Об утверждении Правил хранения документов профессиональными участниками страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2010 года № 182. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2011 года № 6932. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 171
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.08.2016 № 171 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации пункта 2 статьи 77 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила хранения документов профессиональными участниками страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" "Национальная экономическая палата Казахстана "Союз "Атамекен".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
СОГЛАСОВАНО
Комитет информации и архивов
Министерства связи и информации
Республики Казахстан.
Председатель Берсебаев Б.Т.
__________________________

Сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің құжаттарды сақтау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 182 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 3 мамырда № 6932 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 171 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.08.2016 № 171 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Сақтандыру қызметі туралы» Қазақстан Республикасының
2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңының 77-бабының 2-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес Сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің құжаттарды сақтау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
4. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Д.Ш. Қарақұлова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы», «Атамекен» Одағы» Қазақстан ұлттық экономикалық палатасы» заңды тұлғалар бірлестіктеріне мәлімет үшін жеткізсін.
5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасы
Байланыс және ақпарат министрлігі
Ақпарат және мұрағат комитетi
Төраға Б.Т. Берсербаев

24 марта 2011 года
(подпись, дата, гербовая печать)
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 27 декабря 2010 года № 182
Правила
хранения документов профессиональными участниками
страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими
предпринимательскую деятельность
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах", от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют перечень документов, подлежащих обязательному хранению, порядок и сроки их хранения профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность (далее - организации).
2. В целях выполнения установленных законодательством Республики Казахстан требований по обеспечению правильного документирования, управления документацией и хранения документов организации утверждают внутренние Правила по делопроизводству, по согласованию с соответствующим центральным государственным республиканским архивом или местным уполномоченным государственным органом по управлению архивами и документацией (далее - органы управления и ведения архивным делом).
Работники организации ознакамливаются с ее внутренними правилами документирования, управления документацией и хранения документов.
3. Общие требования к документированию управленческой деятельности и организации работы с документами несекретного характера на бумажных носителях, функционированию служб документационного обеспечения управления организаций, установлены Типовыми правилами документирования и управления документацией в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 сентября 2009 года № 128 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5834) (далее - Типовые Правила).
4. Организация, ведение и совершенствование системы документационного обеспечения управления на основе единой технической политики и применения современных технических средств в работе с документами, методическое руководство и контроль за соблюдением установленного порядка работы с документами в организации осуществляются структурным подразделением, на которое возложены функции по документационному обеспечению управления действующего в соответствии с Примерным положением о документационной службе организации, утверждаемой руководителем организации, согласно приложению 1 Типовых Правил.

2011 жылғы 24 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 182 қаулысының 1-қосымшасы
Сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының және
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру
агенттерінің құжаттарды сақтау ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже 1998 жылғы 22 желтоқсандағы «Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы», 2000 жылғы 18 желтоқсандағы «Сақтандыру қызметi туралы», 2007 жылғы 28 ақпандағы «Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есеп беру туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi және міндетті сақталуы тиіс құжаттар тізбесін, оларды сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің (бұдан әрі – ұйымдар) сақтау тәртібі мен мерзімдерін белгiлейдi.
2. Ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген құжаттарды дұрыс жасауды, құжаттаманы басқаруды және құжаттарды сақтауды қамтамасыз ету жөнiндегі талаптарды орындау мақсатында тиiстi орталық мемлекеттiк республикалық мұрағатпен немесе мұрағаттарды және құжаттаманы басқару жөнiндегi жергiлiктi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен (бұдан әрi – мұрағат iсiн басқару және жүргiзу органдары) келiсім бойынша Іс қағаздарын жүргiзу жөнiндегi iшкi ережені бекiтедi.
Ұйымның қызметкерлерi оның iшкi құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару мен құжаттарды сақтау ережелерiмен танысады.
3. Басқарушылық қызметтегі құжаттау мен қағаздағы құпия емес құжаттармен жұмысты ұйымдастыруды, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттамалық қамтамасыз етуді басқару қызметінің жұмыс істеуінің жалпы талаптары Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 25 қыркүйектегі № 128 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5834 тіркелген) бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасаудың және құжаттаманы басқарудың үлгілік ережелерінде (бұдан әрі – Үлгілік ережелер) белгіленген.
4. Үлгілік ережелердің 1-қосымшасына сәйкес Бірыңғай техникалық саясат негізінде басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру, жүргізу мен жетілдіруді, құжаттармен жұмыс істеуде заманауи техникалық құралдарды қолдануды, ұйымдағы құжаттармен жұмыс істеудің бекітілген тәртіптің орындалуына әдістемелік басшылық жасау мен бақылау жүргізуді ұйым басшысы бекіткен ұйымның құжаттамалық қызметі туралы үлгілік ережесіне сәйкес жұмыс істейтін басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің функциялары жүктелген құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.

5. В организации, в которой по штатному расписанию не предусмотрено структурное подразделение, осуществляющее функции по документационному обеспечению управления, эти обязанности возлагаются на ответственное должностное лицо.
6. При смене руководителя структурного подразделения, осуществляющего функции по документационному обеспечению управления или ответственного должностного лица (далее - служба ДОУ) документы и дела, а также регистрационные учетные формы к ним передаются вновь назначенному руководителю или ответственному должностному лицу по акту приема-передачи.
7. Перечень документов, образующихся в ходе деятельности профессиональных участников страхового рынка и страховых агентов (далее - Перечень) составляется в соответствии с приложениями 123 и 4 к настоящим Правилам.
Перечень является основным документом, определяющим сроки хранения всего комплекса документов, в том числе содержащих конфиденциальную информацию, образующуюся в деятельности организации, ее филиалов и представительств, а также актуария и страхового агента.
Перечень служит основным пособием при составлении номенклатуры дел и проведении экспертизы ценностей документов и дел.
В Перечне не даются конкретные заголовки дел, а лишь перечисляются категории и виды документов. Организация самостоятельно составляет номенклатуру дел. Для составления заголовков дел из Перечня берутся соответствующие наименования документов и формулировки вопросов, которые дополняются другими необходимыми элементами: указаниями автора, корреспондента, даты, сроков хранения и номеров статей.
Перечень построен по предметно-вопросному принципу и состоит из разделов, соответствующих основным вопросам деятельности организации, актуария и страхового агента.
Введенный в Перечень срок "до минования надобности" относится, в основном, к организационно-распорядительной документации и означает, что документация имеет ограниченное практическое значение.
Глава 2. Номенклатура дел и основные требования
к формированию дел в организации
8. Номенклатура дел предназначена для группировки исполненных документов в дела, систематизации и учета дел, определения сроков их хранения и является основой для составления описей дел постоянного и временного (свыше 10 лет) хранения, а также для учета дел временного (до 10 лет включительно) хранения.
9. При составлении номенклатуры дел руководствуются учредительными документами, положениями о структурных подразделениях, должностными инструкциями работников, типовыми, отраслевыми (ведомственными) перечнями документов с указанием сроков хранения, типовыми (примерными) номенклатурами дел, структурой (штатным расписанием), планами и отчетами о работе, изучаются виды, состав и содержание документов, образующихся в деятельности организации.

5. Ұйымның штаттық кестесінде басқаруды құжаттамалық қамтамасыз етудің функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше қарастырылмаған жағдайда, аталмыш функция жауапты лауазымды тұлғаға жүктеледі.
6. Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – БҚҚ қызметі) функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің басшысы немесе жауапты лауазымды тұлға ауысқан кезде құжаттар мен істер және олардың есептік тіркеу нысандары жаңадан тағайындалған басшыға немесе жауапты лауазымды тұлғаға қабылдау-өткізу актісімен тапсырылады.
7. Сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларының және сақтандыру агенттерінің қызметінде жасалатын құжаттар тiзбесi (бұдан әрі – Тізбе) осы Ереженің 123 және 4-қосымшаларына сәйкес жасалады.
Тізбе бүкіл құжаттар кешенін, оның ішінде ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ актуарий мен сақтандыру агентінің қызметінде жасалатын, құпия ақпараты бар құжаттарды сақтау мерзімдерін анықтайтын негізгі құжат болып табылады.
Тізбе істер номенклатурасын жасау және құжаттар мен істердің құндылығына сараптама жүргізу кезінде негізгі құрал ретінде қызмет атқарады.
Тізбеде істердің нақты тақырыптары берілмейді, тек құжаттардың санаттары мен түрлері санамаланады. Ұйым істер номенклатурасын дербес жасайды. Істердің тақырыптарын құрастыру кезінде Тізбеден құжаттардың тиісті атаулары мен мәселелердің тұжырымдамалары алынады, олар басқа қажетті элементтермен: автордың, корреспонденттің нұсқауларымен, датасымен, сақталу мерзімімен және баптар нөмірлерімен толықтырылады.
Тізбе тақырып-мәселе принципі бойынша құрылған және ұйым, актуарий және сақтандыру агенті қызметінің негізгі мәселелеріне сәйкес келетін бөлімдерден тұрады.
Тізбеге енгізілген «қажеттiлiгi өткенге дейiн» мерзімі негізінен ұйымдастыру-басқару құжаттамасына жатады және құжаттаманың шектеулі практикалық мәні бар екенін білдіреді.
2-тарау. Істер номенклатурасы және ұйымдағы істердің
қалыптастырылуына қойылатын негізгі талаптар
8. Істер номенклатурасы орындалған құжаттарды істерге топтастыру, істерді жүйелеу мен есепке алу, олардың сақтау мерзімдерін анықтау және тұрақты және уақытша (10 жылдан жоғары) сақтаудағы істердің тізімдемесін құрастыруға негіз болады, сонымен қатар, уақытша (10 жылға дейінгі) сақтаудағы құжаттарды есепке алу үшін арналған.
9. Істер номенклатурасы әзірленген кезде құрылтай құжаттары, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелер, құжаттардың сақтау мерзімдері көрсетілген үлгілік, салалық (ведомстволық) тізбелер, істердің үлгілік (үлгі) номенклатуралары, құрылымы (штат кестесі), жоспарлар мен жұмыс туралы есептер басшылыққа алынады, ұйым қызметінде жасалған құжаттардың түрлері, құрамы және мазмұны зерттеледі.

10. Номенклатура дел составляется службой ДОУ на основе номенклатур структурных подразделений.
11. Номенклатура дел структурного подразделения составляется (не позднее 15 ноября текущего года) сотрудником подразделения, ответственного за делопроизводство, согласовывается со службой ДОУ, подписывается руководителем подразделения и представляется в службу ДОУ.
Вновь созданное подразделение в месячный срок разрабатывает номенклатуру дел подразделения и представить ее в службу ДОУ.
12. Номенклатура дел организации подписывается руководителем службы ДОУ.
13. Номенклатура дел печатается в необходимом количестве экземпляров. Один экземпляр утвержденной номенклатуры хранится в государственном архиве, с которым она согласовывалась.
14. Номенклатура дел в конце каждого года уточняется, утверждается руководителем организации и вводится в действие с 1 января следующего календарного года.
15. Названиями разделов номенклатуры дел являются наименования структурных подразделений, которые располагаются в соответствии с утвержденной структурой организации (штатное расписание).
16. Документы подразделений, филиалов и представительств вносятся в качестве самостоятельных разделов в номенклатуру дел организации.
17. Филиалы организации разрабатывают собственные номенклатуры дел.
18. В номенклатуру дел включаются заголовки дел, отражающие все документируемые участки работы организации, в том числе личные дела, описи дел, регистрационные учетные формы, контрольно-справочные, тематические и другие картотеки.
Печатные издания в номенклатуру дел не включаются.
19. Номенклатура дел организации состоит из следующих разделов:
1) высший орган организации - общее собрание акционеров;
2) коллегиальные органы (за исключением исполнительного органа) - совет директоров и ревизионная комиссия;
3) исполнительный орган - правление (его структурные подразделения в соответствии с утвержденным штатным расписанием).
Номенклатура дел филиалов и представительств организации разрабатывается в соответствии с утвержденным штатным расписанием филиала и представительства.
20. Заголовки дел в номенклатуре дел в каждом структурном подразделении исполнительного органа, филиале и представительстве организации обязательно должны включать следующее:
1) нормативные правовые акты уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) предписания (поручения, задания) различных государственных органов и документы по их исполнению;
3) учредительные и иные регистрационные документы организации (уставы, положения о структурных подразделениях организации, регистрационные формы), регламент работы организации (при наличии);

10. Ұйымның істер номенклатурасын құрылымдық бөлімшелердің істер номенклатуралары негізінде БҚҚ қызметі жасайды.
11. Бөлімшенің іс жүргізуге жауапты қызметкері құрылымдық бөлімшенің істер номенклатурасын (ағымдағы жылдың 15 қарашасынан кешіктірмей) құрастырады, БҚҚ қызметімен келісіледі, оған бөлімшенің басшысы қол қояды және БҚҚ қызметіне жіберіледі.
Жаңадан құрылған бөлімше бір ай мерзімінде істердің номенклатурасын әзірлеуге және оны БҚҚ қызметіне ұсынуға міндетті.
12. Ұйымның істер номенклатурасына БҚҚ қызметінің басшысы қол қояды.
13. Істер номенклатурасы қажетті дана санымен басылып шығарылады. Бекітілген номенклатураның бір данасы ол келісілген мемлекеттік мұрағатта сақталады.
14. Ұйымның басшысы істер номенклатурасын жыл соңында нақтылайды, бекітеді және келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
15. Істер номенклатурасы бөлімдерінің атаулары ұйымның бекітілген құрылымына (штаттық кестеге) сәйкес орналастырылатын құрылымдық бөлімшелердің атаулары болып табылады.
16. Бөлімшелердің, филиалдар мен өкілдіктердің құжаттары ұйымның істер номенклатурасына бөлек тарау ретінде енгізіледі.
17. Ұйымдардың бөлімшелері жеке істер номенклатураларын әзірлейді.
18. Істер номенклатурасына ұйымның құжатталатын жұмыс учаскелері көрсетілген істер тақырыптарының барлығы, оның ішінде жеке істер, істер тізімдемесі, тіркеу-есепке алу нысандары, бақылау-анықтамалық, тақырыптық және басқа картотекалар енгізіледі.
Істер номенклатурасына баспа басылымдары енгізілмейді.
19. Ұйымның iстер номенклатурасы мынадай бөлiмдерден тұрады:
1) ұйымның жоғары органы – акционерлердiң жалпы жиналысы;
2) алқалық органдар (атқарушы органды қоспағанда) – директорлар кеңесi және тексеру комиссиясы;
3) атқарушы орган – басқарма (бекiтiлген штаттық кестеге сәйкес оның құрылымдық бөлiмшелерi).
Ұйымның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң iстер номенклатурасы филиалдың және өкiлдiктiң бекiтiлген штаттық кестесiне сәйкес әзiрленедi.
20. Атқарушы органның әрбiр құрылымдық бөлiмшесiндегi, ұйымның филиалындағы және өкiлдiгiндегi iстер номенклатурасындағы iс қағаздарының атауында мыналар мiндеттi түрде болуы тиiс:
1) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерi;
2) түрлi мемлекеттiк органдардың нұсқамалары (тапсырмалары) және оларды орындау бойынша құжаттар;
3) ұйымның құрылтай құжаттары мен басқа да тiркеу құжаттары (жарғылар, ұйымның құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелер, тiркеу нысандары), ұйымның жұмыс регламентi (бар болған жағдайда);

4) распорядительные документы организации (в том числе постановления, приказы, распоряжения);
5) инструкции (производственные, типовые, должностные);
6) плановая документация (перспективные, среднесрочные, годовые, квартальные, месячные, планы, сметы расходов, штатные расписания);
7) отчетная документация (сводные, годовые и с большей периодичностью, квартальные, месячные, оперативные);
8) документы по основной деятельности;
9) переписка;
10) учетно-регистрационные документы (в том числе журналы, книги, картотеки, карточки);
11) номенклатура дел (организации, структурного подразделения исполнительного органа, филиала или представительства).
21. Для копий документов, образованных в деятельности организации (в том числе приказы, распоряжения, инструкции, протоколы), проставляется срок хранения "До минования надобности".
22. В графе 1 номенклатуры дел проставляются индексы каждого дела, включенного в номенклатуру. Индекс дела состоит из цифрового обозначения структурного подразделения и порядкового номера заголовка дела по номенклатуре в пределах структурного подразделения. Элементы индекса отделяются друг от друга дефисом.
В номенклатуре дел рекомендуется сохранять одинаковые индексы для однородных дел в пределах разных структурных подразделений. Для переходящих дел индекс сохраняется.
23. В графу 2 номенклатуры дел включаются заголовки дел (томов, частей).
Требования к заголовку:
1) заголовок дела должен четко, в обобщенной форме отражать основное содержание и состав документов дела;
2) не допускается употребление в заголовке дела неконкретных формулировок ("разные материалы", "общая переписка", "исходящая корреспонденция", "входящие документы"), а также вводных слов и сложных оборотов;
3) заголовок дела должен состоять из элементов, располагаемых в следующей последовательности:
название вида дела (переписка, журнал и другие) или разновидности документов (протоколы, приказы и другие);
название организации или структурного подразделения (автор документа);
название организации, которой будут адресованы или от которой будут получены документы (адресат или корреспондент документа);
краткое содержание документов дела;
название местности (территории), с которой связано содержание документов дела;
дата (период), к которым относятся документы дела;
4) в заголовках дел, содержащих документы по одному вопросу, но не связанных последовательностью исполнения, в качестве вида дела употребляется термин "документы", а в конце заголовка в скобках указываются основные разновидности документов, которые должны быть сгруппированы в деле (планы, списки, доклады и другие);

4) ұйымның басқару құжаттары (оның iшiнде қаулылар, бұйрықтар, өкiмдер);
5) нұсқаулықтар (өндiрiстiк, үлгiлік, лауазымдық);
6) жоспар құжаттамасы (болашақ, орта мерзiмдi, жылдық, тоқсандық, айлық, жоспарлар, шығыс сметалары, штаттық кестелер);
7) есеп беру құжаттамасы (жиынтық, жылдық және үлкен кезеңге арналған, тоқсандық, айлық, жедел);
8) негiзгi қызмет бойынша құжаттар;
9) хат жазысу;
10) есепке алу-тiркеу құжаттары (оның iшiнде журналдар, кiтаптар, картотекалар, карточкалар);
11) iстер номенклатурасы (ұйымның, атқарушы органның құрылымдық бөлiмшесiнiң, филиалдың немесе өкiлдiктiң).
21. Ұйым жұмысының барысында жасалған құжаттардың көшiрмелерi үшiн (оның iшiнде бұйрықтар, өкiмдер, нұсқаулықтар, хаттамалар) «Қажет болғанға дейiн» деген сақтау мерзiмiнің белгiсi қойылады».
22. Істер номенклатурасының 1-бағанында номенклатураға енгізілген әр істің индексі қойылады. Істің индексі құрылымдық бөлімшенің цифрлық белгілерінен және құрылымдық бөлімше шегіндегі номенклатура бойынша істер тақырыбының реттік нөмірінен құрылады. Индекстің элементтері бір-бірінен дефис арқылы ажыратылады.
Номенклатурада әр түрлі құрылымдық бөлімшелер шегінде біртектес істер үшін бірдей индекстер сақталады.
23. Істер номенклатурасының 2-бағанына істердің тақырыптары (том, бөлім) енгізіледі.
Тақырыпқа қойылатын талаптар:
1) істің тақырыбы жинақталған түрде негізгі мазмұны мен істердегі құжаттардың құрамын нақты баяндау қажет;
2) iстiң тақырыптарында нақты емес тұжырымдамаларды («әр түрлi материалдар», «жалпы хат алмасулар», «шығыс құжаттар» және басқалары) сонымен қатар, кiрiспе және оралымы күрделi сөздердi қолдануға рұқсат етiлмейдi;
3) iстiң тақырыбы мынадай реттiлiкпен орналасқан элементтерден құралуы қажет:
iс түрiнiң атауы (хат алмасу, журнал, кiтап) немесе құжаттардың әр түрлiлiгi (хаттамалар, бұйрықтар және басқалары);
ұйымның немесе құрылымдық бөлiмшенiң атауы (құжат авторы);
адресатталатын немесе құжат алатын ұйымның атауы (адресат немесе құжат алушы);
құжаттың қысқаша мазмұны;
іс құжаттарының мазмұнына байланысты мекен (аумақ) атауы;
iс құжаттары жататын дата (кезең);
4) iстiң тақырыптары құрамы жағынан бiр мәселеге қатысты, бiрақ орындалу реттiлiгiмен байланысты емес құжаттарға iстiң түрi ретiнде «құжат» терминi қолданыла алады, ал тақырып соңында тырнақшаның iшiнде iсте топтастырылған құжаттардың негiзгi түрлерi (жоспар, тiзiм, баяндама және басқалары);

5) в заголовках дел, содержащих переписку, указывается, с кем и по какому вопросу она ведется. В случае ведения переписки с однородными корреспондентами, в заголовках указывается их общее видовое название;
6) в заголовках дел, содержащих переписку с более тремя разнородными корреспондентами, их наименования не перечисляются;
7) при обозначении в заголовках дел административно-территориальных единиц учитывается следующее:
если содержание дела касается нескольких однородных административно-территориальных единиц, в заголовке дела не указываются их конкретные названия, а указывается их общее видовое название;
если содержание дела касается одной административно-территориальной единицы (населенного пункта), ее (его) название указывается в заголовке дела;
8) в заголовках дел, содержащих плановую или отчетную документацию, указывается период (квартал, год) на (за) который составлены планы (отчеты);
9) заголовки судебных, следственных, личных, персональных, арбитражных и других дел, содержащих документы, связанные последовательностью делопроизводства по одному вопросу, начинаются со слова "дело";
10) если дело будет состоять из нескольких томов или частей, то составляется общий заголовок дела, а затем при необходимости составляются заголовки каждого тома (части), уточняющие содержание заголовка дела.
Заголовки дел внутри разделов номенклатуры располагаются в соответствии со степенью важности документов, составляющих дела, и их взаимосвязью.
Вначале располагаются заголовки дел, содержащих нормативную правовую документацию. При этом заголовки дел, содержащих постановления и приказы вышестоящих организаций, располагаются перед заголовками дел с приказами организации. Далее располагаются заголовки дел, содержащих плановые и отчетные документы.
Проекты распорядительных документов и другие документы по их подготовке, изменения к планам, основания к приказам помещаются в номенклатуре дел вслед за соответствующими основными документами.
Заголовки дел, заведенных по географическому и корреспондентскому признакам, вносятся в номенклатуру дел по алфавиту географических названий и корреспондентов.
Заголовки дел могут уточняться в процессе формирования и оформления дел. Если в течение года возникают новые документированные участки работы, не предусмотренные дела, они дополнительно вносятся в номенклатуру.
24. Графа 3 заполняется после завершения календарного года.
25. В графе 4 указываются сроки хранения дела со ссылкой на номера пунктов (статей) типового или ведомственного (отраслевого) перечня документов с указанием сроков их хранения, при их отсутствии - на типовую (примерную) номенклатуру дел.

5) хат алмасудан тұратын iстердiң тақырыптарында хат алмасу кiммен және қандай мәселе бойынша жүргiзiлгенi көрсетiледi. Бiртектес хат-хабарлар хат алмасуы бар iстердiң тақырыптарында хат-хабарлар тiзiп аталмайды, бiрақ олардың жалпы түрлiк атауы көрсетiледi;
6) үш түрлi хат алушылармен хат алмасқан кезде iстiң тақырыбында олардың атаулары тiзiлмейдi;
7) iстiң тақырыбында әкiмшiлiк-аймақтық бiрлiктердi есепке алу кезiнде мыналар ескерiледi:
егер құрамы жағынан iстер бiрнеше бiртұтас әкiмшiлiк-аймақтық бiрлiктерге қатысты болса, онда iстiң тақырыбында олардың нақты атаулары көрсетiлмейдi және олардың атауларының жалпы түрлерi көрсетiледi;
егер iстiң мазмұны бiр әкiмшiлiк-аймақтық бiрлiкке (елдi мекенге) қатысты болса, онда iстiң тақырыбында оның атауы көрсетiледi;
8) құрамында жоспар немесе есептiк құжаттар бар iстiң тақырыбында жоспар (есеп) дайындалған мерзiм (тоқсан, жыл) көрсетiледi;
9) сот, тергеу, жеке, персоналдық, төрелiк сот және басқа бiр мәселе бойынша жалғасты түрде iс жүргiзуге байланысты iс тақырыптары «iс» сөзiмен басталады;
10) егер iс бiрнеше томдар мен бөлiмдерден тұрса, онда жалпы iстiң тақырыбы құрастырылады, содан кейiн қажет жағдайда әр томға (бөлiмге) мазмұнын нақтылайтын тақырыптар құрастырылады.
Iстердiң номенклатура бөлiмдерi iшiндегi тақырыптары iстердi құрайтын құжаттар маңыздылығы дәрежесiне және олардың өзара байланысына сәйкес орналастырылады.
Алдымен нормативтiк құқықтық құжаттамадан тұратын iстердiң тақырыптары орналастырылады. Бұл орайда жоғары тұрған ұйымның қаулылары мен бұйрықтарынан тұратын iстер тақырыптары ұйым бұйрықтарынан тұратын iстер тақырыптарының алдына орналасады. Бұдан әрi жоспарлы және есептiк құжаттардан тұратын iстер тақырыптары орналасады.
Өкiмдiк құжаттардың жобалары және оларды дайындауға, жоспарларға өзгерiстер енгiзуге, бұйрықтарға негiз болған басқа да құжаттар iстер номенклатурасында тиiстi негiзгi құжаттардан кейiн орналасады.
Географиялық және хат-хабарлық белгiлер бойынша жүргiзiлген iстердiң тақырыптары iстер номенклатурасына географиялық атаулар мен хат-хабарлар әлiпбиi бойынша енгiзiледi.
Iстердiң тақырыптары қалыптастырылу және ресiмделу кезiнде нақтылана алады. Егер ағымдағы жыл iшiнде iсте қарастырылмаған құжаттаманың жаңа жұмыс түрi пайда болса, онда ол номенклатураға толықтырулар енгiзiледi.
24. 3-баған iс жүргiзу жылы аяқталғаннан кейiн толтырылады.
25. 4-бағанда сақтау мерзiмдерi көрсетiлген құжаттардың үлгiлiк немесе ведомстволық (салалық) тiзбесi баптары нөмiрлердiң тармақтарын (баптарын), олар болмаған жағдайда – iстердiң үлгiлiк (үлгi) номенклатурасына сiлтеме жасай отырып iстердiң сақталу мерзiмдерi көрсетiледi.

26. В графе 5 службой ДОУ указываются наименования перечня документов, типовой (примерной) номенклатуры дел, использованных при определении сроков хранения дел, и делаются отметки о переходящих делах, особо ценных документах и делах, передаче дел в другое структурное подразделение или организацию для их продолжения, в ведомственный архив организации, наличии электронных копий документов, виде и месте хранения их носителей.
27. По окончании года в конце номенклатуры дел делается итоговая запись о количестве заведенных дел (томов).
Сведения о количестве заведенных дел сообщаются архиву организации.
28. Исполненные документы сдаются исполнителем лицам, ответственным за ведение делопроизводства в структурном подразделении, для формирования их в дела в соответствии с номенклатурой дел. Номер дела, в которое должен быть подшит документ, определяет руководитель структурного подразделения или исполнитель в соответствии с номенклатурой дел. Формирование дел вне номенклатуры дел не допускается.
29. Контроль за формированием дел осуществляет служба ДОУ.
30. При формировании дел соблюдаются следующие общие требования:
1) в дела помещаются только исполненные, правильно оформленные документы в соответствии с заголовками дел по номенклатуре;
2) помещаются вместе все документы, относящиеся к решению одного вопроса;
3) совместно группируются версии документа на государственном, русском и иных языках;
4) группируются в дела документы одного делопроизводственного года, за исключением переходящих и личных дел;
5) раздельно группируются в дела документы постоянного и временного сроков хранения;
6) телеграммы, ксерокопии факсограмм, телефонограммы помещаются в дела на общих основаниях в соответствии с номенклатурой дел;
7) в дело не должны помещаться документы, подлежащие возврату, черновики и лишние экземпляры;
8) по объему дело не должно превышать 250 листов;
9) при наличии в деле нескольких томов (частей) номер (индекс) и заголовок дела проставляется на каждом томе с добавлением нумерации томов (частей), в последнем томе (части) добавляется слово "последний" ("последняя").
31. Документы располагаются в соответствии с последовательностью решения вопроса (в хронологическом порядке по решаемым вопросам) или в начале дела помещается инициативный документ, затем - документ с окончательным решением вопроса, далее - иные документы, освещающие ход решения вопроса.
32. Все документы отчетного и информационного характера по исполнению актов и поручений вышестоящих организаций, в которых организация являлась основным исполнителем, подшиваются в отдельные дела по их исполнению. В остальных случаях эти документы подшиваются в дело переписки за текущий год.

26. 5-бағанда ұйымның БҚҚ қызметi iстердi сақтау мерзiмдерiн анықтаған кезде пайдаланған құжаттар тiзбесiнiң, iстер үлгiлiк (үлгi) номенклатурасы атауларын көрсетедi және өтетiн iстер, аса құнды құжаттар мен iстер, iстердi құрылымдық бөлiмшелерге немесе оларды жалғастыру үшiн басқа ұйымдарға, ұйымның ведомстволық мұрағатына беру туралы iстер, құжаттардың электрондық көшiрмелерiнiң бар-жоғы, олардың жеткiзгiштерiнiң түрлерi мен сақталу орындары, iстердi қалыптастыруға жауапты кiсiлер жөнiндегi белгiлердi қояды.
27. Жыл соңында iстер номенклатурасының соңында түзiлген iстер туралы жиынтық жазба жазылады.
Жүргiзiлген iстер саны туралы мәлiметтер ұйымның мұрағатына хабарланады.
28. Орындалған құжаттар, оларды iстер номенклатурасына сәйкес iске қалыптастыру үшiн, құрылымдық бөлiмшелердегi iс жүргiзуге жауапты орындаушы тұлғаларға берiледi. Құжат тiркелуге тиiс iстiң нөмiрiн iстер номенклатурасына сәйкес құрылымдық бөлiмшенiң басқарушысы немесе орындаушы айқындайды.
29. Iстердiң қалыптастырылуын бақылауды БҚҚ қызметi жүргiзедi.
30. Iстердi қалыптастыру кезiнде мынадай жалпы талаптар сақталады:
1) iске орындалған, номенклатура бойынша iс тақырыптарына сәйкес дұрыс ресiмделген құжаттар ғана салынады;
2) бiр мәселенi шешуге қатысты барлық құжаттар бiрге салынады;
3) құжаттың мемлекеттiк, орыс және басқа тiлдердегi нұсқалары бiрге топтастырылады;
4) iске келер жылға өтетiн және жеке iстерден басқа бiр күнтiзбе жылының құжаттары бiрге топтастырылады;
5) сақтау мерзiмдерi тұрақты және уақытша құжаттар iске бөлек-бөлек топтастырылады;
6) жедел хаттар, факсограммалардың көшiрмелерi, телефонограммалар iске iстер номенклатурасына сәйкес жалпы негiзде салынады;
7) iстерге қайтарылуы тиiс құжаттар, шимай жазбалар мен артық даналарды салуға болмайды;
8) iстердiң көлемi 250 парақтан аспауы қажет;
9) iсте бiрнеше томдар (бөлiмдер) бар болса, онда оларды нөмiрлеу (индекс) және әр томдағы iстiң тақырыбы томның (бөлiмнiң) нөмiрiн қою және соңғы томға (бөлiмге) «соңғы» сөзiн қосу арқылы жазылады.
31. Құжаттар мәселенiң шешу ретiне (шешiлетiн мәселелердiң хронологиялық ретiмен) сәйкес орналасады немесе iске бiрiншi бастамашылық құжат, содан кейiн – мәселесi толық шешiмін тапқан құжат, бұдан әрi мәселенiң шешiлу барысын көрсететiн басқа құжаттар салынады.
32. Жоғарыда тұрған ұйымның тапсырмасы мен актiлердiң орындалуы бойынша есептiк және ақпараттық сипаттағы барлық құжаттар жоғарыда тұрған ұйымның тапсырмасы бойынша негiзгi орындаушы болып табылатын ұйымда жеке iстерде тiгiледi. Қалған жағдайларда бұл құжаттар ағымдағы жылдағы хат алмасуға тiгiледi.

33. Распорядительные документы и приложения к ним формируются в одно дело.
34. Приказы (распоряжения) по основной деятельности, приказы (распоряжения) по личному составу формируются в отдельные дела.
35. Протоколы в деле располагаются в хронологическом порядке по номерам вместе с документами к ним.
36. Переписка группируется, за делопроизводственный год и систематизируется в хронологической последовательности, документ-ответ помещается за документом-запросом. При возобновлении переписки по определенному вопросу, начавшейся в предыдущем году, документы включаются в дело текущего года.
37. Документы личных дел работников располагаются в хронологическом порядке в соответствии с их поступлением.
38. Лицевые счета по заработной плате формируются в отдельные дела и располагаются в них в алфавитном порядке фамилий работников.
39. Трудовые договоры формируются в составе личных дел или отдельно в алфавитном порядке фамилий работников.
40. Списки физических лиц и платежные поручения на перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды формируются в одно дело.
Списки физических лиц и платежные поручения на перечисление социальных отчислений формируются в одно дело.
41. Планы, отчеты, сметы, лимиты и штатные расписания формируются в соответствующие дела того года, на который или за который они составлены, независимо от даты их составления, утверждения или поступления.
42. Дела организации подлежат оформлению при их заведении и по завершении года. Оформление дела - подготовка дела к хранению. Оформление дела включает в себя комплекс работ по описанию дела на обложке, брошюровке, нумерации листов и составлению заверительной надписи. Оформление дел проводится работниками службы ДОУ и соответствующих структурных подразделений, в обязанность которых входит заведение и формирование дел, при методической помощи и под контролем службы.
43. В зависимости от сроков хранения проводится полное или частичное оформление дел. Полному оформлению подлежат дела постоянного, временного (свыше 10 лет) хранения и по личному составу.
Полное оформление дела предусматривает:
оформление реквизитов обложки дела;
нумерацию листов в деле;
составление листа-заверителя дела составление в необходимых случаях внутренней описи документов дела подшивку или переплет дела;
внесение необходимых уточнений в реквизиты обложки дела.
44. На обложке дела постоянного, временного (свыше 10 лет) хранения и по личному составу указываются следующие реквизиты:
наименование организации; наименование структурного подразделения;
наименование населенного пункта, в котором дислоцирована организация;
номер (индекс) дела;
заголовок дела;
дата дела (тома, части);
количество листов в деле;
срок хранения дела;
архивный шифр дела.

33. Өкiмдiк құжат пен оған қосымшалар бiр iске салынады.
34. Негiзгi қызмет бойынша бұйрықтар (өкiмдер), жеке құрам бойынша бұйрықтар (өкiмдер) жеке-жеке iстерге салынады.
35. Хаттамалар iсте нөмiрi бойынша хронологиялық тәртiппен және оған қатысты барлық құжаттармен орналастырылады.
36. Хат алмасулар, әдетте iс жүргiзу жылымен топтастырылады және хронологиялық ретте жүйеленедi, сұраным-құжаттан кейiн жауап-құжат салынады. Өткен жылы белгiлi бiр мәселе бойынша басталған хат алмасу қайтадан жалғасқан кезде оның құжаттары ағымдағы жылдың iсiне енгiзiледi.
37. Қызметкерлердiң жеке iстерi құжаттары келiп түсуiне сәйкес хронологиялық ретпен орналасады.
38. Еңбек ақы бойынша дербес есепшоттары жеке iстерге салынады және оларда қызметкерлердiң фамилиялары әлiпбилiк ретпен орналасады.
39. Еңбек шарттары жеке iстер құрамында немесе қызметкерлер тегiнiң әлiпбилiк ретiмен жеке жасақталады.
40. Жеке тұлғалардың тiзiмдерi және жинақтау зейнетақы қорына мiндеттi зейнеткерлiк жарна аударуға төлем тапсырмалары бiр iске салынады.
Жеке тұлғалардың тiзiмдерi және әлеуметтiк төлем тапсырмалары бiр iске салынады.
41. Жоспарлар, есептер, сметалар, лимиттер және штат кестелерi жасалған, бекiтiлген немесе түскен уақытына қарамастан қай жылға арналып құрастырылған болса, сол жылдың тиiстi iстерiне салынады.
42. Ұйымдағы iстер оларды бастағанда және жыл соңында ресiмделедi. Iстердi ресiмдеу-iстердi сақтауға дайындау. Ресiмдеу мұқабада iстi тiзiмдеу, түптеу, парақтарды нөмiрлеу мен куәландырма парақтарын құрастыру жұмыстарының кешенiнен тұрады. Ресiмдеудi БҚҚ қызметi мен iстердi жүргiзу мен қалыптастыру мiндеттерi кiретiн құрылымдық бөлiмшенiң қызметкерiне әдiстемелiк көмек көрсетiп және қызметтiң бақылауына ала отырып жүргiзiледi.
43. Сақтау мерзiмдерiне қарай iстер толықтай немесе жартылай ресiмделедi. Толықтай ресiмделуге сақтау мерзiмдерi тұрақты, уақытша (10 жылдан жоғары) және жеке құрам бойынша iстер жатады.
Iстердi толықтай ресiмдеуде:
iс мұқабасының деректемелерiн ресiмдеу;
iстердегi парақтарды нөмiрлеу;
iстiң куәландырма парақтарын жасау, қажет жағдайда iс құжаттарының iшкi тiзiмдемесiн жасау, iстi тiгу немесе түптеу;
iс мұқабасының деректемелерiне қажеттi нақтылауларды енгiзу көзделеді.
44. Тұрақты, уақытша және жеке құрам бойынша iстердiң мұқабаларында мынадай деректемелер көрсетiледi:
ұйымның атауы; құрылымдық бөлiмшенiң атауы;
ұйым орналасқан елдi мекеннiң атауы;
iстiң нөмiрi (индексi);
iстiң тақырыбы;
iстiң (томның, бөлiмнiң) уақыты;
iстегi парақтар саны;
iстiң сақталу мерзiмi;
iстiң мұрағаттық шифрi.

45. Реквизиты, проставляемые на обложке дела, оформляются следующим образом:
наименование организации в соответствии с учредительскими документами указывается полностью, в именительном падеже, с указанием официально принятого сокращенного наименования, которое указывается в скобках после полного наименования;
наименование структурного подразделения - записывается название структурного подразделения в соответствии с утвержденной структурой;
номер дела - проставляется цифровое обозначение (индекс) дела по номенклатуре дел организации;
заголовок дела - переносится из номенклатуры дел;
дата дела - указывается год(ы) заведения и окончания дела в делопроизводстве.
Датой дел, содержащих распорядительную документацию, а также для дел, состоящих из нескольких томов (частей), являются крайние даты документов дела, то есть даты (число, месяц, год) регистрации (составления) самого раннего и самого позднего документов, включенных в дело. Датой приложения к делу, сформированному в отдельный том, является дата регистрации основного документа, приложение к которому помещено в этот том. При этом число и год обозначаются арабскими цифрами, название месяца пишется полностью словами.
46. В целях обеспечения сохранности и закрепления порядка расположения документов, включенных в дело, все его листы, в том числе резолюции, составленные на отдельном листе (фишки), кроме листа заверителя и внутренней описи, нумеруются. Листы нумеруются простым карандашом, цифры проставляются в правом верхнем углу листа.
47. Порядок нумерации листов дела:
1) лист более формата А4, подшитый за один край, нумеруется как один лист в правом верхнем углу;
2) документы с собственной нумерацией листов, в том числе печатные издания, нумеруются в общем порядке;
3) листы дел, состоящих из нескольких томов или частей, нумеруются по каждому тому или части отдельно;
4) фотографии, чертежи, диаграммы и другие иллюстративные и специфические документы, представляющие самостоятельный лист в деле, нумеруются на оборотной стороне в левом верхнем углу;
5) подшитые в дело конверты с вложениями нумеруются: сначала конверт, а затем очередным номером каждое вложение в конверте;
6) приложения к делу, поступившие в переплете, оформляются как самостоятельный том и нумеруются отдельно.
48. После завершения нумерации листов составляется заверительная надпись, которая подписывается ее составителем с указанием расшифровки подписи, должности и даты составления. Количество листов в деле проставляется на обложке дела в соответствии с итоговой надписью.

45. Iстiң мұқабасына қойылатын деректемелер былайша ресiмделедi:
толықтай атаудан кейiн жақшаның iшiнде ресми түрде қабылданған ұйымның қысқартылған атауын көрсете отырып, ұйымның атауы жарғылық құжаттарға сәйкес толықтай атау септiгiнде көрсетiледi;
құрылымдық бөлiмшенiң атауы – бекiтiлген құрылымға сәйкес құрылымдық бөлiмшенiң атауы жазылады;
iстiң нөмiрi – ұйымның iстер номенклатурасы бойынша iстiң цифрлық (индекс) белгiсi қойылады;
iстiң тақырыбы – iстер номенклатурасынан көшіріледі;
iстiң уақыты – iс жүргiзуде басталған және аяқталған iстiң жылы (дары) көрсетiледi.
Өкiмдiк құжаттардың, сонымен қатар, бiрнеше томнан (бөлiмдерден) тұратын iстердiң уақыты олардың ақырғы уақыты, яғни iске енгiзiлген ең алғашқы және ең соңғы құжаттың уақыты (күнi, айы, жылы) болып табылады. Жеке томға ресiмделген құжат қосымшасының уақыты, осы томға енгiзiлген негiзгi құжаттың тiркелген уақыты болып табылады. Бұл ретте күн мен жыл араб цифрмен белгiленедi, ал айдың аты толықтай сөзбен жазылады.
46. Iске енгiзiлген құжаттардың орналасу тәртiбiн бекiту мен сақталуын қамтамасыз ету мақсатында оның барлық парақтары, оның iшiнде жеке парақтарға ресiмделген бұрыштамалар (фишкалар), куәландырма парақтары мен iшкi тiзбеден басқа парақтардың барлығы нөмiрленедi. Парақтар қара қарындашпен нөмiрленедi және парақтың оң жақ жоғарғы жағына қойылады.
47. Iстiң парақтарын нөмiрлеу тәртiбi:
1) А4 форматындағы парақ бiр жағынан тiгiледi, оң жақ жоғарғы жағында бiр парақ ретiнде нөмiрленедi;
2) өзiндiк нөмiрi бар құжаттардың парақтары, оның iшiнде баспа өнiмдерi жалпы тәртiп бойынша нөмiрленедi;
3) бiрнеше том немесе бөлiмдерден тұратын iстiң парақтары әр том немесе бөлiм бойынша жеке нөмiрленедi;
4) iсте жеке парақты құрайтын суреттер, сызбалар, диаграммалар және басқа да суреттер (иллюстративтi) және ерекше құжаттар терiс жағынан сол жақ жоғары бұрышынан нөмiрленедi;
5) iске тiгiлген салымдары бар конверттердi нөмiрлеу: бiрiншi конверт, содан кейiн реттiк нөмiрмен iшiндегi салымдар нөмiрлеу арқылы жүзеге асырылады;
6) iстiң түптелген қосымшасы жеке том ретiнде ресiмделедi және бөлек нөмiрленедi.
48. Парақтарды нөмiрлеу аяқталғаннан кейiн оған куәландырма жазба жазылады, онда оны құрастырған тұлғаның қолы қойылады және қолының толық мәнi мен лауазымы және құрастырған уақыты көрсетiледi.

49. Реквизит "срок хранения дела" переносится на обложку дела из соответствующей номенклатуры дел после сверки его со сроком хранения, указанными в перечнях документов, с указанием сроков хранения.
50. На делах постоянного хранения пишется: "Хранить постоянно".
51. Архивный шифр дела (состоит из номера фонда, номера описи и номера дела по описи) на обложках дел постоянного хранения проставляется в архиве только после включения этих дел в разделы сводных описей, утвержденных ЭПК (до этого он проставляется карандашом).
52. По окончании года в надписи на обложках дел постоянного и временного (свыше 10 лет) хранения вносятся уточнения: при несоответствии заголовка дел на обложке содержанию подшитых документов в заголовок дела вносятся изменения и дополнения.
53. Для учета документов определенных категорий постоянного и временного сроков (свыше 10 лет) хранения, учет которых вызывается спецификой данной документации (особо ценные, личные дела и другие), составляется внутренняя опись документов дела. Внутренняя опись документов дела составляется также на дела постоянного и временного (свыше 10 лет) хранения, если они сформированы по разновидностям документов, заголовки которых не раскрывают конкретное содержание документов.
54. Документы, составляющие дело, подшиваются на четыре прокола в твердую обложку из картона или переплетаются с учетом возможного свободного чтения текста всех документов. При подготовке дел к подшивке (переплету) металлические скрепления (булавки, скрепки и другие) из документов удаляются.
55. Дела временного (до 10 лет включительно) хранения допускается хранить в скоросшивателях, не проводить пересистематизацию документов в деле, листы дела не нумеровать, заверительные надписи не составлять.
56. После завершения в делопроизводстве документы до передачи в архив организации в течение двух лет хранятся в делах по месту их формирования.
57. Служба ДОУ, руководители структурных подразделений организации обеспечивают сохранность документов и дел. Дела хранятся в шкафах и сейфах в рабочих кабинетах или специально отведенных для этой цели помещениях.
58. Дела располагаются в соответствии с утвержденной номенклатурой дел организации, на корешках обложек указываются их индексы.
59. Выдача дел во временное пользование иным организациям производится только с разрешения руководителя организации. Выдача дел другим подразделениям организации производится с разрешения руководителя структурного подразделения, а внутри структурного подразделения - под расписку.
На выданное дело заводится карта-заместитель дела. В ней указываются структурное подразделение, индекс дела, дата его выдачи, кому дело выдано, дата его возвращения, предусматриваются графы для расписок в получении и приеме дела.

49. «Iстiң сақтау мерзiмi» деген деректеме iстiң мұқабасына тиiстi iстер номенклатурасынан сақтау мерзiмдерi көрсетiлген құжаттар тiзбесiмен салыстырғаннан кейiн ғана тасымалданады.
50. Тұрақты сақталатын iстерге «Тұрақты сақтау керек» деген сөз жазылады.
51. Тұрақты iстiң мұқабасына iстiң мұрағаттық шифры (қор нөмiрiнен, тiзiмдеме нөмiрi мен тiзiмдеме бойынша iстiң нөмiрiнен құрылады), бұл iстердi жиынтық тiзiмдемеге енгiзгеннен және СТК бекiткеннен кейiн мұрағатпен (оған дейiн карандашпен қойылады) қойылады.
52. Жыл аяқталғаннан кейiн тұрақты және уақытша (10 жылдан жоғары) сақталатын iстердiң мұқабасындағы жазбалар нақтыланады: егер мұқабадағы тақырып, iсте тiгiлген құжаттардың мазмұнына сәйкес келмесе iстiң тақырыбына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiледi.
53. Құжаттардың ерекшелiгiнен туындайтын (аса бағалы, жеке iстер және басқалары) белгiлi бiр дәрежедегi тұрақты және уақытша (10 жылдан жоғары) сақталатын құжаттарды есепке алу үшiн, iстегi құжаттарға iшкi тiзiмдеме құрастырылады. Iстегi құжаттардың iшкi тiзiмдемесi егер олар құжаттардың нақты мәтiнiн көрсетпейтiн, құжаттардың әртүрлiлiгiне қарай құрастырылған болса, онда олар үнемi және уақытша (10 жылдан жоғары) сақталатын iстерге де жасалады.
54. Iстi құрастыратын құжаттар, барлық құжаттарды мәтiнi оқыла алатындай түптеледi немесе қатты картон мұқабада төрт тесiк шығару арқылы тiгiледi. Iстi тiгуге (түптеуге) дайындағанда темiр бекiтпелер (түйреуiштер, қыстырғыштар және басқалар) құжаттардан алынады.
55. Уақытша (10 жылға дейiнгi) сақталатын iстердi жабдықталған мұқабаға (скоросшивательге) сақтауға, iстегi құжаттарға қайта жүйелеу жүргiзбеуге, iстiң парақтарын нөмiрлемеуге, куәландырма жазбаларын құрастырмауға рұқсат етiледi.
56. Iс жүргiзу қызметiнде жасақталып болған құжаттар ұйымның мұрағатына тапсырылғанға дейiн сол орнындағы iстер екi жыл бойы сақталады.
57. Ұйымның БҚҚ қызметi, құрылымдық бөлiмшелер басшылары құжаттар мен iстердiң сақталуын қамтамасыз етедi. Iстер жұмыс кабинеттерiндегi немесе осы мақсат үшiн арнайы бөлiнген үй-жайлардағы шкафтарда және сейфтерде сақталады.
58. Iстер ұйымның бекiтiлген iс номенклатурасына сәйкес қойылады, мұқабалар түбiртектерiнде олардың индекстерi көрсетiледi.
59. Iстер басқа ұйымдардың уақытша пайдалануына ұйым басшысының рұқсатымен ғана берiледi. Басқа құрылымдық бөлiмшелерге iстердi беру, құрылымдық бөлiмше басшысының рұқсатымен ғана, ал құрылым iшiнде қол хатпен берiледi.
Берiлген iстерге iзбасар - парақша толтырылады. Онда құрылымдық бөлiмше, iстiң индексi, берiлген уақыты, iстiң кiмге берiлгенi, оның қайтарылу уақыты туралы мәлiметтер көрсетiледi және iстi алу мен өткiзу жөнiнде қол қою бағандарын қарастырады.

60. Изъятие документов из дел производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при этом в дело вкладывают копии документов и акт об изъятии подлинников.
61. Передача дел из структурных подразделений в архив организации осуществляется по описям дел, составляемым по результатам экспертизы ценности документов и дел, завершенных в делопроизводстве. Документы временного (до 10 лет включительно) хранения передаются в архив организации по номенклатуре дел.
62. Описи составляются отдельно на дела постоянного, временного (свыше 10 лет) хранения и по личному составу по форме.
63. Графы описи дел заполняются в точном соответствии с теми сведениями, которые вынесены на обложки дел. При внесении в опись подряд дел с одинаковыми заголовками пишется полностью заголовок первого дела, все остальные однородные дела обозначаются словом "то же", при этом другие сведения о них вносятся в опись полностью. На новом листе описи заголовок однородных дел воспроизводится полностью.
64. Каждое дело (том, часть дела) вносится в опись под самостоятельным порядковым номером.
65. Графа описи "Примечание" используется для простановки отметок об особенностях физического состояния дела, о передаче дела другому структурному подразделению (другой организации).
66. Опись дел составляется в двух экземплярах, один из которых передается вместе с делами в архив организации, а второй - остается в качестве контрольного в структурном подразделении.
67. Правильность формирования и подготовки дел к передаче в архив организации проверяется службой ДОУ. Имеющиеся нарушения устраняются структурным подразделением организации.
68. Прием каждого дела производится работником, ответственным за архив организации в присутствии работника структурного подразделения. При этом на обоих экземплярах описи против каждого дела, включенного в нее, делается отметка о наличии дела. В конце каждого экземпляра описи указываются цифрами и прописью количество фактически принятых дел, дата приема-передачи дел, а также подписи работника, ответственного за архив и лица, передавшего дела.
69. Вместе с делами в архив передаются регистрационные картотеки на документы и (или) программные средства и базы данных, содержащие информацию о регистрации и исполнении передаваемых документов. Заголовок каждой картотеки или базы данных включается в опись.
70. В случае ликвидации или реорганизации структурного подразделения, ответственное лицо за ведение делопроизводства данного структурного подразделения, в период проведения ликвидационных мероприятий формирует все имеющиеся документы в дела, оформляет дела и передает их в архив организации независимо от сроков хранения.
Передача дел осуществляется по описям дел и номенклатуре дел.

60. Iстен құжаттар алғанда Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес құжаттардың куәландырылған көшiрмесiн және түпнұсқалардың алынғаны туралы актiнi iсте қалдырады.
61. Iстердi құрылымдық бөлiмшелерден ұйымның мұрағатына тапсыру iс жүргiзiлуi аяқталған құжаттар мен iстер құндылығына сараптама қорытындысы бойынша құрастырылған iстер тiзiмдемелерiне сәйкес жүзеге асырылады. Уақытша (10 жыл) сақтаудағы құжаттар ұйымның мұрағатына iстер номенклатурасы бойынша тапсырылады.
62. Тұрақты, уақытша (10 жылдан жоғары) сақтаудағы және жеке құрам бойынша iстерге тiзiмдемелер нысанға сәйкес жеке-жеке жасалады.
63. Iстер тiзiмдемесiнiң бағандары iс мұқабасына жазылған мәлiметтерге дәл сәйкестiкпен толтырылады. Тiзiмдемеге тақырыптары бiрдей iстер қатарынан енгiзiлген кезде бiрiншi iстiң тақырыбы толық жазылып, қалған бiртектес iстер "бұл да сондай" сөзiмен белгiленедi де, олар туралы басқа мәлiметтер тiзiмдемеге толығымен жазылады. Тiзiмдеменiң жаңа парағына бiртектес iстердiң тақырыптары толық көшiрiледi.
64. Тiзiмдемеге әрбiр iс (iстiң томы, бөлiмi) жеке реттiк нөмiрiмен енгiзiледi.
65. Тiзiмдеменiң «Ескерту» бағаны iстiң физикалық жай-күйi ерекшелiктерi туралы, басқа құрылымдық бөлiмшеге (басқа ұйымға) iстiң берiлгенi туралы белгiлердi қою үшiн пайдаланылады.
66. Iстер тiзiмдемесi екi данада жасалып, олардың бiреуi iстермен бiрге ведомстволық мұрағатқа берiледi, ал екiншiсi – бақылау құралы ретiнде құрылымдық бөлiмшеде қалады.
67. Iстi қалыптастырудың және мұрағатқа тапсыруға дайындаудың дұрыстығын БҚҚ қызметi тексередi. Табылған кемшiлiктер ұйымның құрылымдық бөлiмшесi арқылы реттеледi.
68. Әр iстi қабылдауды құрылымдық бөлiмше қызметкерiнiң қатысуымен мұрағатқа жауапты қызметкер жүзеге асырады. Бұл ретте тiзiмдеменiң екi данасына және оған енгiзiлген әр iстiң жанына iстер туралы белгi қойылады. Әр тiзiмдеменiң соңында цифрмен және жазбаша нақты қабылданған iстердiң саны, iстердiң қабылданған уақыты, сонымен қатар, мұрағатқа жауапты қызметкер мен iстердi өткiзген тұлғаның қолдары қойылады.
69. Iстермен бiрге мұрағатқа өткiзiлетiн iстердiң орындалу мен тiркелуi туралы ақпарат бар құжаттың тiркеу карточкасы және (немесе) бағдарламалық құралдар мен деректер базасы өткiзiледi. Картотека мен деректер базасының тақырыптары тiзiмдемеге енгiзiледi.
70. Құрылымдық бөлiмше таратылып немесе қайта құрылған кезде, осы құрылымдық бөлiмшедегi iс жүргiзуге жауапты тұлға таратылу iс-шаралар кезiнде бар құжаттарды iстерге қалыптастырып, iстердi ресiмдеп және сақтау мерзiмдерiне қарамастан атқарушы билiктiң федералдық органының мұрағатына тапсырады.
Iстердi өткiзу iстер тiзiмдемесi мен iстер номенклатурасы бойынша жүзеге асырылады.

71. При добровольной ликвидации (реорганизации) организации решение о месте дальнейшего хранения ее документов принимает ликвидационная комиссия (иной уполномоченный орган) по согласованию с соответствующим органом управления и ведения архивным делом.
72. Ликвидационная комиссия (конкурсный управляющий) организации, деятельность которой прекращается в добровольном или принудительном порядке, обеспечивает все требования, предъявляемые к юридическим лицам по вопросам правильного учета и сохранности документов, в том числе, связанных с деятельностью ликвидационной комиссии (конкурсного управляющего).
Ликвидационная комиссия (конкурсный управляющий) организации после принятия в установленном законодательством порядке дел и документов ликвидируемой организации назначает лицо, ответственное за обеспечение хранения документов организации.
73. При изменении состава ликвидационной комиссии организации прием-передача дел и документов, подлежащих хранению, новому составу ликвидационной комиссии (ее отдельным членам) производится в соответствии с требованиями настоящих Правил.
74. Ликвидационная комиссия (конкурсный управляющий) в период своей деятельности обеспечивает выполнение задач и функций, возложенных ранее на экспертную комиссию ликвидируемой организации.
75. При ликвидации организаций, не имеющих правопреемника, органы, зарегистрировавшие их, принимают меры по сохранности документов, имеющих значение для истории и культуры Республики Казахстан, социально-правовой защиты граждан и совместно с соответствующими органами управления и ведения архивным делом определить порядок их дальнейшего хранения.
76. Документы принудительно ликвидируемой организации, подлежащие постоянному хранению, должны быть надлежащим образом оформлены и переданы на хранение в соответствующий орган управления и ведения архивным делом на основании судебного постановления.
Перед передачей документов ликвидируемой организации на архивное хранение проводится проверка наличия и состояния дел, а также качества обработки документов. Передача документов осуществляется по описям и оформляется соответствующим актом.
Если состояние и качество обработки документов ликвидируемой организации не отвечают предъявляемым требованиям, то ликвидационная комиссия организации обеспечивает их упорядочение.
77. Расходы по организации хранения документов ликвидируемой организации, в том числе по решению суда, производятся за счет средств организации.
В случае отсутствия у принудительно ликвидируемой организации средств для передачи дел и документов на архивное хранение место их постоянного хранения определяется судом.

71. Ұйымды ерiктi тарату (қайта ұйымдастыру) кезiнде оның құжаттарын одан әрi сақтау орны туралы шешiмдi тарату комиссиясы (басқа уәкiлеттi орган) мұрағат iсiн жүргiзу мен басқарудың тиiстi органының келiсiмi бойынша қабылдайды.
72. Қызметi ерiктi немесе ерiксiз тәртiппен тоқтатылатын ұйымның тарату комиссиясы (конкурсты басқарушы) құжаттардың дұрыс есебiн жүргiзу және сақтау, оның iшiнде тарату комиссиясының (конкурсты басқарушының) қызметiне байланысты мәселелер бойынша заңды тұлғаларға қойылатын барлық талаптарды қамтамасыз етедi.
Ұйымның тарату комиссиясы (конкурсты басқарушы) таратылатын ұйымның iс қағаздарын және құжаттарын заңнамаларда белгiленген тәртiппен қабылдағаннан кейiн ұйымның құжаттарын сақтауға жауапты адамды тағайындайды.
73. Ұйымның тарату комиссиясының құрамы өзгерген жағдайда сақтауға тиiстi iс қағаздары мен құжаттарын тарату комиссиясының жаңа құрамына (оның жекелеген мүшелерiне) осы Ереженің талаптарына сәйкес қабылдап-өткiзу жүргiзiледi.
74. Тарату комиссиясы (конкурсты басқарушы) өзiнiң қызметi кезеңiнде таратылатын ұйымның сарапшы комиссиясына бұрын жүктелген мiндеттер мен қызметтi жүзеге асырады.
75. Құқықтық мұрагерлерi жоқ ұйымдарды тарату кезiнде оларды тiркеуден өткiзген органдар Қазақстан Республикасының тарихы және мәдениетi, азаматтарды әлеуметтiк-құқықтық қорғау үшiн мәнi бар құжаттарды сақтау жөнiнде шаралар қабылдайды және мұрағат iсiн жүргiзу мен басқарудың тиiстi органымен бiрлесiп олардың одан әрi сақталу тәртiбiн белгiлейдi.
76. Ерiксiз таратылатын ұйымның тұрақты түрде сақталуға тиiстi құжаттары сот қаулысының негiзiнде тиiстi түрде ресiмделiп, мұрағат iсiн жүргiзу мен басқарудың тиiстi органына сақтауға берiлуi тиiс.
Таратылатын ұйымның құжаттарын мұрағатқа сақтауға берудiң алдында iс қағаздарының түгел болуын және олардың жай-күйiн, сондай-ақ құжаттардың өңделу сапасын тексередi. Құжаттар тiзiмдеме бойынша берiледi және тиiстi актiмен ресiмделедi.
Егер таратылатын ұйым құжаттарының жай-күйi және өңделу сапасы қойылатын талаптарға сәйкес келмейтiн болса, онда ұйымның тарату комиссиясы олардың реттелуiн қамтамасыз етедi.
77. Таратылатын ұйымның құжаттарын сақтауды ұйымдастыру бойынша шығыстар, оның iшiнде сот шешiмi бойынша ұйымның қаражаты есебiнен жұмсалады.
Мәжбүрлеп таратылатын ұйымның iс қағаздарын және құжаттарын мұрағатта сақтауға беру үшiн қаражаты болмаған жағдайда оларды тұрақты сақтайтын орынды сот белгiлейдi.

78. Сведения о сдаче дел и документов организации на временное и/или постоянное хранение в соответствующий орган управления и ведения архивным делом указываются в отчете ее ликвидационной комиссии.
Приложение 1
к Правилам хранения документов
профессиональными участниками
страхового рынка и страховыми
агентами, осуществляющими
предпринимательскую деятельность
Перечень
документов, образующихся в деятельности
страховых и перестраховочных организаций
(с указанием сроков хранения)
Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2013 № 110 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ста-
тьи
Вид документов
Срок хранения
документов
Примечание
в испол-
нительном
органе
страховой и
перестрахо-
вочной
организации
(далее –
организация)
в филиалах
и предста-
вительствах
организации
1
2
3
4
5
1. ВОПРОСЫ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ
1.1. Распорядительная деятельность
1.
Законы Республики Казахстан и иные
законодательные акты, Указы и иные акты
Президента Республики Казахстан,
постановления (распоряжения
Премьер-Министра) Правительства
Республики Казахстан
а) касающиеся деятельности организаций
б) направленные для сведения руководства
Постоянно
ДМН
ДМН
ДМН
2.
Поручения Администрации Президента
Республики Казахстан, Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан,
центральных исполнительных органов,
документы по их исполнению
Постоянно
-
3.
Приказы, указания центральных
исполнительных Органов:
а) касающиеся деятельности организаций
б) направленные для сведения руководства
Постоянно
ДМН
ДМН
ДМН
4.
Нормативные правовые акты
уполномоченного органа по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых
организаций:
а) касающиеся деятельности организаций
б) направленные для сведения
руководства
Постоянно
ДМН
ДЗН
ДЗН
5.
Нормативные правовые акты органов
местного государственного управления
а) касающиеся деятельности организаций
б) направленные для сведения руководства
Постоянно
ДМН
ДМН
ДМН
6.
Проекты нормативных правовых актов;
документы по их разработке.
Заключения на проекты нормативных
правовых актов:
а) по месту разработки
б) в других организациях
Постоянно
ДМН
-
ДМН
7.
Распорядительные документы высшего
органа организации
Постоянно
Постоянно
8.
Протоколы собраний (заседаний) высшего
органа организации, ее коллегиальных
органов и документы к ним
Постоянно
ДМН
9.
Приказы и распоряжения руководителя
организации:
а) по основной деятельности
б) о приеме, переводе, поощрении,
премировании, увольнении, длительных
командировках рабочих и служащих (по
указанным вопросам издаются приказы,
распоряжения)
в) о предоставлении отпусков,
взысканиях, командировках работников
г) по административно-хозяйственным
вопросам
Постоянно
75 лет
ЭПК
5 лет
5 лет
ДМН
ДМН
5 лет
5 лет
10.
Протокол и стенограммы производственных
совещаний у руководства исполнительного
органа организаций
Постоянно
Постоянно
11.
Правила, положения, инструкции,
методические указания, рекомендации,
разработанные организацией
Постоянно
До замены
новым
12.
Проекты внутренних документов; документы
(заключения, предложения, справки,
докладные записки) по их разработке
3 года
3 года
После
утверждения
13.
Переписка о разработке, применении и
разъяснении правил, инструкций,
инструктивных и методических указаний,
рекомендаций
3 года
3 года

78. Ұйымның iс қағаздарын және құжаттарын мұрағат iсiн жүргiзу мен басқарудың тиiстi органына уақытша және/немесе тұрақты сақтауға өткiзу туралы мәлiметтер тарату комиссиясының есебiнде көрсетiледi.
Сақтандыру нарығының кәсіби
қатысушыларының және кәсіпкерлік
қызметті жүзеге асыратын
сақтандыру агенттерінің құжаттарды
сақтау ережесінің 1-қосымшасы
Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының қызметінде
жасалатын құжаттар тiзбесi
(сақтау мерзiмi көрсетiледi)
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 26.04.2013 № 110 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бап №
Құжаттардың түрi
Құжаттарды сақтау мерзiмi
Ескерту
сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымының (бұдан әрі – ұйым) атқарушы органында
ұйымның филиалдары мен өкілдіктерінде
1
2
3
4
5
1. БАСҚАРУ ЖҮЙЕСIНIҢ МӘСЕЛЕЛЕРI
1.1. Басқару қызметi
1.
Қазақстан Республикасының Заңдары мен өзге де заңнамалық актiлер, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары мен өзге де актiлері, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары (Премьер-Министрдің өкімдері)
а) ұйымдардың қызметіне қатысты
Тұрақты
ҚӨД
ҚӨД
б) басшылыққа мәлімет үшін жіберілген
ҚӨД
2.
Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-министрi Кеңсесiнiң, орталық атқарушы органдардың тапсырмалары, оларды орындау жөнiндегi құжаттар
Тұрақты
-
3.
Орталық атқарушы органдардың бұйрықтары, нұсқаулары:
а) ұйымдардың қызметіне қатысты
ҚӨД
ҚӨД
б) басшылыққа мәлімет үшін жіберілген
Тұрақты
ҚӨД
4.
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкілеттi органның нормативтік құқықтық актілері:
а) ұйымдардың қызметіне қатысты
Тұрақты
ЖАД
б) басшылыққа мәлімет үшін жіберілген
ҚӨД
ЖАД
5.
Жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының нормативтік құқықтық актілері:
а) ұйымдардың қызметіне қатысты
б) басшылыққа мәлімет үшін жіберілген
Тұрақты
ҚӨД
ҚӨД
ҚӨД
6.
Нормативтік құқықтық актілердің жобалары; оларды әзiрлеу жөнiндегi құжаттар. Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қорытындылар:
а) әзірлеген жері бойынша
Тұрақты
ҚӨД
-
ҚӨД
б) басқа ұйымдарда
7.
Ұйымның жоғарғы органының басқару құжаттары
Тұрақты
Тұрақты
8.
Ұйымның жоғарғы органының, оның алқалық органдары жиналыстарының (мәжiлiстерiнiң) хаттамалары және олар бойынша құжаттар
Тұрақты
ҚӨД
9.
Ұйым басшысының бұйрықтары мен өкiмдерi:
а) негiзгi қызметi бойынша
Тұрақты
75 жыл
СТК
5 жыл
5 жыл
ҚӨД
ҚӨД
5 жыл
5 жыл
б) жұмысшылар мен қызметкерлердi қабылдау, ауыстыру, ынталандыру, сыйлықақы беру, жұмыстан босату, ұзақ iссапарлары туралы (көрсетiлген мәселелер бойынша бұйрықтар, өкiмдер шығарылады)
в) қызметкерлердiң еңбек демалысын беру, жаза белгiлеу, iссапарлары туралы
г) әкiмшiлiк-шаруашылық мәселелерi бойынша
10.
Ұйымдардың атқарушы органының басшылығындағы өндiрiстiк жиналыстардың хаттамасы мен стенограммалары
Тұрақты
Тұрақты
11.
Ұйымның әзірлеген ережелері, қағидалары, нұсқаулықтары, әдістемелік нұсқаулары, ұсынымдары
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейiн
12
Iшкi құжаттардың жобалары, оларды әзiрлеу жөнiндегi құжаттар (қорытындылар, ұсыныстар, анықтамалар, баяндау жазбалары)
3 жыл №
3 жыл№
1Бекiтiлгеннен кейін
13.
Ережелердi, нұсқаулықтарды, нұсқамалық және әдiстемелiк нұсқауларды, ұсынымдарды әзiрлеу, қолдану және түсiндiру туралы жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл

1.2. Контроль
14.
Документы (доклады, докладные записки,
справки, акты, заключения, отчеты,
возражения) ревизий и проверок
деятельности организаций, проводимых
уполномоченными государственными
органами, внешним и внутренним аудитом:
а) по месту проверки и проверяющей
организации
б) в других организациях
Постоянно
5 лет
Постоянно
-
15.
Журналы учета проведенных ревизий,
проверок и контроля за выполнением их
решений
5 лет
5 лет
16.
Документы (докладные записки, отчеты,
справки, переписка) о выполнении
предложений по результатам проверок,
ревизий
5 лет
ЭПК
5 лет
17.
Обращения граждан:
а) содержащие предложения по улучшению
деятельности организации, ее филиалов и
представительств устранению недостатков,
о фактах коррупции
б) второстепенного и личного характера
Постоянно
5 лет
Постоянно
5 лет
18.
Журналы регистрации обращений граждан
5 лет
5 лет
19.
Переписка о проверке обращений граждан
5 лет
ЭПК
-
1.3. Организационные основы управления
20.
Учредительные и регистрационные документы (учредительные договоры, уставы, положения, свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) (справки о государственной регистрации (перерегистрации), свидетельства о присвоении регистрационного номера налогоплательщика (бизнес-идентификационный номер)) организации, ее филиалов и представительств
Постоянно
ДМН
21.
Лицензии на право осуществления
деятельности
До лишения
-
При условии
лишения/приос-
тановления
передаются в
уполномоченный
орган по
регулированию
и надзору
финансового
рынка и
финансовых
организаций
22.
Положения о структурных подразделениях
исполнительного органа организации, ее
филиалов и представительств
Постоянно
Постоянно
23.
Проекты положений, уставов; документы
(справки, докладные записки,
предложения) по их разработке
3 года1
-
1После
утверждения
24.
Штатные расписания исполнительного
органа организации, ее филиалов и
представительств и изменения к ним
Постоянно
ДМН
25.
Приемо-сдаточные акты, составленные при:
а) при смене руководителей
исполнительного органа организации, ее
филиалов и представительств
б) ответственных исполнителей и
секретарей
Постоянно
5 лет
-
5 лет
26.
Документы (программы, тексты
выступлений, статей, интервью,
стенограммы пресс-конференций,
пресс-релизы, реклама и другая
информация) по освещению в средствах
массовой информации деятельности организации
Постоянно1
-
1Аудиови-
зуальная
документация
передается на
государствен-
ное хранение
через 3 года
27.
Должностные инструкции работников
исполнительного органа организации, ее
филиалов и представительств,
распределение функциональных
обязанностей
5 лет1
5 лет1
1После замены
новыми
28.
Перечень сведений, составляющих
конфиденциальные сведения организации
Постоянно
-

1.2. Бақылау
14.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органдар, сыртқы және iшкi аудит жүргiзетiн ұйымдардың қызметiне ревизия жасау және тексеру құжаттары (баяндамалар, баяндау жазбалары, анықтамалар, актiлер, қорытындылар, есептер, қарсылықтар):
а) тексеру орны және тексерушi ұйым бойынша
Тұрақты
5 жыл
Тұрақты -
б) басқа ұйымдарда
15.
Жүргiзiлген ревизияларды, олардың шешiмдерiнiң орындалуына тексерістер және бақылау жасауды есепке алу журналдары
5 жыл
5 жыл
16.
Тексерістер, ревизиялар нәтижелерi бойынша ұсыныстардың орындалуы туралы құжаттар (баяндау жазбалары, есептер, анықтамалар, жазысқан хаттар)
5 жыл
СТК
5 жыл
17.
Азаматтардың өтiнiштерi:
а) ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң қызметiн жақсарту, кемшiлiктерiн жою жөнiндегі ұсыныстар мазмұндағы, сыбайлас жемқорлық фактiлерi туралы
Тұрақты
5 жыл
Тұрақты
5 жыл
б) қосалқы және жеке сипаттағы
18.
Азаматтардың өтiнiштерiн тiркеу журналы
5 жыл
5 жыл
19.
Азаматтардың өтiнiштерiн тексеру туралы жазысқан хаттар
5 жыл
СТК
-
1.3. Басқаруды ұйымдастыру негiздерi
20.
Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң құрылтай және тiркеу құжаттары (құрылтай шарттары, жарғылар, ережелер, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктер (мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) анықтамалар), салық төлеушіге тіркеу нөмірін (бизнес-сәйкестендіру нөмірін) беру туралы куәліктер)
Тұрақты
ҚӨД
21.
Қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиялар
Айырылғанға дейін
-
Айырылған/тоқтатыла тұрған жағдайда қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға беріледі
22.
Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң атқарушы органының құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелер
Тұрақты
Тұрақты
23.
Ережелердiң, жарғылардың жобалары; оларды әзiрлеу жөнiндегi құжаттар (анықтамалар, баяндау жазбалары, ұсыныстар)
3 жыл1
-
1Бекiтiлгеннен кейін
24.
Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң атқарушы органының штаттық кестелерi және оларға өзгерiстер
Тұрақты
ҚӨД
25.
Мынадай жағдайда:
а) Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң атқарушы органының басшылары
-
Тұрақты
5 жыл
5 жыл
б) жауапты орындаушылар мен хатшылар ауысқан кезде жасалған қабылдау-тапсыру актiлерi
26.
Ұйымның қызметiн бұқаралық ақпарат құралдарында көрсету жөнiндегi құжаттар (бағдарламалар, сөйлеген сөздердiң мәтiндерi, мақалалар, сұхбат, баспасөз конференцияларының стенограммалары, баспасөз релиздерi, жарнама және басқа ақпарат)
Тұрақты1
-
1Аудиовизуальды құжаттама мемлекеттік сақтауға 3 жылдан кейін тапсырылады
27.
Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң атқарушы органы қызметкерлерiнiң қызметтiк нұсқаулықтары, қызметтiк мiндеттерiн бөлу
5 жыл1
5 жыл1
1Жаңасына ауыстырғаннан кейiн
28.
Ұйымның құпия мәлiметтерi болатын мәлiметтердiң тiзбесi
Тұрақты
-

1.4. Правовое обеспечение управления
29.
Переписка по правовым вопросам
5 лет ЭПК
30.
Правовые заключения по юридическим и
конфликтным делам
5 лет1
-
1После
вынесения
окончательного
решения
31.
Судебные дела (исковые заявления,
доверенности, претензии, справки, копии
решений суда и другие материалы) и
переписки о ведении этих дел
5 лет1
-
1После
вынесения
окончательного
решения
1.5. Документационное обеспечение управления и
ведомственное (частное) хранение документов
32.
Номенклатуры дел:
а) организации
б) структурных подразделений
исполнительного органа организации
(филиалов и представительств)
Постоянно1
5 лет
Постоянно1
5 лет
1Несогласо-
ванные - ДМН
33.
Карточки (журналы) регистрации:
а) приказов, указаний, распоряжений,
правил, инструкций, положений, уставов
б) поступающих и отправляемых
документов, в том числе по электронной
почте
Постоянно1
3 года
ДМН
3 года
1Хранятся в
исполнительном
органе
организации.
Подлежат
передаче в го-
сударственный
архив, если
могут быть
использованы в
качестве
Научно-
справочного
аппарата к
документам
34.
Журналы (книги), ведомости учета бланков
строгой отчетности
3 года
3 года
35.
Перечень документов, образующихся в
деятельности страховых и
перестраховочных организаций
(с указанием сроков хранения)
Постоянно
До замены
новым
36.
Описи дел
а) постоянного срока хранения
б) по личному составу
в) долговременного срока хранения
Постоянно
3 года1
3 года1
Постоянно
3 года1
3 года1
1После
уничтожения
дел
37.
Акты о выделении документов к
уничтожению
Постоянно1
Постоянно1
1В государст-
венный архив
не передаются
38.
Акты приема-передачи документов и дел на
государственное хранение
Постоянно
Постоянно
39.
Протоколы заседаний экспертно-
проверочных комиссий и документы к ним
Постоянно
10 лет
40.
Переписка по методическим и
организационным вопросам ведения
делопроизводства и архивного дела
3 года
3 года
41.
Требования, заявки (заказы) на выдачу
документов из ведомственного (частного)
архива организации
1 год1
1 год1
1После
возращения
документов в
ведомственный
(частный)
архив
42.
Заявления, запросы юридических и частных
лиц о выдаче архивных справок, копий,
выписок из документов, переписка по их
выдаче
3 года
3 года
43.
Акты выдачи документов во временное
пользование из ведомственного (частного)
архива организации
3 года1
3 года1
1После
возращения
документов в
ведомственный
(частный)
архив
44.
Журналы учета поступлений и выбытия
документов из ведомственного (частного)
архива организации
Постоянно1
Постоянно1
1На государст-
венное
хранение не
передаются
45.
Положение о ведомственном (частном)
архиве организации
Постоянно

1.4. Басқаруды құқықтық қамтамасыз ету
29.
Құқықтық мәселелер бойынша жазысқан хаттар
5 жыл СТК
30.
Заң және шиеленiскен iстер бойынша құқықтық қорытындылар
5 жыл1
-
1Түпкілікті шешім шығарылғаннан кейін.
31.
Сот iстерi (шағым беру өтiнiштерi, сенiмхаттар, шағым-талаптар, анықтамалар, сот шешiмдерiнiң көшiрмелерi және басқа материалдар) және осы iстердi жүргiзу туралы жазысқан хаттар
5 жыл1
-
1Түпкілікті шешім шығарылғаннан кейін.
1.5. Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және
құжаттарды ведомстволық (жеке) сақтау
32.
Iстер номенклатуралары:
а) ұйымның
Тұрақты1
5 жыл
Тұрақты1
5 жыл
1Келісілмегендері - ҚӨД
б) ұйымның атқарушы органының құрылымдық бөлiмшелерiнің (филиалдары мен өкiлдiктерiнiң)
33.
Тiркеу карточкалары (журналдары):
а) бұйрықтарды, нұсқауларды, өкiмдердi, ережелердi, нұсқаулықтарды, тәртiптердi, жарғыларды
Тұрақты1
3 жыл
ҚӨД
3 жыл
1Ұйымның атқарушы органында сақталады.
Егер құжаттарға ғылыми-анықтамалық аппарат ретiнде пайдалану мүмкiн болса, мемлекеттiк мұрағатқа тапсырылуы тиіс
б) келiп түсетiн және жiберiлетiн құжаттарды, оның iшiнде электрондық почтамен
34.
Қатаң есептегi бланкiлердi есепке алу журналдары (кiтаптары), ведомостерi
3 жыл
3 жыл
35.
Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының қызметiнде жасалатын құжаттардың тiзбесi (сақтау мерзiмi көрсетiледi)
Тұрақты
Жаңасына ауыстырғанға дейiн
36.
Iстер тiзiмдемелерi
а) тұрақты сақтау мерзiмiмен
Тұрақты
3 жыл1
3 жыл1
Тұрақты
3 жыл1
3 жыл1
1Iстердi жойғаннан кейiн
б) жеке құрам бойынша
в) ұзақ уақыт сақтау мерзiмiмен
37.
Құжаттарды жоюға бөлу туралы актiлер
Тұрақты1
Тұрақты1
1 Мемлекеттiк мұрағаттарға тапсырылмайды
38.
Құжаттар мен iстердi мемлекеттiк сақтауға қабылдау-өткiзу актiлерi
Тұрақты
Тұрақты
39.
Сараптама-тексеру комиссиялары мәжiлiстерiнiң хаттамалары және олар бойынша құжаттар
Тұрақты
10 жыл
40.
Iс қағаздарын және мұрағат iсiн жүргiзудiң әдiстемелiк және ұйымдастыру мәселелерi бойынша жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
41.
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатынан құжаттарды беруге талаптар, өтiнiмдер(тапсырыстар)
1 жыл1
1 жыл1
1Құжаттар ведомстволық (жеке) мұрағатқа қайтарылғаннан кейін
42.
Заңды және жеке тұлғалардың мұрағаттық анықтамаларды, көшiрмелердi, құжаттардың үзінді көшiрмелерiн беру туралы өтiнiштерi, сұратулары, оларды беру жөнiнде жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
43.
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатынан құжаттарды уақытша пайдалануға беру актiлерi
3 жыл1
3 жыл1
1 Құжаттар ведомстволық (жеке) мұрағатқа қайтарылғаннан кейін
44.
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатына құжаттардың келіп түсуi мен шығуын есепке алу журналдары
Тұрақты1
Тұрақты1
1Мемлекеттiк сақтауға тапсырылмайды
45.
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағаты туралы ереже
Тұрақты

5 лет1
После замены
новым
46.
Паспорт ведомственного (частного) архива
организации
Постоянно1
Постоянно1
1На государст-
венное
хранение не
передается
47.
Наблюдательные дела организации, ее
филиалов и представительств
(исторические справки, акты проверок
наличия)
Постоянно1
Постоянно1
1На государст-
венное
хранение не
передаются
2. ПРОГНОЗИРОВАНИЕ, ПЛАНИРОВАНИЕ
48.
Годовые планы работ:
а) высшего, исполнительного и иных
коллегиальных органов организации
б) структурных подразделений
исполнительного органа организации, ее
филиалов и представительств
Постоянно
5 лет
ДМН
5 лет
49.
Оперативные планы работ высшего и
коллегиальных (в том числе
исполнительного) органов организации,
структурных подразделений
исполнительного органа организации, ее
филиалов и представительств:
а) полугодовые
б) квартальные
в) месячные
5 лет
5 лет
6 месяцев
5 лет
5 лет
6 месяцев
50.
Бизнес-планы и их экономические
обоснования
Постоянно
Постоянно
51.
Переписка по вопросам прогнозирования и
планирования
5 лет
ЭПК
5 лет
3. ФИНАНСИРОВАНИЕ
52.
Сметы по бюджету, специальным и прочим
средствам исполнительного органа
организации, ее филиалам и
представительствам:
а) годовые
б) квартальные
Постоянно1
5 лет2
10 лет
5 лет3
1Постоянно -
по месту
составления, в
других
организациях -
ДМН.
2При
отсутствии
годовых -
постоянно.
3При
отсутствии
годовых - 10
лет
53.
Переписка по вопросам финансирования
5 лет
ЭПК
5 лет
54.
Анализ исполнения сметы затрат
организации, ее филиалов и
представительств
Постоянно
10 лет
4. УЧЕТ И ОТЧЕТНОСТЬ
4.1. Оперативный и статистический учет и отчетность
55.
Статистические отчеты и таблицы по
деятельности, его филиалов и
представительств
а) сводные годовые и с большей
периодичностью
б) годовые и с большей периодичностью
в) полугодовые
г) квартальные
д) месячные
Постоянно
Постоянно
5 лет1
5 лет2
1 год3
Постоянно
10 лет
5 лет
5 лет
1 год
1При
отсутствии
годовых -
постоянно
2При
отсутствии
годовых,
полугодовых –
постоянно
3При
отсутствии
годовых,
полугодовых,
квартальных –
постоянно
56.
Отчеты исполнительного органа
организации, ее филиалов и
представительств:
а) сводные годовые и с большей
периодичностью
б) годовые и с большей периодичностью
в) полугодовые
г) квартальные
д) месячные
Постоянно
Постоянно
5 лет1
5 лет3
3 года5
Постоянно
10 лет
5 лет2
5 лет4
3 года6
1При
отсутствии
годовых -
постоянно
2При
отсутствии
годовых – 10
лет
3При
отсутствии
годовых,
полугодовых –
постоянно
4При
отсутствии
годовых,
полугодовых –
10 лет
5При
отсутствии
годовых,
полугодовых,
квартальных –
10 лет
6При
отсутствии
годовых,
полугодовых,
квартальных –
10 лет
57.
Отчеты структурных подразделений
исполнительного органа организации:
а) годовые
б) полугодовые
в) квартальные
г) месячные
5 лет
5 лет
5 лет
3 года
58.
Заключения по отчетам:
а) годовым
б) квартальным
Постоянно

5 жыл1
Жаңасына ауыстырғаннан кейiн
46.
Ұйымның ведомстволық (жеке) мұрағатының төлқұжаты
Тұрақты1
Тұрақты1
1Мемлекеттiк сақтауға тапсырылмайды
47.
Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң бақылау iстерi (тарихи анықтамалар, қолда бар екендiгiн тексеру актiлерi)
Тұрақты1
Тұрақты1
1Мемлекеттiк сақтауға тапсырылмайды
2. БОЛЖАУ, ЖОСПАРЛАУ
48.
Жылдық жұмыс жоспарлары:
а) ұйымның жоғары, атқарушы және басқа да алқалық органдарының
Тұрақты
5 жыл
ҚӨД
5 жыл
б) ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң атқарушы органының құрылымдық бөлiмшелерiнің
49.
Ұйымның жоғары және алқалық органдарының (оның iшiнде атқарушы), ұйымның атқарушы органының құрылымдық бөлiмшелерiнің, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң жедел жұмыс жоспарлары:
а) жарты жылдық
5 жыл
5 жыл
6 ай
5 жыл
5 жыл
6 ай
б) тоқсандық
в) айлық
50.
Бизнес-жоспарлар және олардың экономикалық негiздемелерi
Тұрақты
Тұрақты
51.
Болжау және жоспарлау мәселелерi бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
СТК
5 жыл
3. ҚАРЖЫЛАНДЫРУ
52.
Ұйымның атқарушы органының бюджеті, арнайы және басқа қаражаты, оның филиалдары мен өкiлдiктерi бойынша сметалары:
а) жылдық
Тұрақты1
5 жыл2
10 жыл
5 жыл3
1Жасалу орны бойынша – тұрақты, басқа ұйымдарда - ҚӨД.
2Жылдық болмаған жағдайда - тұрақты.
3Жылдық болмаған жағдайда - 10 жыл
б) тоқсандық
53
Қаржыландыру мәселелерi бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
СТК
5 жыл
54.
Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң шығындар сметасының орындалуын талдау
Тұрақты
10 жыл
4. ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӘНЕ ЕСЕП БЕРУ
4.1. Жедел және статистикалық есепке алу мен есеп беру
55.
Оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң қызметi бойынша статистикалық есептер мен кестелер
а) жиынтық жылдық және кезеңдiлiгi басым
б) жылдық және кезеңдiлiгi басым
в) жарты жылдық
г) тоқсандық
д) айлық
Тұрақты
Тұрақты
5 жыл1
5 жыл2
1 жыл3
Тұрақты
10 жыл
5 жыл
5 жыл
1 жыл
1Жылдық болмаған жағдайда - тұрақты
2Жылдық болмаған жағдайда –
тұрақты
3Жылдық, жарты жылдық, тоқсандық болмаған жағдайда – тұрақты
56.
Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң атқарушы органының есептері:
а) жиынтық жылдық және кезеңдiлiгi басым
б) жылдық және кезеңдiлiгi басым
в) жарты жылдық
г) тоқсандық
д) айлық
Тұрақты
Тұрақты
5 жыл1
5 жыл3
3 жыл5
Тұрақты
10 жыл
5 жыл2
5 жыл4
3 жыл 6
1Жылдық болмаған жағдайда - тұрақты
2Жылдық болмаған жағдайда – 10 жыл
3Жылдық, жарты жылдық болмаған жағдайда – тұрақты
4Жылдық, жарты жылдық болмаған жағдайда – 10 жыл
5Жылдық, жарты жылдық, тоқсандық болмаған жағдайда – 10 жыл
6Жылдық, жарты жылдық, тоқсандық болмаған жағдайда – 10 жыл
57.
Ұйымның атқарушы органының құрылымдық бөлiмшелерiнің есептері:
а) жылдық
б) жарты жылдық
в) тоқсандық
г) айлық
5 жыл
5 жыл
5 жыл
3 жыл
58.
Есептер бойынша қорытындылар:
а) жылдық
б) тоқсандық
Тұрақты

5 лет1
10 лет
5 лет2
1При
отсутствии
годовых -
постоянно
2При
отсутствии
годовых - 10
лет
59.
Переписка о предоставлении отчетов
5 лет
5 лет
4.2. Бухгалтерский учет и отчетность
60.
Финансовая отчетность и пояснительная
к ней:
а) консолидированная годовая
б) отдельная годовая
в) квартальная (консолидированная/
неконсолидированная)
Постоянно
Постоянно
5 лет1
Постоянно
10 лет
5 лет2
1При
отсутствии
годовых –
постоянно
2При
отсутствии
годовых - 10
лет
61.
Передаточные, разделительные,
ликвидационные балансы и приложения,
пояснительные записки к ним
Постоянно
Постоянно
62.
Аналитические таблицы по разработке и
анализу годовых отчетов и балансов
Постоянно
5 лет
63.
Переписка об утверждении и уточнении
балансов и отчетов
5 лет
5 лет
64.
Переписка о сроках представления
финансовой отчетности
1 год
1 год
65.
Первичные документы и приложения к ним,
зафиксировавшие факт совершения
хозяйственной операции и явившиеся
основанием для бухгалтерских записей
(кассовые, банковские документы,
извещения банков и переводные
требования, выписки банков, наряды на
работу, табели, акты о приеме, сдаче и
списании имущества и материалов,
квитанции и накладные по учету
товарно-материальных ценностей,
авансовые отчеты и другие)
5 лет1
5 лет1
1При условии
завершения
документарной
ревизии
финансово–
хозяйственной
деятельности.
В случае
возникновения
споров,
разногласий,
следственных и
судебных дел -
сохраняются до
вынесения
окончательного
решения
66.
Лицевые счета руководителей и работников
организации (книги начисления заработной
платы):
1) работников (в т.ч. штатных страховых
агентов);
2) получателей пенсий, специальных
государственных и иных пособий
75 лет –
В "ЭПК"
5 лет1
75 лет –
В "ЭПК"
5 лет
1После
прекращения
выплаты
пособий и
пенсий
67.
Лицевые счета страховых агентов,
осуществляющих деятельность на
договорных условиях
75 лет –
В "ЭПК"
75 лет –
В "ЭПК"
68.
Расчетные (расчетно-платежные) ведомости
5 лет1
1При
отсутствии
лицевых
счетов -
75 лет
69.
Инвентарные карточки и книги учета
основных средств (активов)
5 лет1
5 лет1
1После
ликвидации
основных
средств
(активов)
70.
Доверенности на получение денежных сумм и товарно-материальных ценностей (в том числе аннулированные доверенности)
5 лет
5 лет
71.
Учетные регистры (главная книга,
журналы-ордера, разработочные таблицы).
Вспомогательные и контрольные книги,
журналы, картотеки, кассовые книги,
оборотные ведомости
5 лет1
5 лет1
1При условии
завершения
документарной
ревизии
финансово–
хозяйственной
деятельности.
В случае
возникновения
споров,
разногласий,
следственных и
судебных дел -
сохраняются до
вынесения
окончательного
решения
72.
Журналы, книги регистрации счетов,
кассовых ордеров, доверенностей,
платежных поручений
5 лет
5 лет
73.
Сведения об учете фондов, лимитов
заработной платы и контроле за их
распределением, о расчетах по
перерасходу и задолженности по
заработной плате, об удержании из
заработной платы, из средств социального
страхования, о выплате отпускных и
выходных пособий
5 лет
5 лет

5 жыл1
10 жыл
5 жылІ
1Жылдық болмаған жағдайда - тұрақты
2Жылдық болмаған жағдайда - 10 жыл
59.
Есептердi беру туралы жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
4.2. Бухгалтерлiк есеп және есептілік
60.
Қаржылық есептiлік және оған түсiндiрме жазба:
а) жиынтық жылдық
б) жеке жылдық
в) тоқсандық (жиынтық/жиынтық емес)
Тұрақты
Тұрақты
5 жыл1
Тұрақты
10 жыл
5 жыл2
1Жылдық болмаған жағдайда –
тұрақты
2Жылдық болмаған жағдайда - 10 жыл
61.
Беру, бөлу, тарату баланстары мен қосымшалар, оларға түсiндiрме жазбалар
Тұрақты
Тұрақты
62.
Жылдық есептер мен баланстарды әзiрлеу және талдау бойынша талдау кестелерi
Тұрақты
5 жыл
63.
Баланстар мен есептердi бекiту және нақтылау жөнiнде жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
64.
Қаржылық есептіліктi ұсыну мерзiмi туралы жазысқан хаттар
1 жыл
1 жыл
65.
Шаруашылық операцияның жасалу фактiсiн белгiлейтiн және бухгалтерлiк жазбалар үшiн негiз болып табылатын бастапқы құжаттар мен оларға қосымшалар (кассалық, банктiк құжаттар, банктердiң хабарламалары және аудару талаптары, банктердiң үзінді көшiрмелерi, жұмысқа тапсырма құжаты, табельдер, мүлiк пен материалдарды қабылдау, тапсыру және есептен шығару туралы актiлер, тауар-материалдық құндылықтарды есепке алу жөнiндегi түбiртектер мен тапсырма құжаттары, аванстық есептер және басқалары)
5 жыл№
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметке құжаттамалық ревизия аяқталған жағдайда. Даулар, келіспеушіліктер, тергеу және сот істері туындаған жағдайда – түпкілікті шешім шығарылғанға дейін сақталады
66.
Ұйымның басшылары мен қызметкерлерiнiң жеке есепшоттары (еңбекақы есептеу кiтабы):
1) қызметкерлер (оның iшiнде штаттағы сақтандыру агенттерi);
2) зейнетақыларды, арнайы мемлекеттiк және басқа жәрдемақыларды алушылар
75 жыл –
Ж «СТК»
5 жыл1
75 жыл –
Ж «СТК»
5 жыл
1Жәрдемақылар мен зейнетақылар төлеу тоқтатылғаннан кейін
67.
Шарт талаптарымен қызмет атқаратын сақтандыру агенттерiнiң жеке есепшоттары
75 жыл –
Ж «СТК»
75 жыл –
Ж «СТК»
68.
Есеп айырысу (есеп айырысу-төлем) ведомостерi
5 жыл1
1Жеке шоттар болмаған жағдайда - 75 жыл
69.
Түгендеу карточкалары және негiзгi құрал-жабдықтарды (активтердi) есепке алу кiтабы
5 жыл1
5 жыл1
1Негiзгi құрал-жабдықтар (активтер) жойылғаннан кейін
70.
Ақша сомасын және тауар-материалдық құндылықтарды алуға берiлген сенiмхаттар (оның iшiнде күшi жойылған сенiмхаттар)
5 жыл
5 жыл
71.
Есепке алу тiзiлiмдерi (бас кiтап, ордер-журналдары, әзiрлеу кестелерi).
Қосалқы және бақылау кiтаптары, журналдар, картотекалар, кассалық кiтаптар, айналым ведомостерi
5 жыл1
5 жыл1
1Қаржы-шаруашылық қызметке құжаттамалық ревизия аяқталған жағдайда. Даулар, келіспеушіліктер, тергеу және сот істері туындаған жағдайда – түпкілікті шешім шығарылғанға дейін сақталады
72.
Есепшоттарды, кассалық ордерлердi, сенiмхаттарды, төлем тапсырмаларын тiркеу журналдары, кiтаптары
5 жыл
5 жыл
73.
Қорлардың есебi жөнiндегi, еңбекақы және олардың бөлiнуiн бақылау лимиттерi, қайта шығыстар бойынша есеп айырысу және еңбекақы бойынша берешектер туралы, еңбекақыдан, әлеуметтiк сақтандыру қаражатынан ұсталымдар жөнiнде, еңбек демалысы және демалыс жәрдемақысын төлеу туралы мәлiметтер
5 жыл
5 жыл

73-1.
Списки физических лиц и платежные
поручения по перечислению обязательных
пенсионных взносов
75 лет
75 лет
73-2.
Списки работников и платежные поручения
по перечислению обязательных социальных
взносов
75 лет
75 лет
74.
Документы (протоколы заседаний
инвентаризационных комиссий, инвентарные
описи, акты, сличительные ведомости) об
инвентаризации
5 лет1
5 лет1
1В случае
возникновения
споров,
разногласий,
следственных и
судебных дел -
сохраняются до
вынесения
окончательного
решения
75.
Документы (копии отчетов, выписки из
протоколов, заключения) о выплате
специальных государственных и иных
пособий, пенсий, листков
нетрудоспособности по социальному
страхованию
ДМН1
ДМН1
1Не менее 5
лет.
76.
Исполнительные листы
ДМН1
ДМН1
1Не менее 5
лет
77.
Справки, представляемые в бухгалтерию на
оплату учебных отпусков, получение льгот
по налогам и другие
ДМН1
ДМН1
1Не менее 5
лет.
78.
Документы (справки, акты, обязательства,
переписка) по дебиторской задолженности,
недостачах, хищениях
ДМН1
ДМН1
1Не менее 5
лет
79.
Документы (протоколы, акты, отчеты) о
переоценке основных фондов (активов)
Постоянно
До
переоценки
80.
Акты, ведомости переоценки и определения
износа основных средств (активов)
Постоянно
До
переоценки
81.
Паспорта зданий1, сооружений1 и
оборудования
5 лет2
5 лет2
1Паспорта
зданий и
сооружений -
памятников
архитектуры,
находящихся
под охраной
государства -
постоянно.
2После
ликвидации
основных
средств
(активов)
82.
Документы (планы, отчеты, переписка) о
проведении документальных ревизий и
контрольно-ревизионной работы
5 лет
5 лет
83.
Акты документальных ревизий финансово-
хозяйственной деятельности организации
(филиалов и представительств) и
прилагаемые к ним документы
5 лет1
5 лет1
1В случае
возникновения
споров,
разногласий,
следственных и
судебных дел -
сохраняются до
вынесения
окончательного
решения
84.
Акты проверки кассы, правильности
взимания налогов
5 лет
5 лет
85.
Договоры, соглашения (хозяйственные,
операционные, трудовые)
5 лет1
5 лет1
1После
истечения
срока действия
договора,
соглашения,
при условии
завершения
ревизий
86.
Реестр договоров страхования
(перестрахования), составленный в
соответствии с постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций от 1
марта 2010 года № 25 "Об утверждении
Требований к осуществлению страховой
организацией страховой деятельности,
в том числе по взаимоотношениям с
участниками страхового рынка, и
полномочий страхового агента на
осуществление посреднической
деятельности" (зарегистрированным в
Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под № 6164)
5 лет1
5 лет1
1После
истечения
срока действия
последнего
договора
страхования
(перестрахова-
ния) в реестре
договоров
страхования
(перестрахо-
вания)
87.
Договоры о материальной ответственности
5 лет1
5 лет1
1После
увольнения
материально-
ответственного
лица
88.
Переписка по административно-
хозяйственным вопросам
5 лет
5 лет
89.
Образцы подписей (материально-
ответственных лиц)
5 лет1
5 лет1
1После
увольнения
материально-
ответственного
лица

73-1
Жеке тұлғалар тiзiмi және мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару жөнiндегi төлем тапсырмалары
75 жыл
75 жыл
73-2.
Қызметкерлер тiзiмдерi және мiндеттi әлеуметтiк жарналарды аудару жөнiндегi төлем тапсырмалары
75 жыл
75 жыл
74.
Түгендеу туралы құжаттар (түгендеу комиссиясы мәжiлiстерiнiң, хаттамалары, түгендеу тiзiмдемелерi, актілер, салыстыру ведомостерi)
5 жыл1
5 жыл1
1Даулар, келіспеушіліктер, тергеу және сот істері туындаған жағдайда – түпкілікті шешім шығарылғанға дейін сақталады
75.
Арнайы мемлекеттiк және басқа жәрдемақыларды, зейнетақыларды әлеуметтiк сақтандыру бойынша еңбекке қабiлетсiздiк парағын төлеу туралы құжаттар (есептердiң көшiрмелерi, хаттамалардан үзінді көшірмелер, қорытындылар)
ҚӨД1
ҚӨД1
1Кем дегенде 5 жыл.
76.
Орындау парақтары
ҚӨД1
ҚӨД1
1Кем дегенде 5 жыл.
77.
Оқу демалысына ақы төлеуге, салықтар бойынша жеңiлдiктер, алуға бухгалтерияға ұсынылатын анықтамалар және басқалары
ҚӨД1
ҚӨД1
1Кем дегенде 5 жыл.
78.
Дебиторлық берешек, жетiспеушіліктер, ұрлықтар жөнiндегi құжаттар (анықтамалар, актiлер, мiндеттемелер, жазысқан хаттар)
ҚӨД1
ҚӨД1
1Кем дегенде 5 жыл.
79.
Негiзгi қорларды (активтердi) қайта бағалау туралы құжаттар (хаттамалар, актiлер, есептер)
Тұрақты
Қайта бағалағанға дейін
80.
Негiзгi құрал-жабдықтарды (активтердi) қайта бағалау және тозуын анықтау актiлерi, ведомостерi
Тұрақты
Қайта бағалағанға дейін
81.
Үйлердiң1, ғимараттардың№ және жабдықтардың төлқұжаттары
5 жыл2
5 жыл2
1Үйлер мен ғимараттар - мемлекеттiң қорғауындағы сәулет ескерткiштерiнің төлқұжаттары - тұрақты.
2Негiзгi құрал-жабдықтар (активтер) жойылғаннан кейiн
82.
Құжаттамалық ревизия және бақылау-ревизия жұмыстарын жүргiзу туралы құжаттар (жоспарлар, есептер, жазысқан хаттар)
5 жыл
5 жыл
83.
Ұйымның (филиалдар мен өкiлдiктердiң) қаржы-шаруашылық қызметiне құжаттамалық ревизия жасау актiлерi және оларға қоса берiлетiн құжаттар
5 жыл1
5 жыл1
1Даулар, келіспеушіліктер, тергеу және сот істері туындаған жағдайда – түпкілікті шешім шығарылғанға дейін сақталады
84.
Кассаны, салықтардың өндіріп алыну дұрыстығын тексеру актiлерi
5 жыл
5 жыл
85.
Шарттар, келiсiмдер (шаруашылық, операциялық, еңбек)
5 жыл1
5 жыл1
1Ревизиялар аяқталған жағдайда, шарттың, келісімнің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
86.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Сақтандыру ұйымының сақтандыру қызметін жүзеге асыруына қойылатын талаптарды, оның ішінде сақтандыру нарығының қатысушыларымен өзара қарым-қатынастары жөніндегі талаптарды және сақтандыру агентінің делдалдық қызметті жүзеге асыруына өкілеттіктерін бекіту туралы»
2010 жылғы 1 наурыздағы № 25 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1592 тіркелген) қаулысына сәйкес жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тiзiлiмi
5 жыл
5 жыл
1Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тiзiлiмiндегі соңғы сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
87.
Материалдық жауапкершiлiк шарттары
5 жыл1
5 жыл1
1Материалды жауапты адам жұмыстан босатылғаннан кейін
88.
Әкiмшiлiк-шаруашылық мәселелер бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
89.
Қол қою үлгiлерi (материалдық жауапты адамдардың)
5 жыл1
5 жыл1
1 Материалды жауапты адам жұмыстан босатылғаннан кейін

5. ВОПРОСЫ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ТРУДОВЫХ РЕСУРСОВ
90.
Годовые отчеты: по труду, численности
работников, их перемещении
Постоянно
10 лет
91.
Документы (справки, сводки, ведомости)
по учету наличия, движения,
комплектования, использования трудовых
ресурсов
5 лет
ЭПК
5 лет
92.
Утвержденные годовые фонды заработной
платы
Постоянно
10 лет
93.
Переписка об упорядочении и установлении
размеров заработной платы, начислении
премий
5 лет
5 лет
94.
Документы (справки, списки, переписка)
о премировании
5 лет
5 лет
95.
Переписка о применении различных форм
оплаты труда, установлении должностных
окладов, применении тарифных сеток,
регулировании и расходовании фонда
заработной платы
3 года
3 года
6. РАБОТА С КАДРАМИ
96.
Справки о составе работников
коллегиальных органов организации
5 лет
5 лет
97.
Документы к приказам по личному составу
(листки по учету кадров, заявления
представления, докладные записки),
не вошедшие в состав личных дел
3 года
3 года
98.
Личные дела (заявления, анкеты,
автобиографии, копии и выписки из
приказов о приеме, перемещении,
откомандировании, увольнении, объявлении
благодарностей, копии личных документов,
характеристики, листки по учету кадров
работников)
75 лет –
"В" ЭПК
99.
Переписка о приеме, распределении,
перемещении, учете кадров
3 года
3 года
100.
Перечни должностей руководящих
работников исполнительного органа
организации (филиалов и
представительств):
а) по месту утверждения
б) в других организациях
Постоянно
ДМН
-
ДМН
101.
Личные дела (карточки учета, приема,
перемещения и увольнения лиц),
работающих по совместительству:
а) работников, для которых в
соответствии с пенсионным
законодательством совместительство
влияет на размер пенсий
б) работников, имеющих полный
должностной оклад (ставку) по основному
месту работы
75 лет -
"В" ЭПК
5 лет
-
5 лет
102.
Выездные дела (анкеты, характеристики,
автобиографии, справки, копии личных
документов, копии приказов о
командировании) работников,
командированных за границу:
а) выехавших за границу
б) не выехавших за границу
45 лет
5 лет
-
-
103.
Личные карточки работников (в том числе
временных работников)
75 лет –
"В" ЭПК
-
104.
Документы (листки по учету кадров,
справки, копии справок, обходные листы),
не вошедшие в состав личных дел
3 года
3 года
105.
Документы (листки по учету кадров,
анкеты, автобиографии, заявления) лиц,
не принятых на работу
1 год
1 год
106.
Документы (представления, ходатайства,
анкеты, акты) об установлении
персональных ставок, окладов, надбавок
15 лет1
15 лет1
1При
отсутствии
приказов об
установлении
и изменении
окладов -
50 л. ЭПК
(50 л.)

5. Еңбек ресурстарын пайдалану мәселелерi
90.
Жылдық есептер: еңбек, қызметкерлердiң саны, олардың ауысуы бойынша
Тұрақты
10 жыл
91.
Еңбек ресурстарының болуын қозғалысын, жиынтығын, пайдаланылуын есепке алу бойынша құжаттар (анықтамалар, ақпарлар, ведомостер)
5 жыл
СТК
5 жыл
92.
Бекiтiлген жылдық жалақы қоры
Тұрақты
10 жыл
93.
Жалақы төлеу, сыйлықақы есептеу мөлшерiн ретке келтiру және белгiлеу туралы жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
94.
Сыйлықақы беру туралы құжаттар (анықтамалар, тiзiмдер, жазысқан хаттар)
5 жыл
5 жыл
95.
Еңбекақы төлеудiң әр түрлi нысанын қолдану, лауазымдық еңбекақы белгiлеу, тариф желiсiн қолдану,
жалақы қорын реттеу және жұмсау туралы жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
6. Кадрлармен жұмыс жүргiзу
96.
Ұйымның алқалық органдарындағы қызметкерлер құрамы туралы анықтамалар
5 жыл
5 жыл
97.
Жеке iстер құрамына кiрмеген жеке құрам бойынша бұйрықтардың құжаттары (кадрларды есепке алу парақтары, ұсыну өтiнiштерi, өтiнiштер, баян жазбалар)
3 жыл
3 жыл
98.
Жеке iстер (өтiнiштер, сауалнамалар, өмiрбаяндар, жұмысқа қабылдау, орнын ауыстыру, iссапарға жiберу, жұмыстан шығару, алғыс бiлдiру туралы бұйрықтардың көшiрмелерi және үзiндi көшiрмелерi, жеке құжаттардың көшiрмелерi, мінездемелер, қызметкерлердi есепке алу парақтары)
75 жыл –
"Ж" СТК
99.
Кадрларды қабылдау, бөлу, ауыстыру, есепке алу туралы жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
100.
Ұйымның (филиалдар мен өкiлдiктердiң) атқарушы органының басшы қызметкерлерінің тізбелері:
а) бекіту орны бойынша
б) басқа ұйымдарда
Тұрақты
ҚӨД
-
ҚӨД
101.
Қоса қызмет атқаратындардың жеке iстері (адамдарды есепке алу, қабылдау, ауыстыру және жұмыстан шығару карточкалары):
а) зейнетақы заңнамасына сәйкес қоса қызмет атқару зейнетақысының мөлшерiне әсер ететiн қызметкерлер
б) негiзгi жұмыс орны бойынша толық лауазымды еңбекқысы (ставкасы) бар қызметкерлер
75 жыл- "В" СТК
5 жыл
-
5 жыл
102.
Шетелге iссапарға жiберiлген қызметкерлердiң iссапарға шығу істері (сауалнамалар, мінездемелер, өмiрбаяндар, анықтамалар, жеке құжаттардың көшiрмелерi, iссапарға жiберу туралы бұйрықтардың көшiрмелерi):
а) шетелге барушылар
б) шетелге бармағандар
45 жыл
5 жыл
-
-
103.
Қызметкерлердiң (оның ішінде уақытша қызметкерлердiң) жеке карточкалары
75 жыл –
"Ж" СТК
-
104.
Жеке iстер құрамына кiрмеген құжаттар (қызметкерлердi есепке алу парақтары, анықтамалар, анықтамалардың көшiрмелерi, кету парақтары)
3 жыл
3 жыл
105.
Жұмысқа алынбаған адамдардың құжаттары (қызметкерлердi есепке алу парақтары, сауалнамалар, өмiрбаяндар, өтініштер)
1 жыл
1 жыл
106.
Дербес ставкаларды, еңбекақыларды, үстемеақыларды белгілеу туралы құжаттар (ұсынымдар, қолдау хаттар, сауалнамалар, актілер)
15 жыл1
15 жыл1
1Еңбекақыларды белгілеу мен өзгерту туралы бұйрықтар болмаған жағдайда - 50 ж. СТК (50 ж.)

107.
Переписка об установлении и выплате
персональных ставок, окладов, надбавок
3 года
3 года
108.
Список (штатно-списочный состав)
работников
75 лет
75 лет
109.
Списки лиц, получающих персональные
ставки и оклады
10 лет1
10 лет1
1При
отсутствии
лицевых
счетов - 50 л.
110.
Подлинные личные документы (дипломы,
аттестаты, трудовые книжки1)
До вос-
требования.
Не востре-
бованные -
не менее
50 лет
До востре-
бования.
Не востре-
бованные -
не менее
50 лет
1Невостре-
бованные
трудовые
книжки – 10
лет после
достижения
работником
пенсионного
возраста
111.
Журнал учета трудовых книжек,
индивидуальных трудовых договоров,
соглашений и контрактов с работниками
75 лет
75 лет
112.
Картотеки, карточки учета
военнообязанных
3 года1
3 года1
1После
увольнения
113.
Журналы (книги), списки, картотеки учета
лиц, направленных в командировки:
а) по Республике Казахстан
б) зарубежные
3 года
5 лет
3 года
-
114.
Журналы (книги) учета выдачи
командировочных удостоверений
3 года
3 года
115.
Журналы (книги) учета отпусков
3 года
3 года
116.
Графики предоставления отпусков,
заявления, сводки, переписка об
использовании отпусков
1 года
1 года
117.
Заявления о предоставлении учебных
отпусков
3 года1
3 года1
1После
окончания
учебного
заведения
118.
Книги учета выдачи справок о заработной
плате, стаже, месте работы
3 года
3 года
119.
Протоколы заседаний, постановления
аттестационных (квалификационных)
комиссий
15 лет
1ЭПК
15 лет1
1Документы
(протоколы
счетных
комиссий,
бюллетени
тайного
голосования)
к ним – 5 л.
120.
Итоговые сводки, сведения, ведомости о
проведении аттестации и установлении
квалификации. Списки членов
аттестационных и квалификационных
комиссий
5 лет
5 лет
121.
Листки нетрудоспособности, корешки
листков нетрудоспособности
5 лет
5 лет
7. Страховой рынок
122.
Документы, представленные лицензиару,
для получения лицензии на осуществление
страховой и иной разрешенной
деятельности (финансовые документы,
правила страхования, положение о
внутреннем аудите (контроле), учетная
политика, экономическое обоснование)
Постоянно
123.
Документы (заявления, анкеты, копии
личных документов, приказ, выписка из
протокола) для согласования кандидатур
на должности руководящих работников
организации, представленные в
уполномоченный орган по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых
организаций
Постоянно
Постоянно
124.
Документы (приказы, решения,
экономические обоснования, доверенности)
на создание и упразднение филиалов и
представительств организации
Постоянно
Постоянно

107.
Дербес ставкаларды, еңбекақыларды, үстемеақыларды белгілеу мен төлеу туралы жазысқан хаттар
3 жыл
3 жыл
108.
Қызметкерлердiң тiзiмi (штаттық-тiзiмдiк құрам)
75 жыл
75 жыл
109.
Дербес ставкалар мен еңбекақылар алатын адамдардың тiзiмдерi
10 жыл1
10 жыл1
1Жеке шоттар болмаған жағдайда - 50 л.
110.
Түпнұсқалық жеке құжаттар (дипломдар, аттестаттар, еңбек кiтапшалары1)
Талап етілгенге дейін. Талап етілмегендері – кем дегенде 50 жыл
Талап етілгенге дейін. Талап етілмегендері – кем дегенде 50 жыл
1Талап етілмеген еңбек кітапшалары – қызметкер зейнетақы жасына жеткеннен кейін 10 жыл
111.
Еңбек кiтапшаларын, жеке еңбек шарттарын, қызметкерлермен жасасқан келiсiмдер мен келiсiм-шарттарды есепке алу журналы
75 жыл
75 жыл
112.
Әскери мiндеттiлердi есепке алу картотекалары, карточкалары
3 жыл1
3 жыл1
1Жұмыстан босатылғаннан кейін
113.
Iссапарға жiберiлген адамдарды есепке алу журналдары (кiтаптары), тiзiмдерi, картотекалары:
а) Қазақстан Республикасы бойынша
б) шетелдiк
3 жыл
5 жыл
3 жыл
-
114.
Iссапар куәлiктерiн берудi есепке алу журналдары (кiтаптары)
3 жыл
3 жыл
115.
Еңбек демалыстарын есепке алу журналдары (кiтаптары)
3 жыл
3 жыл
116.
Еңбек демалысын беру кестелерi, өтiнiштер, ақпарлар, еңбек демалысын пайдалану туралы жазысқан хаттар
1 жыл
1 жыл
117.
Оқу демалысын беру туралы өтiнiштер
3 жыл1
3 жыл1
1Оқу орнын бітіргеннен кейін
118.
Жалақы, жұмыс стажы, жұмыс орны туралы анықтама берудi есепке алу кiтаптары
3 жыл
3 жыл
119.
Аттестациялық (бiлiктiлiк) комиссиялар отырыстарының хаттамалары, қаулылары
15 жыл 1СТК
15 жыл1
1Олар бойынша құжаттар (есептеу комиссияларының хаттамалары, құпия дауыс беру бюллетеньдері) – 5 ж.
120.
Аттестация өткiзу, бiлiктiлiк сипаттамаларын белгiлеу туралы қорытынды ақпарлар, мәліметтер, ведомостер. Аттестациялық және бiлiктiлiк комиссиялар мүшелерінің тізімдері
5 жыл
5 жыл
121.
Еңбекке жарамсыздық парақтары, еңбекке жарамсыздық парақтарының түбіртектері
5 жыл
5 жыл
7. Сақтандыру нарығы
122.
Сақтандыру және басқа рұқсат етiлген қызметтi жүзеге асыруға лицензия алу үшiн лицензиарға берілген құжаттар (қаржы құжаттары, сақтандыру ережелері, iшкi аудит (бақылау) туралы ереже, есеп саясаты, экономикалық негiздеме)
Тұрақты
123.
Ұйымның басшы қызметкерлері лауазымдарына кандидатураларды келiсу үшiн қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкiлеттi органға ұсынылған құжаттар (өтiнiштер, сауалнамалар, жеке құжаттардың көшiрмелерi, бұйрықтар, хаттаманың үзiндi көшiрмесi)
Тұрақты
Тұрақты
124.
Ұйымның филиалдары мен өкiлдiктерін құру мен тарату құжаттары (бұйрықтар, шешімдер, экономикалық негiздемелер, сенімхаттар)
Тұрақты
Тұрақты

125.
Документы (технические задания, акты,
отчеты, описания) об автоматизированной
системе электронного документооборота
Постоянно
Постоянно
126.
Договоры страхования (перестрахования),
а также документы, влияющие на изменение
данных договоров страхования
(перестрахования)
5 лет1
5 лет1
1После
истечения
срока действия
договора
126-1.
Документы, подтверждающие наличие
соответствующего рейтинга у
перестраховочных организаций и страховых
брокеров – нерезидентов Республики
Казахстан, с которыми (через которых)
заключены договоры перестрахования
5 лет
-
127.
База данных по личным страховым счетам
Постоянно
Постоянно
128.
Книга регистрации личных страховых
счетов
Постоянно
Постоянно
129.
Первичные документы и приложения к ним,
подтверждающие поступление страховых
премий
5 лет1
5 лет
1При условии
завершения
ревизий.
В случае
возникновения
споров,
разногласий,
возбуждения
уголовных и
гражданских
дел -
сохраняются
до вынесения
окончательного
решения
130.
Дополнительные сведения для расчета
пруденциальных нормативов, расчет
пруденциальных нормативов
5 лет
5 лет
5 лет
5 лет
131.
Структура портфеля инвестиций
10 лет
132.
Выписки с банковских счетов
5 лет
5 лет
133.
Договоры о предоставлении организацией
займов страхователям в пределах выкупной
суммы
5 лет
5 лет
*После
истечения
срока действия
договора
134.
Сведения об актуарных расчетах
Постоянно
135.
Документы (заявления, письма, справки)
по возврату ошибочно зачисленных
страховых премий
5 лет
5 лет
136.
Справки-подтверждения от страхователей
по личным страховым счетам
5 лет
5 лет
137.
Документы (заявления) по переводу,
возврату уплаченных страховых премий
5 лет1
5 лет1
1После
осуществления
перевода
138.
Документы по страховой выплате
(документы, подтверждающие наступление
страхового случая, размер причиненного
вреда и право на получение страховой
выплаты, отказ в страховой выплате)
5 лет
5 лет
139.
Заявления на получение информации о
состоянии личного страхового счета
5 лет
5 лет
140.
Реестры отправления уведомлений
страхователям
3 года
3 года
141.
Выписки с личных страховых счетов, не
полученные страхователями
3 года
3 года
142.
Журнал регистрации доверенностей
5 лет
5 лет
143.
Журнал лицевых страховых счетов
5 лет
5 лет
144.
Журнал регистрации страховых случаев
5 лет
5 лет
145.
Журнал регистрации страховых полисов,
выезжающих за рубеж
5 лет
5 лет
146.
Журналы регистрации договоров по
проведению добровольного личного
страхования
5 лет
5 лет
147.
Журналы регистрации накопительного
(иного долгосрочного) страхования
5 лет
5 лет
148.
Журналы регистрации добровольного
имущественного страхования
5 лет
5 лет

125.
Автоматтандырылған электронды құжат айналымы жүйесi туралы құжаттар (техникалық тапсырмалар, актiлер, есептер, сипаттамалар)
Тұрақты
Тұрақты
126.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының деректерін өзгертуге ықпал ететін құжаттар
5 жыл1
5 жыл1
1Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
126-1
Солармен (солар арқылы) қайта сақтандыру шарттары жасалған қайта сақтандыру ұйымдарының және Қазақстан Республикасының резиденттерi емес - сақтандыру брокерлерiнiң тиiстi рейтингiнiң болуын растайтын құжаттар
5 жыл
-
127.
Жеке сақтандыру шоттары бойынша деректер базасы
Тұрақты
Тұрақты
128.
Жеке сақтандыру шоттарын тiркеу кiтабы
Тұрақты
Тұрақты
129.
Сақтандыру сыйлықақыларының түскенiн растайтын бастапқы құжаттар және олардың қосымшалары
5 жыл1
5 жыл
1Ревизиялар аяқталған жағдайда. Даулар, келіспеушіліктер туындаған, қылмыстық және азаматтық істер қозғалған жағдайда – түпкілікті шешім шығарылғанға дейін сақталады
130.
Пруденциалдық нормативтердi есептеуге арналған қосымша мәлiметтер, пруденциалдық нормативтердiң есептеулері
5 жыл 5 жыл
5жыл 5 жыл
131.
Инвестиция портфелiнiң құрылымы
10 жыл
132.
Банк шоттарынан үзінді көшiрмелер
5 жыл
5 жыл
133.
Ұйымның сатып алу сомасы шегiнде сақтанушыларға заемдар беруі туралы шарттар
5 жыл
5 жыл
*Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін
134.
Актуарлық есептер туралы мәліметтер
Тұрақты
135.
Қате есептелген сақтандыру сыйлықақыларын қайтару жөнiндегi құжаттар (өтiнiштер, хаттар, анықтамалар)
5 жыл
5 жыл
136.
Жеке сақтандыру шоттары бойынша сақтанушылардың растау анықтамалары
5 жыл
5 жыл
137.
Төленген сақтандыру сыйлықақыларын аудару, қайтару жөнiндегi құжаттар (өтiнiштер)
5 жыл1
5 жыл1
1Аударым жасау жүзеге асырылғаннан кейін
138.
Сақтандыру төлемдері жөнiндегi құжаттар (сақтандыру жағдайының басталғанын, келтiрiлген зиян мөлшерiн және сақтандыру төлемiн алу құқығын, сақтандыру төлемiнен бас тартуды растайтын құжаттар)
5 жыл
5 жыл
139.
Жеке сақтандыру шотының жай-күйі туралы ақпаратты алуға берiлген өтiнiштер
5 жыл
5 жыл
140.
Сақтанушыларға хабарлама жiберу тiзiлiмi
3 жыл
3 жыл
141.
Сақтанушылар алмаған жеке сақтандыру шоттарының үзiндi көшiрмелерi
3 жыл
3 жыл
142.
Сенiмхаттарды тiркеу журналы
5 жыл
5 жыл
143.
Жеке сақтандыру шоттарының журналы
5 жыл
5 жыл
144.
Сақтандыру жағдайларын тiркеу журналы
5 жыл
5 жыл
145.
Шетелге шығушылардың сақтандыру полистерiн тiркеу журналы
5 жыл
5 жыл
146.
Ерiктi жеке сақтандыруды жүргiзу шарттарын тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл
147.
Жинақтап (өзге де ұзақ мерзiмдi) сақтандыруды тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл
148.
Ерікті мүліктік сақтандыруды тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл

149.
Журналы регистрации договоров
перестрахования
5 лет
5 лет
150.
Журналы регистрации договоров по видам
обязательного страхования
5 лет
5 лет
151.
Журналы регистрации учета бланков
страховых полисов (договоров страхования
и прилагаемых к нему документов)
5 лет
5 лет
152.
Журналы регистрации страховых выплат
5 лет
5 лет
153.
Журнал учета данных о деятельности
страховых агентов
5 лет
5 лет
154.
Журналы регистрации договоров о
совместной деятельности организаций
5 лет
5 лет
155.
Журналы регистрации договоров со
страховыми брокерами
5 лет
5 лет
156.
Реестр страховых агентов и их отчетов
5 лет
5 лет
157.
Копии документов, подтверждающие сдачу
страховыми агентами экзаменов по
минимальной программе обучения,
утвержденного уполномоченным органа
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
5 лет
5 лет
158.
Авансовые отчеты
5 лет
5 лет
159.
Переписка по основной деятельности
организации, ее филиалов и
представительств
5 лет
ЭПК
5 лет
ЭПК
160.
Переписка со страхователями и
получателями страховых выплат
5 лет
5 лет
161.
Документы (ходатайство, решения,
прогноз, перечень мероприятий) на
реорганизацию и ликвидацию организации
(упразднение филиалов и
представительств)
Постоянно
Постоянно
162.
Документы, связанные с осуществлением
финансового мониторинга, со дня
прекращения отношений со страхователем,
выгодоприобретателем:
- данные документа, удостоверяющего
личность, регистрационный номер
налогоплательщика, индивидуальный
идентификационный номер (за исключением
случаев, когда страхователю,
выгодоприобретателю не присвоены
регистрационный номер налогоплательщика,
индивидуальный идентификационный номер в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан), адрес места
жительства
- данные учредительных документов,
регистрационный номер налогоплательщика,
бизнес-идентификационный номер (за
исключением случаев, когда страхователю,
выгодоприобретателю не присвоены
регистрационный номер налогоплательщика,
бизнес-идентификационный номер в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан), а также адрес
места нахождения
5 лет
5 лет
5 лет
5 лет
Список сокращений
ДМН - до минования надобности
ДЗН - до замены новыми
ЭПК - данная отметка означает, что часть таких документов может иметь научно-историческое значение и в установленном порядке должна передаваться в государственные архивы.
75 лет - "В" ЭПК - для документов, которым установлен такой срок хранения, исчисление срока хранения следует проводить с учетом возраста человека (обозначенного буквой "В") к моменту окончания дела. Продолжительность хранения дела после его окончания делопроизводством должна равняться разности 75 лет - "В", где "В" - возраст лица к моменту окончания дела.
Приложение 2
к Правилам хранения документов
профессиональными участниками
страхового рынка и страховыми
агентами, осуществляющими
предпринимательскую деятельность
Перечень документов, образующихся в деятельности
страховых брокеров
(с указанием сроков хранения)
ста-
тьи
Вид документов
Срок хранения
документов
Примечание
в исполнительном
органе страхового
брокера
1
2
3
4
1. ВОПРОСЫ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ

149.
Қайта сақтандыру шарттарын тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл
150.
Міндетті сақтандыру түрлері бойынша шарттарды тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл
151.
Сақтандыру полистерiнің бланкілерін есепке алуды (сақтандыру шарттарын және оған қоса берілетін құжаттарды) тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл
152.
Сақтандыру төлемдерін тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл
153.
Сақтандыру агенттерiнiң қызметi туралы деректерді есепке алу журналы
5 жыл
5 жыл
154.
Ұйымдардың бірлескен қызметі туралы шарттарды тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл
155.
Сақтандыру брокерлерімен жасалған шарттарды тiркеу журналдары
5 жыл
5 жыл
156.
Сақтандыру агенттерiнiң және олардың есептерiнiң тiзiлiмi
5 жыл
5 жыл
157.
Сақтандыру агенттерiнiң қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен ең төменгі оқыту бағдарламасы бойынша емтихандар тапсырғанын растайтын құжаттар көшірмелері
5 жыл
5 жыл
158.
Аванстық есептер
5 жыл
5 жыл
159.
Ұйымның, оның филиалдары мен өкiлдiктерiнiң негізгі қызметі бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
СТК
5 жыл
СТК
160.
Сақтанушылармен және сақтандыру төлемдерiн алушылармен жазысқан хаттар
5 жыл
5 жыл
161.
Ұйымды қайта ұйымдастыру мен тарату (филиалдар мен өкiлдiктерді тарату) құжаттары (қолдау хаттар, шешімдер, болжамдар, iс-шаралар тiзбесi)
Тұрақты
Тұрақты
162.
Сақтанушымен, пайда алушымен қарым-қатынас тоқтатылған күннен бастап қаржы мониторингін жүзеге асыруға байланысты құжаттар:
- жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, салық төлеушіні тіркеу нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі (сақтанушыға, пайда алушыға салық төлеушіні тіркеу нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке сәйкестендіру нөмірі), тұрғылықты жерінің мекен-жайы
- құрылтай құжаттарының деректері, салық төлеушіні тіркеу нөмірі, бизнес- сәйкестендіру нөмірі (сақтанушыға, пайда алушыға салық төлеушіні тіркеу нөмірі берілмеген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бизнес- сәйкестендіру нөмірі), сондай-ақ орналасқан жерінің мекен-жайы
5 жыл
5 жыл
5 жыл
5 жыл
Қысқартулар тiзiмi
ҚӨД - қажеттiлiгi өткенге дейiн
ЖАД – жаңасына ауыстырғанға дейiн
СТК - бұл белгi мұндай құжаттардың кейбiр бөлiгiнің ғылыми-тарихи маңызы бар болуы мүмкiн екендігін және белгiленген тәртiппен мемлекеттiк мұрағаттарға тапсырылуы тиiс екендігін бiлдiредi.
75 жыл - "Ж" СТК - мұндай сақтау мерзiмi белгiленген құжаттарды сақтау мерзiмi iс аяқталған сәттегi адамның жасы ("Ж" әрпiмен белгiленген) ескерiле отырып есептеледi. Iс жүргiзу аяқталғаннан кейiн iстердi сақтаудың ұзақтығы 75 жыл - "Ж" қалдыққа теңестiрiлуi тиiс, мұндағы "Ж"
- iс аяқталған сәттегi адамның жасы.
Сақтандыру нарығының кәсіби
қатысушыларының және кәсіпкерлік
қызметті жүзеге асыратын
сақтандыру агенттерінің
құжаттарды сақтау ережесінің
2-қосымшасы
Сақтандыру брокерлерінің қызметінде жасалатын құжаттар тiзбесi (сақтау мерзiмi көрсетiледi)
Бап №
Құжаттар түрі
Құжаттарды сақтау мерзімі
Ескерту
сақтандыру брокерінің атқарушы органында
1
2
3
4
2. БАСҚАРУ ЖҮЙЕСІНІҢ МӘСЕЛЕЛЕРІ

Параграф 1. Распорядительная деятельность
1.
Законы Республики Казахстан и иные
законодательные акты, Указы и иные акты
Президента Республики Казахстан,
постановления (распоряжения Премьер-
Министра) Правительства Республики
Казахстан
а) касающиеся деятельности страхового
брокера
б) направленные для сведения руководства
Постоянно
ДМН
2.
Поручения Администрации Президента
Республики Казахстан, Канцелярии
Премьер-Министра Республики Казахстан,
центральных исполнительных органов,
документы по их исполнению
Постоянно
3.
Приказы, указания центральных
исполнительных органов:
а) касающиеся деятельности страхового
брокера
б) направленные для сведения руководства
Постоянно
ДМН
4.
Нормативные правовые акты
уполномоченного органа по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых
организаций:
а) касающиеся деятельности страхового
брокера
б) направленные для сведения
руководства
Постоянно
ДМН
5.
Нормативные правовые акты органов
местного государственного управления
а) касающиеся деятельности страхового
брокера
б) направленные для сведения руководства
Постоянно
ДМН
6.
Проекты нормативных правовых актов,
документы по их разработке. Заключения
на проекты нормативных правовых актов:
а) по месту разработки
б) в других организациях
Постоянно
ДМН
7.
Распорядительные документы высшего
органа страхового брокера
Постоянно
8.
Протоколы собраний (заседаний) высшего
органа страхового брокера и документы к
ним
Постоянно
9.
Приказы и распоряжения руководителя
страхового брокера:
а) по основной деятельности
б) о приеме, переводе, поощрении,
премировании, увольнении, длительных
командировках рабочих и служащих (по
указанным вопросам издаются приказы,
распоряжения)
в) о предоставлении отпусков,
взысканиях, командировках работников
г) по административно-хозяйственным
вопросам
Постоянно
75 лет
ЭПК
5 лет
5 лет
10.
Протокол и стенограммы производственных
совещаний у руководства исполнительного
органа страхового брокера
Постоянно
11.
Правила, положения, инструкции,
методические указания, рекомендации,
разработанные страховым брокером
Постоянно
12.
Проекты внутренних документов; документы
(заключения, предложения, справки,
докладные записки) по их разработке
3 года1
1После утверждения
13.
Переписка о разработке, применении и
разъяснении правил, инструкций,
инструктивных и методических указаний,
рекомендаций
3 года
Параграф 2. Контроль
14.
Документы (доклады, докладные записки,
справки, акты, заключения, отчеты,
возражения) ревизий и проверок
деятельности страхового брокера,
проводимых уполномоченными
государственными органами, внешним и
внутренним аудитом
Постоянно
15.
Журналы учета проведенных ревизий,
проверок и контроля за выполнением их
решений
5 лет
16.
Документы (докладные записки, отчеты,
справки, переписка) о выполнении
предложений по результатам проверок,
ревизий
5 лет
ЭПК
17.
Обращения граждан:
а) содержащие предложения по улучшению
деятельности страхового брокера и
устранению недостатков, о фактах
коррупции
б) второстепенного и личного характера
Постоянно
5 лет
18.
Журналы регистрации обращений граждан
5 лет
19.
Переписка о проверке обращений граждан
5 лет
ЭПК

1-параграф. Басқару қызметi
1.
1. Қазақстан Республикасының Заңдары мен өзге де заңнамалық актiлері, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары мен өзге де актiлері, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдері)
а) сақтандыру брокерінің қызметіне қатысты
б) басшылыққа мәлімет үшін жіберілген
Тұрақты
ҚӨД
2.
Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Премьер-министрi Кеңсесiнiң, орталық атқарушы органдардың тапсырмалары, оларды орындау жөнiндегi құжаттар
Тұрақты
3.
Орталық атқарушы органдардың бұйрықтары, нұсқаулары:
а) сақтандыру брокерінің қызметіне қатысты
б) басшылыққа мәлімет үшін жіберілген
Тұрақты
ҚӨД
4.
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкілеттi органның нормативтік құқықтық актілері:
а) сақтандыру брокерінің қызметіне қатысты
б) басшылыққа мәлімет үшін жіберілген
Тұрақты
ҚӨД
5.
Жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының нормативтік құқықтық актілері:
а) сақтандыру брокерінің қызметіне қатысты
б) басшылыққа мәлімет үшін жіберілген
Тұрақты
ҚӨД
6.
Нормативтік құқықтық актілердің жобалары, оларды әзiрлеу жөнiндегi құжаттар. Нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қорытындылар:
а) әзірлеген жері бойынша
б) басқа ұйымдарда
Тұрақты
ҚӨД
7.
Сақтандыру брокерінің жоғарғы органының басқару құжаттары
Тұрақты
8.
Сақтандыру брокерінің жоғарғы органы жиналыстарының (мәжiлiстерiнiң) хаттамалары және олар бойынша құжаттар
Тұрақты
9.
Сақтандыру брокері басшысының бұйрықтары мен өкiмдерi:
а) негiзгi қызметi бойынша
б) жұмысшылар мен қызметкерлердi қабылдау, ауыстыру, ынталандыру, сыйлықақы беру, жұмыстан босату, ұзақ iссапарлары туралы (көрсетiлген мәселелер бойынша бұйрықтар, өкiмдер шығарылады)
в) қызметкерлердiң еңбек демалысын беру, жаза белгiлеу, iссапарлары туралы
г) әкiмшiлiк-шаруашылық мәселелерi бойынша
Тұрақты
75 жыл
СТК
5 жыл
5 жыл
10.
Сақтандыру брокерінің атқарушы органының басшылығындағы өндiрiстiк жиналыстардың хаттамасы мен стенограммалары
Тұрақты
11.
Сақтандыру брокерінің әзірлеген ережелері, қағидалары, нұсқаулықтары, әдістемелік нұсқаулары, ұсынымдары
Тұрақты
12.
Iшкi құжаттардың жобалары, оларды әзiрлеу жөнiндегi құжаттар (қорытындылар, ұсыныстар, анықтамалар, баяндау жазбалары)
3 жыл1
1Бекiтiлгеннен кейін
13.
Ережелердi, нұсқаулықтарды, нұсқамалық және әдiстемелiк нұсқауларды, ұсынымдарды әзiрлеу, қолдану және түсiндiру туралы жазысқан хаттар
3 жыл
2-параграф. Бақылау
14.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органдар, сыртқы және iшкi аудит жүргiзетiн сақтандыру брокерінің қызметiне ревизия жасау және тексеру құжаттары (баяндамалар, баяндау жазбалары, анықтамалар, актiлер, қорытындылар, есептер, қарсылықтар)
Тұрақты
15.
Жүргiзiлген ревизияларды, олардың шешiмдерiнiң орындалуына тексерістер және бақылау жасауды есепке алу журналдары
5 жыл
16.
Тексерістер, ревизиялар нәтижелерi бойынша ұсыныстардың орындалуы туралы құжаттар (баяндау жазбалары, есептер, анықтамалар, жазысқан хаттар)
5 жыл
СТК
17.
Азаматтардың өтiнiштерi:
а) сақтандыру брокерінің қызметiн жақсарту және кемшiлiктерiн жою жөнiндегі ұсыныстар мазмұндағы, сыбайлас жемқорлық фактiлерi туралы
б) қосалқы және жеке сипаттағы
Тұрақты
5 жыл
18.
Азаматтардың өтiнiштерiн тiркеу журналы
5 жыл
19.
Азаматтардың өтiнiштерiн тексеру туралы жазысқан хаттар
5 жыл
СТК

Параграф 3. Организационные основы управления
20.
Учредительные и регистрационные
документы (учредительные договоры,
уставы, положения, регистрационные
свидетельства, свидетельства о
присвоении регистрационного номера
налогоплательщика (бизнес-
идентификационный номер)) страхового
брокера
Постоянно
21.
Лицензии на право осуществления
деятельности
До лишения
При условии
лишения/приоста-
новления
передаются в
уполномоченный
орган по
регулированию
и надзору
финансового рынка
и финансовых
организаций
22.
Проекты положений, уставов; документы
(справки, докладные записки,
предложения) по их разработке
3 года1
1После утверждения
23.
Штатные расписания исполнительного
органа страхового брокера и изменения
к ним
Постоянно
24.
Приемо-сдаточные акты, составленные при:
а) смене руководителей исполнительного
органа страхового брокера
б) ответственных исполнителей и
секретарей
Постоянно
5 лет
25.
Документы (программы, тексты
выступлений, статей, интервью,
стенограммы пресс-конференций,
пресс-релизы, реклама и другая
информация) по освещению в средствах
массовой информации деятельности
страхового брокера
Постоянно1
1Аудио-визуальная
документация
передается на
государственное
хранение через 3
года
26.
Должностные инструкции работников
исполнительного органа страхового
брокера, распределение функциональных
обязанностей
5 лет1
1После замены
новыми
27.
Перечень сведений, составляющих
конфиденциальные сведения страхового
брокера
Постоянно
Параграф 4. Правовое обеспечение управления
28.
Переписка по правовым вопросам
5 лет
ЭПК
29.
Правовые заключения по юридическим и
конфликтным делам
5 лет1
1После вынесения
окончательного
решения
30.
Исковые заявления, доверенности,
претензии, справки, копии решений суда и
другие материалы
5 лет1
1После вынесения
окончательного
решения
Параграф 5. Документационное обеспечение управления и ведомственное
(частное) хранение документов
31.
Номенклатуры дел страхового брокера
Постоянно1
1Несогласованные
32.
Карточки (журналы) регистрации:
а) приказов, указаний, распоряжений,
правил, инструкций, положений, уставов
б) поступающих и отправляемых
документов, в т.ч. по электронной почте
Постоянно1
3 года
1Хранятся в
исполнительном
органе
организации.
Подлежат передаче
в государственный
архив, если могут
быть использованы
в качестве Научно-
справочного
аппарата к
документам
33.
Журналы (книги), ведомости учета бланков
строгой отчетности
3 года
34.
Описи дел
а) постоянного срока хранения
б) по личному составу
в) долговременного срока хранения
Постоянно
3 года1
3 года1
1После уничтожения
35.
Акты о выделении документов к
уничтожению
Постоянно1
1В государственный
архив не
передаются
36.
Акты приема-передачи документов и дел на
государственное хранение
Постоянно
37.
Протоколы заседаний экспертно-
проверочных комиссий и документы к ним
Постоянно
38.
Переписка по методическим и
организационным вопросам ведения
делопроизводства и архивного дела
3 года
39.
Требования, заявки (заказы) на выдачу
документов из ведомственного (частного)
архива страхового брокера

3-параграф. Басқарудың ұйымдастыру негiздерi
20.
Сақтандыру брокерінің құрылтай және тiркеу құжаттары (құрылтай шарттары, жарғылар, ережелер, тіркеу куәліктері, салық төлеушіге тіркеу нөмірін (БСН) беру туралы куәліктер)
Тұрақты
21.
Қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиялар
Айырылғанға дейін
Айырылған/тоқтатыла тұрған жағдайда қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға беріледі
22.
Ережелердiң, жарғылардың жобалары; оларды әзірлеу жөнiндегi құжаттар (анықтамалар, баяндау жазбалары, ұсыныстар)
3 жыл1
1Бекiтiлгеннен кейін
23.
Сақтандыру брокерінің атқарушы органының штаттық кестелерi және оларға өзгерiстер
Тұрақты
24.
Мынадай жағдайда:
а) сақтандыру брокерінің атқарушы органының басшылары
б) жауапты орындаушылар мен хатшылар ауысқан кезде жасалған қабылдау-тапсыру актiлерi
Тұрақты
5 жыл
25.
Сақтандыру брокерінің қызметiн бұқаралық ақпарат құралдарында көрсету жөнiндегi құжаттар (бағдарламалар, сөйлеген сөздердiң мәтiндерi, мақалалар, сұхбат, баспасөз конференцияларының стенограммалары, баспасөз релиздерi, жарнама және басқа ақпарат)
Тұрақты1
1Аудиовизуальды құжаттама мемлекеттік сақтауға 3 жылдан кейін тапсырылады
26.
Сақтандыру брокерінің атқарушы органы қызметкерлерiнiң қызметтiк нұсқаулықтары, қызметтiк мiндеттерiн бөлу
5 жыл1
1Жаңасына ауыстырғаннан кейiн
27.
Ұйымның құпия мәлiметтерi болатын мәлiметтердiң тiзбесi
Тұрақты
4-параграф. Басқаруды құқықтық қамтамасыз ету
28.
Құқықтық мәселелер бойынша жазысқан хаттар
5 жыл
СТК
29.
Заң және шиеленiскен iстер бойынша құқықтық қорытындылар
5 жыл1
1Түпкілікті шешім шығарылғаннан кейін.
30.
Шағым беру өтiнiштерi, сенiмхаттар, шағым-талаптар, анықтамалар, сот шешiмдерiнiң көшiрмелерi және басқа материалдар
5 жыл1
1Түпкілікті шешім шығарылғаннан кейін.
5-параграф. Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және құжаттарды ведомстволық (жеке) сақтау
31.
Сақтандыру брокерінің істер номенклатурасы
Тұрақты1
1Келiсiлмеген
32.
Тiркеу карточкалары (журналдары):
а) бұйрықтарды, нұсқауларды, өкiмдердi, ережелердi, нұсқаулықтарды, тәртiптердi, жарғыларды
б) келiп түсетiн және жiберiлетiн құжаттарды, оның iшiнде электрондық почтамен
Тұрақты1
3 жыл
1Ұйымның атқарушы органында сақталады.
Егер құжаттарға ғылыми-анықтамалық аппарат ретiнде пайдаланылатын болса, мемлекеттiк мұрағатқа тапсырылады
33.
Қатаң есептегi бланкiлердi есепке алу журналдары (кiтаптары), ведомостерi
3 жыл
34.
Iстер тiзiмдемелерi
а) тұрақты сақтау мерзiмiмен
б) жеке құрам бойынша
в) ұзақ уақыт сақтау мерзiмiмен
Тұрақты
3 жыл1
3 жыл1
1Iстер жойылғаннан кейiн
35.
Құжаттарды жоюға бөлу туралы актiлер
Тұрақты1
1Мемлекеттiк сақтауға тапсырылмайды
36.
Құжаттар мен iстердi мемлекеттiк сақтауға қабылдау-өткiзу актiлерi
Тұрақты
37.
Сараптама-тексеру комиссиялары мәжiлiстерiнiң хаттамалары және олар бойынша құжаттар
Тұрақты
38.
Iс қағаздарын және мұрағат iсiн жүргiзудiң әдiстемелiк және ұйымдастыру мәселелерi бойынша жазысқан хаттар
3 жыл
39.
Сақтандыру брокерінің ведомстволық (жеке) мұрағатынан құжаттарды беруге талаптар, өтiнiмдер(тапсырыстар)

75 лет - "В" ЭПК - для документов, которым установлен такой срок хранения, исчисление срока хранения следует проводить с учетом возраста человека (обозначенного буквой "В") к моменту окончания дела. Продолжительность хранения дела после его окончания делопроизводством должна равняться разности 75 лет - "В", где "В" - возраст лица к моменту окончания дела.
Приложение 3
к Правилам хранения документов
профессиональными участниками
страхового рынка и страховыми
агентами, осуществляющими
предпринимательскую деятельность
Перечень документов, образующихся в деятельности актуариев
(с указанием сроков хранения)
ста-
тьи
Вид документов
Срок хранения
документов
Примечание
1
2
3
4
1.
Регистрационные документы актуария как
частного предпринимателя
Постоянно
2.
Лицензии на право осуществления
деятельности
До лишения
При условии лишения/
приостановления
передаются в
уполномоченный орган
по регулированию и
надзору финансового
рынка и финансовых
организаций
3.
Сведения об актуарных расчетах
Постоянно
4.
Отчеты по страховым резервам:
1) годовые
2) полугодовые
3) ежемесячные
5 лет
5 лет
5 лет
5.
Отчеты по крупным сделкам:
1) годовые
2) ежемесячные
5 лет
5 лет
6.
Отчеты по убыточности:
1) годовые
2) ежемесячные
5 лет
5 лет
7.
Журналы регистрации договоров со
страховыми (перестраховочными)
организациями
5 лет
8.
Договоры со страховыми
(перестраховочными) организациями на
проведение актуарных расчетов
5 лет
Приложение 4
к Правилам хранения документов
профессиональными участниками
страхового рынка и страховыми
агентами, осуществляющими
предпринимательскую деятельность
Перечень документов, образующихся в деятельности страховых
агентов, осуществляющих предпринимательскую деятельность
(с указанием сроков хранения)
ста-
тьи
Вид документов
Срок хранения
документов
Примечание
1
2
3
4
1.
Регистрационные документы страхового
агента осуществляющего
предпринимательскую деятельность
Постоянно
2.
Журналы (книги), ведомости учета бланков
строгой отчетности
До отзыва
3.
Акты приема-передачи бланков строгой
отчетности в страховую
(перестраховочную) организацию
Постоянно
4.
Договоры со страховыми
(перестраховочными) организациями на
оказание посреднических услуг
5 лет
5.
База данных по договорам на оказание
посреднических услуг
Постоянно
6.
Книга регистрации договоров по оказанию
посреднических услуг
Постоянно
7.
Лицевые счета страховых агентов,
осуществляющих деятельность на
договорных условиях
75 лет –
"В" "ЭПК"
8.
Журналы, книги регистрации счетов,
кассовых ордеров, доверенностей,
платежных поручений
5 лет
9.
Договоры страхования, документы влияющие
на изменение данных договора страхования
5 лет
10.
База данных по договорам страхования
Постоянно
11.
Первичные документы, подтверждающие
поступление страховых премий
Постоянно
12.
Копии документов, подтверждающие сдачу
страховым агентом – физическим лицом,
либо работниками страховых агентов –
юридических лиц экзаменов по минимальной
программе обучения, утвержденного
уполномоченным органом по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых
организаций
5 лет
Список сокращений:

75 жыл - "Ж" СТК - мұндай сақтау мерзiмi белгiленген құжаттарды сақтау мерзiмi iс аяқталған сәттегi адамның жасы ("Ж" әрпiмен белгiленген) ескерiле отырып есептеледi. Iс жүргiзу аяқталғаннан кейiн iстердi сақтаудың ұзақтығы 75 жыл - "Ж" қалдыққа теңестiрiлуi тиiс, мұндағы "Ж" - iс аяқталған сәттегi адамның жасы.
Сақтандыру нарығының кәсіби
қатысушыларының және кәсіпкерлік
қызметті жүзеге асыратын
сақтандыру агенттерінің
құжаттарды сақтау ережесінің
3-қосымшасы
Актуарийлер қызметінде жасалатын құжаттар тiзбесi (сақтау мерзiмi көрсетiледi)
Бап №
Құжаттар түрі
Құжаттарды сақтау мерзімі
Ескерту
1
2
3
4
1.
Жеке кәсiпкер ретiндегi актуарийдiң тiркеу құжаттары
Тұрақты
2.
Қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиялар
Айырылғанға дейін
Айырылған/тоқтатыла тұрған жағдайда қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға беріледі
3.
Актуарлық есептер туралы мәліметтер
Тұрақты
4.
Сақтандыру резервтерi бойынша есептер:
1) жылдық
2) жарты жылдық
3) ай сайынғы
5 жыл
5 жыл
5 жыл
5.
Iрi мәмiлелер бойынша есептер:
1) жылдық
2) ай сайынғы
5 жыл
5 жыл
6.
Шығындылық бойынша есептер:
1) жылдық
2) ай сайынғы
5 жыл
5 жыл
7.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған шарттарды тіркеу журналдары
5 жыл
8.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған актуарлық есеп айырысуларды жүргізу шарттары
5 жыл
Сақтандыру нарығының кәсіби
қатысушыларының және кәсіпкерлік
қызметті жүзеге асыратын
сақтандыру агенттерінің
құжаттарды сақтау ережесінің
4-қосымшасы
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің қызметінде жасалатын құжаттар тiзбесi (сақтау мерзiмi көрсетiледi)
Бап №
Құжаттар түрі
Құжаттарды сақтау мерзімі
Ескерту
1
2
3
4
1.
Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агентінің тiркеу құжаттары
Тұрақты
2.
Қатаң есептегi бланкiлердi есепке алу журналдары (кiтаптары), ведомостерi
Қайтарып алғанға дейін
3.
Қатаң есептегi бланкiлердi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қабылдау-өткiзу актiлерi
Тұрақты
4.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен жасалған делдалдық қызмет көрсету шарттары
5 жыл
5.
Делдалдық қызмет көрсету шарттары бойынша деректер базасы
Тұрақты
6.
Делдалдық қызмет көрсету шарттарын тіркеу кітабы
Тұрақты
7.
Қызметтi шарт талаптары бойынша жүзеге асыратын сақтандыру агенттерiнiң жеке шоттары
75 жыл – «Ж» «СТК»
8.
Есепшоттарды, кассалық ордерлердi, сенiмхаттарды, төлем тапсырмаларын тiркеу журналдары, кiтаптары
5 жыл
9.
Сақтандыру шарттары, сақтандыру шартының деректерін өзгертуге ықпал ететін құжаттар
5 жыл
10.
Сақтандыру шарттары бойынша деректер базасы
Тұрақты
11.
Сақтандыру сыйлықақыларының түскенiн растайтын бастапқы құжаттар
Тұрақты
12.
Жеке тұлға-сақтандыру агентінің не заңды тұлғалар-сақтандыру агенттерi қызметкерлерінiң қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бекіткен ең төменгі оқыту бағдарламасы бойынша емтихандар тапсырғанын растайтын құжаттар көшірмелері
5 жыл
Қысқартулар тiзiмi:

75 лет - "В" ЭПК - для  документов, которым установлен такой  срок хранения, исчисление срока хранения следует проводить с учетом возраста человека (обозначенного буквой "В") к моменту окончания дела. Продолжительность хранения дела после его окончания  делопроизводством должна равняться разности 75 лет - "В", где "В" - возраст лица к моменту окончания дела.
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 27 декабря 2010 года № 182
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 июня 2001 года № 224 "Об утверждении Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов профессиональными участниками страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1592).
2. Постановление Правления Агентства от 30 сентября 2005 года № 356 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 июня 2001 года № 224 "Об утверждении Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов в страховых (перестраховочных) организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3918).
3. Постановление Правления Агентства от 27 мая 2006 года № 113 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 июня 2001 года № 224 "Об утверждении Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов в страховых (перестраховочных) организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4314).
4. Постановление Правления Агентства от 25 июня 2007 года № 191 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 июня 2001 года № 224 "Об утверждении Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов профессиональными участниками страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4887).
5. Постановление Правления Агентства от 3 сентября 2010 года № 144 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 июня 2001 года № 224 "Об утверждении Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов в страховых (перестраховочных) организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6664).

75 жыл - "Ж" СТК - мұндай сақтау мерзiмi белгiленген құжаттарды сақтау мерзiмi iс аяқталған сәттегi адамның жасы ("Ж" әрпiмен белгiленген) ескерiле отырып есептеледi. Iс жүргiзу аяқталғаннан кейiн iстердi сақтаудың ұзақтығы 75 жыл - "Ж" қалдыққа теңестiрiлуi тиiс, мұндағы "Ж" - iс аяқталған сәттегi адамның жасы.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2010 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 182 қаулысының 2-қосымшасы
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының «Сақтандыру рыногының кәсiби қатысушыларымен және кәсiби қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру агенттерiмен құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы» 2001 жылғы 14 маусымдағы № 224 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1592 тіркелген) қаулысы.
2. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2001 жылғы 14 маусымдағы № 224 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2005 жылғы 30 қыркүйектегі № 356 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3918 тіркелген) қаулысы.
3. Агенттік Басқармасының «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 14 маусымдағы № 224 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2006 жылғы 27 мамырдағы
№ 113 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 4314 тіркелген) қаулысы.
4. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру рыногының кәсіби қатысушыларымен және кәсіби қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерімен құжаттарды жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2001 жылғы 14 маусымдағы
№ 224 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» 2007 жылғы 25 маусымдағы № 191 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4887 тіркелген) қаулысы.
5. Агенттік Басқармасының «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2001 жылғы 14 маусымдағы № 224 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 144 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6664 тіркелген) қаулысы.