Об утверждении регламентов государственных услуг в области семеноводства
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 19 апреля 2012 года N 113. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 31 мая 2012 года N 1803. Утратило силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 27 мая 2013 года N 168
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 27.05.2013 N 168
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года № 107 «Об административных процедурах» акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые регламенты государственных услуг в области семеноводства:
«Аттестация апробаторов и семенных экспертов»;
«Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян».
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким области                               С. Билялов
«СОГЛАСОВАНО»
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан                       А.Жумагалиев
Утвержден
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области
от 19 апреля 2012 года № 113
Регламент государственной услуги «Аттестация апробаторов и семенных экспертов»
1. Основные понятия
1. В настоящем Регламенте «Аттестация апробаторов и семенных экспертов» (далее - Регламент) используются следующие понятия:
1) информационная безопасность - состояние защищенности информационных ресурсов, а также прав личности и интересов общества в информационной сфере;
2) аттестационная комиссия - комиссия создаваемая приказом местного исполнительного органа области с численным составом не менее пяти человек (председатель и четыре члена Комиссии) (далее - Комиссия);
3) свидетельство об аттестации - документ, выданный в пределах компетенции местным исполнительным органом области, свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных субъектов в области семеноводства (далее - свидетельство);
4) апробатор - физическое лицо, аттестованное в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан на право проведения апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений;
5) аттестация апробаторов - установление (подтверждение) соответствия физического лица статусу субъекта семеноводства (далее - аттестация). Переаттестация проводится один раз в три года;

Тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік қызмет регламенттерін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2012 жылғы 19 сәуірдегі N 113 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2012 жылғы 31 мамырда N 1803 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2013 жылғы 27 мамырдағы N 168 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 27.05.2013 N 168 қаулысымен
«Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 Заңының 27-бабы 2-тармағына, «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы № 107 Заңының 9-1-бабы 4-тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Тұқым шаруашылығы саласында мемлекеттік қызметтің қоса берілген регламенттері бекітілсін:
«Байқаудан өткiзушiлердi және тұқым сарапшыларын аттестаттау»;
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау».
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оны алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі                                С. Біләлов
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрі           А. Жұмағалиев
Солтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2012 жылғы
19 сәуірдегі № 113 қаулысымен
бекітілген
«Байқаудан өткiзушiлердi және тұқым сарапшыларын аттестаттау» мемлекеттік қызмет регламенті
1. Негізгі ұғымдар
1. Осы «Байқаудан өткiзушiлердi және тұқым сарапшыларын аттестаттау» регламентінде (бұдан әрі - Регламент) мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық қауіпсіздік-ақпараттық ресурстардың, сондай-ақ ақпараттық саладағы тұлғаның құқықтары мен қоғамның мүдделерінің қорғалған жай-күйі;
2) аттестациялық комиссия - облыстың жергiлiктi атқарушы органының бұйрығымен құрылатын, құрамы кемiнде бес адамнан тұратын (Комиссияның төрағасы және төрт мүшесi) комиссия (бұдан әрi - Комиссия);
3) аттестаттау туралы куәлік – мемлекеттiң тұқым шаруашылығы саласындағы аттестатталған субъектiлердiң қызметiн тануын куәландыратын уәкілетті орган берген құжат (бұдан әрі - куәлік);
4) байқаудан өткiзушi - Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сортты егiстерiн сынақтан өткiзу құқығына аттестатталған жеке тұлға;
5) байқаудан өткiзушiні аттестаттау - жеке тұлғаның тұқым шаруашылығы субъектiсi мәртебесiне сәйкестiгiн анықтау (растау) (бұдан әрі - аттестаттау). Қайта аттестаттау үш жылда бір рет жүргізіледі;

6) местный исполнительный орган (далее - МИО) - коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
7) потребитель/заявитель - физическое лицо, претендующее на присвоение статуса апробатора или семенного эксперта;
8) семенной эксперт - специалист лаборатории по экспертизе качества семян, аттестованный в порядке, установленном уполномоченным органом, на право проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян;
9) уполномоченный орган - государственное учреждение «Управление сельского хозяйства Северо-Казахстанской области».
2. Общие положения
2. Настоящий Регламент разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года № 107 «Об административных процедурах».
3. Государственная услуга оказывается физическим лицам (далее - потребитель) местным исполнительным органом Северо-Казахстанской области, расположенным по адресу:
150000, Северо-Казахстанская область, город Петропавловск,
ул. Конституции Казахстана, 58;
тел. 8 (7152) 46-24-52, факс 36-07-45.
4. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на сайтах местного исполнительного органа области:
E-mail: dshagr@mail.ru, akimat@SKO.kz, akimat@petr.kz
5. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
6. Государственная услуга оказывается бесплатно.
7. Государственная услуга оказывается на основании:
1) подпункта 4) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года № 385 «О семеноводстве»;
2) стандарта государственной услуги «Аттестация апробаторов и семенных экспертов», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 485 «Об утверждении стандартов государственных услуг в области фитосанитарной безопасности и семеноводства и внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745» (далее - Стандарт);
3) Правил аттестации некоторых субъектов в области семеноводства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 1393.
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
8. Государственная услуга оказывается в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, без предварительной записи и ускоренного обслуживания, кроме выходных и праздничных дней.
9. Государственная услуга предоставляется в следующие сроки:

6) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі-ЖАО) – облыc әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
7) тұтынушы/өтінім беруші - байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебесiн алуға үмiткер жеке тұлға;
8) тұқым сарапшысы - тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертхананың уәкiлеттiк органы белгiлеген тәртiппен тұқымдардың сорттық және егу сапасына сараптама жүргiзу құқығына аттестатталған маманы.
9) уәкілетті орган - «Солтүстік Қазақстан облысының ауыл шаруашылығы басқармасы» мемлекеттік мекемесі.
2. Жалпы ережелер
2. Осы Регламент «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы № 107 Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Мемлекеттік қызмет Солтүстік Қазақстан облысының ЖАО жеке тұлғаларына мына орналасқан мекенжай бойынша жүзеге асырылады:
150000, Солтүстік Қазақстан облысы, Петропавл қаласы,
Қазақстан Конституциясы көшесі, 58;
тел. 8 (7152) 46-24-52, факс 36-07-45.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат облыстың жергілікті атқарушы органдарының сайттарында орналасқан:
E-mail: dshagr@mail.ru, akimat@SKO.kz, akimat@petr.kz
5. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны:
автоматтандырылмаған.
6. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету:
1) «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы № 385 Заңының 6-1-бабының 4) тармақшасы;
2) «Фитосанитариялық қауiпсiздiк және тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк қызмет стандарттарын бекiту және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 20 шiлдедегi № 745 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 мамырдағы № 485 қаулысымен бекітілген «Байқаудан өткiзушiлердi және тұқым сарапшыларын аттестаттау» мемлекеттік қызмет стандарты (бұдан әрі – Стандарт);
3) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 30 қарашадағы № 1393 қаулысымен бекітілген Тұқым шаруашылығы саласындағы кейбiр субъектiлердi аттестаттау қағидасы негiзiнде жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
8. Мемлекеттік қызмет демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері сағат 13.00-ден сағат 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз көрсетіледi.
9. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:

1) срок оказания государственной услуги с момента сдачи необходимых документов не должен превышать 30 (тридцати) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги оказываемой на месте в день обращения потребителя - не более 30 (тридцати) минут;
3) максимально допустимое время ожидания при получении документов - не более 30 (тридцати) минут.
10. Этапы оказания государственной услуги:
1) потребитель заполняет бланк заявления о проведении аттестации (переаттестации) и присвоении статуса апробатора и сдает в канцелярию МИО (далее - заявление);
2) канцелярия МИО осуществляет регистрацию заявления, выдает потребителю расписку о приеме документов, направляет документы на рассмотрение руководителю уполномоченного органа;
3) руководитель уполномоченного органа ознакамливается с документами и определяет ответственного исполнителя;
4) ответственный исполнитель уполномоченного органа изучает предоставленные документы и передает их на рассмотрение аттестационной комиссии;
5) аттестационная комиссия в течение пяти рабочих дней со дня поступления от заявителя документов на аттестацию (переаттестацию) изучает их и при наличии всех документов, указанных в пункте 13 настоящего Регламента, уведомляет заявителя о дате и месте проведения аттестации. Комиссия, изучив предоставленные документы и проведя собеседование, большинством голосов принимает решение о соответствии или несоответствии заявителя статусу апробатора. Общий срок рассмотрения заявления об аттестации (переаттестации) для присвоения статуса апробатора или семенного эксперта не должен превышать 15 (пятнадцать) рабочих дней. Решение Комиссии оформляется протоколом, который подписывается всеми членами Комиссии;
6) потребителям, получившим положительное заключение Комиссии, присваивается статус апробатора и выдается свидетельство об аттестации со сроком действия - три года по форме согласно приложению 5 к настоящему Регламенту;
7) ответственный исполнитель уполномоченного органа передает результат оказания государственной услуги в канцелярию МИО для дальнейшей выдачи потребителю.
4. Описание порядка действий (взаимодействия) в процессе оказания государственной услуги
11. Прием документов осуществляется канцелярией МИО по адресу, указанному в пункте 3 настоящего Регламента.
12. Заявителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема документов;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;

1) мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмi қажеттi құжаттарды тапсырған сәттен бастап күнтiзбелiк 30 (отыз) күнінен аспауы тиiс;
2) тұтынушы жүгiнген күнi сол жерде көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтi алуға дейiнгi күтуге рұқсат етiлген ең көп уақыты - 30 (отыз) минуттан аспайды;
3) құжаттарды алу кезiндегі күтуге рұқсат етiлген ең көп уақыты– 30 (отыз) минуттан аспайды.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетудің кезеңдері:
1) тұтынушы аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу және байқаудан өткiзушi мәртебесiн беру туралы өтінім бланкісін толтырады және оны ЖАО кеңсесіне тапсырады (бұдан әрі-өтініш);
2) ЖАО кеңсесі өтінішті тіркейді, тұтынушыға құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат береді, құжаттарды уәкілетті орган басшысының қарауына жібереді;
3) уәкілетті органның басшысы құжаттармен танысады және жауапты атқарушыны айқындайды;
4) уәкілетті органның жауапты атқарушысы ұсынылған құжаттарды зерделеп, оларды аттестациялық комиссия қарауына тапсырады;
5) аттестациялық комиссия өтінім берушіден бес жұмыс күн ішінде аттестаттауға (қайта аттестаттауға) арналған құжаттар түскен соң, оларды зерделейді және осы Регламенттің 13-тармағында көрсетілген барлық құжаттар болған жағдайда, өтінімберушіні аттестаттау жүргізу күні мен орны туралы хабардар етеді. Комиссия ұсынылған құжаттарды зерделейді, сұхбаттасу өткiзiп, өтiнiм берушiнiң байқаудан өткiзушi мәртебесiне сәйкестiгі немесе сәйкес еместігі туралы көпшiлiк дауыспен шешiм қабылдайды. Байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебесін беру үшін аттестаттау (қайта аттестаттау) туралы өтінішті қараудың жалпы мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен аспауы тиіс. Комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделеді, оған Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
6) Комиссияның оң қорытындысын алған тұтынушыларға байқаудан өткiзушi мәртебесi берiледi және осы Регламенттің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қолданыс мерзiмi үш жылға жарамды аттестаттау туралы куәлiк берiледi.
7) уәкілетті органның жауапты атқарушысы ЖАО кеңсесіне мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін тұтынушыға әрі қарай беру үшін тапсырады.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі іс-әрекеттер (өзара іс-әрекеттер) тәртібінің сипаттамасы
11. Құжаттарды қабылдауды осы Регламенттің 3-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ЖАО кеңсесі жүзеге асырады.
12. Өтінім берушіге:
1) құжаттарды қабылдау күнi мен нөмiрi;
2) сұралып отырған мемлекеттiк қызмет түрi;
3) қоса берiлiп отырған құжаттардың саны мен атауы;
4) мемлекеттiк қызметтi алатын күнi (уақыты) және құжаттар берiлетiн орын;

5) фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица МИО, принявшего заявление.
13. Для прохождения аттестации (переаттестации) заявителем представляются следующие документы:
1) заявление установленного образца по форме, согласно приложению 4 к настоящему Регламенту;
2) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
3) копию документов, подтверждающих соответствие заявителя требованиям, установленным в приложении 3 к настоящему Регламенту.
14. Основанием для отказа в присвоении статуса апробатора или семенного эксперта и выдачи свидетельства об аттестации являются:
1) непредставление потребителем документов, определенных в пункте 13 настоящего Регламента;
2) несоответствие потребителя требованиям, предъявляемым к апробаторам или семенным экспертам, указанным в приложении 3 к настоящему Регламенту или получившим отрицательное заключение аттестационной комиссии по итогам собеседования.
МИО в течение срока, указанного в подпункте 5) пункта 10 настоящего Регламента, дается мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа в выдаче свидетельства об аттестации.
Решение Комиссии может быть обжаловано в установленном законодательством порядке.
Порядок обжалования действий (бездействия) потребителю разъясняет специалист юридической службы МИО.
15. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):
1) канцелярия МИО;
2) руководитель уполномоченного органа;
3) ответственный исполнитель уполномоченного органа;
4) аттестационная комиссия.
16. Участие других заинтересованных государственных органов для оказания государственной услуги не требуется.
17. Требования к информационной безопасности не предусмотрены.
18. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) изложено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
19. Схемы, отражающие взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, изложены в приложении 2 к настоящему Регламенту.
20. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача свидетельства об аттестации на бумажном носителе по форме, согласно приложению 5 к настоящему Регламенту, либо мотивированный отказ в его выдаче.
5. Ответственность должностных лиц, оказывающих государственную услугу
21. Должностные лица местного исполнительного государственного органа, уполномоченного органа, члены аттестационной комиссии, участвующие в процессе оказания государственной услуги, несут ответственность за ее качество и эффективность, а также за принимаемые ими решения и действия (бездействия) в ходе оказания государственной услуги, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
«Аттестация апробаторов и семенных экспертов»
Описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур)
№ действия ( хода, потока работ)
1
2
3
Наименова
ние СФЕ
Канцелярия МИО
Руководи
тель уполномоченного органа
Ответствен
ный исполнитель уполномочен
ного органа
Наименова
ние действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Прием, регистрация документов, выдача расписки заявителю (не более 30 минут)
Ознакомле
ние с документа
ми, определение ответствен
ного исполнителя
Изучение представлен
ных документов и передача их аттестацион
ной комиссии
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
Направление документов руководителю уполномочен
ного органа
Наложение резолюции, передача документов ответствен
ному исполнителю
Передача документов в аттестацион
ную комиссию
Сроки исполнения
Не более 1 рабочего дня
В течение 1 часа
Не более 1 рабочего дня
Номер следующего действия
2
3
4
Действия основного процесса (хода, потока работ)
№ действия (хода, потока работ)
4
5
6
7
Наимено
вание СФЕ
Аттестационная комиссия
Ответственный исполни
тель уполномоченного органа
Ответственный исполни
тель уполномо
ченного органа
Канцеля
рия МИО
Наимено
вание действия (процес
са, процеду
ры, операции) и их описание
Изучение представ
ленных докумен
тов, проведе
ние собеседо
вания, определе
ние степени соответствия заявителя статусу апробато
ра или семенного эксперта
Оформление необходи
мых документов для присвоения статуса апробатора или семенного эксперта и свидетель
ства об аттестации или мотивированного отказа
Запись в книге выдачи свидетельств об аттеста
ции
Выдача результа
та государственной услуги
Форма заверше
ния (данные, докуме
нта, организационно-
распоря
дитель
ное решение)
Оформле
ние протокола
Передача приказа о присвоении статуса апробатора или семенного эксперта и свидетельства об аттестации или мотивированного отказа руководителю
Передача докумен
тов в канцеля
рию МИО
Сроки исполне
ния
В течение 15 рабочих дней
1 рабочий день
1 час
не более 30 (тридца
ти) минут
Номер следующего действия
5
6
7
Приложение 2
к Регламенту государственной
услуги «Аттестация апробаторов
и семенных экспертов»
Схемы, отражающие взаимосвязь между логической  последовательностью административных действий
Потребитель представляет в канцелярию МИО документы, необходимые для получения государственной услуги, заполняет бланк заявления
Канцелярия МИО регистрирует заявление, выдает расписку о приеме документов, направляет документы руководителю уполномоченного органа
Руководитель уполномоченного органа ознакамливается с документами, определяет ответственного исполнителя
Ответственный исполнитель уполномоченного органа изучает предоставленные документы, передает их на рассмотрение аттестационной комиссии
Аттестационная комиссия изучает предоставленные документы, принимает решение о соответствии или несоответствии заявителя статусу апробатора или семенного эксперта, оформляет протокол
Заявителям, получившим положительное заключение Комиссии, приказом местного исполнительного органа присваивается статус апробатора или семенного эксперта и подтверждающий документ - свидетельство об аттестации
Канцелярия МИО выдает заявителю результат оказания государственной услуги
Приложение 3
к Регламенту
государственной услуги
«Аттестация апробаторов
и семенных экспертов
Требования, предъявляемые к апробаторам и семенным экспертам
Требования, предъявляемые к апробаторам, включают:

5) жергiлiктi атқарушы органның құжаттарды қабылдаған жауапты лауазымды адамының тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiле отырып, тиiстi құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат берiледi.
13. Аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өту үшін өтінім берушімен мынадай құжаттарды:
1) осы Регламенттің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша белгiленген үлгiдегi өтiнiштi;
2) тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесiн;
3) өтінім беруші осы Регламенттің 3-қосымшасында белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың көшiрмесiн бередi.
14. Байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебесiн беруден және аттестаттау туралы куәлік беруден бас тартуға:
1) тұтынушының осы Регламенттің 12-тармағында көрсетiлген құжаттарды ұсынбауы;
2) тұтынушының осы Регламенттің 3-қосымшасында көрсетiлген байқаудан өткiзушiлер немесе тұқым сарапшыларының талаптарына сәйкес келмеуі немесе сұхбаттасу барысында аттестациялық комиссиядан терiс қорытынды алмауы негіз болып табылады.
ЖАО осы Регламенттің 10-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген мерзім ішінде аттестаттау туралы куәлік беруден бас тарту себептерін көрсеутмен дәлелді жазбаша жауап беріледі.
Комиссия шешiмi белгiленген заңнамалық тәртiпте шағымданылуы мүмкiн.
Тұтынушыға/өтінім берушіге әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) шағымдану тәртібін ЖАО заң қызметінің маманы түсіндірме береді.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде мынадай құрылымдық-функциялық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) жұмылдырылған:
1) ЖАО кеңсесі;
2) уәкілетті орган басшысы;
3) уәкілетті органның жауапты атқарушысы;
4) аттестациялық комиссия.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін басқа мүдделі мемлекеттік органдардың қатысуы қажет емес.
17. Ақпараттық қауіпсіздікке қойылған талаптар қарастырылмаған.
18. Әкімшілік іс-әрекеттің (рәсімнің) орындалу мерзімін көрсете отырып берілген әрбір ҚФБ-ның әкімшілік іс-әрекетінің (рәсімінің) бірізділігі мен өзара іс-әрекетінің мәтіндік кестелік сипаттамасы осы Регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
19. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіндегі әкімшілік іс-әрекеттердің қисынды бірізділігі мен ҚФБ арасындағы өзара байланыс көрініс тапқан сызба осы Регламенттің 2-қосымшасында келтірілген.
20. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі осы Регламенттің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта аттестаттау туралы куәлік беру немесе мемлекеттік қызмет ұсынудан бас тарту болып табылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсететін лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі
21. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіне қатысатын мемлекеттік жергілікті атқарушы органның лауазымды тұлғалары, уәкілетті органдар, аттестациялық комиссиялар мемлекеттік қызмет көрсету барысында Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіппен оның сапасы мен тиімділігі үшін, сондай-ақ, олармен қолданылған шешімдері мен әрекеттігі (әрекетсіздігі) үшін жауапкершілікке ие болады.
«Байқаудан өткiзушiлердi және тұқым
сарапшыларын аттестаттау» мемлекеттік
қызмет регламентіне
1-қосымша
Әкімшілік іс-әрекеттердің (рәсімдердің) бірізділігі мен өзара іс-әрекеттерінің Сипаттамасы
Іс-әрекеттің (жұмыс барысының, ағымының) нөмірі
1
2
3
ҚФБ атауы
ЖАО кеңсесі
Уәкілетті орган басшысы
Уәкілетті органның жауапты атқарушысы
Әрекеттiң (үдерiстiң, рәсiмнiң, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау, тіркеу,  берушіөтінімге қолхат беру
Құжаттармен танысу, жауапты атқарушыны айқындау
Ұсынылған құжаттарды зерделеу және оларды аттестациялық комиссияға тапсыру
Аяқталу нысаны (мәлiметтер, құжат, ұйымдастыру
шылық-
өкімдік шешiм)
Уәкілетті органның басшысына құжаттарды жiберу
Бұрыштама қою, құжаттарды жауапты атқарушыға жiберу
Құжаттарды аттестациялық комиссияға тапсыру
Орындалу мерзiмi
30 минуттан аспайды
1 сағат ішінде
1 жұмыс күнінен аспайды
Келесi іс-
әрекеттiң нөмiрi
2
3
4
Негізгі үдерістің (жұмыс барысының, ағымының) іс-әрекеті
Іс-әрекет
тің (жұмыс барысының, ағымының) нөмірі
4
5
6
7
ҚФБ атауы
Аттестациялық комиссия
Уәкілетті органның жауапты атқарушы
сы
Уәкілетті органның жауапты атқарушысы
ЖАО
Іс-әрекет
тің (үдеріс
тің, рәсімнің, операция
ның) атауы және оның сипаттама
сы
Ұсынылған құжаттар
ды зерделеу, сұхбатта
су өткізу, өтінім берушінің байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебесiне сәйкесті
гі дәрежесін айқындау
Байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебе
сін беру туралы бұйрықты және аттестат
тау туралы куәлікті немесе дәлелді бас тартуды ресімдеу
Аттестаттау туралы куәлік беру кітабындағы жазба
Мемлекеттік қызмет нәтижесін беру
Аяқталу нысаны (мәлiмет
тер, құжат, ұйымдастырушылық-
өкімдік шешiм)
Хаттама ресімдеу
Басшыға байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебе
сін беру туралы бұйрықты және аттестат
тау туралы куәлікті немесе дәлелді бас тартуды тапсыру
Құжаттарды ЖАО кеңсесіне тапсыру
Орындалу мерзімі
15 күнтізбе
лік күн ішінде
1 жұмыс күні
1 сағат
30 минуттан аспайды
Келесi іс-әрекет
тiң нөмiрi
5
6
7
«Байқаудан өткiзушiлердi және
тұқым сарапшыларын аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
Әкімшілік іс-әрекеттердің қисынды бірізділігі арасындағы өзара байланысты айқындайтын сызба
Тұтынушы ЖАО кеңсесіне мемлекеттік қызмет алу үшін қажетті құжаттарды ұсынады, өтініш бланкін толтырады
ЖАО кеңсесі өтінішті тіркейді, құжаттарды қабылдау туралы қолхат береді, уәкілетті органның басшысына құжаттарды жібереді
Уәкілетті органның басшысы құжаттармен танысады, жауапты атқарушыны айқындайды
Уәкілетті органның жауапты атқарушысы ұсынылған құжаттарды зерделеп, оларды аттестациялық комиссияға қарауға тапсырады
Аттестациялық комиссия ұсынылған құжаттарды зерделеп, сұхбаттасу өткiзiп, өтiнiм берушiнiң байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебесiне сәйкестiгі дәрежесін айқындайды, хаттама ресімдейді
Жауапты атқарушы байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебесін беру туралы бұйрықты және аттестаттау туралы куәлікті немесе дәлелді бас тартуды ресімдейді
Уәкілетті орган байқаудан өткiзушi немесе тұқым сарапшысы мәртебесін беру туралы бұйрыққа және аттестаттау туралы куәлікке немесе дәлелді бас тартуға қол қояды
ЖАО өтінім берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді
«Байқаудан өткiзушiлердi және тұқым
сарапшыларын аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
3-қосымша
Байқаудан өткiзушiлер мен тұқым сарапшыларына
қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Байқаудан өткiзушiлерге қойылатын бiлiктiлiк талаптары мыналарды қамтиды:

1) наличие высшего или послесреднего образования по специальностям аграрного профиля или по хранению и переработке растениеводческой продукции;
2) наличие документа о специальной подготовке (курсы апробаторов).
Требования, предъявляемые к семенным экспертам, включают:
1) наличие высшего или послесреднего образования по специальностям аграрного профиля или по хранению и переработке растениеводческой продукции;
2) наличие документа о работе или стажировке (не менее двух месяцев) в лаборатории по экспертизе качества семян.
Приложение 4
к Регламенту
государственной услуги
«Аттестация апробаторов и семенных экспертов»
Заявление
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и присвоить статусапробатора/семенного эксперта
(нужное подчеркнуть)
Сведения о физическом лице:
Адрес: ______________________________________________________________
____________________________________________________________________(указывается индекс, район, область, город (село), улица, номер дома, телефона)
Прилагаемые документы:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ (в соответствии с Правилами аттестации семенных экспертов)
«__» ________ 20__ года
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица) (подпись)
Заявление принято к рассмотрению «__» ________ 20__ года
___________________________________________________________ _________ (фамилия, имя, отчество, ответственного лица, (подпись) принявшего заявление)
Приложение 5
к Регламенту
государственной услуги
«Аттестация апробаторов и семенных экспертов»
Свидетельство об аттестации № __
Выдано
(фамилия, имя, отчество физического лица)
которому, на основании приказа местного исполнительного органа в области сельского хозяйства от «__» _______ 20_ года № __ присвоен статус апробатора на право проведения апробации сортовых посевов ____________________________________________________________________(сельскохозяйственное растение, на посевах которых разрешено проводить апробацию)
или семенного эксперта на право проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян сельскохозяйственных растений
Ф.И.О. руководителя местного исполнительного органа области в области сельского хозяйства
__________________________________________________________________
(подпись)      (должность)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Дата выдачи «___» ________ 20__ года
М.П.
Действительно до «___» _______
Утвержден
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области

1) аграрлық бейiндегi немесе өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн сақтау және қайта өңдеу жөнiндегi мамандықтар бойынша жоғары немесе орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмi болуы;
2) арнайы даярлығы туралы құжаттың болуы (байқаудан өткiзушi курстары).
Тұқым сарапшыларына қойылатын бiлiктiлiк талаптары мыналарды қамтиды:
1) аграрлық бейiндегi немесе өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн сақтау және қайта өңдеу жөнiндегi мамандықтар бойынша жоғары немесе орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмi болуы;
2) тұқым мен отырғызу материалының сапасын сараптау бойынша зертханада жұмыс iстеуi немесе тағылымдамадан өтуi туралы (екі айдан кем емес) құжаттың болуы.
«Байқаудан өткiзушiлердi және тұқым
сарапшыларын аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
4-қосымша
_________________________________________________________
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ауыл шаруашылығы саласындағы жергiлiктi атқарушы органының атауы
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты)
Өтiнiш
Аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізуді және_____________________________
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(егістiктерін байқаудан өткiзу жоспарланып отырған ауыл шаруашылығы өсiмдiгi) байқаудан өткiзушi мәртебесiн берудi сұраймын.
Жеке тұлға туралы мәлiметтер:
Мекенжайы:________________________________________________________________________________________________________________________________
(индекс, аудан, облыс, қала (ауыл/село), көше, үй №, телефоны)
Қоса берiлiп отырған құжаттар: _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ (Байқаудан өткiзушiлердi аттестаттау қағидасына сәйкес)
20_ жылғы «__» _________ ____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты) ( қолы)
Өтiнiш қарауға 20_ жылғы «__» __________ қабылданды.
__________________________________________________________________
(өтiнiштi қабылдаған жауапты тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (қолы)
«Байқаудан өткiзушiлердi және тұқым
сарапшыларын аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
5-қосымша
Аттестаттау туралы № ___ куәлiк
__________________________________________________________________________________________________________________________________берiлдi,
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты)
оған ___________________________________облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының 20____жылғы «______» _____________ № _______бұйрығы негiзiнде_________ ____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(егістіктерін байқаудан өткiзуге рұқсат етiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiгi)
сорттық егістіктерді байқаудан өткізу құқығына байқаудан өткізуші мәртебесі берілген.
Басшы________________________________________ _____________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты) (қолы)
Лауазымы_________________________________________________________________________________________________________________________________
Берiлген күнi: 20_ жылғы «__» ________
Мөр орны
20_ жылғы «__» ________ дейiн жарамды
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің

от 19 апреля 2012 года № 113
Регламент государственной услуги «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян»
1. Основные понятия
1. В настоящем регламенте «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян» (далее - Регламент) используются следующие понятия:
1) аттестация - установление (подтверждение) соответствия физических и (или) юридических лиц статусу субъекта семеноводства;
2) свидетельство об аттестации - документ, выданный в пределах компетенции уполномоченным государственным органом в области семеноводства или местным исполнительным органом области, свидетельствующий о признании государством деятельности аттестованных субъектов в области семеноводства;
3) оригинальные семена - семена, произведенные автором сорта сельскохозяйственного растения, уполномоченным им лицом;
4) производитель семян первой, второй и третьей репродукций (далее - семеноводческое хозяйство) - хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом области осуществляющий производство и реализацию семян первой, второй и третьей репродукций;
5) местный исполнительный орган - коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории (далее - МИО);
6) экспертная комиссия - комиссия создаваемая приказом местного исполнительного органа с численным составом не менее пяти человек (председатель и четыре члена комиссии), в состав которой включаются представители местного исполнительного органа, в области сельского хозяйства, областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, научных и общественных организаций аграрного профиля (по согласованию);
7) производители семян - физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области семеноводства;
8) семеноводческое хозяйство - хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом области, осуществляющий производство и реализацию семян первой, второй и третьей репродукций;
9) реализатор семян - физическое или юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом области, осуществляющее деятельность по реализации партий семян сельскохозяйственных растений и (или) выдаче семенной ссуды;
10) потребитель/заявитель - физическое или юридическое лицо, претендующее на присвоение статуса производителя оригинальных семян, или элитно-семеноводческого хозяйства, или семеноводческого хозяйства, или реализатора семян;

2012 жылғы 19 сәуірдегі № 113 қаулысымен
бекітілген
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау» мемлекеттік қызмет регламенті
1. Негізгі ұғымдар
1. Осы «Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау» регламентінде (бұдан әрі - Регламент) мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аттестаттау - жеке және (немесе) заңды тұлғалардың тұқым шаруашылығы субъектiсiнiң мәртебесiне сәйкестiгiн анықтау (растау);
2) аттестаттау туралы куәлiк - мемлекеттiң тұқым шаруашылығы саласындағы аттестатталған субъектiлердiң қызметiн тануын растайтын, өз құзыретi шегiнде тұқым шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi орган немесе облыстың жергiлiктi атқарушы органы берген құжат;
3) бiрегей тұқымдар - ауыл шаруашылығы өсiмдiгi сортының авторы, ол уәкiлдiк берген адам өсiрiп шығарған тұқымдар;
4) бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдар өндiрушi (бұдан әрi - тұқым өсiру шаруашылығы) - облыстың жергiлiктi атқарушы органы аттестаттаған, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдарды өндiру мен сатуды жүзеге асыратын, шаруашылық жүргiзушi субъект;
5) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі-ЖАО) – облыc әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
6) сараптамалық комиссия - жергiлiктi атқарушы органның бұйрығымен құрылатын, құрамы кемiнде бес адамнан тұратын (комиссияның төрағасы және төрт мүшесi) комиссия, оның құрамына ауыл шаруашылығы саласындағы жергiлiктi атқарушы органның, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнің Агроөнеркәсiптік кешендегi Мемлекеттiк инспекция комитетi облыстық аумақтық инспекциясының, ғылыми және аграрлық бейiндегi қоғамдық ұйымдардың (келiсiм бойынша) өкiлдерi кiредi;
7) тұқым өндiрушiлер - тұқым шаруашылығы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлға;
8) тұқым өсiру шаруашылығы - облыстың жергiлiктi атқарушы органы аттестаттаған, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдарды өндiру мен сатуды жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъект;
9) тұқым өткiзушi - жергiлiктi атқарушы орган аттестаттаған ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi тұқымдарының партияларын өткiзу және (немесе) тұқым несиесiн беру жөнiндегi қызметтi жүзеге асырушы жеке немесе заңды тұлға;
10) тұтынушы/өтінім беруші - бiрегей тұқым өндiрушi немесе элиталық тұқым өсiру шаруашылығы немесе тұқым өсiру шаруашылығы, тұқым өткiзушi мәртебесiн алуға үмiткер жеке және заңды тұлға;

11) уполномоченный орган - государственное учреждение «Управление сельского хозяйства Северо-Казахстанской области»;
12) производитель элитных семян (далее - элитно-семеноводческое хозяйство) - хозяйствующий субъект, аттестованный местным исполнительным органом, осуществляющий производство и реализацию элитных семян.
2. Общие положения
2. Настоящий Регламент разработан в соответствии с пунктом 4 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 № 107 № «Об административных процедурах».
3. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее - потребитель) местным исполнительным органом Северо-Казахстанской области, расположенным по адресу:
150000, Северо-Казахстанская область, город Петропавловск, улица Конституции Казахстана, 58;
Тел: 8(7152) 46-24-52, факс 36-07-45.
4. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на сайтах МИО области:
E-mail: dshagr@mail.ru, akimat@SKO.kz, akimat@petr.kz
5. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
6. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
7. Государственная услуга оказывается на основании:
1) подпункта 4) статьи 6-1 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О семеноводстве»;
2) Правил аттестации некоторых субъектов в области семеноводства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 1393;
3) стандарта государственной услуги «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 485 «Об утверждении стандартов государственных услуг в области фитосанитарной безопасности и семеноводства и внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745» (далее - Стандарт).
3. Требования к порядку оказания государственной услуги
8. Государственная услуга оказывается в рабочие дни, кроме выходных и праздничных дней, с 9-00 часов до 18-30 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Государственная услуга оказывается в следующие сроки:
1) срок оказания государственной услуги не должен превышать 30 (тридцати) календарных дней с момента сдачи заявителем необходимых документов, определенных в пункте 13 Регламента;
2) максимально допустимое время ожидания до получения государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения потребителя - не более 30 (тридцати) минут;

11) уәкілетті орган - «Солтүстік Қазақстан облысының ауыл шаруашылығы басқармасы» мемлекеттік мекемесі.
12) элиталық тұқым өндiрушi (бұдан әрi - элиталық тұқым өсiру шаруашылығы) - жергiлiктi атқарушы орган аттестаттаған элиталық тұқымды өндiру мен сатуды жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъект.
2. Жалпы ережелер
2. Осы Регламент «Әкімшілік рәсімдер туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы № 107 Заңының 9-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
3. Мемлекеттік қызмет Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органдарының жеке және заңды тұлғаларын (бұдан әрі – тұтынушы) мына мекенжай бойынша жүзеге асырылады:
150000, Солтүстік Қазақстан облысы, Петропавл қаласы,
Қазақстан Конституциясы көшесі, 58;
тел. 8 (7152) 46-24-52, факс 36-07-45.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат облыстың жергілікті атқарушы органдарының сайттарында орналасқан:
E-mail: dshagr@mail.ru, akimat@SKO.kz, akimat@petr.kz
5. Көрсетілетін мемлекеттік қызмет нысаны:
автоматтандырылмаған.
6. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету:
1) «Тұқым шаруашылығы туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы № 385 Заңының 6-1-бабының 4) тармақшасы;
2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 30 қарашадағы № 1393 қаулысымен бекітілген тұқым шаруашылығы саласындағы кейбiр субъектiлердi аттестаттау қағидасы;
3) «Фитосанитариялық қауiпсiздiк және тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк қызмет стандарттарын бекiту және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2010 жылғы 20 шiлдедегi № 745 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 мамырдағы № 485 қаулысымен бекітілген «Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау» мемлекеттік қызмет стандарты (бұдан әрі – Стандарт) негізінде жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібіне қойылатын талаптар
8. Мемлекеттік қызмет демалыс және мереке күндерінен басқа жұмыс күндері сағат 13.00-ден сағат 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусiз көрсетіледi.
9. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) мемлекеттiк қызметтi көрсету мерзiмi өтінім беруші осы Регламенттің 13-тармағында анықталған қажеттi құжаттарды тапсырған сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспауы тиiс;
2) тұтынушы жүгiнген күнi сол жерде көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтi алуға дейiнгi күтуге рұқсат етiлген ең көп уақыты - 30 (отыз) минуттан аспайды;

3) максимально допустимое время ожидания при получении документов - не более 30 (тридцати) минут.
10. Этапы оказания государственной услуги:
1) потребитель заполняет бланк заявления установленного образца для проведения аттестации и получения статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян и его представляет в канцелярию МИО (далее - заявление);
2) канцелярия МИО осуществляет регистрацию заявления, выдает потребителю расписку о приеме документов, направляет документы на рассмотрение руководителю уполномоченного органа;
3) руководитель уполномоченного органа ознакамливается с документами и определяет ответственного исполнителя;
4) ответственный исполнитель изучает предоставленные документы и передает их на рассмотрение экспертной комиссии;
5) экспертная комиссия изучает предоставленные документы и с выездом на место определяет степень соответствия заявителя требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, составляет акт обследования, согласно приложения 6 к Регламенту. Общий срок рассмотрения заявления физического или юридического лица о присвоении статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян не должен превышать 20 (двадцати) рабочих дней. Комиссия оформляет решение в форме протокола и передает материалы ответственному исполнителю уполномоченного органа;
6) потребителям, получившим положительное решение экспертной комиссии, присваивается статус производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян и выдается свидетельство об аттестации для производителей оригинальных семян сроком - на пять лет, для элитно-семеноводческих хозяйств - на три года, для семеноводческих хозяйств - на три года, для реализаторов семян - на два года, по форме согласно приложению 5 к настоящему Регламенту.
Переаттестация субъектов семеноводства проводится по истечении сроков действия аттестации:
для производителей оригинальных семян - один раз в пять лет;
для элитно-семеноводческих хозяйств - один раз в три года;
для семеноводческих хозяйств - один раз в три года;
для реализаторов семян - один раз в два года;
7) ответственный исполнитель уполномоченного органа передает результат оказания государственной услуги в канцелярию МИО для дальнейшего получения потребителем.
4. Описание порядка действия (взаимодействия) в процессе оказания государственной услуги

3) құжаттарды алу кезiнде күтудiң рұқсат етiлген ең көп уақыты – 30 (отыз) минуттан аспайды.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетудің кезеңдері:
1) тұтынушы/өтінім беруші аттестаттау (қайта аттестаттау) жүргізу және бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізушісі мәртебесін беру туралы өтінім бланкісін толтырады және оны ЖАО кеңсесіне тапсырады (бұдан әрі-өтініш);
2) ЖАО кеңсесі өтінішті тіркейді, тұтынушыға/өтінім берушіге құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат береді, құжаттарды уәкілетті орган басшысының қарауына жібереді;
3) уәкілетті органның басшысы құжаттармен танысады және жауапты атқарушыны айқындайды;
4) уәкілетті органның жауапты атқарушысы ұсынылған құжаттарды зерделеп, оларды сараптамалық комиссия қарауына тапсырады;
5) сараптамалық комиссия ұсынылған құжаттарды зерделейді және сол жерге бара отыра, өтінім берушінің бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға сәйкестігі дәрежесін айқындайды, осы Регламенттің 6-қосымшасына сәйкес тексеру актісі жасалады. Бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізуші мәртебесін беру туралы жеке немесе заңды тұлғаның өтінішін қараудың жалпы мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспауы тиіс. Комиссия шешімін хаттама нысанында ресімдеп, уәкілетті органның жауапты атқарушысына материалдарды тапсырады;
6) Комиссияның оң қорытындысын алған тұтынушыларға/өтiнiм берушiлерге бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізушісі мәртебесi берiледi және осы Регламенттің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірегей тұқым өндірушілері үшін - бес жылға, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары үшін - үш жылға, тұқым өсіру шаруашылықтары үшін - үш жылға, тұқым өткізушілер үшін - екі жылға жарамды аттестаттау туралы куәлік беріледі.
Тұқым шаруашылығы субъектілерін қайта аттестаттау осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес аттестацияның қолданылу мерзімі өткеннен кейін:
бірегей тұқым өндірушілер үшін - бес жылда бір рет; элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары үшін - үш жылда бір рет; тұқым өсіру шаруашылықтары үшін - үш жылда бір рет; тұқым өткізушілер үшін - екі жылда бір рет өткізіледі.
7) уәкілетті органның жауапты атқарушысы ЖАО кеңсесіне мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін тұтынушыға/өтiнiш берушiге әрі қарай беру үшін тапсырады.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі іс-әрекеттер (өзара іс-әрекеттер) тәртібінің сипаттамасы

11. Прием документов осуществляется канцелярией МИО по адресу, указанному в пункте 3 настоящего Регламента.
12. Заявителю выдается расписка о приеме соответствующих документов на оказание государственной услуги с указанием:
1) номера и даты приема документов;
2) вида запрашиваемой государственной услуги;
3) количества и названий приложенных документов;
4) даты (времени) получения государственной услуги и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества ответственного должностного лица уполномоченного органа, принявшего заявление.
13. Для получения государственной услуги потребитель представляет в местный исполнительный орган следующие документы:
1) заявление установленного образца по форме, согласно приложению 4 к настоящему Регламенту;
2) нотариально засвидетельствованную копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или копию документа, удостоверяющего личность физического лица;
3) нотариально засвидетельствованную копию идентификационного документа на земельный участок (реализаторы семян не представляют). При этом по договору аренды земельного участка срок аренды должен быть не менее десяти лет;
4) документы, подтверждающие соответствие физического или юридического лица квалификационным требованиям, установленным в приложении 3 к настоящему Регламенту;
5) сведения о специалистах, непосредственно занимающихся производством семян (фамилия, имя, отчество, образование, стаж работы);
6) нотариально засвидетельствованную копию устава (для юридического лица).
14. Основанием для отказа в присвоении статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян и выдачи свидетельства об аттестации являются:
1) непредставление потребителем документов, определенных в пункте 13 настоящего Регламента;
2) несоответствие потребителя требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян указанным в приложении 3 к настоящему Регламенту.
МИО в течение срока, указанного в подпункте 5) пункта 10 настоящего Регламента, дается мотивированный письменный ответ с указанием причины отказа в выдаче свидетельства об аттестации.
Решение Комиссии может быть обжаловано в установленном законодательством сроке.
Порядок обжалования действий (бездействий) потребителю разъясняет специалист юридической службы МИО.
15. В процессе оказания государственной услуги задействованы следующие структурно-функциональные единицы (далее - СФЕ):

11. Құжаттарды қабылдауды осы Регламенттің 3-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша ЖАО кеңсесі жүзеге асырады.
12. Өтінім беруші:
1) құжаттарды қабылдау күнi мен нөмiрi;
2) сұралып отырған мемлекеттiк қызмет түрi;
3) қоса берiлiп отырған құжаттардың саны мен атауы;
4) мемлекеттiк қызметтi алатын күнi (уақыты) және құжаттар берiлетiн орын;
5) уәкілетті органның өтінішті қабылдаған жауапты лауазымды адамының тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiле отырып, тиiстi құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат берiледi.
13. Аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өту үшін өтінім беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Регламенттің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша белгiленген үлгiдегi өтiнiштi;
2) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң көшiрмесiн немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесiн;
3) жер учаскесiне сәйкестендiру құжатының көшiрмесiн (тұқым өткiзушiлер бермейдi). Бұл ретте жер учаскесiн жалдау шарты бойынша жалдау мерзiмi он жылдан кем болмауы тиiс;
4) өтінім берушінің осы Регламенттің 3-қосымшасында белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттарды;
5) тұқым өндірумен тікелей айналысатын мамандар туралы мәліметтер (тегi, аты, әкесiнiң аты, білімі, еңбек өтілі);
6) жарғылықтың нотариалды куәландырылған көшірмесі (заңды тұлға үшін).
14. Бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізушісі мәртебесiн беруден және аттестаттау туралы куәлік беруден:
1) өтінім берушінің осы Регламенттің 12-тармағында көрсетiлген құжаттарды ұсынбауы;
2) өтінім берушінің осы Регламенттің 3-қосымшасында көрсетiлген бiрегей тұқым өндiрушiлерге, элиталық тұқым өсiру шаруашылықтарына, тұқым өсiру шаруашылықтарына, тұқым өткiзушiлерге қойылатын талаптарға сай келмеуі негіз болып табылады.
ЖАО осы Регламенттің 10-тармағының 5-тармақшасында көрсетілген мерзім ішінде аттестаттау туралы куәлік беуден бас тарту себептерін көрсеутмен дәлелді жазбаша жауап беріледі.
Комиссия шешiмi белгiленген заңнамалық тәртiпте шағымданылуы мүмкiн.
Тұтынушыға әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) шағымдану тәртібін ЖАО заң қызметінің маманы түсіндірме береді.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде мынадай құрылымдық-функциялық бірліктер (бұдан әрі – ҚФБ) жұмылдырылған:

1) канцелярия МИО;
2) экспертная комиссия;
3) руководитель уполномоченного органа;
4) ответственный исполнитель уполномоченного органа.
16. Участие других заинтересованных государственных органов для оказания государственной услуги не требуется.
17. Требований к информационной безопасности не предусмотрены.
18. Текстовое табличное описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур) каждой СФЕ с указанием срока выполнения каждого административного действия (процедуры) изложено в приложении 1 к настоящему Регламенту.
19. Схемы, отражающие взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги и СФЕ, изложены в приложении 2 к настоящему Регламенту.
20. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача свидетельства об аттестации на бумажном носителе по форме, согласно приложению 5 к настоящему Регламенту, либо отказ в его выдачи.
5. Ответственность должностных лиц, оказывающих государственную услугу
21. Должностные лица местного исполнительного государственного органа, уполномоченного органа, члены экспертной комиссии, участвующие в процессе оказания государственной услуги, несут ответственность за ее качество и эффективность, а также за принимаемые ими решения и действия (бездействия) в ходе оказания государственной услуги в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
«Аттестация производителей оригинальных
элитных семян, семян первой, второй и
третьей репродукций и реализаторов семян»
Описание последовательности и взаимодействие административных действий (процедур)
№ действия (хода, потока работ)
1
2
3
Наименование СФЕ
Канцелярия МИО
Руководитель уполномоченного органа
Ответственный исполни
тель уполномоченного органа
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Прием, регистрация документов, выдача расписки (не более 30 минут)
Ознакомление с корреспонден
цией
Изучение документов для направле
ния в экспертную комиссию
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
Направление документов руководителю уполномочен
ного органа
Наложение резолюции, передача документов ответственно
му исполнителю
Передача документов в экспертную комиссию
Сроки исполнения
Не более 1 рабочего дня
В течение 1 часа
В течение рабочего дня
Номер следующего действия
2
3
4
№ действия (хода, потока работ)
4
5
6
Наименование СФЕ
Экспертная комиссия
Ответственный исполнитель уполномочен
ного органа
Ответственный исполни
тель уполномоченного органа
Наименование действия (процесса, процедуры, операции) и их описание
Изучает документы с выездом на место определяет степень соответствия заявителя требованиям, предъявляе
мым к производите
лям оригинальных семян, элитно-семе
новодческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, составляет акт обследования и принимает решение о соответствии или несоответст
вии заявителя требованиям, предъявляе
мым к производите
лям оригинальных семян, элитно-семе
новодческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
Оформление необходимых документов для присвоения статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводчес
кого хозяйства, реализатора семян и свидетельства об аттестации и свидетельство об аттестации или мотивирован
ный отказ
Оформление приказа и свидетель
ства об аттестации или мотивированного отказа
Форма завершения (данные, документ, организационно-распорядительное решение)
Оформление протокола
Передача приказа о присвоении статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводчес
кого хозяйства, реализатора семян и выдается свидетельство об аттестации и свидетельства об аттестации или мотивированного отказа руководителю
Передача документов в канцелярию МИО
Сроки исполнения
Не более 20 рабочих дней
Не более 1 рабочего дня
Не более 1 рабочего дня
№ действия
(хода, потока работ)
5
6
7
Наименование СФЕ
Канцелярия МИО
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их
описание
Выдача результата государственной услуги
Форма завершения
(данные, документ,организационно-распорядите
льное
решение)
Сроки исполнения
Не более 30 минут
Приложение 2
к регламенту государственной услуги «Аттестация производителей оригинальных, элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций и реализаторов семян»
Схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий
Потребитель представляет в канцелярию МИО документы, необходимые для получения государственной услуги, заполняет бланк заявления
Канцелярия МИО регистрирует заявление, выдает расписку о приеме документов, направляет документы руководителю уполномоченного органа
Руководитель уполномоченного органа ознакамливается с документами, определяет ответственного исполнителя
Ответственный исполнитель изучает предоставленные документы и передает их на рассмотрение экспертной комиссии
Экспертная комиссия изучает документы с выездом на место определяет степень соответствия заявителя требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян, составляет акт обследования и принимает решение о соответствии или несоответствии потребителя требованиям предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
Ответственный исполнитель уполномоченного органа оформляет и представляет на подпись необходимые документы для присвоении статуса производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян и свидетельство об аттестации или мотивированный отказ
Заявителям, получившим положительное заключение Комиссии, приказом местного исполнительного органа присваивается статус производителя оригинальных семян, элитно-семеноводческого хозяйства, семеноводческого хозяйства, реализатора семян, свидетельство об аттестации или мотивированный отказ
Канцелярия МИО выдает заявителю результат оказания государственной услуги
Приложение 3
к Регламенту государственной
услуги «Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
Требования, предъявляемые к производителям
оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам,
семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян

1) ЖАО кеңсесі;
2) сараптамалық комиссия;
3) уәкілетті орган басшысы;
4) уәкілетті органның жауапты атқарушысы.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін басқа мүдделі мемлекеттік органдардың қатысуы қажет емес.
17. Ақпараттық қауіпсіздікке қойылатын талаптар қарастырылмаған.
18. Әкімшілік іс-әрекеттің (рәсімнің) орындалу мерзімін көрсете отырып берілген әрбір ҚФБ-ның әкімшілік іс-әрекетінің (рәсімінің) бірізділігі мен өзара іс-әрекетінің мәтіндік кестелік сипаттамасы осы Регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.
19. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіндегі әкімшілік іс-әрекеттердің қисынды бірізділігі мен ҚФБ арасындағы өзара байланыс көрініс тапқан сызба осы Регламенттің 2-қосымшасында келтірілген.
20. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі осы Регламенттің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта аттестаттау туралы куәлік беру немесе мемлекеттік қызмет ұсынудан бас тарту болып табылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсететін лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі
21. Мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіне қатысатын мемлекеттік жергілікті атқарушы органның лауазымды тұлғалары, уәкілетті органдар, аттестациялық комиссиялар мемлекеттік қызмет көрсету барысында Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған тәртіппен оның сапасы мен тиімділігі үшін, сондай-ақ, олармен қолданылған шешімдері мен әрекеттігі (әрекетсіздігі) үшін жауапкершілікке ие болады.
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi,
екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi
аттестаттау» мемлекеттік қызмет регламентіне
1-қосымша
Әкімшілік іс-әрекеттердің (рәсімдердің) бірізділігі мен өзара іс-әрекеттерінің cипаттамасы
Іс-әрекеттің (жұмыс барысының, ағымының) нөмірі
1
2
3
ҚФБ атауы
ЖАО кеңсесі
Уәкілетті орган басшысы
Уәкілетті органның жауапты атқарушысы
Әрекеттiң (үдерiстiң, рәсiмнiң, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Құжаттарды қабылдау, тіркеу, қолхат беру
Корреспонденциямен танысу
Сараптамалық комиссияға жіберу үшін құжаттарды зерделеу
Аяқталу нысаны (мәлiметтер, құжат, ұйымдастырушылық-өкімдік шешiм)
Құжаттарды уәкілетті органның басшысына бұрыштама қоюға жіберу
Бұрыштама қою, құжаттарды жауапты атқарушыға тапсыру
Құжаттарды сараптамалық комиссияға тапсыру
Орындалу мерзiмi
30 минут
1 сағат
Бір жұмыс күні ішінде
Келесi іс-әрекеттiң нөмiрi
2
3
4
Іс-әрекеттің (жұмыс барысының, ағымының) нөмірі
4
5
6
ҚФБ атауы
Сараптамалық комиссия
Уәкілетті органның жауапты атқарушысы
Уәкілетті органның жауапты атқарушысы
Іс-әрекеттiң (үдерiстiң, рәсiмнiң, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Сол жерге бара отыра, құжаттарды зерделейді және өтінім берушінің бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылық
тарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға өтінім берушінің сәйкестігі дәрежесін айқындайды, тексеру актісін жасайды және өтінім берушінің бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылық
тарына, тұқым өсіру шаруашылық
тарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға өтінім берушінің сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды
Уәкілетті органның мәртебе беру туралы бұйрығын және аттестаттау туралы куәлігін немесе дәлелді бас тартуды ресімдейді
Бұйрықпен, аттестаттау туралы куәлікпен немесе дәлелді бас тартумен танысу
Аяқталу нысаны (мәлiметтер, құжат, ұйымдастырушылық-өкімдік шешiм)
Хаттама ресімдеу
Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтар
ға, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге мәртебе беру туралы бұйрық тапсыру және аттестаттау туралы куәлік беру немесе дәлелді бас тарту туралы куәлікті басшыға беру
ЖАО құжаттарды тапсыру
Орындалу мерзiмi
20 жұмыс күнінен аспайды
1 жұмыс күнінен аспайды
1 жұмыс күнінен аспайды
Іс-әрекеттің (жұмыс барысының, ағымының) нөмірі
5
6
7
ҚФБ атауы
ЖАО
Іс-әрекеттiң (үдерiстiң, рәсiмнiң, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Мемлекеттік қызмет нәтижесін беру
Аяқталу нысаны (мәлiметтер, құжат, ұйымдастыру
шылық-өкімдік шешiм)
Орындалу мерзiмi
Жұмыс күні ішінде
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi,
екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
2-қосымша
Әкімшілік іс-әрекеттердің қисынды бірізділігі арасындағы өзара байланысты айқындайтын сызба
Өтінім беруші ЖАО кеңсесіне мемлекеттік қызмет көрсету туралы өтініш береді
ЖАО кеңсесі өтінішті тіркейді, құжаттарды қабылдау туралы қолхат береді, уәкілетті органның басшысына құжаттарды қарауға жібереді
Уәкілетті органның басшысы құжаттармен танысады, жауапты атқарушыны айқындайды
Жауапты атқарушы ұсынылған құжаттарды зерделеп, оларды сараптамалық комиссияға қарауға тапсырады
Сараптамалық комиссия сол жерге бара отыра, құжаттарды зерделейді және өтінім берушінің бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға өтінім берушінің сәйкестігі дәрежесін айқындайды, тексеру актісін жасайды және өтінім берушінің бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптарға өтінім берушінің сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды
Уәкілетті органның жауапты атқарушысы бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізушісі мәртебесін беру туралы бұйрықты және аттестаттау туралы куәлікті немесе дәлелді бас тартуды ресімдейді
ЖАО өтінім берушіге бірегей тұқым өндіруші, элиталық тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өсіру шаруашылығы, тұқым өткізушісі мәртебесін беру туралы және аттестаттау туралы куәлікке немесе дәлелді бас тарту туралы шешім (бұйрық) қабылдайды
ЖАО өтінім берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін береді
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi,
екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
3-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өткізушілерге қойылатын талаптар

1. Требования, предъявляемые к производителям оригинальных семян, включают:
1) наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни);
2) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 30 процентов;
4) наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) - не менее 6 лет;
5) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
6) отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
7) наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян;
8) наличие не менее одного агронома-семеновода и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта;
9) обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта;
10) наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян;
11) наличие страховых фондов семян от потребности:
для закладки первичных звеньев - 100 процентов;
для суперэлиты - 50 процентов;
12) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян;

1. Бiрегей тұқым өндiрушiлерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарына мыналар енедi:
1) бiрегей тұқым өндiруге қойылатын талаптарға сәйкес оны өндiрудi жүргiзу үшiн жеткiлiктi егiстiк алқаптың (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiгiнiң) болуы;
2) бiрегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып, нақты топырақ-климаттық аймаққа арналған ғылыми негiзделген ұсыныстарға сәйкес салынған және бiрден кем емес айналымнан өткен игерiлген тұқым шаруашылығы ауыспалы егiстердiң болуы;
3) жалпы егiстiк алқабында тұқым шаруашылығы егiстiгiнiң болуы - 30 пайыздан кем емес;
4) бірегей тұқым өндiру (алғашқы тұқым шаруашылығы) бойынша жұмыс өтiлiнiң болуы – 6 жылдан кем емес;
5) нақты топырақ-климаттық аймақ үшiн ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негiзделген ұсынымдарға сәйкес келетін жоғары деңгейлi сорттық агротехниканың болуы;
6) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнің Агроөнеркәсiптік кешендегi Мемлекеттiк инспекция комитетi облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттік инспекторының бірегей тұқым өндiрушiнiң аумағында карантиндiк нысандардың болмауы, бұл ретте карантиндiк нысандар бірегей тұқым өндiрушiнiң аумағында сондай-ақ аттестаттау сәтiне дейiн үш жылдан кем емес те болмауы тиiс;
7) бес жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi бар дақыл жөнiндегi селекционер мамандардың болуы немесе ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалармен бiрегей тұқым өндiру жөнiндегi бiрлескен жұмысты жүзеге асыруға жасалған шарттың болуы;
8) әрбiр дақыл бойынша кемiнде бiр агроном-тұқымшының және маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы жөнiндегi жұмыстың ерекше әдiстерiн бiлетiн техникалық персоналдың кемiнде үш адамының болуы;
9) дақыл мен сорттың биологиялық белгiлерi мен қасиеттерiн ескеретiн схемаларға қатаң сәйкестiкте бiрегей тұқым өндiрудi қамтамасыз ету;
10) элиталық тұқым өндiрiсiн қамтамасыз ету мақсатында бiрегей тұқымның жоспарланған көлемiн өндiруге қажеттi түрлерде және көлемде сорттың негiзгi тұқымдық материалының (жемiс, жидек дақылдарының және жүзiмнiң тұқымын өндiрушiлер үшiн аналық екпелердiң) болуы;
11) қажеттiлiкке қарай тұқым сақтандыру қорларының болуы:
бастапқы буындардың негiзiн қалау үшiн - 100 пайыз;
суперэлита үшiн - 50 пайыз;
12) бiрегей тұқым өндiрiсi жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi түрлерiнiң бiрегей тұқымын өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн, меншiк құқығында, лизингте немесе мүлiк жалдауда (ұзақ мерзiмдi жалдау) арнайы селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының қажеттi санының болуы;

13) наличие специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений (прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда), специальной тары, позволяющей размещать партии семян, не допуская их смешения;
14) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена);
15) ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта;
16) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее шести лет.
2. Требования, предъявляемые к элитно-семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие освоенных семеноводческих севооборотов, заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации;
2) наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны;
3) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 25 процентов;
4) урожайность за последние три года - выше среднеобластной;
5) наличие опыта работы по семеноводству - не менее четырех лет;
6) обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) - не менее 25 процентов;
7) количество, возделываемых культур, по которым ведется семеноводство - не более 4;
8) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации - не более 3;
9) наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты - 50 процентов;

13) арнайы жасақталған қырмандардың, жабық асфальтталған алаңдардың, қойма бөлмелерiнiң (жемiс дақылдары мен жүзiмге арналған көмiп қою алаңдарының), тұқым партияларын араласып кетуiне жол бермейтiндей орналастыруға мүмкiндiк беретiн арнайы ыдыстың жеткiлiктi болуы;
14) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң әр сорты бойынша жүргiзiлетiн бiрегей тұқым өндiрiсiне, өндiрiлген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған бiрегей тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегiне (егiс, сұрыптаулықтар, сорттық, түрлiк және фитопатологиялық отаулар (тазалаулар) актiлерi, егiстiктердi қабылдау және (немесе) байқаудан өткiзуге, бiрегей тұқымды жинауға, кiрiске алуға, тазалауға және өңдеуге, сатуға, тұқымдарды есепке алу журналына (оны Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Агроөнеркәсiптiк кешендегi мемлекеттiк инспекция комитетiнiң облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы нөмiрлеуi, тiгіуi және қол қоюы тиiстi), тұқымның талапқа сай екендiгi туралы куәлiгiне, тұқым аттестатына) есеп жүргiзу;
15) сортты шығару әдiсi, ата-аналық нысандары мен сорт белгiлерiнiң ерекше сипаттамалары туралы мәлiметтердi көрсететiн сорт бойынша құжаттаманы жүргiзу;
16) тұқым шаруашылығы жөнiндегi есеп материалдарының сақталуын алты жылдан кем емес мерзiм iшiнде қамтамасыз ету.
2. Элиталық тұқым өсiру шаруашылықтарына қойылатын бiлiктiлiк талаптары мыналарды қамтиды:
1) элиталы тұқым өндiру жүргiзiлетiн және кемiнде бiр айналымнан өткен ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып, нақты топырақ-климаттық аймаққа арналған ғылыми негiзделген ұсыныстарға сәйкес салынған, игерiлген тұқым шаруашылығы ауыспалы егiстерiнiң болуы;
2) бірегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып, нақтылы топырақ-климаттық аймақ үшiн ғылыми-негiзделген ұсынымдарға сәйкес салынған, игерiлген тұқым шаруашылығы ауыспалы егiсiнiң болуы;
3) жалпы егiс алқабындағы тұқымдық егiстiк жер көлемiнiң болуы - 25 пайыздан кем емес;
4) соңғы үш жылдағы өнiмдiлiк - орташа облыстық көрсеткiштен жоғары;
5) тұқым шаруашылығы бойынша жұмыс тәжiрибесiнiң болуы - төрт жылдан кем емес;
6) жалпы өндiрiс көлемiндегi қызметтiң негiзгi түрiнiң (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын қамтамасыз етуi - 25 пайыздан кем емес;
7) тұқым шаруашылығы жүргiзiлетiн өңделетiн дақыл саны - 4-ден аспайды;
8) аттестаттау талабына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргiзiлетiн әр дақыл бойынша сорттардың саны - 3-ден аспайды;
9) суперэлиталық тұқымды егуге қажеттi тұқымның сақтандыру қорының болуы – 50 пайыз;

10) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
11) наличие схем по выращиванию семян сортов, включенных в перечень районированных;
12) организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели;
13) наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян;
14) наличие договора с производителем оригинальных семян о поставке оригинальных или суперэлитных семян районированных и перспективных сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян, на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию;
15) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян;
16) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян;
17) наличие специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
18) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан);
19) организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет;
20) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома-семеновода;
21) отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации.

10) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
11) аудандастырылған сорттар тiзбесiне енгiзiлген тұқым сорттарын өсiру схемасының болуы;
12) тұқым материалдарын өсiру жұмыстарының барлық түрлерi мен оның сапалық көрсеткiштерi көрсетiлетiн құжаттаманы жүргiзу және есепке алуды ұйымдастыру;
13) аудандастырылған және перспективтi сорттардың негiзгi тұқым материалдары (бiрегей тұқым) элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерiн өндiруге қажеттi түр мен көлемде болуы;
14) аттестаттауға өтiнiш берген сәттен бастап кемiнде екi жылда элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерiн өндiру үшiн қажеттi түр және көлемде аудандастырылған және перспективтi сорттардың бiрегей немесе суперэлиталық тұқымдарын жеткiзу туралы бiрегей тұқым өндiрушiлермен жасалған шарттың болуы;
15) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын заңды немесе жеке тұлғалармен элиталық тұқым өндiрiсi iлеспесiне келiсiмнiң болуы;
16) элиталық тұқым өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн, меншiк құқығында, лизингте немесе мүлiк жалдауда (ұзақ мерзiмдi жалдау) тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлейтiн техниканы қоса алғанда, арнайы ауыл шаруашылығы техникасының қажеттi санының болуы;
17) арнайы жасақталған қырмандардың, жабық асфальтталған алаңдардың, тұқым партияларын араласып кетуiне жол бермейтiндей орналастыруға мүмкiндiк беретiн қойма бөлмелерiнiң болуы;
18) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң әр сорты бойынша өндiрiлген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған бiрегей тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегiне (егiс актiлерi, егiстiктердi қабылдау және (немесе) байқаудан өткiзуге, бiрегей тұқымды жинауға, кiрiске алуға, тазалауға және өңдеуге, сатуға, тұқымның талапқа сай екендiгi туралы куәлiгiне, тұқым аттестатына тұқымдарды есепке алу журналына (оны Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Агроөнеркәсiптiк кешендегi мемлекеттiк инспекция комитетiнiң облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы нөмiрлеуi, тiгуi және қол қоюы тиiстi) есеп жүргiзу;
19) тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемiнде бес жыл сақталуын ұйымдастыру;
20) жоспарланған жұмыс көлемiн бiлiктi атқару үшiн тиiстi бiлiмi бар штат кестесiнде көзделген арнайы мамандар санының, оның iшiнде кемiнде бiр тұқым өсiрушi-агроном болуы;
21) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнің Агроөнеркәсiптік кешендегi Мемлекеттiк инспекция комитетi облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттік инспекторының бірегей тұқым өндiрушiнiң аумағында карантиндiк нысандардың болмауы, бұл ретте карантиндiк нысандар бірегей тұқым өндiрушiнiң аумағында сондай-ақ аттестаттау сәтiне дейiн үш жылдан кем емес те болмауы тиiс.

3. Требования, предъявляемые к семеноводческим хозяйствам, включают:
1) наличие опыта работы по семеноводству - не менее двух лет;
2) наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций в соответствии с требованиями, предъявляемыми к их производству (на орошаемых землях - водообеспеченной севооборотной пашни);
3) наличие семеноводческих севооборотов, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций;
4) наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади - не менее 20 процентов;
5) количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство - не более 3;
6) количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации - не более 3;
7) наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством о поставке элитных семян для производства семян первой, второй и третьей репродукций, на срок не менее трех лет с момента подачи заявления на аттестацию;
8) наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций;
9) соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений;
10) отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации;
11) наличие не менее одного агронома-семеновода;
12) наличие плана сортообновления по культурам и сортам;
13) наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций;
14) наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций;
15) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций;

3. Тұқым өсiру шаруашылықтарына қойылатын бiлiктiлiк талаптары мыналарды қамтиды:
1) тұқым шаруашылығы жөнiндегi жұмыс тәжiрибесi - екi жылдан кем болмауы;
2) тұқымның бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциясын өндiруге қойылатын талаптарға сәйкес оны өндiрудi жүргiзу үшiн жеткiлiктi егiстiк алқаптың (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiгiнiң) болуы;
3) тұқымның бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциясын өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып нақты топырақ-климаттық аймаққа арналған ғылыми негiзделген ұсыныстарға сәйкес салынған тұқым шаруашылығы ауыспалы егiстердiң болуы;
4) жалпы егiстiк көлемiндегi тұқым шаруашылығы егiстiктерi 20 пайыздан кем емес;
5) тұқым шаруашылығы жүргiзiлетiн өңделетiн дақыл саны 3-ден аспайды;
6) аттестаттау талабына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргiзiлетiн әр дақыл бойынша сорттардың саны - 3-ден аспайды;
7) аттестаттауға өтiнiш берген сәттен бастап кемiнде үш жылда тұқымның бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциясын өндiру үшiн элиталық тұқым жеткiзу туралы элиталық тұқым өндiрушi шаруашылықпен жасалған шарттың болуы;
8) тұқымның бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциясын өндiрудегi ғылыми сүйемелдеу туралы жеке және заңды тұлғамен ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын iске асыратын шарттың болуы;
9) нақты агроэкологиялық аймақ үшiн ұсынылған ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн өңдеу агротехнологиясын сақтау;
10) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнің Агроөнеркәсiптік кешендегi Мемлекеттiк инспекция комитетi облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттік инспекторының тұқым шаруашылығы аумағында карантиндiк объектiлердiң болмауы, бұл ретте карантиндiк объектiлер тұқым шаруашылығы аумағында сонымен қатар аттестаттау сәтiне дейiн кемiнде үш жыл болмауы тиiс;
11) кемiнде бiр тұқым өсiрушi агрономның болуы;
12) дақылдар мен сорттар бойынша сорт жаңарту жоспарының болуы;
13) сорттық тұқымның бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциясын өсiру жөнiндегi схеманың болуы;
14) тұқымның бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциясының жоспарланған көлемiн өндiруге қажеттi түрлерде және көлемде сорттың негiзгi тұқымдық материалының болуы;
15) тұқымның бiрiншi, екiншi және үшiншi репродукциясының жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстардың кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк құқығында, лизингте немесе мүлiк жалдауда (ұзақ мерзiмдi жалдау) тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлейтiн техниканы қоса алғанда, арнайы ауыл шаруашылығы техникасының қажеттi санының болуы;

16) наличие специализированных токов, крытых асфальтированных площадок, складских помещений, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
17) ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству районной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан);
18) обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет.
4. Требования, предъявляемые к реализаторам семян, включают:
1) наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием для выполнения запланированного объема работ по реализации семян, в том числе не менее одного агронома-семеновода;
2) наличие ежегодного договора с производителями семян о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян);
3) наличие крытых асфальтированных площадок, складских помещений (прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда), специальной тары, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения;
4) наличие на праве собственности, лизинга либо в имущественном найме (долгосрочная аренда) специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений;
5) ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который должен быть пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
6) обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее трех лет;
7) наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений";

16) арнайы жасақталған қырмандардың, жабық асфальтталған алаңдардың, тұқым партияларын араласып кетуiне жол бермейтiндей орналастыруға мүмкiндiк беретiн қойма бөлмелерiнiң болуы;
17) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң әр сорты бойынша өндiрiлген, сатылған және өз шаруашылығында пайдаланылған бiрегей тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегiне (егiс актiлерi, егiстiктердi қабылдау және (немесе) байқаудан өткiзуге, бiрегей тұқымды жинауға, кiрiске алуға, тазалауға және өңдеуге, сатуға, тұқымның талапқа сай екендiгi туралы куәлiгiне, тұқым аттестатына тұқымдарды есепке алу журналына (оны Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Агроөнеркәсiптiк кешендегi мемлекеттiк инспекция комитетiнiң облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы нөмiрлеуi, тiгуi және қол қоюы тиiстi) есеп жүргiзу;
18) тұқым шаруашылығы бойынша есеп материалдарының кемiнде үш жыл сақталуын ұйымдастыру.
4. Тұқым сатушыларына қойылатын бiлiктiлiк талаптары мыналарды қамтиды:
1) тұқым сату бойынша жоспарланған жұмыс көлемiн орындау үшiн штат кестесiнде көзделген тиiстi бiлiмi бар мамандардың, оның iшiнде кемiнде бiр тұқым өсiрушi агрономның болуы;
2) әрi қарай тұқым сату үшiн тұқым өндiрушiлермен ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымын жеткiзу туралы (тұқымды шетелдiк жеткiзушiлерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда тұқым жеткiзушiлермен) жыл сайынғы келiсiмнiң болуы;
3) жабық асфальтталған алаңдардың, қойма бөлмелерiнiң (жемiс дақылдары мен жүзiмге арналған көмiп қою алаңдарының), тұқым партияларын араласып кетуiне жол бермейтiндей орналастыруға мүмкiндiк беретiн арнайы ыдыстың болуы;
4) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн өңдеу, сақтау және сату жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз ету үшiн, меншiк құқығында, лизингте немесе мүлiк жалдауда (ұзақ мерзiмдi жалдау) арнайы ауыл шаруашылығы техникасының қажеттi санының болуы;
5) ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң әр тұқым партиясы бойынша сатылған тұқымның саны мен сапасына, шыққан тегiне, тұқымды құжаттау, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Агроөнеркәсiптiк кешендегi мемлекеттiк инспекция комитетiнiң облыстық аумақтық инспекциясының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы нөмiрлеуi, тiгуi және қол қоюы тиiстi тұқымдарды есепке алу журналына есеп жүргiзу;
6) тұқымдарды сақтау және сату материалдарының кемiнде үш жыл сақталуын ұйымдастыру;
7) «Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы» Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасында қорғалатын өсiмдiктер сорттарының мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi сорттарының тұқымдарын сатқан жағдайда тұқым өткiзушiде (лицензиатта) патент иесi (лицензиар) берген селекциялық жетiстiктi уақытша пайдалану құқығының болуы;

8) отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Приложение 4
к Регламенту государственной
услуги «Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
Заявление
Прошу провести аттестацию (переаттестацию) и присвоить статус_______________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса) по производству и реализации семян (для реализаторов семян - только реализация семян)_______________________________________________________________
наименование сельскохозяйственного растения, сорта)
Сведения о физическом или юридическом лице:
1. Форма собственности __________________________________________________
2. Год образования ______________________________________________________
3. Свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или удостоверение личности физического лица _____________________________________________________________________
(№, кем и когда выдано)
4. Адрес: _______________________________________________________________
(индекс,город,район,область,улица,№ дома,_____________________________________________________________________________________ телефон, факс, e-mail)
5. Ф.И.О. руководителя __________________________________________________
6. Банковские реквизиты ___________________________________________________________________________________________________________ (РНН, МФО, № счета, наименование и местонахождение банка)
7. Прилагаемые документы: _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(в соответствии с квалификационными требованиями)
Руководитель _____________________________________
(подпись)      (Ф.И.О.)
М.П. «___» __________ 20__ г.
Заявление принято к рассмотрению «__»_______20__г.____________________________________________________________________ (Ф.И.О., подпись ответственного лица, принявшего заявление)
Приложение 5
к Регламенту государственной услуги «Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
Свидетельство об аттестации № _____
Выдано ________________________________________________________
(полное наименование юридического или Ф.И.О. физического лица) которому на основании решения местного исполнительного органа_____________________________________________________области
от «___» _________ 20___ г. № присвоен статус ________________________________________________________________________________________________________________________________________
(указывается один из видов присваиваемого статуса) по производству и реализации семян (для реализаторов семян - только реализация семян) ________________________________________________________________________________________________________________________________________
(наименование сельскохозяйственного растения, сорта)
Ф.И.О. руководителя _________________ ______________________
(подпись)      (должность)
М.П.
Дата выдачи «___» ___________ 20__ г.
Действительно до «__» _________ 20__ г.
Приложение 6
к Регламенту государственной
услуги «Аттестация производителей
оригинальных, элитных семян,
семян первой, второй и третьей
репродукций и реализаторов семян»
Акт обследования физического или юридического лица на соответствие требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам, реализаторам семян
«__» __________ 20__ года № ____
Экспертной комиссией, созданной решением местного
исполнительного органа _____________________________области от «__» __________ 20__ года № __
составлен настоящий акт о результатах обследования
____________________________________________________________________ (указывается полное наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество физического лица)
на соответствие статусу_____________________________________________(указывается один из видов присваиваемого статуса)
по производству и реализации семян (для реализаторов семян - только
реализация семян)
________________________________________________________________________________________________________________________________________(указывается наименование сельскохозяйственного растения,
количество сортов (производителям оригинальных семян количество
сортов не указывается))
В результате обследования установлено: ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(указывается степень соответствия по каждому пункту требований)
Заключение: ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Председатель комиссии ________________________________ __________
(фамилия, инициалы, должность) (подпись)
Члены комиссии: _____________________________________ __________
(фамилия, инициалы, должность) (подпись)
_____________________________________________ _________________
(фамилия, инициалы, должность) (подпись)
_____________________________________________ _________________
(фамилия, инициалы, должность) (подпись)
_____________________________________________ _________________
(фамилия, инициалы, должность) (подпись)

8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Агроөнеркәсiптiк кешендегi мемлекеттiк инспекция комитетiнiң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторының карантиндiк объектiлердiң жоқ екендiгi.
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi,
екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
4-қосымша
Өтiнiш
Аттестаттау жүргiзудi және _______________________
_____________________________________________________________________ (ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорты) тұқымын өндiру және сату (тұқым өткiзушiлер үшiн - тек тұқым сату)
жөнiндегi ___________________________________________________________
(берiлетiн мәртебе түрлерiнiң бiреуi көрсетiледi)
мәртебесiн берудi сұраймын.
Жеке немесе заңды тұлға туралы мәлiметтер:
1. Меншiк нысаны______________________________________________
2. Құрылған жылы______________________________________________
3. Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiгi немесе жеке тұлғаның жеке куәлiгi ________________________________________________
____________________________________________________________________ (№, кiм және қашан бердi)
4. Мекенжайы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдiң №, телефон, факс, е-mаil)
5. Басшының Т.А.Ә.____________________________________________
6. Банк деректемелерi _________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(СТН, БАА, шот №, банкiнiң атауы және тұрған жерi)
7. Қоса берiлiп отырған құжаттар:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________ (бiлiктiлiк талаптарға сәйкес)
Басшы______________________________________________ (қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
20_____жылғы «___»__________________
Өтiнiш қарауға 20____жылғы «____»_____________қабылданды. __________________________________________________________ (өтiнiштi қабылдаған жауапты адамның Т.А.Ә.)
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi,
екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
5-қосымша
Аттестаттау туралы №___ куәлiк
__________________________________облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының 20____ жылғы «__» ______№_____ шешiмi негiзiнде _______________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорты) тұқымын өндiру және сату (тұқым өткiзушiлер үшiн - тек тұқым сату)
жөнiндегi ___________________________________________________________
(берiлетiн мәртебе түрлерiнiң бiреуi көрсетiледi)
мәртебесi берiлген __________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның Т.А.Ә.)
Басшының Т.А.Ә.____________________________________________________
Лауазымы
___________________________________________________________________
___________________ (қолы)
Берiлген күнi: 20_____жылғы «___»__________________________________
М.О.
20____ жылғы «___»____________________________________ дейiн жарамды.
«Бiрегей, элиталық тұқым, бiрiншi,
екiншi және үшiншi репродукциядағы тұқым
өндiрушiлердi және тұқым өткiзушiлердi аттестаттау»
мемлекеттік қызмет регламентіне
6-қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың бiрегей тұқым өндiрушiлерге,
элиталық тұқым шаруашылығына, тұқым шаруашылығына, тұқым
өткiзушiге қойылатын талаптарға сәйкестiгiн тексеру актiсi
20 __ жылғы «__» ___________ № _______
_______________________________ облысының (республикалық маңызы бар
қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органының 20 ___ жылғы «__»
_________ № ____ шешімімен құрылған сараптамалық комиссия
_____________________________________________________________________ (заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiледi)
_____________________________________________________________________ (ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң атауы, сорттардың саны (бiрегей тұқым өндiрушiлер үшiн сорттардың саны көрсетiлмейдi) көрсетiледi)
тұқымын өндiру және сату (тұқым өткiзушiлер үшiн - тек тұқым сату) жөнiндегi
_____________________________________________________________________ (берiлетiн мәртебе түрлерiнiң бiреуi көрсетiледi) мәртебесiне сәйкестiгiн тексеру нәтижелерi туралы осы актiнi жасады.
Зерттеу нәтижесiнде белгiлi болғаны:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ (талаптардың әрбiр тармағы бойынша сәйкестiк дәрежесi көрсетiледi)
Қорытынды:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: ________________________________ _____________
(тегi, аты-жөнi, лауазымы) (қолы)
Комиссия мүшелерi: ________________________________ _____________
(тегi, аты-жөнi, лауазымы) (қолы)
________________________________ _____________
(тегi, аты-жөнi, лауазымы) (қолы)
________________________________ _____________
(тегi, аты-жөнi, лауазымы) (қолы) ________________________________ _____________
(тегi, аты-жөнi, лауазымы) (қолы)