Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории города Кокшетау
Решение Кокшетауского городского маслихата от 26 марта 2003 г N С-37-11. Зарегистрировано Управлением юстиции Акмолинской области 7 мая 2003 года N 1772. Утратило силу - решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 7 апреля 2011 года № а-45/9
Сноска. Утратило силу - решением Кокшетауского городского маслихата Акмолинской области от 07.04.2011 № а-45/9
Заслушав информацию Мухамедияровой С.Г. - ведущего специалиста ветеринарного отдела Кокшетауского городского территориального управления Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и на основании статьи 6 Закона Республики Казахстан  "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года,  маслихат города Кокшетау решил:
1. Утвердить "Правила содержания собак и кошек на территории города  Кокшетау" согласно приложению.
2. Признать утратившим силу следующие решения маслихата города Кокшетау:
1) № С-8/9 от 25.12.2000 года "Об утверждении Правил содержания собак и кошек на территории города Кокшетау" (зарегистрированное в управлении юстиции Акмолинской области от 23.02.2001 года N 479, "Степной маяк" от 5 апреля 2001 года № 14).
2) N С-18/6 от 16.10.2001 года "О внесении изменений в Правила содержания животных на территории города Кокшетау", утвержденное решением городского маслихата № С-8\9 от 25.12.2000 года»(зарегистрированное в управлении юстиции Акмолинской области от 14.02.2002 года N 970).
3. Настоящее решение вступает в силу после государственной регистрации в управлении юстиции Акмолинской области через 10 дней с момента опубликования в средствах массовой информации.
Председатель 37- ой сессии
городского маслихата
секретарь городского маслихата
Приложение к решению
37-ой сессии гормаслихата
26 марта 2003 года N C-37/11
"Об утверждении Правил
содержания собак и кошек на
территории города Кокшетау"
Правила
содержания собак и кошек на территории города Кокшетау
(далее - Правила)
1. Основные понятия
В настоящих Правилах используются определения указанные в Законе Республики  Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года N 339:
1. Ветеринарные учреждения - это государственные  ветеринарные организации, физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в области ветеринарии.
2. Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила - это нормативный правовой акт, определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, утверждаемый уполномоченным государственным органом в области ветеринарии, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области ветеринарии;

Көкшетау қаласында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесін бекіту туралы
Көкшетау қалалық мәслихатының 2003 жылғы 26 наурыздағы N С-37-11 шешімі. Ақмола облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 7 маусымда N 1772 тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2011 жылғы 7 сәуірдегі № а-45/9 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Көкшетау қалалық мәслихатының 2011.04.07 № а-45/9 шешімімен
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрл3гі Көкшетау қалалық аумақтық басқармасының ветеринарлық бөлімнің жетеқші маманы  С.Г. Мухамедьярованың хабарламасын тындап, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-11 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес Көкшетау қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Көкшетау қаласының аумағында иттер мен мысықтарды ұстау Ережесі»қсымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Көкшетау қаласы мәслихатының келесі шешімдерінің:
1) Көкшетау қаласы аумағында үй жануарларын ұстау Ережесін бекіту туралы N С-8/9 2000 жылғы 25 желтоқсандағы (Ақмола облыстық әділет басқармасында 2001 жылғы 23 ақпанда № 479 тіркелген, 2001 жылдық 6 сәуірінде № 8 «Көкшетау» газеті);
2) Қалалық мәслихатының 25.12.2000 жылғы С-8/9 шешімімен бекітілген «Көкшетау қаласының аумағында үй жануарларын ұстау Ережесіне өзгерістер енгізу туралы» N С-18/6 2001 жылғы 16 қазандағы (Ақмола облыстык әділет басқармасында 2002 жылы 14 ақпанда № 970 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім Ақмола облыстық әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында жарық көрген сәттен 10 күннен соң күшіне енеді.
Қалалық мәслихат хатшысы
37-кезекті сессиясының төрағасы
Қалалық мәслихаттың
2003 жылғы 26 наурыздағы
N№С-37/11 "Көкшетау қаласында иттер
мен мысықтарды ұстау
Ережесін бекіту туралы"
шешімімен
қосымша бекітілген
Көкшетау қаласында иттер мен мысықтар ұстау
(ережесі бойынша) Ережесі
1. Жалпы түсінік
Осы Ережеде Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі № 339 Заңында көрсетілген анықтамалар қолданылады.
1. Ветеринарлық мекеме - бұл мемлекеттік ветеринарлық ұйымдар, қоғамның құқықтық мүшелері, ветеринария облысында кәсіптік істер жүргізу.
2. Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер - ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін, ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар орындау үшін міндетті болып табылатын ветеринариялық нормативтер негізінде ветеринариялық іс шараларды жүргізу тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық акт.

3. Уполномоченный государственный орган в области ветеринарии - это государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своих полномочий реализацию государственной политики в области ветеринарии.
4. Ветеринарный паспорт - это документ, установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии формы, в котором указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного, сроки и характер проведенных ветеринарных обработок с целью профилактики, лечения и диагностики болезней животных.
2. Общие положения
5. Настоящие Правила разработаны в соответствии с ветеринарным законодательством Республики Казахстан и   распространяются на всех владельцев собак и кошек в городе Кокшетау включая организации и предприятия, независимо от форм собственности.
6. Целью настоящих Правил является соблюдение  ветеринарно-санитарных процедур, направленных на их профилактику, лечение или диагностику, в связи с требованием законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, а также защиту населения от болезней, общих для собак, кошек и человека.
7. Обязательным условием содержания собак и кошек является:
1) регистрация с ежегодной перерегистрацией с выдачей ветеринарного паспорта, вакцинации против особо опасных инфекционных болезней, обработка против паразитарных заболеваний и диагностические исследования, осуществляется с 2,5-3-х месячного возраста в ветеринарном учреждении по месту жительства. Вновь приобретенные собаки и кошки должны быть зарегистрированы в ветеринарном учреждении в 2-х недельный срок с получением ветеринарного паспорта.
2) соблюдение ветеринарно-санитарных правил и норм.
3) продажа и вывоз собак и кошек за пределы города разрешается только при оформлении ветеринарного свидетельства установленного образца, где указывается дата вакцинации и дегельминтизации, которое выдает главный государственный ветеринарный инспектор города Кокшетау и его заместитель, на основании ветеринарного паспорта.
4) собаки и кошки не допускаются к участию в выставке и племенном смотре при отсутствии ветеринарного паспорта.
5) запрещается купание собак и кошек в озере Копа, в реке Кылшакты, Чаглинском водохранилище и других водоемах.
6) собаки и кошки изымаются и изолируются по решению ветеринарного специалиста.
3. Обязанности владельцев собак и кошек
8. Владельцы собак и кошек обязаны:
1) содержать их в соответствии с биологическими особенностями, гуманно обращаться с собаками и кошками, не оставлять их без присмотра, а в случае заболевания обращаться за ветеринарной помощью.

3. Ветеринария саласындағы өкілетті мемлекеттік ұйым - Қазақстан Республикасы Үкіметінің анықтауымен мемлекеттік ұйым өз өкілеттілігі аумағында мемлекеттік саясатты жүргізуді жүзеге асыру.
4. Ветеринариялық паспорт - ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысандағы құжат, онда жануардың иесі, түрі,  жынысы, түсі, жасы, жануарлар ауруларының профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу мақсатында жүргізілген ветеринариялық дауалаудың мерзімдері мен сипаты көрсетіледі.
2. Жалпы ереже
5. Осы Ереже ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес барлық иттер мен мысықтардың иелеріне Көкшетау қаласындағы барлық ұйымдар мен кәсіпорындарға, олардың меншік түріне қарамай таратылады.
6. Осы Ереженің мақсаты ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес тұрғындарды жануарлармен адамға ортақ аурулардан қорғау, диагностикалау немесе емдеу, оларды сауықтыруға бағытталған ветеринариялық-санитариялық егуді қамтамасыз ету болып табылады.
7. Иттер мен мысықтарды ұстаудың міндетті шарттары:
1) жыл сайын қайта тіркеуден өткізіп ветеринариялық паспорт беру, аса қауіпті жұқпалы ауруға қарсы егу, паразитарлық ауруларға қарсы дауалау және диагностикалық зерттеу 2,5 - 3 айлығынан бастап жергілікті жердегі ветеринариялық мекемесінде жүргізіледі. Жаңадан алынған ит пен мысықтарды 2 аптаның ішінде ветеринарлық мекемесінде тіркеуден өткізіп ветеринарлық паспорт алуға тиісті.
2) ветеринарлық-санитарлық ереже мен норманы орындау.
3) иттер мен мысықтарды сату және қаладан тысқары жерге шығару ветеринариялық паспорт негізінде Көкшетау қалалық мемлекеттік ветеринарлық бас инспекторы мен оның орынбасары беретін, ауруларға қарсы егу мен дегельминтизациялау мерзімі көрсетілген, белгіленген үлгідегі ветеринариялық куәлік толтырылғанда ғана рұқсат етіледі.
4) Ветеринариялық паспорты болмаса, асыл тұқымдылардың байқауы мен көрмесіне иттер мен мысықтар қатыстырылмайды.
5) Қопа, Қылшақты суларында, Чаглинка су қоймасында иттер мен мысықтарды шомылдыруға болмайды.
6) иттер мен мысықтар иелерінен малдәрігерлері мамандарының рұқсаттарымен оңашаландырылады, алынады.
3. Иттер мен мысық иелерінің міндеттері
8. Иттер мен мысық иелерінің міндеттері:
1) иттер мен мысықтарға адамгершілікпен қарау, оларды табиғат жағдайына бейімдеп ұстау, қараусыз қалдырмау, ауырып қалған жағдайда мал дәрігерлік көмек көрсетіп отыру.

2) поддерживать надлежащее санитарное состояние в местах содержания и прогулок.
3) по требованию специалистов ветеринарного учреждения  владельцы своевременно должны предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок.
4) принимать необходимые меры, обеспечивающие безопасность окружающих людей, собак и кошек.
5) при невозможности дальнейшего содержания передать собаку и кошку другому владельцу.
6) о приобретении, потере или гибели собак и кошек сообщать в ветеринарное учреждение по месту жительства.
7) при нанесении собаками и кошками покусов, царапины человеку или животному, владельцы обязаны немедленно сообщать об этом в ближайшие медицинское и ветеринарное учреждение,   участковому уполномоченному полиции, кошек и собак доставлять в государственное ветеринарное учреждение для осмотра и карантинирования под наблюдением ветеринарных специалистов.
9. Все расходы, связанные с дегельминтизацией, лечением, профилактикой, диагностикой и ликвидацией болезней собак и кошек, включая инвазионные, за исключением особо опасных болезней животных, включенных в перечень утвержденный постановлением Правительства Республики  Казахстан "Об утверждении нормативных правовых и других актов по ветеринарии", в соответствии статьей 35 главы 6 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" возмещаются за счет владельцев собак и кошек.
10. Для вывоза и уничтожения трупов сообщить в  транспортно-механизированную колонну при органе коммунального хозяйства по вывозу твердых бытовых отходов. Выбрасывать трупы или зарывать их в землю запрещается. Вывозить трупы в специально отведенные места.
4.Права владельцев собак и кошек
11. Собаки и кошки являются собственностью владельца и как всякая собственность охраняется законом.
5. Содержание собак и кошек.
12. Содержание собак и кошек в жилых помещениях общего пользования, в квартирах, где проживает две или более семей, не связанных родственными отношениями разрешается при условии их согласия и отсутствия у соседей медицинских противопоказаний.
13. Содержание собак и кошек в отдельных квартирах, частных домах занятых одной семьей допускается при условии соблюдения санитарно-гигиенических, ветеринарно-санитарных норм и настоящих Правил.
14. Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям подлежат обязательной ежегодной перерегистрации и ветеринарному осмотру. Регистрация производится за оплату. Порядок взимания платы определяется решением местного исполнительного органа.
15. Ветеринарное учреждение, осуществляющие регистрацию собак и кошек, обязаны ознакомить владельцев с настоящими Правилами, о чем делается отметка в ветеринарном паспорте.

2) иттер мен мысықтарды серуендететін жерлерді таза ұстау керек.
3) ветеринариялық мекеме мамандарының талап етуі бойынша  иттер мен мысықтарды иелері байқаудан, диагностикалық зертеу және емдік профилактикалық өңдеуден мерзімінде өткізуге тиісті.
4) айналасын қоршаған адамдардың, иттер мен мысықтардың қауіпсіздігін жасау керек.
5) ұстай алмаған жағдайда, басқа иеге беру.
6) алғанда немесе жоғалтып алса, өліп қалған жағдайларда иттер мен мысықтарды мемлекеттік малдәрігерлік қызмет орындарына хабарлау қажет.
7) Ит пен мысық адамды немесе жануарды қауып, тырнап алған жағдайда оның иесі дереу жақын маңдағы медициналық және ветеринариялық мекемеге, жергілікті полиция уәкіліне жедел хабарлап, иттер мен мысықтарды мемлекеттік ветеринариялық мекемеге байқау мен ветеринариялық мамандардың қарауындағы карантиндеуге әкелуге міндетті.
9. Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Нормалық құқықтық және басқа ветеринариялық актілерді бекіту туралы" қаулысы бекіткен тізбе бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларын қоспағанда, дегельминтизация, емдеу, сауықтыру, диагностика және оларды жоюға байланысты шығындар Қазақстан Республикасы "Ветеринария туралы" Заңының 6 тарауының 35 бабына сәйкес иттер мен мысықтардың иелері есебінен қайтарылады.
10. Өлексені шығару мен жою үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды тасымалдауға коммуналдық шаруашылықтың мамандандырылған көлік кәсіпорнына хабарлау керек. Өлексені кез келген жерге тастауға және көмуге тиым салынады. Өлексені арнайы бөлінген орынға шығару қажет.
4. Иттер мен мысықтар иелерінің құқықтары
11. Иттер мен мысықтар иесінің жекеменшігі болып саналады және кез келген жекеменшік ретінде заңмен қорғалады.
5. Иттер мен мысықтарды ұстау туралы
12. Жалпы жерлерде тұрғын үйлерде, екі немесе одан да көп жанұядан тұратын туыс емес адамдар пәтерлерінде иттер мен мысықтарды ұстау, олардың келісімімен және көршілердің дәрігерлік қарама-қайшылықтары болмаған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
13. Иттер мен мысықтарды жеке пәтерлер мен жекеменшік үйлерде тұратын бір жанұяға ұстау, Нақты Ереже мен ветеринариялық-санитариялық, санитариялық-тазалықтық нормаларды сақтаған жағдайда рұқсат етіледі.
14. Азаматардың, кәсіпорындар, мекемелер және ұйымдардың иттері жыл сайынғы шартты тіркеуден және ветеринариялық байқаудан өтуі тиіс. Тіркеу ақы төлеу арқылы өткізіледі. Төлем тәртібі жергілікті атқарушы органның шешімімен анықталады.
15. Иттер мен мысықтарды тіркеуден өткізуші ветеринариялық мекеме олардың иелерін нақты Ережемен таныстырып, бұл жөнінде ветеринариялық паспортқа белгі қоюға міндетті.

16. Владельцы собак, проживающие в индивидуальном доме, имеющие в пользовании хорошо огражденный земельный участок могут содержать в свободном выгуле или на привязи. О наличии собак должна быть сделана предупреждающая надпись при входе во двор или на участок.
17. Выгул собак разрешается на специально отведенных для этих целей площадках, на пустырях, других безлюдных местах. Коммунальными службами, городским органом архитектуры и градостроительства, Комитетом по земельным ресурсам города Кокшетау   должны быть отведены места для выгула собак и кошек. При выгуле собак около жилых домов обеспечивать тишину, предотвращать лай собак.
18. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах (на улицах, рынках, скверах и других местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у магазинов, поликлиник, аптек и пр., считаются безнадзорными и подлежат отлову специальными службами. Вылов и уничтожение таких собак и кошек, проводится постоянно действующими бригадами или отрядами, организуемыми органами коммунального хозяйства.
19. Продажа, покупка, а также перевозка собак и кошек за пределы города разрешается только при наличии ветеринарного свидетельства с отметкой в нем о проведении вакцинации против бешенства, но не более чем за 12 месяцев до вывоза.
20. По требованию ветеринарных специалистов согласно ветеринарным правилам владельцы обязаны  предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований, предохранительных прививок и лечебно-профилактических обработок.
21. Владельцам кошек и собак запрещается:
1) содержание собак и кошек в местах общего пользования: кухнях, коридорах, на лестничных площадках, чердаках, подвалах, а также на балконах и лоджиях.
2) загрязнение собаками и кошками подъездов, лестничных площадок, лифтов, а также спортивных и бельевых площадок, газонов, тротуаров, скверов и парков. Если собака и кошка оставили экскременты в этих местах, они должны быть убраны владельцами.
3) выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах общего пользования и в транспорте без поводка и намордника, а также  лицам в нетрезвом состоянии и детям до 14 лет.
4) разведение собак и кошек с целью использования их шкур и мяса.
5) проведение собачьих боев без разрешения ветеринарной службы города.
6) В жилых помещениях  допускать нарушение тишины с 23 часов до 6 часов утра.
6. Ответственность владельцев собак и кошек за несоблюдение настоящих Правил.
22. За несоблюдение настоящих Правил, владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" в виде:
предупреждения или штрафа в размере до трех месячных расчетных показателей (за нарушение правил содержания собак);
предупреждение или штраф в размере до одного месячного расчетного показателя (за нарушение правил содержания кошек);
штраф в размере до десяти месячных расчетных показателей (за действия повлекшие причинение ущерба здоровью или имуществу граждан).

16. Жеке меншікті үйлерде тұратын ит иелері, маңайында шарбақпен қоршалған жерде иттерін байлап ұстауға, бос қыдыртуға болады. Иті бар үйлер есіктеріне бұл үйде ит бар екендігін ескертіп жазып қоюлары керек.
17. Иттерді арнайы бөлінген алаңдарда, басқа да адам жүрмейтін жерлерде серуендетуге рұқсат етіледі. Коммуналдық қызмет, сәулет және қалалық құрылыстар бөлімі, Көкшетау қалалық жер қорларын басқару комитеті тарапынан иттер мен мысықтарды серуендету үшін орындар бөлінуге тиісті. Тұрғын үйлер маңында иттерді серуендеткенде тыныштықты сақтау, иттердің үруін болдырмау.
18. Жалпы жерлерде иесіз, иттер мен мысықтардың жандарында иелері болмаса, дүкен, дәріхана тағы да басқа маңайларына байлап кеткен иттер болмаса, басқасын иесіз деп танып, иттер мен мысықтарды арнаулы қызметтің ұстап әкетулеріне рұқсат етіледі. Иттер мен мысықтарды аулау мен жоюды коммуналдық шаруашылық ұйымдастырған бригадалар мен отрядтар жүргізеді.
19. Сатып алу, сату және де иттер мен мысықтарды қаладан тысқары шығару, шығарудан 12 ай бұрын, құтыру ауруларына қарсы олардың егілгендіктері туралы белгісі бар ветеринариялық куәліктері болғанда ғана рұқсат етіледі.
20. Мал дәрігерлері мамандарының талаптары бойынша иттер мен мысықтардың иелері оларды тексерістерге, диагностикалық зерттеуге, алдын ала егулерге және емдеу сауықтыру дауаларына әкелуге міндетті.
21. Иттер мен мысықтардың иелеріне тиым салынады:
1) иттер мен мысықтарды көпшілік орындарда, ас үйде, коридорларда, баспалдақ аландарында, шатырда, подвалдарда, және де балкондар мен лоджияларда ұстауға;
2) подъездерді, баспалдақ аландарын, гүл өсіретін жерлерді, лифтерді, спорттық және кір жаятын аландары, тротуарларды, скверлер мен парктерді ластауға, егер иттер мен мысықтар бұл жерлерге дәретке отырып кеткен болса, оларды иелері тазартулары қажет;
3) итпен қоғамдық жерлерде серуендеу жане транспортқа мінгенде тұмсығын мұрындықсыз, қарғыбаусыз ұстауға, және де мас адамдар мен 14-ке толмаған балаларға;
4) иттер мен мысықтарды олардың еттері мен терілері үшін өсіруге;
5) қалалық мал дәрігерлік қызметінің рұқсатынсыз иттерді төбелестіру ойынын өткізуге;
6) тұрғын үйлерде сағат 23-тен таңғы 6-ға дейін тыныштықты сақтау.
6. Иттер мен мысық иелерінің ережесін орындау міндеттері
22. Иттер мен мысықтардың иелері нақты Ережелерді орындамағаны үшін, Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық"»Кодексінің 311 бабына сәйкес мына түрде жауап беруге тиісті:
(иттерді ұстау Ережесін бұзғаны үшін) ескерту немесе айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
(мысық ұстау Ережесін бұзғаны үшін) ескерту немесе айлық есептік көрсеткіштің бірге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
(азаматтардың денсаулығына, дүниесіне зақым келтірілсе) ескерту жасауға немасе айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салынады.