Об утверждении Правил оповещения населения для осуществления систематической регистрации
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года № 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2007 года № 4940.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество", руководствуясь статьей 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра юстиции РК от 21.06.2011 № 230 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оповещения населения для осуществления систематической регистрации.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Территориальным органам юстиции принять меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан Абиш С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня опубликования.
И.о. Министра
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 августа 2007 года № 246
Правила оповещения населения для осуществления систематической регистрации
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 31.07.2018 № 1191 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оповещения населения для осуществления систематической регистрации (далее-Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 57 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
2. Регистрирующим органом является Государственная корпорация "Правительство для граждан", осуществляющая государственную регистрацию по месту нахождения недвижимого имущества.
3. Данные Правила устанавливают порядок оповещения населения для осуществления систематической регистрации.
Систематическая регистрация осуществляется с целью пополнения правового кадастра сведениями о ранее возникших правах (обременениях прав) на недвижимое имущество и носит учетный характер.

Жүйелі тіркеуді жүзеге асыру үшін халықты хабарландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министірлігінің 2007 жылғы 24 тамыздағы N 246 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 19 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4940 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту: Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2011.06.21 № 230 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жүйелі тіркеуді жүзеге асыру үшін халықты хабарландыру қағидалар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әділет аумақтық органдары осы бұйрықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі комитетінің төрағасы С.С. Әбішке жүктелсін.
4. Осы бұйрық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2007 жылғы 24 тамыздағы
№ 246 бұйрығымен бекітілген
Жүйелі тіркеуді жүзеге асыру үшін халықты хабарландыру қағидаларын
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің м.а. 31.07.2018 № 1191 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жүйелі тіркеуді жүзеге асыру үшін халықты хабарландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Тіркеуші орган жылжымайтын мүліктің орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы болып табылады.
3. Осы Қағида жүйелі тіркеуді жүзеге асыру үшін халықты хабарландырудың тәртібін белгілейді.
Жүйелі тіркеу құқықтық кадастрды жылжымайтын мүлікке бұрын пайда болған құқықтар (құқықтық ауыртпалықтар) туралы мәліметтермен толықтыру мақсатында жүзеге асырылады және есепке алу сипатында болады.

Глава 2. Цели и задачи оповещения
4. Оповещение населения осуществляется с целью ускоренного проведения систематической регистрации для пополнения правового кадастра сведениями о ранее возникших правах (обременениях прав) на недвижимое имущество.
5. Оповещение требуется для доведения до сведения населения необходимости проведения систематической регистрации.
Глава 3. Порядок оповещения населения
6. Регистрирующие органы, осуществляющие ведение правового кадастра, оповещают население как через средства массовой информации, так и путем размещения информационных стендов в местах массового скопления населения.
7. Оповещение населения о необходимости систематической регистрации публикуется в средствах массовой информации областного, городов республиканского значения, городского и районного значения, на государственном и русском языках.
8. В оповещении содержаться следующие сведения:
1) местонахождение органа, осуществляющего прием и выдачу документов для систематической регистрации прав на недвижимое имущество;
2) перечень документов необходимых для проведения систематической регистрации.
9. Регистрирующие органы не реже двух раз в год оповещают население о необходимости осуществления систематической регистрации.

2- тарау. Хабарландырудың мақсаты және міндеттері
4. Халықты хабарландыру жүйелі тіркеуді жеделдету мақсатында құқықтық кадастрды жылжымайтын мүлікке бұрын пайда болған құқықтар (құқықтық ауыртпалықтар) туралы мәліметтермен толықтыру үшін жүзеге асырылады.
5. Хабарландыру жүйелі тіркеуді жүргізудің қажеттігін халықтың назарына жеткізу үшін талап етіледі.
3-тарау. Халықты хабарландыру тәртібі
6. Құқықтық кадастры жүгеге асырушы тіркеуші органдар халықты бұқаралық ақпарат құралдарымен қатар, халық көп жиналатын орындарда ақпараттық сетндттерді орналастыру арқылы да хабардар етеді.
7. Халықты жүйелі тіркеудің қажеттігі турлаы хабарландыру мемлекеттік және орыс тілінде облыстық, республикалық маңызы бар, қалалық және аудандық маңызы бар бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
8. Хабарландыруда мынадай мәліметтер:
1) жылжымайтын мүлікке құқықтарды жүйелі тіркеу үшін құжаттарды қабылдауды және беруді жүзеге асыратын органның орналасқан жері;
2) жүйелі тіркеуді жүргізу үшін қажетті құжаттардың тізбесі қамтылуы тиіс.
9. Тіркеуші органдар халықты жүйелі тіркеуді жүзеге асыру қажеттігі туралы жылына кемінде екі рет хабарландырады.