Об утверждении Правил проведения мероприятий по предотвращению заморов на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 апреля 2010 года № 288. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2010 года № 6251. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 августа 2017 года № 343 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 22.08.2017 № 343 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мероприятий по предотвращению заморов на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Оразаева Марата Аблахатовича.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Куришбаев
Утверждены
приказом Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 26 апреля 2010 года № 288
Правила
проведения мероприятий по предотвращению заморов на водоемах
Коргалжынского государственного природного заповедника
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мероприятий по предотвращению заморов на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и определяют порядок организации и проведения мероприятий по предотвращению заморов на водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника (далее - заповедник).
2. С целью предотвращения замора рыб в зимний период, отрицательно влияющий на состояние кормовой базы рыбоядных птиц, а также, учитывая требования заповедного режима охраны, на водоемах заповедника проводится мелиоративный лов рыбы с целью аэрации воды и удаления ядовитых газов методом бурения лунок. Объем, сроки, участки проведения мелиоративного лова рыбы определяются на основании биологического обоснования, получившего положительное заключениегосударственной экологической экспертизы.

Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы су айдындарында балықтың қырылып қалуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнiң 2010 жылғы 26 сәуірдегі N 288 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 25 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6251 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 22 тамыздағы № 343 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.08.2017 № 343 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы су айдындарында балықтың қырылып қалуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Вице-министрі Марат Әбілахатұлы Оразаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ол бірінші рет ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Күрішбаев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2010 жылғы 26 сәуірдегі
№ 288 бұйрығымен бекітілген
Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығының су айдындарында балықтың қырылып қалуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығының су айдындарында балықтың қырылып қалуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу ережесі (бұдан әрі – Ереже) 2006 жылғы 7 шілдедегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 8-бабына сәйкес әзірленді және Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы су айдындарында балықтың қырылып қалуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды (бұдан әрі – қорық).
2. Балықпен қоректенетін құстардың азық базасының жай-күйіне теріс әсер ететін қыс кезінде балықтың қырылып қалуын болдырмау мақсатында, сондай-ақ қорықтық күзет режимінің талаптарын ескере отырып, қорықтың су айдындарында ойықтар бұрғылау әдісімен суды ауаландыру және улы газдарды жою мақсатында мелиоративтік балық аулау жүргізіледі. Мелиоративтік балық аулауды жүргізудің көлемі, мерзімі, учаскелері мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алған биологиялық негіздеменің негізінде анықталады.

3. Биологические обоснования на проведение мелиоративного лова рыбы разрабатываются научными организациями рыбохозяйственного профиля по заказу уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий.
2. Порядок организации и проведения мероприятий
по предотвращению заморов
4. Для предотвращения заморных явлений необходимо в зимний период ежедневное бурение лунок из расчета 1000 лунок на 50 га водной поверхности водоемов в соответствии с биологическим обоснованием и экологической экспертизой.
5. Бурение лунок производится егерями либо рыболовами при любой толщине льда при содержании растворенного кислорода ниже 3,0 мг/литр.
6. Мелиоративный лов рыбы допускается при наличии у рыболова путевки на мелиоративный лов рыбы (далее - путевка).
Путевку и корешок по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, выдает администрация заповедника и регистрирует в пронумерованном, прошнурованном и опечатанном печатью заповедника журнале выдачи путевок, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Путевки нумеруются и являются документом строгой отчетности.
8. Путевка выдается при наличии документов, подтверждающих внесение платы за пользование животным миром и платы за использование особо охраняемых природных территорий по ставкам, установленным налоговым законодательством Республики Казахстан.
9. Путевка выдается на одни сутки, утерянная и неиспользованная путевка восстановлению и продлению не подлежит.
10. Рыболов перед началом мелиоративного лова рыбы представляет необходимые документы в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил для регистрации на контрольном пункте заповедника.
11. Мелиоративный лов рыбы производится удочками с крючками не более 5 на одного рыболова, всех систем и наименований (блесна, жерлица, спиннинг).
12. По окончании лова, рыболов вносит в путевку количество и виды отловленной рыбы.
13. Улов рыбы на контрольном пункте предъявляется государственному инспектору заповедника, который проверяет достоверность сведений внесенных в путевку и удостоверяет подписью. Данная отметка является основанием для провоза отловленной рыбы.
Приложение 1
к Правилам проведения мероприятий по
предотвращению заморов на водоемах
Коргалжынского государственного
природного заповедника
Форма
Путевка
на проведение мелиоративного лова рыбы на водоемах
Коргалжынского государственного природного заповедника
Комитет лесного и
охотничьего хозяйства
Министерства сельского
хозяйства
Республики Казахстан
КОРЕШОК № _____
ГУ "Коргалжынский
государственный
природный заповедник"
Кому выдано __________
(Ф.И.О)
Количество _______ (кг)
Вид рыбы _____________
Наименование водоема и
участка
______________________
Транспорт ____________
(вид, марка,
государственный номер)
Срок действия:
"__" _________ 20__ г.
Дата выдачи
"__" _________ 20__ г.
Путевку получил
с Правилами ознакомлен
_____________________
(Ф.И.О., подпись
рыболова)
Путевку выдал ________
(Ф.И.О)
________________
(подпись)
Комитет лесного и
охотничьего хозяйства
Министерства сельского
хозяйства
Республики Казахстан
ПУТЕВКА № _____
ГУ "Коргалжынский
государственный природный
заповедник"
Кому выдано _______________
(Ф.И.О)
Количество ____________ (кг)
Вид рыбы __________________
Наименование водоема и
участка
___________________________
Транспорт _________________
(вид, марка, государственный
номер)
Срок действия:
"____" ________ 20___г.
Дата выдачи
"___" _________ 20__ г.
Досмотр транспорта при
въезде на территорию
ГПЗ произвел
госинспектор _______________
(Ф.И.О., подпись)
Досмотр транспорта и вылов
рыбы при выезде с территории
ГПЗ произвел
госинспектор _______________
(Ф.И.О.)
____________________
(подпись)
Оборотная сторона
ПУТЕВКИ
Сведения о вылове рыбы
Дата
Вид
рыбы
Количество
(килограмм)
ИТОГО:
Рыболов ___________________
(Ф.И.О.)
___________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам проведения мероприятий по
предотвращению заморов на водоемах
Коргалжынского государственного
природного заповедника
Форма
Журнал
выдачи путевок на проведение мелиоративного лова рыбы на
водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника
п/п
Ф.И.О.
рыбо-
лова
Дата
выдачи
путев-
ки
Номер
путев-
ки
Срок
дейст-
вия
путев-
ки
Наиме-
нование
водоема
и участка
Вид
рыбы
Количество
Лицо
контро-
лирующее
рыбалку
(Ф.И.О.)
Подписи
ш
т
у
к
кило-
грамм
Выдав-
шего
путевку
Получа-
теля
путевки
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

3. Мелиоративтік балық аулауды жүргізуге биологиялық негіздемені ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның тапсырысы бойынша балық шаруашылығы бағытындағы ғылыми ұйымдар әзірлейді.
2. Балықтың қырылып қалуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
4. Балықтың қырылып қалу құбылыстарын болдырмау үшін қыс кезінде биологиялық негіздеме мен экологиялық сараптамаға сәйкес су қоймаларының 50 га су бетіне 1000 ойық есебімен күн сайын ойықтар бұрғылап отыру қажет.
5. Ойықтар бұрғылауды қорықшы не балық аулаушылар ерітінді оттегінің мөлшері 3,0 мг/литр жағдайда мұздың кез келген қалыңдығы жағдайында жүргізеді.
6. Мелиоративтік балық аулауға балық аулаушыда мелиоративтік балық аулауға жолдама (бұдан әрі – жолдама) болған жағдайда жол беріледі.
Осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жолдама мен түбіртекті қорық әкімшілігі береді және осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нөмірленген, тігілген және қорық мөрі басылған жолдамалар беру журналына тіркейді.
7. Жолдамалар нөмірленеді және қатаң есептілік құжаты болып табылады.
8. Жолдама Қазақстан Республикасының салық заңнамасы белгілеген ставкалар бойынша жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін ақы және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін ақы төленгенін растайтын құжаттар болған жағдайда беріледі.
9. Жолдама бір тәулікке беріледі, жоғалған және пайдаланылмаған жолдама қалпына келтірілмейді және ұзартылмайды.
10. Балық аулаушы мелиоративтік балық аулау басталар алдында қорықтың бақылау бекетінде тіркелу үшін осы Ереженің 6-шы тармағына сәйкес қажетті құжаттарды көрсетеді.
11. Мелиоративтік балық аулау барлық жүйелер мен атаулардың (жылтырауық темір қармақ, жерлица, спиннинг) бір балық аулаушыға 5-тен аспайтын ілгекті қармақтарымен жүргізіледі.
12. Балық аулаушы балық аулау аяқталғаннан кейін жолдамаға ауланған балықтың мөлшері мен түрлерін жазып қояды.
13. Ауланған балық бақылау бекетінде қорықтың мемлекеттік инспекторына көрсетіледі, ол жолдамаға енгізілген мәліметтердің дұрыстығын тексеріп, қол қою арқылы куәландырады. Бұл белгі ауланған балықты алып кетуге негіз болып табылады.
Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығының
су айдындарында балықтың қырылып қалуын
болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу
ережесіне 1-қосымша
Нысан
Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығының су айдындарында немесе су айдындары учаскелерінде мелиоративтік балық аулауды өткізуге берілетін жолдама
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті
ТҮБІРТЕК №____
"Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы" ММ
Кімге берілді ______
(Т.А.Ж.)
Мөлшері ______ (кг)
Балық түрі _______
Су бөгені мен учаскенің атауы
___________________
Көлік _____________
(түрі, маркасы,
мемлекеттік нөмірі)
Қолданылу мерзімі:
"_" _____ 200__ж.
Берілген күні
"__"_____ 200_ ж.
Жолдаманы алдым, Ережелермен таныстым
_________________
(Балықшының Т.А.Ж., қолы)
Жолдаманы берген
____________
(Т.А.Ж.)
____________
(қолы)
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті Жолдама №_______
"Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығы" ММ
Кімге берілді
_________________
(Т.А.Ж.)
Мөлшері ________(кг)
Балық түр і________
Су бөгені мен учаскенің атауы _________________
Көлік _________________
(түрі, маркасы,
мемлекеттік нөмірі)
Қолданылу мерзімі:
"__" _____ 200__ж.
Берілген күні "__"_____ 200_ ж.
МТҚ аумағына кіру кезінде көлікті тексерген меминспектор _____
(Т.А.Ж., қолы)
МТҚ аумағынан шығу кезінде көлікті және ауланған балықты тексерген меминспектор _____
(Т.А.Ж., қолы)
ЖОЛДАМАНЫҢ сыртқы беті
Балық аулау туралы мәліметтер
Күні
Балық түрі
Мөлшері (килограмм)
Жиыны:
Балық аулаушы
____________________
(Т.А.Ж.) (қолы)
Қорғалжын мемлекеттік табиғи
қорығының су айдындарында балықтың
қырылып қалуын болдырмау жөніндегі
іс-шараларды жүргізу ережесіне
2-қосымша
Нысан
Қорғалжын мемлекеттік табиғи қорығының су айдындарында немесе су айдындары учаскелерінде мелиоративтік балық аулауды өткізуге берілетін жолдамалар беру журналы
р/с №
Балық аулаушының Т.А.Ж.
Балық аулаушының тұрғылықты жері
Жолдама берілген күн
Жолда дама нөмірі
Жолдаманың қолданылу мерзімі
Су бөгені мен учаскенің атауы
Балық түрі
Мөлшері
Балық аулауды бақылайтын адам (Т.А.Ж.)
Қолдары
дана
килограмм
Жолдама берушінің
Жолдама алушының
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13