Об утверждении Правил перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 561. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2010 года № 6531.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В целях реализации статьи 50 Лесного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2005 года № 12 "Об утверждении Правил перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3431).
3. Департаменту стратегии использования природных ресурсов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Омаров Ж.И.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Е. Аман
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 сентября 2010 года № 561
Правила
перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом,
в государственном лесном фонде
1. Общие положения
1. Правила перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьи 50 Лесного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок перевода угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде.
2. Перевод угодий, не покрытых лесом, в угодья, покрытые лесом, в государственном лесном фонде производится государственным лесовладельцем в порядке, установленном настоящими Правилами.
3. В покрытые лесом угодья переводятся угодья (вырубки, гари, погибшие насаждения, прогалины), на которых проведены мероприятия по воспроизводству лесов и лесоразведению, содействию естественному возобновлению леса или произошло естественное возобновление леса, а также нелесные угодья, признанные лесопригодными, если на них созданы лесные культуры или произошло их естественное лесозаращивание.
4. Целью настоящих Правил является способствование своевременному переводу в покрытые лесом угодья лесных культур и естественного возобновившихся насаждений при достижении ими определенных качественных и количественных параметров в зависимости от природной зоны.

Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 561 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 8 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6531 болып енгізілді.
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 50-бабын іске асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесі бекітілсін.
2. "Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті төрағасының 2005 жылғы 17 қаңтардағы № 12 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3431 тіркелген) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Табиғат ресурстарын пайдалану стратегиясы департаменті (Ж. Ы. Омаров) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық бірінші рет ресми жарияланғаннан бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.
Е. Аман
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 561
бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 50-бабына сәйкес әзірленді және мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттік орман қорындағы орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыруды осы Ережемен белгіленген тәртіппен мемлекеттік орман иеленуші жүргізеді.
3. Ормандарды молықтыру және орман өсіру, орманның табиғи жолмен жаңаруына ықпал ету жөніндегі іс-шаралар жүргізілген немесе ормандардың табиғи жолмен жаңаруы орын алған орман көмкермеген жерлер (ағашы кесілген жерлер, өртеңдер, өспей қалған екпелер, алаңқай жерлер), сондай-ақ, егер оларда белгіленген тәртіппен орман дақылдары отырғызылса немесе олардың табиғи жолмен орман болып өсуі орын алса, орманға жарамды деп танылған ормансыз жерлер орман көмкерген жерлерге ауыстырылады.
4. Осы Ереженің мақсаты табиғи аймағына байланысты орман дақылдары мен табиғи жолмен жаңарған екпелер белгілі бір сапалық және сандық өлшемдерге жеткен кезде оларды орман көмкерген жерлерге дер кезінде ауыстыруға жәрдемдесу болып табылады.

2. Порядок перевода не покрытых лесом угодий, на которых
созданы лесные культуры, в покрытые лесом угодья
5. Перевод не покрытых лесом угодий, на которых созданы лесные культуры, в покрытые лесом угодья производится на основе проводимых лесными учреждениями обследований этих площадей.
6. Качественное состояние лесных культур, переводимых в покрытые лесом угодья, определяются нормативными показателями (далее - Нормативы) оценки качества лесных культур, переводимых в покрытые лесом угодья, по природным зонам и подзонам Республики Казахстан в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
7. Распределение лесных учреждений по природным зонам и подзонам в пределах административных областей производится в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
8. Класс качества лесных культур на конкретном участке устанавливается путем сравнения величины показателей, характеризующих состояние лесных культур на данном участке, с нормативами тех же показателей, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам. При этом, все показатели лесных культур считаются равнозначными. За общую оценку качества лесных культур принимают показатель качества с наименьшим значением.
9. Лесные культуры, отнесенные к первому и второму классам качества переводят в покрытые лесом угодья. Лесные культуры, не отвечающие требованиям второго класса качества, считаются браком. В них проводятся мероприятия по повышению качества лесных культур до уровня соответствующего предъявляемых к ним требованиям.
10. Лесные культуры, которые на 20 % и более превышают требования, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам по средней высоте деревьев главной породы и соответствуют требованиям первого класса качества по всем остальным показателям, относятся к лесным культурам отличного качества.
11. Лесные культуры, отвечающие по своим показателям всем требованиям Нормативов, кроме возраста, переводятся в покрытые лесом угодья ранее возраста, указанного в приложении 1 к настоящим Правилам.
12. Лесные культуры, не соответствующие Нормативам по одному признаку - по средней высоте примеси нежелательных древесных пород, заглушающей главную породу, переводят в покрытые лесом угодья после проведения осветления главной породы и повторной инвентаризации.
13. Лесные культуры, не соответствующие Нормативам из-за недостаточного количества посадочных (посевных) мест с жизнеспособными растениями культивируемых пород, списывают и переводят при наличии достаточного количества примеси хозяйственно-ценных пород естественного происхождения в покрытые лесом угодья как естественный молодняк, а при ее отсутствии - относят к лесокультурному фонду или фонду реконструкции малоценных и низкополнотных насаждений.

2. Орман дақылдары отырғызылған орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру тәртібі
5. Орман дақылдары отырғызылған орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру осы алқаптарға орман мекемелері жүргізетін тексеру негізінде жүргізіледі.
6. Орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман дақылдарының сапалы жай-күйі осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының табиғи аймақтары мен қосымша аймақтары бойынша орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман дақылдарының сапасын бағалаудың нормативтік көрсеткіштерімен (бұдан әрі - Нормативтер) анықталады.
7. Орман мекемелерін әкімшілік облыстар шегінде табиғи аймақтар мен қосымша аймақтарға бөлу осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
8. Нақты учаскедегі орман дақылдары сапасының сыныбы осы учаскедегі орман дақылдарының жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштер өлшемін 1-қосымшада көрсетілген сол көрсеткіштердің нормативтерімен салыстыру жолымен белгіленеді. Бұл ретте орман дақылдарының барлық көрсеткіштері тепе-тең болып есептеледі. Орман дақылдары сапасының ортақ бағасы үшін ең төмен мәнді сапа көрсеткішін алады.
9. Бірінші және екінші сапа сыныптарына жатқызылған орман дақылдары орман көмкерген жерлерге ауыстырады. Екінші сапа сыныбының талаптарына жауап бермейтін орман дақылдары ақаулы дақылдар деп есептеледі. Оларда орман дақылдарының сапасын оларға қойылатын талаптарға сәйкес келетін деңгейге дейін арттыру жөніндегі шаралар өткізілуі тиіс.
10. Осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген талаптардан 20% және одан да көп мөлшерде асып түсетін, басты тұқым ағаштарының орташа биіктігі бойынша және барлық қалған көрсеткіштер бойынша 1-сапа сыныбының талаптарына сәйкес келетін орман дақылдары үздік сапалы орман дақылдарына жатады.
11. Өздерінің көрсеткіштері бойынша жасынан басқа Нормативтердің барлық талаптарына сай келетін орман дақылдары 1-қосымшада көрсетілген жастан ертерек орман көмкерген жерлерге ауыстырылады.
12. Бір белгісі бойынша - басты тұқымды көлегейлеп тастайтын қажетсіз ағаш тұқымдары қоспасының орташа биіктігі бойынша Нормативтерге сәйкес келмейтін орман дақылдарын қажет болған жағдайларда басты тұқымды көлегемейлеу шарасы және қайтадан түгелдеу өткізілгеннен кейін орман көмкерген жерлерге ауыстырады.
13. Өсірілетін тұқымдардың өміршең өсімдіктері бар отырғызу (себу) орындары санының жеткілікті болмауы салдарынан Нормативтерге сәйкес келмейтін орман дақылдарын есептен шығарып, табиғи жолмен өскен шаруашылық мақсаттағы бағалы тұқымдар қоспасы жеткілікті мөлшерде болған жағдайда табиғи жас өскін ретінде орман көмкерген жерлерге ауыстырады, ал ол болмаған жағдайда - орман дақылдары қорына немесе құндылығы аз және аласа жіңішке екпелерді қайта жаңарту қорына жатқызады.

14. В случае, если лесные культуры не могут быть переведены в покрытые лесом угодья из-за недостаточности средней высоты культивируемой породы, принимается решение о повторной инвентаризации и рассмотрении этого вопроса в последующие годы.
15. Для перевода лесных культур в покрытые лесом угодья является равномерное размещение жизнеспособных культивируемых растений по площади, а в рядовых посадках - начало смыкания крон в рядах.
16. При неравномерном качестве лесных культур допускается разделение участков на отдельные выделы, соответствующие лесным культурам каждого класса качества с обозначением их в натуре и на плановом материале. При этом площадь погибших или подлежащих реконструкции лесных культур, должна быть не менее 0,5 гектаров, а разделяемых лесных культур первого и второго классов - не менее 3,0 гектар.
17. Двухприемные лесные культуры переводятся в покрытые лесом угодья в возрасте перевода культур второго приема при достижении ими нормативных показателей, приведенных в приложении 1 к настоящим Правилам.
18. Данные обследования лесных культур, переводимых в покрытые лесом угодья, заносятся в полевые карточки, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, которые группируются по годам закладки лесных культур, а также по их качественному состоянию.
19. На основании полевых карточек составляется Ведомость оценки качественного состояния лесных культур, переведенных в покрытые лесом угодья, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Эти ведомости, где приводятся итоговые данные по лесничествам, передаются лесным учреждениям, филиалам лесных учреждений, где таковые имеются, а последние, в свою очередь, представляют сводные данные лесным учреждениям, которые используются для подготовки статистической отчетности.
3. Перевод не покрытых лесом угодий, на которых проведены
мероприятия по содействию естественному возобновлению, в
покрытые лесом угодья
20. Перевод не покрытых лесом угодий, на которых проведены мероприятия по содействию естественному возобновлению, в покрытые лесом угодья производится на основе натурных обследований этих участков.
21. Возможность перевода в покрытые лесом угодья участков, возобновившихся в результате проведенных мероприятий по содействию естественному возобновлению, определяется при первом учете (инвентаризации), проводимом на пятый год после проведения этих мероприятий.

14. Егер орман дақылдары өсірілетін тұқымның орташа биіктігінің жеткіліксіз болуы салдарынан орман көмкерген жерлерге ауыстырылмайтын жағдайда қайтадан түгелдеу және бұл мәселені алдағы жылдары қайта қарау туралы шешім қабылданады.
15. Орман дақылдарын орман көмкерген жерлерге ауыстыру үшін өсірілетін өміршең өсімдіктердің алқап бойынша біркелкі орналасуы, ал қатарлап отырғызылған екпелерде - қатарлардағы ұшарбастардың жанаса бастауы міндетті шарт болып табылады.
16. Учаске алқабы бойынша біркелкі емес орман дақылдарының сапасы біркелкі болмаған кезде учаскені табиғи күйінде және жоспарлау материалында белгілеп, әрбір сапа сыныбының орман дақылдарына сәйкес келетін жеке телімдерге бөлуге жол беріледі. Бұл ретте Нормативтерге сәйкес келетін дақылдардан оқшауланған өспей қалған немесе қайта жаңартуға жататын орман дақылдарының алқабы кемінде 0,5 гектар, ал 1 және 2-сыныпты орман дақылдарында - кемінде 3,0 гектар болуға тиіс.
17. Екі рет отырғызу тәсілімен өсірілген орман дақылдары орман көмкерген жерлерге олар осы Ереженің 1-қосымшасында келтірілген нормативтік көрсеткіштерге жеткен кезде екінші рет отырғызу тәсілімен өсірілген дақылдарды ауыстыру жасында ауыстырылады.
18. Орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман дақылдарын тексеру деректері осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша далалық карточкаларға енгізіледі, олар орман дақылдарын отырғызу жылдары бойынша, сондай-ақ олардың сапалық жай-күйі бойынша топтастырылады.
19. Далалық карточкалардың негізінде осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес Орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман дақылдарының сапалық жай-күйін бағалау ведомосы жасалады. Орманшылықтар бойынша қорытынды деректер келтірілген бұл ведомостар орман мекемелеріне, бар болса, орман мекемелерінің филиалдарына беріледі, ал соңғылары өз кезегінде орман мекемелеріне жиынтық деректерді ұсынады, олар белгіленген тәртіппен статистикалық есептілікті дайындау үшін пайдаланылады.
3. Табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөніндегі іс-шаралар жүргізілген орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру
20. Табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөніндегі іс-шаралар жүргізілген орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру осы учаскелерді қаз-қалпында тексеру негізінде жүргізіледі.
21. Табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөнінде жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде қалпына келтірілген учаскелерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру мүмкіндігі осындай іс-шаралар өткізілгеннен кейін бесінші жылы жүргізілетін бірінші есепке алу (түгелдеу) кезінде анықталады.

22. Оценка состояния естественного возобновления хвойных и лиственных пород, появившегося в результате проведенных мер содействия естественному возобновлению, производится по шкалам, в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596 "Об утверждении Правил рубок леса на участках государственного лесного фонда" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11894).
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. При наличии на указанных участках равномерного возобновления в количестве равном или превышающем параметры, указанные в этих шкалах, участки переводятся в покрытые лесом угодья.
24. На не покрытых лесом угодьях возобновившихся хозяйственно-ценными породами, последние должны превышать высоту деревьев и кустарников лиственных пород произрастающих на данных участках на одной трети их высоты. При меньшем значении указанной величины до перевода в покрытые лесом угодья требуется проведение рубок ухода в этом молодняке.
25. Участки, возобновившиеся главными породами, которые по показателям отвечают требованиям региональных шкал, переводятся в покрытые лесом угодья и подлежат вводу в категорию молодняков древесных пород.
26. К хозяйственно-ценным молоднякам, образовавшимся в результате проведения мер содействия естественному возобновлению леса, относятся только насаждения хвойных и лиственных пород, являющихся главными породами для конкретных лесорастительных условий и вида хозяйства, установленного лесоустройством по согласованию с уполномоченным органом.
27. По результатам натурных обследований (инвентаризации) не покрытых лесом угодий с проведенными мерами содействия естественному возобновлению леса, составляется сводная ведомость перевода в покрытые лесом угодья молодняков хозяйственно-ценных древесных пород, выращенных в результате мер содействия естественному возобновлению леса, по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
4. Перевод не покрытых лесом угодий, на которых произошло
естественное возобновление леса, в покрытые лесом угодья
28. Оценка успешности естественного возобновления (лесозаращивания) на вырубках, гарях, других не покрытых лесом угодьях, а также на нелесных угодьях, естественно зарастающих лесом, и перевод их в покрытые лесом угодья производится в порядке, определенном главой 3 настоящих Правил.

22. Табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөнінде жүргізілген іс-шаралар нәтижесінде пайда болған қылқан жапырақты және жапырақты тұқымдыларды табиғи жолмен қалпына келтірудің жай-күйін бағалау "Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11894 болып тіркелген) сәйкес шәкілдер бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрiнiң 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Аталған учаскелерде ормандар осы шәкілдерде көрсетілген өлшемдерге тең немесе одан асып түсетін мөлшерде біркелкі қалпына келіп жатқан жағдайда учаскелер орман көмкерген жерлерге ауыстырылады.
24. Шаруашылық мақсаттағы құнды тұқымдармен қалпына келген орман көмкермеген жерлерде осы тұқымдар аталған учаскелерде өсіп келе жатқан жапырақты тұқымды ағаштар мен бұталар биіктігінің үштен бірінен аспауға тиіс. Осы көлем аз мөлшерде болған жағдайда орман көмкерген жерлерге ауыстырғанға дейін осы жас екпелерде күтім жасау мақсатында ағаш кесу шараларын жүргізу қажет.
25. Аймақтық шәкіл талаптарына сай келетін көрсеткіштер бойынша бас тұқымдармен қалпына келген учаскелер орман көмкерген жерлерге ауыстырылады және ағаш тұқымдарының жас өскіндері санатына енгізуге жатады.
26. Орманды табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу шараларын жүргізу нәтижесінде пайда болған шаруашылық мақсаттағы құнды жас өскіндерге уәкілетті органмен келісім бойынша орман орналастыру мекемесі белгілеген нақты орман өсіру жағдайлары мен шаруашылық түрі үшін басты тұқымдар болып табылатын қылқан жапырақты және жапырақты тұқымдар екпелері ғана жатады.
27. Орманды табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу жөнінде жүргізілген шаралармен бірге орман көмкермеген жерлерде қаз-қалпында тексеру (түгелдеу) нәтижелері бойынша осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша орманды табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу шараларының нәтижесінде өсірілген шаруашылық мақсаттағы құнды ағаш тұқымдарының жас екпелерін орман көмкерген жерлерге ауыстырудың жиынтық ведомосы жасалады.
4. Орман табиғи жолмен қалпына келген орман көмкермеген жерлерді орман көмкерген жерлерге ауыстыру
28. Ағашы кесілген жерлерде, өртеңдерде, басқа да орман көмкермеген жерлерде, сондай-ақ табиғи жолмен орман өсіп келе жатқан ормансыз жерлерде табиғи жолмен қалпына келтірудің (орман өсірудің) нәтижелілігін бағалау және оларды орман көмкерген жерлерге ауыстыру осы Ереженің 3-бөлімімен айқындалған тәртіппен жүргізіледі.

29. Оценка успешности естественного возобновления на угодьях, указанных в пункте 28 настоящих Правил производится по количеству, составу, высоте и равномерности расположения образовавшегося молодняка с учетом условий местопроизрастания по шкалам оценки успешности возобновления.
30. Перевод угодий, указанных в пункте 28 настоящих Правил производится при наличии жизнеспособного подроста хозяйственно-ценных пород и последующего естественного возобновления в количестве не менее нормы, установленной шкалами для конкретной лесорастительной зоны по шкалам оценки естественного возобновления леса - "хорошее".

29. Осы Ереженің 28-тармағында көрсетілген алқаптарда табиғи жолмен қалпына келтірудің нәтижелілігін бағалау қалпына келтірудің нәтижелілігін бағалау шәкілдері бойынша өсу орнының жағдайларын ескере отырып, пайда болған жас екпелердің саны, құрамы, биіктігі және орналасуының біркелкілігі бойынша жүргізіледі.
30. Осы Ереженің 28-тармағында көрсетілген алқаптарда орман көмкерген жерлерге ауыстыру шаруашылық мақсаттағы құнды тұқымдардың өміршең өскіні болған жағдайда және орманның табиғи жолмен қалпына келуін бағалаудың шәкілі бойынша нақты орман өсіру аймағы үшін шәкілдермен белгіленген "жақсы" деген нормадан кем емес мөлшерде кейіннен табиғи жолмен қалпына келген жағдайда жүргізіледі.

31. При естественном возобновлении лесосек и гарей, на которых произрастали древесные породы, способные к вегетативному возобновлению путем образования поросли от пней или корневых отпрысков, и если невозможно семенное возобновление, а вегетативное возобновление соответствует целям ведения хозяйства, указанные участки переводятся в покрытые лесом угодья, если количество поросли соответствует требованиям утвержденных шкал.

31. Ағаштың түбір немесе тамыр өркендерінің пайда болуы арқылы вегетативтік жолмен қалпына келе алатын ағаш тұқымдары өскен кеспеағаштар мен өртендер табиғи жолмен қалпына келген жағдайда және, егер тұқыммен қалпына келтіру мүмкін болмаса, ал вегетативтік жолмен қалпына келтіру шаруашылық жүргізу мақсаттарына сәйкес келетін болса, көрсетілген учаскелер, егер өркендер саны бекітілген шәкілдер талаптарына сәйкес келетін болса, орман көмкерген жерлерге ауыстырылады.

32. Факт перевода участков с естественным возобновлением леса в покрытые лесом угодья оформляются актом, по форме согласно приложению 6, к настоящим Правилам, который подписывают члены инвентаризационной комиссии. Комиссия образуется приказом директора лесного учреждения. В состав комиссии входят заместитель директора и специалисты лесного учреждения. Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее пяти человек.

32. Орман табиғи жолмен қалпына келген учаскелерді орман көмкерген жерлерге -ауыстыру фактісі осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша актімен ресімделіп, оған түгелдеу комиссиясының мүшелері қол қояды. Комиссия орман мекемесі директорының бұйрығымен құрылады. Комиссияның құрамына директордың орынбасары мен орман мекемесінің мамандары кіреді. Конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ болуы тиіс және бес адамнан кем болмауы керек.

33. На основании этих документов составляется сводная ведомость перевода в покрытые лесом угодья молодняков древесных пород, возникших в результате естественного возобновления леса на не покрытых лесом угодьях, по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
34. Лесные учреждения производят отметки в планшетах, в таксационных описаниях и других учетных документах, а также вышеназванные изменения отражаются в статистической отчетности.

33. Осы құжаттардың негізінде осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес орманның табиғи жолмен қалпына келуі нәтижесінде пайда болған ағаш тұқымдарының жас екпелерінің орман көмкерген жерлерін орман көмкермеген жерлерге ауыстырудың жиынтық ведомосы жасалады.
34. Орман мекемелері планшеттерде, таксациялық сипаттамаларда және басқа да есеп құжаттамаларында белгі қояды, сондай-ақ жоғарыда аталған өзгерістер статистикалық есептілікте көрініс табады.

35. В случае естественного зарастания древесными породами, (лесозаращивания), не используемых нелесных площадей в государственном лесном фонде (сенокосы, пастбища, залежи и другие), перевод их в покрытые лесом площади производится в порядке, определенном в пунктах 28-34 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом, в угодья,
покрытые лесом
Нормативные показатели в государственном лесном фонде оценки качества лесных культур, переводимых в покрытые лесом угодья по природным зонам и подзонам Республики Казахстан

35. Мемлекеттік орман қорындағы басқа мақсаттарда пайдаланылмайтын ормансыз алқаптарға (шабындық, жайылымдық, тыңайған жер және басқалары) ағаш тұқымдары табиғи жолмен өскен (орман өсіру) жағдайда оларды орман көмкерген алқаптарға ауыстыру осы Ереженің 28-34-тармақтарында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
Мемлекеттік орман қорындағы
орман көмкермеген жерлерді
орман көмкерген жерлерге
ауыстыру ережелеріне
1-қосымша

1. Зона лесостепи
1.1. Подзона южной
и колонной степи
Костанайская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира:
Михайловское, Узункольское
Северо-Казахстанская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Аккаинское,
Булаевское, Бурлукское, Жамбылское,
Есильское, Мамлютское, Орлингорское,
Петропавловское, Пресновкое,
Сергеевское, Соколовское;
Государственный национальный природный
парк "Кокшетау" (Айыртауский филиал)
1.2. Кокшетауская
мелкосопочная
область
Акмолинская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: "Акколь",
"Барап", Больше-Тюктинское,
Бурландинское, Мало-Тюктинское,
Маралдинское, Урумкайское; Сандыктауское
учебно-производственное лесное
хозяйство;
Государственный национальный природный
парк: "Бурабай", "Кокшетау"
(Зерендинский филиал и Дубравский
воспроизводственный участок)
Северо-Казахстанская
Государственный национальный природный
парк "Кокшетау" (Шалкарское и
Арыкбалыкское филиалы)
2. Зона степей
2.1. Подзона
умеренно
засушливой степи
Акмолинская
Куйбышевское государственное учреждение
по охране лесов и животного мира
Костанайская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Боровское,
Урицкое, Усаковское
Павлодарская
Урлютюбское государственное учреждение
по охране лесов и животного мира
Северо-Казахстанская
Государственное учреждение по охране
лесов и животного мира "Акан-Серэ"
2.2. Подзона
засушливой степи
Акмолинская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: "Букпа",
Кенесское, Красноборское, Отрадненское
Актюбинская
Мартукское государственное учреждение по
охране лесов и животного мира
Восточно-
Казахстанская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Асубулакское,
Самарское
Костанайская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Аракарагайское,
Пригородное, Тарановское
Павлодарская
Максимо-Горьковское государственное
учреждение по охране лесов и животного
мира
2.3. Подзона сухой
степи
Акмолинская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Ерейментауское,
Степногорское; Коргалжынский
государственный природный заповедник;
Республиканское государственное казенное
предприятие "Жасыл-Аймак"
Актюбинская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Актюбинское,
Карабутакское, Темирское, Уилское,
Хобдинское
Восточно-
Казахстанская
Государственный лесной природный
резерват "Семей орманы"
Западно-Казахстанская
(кроме пойменных
лесов)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Акжаикское,
Бурлинское, Уральское, Чингирлауское,
Январцевское
Карагандинская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Карагандинское,
Кувское, Темиртауское; Каркаралинский
государственный национальный природный
парк
Костанайская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Басаманское,
Камышнинское, Семиозерное; Наурзумский
государственный природный заповедник
Павлодарская
Павлодарское государственное учреждение
по охране лесов и животного мира;
Баянаульский государственный
национальный природный парк;
Государственный лесной природный парк
"Ертіс орманы"

1. Орманды дала аймағы
1.1. Оңтүстік және шоқ орманды дала аймағының тармағы
Қостанай
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Михайлов, Ұзынкөл
Солтүстік Қазақстан
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Аққайың, Булаев, Бұрлық, Жамбыл, Есіл, Мамлют, Орлингор, Петропавл, Преснов, Сергеев, Соколов; "Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі (Айыртау филиалы)
1.2. Шағын адырлы Көкшетау облысы
Ақмола
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: "Ақкөл", "Барап", Үлкен Түкті, Бұрланды, Кіші Түкті, Маралды, Ұрымқай; Сандықтау оқу-өндірістік орман шаруашылығы; Мемлекеттік ұлттық табиғи паркі: "Бурабай", "Көкшетау" (Зеренді филиалы және Дубравский молықтыру учаскесі)
Солтүстік Қазақстан
"Көкшетау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі (Шалқар және Арықбалық филиалдары)
2. Дала аймағы
2.1. Бірқалыпты шөлейт дала аймағының тармағы
Ақмола
Куйбышев ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемесі
Қостанай
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Боровской, Урицкий, Усаков
Павлодар
Үрлітөбе ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемесі
Солтүстік Қазақстан
"Ақан-Сері" ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемесі
2.2. Шөлейт дала аймағының тармағы
Ақмола
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: "Бұқпа", Кеңес, Краснобор, Отрадный
Ақтөбе
Мартөк ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемесі
Шығыс Қазақстан
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Асубұлақ, Самар
Қостанай
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Арақарағай, Пригородный, Таран
Павлодар
Максим Горький ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемесі
2.3 Қуаң дала аймағының тармағы
Ақмола
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Ерейментау, Степногор; Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы; "Жасыл аймақ" республикалық мемлекеттік кәсіпорыны
Ақтөбе
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Ақтөбе, Қарабұтақ, Темір, Ойыл, Қобда
Шығыс Қазақстан
"Семей орманы" мемлекеттік табиғи орман резерваты
Батыс Қазақстан (жайылма ормандарынан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Ақжайық, Бөрлі, Орал, Шыңғырлау, Январцев
Қарағанды
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Қарағанды, Қу, Теміртау; Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
Қостанай
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Басаман, Камышнин, Семиозер; Наурызым мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
Павлодар
Павлодар ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемесі; Баянауыл мемлекеттік ұлттық табиғи паркі; "Ертіс орманы" мемлекеттік табиғи орман резерваты

3. Зона пустынь
3.1. Подзона
северной пустыни
Актюбинская
Государственное учреждение по охране
лесов и животного мира:
Больше-Барсукское
Атырауская (кроме
пойменных лесов)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Атырауское,
Индерское, Курмангазинское
Западно-Казахстанская
(кроме пойменных
лесов)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Тайпакское,
Чапаевское, Урдинское
Карагандинская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Актогайвкое,
Жанааркинское, Улытауское
3.2. Подзона южной пустыни
Алматииская
(без горных лесов)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Алакольское,
Баканасское, Борлитобинское,
Жаркентское, Каскеленское, Куртинское,
Уштобинское, Уйгурское, Шелекское;
АлакольскиЙ государственный природный
заповедник;
Государственные национальные природные
парки "Алтын-Эмель" и "ЧарынскиЙ каньон"
Жамбылская
(без горных лесов)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Аккольское,
Акыртюбинское, БаЙзакское, Жамбылское,
Коктерекское, Коскудукское, Луговское,
Меркенское, Мойынкумское, Сарысуское
Кызылординская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Аральское,
Жалагашское, Жанакорганское,
Казалинское, Кармакчинское,
Кызылординское, Сырдарьинское,
Шиелийское; Барсакельмесский
государственный природный заповедник
Мангистауская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Бейнеуское,
Самское; Устюртский государственный
природный заповедник
Южно-Казахстанская
(без горных лесов)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Арысское,
Бадамское, Боролдайское, Отрарское,
Созакское, Толебийское, Тюлькубасское,
Шардаринское
4. Горные леса
4.1. Западный
Тянь-Шань
Жамбылская
(горная часть)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Акыртюбинское,
Жамбылское, Каракунузское, Меркенское;
Государственный природный заповедник
"Аксу-Жабаглы" (часть)
Южно-Казахстанская
(горная часть)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Боролдайское,
Толебийское, Туркестанское,
Тюлькубасское, Угамское; Государственные
природные заповедники:
"Аксу-Жабаглинский" (часть), Каратауский
4.2. Северный
Тянь-Шань
Алматинская
(горная часть)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Кегенское,
Нарынкольское, Уйгурское, Шелекское;
Алматинский государственный природный
заповедник; Иле-Алатауский
государственный национальный природный
парк, государственный природный парк
"Медеу"
4.3. Джунгарский
Алатау
Алматинская
(горная часть)
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Алакольское,
Жонгарское, Жаркентское, Лепсинское,
Саркандское, Талдыкорганское,
Уйгентасское

3. Шөл аймағы
3.1 Солтүстік шөлі аймағының тармағы
Ақтөбе
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекеме: Үлкен Борсық
Атырау (жайылма ормандардан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Атырау, Индер, Құрманғазы
Батыс Қазақстан (жайылма ормандардан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Тайпақ, Чапаев, Орда
Қарағанды
Ақтоғай, Жаңаарқа, Ұлытау
3.2 Оңтүстік шөлі аймағының тармағы
Алматы (тау ормандарынан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Алакөл, Бақанас, Бөрлітөбе, Жаркент, Қаскелең, Күрті, Үштөбе, Ұйғыр, Шелек; Алакөл мемлекеттік табиғи қорығы; "Алтын-Емел" және "Шарын шатқалы" мемлекеттік ұлттық табиғи парктері
Жамбыл (тау ормандарынан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Ақкөл, Ақыртөбе, Байзақ, Жамбыл, Көктерек, Қосқұдық, Луговой, Меркі, Мойынқұм, Сарысу
Қызылорда
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Арал, Жалағаш, Жаңақорған, Қазалы, Қармақшы, Қызылорда, Сырдария, Шиелі; Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорығы
Маңғыстау
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Бейнеу, Сәм; Үстірт мемлекеттік табиғи қорығы
Оңтүстік Қазақстан (тау ормандарынан басқа)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Арыс, Бадам, Боралдай, Отырар, Созақ, Төлеби, Түлкібас, Шардара
4. Тау ормандары
4.1. Батыс Тянь-Шань
Жамбыл (таулы бөлігі)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Ақыртөбе, Жамбыл, Қарақоңыз, Меркі; Ақсу-Жабағылы мемлекеттік табиғи қорығы (бір бөлігі);
Оңтүстік Қазақстан (таулы бөлігі)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Боралдай, Төлеби, Түркістан, Түлкібас, Оғам; Ақсу Жабағылы (бөлігі), Қаратау мемлекеттік табиғи қорықтары
4.2. Солтүстік Тянь-Шань
Алматы (таулы бөлігі)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Кеген, Нарынқол, Ұйғыр, Шелек; Алматы мемлекеттік табиғи қорығы; "Іле Алатау" мемлекеттік ұлттық табиғи паркі, "Медеу" мемлекеттік табиғи паркі
4.3. Жоңғар Алатауы
Алматы (таулы бөлігі)
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Алакөл, Жоңғар, Жаркент, Лепсі, Сарқанд, Талдықорған, Үйгентас

4.4. Южный и Рудный
Алтай
Восточно-
Казахстанская
Государственные учреждения по охране
лесов и животного мира: Большенарымское,
Верх-Убинское, Зайсанское, Зыряновское,
Курчумское, Лениногорское,
Мало-Убинское, Маркакольское,
Пихтовское, Усть-Каменогорское,
Черемшанское; Государственные природные
заповедники: Западно-Алтайский,
Маркакольский; Катон-КарагаЙский
государственный национальный природный
парк
Приложение 3
к Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом,
в угодья, покрытые лесом
в государственном лесном фонде
Форма
Полевая карточка № ____
инвентаризации лесных культур, переводимых
в покрытые лесом угодья в ______ году
1. Лесное учреждение _____________ Филиал ___________________________
2. Лесничество ______________________________________________________
3. Область __________________________________________________________
4. Район ____________________________________________________________
5. Местонахождение участка: квартал № _____, выдел __________________
6. Тип лесорастительных условий _____________________________________
7. Вид насаждения ___________________________________________________
1) Лесные культуры;
2) Защитные лесные насаждения на оврагах, балках, песках и других
неудобных землях;
3) Пастбищезащитные лесные насаждения.
8. Год производства _________________________________________________
9. Площадь участка ______________________________________ гектар
10. Схема смешения _________________________ размещение растений
в рядах _________________ метрах, между рядами ___________ метрах.
11. Количество высаживаемых растений на 1 га _____________ штук.
12. Состояние насаждений на период обследования:
учетных
площадок
Размер учетных
площадок,
метрах2
Фактическая
ширина
междурядий,
метрах
Порода
Наличие
культивируемых
жизнеспособных
деревьев, штук
Средняя высота
культивируемых
деревьев, метрах
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Степень сомкнутости крон
защитных лесонасаждений, %
Количество
деревьев
естественного
происхождения,
штук
Средняя высота
мягколиственных
пород
естественного
происхождения,
метрах
Превышение
мягколиственными
породами высоты
культур, метрах
(графа 10-графа 6)
в рядах
в междурядьях
7
8
9
10
11
1.
2.
и так далее
Итого на пробах по породам
В пересчете на 1 гектар
Приложение 4
к Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом,
в угодья, покрытые лесом
в государственном лесном фонде
Форма
Ведомость
оценки качественного состояния лесных культур,
переведенных в покрытые лесом угодья по данным
инвентаризации _______________ года
Лесное учреждение _______________ Филиал ______________________
Лесничество _____________ Область __________ район ____________
Год
закладки
лесных
культур
Переведено в
покрытые лесом
угодья в
текущем году,
гектар
В том числе по классам качества, га
отличного
состояния
I класс
II класс
Культуры с частичным
естественным
возобновлением
выращиваемых пород
1
2
3
4
5
6
______ год и старше
______ год
______ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
ИТОГО: %
Члены комиссии:
(должность, фамилия, имя, отчество)
"___" ____________ 20___года
Приложение 5
к Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом,
в угодья, покрытые лесом
в государственном лесном фонде
Форма
Сводная ведомость
переводя в покрытые лесом угодья молодняков хозяйственно-ценных
древесных пород, выращенных в результате мер содействия
естественному возобновлению леса за год
Лесное учреждение _____________________ филиал ________________
Лесничество ____________________
(га)
Год произ-
водства
содействия
Площадь
содействия
естествен-
ному
возобнов-
лению
леса
по отчету
При-
нято
Пере-
дано
Из итога
общей
площади
содействия
числится
под
пологом
леса
Возобновились
Возобновление
главными
породами не
закончено
всего
из них по
хвойным и
твердолиственным
породам
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Переведено в покрытые лесом угодья
Списано
Осталось не переведенных в
покрытые лесом угодья
всего
в том числе
всего
в том числе
под пологом
леса
всего
из них
числится под
пологом леса
в текущем
году
из них хвойных и
твердолиственных
пород
9
10
11
12
13
14
15
20 ___ год и ранее
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
ИТОГО:
"___" ____________ 20___ года
Руководитель ________________________
Приложение 6
к Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом,
в угодья, покрытые лесом
в государственном лесном фонде
Форма
Акт
о переводе участков с естественным возобновлением леса в
покрытые лесом угодья
Лесное учреждение _________________________________________________
филиал ____________________________________________________________
лесничество _______________________________________________________
№ квартала
№ выдела
Площадь
участка
переведенного
в покрытые
лесом
угодья
Количество деревьев, шт
всего
хвойных
твердолист-
венных
мягколист-
венных
степень
сомкнутости
крон
1
2
3
4
5
6
7
8
Члены комиссии:
Заместитель директора: ___________________________________________
лесничий _________________________________________________________
специалисты лесного учреждения ___________________________________
Приложение 7
к Правилам перевода угодий,
не покрытых лесом,
в угодья, покрытые лесом
в государственном лесном фонде
Форма
Сводная ведомость
перевода в покрытые лесом угодья молодняков
древесных пород, возникших в результате
естественного возобновления леса на не покрытых
лесом угодьях за __________ год
Лесное учреждение ____________________________________________________
филиал _______________________________________________________________
лесничество __________________________________________________________
Год
вырубки,
гари
Площади,
оставленные под
естественное
заращивание
Обследовано
Возобновилось
всего
из них
хвойными
твердолист-
твенными
мягколист-
венными
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Переведено в покрытые лесом угодья
Осталось не
переведенных
всего
из них
хвойными
твердолист-
венными
мягколист-
венными
8
9
10
11
12
20 ___ год и ранее
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
ИТОГО:
"___" ____________ ____ года
Руководитель _______________________

4.4. Оңтүстік және Кенді Алтай
Шығыс Қазақстан
Ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік мекемелер: Үлкен нарым, Жоғарғы Үбі, Зайсан, Зырян, Күршім, Лениногор, Кіші Үбі, Марқакөл, Пихтов, Өскемен, Черемшан; Батыс Алтай, Марқакөл мемлекеттік табиғи қорықтары; Қатон-Қарағай мемлекеттік ұлттық табиғи паркі
Мемлекеттік орман қорындағы
орман көмкермеген жерлерді
орман көмкерген жерлерге
ауыстыру ережесіне
3-қосымша
Нысан
_______ жылы орман көмкерген жерлерге
ауыстырылатын орман дақылдарын түгендеудің
№___далалық карточкасы
1. Орман мекемесі __________________Филиалы_______________________
2. Орманшылық ____________________________________________________
3. Облысы ________________________________________________________
4. Ауданы ________________________________________________________
5. Учаскенің орналасқан жері: №___орам, №__________телім,
6. Орман өсіру жағдайларының түрі ________________________________
7. Алқаағаштар түрі ______________________________________________
а. Орман дақылдары;
b. Жыра мен сайлардағы, құмдар мен басқа да жайсыз жерлердегі қорғаныштық орман алқаағаштары;
с. Жайылымдарды қорғайтын орман алқаағаштары
8. Жүргізу жылы ___________________________________________________
9. Учаскенің көлемі гектар ________________________________________
10. Жылжу схемасы _________________________________________________
Өсімдіктердің қатарларда орналасуы _________________________ метр,
қатар аралығы ______________________________________________ метр,
11. 1 га отырғызылатын өсімдіктердің саны __________________ дана
12. Алқаағаштардың тексеру кезіндегі жай-күйі _____________________
Есепке алынатын учаскелердің №
Есепке алынатын аландардың мөлшері, метр2
Қатараралықтың нақты ені, метр
тұқым
Өсірілетін өміршең ағаштардың болуы, дана
Өсірілетін ағаштардың орташа биіктігі, метр
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Қорғаныштық алқа-ағаштар ұшарбастарының жанасу дәрежесі, %
Табиғи өскен ағаштар саны, дана
Табиғи өскен жұмсақ жапырақты тұқымдылардың орташа биіктігі
Жұмсақ жапырақты тұқымдардың дақылдар биіктігінен асып түсуі, метр (10 баған-6 баған)
Қатарларда
Қатараралықтарда
7
8
9
10
11
1.
2. және т.б
Тұқымдылар бойынша сынаулардағы жиынтығы _________________________
1 гектарға есептегенде
13. Комиссияның қорытындысы:
а) орман дақылдары сапа сыныбы, құрамы ____________________ бойынша
орман көмкерген жерлерге ауыстырылады
б) орман дақылдарының (қорғаныштық орман екпелерінің) жағдайын
жақсарту шараларын жүргізу талап етіледі
__________________________________________________________________
(белгіленген шаралар мен өткізу мерзімдері көрсетіледі)
в) қорғаныштық орман екпелері__________________бағамен пайдалануға
беруге жатады
г) белгіленген қайталап тексеру мерзімі
_______________________________________
(күні, айы, жылы)
Комиссия мүшелері:
(қызметі, тегі, аты-жөні)
20__жылғы "___"____________.
Комиссия қорытындысымен келісемін
Басшы
20__жылғы "__"_____________
14. Орман мекемесі орталық комиссиясының орман дақылдарының сапасын бақылап бағалау туралы белгісі.
(қызметі, тегі, аты-жөні)
20__жылғы "__"___________
Мемлекеттік орман қорындағы
орман көмкермеген жерлерді
орман көмкерген жерлерге
ауыстыру ережесіне
4-қосымша
Нысан
_______жылдың түгендеу деректері бойынша орман
көмкерген жерлерге ауыстырылған орман дақылдарының
сапалық жай-күйін бағалау
Ведомосы
Орман мекемесі ______________ филиалы ____________
Орманшылық _________________ облысы ______________ ауданы
Орман дақылдары отырғызылған жыл
Үстіміздегі жылы орман көмкерген жерлерге ауыстырылды, га
Соның ішінде сапа сыныптары бойынша, га
Жағдайы өте жақсы
I сынып
II сынып
Өсірілетін тұқымдылардың ішінара табиғи жолмен қалпына келетін дақылдары
1
2
3
4
5
6
_____ жыл және одан үлкен
_____ жыл
_____ жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
ЖИЫНЫ%
Комиссия мүшелері _______________________________________
(қызметі, тегі, аты-жөні)
20__жылғы "__"___________
Мемлекеттік орман қорындағы
орман көмкермеген жерлерді
орман көмкерген жерлерге
ауыстыру ережесіне
5-қосымша
Нысан
_______жылы орманның табиғи жолмен қалпына келуіне жәрдемдесу шараларының нәтижесінде өсірілген шаруашылық жағынан бағалы ағаш тұқымдыларының жас талдарын орман көмкерген жерлерге ауыстырудың Жиынтық ведомосы
Орман мекемесі ____________ филиалы _____________________
орманшылық ______________________________________________
(га)
Жәрдемдесу жылы
Есеп беру бойынша орманның табиғи жолмен қалпына келуіне жәрдемдесу алаңы
Қабылданды
Берілді
Жәрдемдесу жүргізілген жалпы алаң қорытындысында орман қолтығы астындағылар
Қалпына келгені
барлығы
с.і.
қылқан және қатты жапырақты тұқымдылар бойынша
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Басты тұқымдылармен қалпына келтіруаяқталған жоқ
Орман көмкерген жерлерге ауыстырылды
Есептен шығарылды
Орман көмкерген жерлерге ауыстырылмай қалғаны
барлығы
Соның ішінде үстіміздегі жылы
соның ішінде қылқан және қатты жапырақты тұқымдылар
барлығы
Соның ішінде орман қолтығында
барлығы
соның ішінде орман қолтығында болып есептеледі
8
9
10
11
12
13
14
15
20 жыл және одан ерте
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
ЖИЫНЫ:
20___жылғы "__"_____________
Басшы_______________________