О региональной программе усиления борьбы с туберкулезом в Атырауской области на 2004-2006 годы
Решение Атырауского областного Маслихата 11 февраля 2005 года N 184-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 19 марта 2005 года N 2375. Не подлежит гос. регистрации - письмо ДЮ Атырауской области N 3-2185/06 от 23.05.2006 г. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3 октября 2011 года № 275/1711/-МШ
Сноска. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3.10.2011 275/1711/-МШ.
Извлечение из письма N 3-2185/06 от 23 мая 2006г.
"Согласно заключения, проведенной повторной юридической экспертизы департаментом юстиции Атырауской области и письма ДРНПА Министерства юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 44-2-1/и623 направляется список ранее зарегистрированных нормативно-правовых актов, не отвечающие требованиям статьи 38 Закона "Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", и, следовательно, не подлежащие государственной регистрации для внесения соответствующей записи в Базу Данных "Закон"
Приложение на 2 листах.
Начальник ДЮ
...
18) Решение Атырауского областного Маслихата 11 февраля 2005 года N 184-III "О региональной программе усиления борьбы с туберкулезом в Атырауской области на 2004-2006 годы" (Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 19 марта 2005 года N 2375.)
В целях исполнения постановления Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2004 года N 850 "Об утверждении Программы усиления борьбы с туберкулезом в Республике Казахстан", Атырауский областной маслихат ІІІ созыва на Х сессии решил:
1. Утвердить Предлагаемую "Региональную программу усиления борьбы с туберкулезом в Атырауской области на 2004-2006 годы" внесенную на сессию постановлением областного акимата N 244 от 10 декабря 2004 года "О региональной программе усиления борьбы с туберкулезом в Атырауской области на 2004-2006 годы" (прилагается).
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по вопросам социальной защиты, здравоохранения, культуры и по делам молодежи областного маслихата (Ж.Б.Умирбекова).
Председатель Х сессии областного маслихата
Постановление Атырауского
областного акимата
от 10 декабря 2004 года N 244
О региональной программе усиления борьбы с туберкулезом
в Атырауской области на 2004-2006 годы
В целях исполнения постановления Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2004 года N 850 "Об утверждении Программы усиления борьбы с туберкулезом в Республике Казахстан", акимат области постановляет:

Атырау облысында туберкулезбен күресті күшейтудің 2004-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы
Атырау облыстық Мәслихатының 2005 жылғы 11 ақпандағы № 184-ІII шешімі. Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 19 наурызда № 2375 тіркелді. ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хаты негізінде мемлекеттік тіркелуге жатпайды. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011жылғы 3 қазандағы № 275/1711/-МШ хатымен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011.10.03 № 275/1711/-МШ хатымен.
ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хатынан үзінді:
Атырау облыстық әділет департаменті ертеде тіркелген нормативтік құқықтық актілеріне қайта тексеріс жүргізілген қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 4-2-1/и623 хатына сәйкес, Сізге Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін тіркелген нормативтік құқықтық актілердің тізімін, "Заң" деректер базасына тиісті жазбаларды енгізу үшін, жолдайды.
Қосымша 2 бетте.
АОӘД бастығы
Қосымша:
18) Атырау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 11 ақпандағы N 184-ІІІ "Атырау облысында туберкулезбен күресті күшейтудің 2004-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы" шешімі (Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 19 наурызда N 2375 тіркелді)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 13 тамыздағы № 850 "Қазақстан Республикасында тубуркулезбен күресті күшейтудің 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" қаулысын орындау мақсатында ІІІ шақырылған Атырау облыстық мәслихаты Х сессиясында шешім етті:
1. Облыс әкімиятының 2004 жылғы 10 желтоқсандағы № 244  "Атырау облысында тубуркулезбен күресті күшейтудің 2004-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы" қаулысымен ұсынылған«Атырау облысында тубуркулезбен күресті күшейтудің 2004-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы" бекітілсін (жалғанды).
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, мәдениет және жастар ісі жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ж.Б.Өмірбекова) жүктелсін.
Облыстық мәслихаттың Х
сессиясының төрайымы
Облыстық мәслихат хатшысы
Атырау облыстық әкімиятының қаулысы
2004 жылғы 10 желтоқсандағы N 244
"Атырау облысында туберкулезбен күрестi күшейтудiң"
2004-2006 жылдарға арналған өңiрлiк бағдарламасы туралы"
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 13 тамыздағы № 850 "Қазақстан Республикасында туберкулезбен күрестi күшейтудi" 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы" қаулысын орындау мақсатында облыс әкiмияты қаулы етеді :

1. Одобрить прилагаемую Программу усиления борьбы с туберкулезом в Атырауской области на 2004-2006 годы (далее - Программа) и внести на утверждение очередной сессии областного маслихата.
2. Акимам города Атырау и районов, исполнительным органам финансов из местного бюджета:
1) принять необходимые меры по выполнению Программы;
2) проводить мониторинг по организации и оказанию содействия в реализации Программы.
3. Управлению здравоохранения Атырауской области обеспечить надлежащее исполнение Программы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Мурсалиеву Р.К. - заместителя акима области.
Аким области
Секретарь областного маслихата
Приложение
к постановлению акимата области
от 10.12.2004 года N 244
Региональная Программа усиления борьбы с туберкулезом
в Атырауской области на 2004-2006 годы Содержание
Паспорт Программы
Введение
Анализ современного состояния проблемы
Цель и задачи Программы
Основные направления и механизм реализации Программы
Необходимые ресурсы и источники  их финансирования
Ожидаемый результат от реализации Программы
План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Наименование  Региональная программа усиления борьбы с туберкулезом в
Программы в Атырауской области на 2004-2006 годы
Основание для Указ Президента Республики Казахстан N 4153 от 16 ноября 1998 разработки года "О Государственной программе "Здоровье народа", Постановление Правительства Республики Казахстан N 903 от 5 сентября 2003 года "Об утверждении Плана мероприятий по
реализации Программы Правительства Республики Казахстан на
2003-2006 годы" (пункт 6.2.1),  Решение акима Атырауской
области N 14 от 11 февраля 2004 года "О продолжении сплошного
обследования населения области на туберкулез",  Постановление
Правительства Республики Казахстан N 850 от 13 августа 2004
года "Об утверждении Программы усиления борьбы с
туберкулезом в Республике Казахстан на 2004-2006 годы"
Основные      Управление здравоохранения Атырауской области, областной
разработчики  противотуберкулезный диспансер
Цель          Стабилизация эпидемиологической ситуации, снижение
заболеваемости, инвалидности и смертности от туберкулеза
Задачи        Разработка первоочередных мер, направленных на стабилизацию
и улучшение ситуацию по туберкулезу в области;
организация лечебно-оздоровительных и профилактических
мероприятий на всех этапах ведения больных туберкулезом с
привлечением сети первичной медико-санитарной помощи
(далее - ПМСП) с соблюдением единых протоколов ведения
больных туберкулезом; интеграция противотуберкулезной
службы с другими государственными органами;
социальная поддержка больных туберкулезом и
медицинских работников противотуберкулезных
организаций; повышение квалификации,
уровня знаний специалистов, задействованных в
противотуберкулезной службе. Объемы и Республиканский,
местный бюджет и иные источники средства, не противоречащие
законодательству финансирования Республики Казахстан.
Реализация региональной Программы требует финансирования из
средств республиканского и местного бюджета в сумме
1 857 952,0 тысяч тенге. Ожидаемые Реализация региональной
программы позволит результаты добиться стабилизации
эпидемиологической ситуации по туберкулезу, снижение
заболеваемости, смертности от туберкулеза и инвалидности.
В результате максимальной мобилизации всех ресурсов и
возможностей по выявлению, диагностике и лечению туберкулеза
в 2004-2006 годах ожидается стабилизация и снижение
заболеваемости туберкулезом по области в 2004 году до 223,3
случаев на 100 тысяч населения, в 2005 году - до 221,4
случаев на 100 тысяч населения, к 2006 году - до 220,4
случаев на 100 тысяч населения, снижения смертности от
туберкулеза в области в 2004 году до 21,0 случаев на 100
тысяч населения, в 2005 году - до 20,6 случаев на 100 тысяч
населения, в 2006 году - до 20,1 случаев на 100 тысяч
населения. В 2006 году возрастет охват контролируемой

1. Қоса берiлiп отырған Атырау облысында туберкулезбен күрестi күшейтудi "2004-2006 жылдарға арналған өңiрлiк бағдарламасы (бұдан
әрi - Бағдарлама) мақұлдансын және облыстық мәслихаттың" кезектi сессиясына бекiтуге енгiзiлсiн.
2. Атырау қаласы мен аудандар әкiмдерi, жергiлiктi бюджеттен
қаржыландыратын атқарушы органдар:
1) Бағдарламаны орындау жөнiндегi қажеттi iс-шараларды алсын;
2) Бағдарламаны iске асыруды ұйымдастыру және жәрдемдесу жөнiнде мониторинг жүргiзсiн.
3. Атырау облысы денсаулық сақтау басқармасы Бағдарламаны" тиiсiнше орындалуын қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң»орынбасарыР.Қ. Мүрсәлиеваға жүктелсiн.
Облыс әкiмi
Облыс әкiмиятының
2004 жылғы 10 желтоқсанадағы 244
қаулысына қосымша
Атырау облысында туберкулезбен күрестi күшейтудi»
2004-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы
Мазмұны
1. Бағдарламаның»паспорты
2. Кiрiспе
3. Проблеманың»қазiргi жай-күйiн талдау
4. Бағдарламаның»мақсаты мен мiндеттерi
5. Бағдарламаның»негiзгi бағыттары мен iске асыру тетiгi
6. Қажеттi ресурстар және оны қаржыландыру көздерi
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
8. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның» паспорты
Бағдарламаның "Атырау облысында туберкулезбен күрестi күшейтудi"
атауы          2004-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы
жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн   Қазақстан Республикасы Президентiнiң "1998 жылғы 16
негіздеме      қарашадағы № 4153 "Халық денсаулығы" Мемлекеттiк
бағдарламасы туралы" Жарлығы,Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң" 2003 жылғы 5 қыркүйектегi № 903 "Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң "2003-2006 жылдарға арналған
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар
жоспарын бекiту туралы" қаулысы (6.2.1-тармақ), Атырау
облысы әкiмiнiң" 2004 жылғы 11 ақпандағы N 14 "Облыс
тұрғындарын туберкулезге жаппай тексерудi жалғастыру
туралы" шешiмi, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң"
2004 жылғы 13 тамыздағы № 850 "Қазақстан
Республикасында туберкулезбен күрестi күшейтудiң"
2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту
туралы" қаулысы.
Негiзгi        Атырау облысы денсаулық сақтау басқармасы, облыстық
әзiрлеушiлер   туберкулезге қарсы күресу диспансерi
Мақсаты        Эпидемиологиялық аухалды тұрақтандыру, аурушаңдықты,
мүгедектiктi, туберкулезден өлім-жітімді төмендету.
Мiндеттерi     Облыста туберкулез бойынша ахуалды тұрақтандыру мен
жақсартуға бағытталған бірінші кезектегі шараларды
әзірлеу;
туберкулезбен ауыратын науқастарды қараудың бiрыңғай
хаттамаларын сақтау арқылы бастапқы                                   медициналық-санитарлық көмек бұдан әрі - БМСК) жүйесiн
тарта отырып, туберкулезбен ауыратын науқастарды
қараудың барлық кезеңдерінде емдеу-сауықтыру және
алдын алу шараларын ұйымдастыру;
туберкулезге қарсы қызметтi басқа мемлекеттiк
органдармен біріктіру; туберкулезбен ауыратын
науқастар мен туберкулезге қарсы ұйымдардың  медицина
қызметкерлерін әлеуметтiк қолдау; туберкулезге қарсы
қызметтегi мамандарды" біліктілігін, бiлiм деңгейiн
арттыру
Қаржыландыру   Республикалық, жергiлiктi бюджет, Қазақстан
көздерi        Республикасының көлемдерi мен заңнамасына қарама-қайшы
келмейтiн өзге де қаражаттар;
өңірлік бағдарламаны іске асыру республикалық және
жергiлiктi бюджеттерден 1 313 333,0 мың теңгенi
сомасындағы қаржыландыруды талап етедi.
Күтiлетiн      Өңірлік бағдарламаны іске асыру туберкулез бойынша
нәтижелер      эпидемиологиялық ахуалды тұрақтандыруға,                              аурушаңдықты, туберкулезден өлiм-жітімді және
мүгедектiктi төмендетуге мүмкiндiк бередi.                            Туберкулездi анықтау, диагностикалау және
емдеу жөніндегі барлық ресурстар мен мүмкiндiктердi                   барынша жұмылдыру нәтижесiнде 2004-2006 жылдары облыс
бойынша халықтың туберкулезбен аурушаңдығы 2004 жылы
100 мың" адамға шаққанда 225,3-ке дейiн, 2005 жылы 100
мың" адамға шаққанда 221,4-ке дейiн, 2006 жылы 100 мың
адамға шаққанда 20,4-ке дейiн тұрақтанады және
төмендейдi, облыста туберкулезден қайтыс болу 2004
жылы 100 мың адамға шаққанда 21,0-ге дейiн, 2005 жылы
20,6-ға дейiн, 2006 жылы 20,1-ге дейiн төмендейдi деп
күтiлуде. 2006 жылы балаларды бақыланатын химиялық

химиопрофилактикой детей до 95-98%, сократятся сроки
диагностики активного туберкулеза, уменьшится число поздно
выявленных форм туберкулеза. В 2006 году повысится
эффективность лечения (закрытие полостей распада у впервые
выявленных больных с деструкцией легких, абациллирование
составят 85% и 95% соответственно), снизится число рецидивов
за счет активации работы уровня ПМСП и пропаганды здорового
образа жизни населения.
Срок реализации 2004-2006 годы
2. Введение
Стратегией развития Республики Казахстан "Казахстан-2030" государство определило одним из основных долгосрочных приоритетов здоровье и благополучие граждан.
Указом Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 года N 4153 "О Государственной программе "Здоровье народа", пунктом 6.2.1  постановления Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы" определена разработка отраслевой программы на 2004-2006 годы, направленной на усиление борьбы с туберкулезом в Республике Казахстан.
Туберкулез - заболевание, зависящее от социального и экономического уровней развития страны. Перепады, прошедшие за период экономических преобразований последних лет, сказались на показателях заболеваемости туберкулезом.
Туберкулез является важнейшей социальной и медицинской проблемой, наносящей
невосполнимый материальный урон из-за потери трудоспособности и преждевременной смерти наиболее продуктивной части населения. Всемирная Организация Здравоохранения (ВОЗ) провозгласила туберкулез глобальной опасностью для человечества и призвала правительства всех стран принять неотложные меры для решения этой проблемы, поскольку ни одна страна не может игнорировать опасность эпидемии туберкулеза для здоровья своего
народа.
Период социально-экономических реформ, переживаемый нашей страной, отразился на качестве и объеме противотуберкулезных мероприятий. С 1998 года начата реформа противотуберкулезной службы, предусматривающая внедрение DOTS-стратегии. Внедренная стратегия лечения и ведение больного туберкулезом без адаптации к условиям республики выявила ряд негативов в виде исключения из диспансерного учета лиц, больных туберкулезом с
хроническими формами заболевания, выписки из стационаров недолеченных больных на амбулаторное лечение, отсутствие контроля лечения на данном этапе, что определило дальнейшую тактику ведения больных туберкулезом.
С 2001 года проведена адаптация DOTS-стратегии к условиям Казахстана, согласованная с ВОЗ.
Но вместе с тем, отсутствие отраслевой программы по туберкулезу в Казахстане не позволяет добиться коренных изменений.
Необходимо последовательное комплексное выполнение всех намеченных пунктов данной Программы с внедрением эффективных рентабельных методов выявления, диагностики, лечения, профилактики, улучшение материально-технической базы и оснащения противотуберкулезных учреждений соответствующим оборудованием. При этом следует адаптировать новые
направления с рациональным сохранением прежних наработок в общую структуру социально-экономических реформ.

алдын алумен қамту 95-98% дейiн жоғарылап, белсендi
туберкулездi диагностикалау мерзiмi қысқарып, кеш
анықталған туберкулез нысандарының" саны азаяды. 2006
жылы емдеудiң тиiмдiлiгi артады, (өкпеде
деструкциясы бар алғаш анықталған науқастардағы
ыдырау қуысының" жабылуы, бацилланың" бөлiнуiнiң"                     тоқтауы тиiсiнше 85%
және 95% дейiн), БМСК мен салауатты өмiр салтын насихаттау
жұмыстарын жандандыру есебiнен қайталап ауыру саны
төмендейдi.
Iске асыру мерзiмi 2004-2006 жылдар
2. Кiрiспе
Адамзаттардың»денсаулығы мен салауаттылығын мемлекет Қазақстан
Республикасының»"Қазақстан-2030" Даму стратегиясымен негiзгi ұзақ мерзiмдi
басымдықтардың»бiрi ретiнде анықтады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң»1998 жылғы 16 қарашадағы N№4153
"Халық денсаулығы" Мемлекеттiк бағдарламасы туралы"  Жарлығымен, Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң»2003 жылғы 5 қыркүйектегi N№903 "Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң»2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске
асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiту туралы"  қаулысының»
6.2.1-тармағымен Қазақстан Республикасында туберкулезбен күрестi күшейтуге
бағытталған 2004-2006 жылдарға арналған салалық бағдарламаны әзiрлеу
белгiлендi.
Туберкулез - ел дамуының» әлеуметтiк және экономикалық деңгейлерiне
тәуелдi ауру. Соңғы  жылдардағы экономикалық қайта құру кезеңiнде болған
ауытқулар туберкулезбен аурушандық көрсеткiштерiнде айқын көрiндi.
Туберкулез халықты»барынша белсендi бөлiгiнiң»еңбекке қабiлеттiлiгiн
жоғалтуынан және мезгiлсiз қайтыс болуынан орны толмайтын материалдық зиян
шеккiзетiн аса маңызды әлеуметтiк және медициналық проблема болып табылады.
Бiрде-бiр ел халқының»денсаулығы үшiн туберкулез эпидемиясының»қауiптi
екендiгiн елемеуi мүмкiн болмайтындықтан Дүниежүзiлiк Денсаулық сақтау
ұйымы (ДДСҰ) туберкулездi адамзат үшiн№ғаламдық қатер деп жариялады және
проблеманы шешу үшiн барлық елдердiң»үкiметтерiн жедел шаралар қолдануға
шақырды.
Бiздiң»елдiң»басынан өткізіп отырған әлеуметтiк-экономикалық
реформалар кезеңi туберкулезге қарсы iс-шаралардың»көлемi мен сапасына
әсер еттi.
1998 жылдан бастап ДОТS-стратегиясын енгiзудi көздейтiн туберкулезге
қарсы қызмет реформасы басталды. Республика жағдайына бейiмделмей
енгiзiлген туберкулезбен ауыратын науқастарды емдеу және қараудың»
стратегиясы аурудың созылмалы нысаны бар туберкулезбен ауыратын
науқастарды диспансерлiк есептен алып тастау, толық емделмеген науқастарды
стационарлардан амбулаторлық емдеуге шығару, туберкулезбен ауыратын
науқастарды қараудың»одан арғы тәсiлдерiн белгiленген осы кезеңде емдеудi
бақылауды»жоқтығы сияқты бiрқатар келеңсiздiктердi анықтады.
2001 жылдан бастап, ДДСҰ-мен келiсiлген Қазақстан жағдайына ДОТS -
стратегиясын бейiмдеу жүргiзiлдi.
Алайда сонымен бiрге, Қазақстанда туберкулез бойынша негiзделген
нақты бағдарламаның»жоқтығы түбегейлi өзгерiстерге жетуге мүмкiндiк бермей
отыр.
Анықтаудың»диагностиканы, емдеудiң алдын-алудың пайдалы әдiстерiн
енгiзу арқылы осы Бағдарламаның»барлық белгiленген тармақтарын
дәйектiлiкпен кешендi түрде орындау, материалдық-техникалық базаларды
жақсарту және туберкулезге қарсы мекемелердi тиiстi жабдықтармен
жарақтандыру қажет. Бұл ретте бұрынғы пайдаланымдарды оңтайлы түрде сақтай
отырып, жаңа бағыттарды әлеуметтiк-экономикалық реформалардың»құрылымына
бейiмдеу керек.

3. Анализ современного состояния проблемы.
Атырауская область является одной из неблагополучных в республике по туберкулезу. Показатель заболеваемости туберкулезом в области на 100 тысяч населения по итогам 2003 года составляет 225,7 (в 2002 году - 242,6), что выше республиканского уровня в 1,4 раза (показатель заболеваемости по республике в 2002 году 165,1 в 2003 году - 160,4). Высокий показатель заболеваемости связано с проведением сплошного обследования населения
области на туберкулез.
На начало 2004 года на диспансерном учете в противотуберкулезных учреждениях
области состоят 3055 больных активным туберкулезом, из которых 51,9% (1587 больных) с заразной формой заболевания - бацилловыделители.
Вызывает особую тревогу высокий уровень заболеваемости детей и подростков. В 2003 году показатель заболеваемости детей составил 67,3 на 100 тысяч этого возраста, среди подростков 317,6 (по республике 47,2, 141,3 соответственно).
Показатель смертности от туберкулеза на 100 тысяч населения в 2003 году - 23,5, при республиканском уровне 22,4. Наиболее высокий уровень смертности сохраняется в городе Атырау 30,8, что намного превышает областной показатель.
Высокой заболеваемостью отличается город Атырау, показатель на 100 тысяч населения в 2003 году составляет - 301,0 при областном уровне - 227,0.
Выше областного уровня заболеваемость детей в городе Атырау - 74,8 Кызылкогинском районе - 98,6, Индерском - 97,4 (областной показатель в 2003 году - 62,0).
Среди детского населения сохраняется высокая инфицированность туберкулезом, так в 2003 году по области выявлено впервые инфицированных 7404 детей до 14 лет. Первичная инфицированность детского населения составляет 5,2%, всего инфицированность - 24%.
Высокий уровень впервые инфицированных детей отмечается в городе Атырау 7,2%.
Анализ показал, что среди больных с впервые выявленным туберкулезом в 2003 году (работоспособного возраста) не имеют работы 65% больных, в том числе: Курмангазинский - 72%, Макатский, Жылыойский - по 70 %, город Атырау - 66 %.
За последние 3 года из мест заключения прибыли 146 больных бацилловыделителей. Указанные контингенты ухудшают и без того напряженную эпидобстановку по туберкулезу.
Недостаточное обеспечение изолированной жилой площадью больных бактериовыделителей также способствует новым случаям заражения. В 2003 году нуждались в жилплощади - 165 бациллярных больных, получили квартиры - 9, что составляет 5,4 %. В 2003 году в очагах бациллярных больных заболели 34 взрослых, 11 подростков и 8 детей.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является стабилизация эпидемиологической ситуации по туберкулезу к концу 2006 года, снижение заболеваемости, смертности, инвалидности.
В числе наиболее важных задач Программы следует выделить:
Разработку первоочередных мер, направленных на стабилизацию и улучшение ситуации по туберкулезу;
организацию лечебно-оздоровительных и профилактических мероприятий на всех этапах ведения больных туберкулезом с привлечением сети ПМСП с соблюдением единых протоколов ведения больных туберкулезом;
интеграцию противотуберкулезной службы с другими государственными органами;
социальную поддержку больных туберкулезом и медицинских работников противотуберкулезных организаций;
повышение квалификации, уровня знаний специалистов противотуберкулезной службы.

3. Проблеманың»қазiргi жәй-күйiн талдау
Атырау облысы республикада туберкулез бойынша ең жағымсыз аймақтарды»
бiрi болып табылады. Облыста туберкулезбен аурушаңдық көрсеткiшi 100 мың
адамға шаққанда 2003 жылдың» қорытындысы бойынша 225,7 (2002 жылы - 242,6)
құрады, ол республикалық деңгейден 1,4 есе көп (республикада 2002 жылы
165,1, 2003 жылы - 160,4). Аурушаңдықтың» жоғары көрсеткiшi облыс халқын
туберкулезге жаппай тексеру өткiзумен байланысты.
2004 жылдың»басында облыстың»туберкулезге қарсы күресу мекемелерiнде
белсендi туберкулезбен ауыратын 3055 науқас диспансерлiк есепте түр, оның»
51,9%-ы (1587) аурудың»жұқпалы түрiмен ауыратындар-бацилла бөлушілер.
Әсіресе балалар мен жасөспiрiмдер арасындағы ауруды»жоғары көрсеткiшi
ерекше үрей тудырады. 2003 жылы балалар аурушаңдығының»көрсеткiшi осы
жастағы 100 мың балаға шаққанда 67,3-ті, жасөспiрiмдер арасында 317,6-ны
(республикада 47,2; 141,3) құрады.
2003 жылы 100 мың адамға шаққандағы туберкулезден қайтыс болу
көрсеткiшi 23,5-ті, республикада - 22,4-ті құрады. Ең жоғары өлiм
көрсеткiшi Атырау қаласында сақталып отыр - 30,8, ол облыс көрсеткiшiнен
әлдеқайда артық.
Жоғары аурушаңдық Атырау қаласында ерекше байқалады, 2003 жылы 100
мың» адамға шаққандағы көрсеткiш - 301,0, облыстық көрсеткiш - 225,7 құрады.
Балалар арасында туберкулез жұқтырудың жоғары деңгейі сақталып отыр.
2003 жылы облыс бойынша туберкулез жұқпасын алғаш жұқтырған 14 жасқа
дейінгі 7404 бала анықталды. Балалардың алғашқы жұқтыруы 5,2 %-ды, барлығы
- 24%-ды құрайды. Балалар арасында туберкулезді алғаш жұқтырудың жоғары
деңгейі Атырау қаласында байқалады - 7,2%.
2003 жылғы балалар аурушаңдығының» көрсеткiшi 100 мың адамға шаққанда
Атырау қаласында - 74,8, Қызылқоға ауданында - 98,6; Индер ауданында - 97,4
құрайды.
2003 жылы алғаш рет туберкулез ауруымен анықталғандардың арасында
(жұмысқа қабiлеттi жастағылардың») 65%-ы жұмыс жасамайды, соның»iшiнде
Құрманғазы ауданында - 72%, Мақат, Жылыой аудандарында - 70%, Атырау
қаласында - 66%.
Соңғы 3 жылда қамау орындарынан 146 науқас- бацилла бөлуші оралды.
Аталған контингент онсыз да шиеленісіп тұрған эпидемиологиялық жағдайды
одан әрі нашарлатып отыр.
Бактерия бөлуші науқастардың оқшауланған тұрғын үй алаңымен
жеткiлiксіз қамтамасыз етілуі де ауруды жұқтыруға ықпал етеді. 2003 жылы
165 бациллярлық науқас тұрғын үйдi қажет етедi, пәтер алғаны - 9, бұл
5,4%-ды құрайды. 2003 жылы бациллярлық науқастардың ошақтарында 34 ересек,
11 жасөспiрiм және 8 бала ауырған.
4. Бағдарламаның»мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты 2006 жылдың»аяғына қарай туберкулез бойынша
эпидемиологиялық жағдайды тұрақтандыру, аурушаңдықты және қайтыс болуды
төмендету болып табылады.
Бағдарламаның»аса маңызды мiндеттерiнiң»қатарынан мыналарды атап
айтуға болады:
1) туберкулез бойынша жағдайды тұрақтандыру мен жақсартуға
бағытталған бiрiншi кезектегi шараларды әзiрлеу;
2) туберкулезбен ауыратын науқастарды қараудың»бiрыңғай хаттамаларын
сақтау арқылы бастапқы медициналық-санитарлық көмек (БМСК) жүйесiн тарта
отырып, туберкулезбен ауыратын науқастарды қараудың барлық кезеңдерiнде
емдеу-сауықтыру және алдын-алу iс-шараларын ұйымдастру;
3) туберкулезге қарсы қызметтiң»басқа мемлекеттiк органдармен бiрiгуi;
4) туберкулезбен ауыратын науқастар мен туберкулезге қарсы
ұйымдардың»медицина қызметкерлерiн әлеуметтiк қолдау;
5) туберкулезге қарсы қызмет мамандарының»бiлiктiлiгiн, бiлiм деңгейiн арттыру.

5. Основные направления и механизм реализации Программы
1. Разработка первоочередных мер, направленных на стабилизацию и улучшение ситуации по туберкулезу в области:
1) создание Национального регистра больных туберкулезом (компьютерная система эпидемиологического мониторинга и банк данных на больных туберкулезом в республике) с целью анализа и оценки эффективности проводимых мероприятий по реализации Программы;
2) усовершенствование учета и мониторинга эффективности выявления, лечения и наблюдения, больных туберкулезом всех форм заболеваний с учетом больных системы КУИС ДЮ, УВД;
3) укрепление материально-технической базы организаций всех звеньев противотуберкулезной службы, в том числе в пенитенциарной системе, путем обеспечения противотуберкулезных учреждений области рентгенодиагностическим оборудованием, микроскопами высокой разрешающей способности, рентгенфлюорографическими пленками и химическими реактивами.
2. Лечебно-оздоровительные и профилактические мероприятия на всех этапах ведения больных туберкулезом с привлечением сети ПМСП:
1) организация контролируемой химиотерапии больных туберкулезом на всех этапах лечения;
2) применение основных методов выявления и диагностики туберкулеза (бактериоскопия, ежегодное сплошное обследование населения области на туберкулез);
3) обеспечение полного курса химиотерапии больным с впервые выявленным туберкулезом, рецидивами заболевания, неудачами лечения и ранее нелеченных хронических случаев;
4) проведение централизованного мониторинга эффективности выявления, лечения и наблюдения больных туберкулезом на основе компьютеризированных программ;
5) обеспечение специфической профилактикой туберкулеза путем вакцинации новорожденных и ревакцинации детей в возрасте 6-7, 11-12 лет с охватом не менее 95% подлежащего континента;
6) химиопрофилактика контактных лиц из очагов туберкулезной инфекции, ВИЧ инфицированных лиц;
7) изоляция детей и подростков в специализированные детские школьные и дошкольные учреждения санаторного типа;
8) комплексное проведение санитарно-просветительной работы среди гражданского населения и в пенитенциарной системе.
3. Интеграция противотуберкулезной с другими государственными органами.

5. Бағдарламаның»негiзгi бағыттары мен iске асыру тетiгi
1. Облыста туберкулез бойынша жағдайды тұрақтандыру мен жақсартуға
және бағытталған алғашқы кезеңдегi шараларды әзiрлеу;
1) Бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегi өткiзiлетiн шаралардың»
тиiмдiлiгiн талдау және бағалау мақсатымен (республикадағы туберкулезбен
ауыратын науқастарға арналған эпидемиологиялық мониторингi мен мәліметтер
банкінің компьютерлiк жүйесi) туберкулезбен ауыратындардың»Ұлттық
тiркелiмiн әзiрлеу;
2) ӘМ ҚАЖК, ІІБ жүйесiндегi науқастарды есепке ала отырып,
туберкулездiң»барлық түрiмен ауыратындар науқастарды анықтау, емдеу және
бақылаудың тиiмдiлігі есебі мен мониторингiн жетiлдiру;
3) облыстың»туберкулезге қарсы мекемелерiн, соның»iшiнде
пенитенциарлы жүйесіндегі, рентгендік диагностикалау жабдықтарымен, жоғарғы
қабiлеттi микроскоптармен, рентгендік флюорографиялық пленкалармен және
химиялық реактивтермен қамтамасыз ету жолымен туберкулезге қарсы қызметтiң»
барлық буындары ұйымдарының материалдық-техникалық базасын нығайту.
2. БМСК жүйесiн тарта отырып, туберкулезбен ауыратын науқастарды
қараудың»барлық кезеңдерiнде емдеу-сауықтыру және алдын-алу iс-шаралары:
1) емдеудiң» барлық кезеңдерiнде туберкулезбен ауыратын науқастарға
бақыланатын химиялық терапияны ұйымдастыру;
2) туберкулездi анықтау мен диагностикалаудың негiзгi әдiстерiн
(бактериоскопия, жыл сайын облыс тұрғындарын туберкулезге жаппай тексеру)
қолдану;
3) алғаш рет туберкулезбен ауырғандарды, қайталап ауырғандарды емдеу
сәтсiздіктерін және бұрын емделмеген созылмалы түрiмен сырқаттанғандарды
химиотерапияның»толық курсымен қамтамасыз ету;
4) компьютерленген бағдарламаларды»негiзiнде туберкулезбен ауыратын
науқастарды анықтау, тексеру, және бақылау тиiмдiлігінің орталықтандырылған
мониторингiн жүргізу;
5) егiлуге тиiстi контингенттiң»кем дегенде 95% қамти отырып,
нәрестелердi егу және 6-7, 11-12 жастағы балаларды қайта егу жолымен
туберкулездiң» өзiне тән алдын-алу қамтамасыз ету;
6) АҚТҚ жұқпасы бар және туберкулез жұқпасының»ошағында
қарым-қатынастағы адамдарды химиялық алдын - алу;
7) балалар мен жасөспiрiмдерді санаториялық үлгiдегi мамандандырылған
мектеп жасындағы балалар мен мектеп жасына дейiнгi мекемелерге оқшаулау;
8) халық арасында және пенитенциарлы жүйеде санитарлық-ағарту
жұмыстарын кешендi өткiзу;
3. Туберкулезге қарсы қызметтiң»басқа да мемлекеттiк органдармен
бiрiгуi.

4. Социальная поддержка больных туберкулезом и медицинских работников противотуберкулезных организаций:
1) организация и проведение исполнительными местными органами социальной поддержки больным туберкулезом из социально неимущих слоев населения;
2) социальная поддержка больных туберкулезом с бацилловыделением;
3) социальная поддержка больных туберкулезом и медицинских работников противотуберкулезных служб.

4. Туберкулезбен ауырған науқастар мен туберкулезге қарсы ұйымдардың»
медицина қызметкерлерiн әлеуметтiк қолдау;
1) жергiлiктi атқарушы органдарының» халықтың» әлеуметтiк осал
тобындағы туберкулезбен ауыратын науқастарды әлеуметтiк  қолдауды
ұйымдастыру мен өткiзу;
2) бактерия бөлiнетiн туберкулезбен ауыратын науқастарды әлеуметтiк
қорғау;
3) туберкулезбен ауыратын науқастарды және туберкулезге қарсы қызмет
қызметкерлерiн әлеуметтiк қолдау.

5. Организация соблюдения единых протоколов ведения больных туберкулезом.
6. Повышение квалификации, уровня знаний специалистов противотуберкулезной службы:
1) обеспечение повышения квалификации специалистов противотуберкулезной службы;
2) обучение специалистов, задействованных в проведении противотуберкулезных мероприятий, принципам выявления, диагностики и лечения адаптированной DOTS стратегии, широкое привлечение медицинских работников сети ПМСП для контроля за лечением больных туберкулезом на амбулаторном этапе.
Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Реализация данной Программы будет осуществляться за счет республиканского, местного бюджета и иных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан.
Реализация Программы требует финансирования из средств республиканского и местного бюджета в сумме 1 857 952,0 тысяч тенге.
Предполагаемые финансовые затраты государственного бюджета на реализацию Программы:
(тысяч тенге)
Средства
2004 год
2005 год
2006 год
Трансферты из республиканского бюджета

5. Туберкулезбен ауыратын науқастарды қараудың бiрыңғай хаттамаларының
сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
6.Туберкулезге қарсы қызметтегi мамандардың»бiлiктiлiгiн, бiлiм
деңгейiн арттыру;
1) туберкулезге қарсы қызмет мамандарының» бiлiктiлiгiн арттыруды
қамтамасыз ету;
2) туберкулезге қарсы iс-шараларды өткiзуге тартылған мамандарды
бейiмделген ДОТС стратегиясының анықтау, диагностикалау және емдеу
қағидаттарына үйрету, БМСК жүйесiнiң»медицина қызметкерлерiн туберкулезбен
ауыратын науқастарды амбулаторлық кезеңде емдеудi бақылау үшiн кеңiнен
тарту.
6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Осы Бағдарламаны iске асыру республикалық, жергiлiктi бюджеттердiң»
және Қазақстан Республикасының»заңнамасына қайшы келмейтiн өзгеде
көздердiң» есебiнен жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны iске асыру республикалық және жергiлiктi бюджет
қаражатынан 1 313 333,0 мың» теңге сомасындағы  қаржыландыруды талап етедi.
Бағдарламаны iске асыру үшiн мемлекеттiк бюджеттен көзделiп отырған
қаржы шығындары:
(мың теңге)
Қаражаттар
2004 жыл
2005 жыл
2006 жыл
Республикалық бюджеттен бөлінетін трансферттер