Об утверждении Правил осуществления прямого урегулирования
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года N 179. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2007 года N 4857.
В целях реализации статьи 26-1 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления прямого урегулирования.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня введения в действие Закона Республики Казахстана от 7 мая 2007 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по обязательным видам страхования".
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Заборцева Е.Н.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 июня 2007 года N 179
Правила осуществления прямого урегулирования
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее - Закон) и устанавливают порядок и условия осуществления прямого урегулирования.
Глава 1. Общие положения
1. Для целей Правил используются понятия, указанные в Законе, а также следующие понятия:
1) ответственный страховщик - страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, с которым у лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими, заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;

Тікелей реттеуді жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы N 179 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2007 жылғы 8 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4857 болып енгізілді.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
"Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңының 26-1-бабын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Тікелей реттеуді жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы "Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері бойынша кейбір заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 7 мамырдағы Заңы қолданысқа енгізілген күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (М.Б. Байсынов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің Төраға қызметі (Е.Н. Заборцева) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н. Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2007 жылғы 25 маусымдағы
№ 179 қаулысымен бекітілді
Тікелей реттеуді жүзеге асыру ережесі
Осы Ереже "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және тікелей реттеуді жүзеге асыру тәртібін және талаптарын белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Ереженің мақсаттары үшін Заңда көрсетілген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жауапты сақтандырушы – зардап шегуші деп танылған тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиян келтіру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғамен көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;

2) расходы, связанные с урегулированием страхового случая – расходы страховой организации, филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, по осуществлению страховой выплаты, по определению размера причиненного вреда, а также расходы по дополнительным экспертизам, связанным с установлением факта и обстоятельств наступления страхового случая. При этом расходы по дополнительным экспертизам не превышают десяти процентов от размера страховой выплаты;
3) прямой страховщик - страховая организация, филиал страховой организации-нерезидента Республики Казахстан, с которым у потерпевшего заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
4) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Прямое урегулирование осуществляется при соблюдении всех следующих условий:
1) наличие страхового полиса (действующего договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств) у потерпевшего и лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими;
2) совершение транспортного происшествия на территории Республики Казахстан;
3) гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств застрахована в страховых организациях - резидентах Республики Казахстан, филиалах страховых организаций-нерезидентах Республики Казахстан, имеющих лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
4) совершение транспортного происшествия с участием двух и более транспортных средств.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2-1. Страховые организации, филиалы страховых организаций – нерезидентов Республики Казахстан, имеющие лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, могут размещать на веб-сайте страхового омбудсмана реквизиты страховой организации, филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан для обмена информацией по прямому урегулированию.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.03.2008 N 41 (порядок введения в действие см. п. 3); в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

2) сақтандыру жағдайын реттеумен байланысты шығыстар – сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтандыру төлемін жүзеге асыру бойынша, келтірілген зиян мөлшерін бағалау бойынша шығыстары, сондай-ақ сақтандыру жағдайының фактісін және мән-жайын анықтауға байланысты қосымша сараптамалар бойынша шығыстар. Бұл ретте қосымша сараптамалар бойынша шығыстар сақтандыру төлемі мөлшерінің он пайызынан аспайды;
3) тікелей сақтандырушы – зардап шегушімен көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалы;
4) уәкілетті орган - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Тікелей реттеу мынадай барлық талаптар орындалған жағдайда жүзеге асырылады:
1) зардап шегушіде және зардап шегуші деп танылған тұлғалардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиян келтіру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғада сақтандыру полисінің (қолданыстағы көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының) болуы;
2) көлік оқиғасының Қазақстан Республикасының аумағында болуы;
3) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығын лицензиясы бар Қазақстан Республикасының резиденттер-сақтандыру ұйымдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарында сақтандырылған болса;
4) көлік оқиғасы екі және одан көп көлік құралдарының қатысуымен болған жағдайда.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-1. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары сақтандыру омбудсманның веб-сайтында тікелей реттеу бойынша ақпаратпен алмасу үшін сақтандыру ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының деректемелерін орналастырады.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.03.28 N 41 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Глава 2. Порядок осуществления прямого урегулирования
3. При наступлении страхового случая потерпевший или лицо, имеющее согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего (далее - выгодоприобретатель), для получения страховой выплаты обращается к прямому страховщику в порядке и на условиях, предусмотренных Законом и настоящими Правилами.
4. Прямой страховщик осуществляет страховую выплату выгодоприобретателю в порядке, предусмотренном Законом.
5. Прямой страховщик не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения от выгодоприобретателя документа, подтверждающего факт наступления страхового случая:
1) запрашивает соответствующий страховой отчет о лице, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими, из базы данных в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 177 "Об утверждении Требований к деятельности организации по формированию и ведению базы данных", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4860;
2) информирует ответственного страховщика о наступлении страхового случая.
Уведомление о страховом случае по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - уведомление) направляется прямым страховщиком ответственному страховщику.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
6. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
7. Прямой страховщик в течение семи рабочих дней со дня осуществления страховой выплаты выгодоприобретателю направляет ответственному страховщику извещение об урегулировании страхового случая (далее - извещение) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. К извещению прилагаются документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 4-1), 4-2) и 6) пункта 2 статьи 25 Закона, копии документов, подтверждающих расходы прямого страховщика, связанных с урегулированием страхового случая, и копия документа, подтверждающего осуществление страховой выплаты.
В случае направления извещения в электронной форме прямой страховщик и ответственный страховщик обмениваются электронными копиями документов.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).

2-тарау. Тікелей реттеуді жүзеге асыру тәртібі
3. Сақтандыру жағдайы басталған жағдайда зардап шегуші немесе зардап шегушінің қайтыс болуына байланысты Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес зиянды өндіріп алуға құқығы бар тұлға (бұдан әрі - пайда алушы), сақтандыру төлемін алу үшін Заңда және осы Ережеде көзделген тәртіпте және талаптары бойынша тікелей сақтандырушыға өтініш жасайды.
4. Тікелей сақтандырушы сақтандыру төлемін пайда алушыға Заңда көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
5. Тікелей сақтандырушы пайда алушыдан сақтандыру жағдайының басталу фактісін растайтын құжатты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей:
1) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4860 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қызметіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы № 177 қаулысына сәйкес дерекқордан зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлға туралы тиісті сақтандыру есебін сұратады;
2) жауапты сақтандырушыны сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар етеді.
Осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Сақтандыру жағдайы туралы хабарламаны (бұдан әрі - хабарлама) тікелей сақтандырушы жауапты сақтандырушыға жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Тікелей сақтандырушы пайда алушыға сақтандыру төлемін жүргізген күннен бастап жеті күн ішінде жауапты сақтандырушыға сақтандыру жағдайының реттелгені туралы хабарламаны (бұдан әрі - хабарлама) осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысанда жібереді.
8. Хабарламаға Заңның 25-бабының 2-тармағының 2), 3), 4), 4-1), 4-2) және 6) тармақшаларында көзделген құжаттар, тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайын реттеумен байланысты шығыстарын растайтын құжаттардың көшірмелері және сақтандыру төлемі жүзеге асырылғанын растайтын құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
Хабарлама электрондық нысанда жіберілген жағдайда тікелей сақтандырушы және жауапты сақтандырушы құжаттардың электрондық көшірмелерімен алмасады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9. Дополнительные экспертизы в отношении факта и обстоятельств наступления страхового случая осуществляются прямым страховщиком по своему усмотрению.
Расходы, связанные с проведением прямым страховщиком дополнительных экспертиз в отношении факта и обстоятельств наступления страхового случая, возмещаются ответственным страховщиком в случае, если прямым страховщиком отказано выгодоприобретателю в осуществлении страховой выплаты по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 29 Закона.
Прямой страховщик в течение 2 (двух) рабочих дней со дня отказа в осуществлении страховой выплаты выгодоприобретателю направляет ответственному страховщику извещение об отказе в осуществлении страховой выплаты по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с приложением документов, подтверждающих расходы, связанные с проведением прямым страховщиком дополнительных экспертиз, а также документов, подтверждающих основания отказа прямого страховщика в осуществлении страховой выплаты выгодоприобретателю.
В случае направления извещения в электронной форме прямой страховщик и ответственный страховщик обмениваются электронными копиями документов.
Ответственный страховщик не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения им извещения об отказе в осуществлении страховой выплаты направляет его прямому страховщику с отметкой о согласии ответственного страховщика с решением прямого страховщика об отказе осуществления страховой выплаты выгодоприобретателю.
Если ответственный страховщик в установленный настоящим пунктом срок не направил извещение об отказе в осуществлении страховой выплаты прямому страховщику, то согласие ответственного страховщика считается подтвержденным.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
10. В случае, если ответственный страховщик имеет право обратного требования к страхователю (застрахованному) по основаниям, предусмотренным статьей 28 Закона, прямой страховщик предоставляет ему имеющиеся документы.
11. Ответственный страховщик в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, осуществляет возмещение расходов прямого страховщика, связанных с урегулированием страхового случая.
При наличии оснований для отказа в возмещении расходов прямого страховщика, связанных с урегулированием страхового случая, ответственный страховщик в установленный настоящим пунктом срок направляет прямому страховщику соответствующее решение о полном или частичном отказе в возмещении таких расходов в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа.

9. Сақтандыру жағдайы басталуының фактісі мен мән-жайына қатысты қосымша сараптама жүргізуді тікелей сақтандырушы өзінің ұйғарымы бойынша жүзеге асырады.
Тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайы басталу фактісі мен мән-жайына қатысты қосымша сараптама жүргізуіне байланысты шығыстарын жауапты сақтандырушы, егер тікелей сақтандырушы Заңның 29-бабының 1-тармағында көзделген негіздемелер бойынша пайда алушыға сақтандыру төлемін жүргізуден бас тартқан жағдайда өтейді.
Тікелей сақтандырушы пайда алушыға сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартқан күннен бастап 2 (екі) жұмыс күн ішінде жауапты сақтандырушыға осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікелей сақтандырушының қосымша сараптама жүргізуімен байланысты шығыстарды растайтын құжаттарды, сондай-ақ тікелей сақтандырушының пайда алушыға сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартудың негіздемелерін растайтын құжаттарды қоса бере отырып сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
Хабарлама электрондық нысанда жіберілген жағдайда тікелей сақтандырушы және жауапты сақтандырушы құжаттардың электрондық көшірмелерімен алмасады.
Жауапты сақтандырушы оның сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы хабарлама алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күннен кешіктірмей оны тікелей сақтандырушыға жауапты сақтандырушының тікелей сақтандырушының пайда алушыға сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімімен келісетіні туралы белгісімен жібереді.
Егер жауапты сақтандырушы осы тармақта белгіленген мерзімде тікелей сақтандырушыға сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы хабарламаны жібермеген жағдайда, жауапты сақтандырушының келісуі расталған болып саналады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Жауапты сақтандырушының Заңның 28-бабында көзделген негіздемелер бойынша сақтанушыға (сақтандырылушыға) кері талап қою құқығы бар болған жағдайда, тікелей сақтандырушы оған бар құжаттарды ұсынады.
11. Жауапты сақтандырушы осы Ереженің 7-тармағында көзделген құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күн ішінде тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайын реттеумен байланысты шығыстарын өтеуін жүзеге асырады.
Тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайын реттеумен байланысты шығыстарын өтеуден бас тартуға негіздемелер болған жағдайда, жауапты сақтандырушы осы тармақта белгіленген мерзімде тікелей сақтандырушыға бас тартудың себептерін дәлелді негіздей отырып осындай шығыстарды өтеуден толық немесе ішінара бас тарту туралы тиісті шешімді жібереді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

12. При несвоевременном осуществлении возмещения расходов прямого страховщика, связанных с урегулированием страхового случая, ответственный страховщик уплачивает прямому страховщику неустойку в порядке и размере, установленных статьей 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
13. В случае отказа ответственного страховщика от возмещения расходов прямого страховщика, связанных с урегулированием страхового случая либо их неполном возмещении ответственным страховщиком, прямой страховщик может обратиться к страховому омбудсману в порядке, предусмотренном Законом и внутренними правилами страхового омбудсмана.
Глава 2-1. Особенности осуществления прямого
урегулирования при наступлении страхового случая
с участием четырех и более потерпевших
Сноска. Правила дополнены главой 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.03.2008 N 41 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
13-1. Страховая выплата по возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего, по страховому случаю с участием четырех и более потерпевших производится прямым страховщиком выгодоприобретателю в порядке, предусмотренном Законом, после согласования ее размера с ответственным страховщиком.
Прямой страховщик не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня определения размера вреда, причиненного имуществу, направляет ответственному страховщику заявление о расчете размера страховой выплаты по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - заявление).
Сноска. Пункт 13-1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
13-2. Ответственный страховщик не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня получения от прямого страховщика заявления (независимо от представления заявления другими прямыми страховщиками) либо от выгодоприобретателей документа по определению размера вреда, причиненного имуществу, составленного прямым страховщиком, осуществляет расчет размера страховой выплаты по возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего, в порядке, предусмотренном Законом, и направляет заявление прямому страховщику с указанием сведений, предназначенных для заполнения ответственным страховщиком.
В случае, если ответственный страховщик в установленный настоящим пунктом срок не направил заявление, прямой страховщик по истечении установленного срока, но не позднее 2 (двух) рабочих дней уведомляет об этом уполномоченный орган.
При этом прямой страховщик повторно направляет ответственному страховщику документы, предусмотренные пунктом 13-1 настоящих Правил.

12. Тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайын реттеумен байланысты шығыстарын уақтылы өтемеген жағдайда жауапты сақтандырушы тікелей сақтандырушыға Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 353-бабында белгіленген тәртіппен және мөлшерде тұрақсыздық ақысын төлейді.
13. Жауапты сақтандырушы тікелей сақтандырушының сақтандыру жағдайды реттеумен байланысты шығыстарын өтеуден бас тартса не толық өтемесе, тікелей сақтандырушы сақтандыру омбудсманына Заңда және сақтандыру омбудсманның ішкі ережесінде белгіленген тәртіппен өтініш жасауы мүмкін.
2-1-тарау. Төрт және одан көп зардап шегушінің қатысуымен сақтандыру жағдайы
басталған кезде тікелей реттеуді жүзеге асырудың ерекшеліктері
Ескерту. 2-1-тараумен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.03.28 N 41 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
13-1. Төрт және одан көп зардап шегушінің қатысуымен болған сақтандыру жағдайы бойынша зардап шегушінің мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемін тікелей сақтандырушы пайда алушыға Заңда көзделген тәртіппен оның мөлшерін жауапты сақтандырушымен келіскеннен кейін жүргізеді.
Тікелей сақтандырушы мүлікке келтірілген зиянның мөлшері айқындалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жауапты сақтандырушыға осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу туралы өтінішті (бұдан әрі - өтініш) жібереді.
Ескерту. 13-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13-2. Жауапты сақтандырушы тікелей сақтандырушыдан өтінішті (басқа тікелей сақтандырушылардың өтініштерін ұсынғанына қарамастан) не пайда алушыдан тікелей сақтандырушы жасаған, мүлікке келтірілген зиянды анықтау жөніндегі құжатты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күннен кешіктірмей Заңда көзделген тәртіппен зардап шегушінің мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеуді жүзеге асырады және өтінішті жауапты сақтандырушы толтыруға тиісті мәліметтерді көрсете отырып, тікелей сақтандырушыға жібереді.
Егер жауапты сақтандырушы осы тармақта белгіленген мерзімде өтінішті жібермеген жағдайда, тікелей сақтандырушы белгіленген мерзім аяқталған соң, бірақ 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
Бұл ретте тікелей сақтандырушы жауапты сақтандырушыға осы Ереженің 13-1-тармағында көзделген құжаттарды қайта жібереді.

Сноска. Пункт 13-2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
Глава 3. Заключительное положение
14. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам осуществления
прямого урегулирования
Форма
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
Уведомление о страховом случае
от "___" ___________ 20 __ года № ______
1.
Наименование, место нахождения, номер телефона и банковские реквизиты прямого страховщика
2.
Сведения о лице, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими: фамилия, имя, отчество (при его наличии) и адрес страхователя (для физических лиц); наименование, адрес и банковские реквизиты (для юридических лиц)
3.
Номер и дата оформления страхового полиса лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими
4.
Сведения о страховом случае
4.1.
Дата постановления по делу об административном правонарушении, наименование органа, уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях
4.2.
Дата принятия процессуального решения суда по уголовному делу и дата вступления его в законную силу
5.
Иные сведения
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, ответственного за рассмотрение страхового случая:
_______________________________________________________________________________
Номер телефона: _______________________
Приложение 2
к Правилам осуществления
прямого урегулирования
Форма

Ескерту. 13-2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Қорытынды ереже
14. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге тиіс.
Тікелей реттеуді жүзеге асыру
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Сақтандыру жағдайы туралы
20 __ жылғы "___" ___________ № ______ хабарлама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.
Тікелей сақтандырушының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірі және банк деректемелері
2.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлға туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және сақтанушының мекен-жайы (жеке тұлғалар үшін); атауы, мекен-жайы және банк деректемелері (заңды тұлғалар үшін)
3.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғаның сақтандыру полисінің нөмірі мен ресімделген күні
4.
Сақтандыру жағдайы туралы мәліметтер
4.1.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулының күнi, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның атауы
4.2.
Соттың қылмыстық іс жөнінде іс жүргізу шешімін қабылдаған күні және оның заңды күшіне енетін күні
5.
Өзге мәліметтер
Сақтандыру жағдайын қарауға жауапты тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
________________________________________________________________________________
Телефон нөмірі: _______________________
Тікелей реттеуді жүзеге асыру
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Сақтандыру жағдайының реттелгені туралы
20 __ жылғы "___" ___________ № ______ хабарлама

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
Извещение об урегулировании страхового случая
от "____" _____________ 20 __ года № _______
1.
Наименование, место нахождения, номер телефона и банковские реквизиты прямого страховщика
2.
Сведения о лице, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими: фамилия, имя, отчество (при его наличии) и адрес страхователя (для физических лиц); наименование, адрес и банковские реквизиты (для юридических лиц)
3.
Номер и дата оформления страхового полиса лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими
4.
Сведения о страховом случае
4.1.
Дата постановления по делу об административном правонарушении, наименование органа, уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях
4.2.
Дата принятия процессуального решения суда по уголовному делу и дата вступления его в законную силу
5.
Расходы, связанные с урегулированием страхового случая (в тенге)
5.1.
Страховая выплата по возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего (потерпевшим)
5.2.
Страховая выплата по возмещению вреда, причиненного жизни и (или) здоровью потерпевшего (потерпевшим)
5.3.
Расходы, связанные с определением размера вреда
5.4.
Иные расходы
6.
Иные сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя либо уполномоченного лица:
________________________________________________________________________________
Номер телефона: ______________
Приложение 3
к Правилам осуществления
прямого урегулирования
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.03.2008 N 41 (порядок введения в действие см. п. 3 ); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
Извещение об отказе в осуществлении страховой выплаты
от "____" _____________ 20 __ года № _______
1.
Наименование, место нахождения, номер телефона и банковские реквизиты прямого страховщика
2.
Сведения о лице, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими: фамилия, имя, отчество (при его наличии) и адрес страхователя (для физических лиц); наименование, адрес и банковские реквизиты (для юридических лиц)
3.
Номер и дата оформления страхового полиса лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу лиц, признанных потерпевшими
4.
Сведения о страховом случае
4.1.
Дата постановления по делу об административном правонарушении, наименование органа, уполномоченного рассматривать дела об административных правонарушениях
4.2.
Дата принятия процессуального решения суда по уголовному делу и дата вступления его в законную силу
5.
Расходы, связанные с урегулированием страхового случая (в тенге) и подлежащие уплате выгодоприобретателю
5.1.
Страховая выплата по возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего (потерпевшим)
5.2.
Страховая выплата по возмещению вреда, причиненного жизни и/или здоровью потерпевшего (потерпевшим)
5.3.
Расходы, связанные с определением размера вреда
5.4.
Иные расходы
6.
Основания для отказа в осуществлении страховой выплаты
7.
Иные сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя прямого страховщика либо уполномоченного лица:
_____________________________________________________________________________
Номер телефона: ____________________
Сведения, заполняемые ответственным страховщиком (согласен или не согласен):
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Наименование, место нахождения, номер телефона и банковские реквизиты ответственного страховщика
_____________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя ответственного
страховщика либо уполномоченного лица:
_____________________________________________________________________________
Номер телефона: __________________
Приложение 4
к Правилам осуществления
прямого урегулирования
Форма

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.
Тікелей сақтандырушының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірі және банк деректемелері
2.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлға туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және сақтанушының мекен-жайы (жеке тұлғалар үшін); атауы, мекен-жайы және банк деректемелері (заңды тұлғалар үшін)
3.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғаның сақтандыру полисінің нөмірі мен ресімделген күні
4.
Сақтандыру жағдайы туралы мәліметтер
4.1.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулының күнi, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның атауы
4.2.
Соттың қылмыстық іс жөнінде іс жүргізу шешімін қабылдаған күні және оның заңды күшіне енетін күні
5.
Сақтандыру жағдайын реттеумен байланысты шығыстар (теңгемен)
5.1.
Зардап шегушінің (зардап шегушімен) келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемі
5.2.
Зардап шегушінің (зардап шегушімен) өміріне және (немесе) денсаулығына келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемі
5.3.
Зиянның мөлшерін анықтауға байланысты шығыстар
5.4.
Өзге шығыстар
6.
Өзге мәліметтер
Бірінші басшының немесе уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса):______________________________________________________________________
Телефон нөмірі: __________________________________________________________________
Тікелей реттеуді жүзеге асыру
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы хабарлама
20 __ жылғы "____" _____________ № _______
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.03.28 N 41 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1.
Тікелей сақтандырушының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірі және банк деректемелері
2.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлға туралы мәліметтер: сақтанушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және мекен-жайы (жеке тұлғалар үшін); атауы, мекен-жайы және банк деректемелері (заңды тұлғалар үшін)
3.
Зардап шегушi деп танылған тұлғалардың өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғаның сақтандыру полисінің нөмірі мен ресімделген күні
4.
Сақтандыру жағдайы туралы мәліметтер
4.1.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулының күнi, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның атауы
4.2.
Соттың қылмыстық іс жөнінде іс жүргізу шешімін қабылдаған күні және оның заңды күшіне енетін күні
5.
Сақтандыру жағдайын реттеумен байланысты және пайда алушыға төленетін шығыстар (теңгемен)
5.1.
Зардап шегушінің (зардап шегушілердің) мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемі
5.2.
Зардап шегушінің (зардап шегушілердің) өміріне және (немесе) денсаулығына келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемі
5.3.
Зиянның мөлшерін анықтауға байланысты шығыстар
5.4.
Өзге шығыстар
6.
Сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартуға негіздемелер
7.
Өзге мәліметтер
Тікелей сақтандырушының бірінші басшысының немесе уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса):
________________________________________________________________________________
Телефон нөмірі: ____________________
Жауапты сақтандырушы толтыратын мәліметтер (келісемін немесе келіспеймін):
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Жауапты сақтандырушының атауы, орналасқан жері, телефон нөмірі және банк деректемелері
________________________________________________________________________________
Жауапты сақтандырушының бірінші басшысының немесе уәкілетті тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса):
________________________________________________________________________________
Телефон нөмірі: __________________________________________________________________
Тікелей реттеуді жүзеге асыру
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу туралы өтініш
20 __ жылғы "____" _____________ № _______

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.03.2008 N 41 (порядок введения в действие см. п. 3 ); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2018 № 204 (вводится в действие с 01.01.2019).
Заявление о расчете размера страховой выплаты
от "____" _____________ 20 __ года № _______
1. _____________________________________________направляет для осуществления
(наименование прямого страховщика)
_________________________________расчета размера страховой выплаты по возмещению
(наименование ответственного страховщика) вреда, причиненного
имуществу потерпевшего ______________________________________________________.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) потерпевшего)
Размер страховой выплаты по возмещению вреда, причиненного имуществу потерпевшего, составляет
________________________________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Уведомление о страховом случае № _____ было направлено
_______________________________________________________________________________
(наименование ответственного страховщика)
"___" _____________ 20__ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя прямого страховщика либо
уполномоченного лица:___________________________________________________________
Номер телефона: __________________
2. Сведения, заполняемые ответственным страховщиком:
___________________________________________________________, рассмотрев заявление
(наименование ответственного страховщика) о расчете размера
страховой выплаты от "____" _______ 20 __ года №_____________________,
сообщает, что размер страховой выплаты по возмещению вреда, причиненного имуществу
Потерпевшего __________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) потерпевшего)
составляет________________________________________________________________тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Страховая сумма на дату получения
_______________________________________________________________________ заявления
(наименование ответственного страховщика)
о расчете размера страховой выплаты составляет
__________________________________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Страховая сумма указывается ответственным страховщиком за минусом суммы страховых выплат по возмещению вреда, причиненного имуществу других потерпевших, произведенных ответственным страховщиком соответствующим прямым страховщикам или выгодоприобретателям.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя ответственного страховщика либо уполномоченного лица:
_______________________________________________________________________________
Номер телефона: __________________

Ескерту. 4-қосымшамен толықтырылсын – ҚР Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.03.28 N 41 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 204 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. ______________________________________________________________________________
(тікелей сақтандырушының атауы)
________________________________________________________________________________
(жауапты сақтандырушының атауы)
зардап шегуші___________________________________________________________________
(зардап шегушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемінің
мөлшерін есептеу үшін жібереді.
Зардап шегушінің мүлкіне келтірілген зиянды
өтеу бойынша сақтандыру төлемінің мөлшері
_______________________________________________________ теңгені
(сомасы цифрмен және жазбаша)
құрайды. №_____ сақтандыру жағдайы туралы хабарлама
____________________________________ 20_жылғы "___" ____________
(жауапты сақтандырушының атауы) жіберілген.
Тікелей сақтандырушының бірінші басшысының немесе уәкілетті
тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):___________________
Телефон нөмірі: __________________
2. Жауапты сақтандырушы толтыратын мәліметтер:
__________________________________________, сақтандыру төлемінің (жауапты сақтандырушының атауы)
мөлшерін есептеу туралы 20__жылғы "____" _________ №_____
өтінішті қарап, зардап шегуші __________________________________ (зардап шегушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандыру төлемі
______________________________________________ теңгені құрайтыны (сомасы цифрмен және жазбаша)
туралы хабарлайды.
___________________________________________ сақтандыру төлемнің
(жауапты сақтандырушының атауы) мөлшерін есептеу туралы өтінішті
алған күнге сақтандыру төлемі ___________________ теңгені құрайды.
(сомасы цифрмен және жазбаша)
Сақтандыру сомасы тиісті сақтандырушыларға немесе пайда алушыларға жауапты
сақтандырушымен іске асырылған басқа зардап шегушілеріне келтірілген зиянды өтеу
бойынша сақтандыру төлемдері шегеріле отырып, жауапты сақтандырушымен көрсетіледі.
Жауапты сақтандырушының бірінші басшысының немесе уәкілетті тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса):
________________________________________________________________________________
Телефон нөмірі: __________________________________________________________________