Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих оториноларингологическую помощь населению Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2012 года № 801. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2012 года № 8196. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 2023 года № 33.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 02.03.2023 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и в целях совершенствования деятельности организаций здравоохранения, оказывающих оториноларингологическую помощь населению Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих оториноларингологическую помощь населению Республики Казахстан.
2. Начальникам Управлений здравоохранения областей, городов Астана и Алматы (по согласованию) принять к руководству настоящий приказ и обеспечить:
1) организацию и оказание оториноларингологической помощи (взрослому и детскому) населению Республики Казахстан;
2) представление ежегодной информации до 25 декабря отчетного года о ходе выполнения настоящего приказа главному внештатному оториноларингологу Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Джандаев С.Ж.).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Данаева Ж.Ж.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
С. Каирбекова
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 ноября 2012 года № 801
Положение
о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих
оториноларингологическую помощь населению Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 16 қарашадағы № 801 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 14 желтоқсанда № 8196 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 2 наурыздағы № 33 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.03.2023 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының бастықтары (келісім бойынша) осы бұйрықты басшылыққа алсын және:
1) Қазақстан Республикасының халқына (ересектер мен балаларға) оториноларингологиялық көмекті ұйымдастыруды және көрсетуді;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің штаттан тыс бас оториноларингологы (С.Ж. Жандаев) есепті жылдың 25 желтоқсанына дейін осы бұйрықтың орындалу барысы туралы жыл сайынғы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Ж.Ж. Данаева) оны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2012 жылғы 16 қарашадағы
№ 801 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық
көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі
туралы ереже

1. Общие положения
1. Настоящее Положение о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих оториноларингологическую помощь населению Республики Казахстан (далее – Положение) регулирует деятельность организаций, оказывающих оториноларингологическую помощь, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.
2. Организации здравоохранения, оказывающие специализированную оториноларингологическую помощь населению, создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на профилактику, диагностику, лечение и медицинскую реабилитацию больных с заболеваниями уха, горла и носа (далее – заболевания ЛОР-органов).
3. Работу организаций, оказывающих оториноларингологическую помощь взрослому и детскому населению, координирует главный внештатный специалист врач-оториноларинголог (республики, области, города).
4. Оториноларингологическую помощь в Республике Казахстан осуществляют в отделениях районных, городских, областных, республиканских больниц и оториноларингологических кабинетах поликлиник.
5. Оториноларингологическая помощь населению оказывается в виде амбулаторно-поликлинической, консультативно-диагностической, стационарной и стационарозамещающей помощи.
6. Амбулаторно-поликлиническая помощь организуется в структуре городских, районных больниц и поликлиник, ведомственных медицинских организаций и организаций здравоохранения, имеющих частную форму собственности.
7. Консультативно-диагностическая, стационарная и стационарозамещающая помощь оказывается в районных, областных, городских многопрофильных больницах, организациях республиканского уровня.
8. Штаты организаций, оказывающих оториноларингологическую помощь, устанавливаются согласно типовым штатам и штатным нормативам организаций здравоохранения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6173).
9. В своей деятельности организации, оказывающие оториноларингологическую помощь, руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения, Уставом организации и настоящим Положением.
2. Основные задачи и функции организаций здравоохранения,
оказывающих оториноларингологическую помощь
населению Республики Казахстан
10. Основными задачами организаций, оказывающих оториноларингологическую помощь, являются:
1) снижение заболеваемости ЛОР - органов за счет повышения доступности и качества медицинской помощи;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) меншік нысанына және ведомстволық тиістілігіне қарамастан оториноларингологиялық көмек көрсететін ұйымдардың қызметін реттейді.
2. Халыққа мамандандырылған оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары кұлақ, мұрын және тамақ (бұдан әрі - ЛОР мүшелердің аурулары) аурулары бар науқастарды профилактикалауға, диагностикалауға, емдеу мен медициналық оңалтуға бағытталған іс-шараларды уақтылы өткізу мақсатында құрылады.
3. Ересектер мен балаларға оториноларингологиялық көмек көрсететін ұйымның жұмысын штаттан тыс бас оториноларинголог (республиканың, облыстық, қаланың) дәрігер маман үйлестіреді.
4. Оториноларингологиялық көмек Қазақстан Республикасында аудандық, қалалық, республикалық ауруханалардың бөлімшелерінде және емханалардың оториноларингологиялық кабинеттерінде жүзеге асырылады.
5. Халыққа оториноларингологиялық көмек амбулаториялық-емханалық, консультациялық-диагностикалық және стационарлық және стационарды алмастыратын көмек түрінде көрсетіледі.
6. Амбулаториялық-емханалық көмек қалалық, аудандық ауруханалар мен емханалардың, ведомстволық медициналық ұйымдардың және жеке меншік нысаны бар денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымында ұйымдастырылады.
7. Консультациялық-диагностикалық, стационарлық және стационарды алмастыратын көмек аудандық, облыстық, қалалық көп бейінді ауруханаларда, республикалық деңгейдегі ұйымдарда көрсетіледі.
8. Оториноларингологиялық көмек көрсететін ұйымдардың штаттары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 нөмірімен тіркелген) үлгі штаттар мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
9. Оториноларингологиялық көмек көрсететін ұйымдар өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын, ұйымдардың Жарғысын және осы Ережені басшылыққа алады.
2. Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық
көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының негізгі
міндеттері мен функциялары
10. Оториноларингологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) медициналық көмектің қолжетімділігін және сапасын арттыру есебінен ЛОР мүшелердің ауруларын төмендету;

2) обеспечение преемственности и взаимодействия внутри организаций, оказывающих оториноларингологическую помощь;
3) обеспечение преемственности и взаимодействия между организациями, оказывающими иные виды медицинской помощи.
11. В соответствии с поставленными задачами организации здравоохранения, оказывающие оториноларингологическую помощь, осуществляют следующие функции:
1) эффективное раннее выявление патологии ЛОР-органов и своевременное проведение соответствующих мероприятий;
2) оказание на современном уровне оториноларингологической помощи;
3) диспансерное наблюдение;
4) медико-социальная реабилитация пациентов после оперативного лечения на ЛОР-органах в амбулаторных и стационарных условиях;
5) профилактика развития заболевания ЛОР-органов среди здорового населения;
6) анализ состояния оториноларингологической помощи на территории обслуживания и соответствия ее индикаторам оценки качества медицинской помощи на основании статистической обработки учетных и других документов
7) оказание консультативной и организационно-методической помощи;
8) оказание консультативной помощи пациентам в отделениях, входящих в состав медицинских организаций, в том числе и в неотложном порядке;
9) участие в разработке нормативных правовых актов, концепций, республиканских и международных научно-технических программ по развитию и модернизации оториноларингологической службы;
10) разработка и издание научной и методической литературы;
11) участие в организации проведения научно-медицинской экспертизы объектов научно-медицинской деятельности, подлежащих экспертизе;
12) организация и проведение совещаний, семинаров, конференций, конгрессов, съездов;
13) организация и/или участие в проведении повышения квалификации и переподготовке специалистов по оториноларингологии и смежным дисциплинам;
14) участие в подготовке магистрантов и докторантов PhD, слушателей резидентуры;
15) развитие межсекторального взаимодействия с республиканскими и международными медицинскими организациями;
16) проведение доклинических, лабораторных и клинических испытаний медицинских препаратов и изделий медицинского назначения;
17) разработка и внедрение мероприятий, направленных на повышение качества лечебно-диагностической работы и снижение больничной летальности.
3. Структура организаций здравоохранения,
оказывающих оториноларингологическую помощь
12. Организации здравоохранения, оказывающие оториноларингологическую помощь населению Республики Казахстан, в зависимости от возложенных на них функций, организуются в виде:

2) оториноларингологиялық көмек көрсететін ұйымдардың арасындағы сабақтастық пен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
3) медициналық көмектің басқа да түрлерін көрсететін ұйымдардың арасындағы сабақтастық пен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету болып табылады.
11. Оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қойылған міндеттеріне сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ЛОР мүшелердің патологиясын тиімді ерте анықтау және іс-шараларды уақтылы өткізу;
2) оториноларингологиялық көмекті қазіргі заманғы деңгейде көрсету;
3) диспансерлік бақылау;
4) амбулаториялық және стационарлық жағдайларда ЛОР мүшелерге операциялық емнен кейін пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту;
5) дені сау халықтың арасында ЛОР мүшелердің аурулары дамуының профилактикасы;
6) қызмет ету аумағында оториноларингологиялық көмектің жағдайын және есептік және басқа да құжаттарды статистикалық өңдеу негізінде оның медициналық көмекті бағалау индикаторына сәйкес екендігін талдау;
7) консультациялық және ұйымдастырушылық - әдістемелік көмекті ұйымдастыру;
8) медициналық ұйымдардың құрамына кіретін бөлімшелердегі науқастарға консультациялық көмек көрсету, соның ішінде шұғыл түрдегі көмек;
9) оториноларингологиялық қызметті жаңғырту және дамыту жөнінде нормативті құқықтық актілерді, тұжырымдамаларды, республикалық және халықаралық ғылыми-техникалық бағдарламаларды жасауға қатысу;
10) ғылыми және әдістемелік әдебиеттерді әзірлеу және басып шығару;
11) сараптама жасауға жататын ғылыми–медициналық қызмет объектілеріне ғылыми–медициналық сараптама жүргізуді ұйымдастыруға қатысу;
12) кеңестер, семинарлар, конференциялар, конгрестер, сьездер ұйымдастыру және/немесе өткізу;
13) оториноларингологиялық және қатар жүретін пәндер бойынша мамандардың біліктілігін арттыру және қайта даярлауды ұйымдастыру және/немесе өткізуге қатысу;
14) магистранттарды және PhD докторанттарын, резидентура тыңдаушыларын даярлауға қатысу;
15) республикалық және халықаралық медициналық ұйымдармен сектораралық қарым-қатынастарды дамыту;
16) медициналық препараттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдарды клиникаға дейінгі, зертханалық және клиникалық зерттеулер жүргізу;
17) емдеу-диагностикалық жұмыстың сапасын арттыруға және ауруханалық өлімді төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу.
3. Оториноларингологиялық көмек көрсететін денсаулық
сақтау ұйымдарының құрылымы
12. Қазақстан Республикасының халқына оториноларингологиялық көмек көрсететін ұйымдар өздеріне жүктелген қызметке қарай мынадай түрде ұйымдастырылады:

1) оториноларингологического кабинета в структуре районных, городских поликлиник, медицинских организаций и организаций здравоохранения, имеющих частную форму собственности;
2) амбулаторно-поликлинического отделения оториноларингологии консультативно-диагностического центра, амбулаторно-поликлинических организаций и стационаров;
3) стационарного отделения оториноларингологии, в том числе детского, с центром неотложной оториноларингологической помощи;
4) специализированного кабинета (фониатрический, сурдологический кабинеты) амбулаторно-поликлинических организаций, консультативно-диагностических центров (отделений).
4. Оториноларингологический кабинет в структуре районных,
городских поликлиник, медицинских организаций и организаций
здравоохранения, имеющих частную форму собственности
13. Оториноларингологический кабинет (далее – ЛОР-кабинет) - структурное подразделение медицинской организации, осуществляющее консультативную, диагностическую, лечебную и реабилитационную помощь при заболеваниях ЛОР-органов, не требующих круглосуточного наблюдения.
14. Структура и штатная численность медицинского и иного персонала ЛОР-кабинета утверждаются руководителем медицинской организации, в которой он создается, в зависимости от объемов проводимой лечебно-диагностической работы и численности обслуживаемого населения с учетом рекомендуемых штатных нормативов.
15. На должность врача ЛОР-кабинета назначается специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специалистам с высшим медицинским образованием по специальности "оториноларингология".
16. В структуре ЛОР-кабинета предусматривается:
помещение для приема пациентов (смотровая);
помещения для выполнения лечебных процедур, входящих в функции ЛОР-кабинета (манипуляционная).
17. ЛОР-кабинет осуществляет следующие функции:
1) оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи больным с заболеваниями ЛОР - органов и лицам с повышенным риском возникновения заболеваний ЛОР - органов и их осложнений;
2) контроль выполнения диагностических и лечебных процедур больным;
3) отбор и направление больных с заболеваниями ЛОР-органов на оперативное лечение, реабилитацию в медицинские организации;
4) наблюдение и реабилитация больных, перенесших оперативные вмешательства при заболеваниях ЛОР-органов;
5) проведение профилактического осмотра целевых групп населения, согласно Правилам проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5918);

1) аудандық, қалалық емханалардың, жекеменшік нысаны бар медициналық ұйымдардың және денсаулық сақтау ұйымдарының оториноларингологиялық кабинеті түрінде;
2) консультациялық-диагностикалық орталықтың, амбулаториялық-емханалық ұйымдардың және стационарлардың оториноларингологиялық амбулаториялық-емханалық бөлімшесі түрінде құрылады;
3) оториноларингологияның стационарлық бөлімшесі, оның ішінде шұғыл оториноларингологиялық көмек орталықтары бар балалар бөлімшесі;
4) амбулаториялық-емханалық ұйымдардың, консультациялық-диагностикалық орталықтардың (бөлімшелердің) мамандандырылған кабинеті (фониатриялық, сурдологиялық кабинеттер) түрінде құрылады.
4. Аудандық, қалалық емханалардың, жеке меншік нысаны бар
денсаулық сақтау ұйымдары және медициналық ұйымдардың
құрылымындағы оториноларингологиялық кабинет
13. Оториноларингологиялық кабинет (бұдан әрі - ЛОР-кабинет) - тәуліктік бақылауды талап етпейтін ЛОР мүшелерінің аурулары кезінде консультациялық, диагностикалық, емдік және оңалту көмегін жүзеге асыратын медициналық ұйымның құрылымдық бөлігі болып табылады.
14. ЛОР кабинеттің құрылымы және медициналық және өзге қызметкерлерінің штаттық саны атқарылатын емдік–диагностикалық жұмыстың көлеміне сай және қызмет көрсететін халық санына сәйкестендірілген штаттық нормативтерді есепке ала отырып ол құрылатын медициналық ұйымның басшысымен бекітіледі.
15. ЛОР кабинеттің дәрігері лауазымына "оториноларингология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандарға тиісті біліктілік талаптарына сәйкес маман тағайындалады.
16. ЛОР кабинеттің құрылымында мыналар көзделеді:
пациенттерді қабылдауға арналған бөлме (қарау бөлмесі);
ЛОР кабинеттің функциясына кіретін емдеу шараларын атқаратын бөлме (манипуляция бөлмесі).
17. ЛОР кабинет мынадай қызметтерді жүзеге асырады:
1) ЛОР мүшелерінің аурулары бар науқастарға және ЛОР мүшелерінің аурулары пайда болу қаупі жоғары және олардың асқынулары бар тұлғаларға консультациялық, диагностикалық және емдік көмек көрсету;
2) науқастарға диагностикалық және емдік шаралардың жасалуын бақылау;
3) ЛОР мүшелердің аурулары бар науқастарды медициналық ұйымдарға оңалтуға және операциялық ем алуға іріктеу және бағыттау;
4) ЛОР мүшелердің аурулары кезінде операциялық ем алған науқастарды бақылау және оңалту;
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 нөмірімен тіркелген) Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарау қағидаттарына сәйкес халықтың нысаналы топтарын профилактикалық тексеріп-қарау жүргізу;

6) выявление больных с признаками заболеваний голосового аппарата, нарушений слуховой функции, онкологических и профессиональных заболеваний ЛОР-органов и направление их на консультацию, а при необходимости и на лечение к специалистам соответствующего профиля;
7) осуществление экспертизы временной нетрудоспособности, направление при необходимости на медико-социальную экспертизу для оформления инвалидности;
8) проведение диспансерного наблюдения больных с заболеваниями ЛОР-органов;
9) проведение санитарно-просветительной работы среди пациентов и их родственников по вопросам своевременного выявления и лечения заболеваний ЛОР-органов и ведению здорового образа жизни;
10) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики, лечения и реабилитации больных с заболеваниями ЛОР-органов;
11) участие в проведении анализа основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности при заболеваниях ЛОР-органов у населения обслуживаемой территории;
12) ведение учетной и отчетной документации и предоставление отчетов о деятельности.
18. Оказание оториноларингологической помощи в ЛОР-кабинете больным с патологией ЛОР-органов осуществляется в соответствии с Перечнем манипуляций, выполняемых амбулаторно в оториноларингологическом кабинете, согласно приложению 1 к настоящему Положению.
19. Консультация врача - оториноларинголога в плановом порядке осуществляется по направлению врача участковой службы (терапевта, педиатра, ВОП) с указанием предварительного (или заключительного) диагноза, сопутствующих заболеваний, а также имеющихся данных лабораторных и функциональных исследований.
20. При выявлении у больного заболевания голосового аппарата пациент направляется в оториноларингологический кабинет, оказывающий фониатрическую помощь для проведения диагностики, необходимых лечебных и реабилитационных мероприятий.
21. При выявлении у больного заболевания, связанного с нарушением слуха, пациент направляется к врачу-сурдологу, для проведения диагностики, определения тактики лечения, проведения необходимых лечебных и реабилитационных мероприятий и диспансерного наблюдения.
22. Врач-сурдолог оказывает медицинскую помощь в соответствии с Положением об организациях, оказывающих сурдологическую помощь населению Республики Казахстан, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2010 года № 263 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6231).
23. При выявлении у больного онкологического заболевания ЛОР-органов пациент направляется в онкологический диспансер для верификации диагноза и определения последующей тактики ведения пациента. Дальнейшее лечение и наблюдение пациента осуществляется при взаимодействии врача-онколога и врача-оториноларинголога.

6) Дауыс аппаратының аурулары, есту қызметінің бұзылулары, ЛОР мүшелердің онкологиялық және кәсіби аурулары бар науқастарды анықтау және оларды консультация алуға бағыттау, қажет жағдайда сәйкес мамандық мамандарына емдеуге жіберу;
7) уақытша жұмысқа жарамсыздықты сараптауды жүзеге асыру, қажет жағдайда мүгедектік тағайындау үшін медициналық-әлеуметтік сараптамаға бағыттау;
8) ЛОР мүшелердің аурулары бар науқастарға диспансерлік бақылау жүргізу;
9) пациенттерге және олардың туыстарына ЛОР мүшелердің ауруларын анықтау, емдеу және саламатты өмір салтын жүргізуге санитариялық-ағартушылық жұмыстарды өткізу;
10) ЛОР мүшелердің аурулары бар науқастарды профилактикалаудың, диагностикалаудың, емдеудің және оңалтудың жаңа әдістерін тәжірибеге енгізу;
11) қызмет көрсететін аймақ тұрғындарының ЛОР мүшелердің аурулары кезіндегі ауруының, мүгедектігінің және өлімінің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштерін талдау жасауға қатысу;
12) қызмет туралы есептік және есеп берушілік құжаттарын жүргізу және есеп беру.
18. ЛОР мүшелердің патологиясы бар науқастарға ЛОР кабинетте оториноларингологиялық көмек көрсету осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес оториноларингологиялық кабинетте амбулаториялық орындалған манипуляциялардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
19. Оториноларинголог дәрігердің консультациясы алдын ала (немесе қорытынды) диагнозды, қосалқы ауруларын, сондай-ақ бар зертханалық және функциялық зерттеулерді көрсете отырып, учаскелік қызмет (терапевт, педиатр, ЖПД) дәрігерінің жолдамасы бойынша жоспарлы түрде жүзеге асырылады.
20. Науқаста дауыс аппаратының ауруы анықталған кезде науқас фониатриалық көмек көрсететін диагностика, қажетті емдік және оңалту шараларын өткізетін оториноларингологиялық кабинетке жіберіледі.
21. Есту қабілетінің бұзылуына байланысты науқастың аурулары анықталған жағдайда пациент диагностикалау, емдеу тәсілін анықтауға, қажетті емдік және реанимациалық шаралар өткізу және диспансерлік бақылау үшін сурдолог дәрігерге жіберіледі.
22. Сурдолог дәрігер медициналық көмекті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 15 сәуірдегі № 263 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6231 нөмірімен тіркелген) Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ережеге сәйкес көрсетеді.
23. Науқаста ЛОР мүшелердің онкологиялық аурулары анықталған жағдайда науқас диагнозын нақтылау және пациент одан әрі қарап-тексеру тәсілін анықтау үшін онкологиялық диспансерге жіберіледі. Науқасты одан әрі емдеу мен бақылау онколог дәрігер мен оториноларинголог дәрігердің бірлесіп жұмыс істеуімен жүзеге асырылады.

5. Амбулаторно–поликлиническое отделение оториноларингологии
консультативно-диагностического центра,
амбулаторно-поликлинических организаций и стационаров
24. Амбулаторно-поликлиническое отделение оториноларингологии является структурным подразделением консультативно-диагностического центра, амбулаторно-поликлинических организаций и стационаров.
25. Амбулаторно-поликлиническое отделение оториноларингологии осуществляет следующие функции:
1) углубленное обследование больных, направленных на консультацию и уточнение диагноза;
2) выполнение и внедрение современных и эффективных хирургических вмешательств на ЛОР-органах в амбулаторных условиях;
3) внедрение в клиническую практику современных методов диагностики и лечения патологии ЛОР-органов, анализ их эффективности;
4) выдача листка временной нетрудоспособности;
5) санитарно-просветительская работа по профилактике патологии ЛОР-органов, в том числе детской;
6) ведение учетно-отчетной документации, представление отчета о деятельности.
26. Коечная мощность, профиль и режим работы амбулаторно-поликлинического отделения оториноларингологии определяются руководителем организации, в составе которой он создан, по согласованию с органом государственного управления здравоохранения.
27. Порядок направления, госпитализации, проведения оториноларингологической помощи в амбулаторно-поликлиническом отделении оториноларингологии осуществляется согласно Правилам оказания стационарозамещающей помощи, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2011 года № 1472.
28. Амбулаторно-поликлиническое отделение оториноларингологии консультативно-диагностического центра, областной (городской, районной) многопрофильной больницы включает кабинеты и подразделения:
1) оториноларингологический консультативный;
2) дневной стационар;
3) амбулаторной ЛОР - хирургии.
29. Оториноларингологический консультативный кабинет осуществляет функции:
1) консультацию больных, направленных врачами районных и городских поликлиник
2) уточнение диагноза с помощью необходимых лабораторных, инструментальных и диагностических исследований с применением современных методов;
3) отбор и направление пациентов на стационарное лечение;
4) рекомендации по дальнейшему лечению пациентов на уровне ПМСП и дневного стационара.
30. Койки дневного стационара организуются в составе медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, консультативно-диагностического центра, многопрофильной областной (городской, районной) больницы и больниц республиканского уровня для осуществления следующих функций:

5. Консультациялық-диагностикалық орталықтың,
амбулаториялық-емханалық ұйымдардың және стационарлардың
амбулаториялық–емханалық оториноларингология бөлімшесі
24. Амбулаториялық–емханалық оториноларингология бөлімшесі консультациялық-диагностикалық орталықтың, амбулаториялық-емханалық ұйымдардың және стационарлардың құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
25. Амбулаториялық–емханалық оториноларингология бөлімшесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) консультацияға жіберілген науқастарды тереңірек тексеру және диагнозын дәлелдеу;
2) амбулаториялық жағдайда ЛОР мүшелерге қазіргі заманғы және тиімді хирургиялық араласуларды орындау және енгізу;
3) ЛОР мүшелердің патологиясын диагностикалаудың және емдеудің қазіргі заманғы тәсілдерін клиникалық практикаға енгізу және олардың тиімділігін талдау;
4) еңбекке уақытша жарамсыздық парағын беру;
5) ЛОР мүшелердің патологиясының профилактикасы бойынша санитариялық-ағартушылық жұмыстар, соның ішінде балалардың;
6) есептік-есеп берушілік құжаттама жүргізу, қызмет туралы есеп беру.
26. Оториноларингологиялық амбулаториялық–емханалық бөлімшенің төсектік қуаттылығы, бейіні және жұмыс тәртібі денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару органының келісімі бойынша ол құрылған ұйымның басшысы анықтайды.
27. Оториноларингологиялық амбулаториялық-емханалық бөлімшеге жіберу, емдеуге жатқызу, оториноларингологиялық көмек көрсету тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 желтоқсандағы № 1472 қаулысымен бекітілген Стационарды алмастырушы көмек көрсету қағидасына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Консультациялық-диагностикалық орталықтың, облыстық (қалалық, аудандық) көп бейінді ауруханасының оториноларингологиялық амбулаториялық-емханалық бөлімшесі мынадай кабинеттер және бөлімшелерді қамтиды:
1) оториноларингологиялық консультациялық;
2) күндізгі стационар;
3) амбулаториялық ЛОР - хирургия.
29. Оториноларингологиялық консультациялық кабинет мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) аудандық және қалалық емханалардың дәрігерлері жіберген науқастардың консультациясын;
2) қазіргі заманғы әдістерді қолдану арқылы қажетті зертханалық, аспаптық және диагностикалық зерттеулердің көмегімен диагнозын дәлелдеу;
3) пациенттерді стационарлық емдеуге іріктеу және жіберу;
4) науқастарды одан әрі МСАК және күндізгі стационар деңгейінде емдеуге ұсыну.
30. Күндізгі стационар кереуеттері амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін консультациялық-дианостикалық орталықтардың, көп бағдарлы облыстық (қалалық, аудандық) ауруханалардың және республикалық деңгейдегі ауруханалардың құрамында, мынадай функцияларды жүзеге асыру үшін құрылады:

1) оказание стационарозамещающей помощи взрослому и детскому населению с заболеваниями ЛОР-органов, состояние которых не требует круглосуточного наблюдения и лечения в стационаре;
2) проведение комплекса лечебных и профилактических мероприятий диспансерным больным;
3) подбор терапии больным с впервые установленным диагнозом заболевания или хроническим больным при изменении степени тяжести заболевания;
4) внедрение в амбулаторную клиническую практику современных достижений в области оказания медицинской помощи больным с заболеваниями ЛОР-органов;
5) участие в повышении квалификации врачей первичного звена здравоохранения и среднего медицинского персонала по актуальным вопросам оториноларингологии;
6) проведение анализа и прогнозирование состояния оториноларингологической помощи населению в зоне обслуживания, заболеваемости и смертности населения от заболеваний ЛОР-органов, эффективности лечения, длительности обследования больных и сроков их госпитализации, временной утраты трудоспособности больными с заболеваниями ЛОР-органов и выхода их на инвалидность;
7) ведение учетной и отчетной документации и предоставление отчетов о деятельности.
31. Для осуществления функций Дневной стационар использует все клинические и параклинические подразделения медицинской организации.
32. Отделение амбулаторной ЛОР-хирургии предназначено для оказания оториноларингологической хирургической помощи больным с патологией ЛОР-органов в амбулаторных условиях и осуществляет следующие функции:
1) скрининг больных на амбулаторные операции;
2) оказание хирургической помощи больным с патологией ЛОР-органов в соответствии с Перечнем хирургических вмешательств на ЛОР-органах, выполняемых амбулаторно, согласно приложению 2 к настоящему Положению;
3) наблюдение за больными и выполнение необходимых манипуляций в послеоперационном периоде;
4) обучение пациентов, а также лиц, осуществляющих уход за ними, режиму в послеоперационном периоде.
6. Стационарное отделение оториноларингологии,
в том числе детское, с центром неотложной
оториноларингологической помощи
33. Стационарное отделение оториноларингологии, в том числе детское, (далее - Стационарное отделение) является структурным подразделением многопрофильных больниц (республиканских, областных, городских, районных) для лечения больных, нуждающихся в круглосуточном медицинском наблюдении. При отсутствии в больнице специализированного оториноларингологического отделения, оториноларингологические койки формируются в отделении хирургического профиля.

1) Жағдайы тәулік бойы бақылауды және стационарда емделуді талап етпейтін ЛОР мүшелердің аурулары бар ересектер мен балаларға стационарды алмастыратын көмек көрсету;
2) диспансерлік науқастарға емдік және профилактикалық іс-шаралардың жүйелі түрін жасау;
3) диагнозы алғашқы рет қойылған немесе созылмалы науқастардың ауруының ауырлық деңгейі өзгерген кезде емдік шараларды таңдау;
4) ЛОР мүшелердің аурулары бар науқастарға медициналық көмек көрсетудің қазіргі заманғы жетістіктерін амбулаториялық клиникалық тәжірибеге енгізу;
5) Оториноларингологияның өзекті мәселелері бойынша денсаулық сақтау саласының алғашқы буын дәрігерлері мен орта медициналық қызметкерлердің біліктілігін арттыруға қатысу;
6) Қызмет көрсететін аймақтағы халыққа көрсетілетін оториноларингологиялық көмектің жағдайын, ЛОР мүшелердің ауруларынан халықтың сырқаттануы және өлімін, емдеудің тиімділігін, науқастарды тексеру және оларды емдеуге жатқызу мерзімін, ЛОР мүшелердің аурулары бар науқастардың еңбекке уақытша жарамсыздығын және олардың мүгедектікке шығуы жағдайларына талдау жасау және талдау жүргізу;
7) есепті және есеп беру құжаттамасын жүргізу және қызмет жөнінде есеп беру.
31. Күндізгі стационар функцияларын жүзеге асыру үшін медициналық ұйымның барлық клиникалық және параклиникалық бөлімдерін пайдаланады.
32. Амбулаториялық ЛОР-хирургия бөлімшесі ЛОР мүшелердің патологиясы бар науқастарға амбулаториялық жағдайда оториноларингологиялық хирургиялық көмек көрсетуге арналған және мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) амбулаториялық операциялар жасауға науқастарды скринингтеу;
2) Осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес ЛОР мүшелерге амбулаторияда жасалатын Хиругиялық араласулар тізбесіне сәйкес ЛОР мүшелердің аурулары бар науқастарға хирургиялық көмек көрсету;
3) операциядан кейінгі кезеңде науқастарды бақылау және қажетті манипуляцияларды атқару;
4) Науқастарды және оларға күтім жасайтын адамдарды операциядан кейінгі кезең тәртібіне үйрету.
6. Оториноларингологияның стационарлық бөлімшесі, оның ішінде
оториноларингологиялық шұғыл көмек көрсететін орталығы
бар балалар бөлімшесі
33. Оториноларингологияның стационарлық бөлімшесі, оның ішінде балалар бөлімшесі (бұдан әрі - стационарлық бөлімше) тәулік бойы медициналық бақылауды талап ететін науқастарды емдеуге арналған көп бағдарлы ауруханалардың (республикалық, облыстық, қалалық, аудандық) құрылымдық бөлімшесі болып табылады. Ауруханада мамандандырылған оториноларингологиялық бөлімше болмаған жағдайда, оториноларингологиялық төсектер хирургиялық бейінді бөлімшеде қалыптастырылады.

34. Стационарное отделение возглавляется заведующим, назначаемым на должность и освобождаемым от должности руководителем медицинской организации. На должность заведующего Стационарным отделением назначается специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специалистам с высшим и послевузовским медицинским и фармацевтическим образованием в сфере здравоохранения по специальности "оториноларингология" и квалификационную категорию не ниже первой.
35. Стационарное отделение осуществляет следующие функции:
1) оказание специализированной, в том числе высокотехнологичной, оториноларингологической помощи больным с заболеваниями ЛОР-органов в соответствии с установленными стандартами оказания медицинской помощи и Перечнем обязательных операций на ЛОР-органах, выполняемых в районном, областном (городском) отделении оториноларингологии для взрослых и/или детей и на республиканском уровне, согласно приложениям 3-5 к настоящему Положению.
2) освоение и внедрение в клиническую практику современных методов диагностики и лечения заболеваний ЛОР-органов и профилактики их осложнений;
3) разработка и внедрение мероприятий, направленных на повышение качества лечебно-диагностической работы в Стационарном отделении и снижение больничной летальности от заболеваний ЛОР-органов;
4) участие в повышении профессиональной квалификации персонала медицинской организации по вопросам неотложной медицинской помощи и экстренной диагностики при неотложных состояниях, травмах и заболеваниях ЛОР-органов;
5) проведение санитарно-просветительной работы среди пациентов и их родственников;
6) ведение учетной и отчетной документации и предоставление отчетов о деятельности.
36. В структуру стационарного отделения входят:
1) приемный покой;
2) палаты для больных;
3) аппаратная;
4) манипуляционный, процедурный и перевязочный кабинеты;
5) операционный блок;
6) кабинеты заведующего отделением, врачей и старшей медицинской сестры;
7) помещения для хранения белья, постельных принадлежностей, предметов хозяйственного обихода;
8) помещения для приема пищи больными;
9) изолированное от шума помещение для проверки слухового и вестибулярного анализатора.
37. Хирургическая активность в отделении для взрослых должна составлять не менее 80 %, в детском отделении – не менее 60 %. Расчет хирургической активности производится, исходя из числа операций.
38. Госпитализация пациента в Стационарное отделение осуществляется:
1) в плановом порядке по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) или медицинской организации в рамках планируемого количества случаев госпитализации;

34. Стационарлық бөлімшені медициналық ұйымның басшысы тағайындайтын және орнынан босататын меңгерушісі басқарады. Стационарлық бөлімше меңгерушісінің қызметіне мамандардың біліктілік талаптарына сәйкес келетін, медициналық және фармацевтикалық жоғары және жоғары оқудан кейінгі денсаулық сақтау саласының "оториноларингология" маманы бойынша білімі бар және бірінші біліктілік санатынан төмен емес маман тағайындалады.
35. Стационарлық бөлімше мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) осы Ереженің 3-5-қосымшаларына сәйкес ЛОР мүшелердің аурулары бар науқастарға бекітілген стандарттарға сәйкес медициналық көмек көрсету және ЛОР мүшелерге жасалатын міндетті операциялардың тізіміне сәйкес, аудандық, облыстық (қалалық) оториноларингология бөлімшелерінде және республикалық деңгейде ересектерге және/немесе балаларға мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, оториноларингологиялық көмек көрсету.
2) ЛОР мүшелер ауруларының диагностикасы мен емдеуін және асқынуларының алдын алудың қазіргі заманғы әдістерін клиникалық тәжірибеге енгізу және үйрену;
3) Стационарлық бөлімшенің емдеу-диагностикалық жұмысының сапасын арттыру және ЛОР мүшелер ауруларынан болатын ауруханалық өлімді төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу және енгізу;
4) ЛОР мүшелердің шұғыл жағдайлары, жарақаттары мен аурулары кезіндегі шұғыл диагностикалау және шұғыл медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медициналық ұйым қызметкерлерінің кәсіби біліктілігін арттыруға қатысу;
5) науқастар мен олардың туыстарының арасында санитариялық-ағартушылық жұмыстарды жүргізу;
6) есептік және есеп беру құжаттамаларын жүргізу және қызмет жөнінде есеп беру.
36. Стационарлық бөлімшенің құрылымына:
1) қабылдау бөлімі;
2) науқастарға арналған палаталар;
3) аппарат бөлмесі;
4) манипуляциялық, ем-шаралық және таңу кабинеттері;
5) операциялық блок;
6) бөлімше меңгерушісінің, дәрігерлердің және аға мейіргердің кабинеттері;
7) лыпаларды, төсек жабдықтарын, шаруашылық қолданыс заттарын сақтауға арналған бөлме;
8) науқастардың ауқаттануға арналған бөлмелері;
9) есту және вестибулярлық анализаторды тексеруге арналған шуылдан оқшауланған бөлме кіреді.
37. Бөлімшеде хирургиялық белсенділік ересектерге 80 %-дан кем емес, балалар бөлімшесінде 60 %-дан кем емес көрсеткішті құрау керек. Хирургиялық белсенділікті есептеу жасалаған операцияның санынан жүргізіледі.
38. Науқасты стационарлық бөлімшеге жатқызу:
1) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) мамандарының жолдамасы бойынша немесе денсаулық сақтау саласының емдеуге жатқызу жағдайының жоспарланған көлемінің шеңберінде медициналық ұйымның жолдамасы бойынша;

2) по экстренным показаниям вне зависимости от наличия направления.
39. Порядок оказания медицинской помощи в Стационарном отделении определяется в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 1464.
40. После курса основного лечения по медицинским показаниям больной направляется на восстановительное лечение, проводимое в условиях медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
41. При выписке из Стационарного отделения пациенту выдается выписка из медицинской карты, где указываются полный клинический диагноз, проведенный объем обследования, лечения и рекомендации по его дальнейшему наблюдению.
42. Областной (городской, районный) центр неотложной оториноларингологической помощи (далее – Центр) организуется в составе стационара областной (городской, районной) многопрофильной больницы и осуществляет следующие функции:
1) круглосуточная специализированная оториноларингологическая помощь больным с ожогами, травмами ЛОР-органов;
2) восстановление проходимости дыхательных путей;
3) остановку кровотечения из ЛОР-органов;
4) первичная хирургическая обработка ранений ЛОР-органов;
5) удаление инородных тел ЛОР-органов;
6) обеспечение неотложной оториноларингологической помощи при травмах головы совместно с нейрохирургом, челюстно-лицевым хирургом, офтальмологом и стоматологом;
7) внедрение новейших методов оказания экстренной хирургии и экстренной терапии при неотложных состояниях ЛОР-органов.
43. Прием осуществляется в специально выделенном и оснащенном помещении. Центр имеет отдельный выход и помещения:
1) кабинет врачебного приема и смотровая;
2) операционная;
3) перевязочная.
44. После оказания экстренной хирургической и неотложной оториноларингологической помощи больных направляют на амбулаторное лечение к оториноларингологу по месту жительства, нуждающихся в госпитализации - в стационарное отделение.
7. Специализированный кабинет (фониатрический, сурдологический кабинеты)
амбулаторно-поликлинических организаций, консультативно-диагностических центров (отделений)
45. Фониатрический кабинет, оказывающий фониатрическую помощь, организуется в городских и областных медицинских центрах.
46. На должность врача оториноларингологического кабинета, оказывающего фониатрическую помощь, назначается специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специалистам с высшим и послевузовским медицинским образованием по специальности "оториноларингология", прошедший тематическое усовершенствование по вопросам фониатрии.

2) шұғыл көрсеткіштер бойынша, жолдаманың бар жоғына қарамастан жүзеге асырылады.
39. Стационарлық бөлімшеде медициналық көмек көрсету тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1464 қаулысымен бекітілген Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес анықталады.
40. Науқас медициналық айғақтар бойынша негізгі емдеу курсын өткеннен кейін амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның жағдайында жасалатын қалпына келтіру емін алуға жіберіледі.
41. Науқас Стационарлық бөлімшеден шығарылған кезде медициналық картасының толық клиникалық диагнозы, жүргізілген зерттеудің толық көлемі, емі және бұдан әрі - бақылауға берілген кеңестері көрсетілген көшірмесі беріледі.
42. Облыстық (қалалық, аудандық) шұғыл оториноларингологиялық көмектің орталығы (бұдан әрі – Орталық) облыстық (қалалық, аудандық) көпсалалы аурухана стационарының құрамында құрылады және келесі функцияларды жүзеге асырады:
1) ЛОР мүшелердің жарақаты, күйіктері бар науқастарға тәулік бойына мамандандырылған оториноларингологиялық көмек көрсету;
2) тыныс жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру;
3) ЛОР-мүшелерінен қан кетулерді тоқтату;
4) ЛОР мүшелердің жараларын бастапқы хирургиялық өңдеу;
5) ЛОР-мүшелерінен бөгде заттарды алып тастау;
6) Бас жарақаттары кезінде нейрохирургпен, жақ-бет хирургімен, офтальмологпен, стоматологпен бірлесіп шұғыл оториноларингологиялық көмек көрсету;
7) ЛОР мүшелердің шұғыл жағдайларында жедел хирургия мен жедел терапия көрсетудің жаңаша әдістерін енгізу.
43. Қабылдау арнайы бөлінген және жабдықталған бөлмеде жасалады. Орталықтың бөлек шыға берісі мен бөлмесі болады:
1) дәрігердің қабылдау кабинеті және қарау бөлмесі;
2) операция бөлмесі;
3) таңу бөлмесі.
44. Жедел хирургиялық және шұғыл оториноларингологиялық көмек көрсетілгеннен кейін науқастарды амбулаториялық ем алу үшін тұрғылықты жері бойынша оториноларингологқа жібереді, жатқызу қажет болған жағдайда – стационарлық бөлімшеге жібереді.
7. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың,
консультациялық-диагностикалық орталықтардың
(бөлімшелердің) мамандандырылған кабинеті (фониатриялық,
сурдологиялық кабинеттер)
45. Фониатриялық көмек көрсететін фониатриялық кабинет қалалық және облыстық медициналық орталықтарда ұйымдастырылады.
46. Фониатриялық көмек көрсететін оториноларингологиялық кабинеттің дәрігері қызметіне мамандардың біліктілік талаптарын сәйкес медициналық және фармацевтикалық жоғары және жоғары оқудан кейінгі денсаулық сақтау саласының "оториноларингология" маманы бойынша білімі бар, фониатрия мәселесі бойынша тақырыптық жетілдіруден өткен маман тағайындалады.

47. Оториноларингологический кабинет, оказывающий фониатрическую помощь, осуществляет следующие функции:
1) оказание консультативной и лечебно-профилактической помощи больным с заболеваниями голосового аппарата;
2) проведение обследования и выдача медицинских заключений о состоянии голосового аппарата и отсутствии или наличии у лиц противопоказаний со стороны ЛОР-органов к голосовой нагрузке;
3) проведение экспертизы временной нетрудоспособности при нарушениях голосовой функции;
4) оказание оториноларингологической помощи больным с расстройствами голосового аппарата, после хирургических вмешательств на гортани, в том числе после частичных и тотальных резекций гортани;
5) проведение видеоларингостробоскопии;
6) проведение блокады гортанных нервов;
7) исследование спектральных, форматных характеристик и вокального диапазона голоса;
8) компьютерный анализ видеоларингоскопической картины;
9) компьютерная акустическая оценка голоса в реальном времени;
10) расшифровка данных компьютерного анализа голоса;
11) фонетография;
12) электроглоттография;
13) электродиагностика нервно-мышечных нарушений гортани, электростимуляция с одномоментной фонопедией;
14) фиброларингоскопия;
15) аэрозольтерапия портативными ингаляторами;
16) педагогическая коррекция голосовых нарушений;
17) обеспечение амбулаторной малоинвазивной хирургической помощи при заболеваниях гортани взрослым больным, не требующей пребывания в стационаре;
18) освоение и внедрение в клиническую практику современных методов диагностики и лечения;
19) ведение учетной и отчетной документации и предоставление отчетов о деятельности в установленном порядке, ведение которых предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
48. Сурдологический кабинет организуется в составе амбулаторно-поликлинических организаций, консультативно-диагностических центров (отделений).
49. Медицинская помощь в сурдологическом кабинете оказывается врачом-сурдологом в соответствии с Положением об организациях, оказывающих сурдологическую помощь населению Республики Казахстан, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2010 года № 263 (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6231).
Приложение 1
к Положению об организациях здравоохранения,
оказывающих оториноларингологическую помощь
населению Республики Казахстан
Перечень
манипуляций, выполняемых амбулаторно
в оториноларингологическом кабинете
1. Эндоскопические методы исследования ЛОР-органов;
2. Составление слухового и вестибулярного паспорта;

47. Фониатриялық көмек көрсететін оториноларингологиялық кабинет мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) дауыс аппаратының аурулары бар науқастарға консультациялық және емдік-профилактикалық көмек көрсету;
2) дауыс аппаратының жағдайы жөнінде және адамдарда ЛОР-мүшелері тарапынан дауыс жүктемесіне қарсы айғақтары бар немесе жоқ екеніне тексеру өткізу және медициналық қорытынды жасау;
3) дауыс функциясының бұзылулары кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық жөнінде сараптама жасау;
4) дауыс аппаратының бұзылулары бар науқастарға, көмейге хирургиялық араласулардан кейінгі, оның ішінде бөліктік және топерациялды көмейдің резекциясынан кейінгі оториноларингологиялық көмек көрсету;
5) бейнеларингостробоскопия жасау;
6) көмей жүйкелеріне блокада жасау;
7) дауыстың спектрлік, форматтық мінездемелерін және вокалді диапазонын зерттеу;
8) бейнеларингоскопиялық суреттің компьютерлік талдауы;
9) шынайы уақытта дауыстың компьютерлік акустикалық бағаламасы;
10) дауыстың компьютерлік талдауының көрсеткіштерін талдау;
11) фонетография;
12) электроглоттография;
13) көмейдің жүйке-бұлшықеттік бұзылуларын электродиагностикалау, біруақытты фонопедиямен электростимуляция жасау;
14) фиброларингоскопия;
15) портативті ингаляторлармен аэрозольтерапия жасау;
16) дауыс бұзылуларын педагогтық реттеу;
17) Стационарға жатуды талап етпейтін, көмейдің аурулары бар ересек науқастарды амбулаториялық азинвазивті хирургиялық көмекпен қамтамасыз ету;
18) диагностикалаудың және емдеудің қазіргі заманғы әдістерін клиникалық тәжірибеге енгізу және үйрену;
19) жүргізілуі Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген, белгіленген тәртіпте есепті және есеп беруші құжаттаманы жүргізу және қызмет жөнінде есеп беру.
48. Сурдологиялық кабинет амбулаториялық-емханалық ұйымдардың, консультатиялық-диагностикалық орталықтардың (бөлімшелерде) құрамында құрылады.
49. Сурдологиялық кабинетте медициналық көмекті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 15 сәуірдегі № 263 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6231 нөмірімен тіркелген) Қазақстан Республикасының халқына сурдологиялық көмек көрсететін ұйымдар туралы ережеге сәйкес сурдолог дәрігер көрсетеді.
Қазақстан Республикасының халқына
оториноларингологиялық көмек
көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдары туралы ережеге
1-қосымша
Оториноларингологиялық кабинетте жасалатын амбулаториялық
манипуляциялардың тізбесі
1. ЛОР мүшелердің эндоскопиялық зерттеу әдістері;
2. Есту және вестибулярлы құжат құрастыру;

3. Восстановление проходимости дыхательных путей (трахеотомия);
4. Анемизация, туалет носа после оперативного вмешательства;
5. Промывание полости носа по Проицу, вакуум-дренаж;
6. Пункция верхнечелюстной пазухи;
7. Промывание лакун небных миндалин, в том числе с использованием специализированного медицинского оборудования (при наличии);
8. Туалет уха с введением турунды с лекарственным веществом;
9. Удаление инородного тела ЛОР-органов;
10. Промывание серных пробок;
11. Вскрытие фурункулов, абсцессов ЛОР-органов (неосложненных);
12. Новокаиновые блокады ЛОР-органов;
13. Временная остановка кровотечения из ЛОР-органов;
14. Неотложная помощь при химических и термических ожогах ЛОР-органов;
15. Инстилляция лекарственных препаратов (в том числе транстимпанальное введение, внутригортанные вливания и др.);
16. Наложение асептической повязки;
17. Катетеризация слуховой трубы;
18. Взятие мазка и материла ЛОР-органов на бактериологический посев и гистологический анализ.
Приложение 2
к Положению об организациях здравоохранения,
оказывающих оториноларингологическую помощь
населению Республики Казахстан
Перечень
хирургических вмешательств на ЛОР-органах,
выполняемых амбулаторно
1. ПХО раны;
2. Вскрытие гематом ЛОР-органов;
3. Вскрытие несложненных абсцессов ЛОР-органов;
4. Пункция гайморовых и лобных пазух;
5. Срочная репозиция костей носа;
6. Рассечение синехий полости носа;
7. Ультразвуковая дезинтеграция нижних носовых раковин;
8. Лазерная коррекция носовых раковин;
9. Парацентез барабанной перепонки и шунтирование барабанной полости;
10. Тимпанопункция;
11. Биопсия из ЛОР-органов;
12. Удаление доброкачественных новообразований;
13. Прижигание слизистой зоны Киссельбаха.
Приложение 3
к Положению об организациях здравоохранения,
оказывающих оториноларингологическую помощь
населению Республики Казахстан
Перечень
обязательных операций на ЛОР-органах, выполняемых в районном
отделении оториноларингологии для взрослых и/или детей
1. ПХО раны;
2. Вскрытие фурункула носа;
3. Срочная репозиция костей носа;
4. Вазотомия;
5. Конхотомия;
6. Полипотомия носа;
7. Подслизистая резекция носовой перегородки, септопластика;
8. Отслойка слизистой носовой перегородки при носовых кровотечениях;
9. Операции на пазухах носа;
10. Аденотомия (под местной и общей анестезией);
11. Тонзиллотомия;
12. Тонзиллэктомия (под местной и общей анестезией);
13. Вскрытие паратонзиллярного абсцесса;
14. Парацентез барабанной перепонки и шунтирование барабанной полости;
15. Антромастоидотомия;
16. Мирингопластика;
17. Удаление доброкачественных новообразований;

3. Тыныс жолдарының өткізгіштігін қалпына келтіру (трахеотомия);
4. Операция жасалғаннан кейін мұрынды анемизациялау, тазалау;
5. Мұрын қуысын Проиц бойынша жуу, вакуум-дренаж;
6. Жақүсті қуысының пункциясы;
7. Бадамша бездерінің лакуналарын жуу, оның ішінде мамандандырылған медициналық жабдықты қолдану арқылы (бар болса);
8. Дәрілік заты бар турунданы енгізе отырып құлақ туалеті;
9. ЛОР-мүшелерінен бөгде заттарды алу;
10. Құлықты жуу;
11. ЛОР мүшелердің фурункулдарын, абсцесстерін (асқынбаған) тілу;
12. ЛОР мүшелердің новокаинды блокадалары;
13. ЛОР-мүшелерінен қан кетуді уақытша тоқтату;
14. ЛОР мүшелердің химиялық және термиялық күйіктері кезінде шұғыл көмек;
15. Дәрілік заттарды инстилляциялау (оның ішінде транстимпаналды енгізу, көмейішілік құюлар және т.б.);
16. Асептикалық таңу жасау;
17. Есту түтігінің катетеризациясы;
18. Бактериологиялық екпе және гистологиялық талдау жасау үшін ЛОР мүшелерден жағынды және материал алу.
Қазақстан Республикасының халқына
оториноларингологиялық көмек
көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдары туралы ережеге
2-қосымша
ЛОР-мүшелеріне, амбулаториялық жасалатын
хирургиялық араласулардың тізбесі
1. Жараны БХӨ;
2. ЛОР мүшелердің гематомасын тілу;
3. ЛОР мүшелердің асқынбаған абсцестерін тілу;
4. Гаймор және маңдай қуыстарын пункциялау;
5. Мұрын сүйектерінің шұғыл репозициясы;
6. Мұрын қуысы синехияларын бөлу;
7. Мұрынның төменгі қабыршағының ультрадыбыстық дезинтеграциясы;
8. Мұрын қабыршағының лазерлік түзетуі;
9. Дабыл жарғағын парацентездеу және дабыл қуысын шунттау;
10. Тимпанопункция;
11. ЛОР мүшелерінен биопсия алу;
12. Қатерсіз ісіктерді кесіп алу;
13. Киссельбах аймағының шырышты қабатын күйдіру.
Қазақстан Республикасының халқына
оториноларингологиялық көмек
көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдары туралы ережеге
3-қосымша
Ересектерге және/немесе балаларға арналған аудандық
оториноларингология бөлімшесінде ЛОР мүшелеріне жасалатын
міндетті операциялар тізбесі
1. Жараны БХӨ;
2. Мұрын фурункулын тілу;
3. Мұрын сүйектерінің шұғыл репозициясы;
4. Вазотомия;
5. Конхотомия;
6. Мұрын полипотомиясы;
7. Мұрын қалқасының шырыштықабатасты резекциясы, септопластика;
8. Мұрыннан қан кету кезінде мұрын пердесінен шырышты қабатын сылу;
9. Мұрын маңы қуыстарына операция жасау;
10. Аденотомия (жергілікті және жалпы жансыздандырумен);
11. Тонзиллотомия;
12. Тонзиллэктомия (жергілікті және жалпы жансыздандырумен);
13. Паратонзиллярлық абсцесті тілу;
14. Дабыл жарғағын парацентездеу және дабыл қуысын шунттау;
15. Антромастоидотомия;
16. Мирингопластика;
17. Қауіпсіз ісіктерді кесіп алу;

18. Трахеостомия;
19. Эзофагоскопия (с удалением инородных тел);
20. Полипотомия.
Приложение 4
к Положению об организациях здравоохранения,
оказывающих оториноларингологическую помощь
населению Республики Казахстан
Перечень
обязательных операций на ЛОР-органах, выполняемых в областном
(городском) отделении оториноларингологии для взрослых и/или детей
1. ПХО раны;
2. Вскрытие фурункула носа;
3. Репозиция костей носа;
4. Ринопластика;
5. Вазотомия;
6. Конхотомия;
7. Отслойка слизистой носовой перегородки при носовых кровотечениях;
8. Полипотомия полости носа;
9. Операции на пазухах носа;
10. Мирингопластика;
11. Антромастоидотомия;
12. Радикальная операция на ухе;
13. Тимпанопластика;
14. Рассечение, иссечение и деструкция внутреннего уха;
15. Стапедопластика;
16. Коррекция ушных раковин;
17. Иссечение околоушного свища;
18. Эндоскопическая эндоназальная дакриоцисториностомия;
19. Аденотомия (под местной и общей анестезией);
20. Тонзиллотомия;
21. Тонзиллэктомия (под местной и общей анестезией);
22. Увулопластика;
23. Вскрытие паратонзиллярного абсцесса;
24. Трахеостомия;
25. Удаление доброкачественных новообразований ЛОР-органов;
26. Эзофагоскопия (с удалением инородных тел).
Приложение 5
к Положению об организациях здравоохранения,
оказывающих оториноларингологическую помощь
населению Республики Казахстан
Перечень
обязательных операций на ЛОР-органах, выполняемых в отделении
оториноларингологии для взрослых и/или детей на республиканском уровне
1. Антромастоидотомия;
2. Радикальная операция на ухе;
3. Тимпанопластика;
4. Операции на пазухах носа;
5. Операции при переломах ОНП;
6. Полипотомия полости носа;
7. Эндоскопическая эндоназальная дакриоцисториностомия;
8. Мирингопластика;
9. Рассечение, иссечение и деструкция внутреннего уха;
10. Стапедопластика;
11. Кохлеарная имплантация;
12. Иссечение околоушного свища;
13. Удаление доброкачественных новообразований ЛОР - органов;
14. Конхотомия;
15. Операции при стенозах гортани;
16. Пластика наружного и внутреннего уха при их атрезиях;
17. Операции при экзостозе наружного слухового прохода;
18. Хоанопластика;
19. Увулопластика.

18. Трахеостомия;
19. Эзофагоскопия (бөгде заттарды алумен);
20. Полипотомия.
Қазақстан Республикасының халқына
оториноларингологиялық көмек
көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдары туралы ережеге
4-қосымша
Ересектерге және/немесе балаларға арналған облыстық
(қалалық) оториноларингология бөлімшесінде ЛОР-мүшелеріне
жасалатын міндетті операциялар тізімі
1. Жараны БХӨ;
2. Мұрын фурункулын тілу;
3. Мұрын сүйектерінің репозициясы;
4. Ринопластика;
5. Вазотомия;
6. Конхотомия;
7. Мұрыннан қан кету кезінде мұрын пердесінен шырышты қабатын сылу;
8. Мұрын қуысының полипотомиясы;
9. Мұрын маңы қуыстарына операция жасау;
10. Мирингопластика;
11. Антромастоидотомия;
12. Құлаққа радикалді операция жасау;
13. Тимпанопластика;
14. Ішкі құлақтың деструкциясы, кесу және тілу;
15. Стапедопластика;
16. Құлақ қалқанын түзету;
17. Құлақмаңы жыланкөздерін тілу;
18. Эндоскопиялық эндоназалді дакриоцисториностомия;
19. Аденотомия (жергілікті және жалпы жансыздандырумен);
20. Тонзиллотомия;
21. Тонзиллэктомия (жергілікті және жалпы жансыздандырумен);
22. Увулопластика;
23. Паратонзиллярлық абсцесті тілу;
24. Трахеостомия;
25. ЛОР мүшелердің қатерсіз ісіктерін кесу;
26. Эзофагоскопия (бөгде заттарды алумен).
Қазақстан Республикасының халқына
оториноларингологиялық көмек
көрсететін денсаулық сақтау
ұйымдары туралы ережеге
5 қосымша
Ересектерге және/немесе балаларға арналған республикалық
деңгейдегі оториноларингология бөлімшесінде ЛОР-мүшелеріне
жасалатын міндетті операциялардың тізбесі
1. Антромастоидотомия;
2. Құлақтың радикальді операциясы;
3. Тимпанопластика;
4. Мұрын маңы қуыстарының операциясы;
5. ММҚ сынығы кезіндегі операция;
6. Мұрын қуысының полипотомиясы;
7. Эндоскопиялық эндоназалді дакриоцисториностомия;
8. Мирингопластика;
9. Ішкі құлақтың деструкциясы, кесу және тілу;
10. Стапедопластика;
11. Кохлеарлық имплантация;
12. Құлақмаңы жыланкөздерін тілу;
13. ЛОР мүшелерінің қатерсіз ісіктерін кесіп алу;
14. Конхотомия;
15. Көмей тарылуы кезіндегі операция;
16. Сыртқы және ішкі құлақтың атрезиясы кезіндегі пластика;
17. Сыртқы есту жолының экзостозы кезіндегі операция;
18. Хоанопластика;
19. Увулопластика.