Об утверждении Правил лицензирования и регулирования деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей юридических лиц, не являющихся банками
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 октября 2002 года № 401. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2002 года № 2062. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 258
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 258 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 октября 2005 года N 128 (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 128).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила лицензирования и регулирования деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей юридических лиц, не являющихся банками.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 октября 2005 года N 128 (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 128).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению по работе с наличными деньгами (Мажитов Д.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в семидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и организаций, осуществляющих деятельность по инкассации, пересылке банкнот, монет и ценностей.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 10 октября 2002 года N 401
Сноска. Правый верхний угол в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.07.2009 № 65 (порядок введения в действие см. п. 2).
Сноска. По тексту слова ", пересылке" и ", пересылка" исключены - постановлением Правления Национального Банка РК от 18 октября 2005 года N 128 (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 128).
Правила лицензирования и регулирования деятельности
по инкассации банкнот, монет и ценностей
юридических лиц, не являющихся банками

Банк болып табылмайтын заңды тұлғалардың банкноттарды, металл ақшаны және құндылықтарды инкассациялау жөнiндегi қызметiн лицензиялау және реттеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 10 қазан N 401. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 29 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2062. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 258 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Бұйрықтың атауына, 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 18 қазандағы N 128 қаулысымен .
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң Басқармасы қаулы етеді :
1. Банк болып табылмайтын заңды тұлғалардың банкноттарды, металл ақшаны және құндылықтарды инкассациялау жөнiндегi қызметiн лицензиялау және реттеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Қолма-қол ақшамен жұмыс жүргiзу басқармасы (Мәжитов Д.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап жетi күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына және банкноттарды, металл ақшаны және құндылықтарды инкассациялау, жiберу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т.Жангелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2002 жылғы 10 қазандағы
N 401 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Жоғарғы оң жақтағы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.07.24 N 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-т.қараңыз) Қаулысымен.
Ескерту: Ереженің жоғары оң бұрышында, тақырыбында, сондай-ақ бүкіл мәтін бойынша ", жіберу" деген сөз алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 18 қазандағы N 128 Қаулысымен
Банк болып табылмайтын заңды тұлғалардың банкноттарды,
металл ақшаны және құндылықтарды инкассациялау
жөніндегі қызметін лицензиялау және реттеу ережесі

Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", от 11 января 2007 года "О лицензировании", другими нормативными правовыми актами и определяют порядок лицензирования и регулирования деятельности юридических лиц, не являющихся банками, осуществляющих операции по инкассации банкнот, монет и ценностей (далее - юридические лица, осуществляющие операции по инкассации).
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 N 94 (порядок введения в действие см. п. 3); от 24.08.2009 № 86 (порядок введения в действие см. п. 3).
Глава 1. Общие положения
1. Юридическим лицам, осуществляющим операции по инкассации, в соответствии с пунктом 7-1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" запрещается заниматься иными видами деятельности (операциями), за исключением деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 86 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Лицензия на проведение операций по инкассации банкнот, монет и ценностей (далее - операции по инкассации) выдается Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) по форме, установленной в соответствии с Приложением 1 к настоящим Правилам.
3. Удостоверенная надлежащим образом копия лицензии на проведение операций по инкассации подлежит размещению в месте, доступном для обозрения клиентам юридического лица, осуществляющего операции по инкассации.
4. Национальный Банк ведет учет лицензий на проведение операций по инкассации, выданных юридическим лицам, не являющимся банками, в том числе лицензий, действие которых было приостановлено, и лицензий, которых юридические лица были лишены.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 86 (порядок введения в действие см. п. 3).
Глава 2. Условия и порядок выдачи лицензии
на проведение операций по инкассации
5. Для получения лицензии на проведение операций по инкассации, заявитель должен соответствовать следующим квалификационным требованиям:

Осы Ереже "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы , " Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы " 1995 жылғы 31 тамыздағы , " Лицензиялау туралы "  2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарына, басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын банктер болып табылмайтын заңды тұлғалардың (бұдан әрі - инкассация жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар) қызметін лицензиялау және реттеу тәртібін белгілейді.
Ескерту: Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2008.11.28 N 94, 2009.08.24. N 86 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулыларымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 30-бабының 7-1-тармағына сәйкес банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті қоспағанда, өзге қызмет түрлерімен (операциялармен) айналысуға тыйым салынады.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24. N 86 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) Қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі - Ұлттық Банк) банкноттарды, металл ақшаны және құндылықтарды инкассациялау бойынша операцияларды (бұдан әрі - Инкассация жөніндегі операциялар) жүргізу лицензиясын осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша береді.
3. Инкассация жөніндегі операцияларды жүргізетін заңды тұлғалар тиісті түрде куәландырылған инкассация жөніндегі операцияларды жүргізу лицензиясының көшірмесін клиенттер онымен таныса алатын жерде орналастыруы тиіс.
4. Ұлттық Банк банк болып табылмайтын заңды тұлғаларға инкассациялау жөніндегі операцияларды жүргізуге берілген лицензиялардың, оның ішінде қолданылуы тоқтатыла тұрған лицензиялардың және заңды тұлғалар айырылған лицензиялардың есебін жүргізеді.
Ескерту: 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24. N 86 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) Қаулысымен.
2-тарау. Инкассациялау бойынша операцияларды жүргізу
лицензиясын беру талаптары және тәртібі
5. Инкассация бойынша операцияларды жүргізуге лицензия алу үшін өтініш беруші мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс:

1) наличие помещения и оборудования, соответствующих требованиям, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 мая 2007 года № 56 "Об утверждении Требований по организации охраны и устройству помещений банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4817 (далее - Требования по организации охраны и устройству помещений);
2) наличие уставного капитала в размере, соответствующем требованиям, установленным Национальным Банком;
3) наличие у первого руководителя исполнительного органа заявителя опыта работы не менее одного года в подразделении инкассации финансовых организаций или на руководящих должностях в сфере финансовых услуг;
4) отсутствие у первого руководителя исполнительного органа заявителя не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за преступления против собственности, интересов службы в коммерческих и иных организациях, коррупционные преступления, а также за преступления, совершенные в сфере экономической деятельности.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Нац. Банка РК от 30.11.2007 N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Нац. Банка РК от 24.07.2009 № 65 (порядок введения в действие см. п. 2).
5-1. Для получения лицензии заявитель представляет следующие документы:
1) заявление по форме, установленной Приложением 3 к настоящим Правилам;
2) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) документ, подтверждающий формирование уставного капитала;
4) нотариально засвидетельствованные копии свидетельства о государственной регистрации и устава;
5) сведения о первом руководителе исполнительного органа согласно Приложению 4 к настоящим Правилам;
6) нотариально засвидетельствованная копия договора об аренде помещений или документа, подтверждающего право собственности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2007 N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 28.11.2008 N 94 (порядок введения в действие см. п. 3 ); от 24.08.2009 № 86 (порядок введения в действие см. п. 3).
6. Уставный капитал юридического лица формируется исключительно деньгами за счет взносов учредителей.
Минимальный размер уставного капитала для юридических лиц, осуществляющих операции по инкассации, устанавливается Национальным Банком.

1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4817 тіркелген, "Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың үй-жайларын күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптар туралы" (бұдан әрі - Үй-жайларды күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптар)  2007 жылғы 28 мамырдағы N 56 қаулысында белгіленген талаптарға сәйкес келетін үй-жай мен жабдықтың болуы;
2) Ұлттық Банк белгілеген талаптарға сәйкес келетін мөлшерде жарғылық капиталының болуы;
3) өтініш берушінің атқарушы органының бірінші басшысының қаржы ұйымы инкассация бөлімшесінде немесе қаржылық қызмет көрсету саласында басшылық лауазымда кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі болуы;
4) өтініш берушінің атқарушы органының бірінші басшысының коммерциялық және өзге ұйымдардағы қызметтік меншікке, мүдделерге қарсы қылмысы, сыбайлас жемқорлыққа қатысты қылмыстары, сондай-ақ экономикалық қызмет саласында жасалған қылмыстары үшін жойылмаған немесе заңда белгіленген тәртіппен алынбаған соттылығының болмауы.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - 2009.07.24 N 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
5-1. Өтініш беруші лицензия алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Ереженің 3-қосымшасында белгіленген нысан бойынша өтініш;
2) қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжат;
3) жарғылық капиталдың қалыптастырылғанын растайтын құжат;
4) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және жарғының нотариалды куәландырған көшірмелері;
5) осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес атқарушы органның бірінші басшысы туралы мәліметтер;
6) үй-жайды жалдау туралы шарттың немесе меншік құқығын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі.
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2008.11.28 N 94, 2009.08.24. N 86 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) Қаулыларымен.
6. Заңды тұлғаның жарғылық капиталы тек ақша түрінде құрылтайшылардың жарналары есебінен қалыптастырылады.
Инкассация жөніндегі операцияларды жүргізетін заңды тұлғалар үшін жарғылық капиталдың ең аз мөлшерін Ұлттық Банк белгілейді.

7. Заявление о выдаче лицензии на проведение операций по инкассации должно быть рассмотрено Национальным Банком в течение тридцати рабочих дней со дня его приема.
Сноска. Пункт 7 c изменениями, внесенным постановлениями Правления Национального Банка РК от 30.11.2007 N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования); от 28.11.2008 N 94 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
8. Прием, рассмотрение документов, подготовка материалов о выдаче лицензии на рассмотрение Председателя Национального Банка или лица, его замещающего, и оформление лицензии производится подразделением по работе с наличными деньгами Национального Банка, которое по каждому заявлению составляет заключение на основании представленных документов.
Заключение о выполнении технических мероприятий, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, выдается филиалом в порядке, предусмотренном Требованиями по организации охраны и устройству помещений, по поручению Национального Банка, которое направляется в филиал Национального Банка в течение двух рабочих дней с даты поступления в Национальный Банк заявления юридического лица.
При изменении места нахождения помещений, по которым было выдано заключение о соответствии требованиям, установленным Требованиями по организации охраны и устройству помещений, юридическое лицо, осуществляющее операции по инкассации, в течение тридцати календарных дней уведомляет Национальный Банк и представляет нотариально засвидетельствованную копию договора об аренде помещений или документа, подтверждающего право собственности, для получения нового заключения о соответствии помещений по новому адресу требованиям, установленным Требованиями по организации охраны и устройству помещений.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 18.01.2007 N 6 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации); от 28.11.2008 N 94 (порядок введения в действие см. п. 3); от 24.07.2009  № 65 (порядок введения в действие см. п. 2); от 24.08.2009 № 86(порядок введения в действие см. п. 3).
9. Отказ в выдаче лицензии производится по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании".
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Нац. Банка РК от 30 ноября 2007 года N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования).
10. При утере лицензии на проведение операций по инкассации,  лицензиат имеет право на получение дубликата лицензии.
Выдача дубликата лицензии по письменному заявлению лицензиата производится Национальным Банком в течение десяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 10 c изменениями, внесенным постановлениями Правления Национального Банка РК от 30.11.2007 N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования); от 28.11.2008 N 94 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

7. Инкассация жөніндегі операцияларды жүргізу лицензиясын беру туралы өтінішті Ұлттық Банк оны қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарауы тиіс.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Ұлттық Банктің қолма-қол ақшамен жұмыс жүргізу бөлімшесі құжаттарды қабылдайды, қарайды, Ұлттық Банк Төрағасының немесе оның орнындағы тұлғаның қарауына лицензияны беру және ресімдеу жөніндегі материалдарды дайындап, әрбір өтініш бойынша ұсынылған құжаттар негізінде қорытынды жасайды.
Осы Ереженің 5-тармағында көзделген техникалық іс-шараларды орындау туралы қорытындыны филиал Үй-жайларды күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптарда көзделген тәртіппен, заңды тұлғадан Ұлттық Банкке өтініш түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің филиалға жіберетін тапсырмасы бойынша береді.
Үй-жайларды күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптарда белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды берілген үй-жайдың тұрған орналасқан жері өзгерген кезде инкассация бойынша операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға отыз күнтізбелік күннің ішінде Ұлттық Банкке хабарлайды және жаңа мекен-жай бойынша үй-жайлардың Үй-жайларды күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптарда белгіленген талаптарға сәйкес келетіні туралы жаңа қорытынды алу үшін үй-жайды жалдау туралы шарттың немесе меншік құқығын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.01.18 N 6 , 2008.11.28 N 94, 2009.08.24.  N 86(қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2009.07.24 N 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
9. Лицензия беруден бас тарту "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздемелер бойынша жүргізіледі.
Ескерту: 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Инкассация жөніндегі операцияларды жүргізу лицензиясы жоғалған жағдайда лицензиат лицензияның дубликатын алуға құқылы.
Лицензиаттың жазбаша өтініші бойынша лицензияның дубликатын Ұлттық Банк он жұмыс күнінің ішінде береді.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2008.11.28 N 94 Қаулыларымен .

11. Переоформление лицензии на проведение операций по инкассации осуществляется в порядке и сроки, установленные Законом Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании".
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Нац. Банка РК от 30 ноября 2007 года N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Совмещение деятельности по пересчету, сортировке,
упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также
их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков
Сноска. Глава 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 86 (порядок введения в действие см. п. 3).
12. Юридическим лицам, осуществляющим операции по инкассации, для совмещения деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков необходимо обеспечить наличие следующих помещений:
1) кладовая либо сейфовая комната;
2) предкладовая (при наличии кладовой);
3) касса пересчета для банкнот и монет.
13. Совмещение деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков осуществляется при наличии заключения Национального Банка о соответствии помещений, указанных в пункте 12 настоящих Правил, Требованиям по организации охраны и устройству помещений.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.05.2010 № 50 (порядок введения в действие см. п. 3).
14. Юридические лица, осуществляющие операции по инкассации, при совмещении деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков, соблюдают требования, установленные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 марта 2001 года № 58 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1482.
Глава 3-1. Требования, предъявляемые к технической
готовности помещений филиала
Сноска. Правила дополнены главой 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 86 (порядок введения в действие см. п. 3).

11. Инкассация бойынша операциялар жүргізуге арналған лицензияларды қайта ресімдеу "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен және мерзімде жүзеге асырылады.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-тарау. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті қоса атқару
Ескерту: 3-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24. N 86 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-т.қараңыз) Қаулысымен.
12. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті қоса атқару үшін инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар мынадай үй-жайлардың болуын қамтамасыз етуі қажет:
1) қойма не сейф бөлмесі;
2) қойманың алдыңғы бөлмесі (қойма болған кезде);
3) банкноттарды және монеталарды қайта санау кассасы.
13. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті қоса атқару осы Ереженің 12-тармағында көрсетілген үй-жайлардың Үй-жайларды күзетуді ұйымдастыру және жайластыру жөніндегі талаптарға сәйкес келуі туралы Ұлттық Банктің қорытындысы болған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту: 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.05.21 N 50 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
14. Инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі операцияларды қоса атқару кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1482 тіркелген "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда касса операцияларын және банкноталарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау операцияларын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 3 наурыздағы N 58 қаулысында белгіленген талаптарды сақтайды.
3-1-тарау. Филиалдың үй-жайларының техникалық дайындығына қойылатын талаптар
Ескерту: 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.08.24. N 86 (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-т.қараңыз) Қаулысымен.

15. Юридическое лицо, осуществляющее операции по инкассации, при принятии решения о создании филиала представляют в Национальный Банк следующие документы:
1) решение о создании филиала;
2) нотариально засвидетельствованную копию договора об аренде помещения для осуществления деятельности филиала либо документ, удостоверяющий право собственности юридического лица на данное помещение;
3) ходатайство о проведении осмотра помещений, предназначенных для использования в деятельности филиала, для получения заключения.
16. Заключение Национального Банка о соответствии помещений, предназначенных для использования в деятельности филиала юридического лица, осуществляющего операции по инкассации, требованиям по организации охраны и устройству помещений выдается в порядке, предусмотренном Требованиями по организации охраны и устройству помещений.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 21.05.2010 № 50 (порядок введения в действие см. п. 3).
17. Филиалы юридических лиц, осуществляющих операции по инкассации, в своей деятельности используют помещения, соответствующие Требованиям по организации охраны и устройству помещений.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 21.05.2010 № 50 (порядок введения в действие см. п. 3).
18. Юридическое лицо, осуществляющее операции по инкассации, после учетной регистрации филиала в органах юстиции Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней со дня получения свидетельства об учетной регистрации филиала представляет в Национальный Банк его нотариально засвидетельствованную копию.
Глава 4. Организация и регулирование деятельности
юридического лица, осуществляющего операции по инкассации
19. (исключен постановлением Правления Нац. Банка РК от 18 января 2007 года  N 6 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
20. Юридические лица, осуществляющие операции по инкассации, осуществляют учет проводимых ими операций в соответствии с его учетной политикой, утвержденной уполномоченным органом юридического лица.
21. Юридические лица, осуществляющие операции по инкассации, представляют в Национальный Банк финансовую и регуляторную отчетность в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.
22. При нарушении юридическими лицами, осуществляющими операции по инкассации, условий проведения операций, требований настоящих Правил и других нормативных правовых актов Национального Банка к нему могут быть применены санкции, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.

15. Инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға филиалды құру туралы шешім қабылдаған кезде Ұлттық Банкке мынадай құжаттарды ұсынады:
1) филиалды құру туралы шешім;
2) филиалдың қызметін жүзеге асыруға арналған үй-жайды жалдау туралы шарттың нотариаттық куәландырылған көшірмесі не заңды тұлғаның осы үй-жайға меншік құқығын растайтын құжат;
3) қорытынды алу үшін филиал қызметінде пайдалануға арналған үй-жайларға тексеру жүргізу туралы өтініш.
16. Ұлттық Банктің инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға филиалының қызметінде пайдалануға арналған үй-жайлардың үй-жайларды күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптарға сәйкес келуі туралы қорытындысы Үй-жайларды күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптарда көзделген тәртіппен беріледі.
Ескерту: 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.05.21 N 50 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
17. Инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың филиалдары өз қызметінде Үй-жайларды күзету мен жайластыруды ұйымдастыру жөніндегі талаптарға сәйкес келетін үй-жайларды пайдаланады.
Ескерту: 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.05.21 N 50 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
18. Инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға филиал Қазақстан Республикасының әділет органдарында есептік тіркеуден өткеннен кейін филиалды есептік тіркеу туралы куәлік алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке оның нотариаттық куәландырылған көшірмесін ұсынады.
4-тарау. Инкассация жөніндегі операцияларды
жүзеге асыратын заңды тұлғаның қызметін
ұйымдастыру және реттеу
19. <*>
Ескерту: 19-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 18 қаңтардағы N 6 қаулысымен .
20. Инкассация жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғаның уәкілетті органының бекітілген есеп саясатына сәйкес олар жүргізетін операциялардың есебін жүргізеді.
21. Инкассация жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Ұлттық Банкке қаржылық және реттейтін есепті ұсынады.
22. Инкассация жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалар операцияларды жүргізу шарттарын, осы Ереженің және Ұлттық Банктің басқа да нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзған жағдайда оларға Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген  санкциялар қолдануы мүмкін.

23. (Исключен - постановлением Правления Нац. Банка РК от 30 ноября 2007 года N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Заключительные положения
24. Реорганизация и ликвидация юридического лица, осуществляющего операции по инкассации, осуществляется в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
25. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам лицензирования
и регулирования деятельности по
инкассации банкнот,
монет и ценностей юридических лиц,
не являющихся банками
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.08.2009 № 86 (порядок введения в действие см. п. 3).
Лицензия
на проведение банковской операции
Номер _______________
Дата выдачи "____" ____________ 20___ года
Дата и номер государственной регистрации _____________________
______________________________________________________________
Настоящая лицензия выдана ____________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(наименование юридического лица)
и дает право на проведение банковской операции по инкассации банкнот, монет и ценностей.
Права, вытекающие из условий настоящей лицензии, не могут быть переданы третьим лицам.
Настоящая лицензия выдается в единственном экземпляре.
Председатель ___________________________ Фамилия и инициалы
(подпись)
Приложение 2
к Правилам лицензирования
и регулирования деятельности
по инкассации банкнот,
монет и ценностей юридических лиц,
не являющихся банками
Технические требования, необходимые для выдачи лицензии
на проведение операций по инкассации банкнот,
монет и ценностей
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 24.07.2009 № 65 (порядок введения в действие см. п. 2).
Приложение 3
к Правилам лицензирования
и регулирования деятельности
по инкассации банкнот, монет
и ценностей юридических лиц,
не являющихся банками
Сноска. Приложение 3 дополнено постановлением Правления Нац. Банка РК от 30 ноября 2007 года N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования).
(Кому) Национальный Банк Республики Казахстан
(От кого) ___________________________________________________________
(наименование заявителя)
Заявление
на получение лицензии на осуществление банковской операции
Прошу выдать лицензию на осуществление банковской операции:
_____________________________________________________________________
(указать вид банковской операции)
Сведения о заявителе:
1. Форма собственности ______________________________________________
2. Адрес ____________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, N дома, телефон, факс)
Документы, прилагаемые к заявлению:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество, лица уполномоченного
на подачу заявления)
_____________________________________________________________________
(Подпись, дата)
Место печати
Приложение 4
к Правилам лицензирования
и регулирования деятельности
по инкассации банкнот, монет
и ценностей юридических лиц,
не являющихся банками
Сноска. Приложение 4 дополнено постановлением Правления Нац. Банка РК от 30 ноября 2007 года N 131 (вводится в действие по истечении 21 дня после дня его первого официального опубликования).
Сведения о первом руководителе исполнительного органа
_____________________________________________________________________
(указывается должность руководителя и наименование организации)
Общие сведения:
Фамилия, имя,
отчество
(при наличии)
____________________________________________
____________________________________________
(в полном соответствии с документом,
удостоверяющим личность первого руководителя)
Дата и место
рождения
____________________________________________
____________________________________________
Постоянное место
жительства, номера
телефонов
____________________________________________
____________________________________________
(указать подробный адрес, номера мобильного,
служебного, домашнего телефона, включая код
населенного пункта)
Сведения о трудовой деятельности:
N
Период работы
(месяц/год)
Наименование организации,
занимаемые должности и
должностные обязанности,
координаты организации
Другие сведения
Наличие не погашенной или не
снятой в установленном законом
порядке судимости за
преступления против
собственности, интересов службы
в коммерческих и иных
организациях, коррупционные
преступления, а также за
преступления, совершенные в сфере экономической деятельности
Да/нет
(при наличии не погашенной
судимости, указать статью
Уголовного кодекса Республики
Казахстан, дату и номер приговора)
Я (фамилия, имя, отчество (при наличии) _____________________________
_____________________________________________________________________
подтверждаю, что настоящая информация была тщательно мною проверена и
является достоверной и полной, ____________________ (подпись, дата).

23. Алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5-тарау. Қорытынды ережелер
24. Инкассация жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғаны қайта құру және тарату Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
25. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес шешіледі.
Банк болып табылмайтын заңды
тұлғалардың банкноттарды, металл
ақшаны және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі қызметін
лицензиялау және реттеу ережесіне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының2009.08.24. N 86 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
Банк операциясын жүргізуге арналған
лицензия
Нөмірі ____________
Берілген күні ______жылғы "____" ___________
Мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі __________________________ ____________________________________________________________________
Осы лицензия _________________________________________________ ____________________________________________________________________ _____________________________________________________________ берілді                      (заңды тұлғаның атауы)
және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі банк операциясын жүргізуге құқық береді.
Осы лицензияның талаптарынан туындайтын құқықтар үшінші тұлғаларға берілмейді.
Осы лицензия бір данада беріледі.
Төраға ___________________________ Аты-жөні
(қолы)
Банк болып табылмайтын
заңды тұлғалардың банкноттарды,
металл ақшаны және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі қызметін
лицензиялау және реттеу ережесіне
2 қосымша
Банкноттарды, металл ақшаны және құндылықтарды
инкассациялау бойынша операцияларды жүргізуге
лицензияны беру үшін қажетті техникалық талаптар
Ескерту: 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.07.24 N 65 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Банк болып табылмайтын заңды
тұлғалардың банкноттарды, металл
ақшаны және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
қызметін лицензиялау
және реттеу ережесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін
жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
(Кімге)      Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
(Кімнен) ___________________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)
Банк операцияларын жүзеге асыруға лицензия алуға арналған
өтініш
______________________________________________________________
(банк операциясының түрін көрсету)
банк операцияларын жүзеге асыруға лицензия беруіңізді өтінемін.
Өтініш беруші туралы мәлімет:
1. Меншік нысаны______________________________________________
2. Мекен-жайы_________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үй N, телефон, факс)
Өтінішке қоса берілетін құжаттар:
1.__________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________
4.__________________________________________________________________
5.__________________________________________________________________
(Өтініш беруге уәкілетті тұлғаның лауазымы, аты-жөні, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
(Қолы, күні)
Мөрдің орны
"Банк болып табылмайтын заңды
тұлғалардың банкноттарды, металл
ақшаны және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
қызметін лицензиялау
және реттеу ережесіне
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2007.11.30. N 131 (ресми жарияланған күннен кейін
жиырма бір күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Атқарушы органның бірінші басшысы туралы мәлімет ____________________________________________________________________
(басшының лауазымы және ұйымның атауы көрсетіледі)
Жалпы мәліметтер:
Аты-жөні, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________
__________________________________________
(бірінші басшының жеке басын куәландыратын
құжатқа толық сәйкес келтіре отырып)
Туған күні және
туған жері
____________________________________________________________________________________
Тұрақты тұрғылықты
орны, телефон
нөмірлері
____________________________________________________________________________________  (нақты мекен-жайы, ұялы, қызметтік, үй
телефондарының нөмірлері көрсетіледі, елді
мекеннің кодын қоса алғанда)
Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
N
Жұмыс кезеңі (ай/жыл)
ұйымның атауы, атқаратын қызметі
және лауазымдық міндеттері, ұйымның
координаттары
Басқа мәліметтер:
Коммерциялық және өзге ұйым-
дардағы қызметтік меншік,
мүдделерге қарсы қылмыс,
сыбайлас жемқорлыққа қатысты
қылмыстары, сондай-ақ экономи-
калық қызмет саласында жасал-
ған қылмыстары үшін өтелмеген
немесе заңда белгіленген тәр-
тіппен алынбаған сотталғанды-
ғының болуы
Иә/жоқ
(жойылмаған соттылығы болған
кезде Қазақстан Республикасы
Қылмыстық кодексінің бабын,
үкім шығарылған күнді және
нөмірін көрсету)
Мен (аты-жөні, әкесінің аты (бар болса) ______________________
____________________________________________________________________
осы ақпаратты мұқият тексергенімді және оның шынайы және толық екенін растаймын, ____________________ (қолы, күні)