Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 августа 2002 года N 300. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2002 года N 1974. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года N 38
Сноска. Постановление Правления Национального Банка РК от 3 августа 2002 года N 300 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27 мая 2006 года  N 38 .
В целях совершенствования законодательства, регулирующего банковскую деятельность, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о минимальных резервных требованиях.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении месяца со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
3 августа 2002 года N 300
"Об утверждении Правил о
минимальных резервных
требованиях"
Правила
о минимальных резервных требованиях
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" и устанавливают структуру обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований и порядок их резервирования, а также контроль за выполнением нормативов минимальных резервных требований.
Сноска. Преамбула в редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
1. Размер минимальных резервных требований на определенную дату определяется путем умножения значения норматива резервных требований на величину резервных обязательств банка на данную дату.
Резервные обязательства банка рассчитываются как сумма:
положительной разницы между суммой внешних обязательств и внешних резервных активов банка;
внутренних обязательств банка.
При расчете внешних (внутренних) обязательств исключаются обязательства перед другими банками.
Значение норматива резервных требований устанавливается Правлением Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).  <*>
Сноска. Пункт 1 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 июня 2005 года N  173  (вводится в действие с 1 октября 2005 года с учетом положений абзаца второго п.2 постановления N  173 ).

Ең аз резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 3 тамыздағы N 300. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 12 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1974. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы N 38 Қаулысымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы N 38 Қаулысымен.
Банк қызметін реттейтін заңдарды жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  қаулы етеді
1. Ең аз резервтік талаптар туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап бір ай өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Банктерді және сақтандыруды қадағалау департаменті (Мекішев А.А.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Ең аз резервтік талаптар
туралы ережені бекіту жөнінде"
2002 жылғы 3 тамыздағы
N 300 қаулысымен бекітілген
Ең аз резервтік талаптар туралы ереже
Осы Ереже "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзірленді және банктердің есеп айырысу үшін қолданылатын міндеттемелерінің құрылымын, ең аз резервтік талаптарды орындау шарттарын және оларды резервтеу тәртібін, сондай-ақ ең аз резервтік талаптар нормативтерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
Ескерту: Кіріспе жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен .
1. Ең аз резервтік талаптардың белгілі бір күнге мөлшері резервтік талаптар нормативінің мәнін банктің осы күнге резервтік міндеттемелерінің көлеміне көбейту арқылы айқындалады.
Банктің резервтік міндеттемелері:
банктің сыртқы міндеттемелері мен сыртқы резервтік активтерінің сомалары арасындағы оң айырмасының;
банктің ішкі міндеттемелерінің сомасы ретінде есептеледі.
Сыртқы (ішкі) міндеттемелерді есептеген кезде басқа банктердің алдындағы міндеттемелер алынып тасталады.
Резервтік талаптар нормативінің мәнін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) белгілейді.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .

2. Внешние обязательства банка рассчитываются как сумма следующих обязательств перед нерезидентами по балансовой стоимости:
обязательства перед международными финансовыми организациями;
вклады дочерних организаций специального назначения;
обязательства по долговым ценным бумагам;
субординированные долги.
Внешние резервные активы рассчитываются как сумма:
наличной иностранной валюты государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан;
денег на счетах в центральных банках государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан;
денег на счетах в иностранных банках, вкладов в организациях-нерезидентах, долгосрочный кредитный рейтинг которых не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан;
инвестиций в иностранные государственные ценные бумаги, разрешенные для осуществления дилерской деятельности банков второго уровня, по балансовой стоимости;
инвестиций в ценные бумаги международных финансовых организаций, рейтинг которых не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан.
Внутренние обязательства банка рассчитываются как сумма обязательств перед клиентами-резидентами, срок погашения которых (полностью или частично) наступает в течение текущего и последующего месяцев.  <*>
Сноска. Пункт 2 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 июня 2005 года N  173  (вводится в действие с 1 октября 2005 года с учетом положений абзаца второго п.2 постановления N  173 ).
3. Устанавливаются два способа выполнения банками минимальных резервных требований:
1) размещение денег банка в резервные активы.
Величина резервных активов на каждый день формирования должна быть не менее среднего размера минимальных резервных требований, рассчитанных за период определения минимальных резервных требований.
Период определения минимальных резервных требований составляет четырнадцать календарных дней, предшествующих за два дня до даты формирования резервных активов.
Резервные активы рассчитываются как сумма:
наличных тенге;
денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке;
2) депонирование денег в тенге в Национальном Банке ежемесячно так, чтобы сумма депонированных денег на каждый день месяца была не менее размера минимальных резервных требований, рассчитанного на первый рабочий день этого месяца.
Депонирование денег производится не позднее 5 числа каждого месяца.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 июня 2005 года N  173  (вводится в действие с 1 октября 2005 года с учетом положений абзаца второго п.2 постановления N  173 ).

2. Банктің сыртқы міндеттемелері резидент еместердің алдында мынадай міндеттемелердің баланстық құны бойынша сомасы ретінде есептеледі:
халықаралық қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелер;
арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары;
борыштық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелер;
реттелген борыштар.
Сыртқы резервтік активтер:
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингісінен төмен емес тәуелсіз рейтингісі бар мемлекеттердің қолма-қол шетел валютасының;
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингісінен төмен емес тәуелсіз рейтингісі бар мемлекеттердің орталық банктеріндегі шоттардағы ақша;
шетелдік банктердегі шоттардағы ақша, ұзақ мерзімді кредиттік рейтингісі Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингісінен төмен емес резидент емес-ұйымдардағы салымдар;
екінші деңгейдегі банктердің дилерлік қызметті жүзеге асыруына рұқсат етілген шетелдік мемлекеттік бағалы қағаздарға баланстық құны бойынша инвестициялар;
рейтингісі Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингісінен төмен емес халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына инвестициялар сомасы ретінде есептеледі.
Банктің ішкі міндеттемелері өтелу (толық немесе ішінара) мерзімі ағымдағы және одан кейінгі айларда басталатын резидент-клиенттердің алдындағы міндеттемелер сомасы ретінде есептеледі.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .
3. Банктердің ең аз резервтік талаптарды орындауының екі тәсілі белгіленеді:
1) банктің ақшасын резервтік активтердің қалыптастырылу кезеңінде резервтік активтердің орташа көлемі резервтік талаптарды анықтау кезеңіндегі ең аз резервтік талаптардың орташа мөлшерінен кем болмайтындай етіп резервтік активтерге орналастыру.
Қалыптастыру кезеңіндегі әрбір күнгі резервтік активтердің көлемі ең аз резервтік талаптарды анықтау кезеңі үшін есептелген ең аз резервтік талаптардың орташа мөлшерінен кем болмауы тиіс.
Ең аз резервтік талаптарды анықтау кезеңі резервтік активтерді қалыптастыру күніне дейін екі күн бұрын алдындағы он төрт күнтізбелік күннен тұрады.
Резервтік активтер:
қолма-қол ақша;
Ұлттық Банктегі корреспонденттік шоттардағы ақша сомасы ретінде есептеледі.
2) айдың әрбір күніне депозитке салынған ақша сомасы осы айдың бірінші жұмыс күніне есептелген ең аз резервтік талаптардың мөлшерінен кем болмайтындай етіп, ай сайын Ұлттық Банкке теңгемен депозитке салу.
Ақшаны депозитке салу әр айдың 5-ші күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .

4. Банки, являющиеся участниками системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц, выполняют минимальные резервные требования согласно подпункту 1) пункта 3 настоящих Правил.
Банки, являющиеся участниками системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц, допустившие три и более нарушений порядка выполнения ими минимальных резервных требований в течение трех последовательных периодов формирования резервных активов, а также банки, не являющиеся участниками системы коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц, выполняют минимальные резервные требования согласно подпункту 2) пункта 3 настоящих Правил.
5. При переходе банка на выполнение минимальных резервных требований от способа, установленного подпунктом 2) пункта 3 на способ, установленный подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, деньги банка, депонированные в Национальном Банке, перечисляются на корреспондентский счет банка в первый день периода формирования резервных активов.
Выполнение минимальных резервных требований по способу, установленному подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, банк начинает осуществлять с первого периода формирования резервных активов месяца, следующего за месяцем, в котором было принято решение о включении банка в систему обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц.
Банк, являющийся участником системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц, и выполняющий минимальные резервные требования согласно подпункту 2) пункта 3 настоящих Правил, может быть переведен на выполнение минимальных резервных требований согласно подпункту 1) пункта 3 настоящих Правил только при условии выполнения минимальных резервных требований в течение шести последовательных месяцев.
6. При переходе банка на выполнение минимальных резервных требований от способа, установленного подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, на способ, установленный подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил, банк должен произвести депонирование денег в тенге в Национальном Банке в следующие сроки:
в течение трех рабочих дней со дня исключения банка из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в сумме, рассчитанной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил на дату исключения банка;
в течение трех рабочих дней с начала периода формирования резервных активов следующего за периодом, в котором было допущено третье нарушение порядка выполнения минимальных резервных требований, в сумме, рассчитанной в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил за рабочий день, следующий за днем третьего нарушения.

4. Жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесінің қатысушылары болып табылатын банктер осы Ереженің 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ең аз резервтік талаптарды орындайды.
Жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесінің қатысушылары болып табылатын, резервтік активтерді қалыптастырудың қатарынан үш кезеңі ішінде ең аз резервтік талаптарды орындау тәртібін үш рет және одан да көп бұзған банктер, сондай-ақ жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесінің қатысушылары болып саналмайтын банктер осы Ереженің 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ең аз резервтік талаптарды орындайды.
5. Банк ең аз резервтік талаптарды орындау үшін осы Ереженің 3-тармағының 2) тармақшасында белгіленген тәсілден оның 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген тәсілге көшкен кезде банктің Ұлттық Банкке депозитке салынған ақшасы резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінде бірінші күні банктің корреспонденттік есепшотына аударылады.
Банк осы Ереженің 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген тәсіл бойынша ең аз резервтік талаптарды орындауды банкті жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесіне енгізу туралы шешім қабылданған айдан кейінгі айдағы резервтік активтер қалыптастырудың алғашқы кезеңінен бастап жүзеге асыра бастайды.
Жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесінің қатысушысы болып табылатын және осы Ереженің 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ең аз резервтік талаптарды орындаған банк осы Ереженің 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ең аз резервтік талаптарды орындау үшін қатарынан алты ай бойы ең аз резервтік талаптарды орындаған жағдайда ғана көшірілуі мүмкін.
6. Банк осы Ереженің 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген тәсілден осы Ереженің 3-тармағының 2) тармақшасында белгіленген тәсілге көшкен кезде банк ақшаны теңгемен Ұлттық Банкке мынадай мерзімге депозитке салуы керек:
банк жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесінен шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде, банктің шығарылған күніне, осы Ереженің 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есептелген сомада;
ең аз резервтік талаптарды орындау тәртібін үшінші рет бұзуға жол берілген кезеңнен кейін резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінің басында үш жұмыс күні ішінде, үшінші тәртіп бұзылған күннен кейінгі жұмыс күнінде осы Ереженің 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес есептелген сомада.

6-1. Банки представляют в Национальный Банк информацию о выполнении норматива минимальных резервных требований в сроки не позднее:
1) для банков, выполняющих минимальные резервные требования согласно способу, установленному подпунктом 1) пункта 3 настоящих Правил, - пятого дня, следующего за последним днем отчетного периода формирования резервных активов, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) для банков, выполняющих минимальные резервные требования согласно способу, установленному подпунктом 2) пункта 3 настоящих Правил, - пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены п. 6-1 -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
7.  (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 июня 2005 года N  173  (вводится в действие с 1 октября 2005 года с учетом положений абзаца второго п.2 постановления N  173 ).
8. Банки представляют в Национальный Банк в сроки, установленные в пункте 8-1 настоящих Правил, информацию об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - Информация) и дополнительную информацию для расчета минимальных резервных требований по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее - Дополнительная информация).
Сноска. Пункт 8 в редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
8-1. Информация и Дополнительная информация представляются банками в Национальный Банк в следующие сроки, за исключением случая, предусмотренного абзацем четвертым настоящего пункта:
1) ежедневно (далее - ежедневная информация) - не позднее двух рабочих дней, следующих за отчетным днем и
2) ежемесячно (далее - ежемесячная информация) - не позднее трех рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Банки, имеющие десять и более филиалов, представляют в Национальный Банк ежедневную информацию не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, и ежемесячную информацию - не позднее пяти рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Сноска. Пункт 8-1 в редакции -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).

6-1. Банктер:
1) осы Ереженің 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген тәсілге сәйкес ең аз резервтік талаптарды орындайтын банктер үшін - осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, резервтік активтерді қалыптастырудың есептік кезеңінің соңғы күнінен кейінгі бесінші күннен;
2) осы Ереженің 3-тармағының 2) тармақшасында белгіленген тәсілге сәйкес ең аз резервтік талаптарды орындайтын банктер үшін - осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмейтін мерзімдерде Ұлттық Банкке ең аз резервтік талаптар нормативінің орындалуы туралы ақпарат ұсынады.
Ескерту: 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен
7. <*>
Ескерту: 7-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) .
8. Банктер осы Ереженің 8-1-тармағында белгіленген мерзімдерде Ұлттық Банкке:
1) осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы ақпарат (бұдан әрі - Ақпарат);
2) осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ең аз резервтік талаптарды есептеуге арналған қосымша ақпарат (бұдан әрі - Қосымша ақпарат) ұсынады.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен .
8-1. Банктер осы тармақтың екінші абзацында көзделген жағдайды қоспағанда Ақпаратты және Қосымша ақпаратты күн сайын (бұдан әрі - күн сайынғы ақпарат) есепті күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей және ай сайын (бұдан әрі - ай сайынғы ақпарат) есепті айдың соңғы күнінен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке ұсынады.
Он және одан көп филиалы бар банктер күн сайынғы ақпаратты есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей және ай сайынғы ақпаратты есепті айдың соңғы күнінен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей Ұлттық Банкке ұсынады.
Ескерту: 8-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен .

8-2. Ежедневная информация представляется на электронном носителе, ежемесячная - на электронном и бумажном носителях.
Ежемесячная информация на бумажном носителе подписывается первым руководителем и главным бухгалтером банка и заверяется печатью. В случаях, предусмотренных внутренними документами банка, ежемесячная информация подписывается лицом, уполномоченным в соответствии с данными документами на их подписание, и представляется в Национальный Банк с копией данных внутренних документов банка.
Ежемесячная информация на бумажном носителе должна соответствовать ежемесячной информации, представленной на электронном носителе.
Сноска. Правила дополнены п. 8-2 -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
8-3. В случае нарушения норматива минимальных резервных требований банк в течение трех календарных дней с момента совершения нарушения сообщает Национальному Банку о факте и причинах нарушения норматива минимальных резервных требований с приложением плана мероприятий по их устранению.
Сноска. Правила дополнены п. 8-3 -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
9. В случае, если остаток денег банка, депонированных в Национальном Банке, превышает размер минимальных резервных требований банка, сумма депонированных денег в пределах вышеуказанного превышения перечисляется на корреспондентский счет банка.
10. В случае невыполнения банком требований настоящих Правил, Национальный Банк вправе применить к банку ограниченные меры воздействия или санкции, предусмотренные банковским законодательством Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 июня 2005 года N  173  (вводится в действие с 1 октября 2005 года с учетом положений абзаца второго п.2 постановления N  173 );  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
11. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение N 1
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 3 августа 2002 года N 300
"Об утверждении Правил о минимальных
резервных требованиях"
Сноска. Приложение N 1 исключено -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
Приложение N 2
к Правилам о минимальных резервных
требованиях, утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 3 августа 2002 года N 300
"Об утверждении Правил о минимальных
резервных требованиях"
Сноска. Приложение N 2 исключено -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
Приложение 3
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Сноска. Правила дополнены Приложением N 3 -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
_______________________________________________
(наименование банка)
Информация о выполнении норматива
минимальных резервных требований
Дата перио-да опре-
деле-
ния мини-
маль-
ных резер
вных требо-ваний
Вну-
трен-
ние обя-
за-
тель-ства
Внешние резерв-ные активы
Внеш-
ние обяза-
тель-
ства
Резер-вные обяза-
тель-
ства
[5-4]+3
Норма-тив мини-
маль-
ных резер-
вных требо-
ваний
(в сумме)
Дата пери-
ода фор-
миро-
вания мини-
маль-
ных резе-
рвных акти-
вов
Резервные активы
остатки денег на корреспон-
дентских счетах в Национальном Банке
Налич-
ные тенге
Итого резе-рвные акти-
вы
в тенге
в ино-
стра
нной ва
люте
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Пояснения к заполнению таблицы:
значения в столбцах 2-5,8-11 указываются в целых тысячах тенге;
значения в столбцах 2-5,8-11 равные 500 и менее округляются до нуля,
значения более 500 округляются до тысячи.
Первый руководитель __________________________
(дата, подпись, фамилия, имя)
Главный бухгалтер  ___________________________
(дата, подпись, фамилия, имя)
Место печати
Приложение 4
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Сноска. Правила дополнены Приложением N 4 -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
_________________________
(наименование банка)
Информация о выполнении норматива
минимальных резервных требований
Дата
Сумма обязательств
Норматив минимальных резервных требований
Сумма денег, депонирован-
ных в Национальном Банке
Сумма денег, подлежащая депонирова-
нию в Националь-
ном Банке, в сроки, установлен-
ные Правилами о мини-
мальных резервных требованиях
1
2
3
4
5
Пояснения к заполнению таблицы:

8-2. Күн сайынғы ақпарат электрондық тасымалдағышпен, ай сайынғы ақпарат электрондық тасымалдағышпен және қағазға басып ұсынылады.
Қағазға басылған ай сайынғы ақпаратқа банктің бірінші басшысы және бас бухгалтері қол қояды және мөрмен расталады. Банктің ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда ай сайынғы ақпаратқа оларға осы құжаттарға сәйкес қол қоюға уәкілеттік берілген тұлға қол қояды және ішкі құжаттар деректерінің көшірмесімен бірге Ұлттық Банкке ұсынылады.
Қағазға басылған ай сайынғы ақпарат электрондық тасымалдағышпен ұсынылған ай сайынғы ақпаратқа сәйкес келуі тиіс.
Ескерту: 8-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен
8-3. Ең аз резервтік талаптар нормативі бұзылған жағдайда банк бұзылған сәттен бастап үш күнтізбелік күн ішінде Ұлттық Банкке ең аз резервтік талаптар нормативінің бұзылу фактісі және себептері туралы оларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып хабарлайды.
Ескерту: 8-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен
9. Егер банктің Ұлттық Банкке депозитке салған ақшасының қалдығы банктің ең аз резервтік талаптарының мөлшерінен асып кететін болса, жоғарыда көрсетілген шектен асып кеткен ақша сомасы банктің корреспонденттік есепшотына аудырылады.
10. Банк осы Ереженің талаптарын орындамаған жағдайда Ұлттық Банк банкке Қазақстан Республикасының банк заңдарында көзделген ықпал етудің шектеу шараларын немесе санкцияларды қолдануға құқылы.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173   қаулысымен   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз) 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен
11. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Ең аз резервтік талаптар
туралы ережені бекіту жөнінде"
2002 жылғы 3 тамыздағы N 300
қаулысымен бекітілген
Ең аз резервтік талаптар
туралы ережеге
N 1 қосымша
N 2 қосымша
Ескерту: 1-2-қосымшалар алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен .
Ең аз резервтік талаптар
туралы ережеге 3-қосымша
Ескерту: 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен .
______________________________________________
(банктің атауы)
Ең аз резервтік талаптар нормативінің
орындалуы туралы ақпарат
Ең аз резервтік талаптарды айқындау кезеңінің күні
Ішкі
міндет-
темелер
Сыртқы
резервтік
активтер
Сыртқы
міндет-
темелер
Резервтік
міндет-
темелер
[5-4]+3
Ең аз резервтік талаптар нормативі (сомасында)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Ең аз резервтік активтерді қалыптастыру кезеңінің күні
Резервтік активтер
Ұлттық Банктегі корреспонденттік шоттардағы ақша қалдығы
Қолма-қол теңге
Резервтік активтер жиынтығы
теңгемен
шетел валютасымен
7
8
9
10
11
Кестені толтыруға түсініктеме:
2-5, 8-11-бағандардағы мәндер тұтас мың теңгемен көрсетіледі;
2-5, 8-11-бағандардағы 500-ге тең және одан кем мәндер нөлге дейін дөңгелектенеді, 500-ден асатын мәндер мыңға дейін дөңгелектенеді.
Бірінші басшы ______________       ____________
(аты-жөні)            (қолы)
Бас бухгалтер ______________       ____________
(аты-жөні)            (қолы)
Мөр орны
Ең аз резервтік талаптар
туралы ережеге 4-қосымша
Ескерту: 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен .
_______________________________________________
(банктің атауы)
Ең аз резервтік талаптар нормативінің
орындалуы туралы ақпарат
Күні
Міндет-
темелер
сомасы
Ең аз
резервтік
талаптар
нормативі
Ұлттық Банкте депозитке салынған ақша сомасы
Ең аз резервтік талаптар
туралы ережеде белгіленген мерзімдерде Ұлттық Банкте депозитке салынатын ақша сомасы
1
2
3
4
5
Кестені толтыруға түсініктеме:

значения в столбцах 2-5 указываются в целых тысячах тенге;
значения в столбцах равные 500 и менее округляются до нуля;
значения более 500 округляются до тысячи.
Первый руководитель  _____________________________
(дата, подпись, фамилия, имя)
Главный бухгалтер   ______________________________
(дата, подпись, фамилия, имя)
Место печати
Приложение 5
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Сноска. Правила дополнены Приложением N 5 -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
Информация об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
_________________________________________
(полное наименование банка второго уровня)
по состоянию на _______________

2-5-бағандардағы мәндер тұтас мың теңгемен көрсетіледі;
бағандардағы 500-ге тең және одан кем мәндер нөлге дейін дөңгелектенеді;
500-ден асатын мәндер мыңға дейін дөңгелектенеді.
Бірінші басшы ______________       ____________
(аты-жөні)            (қолы)
Бас бухгалтер ______________       ____________
(аты-жөні)            (қолы)
Мөр орны
Ең аз резервтік талаптар
туралы ережеге 5-қосымша
Ескерту: 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен .
_______________ жағдай бойынша
_________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің толық атауы)
баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы ақпарат

1259
Специальные резервы (провизии) по вкладам, размещенным в других банках
1260
Счет положительной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках
1261
Счет отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках
1262
Счет положительной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках
1263
Счет отрицательной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках
1264
Вклад, являющийся обеспечением обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании
1265
Дисконт по вкладам, размещенным в других банках
1266
Премия по вкладам, размещенным в других банках
1267
Счет хранения денег, переданных в качестве обеспечения (заклад, задаток) обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании
1300
Займы, предоставленные другим банкам
1301
Займы овердрафт по корреспондентским счетам других банков
1302
Краткосрочные займы, предоставленные другим банкам
1303
Займы овернайт, предоставленные другим банкам
1304
Долгосрочные займы, предоставленные другим банкам
1305
Финансовый лизинг другим банкам
1306
Просроченная задолженность других банков по займам
1309
Просроченная задолженность других банков по финансовому лизингу
1310
Счет положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
1311
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
1312
Дисконт по займам, предоставленным другим банкам
1313
Премия по займам, предоставленным другим банкам
1319
Специальные резервы (провизии) по займам и финансовому лизингу, предоставленным другим банкам
1320
Займы и финансовый лизинг, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1321
Займы овердрафт, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1322
Краткосрочные займы, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1323
Долгосрочные займы, предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1324
Счет положительной корректировки стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1325
Счет отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1326
Финансовый лизинг организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1327
Просроченная задолженность по займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
1328
Просроченная задолженность по финансовому лизингу, предоставленному организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций

1259
Басқа банктерге орналастырылған салымдар
бойынша арнайы резервтер (провизиялар)
1260
Басқа банктерде орналастырылған мерзімді
салымның құнын оң түзету шоты
1261
Басқа банктерде орналастырылған мерзімді
салымның құнын теріс түзету шоты
1262
Басқа банктерде орналастырылған шартты
салымның құнын оң түзету шоты
1263
Басқа банктерде орналастырылған шартты
салымның құнын теріс түзету шоты
1264
Банктің, кредиттік серіктестіктің және
ипотека компаниясының міндеттемелерін
қамтамасыз ету болып табылатын салым
1265
Басқа банктерге орналастырылған салымдар
бойынша дисконт
1266
Басқа банктерге орналастырылған салымдар
бойынша сыйлықақы
1267
Банктің, кредиттік серіктестіктің және
ипотекалық компанияның міндеттемелерін
қамтамасыз ету (қарымжы, қадарлық) ретінде
берілген ақшаны сақтау шоты
1300
Басқа банктерге берілген заемдар
1301
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
бойынша овердрафт заемдары
1302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді
заемдар
1303
Басқа банктерге берілген овернайт заемдар
1304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді
заемдар
1305
Басқа банктерге қаржы лизингі
1306
Заемдар бойынша басқа банктердің мерзімі
өткен берешегі
1309
Қаржы лизингі бойынша басқа банктердің
мерзімі өткен берешегі
1310
Басқа банктерге берілген заемның құнын оң
түзету шоты
1311
Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс
түзету шоты
1312
Басқа банктерге берілген заемдар бойынша
дисконт
1313
Басқа банктерге берілген заемдар бойынша
сыйлықақы
1319
Басқа банктерге берілген заемдар және қаржы
лизингі бойынша арнайы резервтер
(провизиялар)
1320
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар мен қаржы лизингі
1321
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген овердрафт
заемдары
1322
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қысқа
мерзімді заемдар
1323
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген ұзақ
мерзімді заемдар
1324
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемның
құнын оң түзету шоты
1325
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемның
құнын теріс түзету шоты
1326
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға қаржы лизингі
1327
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар
бойынша мерзімі өткен берешек
1328
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қаржы
лизингі бойынша мерзімі өткен берешек

5022
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам иностранных центральных банков
5023
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам других банков
5024
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по корреспондентским счетам организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
5026
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по металлическим счетам других банков в аффинированном драгоценном металле
5030
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Правительства и местных органов власти Республики Казахстан
5034
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от Правительства и местных органов власти Республики Казахстан
5036
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от Правительства и местных органов власти Республики Казахстан
5037
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан
5038
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от Правительства и местных органов власти Республики Казахстан
5040
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от международных финансовых организаций
5044
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от международных финансовых организаций
5046
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от международных финансовых организаций
5047
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от международных финансовых организаций
5048
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от международных финансовых организаций
5050
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от других банков
5051
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от Национального Банка Республики Казахстан
5052
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от иностранных центральных банков
5053
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу, полученному от других банков
5054
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от других банков
5055
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от других банков
5056
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от других банков

5022
Шетелдік орталық банктердің корреспонденттік
шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5023
Басқа банктердің корреспонденттік шоттары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5024
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік
шоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5026
Басқа банктердің тазартылған қымбат
металдағы металл шоттары бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
5030
Үкіметтен және Қазақстан Республикасының жергілікті өкімет органдарынан алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5034
Үкіметтен және Қазақстан Республикасының
жергілікті өкімет органдарынан алынған қысқа
мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5036
Үкіметтен және Қазақстан Республикасының
жергілікті өкімет органдарынан алынған ұзақ
мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5037
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және
Қазақстан Республикасының жергілікті билік
органдарынан алынған заемның құнын оң түзету
түріндегі шығыстар
5038
Үкіметтен және Қазақстан Республикасының
жергілікті өкімет органдарынан алынған
заемдар бойынша мерзімі өткен берешек
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5040
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5044
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қысқа
мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5046
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған ұзақ
мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5047
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған
заемның құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5048
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған
заемдар бойынша мерзімі өткен берешек
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5050
Басқа банктерден алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5051
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен
алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5052
Шетелдік орталық банктерден алынған заемдар
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5053
Басқа банктерден алынған қаржы лизингі
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5054
Басқа банктерден алынған қысқа мерзімді
заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5055
Басқа банктерден алынған заемның құнын оң
түзету түріндегі шығыстар
5056
Басқа банктерден алынған ұзақ мерзімді
заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар

5057
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
5058
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от других банков
5059
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от Национального Банка Республики Казахстан
5060
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5063
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовому лизингу, полученному от организаций,  осуществляющих отдельные виды банковских операций
5064
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5065
Расходы в виде положительной корректировки стоимости займа, полученного от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5066
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5067
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
5068
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по займам, полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
5069
Расходы по амортизации дисконта по полученным займам
5070
Расходы по амортизации премии по займам, предоставленным другим банкам
5071
Расходы по амортизации премии по займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
5090
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
5091
Другие расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям с другими банками
5095
Комиссионное вознаграждение по займам, полученным от других банков
5110
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт
5111
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт Национального Банка Республики Казахстан
5112
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт иностранных центральных банков
5113
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по займам овернайт других банков
5120
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам других банков
5121
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования Национального Банка Республики Казахстан
5122
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам Национального Банка Республики Казахстан

5057
Басқа банктерге берілген заемның құнын теріс
түзету түріндегі шығыстар
5058
Басқа банктерден алынған заемдар бойынша
мерзімі өткен берешегі бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
5059
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен
алынған заемдар бойынша мерзімі өткен
берешегі бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5060
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5063
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қаржы
лизингі бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5064
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа
мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5065
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның
құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5066
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардан алынған ұзақ
мерзімді заемдар бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5067
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемның
құнын теріс түзету түріндегі шығыстар
5068
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар
бойынша мерзімі өткен берешегі бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5069
Алынған заемдар бойынша дисконт
амортизациясы бойынша шығыстар
5070
Басқа банктерге берілген заемдар бойынша
сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
5071
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар
бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша
шығыстар
5090
Сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыстар
5091
Басқа банктермен жүргізілген операциялар
бойынша сыйақы төлеуге байланысты басқа
шығыстар
5095
Басқа банктерден алынған заемдар бойынша
комиссиялық сыйақы
5110
Овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5111
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
овернайт заемдары бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5112
Шетелдік орталық банктердің овернайт
заемдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5113
Басқа банктердің овернайт заемдары бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5120
Басқа банктердің салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5121
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап
ету салымдары бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5122
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
мерзімді салымдары бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар

5123
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования иностранных центральных банков
5124
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по срочным вкладам иностранных центральных банков
5125
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования других банков
5126
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам других банков (до одного месяца)
5127
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам других банков (до одного года)
5128
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным вкладам других банков
5129
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам, привлеченным от других банков
5130
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств других банков
5133
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по условным вкладам других банков
5134
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках
5135
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках
5136
Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков
5137
Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков
5138
Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков и других банков
5140
Расходы по амортизации премии по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
5141
Расходы по амортизации премии по вкладам, размещенным в других банках
5150
Расходы по расчетам с филиалами
5151
Расходы по расчетам с головным офисом
5152
Расходы по расчетам с местными филиалами
5153
Расходы по расчетам с зарубежными филиалами
5200
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по требованиям клиентов
5201
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по деньгам республиканского бюджета
5202
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по деньгам местного бюджета
5203
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по текущим счетам клиентов
5204
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по финансовым активам, принятым в доверительное управление
5211
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладам до востребования клиентов
5212
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по металлическим счетам клиентов в аффинированных драгоценных металлах
5215
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по краткосрочным вкладам клиентов

5123
Шетелдік орталық банктердің талап ету
салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5124
Шетелдік орталық банктердің мерзімді
салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5125
Басқа банктердің талап ету салымдары бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5126
Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
(бір айға дейінгі)
5127
Басқа банктердің қысқа мерзімді салымдары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
(бір жылға дейінгі)
5128
Басқа банктердің ұзақ мерзімді салымдары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5129
Басқа банктерден тартылған салымдары бойынша
мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5130
Басқа банктердің міндеттемелерін қамтамасыз
ету болып табылатын салым бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
5133
Басқа банктердің шартты салымдары бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5134
Басқа банктерде орналастырылған мерзімді
салымның құнын теріс түзету түріндегі
шығыстар
5135
Басқа банктерде орналастырылған шартты
салымның құнын теріс түзету түріндегі
шығыстар
5136
Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның
құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5137
Басқа банктерден тартылған шартты салымның
құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5138
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен,
шетелдік орталық банктерден және басқа
банктерден тартылған салымдар бойынша
дисконт амортизациясы бойынша шығыстар
5140
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде
орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы
амортизациясы бойынша шығыстар
5141
Басқа банктерге орналастырылған салымдар
бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша
шығыстар
5150
Филиалдармен есеп айырысуы бойынша шығыстар
5151
Бас офиспен есеп айырысуы бойынша шығыстар
5152
Жергілікті филиалдармен есеп айырысуы
бойынша шығыстар
5153
Шетелдік филиалдармен есеп айырысуы бойынша
шығыстар
5200
Клиенттердің талаптары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5201
Республикалық бюджеттің ақшасы бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5202
Жергілікті бюджеттің ақшасы бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
5203
Клиенттердің ағымдағы шоттары бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
5204
Сенімгерлік басқаруға қабылданған қаржы
активтері бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5211
Клиенттердің талап ету бойынша салымдары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5212
Клиенттердің тазартылған қымбат металдардағы
металл шоттары бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5215
Клиенттердің қысқа мерзімді салымдары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар

5217
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по долгосрочным вкладам клиентов
5219
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по условным вкладам клиентов
5221
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по карт-счетам клиентов
5222
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по счетам дочерних организаций специального назначения
5223
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств клиентов
5224
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по вкладам до востребования клиентов
5225
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по прочим операциям с клиентами
5226
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по просроченной задолженности по срочным вкладам клиентов
5227
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по полученному финансовому лизингу
5228
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по указаниям, неисполненным в срок
5230
Комиссионное вознаграждение по принятым вкладам
5232
Расходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам
5233
Расходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов
5234
Расходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов
5235
Расходы по амортизации премии по учтенным векселям
5236
Расходы по амортизации дисконта по вкладам, привлеченным от клиентов
5240
Расходы по амортизации премии по займам, предоставленным клиентам
5250
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
5250
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по операциям "РЕПО" с ценными бумагами
5300
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по ценным бумагам
5301
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по выпущенным в обращение облигациям
5303
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по выпущенным в обращение прочим ценным бумагам
5305
Расходы по амортизации премии по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли
5306
Расходы по амортизации премии по приобретенным прочим ценным бумагам
5307
Расходы по амортизации дисконта по выпущенным в обращение ценным бумагам
5400
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному долгу
5401
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному долгу со сроком погашения менее пяти лет
5402
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по субординированному долгу со сроком погашения более пяти лет
5404
Расходы по амортизации дисконта по выпущенным в обращение субординированным облигациям

5217
Клиенттердің ұзақ мерзімді салымдары бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5219
Клиенттердің шартты салымдары бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
5221
Клиенттердің карт-шоттары бойынша сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
5222
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың шоттары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5223
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету
болып табылатын салым бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5224
Клиенттердің талап ету салымдары бойынша
мерзімі өткен берешекке сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5225
Клиенттермен жасалған басқа да операциялар
бойынша мерзімі өткен берешекке сыйақы
төлеуге байланысты шығыстар
5226
Клиенттердің мерзімді салымдары бойынша
мерзімі өткен берешекке сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5227
Алынған қаржы лизингі бойынша сыйақы төлеуге
байланысты шығыстар
5228
Мерзімінде орындалмаған нұсқаулар бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5230
Қабылданған салымдар бойынша комиссиялық
сыйақы
5232
Клиенттерге берілген заемның құнын теріс
түзету түріндегі шығыстар
5233
Клиенттерден тартылған мерзімді салымның
құнын оң түзету түріндегі шығыстар
5234
Клиенттерден тартылған шартты салымның құнын
оң түзету түріндегі шығыстар
5235
Есепке алынған вексельдер бойынша сыйлықақы
амортизациясы бойынша шығыстар
5236
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша
дисконт амортизациясы бойынша шығыстар
5240
Клиенттерге берілген заемдар бойынша
сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5250
Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5300
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5301
Айналысқа шығарылған облигациялар бойынша
сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5303
Айналысқа шығарылған басқа да бағалы
қағаздар бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5305
Саудаға арналған, сатып алынған бағалы
қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясы
бойынша шығыстар
5306
Басқа да сатып алынған бағалы қағаздар
бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша
шығыстар
5307
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
дисконт амортизациясы бойынша шығыстар
5400
Реттелген борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5401
Өтеу мерзімі бес жылдан кем реттелген борыш
бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар
5402
Өтеу мерзімі бес жылдан асатын реттелген
борыш бойынша сыйақы төлеуге байланысты
шығыстар
5404
Айналысқа шығарылған реттелген облигациялар
бойынша дисконт амортизациясы бойынша
шығыстар

4102
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4103
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4104
Доходы, связанные с получением вознаграждения по обязательным резервам в Национальном Банке Республики Казахстан
4105
Доходы по амортизации дисконта по вкладам, размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан
4200
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам
4201
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, предназначенным для торговли
4202
Доходы по амортизации дисконта по приобретенным ценным бумагам, предназначенным для торговли
4250
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках
4251
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам, размещенным в других банках (на одну ночь)
4252
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в других банках
4253
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным вкладам, размещенным в других банках (до одного месяца)
4254
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным вкладам, размещенным в других банках (до одного года)
4255
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным вкладам, размещенным в других банках
4256
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам, размещенным в других банках
4257
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности других банков по вкладам
4260
Доходы, связанные с получением вознаграждения по аффинированным драгоценным металлам, размещенным на металлических счетах
4261
Доходы в виде положительной корректировки стоимости срочного вклада, размещенного в других банках
4262
Доходы в виде положительной корректировки стоимости условного вклада, размещенного в других банках
4263
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от других банков
4264
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от других банков
4265
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладу, являющемуся обеспечением обязательств банка, кредитного товарищества и ипотечной компании
4266
Доходы по амортизации дисконта по вкладам, размещенным в других банках
4270
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от Национального Банка Республики Казахстан, иностранных центральных банков и других банков
4300
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам, предоставленным другим банкам

4102
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде
орналастырылған талап ету салымдары бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер
4103
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде
орналастырылған мерзімді салымдар бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер
4104
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
міндетті резервтер бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4105
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде
орналастырылған салымдар бойынша дисконт
амортизациясы бойынша кірістер
4200
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4201
Саудаға арналған бағалы қағаздар бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер
4202
Саудаға арналған, сатып алынған бағалы
қағаздар бойынша дисконт амортизациясы
бойынша кірістер
4250
Басқа банктерге орналастырылған салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4251
Басқа банктерге орналастырылған салымдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
(бір түнге)
4252
Басқа банктерге орналастырылған талап ету
бойынша салымдары бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4253
Басқа банктерге орналастырылған қысқа
мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер (бір айға дейінгі)
4254
Басқа банктерге орналастырылған қысқа
мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер (бір жылға дейінгі)
4255
Басқа банктерге орналастырылған ұзақ
мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4256
Басқа банктерге орналастырылған шартты
салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
4257
Басқа банктердің салымдар бойынша мерзімі
өткен берешегі бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4260
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған
қымбат металдар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4261
Басқа банктерде орналастырылған мерзімді
салымның құнын оң түзету түріндегі кірістер
4262
Басқа банктерге орналастырылған шартты
салымның құнын оң түзету түріндегі кірістер
4263
Басқа банктерден тартылған мерзімді салымның
құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4264
Басқа банктерден тартылған шартты салымның
құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4265
Банктің, кредиттік серіктестіктің және
ипотекалық компанияның міндеттемелерін
қамтамасыз ету болып табылатын салым
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4266
Басқа банктерге орналастырылған салымдар
бойынша дисконт амортизациясы бойынша
кірістер
4270
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен,
шетелдік орталық банктерден және басқа
банктерден тартылған салымдар бойынша
сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер
4300
Басқа банктерге берілген заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер

4301
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным другим банкам
4302
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным другим банкам
4303
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овернайт, предоставленным другим банкам
4304
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным другим банкам
4305
Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному другим банкам
4306
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности других банков по займам
4309
Комиссионное вознаграждение по займам, предоставленным другим банкам
4310
Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного другим банкам
4311
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от других банков
4312
Доходы по амортизации дисконта по займам, предоставленным другим банкам
4320
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам и финансовому лизингу, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды  банковских операций или полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
4321
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
4322
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
4323
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
4324
Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
4325
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от организаций, осуществляющих отд. виды банковских операций
4326
Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
4327
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности по займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
4328
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности по финансовому лизингу, предоставленному организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций
4330
Доходы по амортизации дисконта по займам, предоставленным организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций

4301
Басқа банктерге берілген овердрафт заемдары
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4302
Басқа банктерге берілген қысқа мерзімді
заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
4303
Басқа банктерге берілген овернайт заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4304
Басқа банктерге берілген ұзақ мерзімді
заемдар бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
4305
Басқа банктерге берілген қаржы лизингі
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4306
Басқа банктердің заемдар бойынша мерзімі
өткен берешегі бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4309
Басқа банктерге берілген заемдар бойынша
комиссиялық сыйақы
4310
Басқа банктерге берілген заемның құнын оң
түзету түріндегі кірістер
4311
Басқа банктерден алынған заемның құнын теріс
түзету түріндегі кірістер
4312
Басқа банктерге берілген заемдар бойынша
дисконт амортизациясы бойынша кірістер
4320
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемдар және қаржы лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4321
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген овердрафт
заемдары бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
4322
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қысқа
мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4323
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген ұзақ
мерзімді заемдар бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4324
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемның
құнын оң түзету түріндегі кірістер
4325
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардан алынған заемның
құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4326
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген қаржы
лизингі бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
4327
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдардың заемдар бойынша
мерзімі өткен берешектері бойынша сыйақы
алуға байланысты кірістер
4328
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарына берілген қаржы
лизингі бойынша мерзімі өткен берешектері
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4330
Банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдар
бойынша дисконт амортизациясы бойынша
кірістер

4331
Доходы по амортизации премии по полученным займам
4350
Доходы по расчетам с филиалами
4351
Доходы по расчетам с головным офисом
4352
Доходы по расчетам с местными филиалами
4353
Доходы по расчетам с зарубежными филиалами
4400
Доходы, связанные с получением вознаграждения по требованиям банка к клиентам
4401
Доходы, связанные с получением вознаграждения по займам овердрафт, предоставленным клиентам
4403
Доходы, связанные с получением вознаграждения по кредитным карточкам клиентов
4405
Доходы, связанные с получением вознаграждения по учтенным векселям клиентов
4407
Доходы, связанные с получением вознаграждения по факторингу клиентам
4411
Доходы, связанные с получением вознаграждения по краткосрочным займам, предоставленным клиентам
4417
Доходы, связанные с получением вознаграждения по долгосрочным займам, предоставленным клиентам
4420
Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовому лизингу, предоставленному клиентам
4422
Доходы, связанные с получением вознаграждения по форфейтингу клиентам
4424
Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности клиентов по займам
4428
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим займам, предоставленным клиентам
4429
Комиссионное вознаграждение по займам, предоставленным клиентам
4430
Доходы в виде положительной корректировки стоимости займа, предоставленного клиентам
4431
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости займа, полученного от Правительства Республики Казахстан, местных органов власти Республики Казахстан и международных финансовых организаций
4432
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости срочного вклада, привлеченного от клиентов
4433
Доходы в виде отрицательной корректировки стоимости условного вклада, привлеченного от клиентов
4434
Доходы по амортизации дисконта по займам, предоставленным клиентам
4440
Доходы по амортизации премии по вкладам, привлеченным от клиентов
4445
Доходы, связанные с получением вознаграждения по финансовым активам, переданным в доверительное управление
4450
Доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим ценным бумагам
4451
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, удерживаемым до погашения
4452
Доходы, связанные с получением вознаграждения по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи
4453
Доходы по амортизации дисконта по приобретенным прочим ценным бумагам
4454
Доходы по амортизации премии по выпущенным в обращение ценным бумагам
4455
Доходы по амортизации премии по выпущенным в обращение субординированным облигациям
4465
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами
4465
Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами

4331
Алынған заемдар бойынша сыйлықақы
амортизациясы бойынша кірістер
4350
Филиалдармен есеп айырысу бойынша кірістер
4351
Бас офиспен есеп айырысу бойынша кірістер
4352
Жергілікті филиалдармен есеп айырысу бойынша
кірістер
4353
Шетелдік филиалдармен есеп айырысу бойынша
кірістер
4400
Клиенттерге қойылатын талаптар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4401
Клиенттерге берілген овердрафт заемдары
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4403
Клиенттердің кредит карточкалары бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер
4405
Клиенттердің есепке алынған вексельдері
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4407
Клиенттерге факторинг бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4411
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4417
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4420
Клиенттерге берілген қаржы лизингі бойынша
сыйақы алуға байланысты кірістер
4422
Клиенттерге форфейтинг бойынша сыйақы алуға
байланысты кірістер
4424
Клиенттердің заемдар бойынша мерзімі өткен
берешегі бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
4428
Клиенттерге берілген басқа да заемдар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4429
Клиенттерге берілген заемдар бойынша
комиссиялық сыйақы
4430
Клиенттерге берілген заемның құнын оң түзету
түріндегі кірістер
4431
Қазақстан Республикасының Үкіметінен,
Қазақстан Республикасының жергілікті билік
органдарынан және халықаралық қаржы
ұйымдарынан алынған заемдардың құнын теріс
түзету түріндегі кірістер
4432
Клиенттерден тартылған мерзімді салымның
құнын теріс түзету түріндегі кірістер
4433
Клиенттерден тартылған шартты салымның құнын
теріс түзету түріндегі кірістер
4434
Клиенттерге берілген заемдар бойынша дисконт
амортизациясының кірістері
4440
Клиенттерден тартылған салымдар бойынша
сыйлықақы амортизациясы бойынша кірістер
4445
Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы
активтері бойынша сыйақы алуға байланысты
кірістер
4450
Басқа да бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4451
Өтелгенге дейін ұсталатын бағалы қағаздар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4452
Сатуға арналған қолда бар бағалы қағаздар
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4453
Сатып алынған басқа да бағалы қағаздар
бойынша дисконт амортизациясы бойынша
кірістер
4454
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша
сыйақы амортизациясы бойынша кірістер
4455
Айналысқа шығарылған реттелген облигациялар
бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша
кірістер
4465
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
4465
Бағалы қағаздармен "кері РЕПО" операциялары
бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер

7411
Начисленное вознаграждение (купон, дисконт/премия) по ценным бумагам международных финансовых организаций, в которые размещены пенсионные активы
7412
Начисленное вознаграждение по вкладам в других банках, в которые размещены пенсионные активы
7413
Начисленное вознаграждение по прочим финансовым активам, в которые размещены пенсионные активы
7414
Обязательства накопительных пенсионных фондов по операциям с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы
7415
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам, в которые размещены пенсионные активы
7416
Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами, в которые размещены пенсионные активы

7411
Зейнетақы активтері орналастырылған
халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы
қағаздары бойынша есептелген сыйақы (купон,
дисконт/сыйлықақы)
7412
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа
банктердегі салымдар бойынша есептелген
сыйақы
7413
Зейнетақы активтері орналастырылған басқа да
қаржы активтері бойынша есептелген сыйақы
7414
Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы
қағаздармен операциялар бойынша жинақтаушы
зейнетақы қорларының міндеттемелері
7415
Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы
қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар
есептеген сыйақы
7416
Зейнетақы активтері орналастырылған бағалы
қағаздармен "кері РЕПО" операциялары

7500
Активы клиентов в доверительном управлении
7510
Деньги в доверительном управлении
7520
Ценные бумаги в доверительном управлении
7530
Аффинированные драгоценные металлы в доверительном управлении
7535
Ипотечные займы, права требования по которым приняты в доверительное управление
7540
Прочие активы в доверительном управлении
7542
Начисленное вознаграждение по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
7543
Неустойка (штраф, пеня) по ипотечным займам, права требования по которым приняты в доверительное управление
Итого: Счета меморандума к балансу
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________________
(дата, подпись, фaмилия, имя)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета  __________________________________________________
(дата, подпись, фaмилия, имя)
Исполнитель ____________________________________________
(дата, подпись, фaмилия, имя)
Телефон ________________
Место для печати
Приложение 6
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Сноска. Правила дополнены Приложением N 6 -  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
Дополнительная информация для расчета
минимальных резервных требований
Код показателя
Наименование показателя

7500
Клиенттердің сенімгерлік басқарудағы активтері
7510
Сенімгерлік басқарудағы ақша
7520
Сенімгерлік басқарудағы бағалы қағаздар
7530
Сенімгерлік басқарудағы тазартылған қымбат
металдар
7535
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға
қабылданған ипотекалық заемдар
7540
Сенімгерлік басқарудағы өзге де активтер
7542
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға
қабылданған ипотекалық заемдар бойынша
есептелген сыйақы
7543
Талап ету құқықтары сенімгерлік басқаруға
қабылданған ипотекалық заемдар бойынша
тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Жиынтығы: Меморандумның балансқа шоттары
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
____________ күні ___________
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
___________ күні ____________
Орындаушы ____________ күні ____________
Телефоны ________________
Мөр орны
Ең аз резервтік талаптар
туралы ережеге 6-қосымша
Ескерту: 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146   қаулысымен .
Ең аз резервтік талаптарды есептеуге
арналған қосымша ақпарат
Көрсеткіш-тің коды
Көрсеткіштің атауы

9001
Остатки на счетах 1001, 1002, 1003, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009 в тенге
9003
Сумма денег, учитываемых на счете 2301 в пределах обязательств, срок погашения которых (полностью или частично) наступает в течение текущего и последующего месяца, за исключением обязательств перед банками
9004
Сумма денег, учитываемых  на счете 2303 в пределах обязательств, срок погашения которых (полностью или частично) наступает в течение текущего и последующего месяца, за исключением обязательств перед банками
9005
Сумма денег, учитываемых на счете 2401 в пределах обязательств, срок погашения которых (полностью или частично) наступает в течение текущего и последующего месяца, за исключением обязательств перед банками
9006
Сумма денег, учитываемых на счете 2855 в пределах обязательств, срок погашения которых (полностью или частично) наступает в течение текущего и последующего месяца, за исключением обязательств перед банками
9007
Сумма денег, учитываемых на счете 2870 в пределах обязательств, срок погашения которых (полностью или частично) наступает в течение текущего и последующего месяца, за исключением обязательств перед банками
9008
Остаток на счете 2225 в части просроченной задолженности с клиентами, в пределах сумм, срок возврата которых (полностью или частично) наступает в течение текущего и последующего месяца
9009
Сумма денег, учитываемых на счетах 2206, 2207, 2208, 2212, 2213, 2215, 2217, 2219, 2222, 2223, 2237 и в пределах сумм вкладов, срок возврата которых наступает в течение текущего и последующего месяца
9010
Сумма денег на счетах 2044,2046 по балансовой стоимости
9011
Сумма денег на счете 2301 по балансовой стоимости, за исключением обязательств перед банками
9012
Сумма денег на счетах 2401, 2402 по балансовой стоимости, за исключением обязательств перед банками
9013
Наличная иностранная валюта стран, имеющих суверенный рейтинг не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан
9014
Вклады в центральных банках стран, с суверенным рейтингом не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан
9015
Вклады на счетах в иностранных банках, вкладов в организациях-нерезидентах, долгосрочный кредитный рейтинг которых не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан
9016
Инвестиций в иностранные государственные ценные бумаги, разрешенные для осуществления дилерской деятельности банков второго уровня, по балансовой стоимости
9017
Инвестиций в ценные бумаги международных финансовых организаций, рейтинг которых не ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан

9001
1001, 1002, 1003, 1005, 1006, 1007, 1008, 1009 шоттардағы теңгедегі қалдықтар
9003
Банктер алдындағы міндеттемелерді қоспағанда өтеу мерзімі (толық немесе ішінара) ағымдағы және келесі ай ішінде басталатын міндеттемелер шегінде 2301 шотта есепке алынатын ақша сомасы
9004
Банктер алдындағы міндеттемелерді қоспағанда өтеу мерзімі (толық немесе ішінара) ағымдағы және келесі ай ішінде басталатын міндеттемелер шегінде 2303 шотта есепке алынатын ақша сомасы
9005
Банктер алдындағы міндеттемелерді қоспағанда өтеу мерзімі (толық немесе ішінара) ағымдағы және келесі ай ішінде басталатын міндеттемелер шегінде 2401 шотта есепке алынатын ақша сомасы
9006
Банктер алдындағы міндеттемелерді қоспағанда өтеу мерзімі (толық немесе ішінара) ағымдағы және келесі ай ішінде басталатын міндеттемелер шегінде 2855 шотта есепке алынатын ақша сомасы
9007
Банктер алдындағы міндеттемелерді қоспағанда өтеу мерзімі (толық немесе ішінара) ағымдағы және келесі ай ішінде басталатын міндеттемелер шегінде 2870 шотта есепке алынатын ақша сомасы
9008
2225 шоттағы клиенттермен мерзімі өткен берешек бөлігінде қайтару мерзімі (толық немесе ішінара) ағымдағы және келесі ай ішінде басталатын сомалар шегіндегі қалдық
9009
2206, 2207, 2208, 2212, 2213, 2215, 2217, 2219, 2222, 2223, 2237 шоттарда есепке алынатын және қайтару мерзімі ағымдағы және келесі ай ішінде басталатын салымдар сомалары шегіндегі ақша сомасы
9010
Баланстық құны бойынша 2044, 2046 шоттардағы ақша сомасы
9011
Банктер алдындағы міндеттемелерді қоспағанда баланстық құны бойынша 2301 шоттағы ақша сомасы
9012
Банктер алдындағы міндеттемелерді қоспағанда баланстық құны бойынша 2401, 2402 шоттардағы ақша сомасы
9013
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар елдердің қолма-қол шетел валютасы
9014
Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар елдердің орталық банктеріндегі салымдар
9015
Ұзақ мерзімді кредит рейтингі Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен төмен емес шетелдік банктердегі шоттардағы салымдар, резидент емес ұйымдардағы салымдар
9016
Баланстық құны бойынша екінші деңгейдегі банктердің дилерлік қызметін жүзеге асыру үшін рұқсат етілген шетелдік мемлекеттік бағалы қағаздарға инвестициялар
9017
Рейтингі Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен төмен емес халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына инвестициялар