О правилах благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны
Решение Маслихата города Астаны от 30 марта 2004 года № 28/6-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 5 мая 2004 года № 326. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 20 июля 2017 года № 166/21-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата г. Астаны от 20.07.2017 № 166/21-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 2) пункта 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения Маслихата города Астаны от 18.03.2015 № 345/48-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении 10 дней после опубликования в газетах "Астана Хабары" и "Вечерняя Астана".
Считать утратившим силу решение маслихата города Астаны N 61/3-II от 31 октября 2000 года "О правилах благоустройства, санитарной очистки территории, содержания и защиты зеленых насаждений в городе Астане" (зарегистрировано управлением юстиции города Астаны 20 ноября 2000 года, N 100).
Председатель сессии
маслихата города Астаны
М. Аманбаев
Секретарь маслихата
В. Редкокашин
города Астаны
Лист согласования
к Правилам благоустройства, санитарного содержания, организации
уборки и обеспечение чистоты на территории города Астаны
Аким района "Алматы"
города Астаны
М. Еркетаев
Аким района "Сарыарка"
города Астаны
А. Акчурин
Начальник главного Управления
внутренних дел города Астаны
С. Досумов
Директор Департамента архитектуры
и градостроительства города Астаны
В. Лаптев
Начальник территориального
Управления охраны окружающей
среды города Астаны
З. Сарсембаев
Директор Департамента
государственного санитарно-
эпидемиологического
надзора города Астаны
Ж. Бекшин
Председатель совета ассоциаций
КСК города Астаны
Н. Семикопенко
Директор Департамента
коммунального хозяйства
города Астаны
С. Киришев
Утверждены решением
маслихата города Астаны

Аббатандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары туралы
Астана қаласының мәслихатының 2004 жылғы 30 наурыздағы N 28/6-ІІІ шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 5 мамырда N 326 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 20 шілдедегі № 166/21-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 20.07.2017 № 166/21-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы 6-бабының 2-2 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 22-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 18.03.2015 № 345/48-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Қоса берiлiп отырған "Аббатандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету қағидалары" бекiтiлсiн.
2. Осы шешiм "Астана хабары" және "Вечерняя Астана" газеттерiнде жарияланғаннан кейiн 10 күн өткен соң күшiне енедi. Астана қаласы мәслихатының 2000 жылғы 31 қазандағы N 61/3-II "Астана қаласында көрiктендiру, аумақтарды санитарлық тазарту, жасыл желектердi күтiп ұстау және қорғау Тәртiптерi" шешiмi (Астана қаласының әдiлет басқармасында 2000 жылғы 20 қарашада N 100 тiркелген) өз күшiн жойды деп саналсын.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын
ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты
қамтамасыз ету қағидаларына
Келісім парақ
Астана қаласы "Алматы" ауданының әкiмi
Астана қаласы "Сарыарқа" ауданының әкiмi
Астана қаласы Iшкi iстер бас
басқармасының бастығы
Астана қаласы Сәулет және қала
құрылысы департаментiнiң директоры
Астана қаласы Аумақтық қоршаған
ортаны қорғау басқармасының бастығы
Астана қаласы Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау департаментiнiң директоры
Астана қаласы ПИК accoциациясының
төрағасы
Астана қаласы Коммуналдық шаруашылық
департаментiнiң директоры
Астана қаласы мәслихатының

30 марта 2004 года
N 28/6-III
Сноска. В Правилах аббревиатура "ТБО" по всему тексту заменена словами "коммунальные отходы" в нужном падеже решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРАВИЛА
благоустройства, санитарного содержания, организации уборки
и обеспечения чистоты на территории города Астаны
1. Общие положения
1. Настоящие Правила благоустройства, санитарного содержания, организации уборки и обеспечения чистоты на территории города Астаны разработаны в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О жилищных отношениях в Республике Казахстан", "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О языках в Республике Казахстан" и другими нормативно-правовыми актами Республики Казахстан.
Правила регулируют отношения физических и юридических лиц в сфере благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты территории, содержания и защиты объектов инфраструктуры, определяют порядок сбора, вывоза, переработки и утилизации отходов на территории города Астаны.
Координацию и организацию деятельности по благоустройству, санитарному содержанию, организации уборки и обеспечению чистоты на территории города Астаны осуществляют должностные лица акимата города, уполномоченные органы управления, руководители учреждений, предприятий благоустройства и санитарного содержания города.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.05.2009 № 582 (порядок введения в действие см. п. 2); от 06.11.2009 N 271/39-IV порядок введения в действие см. п. 2)
2. Основные понятия и определения,
используемые в настоящих Правилах
2. Внешнее благоустройство города - комплекс элементов и работ, направленных на создание благоприятной, здоровой и удобной жизнедеятельности человека на территории города.
2-1. Брошенный транспорт – транспортное средство, от которого собственник в установленном порядке отказался и (или) находящееся в недвижимом состоянии более 30 дней.
Сноска. Глава дополнена пунктом 2-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Договор на вывоз коммунальных отходов, КГМ - письменное соглашение, имеющее юридическую силу, заключенное между заказчиком и подрядным мусоровывозящим предприятием на вывоз коммунальных отходов, КГМ.
4. Закрепленная территория - участок земли, закрепленный для уборки и содержания в границах определенных настоящими Правилами и актами акимов районов города Астаны.
Объектами закрепления в городской черте являются:
территория со стороны городских улиц от границ отведенных участков, ограниченная краем проезжей части, - для улиц с усовершенствованным покрытием или до середины проезжей части для улиц с неусовершенствованным покрытием;
участки внутриквартальных территорий;
внутридворовые территории - земли, используемые для установки малых архитектурных форм, детских, бельевых, контейнерных площадок, парковок автотранспорта, декоративных сооружений, проездов к дому, заездов во двор (при наличии в одном дворе нескольких землепользователей границы закрепленных территорий определяются пропорционально границам используемых территорий, либо по согласованию сторон);
территория, временно используемая для хранения, складирования и других целей по разрешению уполномоченных органов;
прилегающая территория;
территория охранных зон надземных тепловых сетей.
Субъектами закрепления территорий могут быть как физические, так и юридические лица:
кооперативы собственников квартир (далее - КСК);
собственники зданий и сооружений;
лица, земли которым переданы во временное или постоянное землепользование.
Закрепление территорий осуществляется актами акимов районов города Астаны по представлению архитекторов районов и по согласованию с юридическими и физическими лицами.

2004 жылғы 30 наурыздағы
N 28/6-ІІІ шешімімен
бекітілген
Абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету Қағидалары
Ескерту. Қағидалар тараулары тақырыптарының реттік сандарына өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2007 жылғы 24 мамырдағы N 380/47-ІІІ Шешімімен.
Ескерту. Қағидаларында "ҚТҚ" деген аббревиатураны барлық жердегі мәтінде тиісті септікте "коммуналдық қалдықтар" деген сөздермен ауыстырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
Ескерту. Қағидалардың атауында және мәтін бойынша "аббаттандыру" сөзі "абаттандыру" сөзіне ауыстырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
Ескерту. Қағиданың барлық мәтіні бойынша "ережесі", "Ережесі", "ережелер", "Ереже", "Ереженің" деген сөздер тиісінше "қағидасы", "Қағидасы", "қағидалар", "Қағида", "Қағиданың" деген сөздермен ауыстырылсын - Астана қаласының мәслихатының 27.06.2014 № 255/36-V (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
1. Жалпы қағидалар
1. Осы абаттандыру, санитарлық жабдықтау, жинау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласының аумағында тазалықты қамтамасыз ету Қағидалары "Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй қатынастары туралы", "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Қағидалар абаттандыру, санитарлық тазарту, аумақта тазалықты сақтау, инфрақұрылым объектілерін күтіп ұстау мен қорғау, Астана қаласының аумағындағы қалдықтарды жинау, шығару, қайта өңдеу және пайдаға асыру, тәртібін белгілейді және жеке және заңды тұлғалардың қарым-қатынасын реттейді.
Абаттандыру, санитарлық тазарту, тазалау жұмыстарын ұйымдастыру және Астана қаласы аумағында тазалықты қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды реттеу және ұйымдастыру жұмыстарын қала әкімдігінің, басқарудың уәкілетті органдары, мекемелердің басшылары, қаланың көркейту мен санитарлық тазалық кәсіпорындарының лауазымды тұлғалары жүргізеді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді); 2009.05.28 N 226/35-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз); 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі
ұғымдар мен түсініктер
2. Қаланы сыртқы абаттандыру - қала аумағындағы адамдардың өмір тіршілігіне қолайлы, салауатты және ыңғайлы жағдай жасауға бағытталған элементтер мен жұмыстар кешені аумақты тазалау, тұрмыстық қалдықтарды (зарарсыздандыру), қоқыстарды, қарды, мұздақтарды жинау, шығару және кәдеге жарату.
2-1. Тасталған автокөлік – меншік иесі белгіленген тәртіпте бас тартқан және (немесе) 30 күннен аса жылжымайтын күйде тұрған көлік құралы.
Ескерту. 2-тарау 2-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
3. Коммуналдық қалдықтар, ІКҚ шығару шарты - тапсырысшы мен қоқыс шығаратын мердігерлік ұйыммен коммуналдық қалдықтар, ІКҚ шығару жөнінде заңдық күші бар жазбаша келісім.
4. Бекітілген аумақ - осы Қағидалармен, Астана қаласы аудан әкімдері актілерімен, тазарту және күтіп ұстау жұмыстарын жүргізу үшін, бекітіліп берілген учаске.
Қала шегінде бекітілген объектілер болып табылатындар:
қала көшелері жағындағы, өтпе жолдың шетімен шектелген, қала көшелері жағындағы - жетілдірілген төсемдері бар көшелер үшін немесе өтпе жолдың ортасына дейінгі аумақ - жетілдірілмеген төсемдері бар көшелер үшін;
ораміші аумақтарының учаскелері;
аула ішілік аумақтар - шағын сәулет нысандарын, балалар, кір жаю, контейнер алаңшаларын, автокөлік аялдатуларын, сәндік құрылғылар орнату, үйге кіретін жолдар, аулаға енетін жолдар үшін пайдаланылатын (бір аулада бірнеше жер пайдаланушылар болған жағдайда бекітілген аумақтың шекарасы пайдаланылатын аумақ шекарасы бойынша үйлесімді түрде немесе тараптардың келісімімен анықталады) жерлер;
уәкілетті органдардың рұқсатымен, жинақтау үшін және басқа да мақсаттарға, уақытша пайдаланылатын аумақ;
іргелес жатқан аумақ;
жер үсті жылу желілерінің қорғалатын аумақтары.
Бекітілген аумақтың субъектілері болып жеке тұлға сияқты, заңды тұлға да бола алады:
пәтер иелері кооперативтері (одан әрі - ПИК);
ғимараттар мен орын-жайлардың иелері;
жер уақытша немесе тұрақты пайдалануға берілген тұлғалар.
Аумақты бекітіп беру аудан сәулетшілерінің ұсынымымен және Астана қаласы аудандары әкімдерінің заңды және жеке тұлғалардың келісімімен жүргізіледі.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
5. Здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения, используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть.
6. Землепользователь - юридическое или физическое лицо, использующее земельные участки в городской черте, независимо от цели и форм собственности (предприятия, организации, коммерческие структуры, предприниматели, владельцы домов частного сектора, кооперативы собственников квартир и другие).
7. Категория улиц - классификация городских магистралей, улиц и проездов, в зависимости от интенсивности движения транспорта и особенностей, предъявляемых к их эксплуатации и содержанию.
8. Контейнер - стандартная емкость для сбора коммунальных отходов.
9. Крупногабаритный мусор (далее - КГМ) - отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и др.), утратившие свои потребительские свойства.
10. Малые архитектурные формы - сравнительно небольшие по объему объекты как декоративного характера, так и практического использования:
декоративные сооружения - скульптуры, фонтаны и декоративные водоемы, стелы, барельефы, вазы для цветов, флагштоки и т.д.;
сооружения практического использования - беседки, павильоны, киоски, торговые тележки, телефонные и торговые автоматы, аттракционы, скамьи, ограды, урны, таблички улиц, домов, рекламы, почтовые ящики и т.д.
11. Места общего пользования - зоны отдыха (парки, пляжи, скверы), площади, остановочные площадки транспорта и т.п.
11-1. Мусоровывозящая организация – организация, осуществляющая вывоз коммунальных отходов специализированным транспортом, имеющая договорные отношения со специализированными предприятиями, производящими сортировку, обезвреживание и переработку коммунальных отходов с последующей его утилизацией.
Сноска. Глава дополнена пунктом 11-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Несанкционированная свалка - самовольный (несанкционированный) сброс (размещение) или складирование коммунальных отходов, КГМ, отходов производства и строительства, другого мусора, снега, льда, образованного в процессе деятельности юридических или физических лиц.

Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
5. Ғимарат - көтергіш және қоршау құрылғыларынан тұратын, міндетті түрде жер үсті тұйық көлемін жасайтын, функционалдық қызметіне қарай, адамдардың тұруы немесе болуына, өндірістік істерді орындау үшін, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға арналып салынған жасанды құрылыс. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін.
6. Жерді пайдаланушы - мақсаты мен меншік түріне қарамастан, (кәсіпорындар, ұйымдар, коммерциялық құрылымдар, кәсіпкерлер, жеке меншік секторындағы үй иелері, пәтер иелері кооперативтері және басқалар) қала шекарасында жер учаскелерін пайдаланушы заңды немесе жеке тұлға.
7. Көшелердің санаттары - жолдардың, көшелердің және кіру жолдарының көлік қозғалысының үдемелілігі мен олардың пайдаланылуы мен күтіп ұсталуына қойылатын ерекшеліктеріне байланысты жіктеледі.
8. Контейнер - стандартты коммуналдық қалдықтар жинауға арналған сыйымдылық.
9. Ірі көлемді қалдық (бұдан әрі - ІКҚ) - өзінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан, тұтыну және шаруашылық қызметінің қалдықтары (тұрмыстық техника, жиһаз және т.б.).
10. Шағын сәулеттік нысандар - көлемі жағынан кішкене әсемдік, сондай-ақ іске жарамды сипаттағы объектілер:
сәндік құрылғылар - мүсіндер, бұрқақтар мен әсемдік су тоғандар, стелалар, оймабедерлер, гүл құмыралары, ту салғыштар және басқалар;
іске асыру сипатындағы құрылғылар - демалу орындары, павильондар, дүңгіршектер, сауда арбалары, телефон және сауда автоматтары, аттракциондар, орындықтар, қоршаулар, қоқыс қораптары, көшелер, үйлер мен жарнама тақтайшалары, пошта жәшіктері және басқалар.
11. Жалпы пайдалану орындары - демалыс аймақтары (саябақтар, жағажайлар, тынымбақтар), алаңдар, көлік аялдамалары және т.б.
11-1. Қоқыс тасушы ұйым – сұрыптауды, залалсыздандыруды және кейіннен жойылатын етіп коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеуді жүзеге асыратын мамандандырылған кәсіпорындармен шарттық қатынастары бар коммуналдық қалдықтарды мамандандырылған көлікпен шығаруды жүзеге асыратын ұйым.
Ескерту. 2-тарау 11-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
12. Жөн-жосықсыз төгілетін қоқыстар үйінділері - заңды және жеке тұлғалардың жұмысы кезінде пайда болған коммуналдық қалдықтар (ІКҚ), өндіріс және құрылыс қалдықтары, басқа қоқыстар, қар, мұздарды өз еркімен (жөн-жосықсыз төгілетін) шығару (орналастыру) немесе үю.

13. Отведенная территория - участок земли, переданный землепользователю (предприятию, учреждению, частному лицу и т.п.) во владение или для использования в соответствии с решениями уполномоченных органов на правах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для размещения принадлежащих ему объектов.
14. Отходы производства и потребления (далее - отходы) - остатки сырья, материалов, полуфабрикатов, иных изделий или продуктов, которые образовались в процессе производства или потребления, а также товары (продукция), утратившие свои потребительские свойства.
15. Очистка территории - уборка территории, сбор, вывоз и утилизация (обезвреживание) бытовых отходов, мусора, снега, наледи.
15-1. Паспорт благоустройства, уборки и содержания территории - составленный по результатам обследования объекта и утвержденный акимом района документ установленной формы, содержащий технические, идентификационные характеристики объекта, необходимые для организации работ по благоустройству и санитарному содержанию.
Сноска. Глава дополнена пунктом 15-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
. Прилегающая территория - территория (в границах 5 метров по периметру), непосредственно примыкающая к границам здания, сооружения, ограждения, строительной площадки, к объектам торговли, рекламы и иным объектам, находящимся в собственности, владении, аренде.
17. Проезжая часть, проезд - элемент дороги, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов.
17-1. Разукомплектованный транспорт – транспорт с отсутствующими на нем основными узлами и агрегатами, кузовных деталей и оперения, стекол и колес, подверженное глубокой коррозии, делающим невозможным их идентификацию.
Сноска. Глава дополнена пунктом 17-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Сбор и вывоз коммунальных отходов, КГМ - комплекс мероприятий, связанных с выгрузкой коммунальных отходов из контейнеров в спецавтотранспорт, очисткой контейнеров, зачисткой контейнерных площадок и подъездов к ним от просыпавшегося мусора, и транспортировка их с мест сбора мусора к объекту утилизации.
19. Содержание дорог - комплекс работ, в результате которых поддерживается транспортно-эксплуатационное состояние дорог, дорожных сооружений, отвечающих требованиям правил пользования автомобильными дорогами.

13. Бөлінген аумақ - жер пайдаланушының (кәсіпорынға, мекемеге, жеке тұлғаға және т.б.) иелігіне тапсырылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамалармен қарастырылған, уәкілетті органдардың құқықтық шешімдеріне сәйкес пайдалану үшін, өзіне жататын объектілерді орналастыруға берілген жер учаскесі.
14. Өндірістік және тұтыну қалдықтары (одан әрі - қалдықтар) - өндіру және тұтыну кезінде пайда болған шикізат, материалдар, жартылай өңделген өнімдердің, басқа да бұйымдар мен тағамдардың қалдықтары, сондай-ақ өздерінің тұтыну қасиеттерін жоғалтқан тауарлар (өнімдер).
15. Аумақты тазарту - аумақты жинау, тұрмыстық қалдықтарды, қоқыстарды, қарды, мұздақтарды жинау, шығару және кәдеге жарату (зарарсыздандыру).
15-1. Аумақтарды абаттандыру, жинау және жабдықтау паспорты – объектілерге тексеріс жүргізу нәтижелері бойынша құрастырылған және аудан әкімімен бекітілген, абаттандыру және санитарлық жабдықтау жұмыстарын ұйымдастыру үшін қажет болып табылатын объектінің техникалық, идентификациялық сипаттамалары көрсетілген бекітілген нысанды құжат.
Ескерту. 2-тарау 15-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
16. Іргелес жатқан аумақ - тікелей ғимараттар, орын-жайлар, қоршаулар, құрылыс алаңшаларының, сауда, жарнама объектілеріне және заңды немесе жеке тұлғалардың балансындағы меншігінде, иелігінде, жалға алып пайдаланылуындағы, пайдалануындағы басқа объектілер шекараларына (периметрі бойынша 5 метр шекарадағы) жанасып жатқан аумақ.
17. Өту жолдары, өтетін жер - тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және басқа да аудандар, шағын аудандар, орамдар ішіндегі қалалық құрылыс объектілеріне көлік құралдарының кіруін қамтамасыз етуші жол элементі.
17-1. Шашылған автокөлік – негізгі тораптар мен агрегаттар, шанақ бөлшектері және тиеу, шыны және доңғалағы жоқ көлік, сондай-ақ олардың идентификациясын мүмкін емес етіп тұрған терең коррозиясының расталуы.
Ескерту. 2-тарау 17-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
18. Коммуналдық қалдықтар, ІКҚ жинау және шығару - коммуналдық қалдықтар контейнерлерден арнайы автокөліктерге арту, контейнер алаңшаларын және оларға кіретін жолдарды шашылған қоқыстардан тазарту және оларды қоқыс жинау орнынан кәдеге жарату орнына тасымалдау.
19. Жолдарды күтіп ұстау - нәтижесінде талапқа сай келетін, жол мен жол құрылғыларының көліктік-тұтыну жағдайы сақталатын, жұмыстар жиынтығы.

20. Сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение также может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение.
20-1. Специальная коммунальная охраняемая стоянка – стоянка для хранения задержанных транспортных средств, маломерных судов, изъятых за нарушение настоящих Правил и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Сноска. Глава дополнена пунктом 20-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-2. Твердые бытовые отходы (далее ТБО) – бытовые отходы потребления, являющиеся составной частью коммунальных отходов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 20-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Тротуар - элемент дороги, предназначенный для движения пешеходов, примыкающий к проезжей части или отделенный от нее газоном.
23. Уполномоченный орган - орган, полномочия которого в области коммунального хозяйства определяются акиматом города Астаны.
23-1. Норматив размещения отходов - количественные и качественные ограничения по размещению отходов с учетом их воздействия на окружающую среду.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-2. Обращение с отходами - виды деятельности, связанные с отходами, включая предупреждение и минимизацию образования отходов, учет и контроль, накопление отходов, а также сбор, переработку, утилизацию, обезвреживание, транспортировку, хранение (складирование) и удаление отходов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).

20. Орын-жай - өндірістік үрдістерді орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыру мен сақтауға немесе адамдар мен жүктердің уақытша тұруына (ауысуына), сондай-ақ құралдарды (құбырлар, сымдар) немесе коммуникацияларды орналастыруға арналған, көлемді, жазықты немесе тізбекті салынған жасанды құрылыс (жер үсті, су үсті немесе жер асты, су асты). Құрылғы сондай-ақ көркем-эстетикалық, сәндік-қолданбалы немесе мемориалдық болуы мүмкін.
20-1. Арнайы коммуналдық қорғалатын тұрақ – ұсталған көліктер құралын, осы Қағидаларды және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерін бұзғаны үшін алып қойылған аз мөлшерлі ыдысты сақтауға арналған тұрақ.
Ескерту. 2-тарау 20-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
20-2. Қатты тұрмыстық қалдықтар (бұдан әрі – ҚТҚ) – коммуналдық қалдықтардың құрамдас бөлігі болып табылатын тұтыну тұрмыстық қалдықтары.
Ескерту. 2-тарау 20-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
21. Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
22. Жаяужолдар - жаяу жүргіншілердің жүруіне арналған, жолға жалғасып жатқан немесе одан гүлкестемен бөлініп жатқан жолдың бөлшегі.
23. Уәкілетті орган - Астана қаласы әкімдігімен анықталатын коммуналдық шаруашылық саласында құзыры бар орган.
23-1. Қалдықтарды орналастыру нормативі – қоршаған ортаға олардың әсерін есепке ала отырып, қалдықтарды орналастыру бойынша сандық және сапалы шектеу.
Ескерту. 23-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-2. Қалдықтармен жұмыс iстеу – қалдықтардың пайда болуының алдын алуды және оларды азайтуды, есепке алу мен бақылауды, қалдықтардың жиналып қалуын, сондай-ақ қалдықтарды жинауды, өңдеудi, кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды (жинап қоюды) және жоюды қоса алғанда, қалдықтармен байланысты қызмет түрлерi.
Ескерту. 23-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.

23-3. Транспортировка отходов - деятельность, связанная с перемещением отходов между местами или объектами их образования, накопления, хранения, утилизации, захоронения и/или уничтожения.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-4. Мониторинг окружающей среды - комплексная система наблюдений за состоянием окружающей среды, оценка и прогноз изменений состояния окружающей среды под воздействием природных и антропогенных факторов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-4 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-5. Коммунальные отходы - отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-5 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-6. Удаление отходов - операции по захоронению и уничтожению отходов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-6 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-7. Обезвреживание отходов - уменьшение или устранение опасных свойств отходов путем механической, физико-химической или биологической обработки.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-7 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-8. Утилизация отходов - использование отходов в качестве вторичных материальных или энергетических ресурсов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-8 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-9. Захоронение отходов - складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-9 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23-3. Қалдықтарды тасымалдау – қалдықтардың пайда болуы, жинақтау, сақтау, кәдеге асыру, көму және/немесе жою орындарының немесе объектілердің арасында қалдықтарды орналастырумен байланысты қызмет.
Ескерту. 23-3-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-4. Қоршаған орта мониторингі – табиғи және антропогенді факторлардың әсерінен қоршаған орта жай-күйінің өзгерістеріне баға беру және болжау, қоршаған орта жағдайын бақылаудың кешенді жүйесі.
Ескерту. 23-4-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-5. Коммуналдық қалдықтар – елдi мекендерде, оның iшiнде адамның тiршiлiк ету нәтижесiнде пайда болған тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы мен қалыптасу сипатына ұқсас өндiрiс қалдықтары.
Ескерту. 23-5-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-6. Қалдықтарды жою – қалдықтарды көму және жою жөнiндегi операциялар.
Ескерту. 23-6-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-7. Қалдықтарды залалсыздандыру – механикалық, физикалық-химиялық немесе биологиялық өңдеу жолымен қалдықтардың қауiптi қасиеттерiн азайту немесе жою.
Ескерту. 23-7-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-8. Қалдықтарды кәдеге жарату – қалдықтарды қайталама материалдық немесе энергетикалық ресурстар ретiнде пайдалану.
Ескерту. 23-8-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-9. Қалдықтарды көму – қалдықтарды шектеусiз мерзiм iшiнде қауiпсiз сақтау үшiн арнайы белгiленген орындарға жинап қою.
Ескерту. 23-9-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.

23-10. Переработка отходов - физические, тепловые, химические или биологические процессы, включая сортировку, которые изменяют характеристики отходов для уменьшения их объема или опасных свойств, облегчают обращение с ними или улучшают их утилизацию.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-10 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-11. Размещение отходов - хранение или захоронение отходов производства и потребления.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-11 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-12. Хранение отходов - складирование отходов в специально отведенных местах в целях их последующего безопасного удаления.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-12 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-13. Жидкие отходы - любые отходы в жидкой форме, за исключением сточных вод.
Сноска. Глава дополнена пунктом 23-13 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок уборки городских территорий
24. Определение границ уборки территорий между пользователями земельных участков осуществляется в соответствии с закрепленными за юридическими и физическими лицами территориями на основе настоящих Правил:
по улично-дорожной сети, площадям, общественным местам (зоны отдыха общего пользования, парки, скверы, набережные) - уполномоченным органом коммунального хозяйства в объеме государственного заказа;
по внутриквартальным территориям и прочим территориям границы уборки определяются архитекторами районов и закрепляются актами акимов районов.
25. Уборочные работы производятся в соответствии с требованиями настоящих Правил, инструкциями и технологическими рекомендациями, утвержденными уполномоченным органом.
26. Уборка и содержание мест общего пользования включают в себя следующие виды работ:
1) уборка и вывоз мелкого и бытового мусора и отходов;
2) уборка и вывоз крупногабаритного мусора и отходов;
3) подметание;
4) покос и вывоз камыша, бурьяна, травы и иной дикорастущей растительности;
5) ремонт и окраска ограждений и малых архитектурных форм.
Сноска. Подпункт 4) пункта 26 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 1. Уборка проезжей части улиц

23-10. Қалдықтарды өңдеу – қалдықтардың көлемiн немесе қауiптi қасиеттерiн азайту үшiн олардың сипатын өзгертетiн, олармен жұмыс iстеудi жеңiлдететiн немесе оларды кәдеге жаратуды жақсартатын сұрыптауды қоса алғанда, физикалық, жылу, химиялық немесе биологиялық процестер.
Ескерту. 23-10-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-11. Қалдықтарды орналастыру – өндiрiс және тұтыну қалдықтарын сақтау немесе көму.
Ескерту. 23-11-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-12. Қалдықтарды сақтау – қалдықтарды кейiннен қауiпсiз жою мақсатында оларды арнайы бөлiнген жерлерде жинап қою.
Ескерту. 23-12-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
23-13. Сұйық қалдықтар – сарқынды суларды қоспағанда, сұйық түріндегi кез келген қалдықтар.
Ескерту. 23-13-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
3. Қала аумағын тазарту тәртібі
24. Жер учаскелерін пайдаланушылар арасындағы аумақтардың тазарту жұмыстарының шекарасын анықтау, заңды және жеке тұлғаларға бекітіліп берілген аумақтарға сәйкес, осы Қағида негізінде орындалады:
көше-жол желілері, алаңдарға қоғамдық орындар (жалпы пайдаланылатын демалыс аймақтары, саябақтар, тынымбақтар, жағажайлар) бойынша - коммуналдық шаруашылығының уәкілетті органымен мемлекеттік тапсырыс көлемінде;
ораміші аумақтары мен басқа да аумақтарды тазартудың шекарасы аудан сәулетшісімен анықталады және аудандар әкімдерінің актісімен бекітіледі.
25. Тазарту жұмыстары осы Қағидалардың талаптарына, уәкілетті органмен бекітілген нұсқаулар мен технологиялық ұсынымдарға сәйкес жүргізіледі.
26. Жалпы пайдаланылатын орындарды тазарту мен күту жұмыстары мына жұмыс түрлерін енгізеді:
1) ұсақ және тұрмыстық қоқыстар мен қалдықтарды жинау мен шығару;
2) ірі көлемді қоқыстар мен қалдықтарды жинау және шығару;
3) сыпыру;
4) қамысты, құрайды, шөптерді және басқа да жабайы өсімдіктерді шабу және шығару;
5) қоршаулар мен шағын сәулет нысандарын жөндеу және сырлау.
Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
$1. Көшенің өту жолдарын тазарту

27. Уборку и содержание проезжей части улиц по всей ее ширине, площадей, дорог и проездов городской дорожной сети, парковочных карманов, а также набережных, мостов, путепроводов производят предприятия-подрядчики на основании договора государственного заказа на производство данных работ.
28. Уборку отстойно-разворотных площадок на конечных автобусных и троллейбусных маршрутах производят предприятия, осуществляющие уборку проезжей части прилегающих улиц (по графику).
29. Для обеспечения бесперебойной технологической уборки дорожного полотна от мусора, грязи, снега, вдоль магистральных улиц города в местах непосредственной близости объектов массового посещения, запрещается стоянка автотранспортных средств ежедневно с 23.00 до 7.00; запрет обозначается установкой необходимых дорожных знаков.
30. Подметание дорожных покрытий, осевых и резервных полос, прибордюрной части магистралей, улиц и проездов осуществляется с предварительным увлажнением дорожных покрытий согласно графику, утвержденному уполномоченным органом.
31. Проезжая часть дорог должна быть полностью очищена от всякого вида загрязнений. Осевые, резервные полосы, обозначенные линиями регулирования, должны быть постоянно очищены от песка и различного мелкого мусора.
32. Обочины дорог должны быть очищены от крупногабаритного и другого мусора. При выполнении работ запрещается перемещение мусора на проезжую часть улиц и проездов.
§ 2. Уборка тротуаров
33. Уборка тротуаров, расположенных вдоль улиц и проездов или отделенных от проезжей части газонами, и не имеющих непосредственных выходов из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, учреждений, предприятий, объектов торговли и обслуживания, а также тротуаров, прилегающих к ограждениям набережных, производится предприятиями, осуществляющими уборку и содержание проезжей части.
34. Уборка тротуаров, находящихся на мостах, путепроводах, а также технических тротуаров (подходов), примыкающих к инженерным сооружениям и лестничным сходам, производится предприятиями - владельцами данных инженерных сооружений.
35. По тротуарам, отделенным от проезжей части улиц и проездов газонами и имеющим непосредственные выходы из подъездов жилых зданий, дворовых территорий, выходы от въездов во дворы, учреждения, предприятия, выходы от объектов торговли и обслуживания, уборочные работы осуществляются в соответствии с закреплением территорий актами акимов районов города Астаны.
36. По остальным тротуарам, расположенным вдоль улиц и проездов, уборка производится предприятиями, ответственными за содержание проезжей части.

27. Жолдардың өту жерлерін барлық ені бойынша тазарту; алаңдардың, көшелердің және қалалық көше желілерін, сондай-ақ жағалаулар, көпірлер, жол желілерін күту мен тазалау жұмыстарын осы жұмыстарды жүргізуге мемлекеттік тапсырыс жасау шарты негізінде, мердігер-кәсіпорындар жүргізеді.
28. Соңғы автобус пен троллейбус бағыттарының тұратын-айналу жолдарын тазартумен, (кесте бойынша) іргелес жатқан жолдарды тазалаумен айналысатын кәсіпорындар жүргізеді.
29. Жол төсемдерін үзіліссіз қоқыстан, батпақтан, қардан, технологиялық тазарту жұмыстарын қамтамасыз ету үшін халықтың жаппай баратын объектілеріне жақын орналасқан магистральды көшелерінің бойына күнделікті сағат 23.00-ден 7.00-ге дейін автокөлік құралдарын қоюға тыйым салынады; тыйым қажетті жол белгілерін қоюмен белгіленеді.
30. Магистральдардың, көшелердің және кіру жолдарының жол төсемдерін, осьтік және резервтік жолақтарын, жиектемелерін сыпыру жұмыстары, алдын ала суланғаннан кейін, уәкілетті органмен бекітілген кестеге сәйкес жүргізіледі.
31. Жолдың жүру жағы қандай да болмасын ластан толығымен тазартылуы тиіс. Қозғалыс сызығымен белгіленген, осьтік және резервтік жолақтары тұрақты түрде құм мен әртүрлі ұсақ қоқыстардан тазартылуы қажет.
32. Жолдардың жиектері ірі көлемді және басқа қоқыстардан тазартылуы қажет. Жұмыстарды жүргізу кезінде қоқысты көшенің және өту жолдарының жағына шығаруға тыйым салынады.
$2. Жаяужолдарды тазарту жұмыстары
33. Көше мен өту жолдары бойымен орналасқан немесе жол жағынан гүлкестемен бөлінген және тұрғын жай ғимараттарының кіре берісінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсіпорындардан, сауда және қызмет көрсету объектілерінде орналасқан жаяужолдарды, жағалаулық кәсіпорындарға іргелес жатқан қоршауына тікелей шығу жолы жоқ жаяужолдарды тазарту жұмыстары жол жағын тазарту мен күту жұмыстарын жүргізетін кәсіпорындармен жүргізіледі.
34. Көпірлердегі, жол желілеріндегі жаяужолдарды, сондай-ақ инженерлік құрылғыларға және баспалдаққа шығатын жерлерге жалғасқан техникалық жаяужолдарды тазарту, осы құрылғылардың қожасы болып табылатын ұйымдармен жүргізіледі.
35. Көшенің жол жағынан гүлкестемен бөлінген жаяужолдар және тұрғын жай ғимараттарының кіре берісінен, аула аумақтарынан, мекемелерден, кәсіпорындардан, сауда және қызмет көрсету объектілерінен шығатын жерлердің жол жағын тазарту мен күту жұмыстарын жүргізу Астана қаласы аудандар әкімдерінің актілерімен бекітіліп берілген аумақтарға сәйкес орындалады.
36. Көшелер мен өту жолдарының бойына орналасқан басқа жаяужолдар бойынша тазарту жұмыстары жүретін жолдарды күтуге жауапты кәсіпорындармен жүргізіледі.

37. Тротуары должны быть полностью очищены от грунтово-песчаных наносов, различного мусора.
§ 3. Уборка остановочных и посадочных площадок
38. Уборку остановочных площадок городского пассажирского транспорта производят предприятия, осуществляющие уборку проезжей части. Границы работ по уборке посадочных площадок определяются на схематических картах. Остановочные площадки должны быть полностью очищены от грунтово-песчаных наносов, различного мусора.
39. Уборка и мойка пассажирских павильонов и прилегающих к ним территорий на остановочных площадках общественного пассажирского транспорта осуществляются их владельцами.
§ 4. Уборка прочих городских территорий
40. Уборку и содержание прилегающих и закрепленных территорий, подъездов к ним от городских улиц производят юридические и физические лица, в собственности и пользовании которых находятся строения, расположенные на отведенных территориях, самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями.
41. Исключен решением маслихата города Астаны от 28.03.2013 № 122/14-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Уборку территорий вокруг мачт и опор установок наружного освещения и контактной сети, расположенных на тротуарах, производят предприятия, отвечающие за уборку тротуаров.
43 Уборку территорий, прилегающих к трансформаторным или распределительным подстанциям, другим инженерным сооружениям, работающим в автоматическом режиме (без обслуживающего персонала), а также к опорам линий электропередач, производят владельцы данных объектов. Уборка и содержание территорий охранных зон под надземными трубопроводами производятся собственниками сетей.
44. Уборку мест временной уличной торговли, территорий, прилегающих к объектам торговли (рынки, торговые павильоны, быстровозводимые торговые комплексы, палатки, киоски и т.д.), до проезжей части улиц производят владельцы объектов торговли. Не допускается складирование тары на прилегающих газонах, крышах торговых палаток, киосков и других объектах торговли.
45. Уборку территорий платных автостоянок, гаражей производят владельцы и организации, эксплуатирующие данные объекты.
46. Уборку, поддержание чистоты территорий, въездов и выездов с автозаправочных станций, автомоечных постов, заправочных комплексов и прилегающих территорий (вплоть до проезжей части) и подъездов к ним производят владельцы указанных объектов.
47. Уборку и содержание не используемых в течение длительного времени и не осваиваемых отведенных территорий, территорий после сноса строений производят землепользователи либо заказчики, которым отведена данная территория, либо согласно договору подрядные предприятия, выполняющие работы по сносу строений.

37. Жаяужолдар толығымен топырақ-құмнан, әртүрлі қоқыстан тазартылуы қажет.
$3. Аялдама және отырғызу алаңдарын тазарту
38. Қалалық жолаушылар көлігінің аялдама алаңдарын тазалау жұмыстарын жолдарға тазарту жұмыстарын жүргізуші ұйымдар атқарады. Отырғызу алаңшаларын тазарту жөніндегі жұмыстардың шекарасы сызба карталарда көрсетіледі. Отырғызу алаңдары толығымен топырақ-құмнан, әртүрлі қоқыстан тазартылуы қажет.
39. Жолаушылар павильондары мен оларға іргелес жатқан қоғамдық жолаушылар тасымалдау көлігі аялдамаларын тазарту және жуу жұмыстары олардың иелерімен жүргізіледі.
$4. Басқа қала аумақтарын тазарту
40. Іргелес жатқан және бөлініп берілген аумақтарды, қала көшелерінен оларға кіретін жолдарды заңды және жеке тұлғалар меншігі мен пайдаланылуында ғимараттары бар, бөлініп берілген учаскелерде орнатылған аумақтарды тазарту мен күту жұмыстары өз күштерімен немесе шарт бойынша арнайыландырылған кәсіпорынмен орындалады.
41. Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 28.03.2013 № 122/14-V шешімімен (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
42. Сыртқы жарықтың бағаналарының құрылғысы мен діңгегі аумағын және жаяужолдарда орнатылған байланыс желілерінің маңайын тазарту жұмыстарын жаяусоқпақтарды тазартуға жауапты кәсіпорындар жүргізеді.
43. Трансформаторларға немесе бөліп бергіш шағын станцияларға, автоматты түрде жұмыс істейтін, басқа инженерлік орын-жайларға, сондай-ақ тоқ беру желілерінің бағаналарына іргелес жатқан аумақтарын тазарту жұмыстарын осы объектілердің иелері жүргізеді. Жер үсті құбырларының астындағы қорғалатын аумақтарды тазарту мен күту жұмыстары желілердің иелерімен жүргізіледі.
44. Сауда объектілеріне іргелес жатқан, уақытша көшедегі сауда жасау аумағының орындарын (базарлар, сауда павильондары, жылдам салынатын сауда кешендері, шатырлар, дүңгіршектер және т.б.) көшедегі жүру жолдарын қоса, сауда объектілерінің иелері тазартады. Іргелес жатқан гүлкестелерге, шатырларға, сауда шатырларына, дүңгіршектерге жәшіктерді үюге жол берілмейді.
45. Ақылы автотұрақтардың, гараждардың аумақтарын тазарту жұмыстарын иелері мен осы объектілерді пайдаланушы ұйымдар жүргізеді.
46. Жанар-жағар май құю стансасына, автожуу бекеттеріне, құю кешендеріне және іргелес жатқан аумақтарға (өту жолына дейін) кіретін және шығатын жерлеріне тазарту мен тазалығын сақтау жұмыстарын осы объектілерді өз балансында ұстаушылар жүргізеді.
47. Көп уақыт бойы пайдаланылмаған және игерілмеген аумақтарды, ғимараттарды бұзғаннан кейінгі аумақты тазарту мен күту жұмыстарын, осы аумақ бөлініп берілген жер пайдаланушылар немесе тапсырысшы, немесе шарт бойынша ғимараттарды бұзу жұмысымен айналысқан мердігер кәсіпорындар жүргізеді.

48. В период листопада предприятия, ответственные за уборку закрепленных территорий, производят сгребание и вывоз опавшей листвы на газонах вдоль улиц и магистралей, дворовых территориях. Сгребание листвы к комлевой части деревьев и кустарников не допускается.
Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
49. Уборка и содержание не используемых и не отведенных территорий, территорий, не закрепленных за юридическими и физическими лицами и не прилегающих к зданиям, сооружениям и иным объектам, осуществляются за счет средств бюджета в пределах выделенного финансирования.
50. При возникновении подтоплений, вызванных сбросом воды (откачка воды из котлованов, аварийных ситуаций на инженерных сетях), их ликвидация возлагается на организации, допустившие нарушения.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
51. Вывоз скола асфальта при проведении дорожно-ремонтных работ производится организациями, производящими работы: на главных магистралях города - незамедлительно, на остальных улицах и во дворах - в течение суток.
52. Во избежание засорения водосточной сети не допускается сброс смета и бытового мусора в водосточные коллекторы.
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
52-1. Ответственность за уборку мусора с акваторий рек, водоемов, каналов на территории города и содержание территорий, прилегающих к ним, возлагается на обслуживающие предприятия. Контроль за работой обслуживающих предприятий осуществляют аппараты акимов районов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 52-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52-2. Содержание ограждений на проезжей части, тротуарах и газонах, других элементов благоустройства дороги возлагается на предприятия, на балансе которых они находятся.
Сноска. Глава дополнена пунктом 52-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52-3. Очистка дворовых территорий, внутридворовых проездов и тротуаров от смета, пыли, мелкого и крупногабаритного мусора, их мойка, очистка от снега и наледи, а также поддержание чистоты, обеспечивается субъектами закрепленных территорий.
Сноска. Глава дополнена пунктом 52-3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
§ 5. Особенности уборки городской территории в зимнее время

48. Жапырақ түскен уақытта, бекітіліп берілген аумақтарды тазартуға жауапты ұйымдар, көшелер мен магистральдар бойындағы, аула аумақтарындағы түскен жапырақтарды сыпырып-сиыру жұмыстарын жүргізеді. Ағаштар мен бұталардың түбі жағына жапырақтарды жинауға жол берілмейді.
Ескерту. 48-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
49. Заңды және жеке тұлғаларға және іргелес жатқан ғимараттарға, орын-жайларға және басқа объектілерге бекітіліп берілмеген, пайдаланылмайтын және бөлініп берілмеген аумақтардың тазарту мен күтіп ұстау жұмыстары бюджет қаражаты есебінен бөлінген қаражаттар шегінде орындалады.
50. Тастанды сулар (шұңқырлардан су сору, инженерлік желілердегі апат жағдайлары және т.б.) салдарынан пайда болған су басу жағдайлары болғанда, оларды жоюға бұзылуға жол берген ұйымдарға жүктеледі.
Ескерту. 50-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
51. Жол жөндеу жұмыстарын жүргізген кездегі асфальттың жарықшақтары, осы жұмыстарды жүргізуші ұйымдармен: қаланың бас магистралдарынан - тез арада, басқа көшелер мен аулалардан - тәулік мерзімінде шығарылады.
52. Суаққы желісін қоқыс басуын болдырмау үшін суаққы коллекторларына сыпырынды мен тұрмыстық қоқыстарды тастауға жол берілмейді.
Ескерту. 52-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
52-1. Қала аумағындағы өзендер, сутоғандар, арналар акваторияларынан қоқыс шығару және оларға жапсарласқан аумақтарды жабдықтау жауапкершілігі қызмет көрсетуші кәсіпорынға жүктеледі. Қызмет көрсетуші кәсіпорындардың жұмысын бақылауды аудандар әкімдерінің аппараттары жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тарау 52-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
52-2. Өту бөліктерінің қоршауларын, жиекжолдар және гүлзарларды, жолдарды абаттандырудың басқа да элементтерін жабдықтау олар теңгерімінде болып табылатын кәсіпорындарға жүктеледі.
Ескерту. 3-тарау 52-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
52-3. Аула аумақтарын, аулаішілік өту жолдарын және жиекжолдарды көктемгі-күзгі кезеңде лайдан, шаңнан, шағын және көп қоқыстан тазалау, оларды жуу, қардан және мұздан тазалау, сондай-ақ тазалықты қолдау абаттандыру бекітілген аумақтардың субъектілерімен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 3-тарау 52-3-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
$5. Қысқы кездегі қала көшелерін тазартудың
ерекшеліктері

53. Зимняя уборка проезжей части улиц города и проездов осуществляется в соответствии с требованиями настоящих Правил и инструкций, утвержденных уполномоченным органом, определяющих технологию работ, технические средства и применяемые противогололедные реагенты.
54. При уборке дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах допускается складирование снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечения оттока талых вод.
55. В зимний период дорожки, садовые скамейки, урны, прочие элементы и малые архитектурные формы, а также пространство перед ними и с боков, подходы к ним должны быть очищены от снега и наледи.
56. Наледь на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшаяся в результате аварий на инженерных сетях, скалывается и убирается предприятиями - владельцами сетей. Сколотый лед вывозится в установленные места.
57. Формирование снежных валов не допускается:
на пересечениях всех дорог, улиц и проездов в одном уровне и вблизи железнодорожных переездов;
на участках дорог, оборудованных транспортными ограждениями или повышенным бордюром;
на тротуарах.
58. Не допускается перемещение снега на тротуары и газоны.
59. Технологическая операция вывоза снега осуществляется в два этапа:
первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов, мест массового посещения населением (крупных универмагов, рынков, гостиниц, вокзалов, театров и т.д.), въездов на территорию больниц и других социально важных объектов;
окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью, определяемой уполномоченным органом.
60. Вывоз снега с улиц и проездов должен осуществляться на специально подготовленные площадки. Не допускается вывоз снега в не согласованные в установленном порядке места.
Сноска. Пункт 60 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
61. Места временного складирования снега после снеготаяния должны быть очищены от мусора и благоустроены.
62. К уборке тротуаров и лестничных сходов на мостовых сооружениях предъявляются следующие требования:

53. Қала көшелерінің өту жолдары мен кіру жолдарын қыста тазарту жұмыстары, осы Қағида талаптарына, жұмыс технологияларын, техникалық құралдар мен тайғаққа қарсы қолданылатын қоспаларды анықтайтын, уәкілетті органмен бекітілген нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
54. Саябақтардағы, орман саябақтарындағы, бақтардағы, саяжолдардағы және басқа көгалды аймақтардағы жолдарды тазарту кезінде, осы мақсаттарға бұрын дайындалған алаңшаларға, жасыл отырғызғылардың сақталуы мен еріген сулардың ағуын қамтамасыз еткен жағдайда, құрамында химиялық қоспалары жоқ қарларды үюге рұқсат етіледі.
55. Қысқы кезеңде жолдар, бақ орындықтары, қоқыс салатын қораптар мен басқа да элементтер мен кіші сәулеттік формалар, сондай-ақ олардың алдындағы және бүйірлеріндегі жерлер, оларға баратын жолдар қар мен мұздақтардан тазартылуы керек.
56. Жаяужолдар мен жолдың жүру жағындағы көшелердегі инженерлік желілерде болған апаттан пайда болған мұзшықтар жарылады және осы су басуға себепші болған ұйымдармен шығарылады. Жарылған мұзшықтар белгіленген орындарға шығарылады.
57. Қар үйінділерін жасауға болмайтын жерлер:
бір деңгейде барлық жолдар мен көшелердің және кіру жолдарының қиылыстарында және темір жолға жақын жолдарда;
көліктік қоршаулармен жабдықталған немесе көтеріңкі жиектемелері бар жол учаскелерінде;
жаяужолдарда.
58. Жаяужолдар мен гүлкестелерге қар шығаруға рұқсат етілмейді.
59. Қар шығарудың технологиясы екі кезеңнен тұрады:
бірінші кезекте қарды шығару (таңдап) жұмыстары орындалатын жерлер: қалалық жолаушыларды тасымалдау көлігі аялдамаларынан, жер үсті жаяужүргіншелер өтпелерінен, көпірлерден және жол желілерінен, халықтың жаппай баратын орындарынан (ірі әмбебаптардан, базарлардан, мейрамханалардан, қонақ үйлерінен, сапаржайлардан, театрлардан және т.б.), ауруханаларға кіретін жолдардан және басқа да әлеуметтік маңызы бар объектілерден;
соңғы қар шығару (жаппай) жұмыстары бірінші кезектегі қар шығару жұмыстарынан кейін, уәкілетті органмен қойылған кезекке сәйкес орындалады.
60. Көшелер мен жолдардағы қарды шығару жұмыстары арнайы дайындалған алаңшаларға жүргізілуі тиіс. Белгіленген тәртіпте көрсетілмеген жерлерге қар шығаруға жол берілмейді.
Ескерту. 60-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
61. Қарды уақытша шығаруға берілген орындар, қар ерігеннен кейін қоқыстардан тазартылып, көркейтілуі керек.
62. Жаяужолдар мен көпірге шығатын жерлердегі баспалдақтарды тазарту жұмыстарына мынадай талаптар қойылады:

1) тротуары и лестничные сходы мостов должны быть очищены на всю ширину до покрытия от свежевыпавшего и уплотненного снега (снежно-ледяных образований);
2) в период интенсивного снегопада тротуары и лестничные сходы мостовых сооружений, пандусы зданий и сооружений должны обрабатываться противогололедными материалами и расчищаться проходы для движения пешеходов;
3) при оповещении о гололеде или его возникновении мостовые сооружения, в первую очередь лестничные сходы, а затем и тротуары обрабатываются противогололедными материалами.
Сноска. Пункт 62 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
. Тротуары, дворовые территории и проезды должны быть очищены от снега и наледи до асфальта, снег и скол вывезены на снегосвалку. При возникновении наледи (гололеда) производится обработка мелким песком.
64. Снег, счищаемый с дворовых территорий и внутриквартальных проездов, разрешается складировать на территориях дворов в местах, не препятствующих свободному проезду автотранспорта и движению пешеходов на срок не более 24 часов.
Сноска. Пункт 64 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
. Не допускается складирование скола льда, снега на внутридворовых территориях.
Сноска. Пункт 65 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. В зимнее время владельцами и арендаторами зданий должна быть организована своевременная очистка кровель от снега, наледи и сосулек.
67. Очистка кровель зданий на сторонах, выходящих на пешеходные зоны, должна производиться немедленно с предварительной установкой ограждения опасных участков.
68. Очистка крыш зданий от снега, наледеобразований со сбросом его на тротуары допускается с 10.00 до 16.00 часов с поверхности ската кровли, обращенной в сторону улицы. Сброс снега с остальных скатов кровли, а также плоских кровель производится на внутренние дворовые территории. Перед сбросом снега необходимо провести охранные мероприятия (установка ограждений), во избежание несчастных случаев с пешеходами и повреждений воздушных сетей, светильников и насаждений. Сброшенный с кровель зданий снег и ледяные сосульки убираются собственником (балансодержателем) здания (объекта) на проезжую часть и размещаются для последующего вывоза предприятием, убирающим проезжую часть улицы.
Очистка крыш от снега и удаление ледяных наростов на карнизах, крышах и водосточных трубах производится не реже одного раза в пятнадцать дней силами и средствами собственников (балансодержателей) зданий и сооружений.

1) жаяужолдар мен көпір құрылғыларына шығатын жерлердегі баспалдақтар жаңа жауған қар мен тапталған қар басып кеткенге (қар-мұздақтарының пайда болуы) дейін барлық еніне дейін тазартылуы қажет;
2) тоқтаусыз қар жауған кезде жаяужолдар мен көпір құрылғыларына шығатын жерлердегі баспалдақтар, ғимараттар мен орын-жайлардың пандустары тайғаққа қарсы материалдармен өңделіп және жаяу жүргіншілер жүруі үшін тазартылуы керек;
3) тайғақ болатыны немесе болу мүмкіндігі жөнінде хабарландырылған жағдайда, бірінші кезекте баспалдақтар, содан кейін жаяужолдар тайғаққа қарсы материалдармен өңделуі керек.
Ескерту. 62-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
63. Жаяужолдар, аула аумақтары мен кіру жолдары қар мен мұздақтан асфальтқа дейін тазартылуы тиіс, қар мен жарықшақ қар үйетін жерге шығарылуы тиіс. Мұздақ пайда болған жағдайда (тайғақ) ұсақ құм себу жүргізіледі.
64. Аула аумақтары мен ішкіорамдардан тазартылған қарды автокөліктің қозғалысына және жаяулардың жүруіне 24 сағаттан аспайтын мерзімге кедергі келтірмейтін орындарға үюге рұқсат беріледі.
Ескерту. 64-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
65. Мұздың, қардың жиынтықтарын аула ішілік аумақтарға жинауға тыйым салынады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
66. Қысқы кезде ғимарат иелерімен және жалдаушыларымен уақытында шатырларын қар мен мұзшықтан, сүңгілерден тазарту жұмыстары ұйымдастырылуы қажет.
67. Жаяу жүргіншілер жағындағы ғимараттың шатырын тазарту жұмыстары жедел түрде, пайда болған кезде, қатерлі учаскені қоршау арқылы, жүргізілуі керек.
68. Ғимараттардың шатырын қардан, мұз құрылымдарынан оларды көше жаққа қарайтын жабынның сырғымасы бар жиекжолдарға тастап тазартуға сағат 10.00-ден 16.00-ге дейін рұқсат беріледі. Қарды қалған жабын сырғымасынан, сондай-ақ тегіс төсемінен тастау ішкі аулалық аумақтан жүргізілуі тиіс. Қарды тастар алдында жаяу жүргіншілермен және әуе желілерімен, шамдармен және отырғызғылармен байланысты жазатайым уақиғалардың алдын алу үшін қорғаныс іс-шараларын (қоршаулар орнату) жүргізу қажет. Ғимараттың шатырынан тасталған қар мен сүңгі мұзды ғимараттың (объект) меншік иесі (теңгерім ұстаушы) өту бөлігіне алып тастайды және көшенің өту бөлігінен алып тастайтын кәсіпорын кейіннен шығару үшін орналастырылады.
Шатырларды қардан тазалауды және кенереден, шатырдан және су ағатын құбырлардан мұз шорларын жоюды он бес күнде бір реттен артық ғимараттың және орын-жайлардың меншік иелері (теңгерім ұстаушы) жүргізулері тиіс.

Сноска. Пункт 68 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Не разрешается сбрасывать снег, лед и мусор в воронки водосточных труб.
Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
4. Обеспечение чистоты и порядка
70. Юридические и физические лица должны соблюдать чистоту и поддерживать порядок на всей территории города, в том числе и на территориях частных домовладений, не допускать повреждения и разрушения элементов благоустройства (дорог, тротуаров, газонов, малых архитектурных форм, освещения, водоотвода и т.д.).
70-1. При проведении уборки, санитарной очистки эксплуатирующая организация несет ответственность за сохранность всех видов элементов благоустройства (дорог, тротуаров, газонов, малых архитектурных форм, освещения, водоотвода), которые находятся в местах проведения санитарной очистки.
Сноска. Глава дополнена пунктом 70-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70-2. Всем субъектам, независимо от форм собственности, необходимо иметь паспорт благоустройства, уборки и содержания территории согласно приложения 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава дополнена пунктом 70-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Владельцам капитальных и временных объектов необходимо заключать договоры на санитарную очистку и уборку отведенных, прилегающих и закрепленных территорий либо производить ее самостоятельно - ежедневно.
72. Не допускается сброс в контейнеры строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега, жидких бытовых и промышленных отходов.
Сноска. Пункт 72 в редакции решения маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Не разрешается сжигание мусора, листвы, тары, производственных отходов, разведение костров, включая внутренние территории предприятий и частных домовладений.
Сноска. Пункт 73 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)

Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
69. Сарқынды су құбырларының аузына қар, мұз және қоқыстарды тастауға рұқсат берілмейді.
Ескерту. 69-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
4. Тазалық пен тәртіпті қамтамасыз ету
70. Заңды және жеке тұлғалар қала аумағының барлық жерінде, соның ішінде жеке меншік үй иелерінің аумақтарында тазалық пен тәртіпті сақтауы қажет, абаттандыру элементтерін зақымдауға және бұзуға жол бермеу (жолдарды, жаяужолдарды, гүлзарларды, кіші сәулеттік нысандарды, жарықты, суқашыртқыларды және т.б.).
70-1. "Жинау, санитарлық тазалау жүргізген кезде пайдаланушы ұйым санитарлық тазалау жүргізген орындардағы абаттандыру элементтерінің барлық түрлерінің (жолдар, жиекжолдар, гүлзарлар, шағын сәулет нысандары, жарықтандыру, суқашырту) сақталуын жауапкершіліке алады.
Ескерту. 4-тарау 70-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
70-2. Барлық субъектілер меншік нысанына қарамастан, осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес абаттандыру, жинау және жабдықтау паспортына ие болу қажет.
Ескерту. 4-тарау 70-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
71. Күрделі және уақытша объектілердің иелері өздеріне бөлініп берілген аумақтарды санитарлық тазарту және жинау жұмыстары бойынша шарттар жасасуы керек немесе оны күнделікті өз беттерімен жүргізулері қажет.
72. Контейнерлерге құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, қаптарды, ағаш кесінділерін, жапырақтарды, қарды, сұйық тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды тастауға тыйым салынады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
73. Кәсіпорындардың және жеке меншік үй иелерінің ішкі аумақтарын қоса алғанда, қоқыстарды, жапырақтарды, жәшіктерді, өндірістік қалдықтарды жағуға, алау жағуға рұқсат берілмейді.
Ескерту. 73-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.

74. Сброс поверхностных вод в хозфекальную и ливневую канализацию с территории предприятий и инженерных систем разрешен только при наличии согласований и договора с эксплуатирующими канализационные сети предприятиями.
75. Не допускается сброс неочищенных вод промышленных предприятий в водоемы.
76. Не разрешается мойка, очистка и ремонт транспортных средств внутри жилых кварталов и на землях общего пользования, у водоразборных колонок, на водоемах, в местах массового отдыха людей, у подъездов жилых домов.
Сноска. Пункт 76 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
77. Автотранспортные предприятия и владельцы автотранспортных средств должны выпускать на улицы города транспортные средства в чистом виде.
Сноска. Пункт 77 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
78. Не допускается перевозка грунта, мусора, сыпучих строительных материалов, легкой тары, листвы, спила деревьев без покрытия их брезентом или другим материалом, исключающими загрязнение дорог.
Сноска. Пункт 78 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
79. Не допускается размещение объектов различного назначения на газонах, цветниках, детских площадках, в арках зданий.
Сноска. Пункт 79 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
5. Сбор, временное хранение, вывоз и утилизация отходов
на городских территориях
80. Предприятиям, учреждениям, независимо от форм собственности и вида деятельности, а также физическим лицам, осуществляющие свою деятельность на территории города, необходимо заключать договоры на вывоз коммунальных отходов с подрядными мусоровывозящими предприятиями. Вывоз крупногабаритного мусора (отходов) производится самими предприятиями, учреждениями и физическими лицами, либо мусоровывозящими предприятиями на основании договора.
80-1. Физические и юридические лица, в результате деятельности которых образуются отходы производства и потребления, являются их собственниками и обеспечивают безопасное обращение с отходами с момента их образования.
Сноска. Глава дополнена пунктом 80-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).

74. Кәсіпорындар мен инженерлік жүйелердің аумағынан жер үсті суларын шаруашылық және өндірістік нөсерлі кәрізге ағызуға тек пайдаланушы ұйымның шарты болған жағдайда рұқсат берілген.
75. Тоғандарға өндіріс кәсіпорындарының тазартылмаған суларын ағызуға жол берілмейді.
76. Көлік құралдарын тұрғын-жай орамдары ішінде және жалпы пайдаланылатын жерлерде, су жібергіш құдықтар, тоғандар, адамдардың демалу орындары, тұрғын үй алдында жууға, тазартуға және жөндеуге рұқсат берілмейді.
Ескерту. 76-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
77. Автокөлік кәсіпорындары мен автоспорт құралдарының иелері жолға көлік құралдарын таза күйінде шығаруға тиісті.
Ескерту. 77-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
78. Жолдарды ластауға жол бермейтін, брезентпен немесе басқа материалдармен жабусыз топырақтарды, қоқыстарды, төгілмелі құрылыс материалдарын, жеңіл жәшіктерді, жапырақтарды, ағаш үгінділерін тасымалдауға жол берілмейді.
Ескерту. 78-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
79. Әр түрлі маңызы бар объектілерді гүлкестелерге, гүлзарларға, балалар алаңшаларына, ғимараттардың аркаларына орналастыруға жол берілмейді.
Ескерту. 79-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
5. Қалалық аумақтардағы қалдықтарды жинау,
уақытша сақтау, шығару және іске жарату
80. Жеке меншік түріне және қызметіне қарамастан ұйымдарға, кәсіпорындарға, мекемелерге, қала аумағында қызмет етуші жеке тұлғаларға, қалдықтарды зарарсыздандыру және іске асыруға шарттық қатынастары бар, қоқыс шығарушы ұйымдармен коммуналдық қалдықтар шығару жөнінде шарт жасауы керек. Ірі көлемді қоқыстарды (қалдықтарды) шығару жұмыстары кәсіпорындармен, мекемелермен және жеке тұлғалармен немесе шарт негізінде қоқыс шығарушы ұйымдармен жүргізіледі.
80-1. Жеке және заңды тұлғалар, олардың қызметі нәтижесінде өндіріс және тұтыну қалдықтары пайда болады, олардың меншік иелері болып табылады және қалдықтар пайда болған кезден бастап қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 80-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.

80-2. Собственник отходов может пользоваться централизованной системой сбора отходов всех видов или услугами субъектов, выполняющих операции по сбору, утилизации, размещению или удалению, либо самостоятельно осуществлять операции по их размещению и удалению.
Сноска. Глава дополнена пунктом 80-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80-3. Вывоз коммунальных отходов у юридических лиц (в том числе КСК), иных хозяйствующих субъектов, осуществляющих свою деятельность на территории города, а также у владельцев и квартиросъемщиков индивидуальных жилых домов производится на договорной основе подрядными мусоровывозящими организациями, выигравшими конкурс (тендер) по вывозу отходов, проводимым уполномоченным органом в области энергетики и коммунального хозяйства.
Сноска. Глава дополнена пунктом 80-3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80-4. Мусоровывозящие организации оказывают услуги по мусороудалению в сроки, указанные в договоре, и осуществляют доставку коммунальных отходов на специализированные предприятия, производящие сортировку, обезвреживание и переработку коммунальных отходов с последующей их утилизацией.
Договор между мусоровывозящей организацией и специализированным предприятием подлежит согласованию с уполномоченным органом в области энергетики и коммунального хозяйства.
Сноска. Глава дополнена пунктом 80-4 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80-5. Не допускается складирование и размещение коммунальных отходов на проезжей части улиц, а также на прилегающих территориях индивидуальных жилых домов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 80-5 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Физическим и юридическим лицам, осуществляющие строительство и (или) ремонт недвижимых объектов, необходимо заключать договоры на утилизацию мусора, производить его вывоз самостоятельно или по договору с мусоровывозящим предприятием.
82. На территории домовладений должны быть выделены специальные площадки для размещения контейнеров с удобными подъездами для транспорта. Для сбора твердых бытовых отходов следует применять металлические контейнеры. Не допускается сброс и складирование золы в контейнеры для твердых бытовых отходов и на контейнерные площадки. Собственники индивидуальных жилых и нежилых строений вправе иметь контейнеры емкостью не более 0,8 кубических метров для сбора золы.

80-2. Қалдықтардың меншік иесі қалдықтарды жою немесе орналастыру, кәдеге жарату, жинау жөніндегі операцияларды атқаратын қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесін немесе субъектілердің қызметін пайдалануы тиіс, немесе қалдықтарды орналастыру мен жою жөніндегі операцияларды дербес жүзеге асыруға міндетті.
Ескерту. 80-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
80-3. Заңды тұлғалардан (оның ішінде ПИК), басқа да өзінің қызметін қала аумағында жүзеге асыратын шаруашылық субъектілерінен, сондай-ақ жеке тұрғын үйлердің иелерінен және пәтер жалдаушылардан коммуналдық қалдықтарды шығару уәкілетті орган энергетика және коммуналдық шаруашылық саласында өткізген қалдықтарды шығару жөніндегі конкурсты (тендер) жеңіп алған қоқыс шығарушы ұйымдар шарт негізінде жүргізеді.
Ескерту. 5-тарау 80-3-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
80-4. Қоқыс шығаратын ұйымдар қоқысты жою жөніндегі қызметтерді шартта көрсетілген мерзімде көрсетуі және коммуналдық қалдықтарды жинауды, залалсыздандыруды және кейіннен жойылатын етіп қайта өңдеуді жүргізетін мамандандырылған кәсіпорынға жеткізуді жүзеге асырады.
Қоқыс шығаратын ұйым және мамандандырылған кәсіпорын арасындағы шарт энергетика және коммуналдық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органмен келісуге жатады.
Ескерту. 5-тарау 80-4-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
80-5. Коммуналдық қалдықтарды көшелердің өту бөліктеріне, сондай-ақ жеке тұрғын үйлердің жапсарлас аумақтарына жинауға және орналастыруға жол берілмейді.
Ескерту. 5-тарау 80-5-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
81. Жылжымайтын объектілерді салу және (немесе) жөндеу жұмыстарымен айналысушы жеке және заңды тұлғаларға қоқыстарды іске жарату жөнінде, оны өздігінен шығару немесе қоқыс шығарушы ұйыммен шығару жөніндегі шарттарын жасау қажет.
82. Үй-жайлардың аумағына контейнер орнату үшін, көлік өтуге ыңғайлы жолдары бар, арнайы алаңшалар бөлінуі қажет. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін металдан жасалған контейнерлерді қолдану керек. Қатты тұрмыстық қалдықтарға және контейнерлерден арналған алаңдарға күл тастауға және жинауға жол берілмейді. Жеке кісі тұратын және кісі тұрмайтын құрылымдардың меншік иелері күл жинау үшін сыйымдылығы 0,8 метр кубтен аспайтын контейнерлерді иемденуге құқылы.

Сноска. Пункт 82 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
. Твердые бытовые отходы вывозятся мусоровозным транспортом, жидкие отходы из не канализованных домовладений - ассенизационным вакуумным транспортом.
83-1. Вывоз пищевых и иных жидких отходов производится на специализированном автотранспорте в специально отведенные места. Контейнеры после опорожнения необходимо обрабатывать дезинфицирующим раствором на местах или заменять чистыми, прошедшими обработку на местах опорожнения. Места обработки контейнеров необходимо оборудовать установками для чистки, мойки и дезинфекции с подводкой горячей и холодной воды, организацией стока.
Контейнеры необходимо промывать не реже 1 раза в 10 дней.
Сноска. Глава дополнена пунктом 83-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Предприятия, организации, иные хозяйствующие субъекты, на территории (отведенной, закрепленной, внутридворовой) которых находятся контейнерные площадки, должны выполнить следующие требования:
1) контейнерные площадки, подходы и подъездные пути к ним должны иметь твердое покрытие;
2) контейнерные площадки должны быть огорожены сплошным ограждением, исключающим распространение мусора на прилегающие территории;
3) обеспечить надлежащее санитарное содержание контейнерных площадок и прилегающих к ним территорий;
4) своевременно заключать договоры на вывоз твердобытовых отходов, крупногабаритного мусора, смета;
5) не допускать сжигание бытовых отходов в контейнерах;
6) обеспечить в зимнее время года - очистку от снега и наледи, подходов и подъездов к контейнерным площадкам с целью создания нормальных условий для работы специализированного автотранспорта и пользования населением.
7) контейнерные площадки необходимо оборудовать освещением не менее 20 люкс.
Сноска. Пункт 84 дополнен подпунктом 7) в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
. Владельцам контейнерных площадок и контейнеров необходимо:
производить их своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров;
принимать меры по обеспечению регулярной мойки, дезинфекции и дезинсекции против мух мусороприемных камер, площадок и ниш под сборники (контейнеры), а также сборников отходов.

Ескерту. 82-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
83. Қатты тұрмыстық қалдықтар қоқыс шығарушы көліктермен жүргізіледі, сұйық қалдықтар кәрізсіз үй-жайлардан бөшкелері бар сорғы көліктермен шығарылады.
83-1. Тамақ және басқа да сұйық қалдықтарды мамандандырылған автокөліктермен арнайы бөлінген орындарға шығару жүргізіледі. Контейнерлер босатылғаннан кейін сол жерде дезинфекциялайтын ерітінділермен өңделеді немесе босатылған орнында өңдеуден өткен таза контейнерлермен ауыстырылады. Контейнерлерді өңдеу орындары тазалауға, жууға және дезинфекциялауға арналған ыстық және суық су өткізілген, судың ағып кетуі ұйымдастырылған құрылғылармен жабдықталады.
Контейнерлерді 10 күнде бір реттен кем емес жуып отыру қажет.
Ескерту. 5-тарау 83-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
84. Аумақтағы (бөлініп берілген, бекітілген, аулаішілік) контейнерлік алаңшалары бар кәсіпорындар, ұйымдар, өзге де шаруашылық етуші субъектілер мына талаптарды:
1) контейнерлік алаңшалар, кіреберістері мен оларға өтетін жолдардың қатты төсемдерінің болуы тиіс;
2) контейнерлік алаңшалар іргелес жатқан аумақтарға қоқыстарды шығармау үшін жаппай қоршалуы тиіс;
3) контейнер алаңшалары мен оған іргелес жатқан аумақты тиісті санитарлық ұсталуын қамтамасыз етуге;
4) қатты тұрмыстық қалдықтарды, ірі көлемді қоқыстарды шығаруға, сыпыруға уақытында шарт жасасуға;
5) контейнерлердегі тұрмыстық қалдықтарды жағуға жол бермеуге;
6) жылдың қысқы мерзімінде контейнерлік алаңшаға арнайыландырылған автокөліктің жұмысына және халықтың пайдалануына қолайлы жағдай туғызу мақсатында кіреберістері мен оларға өтетін жолдардың қар мен мұздан тазартылуын;
7) контейнерлік алаңдарды кемінде 20 люкс жарықтандырылуымен қамтамасыз ету қажет.
Ескерту. 84-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
85. Контейнерлік алаңшалар мен контейнерлер иелеріне:
контейнерлерді уақытында жөндеуге және одан әрі пайдалануға жарамсыздарды ауыстыруға;
қоқыс қабылдағыш камераларды, алаңшаларды және жинағыштардың (контейнерлердің) астауын, сондай-ақ қалдық салғыштардың тұрақты жуылып тұруын, зарарсыздандырылуын және масаларға қарсы бұқырлануын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауы қажет.

86. Расстояние для установки контейнерных площадок от жилых и общественных зданий, спортивных площадок, мест отдыха населения и от проезжей части определяются в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями к объектам коммунального хозяйства. Размер площадок определяется из расчета на установку необходимого количества контейнеров, с учетом увеличения объема коммунальных отходов.
Сноска. Пункт 86 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Размещение мест временного хранения отходов необходимо согласовывать с органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора, кооперативами собственников квартир.
88. Уборку мусора, просыпавшегося при выгрузке из контейнеров в мусоровоз, производят работники организации, осуществляющей вывоз коммунальных отходов, КГМ.
89. Дворовые, не канализованные и общественные уборные должны быть удалены от жилых и общественных зданий, площадок для игр детей и отдыха населения на расстояние не менее 20 метров и не более ста метров. Выгребы дворовых уборных, ям следует очищать по мере их заполнения, но не реже одного раза в месяц.
Сноска. Пункт 89 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89-1. Не допускается сброс в выгребные ямы строительного мусора, отходов производства, тары, спила деревьев, листвы, снега.
Сноска. Глава дополнена пунктом 89-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89-2. Не допускается складирование мусора на прилегающей территории.
Сноска. Глава дополнена пунктом 89-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Не допускается сброс в мусоропровод жидких бытовых отходов и крупногабаритного мусора.
Сноска. Пункт 90 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
91. Мусороприемная камера должна быть закрыта на замок, вход посторонних лиц в мусороприемную камеру не допускается.
Сноска. Пункт 91 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)

86. Тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, спорт алаңдарынан және халықтың демалатын жерлерінен және өту жолдарынан контейнерлік алаңдарды орнату арақашықтығы коммуналдық шаруашылық объектілеріне қойылатын санитарлық - эпидемиологиялық талаптарына сәйкес анықталады. Коммуналдық қалдықтардың көлемінің ұлғаюын ескере отырып, қажет болып табылатын контейнерлердің қойылуы есептемесінен алаңдардың өлшемі дайындалады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
87. Қалдықтарды уақытша сақтау орындарын, мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органымен пәтер иелері кооперативтерімен келісу қажет.
88. Контейнерлерден қоқыс шығарушыларға арту кезінде түсіп қалған қоқыстарды жинау жұмыстары коммуналдық қалдықтар, ІКҚ шығаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметкерлері.
89. Аулалық, кәріздендірілмеген және қоғамдық әжетханалар тұрғын-жайлардан және қоғамдық ғимараттардан, балалар ойнайтын және халық демалатын алаңшалардан кем дегенде 20 метр және жүз метрден артық емес қашықтыққа алыстатылуы қажет.
Ескерту. 89-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
89-1. Қазылған шұңқырларға құрылыс қоқыстарын, өндіріс қалдықтарын, қаптарды, ағаш кесінділерін, жапырақтарды, қарды, сұйық тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды тастау тыйым салынады.
Ескерту. 89-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
89-2. Қалдықтарды жапсарлас аумақтарға жинауға жол берілмейді.
Ескерту. 5-тарау 89-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
90. Қоқыс шығару құбырына сұйық тұрмыстық қалдықтар мен ірі көлемді қоқыстарды тастауға жол берілмейді.
Ескерту. 90-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
91. Қоқыс қабылдағыш камера құлыпқа салынуы қажет, бөтен адамдардың қоқыс қабылдағыш камераға кіруіне жол берілмейді.
Ескерту. 78-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.

92. Эксплуатацию мусоропровода осуществляет эксплуатирующая организация, в ведении которой находится жилой дом.
93. Эксплуатационная организация должна обеспечить:
1) исправность мусоропровода и мусороприемной камеры;
2) бесшумную работу, для чего крышки загрузочных клапанов мусоропровода на лестничных клетках должны быть герметичны, иметь плотный привод, снабженный резиновыми прокладками;
3) ежемесячное проведение ежемесячно профилактических дезинфекционных мероприятий (дезинфекция, дезинсекция и дератизация) мусороприемных камер и стволов.
Сноска. Пункт 93 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
94. Утилизация твердых бытовых отходов производится на городском полигоне по захоронению и утилизации мусора города Астаны.
95. Устройство и содержание полигона коммунальных отходов осуществляются в соответствии с Санитарными правилами содержания территории населенных мест, иными нормативными правовыми актами.
96. Исключен решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV порядок введения в действие см. п. 2)
97. Лица, по вине которых возникли несанкционированные свалки, поджоги отходов, привлекаются к административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 97 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
98. На вокзалах, рынках, в аэропорту, парках, зонах отдыха, на площадях, в учреждениях образования, здравоохранения и других местах массового посещения людей, на улицах, остановках общественного пассажирского транспорта, у входа в торговые объекты должны быть установлены урны для мусора. Урны устанавливаются на расстоянии не менее 50 метров одна от другой в местах массового посещения населения; во дворах, в парках, на площадях и других территориях на расстоянии от 10 до 100 метров. На остановках городского пассажирского транспорта и у входов в торговые объекты устанавливают по две урны.
99. Установка и очистка урн производятся предприятиями-подрядчиками, эксплуатирующими территории в соответствии с договором государственного заказа и хозяйствующими субъектами, во владении или пользовании которых находятся территории. Очистка урн производится по мере их заполнения.
100. Мойка урн производится по мере загрязнения, но не реже одного раза в неделю. Урны, расположенные на остановках городского пассажирского транспорта, очищаются и дезинфицируются предприятиями, осуществляющими уборку остановок, а урны, установленные у торговых объектов, - торговыми предприятиями.

92. Қоқыс шығару құбырын пайдалануды иелігінде тұрғын үй орналасқан пайдаланушы ұйым жүзеге асырады.
93. Пайдаланушы ұйым:
1) қоқыс шығару құбырының және қоқыс қабылдағыш камерасының дұрыс жұмыс істеуін;
2) шусыз жұмыс істеуін, ол үшін баспалдақ алаңындағы қоқыс шығару құбырының салатын қақпақтарының саңлаусыз, тығыз жабылатын резеңке төсемдерімен жабдықталған болуын;
3) ай сайын қоқыс қабылдағыш камералар мен оқпандарға алдын алу зарарсыздандыру іс шараларын (зарарсыздандыру, бұқырлау және зиянды кеміргіштерді жою) ай сайын жүргізуге.
94. Қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта пайдалану Астана қаласының қоқыстарын көму мен қайта пайдалану жөніндегі қалалық полигонда іске асырылады.
95. Коммуналдық қалдықтар полигонын орналастыру және күтіп ұстау жұмыстары елді мекендер аумақтарын күтіп ұстаудың Санитарлық қағидаларға, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
96. Алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
97. Жөн-жосықсыз үйінділерге, қалдықтардың жағылуына кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 97-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімін.
98. Сапаржайларда, базарларда, әуежайда, саябақтарда, демалыс аймақтарында, алаңдарда, білім беру, денсаулық сақтау мекемелерінде және көпшілік баратын жерлерде, көшелерде, қоғамдық жолаушылар көлігі аялдамаларында, сауда объектілеріне кіреберістерде қоқыс салатын қораптар орнатылуы керек. Халық көп келетін орындарда қораптар бір бірінен 50 метрдей қашықтықта аулаларда, саябақтарда, алаңдарда және басқа аумақтарда 10-нан 100 метрге дейінгі арақашықтықта қораптар орнатылады. Қалалық жолаушылар көліктері аялдамаларында және сауда объектілеріне кіреберістерде екі қораптан орнатылады.
99. Қораптарды орнату мен тазалау жұмыстары мемлекеттік тапсырыс шартына сәйкес аумақты пайдаланушылармен және иелігінде немесе қолданылуында аумақтары бар шаруашылық жүргізу субъектілерімен мердігермен жүргізіледі. Қораптарды тазарту жұмыстары осы кәсіпорындармен олардың толуына қарай орындалады.
100. Қораптарды жуу жұмыстары кірлеуіне қарай, аптасына бір рет орындалады. Қалалық жолаушылар көліктері аялдамасында орналасқан қораптарды аялдамаларды жинауды жүзеге асыратын кәсіпорындар, ал сауда объектілерінде орнатылған қораптарды сауда ұйымдары тазартып, зарарсыздандырады.

6. Установка и содержание временных содержаний для
мелкорозничной торговли, мини-рынков, а также содержание зон
отдыха общего пользования
Сноска. Заголовок в редакции решения маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III.
101. Установка объектов мелкорозничных временных торговых точек (павильонов) осуществляется в соответствии с действующими нормами и правилами.
102. Архитектурные и цветовые решения согласовываются с Управлением архитектуры и градостроительства. Ремонт и окраска объектов мелкорозничной торговли должны производиться за счет их владельцев с учетом сохранения внешнего вида и цветового решения, согласованных с Управлением архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 102 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Транспортное обслуживание объектов и комплексов мелкорозничной торговли не должно препятствовать безопасности движения транспорта и пешеходов на прилегающих магистралях и пешеходных направлениях. Стоянка автотранспорта, осуществляющего доставку товара, загрузка торговых точек товаром осуществляются только с подъездов, согласованных с Управлением дорожной полиции ДВД города Астаны. Не допускается использование для этих целей тротуаров, пешеходных дорожек и газонов.
Сноска. Пункт 103 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
104. Владельцам торговых точек необходимо следить за сохранностью благоустройства прилегающих территорий (согласно закреплению). Владельцы торговых точек, нанесшие ущерб прилегающим объектам благоустройства, зеленым насаждениям, газонам и т.д., должны восстановить объекты благоустройства в первоначальном виде за счет собственных средств.
Сноска. Пункт 104 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
105. Территории мини-рынков и прочих временных площадок для торговли должны быть ограждены, иметь твердое покрытие, обеспечивающее сток ливневых и талых вод, оборудованы киосками, навесами, прилавками, контейнерными площадками, урнами, общественными стационарными или мобильными туалетами, вечерним освещением. В непосредственной близости от территорий рынков по согласованию с Управлением дорожной полиции ДВД города Астаны должны размещаться стоянки для автотранспорта.
Сноска. Пункт 105 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Ұсақ бөлшек сауда, ұсақ базарлар үшін уақытша
орын-жайларды орнату және күтіп ұстау
101. Ұсақ бөлшектік уақытша сауда нүктелерінің объектілерін (павильондар) орнату қолданыстағы нормаларға және қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
102. Сәулеттік және түстері туралы шешім Сәулет және қала құрылысы басқармасымен келісіледі. Ұсақ бөлшектік сауда объектілерін жөндеу және бояу жұмыстары олардың иелері есебінен, Сәулет және қала құрылысы басқармасымен келісілген сыртқы түрі мен түсішешімін сақтауды ескере отырып, орындалуы тиіс.
Ескерту. 102-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
103. Ұсақ бөлшектік сауда объектілері мен кешендеріне көліктік қызмет көрсету, іргелес жатқан магистральдар мен жаяу жүргіншілер бағыттарындағы, көлік қозғалысы мен жаяужүргіншілердің қауіпсіздігіне кедергі келтірмеуі қажет. Тауар жеткізуді жүзеге асыратын автокөліктің тұрағы, сауда нүктелеріне тауар артуды Астана қаласы ІББ Жол полициясы басқармасы бекіткен кіреберіс алаңдарынан жүзеге асырылады. Осы мақсаттарда жаяужолдарды, жүргіншілер жолы мен гүлзарларды пайдалануға жол берілмейді.
Ескерту. 103-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді); 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
104. Сауда нүктелерінің иелері іргелес жатқан аумақтың (бекітіліп берілуіне сәйкес) көркейтілу жұмыстарының бұзылмауын қадағалауға тиісті. Іргелес жатқан абаттандыру объектілеріне, жасыл желектерге, гүлзарларға және т.б. зиян келтірген сауда нүктелерінің иелері, абаттандыру объектілерін өз қаражаты есебінен алғашқы қалпына келтіруі қажет.
Ескерту. 104-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
105. Шағын базарлар мен басқа да сауда жасауға арналған уақытша алаңшалар аумақтары қоршалуы керек, нөсерлік және еріген сулардың ағуын қамтамасыз ететін қатты төсемі болуы керек, дүңгіршектермен, қалқалармен, сөрелермен, контейнерлік алаңшалармен, қоқыс салғыш қораптармен, тұрақты қоғамдық немесе жылжымалы әжетханалармен, кешкі жарықпен жабдықталуы қажет. Базар аумақтарына жақын жерлерде Астана қаласы ІББ Жол полициясы басқармасының келісімімен автокөлік үшін автотұрақтар орналасуы керек.
Ескерту. 105-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.

106. Владельцам сооружений мелкорозничной торговли необходимо заключать договоры на уборку территорий и вывоз мусора с организациями, представляющими данный вид услуг, или выполнять своими силами.
107. Не допускается загромождение противопожарных разрывов между киосками, павильонами и прочими объектами торговли материалами, оборудованием, тарой и отходами; складирование тары на крышах киосков.
Сноска. Пункт 107 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
107-1. Содержание зон отдыха общего пользования - парков, скверов, бульваров, пляжей осуществляется городскими организациями (далее - администраторы), за которыми постановлением акимата города Астаны закреплены данные объекты.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-1 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III.
107-2. Работы по уборке и текущему содержанию зон отдыха общего пользования производят специализированные предприятия на основании договоров с администраторами, либо самими администраторами при наличии лицензии на данные виды работ.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-2 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III.
107-3. Архитектурные и цветочные решения элементов благоустройства, сооружений и малых архитектурных форм, изменение планировки территории зон отдыха общего пользования согласовываются с департаментом архитектуры и градостроительства города Астаны.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-3 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III.
107-4. На территории зон отдыха общего пользования устанавливаются урны для сбора мусора на расстоянии не менее 50 метров друг от друга. У входа на территорию должно быть установлено не менее двух урн.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-4 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III.
107-5. Парки и пляжи помимо установленных урн должны быть оснащены специальными площадками для размещения контейнеров.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-5 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III.
107-6. Площадки для установки контейнеров должны быть удалены от мест отдыха на расстоянии не менее 20 метров.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-6 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III.
107-7. Исключен решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

106. Ұсақ бөлшектік сауда ғимараттарының иелеріне аумақтарын тазарту мен қоқыс шығару үшін, осы қызмет түрлерімен айналысушы ұйымдармен шарт жасауы керек немесе өз күштерімен атқарулары тиіс.
107. Дүңгіршектердің, павильондардың және басқа да сауда объектілердің арасындағы өртке қарсы үзілген жерлерді сауда материалдарымен, жабдықтармен, жәшіктермен және қалдықтармен бекітіп қоюға, дүңгіршектердің төбесіне жәшіктерді үюге жол берілмейді.
Ескерту. 107-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
107-1. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағы - саябақтарды, гүлзарларды, бульварларды, жағажайларды ұстауды Астана қаласы әкімінің қаулысымен аталған объектілер бекітіліп берілген қалалық мекемелер (бұдан әрі - әкімгерлер) жүзеге асырады.
Ескерту: 107-1 тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ шешімімен.
107-2. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағын тазалау және ағымдағы күтімі бойынша жұмыстарды әкімгерлермен келісімшарт негізінде мамандандырылған кәсіпорындар жүргізеді немесе осы жұмыстың түріне лицензиясы болған кезде әкімгердің өздері жүргізеді.
Ескерту. 107-2 тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ шешімімен.
107-3. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағындағы аумақтың жобасын өзгерту, шағын сәулет үлгілерін және құрылысын, сәулет және абаттандыру бөлшектерінің түсін өзгертуге Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы департаментімен келісіледі.
Ескерту. 107-3 тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ шешімімен.
107-4. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағының аумағында қоқыс жинайтын урналар бір-бірінен 50 метрден кем емес қашықтықта орнатылады. Аумақтың кіре-берісінде екеуден кем емес урна орнатылуы тиіс.
Ескерту. 107-4 тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ шешімімен.
107-5. Саябақтар мен жағажайларда урналардан басқа контейнер орнатуға арналған арнайы алаң жабдықталуы тиіс.
Ескерту. 107-5 тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ шешімімен .
107-6. Контейнерді орналастыруға арналған алаңдар демалыс орындарынан 20 метрден кем емес қашықта болу керек.
Ескерту. 107-6 тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ шешімімен.
107-7. Алып тасталды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

107-8. На территории зон отдыха общего пользования разрешается размещение объектов общественного питания и мелкорозничной торговли в соответствии с действующими нормативными требованиями. Владельцы данных объектов заключают договоры со специализированными предприятиями на санитарную очистку и уборку отведенных и прилегающих территорий, либо производят ее самостоятельно в соответствии с действующими требованиями. Ремонт и окраска данных объектов должны производиться за счет их владельцев.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-8 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III.
107-9. На территории зон отдыха общего пользования не допускается:
сжигание мусора, листвы, разведение костров, мойка и чистка транспортных средств;
размещение объектов на газонах, цветниках, тротуарах;
использование мангалов, приготовление шашлыков и других блюд на открытом огне;
использование громкой музыки после 23.00.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-9 в соответствии с решением маслихата г. Астаны от 23.12.2005 N 214/28-III; с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV порядок введения в действие см. п. 2).
107-10. Юридическим, физическим лицам и иным хозяйствующим субъектам, осуществляющим на территории города Астаны деятельность, связанную с посещением населения, необходимо обеспечить наличие на закрепленных территориях стационарных туалетов (или биотуалетов при отсутствии канализации) как для сотрудников, так и для посетителей. Устройство выгребных ям на данных объектах не допускается.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-10 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107-11. Туалеты размещаются в специально оборудованных помещениях или на выделенных площадках. Места для установки биотуалетов оборудуются ровными с удобным подъездом для транспорта площадками.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-11 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107-12. Уборка, санитарная обработка, дезинфекция туалетов производится балансодержателем по мере загрязнения, но не реже одного раза в день. Очистка биотуалетов производится специализированными организациями по договорам с балансодержателем в соответствие с графиком, но не реже одного раза в неделю. В зимнее время биотуалеты обрабатываются химическими реагентами во избежание промерзания. Переполнение туалетов фекалиями не допускается.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-12 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

107-8. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағының аумағында қолданыстағы нормативтердің талаптарына сәйкес қоғамдық тамақтандыру және ұсақ сауда кәсіпорындарын орналастыруға рұқсат етіледі. Осы объектілердің иелері бөлінген және іргелес аумақтарын жинау және санитарлық тазалауға мамандандырылған кәсіпорындармен келісімшарт жасайды немесе қолданыстағы талаптарға сәйкес өздері жинаулары қажет. Осы объектілерді сырлау және жөндеу жұмыстары иелерінің есебінен жүргізіледі.
Ескерту. 107-8 тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ шешімімен.
107-9. Жалпы пайдаланатын демалыс аймағының аумағында:
қоқысты, жапырақтарды өртеуге, от жағуға, көліктерін тазалауға және жууға;
көгалда, гүлзарларда, жүргіншілер жүретін жолда объектілерді орналастыруға;
мангалды пайдалануға, ашық отта дайындалатын кәуапты және басқа да тағамдарды дайындауға;
сағ. 23.00-ден кейін қатты музыка қоюға жол берілмейді.
Ескерту. 107-9 тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2005.12. N 214/28-ІІІ; 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімдерімен.
107-10. Астана қаласының аумағында халықтың келуіне байланысты қызметтерді жүзеге асыратын заңды, жеке тұлғалар және шаруашылық субъектілер бекітілген аумақтарда қызметкерлерге және келушілерге арналған стационарлық дәретханалардың (немесе кәріз болмаған жағдайда биодәретханалар) болуын қамтамасыз ету қажет.
Берілген объектілерде шұқырларды қазу құрылғысына рұқсат етілмейді.
Ескерту. 6-тарау 107-10-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
107-11. Дәретханалар арнайы жабдықталған орын-жайларда немесе бөлінген алаңдарда орналастырылады. Биодәретханалар орнатуға арналған алаңдар көліктердің жақындауына ыңғайлы, тегіс жер болуы керек.
Ескерту. 6-тарау 107-11-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
107-12. Дәретханаларды жинау, санитарлық тазарту, дезинфекциялауды теңгерім ұстауды ластану шамасына қарай, бірақ күніне бір реттен кем емес жүргізеді. Биодәретханаларды тазалауды мамандандырылған ұйым теңгерім ұстаушымен шарт жасасу негізінде кестеге сәйкес аптасына бір реттен кем емес уақытта жүргізеді. Қыс уақытында биодәретханаларды мұздап қалуды болдырмау мақсатында арнайы реагенттермен өңдейді. Дәретханалардың шамадан тыс толуына жол берілмейді.
Ескерту. 6-тарау 107-12-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

107-13. Ответственность за содержание туалетов возлагается на балансодержателя. Туалеты необходимо содержать в технически исправном состоянии. Ремонт и техническое обслуживание туалетов производится балансодержателем.
Сноска. Глава дополнена пунктом 107-13 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Содержание малых архитектурных форм
108. Территории жилой застройки, общественные зоны, скверы, улицы, парки, площадки для отдыха оборудуются малыми архитектурными формами - беседками, теневыми навесами, цветочницами, скамьями, урнами, фонтанами, устройствами для игр детей, отдыха для взрослого населения, газетными стендами, оградами, телефонными будками (навесами), павильонами для ожидания автотранспорта.
109. Малые архитектурные формы могут быть стационарными и мобильными; их количество и размещение определяются проектами благоустройства территорий.
110. Малые архитектурные формы для территорий общественной застройки, площадей, улиц, скверов и парков, набережных изготавливаются по индивидуальным проектам.
111. Проектирование, изготовление и установка малых архитектурных форм при новом строительстве в границах застраиваемого участка осуществляются заказчиком в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией.
111-1. Орган управления кондоминиумом или иной орган управления жилого дома после завершения работ по благоустройству двора осуществляет дальнейшее текущее содержание, а также ежегодный ремонт в весенне-летний период бельевых, контейнерных, спортивных и детских площадок, малых архитектурных форм (скамеек, урн и т.д.).
Сноска. Глава дополнена пунктом 111-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111-2. Песочницы детских площадок в период с 15 апреля по 15 октября необходимо заполнять свежим песком не реже 1 раза в месяц.
Сноска. Глава дополнена пунктом 111-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

107-13. Дәретханаларды жабдықтау жауапкершілігі теңгерім ұстаушыға жүктеледі. Дәретханалардың техникалық талаптары дұрыс болуы керек. Дәретханаларды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді теңгерім ұстаушымен жүргізеді.
Ескерту. 6-тарау 107-13-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
7. Ұсақ бөлшек сауда жасау үшін ұсақ базарларды
уақытша ұстауды, сондай-ақ жалпы пайдаланатын
демалыс аймағын ұстауды белгілеу және ұстау
Ескерту. 6-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - Астана қаласы мәслихатының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 214/28-ІІІ шешімімен.
108. Тұрғын-жай құрылысы аумақтары, қоғамдық аумақтар, саяжолдар, көшелер, желекжолдар, саябақтар, демалыс алаңдары шағын сәулеттік нысандармен: демалу орындарымен, көлеңкелейтін қалқалармен, гүлзарлармен, орындықтармен, қораптармен, бұрқақтармен, балалар ойнайтын, ересек адамдар демалатын құрылғылармен, қабырға газеттерімен, қоршаулармен, телефон будкаларымен (қалқалармен), автокөлік күтуге арналған павильондармен жабдықталады.
109. Шағын сәулет нысандары тұрақты және жылжымалы болуы мүмкін; олардың саны мен орналасуы аумақтарды абаттандыру жобаларымен анықталады.
110. Қоғамдық құрылыс аумағында, алаңдарға, көшелерге, тынымбақтар мен саябақтарға, жағалауларға арналған шағын сәулет нысандары жеке жобалар бойынша дайындалады.
111. Жаңа құрылыс салу кезінде құрылыс жүргізіліп жатқан учаске шегінде шағын сәулет нысандарын жобалау, дайындау және орнату жұмыстары тапсырысшымен бекітілген жобалау-смета құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
111-1. Кондоминимумды басқарушы орган немесе басқа тұрғын үйді басқару органы ауланы абаттандыру жұмыстары аяқталғаннан соң одан әрі ағымдағы ұстауды жүзеге асырады, сондай-ақ көктемгі-жазғы кезеңде жыл сайынғы кір жаятын және спорт алаңдарын, кіші сәулет нысандарын (орындықтар, урналар) жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
Ескерту. 7-тарау 111-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
111-2. Балалар ойынына арналған құм алаңдарды 15 сәуірден 15 қазанға дейінгі аралықта айына бір реттен артық жаңа құммен толтырып отыру қажет.
Ескерту. 7-тарау 111-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

112. Конструктивные решения малых архитектурных форм должны обеспечивать их устойчивость, безопасность пользования.
113. Юридические и физические лица - владельцы малых архитектурных форм должны за свой счет осуществлять их замену, ремонт и покраску.
Сноска. Пункт 113 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
8. Размещение и благоустройство платных автостоянок
и гаражных кооперативов
Сноска. Глава 8 исключена решением Маслихата города Астаны от 24.06.2015 № 382/54-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Содержание строительных площадок и участков
Сноска. Глава 9 в редакции решения маслихата города Астаны от 24.05.2007 N 380/47-III.
119. До начала строительной деятельности (новое строительство, реконструкция, ремонт, снос существующих построек) на отведенном участке застройщик (владелец объекта при ремонте, реконструкции) производит обустройство строительной площадки, участков работ в соответствии с проектом организации строительства, стройгенпланом;
при проведение работ по постутилизации (сносу) объектов - в соответствии с необходимыми техническими решениями по сносу либо в соответствии с проектом сноса зданий или сооружений.
120. Для обустройства строительной площадки (участка сноса) застройщик, владелец объекта получает разрешение на проведение подготовительных работ в органе государственного архитектурно-строительного контроля.
Для получения разрешения на снос объектов застройщику необходимо представить в орган государственного архитектурно-строительного контроля решение об отводе данного участка, техническое решение по сносу или проект сноса, решения (договоры) по вывозу, утилизации строительного мусора, отходов, подтверждение об отключении инженерных сетей от объектов сноса, согласования с соответствующими государственными органами (органы архитектуры, жилья, санитарно-эпидемиологического надзора, аппарат акима района и другие по согласованию).
Строительную площадку (участок сноса) необходимо обустроить согласно требованиям соответствующих норм и правил с соблюдением следующих требований:
1) строительная площадка ограждается по всему периметру сплошным ограждением, исключающим доступ посторонних лиц и вынос загрязнений на прилегающую территорию;
в местах массового прохода людей ограждение необходимо оборудовать сплошным защитным козырьком;
2) ограждение необходимо изготовить из металлических профилированных листов либо из железобетонных панелей, предназначенных для ограждений;

112. Шағын сәулет нысандарының сындарлы шешімдері олардың орнықтылығын, қолдану қауіпсіздігін қамтамасыз етуі қажет.
113. Заңды және жеке тұлғалар - шағын сәулет нысандарының иелері өз есебінен оларды ауыстыру, жөндеу және бояу жұмыстарын жүргізуге тиісті.
Ескерту. 113-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
8. Ақылы автотұрақтарды және гараж кооперативтерін
орнату және абаттандыру
Ескерту. 8-тарау алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 24.06.2015 № 382/54-V (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Құрылыс алаңдары мен учаскелерді күтіп ұстау
Ескерту. 9 тарау жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2007.05.24 N 380/47-ІІІ шешімімен.
119. Бөлінген учаскеде құрылыс қызметі басталғанға дейін (жаңа құрылыс, қайта жаңарту, жөндеу, құрылыстарды бұзу) құрылыс салушы (объектіні жөндеу, қайта жаңарту кезінде меншік иесі), құрылысты ұйымдастыру жобасына, құрылыстың бас жобасына сәйкес құрылыс алаңын, жұмыс учаскелерін жайғастыруды жүргізеді;
объектілерді кейіннен кәдеге жарату (бұзу) бойынша жұмыстарын өткізу кезінде, бұзу жөніндегі қажетті техникалық шешімдерге немесе ғимараттарды бұзу жобасына сәйкес жүргізеді.
120. Құрылыс салушы, объектінің иесі құрылыс алаңын (бұзуға жататын учаскеде) абаттандыру үшін мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органында дайындық жұмыстарын жүргізуге рұқсатын алады.
Объектілерді бұзуға рұқсат алу үшін, құрылыс салушы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органына, берілген учаскенің бөліп берілгендігі туралы шешімін, бұзу немесе бұзу жобасы бойынша техникалық шешімін, құрылыс қоқысын, қалдықтарын, шығару мен кәдеге жарату жөніндегі шешімдерін (келісім-шарттар), бұзуға жататын объектілерден инженерлік желілерді сөндіріп тастау жөніндегі растауын, тиісті мемлекеттік органдармен (сәулет, тұрғын үй, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдары, аудан әкімі аппараты және басқалары келісімі бойынша) келісімін ұсынуы тиіс.
Құрылыс алаңы (бұзуға жататын учаскеде) келесі талаптардың орындалуымен, тиісті нормалар мен қағидалардың талаптарына сәйкес абаттандырылуы тиіс:
1) құрылыс алаңы барлық периметрі бойынша бөтен тұлғалардың кіруіне жол бермейтін және іргелес жатқан аумақтарға қоқысты шығаруды болдырмайтын қоршаумен қоршалынады;
адамдардың көптеп өтетін жерлерінде қоршауға жаппай қорғау қалқанын орнатуды қамтамасыз ету тиіс;
2) қоршауды металдан жасалған профильденген беттерден немесе қоршауға арналған темірбетон қабырғаларынан дайындалуы тиіс;

3) конструкции ограждения необходимо жестко закрепить и выравнить в горизонтальном и вертикальном направлениях, покрасить, чтоб имел опрятный внешний вид: очищены от грязи, промыты, не иметь проемов, поврежденных участков, посторонних объявлений и надписей;
4) необходимо, чтобы высота ограждения была не менее трех метров от уровня рельефа местности, не иметь зазоров в нижней части;
при строительстве небольших пристроек к существующим строениям либо отдельных выходов допускается устройство ограждения высотой два метра;
5) со стройплощадки предусматривается минимальное количество выездов с выходом на второстепенные улицы с установкой ворот либо шлагбаума;
6) у выездов устанавливаются информационные щиты;
7) необходимо, чтобы освещение было по всему периметру ограждения, в местах массового прохода людей освещение необходимо сделать по всему периметру на две стороны;
8) внутриплощадочные дороги и подъездные пути к стройплощадкам необходимо обустроить и уложить покрытие в соответствии со стройгенпланом, обеспечить их примыкание к асфальтированным городским проездам;
9) на выездах оборудуются пункты мойки (очистки) колес транспортных средств;
10) на строительной площадке предусматриваются мероприятия по содержанию территории в чистоте и порядке, организации водоотвода поверхностных и грунтовых вод, недопущению отрицательного влияния на благоустройство города и близлежащие строения;
для сбора строительного и бытового мусора необходимо установить контейнеры, бункеры-накопители и организовать своевременный вывоз мусора;
прилегающая к строительной площадке (участку сноса) территорию также необходимо содержать в надлежащем состоянии и периодически убирать;
11) необходимо предусмотреть меры по исключению выноса за пределы стройплощадки строительных материалов, мусора (синтетические пленки, пологи, стружки, опилки, упаковочный материал и другие);
12) не допускается сбрасывание отходов и мусора с этажей объектов без применения закрытых лотков и бункеров-накопителей;
13) при работах на фасадах зданий, сооружений необходимо предусмотреть сетчатое ограждение, выполненное из сеток, специально предусмотренных для этих целей и соответствующих по своим качествам декоративным, прочностным и пожаробезопасным требованиям;
14) ограждения из сеток навешиваются на специально изготовленные для этих целей крепления по фасаду здания либо на конструкциях установленных лесов; сетки натягиваются и закрепляются по всей поверхности для придания им устойчивости;
не допускаются искривление и провисание сеток;

3) қоршаудың құрылымдары көлденең және тіке бағыттарда қатты түрде бекітіліп, реттелуі, сырлануы және мұнтаздай: кірден тазартылып, жуылып, ешбір ойықсыз, зақымдалған учаскесіз, бөтен хабарландыру мен жазуларсыз болуы тиіс;
4) қоршаудың биіктігі жер бедерінен үш метрден кем болмауы тиіс, төменгі бөлімінде саңылаулары болмауы тиіс;
жеке шыға беріске немесе салынып жатқан құрылысқа шағын қосымша құрылыс салу кезінде, биіктігі екі метр қоршау құрылғысын орналастыру рұқсат етіледі;
5) қақпа немесе шлагбаумды орнатумен құрылыс алаңынан болмашы көшелеріне шығатын минималды жолдардың саны көзделеді;
6) шығатын жолдарда ақпараттық қалқандар орнатылады;
7) жарық бүкіл қоршау периметрі бойынша болуы керек, адамдар көптеп өтетін жерде жарық бүкіл қоршау периметрі бойынша екі жақтан түсуге тиіс;
8) құрылыс алаңдарына ішкі алаң жолдары мен кіреберіс жолдары бас құрылыс жоспарына сәйкес абаттандырылған және төсем болуы керек және асфальтталған қаланың өту жолдарына қосылуы қамтамасыз етілуі тиіс;
9) шығатын жолдарда көлік құралдарының дөңгелектерді жуу (тазалау) пункттері жабдықталады;
10) құрылыс алаңдарындағы аумақты тазалық пен тәртіпте ұстаудың, абаттандырылуды және іргелес жатқан құрылысқа теріс ықпал етуді болдырмау, үстірттік және жер асты сулардың бұрылуын ұйымдастыруды жүзеге асыру бойынша іс-шаралар көзделеді;
құрылыс және тұрмыс қоқысын жинау мақсатында контейнерлер, жинаушы-бункерлер орнатылып, қоқысты уақытында шығаруды ұйымдастыру қажет; құрылыс алаңына (бұзуға жататын учаскеде) іргелес жатқан аумақта ұқыпты түрде күтіліп, мезгілді жинастырылуы тиіс;
11) құрылыс алаңынан тыс құрылыс материалдарды, қоқымды (синтетикалық қабыршықтар, үгінділер, перделер, жоңқалар, буып-түйетін материалдар және тағыда басқалары) шығаруды болдырмайтын шаралар көзделуі тиіс;
12) жабық лотоктар мен жинаушы-бункерлерді қолдануынсыз объектілер қабаттарынан қоқыстар мен қалдықтарды тастауға тиым салынады;
13) ғимараттардың қасбеттерінде жұмыс істеу барысында, арнайы осындай мақсатпен көзделген және сапасы бойынша сәндік, беріктік және өрт қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін торлардан жасалған тор көзді қоршау болуы тиіс;
14) торлардан жасалған қоршау осындай мақсаттары үшін жасалған ғимараттың қасбеттер бекіткіштеріне немесе орнатылған мінбесатылардың үстіне жабылады;
торлар тұрақты тұру үшін созылып, үстіңгі қабат бойынша бекітіледі;
торлар қисайып, созылып кетпеуі тиіс;

15) при необходимости обеспечиваются обустройство тротуаров, пешеходных галерей, настилов, перил, объездных и временных дорог и содержание их в исправном состоянии;
16) разборку строений на участках сноса начинать только после выполнения мероприятий по подготовке площадки;
17) разборку начинать с верхних конструкций в целях исключения внезапного обрушения элементов зданий.
Сноска. Пункт 120 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
121. Все материалы и грунт размещаются только в пределах огражденной территории;
вынутый грунт (за исключением плодородного), отходы сноса, мусор немедленно вывозятся на полигон твердых бытовых отходов, грунт может вывозиться на другие участки по согласованию с акимами районов "Алматы", "Есиль" и "Сарыарка";
не допускается складирование материалов, мусора, установка строительной техники и механизмов, парковка и загрузка транспорта за пределами огражденной территории.
Сноска. Пункт 121 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122. Для организации своевременного вывоза бытового и строительного мусора, снега и льда на соответствующие полигоны, застройщик либо подрядчик при получении разрешения на обустройство стройплощадки заключает договоры со специализированными предприятиями, имеющими лицензии на данные виды работ.
123. Застройщиком обеспечивается своевременный вывоз строительного и бытового мусора.
123-1. Застройщик либо подрядчик должен организовать отделение строительных отходов от других видов отходов непосредственно на строительной площадке или в специальном месте. Не допускается смешивание строительного мусора с другими отходами на свалках и полигонах.
Сноска. Глава дополнена пунктом 123-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV порядок введения в действие см. п. 2)
124. После завершения строительства (сноса), застройщику необходимо восстановить нарушенное благоустройство на прилегающей к стройплощадке территории, а также на территориях, использованных для временного проезда, прохода пешеходов, под временные сооружения, для складирования материалов, прокладки инженерных сетей и прочих нужд.

15) қажеттіліктер туындаған кезде, жаяужолды, жаяу жүретін галереяларды, төсемдерді, таяныштарды, айналма және уақытша жолдарды аббатандыру мен олардың ұқыпты түрде ұсталуы қамтамасыз етіледі;
16) бұзуға жататын учаскелерде құрылыстарды бұзу, алаңды дайындау шараларын іске асырған соң ғана бастауға болады;
17) құрылысты бұзу жұмыстарын, ғимарат элементтерінің қирауын болдырмау мақсатында, жоғарғы құрылымдардан бастау қажет.
Ескерту. 120-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
121. Барлық материалдар мен топырақ тек қоршалған аумақ шеңберінде ғана болады;
шығарылған топырақ (құнарлыдан басқасы), бұзылғанның қалдықтары мен қоқыс, қатты тұрмыс қалдықтары полигонына шығарылуы тиіс, "Алматы" аудандары Есіл
және "Сарыарқа" аудандары әкімдерінің келісімдері бойынша топырақ басқа учаскелерге шығарылуы мүмкін;
қоршалған аумақтан тыс материалдарды, қоқыстарды қоймалауға, көліктің тиелуіне және тұрақтануына, механизмдер мен құрылыс техникаларын орнатуына рұқсат етілмейді.
Ескерту. 121-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
122. Мұзды, қарды, құрылыс қоқыстарды уақытында ұйымдастырып шығару үшін құрылыс салушы немесе мердігер құрылыс алаңын жайластыруға рұқсаттама алған кезде, осы жұмыстар түріне лицензиясы бар арнайы кәсіпорындармен келісімшартқа отырады.
123. Құрылыс салушымен құрылыстық және тұрмыстық қоқысты уақытылы шығарылуы қамтамасыз етіледі.
123-1. Салушы немесе мердігер арнаулы орында немесе құрылыс алаңдарында құрылыс қалдықтарын басқа қалдық түрлерінен тікелей бөліп алуды ұйымдастыруы тиіс, сондай-ақ қоқыс тастайтын жерлерде және полигондарда құрылыс қоқыстарын басқа қалдықтармен араластыруға жол бермеу.
Ескерту. 123-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
124. Құрылыс (бұзу) аяқталғаннан кейін, құрылыс алаңына іргелес жатқан аумақтың бұзылған абаттандыруын қалпына келтіру, сондай-ақ уақытша жүруге, жолаушылардың өту жолы, уақытша ғимараттар мен материалдарды қоймалау үшін, инженерлік желілерді төсеу және тағыда басқа пайдаланған аймақтарды құрылыс салушы қалпына келтіруі тиіс.

10. Порядок производства работ, связанных со вскрытием
городской территории и разрушением дорожных покрытий,
тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского
хозяйства, содержание инженерных сетей, сооружений
и коммуникаций
Сноска. Наименование главы 10 в редакции решения маслихата города Астаны от 11.03.2011 № 440/59-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
. Все юридические и физические лица, производящие работы (далее - Работы), связанные со вскрытием городской территории и разрушением дорожных покрытий, тротуаров, газонов и других объектов, элементов городского хозяйства, получают разрешение на производство данных работ в органе архитектуры и градостроительства города Астаны.
Работы должны производиться в соответствии с требованиями, указанными в Правилах застройки территории города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 15 апреля 2011 года за № 671).
Сноска. Пункт 125 в редакции решения маслихата города Астаны от 11.03.2011 № 440/59-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125-1. Для получения разрешения заявителю – получателю разрешения (заказчику либо подрядчику, если предусмотрено договором) необходимо заполнить заявление по форме, указанной в Приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 125 дополнен пунктом 125-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 11.03.2011 № 440/59-IV(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125-2. Разрешение на вскрытие городской территории согласно форме Приложения 2 к настоящим Правилам, оформляется и выдается в течение трех рабочих дней после предоставления заявления по форме Приложение 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 125-2 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125-3. Получатель разрешения при согласовании производства работ в охранных зонах инженерных сетей за три рабочих дня до предполагаемого начала работ приглашает на место предстоящих работ представителей организаций, эксплуатирующих инженерные коммуникации, перечень которых определяется при согласовании проектов либо по исполнительной съемке в органе архитектуры и градостроительства, устанавливает совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений и принимает меры по их полной сохранности.
При отсутствии инженерных сетей и сооружений, организация эксплуатирующая инженерные коммуникации - письменно уведомляет.
Проведение данных мероприятий представитель эксплуатирующих организаций либо заинтересованных лиц подтверждает своей подписью в заявлении, предоставляемом получателем для получения разрешения.
Сноска. Пункт 125 дополнен пунктом 125-3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 11.03.2011 № 440/59-IV(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Қала аумағындағы жол төсемдерін, жаяу жүргіншілер
жолдарын, гүлзарларды және басқа да объектілердің, қалалық
шаруашылық элементтерінің бұзылуына әкеліп соғуына және қала
аумағын ашуға байланысты жұмыстарды жүргізу, инженерлік
желілерді, құрылымдарды және коммуникацияларды күтіп ұстау
тәртібі
Ескерту. 10-тараудың атауы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
125. Жол төсемдерінің, жаяу жүргіншілер жолдарын, гүлзарлардың және басқа қала аумақтарында шаруашылық жүргізу элементтерінің бұзылуына әкеліп соғуына және қала аумағын ашуға байланысты жұмыстарды (бұдан әрі-Жұмыстар) жүргізетін барлық заңды және жеке тұлғалар Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы органынан жұмыстарды жүргізуге рұқсат алуға міндетті.
Жұмыстар Астана қаласының аумағында құрылыс салу қағидаларында (2011 жылғы 3 наурыздағы № 432/58-IV Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 15 сәуірдегі № 671 тіркелген) көрсетілген талаптарға сәйкес жүргізілуі тиіс.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен, өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
125-1. Рұқсатты алу үшін өтініш иесіне - рұқсат алушы тұлға (тапсырыс беруші немесе мердігерге, шартпен қарастырылған жағдайда) осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша өтінішті толтыру қажет.
Ескерту. 10-тарау 125-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
125-2. Қала аумағын ашуға рұқсат осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес ресімделеді және өтініш берілгеннен кейін үш жұмыс күн аралығында осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес беріледі.
Ескерту. 10-тарау 125-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен, жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
125-3. Рұқсат алушы инженерлік желілердің қорғау аймағында жұмыс жүргізуге келісу барысында болжанған жұмысты бастағанға дейін үш жұмыс күнінен бұрын, тізілімі сәулет және қала құрылысы органында жобаларды немесе атқарушылық түсіруді келісу барысында анықталған инженерлік коммуникациялардың, ұйымдарының өкілдерін жұмыс орнына шақырады, олармен бірлесіп қолданыстағы желілердің және құрылымдардың нақты орналасқан жерін белгілеу және оларды толық сақтау бойынша шаралар қолданады.
Инженерлік коммуникациялардың пайдаланушы ұйымдары желілер мен құрылғылар болмаған жағдайда жазбаша ескертуі тиіс.
Пайдаланушы ұйымның немесе мүдделі тұлғаның өкілі аталған іс-шараларды өткізуді рұқсат алушының рұқсат алуға берілген өтінімінде өзінің қол қоюы арқылы растайды.
Ескерту. 10-тарау 125-3-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

125-4. В разрешении на вскрытие городской территории указываются сроки ведения работ, продление сроков при представлении объективных обоснований, условия ведения работ.
Сноска. Пункт 125 дополнен пунктом 125-4 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 11.03.2011 № 440/59-IV(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125-5. Восстановление благоустройства на участке работ производится в сроки, указанные в разрешении.
Информацию о принятии участков получатель разрешения предоставляет в орган архитектуры и градостроительства города Астаны согласно форме Приложения 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 125 дополнен пунктом 125-5 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 11.03.2011 № 440/59-IV(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. Юридические и физические лица, в ведении которых находятся инженерные коммуникации, должны регулярно следить за техническим состоянием инженерных сетей и сооружений, которые могут вызвать нарушение благоустройства города, а именно:
не допускать затопления территорий и образования льда, следить за санитарным состоянием отведенных и охранных зон, чтобы крышки люков, перекрытия колодцев и камер, решетки ливневой канализации находились на уровне твердого покрытия и содержались в исправном состоянии, за состоянием твердого, либо грунтового покрытия над подземными сетями, которые могут нарушиться вследствие несоблюдения Правил монтажа, обратной засыпки и эксплуатации, производить своевременный ремонт, очистку и окраску надземных инженерных коммуникаций, конструкций и сооружений.
127. В случае производства капитального ремонта или реконструкции территорий с твердым покрытием доведение отметок люков колодцев инженерных сетей до требуемых параметров производится за счет заказчика ремонта.
128. Профилактическое обследование, очистка каналов, труб и дренажей, предназначенных для отвода поверхностных и грунтовых вод с городских территорий, очистка коллекторов ливневой канализации, дождеприемных колодцев производятся эксплуатирующими предприятиями; на дворовых территориях - кооперативами собственников квартир; на частных участках и территориях предприятий - владельцами территорий.
11. Благоустройство районов города

125-4. Қала аумағын ашуға берілген рұқсатта жұмыс жүргізу мерзімі, объективті негіздеме ұсынылу барысында ұзарту мерзімі, жұмыс жүргізу талаптары көрсетіледі.
Ескерту. 10-тарау 125-4-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
125-5. Жұмыс жүргізу учаскесінде абаттандыруды қалпына келтіру рұқсатта көрсетілген мерзімде жүргізіледі.
Учаскілерді қабылдау туралы ақпаратты рұқсатты алушы осы Қағидалардың 3-қосымшасында көрсетілген нысанға сәйкес Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы органына ұсынады.
Ескерту. 10-тарау 125-5-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен, өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
126. Шаруашылығында инженерлік коммуникациялары бар заңды және жеке тұлғалар, қаланың көркін бұзуға әкеліп соғатын инженерлік желілер мен орын-жайлардың техникалық жағдайын әрдайым қарап отыруы қажет, атап айтқанда:
аумақты су басуына және мұздың пайда болуына жол бермеу, берілген және қорғалатын аймақтардың санитарлық тазалығын бақылау, люктердің қақпақтары, құдықтар мен камералардың жабындылары, нөсерлік кәріздердің торлары қатты төсеммен бір деңгейде болуы және түзу қалыпта ұсталуы, құрастыру Қағидаларын сақтамаған жағдайда бұзылып қалуы мүмкін жер асты желілерінің бетіндегі қатты немесе жер топырағының қалпын, қайта жабылуы мен қолданылуын бақылауға, жерүсті инженерлік коммуникацияларына, құрастырмалар мен құрылғыларға уақытында жөндеу, тазарту және сырлау жұмыстарын жүргізуге.
127. Жер бетінің қатты қабатына күрделі жөндеу немесе жаңғырту жұмыстарын жүргізген кезде инженерлік желілердің құдығының люктерін керекті өлшемдерге жеткізу жұмыстары жөндеу жұмыстарының тапсырысшысы есебінен орындалады.
128. Қала аумақтарынан жер үсті және жер асты суларын әкетуге арналған арықтарды, құбырлар мен сорғытқыларды жинау мен тазарту, нөсерлік кәріздердің коллекторларын, жауынқабылдағыштар құдықтарын тазарту жұмыстары пайдаланушы кәсіпорындармен; аула аумақтарында - пәтер иелері кооперативтерімен; жеке меншік учаскелерде және кәсіпорын аумақтарында - аумақтық иелерімен жасалады.
11. Қала аудандарын абаттандыру

Сноска. Заголовок раздела 11 в редакции решения маслихата города Астаны от 27.06.2014 № 255/36-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
129. Жилые зоны микрорайонов и кварталов оборудуются площадками для мусорных контейнеров, сушки белья, отдыха, игр детей, занятий спортом, выгула домашних животных, автостоянками, парковками, зелеными зонами.
130. Количество, размещение и оборудование площадок должны соответствовать строительным и санитарным нормам и согласовываться с Управлениями архитектуры и градостроительства, государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
Сноска. Пункт 130 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 18.12.2008 N 168/28-IV) (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. На территории жилых кварталов, микрорайонов, а также на придомовых территориях необходимо поддерживать следующий порядок:
содержать в исправном состоянии покрытия отмосток, тротуаров, пешеходных дорожек, внутриквартальных проездов и дорог;
не допускать самовольного строительства во дворах различного рода хозяйственных или вспомогательных построек (гаражей и другое);
не допускать загромождения придомовых территорий строительными материалами;
содержать в исправном состоянии находящиеся у него на балансе (в хозяйственном ведении или оперативном управлении) инженерные сети, своевременно производить осмотр и очистку колодцев;
содержать в исправном состоянии малые архитектурные формы, оборудование спортивных, игровых, детских и хозяйственных площадок, ограждения и изгороди, поддерживать их опрятный внешний вид.
131-1. Аппараты акимов районов города Астаны осуществляют благоустройство территорий школ. Расходы по благоустройству территорий школ осуществляются в пределах средств, утвержденных по соответствующей бюджетной программе.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 131-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 28.05.2010 N 356/48-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
132. На придомовой территории запрещаются:
1) производство действий, нарушающих тишину и порядок, с 23 до 6 часов, кроме работ по устранению аварийных ситуаций;
2) стоянка, въезд служебного и личного автотранспорта на зеленые зоны дворовых и внутриквартальных территорий, детские площадки, пешеходные дорожки;
3) стоянка и парковка транспортных средств вне специально выделенных и обозначенных знаками и (или) разметками мест.
4) ограничение движения по внутриквартальным проездам и дорогам, тротуарам путем установки шлагбаумов (металлических ограждений, бетонных блоков и иными предметами).
Сноска. Пункт 132 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 28.05.2010 N 356/48-IV (порядок введения в действие см. п. 2); дополнен подпунктом 4) в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
-1. Установление ограждений должно соответствовать строительным нормам и согласовываться с Управлением архитектуры и градостроительства.
В случае самовольного возведения ограждений, самовольный застройщик несет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 132-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 27.06.2014 № 255/36-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 11-тараудың атауы жаңа редакцияда - Астана қаласының мәслихатының 27.06.2014 № 255/36-V (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
129. Шағын аудандар мен орамдардың тұрғын жай аймақтары: қоқыс контейнерлерін қоятын, кір кептіретін, демалатын, балалардың ойнайтын, спортпен айналысатын, үй жануарларын қыдыртатын, автотұрақ, аялдату, жасыл аймақ үшін алаңшалармен жабдықталады.
130. Алаңшалардың саны, орналасуы мен жабдықталуы құрылыс және санитарлық нормаларға сәйкес болуы тиіс, Сәулет және қала құрылысы, Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармаларымен келісілуі керек.
Ескерту. 130-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2008.12.18 N 168/28-IV (осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) Шешімімен.
131. Тұрғын жай орамдары, шағын аудандар аумақтарында, сондай-ақ аула маңы аумақтарында мына тәртіп сақталуға міндетті:
көтермелердің, жаяужолдардың, жүргіншілер жолының, орамішілік кіреберістері мен жолдарының төсемдерін қалыпты жағдайда ұстауға;
аулаларға өздігінен түрлі шаруашылық немесе қосалқы құрылыс (гараждар және басқа) салуға жол бермеуге;
өзінің балансындағы (шаруашылық жүргізуші немесе жедел басқару) инженерлік желілерді қалыпты жағдайда ұстауға, құдықтарды уақытында қарап, тазартуға;
шағын сәулет нысандарын, спорттық, ойын, балалар мен шаруашылық алаңшаларының жабдықтарын, қоршаулар мен қашаларын қалыпты жағдайда ұстауға, олардың сыртқы түрінің ұқыптылығын сақтауға.
131-1. Астана қаласы аудандары әкімдерінің аппараттары мектеп аумақтарын абаттандыруды жүзеге асырады. Мектеп аумақтарын абаттандыру жөніндегі шығыстар тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бекітілген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тарау 131-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы Мәслихатының 2010.05.28 N 356/48-ІV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
132. Аулаішілік аумақта:
1) апатты жағдайларды жою жұмыстарынан басқа, сағат 23-тен сағат 6-ға дейін, тыныштық пен тәртіпті бұзатын жұмыстарды жүргізуге;
2) аулаішілік және ішкіорам аумағындағы жасыл аймаққа, балалар алаңшасына, жүргіншілер жолына қызметтік және жеке меншік автокөлікпен кіруге, қоюға;
3) көлік құралдарын қоюға және аялдатуға арнайы бөлінбеген және белгілермен белгіленбеген орындарға қоюға тыйым салынады;
4) орамішілік өту жолдарына және жолдарға, жиекжолдарға шлагбаумдар (металл қоршаулары, бетон блоктарымен және басқа да заттармен) орнату арқылы қозғалысты шектеуге тыйым салынады.
Ескерту. 132-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы Мәслихатының 2010.05.28 N 356/48-ІV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімдерімен.
132-1. Қоршауды орнату құрылыс нормаларға сәйкес болуы және Сәулет және қала құрлысы басқармасымен келісілуі тиіс.
Өз еркімен қоршаулар салынған жағдайда өз еркімен құрылыс салушы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке алады.
Ескерту. 132-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 27.06.2014 № 255/36-V (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

132-2. Размещение вывесок, информации о режиме работы, оформление витрин и окон производится в соответствии с требованиями, устанавливаемыми местным исполнительным органом, и эскизом, согласованным с управлениями архитектуры и градостроительства и по развитию языков.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 132-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 27.06.2014 № 255/36-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132-3. Вывески, информация о режиме работы, оформление витрин и окон, размещенные в нарушение требований, установленных пунктом 132-2 настоящих Правил, подлежат демонтажу, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 132-3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 27.06.2014 № 255/36-V (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Проведение аварийных работ
133. Аварии, возникающие в процессе эксплуатации или при проведении строительных работ на подземных и наземных коммуникациях, повлекшие за собой нарушение их нормальной работы или появление возможности угрозы здоровью и жизни граждан, загрязнения водных объектов, являются чрезвычайными происшествиями и требуют принятия оперативных мер для восстановления их нормальной работы в кратчайшие сроки.
134. При возникновении аварии владелец инженерных коммуникаций и сооружений, эксплуатационная организация должны незамедлительно принять меры по ликвидации аварии и устранению последствий. При этом должны обеспечиваться: безопасность людей и движения транспорта, а также сохранность расположенных рядом подземных и наземных сооружений, объектов инфраструктуры, зеленых насаждений.
Сноска. Пункт 134 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
135. Одновременно с направлением аварийной бригады к месту аварии эксплуатирующая организация сообщает о характере и месте аварии в организации, имеющие в районе аварии подземные и наземные сооружения, в службы общественного пассажирского транспорта, Управление дорожной полиции, орган архитектуры и градостроительства города Астаны и другие заинтересованные службы.
Сноска. Пункт 135 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 24.05.2007 N 380/47-III; от 28.03.2008 N 59/10-IV (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его официального опубликования); от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

132-2. Маңдайшаларды, жұмыс тәртібі туралы ақпаратты орналастыру, сөрелер мен терезелерді безендіру жергілікті атқарушы органмен бекітілген талаптарға және Сәулет және қала құрылысы және Тілдерді дамыту басқармаларымен келісілген нобайға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 132-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 27.06.2014 № 255/36-V (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
132-3. Осы Қағиданың 132-2-тармағымен белгіленген талаптар бұзылып орналастырылған маңдайшалар, жұмыс тәртібі туралы ақпарат, сөрелер мен терезелерді безендіру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынып тасталады.
Ескерту. 132-3-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 27.06.2014 № 255/36-V (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
12. Апатты жұмыстарды жүргізу
133. Пайдалану кезінде немесе жерасты және жерүсті коммуникацияларында құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде пайда болатын апаттар, олардың дұрыс жұмыс жасауына немесе азаматтардың денсаулығы мен өміріне қауіп тудыруға әкеліп соғатын, су объектілерінің ластануы төтенше жағдай болып табылады және олардың қалыпты жұмысын аз мерзімде орындау шараларын талап етеді.
134. Апат туындаған жағдайда инженерлік коммуникациялар мен құрылғылардың иесі, пайдаланушы ұйым апатты және оның салдарын жоюдың жедел шараларын жасауға тиісті. Бұл жағдайда мыналар қамтамасыз етілуі тиіс: адамдар мен көлік қозғалысының қауіпсіздігі, сондай-ақ қатар орналасқан жерасты және жерүсті орын-жайларының, инфрақұрылым объектілерінің, жасыл отырғызғылардың сақталуы.
Ескерту. 134-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
135. Апаттық бригаданы апат орнына жіберумен қатар пайдаланушы ұйым телефонограмма арқылы апаттың сипаты мен орны жайында, осы апат ауданында жерасты және жерүсті құрылғылары бар ұйымдарға, қоғамдық жолаушылар көлігі қызметіне, Жол полициясы басқармасына, Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы органына және басқа да мүдделі қызметтерге хабарлайды.
Ескерту: 135-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2007.05.24 N 380/47-ІІІ , 2008.03.28 N 59/10-ІV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімдерімен.

136. Юридические и физические лица, имеющие в зоне аварии наземные или подземные коммуникации, по получении информации об авариях должны немедленно выслать на места своих представителей с исполнительными чертежами, которые должны указать расположение подведомственных им сооружений и инженерных коммуникаций на местности.
Сноска. Пункт 136 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
137. Владельцы, складирующие материалы или другие ценности вблизи места аварии, должны по первому требованию руководителя аварийных работ немедленно освободить участок.
Сноска. Пункт 137 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
138. Если работы по ликвидации аварии требуют полного или частичного закрытия проезда, Управление дорожной полиции принимает оперативное решение о временном закрытии проезда, маршруте объезда транспорта и установлении совместно с владельцами поврежденных сетей срока ликвидации повреждения.
139. Место производства аварийных работ ограждается щитами или заставками установленного образца с устройством аварийного освещения и установкой красных габаритных фонарей. На проезжей части улицы (магистрали) по согласованию с Управлением дорожной полиции устанавливаются необходимые дорожные знаки. Лица, ответственные за производство работ по ликвидации аварии, отвечают за работу аварийного освещения, установку ограждения (заставок), дорожных знаков до полного окончания работ.
140. Для ликвидации последствий аварии и восстановления благоустройства территории необходимо оформить в срок не позднее суток со дня возникновения аварии разрешение на производство земляных работ.
Сноска. Пункт 140 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
141. Восстановление нарушенных дорожных покрытий и других элементов благоустройства осуществляется владельцами инженерных сетей немедленно после завершения аварийных работ.
142. Производство плановых работ, под предлогом аварийных, категорически не допускается.
Сноска. Пункт 142 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
13. Содержание фасадов зданий и сооружений
143. Руководители предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственники зданий и сооружений должны обеспечить своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски.

136. Аймағында коммуникациялары бар ұйымдар, телефонограмманы алғаннан кейін апат орнына өздерінің орындалған сызбаларымен бірге уәкілдерін жіберулері керек, ол осы жердегі орналасқан мекемеге қарасты құрылғылар мен коммуникацияларды көрсетуі керек.
137. Апат маңайында материалдарын немесе басқа бағалы заттарын сақтаушы қожайындар, апат жұмыстарының басшысының бірінші талабы бойынша учаскені босатуға тиісті.
Ескерту. 137-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
138. Егер де апатты жою жұмыстары жолдың толық және жартылай жабылуын қажет еткен жағдайда, Жол полициясы басқармасы жолдың уақытша жабылуы туралы, көліктің айналып жүру бағыты және зақымдалған желілердің қожайындарымен бірге зақымның жою мерзімін бекіту жөнінде жедел шешім қабылдайды.
139. Апат жұмыстары жүргізілетін орын қалқандармен немесе белгіленген үлгідегі апаттық жарық құрылғысы және үлкен қызыл түсті шамдары бар қорғандармен қоршалады. Көшенің (магистральдың) жол жағына Жол полициясы басқармасының келісімімен қажетті жол белгілері орнатылады. Жұмыстардың толық аяқталғанына дейін, апатты жою жұмыстарын жауап беруші тұлғалар апаттық жарықтандыру, қоршау (қалқан) орнату, жол белгілерінің қойылу жұмыстарына жауапты.
140. Апаттың салдарын жою және аумақтың абаттандырылуын қалпына келтіру үшін, апат болған күннен бір тәуліктен асырмай, жер жұмыстарын жүргізуге рұқсат алуы қажет.
Ескерту. 140-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
141. Бұзылған жол төсемдері мен басқа да абаттандыру элементтерін қалпына келтіру жұмыстары осы кәсіпорынмен апатты жұмыстар аяқталғаннан кейін тез арада жасалады.
142. Апатты, жоспарлы жұмыстарды жүргізуге қатаң түрде жол берілмейді.
Ескерту. 142-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
13. Ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін
күтіп ұстау
143. Балансында ғимараттары мен орын-жайлары бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен орын-жайлардың қожалары аталған объектілердің және олардың жекелеген элементтеріне (балкон, лоджий, сарқынды су құбырлары және басқалары) жаңғырту, жөндеу және қасбеттерін сырлау жұмыстарының жүргізілуін қамтамасыз етуге, сондай-ақ қасбеттерінде орнатылған ақпаратты тақтайшалардың, ескерткіш тақталарының таза және қалыпты жағдайда ұстауы керек.

144. Не допускается самовольное переоборудование фасадов зданий и конструктивных элементов.
Сноска. Пункт 144 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
145. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, должны проводить работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках в соответствии с градостроительной и проектной документацией, градостроительными нормативами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормами, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений за счет собственных или привлеченных средств.
145-1. На территории города Астаны не допускается установка рекламно-информационных объектов (билборды, плакаты, стенды, световые табло, транспаранты, афиши, указатели и другие объекты наружной (визуальной) рекламы) без разрешения уполномоченных органов на их установку, без согласования с владельцем земельного участка, строения, здания, на котором размещается рекламно–информационный объект.
Сноска. Глава дополнена пунктом 145-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-2. Собственник рекламно-информационного объекта обеспечивает постоянный контроль за техническим содержанием, эксплуатацией и исправностью световой иллюминации рекламных объектов, заменой цветной печати при выявлении дефектов. По окончании срока действия вышеуказанных разрешений рекламно-информационные объекты необходимо демонтировать в течение 10 календарных дней.
Сноска. Глава дополнена пунктом 145-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-3. При демонтаже рекламно-информационных объектов их владельцу необходимо в течение 10 календарных дней восстановить благоустройство территории, ремонт фасада здания, заделку отверстий и другие дефекты, возникшие в процессе эксплуатации рекламно-информационных объектов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 145-3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

144. Өз еркімен ғимараттардың қасбеттері мен құрастыру элементтерін қайта жабдықтауға жол берілмейді.
Ескерту. 144-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
145. Шаруашылық жүргізу құқығындағы немесе жедел басқаруындағы ғимараттары, және орын-жайлары бар жеке меншік иелері мен заңды тұлғалар, ғимараттарды, құрылыстарды және құрылғыларды, басқа жер учаскелеріндегі жылжымайтын объектілерді қала құрылысы мен жобалау құжаттарына, қала құрылысы нормативтері мен қағидалары, экологиялық, санитарлық, өртке қарсы және басқа арнайы нормаларға сәйкес, қалыпты жағдайда сақтау жұмыстарын жүргізуге, соның ішінде оларға жататын ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын өз есебінен немесе тартылған қаражат есебінен жүргізуі керек.
145-1. Астана қаласының аумағында жарнамалық-ақпараттық объектілерді орнатуға берілген рұқсатынсыз, олар орналастырылатын жер учаскесінің, құрылымның, ғимараттың иегерінің келісімінсіз жарнамалық-ақпараттық объектілерді (билбордтар, плакаттар, стендтер, түсті таблодар, транспаранттар, афишалар, сілтемелер және басқа да сыртқы (визуалды) жарнамалық объектілер) орнатуға тыйым салынады.
Ескерту. 13-тарау 145-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
145-2. Жарнамалық-ақпараттық объектілердің меншік иесі жарнама объектісінің техникалық жабдықталуын, пайдаланылуын және түстер иллюминацияның дұрыстығын қамтамасыз етуге, ақаулар анықталған кезде үсті мөрді ауыстыруға міндетті. Жоғарыда аталған рұқсаттың әрекет ету мерзімі аяқталғаннан соң жарнамалық-ақпараттық объектілер 10 күнтізбелік күннің ішінде алынып тасталуы керек.
Ескерту. 13-тарау 145-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
145-3. Жарнамалық-ақпараттық объектілерді алып тастау кезінде олардың иегерлері 10 күнтізбелік күннің ішінде аумақты абаттандыруды қалпына келтіру, ғимарат қасбеттерін жөндеу, жарнамалық-ақпараттық объектілерді пайдалану барысында туындаған ақауларды қалпына келтіру, бұрандаларды бұрауға міндетті.
Ескерту. 13-тарау 145-3-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

145-4. Не допускается наклеивать, развешивать и размещать иным способом на зданиях, сооружениях, ограждениях, деревьях, опорах электроснабжения, остановочных павильонах и других не приспособленных для этих целей объектах какие-либо объявления и иную информацию.
Сноска. Глава дополнена пунктом 145-4 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145-5. Руководителям предприятий и организаций, в ведение которых находятся здания и сооружения, собственникам зданий и сооружений, независимо от форм собственности необходимо оформлять объекты к государственным праздникам Республики Казахстан и мероприятиям государственного значения, согласно утвержденной акиматом города Астаны концепции.
Сноска. Глава дополнена пунктом 145-5 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. В случае, если в собственности юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении планового сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на эти цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям.
147. Арендаторы зданий, помещений и сооружений несут обязательства по ремонту, реставрации и реконструкции фасадов зданий и сооружений в соответствии с условиями договора аренды.
148. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с Управлением охраны памятников и Департаментом архитектуры и градостроительства согласно нормативам и правилам, устанавливаемым правовыми актами Республики Казахстан и города Астаны.
148-1. Содержание памятников истории и культуры, находящихся в коммунальной собственности города Астаны, осуществляется в пределах средств, утвержденных по соответствующей бюджетной программе аппаратами акимов районов города Астаны.
Сноска. Глава дополнена пунктом 148-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

145-4. Ғимараттарда, орын-жайларда, қоршауларда, ағаштарда, электрмен жабдықтау тіреулерінде, аялдама павильондарында және басқа да осы мақсаттарға бейім объектілерде қандай да бір жарнамалар және басқа да ақпараттар жапсыруға, ілуге және өзгеше тәсілдермен орналастыруға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 13-тарау 145-4-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
145-5. Жүргізуінде ғимарат мен орын-жайлары бар кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, ғимараттар мен орын-жайлардың иелері меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының мемлекеттік мерекелеріне және Астана қаласының әкімі бекіткен тұжырымдамаға сәйкес мемлекеттік маңызы бар іс-шараларға орай объектілерді рәсімдеу қажет.
Ескерту. 13-тарау 145-5-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
146. Егер де заңды немесе жеке тұлғалардың меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқаруында жеке тұрғынсыз жайлар тұрмайтын немесе тұрғын ғимараттары болған жағдайда, осы тұлғалар ғимараттың алып тұрған ауданына қарай қасбетінің жөндеу, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге үлес қосуы керек. Ғимараттарға немесе орын-жайларға жоспарлы түрде жаппай жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын жүргізген кезде, үлестік қатынасы бар тұлғалар осы мақсаттарға бағытталатын қаражатты, сәйкесетін аудандармен қаражаттарын қосуларына болады.
147. Ғимараттарды, орын-жайларды және құрылғыларды жалға алушылар, жалға алу шартына сәйкес, ғимараттардың және құрылғылардың қасбеттерін жөндеу, жаңарту, жаңғырту жұмыстарын жүргізуге міндеттеме алады.
148. Сәулет, тарих немесе мәдениет ескерткіштері болып табылатын, ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін жөндеу, жаңғырту және жаңарту жұмыстары Қазақстан Республикасының және Астана қаласының құқықтық актілерімен бекітілген, қорғау міндеттемелеріне сәйкес Ескерткіштерді қорғау басқармасымен және Сәулет және қала құрылысы департаментінің келісімімен орындалады.
148-1. Астана қаласының коммуналдық меншігінде болып табылатын тарихи және мәдени ескерткіштерді күтіп ұстау Астана қаласы аудандары әкімдерінің тиісті бюджеттік бағдарламалары бойынша бекітілген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 13-тарау 148-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

149. Уполномоченный орган коммунального хозяйства города Астаны осуществляет мероприятия по организации ремонта и реставрации фасадов зданий и сооружений на основе ежегодно принимаемой бюджетной программы. Программа ремонта и реставрации фасадов зданий и сооружений утверждается постановлением акимата города Астаны.
150. Окраска фасадов зданий может производиться только по колерным паспортам, выдаваемым Департаментом архитектуры и градостроительства.
151. Не разрешается:
производить окраску фасадов зданий и сооружений без предварительного восстановления архитектурных деталей;
производить окраску фасадов, облицованных естественным или искусственным камнем, оштукатуренных декоративной цветной терразитовой и камневидной штукатуркой.
Сноска. Пункт 151 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2).
151-1. Здания и сооружения, жилые дома оборудуются архитектурной подсветкой, согласованной с главным дизайнером города Астаны и управлением архитектуры и градостроительства. Содержание архитектурной подсветки производится в рамках выделяемых бюджетных средств аппаратов акимов районов, в остальных случаях балансодержателями зданий.
Сноска. Глава дополнена пунктом 151-1 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151-2. Балансодержатель здания заключает договор на обслуживание архитектурной подсветки. Световые приборы, а также кронштейны и опоры необходимо содержать в чистоте. Не допускается превышение процента негорения элементов архитектурной подсветки более 5 процентов. Вышедшие из строя элементы архитектурной подсветки подлежат замене эксплуатирующей организацией в течение 24 часов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 151-2 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151-3. Включение и отключение архитектурной подсветки производится автономно, каждый объект самостоятельно, в соответствии с графиком наружного освещения с шагом не более 30 минут. Архитектурная подсветка оборудуется приборами учета электроэнергии, зарегистрированном в установленном порядке. Каждый объект укомплектовывается щитом управления.
Сноска. Глава дополнена пунктом 151-3 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

149. Уәкілетті орган Астана қаласы Коммуналдық шаруашылық департаменті ғимараттар мен құрылғылардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарын ұйымдастыру шараларын жыл сайын қабылданатын бюджеттік бағдарлама негізінде атқарады. Ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерін жөндеу мен жаңғырту жұмыстарының бағдарламасы Астана қаласының әкімдігімен бекітіледі.
150. Ғимараттардың қасбеттерін сырлау жұмыстары Сәулет және қала құрылысы департаментімен берілетін колерлік төлқұжаттармен жүргізілуі мүмкін.
151. Мыналарға рұқсат берілмейді:
алдын ала сәулеттік бөліктердің қалпына келтірілмейінше ғимараттар мен орын-жайларға сырлау жұмыстарын жүргізуге;
табиғи немесе жасанды тастармен қапталған, түсті әсемдік терразиттік және тас түрлі балшықпен сыланған қасбеттерді сырлауға.
Ескерту. 151-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
151-1. Ғимараттар мен орын-жайлар, тұрғын үйлер Астана қаласының бас сәулетшісімен және Сәулет және қала құрылысы басқармасымен келісілген сәулетті шамдармен жабдықталады. Сәулетті шамды жабдықтау аудандар әкімдерінің аппараттары бөлген бюджет қаражатты шеңберінде жүргізіледі, ал қалған жағдайларда ғимараттың теңгерім ұстаушысы жүргізеді.
Ескерту. 13-тарау 151-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
151-2. Ғимараттың теңгерім ұстаушысы сәулетті шамға қызмет көрсетуге шарт жасасады. Жарықтандыру құралдары, сондай-ақ кронштейндер мен тіректер таза болуы керек. Сәулетті шамдардың күймеу пайызы 5 пайыздан асып кетуі рұқсат етілмейді. Сәулетті шамдардың қатардан шыққан элементтері пайдаланушы ұйымдармен 24 сағаттың ішінде ауыстырылуға жатады.
Ескерту. 13-тарау 151-2-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
151-3. Сәулетті шамдарды қосу мен сөндіру автономды түрде, жүргізіледі, әрбір объект жеке, қажетті жарықтандыру кестесіне сәйкес 30 минуттан аспайтын қадаммен жарықтандырылады. Сәулетті шам белгіленген тәртіпте тіркелген, электр энергиясын есептеу құралымен жабдықталады. Әрбір объект басқару қалқанымен жинақталады.
Ескерту. 13-тарау 151-3-тармақпен толықтырылды - Астана қаласының мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.

14. Содержание наружного освещения и фонтанов
152. Включение наружного освещения улиц, дорог, площадей, набережных и других освещаемых объектов производится при снижении уровня естественной освещенности в вечерние сумерки до 20 люкс, а отключение в утренние сумерки при ее повышении до 10 люкс по графику, утвержденному уполномоченным органом коммунального хозяйства города Астаны.
153. Процент негорения светильников на площадях, магистралях и улицах, дворовых территориях не должен превышать 5 процентов. Металлические опоры, кронштейны и другие элементы устройств наружного освещения и контактной сети должны содержаться в чистоте, не иметь очагов коррозии и окрашиваться.
154. Вышедшие из строя газоразрядные лампы, содержащие ртуть, - ДРЛ, ДРИ, ДНАТ, люминесцентные - должны храниться в специально отведенных для этих целей помещениях и вывозиться на специальные предприятия для их утилизации. Не разрешается вывозить указанные типы ламп на городской полигон.
Сноска. Пункт 154 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
155. Вывоз сбитых опор освещения и контактной сети электрифицированного транспорта осуществляется владельцем опоры на основных магистралях незамедлительно; на остальных территориях, а также демонтируемых опор - в течение суток.
156. За состояние и эксплуатацию фонтанов отвечают эксплуатирующие организации.
Сноска. Пункт 156 в редакции решения маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
157. Сроки включения фонтанов, режимы их работы, график промывки и очистки чаш, технологические перерывы и окончание работы определяются Департаментом коммунального хозяйства города Астаны.
158. В период работы фонтанов очистка водной поверхности от мусора производится ежедневно. Эксплуатирующая организация должна содержать фонтаны в чистоте и в период их отключения. Мойка и дезинфекция чаш фонтанов проводится ежемесячно. Не допускается купание людей и животных, стирка в чашах фонтанов.
Сноска. Пункт 158 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2); от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Контроль за состоянием благоустройства, санитарным содержанием, организацией уборки территории города Астаны

14. Сыртқы жарық пен бұрқақтарды күтіп ұстау
152. Уәкілетті орган Астана қаласы Коммуналдық шаруашылық департаменті бекіткен кестеге сәйкес көшелердің, жолдардың, алаңдардың, жағалаулардың және басқа жарықтандырылатын объектілердің сыртқы жарығын қосу табиғи жарықтың көлемінің азаюы кезінде кешкі күңгірт кезінде 20 люкске дейін, ал сөнуі - таңғы күңгіртте 10 люкске дейін беріледі
153. Алаңдардағы, магистральдардағы және көшелердегі, аула аумақтарындағы шамдардың жанбауы 5 пайыздан аспауы керек. Металл бағаналары, кронштейндер мен басқа сыртқы жарық құрылғылары мен қыстырма желілерінің элементтері тазалықта ұсталуы қажет, тот баспауы керек және қажет болу жағдайына қарай екі жылда бір рет пайдаланушы ұйыммен сырлануы (сырдың түсі Сәулет және қала құрылысы департаментімен келісіледі) тиіс.
154. Пайдаланудан шыққан газды, күкіртті - ДРЛ, ДРИ, ДнаТ, люминисцетті шамдар осы мақсаттарға арналған арнайы жайларда сақталып, одан әрі қайта өңделуі үшін арнайы кәсіпорындарға жеткізілуі қажет. Аталған шамдар түрлерін қалалық полигон аумағына шығаруға рұқсат берілмейді.
Ескерту. 154-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
155. Жарық пен электрлі көліктердің байланыс желісінің құлап қалған бағаналарын шығару жұмысы негізгі магистральдарда кешіктірілмей баған иесімен жүргізіледі; сондай-ақ басқа аумақтардағы бұзылған бағаналар - тәулік ішінде.
156. Бұрқақтардың жағдайы мен пайдаланылуына пайдаланушы ұйым жауап береді.
Ескерту. 156-тармаққа жаңа редакцмяда - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
157. Бұрқақтарды қосу мерзімі, олардың жұмыс тәртібі, табақтарын жуу мен тазарту кестесі, техникалық үзілістері мен жұмысының тоқтатылуы Астана қаласы Коммуналдық шаруашылық департаментімен белгіленеді.
158. Бұрқақтардың жұмыс істеуі кезінде су бетін қоқыстардан тазарту жұмыстары күнделікті орындалады. Пайдаланушы ұйымдар бұрқақтарды сөндірген кезде де тазалығын сақтауға тиісті. Субұрқақтардың тостағандарын жуу және дезинфикциялау ай сайын жүргізіледі. Субұрқақтардың тостағандарында адамдар шомылып, жануарлар мен кір жууға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 158-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімдерімен.
15. Астана қаласы аумағында тазарту жұмыстарын ұйымдастыру,
абаттандыру, санитарлық ұстаудың күйіне бақылау

Сноска. Название главы 15 в редакции решения маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
159. В соответствии с законодательством Республики Казахстан контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется органами охраны окружающей среды, внутренних дел, архитектурно-строительного и транспортного контроля, противопожарного, и санитарного надзора в пределах своих компетенций.
160. Общий контроль за состоянием благоустройства города, координацию в случае проведения комиссионных объездов и обследований, государственных контрольно-надзорных органов проводит уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 160 с изменениями, внесенными решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
16. Ответственность физических и юридических
лиц за нарушение Правил
Сноска. Глава 16 исключена решением маслихата города Астаны от 06.11.2009 N 271/39-IV (порядок введения в действие см. п. 2)
Приложение 1 к Правилам
благоустройства, санитарного
содержания, организации уборки
и обеспечения чистоты на территории
города Астана от 30 марта 2004 года
№ 28/6-III
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ЗАЯВЛЕНИЕ
в орган архитектуры и градостроительства города Астаны
на получение разрешения на производство работ,
связанных со вскрытием городской территории и благоустройства
_________________________________________________________________
(получатель разрешения)
адрес_______________________________________ телефон ______________
РНН_______________ расчетный счет _____________ банк ______________
МФО ______________________________
Прошу разрешить производство работ по
___________________________________________________________________
Виды работ, объем _________________________________________________
Род вскрываемого покрытия и площадь _______________________________
Проезжая часть (кв.м.) ____________________________________________
Тротуар (кв.м.) ___________________________________________________
Газон (кв.м.) _____________________________________________________
Участок работ находится ___________________________________________
Восстановление участка после производства работ гарантируется.
Вызовы на место производства работ представителей владельцев
инженерных сетей с определением прохождения коммуникаций до начала
работ произведены.
Срок ведения работ:
Начало ____________________________________________________________
Окончание _________________________________________________________
Сведения о заказчике, подрядчике:
___________________________________________________________________
Адрес_______________________________________ телефон ______________
РНН _______________ расчетный счет ____________ банк ______________
МФО _______________________
"____" _______________ 20___ года
К заявлению прилагается:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Разрешение на производство работ либо отказ прошу (нужное подчеркнуть)
- выдать представителю, согласно прилагаемой доверенности
- отправить по почте
М.П. Руководитель _________________________
Согласования на закрытие улиц, частичное ограничение движения,
вскрытие благоустроенных территорий, проведение работ в районе
прохождения инженерных сетей смотреть на обороте
СОГЛАСОВАНИЯ НА ПРОИЗВОДСТВО РАБОТ (заверяется печатью, штампом
должностного лица):
1. Участок работ обследован главным специалистом органа архитектуры
и градостроительства города Астаны
___________________________________________ "__" _______ 20___ года

Ескерту. 15-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
159. Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, осы Қағидалардың сақталуын бақылау қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы, санитарлық және сәулет-құрылысын бақылау, ішкі істермен өз құзырлары шегінде жүргізіледі.
160. Қаланың жалпы абаттандырылу жағдайын бақылау, комиссиялық аралау мен тексеріс жүргізу жағдайын реттеумен, мемлекеттік бақылау-қадағалау жұмыстарын уәкілетті орган жүргізеді.
Ескерту. 160-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
16. Қағиданы бұзғаны үшін жеке және заңды тұлғалардың жауапкершілігі
Ескерту. 16-тарау алынып тасталды - Астана қаласы мәслихатының 2009.11.06 N 271/39-IV (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Шешімімен.
Абаттандыру, санитарлық жабдықтау,
жинау жұмыстарын ұйымдастыру және
Астана қаласының аумағында
тазалықты қамтамасыз ету қағидаларына
2004 жылғы 30 наурыздағы
№ 28/6-III
1- қосымша
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен, жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органына қала
аумағына ашуға және абаттандыруға байланысты жұмыстарды
жүргізуге рұқсат алуға арналған
ӨТІНІШ
________________________________________________________
(рұқсат қағазын алушы)
Мекенжайы__________________________телефоны____________________
СТН__________есеп-шоты_______________банк______________________
ФАМ____________________________________________________________
_______________________________________________________________
____________________жұмыс жүргізуге рұқсат беруіңізді сұраймын.
Жұмыс түрі, көлемі_____________________________________________
_______________________________________________________________
Қазылған жапсардың түрі және алаңы_____________________________
Көлік жолдары (ш.м)__________________________________________________
Жаяу жүргіншілер жолы (ш.м)____________________________________
Көгал алаңы(ш.м)_____________________________________________________
Жұмыс учаскесі_________________________________________________
____________________________________________________орналасқан.
Жұмыс жүргізілгеннен кейін учаскені қалпына келтіруге кепілдік беріледі.
Жұмыс басталғанға дейін коммуникациялардың өтуін анықтау бойынша жұмыс жүргізу орнына инженерлік желілердің иелері шақырылды.
Жұмыс жүргізу мерзімі:
Басталуы_______________________________________________________
Аяқталуы_______________________________________________________
Тапсырыс беруші, мердігер туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________
Мекенжайы___________________________телефон____________________
СТН____________________есеп-шот _______ банк___________________
ФАМ_____________________________
"____"_________________20___ жыл
Өтінішке қоса беріледі:
______________________________
______________________________
______________________________
Жұмыс жүргізу рұқсатты беруді немесе бас тартуды сұраймын (керегін астын сызу қажет)
- ұсынылған сенім хатқа сәйкес өкілге беру
- поштамен жіберу
М.О. Басшы ______________________
Көшелерді жабуға, қозғалысты жартылай шектеуге, абаттандырылған аумақты ашуға, инженерлік желілердің өту орны ауданында жұмыс жүргізуге келісімді келесі бетінен қараңыз
ЖҰМЫС ЖҮРГІЗУГЕ КЕЛІСІМ (лауазымды тұлғаның мөрімен бекітіледі):
1.Жұмыс учаскесі Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органының бас маманымен тексерілді_______________________________
___________________________________"___" _________20____жыл

2. Управление дорожной полиции Департамента внутренних дел города
Астаны (при работах на проезжей части)
___________________________________________________________________
___________________________________________ "__" _______ 20___ года
3. Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города
Астаны (при работах на проезжей части улиц)
___________________________________________________________________
___________________________________________ "__" _______ 20___ года
4. Отметка об уведомлении кооператива собственников квартир,
производственного кооператива, прочих юридических, либо физических
лиц, в чьем ведении находится данная территория ___________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
________________________________________ "__" _________ 20 ___ года
5. Предприятия, в ведении которых находятся инженерные сети:
5.1. ______________________________________________________________
_________________________________________ "__" _________ 20___ года
5.2. ______________________________________________________________
___________________________________________ "__" _______ 20___ года
5.3. ______________________________________________________________
__________________________________________ "__" ________ 20___ года
5.4. ______________________________________________________________
__________________________________________ "__" ________ 20___ года
5.5. ______________________________________________________________
__________________________________________ "__" ________ 20___ года
Заявку выдал главный специалист органа архитектуры и
градостроительства города Астаны
________________________________________ "___" _________ 20___ года
Заявку принял главный специалист органа архитектуры и
градостроительства города Астаны
_____________________________________________ "___" ____ 20___ года
Отказано в выдаче разрешения по следующим причинам: _________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Приложение 2 к Правилам
благоустройства, санитарного
содержания, организации уборки
и обеспечения чистоты на территории
города Астана от 30 марта 2004 года
№ 28/6-III
Сноска. Приложение 2 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Орган архитектуры и градостроительства города Астаны
РАЗРЕШЕНИЕ НА ВСКРЫТИЕ ГОРОДСКОЙ ТЕРРИТОРИИ № ______
___________________________________________________________________
(получатель разрешения)
Разрешается производство работ ____________________________________
___________________________________________________________________
на участке ________________________________________________________
___________________________________________________________________
с разрытием траншеи или закрытым способом (проколом).
Работы производить с выполнением следующих условий:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Настоящее разрешение и проект необходимо всегда иметь на месте работ.
С условиями, оговоренными в разрешении, с о г л а с е н.
Получатель разрешения (представитель)
Подпись _________________________ "____" ___________ 20 ___года
Адрес получателя разрешения _________________________ тел. ________
Производство работ разрешено с _________________________ 20___ года
по_________________________ 20___ года
Начальник органа архитектуры
и градостроительства города Астаны __________________________
Разрешение выдал __________________________________________________
Разрешение оформил ________________________________________________
"____" ______________ 20____ года
Приложение 3 к Правилам
благоустройства, санитарного
содержания, организации уборки
и обеспечения чистоты на территории
города Астана от 30 марта 2004 года
№ 28/6-III
Сноска. Приложение 3 в редакции решения маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ВОЗВРАТНЫЙ ТАЛОН
к разрешению №______
Срок ведения работ

2. Астана қаласы Ішкі істер департаментінің Жол полициясы басқармасы (көлік жолындағы жұмыстар барысында)
___________________________________________________________
___________________________________"___" _________20____жыл
3. Астана қаласының Жолаушылар көлігі мен автомобиль жолдары басқармасы (көшенің көлік жүру бөлігінде жұмыс жүргізу барысында)
___________________________________________________________
___________________________________"___" _________20____жыл
4. Аталған аумақ қарамағындағы пәтерлер иелерінің кооративін, өндірістік кооперативін, басқа заңды немесе жеке тұлғаларды ескерту туралы белгі
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________"___" _________20____жыл
Инженерлік желілер қарамағындағы кәсіпорындар:
5.1________________________________________________________
___________________________________"___" _________20____жыл
5.2._______________________________________________________
___________________________________"___" _________20____жыл
5.3._______________________________________________________
___________________________________"___" _________20____жыл
5.4._______________________________________________________
___________________________________"___" _________20____жыл
5.5._______________________________________________________
___________________________________"___" _________20____жыл
Өтінімді Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органының бас маманы берді ________________________"___" _________20____жыл
Өтінімді Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органының бас маманы қабылдады
___________________________________"___" _________20____жыл
Рұқсат қағазы келесі себептермен берілмеді:_______________________________________________________
___________________________________________________________
Абаттандыру, санитарлық жабдықтау,
жинау жұмыстарын ұйымдастыру және
Астана қаласының аумағында
тазалықты қамтамасыз ету қағидаларына
2004 жылғы 30 наурыздағы
№ 28/6-III
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Шешімімен, жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органы
ҚАЛА АУМАҒЫН АШУҒА БЕРІЛГЕН РҰҚСАТ ҚАҒАЗЫ №____
______________________________________________________ (рұқсат қағазын алушы)
жұмыс жүргізуге рұқсат етіледі
___________________________________________________________
учаскеде___________________________________________________
___________________________________________________________
жабық тәсілмен (тесумен) немесе траншея қазу арқылы жүргізіледі.
Жұмыстар мына шарттарды орындаумен жүргізіледі:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Осы рұқсат қағазын және жобаны жұмыс орнында әрқашан ұстау қажет.
Рұқсат қағазда айтылған шарттармен, к е л і с е м і н.
Рұқсат қағазды алушы (өкілі)
Қолы _____________________ "_____" _____________20____жыл
Рұқсат қағазды алушының мекен-жайы_______ телефон _________
Жұмыс жүргізуге рұқсат етілді 20 ____ жыл ___________бастап
20 ____ жыл _______аралығында
Астана қаласының сәулет және қала
құрылысы органының бастығы __________________________
Рұқсат қағазды берген ____________________________________
Рұқсат қағазды ресімдеген _________________________________
"___" _____________ 20____ жыл
Абаттандыру, санитарлық жабдықтау,
жинау жұмыстарын ұйымдастыру және
Астана қаласының аумағында
тазалықты қамтамасыз ету қағидаларына
2004 жылғы 30 наурыздағы
№ 28/6-III
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.03.11 N 440/59-IV (алғашқы ресми жариялаған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), жаңа редакцияда - Астана қаласы мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
№ ______ рұқсат қағазына
ҚАЙТАРУ ТАЛОНЫ
Жұмысты жүргізу мерзімі

с ____________________ 20 ___ года по __________________ 20___ года
Участок восстановлен и принят:
_____________________________________________________________________
(уполномоченным специалистом акимата района: Алматы, Сарыарка, Есиль
(нужное подчеркнуть) ______________________________________________
(при работах на проезжей части улиц – уполномоченным специалистом
Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог города
Астаны)
Возвратный талон принят главным специалистом органа архитектуры и
градостроительства города Астаны __________________________________
Подпись ______________________ "_____" _________________ 20___ года
Возвратный талон принят с временным восстановлением благоустройства
под зиму главным специалистом органа архитектуры и градостроительства
города Астаны
___________________________________________________________________
Подпись ______________________ "_____" __________________20___ года
Записи заверяются печатью. Талон сдается в орган архитектуры и
градостроительства города Астаны для закрытия взятого разрешения и
снятия с контроля.
Приложение 4 к Правилам
благоустройства, санитарного
содержания, организации уборки
и обеспечения чистоты на территории
города Астана от 30 марта 2004 года
№ 28/6-III
Сноска. Правила дополнены Приложением 4 в соответствии с решением маслихата города Астаны от 29.06.2011 № 463/65-IV (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Паспорт
благоустройства, уборки и содержания территории
___________________________________________
(наименование юридического лица)
___________________________________________
(юридический адрес, телефон)
1. Ф.И.О. руководителя (телефон, РНН) _______________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Договор на вывоз твердо-бытовых отходов (№, дата, срок
заключения) _______________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Площадь твердого покрытия, м2 ____________________________
4. Площадь газонов, м2 ______________________________________
5. Количество деревьев, кустарников, шт. ____________________
___________________________________________________________________
6. Количество малых архитектурных форм, шт. _________________
___________________________________________________________________
7. Количество дворников или договор на уборку территории
(наименование организации, телефон, № договора, дата, срок) _______
___________________________________________________________________
В случае изменения данных, указанных в настоящем паспорте,
руководитель юридического лица должен известить государственное
учреждение "Аппарат акима района "______________" города Астаны" и
получить обновленный паспорт благоустройства, уборки и содержания в
десятидневный срок.
Приложение: схема закрепленной территории.
М.П. _______________________________
(ФИО, подпись руководителя)
Выдано "___" ____________ 20__ года
Аким района ______________ _____________ М.П.
(подпись)

20___ жыл ___________ бастап 20___ жыл _________ аралығында
Учаске қалпына келтірілді және қабылданды:
___________________________________________________________
(аудан әкімдігінің уәкілетті маманы: Алматы, Сарыарқа, Есіл/ керегін астын сызыңыз /)
___________________________________________________________
(көшенің көлік жүру бөлігіндегі жұмыс барысында – Астана қаласының Жолаушылар көлігі мен автомобиль жолдары басқармасының уәкілетті маманы)
Қайтару талоны Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органының бас маманымен қабылданды ______________________________
Қолы _________________________ " " ___________20___жыл
Қайтару талоны қысқы абаттандыруды уақытша қалпына келтіру арқылы Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органының бас маманымен қабылданды_____________________________________________
Қолы _________________________ " " __________20___жыл
Жазба мөрмен расталады. Талон Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органына рұқсат қағаз беру бөліміне бақылаудан алу және алынған рұқсат қағазын жабу үшін тапсырылады.
Абаттандыру, санитарлық жабдықтау,
жинау жұмыстарын ұйымдастыру және
Астана қаласының аумағында
тазалықты қамтамасыз ету қағидаларына
2004 жылғы 30 наурыздағы
№ 28/6-III
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылды - Астана қаласы мәслихатының 2011.06.29 № 463/65-IV (алғашқы рет ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күннен кейін қолданысқа енгізіледі) Шешімімен.
Аумақты көріктендіру, жинау және ұстау
ТӨЛҚҰЖАТЫ _______________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
_______________________________________
(заңды орналасқан мекенжайы, телефоны)
1. Басқарушының аты-жөні (телефон, СТН) ____________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
2. ҚТҚ шығаруға шарт (№, күні) _____________________________
____________________________________________________________
3. Қатты жабынның көлемі, м2 _______________________________
4. Көгал алаңдардың көлемі, м2 _____________________________
5. Ағаштар, тал-шіліктер саны, бр. _________________________
____________________________________________________________
6. Кіші сәулет нысандарының саны, дана______________________
7. Аула тазалаушылар (саны) немесе аймақты тазалауға шарт
№ __________________________________________________________
Бұл паспортта көрсетілген ақпараттар өзгерген жағдайда, заңды тұлғаның жетекшісі ___________ ауданы әкімі аппаратын хабардар етуге және аймақты абаттандыру, жинау және таза ұстау туралы жаңартылған төлқұжат алуы тиіс.
Қосымша: бекітілген аумақтың кестесі.
М.О. __________________________
(басшысы қолы, аты-жөні)
"___" ____________ 20___жылы берілген.
______________ аудан әкімі __________ М.О.
(қолы)