О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года № 202. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2012 года № 7428. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 126
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 30.05.2016 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования порядка выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4360) следующие изменения и дополнение:
в Правилах выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) региональный мандат – портфель, инвестиции которого сосредоточены в рамках одной страны (рынка, региона);
2) активное управление активами - это вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) может превышать 0.5 процента;
3) пассивное управление активами - это вид управления, при котором значение изменчивости отклонения доходности (tracking error) не превышает 0.5 процента. При пассивном управлении доходность портфеля во внешнем управлении приблизительно равна доходности эталонного портфеля.
4) внешнее транзитное управление активами – это вид управления, при котором активы, предназначенные для перевода от одного внешнего управляющего другому, передаются на срок до 6 (шести) месяцев внешнему транзитному управляющему с целью минимизации рисков сопутствующих трансформации передаваемых активов;
5) информационный коэффициент (information ratio) - отношение исторической сверхдоходности к историческому уровню риска (изменчивости отклонения доходности);

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі басқармасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 202 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2012 жылы 18 ақпанда № 7428 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 126 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.05.2016 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі № 66 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4360 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесінде:
мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аймақтық мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, аймақтың) шеңберінде шоғырландырылған портфель;
2) активтерді активтік басқару – кірістілік ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 0.5 пайыздан асуы мүмкін болатын басқару түрі;
3) активтерді пассивтік басқару – кірістілік ауытқуының өзгермелілік мәні (tracking error) 0.5 пайыздан аспаған кездегі басқару түрі. Пассивтік басқару кезінде сыртқы басқарудағы портфельдің кірістілігі шамамен эталондық портфельдің кірістілігіне тең болады;
4) активтерді сыртқы транзиттік басқару – бұл бір сыртқы басқарушыдан басқасына аударуға арналған активтер берілетін активтердің ауысуымен қатар жүретін тәуекелдерді төмендету мақсатында сыртқы транзиттік басқарушыға 6 (алты) айға дейінгі мерзімге берілетін басқару түрі;
5) ақпараттық коэффициент (information ratio) – тарихи жоғары кірістіліктің тәуекелдің тарихи деңгейіне (кірістілік ауытқуының өзгермелілігіне) қатысы;

6) глобальный мандат – портфель, инвестиции которого выходят за рамки одной страны (рынка, региона);
7) головная организация – компания, владеющая контрольным пакетом акций дочерних организаций;
8) уровень сверхдоходности - разница между фактически достигнутым уровнем доходности и уровнем доходности эталонного портфеля;
9) полномочный представитель – специальное должностное лицо (на уровне не ниже заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан), определяемое решением Правления Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), в полномочия которого входит оперативное принятие решений по доверительному управлению Фондом от имени Национального Банка;
10) специализированный мандат – мандат, передаваемый с целью диверсификации стилей управления и отрицательной корреляции между внешними управляющими;
11) мандат – портфель, имеющий определенные инвестиционные характеристики;
12) маржевой счет – это счет для проведения операций с производными финансовыми инструментами, открытый в клиринговой организации, являющейся организацией, аффилиированной с биржами, обеспечивающей действительность, поставку и проведение расчетов по операциям с производными инструментами;
13) внешний управляющий - инвестиционная компания и/или инвестиционный банк, специализирующийся на доверительном управлении активами клиентов и осуществляющий свою деятельность на международных финансовых рынках;
14) внешний транзитный управляющий – инвестиционная компания и/или инвестиционный банк, специализирующийся на транзитном управлении активов клиентов и осуществляющий свою деятельность на международных финансовых рынках;
15) уполномоченное подразделение – Департамент монетарных операций Национального Банка.";
главу 2 исключить;
пункты 19-1 и 19-2 изложить в следующей редакции:
"19-1. Обязательные критерии для мандатов, в которых объем передаваемых активов одному внешнему управляющему превышает эквивалент 300 (трехсот) миллионов долларов США:
1) не менее 10 лет опыта работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда.
Если объявлен тендер по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату, а участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, то не менее 10 лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата;
2) размер активов под управлением: внешний управляющий должен иметь под управлением совокупные активы клиентов не менее эквивалента 25 (двадцати пяти) миллиардов долларов США;

6) ауқымды мандат – инвестициялары бір елдің (нарықтың, аймақтың) шеңберінен шығатын портфель;
7) бас ұйым – еншілес ұйымдар акцияларының бақылау пакетіне ие компания;
8) жоғары кірістілік деңгейі – кірістіліктің нақты жеткен деңгейі және эталондық портфель кірістілігінің деңгейі арасындағы айырма;
9) өкілетті өкіл – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Басқармасының шешімімен белгіленетін, өкілеттіліктеріне Ұлттық Банктің атынан Қорды сенімгерлік басқару бойынша шешімдерді жедел қабылдау кіретін арнайы лауазымды тұлға (Ұлттық Банк Төрағасының орынбасарынан төмен емес деңгейде);
10) мамандандырылған мандат – басқару стильдерін әртараптандыру және сыртқы басқарушылар арасында теріс байланыс орнату мақсатында берілетін мандат;
11) мандат – белгілі бір инвестициялық сипаттамалары бар портфель;
12) маржа шоты – бұл туынды қаржы құралдарымен операциялар жүргізу үшін биржалармен аффилиирленген ұйым болып табылатын, туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есеп айрысулардың шынайылығын, жеткізуді және жүргізуді қамтамасыз ететін клирингтік ұйымда ашылған шот;
13) сыртқы басқарушы – клиенттердің активтерін сенімгерлік басқаруға маманданатын және қызметін халықаралық қаржы нарықтарында жүзеге асыратын инвестициялық компания және/немесе инвестициялық банк;
14) сыртқы транзиттік басқарушы – клиенттердің активтерін транзиттік басқаруға маманданатын және өз қызметін халықаралық қаржы нарығында жүзеге асыратын инвестициялық компания және/немесе инвестициялық банк;
15) уәкілетті бөлімше – Ұлттық Банктің Монетарлық операциялар департаменті.»;
2-тарау алынып тасталсын;
19-1 және 19-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«19-1. Активтердің бір сыртқы басқарушыға берілетін бөлігінің көлемі 300 (үш жүз) миллион АҚШ доллары баламасынан асатын мандаттар үшін міндетті критерийлер:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен кемінде 10 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланса, ал тендер қатысушысының басқаруында тек осыған ұқсас аймақтық мандаттар болса, онда ауқымды мандатты кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамту құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 10 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушының басқаруында клиенттердің кемінде 25 (жиырма бес) миллиард АҚШ доллары баламасындағы жиынтық активтерінің болуы;

3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением: внешний управляющий должен иметь по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США.
Если объявлен тендер по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату, а участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, то не менее эквивалента 1 (одного) миллиарда долларов США по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.
19-2. Обязательные критерии для специализированных мандатов, в которых объем передаваемых активов одному внешнему управляющему не превышает эквивалент 300 (трехсот) миллионов долларов США:
1) не менее 5 лет опыта работы с финансовыми инструментами, в которые предполагается инвестировать активы Фонда.
Если объявлен тендер по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату, а участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, то не менее 5 лет опыта работы по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата;
2) размер активов под управлением: внешний управляющий должен иметь под управлением совокупные активы клиентов не менее эквивалента 3 (трех) миллиардов долларов США, за исключением внешних управляющих по мандатам альтернативных инструментов, для которых размер совокупных активов клиентов под управлением должен быть не менее 1 (одного) миллиарда долларов США;
3) размер активов по рассматриваемому типу мандата под управлением: внешний управляющий должен иметь по рассматриваемому типу мандата совокупные активы клиентов не менее эквивалента 500 (пятьсот) миллионов долларов США.
Если объявлен тендер по выбору внешнего управляющего по глобальному мандату, а участник тендера имеет под управлением исключительно аналогичные региональные мандаты, то не менее эквивалента 500 (пятисот) миллионов долларов США по региональным мандатам, которые составляют не менее 75 (семидесяти пяти) процентов охвата глобального мандата.";
приложение 2 изложить в редакции, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Жамишев
19 января 2012 год
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 26 декабря 2011 года № 202
Приложение 2
к Правилам выбора
внешних управляющих активами
Национального фонда
Республики Казахстан
Оценочные критерии для сравнительного анализа
предложений внешних управляющих
Критерий
Значимость критерия
(в процентах)
1.
Исторические результаты управления портфелем
(при проведении сравнительного анализа
предложений потенциальных внешних
управляющих, специализирующихся на
региональных мандатах и участвующих в выборе
управляющего по глобальному мандату,
показатели нормируются в зависимости от
охвата соответствующего мандата)
35
средний уровень сверхдоходности за последние
5 лет по данному типу мандата
40
информационный коэффициент
60
2.
Активы
10
процент объема активов по данному типу
мандата к общим активам под управлением (при
проведении сравнительного анализа
предложений потенциальных внешних
управляющих, специализирующихся на
региональных мандатах и участвующих в выборе
управляющего по глобальному мандату,
используется объем активов по региональным
мандатам. Данное значение нормируется в
зависимости от охвата соответствующего
мандата)
65
процент объема активов институциональных
инвесторов к общим активам под управлением
35
3.
Команда
15
средний опыт работы портфельных менеджеров и
аналитиков
50
низкая текучесть кадров
50
4.
Кредитный статус
5
в случае если есть гарантия головной
организации, либо соглашение подписывается с
головной, то кредитный рейтинг головной
организации (S&P или Moody's), в противном
случае кредитный рейтинг компании
5.
Уровень комиссии за управление
20
Уровень базовой комиссии
90
Принятие принципа net new high basis since
inception
10
6.
Сервис
10
обучение специалистов Национального Банка
70
ежедневная отчетность
30
7.
Наличие специализированного программного
обеспечения по контролю и управлению рисками
2
8.
Принятие ответственности перед Национальным
Банком в случае нарушения условий соглашения
по внешнему управлению
3

3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушыда қаралып отырған мандат түрі бойынша клиенттердің жиынтық активтері 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасынан кем болмауы тиіс.
Егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланса, ал тендер қатысушысының басқаруында тек қана осыған ұқсас аймақтық мандаттар болса, онда ауқымды мандатты кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамту құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары баламасынан кем болмауы тиіс.
19-2. Активтердің бір сыртқы басқарушыға берілетін бөлігінің көлемі 300 (үш жүз) миллион АҚШ доллары баламасынан аспайтын мамандандырылған мандаттар үшін міндетті критерийлер:
1) Қордың активтерін инвестициялау болжанатын қаржы құралдарымен кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланса, ал тендер қатысушысының басқаруында тек қана осыған ұқсас аймақтық мандаттар болса, онда ауқымды мандатты кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамту құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) басқарудағы активтердің мөлшері: басқаруында клиенттердің жиынтық активтерінің мөлшері кемінде 1 (бір) миллиард АҚШ доллары болуы тиіс баламалы құралдар мандаттары бойынша сыртқы басқарушыларды қоспағанда, сыртқы басқарушының басқаруында баламасы 3 (үш) миллиард АҚШ долларынан кем емес клиенттердің жиынтық активтері болуы тиіс;
3) қарастырылып отырған мандат түрі бойынша басқарудағы активтердің мөлшері: сыртқы басқарушыда мандаттың қарастырылып отырған түрі бойынша баламасы 500 (бес жүз) миллион АҚШ доллары баламасынан кем емес клиенттердің жиынтық активтері болуы тиіс.
Егер ауқымды мандат бойынша сыртқы басқарушыны таңдау бойынша тендер жарияланса, ал тендер қатысушысының басқаруында тек қана осыған ұқсас аймақтық мандаттар болса, онда ауқымды мандатты кемінде 75 (жетпіс бес) пайызын қамту құрайтын аймақтық мандаттар бойынша кемінде 500 (бес жүз) миллион АҚШ доллары баламасынан кем болмауы тиіс.»;
2-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                      Г. Марченко
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Жәмішев
2012 жылғы 19 қаңтар
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2011 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 202 қаулысына
қосымша
«Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының активтерін
сыртқы басқарушыларды
таңдау ережесіне
2-қосымша
Сыртқы басқарушылардың ұсыныстарын салыстырмалы талдауға
арналған бағалау критерийлері
Критерий
Критерийдің мәні (пайызбен)
1.
Портфельді басқарудың тарихи нәтижелері (аймақтық мандаттарға маманданған және ауқымды мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүргізген кезде көрсеткіштер тиісті мандаттың қамтуына байланысты нормаланады)
35
осы мандат түрі бойынша соңғы 5 жылдағы үстеме кірістіліктің орташа деңгейі
40
ақпараттық коэффициент
60
2.
Активтер
10
осы мандат түрі бойынша активтер көлемінің басқарудағы жалпы активтерге пайызы (аймақтық мандаттарға маманданған және ауқымды мандат бойынша басқарушыны таңдауға қатысатын әлеуетті сыртқы басқарушылардың ұсыныстарына салыстырмалы талдау жүргізген кезде аймақтық мандаттар бойынша активтердің көлемі пайдаланылады. Бұл мән тиісті мандаттың қамтуына байланысты нормаланады)
65
институционалдық инвесторлардың активтері көлемінің басқарудағы жалпы активтерге пайызы
35
3.
Команда
15
портфельдік менеджерлердің және талдаушылардың орташа жұмыс тәжірибесі
50
мамандардың тұрақтамауының төмен болуы
50
4.
Кредиттік мәртебе
5
- егер бас ұйымның кепілдігі болса не келісімге бас ұйым қол қойған жағдайда, онда бас ұйымның кредиттік рейтингісі (S&P немесе Moody's), керісінше жағдайда компанияның кредиттік рейтингісі
5.
Басқару үшін төленетін комиссияның деңгейі
20
Базалық комиссияның деңгейі
90
Net new high basis since inception қағидатын қабылдау
10
6.
Сервис
10
Ұлттық Банктің мамандарын оқыту
70
күн сайынғы есептілік
30
7.
Тәуекелдерді бақылау және басқару бойынша арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
2
8.
Сыртқы басқару бойынша келісімнің талаптарын бұзған жағдайда Ұлттық Банк алдында жауапкершілік қабылдау
3