Программа профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Атырауской области на 2005-2007 годы
Решение Атырауского областного Маслихата 25 мая 2005 года N 227-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 23 июня 2005 года N 2433. Не подлежит гос. регистрации - письмо ДЮ Атырауской области N 3-2185/06 от 23.05.2006 г. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3 октября 2011 года № 275/1711/-МШ
Сноска. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3.10.2011 275/1711/-МШ.
Извлечение из письма N 3-2185/06 от 23 мая 2006г.
"Согласно заключения, проведенной повторной юридической экспертизы
департаментом юстиции Атырауской области и письма ДРНПА Министерства
юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 44-2-1/и623
направляется список ранее зарегистрированных нормативно-правовых актов, не отвечающие требованиям статьи 38 Закона "Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", и, следовательно, не подлежащие государственной регистрации для внесения соответствующей записи в Базу Данных "Закон"
Приложение на 2 листах.
Начальник ДЮ
1) Постановление Атырауского областного акимата от 27 марта 2002 года N 142 "Об областной комиссии по защите прав несовершеннолетних" (Зарегистрировано Управлением юстиции Атырауской области 18 апреля 2002 года N 921.)
...
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" рассмотрев постановление областного акимата от 23 мая 2005 года N 174 "О Программе профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Атырауской области на 2005-2007 годы" Атырауский областной маслихат на ХIII сессии решил:
1. Утвердить прилагаему "Программу профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Атырауской области на 2005-2007 годы".
2. Контроль по обеспечению выполнения настоящего решения возложить на постоянную комиссию по соблюдению законности, правопорядка и депутатской этики Атырауского областного маслихата (Ж.Дюйсенгалиев).
Председатель ХIII сессии
областного маслихата
Секретарь областного маслихата
Постановление Атырауского областного акимата
23 мая 2005 года N 174
О Программе профилактики правонарушений и борьбы с
преступностью в Атырауской области на 2005-2007 годы
В целях реализации программы профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1355, акимат области постановляет:

Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы
Атырау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 25 мамырдағы N 227-ІІІ шешімі Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 23 маусымда N 2433 тіркелді. ҚР Атырау облысының әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамырдағы 3-2185/06 хатымен мемлекеттік тіркелуге жатпайды. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011 жылғы 3 қазандағы № 275/1711/-МШ хатымен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011.10.03 № 275/1711/-МШ хатымен.
ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хатынан үзінді:
Атырау облыстық әділет департаменті ертеде тіркелген нормативтік құқықтық актілеріне қайта тексеріс жүргізілген қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 4-2-1/и623 хатына сәйкес, Сізге Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін тіркелген нормативтік құқықтық актілердің тізімін, "Заң" деректер базасына тиісті жазбаларды енгізу үшін, жолдайды.
Қосымша 2 бетте.
Департамент бастығының
орынбасары
Қосымша:
1) Атырау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 25 мамырдағы N 227-ІІІ "Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы" шешімі (Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 23 маусымда N 2433 тіркелді)
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" N 148 Заңының 6 бабына сәйкес, Атырау облыстық әкімиятының 2005 жылғы 23 мамырдағы N 174 қаулысын талқылап Атырау облыстық мәслихаты ХІІІ сессиясында шешім етті:
1. Қоса берілген "Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы" бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалысын бақылау Атырау облыстық мәслихатының заңдылық сақтау, құқық тәртібі және депутаттық этика жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ж.Дүйсенғалиев) жүктелсін.
Облыстық мәслихаттың
ХІІІ сессиясының төрағасы
Облыстық мәслихаттың хатшысы
Атырау облыстық әкімиятының қаулысы
2005 жылғы 23 мамыр N 174
Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1335 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру мақсатында облыс әкімияты қаулы етеді:

1. Представить прилагаемую Программу профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Атырауской области на 2005-2007 годы" (далее - Программа) на утверждение областного маслихата.
2. Акиматам районов и города Атырау, управлению внутренних дел Атырауской области (по согласованию) и иным государственным органам (по согласованию) обеспечить выполнение Программы, ежегодно не позднее 15 июня и 15 декабря представлять информацию о ходе ее реализации в аппарат акима Атырауской области.
3. Контроль и координацию по обеспечению выполнения Программы возложить на отдел государственно-правовой работы аппарата акима области.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Супруна В.В. - первого заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Аким области
Приложение
к решению маслихата области
от 25 мая 2005 года N 227-ІІІ
Программа
профилактики правонарушений и борьбы с преступностью
в Атырауской области на 2005-2007 годы Содержание
1. Паспорт программы
2. Введение
3. Анализ состояния правопорядка и законности
4. Цель и задачи программы
5. Основные направления и механизм реализации программы
5.1 Профилактика правонарушений, укрепление правопорядка
5.1.1. Социально-правовая профилактика
5.1.2. Профилактика безнадзорности и правонарушений среди
несовершеннолетних и молодежи
5.1.3. Сокращение потребления алкоголя, профилактика
пьянства, наркомании и повторной преступности
5.1.4. Профилактика правонарушений в сфере дорожного движения
5.2. Меры по противодействию преступности
5.2.1. Повышение эффективности расследования преступлений и
розыска преступников
5.2.2. Борьба с организованной преступностью
5.3. Информационное и материально-техническое обеспечение
борьбы с преступностью
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования программы
7. Ожидаемый результат от реализации программы
8. План мероприятий по реализации программы профилактики
правонарушений и борьбы с преступностью в Атырауской
области на 2005-2007 годы.
1. Паспорт прогаммы
Наименование   Программа профилактики правонарушений и борьбы с
программы      преступностью в Атырауской области на 2005-2007 годы
Основание для  Постановление Правительства Республики Казахстан от 24
разработки     декабря 2004 года N 1355 "О Программе профилактики
правонарушений и борьбы с преступностью в Республике
Казахстан на 2005-2007 годы»
Разработчик    Отдел государственно-правовой работы аппарата акима
Атырауской области
Цель           Формирование эффективной системы профилактики
правонарушений; Усиление борьбы с преступностью
Задачи         Обеспечение эффективной защиты прав, свобод и законных
интересов граждан; соблюдение законности при
разрешении заявлений и сообщений о преступлениях и
правонарушениях; обеспечение надлежащего состояния
общественной безопасности; совершенствование
профилактической деятельности; осуществление
целенаправленной социально-правовой профилактики
правонарушений; эффективная организация работы и
повышение роли участковых инспекторов полиции, как
связующего звена между органами внутренних дел и населением;
повышение заинтересованности граждан в борьбе с
преступностью; обеспечение надежной системы противодействия
организованной преступности, наркобизнесу, терроризму,
религиозному экстремизму и незаконной миграции; надлежащее
информационное и материально-техническое обеспечение борьбы
с преступностью; совершенствование кадровой работы
правоохранительных органов; расширение международного
сотрудничества в борьбе с преступностью.
Сроки          2005-2007 годы
реализации
Источники      Республиканский и местный бюджет
финансирования

1. Қоса беріліп отырған Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) облыстық мәслихатқа бекітуге ұсынылсын.
2. Аудандар мен Атырау қаласының әкімияттары, Атырау облысы ішкі істер басқармасы (келісім бойынша) және өзге де мемлекеттік органдар (келісім бойынша) Бағдарламаны орындауды қамтамасыз етсін, жыл сайын 15 маусымнан және 15 желтоқсаннан кешіктірмей Атырау облысы әкімінің аппаратына оның іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Бағдарламаның орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі бақылау мен үйлестіру облыс әкімі аппаратының мемлекеттік-құқықтық жұмыс бөліміне жүктелсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары В.В. Супрунға жүктелсін.
5.Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Облыс әкімі
Облыс мәслихатының
2005 жылғы 25 мамырдағы № 227-ІІІ
шешіміне қосымша
Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа
қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы
Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Құқықтық тәртіп пен заңдылық ахуалын талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
5.1. Құқық бұзушылықтардың алдын алу, құқық тәртібін нығайту
5.1.1. Әлеуметтік-құқықтық алдын алу
5.1.2. Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес
5.1.3. Алкогольдiк iшiмдiктi пайдалануды қысқарту, маскүнемдіктің, нашақорлықтың және қылмысты қайталаудың алдын алу
5.1.4. Жол қозғалысы саласындағы құқық бұзушылықтардың алдын aлу
5.2. Қылмысқа қарсы iс-әрекет жасау жөнiндегі шаралар
5.2.1. Қылмыстарды тергеудің  және қылмыскерлердi iздестiрудің тиiмділігін арттыру
5.2.2. Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес
5.3. Қылмысқа қарсы күресті ақпараттық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
6. Қажетті ресурстар және бағдарламаны қаржыландыру көздері
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
8. Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1.  Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның   Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа
атауы           қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы
Әзірлеу үшін    Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24
негіздеме       желтоқсандағы N 1335 "Қазақстан Республикасында құқық
бұзушылықтың алдын алу
мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарламасы туралы"  қаулысы
Әзірлеуші       Атырау облысы әкімі аппаратының мемлекеттік-құқықтық жұмыс
бөлімі
Мақсаты         Құқық бұзушылықтардың алдын алудың тиімді жүйесін
қалыптастыру, қылмысқа қарсы күресті күшейту
Міндеттері      Азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын және мүдделерін
тиімді қорғауды қамтамасыз ету; қылмыстар мен құқық
бұзушылықтар туралы өтініштер мен хабарламаларды шешу
кезінде заңдылықты сақтау; қоғамдық қауіпсіздіктің тиісті
жағдайын қамтамасыз ету; алдын алу қызметін жетілдіру;
қылмыстардың мақсатқа сай әлеуметтік-құқықтық алдын алуды
жүзеге асыру; ішкі істер органдары мен халықтың арасындағы
байланыс буыны ретінде учаскелік полиция инспекторларының
жұмысын тиімді ұйымдастыру және олардың рөлін арттыру;
азаматтардың қылмысқа қарсы күрестегі мүдделілігін арттыру;
ұйымдасқан қылмысқа, есірткі бизнесіне, терроризмге, діни
экстремизмге және заңсыз көші-қонға қарсы іс-әрекеттің
сенімді жүйесін қамтамасыз ету;
қылмысқа қарсы күресті тиісті ақпараттық және материалдық-
техникалық қамтамасыз ету; құқық қорғау органдарының кадр
жұмысын жетілдіру; қылмысқа қарсы күрестегі халықаралық
ынтымақтастықты кеңейту.
Іске асыру      2005-2007 жылдар
мерзімдері
Қаржыландыру    Республикалық және жергілікті бюджеттер
көздері
Көлемдері       Қаржыландырудың болжалды көлемі:

Объемы          Предполагаемые объемы финансирования - всего 516 258 000
тенге, из них: из средств республиканского бюджета -
500 221 000 тенге;
из средств местного бюджета - 16 037 000 тенге;
Предусматриваемые суммы годы будут уточняться при
формировании республиканского и областного бюджета на
соответствующий год.
Ожидаемые      К концу 2007 года:
результаты     будет создана целостная система профилактики правонарушений
на новой социально-экономической основе; усилится борьба с
преступностью, наметится снижение тяжких и особо тяжких
преступлений, а также преступлений, совершенных на улицах и
несовершеннолетними; будет построен центр оперативного
управления силами и средствами полиции в городе Атырау;
повысится уровень доверия населения к правоохранительной
системе и государству в целом.
2. Введение
Программа профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Атырауской области на 2005-2007 годы разработана в соответствии с Программой профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в Республике Казахстан 2005-2007 годы, утвержденной  постановлением
Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N№1155, с учетом поступивших предложений от правоохранительных и других государственных органов области и в целях активизации и координации работы по борьбе с преступностью на территории области.
Настоящая программа разработана с соблюдением принципа преемственности по отношению к ранее действовавшим областным программам профилактики правонарушений и борьбы с преступностью.
3. Анализ состояния правопорядка и законности
В последние годы преступность характеризуется ярко выраженной корыстно-насильственной направленностью. Возросло количество тяжких и особо
тяжких преступлений, особенно умышленных убийств и причинении тяжкого вреда здоровью.
Основная доля совершаемых преступлений приходится на такие виды преступлений, как кражи чужого имущества граждан, разбой и грабежи. Увеличивается незаконный оборот огнестрельного оружия, боеприпасов и наркотиков. Преступная среда все больше приобретает организованный характер, усиливается ее межрегиональная и международная направленность.
Устанавливается криминальный контроль за целыми отраслями экономики, включая финансовую сферу, предпринимательство, активизируются попытки международных преступных сообществ использовать территорию Атырауской области для наркобизнеса, увеличиваются масштабы незаконной миграции, особенно из "горячих точек".
Появилась опасность распространения деятельности незаконных религиозных течений экстремистского толка, которые негативно влияют на взгляды и мировоззрения людей, в целом на криминогенную обстановку на территории области и насаждают в обществе идеи экстремизма и терроризма.
В результате кризисных явлений, происходящих в социально-экономической сфере, значительная часть детей и подростков находится в неблагоприятных условиях жизни, растет детская безнадзорность, в результате чего в последние годы наметилась тенденция роста преступности и правонарушений со стороны несовершеннолетних. В то же время, не решаются
вопросы обеспечения занятости молодежи, деятельность органов власти и общественных организации в решении вопросов детской безнадзорности носит в основном разобщенный, бессистемный характер.
Серьезной проблемой для общества остаются пьянство и наркомания. Как показывает анализ преступлений, многие из них совершаются в состоянии алкогольного и наркотического опьянения. Это говорит о том, что вопросы профилактики пьянства и наркомании решаются в недостаточной мере.
На низком уровне поставлена работа по пропаганде здорового образа жизни общественными объединениями, медицинскими учреждениями.
Продолжает иметь место рецидивная преступность, однако вопросы социальной адаптации лиц, освобожденных из мест лишения свободы решаются неудовлетворительно.
Наркомания и связанная с ней преступность приобретает более значительные масштабы. Особую тревогу вызывает контрабандный ввоз и распространение наркотических средств, который поступает в нашу область из республик Средней Азии. Свидетельством этому является то, что раньше объем изъятых наркотиков в основном составляли опий и марихуана, то сейчас
изымается высококонцентрированный, наиболее опасный и дорогостоящий вид наркотика, как героин. Ситуация, связанная со злоупотреблением наркотических средств и их незаконным оборотом в области имеет тенденцию роста и постоянно обостряется. Анализ деятельности органов внутренних дел за последние годы свидетельствует о некоторой активизации работы в
данном направлении деятельности.   В то же время, проблема незаконного оборота наркотиков должна стоять не только лишь перед органами внутренних дел, но и перед всеми правоохранительными органами области, включая общественные объединения им организации. Здесь, необходимо объединение всего общества, взаимная заинтересованность в искоренении этого зла.
В настоящее время резко снизилась социальная активность населения в борьбе с правонарушениями. Практически утрачены ранее существовавшие сети общественных формировании правоохранительной направленности, в том числе по работе с несовершеннолетними и молодежью, охране общественного порядка в области.
На эффективную профилактическую работу и наступательную борьбу с преступностью влияет ряд факторов, связанных с недостаточной технической оснащенностью органов внутренних дел, уровнем их социальных условий.
Снижение социального статуса сотрудников правоохранительных органов, недостаточное денежное содержание заметно повлияло на кадровой потенциал органов внутренних дел, это малочисленность сотрудников со специальным и юридическим образованием, недостаточный профессиональный уровень сотрудников в службах, выполняющих основные функции. Кроме того, отсутствие должной информационной поддержки правоохранительных органов, а также активной
деятельности населения, породило появление у граждан неверие в силу закона и власти.
В целях продолжения эффективной борьбы с преступностью, для создания надежной системы обеспечения законности и правопорядка, необходимо осуществить ряд мероприятий, скоординировав усилия всех органов власти и управления на территории Атырауской области.

барлығы - 516 258 000 теңге, оның ішінде: республикалық
бюджет қаражатынан - 500 221 000 теңге; жергілікті бюджет
қаражатынан - 16 037 000 теңге; Көзделіп отырған сомалар
тиісті жылға арналған республикалық және облыстық
бюджеттерді құру кезінде нақтыланатын болады.
Күтілетін       2007 жылдың аяғына дейін: құқық бұзушылықтардың алдын
нәтижелер       алудың жаңа әлеуметтік-экономикалық негізіндегі жалпы
жүйесі құрылатын болады;
қылмысқа қарсы күрес күшейе түседі; ауыр және аса ауыр
қылмыстардың, сондай-ақ, көшелерде және кәмелетке
толмағандармен жасалған қылмыстардың азаюы байқалады;
Атырау қаласында полицияның күш-құралдарымен жедел басқару
орталығы салынады; халықтың құқық қорғау жүйесі мен жалпы
мемлекетке деген сенімінің деңгейі артады.
2. Кіріспе
Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N№1355  қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес, облыстың құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдарынан түскен ұсыныстарды ескере
отырып, облыс аумағында қылмысқа қарсы күрес жөніндегі жұмысты жандандыру және үйлестіру мақсатында әзірленді. Осы бағдарлама бұрын қолданыста болған құқық бұзушылықтың алдын алудың және қылмысқа қарсы күрестің облыстық бағдарламаларына қатысты сабақтастық қағидаты сақтала отырып әзірленді.
3. Құқықтық тәртіп пен заңдылық ахуалын талдау
Соңғы жылдары қылмыс айқын көрінетін пайдакүнемдік - күш қолдану бағыттылығымен сипатталады. Ауыр және аса ауыр қылмыстардың, әсіресе қасақана кісі өлтіру және денсаулыққа ауыр зиян келтіру қылмыстарының саны өскен.
Жасалатын қылмыстардың негізгі үлесі қылмыстың азаматтардың мүлкін ұрлау, ұрып соғу және тонау сияқты түрлеріне келеді. Атыс қаруының, оқ-дәрі мен есірткінің заңсыз айналымы өсіп отыр. Қылмыстық орта күннен-күнге ұйымдасқан сипат алып келеді, оның өңіраралық және халықаралық бағыттылығы күшейіп отыр. Қаржылық ортаны, кәсіпкерлікті қоса алғанда, экономиканың тұтас салаларына криминалдық бақылау орнатылуда, халықаралық қылмыстық
қауымдастықтардың Атырау облысының аумағын есірткі бизнесі үшін пайдалану әрекеттері жанданып, заңсыз көш-қон ауқымы, әсіресе қызу нүктелерінен, ұлғаюда.
Экстремистік бағыттағы заңсыз діни ағымдар қызметінің таралу қаупі пайда болды, олар адамдардың көзқарастары мен танымына, тұтастай облыс аумағындағы криминогендік ахуалға теріс әсерін тигізуде және қоғамға экстремизм мен терроризм идеяларын енгізуде.
Әлеуметтік экономикалық салада болып жатырған дағдарыстық құбылыстардың нәтижесінде балалар мен жасөспірімдердің едәуір бөлігінің өмір сүру жағдайлары қолайсыз, балалардың қадағалаусыз қалуының нәтижесінде соңғы жылдары кәмелетке толмағандар тарапынан жасалған қылмыс пен құқық бұзушылықтардың өсу үрдісі байқалды. Сонымен қатар, жастардың жұмыспен
қамтылуын қамтамасыз ету мәселелері шешілмейді, билік органдары мен қоғамдық ұйымдардың балалардың қадағалаусыз қалушылығы мәселелерін шешудегі қызметі негізінен бытыраңқы, жүйесіз сипатта.
Маскүнемдік пен нашақорлық қоғам үшін ауыр проблема күйінде қалып келеді. Қылмыстарға талдау жасау көрсеткендей, олардың көпшілігі алкогольдік немесе есірткіден масаю күйінде жасалады. Бұл маскүнемдік пен нашақорлықтың алдын алу мәселелері жеткілікті деңгейде шешілмейтінін көрсетеді. Қоғамдық бірлестіктердің, медициналық мекемелердің салауатты өмір салтын насихаттау жөніндегі жұмысы төмен деңгейде қойылған.
Рецидивті қылмыстың орын алуы жалғасып келеді, алайда бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әлеуметтік бейімдеу мәселелері қанағаттанарлықсыз шешіледі.
Нашақорлық пен оған байланысты қылмыстардың ауқымы едәуір артып отыр.
Біздің облысымызға Орта Азия республикаларынан есірткі заттарының контрабандалық жолмен әкелінуі және таратылуы ерекше алаңдатушылық туғызады.
Бұрын тәркіленген есірткінің негізгі бөлігін опий мен марихуана құраса, қазір героин сияқты есірткінің жоғары шоғырланған, неғұрлым қауіпті және қымбат тұратын түрі тәркіленіп жүргені осыны дәлелдейді. Облыста есірткі заттарын пайдалану мен олардың заңсыз айналымына байланысты ахуалдың өсу үрдісі бар және ол шиеленісе түсуде.
Ішкі істер органдарының соңғы үш жылдағы қызметін талдау қызметтің бұл бағытындағы жұмыстың бірқатар жандандырылғанын көрсетеді. Сонымен қатар, есірткінің заңсыз айналымы проблемасы тек ішкі істер органдарының ғана емес, қоғамдық бірлестіктер мен ұйымдарды қоса, облыстың барлық құқық қорғау органдарының назарында болуы тиіс. Бұл жерде бүкіл қоғамның бірлесуі, осы зұлымдықты түп-тамырымен жою қажет.
Қазіргі уақытта халықтың құқық бұзушылықтармен күрестегі белсенділігі төмендеп кетті. Бұрын болған құқық қорғау бағытындағы, соның ішінде кәмелетке толмағандармен және жастармен жұмыс, облыста қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі қоғамдық құрылымдардың желісі жойылған.
Ішкі істер органдарының техникалық жарақтандырылуының жеткіліксіздігіне, олардың әлеуметтік жағдайлары деңгейіне байланысты бірқатар факторлар қылмыстың алдын алу және онымен күресті тиімді жүргізуге кері әсерін тигізеді.
Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің әлеуметтік мәртебесінің төмендеуі, оларды ұстауға бөлінетін қаражаттың жеткіліксіздігі, ішкі істер органдарының кадрлық әлеуетіне әсер етті, бұл арнаулы және заңдық білімі бар қызметкерлердің аздығы, негізгі функцияларды орындайтын қызметтердегі қызметкерлердің кәсіби деңгейінің жеткіліксіздігі. Одан басқа, құқық қорғау органдарын тиісті ақпараттық қолдаудың, сондай-ақ халықтың белсенді
қызметінің болмауы азаматтар арасында заң мен билік күшіне деген сенімсіздігінің пайда болуына әкелді.
Қылмысқа қарсы тиімді күресті жалғастыру мақсатында, заңдылық пен құқық тәртібін қамтамасыз етудің сенімді жүйесін құру үшін Атырау облысы аумағында билік пен басқарудың барлық органдарының күш-жігерін үйлестіре отырып, бірқатар іс-шараларды жүзеге асыру қажет.

4. Цель и задачи программы
Цель Программы:
формирование эффективной системы профилактики правонарушений, усиление борьбы с преступностью.
Задачи Программы:
обеспечение эффективной защиты прав, свобод и законных интересов граждан;
соблюдение законности при разрешении заявлений и сообщений о преступлениях и правонарушениях;
обеспечение надлежащего состояния общественной безопасности;
совершенствование профилактической деятельности;
осуществление целенаправленной социально-правовой профилактики правонарушений;
эффективная организация работы и повышение роли участковых инспекторов полиции, как связующего звена между органами внутренних дел и населением;
повышение заинтересованности граждан в борьбе с преступностью и укреплении правопорядка;
обеспечение надежной системы противодействия организованной преступности, наркобизнесу, терроризму, религиозному экстремизму и незаконной миграции;
надлежащее информационное и материально-техническое обеспечение борьбы с преступностью;
совершенствование кадровой работы правоохранительных органов;
расширение международного сотрудничества в борьбе с преступностью.
5. Основные направления и механизм реализации программы
5.1 Профилактика правонарушений, укрепление правопорядка
5.1.1. Социально-правовая профилактика
В условиях развития рыночной экономики, демократизации государственной и общественной жизни становятся как никогда актуальными проблемы предупреждения преступности. В современных условиях одного применения мер уголовного наказания, какова бы ни была их эффективность, явно недостаточно для борьбы с преступностью и недопустимо рассматривать проблемы правопорядка исключительно в полицейской плоскости. Поэтому в деятельности правоохранительных и других государственных органов, а также общественных формирований правоохранительной направленности, профилактика правонарушений призвана стать приоритетным направлением.
Необходимо возродить в разумных пределах прежнюю, ранее эффективно действовавшую систему общей профилактики правонарушений, оправдавшие себя в прошлом добровольные дружины, Советы по профилактике правонарушений на предприятиях и в учебных заведениях, по месту жительства, отряды содействия полиции и т.д.
Одной из причин современной общеуголовной преступности является отсутствие достойной занятости и бесцельное проведение свободного времени лицами, что влечет к организации отдельных субкультурных групп и объединений лиц, не имеющих определенных занятий, и подвергнутых криминальным настроениям. Одной из основных задач в этой сфере является
обеспечение местными исполнительными органами занятости населения, особенно молодежи, привлечение их к общественным работам, проведение профессиональной подготовки и обучения.
Необходимо обучать молодежь основам компьютерной грамотности, ремесленному делу, предоставлять условия для освоения знаний на практике (цеха, лаборатории, оборудованные учебные кабинеты).
Для решения многих криминогенных проблем в Атырауской области назрела необходимость в воссоздании целостной системы профилактики преступности на новой социально-экономической основе, имеющей серьезную материальную поддержку.
В существенном материально-техническом укреплении нуждаются такие профилактические структуры, как, службы участковых инспекторов полиции и по делам несовершеннолетних, специальные учреждения для принудительного лечения алкоголизма, наркомании и токсикомании, центры социальной адаптации лиц без определенного места жительства и другие.
Требуют дальнейшего развития системы технического наблюдения и связи, в том числе центры оперативного управления силами и средствами полиции, активное использование при патрулировании транспортных средств повышенной маневренности и служебных животных.
В профилактике правонарушений, совершаемых на улицах и общественных местах, следует задействовать потенциальные возможности общественных формирований правоохранительной направленности.
Необходимо обеспечить правовую и социальную защиту граждан, участвующих в охране общественного порядка, принимать дополнительные меры к повышению их активности, используя новые формы участия общественности в поддержании правопорядка.

4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты:
құқық бұзушылықтардың алдын алудың тиімді жүйесін құру, қылмысқа қарсы күресті күшейту.
Бағдарламаның міндеттері:
азаматтардың құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін тиімді қорғауды қамтамасыз ету;
қылмыстар мен құқық бұзушылықтар туралы өтініштер мен хабарламаларды шешу кезінде заңдылықты сақтау;
қоғамдық қауіпсіздіктің тиісті ахуалын қамтамасыз ету;
алдын алу қызметін жетілдіру;
қылмыстардың қоғамдық-әлеуметтік алдын алуды мақсатқа сай жүзеге асыру;
ішкі істер органдары мен халықтың арасындағы байланыс буыны ретінде учаскелік полиция инспекторларының жұмысын тиімді ұйымдастыру және олардың рөлін атқару;
қылмысқа қарсы күресте және құқықтық тәртібін нығайтуда азаматтардың мүдделігін арттыру;
ұйымдасқан қылмысқа, есірткі бизнесіне, терроризмге, діни экстремизмге және заңсыз көш-қонға қарсы іс-әрекеттің сенімді жүйесін қамтамасыз ету;
қылмысқа қарсы күресті тиісті ақпараттық және материалдық-техникалық  қамтамасыз ету;
құқық қорғау органдарының кадр жұмысын жетілдіру;
қылмысқа қарсы күресте халықаралық ынтымақтастықты кеңейту.
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі 5.1. құқық бұзушылықтардың алдын алу, құқық тәртібін нығайту 5.1.1. Әлеуметтік-құқықтық алдын алу
Нарық экономикасын дамыту, мемлекеттік және қоғамдық өмірді демократияландыру жағдайларында қылмыстың алдын алу әдеттегідей өзекті проблема болып отыр. Қазіргі жағдайда қылмыстық жазалаудың тиімділігі қандай бола тұрса да, оның бір шарасын қабылдау қылмысқа қарсы күресу үшін жеткіліксіз екені анық және құқық тәртібінің проблемаларын тек полиция
деңгейінде ғана қарауға болмайды. Сондықтан да құқық бұзушылықтардың алдын алу құқық қорғау органдарының және басқа да мемлекеттік органдардың, сондай-ақ құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдардың қызметінде басым бағыттардың бірі болуы керек.
Бұрын тиiмдi iс-әрекет еткен жалпы құқық бұзушылықтардың алдын алу жүйесiн өткен жылдары өздерiн ақтаған epiкті жасақтарды, кәсiпорындар мен оқу орындарында, тұрғылықты жерi бойынша құқық бұзушылықтардың алдын алу жөнiндегi кеңестердi, полицияға жәрдемдесу жасақтарын және т.б. белгiлi шектерде қайта дамыту қажет.
Адамдардың лайықты iсiнің болмауы және бос уақытты мақсатсыз өткiзуi қазiргi уақыттағы жалпы қылмыс себептерiнің бiрі болып табылады. Ол барып белгiлі бiр айналысатын iсi жоқ және қылмыстық көңiл күйдегі адамдардың мәдениетке қарсы топтар мен бiрлестiктер ұйымдастыруына әкелiп соғады. Жергілiктi атқарушы органдардың халықты, әсiресе жастарды, еңбекпен қамтуы, оларды қоғамдық жұмыстарға жұмылдыруы, кәсiби даярлықты өткiзуi мен оған
үйретуi осы саладағы негізгі мiндеттердің бiрi болып табылады.
Жастарды компьютер сауаттылығының негiздерiне, салалық iске үйрету, алған білiмдерiн тәжiрибеде (цехтар, зертханалар, жабдықталған оқу кабинеттерi) игеру үшін жағдайлар жасау қажет.
Көптеген криминогендiк проблемаларды шешу үшiн Атырау облысында елеулi материалдық қолдауы бар, қылмыстың алдын алудың жаңа әлеуметтiк-экономикалық негiздегі жалпы жүйесiн құру қажеттiгі туындады.
Учаскелiк полиция инспекторлары мен кәмелетке толмағандар icі жөнiндегi қызметтер, алкоголизмнен, нашақорлықтан және уытқұмарлықтан мәжбүрлеп емдеуге арналған арнайы мекемелер, белгілi тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтік бейiмдеу орталықтары және басқалары сияқты профилактикалық құрылымдар айтарлықтай материалдық-техникалық нығайтуды
қажет етедi.
Техникалық қадағалау және байланыс жүйелерi, соның iшiнде полиция күш-құралдарын жедел басқару орталықтары жүйесi одан әрi дамытуды, патрульдеу кезiнде едәуiр икемдi көлiк құралдарын және қызметтiк жануарларды белсендi пайдалануды талап етедi.
Көшелерде және қоғамдық орындарда жасалатын құқық бұзушылықтардың алдын алуда құқық қорғау бағытындағы қоғамдық құрылымдардың әлеуеттiк мүмкiндiктерiн жұмылдыру керек.
Жұртшылықтың құқық тәртібін сақтауға қатысуының жаңа нысандарын пайдалана отырып, қоғамдық тәртiптi сақтауға қатысып жүрген азаматтарды құқықтық және әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ету, олардың белсендiлігін арттыруға қосымша шаралар қолдану қажет.

5.1.2. Профилактика безнадзорности и правонарушений
среди несовершеннолетних и молодежи
Требуют особого внимания вопросы профилактики правонарушений и безнадзорности среди несовершеннолетних, поскольку перспектива развития динамики криминогенной обстановки в стране завтра напрямую зависит от того, насколько эффективны принимаемые сегодня воспитательно-правовые меры с подростками и молодежью.
Осуществление комплекса мер по восстановлению и развитию сети молодежных формирований правоохранительной направленности в высших и средних учебных заведениях является наиболее перспективным направлением, что будет способствовать оказанию содействия правоохранительным органам в предупреждении и пресечении правонарушений среди учащихся.
В условиях обострения проблем социального сиротства, детского бродяжничества и безнадзорности и не эффективного решения вопросов обеспечения занятости несовершеннолетних актуальной становится задача расширения в области сети специализированных учреждений для
несовершеннолетних, попавших трудную жизненную ситуацию и нуждающихся в социальной реабилитации, поддержки детских приютов, патронатных семей, взявших сирот на воспитание, и иных форм их обустройства.
Расширение сети Домов юношества будет способствовать адаптации указанной категории несовершеннолетних и даст возможность бытового и трудового устройства, а также получения профессии.
Нуждается в дальнейшем укреплении кадрами и служба участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних.
Характерной особенностью последних лет, стало увеличение числа преступлений, совершаемых учащимися на территории учебных заведений. Одним из путей решения данной проблемы является дальнейшее распространение опыта ведения в общеобразовательных учебных заведениях участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних, закрепленных
за школами.
Для обеспечения защиты прав несовершеннолетних, предупреждения преступности в этой возрастной группе, обеспечения их участия в законной, социально-полезной деятельности, необходимы усилия не только правоохранительных органов, но и всего общества в целом.
5.1.3. Сокращение потребления алкоголя, профилактика
пьянства, наркомании и повторной преступности
Принимаемые государственными органами меры по профилактике пьянства, наркомании недостаточны, имеющиеся СЛПУ и другие учреждения по осуществлению принудительного лечения лиц данной категории малочисленны.
В настоящее время все еще низка доля участия общественности и государственных органов в пропаганде здорового образа жизни, практически не проводится системная работа в этом направлении.
В этой связи необходимо повысить ответственность акиматов за состояние работы по предупреждению пьянства, алкоголизма и наркомании и принять ряд организационно-практических мер по их предупреждению.
Местным исполнительным органам также необходимо продолжить принятие мер по трудоустройству и реабилитации лиц, освобожденных из мест лишения свободы, социальной адаптации лиц, не имеющих определенного места жительства, трудовому и бытовому устройству граждан, утративших социальные связи, уделив особое внимание несовершеннолетним, вернувшимся из воспитательных колоний и иным подросткам, оставшимся без попечения родителей.
Приоритетными направлениями в профилактической деятельности органов внутренних дел и, прежде всего, службы участковых инспекторов полиции, должно стать с административно-правовыми мерами воздействия, выявление лиц, от которых можно ожидать совершения правонарушений и преступлений, коррекция их асоциального поведения.
Необходимо организовать профессиональную подготовку и обучение новым профессиям лиц, находящихся в местах лишения свободы, а также рассмотреть возможность занятия производственной и иной трудовой деятельностью названными лицами в местах лишения свободы.

5.1.2. Кәмелетке толмағандар мен жастардың
арасындағы қадағалаусыз қалушылық пен құқық
бұзушылықтардың алдын алу
Елімiздегі криминогендiк ахуалдың болашақтағы даму динамикасының перспективасы бүгінгi таңда жасөспiрiмдермен және жастармен қолданылып жатқан тәрбиелiк-құқықтық шаралардың тиiмдiлігіне тiкелей байланысты болғандықтан кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықтар мен қадағалаусыз қалудың алдын алу мәселесi ерекше көңiл бөлудi талап етедi.
Жоғары және орта оқу орындарында құқық қорғау бағытындағы жастар құрылымдары желiсiн қалпына келтiру және дамыту жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыру оқушылар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу мен оның жолын кесуде құқық қорғау органдарына жәрдем көрсетуге ықпал ететiн неғұрлым перспективтi бағыт болып табылады.
Әлеуметтік жетiмдiк, балалардың кезбелігі мен қадағалаусыз қалу проблемасының шиеленiсе түсуi және кәмелетке толмағандарды жұмыспен қамтамасыз ету мәселелерiнің тиiмдi шешiлмеуi жағдайында елiмiзде ауыр өмiрлiк жағдайға душар болған және әлеуметтік оңалтуды қажет ететiн кәмелетке толмағандарға арналған мамандандырылған мекемелер желiсiн кеңейту,
балалар панасын, жетiмдердi тәрбиелеуге алған патронатты отбасыларын және оларға жағдай жасаудың өзге де нысандарын қолдау мiндетi өзектi болып отыр.
Жасөспiрiмдер үйлері желісін кеңейту кәмелетке толмағандардың көрсетілген санатының бейiмделуiне ықпал етеді және олардың тұрмыстық және жұмысқа орналасуына, сондай-ақ мамандық алуына мүмкіндік бередi.
Кәмелетке толмағандар iстері жөнiндегi учаскелiк полиция инспекторларының қызметi де кадрлармен одан әрі нығайтуды қажет етедi.
Оқу орындары аумақтарында оқушылар жасайтын қылмыстар санының көбеюi соңғы жылдардың сипаттық ерекшелігі болды. Жалпы білiм беретiн оқу орындарында мектептерге бекiтілген кәмелетке толмағандар iстерi жөніндегі учаскелiк полиция инспекторларын енгiзу тәжiрибесiн одан әрі тарату осы проблеманы шешу жолдарының бiрi болып табылады.
Кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғауды, осы жас тобындағы қылмысты ескертудi қамтамасыз ету, олардың заңды, әлеуметтік-пайдалы қызметке қатысуын қамтамасыз ету үшін құқық қорғау органдарының ғана емес, сонымен қатар жалпы барлық қоғамның күш-жігері қажет.
5.1.3. Алкогольдiк iшiмдiктi пайдалануды
қысқарту, маскүнемдіктің, нашақорлықтың және
қылмысты қайталаудың алдын алу
Маскүнемдіктің, нашақорлықтың алдын алу бойынша мемлекеттiк органдар қабылдаған шаралар жеткілiксiз, осы санаттағы адамдарды мәжбүрлеп емдеудi жүзеге асыру жөнiндегі қолда бар Мамандандырылған емдеу-алдын мекемелерi және басқа да мекемелер аз.
Қазiргі кезде салауатты өмiр салтын насихаттаудағы қоғамның және мемлекеттік органдардың қатысу үлесi төмен, бұл бағытта жүйелi жұмыс жүргізiлмейдi.
Осыған орай маскүнемдiктің, алкоголизмнің және нашақорлықтың алдын алу жөнiндегi жұмыстың жағдайы үшiн әкімияттардың жауапкершілігін арттыру және олардың алдын aлу жөнiнде бірқатар ұйымдастырушылық-практикалық шаралар қабылдау қажет.
Сонымен қатар жергілікті атқарушы органдарға бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдарды жұмысқа орналастыру және оңалту, белгілi тұрғылықты жерi жоқ адамдарды әлеуметтік бейiмдеу, тәрбие колонияларынан оралған кәмелетке толмағандарға және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған өзге де жасөспірімдерге ерекше көңiл бөле отырып, әлеуметтік байланыстарын жоғалтқан азаматтарды жұмысқа және әлеуметтiк орналастыру жөнiнде шаралар қолдануды жалғастыру қажет.
Қылмысты әсер етудің әкiмшілiк-құқықтық шараларымен үйлескен жалпы және жеке алдын алу әдiстерiмен ескерту, құқық бұзушылықты және қылмысты жасауы мүмкiн деген адамдарды анықтау, олардың асоциалдық мінез-құлығының коррекциясы iшкi iстер органдарының алдын алу қызметiндегi бәрiнен бұрын, учаскелiк полиция инспекторларының қызметiндегi басым бағыттардың бiрi болуы керек.
Бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдарды жаңа мамандықтарға кәсiби тұрғыдан үйретудi және дайындауды ұйымдастыру, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарында аталған адамдардың өндiрiстік және өзге де жұмыспен айналысу мүмкiндігін қарау қажет.

5.1.4. Профилактика правонарушений в сфере дорожного движения
Обеспечение безопасности дорожного движения является одной из острых социальных проблем. Происходит рост количества транспортных средств, увеличивается интенсивность движения на дорогах.
Улучшение эксплуатационных характеристик автомобильных дорог, увеличение в потоке транспортных средств современных автомобилей с высокими динамическими характеристиками требуют принятия адекватных, качественно новых подходов к осуществлению надзора за дорожным движением, контролю за техническим состоянием транспортных средств и автомобильных дорог, улучшению качества подготовки водителей транспортных средств.
Не позволяет эффективно осуществлять контроль за техническим состоянием транспортных средств и необеспеченность дорожной полиции современными средствами технического диагностирования.
Требует совершенствования действующая на протяжении последних 30 лет система приема экзаменов у кандидатов в водители на получение водительского удостоверения, негативно сказывающаяся на состоянии аварийности.
Одной из серьезных проблем является обеспечение предупреждение преступности методами общей и индивидуальной  профилактики в сочетании безопасности пассажирских перевозок. Большое количество пассажирских маршрутов обслуживаются микроавтобусами частных предпринимателей, но ими не соблюдаются режимы труда и отдыха, не проводятся предрейсовый медицинский осмотр и проверка технического состояния автотранспорта.
Высоким остается уровень аварийности и на железнодорожных переездах.
5.2. Меры по противодействию преступности
5.2.1. Повышение эффективности расследования
преступлений и розыска преступников
Качественная трансформация преступности требует совершенствования деятельности следственных и оперативных подразделений правоохранительных органов, улучшения качества их взаимодействия, адекватного реагирования на противоправные проявления, повышения профессионализма сотрудников.
Требует дальнейшей оптимизации институт расследования уголовных дел, дальнейшая дифференциация процессуальной формы досудебного производства в зависимости от категории преступления и тяжести предполагаемого наказания.
В целях повышения эффективности мероприятий по предупреждению и раскрытию краж, угонов автотранспорта следует изучить и внедрить опыт МВД России по использованию австралийской технологии "DataDoT" в поиске и идентификации похищенного автомототранспорта с измененной маркировкой узлов и агрегатов, что позволит своевременно выявлять подделки документов и перебитие узловых агрегатов похищенных автомашин при их регистрации в РЭО
УДП ГУВД-УВД и при прохождении технического осмотра.

5.1.4. Жол қозғалысы саласындағы
құқық бұзушылықтардың алдын aлу
Жол қозғалысы қауiпсiздігін қамтамасыз ету өткiр әлеуметтік проблемалардың бiрi болып табылады. көлiк құралдарының саны өсуде, жолдардағы қозғалыс қарқыны артуда.
Автомобиль жолдарын пайдалану сипаттарын жақсарту, жоғары динамикалық сипаттамалары бар қазiргі заманғы көлiк құралдарының көбеюi жол қозғалысын қадағалауды, көлiк құралдарының және автомобиль жолдарының техникалық жағдайын бақылауды жүзеге асыруға, көлiк құралдары жүргiзушілерiнің дайындық сапасын жақсартуға саймасай, сапалы жаңа көзқарасты қолдануды талап етедi.
Жол полициясының қазiргі заманғы техникалық диагностика жасау құралдарымен қамтамасыз етiлмеуi көлiк құралдардың техникалық жағдайына бақылауды тиiмдi жүзеге асыруға мүмкiндiк бермей отыр.
Соңғы 30 жыл бойы қолданылып келе жатқан, апаттылық жағдайына керi әсерiн тигiзетiн жүргізушi куәлігін алуға арналған жүргізушiлерге үмiткерлерден емтихандар қабылдау жүйесi жетiлдiрiлудi талап етедi.
Маңызды мәселелердің бiрi жолаушылар тасымалдаудың қауiпсiздігін қамтамасыз ете отырып, профилактиканың жалпы және жеке әдістері арқылы қылмыстың алдын алуды қамтамасыз ету болып табылады. Жолаушылар маршруттарының көпшілігіне жеке кәсіпкердің шағын автобустары қызмет көрсетеді, алайда олар еңбек және демалыс режимін сақтамайды, рейс
алдындағы медициналық тексеру және автокөліктің техникалық жай-күйіне тексеру жүргізілмейді.
5.2. Қылмысқа қарсы iс-әрекет жасау жөнiндегі шаралар 5.2.1. қылмыстарды тергеудің және қылмыскерлердi
iздестiрудің тиiмділігін арттыру
Қылмыстың сапалық трансформациясы құқық қорғау органдары тергеу және жедел бөлiмшелерiнің қызметiн жетілдiрудi, олардың өзара iс-қимыл жасасуының сапасын жақсартуды, құқыққа қайшы көрiнiстерге тиiсiнше қимыл көрсетудi, қызметкерлердің кәсiби білiктілiгін арттыруды талап етедi.
Қылмыстық iстердi тергеу институттары, қылмыс дәрежесiне және болуы ықтимал жазалаудың ауырлығына байланысты сотқа дейiнгі өндірiстің iс-жүргізу нысанын әрі қарай дифференциялау одан әрi оңтайландыруды талап eтeдi.
Автокөлiктi ұрлауды, айдап кетудi ескерту және ашу жөнiндегі iс-шаралардың тиімділігiн арттыру мақсатында, ҚIIБ-IIБ ЖПБ-нің Тiркеу-емтихан алу бөлімiнде ұрланған автомашиналарды тiркеу кезiнде және техникалық бақылаудан өткен кезде олардың қолдан жасалған құжаттарын және агрегаттары тораптарының қолдан соғылғанын дер кезiнде анықтауға мүмкiндiк беретiн, тораптарының және агрегаттарының маркировкасы өзгертілген ұрланған
автокөлікті iздеуде және ұқсастыруда австралияның "DataDoT" технологиясын пайдалану жөнiндегi Ресей I тораптарының және агрегаттарының маркировкасы өзгертілген ұрланған автомотокөлiктi IМ-нің тәжiрибесiн зерделеу және оны енгiзу қажет.

5.2.2. Борьба с организованной преступностью
Борьба с организованной преступностью не может быть успешной без повышения уровня взаимодействия правоохранительных органов, фискальных и специальных органов, повышения профессионализма их сотрудников.
Только в результате скоординированных, согласованных и профессиональных действий правоохранительных и специальных органов возможна реализация комплексных мер по выявлению и ликвидации экономической основы организованных преступных групп, источников их финансирования и каналов легализации денежных средств, добытых преступным путем, а также более эффективная защита предпринимателей от преступных посягательств со стороны криминальных структур.
5 . 3. Информационное и материально-техническое
обеспечение борьбы с преступностью
Необходимо дальнейшее продолжение работ по совершенствованию информационного комплекса правоохранительных органов, совершенствование информационного банка данных и внедрение инструментов анализа и прогнозирования криминальной ситуации и биометрической идентификации человека. Это позволит обеспечить совместную работу всех сотрудников
органов уголовного преследования и умножить потенциал каждого из них за счет улучшения его информированности и оперативности реагирования на изменение оперативной обстановки.
Строительство центров оперативного управления силами и средствами полиции в городе Атырау, дальнейшее подключение к системе Центра оперативного управления дежурных частей горрайлинорганов внутренних дел позволят обеспечить создание эффективного механизма оперативного реагирования на изменения криминальной обстановки, совершенные тяжкие
преступления, массовые беспорядки, стихийные бедствия и другие чрезвычайные ситуации, личную безопасность граждан, полноту регистрации заявлений и сообщений граждан в органы внутренних дел.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования программы
Мероприятия по реализации данной Программы, требующие финансирования, будут осуществляться за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах.
Предполагаемые расходы на реализацию мероприятий Программы составят 516 258 000 (пятьсот шестнадцать миллионов двести пятьдесят восемь тысяч) тенге, в том числе за счет средств республиканского бюджета - 500 221 000 (пятьсот миллионов двести двадцать одна тысяча) тенге, местного бюджета 16 037 000 (шестнадцать миллионов тридцать семь тысяч) тенге.
Предусматриваемые суммы будут уточняться при формировании республиканского и областного бюджетов на соответствующий год.

5.2.2. Ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес
Құқық қорғау органдарының, фискалдық және арнайы органдардың өзара іс-қимыл жасасуы деңгейін арттырмайынша, олардың қызметкерлерінің кәсіпқойлығын арттырмайынша ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес табысты бола алмайды.
Құқық қорғау және арнайы органдардың үйлестірілген, келісілген және кәсіби іс-әрекеттерінің нәтижесінде ғана ұйымдасқан қылмыстық топтардың экономикалық негізін, оларды қаржыландыру көздері мен қылмыстық жолмен келген ақша қаражатын жария ету каналдарын анықтау және жою жөніндегі кешенді шараларды іске асыру, сондай-ақ криминалдық құрылымдар тарапынан қылмыстық қол сұғушылықтан кәсіпкерлерді тиімді қорғау мүмкін болады.
5.3. Қылмысқа қарсы күресті ақпараттық және
материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Құқық қорғау органдарының ақпараттық кешенiн жетілдiру жөнiндегi жұмыстарды, ақпараттық деректер қорын жетiлдiрудi және криминалдық ахуалды және адамның биометриялық ұқсастығын талдаудың және болжалдаудың құрал-жабдықтарын ендiрудi одан әрi жетiлдiру қажет. Бұл қылмыстық қудалау органдары барлық қызметкерлерiнің бiрлесiп жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi және олардың әрқайсысының хабарландырылуының және жедел
жағдайдағы өзгерiске жедел ден қоюының жақсаруы есебiнен оның әлеуетiн көбейтедi.
Атырау қаласында полицияның күш-құралдарымен жедел-басқару орталығының құрылысын салу, қалалық, аудандық, желілiк iшкі iстер органдарының кезекшi бөлімдерiн  Орталықтың жүйесiне одан әрi қосу криминалдық ахуалдың өзгерiстерiне, жасалған ауыр қылмыстарға, жаппай тәртiпсіздікке, табиғи апаттарға және басқа да төтенше жағдайларға,
азаматтардың жеке қауiпсiздiгiне, iшкi iстер органдарында азаматтардың өтінiштерi мен хабарламаларының толық тiркелуiне жедел ден қоюдың тиiмдi тетiгiн құруды қамтамасыз етуге мүмкiндiк береді.
6. Қажетті ресурстар және бағдарламаны қаржыландыру көздері
Осы Бағдарламаны iске асыру жөнiндегі қаржыландыру талап ететiн іс-шаралар республикалық және жергілiктi бюджетте көзделген қаражаттар есебiнен және олардың шегiнде жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаның іс-шараларын iске, асыруға бағытталған ықтимал шығыстар барлығы 516 258 000 (бес жүз он алты миллион екі жүз елу сегіз мың) теңгенi, оның iшiнде республикалық бюджет есебінен - 500 221 000 (бес жүз миллион екі жүз жиырма бір мың) теңгенi, жергілікті бюджеттерден 16 037 000 (он алты миллион отыз жеті мың) теңгені құрайды.
Көзделіп отырған сомалар тиiсті жылға арналған республикалық және облыстық бюджеттi қалыптастырған кезде нақтыланады.

7. Ожидаемый результат от реализации программы
В результате реализации Программы к концу 2007 года:
будет создана целостная система профилактики правонарушений на новой социально-экономической основе;
усилится борьба с преступностью, наметится снижение тяжких и особо тяжких преступлений, а также преступлений, совершенных на улицах и несовершеннолетними;
построен центр оперативного управления силами и средствами полиции в городе Атырау;
повысится уровень доверия населения к правоохранительной системе и государству в целом.
8. План мероприятий по реализации программы профилактики
правонарушений и борьбы с преступностью в Атырауской
области на 2005-2007 годы
п/п
Мероприятие
Форма завер-
шения
Ответ-
ствен-
ные
за
испол-
нение
Срок
испол-
нения
Пред-
пола-
гае-
мые
рас-
ходы
(млн.
тен-
ге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
Профилактика правонарушений, укрепление правопорядка
Социально-правовая профилактика
1
Обеспечить
разработку
и внесение на
утверждение
маслихатов
города Атырау и
районов
региональных
программ
профилактики
правонарушений и
борьбы с
преступностью на
2005-2007 годы
Постано-
вления
акиматов
районов
и города
Атырау
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
2
квар-
тал
2005
года
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
МБ
2
Принять
дополнительные
меры по
обеспечению
трудовой занятости
населения,
привлечению
безработных,
особенно молодых к
оплачиваемым
общественным
работам,
проведению их
профессиональной
подготовки и
обучения
Отчет в
акимат
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
Еже-
годно
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ных
бюдже-
тах
МБ
3
Проводить обучение
молодежи
компьютерной
грамотности,
профессиональным
навыкам и
ремеслам,
предоставлять
условия для
освоения знаний на
практике (в цехах,
лабораториях,
оборудованных
кабинетах и т.п.)
Отчет в
акимат
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, ДВП
Еже-
годно
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ных
бюдже-
тах
МБ
4
Обеспечить
выделение и
эффективное
использова ние
денежных средств,
предназначенных
для поощрения
граждан,
участвующих в
охране
общественного
порядка
Отчет в
акимат
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, УВД
(по
согла-
сова-
нию),
ДЭБП
Еже-
годно
2005
год -
0,814
2006
год -
0,859
2007
год -
0,9
МБ
5
Продолжить работу
по повышению
эффективности
деятельности
участковых
пунктов
(отделений)
полиции и
укреплению службы
участковых
инспекторов
полиции путем
поэтапного
обеспечения их
потребности:
а) служебным
автотранспортом;
б) служебными
квартирами;
в) служебной
мебелью;
г) компьютерной
техникой
Отчет в
акимат
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, УВД
(по
согла-
сова-
нию),
ДЭБП
Еже-
годно
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
МБ
6
Предусматривать и
обеспечивать
целевое выделение
финансовых средств
из областного
бюджета на ремонт
зданий и помещений
участковых пунктов
полиции
Информа-
ция
акимату
области
ДЭБП,
УВД
(по
согла-
сова-
нию)
Еже-
годно
2005
год -
1,6
2006
год -
1,688
2007
год -
1,769
МБ
7
Продолжить работу
по поэтапному
доведению штатной
численности
участковых
инспекторов
полиции и их
помощников
до существующих
норм положенности
Поста-
новление
акимата
области
УВД
(по
согла-
сова-
нию),
ДЭБП
В
тече-
ние
2005-
2007
годов
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
МБ
8
Определить
источники
финансирования и
изыскать средства
на внедрение
института
общественных
охранников
подъездов
многоэтажных жилых
домов
(консьержей),
приспособленных
для их нормального
функционирования
Отчет
акимату
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, УВД
(по
согла-
сова-
нию),
ДКЗСП
В
тече-
ние
2005-
2007
годов
В
преде-
лах
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ных
бюдже-
тах
на
опла-
чивае-
мые
обще-
ствен-
ные
работы
, сред-
ства
КСК
Профилактика безнадзорности и правонарушений среди
несовершеннолетних и молодежи
9
Принять меры по
созданию
реабилитационных
организаций
образования с
привлечением
работников
ювенальной
юстиции, для
адаптации и
реабилитации
несовершеннолетних
с девиантным
поведением,
вышедших из
специальных
школ-интернатов
Предло-
жения
акимату
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, УВД
(по
согла-
сова-
нию),
ДО
В
тече-
ние
2005-
2007
годов
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
10
Расширить сеть
социально-педагоги-
ческих служб для
работы с детьми,
склонными к
правонарушениям
Предложения акимату области
Акимы районов и города Атырау, ДО
В течение 2005- 2007 годов
В пределах и за счет средств, предусмотренных в местном бюджете
11
Продолжить работу по расширению сети специальных организаций образования для детей с девиантным поведением
Предло-
жения
акимату
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, ДО,
УВД
(по
согла-
сова-
нию)
В
тече-
ние
2005-
2007
годов
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
12
Продолжить работу
по организации
досуга детей и
подростков в
период школьных
каникул, принятию
мер по созданию
спортивных и
оздоровительных
лагерей
Отчет в
акимат
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, ДО,
УВД
(по
согла-
сова-
нию)
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
13
Предусматривать
при проектировании
новых жилых
многоэтажных
массивов в городах
и крупных
населенных пунктах
на первых их
этажах помещения
для подростковых
клубов
Информа-
ция
акимату
области
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, ДАГС
Еже-
годно
Не
треб-
уется
Сокращение потребления алкоголя, профилактики пьянства,
наркомании и повторной преступности
14
Активизировать
деятельность по
формированию в
общественном
сознании
социального
антинаркотического
иммунитета и
усилить
информированность
граждан о мерах,
принимаемых
государственными
органами по борьбе
с наркоманией и
алкоголизмом,
через СМИ, в т.ч.
с привлечением
известных
общественных
деятелей,
артистов, ученных
и других
специалистов
Информа-
ция в
акимат
области
ОК,
УВД
(по
согла-
сова-
нию),
ДО,
ДЗ,
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
5
января
, 5
июля
еже-
годно
Не
треб-
уется
15
Принять меры к
увеличению
мощности
действующих
специализированных
лечебно-профилакти-
ческих учреждений
для принудительного
лечения лиц,
страдающих
алкоголизмом,
наркоманией и
токсикоманией,
путем создания
условий для охвата
лечением
значительной части
нуждающихся в этом
лечении граждан
Предло-
жения
акимату
области
ДЗ,
акимы
район-
ов и
города
Атырау
В
тече-
ние
2005
-
2006
годов
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
МБ
16
Продолжить работу
по трудоустройству
и реабилитации
лиц, освобожденных
из мест лишения
свободы,
социальной
адаптации лиц, не
имеющих
определенного
места жительства,
трудовому и
бытовому
устройству
граждан,
утративших
социальные связи
решения
акимов
районов
и
города
Атырау
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
,
ДКЗСП
Еже-
годно
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
17
Принять меры по
организации
профессиональной
подготовки и
обучению новым
профессиям лиц,
освобожденных из
мест лишения
свободы
Решения
акимов
районов
и
города
Атырау
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
,
ДКЗСП
Еже-
годно
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
Профилактика правонарушений в сфере дорожного движения
18
Принять меры по:
1) поэтапной
замене устаревших,
не соответствующих
стандартам
технических
средств
организации
дорожного движения:
а) светофоров;
б) дорожных знаков;

7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесінде 2007 жылдың аяғына дейiн:
құқық бұзушылықтардың алдын алудың жаңа әлеуметтік-экономикалық негiзiндегi жалпы жүйесі құрылатын болады;
қылмысқа қарсы күрес күшейе түседі, ауыр және аса ауыр қылмыстар, сондай-ақ көшелерде және кәмелетке толмағандармен жасалған қылмыстарды азайту межеленедi;
Атырау қаласында полицияның күш-құралдарымен жедел басқару орталығы салынатын болады;
халықтың құқық қорғау жүйесi мен жалпы мемлекетке деген сенiмiнің деңгейі артады.
8. Атырау облысында құқық бұзушылықтың алдын алу мен
қылмысқа қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
р/с
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындауға жауаптылар
Орындалу  мерзімі
Болжалды  шығыстар (млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Құқық бұзушылықтың алдын алу, құқықтық тәртіпті нығайту
әлеуметтік-құқықтық алдын алу
1
Құқық бұзушылықтың алдын алу мен қылмысқа қарсы күрестің 2005- 2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламаларын
әзірлеп, оларды Атырау қалалық және аудандық мәслихаттарына бекітуге
енгізуді қамтамасыз ету
Аудандар мен Атырау қаласы әкімияттарының қаулылары
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері
2005 жылдың
2-тоқсаны
Жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде және есебінен
ЖБ
2
Халықты еңбекпен қамтуды,жұмыссыздарды,
әсіресе жастарды ақылы қоғамдық жұмыстарға тартуды, оларды кәсіби дайындауды және оқытуды
қамтамасыз ету жөнінде қосымша шаралар қабылдау
Облыс әкімиятына есеп беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері
Жыл сайын
Жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде және есебінен
ЖБ
3
Жастарды компьютерлік сауаттылыққа кәсіби дағдыларға және кәсіп терге оқытуды жүргізу, тәжірибедегі (цехтарда, зертханаларда, жабдық талған кабинеттерде және т.б.) білімдерін меңгеру үшін жағдай жасау
Облыс әкімиятына есеп беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, ІСД
Жыл сайын
Жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде және есебінен
ЖБ
4
Қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысушы азаматтарды көтермелеуге арналған ақша қаражатын  бөлуді және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету
Облыс әкімиятына есеп беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, ІІБ (келісім бойынша), ЭБЖД
Жыл сайын
2005 жыл-
0,814
2006 жыл-
0,859
2007 жыл-
0,9
ЖБ
5
Учаскелік полиция пункттері (бөлімшелері) қызметінің тиімділігін арттыру және учаскелік полиция инспекторлары ның қызметін олардың:
а)қызметтік автокөлікке;
б) қызметтік пәтерге;
в) қызметтік жиhазға;
г) компьютерлік
техникаға қажеттілігін кезең-кезеңмен қамтамасыз ету арқылы нығайту жөніндегі жұмысты жалғастыру
Облыс әкімиятына есеп беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, ІІБ (келісім бойынша), ЭБЖД
Жыл сайын
Жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде және есебінен
ЖБ
6
Облыстық бюджетте учаскелік полиция пункттерінің ғимараттары мен үй-жайларын жөндеу үшін қаржы қаражатының мақсатты түрде бөлуді қарастыру және қамтамасыз ету
Облыс әкімиятына ақпарат беру
ЭБЖД, ІІБ (келісім бойынша)
Жыл сайын
2005 жыл - 1,6
2006 жыл - 1,688
2007 жыл - 1,769
ЖБ
7
Учаскелік полиция инспекторлары мен олардың көмекшілерінің штатына қолда бар тиесілік нормаларына дейін кезең-кезеңмен жеткізу жөніндегі жұмысты жалғастыру
Облыс әкімиятының қаулысы
ІІБ (келісім бойынша), ЭБЖД
2005-2007
жылдар ішінде
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде және есебінен
ЖБ
8
Көп қабатты тұрғын үйлердің кiреберiстерiне
қоғамдық күзету
институтын (консьерждер)
енгiзуге, олардың қалыпты жұмыс iстеуi үшiн қаржыландыру көздерiн айқындау және қаражат іздеу
Облыс әкімиятына есеп беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, ІІБ (келісім бойынша), ЖҚ‡ҒБД
2005-2007
жылдар ішінде
ақылы қоғамдық жұмыстар үшін жергілікті бюджет терде көзделген қаражат шегінде, ПИК қаражаты
Кәмелетке толмағандар мен жастардың арасындағы қадағалаусыз
қалушылық пен құқық бұзушылықтардың алдын алу
9
Арнайы мектеп-интернат тарынан шыққан, мінез- құлқының ауытқуы бар кәмелетке толмағандарды бейімдеу және оңалту үшін ювенальды әділет қызметкерлерін тарта отырып, білім берудің оңалту ұйымдарын құру жөніндегі шараларды қабылдау
Облыс әкімиятына ұсыныстар беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, ІІБ (келісім бойынша), БД
2005-2007 жылдар ішінде
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде және есебінен
10
Құқық бұзушылыққа бейім балалармен жұмыс жүргізу үшін әлеуметтік-
педагогикалық қызметтердің желілерін кеңейту
Облыс әкімиятына ұсыныстар беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, БД
2005-2007 жылдар ішінде
Жергілікті бюджет те көзделген қаражат шегінде және есебінен
11
Мінез-құлқының ауытқуы бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарының желілерін кеңейту жөніндегі жұмысты жалғастыру
Облыс әкімиятына ұсыныстар беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, БД, ІІБ (келісім бойынша)
2005-2007 жылдар ішінде
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде және есебінен
12
Мектеп демалыстары кезеңінде балалар мен жасөспірімдердің бос уақытын ұйымдастыру үшін спорттық және сауықтыру лагерлерін құру шараларын қабылдау жөніндегі жұмыстар
Облыс әкімиятына есеп беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, БД, ІІБ (келісім бойынша)
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде және есебінен
13
Қалаларда және ірі елді мекендерде көп қабатты жаңа тұрғын үйлерді жобалау кезінде олардың бірінші қабатында жасөспірімдер клубтарына арналған үй-жайларды қарастыру
Облыс әкімиятына ақпарат беру
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, СҚКД
Жыл сайын
Талап етілмейді
14
Алкогольдік ішімдікті пайдалануды азайту, маскүнемдіктің,нашақорлықтың және қылмысты қайталаудың алдын алу
әлеуметтік есірткіге қарсы иммунитетті қоғамдық санада қалыптастыру жөніндегі қызметті жандандыру және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, оның ішінде белгілі қоғам қайраткерлерін, әртістерді, ғалымдар мен басқа да мамандарды тарта отырып, нашақорлық пен алкоголизмге қарсы күрес жөніндегі мемлекеттік органдар қабылдаған шаралар туралы азаматтарды ақпараттандыруды күшейту
Облыс әкімиятына ақпарат беру
МБ, ІІБ (келісім бойынша), БД, ДСД, Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері
10 қаңтар, 10 шілде жыл сайын
Талап етілмейді
15
Алкоголизмге, нашақор лық пен уытқорлыққа душар болған адамдарды мәжбүрлеп емдеуге арналған жұмыс істейтін мамандандырылған емдеу-алдын алу мекемелерін емдеуді қажет ететін азаматтардың едәуір бөлігін еммен қамту үшін жағдай жасау арқылы өңірлерде гі қажеттіліктерге қарай кеңейту шараларын қабылдау
Облыс әкімиятына ақпарат беру
ДСД, Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері
2005-2006 жылдар ішінде
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде және есебінен
ЖБ
16
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды жұмысқа орналастыру және оңалту, белгілі бір тұрақты жері жоқ адамдарды әлеуметтік оңалту, әлеуметтік байланыстарын жоғалтқан азаматтарды еңбекке және тұрмыста орналастыру жөніндегі жұмысты жалғастыру
Аудандар мен Атырау қаласы әкімдерінің шешімдері
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, ЖҚҮҒБД
Жыл сайын
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде және есебінен
17
Бас бостандығынан айыру органдарынан босатылған адамдардың кәсіби даярлығын және оларды жаңа кәсіптерге оқытуды ұйымдастыру жөнінде шаралар қабылдау
Аудандар мен Атырау қаласы әкімдерінің шешімдері
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, ЖҚҮҒБД
Жыл сайын
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде және есебінен
18
Жол қозғалысы ұйымдары ның ескірген, стандарт.
тарға сәйкес келмейтін техникалық құралдарын:
а) бағдаршамдарды;
б) жол белгілерін кезең-кезеңмен ауыстыру;

2) поэтапному
внедрению
автоматизированной
системы управления
дорожным движением
(АСУДД)
Решения
акимов
районов
и
города
Атырау
Акимы
район-
ов и
города
Атырау
, УВД
(по
согла-
сова-
нию)
В
тече-
ние
2005-
2006
годов
В
преде-
лах и
за
счет
сред-
ств,
преду-
смот-
ренных
в
мест-
ном
бюдже-
те
19
Изыскать средства
в областном
бюджете на
приобретение
специальных
автомобилей-
эвакуаторов для
подразделений
дорожной полиции
Поста-
новление
акимата
области
ДЭБП,
УВД
(по
согла-
сова-
нию)
2005
год
- 1
едини-
ца
2006
год
- 1
едини-
ца
2007
год
- 1
едини-
ца
2,66
2,806
2,941
ОБ
Борьба с организованной преступностью
20
Проводить совместные проверки на предмет законности рекламных объявлений (информаций) организаций и частных лиц о трудоустройстве девушек и женщин за рубежом
Информа-
ция в
акимат
области
ПО
(по
согла-
сова-
нию),
УВД
(по
согла-
сова-
нию),
ДКНБ
(по
согла-
сова-
нию),
ДБЭКП
(по
согла-
сова-
нию)
еже-
годно
Не
треб-
уется
Информационное и материально-техническое обеспечение борьбы с
преступностью
21
Организовать
строительство
Центра
оперативного
управления силами
и средствами
полиции (ЦОУ) в
городе Атырау
Информа-
ция в
акимат
области
УВД
(по
согла-
сова-
нию),
аким
города
Атырау
, ДАГС
5
января
, 5
июля
еже-
годно
500,221
РБ
22
Принять дополнительные меры по усилению контроля за соблюдением законности при приеме, регистрации, разрешении заявлений и сообщений о преступлениях и происшествиях. Регулярно проводить проверки состояния этой работы на местах
Информа-
ция в
акимат
области
ПО
(по
согла-
сова-
нию),
АТП
(по
согла-
сова-
нию)
еже-
квар-
тально
Не
треб-
уется
23
Организовать пропаганду и разъяснение в СМИ правовой политики государства, создать и реализовать цикл телепередач и публикаций в СМИ, направленных на формирование положительного имиджа работников правоохранительных органов
информа-
ция в
акимат
области
КГП
"Аты-
рау-
Акпа-
рат",
ТРК
(по
согла-
сова-
нию),
ПО
(по-
согла-
сова-
нию)
УВД
(по
согла-
сова-
нию),
ДКНБ
(по
согла-
сова-
нию),
ДБЭКП
(по
согла-
сова-
нию),
ДТК
(по
согла-
сова-
нию),
ЛОВД
(по
согла-
сова-
нию),
акимы
район-
ов и
города
Атырау
В
тече-
ние
2005
-
2007
годов
Не
треб-
уется
Республиканский бюджет
Местный бюджет
2005
2006
2007
2005
2006
2007
500,221*
5,074
5,353
5,61
500,221*
16,037
516,258
Примечание:* суммы расходов по республиканскому и местному бюджетов
являются предварительными и будут определяться при формировании и уточнении
бюджетов на 2006-2007 годы в соответствии с Бюджетным кодексом Республики
Казахстан.
Расшифровка аббревиатур:
ДВП - Департамент внутренней политики Атырауской области
УВД - Управление внутренних дел Атырауской области
ДФ - Департамент финансов Атырауской области
ДЭБП - Департамент экономики и бюджетного планирования Атырауской области
ДКЗСП - Департамент координации занятости и социальных программ
КСК - кооператив собственников квартир
ДО - Департамент образования Атырауской области
ДАГС - Департамент архитектуры, градостроительства и строительства
Атырауской области
ОК - Отдел культуры Атырауской области
ДЗ - Департамент здравоохранения Атырауской области
СМИ - средства массовой информации
ПО - прокуратура Атырауской области
ДКНБ - Департамент комитета национальной безопасности
ДБЭКП - Департамент по борьбе с экономической и коррупционной
преступностью (финансовая полиция) по Атырауской области
АТП - Атырауская транспортная прокуратура
ДТК - Департамент таможенного контроля по Атырауской области
ЛОВД - Линейный отдел внутренних дел на станции Атырау
КГП - коммунальное государственное предприятие
ТРК - Атырауская областная телерадиокомпания
РБ - республиканский бюджет
ОБ - областной бюджет
МБ - местные бюджеты

2) жол қозғалысын автоматтандырылған басқару жүйесіне кезең-кезеңмен енгізу жөніндегі шараларды қабылдау (ЖҚАБЖ)
Аудандар мен Атырау қаласы әкімдерінің шешімдері
Аудандар мен Атырау қаласының әкімдері, ІІБ (келісім бойынша)
2005-2006 жылдар ішінде
Жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде және есебінен
19
Жол полициясының бөлімшелері үшін арнайы эвакуатор-автомобиль.
дерін сатып алу үшін облыстық бюджеттен қаражат табу
Облыс әкімиятының қаулысы
ЭБЖД, ІІБ (келісім бойынша)
2005 жыл - 1 бірлік
2006 жыл -
1 бірлік
2007 жыл -
1 бірлік
2,66
2,806
2,941
ОБ
Қылмысқа қарсы іс-әрекет ету жөніндегі шаралар
20
Ұйымдар мен жеке тұлғалардың қыздар мен әйелдерді шетелге жұмысқа орналастыру туралы жарнамалық хабарландыруларының (ақпараттардың) заңдылығына бірлесіп тексеру жүргізу
Облыс әкімиятына ақпарат беру
ОП (келісім бойынша), ІІБ (келісім
бойынша), ҰҚКД (келісім бойынша), ЭСЖҚКД (келісім бойынша)
Жыл сайын
Талап етілмейді
Қылмысқа қарсы күресті ақпараттық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
21
Атырау қаласында полицияның күш-құралдары
мен Жедел басқару орталықтарының (ЖБО) құрылысын жалғастыру
Облыс әкімиятына
ақпарат беру
ІІБ (келісім бойынша), Атырау қаласының әкімі, СҚҚД
5 қаңтар, 5 шілде жыл сайын
500,221
РБ
22
Қылмыстар мен оқиғалар туралы арыздар мен хабарларды қабылдау, тіркеу және рұқсат беру кезінде заңдылықтың сақталуын бақылауда күшейту жөнінде қосымша шаралар алу
Облыс әкімиятына
ақпарат беру
ОП (келісім бойынша), АКП (келісім бойынша)
Тоәсан сайын
Талап етілмейді
23
Бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттің құқықтық саясатын насихаттау мен түсіндіруді ұйымдастыру, бұқаралық ақпарат құралдарында құқық қорғау органдары қызметкерлерінің имиджін қалыптастыруға бағытталған телехабарлар мен публикациялар циклын құрып, іске асыру
Облыс әкімиятына
ақпарат
"Атырау-ақпарат" КМК, ТРК(келісім
бойынша), ОП (келісімбойынша), ІІБ (келісім бойынша), ҰҚКД (келісім
бойынша),ЭСЖКД
(келісімбойынша), ДТК (келісім бойынша), ІІБЖБ (келісімбойынша), аудандар мен Атырау қаласы әкімдері
2005-
2007 жылдар ішінде
Талап етілмейді
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
2005
2006
2007
2005
2006
2007
500,221*
5,074
5,353
5,61
500,221*
16,037
516,258
Ескертпе:
*2006-2007 жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттер
бойынша шығыстар сомасы алдын-ала жасалған және оны Қазақстан
Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес 2006 және 2007 жылдарға арналған
бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау кезінде айқындалатын болады.
Әріп аббревиатураларының мағынасын ашу:
ІСД - Атырау облысы Ішкі саясат департаменті
ІІБ - Атырау облысы Ішкі істер басқармасы
ҚД - Атырау облысы қаржы департаменті
ЭБЖД - Атырау облысы Экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті
ЖҚҮҒБД - Атырау облысы жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік
бағдарламалар департаменті
ПИК - пәтер иелері кооперативі
БД - Атырау облысы Білім беру департаменті
СҚҚД - Атырау облысы Сәулет, қала құрылысы және құрылыс департаменті
МБ - Атырау облысы мәдениет бөлімі
ДСД - Атырау облысы денсаулық сақтау департаменті
Бақ - б±қаралық ақпарат құралдары
ОП - Атырау облысы прокуратурасы
ҰҚКД - Ұлттық қауіпсіздік комитеті департаменті
ЭСЖҚКД - Атырау облысы бойынша экономикалық және сыбайлас жемқорлық
қылмысқа қарсы күрес департаменті
АКП -Атырау көлік прокуратурасы
КБД - Атырау облысы бойынша кедендік бақылау департаменті
ЖІІБ - Атырау станциясы желілік ішкі істер бөлімі
КМК - коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын
ТРК - Атырау облыстық телерадиокомпаниясы
РБ - республикалық бюджет
ОБ - облыстық бюджет
ЖБ - жергілікті бюджет