О Дисциплинарной комиссии уполномоченного органа по делам государственной службы
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 26 марта 2003 года N 02-01-02/33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2003 года N 2248. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 октября 2012 года № 02-01-02/133
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 10.10.2012 № 02-01-02/133.
Сноска. Преамбула в новой редакции - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.
В cоответствии с абзацем шестым главы 1 Правил наложения дисциплинарных взысканий  на административных государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года N 321, подпунктом 10-1) пункта 9 Положения об Агентстве Республики Казахстан  по делам государственной службы, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 3 декабря 1999 года N 280, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Образовать Дисциплинарную комиссию уполномоченного органа по делам государственной службы.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Дисциплинарной комиссии уполномоченного органа по делам государственной службы.
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции.
Председатель
Утверждено
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан по
делам государственной службы
от 26 марта 2003 года N 02-01-02/33
Положение
о Дисциплинарной комиссии уполномоченного органа
по делам государственной службы
Настоящее Положение определяет полномочия, организацию и порядок деятельности Дисциплинарной комиссии уполномоченного органа по делам государственной службы.
1. Общие положения
1. Дисциплинарная комиссия уполномоченного органа по делам государственной службы (в дальнейшем - Комиссия) - постоянный коллегиальный орган, создаваемый в уполномоченном органе по делам государственной службы (далее - Агентство) для рассмотрения дисциплинарных дел административных государственных служащих категорий С-1, С-2, С-3, С-4, совершивших коррупционные правонарушения, влекущие дисциплинарную ответственность, и нарушения Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих) (далее - Кодекс чести), а также должностных лиц включительно до руководителей управлений центральных правоохранительных органов за исключением первых руководителей этих органов, их первых заместителей и заместителей (далее - указанных должностных лиц правоохранительных органов), совершивших коррупционные правонарушения, влекущие дисциплинарную ответственность. Комиссия не рассматривает дисциплинарные дела в отношении сотрудников правоохранительных органов и специальных служб, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, а также сотрудников Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.

Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі өкілетті органның тәртіптік комиссиясы туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 26 наурыздағы N 02-01-02/33 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2248. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2012 жылғы 10 қазандағы № 02-01-02/133 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2012.10.10 № 02-01-02/133 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 31 желтоқсандағы N 321 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне тәртіптік жаза қолдану  ережесінің 1-тарауының алтыншы абзацына, Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 3 желтоқсандағы N 280 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі туралы ереженің 9-тармағының 10-1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170 бұйрығымен.
1. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі өкілетті органның тәртіптік комиссиясы құрылсын.
2. Қоса берілген Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі өкілетті органның тәртіптік комиссиясы туралы ережесі бекітілсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет iстерi
жөніндегі агенттігі Төрағасының
2003 жылғы 26 наурыздағы
N 01-02/33 бұйрығымен
бекітілді
Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi өкiлеттi органның тәртiптiк комиссиясы туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Мемлекеттiк қызмет iстерi жөніндегi өкілеттi органның тәртіптiк комиссиясының өкiлеттiгiн, iс-қызметiн ұйымдастыруын және тәртiбiн анықтайды.
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi өкiлеттi органның тәртiптiк комиссиясы (бұдан әрi - Комиссия) - тәртiптiк ретпен жазаланатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасаған және Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс  кодексін (Мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасы ережелері) (бұдан әрі - Ар-намыс кодексі) бұзған С-1, С-2, С-3, С-4 санаттарындағы мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлердің, сондай-ақ тәртіптiк жауапкершiлiкке тартылатын сыбайлас жемқорлық тәртіп бұзушылығын жасаған орталық құқық қорғау органдары басқармаларының басшыларына дейiн қоса, осы органдардың бiрiншi басшыларын, олардың бiрiншi орынбасарлары мен орынбасарларын қоспағанда (бұдан әpі - құқық қорғау органдарының аталған лауазымды тұлғалары), лауазымды тұлғалардың тәртіптiк iстерiн қарау үшiн мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi өкiлеттi органда (бұдан әрi - Агенттiк) құрылған тұрақты алқалық орган. Комиссия Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн құқық қорғау органдары мен арнаулы қызметтердің қызметкерлерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнің қызметкерлерiне қатысты тәртiптiк iстердi қарамайды.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .

2. Комиссия в своей деятельности руководствуется принципами законности, объективности и справедливости.
2. Основные функции и права Комиссии
3. Основными функциями Комиссии являются:
1) рассмотрение дисциплинарных дел коррупционного характера и выработка предложений в адрес руководителей центральных государственных органов по привлечению к дисциплинарной ответственности административных государственных служащих категорий С-1, С-2, С-3, С-4, а также указанных должностных лиц правоохранительных органов;
2) внесение Главе государства и Правительству Республики Казахстан предложений по вопросам совершенствования государственной службы Республики Казахстан;
3) выработка рекомендаций и предложений по укреплению государственной дисциплины, обеспечению соблюдения должностными лицами государственных органов требований законодательства о государственной службе и антикоррупционного законодательства.
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.
4. Комиссия в пределах своей компетенции рассматривает дисциплинарные дела в отношении административных государственных служащих категорий С-1, С-2, С-3, С-4, совершивших коррупционные правонарушения, влекущие дисциплинарную ответственность, и нарушения Кодекса чести , а также указанных должностных лиц правоохранительных органов, совершивших коррупционные правонарушения, влекущие дисциплинарную ответственность.
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.
5. Комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) заслушивать на своих заседаниях руководителей центральных государственных органов, их ведомств;
2) запрашивать у правоохранительных и иных государственных органов, организаций необходимые документы, материалы и информацию;
3) истребовать устные и письменные объяснения у соответствующих должностных лиц;
4) поручать кадровой службе центральных государственных органов проведение служебных расследований по фактам совершения административными государственными служащими соответствующих категорий коррупционных правонарушений, влекущих дисциплинарную ответственность;
5) привлекать к участию в проверках авторитетных и профессионально подготовленных представителей общественности;
6) вносить рекомендации в центральные правоохранительные органы (кроме правоохранительных и специальных служб, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан и Министерства обороны Республики Казахстан) о проведении служебного расследования в отношении указанных должностных лиц правоохранительных органов;

2. Комиссия өзiнің iс-қызметiнде заңдылық, әділдiк және әдiлеттiлiк қағидаттарын басшылыққа алады.
2. Комиссия негiзгi функциялары мен құқықтары
3. Комиссияның негiзгi функциялары:
1) сыбайлас жемқорлық сипатындағы тәртiптiк iстердi қарау және С-1, С-2, С-3, С-4 санаттарындағы мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің, сондай-ақ құқық қорғау органдарының аталған лауазымды тұлғаларын тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту жөнінде мемлекеттiк орталық органдарының басшылары атына ұсыныстар әзiрлеу;
2) Мемлекет Басшысына және Қазақстан Республикасының Үкiметiне Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметтi жетілдiру мәселесi жөніндe ұсыныстарды енгiзу;
3) мемлекеттiк тәртіпті нығайту, мемлекеттiк органдарын лауазымды тұлғаларымен мемлекеттiк қызмет туралы заңнама мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес заңнаманың талаптарын сақталуын қамтамасыз ету жөнiнде нұсқаулар мен ұсыныстар әзiрлеу.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .
4. Комиссия өзiнің құзыретi шегiнде тәртiптiк ретпен жазаланатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығын және Ар-намыс  кодексі бұзушылығын жасаған С-1, С-2, С-3, С-4 санаттарындағы мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлерге, сондай-ақ құқық қорғау органдарының аталған лауазымды тұлғаларына қатысты тәртiптiк iстердi қарайды.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .
5. Комиссия өзінің құзыретi шегінде:
1) өзiнің мәжiлiстерiнде мемлекеттiк орталық органдардың, олардың ведомстволарының басшыларын тыңдауға;
2) құқық қорғау және басқа мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан қажеттi құжаттар, материалдар және ақпараттар сұрауға;
3) тиiстi лауазымды тұлғалардан ауызша және жазбаша түсiнiктемелер талап етуге;
4) мемлекеттік орталық органдардың кадр қызметiне тиiстi санаттардағы мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлердің тәртiптiк ретпен жазаланатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығын жасауы фактiлерi бойынша қызметтiк тексерiс жүргiзудi тапсыруға;
5) беделдi және кәсiби дайындығы бар қоғам өкілдерiн тексерiстерге қатысуға тартуға;
6) орталық құқық қорғау органдарына (Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн құқық қорғау және арнаулы қызметтер мен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнен басқа) құқық қорғау органдарының аталған лауазымды тұлғаларына қатысты қызметтiк тексерiстер жүргiзу туралы ұсыныстар енгiзуге;

7) вносить предложения о дисциплинарной ответственности указанных должностных лиц правоохранительных органов руководителям этих органов.
3. Организация деятельности Комиссии
6. Председатель Агентства:
1) возглавляет Комиссию, организует и осуществляет руководство ее работой;
2) определяет повестку дня заседаний Комиссии;
3) созывает заседания Комиссии и председательствует на них. В отсутствие Председателя Комиссии по его уполномочию председательствует на заседаниях заместитель Председателя Комиссии;
4) из числа членов Комиссии определяет докладчика по конкретному вопросу, рассматриваемому на заседании Комиссии;
5) определяет и утверждает состав Комиссии;
6) утверждает решение о проведении закрытого заседания Комиссии;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством и поручениями Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.
7. Персональный состав Комиссии утверждается председателем Агентства и состоит из Председателя, заместителя Председателя и не менее 5 членов Комиссии. В состав Комиссии могут входить руководители (заместители) центральных государственных органов, в том числе правоохранительных органов, депутаты Парламента Республики Казахстан, представители республиканских общественных организаций и иные должностные лица.
Сноска. Пункт 7 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.
8. Секретарем Комиссии является представитель Департамента правового обеспечения государственной службы Агентства.
Секретарь Комиссии:
1) ведет протокол заседания Комиссии;
2) направляет на исполнение решение Комиссии в соответствующий государственный орган.
9. Рабочим органом Комиссии является Департамент правового обеспечения        государственной службы Агентства.
Сноска. Пункт 9 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.
10. Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается Председателем, членами Комиссии и секретарем и рассылается соответствующим государственным органам в пятидневный срок со дня его принятия.
11. Члены Комиссии о дне, месте проведения заседания, его повестке, а также с материалами дисциплинарного дела должны быть уведомлены и ознакомлены рабочим органом Комиссии за три дня до заседания.
Сноска. Пункт 11 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.

7) құқық қорғау органдарының басшыларына осы органдардың аталған лауазымды тұлғаларының тәртiптiк жауапкершілігi туралы ұсыныстар енгiзуге құқылы.
3. Комиссияның жұмысын ұйымдастыру
6. Агенттiктiң Төрағасы:
1) Комиссияға жетекшiлiк етедi, оның жұмысын ұйымдастырады және басшылықты жүзеге асырады;
2) Комиссия мәжiлiстерiнің күн тәртiбiн белгiлейдi;
3) Комиссияның мәжiлiстерiн шақырады және оларға төрағалық етедi. Комиссия төрағасы болмаған кезде оның өкілеттiгiмен мәжiлiске Комиссия төрағасының орынбасары төрағалық етедi;
4) Комиссия мүшелерiнен Комиссия мәжілiсiнде қаралатын нақтылы мәселе бойынша баяндамашыны белгiлейдi;
5) Комиссияның құрамын белгiлейдi және бекiтедi;
6) Комиссияның жабық мәжілiсiн өткiзу туралы шешiмiн бекiтедi;
7) заңнамада және Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсырмаларында қарастырылған өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .
7. Комиссияның жеке құрамы Агенттiктің Төрағасымен бекiтiледi және Комиссияның Төрағасы, Төрағаның орынбасары мен кемінде 5 мүшесінен тұрады. Комиссияның құрамына мемлекеттік орталық органдардың, оның iшiнде құқық қорғау органдарының басшылары (орынбасарлары), Қазақстан Республикасы Парламентiнің депутаттары, республикалық қоғамдық ұйымдардың өкілдерi және басқа лауазымды тұлғалар кіре алады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .
8. Комиссияның хатшысы, Агенттiктің Мемлекеттік қызметтi құқықтық қамтамасыз ету департаментінің өкiлi болып табылады.
Комиссияның хатшысы:
1) Комиссия мәжiлiстерiнің хаттамасын жүргiзедi;
2) Комиссияның шешiмiн тиiстi мемлекеттiк органның орындауына жолдайды.
9. Агенттiктiң Мемлекеттiк қызметті құқықтық қамтамасыз ету департаменті Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .
10. Комиссияның шешiмi, Комиссияның Төрағасы, мүшелерi мен хатшысы қол қоятын қаулысымен ресімделедi және ол қабылданғаннан кейiн бес күндiк мерзiмде тиiстi мемлекеттiк органдарға жiберiледi.
11. Комиссия мүшелерi мәжiлiстің өткiзiлетiн күнi, орыны, оның күн тәртiбi туралы, сондай-ақ тәртiптiк iс туралы материалдармен мәжiлiске дейiн Комиссияның жұмыс органымен хабардар етiлуi және таныстырылуы тиіс.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .

12. Вынесение Комиссией решения о наложении взыскания, гарантии прав государственных служащих, наряду с настоящим Положением, определяются также Правилами наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года N 321, а также соответствующими нормативными правовыми актами правоохранительных органов.
Сноска. Пункт 12 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.
13. Служебное расследование коррупционного правонарушения, совершенного административным государственным служащим категорий С-1, С-2, С-3, С-4 назначается приказом Председателя Агентства и проводится Департаментом правового обеспечения  государственной службы Агентства в сроки и в порядке, установленными Правилами о порядке наложения дисциплинарных взысканий.
В случаях необходимости Агентство может поручить проведение служебного расследования кадровой службе самого государственного органа.
Сноска. Пункт 13 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 25 ноября 2005 года N 02-01-02/170.
14. Служебное расследование коррупционного правонарушения, совершенного должностными лицами правоохранительных органов, проводится соответствующим правоохранительным органом, чьим сотрудником является лицо, в отношении которого проводится такое расследование.
При этом основанием для проведения служебного расследования является:
рекомендация Комиссии;
инициатива руководителей соответствующих правоохранительных органов или представление руководителя другого правоохранительного органа с обязательным информированием о факте служебного расследования в Комиссию (за исключением фактов проведения служебного расследования в отношении сотрудников специальных органов и правоохранительных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан и Министерства обороны Республики Казахстан).
Координация проведения служебного расследования в отношении должностных лиц указанных правоохранительных органов осуществляется рабочим органом Комиссии.
Рабочий орган Комиссии представляет дополнительное заключение на предмет полноты проведения служебного расследования.
15. Заседания Комиссии:
1) считаются правомочными, если на них присутствует не менее двух третей от общего числа членов Комиссии;
2) проводятся по мере необходимости;
3) проводятся открыто. В случае необходимости, если рассмотрение вопросов затрагивает государственные секреты, по решению Председателя Комиссии могут проводиться закрытые заседания.

12. Комиссиямен жаза қолдану туралы шешiм шығару тәртiбi, мемлекеттiк қызметшiлер құқықтарының кепілдiктерi, осы Ережемен бiрге Қазақстан Республикасы Президентiнің 1999 жылғы 31 желтоқсандағы N 321  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлерiне тәртiптік жаза қолдану Ережесімен және тиiстi құқық қорғау органдарының нормативтік актiлерiмен айқындалады.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .
13. С-1, С-2, С-3, С-4 санаттарындағы мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлерi жасаған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтың қызметтiк тексеруi Агенттiк Төрағасының бұйрығымен тағайындалады және Агенттiктің Мемлекеттiк қызметті құқықтық қамтамасыз ету департаментімен Тәртiптiк жаза қолдану тәртiбi туралы ережеде белгiленген мерзiмде және тәртіппен жүргiзедi.
Қажет болған жағдайда Агенттiк қызметтiк тексеру жүргiзудi сол мемлекеттiк органның кадр қызметiне тапсыра алады.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2005 жылғы 25 қарашадағы N 02-01-02/170   бұйрығымен .
14. Құқық қорғау органдарының лауазымды тұлғалары жасаған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығын қызметтiк тексерудi ондай тексерiс жүргiзiлетін адам қызметкерi болып табылатын тиiстi құқық қорғау органы жүргiзедi.
Бұл орайда қызметтiк тексеру жүргiзуге:
- Комиссияның ұсынысы;
- тиiстi құқық қорғау органдары басшыларының бастамасы немесе басқа құқық қорғау органы басшысының қызметтiк тексерiс туралы (Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн арнаулы органдар мен құқық қорғау органдарының және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнің қызметкерлерiне қатысты қызметтiк тексерiс жүргiзу фактiлерiнен басқа) Комиссияны мiндеттi түрде хабардар етуiмен жасалған ұсынысы негiз болып табылады.
Аталған құқық қорғау органдарының лауазымды тұлғаларына қатысты жүргiзiлетiн қызметтiк тексеру үйлестiрудi Комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Комиссияның жұмыс органы қызметтiк тексерудің толық жүргiзiлгендiгiне қосымша қорытынды бередi.
15. Комиссияның мәжiлiстерi:
1) оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екiсi қатысып отырса заңды деп саналады;
2) қажеттiлiгiне қарай өткiзiледi;
3) ашық өткiзiледi. Егер мәселелердi қарау мемлекеттiк құпияларға қатысты болса, қажет болған жағдайда, Комиссия Төрағасының шешiмiмен жабық мәжілiстер өткiзiлуi мүмкiн.

16. Комиссия принимает решения простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов Комиссии. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
17. На заседании Комиссии участие лица, в отношении которого возбуждено дисциплинарное дело, обязательно.
18. По итогам рассмотрения дисциплинарного дела Комиссия может вынести одно из следующих решений:
1) направить рекомендацию руководителю государственного органа, о целесообразности наложения взыскания и его виде;
2) прекратить дисциплинарное дело;
3) при наличии в действиях государственного служащего признаков преступления Комиссия направляет соответствующие документы и материалы в правоохранительные органы.
19. Виды дисциплинарных взысканий, налагаемых Комиссией, определяются в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О государственной службе", "Правилами наложения дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих", утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1999 года N 321, а также соответствующими нормативными правовыми актами правоохранительных органов.
20. Комиссия прекращает дисциплинарное дело в случаях:
1) пропуска сроков наложения дисциплинарного взыскания, предусмотренных законодательством;
2) необоснованного возбуждения дисциплинарного дела;
3) отсутствие состава дисциплинарного проступка.

16. Комиссия шешiмдердi мәжiлiске қатысушы Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының қарапайым басым дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешушi дауыс болып табылады.
17. Тәртiптiк iс қозғалған адамның Комиссия мәжiлiсiне қатысуы міндеттi.
18. Тәртiптiк iстi қарау қорытындылары бойынша Комиссия мынадай шешiмдердің бiрiн шығаруы мүмкiн:
1) жаза қолданудың мақсатқа сәйкестiгi мен оның түрi туралы ұсынысты мемлекеттiк органның басшысына жолдау;
2) тәртiптiк iстi тоқтату;
3) мемлекеттiк қызметшiнің iс-әрекеттерiнде қылмыс белгiлерi болған жағдайда Комиссия ол қызметшiнi заң жүзiнде белгiленген тәртiппен қылмыстық жауапкершiлiкке тарту туралы мәселенi шешу үшiн тиiстi құжаттар мен материалдарды құқық қорғау органдарына жолдайды.
19. Комиссия қолданатын тәртiптiк жазалардың түрлерi Қазақстан Республикасы "Мемлекеттiк қызмет туралы"  Заңының 28-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасы Президентiнің 1999 жылғы 31 желтоқсандағы N 321  Жарлығымен бекiтiлген "Мемлекеттiк әкімшілік қызметшiлерге тәртiптiк жаза қолдану ережесiмен", сондай-ақ құқық қорғау органдарының тиiстi нормативтiк құқықтық актiлерiмен айқындалады.
20. Комиссия:
1) тәртiптiк жаза қолданудың заң жүзінде қарастырылған мерзiмдерi өтiп кеткен;
2) тәртiптiк iс негiзсiз қозғалған;
3) тәртiптiк терiс қылық құрамы болмаған жағдайларда тәртiптiк iстi тоқтатады.