Об утверждении Правил перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде
Приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2005 года № 12. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2005 года № 3431. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 561
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 01.09. 2010 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации статьи 50 Лесного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде.
2. Управлению регулирования и контроля в области лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий в установленном порядке направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
Приказом Председателя Комитета
лесного и охотничьего хозяйства
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 января 2005 года N 12
Правила
перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья,
покрытые лесом, в государственном
лесном фонде 1. Общие положения
1. Правила перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 50 Лесного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде.
2. Перевод угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде производится государственным лесовладельцем в порядке, установленном настоящими Правилами.
3. В покрытые лесом угодья переводятся угодья (вырубки, гари, погибшие насаждения, прогалины), на которых проведены мероприятия по воспроизводству лесов и лесоразведению, содействию естественному возобновлению леса или произошло естественное возобновление леса, а также нелесные угодья, признанные лесопригодными, если на них в установленном порядке созданы лесные культуры или произошло их естественное лесозаращивание.
4. Настоящие Правила призваны способствовать своевременному переводу в покрытые лесом угодья лесных культур и естественного возобновившихся насаждений при достижении ими определенных качественных и количественных параметров в зависимости от природной зоны.

Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2005 жылғы 17 қаңтардағы N 12 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 8 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3431. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 561 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010.09.01  № 561 (ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 50-бабын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесі бекітілсін.
2. Орман шаруашылығы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы реттеу мен бақылау басқармасы белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуден өтуге жіберсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Комитет төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық
шаруашылығы комитетінің
2005 жылғы 17 қаңтардағы
N 12 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген
жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 50-бабына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыруды осы Ережемен белгіленген тәртіппен мемлекеттік орман иеленуші жүргізеді.
3. Ормандарды молықтыру және орман өсіру, орманның табиғи жолмен жаңаруына ықпал ету жөніндегі іс-шаралар жүргізілген немесе ормандардың табиғи жолмен жаңаруы орын алған орман көмкермеген жерлер (ағашы кесілген жерлер, өртеңдер, өспей қалған екпелер, алаңқай жерлер), сондай-ақ, егер оларда белгіленген тәртіппен орман дақылдары отырғызылса немесе олардың табиғи жолмен орман болып өсуі орын алса, орманға жарамды деп танылған ормансыз жерлер орман көмкерген жерлерге ауыстырылады.
4. Осы Ереже табиғи аймағына байланысты орман дақылдары мен табиғи жолмен жаңарған екпелер белгілі бір сапалық және сандық өлшемдерге жеткен кезде оларды орман көмкерген жерлерге дер кезінде ауыстыруға жәрдемдесуге тиіс.

2. Порядок перевода не покрытых лесом
угодий, на которых созданы лесные культуры,
в покрытые лесом угодья
5. Перевод не покрытых лесом угодий, на которых созданы лесные культуры, в покрытые лесом угодья производится на основе проводимых лесными учреждениями обследований этих площадей в соответствии с утвержденным приказом Председателя Комитета лесного, рыбного и охотничьего хозяйства от 24 августа 2000 года N 264 "Инструкция по проведению инвентаризации лесных культур, защитных лесных насаждений, питомников, площадей с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса и вводу молодняков в категорию ценных древесных пород" (далее - Инструкция).
6. Качественное состояние лесных культур, переводимых в покрытые лесом угодья, определяются нормативными показателями (далее - Нормативы) оценки качества лесных культур, переводимых в покрытые лесом угодья, по природным зонам и подзонам Республики Казахстан в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
7. Распределение лесных учреждений к природным зонам и подзонам в пределах административных областей производится в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
8. Класс качества лесных культур на конкретном участке устанавливается путем сравнения величины показателей, характеризующих состояние лесных культур на данном участке, с нормативами тех же показателей, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам. При этом, все показатели лесных культур считаются равнозначными. За общую оценку качества лесных культур принимают показатель качества с наименьшим значением.
9. Лесные культуры, отнесенные к первому и второму классам качества переводят в покрытые лесом угодья. Лесные культуры, не отвечающие требованиям второго класса качества, считаются браком. В них должны проводится мероприятия по повышению качества лесных культур до уровня соответствующего предъявляемых к ним требованиям.
10. Лесные культуры, которые на 20% и более превышают требования, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам по средней высоте деревьев главной породы и соответствуют требованиям первого класса качества по всем остальным показателям, относятся к лесным культурам отличного качества.
11. Лесные культуры, отвечающие по своим показателям всем требованиям Нормативов, кроме возраста, могут быть переведены в покрытые лесом угодья ранее возраста, указанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
12. Лесные культуры, не соответствующие Нормативам по одному признаку - по средней высоте примеси нежелательных древесных пород, заглушающей главную породу, переводят в покрытые лесом угодья после проведения, в необходимых случаях, осветления главной породы и повторной инвентаризации.

2. Орман дақылдары отырғызылған орман көмкермеген
жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру тәртібі
5. Орман дақылдары отырғызылған орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру Орман, балық және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2000 жылғы 24 тамыздағы N 264 бұйрығымен бекітілген "Орман дақылдарын, қорғаныштық орман екпелерін, питомниктерді, орманды табиғи жолмен қалпына келтіруге және жас өскіндерді бағалы ағаш тұқымдары санатына енгізуге жәрдемдесу шаралары өткізілген алқаптарды түгелдеу жөніндегі нұсқаулыққа" (бұдан әрі - Нұсқаулық) сәйкес осы алқаптарға орман мекемелері жүргізетін тексеру негізінде жүргізіледі.
6. Орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман дақылдарының сапалы жай-күйі 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының табиғи аймақтары мен қосымша аймақтары бойынша орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман дақылдарының сапасын бағалаудың нормативтік көрсеткіштерімен (бұдан әрі - Нормативтер) анықталады.
7. Орман мекемелерін әкімшілік облыстар шегінде табиғи аймақтар мен қосымша аймақтарға бөлу 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
8. Нақты учаскедегі орман дақылдары сапасының сыныбы осы учаскедегі орман дақылдарының жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштер өлшемін 1-қосымшада көрсетілген сол көрсеткіштердің нормативтерімен салыстыру жолымен белгіленеді. Бұл ретте орман дақылдарының барлық көрсеткіштері тепе-тең болып есептеледі. Орман дақылдары сапасының ортақ бағасы үшін ең төмен мәнді сапа көрсеткішін алады.
9. Бірінші және екінші сапа сыныптарына жатқызылған орман дақылдары орман көмкерген жерлерге ауыстырады. Екінші сапа сыныбының талаптарына жауап бермейтін орман дақылдары ақаулы дақылдар деп есептеледі. Оларда орман дақылдарының сапасын оларға қойылатын талаптарға сәйкес келетін деңгейге дейін арттыру жөніндегі шаралар өткізілуі тиіс.
10. 1-қосымшада көрсетілген талаптардан 20% және одан да көп мөлшерде асып түсетін, басты тұқым ағаштарының орташа биіктігі бойынша және барлық қалған көрсеткіштер бойынша 1-сапа сыныбының талаптарына сәйкес келетін орман дақылдары үздік сапалы орман дақылдарына жатады.
11. Өздерінің көрсеткіштері бойынша жасынан басқа Нормативтердің барлық талаптарына сай келетін орман дақылдары 1-қосымшада көрсетілген жастан ертерек орман көмкерген жерлерге ауыстырылуы мүмкін.
12. Бір белгісі бойынша - басты тұқымды көлегейлеп тастайтын қажетсіз ағаш тұқымдары қоспасының орташа биіктігі бойынша Нормативтерге сәйкес келмейтін орман дақылдарын қажет болған жағдайларда басты тұқымды көлегемейлеу шарасы және қайтадан түгелдеу өткізілгеннен кейін орман көмкерген жерлерге ауыстырады.

13. Лесные культуры, не соответствующие Нормативам из-за недостаточного количества посадочных (посевных) мест с жизнеспособными растениями культивируемых пород, списывают и переводят при наличии достаточного количества примеси хозяйственно-ценных пород естественного происхождения в покрытые лесом угодья как естественный молодняк, а при ее отсутствии - относят к лесокультурному фонду или фонду реконструкции малоценных и низкополнотных насаждений.
14. В случае, если лесные культуры не могут быть переведены в покрытые лесом угодья из-за недостаточности средней высоты культивируемой породы, принимается решение о повторной инвентаризации и рассмотрении этого вопроса в последующие годы.
15. Обязательным условием для перевода лесных культур в покрытые лесом угодья является равномерное размещение жизнеспособных культивируемых растений по площади, а в рядовых посадках - начало смыкания крон в рядах.
16. При неравномерном качестве лесных культур допускается разделение участков на отдельные выделы, соответствующие лесным культурам каждого класса качества с обозначением их в натуре и на плановом материале. При этом площадь погибших или подлежащих реконструкции лесных культур, должна быть не менее 0,5 гектаров, а разделяемых лесных культур первого и второго классов - не менее 3,0 гектар.
17. Двухприемные лесные культуры переводятся в покрытые лесом угодья в возрасте перевода культур второго приема при достижении ими нормативных показателей, приведенных в приложении 1 к настоящим Правилам
18. Данные обследования лесных культур, переводимых в покрытые лесом угодья, заносятся в установленные согласно приложения 3 к настоящим Правилам полевые карточки, которые группируются по годам закладки лесных культур, а также по их качественному состоянию.
19. На основании полевых карточек и согласно приложения 4 к настоящим Правилам составляется ведомость оценки качественного состояния лесных культур, переводимых в покрытые лесом угодья. Эти ведомости, где приводятся итоговые данные по лесничествам передаются лесным учреждениям, филиалам лесных учреждений, где таковые имеются, а последние, в свою очередь, представляют сводные данные лесным учреждениям, которые используются для подготовки в установленном порядке статистической отчетности.
3. Перевод не покрытых лесом угодий,
на которых проведены мероприятия по содействию
естественному возобновлению, в покрытые
лесом угодья
20. Перевод не покрытых лесом угодий, на которых проведены мероприятия по содействию естественному возобновлению, в покрытые лесом угодья производится на основе натурных обследований этих участков в соответствии с Инструкцией.

13. Өсірілетін тұқымдардың өміршең өсімдіктері бар отырғызу (себу) орындары санының жеткілікті болмауы салдарынан Нормативтерге сәйкес келмейтін орман дақылдарын есептен шығарып, табиғи жолмен өскен шаруашылық мақсаттағы бағалы тұқымдар қоспасы жеткілікті мөлшерде болған жағдайда табиғи жас өскін ретінде орман көмкерген жерлерге ауыстырады, ал ол болмаған жағдайда - орман дақылдары қорына немесе құндылығы аз және аласа жіңішке екпелерді қайта жаңарту қорына жатқызады.
14. Егер орман дақылдары өсірілетін тұқымның орташа биіктігінің жеткіліксіз болуы салдарынан орман көмкерген жерлерге ауыстырылмайтын жағдайда қайтадан түгелдеу және бұл мәселені алдағы жылдары қайта қарау туралы шешім қабылданады.
15. Орман дақылдарын орман көмкерген жерлерге ауыстыру үшін өсірілетін өміршең өсімдіктердің алқап бойынша біркелкі орналасуы, ал қатарлап отырғызылған екпелерде - қатарлардағы діңдердің жанаса бастауы міндетті шарт болып табылады.
16. Учаске алқабы бойынша біркелкі емес орман дақылдарының сапасы біркелкі болмаған кезде учаскені табиғи күйінде және жоспарлау материалында белгілеп, әрбір сапа сыныбының орман дақылдарына сәйкес келетін жеке телімдерге бөлуге жол беріледі. Бұл ретте Нормативтерге сәйкес келетін дақылдардан оқшауланған өспей қалған немесе қайта жаңартуға жататын орман дақылдарының алқабы кемінде 0,5 гектар, ал 1 және 2-сыныпты орман дақылдарында - кемінде 3,0 гектар болуға тиіс.
17. Екі рет отырғызу тәсілімен өсірілген орман дақылдары орман көмкерген жерлерге олар 1-қосымшада келтірілген нормативтік көрсеткіштерге жеткен кезде екінші рет отырғызу тәсілімен өсірілген дақылдарды ауыстыру жасында ауыстырылады.
18. Орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман дақылдарын тексеру деректері 3-қосымшаға сәйкес белгіленген далалық карточкаларға енгізіледі, олар орман дақылдарын отырғызу жылдары бойынша, сондай-ақ олардың сапалық жай-күйі бойынша топтастырылады.
19. Далалық карточкалардың негізінде 4-қосымшаға сәйкес орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман дақылдарының сапалық жай-күйін бағалау ведомосы жасалады. Орманшылықтар бойынша қорытынды деректер келтірілген бұл ведомостар орман мекемелеріне, бар болса, орман мекемелерінің филиалдарына беріледі, ал соңғылары өз кезегінде орман мекемелеріне жиынтық деректерді ұсынады, олар белгіленген тәртіппен статистикалық есептілікті дайындау үшін пайдаланылады.
3. Табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу
жөніндегі іс-шаралар жүргізілген орман көмкермеген
жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру
20. Табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөніндегі іс-шаралар жүргізілген орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру Нұсқаулыққа сәйкес осы учаскелерді қаз-қалпында тексеру негізінде жүргізіледі.

21. Возможность перевода в покрытые лесом угодья участков, возобновившихся в результате проведенных мероприятий по содействию естественному возобновлению, определяется при первом учете (инвентаризации), проводимом на пятый год после проведения этих мероприятий.
22. Оценка состояния естественного возобновления хвойных и лиственных пород, появившегося в результате проведенных мер содействия естественному возобновлению, производится по шкалам в соответствии нормативным правовым актам, регулирующих вопросы рубок леса.
23. При наличии на указанных участках равномерного возобновления в количестве равном или превышающем параметры, указанные в этих шкалах, участки переводятся в покрытые лесом угодья.
24. На не покрытых лесом угодьях возобновившихся хозяйственно-ценными породами, последние должны превышать высоту деревьев и кустарников лиственных пород произрастающих на данных участках на одной трети их высоты. При меньшем значении указанной величины до перевода в покрытые лесом угодья требуется проведение рубок ухода в этом молодняке.
25. Участки, возобновившиеся главными породами, которые по показателям отвечают требованиям региональных шкал, переводятся в покрытые лесом угодья и подлежат вводу в категорию молодняков древесных пород.
26. К хозяйственно-ценным молоднякам, образовавшимся в результате проведения мер содействия естественному возобновлению леса, относятся только насаждения хвойных и лиственных пород, являющихся главными породами для конкретных лесорастительных условий и вида хозяйства, установленного лесоустройством по согласованию с уполномоченным органом.
27. По результатам натурных обследований (инвентаризации) не покрытых лесом угодий с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса, составляется сводная ведомость перевода в покрытые лесом угодья молодняков хозяйственно-ценных древесных пород, выращенных в результате мер содействия естественному возобновлению леса согласно приложения 5 к настоящим Правилам.
4. Перевод не покрытых лесом угодий,
на которых произошло естественное возобновление
леса, в покрытые лесом угодья
28. Оценка успешности естественного возобновления (лесозаращивания) на вырубках, гарях, других не покрытых лесом угодьях, а также на нелесных угодьях, естественно зарастающих лесом, и перевод их в покрытые лесом угодья производится в порядке, определенном пунктами 20-27 настоящих Правил.

21. Табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөнінде жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде қалпына келтірілген учаскелерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру мүмкіндігі осындай іс-шаралар өткізілгеннен кейін бесінші жылы жүргізілетін бірінші есепке алу (түгелдеу) кезінде анықталады.
22. Табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөнінде жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде пайда болған қылқан жапырақты және жапырақты тұқымдарды табиғи жолмен қалпына келтірудің жай-күйін бағалау ағаш кесу мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық кесімдерге сәйкес шәкілдер бойынша жүргізіледі.
23. Аталған учаскелерде ормандар осы шәкілдерде көрсетілген өлшемдерге тең немесе одан асып түсетін мөлшерде біркелкі қалпына келіп жатқан жағдайда учаскелер орман көмкерген жерлерге ауыстырылады.
24. Шаруашылық мақсаттағы құнды тұқымдармен қалпына келген орман көмкермеген жерлерде осы тұқымдар аталған учаскелерде өсіп келе жатқан жапырақты тұқымды ағаштар мен бұталар биіктігінің үштен бірінен аспауға тиіс. Осы көлем аз мөлшерде болған жағдайда орман көмкерген жерлерге ауыстырғанға дейін осы жас екпелерде күтім жасау мақсатында ағаш кесу шараларын жүргізу қажет.
25. Аймақтық шәкіл талаптарына сай келетін көрсеткіштер бойынша бас тұқымдармен қалпына келген учаскелер орман көмкерген жерлерге ауыстырылады және ағаш тұқымдарының жас өскіндері санатына енгізуге жатады.
26. Орманды табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу шараларын жүргізу нәтижесінде пайда болған шаруашылық мақсаттағы құнды жас өскіндерге уәкілетті органмен келісім бойынша орман орналастыру мекемесі белгілеген нақты орман өсіру жағдайлары мен шаруашылық түрі үшін басты тұқымдар болып табылатын қылқан жапырақты және жапырақты тұқымдар екпелері ғана жатады.
27. Орманды табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөнінде жүргізілген шаралармен бірге орман көмкермеген жерлерде қаз-қалпында тексеру (түгелдеу) нәтижелері бойынша осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес орманды табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу шараларының нәтижесінде өсірілген шаруашылық мақсаттағы құнды ағаш тұқымдарының жас екпелерін орман көмкерген жерлерге ауыстырудың жиынтық ведомосы жасалады.
4. Орман табиғи жолмен қалпына келген орман
көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру
28. Ағашы кесілген жерлерде, өртеңдерде, басқа да орман көмкермеген жерлерде, сондай-ақ табиғи жолмен орман өсіп келе жатқан ормансыз жерлерде табиғи жолмен қалпына келтірудің (орман өсірудің) нәтижелілігін бағалау және оларды орман көмкерген жерлерге ауыстыру осы Ереженің 20-27-тармақтарымен айқындалған тәртіппен жүргізіледі.

29. Оценка успешности естественного возобновления на участках, указанных в пункте 28 настоящих Правил производится по количеству, составу, высоте и равномерности расположения образовавшегося молодняка с учетом условий местопроизрастания по шкалам оценки успешности возобновления.
30. Перевод указанных участков, в пункте 28 настоящих Правил производится при наличии жизнеспособного подроста хозяйственно-ценных пород и последующего естественного возобновления в количестве не менее нормы, установленной шкалами для конкретной лесорастительной зоны по шкалам оценки естественного возобновления леса - "хорошее".
31. При естественном возобновлении лесосек и гарей, на которых произрастали древесные породы, способные к вегетативному возобновлению путем образования поросли от пней или корневых отпрысков, и если невозможно семенное возобновление, а вегетативное возобновление соответствует целям ведения хозяйства, указанные участки переводятся в покрытые лесом угодья, если количество поросли соответствует требованиям утвержденных шкал.
32. Факт перевода участков с естественным возобновлением леса в покрытые лесом угодья оформляются актом, который подписывают члены инвентаризационной комиссии. Комиссия образуется приказом директора лесного учреждения. В состав комиссии входят заместитель директора и специалисты лесного учреждения. Общее количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пяти человек.
33. На основании этих документов согласно приложения 6 к настоящим Правилам, составляется сводная ведомость перевода в покрытые лесом угодья молодняков древесных пород, возникших в результате естественного возобновления леса на не покрытых лесом угодьях.
34. Лесные учреждения производят отметки в планшетах, в таксационных описаниях и других учетных документах, а также вышеназванные изменения отражаются в статистической отчетности.
35. В случае естественного зарастания древесными породами, (лесозаращивания), не используемых нелесных площадей в государственном лесном фонде (сенокосы, пастбища, залежи и другие), перевод их в покрытые лесом площади производится в порядке, определенном в пунктах 27-31 настоящих Правил.
5. Контроль за правильностью оценки
качества лесных культур и естественного
возобновления, возникшего в результате мер содействия
естественному возобновлению и естественного
лесозаращивания, и своевременностью перевода
в покрытые лесом угодья

29. Осы Ереженің 28-тармағында көрсетілген учаскелерде табиғи жолмен қалпына келтірудің нәтижелілігін бағалау қалпына келтірудің нәтижелілігін бағалау шәкілдері бойынша өсу орнының жағдайларын ескере отырып, пайда болған жас екпелердің саны, құрамы, биіктігі және орналасуының біркелкілігі бойынша жүргізіледі.
30. Осы Ереженің 28-тармағында көрсетілген учаскелерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру шаруашылық мақсаттағы құнды тұқымдардың өміршең өскіні болған жағдайда және орманның табиғи жолмен қалпына келуін бағалаудың шәкілі бойынша нақты орман өсіру аймағы үшін шәкілдермен белгіленген "жақсы" деген нормадан кем емес мөлшерде кейіннен табиғи жолмен қалпына келген жағдайда жүргізіледі.
31. Ағаштың түбір немесе тамыр өркендерінің пайда болуы арқылы вегетативтік жолмен қалпына келе алатын ағаш тұқымдары өскен кеспеағаштар мен өртеңдер табиғи жолмен қалпына келген жағдайда және, егер тұқыммен қалпына келтіру мүмкін болмаса, ал вегетативтік жолмен қалпына келтіру шаруашылық жүргізу мақсаттарына сәйкес келетін болса, көрсетілген учаскелер, егер өркендер саны бекітілген шәкілдер талаптарына сәйкес келетін болса, орман көмкерген жерлерге ауыстырылады.
32. Орман табиғи жолмен қалпына келген учаскелерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру фактісі актімен ресімделіп, оған түгелдеу комиссиясының мүшелері қол қояды. Комиссия орман мекемесі директорының бұйрығымен құрылады. Комиссияның құрамына директордың орынбасары мен орман мекемесінің мамандары кіреді. Конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ болуы тиіс және бес адамнан кем болмауы керек.
33. Осы құжаттардың негізінде 6-қосымшаға сәйкес орманның табиғи жолмен қалпына келуі нәтижесінде пайда болған ағаш тұқымдарының жас екпелерінің орман көмкерген жерлерін орман көмкермеген жерлерге ауыстырудың жиынтық ведомосы жасалады.
34. Орман мекемелері планшеттерде, таксациялық сипаттамаларда және басқа да есеп құжаттамаларында белгі қояды, сондай-ақ жоғарыда аталған өзгерістер статистикалық есептілікте көрініс табады.
35. Мемлекеттік орман қорындағы басқа мақсаттарда пайдаланылмайтын ормансыз алқаптарға (шабындық, жайылымдық, тыңайған жер және басқалары) ағаш тұқымдары табиғи жолмен өскен (орман өсіру) жағдайда оларды орман көмкерген алқаптарға ауыстыру осы Ереженің 27-31-тармақтарында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
5. Орман дақылдарының және табиғи қалпына келтіру
мен табиғи ағаш өсіруге жәрдемдесу шараларының
нәтижесінде пайда болған табиғи қалпына келтірудің
сапасын бағалаудың дұрыстығын және орман көмкерген
жерлерге дер кезінде ауыстыруды бақылау

1. Зона лесостепи
1.1. Подзона
южной и
колочной степи
Костанайская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Михайловское,
Узункольское
Северо-
Казахстанская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Аккаинское,
Булаевское, Бурлукское,
Жамбылское, Есильское,
Мамлютское, Орлингорское,
Петропавловское,
Пресновкое, Сергеевское,
Соколовское;
Государственный
национальный природный парк "Кокшетау"
(Айыртауский филиал)
1.2. Кокшетауская
мелкосопочная
область
Акмолинская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
"Акколь", "Барап", Больше-
Тюктинское, Бурландинское, Мало-
Тюктинское, Маралдинское,
Урумкайское;
Сандыктауское учебно-
производственное лесное
хозяйство;
Государственный
национальный природный
парк:"Бурабай", "Кокшетау"
(Зерендинский филиал и
Дубравский воспроизвод-
ственный участок)
Северо-
Казахстанская
Государственный
национальный природный
парк "Кокшетау" (Шалкарское и Арыкбалык-
ское филиалы)
2. Зона степей
2.1. Подзона
умеренно за-
сушливой степи
Акмолинская
Куйбышевское
государственное учреждение по охране
лесов и животного мира
Костанайская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Боровское, Урицкое,
Усаковское
Павлодарская
Урлютюбское
государственное
учреждение по охране лесов и животного мира
Северо-
Казахстанская
Государственное
учреждение по охране
лесов и животного мира
"Акан-Серэ"
2.2. Подзона
засушливой
степи
Акмолинская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
"Букпа", Кенесское,
Красноборское,
Отрадненское
Актюбинская
Мартукское
государственное
учреждение по охране
лесов и животного мира
Восточно-
Казахстанская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Асубулакское, Самарское
Костанайская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Аракарагайское,
Пригородное, Тарановское
Павлодарская
Максимо-Горьковское
государственное
учреждение по охране
лесов и животного мира
2.3. Подзона
сухой степи
Акмолинская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Ерейментауское,
Степногорское;
Коргалжынский
государственный
природный заповедник;
Республиканское
государственное казенное
предприятие "Жасыл-Аймак"
Актюбинская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Актюбинское, Карабутакское, Темирское, Уилское,
Хобдинское
Восточно-
Казахстанская
Государственный лесной
природный резерват
"Семей орманы"
Западно-
Казахстанская
(кроме пойменных лесов)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Акжаикское, Бурлинское,
Уральское, Чингирлаус-
кое, Январцевское
Карагандинская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Карагандинское,
Кувское, Темиртауское;
Каркаралинский государ-
ственный национальный природный парк
Костанайская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Басаманское, Камышнинское,
Семиозерное;
Наурзумский государст-
венный природный
заповедник
Павлодарская
Павлодарское
государственное
учреждение по охране
лесов и животного мира;
Баянаульский
государственный
национальный природный
парк;
Государственный лесной
природный парк "Ертiс орманы"

1. Орманды дала аймағы
1.1. Оңтүстік және
шоқ орманды дала
аймағының тармағы
Қостанай
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Михайлов, Ұзынкөл
Солтүстік
Қазақстан
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Аққайың, Булаев, Бұрлық,
Жамбыл, Есіл, Мамлют, Орлингор,
Петропавл, Преснов, Сергеев,
Соколов;
"Көкшетау" мемлекеттік ұлттық
табиғи паркі (Айыртау филиалы)
1.2. Шағын адырлы
Көкшетау облысы
Ақмола
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
"Ақкөл", "Барап", Үлкен Түкті, Бұрланды, Кіші Түкті, Маралды, Ұрымқай;
Сандықтау оқу-өндірістік орман
шаруашылығы;
Мемлекеттік ұлттық табиғи паркі:
"Бурабай", "Көкшетау" (Зеренді
филиалы және Дубравский
молықтыру учаскесі)
Солтүстік
Қазақстан
"Көкшетау" мемлекеттік ұлттық
табиғи паркі (Шалқар және
Арықбалық филиалдары)
2. Дала аймағы
2.1. Бірқалыпты
шөлейт дала айма-
ғының тармағы
Ақмола
Куйбышев ормандар мен жануарлар
дүниесін қорғау жөніндегі
мемлекеттік мекемесі
Қостанай
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер: Боровской, Урицкий,
Усаков
Павлодар
Үрлітөбе ормандар мен жануарлар
дүниесін қорғау жөніндегі
мемлекеттік мекемесі
Солтүстік
Қазақстан
"Ақан-Сері" ормандар мен
жануарлар дүниесін қорғау
жөніндегі мемлекеттік мекемесі
2.2. Шөлейт дала
аймағының тармағы
Ақмола
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
"Бұқпа", Кеңес, Краснобор,
Отрадный
Ақтөбе
Мартөк ормандар мен жануарлар
дүниесін қорғау жөніндегі
мемлекеттік мекемесі
Шығыс
Қазақстан
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Асубұлақ, Самар
Қостанай
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Арақарағай, Пригородный, Таран
Павлодар
Максим Горький ормандар мен
жануарлар дүниесін қорғау
жөніндегі мемлекеттік мекемесі
2.3 Қуаң дала
аймағының тармағы
Ақмола
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Ерейментау, Степногор;
Қорғалжын мемлекеттік табиғи
қорығы; "Жасыл аймақ"
республикалық мемлекеттік
кәсіпорыны
Ақтөбе
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Ақтөбе, Қарабұтақ, Темір,
Ойыл, Қобда
Шығыс
Қазақстан
"Семей орманы" мемлекеттік
табиғи орман резерваты
Батыс
Қазақстан
(жайылма
ормандары-
нан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Ақжайық, Бөрлі, Орал,
Шыңғырлау, Январцев
Қарағанды
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Қарағанды, Қу, Теміртау;
Қарқаралы мемлекеттік
ұлттық табиғи паркі
Қостанай
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Басаман, Камышнин, Семиозер;
Наурызым мемлекеттік
ұлттық табиғи паркі
Павлодар
Павлодар ормандар мен жануарлар
дүниесін қорғау жөніндегі
мемлекеттік мекемесі;
Баянауыл мемлекеттік ұлттық
табиғи паркі;
"Ертіс орманы" мемлекеттік
табиғи орман резерваты

3. Зона пустынь
3.1. Подзона
северной
пустыни
Актюбинская
Государственное
учреждение по охране
лесов и животного мира:
Больше-Барсукское
Атырауская
(кроме
пойменных лесов)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Атырауское, Индерское,
Курмангазинское
Западно-
Казахстанская
(кроме
пойменных лесов)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Тайпакское, Чапаевское,
Урдинское
Карагандинская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Актогайское,
Жанааркинское,
Улытауское
3.2. Подзона
южной пустыни
Алматинская
(без горных
лесов)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Алакольское,
Баканасское,
Борлитобинское,
Жаркентское,
Каскеленское,
Куртинское,
Уштобинское, Уйгурское, Шелекское;
Алакольский
государственный
природный заповедник;
Государственные
национальные природные
парки "Алтын-Эмель" и
"Чарынский каньон"
Жамбылская (без
горных лесов)
Государственные
учреждения по
охране лесов и животного
мира: Аккольское,
Акыртюбинское,
Байзакское, Жамбылское, Коктерекское,
Коскудукское, Луговское,
Меркенское, Мойынкумское, Сарысуское
Кызылординская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Аральское, Жалагашское, Жанакорганское,
Казалинское,
Кармакчинское,
Кызылординское,
Сырдарьинское,
Шиелийское;
Барсакельмесский госу-
дарственный природный заповедник
Мангистауская
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Бейнеуское, Самское;
Устюртский государст-
венный природный
заповедник
Южно-
Казахстанская
(без горных
лесов)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Арысское, Бадамское,
Боролдайское, Отрарское,
Созакское, Толебийское,
Тюлькубасское,
Шардаринское
4. Горные леса
4.1. Западный
Тянь-Шань
Жамбылская
(горная часть)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Акыртюбинское,
Жамбылское,
Каракунузское,
Меркенское;
Государственный
природный заповедник
"Аксу-Жабаглы"(часть)
Южно-
Казахстанская
(горная часть)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Боролдайское,
Толебийское,
Туркестанское,
Тюлькубасское,
Угамское;
Государственные природные заповедники:
"Аксу-Жабаглинский"
(часть), Каратауский
4.2. Северный
Тянь-Шань
Алматинская
(горная часть)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Кегенское, Нарынкольское,
Уйгурское, Шелекское;
Алматинский государст-
венный природный
заповедник;
Иле-Алатауский государ-
ственный национальный природный парк,
государственный
природный парк "Медеу"
4.3.
Джунгарский
Алатау
Алматинская
(горная часть)
Государственные
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Алакольское,
Жонгарское,
Жаркентское,
Лепсинское,
Саркандское,
Талдыкорганское,
Уйгентасское

3. Шөл аймағы
3.1 Солтүстік шөлі
аймағының тармағы
Ақтөбе
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекеме:
Үлкен Борсық
Атырау
(жайылма
ормандар-
дан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Атырау, Индер, Құрманғазы
Батыс
Қазақстан
(жайылма
ормандар-
дан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Тайпақ, Чапаев, Орда
Қарағанды
Ақтоғай, Жаңаарқа, Ұлытау
3.2 Оңтүстік шөлі
аймағының тармағы
Алматы
(тау ор-
мандарынан
басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Алакөл, Бақанас, Бөрлітөбе,
Жаркент, Қаскелең, Күрті,
Үштөбе, Ұйғыр, Шелек; Алакөл
мемлекеттік табиғи қорығы;
"Алтын-Емел" және "Шарын
шатқалы" мемлекеттік ұлттық
табиғи парктері
Жамбыл
(тау ор-
мандарынан
басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Ақкөл, Ақыртөбе, Байзақ,
Жамбыл, Көктерек, Қосқұдық,
Луговой, Меркі, Мойынқұм,
Сарысу
Қызылорда
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Арал, Жалағаш, Жаңақорған,
Қазалы, Қармақшы, Қызылорда,
Сырдария, Шиелі; Барсакелмес
мемлекеттік табиғи қорығы
Маңғыстау
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Бейнеу, Сәм; Үстірт мемлекеттік
табиғи қорығы
Оңтүстік
Қазақстан
(тау ор-
мандарынан
басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Арыс, Бадам, Боралдай, Отырар,
Созақ, Төлеби, Түлкібас, Шардара
4. Тау ормандары
4.1. Батыс Тянь-Шань
Жамбыл
(таулы
бөлігі)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер: Ақыртөбе, Жамбыл,
Қарақоңыз, Меркі; Ақсу-Жабағылы
мемлекеттік табиғи қорығы (бір бөлігі);
Оңтүстік
Қазақстан
(таулы
бөлігі)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер: Боралдай, Төлеби,
Түркістан, Түлкібас, Оғам;
Ақсу-Жабағылы (бөлігі), Қаратау
мемлекеттік табиғи қорықтары
4.2. Солтүстік
Тянь-Шань
Алматы
(таулы
бөлігі)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Кеген, Нарынқол, Ұйғыр, Шелек;
Алматы мемлекеттік табиғи
қорығы;
"Іле Алатауы" мемлекеттік
ұлттық табиғи паркі, "Медеу"
мемлекеттік табиғи паркі
4.3. Жоңғар
Алатауы
Алматы
(таулы
бөлігі)
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Алакөл, Жоңғар, Жаркент, Лепсі,
Сарқанд, Талдықорған, Үйгентас

4.4. Южный и
Рудный Алтай
Восточно-
Казахстанская
Государственный
учреждения по охране
лесов и животного мира:
Большенарымское,
Верх-Убинское, Зайсанское, Зыряновское,
Курчумское, Лениногорское, Мало-Убинское,
Маркакольское,
Пихтовское,
Усть-Каменогорское,
Черемшанское;
Государственные
природные заповедники:
Западно-Алтайский,
Маркакольский;
Катон-Карагайский
государственный
национальный природный
парк
Приложение 3
к Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом, в угодья,
покрытые лесом в государственном
лесном фонде
Полевая карточка N _____
инвентаризации лесных культур, переводимых в
покрытые лесом угодья в _________ году
1. Лесное учреждение____________________ Филиал________________
2. Лесничество ________________________________________________
3. Область ____________________________________________________
4. Район ______________________________________________________
5. Местонахождение участка: квартал N _________, выдел_________
6. Тип лесорастительных условий _______________________________
7. Вид насаждения _____________________________________________
1) Лесные культуры;
2) Защитные лесные насаждения на оврагах, балках, песках
и др.неудобных землях;
3) Пастбищезащитные лесные насаждения.
8. Год производства ___________________________________________
9. Площадь участка __________________ гектар
10. Схема смешения _______________________ размещение растений
в рядах ______метрах, между рядами __________ метрах.
11. Количество высаживаемых растений на 1 га________________штук
12. Состояние насаждений на период обследования:
N  учетных пло-
щадок
Размер учетных пло-
щадок,
метрах 2
Факти-
ческая
ширина
между-
рядий, метрах
Порода
Наличие культи-
вируемых
жизне-
способ-
ных
деревьев,
штук
Средняя
высота
культиви-
руемых
деревьев,
метрах
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Степень
сомкнутости
крон
защитных
лесонасаждений,
%
Количество
деревьев
естественного
происхождения,
штук
Средняя
высота
мягко-
лиственных
пород
естественного
происхождения,
метрах
Превышение
мягколист-
венными
породами
высоты
культур,
+метрах
(графа 10-
графа 6)
в
рядах
в между-
рядьях
7
8
9
10
11
1.
2.
и так далее
Итого на пробах по породам
В пересчете на 1 гектар
Заключение комиссии:
а) лесные культуры подлежат переводу в покрытые лесом угодья
по________ классу качества, состав_____________________________
б) требуется провести мероприятия по улучшению состояния лесных
культур (защитных лесонасаждений)______________________________
(указать намечаемые меры и
_______________________________________________________________
срок их проведения)
в) защитные лесонасаждения __________________ подлежат передаче
в эксплуатацию ________________________________________________
с оценкой______________________________________________________
г) назначен срок повторного обследования_______________________
(число, месяц, год)
Члены комиссии:
(должность, фамилия, имя, отечество)
"___" _____________ 200 __г.
С заключением комиссии согласен:
Руководитель
"___" _____________ 200 __г.

4.4. Оңтүстік
және Кенді Алтай
Шығыс
Қазақстан
Ормандар мен жануарлар дүниесін
қорғау жөніндегі мемлекеттік
мекемелер:
Үлкен нарым, Жоғарғы Үбі,
Зайсан, Зырян, Күршім,
Лениногор, Кіші Үбі, Марқакөл,
Пихтов, Өскемен, Черемшан;
Батыс Алтай, Марқакөл
мемлекеттік табиғи қорықтары;
Қатон-Қарағай мемлекеттік
ұлттық табиғи паркі
Мемлекеттік орман қорындағы
орман көмкермеген жерлерді
орман көмкерген жерлерге
ауыстыру ережесіне 3-қосымша
________ жылы орман көмкерген жерлерге
ауыстырылатын орман дақылдарын түгендеудің
N ___ далалық карточкасы
1. Орман мекемесі ________________________ филиалы ________________
2. Орманшылық _____________________________________________________
3. Облысы _________________________________________________________
4. Ауданы _________________________________________________________
5. Учаскенің орналасқан жері: N _____ орам, N ______________ телім,
6. Орман өсіру жағдайларының түрі _________________________________
7. Алқаағаштар түрі _______________________________________________
a. Орман дақылдары;
b. Жыра мен сайлардағы, құмдар мен басқа да жайсыз жерлердегі
қорғаныштық орман алқаағаштары;
c. Жайылымдарды қорғайтын орман алқаағаштары
8. Жүргізу жылы ___________________________________________________
9. Учаскенің көлемі ________________________________________ гектар
10. Жылжу схемасы _________________________________________________
Өсімдіктердің қатарларда орналасуы __________________________ метр,
қатар аралығы _______________________________________________ метр,
11. 1 га отырғызылатын өсімдіктердің саны ___________________ дана
12. Алқаағаштардың тексеру кезіндегі жай-күйі _____________________
Есепке
алынатын
учаске-
лердің N
Есепке
алынатын
алаңдардың
мөлшері,
метр 2
Қатара-
ралықтың
нақты
ені,
метр
тұқым
Өсірілетін
өміршең
ағаштардың
болуы,
дана
Өсірілетін
ағаштардың
орташа
биіктігі,
метр
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Қорғаныштық алқа-
ағаштар ұшарбаста-
рының жанасу
дәрежесі, %
Табиғи
өскен
ағаштар
саны,
дана
Табиғи өскен
жұмсақ жапы-
рақты тұқым-
дылардың
орташа
биіктігі
Жұмсақ жапырақты
тұқымдардың да-
қылдар биіктігі-
нен асып түсуі,
метр (10 баған -
6 баған)
Қатар-
ларда
Қатарара-
лықтарда
7
8
9
10
11
1.
2.
және т.б
Тұқымдылар бойынша сынаулардағы жиынтығы __________________________
1 гектарға есептегенде
13. Комиссияның қорытындысы:
а) орман дақылдары сапа сыныбы, құрамы _____________________бойынша
орман көмкерген жерлерге ауыстырылады
б) орман дақылдарының (қорғаныштық орман екпелерінің) жағдайын
жақсарту шараларын жүргізу талап етіледі
___________________________________________________________________
(белгіленген шаралар мен өткізу мерзімдері көрсетіледі)
в) қорғаныштық орман екпелері ________________ бағамен пайдалануға
беруге жатады
г) белгіленген қайталап тексеру мерзімі
_______________________________________
(күні, айы, жылы)
Комиссия мүшелері:
(қызметі, тегі, аты-жөні)
200__ жылғы "___" ________________.
Комиссия қорытындысымен келісемін
Басшы
200__ жылғы "___" ________________

14. Отметка центральной комиссии лесного учреждения о контрольной оценке качества лесных культур.
(должность, фамилия, имя, отечество)
"___" _____________ 200 __г.
Приложение 4
к  Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом, в угодья,
покрытые лесом в государственном
лесном фонде
ВЕДОМОСТЬ
оценки качественного состояния лесных культур,
переведенных в покрытые лесом угодья по данным
инвентаризации __________ года
Лесное учреждение  _____________________ Филиал___________________
Лесничество ______________ Область ______________ район___________
Год заклад-
ки
лесных
культур
Переве-
дено в
покрытые
лесом
угодья в
текущем
году,
гектар
В том числе по классам качества, га
отлич-
ного состоя-
ния
I класс
II класс
Культуры
с частич-
ным
естест-
венным
возоб-
новлением
выращи-
ваемых пород
1
2
3
4
5
6
______ г.
и старше
______ г.
______ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
ИТОГО:
%%
Члены комиссии:
(должность, фамилия, имя, отечество)
"___" _____________ 20___г.
Приложение 5
к  Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом, в угодья,
покрытые лесом в государственном
лесном фонде
СВОДНАЯ ВЕДОМОСТЬ
перевода в покрытые лесом угодья молодняков
хозяйственно-ценных древесных пород, выращенных
в результате мер содействия естественному возобновлению
леса за ________ год
Лесное учреждение _________________________  филиал_______________
Лесничество _____________________
(га)
Год про-
изво-дства со-
дей-
ствия
Площадь содей-
ствия
естест-
венному
возоб-
новлению
леса по
отчету
При-
нято
Пере-
дано
Из
итога
общей
площади
содей-
ствия
числит-
ся под
пологом
леса
Возобновились
Возоб-
новле-
ние
глав-
ными
поро-
дами
не
закон-
чено
всего
из них
по хвой-
ным и
твердо-
листвен-
ным
породам
1
2
3
4
5
6
7
8
Переведено в
покрытые лесом
угодья
Списано
Осталось не
переведенных
в покрытые
лесом угодья
всего
в том числе
всего
в том
числе под
поло-
гом
леса
всего
из
них
чис-
лится
под
поло-
гом
леса
в те-
кущем
году
из них хвой-
ных и
твердо-
лист-
венных
пород
9
10
11
12
13
14
15
20___ г.
и ранее
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
ИТОГО:
"___" _______________ _______ г.                 Руководитель
Приложение 6
к  Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом, в угодья,
покрытые лесом в государственном
лесном фонде
СВОДНАЯ ВЕДОМОСТЬ
перевода в покрытые лесом угодья молодняков
древесных пород, возникших в результате
естественного возобновления леса на не покрытых
лесом угодьях за ________ год
Лесное учреждение _________________________
филиал_____________________________________
лесничество _______________________________
Год
вы-
рубки,
гари
Площади, остав-
ленные
под
естест-
венное
заращи-
вание
Обсле-
довано
Возобновилось
всего
из них
хвойными
твердо-
листвен-
ными
мягко-
листвен-
ными
1
2
3
4
5
6
7
Переведено в покрытые лесом угодья
Осталось
не
переве-
денных
всего
из них
хвойными
твердо-
листвен-
ными
мягко-
листвен-
ными
8
9
10
11
12
20___ г.
и ранее
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
20___ г.
ИТОГО:
"___" _______________ _______ год
Руководитель             __________________________

14. Орман мекемесі орталық комиссиясының орман дақылдарының
сапасын бақылап бағалау туралы белгісі.
(қызметі, тегі, аты-жөні)
200__ жылғы "___" ________________
Мемлекеттік орман қорындағы
орман көмкермеген жерлерді
орман көмкерген жерлерге
ауыстыру ережесіне 4-қосымша
_____ жылдың түгендеу деректері бойынша орман
көмкерген жерлерге ауыстырылған орман дақылдарының
сапалық жай-күйін бағалау
ВЕДОМОСЫ
Орман мекемесі ___________________ филиалы ________________
Орманшылық _____________ облысы __________ ауданы _________
Орман
дақылдары
отырғы-
зылған
жыл
Үстіміздегі
жылы орман
көмкерген
жерлерге
ауыстырылды, га
Соның ішінде сапа
сыныптары бойынша, га
Жағдайы
өте
жақсы
I
сынып
II
сынып
Өсірілетін
тұқымдылар-
дың ішінара
табиғи жолмен
қалпына келе-
тін дақылдары
1
2
3
4
5
6
_____ жыл
және одан үлкен
_____ жыл
_____ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
ЖИЫНЫ
%%
Комиссия мүшелері:
(қызметі, тегі, аты-жөні)
20___ жылғы "___" ____________
Мемлекеттік орман қорындағы
орман көмкермеген жерлерді
орман көмкерген жерлерге
ауыстыру ережесіне 5-қосымша
________ жылы орманның табиғи жолмен қалпына келуіне
жәрдемдесу шараларының нәтижесінде өсірілген шаруашылық
жағынан бағалы ағаш тұқымдыларының жас талдарын
орман көмкерген жерлерге ауыстырудың
ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСЫ
Орман мекемесі _________________ филиалы ___________________
орманшылық _________________________
(гектар)
Жәр-
дем-
десу
жылы
Есеп беру
бойынша
орманның
табиғи
жолмен
қалпына
келуіне
жәрдемдесу алаңы
Қа-
был-
данды
Бе-
рілді
Жәрдемдесу
жүргізілген
жалпы алаң
қорытынды-
сында орман
қолтығы ас-
тындағылар
Қалпына келгені
бар-
лығы
с.і.
қылқан
және
қатты
жапырақты
тұқым-
дылар
бойынша
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Басты
тұқым-
дылар-
мен
қалпына
келтіру
аяқ-
талған
жоқ
Орман көмкерген
жерлерге
ауыстырылды
Есептен
шығарылды
Орман көмкер-
ген жерлерге
ауыстырылмай
қалғаны
бар-
лығы
Соның
ішінде
барлығы
Соның
ішінде
орман
қолты-
ғында
барлығы
соның
ішінде
орман
қолты-
ғында
болып
есеп-
теледі
үсті-
міз-
дегі
жылы
соның
ішінде
қылқан
және
қатты
жапы-
рақты
тұқым-
дылар
8
9
10
11
12
13
14
15
20___ жыл
және одан ерте
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
ЖИЫНЫ:
___ жылғы "___" ____________                                Басшы
Мемлекеттік орман қорындағы
орман көмкермеген жерлерді
орман көмкерген жерлерге
ауыстыру ережесіне 6-қосымша
_________жылы орман көмкермеген жерлерде орманды
табиғи жолмен қалпына келтіру нәтижесінде пайда
болған ағаш тұқымдыларының жас талдарын орман
көмкерген жерлерге ауыстырудың
ЖИЫНТЫҚ ВЕДОМОСЫ
Орман мекемесі __________ филиалы __________ орманшылық ___________
Кесу
жылы,
өртең-
дер
Табиғи
өсіруге
қалды-
рылған
алаңдар
Тексе-
ріл-
гені
Қалпына келтірілді
бар-
лығы
соның ішінде
қылқан
жапырақ-
тылармен
қатты
жапырақ-
тылармен
жұмсақ
жапырақ-
тылармен
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Орман көмкерген
жерлерге ауыстырылды
Ауыстырылмай
қалғандар
барлығы
соның ішінде
қылқан
жапырақ-
тылармен
қатты
жапырақ-
тылармен
жұмсақ
жапырақ-
тылармен
8
9
10
11
12
20___ жыл
және одан бұрын
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
ЖИЫНЫ:
___ жылғы "___" ________         Басшы ___________________________