О наложении ограничения по бруцеллезу крупного рогатого скота на п.Чаган и Новобаженовский сельский округ, мелкого рогатого скота на Алгабасский сельский округ
Постановление акимата города Семей Восточно-Казахстанской области от 4 ноября 2008 года N 1238. Зарегистрировано в Управлении юстиции города Семей Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 24 ноября 2008 года за N 5-2-96. Утратило силу письмом аппарата акима города Семей Восточно-Казахстанской области от 30 декабря 2009 года N 4224/05-02
Сноска. Утратило силу письмом аппарата акима города Семей Восточно-Казахстанской области от 30.12.2009 N 4224/05-02.
На основании представления главного государственного ветеринарного инспектора города от 21 октября 2008 года № 1215 и в соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года № 339-11 «О ветеринарии», акимат города ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В связи с выявлением заболевания бруцеллезом среди крупного рогатого скота наложить ограничения на п. Чаган и Новобаженовский сельский округ и среди мелкого рогатого скота на Алгабасский сельский округ.
2. Утвердить прилагаемые мероприятия по профилактике и ликвидации бруцеллеза крупного рогатого скота в п. Чаган и Новобаженовском сельском округе, согласно приложению 1, и мелкого рогатого скота в Алгабасском сельском округе, согласно приложению 2.
3. Контроль за исполнением постановления возложить на заместителя акима города Мусапирбекова Т. Ж.
4. Постановление вводится в действие с момента официального опубликования.
И.о. акима города Семей                     С. Уразалиев
Приложение 1
к постановлению акимата города
от 4 ноября 2008 года
№ 1238
Мероприятия
по профилактике и ликвидации бруцеллеза крупного
рогатого скота в п.Чаган и Новобаженовском
сельском округе
п/п
Наименование мероприятий
Сроки исполнения
Ответственный за исполнение
1.
Взять на учет все виды сельскохозяйственных животных в п.Чаган и Новобаженовском сельском округе.
постоянно
аким сельского округа и поселка
2.
Своевременно проводить ветеринарно-санитарные мероприятия в п.Чаган и Новобаженовском сельском округе.
постоянно
аким сельского округа и поселка, СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
3.
Запретить ввоз, вывоз и перемещение сельскохозяйственных животных в п.Чаган и Новобаженовском сельском округе.
постоянно
аким сельского округа и поселка
4.
Сено, убранное с пастбищных участков, на которых выпасались неблагополучные по бруцеллезу животные, подлежит хранению в течение 3 месяцев.
во время оздоровления
аким сельского округа и поселка
5.
Запретить доение больных бруцеллезом коров. Молоко (сливки) от коров неблагополучного пункта обеззараживают при температуре 70 градус С в течение 30 минут, а также кипячением или путем переработки на топленое масло.
во время оздоровления
аким сельского округа и поселка, СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
6.

Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округіне ірі қара малдарынан және Алғабас ауылдық округіне қой-ешкі малдарынан бруцеллез ауруының анықталуына байланысты шектеу қою туралы
Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының әкімдігінің 2008 жылғы 4 қарашадағы N 1238 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Семей қаласындағы Әділет басқармасында 2008 жылғы 24 қарашада N 5-2-96 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының әкім аппаратының 2009 жылғы 30 желтоқсандағы N 4224/05-02 хатымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының әкім аппаратының 2009.12.30 N 4224/05-02 хатымен.
Қаланың мемлекеттік ветеринарлық бас инспекторының 2008 жылғы 21 қазандағы № 1215 ұсынысы негізінде және Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі № 339-11 “Ветеринария туралы” Заңының 10-бабының 2 тармағының 9) тармақшасына сәйкес, қала әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округіне ірі қара малдарынан және Алғабас ауылдық округіне қой-ешкі малдарынан бруцеллез ауруының анықталуына байланысты шектеу қойылсын.
2. Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округіндегі ірі қара малдарынан 1-қосымшаға сәйкес және Алғабас ауылдық округіндегі қой-ешкі малдарынан 2-қосымшаға сәйкес, бруцеллез ауруының алдын алу және жою туралы қоса беріліп отырған іс - шаралар бекітілсін.
3. Қаулының орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Т.Ж.Мүсәпірбековке жүктелсін.
4. Қаулы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Семей қаласы әкімінің
міндетін атқарушы С. Оразалиев
Қала әкімдігінің
2008 жылғы 04 қарашадағы
№ 1238 қаулысына
1-қосымша
Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округіндегі
ірі қара малдарынан бруцеллез ауруының алдын-алу және
жою жөніндегі іс-шаралар
№ п/п
Іс-шаралардың аталуы
Мерзімдері
Жауаптылар
1.
Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округіндегі барлық малдардың түрі есепке алынсын
үнемі.
кент және ауылдық округ әкімдері
2.
Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округіне уақтылы ветеринарлық-санитарлық шараларды жүргізу
үнемі.
кент және ауылдық округ әкімдері, ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
3.
Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округіне басқа жақтан малдарды әкеліп қосуға және әкетуге жол бермеу
үнемі.
кент және ауылдық округ әкімдері
4.
Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округінде бруцеллез ауруымен ауырған малдар жайылған жайылымдардан дайындалған мал азығын үш ай уақыт сақталғаннан кейін ғана пайдалану.
сауықтыру уақыты кезінде
кент және ауылдық округ әкімдері
5.
Бруцеллезбен ауырған сиырлардың сүтін саууға тыйым салынады. Аурудан таза емес пункттегі теріс нәтиже берген сиырлардан алынған сүт (кілегей) 70 градус С 30 минут бойы залалсыздандырылады, пісіріледі немесе тортасы айырылған майға өңделеді
сауықтыру уақыты кезінде
кент және ауылдық округ әкімдері, ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
6.

Во дворах, где содержались положительно реагировавшие животные, повторно исследовать их на бруцеллез серологическим методом через 15-20 дней (РА, РСК, РДСК, РБП).
до полного оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
7.
Животных, положительно реагировавших на бруцеллез, немедленно изолировать от другого поголовья и не более чем в 5-ти дневный срок сдают на убой без откорма и нагула, независимо от их племенной и производственной ценности, весовых кондиций, возраста, состояния беременности.
во время оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК, КП «Республиканский противо
эпизоотический отряд» по Восточно-Казахстанской и Павлодарской областям
8.
В местах содержания положительно реагировавших на бруцеллез животных, провести тщательную механическую очистку и дезинфекцию с последующим отбором проб для проверки качества проведения дезинфекции в ветеринарных лабораториях.
во время оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК РГКП «Республиканский противо
эпизоотический отряд» по Восточно-
Казахстанской и Павлодарской областям
9.
Крупный рогатый скот в п.Чаган и Новобаженовском сельском округе исследовать на бруцеллез серологическим методом до получения двухкратного отрицательного результата с проведением во дворах заключительной дезинфекции.
до полного оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК, РГКП «Республиканский противо
эпизоотический отряд» по Восточно-Казахстанской и Павлодарской областям
10.
Всех жителей п.Чаган и Новобаженовского сельского округа взять под наблюдение медицинской службы на соблюдение правил работы с животными на подвориях, дворах и использование средств индивидуальной защиты.
постоянно
ДГСЭН ВКО управления по городу Семей
11.
Проводить с жителами п.Чаган и Новобаженовского сельского округа санитарно-просветительную работу по профилактике бруцеллеза.
постоянно
ДГСЭН ВКО управления по городу Семей
12.
После получения двухкратных отрицательных результатов поголовье КРС ставится на 3-х месячный контроль, в течение которого проводится 2-х кратное диагностическое исследование с интервалом 1-1,5 месяца.
после оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
Приложение 2
к постановлению акимата города
от 4 ноября 2008 года
№ 1238
Мероприятия
по профилактике и ликвидации бруцеллеза мелкого
рогатого скота в Алгабасском сельском округе
№ п/п
Наименование мероприятий
Сроки исполнения
Ответственный за исполнение
1.
Взять на учет все виды сельскохозяйственных животных в Алгабасском сельском округе.
постоянно
аким сельского округа
2.
Своевременно проводить ветеринарно-санитарные мероприятия в Алгабасском сельском округе.
постоянно
аким сельского округа, СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
3.
Запретить ввоз, вывоз и перемещение сельскохозяйственных животных в Алгабасском сельском округе.
постоянно
аким сельского округа
4.
Сено, убранное с пастбищных участков, на которых выпасались неблагополучные по бруцеллезу животные, подлежит хранению в течение 3 месяцев.
во время оздоровления
аким сельского округа
5.
Запретить доение овец и коз.
во время оздоровления
аким сельского округа, СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
6.

Бруцеллезге оң нәтиже берген аулалардағы қой-ешкі малдарынан 15-20 күн сайын қан алынып серологиялық жолмен (РА, РСК, РДСК, РБП) бруцеллез ауруына тексеру.
толық сауыққанша
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
7.
Бруцеллезге оң нәтиже берген малдарды басқа малдардан оқшаулайды және олардың асыл тұқымдығына, өндірістік мәніне, салмағына, жасына, буаздығына қарамастан бордақыламай 5 күн ішінде етке союға өткізеді
сауықтыру уақыты кезінде
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ, Павлодар және ШҚО бойынша РМҚК "Республикалық індетке қарсы жасақ"
8.
Бруцеллез ауруына шалдыққан малдардың тұрған орындары мұқият тазаланып, дезинфекция жасалынуы керек. Дезинфекцияның дұрыс жасалғанының қортындысын тексеру үшін ветеринарлық зертханаға сараптама жасауға сынама (проб) іріктеп алып, оны жіберу.
сауықтыру уақыты кезінде
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ, Павлодар және ШҚО бойынша РМҚК "Республикалық індетке қарсы жасақ"
9.
Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округіндегі ірі қара малдарының соңғы екі жолғы қанның серологиялық тексерісінде теріс нәтиже бергенше тексеріп, соңынан мал қораларына толық дезинфекция жүргізу
толық сауыққанша
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ, Павлодар және ШҚО бойынша РМҚК "Республикалық індетке қарсы жасақ"
10.
Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округінің тұрғындарының медициналық дәрігердің қадағалауында болуын және адамдардың жеке басының санитарлық зоогигиеналық талаптарды қатаң сақтауларын, малдарды күтуде арнаулы киімдерді пайдалануын қадағалау
үнемі.
ШҚО МСЭҚД Семей қаласы бойынша басқармасы
11.
Шаған кенті мен Новобаженово ауылдық округінің тұрғындарына малдан жұғатын бруцеллез ауруының алдын алу және одан сақтану туралы насихат жұмыстарын жүргізу
үнемі.
ШҚО МСЭҚД Семей қаласы бойынша басқармасы
12.
Тексергенде екі рет теріс нәтиже алғаннан соң, ірі қара малдары 3 ай уақытқа бақылауға қойылып, 1-1,5 ай аралығында серологиялық әдіспен екі рет тексеруден өткізу.
сауыққаннан кейін
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
Қала әкімдігінің
2008 жылғы 4 қарашадағы
№ 1238 қаулысына
2-қосымша
Алғабас ауылдық округіндегі қой-ешкі малдарынан
бруцеллез ауруының алдын-алу және жою жөніндегі
іс-шаралар
№ п/п
Іс-шаралардың аталуы
Мерзімдері
Жауаптылар
1.
Алғабас ауылдық округіндегі барлық малдардың түрі есепке алынсын.
үнемі.
Кент ауылдық округ әкімі
2.
Алғабас ауылдық округіне уақтылы ветеринарлық- санитарлық шараларды жүргізу.
үнемі.
ауылдық округ әкімі, ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
3.
Алғабас ауылдық округіне басқа жақтан малдарды әкеліп,қосуға және әкетуге жол бермеу.
үнемі.
ауылдық округ әкімі
4.
Алғабас ауылдық округінде бруцеллез ауруымен ауырған малдар жайылған жайылымдардан дайындалған мал азығын үш ай уақыт сақталғаннан кейін ғана пайдалану.
сауықтыру уақыты кезінде
ауылдық округ әкімі
5.
Қой-ешкі малдарының сүтін саууға тыйым салу.
сауықтыру уақыты кезінде
ауылдық округ әкімі, ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
6.

Во дворах, где содержались положительно реагировавшие животные, повторно исследовать их на бруцеллез серологическим методом через 15-20 дней (РА, РСК, РДСК, РБП).
до полного оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
7.
Животных, положительно реагировавших на бруцеллез, изолировать и содержать отдельно не более 5-ти суток до уничтожения с возмещением ущерба его владельцам, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2003 года № 407 «Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии».
во время оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК, РГКП «Республиканский противоэпизоотический отряд» по Восточно-Казахстанской и Павлодарской областям
8.
В местах содержания положительно реагировавших на бруцеллез животных провести тщательную механическую очистку и дезинфекцию с последующим отбором проб для проверки качества проведения дезинфекции в ветеринарных лабораториях
во время оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
9.
Не допускать участия в окотной компании лиц, не достигших 16 летнего возраста, беременных и кормящих женщин.
во время окота
ДГСЭН ВКО управления по городу Семей
10.
В Алгабасском сельском округе исследовать мелкий рогатый скот на бруцеллез серологическим методом до получения двухкратного отрицательного результата с проведением во дворах заключительной дезинфекции
до полного оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
11.
Всех жителей Алгабасского сельского округа взять под наблюдение медицинской службы на соблюдение правил работы с животными на подвориях, дворах и использование средств индивидуальной защиты.
постоянно
ДГСЭН ВКО управления по городу Семей
12.
Проводить с жителами Алгабасского сельского округа санитарно-просветительную работу по профилактике бруцеллеза.
постоянно
ДГСЭН ВКО управления по городу Семей
13.
После получения двухкратных отрицательных результатов поголовье мелкого рогатого скота ставится на 3-х месячный контроль, в течение которого проводится 2-х кратное диагностическое исследование с интервалом 1-1,5 месяца.
после оздоровления
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК
Начальник отдела
сельского хозяйства                             А. Догалаков
ДГСЭН ВКО – Департамент государственного санитарно-эпидемиологического надзора Восточно-Казахстанской области
СГТИ КГИ в АПК МСХ РК – Семейская городская территориальная инспекция комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
РГКП – Республиканское государственное казенное предприятие

Бруцеллезге оң нәтиже берген аулалардағы қой-ешкі малдарынан 15-20 күн сайын қан алынып серологиялық жолмен (РА, РСК, РДСК, РБП) бруцеллез ауруына тексеру.
толық сауыққанша
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
7.
Бруцеллезге оң нәтиже берген малдарды басқа малдардан бөлек 5 тәуліктен артық ұстамау, 2003 жылдың 28 сәуірінде шыққан Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Ветеринария саласында нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" № 407 қаулысы бойынша ауру малдар жойылғаннан кейін мал иелеріне келген шығынның орнын толтыру.
сауықтыру уақыты кезінде
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ, Павлодар және ШҚО бойынша РМҚК "Республикалық індетке қарсы жасақ"
8.
Әрбір бруцеллез ауруына шалдығып жойылған қой-ешкі малдарының тұрған орындары мұқият тазаланып, дезинфекция жасалынуы керек. Дезинфекцияның дұрыс жасалғанының қортындысын тексеру үшін ветеринарлық зерітханаға сараптама жасауға сынама (проб) іріктеп алып, оны жіберу.
сауықтыру уақыты кезінде
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
9.
Жасы 16-ға толмаған жасөспірімдер, жүкті және бала емізетін әйелдерді төл алу науқанына қатаң түрде қатыстырмау керек.
төл алу науқанында
ШҚО МСЭҚД Семей қаласы бойынша басқармасы
10.
Алғабас ауылдық округіндегі қой-ешкі малдарынан соңғы екі жолғы қанның серологиялық тексерісінде теріс нәтиже бергенше тексеріп, соңынан мал қораларына толық дезинфекция жүргізу.
толық сауыққанша
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
11.
Алғабас ауылдық округінің тұрғындары медициналық дәрігердің қадағалауында болуын және адамдардың жеке басының санитарлық зоогигиеналық талаптарды қатаң сақтауларын, малдарды күтуде арнаулы киімдерді пайдалануын қадағалау.
үнемі
ШҚО МСЭҚД Семей қаласы бойынша басқармасы
12.
Алғабас ауылдық округінің тұрғындарына малдан жұғатын бруцеллез ауруының алдын алу және одан сақтану туралы насихат жұмыстарын жүргізу.
үнемі
ШҚО МСЭҚД Семей қаласы бойынша басқармасы
13.
Тексергенде екі рет теріс нәтиже алғаннан соң, қой-ешкі малдары 3 ай уақытқа бақылауға қойылып, 1-1,5 ай аралығында серологиялық әдіспен екі рет тексеруден өткізу.
сауыққаннан кейін
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ
Ауыл шаруашылығы
бөлімінің бастығы А. Доғалақов
ШҚО МСЭҚД – Шығыс Қазақстан облысының мемлекеттік санитарлық - эпидемиологиялық қадағалау департаменті.
ҚР АШМ АӨК МИК СҚАИ - Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрлігінің агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің Семей қалалық аумақтық инспекциясы.
РМҚК – Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын.