О назначении социальной помощи выпусникам организаций образования для оплаты за обучение в высших учебних заведениях Республики Казахстан
Постановление Акимата Мангистауской области от 6 августа 2007 года N 272. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 14 сентября 2007 года N 1976. Утратило силу постановлением Мангистауского областного акимата от 04 ноября 2010 года № 384
Сноска. Утратило силу постановлением Мангистауского областного акимата от 04.11.2010 № 384
В соответствии с Законами Республики Казахстан " Об образовании ", " О культуре "," О системе здравоохранения "и " О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан ", в целях социальной поддержки инвалидов, а также детей из социально-уязвимых категорий семей, детей, родители которых являются работниками государственных учреждений и государственных казенных предприятий образования, здравоохранения, культуры и спорта, акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить социальную помощь для оплаты за обучение в высших учебных заведениях Республики Казахстан для удовлетворения потребностей региона в кадрах (далее - Социальная помощь).
2. Ежегодно акимом Мангистауской области утверждается перечень специальностей и количество обучающихся, исходя из потребностей региона в кадрах.
3. Утвердить состав областной конкурсной комиссии по отбору претендентов на назначение социальной помощи (далее - Комиссия) согласно приложению 1.
4. К участию в конкурсе допускаются выпускники средних общеобразовательных школ, организаций начального профессионального и среднего профессионального образования, а также студенты, обучающиеся в высших медицинских учебных заведениях Республики Казахстан (далее - Претенденты).
5. Комиссия осуществляет из числа Претендентов конкурсный отбор исходя из потребности в кадрах в разрезе каждого населенного пункта, принимая во внимание социальный статус, результаты Единого Национального тестирования для выпускников общеобразовательных школ.
6. Утвердить Положение о Комиссии (приложение 2).
7. Рабочим органом комиссии является Государственное учреждение "Департамент координации занятости и социальных программ" Мангистауской области (далее - рабочий орган).
8. Администраторами бюджетных программ "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" являются районные и городские отделы занятости и социальных программ (далее - Администратор).
9. Установить, что Социальная помощь назначается успешно прошедшим конкурсный отбор Претендентам на основании протокола Комиссии. В дальнейшем Претенденты именуются Получателями социальной помощи.

Білім ұйымдарының түлектеріне Қазақстан Республикасының жоғарғы оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін әлеуметтік көмек тағайындау туралы
Маңғыстау облысының әкімдігінің 2007 жылғы 6 тамыздағы N 272 қаулысы. Маңғыстау облысының Әділет департаментінде 2007 жылғы 14 қыркүйекте N 1976 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2010 жылғы 04 қарашадағы № 384 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2010.11.04 № 384 қаулысымен
"Білім туралы", "Мәдениет туралы", "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" және " Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес мүгедектерді, сондай-ақ әлеуметтік осал санатындағы отбасыларының балаларын, ата-анасы мемлекеттік білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет және спорт мекемелерінің және мемлекеттік қазынашылық кәсіпорындардың қызметкерлері болып табылатын отбасылардың балаларын әлеуметтік қолдау мақсатында облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Өңірдің кадрға деген қажеттілігін қанағаттандыру үшін Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында оқытуға әлеуметтік көмек белгіленсін (бұдан әрі - Әлеуметтік көмек).
2. Маңғыстау облысының әкімі жыл сайын өңірдің қажеттілігіне қарай мамандықтардың тізбесін және білім алушылар санын бекітеді.
3. Әлеуметтік көмек тағайындау үшін конкурсқа қатысуға құқылы үміткерлерді іріктеу жөніндегі облыстық конкурстық комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) құрамы 1 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
4. Конкурсқа жалпы білім беретін мектептерді, бастауыш және орта кәсіптік білім беру ұйымдарын бітірушілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының медициналық жоғары оқу орындарында оқитын студенттер (бұдан әрі - Үміткерлер) жіберіледі.
5. Комиссия конкурсқа қатысушы Үміткерлерді әрбір елді мекеннің мамандарға деген қажеттілігіне қарай, әлеуметтік мәртебесін, жалпы білім беретін мектеп түлектерінің Бірыңғай ұлттық тестілеу қорытындысын назарға ала отырып іріктейді.
6. Комиссия туралы Ереже бекітілсін (2 қосымша).
7. Комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі - Жұмыс органы) "Маңғыстау облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті" мемлекеттік мекемесі болып табылады
8. "Жергілікті өкілетті органның шешімімен мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек" бюджеттік бағдарламасының әкімшісі (бұдан әрі - Әкімші) аудандық және қалалық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімдері болып табылады.
9. Комиссияның хаттамасы негізінде конкурстық іріктеуден ойдағыдай өткен Үміткерлерге әлеуметтік көмек тағайындалатын болып белгіленсін. Бұдан кейін Үміткерлер әлеуметтік көмек Алушы болып аталады.

10. Социальная помощь назначается Претендентам в размере установленном для оплаты за обучение в высшем учебном заведении, но не более средних расходов на обучение одного студента за учебный год, установленных Постановлением Правительства Республики Казахстан.
11. Получателям социальной помощи также назначается ежемесячная социальная выплата на питание и проживание в размере пяти тысяч тенге на весь период обучения.
12. Претенденты для участия в конкурсе представляют Администраторам документы по перечню согласно приложению 4 в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются Претендентам.
13. Утвердить форму типовых документов (приложение 3-6).
14. Администраторы формируют личные дела Претендентов, представляют их по акту на экспертизу Рабочему органу, который выносит заключение о соответствии социального статуса Претендента.
15. Рабочий орган в течение трех дней проводит экспертизу и вносит документы допущенных к участию в конкурсе Претендентов на рассмотрение Комиссии.
16. Комиссия в трехдневный срок рассматривает документы Претендентов, принимает решение на основании представленных документов о назначении социальной помощи.
17. Рабочий орган в течение двух дней передает по акту Администраторам документы Претендентов, успешно прошедших конкурсный отбор для назначения Социальной помощи.
18. Рабочий орган уведомляет Претендентов не прошедших конкурсный отбор на назначение социальной помощи с изложением оснований отказа.
19. Социальная помощь перечисляется Администраторами на лицевые счета Получателей социальной помощи в банках второго уровня.
20. Администратор на основании протокола Комиссии заключает с Получателем социальной помощи Договор, обеспечивает своевременное перечисление денежных средств, ежемесячных социальных выплат на питание и проживание.
21. Департаменты образования, здравоохранения, управления культуры, физической культуры и спорта, совместно с акимами населенных пунктов:
1) 2 раза в год (на начало календарного и учебного года) уведомляют Рабочий орган о прохождении обучения Получателями социальной помощи;
2) в период обучения оказывают содействие Получателям социальной помощи в прохождении производственной практики, в каникулярный период по возможности и при согласии Получателей социальной помощи возможность трудоустройства;
3) по окончании полного курса обучения с присвоением соответствующей квалификации, диплома государственного образца обеспечивают трудоустройство.
22. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Сейтмаганбетову Г.С.

10. Әлеуметтік көмек Үміткерлерге жоғары оқу орнының ақысын төлеу үшін белгіленген көлемде, бірақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысымен белгіленген оқу жылында бір студентті оқытудың орта шығынынан артық емес мөлшерде тағайындалады.
11. Әлеуметтік көмек Алушыға сонымен бірге бүкіл оқу кезеңіне тамақтануға және тұруына ай сайын бес мың теңге мөлшерінде Әлеуметтік төлем тағайындалады.
12. Үміткерлер конкурсқа қатысу үшін Әкімшіге 3 қосымшада көрсетілген құжаттардың салыстыру үшін түпнұсқасын және көшірмесін ұсынады, одан кейін түпнұсқа арыз иесіне қайтарылады.
13. Үлгі құжаттардың нысаны бекітілсін (4-6 қосымшалар).
14.Әкімшілер Үміткерлердің жеке істерін қалыптастырып, олардың әлеуметтік мәртебесіне сәйкес конкурсқа қатысуға жіберу жөнінде қорытынды шығаруға жұмыс органына кесім бойынша сараптауға береді.
15. Жұмыс органы үш күн ішінде сараптама жүргізеді және конкурсқа қатысуға жіберілген Үміткерлердің құжаттарын облыстық Комиссияның қарауына шығарады.
16. Комиссия Үміткерлердің құжаттарын үш күш ішінде қарап, ұсынылған құжаттар негізінде әрбір Үміткерге қатысты әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
17. Жұмыс органы екі күн ішінде Әлеуметтік көмек тағайындау үшін конкурстық іріктеуден ойдағыдай өткен Үміткерлердің құжаттарын кесім бойынша Әкімшіге береді.
18. Жұмыс органы Әлеуметтік көмек тағайындау үшін конкурстық іріктеуден өтпеген Үміткерлерді өтпеу негізін мазмұндай отырып хабардар етеді.
19. Әлеуметтік көмек әлеуметтік көмек Алушының екінші деңгейдегі банктердегі жеке есеп шотына Әкімші арқылы аударылады.
20. Әкімші Комиссия хаттамасының негізінде әлеуметтік көмек Алушымен Келісім шарт жасасады, Әлеуметтік көмектің, тамақтану мен тұруына ай сайынғы әлеуметтік төлемнің уақтылы аударылуын қамтамасыз етеді.
21. Білім, денсаулық сақтау департаменттері, мәдениет, дене тәрбиесі және спорт басқармалары елді мекендердің әкімдерімен бірлесіп:
1) жылына 2 рет (күнтізбелік және оқу жылының басында) әлеуметтік көмек Алушылардың оқуы туралы жұмыс органын хабардар етеді;
2) әлеуметтік көмек Алушыларға оқу кезеңінде өндірістік практикадан өтуге, каникул кезеңінде әлеуметтік көмек Алушылардың мүмкіндігінше және келісімімен жұмысқа орналасуына, мүмкіндігіне қарай, ықпал етеді;
3) толық оқу курсын  аяқтап,  тиісті   мамандық пен  мемлекеттік  үлгідегі   диплом   берілгеннен   кейін  жұмысқа   орналасуын  қамтамасыз етеді.
22. Осы  қаулының  орындалуын  бақылау  облыс  әкімінің  орынбасары  Г. Сейтмағанбетоваға жүктелсін.

23. Признать утратившими силу постановления акимата Мангистауской области акимата "О назначении социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ для оплаты обучения в государственных высших учебных заведениях Республики Казахстан" от 26 июня 2006 года N 200, "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата области от 26 июня 2006 года N 200 "О назначении социальной помощи выпускникам общеобразовательных школ и организации начального профессионального образования, среднего профессионального образования для оплаты обучения в высших учебных заведениях Республики Казахстан от 08 января 2007 года N 3
24. Настоящее постановление вводится в действие после официального опубликования.
И.о. акима области             М. Бортник
Приложение 1
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 6 августа 2007 года
N 272
СОСТАВ
областной конкурсной комиссии по отбору претендентов
на назначение социальной помощи Председатель комиссии
Караев                     - заместитель акима области,
Жумабая Амантурлиевича       председателем комиссии
Заместитель
председателя комиссии
Калмуратова                - директор Департамента координации
Гульмира Муратовна           занятости и социальных программ
Секретарь комиссии
Нурмамедову                - заместителя директора департамента
Карашаш Ишбергеновну         координации занятости и
социальных программ, секретарем
комиссии
Члены комиссии:
Чельпеков                  - секретарь областного маслихата
Бактыбай Акбердиевич        (по согласованию)
Айдарханов                 - директор Департамента
Арман Тергеуович             здравоохранения
Альбекова                  - директор Департамента финансов
Марина Борисовна
Абжаппаров                 - ректор Актауского государственного
Абдимуталип                  университета имени Ш. Есенова
Гумарова                   - начальник управления культуры
Майра Смайловна
Жумашева                   - директор Департамента образования
Каныбека Бекболатовича
Нургалиева                 - директор Департамента экономики
Халила Хабижановна           и бюджетного планирования
Елизарову                  - исполняющую обязанности
Рушанию Фаритовну            начальника управления физической
культуры и спорта

23. "Маңғыстау облысының жалпы білім беретін мектептерінің түлектеріне Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін әлеуметтік көмек тағайындау туралы" Маңғыстау облысы әкімдігінің 2006 жылғы 26 маусымдағы N 200 қаулысының, Маңғыстау облысы әкімдігінің 2006 жылдың 26 маусымындағы N 200 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы "Маңғыстау облысының жалпы білім беретін мектептерінің және бастауыш кәсіптік білім, орта кәсіптік білім ұйымдарының түлектеріне Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін әлеуметтік көмек тағайындау туралы" 2007 жылдың 8 қаңтарындағы N3 қаулыларының күші жойылды деп табылсын.
24. Осы  қаулы ресми жарияланғаннан он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімінің
міндетін атқарушы                       М.Бортник
Облыс әкімдігінің
2007 жылғы 6 тамыздағы
N 272 қаулысына 1 қосымша
Әлеуметтік көмек тағайындауға үміткерлерді іріктеу
жөніндегі облыстық конкурстық комиссияның
ҚҰРАМЫ
Комиссия төрағасы
Қараев                                облыс әкімінің орынбасары
Жауымбай Амантұрлыұлы
Комиссия төрағасының орынбасары
Қалмұратова                           жұмыспен қамтуды үйлестіру
Гүлмира Мұратқызы                     және әлеуметтік
бағдарламалар
департаментінің  директоры
Комиссия хатшысы
Нұрмамедова                           облыстық жұмыспен қамтуды және
Қарашаш Ішбергенқызы                  әлеуметтік бағдарламалар
үйлестіру
департаменті директорының
орынбасары, комиссия хатшысы
Комиссия  мүшелері:
Шелпеков                              облыстық мәслихаттың хатшысы
Бақтыбай Ақбердіұлы                   (келісім бойынша)
Айдарханов                            денсаулық сақтау
Арман Тергеуұлы                       департаментінің директоры
Әлібекова                             қаржы департаментінің
Марина Борисқызы                      директоры
Әбжаппаров                            Ш.Есенов атындағы Ақтау Әбдімүтәліп Әбжаппарұлы               Мемлекеттік Университетінің
ректоры
Fұмарова                              мәдениет басқармасының
Майра Смайылқызы                      бастығы
Жұмашев                               білім  департаментінің
Қаныбек Бекболатұлы                   директоры
Нұрғалиева                            экономика және бюджеттік
Халила Хабижанқызы                    жоспарлау департаментінің
директоры
Елизарова                             облыстық дене тәрбиесі және
Рушания Фаритовна                     спорт басқармасы бастығының                                            міндетін атқарушы

Сноска. Приложение 1 с изменениями внесенными, постановлением  акимата Мангистауской области от 27.03.2008 года N 224 (вводится в действие со дня официального опубликования)
Приложение 2
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 6 августа 2007 года
N 272
Положение об областной конкурсной комиссии
по отбору претендентов на назначение социальной помощи
из числа категорий лиц, имеющих право на участие в конкурсе
1. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет статус, порядок создания и деятельности областной конкурсной комиссии по отбору претендентов на назначение социальной помощи из числа категорий лиц, имеющих право на участие в конкурсе ( далее - Комиссия).
2. Комиссия является постоянно действующим органом, осуществляющим свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и другими нормативно-правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Рабочим органом Комиссии является Департамент координации занятости и социальных программ.
4. Персональный состав комиссии утверждается акиматом области.
2. Основные задачи и функции Комиссии
5. Задачи:
Проведение конкурсного отбора из числа Претендентов на назначение Социальной помощи, выявление наиболее нуждающихся детей, исходя из результатов успеваемости, Единого Национального тестирования, проявленных способностей в период время обучения в учебных заведениях.
Удовлетворение потребностей региона в кадрах для организаций здравоохранения, образования, культуры, туризма и спорта, в том числе приоритетно сельских населенных пунктов.
6. Функции Комиссии:
1) комиссия осуществляет из числа Претендентов конкурсный отбор исходя из потребности в кадрах в разрезе каждого населенного пункта, принимая во внимание социальный статус;
2) рассмотрение документов Претендентов на предоставление Социальной помощи из числа выпускников средних общеобразовательных школ, организаций начального профессионального и среднего профессионального образования, а также студентов, обучающихся в высших медицинских учебных заведениях Республики Казахстан, относящихся к социально-защищаемым категориям граждан, а именно детям-сиротам, детям оставшимся без попечения одного из родителей, выпускникам детских домов, инвалидам, инвалидам с детства, а также детям, родители которых являются инвалидами, пенсионерами, из семей оралманов, переселившихся в Мангистаускую область, семей, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей. Совершеннолетние дети, обучающиеся по очной форме обучения в высших, начальных и средних профессиональных учебных заведениях, учитываются в численности детей.

Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2008.03.27 N 224 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Облыс әкімдігінің
2007 жылғы 6 тамыздағы
N 272 қаулысына 2-қосымша
Әлеуметтік көмек тағайындау үшін конкурсқа қатысуға құқылы
үміткерлерді іріктеу жөніндегі облыстық конкурстық
комиссия туралы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже әлеуметтік көмек тағайындау үшін конкурсқа қатысуға құқылы үміткерлерді іріктейтін облыстық конкурстық комиссияның мәртебесін, құру тәртібін және қызметін белгілейді (бұдан әрі - Комиссия).
2. Комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік-құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асыратын тұрақты жұмыс істейтін орган болып табылады.
3. Комиссияның жұмыс органы "Маңғыстау облысының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті" мемлекеттік мекемесі болып табылады.
4. Комиссияның дербес құрамын облыс әкімдігі бекітеді.
2. Комиссияның негізгі міндеттері мен қызметтері
5. Міндеттері:
Әлеуметтік көмек тағайындауға Үміткерлерді іріктеу жөнінде конкурс өткізу, білім беру ұйымдарында оқу кезінде танытқан қабілеті, үлгерімі мен Бірыңғай ұлттық тестілеу нәтижелері тұрғысынан Әлеуметтік көмек тағайындауды неғұрлым қажет ететін балаларды анықтау.
Өңірдің, оның ішінде ауылдық елді мекендердің денсаулық, білім, мәдениет, туризм және спорт ұйымдарына мамандар қажеттілігін қанағаттандыру.
6. Комиссияның функциялары:
1) Комиссия конкурсқа қатысушы Үміткерлерді әрбір елді мекеннің мамандарға қажеттілігіне қарай оның әлеуметтік мәртебесін назарға ала отырып іріктейді;
2)Әлеуметтік көмек алу конкурсына қатысуға құқылы Үміткерлердің: азаматтардың әлеуметтік қорғалатын тобына жататын балалардың, әсіресе жетім, ата-анасының бірінің қамқорлығынсыз қалған балалар, жетімдер үйінің түлектері, мүгедектер, бала жасынан мүгедектер, ата-анасы мүгедек, зейнеткер отбасылардың балалары, Маңғыстау облысына көшіп келген оралман отбасыларының балалары, кәмелетке толмаған төрт және одан көп бірге тұратын балалары бар отбасыларының жалпы білім беретін мектептерді, бастауыш кәсіптік және орта кәсіптік білім беру ұйымдарын бітірушілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының медициналық жоғары оқу орындарында оқитын студенттерінің құжаттарын қарау. Жоғары, бастауыш және орта кәсіптік оқу орындарының күндізгі бөлімінде оқитын жасы кәмелетке жеткен балалар балалар санына ескеріледі;

3) комиссия при отсутствии Претендентов, имеющих право на социальную помощь по социальному статусу, принимая во внимание выполнение Получателем социальной помощи обязательства по отработке по специальности в течение 3 лет в сельском населенном пункте по направлению соответствующего Департамента, управления, имеет право назначить социальную помощь детям, родители которых являются работниками государственных учреждений и государственных казенных предприятий образования, здравоохранения и культуры, социальной защиты и спорта;
4) комиссия принимает решение на основании представленных документов в отношении каждого Претендента;
5) комиссия уведомляет Рабочий орган о принятом решении.
6) вносит предложения по совершенствованию данной системы социальной помощи.
3. Права Комиссии
7. Комиссия для реализации возложенных на нее задач и осуществления своих функций имеет право в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать у высших учебных заведений городов Республики Казахстан сведения о перечне специальностей, стоимости их обучения;
2) запрашивать у Департамента и других заинтересованных структур заключения о целесообразности обучения тем или иным специальностям;
3) приглашать на заседание Комиссии претендентов на получение социальной помощи.
4. Порядок формирования и проведения заседания Комиссии
8. Заседания Комиссии проводит председатель Комиссии, а в его отсутствие заместитель председателя.
9. Заседание Комиссии должно быть проведено не позднее 25 августа. Текущие заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
10. На заседания комиссии приглашаются представители местных исполнительных органов, ответственные работники Администраторов.
11. Документы претендентов на получение социальной помощи представляются на заседание секретарем Комиссии. В ходе обсуждения документов претендентов приглашенные могут принять участие в обсуждении.
12. Комиссия принимает решение путем открытого голосования в присутствии не менее двух третей ее членов. При этом секретарь Комиссии не имеет права голоса.
13. Решение считается принятым, если за предложение проголосовало более половины присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов голос председателя считается решающим.
14. Решение оформляется Протоколом, который ведется секретарем Комиссии. Протокол подписывается всеми присутствующими членами Комиссии в день проведения заседания.
15. Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к Протоколу.
16. Члены Комиссии несут ответственность за принятое решение.
Приложение 3
к постановлению акимата
Мангистауской области

3) комиссия әлеуметтік мәртебесі бойынша әлеуметтік көмек алуға құқылы Үміткерлер болмаған жағдайда, тиісті Департаменттің, басқарманың жолдамасымен мамандығы бойынша 3 жыл ауылдық елді мекенде жұмыс істеуге тиіс Әлеуметтік көмек алушының міндеттемесінің орындалуын назарға ала отырып, ата-аналары білім, денсаулық сақтау және мәдениет, әлеуметтік қорғау және спорт мемлекеттік мекемелері мен мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарында жұмыс істейтін балаларға әлеуметтік көмек тағайындауға құқылы.
4) комиссия үміткерлердің құжаттарын қарайды, ұсынылған құжаттар негізінде әрбір Үміткерге қатысты шешім қабылдайды;
5) комиссия қабылданған шешім туралы Жұмыс органын хабардар етеді;
6) әлеуметтік көмектің осы жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.
3. Комиссияның құқығы
7. Комиссия заңнамамен белгіленген тәртіп бойынша жүктелген міндеттерді іске асыру барысында:
1) Қазақстан Республикасы қалаларының жоғарғы оқу орындарынан мамандықтардың тізбесі мен құны туралы мәліметтерді сұрауға;
2) Департаменттерден және басқа да мүдделі құрылымдардан нақты осы немесе өзге де мамандықтарға оқыту қажеттілігі туралы қорытынды сұрауға;
3) Әлеуметтік көмек алуға үміткерлерді Комиссия отырысына шақыруға құқығы бар.
4. Комиссия отырысын қалыптастыру және өткізу тәртібі
8. Комиссия отырыстарын Комиссия төрағасы, ол болмаған жағдайда төраға орынбасары өткізеді.
9. Комиссия отырысы 25 тамыздан кешікпей өткізілуі тиіс. Комиссияның ағымдағы отырыстары қажеттілік туған жағдайда өткізіледі.
10.Комиссияның отырысына жергілікті атқарушы органдардың өкілдері, Әкімшілердің жауапты қызметкерлері шақырылады.
11. Комиссия хатшысы әлеуметтік көмек алуға үміткерлердің құжаттарын комиссия отырысына тапсырады. Шақырылғандар Үміткерлердің құжаттарын талқылау барысына қатыса алады.
12. Комиссия ашық дауыспен мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда шешім қабылдайды. Комиссия хатшысы дауыс беруге құқығы жоқ.
13. Комиссияның қатысқан мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берген жағдайда шешім қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
14. Комиссия шешімі комиссияның хатшысы жүргізетін хаттамамен рәсімделеді. Комиссия мүшелері отырыс өткізілген күні хаттамаға қол қояды.
15. Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар және білдірген жағдайда оны жазбаша түрде мазмұндап, хаттамаға түсірілуі тиіс.
16. Комиссия мүшелері қабылданған шешімге жауапты.
Облыс әкімдігінің

от 6 августа 2007года
N 272
Перечень  документов,
представляемых претендентами на социальную помощь.
1. Заявление установленной формы
2. Удостоверение личности.
3. Книга регистрации места постоянного жительства.
4. Сертификат о результатах Единого Национального Тестирования.
5. Аттестат о среднем образовании, Диплом о начальном или среднем
профессиональном образовании.
6. Свидетельство о смерти родителей для сирот.
7. Свидетельства о рождении детей для многодетных семей.
8. Справка об инвалидности для инвалидов, инвалидов с детства.
9. Удостоверение оралмана.
10. Справка с места работы родителей.
11. Справка об обучении в медицинских высших учебных заведениях
для обучающихся на старших курсах.
12. Сведения о лицевом счете в банках второго уровня.
13. Регистрационный номер налогоплательщика.
14. Социальный индивидуальный код.
Приложение 4
постановлению акимата
Мангистауской области
от 6 августа 2007 года
N 272
Типовой Договор
г._____________                      "___" ________200___года
Государственное учреждение ___________________________________
______________________________________________________________
указать наименование отдела занятости и социальных программ
в лице начальника __________________________________________,
(Ф.И.О. начальника отдела)
именуемый в дальнейшем "Администратор", с одной стороны, и
получатель социальной помощи именуемый в дальнейшем "Получатель
социальной помощи", ___________________________________________,
(Ф.И.О. получателя социальной помощи)
заключили настоящий договор взаимных обязательств о нижеследующем:
1. Предмет договора
Стороны учитывая взаимную ответственность, при обоюдном
согласии, без принуждения ни с чьей стороны принимают на себя
обязательства, которые должны быть исполнены в полном объеме
сторонами, а именно:
Администратор на основании решения областной комиссии по
конкурсному отбору (протокол N____ от "____"_______ 200___года),
принимает на себя обязательства производить выплату социальной
помощи на оплату обучения "Получатель социальной помощи" путем
перечисления бюджетных средств на его лицевой счет на весь период
обучения в высшем учебном заведении, а также социальных выплат на
питание и проживание в размере 5000 (пять тысяч) тенге ежемесячно.
Получатель социальной помощи после завершения обучения
обязуется отработать в сельском населенном пункте Мангистауской
области в течение трех лет по специальности, по которой проходил
обучение в высшем учебном заведении.
2. Обязанности сторон
Получатель социальной помощи обязуется:
1) с момента поступления денежных средств на лицевой счет
произвести оплату за обучение и в течение семи дней представить
квитанцию об оплате Администратору;

2007 жылғы 6 тамыздағы
N 272 қаулысына 3-қосымша
Әлеуметтік көмекке Үміткерлер ұсынатын
құжаттар тізбесі
1. Белгіленген  үлгідегі арыз.
2. Жеке тұлғаның  куәлігі.
3. Тұрақты мекен-жайын  тіркеу  кітабы
4. Ұлттық  бірыңғай  тестілеу  нәтижесі туралы  сертификат.
5. Орта  білімі туралы  аттестат,бастауыш және орта кәсіптік білімі туралы диплом.
6. Тұлдыр жетімдер үшін ата-анасының  қайтыс болғандығы  туралы  куәлік.
7. Көп балалы отбасылары үшін  балалардың  туу туралы  куәлігі.
8. Мүгедектер мен бала жастан мүгедектер үшін  мүгедектігі  туралы  анықтама.
9. Оралман  куәлігі.
10. Ата-анасының  жұмыс орнынан  анықтама.
11. Медициналық жоғары  оқу орнының  жоғары  курсында  оқитындығы  туралы анықтама.
12. Екінші  деңгейдегі  банктен  ашылған  есеп  шоты.
13. Салық  төлеушінің  тіркелу  нөмірі.
14. Әлеуметтік  жеке  коды туралы мәліметтер.
Облыс әкімдігінің
2007 жылғы 6 тамыздағы
N 272 қаулысына 4-қосымша
Үлгі  шарт
______________________ қ.            " ____" ___________200 ____ жыл
Мемлекеттік мекеме ________________________________________
____________________________________________________________________
(жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің аты)
бастығы ____________________________________________________________
(бөлім бастығының А.Ә.Т.)
одан әрі "Әкімші" деп аталатын, бір жағынан, әлеуметтік көмекті
алушы ______________________________________________________________
(әлеуметтік көмек алушының А.Ә.Т.)
одан әрі "Әлеуметтік көмек алушы" деп аталатын, екінші жағынан, өзара келісілген төмендегідей міндеттелген осы шартты жасасты:
1. Шарттың  мәні
Екі жақты өзара түсінікпен келісілген жауапкершілікті ескере отырып, ешкімнің мәжбүрінсіз қабылданған міндеттеме барлық жағынан орындалуы керек, соның ішінде:
Әкімші конкурстық іріктеумен өткен облыстық комиссияның шешімі негізінде (200__ жылғы "___" __________N ___шешім), Әлеуметтік көмек алушыға      жоғары оқу орнындағы оқу жылында әлеуметтік көмекті оның жеке шотына аударуға, сондай-ақ тамақтану мен тұруына ай сайын 5000 (бес мың) теңге әлеуметтік төлемді аударуға міндеттеме алады.
Әлеуметтік көмекті алушы оқуын аяқтаған соң, жоғары оқу орнында оқып келген мамандығы бойынша Маңғыстау облысының ауылдық жерінде үш жыл жұмыспен өтеуге міндеттенеді.
2. Екі  жақтың  міндеттері
Әлеуметтік көмек алушы міндеттенеді:
1) жеке есеп шотына қаржы сомасы түскеннен кейін оқу ақысын төлеуге және жеті күн ішінде төлем жөніндегі түбіртекті Әкімшіге тапсыруға;

2) осваивать учебный материал, соблюдать учебный план высшего
учебного заведения, представлять Администратору выписку из приказа
о переводе на следующий курс обучения;
3) в случае отчисления по причине нарушения Устава учебного
заведения или другим причинам, не совместимым с продолжением
обучения по вине обучаемого, в течение пяти дней Получатель
социальной помощи   обязан уведомить Администратора об отчислении
с представлением копии приказа.
Администратор вправе:
1) требовать от Получателя социальной помощи
добросовестного и надлежащего исполнения обязательств, взятых на
себя в соответствии с настоящим договором.
Договор составлен в ______ экземплярах, имеющих одинаковую
юридическую силу, и действует до полного исполнения сторонами своих
обязательств.
Начало действия Договора с "___" _________ 20____ года.
Окончание действия Договора: по истечению трех календарных
лет отработки в сельском населенном пункте Мангистауской области,
что составит период "___" _________ 20____ года.
3. Юридические адреса сторон
Администратор               Получатель социальной помощи
___________________                __________________
___________________                __________________
___________________                __________________
___________________                __________________
Приложение 5
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 6 августа 2007 года
N 272
Председателю областной конкурсной комиссии
_________________________________________________________
от_______________________________________________________
фамилия имя отчество претендента
проживающего(щей) по адресу:
_________________________________________________________
_________________________________________________________
телефон
Заявление
Прошу Вас допустить к участию в конкурсе на
предоставление социальной помощи для оплаты обучения в
__________________________________________________________
(указать наименование вуза)
по специальности
__________________________________________________________
(указать наименование специальности)
факультета _______________________________________________.
Социальный  статус _______________________________________
Прилагаю следующие документы:
1. ____________________________
2. ____________________________
3. ____________________________
4. ____________________________
5. ____________________________
Дата _______________           Подпись  __________________
Приложение 6
к постановлению акимата
Мангистауской области
от 6 августа 2007 года
N 272
Заключение N
от "____"___________200  года.
В соответствии с постановлением акимата Мангистауской области
N _____от ____2007года "О назначении социальной помощи выпускникам
организаций образования для оплаты обучения в высших учебных
заведениях Республики Казахстан" на основании представленных
документов установлено:
Ф.И.О___________________________________________________________
Домашний адрес__________________________________________________
Социальный статус
Претендента_____________________________________________________
Выбранная специальность_________________________________________
Результат ЕНТ   ________________________________________________
Заключение:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Директор  департамента                       Ф.И.О.
Специалист рабочего органа                   Ф.И.О.

2) оқу жоспарын меңгеруге, жоғары оқу орнының оқу жоспарын сақтауға, келесі курсқа көшкендігі жөнінде бұйрық көшірмесін Әкімшіге ұсынуға;
3) оқу орнының оқу Жарғысын бұзған немесе сыйыспаушылық кінәсінен оқуын жалғастыруға болмайтындай басқа себептермен оқудан шыққан Әлеуметтік көмек алушы оқудан шығып қалғандығы жөнінде бұйрықтың көшірмесін бес күн мерзімде Әкімшіге тапсыруға міндетті.
Әкімші құқылы:
Әлеуметтік көмек алушыдан осы келісім-шартта өзіне жүктелген міндеттемені тиісті және әділ орындауын талап етуге.
Осы  шарт  бірдей  заң  күші бар _______  данада  жасалып, тараптар  өз міндеттемелерін  толық  орындағанша  әрекет ету  күшін сақтайды.
Шарттың іс-қимылының басталуы 200___жылғы "____" ________.
Шарттың іс-қимылының аяқталуы: Маңғыстау облысының ауылдық елді мекенінде жұмыс істеген үш күнтізбелік жылдың 200___жылғы "____" __________ кезеңін  қамтиды.
3. Тараптардың заңды мекен-жайы
Әкімші                Әлеуметтік  көмек  алушы
__________________________    ___________________________
__________________________    ___________________________
__________________________    ___________________________
__________________________    ___________________________
Облыс әкімдігінің
2007 жылғы 6 тамыздағы
N 272 қаулысына 5-қосымша
Облыстық конкурстық комиссияның төрағасы ___________________________
мекен - жай  бойынша тұратын: ______________________________________
___________________________________
(үміткердің  аты-жөні, тегі)
телефон ______________________________
Өтініш
Сізден  ____________________________________________________________
(жоғары оқу орнының атын көрсету)
______________________________________________________факультетінің
__________________________________________________ мамандығы бойынша
(мамандықтың  атын көрсету)
оқу ақысын төлеуге әлеуметтік көмек тағайындауға конкурсқа қатысуға
жіберуіңізді сұраймын.
Әлеуметтік мәртебе _________________________________________________
Келесі  құжаттарды  ұсынамын:
1.  __________________________________
2. ___________________________________
3. ___________________________________
4. ___________________________________
5.  __________________________________
Күні __________________               Қолы _________________________
Облыс әкімдігінің
2007 жылғы 6 тамыздағы
N 272 қаулысына 6-қосымша
Қорытынды N "___ " ______________200 ___ жыл
"Білім ұйымдарының түлектеріне Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында оқу ақысын төлеу үшін әлеуметтік көмек тағайындау туралы" Маңғыстау облысы әкімдігінің 200 ___жылдың "___" ________________ N ____ қаулысына сәйкес, ұсынылған құжаттардың негізінде анықталды:
А.Ә.Т. _____________________________________________________________
Мекен-жайы _________________________________________________________
Үміткердің әлеуметтік мәртебесі ____________________________________
Таңдаған мамандығы _________________________________________________
ҰБТ қорытындысы ____________________________________________________
Қорытынды:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Департамент директоры                                А.Ә.Т.
Жұмыс органының маманы                               А.Ә.Т.