О Правилах содержания кошек и собак в населенных пунктах Айыртауского района
Решение маслихата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 3 марта 2011 года N 4-31-6. Зарегистрировано Управлением юстиции Айыртауского района Северо-Казахстанской области 8 апреля 2011 года N 13-3-131. Утратило силу - решением маслихата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 27 июня 2012 года N 5-5-3
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Айыртауского района Северо-Казахстанской области от 27.07.2012 N 5-5-3
В соответствии с пунктом 2 статьи 3 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» от 30 января 2001 года № 155, подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» от 23 января 2001 года № 148, Айыртауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания собак и кошек в населенных пунктах Айыртауского района.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель ХХХІ очередной                Секретарь
сессии районного маслихата                 районного маслихата
С. Жуманов                                 К. Хамзин
Утверждены
решением XXXI очередной сессии
Айыртауского районного маслихата
от 3 марта 2011 года № 4-31-6
Правила
содержания собак и кошек в населенных пунктах Айыртауского района
1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания кошек и собак в населенных пунктах Айыртауского района (далее - Правила) разработаны с целью регламентации содержания на территории Айыртауского района собак и кошек, устанавливают ответственность физических и юридических лиц за нарушение настоящих Правил.
2. Правила распространяются на всех без исключения физических и юридических лиц независимо от форм собственности, содержащих собак и кошек.
3. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года № 155, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года № 148 и Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года № 339.
2. Содержание кошек и собак
4. Допускается:
1) содержание собак и кошек в жилых помещениях, в том числе квартирах;
2) содержание собак на подворье при наличии предупреждающей таблички;
3) выводить собак на улицу, во двор, иное общественное место только на коротком поводке и в наморднике;

Айыртау ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау Ережелері туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздвағы N 4-31-6 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданының Әділет басқармасында 2011 жылғы 8 сәуірде N 13-3-131 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2012 жылғы 27 маусымдағы N 5-5-3 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау аудандық мәслихатының 2012.06.27 N 5-5-3 Шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы «Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» № 155 Кодексінің 3-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» № 148 Заңының 6-бабының 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Айыртау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Айыртау ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау Ережелері бекітілсін.
2. Осы шешім бірінші ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың ХХХI                  Аудандық мәслихаттың
кезекті сессиясының                        хатшысы
төрағасы
С. Жұманов                                 Қ. Хамзин
Айыртау аудандық мәслихатының
2011 жылғы 3 наурыздағы
ХХХI кезекті сессиясының № 4-31-6
шешімімен бекітілген
Айыртау ауданының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау Ережелері
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже Айыртау ауданының елді мекендерінде Айыртау ауданының аумағында иттер мен мысықтарды ұстауды регламенттеу мақсатында әзірленеді, (бұдан әрі - Ереже), жеке және заңды тұлғаларға осы Ережені бұзғаны үшiн жауапкершiлік белгiлейдi.
2. Осы Ереже барлық иттер мен мысықтарды ұстайтын меншіктеріне қарамастан заңды және жеке тұлғаларға таратылады.
3. Осы Ереже Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" № 155 Кодексiне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" № 148 Заңына және Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" № 339 Заңына сәйкес әзiрленген.
2. Иттер мен мысықтарды ұстау
4. Рұқсат етіледі:
1) иттер мен мысықтарды тұрғын жайларда, оның ішінде, пәтерлерде ұстауға;
2) аулада иттерді ұстауға, кіре берісте ескерту орналастырылған жағдайда;
3) иттерді тек қана қысқа қарғы баумен әрі томағамен көшеге, аулаға басқа қоғамдық орындарға шығаруға;

4) перевозить собак и кошек любым видом транспорта при соблюдении условий, обеспечивающих безопасность окружающих в соответствии с подпунктом 1) статьи 25 Закона Республики Казахстан «О ветеринарии» от 10 июля 2002 года № 339.
5. Не допускается:
1) выгуливать собак всех пород и появляться с ними в общественных местах, местах массового отдыха людей гражданам в нетрезвом состоянии;
2) содержать собак и кошек в местах общего пользования: подъездах, чердаках, подвалах, на лестничных площадках, во дворах многоэтажных домов, в общих дворах одноэтажных многоквартирных домов;
3) содержать собак и кошек на открытых балконах и лоджиях;
4) содержать и приводить собак и кошек на предприятия общественного питания, в торговые залы и производственные помещения магазинов.
6. Владельцам сторожевых собак, охраняющих различного рода территории, объекты, при входе на территорию необходимо размещать предупреждающую табличку.
7. Если собаки и кошки оставили экскременты в подъездах, лестничных площадках, спортивных, детских площадках, газонах, тротуарах, территориях парков и скверов, они убираются немедленно владельцем собак и кошек.
8. В условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих, количество содержания собак и кошек не ограничено.
9. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи временно у магазинов, лечебных учреждений, аптек, предприятий бытового обслуживания, считаются безнадзорными и подлежат отлову в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан «О ветеринарии» от 10 июля 2002 года № 339.
10. При нанесении собаками и кошками укусов человеку, владельцам необходимо немедленно сообщить об этом в ближайшие медицинское и ветеринарное учреждения, собак и кошек доставить в ветеринарную лечебницу для осмотра и проведения карантинных мероприятий.
11. В случае гибели собак и кошек владелец обязан обеспечить своевременное захоронение трупов только на территории скотомогильника.
3. Права владельцев кошек и собак
12. Зарегистрированные собаки и кошки являются собственностью владельца и, как всякая собственность, охраняются законом.
4. Ответственность владельцев собак и кошек за нарушение настоящих Правил
13. За нарушение Правил содержания кошек и собак владелец несет ответственность в соответствии со статьей 311 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года № 155.

4) Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" № 339 Заңының 25-бабының 1) тармақшасына сәйкес иттер қоғамдық көліктердің артқы алаңдарында томаға кигізілген және қысқа қарғы бауда болғанда, жолаушыларға қауып тудырмаған жағдайда тасымалданады.
5. Рұқсат етілмейді:
1) қоғамдық орындарда, көпшілік адамдар демалатын жерлерде, мас азаматтарға әр тұқымды иттерді қыдыртуға және де итпен шығуға;
2) иттер мен мысықтарды жалпы пайдаланымдағы жерлерде: кіреберістерде, шатырлардың астында, төлелерде, баспалдақ алаңдарында, көп қабатты үйлердің ауласында, бір қабатты көп пәтерлі үйлердің ортақ ауласында ұстауға;
3) ашық балкондарда және лоджияларда иттер мен мысықтарды ұстауға;
4) иттер мен мысықтарды қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарына, дүкендердің сауда жасау және өндірістік орындарына әкелуге және ұстауға.
6. Әр түрлі аумақтарды, нысандарды күзететін күзетші иттердің иелері, қорғайтын аумаққа кіре берісте ескерту орналастыру қажет.
7. Егер иттер мен мысықтар кіреберістерде, баспалдақ алаңдарында, спорт алаңдарында, балалар алаңдарында, көгалдарда, тротуарларда, парктер мен саябақтардың аумағында нәжіс тастаса ол жер иттер мен мысықтардың иесімен тез арада тазаланады.
8. Айналадағыларға алаңдаушылық және қауіп – қатер туғызатын жағдайлардың мүмкіндігін болдырмағанда иттер мен мысықтарды ұстау саны шектелмеген.
9. Дүкендердің, емдеу мекемелерінің, дәріханалардың, тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының жанына иттер мен мысықтардың иелерінің уақытша байлап қойған иттер мен мысықтардан басқа, қоғамдық орындарда бірге алып жүретін тұлғасыз иттер мен мысықтар қадағалаусыз деп есептеледі және Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" № 339 Заңының 10-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аулануға тиісті.
10. Адамдарды иттер қауып, мысықтар тістеп алған жағдайда иесi ол жөнiнде жақын арадағы медициналық және ветеринарлық мекемелерге хабарлап, иттер мен мысықтарды қарау және карантиндық іс-шаралар өткізу үшiн ветеринарлық емдеу мекемесіне апаруы тиіс.
11. Иттер мен мысықтар өлген жағдайда иесі уқытында өлексесін тек қана мал қорымы аумағында көмуді қамтамасыз етуге міндетті.
3. Иттер мен мысықтардың иелерінің құқығы
12. Тіркелген иттер мен мысықтар иесінің меншігі болып табылады, кез келген меншік сияқты заңмен қорғалады.
4. Иттер мен мысықтардың иелерінің осы Ережелерді бұзғаны үшін жауапкершілігі
13. Иттер мен мысықтарды ұстау Ережелерін бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік тәртіп бұзушылық туралы" № 155 Кодексінің 311-бабына сәйкес иттер мен мысықтардың иелері жауапкершілікке тартылады.