О правилах содержания собак и кошек в районе Шал акына
Решение маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 27 июля 2009 года N 17/5. Зарегистрировано Управлением юстиции района Шал акына Северо-Казахстанской области 27 августа 2009 года N 13-14-83. Утратило силу - решением маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 25 апреля 2011 года N 36/2
Сноска. Утратило силу - решением маслихата района Шал акына Северо-Казахстанской области от 25.04.2011 N 36/2
В соответствии со статьей 3 Кодекса Республики Казахстан от 30 января 2001 года № 155 "Об административных правонарушениях", подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1 пункта 2
статьи 10 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года № 339 «О ветеринарии» районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить «Правила содержания собак и кошек в районе Шал акына».
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Председатель                               Секретарь
XVII сессии районного маслихата            районного маслихата
Д. Садыков                                 Н. Дятлов
«СОГЛАСОВАНО»
Начальник отдела
внутренних дел района Шал акына            С. Шаинов
Департамента внутренних дел
Северо-Казахстанской области
27 июля 2009 года.
Начальник управления
Департамента комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора      Г. Шарипова
по району Шал акына
27 июля 2009 года.
Начальник отдела жилищно-
коммунального хозяйства,
пассажирского транспорта                   К. Кужаркаев
и автомобильных дорог
района Шал акына
27 июля 2009 года.
Начальник отдела
сельского хозяйства                        Х. Найманов
района Шал акына
Начальник
территориальной инспекции
района Шал акына Комитета
государственной инспекции в                С. Габдуллин
агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
27 июля 2009 года.
Утверждены
решением XVII сессии маслихата района Шал акына
от 27 июля 2009 года № 17/5
ПРАВИЛА
содержания собак и кошек в районе Шал акына
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан «О ветеринарии». Правила регулируют порядок содержания собак и кошек в районе Шал акына и проведение профилактических мероприятий против заболеваний животных в целях обеспечения безопасности населения.
Данные Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, юридических и физических лиц независимо от форм собственности.
Глава 1. Общие положения

Шал ақын ауданында иттер мен мысықтарды ұстау ережелері туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын аудандық мәслихатының 2009 жылғы 27 шілдедегі N 17/5 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын ауданының Әділет басқармасында 2009 жылғы 27 тамызда N 13-14-83 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын аудандық мәслихатының 2011 жылғы 25 сәуірдегі N 36/2 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Шал ақын аудандық мәслихатының 2011.04.25 N 36/2 Шешімімен
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы № 155 Кодексінің 3-бабына, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңының 6-бабы 1-тармағы 8) тармақшасына, «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі № 339 Заңы 10-бабы 2-тармағы 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. «Шал ақын ауданында иттер мен мысықтарды ұстау Ережелері» бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың                      Аудандық мәслихаттың
XVІІ сессиясының төрағасы                 хатшысы
Д. Садықов                                Н. Дятлов
«КЕЛІСІЛДІ»
Солтүстік Қазақстан облысы
ішкі істер Департаментінің
Шал ақын ауданы ішкі істер
бөлімінің бастығы                         С. Шәйінов
2009 жылғы 27 шілде
Шал ақын ауданы бойынша
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық
Қадағалау комитеті Департаменті
басқармасының бастығы                     Г. Шәріпова
2009 жылғы 27 шілде
Шал ақын ауданының
тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы
жолаушылар көлігі және автомобильдер
жолдары бөлімінің бастығы                 Қ. Құжарқаев
2009 жылғы 27 шілде
Шал ақын ауданының
ауылшаруашылығы бөлімінің бастығы         Х. Найманов
2009 жылғы 27 шілде
Ауылшаруашылығы министрлігі
агроөнеркәсіп кешенінде
мемлекеттік инспекция Комитеті
Шал ақын ауданының
аумақтық инспекциясының бастығы           С. Ғабдуллин
2009 жылғы 27 шілде
Шал ақын ауданы мәслихатының
ХVIІ сессиясының № 17/5 шешімімен
Бекітілді
2009 жылғы 27 шілде
Шал ақын ауданында иттер мен мысықтарды ұстау
ЕРЕЖЕСІ
Осы Ереже «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне, «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді. Ереже Шал ақын ауданында  иттер мен мысықтарды ұстау тәртібін және халықтың қауіпсіздігін
қамтамасыз ету мақсатында жануарлардың ауруларына қарсы алдын алу іс-шараларын өткізуді реттейді.
Осы Ереже иттер мен мысықтардың иелеріне, меншік түрінен
тәуелсіз заңды және жеке тұлғаларға таралады.
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила действуют на территории района Шал акына.
В настоящих Правилах используются следующие понятия:
владелец животного - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;
безнадзорное животное - не имеющие собственника либо собственник которого неизвестен, а также домашние животные, от права собственности на которых собственник отказался;
выгул собак - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца, а также пребывание собак и кошек на специально отведенных территориях.
Глава 2. Содержание собак и кошек
2. Собак и кошек разрешается содержать в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица. Собаки должны содержаться на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключить побег животного, нападения на людей или других животных, нанесения покусов прохожим.
3. Выгул собак разрешен только в намордниках и на поводке.
4. Владельцам собак не допускается:
1) выгуливать животных на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан;
2) выгул собак на городских пляжах, купать и мыть животное в общественных местах купания, в прудах, водоемах и водозаборах;
5. Собака или кошка могут быть изъяты у владельца и умерщвлены в случаях установления у них заболеваний, утвержденных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2003 года № 407, по решению государственного ветеринарного инспектора территории или же по решению суда. В случае, если животное признано здоровым, оно возвращается владельцу. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия болезней, передающихся человеку, либо опасных заболеваний.
6. Владельцы животных по требованию специалистов ветеринарных учреждений должны беспрепятственно предоставлять собак и кошек для осмотра, диагностических исследований и лечебно-профилактических обработок.
7. Во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание собак и кошек следует немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования.
8. Во всех случаях укуса собакой или кошкой человека или животного немедленно сообщать в медицинские учреждения, ветеринарные клиники и доставлять этих животных для осмотра и проведения карантинных мероприятий.

1. Осы Ереже Шал ақын ауданының аумағында әрекет етеді. Осы Ережеде келесі түсініктер қолданылады:
жануар иесі – меншігінде немесе басқа да иелікте малы бар заңды немесе жеке тұлға;
қараусыз қалған мал – меншігі жоқ немесе меншігі белгісіз, сондай-ақ меншік иесі меншік құқынан бас тартқан үй жануарлары;
иттердің серуені – иенің меншігі болып табылатын тыс орыннан жануарлардың келуі, иттер мен мысықтардың арнайы белгіленген аумаққа келуі.
2 тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау
2. Иттер мен мысықтарды жеке тұрғын үйлерде, ғимараттарда және оған жақын аумақта ұстау тек осы аумақтың иесінің рұқсатымен немесе басқа да заңды тұлғаның келісімімен рұқсат етіледі. Иттер жақсы
қоршалған аумақта ұсталулары керек, қоршауда жануарлар жүгірмей, адамға немесе басқа жануарларға ұрыну, өткен-кеткенді тістеу болмауы керек.
3. Иттермен серуендеу тұмсық тор болғанда немесе тізгінмен ғана рұқсат етіледі.
4. Иттердің иелеріне:
1) жануарларды балаларға арналған аула алаңдарында, спорт
алаңдарында, балалар мектепке дейінгі және оқу мекемелерінің, ем
қабылдау мекемелерінің аумақтарында, парктерде және азаматтар көп демалатын басқа да орындарда серуендетуге;
2) қала жағажайларында иттерді серуендетуге, жануарларды қоғам орны түсетін орындарда, бөгеттерде, суқоймаларда және су алғыларда жуындырып, шомылдыруға жол берілмейді.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 сәуірдегі № 407 Қаулысымен бекітілген, аумақтың мемлекеттік ветеринарлық инспекторының шешімі немесе соттың шешімі бойынша иттер немесе
мысықтарда аурулар белгіленген жағдайда, олар иелерінен алынады немесе өлтіріледі, ал жануар сау деп танылған жағдайда, ол иесіне
қайтарылады. Сондай-ақ, ит пен мысық адамдарды тістеп, тырнап алса, адамға берілетін ауруға немесе қауіпті ауру-сырқауға тексеру үшін иелерінен алынады.
6. Жануарлардың иелері ветеринарлық мекемелер мамандарының талаптары бойынша тексеруден, диагностикалық зерттеуден және емдеу алдын алу өңдеулерінен өткізу үшін мысықтары мен иттерін кедергісіз
ұсынулары керек.
7. Иттер мен мысықтардың аурулары немесе ауруға күмән болған
жағдайда жедел түрде ветеринарлық мекемеге қаралу және тексерудің
нәтижесі бойынша маманның ұсыныстарын бұлжытпай орындау керек.
8. Адамды немесе малды иттер мен мысықтар тістеген барлық
жағдайда, жедел түрде медициналық мекемеге, ветеринарлық емханаға хабарлап, осы жануарларды тексеруден өткізу және карантин іс-шараларын өткізу қажет.

9. В случае гибели собаки или кошки по неизвестной причине владельцу животного необходимо обратиться в ветеринарное учреждение или к лицензированному ветеринарному врачу для выяснения причины гибели.
10. Не допускается выбрасывать трупы собак и кошек, осуществлять их захоронение на территории населенных пунктов.
Глава 3. Отлов безнадзорных собак и кошек
11. Собаки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи, считаются безнадзорными и подлежат обязательному отлову специальными службами по отлову безнадзорных собак и кошек.
12. Отлов безнадзорных собак и кошек осуществляется специализированными организациями на основе заключаемых договоров, регламентирующих порядок и условия отлова.
13. При отлове безнадзорных собак и кошек не  допускается присваивать себе отловленных животных, продавать и передавать их частным лицам или организациям.
14. В населенных пунктах в момент отлова безнадзорных собак и кошек не допускается умерщвление любым способом, нанесение им повреждений.
Глава 4. Ответственность за нарушение Правил содержания собак и кошек
15. За нарушение настоящих Правил владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".

9. Ит немесе мысық себепсізден себепсіз өліп қалса, жануар иесі өлу себебін анықтау үшін лицензияланған ветеринарлық дәрігерге немесе ветеринарлық мекемеге қаралу қажет.
10. Иттер мен мысықтардың өліктерін лақтыруға, оларды елді мекеннің аумағында жерлеуге жол берілмейді.
3 тарау. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды ұстап алу
11. Ертіп жүретін иелерсіз қоғамдық орында (көшелерде, аула аумақтарында, парктерде, скверлерде және басқа да орындарда) жүрген, иелері байлап қалдырғандардан басқа иттер қаңғырып жүрген болып есептеледі және қаңғырып жүрген иттер мен мысықтарды ұстау жөнінде арнайы қызметтің міндетті ұстауына жатады.
12. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды ұстап алу ұстап алудың тәртібін және жағдайын реттейтін, жасалған келісімшарттардың негізінде арнайы ұйымдармен жүзеге асырылады.
13. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды ұстап алғанда ұсталған  жануарды өзіне алуға, сатуға немесе оларды жеке тұлғалар мен
ұйымдарға беруге жол берілмейді.
14. Елді мекендерде қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды ұстап алған сәтте оларды кез келген тәсілмен өлтіруге, оларға зияндануға жол берілмейді.
4 тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау Ережесін бұзғандарға жауапкершілік
15. Осы Ережені бұзғаны үшін иттер мен мысықтардың иелері
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің 311-бабына сәйкес жауапкершілікке тартылады.