие штампов таможни ввоза в книжке МДП.
40. Досмотровые группы таможни назначения:
проверяют техническое состояние грузовых отделений транспортных средств или контейнеров;
проверяют состояние таможенных печатей и пломб на грузовых отделениях транспортных средств или контейнерах;
контролируют выгрузку товаров из транспортных средств или контейнеров.
41. В случае обнаружения каких-либо нарушений таможенного законодательства Республики Казахстан при перевозке товаров с соблюдением процедуры МДП, таможня назначения должна оформить книжку МДП с оговорками в порядке, предусмотренном в пункте 17 настоящих Правил.
42. Если в результате документального и фактического контроля не обнаружены какие-либо нарушения таможенного законодательства Республики Казахстан:
заполняются графы 24, 25, 26, 27, 28 отрывного листа N 2 комплекта и корешок N 2 комплекта;
проставляются дата, личные номерные печати и штампы, подписи должностных лиц таможенного органа в графе 28 отрывного листа N 2 и в графе 6 корешка книжки МДП (корешок остается в книжке);
отделяется отрывной лист N 2 комплекта;
книжка МДП регистрируется в специальном журнале по форме, приведенной в приложении 7 к настоящим Правилам;
оформленная книжка МДП возвращается перевозчику;
оформляется свидетельство подтверждения доставки товаров, установленного образца, как бланка строгой отчетности;
один экземпляр свидетельства подтверждения доставки товаров выдается перевозчику.
43. В случае перевозки товара иностранным автотранспортным средством свидетельство о доставки товаров предоставляется перевозчиком в таможенный орган, расположенный в пункте пропуска на границе, при возврате этого транспортного средства за границу. При непредоставлении свидетельства о доставке товаров, транспортное средство задерживается для разбирательства.

жинақтың жыртылмалы парақтарының екеуiнiң де 18-23-бағандары және жинақтың N 1 түбiртегi (толтырылған жинақтың N 1 мөрi бар түбiртегi ХЖТ кiтапшасында қалдырылады) толтырылады;
жинақтың N 1 (ақ) парағы бөлiнедi.
ХЖТ кiтапшасы осы Ереженiң 6-қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша арнайы журналға тiркеледi:
ресiмделген ХЖТ кiтапшасы тасымалдаушыға қайтарылады;
N 1 жыртылмалы парақтың 23-бағанында және N 1 түбiртектiң 6-бағанында құжатты бақылау үшiн жауапты тұлғаның жеке нөмiрлi мөртабаны, күнi және қолы қойылу жолымен кедендiк бақылау аймағынан көлiк құралдарының кетуiне рұқсат берiледi.
37. Жинақтың N 1 парағы кедендiк әкелiмде бақылауға алынады және жеке папкiде сақталады.
38. Кеден мақсатына көлiк құралдары немесе контейнерлер келгеннен кейiн мынадай құжаттар берiлуi қажет:
кеден әкелiмiнiң белгiсi бар ХЖТ кiтапшасы;
тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн жүк және тауарға iлеспе құжаттар.
39. Құжаттық тексеру тобы белгiленген ережелермен ХЖТ кiтапшасын толтыру сәйкестiгiн және ХЖТ кiтапшасында кедендiк әкелiм мөртабаны бар-жоғын тексередi.
40. Кеден мақсатының тексермелеу тобы:
көлiк құралдарының жүк бөлiмшелерiнiң немесе контейнерлердiң техникалық жағдайын тексередi;
көлiк құралдарының жүк бөлiмшелерiндегi немесе контейнерлердегi кеден мөрлерi мен пломбыларының жағдайын тексередi;
көлiк құралдары немесе контейнерлерден тауарларды түсiрудi бақылайды.
41. ХЖТ рәсiмдерiн сақтай отырып тауарларды тасымалдау кезiнде Қазақстан Республикасының кеден заңдарын қандай-да бiр бұзушылық анықталған жағдайда, кеден мақсаты осы Нұсқаулықтың 17-тармағында көзделген ескертпелермен ХЖТ кiтапшасын ресiмдеуi қажет.
42. Егер құжатты және нақты бақылау қорытындысында Қазақстан Республикасының кеден заңдарын қандай-да бұзушылық анықталмағанда:
жинақтың N 2 жыртылмалы парағының 24, 25, 26, 27, 28-бағандары және жинақтың "N 2 түбiртегi толтырылады;
N 2 жыртылмалы парақтың 28-бағанында және ХЖТ кiтапшасы (түбiртек кiтапшада қалады) түбiртегiнiң 6-бағанында кеден органы лауазымды тұлғасының күнi, жеке нөмiрлi мөрi және мөртабаны, қолы қойылады;
жинақтың N 2 жыртылмалы парағы бөлiнедi.
ХЖТ кiтапшасы осы Ереженің 7-қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша арнайы журналға тiркеледi:
ресiмделген ХЖТ кiтапшасы тасымалдаушыға қайтарылады;
қатаң есептеме бланкiсi ретiнде белгiленген үлгiде тауарларды жеткiзудi растайтын куәлiк ресiмделедi;
тауарлар жеткiзудi растау куәлiгiнiң бiр данасы тасымалдаушыға берiледi.
43. Шетел көлiк құралдарымен тауарды тасымалдау жағдайында,
тауарларды жеткiзу туралы куәлiктi бұл көлiк құралының шет елге қайтуы кезiнде шекарадағы өткiзу бекетiне орналасқан кеден органына тасымалдаушы бередi. Тауарларды жеткiзу туралы куәлiктi бермеген кезде көлiк құралдары мәселенiң басын шешу үшiн бөгеледi.

7. Порядок таможенного оформления при вывозе
товаров с территории Республики Казахстан
44. Таможня отправления производит таможенное оформление вывозимых товаров в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
45. Для оформления перевозки товаров с соблюдением процедуры МДП в таможню отправления должны быть представлены следующие документы:
заполненная книжка МДП;
свидетельство о допущении транспортного средства для перевозок товаров под таможенными печатями и пломбами (с учетом пункта 30 настоящих Правил);
удостоверение ввоза порожнего транспорта, либо свидетельства о подтверждении доставки товаров.
При отсутствии данных документов автотранспортные средства задерживать для разбирательства.
46. Группы документального контроля проверяют соответствие заполнения книжки МДП установленным правилам.
При проверке книжки МДП особое внимание обращается на:
наличие печатей и подписей на первой странице обложки книжки МДП;
соответствие подписи владельца книжки МДП на первой странице обложки, неотрывном листе и всех отрывных листах;
срок действия книжки МДП.
Должностные лица таможни отправления должны также удостовериться в том, что книжка МДП не числится на контроле как украденная и что перевозка товаров осуществляется лицом, указанным в графах 3 обложки и 4 неотрывного листа книжки МДП.
47. Досмотровые группы таможни отправления:
проверяют техническое состояние грузовых отделений транспортных средств или контейнеров;
проверяют свидетельства о допущении и наличие табличек о допущении на контейнерах (с учетом 30 настоящих Правил);
контролирует загрузку товаров в транспортное средство или контейнер;
накладывают таможенные печати и пломбы на грузовые отделения транспортных средств или контейнеры.
48. В случае обнаружения каких-либо нарушений при оформлении, таможня отправления может не разрешить перевозку товаров в соответствии с процедурой МДП до устранения этих нарушений.
49. Если в результате документального и фактического контроля установлено, что все условия применения процедуры МДП соблюдены, заполняются:
графа 16 на всех отрывных листах книжки МДП;
в графе "Для служебного пользования" отрывного листа N 1 и в графе 5 корешка N 1, в числе прочих сведений, указывается код таможенного режима, в соответствии с которым товары вывозятся из Республики Казахстан и, если осуществляется контроль за фактическим вывозом товаров, указывается слово "Контроль";
корешок N 1 отрывного листа комплекта;
графы 18-23 обоих отрывных листов комплекта;
проставляются дата, личные номерные штампы и подпись должностного лица таможенного органа в графе 23 отрывного листа N 1 и графе N 6 корешка N 1.

7. Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды
әкету кезiндегi кедендiк ресiмдеу тәртiбi
44. Жiберу кеденi Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес әкелiнетiн тауарлардың кедендiк ресiмдеуiн жүргiзедi.
45. Жiберу кеденiне ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тауарлар тасымалдауды ресiмдеу үшiн мынадай құжаттар берiлуi қажет:
ХЖТ-ның толтырылған кiтапшасы;
Кеден мөрлерiмен және пломбаларымен тауарларды тасу үшiн
көлiк құралын жiберу туралы куәлiк (осы Ереженiң 30-тармағын ескерiп);
әкелу бос көлiк куәлiгi немесе тауарларды жеткiзудi растау куәлiгi.
Аталған құжаттар жоқ болған кезде автокөлiк құралдары талқылау үшiн бөгеледi.
46. Құжаттық бақылау тобы белгiленген ережелермен ХЖТ-ны толтыру кiтапшасының сәйкестiгiн тексередi.
ХЖТ кiтапшасын толтыру кезiнде мыналарға ерекше назар аударылады:
ХЖТ кiтапшасының бiрiншi бетiнде мөрлер мен қолдардың барлығы;
тысының бiрiншi бетiнде, тоқтаусыз парақта және барлық жыртылатын парақтарда ХЖТ кiтапшасы иесi қолының сәйкестiгi;
ХЖТ кiтапшасының қолданылу мерзiмi.
Жiберу кеденнiң лауазымды тұлғалары ХЖТ кiтапшасының тоқтаусыз парақ 4 және 3 тыс бағандарында көрсетiлген тұлға жүзеге асыратын тауарлар тасымалы және ұрланған ретiнде бақылауда есепте жоқ ХЖТ кiтапшасына куәлануы тиiс.
47. Жiберу кеденiнiң қараушы топтары:
көлiк құралдары немесе контейнерлердiң жүк бөлiмшелерiнiң техникалық жағдайын тексередi;
контейнерлердегi жiберу туралы тақтаның барлығын және жiберу туралы куәлiктi тексередi (осы Ереженiң 30-тармағын ескерiп);
көлiк құралдарына немесе контейнерге тауарларды тиеудi бақылайды;
көлiк құралдары мен контейнерлердiң жүк бөлiмдерiне кеден мөрлерi мен пломбаларын жапсырады.
48. Ресiмдеу кезiнде қандай-да бiр заң бұзушылықтар табылған жағдайда жiберу кеденi осы заң бұзушылықтарды жойғанға дейiн ХЖТ рәсiмiне сәйкес тауарларды тасымалдауға рұқсат етпеуi мүмкiн.
49. Егер құжаттық және нақты бақылау нәтижесiнде ХЖТ рәсiмiн қолдану шарттарының барлығы сақталғаны белгiленсе, толтырылады:
ХЖТ кiтапшасының барлық жыртылатын парақтарында 16-баған;
N 1 жыртылатын парақтың "Қызметтiк пайдалану үшiн" бағанында және N 1 түбiршектiң 5-бағанында басқа деректер санында оларға сәйкес Қазақстан Республикасынан тауарлар әкетiлетiн кеден режимiнiң коды көрсетiледi және егер нақты тауарлар әкетiлуiмен бақылау жүзеге асырылса, "Бақылау" сөзi көрсетiледi;
жинақтың жыртылатын парағының N 1 түбiртегi;
жинақтың екi жыртылатын парақтарының 18-23 бағандары;
N 1 түбiршектiң N 6 бағанында және N 1 жыртылатын парағының 23-бағанында кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмiрлiк мөрi және қолы, күн қойылады.

Лист N 1 комплекта отделяется от книжки МДП и в случаях, предусмотренных в пункте 51 настоящих Правил, ставится на контроль. Оформленная книжка МДП регистрируется в специальном журнале по форме, приведенной в приложении 6 к настоящим Правилам.
50. Оформленная книжка МДП возвращается перевозчику.
51. Контроль за фактическим вывозом товаров с территории Республики Казахстан осуществляется таможней отправления.
В листах N 1 и N 2 комплекта в графе "Для служебного пользования" указывается таможенная стоимость перевозимых товаров, а в графе 10 указывается их подробное наименование с указанием кодов по ТН ВЭД. Если графы 10 не хватает для внесения всех сведений, допускается использовать дополнительные листы в двух экземплярах. В дополнительных листах указывается также номер книжки МДП, наименование и адрес ее держателя, дополнительные листы заверяются личным номерным штампом должностного лица таможенного органа. Отметка о наличии таких листов делается в графе 8 обоих отрывных листов комплекта. Лист 1 комплекта ставится на контроль и хранится в отдельной папке.
52. В таможню вывоза должны быть представлены следующие документы:
книжка МДП;
грузовые и товаросопроводительные документы с отметками таможни отправления.
53. Группы документального контроля проверяют соответствие заполнения книжки МДП установленным правилами заполнения книжки МДП, проверяют наличие штампов в таможне отправления на корешке N 1 комплекта, а также указанный на корешке код таможенного режима.
54. Досмотровые группы:
проверяют состояние грузовых отделений транспортных средств или контейнерах;
в исключительных случаях проводят досмотр грузовых отделений транспортных средств или контейнеров.
55. В случае обнаружения каких-либо нарушений таможенного законодательства Республики Казахстан при перевозке товаров с соблюдением процедуры МДП таможня вывоза оформляет книжку МДП с оговорками в порядке, предусмотренном в пункте 18 настоящих Правил.
56. Если в результате документального и фактического контроля не обнаружены факты нарушений таможенного законодательства Республики Казахстан:
заполняются графы 24, 25, 26, 27, 28 отрывного листа N 2 и отрывной
корешок N 2;
отделяется отрывной лист N 2 комплекта;
книжка МДП регистрируется в журнале по форме, приведенной в
приложении 7 к настоящим Правилам;
оформленная книжка МДП возвращается перевозчику;
дается разрешение на выезд из зоны таможенного контроля путем
проставления личного номерного штампа, подписи и даты в графе 28 отрывного
листа N 2 и графе 6 корешка N 2.
8. Порядок таможенного оформления при транзите
товаров через территорию Республики Казахстан

Жинақтың N 1 парағы осы Ереженiң 51-тармағында көзделген жағдайларда және ХЖТ кiтапшасынан бөлiнедi, бақылауға қойылады. ХЖТ-ның ресiмделген кiтапшасы осы Ереженiң 6-қосымшада келтiрiлген нысан бойынша арнайы журналда тiркеледi.
50. ХЖТ-ның ресiмделген кiтапшасы тасымалдаушыға қайтарылады.
51. Қазақстан Республикасының аумағынан нақты тауарларды әкетуге бақылауды жiберу кеденi жүзеге асырады.
Жинақтың N 1 және N 2 парақтарындағы "Қызметтiк пайдалану үшiн" бағанында тасымалданатын тауарлардың кедендiк құны көрсетiледi, ал 10-бағанда СЭҚ ТН бойынша кодтарды көрсете отырып олардың толық атауы көрсетiледi. Егер барлық деректердi енгiзу үшiн 10-бағаны жетпесе, екi данадағы қосымша парақтарды пайдалануға жол берiледi. Қосымша парақтарда ХЖТ кiтапшасының нөмiрi, оны ұстаушының атауы мен мекен-жайы көрсетiледi, қосымша парақтар кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәландырылады. Осындай парақтар барлығы туралы белгi жинақтың екi жыртылатын парақтары 8-бағанында қойылады. Жинақтың 1 парағы бақылауға қойылады және жеке папкiде сақталады.
52. Әкелу кеденiне мынадай құжаттар берiлуi тиiс:
ХЖТ кiтапшасы;
жiберу кеденiнiң белгiсiмен жүк және тауар iлеспе құжаттары.
53. Құжаттық бақылау топтары белгiленген ережелермен ХЖТ кiтапшасын толтыру сәйкестiгiн тексередi, жинақтың N 1 түбiртегiнде жiберу кеденiне мөрлердiң барлығын, сондай-ақ аталған түбiртекте кеден режимiнiң кодын тексередi.
54. Қараушы топтар:
көлiк құралдары мен контейнерлердегi жүк бөлiмдерiнiң жағдайын тексередi;
ерекше жағдайларда көлік құралдары мен контейнерлердегi жүк бөлiмдерiн қарауды жүргiзедi.
55. Әкету кеденi ХЖТ-ны рәсiмдеудi сақтай отырып тауарлар тасымалы кезiнде Қазақстан Республикасы кеден заңдарының қандай-да бiр заң бұзушылықтары табылған жағдайда осы Ереженiң 18-тармағында көзделген тәртiптегi ерекшелiктермен ХЖТ кiтапшасын ресiмдейдi.
56. Егер құжаттық және нақты бақылау нәтижесiнде Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзу фактiлерi табылмаса:
N 2 жыртылатын парақтың 24, 25, 26, 27, 28-бағандары және жыртылатын N 2 түбiртек толтырылады;
Жинақтың N 2 жыртылатын парағы бөлiнедi;
ХЖТ кiтапшасы осы Ережедегi 7-қосымшада келтiрiлген нысан бойынша журналда тiркеледi;
ХЖТ-ның ресiмделген кiтапшасы тасымалдаушыға қайтарылады;
N 2 түбiртектiң 6-бағанында және N 2 жыртылатын парақтың 28-бағанында жеке нөмiр мөрiн, қолын және күнiн қою жолымен кеден бақылауы аймағынан шығуға рұқсат етiледi.
8. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тауарлардың
транзиттеу кезiнде кедендiк ресiмдеу тәртiбi

57. Таможенное оформление транзитных товаров в таможне ввоза
производится в порядке, предусмотренном в пунктах 31-37 настоящих Правил.
58. Таможенное оформление транзитных товаров в таможне вывоза
производится в порядке, предусмотренном в пунктах 38-42 настоящих Правил.
9. Особенности таможенного оформления в
случае перевозки товаров через несколько таможен
отправления или назначения
59. Перевозка товаров по процедуре МДП может осуществляться через
несколько таможен отправления при вывозе товаров из Республики Казахстан
или несколько таможен назначения при ввозе товаров в Республику Казахстан.
60. Для каждой таможни отправления или назначения требуется
дополнительный комплект отрывных листов.
61. В таможне отправления или таможне назначения производится
соответственно:
при вывозе из Республики Казахстан - частичная догрузка товаров;
при ввозе в Республику Казахстан - частичная выгрузка товаров.
62. Таможня, в которой производится частичная догрузка товаров, производит оформление перевозки товаров в порядке, предусмотренном в пунктах 52-56 настоящих Правил, с учетом особенностей, указанных в настоящем пункте.
Должностные лица указанной таможни:
снимают печати и пломбы первой таможни отправления;
указывают наименование и количество догруженных товаров на всех отрывных листах книжки МДП;
вычеркивают запись о таможенных печатях и пломбах в графе 16 всех отрывных листов книжки МДП;
в графе 16 всех заполненных отрывных листов и в корешке N 1 комплекта делают запись о вновь наложенных таможенных печатях или пломбах.
63. Таможня, в которой производится частичная выгрузка товаров, производит оформление товаров в порядке, предусмотренном пунктами 38-42 настоящих Правил, за исключением особенностей, указанных в настоящем пункте.
Должностные лица указанной таможни:
снимают таможенные обеспечения предыдущих таможен;
вычеркивают на всех заполненных отрывных листах книжки МДП наименование и количество выгруженных товаров и делают запись о выгруженных товарах;
вычеркивают запись о таможенных обеспечениях в графе 16 книжки МДП;
в графе 16 всех заполненных отрывных листах и в корешке N 1 комплекта делают запись о вновь наложенных таможенных обеспечениях.
10. Особенности таможенного оформления
тяжеловесных или громоздких товаров
64. Товары, которые невозможно перевозить в запломбированных грузовых отделениях транспортных средств или контейнеров, в связи с габаритами таких товаров, можно перевозить на открытых транспортных средствах.
65. При перевозке тяжеловесных или громоздких товаров на обложке и всех листах книжки МДП должны быть сделаны надписи "Тяжеловесные или громоздкие товары" на английском или французском языке (Heavy or bulky sоdее).

57. Әкелу кеденiнде транзиттiк тауарларды кедендiк ресiмдеу осы Ереженiң 31-37-тармақтарында көзделген тәртiпте жүргiзiледi.
58. Әкелу кеденiнде транзиттiк тауарларды кедендiк ресiмдеу осы Ереженiң 38-42-тармақтарында көзделген тәртiпте жүргiзiледi.
9. Бiрнеше жiберу және тағайындау кеденi арқылы тауарлар
тасымалы жағдайында кедендiк ресiмдеудiң ерекшелiктерi
59. ХЖТ рәсiмi бойынша тауарларды тасу Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу кезiнде бiрнеше тағайындалу кеденiне немесе Қазақстан Республикасынан тауарларды әкелу кезiнде бiрнеше жiберу кеденi арқылы жүзеге асырылуы мүмкiн.
60. Әрбiр жiберу және тағайындалу кеденi үшiн жыртылатын парақтардың қосымша жинағы талап етiледi.
61. Жiберу кеденiне немесе тағайындалу кеденiне сәйкесiнше мыналар жүргiзiледi:
Қазақстан Республикасынан әкету кезiнде - тауарларды жартылай толтыру;
Қазақстан Республикасына әкелу кезiнде - тауарларды жартылай түсiру.
62. Тауарларды жартылай толтыру жүргiзiлетiн кеден осы тармақта көрсетiлген ерекшелiктердi ескерiп осы Ереженiң 52-56-тармақтарында көзделген тәртiпте тауарларды тасымалдау ресiмдеуiн жүргiзедi.
Аталған кеденнiң лауазымды тұлғалары:
бiрiншi жiберу кеденiнiң мөрлерi мен пломбаларын алады;
ХЖТ кiтапшасының барлық жыртылатын парақтарындағы 16-бағанда кеден мөрлерi мен пломбылары туралы жазбаны сызып тастайды;
барлық толтырылған жыртылатын парақтардағы 16-бағанда және жинақтың N 1 түбiртегiнде қайтадан қойылған кеден мөрлерi немесе пломбылары туралы жазба жасайды.
63. Тауарларды жартылай түсiру жүргiзiлген кеден осы тармақта көрсетiлген ерекшелiктерден басқа осы Ереженiң 38-42-тармақтарымен көзделген тәртiпте тауарларды ресiмдеудi жүргiзедi.
Аталған кеденнiң лауазымды тұлғалары:
бұрынғы кедендердiң кедендiк қамтамасыз етуiн алып тастайды;
тиеп жiберiлген тауарлардың атауы мен санын ХЖТ кiтапшасының барлық жыртылатын парақтарында сызып тастайды және тиелген тауарлар туралы жазба жасайды;
ХЖТ кiтапшасының 16-бағанында кедендiк қамтамасыз етулер туралы жазбаны сызып тастайды;
1 жинақтың N 1 түбiртегiнде және барлық толтырылған жыртылатын парақтар 16-бағанында қайтадан салынған кедендiк қамтамасыз етулер туралы жазба жасайды.
10. Ауыр салмақты немесе ебедейсiз тауарларды
кедендiк ресiмдеудiң ерекшелiктерi
64. Көлiк құралдарының немесе контейнерлердiң пломбаланған жүк бөлiмдерiндегi тасуы мүмкiн емес тауарлар, осындай тауарлардың көлемдерiмен байланысты ашық көлiк құралдарында тасуға болады.
65. Ауыр салмақты немесе ебедейсiз тауарларды тасу кезiнде ХЖТ кiтапшасының тысында және барлық парақтарында ағылшын немесе француз тiлдерiнде "Ауыр салмақты немесе ебедейсiз тауарлар" (Неаvу оr bulky) жазбасы жасалынуы тиiс.

66. Таможня отправления может потребовать, чтобы к книжке МДП были приложены фотографии, упаковочные листы, чертежи и другие документы, необходимые для идентификации перевозимых товаров.
Такие документы заверяются таможней отправления и прикрепляются к каждому листу книжки МДП. При этом в графе 8 всех отрывных листов делается отметка о наличии таких документов.
67. При перемещении таких товаров по территории Республики Казахстан таможенные органы должны:
следить за соблюдением требований, изложенных в пунктах 65, 66 настоящих Правил;
при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан, в случае необходимости, накладывать дополнительные средства таможенной идентификации;
при ввозе-вывозе производить осмотр товаров с целью выявления случаев перевозки товаров, не закрепленных в грузовом манифесте книжки МДП.
11. Особенности таможенного оформления
некоторых подакцизных товаров
68. Не принимать к оформлению книжки МДП "Алкогольные напитки, табачные изделия". Оформление доставки алкогольных напитков и табачных изделий (приложение 8) под таможенным контролем, в том числе при транзите указанных товаров через территорию Республики Казахстан, осуществлять в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан, касающихся перевозок без применения книжек МДП.
12. Контроль за доставкой товаров
69. Контроль за доставкой товаров, перевозимых с соблюдением процедуры МДП между таможней ввоза и таможней назначения, таможней ввоза и таможней вывоза при транзите, таможней отправления и таможней вывоза после завершения определенных таможенных режимов, осуществляется в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан в отношении соответственно использования таможенного режима транзита и доставки товаров под таможенным контролем ( V011444_ V011448_) , за исключением особенностей, указанных в настоящем разделе.
70. Учет перевозок товаров с соблюдением процедуры МДП осуществляется в журналах по формам, приведенным в приложениях 6 и 7 к настоящим Правилам.
71. Таможня вывоза или таможня отправления (пункт 51 настоящих Правил) направляет по почте в таможню ввоза копию контрольного отрывного листа книжки МДП, который остается в таможне ввоза или таможне отправления для контроля за доставкой товаров.
72. Таможня назначения или таможня вывоза в течение суток направляет в таможню ввоза или в таможню отправления по оперативным каналам связи информацию о поступлении товаров с указанием наименования товаров, их количества, номера книжки МДП, наименования перевозчика, даты поступления товаров. В случае не поступления товаров в таможню отправления в течение 10 суток оперативной информации о доставке товаров она направляет в таможню назначения или в таможню вывоза копии всех имеющихся у нее документов по данной перевозке.

66. Жiберу кеденi тасылатын тауарлардың сәйкестiгi үшiн қажеттi фотосуреттер, қорапшалау парақтары, сызбалар және басқа да құжаттар ХЖТ кiтапшасына қоса берiлуiн талап етуi мүмкiн.
Мұндай құжаттар жiберу кеденiмен куәландырылады және ХЖТ кiтапшасының әрбiр парағына тiркеледi. Бұл ретте, барлық жыртылатын парақтардағы 8-бағанда осындай құжаттардың барлығы туралы белгi жасалынады.
67. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша осындай тауарлардың өткiзiлуi кезiнде кеден органдары мыналарға:
осы Ереженiң 65, 66-тармақтарында жазылған талаптарды сақтауды қадағалау;
Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезiнде,
қажеттілiк жағдайында кедендiк сәйкестендiрудiң қосымша қаражаттарын салуға;
әкелу, әкету кезiнде ХЖТ кiтапшасының жүк манифестiнде бекiтiлмеген тауарларды тасу жағдайын анықтау мақсатымен тауарларды қарауды жүргiзуге мiндеттi.
11. Кейбiр акцизделетiн тауарларды кедендiк
ресiмдеудiң ерекшелiктерi
68. "Алкоголь iшiмдiктерi, темекi бұйымдары" ХЖТ кiтапшасын ресiмдеуге қабылдамау. Алкоголь iшiмдiктерi, темекi бұйымдарын жеткiзудi кеден бақылауымен, оның iшiнде аталған тауарлардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитi кезiнде ресiмдеу ХЖТ кiтапшасын қолданбастан тасымалдарға қатысты Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген тәртiпте жүзеге асырылсын.
12. Тауарларды жеткiзудi бақылау
69. Белгiлi кедендiк режимдердi аяқтағаннан кейiн жiберу кеденi және әкету кеденi, транзит кезiнде әкелу кеденi мен әкету кеденi, әкелу кеденi және тағайындалу кеденi арасында ХЖТ рәсiмiн сақтап тасылатын тауарларды жеткiзудi бақылау осы бөлiмде көрсетiлген ерекшелiктерден басқа кеден бақылауындағы тауарларды жеткiзу және транзиттiң кедендiк режимiн пайдалануға сәйкесiнше қатысты Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
70. ХЖТ рәсiмдеудi сақтаумен тауарларды тасымалдаудың есебi осы Ережедегi 6 және 7-қосымшаларда келтiрiлген нысандар бойынша журналдарда жүзеге асырылады.
71. Әкету кеденi және жiберу кеденi (осы Ереженiң 51-тармағы) ХЖТ кiтапшасының бақылау жыртылатын парағында көшiрмесi әкелу кеденiне почтамен жiберiледi, ол тауарларды жеткiзу үшiн әкелу кеденiнде немесе жiберу кеденiнде қалдырылады.
72. Тағайындау кеденi немесе әкету кеденi бiр тәулiк iшiнде тауарлардың түсу күнiн, тасымалдаушының атауын, ХЖТ кiтабының нөмiрiн, олардың санын, тауарлардың атауларын көрсете отырып тауарлардың түсуi туралы ақпаратты байланыстың жедел арналары бойынша әкелу кеденiне немесе жiберу кеденiне жiбередi. Тауарларды жiберу жеткiзу туралы жедел ақпарат 10 тәулiк iшiнде жiберу кеденiне тауарлар түспеген жағдайда, ол осы тасымал бойынша ондағы бар құжаттардың көшiрмелерiн тағайындау кеденiне немесе әкету кеденiне жiбередi.

73. Книжка МДП после завершения перевозки с соблюдением процедуры МДП с соответствующими печатями таможни назначения или таможни вывоза возвращается перевозчику и служит подтверждением надлежащего завершения процедуры МДП. Если таможенное оформление произведено с оговорками (то есть имело место нарушение таможенных правил) в корешках и отрывных листах книжки МДП делаются оговорки в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.
13. Дорожно-транспортные происшествия
74. Дорожно-транспортными происшествиями (далее - ДТП) считаются случайные обстоятельства, повлекшие повреждения грузовых отделений транспортных средств или таможенных печатей и пломб.
75. При обращении перевозчика по поводу нарушения грузового отделения транспортных средств или таможенных печатей и пломб таможенный орган, в зоне деятельности которого произошло ДТП:
обязан получить письменное объяснение перевозчика об обстоятельствах ДТП;
принять решение о возможности дальнейшей перевозки товаров с соблюдением процедуры МДП;
заполнить протокол о дорожно-транспортном происшествии или удостоверить его в случае, если протокол заполнен уполномоченным государственным органом. Образец заполнения протокола о ДТП приведен в приложении 9 к настоящим Правилам.
76. О ДТП с соблюдением процедуры МДП необходимо в течение суток письменно по любым оперативным каналам связи сообщить в таможню ввоза или в таможню отправления.
77. Все операции с товарами после ДТП должны производиться под контролем таможенного органа Республики Казахстан.
В случае, если доказано, что повреждение грузового отделения транспортного средства или нарушение средств идентификации произошло не в результате ДТП, составляется протокол о нарушении таможенных правил и делается оговорка в соответствующих графах отрывных листов и корешках книжки МДП.
78. После ДТП товары могут быть перегружены на другое дорожно-транспортное средство или контейнер и направлены по назначению с соблюдением процедуры МДП.
В случае если перевозка с соблюдением процедуры МДП невозможна, товары могут быть направлены в таможню назначения в соответствии с процедурой доставки товаров под таможенным контролем.
14. Ответственность перевозчика и гарантийной ассоциации
79. В случае нарушения таможенного законодательства Республики Казахстан перевозчик товаров с применением книжек МДП несет ответственность в соответствии с Законом о таможенном деле.
80. В случае выдачи без разрешения таможенного органа, утрате или недоставлении в таможню назначения товаров, таможенный орган, в зоне деятельности которого обнаружено также правонарушение, заводит в установленном порядке дело об административном правонарушении и после его рассмотрения выносит постановление о наложении взыскания.

73. Тағайындау кеденiнiң немесе әкету кеденiнiң тиiстi мөрлерiмен ХЖТ ресiмiн сақтай отырып тасымал аяқталғаннан кейiн ХЖТ кiтапшасы тасымалдаушыға қайтарылады және ХЖТ рәсiмiн тиiстi аяқтауды растау болып табылады. Егер кедендiк ресiмдеу ескертулермен жүргiзiлсе (яғни кедендiк ережелердi бұзу орны болса), түбiртектерде және ХЖТ кiтапшасының жыртылатын парақтарында осы Ереженiң тармағына сәйкес ескертулер жасалынады.
13. Жол-көлiк оқиғалары
74. Жол-көлiк оқиғалары (бұдан әрi - ЖКО) деп көлiк құралдары мен кеден мөрлер және пломбалардың жүк бөлiмдерiнде зақымдануға алып келген кездейсоқ оқиғалары саналады.
75. Көлiк құралдарының жүк бөлiмi немесе кеден мөрлерi мен пломбаларын бұзғаны жөнiнде тасымалдаушының жүгiнуi кезiнде оның қызметi аймағында ЖКО болған кеден органы:
ЖКО-ның жағдайы туралы тасымалдаушының жазбаша түсiнiктемесiн алуға мiндеттi;
ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тауарларды одан кейiнгi тасымалдау мүмкiндiгi туралы шешiм қабылдайды;
жол-көлiк оқиғасы туралы хаттаманы толтырады немесе егер Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Жол полициясы органдары хаттаманы толтырған жағдайда куәландырады. ЖКО туралы хаттаманы толтыру үлгiсi осы Ереженiң N 9-қосымшасында келтiрiлген.
76. ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып ЖКО туралы әкелу кеденiне немесе жiберу кеденiне байланыстың кез-келген жедел арналары туралы тәулiк iшiнде жазбаша хабарлауға тиiс.
77. ЖКО кейiн тауарлармен барлық операциялар кеден органының бақылауымен жүргiзiледi.
Егер көлiк құралының жүк бөлiмiнiң зақымдануы немесе сәйкестендiру құралдары ЖКО нәтижесiнде болмағаны расталмаған жағдайда кеден ережесiнiң бұзылғаны туралы хаттама жасалады және ХЖТ кiтапшасының түбiртектерiнде және жыртылатын парақтардың тиiстi бағандарында ескерту жасалады.
78. ЖКО кейiн тауарлар басқа жол-көлiк құралдарына немесе контейнерге қайта тiркелуi мүмкiн және ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тағайындалуы бойынша жiберiледi.
Егер ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тасымалдау мүмкiн болмаған жағдайда тауарлар кедендiк бақылауға тауарларды жеткiзу рәсiмiне сәйкес тағайындалу кеденiне жiберiлуi мүмкiн.
14. Тасымалдаушының және кепiлдiк
ассоциацияның жауапкершілiгi
79. Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзған жағдайда ХЖТ кiтапшасын қолдана отырып тауарларды тасымалдаушы "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауап бередi.
80. Тауарларды тағайындалу кеденi органының рұқсатынсыз беру, жоғалту және жетпеген жағдайда оның қызмет аймағында құқық бұзушылық табылған кеден органы әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы iстi белгiленген тәртiпте қозғайды және оны қарағаннан кейiн өндiрiп алуды белгiлеу туралы қаулы шығарады.

81. Дела об административных правонарушениях по фактам выдачи без разрешения таможенных органов, утраты или недоставления товаров заводят, как правило:
при ввозе товаров в Республику Казахстан - таможенный орган назначения;
при транзите товаров через территорию Республики Казахстан - таможня вывоза;
при вывозе товаров из Республики Казахстан - таможенный орган отправления.
Дела об административном правонарушении заводятся в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях .
В случаях выявления правонарушений, подпадающих под действие уголовного законодательства Республики Казахстан, возбуждаются уголовные дела в соответствии с Уголовным Кодексом Республики Казахстан.
82. В протоколе об административном правонарушении и в постановлении о наложении взыскания указывается о том, что перевозка осуществлялась по процедуре МДП и номер книжки МДП.
83. Таможенные платежи и налоги, подлежащие взысканию с перевозчика за выдачу без разрешения, утрату или недоставление товаров, взыскиваются с него в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
84. О каждом случае выдачи без разрешения таможенного органа, утраты или недоставления товаров, влекущих за собой бесспорное взыскание таможенных платежей и налогов, кроме документов, указанных в пункте 81 настоящих Правил, составляется Акт на бесспорное взыскание (далее - акт) по форме, приведенной в приложении 10 к настоящим Правилам.
85. Сумма таможенных платежей и налогов, подлежащих бесспорному взысканию, рассчитывается на основе таможенной стоимости на день составления акта в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
86. После фактического взыскания таможенных платежей и налогов в акте указываются взысканная сумма, дата ее поступления на счет таможенного органа и номер банковского документа.
87. В случае невозможности взыскания таможенных платежей и налогов с перевозчика в бесспорном порядке в течение одного месяца после требования об уплате, об этом указывается в акте. Здесь же указываются причины, по которым невозможно взыскать с перевозчика таможенные платежи и налоги.
Акт с указанной отметкой вместе с копиями протокола об административном правонарушении, постановления о наложении взыскания и отрывного поста книжки МДП направляется в Таможенный комитет. После рассмотрения дел такого характера направляются также копии постановлений о наложении взыскания. Данные меры позволят осуществлять контроль за бесспорным взысканием таможенных пошлин и налогов, вследствие нарушения таможенного законодательства Республики Казахстан. К акту по возможности должно быть приложено подтверждение банка или иного кредитного учреждения о невозможности уплаты требуемых сумм.
В случае частичной уплаты перевозчиком таможенных платежей и налогов все вышеперечисленные документы также направляются в Таможенный комитет. При этом в акте о бесспорном взыскании указывается сумма и прилагается копия платежного поручения.

81. Тауарларды жоғалту немесе жетпеу, кеден органдарының рұқсатынсыз беру фактiлерi бойынша әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы iстер, әдетте:
Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу кезiнде - тағайындау кеденi;
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тауарлар транзитi кезiнде - әкелу кеденi;
Қазақстан Республикасынан тауарларды әкету кезiнде - жiберу кеденi.
Әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы iстер Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы кодексiне сәйкес қозғалады.
В случаях выявления правонарушений, подпадающих под действие уголовного законодательства Республики Казахстан, возбуждаются уголовные дела в соответствии с Уголовным Кодексом Республики Казахстан.
Ескерту: 6-азат жолдың қазақша аудармасы болмағандықтан орысша мәтінде беріліп отыр.
82. Әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы хаттамада және жаза қолдану туралы қаулы ХЖТ рәсiмi бойынша тасымал жүзеге асырылғанда және ХЖТ кiтапшасының нөмiрi көрсетiледi.
83. Тауарларды жоғалту немесе жеткiзбеу, рұқсатсыз беру үшiн тасымалдаушыдан өндiрiп алуға жататын кеден төлемдерi мен салықтары одан Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өндiрiлiп алынады.
84. Осы Ереженiң 81-тармағында көрсетiлген құжаттардан басқа кеден төлемдерi мен салықтарын талассыз өндiрiп алуға алып келетiн тауарларды жоғалту немесе жеткiзбеу, кеден органының рұқсатынсыз берудiң әрбiр жағдайында осы Ереженiң 10-қосымшасында келтiрiлген нысан бойынша Талассыз өндiрiп алуға акт (бұдан әрi - акт) жасалады.
85. Талассыз өндiрiп алуға жататын кеден төлемдерi мен салықтарының сомасы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес актiнi жасау күнiне кеден құны негiзiнде есептеледi.
86. Кеден төлемдерi мен салықтарын нақты өндiрiп алудан кейiн актiде өндiрiп алынған сома, кеден органының шотына оның түсу күнi және банк құжатының нөмiрi көрсетiледi.
87. Төлеу туралы талаптан кейiн бiр ай iшiнде талассыз тәртiпте тасымалдаушыдан кеден төлемдерi мен салықтарын өндiрiп алу мүмкiндiгi болмаған жағдайда бұл туралы актiде көрсетiледi. Мұнда тасымалдаушыдан кеден төлемдерi мен салықтарын өндiрiп алу мүмкiн емес себептер көрсетiледi.
Көрсетілген белгiлермен бiрге акт әкiмшiлiк құқықбұзушылық туралы хаттама көшiрмелерiмен бiрге, жаза қолдану туралы қаулы және ХЖТ кiтапшасының жыртылатын посты Кеден комитетiне жiберiледi. Осындай сипаттағы iстi қараудан кейiн жаза қолдану туралы қаулы көшiрмесi де жiберiледi. Аталған шаралар Қазақстан Республикасы кеден заңдарын бұзу кесiрiнен кеден баждары мен салықтарын талассыз өндiрiп алу үшiн бақылауды жүзеге асырады. Актiге мүмкiндiгiнше талап етiлетiн соманы төлеу мүмкiн еместiгi туралы банкiнiң немесе өзге де кредиттiк мекеменiң растауы қоса берiледi.
Тасымалдаушының кеден төлемдерi мен салықтарын жартылай төлеу жағдайында жоғарыда көрсетiлген барлық құжаттар да Кеден комитетiне жiберiледi. Бұл ретте, талассыз өндiрiп алу туралы актiде сома көрсетiледi және төлем тапсырысының көшiрмесi қоса берiледi.

88. Таможенный комитет на основании полученных материалов готовит требования об уплате таможенных платежей и налогов, и не позднее, чем через 5 дней после получения указанных документов, представляет это требование вместе с копией отрывного листа книжки МДП и другими необходимыми документами в уполномоченный орган МДП.
89. Таможенный комитет контролирует соблюдение установленных Конвенцией МДП сроков рассмотрения требований об уплате таможенных платежей и налогов, поступление сумм таможенных платежей на счет Таможенного комитета.
Приложение 1
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП
Правила заполнения книжки МДП
1. Заполнение обложки книжки МДП
1-ая страница
Графы 1-5 заполняются гарантийным объединением, выдавшим книжку МДП.
Примечание:
Изменения на первой странице обложки могут вноситься только
гарантийным объединением, выдавшим книжку МДП. Исправления должны быть
заверены печатью гарантийного объединения.
Графы 6-12 заполняются владельцем книжки МДП.
Графа "N"
Должен быть напечатан номер книжки МДП, присваиваемый при ее выдаче.
Графа 1. "Действителен до...,"
Указывается дата, до которой книжка МДП может быть предъявлена
таможне отправления.
Примечание:
Книжка действительна до окончания перевозки товаров, если она предъявлена таможне отправления до даты, указанной в настоящей графе. Если
книжка МДП предъявляется таможне отправления после указанной даты, то она
не может быть таможенного оформления.
Графа 2. "Выдана"
Указывается наименование объединения, выдавшего книжку МДП.
Графа 3. "Владелец"
Указывается наименование и полный почтовый адрес перевозчика,
которому выдана книжка МДП.
Примечание:
Перевозку с соблюдением процедуры МДП может осуществлять только
перевозчик, указанный в графе 3.
Графа 4. "Подпись организации, выдавшей книжку МДП"
Представляется подпись должностного лица гарантийного объединения,
подпись должна быть заверена печатью гарантийного объединения.
Графа 5. "Подпись секретаря международной ассоциации"
Представляется подпись Генерального директора уполномоченного органа
МДП.
Графа 6. "Страна отправления"
Указывается страна, в которой начинается перевозка товаров по
процедуре МДП (государство отправления).
Графа 7. "Страна(ы) назначения"
Указывается государство(а), в котором(ых) для всех товаров или для их части заканчивается перевозка по процедуре МДП (государство назначения).
Примечание (графы 6, 7).
В соответствии со статьей 18 Конвенции МДП перевозка может осуществляться, когда имеется несколько таможен отправления и назначения. Общее количество таможен отправления и назначения не может быть предъявлено таможне назначения, если все таможни отправления оформили такую книжку.
Графа 8. "Регистрационный номер транспортного средства"
Указывается регистрационный номер транспортного средства, на котором перевозятся транзитные товары.
Графа 9. "Свидетельство о допущении транспортного средства"
Указывается номер и дата, до которой действительно свидетельство о допущении транспортного средства.
Графа 10. "Идентификационный номер контейнера"
Заполняется в том случае, если транзитные товары перевозятся в контейнере. Указывается идентификационный номер контейнера.
Графа 11. "Примечания"
Указываются все сведения, которые гарантийное объединение сочтет необходимым сообщить при выдаче книжки МДП, или сведения, внесенные по требованию таможенного органа.
Графа 12. "Подпись держателя книжки МДП"
Проставляется подпись уполномоченного перевозчика, которому выдана книжка МДП.
Примечание:
На странице 2 обложки полиграфическим способом должны быть напечатаны "Правила пользования книжкой МДП" на французском языке.
На странице 3 обложки полиграфическим способом должны быть напечатаны "Правила пользования книжкой МДП" на английском языке.
В правом верхнем углу 4-й страницы обложки расположен отрывной купон с номером книжки МДП, который возвращается владельцу при изъятии книжки с отметкой таможенного органа о дате изъятия книжки МДП и наименования таможенного органа, которым такое изъятие было произведено.
Запись должна быть заверена номерной печатью должностного лица
таможенного органа.
Изъятие книжки МДП производится таможенными органами в случае истечения срока действия книжки, представления книжки не ее держателем, неправильного заполнения обложки книжки. Изъятые книжки направляются в Управление организации таможенного контроля для передачи в уполномоченный орган МДП.

88. Кеден комитетi алынған материалдар негiзiнде аталған құжаттарды алғаннан кейiн 5 күннен кешiктiрмей кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу туралы талапты дайындайды, осы талапты ХЖТ кiтапшасының жыртылатын парағының көшiрмесiмен және басқа да қажеттi құжаттармен бiрге ҚазАТО-ға бередi.
89. Кеден комитетi Кеден комитетiнiң есебiне кеден төлемдерi сомаларының түсуiн, Конвенциямен белгiленген кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу туралы талаптарды қарау мерзiмдерiн ХЖТ сақтауды бақылайды.
ХЖТ кiтапшасын қолданумен
бiрге жүктердi халықаралық
тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы
Ережелерге
1-Қосымша
ХЖТ кiтапшасын толтыру Ережесi
1. ХЖТ кiтапшасының тысын толтыру
1 бет.
1-5-бағандар ХЖТ кiтапшасын берген кепiл бiрлестiгi толтырады.
Ескерту:
Тыстың бiрiншi бетiне өзгерiстердi ХЖТ кiтапшасын берген кепiл бiрлестiгi ғана енгiзуi мүмкiн. Түзетулер кепiл бiрлестiгiнiң
мөрiмен куәландырылуы тиiс.
6-12-бағандарды ХЖТ кiтапшасының иесi толтырады.
"N" бағаны.
Оны беру кезiнде берiлетiн ХЖТ кiтапшасының нөмiрi басылуы тиiс.
1-баған. "..... дейiн қолданылады,".
Ескерту:
Жiберу кеденiне көрсетiлуi мүмкiн ХЖТ кiтапшасының күнi көрсетiледi.
Ескерту:
Егер ол осы бағанда көрсетiлген күнге дейiн жiберу кеденiне көрсетiлсе, тауарлар тасымалы аяқталғанға дейiн кiтапша жарамды. Егер ХЖТ кiтапшасы жiберу кеденiне көрсетiлсе, онда ол кедендiк ресiмдеу болуы мүмкiн емес.
2-баған. "Берiлдi".
ХЖТ кiтапшасы берiлген тасымалдаушының атауы және толық почта
мекен-жайы көрсетiледi.
Баған 3. "Иесі"
ХЖТ кiтапшасы берiлген тасымалдаушының атауы және толық почта
мекен-жайы көрсетiледi.
Ескерту:
ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тасымалды 3-бағанда көрсетiлген
тасымалдаушы ғана жүзеге асырады.
4-баған. "ХЖТ кiтапшасын берген ұйым қолы".
Кепiл ұйымы лауазымды тұлғасының қолы қойылады, қол кепiл ұйымының мөрiмен куәландырылуы тиiс.
5-баған. "Халықаралық ассоциация хатшысының қолы".
Бас директор қолы қойылады (ҚазАТО).
6-баған. "Жiберу елi".
ХЖТ рәсiмi бойынша тауарлар тасымалы басталатын ел (жiберу
елi) көрсетiледi.
7-баған. "Тағайындалу ел(дер)i"
ХЖТ рәсiмi (тағайындалу елi) бойынша онда тасымалдау олардың бөлшегi үшiн немесе барлық тауарлар аяқталатын ел(дер) көрсетiледi.
Ескерту: (6, 7-бағандар).
ХЖТ Конвенциясының 18-бабына сәйкес бiрнеше жiберу және тағайындалу кеденi бар болса тасымал жүзеге асырылуы мүмкiн. Егер барлық жiберу кедендерi осындай кiтапшаны ресiмдесе жiберу және тағайындау кедендерiнiң жалпы саны тағайындалу кеденi көрсетiлмеуi мүмкін.
8-баған "Көлiк құралын тiркеу нөмiрi".
Көлiк құралын жiберу туралы куәлiк оған дейiн жарамды нөмiрi мен күнi көрсетiледi.
10-баған. "Контейнердiң сәйкестендiру нөмiрi".
Егер транзиттiк тауарлар контейнерлерде тасымалданған жағдайда толтырылады. Контейнердiң сәйкестендiру нөмiрi көрсетіледi.
11-баған. "Ескертулер".
Кеден органының талабы бойынша енгiзілген деректер немесе ХЖТ кiтапшасын беру кезiнде хабарлау қажеттi деп саналатын кепiл бiрлестiгiнiң барлық деректерi көрсетiледi.
12-баған "ХЖТ кiтапшасын ұстаушының қолы".
ХЖТ кiтапшасы берiлген уәкілеттенген тасымалдаушының қолы қойылады.
Ескерту:
Тыстың 2 парағында полиграфиялық тәсiлмен француз тiлiнде "ХЖТ кiтапшасын пайдалану тәртiбi" бастырылуы тиiс.
Тыстың 3 парағында полиграфиялық тәсiлмен ағылшын тiлiнде "ХЖТ кiтапшасын пайдалану тәртiбi" бастырылуы тиiс.
Тыстың 4-парағындағы оң жоғарғы бұрышта осындай алып қою жүргiзiлген кеден органының атауы және ХЖТ кiтапшасын алып қою күнi туралы кеден органының белгiсiмен кiтапты алып қою кезiнде иесiне қайтарылатын ХЖТ кiтапшасының нөмiрiмен жыртылатын купон орналасқан.
Жазба кеден органы лауазымды тұлғасының нөмiрлiк мөрiмен расталуы тиiс.
ХЖТ кiтапшасын алып қоюды кеден органдары кiтаптың сыртын дұрыс толтырмау, оны ұстаушының кітапшаны тапсырмау, кiтапшаның қолданылу мерзiмiнiң аяқталуы жағдайында жүргiзедi. Алынған кiтапшалар ҚазАТО-ға беру үшiн Кеден бақылауы ұйымының басқармасына жiберiледi.

2. Неотрывной лист N 1/N 2 (желтого цвета)
Заполняется владельцем книжки МДП.
Графа 1. "Книжка МДП N..."
Указывается номер книжки МДП, обозначенный на первом листе обложки.
Графа 2. "Таможня отправления"
Указывается наименование(я) таможенного(ых) органа(ов), в котором(ых)
начинается перевозка товаров.
Графа 3. "Выдача"
Должно быть напечатано полиграфическим способом наименование международной организации, выдавшей книжку МДП - TRU "UNION INTERNATION TES TRANSPORTS REUTISS" (МСАТ, Международный союз автомобильного транспорта)... Графа без номера "Для официального пользования". Указываются все сведения, которые таможня отправления сочтет необходимым сообщить при отправлении товаров.
Графа 4. "Владелец книжки МДП"
Переносятся сведения, указанные в графе 3 первого листа обложки книжки МДП.
Графа 5. "Страны отправления"
Указывается наименование страны, в которой расположены таможня(и) отправления.
Графа 6. "Страна назначения"
Указывается наименование страны, в которой расположена(ы) таможня(и) назначения.
Графа. 7 "Регистрационный номер транспортного средства"
Переносятся сведения, указанные в графе 3 первого листа обложки.
Графа 8. "Прилагаемые документы"
Указываются документы, которые прилагаются к книжке МДП (фотографии, спецификации и т.п.). В этом случае копии указанных документов прикрепляются к каждому листу книжки МДП.
Графа 9. "Грузовое(ые) отделение(я) или контейнер(ы), опознавательные знаки и номера грузовых мест или предметов"
Опознавательные знаки и номера грузовых мест или предметов.
Указываются номера грузовых отделений или контейнеров маркировки грузовых мест отдельно по каждому грузовому отделению или контейнеру.
Графа 10. "Количество и вид грузовых мест, описание товаров"
Указывается количество грузовых мест, вид упаковки, краткое описание товаров отдельно по каждому грузовому отделению или контейнеру.
Графа 11. "Вес брутто"
Указывается вес брутто (с упаковкой) товаров по каждому грузовому отделению или контейнеру.
Примечание (графы 9-11):
Если книжка МДП выдана на состав транспортных средств или несколько контейнеров, указывается отдельно содержимое каждого транспортного средства или контейнера.
Если маршрут перевозки проходит через несколько таможен отправления или назначения, то сведения о товарах также вносятся отдельно по каждой таможне.
Графа 12. "Общее количество грузовых мест, заявленных в манифесте"
Указывается общее количество грузовых мест, перевозимых транспортным средством и заявленных в манифесте книжки МДП. Отдельно в секциях 1, 2, 3 указывается количество грузовых мест по каждой таможне назначения.

2. N 1, N 2 жыртылмайтын парақ (сары түс)
ХЖТ кiтапшасының иесi толтырады.
1-баған. "N... ХЖТ кiтапшасы".
Тыстың бiрiншi бағанында көрсетiлген ХЖТ кiтапшасының нөмiрi көрсетiледi.
2-баған. "Жiберу кеденi".
Указывается наименование(я) таможенного(ых) органа(ов), в котором(ых) начинается перевозка товаров.
3-баған. "Беру"
ХЖТ кiтапшасын берген халықаралық ұйымның атауы полиграфиялық
тәсiлмен басылуы тиiс - ТRU "UNION INTERNATION TES TRANSPORTS REUTISS" (МСАТ, Автомобиль көлiгiнiң халықаралық одағы)...
Нөмiрсiз баған "Ресми пайдалану үшiн".
Жiберу кеденi тауарларды жiберу кезiнде хабарлау қажеттi деп санайтын барлық деректер көрсетiледi.
4-баған "ХЖТ кiтапшасының иесi".
Деректер көшiрiледi. Көрсетілген ХЖТ кiтапшасы тысындағы бiрiншi парақтағы 3-баған.
5-баған "Жiберу елдерi".
Жiберу (және кеден) орналасқан ел атауы көрсетiледi.
6-баған "Тағайындалу елi".
Тағайындалу кеден(дер)i орналасқан ел атауы көрсетiледi.
7-баған "Көлiк құралының тiркеу нөмiрi".
Тыстың бiрiншi парағындағы 3-бағанда көрсетiлген деректер көшiрiледi.
8-баған "Қоса берiлетiн құжаттар".
ХЖТ кiтапшасына қоса берілетiн құжаттар (фотосуреттер, спецификациялар және т.т.) көрсетiледi. Бұл жағдайда аталған құжаттардың көшiрмелерi ХЖТ кiтапшасының әрбiр парағына бекiтiледi.
9-баған. "Жүк бөлiм(дер)i немесе контейнер(лер), тану белгiсi және жүк орындары немесе заттардың нөмiрлерi".
Тану белгiсi және жүк орындары немесе заттардың нөмiрлерi.
Әрбiр жүк бөлiмi немесе контейнер бойынша жеке жүк орындарын таңбалаудың жүк бөлiмдерi немесе контейнерлер нөмiрi көрсетiледi.
10-баған. "Жүк орындарының саны және түрi, тауарларды сипаттау".
Әрбiр жүк бөлiмi немесе контейнер бойынша жеке жүк орындарының саны, орама түрi, тауардың қысқаша суреттелуi көрсетiледi.
11-баған "Брутто салмақ".
Әрбiр жүк бөлiмi немесе контейнер бойынша тауарлардың брутто салмағы (орамамен бiрге) көрсетiледi.
Ескерту (9-11-бағандар).
Егер ХЖТ кiтапшасы көлiк құралдары немесе бiрнеше контейнерлер құрамына берілсе, әрбiр көлiк құралының немесе контейнердiң жеке мазмұны көрсетiледi.
Егер тасымалдау маршруты бiрнеше жiберу немесе тағайындау кеденi арқылы өтсе, онда тауарлар туралы деректер әрбiр кеден бойынша жеке енгiзiледi.
12-баған "Манифесте көрсетілген жүк орындарының жалпы саны".
ХЖТ кiтапшасының манифестiнде көрсетiлген және көлiк құралымен тасымалданатын жүк орындарының жалпы саны көрсетіледi. 1, 2, 3 секцияларда жеке әрбiр тағайындалу кеденi бойынша жүк орындарының саны көрсетiледi.

Графы 13, 14, 15. "Место, дата, подпись держателя книжки МДП"
Проставляется место, дата заполнения книжки МДП и подпись уполномоченного представителя держателя книжки МДП.
Другие графы в неотрывном листе 1/2 не заполняются.
3. Отрывной лист N 1
Графы 1-15 заполняются владельцем книжки МДП в порядке, предусмотренном для заполнения неотрывного листа, сведения, заявленные в этих графах, должны соответствовать сведениям, заявленным в неотрывном листе.
Владелец книжки МДП заполняет все листы, которые будут использованы при перевозке с соблюдением процедуры МДП.
Графы с 16 по 23 и корешок отрывного листа N 1 белого цвета заполняются таможнями отправления и таможнями ввоза государств транзита и назначения.
Графа 16. "Наложенные пломбы или опознавательные знаки (количество, описание)"
Указываются сведения о наложенных таможенных обеспечениях по каждому грузовому отделению или контейнеру.
Графа 17. "Таможня отправления. Дата, подпись, личный штамп должностного лица таможни отправления"
Подпись и личная печать должностного лица таможенного органа, дата заполнения отрывного листа книжки МДП.
Графа 18. "Свидетельство о принятии груза к таможенному оформлению (таможня отправления или промежуточная таможня при выезде)"
Указывается наименование таможни отправления или таможни ввоза товаров в государство транзита или государство назначения.
Графа 19. "Наложенные печати, пломбы или опознавательные знаки, признанные неповрежденными"
Перечеркивается квадрат в этой графе.
Графа не заполняется при оформлении отрывного листа 1 таможней отправления.
Графа 20. "Продолжительность транзитной перевозки"
Указывается дата доставки товаров до таможни вывоза товаров при транзите или до таможни назначения в государстве назначения.
Графа 21. "Зарегистрировано таможенным органом при Т"
Указывается наименование таможни и номер, под которым зарегистрирована перевозка с использованием книжки МДП.
Графа 22. "Разное (место доставки товаров, таможенный орган, которому должны быть предъявлены товары)"
Указывается наименование таможни, через которую товары вывозятся с территории государства или в которую товары должны быть доставлены. В случае необходимости указывается маршрут следования.
Графа 23. "Подпись и печать должностного лица таможенного органа"
Проставляется дата, подпись и личная печать должностного лица таможенного органа.
4. Корешок N 1
Заполняется таможней отправления.
Графа 1. "Прибытие установлено таможней"
Указывается наименование таможни отправления.
Графа 2. "За N"
Переносятся сведения из графы 21.
Графа 3. "Наложенные пломбы или опознавательные знаки"
Вносится запись о таможенных обеспечениях.
Графа 4. "Средства идентификации не повреждены"
Вносится крестик в квадрат, свидетельствующий о том, что таможенные обеспечения не нарушены.
Графа 5. "Разное (установленный маршрут, таможня, где должен быть представлен груз и т.д.)"
Указывается наименование таможни, куда должны быть доставлены товары. В случае необходимости устанавливается маршрут следования.
Графа 6. "Подпись должностного лица таможенного органа и личная печать"
Проставляется дата, подпись и личная печать должностного лица таможни отправления.

13, 14, 15-бағандар "ХЖТ кiтапшасын ұстаушының орны, күнi, қолы".
ХЖТ кiтапшасын ұстаушының уәкілеттенген өкiлiнiң қолы және ХЖТ кiтапшасын толтыру орны, күнi қойылады.
Басқа бағандар 1/2 жыртылмайтын парағында толтырылмайды.
3. N 1 жыртылатын парақ
1-15-бағандарды жыртылмайтын парақты толтыру үшiн көзделген тәртiпте ХЖТ кiтапшасының иесi толтырады, осы бағандарда көрсетiлген деректер жыртылмайтын парақта көрсетiлген деректерге сәйкес келуi керек.
ХЖТ кiтапшасының иесi ХЖТ рәсiмiн сақтай отырып тасымалдау кезiнде пайдаланатын барлық парақтарды толтырады.
16-дан 23-бағандары және ақ түстегi N 1 жыртылатын парақтың
түбiршегiн транзит және тағайындалу мемлекетiнiң жiберу кедендерi және әкелу кедендерi толтырады.
16-баған. "Бастырылған пломбалар және айыру белгiлерi (саны,
сипаттау)"
17-баған "Жiберу кеденi. Жiберу кеденi лауазымды тұлғасының жеке мөртаңбасы, қолы, күні".
Кеден органы лауазымды тұлғасының қолы және жеке мөрi, ХЖТ
кiтапшасының жыртылатын парағын толтыру күнi.
18-баған "Кедендiк ресiмдеуге жүктi қабылдау туралы куәлiк (жiберу кеденi немесе шығар кездегi өтпелi кеден).
Транзит мемлекетке немесе тағайындалу мемлекетiне тауарларды жiберу кеденi немесе әкелу кеденi атауы көрсетiледi.
19-баған. "Бұзылған деп танылып салынған пломба мөрлерi немесе айыру белгiлерi".
Осы бағандағы төртбұрыш сызылып тасталады.
Жiберу кеденiнiң 1 жыртылатын парағын ресiмдеу кезiнде баған
толтырылмайды.
20-баған. "Транзиттiк тасымалдың ұзақтығы".
Тағайындалу елiне тағайындалу кеденiне дейiнгi немесе транзит кезiнде тауарларды әкетуде кеденге дейiнгi тауарларды жеткiзу күнi көрсетiледi.
21-баған. "Т кезiнде кеден органы тiркеген".
ХЖТ кiтапшасын пайдалана отырып тасымалдау тiркелген кеденнiң атауы және нөмiрi көрсетiледi.
22-баған. "Әртүрлi (тауарлар көрсетiлуi тиiс кеден органы, тауарларды жеткiзу орны)"
Мемлекет аумағынан тауарлар әкетілетiн немесе оған тауарлар
жеткiзiлуi тиiс кеден атауы көрсетiледi. Қажеттiлiк жағдайында жүру маршруты көрсетiледi.
23-баған. "Кеден органы лауазымды тұлғасының қолы және мөрi".
Кеден органы лауазымды тұлғасының жеке мөрi және қолы, күнi қойылады.
4. N 1 түбiршек
Жiберу кеденi толтырады.
1-баған. "Келудi кеден белгіледi"
Жiберу кеденiнiң атауы көрсетiледi.
2-баған. "N үшiн".
21-бағаннан деректер көшiрiледi.
3-баған. "Салынған пломбалар немесе айыру белгiлерi".
Кедендiк қамтамасыз етулер туралы жазба енгiзiледi.
4-баған. "Сәйкестендiру құралдары зақымданбаған".
Кедендiк қамтамасыз етулер бұзылмағандығын куәландыратын
төртбұрышқа крест енгiзiледi.
5-баған. "Әртүрлi (жүк және т.б. көрсетiлуi тиiс белгiленген маршрут, кеден)".
Тауарлар жеткiзiлуi тиiс кеден атауы көрсетiледi. Қажеттiлiк жағдайында жүру маршруты белгiленедi.
6-баған. "Кеден органы лауазымды тұлғасының қолы және жеке мөрi".
Жiберу кеденi лауазымды тұлғасының күнi, қолы және жеке мөрi қойылады.

5. Отрывной лист N 2
Графы 24-28 заполняются таможней вывоза или таможней назначения.
Графа 24. "Отметка о предъявлении товаров"
Указывается регистрационный номер, под которым зарегистрирована перевозка с использованием книжки МДП в журнале регистрации.
Графа 25. "Средства идентификации не нарушены"
Вносится крестик в квадрат, свидетельствующий о том, что таможенные обеспечения не нарушены.
Графа 26. "Число оформленных грузовых мест"
Указывается количество грузовых мест и товаров, выгруженных под контролем таможенного органа. Если выгрузка не производилась, графа не заполняется.
Графа 27. "Оговорки при оформлении"
Вносятся обнаруженные нарушения правил перевозки товаров в соответствии с пунктом 18 Правил.
Графа 28. "Подпись и печать должностного лица таможенных органов"
Проставляется подпись, дата и печать должностного лица таможенного органа.
6. Корешок N 2
Графа 1. "Прибытие установлено таможней"
Указывается наименование таможни вывоза или таможни назначения и органа и регистрационный номер книжки МДП в журнале регистрации.
Графа 2. "Наложенные печати и пломбы или опознавательные знаки признаны неповрежденными"
Вносится крестик в квадрат, свидетельствующий о том, что таможенные обеспечения не нарушены.
Графа 3. "Проведено таможенное оформление грузовых мест, выгруженных под контролем таможенного органа". Если выгрузка не производилась, графа не заполняется.
Графа 4. "Новые наложенные печати и пломбы"
Вносится запись о таможенных обеспечениях. Если новые таможенные обеспечения не налагались, графа не заполняется.
Графа 5. "Оговорки при оформлении"
Указываются оговорки, сделанные таможенным органом при оформлении книжки МДП (графа 27 отрывного листа N 2).
Примечание:
Таможенные органы должны очень ясно излагать суть сделанной оговорки в претензии в Союз международных автомобильных перевозчиков и проставить знак "К" в графе.
Графа 6. "Подпись, печать должностного лица таможенного органа"     Проставляется подпись, дата и печать должностного лица таможенного органа.
7. Протокол о дорожно-транспортных происшествиях
Графы 1, 2, 3 и 5 заполняются в том же порядке, как на отрывных листах книжки МДП.
Графа 4. "Регистрационный номер дорожного транспортного средства, идентификационный  номер контейнера, опознавательный номер контейнера"
Указываются сведения о номерах транспортных средств и контейнеров, попавших в ДТП.
Графа 6. "Таможенные пломбы повреждены/не повреждены"
Вносится крестик в соответствующий квадрат.
Графа 7. "Грузовое отделение/контейнер повреждены/не повреждены"
Вносится крестик в соответствующий квадрат.
Графа 8. "Замечания"
Указываются общие сведения о состоянии товаров и транспортного средства, грузовых отделений или контейнеров.
Графа 9. "Пропажи грузов не установлено/установлено"
Вносится крестик в соответствующий квадрат.
Графа 10. "Грузовое отделение или контейнер, маркировка и номера грузовых мест"
Указывается маркировка, а в случае необходимости, и порядковый номер грузового отделения или регистрационный номер контейнера, попавших в ДТП.
Графа 11. "Количество и вид грузовых мест, описание товаров"
Указываются сведения о товарах отсутствующих и/или являющихся объектами нарушения уничтоженных товаров.
Графа 12. "О или У"
Напротив каждого отсутствующего или уничтоженного вида товаров проставляется "О" (отсутствуют) или "У" (уничтожены).
Графа 13. "Замечания"
Напротив каждого вида отсутствующего или уничтоженного товара указывается количество.
Графа 14. "Дата и место..."
Указывается дата и место ДТП.
Графа 15. "Меры, принятые..."
Вносится крестик в соответствующий квадрат, свидетельствующий о том, какие меры приняты для продолжения перевозки товаров.
Графа 16
Заполняется, если товары перегружаются на другое транспортное средство.
Указываются все необходимые сведения о таких транспортных средствах и о новых таможенных обеспечениях.
Графа 17. "Компетентный орган, составивший Протокол"
Указывается наименование государственного органа (кроме таможни), составившего протокол о ДТП.
Графа 18. "Отметка следующей таможни"
Предназначена для удостоверения факта дорожно-транспортного происшествия. Таможней, в зоне деятельности которого ДТП произошло (графа 18).
Примечание:
Если протокол составляется непосредственно таможенным органом, выполнение графы 17 не обязательно.
Без удостоверения факта дорожно-транспортного происшествия таможней (графа 18) протокол считается недействительным.
Протокол остается в книжке МДП.
Приложение 2
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП
(Наименование)
Книжка МДП*
N___
....листов
_______________________________________________________________________
1. Действительна для принятия грузов таможней места отправления до
(включительно)_________________________________________________________
2. Выдана _____________________________________________________________
(кем)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование выдающего документ объединения)
3. Держатель    _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, адрес, страна)

5. N 2 жыртылатын парақ
24-28-бағандарды әкету кеденi немесе тағайындалу кеденi толтырады.
24-баған. "Тауарларды көрсету туралы белгi".
Тiркеу журналында ХЖТ кiтапшасын пайдаланумен тасымал тiркелген тiркеу нөмiрi көрсетiледi.
25-баған. "Сәйкестендiру құралдары бұзылмаған".
Кедендiк қамтамасыз етулер бұзылмағандығын куәландыратын
төртбұрышқа крест енгiзiледi.
26-баған. "Ресiмделген жүк орындарының саны".
Кеден органының бақылауымен тиелген жүк орындары мен тауарлардың саны көрсетiледi. Егер тиеу жүргiзiлмесе баған толтырылмайды.
27-баған. "Ресiмдеу кезiндегi себептер".
Ереженiң 18-тармағына сәйкес тауарларды тасымалдау қағидатының табылған бұзылған ережелерi енгiзiледi.
28-баған. "кеден органы лауазымды тұлғасының қолы және мөрi".
Кеден органы лауазымды тұлғасының қолы және мөрi қойылады.
6. N 2 түбiршек
1-баған. "Кеден келудi белгiледi".
Тiркеу журналында ХЖТ кiтапшасының тiркеу нөмiрi мен органы және тағайындау кеденi немесе әкету кеденiнiң атауы көрсетiледi.
2-баған. "салынған белгiлер және пломбалар немесе айыру белгiлерi бұзылмаған деп танылған".
Кедендiк қамтамасыз етулер бұзылмағандығын куәландыратын төртбұрышқа крест енгiзiледi.
3-баған. "Кеден органы бақылауында тиелген жүк орындарының кедендiк ресiмдеуi жүргiзiлдi. Егер тиелген жүргiзiлмесе, баған толтырылмайды.
4-баған. "Жаңадан салынған мөрлер мен пломбалар".
Кедендiк қамтамасыз етулер туралы жазба енгiзiледi. Егер жаңа кедендiк қамтамасыз етулер салынбаса, баған толтырылмайды.
5-баған. "Ресiмдеу кезiндегi ескертулер".
ХЖТ кiтапшасын ресiмдеу кезiнде кеден органы жасаған ескертулер көрсетiледi (N 2 жыртылатын парақтың 27-бағаны).
Ескертулер:
Кеден органдары Халықаралық автомобильдiк тасымалдаушылар одағына талап-арызға жасалған ескертулердiң мәнiн өте анық жазу қажет және бағанда "К" белгiсiн қою керек.
6-баған. "кеден органы лауазымды тұлғасының қолы және мөрi".
Кеден органы лауазымды тұлғасының қолы және мөрi қойылады.
7. Жол-көлiк оқиғалары туралы хаттама
1, 2, 3 және 5-бағандар ХЖТ кiтапшасының жыртылатын
парақтарындағыдай тәртiпте толтырылады.
4-баған. "Жол көлiк құралының тiркеу нөмiрi, контейнердiң
сәйкестендiру нөмiрi, контейнердiң айыру белгiсi".
ЖКО-на түскен көлiк құралдары мен контейнерлердiң нөмiрлерi туралы деректер көрсетiледi.
6-баған. "кеден пломбалары бұзылған/бұзылмаған".
Тиiстi төртбұрышқа крест енгiзiледi.
7-баған "Жүк бөлiмi/контейнер бұзылмаған/бұзылған".
Тиiстi төртбұрышқа крест енгiзiледi.
8-баған "Ескерту".
Жүк бөлiмдерi немесе контейнерлер, көлiк құралдары мен тауарлар жағдайы туралы жалпы деректер көрсетiледi.
9-баған. Жүктердiң жоғалуы белгiленген/белгiленбеген".
Тиiстi төртбұрышқа крест енгiзіледi.
10-баған. "Жүк бөлiмi немесе контейнер, жүк орындарының нөмiрi және таңбалау".
Таңбалау, ал қажеттілiк жағдайында ЖКО-на түскен жүк бөлiмiнiң рет нөмiрi немесе контейнердiң тiркеу нөмiрi көрсетiледi.
11-баған. "Жүк орындарының саны және түрi, тауарларды суреттеу".
Жойылған тауарларды бұзу объектiлерi болып табылатын және/немесе жоқ тауарлар туралы деректер көрсетiледi.
12-баған. "О немесе У".
Тауарлардың әрбiр жоқ және/немесе жойылған түрiне "О" (жоқ) немесе "У" (жойылды) көрсетіледi.
Тауарлардың әрбiр жоқ және/немесе жойылған түрiне қарсы саны
көрсетiледi.
14-баған. "күнi мен орны".
ЖКО-ның күнi мен орны көрсетiледi.
15-баған. "Қабылданған шаралар...".
Кедендiк қамтамасыз етулер бұзылмағандығын куәландыратын төртбұрышқа крест енгiзiледi.
16-баған.
Егер тауарлар басқа көлiк құралына қайта тиелсе толтырылады.
Осындай көлiк құралдары мен жаңа кедендiк қамтамасыз етулер туралы барлық қажеттi деректер көрсетiледi.
17-баған "Хаттаманы жасаған Құзыреттi орган".
ЖКО туралы хаттаманы жасаған мемлекеттiк орган атауы (кеденнен басқа) көрсетiледi.
18-баған. "Келесi кеден белгiсi".
Жол-көлiк оқиғасы фактiсiн растауға арналған. ЖКО болған кеденнiң қызмет аймағы (18-баған).
Ескерту:
Егер хаттаманы кеден органы тiкелей жасаса 17-бағанды орындау
мiндеттi емес.
Кеденнiң жол-көлiк оқиғасы фактiсiн растамай хаттама жарамсыз деп саналады (18-баған).
Хаттама ХЖТ кiтапшасында қалдырылады.
ХЖТ кітапшасын қолданумен бірге жүктерді
халықаралық тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы ережеге
2-қосымша
____________________________________________________________________
_______________________
Халықаралық ұйымның
атауы
_______________________
....ПАРАҚ                        N
____________________________________________________________________
1.____________________________дейінгіні (қоса алғанда) кедендік жөнелту орынының жүктерін қабылдау үшін жарамды
2.__________________________________________________________________
(кім)
______________________________________________________________берген
(құжатты берген бірлестіктің атауы)
3.Ұстаушы___________________________________________________________
(тегі, мекен-жай, елі)

4. Подпись представителя объединения,    5. Подпись секретаря международной
выдающего документ, и печать этого       организации
объединения
_________________
_______________________________________________________________________
(Заполняется до использования держателем книжки)
6. Страна отправления _________________________________________________
7. Страна назначения(1)________________--______________________________
____________________________________________________________________
8. Регистрационный(ые) номер(а) дорожного(ых) транспортного(ых)
средства(-)(1) ________________________________________________________
9. Свидетельство(а) о допущении дорожного(ых) транспортного(ых)
средства(-) (номер и дата)(1)__________________________________________
10. Опознавательный(ые) номер(а) контейнера(ов)(1) ____________________
_______________________________________________________________________
11. Прочие замечания __________________________________________________
_______________________________________________________________________
12. Подпись держателя книжки
(1) Вычеркнуть ненужное.
Приложение 3
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП
__________________________________________________________________________
ОТРЫВНОЙ ЛИСТОК N 1 СТРАНИЦА 2          !1. КНИЖКА МДП N
--------------------------------------------------------------------------
2. Таможня(и) места отправления         !3. Наименование международной
1. __ __________                      !   организации
2. ____________________               !
3. ____________________               !
--------------------------------------------------------------------------
Для официального использования          !4. Держатель книжки
!(наименование, адрес, страна)
--------------------------------------------------------------------------
!5. Страна     !6. Страна(ы)
!отправления   !назначения
--------------------------------------------------------------------------
7. Регистрационный(ые) номер(а)         !8. Прилагаемые к манифесту
дорожного(ых) транспортного(ых)      !   документы
средства(-)                          !
----------------------------------------!
ГРУЗОВОЙ МАНИФЕСТ                       !
--------------------------------------------------------------------------
9. (а) Грузовое(ые)    !10. Число и род грузовых!11. Вес!16. Наложенные
отделение(я)    !мест или предметов;     !брутто !пломбы или
или контейнер(ы)!описание грузов         !в кг   !опознавательные
(б) Опознавательные !                        !       !знаки (число,
знаки и номера  !                        !       !идентификация)
грузовых мест   !                        !       !
или предметов   !                        !       !
---------------------------------------------------------------------------

4. Құжаты берген бірлестік          5. Халықаралық ұйым
өкілінің қолы мен осы               хатшысының қолы
бірлестіктің мөрі
(кітапшаны ұстаушы пайдаланғанға
дейін толтырылады)
6. Жөнелтілген елі_____________________________________________
7. Баратын елі (1) _________________--___________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Жол көлік құралдарының тіркеу нөмірлері (1) _________________
___________________________________________________________________
9. Жол көлік құралдарына рұқсат етілгендігі туралы куәлік
(нөмірі мен күні) (1) _______________________________________________
10. Контейнер(лер)дің таным нөмір(лер)і (1) __________________
___________________________________________________________________
11. Басқа да ескертпелер_____________________________________
___________________________________________________________________
12. Кітапшаны ұстаушының_________________________________қолы
(1) Керексізін сызып тастаңыз
____________________________________________________________________
ХЖТ кітапшасын қолданумен бірге жүктерді
халықаралық тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы ережеге
3-қосымша
____________________________________________________________________
N 1 ЖЫРТЫП АЛАТЫН ПАРАҚ. 2-бет        1. N ХЖТ КІТАПШАСЫ
____________________________________________________________________
2.  Жөнелтілетін жердегі кеден(дер)   3. Халықаралық ұйымның атауы
1._____________
2._____________
3._____________
____________________________________________________________________
Ресми пайдалану үшін                  4. Кітапшаны ұстаушы (атауы,
мекен-жайы, елі)
____________________________________________________________________
5. Жөнелтілген  6. Баратын
елі             ел(дер)і
____________________________________________________________________
7. Жол көлік құралдарының тіркеу      8. Манифиске қоса берілетін
нөмір(лер)і                              құжаттар
______________________________________
ЖҮК МАНИФЕСІ
____________________________________________________________________
9. (а) жүктік     10. Жүктік орындардың  11. Таза   16. салынған
жөнелтілім(дер)   немесе заттардың саны  салмағы    пломбалар немесе
немесе            мен тегі;              килло.     таным белгілері
контейнер(лер)    жүктердің сипаттамасы  граммен    (саны,
бірегейлендірілуі)
(б) жүктік
орындардың
немесе
заттардың
таным белгілері
мен нөмірлері
____________________________________________________________________

12. Общее число грузовых    !Число!13. Я заявляю, что   !17. Таможня места
мест, записанных в манифесте!     !сведения, приведенные!отправления
Место назначения:           !     !выше в рубриках 1-12,!Подпись должност-
!     !точны и полны        !ного лица
!     !14. Место и дата     !Таможни и штемпель
!     !15. Подпись держателя!Таможни с датой
!     !или его представителя!
---------------------------------------------------------------------------
18. Свидетельство о принятии груза к !24. Свидетельство о принятии груза
таможенному оформлению (таможня места!к таможенному оформлению
отправления или промежуточная таможня!(промежуточная таможня при въезде
при въезде)                          !или таможня места назначения)
---------------------------------------------------------------------------
19. Наложенные печати!20. Продолжи-  !25. Наложенные печати и пломбы или
и пломбы или         !тельность      !опознавательные знаки признаны
опознавательные знаки!транзитной     !неповрежденными
признаны             !перевозки      !
неповрежденными      !
---------------------------------------------------------------------------
21. Зарегистрировано таможней!за N   !26. Число оформленных грузовых мест
(какой)                      !       !
---------------------------------------------------------------------------
22. Разное (установленный маршрут,   !27. Оговорки при оформлении
таможня, где должен быть представлен !________________________
груз, и т.д.)                        !
_______________________________      !23. Подпись должностного лица
23. Подпись должностного лица        !таможни и штемпель таможни с датой
таможни и штемпель таможни с датой   !____________________________
_____________________________________!_____________________________________
---------------------------------------------------------------------------
КОРЕШОК N 2 СТРАНИЦА 2                          КНИЖКА МДП
___________________________________________________________________________
1. Прибытие установлено таможней (какой)!8. Подпись должностного лица
____________________________            !таможни и штемпель таможни c
2. Наложенные печати и пломбы или       !датой
опознавательные знаки признаны          !___________________________
неповрежденными                         !
3. Произведено таможенное оформление    !
грузовых мест _________ или предметов   !
4. Новые наложенные печати и пломбы     !
5. Оговорки при оформлении              !
______________________________________  !
______________________________________  !
______________________________________  !
________________________________________!__________________________________
Приложение 4
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП
__________________________________________________________________________

12. Манифисте   Саны  13. Мен жоғарыда 1-12   17. Жөнелтілген
жазылған              айдарларда келтірілген  жердегі кеден.
жүктік                мәліметтер дәл және     Кеденнің лауазымды
орындардың            толық екендігін         адамның қолы мен
жалпы саны,           мәлімдеймін.            күні қойылған
баратын жері:         14. Орыны мен күні.     кеденнің штемпелі
15. Ұстаушының немесе
оны өкілінің қолы
____________________________________________________________________
18. Жүктің кедендік ресімдеуге      24. Жүктің кедендік ресімдеуге
қабылданғандығы туралы куәлік       қабылданғандығы туралы куәлік
(жөнелтілген жердегі кеден немесе   (шығар жердегі аралық кеден
шығар жердегі аралық кеден)         немесе жөнелтілген жердегі
кеден)
____________________________________________________________________
19. Қойылған     20. Транзиттік    25.Қойылған мөрлер мен пломбалар
мөрлер мен       тасымалдаудың     немесе таным белгілері бүлінбеген
пломбалар         қашықтығы         танылды деп
немесе таным
белгілері
бүлінбеген деп
танылды
____________________________________________________________________
21. Кеден (қай?) тіркеді  N        26. Ресімделген жүктік
орындардың саны
____________________________________________________________________
22. Басқалары (белгіленген         27. Ресімдеу кезіндегі
бағыты, жүк берілуге тиіс кеден     ескертпелер  __________________X
және т.б.)
___________________  X         28. Кеденнің лауазымды
23. Кеденнің лауазымды              адамының қолы мен күні
адамының қолы мен күні              көрсетілген кеденнің штампелі
көрсетілген кеденнің штампелі
____________________________________________________________________
--------------------------------------------------------------------
N 2 түбіршек. 2-Бет           N     ХЖТ кітапшасы
____________________________________________________________________
1. Келуін кеден (қай), белгіледі    6. Кеденнің лауазымды
______________________________      адамының қолы мен кеденнің
күні көрсетілген штампелі
2. Қойылған мөрлер мен пломбалар
немесе таным белгілері бүлінбеген
деп танылды
3. Жүктік орындарды_____________
немесе заттарды кедендік ресімдеу   ______________________________
жүргізілді
4. Жаңа қойылған мөрлер мен пломбалар
5. Ресімдеу кезіндегі ескертпелер
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
____________________________________________________________________
ХЖТ кітапшасын қолданумен бірге жүктерді
халықаралық тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы ережеге
4-қосымша
____________________________________________________________________

7. Регистрационный(ые) номер(а)         !8. Прилагаемые к манифесту
дорожного(ых) транспортного(ых)      !   документы
средства(-)                          !
----------------------------------------!
ГРУЗОВОЙ МАНИФЕСТ                       !
--------------------------------------------------------------------------
9. (а) Грузовое(ые)    !10. Число и род грузовых!11. Вес!16. Наложенные
отделение(я)    !мест или предметов;     !брутто !пломбы или
или контейнер(ы)!описание грузов         !в кг   !опознавательные
(б) Опознавательные !                        !       !знаки (число,
знаки и номера  !                        !       !идентификация)
грузовых мест   !                        !       !
или предметов   !                        !       !
---------------------------------------------------------------------------
12. Общее число грузовых    !Число!13. Я заявляю, что   !17. Таможня места
мест, записанных в манифесте!     !сведения, приведенные!отправления
Место назначения:           !     !выше в рубриках 1-12,!Подпись должност-
!     !точны и полны        !ного лица
!     !14. Место и дата     !таможни и штемпель
!     !15. Подпись держателя!Таможни с датой
!     !или его представителя!
---------------------------------------------------------------------------
18. Свидетельство о принятии груза к !
таможенному оформлению (таможня места!
отправления или промежуточная таможня!
при въезде)                          !
-------------------------------------!
19. Наложенные печати!20. Продолжи-  !
и пломбы или         !тельность      !
опознавательные знаки!транзитной     !
признаны             !перевозки      !
неповрежденными      !               !
-------------------------------------!
21. Зарегистрировано таможней!за N   !
(какой)                      !       !
-------------------------------------!
22. Разное (установленный маршрут,   !
таможня, где должен быть представлен !
груз, и т.д.)                        !
_______________________________      !
23. Подпись должностного лица        !
таможни и штемпель таможни с датой   !
_____________________________________!_____________________________________
---------------------------------------------------------------------------
КОРЕШОК N 1 СТРАНИЦА 1                       КНИЖКА МДП N
___________________________________________________________________________
1. Прибытие установлено таможней (какой)!8. Подпись должностного лица
_______________________________________ !таможни и штемпель таможни c
6. За N __ 237_________________________ !датой
7. Наложенные пломбы и опознавательные  !
знаки__________________________________ !

7. Жол көлік құралдарының тіркеу      8. Манифеске қоса берілетін
нөмір(лер)і                              құжаттар
_____________________________________
ЖҮК МАНИФЕСІ
____________________________________________________________________
9. (а) жүктік     10. Жүктік орындардың  11. Таза   16. салынған
жөнелтілім(дер)   немесе заттардың саны  салмағы    пломбалар немесе
немесе            мен тегі;              килло.     таным белгілері
контейнер(лер)    жүктердің сипаттамасы  граммен    (саны, бірегей.
(б) жүктік                                           лендірілуі)
орындардың
немесе
заттардың
таным белгілері
мен нөмірлері
____________________________________________________________________
12. Манифисте   Саны  13. Мен жоғарыда 1-12   17. Жөнелтілген
жазылған              айдарларда келтірілген  жердегі кеден.
жүктік                мәліметтер дәл және     Кеденнің лауазымды
орындардың            толық екендігін         адамның қолы мен
жалпы саны,           мәлімдеймін.            күні қойылған
баратын жері:         14. Орыны мен күні.     кеденнің штампелі
15. Ұстаушының немесе
оны өкілінің қолы
____________________________________________________________________
18. Жүктің кедендік ресімдеуге      24. Жүктің кедендік ресімдеуге
қабылданғандығы туралы куәлік       қабылданғандығы туралы куәлік
(жөнелтілген жердегі кеден немесе   (шығар жердегі аралық кеден
шығар жердегі аралық кеден)         немесе жөнелтілген жердегі
кеден)
____________________________________________________________________
19. Қойылған     20. Транзиттік
мөрлер мен        тасымалдаудың
пломбалар         қашықтығы
немесе таным
белгілері
бүлінбеген деп
танылды
____________________________________________________________________
21. Кеден (қай?) тіркеді N
____________________________________________________________________
22. Басқалары (белгіленген
бағыты, жүк берілуге тиіс кеден
және т.б.)
___________________
23. Кеденнің лауазымды
адамының қолы мен күні
көрсетілген кеденнің штампелі
____________________________________________________________________
--------------------------------------------------------------------
N 1 түбіршек. 1-Бет           N        ХЖТ кітапшасы
____________________________________________________________________
7. Келуі кеден (қай), белгіледі      12. Кеденнің лауазымды
______________________________       адамының қолы мен кеденнің
күні көрсетілген штампелі

18. Свидетельство о принятии груза к !24. Свидетельство о принятии груза
таможенному оформлению (таможня места!к таможенному оформлению
отправления или промежуточная таможня!(промежуточная таможня при въезде
при въезде)                          !или таможня места назначения)
---------------------------------------------------------------------------
19. Наложенные печати!20. Продолжи-  !25. Наложенные печати и пломбы или
и пломбы или         !тельность      !опознавательные знаки признаны
опознавательные знаки!перевозки      !неповрежденными
признаны             !               !
неповрежденными      !               !
---------------------------------------------------------------------------
21. Зарегистрировано таможней!за N   !26. Число оформленных грузовых мест
(какой)                      !       !
---------------------------------------------------------------------------
22. Разное (установленный маршрут,   !27. Оговорки при оформлении
таможня, где должен быть представлен !________________________
груз, и т.д.)                        !
_______________________________      !23. Подпись должностного лица
23. Подпись должностного лица        !таможни и штемпель таможни с датой
таможни и штемпель таможни с датой   !____________________________
_____________________________________!_____________________________________
---------------------------------------------------------------------------
КОРЕШОК N 2 СТРАНИЦА 2                          КНИЖКА МДП N
___________________________________________________________________________
1. Прибытие установлено таможней (какой)!8. Подпись должностного лица
____________________________            !таможни и штемпель таможни c
10. Наложенные печати и пломбы или      !датой
опознавательные знаки признаны          !___________________________
неповрежденными                         !
11. Произведено таможенное оформление   !
грузовых мест _________ или предметов   !
12. Новые наложенные печати и пломбы    !
13. Оговорки при оформлении             !
______________________________________  !
______________________________________  !
______________________________________  !
________________________________________!__________________________________
Приложение 6
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП
ЖУРНАЛ
регистрации книжек МДП
(таможенные органы отправления)
___________________________________________________________________________
N!Дата!Получатель/   !Перевозчик   !N     !Товар   !Коли- !Вес   !Единица
!    !отправитель   !(наименование!книжки!(наимено!чество!брутто!стоимости
!    !(наименование,!и адрес)     !МДП   !вание,  !мест  !(в тон!
!    !адрес, ж/д    !             !      !код)    !      !нах)  !
!    !станция назна-!             !      !        !      !      !
!    !чения)        !             !      !        !      !      !
---------------------------------------------------------------------------|
1! 2  !      3       !      4      !   5  !    6   !   7  !  8   !    9
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
__________________________________________________________________________
Стоимость!Таможенный!ФИО       !Подтверждение!Документы    !Подтверждение
!орган наз-!инспекто- !о доставке   !отправлены в !таможенного
!начения   !ра, личная!(дата, N     !таможенный   !органа
!          !номерная  !документа)   !орган назна- !назначения о
!          !печать    !             !чения (число,!поступлении
!          !          !             !подпись)     !документов
--------------------------------------------------------------------------
10    !    11    !    12    !     13      !      14     !       15
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 7
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП
ЖУРНАЛ
регистрации книжек МДП (таможенные органы назначения) ___________________________________________________________________________
N!Дата!Таможенный !Номер !Получатель !Перевозчик !Товар !Вес   !ФИО,
!    !орган      !книжки!(наименова-!(наименова-!(наиме!брутто!должность
!    !отправления!МДП   !ние, адрес)!ние, адрес)!нова- !(в тон!лица, пред-
!    !           !      !           !           !ние,  !нах)  !ставившего
!    !           !      !           !           !код)  !      !информацию
!    !           !      !           !           !      !      !о поступле-
!    !           !      !           !           !      !      !нии товара
---------------------------------------------------------------------------
1! 2  !     3     !  4   !      5    !      6    !   7  !  8   !     9
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
_______________________________
Номер ГТД!ФИО должностного лица!
!таможенного органа   !
!                     !
!                     !
-------------------------------!
10   !          11         !
-------------------------------
Приложение 8
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП
Перечень товаров, которые не принимаются
к таможенному оформлению по процедуре МДП
__________________________________________________________________________
NN!   Наименование товаров по ТН ВЭД   !     Код товаров по ТН ВЭД
--------------------------------------------------------------------------

18. Жүктің кедендік ресімдеуге      24. Жүктің кедендік ресімдеуге
қабылданғандығы туралы куәлік       қабылданғандығы туралы куәлік
(жөнелтілген жердегі кеден немесе   (шығар жердегі аралық кеден
шығар жердегі аралық кеден)         немесе жөнелтілген жердегі
кеден)
____________________________________________________________________
19. Қойылған     20. Транзиттік     25. Қойылған мөрлер мен плом.
мөрлер мен        тасымалдаудың     балар немесе таным белгілері
пломбалар         қашықтығы         бүлінбеген деп танылды
немесе таным
белгілері
бүлінбеген деп
танылды
____________________________________________________________________
21. Кеден (қай?) тіркеді      N     26. Ресімделген жүктік
орындардың саны
____________________________________________________________________
22. Басқалары (белгіленген          27. Ресімдеу кезіндегі
бағыты, жүк берілуге тиіс кеден     ескертпелер___________________
және т.б.)
___________________             28. Кеденнің лауазымды
23. Кеденнің лауазымды              адамының қолы мен күні
адамының қолы мен күні              көрсетілген кеденнің штампелі
көрсетілген кеденнің штампелі
____________________________________________________________________
--------------------------------------------------------------------
N 2 түбіршек. 2-Бет           N          ХЖТ кітапшасы
____________________________________________________________________
13. Келуін кеден (қай), белгіледі     18. Кеденнің лауазымды
______________________________        адамының қолы мен кеденнің
күні көрсетілген штампелі
14. Қойылған мөрлер мен пломбалар
немесе таным белгілері бүлінбеген
деп танылды
15. Жүктік орындары ______________
немесе заттарды кедендік ресімдеу
______________________________
жүргізілді
16. Жаңа қойылған мөрлер мен пломбалар
17. Ресімдеу кезіндегі ескертпелер
______________________________
______________________________
______________________________
______________________________
____________________________________________________________________
ХЖТ кітапшасын қолданумен бірге жүктерді
халықаралық тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы ережеге
6-қосымша
МДП кітапшаларын тіркеу
ЖУРНАЛЫ
(жөнелтуші кеден органдары)
____________________________________________________________________
N Күні Алушы/жөнелтуші, Тасымал. МДП кітап. Тауар  Орындар. Таза Құн
(атауы, мекен-   даушы    шасының   (атауы, дардың   сал. бір
жай, баратын т/ж (атауы      N       коды)  саны     мағы лі
станциясының      мен                                     гі
мекен-жайы)      мекен-                                   то.
жайы)                                    на.
мен)
____________________________________________________________________
1  2       3              4         5        6       7      8    9
____________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
Құны  Баратын   Инспектордың   Жеткізілгендігі   Құжаттар  Баратын
кеден   аты-жөні, жеке   туралы растау     баратын   кеден
органы    нөмірлі мөрі    (күні, құжат.     кеден    орган.
тың N)           органына  дарының
жіберіл.  құжаттар.
ді      дың
(күні,    келіп
қолы)     түскені
туралы
растау
____________________________________________________________________
10      11          12               13              14      15
____________________________________________________________________
ХЖТ кітапшасын қолданумен бірге жүктерді
халықаралық тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы ережеге
7-қосымша
МДП кітапшаларын тіркеу
ЖУРНАЛЫ
(баратын кеден органдары)
____________________________________________________________________
N  Күні  Жөнелтуші МДП кітап. Алушы  Тасымал. Тауар  Таза   Тауардың
кеден    шасының   (атауы,  даушы  (атауы, салма.   келіп
органы      N       мекен-  (атауы, коды)   ғы     түскені
жайы)   мекен-        (тонна. туралы
жайы)           да)   хабарды
беруші
адамның
аты-
жөні,                                                               лауа.
зымы
____________________________________________________________________
1   2       3           4         5      6     7       8        9
____________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы
__________________________
ЖКД    Кеден органының
нөмірі     лауазымды
адамының
аты-жөні
__________________________
10           11
__________________________
ХЖТ кiтапшасын қолданумен бiрге жүктердi
халықаралық тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы ережеге
8-қосымша
ХЖТ рәсімі бойынша кедендік ресімдеуге
қабылданбайтын тауарлардың
тізбесі
____________________________________________________________________
NN СЭҚ ТН бойынша тауарлардың атауы        СЭҚ ТН бойынша
тауарлардың коды
____________________________________________________________________

1. Спирт этиловый неденатурированный               220710800
с содержанием спирта по объему не
менее 80%
2. Спирт этиловый неденатурированный               2208
крепкостью не менее 80 об.%;
крепкие спиртные напитки, ликеры и
прочие алкогольные напитки; состав-
ные спиртовые полуфабрикаты, исполь-
зуемые для изготовления напитков
3. Сигары (включая сигары с обрезанными            240210000
концами и сигариллы (тонкие сигары),
содержащие табак
4. Сигары, содержащие табак                        240220000
5. Курительный табак, содержащий или               240310000
не содержащий заменители табака в
любой пропорции
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 9
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП __________________________________________________________________________
Протокол
составлен в соответствии со статьей 25 Конвенции МДП
(см. также правила 13-17, касающиеся пользования книжкой МДП)
--------------------------------------------------------------------------
1. Таможня(и) места отправления         !1. Книжка N
!_________________________________
МДП                                     !3. Выдана (кем)
________________________________________!_________________________________
7. Регистрационный(ые) номер(а)         !4. Держатель книжки
дорожного(ых) транспортного(ых)      !
средства(-)                          !
----------------------------------------!---------------------------------
Опознавательный(ые) номер(а)            !
контейнера(ов)  !__!            !__!    !
----------------------------------------!
6. Таможенная(ые) пломба(ы) не          !8. Значения
повреждена(ы) !__!   повреждена(ы) !__! !
--------------------------------------------------------------------------
7. Грузовое(ые) отделение(я) не поврежде!
но(ы)  !__!       повреждено(ы)  !__!   !
--------------------------------------------------------------------------
9. Видимой пропажи груза не     Грузы, указанные в рубриках 10-13,
установлено          отсутствуют (О) или уничтожены (У),
как указано в рубрике 12
--------------------------------------------------------------------------
10.(а) Грузовое(ые)    !11. Число и род грузовых!12. О!13. Замечания (в
отделение(я)    !мест или предметов;     !или  !частности, указать
или контейнер(ы)!описание грузов         !У    !недостающие количес-
(б) Марки и номера  !                        !     !тва или уничтоженные
грузовых мест   !                        !     !грузы)
или предметов   !                        !     !
---------------------------------------------------------------------------

1.  Көлемі бойынша кемінде 80% спирті  220710800
бар ішуге жарамсыз етілмеген этиль
спирті
2.  Күші кемінде 80% спирті бар ішуге  2208
жарамсыз етілмеген этиль спирті;
күшті спирттік ішімдіктер,
ликерлер мен басқа да
алкогольді ішімдіктер;
ішімдіктер дайындау үшін
пайдаланылатын құраушы
спирттік жартылай
фабрикаттар
3.  Темекісі бар сигарлар (ұшы қиылған  240210000
сигарлар мен сигариалдарды
(жіңішке сигарларды) қоса алғанда)
4.  Темекісі бар сигарлар                240220000
5.  Кез келген мөлшерде темекіні         240310000
алмастырғыштар бар немесе жоқ
шегетін темекі
ХЖТ кiтапшасын қолданумен бiрге жүктердi
халықаралық тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы ережеге
9-қосымша
____________________________________________________________________                               ХАТТАМА
ХЖТ Конвенциясының 25-бабына сәйкес жасалған
(ХЖТ кітапшасын пайдалануға қатысты 13-17 ережені қараңыз)
____________________________________________________________________
1.  Жөнелтілген жердегі кеден(дер)    1. ХЖТ кітапшасы N
________________________
3. Берді (кім)
____________________________________________________________________
2.  Жол-көлік құрал(дар)ының тіркеу   4. Кітапшаны ұстаушы
нөмір(лер)і
____________________________________________________________________
Контейнер(лер)дің танымдық
нөмір(лер)і
____________________________________________________________________
6.  Кедендік пломба(лар) бүлінбеген   8. Мәні
бүлінген            __  __ ____________________________________________________________________
7.  Жүк бөлім(дер)і бүлінген,
бүлінбеген          __  __  ____________________________________________________________________
9. Видимой пропажи груза не     Грузы, указанные в рубриках 10-13,
установлено          отсутствуют (О) или уничтожены (У),
как указано в рубрике 12
____________________________________________________________________
10.(а) Грузовое(ые) отделение(я)или контейнер(ы)
(б) Марки и номера грузовых мест или предметов
____________________________________________________________________
11. __Жүктің көзге түсіп тұрған  __10-13-айдарларда көрсеткен
жоғалуы белгіленген жоқ      жүктер жоқ (О) немесе 12-айдарда
көрсетілгендей жойылды (У)
____________________________________________________________________
12. (а) Жүк бөлім(дер)і  13. Жүктік орындардың  12.  13. Ескертулер
немесе контейнер.        немесе заттардың    О     (атап айт.
(лер)і                   саны мен тегі;  немесе  қанда,жүктің
(в) жүктік орындар.      жүктердің           У       жетпейтін
дың немесе заттар.       сипаттамасы                 бөлігін
дың маркілері мен                                    немесе
нөмірлері                                       жойылған
жүкті
көрсету)
____________________________________________________________________

14. Дата, место и условия дорожно-транспортного происшествия
!__!
!__!
---------------------------------------------------------------------------|
15. Меры, принятые для продолжения операции МДП
!__! Наложение новых печатей и пломб: число _________ списание_________
---------------------------------------------------------------------------
Перегрузка грузов (см. ниже рубрику 16)
Прочие
16. Если грузы были перегружены: отличительные признаки дорожного(ых)
транспортного(ых) средства(-) или контейнера(ов), на которые были
перегружены грузы
Регистрационный номер   !__! !__!   N свидетельства  Число и описание
Да   Нет   о допущении      наложенных
_______________  печатей и пломб
(а) Транспортное средство__ !__! !__!   _______________  __/_____________
_______________________ !__! !__!   _______________  __/_____________
Опознавательный номер______ !__! !__!   _______________  __/_____________
-------------------------------------------------------------------------
(b) Контейнер _________________ !       _______________  __/_____________
_________________ !       _______________  __/_____________
!
17. Компетентный орган, составивший данный Протокол
-------------------------------------------------------------------------
18. Отметка следующей таможни
-------------------------------------------------------------------------
!__! Проставить крестики в соответствующих рубриках
_________________________________________________________________________
Приложение 10
к Правилам применения Таможенной
конвенции о международной перевозке
грузов с применением книжки МДП
АКТ
на бесспорное взыскание с
перевозчика таможенных платежей и пени
"__"_________________ 200_г. при оформлении а/м (контейнера)
_____________________ рег./иден. N ______________________________________
следующий (следующего) под таможенным контролем от
_____________________________________ Таможенного управления (таможни) до
____________________________ Таможенного управления (таможни) по процедуре
МДП, книжка МДП N ____________, выдана (кем)____________ (держатель)
_________________________________________________________________________
(наименование перевозчика, адрес, N счета в банке, МФО, телефон, телефакс)
_______________________________________________________________обнаружено
(наименование таможенного органа)
нарушение таможенных правил, зафиксированное Протоколом от
"__"________200_г. N_____________.
В соответствии со ст.140 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле
в Республике Казахстан" за выдачу без разрешения таможенного органа
(утрату, недоставление) товара __________________________________________
(наименование товара)
в количестве _____________ стоимостью ___________________________________
(кол-во товара)              (таможенная стоимость товара)
с держателя книжки МДП _______________________________ подлежат взысканию
(наименование перевозчика)
следующие таможенные платежи и пени.
Ввозная (импортная) пошлина ________________________________ (сумма)
НДС                         ________________________________ (сумма)
Акциз                       ________________________________ (сумма)
Сборы за таможенное оформление _____________________________ (сумма)
Пеня за просрочку уплаты    ________________________________ (сумма)
Всего: сумма, подлежащая взысканию__________________________ (сумма)
Платежный документ на бесспорное списание от ____________
N __________ на общую сумму______________________________
Взысканная сумма в размере ______________________________________________
Поступила на счет таможенного органа N __________________________________
N счета таможенного органа
в __________________________    ____________________________________ 200_г.
(наименование банка, МФО)     (дата поступления денежных средств)
Взыскать причитающиеся суммы с держателя книжки МДП не представляется
возможным в связи с _____________________________________________________
_________________________________________________________________________
_____________________________________
(наименование таможенного органа)
Подпись должностного лица
_____________________________________
(должность, ФИО, подпись)
Печать
Согласованы                       Утверждены
Министр государственных           Таможенного доходов Республики Казахстан приказом комитета Министерства    государственных доходов

14. Жол-көлік оқиғалары болған күн, жер және жағдай ____________________________________________________________________
15. ХЖТ операцияларын жалғастыру үшін қабылданған шаралар
__ Жаңа мөрлер мен пломбалар қою: саны________есептен шығару____
__ Жүктерді артық тиеу (төмендегі 16-айдарды қараңыз)
__ Басқалары
____________________________________________________________________
16. Егер жүктер артық тиелген болса: жүк артық тиелген жол-көлік
құрал(дар)ының немесе контейнер(лер)дің айырым белгілері
Тіркеу нөмірі     Иә  Жоқ  Рұқсат етілгендігі   Қойылған мөрлер
туралы куәліктің     мен пломбалардың
N                    саны мен
сипаттамасы
(а) Көлік құралы ________ __   __ ________ __/ ________
________ __   __ ________ __/ ________
Танымдық нөмірі
(б) Контейнер     ________ __   __ ________ __/ ________
________ __   __ ________ __/ ________ ____________________________________________________________________
17.  __ __ __ __ __ __ __ __        __ __ __, __ __ __ __
__ __ __ __ __ 18. __ __ __         __ __ __ __ __ __ __
__ __ __     __ __ __ __ __         __ __ __ __ __ __ __
____________________________________________________________________
__ Тиісті айдарларға крест қойылады --------------------------------------------------------------------
ХЖТ кiтапшасын қолданумен бiрге жүктердi
халықаралық тасымалдау туралы Кеден
конвенциясын қолдану туралы ережеге
10-қосымша
Тасымалдаушыдан кедендiк төлемдер мен өсiмақыларды
даусыз өндiрiп алуға арналған
АКТ
"___"__________200_ж. ________________________
кеден басқармасынан (кеденiнен)________________________
кеден басқармасына (кеденiне) жол жүрiп бара жатқан тiркеу
/бiрегейлiк N ____________автомашинаны (контейнердi)
ХЖТ рәсiмi бойынша ресiмдеу кезiнде бердi (кiм)___________
(ұстаушы)______________________________________________________
(тасымалдаушының атауы, мекен-жай,
________________________________________________________________
банктегi шотының N, ФАА, тел. телефаксi)
___________________________________"___"_____________200_ж. N____
(кеден органының атауы)
Хаттамамен көрсетiлген кеден ережелерiнің бұзылғандығын анықтады.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 140-бабына сәйкес саны_______________ құны
_________________________________________тауарды кеден органының
(тауардың кедендiк құны)
рұқсатынсыз бергенi (жоғалтқаны, жеткiзбегенi) үшiн ХЖТ кiтапшасын
ұстаушы_______________________________________дан мынадай кедендiк
(тасымалдаушының атауы)
төлемдер мен өсiмақылар өндiрiлiп алуға жатады.
Әкелулiк (импорттық) баж__________________________________(сомасы)
ҚҚС ______________________________________________________(сомасы)
Акциз_____________________________________________________(сомасы)
Кедендiк ресiмдеу үшiн алымдар____________________________(сомасы)
Төлеудi кешiктiргенi үшiн өсiмақы_________________________(сомасы)
Барлығы: өндiрiп алуға жататын сома_______________________(сомасы)
Даусыз есептен шығаруға арналған_________________жалпы сомаға
__________күнгi N_________төлем құжаты
Мөлшерi_______________________________ өндiрiлiп алынған сома
Кеден органының________________________________________
(банктiң атауы, ФАА)
N__________________________ шотына "___"___________________200__ж.
(кеден органы шотының N)      ақша қаражатының түскен күнi) түсті
__________________________________________________________________
______________________________байланысты ХЖТ кiтапшасын ұстаушыдан
тиесiлi соманы өндiрiп алу мүмкiн болмады_________________________
(кеден органының атауы)
Лауазымды адамның қолы
__________________________
(лауазымы, аты-жөнi, қолы)
Мөр
Келісілді                                Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасының            Мемлекеттік кіріс министрлігі
Мемлекеттік кіріс министрі                 Кеден комитетінің

от 15 февраля 2001 года           Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Правила
таможенного оформления экспортируемых товаров
с использованием процедуры временного декларирования
1. Настоящие Правила таможенного оформления экспортируемых товаров с использованием процедуры временного декларирования (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями 193 201 Закона Республики Казахстан  "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяют порядок таможенного оформления товаров, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом экспорта товаров при использовании процедуры временного декларирования.
2. Процедура временного декларирования применяется при невозможности определения таможенной стоимости товаров в день подачи грузовой таможенной декларации.
3. Таможенное оформление товаров путем подачи временной грузовой таможенной декларации (далее - ВГТД) осуществляется в определенных для этого местах в зоне деятельности таможенного органа, где производится вывоз товаров за пределы Республики Казахстан.
Как одна партия декларируются товары, отправляемые одним отправителем в адрес одного получателя по одному внешнеторговому договору (контракту), вывозимые через один и тот же пункт пропуска одним видом транспорта, одновременно предъявленные к таможенному оформлению, независимо от количества транспортных средств и перевозочных документов.
4. Одновременно с ВГТД представляются ее электронная копия и другие, установленные нормативными правовыми актами Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет), документы и сведения, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного и валютного контроля.
5. ВГТД заполняется в соответствии с порядком заполнения грузовой таможенной декларации (далее - ГТД), с учетом следующих особенностей:
в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" указывается буквенный индекс "ВД" - "временная декларация";
стоимость товара заявляется декларантом с учетом цены внешнеторговой сделки купли-продажи. Если в контракте (договоре) отсутствует фиксированная (точная, окончательная) цена товара и установлены лишь условия ее определения (например, на основе формулы расчета цены на определенную дату или биржевых котировок согласно условиям контракта), то для условной (временной) оценки указанного товара используется либо предварительная (ориентировочная) цена, зафиксированная в контракте либо расчетная цена, определенная на дату подачи ВГТД в соответствии с установленными контрактом условиями расчета.
При невозможности проведения таких расчетов условную (временную) оценку вывозимого товара можно произвести на основе имеющейся в распоряжении таможенного органа ценовой информации.

2001 жылғы 15 ақпандағы
2001 жылғы 15 ақпанда                        N 51 бұйрығымен
бекітілген
Экспортталатын тауарларды уақытша декларациялау
рәсiмдерiн пайдалана отырып кедендiк ресiмдеудің
Тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Экспортталатын тауарларды уақытша декларациялау рәсiмдерiн пайдалана отырып кедендiк ресiмдеу жөніндегі осы Тәртіп (бұдан әрi - Тәртіп) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" (бұдан әрi - кеден iсi туралы Заң) Заңындағы 193 201 -баптарына сәйкес әзiрленген және уақытша мәлiмдеудің рәсiмдерiн пайдаланған кезде тауарлар экспортының кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкетiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу тәртiбiн анықтайды.
2. Жүк кеден декларациясын берген күнi тауарлардың кедендiк құнын айқындау мүмкiн болмаған жағдайда уақытша мәлiмдеу процедурасы қолданылады.
3. Уақытша жүк кеден декларациясын (бұдан әрi - УЖКД) беру жолымен тауарларды ресiмдеу қызмет аймағында Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге тауарларды әкету жүргiзiлетiн кеден органының солар үшiн белгiленген орындарда жүзеге асырылады.
Көлiк құралдарының саны мен тасымал құжаттарына қарамастан, бiр сыртқы сауда шарты (келiсiм-шарт) бойынша бiр ғана алушының мекен-жайына бiр ғана жөнелтушi тек бiр ғана өткiзу пунктi арқылы көлiктiң бiр түрiмен әкетiлген тауарлары бiр мезгiлде кедендiк ресiмдеуге берiлгенде тауарлардың бiр тобы түрiнде мәлiмденедi.
4. УЖКД-мен бiр мезгiлде оның электрондық көшiрмесi мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Кеден комитетiнiң (бұдан әрi - Кеден комитетi) нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген басқа құжаттары, кедендiк ресiмдеудi жүргiзуге, кедендiк және валюттiк бақылауды атқару үшiн қажет құжаттар мен мәлiметтер ұсынылады.
5. УЖКД-сы жүк кеден декларациясын (бұдан әрi - ЖКД) толтыру тәртiбiне сәйкес толтырылады, онда келесi ерекшелiктер ескерiледi:
"Мәлiмдеу түрiнің" 1-бағанының үшiншi бөлiгiнде "уақытша мәлiмдеу", "УМ" - әрiптiк индексi көрсетiледi;
декларант тауардың құнын сатып алу-сату сыртқы сауда мәмiлесiнің бағасын ескере отырып мәлiмдейдi. Егер келiсiм-шартта (шартта) тiркелген тауар бағасы (соңғы, дәл) болмай тек оны айқындаудың шарттары белгiленсе (мысалы, келiсiм-шартқа сәйкес белгiлi бiр күн немесе биржалық белгiлеумен бағаны есептеу формуласының негiзiнде), онда аталған тауарларды шартты (уақытша) бағалау үшiн не келiсiм-шартта белгiленген алдын-ала (болжамды) баға, не келiсiм-шартта белгiлеген есептеудің шарттарына сәйкес УЖКД-ны берген күнгi айқындалып есептелiнген баға қолданылады.
Осындай есептеудi жүргiзу мүмкiн болмаған кезде, әкетiлетiн тауарлардың шартты (уақытша) бағасын белгiлеудi кеден органы қолда бар бағалық ақпараттардың негiзiнде жүргiзуiне болады.

6. Прием и регистрация ВГТД производится в соответствии с нормативными правовыми актами Таможенного комитета, действующими в отношении ГТД. Регистрация ВГТД производится в журнале регистрации ГТД.
7. Распределение листов ВГТД осуществляется следующим образом:
первый и второй экземпляр остаются в таможенном органе;
третий экземпляр возвращается декларанту;
четвертый экземпляр возвращается декларанту и служит основанием для вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
8. Не позднее 10 дней после поставки заявленной в ВГТД товара, декларант представляет в таможенный орган, производивший таможенное оформление товара, заявленного в ВГТД, полную грузовую таможенную декларацию.
Указанный срок исчисляется со дня оформления коносамента, приемо-сдаточного акта либо другого документа, используемого для определения цены и количества, но не более 60 дней с даты оформления ВГТД.
В исключительных случаях (при обоснованных задержках предоставления документов, необходимых для подачи ГТД), с разрешения начальника таможенного органа, срок подачи ГТД может быть увеличен, но не более чем на 10 дней.
9. ГТД заполняется и подается декларантом, принимается и оформляется таможенным органом в соответствии с нормативными правовыми актами Таможенного комитета, действующими на день принятия таможенным органом ВГТД. ГТД присваивается тот же справочный номер, что и ВГТД, при этом они являются неотъемлемой частью друг друга.
ГТД заполняется с учетом следующих особенностей:
в графе Д "Таможенный контроль" должностное лицо таможенного органа дополнительно проставляет дату документа, на основании которого определена окончательная цена товара. Данная запись заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа и вносится в электронную копию ГТД вместо даты указываемой в штампе "Выпуск разрешен".
Листы ГТД распределяются следующим образом:
первый экземпляр остается в таможенном органе;
второй экземпляр используется в таможенной статистике;
третий и четвертый экземпляры возвращаются декларанту.
10. Соблюдение мер нетарифного регулирования и ограничений в отношении товаров, декларирование которых осуществляется путем подачи ВГТД, производится в соответствии с нормами, действующими на день принятия таможенным органом указанной временной декларации, включая курс пересчета иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан.
11. Таможенные платежи и налоги уплачиваются до или одновременно с принятием ВГТД. Предоставление отсрочки или рассрочки уплаты таможенных платежей осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Таможенного комитета. Предоставление отсрочки по уплате налогов осуществляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. Датой начала отсрочки или рассрочки является дата принятия таможенным органом ВГТД.

6. УЖКД-ны қабылдау мен тiркеу ЖКД-на қатысты қолданылып жүрген Кеден комитетінің нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүргiзiледi. УЖКД-ны тiркеу ЖКД-ның тiркелу журналында жүргiзiледi.
7. УЖКД-ның парақтарын үлестiру келесi түрде атқарылады:
бiрiншi және екiншi даналары кеден органында қалады;
үшiншi данасы декларантқа қайтарылады;
төртiншi данасы декларантқа қайтарылады және тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкету үшiн негiз болып табылады.
8. УЖКД-да мәлiмделген тауарларды жеткiзiлгеннен кейiн 10 күннен кешiктiрмей декларант УЖКД-да мәлiмделген тауарларға кедендiк ресiмдеу жүргiзген кеден органына толық жүк кеден декларациясын ұсынады.
Аталған мерзiм коносаменттi, қабылдау - алу актiнi не болмаса бағасы мен мөлшерiн анықтау үшiн пайдаланатын өзге құжаттарды ресiмдеген күннен бастап есептелiнедi, бiрақ ол УЖКД-ны ресiмдеген күннен бастап санағанда 60 күннен аспауы керек.
Ерекше жағдайларда, (ЖКД-ны ұсыну үшiн қажет құжаттарды ұсынуды дәлелдi кiдiрткен кезде), кеден органы бастығының рұқсатымен ЖКД-ның ұсыну мерзiмiн ұлғайтуға болады, бiрақ ол 10 күннен аспауы тиiс.
9. ЖКД-ны декларант толтырады және ұсынады, ал кеден органы оны қабылдайды және УЖКД-сын кеден органы қабылдаған күні қолданыста болған Кеден комитетінің құқықтық нормативтік актілеріне сәйкес ресімдейді. ЖКД-на, УЖКД-дағы анықтама нөмір УЖКД-на тағылады, бұл орайда, олар бір-бірінің ажырамас бөлігі болып табылады.
ЖКД-сы келесі ерекшеліктер ескеріліп толтырылады:
"Кеден бақылауының" Д-бағанында кеден органының лауазымды тұлғасы соның негізінде тауардың соңғы бағасы айқындалған құжаттың күнін қосымша қояды. Аталған жазуға кеден органының лауазымды тұлғасы қолын қойып, жеке нөмірлі мөрін басады және "Шығаруға рұқсат" деп жазылған мөртабанда көрсетілген орнына ЖКД-ның электрондық көшірмесіне енгізіледі.
ЖКД-ның парақтарын үлестіру келесі түрде атқарылады:
бірінші данасы кеден органында қалады;
екінші данасы кеден статистикасында пайдаланылады;
үшінші және төртінші данасы декларантқа қайтарылады;
10. Мәлімдеуі УЖКД-ны ұсыну жолымен жүзеге асырылатын тауарларға қатысты бейтарифтік реттеу шаралары мен шектеуліктерді сақтау, шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу бағамын қоса алғанда, кеден органы аталған уақытша декларацияны қабылдаған күні қолданылған нормаларға сәйкес жүргізіледі.
11. Кеден төлемдері мен салықтары УЖКД-ны қабылдағанға дейін немесе бір мезгілде төленеді. Кеден төлемдерін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу Кеден комитетінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады. Кеден органы УЖКД-ны қабылдаған күн - кейінге қалдыру не бөліп төлеудің басталған күні болып табылады.

12. В случае, если в результате поставки суммы подлежащих уплате таможенных платежей и налогов увеличиваются по сравнению с заявленной в ВГТД, производится их доплата, а если уменьшается - таможенный орган, производящий таможенное оформление, по заявлению плательщика возвращает ему излишне уплаченные суммы или засчитывает их в счет уплаты платежей за последующие партии товаров. Доплата таможенных платежей производится плательщиком до или одновременно с принятием таможенным органом Республики Казахстан полной ГТД.
13. Таможенный и валютный контроль осуществляют таможенные органы Республики Казахстан в соответствии с Законом о таможенном деле, валютным законодательством Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. При декларировании товаров путем подачи ВГТД применяются соответствующие нормативные правовые акты, действующие на день принятия таможенным органом указанной декларации.
14. Срок поступления валютной выручки исчисляется с дополнительно указанной должностным лицом таможенного органа в графе "Д" ГТД даты документа, на основании которого установлена окончательная цена товара и внесенной в электронную копию ГТД вместо даты, указываемой в штампе "Выпуск разрешен".
15. При декларировании товаров путем подачи ВГТД до представления ГТД для контроля используются оперативные, коммерческие и транспортные документы, представляемые экспортером, а также по требованию таможенного органа Республики Казахстан перевозчиками либо другими лицами, имеющими указанные документы либо располагающими сведениями о количестве и качестве товаров.
16. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, обязаны произвести определение цены товаров. Документы, подтверждающие цену товара, представляются в таможенный орган одновременно с подачей полной ГТД.
17. Для контроля соответствия количества и качества товаров их цене, таможенные органы могут использовать экспертные оценки, проводимые таможенными лабораториями.
18. В таможенной статистике внешней торговли и для осуществления валютного контроля учитываются только полные грузовые таможенные декларации.
19. Данный порядок таможенного оформления не распространяется на товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи.
Согласованы                              Утверждены
Министр государственных                  приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства
от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Правила
таможенного оформления товаров, перемещаемых через
таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным
транспортом и по линиям электропередач

12. Егер жеткізілімнің нәтижесінде кеден баждары мен салықтарының төленуге жататын сомасы УЖКД-да мәлімделгенмен салыстырғанда ұлғайып кетсе, олардың айырмашылығы төленеді, ал егер азайып кетсе, кедендік ресімдеуді жүргізген кеден органы төлеушінің өтініші бойынша артық төленген соманы қайтарады не болмаса тауарлардың келесі тобы үшін төленетін төлемдер есебіне жатқызады. Кеден төлемдерінің қосымша төлемін төлеуші Қазақстан Республикасының кеден органы толық ЖКД-ны қабылдаумен бірге не оған дейін жүргізеді.
13. Кедендік және валюттік бақылауды Қазақстан Республикасының кеден органы кеден ісі туралы Заңға, Қазақстан Республикасының валюта заңнамалары мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырады. Тауарларды УЖКД-ны ұсыну жолымен мәлімдеген кезде, кеден органы жүк кеден декларациясын қабылдаған күнi қолданыста болған тиiстi нормативтiк актiлер қолданылады.
14. Валюталық түсiмнің түсу мерзiмi, кеден органының лауазымды тұлғасының ЖКД-ның "Д"- бағанында соның негiзiнде тауардың соңғы бағасы айқындалған қосымша көрсеткен құжаттың және "Шығаруға рұқсат" деп жазылған мөртабанда көрсетiлген күннің орнына ЖКД-ның электрондық көшiрмесiне енгiзiлген күннен бастап есептелiнедi.
15. Тауарларды ЖКД-ны ұсынғанға дейiн, УЖКД-сын ұсыну жолымен мәлiмдеген кезде, экспорттаушы берген бақылауды жүргiзу үшiн оперативтiк, коммерциялық және көлiк құжаттары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден органы қойған талап бойынша тасымалдаушы не тұлғалар берген аталған құжаттар немесе тауарлардың мөлшерi мен сапасы туралы мәлiметтер пайдалынады.
16. Тауарларға қатысты өкiлеттiгi бар тұлғалар, тауарлардың бағасын анықтауды жүргiзуге мiндеттi. Тауарлар бағасын дәлелдейтiн құжаттар кеден органына толық ЖКД-сын ұсынумен бiр мезгiлде берiледi.
17. Тауарлардың мөлшерi мен сапасының сәйкестiгiн бақылау үшiн кеден органдары кеден зертханасының берген сараптама бағасын пайдалануға болады.
18. Сыртқы сауданың кедендiк статистикасында және валюталық бақылауды жүзеге асыру үшiн тек толық жүк кеден декларациялары есептелiнедi.
19. Кедендiк ресiмдеудің аталған тәртiбi түтiктi құбыр көлiгiмен және электр қабылдағыш желiлер бойынша тасымалданатын тауарларға таратылмайды.
Келісілді                                Бекітілді
Қазақстан Республикасының                Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрі           Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитетінің
2001 жылғы 15 ақпанда                    2001 жылғы 15 ақпандағы
N 51 бұйрығымен
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы
құбыр желісі көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін
тауарларды кедендік ресімдеудің
Тәртібі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила таможенного оформления товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередач (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан " О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле) и определяют порядок таможенного оформления товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан магистральным нефтепроводом, нефтепродуктопроводами, газопроводами (далее - трубопроводный транспорт) и по линиям электропередач.
Действие настоящих Правил распространяется также и на смешанные перевозки товаров различными видами транспорта, одним из которых является трубопроводный транспорт.
2. Таможенное оформление товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередач, производится в соответствии с их таможенными режимами в порядке, предусмотренном Законом о таможенном деле, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
3. Таможенное оформление товаров производится в определенных для этого местах в зоне деятельности таможенного органа по месту нахождения товаров. Лицо, перемещающее товары, представляет в таможенный орган документы и сведения, необходимые для проведения таможенного и валютного контроля.
Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет) могут определяться конкретные пункты пропуска, места контроля и таможенного оформления некоторых видов товаров.
4. Основанием для перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан для перевозчика является оформленная в установленном порядке грузовая таможенная декларация (далее - ГТД) или временная грузовая таможенная декларация (далее - ВГТД).
5. В случае, если перемещение товаров производится с использованием более одного вида транспортного средства, одним из которых является трубопроводный, конкретное место таможенного оформления определяется Таможенным комитетом, по мотивированному заявлению экспортера.
В случае, если фактический вывоз (ввоз) товаров осуществляется с использованием морского (речного) транспорта, то таможенное оформление производится в таможенном органе, в зоне деятельности которого осуществляется загрузка (выгрузка) морского (речного) судна, непосредственно пересекающего таможенную границу Республики Казахстан.
6. Лица, перемещающие товары с нарушением установленного порядка, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы құбыр желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша өткізілетін тауарларды кедендiк ресiмдеудiң осы Тәртібі (бұдан әрi - Тәртіп) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы арналы мұнай желiсiмен, мұнай өнiмдерi желiсiмен және газ желiсiмен (бұдан әрi - құбыр желiсi көлiгi) және электр беру желiлерi бойынша тасымалданатын тауарларды кедендiк ресiмдеудiң тәртiбiн белгiлейдi.
Осы Ереженiң күшi сондай-ақ тауарларды араласқан әртүрлi көлiк түрлерiмен, солардың бiрi болып табылатын құбыр желiсi көлiгiмен тасымалдауға қолданылады.
2. Түтiк желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша тасымалданатын тауарларды кеден ресiмдеу Кеден iсi туралы заңмен, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілерiмен, сондай-ақ осы Ережеде көзделген тәртiптегi олардың кеден режимдерiне сәйкес жүргiзiледi.
3. Тауарларды кедендiк ресiмдеу тауарлар тұрған орын бойынша кеден органы қызметiнiң аймағында осы үшiн белгiленген орындарда жүргiзiледi. Тауарды тасымалдаушы тұлға кеден органына кедендiк және валюталық бақылауды жүргiзу үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi тапсырады.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi (бұдан әрi - Кеден комитетi) кейбiр тауар түрлерiн өткiзудiң, бақылау орнының және кедендiк ресiмдеудiң нақты пунктерiн айқындай алады.
4. Белгiленген тәртiппен ресiмделген жүк кеден декларациясы (бұдан әрi - ЖКД) немесе Уақытша жүк кеден декларациясы (бұдан әрi - УЖКД) тасымалдаушы үшiн тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өтуге негiз болып табылады.
5. Егер тауарларды алып өту солардың бiрi құбыр желiсi болып табылатын көлiк құралының бiреуден артық түрiн пайдаланып жүргiзiлсе, кедендiк ресiмдеудiң нақты орнын экспорттаушының негiзделген өтiнiшi бойынша Кеден комитетi айқындайды.
Егер тауарларды нақты әкету (әкелу) теңiз (өзен) көлiгiн пайдалана отырып жүзеге асырылған жағдайда, онда кедендiк ресiмдеу Қазақстан Республикасының кеден шекарасын тiкелей кесiп өтетiн теңiз (өзен) кемесiн тиеу (түсіру) жүзеге асырылатын қызмет аймағындағы кеден органында жүзеге асырылады.
6. Тауарларды белгiленген тәртiптi бұза отырып алып өтушi тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.

2. Декларирование товаров
7. Товары подлежат декларированию таможенному органу, в котором производится таможенное оформление в соответствии с Законом о таможенном деле, другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
8. Как одну партию можно декларировать товары, заявленные к одному таможенному режиму, поставляемые по одному договору (контракту) трубопроводным транспортом - в течение календарного месяца за исключением случаев, предусмотренных пунктом 39 настоящих Правил, по линиям электропередач - в течение квартала, независимо от объема поставок.
Сноска. Пункт 8 с дополнениями - приказом Председателя Таможенного комитета МГД РК от 12 октября 2001 года N 355.
9. Грузовая таможенная декларация подается в четырех экземплярах, из которых по завершению таможенного оформления:
первый экземпляр - остается в таможенном органе;
второй экземпляр - остается в таможенном органе для передачи в статистические органы Республики Казахстан;
третий экземпляр - возвращается декларанту;
четвертый экземпляр - возвращается декларанту для передачи его перевозчику и является разрешением на транспортировку товара.
Вместе с ГТД подается еҰ электронная копия на магнитном носителе.
10. Для определения количества поставленного товара вместе с ГТД предоставляется коносамент, приҰмо-сдаточные акты либо другие документы, оформляемые перевозчиком (далее - транспортные документы).
11. При декларировании как одной партии товаров, поставляемых по одному договору (контракту) в графе 31 ГТД декларантом дополнительно делается запись: "Поставка в течение..." с указанием названия календарного месяца и года за исключением случаев, предусмотренных пунктом 39 настоящих Правил либо квартала и года.
Перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан может производиться только в течение периода, заявленного в ГТД.
Сноска. Пункт 11 с дополнениями - приказом Председателя Таможенного комитета МГД РК от 12 октября 2001 года N 355.
3. Таможенное оформление товаров при их декларировании
путем подачи временной грузовой таможенной декларации
12. Если в силу особых причин декларант не может подать ГТД, разрешается подача временной грузовой таможенной декларации.
Одновременно с подачей ВГТД в таможенный орган представляется ее электронная копия на магнитном носителе.
В качестве указанных особых причин могут рассматриваться:
отсутствие на дату подачи ГТД сформированной товарной партии, которая может быть фактически предъявлена таможенному органу;
невозможность определения количества, качества товаров и их стоимости на дату подачи ГТД.

2. Тауарларды мәлiмдеу
7. Тауарлар Кеден iсi туралы заңға, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне және осы Ережеге сәйкес кедендiк ресiмдеу жүргiзетiн кеден органына мәлiмденуге жатады.
8. Күнтiзбелiк айдың iшiнде бiр шарт (келiсiм-шарт) бойынша құбыр желiсi көлiгiмен жеткiзiлетiн бiр кеден режимiне хабарланған тауарларды осы Ереженің 39-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда әдеттегiдей бiр топпен, ал электр беру желiлерi бойынша жеткiзiлу көлемiне қарамастан тоқсан iшiнде мәлiмдеуге болады.
Ескерту: 8-тармақ толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 12 қазандағы N 355 бұйрығымен
9. Жүк кеден декларациясы төрт данада ұсынылады, кедендiк ресiмдеудiң аяқталуы бойынша олардың:
бiрiншi данасы - кеден органында қалады;
екiншi данасы - Қазақстан Республикасының статистикалық органдарына беру үшiн кеден органында қалады;
үшiншi данасы - декларантқа қайтарылады;
төртiншi данасы - оны тасымалдаушыға беру үшiн декларантқа қайтарылады және тауарларды тасымалдауға арналған рұқсат болып табылады.
Оның электрондық көшiрмесi ЖКД-мен бiрге магниттiк басылымда тапсырылады.
10. Жеткiзiлетiн тауарлардың мөлшерiн айқындау үшiн ЖКД-мен қоса коносамент, қабылдау тапсыру актілерi болмаса тасымалдаушы рәсiмдейтiн басқа да құжаттар (бұдан әрi - көлiк құжаттары) беріледi.
11. Тауарлар бiр шарт (келiсiм-шарт) бойынша әдеттегiдей бiр топпен мәлiмделген кезде, декларант осы Ереженiң 39-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда ЖКД 31-бағанына күнтiзбелiк айдың және жылдың болмаса тоқсанның атауын көрсете отырып: "... iшiнде жеткiзiлдi" деген қосымша жазу жазылады.
Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өту ЖКД-да мәлiмделген кезең iшiнде ғана жүргiзiлуi мүмкiн.
Ескерту: 11-тармақ толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 12 қазандағы N 355 бұйрығымен .
3. Уақытша жүк кеден декларациясын ұсыну жолымен мәлiмдеген
кезде тауарларды кедендiк ресiмдеу
12. Егер декларант ерекше бiр себептермен ЖКД-сын бере алмаса, оған уақытша жүк кеден декларациясын беруге рұқсат етiледi.
УЖКД-сын ұсынумен бiрге кеден органына оның электронды көшiрмесi магниттiк басылымда табыс етiледi.
Аталған ерекше себептер ретiнде қаралуы мүмкiн:
ЖКД-сын беретiн күнi кеден органына нақты түрде көрсетiлуi мүмкiн болатын қалыптасқан тауар тобының болмауы;
ЖКД-сын беретiн күнi тауарлардың мөлшерiн, сапасын және олардың құнын айқындау мүмкiн еместiгi.

13. ВГТД представляется в таможенный орган в течение месяца, предшествующего месяцу планируемой поставки товара, для электроэнергии - предшествующего кварталу поставки.
Подача ВГТД допускается в месяц поставки до начала отгрузки товаров.
14. ВГТД заполняется в соответствии с порядком заполнения ГТД, действующим в отношении заявляемого таможенного режима, с учетом следующих особенностей:
в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" указывается буквенный индекс "ВД" - "временная декларация";
указывается планируемое количество товаров без указания номеров и дат транспортных документов;
другие сведения, зависящие от количества и качества товара и подлежащие заявлению в ГТД, указываются ориентировочно, с учетом планируемого количества, подлежащего поставке товара;
стоимость товара заявляется декларантом с учетом цены внешнеторговой сделки купли-продажи. Если в контракте (договоре) отсутствует фиксированная (точная, окончательная) цена товара и установлены лишь условия ее определения (например, на основе формулы расчета цены на определенную дату или биржевых котировок согласно условиям контракта), а также если на дату подачи ВГТД отсутствует точная информация о качестве или количестве ввозимого/вывозимого товара, то для условной (временной) оценки ввозимого/вывозимого товара используется либо предварительная (ориентировочная) цена, зафиксированная в контракте, либо расчетная цена, определенная на дату подачи ВГТД в соответствии с установленными контрактом условиями расчета.
При невозможности проведения таких расчетов условная (временная) оценка ввозимого/вывозимого товара производится на основе имеющейся в распоряжении таможенного органа ценовой информации;
в графе 31 "Грузовые места и описание товаров" декларантом дополнительно делается запись "Поставка в течение...", с указанием названия календарного месяца и года за исключением случаев, предусмотренных пунктом 39 настоящих Правил либо квартала и года.
Сноска. Пункт 14 с дополнениями - приказом Председателя Таможенного комитета МГД РК от 12 октября 2001 года N 355.
15. Перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан может производиться только в сроки, указанные в графе 31 ВГТД.
16. Прием, регистрация и таможенное оформление ВГТД и иных документов производится таможенным органом в соответствии с порядком, применяемым в отношении товаров, декларируемых путем подачи ГТД. Регистрация ВГТД производится в журнале регистрации ГТД.
17. Распределение листов ВГТД осуществляется в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил. При этом второй экземпляр ВГТД в статистические органы Республики Казахстан не передается.
Для таможенных органов других государств, через территории которых осуществляется перемещение товаров, разрешается предоставлять копии ВГТД, заверенные печатью и подписью начальника таможенного органа или лица, его замещающего, в котором производилось таможенное оформление ВГТД.

13. УЖКД-ы алдыңғы тоқсанда жеткiзiлген электр энергиясы үшiн тауар әкелу жоспарланған айдың алдындағы ай iшiнде кеден органына берiледi.
Жеткiзiлетiн айда жүктi түсiру басталғанға дейiн УКЖД-сын ұсынуға жол берiледi.
14. УЖКД-сы мәлiмделген кеден режимiне қатысты ЖКД толтыру тәртiбiне сәйкес мынадай ерекшелiктер ескерiлiп толтырылады:
"Декларация түрi" деген 1-бағанның үшiншi тараушасында "Уақытша декларация" - "УД" деген әрiп түрiндегi индексi көрсетiледi;
тауарлардың жоспарланған саны көлiк құжаттарының нөмiрлерi мен күндерi көрсетiлместен көрсетiледi;
тауардың саны мен сапасына қатысты және ЖКД мәлiмденуге жататын басқа да мәлiметтер тауарды жеткiзілуге жататын жоспарланған санын ескере отырып болжаммен көрсетiледi;
тауардың құнын декларант сатып алу-сатудың сыртқы сауда мәмiлесi бағасын ескере отырып мәлiмдейдi. Егер келiсiм-шартта (шартта) тауардың нақты (дәл, соңғы) бағасы болмаса және оны айқындау шарттары ғана белгiленсе (мысалы, бағаны белгiлеген күнге немесе келiсiм-шарт шарттарына сәйкес биржалық белгiлеуде есептеу формуласының негiзiнде), сондай-ақ егер УЖКД ұсынатын күнi әкелiнетiн/әкетiлетiн тауарлардың сапасы немесе саны туралы нақты ақпарат болмаса, онда әкелiнетiн/әкетiлетiн тауарды шартты (уақытша) бағалау үшiн келiсiм-шартта белгiленген алдын ала (болжамды) баға болмаса келiсiм-шартта белгіленген есеп айырысу шарттарына сәйкес УЖКД беретiн күнi айқындалған есеп айырысу бағасы пайдаланылады.
Осындай есептесудi жүргiзу мүмкiн болмаған кезде әкелiнетiн/әкетiлетiн тауарларды шартты (уақытша) бағалауды кеден органының иелiгiнде бар баға ақпаратының негiзiнде жүргiзуге болады.
"Жүк орындары және тауарларды сипаттау" 31-бағанда декларант осы Ереженің 39-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда күнтiзбелiк айдың және жылдың болмаса тоқсанның және жылдың атауын көрсете отырып: "... iшiнде жеткiзiлдi" деген қосымша жазу жазады.
Ескерту: 14-тармақ толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 12 қазандағы N 355 бұйрығымен .
15. Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы алып өту УЖКД 31-бағанында көрсетiлген мерзiмдерде ғана жүргізілуі мүмкін.
16. УЖКД және өзге де құжаттарды қабылдауды, тiркеудi және кедендiк ресiмдеудi ЖКД беру жолымен мәлiмделетiн тауарларға қатысты қолданылатын тәртiпке сәйкес кеден органы жүргiзедi. УЖКД тiркеу ЖКД тiркеу журналында жүргiзiледi.
17. УЖКД парақтарын тарату осы Ереженiң 9-тармағына сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, УЖКД екiншi данасы Қазақстан Республикасының статистикалық органдарына берiлмейдi.
Тауарларды алып өту аумақтары арқылы жүзеге асырылатын басқа мемлекеттердiң кеден органдары үшiн УЖКД кедендiк ресiмдеу жүргiзiлген кеден органы бастығының немесе оның орнындағы тұлғаның мөрiмен және қолымен расталған УЖКД көшiрмелерiн беруге рұқсат берiледi.

18. Не позднее 30 дней, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 40 настоящих Правил, после поставки заявленной в ВГТД партии товара, декларант представляет в таможенный орган, производивший таможенное оформление товара, заявленного в ВГТД, полную грузовую таможенную декларацию.
Для природного газа и электроэнергии указанный срок исчисляется с последнего дня месяца поставки товара.
Срок подачи ГТД по нефти не должен превышать трех месяцев с даты окончания месяца поставки товаров, указанных в ВГТД.
В исключительных случаях (при обоснованных задержках предоставления документов, необходимых для подачи ГТД), с разрешения начальника таможенного органа, срок подачи ГТД может быть продлен, но не более, чем на 10 дней.
Сноска. Пункт 18 с изменениями и дополнениями - приказом Председателя Таможенного комитета МГД РК от 12 октября 2001 года N 355.
19. ГТД заполняется и подается декларантом, принимается и оформляется таможенным органом в соответствии с нормативными правовыми актами Таможенного комитета, действующими на день принятия таможенным органом ВГТД. ГТД присваивается тот же справочный номер, что и ВГТД, при этом они являются неотъемлемой частью друг друга.
ГТД заполняют с учетом следующих особенностей:
в графе 2 ГТД "Отправитель" указываются непосредственно производители товаров - нефти, нефтепродуктов, газа и электроэнергии, а в случае, если отправитель не является производителем товаров, необходимо указать сведения о лице, совершающем действия по загрузке товаров и передаче их перевозчику для вывоза с таможенной территории Республики Казахстан или для ввоза на эту территорию;
в графе 38 "Вес нетто (кг)" ГТД указывается чистый вес товаров без учета балласта (процентное содержание механических примесей, воды, солей и т.д.) и технологических потерь;
в графе "Д" ГТД "Таможенный контроль" должностное лицо таможенного органа дополнительно проставляет дату транспортного документа. Данная запись заверяется подписью должностного лица таможенного органа и вносится в электронную копию ГТД вместо даты, указываемой в штампе "Выпуск разрешен".
В случае, когда у отправителя нефти на момент подачи ВГТД не определен конкретный покупатель, то с разрешения Таможенного комитета допускается подача одной ВГТД на поставку нефти в нефтеналивные (нефтеперекачивающие) станции, находящиеся за пределами Республики Казахстан, с последующим предоставлением нескольких ГТД и договоров купли-продажи (контрактов) по количеству фактических покупателей. Паспорта сделок заполняются по каждому покупателю. Объем нефти, оформленный по нескольким ГТД, не может превышать объема нефти, оформленного по ВГТД.

18. УЖКД мәлiмденген тауар тобы әкелiнгеннен кейiн осы Ереженiң 40-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда 30 күннен кешiктiрмей декларант УЖКД мәлiмделген тауарларға кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органына толық жүк кеден декларациясын табыс етедi.
Табиғи газ бен электр энергиясы үшiн аталған мерзiм тауар жеткiзiлген айдың соңғы күнiнен бастап есептеледi.
Мұнай бойынша толық ЖКД-ны берудiң мерзiмi тауарларды берудiң УЖКД-да көрсетiлген айы аяқталған күннен бастап үш айдан аспауы тиiс.
Ерекше жағдайларда (ЖКД ұсыну үшiн қажет құжаттарды беру дәлелдi негiзде кешiктiрiлсе), кеден бастығының рұқсатымен ЖКД беру мерзiмi 10 күннен аспайтын мерзiмге ұзартылуы мүмкiн.
Ескерту: 18-тармақ толықтырылды және өзгертілді - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 12 қазандағы N 355 бұйрығымен .
19. ЖКД-сын декларант толтырады және ұсынады, ал кеден органы УЖКД қабылдау күнгi қолданыстағы Кеден комитетiнiң нормативтi құқықтық актiлерiне сәйкес қабылдайды және ресiмдейдi. КЖД-на да УЖКД-ғы сияқты анықтамалық нөмiр берiледi, бұл ретте, олар бiр-бiрiнiң бөлiнбес бөлшегi болып табылады.
ЖКД мынадай ерекшелiктер ескерiле отырып толтырылады:
ЖКД-ның "Жөнелтушi" деген 2-бағанда - мұнай, мұнай өнiмдерiн, газ және электр энергиясын өндiрушiлер тiкелей көрсетiледi, ал егер жөнелтушi тауарларды өндiрушi болып табылмаса, онда тауарларды тиеу және оларды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету немесе осы аумаққа әкелу үшiн тасымалдаушыға беру жөнiндегi iс-әрекеттер жүргiзген тұлға туралы мәлiметтер көрсетiлуi қажет;
38-бағанда ЖКД-ның "таза салмағы (кг)" балласт (механикалық қоспалардың, судың, тұздың және т.б. пайыздық құрамы) мен технологиялық жоғалтылымдар есепке алынбастан тауарлардың таза салмағы көрсетiледi;
ЖКД-ның "Кеден бақылауы" деген Д-бағанында кеден органының лауазымды тұлғасы көлiк құжатының күнiн қосымша жазады. Осы жазуды кеден органының лауазымды тұлғасы қолын қойып растайды және "Шығаруға рұқсат" деген мөртаңбада көрсетiлген күннiң орнына ЖКД-ның электронды көшiрмесi енгiзiледi.
Мұнай жөнелтушiнiң УЖКД-сын беру сәтiнде нақты сатып алушы анықталмаған жағдайда, Кеден комитетiнiң рұқсатымен Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мұнай құятын (мұнай айдайтын) станцияларға кейiн нақты сатып алушылардың саны бойынша бiрнеше ЖКД және сатып алу-сату шарттарын (келiсiм-шарттарын) берiп, мұнай жеткiзiлiмiне бiр УЖКД беруге рұқсат етiледi. Мәмiле паспорттары әрбiр сатып алушыға толтырылады. Бiрнеше ЖКД бойынша ресiмделген мұнайдың көлемi УЖКД бойынша ресiмделген мұнай көлемiнен асуы мүмкiн емес.

20. В таможенной статистике внешней торговли и для осуществления валютного контроля учитываются только полные грузовые таможенные декларации.
4. Особенности таможенного оформления товаров в случае
их вывоза (ввоза) в количестве, отличающемся
от заявленного таможенным органам
21. Фактическое количество вывезенного (ввезенного) товара не может превышать количества, заявленного в ВГТД.
22. В случае неосуществления фактического вывоза (ввоза) товаров, заявленных в ВГТД, а также вывоза (ввоза) в количестве, меньшем заявленного в ВГТД, такие товары подлежат повторному декларированию при их последующей поставке.
23. Экземпляр ВГТД, находящийся у декларанта, транспортные и товаросопроводительные документы на такие товары с оттисками таможенных печатей, штампов и записями, произведенными должностными лицами таможенных органов, а также письменное объяснение лица о причине непоставки, фактическом количестве вывезенного (ввезенного) товара представляются в таможенный орган декларантом до или одновременно с подачей ГТД.
24. Аннулирование ВГТД в случае неосуществления вывоза (ввоза) товаров, а также аннулирование оттисков таможенных штампов, печатей и записей, произведенных должностными лицами таможенных органов на транспортных и товаросопроводительных документах, производится после документального подтверждения перевозчика о неосуществлении поставки путем их перечеркивания и совершения записи в графе "С" ВГТД "Аннулировано", которая заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
25. В случае, если вывоз (ввоз) товаров, заявленных в ВГТД, осуществлен частично, должностным лицом таможенного органа в графе "С" в экземплярах ВГТД декларанта и таможенного органа указывается количество фактически поставленного товара и производится запись: "Товар поставлен частично", которая заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
5. Уплата таможенных платежей и налогов, соблюдение
мер нетарифного регулирования и других ограничений
26. Соблюдение мер нетарифного регулирования и ограничений в отношении товаров, декларирование которых осуществляется путем подачи ВГТД, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действующим на день принятия таможенным органом указанной временной декларации, включая курс пересчета иностранной валюты в валюту Республики Казахстан по курсу Национального Банка Республики Казахстан.
Таможенные платежи и налоги уплачиваются до или в день принятия ВГТД.
Отсрочка уплаты налогов предоставляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.

20. Сыртқы сауданың кеден статистикасында және валюта бақылауын жүзеге асыру үшiн тек қана толық жүк декларациясы ескерiледi.
4. Тауарлар әкетiлгенде (әкелiнгенде) кеден органы
мәлiмдеген мөлшерден өзгерген жағдайда кедендiк
ресiмдеудiң ерекшелiктерi
21. Әкетілген (әкелiнген) тауардың нақты мөлшерi УЖКД-да мәлiмделген мөлшерден аспауы тиiс.
22. УЖКД мәлiмделген тауарларды нақты әкету (әкелу), сондай-ақ УЖКД мәлiмделгеннен аз мөлшерде әкету (әкелу) жүзеге асырылмаған жағдайда, осындай тауарлар кейiн оларды жеткiзген кезде қайта мәлiмденуге жатады.
23. Декларанттың өзiнде қалған УЖКД-ның данасы, осындай тауарларға кеден мөрлерiнiң бедерлемелерi, мөртаңбалары және кеден органдарының лауазымды тұлғалары жасаған жазулар бар көлiк және тауарға iлеспе құжаттар, сондай-ақ жеткiзiлмеудiң себебi, әкелiнген (әкетiлген) тауардың нақты мөлшерi туралы тұлғаның жазбаша түсiнiгiн декларант кеден органына ЖКД бергенге дейiн немесе берумен қатар табыс етедi.
24. Тауарларды әкету (әкелу) жүзеге асырылмаған жағдайда УЖКД жою, сондай-ақ көлiк және тауарға iлеспе құжаттардағы кеден мөрлерiнiң бедерлемелерiн, мөртаңбаларын және кеден органдарының лауазымды тұлғалары жасаған жазуларын жою оларды сызып тастау және УЖКД "С" бағанында кеден органы лауазымды тұлғасының қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен "Жойылды" деген жазба жасау жолымен жеткiзілімнiң жүзеге асырылмағаны туралы тасымалдаушы құжатпен растағаннан кейiн жүргiзіледi.
25. Егер УЖКД мәлiмделген тауарларды әкету (әкелу) iшiнара жүзеге асырылған жағдайда, кеден органының лауазымды тұлғасы декларанттың және кеден органының УЖКД даналарындағы "С" бағанында нақты жеткiзiлген саны көрсетіледi және кеден органы лауазымды тұлғасының қолымен және жеке нөмiрлi мөрiмен расталатын "Тауар iшiнара әкелiндi" деген жазу жазылады.
5. Кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу, тарифсiз реттеу
шараларын және басқа да шектеулердi сақтау
26. УЖКД беру жолымен мәлiмденетiн тауарларға қатысты тарифсiз реттеу шаралары мен шектеулердi сақтау шетелдiк валютаны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi бағамы бойынша Қазақстан Республикасының валютасына қайта есептеудi қоса алғанда, кеден органының көрсетiлген уақытша декларацияны қабылдау күнiне қолданылатын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
Кеден төлемдерi мен салықтары УЖКД қабылдаған күнге дейiн немесе кейiн төленедi.
Салықтарды төлеудi кейiнге қалдыру Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес берiледi.

27. В случае, если по результатам поставки сумма начисленных и подлежащих уплате таможенных платежей и налогов увеличивается по сравнению с заявленной в ВГТД, производится их доплата. Доплата таможенных платежей и налогов производится плательщиком до или одновременно с принятием ГТД таможенным органом Республики Казахстан.
При уменьшении сумм таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате по ГТД, излишне уплаченная сумма подлежит возврату в соответствии с таможенным и налоговым законодательствами Республики Казахстан, или по заявлению плательщика засчитывается в счет уплаты платежей за последующие партии товаров.
28. При аннулировании ВГТД возврат таможенных сборов за таможенное оформление не производится. По заявлению плательщика, сумма засчитывается в счет платежей за таможенное оформление последующих партий товара.
6. Таможенный и валютный контроль
29. Таможенный и валютный контроль осуществляют таможенные органы Республики Казахстан в соответствии с Законом о таможенном деле, валютным законодательством Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
При декларировании товаров путем подачи ВГТД применяются соответствующие нормы, действующие на день принятия таможенным органом указанной ВГТД.
Срок поступления валютной выручки исчисляется с дополнительно указанной должностным лицом таможенного органа в графе "Д" ГТД даты транспортного документа, для природного газа и электроэнергии - дата последнего дня месяца, в котором осуществлялась поставка товара и внесенной в электронную копию ГТД вместо даты, указываемой в штампе "Выпуск разрешен".
30. При декларировании товаров путем подачи ВГТД до представления ГТД для контроля используются оперативные, коммерческие и транспортные документы, представляемые экспортером (импортером), а также по требованию таможенного органа Республики Казахстан перевозчиками либо другими лицами, имеющими указанные документы либо располагающими сведениями о количестве и качестве товаров.
31. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, обязаны произвести определение количества товаров и их качества. Документы, подтверждающие количество товаров и их качественный состав, представляются в таможенный орган одновременно с подачей ГТД.
32. Контроль за заявленным в ГТД фактически перемещенным количеством и качеством товаров осуществляется таможенными органами Республики Казахстан, в зоне деятельности которых располагаются приемо-сдаточные пункты на трубопроводном транспорте и линиях электропередач, а также местах перевалки товаров с одного вида транспорта на другой.

27. Егер жеткiзiлiм нәтижелерi бойынша есептелген және кеден төлемдерi мен салықтарын төлеуге тиiстi сомалар УЖКД мәлiмделгенмен салыстырғанда артқан жағдайда, оларға қосымша төлеу жүргiзiледi. Кеден төлемдерi мен салықтарын қосымша төлеудi төлеушi Қазақстан Республикасының кеден органы ЖКД қабылдағанға дейiн немесе берумен қатар жүргiзiледi.
ЖКД бойынша төленуге тиiстi кеден төлемдерi мен салықтарының сомалары азайтылған кезде, артық төленген сома Қазақстан Республикасының кеден және салық заңдарына сәйкес қайтарылуға жатады немесе төлеушiнiң өтiнiшi бойынша келесi тауар топтарының төлемдерiн төлеу есебiне есептеледi.
28. УЖКД жойылған кезде кедендiк ресiмдеу үшiн алынған кеден алымдары қайтарылмайды. Төлеушiнiң өтiнiшi бойынша осыған жұмсалған сома тауардың келесi топтарын кедендiк ресiмдеу үшiн төлемдердiң есебiне жатқызылады.
6. Кедендiк және валюталық бақылау
29. Кедендiк және валюталық бақылауды Қазақстан Республикасының кеден органдары Кеден iсi туралы заңға, Қазақстан Республикасының валюталық заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырады.
Тауарларды УЖКД беру жолымен мәлiмдеген кезде, кеден органының аталған УЖКД қабылдау күнгi қолданыстағы нормаларға сәйкес қолданылады.
Валюта түсiмiнiң келiп түскен мерзiмi ЖКД "Д" бағанында кеден органының лауазымды тұлғасы қосымша көрсеткен көлiк құжаты күнiнен, табиғи газ және электр энергиясы үшiн - тауар жеткiзiлiмi жүзеге асырылған және "Шығаруға болмайды" деген мөртаңбада көрсетiлген күннiң орнына қойылған ЖКД электронды көшiрмесiне енгiзілген айдың соңғы күнiнен бастап есептеледi.
30. Тауарларды ЖКД ұсынғанға дейiн УЖКД беру жолымен мәлiмдеген кезде бақылау үшiн экспортшы (импортшы), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Кеден органының талабы бойынша тасымалдаушы болмаса аталған құжаттар бар болмаса тауарлардың сапасы және саны туралы мәлiметтерi бар басқа да тұлғалар табыс еткен жедел, коммерциялық және көлiк құжаттары пайдаланылады.
31. Тауарларға қатысты өкiлеттiгi бар тұлғалар тауарлардың мөлшерi мен олардың санын айқындауға мiндеттi. Тауарлардың мөлшерi мен олардың сапалық құрамын дәлелдейтiн құжаттар ЖКД ұсынумен бiрге кеден органына табыс етiледi.
32. ЖКД мәлiмделген нақты алып өтiлген тауарлардың мөлшерi мен сапасын бақылауды қызмет аймағында құбыр желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша қабылдау-өткiзу пункттерi, сондай-ақ тауарларды көлiктiң бiр түрiнен екiншi түрiне қайта тиейтiн орындар орналасқан Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асырады.

33. Контроль за перемещением через таможенную границу Республики Казахстан электроэнергии производить в местах, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам.
В качестве документа, необходимого для контроля за фактически перемещенной через таможенную границу Республики Казахстан электроэнергией, используется "Акт о снятии показаний счетчиков на определение перетоков электроэнергии" по форме, установленной согласно приложению 2 к настоящим Правилам, и заполняемый по показаниям опломбированных таможенными органами Республики Казахстан счетчиков электроэнергии.
При таможенном оформлении электроэнергии, перемещаемой через таможенную границу Республики Казахстан, в качестве документа, необходимого для таможенного оформления, используется "Сводный акт о перемещении электроэнергии через таможенную границу" по форме, установленной согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Данный акт подписывается руководителем энергоснабжающей организации и представителем таможенного органа, производящего контроль.
34. Для контроля соответствия количества и качества товаров их цене таможенные органы могут использовать экспертные оценки, проводимые аккредитованными таможенными и иными лабораториями.
7. Оформление товаров, перемещаемых через таможенную
территорию Республики Казахстан транзитом
35. Таможенное оформление товаров, перемещаемых через таможенную территорию Республики Казахстан транзитом, а также между двумя пунктами, расположенными на таможенной территории Республики Казахстан, через территорию других государств, осуществляют таможенные органы Республики Казахстан в соответствии с Законом о таможенном деле и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
36. Декларирование товаров осуществляется отечественными юридическими лицами, оказывающими транспортно-экспедиторские услуги иностранным владельцам товаров или таможенными брокерами в соответствии с настоящими Правилами применительно к таможенному режиму транзита товаров.
37. В случае, если действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан предусмотрен иной порядок таможенного оформления транзитных товаров (без представления ГТД), декларирование производится отечественным перевозчиком или таможенным брокером путем представления в таможенные органы Республики Казахстан сводных данных, содержащих сведения о стране отправления, стране назначения, статистической стоимости, количестве товара, вывезенного с таможенной территории Республики Казахстан и ввезенного на эту территорию.
8. Таможенное оформление нефти, перемещаемой через таможенную
границу Республики Казахстан по системе магистральных
трубопроводов Каспийского трубопроводного Консорциума
Сноска. Правила дополнены новой главой 8 - приказом Председателя Таможенного комитета МГД РК от 12 октября 2001 года N 355.

33. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тасымалданатын электр энергиясын бақылау осы Ереженiң бiрiншi қосымшасында көрсетiлген орындарда жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы нақты тасымалданған электр энергиясын бақылау үшiн қажеттi құжат ретiнде осы ереженiң 2 қосымшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша және Қазақстан Республикасының кеден органдары пломбылаған электр энергиясын есептегiшiнiң көрсеткiштерi бойынша толтырылатын "Электр энергиясының өтуiн анықтауға арналған есептегiштердiң көрсеткiшiн алу туралы акт" пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тасымалданатын электр энергиясын кедендiк ресiмдеу кезiнде кедендiк ресiмдеу үшiн қажеттi құжат ретiнде осы Ереженiң 3 қосымшасына сәйкес белгiленген нысан бойынша "Кеден шекарасы арқылы электр энергиясын тасымалдау туралы жиынтық акт" пайдаланылады. Осы актiге энергиямен қамтамасыз ету ұйымының басшысы және бақылау жүргiзушi кеден органының өкiлi қол қояды.
34. Кеден органдары тауарлардың мөлшерi мен олардың сапасының бағасына сәйкестiгiн бақылау үшiн аккредивтелген кедендiк және өзге де зертханалар өткiзетiн сараптамалық бағалауды пайдалануы мүмкiн.
7. Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы
транзитпен тасымалданатын тауарларды ресiмдеу
35. Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден аумағында орналасқан басқа екi пункттiң арасында, өзге мемлекеттердiң аумақтары арқылы транзитпен тасымалданатын тауарларды ресiмдеудi Қазақстан Республикасының кеден органдары Кеден iсi туралы заңға және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырады.
36. Тауарларды мәлiмдеу шетелдiк тауар иелерiне көлiктiк-экспидиторлық қызмет көрсетушi отандық заңды тұлғалар немесе тауарлар транзитiнiң кеден режимiне теңдес осы Ережеге сәйкес кеден делдалдары жүзеге асырады.
37. Егер Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтiк құқықтық актiлерiмен транзиттiк тауарларды кедендiк ресiмдеудiң өзге тәртiбi көзделсе (ЖКД табыс етпей), мәлiмдеудi отандық тасымалдаушы немесе кеден делдалы жiберу елi, нысаналы елi, статистикалық құны, Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлген және осы аумаққа әкелiнген тауардың саны туралы мәліметтер бар деректердің жиынтығын Қазақстан Республикасының кеден органына табыс ету жолымен жүргізеді.
8. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы
Каспий құбыр желiсi Консорциумының құбыр желiлерiнiң арналы
жүйесi бойынша тасымалданатын мұнайды кедендiк ресiмдеу
Ескерту: 8-тараумен толықтырылды - Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 12 қазандағы N 355 бұйрығымен

38. Таможенное оформление нефти производится в зоне деятельности энергетического таможенного поста таможенного управления по Атырауской области.
39. Как одна партия декларируется нефть, перемещаемая по одному договору (контракту) в течение трех календарных месяцев, в графе 31 ГТД декларантом дополнительно делается запись: "Поставка в течение ..." с указанием названия месяцев и года.
40. Срок представления полной грузовой таможенной декларации в таможенный орган, производивший таможенное оформление нефти, заявленного в ВГТД, не должен превышать трех месяцев со дня окончания последнего месяца поставки партии нефти через таможенную границу Республики Казахстан, указанного в ВГТД.
Приложение 1
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых через
таможенную границу Республики
Казахстан трубопроводным
транспортом и по линиям
электропередач
Места таможенного контроля электроэнергии, перемещаемой
через таможенную границу Республики Казахстан ___________________________________________________________________________
N !Наименование     !Наименование     !Наименование ВЛ,  !класс напряжения
п/п!места таможен-   !энергосистемы    !количество        !ВЛ, кв.
!ного контроля    !                 !                  !
---------------------------------------------------------------------------
1 !       2         !        3        !         4        !        5
---------------------------------------------------------------------------
ВОСТОЧНО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
1  пс.Усть-Камен.500  Восточный филиал  Усть-Камен.-              500
п.Предгорное ВКО   МЭС ОАО "КЕGОС"   Рубцовская 1 линия
2  пс.Николаевка                        Николаевка-Горняк
п. ВКО                               1 линия                   110
3  пс.ЖГОК                              Жезкент-Горняк
п.Жезкент                            1 цепн и 2 цепн.          110
4  пс. Красный аул                      Красный аул-
ВКО                                  Горняк
1 линия                   35
ПАВЛОДАРСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
5  пс. Экибастуз      Северное МЭС      ВЛ-1104 Экибастуз-
г. Экибастуз       ОАО "КЕGОС"       Барнаульская              1150
6  ГРЭС-1 ОРУ-500     Северные МЭС      ВЛ-557 ЭГРЭС-1
г.Экибастуз                          пс.Таврическая            500
7  пс. Аксуйская ГРЭС Северные МЭС      ВЛ-552 Аксуйская
г.Аксу                               эл.с.-Рубцовск            500
8  пс. Аксуйская      Северные МЭС      ВЛ-553 Аксуйская-
г. Аксу                              Иртышская                 500
9  пс.ЭЧЭ-502         Северные МЭС      ВЛ-222 Мынкуль-
п.Мынкуль                            Урожайная                 220
10 пс. ЭЧЭ-502        Северные МЭС      ВЛ-224 Мынкуль-
п.Мынкуль                            Иртышская                 220
11 пс. ЭЧЭ-501        Северные МЭС      ВЛ-225 Валиханова-
п.Валиханова                         Иртышская                 220
12 пс. ЭЧЭ-501        Северные МЭС      ВЛ-223 Валиханова-
п.Валиханова                         Районная                  220
13 пс.Павлодарская    Северные МЭС      ВЛ-240 Павлодар-
г.Павлодар                           Кулунда                   220
14 пс.Маралды         АООТ "Павлодар-   ВЛ-125 и 126/1
п.Маралды          энергосервис"     Маралды-Кулунда           110

38. Мұнайды кедендiк ресiмдеу Атырау облысы бойынша кеден басқармасының энергетикалық кеден бекетi қызметiнiң аумағында жүргiзiледi.
39. Үш күнтiзбелiк айдың iшiнде бiр шарт (келiсiм-шарт) бойынша тасымалданатын мұнай бiр топ ретiнде мәлiмденедi, ЖКД-ның 31-бағанына декларант айдың және жылдың атын көрсете отырып "...ішінде жеткізіледі" деген қосымша жазу жазады.
40. Толық жүктік кедендік декларацияны УЖКД-да мәлімделген мұнайды кедендік ресімдеуді жүргізетін кеден органына ұсыну мерзімі УЖКД-да көрсетілген Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы мұнай тобын жеткізудің соңғы айы біткен күннен бастап үш айдан аспауы тиіс
Қосымша 1
Қазақстан Республикасы кеден
шекарасы арқылы құбыр желiсi
көлiгiмен және электр беру
желiлерi бойынша өткізілетін
тауарларды кедендiк ресiмдеудiң
Тәртібiне
Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткізілетін
электр энергиясын кедендiк бақылау орындары
____________________________________________________________________
Р/с Кедендiк бақылау   Электр жүйесiнiң   ЖқЖ атауы, саны   ЖқЖ
N   орындарының атауы        атауы                         қуатының
класы, қ.
____________________________________________________________________
1          2                  3                4              5
____________________________________________________________________
ШЫҒЫС              ҚАЗАҚСТАН           ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
____________________________________________________________________
1    Өскемен қс. 500     "KEGOC" ААҚ     Өскемен-Рубцовск     500
ХЭЖ Шығыс         1 тiзбек
филиалы
2    Николаевка қс.                       Николаевка-         110
ШҚО қ.                           Горняк 1 тiзбек
3    Жезкент қ.                          Жезкент-Горняк       110
ЖМҚҚ қс.                           1 тiзбек және
2 тiзбек
4    Қызыл ауыл қс.                       Қызыл ауыл -         35
ШҚО                             Горняк 1 тiзбек
____________________________________________________________________
ПАВЛОДАР ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
____________________________________________________________________
5    Екiбастұз қс.      "KEGOC" ААҚ          Екiбастұз -      1150
Екiбастұз қ.       Солтүстiк ХЭЖ      Барнауыл ЖқЖ-1104
6    Екiбастұз қ.        Солтүстiк ХЭЖ        ЖқЖ-557 ЭГРЭС-   500
ГРЭС-1 ОРУ-500                         Таврическая 1қс.
7    Ақсу ГРЭС қ.        Солтүстiк ХЭЖ          ЖқЖ-552        500
Ақсу қ.                               Ақсу эл.с. -
Рубцовск
8    Ақсу қс.            Солтүстiк ХЭЖ        ЖқЖ-553 Ақсу -   220
Ақсу қ.                                     Ертiс
9    Мыңкөл қ.           Солтүстiк ХЭЖ           Мыңкөл -      220
ЭЧЭ-502 қс.                            Урожайная ЖқЖ-222
10   Мыңкөл қ.           Солтүстiк ХЭЖ           Мыңкөл -      220
ЭЧЭ-502 қс..                           Урожайная ЖқЖ-224
11   Уәлиханов қ-.       Солтүстiк ХЭЖ          Уәлиханов қ. - 220
ЭЧЭ-501 қс.                            Ертiстiк ЖқЖ-225
12   Уәлиханов қ-.       Солтүстiк ХЭЖ          Уәлиханов қ. - 220
ЭЧЭ-501 қс.                            Аудандық ЖқЖ-223
13   Павлодарлық қс.     "Павлодарэнерго.   Маралды-Құлұнды    110
Павлодар қ-.       сервис" АҚСО         ЖқЖ - 125 және
126/1
14   Маралды қс.         АООТ "Павлодар-    Маралды-Кұлынды    110
Маралды қ.          энергосервис"

15 пс. Амангельды     он же             Амангельды-Черноусовка    35
СЕВЕРО-КАЗАХСТАНСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
15 пс. Аврора         филиал ОАО        Аврора-Курган
"КЕGОС"                                     500
16 пс. Аврора         он же             Аврора-Таврическая        500
17 пс. Аврора         он же             Аврора-Макушино           220
18 пс. ППТЭЦ-2        ТОО "Аксесс       ППТЭЦ-2-Ишим
Энерго-СКРЭК"                               220
19 пс. ППТЭЦ-2              -//-        ППТЭЦ-2-Петухова
1 цепн.                   110
20 пс. ППТЭЦ-2              -//-        ППТЭЦ-2-Петухова
2-х цепн.                 110
21 пс. Соколовка      ТОО "Аксесс       Соколовка-Ишим
Энерго-СКРЭК"                               110
22 пс. Булаева        ТОО "Аксесс       Булаева-Юбилейная
Энерго-СКРЭК"     ВЛ 1 цепь                 110
23 пс. Булаева        СКРЭК             Булаева-Юбилейная
2 цепь                    110
24 пс. Железная       СКРЭК             Железная-Большеприютная   110
КОКШЕТАУСКАЯ РЭК - РОССИЯ
25 пс. Горьковская    РЭК               пс. Горьковская-
пс. Полтавка              110
КОСТАНАЙСКАЯ ОБЛАСТЬ - РОССИЯ
26 пс. Костанай       филиал ОАО        пс.Костанай-
1150               "КЕGОС"           пс.Челябинск              1150
27 пс. Сокол 500          -//-          пс.Сокол-пс.Троицк        500
28 пс.Жетыкара            -//-          пс.Жетыкара-
пс.Ириклинская            500
29 пс. Качары             -//-          пс.Качары-пс.Троицкая     220
30 пс.Баталы          АО "КРЭК"         пс.Баталы-пс.Ракитная     110
31 пс.Жетыкара        АО "КРЭК"         пс.Жетыкара-пс.Бреды      110
32 пс. Комсомолец        -//-           пс.Комсомолец-пс.
Троицк.ГРЭС               110
33 пс.Пригородная        -//-           пс.Пригородная-
пс.Восточная              110
34 пс. Кара-Оба          -//-           пс.Кара-Оба-пс.Карталы    110
35 пс.Магнай-тяга        -//-           Пс.Магнай-пс.Троицк       110
36 пс.Магнай-тяга        -//-           пс.Магнай-тяга-пс.
Саламат-тяга              110
37 пс.Босколь-тяга       -//-           пс.Босколь-тяга-пс.
Троицк.ГРЭС               110
38 пс.Босколь-тяга       -//-           пс.Босколь-тяга-пс.
Саламат-тяга              110
39 пс.Магнай             -//-           пс.Магнай-Магнайский ХПП  10
40 пс.Босколь            -//-           пс.Босколь-РП-2           10

15   Аманкелдi қс.           ол да             Аманкелдi -      35
Черноусовка
____________________________________________________________________
СОЛТYСТIК ҚАЗАҚСТАН - РЕСЕЙ
____________________________________________________________________
15   Аврора қс.         "КЕGОС" ААҚ ХЭЖ    Аврора-Қорған      500
Шығыс филиалы
16   Аврора қс.             -//-          Аврора-Таврическая  500
17   Аврора қс.               -//-          Аврора-Макушино   220
18   ППТЭЦ-2 қс.         "Аксесс Энерго-       ППТЭЦ-2-Есiл   220
СКРЭК" ЖШС
19   ППТЭЦ-2 қс.              -//-             ППТЭЦ-2-       110
Петухова 1 тiзбек
20   ППТЭЦ-2 қс.              -//-             ППТЭЦ-2-       110
Петухова 2-лiк
тiзбек.
21   Соколовка қс.            -//-          Соколовка-Есiл    110
22   Булаев қс.               -//-          Булаев-Юбилейная  110
ЖқЖ 1 тiзбек
23   Булаев қс.              СКРЭК            Булаев қс.-     110
Юбилейная 2 тiзбек
24   Железная қс.            СКРЭК             Железная-      110
Большеприютная
____________________________________________________________________
КӨКШЕТАУ АЭК - РЕСЕЙ
____________________________________________________________________
25   Горьковская қс.          АЭК           Горьковская қс. - 110
Полтавка қс.
____________________________________________________________________                       ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ - РЕСЕЙ
____________________________________________________________________
26   Қостанай 1150 қс.   "КЕGОС" ААҚ ХЭЖ     Қостанай қс. -   1150
Шығыс филиалы      Челябі қс.
27   Сокол 500 қс.            -//-          Сокол-Троицк қс.   500
28   Жетiқара қс.             -//-            Жетіқара қс.     500
Ириклинская қс.
29   Качары қс.               -//-            Качары қс. -     220
Троицкая қс.
30   Баталы қс.             "КРЭК" АҚ         пс. Баталы -     110
пс. Ракитная
31   Жетіқара қс.           "КРЭК" АҚ         Жетіқара қс. -   110
Бреды қс.
32   Комсомолец қс.           -//-            Комсомолец қс. - 110
Троицк. ГРЭС
33   Шығыс қс.                -//-           Пригородная қс. - 110
Шығыс қс.
34   Қара-Оба қс.             -//-            Қара-оба қс. -   110
Қарталы қс.
35   Мағнай-тяга қс.          -//-          Мағнай қс.-Троицк  110
36   Мағнай-тяга қс.          -//-           Мағнай-тяга қс. - 110
Саламат-тяга қс.
37   Боскөл-тяга қс.          -//-           Боскөл-тяга қс. - 110
Троицк. қс. ГРЭС
38   Боскөл-тяга қс.          -//-           пс. Боскөл-тяга-  110
пс. Саламат-тяга
39   Мағнай қс.               -//-            Мағнай-Мағнай     10
ХПП
40   Боскөл-тяга қс.          -//-            Боскөл-тяга қс.   10
РП-2

41 КТТП 723              -//-           Скалистое-Жамбул          10
42 КТТП 727              -//-           Скалистое-Жамбул          10
Южно-Казахстанская область - Узбекистан
43 пс.Шымкент-500     Шымкентские МЭС   Л-501 пс.Шымкент-
филиал ОАО        пс.Тош.ГРЭС               500
"КЕGОС"
44 пс.Шымкент-200        -//-           Л-241 пс.Шымкент-
пс.Тош.ГРЭС               220
45 пс.Джилга             -//-           Л-2-Д пс. Джилга-
пс. Тош.ГРЭС              220
46 пс. Полторацкое    ОАО               Л-Троицкая 1 цепная
"Туркестанэнерго" пс.Полторацкое-
пс. Майская               110
47 пс. Полторацкое       -//-           Л-Троицкая 2 цепная
пс.Полторацкое-
пс. Майская               110
48 пс Кызыл-Аскер        -//-           Л-22 пс. Кызыл-Аскер-
пс. Кеняс                 35
49 пс. Сары-агаш      Сары-агачское РЭС пс. Сары-агаш-пс.
Кенес                     35
50 пс."Абай"          Шардаринское РЭУ  Л-6-О пс. Абай-
Шардара                              пс. Озотлик               35
51 пс. Махта-Арал     ТОО "Асык-Ата-    пс.Махта-Арал-пс.Феруз    110
Газ"
52 пс. Жетысай        он же             пс.Жетысай-пс.Райцентр    110
53 в/ч 44425          он же             пс.в/ч 44425-
пс.Н-Посульская ГЭС       35
54 пс.Славянка        он же             пс. Славянка-пс.Бахт      35
55 пс. Кунград        он же             пс. Кунград-пс.Сыр-Дарья  35
Жамбылская область - Кыргызстан
56 пс.Жамбыл 500      Филиал ОАО        пс. Жамбыл-пс.Бишкек      500
"КЕGОС"
57 пс. Жамбыл 220     он же             пс. Жамбыл-пс.Бишкек      220
58 пс. Шу             он же             пс. Шу-пс. Главная        220
59 пс. Жамбыл 110     АО "ЖРЭК"         пс. Жамбыл - пс.Покровка  110
60 пс. Георгиевка     он же             пс. Георгиевка-пс.Главная 110
61 пс.Южная           АО "Кыргызэнерго" Л-117 пс.Южная-пс.Манас   110
62 пс.Благовещенка    АО "ЖЭС"          пс.Благовещенка-          110
Курдайский р-н                       пс.Жанги-Жер
63 пс.Нововоскресеновк он же            пс.Ново-Воскресен.-       35
с.Мерке                              пс.Аспара
64 пс.Трудовик        он же             пс.Трудовик-пс.Ивановка   35
Кордайский р-н
65 пс.Алмалы          он же             пс.Алмалы-пс.Быстровка    35
Кордайский р-н
66 пс."ДСУ"(Корд.)-   он же             Л-37 пс.ДСУ-пс.АГЭС       35
пс."АГЭС-5"(Кырг.)

41   КТТП 723                 -//-            Скалистое-Жамбыл  10
42   КТТП 727                 -//-            Скалистое-Жамбыл  10
____________________________________________________________________
ОҢТYСТIК ҚАЗАҚСТАН ОБЛЫСЫ - ӨЗБЕКСТАН
____________________________________________________________________
43   Шымкент-500 қс.     "КЕGОС" ААҚ      ХЭЖ Л-501 пс.Шымкент - 500
Шымкент филиалы       пс. Тош.ГРЭС
44   Шымкент-200 қс.          -//-          Л-241 пс. Шымкент -  220
пс. Тош.ГРЭС
45   Жылға қс.                -//-          Л-2-Д пс. Жылға -    220
пс. Тош.ГРЭС
46   Полтарацкое қс.     "Түркістанэнерго"     Л-Троицкая 1      110
цепная пс.
Полторацкое пс.
Майская
47   Полторацкое қс.          -//-          Л-Троицкая 2 цепная  110
Полторацкое-пс.
Майская
48   Қызыл-Әскер қс.          -//-          Л-22 пс. Қызыл-Әскер  35
пс. Кеңес
49   Сарыағаш қс.        Сарыағаш РЭС       Сарыағаш - кеңес қс.  35
50   Абай қс. Шардара   Шардара РЭУ         Л-6-О қс. Абай қс. -  35
Озотлик
51   Мақтарал қс.        "Асық-Ата-Газ"     Мақтарал - Феруз қс. 110
52   Жетісай қс.              -//-          Жетiсай-Райцентр қс. 110
53   ә/б 44425                -//-          ә/б 44425 қс. - Н -   35
Посульская ГЭС қс.
54   қс. Славянка             -//-         Славянка қс.- Бахт қс. 35
55   Қоңырат қс.              -//-              Қоңырат қс. -     35
Сырдария қс.
____________________________________________________________________
Жамбыл облысы - Қырғызстан
____________________________________________________________________
56   Жамбыл 500 қс.      "КЕGОС" ААҚ       Жамбыл қс.-Бішкек қс. 500
филиалы
57   Жамбыл 220 қс.           -//-          Жамбыл-Бiшкек қс.    220
58   Шу қс.                   -//-          Шу қс.-Главная қс.   220
59   Жамбыл 110 қс.        "ЖРЭК" АҚ            Жамбыл қс.-      110
Покровка қс.
60   Георгиевка қс.           -//-             Георгиевка қс.-   110
Главная қс.
61   Южная қс.           "Қырғызэнерго" АҚ    Л-117 Южная қс. -  110
Манас
62   Благовещенка қс.-      "ЖЭС" АҚ          Благовещенка қс. - 110
Қордай ауданы                             Жанги-Жер қс.
63   Ново-Воскресеновск       -//-          Ново-Воскресен. қс. - 35
қс.                                    Аспара қс.
Мерке
64   Трудовик қс.             -//-               Трудовик қс. -   35
Қордай ауданы                               Ивановка қс.
65   Алмалы қс.-              -//-               Алмалы қс. -     35
Қордай ауданы                               Быстровка қс.
66   "ДСУ" (Қордай)-қс.       -//-            Л-37 ДСУ қс.-АГЭС   35
"АГЭС-5" (Қырғыз.)                                қс.

67 ЖГРЭС              АО "Кыргызэнерго" Л-120 "ЖГРЭС"-пс.         110
Кара-арча
Алматинская область - Кыргызстан
68 пс.Алматы-500      АМЭС филиал ОАО   Л-514 пс.Алматы-          500
ст.Узын-Агаш       "КЕGОС"           пс.Бишкек
69 пс.Алматы-500      он же             ЛАГ пс.Алматы-500-        220
пс.Главная
70 пс.Западная-140    он же             Л-Б-З пс.Западная-        220
пос.Узын-Агаш                        пс.Быстровка
Актюбинская область - Россия
71 пс.Ульке           ОАО "КЕGОС"       пс.Ульке-пс.Новотроицкая  500
72 пс.Кемпирсай           -//-          пс.Кемпирсай-пс.Орская    220
73 пс.Актюбинская         -//-          пс.Актюбинская-пс.Орская  220
74 пс.Яйсан           АО "Актюбеэнерго" пс.Яйсан-пс.Акбулак       110
75 пс.Союзная или     он же             пс.Союзная-пс.Киембай     110
Кара-Бутак
76 пс.Зеленый Дол     он же             пс.Зеленый Дол-пс.Покровка 35
77 пс.Урожайная       он же             пс.Урожайная-пс.Светличная 35
78 пс. С-з "15 лет    он же             пс. 15 лет Казахстана-
Казахстана"                          пс.Покровка                10
79 пс.с.Раздольное    он же             пс.Раздольное-пс.Покровка  10
Западно-Казахстанская область - Россия
80 пс.Степная         ОАО "КЕGОС"       пс.Степная-пс.Балаков.АЭС 500
п. Степной
81 пс.Степная         он же             пс.Степная-пс.Головная    220
п.Степной
82 пс.Уральская       он же             пс.Кинель-пс.Уральская    220
г.Уральск
83 пс.Сайхин          АО                пс.Сайхин-пс.Баскунчак    110
п. Сайхин          "Уральскэнерго"
84 пс.Жанибек         он же             пс.Жанибек-пс.Паласовка   110
п. Жанибек
85 пс.Каменка         он же             пс.Каменка-пс.Озенки      110
п.Таскала
86 пс.Месторождение   он же             пс.Месторождение-пс.Илек  110
КНГКМ
87 пс.Чингирлау       он же             пс.Чингирлау-пс.          110
п. Чингирлау                         Соль-Елецк
88 пс.Чингирлау       он же             пс.Чингирлау-пс.Линевка   35
п. Чингирлау
89 пс.Богатырева      он же             пс.Богатырева-пс.
п.Богатырево                         Ново-Узеньская            35
90 пс.Жанибек         он же             пс.Жанибек-пс.Вишневка    35
п.Жанибек
91 пс.Казталовка      он же             пс.Казталовка-пс.
п.Казталовка                         Александров-Гай           35
92 пс. Жаксыбай       он же             пс.Жаксыбай-пс.Новоузенск 35
п. Свердлово
93 пс.Жанибек         он же             пс.Жанибек-пс.Вишневка    10
п.Жанибек
94 пс.Жанибек         он же             пс.Жанибек-пс.Поляково    10
п.Жанибек
Атырауская область - Россия
95 пс.Суюндук         АО                пс.Суюндук-пс.Баскунчак   110
"Атырауэнерго"
96 пс.Чертомбай       он же             пс.Чертомбай-пс.Бузан     110
97 пс.Головная НС     он же             пс.Головная-пс.Бузан      110
Мангистауская область - Узбекистан
98 пс.Бейнеу          АО                пс.Бейнеу-Каракалпакия    110
"Мангистаус.РЭК"
Приложение 2
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых через
таможенную границу Республики
Казахстан трубопроводным
транспортом и по линиям
электропередач
АКТ
N _______________ от "______"_____________ 200__года
снятия показаний счетчиков на определение перетоков
электроэнергии между________________________________________
наименование энергообъекта и энергосистемы
________________________________________________ за ______________ 200 _ г.
наименование энергосистемы сопредельного государства      месяц
___________________________________________________________________________
Наименование   !  Показания счетчика   !Разница  !Коэффиц.!Расход
подстанции, ЛЭП!на 00.00ч.   на 00.00ч.!показаний!счетчика!электроэнергии
!1-го числа   1-го числа!счетчиков!        !кВт/ч
!текущего     истекшего !         !        !
!месяца       месяца    !         !        !
---------------------------------------------------------------------------
Прием
---------------------------------------------------------------------------
Отдача
---------------------------------------------------------------------------
Представитель энергообъекта ________________            ______________
подпись                      Ф.И.О.
Представитель таможни       ________________            ______________
подпись                      Ф.И.О.
Приложение 3
к Правилам таможенного оформления
товаров, перемещаемых через
таможенную границу Республики
Казахстан трубопроводным
транспортом и по линиям
электропередач
Сводный акт
N _______________ от "______"_____________ 200__года
о перемещении электроэнергии через таможенную границу между
энергосистемой____________________________________________
наименование энергообъекта и энергосистемы
_______________________________________________ за ______________ 200__года
наименование энергосистемы сопредельного государства     месяц
(кВт.ч)
_______________________________________________________________
Наименование!Кол-во            !Потери!Кол-во электроэнергии
подстанции  !электроэнергии (1)!      ! с учетом потерь
---------------------------------------------------------------
Прием
---------------------------------------------------------------
Отдача
---------------------------------------------------------------
___________________
(1) Составляется на основании актов снятия показаний с коммерческих
счетчиков учета
Примечание: указать N ГТД за отчетный период __________________________
Руководитель энергосистемы ________________              ______________
подпись                        Ф.И.О.
Представитель таможни      ________________              ______________
подпись                        Ф.И.О.
Согласованы                              Утверждены
Министр государственных                  приказом Таможенного
доходов Республики Казахстан             комитета Министерства
от 15 февраля 2001 года                  государственных доходов
Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 51
Правила
перемещения товаров через таможенную границу
Республики Казахстан в соответствии с Соглашением
об общих условиях и механизме поддержки развития
производственной кооперации предприятий и отраслей
государств-участников Содружества
Независимых Государств

67   ЖГРЭС              "Қырғызэнерго" АҚ     Л-120 "ЖГРЭС" қс.- 110
Қара-арча
____________________________________________________________________
Алматы облысы - Қырғызстан
____________________________________________________________________
68   Алматы - 500 қс.    "КЕGОС" ААҚ АМЭС     Л-514 Алматы қс. - 500
Ұзынағаш ст.            филиалы             Бішкек қс.
69   Алматы - 500 қс.         -//-              ЛАГ Алматы-500   220
қс. - Главная қс.
70   Западная-140 қс.         -//-           Л-Б-З Западная қс.- 220
Ұзынағаш пос                                Быстровка қс.
____________________________________________________________________
Ақтөбе облысы - Ресей
____________________________________________________________________
71   Өлке қс.            "КЕGОС" ААҚ             Өлке қс. -      500
Новотроицкая қс.
72   Кемпірсай қс             -//-              Кемпiрсай қс. -  220
Орская қс.
73   Ақтөбе                   -//-          Ақтөбе қс.-Орская    220
қс.
74   Яйсан қс.           АО "Актюбеэнерго"  Яйсан қс.-Ақтөбе қс. 110
75   Союзная не               -//-              Союзная қс. -    110
Қарабұлақ қс.                               Киембай қс.
76   Зеленый Дол қс.          -//-             Зеленый Дол қс.-   35
Покровка қс.
77   Урожайная қс.            -//-              пс. Урожайная -   35
пс. Светличная
78   "Қазақстанның 15         -//-              Қазақстанның 15   10
жылдығы" с-зы                              жылдығы қс. -
Покровка қс.
79   Раздольное с. қс.        -//-             Раздольное с. қс.- 10
Покровка қс.
____________________________________________________________________
Батыс Қазақстан облысы - Ресей
____________________________________________________________________
80   Степная с. қс.      "КЕGОС" ААҚ           Степная с. қс.    500
Степной п.                                Балаков. АЭС қс.
81   Степная қс.              -//-             Степная қс. -     220
Степной п.                                Головная қс.
82   Орал қ.                  -//-             Кинель қс. -      220
Орал п.                                  Уральская қс.
83   Сайхин қс.          "Оралэнерго" АҚ       Сайхин қс. -      110
Сайхин п.                                 Баскунчак қс.
84   Жәнібек қс.              -//-             пс. Жәнібек       110
Жәнібек п.                                пс. Паласовка
85   Каменка қс.              -//-           Каменка қс.-Озенки  110
Тасқала п.                                      қс.
86   Месторождение қс.        -//-              Месторождение    110
КНГКН                                       қс.-Илек қс.
87   Шыңғырлау қс.            -//-             Шыңғырлау қс. -   110
Шыңғырлау п.                              Соль-Елецк қс.
88   Шыңғырлау қс.            -//-             Шыңғырлау қс. -    35
Шыңғырлау п.                               Линевка қс.
89   Богатырева қс.           -//-              Богатырева қс. -  35
Богатырево п.                           Ново-Узеньская қс.
90   Жәнібек қс.              -//-                  Жәнiбек       35
Жәнібек п.                                  - Вишневка қс.
91   Қазтал қс.               -//-                 Қазтал қс.-    35
Қазтал п.                                 Александров-Гай қс.
92   Жақсыбай қс.             -//-             Жақсыбай қс. -пс.  35
Свердлов п.                                  Новоузенск
93   Жәнібек қс.              -//-             Жәнiбек қс. -      10
Жәнібек п.                                Вишневка қс.
94   Жәнібек қс.              -//-             Жәнiбек қс. -      10
Жәнібек п.                                Поляково қс.
____________________________________________________________________
Атырау облысы - Ресей
____________________________________________________________________
95   пс. Сүйіндік        АО "Атырауэнерго"     пс. Сүйiндiк -    110
пс.Баскунчак
96   пс. Чертомбай            -//-             пс. Чертомбай-    110
пс.Бұзан
97   пс. Головная НС          -//-             Пс. Головная -    110
пс.Бозан
____________________________________________________________________
Маңғыстау облысы - Өзбекстан
____________________________________________________________________
98   Бейнеу қс.          "Маңғыстау РЭК"       Бейнеу қс. -      110
АҚ             Қарақалпақия
____________________________________________________________________
Қосымша 2
Қазақстан Республикасы кеден
шекарасы арқылы құбыр желiсi
көлiгiмен және электр беру
желiлерi бойынша өткізілетін
тауарларды кедендiк ресiмдеудiң
Тәртібіне
200_жылдың___________"___" N _______
200__ж__________үшін арасындағы __________________________
айы
__________________________________________________________
шектес мемлекеттің энергия жүйесінің атауы
__________________________электр энергиясы өтуін анықтауға
арналған есептегіштердің көрсеткішін алу
АКТІСІ ____________________________________________________________________
Қосалқы   Есептегіштің көрсеткіші  Есептегіштегі Есептегіш.   Электр
станция, ________________________  көрсеткіш     тің коэффиц. энер.
ЛЭП      ағымдағы   өткен айдың   айырмашылығы               гиясы
айдың       1-ші күні                               ның
1-ші күні   00.00 с.                                шығы.
00.00 с.                                            ны,
кВт/ч
____________________________________________________________________
Қабылдау
____________________________________________________________________
Қайтару
____________________________________________________________________
Энергия объектісінің өкілі __________  _______________
қолы         аты-жөні
Кеден өкілі                __________  _______________
қолы         аты-жөні
Қосымша 3
Қазақстан Республикасы кеден
шекарасы арқылы құбыр желiсi
көлiгiмен және электр беру
желiлерi бойынша өткізілетін
тауарларды кедендiк ресiмдеудiң
Тәртібіне
200_жылдың___________"___" N _______
200__ж__________үшін арасындағы __________________________
айы
___________________________________________
шектес мемлекеттің энергия жүйесінің атауы
_______________электр энергиясының кедендік шекара
арқылы өтуінің
ЖИЫНТЫҚ АКТІСІ
(кВт.сағ)
____________________________________________________________________
Қосалқы станция     Электр энергияның    Шығыны    Электр энергияның
атауы           мөлшері (1)                        шығынын қоса
есептегендегі
мөлшері
____________________________________________________________________
Қабылдап алу
____________________________________________________________________
Қайтару
____________________________________________________________________
__________
1) Коммерциялық есептегіштердің есеп көрсеткішін алу актісінің
негізінде жасалады
Ескерту: есепті кезеңнің ЖКД N_____________ көрсету
Энергия объектісінің өкілі __________  _______________
қолы         аты-жөні
Кеден өкілі                __________  _______________
қолы         аты-жөні
Келісілді                                Бекітілді
Қазақстан Республикасының                Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрі           Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитетінің
2001 жылғы 15 ақпанда                    2001 жылғы 15 ақпандағы
N 51 бұйрығымен
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы
мемлекеттердiң өндiрiстiк кооперациялар кәсiпорнының және
салаларының дамуын қолдаудың жалпы шарттары мен тетігі
туралы Келiсiмге сәйкес тауарларды Қазақстан Республикасының
кедендік шекарасы арқылы өткізудің
Тәртібі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с Соглашением об общих условиях и механизме поддержки развития производственной кооперации предприятий и отраслей государств-участников Содружества Независимых Государств (далее - Правила) разработаны во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 4 июля 1995 года N 914 "О мерах по обеспечению выполнения Соглашения об общих условиях и механизме поддержки развития производственной кооперации предприятий и отраслей государств-участников Содружества Независимых Государств и Протокола о механизме реализации этого Соглашения" (далее - соответственно Соглашение и Протокол).
2. В настоящих Правилах понимается:
под товарами - сырье, материалы, узлы, детали, запасные части, заготовки, полуфабрикаты, комплектующие и другие изделия отраслевого и межотраслевого назначения, технологически взаимосвязанных и необходимых для совместного изготовления конечной продукции;
под уполномоченными лицами - предприятия или организации, уполномоченные государственными органами Республики Казахстан на выполнение отдельных функций по реализации отраслевых и (межотраслевых) соглашений о производственной кооперации (далее - отраслевые соглашения).
3. Действие настоящих Правил не распространяется на товары, подлежащие экспортному контролю.
2. Порядок таможенного оформления товаров
4. Товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в рамках отраслевых соглашений, помещаются под таможенный режим экспорта при их вывозе из Республики Казахстан и под таможенный режим выпуска для свободного обращения при их ввозе в Республику Казахстан без уплаты таможенных пошлин и налогов.
5. Таможенное оформление товаров производится таможенными органами, в регионе деятельности которых находится отправитель или получатель товаров, в общеустановленном порядке с учетом особенностей, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
6. При таможенном оформлении товаров одновременно с грузовой таможенной декларацией и документами, необходимыми для таможенных целей, таможенному органу, производящему таможенное оформление, должен быть представлен список товаров, заверенный соответствующим государственным органом и зарегистрированный в Таможенном комитете Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
При заполнении графы 44 грузовой таможенной декларации "Дополнительная информация/представляемые документы" под номером 5 указывается: "В соответствии с Соглашением о производственной кооперации от двадцать третьего декабря тысяча девятьсот девяносто третьего года".

1. Жалпы ережелер
1. Тәуелсiз Мемлекеттер Достығына қатысушы мемлекеттердiң өндiрiстiк кооперациялар кәсiпорнының және салаларының дамуын қолдаудың жалпы шарттары мен тетігі туралы Келiсiмге сәйкес тауарларды Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізудің осы Тәртібі (бұдан әрi - Тәртіп) Қазақстан Республикасы Үкiметiнің "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң өндiрiстiк кооперациялық кәсiпорындары мен салаларын дамытуды қолдаудың жалпы шарттары мен механизмi туралы Келiсiмдi және осы Келiсiмдi жүзеге асырудың механизмi туралы Хаттаманың орындалуын қамтамасыз ету бойынша қолданылатын шаралар туралы" (бұдан әрi - орынды жерлерде Келiсiм мен Хаттама) 1995 жылы 4 шiлдедегi қаулысын жүзеге асыру мақсатында әзiрленген.
2. Осы Тәртіпте берiлетiн ұғымдар:
тауарлар ретiнде - салалық және сала аралықта қолдану технологиясы жағынан өзара байланысты және түпкiлiктi өнiмдi бiрлесiп жасау үшiн қажет шикiзат, материалдар, тораптар, тетiктер, қосалқы бөлшектер, дайындамалар, дүмбiлтағамдар, құрастырмалы және өзге бұйымдар деген түсiнiк бередi;
уәкiлеттi тұлғалар ретiнде - өндiрiстiк кооперация туралы салалық және (салааралық) келiсiмдердi жүзеге асыру жөнiндегi жекеленген жұмыстарды орындайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарымен уәкiлеттенген кәсiпорындар немесе ұйымдар деген түсiнiк бередi.
3. Осы Ереженiң күшi экспорттық бақылауға жататын тауарларға таратылмайды.
2. Тауарларды кедендiк ресiмдеу тәртiбi
4. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы салалық келiсiмдер шеңберiнде өткiзiлген тауарлар, оларды, Қазақстан Республикасынан әкеткен кезде экспорттың кеден режимiнде және оларды Қазақстан Республикасына әкелген кезде еркiн айналысқа шығару кеден режимiнде, кеден баждары мен салықтарын төлемей, жайғастырылады.
5. Тауарларды кедендiк ресiмдеу, қызмет аймағында жөнелтушi немесе алушы бар кеден органымен осы Ереженiң 6-тармағында аталған ерекшелiктердi ескере отырып, жалпыға бiрдей белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
6. Тауарларды кедендiк ресiмдеген кезде, кедендiк ресiмдеу жүргiзген кеден органына жүк кеден декларациясы мен кеден мақсаттары үшiн қажет құжаттармен бiр мезгiлде тиiстi мемлекеттiк органдарымен расталып, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетiнде (бұдан әрi - Кеден комитетi) тiркелген тауарлардың тiзiмдемесi ұсынылуы тиiс.
Жүк кеден декларациясының 44-бағанын толтырған кезде "Қосымша ақпарат/ұсынылатын құжаттардың" 5-нөмiрiнiң астында "Қосымша Бiр мың тоғыз жүз тоқсан үшiншi жылдың жиырма үшiншi желтоқсандағы өндiрiстiк кооперация туралы Келiсiмдерге сәйкес" деп көрсетiледi.

3. Порядок регистрации списков товаров
7. Списки товаров, составленные в трех экземплярах, вместе с отраслевыми соглашениями представляются уполномоченным лицом государственного органа в Таможенный комитет.
8. В Таможенном комитете проверяются полномочия лица, представившего списки товаров, печать государственного органа, соответствие наименований и количества, указанных в отраслевых соглашениях, правильность составления списков и другие сведения, необходимые для контроля.
9. Таможенный комитет может отказать в регистрации списков товаров в случаях, когда:
списки товаров оформлены неправильно, не полностью или с исправлениями;
имеются различия в наименованиях или превышение количества товаров;
уполномоченное лицо или его учредители привлекались к ответственности за нарушение таможенных правил, а также, если имеются основания полагать, что уполномоченное лицо не сможет выполнять возложенные на него обязанности (отсутствие квалифицированного персонала, необходимых помещений и оргтехники, непредставление или несвоевременное представление отчетов по ранее принятым обязательствам и другое);
в других случаях, определяемых законодательством Республики Казахстан.
10. В случае, если выполнение отдельных функций по реализации отраслевого соглашения поручено нескольким уполномоченным лицам, общее количество товара, указанного в списках каждого уполномоченного лица, не должно превышать количества, указанного в перечне товаров отраслевого соглашения.
11. Регистрация списков производится в Таможенном комитете.
12. Регистрация подтверждается путем проставления печати Таможенного комитета и подписью должностного лица Таможенного комитета, произведшего регистрацию таких списков, на каждом листе трех экземпляров списков.
Один экземпляр списка возвращается уполномоченному лицу, второй - направляется в таможенный орган, производящий таможенное оформление таких товаров, а третий - остается в Таможенном комитете.
4. Порядок учета товаров
13. Уполномоченные лица ежеквартально представляют в Таможенный комитет отчеты о товарах, вывозимых из Республики Казахстан и ввозимых в Республику Казахстан в рамках производственной кооперации, по форме согласно приложениям 1-2.
Уполномоченные лица ежегодно, не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным, представляют в Таможенный комитет годовой отчет по той же форме по всем товарам.
Отчеты заверяются уполномоченным лицом и соответствующим государственным органом.
14. Таможенный комитет на основе представленных сведений формирует сводный отчет и сверяет представленные сведения с информацией на основе баз данных электронных копий грузовых таможенных деклараций.

3. Тауарлар тiзiмдерiнiң тiркелу тәртiбi
7. Мемлекеттiк органның уәкiлеттi тұлғасы үш данада толтырылған тауарлардың тiзiмдерiн салалық келiсiмдермен бiрге Кеден комитетiне бередi.
8. Кеден комитетiнде тауарлар тiзiмiн ұсынған тұлғаның - өкiлеттiгi, мемлекеттiк органның мөрi, салалық келiсiмдерде аталынған тауарлардың атаулары мен мөлшерi, толтырылған тiзiмнiң дұрыстығы және бақылау үшiн қажет өзге де құжаттар тексерiледi.
9. Кеден комитетi тауарлардың тiзiмiн тiркеуден бас тартады, егер:
тауарлар тiзiмi қате, толық болмаса немесе түзетiлiп ресiмделген;
тауарлардың атаулары әртүрлi немесе тауарлар санының асып түсуі;
өкiлеттi тұлға немесе оның тағайындаушысы кеден ережелерiн бұзғаны үшiн жауапқа тартылған болса, сондай-ақ уәкiлеттi тұлға өзiне жүктелген мiндеттердi орындай алмайды деген ұғымға негiз болса (бұрынғы қабылдаған мiндеттемелер бойынша есеп бермеуi немесе уақытында бермеуi, жайғастыру мен ұйымдастыру iсiнiң техникасы үшiн қажет бiлiктiк қызметiнiң болмауы және басқалар);
Қазақстан Республикасының заңдарымен анықталған өзге жағдайларда.
10. Егер салалық келiсiмдердi жүзеге асыру бойынша жекеленген жұмыстарды орындау бiрнеше уәкiлеттi тұлғаларға тапсырылған жағдайларда, уәкiлеттi тұлғалардың әр қайсысында көрсетiлген тауарлардың жалпы мөлшерi салалық келiсiмдердiң тауарлар тiзiмдемесiнде көрсетiлген мөлшерiнен аспауы тиiс.
11. Тiзiмдеменiң тiркелуi Кеден комитетiнде жүргiзiледi.
12. Тiркелу Кеден комитетiнiң басылған мөрiмен және осындай тiзiмдемелердiң тiркелуiн жүргiзген Кеден комитетiнiң лауазымды тұлғасының тiзiмнiң үш данасының әр қайсысында қойылған қолымен расталады.
Тiзiмнiң бiр данасы уәкiлеттi тұлғаға берiледi, екiншiсi осындай тауарларға ресiмдеу жүргiзген кеден органына жөнелтiледi, үшiншiсi - Кеден комитетiнде қалады.
5. Тауарларды есепке алудың тәртiбi
13. 1-2-шi қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өндiрiстiк кооперация шеңберiнде Қазақстан Республикасынан әкетiлген және Қазақстан Республикасына әкелiнген тауарлар туралы уәкiлеттi тұлғалар Кеден комитетiне әр тоқсан сайын есеп берiп отырады.
Уәкiлеттi тұлғалар жыл сайын, келесi есеп беруден кейiн, әр жылдың 1-ақпанынан кешiктiрмей, Кеден комитетiне барлық тауарлар бойынша сол нысан бойынша жылдық есеп берiп отырады.
Есеп беру уәкiлеттi тұлғамен және тиiстi уәкiлеттi органдармен расталады.
14. Кеден комитеті ұсынылған мәліметтердің негізінде қорытынды есеп беруді құрастырады және жүк кеден декларациясының электрондық көшірмесінің деректер қорының негізінде берілген мәліметтерді ақпараттармен салыстырады.

15. В случае несовпадения данных, представленных уполномоченными лицами, с данными баз электронных копий грузовых таможенных деклараций Таможенный комитет проводит разбирательство в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции о порядке перемещения
товаров через таможенную границу
Республики Казахстан в соответствии
с Соглашением об общих условиях и
механизме поддержки развития
производственной кооперации
предприятий государств-участников
Содружества Независимых Государств
Список N 1
товаров, вывозимых
в рамках отраслевого Соглашения от________N_____на ______ год
Наименование уполномоченного лица__________________________
таможенный орган___________________________________________
__________________________________________________________________________
Поставщик!Получатель!Наименование !Код по ТН!Единица  !Количество!Договор
!          !товаров по ТН!ВЭД СНГ  !измерения!          !
!          !ВЭД СНГ      !         !по ТН ВЭД!          !
!          !             !         !СНГ      !          !
--------------------------------------------------------------------------
1    !     2    !      3      !     4   !     5   !     6    !    7
--------------------------------------------------------------------------
Список N 2
товаров, ввозимых
в рамках отраслевого Соглашения от_______N____на ________ год
Наименование уполномоченного лица__________________________
таможенный орган___________________________________________
__________________________________________________________________________
Поставщик!Получатель!Наименование !Код по ТН!Единица  !Количество!Договор
!          !товаров по ТН!ВЭД СНГ  !измерения!          !
!          !ВЭД СНГ      !         !по ТН ВЭД!          !
!          !             !         !СНГ      !          !
--------------------------------------------------------------------------
1    !     2    !      3      !     4   !     5   !     6    !    7
--------------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Инструкции о порядке перемещения
товаров через таможенную границу
Республики Казахстан в соответствии
с Соглашением об общих условиях и
механизме поддержки развития
производственной кооперации
предприятий государств-участников
Содружества Независимых Государств
Отчет
о товарах, вывезенных (ввезенных)
в соответствии с соглашениями о производственной кооперации
с____________по_______________________________________
Соглашение от_________N_____на_______год______________
(наименование уполномоченного лица)
__________________________________________________________________________
N !Наименование !Код по ТН!Единица  !Количество    !Количество  !%!Прило-
п/п!товаров по ТН!ВЭД СНГ  !измерения!вывезенного   !фактически  ! !жение
!ВЭД СНГ      !         !по ТН ВЭД!(ввезенного)  !вывезенного ! !
!             !         !СНГ      !товара (по    !(ввезенного)! !
!             !         !         !зарегистриро- !товара (по  ! !
!             !         !         !ванным переч- !ГТД)        ! !
!             !         !         !ням ТК МГД РК)!            ! !
--------------------------------------------------------------------------
1 !      2      !    3    !    4    !        5     !      6     !7!  8
--------------------------------------------------------------------------

15. Уәкілетті тұлғалардың берген деректері жүк кеден декларациясының электрондық көшірмесінің деректер қорына сәйкес келмеген жағдайларда Кеден комитеті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес талқылау жүргізеді.
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттердiң өндiрiстiк
кооперациялар кәсiпорнының және
салаларының дамуын қолдаудың жалпы
шарттары мен тетігі туралы
Келiсiмге сәйкес тауарларды
Қазақстан Республикасының
кедендік шекарасы арқылы өткізудің
Тәртібіне
1-қосымша
N
_______________жылғы "____"____________ N __
салалық келісімдер шеңберінде әкетілетін тауарлардың
N 1 тізімі
________________________________ уәкілетті тұлғаның атауы
________________________________________________  кеден органы
____________________________________________________________________
Жеткізуші  алушы    ТМД СЭҚ     ТМД СЭҚ     ТМД СЭҚ     Саны   Шарт
ТН бойынша   ТН бойынша  ТН бойынша
тауарлардың     коды       өлшем
атаулары                 бірлігі
____________________________________________________________________
1        2          3            4          5          6      7
____________________________________________________________________
_______________жылғы "____"____________ N __салалық келісімдер
шеңберінде әкелінетін тауарлардың
N 1 тізімі
________________________________      уәкілетті тұлғаның атауы
________________________________________________  кеден органы
____________________________________________________________________
Жеткізуші  алушы    ТМД СЭҚ      ТМД СЭҚ     ТМД СЭҚ     Саны   Шарт
ТН бойынша   ТН бойынша  ТН бойынша
тауарлардың     коды        өлшем
атаулары                  бірлігі
____________________________________________________________________
1        2          3            4          5          6      7
____________________________________________________________________
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттердiң өндiрiстiк
кооперациялар кәсiпорнының және
салаларының дамуын қолдаудың жалпы
шарттары мен тетігі туралы
Келiсiмге сәйкес тауарларды
Қазақстан Республикасының
кедендік шекарасы арқылы өткізудің
Тәртібіне
2-қосымша
_____________жылғы "____"____________ N __ келісім
____________ дан_______________________________дейін
өндірістік кооперация туралы келісімдерге сәйкес әкетілген
тауарлар туралы есеп беру
____________________________________________________________________
NN  ТМД СЭҚ    ТМД СЭҚ   ТМД СЭҚ   әкетілген     Нақты     % Қосымша
р/н ТН бойын.   ТН        ТН     (әкелінген)    әкетілген
ша тауар.  бойынша   бойынша  тауарлардың    (ЖКД-сы
лардың     коды      өлшем     мөлшері       бойынша
атаулары             бірлігі  (ҚР МКМ КК-    әкелінген
нің тіркел.    тауарлар.
ген тізім.     дың)мөл.
деме          шері
бойынша)
____________________________________________________________________