Об утверждении Инструкции о награждении Почетным нагрудным знаком "Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы" (Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан)
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 27 марта 2013 года № 88. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2013 года № 8417. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 декабря 2016 года № 855
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 13.12.2016 № 855 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 Положения о первооткрывателях месторождений Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 90, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о награждении Почетным нагрудным знаком "Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы" (Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан).
2. Комитету геологии и недропользования Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан (Нурабаев Б.К.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и новых технологий Сауранбаева Н.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
А. Исекешев
Утверждена
приказом Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министра
индустрии и новых технологий
Республики Казахстан
от 27 марта 2013 года № 88
Инструкция о награждении Почетным нагрудным знаком
"Қазақстан Республикасының кен орнын алғашқы ашушы"
(Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан)
1. Настоящая Инструкция о награждении Почетным нагрудным знаком "Қазақстан Республикасының кен орнын алғашқы ашушы" (Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 5 Положения о первооткрывателях месторождений Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 90, (далее – Положение) и детализирует награждение Почетным нагрудным знаком "Қазақстан Республикасының кен орнын алғашқы ашушы" (Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан).

"Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы" омырауға тағатын құрмет белгісімен марапаттау туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2013 жылғы 27 наурыздағы № 88 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 10 сәуірде № 8417 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 13 желтоқсандағы № 855 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 13.12.2016 № 855 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 90 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының кен орындарын алғашқы ашушылар туралы ереженің 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы» омырауға тағатын құрмет белгісімен марапаттау туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.Қ. Нұрабаев) заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және бұқаралық ақпарат құралдарында кейіннен оны жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Индустрия және жаңа технологиялар вице-министрі Н.Е. Сауранбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрі                    Ә. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы Индустрия
және жаңа технологиялар министрінің
2013 жылғы 27 наурыздағы
№ 88 бұйрығымен
бекiтiлген
«Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы»
омырауға тағатын құрмет белгісімен марапаттау туралы
нұсқаулық
1. Осы «Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы» омырауға тағатын құрмет белгісімен марапаттау туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 90 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының кен орындарын алғаш ашушы туралы ереженің 5-тармағына сәйкес (бұдан әрі - Ереже) әзірленді және «Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы» омырауға тағатын құрмет белгісімен марапаттауды нақтылайды.

2. Почетным нагрудным знаком "Қазақстан Республикасының кен орнын алғашқы ашушы" (Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан) (далее - Почетный нагрудный знак) награждаются физические лица, признанные первооткрывателями месторождений полезных ископаемых в Республике Казахстан в соответствии с Положением.
3. Решение о награждении лиц Почетным нагрудным знаком принимается на основании решения уполномоченного органа по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган) о признании лиц первооткрывателями месторождений полезных ископаемых в Республике Казахстан.
Решение уполномоченного органа о награждении лиц Почетным нагрудным знаком утверждается приказом первого руководителя уполномоченного органа.
4. Вручение Почетного нагрудного знака производится в торжественной обстановке первым руководителем уполномоченного органа или по его поручению - руководителем юридического лица, где работает награждаемое лицо, и приурочивается к профессиональному празднику "День геолога" или к юбилейной дате награждаемого лица.
Описание Почетного нагрудного знака приводится в приложении 1 к настоящей Инструкции.
5. Вместе с Почетным нагрудным знаком награждаемому лицу выдается Диплом согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
6. Дубликат Почетного нагрудного знака взамен утерянного не выдается.
7. В случаях утраты Диплома к Почетному нагрудному знаку по запросу награжденного уполномоченный орган выдает дубликат Диплома.
Приложение 1
к Инструкции о награждении
Почетным нагрудным знаком
"Қазақстан Республикасының
кен орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)
Описание Почетного нагрудного знака
"Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан)
Почетный нагрудный знак "Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы" (Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан) изготавливается из металла желтого цвета (латунь) в форме круга диаметром 30 миллиметров и толщиной 2 миллиметра и представляет собой медаль. Изображение Почетного нагрудного знака "Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы" (Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан) приводится в приложении к настоящему описанию.
На лицевой стороне медали (аверс) в центре круга изображены контур территории Казахстана и поверх - символы труда геологоразведчиков: буровая вышка и перекрещенные геологические молотки.
На оборотной стороне медали (реверс) выполнена в 4 ряда рельефная надпись "Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы", размер букв 2,0х1,5 миллиметра.

2. «Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы» омырауға тағатын құрмет белгісімен (бұдан әрі – Омырауға тағатын құрмет белгісі) Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасында пайдалы қазбалар кен орындарын алғаш ашушы деп танылған жеке тұлғалар марапатталады.
3. Омырауға тағатын құрмет белгісімен тұлғаларды марапаттау туралы шешім жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) Тұлғаларды Қазақстан Республикасында пайдалы қазбалар кен орындарын алғаш ашушы деп тану туралы шешімі негізінде қабылданады.
Омырауға тағатын құрмет белгісімен тұлғаларды марапаттау туралы уәкілетті органның шешімі уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
4. Омырауға тағатын құрмет белгiсiн тапсыруды уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша марапатталатын адам жұмыс iстейтiн еңбек ұжымындағы заңды тұлғалардың басшылары салтанатты жағдайда жүргiзедi. Тапсыру «Геолог күні» кәсіби мерекесі немесе марапатталатын тұлғаның мерейтойлық күнiне қарсы орайластырылады.
Омырауға тағатын құрмет белгісінің сипаттамасы осы Нұсқаулықтың  1-қосымшасында келтіріледі.
5. Омырауға тағатын құрмет белгісімен бірге марапатталатын тұлғаға осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес Диплом беріледі.
6. Омырауға тағатын құрмет белгісінің телнұсқасы жоғалғанның орнына қайта берілмейді.
7. Омырауға тағатын құрмет белгісіне берілген Диплом жоғалған жағдайда марапаттаған уәкілетті органның сұрауы бойынша Дипломның телнұсқасы беріледі.
«Қазақстан Республикасының
кен орнын алғаш ашушы»
омырауға тағатын құрмет белгісімен
марапаттау туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
«Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы»
омырауға тағатын құрмет белгiсiнiң сипаттамасы
«Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы» омырауға тағатын құрмет белгісі диаметрі 30 миллиметр шеңбер түрінде және қалыңдығы 2 миллиметр сары түсті металдан (латунь) жасалады және медальді білдіреді. «Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы» (Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан) омырауға тағатын құрмет белгісінің кескіні осы сипаттамаға қосымшада келтірілген.
Медальдің бет жағында (аверс) шеңбердiң ортасында Қазақстанның аумағы сұлбасы және үстінен геолог-барлаушылар еңбегінің рәміздері: бұрғылау мұнарасы және айқасқан геологиялық балғалар бейнеленген.
Медальдің сыртқы жағында (реверс) жалтыраған дөңес әрiптермен 4 қатарда «Қазақстан Республикасының кен орнын алғашқы ашушы» деген жазу жазылған, әріптердің мөлшері 2,0х1,5 миллиметр.

По краю медали с двух сторон имеется ободок шириной 0,8 миллиметра, высотой 0,5 миллиметра. Ребро медали гладкое.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой в форме прямоугольника шириной 25 миллиметров и высотой 15 миллиметров, изготовленной из металла желтого цвета (латунь) и обтянутой муаровой лентой бирюзового цвета.
На оборотной стороне колодки расположена булавка с двойным замком.
Приложение
к описанию Почетного
нагрудного знака
"Қазақстан Республикасының
кен орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)
Изображение Почетного нагрудного знака "Қазақстан
Республикасының кен орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан)
Приложение 2
к Инструкции о награждении
Почетным нагрудным знаком
"Қазақстан Республикасының
кен орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)
Образец Диплома к Почетному нагрудному знаку
"Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения Республики Казахстан) Лицевая сторона:
Диплом
Внутренняя сторона:
____________________________
(органның атауы)
№ ____
"Қазақстан Республикасының кен
орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)"
______________________________
(тегі)
______________________________
(аты)
______________________________
(әкесінің аты)
Берілді _____________________
(күні, бұйрықтың №)
Бірінші басшысы _______________
(қолы)
М.О.
_____________________________
(наименование органа)
Диплом № ____
к нагрудному знаку
"Қазақстан Республикасының кен
орнын алғаш ашушы"
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)
______________________________
(фамилия)
______________________________
(имя)
______________________________
(отчество)
Выдано ________________________
(дата, № приказа)
Первый руководитель ____________
(подпись)
М.П.

Медальдің екі жақ шетінен ені 0,8 миллиметр, биіктігі 0,5 миллиметр дөңес жиек жасалған.
Медаль құлақша мен сақина арқылы ені 25 миллиметр және биіктігі 15 миллиметр тікбұрыш түріндегі сары түсті металдан (латунь) көгілдір түсті муралы таспамен көмкерілген қалыппен жалғасады.
Қалыптың сыртқы жағына қос құлыпты түйреуіш орналасқан.
«Қазақстан Республикасының
кен орнын алғаш ашушы»
омырауға тағатын құрмет
белгісінің сипаттамасына қосымша
«Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы»
омырауға тағатын құрмет белгiсiнiң үлгісі
Аверс     М 1:1    Реверс
«Қазақстан Республикасының
кен орнын алғаш ашушы»
омырауға тағатын құрмет белгісімен
марапаттау туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
«Қазақстан Республикасының кен орнын алғаш ашушы»
омырауға тағатын құрмет белгiсiнiң марапаттау туралы дипломның үлгісі
Оң жағы
Диплом
Ішкі жақ
____________________________
(органның атауы)
№ ____
«Қазақстан Республикасының
кен орнын алғаш ашушы»
______________________________
(тегі)
______________________________
(аты)
______________________________
(әкесінің аты)
Берілді _____________________
(күні, бұйрықтың №)
Бірінші басшысы _______________
(қолы)
М.О.
_____________________________
(наименование органа)
Диплом № ____
к нагрудному знаку
«Қазақстан Республикасының кен
орнын алғаш ашушы»
(Первооткрыватель месторождения
Республики Казахстан)
_______________________________
(фамилия)
______________________________
(имя)
______________________________
(отчество)
Выдано ________________________
(дата, № приказа)
Первый руководитель ___________
(подпись)
М.П.