О внесении изменений и дополнений в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2003 года № 840 "О развитии стационарозамещающей медицинской помощи"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2004 года N 899. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 27 января 2005 года N 3396. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года N 798
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 26.11.2009 N 798 (порядок введения в действие см. п. 7).
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 сентября 2004 года № 1438 "О Государственной программе реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы" и совершенствования стационарозамещающих технологий, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 ноября 2003 года № 840 "О развитии стационарозамещающей медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 2596 и опубликован в "Официальной газете" 10 января 2004 года № 1-2) следующие изменения и дополнения:
в Правилах деятельности стационарозамещающих отделений (палат), утвержденных указанным приказом:
в пункте 3 после слова "проведения" дополнить словами: "продолжительностью от 4 до 8 часов в течение дня";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. На больных, поступивших в Стационарозамещающие отделения, заводится карта больного дневного стационара, утверждаемая уполномоченным органом в области здравоохранения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Стационарозамещающая медицинская помощь включает диагностические, лечебные мероприятия, в том числе лекарственное обеспечение по медицинским показаниям в пределах списка основных жизненно важных лекарственных средств, и осуществляется в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемого за счет средств местного бюджета.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Возмещение затрат медицинских организаций при оказании стационарозамещающих видов медицинской помощи осуществляется за пролеченный случай в соответствии с методиками уполномоченного органа в области здравоохранения.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Показаниями для лечения больного в Стационарозамещающих отделениях являются:

"Стационарды алмастыратын медициналық көмекті дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің  міндетін атқарушының 2003 жылғы 14 қарашадағы N 840 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2004 жылғы 29 желтоқсандағы N 899 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 27 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3396. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 26 қарашадағы N 798 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009.11.26 N 798 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ісін реформалау мен дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 1438  Жарлығын іске асыру және станционарды алмастыратын технологияларды жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының "Стационарды алмастыратын медициналық көмекті дамыту туралы" 2003 жылғы 14 қарашадағы N 840  бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық кесімдерінің мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2596 тіркелген және "Ресми газетте" 2004 жылғы 10 қаңтардағы N 1-2 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Стационарды алмастыратын бөлімшелер (палаталар) қызметінің ережесінде:
3-тармақта "емдік" деген сөздің алдынан "күніне ұзақтығы 4 сағаттан 8 сағатқа дейін болатын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Стационарды алмастыратын бөлімшелерге түскен науқастарға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен күндізгі стационар науқасының картасы басталады";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Стационарды алмастыратын көмек диагностикалық, емдік іс-шараларды, оның ішінде өмірлік маңызды дәрілік заттардың тізімінің шегінде медициналық айғақтар бойынша дәрілік қамтамасыз етуді қамтиды және жергілікті бюджет қаражатының есебінен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемінде жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету кезінде медицина ұйымдарының шығыстарының орнын толтыру әрбір емделген жағдай үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әдістеріне сәйкес жүзеге асырылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Стационарды алмастыратын бөлімшелерде науқасты емдеу үшін:

1) необходимость введения лекарственных препаратов парентеральными методами (внутривенно, внутримышечно, подкожно, с помощью ингаляций и так далее) свыше 2 раз в течение дня пациентам, не требующим круглосуточного наблюдения;
2) необходимость длительного внутривенного, в том числе капельного, введения лекарственных препаратов (сердечных гликозидов, кортикостероидов, антиаритмических, препаратов крови, кровезаменителей, инъекции пирогенала, внутрисуставное введение лекарственных и других средств), требующего медицинского наблюдения за температурой тела, артериальным давлением, электрокардиограммой, пульсом, дыханием, как во время введения, так и после его окончания;
3) необходимость продолжения реабилитационных процедур продолжительностью не менее четырех часов в день в условиях Стационарозамещающих отделений после выписки из круглосуточного стационара;
4) необходимость оказания неотложной медицинской помощи пациентам по поводу острых состояний, возникших во время пребывания в поликлинике или около нее (приступ бронхиальной или сердечной астмы, гипертонический криз, гипогликемические состояния, анафилактический шок, пароксизмы тахиаритмии и другие);
5) необходимость подготовки пациентов к проведению сложных диагностических исследований (бронхоскопия, холецистохолангиография, пиелография, цистоскопия, ирригоскопия, колонофиброскопия, исследование желудочного сока, желчи и другие эндоскопические и контрастные исследования) и последующего медицинского наблюдения за ним;
6) необходимость проведения инвазивных лечебных процедур (пункция плевральной полости, парацентез, гемодиализ, пункция суставов с синовиектомией и другие), требующих медицинского наблюдения;
7) необходимость медицинского наблюдения после проведения оперативных вмешательств (эндоскопические, хирургические, гинекологические и другие).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Противопоказаниями для направления в Стационарозамещающие отделения являются:
1) заболевания, требующие соблюдения постельного режима;
2) необходимость в круглосуточном врачебном наблюдении и медицинском уходе, парентеральном круглосуточном введении медикаментов;
3) наличие у пациента заболеваний, ограничивающих возможность самостоятельно передвигаться;
4) наличие заболеваний, обострения которых наступают, как правило, в ночное время;
5) необходимость соблюдения диетического режима, выполнить который в условиях стационарозамещающих отделений невозможно;
6) наличие у пациента заболеваний, при которых пребывание на открытом воздухе по пути в дневной стационар и из него может вызвать ухудшение состояния здоровья;

1) тәуліктік бақылауды талап етпейтін пациенттерге күніне 2 реттен көп дәрілік препараттарды парентеральды әдістермен (көк тамырға, бұлшық етке, терінің астына, ингаляциялардың және басқа да әдістердің көмегімен) енгізудің қажеттілігі;
2) енгізген кезде және оны аяқтағаннан кейін дене қызуын, артериялық қан қысымын, электрлік кардиограмманы, тамырдың соғуын, дем алысын медициналық бақылауды талап ететін дәрілік препараттарды, оның ішінде тамшыларды (жүрек гликозидтері, кортикостероидтар, антиаритимиялық, қан препараттары, қан алмастырғыштар, пирогеналды инъекциялау, дәрілік заттар мен басқа да заттарды буынға енгізу) көк тамырға ұзақ енгізудің қажеттілігі;
3) тәуліктік стационардан шығарғаннан кейін стационарды алмастыратын бөлімшелер жағдайында ұзақтығы күніне кем дегенде төрт сағат болатын оңалту ем-шараларын жалғастырудың қажеттілігі;
4) емханаға келген уақытта немесе оның жанында туындаған қиын жағдайға байланысты (бронхтық немесе жүрек демікпесі ұстамасы, гипертониялық күрт асқыну, гипогликемиялық жағдай, анафилактикалық естен тану, тахиаритмия пароксизмдері және басқалар) пациенттерге шұғыл медициналық көмек көрсетудің қажеттілігі;
5) пациенттерді күрделі диагностикалық зерттеулер (бронхоскопия, холецистохолангиография, пиелография, цистоскопия, ирригоскопия, колонофиброскопия, асқазан сөлін, өтті зерттеу және басқа да эндоскопиялық және қайшылас зерттеулер) және оларды кейіннен медициналық бақылау жүргізуге дайындаудың қажеттілігі;
6) медициналық бақылауды талап ететін инвазиялық емдік ем-шаралар (өкпеқап қуысын инемен тесу, парацентез, гемодиализ, синовектомиясы бар буындарды инемен тесу және басқа) жүргізу қажеттілігі;
7) операциялық араласулар (эндоскопиялық, хирургиялық, гинекологиялық және басқалар) жүргізуден кейін медициналық бақылаудың қажеттілігі айғақтар болып табылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Стационарды алмастыру бөлімшелеріне жіберу үшін:
1) төсектік режимді сақтауды талап ететін аурулар;
2) тәуліктік дәрігерлік бақылау мен медициналық күтімнің, дәрі-дәрмектерді парентеральды тәуліктік енгізудің қажеттілігі;
3) пациентте өздігінен қозғалу мүмкіндігін шектейтін аурулардың болуы;
4) әдетте түнгі уақытта өршитін аурулардың болуы;
5) стационарды алмастыратын бөлімшелер жағдайында орындау мүмкін болмайтын диеталық режимді сақтау қажеттілігі;
6) күндізгі стационарға келіп-кету жолында, ашық ауада пациенттің денсаулық жағдайының нашарлауын туғызатын ауруларының болуы;

7) острые инфекционные заболевания и заболевания, представляющие опасность для окружающих.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Дети до трех лет госпитализируются в Стационарозамещающие отделения совместно с матерью или иным лицом, осуществляющим уход за ним.".
2. Руководителям управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы (по согласованию), организовать работу Стационарозамещающих отделений в соответствии с настоящим приказом.
3. Департаменту лечебно-профилактической работы, аккредитации и анализа информации Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Нерсесов А.В.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Административному департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Диканбаеву С.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра

7) жіті жұқпалы аурулар мен айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар қарсы айғақтар болып табылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Үш жасқа дейінгі балалар стационарды алмастыратын бөлімшеде анасымен бірге немесе оған күтім жасауды жүзеге асыратын өзге де адаммен жатқызылады.".
2. Облыстық, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) басшылары (келісім бойынша) осы бұйрыққа сәйкес Стационарды алмастыру бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Емдеу-алдын алу ісі, аккредиттеу және ақпаратты талдау департаменті (А.В.Нерсесов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік департаменті (Д.В.Акрачкова) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен соң оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі С.Ә.Диқанбаеваға жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы