Об утверждении Правил выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 июля 2005 года № 274. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 4 августа 2005 года № 3772. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 октября 2012 года № 464
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 18.10.2012 № 464 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения.
2. Комитету казначейства Министерства финансов Республики Казахстан (Саткалиева В.А.) в установленном порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра финансов Республики Казахстан Арифханова А.А.
4. Признать утратившим силу  приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2003 года N 439 "Об утверждении Правил выплаты премий по вкладам в жилищные строительные сбережения (премии государства)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером N 2648, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 17 января 2004 года N 10).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 июля 2005 года N 274
Правила выплаты премий государства по вкладам
в жилищные строительные сбережения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных строительных сбережениях в Республике Казахстан" (далее - Закон) и регулируют порядок и условия выплаты премий государства по вкладам в жилищные строительные сбережения (далее - премии государства) в жилищных строительных сберегательных банках в Республике Казахстан.
Глава 2. Условия выплаты премий по вкладам
в жилищные строительные сбережения
2. Выплата премий государства по вкладам граждан Республики Казахстан, в том числе несовершеннолетних, не достигших восемнадцати лет, в жилищные строительные сбережения осуществляется в жилищных строительных сберегательных банках.
Вкладчик жилищных строительных сбережений вправе иметь несколько счетов по вкладу в жилищные строительные сбережения в каждом жилищном строительном сберегательном банке. При этом премия государства по заявлению вкладчика начисляется только на один счет в одном жилищном строительном сберегательном банке.

Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекет сыйлығын төлеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2005 жылғы 19 шілдедегі N 274 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 4 тамызда тіркелді. Тіркеу N 3772. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 18 қазандағы № 464 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.12.18 № 464 (алғаш ресми жарияланған күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекет сыйлығын төлеу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті (В.А.Сәтқалиева) белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы вице-министрі А.Ә.Әріпхановқа жүктелсін.
4. "Тұрғын үй құрылыс жинақтауларына салымдар бойынша сыйлық (мемлекет сыйлығы) төлеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 439  бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2648 нөмірлі болып тіркелген, "Казахстанская правда" газетінде 2004 жылғы 17 қаңтарда N 10 жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бұйрық ол ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2005 жылғы 19 шілденің
N 274 бұйрығымен
бекітілген
Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар
бойынша мемлекет сыйлығын төлеу ережесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысы жинақ банктеріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша мемлекет сыйлығын (бұдан әрі - мемлекет сыйлығы) төлеу тәртібі мен шартын реттейді.
2-тарау. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар
бойынша сыйлық төлеу шарттары
2. Қазақстан Республикасы азаматтарының, оның ішінде кәмелеттік жасқа жетпеген, он сегіз жасқа толмаған азаматтарының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдары бойынша мемлекет сыйлығын төлеу тұрғын үй құрылысы жинақ банктерінде жүзеге асырылады.
Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын салымшының әрбір тұрғын үй құрылысы жинақ банкінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салым бойынша бірнеше шоттарды ашуға құқығы бар. Бұл ретте, салымшының өтініші бойынша мемлекет сыйлығы бір тұрғын үй құрылысы жинақ банкіндегі бір шотқа ғана есептеледі.

3. Выплата премий государства осуществляется:
1) при выплате договорной суммы;
2) при досрочном расторжении договора о жилищных строительных сбережениях вкладчиком при накоплении вклада более пяти лет.
Сноска. Пункт 3 в редакции - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 105 .
4. При истечении срока накопления и в случае не накопления вкладчиком жилищных строительных сбережений минимально необходимой суммы накопленных денег он имеет право на получение вклада, начисленного на него вознаграждения жилищного строительного сберегательного банка, а также премии государства при накоплении вклада более пяти лет, либо продолжать накопления в жилищном строительном сберегательном банке, с начислением премии государства.
Премия государства начисляется до момента подачи заявления на получение жилищного займа.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 105 .
5. При делении договорной суммы по одному договору о жилищных строительных сбережениях на несколько договоров о жилищных строительных сбережениях премия государства распределяется пропорционально разделенным вкладам.
6. Размер ежегодной премии государства составляет двадцать процентов от суммы поощряемого вклада. Поощряемый премией государства вклад включает в себя суммы вклада в жилищные строительные сбережения и начисленное по нему вознаграждение.
7. Поощряемая премией государства сумма накопленных денег не может превышать двухсоткратного месячного расчетного показателя.
Если поощряемая премией государства сумма накопленных денег превышает двести месячных расчетных показателей, размер которого устанавливается законом о республиканском бюджете на соответствующий год, то оставшаяся не поощренной сумма накопленных денег учитывается жилищным строительным сберегательным банком при начислении премии в следующем году.
Премия государства в текущем году не начисляется на сумму вклада, поощренную в предыдущие годы.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 105 .
8. Премия государства подлежит выплате и не подлежит возврату в бюджет в случаях:
1) уступки прав вкладчиком по договору о жилищных строительных сбережениях или залога им прав получения жилищных строительных сбережений и (или) жилищного займа, промежуточного жилищного займа, предварительного жилищного займа другому лицу, являющемуся гражданином Республики Казахстан, с письменного разрешения жилищного строительного сберегательного банка;

3. Мемлекет сыйлығын төлеу:
1) шарттық соманы төлеген кезде;
2) салымшы салымды бес жылдан астам жинақтаған кезде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты мерзімінен бұрын бұзған кезде жүзеге асырылады.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2007 жылғы 3 cәуірдегі N 105 (қолданысқа енгізілу мерзімін 4-тармақтан  қараңыз) бұйрығымен .
4. Жинақтау мерзімі өткен кезде және тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын салымшы жинақ ақшаның ең төменгі қажетті сомасын жинақтамаған жағдайда, ол тұрғын үй құрылысы жинақ банкінің оған сыйақы есептелген салымды, сондай-ақ салымды бес жылдан артық жинаған кезде мемлекет сыйлығын алуға не мемлекет сыйлығы есептелген тұрғын үй құрылысы жинақ банкінде жинақтауды жалғастыруға құқығы бар.
Мемлекет сыйлығы тұрғын үй қарызын алуға өтініш берген сәтке дейін есептеледі.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2007 жылғы 3 cәуірдегі  N 105 (қолданысқа енгізілу мерзімін   4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
5. Тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы бір шарт бойынша шарттық соманы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы бірнеше шарттарға бөлген кезде мемлекет сыйлығы бөлінген салымдарға бара-бар бөлінеді.
6. Жыл сайынғы мемлекет сыйлығының мөлшері көтермеленетін салым сомасының жиырма пайызын құрайды. Мемлекет сыйлығымен көтермеленетін салым тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салынған салым сомасын және ол бойынша есептелген сыйақыны қамтиды.
7. Мемлекет сыйлығымен көтермеленетін жинақталған ақша сомасы екі жүз есе айлық есептік көрсеткіштен аспайды.
Егер мемлекет сыйлығымен көтермеленетін жинақталған ақша сомасы мөлшері тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленетін екі жүз айлық есептік көрсеткіштен асып кетсе, онда көтермеленбей қалған жинақталған ақша сомасын келесі жылы сыйлық есептеу кезінде тұрғын үй құрылысы жинақ банкі ескереді.
Ағымдағы жылы мемлекет сыйлығы өткен жылдарға көтермеленген салым сомасына есептелмейді.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2007 жылғы 3 cәуірдегі  N 105 (қолданысқа енгізілу мерзімін   4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
8. Мемлекет сыйлығы:
1) тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы немесе тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын және (немесе) тұрғын үй қарызын, аралық тұрғын үй қарызын, алдын ала тұрғын үй қарызын алу құқығына кепіл туралы шарт бойынша салымшының тұрғын үй құрылысы жинақ банкінің жазбаша рұқсатымен Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғаға құқығын берген;

2) смерти или полной утраты трудоспособности вкладчика жилищных строительных сбережений;
3) когда вкладчик жилищных строительных сбережений после заключения договора о жилищном строительном сбережении зарегистрирован в качестве безработного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и к моменту выплаты премии государства остается таковым в течение шести месяцев непрерывно;
4) отказа вкладчика жилищных строительных сбережений от получения жилищного займа, независимо от выполнения им требований пункта 2 статьи 8 Закона и досрочного расторжения договора о жилищных строительных сбережениях, он имеет право на получение премии государства после пяти лет накопления денег.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 22 ноября 2007 года N 410 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования) .
Глава 3. Источник выплаты премий государства
9. Деньги, необходимые для выплаты премий государства на основании прогнозных расчетов начисления премий государства по вкладам, предоставленных жилищным строительным сберегательным банком, ежегодно предусматриваются в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Глава 4. Сроки перечисления премий государства и
их зачисления на вклады в жилищные строительные сбережения
10. Жилищный строительный сберегательный банк ежегодно в срок до 1 апреля отчетного года предоставляет Министерству финансов Республики Казахстан прогнозные расчеты начисления премий государства для внесения бюджетной заявки расходования средств республиканского бюджета на предстоящий финансовый год.
11. По итогам финансового года жилищный строительный сберегательный банк до 10 января следующего года предоставляет в Министерство финансов Республики Казахстан окончательный расчет суммы премий государства, причитающихся по вкладу.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - приказами Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 105 ; от 22 ноября 2007 года  N 410 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования) .
12. Министерство финансов Республики Казахстан, после получения от жилищного строительного сберегательного банка окончательного расчета суммы премий государства до 10 февраля года, следующего за отчетным, перечисляет на корреспондентский счет жилищного строительного сберегательного банка общую сумму премий государства.

2) тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының салымшысы қайтыс болған немесе еңбек ету қабілетін толық жоғалтқан;
3) тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының салымшысы тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты жасасқаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыссыз ретінде тіркелген жағдайда және мемлекет сыйлығы төленетін сәтте алты ай бойы үзіліссіз жұмыссыз болған;
4) тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы салымшысының Заңның   8-бабының 2-тармағы талаптарын ол орындағанына қарамастан, тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын алудан бас тартқан, тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шартты мерзімінен бұрын бұзған жағдайларда төленуі тиіс және бюджетке қайтаруға жатпайды, ол мемлекет сыйлығын ақша бес жыл жинақталғаннан кейін алу құқығына ие болады.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2007.11.22.  N 410 (қолданысқа енгізілу мерзімін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен .
3-тарау. Мемлекет сыйлығын төлеу көзі
9. Мемлекет сыйлығын төлеуге қажетті ақша тұрғын үй құрылысы жинақ банкі ұсынған салымдар бойынша мемлекет сыйлығын есептеудің болжамды есебінің негізінде жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделеді.
4-тарау. Мемлекет сыйлығын аудару және оларды тұрғын
үй құрылысы жинақ ақшасына салымдарға есептеу мерзімі
10. Тұрғын үй құрылысы жинақ банкі жыл сайын есепті жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджеттің қаражатын жұмсаудың бюджеттік өтінімін енгізу үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне мемлекет сыйлығын есептеудің болжамды есебін ұсынады.
11. Тұрғын үй құрылысы жинақ банкі қаржы жылының қорытындысы бойынша келесі жылдың 10 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігіне салымға тиесілі мемлекет сыйлығының түпкілікті есебін ұсынады. Салым бойынша тиесілі мемлекет сыйлығы сомасының түпкілікті есебіне тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттың талаптарын есепті жылы жүйелі түрде (қаржы жылының ішінде үш және бірнеше рет ретті түрде) бұзған салымшы енгізілмейді.
Ескерту: 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2007 жылғы 3 cәуірдегі  N 105 (қолданысқа енгізілу мерзімін   4-тармақтан қараңыз), 2007.11.22.  N 410 (қолданысқа енгізілу мерзімін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
12. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі тұрғын үй құрылысы жинақ банкінен мемлекет сыйлығы сомасының түпкілікті есебін алғаннан кейін есептіден кейінгі жылдың 10 ақпанына дейін тұрғын үй құрылысы жинақ банкінің корреспонденттік шотына мемлекет сыйлығының жалпы сомасын аударады.

13. Жилищный строительный сберегательный банк в течение десяти рабочих дней со дня получения от Министерства финансов Республики Казахстан общей суммы производит зачисление премий государства по заключенным между жилищным строительным сберегательным банком и его вкладчиками-гражданами Республики Казахстан договорам о жилищных строительных сбережениях, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 26.11.2010 № 584 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок расчета и
капитализации премии государства
14. Премия государства рассчитывается в размере, указанном в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным.
15. Расчет поощряемой премией государства суммы вклада отчетного года, выплата премии государства по которой подлежит в следующем году за отчетным, производится по следующей формуле:
Птг = Н - Ппг - Пз, где
Птг - поощряемая премией государства сумма вклада отчетного года;
Н - сумма накопленных средств по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным;
Ппг - поощренная премией государства сумма вклада в предыдущие годы;
Пз - сумма премии государства, зачисленная в предыдущие годы.
16. Сумма премии государства после ее поступления из Министерства финансов Республики Казахстан в порядке, установленном настоящими Правилами, направляется жилищным строительным сберегательным банком на увеличение основной суммы вклада, то есть капитализируется на момент фактического зачисления денег на сберегательные счета.
Глава 6. Возврат премий государства в бюджет
17. Премия государства подлежит возврату в бюджет в случаях:
1)  Исключен - приказом от 22 ноября 2007 года N 410;
2) нецелевого использования вкладчиком жилищных строительных сбережений жилищного займа;
3) осуществления жилищным строительным сберегательным банком выплат премии государства вкладчику жилищных строительных сбережений с нарушением Закона и (или) договора о жилищных строительных сбережениях. В таком случае возврату подлежит сумма (часть суммы) премии государства, выплаченная жилищным строительным сберегательным банком с нарушениями;
4) досрочного расторжения сторонами договора о жилищных строительных сбережениях при сроке накопления вкладов в жилищном строительном сберегательном банке менее пяти лет;
5) уступки прав вкладчиком жилищных строительных сбережений прав по договору о жилищных строительных сбережениях лицу, не являющемуся гражданином Республики Казахстан;

13. Тұрғын үй құрылысы жинақ банкі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен жалпы соманы алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тұрғын үй құрылысы жинақ банкі мен оның салымшылары - Қазақстан Республикасының азаматтары арасында жасалған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттар бойынша осы Ережеде көзделген тәртіппен мемлекет сыйлығын есептейді.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2010.11.20 № 584 (ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен сон қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Мемлекет сыйлығы есебінің және
оны капиталдандырудың тәртібі
14. Мемлекет сыйлығы осы Ереженің 6 және 7-тармақтарында көрсетілген мөлшерде есептіден кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есептеледі.
15. Мемлекет сыйлығымен көтермеленетін есептіден кейінгі жылы мемлекет сыйлығы төленетін есепті жылдың салым сомасының есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Ажс = Ж - Өжс-Ес, мұнда
Ажс - мемлекет сыйлығымен көтермеленетін есепті жыл салымының сомасы;
Ж - есептіден кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жинақталған қаражат сомасы;
Өжс - мемлекет сыйлығымен көтермеленген өткен жылдардағы салым сомасы;
Ес - өткен жылдарда есептелген мемлекет сыйлығының сомасы.
16. Мемлекет сыйлығының сомасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскеннен кейін осы Ережеде белгіленген тәртіппен тұрғын үй құрылысы жинақ банкі салымның негізгі сомасын ұлғайтуға жіберіледі, яғни жинақ шоттарына іс жүзінде есептеу сәтінде капиталданады.
6-тарау. Мемлекет сыйлығын бюджетке қайтару
17. Мемлекет сыйлығы:
1)  Алынып тасталды
2) тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы салымшысының тұрғын үй қарызын мақсатсыз пайдалану;
3) тұрғын үй құрылысы жинақ банкінің Заңды және (немесе) тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттарды бұза отырып, тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы салымшысына мемлекет сыйлығын төлеуді жүзеге асыру. Мұндай жағдайда, тұрғын үй құрылысы жинақ банкі бұза отырып, төлеген мемлекет сыйлығының сомасы (сомасының бөлігі) қайтаруға жатады;
4) тұрғын үй құрылысы жинақ банкінде бес жылдан кем емес салымдарды жинақтау мерзімі кезінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарттарды тараптар мерзімінен бұрын бұзу;
5) тұрғын үй құрылысы жинақ ақша салымшысының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы шарт бойынша құқықтарды Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын тұлғаға беру;

6) обнаружения уполномоченным органом по исполнению бюджета выплаты премий государства одному вкладчику жилищных строительных сбережений по двум и более счетам по вкладам в жилищные строительные сбережения в нескольких жилищных строительных сберегательных банках. При этом премия государства, начисленная в предыдущие годы, подлежит возврату в бюджет за исключением премий, начисленных по одному из вкладов в жилищные строительные сбережения по выбору вкладчика.
Возврат премии государства в случае, предусмотренном подпунктом 6) настоящего пункта, осуществляется жилищным строительным сберегательным банком на основании письменного распоряжения Министерства финансов Республики Казахстан.
В случае, если в разные финансовые годы премия государства была начислена на разные счета вкладчика жилищных строительных сбережений по его выбору в соответствии с пунктом 3 статьи 3 Закона, возврат премии государства не осуществляется.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - приказами Министра финансов Республики Казахстан от 3 апреля 2007 года  N 105 от 22 ноября 2007 года  N 410 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования) .
18. Жилищный строительный сберегательный банк в случаях, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил, перечисляет премию государства в республиканский бюджет не позднее одного рабочего дня, следующего за днем возврата суммы премии государства от вкладчика.

6) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бірнеше тұрғын үй құрылысы жинақ банктерінде тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша екі және одан артық шоттар бойынша тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасының бір салымшысына мемлекет сыйлығын төлеуді қолға түсіру жағдайларында, бюджетке қайтаруға жатады. Бұл ретте, өткен жылдарға есептелген мемлекет сыйлығы салымшының таңдауы бойынша тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымшылардың біріне есептелген сыйлықты қоспағанда, бюджетке қайтаруға жатады.
Осы тармақтың 6) тармақшасында көзделген жағдайда, мемлекет сыйлығын қайтаруды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің жазбаша өкімі негізінде тұрғын үй құрылысы жинақ банкі жүзеге асырады.
Егер әртүрлі қаржы жылы мемлекет сыйлығы Заңның  3-бабының 3-тармағына сәйкес оның таңдауы бойынша тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасын салымшының әртүрлі шоттарына есептелсе, мемлекет сыйлығын қайтару жүзеге асырылмайды.
Ескерту: 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2007 жылғы 3 cәуірдегі  N 105 (қолданысқа енгізілу мерзімін   4-тармақтан қараңыз), 2007.11.22.  N 410 (қолданысқа енгізілу мерзімін  3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
18. Тұрғын үй құрылысы жинақ банкі осы Ереженің 17-тармағында көзделген жағдайларда, салымшыдан мемлекет сыйлығы сомасын қайтарған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей республикалық бюджетке мемлекет сыйлығын аударады.