О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2009 года № 241. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2010 года № 5986. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 257 (вводится в действие с 01.01.2019)
Сноска. Постановление утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 29.10.2018 № 257 (вводится в действие с 01.01.2019).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 23 февраля 2007 года № 49 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4602, опубликованное в марте - апреле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 25 апреля 2007 года в газете "Юридическая газета" № 62 (1265)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения документации по кредитованию, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 3:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) порядок, периодичность погашения кредита и вознаграждения;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) очередность погашения задолженности по кредиту, порядок исчисления и размер неустойки за несвоевременные погашения и уплату вознаграждения;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Оригиналы договоров о предоставлении кредита, залоге, уступке прав требований или переводе долга по кредиту, дополнительные соглашения к ним и договоров, связанных с исполнением обязательств по договору о предоставлении кредита (далее - оригиналы договоров), заключаемых банком без использования типовой формы договора, утвержденной уполномоченным органом банка, либо с изменением такой типовой формы без утверждения уполномоченным органом банка визируются руководителем юридической службы банка (в филиале банка - юристом филиала банка) и подписываются сторонами и скрепляются печатью заемщика - юридического лица, а также банка.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Для физических лиц условия, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 4-1), 5), 6), 6-1), 7), 9) настоящего пункта, отражаются в следующем порядке: подпункты 1), 2), 3), 7), 5), 4), 4-1) настоящего пункта в указанной последовательности на первых двух страницах договора о предоставлении кредита (или на первых четырех страницах, если договор оформляется одновременно на двух языках с разделением листа на две графы), подпункты 6), 6-1), 9) настоящего пункта непосредственно сразу после них.
Для юридических лиц условия, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 4-1), 5), 6), 6-1), 7), 9) настоящего пункта, отражаются в следующем порядке: подпункты 2), 3), 7), 5), 4), 4-1) настоящего пункта в указанной последовательности на первых двух страницах договора о предоставлении кредита (или на первых четырех страницах, если договор оформляется одновременно на двух языках с разделением листа на две графы), подпункты 1), 6), 6-1), 9) настоящего пункта сразу после них.";
пункт 4 исключить;
в пункте 6:
часть первую изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы № 49 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 30 қарашадағы № 241 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 5 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5986 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 257 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 29.10.2018 № 257 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы № 49 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4602 тіркелген, 2007 жылғы наурыз – сәуірде Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2007 жылғы 25 сәуірде "Заң газеті" газетінің № 62 (1091) санында жарияланған) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Кредиттеу жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесінде:
3-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кредитті өтеудің және сыйақының тәртібі, кезеңділігі;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) кредит бойынша берешекті өтеу кезектілігі, уақтылы өтемегені үшін тұрақсыздық айыбын есептеу тәртібі мен мөлшері және сыйақы төлеу;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Кредит беру, кепіл, талап ету құқықтарын беру немесе кредит бойынша борышты аудару туралы шарттардың түпнұсқаларына, оларға қосымша келісімдерге және банк банктің уәкілетті органы бекіткен шарттың үлгілік нысанын қолданусыз не банктің уәкілетті органы бекітусіз осындай үлгілік нысанды өзгертумен кредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындаумен байланысты жасасатын шарттардың түпнұсқаларына (бұдан әрі – шарттардың түпнұсқалары) банктің заң қызметі басшысының (банктің филиалында – банк филиалының заңгерінің) қолы қойылады және тараптардың қолы қойылады және заемшы - заңды тұлғаның, сондай-ақ банктің мөрімен расталады.";
РҚАО-ның ескертуі!!!
Үшінші бөлік 2009 жылғы 18 маусымнан бастап туындаған құқықтық қатынастарға таралады.
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғалар үшін осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 4-1), 5), 6), 6-1), 7), 9) тармақшаларында көрсетілген талаптар мынадай тәртіппен: осы тармақтың 1), 2), 3), 7), 5), 4), 4-1) тармақшалары көрсетілген ретімен кредит беру туралы шарттың алғашқы екі бетінде (немесе егер шарт парақты екі бағанға бөле отырып, бір уақытта екі тілде ресімделетін болса, алғашқы төрт бетте), осы тармақтың 6), 6-1), 9) тармақшалары тікелей олардан кейін көрсетіледі.
Заңды тұлғалар үшін осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 4-1), 5), 6), 6-1), 7), 9) тармақшаларында көрсетілген талаптар мынадай тәртіппен: осы тармақтың 2), 3), 4), 4-1), 5), 7), 9) тармақшалары көрсетілген ретімен кредит беру туралы шарттың алғашқы екі бетінде (немесе егер шарт парақты екі бағанға бөле отырып, бір уақытта екі тілде ресімделетін болса, алғашқы төрт бетте), осы тармақтың 1), 6), 6-1), 9) тармақшалары тікелей олардан кейін көрсетіледі.";
4-тармақ алынып тасталсын;
6-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Банк разрабатывает и утверждает внутренние правила, содержащие но не ограничивающиеся следующими требованиями:
к хранилищам банка, находящимся в помещении банка на территории Республики Казахстан, предназначенным для хранения оригиналов договоров, оригиналов правоустанавливающих документов, подтверждающих право собственности (право хозяйственного ведения, оперативного управления) залогодателя на заложенное имущество, и оригиналов других документов по принятому банком обеспечению;
по хранению и учету оригиналов договоров, оригиналов правоустанавливающих документов, подтверждающих право собственности (право хозяйственного ведения, оперативного управления) залогодателя на заложенное имущество, и других оригиналов документов по принятому банком обеспечению, переданных на хранение в хранилище банка;
по утверждению перечня лиц из числа руководящих работников банка, ответственных за хранение и учет оригиналов договоров, оригиналов правоустанавливающих документов, подтверждающих право собственности (право хозяйственного ведения, оперативного управления) залогодателя на заложенное имущество, и других оригиналов документов по принятому банком обеспечению, переданных на хранение в хранилище банка.
Оригиналы договоров не могут храниться за пределами Республики Казахстан, за исключением договоров по выдаче синдицированных займов, условия хранения документации по которым предусмотрены в пункте 29 настоящих Правил.";
в пункте 8:
в части первой:
в подпункте 4):
слово "пятью" заменить словом "десятью";
после слов "(долей участия) в уставном капитале заемщика" дополнить словами "(при наличии в банке указанных документов - копии таких документов)";
в подпункте 17) слова "осуществляемой под гарантии (поручительства) юридических лиц, единственным акционером которых является государство или национальный холдинг, либо национальная управляющая компания" исключить;
подпункты 21) и 22) изложить в следующей редакции:
"21) выписка накопительного пенсионного фонда с индивидуального пенсионного счета заемщика (созаемщика) - физического лица за последние шесть месяцев. По кредитам, выданным в рамках системы образовательного кредитования, а также по кредитам физических лиц, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении освобождены от уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, при наличии документов, подтверждающих освобождение от уплаты обязательных пенсионных взносов, наличие данного документа не требуется;

"6. Банк мынадай талаптар:
Қазақстан Республикасының аумағындағы банктің үй-жайында орналасқан, шарттардың түпнұсқаларын, кепіл берушінің кепілге салынған мүлікке меншік құқығын (шаруашылық жүргізу, оперативті басқару құқығын) растайтын құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын және банк қабылдаған қамтамасыз ету жөніндегі басқа да құжаттардың түпнұсқаларын сақтауға арналған банктің қоймаларына қойылатын;
шарттардың түпнұсқаларын, кепіл берушінің кепілге салынған мүлікке меншік құқығын (шаруашылық жүргізу, оперативті басқару құқығын) растайтын құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын және банктің қоймасына сақтауға берілген банк қабылдаған қамтамасыз ету жөніндегі басқа да құжаттардың түпнұсқаларын сақтау мен есепке алу жөніндегі;
банктің басшы қызметкерлерінің санынан шарттардың, кепіл берушінің кепілге салынған мүлікке меншік құқығын (шаруашылық жүргізу, оперативті басқару құқығын) растайтын құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын және банктің қоймасына сақтауға берілген банк қабылдаған қамтамасыз ету жөніндегі басқа да құжаттардың түпнұсқаларын сақтау мен есепке алу үшін жауапты тұлғалардың тізбесін бекіту жөніндегі талаптар бар, бірақ олармен шектелмейтін ішкі ережелерді әзірлейді және бекітеді.
Құжаттамасын сақтау талаптары осы Ереженің 29-тармағында көзделген синдикатталған займдарды беру жөніндегі шарттарды қоспағанда, шарттардың түпнұсқалары Қазақстан Республикасынан тыс сақталуы мүмкін емес.";
8-тармақта:
бірінші бөлікте:
4) тармақшада:
"бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
"нотариатта куәландырылған көшірмелері" деген сөздерден кейін "(банкте көрсетілген құжаттар бар болған кезде – осындай құжаттардың көшірмелері)" деген сөздермен толықтырылсын;
17) тармақшада "Жалғыз акционері мемлекет немесе ұлттық холдинг не ұлттық басқарушы компания болып табылатын заңды тұлғаның кепілі (кепілдемесі) бойынша жүзеге асырылатын білім беруді" деген сөздер "Білім беруді" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"21) жинақтаушы зейнетақы қорының заемшы (тең заемшы) - жеке тұлғаның жеке зейнетақы шотынан соңғы алты айға үзінді көшірмесі. Білім беруді кредиттеу жүйесінің аясында берілген кредиттер бойынша, сондай-ақ мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден босатылғанын растайтын құжаттар болған кезде Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған жеке тұлғалардың кредиттері бойынша аталған құжаттың болуы талап етілмейді;

22) справка об отсутствии (наличии) у заемщика - юридического лица налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям и (или) акт сверки, выданные органами налоговой службы, подтверждающие отсутствие (наличие) у заемщика - юридического лица задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, до даты рассмотрения заявки на кредитование уполномоченным органом банка;";
дополнить подпунктами 23) и 24) следующего содержания:
"23) копия согласия субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитные бюро (оригинал которого подлежит хранению в хранилище банка на условиях и в порядке, установленных внутренними документами банка);
24) копия согласия субъекта кредитной истории на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета (оригинал которого подлежит хранению в хранилище банка на условиях и в порядке, установленных внутренними документами банка).";
в первом предложении части третьей:
после цифры "22)" дополнить цифрами ", 23), 24)";
после слов "физических лиц" дополнить словами ", включенным в портфель однородных кредитов, в соответствии с установленным уполномоченным органом порядком классификации активов, условных обязательств и создания провизий (резервов) против них,";
после цифры "21)" дополнить цифрами ", 23), 24)";
подпункт 8) пункта 9 исключить;
в пункте 10:
в подпункте 2):
слова "заключение по" заменить словами "отчет независимого оценщика об";
после слов "предоставления кредита" дополнить словами ", а также заключение банка по залоговому обеспечению, составленное";
в пункте 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копию договора о залоге, содержащего в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, отметку о его регистрации в соответствующих уполномоченных органах (оригинал которого подлежит хранению в хранилище банка на условиях и в порядке, установленных внутренними документами банка);";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) отчет независимого оценщика об оценке движимого имущества, предоставленного в залог (за исключением денег и ценных бумаг), определяющего и доказывающего его рыночную стоимость на момент предоставления кредита, а также заключение банка по залоговому обеспечению, составленное в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами банка;";
в пункте 14:
в подпункте 1):
слово "оригиналы" заменить словом "копии";
после слова "практике" дополнить словами "(оригиналы которых подлежат хранению в хранилище банка на условиях и в порядке, установленных внутренними документами банка)";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) выписка накопительного пенсионного фонда с индивидуального пенсионного счета гаранта или поручителя - физического лица за последние шесть месяцев (в случае если гарантом или поручителем является физическое лицо, которое в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении освобождено от уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, при наличии документов, подтверждающих освобождение от уплаты обязательных пенсионных взносов, наличие данного документа не требуется);";

22) салық қызметінің органдары берген, банктің уәкілетті органының кредиттеуге берілген өтінімді қарау күніне дейін заемшы - заңды тұлғаның салықтар және басқа да бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқтығын растайтын заемшы - заңды тұлғаның салықтық берешегінің, мiндеттi зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқтығы туралы анықтама және (немесе) салыстырып тексеру актісі;";
мынадай мазмұндағы 23) және 24) тармақшалармен толықтырылсын:
"23) кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға ұсынуға келісімінің көшірмесі (оның түпнұсқасы банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте банктің қоймасында сақталуы тиіс);
24) кредиттік тарих субъектісінің кредиттік есепті алушыға кредиттік есепті беруге келісімінің көшірмесі (оның түпнұсқасы банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте банктің қоймасында сақталуы тиіс).";
үшінші бөліктің бірінші сөйлемінде:
"22)" деген цифрдан кейін ", 23), 24)" деген цифрлармен толықтырылсын;
"1), 4) - 6), 11), 13), 14), 18), 20), 22) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың," деген сөздерден кейін "уәкілетті органмен бекітілген активтерді, шартты міндеттемелерді жіктеу және оларға қарсы провизиялар (резерв) құру тәртібіне сәйкес бірыңғай кредиттер портфеліне енгізілген" деген сөздермен толықтырылсын;
"21)" деген цифрдан кейін ", 23), 24)" деген цифрлармен толықтырылсын;
9-тармақтың 8) тармақшасы алынып тасталсын;
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тәуелсіз бағалаушының кредитті беру сәтінде жылжымайтын мүлікті бағалау туралы (оның нарықтық құнын анықтайтын және дәлелдейтін) есебі, сондай-ақ банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес жасалған банктің кепілді қамтамасыз ету жөніндегі қорытындысы;";
11-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оның тиісті уәкілетті органда тіркелгені туралы белгісі бар кепілдік туралы шарттың көшірмесі (оның түпнұсқасы банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте банктің қоймасында сақталуы тиіс);";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тәуелсіз бағалаушының кредитті беру сәтінде оның нарықтық құнын анықтайтын және дәлелдейтін кепілге берілген жылжымайтын мүлікті (ақшаны және бағалы қағаздарды қоспағанда) бағалау туралы есебі, сондай-ақ банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес жасалған банктің кепілді қамтамасыз ету жөніндегі қорытындысы;";
14-тармақта:
1) тармақшада:
"түпнұсқалары" деген сөз "көшірмелері (олардың түпнұсқалары банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте банктің қоймасында сақталуы тиіс)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жинақтаушы зейнетақы қорының кепілгердің немесе кепіл берушінің - жеке тұлғаның жеке зейнетақы шотынан соңғы алты айға үзінді көшірмесі (мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден босатылғанын растайтын құжаттар болған кезде Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеуден босатылған жеке тұлға кепілгер немесе кепіл беруші болып табылатын жағдайда аталған құжаттың болуы талап етілмейді);";

дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Кредитное досье по секьюритизированным кредитам по сделкам секьюритизации со специальной финансовой компанией, создаваемой акционерным обществом "Фонд стрессовых активов" с целью приобретения сомнительных и безнадежных требований банков второго уровня (далее - СФК), в дополнение к перечню основной документации, указанной в пунктах 8, 10, 11 и 13 настоящих Правил, должно содержать следующие документы:
1) копия договора уступки права требования по секьюритизированным кредитам, заключенного между банком и СФК (оригинал которого подлежит хранению в хранилище банка на условиях и в порядке, установленных внутренними документами банка);
2) копия договора доверительного управления портфелем секьюритизированных кредитов по сделкам секьюритизации, заключенного между банком и СФК (оригинал которого подлежит хранению в хранилище банка на условиях и в порядке, установленных внутренними документами банка).";
в пункте 23 цифры и слова "18), 20) и 22) пункта 8" заменить цифрами и словами "16), 18), 20), 22), 23), 24) пункта 8, подпунктах 2), 6) пункта 9";
в пункте 23-1 цифры и слова "1), 2), 3), 5), 6), 11), 14), 16), 18) и 22) пункта 8 и подпункта" заменить цифрами и словами "1), 3), 6), 11), 14), 16) пункта 8 и подпункте";
в части второй пункта 24 слово и цифру "и 22)" заменить цифрами ", 22), 23), 24)";
в пункте 25:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) по недвижимому имуществу с рыночной стоимостью более 35 000 (тридцати пяти тысяч) месячных расчетных показателей (МРП) ежегодный отчет независимого оценщика об оценке, а также заключение банка по залоговому обеспечению, составленное в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами банка;";
в подпункте 7-1):
слово "пятью" заменить словом "десятью";
знак препинания ";" заменить знаком препинания ".";
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В случае отсутствия изменений и дополнений в учредительных документах заемщика или реестре держателей акций, владеющих десятью и более процентами простых акций заемщика, обязательно наличие в кредитном досье письма заемщика об отсутствии таких изменений и дополнений;";
часть первую пункта 27 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. "Стрессті активтер қоры" акционерлік қоғамы екінші деңгейдегі банктердің күмәнді және үмітсіз талаптарын сатып алу мақсатында құратын арнайы қаржы компаниясымен (бұдан әрі – АҚК) жасалатын секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттер жөніндегі кредиттік досьеде осы Ереженің 8, 10, 11 және 13-тармақтарында көрсетілген негізгі құжаттама тізбесіне қосымша мынадай құжаттар болуы тиіс:
1) банктің және АҚК-нің арасында жасалған секьюритилендірілген кредиттер бойынша талап ету құқығын беру шартының көшірмесі (оның түпнұсқасы банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте банктің қоймасында сақталуы тиіс);
2) банктің және АҚК-нің арасында жасалған секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттердің портфелін сенімгерлік басқару шартының көшірмесі (оның түпнұсқасы банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптар мен тәртіпте банктің қоймасында сақталуы тиіс).";
23-тармақта "1)-6), 8), 9), 11), 14), 18), 20) тармақшаларда және осы Ереженің 8-тармағының 22) тармақшасында" деген сөздер және цифрлар "осы Ереженің 8-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 11), 14), 16), 18), 20), 22), 23), 24) тармақшаларында, 9-тармағының 2), 6) тармақшаларында" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
23-1-тармақта "1), 2), 3), 5), 6), 11), 14), 16), 18) және 22)" деген сөз және цифрлар "1), 3), 6), 11), 14), 16)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
24-тармақтың екінші бөлігінде "1)-6), 8), 9), 11), 14), 18), 20) тармақшаларда және осы Ереженің 8-тармағының 22) тармақшасында" деген сөздер және цифрлар "осы Ереженің 8-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 11), 14), 18), 20), 22), 23), 24) тармақшаларында" деген сөздермен және цифрлармен ауыстырылсын;
25-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) 35 000 (отыз бес мың) айлық есептік көрсеткіштен (АЕК) асатын нарықтық құны бар жылжымайтын мүлік бойынша тәуелсіз бағалаушының жыл сайынғы есебі, сондай-ақ банктің ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес жасалған банктің кепілді қамтамасыз ету жөніндегі қорытындысы;";
7-1) тармақшада:
"бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
";" деген тыныс белгісі "." деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Заемшының құрылтай құжаттарында немесе заемшының жай акцияларының он және одан астам пайызын иеленетін акцияларды ұстаушылар тізілімінде өзгерістер мен толықтырулар болмаған жағдайда, кредиттік досьеде міндетті түрде заемшының осындай өзгерістер мен толықтырулардың жоқ екендігі туралы хаты болуы тиіс;";
27-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"27. По гарантиям банка, по которым его ответственность еще не наступила, ведется документация, указанная в пункте 25 (за исключением подпунктов 5), 6), 7), 8) данного пункта) настоящих Правил.";
в пункте 27-1 слова и цифры "подпункте 2) пункта 9 и" исключить;
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Банк, осуществляющий мониторинг целевого использования кредитов, объединенных в портфель секьюритизированных кредитов по сделкам секьюритизации, на основе договора доверительного управления, заключенного между банком и СФК, не реже одного раза в квартал документально оформляет и включает в кредитное досье информацию о проведенном анализе, которая включает без ограничения следующие сведения:
1) мониторинговые отчеты, отражающие регулярность и полноту платежей по возврату кредита;
2) информацию о проведенном анализе портфеля и его результатах, в том числе отчет по своевременной реализации плана развития земельного участка и (или) строительства объекта недвижимости, рассчитанных с учетом завершения строительства;
3) отчеты, документы, свидетельствующие о мерах, предпринятых банком в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения заемщиками своих обязательств;
4) выводы банка о размере кредитного риска по секьюритизированным кредитам, а также информацию о расчете провизий (резервов);
5) список заемщиков по секьюритизированным кредитам;
6) ежеквартальный отчет о целевом использовании средств по секьюритизированным кредитам;
7) другие документы, отчеты, установленные внутренней кредитной политикой банка.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При предоставлении синдицированного займа синдикатом банков документация по кредитованию, предусмотренная пунктами 8, 10, 11, 12, 13, 14 настоящих Правил, в оригинале подлежит хранению в банке-агенте и в банках-участниках синдицированного займа.
Оригиналы правоустанавливающих документов, подтверждающих право собственности (право хозяйственного ведения, оперативного управления) залогодателя на заложенное имущество, и оригиналы других документов по принятому обеспечению хранятся в банке-участнике синдицированного займа, в котором было принято обеспечение, в других банках-участниках синдицированного займа - в виде нотариально засвидетельствованных копий.";
пункт 30 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

"27. Банктің әлі жауапкершілігі басталмаған кепілдіктері бойынша осы Ереженің 25-тармағында (осы тармақтың 5), 6), 7), 8) тармақшаларын қоспағанда) көрсетілген құжаттама жүргізіледі.";
27-1-тармақта "9-тармағының 2) тармақшасында және" деген сөздер мен цифрлар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Банктің және АҚК-нің арасында жасалған сенімгерлік басқару шартының негізінде секьюритилендіру мәмілелері бойынша секьюритилендірілген кредиттердің портфеліне біріктірілген кредиттердің мақсатты пайдаланылуына мониторингті жүзеге асыратын банк тоқсанына кем дегенде бір рет шектеусіз мынадай мәліметтер:
1) кредитті қайтару бойынша төлемдердің тұрақты және толық болуын көрсететін мониторинг есептері;
2) портфельге жүргізілген талдау және оның нәтижелері туралы ақпарат, оның ішінде жер учаскесін дамыту және (немесе) құрылыстың аяқталуы ескеріліп есептелген жылжымайтын мүлік объектісінің құрылысы жоспарын уақтылы іске асыру жөніндегі есеп;
3) банктің заемшылардың өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда қабылдаған шаралары жөнінде куәландыратын есептер, құжаттар;
4) секьюритилендірілген кредиттер бойынша кредиттік тәуекелдің мөлшері туралы банктің қорытындылары, сондай-ақ провизияларды (резервтерді) есептеу туралы ақпарат;
5) секьюритилендірілген кредиттер бойынша заемшылардың тізімі;
6) секьюритилендірілген кредиттер бойынша қаражаттың мақсатты пайдаланылуы туралы тоқсан сайынғы есеп;
7) банктің ішкі кредиттік саясатында белгіленген басқа құжаттар, есептер кіретін, жүргізілген талдау туралы ақпаратты құжаттамалық тұрғыда ресімдейді және кредиттік досьеге кіргізеді.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Банктер синдикаты синдикатталған займдарды беру кезінде осы Ереженің 8, 10, 11, 12, 13, 14-тармақтарында көзделген кредиттеу жөніндегі құжаттама түпнұсқада агент-банкте және синдикатталған займдарға қатысушы банктерде сақталуы тиіс.
Кепіл берушінің кепілге салынған мүлікке меншік құқығын (шаруашылық жүргізу, оперативті басқару құқығын) растайтын құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқалары және қабылданған қамтамасыз ету жөніндегі басқа да құжаттардың түпнұсқалары қамтамасыз ету қабылданған синдикатталған займдарға қатысушы банкте, синдикатталған займдарға қатысушы басқа банктерде – нотариатта куәландырылған көшірмелер түрінде сақталады.";
30-тармақ алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

3. Действие абзацев с десятого по двенадцатый пункта 1 настоящего постановления распространяется на правоотношения, возникшие с 18 июня 2009 года.
Действие абзацев с пятьдесят третьего по пятьдесят шестой, с семидесятого по семьдесят восьмой пункта 1 настоящего постановления распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2010 года.
4. Департаменту надзора за банками (Бубеев М.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Кожахметова К.Б.
Председатель
Е. Бахмутова

3. Осы қаулының 1-тармағының оныншыдан он екіншіге дейінгі абзацтарының қолданылуы 2009 жылғы 18 маусымнан бастап туындаған құқықтық қатынастарға таралады.
Осы қаулының 1-тармағының елу үшіншіден елу алтыншыға дейінгі, жетпісіншіден жетпіс сегізіншіге дейінгі абзацтарының қолданылуы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын құқықтық қатынастарға таралады.
4. Банктерді қадағалау департаменті (М.С. Бөбеев):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова