О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 4 "Об утверждении Правил выдачи банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также выдачи банку разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 304 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 206. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2009 года № 5477. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 91
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 октября 2008 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам устойчивости финансовой системы», Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 9 января 2006 года № 4 «Об утверждении Правил выдачи банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также выдачи банку разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 304 «О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированное в Реестре нормативных правовых актов под № 4079), с дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 30 марта 2007 года № 76 «О внесении дополнений и изменений в некоторые нормативные правовые акты по вопросам представления документов в Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4670), постановлением Правления Агентства от 25 января 2008 года № 5 «О внесении дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5141), следующие дополнения и изменения:
заголовок после слов «значительное участие в уставном капитале организаций» дополнить словами «, отзыва разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации, а также значительное участие банка в уставном капитале организаций»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банкке еншiлес ұйым құруға немесе ие болуға рұқсат беру, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру ережесiн бекiту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне өзгерiстер енгiзу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 4 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқарамасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 206 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 8 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5477 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 91 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қаржы жүйесінің тұрақтылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 23 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі-Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Банкке еншiлес ұйым құруға немесе ие болуға рұқсат беру, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру ережесiн бекiту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне өзгерiстер енгiзу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 304 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 4 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4079 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінде құжаттарды ұсыну мәселелері бойынша кейбір нормативтік құқықтық кесімдерге толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 30 наурыздағы N 76 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4670 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 5 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5141 тіркелген) енгізілген толықтыруларымен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
атауындағы "Банкке еншiлес ұйым құруға немесе ие болуға рұқсат беру, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру ережесін" деген сөздер "Банкке еншiлес ұйым құруға немесе ие болуға рұқсат беру, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ банктің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу ережесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

«1. Утвердить Правила выдачи банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также выдачи банку разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций, отзыва разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации, а также значительное участие банка в уставном капитале организаций согласно приложению 1 к настоящему постановлению.»;
в Правилах выдачи банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также выдачи банку разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила выдачи банку разрешения на создание или приобретение дочерней организации, а также выдачи банку разрешения на значительное участие в уставном капитале организаций, отзыва разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации, а также значительное участие банка в уставном капитале организаций»;
преамбулу дополнить словами «, отзыва разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации, а также значительное участие банка в уставном капитале организаций»;
пункт 2 после слова «выданных» дополнить словами «и отозванных»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. В случае неполучения разрешения уполномоченного органа банк в трехмесячный срок отчуждает принадлежащие ему акции (доли участия) дочерней организации лицам, не связанным особыми отношениями с данным банком, и представляет подтверждающие документы в уполномоченный орган.
В случае приобретения банком права контроля над дочерней организацией по независящим от него причинам, банк в месячный срок с момента обнаружения данного факта представляет документы, предусмотренные пунктом 3 статьи 11-1 Закона, для получения разрешения уполномоченного органа на приобретение дочерней организации.»;
дополнить пунктом 10-2 следующего содержания:
«10-2. В случае неполучения разрешения уполномоченного органа на значительное участие банк в трехмесячный срок отчуждает принадлежащие ему акции (доли участия) лицам, не связанным особыми отношениями с данным банком, и представляет подтверждающие документы в уполномоченный орган.
Если банк приобрел значительное участие по независящим от банка причинам, он в месячный срок с момента обнаружения данного факта представляет документы, предусмотренные пунктом 10 статьи 11-1 Закона, для получения соответствующего разрешения уполномоченного органа.»;
дополнить главой 3-1 следующего содержания:
«Глава 3-1. Порядок отзыва разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации, а также значительное участие банка в уставном капитале организаций

"1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Банкке еншiлес ұйым құруға немесе ие болуға рұқсат беру, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ банктің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу ережесi бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкке еншiлес ұйым құруға немесе ие болуға рұқсат беру, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру ережесiнде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке еншiлес ұйым құруға немесе ие болуға рұқсат беру, сондай-ақ ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ банктің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу ережесi";
кіріспеде "рұқсат беру" деген сөздерден кейін "банктің еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ банктің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта "берiлген" деген сөзден кейін "және кері қайтарып алынған" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Банк уәкілетті органның рұқсатын алмаған жағдайда үш ай мерзiмінде өзіне тиесiлi еншiлес ұйымның акцияларын (қатысу үлестерiн) осы банкпен ерекше қатынаста байланысы жоқ тұлғаларға бередi және растайтын құжаттарды уәкiлеттi органға табыс етеді.
Банк өзіне қатысы жоқ себептер бойынша еншілес ұйымға бақылау құқығын иеленген жағдайда, банк осы факті анықталған сәттен бастап, бір айлық мерзімде Заңның 11-1-бабының 3-тармағымен көзделген құжаттарды еншілес ұйымды иеленуге уәкілетті органның рұқсатын алу үшін ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 10-2-тармақпен толықтырылсын:
"10-2. Банк қомақты қатысуға уәкілетті органның рұқсатын алмаған жағдайда үш ай мерзімінде өзіне тиесілі акцияларын (қатысу үлестерiн) осы банкпен ерекше қатынаста байланысы жоқ тұлғаларға бередi және растайтын құжаттарды уәкiлеттi органға табыс етеді.
Егер банк банкке қатысы жоқ себептер бойынша қомақты қатысуды иеленсе, ол осы факті анықталған сәттен бастап, бір айлық мерзімде Заңның 11-1-бабының 10-тармағымен көзделген құжаттарды уәкілетті органның тиісінше рұқсатын алу үшін ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Банктің еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ банктің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсатын кері қайтарып алу тәртібі

10-3. Уполномоченный орган отзывает разрешение на создание или приобретение банком дочерней организации, а также на значительное участие банка в уставном капитале организаций по основаниям, предусмотренным пунктом 11 статьи 11-1 Закона.
10-4. В случае отзыва разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации, а также значительное участие банка в уставном капитале организации банк в трехмесячный срок отчуждает принадлежащие ему акции (доли участия) дочерней организации, организации, в которой банк имеет значительное участие в уставном капитале, лицам, не связанным с данным банком особыми отношениями, и представляет уведомление в уполномоченный орган в трехдневный срок с даты отчуждения принадлежащих ему акций (доли участия), с приложением подтверждающих документов.»;
в приложении 1 :
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам выдачи банку разрешения
на создание или приобретение
дочерней организации, а также выдачи
банку разрешения на значительное участие
в уставном капитале организаций,
отзыва разрешения на создание или
приобретение банком дочерней организации,
а также значительное участие банка
в уставном капитале организаций»;
заголовок после слова «выданных» дополнить словами «и отозванных»;
таблицу после графы
«
Дата и номер
разрешения на
создание и
приобретение банком
дочерней организации
»
дополнить графой следующего содержания:
«
Дата и номер отзыва
выданного разрешения
на создание или
приобретение банком
дочерней организации
»;
в приложении 2 :
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам выдачи банку разрешения
на создание или приобретение
дочерней организации, а также выдачи
банку разрешения на значительное участие
в уставном капитале организаций,
отзыва разрешения на создание или
приобретение банком дочерней организации,
а также значительное участие банка
в уставном капитале организаций»;
заголовок после слова «выданных» дополнить словами «и отозванных»;
таблицу после графы
«
Дата и номер
разрешения на
значительное
участие в уставном
капитале
организаций
»
дополнить графой следующего содержания:
«
Дата и номер отзыва
выданного
разрешения на
значительное
участие в уставном
капитале
организаций
»;
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам выдачи банку разрешения
на создание или приобретение
дочерней организации, а также выдачи
банку разрешения на значительное участие
в уставном капитале организаций,
отзыва разрешения на создание или
приобретение банком дочерней организации,
а также значительное участие банка
в уставном капитале организаций»;
правый верхний угол приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам выдачи банку разрешения
на создание или приобретение
дочерней организации, а также выдачи
банку разрешения на значительное участие
в уставном капитале организаций,
отзыва разрешения на создание или
приобретение банком дочерней организации,
а также значительное участие банка
в уставном капитале организаций»;
правый верхний угол приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам выдачи банку разрешения
на создание или приобретение
дочерней организации, а также выдачи
банку разрешения на значительное участие
в уставном капитале организаций,
отзыва разрешения на создание или
приобретение банком дочерней организации,
а также значительное участие банка
в уставном капитале организаций»;
правый верхний угол приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам выдачи банку разрешения
на создание или приобретение
дочерней организации, а также выдачи
банку разрешения на значительное участие
в уставном капитале организаций,
отзыва разрешения на создание или
приобретение банком дочерней организации,
а также значительное участие банка
в уставном капитале организаций».

10-3. Уәкілетті орган банктің еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ банктің ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсатын Заңның 11-1-бабының 11-тармағымен көзделген негіздемелер бойынша кері қайтарып алады.
10-4. Банктің еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, сондай-ақ банктің ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға рұқсатын кері қайтарып алған жағдайда, банк үш ай мерзімінде өзінің жарғылық капиталына қомақты қатысуы бар еншілес ұйымның, ұйымның өзіне тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) осы банкпен ерекше қатынаста байланысты емес тұлғаларға иелігінен шығарып береді және уәкілетті органға өзіне тиесілі акцияларды (қатысу үлестерін) иеліктен шығарған күннен бастап үш күндік мерзімде растайтын құжаттарды қоса беріп, табыс етеді.";
1-қосымшада:
оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке еншiлес ұйым құруға
немесе ие болуға рұқсат беру,
сондай-ақ ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға
рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды
құруға немесе иеленуге, сондай-ақ
банктің ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға берілген
рұқсатты кері қайтарып алу
ережесiне 1-қосымша";
атауында "берілген" деген сөзден кейін "және кері қайтарып алынған" деген сөздермен толықтырылсын;
"
Банктің еншілес ұйымды құруына және ие болуына берілген рұқсаттың күні және нөмірі
"
деген бағаннан кейін кесте мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"
Банктің еншілес ұйымды құруына немесе ие болуына берілген рұқсатты кері қайтарып алу күні мен нөмірі
";
2-қосымшада:
оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке еншiлес ұйым құруға
немесе ие болуға рұқсат беру,
сондай-ақ ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға
рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды
құруға немесе иеленуге, сондай-ақ
банктің ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға берілген
рұқсатты кері қайтарып алу
ережесiне 2-қосымша";
атауында "берілген" деген сөзден кейін "және кері қайтарып алынған" деген сөздермен толықтырылсын;
"
Ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысуға берiлген рұқсаттың күнi және нөмiрi
"
деген бағаннан кейін кесте мынадай мазмұндағы бағанмен толықтырылсын:
"
Ұйымдардың жарғылық капиталына қомақты қатысуға берiлген рұқсатты қайтарып алу күні және нөмiрi
";
3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке еншiлес ұйым құруға
немесе ие болуға рұқсат беру,
сондай-ақ ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға
рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды
құруға немесе иеленуге, сондай-ақ
банктің ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға берілген
рұқсатты кері қайтарып алу
ережесiне 3-қосымша";
4-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке еншiлес ұйым құруға
немесе ие болуға рұқсат беру,
сондай-ақ ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға
рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды
құруға немесе иеленуге, сондай-ақ
банктің ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға берілген
рұқсатты кері қайтарып алу
ережесiне 4-қосымша";
5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке еншiлес ұйым құруға
немесе ие болуға рұқсат беру,
сондай-ақ ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға
рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды
құруға немесе иеленуге, сондай-ақ
банктің ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға берілген
рұқсатты кері қайтарып алу
ережесiне 5-қосымша";
6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке еншiлес ұйым құруға
немесе ие болуға рұқсат беру,
сондай-ақ ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға
рұқсат беру, банктің еншілес ұйымды
құруға немесе иеленуге, сондай-ақ
банктің ұйымдардың жарғылық
капиталына қомақты қатысуға берілген
рұқсатты кері қайтарып алу
ережесiне 6-қосымша";

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за банками (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня и Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана».
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Банктерді қадағалау департаменті (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне жіберсін.
4. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында осы қаулыны жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                        Е. Бахмутова