Об утверждении Инструкции по организации охраны и надзора за лицами, содержащимися в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 27 августа 2004 года № 244. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2004 года № 3064. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования деятельности по содержанию под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации охраны и надзора за лицами, содержащимися в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Председателю Комитета уголовно-исполнительной системы, начальникам территориальных Департаментов уголовно-исполнительной системы Комитета уголовно-исполнительной системы организовать изучение личным составом настоящей Инструкции, и обеспечить работу следственных изоляторов в соответствии с ее требованиями.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
И.о. Министра
Согласовано
Первый заместитель
Генерального Прокурора
Республики Казахстан -
государственный советник
юстиции 3 класса
27 августа 2004 года
Утверждена приказом
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 августа 2004 года N 244
"Об утверждении Инструкции по
организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в
следственных изоляторах Комитета
уголовно-исполнительной системы
Министерства юстиции
Республики Казахстан"
Инструкция
по организации охраны и надзора за лицами, содержащимися в
следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной
системы Министерства юстиции Республики Казахстан
Сноска. По всему тексту слово "УКУИС" заменены словами "ДУИС КУИС" приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тергеу изоляторында ұсталатын адамдарды күзету мен қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2004 жылғы 27 тамыздағы N 244 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 14 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 3064. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тергеу изоляторында қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстау жөніндегі қызметті жетілдіру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тергеу изоляторында ұсталатын адамдарды күзету мен қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы, Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің аумақтық қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің бастықтары осы Нұсқаулықты жеке құрамның зерделеуін ұйымдастырсын және оның талаптарына сәйкес тергеу изоляторларының жұмысын қамтамасыз етсін.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің міндетін атқарушы
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының
бірінші орынбасары
3-дәрежелі мемлекеттік
әділет кеңесшісі
______________________
2004 жылғы 27 тамыз
"Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі Қылмыстық-
атқару жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдарды
күзету мен қадағалауды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тергеу изоляторларында ұсталатын адамдарды күзету мен қадағалауды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
Ескерту: Барлық мәтіндегі «ҚАЖКБ» деген сөздер «ҚАЖК ҚАЖД» деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция регулирует условия охраны и надзора за лицами, содержащимися в следственных изоляторах Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитета УИС МЮ РК) - подозреваемыми, обвиняемыми в совершении преступлений и осужденными (далее - подозреваемые и обвиняемые).
2. Численный состав дежурных смен и режимного отдела определяется с учетом количества режимных корпусов, постов, суточного движения подозреваемых и обвиняемых, выполнения задач по конвоированию, обыску и так далее.
3. Наружную и внутреннюю охрану следственных изоляторов, надзор за поведением лиц, содержащихся под стражей, осуществляют лица рядового и младшего начальствующего состава - контролеры.
Глава 2. Основные требования охраны и надзора
4. Охрана подозреваемых и обвиняемых и надзор за их поведением осуществляется круглосуточно личным составом четырех дежурных смен, поочередно сменяющих друг друга. Вывод подозреваемых и обвиняемых на прогулку, к следователю, врачу, на свидание и выполнение других функций, связанных с режимом содержания, обеспечивается контролерами режимного отдела.
5. Количество и расстановка постов наружной и внутренней охраны, число корпусных отделений следственных изоляторов устанавливаются табелями постов (приложения N 1-3), утверждаемыми Департаментами уголовно-исполнительной системы Комитета уголовно-исполнительной системы по г. Астана и областям (далее - ДУИС КУИС).
Табели составляются в трех экземплярах: первый хранится в следственном изоляторе, второй - в ДУИС КУИС, третий представляется в Комитет УИС МЮ РК.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Корпусные отделения устанавливаются по режимным корпусам или этажам. Их количество определяется из расчета содержания в одном корпусном отделении не более 300 подозреваемых, обвиняемых. Каждому корпусному отделению присваивается номер по записи в табеле.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения приказом Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175.
7. Установленные табелем посты внутренней и наружной охраны называются табельными постами. В зависимости от конкретных условий они могут быть односменными, двухсменными, или трехсменными, круглосуточными, что указывается в табеле. Каждому табельному посту внутренней и наружной охраны присваивается порядковый номер по записи в табеле. В табеле указывается, что находится под охраной каждого поста.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚР ӘдМ ҚАЖ комитеті) тергеу изоляторларында ұсталатын адамдар қылмыстың жасалуына сезіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды (бұдан әрі - сезіктілер мен айыпталушылар) күзету мен қадағалау жағдайларын реттейді.
2. Кезекші ауысымдар мен режимдік бөлімдердің сандық құрамы режимдік корпустардың, күзет орындарының санын, сезіктілердің және айыпталушылардың тәуліктік қозғалысын, айдауыл, тінту және тағы басқалар жөніндегі міндеттерді орындауды ескере отырып анықталады.
3. Тергеу изоляторларының сыртқы және ішкі күзетін, күзетте ұсталатын адамдардың тәртібін қадағалауды қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдар - бақылаушылар жүзеге асырады.
2-тарау. Күзет пен қадағалаудың негізгі талаптары
4. Сезіктілер мен айыпталушыларды күзету мен олардың тәртібін қадағалауды бірін бірі кезекпен ауыстыратын төрт кезекші ауысымдағы жеке құрам тәулік бойы жүзеге асырады. Сезіктілер мен айыпталушыларды серуенге шығаруды, тергеушіге, дәрігерге, кездесуге апаруды және ұстау режимімен байланысты басқа да функцияларды орындауды режимдік бөлім бақылаушылары қамтамасыз етеді.
5. Сыртқы және ішкі күзет орындарының саны мен орналасуын, тергеу изоляторының корпусты бөлімшелерінің санын Астана қаласы бойынша және облыстар бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті қылмыстық-атқару жүйесі департаменттері (бұдан әрі - ҚАЖК ҚАЖД) бекіткен күзет орындары табельдерімен (NN 1-3) белгіленеді.
Табельдер үш данада толтырылады: біріншісі - тергеу изоляторында, екіншісі - ҚАЖК ҚАЖД-де сақталады, үшіншісі - ҚР ӘдМ ҚАЖ Комитетіне ұсынылады.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің  2010.12.22 № 341 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
6. Корпустық бөлімшелер режимдік корпустар немесе қабаттар бойынша белгіленеді. Олардың саны бір корпустық бөлімшеде ең көбі 300 сезіктілер мен айыпталушылардың есебінен анықталады. Әрбір корпустық бөлімшеге табельдегі жазба бойынша нөмір беріледі.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.
7. Табельмен бекітілген ішкі және сыртқы күзет орындары табельдік постар деп аталады. Нақты жағдайларға байланысты олар табельде көрсетілгендей бір ауысымды, екі ауысымды немесе үш ауысымды, тәулік бойғы болуы мүмкін, ол табельде көрсетіледі. Ішкі және сыртқы күзет орындарының әрбір табельдік постқа табельдегі жазба бойынша реттік номер беріледі. Табельде әрбір постының күзетуінде нақты не бар екені көрсетіледі.

8. Кроме табельных постов, по распоряжению начальника следственного изолятора, дежурного помощника начальника следственного изолятора или его заместителя (далее - дежурный, заместитель дежурного) могут устанавливаться дополнительные (временные) посты для усиления наблюдения за одной или несколькими камерами, где, по имеющимся данным, подозреваемые и обвиняемые намереваются совершить побег, нападение на охрану либо другие противоправные действия.
9. Посты наружной охраны устанавливаются:
1) на постовых вышках круглосуточно;
2) на тропе наряда;
3) у главных ворот;
4) у подсобных ворот;
5) у прогулочных дворов (без оружия) на период проведения прогулки.
Контролеры на наружных постах вооружаются исправным оружием:
1) на постовых вышках и тропе наряда автоматом с 40 патронами (два магазина по 20 патронов);
2) на посту у главных и подсобных ворот пистолетом с 16 патронами. На наружные посты выставляются подготовленные контролеры, хорошо знающие боевые свойства оружия и порядок его применения.
10. Внутренние посты устанавливаются:
1) у камер, больничных палат, карцеров;
2) в учебно-производственных мастерских;
3) у пульта управления техническими средствами.
Контролеры на внутренних постах несут службу без оружия, обязательно экипированы специальными средствами (далее - спецсредства), а у пульта управления техническими средствами вооружаются пистолетом с 16 патронами.
Посты у камер устанавливаются из расчета передачи под охрану одного поста от 15 до 20 смежно или противоположно расположенных камер, карцеров. При изолированном расположении карцеров выставляется отдельный пост.
11. В случаях направления подозреваемых и обвиняемых для оказания неотложной медицинской помощи в лечебные учреждения органов здравоохранения для его охраны устанавливается круглосуточный пост.
На этот пост из каждой смены выделяется не менее двух контролеров, один из которых назначается старшим. Один контролер несет службу непосредственно в палате у больного, а второй, в зависимости от условий, в коридоре больницы, под окном или в другом месте с внешней стороны здания больницы.
Назначаемые на пост в больнице контролеры должны быть одеты в гражданскую одежду, иметь радиостанцию и вооружены пистолетами, спецсредствами носимыми скрытно.
Если в больницу помещена подозреваемая или обвиняемая женщина, то на пост по ее охране назначаются контролеры-женщины без оружия.
Для определения на месте порядка охраны и инструктажа контролеров, в больницу выезжает один из руководителей следственного изолятора.

8. Тергеу изоляторы бастығының, тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі немесе оның орынбасарларының (бұдан әрі - кезекші, кезекшінің орынбасары) өкімі бойынша табельдік күзет орындарынан басқа қолда бар деректер бойынша сезіктілер мен айыпталушылар қашуға, күзетке шабуыл жасауға не болмаса құқыққа қарсы басқа да әрекеттер жасауға ниет ететін сезіктілер мен айыпталушылар бір немесе бірнеше камераларға бақылауды күшейту үшін қосымша (уақытша) күзет постылары белгіленуі мүмкін.
9. Сыртқы күзет орындары:
1) мұнарадағы күзет орындарында тәулік бойы;
2) нарядтың жолында;
3) негізгі қақпаларда;
4) қосалқы қақпаларда;
5) серуендеу өткізу кезеңінде серуендеу аулаларында (қарусыз) орналастырылады.
Сыртқы күзет орындарындағы бақылаушылар жұмыс істейтін қарулармен:
1) мұнарадағы және нарядтың жолындағы күзет орындарында 40 патроны бар автоматпен (20 патроны бар екі магазин);
2) негізгі және қосалқы қақпаларда 16 патроны бар тапаншамен қаруланады. Сыртқы күзет орындарына дайындалған, қарудың материалдық бөлігін және қолдану тәртібін жақсы білетін бақылаушылар қойылады.
10. Ішкі күзет орындары:
1) камераларда, аурухана палаталарында, карцерлерде;
2) оқу-өндірістік шеберханаларында;
3) техникалық құралдарды басқару пультінде орналастырылады.
Ішкі күзет орындарындағы бақылаушылар қызметтерін қарусыз өткереді, міндетті түрде арнайы құралдармен жабдықталады ал техникалық құралдармен басқару пультінде 16 патроны бар тапаншамен қаруландырылады.
Камералардағы күзет орындары бір күзет орнына 15-тен 20-ға дейінгі аралас немесе қарсы орналасқан камераларды, карцерлерді күзетке тапсыру есебінен орналастырылады. Карцерлердің оқшау орналасуы кезінде жеке күзет орны қойылады.
11. Сезіктілер мен айыпталушылар шұғыл медициналық көмек көрсету үшін денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелеріне жіберген жағдайларда оны күзету үшін тәулік бойына күзет орны белгіленеді.
Бұл күзет орнына әр ауысымнан кемінде екі бақылаушыдан бөлінеді, оның біреуі аға бақылаушы болып тағайындалады. Бір бақылаушы өз қызметін тікелей ауру адамның палатасында, ал екінші жағдайға байланысты дәлізде, терезе алдында немесе аурухана ғимаратының сыртқы жағындағы басқа орында өткереді.
Ауруханадағы күзет орнына тағайындалған бақылаушылар азаматтық киімде болулары, радиостанция алып жүрулері және жасырын алып жүретін тапаншалармен, арнайы құралдармен қаруланулары тиіс.
Егер ауруханаға сезікті немесе айыпталушы әйел орналастырылса, онда күзетуге арналған күзет орнына қарусыз бақылаушы - әйелдер тағайындалады.
Күзет тәртібін анықтау және бақылаушыларға нұсқама өткізу үшін ауруханаға тергеу изоляторы басшыларының бірі келеді.

12. Порядок несения службы дежурными сменами в ночное время проверяется путем проверок, производимых начальником следственного изолятора, его заместителями и другими лицами старшего и среднего начальствующего состава по графику (приложение N 4) на основании предписания (приложение N 5), которое вручается проверяющему за 10-15 часов до начала проверки.
График составляется с таким расчетом, чтобы каждая дежурная смена была проверена не реже 4 раз в месяц, в период от двух часов ночи до шести часов утра.
О произведенной проверке и ее результатах проверяющие лица делают отметку в книгах дежурств по следственному изолятору (приложение N 6) и корпусному отделению (приложение N 7).
13. В каждом следственном изоляторе разрабатывается оперативный план охраны, который включает:
1) генеральный план территории следственного изолятора с нанесенными на нем постами наружной охраны и обозначением рубежей и секторов предупредительной сигнализации;
2) поэтажные планы режимных корпусов, с нанесенными на них постами внутренней охраны;
3) макет следственного изолятора в разрезе;
4) инструкцию о действиях по тревоге и при осложнении обстановки;
5) списки работников, подлежащих немедленному вызову в случаях тревоги, с указанием домашних адресов, телефонов и способов вызова (списки, в случае изменений, обновляются отделом режима и охраны);
6) список должностных лиц, которые в случае чрезвычайного происшествия должны быть информированы. Все эти документы (кроме макета), подшитые в папке с описью, хранятся у дежурного.
Глава 3. Организация несения службы дежурными сменами
14. Дежурной сменой охраны руководит дежурный, являющийся начальником смены. Дежурный подчиняется непосредственно начальнику следственного изолятора, его заместителям и является старшим, ответственным должностным лицом во время их отсутствия.
Каждой дежурной смене присваивается постоянный номер (первая смена, вторая смена и так далее). Состав смены, должен быть постоянным. Назначение контролеров в смену производится приказом начальника следственного изолятора. Перевод контролеров из одной смены в другую производится только в крайне необходимых случаях.
Контролер на одном и том же посту несет службу не более 12 смен подряд, после чего переводится на другой пост.
В зависимости от количества женских камер в состав дежурных смен назначается необходимое количество контролеров-женщин. В следственных изоляторах, где имеется не более пяти женских камер, расположенных в общем коридоре, охрана их может быть поручена контролерам-мужчинам. Обыск и вывод женщин на санитарную обработку производят только контролеры-женщины.

12. Кезекші ауысымның түнгі уақытта қызмет өткеруін тексеруді тергеу изоляторының бастығы, оның орынбасарлары және аға мен орта басшы құрамның басқа да адамдары кесте (N 4 қосымша) бойынша, тексерушіге тексеруден 10-15 сағат бұрын тапсырылатын ұйғарым (N 5 қосымша) негізінде кенеттен тексеру жолымен жүргізіледі.
Кесте әрбір кезекші ауысымды түнгі сағат екіден таңғы сағат алтыға дейін, айына кем дегенде 4 рет тексеру есебімен жасалады.
Жүргізілген тексерулер және олардың нәтижелері туралы тексерген адам тергеу изоляторындағы (N 6 қосымша) және корпустық бөлімшедегі (N 7 қосымша) кезекшілік кітабына белгі жасайды.
13. Әрбір тергеу изоляторында күзетудің жедел жоспары жасалады, оған:
1) сыртқы күзет орындары және ескерту белгілерін беру секторлары мен шекаралары көрсетілген тергеу изоляторы аумағының бас жоспары;
2) ішкі күзет орындары енгізілген режимдік корпустардың әр қабаттық жоспарлары;
3) тергеу изоляторының кесілген макеті;
4) дабыл бойынша және жағдай ушыққан кездегі іс-қимылдар туралы нұсқаулық;
5) дабыл кезінде шұғыл шақыруға жатқызылатын қызметкерлердің мекен-жайлары, телефондары және шақыру тәсілдері көрсетілген тізімдері (тізімдер өзгерген жағдайда режим және күзет бөлімімен жаңартылады);
6) төтенше жағдайлар кезінде құлақтандырылуға тиіс лауазымды адамдардың тізімдері енгізіледі. Осы барлық құжаттар (макеттен басқалары) жазбалары бар папкаға тігіліп, жазбамен кезекшіде сақталады.
3-тарау. Кезекші ауысымдардың қызмет
өткерулерін ұйымдастыру
14. Күзеттің кезекші ауысымына ауысымның бастығы болып табылатын кезекші басшылық жасайды. Кезекші тікелей тергеу изоляторының бастығына, оның орынбасарларына бағынады және олар жоқ кезде жауапты лауазымды адам болып табылады.
Әрбір кезекші ауысымға тұрақты нөмір (бірінші ауысым, екінші ауысым және т.б.) беріледі. Әдетте, ауысым құрамы тұрақты болуы керек. Ауысымға бақылаушылар тергеу изоляторы бастығының бұйрығымен тағайындалады. Бақылаушылар бір ауысымнан екінші ауысымға тек өте қажет жағдайда ғана ауыстырылады.
Бақылаушы бір күзет орнына қатарынан 12 ауысымнан артық қызмет өткермейді, бұдан соң басқа күзет орнына ауыстырылады.
Кезекші ауысым құрамына әйелдер камераларының санына байланысты қажетті мөлшерде бақылаушы-әйелдер тағайындалады. Бестен көп емес әйелдер камералары бар, жалпы дәлізде орналасқан тергеу изоляторында күзет бақылаушы - ер адамдарға тапсырылуы мүмкін. Әйелдерді тінтуді және санитарлық тазартуға апаруды тек бақылаушы-әйелдер ғана жүзеге асырады.

15. Режим работы дежурных смен устанавливается по 8 либо 12-часовому графику работы дежурных смен (приложение N 8).
При осложнении обстановки разрешается привлекать контролеров к несению службы сверх установленного графика по распоряжению начальника следственного изолятора на срок до 5 суток, по разрешению руководства ДУИС КУИС - до одного месяца.
16. В дежурную смену входят контролеры:
1) наружной и внутренней охраны;
2) сборного отделения;
3) резервной группы;
4) операторы у пульта управления техническими средствами.
17. Назначение смен на дежурство производится приказом начальника следственного изолятора по охране следственного изолятора, издаваемым накануне на каждые сутки (приложение N 9), на три смены при 8-часовом дежурстве и две смены при 12-часовом дежурстве.
В приказе указывается расстановка личного состава каждой смены по постам. При наличии большого количества постов начальнику следственного изолятора разрешается утверждать персональную расстановку личного состава смен (приложение N 10) по постам на 6, 12 дежурств. В этом случае в приказе делается только ссылка на утвержденную расстановку. Все текущие изменения в расстановке контролеров по постам отмечаются в справке об изменении расстановки личного состава смены (приложение N 11).
18. В приказе по охране указываются поручения дежурным сменам и режимному отделу. Указываются меры по усилению охраны путем выставления временных постов, а также номера камер, в которых должны быть произведены контрольные обыски и технические осмотры, и другие распоряжения.
Указания по усилению охраны должны быть конкретными. Приказ по охране является для служебного пользования, издается в одном экземпляре и хранится у дежурного до истечения его действия, после чего передается начальнику отдела специального учета и подшивается в дело приказов по охране следственного изолятора.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения приказом Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175.
19. Дежурный, как непосредственный начальник закрепленной за ним смены:
1) несет персональную ответственность за качество профессиональной подготовки, состояние служебной дисциплины, строгое соблюдение законности личным составом смены;
2) проводит занятия по специальной и боевой подготовке с личным составом смены.
20. Дежурный во время несения службы:
1) организует и обеспечивает охрану, надзор и изоляцию подозреваемых и обвиняемых и обеспечивает соблюдение ими установленного порядка содержания;

15. Кезекші ауысымның жұмыс режимі әдетте 8 немесе 12 сағаттық кесте (N 8 қосымша) бойынша белгіленеді.
Жағдай ушыққан кезде бақылаушыларды тергеу изоляторы бастығының өкімімен 5 тәулікке дейінгі мерзімге, ҚАЖК ҚАЖД басшылығының рұқсаты бойынша - бір айға дейінгі белгіленген кестеден тыс қызмет өткеруге тартуға рұқсат етіледі.
16. Кезекші ауысымға:
1) сыртқы және ішкі күзет орындарының;
2) құрама бөлімшелерінің;
3) резервтегі топтардың бақылаушылары;
4) техникалық құралдармен басқару пультінің операторлары кіреді.
17. Кезекшілікке ауысымды тергеу изоляторын күзету жөніндегі тағайындау тергеу изоляторы бастығының әр тәулік қарсаңындағы, 8 сағаттық кезекшілік кезінде екі ауысымға және 12 сағаттық кезекшілік екі ауысымға шығарылатын бұйрығымен (N 9 қосымша) жүргізіледі.
Бұйрықта әрбір ауысымның жеке құрамының күзет орындары бойынша орналасуы көрсетіледі. Күзет орындарының саны көп болған тергеу изоляторының бастығына ауысымның жеке құрамын (N 10 қосымша) орналастыруға күзет орындары бойынша 6, 12 кезекшілікке дербес орналастыруды бекітуге рұқсат етіледі. Мұндай жағдайда бұйрықта бекітілген орналастыруға тек қана сілтеме жасалады. Күзет орындар бойынша бақылаушыларды орналастырудағы барлық өзгерістер ауысымның жеке құрамын орналастырудағы өзгерістер туралы анықтамада белігіленеді.
18. Күзет жөніндегі бұйрықта кезекші ауысымдарға және режимдік бөлімге нұсқау көрсетіледі. Уақытша күзет орындары арқылы күзетті күшейту шаралары, сондай-ақ бақылау, тінту техникалық қарау жүргізілуі тиіс камералардың номерлерін қою күзетті күшейту жөніндегі шаралар және басқа да өкімдер көрсетіледі.
Күзетті күшейту жөніндегі нұсқау нақтылы болуы тиіс. Күзет жөніндегі бұйрық қызмет бабында пайдалану үшiн болып табылады, бір данада ғана шығарылады және іс-әрекеті жойылғанға дейін кезекшіде сақталады, одан кейін арнайы есепке алу бөлімінің бастығына тапсырылады және тергеу изоляторының күзет жөніндегі бұйрықтар ісіне тігіледі.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.
19. Кезекші өзіне бекітілген ауысымның тікелей бастығы ретінде:
1) кәсіби даярлық сапасына, қызметтік тәртіптің жағдайына, ауысым жеке құрамының заңдылықтарды қатаң сақтауларына дербес жауап береді;
2) ауысымның жеке құрамымен арнайы және жауынгерлік дайындық жөнінде сабақ өткізеді.
20. Көмекші қызмет өткеру кезінде:
1) сезіктілерді және айыпталушыларды күзетуді, қадағалауды және оқшаулауды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, олармен ұстаудың белгіленген тәртібін сақтауларын қамтамасыз етеді;

2) в отсутствие начальника следственного изолятора, заместителя принимает меры к предупреждению, пресечению и ликвидации грубых нарушений порядка содержания, неподчинения подозреваемых и обвиняемых, нападения, побегов или иных чрезвычайных происшествий;
3) систематически проверяет лично, а также через заместителя несение службы старших по корпусам и контролеров внутренних и наружных постов в дневное время не менее двух раз, а в ночное - не менее трех;
4) принимает меры к немедленному устранению неисправностей инженерно-технических средств охраны, сигнализации, связи, а также дверей, дверных форточек, замков, решеток, камерного оборудования;
5) не допускает хранения на режимной территории лестниц, досок и других предметов, которые могут быть использованы для нападения или побега;
6) организует хранение оружия, боеприпасов и специальных средств и обеспечивает их сохранность;
7) осуществляет прием и отправку подозреваемых и обвиняемых, организует их размещение по камерам сборного отделения и личный обыск;
8) обеспечивает вызов медицинских работников для оказания неотложной помощи больным и транспортировку заболевших в лечебные учреждения;
9) организует размещение подозреваемых и обвиняемых по камерам в соответствии с планом покамерного размещения, составленным оперативным отделом;
10) обеспечивает вывод подозреваемых и обвиняемых на допросы к следователям, когда не работает дневная служба режимного отдела;
11) контролирует выполнение правил пропускной системы;
12) следит за сроками отбывания наказания лиц, водворенных в карцер или одиночную камеру, и своевременно освобождает их;
13) совместно с медицинскими работниками контролирует качество и своевременность приготовления пищи;
14) контролирует соблюдение правил пожарной безопасности в следственном изоляторе.
21. Дежурному не разрешается самостоятельно уменьшать число установленных приказом по охране постов внутренней и наружной охраны или изменять их дислокацию, за исключением случаев, вызванных чрезвычайными обстоятельствами (отражение нападения на охрану, пресечение побега, стихийное бедствие). Ему разрешается устанавливать дополнительные посты в случаях, указанных в пункте 8 настоящей Инструкции. Об уменьшении числа постов или об установлении дополнительных дежурный делает запись в книге дежурств и докладывает об этом начальнику следственного изолятора либо его заместителю.

2) тергеу изоляторының бастығы, орынбасары болмаған кезде ұстау тәртібін өрескел бұзудың, сезіктілердің және айыпталушылардың бағынбаушылықтарының, шабуыл жасаудың, қашудың немесе өзге де төтенше оқиғалардың алдын алу, жолын кесу және жою шараларын қабылдайды;
3) корпус жөніндегі жетекші мен ішкі және сыртқы күзет орындарындағы бақылаушылардың қызмет өткерулерін жеке өзі, сондай-ақ орынбасар арқылы күндізгі уақытта кемінде екі рет, ал түнгі уақытта кемінде үш рет тексереді;
4) инженерлік-техникалық күзет құралдарының, белгі беру, байланыс құралдарының, сондай-ақ есіктердің, есіктердегі желдеткіштердің, құлыптардың, торлардың, камералық жабдықтардың ақауларын тез арада жою жөнінде шаралар қолданады;
5) режимдік аумақта баспалдақ, тақтай және шабуыл жасау мен қашу үшін пайдаланылатын басқа да заттарды сақтауға жол бермейді;
6) қарулар, оқ-дәрілер және арнайы құралдарды сақтауды ұйымдастырады және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
7) сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдауды және жіберуді жүзеге асырады, оларды құрама бөлімшенің камераларына орналастыруды және жеке тінтуді ұйымдастырады;
8) ауруларға шұғыл көмек көрсету үшін медицина қызметкерлерін шақырады және ауырғандарды емдеу мекемелеріне тасымалдауды қамтамасыз етеді;
9) сезіктілер мен айыпталушыларды жедел бөліммен құрастырылған камераларға орналастыру жоспарына сәйкес камераларға орналастыруды ұйымдастырады;
10) режимдік бөлімнің күндізгі қызметі жұмыс істемеген кезде сезіктілер мен айыпталушыларды сұрақ алуға тергеушіге апаруды қамтамасыз етеді;
11) өткізу жүйесі ережелерінің орындалуын бақылайды;
12) карцерге немесе жалғыз адамдық камераға орналастырылған адамдардың жаза өтеу мерзімдерін қадағалайды және оларды уақытында босатады;
13) медицина қызметкерлерімен бірлесіп тамақтың сапасын және дер кезінде дайындалуын бақылайды;
14) тергеу изоляторында өрт қауіпсіздігі ережесінің сақталуын бақылайды.
21. Кезекшіге ішкі және сыртқы күзет орындарының бұйрықпен бекітілген санын өз бетінше азайтуға немесе төтенше жағдайлар тудырған оқиғалар (күзетке шабуыл жасау көрініс бергенде, қашудың алдын алу кезінде, табиғи апаттың алдын алу кезінде) кезінен басқа кезде олардың тұрған жерін өзгертуге рұқсат етілмейді. Оған осы Нұсқаулықтың 8-тармағында көрсетілген жағдайларда қосымша күзет орындарын белгілеуге рұқсат етіледі. Кезекші күзет орындары санын азайтуға немесе қосымша күзет орындарын белгілеу туралы кезекші кезекшілік кітабына жазба жазады және бұл туралы тергеу изоляторының бастығына не болмаса оның орынбасарына баяндайды.

22. Дежурному разрешается вызывать и назначать для несения службы свободных от наряда контролеров и других работников для выполнения срочного задания.
23. Дежурный хранит в дежурной части и ведет:
1) приказы по охране следственного изолятора;
2) персональную расстановку личного состава смен;
3) справку об изменении расстановки личного состава смены;
4) журнал учета работы личного состава дежурной смены (приложение N 12);
5) книгу учета лиц, водворенных в карцер, одиночную камеру (приложение N 13);
6) книгу количественной проверки подозреваемых и обвиняемых (приложение N 14);
7) книгу выдачи и приема оружия и боеприпасов формы 5 (приложение N 15);
8) книгу учета специальных ключей (приложение N 16);
9) суточную ведомость учета лиц, доставленных в следственный изолятор (приложение N 17);
10) суточную ведомость учета лиц, временно выбывших из следственного изолятора (приложение N 18);
11) дело со списками лиц, подлежащих изоляции (приложение N 19);
12) справку о движении (прибытии, убытии) за каждые сутки при 8-часовом дежурстве (приложение N 20), при 12-часовом дежурстве (приложение N 21);
13) оперативный план охраны следственного изолятора;
14) мастичную печать;
15) запасной ключ от оружейного склада;
16) постовое оружие, спецсредства;
17) запасные ключи тюремного типа и ключи от вторых замков камер, в которых содержатся осужденные к смертной казни и пожизненно;
18) штамп для апелляционных жалоб;
19) план покамерного размещения;
20) список осужденных, подлежащих выводу на внешние хозяйственные работы;
21) книгу дежурств по следственному изолятору.
Ведение и хранение отдельных документов, указанных в настоящем пункте Инструкции, дежурный может поручить своему заместителю.
24. Дежурному запрещается:
1) освобождать кого-либо из состава дежурной смены от несения дежурства, кроме случаев болезни;
2) отлучаться с территории следственного изолятора;
3) спать в период несения службы.
25. В случае заболевания в период несения службы дежурный докладывает начальнику следственного изолятора или его заместителю и в дальнейшем поступает по их указанию.
26. Заместитель дежурного подчиняется дежурному и выполняет его указания по работе с личным составом смены и осуществлению задач по охране следственного изолятора во время несения дежурства.
В следственных изоляторах, где по штату в каждой смене имеется несколько заместителей дежурного, их должностные обязанности устанавливаются начальником следственного изолятора, исходя из особенности работы.

22. Кезекшіге нарядттан бос бақылаушыларды және басқа қызметкерлерді шұғыл тапсырмаларды орындау үшін қызмет өткеруге шақыртуға және тағайындауға рұқсат етіледі.
23. Кезекші кезекші бөлімінде:
1) тергеу изоляторының күзеті бойынша бұйрықтарды;
2) ауысым жеке құрамының дербес орналасуын;
3) ауысым жеке құрамының орналасуының өзгеруі туралы анықтамасын;
4) кезекші ауысымның жеке құрамының жұмысын орналастырылған есепке алу журналын (N 12 қосымша);
5) карцерге және бір адамдық камераға орналастырылғын адамдарды есепке алу кітабын (N 13 қосымша);
6) сезіктілер мен айыпталушылардың сандық тексерісінің кітабын (N 14 қосымша);
7) N 5 нысанды қаруды және оқ-дәрілерді беру және қабылдау кітабын (N 15 қосымша);
8) арнайы кілттерді есепке алу кітабын (N 16 қосымша);
9) тергеу изоляторына жеткізілген адамдарды есепке алудың тәулік ведомосын (N 17 қосымша);
10) тергеу изорляторынан уақытша кеткен адамдарды есепке алудың тәулік ведомосы (N 18 қосымша);
11) оқшау ұстауға жататын адамдардың тізімі бар ісін (N 19 қосымша);
12) (келуі, кетуі) әр тәулікке 8-сағаттық кезекшілікте (N 20 қосымша), 12 сағаттық кезекшілікте (N 21 қосымша) қозғалысы туралы анықтама;
13) тергеу изоляторы күзетінің жедел жоспары;
14) мастикалық мөрді;
15) қару қоймасының артық кілтін;
16) постық қаруларды, арнайы құралдарды;
17) өлім жазасына сотталған және өмірлік бас бостандығынан айырылған сотталғандар ұсталатын түрмелік типтес кілттердің және камералардың екінші құлыптарының кілттерінің артығын;
18) аппеляциялық шағымдарға арналған мөртабандарды;
19) камера бойынша орналастыру жоспарын;
20) сыртқы шаруашылық жұмыстарға шағаруға жататын сотталғандардың тізімін;
21) тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабын сақтайды және жүргізеді.
Нұсқаулықтың осы тармағында көрсетілген жеке құжаттарды жүргізуді және сақтауды кезекші өзінің орынбасарына жүктеуі мүмкін.
24. Кезекшіге:
1) ауырған жағдайдан басқа уақытта ауысым құрамынан біреуді кезекшілікті өткеруден босатуға;
2) тергеу изоляторының аумағынан кетіп қалуға;
3) қызмет өткеру кезінде ұйықтауға тыйым салынады.
25. Қызмет өткеру кезеңіндегі ауырып қалған жағдайда кезекші тергеу изоляторының бастығына немесе оның орынбасарына баяндайды және әрі қарай олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді.
26. Кезекшінің орынбасары кезекшіге бағынады және ауысымның жеке құрамымен жұмыс бойынша нұсқаулықтырын орындайды және кезекшілікті өткеру уақытында тергеу изоляторын күзету бойынша міндеттерді жүзеге асырады.
Тергеу изоляторында штат бойынша әр ауысымда кезекшінің бірнеше орынбасарлары болады, олардың лауазымдық міндеттерін жұмыстың ерекшелігін ескере отырып тергеу изоляторының бастығы белгілейді.

27. Корпусное отделение возглавляется старшим по корпусу дежурной смены. Старший по корпусу несет службу в составе дежурной смены в корпусе и подчиняется дежурному и его заместителю. В его подчинении находятся контролеры внутренних постов. Старшему по корпусу выделяется в корпусном отделении комната, в которой устанавливаются:
1) аппараты внутренней телефонной связи и прямой связи с дежурным;
2) аппарат односторонней громкоговорящей связи с камерами;
3) кнопка охранно-тревожной сигнализации;
4) металлический шкаф для хранения документов.
28. Старший по корпусу:
1) проверяет несение службы постовыми контролерами закрепленного за ним корпусного отделения и, в случае тревоги немедленно является на пост, с которого поступил сигнал;
2) принимает в корпусное отделение прибывших и размещает их по камерам, согласно указаниям дежурного. Лично указывает место и (койку), на котором должен разместиться арестованный, и обеспечивает его положенными принадлежностями и предметами личного обихода;
3) производит перемещение подозреваемых и обвиняемых в другую на основании (приложение N 22) или списка перемещения (приложение N 23);
4) ведет учет подозреваемых и обвиняемых по камерной картотеке, производит в камерных карточках (приложение N 24) все необходимые записи о перемещении из одной камеры в другую и о выданном или возвращенном имуществе;
5) следит за соблюдением правил внутреннего распорядка, своевременным подъемом, отходом ко сну, раздачей пищи, принимает меры к поддержанию дисциплины среди подозреваемых и обвиняемых, немедленно устраняет замеченные нарушения и пересекает неправомерные действия с их стороны;
6) докладывает дежурному и информирует медицинский отдел о внезапных заболеваниях подозреваемых, обвиняемых, требующих неотложной медицинской помощи;
7) назначает дежурных по камере и обеспечивает поддержание чистоты в корпусном отделении;
8) выдает в установленном порядке под контролем в камеры иголки, нитки и ножницы для мелкого ремонта одежды и обеспечивает их возвращение;
9) передает выводным контролерам, лиц, убывающих из следственного изолятора;
10) принимает письменные заявления и жалобы и передает их дежурному;
11) при убытии подозреваемых и обвиняемых контролирует сдачу числящихся за ними инвентарных вещей, о недостающих или испорченных вещах докладывает дежурному;

27. Корпусты бөлімшені кезекші ауысымның корпус бойынша аға қызметкері басқарады. Корпус бойынша аға қызметкер корпуста кезекші ауысым құрамында корпуста қызмет өткереді және кезекші мен оның орынбасарына бағынады. Оған ішкі күзет орындарының бақылаушылары бағынады. Корпус бойынша аға қызметкерге корпустық бөлімшеде бөлме бөлінеді, оған:
1) ішкі телефон байланысы және кезекшімен тікелей байланыс аппараттары;
2) камералары бар біржақты байланыс жасайтын дауыс зорайтқыш аппараттары;
3) күзет-дабыл белгілерін беретін түйме;
4) құжаттарды сақтауға арналған металл шкаф орналастырылады.
28. Корпус бойынша аға қызметкер:
1) күзет орнына бақылаушылардың өздеріне бекітілген корпустық бөлімшеде қызмет атқаруларын тексереді, дабыл кезінде дереу белгі түскен күзет орнына келеді;
2) корпустық бөлімшеге келгендерді қабылдайды және оларды кезекшінің нұсқауына сәйкес камераларға орналастырады. Қамаудағы адам орналасуға тиіс орынды (төсекті) жеке көрсетеді және оны тиісті төсек жабдықтарымен, жеке басқа қажетті заттармен қамтамасыз етеді;
3) орын ауыстыру талоны (N 22 қосымша) немесе орын ауыстыру тізімі (N 23 қосымша) негізінде сезіктілер мен айыпталушыларды басқа камераға ауыстыруды жүргізеді;
4) камералық картотека бойынша сезіктілер мен айыпталушылардың есебін жүргізеді, камералық карточкаға (N 24 қосымша) бір камерадан екінші камераға ауыстыру туралы мәлімет берілгені туралы немесе қайтарылған мүлік туралы барлық қажетті жазбаларды жүргізеді;
5) ішкі тәртіп ережесінің сақталуын, уақытында ұйқыдан тұруды, ұйқыға жатуды, тамақ таратуды қадағалайды, сезіктілер мен айыпталушылар арасындағы тәртіпті қадағалау шараларын қолданады, байқалған тәртіп бұзушылықтарды дереу жояды және олардың тарапынан болған заңсыз қауіпті әрекеттердің жолын кеседі;
6) кезекшіге сезіктілердің, айыпталушылардың кенеттен ауырып қалғаны, шұғыл медициналық көмекті қажет ететіндер туралы баяндайды және медициналық бөлімді хабардар етеді;
7) камералар бойынша кезекшілерді тағайындайды және корпустық бөлімшелерде тазалық сақтауды қамтамасыз етеді;
8) белгіленген тәртіппен киімдердің ұсақ-түйек жөндеу жұмыстары үшін камераларға инелер, жіптер және қайшыларды бақылаумен береді және қайтарылуын қамтамасыз етеді;
9) тергеу изоляторынан кететін адамдарды шығарушы бақылаушыларға тапсырады;
10) жазбаша арыздар мен шағымдарды қабылдайды және оларды кезекшіге тапсырады;
11) сезіктілер мен айыпталушылар босатылған кезде олардың есебіндегі мүкәммал заттарды беруді бақылайды, жетпеген немесе бүлінген заттар туралы кезекшіге баяндайды;

12) после отбоя изымает ключи от камер у контролеров внутренних постов и хранит их до утреннего подтема подозреваемых и обвиняемых в металлическом шкафу или сдает на хранение дежурному;
13) контролирует вывод подозреваемых и обвиняемых на прогулку, санитарную обработку, производство технических осмотров камер, плановых и внеплановых обысков.
Сноска. В пункт 28 внесены изменения приказом Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175.
29. Оставление старшим по корпусу своего корпусного отделения допускается только в исключительных случаях по разрешению дежурного.
30. В случае заболевания, старший по корпусу докладывает об этом дежурному и поступает в соответствии с указаниями последнего.
31. В каждой дежурной смене из числа контролеров приказом начальника следственного изолятора назначается старший резервной группы, который непосредственно подчиняется дежурному и его заместителю и действует по их указанию.
Старший резервной группы:
1) возглавляет группу резерва;
2) несет службу с оружием;
3) находится в комнате дежурного в постоянной готовности к пресечению нападений на охрану, побегов и других противоправных действий;
4) при поступлении сигнала с рубежей предупредительной сигнализации действует в соответствии с инструкцией по тревоге;
5) в следственном изоляторе, где заместители дежурного имеются не во всех сменах, готовит смену к разводу;
6) при приеме дежурства разводит контролеров наружной охраны на посты. Обеспечивает их подмену и смену;
7) участвует в проверке оборудования наружных постов (предупредительной противопобеговой сигнализации, связи, пожарного инвентаря и так далее).
32. Контролеры на постах подчиняются начальнику следственного изолятора, его заместителю, дежурному и его заместителю, старшему по корпусу (внутренние посты), старшему резервной группы (наружные посты) и выполняют их приказания.
33. При заступлении на пост контролер должен тщательно проверить и убедиться в исправности оборудования поста: дверей камер, замков, освещения, средств сигнализации и связи, противопожарного оборудования и инвентаря, а также принять постовую инструкцию и образцы пропусков на постах, где предусмотрены эти документы.
34. По общей тревоге контролер на посту действует в соответствии с обязанностями, возложенными на него инструкцией о действиях по тревоге, и указаниями начальников, которым подчинен.

12) ұйқыға жатқаннан кейiн ішкі күзет орындарының бақылаушыларынан камералардың кілттерін алады және оларды сезіктілер мен айыпталушылардың таңғы ұйқыдан тұруына дейін металл шкафтарында сақтайды немесе кезекшінің сақтауына тапсырады;
13) сезіктілер мен айыпталушыларды серуендеуге, санитарлық тазартуға шығаруларын, камераларға техникалық қарау, жоспарлы және жоспардан тыс тінту жүргізулерін бақылайды.
Ескерту: 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.
29. Корпус бойынша аға қызметкер өзінің корпустық бөлімшесін қалдыруға тек қажет жағдайларда кезекшінің рұқсаты бойынша жіберіледі.
30. Ауырған жағдайда корпус бойынша аға қызметкер бұл туралы кезекшіге баяндайды және оның тиісті нұсқауы бойынша әрекет етеді.
31. Әр кезекші ауысымда бақылаушылар ішінен тергеу изоляторы бастығының бұйрығымен резерв тобының аға қызметкері тағайындалады, ол тікелей кезекшіге және оның орынбасарына бағынады және олардың нұсқауы бойынша әрекет етеді.
Резерв тобының аға қызметкері:
1) резерв тобын басқарады;
2) қарумен қызмет өткереді;
3) күзетке шабуыл жасаудың, қашудың және басқа да қауіпті іс-қимылдардың жолын кесу үшін кезекшінің бөлмесінде үнемі дайын отырады;
4) алдын ала белгі беру шебінен белгі келіп түскен кезде дабыл жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес әрекет етеді;
5) кейбір ауысымдарда ғана кезекшінің орынбасары болса атын немесе мүлдем жоқ болса тергеу изоляторында ауысымды жұмысқа бөлуге дайындайды;
6) кезекшілікті қабылдау кезінде сыртқы күзет орындарының бақылаушыларын күзет орындарына таратады. Оларды алмастыруды және ауыстыруды қамтамасыз етеді;
7) сыртқы күзет орындарының жабдықтарын (қашуға қарсы-ескерту белгілерін беретін, байланыс, өртке қарсы құрал-саймандар және т.б.) тексеруге қатысады.
32. Күзет орындарындағы бақылаушылар тергеу изоляторының бастығына, оның орынбасарларына, кезекшіге және оның орынбасарларына, корпус бойынша аға қызметкерлерге (ішкі күзет орындары), резерв тобының аға қызметкерлерге (сыртқы күзет орындары) бағынады және олардың бұйрықтарын орындайды.
33. Күзетке кірісер алдында бақылаушы күзет жабдықтарының: камералардың есігін, құлыптарды, жарық түсіргіштерді, белгі беру және байланыс құралдарын, өртке қарсы жабдықтарды және мүкәммалдарды мұқият тексеруі және олардың жұмыс істейтіндігіне көз жеткізуі, сондай-ақ бұл құжаттар көзделген күзет нұсқаулықтары мен рұқсат қағаздарының үлгілерін күзет орындарында қабылдап алуы тиіс.
34. Күзет орнындағы бақылаушы жалпы дабыл бойынша әрекет ету жөніндегі нұсқаулықпен өзіне жүктелген міндеттерге және өзі бағынатын бастықтардың нұсқауларына сәйкес әрекет етеді.

35. Контролеру на посту запрещается: читать, сидеть (на внутренних постах у камер и наружных постах), спать, вести посторонние разговоры, принимать на хранение какие-либо предметы или передавать что-либо из камеры в камеру и чем-либо отвлекаться от непрерывного наблюдения за подозреваемыми и обвиняемыми и охраняемыми объектами.
36. (исключен приказом Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175).
Глава 4. Организация наружной охраны
37. Пост на контрольном пропускном пункте (далее - КПП) устанавливается в комнате, прилегающей к шлюзу и сообщающейся с ним. Пост оборудуется так, чтобы к контролеру на посту исключалась возможность доступа других лиц.
Двери входа на КПП с улицы и с режимной зоны либо административного здания оборудуются дверными форточками с "глазками" и электромеханическими замками, управляемыми контролером с поста. Ворота шлюза открываются и закрываются при по ющи электрического (механического) привода.
К замкам главных ворот, дверей КПП и поста контролера не должен подходить ни один из ключей от замков других помещений. Всего хранится два экземпляра этих ключей: один у контролера на посту, второй - у дежурного.
38. На посту КПП должно находиться:
1) извещатель двусторонней охранно-тревожной сигнализации и аппарат телефонной связи с комнатой дежурного или оператора, а также звонок для приема сигналов со стороны выходов;
2) щуп и другие приспособления для проверки ввозимых и вывозимых грузов;
3) образцы действующих пропусков на вход и выход из следственного изолятора;
4) постовая инструкция о порядке входа и выхода граждан, пропуска конвоев, транспорта;
5) ведомость учета движения подозреваемых и обвиняемых через главные ворота (приложение N 25);
6) столик или тумбочка. Образцы действующих пропусков хранятся в ящике-витрине, оборудованном на стене в положении, удобном для обозрения постовым контролером. Ящик-витрина запирается на замок, опечатывается или пломбируется и имеет занавеску.
39. Контролер поста КПП обязан:
1) не допускать побега через главные ворота подозреваемых и обвиняемых и входа в следственный изолятор лиц, не имеющих на это права;
2) ворота и входную дверь постоянно держать закрытыми на замки, а ключи от них хранить при себе;
3) выпускать из следственного изолятора и впускать в него должностных лиц, сотрудников, посетителей, конвои, осужденных, подлежащих передвижению без конвоя и транспорт в соответствии с настоящей Инструкцией.

35. Күзет орнындағы бақылаушыға: оқуға, отыруға (ішкі күзет орнында камера алдында және сыртқы күзет орнында), ұйықтауға, бөгде адамдармен сөйлесуге, қандай да бір затты сақтауға қабылдауға немесе бір затты бір камерадан екінші камераға беруге және сезіктілер мен айыпталушыларды және күзетудегі объектіні үзіліссіз бақылаудан басқа жайларға тыйым салынады.
36. <*>
Ескерту: 36-тармақ алынып тасталды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.
4-тарау. Сыртқы күзетті ұйымдастыру
37. Бақылау өткізу пунктіндегі (бұдан әрі - БӨП) күзет орны шлюзге жанасып тұрған бөлмеге орналастырылады. Бұл күзет орны күзетте тұрған бақылаушыға басқа адамдарға қолы жетімділік мүмкіндігі шектеулі етіп қоршалуы тиіс.
БӨП-ке көшеден және режимдік аймақтан немесе әкімшілік ғимраттан кіретін есік "көзі" бар есіктегі тереземен және күзет орнындағы бақылаушылар басқарып отыратын электромеханикалық тиекпен жабдықталады. Шлюздің қақпасы электрлік (механикалық) тартпаның көмегімен ашылады және жабылады.
Бас қақпаның құлпына, БӨП және бақылаушының күзет орнының есігіне басқа үй-жайлардың құлыптарының кілттері сәйкес келмеуі тиіс. Бұл кілттердің барлығының екі данасы ғана сақталады: біріншісі күзет орнындағы бақылаушыда, екіншісі - кезекшіде.
38. БӨП-тің күзет орнында:
1) екі жақты күзет-дабыл дабыл белгісін беретін және кезекшінің бөлмесімен немесе оператордың бөлмесімен телефон байланысының аппараттары, сондай-ақ сырттан келетін белгіні қабылдауға арналған қоңырау;
2) қуыс бұрғымен әкеленетін және алып шығарылатын жүктерді тексеруге арналған басқа да құралдар;
3) тергеу изоляторына кіруге және шығуға қолданылып жүрген рұқсат қағазының үлгілері;
4) азаматтардың кіру және шығу тәртібі туралы күзет орнының нұсқаулығы, айдауылдың, көліктің рұқсат қағаздары;
5) сезіктілер мен айыпталушылардың бас қақпа арқылы қозғалысын есепке алу ведомосі (N 25 қосымша);
6) стол немесе тумбочка болуы керек. Қолданылып жүрген рұқсат қағаздарының үлгілері күзет орнындағы бақылаушының көріп отыруы үшін ыңғайлы жағдайда қабырғада жабдықталған жәшік-сөреде сақталады. Жәшік-сөре құлыпқа жабылады, мөр басылады және пломба салынады және пердесі болады.
39. БӨП күзет орнының бақылаушысы:
1) бас қақпа арқылы қашуға және тергеу изоляторына кіруге және құқы жоқ адамдардың кіруіне жол бермеуіне;
2) қақпаны және кіретін есікті үнемі құлыпқа жауып ұстауға, ал олардың кілттерін өзінде сақтауға;
3) лауазымды адамдардың, қызметкерлерді, келушілерді, айдауылдарды, айдауылдан босатылған сотталғандарды және көліктерді тергеу изоляторынан осы Нұсқаулықта белгіленетін тәртіп бойынша шығаруға және кіргізуге міндетті.

40. Контролер строго выполняет требования пропускного режима в следственном изоляторе. Он должен увидеть лицо входящего (выходящего) и тщательно проверить служебное удостоверение, удостоверение личности или пропуск.
Если КПП не оборудован электрическими или механическими запорами, управляемыми контролером с поста, то прежде, чем открыть входную дверь и впустить входящего в следственный изолятор, контролер открывает дверную форточку и принимает удостоверение личности или пропуск. При этом контролер обязан:
1) сравнить пропуск с образцами, имеющимися на посту;
2) следить, чтобы пропуска не были просрочены, фотографические карточки пропусков соответствовали их предъявителям, а на разовом пропуске при выходе посетителя была отметка лица, принимавшего его;
3) докладывать по телефону дежурному о лицах, в документах которых, правильность вызывает сомнение, и действовать по его указанию;
4) сверять с фотографией на справке об освобождении внешность освобожденного лица, выходящего из следственного изолятора;
5) при выпуске конвоя сверять число конвоиров и подозреваемых и обвиняемых с количеством, указанным в пропуске;
6) производить тщательный осмотр впускаемого и выпускаемого транспорта и вывозимого или ввозимого груза, пользуясь при необходимости щупом и другими приспособлениями. Выпускать транспорт с грузом по предъявлении пропуска на этот груз;
7) проверить при выпуске конвоя с осужденными, работающими по хозяйственному обслуживанию, количество осужденных, указанное в пропуске формы "С" (приложение N 26), и производить пофамильную проверку.
41. Пост для охраны подсобных ворот оборудуется в зависимости от их назначения. К замкам этих ворот должно быть только два ключа: один из них у контролера и второй у дежурного. Ключи от замков других помещений не должны подходить к этим замкам.
42. Контролер поста подсобных ворот выполняет свои обязанности в соответствии с постовой инструкцией, руководствуясь пунктами 39, 40 настоящей Инструкции.
43. Наружная охрана по периметру следственного изолятора осуществляется круглосуточно вооруженными контролерами постов на вышках. Вышки устанавливаются с таким расчетом, чтобы при минимальном их количестве обеспечить наружную охрану всего периметра. Постовые вышки оборудуются согласно настоящей Инструкции (приложение N 27).
44. Под охрану контролера поста на вышке передается территория по периметру длиной до 150 метров с каждой стороны вышки.

40. Бақылаушы тергеу изоляторындағы өткізу режимінің талаптарын қатаң түрде жүзеге асырады. Ол кірген (шыққан) адамның бетін көруі және қызметтік куәлігін, жеке бас куәлігін немесе рұқсат қағазын мұқият тексеруі тиіс.
Егер БӨП күзет орнындағы бақылаушы басқарып отыратын электрлік және механикалық тиектермен жабдықталмаса, онда кіретін есікті ашпас бұрын және кіретін адамды тергеу изоляторына (түрмеге) жіберер бұрын бақылаушы есіктегі терезе көзін ашады және жеке бас куәлігін немесе рұқсат қағазын қабылдайды. Сонымен бірге бақылаушы:
1) рұқсат қағазын күзет орнындағы үлгімен салыстыруға;
2) рұқсат қағазы мерзімінің өтпегенін, рұқсат қағаздарының фотографиялық карточкаларының оларды көрсетушісімен сәйкес келуін, шыққан кезде бір жолғы рұқсат қағазында оны қабылдаған адамның белгісі болуын бақылауға;
3) құжатының дұрыстығы күдік келтіретін адам туралы телефонмен бақылаушыға баяндауға және оның нұсқау бойынша әрекет етуге;
4) тергеу изоляторынан босатылған адамның түр-сипатын босатылғаны туралы анықтамадағы суретімен салыстыруға;
5) айдауылды шығарар кезде сезіктілер мен күдіктілер санын рұқсат қағазында көрсетілген санмен салыстыруға;
6) кіретін немесе шығатын көліктерді шығарылатын немесе кіргізілетін жүкті қуыс бұрғының және басқада құралдардың көмегін пайдалана отырып тексеру жүргізуге; Жүгі бар көлікті осы жүкке берілген рұқсат қағазын көрсеткен кезде шығаруға;
7) шаруашылық қызмет ету бойынша жұмыс істеп жүрген сотталғандарды алып жүрген айдауылдарды шығарған кезде "С" нысанды рұқсат қағазында (N 26 қосымша) көрсетілген санмен салыстыруға және тегі бойынша тексеру жүргізуге міндетті. Бұл кезде әрбір қамаудағы өзінің тегін атауға тиіс.
41. Қосалқы қақпаларды күзетуге арналған күзет орыны олардың маңыздылығына байланысты жабдықталады. Бұл қақпалардың құлыптарында тек екі кілт қана болуы тиіс: оның біреуі бақылаушыда және екіншісі кезекшіде. Басқа үй-жайлардың құлыптарының кілті бұл құлыптарға тура келмеуі керек.
42. Қосалқы қақпадағы күзет орнының бақылаушысы өз міндеттерін күзет орнының нұсқаулығына сәйкес, осы Нұсқаулықтың 39, 40-тармақтарын басшылыққа ала отырып орындайды.
43. Тергеу изоляторының периметрі бойынша сыртқы жағынан күзетуді тәулік бойы мұнарадағы күзет орнының қаруланған бақылаушылары жүзеге асырады. Мұнаралар олардың саны аз болса барлық периметрдің сыртқы жағын күзетуді қамтамасыз ететіндей есеппен орнатылады. Мұнарадағы күзет орындары осы Нұсқаулыққа (N 27 қосымша) сәйкес жабдықталады.
44. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушының күзетуіне мұнараның әр жағынан ұзындығы 150 метрге дейін периметр бойынша аумақ тапсырылады.

45. Контролер поста на вышке должен иметь:
1) извещатель охранно-тревожной сигнализации и телефонный аппарат для связи с дежурным;
2) свисток полицейского типа.
46. Контролер поста на вышке обязан:
1) не оставлять поста, пока не будет сменен или снят;
2) не допускать побега через основное ограждение и проникновения в следственный изолятор посторонних лиц;
3) иметь заряженное оружие, при этом патрон в патронник не направлять. Не выпускать оружия из рук и никому не отдавать его, включая и лицам, которым он подчинен;
4) не допускать на пост никого, кроме старшего резервной группы, дежурного, его заместителя и лиц, которых они сопровождают.
5) останавливать приближающихся людей к посту окриком: "Стой! Кто идет?" При ответе: "Идет старший резервной группы, дежурный, его заместитель", разрешает ему приблизиться к посту. Если лицо окажется посторонним, контролер дает сигнал тревоги для его задержания;
6) не вступать в разговоры с посторонними лицами и не отвечать на их вопросы;
7) докладывать дежурному о неисправностях предупредительной противопобеговой сигнализации.
47. Контролер поста на вышке применяет оружие в порядке, установленном пунктами 180 и 181 настоящей Инструкции.
48. Контролер поста на вышке должен докладывать дежурному о всех изменениях обстановки на территории, находящейся в поле его зрения (о повреждениях стен, крыш, окон режимных корпусов), а также о всех подозрительных лицах и автотранспорте, находящихся вблизи основного ограждения с наружной стороны. В случае нападения подозреваемых и обвиняемых на сотрудников, а также драк, попыток к побегу дает сигнал тревоги.
49. В следственных изоляторах, где не представляется возможным обеспечить надежную охрану периметра контролерами с постов на вышках, выставляется вооруженный контролер на пост по тропе наряда между основным ограждением и рубежом предупредительной сигнализации.
50. Контролер поста на тропе наряда должен иметь:
1) постовую одежду по сезону;
2) аппарат радиосвязи с дежурным или оператором;
3) электрический фонарь (в ночное время);
4) телефонную трубку для подключения к внутренней телефонной сети;
5) свисток полицейского типа;
6) непосредственно при себе спецсредства.
51. Контролер поста на тропе наряда выполняет обязанности, указанные в пунктах 46-48 настоящей Инструкции.
52. В необходимых случаях в ночное время для обхода режимной зоны может выставляться невооруженный контролер. Его обязанности определяются руководством следственного изолятора исходя из требований пункта 48 настоящей Инструкции и местных условий.

45. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушыда:
1) күзет-дабыл белгілерін хабарлағыш және кезекшімен байланыс жасауға арналған телефон аппараты;
2) полицейлік үлгідегі ысқырық болуы қажет.
46. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушы:
1) ауыстырылғанша немесе орнынан алынғанша күзет орнын тастамауға;
2) негізгі қоршау арқылы қашуға және тергеу изоляторына бөгде адамдардың енуіне жол бермеуге;
3) оқталған қару ұстауға, мұнымен бірге патронды патрон салғышқа салмауға міндетті. Қаруды қолынан шығармауы және оны тіптен өзі бағынатын адамдарды қосқанда ешкімге бермеуге тиіс;
4) резерв тобының аға қызметкерінен, кезекшіден, оның орынбасарларынан және олар ілестіріп жүретін адамдардан басқа ешкімді күзет орнына кіргізбеуге;
5) күзет орнына жақындаған адамды: "Тоқта! Кім келеді?" деген көтеріңкі дауыспен тоқтатуға міндетті. Жауап: "Резерв тобының аға қызметкері, кезекші оның орынбасары" болғанда, оған күзет орнына жақындауға рұқсат береді. Егер адам бөгде болса, бақылаушы оны ұстау үшін дабыл белгісін беруге;
6) бөгде адамдармен сөйлесуге және олардың сұрақтарына жауап беруге;
7) қашуға қарсы алдын ала белгі беретін аппараттардың ақауы туралы кезекшіге баяндауға міндетті.
47. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушы қаруды осы Нұсқаулықтың 180 және 181-тармақтарында белгіленген тәртіппен қолданады.
48. Мұнарадағы күзет орнындағы бақылаушы өзінің назарындағы аумақтағы жағдайлардың барлық өзгерістері туралы (режимдік корпустардың қабырғаларының, шатырларының, терезелерінің зақымдалуы туралы), сондай-ақ негізгі қоршаудың сыртқы жағынан жақын жерлердегі барлық күдікті адамдар мен автокөліктер туралы баяндауға тиіс. Сезіктілер мен айыпталушылар қызметкерлерге шабуыл жасаған, сондай-ақ төбелескен, қашуға тырысқан жағдайларда дабыл белгісін береді.
49. Тергеу изоляторында мұнарадағы күзет орындарының бақылаушысы периметрдің сенімді күзетін қамтамасыз ететін мүмкіндігі болмаса, негізгі қоршау мен белгі беру шекарасының арасында наряд жолындағы күзет орнына қаруланған бақылаушы қойылады.
50. Наряд жолындағы күзет орнының бақылаушысында:
1) маусымға байланысты күзет киімдері;
2) бақылаушымен немесе оператормен байланыстыратын радиобайланыс аппараты;
3) электр шамы (түнгі уақытта);
4) ішкі телефон жүйесіне қосуға арналған телефон трубкасы;
5) полицейлік үлгідегі ысқырық;
6) өзімен бірге арнайы құралдар болуы қажет.
51. Наряд жолындағы күзет орнындағы бақылаушы осы Нұсқаулықтың 46-48-тармақтарында көрсетілген міндеттерді орындайды.
52. Қажет жағдайда түнгі уақытта режимдік аймақты айналып шығу үшін қарусыз бақылаушы қойылуы мүмкін. Оның міндеттерін осы Нұсқаулықтың 48-тармағының талаптарына және жергілікті жағдайға қарай тергеу изоляторының басшылығы анықтайды.

Глава 5. Организация охраны и надзора на внутренних постах
53. Контролер внутреннего поста у камер должен иметь:
1) ключ от охраняемых камер (в дневное время);
2) извещатель охранно-тревожной сигнализации, расположенный в месте, удобном для доступа контролера;
3) аппарат прямой телефонной связи с комнатой дежурного;
4) противопожарное оборудование и инвентарь;
5) оборудованный в стене шкаф-нишу с запором. На каждом посту у камер ведется постовая ведомость (приложение N 28);
6) непосредственно при себе специальные средства (наручники, изделие "ПР-73", аэрозольную упаковку типа "Черемуха" или "Сирень").
54. Контролер внутреннего поста у камер обязан:
1) принимать меры к предупреждению побега из охраняемых им камер и пресечению других чрезвычайных преступлений;
2) наблюдать за выполнением подозреваемыми и обвиняемыми правил режима и внутреннего распорядка. Докладывать обо всех замеченных нарушениях старшему по корпусу или дежурному;
3) удостовериться перед каждым открытием двери камеры через "глазок" в безопасности входа в камеру;
4) при выводе подозреваемых и обвиняемых из камеры на прогулку или санитарную обработку передать их конвоиру по счету и по счету принять от него, отражая это в постовой ведомости;
5) следить, чтобы в ночное время все охраняемые камеры были освещены;
6) не допускать контактов подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в разных камерах, а также с осужденными, оставленными для работы по хозяйственному обслуживанию, и другими лицами;
7) в случае поступления из камеры вызова выяснить его причину.
55. Надзор за поведением лиц, содержащихся в камерах, контролер осуществляет бесшумно, наблюдая через "глазки", обращая внимание на вызывающее подозрение поведение подозреваемых и обвиняемых.
56. Контролер заявлений от подозреваемых и обвиняемых не принимает и ему запрещается вступать с ними в разговоры, не относящиеся к выполнению служебных обязанностей.
Если подозреваемый и обвиняемый обращается с просьбой или хочет сделать срочное заявление, контролер ставит об этом в известность старшего по корпусу.
При выбрасывании или передачи из камеры записок, писем контролер немедленно передает их старшему по корпусу или дежурному.
57. При обнаружении попытки к побегу или побега контролер дает сигнал тревоги и принимает меры к их пресечению, не оставляя своего поста.

5-тарау. Ішкі күзет орындарындағы күзет
пен қадағалауды ұйымдастыру
53. Камералар алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысында:
1) күзетілетін камераның кілті (күндізгі уақытта);
2) бақылаушының қолы жетуі үшін ыңғайлы жерге орналастырылған күзет-дабыл белгілерін хабарлағыш;
3) кезекшінің бөлмесімен тікелей байланыс жасауға арналған телефон аппараты;
4) өртке қарсы қолданылатын құралдар мен құрал-саймандар;
5) қабырғаға орнатылған тиекті шкаф болуы керек. Камера алдындағы әрбір күзет орнында күзет орнының ведомосы (N 28 қосымша) жүргізіледі;
6) тікелей өзімен бірге арнайы құралдар (кісендер, ПР-73 бұйымдары, "Черемуха" немесе "Сирень" түріндегі аэрозоль орамдары) болуы керек.
54. Камера алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысы:
1) өзі күзетіп отырған камерадан қашудың алдын алуға және басқа да төтенше қылмыстардың жолын кесуге бағытталған шаралар қолдануға;
2) сезіктілер мен айыпталушылардың режим және ішкі тәртіп ережелерін орындауларын бақылауға міндетті. Барлық байқалған тәртіп бұзушылықтар туралы корпус бойынша аға қызметкерге немесе кезекшіге баяндауға міндетті.
3) камераның есігін әр ашқан сайын "көзше" арқылы камераға кірудің қауіпсіздігіне көз жеткізуге;
4) сезіктілер мен айыпталушыларды камерадан серуендеуге немесе санитарлық тазалықтан өткізуге алып шыққан кезде оларды айдауылдарға санап тапсыруға және олардан санап қабылдауға міндетті, оны күзет орнының ведомосіне жазады;
5) түнгі уақытта барлық күзеттегі камераларда жарық болуын қадағалауға;
6) әртүрлі камераларда ұсталушы сезіктілер мен айыпталушылардың, сондай-ақ шаруашылық қызметін көрсету жұмыстарына қалдырылған сотталғандармен және басқа адамдармен байланысына жол бермеуге;
7) камерадан шақырту келіп түскен жағдайда оның себебін анықтауға міндетті.
55. Камерада ұсталушы адамдардың мінез-құлқын бақылауды бақылаушы "көзше" арқылы сезіктілер мен айыпталушылардың күдік тудыратын мінез-құлқына назар аудара отырып, ың-тыңсыз жүзеге асырады.
56. Бақылаушы сезіктілер мен айыпталушылардың шағымын қабылдамайды және оған олармен қызметтік міндеттерді орындауға қатысы жоқ жайлар туралы сөйлесуге тыйым салынады.
Егер сезікті және айыпталушы өтініш жасаса немесе жедел шағым жасағысы келсе, онда бақылаушы бұл туралы корпус бойынша аға қызметкерді хабардар етеді.
Камерадан жазба хат лақтырған немесе берген кезде бақылаушы оларды дереу корпус бойынша аға қызметкерге немесе бақылаушыға береді.
57. Қашуға оқталуды немесе қашуды байқаған кезде бақылаушы дабыл белгісін береді және күзет орнында отырып олардың жолын кесу шараларын қолданады.

58. В случае беспорядка в камере, драки, неподчинения или подозрительных действий контролер требует от лиц, содержащихся в камере, прекращения этих действий, немедленно докладывает старшему по корпусу и подает сигнал тревоги.
59. При возникновении пожара в камере или режимном корпусе контролер:
1) подает сигнал тревоги;
2) принимает меры к тушению пожара наличными противопожарными средствами. При загорании непосредственно в камере контролер после подачи сигнала тревоги открывает дверную форточку и передает в камеру средства пожарного тушения и ожидает прибытия помощи.
60. При самоубийстве или попытки самоубийства контролер немедленно подает сигнал тревоги. Если это произошло в общей камере, то он требует через дверную форточку лицам, находящимся в камере, принять меры к предотвращению самоубийства и оказанию помощи пострадавшему.
61. Контролеру внутреннего поста у камер категорически запрещается иметь ключ от входных дверей в режимные корпуса или коридоры, а также одному открывать камеру и входить в нее.
На время приема пищи, контролера заменяет старший по корпусу или контролер резервной группы.
62. Контролеру не разрешается производить раздачу пищи, кипятка, книг, а также передачу из камеры в камеру различных предметов, писем и осуществлять другие действия, не связанные с выполнение его прямых обязанностей.
Передача подозреваемым и обвиняемым в камеры пищи, лекарств, книг, покупок из ларька и так далее производится соответствующими сотрудниками через дверные форточки.
63. При обходе камер администрацией, медицинскими работниками и инспектирующими, их должен сопровождать старший по корпусу или специально выделенный контролер, который, после того, как контролер внутреннего поста у камеры откроет ее, должен первым войти в камеру.
Контролеру поста у камер входить в камеру с лицами, проводящими обход, запрещается.
64. Посещение камер производится с соблюдением всех мер предосторожности.
Прежде чем открыть дверь камеры, контролер внутреннего поста у камер через дверную форточку предлагает подозреваемым и обвиняемым построиться у противоположной от двери стены и не ближе, чем в двух метрах от входа.
В момент открытия камеры контролер стоит у приоткрытой двери, придерживая ее плечом, внимательно следит за поведением лиц, содержащихся в камере. При открытии камеры должно присутствовать не менее трех человек, а в ночное время - не менее четырех, включая контролера внутреннего поста у камер.
65. Для перемещения подозреваемых и обвиняемых в другие камеры, в зависимости от характера перемещения, их выводят по одному или группами, или всем составом камеры в присутствии старшего по корпусу на основании талона о перемещении или списка перемещения.

58. Камерада тәртіпсіздік, төбелес, бағынбаушылық немесе күдікті әрекеттер болған жағдайда бақылаушы бұл әрекеттерді тоқтатуды талап етеді және дереу корпус бойынша аға қызметкерге баяндайды және дабыл белгісін береді.
59. Камерада немесе режимдік корпуста өрт болған кезде бақылаушы:
1) дабыл белгісін береді;
2) қолда бар өрт сөндіргіш құралдармен өртті өшіру шараларын қолданады. Тікелей камерада жанған кезде бақылаушы дабыл белгісін бергеннен кейін есіктегі терезені ашады және камераға өрт сөндіргіш құралдарды береді және көмектің келуін күтеді.
60. Өзін өзі өлтіру немесе өзін өзі өлтіруге оқталу кезінде бақылаушы дабыл белгісін береді. Егер бұл жалпы камерада болса, онда ол есіктегі терезе арқылы камерадағы адамдарға өзін өзі өлтіруді болдырмауды және зардап шегушіге көмек көрсетуді талап етеді.
61. Камера алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысына режимдік корпусқа немесе дәлізге кіретін есіктердің кілтін ұстауға, сондай-ақ жалғыз өзі камераларды ашуға және оған кіруге үзілді-кесілді тыйым салынады.
Тамақ ішетін уақытында бақылаушыны корпус бойынша аға қызметкер немесе резерв тобының бақылаушысы алмастырады.
62. Бақылаушыға тамақ, ыстық су, кітап таратуға, сондай-ақ камерадан камераға әртүрлі заттар, хаттар беруге және өзінің тікелей міндетін орындаумен байланысты емес басқа әрекеттерді жүзеге асыруға рұқсат етілмейді.
Сезіктілер мен айыпталушыларға камераларына сәлемдемелерді, тамақ, дәрі-дәрмектер, кітаптар, ларектан сатып алынған заттар және т.б. беруді есіктегі терезе арқылы тиісті қызметкерлер жүзеге асырады.
63. Камераларды әкімшілік, медицина қызметкерлері және нұсқаушылар аралаған кезде, олардың жанында камера алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысы есікті ашқаннан кейін, камераға бірінші болып кіретін корпус бойынша аға қызметкер немесе арнайы бөлінген бақылаушы ілесіп жүреді.
Камера алдындағы күзет орнының бақылаушысына аралап жүрген адаммен бірге камераға кіруге тыйым салынады.
64. Камераларға кіру барлық қауіпсіздік шараларын сақтай отырып жүргізіледі.
Камераның есігін ашпас бұрын камера алдындағы ішкі күзет орнының бақылаушысы есіктегі терезе арқылы сезіктілер мен айыпталушыларға есікке қарама-қарсы қабырғаға және кіретін есіктен екі метрден алыс жерге сапқа тұруды талап етеді.
Камераны ашу кезінде ол есікті иығымен тіреп тұрып жартылай ашады да, камерада ұсталынушы адамдардың мінез-құлқын мұқият бақылайды. Камераларды ашуға кем дегенде 3 адам, ал түнгі уақытта камера алдындағы күзет орнының бақылаушысын қосқанда 4 адам қатысулары керек.
65. Сезіктілер мен айыпталушыларды басқа камераларға ауыстыру үшін орын ауыстырудың сипатына байланысты оларды бір-бірден немесе тобымен, немесе камерадағы барлық құрамымен, корпус бойынша аға қызметкердің қатысуымен, орын ауыстыру туралы талон немесе орын ауыстыру тізімі негізінде шығарады.

66. На прием к врачу в кабинет, расположенный в пределах корпусного отделения, подозреваемые и обвиняемые выводятся в присутствии старшего по корпусу или резервного контролера.
67. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камер в медицинский отдел, к фотодактилоскописту, руководству, на свидание с родственниками, в связи с отправкой из следственного изолятора производится на основании талона на вывод (приложение N 29), а вывод на допрос к следователю, на свидание с адвокатом (защитником) - по талону вызова (приложение 30) в присутствии выводного контролера.
68. При выводе на амбулаторный прием к врачу, для санитарной обработки и на прогулку подозреваемые и обвиняемые предупреждаются о целях вывода. Во всех остальных случаях цель вызова или вывода из камеры им не сообщается, а только указывается, как они должны одеться и что взять с собой.
Предварительно предупреждать подозреваемых и обвиняемых о предстоящей отправке или освобождении из следственного изолятора запрещается.
69. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камеры осуществляется по одному или по двое в ряд, при этом конвоирующий контролер стоит боком у камерной двери.
70. В случаях появления в расположении поста лиц, не имеющих права прохода через пост, контролер задерживает их и докладывает старшему по корпусу.
71. При посещении поста прямыми начальниками и лицами, инспектирующими следственный изолятор, контролер рапорта не отдает, а только представляется (например: "Господин полковник, постовой контролер сержант Ахметов").
72. Контролер поста, установленного в лечебном учреждении системы здравоохранения, кроме выполнения приказа начальника следственного изолятора, его заместителя, дежурного и его заместителя также выполняет указания врачей и персонала больницы в части, касающейся перемещения больного для проведения лечебных мероприятий.
73. Контролер поста в больнице:
1) обеспечивает постоянное наблюдение за больным и принимает меры к пресечению его побега;
2) не допускает к нему родственников или посторонних лиц, а также общение с другими больными и персоналом больницы, не имеющим отношения к его лечению;
3) сопровождает больного при выводе в туалет, к врачу до его кабинета, а затем поступает в соответствии с указанием врача: входит вместе с ним в кабинет или ожидает его выхода в коридор;
4) после смены с поста докладывает дежурному о результатах несения службы и сдачи поста.

66. Сезіктілер мен айыпталушыларды корпустық бөлімшенің шегінде орналасқан дәрігердің қызмет бөлмесіне қабылдауға корпус бойынша аға қызметкердің немесе резервтегі бақылаушының қатысуымен шығарылады.
67. Тергеу изоляторынан жөнелтілуіне байланысты сезіктілерді және айыпталушыларды камералардан медициналық бөлімге, фотодактилоскопистке, басшылыққа, туыстарымен кездесуге шығару талонының негізінде (N 29 қосымша), ал тергеушіге сұрақ алуға апару адвокатпен кездесуге шығару-шақыру талоны (N 30 қосымша) негізінде шығарушы бақылауышының қатысуымен жүзеге асырылады.
68. Дәрігерге амбулаториялық қабылдауға, санитарлық тазалықтан өткізу үшін серуенге шығару кезінде сезіктілер мен айыпталушыларды шығарудың мақсаты ескертіледі. Барлық қалған жағдайларда шығару және шақыру мақсаты оларға хабарланбайды, тек олардың қалай киінуіне және өздерімен бірге не алуларына нұсқау беріледі.
Сезіктілер мен айыпталушыларды алдағы жіберу немесе тергеу изоляторынан босатылу туралы алдын ала ескертуге тыйым салынады.
69. Сезіктілер мен айыпталушыларды камерадан шығару бір-бірден немесе екеуден қатарға тұру арқылы жүзеге асырылады, ол кезде айдауылшы бақылаушы камера есігіне қырынан тұрады.
70. Күзет орны орналасқан жерде күзет орны арқылы өтуге құқығы жоқ адам пайда болған жағдайда бақылаушы оларды ұстайды және корпус бойынша аға қызметкерге хабарлайды.
71. Күзет орнына бастықтар және тергеу изоляторын тексеруші адамдар келген кезде бақылаушы рапорт бермейді, тек өзін таныстырады (мысалы "Полковник мырза, күзет орнының бақылаушысы сержант Ахметов").
72. Денсаулық сақтау жүйесіндегі емдеу мекемесіне бекітілген күзет орнының бақылаушысы тергеу изоляторы бастығының, оның орынбасарының, кезекшінің және оның орынбасарының бұйрықтарын орындаудан басқа, сондай-ақ дәрігерлердің және аурухана қызметкерлерінің емдеу шараларын жүргізу үшін науқастың орнын ауыстыруға қатысты нұсқауларын да орындайды.
73. Күзет орнының бақылаушысы ауруханада:
1) науқасқа тұрақты бақылауды қамтамасыз етеді және қашудың алдын алу шараларын қабылдайды;
2) оған туысқандарын немесе бөгде адамдарды жібермейді, сондай-ақ басқа науқастармен және оны емдеуге қатысы жоқ аурухана қызметкерлерімен қарым-қатынас жасауына жол бермейді;
3) науқасты дәретханаға шығарғанда, дәрігерге барғанда оның қызмет кабинетіне дейін ілесіп жүреді, ал содан соң дәрігердің нұсқауына сәйкес әрекет етеді: онымен бірге кабинетке кіреді немесе оны дәлізге шығар жерде күтеді;
4) күзет орнынан ауысарда кезекшіге қызмет өткеру нәтижесін және күзет орнын тапсыруды баяндайды.

Глава 6. Организация работы контролеров
сборного отделения и резервной группы
74. Численный состав группы контролеров сборного отделения для каждой смены определяется исходя из объема ежесуточного движения (прибытия и убытия) подозреваемых и обвиняемых.
В следственных изоляторах с небольшим суточным движением группа контролеров сборного отделения не выделяется, а ее функции выполняются контролерами резервной группы.
75. Во главе группы контролеров сборного отделения назначается старший контролер группы.
76. Группа контролеров сборного отделения выполняет всю работу, связанную с приемом и отправкой подозреваемых и обвиняемых.
Контролеры группы сборного отделения:
1) производят обыск прибывших подозреваемых и обвиняемых и составляют протокол личного обыска (приложение N 31);
2) составляют акт на изъятые у подозреваемых и обвиняемых деньги, ценные бумаги и вещи. Сдают изъятое соответственно в финансовую часть или на склад;
3) производят первичное оформление документов на прибывших. В том числе, заполняют справочную карточку (приложение N 32) и камерную карточку;
4) обеспечивают вывод подозреваемых и обвиняемых из сборного отделения на медицинский осмотр к врачу и санитарную обработку;
5) размещают прибывших подозреваемых и обвиняемых по камерам согласно плана размещения и обеспечивают установленные правила их изоляции;
6) готовят подозреваемых и обвиняемых к направлению в суд и принимают лиц, возвращенных из суда;
7) готовят к отправке конвоируемых, выдают им личные вещи, проводят обыск и санитарную обработку, обеспечивают их одеждой по сезону;
8) в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией, осуществляют охрану подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в сборном отделении;
9) следят за техническим и санитарным состоянием камер, боксов сборного отделения.
Работа группы контролеров сборного отделения проводится под непосредственным руководством дежурного и его заместителя.
77. Контролеры группы сборного отделения при необходимости используются в составе резервной группы.
78. В состав каждой смены выделяется резервная группа контролеров, которая объявляется в суточном приказе по охране и находится в распоряжении дежурного.
79. Контролеры резервной группы обязаны:
1) оказывать немедленную помощь постовым контролерам в случае тревоги;
2) подменять постовых контролеров на время приема пищи и в других необходимых случаях;

6-тарау. Құрама бөлімшелер мен резерв топтары бақылаушыларының жұмысын ұйымдастыру
74. Әр ауысым үшін құрама бөлімшелердің бақылаушылар топтарының сандық құрамы сезіктілер мен айыпталушылардың тәулік сайынғы қозғалыс көлеміне (келулері және кетулері) қарай анықталады.
Тәуліктік қозғалыс көп емес тергеу изоляторларында құрама бөлімшелердің бақылаушылар тобы бөлінбейді, ал олардың функцияларын резерв тобының бақылаушылары атқарады.
75. Құрама бөлімшелердің бақылаушылар топтарының басшылығына топтың аға бақылаушысы тағайындалады.
76. Құрама бөлімшелердің бақылаушылар топтары сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау және жөнелтумен байланысты барлық жұмыстарды атқарады.
Құрама бөлімшелер топтарының бақылаушылары:
1) келген сезіктілер мен айыпталушыларға тінту жүргізеді және жеке тінту хаттамасын толтырады (N 31 қосымша);
2) сезіктілер мен айыпталушылардың ақшаларын, бағалы қағаздарын және заттарын қоюға акт жасайды. Алып қойылғандарды сәйкесінше қаржылық бөлімге немесе қоймаға тапсырады;
3) келгендерге бастапқы құжаттар ресімдеуді жүргізеді. Оның ішінде анықтама карточкасын (N 32 қосымша) және камералық карточканы толтырады;
4) сезіктілер және айыпталушыларды құрама бөлімшеден дәрігерге медициналық қарауға және санитарлық тазалаудан өткізуге шығаруды қамтамасыз етеді;
5) орналастыру жоспарына сәйкес, келген сезіктілер мен айыпталушыларды камера бойынша орналастырады және оларды оқшаулаудың бекітілген тәртібін қамтамасыз етеді;
6) сезіктілер мен айыпталушыларды сотқа жіберуге дайындайды және соттан қайтып оралғандарды қабылдайды;
7) кезең-кезеңмен ауыстырылатындарды жөнелтуге әзірлейді, олардың жеке басына қажетті заттарын береді, тінту және санитарлық тазалау өткізеді, оларды маусымға сай киімдермен қамтамасыз етеді;
8) осы Нұсқаулықта көзделген тәртіппен құрама бөлімшелерде ұсталушы сезіктілер мен айыпталушыларды күзетуді жүзеге асырады;
9) камералардың, құрама бөлімшелердің бокстарының техникалық және санитарлық жағдайын бақылайды.
Құрама бөлімшелердің бақылаушылар топтарының жұмысы кезекшінің және оның орынбасарының тікелей басшылығымен жүргізіледі.
77. Құрама бөлімшелері топтарының бақылаушылары қажет жағдайда резервтік топ құрамында пайдаланылады.
78. Әрбір ауысым құрамында бақылаушылардың резервтік топтары бөлінеді, ол туралы күзет жөніндегі тәуліктік бұйрығында хабарланады және кезекшінің өкімінде болады.
79. Резервтік топтардың бақылаушылары:
1) дабыл жағдайында күзет бақылаушыларына шұғыл көмек көрсетуге;
2) күзет бақылаушыларын тамақ ішкен кезде және басқа да қажетті жағдайларда ауыстыруға;

3) сопровождать медицинских работников при обходе камер;
4) участвовать по указанию дежурного или его заместителя в контрольных технических осмотрах камер.
80. В особых случаях (при неповиновении, стихийном бедствии, аварии и так далее) для усиления охраны из контролеров может формироваться специальная вооруженная резервная группа.
В приказе по охране определяется численный и персональный состав группы, срок ее действия, вооружение, порядок смены и даются другие необходимые указания.
Глава 7. Развод смены, приема и сдачи дежурства
81. Дежурный и его заместитель прибывают на службу за 30 минут до начала заступления смены на дежурство. Они знакомятся с приказом по охране, после чего заместитель дежурного или старший резервной группы готовит смену к разводу.
82. Контролеры прибывают на службу заблаговременно одетыми в форму, имея опрятный внешний вид.
Развод смены проводится в специально выделенной для этой цели комнате административного корпуса.
83. Подготовка дежурной смены к разводу производится в следующем порядке. Заместитель дежурного или старший резервной группы:
1) выстраивает личный состав смены и проверяет его внешний вид;
2) проверяет по приказу (персональной расстановке) прибытие контролеров на службу и отмечает отсутствующих;
3) принимает от лиц дежурной смены служебные удостоверения;
4) выдает оружие и патроны контролерам наружных постов, проверяет исправность оружия.
84. Для развода личный состав дежурной смены выстраивается в две шеренги: на правом фланге контролеры внутренних постов во главе со старшим по корпусу, а затем контролеры сборного отделения во главе со старшим группы, на левом фланге - контролеры наружных постов.
85. Для встречи дежурного его заместитель или старший резервной группы подает команду: "Смирно! Равнение направо (налево)!", прикладывает руку к головному убору и докладывает о готовности смены к несению службы, о лицах, не прибывших на развод и опоздавших.
Дежурный, приняв рапорт, здоровается с личным составом смены, подает команду "Вольно!" и на основании доклада принимает меры к замещению отсутствующих, проверяет готовность и знание личным составом смены своих обязанностей, проводит инструктаж в соответствии с указаниями, полученными от начальника следственного изолятора, доводит оперативную информацию.
Инструктаж контролеров перед заступлением на посты должен быть конкретным и целенаправленным, воспитывающим у них чувство ответственности и бдительности на посту, особенно в ночное время. В необходимых случаях производится краткий разбор недостатков в несении службы во время предыдущего дежурства.

3) камераларды аралаған кезде медицина қызметкерлеріне ілесіп жүруге;
4) кезекшінің немесе оның орынбасарының нұсқау бойынша камераларды бақылау, техникалық қарауға қатысуға міндетті.
80. Ерекше жағдайларда (мойын ұсынбау, табиғи зілзала, апат және т.б. кездеріне) күзетті күшейту үшін бақылаушылардан арнайы қаруландырылған резервтік топ құрылуы мүмкін.
Күзет жөніндегі бұйрықта топтың сандық және дербес құрамы, оның әрекет ету мерзімі, қарулануы, ауысым тәртібі анықталады және басқа да қажетті нұсқаулар беріледі.
7-тарау. Ауысымдарды бөлу, кезекшілікті
қабылдау және тапсыру
81. Кезекші және оның орынбасары қызметке ауысым кезекшілікке түсерден 30 минут бұрын келеді. Олар күзет жөніндегі бұйрықпен танысады, содан кейін кезекшінің орынбасары немесе резерв тобының аға қызметкері ауысымды бөлуге дайындайды.
82. Бақылаушылар қызметке алдын ала нысандық киім киіп, сырт келбеті ұқыпты күйде кіреді.
Ауысымдарды бөлу әкімшілік корпусының осы мақсат үшін арнайы бөлінген қызмет бөлмесінде өтеді.
83. Кезекші ауысымды бөлуге дайындау төмендегідей тәртіппен жүргізіледі. Кезекшінің көмекшісі немесе резерв тобының аға қызметкері:
1) ауысымның жеке құрамын сапқа тұрғызады және олардың сырт келбетін тексереді;
2) бұйрық бойынша (дербес орналастыру) бақылаушылардың қызметке келуін тексереді және жоқ адамдарды белгілейді;
3) кезекші ауысым адамдарынан қызметтік куәліктерін қабылдайды;
4) сырттағы күзет орындарының бақылаушыларына қару және патрондар береді, қарулардың түзулігін тексереді.
84. Бөлу үшін кезекші ауысымның жеке құрамы екі сапқа тұрғызылады: оң жақ қанатқа - корпус бойынша аға қызметкерлердің бастауымен ішкі күзет орындарының бақылаушылары, содан соң топ аға қызметкерінің бастауымен құрама бөлімше бақылаушылары, сол қанатқа - сыртқы, күзет орындарының бақылаушылары тұрғызылады.
85. Кезекшіні қарсы алу үшін оның орынбасары немесе резерв тобының аға қызметкері "Сап түзе! Оңға түзел (солға)!" деп команда береді содан кейін қолын бас киіміне апарып, ауысымның қызмет өткеруге дайындығы, қызметке бөлуге келмеген және кешіккен адамдар туралы баяндайды.
Кезекші рапортты қабылдап, ауысымның жеке құрамымен амандасады, "Еркін тұрыңдар!" деген команда береді және баяндама негізінде жоқ адамдардың орнын ауыстыру үшін шаралар қолданады, жеке өз міндеттерін білулерін және дайындықтарын тексереді, тергеу изоляторының (түрменің) бастығынан алған нұсқауларға сәйкес нұсқаулама өткізеді, жедел ақпараттарды жеткізеді.
Бақылаушылар күзетке кірісер алдында өткізілетін нұсқаулама нақты және оларды жауапкершілікті сезіну мен әсіресе түнгі уақытта күзет орнында қырағы болуға тәрбиелейтін мақсатта болуы керек. Қажет жағдайда осының алдындағы кезекшілікті өткеру кезіндегі кемшіліктерге қысқаша талдау жасалады.

86. По окончании инструктажа дежурный приказывает контролерам группы сборного отделения следовать на посты самостоятельно, а контролерам внутренних постов - во главе со старшим по корпусу. После этого дежурный приказывает старшему резервной группы произвести смену постов наружной охраны.
87. Старший резервной группы заступающей смены приказывает контролерам наружных постов зарядить оружие.
Заряжание и разряжание автоматов и пистолетов производится в специальной комнате под непосредственным наблюдением старшего резервной группы или дежурного, его заместителя с соблюдением мер безопасности. В автомат и пистолет вставляются магазины, патрон в патронник не направляется. К этому времени на развод должен прибыть старший резервной группы старой смены.
Оба старших резервных групп с нарядом контролеров наружной охраны следуют для приема-сдачи наружных постов. Движение наряда или отдельных контролеров наружной вооруженной охраны при смене постов производится по маршруту, где нет подозреваемых и обвиняемых или на это время они удаляются с маршрута.
88. В случае прибытия к разводу начальника следственного изолятора, его заместителя или лица, инспектирующего следственный изолятор, дежурный подает команду: "Смирно! Равнение направо! (налево)" и подходит к прибывшему лицу с рапортом: "Господин майор, производится развод дежурной смены, дежурный старший лейтенант Ахметов".
Если инспектирующий прибудет к разводу вместе с начальником следственного изолятора, то рапорт инспектирующему отдается в том случае, если он состоит в равном звании с начальником следственного изолятора, или старшему по званию.
89. За полчаса до развода очередной смены всякое движение подозреваемых и обвиняемых (вывод на прогулку, баню, к врачу и так далее), кроме вывода в кабинет к следователю, прекращается до момента заступления на дежурство новой смены.
90. Внутренние посты сменяются в следующем порядке:
1) старший по корпусу заступающей смены с группой постовых контролеров прибывает с развода в комнату старшего по корпусу и сообщает о прибытии смены;
2) оба старших по корпусу разводят контролеров заступающей смены по постам и приказывают приступить к приему-сдаче постов.
При этом старший по корпусу вручает каждому контролеру заступающей смены бланк постовой ведомости.
91. Прием-сдача поста у камер контролерами начинается с приема подозреваемых и обвиняемых. Прием производится по данным последней проверки с учетом происшедшего движения (прибытия и убытия).
Результаты приема-сдачи каждой камеры контролеры сдающей и заступающей смен указывают в своей постовой ведомости. По окончании приема всех охраняемых камер, контролер внутреннего поста у камер новой смены расписывается в постовой ведомости контролера сдающей смены в приеме от него подозреваемых и обвиняемых.

86. Нұсқаулама аяқталған соң кезекші құрама бөлімшелердің бақылаушыларына күзет орындарына дербес, ал ішкі күзет орындарының бақылаушыларына корпус бойынша аға қызметкердің басқаруымен баруға бұйрық береді. Кезекші бұдан кейін резерв тобының аға қызметкеріне сыртқы күзет орындарын ауыстыруға бұйрық береді.
87. Қызметке кірісетін ауысымның резерв тобының аға қызметкері сыртқы күзет орындарының бақылаушыларына қаруларын оқтауға бұйрық береді.
Автоматтар мен тапаншаларды оқтау резерв тобының аға қызметкерінің немесе кезекшінің оның орынбасарының тікелей бақылауымен қызметке бөлу бөлмесінде қауіпсіздік шараларын сақтай отырып жүргізіледі. Автомат пен тапаншаға магазин орнатылады, бұл кезде патрон патрон салғышқа салынбайды. Бұл уақытқа қарай қызметке бөлуге алдындағы ауысымның резерв тобының аға қызметкері келеді.
Резерв топтарының екі аға қызметкерлері де сыртқы күзет орындарын қабылдау-тапсыру үшін сыртқы күзет орындары бақылаушыларының нарядымен бірге келеді. Қаруларды оқтау қауіпсіздік шаралары сақтала отырып, арнайы бөлінген үй-жайда жүргізіледі.
88. Қызметке бөлуге тергеу изоляторының бастығы оның орынбасары немесе тергеу изоляторын инспекциялаушы келген жағдайда кезекші "Түзу тұр! Оңға түзел (солға)!" деген команда береді және келген адамға "Майор мырза! Кезекші ауысымды қызметке бөлу жүргізілуде, кезекші аға лейтенант Ахметов" деп рапорт береді.
Егер нұсқаушы қызметке бөлуге тергеу изоляторының бастығымен бірге келсе, онда тексерушіге рапорт егер оның шені тергеу изоляторының бастығының шенімен бердей болса немесе шені жоғары болған жағдайда ғана беріледі.
89. Кезекті ауысымды қызметке бөлуден жарты сағат бұрын сезіктілер мен айыпталушыларды тергеушінің қызмет бөлмесіне апарудан басқа барлық қозғалыстар (серуенге шығару, моншаға, дәрігерге апару және т.б.) жаңа ауысым кезекшілікке кіріскен сәтке дейін тоқтатылады.
90. Ішкі күзет орындары төмендегідей тәртіппен ауыстырылады:
1) қызметке кірісетін ауысымның корпус бойынша аға қызметкері күзет орындарының бақылаушыларымен бірге қызметке бөлуден кейін корпус бойынша аға қызметкердің қызмет бөлмесіне келіп, ауысымның келгені туралы хабарлайды;
2) корпус бойынша екі аға қызметкер қызметке кірісетін бақылаушыларды күзет орындары бойынша бөледі және күзет орындарын қабылдау-тапсыруға кірісуді бұйырады.
Сонымен бірге корпус бойынша аға қызметкер жаңа ауысымның әрбір бақылаушысына күзет ведомосінің бүлінбеген бланкісін тапсырады.
91. Бақылаушылардың камера алдындағы күзет орындарын қабылдау-тапсырулары қамаудағыларды қабылдаудан басталады. Қабылдау болып өткен қозғалыстарды (келу, кету) ескере отырып, соңғы тексеру мәліметтері бойынша жүргізіледі.
Ауысымды тапсыратын және қызметке кірісетін бақылаушылар әр камера жөніндегі нәтижелерді жеке өздерінің күзет ведомісіне көрсетеді. Барлық күзетілетін камераларды қабылдау аяқталған соң жаңа ауысымның камера алдындағы ішкі күзет бақылаушысы одан қамаудағыларды қабылдауда ауысымды тапсырушы бақылаушының күзет ведомосіне қол қояды.

92. Во время приема производится осмотр и проверка исправности оборудования поста: сигнализации и связи, замков, запоров и "глазков", противопожарных средств. Затем контролер сдающей смены передает контролеру заступающей смены оборудование поста, ключ от камер (в дневное время) и пост считается принятым.
93. Если у контролера, сдающего пост, имеются замечания в отношении поведения отдельных подозреваемых и обвиняемых, он обязан сообщить о них вновь заступающему на пост контролеру.
Контролер принимающей смены записывает в постовой ведомости выявленные неисправности замков, запорных устройств, смотровых "глазков", сигнализации и другие недостатки на посту и докладывает о них старшему по корпусу своей смены.
94. Старшие по корпусу сдающей и принимающей смен после приема-сдачи дежурства контролерами, производят количественную проверку подозреваемых и обвиняемых и разрешают вопросы, возникающие в ходе приема-сдачи.
Количественная проверка производится в следующем порядке:
1) старшие по корпусу открывают дверь камеры и предлагают всем построиться в одну, две или более шеренги, входят в камеру и производят количественный подсчет. При построении от края шеренги до двери камеры расстояние должно оставаться не менее 2 метров;
2) если смена заступает на дежурство в ночное время, подсчет в маломестных камерах производится через дверную форточку, а подозреваемые и обвиняемые общих камер принимаются по данным последней проверки с учетом движения (по постовым ведомостям).
Результаты подсчета по корпусному отделению заносятся в проверочную справку (приложение N 33).
95. После сдачи поста контролеры сдающей смены передают постовые ведомости старшему по корпусу, получают свои служебные удостоверения (пропуска) и с разрешения дежурного своей смены или его заместителя уходят с дежурства.
96. По окончании приема-сдачи постов контролерами и проверки подозреваемых и обвиняемых, проводится прием-сдача дежурства старшими по корпусу в следующем порядке:
1) старшие по корпусу сдающей и принимающей смен сверяют результаты количественной проверки по корпусному отделению в целом с данными камерной картотеки и записывают в книгу дежурств по корпусному отделению;

92. Қабылдау кезінде қарау және күзет орнының жабдықтарының белгі беру және байланыс құралдарының, құлыптардың, тиектердің және "көзшелердің" өртке қарсы құралдардың түзіктігін тексеру жүргізіледі. Бұдан соң тапсырушы ауысымның бақылаушысы қызметке кірісетін ауысымның бақылаушысына камералардың кілттерін (күндізгі уақытта) тапсырады және күзет орны қабылданды деп есептелінеді.
93. Егер күзет орнын тапсырушы бақылаушының жекелеген сезіктілер мен айыпталушылардың мінез-құлықтарына қатысты ескертпелері болса, ол бұл туралы күзетке жаңадан кірісуші бақылаушыға хабарлауға міндетті.
Ауысымды қабылдаушы бақылаушы құлыптардың, тиек құрылғыларының қарайтын "көзшелердің", белгі беру аппараттарының ақаулары және күзет орнындағы басқа да кемшіліктер туралы күзет ведомосіне жазады және ол туралы өз ауысымының корпус бойынша аға қызметкеріне баяндайды.
94. Жаңа және бұрынғы ауысымдардың корпус бойынша аға қызметкерлері бақылаушылардың қабылдау-тапсыруларынан кейін сезіктілер мен айыпталушыларды сан бойынша тексеруді жүргізеді және қабылдау-тапсыру барысында туындаған мәселелерді шешеді.
Сан бойынша тексеру төмендегі тәртіппен өткізіледі:
1) корпус бойынша аға қызметкерлер камераның есігін ашады және барлықтарына бір екі немесе оданда көп сапқа тұруды ұсынады, камераға кіреді және сан бойынша тексереді. Сапқа тұру кезінде саптың шетінен камера есігіне дейін кем дегенде 2 метр қалу тәртібін сақтауы керек;
2) егер ауысым кезекшілікке түнде кірісетін болса, онда аз орындық камераларда санау бойынша тексеру есіктегі терезе арқылы жүргізіледі, ал жалпы камералардағы сезіктілер мен айыпталушылар қозғалысты (күзет ведомосін) есепке ала отырып, соңғы тексеру деректері бойынша қабылданады.
Корпустық бөлімшелер бойынша санау нәтижесі тексеру анықтамасына (N 33 қосымша) енгізіледі.
95. Бұрыңғы ауысымның бақылаушылары күзет орнын тапсырғаннан кейін күзет ведомосін корпус бойынша аға қызметкерге тапсырады және өзінің қызметтік куәлігін (рұқсат қағазын) алады және өз ауысымының кезекшісінің немесе оның орынбасарының рұқсатымен кезекшіліктен кетеді.
96. Бақылаушылардың күзет орнын қабылдау-тапсырулары және сезіктілер мен айыпталушыларды тексеру аяқталған соң корпус бойынша аға қызметкерлердің кезекшілікті қабылдау-тапсырулары төмендегідей тәртіппен жүргізіледі:
1) бұрыңғы және жаңа ауысымдардың корпус бойынша аға қызметкерлері корпус бөлімшелері бойынша өткізілген сандық тексеру нәтижелерін камералық картотекадағы деректермен салыстырады және корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабына жазылады;

2) если имеются временно отсутствующие подозреваемые и обвиняемые, то это отражается в книге дежурств по корпусному отделению;
3) требования на вызов подозреваемых и обвиняемых в кабинет следователей (приложение N 34) старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу, заступившему на дежурство;
4) если при приеме-сдаче дежурства обнаружились неисправности на постах или в корпусном отделении, об этом также указывается в книге дежурств по корпусному отделению;
5) старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу заступившей смены камерную картотеку, ключ от входа в корпусное отделение или режимный корпус и оборудование.
Оба старших по корпусу расписываются в книге дежурств по корпусному отделению, и с этого момента дежурство считается принятым.
Приняв-сдав дежурство, старшие по корпусу расписываются о приеме-сдаче подозреваемых и обвиняемых в проверочной справке о результатах количественной проверки по корпусному отделению. К справке прилагаются постовые ведомости сдающей смены. После этого оба старших по корпусу докладывают дежурному своей смены о приеме-сдаче дежурства и об обнаруженных неисправностях. Проверочную справку вместе с постовыми ведомостями старший по корпусу сдающей смены сдает дежурному своей смены.
Проверочные справки с постовыми ведомостями приобщаются к приказу по охране.
97. Если в момент приема и сдачи подозреваемые и обвиняемые, выведенные из камер, находятся в камерах и боксах сборного отделения или в кабинетах у следователей, то прием и сдача их производятся также, как в корпусных отделениях по постовым ведомостям.
98. Старший резервной группы принимающей смены дает указание контролеру-оператору, заступающему на пост у пульта управления техническими средствами охраны, приступить к приему-сдаче поста.
При приеме поста у пульта управления техническими средствами охраны, заступающий на пост контролер-оператор вместе со сменяемым оператором проверяет исправность пульта управления, распределительного щита, освещения, автономных источников питания и других приборов.
При отсутствии неисправностей прием-сдача завершаются докладами контролеров-операторов старшим резервных групп своих смен о приеме-сдаче поста. А также записью о приеме-сдаче дежурства в журнале учета работы технических средств охраны, сигнализации и связи (приложение N 35), в котором расписываются принявший и сдавший пост контролеры, а также старшие резервных групп принимающей и сдающей смен.

2) егер уақытша болмаған сезіктілер мен айыпталушылар болса, онда бұл туралы корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабына көрсетіледі;
3) сезіктілер мен айыпталушыларды тергеушінің қызмет бөлмесіне шақыру (N 34 қосымша) жөніндегі талаптарды бұрыңғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкері кезекшілікке кірісетін корпус бойынша аға қызметкерге тапсырады;
4) егер қабылдау-тапсыру кезінде күзет орындарында немесе корпустық бөлімшелерде ақаулар анықталса бұл туралы да корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабында көрсетіледі;
5) бұрыңғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкері қызметке кірісетін ауысымның корпус бойынша аға қызметкеріне корпустық бөлімшеге немесе режимдік корпусқа кіретін есіктің кілтін және жабдықтарды тапсырады.
Корпус бойынша екі аға қызметкер де корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабына қол қояды және осы сәттен бастап кезекшілік қабылданды деп есептелінеді.
Кезекшілікті қабылдап-тапсырған соң корпус бойынша аға қызметкерлер сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау-тапсыру туралы, корпустық бөлімшелердегі сандық тексерулердің нәтижелері туралы тексеру анықтамасына қол қояды. Бұдан кейін корпус бойынша екі аға қызметкер де өз ауысымдарының кезекшілеріне кезекшілікті қабылдау-тапсыру туралы және табылған ақаулар туралы баяндайды. Тексеру анықтамасын күзет ведомосімен бірге бұрыңғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкері өз ауысымының кезекшісіне тапсырады.
Тексеру анықтамасы күзет ведомосімен бірге күзет жөніндегі бұйрыққа тігіледі.
97. Егер қабылдау және тапсыру сәтінде камерадан шығарылған сезіктілер мен айыпталушылар құрама бөлімшенің камералары мен бокстарында немесе тергеушінің қызмет бөлмесінде болса онда оларды қабылдау және тапсыру корпустық бөлімшелердегі сияқты күзет ведомосі бойынша жүргізіледі.
98. Жаңа ауысымның резерв тобының аға қызметкері техникалық күзет құралдарымен басқару пультінде күзетке тұратын бақылаушы-операторға күзет орнын қабылдау-тапсыруға кірісуге нұсқау береді.
Техникалық күзет құралдарымен басқару пультіндегі күзет орнын қабылдау кезінде күзетке кірісетін бақылаушы-оператор ауысатын оператормен бірге басқару пультінің, таратушы қалқанның жарық беретін құралдардың автономиялы қоректендіру көздерінің және басқа да құралдардың дұрыстығын тексереді.
Ешқандай ақау болмаған кезде бақылаушы-оператор қабылдау-тапсыруды өз ауысымдарының резерв топтарының аға қызметкерлеріне күзет орнын қабылдау-тапсыру туралы баяндама жасауымен аяқталады. Сондай-ақ техникалық күзет құралдарының белгі беру және байланыс құралдарының жұмыстарын есепке алу журналына (N 35 қосымша) кезекшілікті тапсыру-қабылдау туралы жазылып, күзет орнын тапсырушы және қабылдаушы бақылаушылардың, жаңа және бұрыңғы ауысымымен резерв топтарының аға қызметкерлері қол қояды.

99. Старший резервной группы заступающей смены вместе со старшим резервной группы сдающей смены разводят наряд вооруженных контролеров наружной охраны на посты.
Движение наряда производится по установленному маршруту в колонне по одному, при этом старший резервной группы старой смены идет в голове колонны и подает все команды.
100. Первым сменяется контролер поста на КПП. При приеме и сдаче поста контролер сдающей смены передает контролеру принимающей смены:
1) оборудование поста, средства связи и сигнализации;
2) ключи от входа и ворот;
3) постовую инструкцию;
4) образцы действующих пропусков;
5) постовую одежду.
Приняв и сдав пост, оба контролера докладывают об этом своему старшему резервной группы: "Пост сдал" и "Пост принял". С момента доклада пост считается сданным и принятым. Старший резервной группы старой смены приказывает сменившемуся контролеру самостоятельно следовать в дежурную комнату и сдать дежурному постовое оружие и использованные пропуска. После смены поста главных ворот наряд наружной охраны следует к другим наружным постам.
101. При приеме и сдаче поста на вышке контролер, сдающий пост сообщает заступающему на пост контролеру сектор наблюдения и обо всем замеченном им за время несения службы.
Затем производится проверка и осмотр оборудования поста. Удостоверившись в технической исправности поста, заступивший докладывает старшему резервной группы "Пост принял". Сдавший пост докладывает своему старшему резервной группы: "Пост сдал". С этого момента пост считается сданным и принятым.
Сдавший контролер, сойдя с вышки, становится на левом фланге колонны. Старший резервной группы ведет контролеров к следующему посту, где контролерами производится прием и сдача постов в том же порядке.
102. При приеме и сдаче поста на тропе наряда контролер принимающей смены с контролером сдающей смены с участием старших резервных групп этих смен производят проверку инженерных сооружений и рубежей сигнализации, освещения и средств связи. При исправности оборудования поста, средств связи и сигнализации заступающий на пост и сменяющийся с поста контролеры докладывают своему старшему резервной группы: "Пост сдал" и "Пост принял". С момента доклада пост считается принятым и сданным.
103. При обнаружении признаков побега или неисправностей в средствах сигнализации и связи, которые могут повлиять на надежность охраны, смена поста приостанавливается, о чем докладывается дежурным принимающей и сдающей смен для получения указания о дальнейших действиях и порядке приема и сдачи поста.

99. Қызметке кірісетін ауысымның резерв тобының аға қызметкерімен бірге сыртқы күзет орындарының қарулы бақылаушылар нарядын күзет орындарына бөледі.
Наряд белгіленген бағыт бойынша бір бірден колоннамен қозғалады, бұл кезде бұрыңғы ауысымның резерв тобының аға қызметкері колоннаның басында жүреді және барлық команданы береді.
100. Ең бірінші БӨП-тегі күзет орнының бақылаушысы ауыстырылады. Күзет орнын қабылдау және тапсыру кезінде бұрыңғы ауысымның бақылаушысы жаңа ауысым бақылаушысына:
1) күзет орнының жабдықтарын, байланыс және белгі беру құралдарын;
2) кіре беріс есіктің және қақпаның кілттерін;
3) күзет орнының нұсқаулығын;
4) қолданылып жүрген рұқсат қағаздарының үлгілерін;
5) күзет киімдерін тапсырады.
Күзет орнын қабылдап және тапсырып болған соң екі бақылаушы да бұл туралы өздерінің резерв тобының аға қызметкеріне: "Күзет орнын тапсырдым" және "Күзет орнын қабылдадым" деп рапорт береді. Баяндалған сәттен бастап күзет орныны тапсырылды және қабылданды деп есептелінеді.
101. Мұнарадағы күзет орнын қабылдаған және тапсырған кезде күзет орнын тапсырушы қызметке кірісетін бақылаушыға бақылау секторын және қызмет өткеру кезінде өзінің байқағандары туралы хабарлайды.
Бұдан соң күзет орнының жабдықтарын тексеру және қарау жүргізіледі. Қызметке кірісуші күзет орнының техникалық түзіктілігіне көз жеткізген соң резерв тобының аға қызметкеріне "Күзет орнын қабылдадым" деп баяндайды. Күзет орнын тапсырушы өзінің резерв тобының аға қызметкеріне "Күзет орнын тапсырдым" деп баяндайды. Осы сәттен бастап күзет орны тапсырылды және қабылданды деп есептелінеді.
Тапсырушы бақылаушы мұнарадан шығып, колоннаның сол жақ қанатына тұрады. Резерв тобының аға қызметкері бақылаушылары осы тәртіппен қабылдау және тапсыру жүргізілетін келесі күзет орнына ертіп апарады.
102. Наряд жолындағы күзет орнын қабылдау және тапсыру кезінде жаңа ауысымның бақылаушысы бұрыңғы ауысымның бақылаушысымен бірге осы ауысымдардың резерв тобының аға қызметкерлерінің қатысуымен инженерлік ғимараттарды және белгі беру шептерін, жарық беретін және байланыс құралдарын тексереді. Күзет орнының жабдықтары, байланыс және белгі беруші жабдықтары жұмыс істеп тұрған кезде күзет орнына кірісетін және күзет орнынан ауысатын бақылаушылардың әрқайсысы өздерінің резерв тобының аға қызметкеріне "Күзет орнын тапсырдым" және "Күзет орнын қабылдадым" деп баяндайды. Баяндалған сәттен бастап күзет орны тапсырылды және қабылданды деп есептелінеді.
103. Қашудың немесе белгі беру және байланыс құралдарының күзет сенімділігіне ықпал ететін ақаулары табылған кезде күзет орнын ауыстыру тоқтатылады, бұл туралы бұдан әрі әрекет ету және күзет орнын қабылдау және тапсыру жөнінде нұсқау алу үшін бұрыңғы және жаңа ауысымдардың кезекшілеріне баяндалады.

104. После смены постов наружной охраны старший резервной группы сдающей смены ведет контролеров в комнату развода и приказывает им разрядить, вычистить и сдать оружие, а затем старшие резервных групп сдающей и принимающей смен докладывают своему дежурному о смене постов и замеченных неисправностях.
105. Продолжительность непрерывного несения службы на наружных постах устанавливается начальником следственного изолятора или дежурным в зависимости от температуры воздуха и метеорологических условий. Замена производится по указанию дежурного контролерами резервной группы. Сменившиеся с наружных постов контролеры на время отдыха включаются в состав резервной группы.
106. Контролеры, выделенные для несения службы в лечебное учреждение здравоохранения, прибывают на инструктаж к дежурному, получают оружие и на автомашине доставляются в больницу.
Сменившиеся контролеры доставляются в следственный изолятор, где сдают оружие.
107. Дежурный принимающей смены с развода возвращается в дежурную комнату и приступает к приему дежурства. На основании проверочных справок по корпусным отделениям данные количественной проверки записываются в книгу количественной проверки подозреваемых, обвиняемых и производится их общий подсчет.
Если в результате подсчета подтверждается количественный состав подозреваемых и обвиняемых в следственном изоляторе, дежурные сдающей и принимающей смен расписываются в книге дежурств о приеме и сдаче.
В случае расхождения данных об этом докладывается начальнику следственного изолятора и немедленно производится повторная проверка.
108. Заступающий на смену дежурный принимает:
1) постовое оружие, боеприпасы, спецсредства и ключи;
2) средства сигнализации и связи;
3) предусмотренную настоящей Инструкцией документацию;
4) резервный запас специальных ключей;
5) оборудование дежурной комнаты.
Сделав необходимые записи в книге дежурств, оба дежурных расписываются в ней. С этого момента дежурство по следственному изолятору считается сданным и принятым.
109. О приеме и сдаче дежурства дежурные сдающей и принимающей смен докладывают начальнику следственного изолятора.
Дежурный, сдавший дежурство докладывает об обстановке в следственном изоляторе, принявший дежурство - о разводе смены и недостатках, обнаруженных при приеме дежурства.
Если прием и сдача дежурства произведены в отсутствие начальника, доклад делается по прибытии дежурным новой смены.
110. В следственном изоляторе дежурными ведется Книга дежурств по следственному изолятору, а старшими по корпусу - Книга дежурств по корпусному отделению. Книги дежурств по следственному изолятору и по корпусному отделению нумеруются, прошнуровываются, скрепляются сургучной печатью и хранятся наравне с секретными документами. Записи в них делаются в хронологическом порядке. Книги по мере использования нумеруются порядковыми номерами за текущий год и хранятся в архиве.

104. Сыртқы күзет орындары ауыстырылған соң бұрыңғы ауысымның резерв тобының аға қызметкері бақылаушыларды қызметке бөлу бөлмесіне ертіп келіп, оларға қаруларын оқсыздандыруды, тазалауды және тапсыруды бұйырады, бұдан соң бұрыңғы және байқалған ақаулар туралы баяндайды.
105. Сыртқы күзет орындарында үзіліссіз қызмет өткеру ұзақтығын ауаның температурасына және метеорлогиялық жағдайларға қарай тергеу изоляторының бастығы немесе кезекші белгілейді. Ауыстыруды кезекшінің нұсқауы бойынша резерв топтарының бақылаушылары жүргізеді. Сыртқы күзет орындарынан ауысқан бақылаушылар демалыс уақыттарында резерв тобының құрамына кіреді.
106. Денсаулық сақтау емдеу мекемелерінде қызмет өткеру үшін бөлінген бақылаушылар кезекшіге нұсқауламаға келеді, қаруларын алады және автокөлікпен ауруханаларға жеткізіледі.
Ауыстырылған бақылаушылар тергеу изоляторына жеткізіп, қаруларын тапсырады.
107. Жаңа ауысымның кезекшісі қызметке бөлуден соң кезекші бөлмеге келеді және кезекшілікті қабылдауға кіріседі. Корпустық бөлімше бойынша тексеру анықтамасы негізінде тексерулердің сандық деректері сезіктілерді, айыпталушыларды сандық тексеру кітабына жазады және олардың жалпы есебі жүргізіледі.
Егер санақ нәтижесінде тергеу изоляторындағы сезіктілер мен айыпталушылардың сандық құрамы нақтыланса, бұрыңғы және жаңа ауысымдардың кезекшілері қабылдау және тапсыру кітабына қол қояды.
Деректерде алшақтық болған жағдайда бұл туралы тергеу изоляторы бастығына баяндалады және дереу екінші санақ жүргізіледі.
108. Ауысымға түсетін кезекші:
1) күзет қаруларын, оқ-дәрілерді, арнайы құралдарды және кілттерді;
2) белгі беру және байланыс құралдарын;
3) Осы Ережеде көзделген құжаттарды;
4) арнайы кілттердің резервтік қорын;
5) кезекшілік бөлмесінің жабдықтарын қабылдайды.
Кезекшілік кітабына қажетті жазбаларды жазған соң екі кезекші де оған қол қояды. Осы сәттен бастап тергеу изоляторы бойынша кезекшілік тапсырылады және қабылданды деп есептелінеді.
109. Кезекшіліктің қабылданғаны және тапсырылғаны туралы бұрыңғы және жаңа ауысымның кезекшілері тергеу изоляторының бастығына баяндайды.
Кезекшілікті тапсырушы тергеу изоляторындағы жағдай туралы, кезекшілікті қабылдаушы ауысымды қызметке бөлу және кезекшілікті қабылдау кезінде анықталған кемшіліктер туралы баяндайды.
Егер кезекшілікті тапсыру және қабылдау бастық болмаған кезде жүргізілсе, келуі бойынша жаңа кезекшіліктің кезекшісіне баяндалады.
110. Тергеу изоляторында кезекшілер тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабын, ал корпус бойынша аға қызметкер корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабын жүргізеді. Тергеу изоляторы және корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабы нөмірленеді, байланады, сүргіштік мөрмен мөрленеді және құпия құжаттармен бірге сақталады. Оларда жазбалар хронологиялық тәртіпте орындалы. Кітаптар пайдаланылуы бойынша ағымдағы жылғы реттік нөмірмен нөмірленеді және мұрағатта сақталады.

Глава 8. Организация несения службы личным
составом режимного отдела
111. Руководство контролерами режимного отдела возлагается на начальника этого отдела, а в следственных изоляторах, где эта должность штатами не предусмотрена, на старшего инспектора режимного отдела.
В состав режимного отдела входят контролеры дневной смены, инспектор-инженер (техник) по обслуживанию инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи, инструктор (помощник инструктора) пожарной профилактики.
112. Режимный отдел обеспечивает:
1) производство технических осмотров, обысков камер и подозреваемых и обвиняемых;
2) профилактику правонарушений, разбирательство с нарушителями порядка содержания;
3) вывод подозреваемых и обвиняемых на прогулку, санитарную обработку, в кабинеты к следователю, адвокатам, врачу, администрации следственного изолятора, на свидания с родственниками или иными лицами, а также на хозяйственные работы;
4) прием передач, посылок и продажу продуктов питания и предметов первой необходимости для подозреваемых, обвиняемых из ларька;
5) выдачу разовых и постоянных пропусков на вход в следственный изолятор;
6) учет, хранение оружия, боеприпасов и спецсредств, а также острых режущих и других инструментов;
7) надлежащее оборудование и эксплуатацию инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи;
8) пожарно-профилактическую работу;
9) своевременную уборку режимной территории от снега и мусора.
113. Расстановка сотрудников режимного отдела, в том числе контролеров, по участкам работы, порядок несения службы, начало и окончание рабочего дня, время и продолжительность обеденного перерыва, взаимозаменяемость каждой группы и отдельных сотрудников определяются начальником следственного изолятора. При этом допускается совмещение и обслуживание одной группой или одним сотрудником двух-трех участков работы. Если для выполнения какой-либо работы выделяется два и более сотрудника, один из них назначается старшим группы.
114. Для несения службы в приемной, в зависимости от объема работы, назначается один или группа контролеров, на которых возлагается:
1) прием, досмотр и вручение вещевых и продуктовых передач (посылок) подозреваемым и обвиняемым;
2) вывод подозреваемых и обвиняемых на свидания с родственниками или иными лицами;
3) (исключен приказом Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175);
4) выдача разовых пропусков на вход в следственный изолятор.

8-тарау. Режимдік бөлім жеке құрамының
қызмет өткеруін ұйымдастыру
111. Режимдік бөлім бақылаушыларына басшылық жасау осы бөлімнің бастығына, ал бұл лауазым штатта көзделмеген тергеу изоляторында режимдік бөлімінің аға инспекторына жүктеледі.
Режимдік бөлімнің құрамына күндізгі ауысымның бақылаушылары, инженерлік-техникалық күзет құралдары, белгі беру және байланыс құралдарына қызмет көрсету жөніндегі инспектор-инженер (техник), өрттің алдын алу жөніндегі нұсқаушы (нұсқаушының көмекшісі) кіреді.
112. Режимдік бөлім:
1) камераларды және сезіктілер мен айыпталушыларды тінтуді техникалық қарауларды жүргізуді;
2) тәртіп бұзушылықтардың алдын алуды, ұстау тәртібін бұзушыларды тексеруді;
3) сезіктілер мен айыпталушыларды серуенге шығаруды, санитарлық тазалықтан өткізуге, тергеушінің, адвокаттың, дәрігердің қызмет бөлмесіне, тергеу изоляторының әкімшілігіне, туысқандарымен немесе өзге де адамдармен кездесуге, сондай-ақ шаруашылық жұмыстарға апаруды;
4) сәлемдемелерді, сәлем-саухаттарды қабылдауды және сезіктілер мен айыпталушылар үшін ларектен тамақ өнімдері мен бірінші кезекте қажет заттарды сатып алуды;
5) тергеу изоляторына кіруге арналған бір жолғы және тұрақты рұқсат қағаздарын беруге;
6) қаруларды, оқ-дәрелерді және арнайы құралдарды, сондай-ақ өткір кескіш және басқа да аспаптарды есепке алуды, сақтауды;
7) тиісті жабдықтарды және инженерлік-техникалық күзет құралдарын, белгі беру және байланыс құралдарын пайдалануды;
8) өрттің алдын алу жұмыстарын;
9) режимдік аумақтың қар мен қоқыстан дер кезінде тазалануын қамтамасыз етеді.
113. Режимдік бөлімнің қызметкерлерін, соның ішінде бақылаушыларды жұмыс учаскелері бойынша орналастыруды, қызмет өткеру тәртібін, жұмыс күнінің басталуы мен аяқталуын, түскі үзілістің уақыты мен ұзақтығын, әр топ пен жекелеген қызметкерлердің өзара ауысуын тергеу изоляторының бастығы анықтайды. Сонымен бірге бір топтың немесе бір қызметкердің екі-үш жұмыс учаскесіне қызмет көрсетуіне рұқсат беріледі. Егер қандай бір жұмысты атқаруға екі және одан да көп қызметкер бөлінсе, олардың біреуі топтың аға қызметкері болып тағайындалады.
114. Қабылдау орындарында қызмет өткеру үшін жұмыс көлеміне қарай бір бақылаушы немесе бақылаушылар тобы тағайындалады, оларға:
1) сезіктілер мен айыпталушыларға заттай және азық-түліктей сәлем-саухатты (сәлемдемелерді) қабылдау, қарау және тапсыру;
2) сезіктілер мен айыпталушыларды туысқандарымен немесе өзге де адамдармен кездестіруге шығару;
3) алынып тасталды;
4) тергеу изоляторына кіруге арналған бір жолғы рұқсат қағаздарын беру жүктеледі.
Ескерту: 114-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.

115. Старший группы контролеров, работающий в приемной, обязан:
1) вести справочную картотеку, обеспечивать своевременность внесения изменений о прибытии и убытии заключенных и сохранность карточек;
2) хранить заявления о приеме передач, предоставлении свиданий и документы, послужившие основанием для предоставления свидания;
3) хранить инструкцию о порядке выдачи разовых пропусков;
4) вести и хранить книжки разовых пропусков на вход в следственный изолятор и печать для пропусков;
5) выдавать пропуска в порядке, установленном начальником следственного изолятора, и с разрешения лиц, список которых утвержден начальником следственного изолятора, ежедневно по окончании работы сверять количество выданных пропусков с корешками и подклеивать их в книжки разовых пропусков;
6) нести ответственность за исполнением обязанностей, работающими в приемной контролерами.
116. Контролер, работающий в приемной, обязан:
1) принимать передачи, проводить свидания подозреваемых и обвиняемых с родственниками и иными лицами;
2) принимать меры к пресечению побега лиц, выводимых на свидания, следить за соблюдением установленных правил при проведении свиданий;
3) (исключен приказом Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175);
4) обеспечивать правильный прием и тщательный досмотр передач, не допуская проникновения в камеры запрещенных к хранению предметов или переписки;
5) организовывать своевременную доставку передач в камеры, следить за их сохранностью при доставке;
6) вызывать при необходимости медицинских работников для осмотра передач;
7) поддерживать в помещении приемной чистоту и порядок, следить за сохранностью оборудования и инвентаря этих помещений;
8) докладывать старшему группы или режимного отдела о лицах, в правильности документов которых возникли сомнения, а также обо всех недоразумениях и инцидентах, возникающих при приеме посетителей.
117. Контролер, осуществляющий свидания подозреваемых и обвиняемых с родственниками и иными лицами, обязан:
1) проверять документы и разрешение на свидание у лиц, прибывших на свидание;
2) разъяснять подозреваемым и обвиняемым и лицам, прибывшим на свидание, правила поведения;
3) контролировать выполнение установленных правил свидания;
4) предупреждать в случае нарушения правил свидания, а при повторном нарушении прекращать свидания и докладывать об этом начальнику режимного отдела рапортом, с указанием обстоятельств и причин прекращения свидания.

115. Қабылдау бөлмесінде жұмыс істейтін бақылаушылар тобының аға қызметкері:
1) анықтамалық картотека жүргізуге, қамаудағылардың келуі мен кетуі туралы өзгерістердің дер кезінде енгізілуін және карточкалардың сақталуын қамтамасыз етуге;
2) сәлем-саухатты қабылдау, кездесулер беру туралы өтініштерді және кездесулер беру үшін негіз болған құжаттарды сақтауға;
3) бір жолғы рұқсат қағаздарын беру тәртібі туралы нұсқаулықты сақтауға;
4) тергеу изоляторына және рұқсат қағаздарына арналған мөрді кіруге арналған бір жолғы рұқсат қағаздарының кітапшаларын жүргізуге және сақтауға;
5) рұқсат қағаздарын тергеу изоляторының бастығы бекіткен нұсқаулықта көрсетілген тәртіппен және нұсқаулықта көрсетілген тізімдегі адамдардың рұқсатымен беруге, күн сайын жұмыс аяқталған соң берілген рұқсат қағаздарының санын түбіршекпен салыстыруға және оларды бір жолғы рұқсат қағаздарының кітапшасына желімдеуге міндетті;
6) қабылдау орындарында жұмыс істейтін бақылаушылардың өз міндеттерін орындауларына жауап береді.
116. Қабылдау бөлмесінде жұмыс істейтін бақылаушы:
1) сәлем-саухаттар қабылдауға, сезіктілер мен айыпталушылардың туысқандарымен және өзге адамдармен кездесулерін өткізуге;
2) кездесуге шығарылған адамның қашып кетпеуі үшін алдын алу шараларын қолдануға, кездесу өткізу кезінде бекітілген тәртіптің сақталуын бақылауға;
3) алынып тасталды;
4) қабылдауды дұрыс өткізуге және сақтауға тыйым салынған заттардың камераға енуіне немесе хат алмасуларға жол бермеу мақсатында қарауды ұқыпты өткізуге;
5) камераларға сәлем-саухаттардың дер кезінде жеткізілуін ұйымдастыруға, жеткізу кезінде олардың толық сақталуын бақылауға;
6) қажет болған жағдайда сәлем-саухаттарды қарау үшін медицина қызметкерлерін шақыруға;
7) қабылдау үй-жайында тазалық пен тәртіптің сақталуын қолдануға, бұл үй-жайлардың жабдықтары мен мүкәммалын сақталуын бақылауға;
8) құжатының дұрыстығына күдік туған адамдар туралы, сондай-ақ келушілерді қабылдау кезінде туындағын түсінбеушіліктер мен инцеденттер туралы топтың немесе режимдік бөлімнің аға қызметкеріне баяндауға міндетті.
Ескерту: 116-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.
117. Сезіктілер мен айыпталушыларды туысқандарымен және өзге адамдармен кездестіруді жүзеге асырушы бақылаушы:
1) кездесуге келген адамдардың құжаттарын және кездесуге алған рұқсатын тексеруге;
2) сезіктілер мен айыпталушыларға және кездесуге келген адамдарға жүріс-тұрыс ережелерін түсіндіруге;
3) белгіленген кездесу тәртібінің орындалуын бақылауға;
4) кездесу тәртібі бұзылған жағдайда ескертуге, ал екінші қайта бұзылған жағдайда кездесуді тоқтатуға және бұл туралы режимдік бөлімнің бастығына жағдайды және кездесуді тоқтату себептерін көрсете отырып, рапортпен баяндауға міндетті.

118. Контролер, обеспечивающий вывод подозреваемых и обвиняемых в следственные кабинеты, обязан:
1) проверять у прибывших лиц правильность оформления документов на вызов;
2) конвоировать подозреваемых и обвиняемых, выводимых из камер в кабинеты и обратно, соблюдая при этом требования изоляции, установленные законодательством;
3) принимать меры к предупреждению побега подозреваемых и обвиняемых в пути следования, а также из кабинетов и других помещений;
4) производить неполный обыск подозреваемых и обвиняемых при выводе их из камер и при возвращении в них;
5) вести учет вызова подозреваемых и обвиняемых в кабинеты.
119. Контролер, обеспечивающий подозреваемых и обвиняемых продуктами питания и товарами из ларька, обязан:
1) обеспечивать правильное хранение продуктов и других товаров, приобретенных для продажи подозреваемым и обвиняемым;
2) расфасовывать продукты точно по заявленному весу, следить за состоянием весов и гирь;
3) не допускать проникновения в камеры продуктов и предметов, пользование которыми подозреваемым и обвиняемым запрещено;
4) поддерживать чистоту в помещении ларька и соблюдать правила санитарии и гигиены;
5) отчитываться своевременно перед финансовой частью за подотчетные суммы и товары.
120. Прогулка подозреваемых и обвиняемых обеспечивается группой контролеров по установленному графику одним из следующих способов:
1) контролеры выводят подозреваемых и обвиняемых из камеры на прогулочный двор, наблюдают за ними и по окончании прогулки сопровождают обратно в камеру;
2) одна часть контролеров или один контролер из группы ведет непрерывное наблюдение за подозреваемыми и обвиняемыми, находящимися на прогулке, другая - выводит их из камер в прогулочные дворы и конвоирует обратно.
121. Наблюдение за поведением подозреваемых и обвиняемых в прогулочных дворах ведется, контролером на специальном помосте над прогулочными дворами. В отдельных случаях контролер может находиться в коридоре прогулочных дворов и вести наблюдение через смотровые "глазки" дверей.
122. Контролеры, осуществляющие вывод на прогулку, обязаны:
1) обеспечивать правила передвижения по режимной территории и коридорам, не оставлять подозреваемых и обвиняемых без надзора в пути следования и прогулочных дворах;
2) производить осмотр прогулочных дворов после вывода из них подозреваемых и обвиняемых каждой камеры.
Обнаруженные в прогулочном дворе предметы или записки передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.

118. Сезіктілер мен айыпталушыларды тергеу қызмет бөлмелеріне апаруды қамтамасыз ететін бақылаушы:
1) келуші адамдардың шақыруына ресімделген құжаттарының дұрыстығын тексеруге;
2) камерадан шығарылатын сезіктілер мен айыпталушыларды оқшаулауды сақтай отырып, қызмет бөлмелеріне және кері қарай айдауылдап жүруге;
3) сезіктілер мен айыпталушылардың жолда, сондай-ақ қызмет бөлмелерінен және басқа үй-жайлардан қашып кетуінің алдын алуға бағытталған шараларды қолдануға;
4) камерадан шығарар кезде және оған қайтып келген кезде сезіктілер мен айыпталушыларға толық емес тінту жүргізуге;
5) сезіктілерді және айыпталушыларды қызмет бөлмелеріне шақыру есебін жүргізуге міндетті.
119. Сезіктілер мен айыпталушыларды тамақ өнімдерімен және ларектен алынған тауарлармен қамтамасыз етуге:
1) сезіктілер мен айыпталушылармен сату үшін алынған тамақ өнімдері мен басқа да тауарлардың дұрыс сақталуын қамтамасыз етуге;
2) тамақ өнімдерін тапсырыс берілген салмақ бойынша өлшеп орауға, салмағын және таразаның жағдайын қадағалауға;
3) сезіктілерге және айыпталушыларға пайдалануға тиым салынған тамақ өнімдері мен заттардың камераларға еніп кетуіне жол бермеуге;
4) ларек үй-жайының тазалығын қолдауға және санитарлық, гигиеналық ереженің сақталуына;
5) есепте тұрған сома мен тауарлар үшін қаржы бөлімшесінің алдында уақтылы есеп беруге міндетті.
120. Сезіктілер мен айыпталушыларды серуенге шығаруды төмендегідей әдістердің бірімен бекітілген кесте бойынша бақылаушылар тобы қамтамасыз етеді:
1) бақылаушылар сезіктілер мен айыпталушыларды серуендеу ауласына шығарады, оларды қадағалайды және серуендеу аяқталған соң камераға кері әкеледі;
2) топтағы бақылаушылардың бір бөлігі немесе бір бақылаушы серуендеп жүрген сезіктілер мен айыпталушыларға үзіліссіз бақылау жасайды, басқасы - оларды камерадан серуендеу ауласына шығарады және кері айдап әкеледі.
121. Серуендеу ауласында сезіктілер мен айыпталушылардың мінез-құлқын серуендеу ауласынан жоғарырақ орналасқан арнайы орындағы бақылаушы қадағалайды. Жекелеген жағдайларда бақылаушы сереуендеу аулысының дәлізінде тұрып, есіктен қарайтын "көзше" арқылы қадағалайды.
122. Серуендеуге шығаруды жүзеге асырушы бақылаушылар:
1) режимді аумақ және дәліз бойынша қозғалу ережелерін қамтамасыз етуге, сезіктілер мен айыпталушыларды жүру жолында және серуендеу ауласында қадағалаусыз қалдырмауға;
2) әр камерадағы сезіктілер мен айыпталушыларды әкеткен соң серуендеу ауласын тексеруге міндетті.
Серуендеу ауласынан табылған заттар немесе жазбалар рапорт беріле отырып, жедел бөлімге тапсырылады.

123. Для вывода на санитарную обработку выделяется постоянный или временный состав контролеров, назначаемый в дни проведения санитарной обработки. Эта группа контролеров обеспечивает конвоирование подозреваемых и обвиняемых из камер в санпропускник и обратно, а также наблюдение за ними во время санитарной обработки.
При проведении санитарной обработки женщин наблюдение за ними осуществляется контролерами-женщинами.
124. Контролеры, осуществляющие вывод на санитарную обработку, выполняют указания начальника медицинского отдела или дежурного медицинского работника.
Они обязаны:
1) обеспечивать порядок вывода из камер и правила передвижения по коридорам и территории;
2) производить осмотр всех помещений санпропускника по окончании санитарной обработки подозреваемых и обвиняемых каждой камеры. Обнаруженные при осмотре записки или какие-либо предметы передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.
125. Для производства технических осмотров и плановых обысков камер и содержащихся в них лиц из состава режимного отдела выделяется группа наиболее опытных контролеров.
Технический осмотр каждой камеры производится ежедневно в период отсутствия в ней подозреваемых и обвиняемых, для чего используется время их вывода на прогулку, санитарную обработку, работу.
При производстве осмотра тщательно проверяются оконные решетки, жалюзи, стены, полы, потолки. Проверяются кровати, столы, скамейки, крепления умывальников, санитарно-технические и водопроводные трубы. Выявляются признаки, указывающие на подготовку к побегу: наличие земли, кирпича, строительного мусора под койками, в унитазе, отсутствие на койках или решетках отдельных деталей, сплетенные жгуты и так далее.
126. Не реже одного раза в неделю проводятся контрольные технические осмотры камер по графику силами сотрудников из числа старшего и среднего начальствующего состава. В этих целях за каждым сотрудником закрепляются 2-3 камеры, где содержатся лица, привлекаемые по подозрению в совершении тяжких преступлений.
В помощь этим сотрудникам для проведения контрольных технических осмотров могут выделяться контролеры из резервной группы дежурной смены.
127. В целях обнаружения в камерах запрещенных предметов в дневное время производятся плановые обыски камер и подозреваемых и обвиняемых по графику. Каждая камера и содержащиеся в ней лица подвергаются обыску не реже двух раз месяц, а в необходимых случаях обыск производится вне графика.
128. Результаты технических осмотров камер, контрольных технических осмотров, плановых обысков камер и подозреваемых и обвиняемых отражаются лицами, проводящими эти мероприятия, в журнале учета технических осмотров камер и плановых обысков в учреждении (приложение N 36) и докладываются начальнику режимного отдела, который информирует о проведении мероприятий дежурного под расписку в журнале.
При обнаружении в камере неисправностей или повреждений начальник режимного отдела и дежурный принимают меры к их немедленному устранению, о чем делается запись в книге дежурств по следственному изолятору.

123. Санитарлық тазалаудан өткізуге апару үшін санитарлық тазалау өткізу күніне тағайындалған уақытша немесе тұрақты бақылаушылар құрамы бөлінеді. Осы бақылаушылар тобы сезіктілер мен айыпталушыларды камерадан санитарлық өткізу пункітіне және кері қарай айдауылдауды, сондай-ақ санитарлық тазалау кезінде оларды бақылауды қамтамасыз етеді.
Әйелдерді санитарлық тазалаудан өткізу кезінде оларды бақылауды әйел-бақылаушылар жүзеге асырады.
124. Санитарлық тазалаудан өткізуге апаруды жүзеге асырушы бақылаушылар медициналық бөлім бастығының немесе кезекші медициналық қызметкердің нұсқауын орындайды:
Олар:
1) камерадан шығару тәртібін және дәлізбен аумақта жүріп-тұру ережесін қамтамасыз етуге;
2) әр камерадағы сезіктілер мен айыпталушыларды санитарлық тазалаудан өткізу аяқталған соң санитралық тазалаудан өткізуді жүргізетін барлық үй-жайларда тексеру жүргізуге міндетті. Тексеру кезінде табылған қандай да бір заттар немесе жазбалар рапорт беріле отырып, жедел бөлімге тапсырылады.
125. Камераларға техникалық қарау және камералар мен оларда ұсталынушы адамдарға жоспарлы тінту жүргізуі үшін режимдік бөлім құрамынан неғұрлым тәжірибелі бақылаушылар бөлінеді.
Әрбір камераны техникалық қарау күн сайын онда сезіктілер мен айыпталушылар жоқ кезде жүргізіледі, ол үшін оларды серуендеуге, санитарлық тазалаудан өткізуге, жұмысқа алып кеткен уақыт пайдаланылады.
Қарау жүргізу кезінде терезе торлар, жалюздер, қабырғалар, едендер, төбелер мұқият тексеріледі. Кереуеттер, үстелдер, орындықтар, қол жуғыштардың бекіткіштері, санитарлық-техникалық және су жүретін құбырлар тексеріледі. Қашуға дайындықты көрсететін белгілер: төсектердің астында, унитаздарда топырақ, кірпіш, құрылыс қалдықтарының болуы, төсектерде немесе торларда жекелеген детальдардың жоқ болуы, өрілген жгуттер және т.б. болуы.
126. Аптасына кемінде бір рет аға және орта басшы құрамындағы қызметкерлердің күшімен кесте бойынша камераларды бақылау техникалық қарап жүргізіледі. Бұл мақсатта әрбір қызметкерге ауыр қылмыстар жасауға сезікті адамдар ұсталатын 2-3 камера бекітіледі.
Бақылау техникалық қарауын өткізу үшін бұл қызметкерге кезекші ауысымның резерв тобынан бақылаушылар бөлінуі мүмкін.
127. Камералардан тыйым салынған заттарды табу мақсатында күндізгі уақытта камераларға және сезіктілер мен айыпталушыларға график бойынша жоспарлы тінтулер жүргізіледі. Әрбір камера және онда ұсталынушылар айына кем дегенде екі рет тінтуден өткізіледі, ал қажет жағдайда графиктен тыс тінту жүргізіледі.
128. Камералардан техникалық қараулар, бақылау техникалық қарауларын, камераларды және сезіктілер мен айыпталушыларды жоспарлы тінтуден өткізу нәтижелерін бұл шараларды өткізуші адамдар арнайы журналға (N 36 қосымша) жазады және кезекші оларды дереу жою жөнінде шаралар қабылдайды, ол туралы тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабына жазба жазылады.
Камерада ақаулар мен зақым келген жерлер табылған кезде режимдік бөлімнің бастығы және кезекші оларды жоюға шұғыл шаралар қолданады, ол туралы тергеу изоляторы бойынша кезекші кітабына жазба жазылады.

129. Из состава режимного отдела выделяется контролер (контролеры) - фотодактилоскопист, который выполняет обязанности по фотографированию, дактилоскопированию и оформлению других учетных документов на арестованных, ведущихся отделом специального учета, и выполняет другие функции, возложенные на него начальником этого отдела.
Контролер-фотодактилоскопист на основании талона на вывод может выводить из камеры в комнату фотодактилоскописта подозреваемых и обвиняемых для их фотографирования и оформления учетных документов (в период прибытия арестованных в следственный изолятор и содержания их в сборном отделении).
130. На хозяйственных работах в режимной и хозяйственной зонах обвиняемые находятся под охраной и надзором контролеров.
Охрана и надзор осуществляются одним из следующих способов:
1) при наличии большой группы обвиняемых, работающих на одном месте, у объекта работы (в мастерской или у входа в мастерскую, на режимном дворе и тому подобное) выставляется неподвижный контролерский пост;
2) при наличии небольших групп обвиняемых, работающих в разных местах, их охрана и надзор за поведением ведутся путем патрулирования.
Контролеру сообщается, в каких местах и за какими лицами он должен вести наблюдение. Патрулирование по маршруту должно обеспечивать обозрение каждые 15 минут находящихся под охраной и надзором подозреваемых и обвиняемых.
Обнаружив обвиняемого вне места работы, контролер возвращает его, а если его поведение является подозрительным, доставляет к начальнику режимного отдела.
131. Контролеры, осуществляющие охрану и надзор за обвиняемыми на работе, обязаны:
1) не допускать побегов и обеспечивать, чтобы все выведенные работали;
2) не допускать попыток установления связей лиц, выведенных на работу, с другими категориями обвиняемых и иными лицами;
3) докладывать начальнику режимного отдела о нарушениях обвиняемыми правил поведения и подозрительных действиях;
4) проводить по окончании работ пофамильную проверку обвиняемых перед водворением их в камеры подвергать обыску.
132. На работы за пределы следственного изолятора, связанные с материальным обеспечением, благоустройством и поддержанием в надлежащем техническом состоянии зданий и сооружений, разрешается выводить только осужденных, оставленных для работы по хозяйственному обслуживанию, которым предоставлено право передвижения без конвоя или сопровождения за пределами охраняемой территории.
При выводе осужденных на работу за пределы следственного изолятора численность контролеров, порядок конвоирования и охраны осужденных определяются главой 15 настоящей Инструкции.

129. Режимдік бөлім құрамынан фотографияға, дактилоскопияға түсу және арнайы есепке алу бөлімі жүргізетін тұтқындағыларды есепке алудың басқа да құжаттарын ресімдеу міндеттерін орындайтын және өзіне осы бөлімнің бастығы жүктеген өзге де функцияларды атқаратын бақылаушы (бақылаушылар) - фотодактилоскопияшы бөлінеді.
Бақылаушы-фотодактилоскопияшы шығару талонының негізінде камерадан сезіктілер мен айыпталушыларды суретке түсіру және олардың есепке алу құжаттарын ресімдеу үшін фотодактилоскопистің қызмет бөлмесіне (тұтқындағылардың тергеу изоляторына келуі мен оларды жинау бөлімшесінде ұстау кезеңінде) шығара алады.
130. Режимдік және шаруашылық аймақтардағы шаруашылық жұмыстарында сезіктілер мен айыпталушылар бақылаушылардың күзетінде және қадағалауында болады.
Күзету және қадағалау төмендегідей әдістердің бірімен жүзеге асырылады:
1) сезіктілер мен айыпталушылар бір орында үлкен топ болып жұмыс істеген кезде жұмыс объектісінде (шеберханаға, шеберхананың кіреберісіне, режимдік аулаға және т.б.) жылжымайтын бақылаушылар посты қойылады;
2) сезіктілер мен айыпталушылар әртүрлі орындарда шағын топ болып жұмыс істеген кезде, оларды күзету және жүріс-тұрыстарын қадағалау патрульдік шолу жолымен жүргізеледі.
Бақылаушыға оның қандай жерде адамдарды бақылауы тиіс екені хабарланады. Бағыты бойынша қозғалу оның күзетуіндегі және қадағалауындағы әрбір адам оның көзіне кем дегенде 15 минут сайын көрініп тұруы әдісімен жүзеге асырылады.
Айыпталушыны жұмыс орнынан тыс жерде жүргенін анықтаса, бақылаушы оны кері шақырады, ал егер оның жүріс-тұрысы күдікті көрінсе режимдік бөлім бастығына жеткізеді.
131. Жұмыста жүрген сезікті мен айыпталушыны күзету мен қадағалауды жүзеге асырушы бақылаушылар:
1) қашуға жол бермеуге және барлық шығарылғандардың жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
2) жұмысқа шығарылған адамдардың басқа санаттағы сезіктілер мен айыпталушыны және өзге де адамдармен байланыс орнатуға ұмтылыс жасауына жол бермеуге;
3) жүріс-тұрыс ережесін бұзған сезіктілер мен айыпталушылар жайлы және олардың күдікті әрекеттері жайлы режимдік бөлімнің бастығына баяндауға;
4) жұмыс аяқталған соң сезіктілер мен айыпталушыларды тегі бойынша тексеруге және камераларға кіргізер алдында оларға тінту жүргізуге міндетті.
132. Тергеу изоляторының шегінен тысқары жерге мекеме үйі мен ғимараттарының тиісті техникалық жағдайын материалдық қамтамасыз етуге, көріктендіруге және техникалық жай-күйін тиісінше сақтауға байланысты жұмыстарға күзетілетін аумақ шегінен тыс жерде айдауылсыз және ілесіп жүрусіз құқық берілген, шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарға қалдырылған сотталғандарды ғана шығаруға рұқсат етіледі.
Сотталғандарды тергеу изоляторының шегінен тыс жерге жұмысқа шығарған кезде бақылаушылардың саны, айдауылдау тәртібі және сотталғандарды күзету осы Нұсқаулықтың 15-тарауымен анықталады.

133. Учет, хранение оружия и боеприпасов осуществляется инспектором режимного отдела.
Сноска. Пункт 133 в редакции приказа Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175.
134. Инструмент, выдаваемый осужденным во временное пользование для работы (ножи, топоры, напильники и так далее), хранится и учитывается по спискам одним из сотрудников режимного отдела.
135. В пищевом блоке инструмент (ножи, топоры, скребки и тому подобное) клеймится и учитывается по описи, которая хранится у заведующего производством или вольнонаемного повара, а копия - в режимном отделе. Для хранения инструмента на кухне оборудуется специальный запирающийся шкаф. После окончания работы инструменты изымаются и сверяются по описи.
136. В мастерских инструмент подвергается клеймению, учитывается по описи, один экземпляр которой хранится у заведующего мастерской, а второй - в режимном отделе. Осужденным инструмент выдается и принимается под расписку.
137. На инструмент (топоры, ломы, пилы, железные лопаты, рубанки и другое), используемый на работах, также составляется опись в двух экземплярах. Один экземпляр описи хранится в режимном отделе, а второй выдается на руки лицу, ведающему работами (инженеру, технику, прорабу).
При выводе осужденных на работы инструмент выдается им под наблюдением лица, ведающего объектом, и по окончании работ сверяется по описи и складывается в специально отведенное для его хранения запираемое помещение.
138. Запрещается оставлять на территории следственного изолятора лестницы, топоры, ящики, веревки, доски, а также другие предметы и строительные материалы. В нерабочее время они должны храниться в запираемых помещениях.
Глава 9. Особенности организации охраны при пропускном режиме
Сноска. В заголовок главы 9 внесены изменения приказом Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175.
139. Войсковой караул или полицейский конвой, прибывший на автомобиле, впускается без пропуска после проверки документов у начальника караула или конвоя.
Караул или конвой с подозреваемыми и обвиняемыми выпускается по пропуску или по суточной ведомости учета лиц, временно выбывших из следственного изолятора.
Сноска. В пункт 139 внесены изменения приказом Министра юстиции РК от 9 июня 2006 года N 175.
140. Лица, освобожденные из-под стражи, выпускаются из следственного изолятора по пропуску формы "Б" (приложение N 37). Пропуска формы "Б" выписываются начальником отдела специального учета.
141. Въезд и стоянка на территории режимных и хозяйственных зон личных транспортных средств сотрудников и других лиц запрещаются.

133. Қару мен оқ дәрілердi есепке алуды, сақтауды режім бөлiмiнiң инспекторы жүзеге асырады.
Ескерту: 133-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.
134. Сотталғандарға жұмыс істеу үшін уақытша пайдалануға берілген аспаптар (пышақтар, балталар, егеулер және т.б.) режимдік бөлімнің қызметкерінің бірінде сақталады және тізім бойынша есепке алынады.
135. Азық-түлік блогында аспаптар (пышақтар, балталар, қырғыштар және т.б.) таңбаланады және тізім бойынша есепке алынады, ол өндіріс меңгерушісінде немесе ерікті жалдамалы аспазда, ал көшірмесі - режимдік бөлімде сақталады. Аспаптарды сақтау үшін ас бөлмесінде арнайы бекітілетін шкаф жабдықталады. Жұмыс аяқталған соң аспаптар алынып қойылады және тізім бойынша салыстырылады.
136. Шеберханаларда аспап таңбаланады, тізім бойынша есепке алынады, оның бір данасы өндіріс меңгерушісінде, ал екінші данасы - режимдік бөлімде сақталады. Сотталғандарға аспаптар қол хатпен беріледі және қабылданады.
137. Сондай-ақ, жұмысқа пайдаланылатын аспаптарға (балталар, ломдар, аралар, темір күректер, сүргілер және т.б.) екі данада тізім жасалады. Тізімнің бір данасы режимдік бөлімде сақталады, ал екіншісі жұмысты жүргізетін адамның (инженерге, техникке, прорабқа және т.б.) қолына беріледі.
Сотталғандарды жұмысқа шығарған кезде аспаптар оларға объектінің меңгерушісі адамның бақылауымен беріледі, ал жұмыс аяқталған соң оны сақтау үшін арнайы бөлінген бекітілетін үй-жайға қойылады.
138. Тергеу изоляторының аумағында сатылар, балталар, жәшіктер, жіптер, тақтайлар, сондай-ақ басқа заттар мен құрылыс материялын қалдыруға болмайды. Жұмыс уақытынан тыс кезде олар құлып салынған тиісті үй-жайда сақталуы тиіс.
9-тарау. Өткізу режимі кезінде күзетті ұйымдастыру
ерекшелiктерi
Ескерту: 9-тарауға өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.
139. Автомобильде келген әскери қарауыл немесе полицейлік айдауыл қарауыл немесе айдауыл бастығында құжаттары тексерілгеннен кейін өткізу қағазысыз кіргізіледі.
Сезіктілер мен айыпталушылары бар қарауыл немесе айдауыл тергеу изоляторынан уақытша шығып кеткен адамдарды есепке алу рұқсат қағазы немесе тәулік ведомосы бойынша шығарылады.
Ескерту: 139-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 9 маусымдағы N 175 бұйрығымен.
140. Күзет қамауынан босатылған адамдар тергеу изоляторынан "Б" нысанды рұқсат қағазы бойынша шығарылады (N 37 қосымша). "Б" нысанды рұқсат қағазын арнайы бөлімнің бастығы жазып береді.
141. Режимдік және шаруашылық жерінің аумағына қызметкерлердің және басқа да адамдардың жеке көліктерінің келуі және кетуіне тыйым салынады.

142. Конвой с осужденными, выводимыми на внешние хозяйственные работы, выпускается по пропуску формы "С". Контролер поста КПП при выпуске осужденных проверяет их по фамилиям и сверяет со списком лиц, которых разрешено выводить на внешние работы, утвержденным руководством территориального ДУИС КУИС.
143. Транспорт, следующий с грузом, выпускается по пропуску формы "Г" (приложение N 38).
Использованные пропуска форм "Б", "С", "Г" подклеиваются к корешкам пропусков и по использовании всей книжки сдаются на хранение в архив.
144. Вход на режимную территорию с оружием категорически запрещается, за исключением случаев, когда объявлена общая тревога и необходим ввод вооруженного личного состава.
145. Если в следственный изолятор прибыло лицо, имеющее при себе оружие, то это оружие должно быть сдано на хранение контролеру поста КПП. Для временного хранения оружия у контролера поста КПП устанавливается железный запирающийся шкаф с нумерованными гнездами. В каждом гнезде должен быть жетон, который выдается владельцу при сдаче им оружия. При выдаче оружия жетон возвращается. При этом прием и выдача оружия и боеприпасов указанных лиц учитываются в книге выдачи и приема оружия и боеприпасов формы N 5. Указанный порядок для сдачи оружия для караулов и конвоев.
Глава 10. Применение технических средств охраны,
сигнализации и связи
146. В целях усиления охраны подозреваемых и обвиняемых следственные изоляторы оборудуются инженерно-техническими средствами охраны, сигнализации и связи.
В комнате оператора или дежурного оборудуется пульт управления техническими средствами, который включает в себя всю аппаратуру технических средств с удобной для обозрения панелью управления и световым табло, на котором нанесены все рубежи секторов блокирования и отдельных уязвимых в побеговом отношении мест, а также все точки тревожной, вызывной и пожарной сигнализации.
147. Оконные металлические решетки или щиты-жалюзи, двери режимных корпусов, а также двери камер, в которых содержатся осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, блокируются сигнализацией с целью получения сигнала о попытках перепилить, повредить решетку, открыть или выломать дверь.
148. На внутренних и наружных постах, в подземных и наземных переходах, кабинетах режимного и административного корпусов, где возможно пребывание подозреваемых и обвиняемых, устанавливаются извещатели для подачи сигнала тревоги. В коридорах режимных корпусов и переходах расстояние между извещателями не должно превышать 20 метров. Для принятия сигнала тревоги в комнате дежурного или оператора устанавливается приемное устройство необходимой емкости, а для прямой телефонной связи с внутренними и наружными постами и службами - коммутатор.

142. Сыртқы шаруашылық жұмыстарына шығарылған сотталғандармен бірге жүретін айдауыл "С" нысанды рұқсат қағазы бойынша шығарылады. БӨП-тің күзет орнындағы бақылаушы сотталғандарды шығарған кезде оларды тегі бойынша тексереді және ҚАЖК ҚАЖД басшылығы бекіткен, сыртқы жұмыстарға шығаруға рұқсат берілген адамдардың тізімімен салыстырылады.
143. Жүкпен келген көлік "Г" нысанды рұқсат қағазы (N 38 қосымша) бойынша шығарылады.
Пайдаланылған "Б", "С", "Г" нысанды рұқсат қағаздарды рұқсат қағаздарының түбіршегіне желімделеді және барлық кітапшалардың пайдалануы бойынша мұрағатқа сақтауға тапсырылады.
144. Жалпы дабыл берілген және қарулы жеке құрамды кіргізу қажеттілігінен басқа жағдайда режимдік аумаққа қарумен кіруге үзілді-кесілді тыйым салынады.
145. Егер тергеу изоляторына қаруы бар адам келсе, онда ол қару БӨП постының бақылаушысына сақтау үшін тапсырылуы тиіс. Қаруды уақытша сақтау үшін БӨП күзет орнының бақылаушысына нөмірленген ұялары бар, бекітілген темір шкаф беріледі. Әрбір ұяда қаруды тапсырған кезде қару иесіне берілетін жетон болуы керек. Қаруды берген кезде жетон қайтып алынады. Сонымен бірге, аталған адамдардың қарулар мен оқ-дәрілерді қабылдаулары мен берулері N 5 нысандағы кітапқа жазылады. Қарауылдар мен айдауылдардың да қару тапсырулары үшін осындай тәртіп қолданылады.
11-тарау. Техникалық күзет, белгі
беру және байланыс құралдарын қолдану
146. Сезіктілер мен айыпталушыларды күзетуді күшейту мақсатында тергеу изоляторлары техникалық-инженерлік күзет, белгі беру байланыс құралдарымен жабдықталады.
Оператордың немесе кезекшінің бөлмесінде техникалық құралдармен басқару пульті жабдықталады, оған айналаны шолуға ыңғайлы басқару панелі және жарық түсетін таблосы қосылады, оның ішінде барлық тосқауыл секторлары аумағы және қамаудан қашуға оңай жерлер, сондай-ақ дабыл қағу және өрттен сақтау белгісін беретін құралдар орнатылады.
147. Режимдік корпус терезелерінің темір торлары немесе қалқанша жалюздері, есіктері, сондай-ақ қылмыстың аса қауіпті қайта қайталануы бойынша сотталғандар ұсталатын камералардың есіктері торды аралау, бүлдіру, есікті ашуға немесе сындыруға ұмтылыс туралы белгілерді алу мақсатында қандай да бір типтегі белгі беру жүйесімен қоршалады.
148. Ішкі және сыртқы күзет орындарына, жер астындағы және жер үстіндегі жолдарға, сезіктілер мен айыпталушылардың келуі мүмкін режимдік және әкімшілік корпустардың қызмет бөлмелеріне дабыл белгісін беру үшін хабарлағыштар орнатылады. Режимдік корпустардың дәліздері мен өту жолдарында хабарлағыштардың арақашықтығы 20 метрден аспауы тиіс. Дабыл белгісін қабылдау үшін кезекшінің немесе оператордың бөлмесіне қажетті көлемде қабылдағыш қондырғы орнатылады, ал ішкі және сыртқы күзет орындарымен және қызметтермен тікелей телефон байланысы үшін коммутатор отырады.

149. Аппараты прямой телефонной связи с комнатой дежурного устанавливаются на всех постах внутренней и наружной охраны, а также в кабинетах старших по корпусу, медицинских и оперативных работников, следователей, дознавателей и других местах по усмотрению руководства следственного изолятора.
150. По периметру ограждения в запретной зоне и других местах режимной и хозяйственной зон оборудуются телефонные розетки для связи постовых контролеров на тропе нарядов и патрульных контролеров по территории с дежурным или оператором.
Коммутатор (станция или пульт) внутренней оперативной телефонной связи не должен иметь выхода в городскую телефонную сеть.
151. Все входы в режимные корпуса, камеры, больничные палаты и другие помещения, расположенные на территории режимной зоны (пищевой блок, санитарный пропускник, мастерские и тому подобное), где содержатся или в которые имеют доступ подозреваемые, обвиняемые оборудуются замками специального (тюремного) типа. Замки должны постоянно находиться в закрытом состоянии на два оборота ригеля.
152. Работникам следственного изолятора, пользующимся ключами от замков специального типа, запрещается оставлять их без присмотра, а также передавать подозреваемым и обвиняемым, в том числе осужденным, работающим по хозяйственному обслуживанию.
153. Все ключи специального типа, имеющиеся в следственном изоляторе, должны находиться на учете в режимном отделе и регистрироваться в ведомости учета специальных ключей следственного изолятора (приложение N 39). Ключи, выданные в дежурную смену, кроме того, учитываются в книге учета специальных ключей.
По ведомости и книге учета должно быть известно, сколько всего имеется ключей, сколько и кому выдано в персональное пользование.
Резервные ключи специального типа хранятся и передаются по сменам в том же порядке, что и постовое оружие.
154. Замки дверей режимных корпусов, коридоров и других зданий, расположенных на территории режимного двора, должны быть двусторонними, а ключи к ним однотипными, но отличными от ключей к камерным замкам.
Замки камерных дверей должны быть однотипными в пределах поста. Во всех случаях ключи от этих замков не должны подходить к замкам, установленных на дверях зданий в режимной зоне.
155. Управление техническими средствами охраны, сигнализации и связи осуществляется через пульт из комнаты дежурного или сообщающегося с ней смежного помещения.
У пульта управления техническими средствами устанавливается круглосуточный пост, на который назначаются контролеры-операторы, специально обученные работе с аппаратурой охранно-тревожной, противопобеговой и другими приборами сигнализации и связи.

149. Кезекшінің бөлмесімен тікелей телефон байланысының аппараты барлық ішкі және сыртқы күзет орындарында, сонымен қатар корпус бойынша аға қызметкердің, медициналық және жедел қызметкерлердің, тергеушілердің, анықтаушылардың бөлмелерінде және тергеу изоляторы басшылығының қарауы бойынша қондырылады.
150. Тыйым салынған зонада, режимдік шаруашылық зоналардың басқа жерлерінде қоршаудың периметрі бойынша наряд жолы жағы күзет орындары мен аумақтағы патрульдердің кезекшімен немесе оператормен байланысуы үшін телефон розеткаларымен жабдықталады.
Ішкі жедел телефон байланысының коммутаторы (станция немесе пульт) қалалық телефон жүйесіне шықпауы керек.
151. Режимдік корпусқа, камераларға, аурухана палаталарына және режимдік зонаның аумағында орналасқан, қамаудағылар ұсталынушы немесе олар бара алатын басқа да үй-жайлар (азық-түлік блогы, санитарлық тазалықтан өткізгіш, түрменің өндірістік кәсіпорындары, шеберханалар және т.б.) арнайы (түрмеге арналған) типтегі құлыптармен жабдықталады. Құлыптар үнемі екі бұралып жабылуы керек.
152. Арнайы типті құлыптардың кілтін пайдаланатын тергеу изоляторының қызметкерлеріне оларды қараусыз қалдыруға, сондай-ақ сезіктілер мен айыпталушыларға, олардың ішінде шаруашылық қызметінде жұмыс істеп жүрген сотталғандарға беруге тыйым салынады.
153. Тергеу изоляторында бар арнайы типтегі барлық кілттер режимдік бөлімде есепте тұруы және ведомосқа (N 39 қосымша) тіркелуі тиіс. Кезекші ауысымға берілген кілттер арнайы кілттерді есепке алу кітабына жазылады.
Ведомость бойынша және есепке алу кітабы бойынша қанша кілт бар, кімге және қанша кілт жеке пайдалануға берілгені белгілі болуы керек.
Арнайы типтегі резервтегі кілттер күзет қаруларын тапсыру және сақтау тәртібімен сақталады және тапсырылады.
154. Режимдік корпустардың, дәліздердің және режимдік аумақта орналасқан басқа да үй-жайлардың есіктерінің екі жағына да құлып салынуы керек, олардың кілттері бір типті, бірақ камераға салынатын құлыптың кілтінен өзгеше болуы тиіс.
Камералардың есіктеріне салынатын құлыптары күзет орны шегінде бір типті болуы керек. Барлық жағдайда да бұл құлыптардың кілттері режимдік зонадағы үй-жайлардың есіктеріне орнатылған құлыптарға сәйкес келмеуі қажет.
155. Техникалық күзет, белгі беру мен байланыс құралдарын басқару пульт арқылы кезекшінің қызмет бөлмесінен немесе оған жалғасып жатқан аралас үй-жайдан жүзеге асырылады.
Техникалық құралдарды басқару пультында тәулік бойғы күзет қойылады, оған күзет дабыл аппаратураларымен, қашуға қарсы қолданылатын және белгі беру мен байланыстың басқа да құралдарымен жұмыс істеуді арнайы меңгерген бақылаушы-операторлар тағайындалады.

156. Контролер-оператор пульта управления техническими средствами охраны обязан:
1) поддерживать в рабочем состоянии технические средства охраны;
2) докладывать дежурному о поступлении сигналов на пульт;
3) сообщать контролеру поста на вышке (тропе наряда) о срабатывании сигнализации на рубеже охраны;
4) вести записи в журнале учета работы инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи о поступивших сигналах, неисправностях и принятых мерах.
157. Контролер-оператор при поступлении сигнала с рубежей предупредительной сигнализации устанавливает, с какого рубежа и сектора он поступил, немедленно докладывает об этом дежурному и подает сигнал тревоги для резервной группы. Одновременно сообщает контролеру поста на вышке, тропе наряда о срабатывании сигнализации на рубеже охраны.
При поступлении сигнала тревоги с внутреннего поста контролер-оператор немедленно докладывает дежурному, подает сигнал тревоги для резервной группы контролеров, сообщает о тревоге старшему по корпусному отделению и контролерам постов, соседних с тем, откуда поступил сигнал тревоги. Звонить на пост, откуда поступил сигнал тревоги для уточнения и выяснения причины сигнала, запрещается.
На вызов, поступивший по линии связи, контролер-оператор выясняет причину вызова. По требованию постового на вышке, на тропе наряда, патрульного контролера или лиц, проверяющих несение службы, включает (выключает) освещение по всему периметру или на определенном участке.
158. При обнаружении неисправностей приборов контролер-оператор выясняет причину их возникновения и с разрешения дежурного устраняет их. В случаях, когда неисправности не могут быть устранены оператором, вызывается специалист (инженер, техник связи).
159. При выходе из строя (отключении) электрической сети, питающей аппаратуру (сигнализацию), контролер-оператор переводит аппаратуру на питание от дублирующей электросети или автономного источника питания и докладывает об этом дежурному.
160. При оставлении поста у пульта управления техническими средствами охраны для проверки (исправления) линейной части сигнализации или по другим причинам контролер-оператор свои обязанности передает другому контролеру, назначенному дежурным.
Глава 11. Порядок применения служебных собак
161. Служебные собаки могут применяться:
1) для охраны режимных корпусов, режимных и хозяйственных зон, чердаков помещений, подземных и наземных переходов следственных изоляторов;
2) при конвоировании на прогулку, санитарную обработку, хозяйственные работы, на обменные пункты и обратно;

156. Техникалық құралдармен басқару пультының бақылаушы-операторы:
1) техникалық күзет құралдарын жұмыс жағдайында ұстауға;
2) кезекшіге пультке белгі келіп түскенін баяндауға;
3) күзет шебіндегі белгі беру жүйесінің іске қосылғаны туралы мұнарадағы (наряд жолындағы) күзет орнының бақылаушысына хабарлауға;
4) инженерлік-техникалық күзет, белгі беру және байланыс құралдарымен жұмысты есепке алу журналына келіп түскен белгілер, ақаулар және қабылданған шарлар туралы жазуға міндетті.
157. Бақылаушы-оператор шептерден белгі беру келіп түскен кезде, оның қай шептен және сектордан түскенін анықтап, дереу бұл туралы кезекшіге баяндайды және резервтегі топ үшін дабыл белгісін береді. Бір мезгілде мұнарадағы, наряд жолындағы күзет орнының бақылаушыларына күзет шебінде белгі беру жүйесінің іске қосылғаны туралы хабарлайды.
Ішкі күзет орнынан дабыл белгісі түскен кезде бақылаушы-оператор дереу кезекшіге баяндайды, бақылаушылардың резервтегі тобы үшін дабыл белгісін береді, дабыл туралы корпустық бөлімше бойынша аға қызметкерге және дабыл белгісі түскен жерге жақын орналасқан күзет орнының бақылаушыларына хабарлайды. Белгі беру себептерін нақтылау және анықтау үшін дабыл белгісін берген күзет орнына телефон шалуға тыйым салынады.
Байланыс желісі бойынша келіп түскен шақыруға бақылаушы-оператор шақырудың себебін анықтайды. Мұнарадағы, наряд жолындағы күзетшінің, патрульдік бақылаушының немесе қызмет өткеруді тексеруші адамның талабы бойынша барлық периметр бойынша немесе белгі беру учаскеге жарық түсіреді (сөндіреді).
158. Құралдардың ақаулары анықталған кезде бақылаушы-оператор оның туу себептерін түсіндіреді және кезекшінің рұқсатымен оларды жояды. Ақауды оператор жөндей алмаған жағдайда маман (инженер, байланыс технигі) шақыртылады.
159. Электр жүйесі, қуат көзін беретін аппаратура (белгі беру жүйесі) істен шыққан (сөніп қалған) жағдайда бақылаушы-оператор аппаратураны қайталама электр жүйесіне немесе жеке қоректендіру көзіне көшіреді және бұл туралы кезекшіге баяндайды.
160. Белгі беру жүйесінің желілік бөлігін тексеру (жөндеу) үшін немесе басқа бір себептермен техникалық күзет құралдарымен басқару пультін қалдыратын жағдайда бақылаушы-оператор өз міндетін кезекші тағайындаған басқа бақылаушыға тапсырады.
12-тарау. Қызметтік иттерді пайдалану тәртібі
161. Қызметтік иттер:
1) режимдік корпустарды, режимдік шаруашылық зоналарын, үй-жайлардың шатырларын, тергеу изоляторының жер астындағы және жер үстіндегі жолдарын күзету үшін;
2) серуендету, санитарлық тазалаудан өткізуге, шаруашылық жұмыстарына, айырбастау пункттеріне айдап апарғанда және кері қайтқан кезде;

3) для усиления охраны в период приема-сдачи дежурства (контролер с собакой находится в коридоре);
4) при осмотре транспортных средств и вывозимых грузов с целью обнаружения лиц, пытающихся совершить побег;
5) для обнаружения наркотических средств;
6) при розыске, задержании и конвоировании лиц, совершивших побег;
7) при выдаче и приеме оружия и боеприпасов.
162. Для несения службы с собаками выделяются контролеры, прошедшие специальную подготовку. За одним контролером закрепляется не более пяти собак.
163. Контролер, выделенный для несения службы с собакой, непосредственно подчиняется заместителю начальника следственного изолятора, дежурному и его заместителю, а при выполнении задач в составе конвоя - начальнику конвоя.
Он обязан:
1) обеспечивать размещение собак, их содержание и соответствующий ветеринарный надзор;
2) выписывать и получать продукты для собак, кормить их;
3) проводить курс общей и специальной дрессировки, совершенствовать работу собак по специальным видам службы (конвоирование, задержание, розыск);
4) по установленному расписанию производить развод собак по постам и снимать с постов;
5) обеспечивать условия для правильного несения службы собаками;
6) не допускать общения собак с подозреваемыми и обвиняемыми и сотрудниками следственного изолятора, кроме контролеров, назначенных для кормления собак, выставления их на посты и уборки помещений;
7) о результатах несения службы докладывать дежурному;
8) вести дневник учета подготовки и службы собак.
164. Лицам рядового и младшего начальствующего состава следственного изолятора в случае содержания служебных собак по месту жительства или несущим службу с личными собаками возмещаются расходы на кормление.
165. Ветеринарное обслуживание собак и наблюдение за ними осуществляется местными ветеринарными учреждениями на договорных началах. Осмотр собак производится не реже одного раза в месяц.
166. Категорически запрещается допускать осужденных, оставленных для работ по хозяйственному обслуживанию к кормлению собак и уходу за ними.
167. Для охраны режимных и хозяйственных зон посты служебных собак выставляются с внутренней стороны основного ограждения в наиболее вероятных местах побега и трудно просматриваемых участках на расстоянии от одного до трех метров от стены ограждения.
Посты служебных собак могут быть:
1) подвижные на блоке для охраны участка по периметру ограды от 20 до 100 метров;

3) кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезеңінде күзетті күшейтуде (бақылаушы итпен бірге дәлізде тұрады);
4) қашқындық жасаған адамдарды табу мақсатында, транспорт құралдарын және әкетілетін жүктерді қарау кезінде;
5) есірткі заттарын табу үшін;
6) қашып кеткен адамдарды іздеуге, ұстауға және айдап апаруға;
7) қаруларды және оқ-дәрілерді беру және қабылдау кезінде пайдаланылады.
162. Қызметтік иттермен қызмет өткеру үшін арнайы дайындықтан өткен бақылаушылар бөлінеді. Бір бақылаушыға кем дегенде бес иттен бекітіледі.
163. Қызметтік иттермен қызмет өткеру үшін бөлінген бақылаушы тікелей тергеу изоляторы бастығының орынбасарына, кезекшіге, ал айдауыл құрамында тапсырма орындаған кезде - айдауыл бастығына бағынады.
Ол:
1) иттерді орналастыруды, оларды ұстауды және тиісті ветеринарлық қадағалауды қамтамасыз етуге;
2) иттер үшін азық-түлік жаздыруға және алуға, оларды тамақтандыруға;
3) үйретудің жалпы және арнайы курстарын өткізуге, иттердің арнайы қызмет түрлері (айдап апару, ұстау, іздеу) жөніндегі жұмыстарын жетілдіруге;
4) бекітілген кесте бойынша иттерді күзет орындарына бөлуге және күзет орындарынан алуға;
5) иттермен бірге дұрыс қызмет өткеру үшін қалыпты жағдайды қамтамасыз етуге;
6) қамаудағылардың және иттерді тамақтандыру, оларды күзет орындарына қою және үй-жайларды тазалау үшін тағайындалған бақылаушылардан басқа тергеу изоляторының (түрменің) қызметкерлерін иттерімен қарым-қатынасына жол бермеуге;
7) қызмет өткеру нәтижелері туралы кезекшіге баяндауға;
8) иттерді дайындауға және олардың қызмет етуін есепке алатын күнделік жүргізуге міндетті.
164. Қызметтік иттерді тұрғылықты жерлерде ұстаған немесе жеке иттерімен қызмет өткерген жағдайда тергеу изоляторының қатардағы және ішкі басшылық құрамының адамдарына оларды тамақтандыру шығыны өтеледі.
165. Иттерге ветеринарлық қызмет көрсетуді және оларды бақылауды жергілікті ветеринарлық мекемелер келісім-шарт негізінде жүзеге асырады. Иттерді тексеру кемінде айына бір рет жүргізіледі.
166. Шаруашылық қызмет көрсету жұмыстарына қалдырылған сотталғандардың иттерді тамақтандыруларына және оларды күтімге алуларына үзілді-кесілді тыйым салынады.
167. Режимдік және шаруашылық зоналарды күзету үшін қызметтік иттер негізгі қоршаудың ішкі жағынан, қашуға неғұрлым мүмкін жерлерге және бақылап тұруға қиын учаскелерге, қоршау қабырғасынан бір метрден үш метрге дейінгі арақашықтықта қойылады.
Қызметтік иттердің күзет орындары төмендегідей болуы мүмкін:
1) 20 метрден 100 метрге дейінгі периметрлік қоршау бойынша учаскені күзетуге арналған блокта жылжымалы;

2) подвижные для свободного окарауливания внутри запретной зоны, огороженной сплошным забором высотой не менее двух с половиной метров;
3) на тугой привязи (на цепи) для охраны узкого прохода, входа, пролома в ограждении и так далее. За каждой собакой закрепляется свой постоянный пост. Выставление собак для свободного окарауливания в зоне, огражденной забором из колючей проволоки, не допускается.
Оборудование постов служебных собак производится в соответствии с описанием (приложение N 40).
168. Время выставления собак на посты и снятие их с постов устанавливается табелями постам служебных собак. Эти табели утверждаются начальником следственного изолятора.
169. На посты и с постов контролер водит одновременно не более двух собак на коротких поводках и в намордниках. При конвоировании подозреваемых и обвиняемых собака также удерживается на коротком поводке, но без намордника. Контролер с собакой должен находится сбоку или сзади конвоируемых лиц, удерживая ее на безопасном расстоянии.
170. Посты служебных собак периодически проверяются. О каждой проверке предупреждаются постовые контролеры наружной охраны. Проходить между блок-постом и оградой следственного изолятора проверяющему посты запрещается.
171. При лае собаки постовой контролер на вышке, тропе наряда или патрулирующий по территории должен выяснить причину и сообщить дежурному.
172. Кроме контролеров, назначенных для обеспечения несения службы с собаками, при необходимости в составе каждой дежурной смены, а также режимного отдела может быть выделено соответствующее количество контролеров со специально обученной собакой для действий в случае тревоги, а также выполнения задач, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6) пункта 161 настоящей Инструкции.
Глава 12. Меры безопасности, основания
и порядок применения оружия
173. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" (далее - Закон) к подозреваемым и обвиняемым, не выполняющим, основанные на законе требования администрации мест содержания под стражей, применяются физическая сила, специальные средства, газовое и огнестрельное оружие, если ненасильственные способы не обеспечивают прекращения правонарушения либо выполнения законных требований. Применение других специальных и транспортных средств допустимо в случаях пресечения массовых беспорядков или групповых нарушений установленного режима содержания под стражей, освобождения заложников, отражения нападения на здания, помещения, сооружения, транспортные средства, а равно освобождения их от захвата.
Лица, допустившие необоснованное применение перечисленных мер безопасности, несут за это установленную действующим законодательством ответственность.

2) биіктігі кем дегенде 2,5 метр тұтас дуалмен қоршалған жабық зонаны еркін қарауылдау үшін жылжымалы;
3) жіңішке өткелдерді, кіретін жерлерді, қоршаудың ойылған жерлерін және т.б. күзету үшін қатты байлауда (шынжырда). Әр иттің өзіне тұрақты күзет орны бекітіледі. Тікенекті сым дуалмен қоршалған зонада еркін қарауылдау үшін иттерді қоюға тыйым салынады.
Қызметтік иттердің күзет орындарын жабдықтау жазбаға сәйкес жүргізіледі (N 40 қосымша).
168. Иттерді күзет орындарына қоюға және оларды күзет орындарынан алу қызметтік иттердің күзет орындарының табелімен бекітіледі. Бұл табельдерді тергеу изоляторының бастығы бекітеді.
169. Бақылаушы күзет орындарына және күзет орындарынан бір мезгілде қысқа қарғы бауымен және тұмсыққапсыз ұсталады. Иті бар бақылаушы итті айдап алып жүру арақашықтығы үшін қауіпсіз жақта, сезіктілер мен айыпталушылардың бір жағында немесе артында болуы керек.
170. Қызметтік иттердің күзет орындары оқтын-оқтын тексеріледі. Әрбір тексеру туралы сырттағы күзет орындарының күзетші бақылаушыларына ескертіледі. Мұнымен бірге тексеруші блок-күзет орны мен тергеу изоляторының қоршауы арасынан өтуге тыйым салынады.
171. Иттер үрген кезде мұнарадағы, наряд жолындағы күзетші бақылаушы немесе аумақ бойынша патрульде жүрген бақылаушы оның себептерін анықтайды және кезекшіге хабарлайды.
172. Дабыл кезінде, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 161-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген міндеттерді орындауға әрекет ету үшін, иттермен қызмет өткеруді қамтамасыз ету үшін тағайындалған бақылаушылардан басқа, қажет болған жағдайда әрбір кезекші ауысым, сондай-ақ режимдік бөлім құрамына арнайы үйретілген иттермен тиісті мөлшерде бақылаушылар бөлінуі мүмкін.
13-тарау. Қару қолданудың қауіпсіздік
шаралары, негіздері және тәртібі
173. Қазақстан Республикасының "Қылмыс жасауға сезіктілер мен айыпталушыларды күзет қамауында ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы"  Заңынасәйкес (бұдан әрі - Заң), күзет қамауында ұстау орындары әкімшіліктерінің заңға негізделген талаптарын орындамаған сезіктілер мен айыпталушыларға, егер күш қолданылмайтын әдістер құқық бұзушылықты тоқтатуды не болмаса заңды талаптарды орындауды қамтамасыз етпейтін болса, күш, арнайы құралдар, газды және атыс қарулары қолданылады. Жаппай тәртіпсіздіктердің және күзет қамауында ұстаудың бекітілген режимін топтасып бұзушылықтың жолын кесу, кепілдікке алынғандарды босату, мекеме үйлерінде, үй-жайларға, ғимараттарға, көлік құралдарына жасалған шабуылдарды тойтару, оларды басып алудан босату жағдайында басқа да арнайы және көлік құралдарын қолдануға жол беріледі. (РҚАО-ның сілтемесі:  42-45-баптарды қараңыз)
Жоғарыда тізбеленген қауіпсіздік шараларын негізсіз қолдануға жол берген адамдар бұл үшін қолданылып жүрген заңдылықтарға сәйкес жауапты болады.

174. Наручники применяются по распоряжению начальника следственного изолятора, его заместителей, дежурного и начальника конвоя в случаях, предусмотренных Законом, в том числе:
1) оказания неповиновения законным требованиям сотрудников следственного изолятора;
2) попытки самоубийства, членовредительства, нападения на подозреваемых и обвиняемых или иных лиц;
3) при конвоировании подозреваемых и обвиняемых в самолете (вертолете), в купе пассажирского вагона (каюте парохода) и автомобильном транспорте для пресечения попытки побега подозреваемого и обвиняемого;
4) при конвоировании после задержания бежавшего.
При применении наручников руки подозреваемых и обвиняемых удерживаются за спиной.
175. Наручники снимаются по указанию лиц, давших распоряжение об их применении, начальников этих лиц, а также начальников конвоев на время приема пищи, оправления естественных надобностей, при возникновении опасности для жизни (пожар, наводнение и тому подобное), а также в случае внезапного заболевания подозреваемых и обвиняемых. Наручники также снимаются после сдачи конвоируемых лиц в пункт назначения и при прохождении санитарной обработки.
176. Запрещается применять специальные средства, газовое оружие и боевые приемы борьбы в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности, кроме случаев совершения ими нападения, угрожающего жизни и здоровью окружающих, группового нападения либо оказания вооруженного сопротивления. О каждом случае применения специальных средств, повлекшем гибель людей или иные тяжкие последствия, начальник следственного изолятора незамедлительно докладывает прокурору, осуществляющему надзор за применением законов в местах содержания под стражей.
177. Воздействие струей воды может быть применено в случаях, предусмотренных законодательством. Например, когда подозреваемые и обвиняемые забаррикадировали дверь камеры и препятствуют ее открытию или же вырвались из камеры в коридор.
Вода может применяться по указанию начальника следственного изолятора, его заместителя, а в их отсутствие - дежурного.
Воздействие струей воды осуществляется под прикрытием личного состава. В камеру вода направляется через дверную форточку или отверстие "глазка".
178. Для успокоения буйствующие лица, находящиеся в состоянии белой горячки, реактивного психоза, пытающиеся в этом состоянии совершить членовредительство, суицид, нападающие на других подозреваемых и обвиняемых, сотрудников следственного изолятора и иных лиц, помещаются в одиночную камеру по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора.
Перед помещением в одиночную камеру у подозреваемых и обвиняемых изымаются все предметы, которые могут быть использованы ими для членовредительства, самоубийства или нападения на охрану и иных лиц. Верхняя одежда (пальто, бушлат, головной убор) в камеру не выдается. Подозреваемый или обвиняемый сопровождается в камеру тремя контролерами.
За лицами, помещенными в одиночную камеру, ведется непрерывное наблюдение. Для этого выставляется пост.
Подозреваемый или обвиняемый содержится в камере до успокоения, но не более четырех часов. Если в течение этого времени буйство не прекратилось или возобновилось, он по разрешению врача (фельдшера) оставляется в камере на срок, установленный врачом (фельдшером).
Вывод из одиночной камеры производится по указанию начальника следственного изолятора, согласованному с врачом (фельдшером).
В постановлении о помещении в одиночную камеру указываются: причины водворения в камеру, врач (фельдшер), давший согласие на ее применение, время пребывания в камере, другие сведения, характеризующие применение данной меры.

174. Қол кісендері тергеу изоляторы бастығының, оның орынбасарларының, кезекшінің және айдауыл бастығының өкімі бойынша Заңда көзделген жағдайда, оның ішінде:
1) тергеу изоляторы қызметкерлерінің заңды талаптарын мойынсынбай қарсылық көрсеткенде;
2) өзін-өзі өлтіруге, дене мүшесін зақымдауға ұмтылғанда, сезіктілер мен айыпталушыларды немесе өзге адамдарға шабуыл жасағанда;
3) сезіктілер мен айыпталушыларды ұшақта (тікұшақта) айдауылдау кезінде;
4) қашқан адамды ұстаған соң айдауылдау кезінде қолданылады.
Қол кісендер қолдану кезінде сезіктілер мен айыпталушылардың қолдары артына қайырылады.
175. Қол кісендер оларды қолдану туралы өкім берген адамдардың, осы адамдардың бастықтарының нұсқауы бойынша, сондай-ақ тамақ ішу кезінде, қажеттілік кезінде, өмірге қауіп төнген кезде (өрт, сел және т.б.), сондай-ақ сезікті мен айыпталушының кенеттен ауырып қалған жағдайда алынады. Қол кісендер сондай-ақ айдауылда жүрген адамдарды белгіленген пунктке тапсырған соң және санитарлық тазарудан өту кезінде алынады.
176. Әйелдерге, мүгедектік белгілері анық адамдарға қатысты, егер олар айналасындағылардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірген, топтасып шабуыл жасаған не болмаса қарулы қарсылық көрсеткен жағдайлардан басқа уақытта арнайы құралдарды, газды қарулар және күрестің әскери тәсілдерін қолдануға тыйым салынады. Адамдардың өліміне немесе басқа да ауыр зардаптарға душар еткен арнайы құралдар қолданылған әрбір жағдай туралы тергеу изоляторының бастығы тергеу изоляторына бақылау жасауды жүзеге асырушы прокурорға баяндайды.
177. Қатты су қысымы заңдарда көзделген жағдайда, мысалы сезіктілер мен айыпталушылар камераның есігін қоршап алғанда және оны ашуға ұмтылса немесе олар камерадан дәлізге шығып кетсе қолданылуы мүмкін.
Су тергеу изоляторы бастығының, оның орынбасарының, ал олар болмағанда кезекшінің нұсқауы бойынша қолданылады.
Қатты су қысымының әсері жеке құрамының бүркемелеуімен жүзеге асырылады. Камераға су есік көзшесі арқылы немесе "көзше" белгісі арқылы беріледі.
178. Елірушілерді тыныштандыруға арналған камера оған елесті ауру, қозбалы психоз жағдайындағы және әлсіреп, мұндай жағдайда өз денесін зақымдауға, өзін-өзі өлтіруге ұмтылған, басқа сезіктілер мен айыпталушыларға, тергеу изоляторының қызметкерлеріне және өзге де адамдарға шабуылдаған адамдарын орналастыруға арналған.
Жалғыз адамдық камераға сезіктілер мен айыпталушыларды орналастыру алдында олармен өз мүшесін зақымдау, өз өзіне қол жұмсауға немесе күзетке немесе басқа да адамдарға шабуыл жасауға пайдалана алатын барлық заттар алынып алынады. Сыртқы киім (пальто, бушлат, бас киім) камераға берілмейді. Сезікті немесе айыпталушылар камераға үш бақылаушымен еріп барады.
Жалғыз адамдық камераға орналасқан адамдарға үздіксіз қадағалау жүргізіледі. Бұл үшін күзет орындары қойылады.
Сезіктілер мен айыпталушыларды мұндай камераға орналастыру тергеу изоляторы бастығының, ол болмаған кезде - орынбасарының не болмаса кезекшінің нұсқауы бойынша дәрігердің (фельдшердің) келісімімен жүзеге асырылады.
Жалғыз адамдық камерадан шығару дәрігермен келісілген (фельдшермен) тергеу изоляторы бастығының нұсқауы бойынша жүргізеледі.
Жалғыз адамдық камераға орналастыру туралы қаулыда: онда камераға қамаудың себептері, аталған қауіпсіздік шарасын қолдану туралы жарлық берген адам, оны қолдануға келісім берген дәрігер (фельдшер), камерада болу уақыты, аталған шараны қолдануды сипаттайтын басқа да мәліметтер көрсетіледі.

179. В соответствии со статьей 45 Закона при совершении подозреваемыми или обвиняемыми противоправных действий, угрожающих жизни и здоровью работников следственного изолятора либо иных лиц, допускается применение оружия, если другими мерами невозможно пресечь указанные действия.
180. Оружие применяется без предупреждения:
1) при вооруженном нападении на следственный изолятор, на лиц, осуществляющих охрану и надзор, состав конвоя, других работников следственного изолятора, суда, прокуратуры, органов юстиции, внутренних дел, подозреваемых и обвиняемых либо иных лиц;
2) при нападении, угрожающем жизни и здоровью перечисленных в подпункте 1) настоящего пункта лиц;
3) по Подозреваемому или обвиняемому, совершающему побег с оружием, на транспортных средствах, а также из автомобильного или железнодорожного транспорта во время его движения;
4) при побеге ночью, в условиях плохой видимости и в лесистой местности;
5) при задержании совершившего побег Подозреваемого или обвиняемого, оказывающего вооруженное сопротивление.
181. Оружие применяется после предупредительного окрика "Стой! Стрелять буду!" и выстрела вверх:
1) на огражденных объектах при попытке подозреваемого или обвиняемого преодолеть линию охраны, а во всех остальных случаях после преодоления линии охраны (кроме случаев применения оружия без предупреждения, указанных в пункте 180 настоящей Инструкции);
2) при преследовании лиц, бежавших из-под стражи;
3) при нападении на лиц, указанных в подпункте 1) пункта 180 настоящей Инструкции, когда существует непосредственная угроза их жизни и здоровью.
182. Запрещается применять оружие в отношении женщин и несовершеннолетних, кроме случаев совершения ими вооруженного нападения, оказания вооруженного сопротивления, захвата заложников, транспортных средств, в том числе воздушного судна либо группового нападения, а также в направлении огнеопасных и взрывоопасных складов (хранилищ).
183. Применяющий оружие в зависимости от обстановки решает сам, действовать штыком, прикладом или огнем, кроме случаев применения оружия по приказанию начальников.
184. Побегом из места содержания под стражей считается незаконное оставление лицом, находящемся в предварительном заключении, места содержания под стражей либо самовольный уход из-под охраны или надзора при конвоировании (сопровождении).
185. Линией охраны является:
1) предупредительное ограждение следственного изолятора, расположенное с внутренней и наружной сторон основного ограждения, обозначенное предупредительными знаками с надписью "Запретная зона, проход воспрещен!", а где их нет - основное ограждение;

179. Сезіктілер мен айыпталушылардың тергеу изоляторы қызметкерлерінің не болмаса өзге адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін қарсы іс-қимылдар жасаған кезде, аталған іс-қимылдардың жолын өзге шаралармен кесу мүмкін болмаса онда Заңның 45-бабына сәйкес қару қолдануға жол беріледі.
180. Қару:
1) тергеу изоляторына күзет пен қадағалауды жүзеге асырушы адамдарға, айдауыл құрамына, тергеу изоляторының басқа қызметкерлеріне, сотқа, прокуратураға, ішкі істер органдарына, сезіктенушілер мен айыпталушыларға не болмаса өзге адамдарға қарулы шабуыл жасалған кезде;
2) аталған тармақтың 1-тармақшасында тізбеленген адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төндіретін өзге де ашық шабуыл жасаған кезде;
3) қарумен, көлік құралдарында, сондай-ақ қозғалған уақытында автомобиль немесе темір жол көлігінен қашқындық жасаған сезіктілер мен айыпталушыларға;
4) түнде, көру мүмкіндігі нашар жағдайда және орманды жерлерде қашқан кезде;
5) қашқан сезікті мен айыпталушыны ұстау кезінде, қарулы қарсылық көрсеткен қамаудағыларға ескертусіз қолданылады.
181. Қарушы "Тоқта! Атамын!" деген ескерту айқайынан соң және:
1) қоршалған объектідегі сезікті мен айыпталушы күзет желісінен өтуге ұмтылған кезде, ал басқа барлық жағдайда күзет желісінен өткен соң (осы Нұсқаулықтың 180-тармағында көрсетілген ескертулерсіз қару қолдану жағдайынан басқа);
2) күзет қамауынан қашқан адамның ізіне түскен кезде;
3) осы Нұсқаулықтың 180-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдарға шабуыл жасау кезінде, олардың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнген жағдайда жоғарыға атудан соң қолданылады.
182. Әйелдерге және жасөспірімдерге қатысты, олар қарулы шабуыл жасаған, қарулы қарсылық көрсеткен адамдарды, көлік құралдарын, оның ішінде әуе кемелерін кепілдікке алған не болмаса топтасып шабуыл жасаған, сондай-ақ өрт қауіпі мен жарылу қауіпі көп қоймаларға (сақтау қоймаларына) бағытталған жағдайлардан басқа кезде қару қолдануға тыйым салынады.
183. Қару қолданушы бастықтардың бұйрығы бойынша қару қолдану жағдайынан басқа кезде, жағдайға қарай штыкпен, мылтықтың дүмімен немесе атыс қаруымен іс-қимыл жасауды өзі шешеді.
184. Алдын ала қамауда отырған адам күзет қамауында ұстау орнын өз бетінше тастап кетсе не болмаса айдауылдау (еріп жүру) кезінде күзеттен немесе қадағалаудан өз бетінше кетіп қалса, күзет қамауында ұстау орнынан қашқан болып есептелінеді.
185. Күзет шеңбері болып табылғандар:
1) тергеу изоляторының негізгі қоршауының ішкі және сыртқы жағына орналасқан, "Тыйым салынған зона, өтуге болмайды!" деген жазу жазылған ескерту белгілері, қойылған ескерту қоршаулары, ал олар жоқ кезде - негізгі қоршаулар;

2) граница участка, обозначенная переносными ограждениями или предупредительными знаками с надписью "Запретная зона, проход запрещен!" на кратковременных участках работы;
3) стены (борта), двери (люки), пол, крыша (потолок) вагона, автомобиля на транспортных средствах;
4) стены, пол, потолок, двери и окна в зале (комнате) судебного заседания и в камере для подсудимых (осужденных);
5) при пешем конвоировании линия расположения ближайших от колонны конвоиров, при следовании конвоиров только в хвосте колонны - условная линия вокруг колонны на расстоянии семи метров.
186. При возникновении чрезвычайных обстоятельств ввод вооруженного личного состава в режимные корпуса и режимную зону следственного изолятора и применение при этом оружия осуществляются по решению председателя Комитета УИС МЮ РК, либо начальника территориального ДУИС КУИС, начальника следственного изолятора. В этих случаях оружие применяется по подозреваемым, обвиняемым, не выполнившим команду "Ложись!", только после предупредительного окрика "Ложись! Стрелять буду!" и выстрела вверх.
187. При ранении или наступлении смерти в результате применения оружия обеспечивается охрана места происшествия до прибытия прокурора, дознавателя или следователя. В случае смерти или ранения подозреваемого или обвиняемого конвоем за пределами следственного изолятора, когда не представляется возможным обеспечить охрану места происшествия силами конвоя, начальник конвоя сообщает о случившемся начальнику следственного изолятора или начальнику ДУИС КУИС, которые обязаны оказать конвою необходимую помощь в обеспечении охраны места происшествия.
Лицам, раненым в результате применения оружия, оказывается медицинская помощь.
188. О каждом случае применения оружия, а также случайных выстрелах, повлекших смерть, ранение и другие тяжелые последствия, начальник следственного изолятора немедленно уведомляет прокурора, непосредственного начальника и проводит служебное расследование.
189. При случайных выстрелах, не повлекших смерть, ранение и другие тяжкие последствия, начальник следственного изолятора ограничивается проведением служебного расследования.
Глава 13. Обеспечение охраны и надзора
в условиях сложной обстановки
190. При чрезвычайном происшествии в следственном изоляторе объявляется тревога на отдельном посту или общая тревога.
Тревога на посту объявляется постовым контролером или старшим по корпусу подачей сигнала с поста дежурному.
Сигнал тревоги на посту передается по аппарату охранно-тревожной сигнализации подачей одного короткого сигнала или по телефону словами: "На посту тревога".
Отбой тревоги на посту дается распоряжением дежурного или его заместителя.
Общая тревога объявляется начальником следственного изолятора или его заместителем, а в их отсутствие дежурным подачей сигнала на все посты и в общежития личного состава.
Сигнал общей тревоги передается по аппарату охранно-тревожной сигнализации подачей трех продолжительных звуковых сигналов, а туда, где нет сигнализации, сообщается по телефону словами: "Внимание! Объявляется общая тревога".

2) участоктың аз уақыт қана жұмыс істейтін учаскелеріне жылжымалы қоршаулар қойылған немесе "Тыйым салынған зона, өтуге болмайды!" деген жазу жазылған ескерту белгілері бар шекаралары;
3) көлік құралдарында, вагондардың, автомобильдердің қабырғалары (борттары) есіктері (люктері), едендері, шатырлары (төбелер);
4) сот мәжілісі залдарының (қызмет бөлмелерінің) және сотталушыларға (сотталғандарға) арналған камералардың қабырғалары, едендері, есіктері және терезелері;
5) жаяу айдауылдау кезінде айдауылдар колоннасына таяу жердегі шеңбер, айдауылдар еріп жүрген кезде тек қана колоннаның артында - колонна айналасындағы метрлік шартты шеңбер.
186. Төтенше жағдайлар туындаған кезде тергеу изоляторының режимдік корпусына және режимдік зонасына қарулы жеке құрам кіргізу және мұнымен бірге қару қолдану ҚР ӘдМ ҚАЖ Комитетінің төрғасының, аумақтық облыстық ҚАЖК ҚАЖД бастығының, тергеу изоляторы бастығының шешімі бойынша жүзеге асырылады. Мұндай жағдайда қару тек "Жат! Атамын!" деген ескерту айқайынан соң ғана және жоғарыға атқаннан кейін қолданылады.
187. Қару қолдану салдарынан адам жараланған немесе өлген жағдайда прокурор, анықтаушы немесе тергеуші келгенше оқиға болған жер күзетпен қамтамасыз етіледі. Тергеу изоляторынан сырт жерде, оқиға болған жерді айдауылдың күшімен күзету мүмкіндігі болмаған кезде айдауылданушы сезікті мен айыпталушы өлген немесе жараланған жағдайда айдауылдың бастығы болған оқиға жайлы тергеу изоляторының немесе аумақтық ҚАЖК ҚАЖД бастығына хабарлайды, олар оқиға орнын күзетпен қамтамасыз етуде айдауылға қажетті көмек көрсетуге міндетті.
Қару қолдану салдарынан жараланған адамдарға медициналық көмек көрсетіледі.
188. Әрбір қару қолдану, сондай-ақ өлімге, жаралануға душар еткен кездейсоқ ату және басқа да ауыр зардаптар жайлы тергеу изоляторының бастығы дереу прокурорды, тікелей бастығын хабардар етеді және қызметтік тексеріс жүргізеді.
189. Өлімге, жаралануға және басқа да ауыр зардаптарға соқтырмаған кездейсоқ ату кезінде тергеу изоляторының бастығы қызметтік тексеріс жүргізуімен ғана шектеледі.
14-тарау. Күрделі жағдай кезінде күзетпен
және қадағалаумен қамтамасыз ету
190. Төтенше оқиға кезінде тергеу изоляторында жекелеген күзет орындарында дабыл немесе жалпы дабыл жарияланады.
Күзет орындарындағы дабыл күзет орнынан кезекшіге немесе корпус бойынша аға қызметкерге белгі беру арқылы жарияланады.
Күзет орнына дабыл белгісі күзет-дабыл белгісін беретін аппарат бойынша бір рет қысқа белгі берумен немесе телефонмен "Күзет орнында" деген сөздермен беріледі.
Күзет орнында дабыл кезекшінің немесе оның орынбасарының өкімімен тоқтатылады.
Жалпы дабылды тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары ал олар болмаған кезде кезекші барлық күзет орындарына және жеке құрамның жатақханасына белгі беріп жариялайды.
Жалпы дабыл белгісі күзет-дабыл белгісін беретін аппарат бойынша ұзаққа созылған дабыл белгісін үш рет берумен жарияланады, ал белгі беруі жоқ жерлерге телефонмен "Тыңдаңыздар! Жалпы дабыл жарияланады" деген сөздермен хабарланады.

191. Тревога на посту объявляется в случаях:
1) нападения на постового контролера, старшего по корпусу или других лиц;
2) группового неподчинения подозреваемых или обвиняемых требованиям контролера или старшего по корпусу;
3) буйства и учинения беспорядков в камере;
4) обнаружения побега или попытки к побегу;
5) пожара;
6) убийства подозреваемого или обвиняемого сокамерниками или нанесения телесных повреждений;
7) самоубийства или попытки к самоубийству и других происшествий на посту, требующих принятия срочных мер.
192. Общая тревога объявляется:
1) когда происшествие на посту приняло опасный характер или угрожает распространением по всему корпусу или следственному изолятору;
2) при вооруженном нападении на следственный изолятор;
3) при групповом побеге;
4) при возникновении пожара в режимном корпусе или на территории следственного изолятора;
5) в случае захвата Подозреваемыми или обвиняемыми в качестве заложников сотрудников следственного изолятора или иных лиц, а также при других происшествиях, требующих принятия чрезвычайных мер для поддержания порядка.
193. По сигналу тревоги на посту дежурный немедленно направляет своего заместителя либо старшего резервной группы с двумя-тремя контролерами из числа резерва на пост, с которого подан сигнал тревоги, для выяснения характера происшествия и принятия мер. При этом направляемые должны быть вооружены резиновыми палками, специальными химическими средствами и наручниками.
До выяснения характера происшествия дежурный не оставляет дежурной комнаты.
Если происшествие на посту по своему характеру и размеру требует немедленного объявления общей тревоги, дежурный объявляет ее.
194. При объявлении общей тревоги после подачи сигналов тревоги на все посты и принятия неотложных мер к ликвидации происшествия дежурный:
1) докладывает о случившемся происшествии начальнику следственного изолятора, дежурному по ДУИС КУИС, руководству ДУИС КУИС;
2) извещает прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в следственном изоляторе;
3) вызывает на службу весь личный состав следственного изолятора;
4) принимает решительные меры к наведению порядка в зависимости от характера происшествия, руководствуясь инструкцией о действиях по тревоге, применительно к создавшейся обстановке;
5) формирует вооруженную группу контролеров за счет резерва и контролеров, прибывших по тревоге;
6) усиливает наружную и внутреннюю охрану путем выставления дополнительных постов;
7) при повреждении телефонной связи о происшествии докладывает дежурному по ДУИС КУИС по рации или направляет сообщение нарочным. В сообщении даются краткие и конкретные данные о происходящем и, если необходимо, запрашивается вооруженная или иная помощь.

191. Күзет орнына дабыл:
1) күзет орнындағы бақылаушыға, корпус бойынша аға қызметкерге немесе басқа адамдарға шабуыл болған;
2) сезіктілер мен айыпталушылар бақылаушының немесе корпус бойынша аға қызметкердің талаптарына топтанып бағынбаған;
3) камера ішінде сотқарлық және тәртіпсіздіктер жасалған;
4) қашу немесе қашуға оқталу анықталған;
5) өрт болған;
6) қамаудағыны камераластары өлтірген немесе дене жарақатын салған;
7) өзін өзі өлтірген немесе өзін өзі өлтіруге оқталған және күзет орнында шұғыл шара қолдануды талап ететін басқа да жағдайларда жарияланады.
192. Жалпы дабыл:
1) күзет орнындағы оқиға қауіпті сипат алған кезде немесе барлық корпустарға не болмаса тергеу изоляторына таралу қауіпі туған кезде;
2) тергеу изоляторына қарулы шабуыл жасалған кезде;
3) топтанып қашу кезінде;
4) режимдік корпуста немесе тергеу изоляторының аумағында өрт болған кезде;
5) сезіктілер мен айыпталушылар тергеу изоляторының қызметкерлерін немесе өзге де адамдарды кепілдікке алған кезде, сондай-ақ тәртіп сақтау үшін төтенше шара қолдануды талап ететін басқа да оқиғалар кезінде жарияланады.
193. Күзет орнындағы дабыл белгісі бойынша кезекші дереу өзінің орынбасарын не болмаса резервтегі екі-үш бақылаушымен бірге резерв тобының аға қызметкерін оқиға сипатын анықтау және шара қолдану үшін дабыл белгісі берілген күзет орнына жібереді. Сонымен бірге жіберілгендер резина таяқтармен, арнайы химиялық құралдармен және қол кісендермен қаруланулары тиіс.
Кезекші оқиға сипаты анықталғанға дейін кезекшілік бөлмесінен кетпейді.
Егер күзет орнындағы оқиға өзінің сипаты және көлемі жағынан шұғыл жалпы дабыл жариялауды талап етсе, кезекші оны жариялайды.
194. Жалпы дабыл жарияланған кезде барлық күзет орындарына дабыл белгісі берілген соң және оқиғаны жоюдың шұғыл шаралары қабылданған соң кезекші:
1) болған оқиға жайлы тергеу изоляторының бастығына,  ҚАЖК ҚАЖД басшылығына, ҚАЖК ҚАЖД бойынша кезекшіге баяндайды;
2) тергеу изоляторындағы заңдылықты қадағалауды жүзеге асырушы прокурорды хабардар етеді;
3) тергеу изоляторының барлық қызметкерлерін қызметке шақырады;
4) туындаған жағдайға қарай, дабыл кезіндегі іс-қимылдар туралы нұсқаулықты басшылыққа ала отырып, оқиға сипатына байланысты тәртіп орнатуға бағытталған шешімді шаралар қабылдайды;
5) резервтегі және дабыл бойынша келген бақылаушылардан қарулы топ жасақтайды;
6) қосымша күзет орындарын қою жолымен сыртқы және ішкі күзетті күшейтеді;
7) телефон байланысы бұзылған кезде оқиға туралы ҚАЖК ҚАЖД бойынша кезекшіге рация арқылы баяндайды немесе шабарман арқылы хабар жібереді. Хабарда болған оқиға жайлы қысқа және нақты деректер беріледі, ал егер қажет болса қарулы немесе өзге де көмек сұралады.

195. По сигналу общей тревоги всякое движение Подозреваемых и обвиняемых прекращается и они остаются в местах, где их застала тревога, впредь до отбоя или получения указания дежурного или его заместителя.
196. Старшие по корпусу и контролеры постов, не затронутые происшествием, по сигналу общей тревоги усиливают наблюдение за подозреваемыми или обвиняемыми и действуют в соответствии с полученными указаниями дежурного или его заместителя.
197. По прибытии начальника следственного изолятора или его заместителя дальнейшее руководство по наведению порядка переходит к нему.
198. Во всех случаях тревоги и при любых обстоятельствах основной задачей всего личного состава является предупреждение и пресечение побега и групповых эксцессов.
199. Выдача оружия прибывшим по тревоге сотрудникам производится дежурным или по его распоряжению заместителем, старшим резервной группы либо другим сотрудником.
200. При нападении на постового контролера последний обязан подать сигнал тревоги на посту нажатием кнопки охранно-тревожной сигнализации или иным способом и не допустить завладения подозреваемыми или обвиняемыми специальными ключами.
До прибытия помощи контролер, применяя боевые приемы борьбы и другие способы воздействия к подозреваемым или обвиняемым, направляет свои усилия к тому, чтобы привести их в подчинение и водворить в камеру.
201. В случаях, если при нападении на постового контролера ему не представляется возможным подать сигнал тревоги на посту, это обязан сделать первый обнаруживший нападение контролер соседнего поста или любой другой сотрудник следственного изолятора.
202. Заместитель дежурного или старший резервной группы, прибыв с контролерами по сигналу тревоги на посту к месту происшествия, принимает меры к ликвидации нападения и водворения подозреваемых или обвиняемых в камеру. Он подает команду "Ложись!" и по ее выполнении приказывает им подниматься по одному и заходить в камеру.
203. Если нападение приняло опасный характер (нападающим удалось завладеть ключами и открыть соседние камеры или прорваться в соседний коридор), об этом немедленно сообщается дежурному и, до прибытия помощи, принимаются меры к ликвидации нападения наличными силами.
Дежурный в этом случае дает сигнал общей тревоги, обеспечивает выполнение действий, указанных в пункте 194 настоящей Инструкции, и во главе группы контролеров, вооруженной резиновыми палками, специальными химическими средствами, наручниками, и индивидуальными средствами защиты (щитами, бронежилетами, касками), направляется к месту происшествия.

195. Жалпы дабыл белгісі бойынша сезіктілердің және айыпталушылардың барлық қозғалыстары тоқтатылады және олар дабыл тоқтатылғанша немесе кезекшінің не болмаса оның орынбасарының нұсқауын алғанша дабыл берілген кезде болған орындарында қалады.
196. Жалпы дабыл белгілері бойынша оқиғаға тартылмаған корпус бойынша аға қызметкерлермен күзет орындарының бақылаушыларды сезіктілер мен айыпталушыларды бақылауды күшейтеді және кезекшінің немесе оның орынбасарының берген нұсқауларына сәйкес әрекет етеді.
197. Тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары келгеннен кейін тәртіп орнатуға әрі қарай басшылық жасау соларға көшеді.
198. Барлық дабыл жағдайында және кез келген жағдайлар кезінде жеке құрамның негізгі міндеті қашу мен топтасқан бұзақылықтың алдын алу және жолын кесу болып табылады.
199. Дабыл бойынша келіп жеткен қызметкерлерге қаруды кезекші немесе оның өкімі бойынша орынбасарлары, резерв тобының аға қызметкері, не болмаса басқа қызметкерлер береді.
200. Күзет орындағы бақылаушыға шабуыл жасаған кезде ол күзет-дабыл белгі беру түймесін басып немесе өзге әдістермен күзет орнына дабыл белгісін беруге және сезіктілер мен айыпталушылардың арнайы кілттерді иеленуіне жол бермеуіне міндетті.
Көмек келгенше бақылаушы кезекші жауынгерлік күрес тәсілдерін және сезіктілер мен айыпталушыларға ықпал ететін басқа да әдістерді қолдана отырып, өзінің барлық күш-жігерін, оларды өзіне бағындыруға және камераға қамауға бағыттайды.
201. Егер күзет орнындағы бақылаушыға шабуыл жасалған жағдайда ол күзет орнына дабыл беруге мүмкіндігі болмаған кезде, оны көрші күзет орнындағы бақылаушы немесе тергеу изоляторының басқа да қызметкері беруге міндетті.
202. Күзет орнындағы дабыл белгісі бойынша бақылаушылармен бірге оқиға орнына келген кезекшінің орынбасары немесе резерв тобының аға қызметкері шабуылды тоқтатудың және қамаудағыларды камераға қамаудың шарларын қолданады. Ол "Жат" деген команда береді және оның орындалуы бойынша оларға бір-бірден тұруға және камераға кіруге бұйрық береді.
203. Егер шабуыл қауіпті сипат алса (шабуылдаушыларға кілттерді иемдену және көрші камераларды ашу немесе көрші дәлізге шығу мүмкіндігі туса) ол туралы дереу кезекшіге хабарланады және көмек келгенше қолда бар күштермен шабуылды тоқтату шаралары қолданылады.
Кезекші мұндай жағдайда жалпы дабыл белгісін береді, осы Нұсқаулықтың 194-тармағында көрсетілген іс-қимылдарды орындауды қамтамасыз етеді және резина таяқтармен, арнайы химиялық құралдармен, қол кісендермен және жеке қорғаныс құралдарымен (қалқаншалармен, бронекеудешелермен, каскалармен), бақылаушылар тобының бастауымен оқиға орнына бағытталады.

204. По прибытию к месту происшествия дежурный в соответствии с создавшейся обстановкой использует все меры к прекращению сопротивления подозреваемых или обвиняемых и водворению их в камеры.
В отношении лиц, не подчиняющихся и оказывающих физическое сопротивление, применяются боевые приемы борьбы, а по распоряжению дежурного применяются специальные средства и наручники.
205. В случае возникновения массовых беспорядков, неповиновения подозреваемых или обвиняемых, сопровождающихся шумом, криками, разрушением камерного инвентаря, забаррикадированием дверей, повреждением дверей и попытками вырваться в коридор, дежурный подает сигнал общей тревоги и принимает меры, предусмотренные пунктами 194 и 203 настоящей Инструкции.
206. Прибыв на место происшествия, дежурный действует в следующей последовательности:
1) через дверную форточку предлагает подозреваемым или обвиняемым прекратить беспорядки и занять свои места. После этого приказывает открыть камеру и предлагает подозреваемым или обвиняемым выйти по одному в коридор;
2) если беспорядок не прекращается, с группой контролеров заходит в камеру (другая такая же группа контролеров должна быть оставлена в коридоре) и с применением боевых приемов борьбы выводит участников беспорядка в коридор и размещает их мелкими группами в свободные камеры.
207. В случаях, когда подозреваемые или обвиняемые забаррикадировали двери камеры и препятствуют ее открытию, по указанию начальника следственного изолятора или его заместителя, а в их отсутствие по указанию дежурного в камеру направляется через дверную форточку, отверстие "глазка" струя воды или применяются химические средства.
Струя воды может применяться и в случаях, если подозреваемые или обвиняемые вырвались из камер в коридор.
208. Применение резиновых палок, специальных химических средств, служебных собак, наручников, индивидуальных средств защиты в случаях, указанных в пунктах 204, 206, 207 производится по основаниям и в порядке, предусмотренном пунктами 173-189 и другими нормами настоящей Инструкции.
209. В случае взятия подозреваемыми или обвиняемыми в качестве заложников сотрудников следственного изолятора или иных лиц дежурный подает сигнал общей тревоги и принимает меры, предусмотренные пунктами 193-194 настоящей Инструкции.
Прибыв на место происшествия, дежурный действует в следующей последовательности:
1) требует от подозреваемых или обвиняемых освобождения заложников, прекращения сопротивления, предупреждает их об ответственности за жизнь заложников и предлагает сдаться;

204. Оқиға орнына келген соң кезекші қалыптасқан жағдайға сәйкес сезіктілердің және айыпталушылардың қарсылықтарын тоқтатудың және оларды камераларға қамаудың барлық шараларын қолданады.
Бағынбаған немесе қарсы күш қолданған адамдарға қатысты жауынгерлік күрес қолданылады, ал кезекшінің өкімі бойынша арнайы құралдар мен қол кісендер пайдаланылады.
205. Шуға, айқайға, камера бүліктерін қиратуға, есіктерді қоршап алуға, есіктерді бұзуға және дәлізге шығуға ұмтылуға ұласқан жаппай тәртіпсіздіктерді, сезіктілер мен айыпталушылардың бағынбаушылығы туындаған жағдайда кезекші жалпы дабыл белгісін береді және осы Нұсқаулықтың 194 және 203-тармақтарында көзделген шараларды қолданады.
206. Оқиға орнына келген кезекші төмендегідей өз кезегімен әрекет етеді:
1) есіктегі терезе көзі арқылы сезіктілерге немесе айыпталушыларға тәртіпсіздіктерді тоқтатуды және өз орындарына тұруды ұсынады. Мұнымен бірге камераны ашуды бұйырады және қамаудағыларға бір бірлеп дәлізге шығуды ұсынады;
2) егер тәртіпсіздік тоқтамаса кезекші бақылаушылар тобымен бірге камераға кіреді (бақылаушылардың осындай басқа тобы дәлізде қалулары керек) және жауынгерлік күрес тәсілдерін қолдана отырып шағын топтарға бөліп бос камераларға қамайды.
207. Сезіктілер мен айыпталушылар камералардың есіктерін қоршап алған және оның ашылуына кедергі жасаған жағдайда тергеу изоляторы бастығының немесе оның орынбасарының нұсқауымен, олар жоқ кезде кезекшінің нұсқауымен камераға есіктегі терезе көзі, "көзше" саңылауы арқылы су қысымын жібереді немесе химиялық құралдар қолданады.
Судың бұлағы егер сезіктілер немесе айыпталушылар камералардан коридорға шыққан жағдайларда қолдануы мүмкін.
208. 204, 206, 207-тармақтарда көрсетілген жағдайларда резина таяқтар, арнайы химиялық құралдар, қызметтік иттер, қол кісендер, жеке қорғаныс құралдарын қолдану осы Нұсқаулықтың 173-189-тармақтарында қарастырылған тәртіп пен негіздер және басқа да нормалар бойынша жүзеге асырылады.
209. Сезіктілер мен айыпталушылармен тергеу изоляторы қызметкерлерін немесе өзге де адамдарды кепілдікке алған жағдайда кезекші жалпы дабыл белгісін береді және осы Нұсқаулықтың 193-194-тармақтарында көзделген шараларын қолданады.
Оқиға орнына келген кезекші төмендегідей өз кезегі бойынша әрекет етеді:
1) дауыспен немесе радиомен, сондай-ақ дауыс күшейткіш қондырғылар арқылы сезіктілерден немесе айыпталушылардан кепілдікке алынғандарды босатуды, қарсылық көрсетуді тоқтатуды талап етеді, оларға кепілдікке алынғандардың өмірі үшін жауапкершілік туралы ескертеді және берілуді ұсынады;

2) в зависимости от обстановки и местных условий устанавливает контакт с подозреваемыми и обвиняемыми и ведет с ними переговоры, проявляя при этом выдержку, не допуская нервозности.
В процессе переговоров выясняются требования подозреваемых или обвиняемых, с ними завязывается оперативная игра. По возможности удовлетворяются их малозначительные требования. В то же время категорически запрещается передавать подозреваемым и обвиняемым по их требованию оружие, боеприпасы и другие предметы, которые могут быть использованы для оказания сопротивления. Требования подозреваемых и обвиняемых целесообразно выполнять максимально медленно, объясняя длительность времени различными причинами (отсутствием транспорта, необходимостью согласовать требования с вышестоящим руководством и так далее). Цель затянуть время, переубедить подозреваемых и обвиняемых должна преследоваться как во время переговоров, так и во время проведения операции по освобождению заложников. Переговоры необходимо проводить вплоть до начала операции, которая в это же время должна подготавливаться.
210. В случае безрезультатности переговоров руководитель операции, сообразуясь с обстановкой, принимает меры для освобождения заложников с помощью имеющихся сил и средств.
При необходимости через территориальные ДУИС КУИС вызывает дополнительные силы, специализированные по взятию подозреваемых и обвиняемых, захвативших заложников.
Как правило, данная операция должна проводиться путем блокирования места, где преступники удерживают заложников. При этом создается несколько групп. Группа захвата, которая формируется из сотрудников, хорошо владеющих оружием, приемами обезвреживания и задержания. Ее задачами являются:
1) проникновение на объект;
2) задержание, а в особых случаях уничтожение преступников;
3) освобождение заложников;
4) обеспечение сохранности следов преступления.
Группа прикрытия, которая высылается вслед за группой захвата для оказания ей помощи. Входящие в ее состав снайперы занимают места для ведения огня на поражение преступников и подавления их сопротивления. Эта группа эвакуирует заложников и принимает меры для оказания медицинской помощи пострадавшим.
Оперативная группа формируется из следователя и оперативных работников для проведения первоначальных следственных действий, сбора и доклада руководству данных о преступниках и их действиях.
Группа материально-технического обеспечения обеспечивает участников операции оружием, защитными средствами, средствами связи, транспортом и так далее.
211. Обнаружив отсутствие в камере, на прогулке, на объекте хозяйственных работ и так далее подозреваемого и обвиняемого, до выяснения причин его отсутствия дежурный прекращает всякое движение. В случае не установления причины отсутствия подозреваемого и обвиняемого дежурный незамедлительно объявляет общую тревогу, докладывает об этом начальнику следственного изолятора и в дальнейшем действует по его указанию.

2) жағдайға және жалпы жағдайға байланысты сезіктілер мен айыпталушылармен байланыс орнатады және ұстамдылық таныта отырып, қызбалыққа жол бермей олармен келіссөз жүргізеді.
Келіссөз барысында сезіктілер мен айыпталушылардың талаптары анықталады, олармен жедел ойын басталады. Мүмкіндікке қарай олардың онша елеулі емес талаптары бойынша қару, оқ-дәрі және қарсылық көрсету үшін немесе жеке құрамға, кепілдікке алынғандарға немесе өзге адамдарға өзге де зиян келтіру үшін қолдана алатын басқа да заттарды беруге үзілді-кесілді тыйым салынады. Әртүрлі себептермен (көліктің болмауы, жоғары тұрған басшылармен келісу қажеттілігі және т.б.) уақыттың созылуын түсіндіре отырып, сезіктілер мен айыпталушылардың талаптарын барынша баяу орындау мақсат етіледі. Уақытты созу, сезіктілер мен айыпталушыларды "шатастыру" мақсаты келіссөз кезінде де, операцияны жүргізу кезінде де сақталуы керек. Келіссөздерді операция нәтижесіз болған жағдайда, бұл кезде әзірленіп жатуы тиіс операция басталғанға дейін де жүргізіле беруі керек.
210. Келіссөздер нәтижесіз болған жағдайда операция басшысы жағдаймен санаса отырып, қолда бар күштер мен құралдардың көмегімен кепілдікке алынғандарды босату үшін шаралар қолданады.
Қажет болған жағдайда аумақтық ҚАЖК ҚАЖД арқылы кепілдікке адамдар алған сезіктілер мен айыпталушыларды қолға түсіру (жою) жөнінде мамандырылған қосымша көмек шақырылады.
Әдетте аталған операция қылмыскерлер кепілдікке алынғандарды ұстап тұрған орындарды қоршау жолымен жүргізіледі. Бұл ретте бірге бірнеше топ құралады. Қаруды, залалсыздандыру және ұстау тәсілдерін жақсы меңгерген қызметкерлерден басып алу тобы құрылады. Оның міндеттері:
1) объектіге кіру;
2) қылмыскерлерді ұстау, ал ерекше жағдайларда жою;
3) кепілдікке алынғандарды босату;
4) қылмыс іздерінің сақталуын қамтамасыз ету болып табылады.
Бүркемелеу тобы басып алу тобының соңынан оған көмек көрсету үшін жіберіледі. Оның құрамына кіретін мергендер қылмыскерлерге тигізуге және олардың қарсылығын басу үшін орын алады. Бұл топ кепілдікке алынғандарды эвакуациялайды және зардап шеккендерге медициналық көмек көрсету үшін шаралар қолданады.
Бастапқы тергеу әрекеттерін жинау жұмыстарын жүргізу үшін және басшылыққа қылмыскерлермен олардың әрекеттері туралы деректерді баяндап отыру үшін тергеушілер мен жедел қызметкерлерден жедел топ құрылады.
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету тобы операцияға қатысушыларға қарумен, қорғаныс құралдарымен, байланыс құралдарымен, көлікпен және т.б. қамтамасыз етеді.
211. Сезіктінің және айыпталушының камерада, серуенде, шаруашылық жұмыстар объектісінде және т.б. болмағандығын анықтаған кезекші олардың болмау себебін анықтағанша барлық қозғалыстарды тоқтатады. Сезіктінің және айыпталушының болмау себебі анықталмаған жағдайда кезекші көп ұзатпай жалпы дабыл белгісін береді, бұл туралы тергеу изоляторының бастығына баяндайды және бұдан әрі нұсқауы бойынша әрекет етеді.

212. При поступлении сигнала с рубежей предупредительной сигнализации о попытке преодоления рубежа дежурный немедленно направляет вооруженного контролера или группу контролеров на внешнюю сторону ограждения изолятора для пресечения побега и одновременно невооруженного контролера на рубеж, с которого поступил сигнал тревоги, для установления причины срабатывания сигнализации.
213. При обнаружении побега дежурный сообщает об этом начальнику следственного изолятора и немедленно направляет вооруженную группу контролеров во главе со своим заместителем или старшим резервной группы для тщательного осмотра близлежащей территории. Если проведение этих мероприятий не дало положительных результатов, преследование и местный розыск бежавшего организуется лично начальником следственного изолятора или его заместителем.
214. При нападении на охрану следственного изолятора извне, а также при возникновении беспорядков в районе следственного изолятора, которые могут повлечь нарушение системы охраны, дежурный объявляет общую тревогу, немедленно принимает меры по отражению нападения и усилению охраны и надзора за заключенными и действует в соответствии с пунктом 194 настоящей Инструкции.
215. Каждый работник следственного изолятора, заметив пожар в режимном корпусе или на территории следственного изолятора, обязан немедленно подать сигнал тревоги с ближайшей точки охранно-тревожной сигнализации.
Все сотрудники следственного изолятора, за исключением контролеров, находящихся на постах, обязаны принимать участие в тушении пожара.
216. При пожаре в режимном корпусе или на территории дежурный, кроме мероприятий, предусмотренных в пункте 194 настоящей Инструкции, обязан:
1) вызвать городскую пожарную охрану;
2) принять меры к тушению пожара имеющимися силами и средствами;
3) усилить внутренние и наружные посты и создать резервную группу из прибывших по тревоге контролеров на случай вывода подозреваемых и обвиняемых из камер.
217. Все внутренние посты по мере прибытия свободных от службы контролеров удваиваются, к камерам, где содержатся подозреваемые и обвиняемые, привлекаемые за тяжкие преступления, выставляется усиленный наряд. В коридорах и камерах обеспечивается тишина и порядок.
218. Если распространение пожара угрожает режимным корпусам, дежурный принимает меры к выводу из этих корпусов подозреваемых и обвиняемых в безопасные места под максимально усиленным конвоем контролеров без оружия.
219. При невозможности вывода этих лиц в безопасное место в пределах следственного изолятора они выводятся с разрешения руководства местного органа внутренних дел на наиболее подходящее для этой цели огражденное место с вооруженным оцеплением. Для этой цели в помощь контролерскому составу привлекаются войсковые и полицейские подразделения.

212. Ескерту белгі беру шектерінен шептен өтіп кетуге оқталғандығы туралы белгісі келіп түскен кезде қашудың алдын алу үшін кезекші дереу изолятор қоршауының ішкі жағына қарулы бақылаушыны немесе бақылаушылар тобын жібереді және сол кезде белгі беру жүйесінің іске қосылу себептерін анықтау үшін дабыл белгісі келіп түскен шепке қарусыз бақылау жібереді.
213. Қашу анықталған кезде кезекші бұл туралы тергеу изоляторы бастығына хабарлайды және дереу жақын аумақтарды мұқият қарау үшін өзінің орынбасарының немесе резерв тобының аға қызметкерінің бастауымен бақылаушылардың қарулы тобын жібереді. Егер мұндай шаралар жүргізу оңды нәтижелер бермесе, тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары қашушы адамның ізіне түсуді және жергілікті жеке іздестіруді өздері ұйымдастырады.
214. Тергеу изоляторының күзетіне сырттан шабуыл жасалған кезде, сондай-ақ тергеу изоляторы ауданында күзет жүйесінің бұзылуына соқтыратын тәртіпсіздіктер туындаған кезде кезекші жалпы дабыл белгісін береді, дереу шабуылға тойтарыс беру және күзетті, қамаудағыларды қадағалауды күшейту жөнінде шаралар қабылдайды және осы Нұсқаулықтың 194-тармағына сәйкес әрекет етеді.
215. Тергеу изоляторы қызметкерлерінің әрқайсысы режимдік корпуста немесе тергеу изоляторының аумағында өртті байқаса дереу жақын жердегі күзет-дабыл белгісін беру нүктесінен дабыл белгісін беруге міндетті.
Күзет орнында тұрған бақылаушылардан басқа тергеу изоляторының барлық қызметкерлері өртті сөндіруге қатысуға міндетті.
216. Режимдік корпуста немесе аумақта өрт болған кезде кезекші осы Нұсқаулықтың 194 тармағында көзделген шаралардан басқа:
1) қалалық өрт күзетін шақыруға;
2) қолда бар күштермен және құралдармен өртті сөндіру шараларын қолдануға;
3) ішкі және сыртқы күзет орындарын күшейтуге және сезіктілер мен айыпталушыларды камерадан шығару жағдайына дабыл бойынша келген бақылаушылардан резерв тобын құруға міндетті.
217. Қызметтен бос бақылаушылар келісіммен барлық ішкі күзет орындары екі есе күшейтіледі, ауыр қылмысқа тартылған сезіктілер мен айыпталушылар ұсталатын камераларға күшейтілген наряд қойылады. Дәліздер мен камераларда тыныштық пен тәртіп орнатылады.
218. Егер өрттің таралуы режимдік корпусқа қауіп төндірсе кезекші қарусыз бақылаушылардың айдауылын барынша күшейту арқылы сезіктілер мен айыпталушыларды бұл корпустардан қауіпсіз орынға шығару шараларын қолданады.
219. Бұл адамдарды тергеу изоляторының шегіндегі қауіпсіз орынға шығару мүмкін болмаған кезде олар жергілікті ішкі істер органы басшысының рұқсатымен неғұрлым осы мақсатқа сай келетін, қарулы тізбекпен қоршалған орынға шығарылады. Осы мақсатқа бақылаушылар құрамын көмекке әскери және полиция бөлімшелері тартылады.

220. Одновременно с организацией тушения пожара принимаются меры к обеспечению сохранности личных дел подозреваемых, обвиняемых, карточек, материалов оперативного отдела и архива, оружия и боеприпасов с возложением персональной ответственности за их сохранность на специально выделенного сотрудника.
221. При вводе пожарной команды, войскового подразделения, сотрудников полиции в режимный двор принимаются меры, исключающие возможность побега путем присоединения к лицам, действующим по тушению пожара, и под их видом выхода подозреваемых, обвиняемых за пределы следственного изолятора.
222. В местностях с повышенной сейсмической активностью, а также подверженных наводнениям и другим стихийным бедствиям, применительно к данной инструкции на местах разрабатываются соответствующие планы действия.
223. В целях пресечения и ликвидации групповых и массовых беспорядков и неповиновений, групповых побегов, нападений на сотрудников, захватов заложников, на случай пожара в каждом следственном изоляторе разрабатывается план действий личного состава при чрезвычайных происшествиях. В плане предусматриваются условия и порядок взаимодействия в этих мероприятиях подразделений и частей внутренних войск, сил и средств территориального ДУИС КУИС.
План подписывается начальником следственного изолятора и утверждается начальником территориального ДУИС КУИС и командиром части внутренних войск.
Экземпляры плана хранятся у начальника следственного изолятора и дежурного.
224. Действия по ликвидации массовых беспорядков, неповиновений, захватов заложников и пожаров отрабатываются на тренировках совместно с частями внутренних войск не реже одного раза в год.
225. На основании настоящей Инструкции, в каждом следственном изоляторе утверждается инструкция о действиях по тревоге, в которой конкретизируются отдельные вопросы, вытекающие из местных условий и особенностей каждого следственного изолятора.
Один экземпляр инструкции хранится у дежурного, как часть оперативного плана по охране следственного изолятора.
226. Охрана следственного изолятора переводится на усиленный вариант:
1) при осложнении обстановки в следственном изоляторе или получении данных о готовящихся массовых беспорядках и нападениях на охрану;
2) в дни национальных и государственных праздников;
3) при получении специального распоряжения руководства территориального ДУИС КУИС.
227. Охрана по усиленному варианту вводится начальником следственного изолятора на срок до 3 суток, руководством Комитета УИС МЮ РК, ДУИС КУИС - до нормализации обстановки.
Решение о переводе на усиленный вариант охраны оформляется приказом начальника следственного изолятора и объявляется личному составу.

220. Өрт сөндіруді ұйымдастырумен бір уақытта сезіктілердің және айыпталушылардың жеке істерінің, кәртішкелерінің, жедел бөлімшенің және мұрағаттың материалдарының, қарулар мен оқ-дәрілердің сақталуын қамтамасыз етуге шаралар қолданылып, олардың сақталуы үшін арнайы бөлінген қызметкерге жеке жауапкершілік жүктеледі.
221. Өрт сөндіру командасын, әскери бөлімшелерді, полиция қызметкерлерін режимдік аулаға кіргізу кезінде сезіктілер, айыпталушылар өрт сөндіру бойынша әрекет етіп жүрген адамдарға қосылу жолымен қашуларын және олардың тасасымен тергеу изоляторының шегінен тыс жерге шығуларына мүмкіндік бермейтін ерекше шаралар қолданылады.
222. Сейсмикалық белсенділігі жоғары жерлерде, сондай-ақ су тасқыны және басқа да табиғи зілзалаларға ұшыраған жерлерде осы Нұсқаулыққа сәйкес жергілікті жерлерде іс-қимыл жасаудың тиісті жоспары жасалады.
223. Өрт жағдайында топтасқан және жаппай тәртіпсіздіктердің, бағынбаушылықтардың, топтасып қашулардың, қызметкерлерге шабуыл жасаудың, кепілдікке алудың жолын кесу және жою мақсатында әрбір тергеу изоляторында жеке құрамының төтенше оқиғалар кезінде іс-қимыл жасау жоспары әзірленеді. Жоспарда мұндай іс-шараларда бөлімшелер мен ішкі әскер бөлімдерінің қалалық, аумақтық ҚАЖК ҚАЖД, ішкі істер мен әскериленген өрт күштері мен құралдарының өзара қарым-қатынасының шарты мен тәртібі қарастырылады.
Жоспарға тергеу изоляторының бастығы қол қояды және облыстық аумақтық ҚАЖК ҚАЖД бастығы және ішкі әскер бөлімшесінің командирі бекітеді.
Жоспардың даналары тергеу изоляторының бастығында және кезекшіде сақталады.
224. Жаппай тәртіпсіздіктерді, бағынбаушылықтарды, кепілдікке алуларды және өртті жою ішкі әскерлердің бөлімдерімен, бірге кемінде жылына бір рет өткізілетін жаттығуларда меңгеріледі.
225. Осы Нұсқаулықтың негізінде әрбір тергеу изоляторында дабыл бойынша әрекет ету нұсқаулығы бекітіледі, онда жергілікті жағдайлардан және әрбір тергеу изоляторының ерекшелігінен туындайтын жекелеген мәселелер нақтыланады.
Нұсқаулықтың бір данасы тергеу изоляторының күзет жөніндегі жедел жоспардың бір бөлігі ретінде кезекшіде сақталады.
226. Тергеу изоляторын күзету:
1) тергеу изоляторындағы жағдай шиеленіскен кезде немесе жаппай тәртіпсіздіктерге және күзетке шабуыл жасауға дайындық туралы деректер алынған кезде;
2) Ұлттық және мемлекеттік мейрам күндері;
3) аумақтық ҚАЖК ҚАЖД басшылығының арнайы өкімін алған кезде күшейтілген түріне көшіріледі.
227. Күшейтілген түрі бойынша күзетуді тергеу изоляторының бастығы 3 тәулік мерзімге дейін, ҚР ӘдМ ҚАЖ Комитетінің басшылығымен - жағдай қалыпқа келгенше енгізіледі.
Күзеттің күшейтілген түріне көшіру туралы шешім тергеу изоляторы бастығының бұйрығымен ресімделеді және жеке құрамға жарияланады.

228. Планом мероприятий на период усиления охраны предусматривается:
1) увеличение наружных и внутренних постов;
2) увеличение численности дежурных смен и дневной службы режимного отдела;
3) перевод всего личного состава охраны или части его на казарменное положение в зависимости от конкретной обстановки;
4) приведение в готовность противопожарных средств, автотранспорта, средств связи;
5) увеличение количества проверок несения службы дежурными сменами;
6) активизация оперативно-профилактической работы по предупреждению побегов и других преступлений, усиление пропускного режима, производство обысков по учащенному графику, контроль за пользованием острым режущим инструментом, сокращение до минимума вывода подозреваемых и обвиняемых на внешние хозяйственные работы;
7) установление оперативного дежурства среднего и старшего начальствующего состава, врачей (фельдшеров);
8) усиление контроля за работой и санитарным состоянием пищеблоков, котельных, источников водоснабжения;
9) усиление воспитательной работы и проведение мероприятий по повышению бдительности личного состава;
10) прекращение приема передач, свиданий, конвоирования подозреваемых и обвиняемых и приема их в следственный изолятор в дни, указанные в подпункте 2) пункта 226 настоящей Инструкции.
Глава 14. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых
229. Личный состав охраны следственных изоляторов конвоирует, обеспечивает охрану подозреваемых и обвиняемых и надзор за ними:
1) при передвижении внутри режимных корпусов, на территории режимных и хозяйственных зон;
2) при выводе на внешние хозяйственные работы;
3) при помещении в больницу органов здравоохранения;
4) при задержании лиц, бежавших из-под охраны;
5) при доставке на станции, пристани, в аэропорты для обмена с караулами плановых маршрутов в пунктах, где нет частей (подразделений) внутренних войск, предназначенных для этих целей.
230. Групповое или индивидуальное передвижение подозреваемых и обвиняемых внутри режимных помещений и на территории следственного изолятора производится в сопровождении (конвоировании) контролеров. Групповое передвижение производится только строем.
231. Конвоирование внутри режимных помещений и на территории, расположенной с внутренней стороны основного ограждения, в том числе и на прогулочные дворы, производится без оружия.
232. Движение подозреваемых и обвиняемых производится по установленным маршрутам. На маршрутах:
1) устанавливаются маршрутные боксы для изоляции одиночных конвоируемых с целью недопущения встречи с подозреваемыми и обвиняемыми других камер;

228. Күзетті күшейту кезеңіне арналған жоспарда:
1) сыртқы және ішкі күзет орындарын ұлғайту;
2) кезекші ауысым санын және режимдік бөлімінің күндізгі қызметін ұлғайту;
3) барлық жеке құрамды немесе оның бір бөлігін нақты жағдайға байланысты казармалық жағдайға көшіру;
4) өртке қарсы құралдарды, автокөліктерді, байланыс құралдарын дайындыққа келтіру;
5) кезекші ауысымдардың қызмет өткерулерін тексеруді жиілету;
6) қашудың немесе басқа да қылмыстарды ескерту жөніндегі жедел-алдын-алу жұмыстарын жандандыру, өткізу режимін күшейту, жиілендірілген кесте бойынша тінтулер жүргізу, өткір кесетін аспаптарды пайдалануды бақылауға алу, сезіктілер мен айыпталушыларды ішкі шаруашылық жұмыстарына шығаруды барынша қысқарту;
7) орта және аға басшы құрамның, дәрігерлердің (фельдшерлердің) жедел кезекшілігін бекіту;
8) азық-түлік блогының, қазандықтардың, сумен қамтамасыз ету көздерінің жұмысы мен санитарлық жағдайына бақылауды күшейту;
9) тәрбие жұмыстарын күшейту және жеке құрамның қырағылығын көтеру жөнінде шаралар өткізу;
10) сәлем-саухатты қабылдауды, кездесулерді, сезіктілерді және айыпталушыларды айдауды және оларды осы Нұсқаулықтың 226-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген күндері тергеу изоляторына қабылдауды қысқарту.
15-тарау. Сезіктілер мен айыпталушыларды
айдап алып жүру
229. Тергеу изоляторларының жеке құрамы сезіктілер мен айыпталушылардың:
1) режимдік корпустың ішіндегі, режимдік және шаруашылық аймақтардың аумағындағы қозғалыс кезінде;
2) ішкі шаруашылық жұмыстарына шығару кезінде;
3) денсаулық сақтау органдарының ауруханаларына орналастыру кезінде;
4) тергеу изоляторы қызметкерлерінің күзетінен қашқан адамдарды ұстау кезінде;
5) ішкі әскерлердің осы мақсаттарға арналған бөлімдері (бөлімшелері) болмаған пункттерде қарауылдар арасында жоспарлы бағыттармен алмасу үшін станцияларға, пристандарға, әуежайларға жеткізу кезінде айдап алып жүреді, оларды күзету мен қадағалауды қамтамасыз етеді.
230. Сезіктілер мен айыпталушылар режимдік үй-жайлардың және тергеу изоляторының аумағында топтанып немесе жеке қозғалғанда бақылаушылар ілесіп (айдап алып) жүреді. Топтасып қозғалу тек саппен жүзеге асырылады.
231. Режимдік үй-жайлардың ішінде және негізгі қоршаудың ішкі жағына, соның ішінде серуендеу ауласына орналасқан аумақтарда айдап  алып жүру қарусыз жүзеге асырылады.
232. Сезіктілердің және айыпталушылардың қозғалысы бекітілген бағыттар бойынша жүзеге асырылады. Бағыттарда:
1) басқа камерадағы сезіктілермен және айыпталушылардың кездесіп қалуына жол бермеу мақсатында жалғыз айдап алып  жүргендерді бөлектеу үшін бағыттық бокстар белгіленеді;

2) двери входов в коридоры режимных корпусов оборудуются "глазками";
3) лестничные клетки и галереи перекрываются предохранительными сетками или решетками.
233. При передвижении подозреваемых и обвиняемых внутри режимных помещений и на территории следственного изолятора предупреждается возможность:
1) побега и нападения на сопровождающих (конвоирующих) контролеров;
2) завладения какими-либо предметами и орудиями, которые могут быть использованы для подготовки к побегу, нападению на охрану, убийству или самоубийству;
3) встреч подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в разных камерах;
4) установления связи с лицами, находящимися на свободе.
234. При групповом выводе на одного контролера, как правило, возлагается конвоирование одновременно не более 15 человек. При большем количестве для их конвоирования должно назначаться не менее двух контролеров.
Для конвоирования в указанных случаях осужденных при особо опасном рецидиве преступлений, лиц, склонных к побегу и нападению, а также других опасных преступников состав контролеров назначается из расчета: при выводе 2-5 человек - два контролера, 6-10 человек - три контролера. В необходимых случаях одиночное конвоирование особо опасного преступника производится двумя контролерами.
235. При конвоировании двумя и более контролерами один из них идет впереди, остальные - сзади конвоируемых. При конвоировании одним контролером он должен находится на два шага позади строя подозреваемых и обвиняемых. При конвоировании одним контролером подозреваемых и обвиняемых внутри помещения на повороте в другой коридор контролер останавливает конвоируемых за два шага до поворота. Удостоверившись, что проход свободен, пропускает конвоируемую группу мимо себя и следует за ней.
При приближении к неохраняемой двери коридора контролер останавливает подозреваемых и обвиняемых за пять шагов до двери, проходит вперед, смотрит в "глазок" двери и, установив, что проход не занят, открывает дверь, пропуская мимо себя подозреваемых и обвиняемых, и продолжает движение сзади конвоируемых. В таком же порядке производится вывод в прогулочные дворы.
236. По всему маршруту движения контролер должен обеспечить тишину, не допускать выхода подозреваемых и обвиняемых из строя, курения, открывания "глазков" в дверях камер, мимо которых они проходят.
237. Каждый конвоирующий контролер должен иметь при себе специальные средства и свисток полицейского типа.

2) режимдік корпустың дәлізіне кіретін есіктер "көзшелермен" жабдықталады;
3) баспалдақты клеткалар галереялар қорғаныс тормен немесе шарбақпен бүркемеленеді.
233. Сезіктілер мен айыпталушылардың режимдік үй-жайларда және тергеу изоляторының аумағында қозғалысы бекітілген бағыттар бойынша:
1) қашу және еріп апарғандарға (айдауылдаған) бақылаушыларға шабуыл;
2) қашуға дайындық үшін, күзетке шабуыл жасағанда, өлімге немесе өзінің өліміне пайдалануға болатын қандай да бір заттармен және қаруларды иемдену;
3) әр түрлі камераларда ұсталатын сезіктілердің және айыпталушылардың кездесуі;
4) бостандықта жүрген адамдармен байланысты белгілеу мүмкінділігі ескертіледі.
234. Бір топ қамаудағыларды шығарған кезде бір бақылаушыға, әдетте бір мезгілде 15-тен аспайтын адамдарды айдап алып жүру жүктеледі. Олардың саны көп болған жағдайда оларды айдап алып жүру үшін екі бақылаушы тағайындалады.
Аса қауіпті қылмыстарды қайталап жасағандарды, қашуға және шабуылдауға бейім адамдарды, сондай-ақ басқа да қауіпті қылмыскерлерді аталған жағдайда айдап алып жүру үшін бақылаушылар құрамы мынадай есеппен тағайындалады: 2-5 адамы шығару кезінде - екі бақылаушы, 6-10 адамды шығару кезінде - үш бақылаушы. Қажетті жағдайда ерекше қауіпті қылмыскерді жалғыз айдап алып жүруді екі бақылаушы жүзеге асырады.
235. Екі және оданда көп бақылаушылар айдап алып жүру кезінде олардың біреуі айдаудағылардың алдында, қалғандары артында жүреді. Бір бақылаушы ғана айдап алып жүрген кезде, ол сезіктілермен және айыпталушылардың сапының артында екі қадам кейін жүреді. Сезіктілер мен айыпталушыларды үй-жайдың ішінде бір бақылаушы ғана айдап алып жүрген кезде басқа дәлізге бұрылатын жерде бақылаушы айдаудағыларды бұрылысқа екі қадам қалғанда тоқтатады. Өтетін жолдың бос екенін көз жеткізген соң, айдаудағы топты өзінің жанынан өткізіп, олардың артынан жүреді.
Дәліздің күзетілмейтін есігіне жақындаған кезде бақылаушы сезіктілер мен айыпталушыларды есікке бес қадам қалғанда тоқтатады, өзі алдыға өтіп, есіктің "көзшесінен" қарайды және өтетін жердің бос екенін анықтаған соң есікті ашып, сезіктілерді және айыпталушыларды өзінің жанынан өткізеді де айдаудағылардың артынан қозғалысын жалғастырады. Серуендеу ауласына шығаруда да осындай тәртіппен жүргізіледі.
236. Бақылаушы қозғалыстың барлық бағытында тынышты қамтамасыз етуде, қамаудағылардың саптан шығуына, темекі шегулеріне, өздері өтіп бара жатқанда камера есіктеріндегі "көзшені" ашуға жол бермеуге тиіс.
237. Әрбір айдап алып жүруші бақылаушының өзімен бірге арнайы құралдары және полицейлік типтегі ысқырығы болуы керек.

238. При нападении на контролера он отражает его боевыми приемами борьбы и, используя имеющиеся возможности (свисток, голос, ближайшую точку охранно-тревожной сигнализации, рацию) подает сигнал тревоги.
239. Конвоирование, охрана подозреваемых и обвиняемых и надзор за ними на работах в режимной, хозяйственной зонах и за пределами следственного изолятора осуществляются в соответствии с настоящей Инструкцией.
240. В случаях отсутствия в местах дислокации следственного изолятора специальных конвойных подразделений, ко времени прибытия специального вагона планового маршрута начальник следственного изолятора высылает конвой, независимо от того, имеются в изоляторе лица, подлежащие сдаче войсковому караулу планового маршрута, или нет.
241. Численность конвоя определяется в зависимости от количества лиц, доставляемых на обменный пункт железнодорожной станции и в следственный изолятор, но во всех случаях конвой должен состоять не менее чем из четырех человек (приложение N 41), в том числе начальник конвоя, его помощник (если в составе конвоя свыше 5 человек).
Состав конвоя назначается начальником следственного изолятора или его заместителем, а в их отсутствие дежурным.
242. Запрещается назначать в состав конвоя работников следственного изолятора, не являющихся лицами начальствующего и рядового состава.
243. Конвой может быть обычным и усиленным.
Усиленный конвой назначается в тех случаях, когда в составе конвоируемых имеются лица, требующие усиленной охраны и надзора.
Численность усиленного конвоя в каждом отдельном случае определяется начальником следственного изолятора.
244. Конвоирование подозреваемых и обвиняемых на обменные пункты осуществляется только в специальных автомобилях. Конвоирование в пешем строю и на открытых машинах в пределах населенного пункта запрещается.
245. Система охраны при конвоировании на обменные пункты определяется начальником следственного изолятора с учетом конкретных условий несения службы конвоями непосредственно на маршрутах.
При изучении условий охраны при конвоировании на обменные пункты обращается особое внимание:
1) на наиболее скрытые и удобные места стоянки автомашин для высадки и посадки подозреваемых и обвиняемых;
2) на путь конвоирования от автомашин к специальным вагонам и обратно;
3) на порядок охраны конвоируемых в местах их обмена с караулами плановых маршрутов и посадки в автомашины;
4) на способы связи с дежурным следственного изолятора и дежурным отделения транспортной полиции.
При выборе маршрутов движения конвоя на обменные пункты:

238. Бақылаушыға шабуыл жасаған кезде ол оған жауынгерлік күрес тәсілдерімен және қолда бар мүмкіндіктерді (ысқырық, дауыс, жақын жердегі күзет-дабыл белгісін нүктелер, рация) пайдалана отырып, тойтарыс береді.
239. Режимдік, шаруашылық зонада және тергеу изоляторы шегінен тыс жердегі жұмыстарда сезіктілер мен айыпталушыларды айдап  алып жүру, күзету және оларды қадағалау осы Нұсқаулықта қарастырылған тәртіппен жүзеге асырылады.
240. Тергеу изоляторының орналастыру орнында арнайы айдауыл бөлімшелері болмаған жағдайда, тергеу изоляторының (түрменің) бастығы жоспарлы бағыттағы арнайы вагон келмегенше изоляторда қарауылына тапсыруға жататын адамдардың бар немесе жоғына қарамастан айдауыл жібереді.
241. Айдауылдардың саны алмастыру пунктіне және тергеу изоляторына жеткізілетін адамдардың санына қарай анықталады, бірақ барлық жағдайда да айдауылдар төрт адамнан (N 41 қосымша) кем болмауы керек, соның ішінде айдауыл бастығы, оның көмекшісі (егер айдауыл құрамында бес адамнан көп болса) болуы қажет.
Айдауыл құрамын тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасарлары, ал олар жоқ кезде кезекші тағайындайды.
242. Тергеу изоляторының айдауыл құрамына басшы және қатардағы құрам болып табылмайтын адамдарды тағайындауға тыйым салынады.
243. Әдеттегідей және күшейтілген болуы мүмкін.
Айдалушылар құрамында күшейтілген күзет пен қадағалауды талап ететін адамдар болған жағдайда күшейтілген айдауылдар тағайындалады.
Күшейтілген айдауыл санын әрбір жекелеген жағдайда, тергеу изоляторының бастығы анықтайды.
244. Алмастыру пунктіне айдап алып жүру тек арнайы машинамен жүзеге асырылады. Елді мекен шегінде жаяу саппен және ашық көлікпен айдап алып жүруге тыйым салынады.
245. Алмастыру пункттеріне айдап алып жүру кезінде, күзет жүйесін тікелей бағыттағы айдауыл қызметін өткерудің нақты жағдайын ескере отырып тергеу изоляторының бастығы анықтайды.
Алмастыру пунктіне айдап алып жүруді зерделеген кезде мыналарға ерекше назар аударылады:
1) Сезіктілерді және айыпталушыларды түсіру және отырғызу үшін автокөлік тұратын неғұрлым жасырын және қолайлы жерге;
2) автокөліктегі арнайы вагонға дейін және кері қарай айдап алып жүру жолына;
3) жоспарлы бағыттардың қарауылдары алмастыратын жерде және автокөлікке отырғызарда қамаудағыларды күзету тәртібіне;
4) тергеу изоляторының кезекшісімен және көліктегі полиция бөлімшесінің кезекшісімен байланыс тәсіліне баса назар аударылады.
Алмастыру пунктеріне айдап алып жүру қозғалысының бағыттарын таңдаған кезде:

1) намечаются улицы с наименьшим движением транспорта и граждан;
2) определяются пункты, с которых имеется возможность связаться со следственным изолятором, полицией;
3) определяются пункты оказания медицинской помощи.
На основе изучения условий охраны и маршрутов конвоирования разрабатывается план охраны при конвоировании, который включает:
1) схемы охраны и маршрута конвоирования;
2) табель постам и боевой расчет личного состава конвоя. План составляется в двух экземплярах и утверждается начальником следственного изолятора.
246. Начальник, назначающий конвой:
1) вручает начальнику конвоя предписание (приложение N 42) и другие документы для соответствующих видов конвоя и разъясняет ему содержание и сущность каждого документа;
2) выделяет транспорт и обеспечивает выдачу установленного довольствия для конвоируемых;
3) проверяет знание начальником конвоя и конвоирами своих обязанностей, умение обращаться с оружием, состояние оружия, боеприпасов и формы одежды;
4) инструктирует начальника конвоя и конвоиров о порядке выполнения предстоящей задачи по конвоированию;
5) называет количество лиц, подлежащих конвоированию, и разъясняет, кто из них требует усиленного надзора, куда и к какому времени должны прибыть, каким путем следовать, как поступить в условиях осложнения обстановки в пути следования;
6) принимает при возвращении от начальника конвоя доклад о выполнении задачи.
247. Начальник конвоя и его помощник вооружаются пистолетами, а конвоиры - автоматами.
Конвой обеспечивается боеприпасами из расчета: 16 патронов (в двух магазинах) на один пистолет, 40 патронов (два магазина по 20 патронов) на каждый автомат.
Назначение каждого конвоя оформляется записью в книге дежурств по следственному изолятору.
248. Начальник конвоя подчиняется начальнику следственного изолятора, его заместителю и дежурному. Он является непосредственным начальником личного состава конвоя и отвечает:
1) за точное и своевременное выполнение задачи по конвоированию;
2) за боевую готовность личного состава конвоя, строгое выполнение обязанностей каждым лицом наряда, состояние дисциплины и порядка;
3) за сохранность и исправность оружия, техники, инженерно-технических и материальных средств, находящихся в пользовании конвоя.
249. Начальник конвоя:
1) ставит задачу конвою, разъясняет порядок выполнения этой задачи и проверяет его исполнение конвоем;
2) требует от личного состава конвоя высокой бдительности и дисциплины, знания и точного выполнения своих обязанностей;

1) көлік және адамдар аз жүретін көшелер белгіленеді;
2) тергеу изоляторымен, полициямен байланысуға мүмкіндік бар пунктер анықталады;
3) медициналық көмек көрсету пунктері анықталады.
Күзет жағдайын және айдап алып жүру бағыттарын зерделеу негізінде айдап алып жүру кезіндегі күзет жоспары әзірленеді, оған:
1) күзет сызбасы және айдап алып жүру бағыты;
2) күзет орындарының табелі және айдауылдың жеке құрамының жауынгерлік есебі енеді. Жоспар екі данада жасалады және оны тергеу изоляторының бастығы бекітеді.
246. Айдауылды тағайындаушы бастық:
1) айдауыл бастығына ұйғарымды (N 42 қосымша) және айдауыл түрлеріне сай келетін басқа да құжаттарды тапсырады және оған әр құжаттың мазмұнын және мәнін түсіндіреді;
2) көлік бөледі және айдауылшыларды бекітілген керек-жарақпен қамтамасыз етеді;
3) айдауыл бастығының білімін және айдауылдардың өз міндеттерін білуін, қару ұстау шеберліктерін, қарудың жай-күйін, оқ-дәрілерді және нысанды киімдерді тексереді;
4) айдауылдау жөнінде алда тұрған міндеттерді орындау тәртібі туралы айдауыл бастығына және айдауылдаушыларға нұсқаулама жүргізеді;
5) айдауылдауға жататын адамдардың санын атайды және олардың ішінде кімнің күшейтілген қадағалауды талап ететін, қайда және қай уақытқа қарай келуі керектігін қандай жолмен ізіне түсуді, ізіне түсу жолында жағдай асқынған болса не істеу керектігін түсіндіреді;
6) айдауыл бастығы оралған соң одан тапсырманың орындалуы туралы мәлімдеме қабылдайды.
247. Айдауыл бастығы және оның көмекшісі тапаншамен, ал айдауылдаушылар автоматпен қаруланады.
Айдауылдар оқ-дәрілермен мынадай есеппен қамтамасыз етіледі: бір тапаншаға 16 патрон (екі магазинде), әрбір автоматқа 40 патрон (екі магазин 20 патроннан).
Әрбір айдауылды тағайындау тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабына жазылып, ресімделеді.
248. Айдауыл бастығы тергеу изоляторының бастығына, оның орынбасарына және кезекшіге бағынады. Ол айдауыл жеке құрамының тікелей бастығы болып табылады және:
1) айдауылдау жөніндегі міндеттерді нақты және дер кезінде орындау үшін;
2) айдауыл жеке құрамының жауынгерлік дайындығы үшін, нарядтағы әрбір адамның өз міндеттерін қатаң орындаулары үшін, тәртіп жағдайы үшін;
3) қарулардың, техникалардың, инженерлік-техникалық және айдауылдың пайдалануындағы материалдық құралдар үшін жауап береді.
249. Айдауыл бастығы:
1) айдауылдарға тапсырма береді, осы тапсырманы орындау тәртібін түсіндіреді және айдауылдардың міндеттерін тексереді;
2) айдауыл жеке құрамынан асқан қырағылық пен тәртіпті, өз міндеттерін нақты орындауды және оны жақсы білуді талап етеді;

3) производит боевой расчет личного состава конвоя на случай побега заключенных, нападения, пожара и других происшествий;
4) принимает в установленном порядке подлежащих конвоированию;
5) обеспечивает выполнение порядка конвоирования, соблюдение маршрута следования, время отправления и прибытия в пункт назначения;
6) обеспечивает соблюдение правил применения оружия, специальных средств;
7) не допускает проезда посторонних лиц, а также перевозки грузов в автомашинах, используемых для конвоирования подозреваемых и обвиняемых;
8) при побеге подозреваемых и обвиняемых организует их преследование и задержание;
9) проверяет лично и через своего помощника несение службы конвоем;
10) лично оформляет в установленном порядке сдачу подозреваемых и обвиняемых в пункте назначения; V020001879
11) следит за соблюдением личным составом мер безопасности, за содержанием оружия и боеприпасов, правилами заряжания и разряжания оружия;
12) не допускает в пути следования общения конвоируемых с посторонними лицами, выбрасывания ими каких-либо предметов, пресекает попытки покупок, продажи или обмена продуктов и предметов, отправки корреспонденции;
13) не разглашает место назначения и маршрут следования;
14) докладывает дежурному о выполнении задачи, сдает служебную документацию, вооружение, боеприпасы и имущество.
250. Начальник конвоя в необходимых случаях применяет в отношении конвоируемых подозреваемых и обвиняемых спецсредства и оружие в установленном порядке.
251. Начальнику конвоя запрещается отлучаться от конвоя, направлять конвоиров куда-либо, кроме случаев, связанных с выполнением службы и болезнью.
252. Помощник начальника конвоя подчиняется начальнику конвоя и выполняет только его приказания, а в отсутствие начальника конвоя выполняет его обязанности.
253. Помощник начальника конвоя при исполнении обязанностей начальника конвоя несет полную ответственность за конвоирование и пользуется всеми правами начальника конвоя.
254. Конвоир:
1) постоянно и внимательно наблюдает за поведением конвоируемых;
2) содержит оружие в постоянной боевой готовности;
3) постоянно находится на указанном ему месте;
4) принимает подозреваемых и обвиняемых для конвоирования по счету;
5) находится от конвоируемых на расстоянии, позволяющем свободно действовать оружием и исключающем внезапное нападение;
6) не вступает с конвоируемыми в разговоры, не связанные со служебными обязанностями;

3) қамаудағылар қашқан, шабуыл жасаған жағдайда, өрт немесе басқа да оқиғалар болған жағдайда жеке құрамның жауынгерлік есебін жүргізеді;
4) белгіленген тәртіппен айдауылдап жүруге жататындарды қабылдайды;
5) айдауылдауға тәртібінің орындалуын, еріп жүру бағытының сақталуын, жөнелту және белгіленген пунктке келу уақытын қамтамасыз етеді;
6) қару, арнайы құралдар қолдану тәртібінің сақталуын қамтамасыз етеді;
7) сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауға жүру үшін пайдаланылатын автомашинаны бөгде адамдардың жүргізуіне, сондай-ақ жүк тасымалдауына жол бермейді;
8) сезіктілер мен айыпталушылар қашқан жағдайда олардың ізіне түсуді және ұстауды ұйымдастырады;
9) жеке өзі және өзінің көмекшісі арқылы айдауылдардың қызмет өткерулерін тексереді;
10) сезіктілер мен айыпталушыларды белгіленген пункте тапсыруды жеке өзі белгіленген тәртіппен ресімдейді; V020001879
11) жеке құрамның қауіпсіздік шараларын сақтауларын, қару және оқ-дәрілерді ұстаудың, қаруларды оқтау және оқсыздандыру тәртібінің сақталуын бақылайды;
12) айдауылдау жүру жолында айдауылданушылардың бөгде адамдармен қарым-қатынас жасауларына, олардың қандай да бір затты лақтыруларына жол бермейді, азық-түлік және заттар сатып алуға, сатуға немесе айырбастауға, хат-хабарлар жөнелтуге ұмтылудың жолын кеседі;
13) баратын орынды және айдауылдап жүру бағытын жария етпейді;
14) кезекшіге тапсырманың орындалуы жайлы баяндайды, қызметтік құжаттарды, қаруларды, оқ-дәрілерді және мүліктерді тапсырады.
250. Айдауыл бастығының белгіленген тәртіппен айдаудағы сезіктілер мен айыпталушыларға қатысты арнайы құралдар мен қару қолдануға құқығы бар.
251. Айдауыл бастығына айдауылдан кетуге, айдауылдаушыларды қандай да бір жерге тек қызметін орындауға және ауруына байланысты жағдайлардан басқа, жіберуге тыйым салынады.
252. Айдауыл бастығының көмекшісі айдауыл бастығына бағынады және оның ғана бұйрығын орындайды, ал айдауыл бастығы жоқ кезде соның міндеттерін атқарады.
253. Айдауыл бастығының көмекшісі айдауыл бастығының міндеттерін атқару кезінде айдауылдауға толық жауап береді және айдауыл бастығының барлық құқықтарын пайдаланады.
254. Айдауыл:
1) айдауылданушылардың жүріс-тұрысына үнемі және мұқият бақылау жасайды;
2) қаруды әр кез жауынгерлік дайындықта ұстайды;
3) үнемі өзіне көрсетілген орында болады;
4) сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдауға есеп бойынша қабылдайды;
5) айдалуданушылардан қаруды еркін қолдануға мүмкіндік беретін және оқыс шабуылдауды болдырмайтын қашықтықта жүреді;
6) айдалуданушылармен қызметтік міндеттерге байланысты емес сөйлесулеріне болмайды;

7) обращается с подозреваемыми и обвиняемыми требовательно, но вежливо;
8) докладывает начальнику конвоя о нарушении конвоируемыми установленного порядка конвоирования.
255. Лица, подлежащие конвоированию на обменные пункты, должны быть подготовлены в установленном порядке к отправке. Документы на их отправку отделами специального учета и финансовым следственного изолятора сдаются дежурному, а конвоируемые лица сводятся в камеру сборного отделения, где разводятся по боксам с соблюдением установленных правил изоляции.
Перед сдачей конвою подозреваемые и обвиняемые опрашиваются об имеющихся жалобах и заявлениях. Подозреваемые и обвиняемые, заявившие о болезни, осматриваются врачом. Подготовленные к конвоированию лица должны быть одеты по сезону.
256. Прием лиц, подлежащих конвоированию, начинается с проверки их начальником конвоя по документам, полученным от дежурного. Начальник конвоя вызывает каждого подозреваемого и обвиняемого, опрашивает его и данные опроса сверяет со сведениями в имеющихся на него документах.
При сомнении в личности принимаемого начальник конвоя обращается к дежурному и поступает согласно его указанию.
257. Не принимаются для конвоирования лица:
1) без документов или документы которых, оформлены неправильно;
2) больные, отправка которых по заключению врача невозможна;
3) одетые не по сезону и не обеспеченные продовольствием до первого передаточного пункта.
258. Составом конвоя при приеме производится обыск конвоируемых, а также досмотр их вещей.
259. Лица, подлежащие конвоированию, считаются принятыми начальником конвоя от дежурного (при наличии подписи начальника конвоя в документах об их приеме) с момента передачи контролеру поста главных ворот пропуска на этих лиц и вывода их за пределы следственного изолятора.
260. При конвоировании:
1) подозреваемым и обвиняемым запрещается нарушать установленный порядок движения;
2) подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе продукты питания, предметы и вещи, разрешенные к хранению, кроме того, больным иметь при себе медикаменты, выданные медицинской частью на путь следования, а женщинам с детьми - предметы ухода за ними.
261. Питанием (сухим пайком) лица, подлежащие конвоированию, обеспечиваются на путь следования по установленным нормам до первого обменного пункта, а если они перевозятся без пересадки, то до конечного пункта.
На каждое лицо или группу лиц, конвоируемых в одном направлении, выписывается продовольственный аттестат по установленной форме. Один экземпляр аттестата через начальника конвоя следственного изолятора передается начальнику караула одновременно со сдачей конвоируемых.

7) сезіктілер мен айыпталушылармен талаппен, бірақ сыпайы қарым-қатынас жасайды;
8) айдауыл бастығына айдауылданушылардың белгіленген тәртіпті бұзғандықтары жайлы баяндайды.
255. Алмастыру пунктерінде айдауылданушылардың белгіленген тәртіппен жөнелтуге дайын болуы қажет. Тергеу изоляторының арнайы есепке алу және қаржы бөлімі оларды жөнелту құжаттарын кезекшіге тапсырады, ал айдалушы адамдар құрама бөлімнің камерасына алып барады, онда оқшаулаудың белгіленген тәртібі сақтала отырып бокстар бойынша бөлінеді.
Айдауылға тапсырар алдында сезіктілерден және айыпталушылардан өтініштері мен шағымдары сұралады. Ауруы туралы мәлімдеген сезіктілер мен айыпталушыларды дәрігер қарайды. Айдауылданушы адамдар маусым бойынша киінулері керек.
256. Айдауылданушы адамдарды қабылдау оларды айдауыл бастығының кезекшіден алған құжаттар бойынша тексеруінен басталады. Айдауыл бастығы әрбір сезіктіні және айыпталушыны шақырып алады, одан сұрақ алады және алынған жауаптарды оның құжаттарында бар мәліметтермен салыстырады.
Қабылдауға келген адамның жеке басына күмән туған кезде айдауыл бастығы кезекшіге өтініш жасайды және оның нұсқауы бойынша іс-қимыл жасайды.
257. Айдауылдап жүру айдауылданушыларға:
1) құжатсыз немесе құжаты дұрыс ресімделмеген;
2) дәрігердің қорытындысы бойынша жөнелту мүмкін емес аурулар;
3) киімдері маусымға сай келмейтін және бірінші тамақтандыру пунктіне дейін азық-түлікпен қамтамасыз етілмеген адамдар қабылданбайды.
258. Айдауыл құрамы айдауылданушыларды қабылдаған кезде тінту, ал олардың заттарына тексеру жүргізіледі.
259. Айдауылдап жүруге айдауылданушыларға жататын адамдарды айдауыл бастығы бас қақпаның посты бақылаушысының осы адамдарға рұқсат қағазын берген және олар тергеу изоляторынан тыс шығарылған сәттен бастап кезекшіден (оларды қабылдап алу туралы құжаттарда айдауыл бастығының қолы болғанда) қабылдап алды деп есептелінеді.
260. Айдауылдау кезінде:
1) сезіктілер мен айыпталушыларға белгіленген қозғалыс тәртібін бұзуға тыйым салынады;
2) сезіктілер мен айыпталушыларға өздерімен бірге сақтауға рұқсат етілген тамақ өнімдерін, заттар мен бұйымдарды алып жүруге, сонымен бірге науқастарға - өздерімен бірге медициналық-санитарлық бөлімнің жолға берген дәрі-дәрмектерін, баласы бар әйелдерге - оларды күтуге арналған заттарды алып жүруге рұқсат етіледі.
261. Айдауылданушы адамдар тамақ өнімдерімен (құрғақ пайекпен) жүру жолында бірінші алмастыру пунктіне дейін, ал егер олар ауысып отырмаса, онда соңғы пункте дейін белгіленген норма бойынша қамтамасыз етіледі.
Бір бағытта айдауылданушы адамның әрқайсысына немесе бір топ адамға азық-түлік аттестаты бекітілген нысан бойынша жазылып беріледі. Аттестаттың бір данасы тергеу изоляторының айдауыл бастығы арқылы айдауылданушыларды тапсырған уақытпен бір мезгілде қарауыл бастығына тапсырылады.

262. Для конвоирования в специальных автомобилях на каждый автомобиль назначается не менее трех конвоиров, из которых начальник конвоя и один контролер размещаются в кузове на специально отведенных местах, а второй конвоир - в кабине водителя. Двери кузова и камеры для конвоируемых лиц запираются. Одновременная перевозка в автомобиле мужчин и женщин допускается только в том случае, если автомобиль разделен на отдельные запирающиеся камеры, в которых есть возможность изолировать мужчин от женщин.
263. Перед посадкой конвоируемых в автомобиль начальник конвоя проверяет исправность замков, дверей и камер кузова и выставляет у входа в кузов конвоира.
Посадка конвоируемых в автомобиль производится лично начальником конвоя по одному человеку с одновременным отсчетом вслух.
264. При значительном удалении следственного изолятора от железнодорожной станции, аэропорта, пристани по договоренности с администрацией этих учреждений в необходимых случаях арендуются помещения, в которых организуются обогревательные пункты для временного пребывания конвоируемых в ожидании прибытия поезда, самолета.
265. Начальник конвоя, следуя на обменный пункт, принимает лиц, подлежащих конвоированию из следственного изолятора, и пакеты с личными делами на них. О приеме конвоируемых и пакетов с личными делами начальник конвоя расписывается на одном экземпляре попутного списка, оставляемого в следственном изоляторе. Дежурный вручает начальнику конвоя два экземпляра попутного списка, пакеты с личными делами и продовольственный аттестат установленного образца отправляемых лиц.
Начальник конвоя снабжается предписанием на прием и сдачу подозреваемых, обвиняемых.
266. Прием, сдача подозреваемых, обвиняемых между караулами и конвоями производятся на станции, пристани, в аэропорту, только в местах, установленных планом охраны.
267. Если перевозка из следственного изолятора совершается одним автомобилем несколькими рейсами, начальник конвоя, приняв полностью подозреваемых и обвиняемых, оставляет для их охраны в следственном изоляторе своего помощника с частью конвоя, а сам следует с первым рейсом и организует высадку подозреваемых и обвиняемых из автомобиля и охрану их на обменном пункте. Помощник начальника конвоя организует конвоирование остальных с последующими рейсами.
При конвоировании несколькими рейсами с обменного пункта в следственный изолятор начальник конвоя руководит охраной и посадкой в автомобиль прибывших подозреваемых и обвиняемых и убывает в следственный изолятор с последним рейсом, где сдает всех доставленных.
При конвоировании одновременно в нескольких автомобилях посадка подозреваемых и обвиняемых в автомобили производится под руководством начальника конвоя. На каждый автомобиль назначается старший конвоир. Автомобили следуют самостоятельно по маршруту, указанному начальником конвоя. Начальник конвоя находится в голове колонны. До его прибытия подозреваемые, обвиняемые из автомобилей не высаживаются.

262. Арнайы автомобильдермен айдауылдап жүру үшін әрбір автомобилдердің әрқайсысына кем дегенде үш айдауылдан тағайындалады, олардың ішінен айдауыл бастығы және бір бақылаушы арнайы бөлінген орында кузовқа орналасады, ал екінші айдауыл - жүргізушінің кабинасына орналасады. Айдауылдаушы адамдарға арналған есіктер бекітіліп жабылады. Автомобильмен әйелдер мен ер адамдарды бір мезгілде тасымалдауға, егер автомобильде ер адамды әйелдерден оқшаулауға мүмкіндік бар жекелеген жабылатын камераларға бөлінген жағдайда ғана рұқсат етіледі.
263. Айдауылшыларды автомобильге отырғызар алдында айдауыл бастығы тиектердің, есіктер мен кузов камерасының дұрыстығын тексереді және кузовқа кіре беріске айдауыл қояды.
Айдауылшыларды автомобильге отырғызуды айдауыл бастығы бір бірлеп дауыстап санап тұрып жеке өзі жүргізеді.
264. Тергеу изоляторы темір жол станциясынан, әуежайдан (аэродромнан), пристаннан айтарлықтай алыс болған кезде қажет жағдайда осы мекемелердің әкімшіліктерімен келісім-шарт бойынша үй-жай жалға алынады, онда айдауылданушылардың поездың, ұшақтың келуін күтуде уақытша болулары үшін жылу беру пункттері ұйымдастырылады.
265. Айдауыл бастығы алмасу пунктіне келіп, тергеу изоляторынан этаппен жөнелтуге жататын адамдарды және олардың жеке істері бар пакеттерді қабылдайды. Айдауылданушыларды және олардың жеке істері бар пакеттерді қабылдағаны туралы айдауыл бастығы тергеу изоляторында қалдырылған ілеспе тізімнің бір данасына қол қояды. Кезекші айдауыл бастығына екі дана ілеспе тізімді, жеке істері бар пакеттерді және жөнелтілетін адамдарға бекітілген үлгідегі азық-түлік аттестатын тапсырады.
Айдауыл бастығы сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау және тапсыруға арналған ұйғарыммен жабдықталады.
266. Станцияларда, пристандарда, әуежайларда қарауылдар мен айдауылдар арасында сезіктілер мен айыпталушыларды тапсыру және қабылдау тек күзет жоспарында белгіленген орындарда ғана жүргізіледі.
267. Егер тергеу изоляторынан сезіктілер мен айыпталушылар бір автомобильмен бірнеше рейспен тасымалданса, айдауыл бастығы қамаудағыларды толық қабылдап, оларды тергеу изоляторында күзету үшін айдауылдың бір бөлігімен өзінің көмекшісін қалдырады, ал өзі бірінші рейспен кетеді және сезіктілер мен айыпталушыларды автомобильден дабыл айдауыл бастығының көмекшісі қалғандарды келесі рейспен айдауылдауды ұйымдастырады.
Алмастыру пунктінен тергеу изоляторына бірнеше рейспен айдауылдау кезінде айдауыл бастығы күзетке және келген сезіктілер мен айыпталушыларды автомобильге отырғызуға басшылық жасайды және тергеу изоляторына соңғы рейспен келіп, барлық жеткізілгендерді тапсырады.
Бір мезгілде бірнеше автомобильмен айдауылдап жүру кезінде сезіктілер мен айыпталушыларды автомобильдерге отырғызу айдауыл бастығының басшылығымен жүргізіледі. Әрбір автомобильге аға айдауыл тағайындалады. Автомобильдер айдауыл бастығы көрсеткен бағыт бойынша дербес жүреді. Айдауыл бастығы колоннаның бас жағында жүреді. Ол келгенше сезіктілер мен айыпталушылар автомобильден түсірілмейді.

268. Лица, конвоируемые для сдачи проходящим плановым караулам, в случаях кратковременной стоянки поезда доставляются непосредственно к месту остановки специального вагона за 15 минут до подхода поезда.
269. Конвоирование от автомобиля к специальному вагону и обратно производится группами по 3-8 человек по заранее установленному маршруту. Перед конвоированием начальник конвоя уточняет, на какой путь прибывает поезд и место стоянки специального вагона.
270. Охрана при конвоировании на обменном пункте (от автомобиля к специальному вагону, при посадке и высадке из автомобиля и во время обмена у специального вагона) осуществляется в две линии конвоиров. Конвоиры первой линии непосредственно охраняя конвоируемых, размещаются вокруг них в 2-3 метрах от крайних шеренг. За каждым из конвоиров закрепляются определенные конвоируемые лица, за которыми они ведут наблюдение непрерывно. Лица, склонные к побегу, сосредотачиваются в середине колонны, и охрана их усиливается. При необходимости эта категория лиц конвоируется отдельно.
Конвоиры второй линии расставляются в 8-10 метрах от конвоируемых, имея назначение своевременно предотвратить побег, не допустить посторонних лиц к охраняемым, предупредить начальника конвоя о приближении поездов и маневрирующих паровозов на соседних путях.
271. По прибытии специального вагона начальник конвоя предъявляет начальнику караула предписание о приеме-сдаче подозреваемых и обвиняемых, требует от начальника караула предъявления такого же предписания и после этого приступает к сдаче и приему. Начальник конвоя сдает начальнику караула конвоируемых лиц, пакеты с личными делами конвоируемых, один экземпляр попутного списка и продовольственные аттестаты. При этом личные вещи заключенных остаются у них, кроме ценных вещей, которые передаются в установленном порядке начальником конвоя начальнику караула.
О приеме подозреваемых и обвиняемых и пакетов с личными делами на них начальник караула планового маршрута расписывается на попутном списке.
272. После сдачи доставленных караулу начальник конвоя принимает прибывших подозреваемых и обвиняемых (если они поступили) для доставки их в следственный изолятор. По прибытию с обменного пункта начальник конвоя сдает дежурному лиц, принятых от караула, пакеты с их личными делами, продовольственные аттестаты, а также документы лиц, сданных караулу планового маршрута.
273. Конвой следственного изолятора отвечает за побег во время обмена у вагона: при сдаче - до повторения счета начальником караула планового маршрута; при приеме - после повторения счета начальником конвоя следственного изолятора.

268. Өтіп бара жатқан жоспарлы қарауылға тапсыру үшін айдалушы адамдар, поезд қысқа уақытқа ғана тоқтаған жағдайда арнайы вагон тоқтайтын жерге поезд келерден 15 минут бұрын жеткізіледі.
269. Автомобильден арнайы вагонға және бұрын кері айдауылдап жүру алдын ала белгіленген бағыт бойынша 3-8 адамдық топпен жүргізіледі. Айдауылдау алдында айдауыл бастығы поздың қай жолға келетінін және арнайы вагонның тоқтайтын орнын нақтылайды.
270. Алмастыру пунктінде (автомобильден арнайы вагонға, автомобильге отырғызу және түсіру кезінде, арнайы вагонда алмастыру уақытында) айдауылдау кезіндегі күзетті айдауылдар екі қатар болып тұрып жүзеге асырылады. Бірінші қатардың айдауылдары этаптандырылғандарды тікелей күзете отырып, олардың айналасына шеткі қатардан 2-3 метр орналасады. Айдауылдардың әрқайсысына нақты айдалушы адам бекітіледі, оларда үздіксіз бақылауды ұсынады. Қашуға бейім адамдар колоннаның ортасына шоғырландырылады, оларды күзету күшейтіледі. Қажет болған жағдайда бұндай санаттағы адамдарды жеке айдауылдайды.
Екінші қатардағы айдауылдар дер кезінде қашудың алдын алу, күзеттегілерге бөгде адамдарды жібермеу және айдауыл бастығына поездардың және көрші жолдарда маневр жасаушы паровоздардың жақындап қалғанын ескерту маңыздылығын сақтай отырып, айдауылдаушыларды 8-10 метр орналастырады.
271. Арнайы вагонның келуі бойынша айдауыл бастығы қарауыл бастығына сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау-тапсыру туралы ұйғарымды ұсынады, қарауыл бастығынан осындай ұйғарымды талап етеді және бұдан соң тапсыруға және қабылдауға кіріседі. Айдауыл бастығы қарауыл бастығына айдалушы адамдарды, айдауылданушылардың жеке істері бар пакеттерді, ілеспе тізімнің бір данасы және азық-түлік аттестатын тапсырады. Сонымен бірге қамаудағылардың айдауыл бастығы белгіленген тәртіппен қарауыл бастығына тапсыратын бағалы заттарынан басқа жеке заттары олардың өздеріне қалады.
Жоспары бағыттың қарауыл бастығы сезіктілер мен айыпталушылар мен олардың жеке істері бар пакеттерді қабылдағаны туралы ілеспе тізімге қол қояды.
272. Жеткізілгендерді тапсырған соң айдауыл бастығы келген сезіктілер мен айыпталушыларды (егер олар келсе) тергеу изоляторына жеткізу үшін оларды қабылдайды. Алмастыру пунктінен келген соң айдауыл бастығы қарауылдан қабылданған жеке істер бар пакеттерді, азық-түлік аттестаттары, сондай-ақ жоспарлы бағыт қарауылына тапсырылған адамдардың құжаттарын кезекшіге тапсырады.
273. Тергеу изоляторының айдауылы вагонда алмастыру уақытында: тапсыру кезінде - жоспарлы бағыт қарауылының бастығы есепті қайталанғанға дейінгі; қабылдау кезінде - тергеу изоляторы айдауылдың бастығы есепті қайталаған соңғы уақыттағы қашу үшін жауап береді.

1.    | корпуса| пост N 3         |  3  |   4   |   4    |
_________|________|__________________|_____|_______|________|____________
|2 этаж 1|                  |     |       |        |
2.    | корпуса|                  |     |       |        |
_________|________|__________________|_____|_______|________|____________
3.    |        |                  |     |       |        |
_________|________|__________________|_____|_______|________|____________
_________|________|__________________|_____|_______|________|____________
Начальник следственного изолятора N _______            (подпись)
Приложение N 4
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27" август 2004 года N 244
График
внезапной проверки несения
службы дежурными сменами
следственного изолятора N _____г.___________
_________________________________________________________________________
N п/п|Должность, звание|N проверяемой|  Дата  | Время  |Примечание
|фамилия, инициалы|смены        |проверки|проверки|
_____|_________________|_____________|________|________|_________________
1.
2.
...........................................
9.
Резерв:                1. должность, звание, фамилия, инициалы.
2. -//-
3. -//-
Начальник следственного изолятора N ____              (подпись)
Приложение N 5
к Инструкции по организации
охраны и надзора за лицами,
содержащимися в следственных
изоляторах Комитета уголовно-
исполнительной системы
Министерства юстиции
Республики Казахстан,
утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от "27" август 2004 года
N 244
Предписание
_________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы)
предлагается " " ______________ 200 г. с " " часов произвести
внезапную проверку несения службы личным составом смены
N _____.
О результатах проверки произвести запись в постовых
ведомостях, а также в книгах дежурств по корпусным отделениям и
в книге дежурств по следственному изолятору.
Начальник следственного изолятора N __________
____________________ (звание) ______________ (подпись)
" " __________ 200 г.
Приложение N 6
к Инструкции по организации
охраны и надзора за лицами,
содержащимися в следственных
изоляторах Комитета уголовно-
исполнительной системы
Министерства юстиции
Республики Казахстан,
утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года
N 244
Книга
дежурств по следственному изолятору
Начата: " "______ _ 200 г.
Окончена: " "______ __ 200 г.
Внутренняя сторона
В Книге дежурств по следственному изолятору в произвольной форме производятся следующие записи:

1.         1 корп.    N 1, N 2, N 3         3     4      4
1 қабаты   күзет орынд.
2.         2 корп.
1 қабаты
3.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
N_______ тергеу изоляторының бастығы         (қолы)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 4 қосымша
_______қ. N ___ тергеу изоляторының кезекші
ауысымдарының қызмет өткеруін тексеру
КЕСТЕСІ
___________________________________________________________________
N |лауазымы, атағы,|тексерілетін| Тексеру | Тексеру |Ескерту
р/с| тегі, аты-жөні |ауысымның N |   күні  | уақыты  |
___________________________________________________________________
1.
2.
3.
................................
Резерв:         1. Лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні.
2.
3.
N_____ тергеу изоляторының бастығы         (қолы)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 5 қосымша
Ұйғарым
__________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі мен аты-жөні)
200 ж. " " _____________ сағаттан " " бастап N _____ ауысымдағы жеке құрамның қызмет атқаруын тұтқиылдан тексеру ұсынылады.
Тексеру нәтижелері жөнінде күзет орны ведомостерінде, сондай-ақ корпустық бөлімшелер бойынша кезекшілік атқару кітаптарында және тергеу изоляторы бойынша кезекшілік атқару кітабында жазба жасалсын.
N___________ тергеу изоляторының бастығы
(атағы) _______________ (қолы)__________
200 ж. " " _____________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 6 қосымша
Тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабы
200 жылғы. " "____________Басталды:
200 жылғы " "____________ Аяқталды:
Ішкі жағы
Тергеу изоляторы бойынша кезекшілік кітабында еркіндік түрде мына жазбалар жазылады:

1) приема и сдачи дежурств;
2) недостатков, обнаруженных при приеме дежурства и мерах по их устранению;
3) приема-сдачи подозреваемых и обвиняемых;
4) приема-сдачи постового оружия и боеприпасов, спецсредств, ключей;
5) происшествий, имевших место в следственном изоляторе за время дежурства;
6) обнаруженных в ходе дежурства неисправностей в оборудовании постов и технических средств охраны (сигнализации, связи, освещения, решеток, замков и так далее);
7) выполнения приказов по охране, о производстве режимной частью технических осмотров камер, плановых обысков;
8) проверок несения постовой службы, произведенных дежурным и его заместителем;
9) проверок несения службы дежурной смены начальником следственного изолятора или другими проверяющими лицами;
10) произведенных на разводе или в ходе дежурства изменений в расстановке контролеров по постам, не прибывших на дежурство, опоздавших и заболевших;
11) дополнительного выставления временных постов, в том числе в лечебных учреждениях органов здравоохранения;
12) о конвое, назначенном от следственного изолятора с указанием состава контролеров, времени и места его убытия, количества конвоируемых, лица, инструктирующего конвой, и времени возвращения конвоя;
13) о количестве вновь прибывших подозреваемых, обвиняемых в следственный изолятор и убывших из него.
Приложение N 7
к Инструкции по организации
охраны и надзора за лицами,
содержащимися в следственных
изоляторах Комитета уголовно-
исполнительной системы
Министерства юстиции
Республики Казахстан,
утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции
Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года
N 244
Книга
дежурств по корпусному отделению
Начата: " "______ _ 200 г.
Окончена: " "______ __ 200 г.
Внутренняя сторона
В Книге дежурств по корпусному отделению в произвольной форме производятся следующие записи:
1) приема-сдачи дежурства по корпусному отделению;
2) недостатков и неисправностей технических средств охраны сигнализации, связи, дверей, замков, "глазков" и т.д., обнаруженных при приеме-сдаче дежурства, и принятых мер по их устранению;
3) результатов количественной проверки подозреваемых и обвиняемых по корпусному отделению (запись производится по форме проверочной справки);
4) происшествий, имевших место во время дежурства;
5) данных наблюдения контролеров за поведением подозреваемых и обвиняемых;
6) результатов проверки постов корпусного отделения старшим по корпусу и другими проверяющими;

1) кезекшілікті қабылдау мен тапсыру;
2) кезекшілікті қабылдау кезінде табылған кемшіліктерді және оларды жою бойынша шаралар;
3) сезіктілерді және айыпталушыларды қабылдау-тапсыруды;
4) күзетшінің қаруды және оқ-дәріні, арнайы құралдарды, кілттерді қабылдау-тапсыру;
5) кезекшілік уақытында тергеу изоляторында орын алған оқиғалар;
6) кезекшілік барысында күзет орындарының және күзет техникалық құралдардың табылған ақаулықтарды табу кезінде (дабыл беру, байланыс, жарықтандыру, торлар, құлыптар және т.б.);
7) күзет бойынша, режимдік бөлімнің камераларды техникалық тексерісінің жүргізілуі туралы, жоспарлы тінту бұйрықтарын орындау;
8) кезекшілікпен және оның орынбасарымен жүргізілген күзет қызметін атқарылуын тексеру;
9) тергеу изоляторының бастығымен немесе өзге де тексеретін адамдармен кезекші ауысымның қызметін атқаруын тексерулер;
10) бақылаушыларды күзет орындары бойынша орналастыруда кезекшіліктің барысында бақылаушыларды постылар бойынша өзгерістерге немесе кезекшілікке келмегендерге, кешіккендерге, ауырып қалғандар;
11) қосымша уақытша күзет орындарын қою, сонымен қатар денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелерінде;
12) тергеу изоляторынан тағайындалған бақылаушылардың құрамы көрсетілген айдауыл туралы, оның кету орыны мен уақыты, айдауылдағылардың саны, айдауылды нұсқаушы адамдар, және айдауылдың оралу уақыты;
13) тергеу изоляторына қайта келген және одан шыққан сезіктілер, айыпталушылардың саны туралы.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 7 қосымша
Корпустық бөлімше бойынша кезекшіліктің кітабы
200 жылдың " "____________Басталды:
200 жылдың " "____________Аяқталды:
Ішкі жағы
Корпустық бөлімше бойынша кезекшілік кітабында еркіндік түрінде мына жазбалар жазылады:
1) корпустық бөлімше бойынша кезекшіліктің қабылдау-тапсырылуы;
2) кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде күзетудің техникалық құралдарының дабыл беру, байланыс, құлыптар, есіктер, "көзше" және т.б. табылған кемшіліктер мен түзетулер және оларды жою бойынша қабылданған шаралар;
3) корпустық бөлімше бойынша сезіктілер мен айыпталушыларды сандық тексерісінің қорытындысы (жазба тексеріс анықтамасының нысаны бойынша жүргізіледі);
4) кезекшілік уақытында орын алған оқиғалар;
5) сезіктілердің және айыпталушылардың тәртібін бақылауда бақылаушылардың мәліметі;
6) корпустық бөлімшенің күзет орындарын тексеру корпус бойынша аға және басқа да тексерушілермен қорытындалады;

7) наличия больных, состояние и поведение которых требует контроля, лиц, предпринимавших попытки к самоубийству. Санитарного состояния камер, коридоров и туалетов (записи делают работники медико-санитарной части);
8) выполнения графика вывода подозреваемых и обвиняемых на прогулку и санитарную обработку. При этом указывается, из каких камер и кто не выводился на прогулку либо санитарную обработку, и причины;
9) производства контролерами режимной части технических осмотров камер и плановых обысков и их результаты (указывается, в каких конкретно камерах производился технический осмотр и обыск).
Приложение N 8
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
График работы дежурных смен
по 8 часов
(образец для составления)
_________________________________________________________________________
N п/п|Звание,Фамилия      |1 |2 |3 |4 |5 |6 |7 |8 |9 |10 |11 |12 |13 |14
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___
1.   |майор в/с Ахметов   | 8|8 |16|16|24|24|х |х |8 | 8 | 16| 16| 24| 24
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___
2.   |капитан в/с Иванов  |16|16|24|24|х |х |8 |8 |16|16 | 24|24 | х | х
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___
3.   |лейтенант в/с Петров|24|24| х|х |8 |8 |16|16|24|24 | х | х | 8 | 8
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___
4.   |майор в/с Хитров    |х |х |8 |8 |16|16|24|24| х| х | 8 | 8 | 16|16
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___
продолжение таблицы
______________________________________________________
N п/п|Звание,Фамилия      |15|16|17|18|и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
1.   |майор в/с Ахметов   | х|х | 8|8 |и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
2.   |капитан в/с Иванов  |8 |8 |16|16|и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
3.   |лейтенант в/с Петров|16|16|24|24|и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
4.   |майор в/с Хитров    |24|24| х| х|и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
по 12 часов
_________________________________________________________________________
1.   |майор в/с Ахметов   | 8|20|х |х |8 |20|х |х |8 |20 |х  |х  | 8 |20
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___

7) жағдайлары мен тәртіптері бақылауды талап ететін аурулардың болуы, өз өзіне қол жұмсауға әрекет жасаған адамдарды. Камералардың, дәліздердің және дәретханалардың санитарлық жағдайы (жазбаны медициналық-санитарлық қызметкерлер жасайды);
8) сезіктілерді және айыпталушыларды серуенге және санитарлық тексеріске шығаруда кестенің орындалуы. Мұндай кезде қандай камералардан және кім серуенге және санитарлық тексеріске шығарылмағаны, себептері көрсетіледі;
9) камералардың және жоспарлы тінтудің техникалық тексерістерінің режимдік бөлімінің бақылаушылардың жүргізуі (қандай камераларда техникалық тексеріс және тінту жүргізілгені көрсетіледі).
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 8 қосымша
Кезекші ауысымдардың жұмыс кестесі
8 сағаттан
___________________________________________________________________
N |   атағы, тегі     |   | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |10
р/с|                   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |
___________________________________________________________________
1. і. қ. майоры Ахметов      8    8  16  16  24  24   х   х   8   8
2. і. қ. Капитаны Иванов     16  16  24  24   х   х   8   8  16  16
3. і. қ. лейтенанты Петров   24  24  х    х   8   8  16  16  24  24
4. і.қ. майоры Хитров         х   х  8    8  16  16  24  24   х   х
___________________________________________________________________
кестенің жалғасы
___________________________________________________________
N р/с|11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |және бұдан әрі
___________________________________________________________
1.     16  16    24   24   х    х    8    8  және бұдан әрі
2.     24  24     х    х   8    8   16   16  және бұдан әрі
3.      х   х     8    8  16   16   24   24  және бұдан әрі
4.      8   8    16   16  24   24    х    х  және бұдан әрі
___________________________________________________________
12 сағаттан
___________________________________________________________________
1. і. қ. майоры Ахметов      8   20   х   х   8  20   х   х   8  20

2.   |капитан в/с Иванов  |20|х |х |8 |20|х |х |8 |20| х | х | 8 |20 | х
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___
3.   |лейтенант в/с Петров| х| 8|20|х |х |8 |20| х| х| 8 |20 | х | х | 8
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___
4.   |майор в/с Хитров    |х |х |8 |20| х|х |8 |20| х| х | 8 |20 | х |х
_____|____________________|__|__|__|__|__|__|__|__|__|___|___|___|___|___
продолжение таблицы
______________________________________________________
1.   |майор в/с Ахметов   | х|х | 8|20|и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
2.   |капитан в/с Иванов  | х|8 |20| х|и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
3.   |лейтенант в/с Петров|20|х |х |8 |и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
4.   |майор в/с Хитров    | 8|20| х| х|и так далее
_____|____________________|__|__|__|__|_______________
Примечание: 1. Цифры графика указывают время заступления на дежурство
2. При 8-часовом дежурстве с целью удобства пользования
городским транспортом ночные дежурства могут начинаться
с 23 часов 30 минут.
Приложение N 9
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27" август 2004 года N 244
Примерная форма приказов по охране
Приказ
по охране следственного изолятора N ______
" " ________ 200 г.
N 25
Назначить на дежурство:
с 8-00 до 16-00 час. 26 января смену 1
Начальник смены капитан в/с Ахметов К.К
с 16-00 до 23-00 час. 26 января смену 2
Начальник смены ст. л-нт в/с Иванов Н.П
с 23-00 до 8-00 час. 27 января смену 3
Начальник смены капитан в/с Сидоров А.А
с 8-00 до 16-00 час.   с 16-00 до 23-00 час.  с 23-00 до 8-00
Зам. ДПНСИ   л-т в/с Иванов О.Б.    к-н Аубаиров С.Т.      к-н Аганин С.Т.
Зам. ДПНСИ   ст. л-т в/с Котов Р.Т. с-на Ивлев С.Т.        с-на Иванов Т.
по сборному
отделению
Ст.резервной с-на в/с Оспанов К.Д.  к-н в/с Икманов Т.Д.   к-н в/с Илюшин
группы
Дежурный     к-н Ахметова А.Ж.      к-н Улманова А.Т.      к-н Уткина А.В.
врач,
фельдшер (в
СИЗО где
введено
дежурство
медработников)
Выставить
собак на посты:    N 1,3                  N 1,2,3             N 1,2,3,4
(оборотная сторона)
В резервную группу
1.Контролеры с-т Кротов О.Д., с-т Быков И.Л., ст.с-т Лосев А.А.
1. И т.п.
Особые указания:
ДПНСИ капитану г.Паршину О.Д. Проверить несение службы на постах у камер осужденных к СК и у карцеров.
ДПНСИ капитану г.Иванову О.Д. После окончания ужина проверить изъятие у контролеров внутренних постов ключей от камер (карцеров), а также несение службы на наружных постах.
ДПНСИ капитану Ахмерову Т.П., согласно утвержденным нарядам вывести на работу осужденных, оставленных для хозяйственного обслуживания (в пищеблок, котельную и др.), а также обеспечить проверку несения службы на внутренних и наружных постах не менее трех раз.
Всем ДПНСИ обеспечить проверку несения службы контролерами в больницах органов здравоохранения.
Установить особое наблюдение за заключенными:
склонными к побегу

2. і. қ. Капитаны Иванов    20    х   х   8  20   х   х   8  20  х
3. і. қ. лейтенанты Петров   х    8  20   х   х   8  20   х   х  8
4. і.қ. майоры Хитров        х    х   8  20   х   х   8  20   х  х
___________________________________________________________________
кестенің жалғасы
___________________________________________________________
1.      х   х     8   20   х    х    8   20  және бұдан әрі
2.      х   8    20    х   х    8   20    х  және бұдан әрі
3.      20  х     х    8  20    х    х    8  және бұдан әрі
4.      8  20     х    х   8   20    х    х  және бұдан әрі
___________________________________________________________
Ескерту:
1. Кесте цифрлары кезекшілікке кірісу уақытын көрсетеді.
2. 8 сағаттық кезекшілік кезінде қалалық көлікті пайдаланудың қолайлығы мақсатында түнгі кезекшілік 23 сағат 30 минуттан басталуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 9 қосымша
Күзет бойынша бұйрықтардың үлгі нысаны
N тергеу изоляторын күзету бойынша
200__ ж. "__"__________ N 25
БҰЙРЫҚ
Кезекшілікке тағайындалсын:
8-00 сағ. бастап 16-00 сағ. дейін 26 қаңтарда 1 ауысымға
Ауысым бастығы і. қ. капитаны Ахметов К.К.
16-00 сағ. бастап 23-00 сағ. дейін 26 қаңтарда 2 ауысымға
Ауысым бастығы і. қ. аға лейтенанты Иванов Н.П.
23-00 сағ. бастап 8-00 сағ. дейін 27 қаңтарда 3 ауысымға
Ауысым бастығы і. қ. капитаны Сидоров А.А.
8-00 бастап     16-00 бастап      23-00 бастап
16-00 дейін     23-00 дейін       8-00 дейін
ТИБКК-нің        і/қ л-ты        к-н Аубаиров С.Т. к-н Аганин С.Т.
орынбасары       Иванов О.Б.
Құрама бөлімше   і/қ аға л-ты    с-на Ивлев С.Т.   с-на Иванов Т.Т.
бойынша          Котов Р.Т.
ТИБКК-нің
орынбасары
Резервтік топтың і/қ с-насы      і/қ к-ны          і/қ к-ны
аға қызметкері   Оспанов К.Д.    Икманов Т.Д.      Илюшин Т.Д.
Кезекші дәрігер, к-н Ахметова    к-н Улманова А.Т. к-н Уткина А.В.
фельдшер (мед.   А.Ж.
қызметкерлердің
кезекшілігі ен.
гізілген ТИ-де
және түрмеде)
Күзет орындарына   N 1,3           N 1,2,3           N 1,2,3,4
иттер шығарылсын:
кестенің жалғасы
16-00 бастап          23-00 бастап
23-00 дейін           8-00 дейін
ТИБКК-нің орынбасары     к-н Аубаиров С.Т.     к-н Аганин С.Т.
Құрама бөлімше бойынша   с-на Ивлев С.Т.       с-на Иванов Т.Т.
ТИБКК-нің орынбасары
Резервтік топтың аға     і/қ к-ны Икманов Т.Д. і/қ к-ны Илюшин Т.Д.
қызметкері
Кезекші дәрігер,         к-н Улманова А.Т.     к-н Уткина А.В.
фельдшер (мед. қызмет.
керлердің кезекшілігі
енгізілген ТИ-де және
түрмеде)
Күзет орындарына         N 1,2,3               N 1,2,3,4
иттер шығарылсын:
(сыртқы жағы)         (сыртқы жағы)
Резервтік топқа
1. Бақылаушылар: с-т Кротов О.Д., с-т Быков И.Л., аға. с-т Лосев А.А.
1. Сол сияқты.
Ерекше нұсқаулар:
ТИБКК капитан Паршин О.Д. мырза. ӨЖ-ге сотталғандардың камералары мен карцерлер алдындағы күзет орын-да қызмет атқаруды тексерсін.
ТИБКК капитан Иванов О.Д. мырза. Кешкі астан кейін ішкі күзет орындарының бақылаушыларынан камералардың (карцерлердің) кілттерін алып қоюды, сондай-ақ сыртқы күзет орын-да қызмет атқаруды тексерсін.
ТИБКК капитан Ахметов Т.Г. мырза, бекітілген нарядтарға сәйкес шаруашылық қызмет көрсету үшін (азық-түлік блогіне, қазандыққа және т.б.) қалдырылған сотталғандарды жұмысқа шығарсын, сондай-ақ кемінде үш рет ішкі және сыртқы күзет орындарында қызмет атқаруды тексеруді қамтамасыз етсін.
Барлық ТИБКК денсаулық саулық органдарының ауруханаларындағы бақылаушылардың қызмет атқаруын тексеруді қамтамасыз етсін.
Қамаудағыларға ерекше бақылау орнатсын:
қашуға бейім

1. камера 25 Иванов И.Б.
2.
склонными к нападению
1. Камера 10 Беркимбаев К.Ж.
2.
склонными к самоубийству
1. камера 12 Потапов И.Д.
2.
ДПНСИ каждой смены обеспечить обход и осмотр основного ограждения с внешней стороны и результаты осмотра отразить в книге дежурств.
Режимной части:
произвести плановые обыски в камерах 3,5,6,8
произвести технические осмотры камер 10,12,18,21,33,38
обеспечить проведение л-том в/с Акишевым и капитаном Айтпаевым контрольных обысков и технических осмотров.
Приложение N 10
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27" август 2004 года N 244
Сноска. Приложение 10 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 22.12.2010 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждаю
Начальник следственного
изолятора N________
ДУИС КУИС _____________
___________________
(звание, фамилия)
" "___________200 г.
Персональная расстановка
личного состава смены N___ на посты и участки службы
по охране следственного изолятора на период
с 1 _________по 15_______________200 г.
ДПНСИ______________________________________________________
Зам. ДПНСИ_________________________________________________
Ст.резервной группы________________________________________
Наружные посты_____________________________________________
Пост N 1 (главные ворота)__________________________________
Пост N и т.д.______________________________________________
Внутренние посты___________________________________________
Ст. по 1 корпусному отделению______________________________
Пост N 1 (камеры N___)_____________________________________
Пост N 2 __________________________________________________
Ст. по 2 корпусному отделению _____________________________
Пост N 4 __________________________________________________
Пост N 5 __________________________________________________
Сборное отделение _________________________________________
Контролеры_________________________________________________
Ст. группы оформления личных дел __________________________
Старший по обыску__________________________________________
Контролеры_________________________________________________
Всего в смене__________________________________чел.
В том числе нач.состава________________________
Контролеров____________________________________
ДПНСИ__________________________________________
Приложение N 11
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
(Лицевая сторона)
Справка
Об изменении расстановки личного состава смены N
назначенного приказом N___по охране
следственного изолятора
от" " ________ 200 г.
_________________________________________________________________________
Где установлен пост|  Номер поста  | Назначен приказом |  Кем заменен
___________________|_______________|___________________|_________________
ДПНСИ _____________________________________________________
(подпись)
" " ______ 200 г.
(оборотная сторона)
Строевая записка
Личного состава _______ смены при заступлении на дежурство
С " " час. " " ________ 200 г.

1. 25-камера Иванов И.Б.
2.
шабуыл жасауға бейім
1. 10-камера Беркімбаев К.Ж.
2.
өзін-өзі өлтіруге бейім
1. 12-камера Потапов И.Д.
2.
Әрбір ауысымның ТИБКК негізгі қоршауды ішкі жағынан айналып өту мен қарауды қамтамасыз етсін және қарау нәтижелерін кезекшілік кітабында көрсетсін.
Режимдік бөлім:
3, 5, 6, 8-камераларда жоспарлы тінтулер жүргізсін 10, 12, 18, 21, 33, 38-камераларда техникалық байқалуар жүргізсін.
і/қ л-ты Ақышев пен капитан Айтпаевтың бақылау тінтулер және техникалық байқаулар жүргізуін қамтамасыз етсін.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 10 қосымша
Бекітемін
N_____тергеу изоляторының бастығы
ҚАЖК ҚАЖД _______________________
_________________________________
(атағы, тегі)
200 жыл " "______________________
200 жылғы 1_______ бастап 15________ дейінгі кезеңдегі тергеу изоляторын күзету жөніндегі қызметтің N_____ постыларға және учаскелерге ауысымның жеке құрамын арнайы орналастыру
ТИБКК ____________________________________________________________
ТИБКК орын. ______________________________________________________
Резервті топтың аға ______________________________________________
Сыртқы постылар __________________________________________________
N 1 посты (басты қақпа) __________________________________________
N посты және т.б. ________________________________________________
Ішкі постылар ____________________________________________________
1 корпустық бөлімше бойынша басшысы ______________________________
N 1 посты (камера N____)__________________________________________
N 2 посты ________________________________________________________
2 корпустық бөлімше бойынша басшысы ______________________________
N 4 посты ________________________________________________________
N 5 посты ________________________________________________________
Топтық бөлімшелер ________________________________________________
Бақылаушылар _____________________________________________________
Ст.группы оформления личных дел __________________________________
Старший по обыску ________________________________________________
Бақылаушылар _____________________________________________________
Ауысымда барлығы ___________________________________________ адам.
Сонымен қатар бастықтың құрамы ___________________________________
Бақылаушылар _____________________________________________________
ТИБКК ____________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 11 қосымша
(Бірінші беті)
Тергеу изоляторын күзету бойынша N____ бұйрықпен тағайындалған ауысымның жеке құрамын орналастырудың
өзгерісі туралы анықтама
200__жылғы " "__________
___________________________________________________________________
Посты қайда |Постының нөмірі|  Бұйрықпен  | Кіммен ауыстырылған
орналасқан  |               |тағайындалған|
___________________________________________________________________
ТИБКК _______________________________________________
(қолы)
200 жылғы " "_______
(артқы беті)
200 жылғы " "____________ сағат " " ________ кезекшілікке түсу кезіндегі жеке құрамның саптық жазбасы

1. Всего по списку
2. Заступило на дежурство
В том числе:
ДПНСИ
Зам.ДПНСИ
Контролеров
2.Всего отсутствует_______, из них:
1) в командировке
2) больных
3) в отпуске
4) на работах вне смены
5) занятых на военно-спортивных занятиях, соревнованиях
6) по неизвестным причинам
ДПНСИ                    _____________
" "______200 г.                       (подпись)
Приложение N 12
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Журнал
Учета работы личного состава смены N _____ следственного изолятора N ____
_________________________________________________________________________
N |Фамилия,|         |                  Числа месяца
п\п| имя,   |Должность|__________________________________________________
|отчество|         |1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18|19|20
___|________|_________|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
___|________|_________|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
___|________|_________|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
___|________|_________|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
___|________|_________|_|_|_|_|_|_|_|_|_|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__
продолжение таблицы
_____________________________________________
N |Фамилия,|         |   Числа месяца
п\п| имя,   |Должность|______________________
|отчество|         |21|22|23|24|25|и т.д.
___|________|_________|__|__|__|__|__|_______
___|________|_________|__|__|__|__|__|_______
___|________|_________|__|__|__|__|__|_______
___|________|_________|__|__|__|__|__|_______
___|________|_________|__|__|__|__|__|_______
Примечание: в графах за каждое число проставляется количество фактически
отработанных часов.
Приложение N 13
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27" август 2004 года N 244
Книга
Учета лиц, водворенных в карцер, одиночную камеру
Начата: " "____________200 г.
Окончена: " "____________200 г.
Внутренняя сторона
_________________________________________________________________________
N |ФИО|  Год   |Дата          |Какое    |Вид          |Время
п/п|   |рождения|постановления,|нарушение|взыскания    |водворения
|   |        |на основании  |режима   |и на какой   |в карцер
|   |        |которого      |совершил |срок         |_________________
|   |        |наложено      |         |водворен в   |дата|время
|   |        |взыскание     |         |карцер       |    |час
|   |        |              |         |(один.камеру)|    |мин
|   |        |              |         |             |    |
___|___|________|______________|_________|_____________|____|____________
___|___|________|______________|_________|_____________|____|____________
продолжение таблицы
____________________________________________
Срок       |Время         | Дата и
окончания  |факт.прекращен| подпись
отбывания  |отб. взыскания|дежурного
___________|______________|производившего
дата|время |  дата |время |освобождение
| час  |       | час  |
| мин  |       | мин  |
____|______|_______|______|_________________
____|______|_______|______|_________________
Приложение N 14
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Книга
количественной проверки лиц, содержащихся в
следственном изоляторе
на " " час.__________200__г.
_________________________________________________

1. Тізім бойынша барлығы
2. Кезекшілікке түсті
Сонымен қатар:
ТИБКК
Бақылаушылардың
ТИБКК орын.
2. Барлығы болмағандар ______, олардан:
1) іс-сапарда
2) ауырып жатқандар
3) демалыста
4) аусымнан тыс жұмыстарда
5) әскери-спорттық жаттығуларда, жарыстарда бос еместер
6) белгісіз себептермен
ТИБКК                      ___________________
200 жылғы " "_________                  (қолы)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 12 қосымша
N____ тергеу изоляторының N_____ ауысымның
жеке құрамының жұмысын есепке алу журналы
___________________________________________________________________
N | Тегі, аты, |Лауа.|                 Айдың сандары
р\с|әкесінің аты|зымы |____________________________________________
|            |     |1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14|15|16|17|18
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
____________________________________
N |19|20|21|22|23|24|25|және т.б.
р\с|  |  |  |  |  |  |  |
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
Ескерту: бағаналарда әр санға нақты орындалған сағаттардың саны қойылады.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 13 қосымша
Карцерге, жалғыз адамдық камераға
орналастырылған адамдарды есепке алу
кітабы
200 жылғы " "____________Басталды:
200 жылғы " "____________Аяқталды:
Ішкі жағы
___________________________________________________________________
N |Т.А.Ә.|Туған|Жазалау салған|Режимнің қандай|Жазаның түрі және
р/с|      |жылы | негізіндегі  |бұзушылықтарын |карцерге (жалғыз
|      |     |қаулының күні |     істеді    |камераға) қанша
|      |     |              |               |мерзімге орналасты.
|      |     |              |               |      рылған
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Карцерге орналас.|Өтеудің аяқ.| Жазаны өтеудің аяқта. | Босатылуды
тырылған уақыты  |талу мерзімі|луының тоқтатылу уақыты|  жүргізген
_________________|____________|_______________________| кезекшінің
КҮНІ |  Уақыты |КҮНІ|Уақыты |   КҮНІ   |   Уақыты   |  күні мен
|         |            |          |            |    қолы
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 14 қосымша
200__жылғы сағат " " ______ тергеу изоляторында
ұсталынатын адамдарды сандық тексеру кітабы
___________________________________________________________________
Камераның нөрімі және     |       |         |         |
онда бар адамдар барысы     |       |         |         |

Номер камеры и    |     |  1/12  |  2/10  |  3/9
наличие в них     |  А  |        |        |
человек           |_____|________|________|______
а)числителем N    |     |        |        |
камеры,           |     |        |        |
знаменателем лимит|     |        |        |
мест в камере; б) |     |        |        |
количество человек|     |   7    |   4    |   5
в камере          |  Б  |        |        |
__________________|_____|________|________|______
|     |  4/12  |  5/10  |  6/9
|  А  |        |        |
|_____|________|________|______
|     |        |        |
|     |        |        |
|     |        |        |
|     |        |        |
|     |   8    |   7    |   9
|  Б  |        |        |
__________________|_____|________|________|______
Итого в корпусе:  |     |        |        |
__________________|_____|________|________|______
Не размещено по камерам " " человек.
Всего находится в следственном изоляторе подозреваемых,
обвиняемых и осужденных " ".
Сдал:
Дежурный помощник начальника
Следственного изолятора            (фамилия, подпись)
Принял:
Дежурный помощник начальника
Следственного изолятора            (фамилия, подпись)
Приложение N 15
(форма N 5)
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Книга
выдачи и приема оружия и боеприпасов личному составу
____________________________________________________
(наименование учреждения)
Начата: " "____________200 г.
Окончена: " "____________200 г.
Внутренняя сторона
_________________________________________________________________________
Дата |  Кому     |Наименование|       Выдано        |     Принято
выдачи| выдано    | оружия и   |_____________________|___________________
| или кем   |боеприпасов |коли- |Рас-   |Дата  |количество|Расписка
| сдано     |            |чество|писка в|приема|          |в приеме
|(должность,|            |      |получе-|      |          |
|звание,    |            |      |нии    |      |          |
| ФИО)      |            |      |       |      |          |
______|___________|____________|______|_______|______|__________|________
1   |    2      |     3      |   4  |   5   |  6   |    7     |   8
______|___________|____________|______|_______|______|__________|________
______|___________|____________|______|_______|______|__________|________
Пояснение к форме: При выдаче и приеме оружия в графах 4 и 7 вместо количества проставляется серия и номер оружия.
Приложение N 16
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Книга учета
специальных ключей
__________________________________________________________________________
N п/п|N режимного|Какой| N N |Наименование|Количество | Кому,    |Отметки
| корпуса   |этаж |камер|   ключей   |экземпляров| когда    |
|           |или  |     |            |  ключей   |и сколько |
|           |кори-|     |            |           |экземпля- |
|           |дор  |     |            |           |ров выдано|
_____|___________|_____|_____|____________|___________|__________|________
Примечание: Книга ведется в дежурной части.
Приложение N 17
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Суточная ведомость
Учета лиц, доставленных в следственный изолятор за время с
восьми часов утра " "____200 г. до восьми часов утра " " ____200 г.
__________________________________________________________________________
N п/п  |Фамилия,|  Год   | Откуда | Когда| Когда|Когда |В     |Расписка в
(он же | имя,   |рождения|доста-  |доста-|доста-|доста-|какую |получении
номер  |отчество|        |влен    |влен  |влен  |влен  |камеру|документа
личного|(пол-   |        |(указать|(дата)|(час) |минут |поме- |отделом
дела)  |ностью) |        |пол-    |      |      |      |щен   |спецучета
|        |        |ностью) |      |      |      |      |следствен-
|        |        |        |      |      |      |      |ного
|        |        |        |      |      |      |      |изолятора
_______|________|________|________|______|______|______|______|___________
1   |   2    |    3   |    4   |   5  |   6  |   7  |   8  |    9
_______|________|________|________|______|______|______|______|___________
_______|________|________|________|______|______|______|______|___________
_______|________|________|________|______|______|______|______|___________
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора                  (фамилия, подпись)
" " ____200 г.
Приложение N 18
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27" август 2004 года N 244
Суточная ведомость
Учета лиц, временно выбывших из следственного изолятора за время с
восьми часов утра " "____200 г. до восьми часов утра " " ____200 г.
__________________________________________________________________________
N п/п|Фамилия,|  Год   |куда    |Фамилия|Время |Рас-  |Когда |Расписка в
| имя,   |рождения|убыл    |началь-|убытия|писка |воз-  |получении
|отчество|        |(указать|ника   |(дата,|нача- |вращен|личного
|(пол-   |        |основа- |конвоя,|часы, |льника|в     |дела
|ностью) |        |ние     |наи-   |мину- |конвоя|СИЗО, |(документа)
|        |        |убытия) |менова-|ты)   |в     |N ка- |спецчастью
|        |        |        |ние    |      |приеме|меры, |СИЗО
|        |        |        |части и|      |лица, |в     |
|        |        |        |N пред-|      |содер-|кото- |
|        |        |        |писания|      |жаще- |рую   |
|        |        |        |       |      |гося  |поме- |
|        |        |        |       |      |под   |щен   |
|        |        |        |       |      |стра- |      |
|        |        |        |       |      |жей   |      |
_____|________|________|________|_______|______|______|______|___________
1 |   2    |    3   |    4   |    5  |   6  |   7  |   8  |    9
_____|________|________|________|_______|______|______|______|___________
_____|________|________|________|_______|______|______|______|___________
_____|________|________|________|_______|______|______|______|___________
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора                  (фамилия, подпись)
" " ____200 г.
Приложение N 19
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Список лиц подлежащих изоляции N ____
Числящихся за__________________________________________,
подлежащих изоляции друг от друга
_________________________________________________________________________
(отношение N от _______________________)
___________________________________________________________
N п/п|Фамилия, имя,|  Год   |N личного|N камеры|Примечание
| отчество    |рождения|  дела   |        |
|             |        |         |        |
_____|_____________|________|_________|________|___________
_____|_____________|________|_________|________|___________
_____|_____________|________|_________|________|___________
_____|_____________|________|_________|________|___________
Дежурный помощник начальника
Следственного изолятора            (фамилия, подпись)
" " ____200 г.
Примечание: На обложке личного дела лица, проходящего по
групповому делу и подлежащего изоляции, проставляется штемпель:
"Проходит по групповому делу. Список изоляции N _____".
Приложение N 20
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Справка
о движении (прибытии, убытии)
в следственном изоляторе
с 8.00 " "______200 г. до 8.00
" "_________200 г.

а) алымымен камера N, бөлімі|   А   |  1/12   |  2/10   |   3/9
камерадағы орын лимиті;     |______________________________________
б) камерада адамның саны    |    Б  |    7    |    4    |     5
___________________________________________________________________
|    А  |   4/12  |   5/10 |  6/9
|______________________________________
|    Б  |    8    |    7   |   9
___________________________________________________________________
Корпус бойынша барлығы:     |       |         |        |
___________________________________________________________________
Камера бойынша орналастырылмаған " " адам.
Тергеу изоляторында барлығы " " сезіктілер, айыпталушылар және сотталғандар орналасқан.
Тапсырды:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі (тегі, қолы)
Қабылдадым:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі (тегі, қолы)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 15 қосымша
(N 5 нысан)
Жеке құрамға қаруды және оқ-дәріні
беру және қабылдау кітабы
____________________________________________________
(мекеменің атауы)
200 жылғы " "____________ Басталды:
200 жылғы " "____________ Аяқталды:
Ішкі жағы
___________________________________________________________________
Берілген|Кімге бе. |Қару |    Б е р і л д і   | Қ а б ы л д а н д ы
күні  |рілді не. |мен  |____________________|____________________
|месе кім. |оқ-  |саны|Алынғаны|Қабыл.|Саны|Қабылданғаны
|мен тапсы.|дәрі.|    | туралы |данған|    |туралы қолхат
|  рылды   |нің  |    | қолхат |күні  |    |
|(лауазымы,|атауы|    |        |      |    |
|   атағы, |     |    |        |      |    |
|  Т.А.Ә.) |     |    |        |      |    |
___________________________________________________________________
1         2        3    4      5       6     7           8
___________________________________________________________________
Нысанға түсінік: Қаруды берген және қабылдау кезінде 4 және 7 бағаналарда санының орнына қарудың сериясы мен нөмірі қойылады.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 16 қосымша
Арнайы кілттерді есепке алу кітабы
___________________________________________________________________
N |Режимдік |қандай этаж |Каме.|Кілт. |Кілт  |Кімге, қашан|Бел.
р/с|корпустың|немесе дәліз|раның|тердің|түрле.|және қанша  |гілер
|    N    |            |  NN |атауы |рінің |түрі берілді|
|         |            |     |      |саны  |            |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескерту: Кітап кезекші бөлімде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 17 қосымша
200 жылдың таңертенгі сағат " " ____200 жылдың
таңертенгі сағат " "____ уақытынан бастап тергеу
изоляторына жеткізілген адамдарды есепке алудың
тәулік ведомосы
___________________________________________________________________
N р/с|Тегі,|Туған|Қайдан|Қашан |Қашан |Қашан|Қандай|Тергеу изоля.
(ол  |аты, |жылы |жеткі.|жеткі.|жеткі.|жет. |каме. |торының арнайы
әрі  |әке. |     |зілген|зілді |зілді |кі.  |раға  |есепке алу
жеке |сінің|     |(толы.|(күні)|(са.  |зілді|орна. |бөлімінің
істің|аты  |     |ғымен |      |ғат)  |(ми. |ласты.|құжатты алғаны
нөмі.|(то. |     |көр.  |      |      |нуты)|рылған|туралы қолхат
рі) |лық) |     |сету) |      |      |     |      |
___________________________________________________________________
1    2     3      4      5      6      7     8         9
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі (тегі, қолы)
200 жылдың " " ____
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 18 қосымша
200 жылдың таңертенгі сағат " " ____бастап
200 жылдың таңертенгі сағат " "____ дейінгі уақытта
тергеу изоляторынан уақытша кетіп қалған адамдарды
есепке алудың тәулік ведомосы
___________________________________________________________________
N |Тегі,|Ту. |куда |Айдауыл  |Кеткен|Күзетте |ТИЗО     |ТИЗО
р/с|аты, |ған |убыл |батығы.  |уақыты|ұсталып |қашан    |арнайы
|әке. |жылы|(ука.|ның тегі,|(күні,|жатқан  |оралды,  |бөлімінің
|сінің|    |зать |бөлімнің |саға. |адамды  |оны ор.  |жеке істі
| аты |    |осно.|атауы жә.|ты,   |қабылдау|налас.   |алғаны
|(то. |    |вание|не мекеме|мину. |туралы  |тырылған |туралы
|лық) |    |убы. |    N    |ты)   |айдауыл |камераның|қолхат
|     |    |тия) |         |      |басты.  |         |
|     |    |     |         |      |ғының   |         |
|     |    |     |         |      |қолхаты |         |
___________________________________________________________________
1    2     3    4        5       6       7         8        9
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі                          (тегі, қолы)
200 жылдың " " ____
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 19 қосымша
_________________________________
Оқшаулап ұстауға жататын адамдардың тізімі N____
________________________________________________, бір-бірінен оқшаулап ұстауға жататындар
___________________________________________________________________
(қатысы N _______________________)
___________________________________________________________________
N | Тегі, аты, |Туған жылы |Жеке ісінің N |Камераның N |Ескерту
р/с|әкесінің аты|           |              |            |
___________________________________________________________________
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі                          (тегі, қолы)
200 жылдың " " ____
Ескерту: Топтық іс бойынша және оқшаулап ұстауға жататын адамның жеке ісінің сыртқы бетінде штемпель қойылады: "Топтық іс бойынша өткізіледі. Оқшаулау тізімі N_____".
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 20 қосымша
Тергеу изоляторында
200 жылғы сағат 8.00. "__" _______ бастап 200 жылдың сағат 8.00. "___" ____дейін  қозғалысы (келуі, кетуі) туралы анықтама

1. Содержалось на 8.00 - человек.
2. Движение за смену с 8.00 до 16.00
_____________________________________________________
Прибыло (откуда)|Количество|Убыло (куда)|Количество
________________|__________|____________|____________
1.              |          |1.          |
________________|__________|____________|____________
2.              |          |2.          |
________________|__________|____________|____________
3.              |          |3.          |
________________|__________|____________|____________
Итого за смену:
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора      ________________________
(фамилия,подпись)
1.Содержалось на 16.00_____заключенных
2.Движение за смену с 16.00 до 24.00
_____________________________________________________
Прибыло (откуда)|Количество|Убыло (куда)|Количество
________________|__________|____________|____________
1.              |          |1.          |
________________|__________|____________|____________
2.              |          |2.          |
________________|__________|____________|____________
3.              |          |3.          |
________________|__________|____________|____________
Итого за смену:
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора      ________________________
(фамилия,подпись)
2.
1.Содержалось на 24.00 " "__________заключенных
2.Движение за смену с 00. До 8.00 " "_____________
_____________________________________________________
Прибыло (откуда)|Количество|Убыло (куда)|Количество
________________|__________|____________|____________
1.              |          |1.          |
________________|__________|____________|____________
2.              |          |2.          |
________________|__________|____________|____________
3.              |          |3.          |
________________|__________|____________|____________
Итого за смену:
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора      ________________________
(фамилия,подпись)
3. Итого вновь прибыло за сутки с 8.00 " "____________до 8.00
" "______________человек.
4. Итого вновь убыло за сутки с 8.00 " " _____________до 8.00
" "______________человек.
5. Всего по состоянию на 8.00 " " _____________содержится
__________заключенных.
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора   ___________________________
(фамилия,подпись)
" "_________200 г.
Приложение N 21
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27" август 2004 года N 244
Справка
о движении (прибытии, убытии) осужденных лиц,
заключенных под стражу, в следственном изоляторе
с 8.00 " "______200 г. до 8.00
" "_________200 г.

1. сағат 8.00 ұсталынған - адам.
2. сағат 8.00 бастап 16.00 дейін ауысым қозғалысы
_______________________________________________
Келді (қайдан) |  Саны  | Кетті (қайда) | Саны
_______________________________________________
1.                       1.
2.                       2.
3.                       3.
_______________________________________________
Ауысым бойынша барлығы:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі               ___________________________
(тегі, қолы)
1. 16.00 сағатқа _____сотталған ұсталды
2. сағат 16.00 бастап 24.00 дейін ауысым қозғалысы
_______________________________________________
Келді (қайдан) | Саны | Кетті (қайда)  | Саны
_______________________________________________
1.                      1.
2.                      2.
3.                      3.
_______________________________________________
Ауысым бойынша барлығы:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі               ___________________________
(тегі, қолы)
1. 24.00 " "__________ сотталған ұсталады
2. 00.бастап 8.00 " "_____________дейін ауысым қозғалысы
_______________________________________________
Келді (қайдан) | Саны | Кетті (қайда)  | Саны
_______________________________________________
1.                      1.
2.                      2.
3.                      3.
_______________________________________________
Ауысым бойынша барлығы:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі               ___________________________
(тегі, қолы)
3. 8.00 "__" бастап 8.00 "___" дейін күніне қайта
"___" адам келді.
4. 8.00 "___" бастап 8.00 "__" дейін күніне барлығы
" "______________адам кеткен.
5. 8.00 " " _____________ жағдайына барлығы
__________тұтқынға алынғандар ұсталады.
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі               ___________________________
(тегі, қолы)
200 жылғы " "_________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 21 қосымша
200 жылдың сағат 8.00 "__" _______
бастап 200 жылдың сағат 8.00 "__"______
сотталғандардың күзет қамауына алынған
адамдарды  қозғалысы (келуін, кетуін)
туралы анықтама

1. Содержалось на 8.00 - человек.
2. Движение за смену с 8.00 до 20.00
_____________________________________________________
Прибыло (откуда)|Количество|Убыло (куда)|Количество
________________|__________|____________|____________
1.              |          |1.          |
________________|__________|____________|____________
2.              |          |2.          |
________________|__________|____________|____________
3.              |          |3.          |
________________|__________|____________|____________
Итого за смену:
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора      ________________________
(фамилия,подпись)
1.Содержалось на 20.00_____заключенных
2.Движение за смену с 20.00 до 8.00
_____________________________________________________
Прибыло (откуда)|Количество|Убыло (куда)|Количество
________________|__________|____________|____________
1.              |          |1.          |
________________|__________|____________|____________
2.              |          |2.          |
________________|__________|____________|____________
3.              |          |3.          |
________________|__________|____________|____________
Итого за смену:
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора      ________________________
(фамилия,подпись)
3. Итого вновь прибыло за сутки с 8.00 " "____________до 8.00
" "______________человек.
4. Итого убыло за сутки с 8.00 " " _____________до 8.00
" "______________человек.
5. Всего по состоянию на 8.00 " " _____________содержится
__________заключенных.
Дежурный помощник начальника
следственного изолятора   ___________________________
(фамилия,подпись)
" "_________200 г.
Приложение N 22
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Талон
о перемещении заключенного
Старшему по корпусу N__ г-ну __________________
Заключенного (Ф.И.О) ______________
переведите из камеры N______в камеру N_______
Основание перевода ____________________
____________________
(подпись лица,давшего указание о
перемещении)
" " ______200 г.
___________________
(подпись лица,произведшего
перемещение)
" "________200 г.
(размер 10х14 см.)
Приложение N 23
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Список
перемещения заключенных
Старшему по корпусу N_________г-ну___________________
Нижеперечисленных лиц переведите:
________________________________________________________________
N п/п|Фамилия, имя, отчество|из камеры N|в камеру N|Примечание
_____|______________________|___________|__________|____________
|                      |           |          |
_____|______________________|___________|__________|____________
Подпись лица, давшего указание о перемещении ____________
(подпись)
" "____________200 г.
Указанных в списке лиц перевел _______________
(подпись)
" " ____________ 200 г.
Приложение N 24
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Камерная карточка
Личное дело N
Список изоляции         N_____________          Отбывал ли ранее наказание
1.Фамилия____________________                   в местах лишения свободы
2.Имя________________________                   (да, нет)______________
Отчество___________________
3.Год рождения________________                   (Сведения о перемещении)
4.Привлекается по ст.___________                 _________________________
________________________УК РК                   |N камеры Дата  Подпись
5.Ранее судим________раз по                     |_________________________
ст.ст.________________________                  |_________________________
6.Дата прибытия в следственный                  |_________________________
изолятор _____________                          |_________________________
7.Осужден " "__________200 г.                   |_________________________
на срок______________________                   |_________________________
8.Вид колонии определенной судом                |_________________________
____________________________                    |_________________________
9.Личный обыск при приеме производил            |_________________________
____________________________                    |_________________________
(ФИО сотрудника,производившего обыск            |_________________________
____________________________
(подпись)
Поместить в камеру N
__________________________________________
(подпись лица, давшего указание)
На сданные на хранение вещи (ценности)
выписаны квитанции N
Когда и куда выбыл ____________
Перечень собственных вещей заключенного, имеющихся у него при поступлении
и полученных в передачах и посылках, разрешенных к хранению в камере.
________________________________________________________________
Наименование|Описание|Вещи из передачи|Личный обыск производил
|        |от родственников|(подпись,дата)
____________|________|________________|_________________________
1.Пальто    |        |                |(дата)
____________|________|________________|_________________________
2.Пиджак    |        |                |(дата)
____________|________|________________|_________________________
3.Сапоги    |        |                |(дата)
____________|________|________________|_________________________
" "_______________200 г.
Других вещей,кроме указанных у меня нет ________________________
(подпись заключенного)
Перечень вещей, принадлежащих следственному изолятору, выданных
в пользование заключенному.
_______________________________________________________________
N п/п|Наименование|Количество|Дата выдачи Заключ.|Старший по
| предметов  |          |                   | корпусу
_____|____________|__________|___________________|_____________
1.  |  Матрац    |          |                   |
_____|____________|__________|___________________|_____________
2.  |  Подушка   |          |                   |
_____|____________|__________|___________________|_____________
3.  |  Одеяло    |          |                   |
_____|____________|__________|___________________|_____________
|  и т.д.    |          |                   |
_____|____________|__________|___________________|_____________
_________________________
Поощрения   |Взыскания
_____________|___________
_____________|___________
Приложение N 25
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
(лицевая сторона)
Ведомость
учета движения подозреваемых, обвиняемых через главные ворота.
Дежурный постовой контролер           _______________________
(звание, фамилия)
Заступил " "_________200 г. " " час. " "мин.
сменился " "_________200 г. " " час. " "мин.
___________________________________________________
Часы |      Количество заключенных    |Примечание
|________________________________|
|прибыло|принято|не принято|убыло|
_____|_______|_______|__________|_____|____________
_____|_______|_______|__________|_____|____________
(Оборотная сторона)
___________________________________________________
Часы |      Количество заключенных    |Примечание
|________________________________|
|прибыло|принято|не принято|убыло|
_____|_______|_______|__________|_____|____________
_____|_______|_______|__________|_____|____________
Всего:
Сдал контролер________________________
(фамилия)
Приложение N 26
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Форма "С"
Форма "С"
Корешок пропуска N ____________      Пропуск
На выпуск осужденных в количестве
" "чел., выведенных на внешние       Выпустить из учреждения ниже-
хозяйственные работы.                перечисленных осужденных
в количестве " "ч. выводимых на внешние
работы
Место работы________________         _____________________________________
____________________________        |N п/п|Фамилия и  |N п/п|   ФИО
____________________________        |     |инициалы   |     |осужденного
Характер работы_____________        |     |осужденного|     |
____________________________        |_____|___________|_____|_____________
Дата вывода " "________200 г.       |_____|___________|_____|_____________
Время вывода " "час. " "мин.
Время возвращения " "час. " " мин.
Начальник конвоя______________
(звание,фамилия)
Конвоиров " "человек.
Начальник учреждения__________   Основание: список формы
(подпись)        " " за N _____
1.Место работы
________________________  2.Характер
" "___________200 г.             |N п/п|Обязан-|звание|ФИО    работы
Гербовая печать учреждения ЛА__  |     |ность  |      |     3.Дата вывода
_____________________________    |_____|_______|______|___  4.Время вывода
Расписка начальника конвоя_____  |1.   |Нач.   |      |       (час.мин)
Осужденных в числе____________   |     |конвоя |      |     5.Время
______________________________   |2.   |Конвоир|      |       возвращения
(прописью)                       |3.   |и т.д. |      |       (час.мин)
_____чел.принял_______(подпись)  |_____|_______|______|___
Начальник учреждения
ЛА 155/ _________
(подпись)
" " _______200 г.
Гербовая печать учреждения
Приложение N 27
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Оборудование постовой вышки
Постовые вышки устраиваются из кирпича, бетона или комбинированно и размещаются по периметру основного ограждения преимущественно на углах, в необходимых случаях - на прямолинейных участках периметра когда этот участок превышает 300 метров (далее - м.).

1. 8.00. ұсталынды - адам.
2. 8.00 бастап 20.00 дейін ауысымның қозғалысы
_______________________________________________
Келді (қайдан) | Саны | Кетті (қайда)  | Саны
_______________________________________________
1.                      1.
2.                      2.
3.                      3.
_______________________________________________
Ауысым бойынша барлығы:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі   ___________________________
(тегі, қолы)
1. 20.00 сағатқа _____сотталғандар ұсталынды
2. 20.00 бастап 8.00 дейін ауысым бойынша қозғалысы
_______________________________________________
Келді (қайдан) | Саны | Кетті (қайда)  | Саны
_______________________________________________
1.                      1.
2.                      2.
3.                      3.
_______________________________________________
Ауысым бойынша барлығы:
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі    ___________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
3. 8.00. Бастап __________ 8.00. дейін күніне қайта келгендер
" "______________адам.
4. 8.00. бастап 8.00. дейін күніне кетткендер
" "______________адам.
5. Барлығы 8.00. жағдайы бойынша _____________сотталғандар ұсталады
Тергеу изоляторы бастығының
кезекші көмекшісі
200 жылдың " "_____________     ____________________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 22 қосымша
Тұтқындалғанның қозғалысы туралы талон
N _____ корпус бойынша басшысы азамат __________________
Тұтқынға алынған                (Т.А.Ә.)
N______ камерадан N_______камераға ауыстырылсын
Ауыстырылудың негізі ___________________________________
___________________________________
(ауыстырылуға нұсқау берген адамның қолы
200 жылдың " "________
___________________________________
(ауыстырылуды жүргізген адамның қолы)
200 жылдың " "________
(ені 10х14 см.)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 23 қосымша
Тұтқынға алынғандардың ауыстырылу тізімі
Корпус бойынша басшысы N_________азамат___________________
Төменде көрсетілген адамдарды ауыстырыңыздар:
___________________________________________________________________
N р/с |Тегі, аты, әкесінің аты |N камерадан |N камераға |Ескерту
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ауыстырылу туралы нұсқау берген адамның қолы ____________
(қолы)
200 жылдың " "____________
Тізімде көрсетілген адамдарды ауыстырдым _______________
(қолы)
200 жылдың " "____________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 24 қосымша
Камерлік карточка
N Жеке іс
Оқшаулаудың тізімі N______________   Бұрын бас бостандығынан айыру
орындарында жазасын өтеген бе
1. Тегі __________________________   (иә, жоқ)______________
2. Аты ___________________________
Әкесінің аты______________________
3. Туған жылы_____________________    (ауыстырылу туралы мәлімет)
4. ҚР ҚК ___________бабы бойынша     _____________________________
жүгіндіріледі                       |камераның N | Күні | қолы    |
5. Бұрын ________ рет               |_____________________________|
__________________баптары бойынша   |_____________________________|
сотталған                           |_____________________________|
6. Тергеу изоляторына келген күні   |_____________________________|
_________________                   |_____________________________|
7. 200 " "_____ мерзімге сотталған  |_____________________________|
8. Сотпен анықталған колонияның     |_____________________________|
түрі ___________________________    |_____________________________|
9. Қабылдау кезінде жеке тінтуді    |_____________________________|
жүргізді _______________________    |_____________________________|
(Тінтуді жүргізген қызметкердің   |_____________________________|
тегі, аты, әкесінің аты)        |_____________________________|
_________________________________
(қолы)
N камераға орналастырылсын
___________________________________
(нұсқау берген адамның қолы)
сақтауға берілген заттардың (құндылықтардың)
N квитанция берілген
Қашан және қайда кетті ____________
Тұтқынға алынғанның түскен кезде болған жеке заттарының, алынған камерада сақтауға рұқсаты бар сәлем-саухаттардың, сәлемдемелердің тізімі.
___________________________________________________________________
Атауы |  Сипаты  |  Туыстарынан келген  |Жеке тінтуді жүргізді
|          |сәлемдемелердің заттар|     (қолы, күні)
___________________________________________________________________
1. Шапан                                       (күні)
2. Пиджак                                      (күні)
3. Етіктер                                     (күні)
___________________________________________________________________
200 жылдың " "_______________
Көрсетілген заттардан басқа заттар менде жоқ ______________________
(тұтқынға алынғанның қолы)
Тұтқындағыларға пайдалануға берілген тергеу изоляторының заттары
___________________________________________________________________
N р/с |Заттардың атауы | Саны | Тұтқындағы күні |Корпус басшысы
__________________________________________________________________
1.      Матрац
2.      Жастық
3.      Көрпе
және т.б.
___________________________________________________________________
_____________________
Марапаттау |Жазалау
_____________________
_____________________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 25 қосымша
(алдыңғы беті)
Сезіктілерді, айыптаушыларды басты қақпа
арқылы қозғалысын есепке алу ведомосы
Кезекші посттық бақылаушы     ____________________________________
(атағы, тегі)
200 ж. " " ______________ сағ. " " " " мин. түсті
200 ж. " " ______________ сағ. " " " " мин. ауысты
___________________________________________________
Сағаты|     Сотталғандардың саны         | Ескерту
|__________________________________|
|келді| қабылданд|қабылданған|кетті|
___________________________________________________
___________________________________________________
(екінші беті)
___________________________________________________
Сағаты|     Сотталғандардың саны          | Ескерту
|__________________________________ |
|келді| қабылданды|қабылданған|кетті|
___________________________________________________
___________________________________________________
Барлығы:
Тапсырған бақылаушы _________________________
(тегі)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 26 қосымша
"С" Нысаны                         "С" Нысаны
N______ өту қағазының түбіршегі    Өту қағазы
"__" сан есебінде адам ішкі
шаруашылық жұмыстарына             Мекемеден төменгі көрсетілген
шығарылған сотталғандар            "___" адам есебіндегі
сотталғандарды ішкі
Жұмыс орны________________         шаруашылық жұмыстарға шығару
_________________________________  ________________________________
_________________________________   N |Соттал. | N | Сотталғанның
Жұмыстың сипаты _________________  р/с|ғанның  |р/с|    Т.А.Ә.
_________________________________     |тегі,   |   |
Шығару күні 200 жылдың " "_______     |аты-жөні|   |
Шығару уақыты " "сағ. " " мин.     ________________________________
Оралу уақыты " "сағ. " " мин.
Айдауыл бастығы__________________
(атағы, тегі)
Айдауылда " " адам.                ________________________________
Мекеме бастығы _________           Негіздеме: " " нысанды тізім N__
(қолы)             ____________________   1. Жұмыс
200 жылдың " "___________           N |Мін.|ата.|Т.А.Ә.   орны
ЛА__ мекемесінің елтаңбалық мөрі   р/с|дет.|ғы  |         2. Жұмыс.
_______________________________       |тері|    |         тың сипаты
Айдауыл бастығының қолхаты_____    ____________________   3. Шығару
____сан есебіндегі сотталғандар    1. Айдауыл             күні
_______________________________       бастығы             4 .Шығару
___адам қабылдадым______(қолы)     2. айда.               уақыты
уылшы               (сағ. мин)
3. және                5. Оралу
т.б.                уақыты
(сағ.мин.)
____________________
ЛА 155/ мекемесінің
бастығы _______
Мекеменің елтаңбалық мөрі
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 27 қосымша
Постық мұнараны жабдықтау
Постық мұнаралар кірпіштен, бетоннан немесе екеуімен де араласып беріледі және негізгі қоршаудың периметрі бойынша әсіресе бұрыштан, қажетті жағдайларда - бұл жер 300 метрден (бұдан әрі - м.) жоғары болғанда периметрдің тура учаскесінде орналасады.

Постовая вышка вплотную примыкает к основному ограждению и имеет в плане форму квадрата с внутренними размерами 1,5 х 1,5 м. Основное ограждение одновременно является двумя стенами вышки. Лестница для подъема на вышку оборудуется таким образом, чтобы лестничная площадка находилась на расстоянии 1,6 - 1,7 м. от пола постовой вышки. Между лестничной и постовой площадками наклонно устанавливается приставная лестница с широкими ступенями, которая служит для непосредственного входа через люк на постовую площадку.
Постовая площадка крепится на стенках вышки на расстоянии 2,2 м. от уровня гребня основной ограды. Настил пола должен быть деревянным. Для входа на постовую площадку в полу ее устраивается закрывающийся люк. Размеры проема люка 0,75 х 0,75 м. Крышка люка с верхней стороны должна иметь запорное устройство. Борты барьера находятся на высоте одного метра от пола постовой площадки. Внутренняя сторона стен барьера вышки обшивается деревом или пластиком. В стене основной ограды на высоте 1,45-1,5 м. от пола постовой площадки устраивается смотровая щель размером 0,18х0,4 м., которая оборудуется открывающейся форточкой с остеклением.
Вход на постовую вышку устраивается обязательно с наружной стороны основного ограждения. Для этого в заборе основного ограждения оборудуется дверь, которая с внутренней стороны обивается листовым железом и оборудуется охранно-тревожной сигнализацией с выводом сигнала на пульт управления инженерно-техническими средствами охраны. Замок двери открывается с наружной стороны ключом, а с внутренней стороны - поворотом рычага. Кроме того, на двери устанавливается засов, открываемый непосредственно с постовой площадки. Стороны проема постовой площадки, обращенные к территории учреждения оборудуются металлическими решетками с ячейкой 0,2х0,2 м. Постовые вышки обеспечиваются стержневыми молниеотводами если среднегрозовая деятельность в данной местности превышает 20 часов в год.
Приложение N 28
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Постовая ведомость                  (лицевая сторона)
внутреннего поста N_________у камер N___________________
_______________________________ гор.  __________________
Постовой контролер _____________________________________
(звание, фамилия)
Заступил в " " час. " " мин. " " 200 г.
Проверка поста
_________________________________________________
Время проверки|Должность и фамилия|Замечания
(час.мин.     |проверяющего       |
______________|___________________|______________
______________|___________________|______________
(оборотная сторона)
Движение подозреваемых, обвиняемых
_______________________________________
N   |   Количество заключенных
камеры|________________________________
|принято|прибыло|убыло|сдано
______|_______|_______|_____|__________
______|_______|_______|_____|__________
______|_______|_______|_____|__________
Всего__________
Пост сдал контролер___________________________
(звание, фамилия)
Пост принял контролер__________________________
(звание, фамилия)
" "час. " "мин. " "____________200 г.
Приложение N 29
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Талон                                     (лицевая сторона)
на вывод подозреваемого, обвиняемого из камеры
Старшему по корпусному отделению N __________________________________
Постовому внутреннего поста N _______________________________________
Заключенного ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
выдать (с вещами, без вещей) для доставки        ____________________
Дежурный помощник начальника
учреждения ЛА-155/ __________                    ____________________
(подпись)
" "____________200 г.

Постық мұнара негізгі қоршауға нығыз жапсрылып тұрады және ішкі көлемі 1,5х1,5м. бар жоспарында төрт бұрышта нысаны бар. Негізгі қоршау бір ретте мұнараның екі қабырғасы болып табылады. Мұнараға көтерілу үшін саты постық төбе еденнен 1,6-1,7 м. қашықтықта болатындай етіп саты алаңы жабдықталады. Саты мен постық алаңның арасында жалпақ басқыштары бар қосымша саты бекітіледі, ол постық алаңға люк арқылы кіруге қызмет етеді.
Постық алаң 2,2 м. қашықтықта мұнара қабырғаларына жапсырылады. Еденнің төсегіші ағаштан жасалған болу керек. Постық алаңға кіру үшін оның еденіне жабылатын люк қойылады. Люктің кіру ені 0,75 х 0,75 м. Люктың есігі сыртқы жағынан жабылатын құралы болу керек. Барьердің борты постық алаңның еденінен бір метрде орналасқан болу керек. Мұнара барьерінің қабырғасының ішкі жағы ағашпен немесе пластикпен тігіледі. 1,45-1,5 м. ұзындықтағы негізгі қоршаудың қабырғасында постық алаңның еденінен көлемі 0,18х0,4 м. көретін тесік бекітіледі, ол шыныдан жасалған желдеткіштен жабдықталады.
Постық мұнараға кіру мүндетті түрде негізгі қоршаудың сыртқы жағынан орнатылады. Бұл үшін негізгі қоршаудың қақпасында есік орнатылады, ол ішкі жағынан темірмен орнатылады және белгінің күзет инженерлі-техникалық пультпен жабдықталады. Есіктің құлпы сыртқы жағынан дабылды пультімен жабдықталады. Сонымен қатар есіктерде тікелей постық алаңнан ашылатын тиекпен орнатылады. Постық алаңның мекемесінің аумағына қаралған тиек жақтары 0,2х0,2 м. металдан жасалған тормен жабдықталады. Постық мұнаралар егер осы тұрғылықты жерде орташа найза әрекеті жылына 20 сағаттан асса стержендік найза болдырмауын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 28 қосымша
Постық ведомость        (алдыңғы беті)
ішкі постының N_________ камера N_________________________________
__________________________________ _______________________________
Постық бақылаушы _________________________________________________
(атағы, тегі)
200 жылғы сағат " " " " минутта кірді. ___________________________
Постыны тексеру
__________________________________________________________________
Тексеріс уақыты (сағ.мин.| Тексерушінің лауазымы тегі | Ескерту
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(келесі беті)
Сезіктілердің, айыпталушылардың қозғалысы
__________________________________________________________________
Камера N  |          Тұтқынға алынғандардың саны
|_____________________________________________________
| қабылданды | келді | кетті   |     тапсырды
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Барлығы__________
Постты ______________________ бақылаушы тапсырды
(атағы, тегі)
Постыны қабылдаған бақылаушы __________________________
(атағы, тегі)
200 жылғы " "сағ. " "мин.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 29 қосымша
(алдыңғы беті)
Камерадан сезіктілерді, айыпталушыларды шығару талоны
Корпустық бөлім бойынша басшы N __________________________________
Ішкі күзет орнының күзетіне N ____________________________________
Сотталған ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
жеткізу үшін (заттармен, заттарсыз) берілсін _____________________
ЛА-155/ мекемесі бастығының кезекші көмекшісі  ___________________
(қолы)
200 жылдың " "____________

Раздел 1                          2
Технические осмотры камер
__________________________________________________________________________
Дата и время|Должность,ФИО|Номер корпуса|Какие неисправности|Отметка
технического|    лиц,     |и номера     |повреждения обна-  |старшего по
осмотра     |производивших|камер где был|ружены в каких     |корпусу о
|осмотр       |произведен   |камерах            |производстве
|             |техосмотр    |                   |техосмотра и
|             |             |                   |принятых
|             |             |                   |мерах по
|             |             |                   |устранению
|             |             |                   |выявленных
|             |             |                   |повреждений,
|             |             |                   |неисправн№
____________|_____________|_____________|___________________|_____________
1      |      2      |      3      |         4         |      5
____________|_____________|_____________|___________________|_____________
14.06.00    Ст.контролер    Корпус N 3,  В камере N 5 отлома  Тех.осмотр
камеры       на пластинка от      произведен
9.00-11.00  Ахметов К.И.    N 1,2,3,5    кровати и т.д.       повреждения
контролер                                         устранены
Иванов                                            ст.по корпусу
Буланов
11.00-12.00 Инспектор       Корпус N 4,
режимного       камеры и т.д.
отдела          1,3,7,9
Абилов Б.Т.
_____________________________________________________________________
Отметка ДПНСИ о|Результаты  |Указания  |Отметка ДПНСИ о причинах
получении      |контрольного|начальника|невыполнения технического
сведений по    |технического|учреждения|осмотра
фактам         |осмотра     |или его   |
выявленных     |камер       |замести-  |
неисправностей |            |теля по   |
и принятых     |            |результа- |
мерах по их    |            |там конт- |
устранению     |            |рольного  |
|            |осмотра   |
_______________|____________|__________|_____________________________
1       |      2     |     3    |             4
_______________|____________|__________|_____________________________
В камере N 5    Повреждения  Начальнику
заделано        оконной      отдела
отверстие в     рамы,        режима и
соседнюю        отломан      охраны -
камеру N 6      прут от      разобраться
решетки      и принять
окна         меры к
камеры N 2   контролеру
Иванову
_________________________________________________________________________
3
Раздел 2
Плановые обыски камер и подозреваемых, обвиняемых
__________________________________________________________________________
Дата и |Должность,|Номер  |Фамилия|Какие  |Отметка|Отметка |Принятые
время  |ФИО лиц,  |корпуса|аресто-|запре- |ДПНСИ о|финчасти|меры взыскания
произ- |произво-  |и номер|ванного|щенные |получе-|об опри-|к арестован-
водства|дивших    |камеры |у кото-|пред-  |нии    |ходова- |ному, у
обысков|плановый  |где был|рого   |меты   |сведе- |нии     |которого были
|обыск     |произ- |были   |были   |ний по |посту-  |обнаружены
|          |веден  |обнару-|изъяты,|резуль-|пивших  |запрещенные
|          |обыск  |жены   |в том  |татам  |денег и |предметы
|          |       |запре- |числе  |прове- |ценнос- |
|          |       |щенные |личные |денного|тей     |
|          |       |предме-|деньги |обыска |        |
|          |       |ты и   |и цен- |       |        |
|          |       |номер  |ности в|       |        |
|          |       |камеры |каких  |       |        |
|          |       |       |камерах|       |        |
_______|__________|_______|_______|_______|_______|________|______________
1   |    2     |   3   |   4   |   5   |   6   |    7   |      8
_______|__________|_______|_______|_______|_______|________|______________
_______|__________|_______|_______|_______|_______|________|______________
_______|__________|_______|_______|_______|_______|________|______________
_______|__________|_______|_______|_______|_______|________|______________
продолжение таблицы
__________________________
Результаты  |Отметка о
контрольного|причинах
обыска камер|не прове-
и заключен- |дения
ных         |намеченного
|обыска
____________|_____________
9      |    10
____________|_____________
Приложение N 37
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Форма "Б"                                   Форма "Б"
Корешок пропуска _____                            Пропуск N ______________
Фамилия _____________________               Фамилия _________________
Имя     _____________________               Имя     _________________
Отчество ____________________               Отчество ________________
Справка об освобождении                     Справка об освобождении
из-под стражи                               из-под стражи
N _____серия_________ №                     N _____серия_________
_____________________________               _________________________
_____________________________               _________________________
_____________________________               _________________________

1-бөлім
Камераларды техникалық тексеру
___________________________________________________________________
Техникалық |Тексеру жүргізген|Тех.тексеріс|Қандай |Техникалық тек.
тексерістің|адамдардың тегі, |өткен жердің|камера.|серіс және
күні мен |аты, әкесінің аты|корпустың   |ларда  |оларды жою
уақыты  |                 |және камера.|қандай |туралы шараларды
|                 |ның нөмірі  |кемші. |жүргізуде корпус
|                 |тех.осмотр  |ліктер |бойынша басшы.
|                 |            |табылды|ның-түзетулері
___________________________________________________________________
1              2              3         4           5
___________________________________________________________________
14.06.00    Аға айдауыл       N3 корпус   N5 каме.  Техникалық тек.
9.00-11.00  К.И. Ахметов      N1,2,3,5,   раның     серіс жүргі.
бақылаушы Иванов  камералар   кере.     зілді зақымдар
уеттің    жойылды корпус
және на   бойынша аға
пластинка Буланов
11.00-12.00 Режим бөлімінің   N4 корпус   және т.б.
инспекторы        1,3,7,9
камералар
Б.Т. Әбілов
___________________________________________________________________
Табылған кемшіліктер  |Камераларды|Бақылауды тексертің|Техникалық
және оларды жою шара. |бақылау    |қорытындысы бойынша|тексерістің
лары туралы мәлімет.  |техникалық |мекеме бастығының  |орындамауы
тердің фактісі бойынша|тексерістің|немесе оның орынба.|туралы ДПНСИ
ДПНСИ тексерісі туралы|қорытындысы|сарының нұсқаулары |белгілері
белгілері       |           |                   |
___________________________________________________________________
1                 2                3              4
___________________________________________________________________
N 5 камерада көрші     Терезе      Режим және күзет
N 6 камераға ойық      рамасы      бөлімінің бастығына-
жасалған               бұзылған,   бақылаушы Ивановқа
N 2 камера. шара қолданылсын
ның терезе
торы сынды.
рылған
2-бөлім
Камераларды және сезіктілер мен айыпталушылардың
жоспарлы тінтілуі
___________________________________________________________________
Тін.|Жос.  |Тінту |Тыйым   |Қандай  |Өткі. |Келіп|Тыиым|Каме.|Көз.
туді|парлы |жүргі.|салынған|тыйым   |зілген|түс. |са.  |ра.  |дел.
жүр.|тінту |зілген|заттар  |салынған|тінту |кен  |лын. |ларды|ген
гі. |жүр.  |каме. |табылған|заттар  |қоры. |ақша |ған  |және |тін.
зу. |гізген|раның |тұтқынға|алынды, |тын.  |мен  |зат. |сот. |туді
дің |адам. |және  |алынған.|сонымен |дысы  |құн. |тар  |тал. |өткі.
күні|ның   |кор.  |ның тегі|қоса    |туралы|ды.  |та.  |ған. |зіл.
мен |лауа. |пустың|және ка.|жеке    |алын. |лық. |был. |дарды|меген
мер.|зымы, |нөмері|мерасы. |ақшасы  |ған   |тарды|ған  |тін. |се.
зімі|Т.А.Ә.|      |ның нө. |және    |мәлі. |бел. |тұт. |тудің|беп.
|      |      |  мірі  |құнды.  |мет.  |гілеу|қынға|қор. |тері
|      |      |        |лықтар  |терде |ту.  |алын.|тын. |ту.
|      |      |        |қандай  |ДПНСИ |ралы |ған  |дысы |ралы
|      |      |        |камера. |белгі.|қаржы|адам.|     |белгі
|      |      |        |лардан  |лері  |бөлі.|ға   |     |
|      |      |        |        |      |мнің |жаза.|     |
|      |      |        |        |      |бел. |лау  |     |
|      |      |        |        |      |гісі |шара.|     |
|      |      |        |        |      |     |сын  |     |
|      |      |        |        |      |     |қабы.|     |
|      |      |        |        |      |     |лдау |     |
___________________________________________________________________
1     2     3       4          5       6     7    8     9    10
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 37 қосымша
"Б"нысаны                       "Б" нысаны
рұқсат қағазының түбіршегі         рұқсат қағазының N_______
N_____
Тегі __________________________    Тегі __________________________
Аты ___________________________    Аты ___________________________
Әкесінің аты __________________    Әкесінің аты __________________
Күзеттен босағыны туралы анықтама  Күзеттен босағаны туралы анықтама
N_____сериясы                      N_____сериясы
_______________________________    _______________________________
_______________________________    _______________________________
_______________________________    _______________________________

" "____________200 г.                       " "____________200 г.
" " час. " " мин.                           " " час. " " мин.
Начальник учреждения ЛА-155/                Начальник учреждения ЛА-155/
_____________________________               ______________________________
(подпись)                                     (подпись)
(гербовая печать)                             (гербовая печать)
(Книжки по 100 листов формат 210х100 мм.)
Приложение N 38
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Форма "Г"                           Форма "Г"
Корешок пропуска                          Пропуск N _________
N _____
Выпустить из учреждения __________        Выпустить из учреждения ________
__________________________________        ________________________________
(фамилия,имя,отчество)                  (фамилия,имя,отчество)
__________________________________        ________________________________
кг._____штук______Всего___________        кг._____штук______Всего_________
1.                                        1.
__________________________________        ________________________________
2.                                        2.
__________________________________        ________________________________
3.                                        3.
__________________________________        ________________________________
" "___________200 г.                      " "___________200 г.
" " час. " " мин.                         " " час. " " мин.
Дежурный учреждения ЛА 155/_______        Дежурный учреждения ЛА 155/_____
__________________________________        ________________________________
(подпись)                                 (подпись)
(печать для пропусков)                    (печать для пропусков)
(Книжки по 100 листов формат 200х135 мм.)
Приложение N 39
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Ведомость
учета специальных ключей следственного изолятора №_______г._________
________________________________________________________________
Дата| Всего |ключей|ключей  |ключей |запас-|кому,  |отметки о
|имеется|посто-|постоян-|времен-|ных   |когда и|проверке
|специ- |янного|ного    |ного   |ключей|сколько|наличия
|альных |поль- |пользо- |пользо-|      |выдано |ключей
|ключей,|зова- |вания   |вания  |      |ключей |
|в том  |ния   |контро- |       |      |       |
|числе  |нач.  |лерами  |       |      |       |
|       |соста-|внутрен-|       |      |       |
|       |ва    |них пос-|       |      |       |
|       |      |тов     |       |      |       |
____|_______|______|________|_______|______|_______|____________
____|_______|______|________|_______|______|_______|____________
____|_______|______|________|_______|______|_______|____________
____|_______|______|________|_______|______|_______|____________
Примечание: Ведомость ведется отделом режима и охраны учреждения
Приложение N 40
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Оборудование постов служебных собак

200 жыл " "____________.           200 жыл " "____________
" "сағ. " "мин.                    " "сағ. " "мин.
ЛА-155/ мекемесінің бастығы        ЛА-155/ мекемесінің бастығы
_______________________________    _______________________________
(қолы)                               (қолы)
(елтаңбалық мөр)                   (елтаңбалық мөр)
(100 беттік кітаптар формат 210х100 мм.)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 38 қосымша
"Г" Нысан                      "Г" Нысан
Өту қағазының түбіршегі           N____ өту қағазы
N_____
Мекемеден шығарылсын __________   Мекемеден шағырылсын ___________
_______________________________   ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)          (тегі, аты, әкесінің аты)
_______________________________   ________________________________
кг._____дана______Барлығы______   кг._____дана______Барлығы_______
1.                                1.
_______________________________   ________________________________
2.                                2.
_______________________________   ________________________________
3.                                3.
_______________________________   ________________________________
200 жылдың " "___________         200 жылдың" "___________
" "сағ. " "мин.                   " "сағ. " "мин.
ЛА 155/___ мекемесінің кезекшісі  ЛА 155/___ мекемесінің кезекшісі
_______________________________   ________________________________
(қолы)                           (қолы)
(өту қағазына арналған мөр)       (өту қағазына арналған мөр)
(100 беттік формат 200х135 мм. бойынша кітаптар)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 39 қосымша
_____ жылғы N___ тергеу изоляторының
арнайы кілттерді есепке алу ведомосы
___________________________________________________________________
Күні|Барлығы|Басқарушы |ішкі бақы.|уақытша |артық|кімге, |кілттер.
|арнайы |құрамның  |лаушылар  |пайдала.|кілт.|қашан  |дің бары.
|кілттер|әр уақытта|әр уақыт  |нылатын |терді|және   |сын тек.
|бар,   |пайдалану |пайдалана.|кілттер |     |қанша  |серу ту.
|сонымен|кілттері  |тын кілт. |        |     |кілт   |ралы бел.
|қатар  |          |тер       |        |     |берілді|гілер
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескерту: Ведомость мекеменің режим және күзет бөлімімен жүргізіледі
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 40 қосымша
Қызметтік иттердің орнын жабдықтау

1. Блок-пост состоит из двух столбов с оттяжками и натянутого между ними троса или проволоки. При оборудовании блок-поста местность на всем его протяжении очищается на ширину 5-6 метров (далее - м.). Крепление и натяжение проволоки (троса) производится при помощи болтов. Стрела провеса не должна превышать 0,4-0,5м. На проволоку (трос) ставится специальный блок, к которому посредством карабина прикрепляется цепь длиной 2,5-3 м. Во избежание скручивания цепи в ее верхнем конце монтируется серьга. Для предотвращения ударов собаки о столб и закручивания цепи вокруг столба на проволоке (тросе) в трех метрах от столбов укрепляются задержки-ограничители. Посредине блок-поста устанавливается трехстенная будка фасадной стороной в направлении реагирования собаки.
2. Пост глухой привязи оборудуется на расчищенной площадке диаметром 7м. В центре площадки в грунт на 1м. заглубляется столб диаметром 0,18-0,2 м. Его высота от уровня земли должна быть не менее 1м. на торце столба крепится свободно вращающийся вертлюг для цепи с амортизатором. Вместо установки столбов иногда можно привязывать собак к скобкам, прибитым к стенке. На посту устанавливается деревянный навес или будка для укрытия собаки в ненастную погоду.
3. Пост свободного окарауливания состоит из двух параллельных заборов, образующих коридор шириной 3-4 м. Параллельный забор делается сплошного заполнения или из металлической сетки высотой не менее 2,5 м. Торцевые стороны коридора заделываются сеткой, которая должно обеспечивать просмотр вдоль коридора. Для впуска собаки в коридор устраивается калитка размером 0,7-1,5 м., которая после выставления собаки запирается на замок. Ключ от замка хранится у дежурного или старшего резервной группы. Во избежание подкопа и выхода собаки из коридора основной и параллельный заборы углубляются в грунт на 0,5 м. Протяженность поста для одной собаки не должна превышать 80-100м. В центре поста (коридора) устанавливается трехстенная будка.
Приложение N 41
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Расчет
численности конвоя, назначаемого для конвоирования за
пределами следственного изолятора
_____________________________________________________________
N п/п|Количество конвоируемых       |Количество |Примечание
|арестованных                  |конвоиров  |
_____|______________________________|___________|____________

1. Бақылау-күзет орны тартылысы бар және олардың арасы троспен немесе сыммен тартылған екі дуалдан құралады. Блок-посты жабдықтау кезінде оның барлық тұрғылықты орыны 5-6 метр ұзындыққа тазартылады (бұдан әрі - м.). Сымды (тросты) бекіту және тарту болттардың көмегімен жүргізіледі. Өту сызығы 0,4-0,5м аспау керек. Сымға (тросқа) арнайы блок қойылады, оған карабин көмегімен ұзындығы 2,5-3 м шынжыр жапсырылады. Шынжырдың байланып қалуын болдырмау үшін оның үстіңгі жағына сырға құрастырылады. Иттің тіреуге соғылуын және шынжырдың тіреуге байланып қалуын алдын-алу үшін сымға (тросқа) тіреудің үш жерінен ұстау-қоршау бекітіледі. Блок-постының ортасында иттің сезінуі үшін фасадтты жағынан үш қабырғалы үйшік орнатылады.
2. Дұрыс байланбау постысы диаметрі 7м. тазаланған алаңда жабдықталады. Алаңның ортасында 1м. жерде диаметрі 0,18-0,2 м. тіреу орнатылады. Оның ұзындығы жердің деңгейінен 1м. кішкентай болмау керек, тіреудің ұшында амортизаторы бар сым үшін жақсы айналатын ұршықбас орнатылады. Тіреудің орнына кейбір кездерде қабырғаға соғылған қапсырмаға байлауға болады. Постыда ағаштан жасалған қалқа немесе жағымсыз ауа райында иттің тығылуы үшін үйшік орнатылады.
3. Кедергісіз қарауыл жасау посты жалпақтығы 3-4м. коридор типтес паралелді екі шарбақтан құралады. Паралелді шарбақ толықтай толтырудан немесе ұзындығы 2,5м. кем емес металдан жасалған сеткадан жасалады. Коридордың басты жақтары сеткамен істелінеді, ол коридор бойы көруді қамтамасыз ету керек. Итті коридорға жіберу үшін көлемі 0,7-1,5м. кішкентай есік орнатылады, ол итті қойып болған соң құлыпқа жабылады. Құлыптың кілті кезекшіде немесе резервті топтың аға кезекшісінде сақталады. Қазуды және иттің коридордан шығып кетуін болдырмау үшін негізгі және паралелді шарбақтар жерге 0,5м. тереңдікке орнатылады. Бір ит үшін постың ұзындығы 80-100м. аспау керек. Постың (коридордың) ортасында үш қабырғалы үйшік орнатылады.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 41 қосымша
Тергеу изоляторынын шегінен тыс айыдауыл үшін
тағайындалған айдауылдың санының есебі
__________________________________________________________________
N р/с|Айдауылдың, тұтқындағылардың | Айдауылшылардың | Ескерту
|           саны              |       саны      |
__________________________________________________________________

1.   |        один-два              |два        |
_____|______________________________|___________|____________
2.   |        три-шесть             |три        |
_____|______________________________|___________|____________
3.   |       семь-девять            |четыре     |
_____|______________________________|___________|____________
4.   |     десять-двенадцать        |пять       |
_____|______________________________|___________|____________
5.   |   тринадцать-двадцать        |шесть      |
_____|______________________________|___________|____________
6.   |двадцать один-двадцать восемь |семь       |
_____|______________________________|___________|____________
7.   |двадцать девять-тридцать шесть|восемь     |
_____|______________________________|___________|____________
8.   |тридцать семь-сорок четыре    |девять     |
_____|______________________________|___________|____________
9.   |   сорок пять-пятьдесят       |десять     |
_____|______________________________|___________|____________
Примечание:  При конвоировании свыше 50 арестованных на каждые
5 человек добавляется один конвоир. Начальник
следственного изолятора в зависимости от
протяженности маршрута конвоирования, условий
местности, способа передвижения, времени года и
суток, а также степени подготовки конвоиров может
эту норму увеличить.
Приложение N 42
к Инструкции по организации охраны и надзора за
лицами, содержащимися в следственных изоляторах
Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства
юстиции Республики Казахстан, утвержденной приказом
и.о. Министра юстиции Республики Казахстан
от "27 " август 2004 года N 244
Штамп
следственного
изолятора
Предписание
__________________________________________________________________________
(должность, звание)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
С получением сего предлагается Вам убыть в качестве
начальника конвоя на обменный пункт ______________________________________
(станция)
для сдачи-приема подозреваемых, обвиняемых караулу по
плановому маршруту
N
__________________________________________________________________________
(N и наименование маршрута)
Предписание действительно по " "________________200 г.
Начальник следственного изолятора __________________________________
(звание,подпись)

1.  бір-екі екі
2.  үш-алты үш
3.  жеті-тоғыз төрт
4.  он-он екі бес
5.  он үш-жиырма алты
6.  жиырма бір-жиырма сегіз жеті
7.  жиырма тоғыз-отыз алты сегіз
8.  отыз жеті-қырық төрт тоғыз
9.  қырық бес-елу он
__________________________________________________________________
Ескерту: Айдауыл кезінде тұтқындағылар 50-ден асса әр 5 адамға бір айдауылшы қосылады. Тергеу изоляторының бастығы айдауыл бағдарының ұзақтығына тұрғылықты жердің шартына, қозғалу себебіне, уақытына және мезгіліне, сондай-ақ айдауылшылардың дайындығының дәрежесіне байланысты бұл норманы көбейте алады.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің міндетін атқарушының
2004 жылғы 27 тамыздағы
N 244 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Әділет
министрлігі Қылмыстық-атқару
жүйесі комитетінің тергеу
изоляторында ұсталатын адамдардың
күзетін және қадағалауын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа N 42 қосымша
Тергеу изоляторының штампы
Ұйғарым
__________________________________________________________________
(лауазымы, атағы)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Осыны алғаннан кейін Сізге __________ ауыстыру пунктіне
айдауыл бастығы ретінде бару ұсынылып отыр _______________________
(станциясы)
N ________________________________________________________________
(бағдардың N және атауы)
жоспарлы бағдар бойынша қарауылға сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау-тапсыру үшін
Ұйғарым 200 жылдың "__" ________ дейін күші бар
Тергеу изоляторының бастығы  _____________________________________
(атағы, қолы)