Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для страховой (перестраховочной) организации и представлении отчета о выполнении пруденциальных нормативов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2003 года N 310. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2003 года N 2514. Утратил силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года N 335 (V043351)
В целях реализации Закона  Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила о пруденциальных нормативах для страховой (перестраховочной) организации и представлении отчета о выполнении пруденциальных нормативов.
2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу:
1) постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 1999 года N 440 "Об утверждении Инструкции о порядке размещения страховых резервов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан под N 1044, опубликованное 31 января - 13 февраля 2000 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана");
2) постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 118 "Об утверждении Инструкции по расчету собственного капитала и представлению отчета страховой (перестраховочной) организации и о признании утратившими силу некоторых ранее принятых нормативных правовых актов по этому вопросу" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан под 1527, опубликованное 4-17 июня 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана").
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, а также страховых (перестраховочных) организаций.

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру туралы ережені бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2003 жылғы 21 тамыздағы N 310 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 6 қазанда тіркелген. Тіркеу N 2514. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қарашадағы N 355 (V043351) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру туралы ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы күшіне енген күннен бастап:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру резервтерін орналастыру тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 1999 жылғы 25 желтоқсандағы N 440 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізіліміне N 1044 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2000 жылғы 31 қаңтар - 13 ақпанда жарияланған);
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті капиталын есептеу және есеп беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және осы мәселе бойынша бұрын қабылданған кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 118 қаулысының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізіліміне N 1527 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 4-17 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2003 года.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 августа 2003 года N 310
"Об утверждении Правил
о пруденциальных нормативах
для страховой (перестраховочной)
организации и представлении
отчета о выполнении
пруденциальных нормативов"
Правила о пруденциальных нормативах
для страховой (перестраховочной) организации и
представлении отчета о выполнении пруденциальных нормативов
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон) и устанавливают нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов для страховой (перестраховочной) организации (далее - страховая организация), а также формы и сроки представления отчета о выполнении пруденциальных нормативов и дополнительных сведений для расчета пруденциальных нормативов.
Глава 1. Общие положения
1. В целях обеспечения платежеспособности и финансовой устойчивости страховой организации настоящими Правилами установлены следующие виды пруденциальных нормативов:
1) нормативы платежеспособности;
2) нормативы финансовой устойчивости.
2. Показателями платежеспособности страховой организации являются соблюдение ею нормативных соотношений между принятыми обязательствами и активами с учетом их ликвидности.
3. Показатели финансовой устойчивости страховой организации включают в себя:
1) минимальные размеры уставного и собственного капиталов;
2) стоимость активов и степень их диверсификации;
3) размеры страховых резервов и иных обязательств;
4) показатели платежеспособности;
5) соотношение объемов обязательств по страхованию и перестрахованию;
6) рентабельность (прибыльность) оказываемых страховых и перестраховочных услуг;
7) эффективность осуществляемой инвестиционной политики.
4. Нормативные значения и методики расчетов показателей, указанных в подпунктах 1), 3), 5) - 7) пункта 3 настоящих Правил, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью (далее - уполномоченный государственный орган).
Глава 2. Нормативы платежеспособности
5. Для обеспечения платежеспособности страховая организация должна соблюдать следующие нормативы платежеспособности:
1) норматив достаточности высоколиквидных активов, рассчитываемый как отношение стоимости высоколиквидных активов к сумме страховых резервов, по формуле:
ВА
Нва = > ---------------,
СР
где:
Нва - норматив достаточности высоколиквидных активов;
ВА - стоимость высоколиквидных активов, рассчитанная с учетом их классификации по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил;
СР - сумма страховых резервов страховой организации, рассчитанная в соответствии с требованиями нормативных правовых актов уполномоченного государственного органа.
Норматив достаточности высоколиквидных активов должен быть не менее единицы;

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ. Сәйденовке жүктелсін.
5. Осы қаулы 2003 жылғы 1 қазаннан бастап күшіне енеді.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарына арналған
пруденциалдық нормативтер және
пруденциалдық нормативтердің
орындалуы жөнінде есеп беру
туралы ережені бекіту жөнінде"
2003 жылғы 21 тамыздағы
N 310 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған
пруденциалдық нормативтер және пруденциалдық
нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру
туралы ереже
Осы Ереже "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес жасалды және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына (бұдан әрі - сақтандыру ұйымы) арналған пруденциалдық нормативтердің нормативтік мәнін және есептеу әдістемесін, сондай-ақ пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есеп ұсынудың нысаны мен мерзімін және пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігін және қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында осы Ережеде пруденциалдық нормативтердің мынадай түрлері белгіленген:
1) төлем қабілеттілігінің нормативтері;
2) қаржылық тұрақтылық нормативтері.
2. Сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігінің көрсеткіштері олардың өтімділігін ескере отырып оның қабылданған міндеттемелер мен активтер арасындағы нормативтік арақатынасты сақтауы болып табылады.
3. Сақтандыру ұйымының қаржылық тұрақтылығы көрсеткіштеріне:
1) жарғылық және меншік капиталдың ең төменгі мөлшері;
2) активтердің құны және оның диверцификациялану дәрежесі;
3) сақтандыру резервтері мен өзге де міндеттемелердің мөлшері;
4) төлем қабілеттілігінің көрсеткіштері;
5) сақтандыру және қайта сақтандыру жөніндегі міндеттемелер көлемдерінің арақатынасы;
6) көрсетілетін сақтандыру және қайта сақтандыру қызметінің рентабельділігі (пайдалылығы);
7) іске асырылатын инвестициялық саясаттың тиімділігі.
4. Осы Ереженің 3-тармағының 1), 3), 5)-7) тармақшаларында көрсетілген көрсеткіштердің нормативтік мәні және әдістемесі сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі - уәкілетті мемлекеттік орган) нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
2-тарау. Төлем қабілеттілігінің нормативтері
5. Төлем қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін сақтандыру ұйымы төлем қабілеттілігінің мынадай нормативтерін сақтауы тиіс:
1) өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі, ол мына формула бойынша өтімділігі жоғары активтердің сақтандыру резервтеріне қатысы ретінде есептеледі:
ВА
Нва = > ------------------,
СР
мұндағы:
Нва - өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі;
ВА - осы Ереженің 6-тармағына сәйкес оларды сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеу ескеріле отырып есептелген өтімділігі жоғары активтердің құны;
СР - сақтандыру ұйымының уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы.
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі бірліктен кем болмауы тиіс;

2) норматив достаточности собственного капитала страховой организации, рассчитываемый как отношение стоимости всех активов, с учетом их классификации по качеству и ликвидности, уменьшенной на сумму страховых резервов и иных обязательств к минимальному размеру собственного капитала для действующей страховой организации, установленному нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа, по формуле:
А - СР - О
Нк = > -----------------,
Мск
где:
Нк - норматив достаточности собственного капитала страховой организации;
А - стоимость всех активов страховой организации, рассчитанная с учетом их классификации по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил;
СР - сумма страховых резервов страховой организации, рассчитанная в соответствии с требованиями нормативных правовых актов уполномоченного государственного органа;
О - обязательства страховой организации, за исключением суммы страховых резервов;
Мск - минимальный размер собственного капитала для действующей страховой организации, установленный нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа.
Норматив достаточности собственного капитала страховой организации должен быть не менее единицы.
Глава 3. Стоимость активов страховой организации
6. В расчет стоимости активов страховой организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности при определении платежеспособности и финансовой устойчивости, включаются:
1) деньги:
деньги в кассе - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги в пути - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги на текущих счетах - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги на картсчетах - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
2) вклады (депозиты), размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан:
вклады до востребования - в объеме ста процентов от сумм на счетах (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
срочные вклады - в объеме ста процентов от сумм на счетах (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
3) ценные бумаги, указанные в подпунктах 3) - 9) пункта 11 настоящих Правил - в объеме ста процентов от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
4) нематериальные активы:
программное обеспечение - в объеме ста процентов от балансовой стоимости с учетом накопленной амортизации;
5) суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам:
задолженность, не просроченная по условиям договора - в объеме ста процентов от текущего размера сумм к получению;
задолженность, просроченная по условиям договора на срок до 90 дней - в объеме пятидесяти процентов от текущего размера сумм к получению.

2) сақтандыру ұйымының мына формула бойынша оларды сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеу ескеріле отырып сақтандыру резервтері мен өзге де міндеттемелер сомасына азайтылған барлық активтер құнының жұмыс істеп тұрған сақтандыру ұйымына уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген жеке капиталының ең төменгі мөлшеріне қатысы ретінде есептелген меншік капиталының жеткіліктілік нормативі:
А - СР - О
Нк = > ------------------,
Мск
мұндағы:
Нк - сақтандыру ұйымының меншік капиталының жеткіліктілік нормативі;
А - сақтандыру ұйымының осы Ереженің 6-тармағына сәйкес оларды сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеу ескеріле отырып есептелген барлық активтерінің құны;
СР - сақтандыру ұйымының уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы;
О - сақтандыру ұйымының сақтандыру резервтерін қоспағандағы міндеттемелері;
Мск - жұмыс істеп тұрған сақтандыру ұйымына уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген меншік капиталының ең төменгі мөлшері.
Сақтандыру ұйымының меншік капиталының жеткіліктілік нормативі бірліктен кем болмауы тиіс.
3-тарау. Сақтандыру ұйымы активтерінің құны
6. Төлем қабілеттілігі мен қаржылық тұрақтылығын анықтау кезінде оларды сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеу ескеріле отырып сақтандыру ұйымының активтері құнының есебіне:
1) ақша:
кассадағы ақша - баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
жолдағы ақша - баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
ағымдағы шоттардағы ақша - баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
картшоттардағы ақша - баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
2) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған салымдар (депозиттер):
талап ету бойынша салымдар - күмәнды борыштар бойынша резервті шегере отырып шоттардағы соманың жүз проценті көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
мерзімді салымдар - күмәнды борыштар бойынша резервті шегере отырып шоттардағы соманың жүз проценті көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
3) осы Ереженің 11-тармағының 3)-9) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздар - күмәнды борыштар бойынша резервті шегере отырып шоттардағы соманың жүз проценті көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
4) материалдық емес активтер:
бағдарламалық қамтамасыз ету - жинақталған амортизацияны ескере отырып баланстық құнының көлемінде;
5) күмәнды борыштар бойынша резервті шегере отырып қайта сақтандырушылардан алынатын сома, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары:
шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген берешек - алынатын соманың ағымдағы мөлшерінің жүз проценті көлемінде;
90 күнге дейінгі мерзімге шарт талаптары бойынша мерзімі өткен берешек - алынатын соманың ағымдағы мөлшерінің елу проценті көлемінде.

7. При расчете стоимости активов, учитываемых при определении платежеспособности и финансовой устойчивости страховой организации согласно пункту 6 настоящих Правил, не учитываются:
1) активы, на которые право собственности страховой организации ограничено (предоставление в залог, применение способов обеспечения исполнения невыполненных в срок налоговых обязательств и другие);
2) дебиторская задолженность дочерних, зависимых и совместно-контролируемых юридических лиц, а также иных аффилиированных организаций;
3) сумма инвестиций страховой организации в программное обеспечение, превышающая 10% от суммы активов страховой организации;
4) активы, не указанные в пункте 6 настоящих Правил.
8. Учет и переоценка стоимости активов страховой организации производятся в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и учетной политикой страховой организации.
9. Активы, стоимость которых выражена в иностранной валюте, оцениваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Степень диверсификации активов
10. Диверсификацией активов является распределение активов по различным объектам инвестирования.
11. Страховая организация, в целях обеспечения финансовой устойчивости осуществляет размещение части своих активов в следующие высоколиквидные активы:
1) деньги в кассе;
2) вклады (депозиты) в банках второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте), ценные бумаги которых включены в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками - резидентами, родительские банки - нерезиденты которых имеют долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже категории "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe").
3) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств);
4) негосударственные эмиссионные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ипотечных облигаций и облигаций акционерного общества "Банк Развития Казахстана"), включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории;
5) ипотечные облигации эмитентов Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории;
6) облигации акционерного общества "Банк Развития Казахстана";
7) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe");

7. Осы Ереженің 6-тармағына сай сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі мен қаржылық тұрақтылығын анықтау кезінде ескерілетін активтердің құнын есептеу кезінде мыналар ескерілмейді:
1) сақтандыру ұйымының меншік құқығы шектелген активтер (кепілге ұсыну, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемелері орындауды қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану және басқалары);
2) еншілес, бағынышты және бірге бақыланатын заңды тұлғалардың, сондай-ақ өзге аффилиирленген ұйымдардың дебиторлық берешегі;
3) сақтандыру ұйымының активтері сомасының 10%-нен асатын сақтандыру ұйымының бағдарламалық қамтамасыз етуге инвестициялар сомасы;
4) осы Ереженің 6-тармағында көрсетілмеген активтер.
8. Сақтандыру ұйымы активтерін есепке алу және қайта бағалау қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарына және сақтандыру ұйымының есеп саясатына сәйкес жүргізіледі.
9. Құны шетел валютасында көрсетілген активтер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бағаланады.
4-тарау. Активтерді диверсификациялау дәрежесі
10. Активтерді диверсификациялау активтерді әр түрлі инвестициялау объектілеріне бөлу болып табылады.
11. Сақтандыру ұйымы қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету мақсатында өз активтерінің бір бөлігін мынадай өтімділігі жоғары активтерге орналастырады:
1) кассадағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздары сауда-саттық ұйымдастырушының ресми тізіміне барынша жоғары санатта енген, немесе шетел валютасында "А-" ("Standard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктемесі бойынша) немесе "А3" ("Moody's Іnvestors Servіce" рейтинг агенттігінің жіктемесі бойынша) ұзақ мерзімді рейтингі бар еншілес банктер - резиденттер, бас банктер - резидент еместер болып табылатын екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (депозиттер) (оның ішінде шетел валютасында);
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланған);
4) Қазақстан Республикасы эмитенттерінің Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған сауда ұйымдастырушының ресми тізіміне барынша жоғары санатта енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар (ипотекалық облигациялар мен "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларын қоспағанда);
5) Қазақстан Республикасы эмитенттерінің сауда-саттық ұйымдастырушының ресми тізіміне барынша жоғары санатта енгізілген ипотекалық облигациялар;
6) "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигациялары;
7) шет мемлекеттердің "А-" ("Standard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктемесі бойынша) төмен емес немесе "А3" ("Moody's Іnvestors Servіce" рейтинг агенттігінің жіктемесі бойынша) төмен емес дербес рейтингі бар бағалы қағаздары;

8) негосударственные ценные бумаги эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe");
9) ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 14 настоящих Правил.
12. Для обеспечения финансовой устойчивости страховая организация должна соблюдать следующие нормативы диверсификации активов:
1) суммарный размер инвестиций страховой организации в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, указанные в подпункте 3) пункта 11 настоящих Правил не должен быть менее двадцати процентов от суммы активов страховой организации;
2) размер инвестиций страховой организации во вклады (депозиты) в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 11 настоящих Правил и в негосударственные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, указанных в подпунктах 4) - 6) пункта 11 настоящих Правил с учетом ограничений, установленных статьей 48  Закона, не должен превышать, следующих значений:
во вклады (депозиты) одного банка второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте) - десяти процентов от суммы активов страховой организации;
в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу данного банка, не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан - десяти процентов от суммы активов страховой организации;
в ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан, за исключением ценных бумаг, указанных в абзаце третьем, пятом и шестом настоящего подпункта - пяти процентов от суммы активов страховой организации;
в ипотечные облигации, за исключением ипотечных облигаций, указанных в абзаце третьем настоящего подпункта - десяти процентов от суммы активов страховой организации;
облигации акционерного общества "Банк Развития Казахстана" - десяти процентов от суммы активов страховой организации;
3) суммарный размер инвестиций страховой организации в ценные бумаги, указанные в подпунктах 7) - 9) пункта 11 настоящих Правил не должен превышать, с учетом ограничений, установленных статьей 48  Закона - тридцати процентов от суммы активов страховой организации.
13. Сумма остатка денег в кассе, превышающая один процент от суммы активов страховой организации при расчете норматива достаточности высоколиквидных активов согласно подпункту 1) пункта 5 настоящих Правил не учитывается.

8) Қазақстан Республикасының эмитенттері - резидент еместерінің шетел валютасында "А-" ("Standard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктемесі бойынша) төмен емес немесе "А3" ("Moody's Іnvestors Servіce" рейтинг агенттігінің жіктемесі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі бар мемлекеттік емес бағалы қағаздары;
9) тізбесі осы Ереженің 14-тармағында анықталған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары.
12. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін сақтандыру ұйымы активтерді диверсификациялаудың мынадай нормативтерін сақтауы тиіс:
1) сақтандыру ұйымының Қазақстан Республикасының осы Ереженің 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік бағалы қағаздарына инвестицияларының жиынтық мөлшері сақтандыру ұйымы активтері сомасының жиырма процентінен кем болмауы тиіс;
2) сақтандыру ұйымының Қазақстан Республикасының осы Ереженің 11-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген салымдарына (депозиттеріне) және Қазақстан Республикасы эмитенттерінің осы Ереженің 11-тармағының 4)-6) тармақшаларында көрсетілген мемлекеттік емес бағалы қағаздарына инвестицияларының мөлшері Заңның 48-бабында белгіленген шектеулерді ескергенде мынадай мәндерден аспауы тиіс:
Қазақстан Республикасының бір екінші деңгейдегі банкінің салымдарына (депозитіне) (оның ішінде шетел валютасында) - сақтандыру ұйымының активтері сомасының он проценті;
Қазақстан Республикасының бір екінші деңгейдегі банкінің және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып табылмайтын осы банктің банк тобына кіретін Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарына;
осы тармақшаның үшінші, бесінші және алтыншы абзацтарында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда Қазақстан Республикасының бір эмитентінің бағалы қағаздарына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының бес проценті;
осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген ипотекалық облигацияларды қоспағанда ипотекалық облигацияларға - сақтандыру ұйымының активтері сомасының он проценті;
"Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының он проценті;
3) сақтандыру ұйымының осы Ереженің 11-тармағының 7)-9) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарға инвестицияларының жиынтық мөлшері Заңның 48-бабында белгіленген шектеулерді ескере отырып - сақтандыру ұйымының активтері сомасының отыз проценті.
13. Сақтандыру ұйымының активтері сомасының бір процентінен асатын кассадағы ақша қалдығы сомасы осы Ереженің 5-тармағының 1) тармақшасына сай өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін есептеу кезінде есептелмейді.

14. Страховая организация вправе размещать свои активы в ценные бумаги, эмитированные следующими международными финансовыми организациями:
1) Международным банком реконструкции и развития;
2) Европейским банком реконструкции и развития;
3) Межамериканским банком развития;
4) Банком международных расчетов;
5) Азиатским банком развития;
6) Африканским банком развития;
7) Международной финансовой корпорацией (The International Finance Corporation);
8) Исламским банком развития;
9) Европейским инвестиционным банком.
Глава 5. Формы и сроки представления отчета о выполнении
пруденциальных нормативов и дополнительных
сведений для расчета пруденциальных нормативов
15. Страховая организация ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный государственный орган отчет о выполнении пруденциальных нормативов (далее - отчет) и дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов (далее - дополнительные сведения) по формам, указанным в Приложениях 1 и 2 к настоящим Правилам.
Отчет и дополнительные сведения представляются на бумажном и электронном носителях.
16. Отчет и дополнительные сведения составляются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге в отчете и дополнительных сведениях округляется до нуля, а сумма пятьсот тенге и выше - до тысячи тенге.
17. Отчет и дополнительные сведения составляются в двух экземплярах, подписываются первым руководителем, главным бухгалтером страховой организации и заверяются печатью страховой организации. При этом по одному экземпляру отчета и дополнительных сведений представляются в уполномоченный государственный орган, вторые экземпляры хранятся в страховой организации.
18. Уполномоченным государственным органом не принимается и подлежит возврату отчеты и дополнительные сведения, содержащие исправления и подчистки.
19. В случае необходимости внесения изменений и/или дополнений в отчет и/или дополнительные сведения, страховая организация в трехдневный срок со дня представления отчета и дополнительных сведений, представляет в уполномоченный государственный орган письменное ходатайство о внесении изменений и/или дополнений в отчет и/или дополнительные сведения с объяснением причин необходимости внесения изменений и/или дополнений.
20. Несвоевременное представление, непредставление отчета и дополнительных сведений или представление недостоверных сведений в отчете и дополнительных сведениях, а также невыполнение страховой организацией требований, установленных настоящими Правилами влечет ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.

14. Сақтандыру ұйымы өз активтерін мынадай халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздарға орналастыруға құқылы:
1) Халықаралық қайта құру және даму банкі;
2) Еуропа қайта құру және даму банкі;
3) Америка аралық даму банкі;
4) Халықаралық есеп айырысу банкі;
5) Азия даму банкі;
6) Африка даму банкі;
7) Халықаралық қаржы корпорациясы (The Іnternatіonal Fіnance Corporatіon);
8) Ислам даму банкі;
9) Еуропа инвестициялық банкі.
5-тарау. Пруденциалдық нормативтердің орындалуы
жөнінде есеп және пруденциалдық нормативтерді есептеуге
арналған қосымша мәліметтерді ұсыну нысаны мен мерзімі
15. Сақтандыру ұйымы ай сайын, бірақ есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті мемлекеттік органға пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есепті (бұдан әрі - есеп) және осы Ереженің 1 және 2-қосымшаларында көрсетілген нысандар бойынша пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді (бұдан әрі - қосымша мәліметтер) ұсынады.
Есеп және қосымша мәліметтер қағазда және электронды тасымалдаушыда ұсынылады.
16. Есеп және қосымша мәліметтер мың теңгеде жасалады. Бес жүз теңгеден төмен сома есеп пен қосымша мәліметтерде нольге дейін, ал бес жүз теңге және одан астам сома - мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
17. Есеп және қосымша мәліметтер екі данада жасалып, сақтандыру ұйымының бірінші басшысы, бас бухгалтері қол қояды және сақтандыру ұйымының мөрімен бекітіледі. Мұндайда есеп пен қосымша мәліметтердің бір данасы уәкілетті мемлекеттік органға беріледі, екінші данасы сақтандыру ұйымында сақталады.
18. Уәкілетті мемлекеттік орган түзетулері мен өшірілген жері бар есеп пен қосымша мәліметтерді қабылдамайды және қайтарады.
19. Есепке және/немесе қосымша мәліметтерге өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда сақтандыру ұйымы есеп пен қосымша мәліметтер ұсынылған күннен бастап үш күндік мерзімде уәкілетті мемлекеттік органға өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажеттілігі себептерін түсіндіре отырып есепке және/немесе қосымша мәліметтерге өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу туралы жазбаша өтініш береді.
20. Есеп пен қосымша мәліметтерді уақтылы ұсынбау, ұсынбау немесе есеп пен қосымша мәліметтерде шынайы емес мәліметтер ұсыну, сондай-ақ сақтандыру ұйымының осы Ережеде белгіленген талаптарды орындамауы Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген жауапкершілікті жүктейді.

Глава 6. Заключительные положения
21. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам о пруденциальных
нормативах для страховой
(перестраховочной) организации
и представлении отчета
о выполнении пруденциальных
нормативов
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
_______________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(тысяч тенге)
-------------------------------------------------------------------
N  |       Наименование показателя      | Сумма |Учитывае-|Сумма к
|                                    |по ба- |мый объем|расчету
|                                    |лансу  |         |
-------------------------------------------------------------------
1 |                   2                |   3   |    4    |   5
-------------------------------------------------------------------
1    Деньги - всего (сумма строк 1.1. -
1.4), в т.ч.:                                   100%
1.1. Деньги в кассе - в объеме 100 % от
балансовой стоимости                            100%
1.2. Деньги в пути - в объеме 100 % от
балансовой стоимости                            100%
1.3. Деньги на текущих счетах - в объеме
100 % от балансовой стоимости                   100%
1.4. Деньги на картсчетах - в объеме 100 %
от балансовой стоимости                         100%
2.   Вклады (депозиты) в банках второго
уровня Республики Казахстан (в том
числе в иностранной валюте), ценные
бумаги которых включены в официальный
список организатора торгов по
категории "А" или являющиеся дочер-
ними банками - резидентами, родитель-
ские банки - нерезиденты которых
имеют долгосрочный рейтинг не ниже
категории "А-" (по классификации рей-
тинговых агентств "Standard & Poor's"
и "Fitch") или "А3" (по классификации
рейтингового агентства "Moody's
Investors Serviсe") - всего (сумма
строк 2.1. - 2.2.), в т.ч.:                     100%
2.1. Вклады до востребования - в объеме
100 % от сумм на счетах (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва
по сомнительным долгам                          100%
2.2. Срочные вклады - в объеме 100 % от
сумм на счетах (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва
по сомнительным долгам                          100%
3.   Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан (в том числе
эмитированные в соответствии с
законодательством других государств) -
в объеме 100 % от балансовой стоимости
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резерва по сомнительным долгам          100%

6-тарау. Қорытынды ережелер
21. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарына арналған
пруденциалдық нормативтер және
пруденциалдық нормативтердің
орындалуы жөнінде есеп беру
туралы ережеге 1 қосымша
______________________________________________
(Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
200__ жылғы ___________ "_____" жағдай бойынша
пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есебі
(мың теңге)
__________________________________________________________________
N   |        Көрсеткіштің атауы          | Баланс|Ескері.|Есеп.
|                                    |бойынша|летін  |теу
|                                    |сомасы |көлем  |сомасы
__________________________________________________________________
1                    2                        3      4      5
__________________________________________________________________
1.     Ақша - барлығы (1.1. - 1.4 жолдардың
сомасы), оның іш.:                            100%
1.1.   100 % баланстық құннан түскен
кассадағы ақша                                100%
1.2.   100 % баланстық құннан түскен жолдағы
ақша                                          100%
1.3.   Ағымдағы шоттардағы ақша - 100%
баланстық құн көлемінде                       100%
1.4.   100 % баланстық құн көлеміндегі
картшоттағы ақша                              100%
2.     Бағалы қағаздары "А" санаты бойынша
немесе резидент-еншілес банктер
болып табылатын "А" ("Standard &
Poor's" және "Fіtch" рейтинг
агенттіктерінің жіктелімі бойынша)
немесе "А3" ("Moody,s Іnveіtors
Servіce" рейтинг агенттіктерінің
жіктеуі бойынша) - барлығы (2.1. -
2.2.жолдарының сомасы) cанаттарынан
төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі
бар сауда-саттықты ұйымдастырушының
ресми тізіміне енгізілген резидент
емес-еншілес банктерде бар Қазақстан
Республикасының екінші деңгейдегі
банктерінің салымдары (депозиттері)
(оның ішінде шетел валютасындағы),
оның ішінде:                                  100%
2.1.   Күмәнды борыштар бойынша резервті
шегергендегі шоттардағы (негізгі
борыш пен есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) сомалардан 100%
көлемінде түскен талап ету бойынша
салымдар                                      100%
2.2.   Күмәнды борыштар бойынша резервті
шегергендегі шоттардағы (негізгі
борыш пен есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) сомалардан 100%
көлемінде түскен мерзімді салымдар            100%
3.     Күмәнды борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құннан
(негізгі борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып) 100%
көлемінде түскен Қазақстан
Республикасының мемлекеттік бағалы
қағаздары (оның ішінде басқа
мемлекеттердің заңдарына сәйкес
айналысқа ақша шығарған)                      100%

4.   Негосударственные эмиссионные ценные
бумаги эмитентов Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с законода-
тельством Республики Казахстан и
других государств (за исключением
ипотечных облигаций и облигаций ЗАО
"Банк Развития Казахстан"), включен-
ные в официальный список организатора
торгов по наивысшей категории - в
объеме 100 % от балансовой стоимости
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резерва по сомнительным долгам          100%
5.   Ипотечные облигации эмитентов Респуб-
лики Казахстан, включенные в официаль-
ный список организатора торгов по
наивысшей категории - в объеме 100 %
от балансовой стоимости (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва
по сомнительным долгам                          100%
6.   Облигации ЗАО "Банк Развития Казах-
стана" - в объеме 100 % от балансовой
стоимости (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения),
за вычетом резерва по сомнительным
долгам                                          100%
7.   Ценные бумаги иностранных государств,
имеющих суверенный рейтинг не ниже
"А-" (по классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или не ниже "А3" (по класси-
фикации рейтингового агентства
"Moody's Investors Serviсe") - в
объеме 100 % от балансовой стоимости
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резерва по сомнительным долгам          100%
8.   Негосударственные ценные бумаги
эмитентов - нерезидентов Республики
Казахстан, имеющих долгосрочный
рейтинг в иностранной валюте не ниже
"А-" (по классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или не ниже "А3" (по класси-
фикации рейтингового агентства
"Moody's Investors Serviсe") - в
объеме 100 % от балансовой стоимости
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резерва по сомнительным долгам          100%
9.   Ценные бумаги международных финансовых
организаций - в объеме 100 % от
балансовой стоимости (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва по
сомнительным долгам                             100%
10.  Итого высоколиквидных активов - ВА
(сумма строк 1.1., 2., 3., 4., 5., 6.,
7., 8., 9.)
Сумма графы 5 строки 1.1. превышающая
1% от суммы активов
по балансу не учитывается                 Х     100%
11.  Программное обеспечение (в графе 5
учитывается не более 10% от суммы
активов по балансу с учетом накоп-
ленной амортизации)                             100%

4.     Қазақстан Республикасының эмитенттері
Қазақстан Республикасы мен басқа
мемлекеттердің заңдарына сәйкес
шығарған ("Қазақстан Даму Банкі"
ЖАҚ-ның ипотекалық облигациялары мен
облигацияларынан басқасы), күмәнді
борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құннан
(негізгі борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып) 100%
көлемінде түскен айырықша жоғары
санат бойынша сауда-саттық
ұйымдастырушының ресми тізіміне
енген мемлекеттік емес эмиссиялық
бағалы қағаздары                              100%
5.     Күмәнды борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құннан
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып) 100%
көлемінде түскен айырықша жоғары
санат бойынша сауда-саттық
ұйымдастырушының ресми тізіміне
енген Қазақстан Республикасы
эмитенттерінің ипотекалық
облигациялары                                 100%
6.     Күмәнды борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құннан
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып) 100%
көлемінде түскен "Қазақстан Даму
Банкі" ЖАҚ-ның облигациялары                  100%
7.     Күмәнды борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құннан
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып) 100%
көлемінде түскен дербес рейтингі
"А" санатынан төмен емес
("Standard & Poor's" және "Fіtch"
рейтинг агенттіктерінің жіктеуі
бойынша) немесе "А3"-дан ("Moody's
Іnveіtors Servісe" рейтинг
агенттігінің жіктеуі бойынша)
төмен емес шет мемлекеттердің
бағалы қағаздары                              100%
8.     Күмәнды борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құннан
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып) 100%
көлемінде түскен дербес рейтингі
"А"-дан ("Standard & Poor's" және
"Fіtch" рейтинг агенттіктерінің
жіктеуі бойынша) немесе "А3"-дан
("Moody's Іnveіtors Servісe"
рейтинг агенттігінің жіктеуі
бойынша) төмен емес Қазақстан
Республикасының резидент емес -
эмитенттерінің мемлекеттік емес
бағалы қағаздары                              100%
9.     Күмәнды борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құннан
(негізгі борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып) 100%
көлемінде түскен халықаралық
қаржылық ұйымдардың бағалы қағаздары          100%
10.    ЖА - өтімділігі жоғары активтер
жиынтығы (жолдар сомасы 1.1.,2.,3.,
4.,5.,6.,7.,8.,9.)
Баланс бойынша активтер сомасының
1%-нен асатын 5 бағанның 1.1 жолының
сомасы ескерілмейді                     Х     100%
11.    Бағдарламалық қамтамасыз ету
(5-бағанда жинақталған амортизациясы
ескерілген балансқа арналған
активтердің 10%-тен аспайтын сомасы
ескеріледі)                                   100%

12.  Задолженность не просроченная по
условиям договорам по суммам к полу-
чению от перестраховщиков, страховым
премиям к получению от страхователей
(перестрахователей) и посредников, за
вычетом резерва по сомнительным долгам          100%
13.  Задолженность, просроченная на срок
до 90 дней по суммам к получению от
перестраховщиков, страховым премиям
к получению от страхователей
(перестрахователей) и посредников, за
вычетом резерва по сомнительным долгам           50%
14.  Итого активов с учетом их классифика-
ции по качеству и ликвидности - А
(сумма строк 1., 2., 3., 4., 5., 6.,
7., 8., 9., 11., 12., 13.)                Х       Х
15.  Страховые резервы - СР                            Х       Х
16.  Норматив достаточности высоколиквидных
активов - норматив Нва (строка
10/строка 15)                             Х     Нва=>1
17.  Обязательства, за исключением суммы
страховых резервов                                Х       Х
18.  Минимальный размер собственного
капитала, установленный нормативным
правовым актом уполномоченного
государственного органа                           Х       Х
19.  Норматив достаточности собственного
капитала - норматив Нк ((строка 14 -
строка 15 - строка 17)/ строка 18))       Х     Нк=>1
20.  Сумма активов по балансу                          Х       Х
-------------------------------------------------------------------
Расчет нормативов диверсификации активов
(тысяч тенге)
-------------------------------------------------------------------
N |         Наименование показателя        | Сумма по |% от суммы
|                                        | балансу  |активов по
|                                        |          |балансу
-------------------------------------------------------------------
1 |                    2                   |     3    |     4
-------------------------------------------------------------------
1. Суммарный размер инвестиций в государст-
венные ценные бумаги Республики Казах-
стан, в том числе эмитированные в соот-
ветствии с законодательством других
государств (НД1) - не менее 20% от суммы
активов по балансу
2. Суммарный размер инвестиций в ипотечные
облигации эмитентов Республики Казахстан,
включенные в официальный список органи-
затора торгов по наивысшей категории, за
исключением ипотечных облигаций банков
второго уровня Республики Казахстан и
эмитентов Республики Казахстан, входящих
в банковскую группу банка второго уровня
Республики Казахстан, не являющихся
банками второго уровня (НД5) - не более
10% от суммы активов по балансу

12.    Қайта сақтандырушылардан алынатын
сомалар бойынша, сақтанушылардан
(қайта сақтанушылардан) және
делдалдардан алынатын сақтандыру
сыйлықақылары бойынша күмәнды
борыштар жөніндегі резервті
шегергендегі шарт талаптарындағы
сомалар бойынша мерзімі өтпеген
берешек                                       100%
13.    Қайта сақтандырушыдан алынатын
сомалар бойынша, сақтанушылардан
(қайта сақтанушылардан) және
делдалдардан алынатын сақтандыру
сыйлықақылары бойынша күмәнды
борыштар жөніндегі резервті
шегергендегі шарт талаптарындағы
сомалар бойынша 90 күндік мерзімге
мерзімі өткен берешек                         50%
14.    А - сапасы мен өтімділігі бойынша
жіктелуі ескерілген активтер
жиынтығы (жолдар сомасы 1.,2.,3.,
4.,5.,6.,7.,8.,9.,11.,12.,13.)          Х     Х
15.    СР - сақтандыру резервтері                    Х     Х
16.    Жла нормативі - өтімділігі жоғары
активтердің жеткіліктілік нормативі
(10 жол/15 жол)                         Х     Нва=>1
17.    Сақтандыру резервтерін қоспаған
кездегі міндеттемелер                         Х     Х
18.    Уәкілетті мемлекеттік органның
нормативтік құқықтық актілері
бойынша белгіленген меншік
капиталының барынша төменгі мөлшері           Х     Х
19.    Нк нормативі - меншік капиталының
жеткіліктілік нормативі
(14 жол - 15 жол 17)/ жол 18)) жол      Х     Нк=>1
20.    Баланс бойынша активтер сомасы                Х     Х
___________________________________________________________________
Активтерді диверсификациялау нормативтерінің есебі
(мың теңге)
___________________________________________________________________
N  |            Көрсеткіш атауы            | Баланс  | Баланс
|                                       | бойынша | бойынша
|                                       | сомасы  | активтер
|                                       |         | сомасынан
|                                       |         | %-пен
___________________________________________________________________
1                    2                         3           4
___________________________________________________________________
1.  Баланс бойынша активтер сомасының
20 %-нен кем емес, оның ішінде басқа
мемлекеттердің заңдарына (НД1) сәйкес
ақшаны айналысқа шығарған Қазақстан
Республикасының мемлекеттік бағалы
қағаздарындағы инвестициялардың
сомалық мөлшері
2.  Баланс бойынша активтер сомасы
10 %-тен аспаса екінші деңгейдегі банк
болып табылмайтын (НД5) Қазақстан
Республикасының екінші деңгейдегі
банктерінің ипотекалық облигациялары
мен Қазақстан Республикасының екінші
деңгейдегі банкінің банк тобына
кіретін Қазақстан Республикасының
эмитенттерін қоспағандағы айрықша
жоғары санат бойынша сауда-саттық
ұйымдастырушыларының ресми тізіміне
енгізілген Қазақстан Республикасы
эмитенттерінің ипотекалық
облигациялардағы инвестициясының
сомалық мөлшері

3. Суммарный размер инвестиций в облигации
акционерного общества "Банк Развития
Казахстана"(НД6) - не более 10% от суммы
активов по балансу
4. Суммарный размер инвестиций в ценные
бумаги иностранных государств, имеющие
суверенный рейтинг не ниже "А-" (по
классификации рейтинговых агентств
"Standard & Poor's" и "Fitch") или не
ниже "А3" (по классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors Serviсe"),
негосударственные ценные бумаги эмитентов
- нерезидентов Республики Казахстан,
имеющие долгосрочный рейтинг в иностран-
ной валюте не ниже "А-" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard & Poor's"
и "Fitch") или не ниже "А3" (по классифи-
кации рейтингового агентства "Moody's
Investors Serviсe"), ценные бумаги
международных финансовых организаций
(НД7) - не более 30% от суммы активов по
балансу
-------------------------------------------------------------------
Расчет размера инвестиций во вклады (депозиты)
в одном банке второго уровня Республики Казахстан
(в том числе в иностранной валюте), ценные бумаги которого
включены в официальный список организатора торгов
по наивысшей категории или являющиеся дочерними банками -
резидентами, родительские банки - нерезиденты которых имеют
долгосрочный рейтинг не ниже категории "А-" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или
"А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's
Investors Serviсe") - (НД2) - не более 10% от суммы активов
по балансу
(тысяч тенге)
-------------------------------------------------------------------
N   |     Наименование банка       |Категория/|Сумма по|% от суммы
|                              |рейтинг   |балансу |активов по
|                              |банка     |        |балансу
-------------------------------------------------------------------
1 |                2             |     3    |    4   |     5
-------------------------------------------------------------------
1.
1.1. Вклады до востребования             Х                   Х
1.2. Срочные вклады                      Х                   Х
2.
2.1. Вклады до востребования             Х                   Х
2.2. Срочные вклады                      Х                   Х
3.
3.1. Вклады до востребования             Х                   Х
3.2. Срочные вклады                      Х                   Х
4.
4.1. Вклады до востребования             Х                   Х

3.  Баланс бойынша активтер сомасының
10%-нен жоғары емес - "Қазақстан
Даму Банкі" акционерлік қоғамының
облигацияларындағы (НД6)
инвестицияның сомалық мөлшері
4.  "А"-дан ("Standard & Poor's" және
"Fіtch" рейтинг агенттіктерінің
жіктеуі бойынша) немесе "А3"-дан
("Moody's Іnveіtors Servісe"
рейтинг агенттігінің жіктеуі
бойынша) төмен емес дербес рейтингі
бар шет мемлекеттердің бағалы
қағаздарындағы инвестициялардың
сомалық мөлшері, "А"-дан ("Standard
& Poor's" және "Fіtch" рейтинг
агенттіктерінің жіктеу бойынша)
немесе "А3"-дан ("Moody's Іnveіtors
Servісe" рейтинг агенттігінің
жіктеуі бойынша) төмен емес шетел
валютасындағы ұзақ мерзімді рейтингі
бар, баланс бойынша активтер
сомасының 30%-нен аспайтын
халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы
қағаздары бар Қазақстан
Республикасының эмитенттер-резидент
еместерінің мемлекеттік емес бағалы
қағаздары
___________________________________________________________________
Бағалы қағаздары айрықша жоғары санат бойынша немесе
еншілес банк-резидент болып табылатын банктер бойынша
сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тізіміне
енген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір
банкінің (оның ішінде шетел валютасымен) салымдарындағы
(депозиттеріндегі), "А"-дан ("Standard & Poor's" және
"Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе
"А3"-дан ("Moody's Іnveіtors Servісe" рейтингтік
агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді
рейтингі бар - (НД-2) - баланс бойынша активтер
сомасының 10%-нен аспайтын еншілес банктердегі
инвестициялар мөлшерінің есебі
(мың теңге)
___________________________________________________________________
N   |            Банк атауы           |Банктің |Баланс |Баланс
|                                 |санаты/ |бойынша|бойынша
|                                 |рейтингі|сомасы |активтер
|                                 |        |       |сомасынан
|                                 |        |       |%-пен
___________________________________________________________________
1                   2                     3        4       5
___________________________________________________________________
1.
1.1.  Талап ету бойынша салымдар            Х                Х
1.2.  Мерзімді салымдар                     Х                Х
2.
2.1.  Талап ету бойынша салымдар            Х                Х
2.2.  Мерзімді салымдар                     Х                Х
3.
3.1.  Талап ету бойынша салымдар            Х                Х
3.2.  Мерзімді салымдар                     Х                Х
4.
4.1.  Талап ету бойынша салымдар            Х                Х

4.2. Срочные вклады                      Х                   Х
5.
5.1. Вклады до востребования             Х                   Х
5.2. Срочные вклады                      Х                   Х
-------------------------------------------------------------------
Всего (сумма строк 1., 2., 3., 4., 5.
и т.д.)                                  Х                   Х
-------------------------------------------------------------------
Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка
второго уровня Республики Казахстан и эмитентов
Республики Казахстан, входящих в банковскую группу
данного банка, не являющихся банками второго уровня
Республики Казахстан, включенные в официальный список
организатора торгов по наивысшей категории - (НД3)
- не более 10% от суммы активов по балансу
(тысяч тенге)
-------------------------------------------------------------------
N     |    Наименование эмитента     |Категория|Сумма по|% от суммы
|                              |эмитента |балансу |активов по
|                              |         |        |балансу
-------------------------------------------------------------------
1   |               2              |     3   |   4    |     5
-------------------------------------------------------------------
1.     Наименование банковской группы      Х
1.1.   Наименование банка                                     Х
1.1.1. Акции                               Х                  Х
1.1.2. Облигации                           Х                  Х
1.2.   Наименование эмитента                                  Х
1.2.1. Акции                               Х                  Х
1.1.3. Облигации                           Х                  Х
1.3.   Наименование эмитента                                  Х
1.3.1. Акции                               Х                  Х
1.3.2. Облигации                           Х                  Х
2.     Наименование банковской группы      Х
2.1.   Наименование банка                                     Х
2.1.1. Акции                               Х                  Х
2.1.2  Облигации                           Х                  Х
2.2.   Наименование эмитента                                  Х
2.2.1. Акции                               Х                  Х
2.2.2. Облигации                           Х                  Х
2.3.   Наименование эмитента                                  Х
2.3.1. Акции                               Х                  Х
2.3.2. Облигации                           Х                  Х
X
-------------------------------------------------------------------
Всего (сумма строк 1., 2., и т.д.)         Х                  Х
-------------------------------------------------------------------
Расчет размера инвестиций в негосударственные эмиссионные
ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств (за исключением ценных бумаг
банков второго уровня и эмитентов Республики Казахстан,
входящих в банковскую группу банка, не являющихся банками
второго уровня Республики Казахстан, ипотечных облигаций,
облигаций ЗАО "Банк Развития Казахстан"), включенные
в официальный список организатора торгов по наивысшей
категории - (НД4) - не более 5% от суммы активов по балансу
(тысяч тенге)
-------------------------------------------------------------------
N     |    Наименование эмитента     |Категория|Сумма по|% от суммы
|                              |эмитента |балансу |активов по
|                              |         |        |балансу
-------------------------------------------------------------------
1   |               2              |     3   |   4    |     5
-------------------------------------------------------------------
1.

4.2.  Мерзімді салымдар                     Х                Х
5.
5.1.  Талап ету бойынша салымдар            Х                Х
5.2.  Мерзімді салымдар                     Х                Х
Барлығы ( 1., 2., 3., 4., 5. және
басқа жол сомасы)                     Х                Х
___________________________________________________________________
Баланс бойынша активтердің 10%-нен аспайтын
айрықша жоғары санат бойынша (НД3) сауда-саттық
ұйымдастырушының ресми тізіміне енген, Қазақстан
Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып
табылмайтын, осы банктің банктер тобына кіретін
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір
банкінің және Қазақстан Республикасы эмитентінің
бағалы қағаздардағы инвестициясының мөлшерінің
есебі
(мың теңге)
___________________________________________________________________
N    |            Эмитент атауы        |Эмитент |Баланс |Баланс
|                                 |санаты  |бойынша|бойынша
|                                 |        |сомасы |активтер
|                                 |        |       |сомасынан
|                                 |        |       |%-пен
___________________________________________________________________
1                   2                     3        4       5
___________________________________________________________________
1.     Банк тобының атауы                   Х
1.1.   Банктің атауы                                         Х
1.1.1. Акциялар                             Х                Х
1.1.2. Облигациялар                         Х                Х
1.2.   Эмитент атауы                                         Х
1.2.1. Акциялар                             Х                Х
1.1.3. Облигациялар                         Х                Х
1.3.   Эмитент атауы                                         Х
1.3.1. Акциялар                             Х                Х
1.3.2. Облигациялар                         Х                Х
2.     Банк тобының атауы                   Х
2.1.   Банктің атауы                                         Х
2.1.1. Акциялар                             Х                Х
2.1.2  Облигациялар                         Х                Х
2.2.   Эмитент атауы                                         Х
2.2.1. Акциялар                             Х                Х
2.2.2. Облигациялар                         Х                Х
2.3.   Эмитент атауы                                         Х
2.3.1. Акциялар                             Х                Х
2.3.2. Облигациялар                         Х                Х
X
Барлығы ( 1., 2., 3., 4., 5.
және басқа жол сомасы)               Х                Х
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес (Қазақстан Республикасының екінші
деңгейдегі банкі болып табылмайтын банктер тобына
кіретін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі
банктері мен эмитенттерінің бағалы қағаздарын,
ипотекалық облигацияларын, "Қазақстан Даму Банкі"
ЖАҚ-ның облигацияларын қоспағанда) шығарылған,
баланс бойынша активтердің 5%-нен аспайтын айрықша
жоғары санаты бойынша (НД4) сауда-саттық
ұйымдастырушының ресми тізіміне енген Қазақстан
Республикасының бір эмитентінің мемлекеттік емес
эмиссиялық бағалы қағаздардағы инвестициясы
мөлшерінің есебі
(мың теңге)
___________________________________________________________________
N    |            Эмитент атауы        |Эмитент |Баланс |Баланс
|                                 |санаты  |бойынша|бойынша
|                                 |        |сомасы |активтер
|                                 |        |       |сомасынан
|                                 |        |       |%-пен
___________________________________________________________________
1                   2                     3        4       5
___________________________________________________________________
1.

1.1.   Акции                               Х                  Х
1.2.   Облигации                           Х                  Х
2.
2.1.   Акции                               Х                  Х
2.2.   Облигации                           Х                  Х
3.
3.1.   Акции                               Х                  Х
3.2.   Облигации                           Х                  Х
-------------------------------------------------------------------
Всего (сумма строк 1., 2., 3. и т.д.)      Х                  Х
-------------------------------------------------------------------
Руководитель страховой
(перестраховочной) организации ______________  ______________
________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер страховой
(перестраховочной) организации ______________  ______________
________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Место печати
страховой (перестраховочной) организации
_________________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам о пруденциальных
нормативах для страховой
(перестраховочной) организации
и представлении отчета
о выполнении пруденциальных
нормативов
Дополнительные сведения для
расчета пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
_______________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(тысяч тенге)
-------------------------------------------------------------------
N признака|           Наименование показателя             |Сумма по
|                                               |балансу
-------------------------------------------------------------------
1    |                       2                       |    3
-------------------------------------------------------------------
8001     Нематериальные активы - программное обеспечение
8002     Прочие нематериальные активы
8003     Задолженность не просроченная по условиям
договорам по суммам к получению от перестрахов-
щиков, страховым премиям к получению от
страхователей (перестрахователей) и посредни-
ков, за вычетом резерва по сомнительным долгам
8004     Задолженность, просроченная на срок до 90 дней
по суммам к получению от перестраховщиков,
страховым премиям к получению от страхователей
(перестрахователей) и посредников, за вычетом
резерва по сомнительным долгам
8005     Прочая дебиторская задолженность, за вычетом
резерва по сомнительным долгам
-------------------------------------------------------------------
Руководитель страховой
(перестраховочной) организации ______________  ______________
________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Главный бухгалтер страховой
(перестраховочной) организации ______________  ______________
________________________      ___________
(фамилия, имя, отчество)       (подпись)
Место печати
страховой (перестраховочной) организации

1.1.   Акциялар                             Х                Х
1.2.   Облигациялар                         Х                Х
2.
2.1.   Акциялар                             Х                Х
2.2.   Облигациялар                         Х                Х
3.
3.1.   Акциялар                             Х                Х
3.2.   Облигациялар                         Х                Х
Барлығы ( 1., 2., 3., 4., 5.
және басқа жол сомасы)               Х                Х
___________________________________________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы _________________
___________  ____________
(Аты-жөні)     (қолы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының бас бухгалтері      ________________________
___________  ____________
(Аты-жөні)     (қолы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мөрінің орны
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарына арналған
пруденциалдық нормативтер және
пруденциалдық нормативтердің
орындалуы жөнінде есеп беру
туралы ережеге 2 қосымша
_______________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
200 __ жылғы ________ ____ жағдай бойынша
пруденциалдық нормативтер есебі үшін қосымша мәліметтері
(мың теңге)
___________________________________________________________________
Белгі N |            Көрсеткіштің атауы            | Баланс
|                                          | бойынша
|                                          | сомасы
___________________________________________________________________
1                       2                             3
___________________________________________________________________
8001     Бағдарламалық қамтамасыз ету - материалдық
емес активтер
8002     Басқа да материалдық емес активтер
8003     Шарт талаптарына сай қайта
сақтандырушылардан алынатын сомалар
бойынша, күмәнді борыш резервін шегере
отырып сақтанушыдан (қайта сақтанушыдан)
және делдалдан алынатын сақтандыру
сыйлықақылары сомалары бойынша мерзімі
өтпеген берешек
8004     Күмәнды борыш резервін шегере отырып,
сақтанушыдан (қайта сақтанушыдан) және
делдалдан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
сомалары бойынша, қайта сақтандырушылардан
алынатын сомалар бойынша 90 күн мерзімге
ұзартылған берешек
8005     Күмәнды борыш резервін шегергендегі басқа
дебиторлық берешек
___________________________________________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшысы ___________
____________  ___________
(Аты-жөні)     (қолы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бас бухгалтері________
____________  ___________
(Аты-жөні)     (қолы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы
мөрінің орны