О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 апреля 2006 года N 98. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2006 года N 4228. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года N 191 .
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 05.08.2009 N 191 (порядок введения в действие см. п.3).
В соответствии с пунктами 5, 8  статьи 12 и пунктом 4  статьи 13 Закона Республики Казахстан "О секьюритизации", а также в целях дальнейшего развития и повышения прозрачности рынка ценных бумаг Республики Казахстан Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2342) с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 25 октября 2004 года  N 299 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3239), от 26 марта 2005 года  N 77 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3604) следующие дополнения и изменение:
преамбулу после слов "инвестиционных фондах" дополнить словами ", Законом Республики Казахстан "О секьюритизации"";
в Правилах осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу после слов "инвестиционных фондах" дополнить словами ", Законом Республики Казахстан "О секьюритизации"";
в пункте 1:
в подпункте 5) знак препинания "." изменить на ";";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) специальная финансовая компания - юридическое лицо, создаваемое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О секьюритизации" для осуществления одной или нескольких сделок секьюритизации, а также инвестирования временно свободных поступлений по выделенным активам;

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 15 сәуірдегі N 98 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 15 мамырда тіркелді. Тіркеу N 4228. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 191 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 191 Қаулысымен.
"Секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 12-бабының 5, 8-тармақтарына және  13-бабының 4-тармағына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бағалы қағаздар рыногын одан әрі дамыту және оның айқындығын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142  қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2342 тіркелген), Агенттік Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 299  қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3239 тіркелген), 2005 жылғы 26 наурыздағы  N 77 енгізілген өзгерістермен бірге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3604 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгеріс енгізілсін:
кіріспеде ", "Инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздерден кейін ", "Секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесiнде:
кіріспеде ", "Инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына," деген сөздерден кейін "Секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
5) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) арнайы қаржы компаниясы - секьюритилендірудің бір немесе бірнеше мәмілесін жүзеге асыру, сондай-ақ бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдерді инвестициялау үшін "Секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес құрылатын заңды тұлға.

7) управляющий агент - профессиональный участник рынка ценных бумаг, оказывающий услуги специальной финансовой компании по инвестированию временно свободных поступлений по выделенным активам на основании лицензии на управление инвестиционным портфелем.";
пункт 21 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Для целей учета денег, ценных бумаг и иных активов, переданных на кастодиальное обслуживание, кастодианом каждому клиенту управляющего инвестиционным портфелем открываются отдельный банковский счет для учета денег и внебалансовый счет для учета ценных бумаг с указанием управляющего инвестиционным портфелем.";
дополнить главами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"Глава 4-1. Контроль за целевым размещением активов специальной финансовой компании
26-1. Для целей контроля за целевым размещением активов специальной финансовой компании кастодиан открывает специальной финансовой компании отдельный инвестиционный счет для учета ценных бумаг и банковский счет для учета денег по обязательствам по выпущенным специальной финансовой компанией облигациям.
26-2. Контроль за целевым размещением активов специальной финансовой компании осуществляется путем проверки поручений управляющего агента либо специальной финансовой компании о переводе денег на соответствие требованиям действующего законодательства.
26-3. Кастодиан проводит регулярные, но не реже одного раза в месяц, сверки с управляющим агентом по структуре инвестиционного портфеля.
26-4. Порядок проведения и регулярность сверок с управляющим агентом устанавливается кастодиальным договором.
В случае выявления в результате сверки разногласий по сведениям, имеющихся у кастодиана и управляющего агента выясняется их причина и кастодиан в течение рабочего дня уведомляет специальную финансовую компанию о данных разногласиях.
Глава 4-2. Порядок процедуры передачи активов специальной  финансовой компании новому банку-кастодиану
26-5. Передача активов специальной финансовой компании новому банку-кастодиану осуществляется уполномоченными представителями банка-кастодиана, управляющего агента и специальной финансовой компании.
26-6. Для осуществления передачи активов специальной финансовой компании новому банку-кастодиану составляются:
1) перечень передаваемых активов;
2) перечень передаваемых документов;
3) акт приема-передачи активов.
В перечень передаваемых активов включаются все активы специальной финансовой компании, находящиеся на кастодиальном обслуживании.
26-7. При передаче активов специальной финансовой компании новому банку-кастодиану за весь период кастодиального обслуживания передаются:

7) басқарушы агент - инвестициялық портфельді басқаруға берілген лицензияның негізінде, бөлінген активтер бойынша арнайы қаржы компаниясының уақытша бос түсімдерді инвестициялау жөніндегі қызметін көрсететін бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы.";
21-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Кастодиандық қызмет көрсетуге берілген ақшаны, бағалы қағаздарды және өзге де активтерді есепке алу мақсатында кастодиан инвестициялық портфельді басқарушының әрбір клиентіне инвестициялық портфельді басқарушыны көрсете отырып ақшаны есепке алу үшін жеке банк шотын және бағалы қағаздарды есепке алу мен сақтау үшін баланстан тыс шотты ашады.";
мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-тараулармен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Арнайы қаржы компаниясы активтерінің мақсатқа лайық орналастырылуына бақылау жасау
26-1. Арнайы қаржы компаниясы активтерінің мақсатқа лайық орналастырылуына бақылау жасау мақсатында кастодиан арнайы қаржы компаниясына бағалы қағаздарды есепке алу үшін жеке инвестициялық шотты және арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялардың міндеттемелері бойынша ақшаны есепке алу үшін банк шотын ашады.
26-2. Арнайы қаржы компаниясы активтерінің мақсатқа лайық орналастырылуына бақылау жасау басқарушы агенттің не арнайы қаржы компаниясының ақшаны аудару туралы тапсырмаларын қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкестігін тексеру арқылы жүзеге асырылады.
26-3. Кастодиан, айына бір реттен кем емес, басқарушы агентпен инвестициялық портфельдің құрылымы бойынша тұрақты салыстырып тексеруді өткізеді.
26-4. Басқарушы агентпен салыстырып тексеру тәртібі мен жүйелілігі кастодиандық шартта белгіленеді.
Салыстырып тексеру нәтижесінде кастодианның және басқарушы агенттің қолындағы мәліметтер бойынша келіспеушіліктер анықталған жағдайда олардың себептері анықталады және кастодиан жұмыс күні ішінде осы келіспеушіліктер туралы арнайы қаржы компаниясын хабардар етеді.
4-2-тарау. Арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодиан-банкке беру рәсімінің тәртібі
26-5. Арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодиан-банкке беру кастодиан-банктің, басқарушы агенттің және арнайы қаржы компаниясының уәкілетті өкілдері жүзеге асырады.
26-6. Арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодиан-банкке беру үшін:
1) берілетін активтердің тізбесі;
2) берілетін құжаттардың тізбесі;
3) активтерді қабылдау-өткізу актісі жасалады.
Берілетін активтер тізбесіне арнайы қаржы компаниясының кастодиандық қызмет көрсетудегі барлық активтері кіреді.
26-7. Кастодиандық қызмет көрсетудің барлық кезеңінде арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодиан-банкке беру кезінде:

1) копии выписок, выданных банком-кастодианом управляющему агенту по инвестиционному счету специальной финансовой компании;
2) копии выписок, выданных банком-кастодианом специальной финансовой компании по открытым счетам;
3) копии поручений специальной финансовой компании на перевод/зачисление денег;
4) копии поручений управляющего агента на перевод/зачисление ценных бумаг;
5) копии актов сверок с управляющим агентом;
6) иные документы, относящиеся к деятельности по кастодиальному обслуживанию.
26-8. При осуществлении передачи активов специальной финансовой компании новому банку-кастодиану составляется акт приема-передачи активов, который, в том числе, содержит информацию:
1) о движении и остатке денег на банковском счете специальной финансовой компании для учета обязательств по выпущенным облигациям;
2) о вкладах в банках второго уровня с указанием наименования банков-депонентов, сумм вкладов, дат заключения и номеров договора банковского вклада, сроков вкладов, ставок вознаграждения;
3) о движении денег на счетах в тенге и иностранной валюте;
4) о покупной и текущей стоимости финансовых инструментов;
5) о сумме начисленного и полученного инвестиционного дохода по каждому финансовому инструменту;
6) о сумме комиссионных вознаграждений;
7) о движении и остатке денег на инвестиционных счетах;
8) об оригиналах передаваемых документов, относящихся к деятельности по учету сделок с облигациями, в том числе выплате вознаграждения по ним;
9) иные сведения, относящиеся к деятельности по кастодиальному обслуживанию.
26-9. Акт приема-передачи:
1) составляется на дату расторжения договора на кастодиальное обслуживание в пяти экземплярах по одному экземпляру для специальной финансовой компании, управляющего агента, банк-кастодиана, нового банка-кастодиана, уполномоченного органа;
2) подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами специальной финансовой компании, банка-кастодиана и нового банка-кастодиана;
3) заверяется оттисками печатей специальной финансовой компании, банка-кастодиана и нового банка-кастодиана.
26-10. Экземпляры акта приема-передачи, оформленного в соответствии с условиями пункта 26-9 настоящих Правил, представляются уполномоченному органу в течение трех рабочих дней со дня его подписания.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Кастодианам привести учет активов клиентов в соответствие с требованием настоящего постановления в срок до 01 октября 2006 года.

1) кастодиан-банк басқарушы агентке арнайы қаржы компаниясының инвестициялық шоты бойынша берген үзінді жазбалардың көшірмелері;
2) кастодиан-банк арнайы қаржы компаниясына ашық шоттар бойынша берген үзінді жазбалардың көшірмелері;
3) арнайы қаржы компаниясының ақшаны аударуға/есепке алуға берген тапсырмаларының көшірмелері;
4) басқарушы агенттің бағалы қағаздарды аударуға/есепке алуға берген тапсырмаларының көшірмелері;
5) басқарушы агентпен салыстырып тексеру актілерінің көшірмелері;
6) кастодиандық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қатысты өзге де құжаттар беріледі.
26-8. Арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодиан-банкке беру кезінде активтерді қабылдау-өткізу актісі жасалады әрі онда:
1) шығарылған облигациялар бойынша міндеттемелерді есепке алу үшін арнайы қаржы компаниясының банк шотындағы ақша қозғалысы мен қалдығы туралы;
2) депонент-банктердің атауын, салым сомаларын, банктік салым шартының жасалу күні мен оның нөмірін, салым мерзімін, сыйақы ставкаларын көрсете отырып екінші деңгейдегі банктердегі салымдар туралы;
3) шоттардағы теңгемен және шетел валютасында ақша қозғалысы туралы;
4) қаржы құралдарының сатып алу және ағымдағы құны туралы;
5) әрбір қаржы құралы бойынша есептелген және алынған инвестициялық кірістің сомасы туралы;
6) комиссиялық сыйақы сомасы туралы;
7) инвестициялық шоттардағы ақша қозғалысы мен қалдығы туралы;
8) облигациялармен мәмілелерді есепке алу жөніндегі қызметке, соның ішінде олар бойынша сыйақы төлеуге қатысты берілетін құжаттардың түпнұсқалары туралы;
9) кастодиандық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қатысты өзге де мәліметтер болады.
26-9. Қабылдау-өткізу актісі:
1) бір данадан арнайы қаржы компаниясы, басқарушы агент, кастодиан-банк, жаңа кастодиан-банк, уәкілетті орган үшін бес дана етіп кастодиандық қызмет көрсету шартын бұзу күніне жасалады;
2) арнайы қаржы компаниясының, кастодиан-банктің және жаңа кастодиан-банктің бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды;
3) арнайы қаржы компаниясының, кастодиан-банктің және жаңа кастодиан-банктің мөрімен бекітіледі.
26-10. Осы Ереженің 26-9-тармағының шарттарына сәйкес ресімделген қабылдау-өткізу актісінің нұсқалары оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынылады.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Кастодиандар 2006 жылғы 01 қазан дейінгі мерзімде клиенттер активтерінің есебін осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.

4. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, кастодианов, ОЮЛ "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель

4. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, кастодиандарға, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" ЗТБ-не жіберсін.
5. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға