Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2013 года № 8489. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 236
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2016 № 236.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» ПРИКАЗЫВАЮ:
1.Утвердить:
1) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 1-4 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 5 к настоящему приказу по специальности «Дошкольное воспитание и обучение»;
2) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 6-13 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 14 к настоящему приказу по специальности «Организация воспитательной работы (по уровням)»;
3) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 15-20 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 21 к настоящему приказу по специальности «Физическая культура и спорт»; деятельность
4) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 22-23 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 24 к настоящему приказу по специальности «Профессиональное обучение (по отраслям)»;
5) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 25-32 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 33 к настоящему приказу по специальности «Начальное образование»;
6) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 34-35 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 36 к настоящему приказу по специальности «Изобразительное искусство и черчение»;
7) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 37-38 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 39 к настоящему приказу по специальности «Технология»;

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 маусымда № 8489 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 236 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 31.03.2016 № 236 бұйрығымен.
«Білім туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Мыналар:
1) «Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 1-4-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 5-қосымшаға сәйкес;
2) «Тәрбие жұмысын ұйымдастыру (деңгей бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 6-13-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 14-қосымшаға сәйкес;
3) «Дене тәрбиесі және спорт» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 15-20-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 21-қосымшаға сәйкес;
4) «Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 22-23-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 24-қосымшаға сәйкес;
5) «Бастауыш білім беру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 25-32-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 33-қосымшаға сәйкес;
6) «Бейнелеу өнері және сызу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 34-35-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 36-қосымшаға сәйкес;
7) «Технология» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 37-38-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 39-қосымшаға сәйкес;

8) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 40-41 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 42 к настоящему приказу по специальности «Музыкальное образование»;
9) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 43-47 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 48 к настоящему приказу по специальности «Дизайн (по профилю)»;
10) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 49-50 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 51 к настоящему приказу по специальности «Социально-культурная деятельность и народное художественное творчество (по профилю)»;
11) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 52-56 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 57 к настоящему приказу по специальности «Инструментальное исполнительство и музыкальное искусство эстрады (по видам)»;
12) типовой учебный план технического и профессионального образования согласно приложению 58 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 59 к настоящему приказу по специальности «Хоровое дирижирование»;
13) типовой учебный план технического и профессионального образования согласно приложению 60 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 61 к настоящему приказу по специальности «Теория музыки»;
14) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 62-65 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 66 к настоящему приказу по специальности «Актерское искусство»;
15) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 67-73 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложениям 74 к настоящему приказу по специальности «Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилю)»;
16) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 75-78 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 79 к настоящему приказу по специальности «Социальная работа»;

8) «Музыкалық білім беру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 40-41-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 42-қосымшаға сәйкес;
9) «Дизайн (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 43-47-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 48-қосымшаға сәйкес;
10) «Әлеуметтік мәдени қызмет және халықтық көркем өнер шығармашылығы (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 49-50-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 51-қосымшаға сәйкес;
11) «Аспаптық орындау және музыкалық өнер эстрадасы (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 52-56-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 57-қосымшаға сәйкес;
12) «Хор дирижеры» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 59-қосымшаға сәйкес;
13) «Музыка теориясы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 61-қосымшаға сәйкес;
14) «Актерлік өнер» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 62-65-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 66-қосымшаға сәйкес;
15) «Сәндік-қолданбалы және халықтық кәсіпшілік өнері (бейін бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 67-73-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 74-қосымшаға сәйкес;
16) «Әлеуметтік жұмыс» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 75-78-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 79-қосымшаға сәйкес;

17) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 80-84 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 85 к настоящему приказу по специальности «Обслуживание и ремонт телекоммуникационного оборудования и бытовой техники (по отраслям)»;
18) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 86-88 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 89 к настоящему приказу по специальности «Слесарное дело»;
19) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 90-94 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 95 к настоящему приказу по специальности «Организация обслуживания гостиничных хозяйств»;
20) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 96-99 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 100 к настоящему приказу по специальности «Делопроизводство и архивоведение (по отраслям и областям применения)»;
21) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 101-104 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 105 к настоящему приказу по специальности «Туризм (по отраслям)»;
22) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 106-107 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 108 к настоящему приказу по специальности «Переводческое дело (по видам)»;
23) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 109-113 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 114 к настоящему приказу по специальности «Маркетинг (по отраслям)»;
24) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 115-116 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 117 к настоящему приказу по специальности «Оценка»;
25) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 118-119 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 120 к настоящему приказу по специальности «Менеджмент (по отраслям и областям применения)»;

17) «Телекоммуникациялық құралдармен тұрмыстық техникаларды жөндеу және қызмет көрсету (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 80-84-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 85-қосымшаға сәйкес;
18) «Слесарлық ісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 86-88-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 89-қосымшаға сәйкес;
19) «Қонақ үй шаруашылығына қызмет көрсету және ұйымдастыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 90-94-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 95-қосымшаға сәйкес;
20) «Іс қағаздарын жүргізу және мұрағаттану (қолданылу аясы және салалары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 96-99-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 100-қосымшаға сәйкес;
21) «Туризм (салалары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 101-104-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 105-қосымшаға сәйкес;
22) «Аудармашы ісі (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 106-107-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 108-қосымшаға сәйкес;
23) «Маркетинг (салалары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 109-113-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 114-қосымшаға сәйкес;
24) «Бағалау» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 115-116-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 117-қосымшаға сәйкес;
25) «Менеджмент (қолданылу аясы және салалары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 118-119-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 120-қосымшаға сәйкес;

26) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 121-124 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 125 к настоящему приказу по специальности «Финансы (по отраслям)»;
27) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 126-129 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 130 к настоящему приказу по специальности «Экономика (по отраслям)»;
28) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 131-133 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 134 к настоящему приказу по специальности «Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)»;
29) типовые учебные планы» технического и профессионального образования согласно приложениям 135-137 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 138 к настоящему приказу по специальности «Технология и техника разведки месторождений полезных ископаемых»;
30) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 139-141 и типовые образовательные учебные программы согласно приложению 142 к настоящему приказу по специальности «Гидрогеология и инженерная геология»;
31) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 143-145 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 146 к настоящему приказу по специальности «Геофизические методы поиска и разведки месторождений полезных ископаемых»;
32) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 147-148 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 149 к настоящему приказу по специальности «Производство химических волокон»;
33) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 150-153 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 154 к настоящему приказу по специальности «Технология полимерного производства»;
34) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 155-156 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 157 к настоящему приказу по специальности «Эксплуатация машин и оборудовании химического производства вяжущих и сыпучих материалов»;

26) «Қаржы (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 121-124-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 125-қосымшаға сәйкес;
27) «Экономика (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 126-129-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 130-қосымшаға сәйкес;
28) «Геологиялық түсіру, пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 131-133-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 134-қосымшаға сәйкес;
29) «Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау технологиясы мен техникасы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 135-137-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 138-қосымшаға сәйкес;
30) «Гидрогеология және инженерлік геология» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 139-141-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 142-қосымшаға сәйкес;
31) «Геофизикалық тәсілдер мен пайдалы қазбаларды іздеу және барлау» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 143-145-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 146-қосымшаға сәйкес;
32) «Химиялық талшықтардың өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 147-148-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 149-қосымшаға сәйкес;
33) «Полимерлік өндіріс технологиясы» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 150-153-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 154-қосымшаға сәйкес;
34) «Тұтқыр және сусымалы материалдарды химиялық өндіретін машиналар мен жабдықтарды пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 155-156-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 157-қосымшаға сәйкес;

35) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 158-159 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 160 к настоящему приказу по специальности «Электроэнергетика (по отраслям)»;
36) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 161-164 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 165 к настоящему приказу по специальности «Теплотехническое оборудование и системы теплоснабжения (по видам)»;
37) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 166-170 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 171 к настоящему приказу по специальности «Судостроение и техническое обслуживание судовых машин и механизмов»;
38) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 172-176 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 177 к настоящему приказу по специальности «Эксплуатация, техническое обслуживание и ремонт городского электротранспорта (по отраслям)»;
39) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 178-179 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 180 к настоящему приказу по специальности «Производство подвижного состава железных дорог (по видам)»;
40) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 181-185 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложениям 186 к настоящему приказу по специальности «Сварочное дело (по видам)»;
41) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 187-193 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 194 к настоящему приказу по специальности «Электромеханическое оборудование в промышленности (по видам)»;
42) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 195-198 к настоящему приказу и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложениям 199 к настоящему приказу по специальности «Оборудование для производства электронной техники»;
43) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 200-203 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 204 к настоящему приказу по специальности «Холодильно-компрессорные машины и установки»;

35) «Электр энергетикасы (салалары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 158-159-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 160-қосымшаға сәйкес;
36) «Жылу-техникалық жылу жабдықтары және жылумен қамтамасыз ету жүйелері (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 161-164-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 165-қосымшаға сәйкес;
37) «Кеме жасау және кеме машиналары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 166-170-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 171-қосымшаға сәйкес;
38) «Қала электр көліктерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу (салалар бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 172-176-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 177-қосымшаға сәйкес;
39) «Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 178-179-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 180-қосымшаға сәйкес;
40) «Дәнекерлеу ісі (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 181-185-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 186-қосымшаға сәйкес;
41) «Өндірістердегі электрлік-механикалық жабдықтар (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 187-193-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 194-қосымшаға сәйкес;
42) «Электрондық техника өндірісіне арналған жабдық» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 195-198-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 199-қосымшаға сәйкес;
43) «Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар және қондырғылар» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 200-203-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 204-қосымшаға сәйкес;

44) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 205-210 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 211 к настоящему приказу по специальности «Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)»;
45) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 212-219 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 220 к настоящему приказу по специальности «Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта (по видам)»;
46) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 221-224 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 225 к настоящему приказу по специальности «Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте»;
47) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 226-229 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 230 к настоящему приказу по специальности «Организация дорожного движения»;
48) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 231-234 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 235 к настоящему приказу по специальности «Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство»;
49) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 236-240 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 241 к настоящему приказу по специальности «Рыбное производство»;
50) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 242-245 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 246 к настоящему приказу по специальности «Производство консервов и пищеконцентратов»;
51) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 247-250 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 251 к настоящему приказу по специальности «Производство молочной продукции;
52) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 252-255 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 256 к настоящему приказу по специальности «Печатное производство»;

44) «Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (салалары бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 205-210-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 211-қосымшаға сәйкес;
45) «Автомобиль көлігіне қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 212-219-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 220-қосымшаға сәйкес;
46) «Теміржол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 221-224-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 225-қосымшаға сәйкес;
47) «Жол қозғалысын ұйымдастыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 226-229-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 230-қосымшаға сәйкес;
48) «Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 231-234-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 235-қосымшаға сәйкес;
49) «Балық өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 236-240-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 241-қосымшаға сәйкес;
50) «Консервілер және тағам концентраттары өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 242-245-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 246-қосымшаға сәйкес;
51) «Сүт өнімдерінің өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 247-250-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 251-қосымшаға сәйкес;
52) «Полиграфия өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 252-255-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 256-қосымшаға сәйкес;

53) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 257-261 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 262 к настоящему приказу по специальности «Радиоэлектроника и связь (по видам)»;
54) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 263-266 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 267 к настоящему приказу по специальности «Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания»;
55) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 268-285 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 286 к настоящему приказу по специальности «Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)»;
56) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 287-291 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложениям 292 к настоящему приказу по специальности «Техническая эксплуатация дорожно-строительных машин (по видам)»;
57) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 293-294 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 295 к настоящему приказу по специальности «Строительство и эксплуатация городских путей сообщения»;
58) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 296-297 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 298 к настоящему приказу по специальности «Архитектура»;
59) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 299-300 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 301 к настоящему приказу по специальности «Техническое обслуживание и ремонт сельскохозяйственной техники»;
60) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 302-306 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 307 к настоящему приказу по специальности «Фермерское хозяйство (по профилю)»;
61) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 308-314 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 315 к настоящему приказу по специальности «Рыбное хозяйство (по видам)»;

53) «Байланыс радиотехникасы (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 257-261-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 262-қосымшаға сәйкес;
54) «Электр байланысы мен желімен хабарлау желілік құрылыстарын пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 263-266-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 267-қосымшаға сәйкес;
55) «Көліктік радио электрондық жабдықты техникалық пайдалану (көлік түрі бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 268-285-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 286-қосымшаға сәйкес;
56) «Жол-құрылыс машиналарын техникалық пайдалану (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 287-291-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 292-қосымшаға сәйкес;
57) «Қала қатынас жолдарын салу және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 293-294-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 295-қосымшаға сәйкес;
58) «Сәулет өнері» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 296-297-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 298-қосымшаға сәйкес;
59) «Ауыл шаруашылығында техникалық қызмет көрсету және жөндеу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 299-300-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 301-қосымшаға сәйкес;
60) «Ферма шаруашылығы (бейіндері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 302-306-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 307-қосымшаға сәйкес;
61) «Балық шаруашылығы (түрлері бойынша)» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 308-314-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 315-қосымшаға сәйкес;

62) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 316-319 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 320 к настоящему приказу по специальности «Механизация сельского хозяйства»;
63) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 321-322 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложениям 323 к настоящему приказу по специальности «Пожарная безопасность»;
64) типовые учебные планы технического и профессионального образования согласно приложениям 324-327 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 328 к настоящему приказу по специальности «Электрофикация и автоматизация сельского хозяйства»;
65) типовой учебный план технического и профессионального образования согласно приложению 329 и типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования согласно приложению 330 к настоящему приказу по специальности «Исламоведение».
2. Департаменту технического и профессионального образования (Борибеков К.К.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шаяхметова С.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2013 года.
Министр                                    Б. Жумагулов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 год № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0101000 – Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация: 010101 3 - Воспитатель дошкольных организаций
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
циклов
и дисциплин
Наименование
циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распреде-
ление
по семестрам*
экзамены
зачеты
Количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теорети-
ческие занятия
практи-
ческие (лабораторно-
практи-
ческие) занятия
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины

62) «Ауыл шаруашылығын механикаландыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 316-319-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 320-қосымшаға сәйкес;
63) «Өрт қауіпсіздігі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 321-322-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 323-қосымшаға сәйкес;
64) «Ауыл шаруашылығын электрлендіру және автоматтандыру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспарлары осы бұйрыққа 324-327-қосымшаларға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 328-қосымшаға сәйкес;
65) «Исламтану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік оқу жоспары осы бұйрыққа 329-қосымшаға сәйкес және техникалық және кәсіптік білім беру үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары 330-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Қ.Қ. Бөрібеков):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр С.Б. Шаяхметовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2013 жылдың 1 қыркүйегінен бастап күшіне енеді.
Министр                                          Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
1-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0101000 – Мектепке дейінгі тәрбиелеу және білім беру
Біліктілігі: 010101 3 - Мектепке дейінгі ұжымдардың тәрбиешісі
Оқытудың нысаны: күндізгі
Нормативтік оқу мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің
атаулары
Бақылау нысандары
Оқу уақытының көлемі
(сағат)
Семестрлер
бойынша
бөлу
емтихандар
сынақтар
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс
барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық- (зертханалық) сабақтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер

180
2,4,6
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
6
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от  24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0101000 – Дошкольное воспитание и обучение
Квалификация: 010102 3 – Мать-воспитательница (патронатный воспитатель)
Форма обучения: очная

180
2,4,6
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
6
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың  қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
3-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0101000 – Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
Біліктілігі: 010102 3 - Тәрбиеші ана (патронат тәрбиешісі)
Оқытудың нысаны: күндізгі

ПК 3.1.6
ОПД 02
Этнопедагогика
Значение этнопедагогики в формировании современной образовательной парадигмы. Духовные истоки народной педагогики. Народная педагогика - совокупное педагогическое знание и воспитательный опыт народа. Средства и факторы народной педагогики. Виды воспитания в народной педагогики.
Знания:
- предмет и задачи этнопедагогики как отражение педагогической науки;
- задачи национальной политики РК по поликультурному воспитанию;
- значение передачи из поколения в поколение опыта народа, его нравственных устоев;
- необходимость возрождения традиционных методов и приемов воспитания детей, используемых в народной педагогике;
- прогрессивные народные традиции и обычаи различных этносов, проживающих на территории Казахстана.
Умения:
- использовать прогрессивные народные традиции в организации различных видов деятельности воспитанников;
- знакомить с народной системой физического, трудового, нравственно-эстетического, экологического воспитания;
- формировать интересы к педагогическим традициям народа, его нравственным, этическим и духовным ценностям, национальной культуре;
- формировать у детей чувство гуманизма, патриотизма, положительных нравственных качеств, чувство долга, ответственности, честности, правдивости;
- использовать народные традиции в воспитания и в целостном процессе формирования личности;
- адекватно воспринимать ситуации межличностного общения и создавать благоприятный психологический климат.
БК 1 БК 2 ПК 3.1.1 ПК 3.2.1
ОПД 03
Методы педагогических исследований
Методология и методы педагогических исследований.
Понятие о методологии педагогики и ее уровня. Организация научно-педагогического исследования.
Методы психологического исследования.
Тексты научного жанра по психолого-педагогическим проблемам.
Знания:
- основные методы педагогических исследований в учебной и воспитательной работе;
- пути поиска новых, более эффективных способов решения педагогической проблемы;
- замысел и логику педагогического исследования;
- виды педагогических исследований;
- объекты научного исследования педагогов;
-педагогическую гипотезу, условии формулирования и процесс ее проверки;
- способы решения психолого-педагогической проблемы;
- анализ реальных достижений науки и практики;
- параметры изменения объекта исследования;
- методологические принципы педагогических исследований.
Умения:
- самостоятельно решать наиболее насущные и актуальные вопросы современного педагогического процесса;
- формировать собственный педагогический опыт, осмыслить опыт деятельности других преподавателей;
- выделить объект научного поиска: новую связь, зависимость между классом педагогических явлений, процессов или систем;
- изучать педагогическую реальность в научном смысле;
- использовать в профессиональной деятельности проблемно-поисковые, исследовательские и экспериментальные методы, апробировать новые методики обучения.
БК 4
ПК3.1.3 ПК3.1.10 ПК3.1.14
ОПД 04
Анатомия, физиология и гигиена детей
Организм человека. Нервная система. Опорно-двигательная система. Сердце и кровообращение. Дыхательная система. Пищеварительная система. Обмен веществ. Железы внутренней секреции. Кожа. Система выделения. Гигиена детей дошкольного возраста.
Знания:
- основные особенности строения клеток и тканей, их функциональные особенности;
-общие закономерности развития ребенка;
-строение, функции, развитие нервной системы;
-особенности процессов возбуждения и об торможения детей;
- нормативы суточной двигательной активности детского организма;
- особенности строения и функции системы дыхательных органов;
- правила питания детей по возрасту;
- основы полового развития;
- методы и принципы закаливания детей;
- средства гигиены опорно-двигательных систем;
- приемы первый помощи при повреждений скелета, при вывихах.
Умения:
- проводить антропометрические измерения, сравнивать со среднестатистическими;
- использовать объяснять возрастные особенности сенсорных систем;
- проводить мероприятий по закаливанию организма, соблюдать гигиенические требования;
- проводить профилактику заболеваний мочевыделительной системы, объяснить механизмы образования и выведения мочи;
- способствовать психофизическому развитию и обеспечивать создания необходимых условий безопасности жизни и здоровья воспитанников.
БК8 ПК 3.1.1 ПК 3.1.2 ПК 3.1.7 ПК3.1.10
ОПД 05
Основы педагогической этики
Предмет основы педагогической этики. Воспитательные деятельности этики и эстетики. Профессиональный статус и этика педагога. Этические требования к личности учителя. Технология взаимоотношения между воспитателем и воспитанником.
Знания:
- вопросы этики и эстетического воспитания;
- требования профессионально-педагогической этики;
- теоретические и методические основы педагогической этики;
-технология взаимоотношения между воспитателем и воспитанниками;
Умения:
- соблюдать этико-педагогические требования к личности учителя;
- использовать в профессиональной деятельности нравственно - этические нормы;
- формировать в соответствии с социально-поведенческими нормами коммуникативные способности;
- формировать в соответствии с социально-поведенческими нормами коммуникативные способности.
БК 5
ПК 3.1.2

КҚ 3.1.6
ЖКП 02
Этнопедагогика.
Этнопедагогика пәні, мақсаты, міндеттері.
Этнопедагогикалық ойлардың тууы және тарихы. Халық педагогикасы – этнопедагогиканың зерттеу объектісі. Халықтық педагогиканың факторлары мен түрлері.
Білімдер:
- этнопедагогикалық ойлардың даму тарихын, түркі халықтарының тәлімгерлік ой пікірлерінің маңызын, халық педагогикасының құралдары мен түрлерін;
Іскерліктер:
- халық педагогикасының тәлімгерлік педагогикалық құралдарын мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеуге пайдалану жолдарын;
- ұлттық мәдениет дәстүрлерін отбасы тәрбиесінде негізге алуды;
- халық педагогикасының ұғымдарын ақыл, ой еңбек, дене, адамгершілік, эстетикалық тәрбие беруде қолдануды;
- балалар мен және олардың ата-аналарымен жағымды қарым-қатынас орнатудың әдіс-тәсілдерін;
- ұлттық мәдениет дәстүрлерін отбасы тәрбиесінде қолдану тәсілдерін.
БҚ 1;2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.2.1
ЖКП 03
Педагогикалық зерттеу әдістері
Педагогикалық зерттеу әдістері және олардың түрлері. Ұжым мен жеке тұлғаны зерттеу. Тәжірибелік–эксперименттік жұмыстардың мақсат міндеттері. Педагогика негіздері және аксиомалар. Ғылыми зерттеу жұмыстарының нысандары. Баланың мектепке дайындығын диагностикалау. Психологиялық-педагогикалық зерттеу жұмыстарының түрлері. Психологиялық зерттеу әдістері. Ғылыми әдебиеттермен жұмыс істеу әдістемесі. Білім алушылардың ғылыми–зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістемесі.
Білімдер:
- педагогикалық зерттеу әдістері және олардың түрлерін;
- ұжым мен жеке тұлғаны зерттеу тәсілдерін;
- тәжірибелік–эксперименттік жұмыстардың мақсат міндеттерін;
- ғылыми-зерттеу жұмыстарының нысандарын, түрлерін;
Іскерліктер:
- баланың мектепке дайындығына диагностика жүргізуді;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы оқу–тәрбие жұмыстарының тәжірибесіне зерттеу жүргізуді;
- отбасындағы баланың психоэмоционалдық комфорт деңгейін анықтауды.
БҚ 4
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
ЖКП 04
Анатомия, физиология және балалар гигиенасы
Адам ағзалары. Жүйке жүйесі. Тірек-қимыл жүйесі. Жүрек, қан айналым жүйесі. Тыныс алу жүйесі. Ас қорыту жүйесі. Зат және энергия алмасу. Ішкі секреция бездері. Тері. Бөліп шығару жүйесі. Мектепке дейінгі балалар гигиенасы.
Білімдер:
- бала ағзасының құрылысының ерекшелігі мен тіршілік әрекетінің негізгі үрдісін;
- балалардың өсуі мен дамуының жалпы заңдылықтары;
- жүйке жүйесінің құрылысын, қызметін, дамуын;
- мектеп жасына дейінгі балалардың қозу, тежелу процестерінің ерекшеліктерін;
- бала ағзасының тәуліктік қимыл белсенділігі нормативтерін;
- негізгі санитарлық-гигиеналық талаптарды;
Іскерліктер:
- балаларға антропометриялық өлшеулер жүргізіп, дене дамуын бағалауды;
- балалардың көру, есту мүшелерінің гигиеналық талаптарын негіздеуді;
- алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
- әртүрлі мектепке дейінгі жастағы балалардың тәуліктік тамақ рационын құруды, тамақтанудың гигиеналық талаптарын іске асыруды ұйымдастыруды;
- тірек – қимыл жүйесінің гигиеналық шараларын ұйымдастыруды.
БҚ 8
КҚ 3.1.1;
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.10
ЖКП 05
Педагогикалық этика негіздері
Этика және эстетика туралы жалпы түсінік. Этикалық және эстетикалық тәрбие мәселелері. Педагогтік кәсіптік этиканың мәні мен мазмұны. Тәрбиеші мен тәрбиеленуші арасындағы қарым-қатынас технологиясы. Мұғалімнің жеке тұлғасына қойылатын этикалық талаптар.
Білімдер:
- этикалық және эстетикалық тәрбие мәселелері туралы;
- педагогтік кәсіптік этикасын;
- тәрбиеші мен тәрбиеленуші арасындағы қарым-қатынас технологиясын;
- мұғалімнің жеке тұлғасына қойылатын этикалық талаптарды;
Іскерліктер:
- қарым-қатынастың тиімді әдіс-тәсілдерін жұмыс орында іскерлік қатынаста қолдануды;
- балалармен және ата-аналармен қарым-қатынаста педагогикалық этикет талаптарын;
БҚ 5
КҚ 3.1.2

ПК 3.2.4
ПК 3.1.6
ОПД 06
Основы педиатрии
Гигиена детей дошкольного возраста. Детские болезни и их предупреждение. Санитарно- просветительная работа и медицинская.
Знания:
- предмет и задачи педиатрии детей дошкольного возраста;
- гигиену органов дыхания;
- требования личной гигиены детей дошкольного возраста;
- гигиену закаливания по возрастным группам;
- санитарно-гигиенические требования в дошкольных организациях;
Умения:
- пользоваться тонометром для измерения давления у детей;
- проводить закаливающие процедуры;
- оказывать доврачебную помощь;
- определение ритма сокращения сердца;
- соблюдение гигиены пищеварительных органов и правила гигиены питания;
БК8
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ОПД 07
Компьютерные технологии
Операционная система. Устройство персонального компьютера. Программное обеспечение. Компьютерная графика. Интернет. Компьютерные сети.
Знания:
- технику безопасности и гигиенические требования компьютерной работы;
- структуру персонального компьютера и аппаратное программное обеспечение;
- виды операционных систем, основные понятия;
- структуру, основные понятия электронной таблицы, типы и формат данных;
- основы программы Microsoft Word, Power Point, Excel;
- принципах работы мультимедиа-технологии;
- принципы работы WWW – всемирной паутины, веб страницы сайта;
Умения:
- обработать текстовую и графическую информацию;
- различать адресации ячеек, типы и типологии сетей;
- выполнять различные операции с графическими объектами и построение диаграмм, анимацию, гиперссылку, демонстрировать презентацию;
- использовать основные инструменты графических редакторов и цифровых аудио-видео технологий;
- пользоваться медиаресурсами и ресурсами интернет и информационно-коммуникационными технологиями в профессиональной деятельности.
БК 9
ПК3.1.4
ПК3.1.12
ОПД 08
Охрана труда
Общие вопросы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Основы пожарной безопасности.
Знания:
- правила охраны жизни и здоровья детей в детских садах и детских площадках;
- анатомо-физиологические и возрастные особенности ребенка;
- основные санитарно - гигиенические требования, правила и нормы по содержанию и эксплуатации помещений дошкольных организаций;
- основные требования по предупреждению электротравматизма;
- основные требования производственной санитарии и личной гигиены;
Умения:
- организовать в установленном порядке контроль за состоянием учебно–воспитательных и жилищно-бытовых помещений, в соответствии с требованиями безопасности, гигиеническими и санитарными нормами;
- обеспечения санитарно-технических и безопасных условий труда на занятиях в сохранении и укреплении здоровья детей;
- предупреждения возможных вредных производственных факторов на территории дошкольных организаций и детских площадках;
- проведения воспитательной работы по предупреждению детского дорожно-транспортного травматизма;
- соблюдение санитарно - гигиенических требований по содержанию и эксплуатации помещений дошкольных организаций.
БК 6

КҚ 3.2.4
КҚ 3.1.6
ЖКП 06
Педиатрия негіздері.
Мектеп жасына дейінгі балалардың гигиенасы. Шынықтыру және сауықтыру. Мектеп жасына дейінгі балалардың аурулары және денсаулықтарын бақылау. Мектепке дейінгі ұжымдарға қойылатын гигиеналық санитарлық талаптар.
Білімдер:
- педиатрия білімінің негіздері мен міндеттерін;
- мектепке дейінгі балалар дамуы ерекшелігін және денсаулығын сақтауды;
- балалар ауруының алдын алу шаралары мен гигиенасын;
Іскерліктер:
- алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
- балалар ағзасын шынықтыру мен сауықтыруды, гигиеналық талаптарды орындауды;
- мектепке дейінгі ұйымдарда санитарлық-гигиеналық шараларды ұйымдастыруды.
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
ЖКП 07
Компьютерлік технологиялар:
Есептеуіш техника кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі. Хатшы ісіндегі ақпараттық технология. Жеке компьютердің техникалық құрылымы. Бағдарламалық қамтамасыз ету, жіктеу. Операциялық жүйенің түрлері. Операциялық жүйе командасы мен жұмыс орындау тәртібі мен ережелері. Хатшы жәрдемші жұмысын қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету. MS OFFICE бағдарламасы негіздерін меңгеру. Corel Draw графикалық қосымшасы. Телекоммуникациялық технология. Компьютерлік байланыстың негізгі түрлері. Локальды торап. Электрондық пошта. Интернет керекті ақпарат пен жарнама құралының көзі. Құжаттарды жасау, жүйелеу, тіркеу, сақтау.
Білімдер:
- операциялық жүйелердің түрлерін және қолданушының интерфейісін;
- ақпаратты енгізуді, құжаттарды форматтауды;
- құжаттарды жазу және сақтау ережелерін;
- Excel бағдарламасын жұмыс технологиясын;
- Power Point презентация құруды және мәліметтер базасы туралы;
- интернеттің электрондық байланысын және байланыс желілерінің мәнін;
- Word құралында Web бетін құрудың тәсілдерін;
Іскерліктер:
- мультимедиа ресурстарымен жұмыс істеуді;
- Windows стандартты программасын қолданып сөздер мен әуендерді жазуды және қабылдауды;
- Excel бағдарламасын қолдануын, іске қосуды;
- презентацияны құру, толтыру, сақтау мен ашуды;
- электрондық почтамен жұмыс тәсілдерін;
- Microsoft Office пакетін толтыру үшін Интернетті пайдалануды.
БҚ 9
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.12
ЖКП 08
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелері. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Өрт қауіпсіздігі негіздері.
Білімдер:
- балалар бақшасы мен балалар алаңдарында бала өмірін қорғау мен сақтаудың тәртібін;
- баланың анатомиялық–физиологиялық және жас ерекшеліктерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардың ғимараттарын пайдалану мен ұстап-күтудің ережелері мен негізгі санитарлық-гигиеналық нормаларын;
- электрден жарақат алудың алдын алудың негізгі талаптарын;
- өндірістік санитарияның негізгі талаптарын және жеке гигиенаны;
Іскерліктер:
- оқу-тәрбие іс-әрекеттері ұйымдастырылатын және тұрмыстық бөлмелердің жағдайына белгіленген тәртіп бойынша қауіпсіздік, санитарлық және гигиеналық норма талаптарына сәйкес бақылау орнату;
- қауіпсіз және залалсыз еңбек жағдайларын тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, еңбек іс әрекетін, оқытуды және ұйымдастырылған демалысты тиімді үйлестіру;
- мектепке дейінгі ұйымдар мен балалар алаңдарындағы болуы мүмкін зиянды өндірістік факторлар туралы дер кезінде әкімшілікті хабардар ету;
- балалардың жол - көлік жарақаттарының алдын алу бойынша тәрбие жұмыстарын жүргізу;
- мектепке дейінгі ұйымдарды ұстау мен пайдалануға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау.
БҚ 6

ПК3.1.2
ПК3.1.13
ОПД 09
Психология
Введение в психологию. Познавательные процессы.
Чувства и воля. Качества личности. Личность и деятельность. Психология детей дошкольного возраста. Психологическая характеристика деятельности ребенка в дошкольном возрасте. Развития личности дошкольника. Развитие мотивов поведения и формирование самосознания.
Умственное развитие дошкольника. Психологическая готовность ребенка к обучению в школе. 12- летнее образование в Казахстане.
Знания:
- теоретические и методологические основы, задачи, содержание предмета психологии;
- закономерности, виды, физиологические механизмы познавательных психических процессов;
- особенности темперамента, характера, способности: генотип, фенотип, задатки;
- культурные ценности и социальные нормы самостоятельного обновления, рассматривающие систему внедрения в социальные отношения человека;
- периоды развития психики;
- значение игры, продуктивных видов деятельности, элементов труда и обучения в проявлении качественных изменений в психике ребенка;
- пути формирования учебной деятельности;
- влияние различных факторов подчинения норм жизни в социализации ребенка;
- этические нормы поведения ребенка в коллективе;
- проявление способностей в поведении ребенка;
- организацию познавательной деятельности ребенка;
- механизмы саморегуляции, самопознание ребенка;
- социально-биологические факторы;
- развитие чувств ребенка.
Умения:
- управлять поведением, непроизвольными эмоциями, чувствами;
- формировать личность;
- реагировать на изменения эмоционального состояния ребенка;
- устанавливать эмоциональный контакт с ребенком;
- оказывать помощь ребенку адаптироваться к изменившимся условиям;
- различать три степени адаптации к детскому учреждению: легкий, средний, тяжелый;
- создания психоэммоционального комфорта;
- выявлять уровень психоэмоционального комфорта ребенка в дошкольной организации, в семье, использовать разнообразные формы, методы, приемы и средства обучения;
- организовать индивидуально – познавательный, исследовательский деятельности ребенка.
БК 5
ПК3.1.1
ПК3.1.2
ПК3.1.8
ПК3.2.1
ПК3.2.10
ОПД 10
Педагогика.
Общие основы педагогики.
Развитие и воспитание детей раннего возраста. Основы воспитание и обучение детей дошкольного возраста. Игра в детском саду. Праздники и развлечения в детском саду.
Преемственность в работе детского сада и школы. Организация воспитательно-образовательной работы в детском саду. Работа дошкольного учреждения с семьей. Организация работы дошкольных организациях.
Знания:
- задачи педагогики, методы исследования педагогики, разделы;
- особенность периода развития и воспитания детей раннего и дошкольного возраста;
- социальный характер игры в детском саду;
- санитарно–гигиеническое и воспитательное значение игрушек;
- задачи и принципы выполнения поведенческих норм детей;
- основные показатели определения уровня развития детей: движение, речь, игра, сенсорное развитие, взаимоотношение, эмоциональное состояние;
- содержание образовательных программ, методы обучения в дошкольных организациях;
- педагогические, психологические требования и задачи, проводимые в период адаптации;
- основные правила воспитания и обучения программ в детском саду;
- формирующие отношения к труду, трудовые навыки, умения детей;
- возрастные особенности психологического, педагогического развития детей в дошкольных организациях;
- виды организации работ с родителями;
- функциональные и культурно-гигиенические особенности развития в период адаптации детей в детском саду;
- организацию видов работ с родителями, цели и задачи планирования праздничных мероприятий;
Умения:
- психодиагностировать теоретические особенности социально-поведенческих правил;
- определять роль трудового воспитания в воспитании поведенческой культуры;
- формировать коммуникативные способности взаимоотношений, согласно социально - поведенческим нормам,
- анализировать результаты воспитательно-образовательной работы, самостоятельно подводить итоги;
- воспитывать и развивать детей в соответствии возрастных особенностей;
- реализовывать в учебной деятельности детей цели и задачи воспитательно-образовательных программ дошкольных организаций;
- формировать грамматически правильную речь, связную речь и звуковую культуру речи;
- ознакомить детей с художественной литературой и с природой;
- формировать элементарные математические представления у детей разных возрастов;
- обучать изобразительную деятельность и конструктирование;
- организовать уроки музыки и физической культуры;
- пользоваться психодиагностическими методиками и упражнениями в деловой деятельности;
- виды работ при взаимоотношениях с родителями в коллективе;
- формировать у детей культурно-гигиенических навыков;
- оценивать поведение детей, опираясь на положительные качества;
- координировать пути преемственности семьи и детского сада;
- различать особенности развития детей раннего и дошкольного возраста;
- руководствоваться правильным воспитанием детей в семье;
- осуществлять психологические и педагогические требования по развитию детей в дошкольных организациях и семьях;
- использовать различные виды обучения, новые педагогические технологии;
- планировать, организовывать игровую деятельность детей дошкольников;
- планировать организацию проведения праздников с дошкольниками.
БК1

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.13
ЖКП 09
Психология
Психологияға кіріспе. Таным процестері. Сезім және ерік. Тұлғаның қасиеттері. Тұлға және іс әрекет. Мектеп жасына дейінгі балалар психологиясы. Мектеп жасына дейінгі баланың іс-әрекетінің психологиялық сипаттамасы. Мектеп жасына дейінгі баланың жеке басының дамуы. Мектеп жасына дейінгі баланың мінез-құлық мотивтерін дамыту және өзіндік санасын қалыптастыру. Мектеп жасына дейінгі баланың ақыл- ойының дамуы. Отбасындағы қарым-қатынас. 12 жылдық білім беру мәселелелері.
Білімдер:
- психология пәнінің мазмұнын, міндеттерін, әдістемелік және теориялық негіздерін;
- психиканың даму сатыларын, жүйесінің қызметін;
- мінез бітістерін және олардың темперамент қасиеттерімен ара-қатынастарын;
- балалар ұжымындағы мінез-құлықтың этикалық нормаларын;
- мектеп жасына дейінгі баланың мінез-құлық белгілерін, таным процесінің даму ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- психологиялық әдіс-тәсілдермен тұлғалық ерекшеліктерді анықтауды;
- жас ерекшелігі мен психикалық дамуға байланысты кезеңдерге бөлуді және ерекшеліктерін ескеруді;
- баланың психикалық дамуында іс-әрекеттің ұтымды жолдарын;
- іс-әрекеттер компоненттерін дұрыс ұйымдастыруды;
- талдау және біріктіру, салыстыру дағдыларын;
- жағдайды логикалық ретімен талдауды;
БҚ 5
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.10
ЖКП 10
Мектепке дейінгі педагогика
Педагогиканың жалпы негіздері. Ерте балалық шақтағы даму және тәрбие. Ерте жастағы және мектеп жасына дейінгі балалар дамуы мен тәрбиесінің ерекшеліктері. Мектепке дейінгі ұйымдардағы ойын, мерекелер мен сауықтар. Мектепке дейінгі ұйымдар мен мектеп жұмысының сабақтастығы. Мектепке дейінгі ұйымдардағы педагогикалық үрдісті ұйымдастыру. Мектепке дейінгі ұйымдардың отбасымен жұмысы.
Білімдер:
- педагогика пәнін, міндеттерін, мектепке дейінгі тәрбие дамуының негізгі ұғымдарын;
- мектепке дейінгі ұйымдар бағдарламаларының мақсатын, міндетін, құқықтық-нормативтік талаптарын;
- ерте жастағы және мектепке дейінгі балалар дамуы мен тәрбиесінің ерекшеліктерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық үрдісін ұйымдастыру ерекшеліктерін;
- тәрбиеші-ана (патронат тәрбиешісінің) отбасындағы педагогикалық іс-әрекетін;
- ана мен баланың құқығы мен оларды қорғаудың құқықтық-нормативтік актілерін;
- балалар мен және олардың ата-аналарымен жағымды қарым-қатынас орнатудың әдіс-тәсілдерін.
Іскерліктер:
- мектепке дейінгі ұйымдардың оқу-тәрбие жұмысын талапқа сай ұйымдастыру;
- балалар денсаулығын қорғау талаптарын;
- мектепке дейінгі ұйымдарға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптардың ережелерін орындау;
- мектепке дейінгі ұйымдар мен мектеп жұмыстарының сабақтастықпен ұйымдастыруды;
- балалардың жас ерекшеліктеріне сай тәрбиелеу мен дамыту;
- тәрбиелік - білім беру жұмыстарының нәтижесін талдауды, өзіндік қорытынды жасауды;
- мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбиелеу мен оқыту бағдарламаларының мақсат - міндеттерін оқу іс-әрекетінде жүзеге асыру;
- грамматикалық дұрыс сөйлеуді және дыбыстық сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеуді, байланыстыра сөйлеуді қалыптастыру;
- көркем әдебиеттермен және қоршаған ортамен таныстыру;
- әртүрлі жастағы балаларда қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыруды;
- бейнелеу өнері іс-әрекеттері мен құрастыруға үйрету;
- музыкалық тәрбие беру және дене тәрбиесі сабақтарын ұйымдастыруды;
- тәртіптілікке және мінез-құлық мәдениетіне тәрбиелеу.
БҚ 1

СД 13.1
Воспитатель по самопознанию:
Содержание деятельности воспитателя по самопознанию.
Принципы проектирования содержания занятий по самопознанию в дошкольной организации. Методические принципы и приемы на занятиях по самопознанию в дошкольном учреждении. Методика мониторинга и коррекции личностного развития и учебных достижений в дошкольной организации. Рефлексивная культура воспитателя по самопознанию.
Знания:
- теоретико-методологические основы нравственно-духовного образования и воспитания;
- принципы проектирования содержания занятий по самосознанию в дошкольных организациях;
- теории, практики и поиски новых парадигм самопознания;
- проблем нравственности и духовности и пути их решения.
Умения:
- организовать работу по мониторингу и коррекции личностного развития и учебных достижений в дошкольных организациях;
- раскрыть в каждом ребенке его творческие возможности и способности;
- вырабатывать адекватное миропонимание и мироощущение у детей;
- формировать положительные установки на созидательную жизнь;
- развить чувство и понимания у детей эмоционального состояния другого человека.
БК 2 ПК3.1.2 ПК3.1.3 ПК3.1.4 ПК3.1.5 ПК3.1.10 ПК3.2.3 ПК3.2.4 ПК3.2.7 ПК3.2.8
СД 13.2
Руководитель изобразительного искусства детского сада Теория ИЗО. Методика преподавания ИЗО.
Педагогические рекомендации по развитию детского изобразительного творчества в раннем и в младшем дошкольном возрасте. Особенности развития пластического творчества в младшем дошкольном возрасте в лепке. Особенности развития творчества в рисовании детей дошкольного возраста.
Самостоятельная художественно-изобразительная деятельность детей дошкольного возраста. Цвет как средство развития детского изобразительного творчества. Влияние цвета на художественно-выразительные образы дошкольников.
Особенности развития конструктивного творчества детей старшего дошкольного возраста в аппликации. Воспитательное значение анализа и оценки детских работ.
Значение наблюдений в обогащении содержания детского изобразительного творчества. Значение изобразительного творчества в подготовке детей к школе.
Особенности эстетического воспитания в процессе развития изобразительного творчества.
Знания:
- значение ИЗО для эстетического воспитания детей;
- возрастных особенностей психологического, педагогического развития детей;
- организацию различных видов работ с детьми;
-особенности творческой изобразительной деятельности дошкольников;
- своеобразия развития детского творчества;
- средств выразительности при создании образа;
- цели, задачи, содержание, формы и методы воспитания и обучения ИЗО детей дошкольного возраста;
- особенности и методика руководства художественным ручным трудом;
- особенности организации занятий детей в разных возрастных группах;
-воспитательное значение анализа и оценки детских работ;
- основы знаний, умений, навыков по композиции, живописи, графике, лепке, декоративно-прикладному искусству.
Умения:
- воспитывать у детей эстетическое отношение к окружающему; развивать в детях чувство прекрасного;
- развивать у детей художественный вкус и творческие способности;
- активизировать познавательную деятельность, развивая воображение, творческую способность детей в процессе обучения;
- развитие индивидуальных способностей детей, образное восприятия мира;
- формирование художественно-творческих способностей;
- развития художественно-творческих способностей и склонности детей к фантазированию, зрительно-образную память;
- закладывать необходимый объем первоначальных знаний о законах композиции, цветоведения, пропорций, объема, перспективы, светотени, разнообразии техник;
- формировать пространственные представления, художественно–образное восприятие действительности, чувство гармонии цветового богатства;
- приобщение к наследию отечественного и мирового искусства.
БК 2 ПК3.1.2 ПК3.1.4 ПК3.1.5 ПК3.1.6 ПК3.1.9 ПК3.1.10 ПК3.1.11 ПК3.2.4 ПК3.2.10

АП 13.1
Өзін–өзі тану бойынша тәрбиеші:
Мектепке дейінгі мекемелерде өзін-өзі тану бойынша сабақтардың әдістемелік ұстанымдары. Өзін-өзі тану бойынша тәрбиеші қызметінің мазмұны. Мектепке дейінгі мекемелерде өзін-өзі тану бойынша сабақтардың мазмұнын жобалау ұстанымдары. Мектепке дейінгі мекемелерде тұлғалық даму оқу жетістіктерінің мониторингі және түзету әдістемесі. Мектепке дейінгі мекемелерде өзін-өзі тану бойынша сабақтардың әдістемелік ұстанымдары мен тәсілдері. Өзін-өзі тану педагогінің рефлексивтік мәдениеті.
Білімдер:
- мектепке дейінгі мекемелерде өзін-өзі тану бойынша сабақтардың мазмұнын, жобалау ұстанымдарын, әдістемесін;
- өзін-өзі тану педагогінің рефлексивтік мәдениетін;
Іскерліктер:
- мектепке дейінгі мекемелерде тұлғалық дамытудың, оқу жетістіктерінің мониторингін және түзету жұмыстарын ұйымдастыру;
- балалармен өзін-өзі тану сабақтарында, ата-аналармен жұмыс барысында өзін-өзі тану әдістемесін қолдану.
БҚ 2
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.10
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
АП 13.2
Балалар бақшасының бейнелеу өнері жетекшісі
Бейнелеу өнерінің теориясы. Бейнелеу өнерін оқыту әдістемесі. Мектепке дейінгі ерте және кіші жаста балалардың бейнелеу шығармашылығын дамыту бойынша педагогикалық ұсыныстар. Мектепке дейінгі кіші жаста балалардың икемділік шығармашылығын дамыту ерекшеліктері.
Мектепке дейінгі жастағы балалардың сурет салу шығармашылығын дамыту ерекшеліктері. Мектепке дейінгі жастағы балалардың дербес көркем - бейнелеу іс-әрекеттері. Түс балалардың шығармашылығын дамыту құралы ретінде. Мектепке дейінгі ересек жастағы балалардың жапсырмалауды құрастыруда шығармашылықтарын дамыту ерекшеліктері. Балалар еңбегін талдау мен бағалаудың тәрбиелік маңызы. Балаларды мектепке дайындаудағы бейнелеу өнерінің маңызы. Бейнелеу шығармашылық тарын дамыту үрдісінде эстетикалық тәрбиенің ерекшеліктері.
Білімдер:
- бағдарламада көрсетілген бейнелеу өнері шығармаларының мазмұнын;
- балалар жұмыстарының көркемдеуші құралдарын;
- бейнелеу өнері іс-әрекетінде қолданылатын материалдар мен құралдардың атауын;
- көркем әдебиеттегі образдарды пайдалану тәсілдерін;
- жас ерекшелік резервтерін дамытуды;
- бейнелеу өнері іс-әрекетіне үйретудің ұстанымдарын;
- бейнелеу өнері іс-әрекетіне үйретудің әдістемесі мен тәсілдерін;
- көркем жапсырмалауға, пішіндеуге, сурет салуға үйретудің мақсаттары мен міндеттерін;
- бейнелеу өнері іс-әрекетіне үйрету сабақтарының құрылымын;
- мектепке дейінгі жастағы балалардың жас ерекшеліктері туралы;
- балаларды эстетикалық тәрбиелеудегі бейнелеу өнерінің маңызы туралы;
Іскерліктер:
- қажетті көрнекі құралдарды әзірлеу;
- балалар жұмыстарының көрмесін және оларға талдауды ұйымдастыру;
- заттар мен құбылыстардың қасиеттері мен сапаларын сенсорлық қабылдату;
- тілдің көркемдеуші құралдарын қолдану;
- мектепке дейінгі және ерте жастағы балалардың
- перспектива, пропорция, композиция заңдылықтарын қолдану;
- есте сақтау және әдеби шығармалар бойынша пейзаждық жұмыстарды орындау;
- балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес сабақтарды ұйымдастырып, өткізу;
- балалардың әдістемелік-түзету жұмыстарын ұйымдастыру;
- баланы қоршаған ортадағы заттардың әдеміліктерін көруге, талдау жасауға, олардың түсін, көлемінің формасын, құрылымдарына және кеңістікке қатынасын дұрыс қабылдауға үйрету;
- балалардың көркемдік талғамдарын және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
БҚ 2
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10

СД 13.3
Руководитель физической культуры детского сада
Теория физической культуры. Методика преподавания физической культуры. Содержание предмета теории и технологии физического воспитания дошкольников. Задачи развития моторики детей первых семи лет жизни. Условия формирования двигательных навыков у детей. Развитие ведущих двигательных качеств (быстрота, выносливость, ловкость, гибкость, сила). Значение основных движений (ходьбы, бега, прыжков, лазания, метания). Специфика методов и приемов обучения отдельным основным движениям в разных возрастных группах. Характеристика и методика обучения детей общеразвивающим упражнениям. Характеристика подвижной игры как основной формы двигательной деятельности дошкольников. Формы работы по физическому воспитанию в ДОУ.
Знания:
- содержание предмета теории и технологии физического воспитания дошкольников;
- задачи развития моторики детей первых семи лет жизни;
- условия формирования двигательных навыков у детей;
- развитие ведущих двигательных качеств (быстрота, выносливость, ловкость, гибкость, сила);
- значение основных движений (ходьбы, бега, прыжков, лазания, метания);
-специфики методов и приемов обучения отдельным основным движениям в разных возрастных группах;
- характеристики и методики обучения детей общеразвивающим упражнениям;
- характеристики подвижной игры как основной формы двигательной деятельности дошкольников;
- формы работы по физическому воспитанию в ДОУ.
Умения:
- проведения физкультурные занятия и обучения детей физическим упражнениям;
- проведения физкультурно – оздоровительных мероприятия в режиме дня (утренняя гимнастика,
- проведения физкультурные паузы, физкультминутки, гимнастика после дневного сна);
- проведения формы активного отдыха (праздники, досуги, дни здоровья, каникулы);
- организации медико-педагогического контроля за физическим воспитанием в ДОУ;
- пропагандирования и стимулирования здорового образа жизни детей;
- содействования физическому, духовному и нравственному развитию детей;
- повышения двигательной активности детей и подростков;
- закаливания с учетом возрастных особенностей.
БК 8 ПК3.1.1 ПК3.1.2 ПК3.1.3 ПК3.1.10 ПК3.1.11 ПК3.1.13 ПК3.2.1 ПК3.2.4 ПК3.2.10
СД 13.4
Учитель начального обучения иностранному языку
Введение к обучению иностранного языка. Иностранный язык и практикум иностранного языка. Методика обучения иностранного языка. Семья. Игрушки. Животные. Части тема.
Дом. Праздники. Модели глаголов. Слова, обозначающие движение. Основные правила методики обучения иностранному языку. Задачи по обучению иностранному языку, учебные пособия. Построение и организация урока. План урока, работа по ее анализу.
Знания:
- грамматический состав;
- слова и фразы по тексту;
- правила по обучению иностранному языку и учебные пособия;
- планирование урока, работу по ее анализу.- методы и требования развивающие творческое воображение и способности;
- методы ознакомления с художественной литературой;
- способы сокращения слов;
- основное содержание, методы и способы обучения иностранного языка в дошкольных организациях;
- пути обучения правильному произношению специфических звуков иностранного языка;
- первичные грамматические навыки в обучении иностранного языка;
- словоизменительные и словообразовательные морфемы;
- морфологические и неморфологические способы образования слов;
- лексический материал в деловой деятельности;
Умения:
- организовать уроки иностранного языка, используя и руководствуясь учебно-методическим материалом;
- развивать способности, творческое воображение детей;
- развивать диалогическую речь;
- описывать предметы, составлять сюжетно-ролевые игры;
-работать с тематическими словарями, составлять словосочетания, предложения и рассказы;
- владеть элементарной иностранной речью;
- проводить работу по оценке и учету знании детей по иностранному языку;
- использовать глаголы для связи в речевых ситуациях;
- планировать и организовывать урок.
БК 7 ПК3.1.4 ПК3.1.5 ПК3.1.9 ПК3.1.10

АП 13.3
Балалар бақшасының дене тәрбиесі жетекшісі
Дене тәрбиесінің теориясы. Дене тәрбиесін оқыту әдістемесі. Мектепке дейінгі жастағы балалаларға дене тәрбиесіне тәрбиелеу пәнінің мазмұны мен технологиясы. Жеті жасқа дейінгі балалардың маторикаларын дамыту міндеттері. Балалардың қозғалыс дағдыларын қалыптастыру шарттары. Жетекші қозғалыс сапаларын дамыту (жылдамдық, шыдамдылық, ептілік, икемділік, күш). Негізгі қозғалыстардың маңызы (жүру, жүгіру, секіру, өрмелеу, лақтыру). Түрлі жас ерекшелік топтарында жекелеген қозғалыстарға үйретудің әдіс–тәсілдерінің өзіндік ерекшеліктері. Балаларды жалпы дамыту жаттығуларына үйретудің сипаттамасы және әдістері. Мектепке дейінгі жастағы балалардың негізі қозғалыс нысаны ретіндегі қозғалыс ойындарының сипаттамасы. МДБҰ дене тәрбиесі бойынша жұмыстардың нысандары.
Білімдер:
- мектепке дейінгі жастағы балалаларға дене тәрбиесіне тәрбиелеу пәнінің мазмұнын және технологиясын;
- жеті жасқа дейінгі балалардың маторикаларын дамыту міндеттері;
- балалардың қозғалыс дағдыларын қалыптастыру шарттарын;
- негізгі қозғалыс түрлерін дамытудың маңызын (жүру, жүгіру, секіру, өрмелеу, лақтыру);
- түрлі жас ерекшелік топтарында жекелеген қозғалыстарға үйретудің әдіс–тәсілдерінің өзіндік ерекшеліктері;
- балаларды жалпы дамыту жаттығуларына үйретудің сипаттамасын және әдістерін;
- қозғалыс ойындарының сипаттамасын;
- МДБҰ дене тәрбиесі бойынша жұмыстардың нысандарын.
Іскерліктер:
- балаларды физикалық жаттығулар жасауға үйрету, дене тәрбиесі сабақтарын өткізу;
- күн режиміндегі дене тәрбиесі сауықтыру іс–шараларын өткізу;
- дене тәрбиесі сәттерін, үзілістерін, күндізгі ұйқыдан кейінгі гимнастикалар өткізу;
- белсенді демалыс нысандарын ұйымдастыру (мерекелер, ойын сауықтар, денсаулық күндері, каникулдағы спартакиадалар және т.б.);
- МДБҰ дене тәрбиесін жүргізуді медициналық-педагогикалық бақылау;
- балаларды салауатты өмір сүруге ынталандыру және насихаттау;
- балалардың физикалық, рухани, адамгершілік жағынан дамуына ықпал ету;
- балалар мен жасөспірімдердің қозғалыс белсенділіктерін көтеру және жас ерекшеліктеріне қарай шынықтыру.
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.10
АП 13.4
Бастапқы шетел тілін үйрету мұғалімі
Кіріспе. Бастапқы шетел тілін үйрету мазмұны. Сабақ - шетел тілін оқытудың негізгі түрі. Мектепке дейінгі мекемелерде шетел тілін оқытудың негізгі әдіс-тәсілдері. Шетел тіліне тән ерекше дыбыстарды дұрыс айтуға үйрету. Сөздік жұмыстарын жүргізудің әдістемесі. Мектепке дейінгі мекемелерде тәрбиеленушілерге шетел тілінен берілетін алғашқы грамматикалық дағдылар. Шетел тілінде ауызекі сөйлеудің қарапайым түрлерін меңгерту. Жанұя. Ойыншықтар. Жануарлар. Дене мүшелері. Үй. Мейрамдар. Байланыстырушы етістіктер. Сөз орамдары. Модаль етістіктері. Іс-қимылын білдіретін сөздер. Шетел тіліне оқыту әдістемесінің негізгі қағидалары. Шетел тіліне оқытудың мақсаты, оқыту құралдары. Сабақ жоспары, талдау жұмысы.
Білімдер:
- тақырып бойынша сөздер мен сөзтіркестері;
- шетел тілін оқытудың қағидалары мен оқыту құралдары;
- сабақтың құрылымын жоспарлау, талдау жұмысын.
Іскерліктер:
- байланыстыру етістіктерді, сөз орамдарын сөз барысында қолдану;
- лексикалық материалды іс-қимыл барысында пайдалану;
- сабақты ұйымдастыру барысында оқыту құралдарын қолдану;
- сабақты жоспарлау және ұйымдастыру;
- шетел тілінде айтылған өтініштерді, бұйрықтарды түсіну;
- ойын барысында сұрақтарға жауап беру және сөйлемдер құрастыру;
- тақырып бойынша сабақ жоспарын құрастыру.
БҚ 7
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ.1.9
КҚ 3.1.10

3.1 0101013 - Воспитатель дошкольных организаций
ПК 3.1.1. Знать общую и дошкольную педагогику, психологию, возрастную физиологию и гигиену и основы доврачебной медицинской помощи;
ПК 3.1.2 Знать этику общения, психологические и анатомо – физиологические особенности развития детей и порядок действий в экстремальных ситуациях, угрожающих жизни и здоровью детей;
ПК 3.1.3. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики детского коллектива;
ПК 3.1.4. Владеть методикой обучения предметов; применять современные методы, приемы, формы и средства обучения и воспитания;
ПК 3.1.5 Развивать у детей любознательность и умственные способности, формировать учебную деятельность;
ПК 3.1.6 Воспитывать у детей эстетические восприятия и суждения; развивать художественный вкус и творческие способности;
ПК 3.1.7 Обучать детей культурно - гигиеническим навыкам и воспитывать сознательное отношение к их выполнению; формировать навыки хозяйственно-бытового труда;
ПК 3.1.8. Формировать у детей правильное представление о простейших явлениях окружающей среды, развитие познавательных психических процессов;
ПК 3.1.9. Владеть способами организации режимных процессов и учебных занятий;
ПК 3.110. Уметь определять конкретные образовательно-воспитательные задачи с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей дошкольного возраста;
ПК 3.1.11. Владеть приемами эстетического развития ребенка, научить петь, рисовать, танцевать, организовать досуг детей (походы в театры, кино, музеи и т.д.). Обучать музыке, этике и эстетике, живописи;
ПК 3.1.12 Владеть способами организации настольных, дидактических, компьютерных, интеллектуальных игр в разных возрастных группах;
ПК 3.1.13 Соблюдать правила внутреннего трудового распорядка, личную гигиену, инструкцию по охране жизни и здоровья детей; своевременно проходить медицинский осмотр, лабораторные обследования;
ПК 3.1.14. Владеть основами разработки учебно-программной документации, уметь анализировать содержание дошкольных учебников и учебно - методических пособий по предметам дошкольного обучения и воспитания.
3.2 010102 – Мать воспитательница (патронатный воспитатель):
ПК 3.2.1 Осуществлять психолого-педагогическое и медико-социальное сопровождение ребенка и семьи;
ПК 3.2.2 Определять способы воспитания ребенка (детей) с учетом его (их) мнения и рекомендации органа опеки и попечительства;

3.1 0101013 - «Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешісі»
КҚ 3.1.1. Жалпы және мектепке дейінгі педагогиканы, психологияны, жасерекшелік физиологиясын, гигиены және дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсету негіздерін білу;
КҚ 3.1.2. Қарым–қатынас этикасын, балалардың психологиялық, анатомиялық–физиологиялық даму ерекшеліктерін және балалардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін экстремальды жағдайларда әрекет ету тәртібін білу;
КҚ 3.1.3. Тәрбие беру жұмысының функциялары мен мазмұнын, балалар ұжымын диагностикалаудың әдістерін білу;
КҚ 3.1.4. Пәндерді оқыту әдістемелерін меңгеруі; тәрбиелеу мен оқытудың қазіргі заманғы әдіс тәсілдерін, құралдары мен нысандарын қолдану;
КҚ 3.1.5. Балалардың танымдық және ақыл-ой қабілеттерін дамыту, оқу іс–әрекетін қалыптастыру;
КҚ 3.1.6. Балаларда эстетикалық қабылдау мен пайымдауларын қалыптастыру; көркемдік талғамдары мен шығармашылық қабілеттерін дамыту;
КҚ 3.1.7. Балаларды мәдени гигиеналық дағдыларға үйрету және оларды саналы түрде орындауға тәрбиелеу; шаруашылық–тұрмыстық еңбек ету дағдыларын қалыптастыру;
КҚ 3.1.8. Балаларда қоршаған ортаның қарапайым құбылыстары туралы дұрыс түсінік қалыптастыру, танымдық психикалық үрдістерін дамыту;
КҚ 3.1.9. Режимдік үрдістерді және оқыту іс-әрекеттерін ұйымдастыру тәсілдерін меңгеру;
КҚ 3.1.10. Мектепке дейінгі жастағы балалардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып оқыту мен тәрбиелеудің нақты міндеттерін анықтау;
КҚ 3.1.11. Баланы эстетикалық дамытудың тәсілдерін меңгеру, ән айтуға, сурет салуға, би билеуге үйрету, баланың бос уақытын (театрға, киноға, музейлерге жорықтар және т.б.) ұйымдастыру. Музыка, этика және эстетика, бейнелеу өнерін оқыту.
КҚ 3.1.12. Әртүрлі жастағы балаларға арналған, олардың қабілетін дамытатын үстелүстілік, дидактикалық, компьютерлік, интеллектуальдық ойындарды ұйымдастырудың әдістерін меңгеру;
КҚ 3.1.13. Ішкі еңбек тәртібі ережелерін, жеке гигиенаны, балалар өмірі мен денсаулығын қорғау бойынша нұсқаулықты сақтау; медициналық, зертханалық бақылаулардан уақытында тексеріліп отыру;
КҚ 3.1.14. Оқу-бағдарламалық құжаттарын әзірлеу негіздерін меңгеру, мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
3.2 010102 3 – «Тәрбиеші - ана (патронат тәрбиешісі)»:
КҚ 3.2.1. Баланы отбасында психологиялық-педагогикалық және медициналық–әлеуметтік қолдау және орналастыруды жүзеге асыру;
КҚ 3.2.2. Баланы (бүлдіршінді) олардың пікірлері мен асыраушы, қомқорлық көрсетуші органдардың ұсыныстарын ескере отырып тәрбиелеу тәсілдерін анықтау;

ПК3.2.10
СД.15
Основы режиссуры.
Из истории массовых празднеств и зрелищ. Синтетичность режиссерской деятельности. Драматургический замысел. Система К.С. Станиславского и В.И. Немировича-Данченко. Теория и практика режиссуры. Вопросы репертуара. Режиссура эстрадных жанров: концерт, представление, литературно-музыкальная композиция, агитбригада, эксцентрика, пантомима, монолог, танец, пение, инструментальная музыка. Виды спектаклей и театрализованных представлений. Литературный сценарий. Режиссерская экспликация и режиссерская разработка. Функции, приемы режиссерского руководства. Основные принципы режиссуры. Художественно-творческие задачи режиссерской деятельности. Выразительные средства режиссуры: художник; цвет; свет; монтаж пространства; декоративное оформление; костюм; музыка; хореография; постановочная группа. Работа с коллективом младших школьников; с коллективом подростков.
Знания:
- историю массовых празднеств и зрелищ;
- систему К.С. Станиславского и В.И. Немировича-Данченко;
- теорию и практику режиссуры;
- вопросы репертуара;
- режиссуру различных эстрадных жанров;
- виды спектаклей и театрализованных представлений;
- функции, приемы, принципы режиссуры;
Умения:
- работать с разновозрастным коллективом;
- решать художественно-
творческие задачи;
- использовать все выразительные средства;
- осуществлять режиссуру различных эстрадных жанров;
- составлять литературные сценарии;
- работать с коллективом школьников, подростков в разных жанрах.
ПК3.2.12 ПК3.3.9 ПК3.3.13
СД.16
Ритмика и хореография.
Ритмика, ее роль в развитии музыкальности; связь музыки и движения; развитие физических и хореографических данных; взаимосвязь ритмических движений с жанровой определенностью музыки; характеристика музыкального произведения, темп, ритм, динамические оттенки, сюжетно-образное движение; игровое творчество; структура занятий ритмикой в разных возрастных группах детей; музыкально-ритмическая гимнастика; детские игровые танцы; композиционное построение танцев; совершенствование приемов движения, этапы освоения основных движений; построения и перестроения группы; методы работы над музыкально-пространственными композициями; активизация и развитие творческих способностей детей.
Знания:
- роль ритмики в развитии музыкальности;
- основные характеристики музыкального произведения;
- структуру занятий ритмикой у детей разных возрастов;
композиционное построение танцев;
Умения:
- выполнять и организовать танцы, музыкально-
ритмическую гимнастику у детей разных возрастов;
-отрабатывать приемы движения, поэтапно осваивая основные движения;
- построить и перестроить группу.
ПК 3.1.4 ПК3.1.5 ПК3.1.7
СД.17
Охрана труда.
Единая государственная система охраны жизни и здоровья детей. Основные положения законов Республики Казахстан по охране жизни и здоровья детей. Причины травматизма в учреждениях образования. Мероприятия по предупреждению травматизма у детей. Обучение и инструктаж по технике безопасности. Санитарно – гигиенические требования к помещениям в учреждениях образования. Требования безопасности при проведении занятий и мероприятий в учреждениях образования.
Пожарная безопасность в учреждениях образования.
Знания:
- «Трудовой кодекс » Республики Казахстан;
- основные причины травматизма детей;
- виды инструктажей по технике безопасности;
- знаки безопасности;
- нормы освещенности, воздушно – теплового режима;
Умения:
- разрабатывать инструкции по ТБ;
- проводить инструктаж с учащимися по безопасным приемам работ;
- планировать работу по предупреждению травматизма детей.
БК12
Квалификация
«Педагог дополнительного образования»
СД.18
Технология работы педагога дополнительного образования.
Знакомство с учебно-методической базой и школьной документацией; с педагогическим коллективом; системой работы учителя. Изучение психолого-педагогических особенностей детей младшего школьного возраста. Оказание помощи учителям, воспитателям, организаторам внеклассной работы в проведении воспитательной работы со школьниками в условиях школы и по месту жительства детей. Воспитание культуры поведения. Цели и задачи нравственного воспитания с учетом национальных обычаев, традиций. Работа по правилам дорожного движения. Трудовое, эстетическое, физическое воспитание. Участие в работе с родителями, посещение семей учащихся. Ведение дневника наблюдений.
Теория и история дополнительного образования.
Понятие о дополнительном образовании. Внешкольное образование в дореволюционном Казахстане; традиции и обычаи и их влияние на образование детей. Зарубежный опыт внешкольной работы. Адаптация опыта зарубежных стран к казахстанской действительности.
Система дополнительного образования. Задачи и функции дополнительного образования. Место дополнительного образования в системе непрерывного образования; общая концепция современного дополнительного образования. Перспективы и основная направленность дополнительного образования в Казахстане.
Технология разработки программ дополнительного образования.
Образовательная программа как основной регламентирующий документ. Специфика образовательных программ дополнительного образования, виды деятельности. Проектирование образовательных программ; технология работы педагога по составлению образовательной программы дополнительного образования.
Знания:
- учебно-методической базы школы;
- систему работы и документацию педагога дополнительного образования;
- цели, задачи и направления воспитательной работы, их специфику;
- содержание понятия «система дополнительного образования »;
- историю развития дополнительного образования;
- особенности зарубежного опыта;
- задачи и функции дополнительного образования;
- общую концепцию современного дополнительного образования.
- содержание образовательных программ;
- специфику образовательных программ дополнительного образования;
- технологию работы педагога по составлению программы дополнительного образования;
Умения:
- оказать помощь учителям в проведении внеклассной работы;
- работать с родителями;
- исследовать психолого-педагогические особенности детей разного возраста;
- формировать культуру поведения учащихся.
- вести педагогический дневник наблюдений.
- использовать зарубежный опыт в своей работе, адаптируя к задачам казахстанского образования;
- видеть перспективы развития дополнительного образования в Казахстане;
- решать задачи дополнительного образования.
- разрабатывать программы дополнительного образования.
ПК 3.1.1 ПК 3.1.2 ПК 3.1.3 ПК 3.1.4 ПК 3.1.5 ПК 3.1.6 ПК 3.1.7 ПК3.1.8
Квалификация
«Педагог – организатор»
СД.19
Практикум по организации игровой деятельности.
Организация и проведение игр различных видов (подвижные, сюжетно–ролевые, дидактические и др.); особенности проведения игр с различными возрастными группами детей; особенности проведения игр с различными категориями детей; организация и проведение игровых программ.
Знания:
- организацию игр различных видов;
- особенности проведения игр с различными возрастными группами и категориями детей;
Умения:
- организовывать и проводить игры с разными возрастными группами и категориями детей.
ПК 3.2.8 ПК3.2.12
Квалификации:
«Воспитатель организации образования» и
«Вожатый организации образования»
СД.18
Технология работы воспитателя в образовательных учреждениях разного типа.
Знакомство с учебно-методической базой и школьной документацией; с педагогическим коллективом; системой работы учителя. Изучение психолого-педагогических особенностей детей младшего школьного возраста. Оказание помощи учителям, организаторам внеклассной работы в проведении воспитательной работы со школьниками в условиях школы и по месту жительства детей. Воспитание культуры поведения. Цели и задачи нравственного воспитания с учетом национальных обычаев, традиций. Работа по правилам дорожного движения. Трудовое, эстетическое, физическое воспитание. Участие в работе с родителями, посещение семей учащихся. Ведение дневника наблюдений.
Теория коллективной творческой деятельности.
Понятие «коллектив» в педагогике. Коллектив как субъект и объект воспитания. Коллектив как средство воспитания. Коллективное творческое воспитание. Коллективная творческая деятельность, как форма организации жизни детского коллектива. Коллективные творческие дела, их виды и содержание. Этапы подготовки коллективного творческого дела, педагогическая позиция взрослого на каждом из этапов. Формы внеклассных занятий. Приемы коллективной творческой деятельности. Игра как педагогическое явление Дидактическая, ролевая, деловая, организационно - деятельностная игра.
Практикум по организации игровой деятельности.
Организация и проведение игр различных видов (подвижные, сюжетно – ролевые, дидактические и др.); особенности проведения игр с различными возрастными группами детей; особенности проведения игр с различными категориями детей; организация и проведение игровых программ.
Знания:
- учебно- методической базы школы; - систему работы и документацию учителя, воспитателя;
- цели, задачи и направления воспитательной работы, их специфику;
- содержание понятия «коллектив» и «коллективное творческое воспитание»;
- сущность коллективной творческой деятельности;
- различные формы внеклассных занятий и приемы коллективной творческой деятельности;
- теорию игровой деятельности.
- организацию игр различных видов;
- особенности проведения игр с различными возрастными группами и категориями детей;
Умения:
- работать с родителями;
- исследовать психолого-педагогические особенности детей разного возраста;
- формировать культуру поведения учащихся;
- оказывать помощь учителям в проведении внеклассной работы;
- вести педагогический дневник наблюдений.
- использовать разные формы внеклассных занятий и приемы коллективной творческой деятельности;
- организовать коллективную творческую деятельность;
-анализировать и прогнозировать результаты действия после действия.
- организовывать и проводить игры с разными возрастными группами и категориями детей.
ПК 3.3.1-ПК3.3.15 ПК3.4.5
СД.18
Технология работы вожатого.
Знакомство с учебно-методической базой и школьной документацией; с педагогическим коллективом; системой работы учителя. Изучение психолого-педагогических особенностей детей младшего школьного возраста. Оказание помощи учителям, воспитателям, организаторам внеклассной работы в проведении воспитательной работы со школьниками в условиях школы и по месту жительства детей. Воспитание культуры поведения. Цели и задачи нравственного воспитания с учетом национальных обычаев, традиций. Работа по правилам дорожного движения. Трудовое, эстетическое, физическое воспитание. Участие в работе с родителями, посещение семей учащихся. Ведение дневника наблюдений.
Теория коллективной творческой деятельности.
Понятие «коллектив» в педагогике. Коллектив как субъект и объект воспитания. Коллектив как средство воспитания. Коллективное творческое воспитание. Коллективная творческая деятельность, как форма организации жизни детского коллектива. Коллективные творческие дела, их виды и содержание. Этапы подготовки коллективного творческого дела, педагогическая позиция взрослого на каждом из этапов. Формы внеклассных занятий. Приемы коллективной творческой деятельности. Игра как педагогическое явление Дидактическая, ролевая, деловая, организационно - деятельностная игра.
Практикум по организации игровой деятельности.
Организация и проведение игр различных видов (подвижные, сюжетно – ролевые, дидактические и др.); особенности проведения игр с различными возрастными группами детей; особенности проведения игр с различными категориями детей; организация и проведение игровых программ.
Знания:
- учебно- методической базы школы;
- систему работы и документацию вожатого;
- цели, задачи и направления воспитательной работы, их специфику;
- содержание понятия «коллектив» и «коллективное творческое воспитание»;
- сущность коллективной творческой деятельности;
- различные формы внеклассных занятий и приемы коллективной творческой деятельности;
- теорию игровой деятельности.
- организацию игр различных видов;
- особенности проведения игр с различными возрастными группами и категориями детей;
Умения:
- работать с родителями;
- исследовать психолого-
педагогические особенности детей разного возраста;
- формировать культуру поведения учащихся;
- оказывать помощь учителям в проведении внеклассной работы;
- вести педагогический дневник наблюдений.
- использовать разные формы внеклассных занятий и приемы коллективной творческой деятельности;- организовать коллективную творческую деятельность;
-анализировать и прогнозировать результаты действия после действия.
- организовывать и проводить игры с разными возрастными группами и категориями детей.
ПК 3.3.2 ПК3.3.4 ПК3.3.13 ПК3.3.15 ПК3.4.1- ПК3.4.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика

КҚ 3.2.10
АП.15
Режиссура негіздері.
Бұқаралық мерекелер мен көріністер тарихынан. Режиссерік қызметтің синтетикалығы. Драматургиялық ойлар. К.С. Станиславский және В.И. Немирович-Данченко жүйесі. Режиссураның теориясы мен практикасы. Репертуар сұрақтары. Эстрадалық жанрлардың режиссурасы. Спектакль және театрланған көріністер түрлері. Әдеби сценарилер. Режиссерлік экспликация және әзірлеме. Режиссерлік жетекшіліктің қызметтері, амал-тәсілдері. Режиссерлік қызметтің міндеттері. Режиссураның мәнерлеуіш құралдары: суретші; түс; жарық; кеңістікті монтаждау; сәндеп безендіру; костюм; музыка; хореография; қоюшы топ. Мектеп оқушыларымен, жасөспірімдер ұжымымен жұмыс.
Білімдер:
- бұқаралық мерекелер мен көріністер тарихын;
- К.С. Станиславский және В.И. Немирович-Данченко жүйесін;
- режиссураның теориясы мен практикасын;
- репертуар сұрақтарын;
- әр түрлі эстрадалық жанрлардың режиссурасын;
- спектакльдер мен театрланған қойылымдардың түрлерін;
- режиссура қызметін, амал-тәсілдерін, принциптерін.
Іскерліктер:
- әр жастағы ұжыммен жұмыс істеуі;
- көркем-шығармашылық міндеттерді шешу;
- барлық мәнерлеуіш құралдарды пайдалану;
- әртүрлі эстрадалық жанрлардың режиссурасын пайдалану;
- әдеби сценарий құру;
- мектеп оқушылар ұжымымен әр түрлі жанрдағы жұмыс
КҚ 3.2.12
КҚ 3.3.9
КҚ 3.3.13
АП.16
Ырғақ және хореография.
Ырғақ, оның музыканы жетілдірудегі рөлі. Дене және хореографиялық қабілеттерін дамыту; ритмикалық қозғалыстардың музыканың жанрлық ерекшеліктеріне қарай өзара байланыстары; Музыкалық шығармаға сипаттама беру. Әр түрлі жастағы топ балаларының ырғақ сабақтарының құрылымы; музыкалық-ритмикалық гимнастика; балалардың ойын билері. Негізгі қимылдарды меңгерудің кезеңдері; топты тұрғызу және қайта тұрғызу; музыкалық-кеңістік композицияларымен жұмыс әдістері; балалардың шығармашылық қабілеттерін жандандыру және дамыту.
Білімдер:
- музыкаға қабілеттілікті дамытудағы ырғақтың рөлі;
- музыкалық шығармалардың негізгі сипаттамасы;
- әр түрлі жастағы балалар топтарындағы ырғақ сабақтарының құрылымын;
- билерді композициялық құру;
Іскерліктер:
- әртүрлі жастағы балалардың билерін, музыкалық-ырғақ гимнастикаларын орындау және ұйымдастыру;
- негізгі қозғалыстарды кезеңдеп меңгеру арқылы қозғалыстардың әдіс-тәсілдерін үйрену;
- топты тұрғызу және қайта тұрғызу.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
АП.17
Еңбек қорғау.
Балалар өмірі мен денсаулығын қорғаудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі. Балалар денсаулығы мен өмірін қорғау бойынша Қазақстан Республикасындағы заңдардың негізгі ережелері. Балалардың зақымдану себептері. Жарақаттанудың алдын алу бойынша іс-шаралар. Қауіпсіздік техникасын оқыту және нұсқаулық беру. Білім беретін мекемелердің жайларына қойылатын санитарлық-гигиеналық және өрт қауіпсіздік талаптар. Білім беру мекемелерінде сабақтар мен іс-шаралар өткізу барысындағы қауіпсіздік талаптары.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының «Еңбек кодексін»;
- жарақат алудың негізгі себептерін;
- техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтардың түрлерін;
- қауіпсіздік белгілері;
- жарықтандыру нормалары, ауа-жылу түзімдерін;
Іскерліктер:
- техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқаулық әзірлеу;
- жұмыс қауіпсіздігінің амал-тәсілдері бойынша оқушылармен нұсқаулық жүргізу;
- балалардың зақымдануының алдын алу бойынша жұмысты жоспарлау.
БҚ 12
Біліктілік
«Қосымша білім беру педагогы»
АП.18
Қосымша білім беру педагогі жұмысының технологиясы.
Мектептің оқу-әдістемелік базасымен, мектеп құжаттамаларымен, педагогтер ұжымымен, мұғалімнің жұмыс жүйесімен танысу. Мектеп жасындағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерделеу. Мектеп жағдайында және балалардың тұратын жерлерінде мектеп оқушыларымен тәрбие жұмыстарын өткізу барысында мұғалімдерге, ұйымдастырушыларға көмек көрсету. Жүріс-тұрыс мәдениетін тәрбиелеу. Ұлттық салт-дәстүрлерді ескере отырып, адамгершілікке тәрбиелеу, мақсаттары, міндеттері. Жол ережесі бойынша жұмыс. Еңбек, эстетикалық, дене тәрбиесі. Ата-аналармен жұмыста ат салысу, оқушылар отбасына бару. Бақылау күнделігін жүргізу. Қосымша білім берудің теориясы мен тарихы.
Қосымша білім беру туралы түсінік. Төңкеріске дейінгі Қазақстандағы мектептен тыс білім беру; салт-дәстүрлер және олардың балалардың білім алуына әсері. Мектептен тыс жұмыстың шетелдік тәжірибелері. Шетел тәжірибелерінің Қазақстандағы шынайылыққа бейімделуі.
Қосымша білім беру жүйесі. Қосымша білім берудің міндеттері және қызметтері. Үздіксіз білім беру жүйесіндегі қосымша білім берудің алатын орны; қазіргі қосымша білім берудің жалпы теориясы. Қазақстандағы қосымша білім беруің болашағы. Қосымша білім беру бағдарламаларын әзірлеу технологиясы.
Білім беру бағдарламасы негізгі реттеуші құжат ретінде. Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларының өзіне тән ерекшеліктері, қызмет түрлері. Білім беру бағдарламаларын жобалау; қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын құрудағы педагог жұмысының технологиясы.
Білімдер:
- мектептің оқу-әдістемелік базасын;
- қосымша білім беру педагогінің жұмыс жүйесін және құжаттамасын;
- тәрбие жұмысының мақсаттарын, міндеттерін және бағыттарын, өзіне тән ерекшеліктерін;
- «қосымша білім беру жүйесі» түсінігінің мазмұнын;
- қосымша білім берудің даму тарихын;
- шетел тәжірибелерінің ерекшеліктерін;
- қосымша білім берудің міндеттері және атқаратын қызметін;
- қазіргі заманғы қосымша білім берудің жалпы тұжырымдамасы;
- білім беру бағдарламаларының мазмұнын;
- қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларының ерекшеліктерін;
- қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын құрудағы педагог жұмысының технологиясын.
Іскерліктер:
- сыныптан тыс жұмысты өткізу барысында мұғалімдерге көмек көрсету;
- ата-аналармен жұмыс жасау;
- түрлі жастағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерттеу;
- оқушылардың жүріс-тұрысының мәдениетін қалыптастыру;
- педагогикалық бақылау күнделігін жүргізу;
- Қазақстандық білім беру міндеттеріне бейімдей отырып, өз жұмысында шетел тәжірибелерін пайдалану;
- Қазақстанда қосымша білім берудің даму болашаған көре білуі;
- қосымша білім беру міндеттерін шешу;
- білім беру бағдарламаларын жобалау;
- қосымша білім беру бағдарламаларын әзірлеу.
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.1.8
Біліктілік
«Ұйымдастырушы-педагог»
АП.18
Ұйымдастырушы-педагог жұмысының технологиясы.
Бастауыш мектептің оқу-әдістемелік базасымен және мектеп құжаттамасымен танысу; педагогтер ұжымымен, мұғалімінің жұмыс жүйесімен танысу. Мектеп жасындағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерделеу. Мектеп жағдайында және балалар тұратын жерлерде мектеп оқушыларымен тәрбие жұмысын өткізу барысында мұғалімдерге, тәрбиешілерге көмек көрсету. Жүріс-тұрыс мәдениетін тәрбиелеу. Адамгершілікке тәрбиелеудің мақсаттары мен міндеттері ұлттық салт-дәстүрлерді құрметтеуге тәрбиелеу. Жол жүру ережелері бойынша жұмыстар. Еңбек, эстетикалық, дене және басқа да тәрбие бағыттары. Оқушылардың ата-аналарымен атқарылатын жұмыстарына ат салысу. Оқушылардың отбасына бару. Бақылау күнделігін жүргізу.
Білімдер:
- мектептің оқу-әдістемелік базасын;
- мұғалімінің және педагог-ұйымдастырушының жұмыс жүйесін және құжаттамаларын;
- тәрбие жұмысы бағыттарының мақсаттары, міндеттерін, оның өзіне тән ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- сыныптан тыс жұмысты ұйымдастыру да мұғалімдерге көмек көрсету;
- ата-аналармен жұмыс жасау;
- әр жастағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерттеуі;
- оқушылардың жүріс-тұрыс мәдениетін қалыптастыруы;
- педагогикалық бақылау күнделігін жүргізуі.
КҚ 3.2.1-
КҚ 3.2.14
АП.19
Ойын әрекетін ұйымдастыру практикумы.
Әр түрлі ойындарды (қимылды, сюжеттік-рөлдік, дидактикалық және т.б.) ұйымдастыру және өткізу; әр түрлі жастағы, санаттағы балалар тобымен ойындар өткізудің ерекшеліктері;
ойын бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
- әр түрлі ойындарды
- әр түрлі жастағы, санаттағы балалар тобымен ойындар өткізудің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі жастағы, әр түрлі санаттағы балалармен әр түрлі ойындарды ұйымдастыру және өткізуі;
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.12
Біліктіліктер:
«Білім беру ұйымының тәрбиешісі» және «Білім беру ұйымының тәлімгері»
АП.18
Түрлі типтегі білім беру мекемелері тәрбиешісі жұмысының технологиясы.
Бастауыш мектептің оқу-әдістемелік базасымен және мектеп құжаттамасымен, педагогтер ұжымымен, мұғалімнің жұмыс жүйесімен танысу; Мектеп жасындағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерделеу. Мұғалімдерге, тәрбиешілерге, сыныптан тыс жұмысты ұйымдастырушыларға мектеп оқушыларымен мектеп жағдайында және балалардың тұрғылықты жерлерінде тәрбие жұмысын өткізуге көмек беру. Жүріс-тұрыс мәдениетін тәрбиелеу. Ұлттық салт, дәстүрлерді ескере отырып, рухани тәрбиенің мақсаттары мен міндеттерін қою. Жол жүру ережелері бойынша жұмыс. Еңбек, эстетикалық, дене тәрбиесі. Ата-аналармен жұмысқа қатысу, оқушылар отбасына бару. Бақылау күнделігін жүргізу.
Ұжымдық шығармашылық әрекет теориясы.
Педагогикадағы «ұжым» түсінігі. Ұжым тәрбиенің субъектісі мен объектісі ретінде. Ұжым тәрбие құралы ретінде. Ұжымдық шығармашылық тәрбие. Ұжымдық шығармашылық қызмет. Ұжымдық шығармашылық істер, олардың түрлері және мазмұны. Ұжымдық шығармашылық істерді дайындау кезеңдері, ересектердің әр кезеңдердегі педагогикалық көзқарасы, сыныптан тыс сағаттардың нысандары. Ұжымдық шығармашылық қызметтің амал-тәсілдері. Ойын педагогикалық құбылыс ретінде. Дидактикалық, рөлдік, іскерлік, ұйымдық-әрекеттесу ойыны.
Ойын әрекетін ұйымдастыру практикумы.
Әр түрлі ойындарды (қимылды, сюжеттік-рөлдік, дидактикалық және т.б.) ұйымдастыру және өткізу; әр түрлі жастағы балалар тобымен ойындар өткізудің ерекшеліктері; әр түрлі санаттағы балалармен ойын өткізу ерекшеліктері;
ойын бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
- мектептің оқу-әдістемелік базасын;
- мұғалімнің, тәрбиешінің, жұмыс жүйесін және құжаттамаларын;
- тәрбие жұмысының мақсатын, міндеттерін және бағыттарын, олардың ерекшеліктерін;
- «ұжым» түсінігінің мазмұнын және ұжымдық шығармашылық тәрбие мазмұнын;
- ұжымдық шығармашылық қызметтің маңыздылығын;
- сыныптан тыс сағаттардың алуан түрлі нысандарын және ұжымдық шығармашылық қызметтердің амал-тәсілдері;
- ойын іс-әрекетінің теориясын.
- әр түрлі ойындарды (қимылды, сюжеттік-рөлдік, дидактикалық және т.б.);
- әр түрлі жастағы және санаттағы балалар тобымен ойындар өткізудің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- ата-аналармен жұмыс жасау;
- әр жастағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерттеу;
- оқушылардың жүріс-тұрыс мәдениетін қалыптастыру;
- сыныптан тыс жұмысты өткізуде мұғалімдерге көмек көрсету;
- педагогикалық бақылау күнделігін жүргізу;
- сыныптан тыс сабақтардың әр алуан нысандарын және ұжымдық шығармашылық іс әрекеттің амал-тәсілдерін пайдалану;
- ұжымдық шығармашылық жұмысты ұйымдастыру;
- әрекеттен кейінгі іс-әрекеттер нәтижелерін талдау және болжау;
- әр түрлі жастағы, әр түрлі санаттағы балалармен әр түрлі ойындарды ұйымдастыру және өткізу.
КҚ 3.3.1- КҚ 3.3.15
КҚ 3.4.5
АП.18
Тәлімгер жұмысының технологиясы.
Мектептің оқу-әдістемелік базасымен және мектеп құжаттамасымен, педагогтер ұжымымен, мұғалім жұмысы жүйесімен танысу; Мектеп жасындағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерделеу. Мұғалімдерге, тәрбиешілерге, сыныптан тыс жұмысты ұйымдастырушыларға мектеп оқушыларымен мектеп жағдайында және балалардың тұрғылықты жерлерінде тәрбие жұмысын өткізуге көмек беру. Жүріс-тұрыс мәдениетін тәрбиелеу. Ұлттық салт, дәстүрлерді ескере отырып, рухани тәрбенің мақсаттары мен міндеттерін қою. Жол жүру ережелері бойынша жұмыс. Еңбек, эстетикалық, дене тәрбиесі. Ата-аналармен жұмысқа қатысу, оқушылар отбасына бару. Бақылау күнделігін жүргізу.
Ұжымдық шығармашылық әрекет теориясы.
Педагогикадағы «ұжым» түсінігі. Ұжым тәрбиенің субъектісі мен объектісі ретінде. Ұжым тәрбие құралы ретінде. Ұжымдық шығармашылық тәрбие. Ұжымдық шығармашылық қызмет. Ұжымдық шығармашылық істер, олардың түрлері және мазмұны. Ұжымдық шығармашылық істерді дайындау кезеңдері, ересектердің әр кезеңдердегі педагогикалық көзқарасы, сыныптан тыс сағаттардың нысандары. Ұжымдық шығармашылық қызметтің амал-тәсілдері. Ойын педагогикалық құбылыс ретінде. Дидактикалық, рөлдік, іскерлік, ұйымдық-әрекеттесу ойыны.
Ойын әрекетін ұйымдастыру практикумы.
Әр түрлі ойындарды (қимылды, сюжеттік-рөлдік, дидактикалық және т.б.) ұйымдастыру және өткізу; әр түрлі жастағы балалар тобымен ойындар өткізудің ерекшеліктері; әр түрлі санаттағы балалармен ойын өткізу ерекшеліктері;
ойын бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу.
Білімдер:
- мектептің оқу-әдістемелік базасын;
- тәлімгердің жұмыс жүйесін және құжаттамаларын;
- тәрбие жұмысының мақсатын, міндеттерін және бағыттарын, олардың ерекшеліктерін;
- «ұжым» түсінігінің мазмұнын және ұжымдық шығармашылық тәрбие мазмұнын;
- ұжымдық шығармашылық қызметтің маңыздылығын;
- сыныптан тыс сағаттардың алуан түрлі нысандарын және ұжымдық шығармашылық қызметтердің амал-тәсілдері;
- ойын іс-әрекетінің теориясын.
- әр түрлі ойындарды (қимылды, сюжеттік-рөлдік, дидактикалық және т.б.);
- әр түрлі жастағы және санаттағы балалар тобымен ойындар өткізудің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- ата-аналармен жұмыс жасау;
- әр жастағы балалардың психология-педагогикалық ерекшеліктерін зерттеу;
- оқушылардың жүріс-тұрыс мәдениетін қалыптастыру;
- сыныптан тыс жұмысты өткізуде мұғалімдерге көмек көрсету;
- педагогикалық бақылау күнделігін жүргізу;
- сыныптан тыс сабақтардың әр алуан нысандарын және ұжымдық шығармашылық іс әрекеттің амал-тәсілдерін пайдалану;
- ұжымдық шығармашылық жұмысты ұйымдастыру;
- әрекеттен кейінгі іс-әрекеттер нәтижелерін талдау және болжау;
- әр түрлі жастағы, әр түрлі санаттағы балалармен әр түрлі ойындарды ұйымдастыру және өткізу.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.4.
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.15
КҚ 3.4.1-
КҚ 3.4.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіби практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП 01
Оқу практикасы

ПП 01.1
Экологическая практика.
Природа и человек.
План и ориентация на местности. Масштаб. Обучение глазомерной съемке местности.
Почва. Почвенный разрез.
Виды почв ВКО, их особенности. Использование разных видов почв в с/х производстве региона.
Водная оболочка Земли.
Режим водных артерий Восточного Казахстана. Характеристика. Подземные воды. Реки Восточного Казахстана, их охрана. Водоемы Восточного Казахстана, их характеристика. Охрана.
Знакомство с растительным миром ВКО. Деревья и кустарники. Травянистые растения региона, их классификация.
Лекарственные травы, растущие на территории нашей области, их использование. Растения, занесенные в Красную книгу. Животный мир ВКО. Животные, занесенные в Красную книгу. Краеведение. Экскурсии: в краеведческий музей, эко-био центр, в поле, степь, лес, горы.
Умения:
- определить особенности климатических условий, их влияние на растительный мир;
Навыки:
-провести глазомерную съемку местности;
-характеризовать биологические особенности растительного и животного мира.
ПК 3.1.4 ПК 3.1.5
ПП 01.2
Подготовка к работе в летнем оздоровительном лагере.
Организация работы в летнем лагере. Задачи и направления работы. Содержание и особенности организации воспитательного процесса.
Формы и методы работы с детьми и подростками.
Умения:
-пользоваться инструкциями и средствами по организации летнего досуга детей;
- пользоваться результатами контроля и самоконтроля своей деятельности в детском оздоровительном лагере;
- планировать воспитательную работу в летний период;
- вести дневник практиканта;
Навыки:
- составления сценариев коллективных творческих дел;
-организации и проведения коллективных творческих дел;
- формирования методической копилки.
ПК3.1.8 ПК3.2.3 ПК3.2.4 ПК3.2.6
ПП 01.3
Работа с Интернетом.
Теоретическая часть.
Введение в Интернет.
Сервисы сети Интернет.
Поиск информации в Интернете. Средства поиска информации. Теория поиска информации.
Практическая часть.
Подключение к Интернету.
Регистрация почтового адреса. Электронная почта.
Навигация в Интернете.
Поиск и систематизация образовательных ресурсов.
Архивы учебных программ.
Знакомство с официальными сайтами Республики Казахстан.
Самостоятельная работа.
Систематизация материала.
Работа с поисковой системой Яндекс. Работа с поисковой системой Google.
Умения:
- эффективного поиска информации в различных поисковых средствах;
- овладения языком запросов, формулирования «сложных» запросов на разные темы;
- сохранения информации из Интернета.
Навыки:
- эффективного поиска информации, в том числе с использованием языка запросов;
- сохранения информации из Интернета;
БК 8 ПК 3.1.4 ПК3.1.5

КП 01.1
Экологиялық практика.
Табиғат және адам. Жергілікті жердің сұлбасы және бағдарлану. Масштаб. Жергілікті жерді көз мөлшермен түсіруге үйрету. Топырақ. Жер тілігі. ШҚО топырақ түрлері, олардың ерекшеліктері. Аймақтық ауыл шаруашылық өндірісінде топырақтың әр түрін пайдалану. Жердің су қабығы. Шығыс Қазақстанның су ағындары. Сипаттамасы. Жерасты сулары. Шығыс Қазақстан өзендері, оларды қорғау. Шығыс Қазақстанның су қоймалары, олардың сипаттамасы. Қорғау. ШҚО өсімдіктер әлемімен танысу. Ағаштар мен бұталар. Аймақтың шөпті өсімдіктері, олардың классификациясы. Облыс аумағында өсетін емдік шөптер, олардың пайдаланылуы. Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктер. ШҚО жануарлар әлемі. Қызыл кітапқа енгізілген жануарлар. Өлкетану. Топсаяхаттар: өлкетану мұражайына, эко-био орталық, далада, қырда, орман, таулар.
Іскерліктер:
- климат жағдайларының ерекшеліктерін, өсімдіктер әлеміне әсерін анықтау.
Дағдылар:
- Жергілікті жерді көз мөлшермен түсіру,
- өсімдік және жануарлар әлемінің биологиялық ерекшеліктерін сипаттау.
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КП 01.2
Жазғы сауықтыру лагерлеріндегі жұмысқа дайындық.
Жазғы лагерь жұмысын ұйымдастыру. Жұмыс міндеттері және бағыттары. Тәрбие үрдісін ұйымдастыру мазмұны мен ерекшеліктері. Балалар және жеткіншектермен жұмыс формасы мен әдістері.
Іскерліктер:
- балалардың жазғы бос уақытын ұйымдастыру нұсқаулығы және құралдарын пайдалану;
- Балалардың сауықтыру лагеріндегі өз әрекетін бақылау және өзіндік бақылау нәтижесін пайдалану;
- жазғы кезде тәрбие жұмысын жоспарлау;
- тәжірибеден өту күнделігін жүргізу.
Дағдылар:
- ұжымдық шығармашылық істердің сценарийлерін құру;
- әдістемелік жинақ қалыптастыру.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.2.3.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.6.
КП 01.3
Интернетпен жұмыс. Теориялық бөлім.
Интернетке кіріспе. Интернет желісінің сервистері. Интернеттен ақпарат іздеу. Ақпарат іздеу құралдары. Ақпарат іздеу теорриясы.
Практикалық бөлім.
Интернетке қосылу. Пошталық адресті тіркеу. Электронды пошта. Интернеттегі жаңашылдық. Білім ресурстарын іздеу және жүйелеу. Оқу бағдарламаларының мұрағаты. Қазақстан Республикасының ресми сайтымен танысу.
Өзіндік жұмыс.
Материалды жүйелеу. Яндекс іздеу жүйесімен жұмыс істеу.
Google іздеу жүйесімен жұмыс істеу.
Іскерліктер:
- түрлі іздеу құралдарынан ақпарат іздеу тиімділігі;
- сұраныс тілдерін меңгеру, түрлі тақырыптарда «қиын» сұраныстар қалыптастыру;
- интернеттен алынған ақпаратты сақтау.
Дағдылар:
- тиімді ақпаратты іздеу, соның ішінде сұраныс тілдерін пайдалану;
- интернеттен алынған ақпаратты сақтау.
БҚ 8
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5

ПП 01.4
Подготовка к преддипломной практике.
Документация. Портфолио.
Рефлексивный самоанализ.
Проблемно-творческий диалог. Деловая игра.
Анализ методических разработок учащихся.
Анализ видеороликов и слайдовых презентаций воспитательных мероприятий учащихся.
Обсуждение индивидуальных исследовательских заданий.
«Анализ портфолио».
Выставка портфолио.
Анализ документации по пробной практике.
Проведение конференции по итогам пробной практики.
Инструктивный семинар по преддипломной практике.
Распределение по базам практики.
Заполнение документации.
Самоанализ подготовки к преддипломной практике.
Умения:
- составление портфолио выпускниками;
-составление методических разработок;
-составление видеороликов и слайдовых презентаций воспитательных мероприятий;
Навыки:
-самоанализа педагогической деятельности;
-взаимооценки педагогической деятельности;
- работы с учебной документацией;
- выполнения научно-
исследовательских заданий по педагогической практике.
ПК3.2.3 ПК3.2.6 ПК3.2.9
ПП 01.5
Практика «Психологическая адаптация ребенка к школе».
-Установочный семинар по практике;
-Знакомство с базой практики.
-Ознакомление с организацией различных видов деятельности психолога.
-Составление дифференцированного плана работы на месяц.
-Диагностика готовности детей к школе.
-Психолого- педагогическая характеристика детей.
-Составление и заполнение психологических карт развития детей.
-Составление психокоррекционной программы.
-Психологическое просвещение родителей.
-Проведение родительского собрания.
-Оформление отчетной документации.
Умения:
- наблюдать организацию и своеобразие педагогического процесса в первом классе;
- оценивать соответствие педагогического процесса установленным педагогическим правилам;
-выявлять воспитательно-образовательную эффективность;
- анализировать деятельность учителя и учащихся в учебно-воспитательном процессе, видеть специфические особенности этой деятельности;
- оценивать индивидуальное развитие ребенка под влиянием организованного педагогического воздействия в процессе разных видов деятельности;
- пользоваться методами педагогического исследования, количественным и качественным анализом собранных материалов, формулировать обоснованные выводы и педагогические рекомендации;
- организовывать работу с родителями детей первого класса.
Навыки:
- планирования работы учителя в школе;
– навыками оформления соответствующей документации;
– технологией организации беседы с педагогическим коллективом школы и детьми для сбора информации;
– представлением о методике проведения урока и технологии подготовки к нему;
– навыками культурного поведения;
– технологией организации физкультминуток;
– навыками осуществления психолого-педагогического анализа урока;
– технологией организации внеклассных мероприятий.
ПК3.3.3 ПК3.3.4 ПК3.3.5 ПК3.3.7

КП 01.4
Диплом алды практикасына дайындық.
Құжаттама. Портфолио. Рефлексивті өзіндік талдау. Проблемалы-шығармашылық диалог. Іскерлік ойын. Оқушылардың әдістемелік әзірлемелерін талдау. Оқушылардың тәрбие шараларының бейнероликтері мен слайд презентацияларын талдау. Жеке зерттеу тапсырмаларын талқылау. «Портфолионы» талдау. Портфолио көрмесі. Байқау практикасының құжаттамасын талдау. Байқау практикасының қорытындысы бойынша конференциялар өткізу. Диплом алды практикасының нұсқаулық семинары. Практика базаларына бөлу. Құжаттарды толтыру. Диплом алды практикасына дайындықты өзіндік талдау.
Іскерліктер:
- түлектердің портфолио құрастыруы;
- әдістемелік жасақтамалар құру;
- тәрбие шараларының бейнероликтері мен слайд презентацияларын жасау;
Дағдылар:
- педагогикалық қызметке өзіндік талдау;
- педагогикалық қызметтің өзара бағалануы;
- оқу құжаттамасымен жұмыс;
- педагогикалық практика бойынша ғылыми-зерттеу тапсырмаларын орындау.
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.9
КП 01.5
«Баланың мектепке психологиялық бейімделуі» практикасы.
- практика бойынша нұсқаулық семинар;
- практика базасымен танысу;
- психолог қызметінің ұйымдастырылу түрлерімен танысу;
- бір айдың сараланған жұмыс жоспарын құру;
- балалардың мектепке дайындығының диагностикасы;
- балалардың психология-педагогикалық мінездемесі;
- балалардың дамуының психологиялық картасын құру және толтыру;
- психокоррекциялық бағдарламаны құру;
- ата-аналарды психологиялық сауаттандыру;
- ата-аналар жиналысын өткізу;
- есептік құжаттаманы рәсімдеу.
Іскерліктер:
- бірінші сыныптағы педагогикалық үрдістің ұйымдастырылуы мен бейнеленуін бақылау;
- орнатылған педагогикалық ережелерге педагогикалық үрдістің сәйкестігін бағалау;
- тәрбиелік-білімдік тиімділігін анықтау;
- оқу-тәрбие үрдісінде мұғалім мен оқушылар қызметін талдау; осы қызметтің өзіндік ерекшеліктерін көру;
- түрлі әрекеттердің үрдісінде ұйымдастырылған педагогикалық әсерден баланың жеке дамуын бағалау;
- пдагогикалық зерттеу әдістерін, жиналған материалды сандық және сапалық талдаумен пайдалану, негізді қорытындылар мен педагогикалық ұсыныстар қалыптастыру;
- бірінші сынып балалары ата-аналарымен жұмысты ұйымдастыру.
Дағдылар:
- мектеп мұғалімінің жұмысын жоспарлау;
- сәйкес құжаттарды рәсімдеу дағдысы;
- ақпарат жинақтауға мектептің педагогикалық ұжымымен және балалармен әңгімелесуді ұйымдастыру технологиясы;
- сабақ өткізу әдістемесі туралы түсінік және оған дайындалу технологиясы;
- мәдени жүріс-тұрыс дағдылары;
- физкультсәттерді ұйымдастыру технологиясы;
- сабақтың психология-педагогикалық талдауын жасау дағдысы;
- Сыныптан тыс шараларды ұйымдастыру технологиясын.
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.5
КҚ 3.3.7

ПП 01.6
Подготовка к пробной практике.
-Алгоритм составления сценария внеклассного мероприятия. Учет возрастных особенностей детей. Минимизация участия педагога в составлении проекта воспитательного мероприятия детям старшего возраста.
-Знакомство с системой воспитательной деятельности в школах региона. Общая характеристика школ региона. Система воспитательной деятельности. Особенности воспитательной работы в школах региона по материалам педагогической печати.
-Система анализа воспитательного мероприятия. Схема анализа. Требования к анализу.
-Проведение видеопоказа различных воспитательных дел. Демонстрация видеоматериалов воспитательных мероприятий, проводимых учителями, воспитателями, педагогами дополнительного образования. Анализ мероприятий.
-Знакомство с системой составления характеристик личности и отдельных коллективов.
Алгоритм составления характеристик детей разного возраста. Требования к характеристике ребенка. Схема характеристики класса, членов кружка, секции и других коллективов детей. Требования к характеристике коллектива.
-Необходимость, задачи и виды планирования. Основные разделы календарного плана воспитательной работы. Перспективное планирование. Преемственность перспективного и текущего планирования.
-Отчетная документация по воспитательной работе: планы работы; отзывы о работе; отчеты; материалы кружковой деятельности; методические разработки воспитательных мероприятий; психолого-педагогические характеристики на различные категории детей и др.
-Изучение особенностей и специфики педагогического общения. Личностно ориентированная направленность педагогического общения Нормы и правила общения. Способы коммуникативного взаимодействия. Педагогическое общение, его оптимизация; предупреждение и разрешение конфликтов; педагогический такт; организация групповой деятельности; проектирование педагогического взаимодействия; стимулирование активной познавательной и развивающей деятельности в процессе общения.
-Педагогическое портфолио. Структура портфолио. Требования к составлению портфолио. Методика подбора материалов и составления портфолио. Портфолио в бумажном и электронном варианте.
- Многофункциональная направленность конкурса педагогического мастерства. Цели и задачи конкурса. Формы проведения. Требования к составлению программы проведения конкурса.
Умения:
- составления по алгоритму проекта внеклассного воспитательного мероприятия для различных возрастных групп;
- анализа системы воспитательной деятельности в школах региона;
- составления педагогического портфолио по пробной практике;
Навыки:
- анализа воспитательных мероприятий;
- составления характеристик личности и отдельных коллективов;
- составления программ воспитания (перспективное, календарное планирование);
- составления основной отчетной документации по воспитательной работе;
ПК3.2.2- ПК3.2.13

КП 01.6
Байқау практикасына дайындық.
- сыныптан тыс шара сценарийін құру алгоритмі. Балалардың жас ерекшеліктерін ескеру. Ересек балалардың тәрбие жобасын құруда педагогтың араласуын минималдандыру.
- аймақтық мектептердің тәрбие қызметінің жүйесімен танысу. Аймақ мектептерінің жалпы сипаттамасы. Тәрбие қызметінің жүйесі. Педагогикалық басылым материалдары бойынша аймақтық мектептердің тәрбие жұмысының ерекшеліктері.
- тәрбие шарасын талдау жүйесі. Талдау сызбасы. Талдау талаптары.
- түрлі тәрбие істерінің бейне көрсетілімін өткізу. Қосымша білім беру мұғалімдері, тәрбиешілері, педагогтары өткізетін тәрбие шараларының бейне материалдарын демонстрациялау. Іс-шараны талдау.
- тұлға және жеке ұжымдардың мінездемесін құру жүйесімен танысу.
Түрлі жастағы балалардың мінездемесін құру алгоритмі. Бала мінездемесінің талаптары. Сынып, үйірме мүшелері, секциялар және балалардың басқа да ұжымдарының мінездемесінің сызбасы. Ұжым мінездемесінің талаптары.
- Жоспарлау қажеттілігі, міндеттері және түрлері. Тәрбие жұмысының күнтізбелік жоспарының негізгі бөлімдері. Болашақты жоспарлау.
Болашақ және ағымдық жоспарлаудың сабақтастығы.
- Тәрбие жұмысы бойынша есептік құжаттар: жұмыс жоспары; жұмыс туралы пікірлер; есептер; үйірме жұмысының материалдары; тәрбие шараларының әдістемелік жасақтамалары; балалардың түрлі санаттарына психолого-педагогикалық мінездеме және т.б.
- Педагогикалық қатынас ерекшеліктерін зерделеу. Педагогикалық қатынастың тұлғалық бағдарлы бағытталғандығы. Қарым-қатынастың нормалары мен ережелері. Педагогикалық қатынас, оның оптимизациясы; қайшылықтардың алдын алу және оларды шешу; педагогикалық такт; топтық қызметті ұйымдастыру; педагогикалық өзара қатынасты жобалау; қарым-қатынас барысында белсенді танымдық және дамыту әрекеттерін ынталандыру.
- Педагогикалық портфолио.
- Портфолио құрылымы. Портфолио құру талаптары. Материалдарды жинау және портфолио құру әдістемесі. Қағаз және электронды түрдегі портфолио.
- Педагогикалық шеберлік сайысының көп қызметті бағытталғандығы. Сайыстың мақсаты мен міндеттері. Өткізу формалары. Сайысты өткізу бағдарламасын құру талаптары.
Іскерліктер:
- түрлі жас ерекшелік топтарына сыныптан тыс тәрбие шарасының жобасын алгоритм бойынша құру.
- аймақтық мектептердің тәрбие жұмысының жүйесін талдау;
- байқау практикасы бойынша педагогикалық портфолио құру.
Дағдылар:
- тәрбие шарасын талдау;
- тұлғаның және жеке ұжымдардың мінездемесін құру;
- тәрбие бағдарламаларын құру (алды қашан, күнтізбелік жоспарлау);
- тәрбие жұмысы бойынша негізгі есеп құжаттарын құру;
КҚ 3.2.2.-
КҚ 3.2.13

ПП 01.7
Психолого-педагогическая практика.
-Ориентировочное планирование индивидуальной программы практики.
-Планирование и согласование со школьным психологом индивидуальной программы практики.
-Ознакомление с ОУ.
-Ознакомление со структурой и содержанием деятельности школьной психологической службы.
-Ознакомление с работой психолога в начальной школе, в среднем и старшем звене.
-Проведение профилактической и психолого-просветительской работы с учащимися.
-Проведение внеклассных мероприятий с учащимися.
-Проведение психолого-просветительской работы с родителями, с педагогическим коллективом.
-Участие в проведении психологической консультации.
-Работа по запросу педагога-психолога.
-Оформление отчетной документации.
-Самоанализ деятельности студента при выполнении всех заданий педагогической практики на каждом этапе ее прохождения.
Умения:
-освоение профессиональной позиции практического психолога образовании;
- планирование психолого-педагогической работы (составление календарного плана работы на период практики, составление схемы коррекционной программы, конспектов (проектов) психопрофилактических мероприятий для педагогов и родителей учащихся);
- повышение уровня профессиональной компетентности учащихся,
- оценивать результаты психолого-
педагогической деятельности;
- анализа реальных условий и состояния образовательной среды,
- анализа проведенной работы и составления отчета по результатам практики.
Навыки:
- планирования и эффективного осуществления психолого-
педагогической работы,
- психодиагностическое обследование учащихся (индивидуальное или групповое, в соответствии с запросом);
- реализация программы действий по оказанию психологической помощи;
- оформление психолого-
педагогической документации в соответствии с установленными требованиями к документам психологической службы ОУ.
ПК3.3.1- ПК3.3.8
ПП 02
Ознакомительная практика
ПП 02.1
Введение в специальность.
Знакомство с профессиограммой учителя и воспитателя.
Составление программы саморазвития на основе профессиограммы учителя, воспитателя.
Соблюдение техники безопасности и норм этики.
Деловая этика учителя, воспитателя. Виды педагогического взаимодействия.
Знакомство с работой методического кабинета в образовательном учреждении. Характеристика основных направлений работы. Экскурсия по школе. Учебные кабинеты, их методическое оснащение. Вспомогательные помещения.
Знакомство с учебной и методической документацией.
Методический комплекс педагога-организатора. Систематизация материалов. Компьютерная база данных, ее значимость в деятельности педагога-организатора. Отчетная документация педагога-организатора. Знакомство с материалами педагогического опыта школы. Оформление.
Посещение воспитательных мероприятий учителей. Наблюдение за деятельностью педагога-организатора.
Знакомство с организацией внеклассной воспитательной работы в учреждении образования.
Изучение работы клубов школы. Направления работы. Основная документация. Организация работы по краеведению. Работа с музейными экспонатами, в архиве.
Пропаганда ЗОЖ. Мероприятия по пропаганде ЗОЖ.
Изучение опыта работы лучших учителей; знакомство с передовым педагогическим опытом.
Изучение опыта работы дворовых клубов, детских организаций; знакомство с передовым педагогическим опытом.
Изучение вариантов программ воспитательной работы школы. Анализ. Схема анализа программы. Разработка собственной программы воспитательной работы школы. Самостоятельность и новизна. Коррекция программы воспитательной работы школы.
Подготовка и защита творческого проекта «Программа воспитательной работы школы».
Умения:
-выполнять профессиональные требования педагога-
организатора;
-анализировать воспитательную работу школ различного типа;
- анализировать работу учреждений дополнительного образования;
Навыки:
- составления программы личностного роста учителя-воспитателя;
- выявление способности к организаторской деятельности;
-аналитического и конструктивного мышления;
ПК3.1.3 ПК3.2.5 ПК3.3.2 ПК3.3.5 ПК3.4.1
ПП. 03
Технологическая практика

КП 01.7
Психология-педагогикалық практика.
- Практиканың жеке бағдарламасын бағдарлы жоспарлау.
- Практиканың жеке бағдарламасын мектеп психологымен жоспарлау және сәйкестендіру.
- БҰ мен танысу.
- Мектептің психологиялық қызметінің құрлымы және мазмұны мен танысу.
- Бастауыш мектепте, орта және жоғарғы буында психолог жұмысы мен танысу.
- Оқушылармен алдын-алу және психологиялық сауаттандыру жұмысын жүргізу.
- Оқушылармен сыныптан тыс шараларды өткізу.
- Ата-аналармен, педагогикалық ұжыммен психологиялық сауаттандыру жұмысын өткізу.
- Психологиялық консультация жүргізуге қатысу.
- педагог-психологтың сұранысы бойынша жұмыс.
- Есептік құжаттаманы рәсімдеу.
- Педагогикалық практикадан өтудің әр кезеңінде студенттің барлық тапсырмаларды орындауын талдау.
Іскерліктер:
- білім берудегі практикалық психологтың тұрғыларын игеру;
- психология-педагогикалық жұмысты жоспарлау (практика кезеңінің күнтізбелік жұмыс жоспарын құру, түзетуші бағдарлама сызбасын құру, педагогтар мен оқушылар ата-аналарына арналған психопрофилактикалық шаралардың конспектісін (жобасын) құру;
- оқушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін көтеру;
- психология-педагогикалық қызмет қорытындысын бағалау;
- білім ортасының нақты жағдайларын талдау;
- жүргізілген жұмысты талдау және практика қорытындысы бойынша есеп құру.
Дағдылар:
- психология-педагогикалық жұмысты жоспарлау және тиімді жүзеге асыру;
- оқушыларды психодиагностикалық зерттеу (жеке немесе топтық; сұраныс бойынша);
- психологиялық көмек көрсету қызметі бағдарламасын жүзеге асыру;
- психологиялық қызмет құжаттарына орнатылған талаптарға сәйкес психология-педагогикалық құжаттарды рәсімдеу;
КҚ 3.3.1.-
КҚ 3.3.8
КП 02
Танысу практикасы
КП 02.1
Мамандыққа кіріспе. Мұғаліммен тәрбиешінің профессия программасымен танысу. Мұғалімнің, тәрбиешінің профессия программасының негізінде өзіндік дамыту бағдарламасын құру. Қауіпсіздік техникасымен этика нормаларын сақтау. Мұғалімнің, тәрбиешінің іскерлік этикасы. Педагогикалық әрекеттесу түрлері. Білім беру мекемесінің әдістемелік кабинетінің жұмысымен танысу. Жұмыстың негізгі бағыттарының сипаттамасы. Мектептегі топ саяхаты. Оқу кабинеттері және олардың әдістемелік жабдықталуы. Көмекші қосымша орындар. Оқу және әдістемелік құжаттармен танысу. Ұйымдастырушы педагогтың әдістемелік кешені. Материалдарды жүйелеу. Ұйымдастырушы педагогтың қызметіндегі мағлұматтардың копьютерлік мағлұматтар базасы және оның мағыналылығы. Ұйымдастырушы педагогтың есеп беру құжаттары. Мектептің педагогикалық тәжірибесі материалдарымен танысу. Рәсімдеу. Мұғалімдердің тәрбие шараларына қатысуы. Ұйымдастырушы педагог қызметін бақылау. Білім беру мекемесінің сыныптан тыс тәрбие жұмысын ұйымдастырумен танысу. Мектеп клубтарының жұмысын зерделеу. Жұмыс бағыты. Негізгі құжаттама. Өлкетану бойынша жұмысты ұйымдастыру. Мұражайдағы экспонаттармен мұрағатта жұмыс жасау. СӨС насихаттау. СӨС насихаттау бойынша іс-шаралар. Үздік мұғалімдердің жұмысын зерделеу; алдыңғы қатарлы педагогикалық тәжірибелермен танысу. Алаңдық клубтардың, балалар ұйымының жұмыс тәжірибесін зерделеу; Мектептің тәрбие жұмысының бағдарламаларын зерделеу. Талдау. Бағдарламаны талдау сызбасы. Мектептің тәрбие жұмысының жеке бағдарламасын құру. Өзіндік және жаңашылдық. Мекетептің тәрбие жұмысының бағдарламасын түзету. Мектептің тәрбие жұмысының «шығармашылық жобасын» дайындау және қорғау
Іскерліктер:
- ұйымдастырушы педагогтың кәсіби талаптарын орындау;
- түрі типтегі мектептердің тәрбие жұмысын талдау;
- қосымша білім беру мекемелерін жұмысын талдау;
Дағдылар:
- мұғалім тәрбиешінің тұлғалық өсу бағдарламасын құру;
- ұйымдастырушылық қызметке қабілеттілігін анықтау;
- аналитикалық және құрылымдық ойлау.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.2.5
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
КҚ 3.4.1
КП 03
Технологиялық практика

ПП. 03.1
Летняя практика в оздоровительном лагере.
-Организационно-педагогическая работа в оздоровительном лагере.
-Режим в оздоровительном лагере.
-Организация коллективно-творческой деятельности в области развития познавательных интересов детей и подростков.
-Организация коллективно-творческой деятельности в области нравственного воспитания.
-Организация коллективно-творческой деятельности в области эстетического воспитания.
-Организация коллективно-творческой деятельности в области трудового воспитания.
-Организация самоуправления в коллективе. Самоуправление и соуправление в воспитательной деятельности.
-Индивидуальная работа с детьми и подростками.
-Коллективная работа с детьми и подростками.
-Педагогическая рефлексия.
Умения:
- организовать воспитательный процесс в условиях оздоровительного лагеря;
Навыки:
- использовать разнообразные формы и методы работы с детьми и подростками.
ПК3.1.1- ПК3.1.8
ПП. 03.2
Пробная практика в школе.
- Знакомство, изучение базы практики (кружки в школе; станция юных техников; станция юных натуралистов; центр туризма; экологический центр, дом детского творчества; дворовый клуб и дворовые внешкольные учреждения).
- Знакомство с документацией.
Изучение плана работы руководителя кружка, условий работы и техники безопасности.
- Знакомство с техникой безопасности, с нормами санитарной гигиены в помещениях и на рабочих местах.
- Ознакомление с работой кружков. Наблюдение за работой руководителя кружков разных направлений, за проведением занятий с группой; с отдельным членом кружка.
- Оказание помощи руководителю кружка в подготовке, проведении показательного занятия; выставки; творческого мероприятия.
- Самостоятельная разработка плана работы кружка по определенному направлению, составление конспекта занятий кружка, проведение занятия кружка по разным направлениям.
- Знакомство с опытными руководителями кружковой деятельности, составление памяток передового опыта.
- Требования к ведению дневника наблюдений. Основные разделы.
- Организация и проведение тематических экскурсий.
- Организация и проведение массовых мероприятий силами кружковцев: тематические утренники, игры - состязания с изготовлением в кружке игрушек, моделями и др., выставки, презентации, концерты.
Умения:
- организовать деятельность обучающихся во внешкольных учреждениях (станции юных техников, клубы; Дома детского творчества) и в школах, классах, группах продленного дня;
- развивать творческие возможности детей, расширять их кругозор;
- учитывать возрастные особенности учащихся и учебно-воспитательного режима конкретного детского учреждения.
Навыки:
- разработать программу кружка по заданному направлению,
-организовать деятельность детей в процессе занятий;
- владеть навыками в использовании различных технологий кружковой работы.
ПК3.1.1- ПК 3.4.10

КП 03.1
Сауықтыру лагеріндегі жазғы практика.
- сауықтыру лагеріндегі ұйымдастырушы-педагогикалық жұмыс.
- сауықтыру лагеріндегі күн тәртібі.
- балалар мен жеткіншектердің танымдық қызығушылықтарын дамыту аясында ұжымдық шығармашылық қызметті ұйымдастыру.
- адамгершілік тәрбие аясында ұжымдық шығармашылық қызметті ұйымдастыру.
- эстетикалық тәрбие аясында ұжымдық шығармашылық қызметті ұйымдастыру.
- еңбек тәрбиесі аясында ұжымдық шығармашылық қызметті ұйымдастыру.
- ұжымдағы өзін басқаруды ұйымдастыру. Өзін-өзі басқару және тәрбие қызметіндегі өзін-өзі басқару.
- балалармен және жеткіншектермен жеке жұмыс;
- балалармен және жеткіншектермен ұжымдық жұмыс
- педагогикалық рефлексия.
Іскерліктер:
- сауықтыру лагерінің жағдайында тәрбие үрдісін ұйымдастыру;
Дағдылар:
- балармен және жеткіншектермен жасалатын жұмыстың түрлі формалары мен әдістерін пайдалану.
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.1.8
КП 03.2
Мектептегі байқау практикасы
- практика базасымен танысу, зерделеу (мектептегі үйірмелер; жас техниктер станциясы; жас натуралистер станциясы; туризм орталығы; экологиялық орталық; балалар шығармашылығы үйі; алаңдық клубтар және мектептен тыс алаңдық мекемелер).
- құжаттамамен танысу;
- үйірме жетекшісінің жұмыс жоспарымен, жұмыс жағдайымен және қауіпсіздік ережесін зерделеу.
- қауіпсіздік ережесімен танысу, жұмыс орнындағы санитарлық-гигиеналық нормалармен танысу.
- үйірме жұмыстарымен танысу. Түрлі бағыттағы үйірме жетекшілерінің жұмысын, топпен, үйірменің жеке мүшелерімен сабақ өткізуін бақылау;
- көрсеткіш сабақтарды, көрмені, шығармашылық салтанатты дайындау, жүргізуде үйірме жетекшісіне көмек көмектесу;
- белгілі бағытта үйірме жұмысының жоспарын өз бетімен өңдеу, үйірме сабағының конспектісін құру, түрлі бағыттағы үйірме сабақтарын өткізу.
- үйірме қызметінің тәжірибелі жетекшілерімен танысу, алдыңғы қатарлы тәжірибе туралы ескертулер құру;
- бақылау күнделігін жүргізуге қойылатын талаптар.
Негізгі бөлімдер.
- тақырыптық топсаяхаттарын ұйымдастыру және жүргізу.
- үйірмешілердің күшімен жаппай шараларды ұйымдастыру және өткізу: тақырыптық ертеңгіліктер, ойындар – ойыншықтар, үлгілер, көрмелер, презентациялар, концерттер және т.б. дайындау сайыстары.
Іскерліктер:
- мектептен тыс мекемелерде және мекептерде, сыныптарда, ұзартылған күн топтарында оқушылардың қызметін ұйымдастыру (жас техниктер станциясы; балалар шығармашылығы үйі);
- балалардың шығармашылық мүмкіндіктерін дамыту, олардың дүниетанымын кеңейту;
- оқушылардың жас ерекшелігін және нақты балалар мекемесінің оқу-тәрбие тәртібін ескеру.
Дағдылар:
- берілген бағыт бойынша үйірме бағдарламасын өңдеу;
- сабақ барысында балалардың қызметін ұйымдастыру;
- үйірме жұмысының түрлі технологияларын пайдалану дағдыларын игеру.
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.4.10

ПП. 03.3
Преддипломная практика.
-Документация педагога-организатора.
-Организация воспитательных дел.
-Работа с органами самоуправления.
-Работа в кружках и клубах.
-Организация праздников.
-Работа с родителями.
-Работа с детьми «группы риска».
-Взаимодействие с психологической службой школы.
Умения:
- проводить внеклассные мероприятия в соответствии с современными требованиями психологии, педагогики и методики воспитательной деятельности;
- вести работу по изучению отдельных учащихся и коллектива кружка.
- руководить воспитательным процессом, познавательной деятельностью школьников, определять и реализовывать воспитательные  задачи разнообразных мероприятий,
- выбирать и применять оптимальные методы и приемы обучения;
- руководить самовоспитанием учащихся;
Навыки:
- планирования учебно-воспитательной работы с учетом возрастных и индивидуальных особенностей учащихся;
- использования в процессе обучения интерактивных технологий и компьютерных средств обучения;
- отбора и систематизации материала для использования при проведении различных форм воспитательной работы;
- отбора и применения разнообразных методов воспитания и приемов психолого-
педагогического воздействия в единстве с владением методикой проведения отдельных форм и видов воспитательной работы.
- проведения воспитательной работы по плану учебно-воспитательного учреждения.
- ведения документации.
- проведения работы с родителями, с органами самоуправления.
- ведение профориентационной работы.
ПК 3.1.1-ПК 3.4.10
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции(БК)
БК 1
Знать основы социальной политики государства, основные законы Республики Казахстан, регулирующие деятельность образовательных учреждений;
БК 2
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 3
Быть способным к осознанному, системному действию в профессиональной ситуации, к постановке целей и анализу деятельности, самостоятельным действиям в новых условиях;
БК 4
Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности, находить верные решения нестандартных педагогических ситуаций;
БК 5
Соблюдать нравственно-этические нормы поведения по отношению к коллегам, родителям и учащимся;
БК 6
Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в образовательных организациях на основе определения и самостоятельного поиска источников информации; в полном объеме владеть профессиональной лексикой;
БК 7
Владеть основами профессионального менеджмента;
БК 8
Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению информационных технологий в сфере профессиональной деятельности;
БК 9
Владеть основами планирования своей деятельности с учетом поставленной цели;
БК 10
Уметь выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления воспитательной деятельности в школьных и внешкольных организациях образования;
БК 11
Быть готовым к постоянному профессиональному росту, обладать высоким уровнем коммуникативной культуры; обладать устойчивым стремлением к самосовершенствованию (самопознанию, самоконтролю, самооценке, саморегуляции, саморазвитию); стремиться к творческой самореализации;
БК 12
Знать, выполнять и контролировать выполнение правил техники безопасности и охраны труда; владеть умениями и навыками работы с различными материалами и инструментами; организовывать инструктаж по соблюдению правил техники безопасности.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
3. Специалист среднего звена

КП 03.3
Диплом алды практикасы
- ұйымдастырушы-педагог құжаттамасы.
- тәрбие ісін ұйымдастыру.
- өзін-өзі басқару органдарымен жұмыс жасау.
- үйірмелер мен клубтарда жұмыс жасау.
- салтанаттарды ұйымдастыру.
- ата-аналармен жұмыс.
- «қатерлі топ» балаларымен жұмыс.
- мектептің психологиялық қызметпен өзара әрекеттестігі.
Іскерліктер:
- тәрбие ісінің қазіргі кездегі психология, педагогика және тәрбие жұмысының әдістемесінің талаптарына сай сыныптан тыс шаралар өткізу;
- үйірменің жеке оқушылары мен ұжымын зерделеу жұмысын жүргізу;
- тәрбие үрдісін, оқушылардың танымдық әрекеттеріне жетекшілік ету, түрлі шаралардың тәрбие міндеттерін анықтау және жүзеге асыру;
- оқытудың оңтайлы әдістерін таңдау және қолдану;
- оқушылардың өзіндік тәрбиеленуін басқару.
Дағдылар:
- оқушылардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау;
- оқыту барысында оқытудың интерактивті технологиялары мен компьютерлік құралдарын пайдалану;
- тәрбие жұмысын өткізудің түрлі формаларында материалды таңдау және жүйелеу;
- Тәрбие жұмысының жеке формалары мен түрлерін өткізу әдістемесін игерумен бірге тәрбиелеудің түрлі әдістерін және психология-педагогикалық әсерлердің тәсілдерін таңдау және қолдану;
- оқу-тәрбие мекемесінің жоспары бойынша тәрбие жұмысын жүргізу;
- құжаттама жүргізу;
- ата-аналармен, өзін-өзі басқару органдарымен жұмыс жүргізу;
- кәсіби бағдарлану жұмысын жүргізу.
КҚ 3.1.1-
КҚ 3.4.10
Ескерту:
Кесте 1 Базалық құзыреттер
Құзырет
коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Мемлекеттің әлеуметтік саясатын білу, білім беретін мекемелердің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының негізгі заңдарын білу;
БҚ 2
Өзінің болашақ кәсібінің маңыздылығын және әлеуметтік мәнін түсіну, оған нақты қызығушылық таныту;
БҚ 3
Кәсіби жағдаятта саналы, жүйелі әрекет етуге қабілетті болу, мақсат қойып талдай білу, жаңа жағдайдағы өзіндік әрекеттерге дайын болу.
БҚ 4
Орындалатын жұмысқа жауапкершілік таныту, кәсіби қызмет саласында мәселелерді өз бетімен тиімді шеше алу, қалыптаспаған педагогикалық жағдаяттарда дұрыс шешім қабылдай білу;
БҚ 5
Әріптестеріне, ата-аналарға және оқушыларға қатысты жүріс-тұрыстың әдеп нормаларын сақтау;
БҚ 6
Білім беру ұйымдарында кәсіби міндеттерді шешу бойынша ақпарат көздерін анықтау және өздігінен іздеу негізінде практикалық қызметке қабілетті болу; толық көлемде кәсіби лексиканы меңгеру;
БҚ 7
Кәсіби менеджмент негіздерін меңгеру
БҚ 8
Өз еңбегін ғылыми тұрғыда ұйымдастыра білу, кәсіби қызмет шегінде ақпараттық технологияларды қолдана білу;
БҚ 9
Қойылған мақсатты ескере отырып өз қызметін жоспарлау негіздерін игеру;
БҚ 10
Мектеп және мектептен тыс білім беру ұйымдарында тәрбие жұмысын неғұрлым оңтайлы ұйымдастырудың амал-тәсілдері мен құралдарын таңдай білу;
БҚ 11
Кәсіби тұрғыда үнемі өсуге дайын болуға, коммуникативті мәдениеттің жоғары деңгейін меңгеруге; әріптестерімен позитивті өзара әрекет жасауға және бірлесіп қызмет атқаруға дайын болуға; өзін-өзі жетілдіруге (өзін-өзі тануға, өзін-өзі бақылауға, өзін-өзі бағалауға, өзін-өзі дамытуға) тиянақты талпыныс жасай білу; өзін-өзі шығармашылық тұрғыдан іске асыруға талаптану;
БҚ 12
Қауіпсіздік ережелерін және еңбек қауіпсіздігін білу, орындау және қадағалау; түрлі материалдармен және құралдармен жұмыс жасау біліктері мен дағдыларын игеру; қауіпсіздік ережесін сақтау бойынша нұсқаулық ұйымдастыру.
Кесте 2 Кәсіптік құзыреттер
Деңгей
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
3 Орта буын маманы

3.1 010201 3  Педагог дополнительного образования
ПК 3.1.1 Осуществлять руководство деятельностью детских и молодежных организаций, кружков по творческим интересам; ставить цели и решать задачи по координации работы детских и молодежных организаций;
ПК 3.1.2 Использовать в работе современные концепции и формы воспитательной работы; строить деятельность с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся; оказывать помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков; уметь организовать работу с родителями и полноценный отдых детей;
ПК 3.1.3 Знать специфику работы организатора досуговой деятельности, руководителя кружка в дворовых клубах, Станции юных техников, Домах детского творчества; использовать игровые технологии в воспитании и организации досуговой деятельности;
ПК 3.1.4 Уметь организовать научно-техническую, эстетическую, туристско-краеведческую, оздоровительно-спортивную, досуговую деятельность, отдых и развлечения; интегрировать работу школьных и внешкольных объединений по организации досуговой деятельности детей и подростков;
ПК 3.1.5 Соблюдать программы занятий кружков, секций, студий, клубных объединений по избранному профилю; уметь формулировать цели и задачи кружковых и клубных объединений; владеть навыками формирования политехнических понятий; воспитывать интерес к науке, технике и производству, познавательно-поисковой деятельности, изобретательству, рационализаторству; развивать политехнический кругозор детей, конструкторские способности; формировать культуру труда;
ПК 3.1.6 Использовать аналитические, проектировочные, конструктивные, коммуникативные умения организаторской и воспитательной деятельности; владеть методикой мониторинга; методикой перспективного, недельного, текущего планирования;
ПК 3.1.7 Использовать в работе знание творчеств детских казахских, русских, зарубежных писателей, писателей стран содружества; знание особенностей содержания, жанровых разновидностей фольклора;
уметь анализировать произведения народного творчества, определять их специфику;
ПК 3.1.8 Использовать знания содержания и особенностей профессиональной работы психолога в школе, вести работу по предупреждению отклоняющегося поведения детей и подростков на основе применения различных методов психокоррекции; планировать работу психолога;
3.2. 010202 3 - Педагог-
организатор
ПК 3.2.1 Осуществлять координацию деятельности детских и молодежных организаций, кружков по творческим интересам; ставить цели и решать задачи координации работы детских и молодежных организаций;

3.1 010201 3 Қосымша білім беру педагогы
КҚ 3.1.1 Балалар және жастар ұйымына, шығармашылық қызығушылық үйірмелеріне жетекшілік ету; балалар және жастар ұйымының жұмысын бағдарлау жөнінде мақсат қойып, міндеттерді шеше білу;
КҚ 3.1.2 Жұмыста тәрбие жұмысының қазіргі тұжырымдамалары мен нысандарын пайдалану; оқушыларға тұлғалық-бағдарлы тұрғыдан келуді ескере отырып қызметін құру; бастауыш сынып оқушылары мен жеткіншектердің құндылықты бағдарлануында көмек көрсету; ата-аналармен атқарылатын жұмысты және балалардың толыққанды демалысын ұйымдастыра білу.
КҚ 3.1.3 Бос уақытты ұйымдастыру жұмысының, алаңдық клубтар үйірмесі жетекшісінің, жас техниктер станциясының, балалар шығармашылығы үйлерінің жұмыс ерекшелігін білу; бос уақытты ұйымдастыру және тәрбиелеуде ойын технологияларын пайдалану;
КҚ 3.1.4 Ғылыми-техникалық, эстетикалық, туристік-өлкетанушылық, сауықтыру-спорттық, демалыс уақытын ұйымдастыра білу; балалар мен жеткіншектердің бос уақытын ұйымдастыруда мектептік және мектептен тыс жұмысты кіріктіре білу;
КҚ 3.1.5 Таңдалған бағыт бойынша үйірме, секция, студия, клубтық бірлестіктер сабақтарының бағдарламасын қадағалау; үйірме және клубтық бірлестіктердің міндеттері мен мақсаттарын қалыптастыра білу, политехникалық түсініктерді қалыптастыру дағдысын игеру; балалардың ғылымға, техника және өндіріске, танымдық-зерттеушілік әрекетін, ойлап тапқыштығын, рационалдылыққа қызығушылығын тәрбиелеу; балалардың политехникалық дүниетанымын, құрастырғыштық қабілеттерін дамыту; еңбек мәдениетін қалыптастыру;
КҚ 3.1.6 Ұйымдастыру және тәрбие қызметінің аналитикалық, жобалық, құрылымдық, коммуникативтік біліктерін пайдалану; мониторинг әдістемесін; алды қашан, апталық, ағымдық жоспарлау әдістемесін игеру.
КҚ 3.1.7 Қазақ, орыс, шетел балалар жазушыларының, достастық мемлекеттер жазушыларының шығармашылығы білімін жұмыста пайдалану; фольклордың мазмұн ерекшелігін, жанрларын білу; халық шығармашылығын талдай білу, олардың ерекшелігін анықтау;
КҚ 3.1.8 Мектеп психологының кәсіби жұмысының мазмұны және ерекшелігі жөніндегі білімін пайдалану, түрлі психокоррекциялық әдістерді қолдану негізінде балалар және жеткіншектердің ауытқушы қылықтарын ескерте отырып жұмыс жүргізу; психолог жұмысын жоспарлау;
3.2 010202 3 - Ұйымдастырушы-педагог
КҚ 3.2.1 Балалар және жастар ұйымының, шығармашылық қызығушылықтарына қарай үйірмелердің қызметін үйлестіру; балалар және жастар ұйымының жұмысын үйлестіруде мақсат қойып, міндеттерді шешу;

ПК 3.2.2 Строить воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся; оказывать помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков;
ПК 3.2.3 Использовать современные формы, концепции и региональные программы воспитания; планировать процесс развития коллектива;
ПК 3.2.4 Интегрировать работу школьных и внешкольных объединений по организации досуговой деятельности детей и подростков;
ПК 3.2.5 Знать специфику работы педагога-организатора;
ПК 3.2.6 Владеть методикой мониторинга в воспитательной системе; методикой перспективного, недельного, текущего планирования;
ПК 3.2.7 Осуществлять инструктаж проведения занятий кружков, секций, студий, клубных объединений по избранному профилю;
ПК 3.2.8 Осуществлять управление и контроль за работой классных руководителей; уметь организовать работу с родителями и полноценный отдых детей;
ПК 3.2.9 Уметь определять цели и задачи воспитательных мероприятий; составлять модель воспитательной системы класса, школы, временных детских коллективов; осуществлять научно-педагогические исследования по выявлению уровня воспитанности учащихся, диагностику процесса воспитания;
ПК 3.2.10 Использовать в работе знание произведений мировой и отечественной литературы, изобразительного и музыкального искусства; знание детской периодической печати; уметь анализировать произведения литературы, живописи, музыки; владеть навыками подбора произведений искусства для составления сценария;
ПК 3.2.11 Владеть навыками формирования политехнических понятий; воспитывать интерес к науке, технике и производству, познавательно- поисковой деятельности, изобретательству,
рационализаторству; развивать политехнический кругозор детей, конструкторские способности;
формировать культуру труда;
ПК 3.2.12 Уметь осуществлять постановку мероприятий любого жанра и составлять конкурсные программы разновозрастных школьных групп; владеть навыками организации и проведения музыкально-танцевальных вечеров, дискотек, игр, развлечений;
ПК 3.2.13 Выполнять нормативные документы о школе, о внешкольных организациях; владеть внутришкольной оперативной информацией; уметь проводить самоанализ и анализ системы работы школы;
ПК 3.2.14 Использовать знания содержания и особенностей профессиональной работы психолога в школе, вести работу по предупреждению отклоняющегося поведения детей и подростков на основе применения различных методов психокоррекции; планировать работу психолога;
3.3 010203 3 - Воспитатель организации образования
ПК 3.3.1 Выполнять нормативные документы о внешкольных организациях; уметь проводить самоанализ работы;

КҚ 3.2.2 Тәрбие жұмысын тұлғалық-бағдарлы тұрғыда ескере отырып құру; бастауыш сынып оқушылары мен жеткіншектердің құндылықты бағдарлануын қалыптастыруда көмек көрсету;
КҚ 3.2.3 Тәрбиелеудің қазіргі формаларын, тұжырымдамаларын және аймақтық бағдарламаларын пайдалану; ұжымның даму үрдісін жоспарлау;
КҚ 3.2.4 Балалар мен жеткіншектердің бос уақыттарын ұйымдастыру бойынша мектептік және мектептен тыс жұмыстар бірлестігін кіріктіру;
КҚ 3.2.5 Ұйымдастырушы-педагог жұмысының ерекшелігін білу;
КҚ 3.2.6 Тәрбие жүйесінде мониторинг әдістемесін игеру; алдын ала, апталық, ағымдық жоспарлау әдістемесін игеру;
КҚ 3.2.7 Таңдалған бағыт бойынша үйірме, секция, студия, клубтық бірлестіктер сабақтарына нұсқаулық жүргізу;
КҚ 3.2.8 Сынып жетекшілеріні жұмысын басқару және бақылау; ата-аналармен жұмысты және балалардың толыққанды демалысын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.2.9 Тәрбие шараларының мақсаты мен міндеттерін анықтай білу; сынып, мектеп, балалардың уақытша ұжымының тәрбие жүйесінің моделін құру; білім алушылардың тәрбиелілік деңгейін, тәрбие үрдісінің диагностикасын анықтау бойынша ғылыми-педагогикалық зерттеулер жүргізу;
КҚ 3.2.10 Жұмыста дүниежүзілік және отандық әдебиет туындылары, бейнелеу және музыкалық өнер туындылары жөніндегі білімін пайдалану; балалардың мерзімдік басылымдарын білу; әдебиет, кескіндемелер, музыка туындыларын талдай білу; сценарий құруға өнер туындыларын таңдау дағдысының болуы;
КҚ 3.2.11 Политехникалық түсініктерді қалыптастыру дағдысын игеру; балалардың ғылымға, техника және өндіріске, танымдық-зерттеушілік әрекетін, ойлап тапқыштығын, рационалдылыққа қызығушылығын тәрбиелеу; балалардың политехникалық дүниетанымын, құрылымдық қабілеттерін дамыту; еңбек мәдениетін қалыптастыру;
КҚ 3.2.12 Кез келген жанрдағы іс-шараны қою және әр түрлі жастағы мектеп топтарына арналған сайыс бағдарламаларын құра білу; музыкалық-би кештерін, ойын, көңіл көтеру кештерін ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.2.13 Мектеп туралы, мектептен тыс ұйымдар туралы нормативті құжаттарды орындау; мектепішілік оперативті ақпаратты игеру; мектеп жұмысының жүйесіне өзіндік талдау және талдау жүргізе білу;
КҚ 3.2.14 Мектеп психологының кәсіби жұмысының мазмұны және ерекшелігі жөніндегі білімін пайдалану, түрлі психокоррекциялық әдістерді қолдану негізінде балалар және жеткіншектердің ауытқушы қылықтарын ескерте отырып жұмыс жүргізу; психолог жұмысын жоспарлау;
3.3 010203 3 - Білім беру ұйымының тәрбиешісі
3.3.1 Мектептен тыс ұйымдар туралы нормативті құжаттарды орындау; жұмыс жүйесіне өзіндік талдау жүргізе білу;

ПК 3.3.2 Организовывать воспитательную работу во внешкольных организациях образования (в детских домах, домах юношества, домах – интернатах, «детских деревнях») и выполнять функции классного воспитателя;
ПК 3.3.3 Строить воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся;
оказывать помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков;
планировать процесс развития коллектива;
ПК 3.3.4 Использовать в работе современные концепции воспитания: моно и деидеологическую, дуалистическую, управленческую, личностно- ориентированную, системно-ролевую, свободного воспитания; современные формы воспитательной работы и региональные программы воспитания;
ПК 3.3.5 Знать и использовать основы коррекционной работы с детьми;
ПК 3.3.6 Взаимодействовать с классными руководителями и учителями школы; уметь организовать полноценный отдых детей;
ПК 3.3.7 Уметь определять идеальную, результативную и процессуальную цель в воспитании; уметь составлять модель воспитательной системы временных детских коллективов; уметь определять уровень воспитанности школьников;
ПК 3.3.8 Использовать аналитические, проектировочные, конструктивные, коммуникативные умения организаторской и воспитательной деятельности; владеть методикой мониторинга в воспитательной системе; методикой перспективного, недельного, текущего планирования;
ПК 3.3.9 Использовать в работе знание произведений мировой и отечественной литературы, изобразительного и музыкального искусства; знание детской периодической печати; уметь анализировать произведения литературы, живописи, музыки;
ПК 3.3.10 Владеть навыками формирования политехнических понятий; воспитывать интерес к науке, технике и производству, познавательно-поисковой деятельности, изобретательству, рационализаторству; развивать политехнический кругозор детей, конструкторские способности; формировать культуру труда;
ПК 3.3.11 Владеть навыками подбора произведений искусства для составления сценария;
ПК 3.3.12. Владеть навыками инсценировки, составления литературно-художественных композиций, уметь осуществлять постановку мероприятий любого жанра и составлять конкурсные программы для разновозрастных школьных групп;
ПК 3.3.13 Владеть навыками организации и проведения музыкально-танцевальных вечеров, дискотек, игр, развлечений;
ПК 3.3.14 Использовать знание содержания и особенностей профессиональной работы психолога в школе, вести работу по предупреждению отклоняющегося поведения детей и подростков на основе применения различных методов психокоррекции; планировать работу психолога;

КҚ 3.3.2 Тәрбие жұмысын мектептен тыс білім беру ұйымдарында ұйымдастыру (балалар үйінде, жастық шақ үйлерінде, интернат-үйлерінде, «балалар ауылдарында») және сынып тәрбиешісінің қызметтерін атқару;
КҚ 3.3.3 Тәрбие жұмысын тұлғалық-бағдарлы тұрғыда ескере отырып құру; бастауыш сынып оқушылары мен жеткіншектердің құндылықты бағдарлануын қалыптастыруда көмек көрсету; ұжымның даму үрдісін жоспарлау;
КҚ 3.3.4 Тәрбиелеудің қазіргі тұжырымдамаларын: моно және деидеологиялық, басқарушылық, тұлғалық-бағдарлы, жүйелі-рөльдік, еркін тәрбиелеу; Тәрбиелеудің қазіргі формаларын, және аймақтық бағдарламаларын пайдалану;
КҚ 3.3.5 Балалармен түзетуші жұмыс негіздерін білу және пайдалану;
КҚ 3.3.6 Сынып жетекшілерімен және мектеп мұғалімдерімен өзара әрекеттесу; балалардың толыққанды демалысын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.3.7. Тәрбиелеуде идеалды, нәтижелі және үрдісті мақсатын анықтай білу; балалардың уақытша ұжымының тәрбие жүйесінің моделін құру; білім алушылардың тәрбиелілік деңгейін анықтай білу;
КҚ 3.3.8 Ұйымдастыру және тәрбие қызметінің талдаулық, жобалық, құрылымдық, коммуникативтік біліктерін пайдалану; мониторинг әдістемесін; келешегі бар, апталық, ағымдық жоспарлау әдістемесін игеру.
КҚ 3.3.9 Жұмыста дүниежүзілік және отандық әдебиет туындылары, бейнелеу және музыкалық өнер туындылары жөніндегі білімін пайдалану; балалардың мерзімдік басылымдарын білу; әдебиет, кескіндеме, музыка туындыларын талдай білу;
КҚ 3.3.10 Политехникалық түсініктерді қалыптастыру дағдысын игеру; балалардың ғылымға, техника және өндіріске, танымдық-зерттеушілік әрекетін, ойлап тапқыштығын, рационалдылыққа қызығушылығын тәрбиелеу; балалардың политехникалық дүниетанымын, құрылымдық қабілеттерін дамыту; еңбек мәдениетін қалыптастыру;
КҚ 3.3.11 Сценарий құруға өнер туындыларын таңдау дағдысының болуы;
КҚ 3.3.12 Сахналандыру дағдыларының болуы, көркем-әдебиет композицияларын құру, кез келген жанрдағы іс-шараны қою және әр түрлі жастағы мектеп топтарына арналған сайыс бағдарламаларын құра білу;
КҚ 3.3.13 Музыкалық-би кештерін, ойын, көңіл көтеру кештерін ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.3.14 Мектеп психологының кәсіби жұмысының мазмұны және ерекшелігі жөніндегі білімін пайдалану, түрлі психологиялық түзету әдістерін қолдану негізінде балалар және жеткіншектердің ауытқушы қылықтарын ескерте отырып жұмыс жүргізу; психолог жұмысын жоспарлау;

ПК 3.3.15. Использовать разнообразные (в том числе игровые) технологии в воспитании и организации досуговой деятельности;
3.4 010204 3 - Вожатый организации образования
ПК 3.4.1 Оказывать помощь педагогу-организатору, классным руководителям в организации работы с детскими организациями школы и вне школы, помощь в организации досуговой деятельности;
ПК 3.4.2 Строить воспитательную работу с учетом личностно-ориентированного подхода к учащимся; оказывать помощь в формировании ценностных ориентаций младших школьников и подростков;
ПК 3.4.3 Принимать участие в планировании процесса развития коллектива;
ПК 3.4.4 Использовать разнообразные (в том числе игровые) технологии в воспитании и организации досуговой деятельности;
ПК 3.4.5 Оказывать помощь в организации полноценного отдыха детей;
ПК 3.4.6 Владеть методикой перспективного, недельного, текущего планирования;
ПК 3.4.7 Использовать в работе знание произведений мировой и отечественной литературы, изобразительного и музыкального искусства; знание детской периодической печати, творчества детских казахских, русских, зарубежных писателей, писателей стран содружества;
ПК 3.4.8 Воспитывать интерес к науке, технике и производству, познавательно-поисковой деятельности, изобретательству, рационализаторству;
ПК 3.4.9 Оказывать помощь в осуществлении постановки мероприятий любого жанра и составлении конкурсных программ для разновозрастных школьных групп; владеть навыками организации и проведения музыкально-танцевальных вечеров, дискотек, игр, развлечений;
ПК 3.4.10 Организовывать воспитательную работу в классе, использовать современные формы и методы воспитательной работы.
Приложение 15
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0103000 - Физическая культура и спорт
Квалификация: 010301 3 - Инструктор по плаванию, по физической культуре
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и  дис-
циплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление по семестрам*
экза-
мен
зачет
коли-
чество конт-
рольных
работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теоретические занятия
практи-
ческие (лабораторно-
практи-
ческие) занятия
курсо-
вой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразова-
тельные дисциплины

КҚ 3.3.15 Бос уақытта тәрбиелеу және оны ұйымдастыруда түрлі (сондай-ақ ойын) технологияларды пайдалану;
3.4 010204 3 - Білім беру ұйымының тәлімгері
КҚ 3.4.1 Ұйымдастырушы-педагог, сынып жетекшілеріне балалар ұйымдарының мектеп және мектептен тыс жұмыстарын, бос уақыттарын ұйымдастыруға көмек көрсету;
КҚ 3.4.2 Тәрбие жұмысын тұлғалық-бағдарлы тұрғыда ескере отырып құру; бастауыш сынып оқушылары мен жеткіншектердің құндылықты бағдарлануын қалыптастыруда көмек көрсету;
КҚ 3.4.3 Ұжымды дамыту үрдісін жоспарлауға қатысу;
КҚ 3.4.4 Бос уақытта тәрбиелеу және оны ұйымдастыруда түрлі (сондай-ақ ойын) технологияларды пайдалану;
КҚ 3.4.5 Балалардың толыққанды демалуын ұйымдастыруда көмек көрсету;
КҚ 3.4.6 Алдын ала, апталық, ағымдық жоспарлау әдістемесін игеру;
КҚ 3.4.7 Жұмыста дүниежүзілік және отандық әдебиет туындылары, бейнелеу және музыкалық өнер туындылары жөніндегі білімін пайдалану; балалардың мерзімдік басылымдарын, қазақ, орыс, шетел, достастық елдерінің балалар жазушыларының шығармашылығын білу;
КҚ 3.4.8 Ғылымға, техника және өндіріс, танымдық-зерттеушілік қызмет, ойлап тапқыштық, рационалдылыққа қызығушылығын тәрбиелеу;
КҚ 3.4.9 Кез келген жанрдағы іс-шараны қою және әр түрлі жастағы мектеп топтарына арналған сайыс бағдарламаларын құруда көмек көрсету; музыкалық-би кештерін, ойын, көңіл көтеру кештерін ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру;
КҚ 3.4.10 Сыныпта тәрбие жұмысын ұйымдастыру, тәрбие жұмысының қазіргі формалары мен әдістерін пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
15-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0103000 - Дене тәрбиесі және спорт
Біліктілігі: 010301 3 - Дене тәрбиесі, суда жүзу нұсқаушысы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің
атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмысының саны
курстық жоба (жұмыс)
барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер

2,4,6,8
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
8
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
8
ОУПП. К 00
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
8
Итого на обязательное обучение:
5760
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факультативные занятия
Не более 4х часов в неделю в период теоретического обучения
Ф 01
Основы спасательного дела
Ф 02
Видео-фото дело
Ф 03
Каратэ
Ф 04
Шейпинг и аэробика
Ф 05
Бокс
Ф 06
Таэквондо
Ф 07
Дзюдо
Ф 08
Самбо
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 16
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0103000 - Физическая культура и спорт
Квалификация: 010301 3 - Инструктор по плаванию, по физической культуре
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и  дис-
циплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление
по семестрам*
экзамен
зачет
коли-
чество контроль-
ных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теорети-
ческие занятия
практи-
ческие (лабо-раторно-
практи-
ческие) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
СЭД. 00
Социально-экономические
дисциплины
180
180

2,4,6,8
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
8
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
8
КДДБ 02
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
8
Міндетті оқытудың қорытындысы
5760
К 00
Консультация
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф 00
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Ф 0 1
Құтқару ісінің негізі
Ф 0 2
Видео-фото қызметі
Ф 0 3
Каратэ
Ф 0 4
Шейпинг және аэробика
Ф 0 5
Бокс
Ф 0 6
Тейквондо
Ф 0 7
Дзюдо
Ф 0 8
Самбо
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
16-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0103000 - Дене тәрбиесі және спорт
Біліктілігі: 010301 3 - Дене тәрбиесі, суда жүзу нұсқаушысы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмысының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
180
180

2,4,6
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
6
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
6
ИА.02 (ОУППК)
Оценки уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
6
Итого на обязательное обучение:
4320
К 00
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф 00
Факульта-
тивные занятия
Не более 4х часов в неделю в период теоретического обучения
Ф 01
Основы спасательного дела
Ф 02
Видео-фото дело
Ф 03
Каратэ
Ф 04
Шейпинг и аэробика
Ф 05
Бокс
Ф 06
Таэквондо
Ф 07
Дзюдо
Ф 08
Самбо
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 21
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 0103000
«Физическая культура и спорт»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисцип-
лин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология:
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим). Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа). Культура Нового Времени (ХҮІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.
Знания:
- периодизации развития первобытной культуры;
- основных этапов развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
- о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
- о культуре ХХ в;
Умения:
- раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
- показать особенности памятников Бегазы- Дандыбаевской культуры;
- анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
- описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
- анализировать поэзию средневекового Востока;
- дать сравнительный анализ художественных стилей ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХв.в.;
- охарактеризовать особенности культуры ХХ в.;
- рассказать о взаимосвязях культуры и религии.

2,4,6
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
6
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
6
КДДБ 02
Кәсіптік дайындық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
6
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К 00
Консультация
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф 00
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Ф 0 1
Құтқару ісінің негізі
Ф 0 2
Видео-фото қызметі
Ф 0 3
Каратэ
Ф 0 4
Шейпинг және аэробика
Ф 0 5
Бокс
Ф 0 6
Тейквондо
Ф 0 7
Дзюдо
Ф 0 8
Самбо
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К - консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
21-қосымша
«0103000 - Дене тәрбиесі және спорт» мамандығы бойынша
техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім
беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламасының мазмұны
Циклдің
индексі
(пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП 00
Әлеуметтік–экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениет теориясы. Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс).
Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–ХІХ ғ.ғ.) ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.
Білімдер:
- алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдері;
- Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдері;
- Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесі;
- ХХ ғ. мәдениеті;
- Іскерліктер:
- Ғылыми пән ретінде мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашу;
- Беғазы-Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсету;
- Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдау;
- Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттау;
- Ортағасырлық Шығыс поэзиясын сараптау;
- ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ.ғ. өнер стильдерін салыстыру;
- ХХ ғ. мәдениетін сипаттау;
- мәдениет пен діннің арақатынасын ашу.

БК 1,2,4,5,7,9
СЭД.02
Основы философии:
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии.
Знания:
- процесса формирования научно - философского мировоззрения;
- о понятии «материя» и ее основных формах существования;
- законов и категории диалектики;
- об экономической, политической, социальной сферах общества.
Умения:
- анализировать место и роль философии в системе наук;
- раскрывать суть основного вопроса философии;
- дать характеристику истории развития философской мысли;
- охарактеризовать бытие и его типы;
- охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
- раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
- дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
- охарактеризовать политическое и отрицательное влияние НТР на человечество;
- дать анализ глобальных проблем человечества.
БК 1,2,4,5,6,7,9
СЭД.03
Основы политологии и социологии:
История политической мысли и современные политические школы. История развития общественной мысли в Казахстане. Политика. Политическая власть. Понятие и типы политических систем. Государство. Политические партии, общественные организации и движения. Политические процессы. Социология, ее место и роль в науке и обществе.
Знания:
- о возникновении и развитии политологии как науки;
- об объектах и субъектах, функциях политики;
- о понятии, структуре, функциях политической системы;
- об эволюции формирования политических партий;
- понятия, структуры, функции общества;
- истории развития социологической мысли.
Умения:
- охарактеризовать исторические периоды развития политической мысли;
- выразить свое мнение о состоянии политического развития Казахстана;
- раскрыть суть политических режимов (тоталитарный, авторитарный, демократический);
- раскрыть причины образования государства его признаки и функции;
- дать оценку деятельности политических партий и общественных движений Казахстана в жизни общества;
- охарактеризовать структуру и значение политических процессов;
- охарактеризовать взгляды мыслителей, внесших вклад в процесс становления социологии как науки.
БК 1,2,3,4,5,6,9
СЭД.04
Основы экономики:
Введение в экономическую теорию. Микроэкономика. Макроэкономика. Мировая экономика. Основы теории переходной экономики.
Знания:
- о предмете, функциях экономической теории, о роли экономики в обществе;
- истории развития экономической мысли;
- о спросе и предложении товаров, услуг, равновесной цене, о рыночном механизме;
- теории конкуренции и монополии;
- об экономическом росте, социальной политике государства;
- о тенденциях развития мировой экономики;
- о необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период;
Умения:
- дать полное описание экономики как науки;
- разбираться в типах и моделях экономических систем;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- назвать основные методы подсчета ВВП и ВНП;
- объяснить экономические аспекты глобальных проблем современности;
- охарактеризовать пути социально – экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики.

БҚ 1,2,4,5,7,9
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
- ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасу;
- материя ұғымы және оның негізгі формалары;
- диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
- қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік сфералары;
- Іскерліктер:
- философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыру;
- философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
- философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
- дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
- диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
- қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
- ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
- ғаламдық проблемаларды талдау.
БҚ
1,2,4,5,6,7,9
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
- саясаттанудың ғылымның дербес пәні ретінде пайда болуы мен дамуы;
- саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтері;
- саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметі;
- саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуы;
- қоғам ұғымы, құрылымы, қызметі;
- қоғамдық ойдың даму тарихы;
Іскерліктер:
- ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттау;
- Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіру;
- саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
- мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашу;
- Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс-әрекеттерін бағалау;
- саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттау;
- социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттау.
БҚ 1,2,3,4,5,6,9
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика. Дүниежүзілік экономика.
Өтпелі экономиканың теориялық негіздері.
Білімдер:
- экономикалық теория пәні, қоғамдағы экономиканың рөлі;
- экономикалық ойдың даму тарихы және қазіргі бағыттары, мектептері;
- тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығы және бағаның тепе-теңдігі;
- дүниежүзілік экономика дамуының бағыттары;
өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі;
- Іскерліктер:
- экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
- экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдау;
- нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіру;
- биржаның қалыптасу себебін және қазіргі экономикадағы мәнін ашу;
- экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттау;
- қазіргі ғалам проблемаларының экономикалық аспектілерін түсіндіру;
- нарықтың әлеуметтік-экономикалық теорияның мәнін талдау.

БК 1,2,5,6,7,9
СЭД.05
Основы права и охрана труда:
Основы права
Теория государства и права. Конституционное право. Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права. Основы финансового и экологического права
Охрана труда
Государственный надзор и общественный контроль за соблюдением законодательства о труде.
Организация работы по охране труда в учреждениях образования
Основы трудового законодательства
Основы санитарно-
технических требований к помещениям учреждений образования.
Травматизм. Работа по предупреждению детского травматизма.
Основные требования к электробезопасности.
Основные требования к пожаробезопасности.
Знания:
- об общественно-исторических условиях, способствовавших становлению государства и права;
- Конституции РК, законов РК;
- об избирательной системе РК и участии граждан в выборах;
- об административных правонарушениях и наказаниях;
- об условиях трудового, коллективного договоров, зарплате, трудовой дисциплине;
- о демократизации общества, строительстве правового государства;
- о формах и разновидностях организаций работы по охране труда;
- закона «О безопасности и охране труда»;
- об отношениях между работодателем и работником;
- о видах контроля за состоянием охраны труда;
- об объекте управления охраны труда как подразделении по обеспечению безопасных условий труда;
- санитарных норм, установленных и допустимых температур помещений.
Умения:
- формировать чувство уважения к основному закону государства, государственной символике;
- пользоваться гражданскими правами и свободами;
- анализировать факты правонарушений;
- дать определение уголовного закона, состава преступления;
- использовать нормативно-правовые акты;
- выбирать и правильно применять методы правового воспитания;
- анализировать содержание правовых документов;
- дать сравнительный анализ санитарно-гигиенических, лечебно- профилактических, эргонометрических мероприятий;
- различать средства защиты человека от поражений электротоком;
- оказывать первую помощь при несчастных случаях;
- использовать знания по охране труда при решений вопросов производственной деятельности.
БҚ 1,2,3,4, 5,6,7,9
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Синтаксис. Развитие речи. Терминология. Техника перевода (со словарем) профессионально-
ориентированных текстов. Служебная документация. Производственные документы. Профессиональные термины. Профессиональное общение.
Знания:
- казахского языка;
- необходимого лексического (2300 лексических единиц) и грамматического минимумов;
- языковых норм;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису.
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
- создавать письменные тексты различных жанров;
- осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки.
БК 1, 2, 5, 7, 9
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,2,5,7,9
ОГД. 03
История Казахстана:
История Казахстана (XV – нач. XXI в).
Казахское ханство в ХҮҮІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-
освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв). Казахстан в период гражданского противостояния. История партии «Алаш». Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа «Казахстан - 2030». Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды. Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
-об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХV-ХVІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии «Алаш» и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики «Военного коммунизма»;
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;-
- об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
- раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.
БК 1,2,3,4,5,6,7,9
ОГД. 04
Самопознание:
Новое общество. Играют ли взрослые в игры? Общение- роскошь, которой надо учиться. Что за горизонтом. Ценностный компас. Путь длинную в жизнь.
Знание:
- теоретических основ предмета «Самопознание»;
- гражданского статуса студента;
- духовно-нравственных ценностей;
- методов самооценки и самоконтроля;
- своих достижений и недостатков;
- об определении жизненной позиции.
Умение:
- поддерживать нравственные основы взаимоотношений;
- определять жизненную позицию;
- правильно выбирать профессию;
- принимать самостоятельное решение при любых жизненных ситуациях;
- проявлять культуру положительных взаимоотношений с другими людьми.
БК 1,2,3,4,5,6,7,9
ОГД. 05
Физическая культура.
Теоретические сведения. Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка. Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.

БҚ 1,2,5,6,7,9
ӘЭП 05
Құқық негіздері және еңбекті қорғау:
Құқық негіздері:
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Экологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік.
Еңбекті қорғау.
Еңбек туралы Заңның сақталуын мемлекеттік тексеру және қоғамдық бақылау. Білім беру мекемелеріндегі еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Еңбек заңдарының негіздері.
Білім беру мекемелеріне арналған санитарлық-техникалық талап негізі. Зақымдану. Бала зақымдануының алдын-алу жұмыстары.
Электр қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Білімдер:
- мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар;
- ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
- Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
- әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар;
- еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі;
- қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі;
- еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастырудың түрлері мен формалары;
- «Еңбекті қорғау және қауіпсіздік» Заңы;
- жұмыс беруші мен жұмысшы арасындағы қарым-қатынас;
- еңбекті қорғау жағдайын бақылау түрлері;
- қауіпсіз еңбекпен қамтамасыз ететін бөлім ретінде еңбекті қорғауды басқару нысаны;
- бөлме температурасының бекітілген және рұқсат етілетін санитарлық нормалары;
Іскерліктер:
- мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
- азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
- құқық бұзушылық фактілерін талдау;
- қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
- нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
- құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
- құқықтық құжаттар мазмұнын талдау.
- санитарлық-гигиеналық, алды-алу, емдік, эргонометриялық шараларға салыстырмалық талдау жасау;
- адамды электр тогынан қорғауға арналған құралдарды айыру;
- төтенше жағдайда алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік қызметке байланысты мәселелерді шешуде еңбекті қорғау бойынша білімдерін қолдану.
БҚ 1,2,3,4, 5,6,7,9
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік орыс тілі:
Лексика-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірлік)
Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Іскерлік құжаттар.
Кәсіби құжаттар.
Кәсіби терминдер.
Кәсіби қарым–қатынас.
Іс жүргізу.
Білімдер:
- орыс тілі, қажетті лексикалық және грамматикалық минимум (2300 лексикалық бірлік);
- тілдік нормалар;
- фонетикалық, сөзжасамдық жүйе, морфологиялық, синтаксистік құрылым;
- іскерлік құжаттар;
- кәсіби терминдер;
Іскерліктер:
- іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңес т.б.) дағдылары;
- түрлі жанрда жазбаша мәтін құрастыру;
- өзін-өзі бақылау, грамматикалық және сөйлеу қателіктерін түзету;
- кәсіби бағыттағы іскерлік қағаздарын, мәтіндерді өңдеу, жетілдіру.
БҚ 1, 2, 5, 7, 9
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика,
фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- үйретілетін тіл;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтары;
Іскерліктер:
- іскерлік әңгімелесу;
- диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеу;
- Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдану.
БҚ 1,2, 5,7,9
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы:
Қазақстан тарихы (XV – XXI ғ. басы).
ХҮ-ХҮІІ ғ.ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ.ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. “Алаш” партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж.ж.). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж.ж.). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
“Қазақстан-2030” - стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
Білімдер:
- қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктері;
- Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәні;
- Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуы;
- «Алаш» партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
- Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығы;
- Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктері;
- авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік–экономикалық даму ерекшеліктері;
- Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісі;
- ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктері;
- Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттері.
Іскерліктер:
- XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беру;
- Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашу;
- Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптау;
- Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу үрдісін сипаттау;
- Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашу;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,9
ЖГП. 04
Өзін-өзі тану:
Жаңа қауымдастық. Ересектер ойын ойнай ма? Пікірлесе білу - баға жетпес байлық. Көкжиектің ар жағында не бар. Құндылық. Ғұмыр ұзақтығындай жол.
Білімдер:
- «Өзін-өзі тану» пәнінің теориялық негіздері;
- студенттің азаматтық мәртебесі;
- рухани-адамгершілік құндылықтар:
- өзін-өзі бақылау, бағалау әдістері;
- өз жетістіктері мен кемшіліктері;
- өмірлік ұстанымын қалыптастыру;
Іскерліктер:
- адамның қарым-қатынастарын үйлесімді құру;
- мамандықты дұрыс таңдау;
- әртүрлі өмірлік жағдайларда өзбетімен шешім қабылдау;
- басқа адамдармен өзара қарым-қатынаста мәдениеттілігін көрсете білу.
БҚ 1,2,3,4,5,6,7,9
ЖГП. 05
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
Білімдер:
- қауіпсіздік техникасы ережелері;
- спорт түрлері бойынша ережелер;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру техникасы;
- граната лақтыру, шаңғымен жүру техникасы;
- спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар техникасы;
- туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау;
- снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.

010301 3 - Инструктор по плаванию, по физической культуре
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория и методика физического воспитания:
История теории и методики физического воспитания. Система физического воспитания в Казахстане.
Организация процесса обучения двигательным умениям и навыкам; управление процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта; развитие эмоциональной сферы личности на занятиях физическими упражнениями;
средства и методы физического воспитания;
основы развития физических качеств;
формы занятий в физическом воспитании;
планирование и контроль в физическом воспитании; особенности физического воспитания детей разного возраста; спортивная тренировка;
представление о системе подготовки спортсменов; педагогический и врачебный контроль;
внеклассная и внешкольная работа; прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основных понятий о средствах, принципах, методах и формах физического воспитания;
- основ развития физических качеств;
- системы подготовки спортсменов;
- особенностей физического воспитания детей разного возраста.
Умения:
- планировать и проводить основные формы учебной физкультурно-оздоровительной, спортивно-массовой работы с разным контингентом обучающихся;
- осуществлять педагогический и врачебный контроль в процессе проведения занятий физической культурой и спортом;
- составить план-график, конспект урока, календарно-тематические планы.
Навыки:
- составления планов, осуществления контроля, организации физкультурно-оздоровительной, спортивно-массовой работы с разным контингентом обучающихся.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
СД 02
Теория и методика избранного вида спорта:
Методика тренировки. Последовательность обучения техники и тактики. Выявление ошибок при освоении техники и их предупреждение. Средства и методы тренировки. Использование технических средств. Этапы начальной подготовки, углубленной специализации и спортивного совершенствования. Особенности тренировочного процесса на разных этапах подготовки. Принципы периодизации и цикличности в тренировочном процессе. Методы контроля.
Знания:
- методики организации тренировок;
- техники и тактики обучения;
- средств и методов тренировки;
- особенностей тренировочного процесса на разных этапах подготовки.
Умения:
- применять эффективные методы, средства организации тренировки и контроля.
Навыки:
- организации тренировок.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.1.1-3.1.9, 3.1.10-3.1.12
СД 03
Основы профессиональной подготовки инструктора в избранном виде спорта:
Цель и задачи курса. Роль тренера в современном спорте (инструктор, учитель, психолог, менеджер и др.). Навыки общения тренера (передает информацию, влияет на мотивацию, устанавливает обратную связь в обучении). Тренерские стили. Теоретические и практические основы управления тренировочным процессом. Планирование, его виды. Контроль эффективности подготовленности.
Знания:
- функции инструктора в современном спорте;
- теоретических и практических основ управления;
- видов планирования работы инструктора.
Умения:
- организовывать занятия;
- применять разнообразные методы общения, мотивации, организации обратной связи.
Навыки:
- управления тренировочным процессом.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
СД 04
Спортсооружения и тренажеры:
Положение о спортивных сооружениях. Формирование сети спортивных сооружений в градостроительстве, населенных пунктах. Организационные основы эксплуатации спортивных сооружений.
Спортивные сооружения в учебных заведениях.
Спортивные сооружения для занятия видами спорта. Спортивные сооружения для занятий культурно-
массовой работой. Спортивные тренажеры и их использование. Сооружения для плавания.
Охрана труда, техническая надежность и пожарная безопасность на спортивных сооружениях.
Знания:
- об спортивных сооружениях;
- об оборудовании спортивных сооружений снарядами, тренажерами, контрольными судейскими и другими устройствами;
- основ охраны труда, меры профилактики травматизма и оказания неотложной помощи, правила противопожарной безопасности, техники безопасности, защиты окружающей среды.
Умения:
- организовывать строительство и эксплуатацию простейших спортивных сооружений для занятий массовой физкультурно - оздоровительной работой с населением, с детьми.
Навыки:
- работы на снарядах, тренажерах, контрольных судейских и других устройствах;
- оказания медицинской помощи, соблюдения техники безопасности.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.1.1-3.1.3, 3.1.6,3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 05
Плавание с методикой преподавания:
История и этапы развития плавания;
содержание,  организация и методы проведения занятий по плаванию; правила, организация и проведение спортивных соревнований;
овладение техникой и методикой обучения спортивных способов плавания, прикладного плавания; повышение уровня спортивной подготовленности по плаванию; контроль за организацией образовательного процесса; динамика развития двигательных качеств.
Знания:
- теоретического материала по плаванию, задач и содержания плавания;
- состояния важнейших вегетативных функций при плавании, влияния плавания на организм занимающегося;
- динамики морфо-функциональных и гидродинамических показателей;
- методики обучения плаванию;
Умения:
- провести обучение плаванию;
- оказать первую помощь при спасении утопающих;
- проводить тренировочные занятия.
Навыки:
- приобретения навыка в прикладном плавании;
- соблюдения техники спортивных и прикладных способов плавания;
- проведения инструктажа по технике безопасности во время купания, плавания на байдарках;
- совершенствовать методику организации спортивной тренировки, оказания консультативной помощи.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
СД 06
Подвижные игры:
Возникновение и развитие подвижных игр; классификация подвижных игр; формы организация и методика проведения подвижных игр; подвижные игры в учебной и внеклассной работе; организация и проведение неклассификационных соревнований с использованием подвижных игр; планирование материала по подвижным играм.
Знания:
- методики проведения подвижных игр;
- основ подвижных игр и здорового образа жизни.
Умения:
- проводить урок, соревнования и осуществлять судейство;
- методически правильно организовывать подвижные игры в учебной и внеклассной работе.
Навыки:
- приобретения необходимых навыков и компетенций по организации подвижных игр в различных звеньях физкультурного движения.
БК 1,2,3,4,5,8,9 ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
СД 07
Легкая атлетика:
История, этапы развития легкой атлетики в мире и Казахстане;
техника видов легкой атлетики и методика обучения им; формы, методы и средства воспитания физических качеств; общеразвивающие и специальные упражнения; содержание, организация и методы проведения учебных занятий по легкой атлетике; особенности программ; правила, организация и проведение спортивных соревнований;
планирование и контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике.
Знания:
- теоретических сведений по истории развития легкой атлетики в мире и Казахстане, спортивной терминологии, причин и мер предупреждения травматизма;
- методики обучения, форм, методов и средств воспитания физических качеств.
Умения:
- выполнять и проводить упражнения общефизической подготовки, владеть техникой и тактикой различных видов спорта;
- проводить спортивные соревнования.
Навыки:
- приобретения навыков методически правильно проводить уроки, секции, соревнования;
- составлять планы и организовывать контроль за образовательным процессом и физическим развитием обучающихся;
- повышения уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике.
БК 1,2,3,4,5,8,9 ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
СД 08
Спортивные игры:
История, этапы развития спортивных игр в Казахстане;
основы техники и тактики спортивных игр; формы, методы и средства воспитания физических качеств; динамика развития физических качеств; профилактика травматизма; содержание,  организация и методы проведения учебных занятий; правила, организация и проведение соревнований по спортивным играм; планирование образовательной деятельности; контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по избранному виду спортивных игр; изучение техники и методики обучения баскетболу, волейболу, ручному мячу, настольному теннису, бадминтону, баскетболу, пляжному волейболу.
Знания:
- техники и тактики игр, теории и методики преподавания спортивных игр.
Умения:
- владеть техникой изучаемых игр (выполнять социальные практические нормативы);
- подобрать, записать, показать и провести общеразвивающие и специально - подготовительные упражнения.
Навыки:
- приобретения необходимых навыков и компетенций по организации спортивных игр в различных звеньях физкультурного движения.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
СД 09
Туризм:
История, этапы развития туризма; краеведение, топография и ориентирование, снаряжение туриста; организация и проведение массовой туристической работы, туристских походов и путешествий, слетов, соревнований; техника движения; обеспечение безопасности в походе; оказание первой доврачебной помощи
Знания:
- снаряжений туриста, туристической терминологии, системы организации туризма;
- основ краеведения.
Умения:
- организовывать туристские походы и путешествия, слеты, соревнования;
- соблюдать технику движения;
- обеспечивать безопасность в походе;
- оказывать первую доврачебную помощь.
Навыки:
- организации и проведения массовой туристической работы, похода выходного дня, многодневного туризма по своему краю.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
СД 10
Лечебная физкультура и массаж:
Значение лечебной физической культуры (ЛФК) в лечении заболеваний и травм; механизмы лечебного воздействия физических упражнений; ЛФК при травмах, заболеваниях органов дыхания, внутренних органов, сердечно-сосудистой системы, нервной системы, при деформациях и заболеваниях опорно-двигательного аппарата; ЛФК в лечебно-профилактических учреждениях; средства, формы и методы занятий ЛФК; контроль за переносимостью процедур ЛФК; особенности коррекции нарушений в физическом развитии и состоянии здоровья школьников, отнесенных к специальной медицинской группе, подготовительной медицинской группе; медицинские средства восстановления и повышения работоспособности, история развития массажа; физиологические основы массажа; виды и основные приемы массажа; лечебный массаж и его методы; сегментарный массаж; точечный массаж, соединительно-
тканный массаж, периостальный массаж; самомассаж; спортивный массаж; методика и техника выполнения приемов массажа.
Знания:
- о состоянии здоровья и болезни организма, о патологическом состоянии частного и спортивного характера;
- методики и техники выполнения разных видов приемов массажа;
- основ врачебного контроля, лечебной физической культуры и массажа;
- механизмов оздоровительного воздействия физических упражнений;
- медицинских средств восстановления и повышения работоспособности.
Умения:
- составить и провести комплекс физических упражнений лечебной физкультуры для различных заболеваний, делать общий массаж или массаж отдельных частей тела;
Навыки:
- организации занятий ЛФК, учитывая особенности коррекции нарушений в физическом развитии и состоянии здоровья школьников, отнесенных к специальной медицинской группе, подготовительной медицинской группе;
- делать все виды массажа и самомассажа.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.11
СД 11
Физкультурно-оздоровительная работа:
Организационно - массовая работа в различных звеньях физкультурного движения. Организация массовой физкультурно-оздоровительной и спортивной работы в трудовых коллективах, школах, в учебных заведениях, по месту жительства и в зонах отдыха. Методика отдельных видов организационно-
массовой работы по физической культуре и спорту. Организация учебно-тренировочных занятий в физкультурно-оздоровительных группах. Массовые физкультурно-спортивные мероприятия. Формы физкультурно-спортивной работы.
Знания:
- государственных актов, различных нормативно - правовых документов, определяющих развитие физической культуры и спорта Республики Казахстан;
- методов и форм организации массовой физкультурно-оздоровительной и спортивной работы.
Умения:
- организовывать учебно-тренировочные занятия, проводить спартакиады, соревнования, производственную гимнастику; вести делопроизводство;
Навыки:
- составления научно - обоснованных планов работы;
- осуществления контроля и проверки исполнения.
БК 1,2,3,4,5,9 ПК 3.1.1,3.1.2, 3.1.5,3.1.6, 3.1.10,3.1.1 1
СД 12
Дисциплины по выбору обучающихся

010301 3 – Дене тәрбиесі, суда жүзу нұсқаушысы біліктілігі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі:
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесінің тарихы.
Қазақстандағы дене тәрбиесінің жүйесі.
Қозғалыс біліктері мен дағдыларын оқыту процесі. Дене тәрбиесі және спорт саласындағы білімді меңгеру үрдісін басқару. Дене жаттығулары сабақтарында тұлғаның көңіл-күйін дамыту. Негізгі физикалық сапаны жетілдіру.
Дене тәрбиесі сабақтарының түрлері. Дене тәрбиесін жоспарлау және бақылау. Түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесінің ерекшеліктері. Спорттық жаттығу. Спортшыларды әзірлеудегі көрсетілім жүйесі. Педагогикалық және дәрігерлік бақылау.
Кластан тыс және мектептен тыс жұмыс.
Қолданбалы дене әзірлігі.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің құрылымы, принциптері, әдістері мен формалары туралы негізгі түсінік;
- физикалық сапаны дамыту негізі;
- спортшыларды даярлау жүйесі;
- түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесі ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- білім алушылар контингенті мен дене тәрбиесін сауықтыру, спорт көпшілік жұмыстарының негізгі формаларын жоспарлау және өткізу;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарын өткізуде педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүзеге асыру;
- жоспар, график, сабақ жоспарын, күнтізбелік-тақырыптық жоспарды құрастыру.
- білім алушылар контингентімен дене тәрбиесі сауықтыру, спорт көпшілік жұмыстарын ұйымдастыру.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
АП 02
Таңдалған спорт түрінің теориясы мен әдістемесі:
Жаттықтыру әдістемесі. Әдіс тәсілдерді үйрету тізбегі. Әдістерді меңгерудегі қателіктеді анықтау, оларды болдырмау. Жаттығу құралдары мен әдістері. Техникалық құралдарды пайдалану. Бастапқы дайындық. Тереңдетілген мамандандыру және спорттық жетілдірудің кезеңдері. Дайындықтың түрлі кезеңдеріндегі жаттығу үрдісінің ерекшеліктері. Жаттығу үрдісіндегі кезеңділік пен қайталану принциптері. Бақылау әдістері.
Білімдер:
- жаттығуларды ұйымдастыру әдістемесі;
- техникалық әдіс-тәсілдерді үйрету;
- жаттығу құралдары мен әдістері;
- дайындықтың түрлі кезеңіндегі жаттықтыру үрдісінің ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- жаттығу мен бақылауды ұйымдастырудың тиімді әдістері мен құралдарын пайдалану.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.9,
3.1.10-3.1.12
АП 03
Таңдап алынған спорт түрі бойынша жаттықтырушының кәсіптік дайындық негіздері:
Курстың мақсаты және міндеттері. Қазіргі заманғы спорттағы жаттықтырушының орны (нұсқаушы, мұғалім, психолог, менеджер және т.б.). Жаттықтырушының қарым-қатынас дағдысы (ақпарат береді, ынталандыруға әсер етеді, оқытуда кері байланыс орнатады). Жаттықтырушының стилі. Жаттығу үрдісін басқарудың ілімдік және тәжірибелік негіздері. Жоспарлау, оның түрлері. Дайындық тиімділігін бақылау.
Білімдер:
- қазіргі заманғы спорттағы жаттықтырушының қызметі;
- басқарудың ілімдік және тәжірибелік негіздері;
- жаттықтырушы жұмысын жоспарлау түрлері;
Іскерліктер:
- сабақты ұйымдастыру;
- түрлі қарым-қатынас, ынталандыру әдістерін қолдану, кері байланыс орнату.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
АП 04
Спорттық құрылымдар мен тренажерлар:
Спорттық құрылым ережелері.
Қалаларда және тұрғылықты орындарда спорттық құрылымдар желісін қалыптастыру.
Спорттық құрылымдарды пайдалануды ұйымдастыру негіздері. Оқу орындарындағы спорттық құрылымдар. Спорт түрлері сабақтары үшін спорттық құрылымдар.
Көпшілік-мәдени жұмыстарға арналған спорттық құрылымдар.
Спорттық тренажерлар және оларды пайдалану. Жүзуге арналған құрылымдар.
Спорттық құрылымдардағы еңбекті қорғау, техникалық сенімділік, өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- спорттық құрылымдар туралы;
- еңбекті қорғау негізін, жарақаттанудың алдын алу және көмек көрсету, өрт қауіпсіздігінің ережесі, қауіпсіздік ережесі және қоршаған ортаны қорғау;
Іскерліктер:
- халықпен және балалармен жұмыста көпшілік дене тәрбиесі сауықтыру жұмыстарында қарапайым спорт құрылымдарын салу және пайдалануды ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.3,
3.1.6, 3.1.7,
3.1.9, 3.1.11,
3.1.12
АП 05
Жүзу және оқыту әдістемесі:
Жүзудің бөлімдері және даму тарихы. Жүзуді ұйымдастыру және өткізу әдістемесі, мазмұны. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережесі.
Спорттық және қолданбалы жүзудің әдіс-техникасын меңгеру. Жүзудің жоғары сатылы, спорттық әзірлігі. Білім беруді ұйымдастыруды бақылау.
Қозғалыс сапасының даму динамикасы.
Білімдер:
- жүзу туралы теориялық материал, жүзудің міндеттері мен мазмұны;
- жүзудің ағзаға әсері, жүзу кезінде маңызды вегетативті қызметтердің жағдайы;
- морфо-қызметтік және гидродинамикалық көрсеткіштер өзгерісі;
- жүзуге үйрету әдістемесі;
Іскерліктер:
- жүзуге үйретуді өткізу;
- суға батушыға алғашқы жәрдем көрсету;
- жаттықтыру жұмыстарын жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
АП 06
Қозғалмалы ойындар:
Қимылды ойындардың пайда болуы және дамуы. Қимылды ойындар классификациясы. Оқуда және кластан тыс жұмыстардағы қимылды ойындар. Қимылды ойындар қолданып дәстүрлі емес жарыстарды өткізу және ұйымдастыру. Қимылды ойындар туралы мағлұматтарды жоспарлау.
Білімдер:
- қимылды ойындарды өткізу әдістемесі;
- қимылды ойындар негізі және салауатты өмір салты;
Іскерліктер:
- сабақтарды, жарыстарды ұйымдастыру, өткізу және төрешілік ету;
- сабақта және сабақтан тыс уақытта қимылдық ойындарды әдістемелік дұрыс ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
АП 07
Жеңіл атлетика:
Жеңіл атлетика тарихы. Дүние жүзінде және Қазақстанда жеңіл атлетика дамуы кезеңдері.
Жеңіл атлетика түрлерінің техникасы және оларды оқыту әдістемесі. Физикалық сапаны тәрбиелеудің әдістері, түрлері, формалары.
Жалпы дамыту және арнайы жаттығулар. Жеңіл атлетиканы өткізу оқыту, ұйымдастыру әдістерінің мазмұны.
Бағдарлама ерекшеліктері. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу, ережелері. Білім алушының оқу үрдісі мен дене дамуын ұйымдастыруды жоспарлау мен бақылау. Жеңіл атлетикадан спорттық дайындығының деңгейін көтеру.
Білімдер:
- дүние жүзінде және Қазақстанда даму тарихынан теориялық мәліметтер, спорттық терминологиясын, зақымданудан сақтандыру және алдын-алу туралы;
- дене сапаларын тәрбиелеу құралдары, әдістері, формалары, оқыту әдістемесі;
Іскерліктер:
- жалпы дене дайындығы жаттығуларын орындау және жүргізу, түрлі спорт түрлері мен әдіс – тәсілдері;
- спорттық жарыстарды жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,8,9
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
АП 08
Спорттық ойындар:
Спорттық ойындар тарихы, Қазақстанда дамуы кезеңдері.
Спорттық ойындардың әдіс-тәсілдерінің негізі. Физикалық сапаны тәрбиелеудің әдіс түрлері. Физикалық сапаларды тәрбиелеу формалары, құралдары мен әдістері.
Физикалық сапалардың даму динамикасы. Жарақаттанудың алдын алу. Спорттық ойындардан жарыс өткізу ережесі, ұйымдастыру және өткізу. Оқу қызметін жоспарлау. Білім алушының оқу үрдісін және дене дамуын ұйымдастыруды бақылау. Таңдаған спорттық ойын түрінен спорттық дайындығының деңгейін көтеру. Баскетбол, волейбол, қол добы, үстел теннисі, бадминтон, жағажай волейболы әдіс – тәсілдерін оқыту және үйрету әдістемесі.
Білімдер:
- ойын әдіс-тәсілдері;
- спорттық ойындардын теориясы мен әдістемесі;
Іскерліктер:
- оқыған ойындарының әдіс-тәсілдерін меңгеріп, әлеуметтік тәжірибелік мөлшерін орындау;
- жалпы дамыту және арнайы дайындық жаттығуларын іріктеу, жазу, көрсету және өткізу.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
АП 09
Туризм:
Тарихы, туризм дамуының кезеңдері.
Топография, бағдар жасау және туристік жабдықтар. Жалпы туристік жорық, слет, жарыс жұмыстарын жүргізу және ұйымдастыру.
Қозғалыс әдістері. Жорық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
Білімдер:
- туристік жабдықтарды, туризмді ұйымдастыру жүйесі, туризм терминологиясы;
- өлкетану негіздері;
Іскерліктер:
- туристік жорықтар мен саяхаттар, слеттар, жарыстар ұйымдастыру;
- қозғалыс техникасын сақтау;
- жорықта қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
АП 10
Емдік дене тәрбиесі және массаж:
Аурулар мен жарақаттарды емдеуде емдік дене шынықтыру мән-мазмұны.
Дене шынықтыру жаттығуларының емдік механизм әрекеті.
ЕДШ жарақат кезінде, тыныс жолдары ауруларында, ішкі мүшелер, жүрек-қан тамыр жүйесі, жүйке жүйесі, деформация кезінде тірек-қимыл апараты ауруларын емдеуде қолданылуы.
ЕДШ емдеу және алдын алу мекемелерінде. Емдік дене шынықтырудың түрі және әдістері. Емдік дене шынықтырудың ем қабылдау жағдайын бақылау.
Түпкілікті денсаулық жағдайы бұзылған оқушыларды, арнайы дәрігерлік топқа жатқызылған және дәрігерлік топты, дәрігерлік әрекет арқылы денсаулықтарын қалпына келтіріп, жұмыс қабілетін арттыру.
Массаждың даму тарихы.
Массаждың физиологиялық негізі.
Массаждың түрлері мен негізгі әдіс тәсілдері.
Емдік массаж және оның әдістері.
Сегментті массаж. Нүктелік массаж. Жасуша аралық массаж. Өзіндік массаж. Спорттық массаж. Массаждың орындалу әдіс-тәсілдері.
Білімдер:
- денсаулық жағдайы және жеке және спорттық сипаттағы ағзаның аурулары, жеке мінез – құлықтағы патологиялық жағдай;
- массаждың түрлі тәсілдерін орындаудың техникасы мен әдістемесі;
- емдік дене шынықтыру және массаж негізі бойынша дәрігерлік бақылау;
- дене шынықтыру жаттығуларының сауықтыру механизмі;
- жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру мен арттырудағы медициналық құралдар;
Іскерліктер:
- әр түрлі ауруларға арналған емдік дене шынықтыру кешенін құрастыру және өткізу, денеге жалпы немесе бөлігіне арналған массаж өткізу.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.11
АП 11
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары:
Дене шынықтырудың әр түрлі салаларындағы ұйымдастыру-көпшілік жұмыстары. Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын еңбек ұжымдарында, мектептерде, оқу орындарында, мекен-жайларында және демалыс орындарында ұйымдастыру. Дене шынықтыру және спорт бойынша көпшілік ұйымдастыру жұмыстарының жекелеген түрлерінің әдістемесі. Дене шынықтыру-сауықтыру топтарында оқыту-жаттықтыру сабақтарын ұйымдастыру. Көпшілік денешыныктыру - спорттық шаралар. Денешынықтыру – спорт жұмыстарының формалары.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру мен спорт дамуын анықтайтын мемлекеттік актілер, әртүрлі нормативтік-құқықтық құжаттар;
- көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру әдістері мен формалары;
Іскерліктер:
- оқу-жаттықтыру сабақтарын ұйымдастыру, спартакиада, жарыстар, өндірістік гимнастикалар өткізу;
- іс–қағаздарын жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5,9
КҚ 3.1.1, 3.1.2,
3.1.5, 3.1.6,
3.1.10, 3.1.11
АП 12
Білім алушының таңдауы бойынша пәндер

СД 12.1
Инструктор физической культуры в дошкольных учреждениях:
Задачи физического воспитания детей дошкольного возраста. Cредства физического воспитания. Основы обучения, воспитания и развития в процессе физического воспитания. Возрастные особенности развития детей от рождения до 7 лет. Физическое воспитание детей первого и второго года жизни. Методика обучения физических упражнении: гимнастика. Формы организации физического воспитания в дошкольных учреждениях. Организация работы по физическому воспитанию в  дошкольных учреждениях. Планирование и учет работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.  Оборудование и инвентарь для работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.
Знания:
- теории и методики физического воспитания в дошкольных организациях;
- значения, задачи физического воспитания в дошкольном возрасте;
- содержания программы по физическому воспитанию и специальных методических рекомендаций;
- особенностей развития движений детей дошкольников;
- основы физической деятельности, требования к выбору упражнения;
- методов и приемов обучения физическим упражнениям;
- форм работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- методики развития физических качеств;
- организации и планирования разных видов работ по физическому воспитанию;
- планирования и учета работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- оборудования и инвентаря для работы по физическому воспитанию.
Умения:
- проводить физические упражнения с учетом возрастных особенностей детей;
- формировать умения самостоятельно выполнять физические упражнения;
- исполнять требования, усложнять и выбрать физические упражнения на занятиях по возрастным группам;
- определять физическую нагрузку и плотность занятий;
- анализировать упражнения, подвижные игры;
- сохранять и укреплять здоровье детей;
- закаливания организма, формирования двигательных и культурно-гигиенических навыков и умений, повышения двигательной активности;
Навыки:
-проведения занятий физкультуры в разных возрастных группах и подбора оптимальных средств и методов оздоровления и обследования детей.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9 ПК  3.1.1, 3.1.4-3.1.12
СД 12.2
Инструктор тренажерного зала:
Организация занятия в тренажерном зале, контроль выполнения упражнений со свободными весами и на силовых тренажерах. Соблюдение техники безопасности при проведении занятий в тренажерном зале. Основы анатомии, мышечной системы. Планирование программ. Ведение учетной и отчетной документации. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Соблюдение этических норм поведения.
Знания:
- основы анатомии, мышечной системы;
- спортивных тренажеров и их использования;
- контроля и самоконтроля при занятиях на тренажерах;
- методики испытания спортивного инвентаря и оборудования.
Умения:
- организовывать занятия в тренажерном зале;
- контролировать выполнения упражнений со свободными весами и на силовых тренажерах;
- соблюдать технику безопасности при проведении занятий в тренажерном зале;
- планировать разработку программ, учитывая особенности с учетом типов телосложения;
- вести учетную и отчетную документацию;
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- систематического повышения своей квалификации по организации занятий в тренажерном зале;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9 ПК  3.1.1,3.1.2, 3.1.4-3.1.12

АП 12.1
Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі нұсқаушысы:
Мектеп жасына дейінгі балалардың дене тәрбиесі міндеттері. Дене тәрбиесі құралдары. Дене тәрбиесі үрдісіндегі оқыту, тәрбиелеу, дамыту негіздері. Туғаннан бастап 7 жасқа дейінгі балалардың жас ерекшеліктері. Бірінші және екінші сәбилік кезеңдегі балалардың дене тәрбиесі. Дене жаттығуларын оқыту әдістемесі: гимнастика. Мектепке дейінгі ұйымдарда дене тәрбиесін ұйымдастыру формалары. Мектепке дейінгі ұйымдарда дене тәрбиесін ұйымдастыру. Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысын жоспарлау және есепке алу.
Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысына қажетті құрал-жабдықтар мен инвентарлар.
Білімдер:
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесін;
- мектеп жасына дейінгі дене тәрбиесі мәні, мақсаттары;
- дене тәрбиесі бағдарламасын және арнайы әдістемелік нұсқауларды;
- мектепке дейінгі балалардың қозғалысын дамыту ерекшеліктерін;
- дене жаттығуларын үйрету әдістері мен тәсілдерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесін ұйымдастыру формаларын;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысын жоспарлау және есепке алуды;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесіне қажетті құрал-жабдықтар мен инвентарларды;
- дене әрекеті негіздерін, жаттығуларды таңдауға қойылатын талаптарды;
- дене сапаларын дамыту әдістемесін;
- дене тәрбиесі бойынша жұмыс түрлерін жоспарлау мен ұйымдастыруды.
Іскерліктер:
- балалардың жас ерекшеліктеріне қарай дене жаттығуларын өткізу;
- дене жаттығуларын өздігінен орындау біліктерін қалыптастыру;
- сабақта жас тобына қарай жаттығуларды таңдау, күрделендіру, талапты орындау;
- дене жүктемесін және сабақтың тығыздығын анықтау;
- жаттығулар мен қозғалмалы ойындарды талдау;
- балалардың денсаулығын сақтау және нығайту;
- ағзаны шынықтыру, қозғалыс және мәдени-гигиеналық біліктері мен дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1,
3.1.4-3.1.12
АП 12.2
Тренажер залының нұсқаушысы:
Жаттықтыру залындағы жұмысты ұйымдастыру, жаттықтырғыштарда орындалатын жаттығуларды бақылау. Жаттықтыру залында өткізілетін оқу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау. Бұлшықет жүйесі, анатомия негізі. Дене ерекшеліктерін есепке ала отырып жүзу бағдарламасын жасақтау. Есеп беру, қадағалау құжаттарын енгізу. Отандық, шетелдік тәжірибелерді меңгеру. Мінез-құлықтың этикалық нормалары.
Білімдер:
- бұлшықет жүйесі, анатомия негізі;
- спорттық тренажерлар және оларды пайдалану;
- тренажерлармен жұмыста, сабақта бақылау және өзін-өзі бақылау;
- спорттық құралдар мен жабдықтарды сынау әдістемесі.
Іскерліктер:
- жаттықтыру залында жаттығуларды ұйымдастыру;
- жаттықтырғыштарда орындалатын жаттығуларды бақылау;
- жаттықтыру залында сабақ өткізу барысында қауіпсіздік техникасын сақтау;
- дене ерекшеліктерін есепке ала отырып жүзу бағдарламасын жасақтауды жоспарлау;
- есеп беру, қадағалау құжаттарын жүргізу.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1,3.1.2,
3.1.4-3.1.12

СД 12.3
Инструктор по фитнесу:
История развития фитнеса. Цели и задачи фитнеса.
Организация аэробного тренинга, уроки аэробики, танца.
Основы музыкальной грамоты. Классификация базовых движений.
Постановка техники выполнения базовых движений, обучение двигательным навыкам (формирование инструкторских навыков).
Ведение учетной и отчетной документаций. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Этические нормы поведения.
Знания:
- основ музыкальной грамоты;
- классификации базовых движений;
- постановки техники выполнения базовых движений;
- методики обучения двигательным навыкам.
Умения:
- организовывать аэробный тренинг, уроки аэробики, танца;
- вести учетную и отчетную документацию.
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- повышения квалификации, компетенций;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9 ПК  3.1.1, 3.1.3-3.1.12
СД 12.4
Инструктор по организации спортивно-
массовых мероприятий:
Организация массовых физкультурно-
оздоровительных и спортивных праздников. Методика составления сценария. Основные требования к деятельности организатора.
Формы массовых физкультурно-
оздоровительных и спортивных праздников.
Знания:
- форм и видов массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- требований к деятельности организатора.
Умения:
- организовывать праздничные мероприятия;
- составлять сценарий;
Навыки:
- организации массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- повышения квалификации, компетенций организатора;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9 ПК  3.1.1, 3.1.2, 3.1.4-3.1.12
010302 3 - Учитель физической культуры и спорта
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория и методика физического воспитания:
История теории и методики физического воспитания; система физического воспитания в Казахстане;
формирование культуры двигательной деятельности человека; воспитание потребности в регулярных занятиях физическими упражнениями здорового образа жизни; организация процесса обучения двигательным умениям и навыкам; управление процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта; развитие эмоциональной сферы личности на занятиях физическими упражнениями;
средства и методы физического воспитания;
основы развития физических качеств;
формы занятий в физическом воспитании;
планирование и контроль в физическом воспитании; особенности физического воспитания дошкольников, младших школьников, подростков и старших школьников; спортивная тренировка;
представление о системе подготовки спортсменов; педагогический и врачебный контроль;
внеклассная и внешкольная работа; прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основных понятий о средствах, принципах, методах и формах физического воспитания;
- содержания воспитательной работы по формированию у детей необходимых физических качеств и жизненно важных двигательных умений и навыков;
- особенностей организации процесса обучения двигательным умениям и навыкам.
Умения:
- планировать и проводить физкультурно-оздоровительные, спортивно-массовые работы с разным контингентом обучающихся;
- осуществлять педагогический и врачебный контроль в процессе проведения занятий физической культурой и спортом;
- составить план-график, конспект урока, календарно-тематические планы;
Навыки:
- управления процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта;
- организации подготовки спортсменов, учитывая возрастные особенности;
- воспитания потребности в регулярных занятиях физическими упражнениями, здорового образа жизни.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
СД 02
Спортсооружения и охрана труда:
Положение о спортивных сооружениях. Формирование сети спортивных сооружений в градостроительстве, населенных пунктах. Организационные основы эксплуатации спортивных сооружений. Спортивные сооружения в учебных заведениях. Спортивные сооружения для занятия видами спорта. Спортивные сооружения для занятий культурно-массовой работы.
Охрана труда, техническая надежность и пожарная безопасность на спортивных сооружениях.
Знания:
- о спортивных сооружениях и тренажерах;
- основы охраны труда, меры профилактики травматизма и оказания неотложной помощи, правила противопожарной безопасности, техники безопасности, защиты окружающей среды.
Умения:
- организовывать строительство и эксплуатацию простейших спортивных сооружений для занятий массовой физкультурно-оздоровительной работой с населением и с детьми;
Навыки:
- работы на снарядах, тренажерах, контрольных судейских и других устройствах по видам спорта.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.2.1-3.2.3, 3.2.6, 3.2.7, 3.2.9, 3.2.11, 3.2.12
СД 03
Подвижные игры с методикой преподавания:
Возникновение и развитие подвижных игр; классификация подвижных игр; формы организация и методика проведения подвижных игр; подвижные игры в учебной и внеклассной работе; организация и проведение неклассификационных соревнований с использованием подвижных игр; планирование материала по подвижным играм.
Знания:
- форм организации и методики проведения подвижных игр;
- основы подвижных игр и здорового образа жизни.
Умения:
- проводить урок с применением подвижных игр, анализ урока;
- методически правильно использовать подвижные игры в учебной и внеклассной работе;
Навыки:
- организации подвижных игр, соревнований в различных звеньях физкультурного движения.
БК 1,2,3,4,5,8,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
СД 04
Плавание с методикой преподавания:
История и этапы развития плавания;
содержание,  организация и методы проведения занятий по плаванию; правила, организация и проведение спортивных соревнований;
овладение техникой и методикой обучения спортивных способов плавания, прикладного плавания; повышение уровня спортивной подготовленности по плаванию; контроль за организацией образовательного процесса; динамика развития двигательных качеств.
Знания:
- теоретического материала по плаванию, задач и содержания материалов по плаванию.
Умения:
- организовывать обучение плаванию;
- оказать первую помощь при спасении утопающих.
Навыки:
- использования методики обучения спортивных способов плавания;
- организации тренировочных занятий;
- повышения уровня спортивной подготовленности по плаванию.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
СД 05
Лыжный спорт с методикой преподавания:
История, этапы развития лыжного спорта в Казахстане; лыжный инвентарь, оборудование; основы техники передвижения на лыжах; основы методики обучения технике передвижения на лыжах; формы, методы и средства воспитания физических качеств; динамика развития физических качеств; содержание, организация и методы проведения учебных занятий по лыжной подготовке; планирование образовательного процесса по лыжной подготовке; правила, организация и проведение спортивных соревнований по лыжному спорту; контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по лыжному спорту.
Знания:
- истории, этапов развития лыжного спорта в Казахстане, оборудования;
- техники и тактики передвижения на гоночных лыжах.
Умения:
- организовывать учебные занятия, соревнования по лыжной подготовке;
- проводить учебно-тренировочные занятия;
- вести и анализировать дневник тренировки;
Навыки:
- приобретения навыков самостоятельного проведения урока, секционных занятий, соревнования;
- подготовки места соревнований по лыжным гонкам;
- повышения уровня спортивной подготовленности по лыжному спорту.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
СД 06
Конькобежный спорт с методикой преподавания:
История, этапы развития конькобежного спорта в Казахстане; техника бега на коньках; обучение; тренировка; тактика бега на коньках; организация занятий, планирование и учет; организация и проведение соревнований и учебно-тренировочных сборов; инвентарь конькобежца, каток и беговая дорожка.
Знания:
- истории, этапов развития конькобежного спорта в Казахстане, оборудования;
- методики преподавания конькобежного спорта;
- техники и тактики скоростного бега на коньках.
Умения:
выполнять упражнения без коньков и на коньках;
- проводить учебные занятия, учебно-тренировочные сборы и физкультурно - оздоровительные мероприятия на льду;
Навыки:
- организации и проведения физкультурно-оздоровительных и массовых мероприятий на льду, соревнований по конькобежному спорту.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
СД 07
Гимнастика с методикой преподавания:
История и этапы развития гимнастики; гимнастическая терминология;
содержание, формы организации и методика проведения занятий по гимнастике; планирование учебной работы по гимнастике; организация, проведение и судейство соревнований; основы обучения и тренировки; изучение техники и методики преподавания гимнастических упражнений; профилактика травматизма; контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по гимнастике.
Знания:
- теории и методики преподавания гимнастики;
- техники выполнения гимнастических упражнений.
Умения:
- проводить занятия по гимнастике, строевые упражнения, разновидности ходьбы и бега, упражнения в равновесии, прыжки;
проводить общеразвивающие упражнения, акробатические упражнения, упражнения на снарядах;
Навыки:
- организации контроля за физическим развитием обучающихся;
- повышения уровня спортивной подготовленности по гимнастике.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
СД 08
Легкая атлетика с методикой преподавания:
История, этапы развития легкой атлетики в мире и Казахстане;
техника видов легкой атлетики и методика обучения им; формы, методы и средства воспитания физических качеств; содержание, организация и методы проведения учебных занятий по легкой атлетике; организация и проведение спортивных соревнований по легкой атлетике;
повышение уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике.
Знания:
- этапов развития легкой атлетики в мире и Казахстане;
- методики обучения, форм, методов и средств воспитания физических качеств, проведения учебных занятий по легкой атлетике.
Умения:
- владеть техникой и тактикой организаций занятий по легкой атлетике;
- проводить спортивные соревнования по легкой атлетике;
Навыки:
- организация урока, соревнований по легкой атлетике;
- повышения уровня спортивной подготовленности по легкой атлетике.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
СД 09
Спортивные игры с методикой преподавания:
История, этапы развития спортивных игр в Казахстане;  основы техники и тактики спортивных игр; формы, методы и средства воспитания физических качеств; динамика развития физических качеств; профилактика травматизма; содержание,  организация и методы проведения учебных занятий; организация и проведение соревнований по спортивным играм; планирование, контроль за организацией образовательного процесса и физическим развитием обучающихся; повышение уровня спортивной подготовленности по избранному виду спортивных игр; изучение техники и методики обучения баскетболу, волейболу, ручному мячу, настольному теннису, бадминтону, баскетболу,  пляжному волейболу.
Знания:
- техники и тактики спортивных игр;
- теории и методики преподавания спортивных игр.
Умения:
- владеть техникой изучаемых игр;
- подобрать, записать, показать и провести общеразвивающие и специально - подготовительные упражнения;
Навыки:
- обучения баскетболу, волейболу, ручному мячу, настольному теннису, бадминтону, баскетболу, пляжному волейболу;
- повышения уровня спортивной подготовленности по избранному виду спортивных игр.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.12
СД 10
Туризм:
История, этапы развития туризма; краеведение, топография и ориентирование, снаряжение туриста; организация и проведение массовой туристической работы, туристских походов и путешествий, слетов, соревнований; техника движения; обеспечение безопасности в походе; оказание первой доврачебной помощи.
Знания:
- истории, этапов развития туризма, краеведения, топографии и ориентирования, снаряжения туриста;
- форм и методики организации массовой туристической работы.
Умения:
- устанавливать палатки;
- организовывать походы;
- соблюдать правила безопасности в походе;
- оказывать первую доврачебную помощь;
Навыки:
- организации туристического похода.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.2.1,-3.2.7, 3.2.9-3.2.11
СД 11
Лечебная физкультура и массаж:
Значение лечебной физической культуры (ЛФК) в лечении заболеваний и травм; механизмы лечебного воздействия физических упражнений; ЛФК при травмах, заболеваниях органов дыхания, внутренних органов, сердечно-сосудистой системы, нервной системы, при деформациях и заболеваниях опорно-
двигательного аппарата; ЛФК в лечебно-профилактических учреждениях; средства, формы и методы занятий ЛФК; контроль за переносимостью процедур ЛФК; медицинские средства восстановления и повышения работоспособности;
история развития массажа; физиологические основы массажа; виды и основные приемы массажа; лечебный массаж и его методы; сегментарный массаж;
точечный массаж, соединительно-тканный массаж, периостальный массаж; самомассаж; спортивный массаж; методика и техника выполнения приемов массажа.
Знания:
- способов лечения заболеваний и травм;
- основ врачебного контроля, лечебной физической культуры и массажа;
- механизмов оздоровительного воздействия физических упражнений и массажа;
- влияния занятий физическими упражнениями и массажа на организм;
- видов и приемов массажа.
Умения:
- проводить комплекс упражнений лечебной физкультуры для различных заболеваний;
- делать общий массаж или массаж отдельных частей тела;
Навыки: - владения методикой и техникой, приемами лечебного, спортивного массажа, самомассажа.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.2.1-3.2.7, 3.2.9-3.2.11
СД 12
Дисциплины по выбору обучающихся

АП 12.3
Фитнес бойынша нұсқаушы:
Фитнестің даму тарихы. Фитнестің мақсаттары мен міндеттері. Би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру. Музыкалық сауаттылық негіздері. Негізгі қозғалыстардың жіктелуі. Қозғалыс дағдыларына үйрету (инструкторлық дағдыларын қалыптастыру), негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою. Есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу. Отандық, шетелдік тәжірибені меңгеру.
Мінез-құлықтың этикалық нормалары.
Білімдер:
- музыкалық сауаттылық негіздері;
- негізгі қозғалыстардың жіктелуі;
- негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою;
- қозғалыс дағдыларын оқыту әдістемесі;
Іскерліктер:
- би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру;
- есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
КҚ 3.1.1,
3.1.3-3.1.12
АП 12.4
Спорттық-көпшілік шараларды ұйымдастыру бойынша нұсқаушы:
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелерді ұйымдастыру.
Сценарий құрудың әдістемесі. Ұйымдастырушы қызметіне қойылатын негізгі талаптар.
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелердің формалары.
Білімдер:
- көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру мерекелерінің түрлері мен формалары;
- ұйымдастырушы қызметіне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- мерекелік кештерді ұйымдастыру;
сценарий құру.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1,
3.1.2,
3.1.4-3.1.12
010302 3 Дене тәрбиесі және спорт пәнінің мұғалімі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі:
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесінің тарихы.
Қазақстандағы дене тәрбиесі жүйесі;
Адам қимыл-қозғалысы мәдениетін қалыптастыру; Салауатты өмір салтын қалыптастыруда дене жаттығуларының қажеттілігі;
Қозғалыс біліктері мен дағдыларын оқыту үрдісін ұйымдастыру;
Дене тәрбиесі және спорт саласында білімді меңгерту үрдісін басқару; Тұлғаның дене жаттығулары сабақтарында көңіл-күйін дамыту; Дене тәрбиесінің әдісі мен құралдары;
физикалық сапаны жетілдіру негізі;
Дене тәрбиесімен айналысу сабақтарының түрлері; Дене тәрбиесін жоспарлау және бақылау; түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесінің ерекшеліктері;
Спорттық жаттығулар;
Спортшыларды даярлау жүйесі.
Педагогикалық және дәрігерлік бақылау.
Кластан тыс және мектептен тыс жұмыс.
Қолданбалы дене әзірлігі.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің құрылымы, принциптері, әдістері мен формалары туралы негізгі түсінік;
- балалардың өмірлік қажетті дене сапалары мен қозғалыс дағдысын қалыптастыратын тәрбиелік жұмыс мазмұны;
- қозғалыс білігі мен дағдыларын қалыптастыру үрдісінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- түрлі жас контигентімен дене шынықтыру-сауықтыру, спорт-көпшілік жұмыстарды жоспарлау және өткізу;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарында педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүргізу;
- сабақ-кесте, сабақ жоспары, күнтізбелік-тақырыптық жоспар жасақтау.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
АП 02
Спорттық құрылымдар мен еңбекті қорғау:
Спорттық құрылым талаптары.
Қала құрылыстарында, тұрғылықты жерлерде спорттық құрылымдар желісін қалыптастыру. Спорттық құрылымдарды пайдалануды ұйымдастыру негізі. Оқу орындарындағы спорттық құрылымдар. Спорт түрлерімен айналысуға арналған спорттық құрылымдар. Көпшілік сауықтыру- мәдени жұмыстарымен айналысуға арналған спорттық құрылымдар.
Спорттық құрылымдардағы еңбекті қорғау, техникалық сенімділік пен өрт қауіпсіздігі.
Білімдер:
- спорт саймандар мен тренажерлар туралы;
- еңбекті қорғау негізін, жарақаттанудың алдын алу және көмек көрсету, өрт қауіпсіздігінің ережесі, қауіпсіздік ережесі және қоршаған ортаны қорғау.
Іскерліктер:
- көпшілікпен және балалардың дене шынықтыру - сауықтыру жұмысымен айналысуға қажетті қарапайым спорттық құрылымдарды құрастыру мен пайдалануды ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.2.1-3.2.3,
3.2.6, 3.2.7,
3.2.9, 3.2.11,
3.2.12
АП 03
Қозғалмалы ойындар және оны оқыту әдістемесі:
Қимыл-қозғалыс ойындарының пайда болуы мен дамуы. Қозғалмалы ойындардың жіктелуі. Қозғалмалы ойындарды өткізу түрлері мен әдістемесі. Оқу және кластан тыс уақыттағы қозғалмалы ойындар. Қозғалмалы ойындар арқылы дәстүрден тыс жарыстарды ұйымдастыру және өткізу. Қозғалмалы ойындар материалдарын жоспарлау.
Білімдер:
- қимыл-қозғалыс ойындарын өткізу әдістемесі;
- қозғалмалы ойындар негізі және салауатты өмір салты.
Іскерліктер:
- қозғалмалы ойындар пайдаланып сабақ өткізу, талдау;
- қозғалмалы ойындарды оқуда немесе кластан тыс жұмыста әдістемелік дұрыс қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5,8,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
АП 04
Жүзу және оны оқыту әдістемесі:
Жүзудің даму тарихы және кезеңдері. Жүзу сабағын ұйымдастыру және өткізу әдістері, мазмұны. Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережесі. Спорттық және қолданбалы жүзудің әдіс-техникасын меңгеру. Жүзуден спорттық дайындық деңгейін жетілдіру. Білім беру үрдісін ұйымдастыруды бақылау.
Қозғалыс сапасының даму динамикасы.
Білімдер:
- жүзу туралы теориялық материалды және жүзудің мақсаты мен мазмұны.
Іскерліктер:
- жүзуге үйретуді ұйымдастыру;
- суға батушыға алғашқы жәрдем көрсету.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
АП 05
Шаңғы спорты және оны оқыту әдістемесі:
Шаңғы спортының Қазақстанда даму тарихы, кезеңдері.
Шаңғы құрал-саймандары.
Шаңғымен қозғалу әдіс-тәсілдерінің негізі.
Шаңғымен қозғалу әдіс-тәсілдеріне үйрету әдістемесінің негізі.
Дене сапасын тәрбиелеудің әдіс–тәсілдері, формасы.
Дене сапасының даму динамикасы.
Шаңғы дайындығын ұйымдастыруды өткізудің мазмұны мен әдістері.
Шаңғы дайындығын оқыту үрдісін жоспарлау.
Шаңғы спорты жарыстарын ұйымдастыру және өткізу ережесі.
Білім алушылардың физикалық дамуын және оқу үрдісін бақылау. Шаңғы спортынан дайындық деңгейін жетілдіру.
Білімдер:
- Қазақстандағы шаңғы спортының даму тарихы, кезеңдері, құрал-жабдықтары;
- шаңғымен қозғалу әдіс-тәсілдері;
Іскерліктер:
- шаңғы дайындығынан оқу сабақтарын, жарыстар ұйымдастыру;
- оқу-жаттығу сабақтарын өткізу;
- жаттығу күнделігін жүргізу мен талдау;
Дағдылар:
- өзбетімен сабақ, секциялық отырыстар, жарыстар ұйымдастыру;
- шаңғы жарысына орын даярлау;
- шаңғы спортынан дайындық деңгейін жетілдіру.
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
АП 06
Коньки спорты және оны оқыту әдістемесі:
Қазақстанда коньки спортының даму тарихы, кезеңдері. Конькимен жүгіру әдістер-тәсілдері.
Сабақ ұйымдастыру, өткізу, есепке алу. Жарыстар мен оқу-жаттықтыру жиынын ұйымдастыру және өткізу. Конькишінің саймандары. Мұз айдыны және жүгіру жолы.
Білімдер:
- коньки спортының Қазақстан даму тарихы, кезеңдері, құрал-жабдықтары;
- коньки спортын оқыту әдістемесі;
- конькимен шапшаң жүгіру әдіс-тәсілдері;
Іскерліктер:
- конькисіз және конькимен жаттығулар;
- мұз үстінде сабақ және дене шынықтыру – сауықтыру шаралары, оқу-жаттықтыру жиынын өткізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
АП 07
Гимнастика және оны оқыту әдістемесі:
Гимнастиканың даму тарихы.
Гимнастика терминдері.
Гинастика сабақтарын өткізу әдістемесі, мазмұны және түрлері.
Гимнастика бойынша оқу жұмыс жоспары.
Жарыс ұйымдастыру, өткізу және төрешілік ету. Оқыту және жаттықтыру негізі.
Гимнастикалық жаттығуларды өткізу әдістемесі мен үйрету әдістері. Жарақаттанудың алдын алу.
Білім алушылардың дене дамуын және оқу үрдісін бақылау. Гимнастика спортынан дайындық деңгейін жетілдіру.
Білімдер:
- гимнастиканы өткізудің теориясы мен әдістемесі; гимнастикалық жаттығулардың орындалу әдістері;
Іскерліктер:
- гимнастика сабақтары, саптық жаттығулар, жүру мен жүгіру, секіру, тепе–теңдік жаттығулары түрлері;
- жалпы дамыту акробатикалық, снарядтағы жаттығулар;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
АП 08
Жеңіл атлетика және оны оқыту әдістемесі:
Қазақстанда жеңіл атлетика спортының даму тарихы, кезеңдері.
Жеңіл атлетика түрлерінің әдістері және оларды оқыту әдістемесі. Физикалық сапаны тәрбиелеу әдістері, құралдары мен түрлері. Жеңіл атлетика сабақтарын өткізу әдістері, ұйымдастыру және мазмұны.
Спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу ережесі. Білім алушылардың физикалық дамуын және оқу үрдісін жоспарлау және бақылау. Жеңіл атлетика спортынан дайындық деңгейін жетілдіру.
Білімдер:
- Қазақстанда жеңіл атлетиканың даму тарихы мен кезеңдері;
- Жеңіл атлетика сабақтарын оқыту әдістемесі, түрлері, әдістері мен құралдары;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетика сабақтарын ұйымдастыру әдіс-тәсілдері;
- жеңіл атлектикадан жарыс өткізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
АП 09
Спорттық ойындар және оны оқыту әдістемесі:
Қазақстанда спорттық ойындардың даму тарихы, кезеңдері.
Спорттық ойындардың әдіс-тәсілдерінің негізі. Дене сапасын тәрбиелеудің әдістері, құралдары, түрлері.
Дене сапасының даму динамикасы. Жарақаттанудың алдын алу. Оқу сабақтарын ұйымдастыру, өткізу әдістері, мазмұны. Спорттық ойындардан жарыс ұйымдастыру, өткізу ережесі. Білім беруді жоспарлау. Білім алушылардың дене дамуын ұйымдастыруды бақылау. Таңдаған спорттық ойын түрінен дайындық деңгейін жетілдіру. Баскетбол, волейбол, қол добы, үстел теннисі, жағажай волейболы әдіс–тәсілдерін және әдістемесін үйрену.
Білімдер:
- спорттық ойындар әдіс-тәсілдері;
- спорттық ойындар теориясы мен өткізу әдістемесі;
Іскерліктер:
- оқыған ойындарды әдіс-тәсілдерімен жүргізу;
- жалпы дамыту және арнайы дайындық жаттығуларын іріктеу, жазу, көрсету және өткізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.12
АП 10
Туризм:
Туризмнің даму тарихы, кезеңдері. өлкетану. Топография және бағдар жасау, туристік жабдықтар. Көпшілік туристік жорық, слет, жарыс жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
Қозғалыс әдістері. Жорық қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
Білімдер:
- туризмнің даму тарихы, кезеңдері, өлкетану, топография мен бағдар жасау, турист жабдығы;
- көпшілік туристік жұмыстар түрлері, өткізу әдістемесі;
Іскерліктер:
- палатка орнату;
- жорық ұйымдастыру;
- жорықта қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.11
АП 11
Емдік дене тәрбиесі және массаж:
Аурулар мен жарақаттарды емдеуде емдік дене шынықтырудың мәні.
Дене шынықтыру жаттығуларының емдік механизмі.
ЕДШ жарақат кезінде, тыныс жолдары ауруларында, ішкі мүшелер, жүрек-қан тамыр жүйесі, жүйке жүйесі, деформация кезінде, тірек-қимыл апараты ауруларында қолданылуы.
Емдеу және алдын алу мекемелеріндегі ЕДШ. Емдік дене шынықтырудың түрі және әдістері. Емдік дене шынықтырудың ем қабылдау жағдайын бақылау.
Жұмысқа қабілетін арттыру және қалпына келтірудегі медициналық құралдар.
Массаждың даму тарихы.
Массаждың физиологиялық негізі.
Массаждың түрлері мен негізгі әдіс-тәсілдері.
Емдік массаж және оның әдістері.
Сегментті массаж. Нүктелік массаж. Жасушааралық массаж. Өзіндік массаж. Спорттық массаж. Массажды орындау әдіс-тәсілдері.
Білімдер:
- аурулар мен жарақаттарды емдеу тәсілдері;
- дәрігерлік бақылау, емдік дене шынықтыру мен массаж негізі;
- дене шынықтыру жаттығулары мен массаждың сауықтыру механизмі;
- дене шынықтыру жаттығуларымен айналысуда массаждың ағзаға әсері;
- массаждың түрлері мен әдістері;
Іскерліктер:
- әртүрлі ауруларға арналған емдік дене шынықтыру кешенін өткізу;
- жалпы немесе арнайы дене бөлшектеріне арналған массаж өткізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1-3.2.7,
3.2.9-3.2.11
АП 12
Білім алушының таңдауы бойынша пәндер

СД 12.1
Инструктор физической культуры в дошкольных учреждениях
Задачи физического воспитания детей дошкольного возраста. Cредства физического воспитания. Основы обучения, воспитания и развития в процессе физического воспитания. Возрастные особенности развития детей от рождения до 7 лет. Физическое воспитание детей первого и второго года жизни. Методика обучения физических упражнении: гимнастика. Формы организации физического воспитания в дошкольных учреждениях. Организация работы по физическому воспитанию в  дошкольных учреждениях. Планирование и учет работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.
Оборудование и инвентарь для работы по физическому воспитанию в дошкольных учреждениях.
Знания:
- теории и методики физического воспитания в дошкольных организациях;
- методов и приемов обучения физическим упражнениям;
- форм работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- планирования и учета работы по физическому воспитанию в дошкольных организациях;
- оборудования и инвентаря для работы по физическому воспитанию,
- значения, задач физического воспитания в дошкольном возрасте;
- программы по физическому воспитанию и специальные методические рекомендации;
- особенностей развития движений детей дошкольников;
- основ физической деятельности, требований к выбору упражнения;
- методики развития физических качеств;
- организации и планирования разных видов работ по физическому воспитанию.
Умения:
- проводить физические упражнения с учетом возрастных особенностей детей;
- формировать умения самостоятельно выполнять физические упражнения;
- исполнять требования, усложнять и выбрать физические упражнения на занятиях по возрастным группам;
- определять физическую нагрузку и плотность занятий;
- анализировать упражнения, подвижные игры;
Навыки:
- сохранения и укрепления здоровья детей;
- закаливания организма, формирования двигательных и культурно-гигиенических навыков и умений, повышения двигательных активности;
- проводить занятия физкультуры в разных возрастных группах и подбирать оптимальные средства и методы оздоровления и обследования детей.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9 ПК  3.2.1, 3.2.4-3.2.12
СД 12.2
Инструктор тренажерного зала:
Организация занятия в тренажерном зале, контроль выполнения упражнений со свободными весами и на силовых тренажерах. Соблюдение техники безопасности при проведении занятий в тренажерном зале. Основы анатомии, мышечной системы. Планирование, разработки программ. Особенности с учетом типов телосложения. Ведение учетной и отчетной документации. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Соблюдение этических норм поведения.
Знания:
- основы анатомии, мышечной системы;
- особенностей спортивных тренажеров и их использования;
- методов контроля и самоконтроля при занятиях на тренажерах;
- методики испытания спортивного инвентаря и оборудования.
Умения:
- организовывать занятия в тренажерном зале;
- контролировать выполнение упражнений со свободными весами и на силовых тренажерах;
- соблюдать технику безопасности при проведении занятий в тренажерном зале;
- планировать разработку программ, учитывая особенности с учетом типов телосложения;
- вести учетную и отчетную документацию;
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- систематического повышения своей квалификации по организации занятий в тренажерном зале;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9 ПК  3.2.1,3.2.2, 3.2.4-3.2.12

АП 12.1
Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі нұсқаушысы
Мектеп жасына дейінгі балалардың дене тәрбиесі міндеттері. Дене тәрбиесі құралдары. Дене тәрбиесі үрдісіндегі оқыту, тәрбиелеу, дамыту негіздері. Туғаннан бастап 7 жасқа дейінгі балалардың жас ерекшеліктері. Бірінші және екінші сәбилік кезеңдегі балалардың дене тәрбиесі. Дене жаттығуларын оқыту әдістемесі: гимнастика. Мектепке дейінгі ұйымдарда дене тәрбиесін ұйымдастыру формалары. Мектепке дейінгі ұйымдарда дене тәрбиесін ұйымдастыру. Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысын жоспарлау және есепке алу.
Мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысына қажетті құрал-жабдықтар мен инвентарлар.
Білімдер:
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесін;
- мектеп жасына дейінгі дене тәрбиесі мәні, мақсаттары;
- дене тәрбиесі бағдарламасын және арнайы әдістемелік нұсқауларды;
- мектепке дейінгі балалардың қозғалысын дамыту ерекшеліктерін;
- дене жаттығуларын үйрету әдістері мен тәсілдерін;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесін ұйымдастыру формаларын;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесі жұмысын жоспарлау және есепке алуды;
- мектепке дейінгі ұйымдардағы дене тәрбиесіне қажетті құрал-жабдықтар мен инвентарларды;
- дене әрекеті негіздерін, жаттығуларды таңдауға қойылатын талаптарды;
- дене сапаларын дамыту әдістемесін;
- дене тәрбиесі бойынша жұмыс түрлерін жоспарлау мен ұйымдастыруды;
Іскерліктер:
- балалардың жас ерекшеліктеріне қарай дене жаттығуларын өткізу;
- дене жаттығуларын өздігінен орындау біліктерін қалыптастыру;
- сабақта жас тобына қарай жаттығуларды таңдау, күрделендіру, талапты орындау;
- дене жүктемесін және сабақтың тығыздығын анықтау;
- жаттығулар мен қозғалмалы ойындарды талдау;
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.2.1,
3.2.4-3.2.12
АП 12.2
Тренажер залының нұсқаушысы:
Жаттықтыру залында сабақ ұйымдастыру, еркін салмақты және күш түсіру тренажерларында жаттығуларды орындауды бақылау.
Тренажер залында сабақ өткізуде қауіпсіздік ережелерін сақтау. Анатомия, бұлшықет негізі. Бағдарламаларды жасақтауды жоспарлау. Дене білімі ерекшеліктері. Есептік құжаттарды жүргізу. Отандық және шетелдік тәжірибелерді зерттеу. Этикалық мінез-құлық нормаларын сақтау.
Білімдер:
- анатомия, бұлшықет жүйесі;
- спорттық құрылымдар және оны пайдалану;
- тренажерда жұмысты, сабақта бақылау мен өзін-өзі бақылау;
- спорттық құралдар мен жабдықтарды сынау әдістемесі.
Іскерліктер:
- жаттығу залында сабақ ұйымдастыру;
- еркін салмақты және күш тренажерларында тапсырмалар орындауды бақылау;
- жаттықтыру залында сабақ өткізуде қауіпсіздік ережесін сақтау;
- дене бітімі ерекшеліктеріне қарай бағдарлама жасақтау;
- есептік және қорытынды құжаттарды жүргізу;
Дағдылар:
- отандық және шетелдік тәжірибелерді зерттеу;
- жаттықтыру залында сабақ өткізу бойынша өз біліктілігін жүйелі көтеру;
- этикалық мінез-құлық нормаларын сақтау.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
КҚ 3.2.1, 3.2.2,
3.2.4-3.2.12

СД 12.3
Инструктор по фитнесу:
История развития фитнеса. Цели и задачи фитнеса.
Организация аэробного тренинга, уроки аэробики, танца.
Основы музыкальной грамоты. Классификация базовых движений.
Постановка техники выполнения базовых движений, обучение двигательным навыкам (формирование инструкторских навыков).
Ведение учетной и отчетной документаций. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Этические нормы поведения.
Знания:
- основ музыкальной грамоты;
- классификации базовых движений;
- постановки техники выполнения базовых движений;
- методики обучения двигательным навыкам.
Умения:
- организовывать аэробный тренинг, уроки аэробики, танца;
- вести учетную и отчетную документацию.
Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- повышения квалификации, компетенций;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9 ПК 3.1.1, 3.1.3-3.1.12
СД 12.4
Инструктор по организации спортивно-массовых мероприятий:
Организация массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников. Методика составления сценария. Основные требования к деятельности организатора. Формы массовых физкультурно-
оздоровительных и спортивных праздников.
Знания:
- форм и видов массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- требований к деятельности организатора.
Умения:
- организовывать праздничные мероприятия;
- составлять сценарии;
- организации массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
Навыки:
- повышения квалификации, компетенции организатора;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,9 ПК  3.2.1, 3.2.2, 3.2.4-3.2.12
010303 3 - Тренер-преподаватель по спорту
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Теория и методика физического воспитания:
История теории и методики физического воспитания; система физического воспитания в Казахстане; формирование культуры двигательной деятельности человека; воспитание потребности в регулярных занятиях физическими упражнениями здорового образа жизни; организация процесса обучения двигательным умениям и навыкам; управление процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта; развитие эмоциональной сферы личности на занятиях физическими упражнениями;
средства и методы физического воспитания;
основы развития физических качеств;
формы занятий в физическом воспитании;
планирование и контроль в физическом воспитании; особенности физического воспитания дошкольников, младших школьников, подростков и старших школьников; спортивная тренировка;
представление о системе подготовки спортсменов; педагогический и врачебный контроль;
внеклассная и внешкольная работа; прикладная физическая подготовка.
Знания:
- основных понятий о средствах, принципах, методах и формах физического воспитания;
- содержания воспитательной работы по формированию у детей необходимых физических качеств и жизненно важных двигательных умений и навыков;
- особенностей организации процесса обучения двигательным умениям и навыкам.
Умения:
- планировать и проводить физкультурно-оздоровительные, спортивно-массовые работы с разным контингентом обучающихся;
- осуществлять педагогический и врачебный контроль в процессе проведения занятий физической культурой и спортом;
- составить план-график, конспект урока, календарно-тематические планы;
Навыки:
- управления процессом усвоения знаний в области физической культуры и спорта;
- организации подготовки спортсменов, учитывая возрастные особенности;
- воспитания потребности в регулярных занятиях;
- вести здоровый образ жизни.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1-3.3.12
СД 02
Теория и методика избранного вида спорта:
Методика тренировки. Последовательность обучения техники и тактики. Выявление ошибок при освоении техники и их предупреждение. Средства и методы тренировки. Использование технических средств. Этапы начальной подготовки, углубленной специализации и спортивного совершенствования. Особенности тренировочного процесса на разных этапах подготовки. Принципы периодизации и цикличности в тренировочном процессе. Методы контроля.
Знания:
- методики организации тренировок;
- техники и тактики обучения;
- средств и методов тренировки;
- особенностей тренировочного процесса на разных этапах подготовки.
Умения:
- применять эффективные методы, средства организации тренировки и контроля;
Навыки:
- организации тренировок.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 03
Общая и специальная физическая подготовка в избранном виде спорта:
Цель и задачи курса. Понятия, определения. Средства и методы для развития физических качеств. Средства и методы развития общей физической подготовки. Средства и методы развития специальной физической подготовки. Тестирование физической подготовки в избранном виде спорта. Особенности общей и специальной физической подготовки на разных этапах подготовки.
Знания:
- функций инструктора в современном спорте;
- теоретических и практических основ управления;
- видов планирования работы тренера.
Умения:
- организовывать занятия;
- применять разнообразные методы общения, мотивации, организации обратной связи;
Навыки:
- управления тренировочным процессом.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 04
Спортсооружения и тренажеры:
Общие положения теории и практики спортивных сооружений. Виды и классификация спортивных сооружений. Спортивные сооружения в учебных заведениях.
Спортивные сооружения для занятий видами спорта. Спортивные сооружения для массовой физической культуры. Проектирование и планирование строительства и эксплуатация спортивных сооружений. Виды тренажеров и тренажерных устройств: технические устройства и снаряды – механические и электромеханические. Направленность тренажеров для формирования и совершенствования техники в избранном виде спорта, для развития физических качеств, функциональных возможностей организма и сложно-координационных способностей.
Знания:
- общих положений теории и практики спортивных сооружений;
- видов и классификации спортивных сооружений для занятий разными видами спорта;
- видов тренажеров и тренажерных устройств.
Умения:
- сравнивать спортивные сооружения по видам спорта;
- соблюдать технические и гигиенические требования;
- эксплуатации спортивных сооружений и тренажеров;
Навыки:
- формирования и совершенствования техники в избранном виде спорта;
- использования тренажеров для развития физических качеств.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 05
Повышение спортивного мастерства в избранном виде спорта:
Требования к квалификации тренера. Создание коллектива и управление им. Владение средствами, методами тренировки. Учет индивидуальности, дифференцированный подход. Использование последних научных достижений в тренерской деятельности. Совершенствование техники и тактики в избранном виде спорта.
Знания:
- квалификационных требований к тренеру;
-по формированию коллектива и методов управления;
- форм, средств, методики организации тренировки.
Умения:
- планировать и организовывать тренировки по видам спорта;
- использовать интерактивные технологии и научные достижения в тренерской деятельности;
Навыки:
- поиска информации по избранному виду спорта;
- совершенствования техники и тактики тренерской деятельности в избранном виде спорта.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 06
Технико-тактическая подготовка в избранном виде спорта:
Основные понятия. Классификация, общая характеристика, определения. Основы обучения техники. Овладение и закрепление тактических действий. Средства и методы подготовки. Методы контроля. Особенности тактической подготовки к разным соревнованиям.
Знания:
- целей и задач, основных понятий курса;
- классификации, общей характеристики, определения содержания технико-тактической подготовки;
- основ обучения технике;
- методов контроля.
Умения:
- пользоваться средствами и методами подготовки;
- учитывать особенности тактической подготовки к разным соревнованиям;
Навыки:
- овладения и закрепления тактических действий.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 07
Повышение тренерских навыков в избранном виде спорта:
Совершенствование тренерской деятельности по управлению подготовкой (планирование, организация тренировочного процесса, проведение соревнований, организация контроля, оценка уровня подготовленности). Проведение тренировок с использованием новых педагогических технологий. Посещение семинаров и практических занятий передовых тренеров в избранном виде спорта.
Проведение анализа выступлений ведущих спортсменов в избранном виде спорта. Работа в качестве помощника тренера в период каникул.
Знания:
- целей и задач курса;
- о тренерской деятельности по управлению подготовкой (планирование, организация тренировочного процесса, проведение соревнований, организация контроля, оценка уровня подготовленности);
- о работе в качестве помощника тренера в период каникул.
Умения:
- планировать, организовывать тренировки, соревнования, контролировать, оценивать уровень подготовленности;
- проводить тренировки с использованием интерактивной технологии;
Навыки:
- посещения семинаров и практических занятий передовых тренеров в избранном виде спорта;
- проведения анализа выступлений ведущих спортсменов в избранном виде спорта;
- повышения квалификации и компетенции тренера.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 08
Основы профессиональной подготовки тренера в избранном виде спорта:
Роль тренера в современном спорте (инструктор, учитель, психолог, менеджер и др.). Навыки общения тренера (передает информацию, влияет на мотивацию, устанавливает обратную связь в обучении). Тренерские стили. Теоретические и практические основы управления тренировочным процессом. Планирование, его виды. Контроль эффективности подготовленности.
Знания:
- содержания, планирования работы тренера;
- требований к квалификации тренера в современном спорте;
- теоретических и практических основ управления тренировочным процессом.
Умения:
- планировать свою деятельность, организовывать занятия, секции, соревнования;
- контролировать деятельность спортсменов;
Навыки:
- общения на трех языках, в соответствии с нормами этикета строить коммуникации;
- определения влияния конкретных видов физических нагрузок на организм человека;
- составления планов, организации занятий, тренировок, соревнований; внеклассных занятий, спортивных секций;
- выполнения судейства.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 09
Дисциплины по выбору обучающихся

АП 12.3
Фитнес бойынша нұсқаушы:
Фитнестің даму тарихы. Фитнестің мақсаттары мен міндеттері. Би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру. Музыкалық сауаттылық негіздері. Негізгі қозғалыстардың жіктелуі. Қозғалыс дағдыларына үйрету (инструкторлық дағдыларын қалыптастыру), негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою. Есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу. Отандық, шетелдік тәжірибені меңгеру.
Мінез-құлықтың этикалық нормалары.
Білімдер:
- музыкалық сауаттылық негіздері;
- негізгі қозғалыстардың жіктелуі;
- негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою;
- қозғалыс дағдыларын оқыту әдістемесі;
Іскерліктер:
- би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру;
- есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
КҚ 3.1.1,
3.1.3-3.1.12
АП 12.4
Спорттық-көпшілік шараларды ұйымдастыру бойынша нұсқаушы:
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелерді ұйымдастыру.
Сценарий құрудың әдістемесі. Ұйымдастырушы қызметіне қойылатын негізгі талаптар.
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелердің формалары.
Білімдер:
- көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру мерекелерінің түрлері мен формалары;
- ұйымдастырушы қызметіне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- мерекелік кештерді ұйымдастыру;
- сценарий құру.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
КҚ 3.2.1, 3.2.2,
3.2.4-3.2.12
010303 3 – Спорт жаттықтырушысы – оқытушы
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесі:
Дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесінің тарихы.
Қазақстандағы дене тәрбиесінің жүйесі.
Қозғалыс біліктері мен дағдыларын оқыту процесі. Дене тәрбиесі және спорт саласындағы білімді меңгеру үрдісін басқару. Дене жаттығулары сабақтарында тұлғаның көңіл-күйін дамыту. Негізгі физикалық сапаны жетілдіру.
Дене тәрбиесі сабақтарының түрлері. Дене тәрбиесін жоспарлау және бақылау. Түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесінің ерекшеліктері. Спорттық жаттығу. Спортшыларды әзірлеудегі көрсетілім жүйесі. Педагогикалық және дәрігерлік бақылау.
Кластан тыс және мектептен тыс жұмыс.
Қолданбалы физикалық әзірлік.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің құрылымы, принциптері, әдістері мен формалары туралы негізгі түсінік;
- физикалық сапаны дамыту негізі;
- спортшыларды даярлау жүйесі;
- түрлі жастағы балалардың дене тәрбиесі ерекшеліктері;
- Іскерліктер:
- түрлі білім алушылар контингенті мен дене тәрбиесі сауықтыру, спорт көпшілік жұмыстарының негізгі формаларын жоспарлау және өткізу;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарын өткізуде педагогикалық және дәрігерлік бақылауды жүзеге асыру;
- жоспар, график, сабақ жоспарын, күнтізбелік-тақырыптық жоспарды құрастыру;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.12
АП 02
Таңдалған спорт түрінің теориясы мен әдістемесі:
Жаттықтыру әдістемесі. Әдіс тәсілдерді үйрету тізбегі. Әдістерді меңгерудегі қателіктеді анықтау, оларды болдырмау. Жаттығу құралдары мен әдістері. Техникалық құралдарды пайдалану. Бастапқы дайындық. Тереңдетілген мамандандыру және спорттық жетілдірудің кезеңдері. Дайындықтың түрлі кезеңдеріндегі жаттығу үрдісінің ерекшеліктері. Жаттығу үрдісіндегі кезеңділік пен қайталану принциптері. Бақылау әдістері.
Білімдер:
- жаттығуларды ұйымдастыру әдістемесі;
- техникалық әдіс-тәсілдерді үйрету;
- жаттығу құралдары мен әдістері;
- дайындықтың түрлі кезеңіндегі жаттықтыру үрдісінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- жаттығу мен бақылауды ұйымдастырудың тиімді әдістері мен құралдарын пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
АП 03
Таңдалған спорт түрінен жалпы және арнайы дене дайындығы:
Курстың мақсаты және міндеттері. Түсініктер, анықтамалар. Физикалық сапаларды дамытудың әдістері мен тәсілдері. Жалпы дене күш дайындығы дамуының құралдары мен әдістері. Арнайы дене дайындығы дамуының құралдары мен әдістері.
Таңдаған спорт түрі бойынша дене дайындығын тестілеу. Дайындықтың әр түрлі кезеңіндегі жалпы және арнайы дене дайындығының ерекшеліктері.
Білімдер:
- қазіргі спорттағы жаттықтырушы қызметі;
- басқарудың теориялық және практикалық негізі;
- жаттықтырушы жұмысын жоспарлау түрлері.
Іскерліктер:
- сабақ өткізу;
- қарым-қатынас, ынталандырудың түрлі әдіс-тәсілдерін қолдану, кері байланыс орнату.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8, 9
КҚ 3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
АП 04
Спорттық құрылымдар мен тренажерлар:
Спорттық құрылым теориясы мен практикасының жалпы сипаттары. Спорттық құрылымдардың жіктелуі мен түрлері. Оқу орындарындағы спорттық құрылымдар.
Спорт түрлерінен сабақтарға арналған спорттық құрылымдар.
Көпшілік-мәдени жұмыстарға арналған спорттық құрылымдар.
Спорттық құрылымдарды құрастыру, құрылысын және пайдалануды жоспарлау. Тренажерлар мен тренажер құрылғыларының түрлері: техникалық құрылғылар мен снарядтар – механикалық және электрлік механикалық. Тренажерлардың таңдаған спорт түрінен әдіс-тәсілдерін, дене сапаларын дамыту, ағзаның функционалдық мүмкіндіктері мен күрделі координациялық қабілеттерін қалыптастыру мен жетілдіру үшін бағытталуы.
Білімдер:
- спорттық құрылымдар туралы;
- еңбекті қорғау негізін, жарақаттанудың алдын алу және көмек көрсету, өрт қауіпсіздігінің ережесі, қауіпсіздік ережесі және қоршаған ортаны қорғау;
Іскерліктер:
- халықпен және балалармен жұмыста көпшілік дене тәрбиесі сауықтыру жұмыстарында қарапайым спорт құрылымдарын салу және пайдалануды ұйымдастыру;
- снаряд, тренажер, бақылаушы т.б. құрылғылармен жұмыс істеу;
- қалыптастыру және жетілдіру;
- дене сапаларын дамыту үшін тренажерларды пайдалану.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
АП 05
Таңдап алған спорт түрі бойынша спорттық шеберлігін жетілдіру:
Спортшының шеберлігіне қойылатын талаптар. Ұжымды құру, оларды басқару. Жаттықтырудың әдістерін, тәсілдерін игеру. Топтың және жеке жаттығу есебі. Спортшының қызметінде соңғы ғылыми жетістіктерді пайдалану. Таңдап алған спорт түрінің әдіс-айласы және тәсілін жетілдіру.
Білімдер:
- жаттықтырушыға қойылатын біліктілік талаптар;
- ұжымды құру, оларды басқару әдістері;
- жаттығуларды ұйымдастыру формалары, құралдары, әдістемесі;
Іскерліктер:
- спорт түрлері бойынша жаттығуларды жоспарлау және өткізу;
- жаттықтырушы қызметінде ғылыми жетістіктер мен интерактивті технологияларды қолдану;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
АП 06
Таңдап алған спорт түрінің әдіс-тәсілдік дайындығы:
Негізгі түсінік: жіктелуі, жалпы сипаттамасы, анықтау. Әдіс-тәсілді оқытудың негізі. Тәсілдік әрекетті игеру және нығайту. Дайындықтың тәсілі және әдістері. Бақылаудың әдістері. Әр түрлі жарыстардағы тәсілдік дайындықтың ерекшеліктері.
Білімдер:
- курстың мақсат-міндеттері мен негізгі түсініктері;
- жалпы мінездемесі, жіктелуі;
- әдіс-тәсілдік дайындық мазмұнының анықтамасы;
- оқыту тәсілінің негіздері;
- бақылау әдістері;
Іскерліктер:
- дайындық әдістері мен құралдарын қолдану;
- әртүрлі жарыстарға дайындық тәсілдері ерекшеліктерін ескеру.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
АП 07
Таңдап алған спорт түрі бойынша жаттықтырушы дағдыларын жетілдіру:
Дайындықты басқарудан жаттықтыруышының іс-әрекетін жетілдіру (жоспарлау, жаттығу үрдісін ұйымдастыру, жарысты өткізу), бақылауды ұйымдастыру, дайындық деңгейін бағалау. Оқытудың қазіргі заманғы техникалық тәсілдерін пайдалану арқылы жаттығу өткізу. Аға жаттықтырушылардың семинар және тәжірибе сабақтарына қатысу. Спортшылардың жарыстағы көрсеткіштеріне талдау жасау. Демалыс кезеңіндегі жаттықтырушының көмекші ретіндегі атқаратын жұмыс сапасы.
Білімдер:
- курстың мақсат, міндеттері;
- дайындықты басқаруда (жоспарлау, жаттығу үрдісін ұйымдастыру, жарыстар өткізу, бақылау ұйымдастыру, дайындық деңгейін бағалау) жаттықтырушы қызметі;
- жазғы демалыс кезіндегі жаттықтырушының көмекшісі ретіндегі жұмыс;
Іскерліктер:
- жаттықтыруларды, жарыстарды жоспарлау, ұйымдастыру, дайындық деңгейін бағалау, бақылау;
- интерактивті технологияны пайдаланып жаттығу жұмыстарын өткізу.
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
АП 08
Таңдалған спорт түрінен жаттықтырушының кәсіптік даярлау негіздері:
Қазіргі заманғы спорттағы жаттықтырушының орны (нұсқаушы, мұғалім, психолог, менеджер және т.б.). Жаттықтырушының стилі. Жаттығу үрдісін басқарудың ілімдік және тәжірибелік негіздері. Жоспарлау, оның түрлері. Дайындық тиімділігін бақылау. Кезеңді жеделдік және ағымды бақылау. Дайындық коррекциясы. Дайындықтың қазіргі кездегі техникалық тәсілі.
Білімдер:
- жаттықтырушы жұмысын мазмұны, оны жоспарлау;
- қазіргі спорттағы жаттықтырушы біліктілігіне  қойылатын талаптар;
- жаттықтыру үрдісін басқарудағы теориялық және  практикалық негіздері;
Іскерліктер:
- өз қызметін жоспарлап, сабақ, секция, жарыстарды  ұйымдастыру;
- спортшылар қызметін қадағалау;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
АП 09
Білім алушының таңдауы бойынша пәндер

СД 9.3
Инструктор по фитнесу:
История развития фитнеса. Цели и задачи фитнеса.
Организация аэробного тренинга, уроки аэробики, танца.
Основы музыкальной грамоты.
Классификация базовых движений. Постановка техники выполнения базовых движений, обучение двигательным навыкам (формирование инструкторских навыков). Ведение учетной и отчетной документацию. Изучение отечественного и зарубежного опыта. Этические нормы поведения.
Знания:
- основ музыкальной грамоты;
- классификации базовых движений;
- постановки техники выполнения базовых движений;
- методики обучения двигательным навыкам.
Умения:
- организовывать аэробный тренинг, уроки аэробики, танца;
- вести учетную и отчетную документацию; Навыки:
- изучения отечественного и зарубежного опыта;
- повышения квалификации, компетенции;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1, 3.3.2, 3.3.6,3.3.7, 3.3.9,3.3.11, 3.3.12
СД 9.4
Инструктор по организации спортивно-массовых мероприятий: Организация массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников. Методика составления сценария. Основные требования к деятельности организатора. Формы массовых физкультурно-оздоровительных и спортивных праздников.
Знания:
- форм и видов массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- требований к деятельности организатора.
Умения:
- организовывать праздничные мероприятия;
- составлять сценарий;
Навыки:
- организации массовых физкультурно-оздоровительных праздников;
- повышения квалификации, компетенций организатора;
- соблюдения этических норм поведения.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9 ПК  3.1.1, 3.1.2, 3.1.4-3.1.12
СД 9.5
Инструктор по туризму:
История, этапы развития туризма; краеведение, топография и ориентирование, снаряжение туриста; организация и проведение массовой туристической работы, туристских походов и путешествий, слетов, соревнований; техника движения; обеспечение безопасности в походе; оказание первой доврачебной помощи
Знания:
- туристической терминологии, системы туризма.
Умения:
- анализировать свои действия, при этом пройти через систему туристической подготовки;
- практиковаться в переправах, вязке узлов, установке палатки;
Навыки:
- проведения похода выходного дня, многодневного по своему краю.
БК 1,2,3,4,5,7,9 ПК 3.3.1, 3.3.3-3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 9.6
Массажист:
Значение лечебной физической культуры (ЛФК) в лечении заболеваний и травм; механизмы лечебного воздействия физических упражнений; ЛФК при травмах, заболеваниях органов дыхания, внутренних органов, сердечно-сосудистой системы, нервной системы, при деформациях и заболеваниях опорно-двигательного аппарата; история развития массажа; физиологические основы массажа; виды и основные приемы массажа; лечебный массаж и его методы; сегментарный массаж; точечный массаж, соединительно-тканный массаж, периостальный массаж; самомассаж; спортивный массаж; методика и техника выполнения приемов массажа.
Знания:
- способов лечения заболеваний и травм;
- основ врачебного контроля, лечебной физической культуры и массажа;
- механизмов оздоровительного воздействия физических упражнений и массажа;
- влияния занятий физическими упражнениями и массажа на организм;
- видов и приемов массажа.
Умения:
- проводить комплекс упражнений лечебной физкультуры для различных заболеваний;
- делать общий массаж или массаж отдельных частей тела;
Навыки:
- владения методикой и техникой, приемами лечебного, спортивного массажа, самомассажа.
БК 1,2,3,4,5,7,8,9 ПК 3.3.1,3.3.2, 3.3.6,3.3.7, 3.3.9,3.3.11 3.3.12
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования
ДОО 01
Основы проектной деятельности:
Предмет, сущность, особенности проектного метода. Требования к методу проектов. Этапы работы над проектом. Система действий учителя и учащихся в работе над проектом. Организация работы по составлению проекта.
Знание:
- о методе проектов, об истории проектного метода;
- о классификации учебных проектов;
- о требованиях к использованию метода проектов, к оформлению проектной работы;
- этапов работы над проектом;
- деятельности учителя и учащихся на различных стадиях работы с проектом.
Умение:
- организовывать работу над проектом соответственно возрастным особенностям учащихся;
- развивать творческие способности учащихся;
Навыки:
- анализа хода, содержании и результатов проектной деятельности;
- систематизации, анализа результатов проектной деятельности.
БК 1,2,3,7,9 ПК 3.1.1-3.1.3. 3.1.6,3.1.11 3.2.1-3.2.3. 3.2.6,3.2.11. 3.3.1-3.3.3. 3.6,3.3.11.
ПП.00
Профессиональная практика

АП 9.3
Фитнес бойынша нұсқаушы:
Фитнестің даму тарихы. Фитнестің мақсаттары мен міндеттері. Би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру. Музыкалық сауаттылық негіздері. Негізгі қозғалыстардың жіктелуі. Қозғалыс дағдыларына үйрету (нұсқаушы дағдыларын қалыптастыру), негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою. Есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу. Отандық, шетелдік тәжірибені меңгеру.
Мінез-құлықтың этикалық нормалары.
Білімдер:
- музыкалық сауаттылық негіздері;
- негізгі қозғалыстардың  жіктелуі;
- негізгі қозғалыстарды орындау техникасын қою;
- қозғалыс дағдыларын оқыту әдістемесі;
Іскерліктер:
- би, аэробика, аэробикалық тренингтер ұйымдастыру;
- есеп жүргізу, беру құжаттарын енгізу;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1, 3.3.2,
3.3.6,3.3.7,
3.3.9,3.3.11,
3.3.12
АП 9.4
Спорттық-көпшілік шараларды ұйымдастыру бойынша нұсқаушы:
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелерді ұйымдастыру.
Сценарий құрудың әдістемесі. Ұйымдастырушы қызметіне қойылатын негізгі талаптар.
Көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық мерекелердің формалары.
Білімдер:
- көпшілік дене шынықтыру-сауықтыру мерекелерінің түрлері мен формалары;
- ұйымдастырушы қызметіне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- мерекелік кештерді ұйымдастыру;
- сценарий құру.
- ұйымдастырушы құзыреттілігін, білігін көтеру;
- мінез-құлықтың этикалық нормаларын сақтау.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
КҚ 3.1.1,
3.1.2,
3.1.4-3.1.12
АП 9.5
Туризм жұмысын ұйымдастыру:
Тарихы, туризм дамуының кезеңдері. Топография, бағдар жасау және туристік жабдықтар. Көпшілік туристік жұмыстар жүргізу: жорық, саяхат, слет, жарыс.
Қозғалыс әдістерін. Жорық қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Алғашқы дәрігерлік көмек көрсету.
Білімдер:
- туризм терминологиясы, туризм жүйесі.
Іскерліктер:
- өз әрекетінің нәтижесін талдай отырып, туристік дайындық жүйесінен өту;
- өткелдерден өтуде, бөліктерді байлауда, шатыр құруда тәжірибелік білімін меңгеру;
БҚ 1,2,3,4,5,7,9
КҚ 3.3.1,
3.3.3-3.3.7,
3.3.9-3.3.12
АП 9.6
Массаж жасаушы:
Аурулар мен жарақаттарды емдеуде емдік дене шынықтырудың орны. Дене шынықтыру жаттығуларының емдік механизм әрекеті.
Жарақат кезінде, тыныс жолдары ауруларында, ішкі мүшелер, жүрек-қан тамыр жүйесі, жүйке жүйесі, деформация кезінде, тірек-қимыл апараты ауруларындағы ЕДШ.
Массаждың даму тарихы.
Массаждың физиологиялық негізі.
Массаждың түрлері мен негізгі әдіс-тәсілдері.
Емдік массаж және оның әдістері. Сегментті массаж. Нүктелік массаж. Жасуша аралық массаж. Өзіндік массаж. Спорттық массаж. Массаждың орындалы әдіс-тәсілдері.
Білімдер:
- аурулар мен жарақаттарды емдеу әдістері;
- дәрігерлік бақылау, емдік дене шынықтыру және массаж негіздері;
- дене шынықтыру жаттығулары мен массаждың емдік механизм әрекеті;
- дене шынықтыру жаттығулары мен массаж сабақтарының ағзаға әсері;
- массаждың түрлері мен әдістері;
Іскерліктер:
- әр түрлі ауруларға арналған емдік дене шынықтыру кешенін өткізу;
- жалпы немесе арнайы дене бөлшектеріне арналған массаж жасау;
БҚ 1,2,3,4,5,7,8,9
КҚ 3.3.1,3.3.2,
3.3.6,3.3.7,
3.3.9,3.3.11,
3.3.12
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
ҚП 01
Жобалау іс-әрекет негіздері:
Жобалау әдістемесінің пәні, мазмұны, ерекшеліктері. Жобалау әдістемесіне қойылатын талаптар. Жобамен жұмыс жасау кезеңдері. Жобалау жұмысындағы оқытушы мен оқушының іс-әрекет жүйесі. Жобаны құрастыруда жұмысты жоспарлау.
Білімдер:
- жобалау әдістерін, жобалау әдістерінің тарихы;
- оқу жобаларының жіктелуін;
- жоба әдістерін пайдалануға, жоба жұмысын безендіруге қойылатын талаптар;
- жобамен жұмыс кезеңдері;
- жобамен жұмыс барысында оқушы мен мұғалімнің өзара әрекеті.
Іскерліктер:
- оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жобамен жұмысты ұйымдастыру;
- оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
БҚ 1,2,3,7,9
КҚ 3.1.1-3.1.3.
3.1.6,3.1.11.
3.2.1-3.2.3.
3.2.6,3.2.11.
3.3.1-3.3.3.
3.3.6,3.3.11.
КП.00
Кәсіптік практика

010301 3 - Инструктор по плаванию, по физической культуре
ПП 01.
Учебная практика
ПП 1.1
Подготовка к практике по физкультурно-оздоровительной работе:
Введение в специальность.
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Подготовка к проведению диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков. Состояние психологической подготовки и технико-тактической подготовки.
Подготовка к организации физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Психолого-педагогические, медико-биологические, дидактические и методические требования.
Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью. Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач. Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- изучать цели и задачи практики;
- составлять план практики;
- владеть способами перспективного, текущего и оперативного планирования физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- использовать приемы наблюдения за научно-методической деятельностью инструктора, анализа различных форм физкультурно-оздоровительной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы.
ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
ПП 1.2
Практика по выбору обучающихся:
Вооружение учащихся методами и приемами проведения занятий, мероприятий и навыками руководства познавательной деятельностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Проведение пробных занятий, тренировок и внешкольных мероприятий по видам спорта. Посещение и анализ пробных занятий, тренировок, секций и внешкольных мероприятий практикантов. Совершенствование работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов занятий и тренировок. Обновление содержания портфолио будущего инструктора, тренера. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- применять теоретические знания по избранному виду спорта;
- систематизировать собранный материал;
- проводить занятия, тренировки;
- владеть способами контроля и самоконтроля, методами исследовательской работы,
- пользоваться результатами диагностики;
- обновлять содержание портфолио будущего инструктора, тренера;
- повышать свою квалификацию и компетенции.
ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12

010301 3 – Дене тәрбиесі, суда жүзу нұсқаушысы біліктілігі
КП 01
Оқу практикасы
КП 1.1
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары практикасына дайындық:
Мамандыққа кіріспе.
Балалар мен ересектерді дене тәрбиесі және спортпен айналысуға тарту бойынша үгіт-насихат жұмыстарын жоспарлау және өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау.
Спорт-сауықтыру жұмысымен айналысушылардың дайындық деңгейі мен жағдайына диагностика жүргізу үшін дайындау. Дене сапалары мен функциональдық мүмкіндіктерін тестілеу.
Қозғалыс біліктері, дағдыларының қалыптастыру, жаттықтырылу деңгейін анықтау. Психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығы жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруға дайындық. Психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптар.
Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмысын ұйымдастыру формалары, әдістері, құралдары.
Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушы, ата-ана, қоғаммен қарым-қатынас орнату.
Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижелерін бағалау. Жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика есебі.
Іскерліктер:
- практика мақсаты мен міндеттерін зерттеу;
- практика жоспарын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру;
- жарыс, тәрбие жұмысын ағымдық, шұғыл және даму жоспарларын жасақтау тәсілдерін;
- жаттықтырушының ғылыми-әдістемелік жұмысын бақылау;
- дене шынықтыру-сауықтыру, тәрбие жұмыстары түрлерін талдау тәсілдерін, дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстары сценарийін, сабақ жоспарын жасақтау.
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
КП 1.2
Білім алушының таңдауы бойынша практика:
Жас және жеке ерекшеліктеріне қарай оқушылардың танымдық жұмысын басқару дағдылары және сабақ, сыныптан тыс шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Спорт түрінен байқау сабағы, жаттығулар, сыныптан тыс шаралар өткізу.
Практиканттардың байқау сабақтары, жаттығулары, секциялары, сыныптан тыс шараларына қатысу және талдау. Әдістемелік әдебиеттермен, оқулықтармен жұмыс істеу, дидактикалық материал, көрнекі құрал, компьютерлік технологияны пайдалану, сабақ және жаттығу жоспарларын жасақтау және безендіру біліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- таңдаған спорт түрінен теориялық білімдерін пайдалану;
- жинаған материалды жүйелеу;
- сабақ, жаттығу өткізу;
- бақылау, өзін-өзі бақылау тәсілдерін, зерттеу жұмысы әдістерін меңгеру, диагностика нәтижелерін пайдалану;
- болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- өз құзырлығы мен біліктілігін көтеру.
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12

ПП 1.3
Подготовка к пробной практике:
Посещение и анализ показательных мероприятий, занятий, тренировок. Подготовка плана-конспекта. Определение места, формы проведения. Сбор портфолио будущего инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- посещать и анализировать культурно-массовые мероприятия, работы секции, тренировки;
- составлять план- конспекты секций, занятий, тренировок;
- проводить занятия по графику;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего инструктора.
ПК 3.1.1,3.1.2, 3.1.4-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
ПП 1.4
Подготовка к летней практике:
Проведение семинара. Сбор портфолио вожатого, инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- посещать семинар;
- знакомиться с планами работы воспитателей, инструкторов по спорту в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
- составлять пробные сценарии коллективных творческих дел, фестивалей здоровья, спортивных праздников, секции по видам спорта;
- подготовить проведение досуга детей по интересам на базе действующего лагеря;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- оформлять портфолио вожатого, инструктора.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.5-3.1.7, 3.1.10-3.1.12
ПП 1.5
Работа с Интернетом:  Практическая работа с оргтехникой. Выход в Интернет. Поиск и обработка информации. Поисковые сервера. Обзор сайтов. Работа с электронной почтой. Дистанционное обучение. Учебное телевидение. Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по устройству компьютера;
- самостоятельно работать с программными обеспечениями;
- использовать антивирусные программы и программы архивирования;
- отличать особенности операционной системы;
- соблюдать технику безопасности;
- пользоваться знаниями, полученными в подготовке курсовых и дипломных работ;
- пользоваться и частично составлять электронные учебники;
- владеть способами поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет.
ПК 3.1.1 3.1.6, 3.1.7, 3.1.9, 3.1.10, 3.1.12
ПП 1.6
Подготовка к преддипломной практике:
Показательные занятия, тренировки. Смотр знаний. Защита портфолио будущего инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- применять знания по методике преподавания предметов;
- посещать и анализировать занятия, тренировки, секционные занятия инструкторов, тренеров и методистов;
- составлять пробные конспекты занятий, тренировок и проводить по расписанию;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего инструктора.
ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12
ПП.02
Педагогическая практика

КП 1.3
Байқау практикасына дайындық:
Үлгі шаралар, сабақтар, жаттығуларға қатысу және талдау.
Сабақ жоспарын дайындау. Өткізу орнын, түрін анықтау. Болашақ нұсқаушы портфолиосын жинақтау. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- мәдени-көпшілік шараларды, секция жұмыстарын, жаттығуларға қатысу және талдау;
- кесте бойынша секция, жаттығу, сабақ жоспарларын жасақтау;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер және Интернет желісін пайдалану;
- инновациялық технологияларды пайдалану;
- болашақ жаттықтырушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1,3.1.2,
3.1.4-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
КП 1.4
Жазғы практикаға дайындық:
Семинар өткізу. Бастаушы, жаттықтырушы жинақтау. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- семинарға қатысу;
- жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбиеші, спорт бойынша нұсқаушы жоспарымен танысу, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстары сценарийлерін, денсаулық фестивалін, спорт мерекелерін, спорт түрлері бойынша секцияларды жасақтау;
- лагерь базасында қызығушылығы бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер мен Интернет желісін пайдалану;
- бастаушы, нұсқаушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1, 3.1.2,
3.1.5-3.1.7,
3.1.10-3.1.12
КП 1.5
Интернетпен жұмыс:
Оргтехникамен практикалық жұмыс. Интернетпен жұмыс. Ақпарат іздеу және өңдеу. Іздеу серверлері. Сайттарға шолу. Электрондық почтамен жұмыс. Қашықтан оқыту. Оқу теледидары. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- компьютер құрылысы туралы білімін қолдану;
- бағдарламалық жабдықтармен өзбетіндік жұмыс жасау;
- антивирустық және архивтеу программаларын қолдану;
- операциялық жүйелер ерекшеліктерін айыра білу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- курстық және дипломдық жұмысты дайындағанда алған білімдерін қолдану;
- электрондық оқулықтарды пайдалану және бөліктерін құрастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтерін қолдану.
КҚ 3.1.1
3.1.6,
3.1.7,
3.1.9,
3.1.10,
3.1.12
КП 1.6
Диплом алдындағы практикаға дайындық:
Байқау сабақтары, жаттықтырулар. Білім тексеру. Болашақ нұсқаушы портфолиосын қорғау. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- пәндерді оқыту әдістемесінен алған білімдерін қолдану;
- әдіскерлер мен жаттықтырушылар, нұсқаушылардың сабақтарын, жаттығулар, секция жұмыстарына қатысу және талдау;
- сабақтың байқау конспектілерін құрып және сабақ кестесі бойынша өткізу;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтері мүмкіндіктерін қолдану;
- жаңа технологияларды қолдану;
- болашақ нұсқаушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
КП.02
Педагогикалық практика

ПП 2.1
Практика по организации физкультурно-оздоровительной работы:
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Проведение диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков, состояние психологической и технико-тактической подготовки.
Организация физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов
Отчет по практике.
Умения:
- составлять план практики, перспективный, текущий и оперативный план физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- проводить диагностику состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью;
- организовывать культурно-массовые, спортивно-оздоровительные мероприятия, праздники в соответствии с психолого-педагогическими, медико-биологическими, методическими требованиями.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4-3.1.8, 3.1.10-3.1.12
ПП 2.2
Практика по выбору обучающихся:
Вооружение учащихся методами и приемами проведения занятий, мероприятий и навыками руководства познавательной деятельностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Проведение пробных занятий, тренировок и внешкольных мероприятий по видам спорта. Посещение и анализ пробных занятий, тренировок, секций и внешкольных мероприятий практикантов. Совершенствование работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов занятий и тренировок. Обновление содержания портфолио будущего инструктора, тренера. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- применять теоретические знания по избранному виду спорта;
- систематизировать собранный материал;
- проводить занятия, тренировки;
- владеть способами контроля и самоконтроля, методами исследовательской работы;
- пользоваться результатами диагностики;
- обновлять содержание портфолио будущего инструктора, тренера;
- повышать свою квалификацию и компетенции.
ПК 3.1.1-3.1.7, 3.1.9-3.1.12

КП 2.1
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру практикасы:
Дене шынықтыру және спорт сабақтарына оқушылар мен ересектерді тарту мақсатында үгіт жұмыстарын ұйымдастыру, өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру үшін оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау. Спорттық-сауықтыру жұмысымен шұғылданушылардың дайындық деңгейі және жағдайына диагностика жүргізу. Қызметтік мүмкіндіктерін, дене сапаларын тестілеу. Қозғалыс біліктері мен дағдыларын қалыптастыру, жаттықтыру деңгейін анықтау, психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығының жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс және тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс және тәрбие қызметін ұйымдастыру формалары, әдістері мен құралдары. Нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарының, практиканың даму, ағымдағы, шұғыл жоспарларын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарының сценарийлерін, жоспар-конспектілерін құру;
- спорттық-сауықтыру жұмысымен шұғылданушылардың дайындық деңгейі және жағдайына диагностика жүргізу;
- мәдени-көпшілік, спорттық-сауықтыру шараларын, мерекелерін психологиялы-педагогикалық, медициналық-биологиялық, әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру.
КҚ 3.1.1, 3.1.2,
3.1.4-3.1.8,
3.1.10-3.1.12
КП 2.2
Білім алушының таңдауы бойынша практика:
Жас және жеке ерекшеліктеріне қарай оқушылардың танымдық жұмысын басқару дағдылары және сабақ, сыныптан тыс шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Спорт түрінен байқау сабағы, жаттығулар, сыныптан тыс шаралар өткізу.
Практиканттардың байқау сабақтары, жаттығулары, секциялары, сыныптан тыс шараларына қатысу және талдау. Әдістемелік әдебиеттермен, оқулықтармен жұмыс істеу, дидактикалық материал, көрнекі құрал, компьютерлік технологияны пайдалану, сабақ және жаттығу жоспарларын жасақтау және безендіру біліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- таңдаған спорт түрінен теориялық білімдерін пайдалану;
- жинаған материалды жүйелеу;
- сабақ, жаттығу өткізу;
- бақылау, өзін-өзі бақылау тәсілдерін, зерттеу жұмысы әдістерін меңгеру, диагностика нәтижелерін пайдалану;
- болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- өз құзырлығы мен біліктілігін көтеру.
КҚ 3.1.1-3.1.7,
3.1.9-3.1.12

ПП 2.3
Пробная практика:
Вооружение учащихся методами и приемами проведения мероприятий и навыками руководства познавательной деятельностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Проведение пробных занятий, тренировок и внешкольных мероприятий по видам спорта. Посещение и анализ пробных занятий, тренировок, секций и внешкольных мероприятий практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов занятий и тренировок. Обновление содержания портфолио будущего инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения занятий, тренировок с учетом возрастных особенностей детей;
- изготавливать и применять учебно-наглядные пособия, организовывать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы;
- применять инновационные технологии на занятиях;
проводить занятия, тренировки и внешкольные мероприятия;
- контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
- обновлять содержание портфолио будущего инструктора;
-повышать свою квалификацию и компетенции.
ПК 3.1.1-3.1.12
ПП 2.4
Летняя спортивная практика: Организационно-
педагогическая работа. Выбор направления воспитательной работы с детьми, подростками. Спортивно-оздоровительная работа. Туристско-краеведческая работа. Организация досуга детей. Ведение педагогического дневника.
Обновление содержания портфолио инструктора, тренера, организатора досуга. Презентация проектов.
Отчет по практике.
Умения:
- проводить инструктажи для детей по технике безопасности во время купания, плавания на байдарках;
- составлять план спортивных мероприятий на лагерную смену и каждый день с учетом интересов и индивидуальных особенностей детей;
- проводить утреннюю гимнастику, занятия по физкультуре и спорту, общелагерные и межлагерные соревнования;
- проводить занятия по избранному виду спорта и соревнования;
- организовывать самоуправление во временных объединениях детей;
- организовывать проведение коллективных творческих дел;
- вести дневник;
- обновлять содержание портфолио инструктора, организатора досуга.
ПК 3.1.1-3.1.12
ПП 03
Преддипломная практика:
Систематизация учебно-тренировочного материала.
Определение уровня подготовленности спортсменов.
Перспективное, текущее и оперативное планирование учебно-
тренировочной, соревновательной, воспитательной, научно-методической деятельности тренера. Организация учебно-тренировочной, соревновательной и воспитательной работы со спортсменами на уровне современных психолого-
педагогических, медико-биологических, дидактических и методических требований.
Применение методов, средств и организационных форм учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной деятельности занимающихся в соответствии с решаемыми задачами.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов.
Умения:
- отбирать, анализировать и систематизировать учебно-тренировочный материал;
- диагностировать состояние и уровень подготовленности спортсменов;
- осуществлять перспективное, текущее и оперативное планирование учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной, научно-методической и других разделов деятельности инструктора, тренера;
- организовывать учебно-тренировочную, соревновательную и воспитательную работу со спортсменами на уровне современных психолого-педагогических, медико-биологических, дидактических и методических требований;
- устанавливать педагогически целесообразные взаимоотношения с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью;
- вносить коррективы и перестраивать свою работу в зависимости от задач и конкретной ситуации тренировки, обучения и воспитания;
- учитывать и оценивать результаты деятельности с целью определения новых задач;
- проводить профориентационную работу по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом;
- выполнять обязанности судей на всех участках судейской работы;
- совершенствовать свое технико-тактическое мастерство;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио инструктора.
ПК 3.1.1-3.1.12

КП 2.3
Байқау практикасы:
Жас және жеке мүмкіндіктеріне сай мектеп оқушыларының танымдық қызметін басқару дағдысымен және шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Спорт түрі бойынша байқау сабақтарының жаттығуларын, сыныптан тыс шараларды өткізу. Практиканттардың байқау сабақтары, жаттығулары, секциялары, сыныптан тыс шараларына қатысу және талдау. Әдістемелік әдебиеттермен, оқулықтармен жұмыс істеу, дидактикалық материал, көрнекі құрал, компьютерлік технологияны пайдалану, сабақ және жаттығу жоспарларын жасақтау және безендіру біліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, сабақ, жаттығу жүргізудің тиімді әдіс-тәсілдерін, формаларын таңдау;
- оқу-көрнекі құралдарды дайындау және пайдалану, оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- сабақ, жаттығу және сыныптан тыс шараларды өткізу;
- практика кезінде өз іс-әрекетін бақылау және талдау;
- болашақ нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- өз құзырлығы мен біліктілігін көтеру.
КҚ 3.1.1-3.1.12
КП 2.4
Жазғы спорттық практика:
Ұйымдастыру-педагогикалық жұмыстары. Балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін тәрбие жұмыстарының бағыттарын таңдау. Спорт-сауықтыру жұмыстары. Туристік-өлкетану жұмыстары. Балалардың бос уақытын ұйымдастыру. Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Нұсқаушы, жаттықтырушы, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- шомылу және байдаркамен жүзу кезінде балаларға қауіпсіздік ережесі туралы нұсқау беру;
- балалардың жеке ерекшеліктері мен қызығушылықтарына қарай күн сайын және лагерь ауысымы бойынша спорттық шаралар жоспарын жасақтау;
- жалпы лагерішілік және лагераралық жарыстар, дене тәрбиесі және спорт сабақтарын, ертеңгілік жаттығулар өткізу;
- таңдаған спорт түрінен сабақтар және жарыстар өткізу;
- уақытша балалар ұйымында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- ұжымдық-шығармашылық жұмыстарды өткізуді ұйымдастыру;
- нұсқаушы, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- күнделік жүргізу.
КҚ 3.1.1-3.1.12
КП 03
Диплом алдындағы практикасы:
Оқу-жаттығу материалын жүйелеу, спортшылардың дайындық деңгейін анықтау. Жаттықтырушының оқыту жаттықтыру, жарыс, тәрбие, ғылыми-әдістемелік жұмысын дамыту, ағымдық, шұғыл жоспарлау. Спортшылармен оқыту-жаттықтыру, жарыс және тәрбие жұмыстарын қазіргі психологиялық-педагогикалық, медициналық биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру. Шешілетін мәселеге сай шұғылданушылардың оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбиелік жұмыстарын ұйымдастыру формаларын, әдіс-тәсілдерін қолдану. Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушылармен, ата-аналармен және көпшілікпен өзара қарым-қатынас орнату. Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижесін бағалау. Нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- оқыту-жаттықтыру материалын таңдау, талдау және жүйелеу;
- спортшылардың дайындық деңгейлерін, жағдайын диагностикалау;
- нұсқаушы, жаттықтырушының оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие, ғылыми-әдістемелік т.б. жұмыстарын даму, ағымдық, шұғыл жоспарлауды жүзеге асыру;
- спортшылармен оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын қазіргі психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру;
- шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушылармен, атааналармен және көпшілікпен педагогикалық қарым-қатынас орнату;
- оқыту мен тәрбиелеу, жаттығудың нақты жағдаяттары мен міндеттеріне қарай өз жұмысына өзгерістер енгізу және қайта құру;
- жаңа міндеттер анықтау мақсатында жұмыс нәтижесін есепке алу және бағалау;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарына балаларды және ересектерді тартуда кәсіптік бағыттау жұмыстарын жүргізу;
- төрешілік жұмыстың барлық кезеңінде төреші қызметін атқару;
- өз әдіс-тәсілдік шеберлігін жетілдіру;
- практика кезінде күнделік толтыру;
- нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.1.1.-31.12

010302 3 - Учитель физической культуры и спорта
ПП 01.
Учебная практика
ПП 1.1
Технология внеклассной работы:
Проведение семинара. Сбор портфолио будущего инструктора, тренера, учителя. Планирование работы. Подготовка сценариев. Презентация проектов.
Умения:
- составления плана воспитательной работы учителя, тренера, инструктора;
- реализации воспитательной и развивающей функций урока, занятий;
- применения методов, средств и форм организации воспитания обучающихся, методики подготовки и проведения спортивно-оздоровительных, воспитательных мероприятий;
- определения уровня (стадии) развития ученического коллектива;
- ведения системы воспитательной работы учителя, тренера по умственному, нравственному, эстетическому и физическому воспитанию школьников;
- проведения совместной работы учителя, тренера с родителями школьников;
- наблюдения за поведением и деятельностью школьников, ведения протокола наблюдений, подготовки, составления план-сценария и проведения различных массовых воспитательных мероприятий, праздников;
- организации и проведения с учащимися коллективных творческих дел;
- оформления портфолио тренера, инструктора, учителя.
ПК 3.2.1, 3.2.4-3.2.8, 3.2.10-3.2.12
ПП 1.2
Подготовка к практике по физкультурно-оздоровительной работе:
Введение в специальность.
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Подготовка к проведению диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков. Состояние психологической подготовки и технико-тактической подготовки.
Подготовка к организации физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Психолого-педагогические, медико-биологические, дидактические и методические требования.
Методы, средства и организационные формы физкультурно-
оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- изучить цели и задачи практики;
- составлять план практики;
- владеть способами перспективного, текущего и оперативного планирования физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- использовать приемы наблюдения за научно-методической деятельностью инструктора, анализа различных форм физкультурно-оздоровительной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы.
ПК 3.2.1, 3.2.4-3.2.8, 3.2.10-3.2.12

010302 3 Дене тәрбиесі және спорт пәнінің мұғалімі
КП 01.
Оқу практикасы
КП 1.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Семинар өткізу. Болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы, мұғалім портфолиосын жинақтау. Жұмысты жоспарлау. Сценарийлер дайындау. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- мұғалім, жаттықтырушы, нұсқаушының тәрбие жұмысы жоспарын құру;
- сабақтың, оқудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыру;
- оқушыларды тәрбиелеуді ұйымдастыру формалары мен құралдары, әдістер қолдану, спорттық-сауықтыру, тәрбиелік шараларды өткізу және дайындық әдістемесі;
- оқушылар ұжымының даму деңгейін анықтау;
- мектеп жасындағы оқушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын мұғалім, жаттықтырушы тәрбие жұмысының жүйесі;
- мұғалім, жаттықтырушының ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формалары;
- оқушының қызметі мен мінез-құлқын қадағалау, хаттама жүргізу, түрлі көпшілік тәрбие шаралары, мерекелердің жоспар-сценарийін құру, әзірлеу және өткізу;
- оқушылармен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу;
- мұғалім, нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.2.1,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.12
КП 1.2
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары практикасына дайындық:
Мамандыққа кіріспе.
Балалар мен ересектерді дене тәрбиесі және спортпен айналысуға тарту бойынша үгіт-насихат жұмыстарын жоспарлау және өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау.
Спорт-сауықтыру жұмысымен айналысушылардың дайындық деңгейі мен жағдайына диагностика жүргізу үшін дайындау. Дене сапалары мен функциональдық мүмкіндіктерін тестілеу.
Қозғалыс біліктері, дағдыларының қалыптастыру, жаттықтырылу деңгейін анықтау. Психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығы жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруға дайындық. Психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптар.
Дене шынықтыру- сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмысын ұйымдастыру формалары, әдістері, құралдары.
Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушы, ата-ана, қоғаммен қарым-қатынас орнату.
Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижелерін бағалау. Жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика есебі.
Іскерліктер:
- практика мақсаты мен міндеттерін зерттеу;
- практика жоспарын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру;
- жарыс, тәрбие жұмысын ағымдық, шұғыл және даму жоспарларын жасақтау тәсілдерін;
- жаттықтырушының ғылыми-әдістемелік жұмысын бақылау;
- дене шынықтыру-сауықтыру, тәрбие жұмыстары түрлерін талдау тәсілдерін, дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстары сценарийін, сабақ жоспарын жасақтау.
КҚ 3.2.1,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.12

ПП 1.3
Практика по выбору обучающихся:
Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по спецпредметам на практике;
- систематизировать собранный материал;
- проводить дидактические исследования; контроль и самоконтроль;
- применять методы исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.
ПК 3.2.1, 3.2.2, 3.2.4-3.2.8, 3.2.10-3.2.12
ПП 1.4
Подготовка к пробной практике:
Посещение и анализ показательных уроков, тренировок, секционных занятий в школе, в спортивной школе. Сбор портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по методике преподавания спецпредметов;
- посещать и анализировать уроки, тренировки, занятия учителей, тренеров, инструкторов;
- составлять пробные конспекты уроков, тренировок, занятий и проводить по расписанию;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего учителя.
ПК 3.2.1, 3.2.4-3.2.7, 3.2.11, 3.2.12
ПП 1.5
Подготовка к летней практике:
Проведение семинара. Сбор портфолио вожатого, инструктора. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- посещать семинар;
- знакомиться с планами работы воспитателей, инструкторов по спорту в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
- составлять пробные сценарии коллективных творческих дел, фестивалей здоровья, спортивных праздников, секции по видам спорта;
- подготовить проведение досуга детей по интересам на базе действующего лагеря;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- оформлять портфолио вожатого, инструктора.
ПК 3.2.1-3.2.12
ПП 1.6
Работа с Интернетом:
Практическая работа с оргтехникой. Выход в Интернет. Поиск и обработка информации. Поисковые сервера. Обзор сайтов. Работа с электронной почтой. Дистанционное обучение. Учебное телевидение. Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по устройству компьютера;
- самостоятельно работать с программными обеспечениями;
- использовать антивирусные программы и программы архивирования;
- отличать особенности операционной системы;
- соблюдать технику безопасности;
- пользоваться знаниями, полученными в подготовке курсовых и дипломных работ;
- пользоваться и частично составлять электронные учебники;
- владеть способами поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет.
ПК 3.2.1, 3.2.4-3.2.7, 3.2.11,3.2.12
ПП 1.7
Подготовка к преддипломной практике.
Смотр знаний. Защита портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
Изучение специальной литературы. Сбор материалов для курсовых и дипломных работ.
Посещение секций, уроков физической культуры. Составление планов конспектов занятий. Анализ уроков (хронометраж, физиологическая кривая, пульсометрия, плотность урока).
Составление докладов лекций по заданной теме.
Умения:
- применять знания по методике преподавания предметов;
- посещать и анализировать уроки учителей, преподавателей и методистов;
- составлять пробные конспекты уроков и проводить уроки по расписанию;
- поиска учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего учителя;
- проводить хронометраж, составить физиологическую кривую, определить пульсы, плотность урока.

КП 1.3
Білім алушының таңдауы бойынша практика:
Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- арнайы пәндерден алған білімдерін практикада қолдану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- дидактикалық зерттеу жүргізу;
- бақылау және өзін-өзі қадағалау тәсілдері;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
КҚ 3.2.1, 3.2.2,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.12
КП 1.4
Байқау практикасына дайындық:
Мектепте, спорт мектебінде секция жұмыстарына, жаттықтыруларға, байқау сабақтарға қатысу және талдау жасау.
Болашақ мұғалім портфолиосын жинақтау. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- арнайы пәндерді оқытуда әдістемелік білімін қолдану;
- мұғалім, жаттықтырушы, нұсқаушылардың сабақтарын, дәрістерін, жаттықтыруларына қатысу және талдау;
- сабақтың, жаттықтырудың, дәрістердің байқау конспектілерін құрып, сабақ кестесі бойынша өткізу;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтері мүмкіндіктерін қолдану;
- жаңа технологияларды қолдану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.2.1,
3.2.4-3.2.7,
3.2.11, 3.2.12
КП 1.5
Жазғы практикаға дайындық:
Семинар өткізу. Бастаушы, жаттықтырушы жинақтау. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика бойынша есеп.
Іскерліктер:
- семинарға қатысу;
- жазғы сауықтыру лагеріндегі тәрбиеші, спорт бойынша нұсқаушы жоспарымен танысу, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстары сценарийлерін, денсаулық фестивалін, спорт мерекелерін, спорт түрлері бойынша секцияларды жасақтау;
- лагерь базасында қызығушылығы бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер мен Интернет желісін пайдалану;
- бастаушы, нұсқаушы портфолиосын безендіру.
КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 1.6
Интернетпен жұмыс:
Оргтехникамен практикалық жұмыс. Интернетпен жұмыс. Ақпарат іздеу және өңдеу. Іздеу серверлері. Сайттарға шолу. Электрондық почтамен жұмыс. Қашықтан оқыту. Оқу теледидары. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- компьютер құрылысы туралы білімін қолдану;
- бағдарламалық жабдықтармен өзбетіндік жұмыс жасау;
- антивирустық және архивтеу программаларын қолдану;
- операциялық жүйелер ерекшеліктерін айыра білу;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- курстық және дипломдық жұмысты дайындағанда алған білімдерін қолдану;
- электрондық оқулықтарды пайдалану және бөліктерін құрастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтерін қолдану.
КҚ 3.2.1,
3.2.4-3.2.7,
3.2.11,3.2.12
КП 1.7
Диплом алдындағы практикаға дайындық:
Білім тексеру. Болашақ мұғалім портфолиосын қорғау. Жобалау жұмысын презентациялау. Арнайы әдебиеттерді оқып білу. Курстық және дипломдық жұмыстарға арналған материалдарды жинақтау. Дене тәрбиесі сабақтары мен секцияларына қатысу. Сабақтардың конспект жоспарын құру. Сабаққа талдау (хронометраж, физиологиялық қисық, пульсометрия, сабақ тығыздығы). Берілген тақырып бойынша дәріс, баяндама құру.
Іскерліктер:
- пәндерді оқыту әдістемесінен алған білімдерін қолдану;
- мұғалімдер, оқытушылар мен әдіскерлер сабақтарына қатысу және талдау;
- сабақтың байқау конспектілерін құрып және сабақ кестесі бойынша өткізу;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру;
- Интернет желісі мен компьютер қызметтері мүмкіндіктерін қолдану;
- жаңа технологияларды қолдану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру;
- хронометраж өткізу, физиологиялық қисық құрастыру, тамыр соғысын, сабақ тығыздығын анықтау.

ПК 3.2.1-3.2.12
ПП 02
Педагогическая практика
ПП 2.1
Технология внеклассной работы:
Знакомство с учебно-методической базой школы и школьной документацией. Знакомство с педагогическим коллективом, системой работы классного руководителя. Изучение психолого-
педагогических особенностей развития детей. Помощь в проведении воспитательной работы со школьниками в условиях школы и по месту их жительства. Обновление содержания портфолио воспитателя, классного руководителя. Презентация проектов.
Умения:
- применять методику наблюдения, проведения и анализа различных форм внеклассной воспитательной работы;
- самоанализа и самооценки своей деятельности;
- выбирать наиболее эффективные формы и методы внеклассной воспитательной работы;
- поиска учебной информации;
- уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- проводить классные часы, родительские собрания, занятия кружков по интересам;
- наблюдать и анализировать различные формы внеклассной воспитательной работы;
- организовать исследовательскую и проектную деятельность школьников.
ПК 3.2.1, 3.2.2, 3.2.4- 3.2.8, 3.2.10-3.2.12
ПП 2.2
Практика по организации физкультурно-
оздоровительной работы:
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Проведение диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-
оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков, состояние психологической и технико-тактической подготовки.
Организация физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Обновление содержания портфолио инструктора. Презентация проектов
Отчет по практике.
Умения:
- составлять план практики, перспективный, текущий и оперативный план физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- проводить диагностику состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью;
- организовывать культурно-массовые, спортивно-оздоровительные мероприятия, праздники в соответствии с психолого-педагогическими, медико-биологическими, методическими требованиями.
ПК 3.2.1, 3.2.2, 3.2.4-3.2.8, 3.2.10-3.2.12

КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 02
Педагогикалық практика
КП 2.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Мектептің оқу-әдістемелік қорымен, мектеп құжаттарымен танысу. Педагогикалық ұжыммен, сынып жетекшісінің жұмыс жүйесімен танысу. Балалардың дамуындағы педагогикалық-психологиялық ерекшеліктерін зерттеу. Мектепте және тұрғын аудандарда оқушылармен тәрбие жұмысын өткізуге көмектесу. Тәрбиеші, класс жетекші портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- сыныптан тыс тәрбие жұмысының түрлерін бақылау, өткізу және талдау әдістемесі;
- өзін-өзі талдау мен өзін - өзі бағалау әдістемесін меңгеру;
- сыныптан тыс тәрбие жұмысының тиімді түрлері мен әдістерін таңдау;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- Интернет желісі қызметтерін және компьютерді пайдалану;
- сынып сағаттарын, ата–аналар жиналысын, қызығушылығына қарай үйірмелерді ұйымдастыру;
- сыныптан тыс тәрбие жұмысы түрлерін бақылау мен талдау;
- оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру.
КҚ 3.2.1, 3.2.2,
3.2.4- 3.2.8,
3.2.10-3.2.12
КП 2.2
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру практикасы:
Дене шынықтыру және спорт сабақтарына оқушылар мен ересектерді тарту мақсатында үгіт жұмыстарын ұйымдастыру, өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру үшін оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау. Спорттық-сауықтыру жұмысымен шұғылданушылардың дайындық деңгейі және жағдайына диагностика жүргізу. Қызметтік мүмкіндіктерін, дене сапаларын тестілеу. Қозғалыс біліктері мен дағдыларын қалыптастыру, жаттықтыру деңгейін анықтау, психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығының жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс және тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс және тәрбие қызметін ұйымдастыру формалары, әдістері мен құралдары. Нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарының, практиканың даму, ағымдағы, шұғыл жоспарларын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарының сценарийлерін, жоспар-конспектілерін құру;
- спорттық-сауықтыру жұмысымен шұғылданушылардың дайындық деңгейі және жағдайына диагностика жүргізу;
- мәдени-көпшілік, спорттық-сауықтыру шараларын, мерекелерін психологиялы-педагогикалық, медициналық-биологиялық, әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру.
КҚ 3.2.1, 3.2.2,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.12

ПП 2.3
Практика по выбору обучающихся.
Презентация проектов.
Умения:
- применять теоретические знания по предметам на практике;
- систематизировать собранный материал;
- проводить дидактические исследования;
- владеть способами контроля и самоконтроля;
- владеть методами исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.
ПК 3.2.1-3.2.12
ПП 2.4
Пробная практика:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, с работой отдельных учителей. Совершенствование умений и навыков наблюдения за учебно-воспитательным процессов и анализа его результатов. Вооружение учащихся методами и приемами проведения уроков и навыками руководства познавательностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Овладение учащимися методами и приемами проведения внеклассных занятий по предмету и воспитательных мероприятий. Проведение пробных уроков и внеклассных занятий по предмету. Посещение и анализ пробных уроков и внеклассных занятий практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов уроков и внеклассных занятий. Обновление содержания портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
Умения:
- определять цели и задачи пробной практики, формы и методы организации уроков и внеклассных занятий;
- изготовлять и применять учебно-наглядные пособия, организовывать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить уроки и внеклассные занятия по предметам;
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
- контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
- обновлять содержание портфолио будущего учителя.
ПК 3.2.1-3.2.12
ПП 2.5
Летняя спортивная практика:
Организационно-
педагогическая работа. Направления воспитательной работы с детьми, подростками. Спортивно-оздоровительная работа. Туристско-краеведческая работа. Организация досуга детей. Ведение педагогического дневника.
Обновление содержания портфолио вожатого, организатора досуга. Презентация проектов.
Умения:
- вести воспитательную работу в детском оздоровительном лагере, дворовых клубах, площадках;
- применять формы и методы организации спортивно-оздоровительной, туристско-краеведческой работы в летний период;
- планировать воспитательную работу в летний период;
- составлять план воспитательной работы на лагерную смену и на каждый день с учетом интересов и индивидуальных особенностей детей;
- организовывать самоуправление во временных объединениях детей;
- организовывать коллективные творческие дела;
- устанавливать педагогически правильные отношения с детьми и подростками в специфических лагерных условиях;
- анализировать опыт своей педагогической деятельности;
- вести дневник;
- обновлять содержание портфолио вожатого, организатора досуга.

КП 2.3
Білім алушының таңдауы бойынша практика:
Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- практикада пән бойынша теориялық білімдерін қолдану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- дидактикалық зерттеулер жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдері;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 2.4
Байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие процесін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру. Оқу-тәрбие процесін бақылау және оның нәтижелерін талдау іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Оқушыларды сабақты өткізу әдіс-тәсілдері және оқушылардың жас және жеке мүмкіндіктеріне сай танымдық іс-әрекетіне басшылық ету дағдыларымен қаруландыру. Оқушыларды пән бойынша сыныптан тыс жұмыстарды, тәрбиелік шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Байқау сабақтарын және пән бойынша сыныптан тыс шаралар өткізу. Практиканттардың байқау сабағына және сыныптан тыс шараларына қатынасу және талдау. Әдістемелік әдебиет, оқулықтар, дидактикалық материалдар, көрнекі құралдар, компьютерлік технологиялармен жұмыс істеу, сабақ және сыныптан тыс шаралардың конспектілерін дайындау және безендіру іскерліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтауы және қолдануы, кіші мектеп жасындағы оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта оқу – көрнекі құралдар мен инновациялық технологияларды пайдалану;
- пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау тәсілдерін меңгеру;
- өз қызметін бағалау мен талдау тәсілдерін меңгеру;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жинақтау және жаңарту.
КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 2.5
Жазғы спорттық практика:
Ұйымдастыру-педагогикалық жұмыстары. Балалармен және жеткіншектермен жүргізілетін тәрбие жұмыстарының бағыттары. Спорт-сауықтыру жұмыстары. Туристік-өлкетану жұмыстары. Балалардың бос уақытын ұйымдастыру. Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Вожатый, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі, алаңдардағы, аулалық клубтардағы тәрбие жұмыстарынан түсінігі болу;
- жаз мезгілінде спорттық-сауықтыру, туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыруда түрлі формалар мен әдістерді қолдану;
- балалардың қызығушылығы мен жеке дара ерекшеліктерін ескере отырып, әрбір лагерь ауысымының және әр күннің тәрбие жұмысының жоспарын құрастыру;
- балалардың уақытша бірлестіктерінің өзін-өзі басқаруын ұйымдастыру;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарды ұйымдастыру;
- арнаулы лагерь жағдайларында балалармен және жасөспірімдермен педагогикалық тұрғыдан дұрыс қарым – қатынас орнату;
- өзінің педагогикалық қызметін түсіну және талдау;
- күнделік жүргізу;
- бастаушы, бос уақытын ұйымдастырушы портфолиосын жинақтау мен жаңарту.

ПК 3.2.1-3.2.12
ПП 03
Производственная практика:
Проведение 200-240 уроков. Участие в планировании учебно-воспитательной работы в школе, в классе. Проведение родительских собраний. Индивидуальная работа с детьми. Знакомство с передовым педагогическим опытом; с методической работой школы; с работой педагогического совета и участие в работе методического объединения учителей классов. Обновление содержания портфолио учителя. Презентация проектов.
Предоставление характеристики из школы. Предоставить видеоматериалы или фотоальбом о проделанной работе.  Составление кратких и развернутых плана конспекта уроков физической культуры. Альбом дневника педагогической практики с фото и видео материалами.
Подробный отчет о проделанной работе.
Характеристика с оценкой, заверенная директором школы.
Сценарий физкультурно-спортивного мероприятия. Положения о соревновании. Психолого-педагогическая характеристика на ученика. Психолого-педагогическая характеристика на класс.
Умения:
- применять систему планирования учебно-воспитательной работы учителя;
- наблюдать за системой планирования учебно-воспитательной работы методического объединения, присутствовать на заседании МО и педагогического совета;
- составлять календарно-тематические планы;
- составлять конспекты уроков за время педагогической практики;
- применять информационно-коммуникационные технологии;
- проводить педагогический эксперимент или творческую работу с целью сбора материала и использования его при подготовке курсовой и дипломной работ;
- устанавливать связь с родителями учащихся, проводить родительские собрания;
- проводить профориентационную работу;
- проводить самостоятельно уроки;
- вести школьную документацию, культурно-массовую работу с населением, детьми, подростками по месту жительства;
- наблюдать и обобщать опыт учителя своего класса;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио учителя.
ПК 3.2.1-3.2.12
010303 3 - Тренер-преподаватель по спорту
ПП 01.
Учебная практика
ПП 1.1
Подготовка к практике по физкультурно-оздоровительной работе:
Введение в специальность.
Организация и проведение агитационной работы по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом. Сбор учебно-тренировочного материала по организации физкультурно-оздоровительной работы.
Подготовка к проведению диагностики состояния и уровня подготовленности желающих заниматься спортивно-оздоровительной деятельностью. Тестирование физических качеств, функциональных возможностей. Определение уровня тренированности, сформированности двигательных умений и навыков. Состояние психологической подготовки и технико-тактической подготовки.
Подготовка к организации физкультурно-оздоровительной, соревновательной и воспитательной работы. Психолого-педагогические, медико-биологические, дидактические и методические требования.
Методы, средства и организационные формы физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной деятельности.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио тренера. Презентация проектов. Отчет по практике.
Умения:
- изучать цели и задачи практики;
- составлять план практики; перспективного, текущего и оперативного планирования физкультурно-оздоровительной соревновательной, воспитательной работы;
- наблюдать за научно-методической деятельностью инструктора, анализа различных форм физкультурно-оздоровительной, воспитательной работы;
- составлять план-конспект, сценарий физкультурно-оздоровительной, соревновательной, воспитательной работы.
ПК 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4-3.3.8, 3.3.10-3.3.12

КҚ 3.2.1-3.2.12
КП 03
Өндірістік практика:
Диплом алдындағы практикада 200-240 сабақ өткізу. Мектепте және сыныпта оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатынасу. Ата-аналар жиналысын өткізу. Балалармен жеке жұмыс. Озық педагогикалық тәжірибелермен; мектептің әдістемелік жұмысымен; педагогикалық кеңес жұмысымен танысу және мұғалімдердің әдістемелік бірлестік жұмысына қатынасу. Мұғалім портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Мектептен мінездеме алып келу. Жүргізілген жұмыстарының есебі ретінде фотоальбом немесе видеожазбалар даярлау. Дене шынықтыру пәнінен қысқа немесе толық сабақ жоспарын құру. Фото және видеожазбалармен бірге педагогикалық практиканың күнделігін, жүргізілген жұмыстарының толық есебін тапсыру. Мектеп директорының қолы қойылған мінездеме. Бір оқушыға арналған педагогикалық-психологиялық мінездеме. Сыныпқа арналған педагогикалық-психологиялық мінездеме.
Іскерліктер:
- мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесі;
- әдістемелік бірлестіктің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесін бақылау, педагогикалық кеңес және әдістемелік бірлестік жұмыстарына қатысу;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар құру;
- педагогикалық практика уақытында сабақ жоспарларын құру;
- ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
- материал жинақтау мақсатында педагогикалық эксперимент немесе шығармашылық жұмыс жүргізіп, оны курстық, дипломдық жұмыстарын дайындауда қолдану;
- ата–аналар жиналысын өткізу, оқушылардың ата–аналарымен байланыс орнату;
- кәсіптік бағдарлау жұмыстарын жүргізу;
- өз бетімен сабақ өткізу;
- мектеп құжаттарын жүргізу, елді-мекеннің тұрғылықты халықымен, жасөспірімдермен, балалармен көпшілік-мәдени жұмыстар өткізу;
- өз сыныбы мұғалімінің тәжірибесін бақылау және тарату;
- практика барысында күнделік жүргізу;
- мұғалім портфолиосының мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.2.1-3.2.12
010303 3 Спорт жаттықтырушысы – оқытушы
КП 01.
Оқу практикасы
КП 1.1
Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстары практикасына дайындық:
Мамандыққа кіріспе.
Балалар мен ересектерді дене тәрбиесі және спортпен айналысуға тарту бойынша үгіт-насихат жұмыстарын жоспарлау және өткізу. Дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыру бойынша оқу-жаттықтыру материалдарын жинақтау.
Спорт-сауықтыру жұмысымен айналысушылардың дайындық деңгейі мен жағдайына диагностика жүргізу үшін дайындау. Дене сапалары мен функциональдық мүмкіндіктерін тестілеу.
Қозғалыс біліктері, дағдыларының қалыптастыру, жаттықтырылу деңгейін анықтау. Психологиялық және әдіс-тәсілдік дайындығы жағдайы. Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруға дайындық. Психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптар.
Дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмысын ұйымдастыру формалары, әдістері, құралдары.
Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушы, ата-ана, қоғаммен қарым-қатынас орнату.
Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижелерін бағалау. Жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалық жұмысты презентациялау. Практика есебі.
Іскерліктер:
- практика мақсаты мен міндеттерін зерттеу;
- практика жоспарын құру;
- дене шынықтыру-сауықтыру;
- жарыс, тәрбие жұмысын ағымдық, шұғыл және даму жоспарларын жасақтау тәсілдері;
- жаттықтырушының ғылыми-әдістемелік жұмысын бақылау;
- дене шынықтыру-сауықтыру, тәрбие жұмыстары түрлерін талдау тәсілдерін, дене шынықтыру-сауықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстары сценарийін, сабақ жоспарын жасақтау.
КҚ 3.3.1, 3.3.2,
3.3.4-3.3.8,
3.3.10-3.3.12

ПК 3.3.1-3.3.12
ПП 2.3
Пробная практика:
Вооружение учащихся методами и приемами проведения мероприятий и навыками руководства познавательной деятельностью школьников в соответствии с возрастными и индивидуальными возможностями. Проведение пробных занятий, тренировок и внешкольных мероприятий по видам спорта. Посещение и анализ пробных занятий, тренировок, секций и внешкольных мероприятий практикантов. Совершенствование умений и навыков работы с методической литературой, учебниками, использования дидактического материала, наглядных пособий и компьютерной технологии, разработки и оформления конспектов занятий и тренировок. Обновление содержания портфолио будущего тренера. Презентация проектов.
Отчет по практике.
Умения:
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения занятий, тренировок с учетом возрастных особенностей детей;
- изготавливать и применять учебно-наглядные пособия, организовывать исследовательскую и проектную деятельность школьников;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы;
- применять инновационные технологии на занятиях;
- проводить занятия, тренировки и внешкольные мероприятия;
- контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
- обновлять содержание портфолио будущего тренера;
- повышать свою квалификацию и компетенции.
ПК 3.3.1-3.3.12
ПП 2.4
Летняя спортивная практика:
Организационно-педагогическая работа. Выбор направления воспитательной работы с детьми, подростками. Спортивно-оздоровительная работа. Туристско-краеведческая работа. Организация досуга детей. Ведение педагогического дневника.
Обновление содержания портфолио инструктора, тренера, организатора досуга. Презентация проектов.
Отчет по практике.
Умения:
- проводить инструктажи для детей по технике безопасности во время купания, плавания на байдарках;
- составлять план спортивных мероприятий на лагерную смену и на каждый день с учетом интересов и индивидуальных особенностей детей;
- проводить утреннюю гимнастику, занятия по физкультуре и спорту, общелагерные и межлагерные соревнования;
- проводить занятия по избранному виду спорта и соревнования;
- организовывать самоуправление во временных объединениях детей;
- организовывать проведение коллективных творческих дел;
- вести дневник;
- обновлять содержание портфолио инструктора, организатора досуга.
ПК 3.3.1-3.3.12
ПП 03
Производственная практика:
Систематизация учебно-тренировочного материала.
Определение уровня подготовленности спортсменов.
Перспективное, текущее и оперативное планирование учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной, научно-
методической деятельности тренера. Организация учебно-тренировочной, соревновательной и воспитательной работы со спортсменами на уровне современных психолого-педагогических, медико-биологических, дидактических и методических требований.
Применение методов, средств и организационных форм учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной деятельности занимающихся в соответствии с решаемыми задачами.
Установление взаимоотношений с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью.
Оценивание результатов деятельности с целью определения новых задач.
Обновление содержания портфолио тренера. Презентация проектов.
Умения:
- отбирать, анализировать и систематизировать учебно-тренировочный материал;
- диагностировать состояние и уровень подготовленности спортсменов;
- осуществлять перспективное, текущее и оперативное планирование учебно-тренировочной, соревновательной, воспитательной, научно-методической и других разделов деятельности инструктора, тренера;
- организовывать учебно-тренировочную, соревновательную и воспитательную работу со спортсменами на уровне современных психолого-педагогических, медико-биологических, дидактических и методических требований;
- устанавливать педагогически целесообразные взаимоотношения с занимающимися, руководящим составом, тренерами, родителями и общественностью;
- вносить коррективы и перестраивать свою работу в зависимости от задач и конкретной ситуации тренировки, обучения и воспитания;
- учитывать и оценивать результаты деятельности с целью определения новых задач;
- проводить профориентационную работу по вовлечению детей и взрослых в занятия физической культурой и спортом;
- выполнять обязанности судей на всех участках судейской работы;
- совершенствовать свое технико-тактическое мастерство;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио тренера.
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость профессии.
БК 2
Понимать и применять духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств.
БК 3
Знать Закон Республики Казахстан «Об образовании», «О физкультуре и спорте», Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
БК 4
Уметь определять и решать проблемы в различных ситуациях, заниматься самообразованием.
БК 5
В соответствии с нормами этикета строить коммуникации в группе с людьми, стоящими на различных позициях.
БК 6
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством. Соблюдать правила техники безопасности.
БК 7
Владеть способами свободного устного и письменного общения.
БК 8
Уметь использовать здоровье сберегающие технологии, развивать свои физические способности.
БК 9
Владеть способами обработки, хранения и применения информации, работы с Интернетом, электронной почтой, ИКТ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции.
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.3.1-3.3.12
КП 2.3
Байқау практикасы:
Жас және жеке мүмкіндіктеріне сай мектеп оқушыларының танымдық қызметін басқару дағдысымен және шараларды өткізу әдіс-тәсілдерімен қаруландыру. Спорт түрі бойынша байқау сабақтарының жаттығуларын, сыныптан тыс шараларды өткізу. Практиканттардың байқау сабақтары, жаттығулары, секциялары, сыныптан тыс шараларына қатысу және талдау. Әдістемелік әдебиеттермен, оқулықтармен жұмыс істеу, дидактикалық материал, көрнекі құрал, компьютерлік технологияны пайдалану, сабақ және жаттығу жоспарларын жасақтау және безендіру біліктері мен дағдыларын жетілдіру. Болашақ нұсқаушы, тренер портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- жас ерекшеліктерін есепке ала отырып, сабақ, жаттығу жүргізудің тиімді әдіс-тәсілдерін, формаларын таңдау;
- оқу-көрнекі құралдарды дайындау және пайдалану, оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- сабақ, жаттығу және сыныптан тыс шараларды өткізу;
- практика кезінде өз іс-әрекетін бақылау және талдау;
- болашақ нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- өз құзырлығы мен біліктілігін көтеру.
КҚ
3.3.1-3.3.12
КП 2.4
Жазғы спорттық практика:
Ұйымдастыру-педагогикалық жұмыстары. Балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін тәрбие жұмыстарының бағыттарын таңдау. Спорт-сауықтыру жұмыстары. Туристік-өлкетану жұмыстары. Балалардың бос уақытын ұйымдастыру. Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Нұсқаушы, жаттықтырушы, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау. Практика бойынша есеп беру.
Іскерліктер:
- шомылу және байдаркамен жүзу кезінде балаларға қауіпсіздік ережесі туралы нұсқау беру;
- балалардың жеке ерекшеліктері мен қызығушылықтарына қарай күн сайын және лагерь ауысымы бойынша спорттық шаралар жоспарын жасақтау;
- жалпы лагерішілік және лагераралық жарыстар, дене тәрбиесі және спорт сабақтарын, ертеңгілік жаттығулар өткізу;
- таңдаған спорт түрінен сабақтар және жарыстар өткізу;
- уақытша балалар ұйымында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- ұжымдық-шығармашылық жұмыстарды өткізуді ұйымдастыру;
- нұсқаушы, бос уақытты ұйымдастырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту;
- күнделік жүргізу.
КҚ 3.3.1-3.3.12
КП 03
Диплом алдындағы практикасы:
Оқу-жаттығу материалын жүйелеу, спортшылардың дайындық деңгейін анықтау. Жаттықтырушының оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие, ғылыми-әдістемелік жұмысын даму, ағымдық, шұғыл жоспарлау. Спортшылармен оқыту-жаттықтыру, жарыс және тәрбие жұмыстарын қазіргі психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру. Шешілетін мәселеге сай шұғылданушылардың оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбиелік жұмыстарын ұйымдастыру формаларын, әдіс-тәсілдерін қолдану. Шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушылармен, ата-аналармен және көпшілікпен өзара қарым-қатынас орнату. Жаңа мәселелерді анықтау мақсатында жұмыс нәтижесін бағалау. Нұсқаушы, жаттықтырушы портфолиосы мазмұнын жаңарту. Жобалау жұмысын презентациялау.
Іскерліктер:
- оқыту-жаттықтыру материалын таңдау, талдау және жүйелеу;
- спортшылардың дайындық деңгейлерін, жағдайын диагностикалау;
- нұсқаушы, жаттықтырушының оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие, ғылыми-әдістемелік т.б. жұмыстарын даму, ағымдық, шұғыл жоспарлауды жүзеге асыру;
- спортшылармен оқыту-жаттықтыру, жарыс, тәрбие жұмыстарын қазіргі психологиялық-педагогикалық, медициналық-биологиялық, дидактикалық және әдістемелік талаптарға сай ұйымдастыру;
- шұғылданушылармен, басқару құрамымен, жаттықтырушылармен, ата-аналармен және көпшілікпен педагогикалық қарым-қатынас орнату;
- оқыту мен тәрбиелеу, жаттығудың нақыт жағдаяттары мен міндеттеріне қарай өз жұмысына өзгерістер енгізу және қайта құру;
- жаңа міндеттер анықтау мақсатында жұмыс нәтижесін есепке алу және бағалау;
- дене тәрбиесі және спорт сабақтарына балаларды және ересектерді тартуда кәсіптік бағыттау жұмыстарын жүргізу;
- төрешілік жұмыстың барлық кезеңінде төреші қызметін атқару;
- өз әдіс-тәсілдік шеберлігін жетілдіру;
- практика кезінде күнделік толтыру;
- оқытушы портфолиосы мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.3.1-3.3.12
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет
коды
Базалық құзыретттер (БҚ)
БҚ 1
Мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну.
БҚ 2
Адами қасиеттер үлгілеріне негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
БҚ 3
Қазақстан Республикасының «Білім туралы», «Дене тәрбиесі және спорт туралы» заңын, балалар құқықтары туралы Конвенцияны білу.
БҚ 4
Әртүрлі жағдайдағы мәселелерді анықтай, жауапты шешімдер қабылдай, өз шешімінің салдарын бағалай білу, өз білімін жетілдіру.
БҚ 5
Топтағы көзқарастары әртүрлі адамдармен этикет нормаларына сәйкес байланыс (коммуникация) орната білу.
БҚ 6
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай алу. Қауіпсіздік техникасы талаптарын орындау.
БҚ 7
Ауызша және жазбаша еркін қарым-қатынас жасаудың тәсілдерін меңгеру.
БҚ 8
Денсаулықты сақтау технологияларын пайдалана білу, өзінің физикалық қабілетін дамыта білу.
БҚ 9
Ақпаратты қолдану, өңдеу және сақтаудың компьютерлік әдістерін, Интернетпен жұмысты, электронды поштаны, АКТ меңгеру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)

3. Специалист среднего звена
010301 3 Инструктор по плаванию, по физической культуре
ПК 3.1.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, анатомо-физиологические, психологические особенности развития обучающихся.
ПК 3.1.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по повышению спортивного и методического мастерства инструктора, специально - профессиональные знания.
ПК 3.1.3. Владеть методикой обучения подготовки инструктора в избранном виде спорта.
ПК 3.1.4. Владеть способами организации спортивных и подвижных игр, легкоатлетических и гимнастических упражнений, стили плавания, способы передвижения на лыжах, коньках и др.
ПК 3.1.5. Уметь планировать и организовать тренировки, соревнования, внеклассные занятия, спортивные секции, судейство.
ПК 3.1.6. Уметь формулировать цели и задачи деятельности инструктора, проектировать деятельность учащихся, развивать управленческие качества.
ПК 3.1.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.1.8. Знать функции инструктора, содержание воспитательной работы, методы диагностики разновозрастного коллектива.
ПК 3.1.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание учебно-методических пособий по повышению спортивного и методического мастерства инструктора.
ПК 3.1.10. Уметь вести культурно-массовую, спортивно-оздоровительную работу с населением, детьми, подростками по месту жительства.
ПК 3.1.11. Владеть способами накопления содержания портфолио инструктора по плаванию, по физической культуре.
ПК 3.1.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
010302 3 Учитель физической культуры и спорта
ПК 3.2.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, анатомо-физиологические, психологические особенности развития обучающихся.
ПК 3.2.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по теории и методике физического воспитания, специально-профессиональные знания.
ПК 3.2.3. Владеть методикой обучения физического воспитания.
ПК 3.2.4. Владеть способами организации спортивных и подвижных игр, легкоатлетических и гимнастических упражнений, стили плавания, способы передвижения на лыжах, коньках и др.
ПК 3.2.5. Уметь планировать и организовать уроки, соревнования, внеклассные занятия, спортивные секции, судейство
ПК 3.2.6. Уметь формулировать цели и задачи урока, проектировать деятельность обучающихся, учителя, развивать организаторские, управленческие способности.

3. Орта буын маманы
010301 3 Дене тәрбиесі, суда жүзу нұсқаушысы
КҚ 3.1.1. Білім алушылардың психологиялық, анатомофизиологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.1.2. Нұсқаушының спорттық және әдістемелік шеберлігін көтеруде арнайы-кәсіптік білімдерін, оқытудың жаңаша формалары мен құралдарын, қазіргі заманғы әдістерді, тәсілдерді, оқу-әдістемелік кешендерді қолдана білу.
КҚ 3.1.3. Таңдап алған спорт түрі бойынша нұсқаушы дайындаудың оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.1.4. Спорттық және қозғалмалы ойындардың, жеңіл атлетикалық және гимнастикалық жаттығулардың, жүзу стилінің негізгі түрлерін, шаңғымен, конькимен және т.б. жылжу әдістерін білу.
КҚ 3.1.5. Төрешілікті, спорттық секцияларды, сыныптан тыс сабақтарды, жарыстарды, жаттығуларды жоспарлай және өткізе білу.
КҚ 3.1.6. Нұсқаушы қызметінің мақсат пен міндеттерін анықтайды, оқушылардың іс-әрекетін жобалай, басқарушылық сапаларын дамыта білу.
КҚ 3.1.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.8. Нұсқаушының қызметін, тәрбие жұмысы мазмұнын, әртүрлі жастағы ұжымды диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.1.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарды жасақтау негіздерін меңгеру, нұсқаушының спорттық және әдістемелік шеберлігін көтеруге арналған оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.1.10. Тұрғылықты жерлері бойынша балалармен, жасөспірімдермен, тұрғындармен мәдени-көпшілік, спорттық сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.1.11. Дене тәрбиесі, жүзу бойынша нұсқаушы портфолиосы мазмұнын жинақтау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
010302 3 Дене тәрбиесі және спорт пәнінің мұғалімі
КҚ 3.2.1. Білім алушылардың психологиялық, анатомофизиологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.2.2. Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі бойынша арнайы-кәсіптік білімді, оқытудың жаңаша формалары мен құралдарын, қазіргі заманғы әдістерді, тәсілдерді, оқу -әдістемелік кешенді қолдана білу.
КҚ 3.2.3. Дене тәрбиесін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.2.4. Спорттық және қозғалмалы ойындардың, жеңіл атлетикалық және гимнастикалық жаттығулардың, жүзу стилінің негізгі түрлерін, шаңғымен, конькимен және т. б. жылжу әдістерін білу.
КҚ 3.2.5. Төрешілікті жүзеге асыру, спорттық секцияларды, сыныптан тыс сабақтарды, жарыстарды, сабақты жоспарлай және өткізе білу.
КҚ 3.2.6. Сабақтың мақсат-міндеттерін анықтай, мұғалімнің, білім алушылардың қызметін жобалай, ұйымдастырушылық, басқарушылық қабілеттерін дамыта білу.

ПК 3.2.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.2.8. Знать функции руководителя группы, содержание воспитательной работы, методы диагностики разновозрастного коллектива.
ПК 3.2.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по теории и методике физическому воспитанию.
ПК 3.2.10. Уметь вести культурно-массовую, спортивно-оздоровительную работу с населением, детьми, подростками по месту жительства.
ПК 3.2.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя физвоспитания и ученика.
ПК 3.2.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
010303 3 Тренер-
преподаватель по спорту
ПК 3.3.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, анатомо-физиологические, психологические особенности развития обучающихся.
ПК 3.3.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по повышению спортивного и методического мастерства тренера в избранном виде спорта, специально-профессиональные знания.
ПК 3.3.3. Владеть методикой обучения спортивного мастерства и тренерских навыков в избранном виде спорта.
ПК 3.3.4. Владеть способами организации спортивных и подвижных игр, легкоатлетических и гимнастических упражнений, стили плавания, способы передвижения на лыжах, коньках и др.
ПК 3.3.5. Уметь планировать и организовать тренировки, соревнования, внеклассные занятия, спортивные секции, судейство.
ПК 3.3.6. Уметь формулировать цели и задачи тренерской деятельности, проектировать деятельность обучающихся, развивать организаторские, управленческие качества и способности.
ПК 3.3.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.3.8. Знать функции тренера, инструктора, содержание воспитательной работы, методы диагностики разновозрастного коллектива.
ПК 3.3.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание учебно-методических пособий по повышению мастерства тренера.
ПК 3.3.10. Уметь вести культурно-массовую, спортивно-оздоровительную работу с населением, детьми, подростками по месту жительства.
ПК 3.3.11. Владеть способами накопления содержания портфолио тренера-преподавателя.
ПК 3.3.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
Приложение 22
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0104000-Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация: 0104013- Мастер производственного обучения, техник (всех наименований)
0104023- Мастер производственного обучения, техник-технолог (всех наименований)
Форма обучения: очная

КҚ 3.2.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.8. Топ жетекшісінің қызметін, тәрбие жұмысы мазмұнын, әр жастағы ұжымды диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.2.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, дене тәрбиесі теориясы мен әдістемесінен мектеп оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.2.10. Тұрғылықты жерлері бойынша балалармен, жасөспірімдермен, тұрғындармен мәдени-көпшілік, спорттық сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.2.11. Дене тәрбиесі мұғалімі мен оқушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
010303 3 Спорт жаттықтырушысы – оқытушы
КҚ 3.3.1. Білім алушылардың психологиялық, анатомофизиологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.3.2. Жаттықтырушының таңдап алған спорт түрі бойынша спорттық және әдістемелік шеберлігін көтеруде арнайы-кәсіптік білімдерін, оқытудың жаңаша формалары мен құралдарын, қазіргі заманғы әдістерді, тәсілдерді, оқу-әдістемелік кешендерді қолдана білу.
КҚ 3.3.3. Таңдап алған спорт түрі бойынша спорттық шеберлікке үйретудің әдістемесі мен жаттықтырушылық дағдыларын меңгеру.
КҚ 3.3.4. Спорттық және қозғалмалы ойындардың, жеңіл атлетикалық және гимнастикалық жаттығулардың, жүзу стилінің негізгі түрлерін, шаңғымен, конькимен және т. б. жылжу әдістерін білу.
КҚ 3.3.5. Төрешілікті, спорттық секцияларды, сыныптан тыс сабақтарды, жарыстарды, жаттығуларды жоспарлай және өткізе білу.
КҚ 3.3.6. Жаттықтырушы қызметінің мақсат-міндеттерін анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық, басқарушылық сапаларын және қабілеттерін дамыта білу.
КҚ 3.3.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.8. Жаттықтырушы, нұсқаушы қызметін, тәрбие жұмысының мазмұнын, әртүрлі жастағы ұжымды диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.3.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, жаттықтырушының шеберлігін көтеруге арналған оқулықтар мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.3.10. Тұрғылықты жерлері бойынша балалармен, жасөспірімдермен, тұрғындармен мәдени-көпшілік, спорттық сауықтыру жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.3.11. Жаттықтырушы – оқытушы портфолиосы мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
22-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 – Білім беру
Мамандығы: 0104000 - Кәсіптік білім беру (салалар бойынша)
Біліктілігі: 010401 3 - Өндірістік оқыту шебері, техник (барлық
аталымдар бойынша)
010402 3 - Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог
(барлық аталымдар бойынша)
Оқыту нысаны: күндізгі

Квалификация специалиста 0104013-2 Мастер производственного обучения, техник-механик
СД. 00
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Устройство автомобилей
Устройство автомобиля. Механизмы и системы двигателя и их назначение, газораспределительный механизм двигателей, системы охлаждения, система смазки. Система питания карбюраторных и дизельных двигателей, система зажигания, трансмиссия автомобилей, механизмы управления, ходовая часть автомобилей
Знания:
основные части агрегата автомобиля, системы, узлы, детали.
Принцип действия, устройство и работу двигателя;
сравнительную оценку работы различных конструкций;
механизмы управления, тормозную систему, ходовую часть автомобиля.
Умения:
проводить проверку топливного фильтра;
Составление схемы рабочих циклов двигателя.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.6
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
СД 02
Теория автомобилей
Основы теории и конструкции автомобильных двигателей, теории и конструкции автомобилей.
Основные эксплуатационные свойства автомобилей.
Тормозная динамичность, устойчивость, управляемость.
Проходимость Повышение эксплуатационной надежности.
Долговечности экономичности.
Знания:
характеристики автомобилей; устройство и принцип действия узлов, систем и отдельных частей автомобилей; конструкционные особенности автомобилей.
Умения:
выполнять диагностику автомобиля; осуществлять ремонт отдельных частей, агрегатов и узлов автомобилей
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
СД 03
Техническое обслуживание автомобилей
Неисправности сопряжений и деталей машин, диагностирование и техническое обслуживание двигателей внутреннего сгорания, шасси тракторов и автомобилей, гидравлических систем, электрооборудования ремонт корпусных деталей, валов и осей, топливной аппаратуры и приборов системы смазки.
Знания:
изменения технического состояния машин в процессе эксплуатации, понятия о надежности, работоспособности характерные неисправности трансмиссий, ходовой части, рулевого управления, гидравлических систем, правила хранения и эксплуатации машин в соответствий с ГОСТом,
Умения:
различать изменения технического состояния машин в процессе эксплуатации, гидравлической системы, электрооборудования при ТО-1,ТО-2,То-3, устанавливать машины на хранение.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
СД 04
Ремонт автомобилей
Основы авторемонтного производства.
Технология капитального ремонта автомобилей.
Способы восстановления деталей, технология ремонта деталей, узлов и приборов.
Основы проектирования производственных участков авторемонтных предприятий.
Знания:
основы авторемонтного производства; выполнение технологии капитального ремонта автомобилей их деталей и узлов.
Умения:
выполнять авторемонтные работы деталей, узлов и агрегатов;
осуществлять взаимозаменяемость отдельных деталей, узлов и агрегатов.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
ПК 3.1.14
СД 05
Правила и безопасность дорожного движения
Дорожные знаки, разметка проезжей части, сигналы для регулирования дорожного движения, порядок движения, остановка и стоянка транспортных средств, особые условия движения, техническое состояние и оборудование транспортных средств.
Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дороге.
Знания:
правила и безопасность дорожного движения, вождение автомобиля;
меры по оказанию первой медицинской помощи пострадавшим при дорожно-транспортных происшествиях.
Умения:
управлять автомобилем в различных дорожных и метеорологических условиях;
соблюдать правила дорожного движения.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2

Мамандық біліктілігі бойынша 0104013-2 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
АП. 00
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Автомобильдер құрылысы
Қозғалғыштың жүйесі мен механизмі және оны тағайындау. Қозғалтыштың газ бөлетін механизмі және оны тағайындау, салқындату жүйесі, жағу жүйесі. Карбюраторлы және дизельді қозғалғыштар жүйесін қамтамасыз ету, оталдыру жүйесі, автомобильдер трансмиссиясы, басқару механизмі, автомобильдің қозғалғыш бөлшектері.
Білімдер:
- автомобиль агрегаттарының басты бөлшектерін, жүйелерін, тетіктерін;
- двигательдердің жұмысы және құрылысын;
- іс-әрекет ұстанымдары, түрлі контрукциялық жұмыстардың салыстырмалы бағалауды;
- механизмдерді басқару, тежеуіш жүйелері, автомобильдің қозғалғыш бөлшектерін.
Іскерліктер:
- жанармай фильтрін тексеруді; қозғалғыш циклдарының жұмыс сызбаларын құруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 02
Автомобильдер теориясы
Автомобиль қозғаушысының конструкторлары мен негізгі теориясы. Автомобильдердің құрылысы және теориясы. Автомобильдерді пайдаланудың негізгі қасиеттері. Тежеуіш динамикасы, беріктігі, басқарылуы, өтімділігі. Пайдаланудағы беріктілікті, шыдамдылықты үнемділікті жоғарылату.
Білімдер:
- автомобильдерді сипаттауды, тетіктердің іс-әрекеті ұстанымдары мен құрылысын;
- автомобильдердің жеке бөлшектерін, жүйелерін, автомобильдердің конструкциялық ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- автомобильдердің диагоналын орнатуды;
- жеке бөлшектерді, агрегаттар мен автомобильдердің тетіктерін жөндеуді жандандыруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 03
Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету
Машина бөлшектері мен бұзылған қозғауыштарының іштен жануына техникалық қызмет көрсету және диагностикалау, трактор масселерімен автоматтар, гидравликалық жүйелерге, электр құралдарына корпустық бөлшектерді жөндеу, валдар мен остерге, жанармай аппаратуралары және құралдарды майлау жүйесі.
Білімдер:
- машиналардың техникалық процесіндегі жағдайының өзгеруін пайдалануды;
- трансмиссияны бұзушылықты сипаттауды, қозғалғыш бөлшектерді, рульді басқаруды, гравикалық жүйе, сақтандыру ережесі мен ГОСТ сәйкес машинаны пайдаланауды.
Іскерліктер:
- эксплутациялық процестегі машиналардың техникалық жағдайын өзгеруін айыруды;
- қозғалғыштарға, гравикалық жүйеге, электр құралдарына ТО – 1, ТО – 2, ТО – 3-дағы машиналарды сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ.3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 04
Автомобильдерді жөндеу
Автожөндеу өндірісі негізі. Автомобильдерді толық жөндеу технологиясы. Құралдарды, тетіктерді, бөлшектерді жөндеу технологиясы, бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдері. Автожөндеу кәсіпорындарының өндірістік орындардан жобалау негіздері.
Білімдер:
- автожөндеу өндірісінің негіздері автоматтары, оның бөлшектері мен тетіктерін техникалық толық жөндеуді орындауды.
Іскерліктер:
- агрегаттар мен тетіктер, бөлшектерді автожөндеу жұмыстарын орындауды; жеке бөлшектер, тетіктер мен агрегаттарды ауыстыруды жандандыруды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ.3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 05
Жол қозғалысының ережелері және қауіпсіздігі
Жол белгілері, белгі қойып шығу, жол қозғалысын реттеу үшін дабыл, көліктік құралдарға тұрақ және аялдама, қозғалысқа ерекше жағдайлар, техникалық жағдайы және транспортты құралдар.Жол апатындағы жәбірленушіге алғашқы көмек.
Білімдер:
- жол қозғалысы қауіпсіздігі және ережелерін, автомобиль жүргізуді;
- жол апатына түсушілерге алғашқы медициналық көмек көрсету шараларын.
Іскерліктер:
- метеорологиялық жағдайда және түрлі жолдарда автомобильді басқаруды;
- жол қозғалысы ережесін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2

ПК 3.2.9
ПК.3.2.13
ПК 3.2.14
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью.
Ознакомление с материально-технической базы колледжа.
Анализ связи межпредметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами.
Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.2.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарные работы
Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность в учебных мастерских,
Разметка плоскостная Рубка металла Правка и гибка металла. Резка металла.
Опиливание металла.
Сверление, зенкование и развертывание.
Нарезание резьбы.
Клепка. Распиливание и припасовка. Шабрение и притирка.
Пайка и лужение.
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-основные сведения о проведении слесарных работ;
-правила техники безопасности при проведении слесарных работ;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания.
Навыки:
-использовать основные приемы слесарных операций.
-обосновывать выбор слесарных приборов, оборудования для решения поставленных задач;
-приобретать навыки при ремонте деталей, требующих слесарных работ
-обращаться с слесарными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
-обладать умением и навыками при рубке, правке, гибке, резке, опиливании металла;
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.7
ПК 3.2.8
Кузнечные работы
Упражнение в нагревании металла и кузнечных ударах.
Изучение основных операций ручной ковки.
Управление механическим молотом.
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-правила техники безопасности при проведении кузнечных работ:
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания.
Навыки:
-обращаться с основными инструментами и приспособлениями для выполнения кузнечных работ;
-выполнение работ по заправке и пуску горна;
-выполнять упражнения по основным приемам ручной ковки;
-выполнять работы по рабочим чертежам, технологическим картам с использованием современных приспособлений и инструментов.
-обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
- при управлении механическим молотом в выполнении кузнечных операций свободной ковкой;
-приобретать навыки по выполнению кузнечных работ.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.10.
Токарные работы
Упражнения в управлении токарным станком и его техническое обслуживание
Обработка наружных цилиндрических, конических, торцевых поверхностей.
Вытачивание наружных канавок и отрезание.
Сверление и растачивание.
Нарезание резьбы.
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- обращаться с приспособлениями и инструментам, применяемые при выполнении токарных работ;
- основные сведения о токарной обработке металлов;
- планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания.
- правила техники безопасности при проведении токарных работ;
- ознакомление со станочным оборудованием, его размещением;
- ознакомление с основными приемами токарных работ;
- выполнять токарные работ по чертежам, эскизам и инструкционном картам.
Навыки:
- обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для выполнения работ на токарных станках;
- управления токарным станком.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.10.
Столярно-плотничные работы
Вводное занятие.
Безопасность труда в столярно-плотничной мастерской Разметка.
Пиление древесины Строгание и фугование Сверление и долбление.
Соединение деталей.
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- обращаться с инструментами и приспособлениями, применяемыми в столярном деле;
- основные сведения о дереве; - правила техники безопасности и противопожарной безопасности при проведении столярных работ;
- планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
- ознакомление с оборудованием столярной мастерской;
Навыки:
- при выполнении основных операций столярного дела.
- обосновывать выбор инструментов, оборудования для выполнения столярно – плотничных работ;
- приобретать навыки столярно – плотничного дела.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.10.
Электро – газосварочные работы
Вводное занятие.
Безопасность труда при выполнении электро и газосварочных работ Упражнения в управлении электро и газосварочным оборудованием.
Наплавка валиков и плоскостей.
Сварка тонколистового металла встык и внахлестку Сварка пластин при горизонтальном положении шва.
Сварка пластин при вертикальном положении шва.
Сварка толстолистового металла при угловом и тавровом соединении.
Сварка труб и прутков Резка металлов
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- управлять электро – газосварочным оборудованием;
- основные сведения о проведении газосварочных работ;
- правила техники безопасности при проведении электро – газосварочных работ;
Навыки:
- планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
- ознакомление с принципами устройства сварочной машины;
- при включении и выключении сварочного аппарата;
- ознакомление с основными приемами электро – газосварочным операций;
- обслуживание газосварочной аппаратурой с соблюдением правил безопасности труда.
- приобретать навыки электро – газосварочных операций.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.10.
ПП 03
Технологическая практика в мастерских
Ремонт и техническое обслуживания сельскохозяйственной техники, машин, агрегатов и оборудования
Неисправность в проведении технического обслуживания и установки сельскохозяйственной техники к работе и на хранение.
Умения:
правила безопасности труда при проведении ремонта и технического обслуживания сельскохозяйственной техники;
устройства и находить неисправность в проведении технического обслуживания и установки сельскохозяйственной техники к работе и на хранение;
Навыки:
- иметь умения и навыки при диагностики двигателей, ходовой части тракторов и комбайнов и другой сельхозтехники;
- обосновывать выбор средств диагностики и приемов для выполнения ремонта и технического обслуживания;
- приобретать навыки в проведении технического обслуживания машин.
БК 5
БК 11
БК 12
БК 14
БК 15
БК 16
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.7.
ПК 3.2.10.
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего
труда с присвоением обучающимся установленного уровня
профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
«Тракторист-машинист сельскохозяйственного
производства»
«Слесарь – ремонтник сельскохозяйственной техники и оборудования»
Ремонт машин и оборудования
Вводное занятие.
Безопасность труда в ремонтных мастерских Разборка, мойка и дефектовка узлов и деталей.
Ремонт узлов и деталей уплотнения Восстановление посадочных мест подшипников скольжения
Ремонт топливных баков и радиаторов системы охлаждения.
Ремонт резинотехнических материалов и изделий
Умения:
- оборудования ремонтных мастерских;
- основные методы ремонта и формы организации труда;
- правила техники безопасности при проведении ремонтных работ;
- проводить монтажные работы по установке отремонтированных узлов и деталей.
Навыки:
- Иметь умения и навыки при проведении ремонта машин и оборудования;
- ознакомление с основными приемами ремонтных работ машин.
- обосновывать выбор инструментов и оборудования для выполнения ремонта машин.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК.3.2.6.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.12.
ПК 3.2.14.
Средства технического обслуживания и установка сельскохозяйственной техники на хранение
Средства технического обслуживания.
Подготовка и установка на хранение машин для основной и предпосевной обработки почвы, посевных и посадочных машин, машин для внесения удобрений и защиты растений от вредителей и болезней.
Подготовка и установка на хранение уборочный техники.
Умения:
- оборудование для технического обслуживания;
- ознакомление с диагностическими средствами;
- правила безопасности труда при проведении технического обслуживания;
Навыки:
- иметь умения и навыки в проведении технического обслуживания и установки сельскохозяйственной техники на хранение;
- иметь умения и навыки при диагностики двигателей, ходовой части тракторов и автомобилей.
- обосновывать выбор средств диагностики и приемов для выполнения технического обслуживания;
- приобретать навыки в проведении технического обслуживания машин.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК.3.2.6.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.12.
ПК 3.2.14.
Подготовка к работе машинно-тракторных агрегатов
Подготовка к работе пахотных агрегатов.
Подготовка к работе агрегатов для внесения удобрений, гербицидов и ядохимикатов.
Подготовка к работе агрегатов для предпосевной и междурядной обработки.
Подготовка к работе посевных и посадочных агрегатов.
Подготовка к работе агрегатов для заготовки кормов.
Подготовка к работе уборочных комбайнов.
Техническое обслуживание №2 колесных и гусеничных тракторов.
Техническое обслуживание зерноуборочного комбайна.
Умения:
- правила техники безопасности при проведении монтажных работ;
- особенности подготовке машин и агрегатов к работе;
- приемы работы с измерительными инструментами;
- использовать техническую документацию при установке режимов работы.
- правила ежесменного технического обслуживания трактора;
Навыки:
- иметь умения и навыки при проведении подготовительных работ машинно-тракторного агрегата;
- основные приемы подготовки машин к работе;
- приобретение навыков по изменению режимов работы агрегата.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК 3.2.6.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.12.
ПК 3.2.14.
Индивидуальное обучение вождению транспортными средствами
Умения:
- совершенствование имеющихся у студентов навыков и умений по управлению сельскохозяйственными агрегатами и автомобилем;
- освоение студентами опыта работы на скоростных, энергонасыщенных тракторах;
- обучение выполнению транспортных работ на тракторных поездах в трудных дорожных условиях;
Навыки:
- обучение выполнению работ на широкозахватной и комбинированной сельскохозяйственной технике;
- освоение методических приемов индивидуального обучения вождению тракторов.
ПК 3.2.7

КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды–техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.2.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық жұмыс
Оқу шеберханаларында өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі. Жазықтық белгі. Металды кесу. Иілгіш және түзетуге келетін металдар. Металды жону. Металды аралау. Бұрғылау, жону және күшейту. Резбаны кесу. Кеспек таяқшасы. Аралау және нығыздау. Шабрение және притирка. Жағу және қыру. Пайкілеу және қайлылау.
Іскерліктер:
- практиканың мақсаты мен міндетін түсінуді;
- слесарлық құралдармен жұмыс жасауды,
- материалдарды және құралдарды;
- негізгі слесарлық жұмыстардың өткізілуін білуді;
- слесарлық жұмыстарда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
Дағдылар:
- слесарлық жұмыстардың негізгі қағидаларны істеуді;
- металдарды кесуді, жонуды, бұрғылауды;
-қажетті аспаптық жұмыстарда бөлшектерді жөндеуді меңгерту дағдыларын қалыптастыру, құрылғыларда есептер шығару, аспаптық құралдарды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.8
Ұсталық жұмыс
Ұсталық жұмыста металдарды қыздыру жаттығу жұмыстары. Қолмен соғу операцияларының негізін үйрену. Механикалық балғамен басқару.
Іскерліктер:
- практиканың мақсаты мен міндетін түсінуді;
- ұсталық жұмыстардағы техника қауіпсіздігін;
- ұсталық жұмыстарды орындауда аспаптармен икемденіп жұмыс жасаудың негізін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
Дағдылар:
- қыздыратын жұмыстардың орындалуын;
- қолмен соғу жаттығу жұмыстарының әдіс тәсілдерін орындауды;
- ұсталық жұмыста бос қолмен соғу операциясын орындауда  механикалық балғамен басқару дағдыларын қалыптастыру;
- аспаптар және жаңа технологиялық карталарды,сызбаларды жұмыс орындағанда қолдануды;
- берілген есептерді шешу кезінде технологиялық құралдарды, аспаптарды меңгеру;
– ұсталық жұмыс жасау кезінде білім, білік Дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.10.
Токарлық жұмыс
Техникалық қызмет көрсету және токарлық станоктарды басқару жұмыстары.
Резьбаны кесу. Жону және үшкірлеу, ішкі бөліктерді ұштау.
Іскерліктер:
- практиканың мақсаты мен міндеті;
- токарлық жұмысты орындауда құралдармен жұмыс жасауға бейімделу;
- металдарды өңдеу токарлық жұмыстың негізгі мәліметтерін;
- жұмыс уақыт жоспарлауды;
- тапсырманың орындалуын талап ету;
- токарлық жұмыстарды жүргізудегі техника қауіпсіздік ережесін;
Дағдылар:
- станок құралдарымен танысу, оларды орналастыру токарлық жұмыста инструкциялық карта және эскиз сызбаны қолдануды;
- токарлық станоктарды жаңа технологиялық құралдарды меңгеру, жұмыс жасау.
- токарлық станоктармен басқару дағдыларын меңгеру.
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.10.
Ағаш өңдеу жұмыстары
Алғашқы нұсқау. Шеберханадағы Ағаш өңдеу жұмыстардағы еңбек қауіпсіздігі.
Ағаштарды кесу. Сүрлеу және тегістеу. Бұрғылау және соғу. Бөлшектерді қосу.
Іскерліктер:
- іс тәжірибелерінің мақсаты мен міндетін;
- ағаш өңдеу жұмыстарында құралдармен жұмыс жасай білу;
- ағаш туралы негізгі мәліметтерді;
- ағаш өңдеу жұмыстарын жүргізу кезіндегі техника қауіпсіздік ережесін және өрт қауіпсіздігін сақтауды білу;
- жұмыс уақытында жоспарлау;
- жұмыстың орындалуын талап ету.
Дағдылар:
- ағаш шеберханаларындағы құралдармен таныстыру;
- ағаш өңдеу жұмыстарында құралдармен жұмыс жасауды меңгеру;
- ағаш өңдеу жұмысында дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.10.
Электрлік-газбен дәнекерлеу жұмыстар
Кіріспе сабақ. Газбен дәнекерлеу, электрлік жұмыс жасау кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтау. Газбен дәнекерлеу және электрмен басқарудың жаттығулары. Металдарды аудару және тегістеу. Жұқа металдарды дәнекерлеуден соң суыту. Пластиндер тегістерін тігінен дәнекерлеу. Жуан металдарды бұрыштап жалғау арқылы дәнекерлеу. Трубаларды және пруткаларды дәнекерлеу. Металдарды кесу.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін;
- электр-газбен дәнекерлеу құралдарын;
- газбен дәнекерлеу жұмыстарында жүргізудің негізгі мәліметтерін:
- газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техника ережесін;
Дағдылар:
- жұмыс ережесін жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын талап ету;
- дәнекерлеу машинасының құрылысымен, жұмыс істеу принципмен танысу;
- электр дәнекерлеу операциясының дағдыларын қалыптастыру операциясын меңгеру;
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.10.
КП 03
Шеберханалардағы технологиялық практика
Ауылшаруашылық техникасына, машиналарына, агрегаттары мен құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Білімдер:
- ауылшаруашылық техникаларына қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде еңбек қауіпсіздік ережесін сақтауды;
- жұмысқа дайын ауылшаруашылық техникасын сақтау, техникалық қызмет көрсетуде құрылғылардағы кемшіліктерді табуды және орнатуды;
Іскерліктер:
- тракторлар, комбайындар және басқа да ауылшаруашылық техникаларындағы жүргіш бөліктерін, қозғалтқыштың диагностикасын жасай білу;
- техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындауда түрлі диагностикалық әдістерді істей білу;
- машиналарға техникалық қызмет көрсету дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.7.
КҚ 3.2.10.
КП 05
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) «Ауылшаруашылық өндірісінің тракторист-машинисі», «Ауылшаруашылық техникасын және аспаптарын жөндеуші-ұста», «Механикаландырылған және кешенді малшаруашылығының операторы»
Машиналар мен құрал-жабдықтарды жөндеу
Кіріспе сабақ. Жөндеу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі. Бөліктер мен бөлшектерді деффектовкалау және жуу, жинау, бөлшектер мен түйіндерді нығыздап, қатайту жөндеу жүргізу. Подшипниктерді орналастыру, отырғызу.
Радиаторды суыту және жағар май бактарын жөндеу. Резеңке техникалық материалдар мен бұйымдарды жөндеу.
Білімдер:
- шеберханалардағы құралдарды жөндеуді;
- еңбекті ұйымдастыру формасын және жөндеу жұмыстарының негізгі әдістерін;
- жөндеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- жөнделген бөлшектер мен бөліктерге монтаждық жұмыстарды жүргізу;
Іскерліктер:
- құрал-жабдықтар мен машиналарға жөндеу жұмыстарын жүргізуде білім білік дағдыларын қалыптастыру;
- жөнделетін машиналардың әдіс тәсілдерімен танысу.
- машиналарға жөндеу жұмыстарын орындау, құрал- жабдықтар мен аспаптарды меңгеру.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ.3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
Ауылшаруашылық техникаларын сақтау, техникалық құрылғыларды орнату және қызмет көрсету
Құрылғыларға техникалық қызмет көрсету. Зиянды аурулардан өсімдіктерді қорғау, оларға тыңайтқыштар себу машиналары, топырақ, топырақты өңдеу машиналарын сақтау және оларды дайындау. Өнімді жинау техникаларын дайындау және сақтау.
Білімдер:
- техникалық қызмет көрсетуді;
- диагностикалық құрылғылармен танысу;
- техникалық қызмет көрсетуде еңбек қауіпсіздігінің ережелерін;
Іскерліктер:
- ауылшаруашылық техникаларын сақтау, техникалық құрылғыларды орнату және қызмет көрсету дағдыларын қалыптастыру;
- тракторлар мен автокөліктердің жүргіш бөліктері, қозғалтқыштың диагностикасын жасау білу;
- техникалық қызмет көрсетуді орындау құрылғыларды диагностикалау кезіндегі түрлі әдістерді меңгерту;
- машиналарға техникалық қызмет көрсету кезінде білім білік дағдыларын қалыптастыру
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ.3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
Машина-трактор агрегаттарын жұмысқа дайындау
Агрегаттарды себу жұмыстарына дайындау. Жер жыртуға дайындық. Улы химикаттар және гербицитті агрегаттарға тыңайтқыш ретінде қолдану жұмыстарына дайындық. Агрегаттарға аралық қатарға тұқымды себуге дайындық.
Себу, отырғызу агрегаттар жұмыстарын дайындау. Жемді дайындау жұмыстарына дайындық. Егін жинау комбайындарын жұмысқа дайындау.
№ 2 дөңгелекті және гусникалық тракторлерге техникалық қызмет
көрсету. Егін жинау комбайындарына техникалық қызмет көрсету.
Білімдер:
- монтажды жұмыстарды орындауда техникалық қауіпсіздік;
- жұмысқа дайындау кезінде машиналармен агрегаттардың
ерекшеліктерін;
- өлшеу құралдарын жұмыста пайдалануды;
- жұмыс кестесін орындауда техникалық көрсету ережесі;
Іскерліктер:
- тракторге күнделікті техникалық қызмет көрсету ережесін;
- машиналарды жұмысқа дайындауды қабылдауды;
- агрегаттардың жұмыс кестесін өзгерту Дағдыларын қалыптастыру;
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ.3.2.6
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
Транспорттық құрылғыларды жүргізуде жекелей оқыту
Білімдер:
- ауыл шаруашылық машиналарымен агрегаттарды басқару;
- білім білік дағдыларын студенттерге қалыптастыру;
- трактордың электрі, жылдам жұмыстар тәжірбиесін меңгерту;
Іскерліктер:
- қиын жолдарда трактормен жүруде транспорттық жұмыстардың орындалу шартын үйрену;
- ауыл шаруашылық техникасындағы кіріктірілген және біріктірілген жұмыстарды орындауға үйрету;
- транспорттық құрылғыларды жүргізуде жекелей оқыту
КҚ 3.2.7

ПК 3.2.11
ПК 3.2.13
ПК 3.2.14
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Работа на машинно-тракторных агрегатах
Работа на агрегатах для внесения удобрений и известкования.
Работа на агрегатах для основной обработки почвы. Работа на агрегатах для предпосевной обработки почвы. Работа на агрегатах для посева зерновых, зернобобовых культур (подсолнечника) и трав.
Работа на агрегатах для посадки кукурузы, свеклы, хлопка и картофеля.
Работа на агрегатах для междурядной обработки и пропашных культур.
Работа на агрегатах для защиты растений от вредителей и болезней.
Работа на дождевальных агрегатах.
Работа на агрегатах для заготовки сена.
Работа на агрегатах для уборки силоса.
Работа на картофелеуборочных агрегатах.
Работа на транспортных агрегатах.
Умения:
- работать на сельскохозяйственной техники
Навыки:
- совершенствование имеющихся у студентов навыков и умений по работе машинотракторных агрегатов и специализированной сельскохозяйственной техники
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК3.2.6.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.12.
ПК 3.2.14.
Ремонт тракторов и сельхозмашин
Знакомство с оборудованием ремонтных мастерских. Знакомство с оборудованием ремонтных мастерских.
Ремонт трансмиссии тракторов и самоходных комбайнов.
Ремонт двигателей внутреннего сгорания.
Ремонт электрооборудования.
Ремонт гидравлической системы.
Ремонт гидравлической системы.
Ремонт рабочих органов и узлов сельскохозяйственных машин и орудий.
Умения:
- использовать техническую документацию при установке режимов работы, приемы работы с измерительными инструментами, проводить монтажные работы по установке отремонтированных узлов и деталей.
Навыки:
- по ремонту, обслуживанию, навыки в проведении технического обслуживания машин, приемами подготовке к работе, хранению и управлению сельскохозяйственными агрегатами, тракторами, сельскохозяйственными машинами и автомобилем;
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.2.1.
ПК 3.2.2.
ПК 3.2.4.
ПК 3.2.5.
ПК.3.2.6.
ПК 3.2.8.
ПК 3.2.12.
ПК 3.2.14.
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда.
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин:
организация методической работы учебного заведения.
Ученический коллектив, воспитательная работа.
Работа с родителями и общественными организаторами.
Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
-готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы.
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация Сварочное производство

КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.14
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Машина – трактор агрегаттарында жұмыс жасау
Агрегаттарында тыңайтқыштарды себу жұмыстары.
Агрегатқа топырақты өңдеу жұмыстары. Топырақты өңдеген соң агрегатарда тұқым себу жұмыстары.
Агрегаттарда астықтарды себу жұмыстары (шемішке) және шөптер. Агрегатарда жүгері, қызылша, мақта және картоп себу жұмыстары.
Агрегаттардағы өсімдіктерді зиянды заттардан қорғау. Агрегаттардағы өсімдіктерге зиян келтіретін ауруларға қарсы қауіпсіздік жұмысы.
Жауынды агрегаттарда жұмыс. Агрегаттарда шөпті дайындау жұмысы. Силос жинау. Арегаттардағы жұмыс. Картоп жинау агрегаттарда жұмыс. Транспорттық агрегаттарда жұмыс.
Білімдер:
- ауылшаруашылық техникаларында жұмыс істеу;
Іскерліктер:
- студенттерге мамандандырылған ауылшаруашылық техникалары және машинатракторлық агрегаттар жұмысы бойынша дағдылары мен Іскерліктерін жетілдіру;
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ.3.2.6.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.12.
КҚ 3.2.14.
Ауылшаруашылық машиналары мен тракторларын жөндеу
Шеберханалардағы жөндеуге арналған құрал-жабдықтармен танысу. Өзі жүретін комбайындар мен тракторлардың транссмисиясын жөндеу. Іштен жанып кеткен қозғалтқыштарды жөндеу. Электр құрылғыларын жөндеу. Гидравликалық жүйені жөндеу. Ауылшаруашылық машиналары мен құралдарын жеке бөліктеріне жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
- жөнделген бөлшектер мен бөліктерге монтаждық жұмыстарды жүргізу;
- құрал-жабдықтар мен машиналарға жөндеу жұмыстарын жүргізуде білім білік дағдыларын қалыптастыру;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттармен дұрыс жұмыс жүргізу.
- ауылшаруашылық машиналары, автокөліктері және тракторлар, агрегаттар жұмыстарын дайындау, сақтау, машиналарға техникалық қауіпсіздік жүргізу және жөндеу дағдыларын меңгерту.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ.3.2.6.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.12.
КҚ 3.2.14
КП 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырылуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентатциялық жұмыс.
Білімдер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыту сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
Іскерліктер:
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс дағдыларын меңгеру;
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.2.1.
КҚ 3.2.2.
КҚ 3.2.4.
КҚ 3.2.5.
КҚ 3.2.6.
КҚ 3.2.8.
КҚ 3.2.12.
КҚ 3.2.14.
Мамандандыру Дәнекерлеу өндірісі

Квалификация специалиста 0104013-7 Мастер производственного обучения, техник-механик
СД 01
Расчет и проектирование сварных конструкций
Материалы сварных конструкций, типы и механические характеристики сварных соединений;
основы расчета сварных конструкций на прочность и выносливость;
виды сварных соединений и типы сварных швов;
работа сварных соединений при различных нагрузках и воздействиях;
расчет и конструирование сварных конструкций;
виды сварных конструкций;
сварные детали и узлы машин.
Знания:
основные научно-технические проблемы и перспективы развития сварочного производства;
технологии соединения новых материалов; основные виды расчетов сварных конструкций-на прочность, выносливость, износ; классифицировать деформации и напряжения;
типы сварных швов; работу сварных соединений при различных видах нагрузки;
основы проектирования сварных конструкций.
Умения:
определять и классифицировать нагрузки в сварных соединениях;
производить расчеты на- прочность, выносливость, износ;
владеть основами проектирования сварных конструкций.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
СД 02
Источники питания и оборудования для электрической сварки плавлением
Общие требования к источникам питания для дуговой сварки;
сварочные преобразователи и агрегаты;
сварочные трансформаторы;
однопостовые сварочные генераторы и выпрямители;
многопостовые системы питания;
специализированные источники для дуговой сварки и родственных процессов;
источники питания для электрошлаковой сварки;
основные правила эксплуатации;
источников питания;
общие сведения об устройстве сварочных автоматов и полуавтоматов;
сварочные автоматы и полуавтоматы;
оборудование для электрошлаковой;
плазменной электроннолучевой, лазерной и других способов сварки;
технологическое обслуживание и ремонт сварочного оборудования.
Знания:
работу источников питания сварочной дуги; основные правила эксплуатации источников питания;
общие сведения об устройстве сварочных автоматов и полуавтоматов;
устройство специализированных источников питания для дуговой сварки и родственных процессов;
устройство источников питания для электрошлаковой сварки;
правила техники безопасности и пожарной безопасности при ремонте оборудования и эксплуатации источников питания сварочной дуги.
Умения:
классифицировать виды сварки; определять виды неисправностей сварочных трансформаторов, выпрямителей и генераторов;
производить регулировку работы источников питания сварочной дуги;
производить техническое обслуживание и уход;
определять пути повышения производительности труда в сварочном производстве;
пользоваться технологическим оборудованием ручной дуговой сварки.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
СД 03
Производство сварных конструкций
Понятие о технологии изготовления сварных конструкций, вспомогательные сварочные материалы, заготовительные и сборочно-сварочные операции, термическая обработка сварных конструкции, техническая и технологическая подготовка сварочного производства, основы проектирования цехов и участков сварочного производства;
технология производства различных типов сварных конструкции;
балочных, рамных и решетчатых, негабаритных листовых сосудов, работающих под давлением, корпусных конструкций;
сварных деталей машин;
методы контроля качества соединении.
Знания:
Назначение технологической унификации и типизации технологических процессов;
основы проектирования цехов и участков сварочного производства;
технологические и технические требования к изготовлению сварных конструкций;
марки применяемых металлов, механические свойства и химический состав, свариваемость металлов;
виды термической обработки, применяемой для снятия термических напряжений в сварных швах и околошовной зоне;
приемы рационального раскроя металлов, применяемых для изготовления сварных конструкций;
технологию производства различных типов сварных конструкций;
методы контроля качества сварных соединений.
Умения:
назначать способы сварки в зависимости от марки, толщины металла и типа сварочного соединения;
подготовить заготовки под сварку, правильно подобрать сортамент материала для различных способов заготовительных операций;
составлять технические условия на изготовление сварных конструкций
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК
3.3.10.
ПК
3.3.12.
ПК 3.3.13
ПК
3.3.14.
ПК 3.3.15.
СД 04
Газопламенная обработка металлов
Основы газоплазменной обработки металлов; классификация процессов газоплазменной обработки металлов и их сущность;
горючие газы и жидкости для газоплазменной обработки;
газовые коммуникации и оборудование рабочих постов;
металлургические и тепловые процессы газовой сварки пламенем;
сварка конструкционных углеродистых и легированных стали и сплавов;
сварка цветных металлов и сплавов; сварка пластмасс кислородная резка металлов;
газоплазменная пайка и процессы плазменной обработки поверхности изделий.
Знания:
физико-химические основы газопламенной обработки металлов; технологию и технику сварки и резки черных и цветных металлов и сплавов; применяемое оборудование, аппаратуру и оснастку для каждого вида работ; меры безопасности при работе с газом.
Умения:
разрабатывать наиболее эффективные технологические процессы по различным видам газопламенной обработки;
на основе анализа конструктивных особенностей оборудования выбирать наиболее эффективные режимы;
пользоваться оборудованием и аппаратурой, нормативной и справочной литературой.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
СД 05
Технология и оборудование контактной сварки
Классификация основных видов и способов контактной сварки;
теоретические основы контактной сварки;
общие сведения о контактных машинах, оновные узлы, электрические схемы, параметры машин, аппаратура управления машинами контактной сварки;
формирование соединений при точечной шовной сварке;
машины для точечной, рельефной, шовной сварке и сварке давлением;
выбор технологического оборудования и оснастки для контактной сварки (рельефной и шовной, стыковой);
перспективные способы сварки металлов.
Знания:
технологические основы контактной сварки; классификацию контактной сварки основные виды и способы контактной сварки;
общие сведения о контактных машинах и их устройство;
технологию сборки и сварки изделий на точечных, шовных и стыковых машинах;
перспективные способы сварки металлов.
Умения:
рассчитывать и подбирать режимы сварки;
пользоваться технологическими приемами контактной сварки;
настраивать оборудование контактной сварки;
выявлять неисправности в технологическом оборудовании контактной сварки;
пользоваться технологическим оборудованием точечных, шовных и стыковых машин;
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
СД 06
Технология электрической сварки плавлением
Классификация основных видов и способов электрической сварки пламенем;
теоретические основы электрической сварки пламенем;
металлургические процессы при дуговой и электрошлаковой сварки;
сварочные напряжения и деформации; классификация, причины возникновения и меры борьбы;
технология электрической сварки плавлением низкоуглеродистых и легированных сталей, чугунах, цветных металлов и сплавов;
наплавка твердых сплавов;
резка металлов и сплавов;
новые и перспективные виды электрической сварки пламенем;
выбор технологического оборудования и оснастки для сварки пламенем;
основные виды дефектов сварных соединений.
Знания:
основные научно-технические проблемы и перспективы развития сварочного производства;
основы электрической сварки плавлением;
структуру и свойства основных свариваемых материалов;
металлургические процессы при дуговой и электрошлаковой сварке;
технологию электрической сварки плавлением низкоуглеродистых и легированных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов;
новые и перспективные виды электрической сварки плавлением;
основные виды дефектов сварных соединений
Умения:
рассчитывать и подбирать режимы сварки и источники питания;
выбирать термический цикл сварки;
разрабатывать мероприятия, способствующие предотвращению сварочных деформаций; применять меры по исправлению деформированных узлов;
производить подбор технологии сварочного процесса согласно видов и типов соединения.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
СД 07
Оборудование механизации и автоматизации сварочных процессов
Основные понятия и определения:
классификация и выбор оборудования для комплексной механизации и автоматизации производства;
оборудование для термической обработки, оборудование для автоматической сварки под слоем флюса, для наплавки;
комплексный анализ производства и определение предпосылок автоматизации и роботизации;
основные системы автоматического управления по циклам производства;
механизация и автоматизация основных и вспомогательных сварочных операций;
автоматическое регулирование сварочных процессов;
машины-полуавтоматы;
автоматы и линий сварочного производства;
промышленные роботы.
Знания:
предпосылки для механизации и автоматизации процесса производства сварных конструкций;
конструкции и принцип действия средств механизации и автоматизации, их область применения и правила технической эксплуатации;
системы автоматического управления по циклам производства;
системы контроля и регулирования технологических процессов.
Умения:
выбирать вариант механизации
и автоматизации в зависимости от конструктивных
особенностей изделия, типа сварочного производства,
условий выполнения работы;
пользоваться нормативной
и справочной литературой;
определять перспективность выбранного варианта
автоматизации и механизации.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
СД 08
Контроль качества сварных соединений
Общие понятия о качестве
сварки и дефектах сварных
соединении; виды контроля;
неразрушающие методы контроля,
разрушающие методы контроля,
оборудование для контроля
сварных соединении;
выбор метода и организация
контроля металлов и сварных соединении.
Знания:
общие понятия о качестве сварки и дефектах сварных соединений; виды контроля; о неразрушающих и разрушающих методах контроля; требования, предъявляемые к контролю качества металлов и сварных соединений.
Умения:
выявлять дефекты в сварных соединениях;
выбирать метод контроля качества металлов и сварных
соединений в зависимости от
природы металла, его толщины, типа сварного соединения,
габаритов и формы изделия, условий работы сварного соединения;
рассчитывать технически
обоснованные нормы времени.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью.
Ознакомление с материально-
технической базы колледжа.
Анализ связи меж предметных дисциплин специальности
колледжа и связи социальными партнерами.
Экскурсии в учебные заведения,
на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации
по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

Мамандық біліктілігі бойынша 0104013 – 7 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
АП 01
Дәнекерленген конструкцияларды есептеу және жобалау
Дәнекерленген конструкциялардың материалдары, дәнекерлеп біріктірудің түрлері және механикалық сипаттамалары. Дәнекерленіп біріктірілген конструкциялардың бекемділігі мен төзімділігін есептеу негіздері, дәнекерлеп біріктірудің түрлері және дәнекерленген жердің тігісінің орналасуы. Біріктіру кезіндегі түрлі жүктелумен дәнекерлеу жұмыстары, дәнекерлеп жасалған конструкцияларды құру және есептеу. Машиналардың дәнекерлеп жасалған жеке бөлшектері мен құрама бөлімдері.
Білімдер:
- доғасымен дәнекерлеуге қолданылатын қоректендіру көздерінің жұмысын;
- дәнекерлеуге қолданылатын қоректендіру көздеріне қойылатын жалпы талаптарды;
- электршлақты дәнекерлеуге арналған автоматтар мен жартылай автоматтар; электр доғасымен дәнекерлеуге қолданатын қоректендіру көздеріне қойылатын техникалық және өртке қарсы қауіпсіздігін;
- дәнекерлеу түрлендіргіштері мен агрегаттары; дәнекерлеу трансформаторлары;
- бір орындық дәнекерлеу генераторлары мен түзеткіштері;
- қоректендірудің көп орындық жүйелері;
- доғамен және сол тектес дәнекерлеуге арналған арнайы қоректендіру көздері;
- дәнекерлеу жабдықтарына жасалатын техникалық қызметтер мен жөндеу жұмыстары.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу кезінде біріктірудің классификациясын анықтауды;
- беріктілігін, мықтылығына есеп жүргізуді;
- дәнекерлеу конструкциясын жобалаудың негіздерін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.12.
АП 02
Жалынмен электрлі дәнекерлеудің қуат көздері мен жабдықтары
Электр доғасымен дәнекерлеуге қолданатын коректендіру көздеріне қойылатын жалпы талаптар. Дәнекерлеу түрлендіргіштері мен агрегаттары, дәнекерлеу трансформаторлары, бір орындық дәнекерлеу генераторлары мен түзеткіштері, коректендірудің көп орындық жүйелері, доғамен және сол тектес дәнекерлеуге арналған арнайы коректендіру көздері, электршлакты дәнекерлеуге арналған автоматтар мен жартылай автоматтар, электршлакты, плазмалы, электрсәулелі лазермен және басқа да тәсілдермен дәнекерлеуге арналған жабдықтар, дәнекерлеу жабдықтарына жасалатын техникалық қызметтер мен жөндеу жұмыстары.
Білімдер:
- дәнекерлеу көздерінің доғалармен жұмыс жасауды;
- дәнекерлеу көздерін пайдалануға қойылатын негізгі талаптар;
- жартылай және автоматты құрылғылардың мәліметтерін;
- біртекті процессорлар мен арнайы дәнекерлеу көздерінің доғасынның құрылысын;
- электршлакты дәнекерлеу көздерінің құрылысын;
- дәнекерлеу доғасының көздерін пайдалану кезінде өрт қауіпсіздік техникасының ережелерін;
Іскерліктер:
- генератор мен бүлінген трансформаторлар түрлері анықтауды;
- дәнекерлеу түрлерін классификациялауды;
- дәнекерлеу доғасының көздерінің жұмысын реттеуді жүргізуді;
- техникалық қызмет көрсету және баптауды жүргізуді;
- дәнекерлеу өндірісінде еңбек етудің жоғарғы сапалық жолдарын анықтауды;
- дәнекерлеу доғасын қолмен жасауда технологиялық құралдарды пайдалануды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.12.
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14.
КҚ 3.3.15.
АП 03
Дәнекерлеу конструкцияларын өндіру
Дәнекерлеу жасалатын конструкцияларды, дәнекерленіп жасалатын қосалқы материалдар, дайындық және дәнекерлеу әрекеттері, дәнекерлеп жасалатын конструкцияларды қыздырып өңдеу, дәнекерлеу өндірісіне техникалық және технологиялық дайындық, цехтар мен белгілерді жобалау негіздері жайлы түсінік; дәнекерлеп дайындалатын әр түрлі конструкцияларды өндіру технологиясы; сырықтық (белдемелік), қаңқалық конструкциялар; машиналардың дәнекерлеп жасалған бөлшектері; дәнекерлеп біріктірілген жердің сапасын бақылау әдістері.
Білімдер:
- технологиялық қалыптандыру және технологиялық процестерді типтендіруді;
- цехтар мен белгілерді жобалау негіздері жайлы түсінік;
- дәнекерлеп дайындалатын әр түрлі конструкцияларды өндіру технологиясын;
- дәнекерленген металдардың химиялық және механикалық құрамы, қолданылатын металдардың маркілерін;
- термикалық өңдеудің түрлерін;
- дәнекерлеуді құрастыруды дайындауда металдарды қолдануды;
- дәнекерелеуді құрастырудың технологиялық өндірісін түрлі типтерін;
- дәнекерлеу жұмыстарындағы біріктірудің әдістерінің сапасын;
Іскерліктер:
- дәнекерлеу кезінде металдардың типінің қалыңдығы, дәнекерлеу маркілерінің әдістерін анықтауды;
- түрлі дайын материалдардан ассортиментке таңдап алу арқылы дәнекерелеу;
- дәнекерлеу конструкциясын дайындау шарттарындағы техникалық жағдайын құрастыруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.12.
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14.
КҚ 3.3.15.
АП 04
Металдарды газдық-жалындық өңдеу
Металды газдық-жалындық өңдеу негіздері. Метал газдық-жалындық өңдеу процесстерінің жіктелуі және маңызы; газдық-жалындық өңдеуге арналған жанар газдар. Газдық қатынастар және жұмыс постарын жабдықтау. Газдық-жалындық дәнекерлеудің металургиялық және жылулық процестері. Конструкциялық көміртекті және легирленген болатты және қорытпаларды дәнекерлеу. Пластмасса дәнекерлеу, металдарды оттегімен кесу. Бұйым беттерін газдық-жалындық дәнекерлеу және плазмалық өңдеу процестері.
Білімдер:
- металдарды газдық-жалындық өңдеуді физика-химиялық негіздерін; қара және түсті металдар мен қорытындыларды дәнекерлеу және кесу технологиясын және техникасын;
- қолданылатын жабдықтарды, аспаптарды және жұмыстың әрбір түріне арналған құралдарды;
- газбен жұмыс істеудегі қауіпсіздік шараларын.
Іскерліктер:
- газдық-жалындық өңдеудің әртүрлі типтері бойынша нәтижелі технологиялық процестерді дайындауды;
- жабдықтың конструкциялық ерекшеліктерін талдау негізінде ең нәтижелі жолдарын таңдауда;
- мөлшерлік және анықтамалық әдебиетті қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 05
Жанасу арқылы дәнекерлеу технологиясы мен жабдықтары
Жанасу арқылы дәнекерлеудің негізгі түрлерінің жіктелуі және әдістері. Түйістіре дәнекерлердің теориялық негіздері. Контакттық машиналар туралы жалпы мағлұмат,негізгі түйінділер, электрлік схемалар, машина өлшемдері, түйістіре дәнекерлеу машиналарын басқару аспаптары. Нүктелік тігістік дәнекерлердің жалғауларын қалыптастыру, нүктелік, бедерлік, тігістік дәнекерлеудің және қысымдық дәнекерлеудің машиналары. Түйістіре дәнекерлеудің (бедерлік және тегістік, түйістік) технологиялық жабдықтарын және құралдарын таңдау, металдың дәнекерлеудің әдістері.
Білімдер:
- жанасу арқылы дәнекерлеу негізгі түрлерін және тәсілдерін жіктеу;
- жанасу арқылы дәнекерлеудің теориялық негіздерін;
- жанасу арқылы дәнекерлеу машиналарын басқару аспаптар туралы жалпы түсінік;
- нүктелік дәнекерлеу тігістерін құру; біріктіру, нүктелі бедерлі дәнекерлеуге арналған машиналарды.
Іскерліктер:
- тігістеп дәнекерлеу және қысыммен біріктіру;
- жанасу арқылы дәнекерлеуге (бедерлі, тігісті, түйістірмелі) арналған технологиялық жабдықтар мен құралдары таңдап алу:
- металдарды дәнекерлеудің озық тәсілдерін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 06
Жалынмен электрлік дәнекерлеу технологиясы
Электрмен балқытып дәнекерлеудің негізгі түрлері мен тәсілдерін жіктеу. Электрмен балқытып дәнекерлеудің теориялық негіздері: доғамен, электршлакты дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық процестер. Дәнекерлеу кернеуі және деформациялар. Көміртегі аз және легірленген болаттарды, шойынды, түсті металдар мен қорытпаларды дәнекерлеу технологиясы. Қатты қорытпаларды балқыту, металдар мен қорыталарды кесу. Электрмен балқытып дәнекерлеуге арналған технологиялық жабдықтар мен құралдарды таңдау. Дәнекерленіп біріктірілген жерлердегі ақаулардың негізгі түрлері.
Білімдер:
- дәнекерлеу өндірісінің негізгі ғылыми-техникалық проблемалары мен болашақ дамуын;
- электрмен балқытып дәнекерлеудің негізін;
- дәнекерлеу материалдардың құрылымы мен сапасын;
- доғамен, электршлақты дәнекерлеу кезіндегі металлургиялық процестерін;
- дәнекерлеу кернеуі және деформациялар;
- көміртегі аз және легірленген болаттарды, шойынды, түсті металдар мен қорытпаларды дәнекерлеу технологиясын
Іскерліктер:
- дәнекерлеу режимін есептеп және қайнар көзін тандауды;
- термиялық дәнекерлеу циклін таңдау;
- құрастыру және дәнекерлеу жабдықтары мен қосалқы құралдарды жөндеу бойынша іс шараларды әзірлеуін;  - жанасу типі мен түріне келісті дәнекерлеу процесінің технологиясын таңдау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 07
Дәнекерлеу процестерін механикаландыру және автоматтандыру жабдықтары
Негізгі түсініктер мен анықтамалар: өндірісті жинақты механикаландыру мен автоматтандыруға арналған жабдықтары жіктеу және таңдап алу; термоөңдеу жабдықтары; флюс қабаты астында дәнекерлеуді, балқытуды автоматтандыруға арналған жабдықтар; өндірісті жан-жақты талдау және автоматтандыру мен роботтаудың алғышарттарын анықтау; өндіріс циклдары бойынша автоматты басқарудың негізгі жүйелері: дәнекерлеудің негізгі және қосалқы әрекеттерін механикаландыру және автоматтандыру; дәнекерлеу процестерін автоматты реттеу; жартылай автомат; автомат машиналар және дәнекерлеу өндірісінің желілері; өндірістік жұмыстар.
Білімдер:
- дәнекерлеу өндірісін жинақты механикаландыру мен автоматтандыруға арналған жабдықтары жіктеу және таңдап алуды;
- механикаландыру мен автоматтандыруға конструкциясын қолданылатын саласын және техникалық қолдану ережесін;
- өндірістік цикл бойынша автоматтық басқару жүйесін.
Іскерліктер:
- бұйымның конструктивтік ерекшелігіне байланысты механикаландыру мен автоматтандыру түрін таңдау;
- дәнекерлеу өндіріс типі, жұмысты жасау жағдайы;
- нормативтік және анықтамалық әдебиетін, қолдануды; механикаландыру мен автоматтандырудың перспективтік түрін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8.
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
АП 08
Дәнекерленіп біріктірудің сапасын бақылау
Дәнекерлеу сапасы мен дәнекерлеу біріктірілген жердің ақаулары туралы жалпы түсінік, бақылау түрлері; бүлдірмей бақылау әдістері; дәнекерленіп біріктірілген жерді бақылауға арналған жабдық; металдар мен дәнекерленіп бекітілген жерлерді бақылау әдістерін таңдау және бақылауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- дәнекерлеу сапасы мен дәнекерлеу біріктірілген жердің ақаулары туралы жалпы түсінік, бақылау түрлері;
- бүлдірмей бақылау әдістері; дәнекерленіп біріктірілген жерді бақылауға арналған жабдықтау;
- металдар мен дәнекерленіп бекітілген жерлердің бақылау әдістерін таңдау және бақылауды ұйымдастыру.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу біріктірілген жердің ақауларын анықтау, металдың табиғатына, қалындығына дәнекерлеу біріктіру жұмысының түріне, габариті мен нысанына байланысты металдардың сапасын бақылау әдісін таңдауды;
- техникалық дәйекті уақыт нормаларын есептеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Кәсіптік практика
ӨО. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарная практика.
Основывается на видах и усвоению практических
навыков по профилю отрасли,
где учащиеся в учебных мастерских колледжа
(а при их отсутствии – на производстве) осваивают основные слесарные операции,
а также виды работ по подготовке деталей и их
кромок под сварку, сборке и прихватке изделий.
Умения:
историю развития слесарного дела;
тенденции совершенствования слесарного дела;
инновационные технологии слесарного дела;
теоретические основы слесарного дела;
сущность подготовительных операций;
технологию сборки сварочных конструкций;
правила внутреннего распорядка и пожарной профилактики;
положения по охране труда;
правила Т. Б. при производстве слесарных работ;
назначение слесарной обработки металлов
Навыки:
производить выбор типа и вида слесарных работ;
производить оптимальный выбор слесарного инструмента;
использовать в процессе работы справочную литературу.
определять причины возникновения дефектов в сварных конструкциях;
разработать технологический процесс подготовки конструкции;
определять целесообразность применения инструментов и оборудования для выполнения подготовительных операций;
приемы работы со слесарным инструментом;
назначение сборочно-сварочных приспособлений
по выполнению слесарных работ;
расчета выполняемых операций.
безопасных приемов работы при выполнении слесарных работ;
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Сварочная практика.
Основывается на видах и усвоению практических навыков по профилю отрасли,
где учащиеся в учебных мастерских колледжа
(а при их отсутствии – на производстве) приобретают
навыки и понятия по выполнению и производству сварных швов с
помощью электрической и газовой сварке и резки
металлов
Умения:
историю развития сварки плавлением;
тенденции совершенствования сварки плавлением;
инновационные технологии сварки плавлением;
конструктивные особенности источников питания электрической сварки плавлением;
конструктивные особенности оборудования для газовой сварки и резки металлов;
конструктивные особенности источников питания и оборудования контактной сварки;
технологическую сущность сварки плавлением;
правила экологической безопасности, охраны труда и противопожарной безопасности для каждого вида сварочных работ;
характеристику источников питания;
назначение аппаратуры управления источников питания электрической сварки плавлением, контактной и газовой сварки;
расчет размеров электродов для электродуговой сварки;
расчет размеров проволоки и электродов для газовой и контактной сварки;
Навыки:
производить выбор типа и вида сварки плавлением;
производить выбор сварочного оборудования;
производить функциональную работу источников питания электрической сварки плавлением, контактных машин и оборудования газовой сварки и резки металлов на рациональные режимы работы;
управления сварочным процессом;
безопасных приемов работы на при использовании электродуговой, контактной и газовой сварки металлов;
по использованию сборочно-сварочных приспособлений;
правления источниками питания для сварки, контактными машинами общего назначения;
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 15
БК 16
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с
присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной
квалификации (разряд, класс, категория)
«Газоэлектросварщик» 2-3 разряда, «Контролер сварочных работ»
Предназначена для профессионального обучения по рабочей профессии с последующими экзаменационным контролем приобретенных навыков и умений и присвоением квалификации «Газоэлектросварщик» 2-3 разряда.
Умения:
историю развития сварки плавлением;
тенденции совершенствования
сварки плавлением;
инновационные технологии
сварки плавлением; теоретические основы сварки плавлением;
теоретические основы газовой
сварки и резки металлов;
теоретические основы контактной сварки.
технологическую сущность
сварки электрической сварки
плавлением, контактной и газовой сварки;
устройство источников питания
и оборудования электрической
сварки плавлением, газовой и контактной сварки;
правила экологической безопасности,
охраны труда и противопожарной безопасности для
каждого вида сварочных работ;
характеристику источников питания;
назначение аппаратуры управления сварочными
машинами, источников питания, и оборудования для сварки металлов.
Навыки:
производить выбор типа и вида сварки плавлением;
производить выбор сварочного оборудования.
определять дефекты сварных соединений, способы их устранения и предупреждения;
производить зажигание горелки, регулирование пламени и наклона горелки в зависимости от толщины металла;
производить устойчивое горение сварочной дуги;
производить сварку на контактных машинах общего назначения;
определять причины возникновения неисправности машин и оборудования для производства сварочных работ.
управления сварочным процессом производства сварных соединений;
сварки образцов различных металлов и толщины;
в выборе режима и производства
прямолинейных и криволинейных резов листового металла
различной толщины по разметке;
в сварке чугунных и стальных конструкций;
в сварке конструкций из цветного металла;
в производстве воздушно-дуговой резки металлов
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Закрепление профессиональных
практических навыков полученных в учебных мастерских.
Повышение квалификации по
рабочей профессии.
Участие в производственных процессах
в качестве специалиста «Газоэлектросварщик»
Умения:
историю развития сварки плавлением;
тенденции совершенствования сварки плавлением;
инновационные технологии сварки плавлением;
теоретические основы сварки плавлением;
теоретические основы газовой сварки и резки металлов;
теоретические основы контактной сварки.
технологическую сущность сварки электрической сварки плавлением, контактной и газовой сварки;
устройство источников питания и оборудования электрической сварки плавлением, газовой и контактной сварки;
правила экологической безопасности, охраны труда и противопожарной безопасности для каждого вида сварочных работ; характеристику источников питания;
назначение аппаратуры управления сварочными машинами, источников питания, и оборудования для сварки металлов
Навыки:
производить выбор типа и вида сварки плавлением;
производить выбор сварочного оборудования.
определять причины возникновения неисправности машин и оборудования для производства сварочных работ;
производить выбор режима сварки;
определять дефекты сварных соединений, способы их устранения и предупреждения;
производить зажигание
горелки, регулирование пламени и наклона горелки в зависимости от толщины металла;
производить устойчивое
горение сварочной дуги;
производить сварку на контактных машинах общего назначения.
управления сварочным процессом.
безопасных приемов работы
на сварочных машинах и оборудовании общего назначения;
по использованию сборочно-сварочных приспособлений.
производства сварных соединений;
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Учащиеся дублируют работу бригадиров сварочного производства,
техников-механиков и технологов сварочного производства.
Аккумулируют накопленный профессиональный опыт в
производственных отношениях.
Умения:
историю развития сварки плавлением;
тенденции совершенствования сварки плавлением;
тенденции развития индустрии РК тенденции развития сварочного производства;
инновационные технологии сварки плавлением;
теоретические основы сварки плавлением;
основы экономики сварочного производства принципы работы мастера сварочного производства;
производство и выбор типа, вида сварки плавлением;
производство и выбор сварочного оборудования;
конструктивные особенности сварочных машин;
технологическую сущность сварки плавлением;
устройство источников питания и оборудования электрической сварки плавлением;
принципы управления сварочным процессом;
методику расчета параметров сварочного оборудования;
принципы и особенности работы мастера сварочного производства
Навыки:
осуществлять административную деятельность в качестве руководителя среднего звена;
руководить процессом производства сварных конструкций;
определять причины возникновения неисправности машин и сварочного оборудования;
разрабатывать технологический процесс контактной сварки;
разрабатывать технологический процесс электродуговой сварки;
разрабатывать технологический процесс газопламенной обработки металлов;
определять целесообразность применения оборудования для всех видов сварки.
производить наладку сварочных машин на рациональные режимы работы;
определять дефекты сварных соединений, способы их устранения и предупреждения;
управления бригадой, цехом сварщиков работы руководителя среднего звена;
безопасных приемов работы на сварочных машинах общего назначения;
использования сборочно-сварочных приспособлений и сварочного оборудования;
экономичного производства сварных конструкций;
работы на многоэлектродных сварочных машинах.
производства сварных соединений;
настройки полуавтомата на заданный режим сварки.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.3.8.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПК 3.3.13.
ПК 3.3.14.
ПК 3.3.15.
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно-педагогического
коллектива, мастера производственного обучения
преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения.
Ученический коллектив, воспитательная работа.
Работа с родителями и общественными организаторами.
Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
-готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации
самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и
преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать,
проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке
информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация Организация дорожного движения

КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық практика
Бұйымдарды жинау мен жинақтауда, бөлшектерді дәнекерлеу жұмыстарында сонымен бірге негізгі слесарлық операцияларды меңгереді, (өндірісте) колледждің оқу шеберханаларында салалар бойынша білім-білік дағдыларын қалыптастырады.
Іскерліктер:
- ұсталық жұмыстың дамуын;
- ұсталық жұмыстың қалыптасу тенденциясын;
- ұсталық жұмыстың инновациялық технологиясын;
- ұсталық жұмыстың теориялық негізін;
- шынын айтқанда дайындау операцияларын;
- дәнекерлеу конструкцияларын жинау технологиясын;
- өрт профилактикасы мен ішкі тәртіп ережелерін;
- еңбекті қорғаудың нұсқауларын;
- өндірістегі ұсталық жұмыста техника қауіпсіздігін сақтауды;
- металдарды өндеуде ұсталық жұмыстың мәнін;
Дағдылар:
- ұсталық жұмыстың түрлері мен типтерін;
- ұсталық аспаптарға оптимальді таңдау жүргізуді;
- жұмыс істеу кезінде әдеби анықтамаларды пайдалануды;
- дәнекерлеу конструкцияларында кездесетін ақауларды анықтауды;
- конструкцияларды дайындауда технологиялық процестерді құрастыруды;
- дайындық операцияларын орындауда аспаптар мен құрал-жабдықтарды орнымен қолдануды анықтауды;
- ұсталық аспаптардың жұмыс жасау ретін;
- дәнекерлеп-құрастыруға икемділігін тағайындауды;
- ұсталық жұмысты орындау;
- орындалған операцияларға есеп жүргізуді;
- ұсталық жұмысты орындауда қауіпсіздік шараларын орындау;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
Дәнекерлеу практикасы
Дәнекерлеудің тігістері, металдарды кесу және электрлік газбен дәнекерлеу, бұйымдарды жинау мен жинақтауда, бөлшектерді дәнекерлеу жұмыстарында сонымен бірге негізгі слесарлық операцияларды меңгереді, (өндірісте) колледждің оқу шеберханаларында салалар бойынша білім-білік дағдыларын қалыптастырады.
Іскерліктер:
- дәнекерлеу жұмысының дамуын;
- дәнекерлеу жұмысының қалыптасу тенденциясын;
- дәнекерлеу жұмысының инновациялық технологиясын;
- электрлік дәнекерлеу көздерін құрастыру ерекшеліктерін;
- металдарды кесу және газбен дәнекерлеу кезіндегі құрылғыларды құрастырудың ерекшеліктерін;
- құрылғылармен байланыс дәнекерлеуде және қуат көздерінің ерекшелігін;
- дәнекерлеу кезіндегі технологияны;
- қуат көздерін, дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіздік түрлерін, өрт қауіпсіздігін және еңбекті қорғау мен экологиялық қауіпсіздік ережелерін;
- газбен дәнекерлеу және байланыс, электрмен дәнекерлеу және қуат көздерінің апаратураларын басқаруды тағайындауды;
- электрдугалық дәнекерлеуде қолданылатын электродтардың көлемін есептеуді;
- газбен дәнекерлеуде проволкалар мен электродтардың көлемдік есебін;
Дағдылар:
- жалынмен дәнекерлеудің түрлері мен типтеріне таңдау жүргізуді;
- дәнекерлеу құрылғыларына таңдау жүргізуді;
- жұмыс кестесі, металдарды кесу және газбен дәнекерлеу құрылғылары мен байланыс машиналары, жалынмен дәнекерлеуде электрлік қуат көздері жұмыстарын функционалды жүргізуді;
- дәнекерлеу процестерін басқару;
- металдарды газбен дәнекерлеу кезіндегі байланыс, жұмыста қолданылатын қауіпсіздік шаралары;
- жинақтап-дәнекерлеуге бейімделу;
- байланыс машиналары мен жалынмен дәнекерлеудің қуат көздерінің мәнін:
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) «2-3 разрядтағы газоэлектр дәнекерлеушісі», «Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы»
2-3 разрядтағы «Газоэлектр дәнекерлеушісі» біліктілігін алуда білім білік дағдыларын қалыптастыру, емтихандық бақылау алу бойынша жұмыс кәсібін иеленуге кәсіптік оқытуды меңгерту.
Білімдер:
- дәнекерлеу жұмысының дамуын;
- дәнекерлеу жұмысының қалыптасу тенденциясын;
- дәнекерлеу жұмысының инновациялық технологиясын;
- электрлік дәнекерлеу көздерін құрастыру ерекшеліктерін;
- металдарды кесу және газбен дәнекерлеу кезіндегі құрылғыларды құрастырудың ерекшеліктерін;
- құрылғылармен байланыс дәнекерлеуде және қуат көздерінің ерекшелігін;
- дәнекерлеу кезіндегі технологияны;
- қуат көздерін, дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіздік түрлерін, өрт қауіпсіздігін және еңбекті қорғау мен экологиялық қауіпсіздік ережелерін;
- газбен дәнекерлеу және байланыс, электрмен дәнекерлеу және қуат көздерінің апаратураларын басқаруды тағайындауды;
- электрдугалық дәнекерлеуде қолданылатын электродтардың көлемін есептеуді;
- газбен дәнекерлеуде проволкалар мен электродтардың көлемдік есебін;
Іскерліктер:
- жалынмен дәнекерлеудің түрлері мен типтеріне таңдау жүргізуді;
- дәнекерлеу құрылғыларына таңдау жүргізуді;
- жұмыс кестесі, металдарды кесу және газбен дәнекерлеу құрылғылары мен байланыс машиналары, жалынмен дәнекерлеуде электрлік қуат көздері жұмыстарын функционалды жүргізуді;
- дәнекерлеу өндірісін басқару;
- металдардың түрлері мен қалыңдығын ажыратуды, дәнекерлеудің үлгілерін;
- металдардың түрлі қалыңдықтарына қарай оларды түзу және қисық кесуде таңдау жүргізу;
- шойынды және жылтыр заттарды дәнекерлеу конструкциясын;
- түсті металдарды дәнекерлеу конструкциясын;
- өндірістегі доғалық металдарды кесуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
КП 04
Оқу орындарындағы технологиялық практика
Оқу шеберханаларында кәсіби тәжірибелік Білімдерін бекіту. Жұмысшы кәсібі бойынша біліктілікті көтеру. Өндірістік процестерге «Газэлектр дәнекерлеушісі» маманы ретінде қатысу.
Білімдер:
- дәнекерлеу жұмысының дамуын;
- дәнекерлеу жұмысының қалыптасу тенденциясын;
- дәнекерлеу жұмысының инновациялық технологиясын;
- электрлік дәнекерлеу көздерін құрастыру ерекшеліктерін;
- металдарды кесу және газбен дәнекерлеу кезіндегі құрылғыларды құрастырудың ерекшеліктерін;
- құрылғылармен байланыс дәнекерлеуде және қуат көздерінің ерекшелігін;
- дәнекерлеу кезіндегі технологияны;
- қуат көздерін, дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіздік түрлерін, өрт қауіпсіздігін және еңбекті қорғау мен экологиялық қауіпсіздік ережелерін;
- газбен дәнекерлеу және байланыс, электрмен дәнекерлеу және қуат көздерінің аппаратураларын басқаруды тағайындауды;
- электрдугалық дәнекерлеуде қолданылатын электродтардың көлемін есептеуді;
- газбен дәнекерлеуде проволкалар мен электродтардың көлемдік есебін;
Іскерліктер:
- жалынмен дәнекерлеудің түрлері мен типтеріне таңдау жүргізуді;
- дәнекерлеу құрылғыларына таңдау жүргізуді;
- жұмыс кестесі, металдарды кесу және газбен дәнекерлеу құрылғылары мен байланыс машиналары, жалынмен дәнекерлеуде электрлік қуат көздері жұмыстарын функционалды жүргізуді;
- дәнекерлеу өндірісін басқару;
- байланыс машиналары мен жалынмен дәнекерлеудің қуат көздерінің мәнін:
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Дәнекерлеу өндірісінде технологтарының техник-механиктардың дәнекерлеу бригадасының жұмысын білім алушылар қайталайды. Өндірістік қарым-қатынаста кәсіптік тәжірибе жинақтайды.
Білімдер:
- балқытып дәнекердің тарихи дамуын;
- балқытып дәнекердің жоғарғы деңгейдегі орындалу тенденциясы;
- ҚР индустрияның даму тенденциясы;
- балқытып дәнекердің инновациялық технологиялары;
- балқытып дәнекердің теориялық негіздері;
- дәнекерлеу өндірісінің экономика негіздері;
- дәнекерлеу өндірісінің шеберінің жұмыс қағидалары, балқытып дәнекердің түрін, типін таңдау және өндіру;
- дәнекер құрылғысын таңдау және өндірісін;
- дәнекерлеу машиналарының конституциялық ерекшеліктерді;
- балқытып дәнекердің технологиялық негізі;
- балқытып дәнекерлеудің электрлік құрылғысының ток көзінің құрылғысы;
- дәнекерлеу үрдісін басқару қағидалары;
- дәнекерлеу құрылғысының параметрлерін өлшеу әдістемесі;
- дәнекерлеу өндірістің шеберінің жұмысының ерекшеліктері мен қағидалары;
Іскерліктер:
- орта буын жетекшісі ретінде әкімшілік жұмысты жүзеге асыра алу;
- дәнекерлік конструкциялық өндіріс үрдісін басқару дәнекерлік құрылғылар мен машиналардың істен шығу жолдарының себептерін анықтау;
- контактісі дәнекерлеу технологиялық үрдесін жүзеден асыру;
- электр доға дәнекерлердің технологиялық үрдісін жүзеге асыру;
- металдардың газ оттық өңдеудің технологиялық үрдісін жүзеге асыру;
- дәнекердің барлық түріне қолданылатын құрылғылардың тиімділігін анықтау;
- дәнекерлеуші жұмыс машиналарының тиімді жұмыс тәртібін өңдеу өндірісі;
- дәнекерлеуден байланыстардың кемшіліктерін жинақтау, алдын алу жолдары
- дәнекерлеуші цехты,бригаданы басқару;
- орта буын басқарушы жұмысы;
- жалпы қолданыстағы дәнекерлеуші машиналардағы қауіпсіздік жұмыс істеу;
- дәнекерлеуші құрылғыларды және дәнекерлеуші-жинақтау құрал-жабдықтарды қолдану;
- қөп электродты дәнекерлеу машинадағы жұмыстар;
- дәнекерші байланыстарды өңдеу;
- берілген тәртіптегі дәнекерлерге жартылай автоматты бағыттау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.3.8
КҚ 3.3.10
КҚ 3.3.12
КҚ 3.3.13
КҚ 3.3.14
КҚ 3.3.15
КП 06
Диплом алды (педагогикалық) практикасы
- Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырылуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Дағдылар:
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау, тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Жол қозғалысын ұйымдастыру

Квалификация специалиста 0104013-8 Мастер производственного
обучения, техник-механик
СД 01
Организация дорожного движения
Автомобильные транспорт. Госавтоинспекции в ОДД. Характеристика дорожного движения.
Методы исследования дорожного движения.
Методы организация дорожного движения.
Пассажирский транспорт.
Движения специфических условиях.
Движения специфических условиях.
Движения на железнодорожных переездах.
Движения при ремонте улицы дорог.
Организация производства при административных нарушениях правил дорожного движения Республики Казахстан.
Дорожная полиция Республики Казахстан.
Знания:
Структуру ОДД, способы ОДД, способы обеспечения безопасности дорожного движения, характеристики дорожного движения, ПДД, психологические особенности деятельности водителей, классификацию ДТП, мероприятия по ОДД
Умения:
анализировать материалы статистики дорожно-транспортных происшествий;
исследовать режим движения
транспортных средств и пешехода;
проводить обследования улично-дорожных сетей и выявлять недостатки в организация дорожного движения;
разрабатывать комплексные мероприятия
по улучшению условий и
обеспечении безопасности движения в различных дорожных, транспортных и метеорологических условиях.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.12.
ПК 3.4.13.
СД 02
Устройство автотранспортных средств
Общие сведения о автотранспортных средствах.
Общее устройство автотранспортных средств.
Общее устройство двигателей внутреннего сгорания.
Механизмы и системы двигателей.
Ходовая часть автотранспортных средств.
Органы управления автотранспортных средств.
Система освещения и сигнализации автотранспортных средств.
Знания:
устройство агрегатов и механизмов автотранспортных средств;
правила разборки и сборки агрегатов и механизмов;
инструменты и оборудование,
применяемых на лабораторных работах;
Умения:
самостоятельно выполнять демонтажно-монтажные работы;
пользоваться различными приспособлениями,
съемниками и контрольно-современно обнаруживать;
контролировать правильность хранения запасных частей и резервных автотранспортных средств;
устанавливать степень
готовности эксплуатации автотранспортных средств.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ПК 3.4.12.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.15.
СД 03
Дорожные условия в обеспечении безопасности движения.
Роль дорожных условий в обеспечении безопасности движения.
Характеристика автомобильных дорог.
Характеристики транспортной работы дорог.
Взаимодействие дороги и автомобиля.
Качество и состояние дорожного покрытия.
Транспортно-
эксплуатационные особенности дорог.
Закономерности движения транспортных средств.
Оценка режимов и безопасности движения.
Обследование дорог для транспортных средств.
Мероприятия по повышению
транспортно-эксплуатационных характеристик дорог и
безопасности движения.
Знания:
Основные показатели и характеристики транспортной работы дорог;
особенности работы дороги
как транспортного сооружения;
закономерности движения транспортных потоков в реальных дорожных условиях;
Умения:
организовывать обследование автомобильных дорог;
оценивать эксплуатационные показатели дорог,
режимы и безопасность движения транспортных потоков;
разрабатывать комплексные мероприятия по
повышению транспортно-эксплуатационных характеристик дорог
и безопасности движения.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.10
ПК 3.4.11.
ПК 3.4.12.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.15.
СД 04
Техническое обслуживание и ремонт автотранспортных средств
Система ТО и ремонта автотранспортных средств.
Технологические процессы обслуживания и ремонта машин.
Неисправности и способы обнаружения, диагностики, техобслуживания и хранения автотранспортных средств.
Ремонт типовых конструктивных элементов машин.
Ремонтная база.
Технический контроль.
Знания:
причины изменения технического состояния машин в процессе эксплуатации; понятие о надежности,
работоспособности,
техническом ресурсе и сроке службы машин;
износы деталей, виды износов;
общую схему технологического процесса ремонта машин.
Умения:
определять изменение технического состояния машин в процессе эксплуатации;
проводить дефектовку поступивших на ремонт агрегатов, механизмов и деталей машин;
применять технологические способы восстановления посадок и изношенных деталей машин.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ПК 3.4.12.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.14.
ПК 3.4.15.
СД 05
Учет, регистрация и технический осмотр транспортных средств
Виды автотранспортных средств.
Обязанности собственников автотранспортных средств.
Регистрационные документы.
Обязанности сотрудников регистрационных подразделений дорожной полиции.
Требования к документам.
Регистрация автотранспортных средств.
Требования к регистрации автотранспортных средств.
Цель, порядок и правила проведения государственного технического осмотра автотранспортных средств и прицепов к ним.
Станции технического обслуживания.
Оформление результатов государственного техосмотра.
Знания:
Руководящие материалы по вопросам учета, регистрации технического осмотра и диагностики транспортных средств;
ГОСТы и технические требования на учет, регистрацию, технический осмотр транспортных средств;
передовой опыт в области учета, регистрации и технического осмотра и оценки надежности транспортных средств;
законодательство по охране труда и защите окружающей среды. Законодательство РК
Умения:
своевременно и качественно
определять техническое состояние транспортных средств;
работать с документами по
учету, регистрации транспортных средств,
оформлять результаты государственного технического
осмотра транспортных средств, внедрять передовую технологию
учета и регистрации транспортных средств;
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ПК 3.4.12.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.14.
ПК 3.4.15.
ПК 3.4.16.
ПК 3.4.17.
СД 06
Экспертиза дорожно-транспортных происшествий
Классификация и статистика дорожно-транспортных происшествий.
Виды ДТП.
Органы и должностные лица,
контролирующие безопасность движения.
Психологические особенности
профессиональной деятельности водителя.
Знания:
методы и способы фиксации обстановки на месте дорожно -
транспортного происшествия;
методику анализа процесса столкновения и наезда как на пешехода, так и на неподвижное препятствие;
инженерные расчеты параметров движения транспортных средств; современные тенденции развития автотехнической экспертизы;
основные международные и отечественные нормативные документы по организации
и проведению исследования обстоятельств дорожно – транспортных происшествий.
Умения:
анализировать материалы дорожно-транспортных происшествий с позиции
проведения автотехнической экспертизы и выявлять технические и организационные недоработки;
Умения:
применять инженерные расчеты
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.7
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ПК 3.4.12.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.14.
ПК 3.4.15.
ПК 3.4.16.
ПК 3.4.17.
СД 07
Эксплуатация машинно-тракторного парка
Теоретические основы работы машинно-тракторного парка.
Классификация и
эксплуатационные свойства.
Комплектование машинно-тракторного парка.
Основные технико-экономические показатели работы.
Основы технической эксплуатации машинно-тракторного парка.
Техническая диагностика.
Знания:
техническую эксплуатацию машин; технологическую эксплуатацию машин;
достижения науки и техники,
передового опыта в области
технического диагностирования,
обследования и хранения машин и агрегатов.
Умения:
правильно выбирать, рассчитывать и обосновать
машино-тракторные агрегаты;
производить комплектование и
регулировку машино- тракторных агрегатов.
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.10.
ПК 3.4.11.
ПК 3.4.12.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.14.
ПК 3.4.15.
ПК 3.4.16.
ПК 3.4.17.
СД 08
Уголовно-административное право
Задачи, принципы, методы и источники
уголовно-процессуального права.
Субъекты уголовного процесса.
Ведение производства по уголовному делу.
Доказательства и доказывание, экспертиза в уголовном процессе.
Понятие и значение судебного следствия.
Обвинительное заключение и приговор.
Порядок и сроки обжалования и
рассмотрения кассационной инстанции.
Задачи, принципы административного права.
Введения производства по
административным процессам.
Лица участвующие в
административном процессе
Знания:
понятия и содержание основ
уголовно-административного
правового регулирования
отношений, особенности актов
уголовно-административных санкций.
Уголовно-административные правовые договора.
Умения:
составлять судебные акты,
уголовно-административные правовые документы
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.14.
ПК 3.4.16.
ПК 3.4.17.
СД 09
Гражданское право
Гражданское право и процесс.
Порядок судопроизводства по гражданским делам.
Применение в гражданском судопроизводстве правовых норм.
Задачи и принципы гражданского судопроизводства.
Подведомственность и подсудность.
Лица участвующие в деле.
Доказательство и доказывание.
Судебные расходы.
Меры принуждения.
Процессуальные сроки..
Знания:
общие положения гражданских правовых отношений,
субъекты, объекты гражданского права, сделки.
Умения:
представлять документы на процесс и порядок судопроизводства по гражданским делам,
исчислять сроки исковой давности, отдельных видов обязательств,
внедоговорные обязательства,
наследственное и международное право
БК 1
БК 3
БК 11
ПК 3.4.8.
ПК 3.4.13.
ПК 3.4.14.
ПК 3.4.16.
ПК 3.4.17.
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью.
Ознакомление с материально-
технической базы колледжа.
Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами.
Экскурсии в учебные заведения,
на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы
учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

Мамандық біліктілігі бойынша 0104013 – 8 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
АП 01
Жол қозғалысын ұйымдастыру
Жаяу жүргіншілердің жалпы міндеттері. Жолда жүру қауіпсіздігі ережесінің жалпы жағдайы. Терминдар мен түсініктер. Жүргізушінің, жолаушының, қауіпсіздігінің міндеттері мен ережесі. Жол апатындағы жәбірленушіге алғашқы көмек. Жолда жүруді ұйымдастыру ережелері. Жол қозғалысына қатысушылардың және қозғалыстың қауіпсіздігіне жауапты адамдардың міндеттері, қозғалыстың реті, тоқтау, аялдау, жол белгілері мен таңбалары. Жол қозғалысын тәртіпке келтіру. Жол қиылысынан, жаяу жүргінші өтпесінен, теміржол өтпесінен өту. Жауапты адамдардың жол қозғалысына қауіпті жағдай туған кездегі іс шаралары. Жол белгілерін орналастыру ережелері. Жол қозғалысы ережелерін бұзғаны үшін азаматтық және қылмыстық жауапкершілік.
Білімдер:
- жол қозғалысы қауіпсіздігін қамту жөнінде нормативтік құжаттардың негізгі ережелерін;
- жол қозғалысын ұйымдастырудың теориялық негіздерін;
- жаяу жүргіншілер және көлік құралдары қозғалысын сипаттайтын өлшемдер;
- жол қозғалысын ұйымдастырудың негізгі әдістерін нақты шарттарды шешу амалдарын;
- жол қозғалысы ұйымдастырудың отандық және шет елдік тәжірибесі және нақты жағдайда шешу жолдары;
- жол қозғалысы процесіндегі бағалау критерийлері;
- жол қозғалысын ұйымдастырудың отандық және шет елдік тәжірибесі және оның даму перспективаларын.
Іскерліктер:
- жол көлік оқиғаларының материалдарын сараптау;
- көлік және жаяу жүргіншілер қозғалысының тәртібін зерттеу;
- көлік және жол жүйесіне тексеру жүргізу және жол қозғалысын ұйымдастырудағы кемшіліктерді анықтау;
- түрлі және жол көліктік қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыздандыру және шарттарын жақсартудың кешенді шараларын құрастыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
АП 02
Автокөлік құралдарының құрылысы
Автокөлік құралдары туралы жалпы мәліметтер. Автокөлік құралдарының жалпы құрылысы. Іштен жану қозғалтқыштарының жалпы құрылысы. Қозғалыстың механизмі мен жүйелері. Автокөлік құралдарының жүру бөлімі. Автокөлік құралдарын басқару органдары. Автокөлік құралдарының жарық және сигнализация жүйелері.
Білімдер:
- автотранспорттық құралдардың құрылымын және ережесін;
- жинақтау бірліктерін құрау және құрастыру ережелерін;
- зертханалық жұмыстарда қолданылатын бақылау, өлшеу құралдарының құрылымын;
- пайдалану барысында пайда болатын негізгі ақаулардың себептерін;
- басқару операцияларының орындалу түрлерін.
Іскерліктер:
- монтаждық және демонтаждық жұмыстарды өз бетінше істеу;
- жөндеуге келмейтін бөлшектерді табу және жөндеу, түрлі құралдарды қолдану;
- автокөлік құралдарының дайындығын және жоғарғы техникалық сенімділік жағдайын анықтауды;
- автокөлік құралдарының резервтік және артық бөліктерін дұрыс сақтауды бақылау;
- автотранспорттық құралдардың сауаттылық деңгейін белгілеуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.15
АП 03
Жол жағдайы және жолда жүрудің қауіпсіздігі
Жол қозғалысы қауіпсіздігін ұйымдастырудағы жол жағдайының әсері. Автомобиль жолдарының сипаттамасы. Жолдарда көлік қозғалысының сипаттамасы. Жол мен автокөліктің өзара байланысы. Жол бедерінің сапалылығы. Жолдарда әртүрлі көліктер жүруге пайдалану ерекшеліктері. Көлік құралдарының қозғалысы. Қозғалыс заңдылығы. Жол қозғалысының реті және қауіпсіздігі. Жолдың көліктік пайдаланудағы сапасын және жүріс қауіпсіздігін жақсарту шаралары.
Білімдер:
- жол жұмыстарының мінездемесі және негізгі көрсеткіштері;
- транспорттық құрылымдар ретінде жұмыстарының ерекшеліктерін; жол қозғалысы заңдылықтарын.
Іскерліктер:
- көлік жолдарын зерттеуді ұйымдастыру;
- транспорттық қозғалыстардың қауіпсіздігін және тәртібін,жолдың пайдалану көрсеткіштерін бағалау;
- жол қозғалысын қауіпсіздігін жоғарлатудың кешенді шараларын құрастыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.15
АП 04
Машиналарды техникалық күтіп баптау және жөндеу
Машиналарды күтіп баптау және жөндеудің технологиялық процестері. Машиналардың ақауларын анықтау. Машиналар мен олардың тетіктерінің ақауларын, тозған тетіктер мен бөлшектерді қалпына келтірудің технологиялық әдістері, техникалық күтіп баптау және сақтау. Машиналардың типтік конструкциялық элементтерін жөндеу. Жөндеу базалары. Жөндеу базаларының жұмыс істеу тәртібі. Техникалық тексеру. Жөндеу жұмыстарын мөлшерлеу, еңбек ақыны төлеу.
Білімдер:
- қолдану барысында машиналардың техникалық жағдайының өзгеруін;
- сенімділік түсінігін, жұмыс қабілеттілігін, техникалық ресурс және машиналарды қолдану мерзімін, бөлшектердің тозуын, тозудың түрлерін;
- машиналарды жөндеу процессінің жалпы техникалық сызбасын.
Іскерліктер:
қолдану барысында машиналардың техникалық жағдайының өзгерісін анықтауды;
- таттану шарасымен күрес жүргізуді; жөндеуге түскен бөлшектердің кемшілігін анықтауды;
- тозған машина бөлшектерін қалпына келтірудің техникалық жағдайын.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
АП 05
Транспорттық құралдардың техникалық жағдайын тексеру, есепке алу тіркеу
Автокөлік құралдарының түрлері. Автокөлік құралдары иелерінің жауапкершілігі. Есеп тізімге алынатын құжаттар. Мемлекеттік автоинспекторлық құрылымдары қызметкерлерінің міндеттері. Құжаттарға қойылатын талаптар. Автокөлік құралдарын есеп тізімге алу оған қойылатын талаптар. Автокөлік және оның тіркемелерін мемлекеттік техникалық тексеруден өткізудің ережелері мен мақсаты. Техникалық күтім көрсету станциялары. Мемлекеттік техникалық тексерудің қорытындысын жинақтау.
Білімдер:
- транспорттық құралдарды тіркеуді, есепке алуды, техникалық жағынан қамтамасыз етуді, сенімділігін бағалауды, басқару құжаттарын; техникалық құралдарды тіркеуге алу, қадағалау, есепке алудың техникалық талабын;
- бұзылған мүмкіндіктерін және тәсіл құрылымын анықтауды;
- құралдар мен бақылау приборларының құрылысын;
- ғылым мен техниканың жетістіктерін; транспорттық құралдарды тіркеуді, есепке алуды, техникалық қадағалауды, түрлі тәжірибелерді қолдануды;
- қоршаған орта мен еңбекті қорғау заңдылықтарын.
Іскерліктер:
- техникалық құралдардың жағдайын уақытылы және сапалы анықтауды;
- есепке алу құжаттарын дайындауды; транспорттық құралдарды тіркеуді; техникалық құралдарға жасалған мемлекеттік қадағалау құжаттарын рәсімдеуді;
- техникалық құралдарға жаңа техникалық есеп пен тіркеуге алудың алдыңғы қатарлы тәжірибесін енгізуді;
- Қазақстан Республикасының заңдылықтарын сақтауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
АП 06
Транспорттық жол апатын сараптау
Транспорттық жол апатының түрлері және классификациясы. Жол апатының түрлері. Жол қауіпсіздігін бақылаушы органдар мен жеке тұлғалар. Кәсіби жүргізушілердің психофизиологиялық ерекшеліктері.
Білімдер:
- жол апатында тоқтау әдістері мен тәсілдері;
- жол апаттарының жыл мезгіліне, тәулік уақытына, апта күндеріне байланыстылығы, қозғалыс қауіпсіздігін сақтауға, қадағалауға жауапты адамдар мен ұйымдар, жолда қауіп туғызатын жағдайлар, көлік жүргізушілердің жол апаты кезіндегі қимылы, мәліметтерді қабылдау және іске асыру, реакция уақыты, жүргізушінің жұмыс істеу қабілеті, адамгершілігі, жүргізушінің дайындығын
Іскерліктер:
- автотехникаларға сараптау жұмыстарын жүргізуді, транспорттық жол оқиғаларындағы материалдарды сараптауды, талдауды;
- инженерлік есеп жүргізуді үйрену.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.7
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
АП 07
Машина-трактор паркін пайдалану
Машина трактор паркі жұмыстарының теориялық негізі. Жіктелуі және пайдалану қасиеттері. Машина трактор паркін құрамдау. Жұмыстардың техника экономикалық көрсеткіштерінің негізі. Машина трактор паркін техникалық пайдаланудың негізі. Машина трактор паркін күтіп баптау. Техникалық диагностика.
Білімдер:
- машиналарды техникалық, технологиялық пайдалану;
- ғылым мен технологияның жетістіктерін;
- техникалық диагностикалау саласындағы озық тәжірибелерді көліктік құралдарды сақтау және тексеру.
Іскерліктер:
- машина-трактор агрегаттарын орнықтыруды және есептеуді, дұрыс таңдауды;
- машина-трактор агрегаттарын реттеуді және жинақтауды жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.10
КҚ 3.4.11
КҚ 3.4.12
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.15
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
АП 08
Қылмыстық-әкімшілік құқық
Қылмыстық процессуалдық заңның міндеттері, принциптері және әдістері. Қылмыстық процестің субъектілері. Қылмыстық істі жүргізу. Қылмыстық процесті сараптаулар. Сот істеріндегі тергеу туралы түсінік және оның мәні. Айыптау қорытындысы мен үкім. Кассациялық шағым беру және қарау тәртібі. Әкімшілік заңының міндеттері мен принциптері. Әкімшілік процесті жүргізу. Әкімшілік процесске қатысушы адамдар.
Білімдер:
- қатынастарды қылмыстық-әкімшілік негізінде құқықты реттеу мазмұнын түсінуді; қылмыстық-әкімшілік санкцияларының актілер ерекшеліктерін;
- қылмыстық-әкімшілік құқықтық келісім шарттарды.
Іскерліктер:
- қылмыстық-әкімшілік құқықты құжаттарды, соттық актілерді құрастыруды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
АП 09
Азаматтық құқық
Азаматтық құқық және сот істерін жүргізу тәртібі. Азаматтық сот істерін жүргізудің принципі мен мақсаты. Мекемеге қарастылық және сотталу. Іске қатысатындар. Дәлелдер және дәлелдемелер. Сот шығындары. Мәжбүр ету шаралары. Процессуалды мерзімдер.
Білімдер:
- келісімдер, азаматтық құқықты объектілерді, субъектілерді.
- азаматтық құқықтық жалпы қатынастардың жалпы ережелерін.
Іскерліктер:
- азаматтық істер, мерзімі өтуіне, талаптарын, міндеттердің жеке түрлерін, келісім шарттан тыс міндеттер, халықаралық және мұралық құқықтар бойынша сот процесіне құжаттарды ретпен ұсынуды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 11
КҚ 3.4.8
КҚ 3.4.13
КҚ 3.4.14
КҚ 3.4.16
КҚ 3.4.17
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 00
Кәсіптік практика
КП 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды-техникалық базасымен танысу. Колледждегі мамандықтар бойынша арнайы пәндер мен әлеуметтік серіктестік арасындағы байланысқа сараптама жүргізу. Кәсіптік тәжірибе өтетін оқу орының базасына саяхат жасау.
Білімдер:
- кәсіптік тәжірбиенің базасымен және оқу орының материалды-техникалық базасы ақпаратын ажырата білу керек.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік ережелерін меңгеру және қолдану;
- алынған мәліметтер бойынша есеп беруді құрастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

рассчитывать токи короткого замыкания сетей 35;10; и 0,38 кв.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.12
ПК 3.5.14
ПК 3.5.15
СД 06
Электрические схемы и измерения
Схемы и чертежи электроустановок общего назначения, основные правила их выполнения, сведения об
условных графических обозначениях в схемах элементов цифровой и аналоговой техники.
Измерение параметров элементов электрических и радиотехнических цепей.
Основные правила схем и соединений и подключения.
Знания:
основные типы современных
приборов и их краткие технические характеристики,
назначение основных органов управления приборов.
Умения:
подобрать тип прибора; обеспечивающего требуемую точность измерения для конкретной измерительной
задачи, включать приборы в измерительную схему и готовить их для работы;
пользоваться расчетными графиками, прилагаемыми к приборам,
подбирать измерительные схемы.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.12
ПК 3.5.14
ПК 3.5.15
СД 07
Эксплуатация и ремонт электрооборудования, средств автоматизации
Сведения об электрических установках, требования к безопасному устройству и эксплуатации электроустановок;
электромонтажные работы;
монтажные соединения, обслуживание осветительных
электроустановок, ремонт воздушных и кабельных линий
электрических машин, трансформаторов.
Знания:
ремонт и обслуживание электрических машин, трансформаторов,
распределительных устройств напряжением до и выше 1000 вольт.
Умения:
определять неисправности электрических двигателей;
аппаратов и их деталей;
проводить дефектовку деталей, выполнять сборку и обкатку
электрических машин и аппаратов, осуществлять организацию ремонта электрооборудования.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19
ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.11
ПК 3.5.12
ПК 3.5.14
ПК 3.5.15
СД 08
Организация и системы учета электроэнергии
Значение учета электроэнергии.
Расчетный (коммерческий учет), его назначение, требования к достоверности.
Технический учет, назначение и требования.
Организация учета электроэнергии на предприятии.
Тарифы на электроэнергию.
Измерительные трансформаторы в целях учета, установка и подключение счетчиков.
Проверка правильности включения счетчика на действующем присоединении.
Снятия показаний счетчиков. Централизованный учет и контроль расхода электроэнергии.
Информационно-измерительная система учета и контроля электроэнергии (на примере КТС «Энергия»).
Знания:
виды учета требования к ним;
виды основных и дополнительных затрат на электроэнергию;
назначение, устройство и работу индукционных
счетчиков;
обозначение трансформаторов тока и напряжения, схемы соединения;
классификацию счетчиков;
схему включения
индукционного и электронного счетчика;
причины учета; условия работы счетчиков; системы учета и контроля электроэнергии.
Умения:
составлять баланс электрической энергии;
пользоваться тарифами для оплаты за электроэнергию;
включать однофазный индукционный счетчик
в измерительных трансформаторах тока
и напряжения.
БК 1
БК 11
БК 14
БК 19

- электр сымдарын (іштен) құрастыруды, электр жүйелеріндегі рұқсат етілген кернеу шығынын анықтауды, 35,10 және 0,38 кв электр жүйелеріндегі қысқа тұйықталған токтарды анықтауды.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.12
КҚ 3.5.14
ПК 3.5.15
АП 06
Электр схемалары және өлшеулер
Ақпараттарды басқаруды таңдау әдістері мен құрылысы, электр агрегаттарының қоршауын орнату. Жабдықтау және жарықтандыру іс-әрекеттерінің ұстанымдары, электр энергиясы желісін оқытудың әдістері. Технологиялық және машина процестерінің бөлшектері.
Білімдер:
- қазіргі құралдың негізгі үлгілерін және оның техникалық мінездемесін;
- негізгі басқару мүшелерінің тағайындауын және олардың қолдануын.
Іскерліктер:
- құралдардың түрлерін таңдауды, дәл өлшеуді;
- нақты өлшеу тапсырмаларын;
- құралдарды пайдалану және сипаттау нұсқауларын;
- құралдардың қателігін есептеуді.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.12
КҚ3.5.14
КҚ 3.5.15
АП 07
Электр жабдықтарын, автоматтандыру құралдарын пайдалану, жөндеу
Электр қондырғылары жөнінде жалпы мәлімет. Электр қондырғыларына құрылымына және олардың қолдануына қойылатын талаптар. Электрмен құрастыру жұмыстары. Құрастырма жалғаулар. Жарықтандырғыш қондырғыларға қызмет көрсету. Кабельді және әуе желілерін электр машиналарын, трансформаторларды жөндеу.
Білімдер:
- трансформаторларға, электрлік машиналарға жөндеу жұмыстарын жүргізу мен қызмет көрсетуді, 1000 вольттық ток күшіне қондырғыларды бөлуді
Іскерліктер:
- электр машиналардың аппараттардың және олардың бөлшектерінің ақауларын анықтауды оны қалпына келтіруді;
- электр машиналары мен аппараттардың бөлшектерін жинақтауды және оларды тексеруді;
- электр жабдықтарын жөндеуді ұйымдастыруды.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19
КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.12
КҚ 3.5.14
КҚ 3.5.15
АП 08
Электр энергиясын ұйымдастыру және есепке алу жүйелері
Электр энергиясын есептеудің мағынасы. Есеп (коммерциялық есеп), оның белгіленуі, техникалық есеп, белгіленуі және талап етуі. Кәсіпорындардағы электр энергияны есептеу ұйымы. Электр энергиясындағы тарифтар. Есептеу мақсатындағы өлшеуіш трансформаторлары, есептеуішті орынату және қосу. Есептеуіштердің дұрыс қосылуын тексеру. Есептеуіштердің алғашқы көрсеткішін жазып алу. Электр энергиясының шығындалуын бақылау және орталықта есептеу. Ақпаратты өлшеуіш жүйесін есептеу және электр энергиясын бақылау (КТС «Энергияда»).
Білімдер:
- тіркеу талаптарының түрлерін; электр энергиясының басты және қосымша шығындарының түрлерін;
- индукциялық есептеудің жұмысын, құрылысын, бейнелерін; тоқ трансформаторларының көрсеткіштерін және қуатын, қосылу сызбаларын; есептеуіштердің классификацияларын;
- электронды есептеуіштердің индукционды сызбалардың қосылуын;
- тіркеудің себептерін.
Іскерліктер:
- электр энергиясының балансын құрастыруды;
- электр энергиясына төлеу үшін тарифті қолдануды;
- ток трансформаторлары мен қуатына өлшеуді;
- бір фазалық индукциялық есептеудегі қателердің себептерін анықтауды.
БҚ 1
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 19

ПК 3.5.8
ПК 3.5.9
ПК 3.5.10
ПК 3.5.12
ПК 3.5.14
ПК 3.5.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарные работы
Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность в учебных мастерских, Разметка плоскостная Рубка металла Правка и гибка металла Резка металла Опиливание металла Сверление, зенкование и развертывание Нарезание резьбы Клепка Распиливание и припасовка Шабрение и притирка Пайка и лужение
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с слесарными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении слесарных работ;
правила техники безопасности при проведении слесарных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
обладать умением и навыками при рубке, правке, гибке, резке, опиливании металла;
Навыки:
использовать основные приемы слесарных операций.
обосновывать выбор слесарных приборов, оборудования для решения поставленных задач;
приобретать навыки при ремонте деталей, требующих слесарных работ
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Кузнечные работы
Упражнение в нагревании металла и кузнечных ударах Изучение основных операций ручной ковки Управление механическим молотом
Умения:
понимать цели и задачи практики;
правила техники безопасности при проведении кузнечных работ:
обращаться с основными инструментами и приспособлениями для выполнения кузнечных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
выполнение работ по заправке и пуску горна;
выполнять упражнения по основным приемам ручной ковки;
Навыки:
-иметь умения и навыки при управлении механическим молотом в выполнении кузнечных операций свободной ковкой;
-выполнять работы по рабочим чертежам, технологическим картам с использованием современных приспособлений и инструментов.
-обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
-приобретать навыки по выполнению кузнечных работ.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
Токарные работы
Упражнения в управлении токарным станком и его техническое обслуживание Обработка наружных цилиндрических, конических, торцевых поверхностей. Вытачивание наружных канавок и отрезание Сверление и растачивание. Нарезание резьбы
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
обращаться с приспособлениями и инструментам, -применяемые при выполнении токарных работ;
основные сведения о токарной обработке металлов;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания;
правила техники безопасности при проведении токарных работ;
ознакомление со станочным оборудованием, его размещением;
ознакомление с основными приемами токарных работ;
Навыки:
-выполнять токарные работ по чертежам, эскизам и инструкционным картам.
-обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для выполнения работ на токарных станках;
-приобретать навыки управления токарным станком.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
Электросварочные работы
Вводное занятие. Безопасность труда при выполнении электросварочных работ. Упражнения в управлении электросварочным оборудованием. Наплавка валиков и плоскостей. Сварка пластин при горизонтальном положении шва. Сварка пластин при горизонтальном положении шва. Сварка пластин при вертикальном положении шва. Резка металлов
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-управлять электро-сварочным оборудованием;
-основные сведения о проведении сварочных работ;
-правила техники безопасности при проведении электро–сварочных работ;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания;
-ознакомление с принципами устройства сварочной машины;
Навыки:
-иметь умение и навыки при включении и выключении сварочного аппарата;
-ознакомление с основными приемами электро – сварочным операций;
-обслуживание газосварочной аппаратурой с соблюдением правил безопасности труда.
Приобретать навыки электро – сварочных операций.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
Газовая сварка и резка
Вводное занятие. Безопасность труда при выполнении газосварочных работ Упражнения в управлении газосварочной аппаратурой. Сварка толстолистового металла при угловом и тавровом соединении Сварка труб и прутков. Резка металлов
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-управлять х газосварочным оборудованием;
основные сведения о проведении газосварочных работ;
-правила техники безопасности при проведении газосварочных работ;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания.
-ознакомление с принципами устройства сварочной машины;
Навыки:
-умение и навыки при включении и выключении сварочного аппарата;
-ознакомление с основными приемами газосварочных операций;
-обслуживание газосварочной аппаратурой с соблюдением правил безопасности труда.
-приобретать навыки газосварочных операций.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПП 03
Технологическая практика в мастерских
Электромонтажные работы
Вводное занятие. Безопасность труда при выполнении электромонтажных работ Пайка и лужение металлов, проводов и наконечников. Припой и флюсы Разделка, оконцевание и соединение проводов и кабелей Монтаж электроосветительных и силовых сетей, установочных изделий и осветительной аппаратуры. Монтаж силового оборудования Монтаж распределительных устройств, щитов и пультов управления. Монтаж пускорегулирующей и защитной аппаратуры Монтаж заземления и зануления Монтаж воздушных линий электропередач, грозозащитных и заземляющих устройств Монтаж кабельных линий Такелажные работы при монтаже электрооборудования. Комплексные электромонтажные и наладочные работы при монтаже электрооборудования
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-управлять х электромонтажным оборудованием;
основные сведения о проведении электромонтажных работ;
-правила техники безопасности при проведении проводов, кабелей;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания.
-ознакомление с принципами устройства осветительной аппаратуры;
Навыки:
-умение и навыки при включении и выключении силового оборудования;
-владеть основными приемами монтажа распределительных шитов, грозо и заземляющих устройств;
-обслуживание линий электропередач с соблюдением правил безопасности труда.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с
присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной
квалификации (разряд, класс, категория)
«Электрик с допуском 1000 В»,
«Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию»
Эксплуатация и ремонт электрооборудования
Эксплуатация и ремонт воздушных линий электропередач. Эксплуатация и ремонт силового электрооборудования. Эксплуатация и ремонт пускорегулирующей и защитной аппаратуры. Эксплуатация и ремонт кабельных линий. Эксплуатация и ремонт распределительных устройств. Эксплуатация и ремонт грозозащитных и заземляющих устройств. Эксплуатация и ремонт осветительного электрооборудования. Эксплуатация и ремонт осветительного электрооборудования.
Умения:
- требования качеству выполняемых работ, в том числе и причины брака, способы его предупреждения и устранения;
- безопасные и санитарно-гигиенические методы труда при монтаже и обслуживании сельских электроустановок, а также противопожарные правила;
- местные производственные и должностные инструкции, а также правила внутреннего распорядка на обслуживаемом участке или объекте;
- вопросы экономики и организации сельскохозяйственного производства в объеме требовании, предусмотренных «Общими положениями». Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих.
Навыки:
- правильно организовывать и содержать рабочее место, экономно расходовать материалы и электроэнергию;
- производить такелажные работы;
- выполнять правила безопасности труда, внутреннего распорядка и гигиены труда;
- применять наиболее производительные способы работы и современные методы организации труда при ремонте и эксплуатации оборудования;
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Практика на энергетических предприятиях
Знакомство с энергетическим предприятием. Монтаж осветительных и силовых сетей. Монтаж осветительного оборудования и установочных изделий. Монтаж силового электрооборудования. Монтаж пускорегулирующей и защитной аппаратуры. Монтаж распределительных устройств, щитов и пультов управления. Монтаж воздушных линий электропередач. Монтаж грозозащитных и заземляющих устройств. Монтаж грозозащитных и заземляющих устройств.
Умения:
- основы электротехники;
- основы автоматизации сельскохозяйственного производства и автоматики;
- устройство и принцип работы генераторов, трансформаторов, электродвигателей коммутационной и пускозащитной аппаратуры, а также простых комплектных устройств, условные обозначения электрических схемы средней сложности комплектных устройств, условные обозначения электрических машин и аппаратов,
- правила чтения простых электрических принципиальных и монтажных схем и чертежей;
- правила и приемы разметки электропроводок, их виды, способы прокладки (открытые и скрытые в стальных и пластмассовых трубах, в коробках, на тросах);
- наиболее рациональные способы проверки, разборки, ремонта, сборки и установки электродвигателей, трансформаторов и пускозащитной аппаратуры;
- свойства, состав и применения металлов и материалов в электромонтажном деле;
- технологический процесс работы, правила технической эксплуатации и технического обслуживания оборудования, а также приспособления и инструменты, при помощи которых выполняются эти работы;
Навыки:
- проводить обслуживание и ремонт сельскохозяйственных силовых и осветительных электроустановок с электрическими схемами средней сложности;
- проводить обслуживание и профилактический ремонт внутренних силовых и осветительных электропроводок; выполненных проводами и кабелями открыто и скрыто, в стальных и пластмассовых трубах, по стенам и перекрытиям помещений;
- выявлять и устранять неисправности и повреждения в силовых и осветительных электропроводках, электродвигателях и пускорегулирующей аппаратуре.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда.
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
-готовить
материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация Вычислительные машины,
Специализация Программное обеспечение вычислительной техники
Общепрофессиональные дисциплины

КҚ 3.5.8
КҚ 3.5.9
КҚ 3.5.10
КҚ 3.5.12
КҚ 3.5.14
КҚ 3.5.15
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалдық–техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік практика базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
Оқу практикасы
КП 02
Слесарлық жұмыс
Оқу шеберханаларында өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі. Жазықтық белгі. Металды кесу. Иілгіш және түзетуге келетін металдар. Металды жону. Металды аралау. Бұрғылау, жону және күшейту. Резбаны кесу. Кеспек таяқшасы. Аралау және нығыздау. Жағу және қыру. Пайкілеу және қайлылау.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
- аспаптық құралдармен жұмыс жасауды,
- материалдарды және құралдарды;
- негізгі аспаптық жұмыстардың өткізілуін білуді;
- аспаптық жұмыстарда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
Дағдылар:
- металдарды кесуді, жонуды, бұрғылауды;
- аспаптық жұмыстардың негізгі қағидаларын істеуді;
- қажетті аспаптық жұмыстарда бөлшектерді жөндеуді меңгерту Дағдыларын қалыптастыру, құрылғыларда есептер шығару, аспаптық құралдарды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
Ұсталық жұмыс
Ұсталық жұмыста металдарды қыздыру жаттығу жұмыстары. Қолмен соғу операцияларының негізін үйрену. Механикалық балғамен басқару.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
- ұсталық жұмыстардағы техника қауіпсіздігін;
- ұсталық жұмыстарды орындауда аспаптармен икемденіп жұмыс жасаудың негізін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
- қыздыратын жұмыстардың орындалуын;
- қолмен соғу жаттығу жұмыстарының әдіс тәсілдерін орындауды;
Дағдылар:
- ұсталық жұмыста бос қолмен соғу операциясын орындауда механикалық балғамен басқару дағдыларын қалыптастыру;
- аспаптар және жаңа технологиялық карталарды,сызбаларды жұмыс орындағанда қолдануды;
- берілген есептерді шешу кезінде технологиялық құралдарды, аспаптарды меңгеру;
– ұсталық жұмыс жасау кезінде білім, білік Дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
Токарлық жұмыс
Техникалық қызмет көрсету және токарлық станоктарды басқару жұмыстары.
Резьбаны кесу. Жону және үшкірлеу, ішкі бөліктерді ұштау.
Іскерліктер:
- іс тәжірбиесінің мақсаты мен міндеті.
- токарлық жұмысты орындауда құралдармен жұмыс жасауға бейімделу.
- металдарды өңдеу токарлық жұмыстың негізгі мәліметтерін;
- жұмыс уақыт жоспарлауды;
- тапсырманың орындалуын талап ету;
- токарлық жұмыстарды жүргізудегі техника қауіпсіздік ережесін;
Дағдылар:
- станок құралдарымен танысу, оларды орналастыру токарлық жұмыста инструкциялық карта және эскиз сызбаны қолдануды;
- токарлық станоктарды жаңа технологиялық құралдарды меңгеру, жұмыс жасау.
- токарлық станоктармен басқару Дағдыларын меңгеру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
Электрлік дәнекерлеу жұмыстар
Кіріспе сабақ. Газбен дәнекерлеу, электрлік жұмыс жасау кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтау. Газбен дәнекерлеу және электрмен басқарудың жаттығулары. Металдарды аудару және тегістеу. Жұқа металдарды дәнекерлеуден соң суыту. Пластиндер тегістерін тігінен дәнекерлеу. Жуан металдарды бұрыштап жалғау арқылы дәнекерлеу. Трубаларды және пруткаларды дәнекерлеу. Металдарды кесу.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін;
- Электр-газбен дәнекерлеу құралдарын;
- газбен дәнекерлеу жұмыстарында жүргізудің негізгі мәліметтерін:
- газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техника ережесін:
- жұмыс ережесін жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын талап ету;
Дағдылар:
- дәнекерлеу машинасының құрылысымен, жұмыс істеу принципімен танысу;
- электр дәнекерлеу операциясының Дағдыларын қалыптастыру операциясын меңгеру;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
Газбен дәнекерлеу және кесу
Кіріспе сабақ.
Газбен дәнекерлеу жұмыстарын орындауда еңбек қауіпсіздігі. Газбен дәнекерлеу жаттығуларын құрал-жабдықтармен басқару. Жуан металдарды бұрыштап, тавровалық дәнекерлеп жалғау. Трубалар мен прутиктарды дәнекерлеу. Металдарды кесу.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін;
- газбен дәнекерлеу құрал жабдықтарын басқаруды
- негізгі газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуді;
- газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техника ережесін:
- жұмыс кестесін жоспарлауды;
- тапсырманың орындалуын талап етуді;
- дәнекерлеу машиналарының құрылғыларының принциптерімен танысуды;
Дағдылар:
- дәнекерлеу аппараттарын қосу және өшіруді;
- газбен дәнекерлеу операциясының негізгі әдістерін;
- газбен дәнекерлеу аппараттарымен жұмыс істеу кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КП 03
Шеберханада өтілетін технологиялық практика
Электромонтаждық жұмыс
Кіріспе сабақ. Электромонтаждық жұмысты орындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігі. Ұштық пен провод, металдарды пайкілеу және қалайлылау. Қорытпа және флюс.
Кабелдер мен проводтарды жалғастыру және тығындап біріктіру, бөлу.
Жарықтандырғыш аппаратуралар мен қондырылған бұйымдарды, күшті жүйелерді электрожарықтандырғышты монтаждау. Шитпен және пультпен басқару, бөлшектеу құрылғыларын монтаждау. Қорғаушы апаратураларын реттеушілерді монтаждау. Ауыздықтау және жер жұмыстарына монтаждау. Кабельдер желілерін құрастыру. Такелажды жұмыстарды монтаждауда электрқұрылғылар. Кешенді электроқұрылғыларды монтаждауда және оларды реттеуде жұмыстар жүргізу.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндеттерін түсінуді;
- газбен дәнекерлеу құрылғыларын басқаруды;
- газбен дәнекерлеу жұмыстарын жүргізудің негізін;
- дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуде техника қауіпсіздігін сақтау ережелерін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- тапсырманың орындалуын талап етуді;
- дәнекерлеу машиналарының құрылысымен танысуды;
Дағдылар:
- дәнекерлеу апараттарын қосу және өшіру Дағдыларын қалыптастыруды;
- газодәнекерлеу операциясының негізгі ережелерімен танысу;
- еңбек қауіпсіздігін сақтай отырып газо дәнекерлеу апаратураларына қызмет көрсету;
- газбен дәнекерлеу операциясының Дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КП 04
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) «1000 В жұмыс істейтін электрик», «Электрқұралдарымен және желілерінің электромонтажы»
Электр жабдықтарын пайдалану және жөндеу
Электр таратудың әуе желілерін қолдану және жөндеу. Күшейткіш электр жабдықтарды қолдану және жөндеу. Қорғау және қосып реттеу апараттарын қолдану және жөндеу. Таратқыш құрылғыларды қолдану және жөндеу. Жерлендіргіш және найзағайдан қорғаушы құрылғыларды қолдану және жөндеу. Жарықтандырғыш электр жабдықтарды қолдану және жөндеу.
Білімдер:
- жасалатын жұмыстардың салмағына талап қоюды; жарамсыздықтың себептерін және оны алдын алуды, ескертуді, қалпына келтіруді.
- ауылшаруашылық қондырғыларын құруда және оған қызмет көрсетуде қауіпсіздік және санитарлық-гигиеналық еңбек әдістерін сонымен қатар өрт қауіпсіздік ережелерін;
- ғимаратта немесе қызмет етені учаскілерде ішкі тәртіп ережелерін сонымен бірге қызметтік және жергілікті өндіріс нұсқауларын;
- жұмысшының мамандығы және біркелкі тарифті квалификациялау жұмыстарының жалпы жағдайлары, анықтамаларда көрсетілген ауылшаруашылығы өндірісінің талғамына қарай ұйымдастыруды;
- Іскерліктер:
- электр энергиясын және заттарды үнемдеуді, жұмыс орнын сақтауды және оны дұрыс ұйымдастыруды;
- телажды жұмыстарды жүргізуді;
- жұмыс тәртібі мен еңбек гигиенасын, еңбек қауіпсіздігін сақтау ережелерін;
- жабдықтарды қолдану мен жөндеу қазіргі заманға еңбек өнімділігін ұйымдастыру әдістерін және жұмыстың ең тиімді әдістерін қолдануды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Энергетикалық өндіріс орындарындағы тәжірибе
Энергетикалық кәсіпорындарымен танысу. Жарықтандырылған және күшейткіш желілерді монтаждау. Қондырғыш құрылғыларымен жарықтандырғыш жабдықтарды құрастыру. Күшейткіш электр жабдықтарды құрастыру. Қорғау және қосып-реттеп атқаратын құрастыру. Басқарушы пультерден және қалқандардан тазартқыш құрылғыларын құрастыру. Әуе желілерін құрастыру. Жерлендіргіш жұмыс найзағайдан қорғайтын құрылғыларды құрастыру.
Іскерліктер:
- электротехниканың негізін;
- ауылшаруашылық өндірісін автоматтандыруды, автоматика негіздерін;
- электр машиналарының шартты белгіленуін, орташа күрделі жинақы құрылғылардың электрлік сұлбасын, қарапайым жинақы құрылғалардың сонымен қатар коммутатциялық және қосып-реттегіш аппараттардың, электр қозғалтқыштардың, трансформаторлардың, генераторлардың жұмыс принципі мен құрылысын;
-электрлік құрылғыларды және принципін қарапайым сұлбалар мен сызбалардың оқу ережесін;
- электр сымдарын белгілеу ережелері мен қабылдауды, оның түрлерін, жүргізу әдістерін(ашық және жабық) болат және пластмасс түтіктерді, қораптарды;
- қосу,қорғау аппараттарын және трансформаторларға электр қозғалтқыштарын орнатуды, жинауды, жөндеуді бөлшектерді кеңінен қолданылатын тәсілдермен тексеруді;
- электрмен құрастыру жұмыстарындағы заттар мен заттардың қолданылуы және оның құрамы мен қасиетін;
- жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді және техникалық пайдалану ережелерін технологиялық жұмыс процесін сонымен қатар қажетті құрамдарды пайдалануды;
- Дағдылар:
- орта, күрделі электр сұлбаларын жарықтандыруға және ауылшаруашылығындағы күшейткіш қондырғылар мен оларғы қызмет көрсетуді;
- сымдар мен кабельдердің ашық және жабық, болат және пластмасс түтіктерде, қабырғалар мен ғимараттың ішінде орындалатын ішкі және күшейткіш жарықтандырғыштарға электр сымдарын профилактикалық жөндеу мен қызмет көрсетуді;
- қосып-ретегіш аппаратттарда және электр қозғалтқыштарда жарықтандырғыш және күшейткіш электр сымдарының зақымдануын мен ақауларын қалпына келтіруді және жөндеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.5.2
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.5
КҚ 3.5.7
КҚ 3.5.8
КП 06
Диплом алды педагогикалық (практика)
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізуді; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Дағдылар:
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Есептеу машиналары
Мамандандыру Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыру

для специализаций 0104013-4, 0104013-5
ОПД 01
Основы черчения
Метод проекции, позиционные и метрические задачи; способы преобразования на эпюре; пересечения поверхностей, развертки, аксонометрия, геометрическое черчение, технический рисунок и построение эскизов деталей, условности и сокращения на чертежах, ЕСКД и оформление графических работ. Правила разработки и применения конструкторских документов профессиональной деятельности. Соблюдать их при чтении и выполнении чертежей.
Знания:
основные правила выполнения чертежей; соединение разъемных и неразъемных деталей; требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, принципы построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Умения:
грамотно выполнять чертежи;
пользоваться приемами и методами освоения черчения; решать практические задачи, читать чертежи.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 11
ОПД 02
Материаловедение и электрорадиоматериалы
Строение и свойства металлов. Общие сведения о сплавах, применение проводниковых материалов. Материалы высокой проводимости, материалы высокого сопротивления. Общие сведения о диэлектриках, сложные полупроводниковые материалы. Виды магнитных материалов.
Знания:
применения проводниковых, полупроводниковых диэлектрических, магнитных материалов. Строение и свойства металлов.
Умения:
различать виды проводниковых, полупроводниковых диэлектрических магнитных материалов, применение различных видов металлов и сплавов по назначению.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 03
Прикладная механика
Общие законы движения и равновесие материальных тел, основ расчета на прочность, жесткость, устойчивость при различных видах деформации. Прикладная механика состоит из двух разделов: теоретическая механика и сопротивление материалов. Теоретическая механика состоит из трех разделов статистика, кинематика, динамика.
Знания:
основные виды связей;
правила сложения систем сил;
задачи из условий прочности и жесткости.
Умения:
определять реакции связей;
кинематические характеристики;
определять внутренние силовые факторы при различных деформациях;
строить эпюры внутренних силовых факторов.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 04
Математика специального цикла
Основные понятия, теории вероятности. Элементы комбинаторики. Случайные события и вероятности. Закон больших чисел. Элементы математической статистики. Линейная алгебра- системы уравнений, формула Крамера, матрица, метод Гаусса. Комплексные числа – действия над комплексными числами, формула Муавра, алгебраическая, показательная, тригонометрическая форма комплексного числа, квадратные уравнения комплексного числа. Дифференциальное исчисления- Производная, исследование функции с помощью производных. Интегральное исчисление первообразная, неопределенный и определенный.
Знания:
формулы алгебраических и тригонометрических выражений; основные методы решения уравнений и неравенств.
Умения:
строить графики элементарных функций, опираясь на изученные свойства и методы;
применять аппарат математического анализа для нахождения производных, первообразных и определенных интегралов, для решения несложных дифференциальных уравнений; решать прикладные задачи применяя в решении методы математического анализа.
БК1
БК5
БК 7
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ОПД 05
Микрорадиоэлектроника
Физические основы полупроводников, полупроводниковые компоненты, элементы и компоненты интегральных схем, основы электронной схемотехники, устройство отображения информации, импульсная техника.
Знания:
элементную базу современной микроэлектроники;
классификацию интегральных микросхем;
принципы действия, характеристики полупроводниковых и оптоэлектронных приборов.
Умения:
определять параметры электронных элементов; проводить простейшие экспериментальные исследования.
БК1
БК5
БК 7
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.14
ПК 3.6.16
ОПД 06
Теоретические основы электротехники
Электрическое поле. Связь между напряжением и разностью потенциалов. Электрический постоянный ток, химическое действие электрического тока, синусоидальный переменный ток.
Электромагнитизм, трехфазные системы, несинусоидальные токи и напряжения, переходные процессы в электрических цепях.
Знания:
основные величины; характеризирующие электрические цепи, соотношение между этими величинами; электромагнитные и магнитные поля и физические процессы, происходящие в линейных и нелинейных электрических и магнитных цепях постоянного и переменного токов.
Умения:
рассчитывать простейшие электрические и магнитные цепи, собирать электрические цепи и снимать показания приборов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.14
ПК 3.6.16
ОПД 07
Охрана труда
Предусматривает изучение правовых и нормативных актов по охране труда, требования техники безопасности и пожарной безопасности, основные вопросы производственной санитарии.
Социально- экономические, правовые и организационные вопросы охраны труда, гигиена труда и производственная санитария, основы пожарной и электрической безопасности, охрана среды.
Знания:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
-вопросы пожарной безопасности;
требования техники безопасности;
вопросы производственной санитарии.
Умения:
заполнять акты расследования несчастного случая;
применять средства тушения пожара; вести инструктирование по технике безопасности;
оказывать первую помощь.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
БК 15
БК 16
БК 17
ОПД 08
Охрана природы с основами экологии
Предмет экологии, экологические факторы, экосистема, биогеценоз, биосфера, ноосфера; антропогенные воздействия на биосферу, популяция, вид и критерии вида, глобальные экологические проблемы, демография. Атмосферный воздух, вода, природные ресурсы, земля, растительный и животный мир, сельское хозяйство, промышленность, загрязнения и борьба с ними.
Знания:
взаимосвязь жизнедеятельности человека с окружающей средой;
экологическое состояние правовую охрану ресурсов, атмосферы, почвы; пути решения экологических проблем; рациональное использование недр земли и ресурсов.
Умения:
рационально использовать недра, природные ресурсы;
анализировать состояние атмосферы, почвы, водных ресурсов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 15
БК 19
БК 20
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; систематизация документации; структура документов, сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
организацию и технологию делопроизводства на государственном языке;
Умения:
составлять письма и деловые документы на государственном языке.
БК 4
БК 5
БК 8
БК 19
ОПД 10
Основы современного производства, маркетинга и менеджмента
Основы современного производства, экономики, состояние их тенденции хозяйственного развития. Технические нормирование труда, заработная плата. Менеджмент- современный метод управления. Планы развития предприятий, доход, прибыль, рентабельность. Учет, отчетность и анализ хозяйственной деятельности предприятия в условиях рынка.
Знания:
основные принципы организации рыночных отношений, освоения основные понятия и определения, принимаемые в рыночной экономике, механизм управления рыночными отношениями.
Умения:
приобрести навыки в организации и технике экономических расчетов, вести учет отдельных видов планов расчета, составлять план маркетинга и пользовать методы маркетинговых исследований.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
7
Специализация Вычислительные машины

0104013-4, 0104013-5 арналған жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
Проекциялау әдісі, позициялық және метрлік есептер: эпюрдегі қайта құру тәсілдері. Беттердің өзара қиылысуы, жазбалар, аксонометрия, геометриялық, проекциялық, техникалық сызу, техникалық сурет пен бөлшектердің алғашқы нұсқауын тұрғызу, (жобасын құру) шарттылықтар мен сызбалардағы қыс қыраулар. Конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесі және құжаттар жобасы. Конструкторлық құжаттарды жасау ережелері мен оларды кәсіби қызметте пайдалана білу. Сызуларды оқу және орындауға конструкторлық құжаттарды ескеру.
Білімдер:
- сызбаның негізгі орындалу ережелерін; ажырайтын және ажырамайтын бөлшектердің қосылыстарын; құрастырмалы бірліктердің алғашқы нұсқаларының бөлшекпен сызбанының талабын мен орындалуын,
сызбалардың жеке бөлшектерінің жалпы түрлері бойынша негізін тұрғыза білу.
Іскерліктер:
- сызбаларды сауатты орындауды;
- сызуды меңгеру әдістері мен тәсілдерін қолдануды;
- тәжірибелік есептерді шығаруды; сызбаларды оқуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
ЖКП 02
Заттану және электрорадио материалдары
Металдың құрылысы мен қасиеті. Қорытпаларға жалпы мағлұмат, өткізгіш материалдарды қолдану, жоғарғы кедергілі материалдар, диэлектриктерге жалпы мағлұмат, қатты органикалық, бейорганикалық диэлектриктер. Жартылай өткізгіш материалдар, қарапайым және күрделі жартылай өткізгіштер, магнитті материалдардың негізгі қасиеті. Магнитті материал түрлері.
Білімдер:
- өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың қолдануын, металдың құрылысы мен қасиетін.
Іскерліктер:
- өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың түрлерін айыра білуді;
- әртүрлі металдар мен қорытпаларды орынша қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 03
Қолданбалы механика
Материалдық заттардың қозғалу және теңдесуінің түрлі деформациядағы мықтылыққа, қаттылыққа, тұрақтылыққа есептеу негіздерінің жалпы заңдары. Қолданбалы механика екі тараудан тұрады: теориялық механика және материалдар кедергісі. Теориялық механика үш тараудан тұрады: статистика, кинематика, динамика.
Білімдер:
- байланыстың негізгі түрлерін;
- күштер жүйесінің қосу ережелерін; деформациялардың негізгі түрлерін; қаттылық және беріктікке есептер шығару.
Іскерліктер:
- кинематикалық сипаттамаларды анықтауды;
- әр түрлі деформация кезіндегі ішкі күш факторларын анықтауды;
- ішкі күш факторларының эпюраларын тұрғызуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 04
Арнайы цикл математикасы
Ықтималдық теориясы анықтамалары және негізгі түсінік. Қиыстыру элементтері. Кездейсоқтық және ықтималдық. Кездейсоқтық мөлшерлер. Үлкен сандар заңы. Үзіліссіз кездейсоқ мөлшерлер. Математикалық статистика элементтері, сызықты алгебра - басқару жүйелері, крамер түйіні матрица, Гаус әдісі. Комплексті сандар - комплексті сандармен жұмыс, тригонометриялық алгебралық, Муавра формулалары түрлерін көрсету. Квадратты деңгейлер. Дифференционалды кеміту. Өндірістік кесте құру және зерттеу функциясы. Интегралды кеміту алғашқы түрде, айқындалған және айқындалмаған.
Білімдер:
- алгебралық және тригонометриялық өрнектердің негізгі формулаларын; теңдеулер мен теңсіздіктерді шешудің тиімді әдістерін.
Іскерліктер:
- оқылған әдістер мен қасиеттерге сүйене отырып қарапайым функциялардың графиктерін сызу;
- математикалық анализ аппаратын туынды, алғашқы функцияны және анықталған интергалды таба білуді, күрделі емес дифференциалдық теңдеулерді шеше білуге қолдана алуды;
- математикалық анализ әдістерін қолдана отырып қолданбалы есептерді шығаруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
ЖКП 05
Микрорадиоэлектроника
Жартылай сымды физикалық негіздері, жартылай сымды бөліктерді, интегралды сызбаның бөлшектерін, электроника сызба-техникасының негіздерін, ақпаратты бейнелеу құрылымын, импульстік техника.
Білімдер:
- электрондық схемаларды оқыту; электрондық элементтердің параметрлерін анықтау;
пәннің мазмұны мен мәнін.
Іскерліктер:
- электронды элементтердің параметрлерін анықтауды;
- қарапайым эксперименттік зерттеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.16
ЖКП 06
Электротехниканың теориялық негіздері
Электр өрісі. Кернеу мен потенциалдар айырым арасындағы байланыс. Тұрақты электр тогы. Электр тогының химиялық әсері. Синусойдалы айнымалы ток. Электромагнитизм үшфазалы жүйе. Синусойдалы емес токтар мен кернеулер. Электр тізбегіндегі ауыспалы процестер.
Білімдер:
- электр тізбегін сипаттайтын негізгі шамаларды және олардың арасындағы байланысты;
- электр магнитті және магнит өрісін; тұрақты және айнымалы ток, сызықтық және сызықтық емес тізбектеріндегі байқалатын физикалық процесстерді;
- үшфазалы тізбекті.
Іскерліктер:
- қарапайым және магнит тізбектерін есептеуді; электр тізбегін жинауды және ондағы аспаптардың көрсетулерін түсіруді.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП 07
Еңбекті қорғау
Заң және басқа да нормативті актілерін, өрт қауіпсіздігінің және техника қауіпсіздігінің талаптарын, өндіріс тазалығының негізгі сауалдарын оқытуды қарастырады.
Еңбекті қорғаудың әлеуметтік- экономикалық, құқықтық және ұйымдастырушылық сауалы, өндірістік және еңбек тазалығы, өрт және электр қауіпсіздігінің негізі.
Білімдер:
- еңбекті қорғауға байланысты негізгі заң актілерімен нормативті құжаттарды; өрт қауіпсіздік талаптарын;
- техника қауіпсіздігінің талаптарын; өндіріс тазалығының сауалдарын.
Іскерліктер:
- қайғылы оқиғаларды тергеу және тіркеу құжаттарын толтыруды;
- өрт сөндіру құралдарын қолдануды; техника қауіпсіздігіне байланысты нұсқау жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
БҚ 17
ЖКП 08
Табиғатты қорғау және экология негіздері
Экология пәні, маңызы. Экологиялық факторлар экожүйелер. Биогеценоз,биоценоз, агроценоздар. Қоректік тізбектер. Биосфера, ноосфера. Биосфераға анторпогендік әсер. Популация. Түр және оның критерийлері. Экологиялық әлемдік мәселелер. Демография. Атмосфералық ауа, су, табиғи ресурстар, жер, өсімдік және жануарлар әлемі, ауылшаруашылық өндірісі, ластану және онымен күресу жолдары.
Білімдер:
- табиғат құбылыстары мен адамның тіршілік қызметінің өзара байланысын;
- биосфераны оқытудың негізгі экологиялық жағдайларын; табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық проблемаларды шешу жолдарын.
Іскерліктер:
- табиғат ресурстарын тиімді пайдалануды;
- су ресурстарын, топырақты, атмосфераның жағдайын сараптауды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 15
БҚ 19
БҚ 20
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртібі, іс қағаздарының технологиясы мен ұйымдастырылуы; құжаттарды сақтау және жинақтау. Құжаттардың құрылымы, құжаттардың жүйелігі; құжаттау тәсілдері мен олардың қолданылуы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуын.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іскерлік құжаттарды және қызметтік хаттарды құрастырып жаза білуді
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 19
ЖКП 10
Маркетинг және менеджменттің қазіргі өндірісінің негіздері
Өндіріс негіздері, экономикалар, шаруашылықтың дамуындағы олардың жүйелері. Еңбектегі техникалық мөлшерлеу, еңбекақы. Менеджмент - қазіргі басқару әдісі. Кәсіпорынды дамыту жоспары, табыс, пайда, тиімділік. Нарық жағдайындағы кәсіпорының шаруашылық әрекетінің есебі, есеп беру және талдау.
Білімдер:
- нарықтық қарым-қатынастың өндірістегі негізгі принциптерін;
- негізгі түсініктерді және олардың анықтамаларын меңгеруді;
- нарықтық экономикада қолдануды; нарықтық қатынастарды басқару механизмін.
Іскерліктер:
- жеке жоспарлар түрлерін есептеуді; маркетинг жоспарларын тұрғызуда және оларды маркетингтік зерттеулер әдістерінде қолдауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
7
Мамандандыру Есептеу машиналары

Квалификация специалиста 0104013-4 Мастер производственного
обучения, техник-электронщик
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Детали машин, механизмов и средств ВТ
Основные понятия о равновесии плоской системы сил;
основные понятия кинематики;
основы сопротивления материалов; механизмы охлаждения;
детали управления, контактные группы и переключатели; соединения в конструкциях механизмов; основные узлы и особенности компоновки цифровых ЭВМ; механизмы с гибкой связью; механизмы формирования информации на немагнитных носителях; основные типы шин ввода- вывода, характеристика блоков питания. Устройства, подключаемые к портам.
Знания:
условия равновесия плоской системы, сходящихся сил, произвольно расположенных сил; расчетные формулы проверочного и проектного расчетов при различных видах деформаций,
современное состояние и тенденции развития вычислительной техники.
Умения:
находить передаточное число механических передач;
пользоваться технической литературой и справочниками;
разрабатывать кинематические схемы приборов.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
СД 02
Электронно- вычислительные машины
Принципы построения основные устройства ЭВМ, организация вычислительных систем; состав и организация работы процессора ЭВМ; характеристики, назначение и структура ЭВМ; современное состояние, тенденции и перспективы развития ЭВМ. Организация различных систем ЭВМ. Система счисления. Перевод чисел с одного на другую система счисления. Принципы вычислительной системы. Организация вычислительных сетей
Модели вычислительных сетей.
Знания:
принципы построения устройств памяти ЭВМ;
характеристики, назначение и структуру ЭВМ,
организацию вычислительных систем,
современное состояние, тенденции и перспективы развития ЭВМ.
Умения:
читать практические схемы отдельных блоков ЭВМ;
соблюдать правила противопожарной безопасности при выполнении лабораторных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
СД 03
Периферийные устройства ЭВМ
Назначение периферийных устройств и их место в вычислительных системах,
внешние дисководы большой емкости, накопители на магнитной ленте, устройства оптического хранения данных, клавиатура, мышь, джойстик, видеосистемы и их параметры, аудиоаппаратура, сканеры, цифровые технологии,
организация печатающих устройств. Устройства дисплеев; использование звуковой аппаратуры; цифровые фотоаппараты; цифровые видеокамеры; обработка фотографий; плоттеры. технология записи компакт дисков; типы накопителей на. CD-ROM; характеристики мониторов; принцип работы мониторов.
Знания:
организацию систем ввода-вывода различных классов ЭВМ и общения внешних устройств с процессором;
правила техники безопасности и охраны труда при эксплуатации периферийных устройств.
Умения:
проводить подготовку данных на различных типах носителей и осуществлять их контроль;
проводить подготовку устройств к работе и задавать необходимые режимы работы,
организовать ввод-вывод и хранение информации; проводить несложные профилактические мероприятия, связанные с регулировкой устройств.
БК 1
БК 5
БК 6

Біліктілігі: 0104013 – 4 Өндірістік оқыту шебері, техник-электроншы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Машиналар, механизмдер және есептеу техникасы құралдарының бөлшектері
Тегістік жүйелерінің жиынды күштерінің тепе-теңдіктік жағдайы, еркін орналасқан күштер; айналу қозғалысының беріліс күштері. Кинематикалық схемаларда бөлшектер мен механизмдер бөліктерінің шартты-графикалық белгіленуі. Кіріс-шығыс дөңгелектердің негізгі типтері, блок питанияларға жалпы сипаттама, порттарға қосылудың құрылысы.
Білімдер:
- ЭЕМ-нің арифметикалық-логикалық құрылғысының жұмыс істеу принциптерін;
- ЭЕМ-нің құрылымы мен тағайындалуының мінездемесін;
- ЭЕМ-нің перспективалық дамуы және тенденциясын.
Іскерліктер:
- механикалық бөліктердің берілу сандарын анықтауды;
- анықтамалар мен техникалық әдебиеттерді қолдануды;
- құралдардың кинематикалық сызбаларын жасауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП 02
Электрондық есептеу машиналары
ЭЕМ құрылғыларының негізгі жұмыс істеу принциптері, есептеуіш жүйелерінің ұйымдастыру. ЭЕМ процессорларының жұмыстарының ұйымдастырылуы және құрамы, ЭЕМ-нің құрылымы мен тағайындалуының мінездемесі, ЭЕМ-нің перспективалық дамуы және тенденциясын, қазіргі жағдайлары.
Есептеу жүйелерінің моделін.
Білімдер:
- ЭЕМ-нің жадысының жұмыс істеу принциптерін, ұйымдастырылуын;
- ЭЕМ процессорларының жұмыстарының ұйымдастырылуын және құрамын, ЭЕМ-нің құрылымы мен тағайындалуының мінездемесін.
Іскерліктер:
- ЭЕМ құрылғыларымен жұмыс жасау;
- ЭЕМ-дердің жеке бөліктерінің сызбаларымен жұмыс жасау, бақылау өлшеуіштерін қолдану, зертханалық жұмыстарды жүргізу барысында қауіпсіздік ережелерін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
АП 03
ЭЕМ сыртқы құрылымдары
Шеткері құрылғылардың тағайындалуы және олардың есептеуіш жүйелеріндегі алатын орны, үлкен көлемдегі сыртқы тасушылар, магнитті лентадағы жинақтауыштар, мәліметтерді сақтаудың оптикалық құрылғысы, пернетақта, тышқан, джойстик, бейнежүйелер және олардың параметрлері, дыбыс аппараттары, сканерлер, цифрлық технологиялар, баспаға шығару құрылғыларының ұйымдастырылуы. Шеткі дискілердің техникалық жазбалары. CD-ROM–ға типтерін жинақтау; дискілер құрылымы; мониторлар сипаттамалары; мониторлардың жұмыс ұстанымдары.
Білімдер:
- сыртқы құрылғылардың процессормен байланысуын және ЭЕМ-дің әртүрлі кластарындағы енгізу-шығару жүйелерінің ұйымдастырылуын;
- техникалық қауіпсіздік ережесін және еңбек қауіпсіздігін.
Іскерліктер:
- әр-түрлі тасушыларда мәліметтерді дайындықтан өткізуді және оларға бақылау жасауды, құрылғыны жұмысқа дайындауды және керекті жұмыс тәртібін орнатуды, ақпараттарды енгізу-шығаруды, құрылғыны жөндеуге орай профилактикалық шараларды өткізуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6

ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
СД 04
Микросхемотехника
Системы счисления,
формы представления и кодирования чисел;
арифметические операции над двоичными числами с фиксированной запятой;
арифметические операции над числами с плавающей запятой;
выполнение операций десятичной арифметики;
представление переключательных функций;
минимизация переключательных функций;
анализ и синтез комбинационных схем;
дешифраторы и шифраторы;
мультиплексоры и демультиплексоры;
сумматоры;
преобразователи кодов;
триггеры; регистры; счетчики;
параметры процессоров.
Процессоры фирмы INTEL;
Процессоры 286, 386, 486;
Процессоры и гнезда Overdrive;
Процессоры фирмы IBM;
Сопроцессоры;
Проверка процессоров.
Знания:
современные подходы к изучению ЭВМ; принципы построения процессоров и микропроцессоров; принципы организации систем обработки данных, логические элементы, типовые узлы; элементную базу ЭВМ на функциональном уровне; методы Квайна и Карно.
Умения:
разбираться с особенностями системы обработки данных;
определять работу системы памяти; разбираться в системе команд и режимах адресации;
выполнять синтез логических схем; понимать работу типовых схем и узлов ЭВМ;
оптимизировать логическое выражение; выполнять арифметические действия над двоичными и двоично-десятичными числами.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
СД 05
Алгоритмические языки и программирование
Принцип алгоритмизации, алгоритм, основные свойства, виды алгоритмов, принцип работы программы Visual Basic, основные программные конструкции языка Basic, возможности языка для создания пользовательских  прикладных программ. Типы данных. Структурированные операторы. Подпрограммы. Особенности объектно-ориентированного программирования. Свойства. События. Методы. Общая характеристика визуальных компонентов.
Знания:
типы и виды алгоритмов,
основы алгоритмизации и порядок составления программ, возможности языка программирования Visual Basic, принципы построения программ на профилирующем языке, основные программные конструкции языка,
использование возможностей языка для создания пользовательских прикладных программ.
Умения:
составлять алгоритмы решения задач, читать и использовать созданные алгоритмы в прикладных задачах, планировать и создавать пользовательский интерфейс программы,
использовать объекты при разработке программ,
производить запуск, тестирование и отладку в работу готовых программ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
СД 06
Программное обеспечение ЭВМ
Программное обеспечение и его место в развитии вычислительной техники.
Основные составные части MSDOS. Основы работы в WindowsXP, Vista. Работа с оболочкой NortonCommander. Введение в Word.Макросы. Введение в Microsoft Excel. Построение диаграмм и печать документов. Управление данными. Анализ и распределение данных. Обзор Microsoft Access. Построение базы данных. Работа с данными. Сервисные программы.
Знания:
основы режимов работы операционной системы;
принцип создания рабочей папки; редактирование и форматирование текстов, символов, страниц;
построение базы данных в Microsoft Access; принципы управления рабочими книгами, принцип построения сводных таблиц.
Умения:
пользоваться средствами ОС; понимать сообщение ОС и правильно реагировать на них;
создавать и форматировать документы;
перекладывать на компьютер многие рутинные операции набора и форматировать.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
СД 07
Техническое обслуживание, ремонт вычислительных машин, комплексов, систем, сетей
Основные эксплуатационные характеристики СВТ. Основные типы ошибок и неисправностей, структура систем ошибок и диагностирование основные способы контроля СВТ. Сборка и модернизация компьютера, типы компьютера, документация, компоненты компьютера, средства диагностики,
диагностические программы, техническое обслуживание компьютера.
Знания:
основные эксплуатационные характеристики СВТ, основные типы ошибок и неисправностей,
структуру систем контроля и диагностики, основные способы контроля СВТ.
Умения:
оценивать работоспособность СВТ по эксплуатационным характеристикам;
пользоваться контрольной измерительной аппаратурой; соблюдать правила охраны труда и противопожарной безопасности при выполнении лабораторных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7

КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП 04
Микросхемотехника
Санау жүйелері, сандарды кодтау және көрсету формасы, бекітілген үтірлі екілік сандармен орындалатын арифметикалық амалдар, ауыспалы үтірлі сандармен орындалатын арифметикалық амалдар, ондық сандармен орындалатын амалдар, ажыратып-қосқыш функциясының ұсынылуы, ажыратып-қосқыш функциясының минимизациясы, аралас сызбаларды талдау және синтездеу, шифраторлар мен дешифраторлар, мультиплексорлар мен демультиплексорлар, сумматорлар, тригерлер, регистрлар, санауыштар, процессорлардың параметрлері, INTEL фирмасының процессорлары, 286, 386, 486 процессорлары, Overdrive ұялы процессорлары, IBM фирмасының процессорлары, сопроцессорлар, процессорларды тексеру.
Білімдер:
- ЭЕМ-ді зерттегенде қазіргі заман тәсілін білу;
- процессор мен микропроцессордың құрылымдық принципін;
- логикалық элементтер, типтік өрнектерді;
- ЭЕМ-ң элементтік базасын функционалды қалыптаструды.
Іскерліктер:
- өндірілген деректер жүйесінің ерекшелігін реттеуді; кіріс – шығыс жүйесінің жұмысын түсінуді;
- есте сақтау жүйесінің жұмысын түсінуді; мекен-жай режимін, команда жүйесін реттеуді;
- ЭЕМ өрнектері мен схема түрлерінің жұмысын түсінуді;
- логикалық схема синтезін орындауды;
- логикалық мағынасын оптимиздеуді;
- екілік және екілік-ондық сандарды арифметикалық әрекетпен орындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
АП 05
Алгоритмдік тілдер және бағдарламалау
Алгоритмнің түрлері мен типтері.
Алгоритмдеудің негізін және бағдарламаларды құру тәртібі.
Visual Basic бағдарламалау тілінің мүмкіншіліктерін. Профильдік тілде құрылатын бағдарламалардың принциптері.
Тілдің негізгі бағдарламалық құрылымы. Қолданбалы бағдарламаларды құру үшін тілдің негізгі мүмкіндіктерін пайдалану. Мәліметтер типі, Құрылымдық операторлар, Ішкі бағдарламалар, Объектілі-бағытталған бағдарламаның ерекшеліктері. Қасиеттер, оқиғалар, әдістер, визуалды компоненттердің жалпы сипаттамасы.
Білімдер:
- алгоритмдеу принциптерін, алгоритм, алгоритм түрлері, қасиеттері, Visual Basic бағдарламасының жұмыс принципі, тілдің негізгі бағдарламалық құрылымы, қолданбалы бағдарламалар үшін тілдің мүмкіндіктері.
Іскерліктер:
- есептерді шешудің алгоритмін құруды;
- қолданбалы есептерде құрылған алгоритмдерді жазуды және оқуды;
- бағдарламаның қолданушы интерфейсін жоспарлауды және құруды;
- бағдарламаларды өңдеу кезінде объектілерді қолдануды;
- дайын бағдарламалардың қателерін түзетіп, өңдей алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП 06
ЭЕМ-ді бағдарламамен қамтамасыздандыру
Бағдарламамен қамтамасыздандыру және оның есептеуіш техникаларының дамуында алатын орны MS-DOS-тың негізгі құрамдық бөліктері. Windows XP, Vistа-лардың негізгі жұмысы. Norton Commander қабықшасымен жұмыс. Word-қа кіріспе. Макростор. Microsoft Exel-ге кіріспе. Құжаттарды баспаға шығару және диаграмма тұрғызу. Мәліметтермен басқару Талдау және мәліметтерді орналастыру. Microsoft Access-ке шолу. Мәліметтер қорын құру. Мәліметтермен жұмыс. Сервистік бағдарламалар.
Білімдер:
- операциялық жүйенің негізгі жұмыс жасау режимдері, жұмыс бумаларын құру принциптерін, белгілерді, беттерді, мәтіндерді форматтау және редактілеу, Microsoft Access-те мәліметтер қорын құру, жұмыс кітаптарын басқару принциптерін, жинақ кестелерін құру принциптерін.
Іскерліктер:
- операциялық жүйенің құралдарын қолдануды;
- операциялық жүйелердің хабарламаларын дұрыс түсініп және оған дұрыс қадам жасау, құжаттарды құру және форматтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
АП 07
Есептеу машиналарын, кешендерін, жүйелерін, желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Есептеу техникаларының құралдарын пайдаланудың негізгі сипаттамасы, ақаулықтар мен қателіктердің негізгі түрлері, Компьютерді жинақтау және жаңарту. Компьютер түрі, құжаттары. Компьютер жиынтықтары. Диагностика ортасы. Диагностикалық бағдарламалар. Есептеу желілері туралы жалпы мәлімет. Компьютерде техникалық күтім көрсету. Нақты уақыттың режимін қолдану.
Білімдер:
- есептеу техникасы ортасының негізгі қолданылатын мінездемелерін;
- бақылау және диагностика жүйесі құрылымын;
- есептеу техникасы ортасына бақылаудың негізгі түрлерін.
Іскерліктер:
- пайдаланылатын мінездемесі арқылы есептеу техникасы ортасының жұмыс істеу қабілетін бағалауды;
- зертханалық жұмыс орындау барысында өрт және еңбек қауіпсіздігі ережесін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7

ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
СД 08
Основы конструкторско-технологического проектирования комплексов
Общие вопросы проектирования ЭВМ; Конструкторско-технологическая документация (КТД); Правила выполнения текстовых документов и различного вида схем; правила вычисления и автоматизированный выпуск для изготовления плат печатного монтажа, двухстороннего и многослойного;
технологические процессы контроля и накладки; современные состояние и перспективы развития вычислительной техники, методы и средства ее проектирования.
Знания:
общие вопросы проектирования ЭВМ;
оформление качественных чертежей в соответствии с ЕСКД;
правила выполнения и автоматизированный выпуск графических документов;
современное состояние и перспективы развития вычислительной техники, методы и средства проектирования.
Умения:
создавать новые чертежи;
оформлять спецификации в SolidWorks; разрабатывать сборочный чертеж типового элемента замены (ТЗЗа);
решать задачи компонентов  элементов.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
ПК 3.6.14
ПК 3.6.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
владеть и использовать правила техники безопасности;
составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарные работы
Безопасность труда, электробезопасность и пожарная безопасность в учебных мастерских, Разметка плоскостная Рубка металла Правка и гибка металла Резка металла Опиливание металла Сверление, зенкование и развертывание Нарезание резьбы Клепка Распиливание и припасовка Шабрение и притирка Пайка и лужение
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с слесарными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении слесарных работ;
правила техники безопасности при проведении слесарных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
обладать умением и навыками при рубке, правке, гибке, резке, опиливании металла;
использовать основные приемы слесарных операций.
обосновывать выбор слесарных приборов, оборудования для решения поставленных задач;
Навыки:
приобретать навыки при ремонте деталей, требующих слесарных работ
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
АП 08
Конструкторлы-технологиялық жобалау негіздері
Жобалау туралы жалпы мағлұмат.
Конструкторлық-технологиялық құжаттар (КТҚ). Электронды есептеу машиналарын жобалаудың жалпы сұрақтары, әртүрлі схемаларда және мәтінді құжаттардың дұрыс жүргізілуі, графикалық құжаттарды автоматтандырып басып шығару және есептеу тәртібі; мәтінді терудің екі жақты және көп қатарлы платасын құрастыруға, орналастыруға қойылатын конструкторлық талаптар, жөндеу және тексеруді технологиялық процестері. Электронды есептеуіш машиналарының сенімділігі, есептеу машиналарының қазіргі жағдайы мен келешекте жетілдірілуі.
Білімдер:
- ЭЕМ-де жобалаудың жалпы түсінігін; графикалық құжаттарды автоматты түрде шығару және орындау ережелерін;
- өпқабатты және екіжақты, есептеуіш техниканың жан-жақты дамуы мен қазіргі жағдайы, жобалау жабдықтары мен әдістерін.
Іскерліктер:
- баспа монтажының элементтеріне есептеу жүргізуді;
- ауысымның типтік элементінің жинақталған сызбасын құрастыруды; элементтер компонентінің есептерін шешуді;
- стандарттың компоненттері мен анықтама әдебиеттерін қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КҚ 3.6.14
КҚ 3.6.15
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды-техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық жұмыс
Оқу шеберханаларында өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі, еңбек қауіпсіздігі. Жазықтық белгі. Металды кесу. Иілгіш және түзетуге келетін металдар. Металды жону. Металды аралау. Бұрғылау, жону және күшейту. Резбаны кесу. Кеспек таяқшасы. Аралау және нығыздау. Жағу және қыру. Пайкілеу және қайлылау.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
- аспаптық құралдармен жұмыс жасауды;
- материалдарды және құралдарды;
- негізгі аспаптық жұмыстардың өткізілуін білуді;
- аспаптық жұмыстарда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын қадағалау;
- металдарды кесуді, жонуды, бұрғылауды;
- аспаптық жұмыстардың негізгі қағидаларын істеуді;
Дағдылар:
- қажетті аспаптық жұмыстарда бөлшектерді жөндеуді меңгерту Дағдыларын қалыптастыру, құрылғыларда есептер шығару, аспаптық құралдарды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Радиоизмерительная практика
Основы электронных измерений и мультитметры Источники напряжений, токов и тестовых сигналов Основы электронной осциллографий Аналоговые электронные осциллографы Стационарные цифровые и стробоскопические осциллографы Портативные цифровые осциллографы Виртуальные PC – осциллографы и лабораторий Осциллографические измерения Паика и паяльное оборудование
Умения:
понимать цели и задачи практики;
обращаться с измерительными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
основные сведения о проведении радиоизмерительных работ;
правила техники безопасности при проведении измерительных работ;
планировать рабочее время;
добиваться выполнения задания.
измерение переменного тока и напряжения;
изучение портативных и цифровых осциллографов;
работа с осциллографическими измерениями;
понятие об интегральных микросхемах, их классификации.
Навыки:
обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
приобретать навыки измерительных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
Радиомонтажная практика
Теоретические основы припоев и пайки Технология пайки Припой Флюс Паяльная паста КП- и ПК-технологии пайки Определение профилей технологий пайки Монтажные провода и кабели Жгутовый монтаж и правила обработки проводов, кабелей и жгутов Пайка монтажных соединений Радиомонтажное оборудование и ознакомление с радиоэлементами Монтаж и пайка несложных радиотехнических устройств Электронные сборки Интегральные микросхемы
Умения:
-понимать цели и задачи практики;
-обращаться с монтажными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
-основные сведения о проведении радиомонтажных работ;
-правила техники безопасности при проведении монтажных работ;
-планировать рабочее время;
-добиваться выполнения задания.
-правила техники безопасности при пайке и лужении;
-ознакомление радиомонтажным оборудованием и радиоэлементами;
Навыки:
-при пайке и паянии;
-ознакомление с основными приемами радиомонтажных операций;
-электронные сборки.
-обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
ПП 03
Технологическая практика в мастерских
Техническое обслуживание ЭВМ и ремонт периферийных устройств
Компоненты РС Типы и спецификации микропроцессоров Системные платы Базовая система ввода - вывода Оперативная память Устройства магнитного хранения данных Накопители на жестких дисках Хранение данных на гибких дисках Накопители со сменами носителями Устройства оптического хранения данных Установка и конфигурирование накопителей Видеоадаптеры и мониторы Аудиоаппаратура Последовательный, параллельный и другие интерфейсы ввода – вывода Устройства ввода Блоки питания и корпуса
Умения:
понимать цели и задачи технического обслуживания и ремонта вычислительных машин;
- работать аккуратно и качественно;
- пользоваться методическими указаниями;
- иметь способность работать в команде, взаимодействовать со специалистами других областей;
- собирать и систематизировать необходимую информацию;
- обладать общенаучной компетентностью;
- иметь исследовательские навыки.
- работать с дополнительной литературой;
-проводить анализ,
Навыки:
- сопоставлять, анализировать и обобщать фактически полученный материал;
- обладать информационной культурой, позволяющей ориентироваться в потоке разнообразной информации: библиографической, документографической, электронной и другой.
- производить ремонт вычислительной машины;
- иметь навык управления информацией;
- находить информацию в разных источниках и анализировать ее;
- владеть процедурой научного исследования, логикой его проведения;
-пользоваться действующими нормативными документами и методическими руководствами.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
Практика по периферийным устройствам
Периферийные устройства ЭВМ; технические характеристики ЭВМ;
Интерфейсы периферийных устройств.
Умения:
- назначение, принцип работы внешних устройств ЭВМ;
- основные технические характеристики ЭВМ;
- пути подключения внешних устройств к компьютеру;
- виды накопителей;
- виды аппаратных ошибок и неисправностей, методы их устранения;
- организацию системы ввода-вывода информации;
- интерфейсы периферийных устройств;
- отличительные особенности оптических дисков;
Навыки:
- подключать, настраивать и использовать все современные внешние устройства ЭВМ;
-использовать тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ВТ;
- устранять неисправности аппаратных средств ВТ;
- выполнять техническое обслуживание персонального компьютера;
- способ нанесения информации на флэш-носитель;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
Практика по AutoCad
Общие понятия о проектировании. Системы автоматизированного проектирования. Виды обеспечения. Структура и работа с некоторыми современными пакетами САПР
Умения:
- о создаваемых изделиях получающихся с помощью аксинометрических и перспективных проекций;
- приемы пространственного моделирования твердотельного пространственного объекта;
- приемы создания реалистических трехмерных изображений;
- пользовательский интерфейс AutoCad;
- режимы объектной привязки;
- системы координат;
- архитектурные единицы.
Навыки:
- воссоздавать деталь как пространственный объект на основе ее чертежа;
- собрать модель из отдельных блоков с помощью логических операций объединения и вычитания твердотельных элементов;
- автоматизированно создавать изображения на чертеже на основе твердотельной модели;
- устанавливать программуAutoCad;
- настраивать рабочую среду AutoCad;
- создавать и редактировать инструменты;
- работать с объективной привязкой;
- вводить архитектурные единицы.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с
присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной
квалификации (разряд, класс, категория)
«Монтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств ВТ»,
«Оператор ЭВМ»
Сборка и модернизация компьютера Средства диагностики и техническое обслуживание Ремонт дополнительных устройств
Умения:
- общее устройства манипулятора «Мышь»;
- техническое обслуживание клавиатуры;
- уход за монитором;
Навыки:
- собрать и разобрать, провести техническое обслуживание и ремонт ВТ
- Настраивать Вычислительную технику и работе.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Подготовительный период.
I этап
Ознакомится с работой данной организации. Приобретение практического опыта, развитие профессионального мышления и привитие умений организаторской деятельности на производстве. Изучать передовой опыт производства, конструкторскую, рационализаторскую и исследовательскую деятельность.
Умения:
- приобрести производственно-технические навыки по работе с вычислительной техникой;
- применить знания и навыки, полученные во время учебной и рабочей практики;
- закрепления знаний полученных во время теоретического обучения.
Навыки:
- совершенствования навыков и умений на производстве
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
Прохождение практики на предприятиях. II
этап Ознакомление с предприятием и его базы офисной вычислительной техникой. Изучение применяемых приемов диагностики неисправностей средств вычислительной техники, отдельных блоков и устройств ЭВМ. Изучение приемов тестирования устройств на уровне сервизного программного обеспечения и внешних признаков, выдающих адрес имеющихся дефектов. Изучение приемов устранения неисправностей средств вычислительной техники.
-Изучение приемов настройки и отладки персональных ЭВМ после ремонта или сборка.
- Изучение приемов организации локально вычислительных сетей.
-Изучение приемов подключения периферийных устройств и дополнительных устройств.
- Изучение приемов модернизации и усовершенствования качества работы вычислительной техники.
Умения:
- Совершенствования, закрепления знаний, навыков и умений полученных во время теоретического обучения на производстве
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК3.6.13
Итоговый период
Характеристика данного предприятия о его деятельности:
-перечня материально-технической базы предприятия, имеющей отношение к специальности практиканта:
- описания всех выполненных работ в том виде в каком они производились с критическими замечаниями о возможностях применения передовых разработок
Умения:
Составлять отчет на основе ежедневных записей о выполняемых работах.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
ПК 3.6.12
ПК 3.6.13
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
- готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
8
Специализация Программное обеспечение вычислительной техники

КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
Радиоөлшеу практикасы
Мультитметрлармен және электронды өлшеудің негізі. Тестік белгілер және токтар, қуат көздері. Электронды осциллография негіздері. Аналогтық электронды осциллограф. Стационарлық сандық және стробоскопикалық осциллографтар. Осциллографтар және зертханалар виртуалдық РС Осциллографикалық өлшеу. Пайкілеу және пайкілеу құралдары.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
- өлшеу құрылғыларымен және құрал-жабдықтармен жұмыс жасауды;
- радио өлшеу жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін;
- өлшеу жұмыстарын жүргізуде техника қауіпсіздігінің ережелерін;
- жұмыс мерзімін жоспарлауды,
- тапсырманың дегеніне жетуді;
- тұрақты токты және қуат көзін өлшеуді;
- санды және портативті осциллогравты меңгеру;
- осциллографикалық өлшеумен жұмыс жүргізуді;
- пайкілеу және пайкілеу құралдармен меңгерту;
- радиоөлшеуіштік операциялық құрылғылардың негізімен танысуды;
- интегралдық микросхема және олардың классификациясы туралы түсінікті;
Дағдылар:
- қойылған есептерді шешу технологиясы, құралдарды таңдауды меңгертуді;
- өлшеу жұмыстарында дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Радиомонтаждық практика
Пайкілеудің және дәнекерлеудің теориялық негізі. Пайкілеудің технологиясы. Припой Флюс. Пайкілеуге арналған паста. КП-и ПК-пайкілеу технологиясы. Пайкілеу технологиясын анықтау. Кабелдер мен проводтарды монтаждау. Жгуттар мен кабелдер, проводттарды өңдеу, жгуттарды монтаждау. Монтаждық пайкілеуді біріктіру. Радиоэлементтерімен танысу және құралдарын радиомонтаждау. Радиотехникалық құрылғыларды пайкілеу және монтаждау. Электронды жинау. Интегралды микросхемалар.
Іскерліктер:
- монтаждау жұмыстарында негізгі техника қауіпсіздігінің ережелерін;
- электрорадиоматериалдарға бөлшектеу мен компоненттер монтаждау жұмыстарын жүргізуді;
- басуды монтаждау технологиясы, платты дайындауды;
- электрлік сұлбаларды оқу және олардың шартты мәнін;
- интегралды микросхемалардың сандық құрылғыларына монтаждауды орындауды,
- радиомонтаждау жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын талап етуді;
- пайкілеу және қайлылау кезіндегі техника қауіпсіздік ережесін;
- радиоэлементтері мен радиомонтаждық құрылғылармен танысуды;
Дағдылар:
- пайкілеу және дәнекерлеу кезінде дағдыларын қалыптастыру;
- радиомонтажды операциялардың негізгі қолдану тәсілдерімен танысу;
- электронды жинауда негізгі қолдану тәсілдерімен танысу;
- берілген тапсырмаларды шығаруға арналған технологиялық құрылғыларды, құрал-жабдықтарды таңдауды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
ТП 03
Шеберханада өтілетін технологиялық практика
Шеттегi құрылымдардың ЭЕМ және жөндеуi техникалық қызмет көрсету
Қоректену блогi және корпустың енгiзу құрылымының енгiзу-шығаруының бiртiндеп, параллел тағы басқа интерфейстерi дыбыс аппаратурасы видеоадаптерлер және мониторлар ауысымдары бар жинақтағыштар жинақтағыштардың қою және кескiндеудi оптикалық мәлiметтi сақтауды құрылымның сақтаушыларымен мәлiметтi сақтау қатты дисктегi жинақтағыштары магниттi мәлiметтi сақтауды құрылымның жедел жады енгiзу-шығарудың негiздi жүйесiнiң Жүйелiк төлемдерi түрлер және микропроцессорлардың спецификациясының Рсы компоненттер икемдi дисктерде
Іскерліктер:
- мақсаттар және техникалық қызмет көрсетудi есеп және есептеу машиналарының жөндеуiн түсiну;
- ұқыпты және сапалы жұмыс iстеу;
- әдiстемелiк нұсқаулармен пайдалану;
- қабiлеттiлiк командада жұмыс iстеп, басқа облыстардың мамандарымен әрекеттесуге алу;
- қажеттi мәлiметтi жинап жүйелеу;
жалпы ғылыми құзыреттiлiкпен ие болу;
- зерттеушi дағдылары болу,
қосымша әдебиетпен жұмыс iстеу;
Дағдылар:
- талдау өткiзсiн, iс жүзiнде алған материалды салыстыруға икемi болып, талдап жалпылау;
- түрлi мәлiметтiң ағынында бағдарлауға мүмкiндiк беретiн ақпараттық мәдениетпен ие болу:
- тағы басқалар библиографиялық, график түрiнде, электрондық есептеу машинасы жаңғырту;
- мәлiметтi басқаруды дағдыны алу;
- әртүрлi көздердегi мәлiметiн табуға икемi болсын және оны талдау;
- ғылыми зерттеудiң процедурасы, оның өткiзуiн логикамен бiлу;
- жұмыс iстейтiн нормативтiк құжаттар және әдiстемелiк басқарулармен пайдалануды бiлу
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Қосымша құрылғылар бойынша практика
ЭЕМ қосымша құрылғылары, ЭЕМ-нің техникалық сипаттамасы, қосымша құрылғылардың интерфейсы.
Іскерліктер:
- ЭЕМ машинаның қосымша құрылғылардың жұмысының принциптері, тағайындануы;
- ЭЕМ-нің техникалық сипаттамасы;
- компьютерге қосымша құрылғылардың қосылу жолдары;
- тасымалдау түрлері;
- аппараттық қателердің және жөндемсіздіктің түрлері, оны жою әдістері;
- ақпаратты еңгізу-шығару жүйесін ұйымдастыру;
- қосымша құрылғылардың интерфейсы;
- оптикалық дисклердің айырмалық ерекшеліктері.
Дағдылар:
- ЭЕМ-нің қосымша құрылғыларын қосу, баптау және қолдану;
- ЕТ аппараттық құралдардың жөндемсіздіктің іздеу және жою үшін тестік және диагностикалық бағдарламаларды қолдану;
- ЕТ аппараттық құралдардың жөндемсіздіктерді жою;
- дербес компьютерді техникалық қамтамасыз етуін орындау;
- флэш-тасымалдаушыға ақпаратты түсіру тәсілі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Auto Cad бойынша тәжірибе
Жобалау туралы жалпы мағлұмат. Автоматтандырылған жобалаудың жүйелері. Қамтамасыз етудің түрлері.
САПР пакеттермен жұмыс және құрамы.
Іскерліктер:
- аксинометриялық және перспективалық проекциялар арқылы алшы бұйымдар жасалынуы туралы;
- қатты денелі кеңдік объектінің кеңдік моделдеу тәсілдері;
- реалистік үш өлшемді бейнелеулердің жасау қабылдаулары;
- Auto Cad-тың қолданушы интерфейсін;
- объектті бау тәртіптері;
- координат жүйесін;
- сәулетшілік бірліктері.
Дағдылар:
- оның сызбасы негізінде кеңдік объекті сияқты бөлшек жаңадан жасау;
- біріктіру қисынды операциялары арқасында бөлек одақтардан үлгі жинау және қатты денелі элементтердің шегерулерін;
- қатты денелі үлгі негізінде сызбада бейнелеулерді автоматтандырылған жасау;
- Auto Cad бағдарламасын орнату;
- Auto Cad жұмыс ортасын баптау;
- аспаптарды құру және редакциялау;
- объектті бау тәртіптерімен жұмыс істеу;
- сәулетшілік бірліктерін енгізу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КП 04
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория)
«Есептеу машиналары мен құрылғы, аппаратураларды жөндеу және қызмет көрсету монтері», «ДЭЕМ операторы»
Компьютерді жинақтау және модернизациялау. Техникалық қызмет көрсету және диагностика құрылғылары. Қосымша құрылғыларға жөндеу жұмыстары.
Білімдер:
- «тышқанның» жалпы манипуляторлық құрылғысын;
- пернетақтаға техникалық қызмет көрсетуді;
- мониторды күтіп-баптауды;
Іскерліктер:
- есептеу машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді, шашып-жинауды;
- есептеу техникасын жұмыс жасауға дайындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Дайындық кезеңі. I кезең
Ұжым жұмысы мен танысу. Тәжірибелік білім алу, ойлау қабілетін дамыту өндірісте қолдана алу. Өндірісте алдыңғы қатарлы конструкторлық, рационалдық, зерттеулік тәжірибе алу.
Іскерліктер:
- мамандық бойынша өндірістік-техникалық дағдылану.
- оқу жұмыс тәжірибесінде алған Білімдерін қолдану.
- дәріс кезінде алған Білімдерін бекіту.
Дағдылар:
- өндірісте дағдылар мен икемдерін жетілдіру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Ұжымда тәжірибе өту II кезең
Ұжым және оның оргтехникалық базасы мен танысу. Есептеу техникасының ақаулықтарын зерттеу, ЭЕМ жекеленген қосалқы бөліктерін. Сыртқы қабылдауды серверлік бағдарлама деңгейінде және сыртқы құрылғылардан келетін ақаулықтарды тестілеу. Есептеу техникасында ақаулықтарды жоюды зерттеу.
ЭЕМ құраған соң қалып күйге келтіруді үйрену. Жергілікті желін үйрену. Пирифириялық және қосымша құрылғыларды қосуды үйрену. Есептеу техникасын жұмыс қабілетін жақсартуды үйрену.
Іскерліктер:
- өндірісте теориялық оқыту кезінде алынған Білімдері, дағдылары мен Іскерліктерін жетілдіру, бекіту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
Қорытынды кезең
Ұжымға мінездеме.
Ұжымның материалдық-техникалық базасы, тәжірибе өтушінің мамандығына сай болу тиіс. Барлық нақты жасалған жұмыстың жазбаша түсінігі.
Іскерліктер:
- күнделікті жасалып жүрген жұмысқа жазбаша есеп құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.6.7
КҚ 3.6.8
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.10
КҚ 3.6.12
КҚ 3.6.13
КП 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу;
- материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Іскерліктер:
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау, тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды;
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
8
Мамандандыру Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыру

Квалификация специалиста 0104013-5 Мастер производственного
обучения, техник-программист
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Языки программирования
Принцип работы программы
Delphi7. Основные программные конструкции языка Object Pascal, возможности языка для создания пользовательских  прикладных программ. Структурированные операторы. Особенности объектно-ориентированного программирования, свойства, события, методы, общая характеристика визуальных компонентов, визуальные компоненты. Развитые элементы интерфейса: Стандартные диалоги, Форма, Виды формы, Отладка и тестирование, Таблицы, База данных, Панель инструментов.
Знания:
возможности языка программирования Delphi 7.0;
принципы построения программ на профилирующем языке. Основные программные конструкции языка Object Pascal; использование возможностей языка для создания пользовательских прикладных программ.
Умения:
использовать основные функции среды Delphi 7.0;
планировать и создавать пользовательский интерфейс программы; использовать объекты при разработке программ; производить запуск; тестирование и отладку готовых программ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
СД 02
Численные методы
Приближенные числа и их погрешности. Действия с приближенными числами. Численные решения алгебраических и трансцендентных уравнений. Методы половинного деления, хорд, касательных, комбинированный метод. Решение систем линейных алгебраических уравнений методами Гаусса, последовательных приближений, Зейделя. Интерполирование. Интерполяционный многочлен Лагранжа. Первая, вторая интерполяционные формулы Ньютона. Численное интегрирование. Формулы Ньютона-Котеса: прямоугольников, трапеций, Симпсона. Численное решение обыкновенных дифференциальных уравнений. Элементы линейного программирования.
Знания:
правила округления приближенных чисел; методы решения алгебраических и трансцендентных уравнений, методы решения систем линейных уравнений; теоретические и практические основы интерполирования, численные методы интегрирования; методы решения обыкновенных дифференциальных уравнений; элементы линейного программирования.
Умения:
оценивать погрешности вычислений; правильно использовать необходимые формулы; производить промежуточный контроль вычислений, устранять выявленные погрешности,
осуществлять итоговый контроль вычислений,
сопоставлять разные методы.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
СД 03
Основы вычислительной микропроцессорной техники
Общие сведения об архитектуре ЭВМ. Арифметические и логические основы ЭВМ. Элементная база. Типовые схемы и узлы. Общие принципы функциональной и структурной организации ЭВМ.
Система магистрали передачи информации. Каналы прямого доступа к памяти и прямое управление шиной. Электронная память. Система памяти. Основные характеристики микропроцессоров. Регистры микропроцессоров. Понятие о прерываниях.
Знания:
современные подходы к изучению ЭВМ; принципы построения процессоров и микропроцессоров; принципы организации систем обработки данных, логические элементы, типовые узлы; элементную базу ЭВМ на функциональном уровне.
Умения:
разбираться с особенностями системы обработки данных;
определять работу системы памяти;
выполнять синтез логических схем;
понимать работу типовых схем и узлов ЭВМ;
оптимизировать логическое выражение; выполнять арифметические действия над двоичными и двоично-десятичными числами.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
СД 04
Операционные системы вычислительных комплексов

Біліктілігі: 0104013 – 5 Өндірістік оқыту шебері, техник-бағдарламашы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Бағдарламалау тілдері
Delphi 7.0 бағдарламасының жұмыс принципі, тілдің негізгі бағдарламалық құрылымы, қолданбалы бағдарламалар үшін тілдің мүмкіндіктері. Құрылымдық операторлар. Объектілі-бағытталған бағдарламаның ерекшеліктері. Қасиеттер. Оқиғалар. Әдістер. Визуалды компоненттердің жалпы сипаттамасы. Визуалды компоненттер. Интерфейстің дамыған элементтері: Стандартты диалогтық терезелер. Форма. Форма түрлері. Тексеру және тестілеу. Кестелер. Мәліметтер қоры. Саймандар панелі.
Білімдер:
- Delphi 7.0 бағдарламалау тілінің даму перспективасы мен қазіргі жағдайын; бағдарламалау тілдерінің типтері мен түрлерін;
- Delphi 7.0 бағдарламалау тілінің мүмкіндіктерін; профильдік тілде құрылатын бағдарламалардың принциптерін;
- Object Pascal тілінің негізгі бағдарламалық конструкциясын; қолданбалы бағдарламаларды құру үшін тілдің негізгі мүмкіндіктерін пайдалануды.
Іскерліктер:
- Delphi 7.0 ортасының негізгі функцияларын қолдануды; Бағдарламаның қолданбалы интерфейсін жоспарлауды және құруды; бағдарламаларды өңдеу кезінде объектілерді қолдануды; дайын бағдарламалардың қателерін түзетіп, өңдей алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
АП 02
Сандық әдістер
Жуық сандар және олардың қателіктері. Жуық сандарға қолданылатын амалдар. Алгебралық және трансцендеттік теңдеулердің сандық шешімі. Жартылай бөлу, хорда, жанама, аралас әдістері.
Сызықтық алгебралық теңдеулер жүйелерін шешу. Гаусс, тізбектеп жуықтау, Зейдель әдістері. Интерполяциялау. Лагранж интерполяциялық көпмүшелігі. Ньютонның бірінші, екінші интерполяциялық формулалары. Сандық интегралдау. Ньютон-Котес формулалары: тікбұрыштар, трапециялар, Симпсон.
Қарапайым дифференциал теңеулерді сандық әдістерімен шешу. Сызықтық бағдарламалау элементтері.
Білімдер:
жуық сандарды дөңгелектеу ережелерін;
алгебралық және трансценденттік теңдеулерді шешудің әдістері; сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің әдістерін;
интерполяциялаудың теориялық және тәжірибелік негіздерін;
дифференциалдаудың және интегралдаудың сандық әдістерін;
қарапайым дифференциалдық теңдеулерді шешудің әдістерін; сызықтық бағдарламалау элементтерін.
Іскерліктер:
есептеу қателіктерін анықтауды; қажетті формуланы дұрыс таңдау және қолдануды; есептеу барысында тексеру, қателіктерді жоюды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
АП 03
Есептеу және микропроцесорлық техника негіздері
Электронды есептеуіш машиналарына, құрылғыларына жалпы сипаттама. Электронды есептеуіш машиналарының алгоритмдік және логикалық элементтері. Элементтік база. Типтік схема және желілер. Электронды есептеуіш машиналарының функцияналдық және құрылымдық ұйымдастыруының жалпы принциптері. Ақпаратты жіберудің магистралдық жүйесі. Тікелей басқарушы шинасына және есте сақтау құрылғысына жіберу жолдары. Электрондық есте сақтау жүйесі. Микропроцессордің негізгі сипаттамалары. Микропроцессордің регистрі.
Білімдер:
ЭЕМ-ді зерттегенде қазіргі заман тәсілді;
процессор мен микропрецессордың құрылу принципін;
логикалық элементтер, типтік өрнектерді;
ЭЕМ-ң элементтік базасын функционалды қалыптасуын.
Іскерліктер:
өндірілген деректер жүйесінің ерекшелігін реттеуді; кіріс – шығыс жүйесінің жұмысын түсінуді; есте сақтау жүйесінің жұмысын түсінуді; мекен-жай режимін, команда жүйесін реттеуді; ЭЕМ өрнектері мен схема түрлерінің жұмысын түсінуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
АП 04
Есептеу кешендерінің операциялық жүйелері
Операциялық жүйенің негізгі түсінігі, қызметі. Операциялық жүйенің жадысын басқару. Файлдық жүйелер. Операциялық жүйелердің архитектурасы.

Основные понятия. Назначения и функции операционных систем. Управление памятью в операционных системах. Файловые системы. Файловые системы. Операционные системы Windows. Операционная система MS DOS. Операционная система Windows 95/98/XP. Оболочка NortonCommander (DOS) и его графические аналоги для Windows. Операционная система WindowsNT/2000/ ХР. Современные операционные системы. Семейство операционных систем UNIX. Сетевая операционная система QNX. Операционная система Vista, Linux.
Знания:
виды и типы современных операционных систем;
особенности работы в конкретных операционных системах и оболочках;
сервисные программные средства, способы организации; хранения и обработки информации на компьютере (технологию обработки на данных компьютере).
Умения:
работать в выбранной среде,
освоить новую операционную систему или программную оболочку, пользоваться сервисными программами, редактировать тексты, восстанавливать и архивировать информацию.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
СД 05
Технология разработки программного обеспечения
Принципы проектирования,
операционные системы и режимы жизненного цикла программы, критерии оценки качества программного обеспечения,
стиль программирования.
Введение в программирование для Web, знакомство с ASP-технологией и DHTML, интерактивность Web-страниц.
Знания:
структуру жизненного цикла программы;
перечень, содержание и приемы выполнения работ на этапе разработки программного изделия,
технические, программные и криптографические средства защиты информации.
Умения:
составлять документацию для разработки и внедрения программного продукта;
структурировать программы, осуществлять предпродажную подготовку программных продуктов.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
СД 06
Создание и введение информационного обеспечения АС
Информационные потоки. Система управления потоками информации.
Архитектура систем управления базой данных.
Принципы логической алгебры.
СУБД Access. Общие сведения.
Таблицы. Создание таблиц.
Формы.
Связывание таблиц и поддержка целостности данных.
Виды запросов и их создание.
Создание простого отчета.
Макросы. Модули.
Знания:
этапы построения информационных систем;
понятия баз данных и систем управления базой данных,
структуру данных;
классификацию баз данных,
состав и структуру систем управления базой данных (СУБД); принцип построения базы данных в Microsoft Access.
Умения:
анализировать информационные потоки,
классифицировать и кодировать информацию,
разбираться в структуре баз данных, работать и ориентироваться в Microsoft Access.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
СД 07
Моделирование производственных и экономических процессов
Получение индивидуального задания и осмысление производственного процесса описываемого в этом задании. Составление математической модели задач. Выбор метода решения полученной математической задачи. Составление блок-схемы решения задачи по выбранному методу. Подготовка словесного алгоритма решения задач по составленной блок-схема. Решение задачи по выбранному методу. Подготовка словесного алгоритма решения задач по составленной блок схеме. Решение задачи по выбранному методу вручную. Разработка программы решения задачи на языке «Бейсик», «Паскаль» и операционной системе Windows. Загрузка программы на ПЭВМ, добавка и получение результатов решения.
Знания:
виды и типы моделей экономических и производственных процессов; особенности составления конкретных видов моделей процессов;
математический аппарат используемый в решениях задач составляющих основу модели; технологию анализа моделей процессов на вычислительной технике.
Умения:
составлять программу решения задач, являющихся моделями экономических и производственных процессов, осуществлять процесс по составным моделям; использовать программы решения задач, составляющих основу модели различных экономических и производственных процессов, производить анализ и Умения: вносить изменения и предложения по результатам моделированных задач.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
СД 08
Комплекс технических средств АС
Общая характеристика автоматизированных систем.
Классификация автоматизированных сиcтем. Информационное обеспечение.
Технические средства автоматизированных систем.
Состав технических средств и общие вопросы организации рабочих мест. Мониторы и графические карты. Структурная схема печатающего устройства. Основные технические характеристики сканеров.
Накопители. Средства копирования и размножения информации. Устройства для обработки звука.
Устройства приема – передачи информации. Модемы и факс модемы.
Знания:
назначение и классификацию автоматизированных систем,
классификацию принтеров и их роль в различных условиях применения,
различные виды накопителей информации, принципы их действия и основные технические характеристики,
настройку, поиск и устранение неисправностей внешних устройств.
Умения:
устранять неполадки при работе с различными видами принтеров настраивать звуковые карты для работы в операционных системах и программах;
работать с различными модификациями сканеров;
настраивать платы для обработки видеоинформации;
осуществлять подготовку принтера к работе.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

Windows операциялық жүйесі. MS DOS. Windows 95/98/XP. Norton Commander қабықшасы. Windows NT/2000.
Жаңа операциялық жүйелер. UNIX операциялық жүйесі. QNX желілік операциялық жүйесі. Vista, Linux операциялық жүйелері.
Білімдер:
операциялық жүйелердің түрлері мен типтерін;
операциялық жүйелердің және қабықшалардың жұмыс істеу негіздерін;
сервистік - бағдарламалық құрал-жабдықтарды;
компьютерде ақпаратты өңдеу, сақтау және ұйымдастыру әрекеттерін.
Іскерліктер:
таңдаған ортада жұмыс жасай алу керек; жаңа операциялық жүйе немесе бағдарламалық қабықша жасау; сервистік бағдарламаларды қолдануды; мәтіндерді редакторлеуді, ақпараттарды мұрағаттау және қалпына келтіруді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
АП 05
Бағдарламамен қамтамасыздандыруды құру технологиясы
Бағдарламамен қамтамасыздандыру классификациясы және оған қойылатын талаптар. Проектілеу принциптері. Операциялық жүйе және оның жұмыс істеу тәртібі.
бағдарламалар өмірі циклінің құрылымы, бағдарламалық қамтамасыздандыру сапасын бағалау критерийлері. Бағдарламалау стилі.
Тест жүргізу. Тест жүргізу түрі және әдісі. Web үшін бағдарламалауға кіріспе.
ASP-технологиясымен танысу. DHTML-технологиясымен танысу
Web-бетінің интерактивтілігі.
Білімдер:
бағдарламаның тіршілік циклы құрылымын;
бағдарлама түрлерін, бағдарламалық және эксплуатациялық құжаттарын; сенімділік белгілері;
хабарды қорғаудың техникалық, бағдарламалық және криптографикалық құралдары.
Іскерліктер:
бағдарламалық бұйымдарды өңдеу және енгізу үшін құжаттар құруды;
бағдарламалар құрылымын; бағдарламалық өнімдерді сатуға дайындықты жүзеге асыруды; бағдарламалардың жұмысындағы қателерді түзетуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
АП 06
Автоматты жүйелерді ақпараттық қамтамасыздандыруын құру және енгізу
Ақпараттық ағымдар. Ақпаратттық ағымдарды басқару жүйесі. Мәліметтер қорының басқару жүйесінің сәулеті. Логикалық алгебра принциптері. СУБД Access. Жалпы мәліметтер. Кестелер. Кестелерді құру. Қалыптар. Таблицаларды байланыстыру және мәліметтер бүтіндігін қолдау. Сұраныстардың түрі және олардың құрылуы. Қарапайым есеп беруді құру. Макростар. Модульдар.
Білімдер:
ақпаратты жіктеу жүйесін және құпияларын; деректер қоры ұғымы және деректер қорын басқару жүйесін; мәліметтер қорын басқару жүйесінің құрылымы және құрамын (СБУД); Microsoft Access; мәліметтер қорының құрылу принципін.
Іскерліктер:
ақпараттық ағымдарды сараптауды, жүйелеуді, ақпаратты кодтауды, мәліметтер қоры жүйесін меңгеруді, Microsoft Access-пен жұмыс істеуді және бағдарға алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
АП 07
Өндірістік және экономикалық процестерді үлгілеу
Жеке тапсырма алып, тапсырмадағы өндірістік үрдіспен жеке танысу. Есептің математикалық үлгісін құру. Табылған математикалық есепті шешу әдісін таңдау.
Таңдалған әдісті қолданып есепті компьютерде шешудің блокты желісін жазып,есепті шешудің жазба алгоритімін дайындау.
Есепті таңдалған әдіспен қолмен жазып шығару.
Есептің ЭЕМ–ға арналған бағдарламасын «Бейсик», «Паскаль» тілдерінің бірін, әлде Windows операциялық жүйесін пайдаланып дайындау.
Бағдарламаны ЭЕМ-ға енгізіп, оны есепті шешуге бейімдеп, есептің шешуін алу.
Түсініктеме есептеу жазбасын дайындап, оны толық толтыру.
Курстық жұмысты қорғау.
Білімдер:
экономикалық және өндірістік үдерістердің үлгілерінің тектері мен түрлерін; үдерістердің үлгілерінің нақты түрінің құрылуы ерекшеліктерін;
үлгінің негізін құратын есептерді шешу үшін қолданылатын математикалық аппараттарды.
Іскерліктер:
экономикалық және өндірістік үдерістердің үлгісі болатын есептерді;
шешу тәсілін таңдауды; экономикалық және өндірістік үдерістердің үлгісі болатын есептерді компьютерлерде шешу бағдарламаларын дайындауды; үлгілеу нәтижесі мен шешілген есептері бойынша қажетті талдаулар жүргізіп, оған өзгертулер енгізуді және ұсыныстар беруді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
АП 08
Автоматты жүйелердің техникалық құралдарының кешені
Автоматтандырылған жүйелердің жалпы мінездемесі.
Автоматтандырылған жүйелердің техникалық құралдары.
Ақпаратты жіберу-қабылдау құрылғысы. Ақпараттық қамтамасыздандыру. Техникалық қамтамасыздандыру. Автоматтандырылған жүйелердің техникалық құралдары. Мониторлар және графикалық карталар. Принтерлер. Сканерлар. Цифрлық камералар. Жинақтауыштар. Ақпаратты көбейту және көшіру құрамы. Дыбысты өңдеу құрылғысы. Ақпаратты қабылдау алу және жіберу құрылғысы. Модемдер және факс-модемдер. Дербес компьютерді жергілікті және ауқымды желіге қосу. Автоматтандырылған жүйелердің даму перспективасы.
Білімдер:
автоматтандырылған жүйелердің жіктелуін және тағайындалуын, принтерлердің жіктелуін және олардың түрлі жағдайдағы қолданылуының маңыздылығын; ақпаратты жинақтаушылардың әр түрлерін, олардың қолданылу принциптері және негізгі техникалық мінездемелерін, сыртқы құрылғылардың ақауларын табу және жөндеу.
Іскерліктер:
принтерлердің әр түрімен жұмыс істегенде ақауларды жөндеуді, операциялық жүйелер бағдарламалармен жұмыс істеу үшін дыбыстық карталарды орнатуды;
Сканерлердің әр түрлі модификацияларымен жұмыс істеуді; бейнеақпараттарды қайта өңдеу үшін платаны орнатуды; принтердің жұмысқа дайындығын іске асыруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды-техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Программирование
Основы программирования. Работа в консольном режиме Delphi. Основные компоненты Delphi. Структурированные типы и их реализация в Delphi.Файлы. Графика и мультимедиа. Разработка приложений баз данных
Умения:
- правила техники безопасности и пожарной безопасности;
- способы решения поставленной задачи;
- основные типы данных и операции над ними, операторы, указатели, ссылки, массивы, функции, передачу массивов в качестве параметров функций препроцессорные средства;
- принципы объектно-ориентированного программирования;
- ввод-вывод в языке С++;
- интерфейс интегрированной среды;
- свойства, методы основных классов, события;
- структуру проекта, основные компоненты.
Навыки:
- работает в среде BorlandC++ Builder;
- создавать программы на языке C++;
- использовать компоненты работы с текстами, кнопок, переключателей и флажков, модальные формы и стандартные диалоги, главное и контекстное меню;
- создавать приложения в среде BorlandC++ Builder;
- работать с базами данных в среде BorlandC++ Builder;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
Сетевые технологии (по компьютерным сетям)
Компьютерные сети. Сетевые протоколы.
Сетевые ОС. Администрирование сети. Глобальная сеть Интернет
Безопасность и защита сети. WEB-программирование
Умения:
- основные компоненты сети;
- протоколы TCP/IP;
- про адресацию в IP-адресах;
- сетевые офисные приложения;
- сетевые операционные системы;
- виды подключения к сети Интернет;
- службы Интернет;
- методы и средства защиты сети;
- про антивирусную защиту;
- современные методы защиты программ;
- язык HTML;
- о дизайне и шаблоне JAVA-скриптов;
- о дизайне и создании Web-сайта.
Навыки:
- настраивать компьютерную сеть;
- настраивать стеки протоколов TCP/IP;
- использовать сетевые приложения;
- устанавливать и настраивать DNS и виртуальные машины;
- подключать и настраивать Интернет;
- устанавливать и настраивать модем;
- работать со службами Интернет;
- устанавливать и настраивать антивирусные пакеты;
- использовать принципы электронной цифровой подписи;
- создавать страницы HTML;
- работать с формами;
- создавать Web-сайты с использованием анимационной программы.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
Основы объектно-ориентированного программирования
Основы программирования на языке С++
Разработка приложений в BorlandC++Builder. Работа с базами данных в BorlandC ++ Builder
Умения:
-правилу техники безопасности и пожарной безопасности;
-способы решения поставленной задачи;
-основные типы данных и операции над ними, операторы, указатели, ссылки, массивы, функции, передачу массивов в качестве параметров функций препроцессорные средства;
-принципы объектно-ориентированного программирования;
-ввод-вывод в языке С++;
-интерфейс интегрированной среды;
-свойства, методы основных классов, события;
-структуру проекта, основные компоненты.
Навыки:
-работает в среде BorlandC++ Builder;
-создавать программы на языке C++;
-использовать компоненты работы с текстами, кнопок, переключателей и флажков, модальные формы и стандартные диалоги, главное и контекстное меню;
-создавать приложения в среде BorlandC++ Builder;
-работать с базами данных в среде BorlandC++ Builder;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по основам микропроцессорной техники
Цифровые узлы комбинационного и последовательностного типа. Основы программирование на ассемблере Программирование с использованием MASM
Знания:
- истории развития, состояния и тенденции развития цифровых устройств и микропроцессорных систем;
- принципов построения микро-ЭВМ и микропроцессорных систем;
- назначения и классификации цифровых узлов;
- основ работы в программах Electronics Workbench и MicroCap;
- команд ассемблера;
- структуры ассемблерной программы в MS DOS;
- способов совместного использования языков Си, Ассемблер + Паскаль;
- способов адресации на ассемблере;
- современной элементной базы цифровых, цифроаналоговых, аналого-цифровых и микропроцессорных устройств;
- методики проектирования аппаратных и программных средств микропроцессорных систем;
- о путях развития современной микроэлектроники.
Умения:
- применять полученные знания к различным предметным областям;
- проводить отладку, эксплуатацию, диагностику микропроцессорных систем;
- проведения исследования цифровых узлов;
- проведения анализа результатов;
- применять команды в программном коде;
- программировать задачи, используя С++ и Assembler;
Навыки:
- отлаживать и тестировать программы с использованием отладчика Turbo Debugger;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по технологии и разработке программного обеспечения
Стадия технического задания. Стадия технического проекта. Стадия рабочего проекта
Умения:
-определение состава вычислительной системы и формирование
-характер эскизного и технического проекта
-приобретение и монтаж комплекса технических средств
-создания методического обеспечения и построения комплекса технических средств
-аналогичные стадии ЭП
-документации специального математического и технического обеспечений,
Навыки:
-Составлять эскизные и технические проекты
-управлять с техническими заданиями
-выполнять технические проекты
-дать заявок на разработку новых технических средств
-организовать рабочие проекты
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по созданию и ведению
информационного обеспечения Технология программирования Интернет
Язык программирования PHP. Структурированный язык запросов (SQL)
Умения:
- современные информационные технологии;
- загрузку компьютера, работать с клавиатурой и манипулятором «мышь»;
- загрузку операционной системы;
- работать с элементами окна;
работать с файлами и папками;
- управлять объектами;
- работу вспомогательных программ;
- системы управления базами данных;
- основы языка программирования PHP;
- применять Web технологии;
- язык запросов для управления БД;
- методы отправки данных на сервер
Навыки:
- создавать базу данных;
- создавать программы с применением различных конструкций;
- создавать SQL запросы PHP;
- создавать Web приложения;
- составлять программы на языке PHP;
- использовать PHP-скрипты в HTML формах;
- изучать разные стандартные программы;
- структуру основных программ языка;
- работать с современными операционными системами;
- создавать с помощью языка HTML программы.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по операционной системе Linux / Unix
ОС Linux / Unix. Их структура. Интерфейс. Вспомогательные программы.
Умения:
- определение ОС;
- основные свойства операционной системы Linux;
- управляемые объекты в операционной системе Linux;
- администрирование, конфигурация, обслуживание операционной системы UNIX, Linux.
Навыки:
- работать в операционных системах;
- работать с прикладными программами;
- устанавливать ОС;
Умения: работать с программами для операционных систем.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 03
Технологическая практика в учебном заведении
Практика по ВК АС и сетей (по использованию средств Интернет)
Компьютерные сети. Сетевые протоколы. Сетевые ОС. Администрирование сети
Глобальная сеть Интернет
Безопасность и защита сети
Умения:
- сетевые модели и технологии;
- типы протоколов;
сетевой протокол TCP/IP;
- управляющие протоколы;
структуру и способы адресации Интернет;
- особенности типов коммуникационных систем;
- основы компьютерной безопасности;
машинно-зависимые и машинно-независимые свойства операционных систем;
- работу в внутризоновых и магистральных сетях;
- систему коммуникации;
основные сведения о телекоммуникационных системах;
- назначение и особенности ТКС;
- сети телекоммуникации их особенности работы;
- принципы и аппаратные решения, которые положены в основу построения современной глобальной сети.
Навыки:
- организовывать процессы электросвязи,
- установку модема и подключения к сети;
- выбирать способ построения сети в зависимости от емкости информации;
- выполнять установку и настройку операционных систем;
- отличать типы компьютерных сетей;
- проектировать сеть;
использовать адресацию компьютеров.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по администрированию сети
Настройка службы DCHP Server, Создание диапазона IP-адресов.
Настройка DHCP-опций. Создание зон. Настройка клиента службы DNS Server.
Настройка информационной системы домена. Установка и конфигурирование средств администрирования домена. Создание учетных записей пользователя. Создание групп. Управление членством в группе. Настройка групповых политик домена. Управление применением групповых политик.
Умения:
- основные направления администрирования компьютерных сетей;
- утилиты, функции, удаленное управление сервером;
- технологии безопасности, протоколы авторизации, конфиденциальность и безопасность при работе в web;
- технологии безопасности, протоколы авторизации, конфиденциальность и безопасность при работе в web;
- мониторинг и настройку производительности;
- автоматизацию задач обслуживания;
- технологию ведения отчетной документации;
- классификацию программного обеспечения сетевых технологий, и область его применения;
- оценку стоимости программного обеспечения в зависимости от способа и места его использования.
Навыки:
- администрировать локальные вычислительные сети;
- принимать меры по устранению возможных сбоев;
- создавать и конфигурировать учетные записи отдельных пользователей и пользовательских групп;
- регистрировать подключение к домену, вести отчетную документацию;
- устанавливать и конфигурировать антивирусное программное обеспечение, программное обеспечение баз данных, программное обеспечение мониторинга;
- обеспечивать защиту подключения к Интернет средствами операционной системы;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
Практика по математическим модели информационных процессов и управления
Имитационное моделирование как метод систем большой сложности.
Основы теории систем массового обслуживания.
Умения:
- случайные события и их имитацию;
- имитацию непрерывных случайных величин;
- алгоритмы получения значения систем случайных величин (случайных векторов);
- имитацию случайных процессов;
- обработку результатов моделирования;
- примеры систем массового обслуживания;
- математические модели потоков событий;
- цепи Маркова;
- модели систем массового обслуживания, описываемые процессами типа «гибель» и «размножение»;
- имитационное моделирование систем массового обслуживания.
Навыки:
- находить алгоритмы получения значений нормально распределенной случайной величины;
- использовать методы аналитических преобразований;
- определять примеры систем массового обслуживания;
- обсуждать решения прикладной задачи;
- производить имитационное моделирование систем массового обслуживания.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной
квалификации (разряд, класс, категория)
«Оператор ПЭВМ»
Общие принципы организации и функционирования ПО ВК
Операционная система MS-DOS. Операционная система WINDOWS. Операционная система UNIX/Linux. Файловые оболочки. Архивация файлов. Компьютерные вирусы и борьба с ними. Прикладные системы
Умения:
Практика по сетевым технологиям (по компьютерным сетям)
Компьютерные сети. Сетевые протоколы. Сетевые операционные системы. Администрирование сети. Глобальная сеть Интернет. Безопасность и защита сети. Web-программирование.
Навыки:
Работать на компьютере, владеть современными технологиями
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 05
Технологическая практика на производстве

КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Бағдарламалау негіздері. Delphi-да консольдық режимде жұмыс. Delphi-ң негізгі батырмалары. Құрылымдық типтер және олардың Delphi-де іске асырылуы. Файлдар. Графика және мультимедиа. Мәліметтер қоры қосымшасын іздеу.
Іскерліктер:
- техника қауіпсіздік ережелерімен өрттен сақтау қауіпсіздігін;
- қойылған тапсырмалардың шешу жолдарын;
- негізгі мәліметтер типтерін және оларға қолданылатын операцияларды, операторларды, көрсеткіштерді, жиындарды, функцияларды, ішкі процессорлы құрылғыларына параметрлі функция ретінде жиындарды жіберу;
- обьектіге бағытталған бағдарламалау негіздерін;
- С++ тілінде енгізу-шығару
- бірлескен ортадағы интерфейс;
- қасиеттерін, негізгі класстардың әдістерін, оқиғасын;
- жоба құрылымын, негізгі батырмаларын.
Дағдылар:
- Borland C++ Builder жұмыс жасауды;
- C++ тілінде бағдарлама құруды;
- мәтінмен, батырмамен, ауыстырғыштармен, модальды формалармен және стандартты диалогтармен, негізгі және қосымша менюлармен жұмыс жасайтын батырмаларды қолдануды;
- C++ Builder ортасында қосымшалар құруды;
- Borland C++ Builder ортасында мәліметтер қорын құруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Желілік технология бойынша практика (компьютерлік желіден )
Компьютерлік желілілер. Желілік протоколдар. Желілік ОЖ. Желі администраторы. Интернет. Желі қауіпсіздігі. WEB - бағдарламалау.
Іскерліктер:
- желілік модельдер мен технологияларды;
- протокол түрлерін;
- TCP/IP желілік протоколы;
- басқару протоколдарын;
- HTML тілінің интерфейсін;
- сайт құру принциптерін;
- желімен жұмыс жасау жолын.
Дағдылар:
- беттерді жойып жіберу;
- эффектерін анимацияны сайт құру кезінде қолдануын;
- компьютерлік желілердің түрлерін ажырату;
- желіні жобалау;
- компьютердің адресациясын қолдану;
- сайт құру;
- адрестерін орната білу;
- протоколдармен жұмыс жасай білу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
Объектілі-бағытты бағдарламалау негіздері бойынша практика
С++ тілінде бағдарламалау негіздері
Borland C++Builder–де қосымшаны әзірлеу.
Borland C ++ Builder–де мәліметтер қорымен жұмыс.
Іскерліктер:
- өрт қауіпсіздігі мен техника қауіпсіздігі ережелерін;
- қойылған есептерді шешу тәсілдерін;
- негізгі мәліметтер типтерін және оларға қолданылатын амалдар, операторлар, көрсеткіштер, сілтемелер, функцияларды, препроцессорлық құралдарды;
- объектілі-бағдарламалаудың негізгі принциптерін;
- С++ тілінде енгізу-шығаруды;
- негізгі кластардың қасиеттерін, әдістерін, оқиғаларды;
- жоба құрылымын, негізі компоненттерді.
Дағдылар:
- бағдарлама құруды;
- тілдің операторларымен жұмыс жасауды;
- жимдармен жұмыс жасауды;
- файлдармен жұмыс жасауды;
- мәліметтер қорымен жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Микропроцессорлық техника негіздері бойынша
Аралас және тізбекті түрдегі цифрлық түйіндер. Ассемблерде бағдарламалау негіздері. MASM-ді қолданып бағдарламалау.
Білімдер:
- цифрлық түйіндердің тағайындауы және классификациясы;
- Electronics Workbench және MicroCap бағдарламаларда жұмыс істеудің негіздері;
- Ассемблердің командалары;
- MS DOSқа Ассемблерлiк бағдарламасының құрылымдары;
- Си, Ассемблер +, Паскаль тiлдердiң бiрлескен қолдануының әдiстерi;
- Ассемблер тілінде адресациялау әдістері.
Іскерліктер:
- цифрлық түйiндерге зерттеулер өткiзу;
- нәтижелердiң талдаудың өткiзу;
- программалық кодтағы команданы қолдану;
- есептердi Assembler, С++ бағдарламаларды пайдалана программалау;
Дағдылар:
- Turbo Debugger бағдарлама дұрыстаушыны қолданып бағдарламаларды талқылап тестеу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Бағдарламамен қамтамасыздандыру технологиясы бойынша практика
Техникалық есептерді шешу сатысы. Техникалық жоба сатысы. Жұмыс жобасының сатысы
Іскерліктер:
- есептеуіш жүйелерінің мүшелерін анықтау және қалыптастыруды;
- эскиздік және техникалық жобаның сипаттамасын;
- техникалық құрылғыларды жөндеу және дағдыландыру;
- әдістемелік қамтамасыздандыруды және техникалық құрылғылардың кешенін құруды;
- ЭП-ң аналогтық сатыларын;
- математикалық және техникалық қамтамасыздандырудың арнайы құжаттарын;
Дағдылар:
- эскиздік және техникалық жобаларды құруды;
- техникалық тапсырмаларды басқаруды;
- техникалық жобаларды орындауды;
- жаңа техникалық құрылғыларды жөндеуге ұсыныс беруді;
- Жұмыс жобаларын ұйымдастыруды;
- құжаттармен жұмыс жасауды
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Ақпараттық қамтамасыздандырудың құру және енгізу бойынша практика
Интернетті бағдарламалау технологиясы.
РНР бағдарламалау тілі. РНР орнату және оның сценариінің синтаксисі Мәліметтер қорының мәліметтерімен жұмыс жасайтын функциялар.
Іскерліктер:
- компьютерді іске қосуды және өшіруді, пернетақтамен және «тышқан» типті - манипулятормен жұмыс жасауды;
- операциялық жүйені жүктеу;
- терезе элементтерімен жұмыс жасауды;
- файлдармен және бумалармен жұмыс жасауды;
- объектілерді басқаруды;
- көмекші бағдарламалардың қызметін;
- тәжірибеде неғұрлым жиі қолданылатын деректемелердің маңызын;
- PHP бағдарламалу тілінің негіздерін;
- мәлімет қорын басқаруының сұраныс тілін;
- серверге мәліметтерді жіберу әдістерін.
Дағдылар:
- мәлімет қорын құру;
- әртүрлі конструкцияларды қолданып бағдарлама құру;
- SQL PHP сұраныстарды құру;
- PHP тілінде бағдарлама құру;
- HTML формасында PHP-скриптерді қолдану;
- әр түрлі стандарт программаларды іске қосуды игеруі тиіс;
- кәсіптік және оқу жұмыстардың орындалуындағы жауапкершілік әрекеттері;
- тілдің негізгі программалық құрылымын;
- перифериялық құрылғылармен жұмыс жасауда ақауларды түзету.
-қазіргі кездегі операциялық жүйелермен жұмыс жасауды;
-ақпараттарды көшіру және көбейту құралдарындағы ақауларды түзетуді;
- HTML тілінде кішігірім бағдарламма құру;
- Java – скрипттердің функциялары мен сценарийлердің қолдана білу;
- парақтың дизайынын жасау;
- Web- параққа графика орналастыра білу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Linux / Unix операциялық жүйесінің практикасы
Linux / Unix ОЖ. ОЖ сызбасы. Интерфейсі. Көмекші бағдарламалар.
Іскерліктер:
- операциялық жүйенің сипаттамасын;
- Linux операциялық жүйенің негізгі қасиеттерін;
- операциялық жүйедегі басқарылатын объектілерін;
- Ож пайда болуын;
- UNIX, Linux операциялық жүйелерін - қою, конфигурациялау, қызмет көрсету және әкімшілендіруін.
Дағдылар:
- операциялық жүйемен жұмыс жасау білу;
- бағдарламаларымен жұмыс жасау білу;
- ОЖ орната білу;
- ОЖ арналған тапсырмаларды орындай білу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
КП 03
Оқу орнында өтетін технологиялық практика
ЕК автоматтандырылған жүйелері және желілер/ Интернет құралдары бойынша
Компьютерлік желілер. Желілік хаттамалар. Желілік операциялық жүйелер. Желіні администрациялау. Ауқымды Интернет желісі. Желі қауіпсіздігі және қорғау.
Іскерліктер:
- компьютерлік желілер топологиясын;
- желілік технологияларды;
- желілік модельдерді;
- хаттамалар түрлерін, TCP/IP хаттамасын;
- TCP/IP хаттамаларының тұтастығын;
- желілік операциялық жүйелердің (ОЖ) түрлері және жұмыс жасау принциптері;
- DNS – серверлерді;
- Интернет сипаттамасын;
- Интернет қызметтерін;
- желі қорғау құралдары мен әдістерін;
- бағдарламаларды қорғаудың қазіргі әдістерін.
Дағдылар:
- желі топологиясын анықтау;
- IP-адрестерді анықтау;
- хаттамалармен жұмыс жасау;
- желілік қосымшаларды қолдану;
- желілік операциялық жүйелерді орнату және баптау;
- виртуалды машиналарды баптау;
- Интернетке қосылу;
- Интернет қызметтерімен жұмыс жасау;
- қауіпсіздік электрондық кілттерін қолдану;
- вирустан қорғану пакеттерді қолдану.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Администрация желісі бойынша практика
DCHP Server қызметін бартау;
IP-адрестер диапазонын құру;
DHCP-опцияларын баптау;
Зона құру, DCHP Server қызметінің клиентін баптау
Домен ақпараттық жүйесінің баптау. Доменнің администрациялау құралдарының орнату және конфигурациялау. Қолданушының есептік жазуын құру.
Іскерліктер:
- компьютерлік желілердің администрациялаудың негізгі бағыты;
- алысталған сервермен басқару, утилиттер, функцияларды;
- web жұмыста қауіпсіздік, авторизация хаттамасы, қауіпсіздік технологиялары;
- өнімділік баптауы және мониторингі;
- қызмет ету мақсаттарының автоматтандыруын;
- есеп құжаттарын жүргізу технологиясы;
- желілік технологияларының бағдарламалық қамтамасыз ету классификациясын және оның қолдану салаларын;
- тәсілдің тәуелділікте бағдарламалық қамтамасыз ету құны бағалау және орынның оның қолдануды.
Дағдылар:
- жергілікті есептеуіш желілердің администрациялау;
- кедергілерді жоюы үшін шара қолдану;
- қолданушының есептік жазуының құру және конфигурациялау;
- есеп құжаттарды жүргізу, доменге қосылуды тіркеу;
- антивирустық бағдарламалық қамтамасыз етуді конфигурациялау және орнату;
- операциялық жүйелер құралдарының Интернетке қосылуын қорғауын қамтамасыз ету.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Ақпараттық процестер мен оны басқаруды математикалық модельдеу бойынша практика
Үлкен күрделі жүйені зерттеудегі үдістер ретіндегі имитациялық модельдеу. Көпшілікке қызмет көрсету жүйелері теориясының негізі.
Іскерліктер:
- кездейсоқ және күрделі оқиғалардың имитациясын;
- кездейсоқ үздіксіз өлшемдердің имитациясын;
- кездейсоқ өлшемдер жүйесінің мүнін алу алгоритмін (кездейсоқ векторлар);
- кездейсоқ процестердің имитациясын;
- модельдеу нәтижелерін өңдеу;
- көпшілікке қызмет көрсету жүйелерінің мысалдарын;
- оқиға ағынының математикалық моделін;
- Марков тізбесін;
- «Жойылу және көбею» типтеріндегі процестермен сипатталатын көпшілікке қызмет көрсету жүйелерінің моделін;
- көпшілікке қызмет көрсету жүйелерін имитациялық модельдеуін.
Дағдылар:
- кездейсоқ өлшемнің дұрыс таратылған мүнін алу алгоритмін табу;
- аналитикалық жаңарту үдістерін қолдану;
- көпшілікке қызмет көрсету жүйелерінің мысалдарын анықтау;
- қолданбалы есеп шешімдерін талқылауды;
- көпшілікке қызмет көрсетуді; жүйелерін имитациялық модельдеуін өндіріп алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория)
«ДЭЕМ операторы»
БҚ ЕМ негізгі принциптері мен функциясы.
MS-DOS операциялық жүйесі. WINDOWS операциялық жүйесі. UNIX/Linux операциялық жүйесі. Файлдық қабықшалар. Файлды мұрағаттау. Компьютерлік вирустар және олармен күресу жолдары. Қолданбалы жүйелер.
Іскерліктер:
- технологиялық желілер тәжірибесін (компьютерлік желілер бойынша)
- компьютерлік желілер, желілер хаттамасын;
- желілік операциялық жүйені; -әкімшілік желі, глобальді желі Интернетті;
- желілерді қорғау және олардың қауіпсіздігі. Web-бағдарламалауды;
Дағдылар:
- жаңа технологияларды меңгеріп, компьютерде жұмыс істеуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
КП 05
Өндірісте өтетін технологиялық практика

ПП 5.1
Электротехническая и электромонтажная практика
Правила ТБ при пайке и лужении. Устройство электрических паяльников разного назначения. Пайка.
Технологии пайки
Приемы заготовки соединительных проводов.
Обслуживание и выбор сопротивления.
Умения:
- основные сведения про электрический ток;
- основные законы постоянного и переменного электрического тока;
- основные свойства источников электроэнергии;
- контрольно-измерительную аппаратуру и методы ее применения;
- правила техники безопасности при проведении электромонтажных работ.
Навыки:
- пользоваться контрольно-измерительной аппаратурой и необходимым инструментом при электромонтажных работах;
- память и выпаивать радио деталей;
- обслуживание проводников;
- пользоваться мультиметром.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.11
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 5.2
Практика по техническому обслуживанию и ремонту ВТ
Характеристики СВТ. Основные способы контроля СВТ;
Умения:
- основные эксплуатационные характеристики СВТ;
- основные типы ошибок и неисправностей;
- структуру систем контроля и диагностики, основные способы контроля СВТ;
Навыки:
- Оценивать работоспособность СВТ по эксплуатационным характеристикам;
- Пользоваться контрольной измерительной аппаратурой; соблюдать правила охраны труда и противопожарной безопасности при выполнении лабораторных работ;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.7.7
ПК 3.7.8
ПК 3.7.9
ПК 3.7.10
ПК 3.7.12
ПК 3.7.13
ПК 3.7.14
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально–техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
- готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация Электросвязь в телекоммуникационных системах
Квалификация специалиста 0104013-6 Мастер производственного
обучения, техник-электросвязи
Общепрофессиональные дисциплины для специализации 0104013-6
ОПД 01
Основы черчения
Метод проекции, позиционные и метрические задачи; способы преобразования на эпюре; пересечения поверхностей, развертки, аксонометрия, геометрическое черчение, технический рисунок и построение эскизов деталей, условности и сокращения на чертежах, ЕСКД и оформление графических работ. Правила разработки и применения конструкторских документов профессиональной деятельности. Соблюдать их при чтении и выполнении чертежей.
Знания:
основные правила выполнения чертежей; соединение разъемных и неразъемных деталей; требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, принципы построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Умения:
грамотно выполнять чертежи;
пользоваться приемами и методами освоения черчения; решать практические задачи, читать чертежи.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 11
ОПД 02
Материаловедение и технология металлов
Строение металлов и свойства металлов, неметаллические конструкционные материалы; сварка, пайка металлов; основные сведения о механической обработке металлов. Общие сведения о металлорежущих станках. Основы теории резания металлов. Сплавы цветных металлов. Электротехнические материалы.
Знания:
классификацию металлов, назначение и применение пайки; основные свойства металлов, виды неметаллических материалов.
Умения:
применять материалы по назначению, виды сварок; расшифровывать различные маркировки металлов и сплавов.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 03
Прикладная механика
Общие законы движения и равновесие материальных тел, основ расчета на прочность, жесткость, устойчивость при различных видах деформации. Прикладная механика состоит из двух разделов: теоретическая механика и сопротивление материалов. Теоретическая механика состоит из трех разделов статистика, кинематика, динамика.
Знания:
основные виды связей;
правила сложения систем сил;
задачи из условий прочности и жесткости.
Умения:
определять реакции связей;
кинематические характеристики;
определять внутренние силовые факторы при различных деформациях;
строить эпюры внутренних силовых факторов.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 04
Информатизация и автоматизация производства
Устройство и работа электрон-вычислительных машин, структура и принципы функционирования, поколения электронно-вычислительных машин, микропроцессоры. Системы управления базами данных. Языки программирования. Простейшие программы. Микропроцессорная техника в производстве.
Знания:
базовую конфигурацию устройств компьютера; виды операционных систем, интерфейс пользователя; правила применения формул и функций, принцип построения диаграмм в табличном процессе.
Умения:
с помощью системного ПО наладить работу внутренних устройств ПК; устанавливать операционную систему Windows 2000 / XP; создавать файлы и папки; форматировать диски; создавать простые Web страницы.
БК 1
БК 5
БК 6

КП 5.1
Электротехникалық және электромонтаждық практика
Пайкілеу мен қайлылау кезінде техника қауіпсіздік ережелерін сақтау. Электрлік паяльниктердің құрылысы. Пайкілеу.
Пайкілеу технологиясы.
Дайындау кезі. Жалғастырушы проводтар.
Кедергіні таңдау және қызмет көрсету.
Білімдер:
- электр тогының негізгі түсінігін;
- тұрақты және айнымалы токтың негізгі заңдарын;
- электр энергиясының негізгі құрылымын;
өлшеу құрылғыларын және оларды қолдануды;
электрмонтаждық жұмыс кезінде техника қауіпсіздік ережесін;
Іскерліктер:
- өлшеу құрылғысын және электромонтаждық жұмыс кезіндегі қолданылатын құрылғылар мен құралдарды;
- радиоқұрылғыларды дәнекерлеуді;
- дәнекерлеу пастасын жағуды;
- мултиметрді қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.11
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
КП 5.2
Есептеу машиналарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша практика
Электронды есептеуіш машинасының кешендерін, жүйелерін және желілерін тиімді пайдалану, оларға жөндеу жұмыстарын жүргізе білу;
Іскерліктер:
- есептеуіш техника құрылымының негізгі эксплуатациялық мінездемесін;
- бұрыстығы мен қателердің негізгі типтері;
- бақылау мен диагностика жүйесі құрылымын, есептеуіш техника құрылымын бақылаудың негізгі тәсілін;
Дағдылар:
- эксплуатациялық мінездеме бойынша есептеуіш техника құрылымының жұмысқа бейімділігін бағалауды;
- бақылау өлшегіш аспабын пайдалануды; тәжірибелік жұмыс орындау барысында еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.7.7
КҚ 3.7.8
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.10
КҚ 3.7.12
КҚ 3.7.13
КҚ 3.7.14
ПК 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырылуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша бейінге сәйкестік жұмысын;
Дағдылар:
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланысы
Біліктілігі: 0104013 – 6 Өндірістік оқыту шебері, техник-электробайланысшы
0104013-6 мамандандыруға арналған жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
Проекциялау әдісі, позициялық және метрлік есептер: эпюрдегі қайта құру тәсілдері. Беттердің өзара қиылысуы, жазбалар, аксонометрия, геометриялық, проекциялық, техникалық сызу, техникалық сурет пен бөлшектердің алғашқы нұсқауын тұрғызу, (жобасын құру) шарттылықтар мен сызбалардағы қыс қыраулар. Конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесі және құжаттар жобасы. Конструкторлық құжаттарды жасау ережелері мен оларды кәсіби қызметте пайдалана білу. Сызуларды оқу және орындауға конструкторлық құжаттарды ескеру.
Білімдер:
- сызбаның негізгі орындалу ережелерін; ажырайтын және ажырамайтын бөлшектердің қосылыстарын;
- құрастырмалы бірліктердің алғашқы нұсқаларының бөлшекпен сызбаның талабын мен орындалуын,
сызбалардың жеке бөлшектерінің жалпы түрлері бойынша негізін тұрғыза білу.
Іскерліктер:
- сызбаларды сауатты орындауды; сызуды меңгеру әдістері мен тәсілдерін қолдануды;
- тәжірибелік есептерді шығаруды; сызбаларды оқуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
ЖКП 02
Металтану және металдар технологиясы
Металдың құрылысы мен қасиеті. Қорытпаларға жалпы мағлұмат, өткізгіш материалдарды қолдану, жоғарғы кедергілі материалдар, диэлектриктерге жалпы мағлұмат, қатты органикалық, бейорганикалық диэлектриктер. Жартылай өткізгіш материалдар, қарапайым және күрделі жартылай өткізгіштер, магнитті материалдардың негізгі қасиеті. Магнитті материалдардың түрлері.
Білімдер:
- өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың қолдануын, металдың құрылысы мен қасиетін.
Іскерліктер:
- өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың түрлерін айыра білуді; әртүрлі металдар мен қорытпаларды орынша қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 03
Қолданбалы механика
Материалдық заттардың қозғалу және теңдесуінің түрлі деформациядағы мықтылыққа, қаттылыққа, тұрақтылыққа есептеу негіздерінің жалпы заңдары. Қолданбалы механика екі тараудан тұрады: теориялық механика және материалдар кедергісі. Теориялық механика үш тараудан тұрады: статистика, кинематика, динамика.
Білімдер:
- байланыстың негізгі түрлерін; күштер жүйесінің қосу ережелерін;
- деформациялардың негізгі түрлерін; қаттылық және беріктікке есептер шығару.
Іскерліктер:
- кинематикалық сипаттамаларды анықтауды; әр түрлі деформация кезіндегі ішкі күш факторларын анықтауды; ішкі күш факторларының эпюраларын тұрғызуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 04
Ақпараттандыру және есептеу техникасы
Дербес компьютердің негізгі базалық конфигурациясы. Қолданбалы бағдарламалардың интерфейсі және олармен жұмыс. Желімен танысу, желімен жұмыс істеудің негізгі әдістері. Электронды есептеу машинасының құрылысы және жұмысы. Электронды есептеу машиналарының тарихы және болашағы. Компьютерді қолдану. Бағдарламалар базалық басқару.
Білімдер:
- компьютер құрылғыларының базалық конфигурациясын; компьютер құрылғыларының тағайындалуын;
- операциялық жүйелердің түрлерін;
- қолданушы интерфейсін; операциялық жүйелердің негізгі командаларын;
- стандартты қосымшалармен жұмысты;
- мәтіндік ақпаратты өңдеу әдістерін;
- кестелерді форматтаудың негізгі операцияларын.
Іскерліктер:
- жүйелік бағдарламалық қамтамасыздандыру көмегімен ДК-дің ішкі құрылғыларының жұмысын баптауды;
- Windows 2000 / XP операциялық жүйені орнатуды; файл мен бумаларды құруды; дискілерді форматтауды; қарапайым Web - беттерін құруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6

ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ОПД 05
Общая электротехника с основами электроники
Электрическая цепь постоянного тока, химическое действия электрического тока, электрические переменного тока; электрические машины постоянного тока; сведения об электроприводе, полупроводниковые приборы, электровакуумные приборы, ионные приборы элементная база радиоэлектронной аппаратуры.
Знания:
условные обозначения и формулы расчета простых и сложных электрических цепей; схемы электрических цепей; основные законы электрических цепей.
Умения:
изображать основные элементы электрических цепей в схемах; применять формулы в расчетах простых и сложных электрических цепей.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 06
Основы стандартизации
Сущность стандартизации. Государственная система стандартизации. Виды стандартов. Основы сертификации и составление нормативных баз. Основы метрологий. Виды измерительных приборов. Эталоны. Наблюдение государственных метрологий.
Знания:
понятия и определения в области стандартизации,
применение технических измерений.
Умения:
применять по назначению нормативных документов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 07
Охрана труда
Предусматривает изучение правовых и нормативных актов по охране труда, требования техники безопасности и пожарной безопасности, основные вопросы производственной санитарии.
Социально- экономические, правовые и организационные вопросы охраны труда, гигиена труда и производственная санитария, основы пожарной и электрической безопасности, охрана среды.
Знания:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
-вопросы пожарной безопасности;
требования техники безопасности;
вопросы производственной санитарии.
Умения:
заполнять акты расследования несчастного случая;
применять средства тушения пожара; вести инструктирование по технике безопасности;
оказывать первую помощь.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
БК 15
БК 16
БК 17
ОПД 08
Охрана природы с основами экологии
Предмет экологии, экологические факторы, экосистема, биогеценоз, биосфера, ноосфера; антропогенные воздействия на биосферу, популяция, вид и критерии вида, глобальные экологические проблемы, демография. Атмосферный воздух, вода, природные ресурсы, земля, растительный и животный мир, сельское хозяйство, промышленность, загрязнения и борьба с ними.
Знания:
взаимосвязь жизнедеятельности человека с окружающей средой;
экологическое состояние правовую охрану ресурсов, атмосферы, почвы; пути решения экологических проблем; рациональное использование недр земли и ресурсов.
Умения:
рационально использовать недра, природные ресурсы;
анализировать состояние атмосферы, почвы, водных ресурсов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 15
БК 19
БК 20
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; систематизация документации; структура документов, сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
организацию и технологию делопроизводства на государственном языке;
Умения:
составлять письма и деловые документы на государственном языке.
БК 4
БК 5
БК 8
БК 19
ОПД 10
Основы современного производства, маркетинга и менеджмента
Основы современного производства, экономики, состояние их тенденции хозяйственного развития. Технические нормирование труда, заработная плата. Менеджмент- современный метод управления. Планы развития предприятий, доход, прибыль, рентабельность. Учет, отчетность и анализ хозяйственной деятельности предприятия в условиях рынка.
Знания:
основные принципы организации рыночных отношений, освоения основные понятия и определения, принимаемые в рыночной экономике, механизм управления рыночными отношениями.
Умения:
приобрести навыки в организации и технике экономических расчетов, вести учет отдельных видов планов расчета, составлять план маркетинга и пользовать методы маркетинговых исследований.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
Специализация Электросвязь в телекоммуникационных системах

КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
ЖКП 05
Жалпы электротехника және электроника негіздері
Тұрақты ток электр тізбегі. Электр тогының химиялық әсері, айнымалы ток машиналары, тұрақты ток электр машиналары, жартылай өткізгіш аспаптар электровакуумды аспаптар, ионды аспаптар, радиоэлектронды аппаратураның элементті базасы.
Білімдер:
- қарапайым және күрделі электр тізбектерінің шартты белгіленулерін және есептеу формаларын;
- электр тізбегінің сұлбаларын;
- электр тізбегінің негізгі заңдарын.
Іскерліктер:
- электр тізбегінің негізгі элементтерін; сұлбалар арқылы суреттеуді; электр тізбегін жинауды қарапайым және күрделі электр тізбектеріндегі, формулаларды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП 06
Стандарттау негіздері
Стандарттаудың мазмұны. Стандарттаудың мемлекеттік жүйесі. Өнімдердің сапасы және стандартталуы. Сертификаттаудың заңды және нормаланған базаның сипаттамасы Өлшегіш құралдардың түрлері. Эталондар. Мемлекеттік метрологиялық қадағалау.
Білімдер:
- стандарттау аумағын түсіну және анықтау, техникалық өлшеулерге рұқсат алу,
Іскерліктер:
- орынша нормативті құжаттарды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ19
ЖКП 07
Еңбекті қорғау
Заң және басқа да нормативті актілерін, өрт қауіпсіздігінің және техника қауіпсіздігінің талаптарын, өндіріс тазалығының негізгі сауалдарын оқытуды қарастырады.
Еңбекті қорғаудың әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және ұйымдастырушылық сауалы, өндірістік және еңбек тазалығы, өрт және электр қауіпсіздігінің негізі.
Білімдер:
- еңбекті қорғауға байланысты негізгі заң актілерімен нормативті құжаттарды;
- өрт қауіпсіздік талаптарын;
- техника қауіпсіздігінің талаптарын; өндіріс тазалығының сауалдарын.
Іскерліктер:
- қайғылы оқиғаларды тергеу және тіркеу құжаттарын толтыруды;
- өрт сөндіру құралдарын қолдануды;
- техника қауіпсіздігіне байланысты нұсқау жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
БҚ 17
ЖКП 08
Табиғатты қорғау және экология негіздері
Экология пәні, маңызы. Экологиялық факторлар экожүйелер. Биогеценоз, биоценоз, агроценоздар. Қоректік тізбектер. Биосфера, ноосфера. Биосфераға антропогендік әсер. Популация. Түр және оның критерийлері. Экологиялық әлемдік мәселелер. Демография. Атмосфералық ауа, су, табиғи ресурстар, жер, өсімдік және жануарлар әлемі, ауылшаруашылық өндірісі, ластану және онымен күресу жолдары.
Білімдер:
- табиғат құбылыстары мен адамның тіршілік қызметінің өзара байланысын;
- биосфераны оқытудың негізгі экологиялық жағдайларын; табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық проблемаларды шешу жолдарын.
Іскерліктер:
- табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық мониторинг жасай білуді экологиялық проблемаларды шешуді.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 15
БҚ 19
БҚ 20
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртібі. Іс қағаздарының жазылу технологиясы. Құжаттарды сақтау және жинақтау. Құжаттардың құрылымы. Құжаттардың жүйелігі, құжаттау тәсілдері мен олардың қолдану.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуын.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іскерлік құжаттарды және қызметтік хаттарды құрастырып жаза білуді.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 19
ЖКП 10
Қазіргі өндіріс, маркетинг және менеджмент негіздері
Өндіріс негіздері, экономикалалар, шаруашылықтың дамуындағы олардың жүйелері. Еңбектегі техникалық мөлшерлеу, еңбекақы. Менеджмент- қазіргі басқару әдісі. Кәсіпорынды дамыту жоспары, табыс, пайда, тиімділік. Нарық жағдайындағы кәсіпорының шаруашылық әрекетінің есебі, есеп беру және талдау.
Білімдер:
- нарықтық қарым-қатынастың өндірістегі негізгі принциптерін;
- негізгі түсініктерді және олардың анықтамаларын меңгеруді;
- нарықтық экономикада қолдануды; нарықтық қатынастарды басқару механизмін.
Іскерліктер:
- жеке жоспарлар түрлерін есептеуді;
- маркетинг жоспарларын тұрғызуда және оларды маркетингтік зерттеулер әдістерінде қолдауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
9
Мамандандыру Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланысы

Квалификация специалиста 0104013-6 Мастер производственного обучения, техник-электросвязи
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Сети телекоммуникации
Телекоммуникационные системы и сети. Основные сведения о телекоммуникационных системах (ТКС). Назначение и характерные особенности ТКС. Цифровая сеть с интеграцией услуг. Сеть ISDN. Сеть и технология Х.25. Сеть и технология Frame Relay. Сеть и технология АТМ.
Знания:
основные сведения о телекоммуникационных системах; назначение и особенности ТКС, сети телекоммуникации их особенности работы.
Умения:
выполнять работы по обслуживанию АТС; пользоваться структурными, принципиальными, монтажными схемами, техническими описаниями литературы.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 02
Электропитание устройств связи
Трехфазные электрические системы. Трансформаторы, автотрансформаторы тока. Химические источники тока. Преобразователи электрической энергии. Сглаживающие фильтры. Выпрямительные устройства ВУК, ВУТ, ВУЛС, ВБ, ВТ. Установки бесперебойного питания предприятий связи. Электропитание предприятий проводной связи, междугородней связи, телеграфной связи, радиопредприятий.
Знания:
трехфазные электрические системы; устройство, принцип действия трансформаторов и автотрансформаторов, преобразователей электрической энергии постоянного и переменного тока.
Умения:
различать выпрямительные устройства; подключаться к станциям электронных АТС различных систем; читать схемы переключения и чертежи.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
СД 03
Электронная техника
Физические основы работы ионных и полупроводниковых приборов. Ионные приборы. Полупроводниковые приборы.
Устройства отображения информации. Выпрямители и сглаживающие фильтры.
Преобразователи и инверторы. Электронные усилители.
Микроэлектроника. Основы импульсной техники. Логические элементы.
Датчики и реле. Защита электронных устройств.
Знания:
принцип построения аналогических и цифровых систем радиорелейных линий; принцип и построение электронных станции применяемых на сетях Казахстана и алгоритм установления соединения.
Умения:
читать электронные схемы;
определять параметры электронных элементов; проводить простейшие экспериментальные исследования.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 04
Цепи и сигналы электронной связи
Сигналы и каналы электросвязи Модуляция и ее виды.
Демодуляция. Каналы передачи.
Основные узлы многоканальной электросвязи. Основные узлы аппаратуры, систем передачи с ЧРК.
Построение систем передачи с ЧРК. Разновидности систем передачи с ЧРК.
Основы построения систем передач с импульсно-кодовой модуляцией. Системы передач местных сетей связи.
Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях, линиях связи и проводного вещания.
Знания:
сигналы и каналы электросвязи; каналы передачи разновидности систем передач с импульсно- кодовой модуляцией; меры безопасности при работ на междугородных телефонных станциях.
Умения:
осуществлять системы передач связи; соблюдать меры безопасности при выполнении работ на междугородных станциях, линиях связи и проводного вещания.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 05
Аналоговые системы передач
Методы передачи данных. Аналоговые методы передачи информации. Амплитудная модуляция. Частотная модуляция.
Фазовая модуляция.
Аналоговые сигналы. Аналого-цифровой преобразователь.
Знания:
принцип построения аналоговых и цифровых систем радиорелейных линий; принцип и построение электронных станции применяемых на сетях Казахстана и алгоритм установления соединений связи.
Умения:
пользоваться структурными, принципиальными, монтажными схемами, техническими описаниями аппаратуры.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 06
Системы коммуникации
Понятие телекоммуникационной системы. Аналоговые и цифровые телекоммуникационные системы.
Теоретическая система обработки и передач данных.
Основные характеристики линии связи.
Типы линий связи. Обобщенная задача коммутации в телекоммуникационных сетях.
Коммутация каналов. Коммутация пакетов. Постоянная и динамическая коммутация.
Знания:
технические характеристики, принцип построения систем передач, применяемых на местных, внутризоновых и магистральных сетях; системы коммутации.
Умения:
выбирать способ построения сети в зависимости от емкости информации
различать типы линий связи.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10

Біліктілігі: 0104013 – 6 Өндірістік оқыту шебері, техник-электробайланысшы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Телекоммуникация желілері
Телекоммуникация желілері және жүйелері. Телекоммуникация жүйелері (ТКЖ) туралы негізгі мәліметтер. ТКЖ-ның сипаттары мен ерекшеліктері. Интеграциялық қызмет көрсетудің сандық желілері ISDN желісі. Х25 желісі және технологиясы. Frame Relay желісі және технологиясы. АТМ желісі және технологиясы.
Білімдер:
- телекоммуникациялық жүйелер туралы негізгі мағлұматтарды;
- ТКЖ-дің ерекшеліктері мен салаларын;
- ТК желілері мен оның жұмыс жасау ерекшеліктерін,
Іскерліктер:
- АТМ қызмет көрсету жұмысын орындауды;
- құрылымдық, ұстанымдық құрастыру сызбаларын, әдебиеттердің техникалық сипаттарын қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 02
Байланыс құрылғыларын электрмен қоректендіру
Үшфазалық электр жүйесі. Трансформаторлары. Химиялық ток көздері. Электр энергиясының қайта өзгергіштігі. Тегістеуші фильтрлер. Айналмалы, тұрақты кернеу мен ток тұрақтандырғыштары. ВУК, ВУП, ВУЛС, ВБ, ВТ түзеткіш құрылғылары. Сымды байланыс, қалааралық байланыс, телеграф байланысы және радио кәсіпорындарын электрмен қоректендіру.
Білімдер:
- үш фазалық электр жүйесі, трансформаторлар мен автотрансформаторлардың жұмыс істеу принциптері мен құрылғыларын, тұрақты және айнымалы токтың электрлік қуатының қайта өзгергіштігі.
Іскерліктер:
- түзеткіш құрылғыларын ажыратуды; түрлі жүйедегі АТМ электронды станцияларына қосылуды;
- ауыстырғыш сызбалары мен жазбаны оқи білуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
АП 03
Электронды техника
Ионды және жартылай өткізгішті аспаптар жұмысының физикалық негіздері. Ионды аспаптар. Жартылайөткізгішті аспаптар. Ақпараттарды бейнелеу құрылғысы. Түзеткіштер және тегістегіш сүзгілер. Түрлендіргіштер және инверторлар. Электронды күшейткіштер. Микроэлектроника. Импульстік техника негіздері. Логикалық элементтер. Датчиктер және реле. Электронды құрылғыларды қорғау.
Білімдер:
- радиорелелік сызықтардың салуық және аналогтық жүйесінің құрылу принципін;
- байланыс қондырғыларының алгоритмі және Қазақстан желілерінде қолданатын электронды станциялардың принципі мен құрылуын.
Іскерліктер:
- электрлік сызбаларды оқу, электронды элементтердің параметрлерін анықтау, қарапайым эксперименттік зерттеу жұмыстарын жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 04
Электронды байланыстың тізбектері және белгілері
Электро байланыстың сигналдары мен каналдары. Модуляция және оның түрлері. Демодуляция беру каналдары. Көп каналды электро байланысын ұйымдастыру. ГРК-лы беру жүйесі аппаратураның негізгі түйіндері. ГРК-лы беру жүйесінің құрылымы. ГРК-лы жүйесінің жақын түрлері. Импульстік – кодтық модуляция крендаквилатын беру жүйелері. Қалааралық телефон стансалары, байланыс желілерінде және сым арқылы хабар таратуда жұмыс істеудегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- электро байланыстардың сигналдары мен каналдарын;
- импульстық-кодтық модулациясы мен беру жүйелерінің түрлерінің каналдары. Қалааралық телефон станцияларындағы жұмыс барысында қауіпсіздік шаралары.
Іскерліктер:
- байланысты беру жүйесін іске асыруды;
- қалааралық станциялары байланыс желілерінде және сым арқылы хабар таратуда жұмыс істеудегі қауіпсіздік техникасын.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 05
Берілістің аналогтық жүйелері
Белгілерді беру әдістері. Ақпараттарды берудің аналогтық әдістері. Амплитудалық модуляция. Фазалық модуляция. Аналогтық сигналдар. Аналогты-сандық түрлендіргіштер.
Білімдер:
- радиорелелік сызықтардың сандық және аналогтық жүйесінің құрылу принципін;
- Қазақстан желілерінде қолданылатын электронды станциялардың құрылуы және принциптері және байланысты орнату алгоритмін.
Іскерліктер:
- ақпараттардың техникалық сипаттамасын монтаждау кескінін; құрылыс принциптерін қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 06
Коммуникация жүйесі
Телекоммуникациялық жүйелердің түсініктемесі. Аналогты және сандық телекоммуникациялық жүйелері. Теориялық өңдеулер жүйесі және берілгендерді беру. Байланыс желілерінің негізгі сипаттамалары. Байланыс желілерінің түрлері. Телекоммуникациялық желілердегі коммутацияның алмасу міндеттері. Каналдар коммутациясы. Пакеттер коммутациясы. Тұрақты және динамикалық коммутация.
Білімдер:
- техникалық сипаттаманы, жергілікті, ішкі аралық және магистральді желілерде қолданылатын хабар беру жүйелерінің құрылым принциптері.
Іскерліктер:
- ақпараттық сыйымдылығына қарай желінің құрылым әдісін таңдау, байланыс желілерінің түрлерін ажырата білуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10

ПК 3.8.12
СД 07
Цифровые системы передач
Системы коммутации с временным и пространственным разделением каналов.
Состав оборудования междугородних и сельских электронных АТС: S-12, DX-220, DRX-4, DMS, DTS, AXE-10, ESS. Назначение и построение систем ISDN, протоколы многоуровневой системы сигнализации оборудование офисных электронных АТС.
Знания:
Технические характеристики, принцип построения систем передач, применяемых на местных, внутризоновых и магистральных сетях.
Умения:
выбирать способ построения сети в зависимости от емкости, системы нумерации абонентских линий.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
СД 08
Линейные сооружения
Основные задачи технической эксплуатации. Структура эксплуатационных организаций и предприятий.
Эксплуатационные технические требования к кабельным линиям связи. Организация технической эксплуатации. Ремонт линейно-кабельных сооружений.
Охрана кабельных линий связи и аварийно-восстановительные работы.
Электрические измерения в процессе эксплуатации.
Технический надзор за строительством и приемка сооружений в эксплуатацию.
Знания:
процессы взаимных влияний, происходящих между парами кабелей, и способы их зоновых местных сетей.
Умения:
выполнять проверки работоспособности оборудования с помощью ручных проверочных приборов и контрольно-
диагностического оборудования, делать выводы по результатам проверки и устранять повреждения.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.15
СД 09
Волоконно-
оптические системы передач
Разновидности проводных линий. Воздушные линии связи, конструктивные элементы ВЛС. Кабельные линии связи. Волоконно-оптические кабели принцип построения абонентских линий ГТС. Кабельная телефонная канализация. Прокладка кабелей линий связи. Оконечные кабельные устройства. Монтаж кабелей связи. Устройства ввода кабелей в здания АТС, жилые и общественные здания.
Знания:
разновидности проводных линий; принцип построения абонентских линий и монтаж кабелей связи; взаимное влияние между цепями связи; меры защиты от внешних электромагнитных влияний.
Умения:
осуществлять проверки воздушных линий связи; производить монтаж и прокладку кабелей линий связи.
БК 1
БК 5
БК 7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

КҚ 3.8.12
АП 07
Тапсырыстың сандық жүйелері
Каналдарды уақытша ажыратуда коммутация және кеңістік жүйелері. Қалалық электрондық АТС құрылғыларының құрамы: S-12, DX-220, DRX-4, DMS, DTS, AXE-10, ESS. ISDN жүйелері берілуі және құрылымы. Офис – электрондық АТС құрылымдар көп деңгейлі жүйелер хаттамалары сигнализациясы.
Білімдер:
- жергілікті, ішкі аралық және магистралді желілерде қолданылатын техникалық сипаттаманы, хабар беру жүйесінің құрылым принциптерін
Іскерліктер:
- сыйымдылыққа байланысты желінің құрылым әдісін таңдау, абоненттік желілердің нөмірлену жүйесі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
АП 08
Сызықтық ғимараттар
Техникалық пайдаланудың негізгі міндеттері. Пайдалану ұйымдары мен кәсіпорындарының құрылымы. Кабельді байланыс желісіне қойылатын пайдалану техникалық талаптары. Техникалық талаптарды ұйымдастыру. Кабельді желілік тұрғызылымдар жөндеу. Кабельді байланыс желілерін қорғау және қалпына келтіру жұмыстары. Пайдалану процессіндегі электрлік өлшемдер. Құрылыстық техникалық бақылау және тұрғызылымдар пайдалануды қабылдау.
Білімдер:
- кабель жұптарының арасында пайда болған өзара әсерінің процесі және және олардың аралықтағы жергілікті желілерінің әдістері
Іскерліктер:
- бақылау-диагностикалық құрылғылар мен қолмен тексеретін құралдардың көмегімен құрылғылардың қаншалықты жұмысқа шыдамдылығын тексеруді нәтижесі бойынша қорытынды шығару және ақауларды жою.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.15
АП 09
Тапсырыстың талшықтық-оптикалық жүйелері
Берудің сымдық желілерінің түрлері. Әуе байланыс желісі /ВЛС/, оның конструкциялық элементтері. Кабельдік байланыс желісі. Талшықтық-оптикалық кабельдер, телефон канализациясы. Кабельдік байланыс желісін төсеу. Соңғы /оконечный/ кабельдік құрылғылар. Байланыс кабельдерін монтаждау. Кабельдерді АТС ғимараттарына, үйлерге, қоғамдық ғимараттарға енгізу құрылғылары.
Білімдер:
- жүргізілген желілердің түрлерін, абоненттік желілердің құрылым принципін және байланыс кабельдерін монтаждау;
- байланыс арасындағы өзара әсерлері;
- сыртқы электромагнитті әсерлерден қорғау шараларды.
Іскерліктер:
- кеңістіктегі байланыс желілеріне тексеру жүргізуді іске асыру;
- байланыс желілері кабелдерін төсеу мен монтаждауды өндіру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14

ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарная
Слесарный инструмент и оборудование. Разметка. Опиливание. Рубка металла. Правка металла. Пайка металла
Знания:
Название и назначение слесарного инструмента и оборудования, основы слесарного дела на уровне 3 разряда
Умения:
Выполнять слесарные работы по опиливанию, правке, рубке, пайке металлов, выполнять сверлильные и другие работы.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.2
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.7
ПК 3.1.8
Электро-
измерительная практика
Основы электронных измерений и мультитметры Источники напряжений, токов и тестовых сигналов Основы электронной осциллографий Аналоговые электронные осциллографы Стационарные цифровые и стробоскопические осциллографы Портативные и цифровые осциллографы Виртуальные PC – осциллографы и лабораторий Осциллографические измерения Пайка и паяльное оборудование
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- обращаться с измерительными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
- основные сведения о проведении радиоизмерительных работ;
- правила техники безопасности при проведении измерительных работ;
- планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
- измерение переменного тока и напряжения;
- изучение портативных и цифровых осциллографов;
- работа с осциллографическими измерениями;
- понятие об интегральных микросхемах, их классификации.
- обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
Навыки:
- приобретать навыки измерительных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК 3.8.13
ПК 3.8.14
Электромонтажная практика
Теоретические основы припоев и пайки Технология пайки Припой Флюс Паяльная паста КП- и ПК-технологии пайки Определение профилей технологий пайки Монтажные провода и кабели Жгутовый монтаж и правила обработки проводов, кабелей и жгутов Пайка монтажных соединений Радиомонтажное оборудование и ознакомление с радиоэлементами Монтаж и пайка несложных радиотехнических устройств Электронные сборки Интегральные микросхемы
Умения:
- основные положения по технике безопасности при монтажных работах
- электрорадиоматериалы, компоненты и детали для монтажных работ
- технологию печатного монтажа, изготовление плат
- читать электрические схемы,
- условные обозначения
Выполнять монтаж и наладку цифровых устройств на интегральных микросхемах
- основные сведения о проведении радиомонтажных работ;
- планировать рабочее время;
- добиваться выполнения задания.
- правила и технику пайки и лужения;
- ознакомление радиомонтажным оборудованием и радиоэлементами;
Навыки:
- умение и навыки при пайке и паянии;
- ознакомление с основными приемами радиомонтажных операций;
- электронные сборки.
обосновывать выбор приборов,
оборудования технологий для решения поставленных задач;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК 3.8.13
ПК 3.8.14
ПП 03
Учебная практика в мастерских
Телекоммуникацион-
ные системы
Методы коммутации. Среды передачи информаций Бескабельные каналы связи. Структура беспроводной системы Основные сетевые понятия Прокладка кабеля. Монтаж сети Назначение пакетов и их структура. Типовой состав оборудования локальной сети Модели, интерфейсы, протоколы Характеристики популярных стеков коммуникационных протоколов Структуризация как средство построения больших сетей Маршрутизация. Принципы маршрутизации. Функции маршрутизатора Адресация компьютеров в сети. Адресация в IP-сетях Стандартные локальные сети. СетиEthernetСетьToken-Ring. СетиFastEthernetСетьArcnetСетьFDDI. Сеть 100VG-AnyLAN Сверхвысокоскоростные сети Глобальные сети Требования, предъявляемые к современным телекоммуникационным сетям
Умения:
- основные приемы и иметь практические навыки при работе с телекоммуникационными системами
- основные приемы и иметь практические навыки по регулировке телекоммутационных приборов и систем.
Навыки:
- практические навыки по обслуживанию оборудования АТС электромеханических систем;

КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық жұмыс
Слесарлық құрал-жабдықтар. Кесу. Аралау. Металдарды кесу. Металдарды жону. Металдарды пайкілеу.
Білімдер:
- слесарлық құрал-жабдықтардың атауы мен мағынасын;
- разряд деңгейіндегі слесарлық жұмыстың негізін;
Іскерліктер:
- сүргілеу жұмысын орындауды, металдарды пайкілеуді, кесуді, жөндеуді, аралау слесарлық жұмысын орындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
Радиоөлшеу практикасы
Мультитметрлармен және электронды өлшеудің негізі. Тестік белгілер және токтар, қуат көздері. Электронды осциллография негіздері. Аналогтық электроннды осциллограф. Стационарлық сандық және стробоскопикалық осциллографтар. Осциллографтар және зертханалар виртуалдық РС Осциллографикалық өлшеу. Пайкілеу және пайкілеу құралдары.
Іскерліктер:
- іс тәжірибенің мақсаты мен міндетін түсінуді;
- өлшеу құрылғыларымен және құрал-жабдықтармен жұмыс жасауды;
- радиоөлшеу жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін;
- өлшеу жұмыстарын жүргізуде техника қауіпсіздігінің ережелерін;
- жұмыс мерзімін жоспарлауды,
- тапсырманың дегеніне жетуді;
- тұрақты токты және қуат көзін өлшеуді;
- санды және портативті осциллогравты меңгеру;
- осциллографикалық өлшеумен жұмыс жүргізуді;
- пайкілеу және пайкілеу құралдармен меңгерту;
- радиоөлшеуіштік операциялық құрылғылардың негізімен танысуды;
- интегралдық микросхема және олардың классификациясы туралы түсінікті;
- қойылған есептерді шешу технологиясы, құралдарды таңдауды меңгертуді;
Дағдылар:
- өлшеу жұмыстарында дағдыларын қалыптастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ 3.8.13
КҚ 3.8.14
Электромонтаждық практика
Пайкілеудің және дәнекерлеудің теориялық негізі. Пайкілеудің технологиясы. Припой Флюс. Пайкілеуге арналған паста. КП- и ПК-пайкілеу технологиясы. Пайкілеу технологиясын анықтау. Кабелдер мен проводтарды монтаждау. Жгуттар мен кабелдер, проводттарды өңдеу, жгуттарды монтаждау. Монтаждық пайкілеуді біріктіру. Радиоэлементтерімен танысу және құралдарын радиомонтаждау. Радиотехникалық құрылғыларды пайкілеу және монтаждау. Электронды жинау. Интегралды микросхемалар.
Іскерліктер:
- монтаждау жұмыстарында негізгі техника қауіпсіздігінің ережелерін;
- электрорадиоматериалдарға, бөлшектеу мен компоненттер монтаждау жұмыстарын жүргізуді;
- басуды монтаждау технологиясы, платты дайындауды;
- электрлік сұлбаларды оқу және олардың шартты мәнін;
- интегралды микросхемалардың сандық құрылғыларына монтаждауды орындауды,
- радиомонтаждау жұмыстарын жүргізудің негізгі мәліметтерін;
- жұмыс уақытын жоспарлауды;
- жұмыстың орындалуын талап етуді;
- пайкілеу және қайлылау кезіндегі техника қауіпсіздік ережесін;
- радиоэлементтері мен радиомонтаждық құрылғылармен танысуды;
Дағдылар:
- пайкілеу және дәнекерлеу кезінде дағдыларын қалыптастыру;
- радиомонтажды операциялардың негізгі қолдану тәсілдерімен танысу;
- электронды жинауда негізгі қолдану тәсілдерімен танысу;
- берілген тапсырмаларды шығаруға арналған технологиялық құрылғыларды, құрал- жабдықтарды таңдауды меңгерту.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ 3.8.13
КҚ 3.8.14
КП 03
Шеберханалардағы оқу практикасы
Телекоммуникациялық желілер
Коммутация әдістері. Ақпаратты тарату ортасы. Баскебальды арналар байланысы. Сымсыз жүйелердің құрылымы. Желінің негізгі түсініктері. Арналық төселім. Желіні монтаждау. Пакеттердің тағайындалуы және олардың құрылымы. Жергілікті желі құрылғыларының типтік құрамы. Модельдер, интерфейстер, хаттамалар. Коммутациялық хаттамалар стегінің сипаттамасы. Маршрутизация принциптері. Маршрутизатор функциясы. Желідегі компьютер мекен жайы. ІР желідегі мекен жай. Стандартты жергілікті желілер. Ethernet Token-Ring желілері. Fast, Ethernet Arcnet, FDDI желілері. 100VG-AnyLAN - өте жылдам желісі.
Іскерліктер:
- телекоммуникациялық жүйелермен жұмыс жасау барысында негізгі қабылдаулар мен жаттығу дағдыларын;
- телекоммутациялық құралдар және жүйелерді реттеу бойынша жаттығу дағдылар алу керек
Дағдылар:
- АТС электромеханикалық жүйе құрылғыларына қызмет көрсетудің негізгі жаңалықтарын;

- читать структурные и принципиальные схемы аналоговых АТС используемых на сети РК, а также систем 5 ESS, S-12, DMS,DRX-4,ISDN,DX-220, офисные электронные АТС.
Техник электросвязи должен иметь практические навыки по обслуживанию современного типового оборудования аналоговых и электронных систем и навыки по ремонту телефонных аппаратов
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК 3.8.13
ПК 3.8.14
ПП 04
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
«Электромонтер по обслуживанию и ремонту телекоммуникационного оборудования», «Электромонтер по эксплуатации телекоммуникационных систем и сетей», «Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи», «Монтажник линейных сооружений»
Техническое обслуживание и ремонт телекоммуникационных систем и устройств связи
Компоненты РС. Типы и спецификации микропроцессоров. Системные платы. Базовая система ввода – вывода.
Оперативная память. Устройства магнитного хранения данных.
Накопители на жестких дисках. Хранение данных на гибких дисках.
Накопители со сменами носителями. Устройства оптического хранения данных. Установка и конфигурирование накопителей. Видеоадаптеры и мониторы.
Аудиоаппаратура. Последовательный, параллельный и другие интерфейсы ввода – вывода. Устройства ввода.
Блоки питания и корпуса. Сборка и модернизация компьютера. Средства диагностики и техническое обслуживание
Ремонт дополнительных устройств
Умения:
- понимать цели и задачи технического обслуживания и ремонта телекоммуникационных систем и устройств связи;
- работать аккуратно и качественно;
- пользоваться методическими указаниями;
- способность работать в команде, взаимодействовать со специалистами других областей;
- собирать и систематизировать необходимую информацию;
- обладать и иметь общенаучной компетентностью, исследовательские навыки;
Навыки:
- собрать и разобрать системы, блоки;
- проводить анализ, Умения: сопоставлять, анализировать и обобщать фактически полученный материал;
- обладать информационной культурой, позволяющей ориентироваться в потоке разнообразной информации:
- производить ремонт телекоммуникационных систем и устройств связи;
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК 3.8.13
ПК 3.8.14
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Ознакомится с работой данной организации или предприятия. Приобретение практического опыта, развитие профессионального мышления и привитие умений организаторской деятельности на производстве. Изучать передовой опыт производства, конструкторскую, рационализаторскую и исследовательскую деятельность предприятия.
Умения:
- помочь студентам приобрести производственно-технические навыки по электросвязи в телекоммуникационных системах.
- применить знания и навыки, полученной рабочей профессии;
- приобрести практический опыт работы,
Навыки:
- по обслуживанию современного типового оборудования аналоговых и электронных систем и навыки по ремонту телефонных аппаратов
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.8.9
ПК 3.8.10
ПК 3.8.11
ПК 3.8.12
ПК 3.8.13
ПК 3.8.14
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами.
Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
- готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Общепрофессиональные дисциплины с квалификацией специалиста 0104023 Мастер производственного обучения, технолог (всех наименований)
ОПД 01
Основы черчения
Метод проекции, позиционные и метрические задачи; способы преобразования на эпюре; пересечения поверхностей, развертки, аксонометрия, геометрическое черчение, технический рисунок и построение эскизов деталей, условности и сокращения на чертежах, ЕСКД и оформление графических работ. Правила разработки и применения конструкторских документов профессиональной деятельности. Соблюдать их при чтении и выполнении чертежей.
Знания:
основные правила выполнения чертежей; соединение разъемных и неразъемных деталей; требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, принципы построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Умения:
грамотно выполнять чертежи;
пользоваться приемами и методами освоения черчения; решать практические задачи, читать чертежи.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 11
ОПД 02
Металловедение и технология материалов
Строение металлов и свойства металлов, неметаллические конструкционные материалы; сварка, пайка металлов; основные сведения о механической обработке металлов. Общие сведения о металлорежущих станках. Основы теории резания металлов. Сплавы цветных металлов. Электротехнические материалы.
Знания:
классификацию металлов, назначение и применение пайки; основные свойства металлов, виды неметаллических материалов.
Умения:
применять материалы по назначению, виды сварок; расшифровывать различные маркировки металлов и сплавов.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 03
Техническая механика
Общие законы движения и равновесия материальных тел, основ расчета элементов конструкций на прочность, жесткость и устойчивость. Основные виды механизмов структурный и кинематический анализ. Механические передачи и составляющие их элементы, соединения деталей машин и основы их расчетов. Техническая механика состоит из трех разделов: теоретическая механика, сопротивление материалов, детали машин.
Знания:
механического движения, основные виды деформаций,
методы расчетов на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкции;
задачи из условия прочности и жесткости;
виды соединений деталей машин, виды передач.
Умения:
определять реакции связи, кинематические характеристики;
внутренние силовые факторы при различных деформациях;
производить расчеты на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкций, выполнять расчеты передач.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ОПД 04
Информатизация и автоматизация производства
Устройство и работа электронно- вычислительных машин, структура и принципы функционирования, поколения электронно- вычислительных машин, микропроцессоры. Системы управления базами данных. Языки программирования. Простейшие программы. Микропроцессорная техника в производстве. Устройство и работа электронно- вычислительных машин, структура и принципы функционирования, поколения электронно- вычислительных машин, микропроцессоры. Системы управления базами данных. Языки программирования. Простейшие программы. Микропроцессорная техника в производстве.
Знания:
базовую конфигурацию устройств компьютера; виды операционных систем, интерфейс пользователя; правила применения формул и функций, принцип построения диаграмм в табличном процессе.
Умения:
с помощью системного ПО наладить работу внутренних устройств ПК; устанавливать операционную систему Windows 2000 / XP; создавать файлы и папки; форматировать диски; создавать простые Web страницы
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 05
Электротехника с основами электроники
Электрическое поле. Связь между напряжением и разностью потенциалов. Электрический постоянный ток, химическое действие электрического тока, синусоидальный переменный ток.
Электромагнитизм, трехфазные системы, несинусоидальные токи и напряжения, переходные процессы в электрических цепях.
Знания:
условные обозначения и формулы расчета простых и сложных электрических цепей; схемы электрических цепей; основные законы электрических цепей.
Умения:
изображать основные элементы электрических цепей в схемах; применять формулы в расчетах простых и сложных электрических цепей.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 06
Основы стандартизации
Сущность стандартизации. Государственная система стандартизации. Виды стандартов. Основы сертификации и составление нормативных баз. Основы метрологий. Виды измерительных приборов. Эталоны. Наблюдение государственных метрологии.
Знания:
понятия и определения в области стандартизации,
применение технических измерений.
Умения:
применять по назначению нормативных документов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 07
Охрана труда
Предусматривает изучение правовых и нормативных актов по охране труда, требования техники безопасности и пожарной безопасности, основные вопросы производственной санитарии.
Социально- экономические, правовые и организационные вопросы охраны труда, гигиена труда и производственная санитария, основы пожарной и электрической безопасности, охрана среды.
Знания:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
-вопросы пожарной безопасности;
требования техники безопасности;
вопросы производственной санитарии.
Умения:
заполнять акты расследования несчастного случая;
применять средства тушения пожара; вести инструктирование по технике безопасности;
оказывать первую помощь.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 6
БК 11
БК 14
БК 15
БК 16
БК 17
ОПД 08
Охрана природы с основами экологии
Предмет экологии, экологические факторы, экосистема, биогеценоз, биосфера, ноосфера;
антропогенные воздействия на биосферу, популяция, вид и критерии вида, глобальные экологические проблемы, демография.
Атмосферный воздух, вода, природные ресурсы, земля, растительный и животный мир, сельское хозяйство, промышленность, загрязнения и борьба с ними
Знания:
взаимосвязь жизнедеятельности человека с окружающей средой;
экологическое состояние правовую охрану ресурсов, атмосферы, почвы; пути решения экологических проблем;
рациональное использование недр земли и ресурсов.
Умения:
рационально использовать недра, природные ресурсы;
анализировать состояние атмосферы, почвы, водных ресурсов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 15
БК 19
БК 20
ОПД 09
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования; систематизация документации; структура документов, сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства, порядок организации и формирования дел.
Знания:
организацию и технологию делопроизводства на государственном языке;
Умения:
составлять письма и деловые документы на государственном языке.
БК 4
БК 5
БК 8
БК 19
ОПД 10
Основы современного производства маркетинга и менеджмента
Основы современного производства, экономики, состояние их тенденции хозяйственного развития. Технические нормирование труда, заработная плата.
Менеджмент- современный метод управления.
Планы развития предприятий, доход, прибыль, рентабельность. Учет, отчетность и анализ хозяйственной деятельности предприятия в условиях рынка.
Знания:
основные принципы организации рыночных отношений, освоения основные понятия и определения, принимаемые в рыночной экономике, механизм управления рыночными отношениями.
Умения:
приобрести навыки в организации и технике экономических расчетов, вести учет отдельных видов планов расчета, составлять план маркетинга и пользовать методы маркетинговых исследований.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
11
Специализация Швейное производство

- ҚР желісінде қолданылатын АТС аналогтық схемасының, сонымен қатар, АТС электрондық кеңселік 5 ESS, S -12, DMS,DRX-4,ISDN,DX-220 жүйелерінің құрылымын және принциптерін оқу;
- электробайланыс технигі телефондық аппараттарды жөндеу жаналығын, электрондық және аналогтық жүйелердің қазіргі типтік құралдарына қызмет көрсетуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ 3.8.13
КҚ 3.8.14
КП 05
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория)
«Телекоммуникациялық құрылғыларды жөндеу және қызмет көрсету электромонтері»
«Телекоммуникациялық желілер мен жүйелерді қолдану электромонтері»,
«Байланыс құрылғылары мен аппаратураларды жөндеу және қызмет көрсету электромонтері»
«Сызықтық ғимараттарды монтаждаушы»
Телекоммуникациялық жүйелерге және құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Радиобайланыс компоненттері. Микропроцессорлардың типтері мен түрлері. Жүйелік плата. Шығу және шығару базалық жүйесі. Оперативтік жады. Құрылғылардың магниттік деректерін сақтау. Қатты дискте жинақтау. Жұмсақ дискте деректерді жинақтау. Кезекпен тасымалдау деректері. Оптикалық құрылғылардың деректерін сақтау. Конфигуралық жинақтауды орнату. Видеоадаптерлер және мониторлар. Аудиоаппаратуралар. Паралелль және басқа да интерфейстерді шығару. Іске қосу құрылғылары. Блок питания және корпус. Компьютерді жинау және модернизациялау. Диагностикалық құрылғылар және техникалық қызмет көрсету. Қосымша құрылғыларды жөндеу.
Іскерліктер:
- телекоммуникациялық желілер мен құрылғыларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің мақсаты мен міндеттерін;
- сапалы жұмыс істеуді;
- әдістемелік нұсқауларын қолдануды;
- басқа аймақтардың мамандарымен байланыс жасау, өз тобында сапалы жұмыс істеу;
- керекті ақпараттарды бір жүйеге келтіру және жинақтау;
- зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру,
Дағдылар:
- блоктарды, жүйелерді жинау, бөлшектеуді білу;
- талдау жүргізуді, факт бойынша алынған материалдарға талдау жүргізуді;
- әр түрлі ақпаратты жинақтау арқылы ақпараттық мәдениетті меңгеру;
- телекоммуникациялық жүйелер мен құрылғыларға жөндеу жүргізуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ 3.8.13
КҚ 3.8.14
ТП 05
Технологиялық практика
Кәсіпорынның немесе мекеменің жұмыс орнымен танысу. Өндірісте ұйымдастырушылық қабілетін дамыту, кәсіптік ойлау қабілеттерін дамыту, практикалық тәжірибесін қалыптастыру. Кәсіпорынның ғылыми-құрастырушылық іс-әрекеті, өндірістің алдыңғы қатарлы тәжірибесімен танысу.
Іскерліктер:
- электробайланыстың телекоммуникациялық жүйелердегі өндірістік-техникалық дағдыларын білім алушыларға меңгерту;
- жұмысшы мамандығы бойынша білім білік дағдыларын қалыптастыру;
Дағдылар:
- практикалық тәжірибесін жұмыста қолдану.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.8.9
КҚ 3.8.10
КҚ 3.8.11
КҚ 3.8.12
КҚ 3.8.13
КҚ 3.8.14
ТП 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру;
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Дағдылар:
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
0104023 технолог – Өндірістік оқыту шебері, (барлық атаулымдар бойынша) мамандығы бойынша жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
Проекциялау әдісі, позициялық және метрлік есептер: эпюрдегі қайта құру тәсілдері. Беттердің өзара қиылысуы, жазбалар, аксонометрия, геометриялық, проекциялық, техникалық сызу, техникалық сурет пен бөлшектердің алғашқы нұсқауын тұрғызу, (жобасын құру) шарттылықтар мен сызбалардағы қыс қыраулар. Конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесі және құжаттар жобасы. Конструкторлық құжаттарды жасау ережелері мен оларды кәсіби қызметте пайдалана білу. Сызуларды оқу және орындауға конструкторлық құжаттарды ескеру.
Білімдер:
сызбаның негізгі орындалу ережелерін; ажырайтын және ажырамайтын бөлшектердің қосылыстарын; құрастырмалы бірліктердің алғашқы нұсқаларының бөлшекпен сызбанының талабын мен орындалуын,
сызбалардың жеке бөлшектерінің жалпы түрлері бойынша негізін тұрғыза білу.
Іскерліктер:
сызбаларды сауатты орындауды; сызуды меңгеру әдістері мен тәсілдерін қолдануды; тәжірибелік есептерді шығаруды; сызбаларды оқуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
ЖКП 02
Металтану және металдар технологиясы
Металдың құрылысы мен қасиеті. Қорытпаларға жалпы мағлұмат, өткізгіш материалдарды қолдану, жоғарғы кедергілі материалдар, диэлектриктерге жалпы мағлұмат, қатты органикалық, бейорганикалық диэлектриктер. Жартылай өткізгіш материалдар, қарапайым және күрделі жартылай өткізгіштер, магнитті материалдардың негізгі қасиеті. Магнитті материалдардың түрлері.
Білімдер:
өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың қолдануын, металдың құрылысы мен қасиетін.
Іскерліктер:
өткізгіш, жартылай өткізгіш, диэлектрлі магнитті материалдардың түрлерін айыра білуді; әртүрлі металдар мен қорытпаларды орынша қолдануды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 03
Техникалық механика
Материалдық заттардың қозғалу және теңдесуінің конструкциялар элементерінің мықтылыққа, қаттылыққа және тұрақтылыққа есептеу негіздерінің жалпы заңдары, механизмдердің негізгі түрлері, құрылым және кинематикалық талдау, механикалық берілістер және оны құрайтын элементтер, машина бөлшектерінің қосылулары және оларды есептеу негіздері. Техникалық механика үш тараудан тұрады: теориялық механика, материалдар кедергісі, машина бөлшектері.
Білімдер:
механикалық қозғалыстарының заңдарын; деформациялардың негізгі түрлерін; конструкция элементтерін тұрақтылыққа, беріктікке және қаттылыққа есептеу әдістерін; қаттылық және беріктікке есептер шығаруды.
Іскерліктер:
байланыс реакцияларының кинематикалық сипаттамаларын анықтауды; әр түрлі деформация кезіндегі ішкі күш факторларын анықтауды; конструкция элементтерін тұрақтылыққа, беріктікке, қаттылыққа есептеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
ЖКП 04
Ақпараттандыру және есептеу техникасы
Дербес компьютердің негізгі базалық конфигурациясы. Қолданбалы бағдарламалардың интерфейсі және олармен жұмыс. Желімен танысу, желімен жұмыс істеудің негізгі әдістері. Электронды есептеу машинасының құрылысы және жұмысы. Электронды есептеу машиналарының тарихы және болашағы. Компьютерді қолдану. Бағдарламалар базалық басқару.
Білімдер:
компьютер құрылғыларының базалық конфигурациясын; компьютер құрылғыларының тағайындалуын; операциялық жүйелердің түрлерін; қолданушы интерфейсін; операциялық жүйелердің негізгі командаларын; стандартты қосымшалармен жұмысты; мәтіндік ақпаратты өңдеу әдістерін; кестелерді форматтаудың негізгі операцияларын.
Іскерліктер:
жүйелік бағдарламалық қамтамасыздандыру көмегімен ДК-дің ішкі құрылғыларының жұмысын баптауды; Windows 2000 / XP операциялық жүйені орнатуды; файл мен бумаларды құруды; дискілерді форматтауды; қарапайым Web - беттерін құруды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП 05
Жалпы электротехника және электроника негіздері
Тұрақты ток электр тізбегі. Электр тогының химиялық әсері, айнымалы ток машиналары, тұрақты ток электр машиналары, жартылай өткізгіш аспаптар электровакуумды аспаптар, ионды аспаптар, радиоэлектронды аппаратураның элементті базасы.
Білімдер:
қарапайым және күрделі электр тізбектерінің шартты белгіленулерін және есептеу формаларын; электр тізбегінің сұлбаларын; электр тізбегінің негізгі заңдарын.
Іскерліктер:
электр тізбегінің негізгі элементтерін; сұлбалар арқылы суреттеуді; электр тізбегін жинауды қарапайым және күрделі электр тізбектеріндегі, формулаларды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП. 06
Стандарттау негіздері
Стандарттаудың мазмұны. Стандарттаудың мемлекеттік жүйесі. Өнімдердің сапасы және стандартталуы. Сертификаттаудың заңды және нормаланған базаның сипаттамасы Өлшегіш құралдардың түрлері. Эталондар. Мемлекеттік метрологиялық қадағалау.
Білімдер:
- стандарттау аумағын түсіну және анықтау, техникалық өлшеулерге рұқсат алу,
Іскерліктер:
- орынша нормативті құжаттарды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
ЖКП 07
Еңбекті қорғау
Заң және басқа да нормативті актілерін, өрт қауіпсіздігінің және техника қауіпсіздігінің талаптарын, өндіріс тазалығының негізгі сауалдарын оқытуды қарастырады.
Еңбекті қорғаудың әлеуметтік-экономикалық, құқықтық және ұйымдастырушылық сауалы, өндірістік және еңбек тазалығы, өрт және электр қауіпсіздігінің негізі.
Білімдер:
- еңбекті қорғауға байланысты негізгі заң актілерімен нормативті құжаттарды;
- өрт қауіпсіздік талаптарын;
техника қауіпсіздігінің талаптарын; өндіріс тазалығының сауалдарын.
Іскерліктер:
- қайғылы оқиғаларды тергеу және тіркеу құжаттарын толтыруды;
өрт сөндіру құралдарын қолдануды;
- техника қауіпсіздігіне байланысты нұсқау жүргізуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 14
БҚ 15
БҚ 16
БҚ 17
ЖКП 08
Табиғатты қорғау және экология негіздері
Экология пәні, маңызы. Экологиялық факторлар экожүйелер. Биогеценоз, биоценоз, агроценоздар. Қоректік тізбектер. Биосфера, ноосфера. Биосфераға анторпогендік әсер. Популация. Түр және оның критерийлері. Экологиялық әлемдік мәселелер. Демография. Атмосфералық ауа, су, табиғи ресурстар, жер, өсімдік және жануарлар әлемі, ауылшаруашылық өндірісі, ластану және онымен күресу жолдары.
Білімдер:
- табиғат құбылыстары мен адамның тіршілік қызметінің өзара байланысын;
- биосфераны оқытудың негізгі экологиялық жағдайларын; табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық проблемаларды шешу жолдарын.
Іскерліктер:
- табиғат қорын тиімді пайдалануды; экологиялық мониторинг жасай білуді экологиялық проблемаларды шешуді.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 15
БҚ 19
БҚ 20
ЖКП 09
Мемлекеттік тілде іс жүргізу Істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртібі. Іс қағаздарының жазылу технологиясы. Құжаттарды сақтау және жинақтау. Құжаттардың құрылымы. Құжаттардың жүйелігі, құжаттау тәсілдері мен олардың қолдану.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуын.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іскерлік құжаттарды және қызметтік хаттарды құрастырып жаза білуді.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 19
ЖКП 10
Қазіргі өндіріс, маркетинг және менеджмент негіздері
Өндіріс негіздері, экономикалар, шаруашылықтың дамуындағы олардың жүйелері. Еңбектегі техникалық мөлшерлеу, еңбекақы. Менеджмент - қазіргі басқару әдісі. Кәсіпорынды дамыту жоспары, табыс, пайда, тиімділік. Нарық жағдайындағы кәсіпорының шаруашылық әрекетінің есебі, есеп беру және талдау.
Білімдер:
- нарықтық қарым-қатынастың өндірістегі негізгі принциптерін;
- негізгі түсініктерді және олардың анықтамаларын меңгеруді; нарықтық экономикада қолдануды; нарықтық қатынастарды басқару механизмін.
Іскерліктер:
- жеке жоспарлар түрлерін есептеуді; маркетинг жоспарларын тұрғызуда және оларды маркетингтік зерттеулер әдістерінде қолдауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
11
Мамандандыру Тігін өндірісі

Квалификация специалиста 0104023-1 Мастер производственного обучения, техник-технолог
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Технология швейного производства
Введение. Основы технологии одежды. Поузловая обработка пальто, костюмов, курток, платьев, блуз, верхних сорочек и т.д.
Последовательность обработки швейных сорочек и т.д. Последовательность обработки швейных изделий. Проектирование технологических потоков швейных цехов. Подготовительно- раскройное производство. Особенности проектирования предприятий бытового обслуживания.
Знания:
методы проектирования технологических процессов с учетом прогрессивных форм организации производства и труда, способы обработки изделий технологичной конструкции, параллельный и последовательный способы обработки, вопросы по увеличению качества швейных изделий, классификацию изделий. Названия деталей, терминологию и определения.
Умения:
составить технологическую последовательность, обработки узла, зарисовать узел изделия в готовом виде, подобрать способы обработки в соответствии с назначением изделия, ассортиментом, видом материала и оборудования.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
СД 02
Оборудования швейного производство
Введение. Общие сведения о швейном оборудовании. Комплексная механизация технологических процессов. Швейные машины челночного стежка. Технологическая организация, оснастка. Швейные машины без ниточного соединения деталей. Машины- полуавтоматы. Выбор оборудования при проектировании технологических потоков. Оборудование подготовительно- раскройного производства. Оборудования для ВТО. Внутри процессный транспорт швейных предприятий.
Знания:
задачи и содержание предмета, сущность комплексной механизации швейного производства, основные понятия темы и термины.
Умения:
анализировать и систематизировать новую информацию. Детали машин различать швейного производства, основные части швейных машин; виды деталей, звеньев, узлов, механизмов, швейные машинные иглы, классифицировать машины стежки.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
СД 03
Спецрисунок художественное оформление одежды
Основы спецрисунка и художественной графики. Рисование натюрморта из геометрических тел (карандаш). Общие сведения о цвете. Изображения головы человека. Изображения фигуры человека.
Знания:
основные законы композиции и перспективы; особенности изображения одежды (мужской, женской, детской); особенности изображения геометрических тел и предметов быта; особенности изображения фигуры головы, конечностей человека.
Умения:
определять основные пропорции изображаемых предметов с учетом законов перспективы и композиции листа; изображать фигуру человека по пропорциональной схеме; выполнять рисунки моделей мужской, женской и детской одежды.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
СД 04
Материалы для швейных изделий
Введение. Текстильные волокна и нити. Основы технологии текстильного производства. Состав, строение и свойства тканей. Стандартизация и качество текстильных материалов. Ассортимент.
Знания:
понятия об основных свойствах волокон; виды волокон дефекты в пряже и нити, состав, строение и свойства нити.
Умения:
владеть методами распознания строения нити; определять вид дефект ткачества и отдельных тканей.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
СД 05
Конструирование одежды
Теоретические основы конструирования одежды. Конструирование женской, мужской и детской одежды. Техническое моделирование.
Технологичность конструкций швейных изделий.
Знания:
общую характеристику строения тела человека; способы проектирования одежды с использованием ЭВМ.
Умения:
определять антропометрические точки на теле человека; выбирать определенный вид формул, являющихся наиболее точными для расчета конструкции изделия.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
СД 06
Моделирование и художественное оформление одежды
Введение. Основы художественного проектирования костюма. Закономерности композиции одежды. Моделирование и художественное оформление швейных изделий.
Знания:
основы проектирования костюма, закономерности композиции костюма, основы моделирования и художественного оформления одежды, современный ассортимент.
Умения:
анализировать направления моды в одежде; комплектовать одежды с учетом назначения и модного направления.
БК 1
БК 5
БК 11
ПК 3.9.7
ПК 3.9.8
ПК 3.9.9
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
СД 07
Экономика, маркетинг, менеджмент предприятия швейного производства
Основы рыночной экономики предприятия. Предприятие в системе рыночной экономики. Организация производства. Основы маркетинга и менеджмента. Планирование производства. Учет отчетности, анализ хозяйственной деятельности предприятия в условиях рынка.
Знания:
механизм и принципы рыночной экономики, ее функционирование; виды и структура предприятий; сущность основных и оборотных производственных фондов.
Умения:
анализировать и использовать, закреплять в памяти полученные знания при изучении экономических дисциплин; использовать теоретические знания при расчете норм амортизационных отчислений, показателей оценки фондов.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13

Біліктілігі: 0104023 – 1 Өндірістік оқыту шебері, тігін өндірісінің техник-технологы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Тігін өндірісінің технологиясы
Кіріспе. Киім тігу технологиясының негіздері. Пальтоларды, костюмдерді, күртешелерді, көйлектерді, ішкі киімдерді т.б киімдерді түйіндеп өңдеу. Тігін өнімдерін өңдеудің жүйелілігі. Тігін цехтарының үзіксіз технологиясын жобалау. Пішіп дайындау өндірісі. Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорын жобалаудың ерекшеліктері.
Білімдер:
- технологиялық жобалау процестерінің әдістері арқылы өндірістік ұжымның прогрессивті түрлерін тіркеу және заттардың технологиялық құрылымын өңдеу тәсілдерін;
- өңдеудің параллельді тәсілдерін; тігілетін заттардың сапасын айқындау туралы сұрақтарды; заттарды сұрыптауды.
Іскерліктер:
- технологиялық жолын құрастыруды; өңдеу тәсілдерін тағайындалған заттарға сәйкес таңдап алуды;
- ассортименттермен материалдардың түрлері және жабдықтармен тігін өндіру технологиясы.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
ҚҚ 3.9.13
АП 02
Тігін өндірісінің жабдықтары
Кіріспе. Тігін өндірісінің жабдықтары туралы жалпы мәліметтер. Технологиялық процестерді кешенді механикаландыру. Әрлеп сыратын тігін машиналары. Технологиялық жабдықтарды ұйымдастыру. Бөліктерді жіпсіз біріктіретін тігін машиналары. Жартылай автоматты машиналар. Үздіксіз технологияларды жобалауда жабдықтарды таңдау. Пішіп дайындау өндірісінің жабдықтары. Тігін кәсіпорындарының ішкі процестеріне арналған жабдықтар мен көліктер.
Білімдер:
- пәнің мазмұны мен тапсырмасын;
- тігін өндірісіндегі комплексті механизацияның мәнін;
- тақырыптың негізгі түсінігін.
Іскерліктер:
- жаңа ақпаратты талдау және жүйеге келтіруді; бөлшектер туралы жалпы мәліметтерді;
- тігін өндірісіндегі машиналар тігін машиналарының негізгі бөліктерін; бөлшек түрлерін, ілмектерді, тігін машиналарының инелерін, машина тігістерін сұрыптауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
АП 03
Арнайы сурет және киімді көркемдік безендіру
Арнайы сурет және көркемдеу негіздері. Геометриялық денелерден натюрморт салу. Бүрмелерді салу. Бояулар туралы жалпы түсінік. Кескіндейтін заттардың негізгі пропорциялары. Адамның бас бейнесін кескіндеу. Адамның тұлғасын кескіндеу.
Білімдер:
- болашақ және композиция заңдарының негіздерін;
- киімдерді бейнелеудің ерекшеліктерін (ерлер,әйелдер, балалар);
- дененің геометриялық және тұрмыстық заттарды бейнелеудің ерекшеліктері,
Іскерліктер:
- бейнеленген заттардың негізгі пропорцияларын ажыратуды;
- беттерді композициялауды;
- пропорциялы сызба бойынша адам мүсінін бейнелеуді.
БҚ1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
АП 04
Тігін өндірісіне арналған материалдар
Тоқыма талшықтары мен жіптер. Тоқыма өндірісінің негізгі технологиясы. Маталардың құрамы, құрылысы және қасиеті. Стандарттау және тоқыма материалдарының сапасы. Ассортимент.
Білімдер:
- талшық туралы жалпы түсінікті;
- тоқыма мен жіптегі ақаулардың түрлерін;
- құрамын, жасалуы мен құрылысын.
Іскерліктер:
- жіптің құрылысын игеру әдістерін; арнайы маталар мен тоқымаларын жіберілген ақаулардың түрлерін анықтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
АП 05
Киімдерді құрастыру
Киімдерді құрастырудың теориялық негіздері. Әйелдердің белдемелі киімдерін құрастыру. Ерлер мен балалар киімдерін құрастыру. Техникалық үлгілеу. Тігін өнімдерінің технологиялық конструкциясы.
Білімдер:
- адам денесінің жалпы құрылымының мінездемесін;
- ЭВМ-ді қолдану арқылы киімдерді жобалау тәсілдерін.
Іскерліктер:;
- адам денесіндегі антрополиметриялық нүктелерді ажыратуды;
- заттардың құрылысын есептеу үшін тұжырымдардың белгілі түрлерін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
АП 06
Киімдерді үлгілеу және көркемдік безендіру
Кіріспе. Костюмдерді көркемдеу жобалау негізі. Киімдер композициясының заңдылықтары. Тігін өнімдерін үлгілеу және көркемдеп безендендіру.
Білімдер:
- костюмнің композициясын үлгілеуді; киімнің көркемдік безендендірілуін;
- киім үлгілерінің жаңа ассортиментін.
Іскерліктер:
- киімді үлгіге бағыттап, материалдарды дайындауды;
- үлгідегі және тағайындалған киімдерді жинақтап талдауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
АП 07
Тігін өндірісі мекемесінің экономикасы, маркетингісі, менеджмент
Нарық экономикасының негіздері. Өндірісті ұйымдастыру. Маркетинг және менеджмент негіздері. Өндірісті жоспарлау. Экономиканың қазіргі жағдайы. Нарықтық экономикаға өтудегі мәселелер. Нарықтық механизмдер және оның іске қосылуының негізі. Кәсіпорынның өндірістік қоры. Меншіктік түрлеріне қарай кәсіпорын қызметінің ерекшеліктері. Негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру. Еңбек ақыны, еңбекті техникалық мөлшерлеу. Басқарудың негізгі принциптері, еңбек ұжымының басшысы, еңбек ұжымы, жеке адам. Өндірістің даму жоспары.
Білімдер:
- нарықтық механизм және оның қызметтік ұстанымдары; кәсіпорындардың структуралық түрлерін;
- өндірістік қорлардың негізгі және айымалы мәнін.
Іскерліктер:
- экономикалық пәндерді оқуда алған Білімдерін есте сақтауды;
- теориялық Білімдерінде қордың көрсеткіш бағасын амортизациялық шығару мөлшерін есептеу кезінде қолдануды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13

ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПО и ПП
Производственное обучение и
профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально-технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Практика по привитию навыков и выполнение ручных и машинных операций
По изготовлению изделий Выполнению узловой обработке верхней одежды Выполнение модели, образцов, изделий легкого платья, верхней одежды, меховых изделий, белья изделий из верхнего трикотажа.
Умения:
- основные свойства волокон, тканей виды, дефекты, состав, строение и свойства;
- классификацию изделий;
- названия деталей, терминологию и определения;
- способы обработки изделий по технологичной инструкции,
- последовательные способы обработки изделий при ручных и машинных операциях;
Навыки:
составить технологическую последовательность, обработки узла, зарисовать узел изделия в готовом виде, подобрать способы обработки в соответствии с назначением изделия, ассортиментом, видом материала и оборудования.
- распознавать строения нити; определять вид дефект, качество отдельных тканей.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и
обслуживающего труда с присвоением обучающимся
установленного уровня профессиональной квалификации
(разряд, класс, категория)
«Модельер-закройщик» «Швея», «Портной»
Организация работы на участках швейного производства. Работа на осиновых видах технологического оборудования. Конструирование и моделирование женской, мужской и детской одежды. Обработка швейных изделий.
Умения:
- основные виды технологический оборудование:
- современные технологии швейного производства:
- требования технологических процессов кройки и шитая:
- взаимодействовать со специалистами смежных участков:
Навыки:
- выполнять ручную машинную, влажно-тепловую обработку изделий;
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПП 04
Технологическая практика в мастерских
Конструировать осуществлять производство швейных изделий по индивидуальным заказом, по заданным моделям и образцам. Организация работы швейного производства. Неполадки. Регулировка швейных и других универсальных машин.
Умения:
- закрепить и углубить знания полученные в процессе обучения, приобрести умения и навыки по всем видам профессиональной деятельности:
- совершенствовать теоретические знания и практические навыки по технологии швейного производства:
- правила технической безопасности эксплуатации оборудования швейного производства:
Навыки:
- выполнять основные технологические операции конструирования, моделирования одежды, с соблюдением технических  требований:
- изучить свойства основных и вспомогательных материалов, их рациональное использование при изготовлении одежды;
- обобщать и совершенствовать знания и умения по технологии швейного производства:
- организовать самостоятельную работу будущего техника-технолога в условиях конкретного производства:
- проводить творческую и исследовательскую работу с цель сбора необходимого материала и использование его при подготовке к дипломному проектированию:
- выполнять обязанности в соответствии с должностями, определенными квалификационной характеристикой техника-технолога:
приобрести профессиональные умения по рабочей специальности повысить квалификацию или получить смежную профессию.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Общее знакомство с предприятием. Техника безопасности. Изучение технологического процесса и оборудования на рабочих местах. Работа в качестве стажера мастера участка или бригадира. Подготовительный участок.
Раскройный цех. Швейный цех
Умения:
- приобретение и закрепление профессиональный навыков, умений по технологии швейного производства;
- закрепление, расширение и систематизация знаний полученных при изучении специальных дисциплин;
Навыки:
- приобретение практического самостоятельного опыта;
- развитие профессионального мышления;
- привитие умений организаторской деятельности на производстве и в условиях трудового коллектива.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.9.10
ПК 3.9.11
ПК 3.9.12
ПК 3.9.13
ПК 3.9.14
ПК 3.9.15
ПК 3.9.16
ПК 3.9.17
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа.
Работа с родителями и общественными организаторами.
Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
- готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
10
Специализация Строительное производство

КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.ОО
Кәсіптік практика
КП.01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Машина және қолмен жұмыс жасау операциясының тәжірибесін орындау Дағдыларын қалыптастыру
Бұйымдарды дайындау. Сыртқы киімдерді өңдеу. Трикотаждан жасалған сырт киімдер, жүннен жасалған бұйымдар, киім, жеңіл көйлектердің үлгісі, модельдерді орындау.
Іскерліктер:
- құрамы мен құрылысы, дефектісін, матаның түрін, негізгі талшықтың құрамын;
- бұйымдардың классификациясын;
- терминологияның анықтамасын, бөлшектердің атауларын;
- бұйымдарды өңдеуде технологиялық инструкцияның әдіс–тәсілін;
- машинамен қолмен жұмыс жасау операциясында бұйымдарды өңдеуде әдіс-тәсілдерді қолдануды.
Дағдылар:
- құрал-жабдықтар мен маталардың түрлерін, ассортиментін, бұйымдарды өңдеуді, дайын бұйымдарға сурет салуды, бөліктерді өңдеуді, технологияны құрудың реттілігін;
- жіптердің түрлерін, дефектінің түрлерін анықтауды, бөлек маталардың сапасын анықтауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) «Үлгілеуші-пішуші», «Тігінші», «Тігуші»
Тігін өндіріс учкаскілеріндегі жұмысты ұйымдастыру. Технологиялық құрал-жабдықтардың жұмыс істеудегі негізгі түрлері. Балалар және ерлер, әйелдер киімдерін үлгілеу және құрастыру. Тігін бұйымдарын өңдеу.
Іскерліктер:
- технологиялық құрал-жабдықтардың түрлерін;
- тігін өндірісіндегі жаңашыл технология;
- тігу мен қайып тігу технологиялық процесін талап етуді;
Дағдылар:
- іргелес учаскілердің мамандарымен қарым-қатынас;
- бұйымдарға ылғалды - жылы, қол машиналары арқылы орындау;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
КП 04
Шеберханалардағы технологиялық практика
Берілген моделдердің үлгілерін, тігін бұйымдарын жеке тапсырыс бойынша тігін өндірісін дамыту. Тігін өндірісінің жұмысын ұйымдастыру. Кемшіліктер. Универсалды және басқа да тігін машиналарын реттеу.
Іскерліктер:
- білім алуда Білімдерін тереңдету, білім білік дағдыларын, кәсіптік әрекеттерін қалыптастыру
- тігін өндірісі бойынша теориялық Білімдерін практикамен ұштастыру;
- тігін өндірісіндегі құрал-жабдықтарды пайдалануда техникалық қауіпсіздік ережелерін білу;
- техникалық талаптарды сақтау, киімдерді үлгілеу, құрастыру операцияларының технологиялық негізін орындауды;
- негізгі және көмекші маталарды қолдануды білу, киімдерді дайындауда қолдануды;
Дағдылар:
- тігін өндірісі технологиясын бойынша білім білік Дағдыларын қалыптастыруды;
- нақты өндірістегі шарттар бойынша техник-технолог жұмыстарын жекелей ұйымдастыруды;
- дипломдық жобаларды дайындауда, қолдануда негізгі материалдарды мақсатына қарай жинақтауды, шығармашылық және зерттеу жұмыстарын жүргізу;
- техник-технолог біліктілігіне классификациялық анықтамаларды қызметіне қарай орындауды;
- мамандық біліктілігін алу үшін кәсіптік білім білік дағдыларын қалыптастыруды, мамандығын жоғарылату үшін біліктілікті көтеруді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Жалпы кәсіпорындармен танысу. Техника қауіпсіздігі. Жұмыс орнында құрал-жабдықтар мен технологиялық процестерді үйрену. Бригадир немесе үйренуші участок шеберінің жұмысының сапасы. Дайындау участогы. Қайып тігу цехы. Тігін цехы.
Іскерліктер:
- тігін өндірісі бойынша жаңа технологияларды меңгерту, кәсіптік білім-білік дағдыларын қалыптастыру;
- арнайы пәндерді оқуда алған Білімдерін жүйелеу, бекіту;
Дағдылар:
- жекелей тәжірибесін қолдануды;
- кәсіби ойлауын дамыту;
- еңбек ұжымында ұйымдастырушылық қабілетін қалыптастыру;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.9.10
КҚ 3.9.11
КҚ 3.9.12
КҚ 3.9.13
КҚ 3.9.14
КҚ 3.9.15
КҚ 3.9.16
КҚ 3.9.17
КП 06
Диплом алды (педагогикалық) практика
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырылуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу;
- материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
Дағдылар:
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
10
Мамандандыру Құрылыс өндірісі

Квалификация специалиста 0104023-3 Мастер производственного обучения, техник- строитель
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Геодезия в строительстве
Предмет геодезии, его задачи в строительстве. Ориентирование линии.
Геодезические планы и чертежи. Масштабы.
Номенклатура карт.
Рельеф местности и его изображение на картах. Уклон линии.
Линейные измерения.
Приборы для непосредственного и косвенного измерения линии.
Измерение углов. Теодолиты, их устройства, поверки и юстировки.
Нивелирование. Нивелиры, их типы, устройства, поверки и юстировки.
Плановое и высотное съемочные обоснования. Обработка результатов измерений теодолитных и нивелирных ходов.
Геодезические работы в строительстве.
Организация и геодезическое обеспечение
подготовительного периода, нулевого цикла, возведения надземных частей зданий и сооружений.
Геодезические работы при установке
технологического оборудования, эксплуатации зданий и сооружений.
Знания:
задачи предмета геодезии, системы координат, масштабы, значение карт, планов и профилей в строительстве,
изображение рельефа на картах,
устройство, поверки и юстировка теодолита, способы измерения углов, устройство, поверки и юстировка нивелира, способы измерения превышений,
разбивочные работы при устройстве котлованов, фундаментов, возведении надземной части здания, монтаже колонн, наблюдение за осадками сооружений.
Умения:
определение на карте геодезических координат,чтение технической и нормативной документации, проектирование и разбивка строительной сетки,
перенесение в натуру проектных длин линии, горизонтальных углов, отметок, уклонов. подсчет объемов земляных работ,
измерение сдвигов, кренов сооружений.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
СД 02
Конструкции зданий и сооружений
Сведения о зданиях и сооружениях, капитальное строительство как одна из ведущих отраслей народного хозяйства, унификация, типизация, стандартизация сборных конструкций и модульной координации размеров в строительстве.
Конструкции и основные типы гражданских зданий, их конструктивные элементы.
Крупнопанельные здания, здания из объемных блоков.
Деревянные здания. Основы проектирования гражданских зданий.
Основы проектирования промышленных и сельскохозяйственных зданий.
Строительство в особых геофизических условиях.
Краткие сведения об архитектуре.
Знания:
терминологию и основные понятия, изученные в разделе конструкции основных типов гражданских зданий, их достоинства, недостатки и область применения.
Умения:
читать архитектурно-
конструктивную часть проектов производственных зданий и сооружений, делать выборку материалов и изделий, давать технико-экономическую оценку конструктивных решений и анализировать показатели проекта.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
СД 03
Инженерно-
техническое оборудование зданий
Основные сведения о тепло-водо, газоснабжения и вентиляции. Устройство внутренних водопроводных сетей и оборудования внутридомовой канализации.
Технология и организация производства санитарно-технических работ.
Отопление зданий, горячее водоснабжение зданий.
Знания:
устройство санитарно-технического оборудования; теоретические основы расчета; инженерно- технического оборудования,
принципы монтажа внутренних и наружных санитарно- технических устройств.
Умения:
чертить принципиальные схемы санитарно- технических систем;
объяснять на моделях, макетах, плакатах и чертежах устройство санитарно-технического оборудования;
принцип работы санитарно- технического оборудования.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
СД 04
Строительные машины и средства малой механизации
Детали машины, соединения деталей машин, передачи, детали передач.
Cтроительные машины средства малой механизации, общие сведения, силовое оборудование и приводные устройства, транспортные средства для погрузочно- разгрузочных работ.
Знания:
виды и назначение строительных машин и средств малой механизации; особенности выполнения погрузочное-разгрузочных работ.
Умения:
выбирать строительные машины и средства малой механизации; для выполнения строительных работ.
БК1
БК 5
БК 12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
СД 05
Основы расчета строительных конструкции
Основы проектирования и расчета строительных конструкций и оснований; нагрузки и воздействия.
Конструкции металлических изделий, свойства и работа строительных сталей;
работа элементов металлических конструкций и основы расчета их надежности;
соединения элементов стальных конструкций;
балки и балочная клеть, фермы, колонны;
железобетонные конструкции, материалы для них, основные свойства, основы теории расчета железобетона, расчет и конструирование изгибаемых и сжатых элементов.
Сущность предварительно напряженного железобетона, плоские перекрытия, фундаменты.
Знания:
методы расчета строительных конструкций;
новейшие достижения Казахстанской и зарубежной науки и техники в области проектирования строительных конструкций; строительные нормы и правила на производство и приемку строительно - монтажных работ.
Умения:
выполнять основные расчеты строительных конструкций по двум группам;
предельных состояний, выполнять сравнительный анализ нескольких вариантов расчетов железобетонных и металлических конструкций.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
СД 06
Технология и организация строительного производства
Сведения об особенностях строительной продукции, содержании и структуре строительных процессов и работ,
индустриализации строительного производства, нормативной и проектной документации, требованиях к качеству производства строительно-
монтажных работ, охране труда в строительстве, подготовке рабочих кадров, техническом нормировании,
тарифной системе и организации труда рабочих.
Знания:
циклы возведения зданий и сооружений;
приемы оценки качества строительных работ.
Умения:
в соответствии с проектом производства работ и в установленные сроки обеспечивать выполнение планов строительно-монтажных работ при высоком их качестве;
внедрять передовые методы труда и достижения научно-технического прогресса.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16

Біліктілігі: 0104023 – 3 Өндірістік оқыту шебері, технолог-құрылысшы
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Құрылыстағы геодезия
Геодезия пәні, оның құрылыстағы міндеттері. Бағытты бағдарлау. Геодезиялық жоспарлар және сызбалар. Масштабтар. Карта номенклатурасы. Бедер және оның картада бейнеленуі. Сызық еңістігі. Ұзындықтарды өлшеу. Ұзындықтарды тікелей және жанама өлшеу құралдары. Бұрыштарды өлшеу. Теодолиттер, олардың құрылысы, тексеру және түзету. Нивелирлеу жұмыстары. Нивелирлер, олардың түрлері, құрылысы, тексеру және түзету. Суретке түсірудің жоспарлық және биіктік негіздері. Теодолиттік және нивелирлік жүрістердің өлшеу нәтижелерін өңдеу. Құрылыстағы геодезиялық жұмыстар. Құрылыста геодезиялық жұмыстарды ұйымдастыру, геодезиялық негіз, сыртқы және ішкі орын белгілеу торлары. Құрылыстың дайындық кезеңіндегі, нөлдік цикл, ғимараттың жер бетіндегі бөліктерін тұрғызуда жүргізілетін жұмыстарды ұйымдастыру және геодезиялық қамтамасыз ету. Өндірістік жабдықтарды орнатудағы, ғимараттарды пайдалану кезеңіндегі геодезиялық жұмыстар.
Білімдер:
- геодезия пәнінің міндеттері, координаттар жүйелері; масштабтар, карта, план және профильдің құрылыс жұмыстарындағы маңызы;
- бедердің карта бетінде бейнеленуі; теодолиттің құрылысы, тексеру және түзету, бұрыштарды өлшеу әдістері; нивелирдің құрылысы, тексеру және түзету, артуды өлшеу әдістері;
- шұңқырларға іргетас орнату, ғимараттардың жер бетіндегі бөліктерін, бағандарды тұрғызу кезеңіндегі геодезиялық жұмыстарды; ғимараттар деформациясының түрлері себептері, шөгуі, ығысуы.
Іскерліктер:
- карта бетінен нүктенің геодезиялық координатарын анықтауды;
- геодезиялық ізденіс нәтижелерінің техникалық-мөлшерлік құжаттарын оқу; нүктелерді жер бетінде бекіту, құрылыс торын жобалау және орнын белгілеу;
- ұзындықтарды, бұрыштарды, биіктікті, еңістікті, ғимарат осьтерін жер бетінде бекіту;
- жер жұмыстарының көлемін есептеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
АП 02
Үйлер мен ғимараттардың құрылымдары
Үйлер мен ғимараттар жөнінде мағлұмат. Күрделі құрылыс өндірісі ауылшаруашылығындағы бірден - бір алдыңғы қатарлы сала. Типтеу. Құрылыстағы үйлестіретін өлшемдер мен үйлестіруші модульдің және құрама құрылымдарды стандарттау. Азаматтық үйлерді негізгі түрлері мен құрылымдары. Олардың құрылымды элементтері. Ірі панельді үйлер. Көлемді блокты үйлер. Ағаш үйлер. Азаматтық үйлердің жобалау негізі. Ауыл шаруашылық және өнеркәсіптік үйлердің жобалау негізі. Ерекше геофизикалық жағдайлардағы құрылыс. Сәулет туралы қысқаша мәлімет.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар мен атауларды;
- бөлімде оқылған азаматтық үйлердің негізгі түрлері мен құрылымдарын;
- олардың құндылығын, кемшіліктері мен қолданылатын аймақтарын; азаматтық үйлердің сәулет – құрылымды бөлімдерін жобалауды оқуды.
Іскерліктер:
- өнеркәсіптік үйлер мен ғимараттарды сәулет құрылымдық бөлімдерін жобалауды; материалдар мен бұйымдарды таңдауды; құрылымды бөлімдерін жобалауды оқуды; құрылымды шешімдерге техникалық-экономикалық баға беруді;
- жоба көрсеткіштерін сараптауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
АП 03
Үйлердің инженерлік-техникалық жабдықтары
Жылумен, сумен, газбен қамтамасыз ету және ауа алмастыру туралы негізгі мағлұматтар. Канализация, ішкі су құбырларының жүйелерін жабдықтау. Санитарлық-техникалық жұмыстардың технологиясы мен ұйымдастыру өндірісі. Ғимараттарды жылыту. Ғимараттарды ыстық сумен қамтамасыз ету.
Білімдер:
- санитарлық-техникалық құрылғыларын, жабдықтарын;
- теориялық есептеу негізін; инженерлік техникалық құрылғыларын.
Іскерліктер:
- санитарлық-техникалық схемаларды сызуды;
- санитарлық-техникалық құрылғыларды моделдерде, макеттерде, плакаттарда және құрылғы сызбаларында түсіндіре білу керек.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
АП 04
Құрылыс машиналары және кіші механикаландыру құралдары
Машина бөлшектері. Машина бөлшек қосылыстары. Берілістер. Бөлшек берілістері. Құрылыс машиналары және кіші механикаландырылған құралдар. Негізгі мағлұматтар. Қуат берілісі мен жетекші қозғалтқыш құрылғылары. Жүк тиеу-түсіру жұмыстарына арналған көлік құралдары.
Білімдер:
- құрылыс машиналары және кіші механикаландырылған құралдардың түрлері мен тағайындалуын;
- жүк тиеу-түсіру жұмыстарының ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- құрылыс машиналары және кіші механикаландырылған құралдарын құрылыс жұмыстарын орындау үшін таңдауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
АП 05
Құрылыс конструкцияларын есептеу негіздері
Құрылыс конструкциялары мен негіздерді есептеу және жобалау негіздері. Салмақтар мен әсер етуші күштер. Темір бұйымдары конструкциялары, құрылыс болаттарының қасиеттері мен жұмысы; Темір конструкциялар элементтерінің жұмысы және олардың сенімділігін есептеу негіздері; болат конструкциялар элементтерінің біріктірілуі; Беларқа және беларқа торлары, фермалар, діңгектер; темір бетон конструкциялары оларды құрайтын материалдар, негізгі қасиеттері, темір бетон есебі теориясының негізі, майысқан және қысылған элементтер есебі мен конструктивтік шешімдері. Алдын-ала қуатталған темір бетон туралы түсінік, тегіс болып келетін жаппалар, іргетастар.
Білімдер:
- құрылыс конструкцияларын есептеу әдістерін;
- құрылыс конструкцияларын жобалаудағы Қазақстандық және шетелдік ғылым мен техниканың соңғы жетістіктерін;
- құрылыс монтаж жұмыстарының өндірісіне және қабылдануына қатысты құрылыс нормалары мен ережелерін.
Іскерліктер:
- құрылыс конструкцияларын есептеу негіздерінің шекті жағдайларының екі тобы бойынша темір бетон және темір конструкцияларын есептеудің бірнеше вариантына салыстырмалы анализ жасай алуы керек.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ 3.10.14
КҚ 3.10.15
КҚ 3.10.16
АП 06
Құрылыс өндірісінің технологиясы және ұйымдастыру
Құрылыс өндірісі мен өнімінің ерекшеліктері туралы мәліметтер, құрылыс процесі мен жұмыстарының структурасы және мазмұны, құрылыс өндірісін индустрияландыру, нормативтік және жобалау құжаттары, құрылыс-монтаж жұмыстары өндірісінің сапасына қойылатын талаптар, жұмысшы кадрлар дайындау, техникалық нормалау, жұмысшылар еңбегін ұйымдастыру және тарифтік жүйе.
Білімдер:
- ғимараттар мен үйме-реттерді тұрғызу циклдерін;
- құрылыс жұмыстары сапасын бағалау әдістерін.
Іскерліктер:
- өндіріс жұмыстарының жобасына сәйкес және белгіленген мерзімде құрылыс монтаж жұмыстары жоспарының жоғары сапамен орындалуын қамтамасыз етуді;
- атқарылған жұмыстардың техникалық құжаттарын толтыруды; өндіріске ғылыми-техникалық прогресс пен еңбек тәсілдерінің озық түрлерін ендіре алуды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ 3.10.14
КҚ 3.10.15
КҚ 3.10.16

ПК 3.10.17
СД 07
Основы рыночной экономики и управление производством
Основы рыночной экономики и управление, современное состояние экономики и проблемы перехода Республики Казахстан к рыночной экономики рыночные механизмы и принципы их функционирования.
Планирование экономического и социального развития предприятия, охраны окружающей среды, производственной программы материально-
технического развития, труда, заработной платы, себестоимости продукции.
Организация труда и заработной платы, НОТ и техническое нормирование труда.
Знания:
основы рыночной экономики и управления в современном строительстве; методы стимулирования повышения производительности труда в строительстве.
Умения:
выполнять расчет ресурсов по основам рыночной экономики; планировать доход, прибыль и рентабельность строительного производства.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
ПО и ПП
Производственное обучение и
профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью.
Ознакомление с материально-
технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами.
Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Штукатурные и облицовочно- плиточные работы.
Подготовка поверхности под оштукатуривание. Приготовление штукатурных растворов.
Нанесение раствора на поверхности вручную с разравниванием и затиркой.
Оштукатуривание поверхностей откосов.
Оштукатуривание столбов, колонн и пилястр.
Настилка плиточных полов. Облицовка стен рядовыми керамическими и стеклянными плитками.
Облицовка поверхностей крупноразмерными плитками.
Ремонт штукатурки и плиточных покрытий.
Умения:
- свойства основных материалов и готовых растворных смесей, применяемых при штукатурных работах, назначение и способы приготовления раствора на сухих смесях, способы установки и крепления плиток, требования к качеству облицовочных и штукатурных работ, приемы работы с уровнем, правила и приемы обработки плиток.
Навыки:
- выполнять простые работы при оштукатуривании поверхностей и ремонте штукатурки.
- приготавливать растворы для оштукатуривания поверхностей,
- приготавливать растворы и мастики для крепления плиток,
- выполнять работы по облицовке плиткой стен и полов,
- заполнять раствором швы между плитками.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
Геодезическая практика Теодолитные работы Нивелирные работы Инженерные задачи по разбивке здания Инженерно-геодезические работы на строительно-монтажной площадке
Умения:
- назначение, устройство и принципы работы теодолита, нивелира
Навыки:
- решать геодезические задачи при технологии строительного производства
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
Каменные и комплексные монтажные работы.
Кирпичная кладка по однорядной системе перевязки швов.
Кирпичная кладка по многорядной системе перевязки швов. Кирпичная кладка по трехрядной системе перевязки швов.
Кладка из керамических пустотелых камней. Кладка конструкций из кирпича.
Сборка и разборка инвентарных лесов и подмостей.
Опалубочные работы. Арматурные работы. Бетонные работы.
Умения:
- системы кладки и перевязки швов, способы расстилания раствора на стене, раскладки кирпича и забутки.
- назначение, устройство и правила эксплуатации инвентаря, инструмента и приспособлений при выполнении каменных работ, а также при монтаже и укрепительной сборке стальных, бетонных и железобетонных конструкций.
- основные свойства и марки бетонных смесей.
Навыки:
- выполнять кладку стен из кирпича и мелких блоков под штукатурку с расшивкой швов.
- выполнять работы по устройству бутобетонных фундаментов, заделывать кирпичом и бетоном концы балок, борозд, гнезд и отверстий.
- крепить монтажные болтовые соединения,
- укладывать плиты дорожных покрытий
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и
обслуживающего труда с присвоением обучающимся
установленного уровня профессиональной квалификации
(разряд, класс, категория)
«Штукатур-облицовщик 3-4 разряд», «Каменщик 3-4 разряд» «Монтажник каркасно-обшивных конструкций 3-4 разряд» «Плотник 3 разряда». «Маляр 3 разряда».
Штукатурные и облицовочно-
плиточные работы.
Подготовка поверхности под оштукатуривание. Приготовление штукатурных растворов.
Нанесение раствора на поверхности вручную с разравниванием и затиркой.
Оштукатуривание поверхностей откосов.
Оштукатуривание поверхностей откосов. Оштукатуривание стен и колонн.
Настилка плиточных полов. Облицовка стен рядовыми керамическими и стеклянными плитками.
Облицовка поверхностей крупно размерными плитками.
Ремонт штукатурки и плиточных покрытий.
Умения:
- свойства основных материалов и готовых растворных смесей, применяемых при штукатурных работах,
- назначение и способы приготовления раствора на сухих смесях,
- способы установки и крепления плиток,
- требования к качеству облицовочных и штукатурных работ,
- приемы работы с уровнем, правила и приемы обработки плиток.
Навыки:
- выполнять работы средней сложности при оштукатуривании поверхностей и ремонте штукатурки.
- приготавливать растворы для оштукатуривания поверхностей,
- приготавливать растворы и мастики для крепления плиток,
- выполнять работы по облицовке плиткой стен и полов.
- заполнять раствором швы между плит
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
Каменные работы.
Кирпичная кладка по однорядной системе перевязки швов.
Кирпичная кладка по многорядной системе перевязки швов. Кирпичная кладка по трехрядной системе перевязки швов.
Кладка из керамических пустотелых камней. Кладка конструкций из кирпича.
Сборка и разборка инвентарных лесов и подмостей.
Опалубочные работы. Арматурные работы. Бетонные работы.
Умения:
- системы кладки и перевязки швов,
- способы расстилания раствора на стене, раскладки кирпича и забутки.
- назначение, устройство и правила эксплуатации инвентаря, инструмента и приспособлений при выполнении каменных работ, а также при монтаже и укрепительной сборке стальных, бетонных и  основные свойства и марки бетонных смесей.
Навыки:
- выполнять кладку стен из кирпича и мелких блоков под штукатурку с расшивкой швов.
- выполнять работы по устройству бутобетонных фундаментов,
- заделывать кирпичом и бетоном
- крепить монтажные болтовые соединения.
- укладывать плиты дорожных покрытий.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
Монтаж каркасно-
обшивных конструкций.
Технология подготовительных работ. Технология монтажа каркасно–обшивных конструкций. Технология ремонта обшивок, облицовок сборных «сухих» оснований пола.
Умения:
- способы монтажа однослойных, двухслойных перегородок, одноуровневых и двухуровневых подвесных потолков из гисокартонных и гипсоволокнистых листов на металлических и деревянных каркасах;
- правила монтажа внутренних перегородок из цементных плит типа Аквапанель на металлических и деревянных каркасах;
- способы и приемы разметки мест установки каркасно-обшивных конструкций;
- правила раскроя листовых материалов, направляющих и стоечных профилей металлических и деревянных каркасов;
- назначение и способы приготовления монтажных, клеевых, гидроизоляционных смесей и растворов из сухих строительных смесей на цементной и гипсовой основе;
- назначение и правила применения инструмента, приспособлений и инвентаря;
- правила транспортировки и складирования материалов, деталей, приспособлений и инструмента в пределах рабочей зоны.
Навыки:
- Монтаж однослойных, двухслойных перегородок, одноуровневых и двухуровневых подвесных потолков из гисокартонных и гипсоволокнистых листов на металлических и деревянных каркасах
- монтаж внутренних перегородок из цементных плит типа Аквапанель на металлических и деревянных каркасах.
- разметка мест установки в проектное положениекаркасно-обшивных конструкций с помощью ручного инструмента. Установка маяков.
- раскрой гипсокартонных, гипсоволокнистых листовых материалов, направляющих и стоечных профилей металлических и деревянных каркасов.
Установка в проектное положение и крепление направляющих и стоечных профилей металлических и деревянных каркасов.
- установка и закрепление на металлическом каркасе гипсокартонных и гипсоволокнистых листов.
- укладка звуко- и теплоизоляционных материалов.
- шпаклевание неровных поверхностей, приклеивание гипсокартонных и гипсоволокнистых листов.
- приготовление монтажных, клеевых, гидроизоляционных смесей и растворов из сухих строительных смесей на цементной и гипсовой основе вручную и механизированным способом.
- процеживание и перемешивание растворов.
- транспортировка используемых материалов, приспособлений, инструмента, инвентарных столиков, стремянок, приставных лестниц в пределах рабочей зоны.
- демонтаж несложных конструкций при производстве ремонтных работ.
БК1
БК 5
БК12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК.3.10.14
ПК.3.10.15
ПК 3.10.16
ПП 04
Технологическая практика в мастерских
Ознакомление с производственно-
индустриальной базой строительства, с организацией материально-
технического обеспечения и складского хозяйства, со строительными материалами, механизмами и транспортом, применяемыми в строительстве. Изучение схемы организационной структуры, технологии производства строительно-
монтажных работ, технологии производства строительно-монтажных работ. Участие в строительно-
монтажных работах.
Умения:
- схему организационной структуры, технологию производства строительно-монтажных работ.
Навыки:
- применять навыки рабочих профессий, полученных во время учебной практики.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
ПП 05
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально–техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин:
организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа.
Работа с родителями и общественными организаторами.
Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
12
Специализация Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений

КҚ 3.10.17
АП 07
Нарықтық экономика негіздері және басқару
Экономиканың бүгінгі күнгі жағдайы, Қазақстан Республикасының нарықтық экономикаға өту проблемалары, нарық механизмдері және олардың жұмыс істеу принциптері.
Кәсіпорынның экономикалық және әлеуметтік дамуы, қоршаған ортаны қорғау, материалды-техникалық дамуының өндірістік бағдарламасын, еңбек пен еңбек ақы төлеу, өндірілген өнімнің өзіндік құнын жоспарлау.
Білімдер:
- бүгінгі құрылыстың нарықты экономикасының негіздері мен басқаруын, еңбек өнімділігін арттыру әдістерін.
Іскерліктер:
- құрылыс өндірісінің нарықтық экономика негіздері бойынша ресурстарын есептеуді;
- табысты, пайданы, рентабельдікті жоспарлауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ 3.10.14
КҚ 3.10.15
КҚ 3.10.16
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практикасы
Мамандықпен танысу. Колледждің материалды-техникалық базасымен танысу. Колледждегі мамандықтар бойынша арнайы пәндер мен әлеуметтік серіктестік арасындағы байланысқа сараптама жүргізу. Кәсіптік тәжірибе өтетін оқу орынның базасына саяхат жасау.
Білімдер:
- кәсіптік тәжірибенің базасымен және оқу орынның материалды-техникалық базасы ақпаратын ажырата білу керек.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік ережелерін меңгеру және қолдану;
- алынған мәліметтер бойынша есеп беруді құрастыру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.1.14
КП 02
Оқу практикасы
Сылақ және қаптау-плиталық жұмыстар
Бетті сылау жұмыстарына дайындау. Сылақ ертінділерін дайындау. Қолмен істелетін тегістеу мен ысқылау арқылы ертіндіні бетке жағу. Еңіс беттерін сылау. Тіреулерді,дөңгелектерді сылау. Тақталы едендерді төсеу. Қабырғаны қарапайым керамикалық және әйнекті плиталармен қаптау. Беттерді үлкен өлшемді плиткалармен қаптау. Сылақтар мен плиткалық жабындарды жөндеу.
Іскерліктер:
- негізгі материалдардың және дайын ерітінді қоспалардың қасиеттерін, құрғақ қорытпаларға негізделген ертінділерді дайындау тәсілдері мен белгілерін, плиткаларды орынату және бекіту тәсілдері, қаптау және сылақ жұмыстарына қойылатын талаптар, плиткаларды өңдеу ережелері мен тәсілдері.
Дағдылар:
- беттерді сылақтау және сылақты жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды жасауды;
- беттерді сылау үшін ерітінділерді дайындауды;
- плиткаларды бекіту үшін ертінділерді және мастияны дайындауды;
- қабырғалар мен едендерді қаптау жұмыстарын жасауды;
- плиткалар арасындағы тесіктерді ертінділермен толтыруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ 3.10.14
КҚ 3.10.15
КҚ 3.10.16
Геодезиялық практика Теодология жұмысы. Нивилирлік жұмыс. Инженерлік тапсырмаларды орындау ғимараттарды бөлу. Құрылыс-монтажды алаңдарында инженерлі-геодезиялы жұмыстар.
Іскерліктер:
- теодолит, нивелир жұмыстарының принциптері мен құрылғысын білу;
Дағдылар:
- құрылыс өндірісінде технологиялық геодезиялық есептерді шығаруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ.3.10.14
КҚ.3.10.15
КҚ 3.10.16
Тас және кешенді монтаждау жұмыстары
Жіптерді байлаудың бірқатар жүйесі бойынша кірпішті қалау. Жіптерді байлаудың көпқатарлы жүйесі бойынша кірпішті қалау. Жіптерді байлаудың үшқатарлы жүйесі бойынша жіптерді қалау. Бос денелі керамикалық тастарды қалау. Инвекторлы ағаштармен тақтай төсемдері құрастырумен бөлшектеу. Қалып жасау жұмыстары. Арматуралық жұмыстар. Бетондық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жіптерді байлау және қалау жүйелері, ертіндіні қабырғада тегістеу, кірпіштерді қою тәсілдерін;
- тас қалау жұмыстары кезінде болатты, бетонды және темірбетонды құрылымдарды нығайтып жинағанда және монтаждауда аспаптарды,құралдарды қалау ережелері мен құрылысы және белгілеуді;
- бетон қоспалардың негізгі маркалары мен қасиеттерін;
Дағдылар:
- кірпіштен және ұсақ бетондардан істелген қабырғаларды қалауды;
- бутобетонды іргетастардың құрылысы бойынша жұмыстарды жасауды, аралықтар ұяшықтарын тесіктерін кірпішпен және бетонмен бекіту;
- монтажды болаттың қосылыстарын бекітуді;
- жол жабдықтарына тақталарды төсеуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ 3.10.14
КҚ 3.10.15
КҚ 3.10.16
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) «3-4 санатты сылаушы-қаптаушы», «3-4 санатты тас қалаушы», «3-4 санатты бояушы-қаптаушы құралдарының монтажнигі»
Сылақ және қаптау-плиталық жұмыстар
Бетті сылау жұмыстарына дайындау. Сылақ ертінділерін дайындау. Қолмен істелетін тегістеу мен ысқылау арқылы ертіндіні бетке жағу. Еңіс беттерін сылау. Тіреулерді, дөңгелектерді сылау. Тақталы едендерді төсеу. Қабырғаны қарапайым керамикалық және әйнекті плиталармен қаптау. Беттерді үлкен өлшемді плиткалармен қаптау. Сылақтар мен плиткалық жабындарды жөндеу.
Іскерліктер:
- негізгі материалдардың және дайын ерітінді қоспалардың қасиеттерін, құрғақ қорытпаларға негізделген ертінділерді дайындау тәсілдері мен белгілерін, плитакаларды орнату және бекіту тәсілдері, қаптау және сылақ жұмыстарына қойылатын талаптар, плиткаларды өңдеу ережелері мен тәсілдері.
Дағдылар:
- беттерді сылақтау және сылақты жөндеу кезінде қарапайым жұмыстарды жасауды;
- беттерді сылау үшін ертінділерді дайындауды;
- плиткаларды бекіту үшін ертінділерді және мастияны дайындауды;
- қабырғалар мен едендерді қаптау жұмыстарын жасауды;
- плиткалар арасындағы тесіктерді ертінділермен толтыруды;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ 3.10.14
КҚ 3.10.15
КҚ 3.10.16
Тас қалау жұмыстары
Жіптерді байлаудың бірқатар жүйесі бойынша кірпішті қалау. Жіптерді байлаудың көпқатарлы жүйесі бойынша кірпішті қалау. Жіптерді байлаудың үшқатарлы жүйесі бойынша жіптерді қалау. Бос денелі керамикалық тастарды қалау. Инвекторлы ағаштармен тақтай төсемдері құрастырумен бөлшектеу. Қалып жасау жұмыстары. Арматуралық жұмыстар. Бетондық жұмыстар.
Іскерліктер:
- жіптерді байлау және қалау жүйелері, ертіндіні қабырғада тегістеу, кірпіштерді қою тәсілдерін;
- тас қалау жұмыстары кезінде болатты, бетонды және темірбетонды құрылымдарды нығайтып жинағанда және монтаждауда аспаптарды, құралдарды қалау ережелері мен құрылысы және белгілеуді;
- бетон қоспалардың негізгі маркалары мен қасиеттерін;
Дағдылар:
- кірпіштен және ұсақ бетондардан істелген қабырғаларды қалауды;
- бутобетонды іргетастардың құрылысы бойынша жұмыстарды жасауды, аралықтар ұяшықтарын тесіктерін кірпішпен және бетонмен бекіту;
- монтажды болаттың қосылыстарын бекітуді;
- жол жабдықтарына тақталарды төсеуді;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ 3.10.14
КҚ 3.10.15
КҚ 3.10.16
Қаңқалы-қаптаушы құрылымдарын монтаждау
Дайындық жұмыстарының технологиясы. Қаңқалы-қаптаушы құрылымдарын монтаждау технологиясы.
Құрғақ негіздерін қаптау технологиясы.
Ертіндінің жинамалы «құрғақ» негіздерінің қаптаушы жөндеу технологиясы.
Іскерліктер:
- бір қабатты,екі қабатты өтулердің металды және ағашты қаңқалардағы гипсокардонды және гипсоталшықты беттерден істелген бірдеңгейлі және екі деңгейлі аспалы төбелерді монтаждау тәсілін;
- метал және ағашты қаңқаларындағы аквопанель түріндегі цементті ішкі залдарды монтаждау ережелері;
- қаңқалы-қаптаушы құралдарды орнату жерлерін белгілеудің тәсілдері мен амалдары.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.10.7
КҚ 3.10.9
КҚ 3.10.11
КҚ 3.10.12
КҚ 3.10.13
КҚ 3.10.14
КҚ 3.10.15
КҚ 3.10.16
КП 04
Шеберханалардағы технологиялық практика
Құрылыстың өндірістік-индустриялық базасымен, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және қоймалық шаруашылықты ұйымдастырумен, құрылыста қолданылатын құрылыс материалдарымен, механизмдерімен және көлікпен танысу. Құрылыстық-құрастырушылық жұмыстарды өндірудің ұйымдастырылатын құрылымдардың схемасын, технологияларын үйрену. Құрылыстық-құрастырушылық жұмыстарға қатысу.
Іскерліктер:
- ұйымдастырылатын құрылымдардың схемасын, құрылыстық-құрастырушылық жұмыстарды өндірудің технологиясын.
Дағдылар:
- оқу практикасы кезінде алынған жұмысшы мамандықтар Дағдыларын қолдану.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
ПК 3.10.7
ПК 3.10.9
ПК 3.10.11
ПК 3.10.12
ПК 3.10.13
ПК 3.10.14
ПК 3.10.15
ПК 3.10.16
КП 05
Диплом алды (педагогикалық) практика
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырылуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
Дағдылар:
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
12
Мамандандыру Мұнай және газ кен орындарын пайдалану

Квалификация специалиста 0104023-4 Мастер производственного обучения, техник-технолог
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология
Основы общей геологии. Земля и вселенная. Общая характеристика земли. Строение земли. Минералы земной коры. Горные породы. Физическая жизнь земной коры. Краткий очерк исторической геологии. Основы геологии нефти и газа. Нефть и природный газ. Условия залегания нефти, природного газа и пластовой воды в земной коре. Нефтегазоносные провинции. Поиски и разведка нефтяных и газовых месторождений. Методы поискового - разведочных работ.
Знания:
общую характеристику нефтегазоносных месторождений; методы геологических изысканий геолого промысловый контроль за разработкой нефтяных и газовых месторождений.
Умения:
оформлять нормативно – техническую документацию по добыче нефти; анализировать физико-механические свойства горных пород.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 02
Гидравлика
Гидростатика. Основные физические свойства жидкостей. Гидростатическое давление и его свойства.
Основное уравнение гидростатики. Закон Паскаля. Давление жидкости на криволинейную поверхность. Закон Архимеда.
Приборы, машины, сооружения, принцип действия и расчет, которых основан на законах гидростатики.
Гидродинамика. Графическая иллюстрация.
Явления дросселирования и его практическое применение.
Знания:
разработку технологических и технических мероприятий, назначения, принципиальные схемы, устройства нефтепромысловых машин и механизмов; устройства гидравлики скважин.
Умения:
определять режим работы движения жидкости в трубопроводах; потери напора и равномерного движения жидкости.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 03
Основы термодинамики и теплотехники
Термодинамический процесс: физическое состояние вещества. Законы идеальных газов.
Смеси жидкостей, паров и газов. Теплоемкость вещества. І начало термодинамики.
Термодинамические процессы изменения состояния. ІІ начало термодинамики. Парообразование:
Свойства жидкостей и паров. Истечение и дросселирование паров и газов.
Знания:
термодинамические процессы теплотехники; теплообменные процессы, формы передачи тепла, схемы котельной установки.
Умения:
определять по диаграммам количество закачиваемой воды в пласт; определять по диаграмме причины неисправностей насосов, насосно-компрессорных труб.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 04
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Общие сведения о бурении нефтяных и газовых скважин. Общие сведения о буровом оборудовании и наземных сооружениях. Схемы расположения наземных сооружений и бурового оборудования.
Подготовительные работы по бурению скважины. Физико-механические свойства горных пород. Породоразрушающий инструмент.
Бурильная колонна. Технология промывки скважин и растворы бурения. Осложнения в процессе бурения скважин. Искривление скважин и бурение наклонных скважин.
Разобщение пластов.
Знания:
определять количество насосно компрессорных труб пускаемых в скважину; основы технологии бурения нефтяных и газовых скважин в различных горно- геологических условиях, технические возможности бурового оборудования, функции основные показатели свойств буровых растворов, меры предупреждения осложнений и аварий бурении.
Умения:
анализировать и устанавливать технологический режим работы скважин; выбирать подземное и надземное оборудования скважин по способам эксплуатации, контролировать режим работы.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 05
Нефтепромысловые машины и механизмы
Насосы. Оборудование для фонтанной эксплуатации скважин. Оборудование для штанговой насосной эксплуатации. Оборудование для бесштанговой эксплуатации скважин. Оборудование для газлифтной эксплуатации скважин. Компрессоры. Оборудование для подземного ремонта скважин. Оборудование для проведения технологических операций в скважинах.
Знания:
методы воздействия на призабойную зону пласта; методы и увлечения нефте отдачи пластов; методы борьбы с отложениями при ремонте скважин.
Умения:
анализировать и устанавливать технологический режим работы скважин; выполнять ремонт  нефтегазопромыслового оборудования.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15

Біліктілігі: 0104023 – 4 Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог
Мамандандыру бойынша бейіндік пәндер
АП 01
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілік геологиясы
Жалпы мұнай геологиясы. Жер және біртұтас әлем. Жердің жалпы сипаттамасы. Жердің құрылысы. Жер бетіндегі минералдар. Тау жыныстары туралы түсініктеме. Жер бетінің физикалық өнімі. Тарихи геология жөнінде қысқаша әңгіме. Мұнай және табиғи газ. Мұнайдың табиғи газдың және жер бедеріндегі қабаттық судың орналасуы. Іздеу-барлау жұмыстарының әдістері. Іздеу-барлау жұмыстарының сатылары мен кезеңдері. Мұнай газ кәсіпшілігінің геологиясы.
Білімдер:
мұнай-газ шығарылатын орындарға жалпы сипаттаманы; мұнай және газ шығатын орындарға геологиялық кәсіптік бақылау әдістерін; мұнай газ кәсіпшілігінің геологиясын.
Іскерліктер:
мұнай олжалау жайлы нормативті-техникалық құжаттарды хаттау, таулы өлкелердің физика-механикалық қасиеттерін талдауды; техникалық қауіпсіздік ережесін сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 02
Гидравлика
Гидростатика. Сұйықтықтардың негізгі қасиеттері. Гидростатикалық қысым және оның қасиеттері. Паскаль заңы. Сұйықтық жазықтық қабырғаға беретін қысым қуаты. Гидродинамикалық негізгі түсініктері. Ағынның гидравликалық элементтерін есептеу. Бернулли теңдеуі. Гидравликалық кедергі. Сұйықтық қозғалыс режимі. Гидравликалық кедергінің коэффициенттерін табу. Жергілікті кедергілер. Сұйықтың құбырдан ағуы. Сұйықтың уақ тесікті құбырдан ағуы.
Білімдер:
технологиялық және техникалық іс-шараларды жасауды; сызбаларды белгілеуді; мұнай өндіретін машиналармен механизмдердің құрылысын; гидравликалық құбырлардың құрылысын.
Іскерліктер:
құбырдан өтетін сұйықтардың қозғалыс жұмысының мерзімін анықтауды; сұйықтықтың бірқалыпты қозғалуы және жүру күшінің жоғалтуын.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 03
Термодинамика және жылу техникасы негіздері
Заттың физикалық күйі. Идеал газ заңдары. Сұйық бу және газ қоспалары. Заттың жылу сыйымдылығы. Термодинамиканың бірінші бастамасы. Термодинамикалық процестер. Термодинамиканың екінші бастамасы. Күй өзгерісі. Заттың, қоспаның параметрлік күйін есептеу. Жылу сыйымдылығын есептеу. Термодинамикалық процестерді есептеу. Бу және сұйықтық қасиеттерді. Газдар мен булардың ағылуы мен дросселяциясы.
Білімдер:
термодинамиканың жылу техникалық процессін; жылуды айырбастау процессі, жылу берудің түрлері, жылу беретін қазандарды орнату сызбасын.
Іскерліктер:
диаграмма бойынша су қатарының санын анықтауды; диаграмма бойынша сорғыштардың бұзылу себептерін анықтауды, сорғыш-компрессор құбырлар.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 04
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау туралы негізгі мағлұматтар. Бұрғылау жабдықтары және жер үсті ғимараттары туралы қысқа мағлұматтар. Тау жыныстарын талқандайтын аспаптар. Бұрғылау тізбегі. Бұрғылау ерітінділері. Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау кезіндегі қиындықтар. Ұңғымаларды бұрғылау тәртібі. Ұңғыманы бекіту. Бұрғылау ұңғымаларын аяқтау. Құрылымдық іздеме бұрғылау. Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау кезіндегі апаттар. Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау кезіндегі техникалық қауіпсіздік және құжаттар.
Білімдер:
құбырларға түсірілген компрессор-сорғыш құбырының санын анықтауды; таулы-геологиялық жағдайлардағы түрлі мұнай мен газ құбырларын бұрғылау құралдары туралы жалпы мәліметтерді; бұрғылау құралдарының техникалық мүмкіндіктерін; бұрғылау ертінділерінің негізгі көрсеткіштерінің қызметі, бұрғылаудың апаттық және қиындық туғызуларын ескерту шаралары.
Іскерліктер:
құбырлардың технологиялық жұмыс мерзімін бекіту және талдауды; эксплутация тәсілдері бойынша құбырларды жер асты және жердің бетімен жүргізетін құралдарды таңдау, жұмыс мерзімін бақылау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 05
Мұнай кәсіпшілік машиналары мен механизмдері
Ұңғымаларды атқылау әдісі мен пайдалану үшін жабдықтар. Компрессорлар. Мұнайды механизациялық тәсілдермен өндіру жабдықтары. Мұнай және газды жинау, сақтау және тасымалдау үшін жабдықтар. Қабаттың мұнай беруін көтеру үшін жабдықтар. Ұңғымалардың жер асты жөндеу жабдықтары. Ұңғымаларды жууға арналған жабдықтар. Мұнай кәсіпшілік жабдықтарын пайдалану кезінде табиғатты қорғау.
Білімдер:
- аймақтық қаттарда бұрғылау әдістері, қаттардан мұнай алумен айналысу және әдістері, құбырларды жөндеу кезіндегі қалдықтардың тұрмауымен күресу әдістері.
Іскерліктер:
- құбырлардың технологиясының жұмыс істеу мерзімін белгілеу және анықтауды;
- мұнай кәсіптік құралдарын жөндеуді орындау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15

ПК 3.11.16
СД 06
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Физические свойства горных пород –
коллекторов нефти и газа. Состав и свойства пластовых флюидов. Состояние жидкостей и газов в пластовых условиях. Физические основы добычи нефти и газа. Подготовка к эксплуатации и освоение нефтяных и газовых скважин.
Разработка нефтяных, газовых и газоконденсатных месторождений.
Исследование нефтяных, газовых скважин и пластов. Фонтанная добыча нефти.
Газлифтная добыча нефти. Добыча нефти скважинными штанговыми насосами.
Добыча нефти бесштанговыми насосами.
Особенности добычи газа и конденсата.
Знания:
системы сбора и внутрипромыслового транспорта нефти и газа; конструкцию и принципы действия основного оборудования нефтяных промыслов и установок комплексной подготовки нефти и воды; технологию подготовки продукции скважин, методы разрушения нефтяных эмульсий.
Умения:
подбирать соответствующий инструмент при аварийных ситуациях; ометрологии организовывать производственные процессы по эксплуатации скважин.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПК 3.11.17
СД 07
Сбор и подготовка нефти и газа
Системы сбора внутрипромыслового транспорта нефти и газа. Измерение количества нефти, газа и воды по скважинам. Сепарация нефти от газа.
Промысловые трубопроводы. Подготовка нефти. Нефтяные резервуары и насосные станции.
Водоснабжение нефтегазодобывающих предприятий.
Сбор и подготовка нефтяного и природного газа.
Знания:
измерение количества нефти, газа и воды по скважинам; водоснабжение нефтегазодобывающих предприятий; сбор и подготовка нефтяного и природного газа.
Умения:
отбирать пробу жидкости из выкинутой линии скважин, снять показания с измерительных приборов, дать заключение о работе скважины.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 08
Электрооборудование промыслов
Электроснабжение предприятий нефтяной промышленности. Электрооборудование установок высокого напряжения. Электропривод.
Аппаратура и схемы управления электродвигателями. Взрывобезопасность
электрооборудования.
Электрооборудование установок для насосной добычи нефти. Электрическое освещение нефтяных промыслов.
Коэффициент мощности и экономия электрической энергии.
Знания:
электрооборудование установок высокого напряжения; электрооборудование установок для насосной добычи нефти; технику безопасности и защитные заземляющие устройства.
Умения:
читать схемы электрооборудования установок для насосной добычи нефти; соблюдать технику безопасности при выполнении заземляющих устройств и работать с электрооборудованием промысловых, компрессорных насосных станций и установок.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
СД 09
Основы автоматизации и производства и АСУТП
Контроль технических процессов. Основы метрологии. Общие сведения об измерениях температуры. Контроль процессов добычи нефти и газа. Автоматическое регулирование и средства автоматизации: основы автоматического регулирования. Функциональные системы автоматизации технологических процессов. Автоматизация добычи и промыслового сбора нефти и нефтяного газа, подготовки и откачки товарной нефти, газоконденсатного промысла.
Знания:
общие сведения об измерениях температуры; измерениях расхода количества жидкости и газа; измерениях уровня жидкости.
Умения:
определять технические средства систем автоматизации; контролировать добычу и промыслового сбора нефти и нефтяного газа, вести подготовку и откачку товарной нефти, газоконденсатного промысла.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально- технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.11.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарная
Слесарный инструмент и оборудование. Разметка. Опиливание. Рубка металла. Правка металла. Пайка металла
Умения:
Название и назначение слесарного инструмента и оборудования, основы слесарного дела на уровне 3 разряда
Навыки:
Выполнять слесарные работы по опиливанию, правке, рубке, пайке металлов, выполнять сверлильные и другие работы, необходимые при нефте-газовом производстве.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

КҚ 3.11.16
АП 06
Мұнай және газ ұңғымаларын пайдалану
Мұнай-газ жыныс жинаушылардың физикалық қасиеттері. Тау жынысының түйіршікті құрамы. Мұнай, оның химиялық құрамы және классификациясы. Мұнайлы газ. Мұнайлы газдың физикалық қасиеттері. Сұйық пен газдың қоспасының қысым мен температурасына байланысты өзгеру жағдайы. Қабат кысымы мен температурасы. Қабаттағы мұнайдың физикалық қасиеттері. Қабақ энергиясы және мұнай газ кеніштеріне әсер ететін күштер. Игеру технологиясы, жүйесі және аймағы.
Білімдер:
мұнай және газдың ішкі кәсіптік көліктердің жүйелеп жинақтауды; мұнай кәсібінің негізгі құралдарының іске асуының ұстанымдары мен құрылысы және мұнай мен суды жүйелі дайындауды орнатуды; құбыр өнімдерін дайындау технологиясы, мұнай эмульсияларын бұзу әдістерін.
Іскерліктер:
апаттық жағдайға сәйкес құралдарды жинауды; құбыр эксплутациялары бойынша өндіріс процестерін ұйымдастыруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
КҚ 3.11.17
АП 07
Мұнай және газды жинақтау, дайындау
Мұнай және газдың ішкі кәсіпшілік көлігін жинау жүйесі. Ұңғымалардағы мұнай, газ және су көлемін өлшеу. Мұнайдың газдан сепарациясы. Кәсіпшілік құбыр тасымалдау. Мұнайды дайындау. Сорғы станциялары және мұнай резервуарлары. Мұнай және газ өнімін алатын кәсіпорындарды сумен қамтамасыз ету. Мұнай және табиғи газды жинақтау, дайындау.
Білімдер:
құбырлар бойынша мұнай, газ, судың өлшеу санын, мұнай, газ шығаратын кәсіпорындарды; мұнай мен табиғи газды дайындау және жинақтауды.
Іскерліктер:
құбырлардан шығарылып тасталған сұйықтарды жинауды; өлшеуіш құралдардың көрсеткіштерін алуды; құбырлардың жұмысы жайлы қорытынды беруді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 08
Кәсіпшілікті электрмен жабдықтау
Жарық тарату аспаптары, сұрыпталуы, сипаттамалары. Жарықты есептеу әдістері. Топтық жарықтық шиттерін орнату. Жұмыс және авариялық электр жарықтарының сызбалары. Электр термиялық қондырғылар сұрыпталуы. Кедергілік пештері, жұмыс жасау принциптері, жылыту әлемін есептеу. Доғалық пештердің электржабдықталуы. Индукционды пештер және қондырғылардың электр жабдықталуы. Дәнекерлеу, қондырғыларды электрмен жабдықтау.
Білімдер:
- жоғарғы кернеудегі құрылғылардың электр жабдықтарын; мұнайды сорғымен өндіруді; құрылғылардың өндіру жабдықтарын; қауіпсіздік техникасы және қорғаныс жерлендіру құрылғыларын.
Іскерліктер:
- мұнайды сорғымен өндіруге арналған құрылғылардың электр жабдықтарының схемасын оқуды; қауіпсіздік техникасын сақтауды;
- компрессорлық сорғы станциялары мен құрылғылардың электр жабдықтармен жұмыс істеуін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
АП 09
Өндірісті автоматтандыру негіздері және ТПБАЖ (технологиялық процестерді басқаруды автоматтандыру жүйелері)
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері. Метрология негіздері. Автоматтандыру құралдарының классификациясы. Реттеу, автоматтық бақылау жүйесі. Жылулық, массалық, гидромеханикалық, механикалық, химиялық процестерді автоматтандыру. Өндірістік процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
температураны өлшеу туралы жалпы мағлұматты; сұйық және газ мөлшерінің шығыны өлшеуді; сұйық деңгейін өлшеуді.
Іскерліктер:
автоматтандыру жүйелерінің техникалық құралдарын анықтауды; мұнай және мұнай газын өндіру және жинақтауды бақылауды; тауарлық мұнайды; газдың конденсат өндірісін дайындауды, сорып шығаруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.10
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Таныстыру практика Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.11.14
КП 02
Оқу практикасы
Слесарлық жұмыс
Слесарлық құрал-жабдықтар. Кесу. Аралау. Металдарды кесу. Металдарды жону. Металдарды пайкілеу.
Іскерліктер:
- слесарлық құрал-жабдықтардың атауы мен мағынасын;
- разряд деңгейіндегі слесарлық жұмыстың негізін;
Дағдылар:
- сүргілеу жұмысын орындауды, металдарды пайкілеуді, кесуді, жөндеуді, аралау слесарлық жұмысын орындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.11.2
ПК 3.11.4
ПК 3.11.5
ПК 3.11.7
ПК 3.11.8
Геодезическая практика Теодолитные работы Нивелирные работы. Методы изучения разрезов, залежей нефти и газа, геологические основы разработки месторождений нефти и газа.
Умения:
- назначение и принципы неодолита, нивелира;
- методы геологических изысканий;
- геолого - промысловый контроль за разработкой нефтяных и газовых месторождений.
Навыки:
оформлять нормативно – техническую документацию по добыче нефти; анализировать физико-механические свойства горных пород.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.11
ПК 3.11.12
ПК 3.11.13
ПК.3.11.14
ПК.3.11.15
ПК 3.11.16
Нефте-газовое оборудование
Назначение, устройство современного нефте-газодобывающего производства, машин, механизмов, оборудования.
Умения:
- методы воздействия на призабойную зону пласта; методы и увлечения нефте отдачи пластов; методы борьбы с отложениями при ремонте скважин.
Навыки:
- анализировать и устанавливать технологический режим работы скважин; выполнять ремонт  нефтегазопромыслового оборудования
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
«Машинист насосных установок» «Машинист компрессорных установок» «Оператор нефтеперекачивающей станции» «Машинист агрегатов по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования» «Оператор по добыче нефти и газа»
Насосные установки Компрессорные установки Нефтеперекачивающей станции. Агрегаты по обслуживанию нефтегазопромыслового оборудования. Добыча нефти и газа.
Умения:
- системы сбора и внутрипромыслового транспорта нефти и газа;
конструкцию и принципы действия основного оборудования нефтяных промыслов и установок;
- технологию добычи и подготовки продукции скважин,
Навыки:
подбирать соответствующий инструмент при аварийных ситуациях; организовывать производственные процессы по эксплуатации установок, оборудования скважин
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Ремонтная
Техническое обслуживание ремонт, эксплуатация нефтепромыслового оборудования.
Наземное и подземное оборудование скважин.
Электрооборудование нефте -
газопромысловое
Умения:
- устройство, эксплуатацию и ремонт оборудования при добычи нефти и газа;
находить неисправности и определять методы по их устранению;
- электрооборудование установок;
- высокого напряжения; электрооборудование установок для насосной добычи нефти;
- технику безопасности и защитные заземляющие устройства.
Навыки:
читать схемы электрооборудования установок для насосной добычи нефти; соблюдать технику безопасности при выполнении заземляющих устройств и работать с электрооборудованием промысловых, компрессорных насосных станций и установок;
производить ремонт, ликвидировать повреждения.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Нефтегазодобывающее предприятие его структура, Производственные подразделений.
Цеха добычи, по управлению обслуживания скважин, по капитальному и подземному ремонту скважин, ЗПТЖ и УПНиПО.
Объемы производственных работ, ремонта  технического обслуживания и ремонта нефтепромыслового оборудования. Смежные рабочие профессии на участке.
Умения:
структура нефтегазодобывающего предприятие, производственных подразделений цеха добычи, цеха по управлению обслуживания скважин, цеха по капитальному и подземному ремонту скважин, цеха ЗПТЖ и УПНиПО;
объемы производства работ, устанавливаемые нормами планово предупредительного ремонта;
смежные профессии рабочих на участке;
приемы по техническому обслуживанию и ремонту нефтепромыслового оборудования;
Навыки:
выбирать надземное и подземное оборудование скважин по способам эксплуатации, контролировать режим их работы;
определять причины неполадок в работе скважины и устранять их; анализировать экономическую эффективность применяемых методов интенсификации добычи нефти;
определять необходимое количество нагнетаемой воды в пласт, производить расчеты по освоению и глушению скважин;
производить расчеты методов повышения производительности скважин.
БК 1
БК 5
БК 12
ПК 3.11.7
ПК 3.11.9
ПК 3.11.10
ПК 3.11.11
ПК 3.11.14
ПК 3.11.15
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально – техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно-педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин: организация методической работы учебного заведения. Ученический коллектив, воспитательная работа. Работа с родителями и общественными организаторами. Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
- готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
6
Специализация Стандартизация и сертификация

КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.8
Геодезиялық практика Теодология жұмысы. Нивилирлік жұмыс. Инженерлік тапсырмаларды орындау ғимараттарды бөлу. Құрылыс-монтажды алаңдарында инженерлі-геодезиялы жұмыстар.
Іскерліктер:
- теодолит, нивелир жұмыстарының принциптері мен құрылғысын білу;
- геологиялық әдістерді;
- мұнай және газды пайдалануға геологиялық бақылау жүргізуді;
Дағдылар:
– тау жыныстарына физика-механикалық талдау жүргізуді;
- мұнайды алуға нормативті-техникалық құжаттарды рәсімдеуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
КҚ 3.11.16
Мұнай-газ жабдықтары Тағайындалуы, мұнай-газ игеру орындарының заманауи құрылысы, машиналар, механизмдер, жабдықтар.
Іскерліктер:
- әсер ету әдісінің аймақ қабатын: әуестену және әдісі мұнайдың аймаққа берілуін;
- құбырды жөндеу кезіндегі қалдықтар мен күресу әдісі.
Дағдылар:
- құбырдың технологиялық жұмысын талдап тағайындау;
- мұнай газ кәсіптік жабдықтарды жөндеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория)
«Насос құрылғыларының машинисі» «Сорап құбырының машинисі» «компрессорды тағайындау машинисі»
«Мұнай және газды өңдеу операторы»
Сорапты құрылғылар
Мұнай сорғыш станциялардың компрессорлы тағайындалуы. Мұнай газ кен орындарының жабдықтарына қызмет ететін агрегаттар.
Мұнай газды алу.
Іскерліктер:
- жинау жүйесі және мұнай және газ ішкі кәсіптік көлікті жинау жүйесі;
- негізгі мұнай кәсіптік жабдықтардың және құрылғылардың конструкциялары мен іс әрекет принципі;
- алу технологиясы мен құбыр өнімін дайындау,
Дағдылар:
- апат болу жағдайда орынды құралдарды пайдалану;
- қондырғыны пайдалануда өндірістік процесті ұйымдастыру, құбырдың жабдығы.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
КП 04
Оқу орындарындағы технологиялық практика
Жөндеу
Мұнай газ кен орындарының жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу, пайдалану. Мұнай газ кен орындарының электр жабдықтары.
Іскерліктер:
- мұнай газды алу кезіндегі жабдықтарды құру, пайдалану және жөндеу;
- ақаулықтарды табу және оларды жою әдістерін анықтау;
- құрылғылардың электр жабдықтары;
- жоғары қуаттылықты;
- мұнайды сорапты алу үшін құрылғылардың электр жабдықтары;
- қауіпсіздік техникасын.
Дағдылар:
- мұнайды сорапты алуға арналған құрылғылардың электр жабдықтарының схемасын оқу;
- жерге қосылған құрылғыларды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау және компрессорлық сорапты станцияларының және құрылғылардың электр жабдықтарымен жұмыс істеу;
КП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Мұнай газды алу өндірісінің структурасы, өндіріс бөлімшелері алу цехы, құбырды басқару қызметі, құбырды күрделі және жер асты жөндеу, ЗПТЖ және УПН и ПО. өндіріс жұмысының көлемі, техникалық қызмет жөндеу және мұнай кәсіптік жабдығын жөндеу. Орындағы аралас жұмысшы кәсібі.
Іскерліктер:
- мұнай газ алу өндірісінің структурасы, алу цехының өндіріс бөлімшелерін, құбырға қызмет ететін басқару цехтары, күрделі және жер асты құбырды жөндеу цехтары, ЗПТЖ және УПН и ПО;
- өндіріс жұмыс көлемі, алдын ала жобалау жөндеу нормаларын тағайындау;
- телімдегі арала кәсіпті жұмысшылар; техникалық күтім көрсету бойынша әдісі және мұнай кәсібінің жабдықтарын жөндеу;
Дағдылар:
- құбырдың пайдалану әдістері бойынша жер беті және жер асты жабдықтарын таңдау, оның жұмыс режимін бақылау; құбырдың жұмыс кезіндегі ақау себептерін анықтай білу және оны жөндеу;
- мұнайды үдетіп алуда қолданатын әдістің экономикалық тиімділігін талдай білу;
- қабатқа айдайтын судың қажетті мөлшерін анықтай білу, құбырды игеру және жабу бойынша есепті жүргізу;
- құбыр өндіргіштігін жоғарлату әдісінің есебін жүргізе білу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.11.7
КҚ 3.11.9
КҚ 3.11.11
КҚ 3.11.12
КҚ 3.11.13
КҚ 3.11.14
КҚ 3.11.15
КП 06
Диплом алды практикасы
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырылуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмысын меңгеру;
Дағдылар:
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
-технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
6
Мамандандыру Стандарттану және сертификаттау

Квалификация специалиста 0104013-6 Мастер производственного обучения, техник по стандартизации и сертификации
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Стандартизация и управление качеством продукции
Обеспечение качества товаров и услуг. Основы стандартизации. Государственная система стандартизации. Планирование работ по стандартизации. Теоретические и методические основы стандартизации. Идентификация. Классификация объектов. Качество продукции. Стадии разработки внедрения стандарта и расчет качества продукции.
Знания:
современное состояние и перспективы развития сертификации и лицензирования;
принципы построения сертификации и лицензирования;
характеристику структуры сертификации и лицензирования продукции по отраслям;
организацию работы по сертификации и лицензированию по отраслям;
современное состояние, тенденции и перспективы развития сертификации и лицензирования продукции по отраслям;
требования предъявляемые ГОСТами к сертификации и лицензированию.
Умения:
работать с законами РК по сертификации и лицензированию;
работать с технической документацией и стандартами серии ИСО;
производить работу в рамках области назначения проверки;
собирать, анализировать факты, которые имеют непосредственное отношение к сертификации и лицензированию продукции по отраслям;
пользоваться технической и справочной литературой, комплектами стандартов по продукции
БК 1
БК 3
БК 5
БК 12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
СД 02
Метрология и технические измерения
Основы технических измерений. Универсальные технические измерения. Измерительные средства с механическими преобразованиями. Измерительные средства с электрическим преобразованием. Измерительные средства с пневматическим преобразованием. Измерительные средства с оптико-механическим препобразованием. Выбор универсальных средств измерения. Специальные измерения резьбы. Методы и средства измерения углов. Средства измерения формы и распожения поверхностей. Средства измерения зубчатых колес и передач.
Знания:
виды измерений и контроля над измерениями;
средства измерений и технического контроля, их проверку, калибровку;
устройства и методы измерений механических приборов и инструментов, оптических, пневманических приборов, электрических установок;
построение систем технического контроля; состав технического контроля и измерения; процесс контроля; выбор средств измерения и контроля; координаторно-измерительную машину, методы контроля; средства автоматизации и механизации контроля.
Умения:
организовывать контроль измерительных средств, выполнять измерения; определять погрешности измерений; разрабатывать методы контроля технических измерений и выбирать средства измерений.
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.9
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.14
ПК 3.12.15
СД 03
Сертификация и лицензирование продукции по отраслям
Цели и задачи сертификации, лицензирования. Организация процессов сертификации, лизензирования. Научно-техническое обеспечение сертификации и лицензирования. Нормативно-методическое обеспечение сертификации и лицензирования. Обеспечение качества сертификации и лицензирования. Аккредитация и взаимное признание сертификации и лицензирования.
Знания:
историю развития стандартизации;
основные термины и определения в области стандартизации; Закон «О стандартизации», основные статьи; принципы взаимозаменяемости; методы идентификации; содержание каталожного листа; символики, штриховое кодирование, информацию о производителе; Закон «О лицензировании»; содержание лицензионного договора, товарный знак промышленный образец технический контроль, охранные документы, патент, свидетельство.
Умения:
разбираться в терминологии по стандартизации, лицензированию; выбирать ряды предполагаемых чисел для величины связанных между собой определенной математической зависимостью; рассчитывать параметры сетевого графика; заполнять каталожный лист продукции; считывать информацию о товаре; пользоваться стандартом; определять потери при калькуляции затрат, связанных с процессами; классифицировать показатели качества продукции; сравнивать и анализировать управление качеством продукции на примере развития системы качества за рубежом.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15

Біліктілігі: 0104013 – 6 Өндірістік оқыту шебері, стандартизациялау технигі
Арнайы пәндер
АП 01
Стандарттау және өнімнің сапасын бақылау
Көрсетілетін қызмет пен тауардың сапасын қамтамасыз ету. Стандартизацияның негіздері. Стандарттаудың мемлекеттік жүйесі. Стандарттауға байланысты жұмыстарды жобалау. Стандарттаудың теориялық және әдістемелік негіздері. Ұқсастыру. Стандарттау объектілерін топтастыру. Өнімнің сапасы. Стандарт және өнімнің сапасын есептеудің жетілдіру сатылары.
Білімдер:
- сертификациялау мен лицензиялаудың қазіргі жағдайын;
- сертификаттау мен лицензиялаудың құрылымдық ұстанымдары салалар бойынша өнімдерді сертификаттау мен лицензиялаудың құрылымдық сипаттамасын; салалар бойынша сертификаттау мен лицензиялаудың жұмыстарын ұйымдастыруды; сертификаттау мен лицензиялаудың болашақта дамуын және қазіргі жағдайдағы бет алысын; сертификаттау мен лицензиялауға қойылатын мемлекеттің талаптарын.
Іскерліктер:
- сертификаттау мен лицензиялау бойынша Қазақстан Республикасының заңдарымен жұмыс жасауды; ИСо серияларының стандарттарымен және техникалық құжаттармен жұмысын тексеру рамкасында жүргізуді; салалар бойынша өнімдерді сертификаттау мен лицензиялауға тікелей қатысты деректерді жинау, талдау; өнімдер бойынша стандарттаудың жинақтарын, техникалық және анықтама әдебиеттерімен жұмыс жасауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
АП 02
Метрология және техникалық өлшемдер
Техникалық өлшемдердің негіздері. Әмбебап техникалық өлшеулер. Механикаландырылған өлшем құралдары. Ішкі өлшемдерді өлшейтін құралдар. Механикалық өзгерткіші бар өлшеу. Электрлі өткізгіші бар өлшем құралдары. Оптика-механикалық өзгерткіші бар өлшем құралдары. Арнайы өлшеу құралдары. Қысым күшімен өлшейтін құралдар. Әмбебап өлшеу құралдарын таңдау. Винт оймасын өлшеу құралдары. Бұрыштарды өлшеудің тәсілі мен құралдары. Заттың бетінің орналасуы мен формасын өлшейтін құралдар. Берілістер мен тісті дөңгелектерді өлшейтін құралдар.
Білімдер:
- өлшеудің түрлерін және өлшеуді бақылауды;
- өлшеуді техникалық бақылауды,оларды тексеруді;
- электрлі қондырғыларды, құралдарды және механикалық құралдармен өлшеу әдістерін,құрылымын;
- техникалық бақылау жүйелерін құруды;
- техникалық бақылау мен өлшеудің құрамын;
- бақылау процесін; бақылау мен өлшеу құралдарын таңдауды; өлшейтін-үйлестіретін машинаны,бақылау әдістерін.
Іскерліктер:
- өлшеуіш құралдарын бақылауды ұйымдастыруды;
- өлшеуді орындауды;
- өлшеудің қателерін анықтауды; өлшеу құралдарын таңдауды және техникалық өлшеудің бақылау әдістерін жасауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
АП 03
Өнімнің сапасын тексеру және лицензиялау
Сертификаттаудың, лицензияның мақсаты мен міндеті. Сертификаттау,лицензиялау процестерін ұйымдастыру. Сертификаттау мен лицензиялауды ғылыми-техникалық қамтамсыздандыру. Сертификаттау мен лицензиялаудың сапасын қамтамасыздандыру. Сертификаттау мен лицензиялауды өзара үйлестіру және аккредитациялау.
Білімдер:
стандартизацияның даму тарихын; стандарттау саласындағы негізгі терминдерді анықтауды; стандарттау туралы заңды; негізгі статьяларын; өзара орын ауыстыруларын; теңестіру әдістерін; тізбелік беттердің мазмұнын, штрихты кодтарды, өндіруші туралы ақпаратты, лицензиялау туралы заңды, лицензия келісім шартының мазмұнын, өндіріс үлгісінің тауар белгілерін техникалық бақылауды, қорғаудағы құжаттарды, патентті, куәлікті.
Іскерліктер:
стандарттау, лицензиялау бойынша терминологияларды ажыратуды; математикалық шарт бойынша өзара байланыс көлемдері үшін ұйғарымды сандар қатарын таңдауды; сеттік график параметрін есептеуді; өнімдердің тізбек беттерін толтыруды; тауар туралы ақпаратты санауды; стандартты қолдануды; шыққан шығынды калькуляциялау өнімдер сапасының көрсеткіштерін топтастыру; сапа жүйелерінің дамуын мысалға ала отырып, өнім сапасын бақылауды талдау және салыстыруды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.17

ПК 3.12.18
ПК 3.12.20
СД 04
Диагностика надежности технического состояния
Основы диагностики. Испытания в процессе производства. Определение потерь и коэффициентов полезного действия. Тепловые процессы. Вибрация и шум, помехи. Автоматизация испытаний. Обнаружение качественных признаков нарушения работоспособности. Тесты диагностирования. Устранение диагностирования. Устранение неисправностей.
Знания:
Руководящие материалы по вопросам технического обслуживания и диагностики транспортных средств; ГОСТы и технические требования на диагностирование транспортных средств; возможности неисправности, способы и средства их определения; устройство и наладку оборудования и контрольных приборов; достижения науки и техники, передового опыта в области технического диагностирования надежности и оценки надежности транспортных средств; законодательство по охране труда и защите окружающей среды
Умения:
своевременно и качественно определять техническое состояние деталей; готовить оборудование и приборы на заданные режимы работы и содержать диагностические приборы в постоянной готовности; составлять годовой план диагностики надежности и оценки технического состояния транспортных средств; внедрять передовую технологию диагностирования; соблюдать законодательство РК
БК 1
БК 3
БК 5
БК 12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
СД 05
Предметы специальной подготовки
Цели и задачи стандартизации, метрологии, сертификации и лицензирования в отраслях производства. Учет и анализ машин, механизмов и другой специализированной техники, их диагностика надежности, оценка технического состояния. Методы расчета экономической эффективности. Ведение документации. Организация труда и производства.
Умения:
по специальной подготовке.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально- технической базой колледжа.
Анализ связи межпредметных дисциплин специальности колледжа и связи с социальными партнерами.
Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально-технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правила техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.12.14
ПП 02
Учебная практика
Слесарная
Слесарный инструмент и оборудование. Разметка. Опиливание. Рубка металла. Правка металла. Пайка металла. Пайка и паяльное оборудование.
Умения:
Название и назначение слесарного инструмента и оборудования, основы слесарного дела на уровне 3 разряда
Навыки:
Выполнять слесарные работы по опиливанию, правке, рубке, пайке металлов, выполнять сверлильные и другие работы.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17

КҚ 3.12.18
АП 04
Техникалық жағдайын бағалау және сенімділігін анықтау
Ақаулықты анықтаудың негізі. Өндіріс процесіндегі сынау. Шығынды анықтау және пайдалы әсер коэффициенті. Жылу процестері. Тербеліс, шу және кедергі. Сынауды автоматтандыру. Жұмыс істеу қабілеті сапаның төмендеу белгілерін анықтау. Ақауды анықтаудың тестері. Ақауларды жою.
Білімдер:
- транспорттық құралдардың диагностикасы және техникалық қызмет көрсету мәселелері бойынша жетекші материалдарды;
- мемлекеттік стандартты және транспорттық құралдарды диагностикалаудың техникалық талаптарын; түзелмейтін мүмкіндіктерді анықтау құралдарын және тәсілдерін; бақылау құралдарын және жөндеу құралдары мен құрылымын; техниканың және ғылымның жетістігін; транспорттық құралдарды сенімді бағалауды және техникалық диагностикалау саласындағы озық тәжірибелерді; еңбекті және қоршаған ортаны қорғау заңдылықтарын.
Іскерліктер:
- бөлшектердің техникалық жағдайларының уақытылы және сапалы анықтауды; жабдықтармен құралдарды берілген жұмыс мерзіміне және диагностикалық құралдарды үнемі дайындықта ұстауды; диагностиканың жылдық жоспарын құруды және транспорттық құралдардың техникалық жағдайын бағалауды; озық технологияларды диагностикаға енгізуді;
- Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
АП 05
Арнайы дайындық пәндері
Өндіріс салаларындағы стандарттаудың, метрологияның, сертификаттаудың және лицензиялаудың мақсаты мен міндеттері. Механизмдер, машиналар мен арнайы техникаларды сұрыптау және есепке алу. Олардың сенімділігін анықтау, техникалық жағдайын бақылау. Экономикалық нәтижеліліктерді есептеу әдістері. Құжаттарды жүргізу. Өндірістерде еңбекті ұйымдастыру.
Білімдер:
- арнайы дайындық пәнін
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КТ.00
Кәсіптік практика
ТТ. 01
Таныстыру практикасы Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.12.14
Слесарлық жұмыс
Слесарлық құрал-жабдықтар. Кесу. Аралау. Металдарды кесу. Металдарды жону. Металдарды пайкілеу.
Іскерліктер:
- слесарлық құрал-жабдықтардың атауы мен мағынасын;
- разряд деңгейіндегі слесарлық жұмыстың негізін;
Дағдылар:
- сүргілеу жұмысын орындауды, металдарды пайкілеуді, кесуді, жөндеуді, аралау слесарлық жұмысын орындауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17

ПК 3.12.2
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
Измерительная практика
Основы электронных измерений и мультитметры. Источники напряжений, токов и тестовых сигналов. Основы электронной осциллографии. Аналоговые электронные осциллографы. Стационарные цифровые и стробоскопические осциллографы. Портативные цифровые осциллографы. Виртуальные PC – осциллографы и лаборатории. Осциллографические измерения.
Умения:
- понимать цели и задачи практики;
- обращаться с измерительными приборами, оборудованием, снаряжением и материалом;
- основные сведения о проведении измерительных работ;
- правила техники безопасности при проведении измерительных работ;
- добиваться выполнения задания.
Навыки:
- измерение переменного тока и напряжения;
- изучение портативных и цифровых осциллографов;
- работа с осциллографическими измерениями;
- понятие об интегральных микросхемах, их классификации;
- обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач;
приобретать навыки измерительных работ.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
ПК 3.12.9
ПК 3.12.10
ПК 3.12.12
ПК 3.12.13
Монтажная практика
Теоретические основы припоев и пайки. Технология пайки. Припой Флюс. Паяльная паста КП- и ПК-технологии пайки. Определение профилей технологий пайки. Монтажные провода и кабели. Жгутовый монтаж и правила обработки проводов, кабелей и жгутов. Пайка монтажных соединений. Радиомонтажное оборудование и ознакомление с радиоэлементами. Монтаж и пайка несложных радиотехнических устройств. Электронные сборки. Интегральные микросхемы.
Умения:
- основные положения по технике безопасности при монтажных работах
- свойства металлов и электрорадиоматериалов.   Назначение компонентов и деталей для монтажных работ - читать электрические схемы, условные обозначения.
Выполнять монтаж и наладку цифровых устройств на интегральных микросхемахНавыки:
- основные сведения о проведении монтажных работ;
- ознакомление монтажным оборудованием и элементами;
- ознакомление с основными приемами монтажных операций;
- электронные сборки;
- обосновывать выбор приборов, оборудования технологий для решения поставленных задач.
БК 1
БК 5
БК 6
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
ПК 3.12.9
ПК 3.12.10
ПК 3.12.12
ПК 3.12.13
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
«Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике», «Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики»
Ремонтная
Технологическое и контрольно-
измерительное оборудование.
Эксплуатация, обслуживание и ремонт. Неисправности. Погрешности и их устранение.
Умения и навыки:
- устройство, назначение оборудования, приборов контрольно-измерительного назначения;
- находить, определять и устранять неисправности
БК1
БК 3
БК5
БК12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Нормативная, технологическая и правовая документация по стандартизации, сертификации и метрологии
Умения и навыки:
- нормативную, технологическую и правовую документацию;
- определять техническое состояние, демонтаж и монтаж, настройку и регулировку узлов и механизмов технологического и контрольно-измерительного оборудования;
- осуществлять учет работы технологического оборудования;
- оформлять диагностические карты и задания, порядок отчетности
БК 1
БК 3
БК 5
БК 12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
ПП 05
Технологическая практика на производстве
История предприятия.
Должностные инструкции технических кадров по стандартизации, сертификации и управлению качеством, должностные лица, отвечающие за организацию и обеспечение технической готовности к использованию приборов, технологического и контрольно-
измерительного оборудования. Нормативной и технологической документацией производства продукции.
Организация производственных процессов (содержанием, производственными циклами,
Формы специализации производственных подразделений);
Организация труда (расстановкой и обучением кадров, разделением и кооперацией труда. Применяемые методы труда, нормированием труда, организацией и обслуживанием рабочих мест, обеспечением условий труда);
с эксплуатационной документацией на технологическое и контрольно-
измерительное оборудование и правилами ее ведения;
Организация технической эксплуатации технологического и контрольно-
измерительного оборудования.
Характерные неисправностей, возникающие в технологическом и контрольно-
измерительном оборудовании.
Монтаж и наладка технологического и контрольно-
измерительного оборудования.
Работы по определению технического состояния, настройке и регулировке узлов и механизмов технологического и контрольно-
измерительного оборудования.
Учет работы технологического оборудования. Диагностические карты и по техническому обслуживанию, настройке.
Регулировка и устранение неисправностей.
Умения и навыки
- документацию по организации работы по сертификации, лицензированию продукции предприятия;
- определять техническое состояние, демонтаж и монтаж, настройку и регулировку узлов и механизмов технологического и контрольно-
измерительного оборудования;
- осуществлять учет работы технологического оборудования,
- оформлять диагностические карты и задания, порядок отчетности;
- совершенствования работы с приборами и оборудованием;
- получить навыки работы с нормативной, технологической и правовой документацией;
БК 1
БК 3
БК 5
БК 12
ПК 3.12.7
ПК 3.12.10
ПК 3.12.11
ПК 3.12.12
ПК 3.12.15
ПК 3.12.16
ПК 3.12.17
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально–техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин:
организация методической работы учебного заведения.
Ученический коллектив, воспитательная работа.
Работа с родителями и общественными организаторами.
Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
- готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:-
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями;
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Специализация: Технология и организация производства продуктов питания

КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
Өлшеулік практика
Электронды өлшеудің негіздері және мультиметрлер.
Ток және тесттік дабылдың кернеулік көзі.
Электронды осциллографының негізі.
Электронды осциллографының анологы. Стационарлы сандық және стробоскоптық осциллографы. Портативті сандық осциллограф.
Виртуалды РС-осциллогрофтар және зертханалар.
Осциллографиялық өлшеу.
Іскерліктер:
- тәжірибенің тапсырмасын және мақсатын түсіну;
- өлшеу аспаптарын, құралдарын, жабдықтарын және материалдарын қолдана білу;
- өлшеу жұмыстарын жүргізгенде негізгі мәліметтерді білу;
- өлшеу жұмыстарын жүргізгенде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау;
- тапсырманың орындалуына жету;
- айнымалы тоқты және кернеуді өлшеу;
Дағдылар:
- портативті және сандық осциллографты оқып білу;
- осциллографиялық өлшемдермен жұмыс істеу;
- тапсырманы орындау технологиясында аспаптарды таңдауды анықтау;
- өлшеу жұмыстары бойынша Дағдыларын қалыптастыру;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
КҚ 3.12.9
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.13
Монтаждау практика
Пісіру және дәнекерлеудің теориялық негізі.
Пісіру дәнекерлеудің флюс технологиясы.
Дәнекерлеу сықпасы КП және ПК дәнекерлеу технологиясы.
Дәнекерлеу технологиясының профилін анықтау.
Монтаждау сымдары және желілері (жгутовый) Жгутты монтаждау және сымдарды өңдеу. Монтаждалатын біріктірулерді дәнекерлеу
Радиомантажды құрылғылар және радиоэлементтерімен танысу. Оңай радиотехникалық құрылғыларды монтаждау және дәнекерлеу. Электронды құрастыру. Интегралды микросхема.
Іскерліктер:
- монтаждау жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасының негізгі нұсқасын білу;
- метал және электрорадио материалдарының монтаждау жұмыстарына керек бөлшектер және компоненттерінің арналуы;
- электр сызбасын оқу және шартты белгілерін білу интегралды микросхемаларда сандық құрылғыларын түзетуді және монтаждауды орындау;
- монтаждау жұмыстарын жүргізуі туралы негізгі мәліметтерді білу;
Дағдылар:
- жөнделетін құрылғымен және элементтерімен танысу;
- монтаждау операциясының негізгі әдістерімен танысу;
- электронды құрастыру;
- тапсырманы орындау технологиясында аспапты таңдауды анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
КҚ 3.12.9
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.13
КП 03
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) "Автоматика және бақылаушы-өлшеу аспаптар слесары"
"Автоматика және бақылаушы-өлшеу аспаптар жөндеушісі"
Жөндеу
Технологиялық және бақылаумен-өлшеу құрылғылары. Пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу.
Ақаулар және оларды жою.
Білімдер:
- бақылаушы өлшеуге арналған аспапты, жабдықтың тағайындалуын және құрылысын;
Дағдылар:
- ақауларды анықтау, табу және жою.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
ТТ 04
Оқу орнында өтетін технологиялық практика
Стандарттау, сертификаттау және метрология бойынша нормалық, технологиялық және заңдылық құжаттар:
Іскерліктер:
- нормативтік,технологиялық және заңдылық құжаттарды;
- технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарын жөндеуде механизмдерін және тораптарын түзету және ретке келтірудің техникасының жағдайын анықтау;
Дағдылар:
- технологиялық жабдықтардың жұмысын есепке алу;
- тапсырма және диагностикалық карта құру, есеп беру тәртібі.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
Өндірістік орындарда өтетін технологиялық практика
Өнеркәсіп тарихы
Технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарды, аспаптарды пайдаланудағы техникалық дайындығын қамтамасыз етудегі жауапты қызметкерлердің стандарттау, сертификаттау және сапаны басқару бойынша техникалық кадрларды қызметтік нұсқаулары.
Өнім өндірудегі технологиялық және нормативтік құжаттар.
Өндірістік үрдісті ұйымдастыру (мазмұнымен, өндірістік циклмен, өндірістік бөлімшелердің мамандандыру формасы)
Жұмысты ұйымдастыру (кадрларды оқыту, бөлу және еңбекті байланыстыру (кооперациялау). Еңбекті мөлшерлеу (нормалау) жұмыс орнын ұйымдастыру және қызмет көрсету еңбек жағдайымен қамтамасыз ету);
Технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарында құжаттарымен оны жүргізу тәртібі.
Технологиялық бақылаушы-өлшеу жабдықтарындағы техникалық пайдалануды ұйымдастыру
Технологиялық бақылаушы-өлшеу жабдықтарындағы техникалық ақаулардың пайда болуы. Технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарындағы монтаждау және түзету (наладка)
Технологиялық және бақылаушы-өлшеу жабдықтарындағы механизмдермен тораптардың түзету және ретке келтірудегі техникалық жағдайлары бойынша жұмыстар.
Технологиялық жабдықтардың жұмысын есептеу.
Түзету техникалық қызмет бойынша диагностикалық картаны ретке келтіру және ақауларды жою.
Іскерліктер:
- өнеркәсіп өнімдерін лицензиялау, сертификаттау бойынша жұмыстарды ұйымдастырудағы құжаттарды;
- технологиялық жабдықтардың жұмысын есепке алу;
- тапсырма және диагностикалық карта құру, есеп беру тәртібі;
Дағдылар:
- аспаппен және жабдықпен жұмыс істеуді шынайыландыру;
- нормативтік, технологиялық және заңдылық құжаттармен жұмыс істеуді дағдыландыру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.10
КҚ 3.12.11
КҚ 3.12.12
КҚ 3.12.15
КҚ 3.12.16
КҚ 3.12.17
ДТ 06
Диплом алды практикасы
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырлуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
Дағдылар:
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Тамақ өнімдерінің технологиясы

ПК 3.1.14
ПП 02
Учебная практика
Общее ознакомление с предприятиями общественного питания,
назначением производственных цехов, источниками поступления сырья, характером перерабатываемого сырья,
изготовляемой продукцией, с санитарным режимом цехов, подсобными помещениями, условиями хранения продуктов и полуфабрикатов, связью между цехами, правилами внутреннего распорядка,
личной гигиены работников общественного питания.
Техникой безопасности, с причинами пожаров и их профилактикой.
Умения:
типы предприятий питания, их расположение, оснащение оборудованием,
основные санитарно технические, противопожарные требования, нормативно-техническую документацию для предприятий соответствующего типа.
Ассортимент, количество и качество обрабатываемого сырья, условия и сроки хранения,
норму отходов в зависимости от сезона.
Способы дефростации замороженной рыбы, способы вымачивания соленой рыбы, последовательность и особенности обработки чешуйчатой, бесчешуйчатой, осетровой рыбы и некоторых видов, приготовление рыбной котлетной массы и п/ф из нее, способы подготовки рыбы к фаршированию, ассортимент рыбных полуфабрикатов их норму выхода.
- кулинарный разруб туш говядины, баранины, свинины,
Кулинарное назначение отрубов в зависимости от вида мяса, ассортимент крупнокусковых, порционных и мелкокусковых полуфабрикатов для варки, жарки, тушения, запекания,
Приготовление натуральной рубленной и котлетной массы из мяса, Организацию работы птицегольевого цеха, оборудование режимом работы, технику безопасности, санитарно-гигиенические правила
Кулинарную обработку птицы и дичи, приготовление полуфабрикатов, использование пищевых отходов, Знания: способы заправки птицы и дичи, приготовление натуральных полуфабрикатов и полуфабрикатов из котлетной массы, особенности обработки пищевых отходов, условия и сроки хранения полуфабрикатов из птицы.
Ассортимент, технологию приготовления заправочных, пюреобразных,
Прозрачных, холодных, сладких супов.
Норму выхода, способы подачи
Знания: особенности приготовления соусов мясном, рыбном бульоне, на сливочном, растительном масле и уксусе, ассортимент и приготовление масленых смесей.
Общие правила варки овощей и их исключение, общие правила припускания, тушения, запекания, жарки основным способом и во фритюре,
Знания: ассортимент блюд, способы подачи. Общие правила варки, ассортимент каш, изделия из каш, приготовление блюд из бобовых, способы варки макаронных изделий, ассортимент блюд и макаронных изделий требования к качеству блюд из круп, бобовых и макаронных изделий. Ассортимент, приготовление и правила подачи блюд из отварной, припущенной, жареной, тушеной и запеченной рыбы.
Процесс варки мяса, подготовка рабочего места, подготовка крупнокусковых, порционных и мелкокусковых п/ф для варки, жарки, тушения, запекания, приготовление изделий из натурально-рубленной и котлетной массы, подбор соусов и гарниров
Ассортимент, приготовление и подачу блюд из отварной, жареной тушеной и запеченной птицы, дичи и кролика.
Умения: приготовить отварные, жареные, тушеные и запеченные блюда из птицы, дичи и кролика,
Ассортимент, технологию приготовления, способы оформления и подачи блюд из яиц и творога
Навыки:
наблюдать, анализировать, определять назначение цехов, их расположение,
источники поступления сырья, санитарный режим, условия хранения продуктов, полуфабрикатов, готовой продукции.
– рационально использовать площадь торгового зала, производственных, складских и подсобных помещений, пользоваться инвентарем, инструментом, оборудованием, с учетом правил техники безопасности и санитарии гигиены.
Производить обработку корнеплодов, клубнеплодов, листовых, плодовых, капустных, луковых, десертных, консервированных овощей и грибов производить нарезку овощей простыми и сложными формами.
Владеть инструментами для карбования.
Проводить дефростацию рыбы в воде и на воздухе,
вымачивать рыбу в проточной и сменной воде, готовить полуфабрикаты из рыбы для варки, жарки и припускания, фаршировать рыбу целыми тушками и порционными кусками.
Нарезать полуфабрикаты из говядины, баранины и свинины, различать полуфабрикаты по размерам, готовить рубленные натуральные полуфабрикаты и из котлетной массы с учетом их выхода.
Производить обработку, кроликов, подготовить поросят для использования в целом виде, производить обработку печени, мозгов, почек, языков.
Проводить первичную обработку мелкой дичи, заправлять птицу в «кармашек», «в одну нитку» и «в две нитки», формовать котлеты, шницель, биточки, зразы, панировать изделия.
Готовить мясной, косный, мясокостный бульоны, бульон из птицы, грибов, рыбы, готовить оттяжки для осветления бульонов, овощную и мучную пассировки, в ассортименте щи, борщи, рассольники, солянки, картофельные, овощные супы, супы с крупами, бобовыми, макаронными изделиями. Окрошки.
Делать расчет сырья для первых блюд, составлять сводную сырьевую ведомость, оформлять бракеражный журнал, приготовить соусы основные и производные на мясном и рыбном бульонах, приготовить отварные, жареные, тушеные, запеченные блюда из овощей в ассортименте, хранить блюда до реализации, соблюдать норму выхода и температуру подачи блюд.
Подготовить капусту для приготовления голубцов, подготовить овощи к фаршированию, подобрать соусы, и дополнительный гарнир.
Приготовить блюда из грибов в ассортименте. Делать расчет количества жидкости, крупы и соли для приготовления вязких, жидких и рассыпчатых каш.
Составлять технологические схемы приготовления каш, приготовить и подать рыбу паровую, припущенную по русски, жареную основным способом и во фритюре.
Готовить блюда из отварного, жареного, тушеного и запеченного мяса крупным, порционным и мелким кусками, блюда из мяса диких животных.
Готовить яйца отварные «всмятку», «мешочек», «крутую», без скорлупы, жареные яйца, яичницу глазунью, омлеты
Блюда из творога: вареники, вареники ленивые, сырники, запеканки
БК 1
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.13.11
ПК 3.13.12
ПК 3.13.14
ПК 3.13.15
ПК 3.13.16
ПК 3.13.17
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
«Повар», «Повар-кондитер», «Официант», «Бармен»
Закрепление и совершенствование теоретических и практических знаний полученных во время учебной практики.
Самостоятельная работа по выбору и по предметам узкой специализации
Умения:
- технологию приготовления продуктов питания общего назначения, специализированных блюд, диетического питания, особенности национального питания и их ассортимент
БК 1
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.13.11
ПК 3.13.12
ПК 3.13.14
ПК 3.13.15
ПК 3.13.16
ПК 3.13.17
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Особенности приготовления и подачи блюд с учетом национальных обычаев и традиций;
нормы выхода, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции.
Составление паспорта предприятия, режим работы, тип здания, структура управления
Техника безопасности и пожарной безопасности в условиях производства
Должностные характеристики метрдотеля, договора о материальной ответственности работников зала, график работы официантов, режим работы предприятия.
Меню, перечень форм обслуживания документацию на прием заказа, музыкальное обслуживание
Умения:
Ассортимент блюд казахской кухни, технологию приготовления способы оформления и подачи
Приготовление мясных горячих блюд казахской кухни в ассортименте, определение готовности, органолептическая оценка качества, условия и сроки хранения до реализации.
Организацию работы холодного цеха, ассортимент, технологию приготовления и правила оформления холодных блюд и закусок
Условия и сроки хранения. Ассортимент, технологию приготовления и правила оформления сладких блюд, сроки реализации
определение готовности,
органолептическая оценка качества, условия и сроки хранения до реализации. Ассортимент, технологию приготовления и подачу холодных и горячих напитков. Виды теста, ассортимент изделий, температурный режим выпечки, виды и причины возникновения брака, способы их устранения.

КҚ 3.1.14
Оқу практикасы
КП 02
Қоғамдық тамақтану орындарымен танысу, өндірістік цехтарды тағайындау, қабылданған шикізаттар шикізаттарды өңдеу, тауарды дайындау, цехтың санитарлы кестесі, қосалқы ғимарат, жартылай фабрикаттарды және азық-түлікті сақтау шарттары, аралық цехтармен байланыс, ішкі бөліктердің ережелері: қоғамдық тамақ орындарындағы жұмысшының жеке тазалығының ережесі.
Өртің шығуына қарсы профилактикалық жұмыстар, жүргізу қауіпсіздік ережесін сақтау.
Іскерліктер:
- құрал-жабдықтардың дұрыс орналасуын, тамақтану мекемесінің типтерін;
- мекеменің техникалық нормативті құжаттарын, өрттің алдын алу шараларын, негізгі санитарлы-тазалықты;
- өңделген шикізаттың саны мен сапасының ассортиментін, олардың сақталу мерзімін;
- әр мезгілге қарай қалдықтардың мөлшерін;
- мұздатылған балықтардың дефростациясының тәсілдерін;
- тұздалған балықты суға салып қоюды;
- чещйчат пен бесчещйчат түрлерінің ерекшеліктерін;
- осетреват балықтарының кейбір түрлерін, балықтан котлет жасайды;
- балықты фарш түріне дайындау тәсілдерін;балық өнімдерін түрін жартылай фабрикаттарға дайындаудың нормаларын;
- сиыр, қой, шошқа еттерін бөліктерге бөлуді;
- еттің әр түрінен түрлі ассортимент жасауды, жартылай фабрикатты қуыру, қайнату, пісіруді;
- еттен жасалған котлеттің дайындалуын;
- құралдардың жұмыс кестесін;
- техника қауіпсіздігін санитарлы-гигиеналық талаптарды;
- құстар мен жабайы құстардан жартылай фабрикатты өнімдерді өңдеуді, азық-түлік қалдықтарымен пайдалануды;
- құстар мен жабайы құстардан таза жартылай фабрикат пен котлет дайындау ерекшеліктерін;
- жартылай фабрикаттарды сақтау мерзімі мен шарттарын;
- пюре жасау технологиясының ассортиментін;
- тәтті, суық сорпа түрлерін;
- еттен, балық сорпасынан, суық май және уксус қосу арқылы дайындалатын соустың түрлерін білу,
- майлы қоспаларды дайындау ассортиментін дайындауды;
- қөкөністерден жасалған тағамдарды қайнатудың барлық ережелерін, оларды қуыру, пісіру, бұқтыру, тәсілдерін білу;
- ұсынылатын тағамдардың ассортиментін;
- қайнатудың барлық ережелерін, ботқаның ассортиментін, ботқаның түрлерін, макаронды өнімдерді қайнатудың тәсілдерін, макаронды өнімдердің ассортиментін, қақталған және бұқтырылған, қуырылған балық өнімдерін дайындау ассортименті, етті пісіру процессі, жұмыс орынын дайындау, пісіру, қуыру, бұқтыру, өнімдерді таза ұсақталған гарнир мен соусты дайындауды;
- құстар мен жабайы құстардан және қояндардан тағамдарды қуыру, пісіру, бұқтыру арқылы дайындау.
- жабайы құстар мен қояндардан бұқтырылған және кептірілген тағамдарды пісіру, қуыруды дайындай білуді;
- жұмыртқа мен сүзбе безендендірілген тағамдарын ұсыну ассортимент технологиясын дайындауды;
Дағдылар
- дайын өнімдерді жартылай фабрикатта қолдануды, азық-түліктерді сақтауды, санитарлық режимді, шикізатты қабылдауды, цехты дұрыс орналасуын анықтауды;
- санитарлық тазалық және техника қауіпсіздік ережелерін, есепке алуды, құрал-жабдықтар, қоймалық орындағы аспаптарға инвентарды қолдануды, сату залының көлемін есепке алуды;
- көкөністерді жай және күрделі формалар арқылы кесуді, саңырауқұлақ пен консервіленген көкөністер, дисертті, сарымсақты, капусталы, жапырақты т.б. өнімдерге өңдеу жүргізуді;
- қиғаштап кесу, тұтастай кесу, балықтан фарш жасау, пісіруге және қуыруға балықты дайындауды;
- таза ұсақталған жартылай фабрикатты дайындау, жартылай фабрикаттарды мөлшеріне қарай ажыратуды, шошқа және қой, сиыр еттерінен жасалған жартылай фабрикаттарды кесу, тілді, бүйректі, бауырды тамаққа қолдану үшін өңдеу жүргізуді, торапайларды, қояндарды тұтастай күйінде өңдеу жүргізе алуды;
Еттерден, ет сүйектерінен саңырауқұлақтардан, балықтан, сорпа жасауды, сорпанын түсін өзгерту үшін ұн тағамдарын, көкөністерді қосуды, макарон өнімдерінен, көкөністердін, картошкадан, борщ, рассольник, солянка жасауды;
Окрошка дайындауды, бірінші тағамдарға жұмсалатын шикізаттың есебін шығаруды, шикізаттарға ведомость құруды, бракераж журналын қолдануды балықтан, еттерден жасалған сорпалы тағамдарға соусты дайындауды, көкөніс ассортименттерінен бұқтырылған, қуырылған тағамдарды дайындауды, тағамдарды қолдануға дейін сақтауды, қолдануға дейін ұсынылатын тағамның температурасын сақтауды. Капустадан голупцы жасап дайындауды, көкөністерден фарш дайындауды, қосымша гарнирге соусты талғаммен қосуды, Саңырауқұлақтардан түрлі ассортименттегі тағамдарды дайындауды. Сұйықтау және қоюлау ботқаларды дайындауды, сұйық тағамдар есебін жүргізуді, ботқалар дайындауда технологиялық сызба құруды, балықты булауға дайындауды, орыс тәсілімен қуырылған фритюрені дайындауды, ірімшік тағамдары: вареник, ірімшік салып пісірілген нан, запеканка.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.12
КҚ 3.13.14
КҚ 3.13.15
КҚ 3.13.16
КҚ 3.13.17
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) жұмысшы кәсібін иелену
«Аспазшы», «Кондитер», «Калькулятор», «Официант», «Бармен»
Оқу тәжірибесінде алған теориялық және практикалық Білімдерін пысықтау, бекіту. Таңдалған мамандық бойынша өз бетімен жұмыс жасау.
Іскерліктер:
- ұлттық тағамдардың және олардың ассортиментін, диеталық тағамдарды, арнайы тағамдарды, барлық тағамдарды дайындау технологиясын.
Дағдылар:
- Таңдалған мамандық бойынша өз бетімен жұмыс жасау
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.12
КҚ 3.13.14
КҚ 3.13.15
КҚ 3.13.16
КҚ 3.13.17
Оқу орнында өтетін технологиялық практика
ТТ 04
Ұлттық салт–дәстүрге байланысты ұсынылатын тағамдардың дайындау ерекшелігі. Сапасын қадағалау, шығу нормасы, дайын өнімді сақтау мерзімінің шарттары. Мекеменің паспортын құру, тапсырмалар типі, анықтамалар мен құжаттар құрылымы, шикізат қалдықтары, азық-түліктерден жоғары сапалы тағамдар дайындау. Өндіріс орнының техника қауіпсіздігімен өрт қауіпсіздігі.
Іскерліктер:
- қазақ халқының тағамдарының ассортиментін;
- ұсынылатын тағамның дайындау технологиясы мен безендендірілуін; қазақ халқының еттен дайындалатын тағамдарының ассортиментін, дайындау барысын.
- сақтау мерзімі мен шартын;
- тәтті тағамдардың дайындалу техникасы мен жабдықтау ережесі, ассортименті, дайындау айырмашылығы, сапасын органолектикалық түрде бағалау, таратылғанға дейін сақтау мерзімі және шартын;

Ассортимент, технологию приготовления, способы подачи блюд для диет №1, №2, №5, №7 и 10, назначение диеты №9 основы лечебного питания особенности приготовления блюд в зависимости от содержания диет.
значение организации питания школьников, его основные принципы, основы рационального питания, обеспечить энергетический баланс, Знания: суточную потребность в основных пищевых веществах и энергии для учащихся различных возрастов
Ассортимент, технологию приготовления холодных закусок для детского питания, супов, блюд из овощей, молока и творога, блюд из рыбы, мяса, из муки, сладкие блюда
Подготовку раздачи к отпуску, подготовка контрольных блюд, отпуск блюд, составление отчетной документации. Обслуживание мероприятий.
Рациональную организацию рабочего места для отпуска блюд, подбор инвентаря и посуды, порционирование и оформление блюд, подбор гарниров и соусов, соблюдение сроков реализации.
Составление паспорта предприятия, составление схемы структуры управления предприятием.
Содержание паспорта предприятия, количество посадочных мест в залах, режим работы, тип здания, структура управления, технику безопасности на предприятии
Последовательность составление паспорта предприятия, составление схемы структуры управления предприятием.
Технологическую документацию.
Сборник рецептур блюд, составление плана – меню, ведение бракеражного журнала, заборных листов, расходную документацию, отчеты бригадира, начальника цеха, нормы оснащения производственным инвентарем и спецодеждой, должностные обязанности заведующего производством, организацию работы на производстве, составление графика работы поваров, оформление табеля, обязанности между заведующим производством его заместителем. Составление договоров о материальной ответственности. составление плана-меню с учетом факторов и исходных данных.
составление меню для банкетов, праздничных вечеров, осуществление контроля за нормами закладки сырья, выхода п/ф и готовых блюд. определение выполнения плана по выпуску продукции собственного производства ежедневно и в нарастающем итоге. организацию сбора и сдачу пищевых отходов.
Содержание должностной характеристики техника-технолога.
Должностную характеристику метрдотеля, договор о материальной ответственности работников зала, график работы официантов, режим работы предприятия. Меню, перечень форм обслуживания документацию на прием заказа, музыкальное обслуживание
Навыки:
- Готовить бутерброды, холодные блюда из овощей, рыбы, мяса, готовить салаты из сырых и вареных овощей, винегреты
Готовить многослойное желе, муссы, кремы, шарлотку, яблоки в тесте, пудинги. Приготовить и подать натуральные соки, смешанные напитки как холодные так и горячие, приготовить коктейли, подобрать посуду для подачи.
Готовить дрожжевое, пресное, песочное, слоеное, заварное тесто, сдобное, бисквитное, воздушновзбивное, формовать булочки, готовить торты, пирожные, печенье, подобрать ассортимент блюд в зависимости от назначенной диеты осуществить подбор продуктов в зависимости от заболевания, обслуживать людей с язвенной болезнью желудка, гастритом, заболеваниями почек, желчного пузыря, сердечно-сосудистой системы, сахарном диабете.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.13.11
ПК 3.13.12
ПК 3.13.14
ПК 3.13.15
ПК 3.13.16
ПК 3.13.17
Технологическая практика на производстве
ПП 05
Должностные характеристики бригадира и начальника цеха, документация бригадной формы работы, технологическая документация.
Сборник рецептур блюд, составление плана – меню, ведение бракеражного журнала, заборных листов, расходная документация, отчеты бригадира, начальника цеха, нормы оснащения производственным инвентарем и спецодеждой
Должностные обязанности заведующего производством, организация работы на производстве, составление графика работы поваров, оформление табеля. Обязанности между заведующим производством его заместителем.
Составление договоров о материальной ответственности.
Составление плана-меню с учетом факторов и исходных данных. составление меню для банкетов, праздничных вечеров, осуществление контроля за нормами закладки сырья, выхода п/ф и готовых блюд.
Определение выполнения плана по выпуску продукции собственного производства ежедневно и в нарастающем итоге. Организация сбора и сдачи пищевых отходов
Должностные характеристики технолога, план работы технолога, оформление товарно-транспортных накладных, счет-фактур, технологические инструкции, технические условия, ОСТы, ГОСТы, сборник норм отходов и потерь,
Акты контрольных проработок, образцы актов выемки проб. Оценка качества поступающего сырья, нормативно-
техническая документация, определение отходов и потерь при механической и тепловой обработке, проведение оценки качества готовой продукции, ведение бракеража.
Умения:
- Рациональную организацию рабочего места для отпуска блюд, подбор инвентаря и посуды, порционирование и оформление блюд, подбор гарниров и соусов, соблюдение сроков реализации.
Составление паспорта предприятия, составление схемы структуры управления предприятием.
Содержание паспорта предприятия, количество посадочных мест в залах, режим работы, тип здания, структура управления, технику безопасности на предприятии
последовательность составления паспорта предприятия, составление схемы структуры управления предприятием.
Технологическую документацию.
Сборник рецептур блюд, составление плана–меню, ведение бракеражного журнала, заборных листов, расходную документацию, отчеты бригадира, начальника цеха, нормы оснащения производственным инвентарем и спецодеждой,
Должностные обязанности заведующего производством, организацию работы на производстве, составление графика работы поваров, оформление табеля, обязанности между заведующим производством его заместителем.
Составление договоров о материальной ответственности. составление плана-меню с учетом факторов и исходных данных. составление меню для банкетов, праздничных вечеров, осуществление контроля за нормами закладки сырья, выхода п/ф и готовых блюд. определение выполнения плана по выпуску продукции собственного производства ежедневно и в нарастающем итоге. организацию сбора и сдачу пищевых отходов. Содержание должностной характеристики технолога.
Должностную характеристику метрдотеля, договор о материальной ответственности работников зала, график работы официантов, режим работы предприятия.
Меню, перечень форм обслуживания документацию на прием заказа, музыкальное обслуживание
Навыки:
Обслуживать потребителей в дневное и ночное время, обслуживать мероприятия, подготовить кассовый аппарат к работе, снимать показания. Дать оценку состояния материально-технической базы, делать выводы о достоинствах и недостатках планировки цехов, создать схему управления предприятием.
Планировать и, организовывать работу используя бригадную форму работы, распределять поваров и кондитеров по рабочим местам; давать оценку содержания и организации рабочих мест;
рассчитывать нормы вложения сырья для приготовления готовых блюд, обеспечивать участки производства всем необходимым в соответствие с планом–меню; определять соответствие массы полуфабрикатов, выход готовых блюд, давать оценку качества выпускаемых блюд оформлять документацию, составлять ежедневный отчет по участку, цеху, производить обеспечение рабочих инвентарем, спецодеждой анализировать план работы техника –технолога.
Принимать участие в проведении входного контроля качества поступающего сырья.
Участие в проведении выходного контроля качества готовой продукции.
оформление результатов.
Производить выемку проб блюд и кулинарных изделий и отправку в технологическую лабораторию для проведения технохимического контроля,
Знания: оформление сопроводительного акта, инструктаж по оформлению праздничного стола, оформлению и подаче банкетных блюд.
Принимать участие в организации и обслуживании банкетов
БК 1
БК 3
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.13.11
ПК 3.13.12
ПК 3.13.14
ПК 3.13.15
ПК 3.13.16
ПК 3.13.17
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально- техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно- педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин:
организация методической работы учебного заведения.
Ученический коллектив, воспитательная работа.
Работа с родителями и общественными организаторами.
Профориентационная работа.
Умения:
организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
организовывать работу с родителями и общественными организациями.
пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19

- ыстық және салқын сусындарды дайындау және тарату технологиясы, ассортименті. Қамырдың түрлері, бұйымдардың түрлері, тағамдардың пісірілу температурасының мерзімі, ашытудың себептері мен түрлері. Диета үшін берілетін №1, №2, №5, №7 №9 және 10 диеталарды бекітудің және ұсынудың тәсілдері, даярлау техникасы, ассортименті, емдік тамақтану негізіне дайындаған тамақтардың ерекшеліктері. Мектеп білім алушының тамақтануын ұйымдастырудың мағынасы, оның негізгі ұстанымдары, рационалды тамақтану негіздері, энергетикалық баланспен қамтуды білу;
- әр түрлі жастағы білім алушылар үшін негізгі тағамдардың құрамын және энергиясын, тәуліктегі қажеттілігін білу. Сәбилердің тамақтануы үшін салқын тағамдарды дайындаудың технологиясы, ассортименті, сорпа, көкөніспен жасалған тағам, сүт және ірімшік, балықтан жасалған тағам, ет, ұннан жасалған тәтті тағамдар. Таратуға дайындау, бақылау тағамдарын дайындау, есеп құжаттарын құрастыру. Шараларға қызмет көрсету. Тағамдарды жіберу үшін жұмыс орындарын рационалды ұйымдастыру және тағамды жабдықтау, гарнир және дәмдеріне тұздық таңдау, таралу мерзімін сақтау. Кәсіпорындарының төл құжатын құрастыру, кәсіпорын басшылығымен құрылымдық сызбаларды құрастыру. Кәсіпорын құжатының мазмұны, залда отыратын орынның саны, жұмыс мерзімі ғимараттың типі, басшылықтың құрылымы, кәсіпорындарындағы техника қауіпсіздігі.
Кәсіпорын құжатын құрастырудың жолдары, кәсіпорында басқарудың құрылымдық сызбаларын құрастыру. Технологиялық құжаттар. Тағамдардың рецепт жинақтары, ас мерзімі жоспарын құру, ашытқы жасау журналын енгізу, шығыс құжаттарын, бригадир есептері, цех бастығы, өндірістік құралдармен жарықтандыру нормасы және арнайы киімдер. Өндірістік меңгерушілердің қызметтік міндеттері, өндіріс орындарындағы жұмыстарды ұйымдастыру, аспаздардың жұмыс графигін құрастыру. Табел толтыру, өндіріс меңгерушілері мен орынбасарлары арасындағы міндеттері. Материалды жауапкершілік туралы келісім шартты құрастыру. Ас мәзірін тіркеу факторымен шыққан мәліметтерді тіркеуге алу жоспарын құру, мерекелік кештер, дайын тағамдармен азық-түліктердің жинақталу нормаларын бақылауды жандыру. Күнделікті үдемелі қорытындыда өндіріс орнының өз өнімдерін шығару бойынша жоспарлардың орындалуын анықтау. Тамақ қалдықтарын жинау және өткізуді ұйымдастыру. Техник-технологтардың қызметтік мінездемесінің мазмұны. Залға жауапты қызметшінің материалды жауапкершілігі туралы келісімі, даяршылардың жұмыс графигі, кәсіпорын жұмысының уақыты. Мәзір, тапсырыс, музыкалық қызмет көрсету түрлерінің тізімі.
Дағдылар
- бутерброд, жеміспен жасалған суық тағамдар, балықтар, ет, шикі және қайнаған көкөніспен винегреттер дайындауды білу. Қатпарлы желе, мус, кремдер, шарлотка, қамырлы алма дайындау. Табиғи шырындар, аралас сусындарды ыстық және суық түрінде беру және даярлау, коктейль дайындау, таратуға берілетін ыдысты дайындау. Ашыған, тұщы, қатпарлы қамырлар, бисквитті, тоқаштарды түрлендіру, торттарды даярлау, пирожны, печеньелер, ауруларға қатысты азық-түліктерді таңдауды жандыру, тағамның ассортиментін таңдау, асқазан жарасы, гастритпен ауыратын адамдарға қызмет көрсету, бүйрек, өт жолдары, жүрек-тамыр жүйелері, қант диабеті аурулары.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.12
КҚ 3.13.14
КҚ 3.13.15
КҚ 3.13.16
КҚ 3.13.17
Өндірістегі технологиялық практика
ӨТ 05
Цех бастығы мен бригадир қызметтеріне мінездеме, бригада түріндегі жұмыстың құжаттары, технологиялық құжаттары. Тағамдар мәзірінің жинағы, мәзір – жоспарын құру, журнал жүргізу, қақпаға ілінетін қағаздар, шығыс құжаттары, бригадирдің, цех бастығының есебі, өндірістік құрал жабдықтарының нормалары және арнайы киімдер. Өндіріс меңгерушісінің қызметтік міндеті, өндірістегі жұмыстарды ұйымдастыру, аспазшылардың жұмыс графигін құру, табел толтыру. Өндіріс меңгерушілер мен олардың орынбасарларының арасындағы міндеттері. Материалды жауапкершілік туралы келісім шарттар құрастыру. Мәзір жоспарларын, шығыс мәліметтер мен шарттарды есепке алу. Банкеттер үшін мәзір даярлау, мерекелік кештерге, шикізатты сақтау нормаларын бақылауды жандыру. Күнделікті және үдемелі қорытындағы өздері өндірген өнімдерді шығару бойынша жоспарды орындауды анықтау. Тамақ қалдықтарын жинау мен өткізу ұйымдастыру. Технологиялық қызметтерінің мінездемесі, технологияның жұмыс жоспары, тауар-көлік накладнойларын толтыру, есеп-шарттар, технологиялық нұсқаулар, техникалық шарттар, ОСТы, ГОСТы, қалдықтар мен шығындардың нормалық жинақтары, қабылданған шикізат сапасының бағасы, нормативті-технологиялық құжаттар, механикалық және өңдеу кезіндегі шығындар мен қалдықтарды анықтау, дайын өнімдердің сапасын бағалауды жүргізу.
Іскерліктер:
– тағамдарды жіберу үшін жұмыс орындарын ұйымдастыру рационалы, ыдыстар мен құралдарды таңдау, тағамдарды порцияға бөлу, гарнир мен тұздықтарды таңдау, қолдану мерзімін сақтау. Кәсіпорын құжаттарын құрастыру, кәсіпорын басшылығынын құрылымдық сызбаларын құрастыру. Кәсіпорын құжатының мазмұны, залдағы отыратын орындардың саны, жұмыс мерзімі, ғимараттың типі, басшылық құрылымы, кәсіптік техника қауіпсіздігі. Кәсіпорын құжатын құрастырудың жолдары, кәсіпорынды басқарудың құрылымдық сызбаларын құрастыру. Техникалық құжаттар. Тағамның рецепті жинақтары, ас мәзір жоспарын құру, ашытқы жасау журналын енгізу, шығыс құжаттарын, бригадир есептері, цех бастығы, өндірістік құралдармен жарықтандыру нормасы және арнайы киімдер.
Дағдылар:
- тұтынушыларға күндізгі және түнгі уақыттарда қызмет көрсету, кассалық аппаратты жұмысқа дайындау, көрсеткіштерін шешуді;
- материалды техника базалар жағдайын бағалау, цехтардың жобаларының жетіспеушіліктері мен жетістіктері туралы қорытынды шығару, кәсіпорын басшылығымен сызба құруды;
- жұмыстың бригадалық түрін қолдану арқылы жұмысты ұйымдастыру және жоспарлау, аспазшылыр мен кондитерларды жұмыс орындарына бөлу;
- жұмыс орындарының ұйымдастырылуы мен шикізатты пайдалану нормаларын есептеуді;
- мәзір жоспарына сәйкес барлық кәсіпорын бөлімшелерін қамту;
- жартылайфабрикаттар массасына сәйкес анықтау, дайын тағамдарды шығару, шығарылған тағамдардың сапасына баға беру, құжаттарды толтыру, бөлімшелер цехтар бойынша күнделікті есеп құру, жұмысшыларды құралдармен, арнайы киімдермен қамтуды;
- техник–технологтардың жұмыс жоспарларын сараптауды;
- қабылданған шикізаттың сапасын бақылау жүргізуге қатысу. нәтижелерін шығару.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.12
КҚ 3.13.14
КҚ 3.13.15
КҚ 3.13.16
КҚ 3.13.17
ДТ 06
Диплом алды практикасы
- Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырылуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
Дағдылар:
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау,тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Мамандандыру Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы

Специализация: 0104023-5 Технология переработки продуктов животноводства, Квалификация: Мастер производственного обучения. Технолог-менеджер мясо-молочного производства
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Основы технической графики
Метод проекции, позиционные и метрические задачи; способы преобразования на эпюре;
пересечения поверхностей, развертки, аксонометрия, геометрическое черчение, технический рисунок и построение эскизов деталей, условности и сокращения на чертежах, ЕСКД и оформление графических работ.
Правила разработки и применения конструкторских документов профессиональной деятельности.
Соблюдать их при чтении и выполнении чертежей.
Знания:
основные правила выполнения чертежей; соединение разъемных и неразъемных деталей; требования к выполнению эскизов деталей и чертежей сборочных единиц, принципы построения чертежей отдельных деталей по общему виду.
Умения:
грамотно выполнять чертежи;
пользоваться приемами и методами освоения черчения; решать практические задачи, читать чертежи.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 11
ОПД 02
Информатизация и автоматизация производства
Устройство и работа электронно- вычислительных машин, структура и принципы функционирования, поколения электронно- вычислительных машин, микропроцессоры.
Системы управления базами данных. Языки программирования. Простейшие программ.
Микропроцессорная техника в производстве.
Знания:
базовую конфигурацию устройств компьютера; виды операционных систем, интерфейс пользователя; правила применения формул и функций, принцип построения диаграмм в табличном процессе.
Умения:
с помощью системного ПО наладить работу внутренних устройств ПК; устанавливать операционную систему Windows 2000 / XP; создавать файлы и папки; форматировать диски; создавать простые Web страницы.
БК 2
БК 5
БК 6
БК 7
БК 12
ОПД 03
Химия пищевых продуктов
Общая характеристика основных агрегатных состояний, с точки зрения молекулярно- кинетической теории.
Основные понятия термодинамики.
Термохимия. Растворы.
Общая характеристика.
Теория электролитической диссоциации.
Скорость и константа скорости химической реакции. Основные признаки дисперсных систем.
Классификация коллоидных систем.
Микрогетерогенные дисперсные системы, высокомолекулярные соединения и их растворы.
Основы качественного анализа, анализ катионов, анионов.
Основы количественного анализа.
Знания:
молекулярно-кинетическую теорию агрегатных структур, температуры плавления и дымообразования пищевых жиров, основные понятия термодинамики, взаимную растворимость жидкостей, влияние различных факторов на скорость реакций, кинетику тепловой сушки мяса, яиц, молока, фотохимические реакции при хранении молока, мяса, влияние ферментов на вкус и аромат мяса.
Явления адсорбции, различные методы получения коллоидных систем, пищевые эмульсии: молоко, сливки, сметана, масло их состав и строение.
основы термодинамических расчетов;
- важнейшие физические и химические характеристики веществ;
свойства растворов;- кинетику химических реакций, пути управления процессами;- принципы действия катализаторов и ферментов;
- строение, свойства и способы получения дисперсных систем, к которым относятся большинство продуктов питания;
- химическую сущность основных технологических процессов;
правила техники безопасности при работе с химическими реактивами;
- Методы анализа пищевого сырья и продуктов;
- Качественный анализ основные определения, термины, законы; единицы измерения физических величин; зависимость физических величин от различных факторов;
явления, проходящие на границе раздела фаз;
свойства высокомолекулярных соединений; методы определения качественного и количественного анализа веществ
Умения:
решать задачи, рассчитывать тепловые эффекты, составлять термохимические уравнения реакции, готовить растворы различной концентрации, наблюдать и делать выводы, работать с лабораторной посудой. производить, термодинамические расчеты меню;- получать дисперсные системы по определенной методике;
- производить расчеты физико-химических величин, - определять их опытным путем- проводить анализы и расчеты приобрели навыки:
- безопасной работы с хим.реактивами;
работы с технохимическими и аналитическими весами; с физико-химическими приборами
БК 1
БК 3
БК 5
БК 12

Біліктілігі: 0104023 – 5 Өндірістік оқыту шебері, ет-сүт өнімдерінің технолог-менеджері
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық графика негіздері
Техникалық сызуды және геометриялық құрылыстарды көркемдеу бойынша жалпы мәліметтер. Геометриялық сызулардың негіздері. Сызу құралдарымен жұмыстың тиімді тәсілдері. Стандарттар. МЖСТ – тар. Проекциялық сызу және техникалық сурет. Аксонометриялық проекциялар. Сызуды құрастыру және оқу Эскиздерді орындаудың жалпы ережелері. Сызудың құрастырушы бөлшектерін оқу.
Білімдер:
- Сызуды ресімдеу ережелері, көрсету тәсілдері, құрылыс сызу негіздері, курстық жобаларын ресімдеу ережелері
Іскерліктер:
- әр түрлі форматтарда сызуды орындау,алатын мамандығы бойынша машина жасау және құрылыстық сызуларды оқу. Бояу, тушь және карандашпен жұмыс істеуді білуді.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 11
ЖКП 02
Өндірістік ақпараттандыру
Дербес компьютердің негізгі базалық конфигурациясы. Қолданбалы бағдарламалардың интерфейсі және олармен жұмыс. Желімен танысу, желімен жұмыс істеудің негізгі әдістері. Электронды есептеу машинасының құрылысы және жұмысы. Электронды есептеу машиналарының тарихы және болашағы. Компьютерді қолдану. Бағдарламалар базалық басқару.
Білімдер:
- компьютер құрылғыларының базалық конфигурациясын;
- компьютер құрылғыларының тағайындалуын;
- операциялық жүйелердің түрлерін;
- қолданушы интерфейсін; операциялық жүйелердің негізгі командаларын;
- стандартты қосымшалармен жұмысты.
Іскерліктер:
- жүйелік бағдарламалық қамтамасыздандыру көмегімен ДК-дің ішкі құрылғыларының жұмысын баптауды;
- Windows 2000 / XP операциялық жүйені орнатуды; файл мен бумаларды құруды;
- дискілерді форматтауды;
- қарапайым Web - беттерін құруды.
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 12
ЖКП 03
Тамақ өнімдерінің химиясы
Молекулярлық-кинетикалық агрегаттар жағдайы, жалпы мінездемесі.
Термодинамика туралы түсінік. Термохимия. Ертінді. Жалпы мәлімет. Диссоциацияның элетролитикалық теориясы. Химиялық рекацияның жылдамдығы және тұрақты шама. Депресиялық жүйенің негізгі белгілері. Коллодиндік жүйенің классификациясы.
Жоғарғы молекулалы қоспаларды бір–бірімен біріктіру. Аниондар, катиондарды анализдеу, сапалы анализдердің негіздері. Санамалы анализдердің негіздері.
Білімдер:
- еттің дәмі мен исін келтіруге арналған ферменттерді, ет пен сүтті сақтауды, ет, сүт, жұмыртқаны кептіруді, әр түрлі факторлардағы жылдамдық реакцияларының әсер етуін, негізгі термодинамика түсінігін, тамақ майларын тиісті температураларда сақтау, молекулалық-кинетикалық агрегаттық құрылымдардың теориясын;
- май, қаймақ, кілегей, сүт оның құрамын, тағамдық эмульсияны, әр түрлі коллоидтік жүйелерді алуды,
- негізгі термодинамикалық есепті;
- қоспалардың құрамын;
- ферменттер және католизатордың жұмыс принципін, басқару процестерінің жолдарын, кинетикалы химиялық реакцияны,
- көптеген азық-түліктердің құрамын қолдану жолдарын;
- негізгі технологиялық процестердің химиялық негізін;
- химиялық реактивтермен жұмыс жасағанда техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтауды;
- азық-түлік пен шикізатты анализдеу әдістерін;
- физикалық өлшеу бірліктері, заңдарды, терминдерді, сапалы талдау анализдерінің негіздерін, әр түрлі факторларды, фаз бөлімінің шекарасын, жоғарғы молекулалы біріктірудің шекарасын, заттарға сапалы және санды талдау жүргізудің әдістерін.
Іскерліктер:
- зертханалық ыдыстармен жұмыс жасауды, байқау және қорытынды шығаруды,әр түрлі концентрацияда қоспаларды дайындауды, термохимиялық реакциялардың біркелкілігін, есептерді шығаруды.
- термодинамикалық есептерді жүргізуді, анықталған әдісте диспресиялық жүйені алуды;
- физикалық-химиялық есептерді жүргізуді;
- тәжірибелі жолдарын анықтауды;
- есептеуді және талдауды жүргізуді;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12

ПК 3.14.10
ПК 3.14.11
ПК 3.14.16
ОПД 04
Экономика производства
Концентрация, специализация и комбинирование производства. Географическое размещение предприятий мясной и молочной промышленности.
Себестоимость продукции и факторы ее снижения. Виды цен и особенности ценообразования в мясной и молочной промышленности.
Прибыль и рентабельность.
Организация производственных процессов на предприятии.
Организация вспомогательного производства.
Организация контроля качества продукции.
Основы научной организации и нормирования труда.
Организация планирования в мясной и молочной промышленности.
Знания:
понятие и состав производственных фондов, формы воспроизводства основных производственных фондов, значение научно-технического прогресса для отрасли, понятие о трудовых ресурсах, производительности труда, принципы концентрации, специализации, комбинировании производств, географического размещения предприятий, методику организации основного процесса, материально-технического обслуживания производств, управления качеством продукции;
основы научной организации и нормирования труда, порядок организации заработной платы, основы планирования на предприятиях мясной и молочной промышленности, методику организации и планирования материально-технического снабжения и сбыта продукции, принципы планирование себестоимости продукции, прибыли и рентабельности производства, а также финансовой деятельности предприятия;
системы материально – технического снабжения;
- владение навыками планирования работы предприятия по всем направлениям (производство продукции, заработная плата, сбытовые операции);
Умения:
обоснованно выбирать оптимальные, экономически оправданные технологические режимы, обеспечить выпуск высококачественной продукции при минимальных затратах ресурсов на ее изготовление, анализировать показатели работы предприятий за период, планировать работу предприятия на предстоящий период, анализировать и планировать экономические показатели предприятия, цеха, участка, проводить оценку производительности труда и расходов на оплату труда, расчетов показателей эффективности использования основных и оборотных средств предприятия, критически оценивать коммерческие ситуации и находить пути их решения; оценивать показатели деятельности предприятия по итогам периода.
сформировать представление о всем комплексе производственной деятельности предприятий мясной и молочной промышленности;
- умение организовать использование производственных мощностей и интеллектуальных операций, адекватных решаемой задаче;
- владение навыками расчетов экономических показателей всех звеньев работы предприятия.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.14.9
ОПД 05
Основы маркетинга
Понятие, цели, функции, принципы; основные концепции рыночной деятельности. Классификация маркетинга. Сегментирование рынка. Маркетинговая окружающая среда. Средства маркетинга, методы изучения спроса, методы стимулирования сбыта и продвижения товара на рынок. Сбытовая политика. Маркетинговые исследования рынка, стратегия и тактика маркетинга.
Знания:
теоретические основы маркетинга, вопросы ценообразования и услуг, методы прогнозирования спроса и потребностей, вопросы рекламы и продвижения товаров, методы распространения товаров.
Умения:
определять цены в системе маркетинга, разрабатывать и утверждать маркетинговые инновации, активно участвовать в процессе управления маркетингом.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.14.9
ОПД 06
Основы менеджмента
Основные элементы системы управления. Функции управления. Организационные структуры управления.
Принципы и методы управления. Стили управления и виды власти.
Управленческие решения в менеджменте, методы и модели принятия решений.
Коммуникационный процесс в управлении.
Конфликты в управлении
Знания: организационные основы менеджмента, элементы организации и функции управления, современную технологию и организацию производства, принципы разработки управленческих решений.
Умения: определять организационную структуру предприятия, использовать эффективные методы принятия управленческих решений, применять ситуативно методы и стили управления, улаживать конфликты в организации
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17
ПК 3.14.9
ОПД 07
Охрана труда и экология
Предусматривает изучение правовых и нормативных актов по охране труда, требования техники безопасности и пожарной безопасности, основные вопросы производственной санитарии.
Социально-экономические, правовые и организационные вопросы охраны труда, гигиена труда и производственная санитария,
основы пожарной и электрической безопасности, охрана среды.
экологические факторы, экосистема, биогеценоз, биосфера, ноосфера;
антропогенные воздействиядемография на биосферу, популяция, вид и кретерии вида, глобальные экологические проблемы, демография.
Атмосферный воздух, вода, природные ресурсы, земля, растительный и животный мир, сельское хозяйство, промышленность, загрязнения и борьба с ними
Знания:
основные законодательные акты и нормативные документы по охране труда;
вопросы пожарной безопасности;
требования техники безопасности;
вопросы производственной санитарии взаимосвязь жизнедеятельности человека с окружающей средой;
экологическое состояние правовую охрану ресурсов, атмосферы, почвы;
пути решения экологических проблем;
рациональное использование недр земли и ресурсов.
Умения:
заполнять акты расследования несчастного случая;
применять средства тушения пожара;
вести инструктирование по технике безопасности;
оказывать первую помощь рационально использовать недра, природны ресурсы;
анализировать состояние атмосферы, почвы, водных ресурсов.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 11
БК 13
БК 17

КҚ 3.14.10
КҚ 3.14.11
КҚ 3.14.16
ЖКП 04
Өндірістік экономика
Экономика өндiрiсiнiң, қиындастыру өндiрiсiнiн шоғырлануы, арнайыландыру. Географиялық орналастыру ұжымы ет және сүт өнеркәсіптің кәсіпорны өнімнің өзіндік құны және оның төмендетілген факторлары. Бағаның және бағалык өзгешелігінің ет және сүттiң өнеркәсіптегi көрiнiсi. Пайда және тиімділік өндірістік үдерістің кәсіпорындағы ұйымы. Қосалқы өндірістің ұйымы. Өнімнің сапасының тексерісінің ұйымы. Ғылыми және еңбектің нормалануының негізі ұйымы, негiзгi ұйымнын нормалануы ет және сүттiң өнеркәсіптегi жоспарлануы.
Білімдер:
- өндірілген қордың түсiнiгi және құрамы, негізгі өндірістік қордың көлемінің орнын толтыру, сала үшін ғылыми-техникалық өрлеудің мәні, еңбектік қорлар туралы ұғым, өндірушілердің еңбекті шоғырландыру, мамандандырулар қағидалары қиыстырылған өндірушілік кәсіпорындардың географиялық орналасуы, өндірістердің ұйымдар әдістемесіндегі негізгі процестердің заттық техникалық
Іскерліктер:
- қызмет көрсетуі өнімде өзіндік құнда ұйымдарға және жоспарлауға ет салған және сүт өнеркәсіптерге әдістемеге кәсіпорынның еңбек төлемдерi
өнеркәсіптік кешендердің белгілі бір нысандағы түрлерін ет және сүт өнімдеріне келтіру, ұйымдастырылған адекваттық шешуші мақсатқа өндірістік алымдылықтың және зияткерлік операцияның игерушілігінің кәсіпорынның жұмыстың барлық буынының экономикалық жұмыстық есебінің барлық көрсеткiштерiнiң кәсiпорны
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.14.9
ЖКП 05
Маркетинг негіздері
Маркетинг туралы түсінік. Маркетінгтің жалпы концепциясы, нарық – маркетингтің объектілері.
Маркетингтін жүктелуі. Нарық сегменті. Маркетинг қоршаған орта. Маркетингтің ақпараттық жүйесі. Маркетингтің стратегиясы мен тактикасы.
Білімдер:
- маркетингтің теориялық негізі, бағаны құру және қызмет көрсету мәселесі, тұтынушының сұранысына жобалау жасау әдістері, тауарларға жарнама жасау және тауарларды өткізу, тауарларды тарату әдістері.
Іскерліктер:
- маркетинг жүйесінде бағаны анықтау, маркетинг инновацияларды әзірлеу және бекіту, маркетингті басқару процесінде белсенді қатысу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.14.9
ЖКП 06
Менеджменттің негіздері Басқарма жүйесінің элементтері. Басқарманың атқаратын қызметі. Басқарманың ұйымдық құрылымдары. Басқарманың ұстанымы және әдістері. Басқармадағы коммуникациялық процесс. Басқармадағы ұрыс-керістер.
Білімдер:
- мекеменiң негiзгi менеджментi, мекеме элементi және басқару функциясы жаңа технология және мекеменiң шығарылуы, жасалу принципi, басқару шешiмi.
Іскерліктер:
- мекемедегі келіспеушілікті дұрыс жолға қоюды, ситуациялық әдістерді қолдану, эффектілік әдістерді басқару есептерінде қолдану, мекеменің ұйымдастыру құрылымын анықтауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17
КҚ 3.14.9
ЖКП 07
Экология және еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау және экологияны ұқыптап қарастыратын құқықтық және нормативтік актінің байқауынша еңбектің қауіпсіздігiн және техникасының талабының күзетін көздейтiн өндірістік санитарияның негізгі сұрақтары. Әлеуметтік экономикалық және ұйымдық құқықтың еңбектi қорғау сұрақтарының еңбектiк гигиенасының және өндірістік санитария және электр қауіпсіздіктің негіздері орта қорғаудың экологиялық фактор экожүйелерi.
Білімдер:
- негізгі заңды акті және нормативтік еңбек құжаттарының күзетілуі
- өрт қауіпсіздігінің сұрақтары;
- техника қауіпсіздігінің талаптары;
Іскерліктер:
- адамның тіршілік әрекетінің қоршаған ортамен экологиялық байланысы;
- экологиялық мәселелерді шешу жолдары;
- экологиялық мәселелердің тиімді шешімдерін;
- жер қойнауларын тиімді игеру.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 11
БҚ 13
БҚ 17

ПК 3.14.7
ПК 3.14.8
ПК 3.14.11
ПК 3.14.17
ОПД 08
Делопроизводство на государственном языке
Документы, их назначение и способы документирования;
систематизация документации; структура документов, сбор и хранение документов;
организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел.
Знания:
организацию и технологию делопроизводства на государственном языке;
Умения:
составлять письма и деловые документы на государственном языке.
БК 4
БК 5
БК 8
БК 19
ОПД 09
Основы стандартизации и контроля качества
Сущность стандартизации.
Государственная система стандартизации.
Виды стандартов. Основы сертификации и составление нормативных баз.
Основы метрологии. Виды измерительных приборов.
Эталоны. Наблюдение государственных метрологии.
Знания:
понятия и определения в области стандартизации, применение технических измерений.
Умения:
применять по назначению нормативных документов.
БК 1
БК 6
БК 7
БК 17
БК 19
ОПД 10
Процессы и аппараты пищевых производств
Аппараты, оборудование для перевозки, приемки, хранения пищевых производств аппараты для пищевых производств, для мойки, розлива, фасовки и упаковки пищевых производств
Знания:
- устройств и принцип действия аппаратов технологического оборудования процессов для производства пищевых продуктов и их фасовки,
- правил безопасной эксплуатации при работе с аппаратами при процессах Умения:
производить расчеты в соответствии с технологией производства, процессов пищевых продуктов.
БК 5
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.12
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 11
Автоматизация технологических процессов.
Задачи и содержание предмета автоматизации технологических процессов. Основные понятия метрологии. Классификация и характеристика контрольно-
измерительных устройств. Основы технологических измерений и средства измерения (метрология, дистанционная передача, изменение давления, температуры, расхода и количества уровня химического состава).
Исполнительные механизмы и рабочие органы.
Основы теории автоматического регулирования и средств автоматизации.
Автоматизация технологических процессов отрасли. Построение и чтение функциональных схем автоматизации.
Знания:
конструкции приборов, механизмов, регулирующих органов, их применение, сущность процессов регулирования, методику построения и чтения функциональных схем автоматизации.
Умения:
выбирать наиболее пригодные для данных условий типы контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации, правильно определять погрешности приборов, устанавливать режимы технологических процессов, управлять автоматизированными установками.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
К 3.14.14
ПК 3.14.17
Профилирующие дисциплины по специализации
СД 01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов.
Сбор, транспортировка, обработка молока.
Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов.
Технология сливочного масла, технология молочных консервов.
Технология продуктов из обезжиренного молока, пахты и молочной сыворотки.
Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания:
Технику приемки молока,  факторы влияющие на сепарирование и обработку молока, режимы термической обработки, технологию производства молока и молочных продуктов,  ассортимент, особенности и пороки производства продуктов
Умения: производить расчеты и оценивать качество молока и молочных продуктов, анализировать производственные потери.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 02
Технохимический контроль производства
Контроль производства молока и молочных продуктов, припасов, вспомогательных материалов и тары. Дезинфекция посуды и аппаратуры.
Контроль предубойного содержания скота и птицы, первичной переработки скота и птицы. Контроль качества мяса, холодильной обработки и хранения мяса и мясопродуктов, обработки и качества консервирования шкур, производства и качества пищевых жиров, качества технических жиров и кормовой муки, колбасных изделий, копченостей и полуфабрикатов, продукции из крови, мясных баночных консервов.
Знания:
Технологию, контроль производства и качества молочных и мясных продуктов, требования к качеству продукции, современные технические моющие средства, их состав свойства и применение, контроль режимов мойки оборудования, контроль качества вспомогательных материалов и требования к ним.
Умения:
Производить отбор проб мясных и молочных продуктов, подготовить их к анализу, проводить органолептический и физико-химический контроль готовой продукции, производить расчет концентрации моющих и дезинфицирующих растворов.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.11
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 03
Оборудование предприятий молочного производства
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока и молочных продуктов.
Оборудование для транспортировки молока и молочных продуктов и рабочих жидкостей.
Оборудование для производства сливочного масла, сыра, белковых молочных продуктов, сгущенного молока.
Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных
продуктов.
Эксплуатация оборудования.
Знания:
Устройство и принцип действия технологического оборудования для производства молочных продуктов и их фасовки, правила безопасной эксплуатации при работе с оборудованием.
Умения:
Производить расчеты оборудования в соответствии с технологией производства молочных продуктов.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 04
Микробиология молока и мяса.
Морфология и физиология микроорганизмов. Влияние факторов внешней среды на микроорганизмы.
Микрофлора почвы, воздуха, воды, растений.
Специальная микробиология: микроорганизмы, используемые в производстве молочных продуктов, возбудители порчи молока, микробиология кисломолочных продуктов, микробиология сыра, молочных консервов.
Микрофлора мяса. Понятие об инфекции и иммунитете.
Инфекционные болезни – зоонозы. Микрофлора мяса и мясопродуктов при охлаждении, замораживании, хранении, посоле, копчении.
Основы санитарии на предприятиях мясной и молочной промышленности.
Знания: морфологию и физиологию микроорганизмов, должны иметь четкое представление о микроорганизмах, вызывающих порчу продуктов и опасных для здоровья человека, основы санитарии.
Умения:
микроскопировать, владеть принципами приготовления препаратов, методами культивирования на питательных средах, методами отбора проб,
микробиологического контроля молока и молочных продуктов, мяса и мясных продуктов.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.16
ПК 3.14.17
СД 05
Биохимия молока и мяса мясо и молочных продуктов
Общая биохимия. Роль биохимии в производстве продуктов.
Состав молока, физико-химические и технологические свойства молока.
Биохимические и физико-химические изменения молока при его хранении и обработке, при производстве кисломолочных продуктов, масла, сыра и консервов, биохимические основы производства детских молочных продуктов.
Общий химический состав живых организмов. Биологическое окисление. Биосинтез.
Пищевые вещества и пищеварение. Биохимия мышечной ткани, крови, соединительной ткани, жировой ткани, покровной ткани, нервной ткани, внутренних органов, эндокринных и пищеварительных желез. Химический состав мяса и его пищевая ценность. Автолитические изменения мяса при охлаждении и хранении.
Знания:
Биохимические процессы, протекающие при производстве мясных и молочных продуктов, пороки биохимического происхождения,
факторы, влияющие на технологический процесс производства.
Умения:
Правильно производить отбор мясных и молочных продуктов, владеть навыками лабораторных исследований и определения качества выпускаемой готовой продукции.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 12

КҚ 3.14.7
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.11
КҚ 3.14.17
ЖКП 08
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Істерді қалыптастыру мен ұйымдастыру тәртібі. Іс қағаздарының жазылу технологиясы. Құжаттарды сақтау және жинақтау. Құжаттардың құрылымы. Құжаттардың жүйелігі, құжаттау тәсілдері мен олардың қолданылуы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуын.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іскерлік құжаттарды және қызметтік хаттарды құрастырып жаза білуді.
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 8
БҚ 19
ЖКП 09
Сапасын бақылау және стандарттау негіздері
Стандарттаудың мазмұны. Стандарттаудың мемлекеттік жүйесі. Өнімдердің сапасы және стандартталуы. Сертификаттаудың заңды және нормаланған базаның сипаттамасы Өлшегіш құралдардың түрлері. Эталондар. Мемлекеттік метрологиялық қадағалау.
Білімдер:
- стандарттау аумағын түсіну және анықтау, техникалық өлшеулерге рұқсат алу,
Іскерліктер:
- орынша нормативті құжаттарды қолдануды.
БҚ 1
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 17
БҚ 19
Технологиялық процестерді автоматтандыру Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері. Метрология негіздері. Автоматтандыру құралдарының классификациясы. Реттеу, автоматтық бақылау жүйесі. Жылулық, массалық, гидромеханикалық, механикалық, химиялық процестерді автоматтандыру. Өндірістік процестерді автоматтандыру.
Білімдер:
температураны өлшеу туралы жалпы мағлұматты; сұйық және газ мөлшерінің шығыны өлшеуді; сұйық деңгейін өлшеуді.
Іскерліктер:
автоматтандыру жүйелерінің техникалық құралдарын анықтауды; мұнай және мұнай газын өндіру және жинақтауды бақылауды; тауарлық мұнайды; газдың конденсат өндірісін дайындауды, сорып шығаруды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
Арнайы пәндер
ЖКП 01
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Сүтті өңдеу, жинау, тасымалдау.
Сүттің жылулық өңдеуі. Бактериялдық қорлар мен препараттардың технологиясы. Сары майдың технологиясы, сүт консервілерінің технологиясы. Майы алынған сүттен, ірімшіктің суынан іркіттен жасалған өнімдердің технологиясы.
Сүт өндірісінің өндірістік есебі.
Білімдер:
- сүтті қабылдау техникасы, сүтті өңдеу және тарту кезіндегі ықпал ететін факторлар; термиялық өңдеу тәртібі, сүт және сүт өнімдерінің технологиясы,
ассортименты, өнімді өндіру кемістігі мен ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- сүт және сүт өнімдерінің сапасын бағалау есебін шығару, шығымына анализ жасау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 02
Өндірістің технологиялық бақылауы
Сүт және сүт өнімдерін, керек-жарақ, қосымша материалдары мен ыдыстарын өңдеуін бақылау. Аппараттар мен ыдыстарды дезинфекциялау.
Мал мен құсты қабылдау және сойғанға дейін асыру алғашқы өңдеуін бақылау. Еттің сапасын, сақталуын бақылауға алу.
Ет өнімдерін тоңазыға өңдеуін бақылау. Теріні консервілеу сапасы, мал майлары ысталған шұжық, жартылай фабрикат, қаңнан жасалған тағамдар, өнімдерінің сапасы.
Білімдер:
- сүт және ет өнімдер өндірінің технологиясын;
- өнімдердін сапасына қойылатын талаптар, заманауи жуу құралдары, олардың құрамы, қолдануы, жабдықтарды жуу тәртібін бақылау, қосымша материалдардың сапасына қойылатын талаптарын бақылау.
Іскерліктер:
- саралау сынақтан өткізу үшін етті алу, оған анализ жасау, оларды орау, органолепикалық және физика-химиялық бақылау, жуу және дезинфициялау ертінділердің есебін шығару.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.11
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ЖКП 03
Сүт өндіру кәсіпорының жабдықтау
Сүт және сүт өнімдерін тасымалдау, қабылдау, сақтауға, сүт өнімдеріне, қайнатылған сүтке арналған жабдықтар.
Сүт және сүт өнімдерін жууға, құюға, өлшем буып қоюға және буып – түюге арналған жабдықтар. Жабдықтардың пайдалануы.
Білімдер:
- сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтарының жұмыс принципі мен құрылымы. жабдықтармен жұмыс істеу кезінде техникалық қауіпсіздігін сақтау.
Іскерліктер:
- сүт өнімдерінің технологиясына сәйкес жабдықтарға есеп жүргізу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 04
Ет және сүт микробиологиясы
Микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясы. Сыртқы факторлардың микроорганизмге ықпалы, ауаның, судың, өсімдіктердің топырақтың микрофлорасы, арнайы микробиология: сүт өндіру өндірісінде қолданылатын микроорганизмдер, сүт және сүт тағамдарын бүлінуінің қоздырғышы, ашыған сүт тағамдарының микробиологиясы. Ірімшіктің сүт консервлерінің микробиологиясы. Ет микрофлорасы. Инфекция және иммунитет туралы түсінік. Жұқпалы аурулар – зоонозалар. Салқындату және қатыру кезінде ет және ет өнімдерінің микрофлорасы Сүт және ет өндірісінің кәсіп орындарында санитария негіздері.
Білімдер:
- микроорганизмдердің морфология мен физиологиясын, микроорганизмдерге сыртқы орта факторларының ықпалы.
Іскерліктер:
- микроскопиялық, препараттарды даярлау принциптерін меңгеру, тамақтану ортада культивирлау әдістері, таңдау әдісі, сүттін және сүт, ет өнімдерінің микробиологиялық бақылауы
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 05
Ет және сүт тағамдарының биохимиясы
Жалпы биохимия. Сүт тағамдарын өндіру технологиясында технологиялық процестер дамытуда және олардың нәтижелілігін арттыруда биохимияның маңызы.
Сүтті сақтау және өндіру кезіндегі биохимиялық және физика-химиялық өзгерістер.
Ашыған сүт тағамдарын, май ірімшік, консервілер өндірісінде физика-химиялық және биохимиялық процестер. Балаларға арналған сүт тағамдары өндірісінің биохимиялық негіздері. Биосин тезделеу. Ет тағамдарының химиялық құрамы және ас қорыту. Етті сақтаудағы және суытудағы өзгерістер.
Білімдер:
- сүт және ет өнімдеріндегі биохимиялық өзгерістердің процессі, өндірістік технологиялық процеске әсер етуші факторлар.
Іскерліктер:
- сүт және ет өнімдеріне дұрыс таңдау жасауды жүргізуді;
- дайын өңделген азық-түліктің сараптамасының сапасын анықтауды.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 12

ПК 3.13.10
ПК 3.13.11
ПК 3.13.16
СД 06
Учет и отчетность в отрасли
Предмет и методы бухгалтерского учета. Классификация средств предприятия. Учет основные средств и материалов.
Учет заготовок сырья и производства продукции на предприятиях перерабатывающих производств.
Ценообразование и калькуляция на предприятиях мясной и молочной промышленности.
Расчеты по оплате труда. Учетная политика организации.
Финансовая отчетность.
Знания:
организация первичного учета, порядок оформления и составления всей типовой документации, методику калькуляции и ценообразования, правила оформления отчетов материально ответственного лица
Умения:
правильно принять сырье и отгрузить готовую продукцию, правильно вести всю документацию, применять методику калькуляции.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.9
ПК 3.14.12
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 07
Технология мяса и мясопродуктов.
Сырьевая база мясной и птицеперерабатывающей промышленности. Прием и содержание скота и птицы до убоя.
Переработка скота. Обработка птицы. Обработка субпродуктов.
Обработка шкур, волоса, щетины и пера. Производство пищевых топленых жиров, сухих животных кормов и технических жиров.
Сбор и переработка крови. Холодильная обработка мясопродуктов и птицепродуктов.
Знания:
виды переработки скота и птицы, способы обработки продуктов убоя, ассортимент и технологию производства пищевых и технических жиров, кормовых продуктов и мясопродуктов, способы охлаждения и процессы, происходящие при хранении мяса.
Умения:
проводить переработку скота и птицы, обрабатывать продукты убоя, вырабатывать технические и пищевые жиры, мясопродукты, производить простейшие расчеты проектирования предприятий мясной промышленности.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 08
Оборудование предприятий мясного производства.
Изучение основного и вспомогательного технологического оборудования для переработки скота, птицы и продуктов убоя. Оборудование для мойки скота, мясопродуктов, инвентаря и тары, для измельчения, перемешивания и прессования мясопродуктов, для дозирования, формирования и упаковывания мяса и мясопродуктов, для тепловой и диффузной обработки мяса и мясопродуктов;
Знания:
назначение, устройство, принцип действия, технику безопасности при обслуживании оборудования, влияние неисправностей оборудования на качество выпускаемой продукции.
Умения:
обслуживать машины и аппараты, проводить их подготовку к пуску, осуществлять пуск, контроль за режимом работы, остановку, частичную разборку, связанную с мойкой  и чисткой оборудования.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
СД 09
Анатомия и физиология сельскохозяйственных животных.
Понятие о клетках, тканях, органах; о частях и областях тела животного.
Мышечная система. Система органов движения, кровообращения, дыхания.
Кожный покров и его производные.
Системы органов пищеварения и внутренней секреции.
Строение и функции нервной системы и анализаторов.
Процесс молокообразования.
Физиология адаптации.
Знания:
строение организма животных и протекающих в нем физиологических процессов, морфологию, строение и функции органов и тканей убойных животных.
Умения:
обоснованно определять зависимость технологических процессов переработки животных и производства мясных продуктов от особенностей анатомического строения и микроструктуры сырья.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12

КҚ 3.13.10
КҚ 3.13.11
КҚ 3.13.16
ЖКП 06
Саладағы есеп және есеп беру
Бухгалтерлік есебі пәні және оқыту әдістемесі. Кәсіпорынның жіктелуі. Негізгі қаржы және материалдардың есебі.
Қайта өңдеу кәсіпорында шикізаттарды дайындау есебі. Ет және сүт өндіретін кәсіпорындарында калькуляция және бағаны құруы. Еңбекті бағалау бойынша есептер. Ұйымда есеп жүргізу саясаты. Қаржы есебі.
Білімдер:
- барлық типтік құжаттамаларды ресімдеу тәртібі, калькуляция және бағаның құрылуының әдісі, материалдық жауапты тұлғаның есеп беруді ресімдеу ережесі.
Іскерліктер:
- шикізаттарды қабылдау және дайын өнімдерді жіберу, барлық құжаттамаларды дұрыс ресімдеу, калькуляция әдістемесін қолдануы.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 06
Ет және ет өнімдерінің технологиясы
Ет және құс өңдеу өнеркәсібінің шикізаттық базасы. Мал мен құсты қабылдау және сойғанға дейін асыру.
Су өнімдерді өңдеу. Ішек шикізатты өңдеу. Теріні, қыл-қылшықты, қауырысындарды өңдеу. Тағамдық ертілген және жануарлар майы өндірісі. Қаңды жинау және өңдеу. Ет және ет-құс өнімдерін тоңазыта өңдеу.
Білімдер:
- ет және құс өңдеу өнеркәсібінің шикізаттық базасын. Мал мен құсты қабылдау және сойғанға дейін асыру.
Іскерліктер:
- мал мен құсты қабылдау және сойғанға дейін асырауды.
- тағамдық ертілген және жануарлар майы өндірісі. Ет өнеркәсібін жобалауының қарапайым есебін.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 07
Ет өнеркәсібінің құрал-жабдықтары
Мал, құс және сойылу өнімдерін өңдеу үшін негізгі және көмекші технологиялық құрал-жабдықтарды оқып үйрену. Малды, ет өнімдерін, ыдыстар мен инвертарларды жуатын құрал-жабдықтар. Ет өнімдерін ұсақтау, араластыру және престеу үшін құрал–жабдықтар.
Механикалық бөлу, айыру үшін құрал-жабдықтары. Ет және ет өнімдерін дозалау, формалау және буып-түю үшін құрал-жабдықтар.
Білімдер:
- белгілеу, құрылымы, жұмыс істеу принципі, жабдықтармен жұмыс істеу кезінде техникалық қауіпсіздікті, шығаратын өнімдердің сапасына зиян келтіретін ықпалды.
Іскерліктер:
- аппараттар мен машиналарды пайдалануға дайындау, жұмыс тәртібін бақылау, тоқтату, жууға, тазартуға байланысты бөлшектеу.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 08
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Технологиялық процестерді автоматтандыру пәнінің мазмұны және міндеттері. Технологиялық өлшемдердің негіздері және өлшем құралдары. (метрология, ара қашықтағы хабар, температураның қысымының өзгеруі, химиялық құрамның шығыны мен деңгейінің саны) Метрология туралы негізгі түсінік. Өлшем – бақылау жабдықтардың сипаттамасы мен жіктелуі. Автоматты реттеудің негізі және регуляторы. Саланың технологиялық процестерін автоматтандыру.
Білімдер:
- аспаптардың механикалық конструкциясы, оларды қолдануы, реттеу процесінің негізі, автоматтау схемасын оқу және құрастыру әдістемесі.
Іскерліктер:
- технологиялық өлшемдердің негіздері және өлшем құралдары.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ЖКП 09
Ауыл шаруашылығы жануарларының анатомиясы және физиологиясы
Организм және оның құрама бөліктері: клетка, тері заттың клеткалы емес түрлері. Органдар жүйесі және организм туралы түсінік. Туынды тері жабылғысы. Ішкі ас қорыту жүйесі. Қан айналым жүйесі Анализаторлар мен жүйке жүйесінің құрылымы. Сүттің пайда болу процесі. Бейімделу физиологиясы.
Білімдер:
- малдың ішкі құрылысы және олардың физиологиялық процестері, морфологиясы.
Іскерліктер:
- ет өнімдерінің қайта өңдеу технологиялық процесін анықтау. Шикізаттың анатомиялық құрылыс ерекшелігі.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12

ПК 3.14.7
ПК 3.14.8
ПК 3.14.12
ПК 3.14.13
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
Знакомство со специальностью. Ознакомление с материально-технической базы колледжа. Анализ связи меж предметных дисциплин специальности колледжа и связи социальными партнерами. Экскурсии в учебные заведения, на базы профессиональных практик.
Умения:
- разбирается в информации по материально-технической базы учебное заведение и базы профессиональных практик.
Навыки:
- владеть и использовать правилу техники безопасности;
- составлять отчеты о полученной информации.
БК 1
БК 5
БК 12
БК 14
БК 17
ПК 3.14.14
ПП 02
Учебная практика
Ознакомление с квалификационной характеристикой технолога-
менеджера мясомолочного производства.
Ознакомление с предприятием, режимом работы, правилами личной гигиены. Инструктаж по технике безопасности.
Расположение, назначение и взаимосвязь всех находящихся на территории предприятия основных производственных и вспомогательных цехов, помещений и сооружений.
Изучение ассортимента продукции, технологических процессов и оборудования предприятий.
Умения:
требования к заготовляемому сырью;
- первичную документацию по учету;
- общие правила техники безопасности, санитарии и гигиены;
- сущность микробиологического и технологического процесса производства;
- современные и перспективные методы переработки сырья и производства мясной и молочной промышленности, способы транспортирования, хранения сырья и вспомогательных материалов.
Навыки:
-вести технологический процесс производства;
-проводить лабораторные анализы сырья и готовой продукции;
-проводить мойку и обработку оборудования и инвентаря;
-анализировать конкретные показатели работы оборудования;
-работать на оборудовании согласно рабочей профессии;
-проводить химические и микробиологические анализы;
- определять основные направления развития отрасли, научно-технического прогресса;
-совершенствования техники и технологии производства;
-планирование работы участка,
-основные принципы хозяйственного расчета на основе самостоятельности и самофинансирования;
-основы самоуправления, бригадную и арендную формы организации труда.
готовить оборудование для ведения технологического процесса;
проводить работы при соблюдении норм техники безопасности, санитарии и гигиены;
вести первичную документацию по учету;
эффективно использовать современные и перспективные методы переработки сырья мяса и молока; изучать микробиологический и технологический процесс производства, способы транспортирования,
хранение сырья и вспомогательных материалов.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ПП 03
Учебная практика
На получение массовых профессий технического и обслуживающего труда с присвоением обучающимся установленного уровня профессиональной квалификации (разряд, класс, категория)
«Оператор технологических установок» «Изготовитель полуфабрикатов (мясного) молочного производства»
Закрепление и совершенствование теоретических и практических знаний полученных во время учебной практики.
Самостоятельная работа по молочному и мясному производству.
Умения:
- технологию современных и перспективных методов переработки сырья и производства мясной и молочной промышленности приготовления мясных и молочных продуктов питания. полуфабрикатов, специализированного и диетического направления, особенности национальных мясо-молочных продуктов, их ассортимент
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ПП 04
Технологическая практика в учебном заведении
Нормативно-
техническая документация на сырья и готовую продукцию.
Ассортимент выпускаемой продукции.
Современные методы обработки сырья.
Назначение и устройство основного технологического оборудования.
Техника безопасности и правила эксплуатации оборудования.
Санитарно-
гигиенические требования при переработке продуктов.
Автоматизация технологических процессов.
Изучение технологических процессов и оборудования.
Умения:
-технологию производства по существующим технологическим темам
-нормативно-техническую документацию на сырье, полуфабрикаты, вспомогательные материалы и готовую продукцию;
- виды сырья, его классификацию, состав, свойства, физико-химические и биологические качества изменения его в процессе производства и хранения;
-современные методы обработки сырья;
-назначение и устройство основного технологического оборудования;
-основы автоматизации основных технологических процессов;
-контроль производства основных видов продукции.
Навыки:
- работать с технической литературой;
-собирать и систематизировать необходимую информацию;
-организовывать и вести технологический процесс по переработке мяса и молока;
-рассчитывать потребности в сырье и в вспомогательных материалах;
-обеспечить соблюдение правил техники безопасности, санитарии, окружающей среды;
-обслуживать технологическое оборудование;
-проводить анализ химического состава сырья, готовой продукции.
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ПП 05
Технологическая практика на производстве
Ознакомление с предприятием, режимом его работы, правилами внутреннего трудового распорядка. Инструктаж по технике безопасности и производственной санитарии.
Организация работы основных производственных цехов.
Изучение работы планово-экономического отдела и отдела организации труда и заработной платы.
Выполнение обязанностей среднего инженерно-технического персонала в ведущих цехах предприятия.
Производственные экскурсии в смежные и вспомогательные цеха и службы предприятия.
Умения:
-маркетинговую политику предприятия;
-современные способы обработки сырья;
-организацию работы вспомогательных служб;
-назначение и устройство основного вспомогательного оборудования;
-нормативно-техническую документацию;
-технологический процесс по выработке мясных и молочных продуктов;
-контроль производства основных видов продукции;
-должностные обязанности специалиста среднего звена.
Навыки:
-организовывать производственные процессы;
- разрабатывать задания бригадам, участкам;
-анализировать экономические показатели предприятия, цеха, участка;
-производить расчет и расход сырья полуфабрикатов, готовой продукции и вспомогательных материалов;
-вести оперативный учет и отчетность,
-составлять план работы цеха, участка;
-руководить работой участка, контролировать количество выпускаемой продукции и выявлять причины брака,
-осуществлять реальную эксплуатацию технологического оборудования, современных средств автоматизации технологических процессов, участвовать в освоении техники и технологии.
-самостоятельно работать на основных типах технологического оборудования;
-осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
-подготавливать исходную информацию для выполнения ремонтных работ автомобилей с использованием компьютера;
-управлять авторемонтной бригадой на СТО;
-составлять технологические карты на выполнение ремонтных работ:
деталей, узлов, и агрегатов автомобилей;
-Умения: производить диагностику автотранспортных средств;
-соблюдать требования по ремонту автотранспортных средств;
- контролировать качество ремонтных работ и выявлять причины брака;
- работать на испытательных и регулировочных стендах, пользоваться контрольно-измерительными приборами и инструментами.
- владеть навыками смежных рабочих профессий
БК 1
БК 5
БК 11
БК 12
ПК 3.14.8
ПК 3.14.13
ПК 3.14.14
ПК 3.14.17
ПП 06
Преддипломная (педагогическая) практика
Материально–техническая база учебного заведения ее использования в соответствии с требованием научно- педагогического труда,
Система работы инженерно-педагогического коллектива, мастера производственного обучения преподавателя специальных дисциплин:
организация методической работы учебного заведения.
Ученический коллектив, воспитательная работа.
Работа с родителями и общественными организаторами.
Профориентационная работа.
Умения:
- организовывать и проводить на высоком, профессиональном и методическом уровне занятия производственного обучения в профессиональных школах и других учебных заведениях;
-готовить материально-техническое оснащение, самостоятельно проводить и анализировать уроки и занятия по производственному обучению;
- Знания: методы управления и организации работы в коллективе;
Навыки:
- владеть навыками одной из рабочих профессий в соответствии с профилем приобретенной специальности;
- изучать коллектив учебно-производственной группы с целью организации самостоятельной учебной и воспитательной работ;
- посещать, наблюдать, анализировать уроки теоретического и производственного обучения;
- изучать учебно-планирующую документацию мастера производственного обучения и преподавателя для составления планов, конспектов уроков;
- принимать участие и самостоятельно организовывать, проводить внеклассную воспитательную работу;
- организовывать работу с родителями и общественными организациями.
- пользоваться компьютерной техникой при сборе, обработке информации и других сферах его профессиональной деятельности;
- выбирать обоснованно оптимальные, экономически оправданные технологические режимы;
БК 1
БК 4
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
БК 13
БК 14
БК 17
БК 19
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции;
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей специальности, проявлять к ней устойчивый интерес
БК 2
Иметь представления о современном мире как духовной, культурной, интеллектуальной и экологически целостности, осознавать себя и свое место в обществе;
БК 3
Знания: основы Конституции Республики Казахстан, соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов, этические, правовые нормы, регулирующие отношения человека к человеку, обществу и природе, Умения: учитывать их при решении профессиональных задач;
БК 4
Обладать коммуникативной культурой, умением общения на государственном языке и языке межнационального общения;
БК 5
Обновлять свои знания и навыки в течение всей профессиональной деятельности;
БК 6
Умения: пользоваться компьютерной техникой при сборе и обработке информации своей профессиональной деятельности;
БК 7
Обрабатывать информацию, применяя логические операции, преобразовывать, сохранять, интерпретировать и осуществлять перенос информации, в том числе при помощи современных информационно-коммуникационных технологий;
БК 8
Использовать разнообразные средства устной и письменной коммуникации для решения задач в конкретных производственных ситуациях;
БК 9
Выбирать для себя нормы деятельности и поведения в адекватных ситуациях;
БК 10
Ставить цель команде и своей деятельности, определять условия, необходимые для ее реализации, планировать и организовывать процесс ее достижения;
БК 11
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом;
БК 12
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
БК 13
Планировать и организовывать работу в сфере своей деятельности; работать целенаправленно на достижения результатов;
БК 14
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
БК 15
Соблюдать нормы и требования охраны окружающей среды;
БК 16
Оказывать первую медицинскую помощь;
БК 17
Умения: решать возникающие производственные проблемы;
БК 18
Развивать навыки самоорганизации и саморазвития, стратегическое видение, коммуникативные навыки, наставничество и лидерство.
БК 19
Быть методически и психологически готовым к изменению вида и характера своей профессиональной деятельности;
БК 20
Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Код и наименование квалификации
Профессиональные компетенции
3.1 Обслуживание и ремонт автомобильного транспорта

КҚ 3.14.7
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.12
КҚ 3.14.13
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП0
Кәсіптік практика
КП.01
Таныстыру практикасы Мамандықпен танысу. Колледждің материалды – техникалық базасымен танысу. Әлеуметтік серіктестіктермен қарым-қатынас және колледждің арнайы мамандықтарымен байланысына талдау жүргізу. Кәсіптік тәжірибе базасында оқу орнына экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- оқу орынның материалды техникалық базасы туралы кәсіптік тәжірибеде толық ақпаратты жинау.
Дағдылар:
- техника қауіпсіздік ережелерін қолдану және меңгеру;
- алынған ақпараттар есебін құру.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 12
БҚ 14
БҚ 17
КҚ 3.14.14
ОТ 02
Оқу практикасы
Ет, сүт өнімдері технолог-менеджерінің біліктілік мінездемесімен танысу.
Жеке бас тазалығының ережелерімен, жұмыс кестесімен, кәсіпорын жұмысымен танысу.
Нұсқаулық қауіпсіздік техникасымен таныстыру.
Барлық аумақтың орналасуы, мақсат және жақсы қарым қатынас, басты кәсіпорынның және негізгі өндірістің, қосалқы цехтың бөлмелердің және ғимараттардың бір-бірімен байланысы.
Кәсіпорын жабдықтары және технологиялық процестер, азық-түліктер ассортименттерін білу.
Іскерліктер:
- шикізатты дайындауға арналған талаптарды;
- әдеттегі құжаттаманы есепке алуды;
- санитарияның және гигиенаны жалпы ережелерінің техника қауіпсіздігін сақтауды;
өндірістің микробиологиялық және технологиялық үдерісінің маңыздылығын;
- заманауи шикізаттың және ет және сүт өнеркәсібінің өндірісін өңдеудің перспективалы әдістерді тасудың, шикізаттың және қосалқы материалдың әдіс-айлаларын сақтау.
Дағдылар
- өндірістің технологиялық үдерісін жүргізуді;
- шикізаттың және дайын өнімнің лабораториялық сараптамадан өткізуді;
- жабдықтарды және мүлікті өңдеуді жуудан өткізуді;
- жабдықтың жұмысының нақты көрсеткіштерін сараптауды;
- жабдықта жұмыстың кәсібіне сәйкес жұмыс жасауды;
- химиялық және микробиологиялық анализдер жүргізуді;
- ғылыми техникалық саланың озықтығының дамуының негізгі бағыттарын анықтау;
- техника және өндірістің технологияларының жасалуы;
- сарамжал-саран есептің негізгі ұстанымдары бас негіз дербестік және өзіндік қаржыландыру;
- автономияның негіздері, бригадалық және жалдамалық еңбектің ұйымының пішіндері.
- технологиялық жабдық үдерістің құзырлығы үшін дайындауды;
- жұмысты шамалы жасауды, санитарияның және гигиенаның техника қауіпсіздігін сақтауды;
- алғашқы құжаттамаға есептеу жүргізуді;
- еттің және жастардың шикізат өңдеуінің қазіргі және перспективалы әдістерін тиімді пайдалануды;
- өндірістің микробиологиялық және технологиялық үдерісімен таныс-, тасудың әдіс-айлаларының, шикізаттың және қосалқы материалдарын сақтауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
Оқу практикасы
Жаппай мамандық алудағы техникалық және қызмет көрсету білім алушыларға тағайындалған деңгейдегі кәсіптік біліктілік бойынша білім беру (разряд, класс, категория) «Технологиялық жабдықтарды реттеуші оператор» «Ет, сүт жартылай фабрикат өнімдерін дайындаушы»
ТШ 03
Оқу тәжірибесінде теориялық және практикалық білім дағдыларын қалыптастыру және бекіту. Ет және сүт өнімдері бойынша өзіндік жеке жұмыс жасау.
Білімдер:
- өндірісте ет және сүт өнімдерін дайындау оларды өңдеу әдістері мен жаңа технологияларын;
Дағдылар:
- ет және сүт өнімдерінің ассортиментін, ұлттық тағамдардың ерекшелігін, диеталық тағамдарды дайындау әдістерін;
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ТП 04
Технологиялық практика
Шикізат және дайын өнімге нормативті-техникалық құжаттар.
Өндірілетін өнімнің ассортименті.
Шикізатты өңдеудің жаңаша әдістері.
Негізгі технологиялық құрылғылардың құрылысы және қолдану аясы.
Құрылғыларды пайдаланудың қауіпсіздік техникасы және ережесі.
Азық-түлікті қайта өңдеуде санитарлық-гигиеналық талаптар.
Технологиялық процесстордің автоматтануы. Құрылғылар және технологиялық процесстерді зерттеу.
Іскерліктер:
- технологиялық тақырыптар мен технологиялық өндірісті;
- дайын азық-түлік және қосымша материалдар, жартылай фабрикатты және шикізаттың нормативті-техникалық құжаттарын;
- шикізат түрі, оның топтастыруының құрамы, физикалық-химиялық және биологиялық сапалары оны сақтауды;
- шикізаттың өңдеуінің қазіргі әдістері;
- мақсат және негізгі технологиялық жабдықтың құрылымдары;
- негізгі технологиялық үдерістің автоматтандыруының негіздері;
- өндірістегі азық-түлік түрлерін;
Дағдылар
- техникалық әдебиетпен жұмыс істеу;
- қажетті ақпаратты жинау, жүйелеу;
- технологиялық үдерісті ет және сүтті жастардың өңдеуінде жүргізу және жалғастыру;
- есептегі қажеттіліктер шикізатта және қосалқы материалдарда;
- қауіпсіздіктің, санитарияның техникасының жөн-жосықтан сақтау, қамсыздандыру, сәрсенбілерді құптаймын;
- технологиялық жабдықтарды күту;
- шикізаттың, дайын өнімнің химиялық құрамының анализын жасау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ӨП 05
Өндірістегі технологиялық практика
Кәсіпорынмен, оның жұмыс тәртібімен, ішкі тәртіп ережелерімен танысу.
Өндірістік санитария және қауіпсіздік ережелері бойынша нұсқаулықтар.
Негізгі өнеркәсіптік цехтардың жұмысын ұйымдастыру.
Жоспарлы-экономикалық және еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы бөлімінің жұмысын зерттеу.
Өнеркәсіптің жетекші цехтарындағы орта инженерлі-техникалық персоналдың міндеттерін орындау.
Өнеркәсіптің қосымша цехтарындағы аралас және қосалқы өндірістік экскурсиялар.
Іскерліктер:
- өнеркәсіптің маркетингтік саясатын;
- шикізатты өңдеудің жаңаша әдістері;
- қосалқы қызметтердің жұмысын ұйымдастыру;
- негізгі қосалқы құрылғылардың құрылымы және пайдалану аясы;
- нормативті-техникалық құжаттарды;
- ет және сүт өнімдерін өндіру бойынша технологиялық процесс;
- өнімнің негізгі түрлерін өндіруді бақылау;
- өнімнің негізгі түрлерін өндіруді қадағалау;
- орта буын мамандарының қызметтік міндеттемелерін.
Дағдылар:
- өндірістік процесстерді ұйымдастыру;
- бригада, бөлімшелерге тапсырмалар құрастыру;
- бөлімшелердің, цехтардың, кәсіпорындардың экономикалық көрсеткіштерін саралау;
- қосалқы материалдар және дайын өнім, жартылай фабрикаттарға кететін шикізаттардың саны мен шығынын өндіру;
- шұғыл санақ және есеп жүргізу;
- цехтың, бөлімшенің жұмыс жоспарын құрастыру;
- бөлім жұмысына жетекшілік ету, шығарылатын өнім санын қадағалау және ақау себептерін анықтау;
- технологиялық құрылғыларды, технологиялық процестерді автоматтандырудың жаңаша құралдарын шынайы пайдалануды іске асыру, техника және технологияларды игеруге қатысу;
- технологиялық құрылғылардың негізгі типтерінде өз бетінше жұмыс істеу;
- өндірістік жұмыстағы өртке қарсы қорғаныс және өндірістік санитария, техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау талаптары бойынша және ережелерді сақтауды жүзеге асыруды қадағалау;
- компьютерді пайдаланумен автомобильдерді жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін ақпараттар дайындап отыру;
- ТЖО автожөндеу бригадасын басқару;
- автомобиль агрегеаттарын және бөлшектеріне, түйіндеріне жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін технологиялық карта құрастыру;
- автотранспорт құралдарын диагностикалау жүзеге асыра білу;
- автотранспорт құралдарын жөндеу талаптарын сақтау;
- жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау және ақау себептерін анықтау;
- сынақтағы және ауыспалы стендтарда жұмыс істеу, бақылау-өлшеу құрал-жабдықтарымен қолдану;
- шектес жұмыс мамандықтарының дағдыларын игеру
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 11
БҚ 12
КҚ 3.14.8
КҚ 3.14.13
КҚ 3.14.14
КҚ 3.14.17
ДТ 06
Диплом алды практикасы
Оқу орнының материалды-техникалық базасы оның педагогикалық ұжымға сай қолдану ережесі.
Өндірістік оқыту шеберлері мен арнайы пәндер оқытушылары, инженерлі-педагогикалық ұжымның жұмыс жүйесі.
Оқу орнының әдістемелік жұмысының ұйымдастырылуы; тәрбие жұмысы, қоғамдық ұйымдар және ата-аналармен жұмыс. Профорентациялық жұмыс.
Іскерліктер:
- Басқа оқу орындары және кәсіптік мектепте өндірістік оқыту сабақтарының әдістемелік және кәсіптік деңгейін жоғарғы сатыда өткізу және ұйымдастыру.
- өндірістік оқыттарда сабақтарға және пәндерге өзіндік талдау жүргізу; материалды-техникалық жабдықтауға дайындау;
- ұжымда басқару әдісін ұйымдастыру жұмысын білу;
- игерген мамандық бойынша профилге сәйкестігінің жұмыс Дағдыларын меңгеру;
Дағдылар:
- оқу және тәрбие жұмысында өндірістік-оқыту топты қалыптастыру мақсатында ұжымды білу;
- өндірістік және теориялық оқыту сабақтарын талдау, тексеру қатысу,
- өндірістік оқыту шеберінің және оқытушының сабақ жоспарын құру, сабақ конспектісін, оқу құжаттарын үйреніп білуді,
- өз бетімен сыныптан тыс тәрбие сағатын өткізуді ұйымдастыру және оған қатысуды:
- қоғамдық Ұйымдар мен және ата-аналармен жұмыс жүргізуді ұйымдастыру;
- кәсіптік Дағдылар және басқа да салада ақпаратты өңдеу, компьютерді жинауды қолдану;
- технологиялық кестені.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
БҚ 12
БҚ 13
БҚ 14
БҚ 17
БҚ 19
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Кұзырет коды
Базалық құзыреттер БҚ
БҚ 1
Болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңызын түсіну,
оған деген тұрақты қызығушылығын көрсете білу;
БҚ 2
Қазіргі замандағы рухани, мәдени, интеллектуалды және экологиялық тұтастық жөнінде ұсынымының болуы, қоғамда өзін және өзінің орнын сезіну;
БҚ 3
Қазақстан Республикасы Конституция негіздерін білу, Қазақстан Республикасының бекітілген нормативтік құжаттарын және заң талаптарын сақтауды, этикалық және заңды норманы, адамды, адамға қатынасын реттеу, қоғам мен табиғат, кәсіптік жағдайларын шешу барысында оларды пайдалана білу;
БҚ 4
Нақты өмірлік жағдайдағы тапсырмаларды орындау үшін қазақ және өзге тілдерде ауызша және жазбаша коммуникация құралдарын пайдалану;
БҚ 5
Кәсіби қызметінде өзінің білімі мен дағдыларын жаңартып отыру;
БҚ 6
Өзінің кәсіби қызметіндегі ақпаратты жинау және өңдеу кезінде компьютерлік техниканы қолдана білу;
БҚ 7
Логикалық операцияларды қолдану арқылы ақпаратты өңдеу, қазіргі ақпараттық-қатынастық технологияның көмегімен ақпаратты көшіруді сақтау, өзгерту;
БҚ 8
Нақты өндірістік жағдаяттарда тапсырмаларды орындау үшін ауызша және жазбаша коммуникациялардың әртүрлі құралдарын пайдалану;
БҚ 9
Адекваттық жағдайларда өзі үшін іс-әрекеттің нормасын және тәртіптерін таңдау;
БҚ 10
Өз қызметінің шартын анықтау, мақсат қою, оны іске асыру, оның жетістікке жету процестерін ұйымдастыру және жоспарлау;
БҚ 11
Технологиялық процестермен қарастырылған іс-әрекеттерді орындау;
БҚ 12
Біліктілігі жоғары мамандардың басшылығымен жұмыс жасау;
БҚ 13
Өз қызметінің саласындағы жұмысты жоспарлау және ұйымдастыру, нәтижелердің жетістіктеріне мақсатты жұмыс істеу;
БҚ 14
Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғаудың, өндірістік тазалықты пен өртке қарсы қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерін сақтау;
БҚ 15
Қоршаған ортаны қорғаудың нормалары мен талаптарын сақтау;
БҚ 16
Алғашқы медициналық көмек көрсету;
БҚ 17
Өндірістік шешілмеген мәселелерді шеше білу;
БҚ 18
Лидер мен тәлімгер, коммуникативтік дағдыны, стратегиялық талапты, өзіндік даму мен ұйымдастыру Дағдыларын дамыту;
БҚ 19
Өзінің кәсіптік қызметінің түрі мен сипатының өзгеруіне әдістемелік және психологиялық жағынан дайын болу;
БҚ 20
Салауатты өмір салтын қалыптастыру туралы ғылыми қағидалары болу, спорттық жетілдірудің Іскерліктер: мен дағдыларды меңгеру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
Біліктіліктердің коды мен атауы
Кәсіптік кұзыреттер КҚ
3.1. Автомобиль көлігін жөндеу және қызмет көрсету

0104013 - 2 Мастер производственного обучения, техник-механик
ПК 3.1.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.1.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.1.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.1.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по обслуживанию и ремонту автомобильного транспорта.
ПК 3.1 5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области обслуживания и ремонта автомобильного транспорта.
ПК 3.1.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.1.7 Осуществлять техническое обслуживание и ремонт отечественных и зарубежных автомобилей;
ПК 3.1.8 Организовывать СТО (станции технического обслуживания), осуществлять их работу;
ПК 3.1.9 Обеспечивать выполнение капитального ремонта автомобилей, диагностику работы узлов и механизмов;
ПК 3.1.10 Определять способы восстановления отдельных агрегатов и узлов автомобилей;
ПК 3.1.11 Поддерживать установленный режим технологии моечно-очистных, разборочных и сборочных, комплектовочных, окрасочных работ;
ПК 3.1.12 Самостоятельно работать на основных типах технологического оборудования;
ПК 3.1.13 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите.
ПК 3.1.14 Подготавливать исходную информацию для выполнения и диагностирования ремонтных работ автомобилей с использованием компьютера;
ПК 3.1.15 Управлять авторемонтной бригадой на СТО;
ПК 3.1.16 Составлять технологические карты на выполнение ремонтных работ: деталей, узлов и агрегатов автомобилей;
ПК 3.1.17 Умения: производить диагностику автотранспортных средств;
ПК 3.1.18 Соблюдать требования по ремонту автотранспортных средств.
ПК 3.1.19 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Слесарь – ремонтник», «Слесарь по ремонту автомобилей» «Контролер технического состояния автотранспортных средств»
3.2. Механизация сельскохозяйственного производства
0104013 - 3 Мастер производственного обучения, техник-механик
ПК 3.2.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.

0104013-2 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
КҚ 3.1.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.1.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.1.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.1.4. Автомобиль көлігін жөндеу және қызмет көрсету бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.5. Автомобиль көлігін жөндеу және қызмет көрсету ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.1.6. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.1.7. Отандық және шетелдік автокөліктерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді іске асыру;
КҚ 3.1.8. ТҚКС (техникалық қызмет көрсету станциясы) ұйымдастыру, оның жұмысын жүргізу;
КҚ 3.1.9. Автомобильдерді толық жөндеуден және механизмдер мен тетіктерді диагностикадан өткізуді қамтамасыз ету;
КҚ 3.1.10. Автомобильдің жеке агрегаттары мен тетіктерін орнына келтіру әдістерін анықтау;
КҚ 3.1.11. Жуып-тазалау, бұзу-жинау, жинақтау, бояу жұмыстары технологиясының бекітілген мерзімін орындап отыру;
КҚ 3.1.12. Технологиялық құралдардың негізгі түрлерімен өз бетімен жұмыс істеу;
КҚ 3.1.13. Өндірістік жұмыс орындарында еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы ережелерін сақтаумен бақылауды іске асыру;
КҚ 3.1.14. Компьютерді қолдану арқылы автомобильдерді диагностикалық жөндеу жұмыстарын орындау үшін бастапқы ақпараттарын дайындау;
КҚ 3.1.15. ТҚКС (техникалық қызмет көрсету станциясы) автожөндеу бригадаларын басқару;
КҚ 3.1.16. Бөлшектер, тетіктер және автомобиль агрегаттарын жөндеу жұмыстарын орындауға нұсқалық-техникалық карталар құру.
КҚ 3.1.17. Автотранспорт құралдарының диагностикасын жүргізе білу;
КҚ 3.1.18. Автотранспорт құралдарын жөндеуге қойылатын талаптарды орындау.
КҚ 3.1.19. Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иеленуге «Слесарь – жөндеуші», «Автокөлікті жөндеуші-слесарі», «Автотранспорттық құрылғылардың техникалық жағдайын бақылаушы»
3.2. Ауылшаруашылық өндірісін механизациялау
0104013 – 3 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
КҚ 3.2.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;

ПК 3.2.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.2.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.2.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по механизации сельскохозяйственного производства
ПК 3.2.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области механизации сельскохозяйственного производства.
ПК 3.2.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.2.7 Разрабатывать документацию на выполнение сельскохозяйственных полевых работ;
ПК 3.2.8 Подготавливать исходную документацию для решения инженерных задач на компьютере;
ПК 3.2.9 Составлять план работы на выполнение ремонтно-восстановительных работ машинно-тракторного парка;
ПК 3.2.10 Использовать современные технологии механизации сельскохозяйственного производства.
ПК 3.2.11 Организовывать и осуществлять, управлять работой машинно-тракторного парка;
ПК 3.2.12 Обеспечивать выполнение ремонтных и сельскохозяйственных полевых работ;
ПК 3.2.13 Эффективно использовать машинно-тракторный парк, оборудование и материальные средства;
ПК 3.2.14 Осуществлять контроль над производством сельскохозяйственных работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной защите;
ПК 3.2.15 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.2.16 Осваивать новую технику и технологическую документацию.
ПК 3.2.17 Использовать основы теории автомобильных и тракторных двигателей, устройством всех основных сборочных единиц и систем машинно-тракторных агрегатов, сельскохозяйственных машин и тракторов по механизации сельскохозяйственного производства.
ПК 3.1.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства»,
«Слесарь–ремонтник сельскохозяйственной техники и оборудования»
3.3. Сварочное производство
0104013 - 7 Мастер производственного обучения, техник-механик
ПК 3.3.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.3.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания

КҚ 3.2.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.2.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.2.4. Ауылшаруашылық өндірісін механизациялау бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.2.5. Ауылшаруашылық өндірісін механизациялау ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.2.6. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.2.7. Ауыл шаруашылық дала жұмыстарын орындауға құжаттар дайындау;
КҚ 3.2.8. Компьютерде инженерлік міндеттерді шешуге арналған бастапқы құжаттарды дайындау;
КҚ 3.2.9. Машина-трактор паркін жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын орындауға жұмыс жоспарларын құру;
КҚ 3.2.10. Ауылшаруашылығы өндірісін механикаландыруда қазіргі технологияны пайдалану.
КҚ 3.2.11. Машина-трактор паркі жұмыстарын басқару, ұйымдастыру және іске асыру;
КҚ 3.2.12. Жөндеу және ауыл шаруашылық егін жұмыстарын орындауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.2.13. Машина-трактор паркін, жабдықтарды және материалдық құралдарды тиімді қолдану;
Кқ 3.2.14. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі, өндірістік тазалық және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы ережелерді сақтаумен ауыл шаруашылық жұмыстары өндірісінде бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.2.15. Бір бағыттағы мамандармен өзара жұмыс жасау;
КҚ 3.2.16. Жаңа техниканы және технологиялық құжаттарды меңгеру;
3.2.17. Ауылшаруашылық өндірісін механизациялауда трактор мен машиналарды, ауылшаруашылық машина-трактор агрегаттарының жүйесі мен негізгі жинау құрылғыларын, трактордың қозғауышы мен автокөліктердің негізгі теориясын қолдану;
КҚ 3.1.18. «Ауылшаруашылық өндірісінің трактор-машинисі», «Ауылшаруашылық техникалары мен құрылғыларын жөндеуші-слесарь» жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.3. Дәнекерлеу өндірісі
0104013 – 7 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
ҚҚ 3.3.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.3.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;

ПК 3.3.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.3.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по сварочному производству.
ПК 3.3.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области сварочного производства.
ПК 3.3.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.3.7 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов одной из рабочих профессий «Газоэлектросварщик» 2-3 разряда, «Контролер сварочных работ»
ПК 3.3.8 Подготавливать исходную информацию для выполнения сварочных работ любого уровня сложности;
ПК 3.3.9 Управлять бригадой «газоэлектросварщиков»;
ПК 3.3.10 Составлять технологические карты на выполнение сварочных работ;
ПК 3.3.11 Умения: производить диагностику работы технологического оборудования сварочного производства;
ПК 3.3.12 Соблюдать требования по производству сварных конструкций;
ПК 3.3.13 Оптимизировать режимы работы источников и оборудования для производства сварных конструкций;
ПК 3.3.14 Обеспечивать правильное применение источников питания сварочного и технологического оборудования;
ПК 3.3.15 Осуществлять диагностику технического состояния, надежности источников питания и оборудования для производства сварных конструкций;
ПК 3.3.16 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.3.17 Совместно с бригадой и другим подчиненным персоналом «газоэлектросварщиков» производить сварочные работы на отведенных участках.
3.4. Организация дорожного движения
0104013-8 Мастер производственного обучения, техник-механик
ПК 3.4.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.4.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.4.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.4.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по организации дорожного движения;
ПК 3.4.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области дорожного движения;
ПК 3.4.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;

КҚ 3.3.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.3.4. Дәнекерлеу өндірісі бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.3.5. Дәнекерлеу өндірісі ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.3.6. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.3.7. 2-3 разрядтағы «Газоэлектро дәнекерлеушісі»,
«Дәнекерлеу жұмыстарын бақылаушы» жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу
КҚ 3.3.8. Күрделілігі әр түрлі деңгейдегі дәнекерлеу жұмыстарын орындауға арналған бастапқы ақпаратты дайындау;
КҚ 3.3.9. Газдәнекерлеушілердің бригадасын басқару;
КҚ 3.3.10. Дәнекерлеу жұмысын орындауға арналған техникалық картаны дайындау;
КҚ 3.3.11. Дәнекерлеу өндірісінің технологиялық жабдықтары жұмысының диагностикасын жүргізе білу;
КҚ 3.3.12. Дәнекерлеу конструкциясы өндірісіне қойылатын талаптарды орындау.
КҚ 3.3.13. Дәнекерлеу өндірісінің конструкциясы құралдары мен жұмыс көздерін жұмыс кестесіне қою;
КҚ 3.3.14. Технологиялық құралдар мен дәнекерлеу көздерін дұрыс қолдануды ұйымдастыру;
КҚ 3.3.15. Дәнекерлеу конструкциясы өндірісінде құралдар мен дәнекерлеу көздерінің сенімділігі, техникалық жағдайының диагностикасын іске асыру;
КҚ 3.3.16. Аралас бөлімшелер мамандарымен өзара әрекеттесу;
КҚ 3.3.17. Газэлектрмен дәнекерлеуші өздеріне бөлінген алаңда ұжыммен бірге қарамағындағы адамдармен дәнекерлеу жұмысын жүргізу.
3.4. Жол қозғалысын ұйымдастыру
0104013 – 8 Өндірістік оқыту шебері, техник-механик
КҚ 3.4.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.4.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.4.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.4.4 Жол қозғалысын ұйымдастыру бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.4.5 Жол қозғалысы саласындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.4.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;

ПК 3.4.7 Поддерживать режим технологии эксплуатации автомобильных дорог
ПК 3.4.8 Осуществлять контроль над эксплуатацией дорог, средств регулирования с соблюдением действующих положений и правил;
ПК 3.4.9 Организовывать пункты технического обслуживания автотранспортных средств, осуществлять их работу;
ПК 3.4.10 Обеспечивать выполнение ремонта транспортных средств, диагностику их работы;
ПК 3.4.11 Самостоятельно работать на основных типах автотранспортных средств;
ПК 3.4.12 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.4.13 Осваивать новую технику и технологическую документацию по организации дорожного движения;
ПК 3.4.14 Обеспечивать регулирование движения транспорта и пешеходов, надзор за дорожным движением;
ПК 3.4.15 Управлять транспортными средствами;
ПК 3.4.16 Следить за правильной эксплуатацией дорог, за технически состоянием средств регулирования, составлять документацию при дорожно-транспортных происшествиях;
ПК 3.4.17 Умения: использовать законодательные акты к  нарушителям при дорожных происшествиях;
ПК 3.4.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Слесарь по ремонту автодорог», «Слесарь – ремонтник», «Контролер технического состояния и эксплуатации автомобильных дорог» «Контролер технического состояния транспортных средств».
3.5. Электрификация сельскохозяйственного производства
0104013 – 1 Мастер производственного обучения, техник-электрик
ПК 3.5.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.5.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.5.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.5.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по электрификации сельскохозяйственного производства
ПК 3.5.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области электрификации сельскохозяйственного производства.
ПК 3.5.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.5.7 Организовывать и осуществлять мероприятия по использованию электрической и тепловой энергии, снижению энергоемкости потребителей, оптимизировать режимы работы технологического и электротехнического оборудования;

КҚ 3.4.7 Автокөлік жолдарын пайдалану технологиялары тәртібін қолдау;
КҚ 3.4.8 Қолданылатын ережелер мен талаптардың сақталуын реттеу, жолдарды дұрыс пайдалануды қадағалау;
КК 3.4.9 Автокөлік құралдарын техникалық қызмет көрсету пункттерін ұйымдастыру, олардың жұмыстарын іске асыру;
КҚ 3.4.10 Транспорттық құрылғыларды жөндеу жұмыстарын орындалуын, олардың жұмыстарын диагностикалауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.11 Автокөлік құралдарының негізгі типтерінде өз бетінше жұмыс істеу;
КҚ 3.4.12 Аралас бөлімшелер мамандарымен өзара әрекеттесу;
КҚ 3.4.13 Жол қозғалысын ұйымдастыру бойынша жаңа техниканы және технологиялық құжаттарды игеру.
КҚ 3.4.14 Жол қозғалысын бақылау, жаяу жүргіншілер мен транспорттық қозғалыстарды реттеуді қамтамасыз ету;
КҚ 3.4.15 Көлік құралдарын басқару;
КҚ 3.4.16 Жолдарды дұрыс пайдаланудың құралдарды реттеудің техникалық жағдайларын қадағалау, жол-көлік кезіндегі оқиғалар кезіндегі құжаттарды құрастыру;
КҚ 3.4.17 Жол қозғалысы оқиғаларын бұзу кезіндегі заңды актілерді қолдана білу.
КҚ 3.4.18 «Автожолдарды жөндеуші-слесарі», «Слесарь-жөндеуші», «Авто жолдарды пайдаланушы және техникалық жағдайын бақылаушысы», «Автотранспорттық құрылғылардың техникалық жағдайын бақылаушы» жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.5. Ауылшаруашылық өндірісін электрлендіру
0104013 – 1 Өндірістік оқыту шебері, техник-электрик
КҚ 3.5.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.5.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.5.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.5.4 Ауылшаруашылық өндірісін электрлендіру мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.5.5 Ауылшаруашылық өндірісін электрлендіру ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.5.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.5.7 Электр және жылу энергиясын қолдану, тұтынушылардың энерго сыйымдылығын төмендету мақсатындағы шараларды ұйымдастыруды және іске асыру, технологиялық және электротехникалық жабдықтардың жұмыс тәртібін оңтайландыруды іске асыру;

ПК 3.5.8 Обеспечивать правильное применение силовых электромагнитных элементов автоматики в приборных устройствах и средствах автоматизации;
ПК 3.5.9 Осуществлять диагностику технического состояния, надежности в работе различных электротехнических устройств и установок;
ПК 3.5.10 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.5.11 Производить электромонтажные работы на отведенных участках.
ПК 3.5.12 Разрабатывать проектную документацию на выполнение электромонтажных работ;
ПК 3.5.13 Составлять план работы электромонтажного участка;
ПК 3.5.14 Управлять работой электрифицированных узлов и механизмов машин и оборудования, применяемых в сельскохозяйственном производстве;
ПК 3.5.15 Использовать современные технологии при выполнении электромонтажных работ.
ПК 3.5.16 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Электрик с допуском 1000 В», «Электромонтажник по силовым сетям и электрооборудованию»
3.6. Вычислительные машины
0104013 – 4 Мастер производственного обучения, техник-электронщик
ПК 3.6.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.6.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.6.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.6.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по вычислительным машинам;
ПК 3.6.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области использования вычислительных машин
ПК 3.6.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.6.7 организовывать и осуществлять эксплуатацию и ремонт средств вычислительной техники, комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.8 Обеспечивать выполнение систем реальных средств вычислительной техники;
ПК 3.6.9 Осваивать новые средства и методы проектирования средств вычислительной техники, комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.10 Осуществлять производственно-технологические, производственно-управленческие, конструкторские, опытно-экспериментальные операции в отраслях совершенствования вычислительных машин, комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.11 Участвовать в коллективном принятии решений по вопросам выбора наиболее эффективных путей выполнения работ.

КҚ 3.5.8 Аспаптық құрылғылардағы және автоматтандыру құралдарындағы автоматиканың қуаттық электромагниттік элементтерін дұрыс қолдануды қамтамасыз ету;
КҚ 3.5.9 Техникалық жағдайды болжауды, әр түрлі электротехникалық құрылғылар мен қондырғылардың жұмыстағы тұрақтылығын іске асыру;
КҚ 3.5.10 Аралас бөлімшелердегі мамандармен өзара әрекеттесу;
КҚ 3.5.11 Бөлінген учаскелерде электромонтаждық жұмыстарды жүргізу.
КҚ 3.5.12. Электромонтаждық жұмыстардың орындалуы, жобалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.5.13. Электромонтаждық учаскелерде жұмыс жобасын құрастыру;
КҚ 3.5.14 Ауыл шаруашылық өндірісінде қолданылатын машиналар және жабдықтардың түйіндері мен механизмдер жұмысын басқару;
КҚ 3.5.15. Электромонтаж жұмыстарын орындау барысында жаңа технологияны пайдалану.
КҚ 3.5.16 «1000 В жұмыс істейтін электрик», «Электрқұралдарымен және күшті желілерінің электромонтажы» жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.6. Есептеу машиналары
0104013 – 4 Өндірістік оқыту шебері, техник-электрон
КҚ 3.6.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.6.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.6.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.6.4 Есептеу машиналары мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.6.5. Есептеу машиналарын қолдануда арнайы пәндер оқытушыларының әдістемелік және тәжірибелік дағдыларын, теориялық дайындықтарын қалыптастыру;
КҚ 3.6.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.6.7 Есептеу техникасы құралдарын, кешендерін, жүйелері мен желілерін жөндеу мен пайдалануды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
КҚ 3.6.8 Есептеу техникасының нақты құралдар жүйелерін орындауды қамтамасыз ету;
КҚ 3.6.9 Жаңа құралдарды және есептеу техникасының, кешендерінің, жүйелері және желілерінің құралдарын жобалау әдістерін игеру;
КҚ 3.6.10 Есептеу машиналарын, кешендерін, жүйелері мен желілерін жетілдіру салаларында өндірістік-технологиялық, өндірістік-басқару, конструкторлық, тәжірибелік-эксперименттік операцияларды жүзеге асыру;
КҚ 3.6.11 Жұмысты орындаудағы нәтижелі жолдарды таңдау бойынша ұжымдық шешім қабылдауға қатысу.

ПК 3.6.12 Решать практические задачи, связанные с совершенством средств вычислительной техники, систем и сетей;
ПК 3.6.13 Осваивать современное состояние и перспективы развития, технического обслуживания электронно-вычислительной техники;
ПК 3.6.14 Соблюдать требования эксплуатации и ремонта средств вычислительной техники, комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.15 Умения: прогнозировать развитие средств вычислительной техники комплексов, систем и сетей;
ПК 3.6.16 Рационально использовать и оптимизировать режим работы средств вычислительной техники.
ПК 3.6.17 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Монтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств ВТ», «Оператор ЭВМ»
3.7. Программное обеспечение вычислительной техники
0104013 – 5 Мастер производственного обучения, техник-программист
ПК 3.7.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.7.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.7.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.7.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по программному обеспечению вычислительной техники;
ПК 3.7.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области программного обеспечения вычислительной техники;
ПК 3.7.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.7.7 Эффективно использовать вычислительную технику при сборке, обработке информации и в других сферах его профессиональной деятельности;
ПК 3.7.8 Осваивать знания современных средств программного обеспечения вычислительной техники;
ПК 3.7.9 Эффективно использовать программное обеспечение вычислительной техники;
ПК 3.7.10 Разрабатывать производственно-технологические, производственно-управленческие, конструкторские, опытно-экспериментальные операции в отраслях программного обеспечения вычислительной техники и автоматизации;
ПК 3.7.11 Осуществлять инженерно-техническую, организационно-управленческую или образовательную деятельность;
ПК 3.7.12 Подготавливать исходную информацию и составлять программы производственной необходимости;
ПК 3.7.13 Пользоваться програмными средствами обеспечения работоспособности и технического обслуживания электронно-вычислительной техники;

КҚ 3.6.12 Есептеу техникасы, жүйелері және желілері құралдарын жетілдіруге байланысты тәжірибелік есептер шығару;
КҚ 3.6.13 Электрондық-есептеу техникасына қызмет көрсетудің бүгінгі жағдайы мен дамуының болашағын меңгеру.
КҚ 3.6.14 Есептеу техникалары құралдарын, кешендерін, жүйелері мен желілерін жөндеу және пайдалану талаптарын сақтау;
КҚ 3.6.15 Есептеу техникалары құралдарының, кешендерінің, жүйелері мен желілерінің дамуын болжай білу;
КҚ 3.6.16 Есептеу техникалары құралдарының жұмысын оңтайландыру және тиімді пайдалана білу.
ПК 3.1.17 «Есептеу машиналарының құрылғылары мен, аппаратураларын жөндеу және қызмет көрсету монтері»,
«ДЭЕМ операторы» жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.7. Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыру
0104013 – 5 Өндірістік оқыту шебері, техник-бағдарламашы
КҚ 3.7.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.7.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.7.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.7.4 Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыру бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.7.5. Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыруда арнайы пән оқытушыларының әдістемелік дағдыларын және тәжірибелік, теориялық дайындықтарын білу;
КҚ 3.7. 6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.7.7 Ақпаратты жинақтауда, қайта өңдеуде және кәсіптік қызметтің басқа салаларында есептеу техникасын тиімді пайдалану;
КҚ 3.7.8 Есептеу техникаларын бағдарламалық қамтамасыз етудің қазіргі құралдарын меңгеру;
КҚ 3.7.9. Есептеу техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыруды тиімді қолдану,
КҚ 3.7.10 Есептеу техникасын бағдарламалық қамтамасыз ету және автоматтандыру салаларында өндірістік-технологиялық, өндірістік-басқару, конструкторлық тәжірибелік-эксперименталдық операцияларын әзірлеу;
КҚ 3.7.11 Инженерлік-техникалық, ұйымдастыру-басқарушылық немесе білімдік қызметтерін іске асыру;
КҚ 3.7.12. Қажеттілігіне қарай өндірістік бағдарламаларды құрастыру және ақпараттарды дайындау;
КҚ 3.7.13 Электронды-есептеу техникасына техникалық қызмет көрсету және оның жұмысын қамтамасыз ететін бағдарламаларды пайдалану;

ПК 3.7.14 Производить операции по программному обеспечению с ресурсами памяти для применяемых в производственной деятельности вычислительной техники.
ПК 3.7.15 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по рабочей профессии «Оператор ПЭВМ»
3.8. Электросвязь в телекоммуникационных системах
0104013 - 6 Мастер производственного обучения, техник-электросвязи
ПК 3.8.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.8.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.8.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.8.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по электросвязи в телекоммуникационных системах;
ПК 3.8.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области электросвязи в телекоммуникационных системах;
ПК 3.8.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.8.7 Организовывать и осуществлять процессы электросвязи, обеспечивающие представление услуг электросвязи пользователям;
ПК 3.8.8 Обеспечивать работу сети общего пользования (ЕП), основных систем многоканальной связи телекоммуникационных систем и связи;
ПК 3.8.9 Осваивать новую технику и технологическую документацию;
ПК 3.8.10 Самостоятельно работать на линиях связи;
ПК 3.8.11 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности производственной санитарии и противопожарной защите.
ПК 3.8.12 Разрабатывать документацию на аварийно–восстановительные работы;
ПК 3.8.13 Подготавливать исходную документацию для решения инженерных задач на компьютере;
ПК 3.8.14 Управлять работой линий связи с главного (объединенного) пульта управления;
ПК 3.8.15 Производить проектно-конструкторские, организационно-управленческие, режимно-наладочные, эксплуатационно-ремонтные работы.
ПК 3.8.16 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Электромонтер по обслуживанию и ремонту телекоммуникационного оборудования», «Электромонтер по эксплуатации телекоммуникационных систем и сетей», «Электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи», «Монтажник линейных сооружений»

КҚ 3.7.14 Өндірісте қолданылатын есептеу техникаларын жады ресурстарын қолдануға бағдарламамен қамтамасыздандыру операцияларын жүргізу;
КҚ 3.7.15 «ДЭЕМ операторы» жұмысшы кәсібі бойынша мамандарды даярлау жөніндегі сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.
3.8. Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланысы
0104013 – 6 Өндірістік оқыту шебері, техник-электробайланысшы
КҚ 3.8.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.8.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.8.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.8.4 Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланыс мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.8.5 Телекоммуникациялық жүйелердің электробайланыс мамандығы ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.8.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.8.7 Пайдаланушыларға электробайланыстық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін электробайланыс процестерін ұйымдастыру және іске асыру;
КҚ 3.8.8. Телекоммуникациялық жүйелер мен байланыстардағы негізгі көпканалды қолдану желі жұмысын қамтамасыз ету;
КҚ 3.8.9. Технологиялық құжаттарды және жаңа техниканы меңгеру;
КҚ 3.8.10 Байланыс желісінде өз бетімен жұмыс істеу;
КҚ 3.8.11 Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қорғаныс жөніндегі қолданыстағы тәртіп пен ережелерін сақтай отырып, жұмыс өндірісіне бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3.8.12 Апаттық-қалпына келтіру жұмыстарына құжаттар дайындау;
КҚ 3.8.13 Инженерлік есептерді компьютерде орындауға арналған бастапқы құжаттарды дайындау;
КҚ 3.8.14 Байланыс желісінің жұмысын бас (біріктірілген) пульттен басқару;
КҚ 3.8.15 Конструкторлық-жоба, басқару-ұйымдастыру, тәртіпті-түзету, пайдалану-жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.8.16 «Телекоммуникациялық құралдарды жөндеу және қызмет көрсету электромонтері», «Телекоммуникациялық желілер мен жүйелерді қолдану электромонтері», «Байланыс құрылғылары мен аппартураларды жөндеу және қызмет көрсету электромонтері», «Сызықтық ғимараттарды монтаждаушы» жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу.

3.9. Швейное производство
0104023 – 1 Мастер производственного обучения, техник-технолог швейного производства
ПК 3.9.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.9.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.9.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.9.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по швейному производству;
ПК 3.9.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области технологии швейного производства.
ПК 3.9.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.9.7 Организовывать и осуществлять работу на участках швейного производства;
ПК 3.9.8 Обеспечивать устранения неполадок, проведения регулировки швейных и других универсальных машин;
ПК 3.9.9 Самостоятельно работать на основных видах технологического оборудования;
ПК 3.9.10 Осуществлять контроль за изготовлением моделей, образцов, изделий верхней одежды, легкого платья, меховых изделий, белья и изделий из верхнего трикотажа по индивидуальным заказам;
ПК 3.9.11 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.9.12 Конструировать женскую, мужскую и детскую одежду;
ПК 3.9.13 Выполнять ручную, машинную и влажно-тепловую обработку швейных изделий.
ПК 3.9.14 Конструировать и осуществлять запуск в серийное производство швейных изделий по индивидуальным заказам;
ПК 3.9.15 Подготавливать исходную информацию для выпуска изделий индивидуального заказа, серийного производства по заданным моделям и образцам на компьютере;
ПК 3.9.16 Управлять работой участков швейного производства;
ПК 3.9.17 Использовать современные технологии швейного производства;
ПК 3.9.18 Соблюдать требования технологического процесса кройки и шитья
ПК 3.9.19 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Модельер-закройщик» «Швея», «Портной»
3.10. Строительное производство
0104023 – 3 Мастер производственного обучения, техник-строитель
ПК 3.10.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.10.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания

3.9. Тігін өндірісі
0104023 – 1 Өндірістік оқыту шебері, тігін өндірісінің техник-технологы
КҚ 3.9.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.9.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.9.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.9.4 Тігін өндірісі мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.9.5 Тігін өндірісі мамандығы ауқымындағы арнайы пәндерді оқытуда теориялық дайындық, практикалық және әдістемелік дағдыға ие болу;
КҚ 3.9.6 Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.9.7 Тігін өндірісі жұмыстарын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
КҚ 3.9.8 Тігін және басқа универсалдық машиналарын жөндеу, қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.9.9 Технологиялық жабдықтардың негізгі түрлерінде өз бетімен жұмыс істеу;
КК 3.9.10 Жеке тапсырыс бойынша сырт киімдердің, жеңіл көйлектердің, теріден тігілген киімдердің, іш киімдер және трикотаж бұйымдарының үлгілерін дайындаудың орындалуын бақылау;
КК 3.9.11 Аралас бөлімшелердің мамандарымен өзара әрекеттесу;
КК 3.9.12 Ерлер, әйелдер, балалар киімдерін құрастыру;
КК 3.9.13 Тігін өндірісінің қолмен, машинамен және дымқыл жылы өңдеулерін орындау.
КҚ 3.9.14 Жеке тапсырыс бойынша тігін өндірісін сериялық өндіріске шығаруды құрастыру және жүзеге асыру;
КҚ 3.9.15 Жеке тапсырыс бұйымдарын берілген үлгілер бойынша тігу, сериялық өндіріске шығару үшін бастапқы ақпараттар бағдарламасын компьютерде дайындау;
КҚ 3.9.16 Тігін өндірісі жұмысын басқару;
КҚ 3.9.17 Тігін өндірісінде жаңа технологияны қолдану;
КҚ 3.9.18 Тігу мен қайып тігудің технологиялық процестерін сақтау;
КҚ 3.9.19 «Үлгілеуші-пішуші», «Тігінші», «Тігуші» жұмысшы кәсібінің біреуіне мамандарды даярлау бойынша сабақтарды жоғары педагогикалық деңгейде ұйымдастыру және өткізу
3.10. Құрылыс өндірісі
0104023 – 3 Өндірістік оқыту шебері, технолог-құрылысшы
КҚ 3.10.1 Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.10.2 Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;

ПК 3.10.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.10.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по строительному производству;
ПК 3.10.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области технологии строительного производства.
ПК 3.10.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.10.7 Организовывать и осуществлять строительные процессы, работы согласно проекту организации работ и проекту организации строительства;
ПК 3.10.8 Разрабатывать графики и календарные планы сроков строительства, и строительных генеральных планов;
ПК 3.10.9 Эффективно использовать оборудование, строительные материалы, материальные средства;
ПК 3.10.10 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений по качеству выполнения строительно-монтажных работ, правил по охране труда и технике безопасности;
ПК 3.10. 11 Взаимодействовать со специалистами смежных участков;
ПК 3.10.12 Выбирать наиболее рациональные способы и средства при выполнении строительно-монтажных работ.
ПК 3.10.13 Разрабатывать проектно-сметную документацию на выполнение строительно-монтажных работ;
ПК 3.10.14 Управлять строительной бригадой на объекте строительства;
ПК 3.10.15 Составлять проектно-сметную, производственно- технологическую документацию в отрасли строительства и эксплуатации зданий и сооружений с использованием новейших информационных технологий;
ПК 3.10.16 Соблюдать требования строительных норм и правил в отрасли строительного производства;
ПК 3.10.17 Использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
ПК 3.10.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Штукатур-облицовщик 3-4 разряд», «Каменщик 3-4 разряд», «Монтажник каркасно-обшивных конструкций 3-4 разряд» «Плотник 3 разряда». «Маляр 3 разряда».
3.11. Эксплуатация нефтяных и газовых месторождений 0104023 -4 Мастер производственного обучения, техник-технолог нефтяных и газовых месторождений
ПК 3.11.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.11.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания

КҚ 3.10.3 Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.10.4 Құрылыс өндірісі бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КК 3.10.5. Құрылыс өндірісі технологиясының облыстарында арнайы пәндер оқытушыларының әдістемелік және тәжірибелік Дағдыларын, теориялық дайындықтарын қалыптастыру;
КҚ 3.10.6 Құрылыс өндірісі бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу, кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.10.7 Құрылысты ұйымдастыру жобасы және жұмыс өндірісінің жобасына сәйкес құрылыс процестерін ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.10.8 құрылыс мерзімдерінің кестесі мен күнтізбелік жоспарларын және құрылыстың бас жоспарын дайындау;
КҚ 3.10.9 Жабдықтарды, құрылыс материалдарын тиімді қолдану;
КҚ 3.10.10 Құрылыс-монтаж жұмыстарын сапалы орындауда қолданылып жүрген тәртіптер мен еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, жұмыс өндірісіне бақылау жүргізу;
КҚ 3.10.11 Бір бағыттағы учаске мамандарымен өзара байланыс жасау
КҚ 3.10.12 Құрылыс – монтаждау жұмыстарын орындауда түрлі құрылғыларды таңдау;
КҚ 3.10.13 Жалпы құрылыс жұмыстарын орындауға арналған жобалық-сметалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.10.14 Құрылыс объектісіндегі құрылыс бригадасын басқару
КҚ 3. 10.15 Өндірістік-технологиялық, өндірістік-басқару, конструкторлық, технологиялық және құрылыс саласындағы қызметтің басқа түрлерінің құжаттарын компьютер көмегімен дайындау;
КҚ 3.10.16. Құрылыс өндірісі салаларының ережелері мен құрылыс нормаларының талаптарын сақтау;
КҚ 3.10.17. Кәсіби қызметтің бағытына қажетті экономикалық ақпаратты пайдалану.
КҚ 3.10.18. Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иелену «3-4 санатты сылаушы-қаптаушы», «3-4 санатты тас қалаушы», «3-4 санатты бояушы-қаптаушы құралдарының монтажнигі»
3.11. Мұнай және газ кен орындарын пайдалану
0104023 – 4 Өндірістік оқыту шебері, техник-технолог мұнай және газ кен орындарын пайдаланудың техник-технологы
КҚ 3.11.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.11.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;

ПК 3.11.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.11.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по эксплуатации нефтяных и газовых месторождений;
ПК 3.11.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области эксплуатации нефтяных и газовых месторождений;
ПК 3.11.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.11.7 Разрабатывать проектно сметную документацию на технологические процессы добычи газа и нефти;
ПК 3.11.8 Подготавливать исходную информацию для решения инженерных задач на компьютере:
ПК 3.11.9 Управлять работой нефтегазоперерабатывающих комплексов;
ПК 3.11.10 Составлять план работы производственного участка по добыче нефтегазопродуктов;
ПК 3.11.11 Анализировать экономическую эффективность применяемых методов интенсификации добычи нефти и газа.
ПК 3.11.12 Организовывать и осуществлять работу на производственном участке нефтегазодобывающих предприятий;
ПК 3.11.13 Обеспечивать выполнение технологических процессов по добыче нефтепродуктов и газа;
ПК 3.11.14 Эффективно использовать оборудование и материальные средства нефтяного и газового производства;
ПК 3.11.15 Самостоятельно работать на основных видах технологического оборудования производства отрасли;
ПК 3.11.16 Осваивать новую технику и технологическую документацию;
ПК 3.11.17 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии в нефтегазовом производстве.
ПК 3.10.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Машинист насосных установок» «Машинист компрессорных установок» «Оператор нефтеперекачивающей станции» «Машинист агрегатов по обслуживаниюнефтегазопромыслового оборудования» «Оператор по добыче нефти и газа»
3.12. Стандартизация и сертификация
0104023 – 6 Мастер производственного обучения, техник по стандартизации
ПК 3.12.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.12.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.12.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.12.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по стандартизации и сертификации;
ПК 3.12.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области стандартизации, сертификации и метрологии.
ПК 3.12.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;

КҚ 3.11.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.11.4. Мұнай және газ кен орындарын пайдалану бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.11.5. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.11.6. Мұнай және газ кен орындарын пайдалану бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу, Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.11.7. Газ және мұнай өндірудің технологиялық процестеріне жобалық сметалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.11.8. Инженерлік есептерді компьютерде орындауға арналған бастапқы ақпараттарды дайындау;
КҚ 3.11.9 Мұнай өнімдерін және газ өндірудің технологиялық процестерін қамтамасыз ету;
КҚ 3.11.10 Мұнай, газ өндіру мекемелерінің өндірістік учаскелеріндегі жұмысын ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ 3.11.11 Мұнай және газ өндіруде қолданылатын интенсификациялық әдістерін экономикалық нәтижелілігін талдау.
КҚ 3.11.12. Бір бағыттағы учаске мамандарымен өзара байланыс жасау.
КҚ 3.11.13. Газ және мұнай өндірудің технологиялық процестеріне жобалық сметалық құжаттарды дайындау;
КҚ 3.11.14. Жабдықтар мен материалдық құралдарды тиімді қолдану;
КҚ 3.11.15. Түрлі технологиялық жабдықтарда өз бетімен жұмыс істеу;
КҚ 3.11.16. Жаңа техниканы және технологиялық құжаттарды меңгеру;
КҚ 3.11.17. Қолданылып жүрген тәртіптер мен еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария ережелерін сақтай отырып, жұмыс өндірісіне бақылау жүргізу;
КҚ 3.11.18 Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иелену "Автоматика және бақылаушы-өлшеу аспаптар слесары"
"Автоматика және бақылаушы-өлшеу аспаптар жөндеушісі"
3.12. Стандарттану және сертификаттау
0104023 – 6 Өндірістік оқыту шебері, стандартизациялау технигі
КҚ 3.12.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.12.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.12.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.12.4. Стандарттау және сертификаттау мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.5. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.1. 6. Стандарттау және сертификаттау мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.7. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;

ПК 3.12.7 Организовывать и осуществлять работу по сертификации, стандартизации, лицензирования и контроля качества
ПК 3.12.8 Обеспечивать соблюдение выполнения технологических процессов по выпуску и переработки продукции
ПК 3.12.9 Эффективно использовать оборудование и материальные средства;
ПК 3.12.10 Самостоятельно работать на основных видах технологического оборудования;
ПК 3.12.11 Осваивать новую технику и технологическую документацию;
ПК 3.12.12 Осуществлять контроль над производством работ с соблюдением действующих положений и правил по сертификации, стандартизации, лицензирования и контроля качества;
ПК 3.12.13 Взаимодействовать со специалистами смежных участков
ПК 3.12.14 Владеть техникой технических и специальных измерений.
ПК 3.12.15 Организовывать работу по научно-техническому, нормативно-методическому обеспечению сертификации, стандартизации, лицензирования.
ПК 3.12.16 Выявлять и устранять дефекты выпускаемой продукции
ПК 3.12.17 Согласно специальной подготовки наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования;
ПК 3.12.18 Определять продажные цены на продукцию животноводства методом составления калькуляции;
ПК 3.12.19 Производить контроль за качеством переработанных и выпускаемых продуктов соответствующих отраслей.
ПК 3.12.20 Обеспечивать аккредитацию и взаимное признание сертификации, стандартизации и лицензирования.
ПК 3.12.21 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике», «Наладчик контрольно-измерительных приборов и автоматики»
3.13. Технология и организация продуктов питания
0104023–2 Мастер производственного обучения, технолог-менеджер предприятий общественного питания
ПК 3.13.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.13.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.13.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.13.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по технологии и организации продуктов питания;
ПК 3.13.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области технологии и организации продуктов питания;
ПК 3.13.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 2.13.7 Выявлять и устранять дефекты продуктов питания при проведении бракеража;

КҚ 3.12.7. Стандарттау, сертификаттау лицензияландыру және бақылау сапасын жандандыру және ұйымдастыру;
КҚ 3.12.8. Өнімдерді өңдеумен шығару бойынша технологиялық процестерінің орындалуын қамтамасыз ету;
КҚ 3.12.9. Құрал жабдықтарды нәтижелі қолдану;
КҚ 3.12.10 Технологиялық құрал-жабдықтардың негізгі түрлері бойынша өз бетінше жұмыс істеу;
КҚ 3.12.11. Жаңа технологияны және технологиялық құжаттарды игеру;
КК 3.12.12 Өндірістік санитарияны техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау бойынша ережелерді сақтай отырып, өндірістік жұмыстарды бақылауды жандандыру;
КҚ 3.12.13. Шектестік жерлердегі мамандармен өзара іс-әрекеттенуі.
КҚ 3.12.14. Техникалық және арнайы өлшеуіш техникаларын білу;
КҚ 3.12.15. Лицензиялық, стандарттық, сертификаттық нормативті-әдістемелік қамту, ғылыми- техникалық бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
КҚ 3.12.16. Шығарылған өнімдердің ақауларын анықтау және жөндеу;
КҚ 3.12.17. Қызмет көрсетілген құрал- жабдықтардың техникалық жағдайларын бақылауды арнайы дайындықта келтіру;
КҚ 3.12.18. Салаларға салаларға сәйкестендіріліп шығарылған және өңделген өнімдердің сапасын бақылауды енгізу:
КҚ 3.12.19. Лицензиялау мен стандарттарды, сертификаттарды өзара құптауды аккредиттеуді қамтамасыз ету.
КҚ 3.12.20. Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иелену Аспазшы», «Кондитер», «Калькулятор», «Официант», «Бармен», «Сервис менеджері»
3.13. Тамақ өнімдерінің технологиясы
0104023 – 2 Өндірістік оқыту шебері, тамақ өндіру өнеркәсібі жөніндегі технолог - менеджер
КҚ 3.13.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.13.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.13.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.13.4. Тамақ өнімдерінің технологиясы мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.5. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.1.6. Тамақ өнімдерінің технологиясы мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.1.7. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;

ПК 3.13.8 Наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования;
ПК 3.13.9 Определять продажные цены на продукцию общественного питания методом составления калькуляции;
ПК 3.13.10 Вести количественный и качественный учет сырья, полуфабрикатов, готовой продукции на предприятиях продуктов питания;
ПК 3.13.11 Производить контроль над приготовлением продуктов питания.
ПК 3.13.12 Вести технологический процесс приготовления блюд;
ПК 3.13.13 Наблюдать за изменением основных пищевых веществ, происходящих в процессе кулинарной обработки, наблюдать за их влиянием на усвояемость и контролировать качество готовых изделий;
ПК 3.13.14 Регулировать организацию технологических процессов производства продукции на предприятиях питания, основываясь на внедрение индустриальных технологий, научной организации труда на производстве;
ПК 3.13.15 Разрабатывать новые рецептуры блюд и составлять меню;
ПК 3.13.16 Наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования, кухонным инвентарем и инструментами;
ПК 3.13.17 Контролировать технологический процесс приготовления пищи.
ПК 3.13.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Повар», «Повар-кондитер», «Официант», «Бармен»
3.14. Технология переработки продуктов животноводства
0104023 – 5 Мастер производственного обучения, технолог-менеджер мясомолочного производства
ПК 3.14.1 Иметь объективные представления о деятельности мастера производственного обучения.
ПК 3.14.2 Знания: основы педагогики, психологии, владеть разнообразными приемами и методами психолого-педагогического воздействия на обучающихся в процессе обучения и воспитания
ПК 3.14.3 Владеть теоретическими и практическими методами обучения и воспитания
ПК 3.14.4 Иметь необходимые учебно-методические навыки для организации профессионального обучения по технологии переработки продуктов животноводства;
ПК 3.14.5 Иметь теоретическую подготовку, практические и методические навыки преподавания специальных дисциплин в области технологии переработки продуктов животноводства.
ПК 3.14.6 Организовывать и проводить на высоком профессиональном и методическом уровне уроки производственного обучения в профессиональных лицеях и других учебных заведениях;
ПК 3.14.7 Выявлять и устранять дефекты продуктов переработки молока, мяса и птицы при проведении бракеража;
ПК 3.14.8 Наблюдать за техническим состоянием обслуживаемого оборудования по переработки молока, мяса и птицы;
ПК 3.14.9 Определять продажные цены на продукцию животноводства методом составления калькуляции;

КҚ 3.13.8. Бракераж жүргізу кезінде тамақ өнімдерінің ақауларын анықтау және жою;
КҚ 3.13.9. Қызмет көрсететін жабдықтардың техникалық жағдайын бақылау;
КҚ 3.13.10. Қоғамдық тамақтандыру өнімдерінің сату бағаларын калькуляция құру арқылы анықтау;
КҚ 3.13.11. Тамақ өнімдері мекемелерінде шикізат, жартылай өңделген өнім, дайын өнімдердің сандық және сапалық есебін жүргізу;
КҚ 3.13.12. Тамақ өнімдерін дайындауда бақылау жүргізу.
КҚ 3.13.13 Тамақ дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
КҚ 3.13.14. Негізгі тағам заттарының кулинарлық өңдеу процесі кезіндегі өзгерісін бақылау, дайын тағамдардың сапасын тексеру;
КҚ 3.13.15. Өндірісте индустриалдық технология, еңбекті ғылыми ұйымдастыруды енгізу негізінде тамақ мекемелеріндегі өндірістің технологиялық процесін ұйымдастыруды реттеу;
КҚ 3.13.16. Тағамдардың жаңа рецептерін дайындау және меню құрастыру;
КҚ 3.13.17. Қызмет жабдықтарының, ас дайындау құралдарының техникалық жағдайын бақылау;
КҚ 3.13.18. Тамақ дайындаудың технологиялық процесі барысын тексеру;
КҚ 3.13.19 Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иеленуге «Аспазшы», «Кондитер», «Калькулятор», «Официант», «Бармен», «Сервис менеджері »
3.14. Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы
0104023 – 5 Өндірістік оқыту шебері, ет-сүт өнімдерінің технолог-менеджері
КҚ 3.14.1. Өндірістік оқыту шеберінің қызметі жайлы объективті түсінікке ие болу;
КҚ 3.14.2. Педагогика, психология негіздерін білу, оқыту мен тәрбиелеу үрдісінде білім алушыларға педагогикалық-психологиялық әсер етудің түрлі тәсілдері мен әдістерін білу;
КҚ 3.14.3. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КК 3.14.4. Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.14.5. Оқыту мен тәрбиелеудің теориялық және практикалық әдістерін меңгеру;
КҚ 3.14.6. Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу технологиясы мамандығы бойынша кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін қажетті оқу-әдістемелік дағдыларын білу;
КҚ 3.14.7. Кәсіптік лицейлер және өзге оқу орындарында кәсіптік оқытуды жоғары кәсіби және әдістемелік деңгейде ұйымдастыру және өткізу;
КҚ 3.14.8. Сүт, ет және құс тағамдарына бракераж жүргізу барысында қайта өңдеу өнімдерінің ақауларын анықтау және жою;
КҚ 3.14.9. Сүт, ет және құс өнімдерін қайта өңдеу бойынша қызмет көрсету жабдықтарының ехнологиялық жағынан бақылау;

ПК 3.14.10 Вести количественный и качественный учет сырья, полуфабрикатов, готовой продукции на предприятиях по переработки продутов животноводства;
ПК 3.14.11 Производить контроль за качеством переработанных продуктов животноводства.
ПК 3.14.12 Планировать работу производства и производить хозяйственные расчеты и учет расхода сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
ПК 3.14.13 Организовывать и вести технологический процесс по переработке мяса, мясо- и птицепродуктов, молока и молочных продуктов.
ПК 3.14.14 Вести оперативный учет и отчетность, осуществлять реальную эксплуатацию технологического оборудования, современных средств автоматизации технологических процессов.
ПК 3.14.15 Вести нормативно-техническую документацию.
ПК 3.14.16 Проводить лабораторные анализы сырья и готовой продукции.
ПК 3.14.17 Обеспечивать соблюдение правил техники безопасности, санитарии, охраны окружающей среды.
ПК 3.14.18 Организовывать и проводить на высоком педагогическом уровне занятия, по подготовке специалистов по одной из рабочих профессий «Оператор технологических установок» «Изготовитель полуфабрикатов (мясного) молочного производства»
Приложение 25
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0105000 - Начальное образование
Квалификация: 0105013 - Учитель начального образования
0105051 - Гувернант
0105061 - Няня
0105071 - Культорганизатор
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и
дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление
по семе-
страм*
экзамен
за
чет
количество конт-
рольных работ
курсо-
вой
проект
(работа)
Всего
из них:
теорети-
ческие занятия
практи
ческие (лабораторно-
практи-
ческие) занятия
курсо-
вой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины

КҚ 3.14.10. Мал шаруашылығы өнімдерінің сату бағасынан калькуляция құрастыру әдісімен анықтау;
КҚ 3.14.11. Мал шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу мекемелерде шикізатты, жартылай фабрикаттарды, дайын өнімдерді сандық және сапалық есепке алуды жүргізу;
КҚ 3.14.12. Мал шаруашылығындағы қайта өңделген өнімдер сапасына бақылау жүргізу.
КҚ 3.14.13.Өндірістің жұмысын жоспарлау және шикізаттың шығыны бойынша жартылай фабрикат пен дайын өнімдердің шаруашылық есебін жүргізу;
КҚ 3.14.14. Ет, құс еті, сүт және сүт өнімдерін қайта өңдеудің технологиясын ұйымдастыру;
КҚ 3.14.15. Жедел есеп және есеп беруді жүргізу, техникалық жабдықтарды, технологиялық процесстерді автоматтың жаңа құралдарын нақты пайдалануды жүзеге асыру;
КҚ 3.14.16. Мөлшерлік техникалық құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.14.17. Шикізаттың және дайын өнімдерінің зертханалық талдауын жүргізу;
КҚ 3.14.18. Қауіпсіздік техникасының, санитарияның, қоршаған ортаны қорғау ережесінің орындалуын қамтамасыз ету.
КҚ 3.14.19. Оқу орындарында өндірістік оқыту сабақтарын жоғарғы деңгейде ұйымдастыру және өткізу, жұмысшы кәсібін иелену «Технологиялық жабдықтарды реттеуші оператор» «Ет, сүт жартылайфабрикат өнімдерін дайындаушы»
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
25-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0105000 - Бастауыш білім беру
Біліктілігі: 010501 3 - Бастауыш білім беру мұғалімі
010505 1 - Гувернант
010506 1 - Күтуші
010507 1 - Мәдени шаралар ұйымдастырушы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмысының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер

340
Ф 01
Практические занятия "Обучение игре на музыкальном инструменте"
162
Ф 02
Элективный курс "Религиоведение"
28
Ф 03
Спецкурс "Профилактика ВИЧ/СПИДа"
28
Ф 04
Элективный курс «Школа лидерства. Развитие лидерских качеств».
36
Ф 05
Спецкурс "Профессиональная компетентность учителя"
32
Ф 06
Хореография/ Танцевальная студия
54
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 27
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:0100000 - Образование
Специальность: 0105000 - Начальное образование
Квалификация: 010502 3 - Учитель информатики начального образования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и  дисци-
плин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распр-
еделение
по семес-
трам*
экзамен
зачет
коли-
чество
конт-
роль-
ных
работ
курсо-
вой
проект
(работа)
Всего
из них:
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие
(лабора-
торно-
практи
ческие)
занятия
курсовой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД 00
Общеобразова-
тельные
дисциплины

340
Ф 01
"Музыкалық аспапта ойнауды үйрету" практикалық сабағы
162
Ф 02
"Дінтану" элективті курсы
28
Ф 03
"АҚТҚ/ЖҚТБ алдын алу" арнайы курсы
28
Ф 04
«Көшбасшылар мектебі. Тұлғалық сапасын дамыту» элективті курсы
36
Ф 05
"Мұғалімнің кәсіптік құзыреттілігі" арнайы курсы
32
Ф 06
Хореография/ Би студиясы
54
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
27-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандығы: 0105000 - Бастауыш білім беру
Біліктілігі: 010502 3 - Информатика пәнінен
бастауыш білім беру мұғалімі
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмысының саны
курстық жоба (жұмыс)
барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер

132
Ф О3
Элективный курс "Религиоведение"
26
Ф О4
Элективный курс «Вокал/ Вокальная группа»
28
Ф О5
Элективный курс  "Культура общения"
18
Ф О6
Элективный курс "Школа лидерства. Развитие лидерских качеств"
44
Ф О7
Элективный курс "Служение обществу / волонтерство"
24
Ф О8
Элективный курс «Хореография/ Танцевальная студия»
54
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 33
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 0105000 «Начальное образование»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин
и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла
(дис-
циплин)
Наименование и
основные разделы
дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
формиру-
емой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД.01
Культурология:
Теория культуры. Культура Древнего мира (Индия, Китай, Месопотамия, Греция, Рим).
Культура Средневековья (Средневековый Восток. Средневековая Европа).
Культура Нового Времени (ХVІІ–Х ІХ вв.). Культура ХХ века. Культура и религия.
Знания:
- о периодизации развития первобытной культуры;
- основных этапов развития культуры Древней Индии, Китая, Месопотамии, Греции, Рима;
- о вкладе в мировую культуру великих ученых, поэтов Востока, титанов Возрождения;
- особенностей реализма, символизма, натурализма и импрессионизма;
- о культуре ХХ в;
Умения:
- раскрыть предмет и задачи культурологии как научной дисциплины;
- показать особенности памятников Бегазы- Дандыбаевской культуры;
- анализировать историческую ценность памятников культуры Древней Индии, Вавилонии, Ассирии, Ирана, Древней Греции и Древнего Рима;
- описывать памятники архитектуры Западной Европы и Средневекового Казахстана, известные работы титанов Возрождения;
- анализировать поэзию средневекового Востока;
- дать сравнительный анализ художественных стилей ХVІІ, ХVІІІ-ХІХвв;
- охарактеризовать особенности культуры ХХ в;
- рассказать о взаимосвязях культуры и религии.
БК 1,2,4,5,7,9
СЭД.02
Основы философии:
Философия, ее предмет, история становления и развития.
Философия – единство теории и методологии. Проблемы социальной философии.
Знания:
- о процессе формирования научно - философского мировоззрения;
- о понятии «материя» и ее основных формах существования;
- законов и категории диалектики;
- об экономической, политической, социальной сферах общества.
Умения:
- анализировать место и роль философии в системе наук;
- раскрывать суть основного вопроса философии;
- дать характеристику истории развития философской мысли;
- охарактеризовать бытие и его типы;
- охарактеризовать диалектику как науку и как метод познания действительности;
- раскрыть закономерности развития гносеологии в философии;
- дать анализ экономического базиса и идеологической надстройки общества и показать их взаимосвязь;
- охарактеризовать политическое и отрицательное влияние НТР на человечество;
- дать анализ глобальных проблем человечества.
БК 1,2,4,5,7,9
СЭД.03
Основы политологии и социологии:
История политической мысли и современные политические школы.
История развития общественной мысли в Казахстане.
Политика. Политическая власть.
Понятие и типы политических систем. Государство.
Политические партии, общественные организации и движения.
Политические процессы.
Социология, ее место и роль в науке и обществе.
Знания:
- о возникновении и развитии политологии как науки;
- об объектах и субъектах, функциях политики;
- о понятии, структуре, функциях политической системы;
- об эволюции формирования политических партий;
- понятия, структуры, функции общества;
- истории развития социологической мысли.
Умения:
- охарактеризовать исторические периоды развития политической мысли;
- выразить свое мнение о состоянии политического развития Казахстана;
- раскрыть суть политических режимов (тоталитарный, авторитарный, демократический);
- раскрыть причины образования государства его признаки и функции;
- дать оценку деятельности политических партий и общественных движений Казахстана в жизни общества;
- характеризовать структуру и значение политических процессов;
- охарактеризовать взгляды мыслителей, внесших вклад в процесс становления социологии как науки.
БК 1,2,4,5,7,9
СЭД.04
Основы экономики:
Введение в экономическую теорию.
Микроэкономика.
Макроэкономика.
Мировая экономика.
Основы теории переходной экономики.
Знания:
- о предмете, функциях экономической теории, о роли экономики в обществе;
- истории развития экономической мысли;
- понятий спрос и предложение товаров, услуг и равновесной ценой, рыночный механизм;
- теории конкуренции и монополии;
- об экономическом росте, социальной политике государства;
- о тенденциях развития мировой экономики;
- о необходимости макроэкономической стабилизации в переходный период;
Умения:
- дать полное описание экономики как науки;
- разбираться в типах и моделях экономических систем;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- определять основные методы подсчета ВВП и ВНП;
- объяснять экономические аспекты глобальных проблем современности;
- охарактеризовать пути социально–экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики.
БК 1,2,4,5,7,9
СЭД.05
Основы права и охрана труда:
Основы права
Теория государства и права.
Конституционное право.
Гражданское право. Основы права собственности, семейного, административного, уголовного и трудового права.
Основы финансового и экологического права
Охрана труда
Государственный надзор и общественный контроль за соблюдением законодательства о труде.
Организация работы по охране труда в учреждениях образования
Основы трудового законодательства
Основы санитарно-технических требований к помещениям учреждений образования.
Травматизм.
Работа по предупреждению детского травматизма.
Основные требования к электробезопасности.
Основные требования к пожаробезопасности.
Знания:
- об общественно-исторических условиях, способствовавших становлению государства и права;
- Конституции РК, законов РК;
- об избирательной системе РК и участии граждан в выборах;
- об административных правонарушениях и наказаниях;
- об условиях трудового, коллективного договоров, зарплате, трудовой дисциплине;
- о демократизации общества, строительстве правового государства;
- о формах и разновидностях организаций работы по охране труда;
- закона «О безопасности и охране труда»;
- об отношениях между работодателем и работником;
- о видах контроля за состоянием охраны труда;
- об объекте управления охраны труда как подразделении по обеспечению безопасных условий труда;
- санитарных норм, установленных и допустимых температур помещений.
Умения:
- формировать чувство уважения к основному закону государства, государственной символике;
- пользоваться гражданскими правами и свободами;
- анализировать факты правонарушений;
- дать определение уголовного закона, состава преступления;
- использовать нормативно-правовые акты;
- выбирать и правильно применять методы правового воспитания;
- анализировать содержание правовых документов, дать сравнительный анализ санитарно-гигиенических, лечебно-профилактических, эргонометрических мероприятий;
- различать средства защиты человека от поражений электротоком;
- оказывать первую помощь при несчастных случаях;
- использовать знания по охране труда при решений вопросов производственной деятельности.
БК 1,2,3,4,5,6,7,9 ПК 1.6.9
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Синтаксис.
Развитие речи.
Терминология.
Техника перевода (со словарем) профессионально-
ориентированных текстов.
Служебная документация.
Производственные документы.
Профессиональные термины.
Профессиональное общение.
Знания:
- казахского языка;
- необходимого лексического (2300 лексических единиц) и грамматического минимумов;
- языковых норм;
- основных сведений по фонетике, словообразованию, морфологии и синтаксису;
Умения:
- пользоваться навыками устной деловой коммуникации (ведение деловой беседы, совещания и т.д.);
- создавать письменные тексты различных жанров;
- осуществлять речевой самоконтроль, исправлять грамматические и речевые ошибки.
БК 1,2,4,5,7,9
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц).
Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины.
Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.
БК 1,2,4,5,7,9
ОГД. 03
Самопознание:
Новое общество. Играют ли взрослые в игры? Общение - роскошь, которой надо учиться. Что за горизонтом. Ценностный компас. Путь длинную в жизнь.
Знание:
- теоретические основы предмета «Самопознания»;
- гражданский статус студента;
- духовно-нравственные ценности:
- самооценку и самоконтроль;
- свои достижения и недостатки;
- определять жизненную позицию;
Умение:
- поддерживать нравственные основы взаимоотношении;
- хранить состояния равновесия в природе, социальной системе взаимодействии;
- определять жизненную позицию;
- правильно выбирать профессию;
- принимать самостоятельное решение при любых жизненных ситуациях.
БК 1,2,4,5,7,8,9
ОГД. 04
История Казахстана:
История Казахстана (XV – нач. XXI в).
Казахское ханство в ХV-ХVІІ в.в. Образование казахского ханства. Казахстан в составе Российской империи.
Национально-
освободительная борьба казахского народа против колониального гнета царской России (XVIII-XIX вв).
Казахстан в период гражданского противостояния. История партии «Алаш». Казахстан в период тоталитаризма (20-50 гг ХХ в). Казахстан в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг). Казахстан в период авторитаризма (50-80 гг). Казахстан в период перестройки. Независимая Республика Казахстан.
Стратегическая программа «Казахстан - 2030».
Казахстан и СНГ. Первый Президент РК, его труды.
Казахстан и ЕврАзЭС. Молодежная политика РК.
Знания:
- об образовании казахской государственности и особенностях его развития в ХV-ХVІІ в.в;
- о присоединении Казахстана к России, сути колониальной политики;
- о свержении царского правительства и образовании Советов и органов Временного правительства в Казахстане;
- об образовании партии «Алаш» и ее деятелях;
- о тяжелых последствиях гражданской войны и политики «Военного коммунизма»;
- о подвигах казахстанцев на фронте и в тылу в годы Великой Отечественной войны;
- об особенностях развития в период авторитаризма;
- об образовании РК, основных приоритетах развития;
- о проблемах интеграционного процесса стран СНГ;
- об образовании Казахстанского Конгресса Молодежи и его задачах;
Умения:
- охарактеризовать и дать историческую оценку политики XV – нач. XXI в.;
- раскрыть причины, ход присоединения Казахстана к России;
- проанализировать проблемы и противоречия политического и экономического развития Казахстана в период перестройки;
- охарактеризовать процесс образования РК;
- раскрыть значение Евразийского Сообщества и роль Казахстана в процессе формирования Евразийского Сообщества;
- раскрыть роль молодежной организации Казахстана в воспитании у молодежи казахстанского патриотизма и определить свое участие в этом процессе.
БК 1,2,4,5,7,9
ОГД 05
Физическая культура:
Теоретические сведения.
Легкая атлетика. Туризм. Гимнастика. Лыжная подготовка.
Спортивные игры. Подвижные игры.
Знания:
- правил техники безопасности;
- правил по видам спорта;
- техники выполнения гимнастических упражнений, бега;
- техники метания гранаты, толкания ядра, катания на лыжах;
- правил спортивных игр, подвижных игр;
- перечня индивидуального снаряжения туриста.
Умения:
- правильно выполнять физические упражнения;
- играть в волейбол, баскетбол;
- выполнять гимнастические упражнения на снарядах, ходить на лыжах, участвовать в туристических походах, пользоваться компасом, определять азимут и туристический маршрут.
БК 1,2,4,5,7,8,9
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Психология:
Введение в психологию.
Познавательные процессы:
ощущение, восприятие, внимание, память, мышление, воображение.
Основы возрастной психологии.
Психология ребенка дошкольного возраста.
Основы педагогической психологии.
Знания:
- содержания, задач, методов психологии, строения мозга и психики, психологических свойств личности;
- особенностей познавательных и эмоционально-волевых процессов;
- психологических, возрастных особенностей дошкольного, младшего школьного возраста;
- особенностей психологии ребенка дошкольного возраста;
- психологических основ личности учителя, гувернанта, няни, культорганизатора.
Умения:
- определять и изучать психологические свойства личности, анализировать рефлекторную деятельность мозга;
- определять и характеризовать особенности и развитие познавательных процессов у детей;
- различать анатомо-физиологические, психологические особенности детей разных возрастов;
- использовать методы обучения и воспитания ребенка дошкольного возраста;
- диагностировать и учитывать индивидуальные особенности детей в процессе обучения и воспитания.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 1.5.1,

132
Ф 03
«Дінтану» элективті курсы
26
Ф 04
«Вокал/Вокалдық топ» элективті курсы
28
Ф 05
"Қарым-қатынас мәдениеті" элективті курсы
18
Ф 06
«Көшбасшылар мектебі. Тұлғалық сапасын дамыту» элективті курсы
44
Ф 07
«Қоғамға қызмет ету/ Еріктілер» элективті курсы
24
Ф 08
«Хореография/ Би студиясы» элективті курсы
54
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
* Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
33-қосымша
«0105000 - Бастауыш білім беру» мамандығы бойынша техникалық
және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру
бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің,
пәннің
индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттердің
коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП 00
Әлеуметтік–экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениет теориясы Ежелгі дәуір мәдениеті
(Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим).
Ортағасыр мәдениеті (Ортағасырлық Шығыс. Ортағасырлық Батыс).
Жаңа дәуір мәдениеті (ХҮІІ–ХІХ ғ.ғ.) ХХ ғ. мәдениеті. Мәдениет және дін.
Білімдер:
- алғашқы қауымдық мәдениет кезеңдері;
- Ежелгі Үндістан, Қытай, Месопотамия, Грекия, Рим мәдениетінің негізгі кезеңдері;
- Ортағасырлық Шығыс елдерінің ұлы ғалымдарының, ақындарының, Қайта өрлеу дәуірі ғұламаларының әлем мәдениетіне қосқан үлесі;
- реализм, символизм, натурализм және импрессионизм бағыттарының ерекшеліктері;
- ХХ ғ. мәдениеті;
Іскерліктер:
- мәдениеттану пәнінің ғылым ретіндегі мәнін ашу;
- Беғазы - Дәндібай мәдениеті ерекшеліктерін көрсету;
- Ежелгі Үндістан, Вавилон, Ассирия, Иран, Ежелгі Грекия, Рим елдерінің ең ірі мәдени ошақтарының тарихи құндылығын талдау;
- Ортағасырлық Батыс Европа және Қазақстанның сәулет өнерін, Қайта өрлеу дәуірі өкілдерінің еңбектерін сипаттау;
- Ортағасырлық Шығыс поэзиясын сараптау;
- ХҮІІ, ХҮІІІ-ХІХ ғ.ғ. өнер стильдерін салыстыру;
- ХХ ғ. мәдениетін сипаттау;
- мәдениет пен діннің арақатынасын ашу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия пәні, оның қалыптасуы және даму тарихы.
Философия – теория мен методологияның бірлігі.
Әлеуметтік философия мәселелері.
Білімдер:
- ғылыми-философиялық үрдістің қалыптасу;
- материя ұғымы және оның негізгі формалары;
- диалектиканың негізгі заңдары мен категориялары;
- қоғамның экономикалық саяси, әлеуметтік сфералары;
Іскерліктер:
- философияның басқа ғылымдар жүйесіндегі алатын орнын айыру;
- философияның басты мәселесінің мәнін ашу;
- философиялық ойдың даму тарихын сипаттау;
- дүниенің болмысын және оның түрлерін сипаттау;
- диалектиканы әрі жеке ғылым, әрі философияның таным үрдісінде қолданатын әдісі ретінде сипаттау;
- философиядағы гносеологияның даму заңдылықтарын ашу;
- қоғамның экономикалық базисі мен идеологиялық қондырмасын және олардың қарым-қатынасын сараптау;
- ғылыми-техникалық революцияның адамзатқа әкелген табыстары мен зиянды жақтарын сараптау;
- ғаламдық проблемаларды талдау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
Саяси ой тарихы және қазіргі саяси мектептер.
Қазақстандағы қоғамдық ой. Саясат түсінігі. Саяси билік. Саяси жүйе. Мемлекет. Саяси партиялар. Қоғамдық ұйымдар және қозғалыстар. Саяси процестер және саяси өзгерістер. Әлеуметтану пәні, оның қоғамдағы орны мен рөлі.
Білімдер:
- саясаттанудың ғылымның дербес пәні ретінде пайда болуы мен дамуы;
- саясат объектісі мен субъектісін және атқаратын қызметтері;
- саяси жүйе ұғымы, құрылымы, қызметі;
- саяси партиялардың қалыптасуы мен дамуы;
- қоғам ұғымы, құрылымы, қызметі;
- қоғамдық ойдың даму тарихы;
Іскерліктер:
- ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі саяси ой тарихы кезеңдерін сипаттау;
- Қазақстандағы саяси ахуалға өз көзқарасын білдіру;
- саяси режимдердің (тотаритарлық, авторитарлық, демократиялық) мәнін ашу;
- мемлекеттің пайда болуы, белгілері мен қызметтерін, себептерін ашу;
- Қазақстандағы қоғамдық қозғалыстары мен саяси партияларының қоғам өміріндегі атқарып жатқан іс-әрекеттерін бағалау;
- саяси процестердің мәні мен құрылымын сипаттау;
- социология ғылымының қалыптасу үрдісіне үлес қосқан ойшылдардың өмірі мен көзқарастарын сипаттау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономикалық теорияға кіріспе. Микроэкономика. Макроэкономика. Дүниежүзілік экономика.
Өтпелі экономиканың теориялық негіздері.
Білімдер:
- экономикалық теория пәні, қоғамдағы экономиканың рөлі;
- экономикалық ойдың даму тарихы және қазіргі бағыттары, мектептері;
- тауар және қызметке сұраныс және ұсыныс түсінігінің айырмашылығы және бағаның тепе-теңдігі;
- дүниежүзілік экономика дамуының бағыттары;
- өтпелі кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттілігі;
Іскерліктер:
- экономикаға ғылым ретінде толық анықтама беру;
- экономикалық жүйенің типтері мен модельдерін талдау;
- нарықтың мәнін, негізгі факторларын, қызметін және түрлерін түсіндіру;
- биржаның қалыптасу себебін және қазіргі экономикадағы мәнін ашу;
- экономикалық өсудің негізгі факторларын, деңгейлері мен түрлерін сипаттау;
- қазіргі ғалам проблемаларының экономикалық аспектілерін түсіндіру;
- қоғамның әлеуметтік-экономикалық даму жолдарын сипаттау;
- нарықтық экономика теориясын талдау, бағалау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
ӘЭП 05
Құқық негіздері және еңбекті қорғау:
Құқық негіздері:
Мемлекет және құқық негiздерi. Конституциялық құқық негіздері. Азаматтық құқық, меншік құқығы, отбасы құқығы, әкімшілік құқық, қылмыс құқығы, еңбек құқығы негіздері. Экологиялық құқық негіздері. Еңбекті қорғау туралы жалпы түсінік.
Еңбекті қорғау.
Еңбек туралы Заңның сақталуын мемлекеттік тексеру және қоғамдық бақылау. Білім беру ұйымдарындағы еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Еңбек заңдарының негіздері.
Білім беру мекемелеріне арналған санитарлық-техникалық талап негізі. Зақымдану. Бала зақымдануының алдын-алу жұмыстары.
Электр қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Өрт қауіпсіздігінің негізгі талаптары.
Білімдер:
- мемлекет пен құқықтың қалыптасуына әсер еткен қоғамдық тарихи жағдайлар;
- ҚР Конституциясы, ҚР заңдары;
- Қазақстандағы сайлау жүйесі, азаматтардың сайлауға қатысуы;
- әкімшілік құқық бұзушылықтар мен әкімшілік жазалар;
- еңбек келісімшарты, ұжымдық шарт, еңбекақы, еңбек тәртібі;
- қоғамды демократияландыру, құқықтық мемлекет құру ісі;
- еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастырудың түрлері мен формалары;
- «Еңбекті қорғау және қауіпсіздік» Заңы;
- жұмыс беруші мен жұмысшы арасындағы қарым-қатынас;
- еңбекті қорғау жағдайын бақылау түрлері;
- қауіпсіз еңбекпен қамтамасыз ететін бөлім ретінде еңбекті қорғауды басқару нысаны;
- бөлме температурасының бекітілген және рұқсат етілетін санитарлық нормалары;
Іскерліктер:
- мемлекеттің негізгі заңын, мемлекеттік рәміздерді құрметтеу сезімін қалыптастыру;
- азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын пайдалану;
- құқық бұзушылық фактілерін талдау;
- қылмыс заңына, қылмыс құрамына анықтама беру;
- нормативтік-құқықтық актілерді қолдану;
- құқықтық тәрбиелеу әдістерін таңдау мен дұрыс қолдану;
- құқықтық құжаттар мазмұнын талдау;
- санитарлық-гигиеналық, алды-алу, емдік, эргонометриялық шараларға салыстырмалық талдау жасау;
- адамды электр тогынан қорғауға арналған құралдарды айыру;
- төтенше жағдайда алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік қызметке байланысты сұрақтарды шешуде еңбекті қорғау бойынша білімдерін қолдану.
БҚ 1,2,3,4,5, 6,7,9
ПҚ 1.6.9
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби орыс тілі:
Лексика-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірлік)
Синтаксис. Тіл дамыту. Терминология. Кәсіби-бағытталған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен).
Іскерлік құжаттар. Кәсіби құжаттар.
Кәсіби терминдер.
Кәсіби қарым–қатынас. Іс жүргізу.
Білімдер:
- орыс тілі, қажетті лексикалық және грамматикалық минимум (2300 лексикалық бірлік);
- тілдік нормалар;
- фонетикалық, сөзжасамдық жүйе, морфологиялық, синтаксистік құрылым;
- іскерлік құжаттар;
- кәсіби терминдер;
Іскерліктер:
- іскерлік қарым-қатынас (іскерлік әңгіме, кеңес т.б.) дағдыларын пайдалану;
- түрлі жанрда жазбаша мәтін құрастыру;
- өзін-өзі бақылау, грамматикалық және сөйлеу қателіктерін түзету.
БҚ 1,2,4,5,7,9
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
Лексикалық-грамматикалық материал (2300 лексикалық бірліктер).
Мамандық бойынша кәсіптік тілдің негізі, кәсіптік лексика,
фразеологиялық құрылымдар және терминдер.
Кәсіптік қарым-қатынас.
Білімдер:
- үйретілетін тіл;
- мамандығы бойынша лексикалық сөз топтары, грамматикалық материал, сөйлем құрылымы, тақырыптық сөз топтары;
Іскерліктер:
- іскерлік әңгімелесу;
- диалог мазмұнын әңгіме түрінде жазбаша беру және керісінше әңгімені диалог түрінде беру;
- берілу ретін сақтай отырып, іскерлік құжаттарды өңдеу;
- Интернет жүйесін, факс жіберуді және электронды поштаны қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
ЖГП 03
Өзін-өзі тану:
Жаңа қауымдастық. Ересектер ойын ойнай ма? Пікірлесе білу-баға жетпес байлық. Көкжиектің ар жағында не бар. Құндылық. Ғұмыр ұзақтығындай жол.
Білімдер:
- «Өзін-өзі тану» пәнінің теориялық негіздері;
- студенттің азаматтық мәртебесі;
- рухани-адамгершілік құндылықтар:
- өзін-өзі бақылай, бағалау;
- өз жетістіктері мен кемшіліктері;
- өмірлік ұстанымын қалыптастыру;
Іскерліктер:
- адамның қарым-қатынастарын үйлесімді құру;
- табиғи, әлеуметтік, әрекеттесу жүйесіндегі тепе-теңдік күйді сақтау;
- өмірлік көзқарасын анықтауда, өмір жолын таңдауда өз бетінше шешім қабылдау.
БҚ 1,2,4,5,7,8,9
ЖГП 04
Қазақстан тарихы:
Қазақстан тарихы (XV–XXI ғ. басы).
ХҮ-ХҮІІ ғ. ғ. Қазақ хандығы. Қазақ хандығының құрылуы. Қазақстан Ресей империясының құрамында.
ХҮІІІ-ХХ ғ. ғ. қазақ халқының патшалық Ресейдің езгісіне қарсы ұлт-азаттық күресі. Қазақстан 1917 ж. Қазан төнкерісі және азаматтық қарсыластық кезеңінде. “Алаш” партиясының тарихы. Қазақстан тоталитарлық кезеңде (ХХ ғ. 20-50 ж. ж. ). Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезеңінде (1941-1945 ж. ж. ). Қазақстан авторитарлық кезеңде. Қазақстан қайта құру кезеңінде. Тәуелсіз Қазақстан Республикасы.
“Қазақстан-2030”- стратегиялық бағдарламасы. Қазақстан және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы. Қазақстан Республикасының тұңғыш Президенті және оның ғылыми еңбектері. Қазақстан және Еуразиялық қауымдастықтық құру үрдісі. Қазақстан Республикасының жастар саясаты.
Білімдер:
- қазақ мемлекеттілігінің тууы, дамуы қалыптасу ерекшеліктері;
- Қазақстанның Ресейге қосылуы туралы, отаршылдық саясаттың мәні;
- Патшалық үкіметтің құлауы мен Қазақстанда Уақытша үкіметтің пайда болуы;
- «Алаш» партиясының құрылуы және оның қайраткерлері туралы;
- Азамат соғысы мен соғыс жылдарындағы экономикалық саясаттың халыққа тигізген ауыртпалығы;
- Қазақстан халқының Ұлы Отан соғысының шайқастары мен тылында көрсеткен ерліктері;
- авторитаризм кезеңіндегі әлеуметтік–экономикалық даму ерекшеліктері;
- Тәуелсіз Қазақстан Республикасының қалыптасу үрдісі;
- ТМД елдерінің интеграцияландыру үрдісінің ерекшеліктері;
- Қазақстандық Жастар Конгрессінің мақсат-міндеттері.
Іскерліктер:
- XV – XXI ғ. басындағы саясатқа сипаттама және тарихи баға беру;
- Қазақстанның Ресейге қосылу себептерін ашу;
- Қайта құру кезіндегі экономика мен саясаттағы қарама-қайшылықтар мен проблемаларды сараптау;
- Тәуелсіз Қазақстанның қалыптасу үрдісін сипаттау;
- Евразиялық Қоғамдастықты, оның Қазақстандағы Евразиялық Қоғамдастықты қалыптастырудағы ролін ашу;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
ЖГП 05
Дене тәрбиесі:
Теориялық мәліметтер. Жеңіл атлетика. Гимнастика. Туризм. Шаңғы дайындығы. Жүзу. Спорттық ойындар. Қимылды ойындар.
Білімдер:
- қауіпсіздік техникасы ережелері;
- спорт түрлері бойынша ережелер;
- гимнастикалық жаттығуларды орындау, жүгіру, граната лақтыру, шаңғымен жүру, спорттық ойындар, қозғалмалы ойындар, туристің жеке жабдықтарын пайдалану техникасы;
Іскерліктер:
- дене жаттығуларын дұрыс орындау;
- волейбол, баскетбол ойнау, снарядта гимнастикалық жаттығулар орындау, шаңғымен жүру, туристік жорықтарға қатысу, компасты пайдалану, азимут пен жорық жолбағытын анықтау.
БҚ 1,2,4,5,7,8,9
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Психология:
Психология пәніне кіріспе.
Танымдық, эмоциональдық – еріктік процестер.
Жас ерекшелік психологиясының негіздері. Мектеп жасына дейінгі балалар психологиясы.
Педагогикалық психологияның негіздері.
Білімдер:
- психологияның мазмұны, міндеттері, әдістері, ми және психика, жеке тұлғаның психикалық қасиеттері;
- жеке адамның таным процестерінің: (зейін, түйсік, қабылдау, ес, ойлау және сөйлеу, қиял), эмоциональдық – еріктік процестердің ерекшеліктері;
- жас ерекшелік психологиясының негіздері, мектепке дейінгі, кіші мектеп жасындағы балалардың дамуындағы психологиялық ерекшеліктері;
- мектеп жасына дейінгі балалар психологиясы ерекшеліктері;
- оқу–тәрбие процесінің педагогикалық негіздері;
- мұғалім, гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушының педагогикалық қабілеттері мен жеке қасиеттері;
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның психологиялық қасиеттерін тану және зерттеу, мидың рефлекторлық іс-әрекетін талдау;
- балалардың таным процестерінің ерекшеліктерін анықтау;
- балалардың психикалық және анатомиялық, физиологиялық ерекшеліктерін тани білу;
- мектеп жасына дейінгі балаларды оқыту мен тәрбиелеу әдіс-тәсілдерін пайдалану;
- оқу процесінде білім алушылардың жеке тұлғасының ерекшеліктерін диагностикалау және ескеру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.5.1,

1.6.1,
1.7.1,
3.1.1,
3.1.4-3.1.8, 3.2.1,
3.2.4-3.2.8, 3.3.1,
3.3.4- 3.3.8,  3.4.1,  3.4.4- 3.4.8
ОПД 02
Педагогика:
Общие основы педагогики:
предмет и задачи педагогики, методы исследования, система образования в Республике Казахстан, факторы развития, формирования личности.
Теория воспитания: цели, задачи, методы, содержание, направления воспитания. Дидактика.
Основы школоведения.
Знания:
- предмета, основных понятий, методов педагогики;
- этапов развития истории системы образования;
- задач, содержания направлений воспитания;
- задач, функций классного руководителя, гувернанта, няни, культорганизатора;
- дидактических понятий, видов, принципов, методов, форм обучения;
- о работе педагогического совета, методических объединений;
- о методах, стилях руководства;
- о передовом педагогическом опыте и инновации.
Умения:
- применять методы педагогического исследования;
- руководствоваться в своей работе государственными документами об образовании Республики Казахстан;
- систематизировать информацию о системе образования;
- изучать ребенка, учащихся, составлять характеристику на ребенка, ученика, класс;
- планировать содержание и применять методы, средства, формы обучения и воспитания;
- планировать обучение и воспитание детей дошкольного возраста;
- осуществлять формы контроля и оценки знаний, умений и навыков ребенка и учащихся;
- устанавливать целесообразные формы взаимодействия с учащимися.
БК 1,2,3,4,5, 6,7,8,9
ПК 1.5.2, 1.5.3, 1.5.5, 1.5.9, 1.6.2, 1.6.3, 1.6.5, 1.7.2, 1.6.3, 1.6.4, 1.6.6, 1.6.8, 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4 - 3.1.12 3.2.1, 3.2.2, 3.2.4 - 3.2.12 3.3.1, 3.3.2, 3.3.4 - 3.3.12 3.4.1, 3.4.2, 3.4.4 - 3.4.12
ОПД 03
Этнопедагогика:
Казахская этнопедагогика, ее теория и научно –методологическая основа.
Виды воспитания в народной педагогике: физическое, трудовое, эстетическое, умственное, патриотическое, экологическое.
Казахская этнопедагогика в системе образования.
Знания:
- целей, задач, предмета, методов исследования этнопедагогики;
- средств умственного, трудового, эстетического, патриотического, экологического воспитания.
Умения:
- осуществлять сбор песен, поговорок, пословиц о воспитании казахского народа;
- устанавливать существенные различия между традициями, обычаями и ритуалами;
- применять исследования казахстанских педагогов об этнопедагогике в учебно-воспитательной работе;
- планировать работу по национальному воспитанию.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 1.5.2, 1.5.9, 1.6.2, 1.6.5, 1.7.2, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11, 3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11, 3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11 3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ОПД 04
Методика воспитательной работы:
Основные направления воспитательной работы, методы, формы воспитания, деятельность классного руководителя, планирование воспитательной, внеклассной работы.
Планирование и проведение классных часов. Модель формирования личности.
Народная педагогика о национальном  воспитании учащихся.
Знания:
- целей, задач, направлений воспитательной работы в школе;
- методов, приемов, средств и форм воспитания;
- особенностей планирования воспитательной работы;
- обязанностей и функций классного руководителя;
- народной педагогики в воспитании учащихся;
Умения:
- планировать и проводить воспитательную работу;
- применять разнообразные методы, приемы средства воспитания;
- организовать различные виды классной, внекласной, внешкольной воспитательной работы;
- осуществлять работу классного руководителя;
- проводить работу с родителями.

1.6.1,
1.7.1,
3.1.1,
3.1.4-3.1.8,
3.2.1,
3.2.4-3.2.8,
3.3.1,
3.3.4-3.3.8,
3.4.1,
3.4.4-3.4.8
ЖКП 02
Педагогика:
Педагогиканың жалпы негіздері: педагогика пәні және міндеттері, зерттеу әдістері, Қазақстан Республикасындағы білім беру жүйесі, жеке тұлғаның даму факторлары, қалыптасуы.
Тәрбие теориясы: тәрбиенің мақсаты, міндеттері, мазмұны, әдістері, тәрбие бағыттары.
Дидактика. Мектептану негіздері.
Білімдер:
- педагогика пәні, негізгі ұғымдары, әдістері;
- білім беру жүйесінің даму тарихы, кезеңдері;
- тәрбиенің міндеттері, мазмұны, бағыттары;
- сынып жетекшінің, гувернанттың, күтушінің, мерекелік шаралар ұйымдастырушының міндеттері, функциясы;
- дидактикалық ұғымдарды оқыту түрлері, принциптері, әдістері, формалары;
- педагогикалық кеңес, әдістемелік бірлестік жұмысы;
- мектепішілік бақылау әдістері, басшылық стилдері;
- озат педагогикалық тәжірибе және инновация.
Іскерліктер:
- педагогикалық зерттеу әдістерін қолдану;
- Қазақстан Республикасының білім туралы мемлекеттік құжаттарын өз жұмысында қолдану;
- білім беру жүйесі туралы ақпараттарды жүйелеу;
- балаға, білім алушыға, сыныпқа сипаттама беру;
- тәрбие әдістерін, құралдарын, формаларын қолдану;
- оқыту мазмұнын, әдістерін, формаларын оқыту принциптеріне сүйене отырып жоспарлау;
- білім алушылардың және балалардың білім, іскерлік, дағдыларын бақылау және бағалау формаларын қолдану;
- білім алушылармен өзара мақсатты әрекет ұйымдастыру.
БҚ 1,2,3,4,5,
6,7,8,9
КҚ
1.5.2,
1.5.3,
1.5.5,
1.5.9,
1.6.2,
1.6.3,
1.6.5,
1.7.2,
1.7.3,
1.7.4,
1.7.6,
1.7.8,
3.1.1, 3.1.2,
3.1.4 - 3.1.12
3.2.1, 3.2.2,
3.2.4 - 3.2.12
3.3.1, 3.3.2,
3.3.4 - 3.3.12
3.4.1, 3.4.2,
3.4.4 - 3.4.12
ЖКП 03
Этнопедагогика:
Қазақ этнопедагогикасы: теориясы және ғылыми-әдістемелік негізі. Этнопедагогикалық идеялардың қысқаша тарихы. Халық педагогикасындағы тәрбиенің түрлері: дене, еңбек, эстетикалық, ақыл-ой, елжандылық, экологиялық.
Халық педагогикасындағы отбасы тәрбиесі. Білім беру жүйесіндегі қазақ этнопедагогикасы.
Білімдер:
- этнопедагогиканың пәні, мақсаты, міндеттері, зерттеу әдістері;
- этнопедагогикалық идеялардың тарихы және қалыптасуы;
- ақыл-ой, еңбек, эстетикалық, елжандылық, экологиялық тәрбиенің мазмұны, құралдары.
Іскерліктер:
- қазақ халқының тәрбиесі туралы ақпараттар жинау;
- отандық педагогтардың этнопедагогикалық зерттеулерін оқу-тәрбие жұмысында қолдану;
- ұлттық тәрбиені жоспарлау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.5.2, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.5,
1.7.2, 3.1.2,
3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ЖКП 04
Тәрбие жұмысының әдістемесі:
Тәрбие жұмысының негізгі бағыттары, тәрбиенің әдістері, формалары, сынып жетекшісінің іс-әрекеті, сыныптан тыс тәрбие жұмысын жоспарлау. Сынып сағаттарын жоспарлау және өткізу. Жеке тұлғаны қалыптастыру моделі. Білім алушыларға ұлттық тәрбие беруегі халықтық педагогика.
Білімдер:
- мектептегі тәрбие жұмысының мақсаты, міндеттері, бағыттары;
- тәрбие әдістері, тәсілдері, құралдары;
- тәрбие жұмысын жоспарлау ерекшеліктері;
- сынып жетекшісінің міндеттері және функциялары;
- білім алушыларды тәрбиелеуде халықтық педагогиканы қолдану;
Іскерліктер:
- тәрбие жұмысын жоспарлау және өткізу;
- тәрбиенің алуан түрлі әдістерін, тәсілдерін, құралдарын қолдану;
- сыныптық, сыныптан тыс, мектептен тыс шаралардың алуан түрін қолдану;
- сынып жетекші жұмысын жүзеге асыру;
- ата-аналармен жұмыс жүргізу.

БК 1,2,4,5,6, 7,8,9
ПК 1.5.2, 1.5.9, 1.6.5, 1.6.6, 1.7.1, 1.7.2, 1.7.8, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11, 3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11, 3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11 3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ОПД 05
Методика научно-
педагогического исследования:
Методология педагогических исследований, анализ состояния исследуемого вопроса, наблюдение, педагогический опыт, педагогический эксперимент.
Опросные методы.  Первичные документы, используемые в области математического образования: книги, научные статьи, тезисы докладов, энциклопедии, справочники, отчеты и диссертации, нормативно-технические документы (стандарты и др.), патенты и другие правоохранительные документы.
Аналитико-
синтетическая переработка документальных источников информации.
Вторичные документы: аннотация, реферат и обзоры.
Библиографические и реферативные издания (реферативные журналы).
Логика и структура студенческого исследования, оформление итогов научной работы.
Знания:
- методов педагогических исследований; видов эксперимента, наблюдения, опросных методов;
- логики и структуры исследования;
- процесса изучения и внедрения педагогического опыта.
Умения:
- проводить наблюдения, эксперимент, опрос;
- изучать, обобщать педагогический опыт учителей;
- оформлять результаты научных работ.
БК 1,2,4,7,9
ПК  1.5.1, 1.6.1, 1.7.1, 3.1.1, 3.1.5, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.5, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.5, 3.3.12 3.4.1, 3.4.5, 3.4.12
ОПД 06
Анатомия, физиология и школьная гигиена:
Введение. Морфофункциональная организация организма человека. Строение, функции и гигиена нервной и двигательной систем. Сердечно-сосудистая система. Органы дыхания. Органы пищеварения. Обмен веществ. Органы выделения.Кожа.Закаливание организма. Гигиенические требования к окружающей среде школьников.
Знания:
- основных механизмов, обеспечивающих целостное единство организма;
- о взаимосвязи между строением и функциями органов, между организмом и окружающей средой;
- строения клеток и тканей, их функциональнх особенностей;
- значения, строения и основных свойств нервной системы;
- современной теории высшей нервной деятельности, видов торможения;
- определения и классификации сенсорных систем;
- строения и функций опорно-двигательного аппарата, его физиологических особенностей в каждом возрастном периоде;
- значения и структуры желез внутренней секреции;
- значения и видов обменных процессов в организме;
- значения и системы кровообращения, строения сердца и его работы;
- значения и строения дыхательного аппарата;
- значения и строения органов пищеварения;
- строения и значения кожи.
Умения:
- проводить антрометрические измерения, сравнивать со среднестатистическими;
- работать с немыми таблицами по строению ЦНС и вегетативной нервной системы, по строению сенсорных систем, по строению органов выделения;
- различать типы и возрастные особенности высшей нервной деятельности;
- анализировать правильность составления расписания, с учетом возрастных особенностей работоспособности;
- анализировать гигиенические требования к освещенности, окраске и оборудованию комнат для занятий;
- определять показатели основного обмена веществ у детей школьного возраста;
- дать краткие сведения о заболеваниях детей и подростков и их профилактике;
- определять методы изучения функционального состояния сердца;
- определять роль печени в пищеварении;
- соблюдать гигиену и режим питания детей и подростков;
- составлять правила закаливания воздухом, солнцем, водой;
- оказывать первую доврачебную помощь при ожоге, обморожении.

БҚ 1,2,4,5,6, 7,8,9
КҚ
1.5.2, 1.5.9,
1.6.5, 1.6.6,
1.7.1, 1.7.2,
1.7.8, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ЖКП 05
Ғылыми-педагогикалық зерттеу әдістемесі:
Педагогикалық зерттеудің әдіснамасы. Зерттелетін мәселенің жағдайына талдау жасау. Зерттеу әдістері: бақылау, педагогикалық тәжірибе, педагогикалық эксперимент, сұрау әдістері.
Білім беру саласындағы алғашқы құжаттар: кітаптар, мақалалар, тезис-баяндамалар, энциклопедиялар, анықтамалық кітаптар, есептер мен диссертациялар, нормативті-техникалық құжаттар (стандарттар және т.б.), патенттер және басқа құқық қорғайтын құжаттар
Екіншілей құжаттар: аннотация, реферат және шолулар. Библиографиялық және реферативті басылымдар (реферативті журналдар).
Білім алушылардың зерттеу жұмыстарының логикасы және құрылымы, ғылыми жұмыстың нәтижелерін безендіру.
Білімдер:
- студенттердің ғылыми–зерттеу жұмыстары;
- педагогикалық зерттеу әдістері (бақылау, сұрау әдістері, эксперимент);
- зерттеудің логикасы және құрылымы;
- педагогикалық тәжірибені зерттеу және енгізу процесі;
Іскерліктер:
- зерттеу мақсатын, міндеттерін қою;
- бақылау жүргізу, сауалнама, шағын эксперимент өткізу;
- педагогикалық тәжірибені зерттеудің әдіс-тәсілдері;
- ғылыми жұмыс нәтижелерін безендіру.
БҚ 1,2,4,7,9
КҚ
1.5.1,
1.6.1,
1.7.1,
3.1.1, 3.1.5, 3.1.12,
3.2.1, 3.2.5, 3.2.12,
3.3.1, 3.3.5, 3.3.12
3.4.1, 3.4.5, 3.4.12
ЖКП 06
Анатомия, физиология және мектеп гигиенасы:
Кіріспе. Адам ағзасының морфофункциясы. Жүйке жүйесі және тірек қимыл жүйесінің құрылысы, қызметі, гигиенасы. Жоғары дәрежелі жүйке әрекеті. Жүрек –қан тамырлар жүйесі. Тыныс алу жүйесі. Ас қорыту жүйесі. Зат алмасу. Зәр шығару жүйесі. Тері. Ағзаны шынықтыру. Білім алушылардың қоршаған ортасына қойылатын гигиеналық талаптар.
Білімдер:
- ағзаның біртұтастығын қамтамасыз ететін негізгі механизмдер;
- ағза мен қоршаған орта, құрылысы және қызметі арасындағы байланыстар;
- жасуша мен ұлпалардың құрылысы, олардың қызмет ерекшеліктері;
- жүйке жүйесінің негізгі қасиеті, құрылысы, маңызы;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекетінің типтері, тежелу түрлері;
- сезім мүшелерінің классификациясы, анықтамасы, олардың құрылысы, жалпы қасиеті;
- тірек–қимыл аппаратының құрылысы, қызметі, оның әрбір жас ерекшелік дамуындағы физиологиялық өзгерістері;
- ішкі секреция бездерінің құрылысы мен маңызы;
- зат алмасудың ағзадағы маңызы, түрлері;
- қан айналым жүйесі, жүректің құрылысы, қызметі, маңызы;
- тыныс алу жүйесінің маңызы, құрылысы;
- ас қорыту жүйесінің құрылысы, маңызы;
- терінің маңызы, құрылысы.
Іскерліктер:
- антопометриялық өлшемді өткізіп, оны орта статистикалық көрсеткіштермен салыстыру;
- ОЖЖ, және вегетативті жүйке жүйесі, сезім мүшерлері, зәр шығару жүйесі құрылысы туралы мылқау таблицамен жұмыс істеу;
- жоғары дәрежелі жүйке әрекетінің түрлері, жас ерекшеліктері;
- жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс қабілеттерін ескере отырып, сабақ кестесін құрып, талдау;
- сабақ бөлмесіндегі жылу мен жарыққа қойылатын гигиеналық талаптарды талдау;
- мектеп жасындағы балалардың негізгі зат алмасу көрсеткіштерін анықтау;
- балалар мен жасөспірімдерде туындайтын аурулар, олардың алын алу жолдарымен жұмыс;
- жүрек жұмысының ретін анықтау;
- бауырдың асқорытудағы маңызын анықтау;
- балалар мен жасөспірімдердің тамақтану тәртібін, гигиенасын сақтау;
- ауа, күн сумен шынығудың ережесін құру;
- күю, үсу кезінде алғашқы жәрдем көрсету.

БК 1,2,4,7,8,9
ПК 1.5.1, 1.5.4, 1.5.8, 1.6.1, 1.6.4, 1.6.8, 1.7.1, 1.6.5, 1.6.9, 3.1.1,3.1.4,  3.2.1, 3.2.4, 3.3.1,3.3.4,  3.4.1, 3.4.4
ОПД 07
Новые педагогические технологии:
Основные виды педагогических технологий: технология развивающих игр, педагогические технологии на основе гуманизации и демократизации педагогических отношений, педагогические технологии на основе активизации и интенсификации деятельности учащихся, педагогические технологии на основе методического усовершенствования и дидактического реконструирования учебного материала, педагогические технологии на основе эффективности организации и управления процессом обучения, развивающие технологии обучения,
Технология обучения в авторских школах.
Компьютерная технология. Мультимедиа-
технология.
Сетевая технология, Интернет-технология.
Технология дистанционного обучения.
Интерактивная технология.
Информацонно-
коммуникационная технология.
Готовность будущего учителя к методической работе в условиях электронно-
методической системы.
Знания:
- значения, структуры технологии обучения;
- видов педагогических технологий;
- видов развивающих игр для детей дошкольного возраста;
- особенностей, содержания модульной, компьютерной, развивающей, диференцированной, игровой технологий обучения, технологии укрупнения дидактических единиц, технологии сотрудничества, проблемного обучения, технологии группового и коллективного обучения;
- об информационно-
обучающей среде;
- о компьютерной технологии;
- принципов работы мультимедиа-
технологии;
- о возможностях сетевой и Интернет-технологии;
- о дистанционном обучении;
- об ИКТ, интерактивной технологии.
Умения:
- анализировать и различать, классифицировать педагогические технологии;
- модулировать учебную информацию;
- планировать уроки с использованием новых педагогических технологий;
- использовать методы проведения игр с детьми дошкольного возраста;
- применять педагогические технологии на практике;
- применять возможности компьютера, интерактивной доски и дополнительных устройств, мультимедиа -технологий;
- использовать электронные ресурсы, электронные обучающие программы, возможностей Интернета в учебных целях.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.5.2, 1.5.3, 1.5.5, 1.5.9, 1.6.2, 1.6.3, 1.6.5, 1.7.2, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.6, 3.2.10, 3.2.11, 3.2.12 3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 3.3.6, 3.3.10, 3.3.11, 3.3.12 3.4.2, 3.4.3, 3.4.4, 3.4.5, 3.4.6, 3.4.10, 3.4.11, 3.4.12
ОПД 08
Основы педагогического мастерства
Педагогическая техника. Речь учителя.
Культура общения учителя и учащихся.
Мастерство учителя в управлении
учебно-воспитательным процессом.
Знания:
- элементов педагогического мастерства: гуманистической направленности, педагогических способностей, профессиональных знаний, педагогической техники;
- компонентов педагогической техники;
- дидактических, организаторских, коммуникативных умений;
- педагогического общения, его функций, стилей, структуры;
- методов убеждения и внушения.
Умения:
- повышать уровень своего педагогического мастерства;
- формировать подробности в самопознании;
- мобилизовать учащихся на интенсивную деятельность, уметь устанавливать общение с коллективом и отдельной личностью, вести наблюдения, организовывать коллектив;
- строить отношения с учащимся, руководить познавательной деятельностью на основе сотрудничества.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.5.2, 1.5.9, 1.6.2, 1.6.5, 1.7.2, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11, 3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11, 3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11 3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ОПД 09
Основы менеджмента.
Менеджмент как наука. Эволюция теории управленческой мысли.
Направления и школы в развитии менеджмента как науки. Управленческая наука. Управленческая культура.
Методы управления.
Сущность, методы и функции менеджмента.
Система комплексного управления внутренней и внешней средой. Функции управления. Нетрадиционное научное управление. Уровни менеджмента.
Менеджер предприятия и эффективность управления.
Менеджер как руководитель. Индивидуальный подход к работнику. Широкий спектр деятельности менеджера. Разработка плана.
Высокая результативность работы.
Планирование как система управления предприятием.
Бизнес–план. Структура бизнес - плана.
Теория, методика и технология педагогического менеджмента.
Знания:
- направлений школы в развитии менеджмента;
- системы сущности, функций, уровней менеджмента;
- об педагогическом менеджменте;
- методов управления и самоуправления;
- принципов микросоциального управления;
- спектра деятельности менеджера;
- структуры бизнес-плана.
Умения:
- регулировать человеческие отношения и поведение;
- использовать методы управления;
- обеспечивать конкурентоспособность;
- использовать принципы микросоциального управления;
- находить индивидуальный подход к сотрудникам;
- разрабатывать бизнес-план.

БҚ 1,2,4,7,8,9
КҚ
1.5.1, 1.5.4, 1.5.8,
1.6.1, 1.6.4,
1.6.8,
1.7.1, 1.6.5, 1.6.9,
3.1.1,
3.1.4,
3.2.1, 3.2.4,
3.3.1,
3.3.4,
3.4.1,
3.4.4
ЖКП 07
Жаңа педагогикалық технологиялар:
Педагогикалық технология түсінігі, түрлері: дамытушылық ойындар технологиясы, педагогикалық қарым-қатынаста жеке тұлғаны ізгілендіру; демократияландыруға негізделген білім алушылардың іс-әрекетін белсендіру; күшейту негізіндегі әдістемелік білім жетілдіру; дидактикалық қайта құрастыру негізіндегі оқыту үрдісін басқару; ұйымдастыру  негізіндегі дамыта оқыту. Қазақстандағы авторлық мектептердегі педагогикалық технологиялар.
Компьютерлік технология. Мультимедиа технологиясы.
Желілік технология, Интернет-технология.
Қашықтықтан оқыту технологиясы.
Интерактивтік технология
Ақпараттық-коммуникациялық технология. Электрондық-әдістемелік жүйе жағдайында мұғалімнің әдістемелік жұмысқа дайындығы.
Білімдер:
- оқыту технологиясының мәні мен құрылымы;
- педагогикалық технология түрлері;
- мектеп жасына дейінгі балаларға арналған дамытушылық ойындардың түрлері;
- ынтымақтастық педагогикасы, жеке ізгілік, проблемалық оқыту, ойын дидактикалық бірліктерді ірілендіру, модульдік, компьютерлік, дамыту, деңгейлеп-саралап, оқытудың ұжымдық және топтық тәсілі, түсіндіре басқарып оза оқыту т.б. технологиялардың ерекшеліктері мен мазмұны;
- ақпараттық оқыту ортасын;
- компьютерлік технологияны;
- мультимедиа технологиясының принциптері;
- желілік және Интернет-технология мүмкіндіктері;
- қашықтықтан оқыту;
- АКТ, интерактивті оқыту технологиялары.
Іскерліктер:
- педагогикалық технологияларды жіктеу, талдау, жүйелеу;
- оқу ақпаратын модульдеу;
- сабақтарды жаңа педагогикалық технологиялар бойынша жоспарлау;
- мектеп жасына дейінгі балалармен ойындар өткізу;
- практикада педагогикалық технологияларды қолдану;
- компьютер, интерактивті тақта және қосымша құрылғыларын, мультимедия-технологияны пайдалану;
- оқу мақсатында электрондық қорларды, электрондық оқыту бағдарламаларын, Интернет мүмкіндіктерін қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.5.2, 1.5.3, 1.5.5, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.3, 1.6.5,
1.7.2,
3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.1.10, 3.1.11, 3.1.12,
3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.6, 3.2.10, 3.2.11, 3.2.12
3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 3.3.6, 3.3.10, 3.3.11, 3.3.12
3.4.2, 3.4.3, 3.4.4, 3.4.5, 3.4.6, 3.4.10, 3.4.11, 3.4.12
ЖКП 08
Педагогикалық шеберлік негіздері:
Педагогикалық техника, мұғалімнің сөйлеуі. Білім алушылар мен мұғалімнің қарым-қатынас мәдениеті.
Мұғалімнің оқу-тәрбие үрдісін басқарудағы шеберлігі.
Білімдер:
- педагогикалық шеберлік элементтері: ізгілендіру бағыты, кәсіптік білім, педагогикалық қабілет, педагогикалық техника;
- педагогикалық техника компоненттері;
- мұғалімнің дидактикалық, ұйымдастыру, коммуникативтік біліктері;
- педагогикалық қарым-қатынас ұғымы, қызметі, құрылымы, стильдері;
- сендіру мен әсер ету тәсілдері.
Іскерліктер:
- педагогикалық шеберлікті жетілдіру, өзін-өзі тануға қажеттілікті қалыптастыру;
- білім алушыларды танымдық жұмысқа жұмылдыру, ұжыммен және жеке тұлғамен қарым-қатынас орнату, бақылау жүргізу, ұжымды ұйымдастыру;
- білім алушылармен өзара әрекет орнату;
- ынтымақтастық педагогикасы негізінде білім алушылардың танымдық қызметін белсендіру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.5.2, 1.5.9,
1.6.2, 1.6.5,
1.7.2,
3.1.2, 3.1.4, 3.1.8, 3.1.11,
3.2.2, 3.2.4, 3.3.8, 3.2.11,
3.3.2, 3.3.4, 3.3.8, 3.3.11
3.4.2, 3.4.4, 3.4.8, 3.4.11
ЖКП 09
Менеджмент негіздері:
Менеджмент ғылым ретінде. Басқару ойлары теориясының дамуы. Менеджменттің ғылым ретінде дамуының бағыттары мен мектептері.
Басқару ғылымы.
Басқару мәдениеті.
Басқару әдістері. Менеджмент мазмұны, әдістері мен қызметі.
Ішкі және сыртқы ортаны басқарудың кешенді жүйесі.
Басқару қызметі.
Дәстүрден тыс ғылыми басқару.
Менеджмент деңгейлері.
Кәсіпорын менеджері және басқару тиімділігі.
Менеджер басқарушы ретінде. Қызметкерлерге жеке қарым-қатынас. Менеджер қызметінің кең ауқымдылығы. Жоспар құру. Жұмыстың жоғары нәтижелілігі.
Жоспарлау-кәсіпорынды басқару жүйесі ретінде.
Бизнес – жоспар. Бизнес – жоспар құрылымы.
Педагогикалық менеджмент теориясы, әдістемесі мен технологиясы.
Білімдер:
- менеджмент дамуының бағыттары мен мектептері;
- менеджмент жүйесі, мәні, функциялары, деңгейлері;
- педагогикалық менеджмент туралы;
- басқару және өзін-өзі басқару әдістері;
- микроәлеуметтік басқару принциптері;
- менеджер қызметінің спектрі;
- бизнес-жоспар құрылымы.
Іскерліктер:
- адами қарым-қатынастарды реттеу;
- басқару әдістерін қолдану;
- бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз ету;
- микроәлеуметтік басқару принциптерін қолдану;
- қызметкерлерге жеке қарым-қатынас табу;
- бизнес-жоспар жасақтау.

БК 1,2,4,7,9
ПК  1.5.1, 1.6.1, 1.7.1, 3.1.1, 3.1.5, 3.1.12, 3.2.1, 3.2.5, 3.2.12, 3.3.1, 3.3.5, 3.3.12 3.4.1, 3.4.5, 3.4.12
ОПД 10
Делопроизводство на государственном языке:
Понятие, система и организация делопроизводства.
Организационно-
распорядительные, нормативно-правовые, справочные документы.
Документация трудовых отношении.
Оформление, хранение и сдача дел в архив. Служебный этикет.
Знания:
- основы делопроизводства;
- служебной документации;
- профессиональных терминов;
- служебного этикета;
Умения:
- вести делопроизводство;
- оформлять, хранить и сдавать дела в архив;
- совершенствовать и редактировать тексты, деловые документы профессиональной направленности.
БК 4,5,6,7,9
ПК 1.5.2, 1.6.2, 1.7.2, 1.3.5, 1.3.9 3.1.4, 3.1.5, 3.1.9, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.9, 3.3.4, 3.3.5, 3.3.12 3.4.4, 3.4.5, 3.4.9
СД. 00
Специальные дисциплины
0105013 - Учитель начального образования
СД 01
Современный русский язык и методика обучения русскому языку, каллиграфия:
Современный русский язык:
Языковая политика Республики Казахстан. Фонетика. Орфоэпия. Графика.
Орфография.
Лексика. Фразеология.
Словообразование и морфология. Синтаксис. Словосочетание. Предложение.
Текст. Абзац. Диалог. Монолог. Прямая и косвенная речь.
Методика русского языка:
Методика преподавания русского языка как наука. Методика обучения грамоте.
Методика обучения чтению. Методика обучения грамматике и правописанию. Методика развития речи.
Каллиграфия:
Цели, задачи и принципы обучения чистописанию.
Методические приемы обучения каллиграфическим навыкам письма.
Знания:
- функций языка в обществе, его происхождения и развития, сведений о богатстве русского языка;
- места и роли русского языка в образовательной системе РК;
- понятий о фонетике, фонетической транскрипции, классификации гласных и согласных звуков;
- принципов русской орфографии;
- о предмете лексикологии, о типах лексических значений слов, о происхождении и употреблении;
- морфологической структуры слова и способов его образования;
- о частях речи;
- основных понятий синтаксиса;
- предмета и задач, содержания разделов методики русского языка;
- классификации методов обучения грамоте и письму;
- методики классного и внеклассного чтения;
- системы и содержания обучения русского языку как учебному предмету в начальной школе;
- понятий о речи, путях ее развития, о видах работ и требованиях к речи учащихся начальной школы;
- задач, приемов, требований, особенностей к обучению современным шрифтам – прописям;
- требований к урокам чистописания в 1-4 классах.
Умения:
- производить полный фонетический анализ, толковать лексические значения слов по их многозначным, омонимичным, синонимичным и др.значениям;
- пользоваться толковыми и иностранными словарями;
- проводить полный морфемный и словообразовательный анализы, распознавать части речи по совокупности семантических, морфологических и синтаксических признаков, использовать их для решения языковых и речевых ситуаций;
- проводить полный лингвистический анализ текста, адекватно понимать и передавать информацию устного и письменного сообщения, воспроизводить текст с разной степенью свернутости.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 02
Теоретические основы математики и методика обучения математике в начальных классах:
Арифметический материал и методика работы над ними. Алгебраические понятия и методика работы над ними.
Геометрический материал и методика работы над ними. Понятия величины и методика работы над ними.
Теория вероятностей и методика изучения элементов стохастики.
Элементы информатики и методика работы над ними.
Знания:
- понятие о множестве и операции над множествами;
- математические высказывания, предложения, основные понятия высказывания;
- понятие алгоритм и виды алгоритмов;
- понятие отношения и соответствия, их свойств;
- алгоритм действий над целыми неотрицательными числами;
- расширение понятия числа;
- процесс и этапы работы над задачей, методы и способы решений задач;
- содержание обучения математике в начальных классах:
- связь математики с другими предметами;
- учебно-методический комплекс по математике в начальных классах;
- цели, задачи урока математики в начальных классах, методы, способы, педагогические технологии и средства обучения, применямые на уроках, структура и тип урока;
- нумерация чисел;
- арифметические действия, свойства и законы;
- методики работы с текстовой задачей;
- методика обучения доли;
- работы над простыми и составными задачами;
- числовые, буквенные выражения и их значения;
- числовые равенства и неравенства, их свойства;
- работы над выражениями с переменными;
- чтение,написание, составление и сравнение числовых равенств и неравенств, числовых и буквенных выражений;
- нахождение неизвестного компонента арифметических действий, решение с помощью уравнений;
- определения геометрических фигур, свойства и признаки;
- методика обучения геометрическим понятиям в начальной школе;
- понятие величин и их измерение, сравнение, зависимость между величинами;
- методика обучения понятиям величин в начальных классах;
- методика обучения понятиям информатики в начальных классах;
- понятие об информации и их свойствах, роль информации в жизни человека;
- средства обработки информации;
- методика обучения случайных и вероятных событий;
- особенности обучения в малокомплектной школе;
- цели, задачи и виды внеклассной работы по математике;
- история развития методики обучения математике, экспериментальная исследовательская работа, педагогический опыт педагогов-новаторов.
Умения:
- определять и изображать элементы множества и выполнять различные операции над множествами;
- строить высказывания, предложения, определять виды и структуру теорем, геометрические чертежи, строить график отношений и соответствий;
- составлять разные виды алгоритмов;
- применять арифметические действия к целым неотрицательным и положительным рациональным числам;
- находить числа по доле и доли по числу;
- составлять алгоритм устного и письменного решения задач;
- решать задачи разными способами;
- сравнивать, составлять задачи, работать над ошибками;
- применять методы и средства при изучении основных математических понятий;
- решать задачи с помощью выражений и уравнений;
- находить значения числовых и буквенных выражений, решать арифметические задачи с помощью уравнения;
- строить геометрические фигуры с помощью линейки и циркуля;
- находить объем и площадь геометрических фигур в начальных классах;
- преобразовать скалярные величины;
- искать, обобщать, преобразовывать, сохранять, выводить информацию с помощью компьютера;
- работать с текстовой и графической информацией;
- подбирать материал по темам из электронных учебников по математике;
- разрабатывать тесты, контрольные и самостоятельные работы, математические диктанты, календарно-
тематические планы;
- составлять план-конспект урока по математике для малокомплектной школы;
- разрабатывать и проводить внеклассные занятия по математике;
- работать с случайными величинами;
- анализировать стандарт образования и учебные программы;
- логически конструировать учебную информацию и алгоритмизировать;
- владеть методикой обучения арифметических, алгебраических, геометрических материалов и понятиями величин, методикой обучения решению задач;
- планировать и проводить урок с применением компьютера;
- обрабатывать текстовую, числовую, графическую, звуковую информацию.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 03
Естествознание и методика познания мира:
Земля – планета Солнечной системы. Литосфера.
Охрана земной коры. Гидросфера. Охрана воды. Атмосфера.
Охрана атмосферы. Биосфера. Краткий обзор природы Казахстана и природы своего региона.
Охрана природы.
Предметы и задачи методики преподавания познания мира. Задачи изучения познания мира в начальных классах.
Формирование и развитие природоведческих представлений и понятий у учащихся.
Формы организации обучения познания мира.
Методы, приемы и средства обучения.
Внеклассная работа.
Методика преподавания познания мира по классам.
Работа в малокомплектной школе.
Знания:
- о живой и неживой природе, о территории и границах Казахстана, о природе своего края;
- закона об охране природы Казахстана, о Красной книге Казахстана;
- задач, содержания, методов, форм, средств обучения познанию мира в начальных классах;
- методики работы в 1-4 кл., требований к ожидаемым результатам учащихся;
Умения:
- проводить опыт, составлять схему;
- читать план и карту, определить стороны горизонта, работать с контурной картой, определить свойства минералов и горных пород, растения и животные по гербариям и коллекциям, местные флоры по листьям цветкам, плодам, семенам;
- проводить мероприятия по природоохранной деятельности в начальных классах;
- применять приемы и методы, планировать календарно-тематические, поурочные планы;
- различать особенности работы в малокомплектной школе;
- составлять компетентно-ориентированные задания, конспекты разных типов уроков.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 04
Обществознание и самопознание с методикой обучения:
Обществознание:
Общество как целостная социокультурная система.
Социальная общность и социальные связи. Человек и сознание.
Культура как система ценностей, смыслов и образцов действий человека.
Нация и национальные отношения.
Самопознание с методикой:
Теоретические основы предмета «Самопознание». Методические основы предмета Самопознание». Особенности развития личности.
Нравственно-
интеллектуальные компетентности.
Методика преподавания «Самопознание».
Активизация познавательной деятельности учащихся в процессе проверки ЗУН на уроке самопознание.
Практическое значение предмета «Самопознание».
Знания:
- о социокультурной системе, национальных отношениях;
- сущности понятий «нравственность» и «мораль»;
- о значении образования в жизни человека и общества;
- о правах человека;
- об общественных организациях и движениях РК;
- демографической ситуации в РК;
- глобальных проблем современности;
- теоретических и методических основ предмета «Самопознание».
Умения:
- анализировать и дать оценку социальной общности, культуре, социальной связи, сопоставлять различные типы общества;
- анализировать идеи античных мыслителей Платона, Аристотеля;
- различать особенности философских идей об обществе нового времени;
- анализировать взаимоотношения природы и общества, управлять своими эмоциями;
- планировать и организовывать уроки самопознания.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 05
Физическое воспитание с методикой обучения, ритмика:
Система физического воспитания.
Урок – основная форма работы по физическому воспитанию в школе.
Физкультурные мероприятия в режиме продленного дня.
Физкультурные мероприятия по физическому воспитанию и спортивные кружки в школе. Составление годового плана и плана – конспекта по физическому воспитанию.
Практические упражнения и основы танцевального искусства.
Виды танцевальной ходьбы.
Знания:
- основных понятий и системы физического воспитания;
- целей и задач требований к методике физического воспитания;
- о влиянии физических упражнений и естественных факторов на организм;
- построения урока физического воспитания;
- технологии проведения спортивных мероприятий;
- упражнения ритмики.
Умения:
- подбирать физические упражнения к уроку;
- определять физическую нагрузку, плотность урока;
- составлять годовые и поурочные планы;
- планирования и организации урока, внеклассных мероприятий, секции по видам спорта;
- анализа стандарта образования и учебной программы.

БҚ 1,2,4,7,9
КҚ
1.5.1,
1.6.1,
1.7.1,
3.1.1, 3.1.5, 3.1.12,
3.2.1, 3.2.5, 3.2.12,
3.3.1, 3.3.5, 3.3.12
3.4.1, 3.4.5, 3.4.12
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу:
Іс жүргізу ұғымы, жүйесі және ұйымдастыру. Ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік-құқықтық, анықтамалық құжаттар. Еңбек қатынастарын құжаттау. Істі безендіру, сақтау және мұрағатқа тапсыру. Қызметтік этикет.
Білімдер:
- іс-қағаздарын жүргізу негіздері;
- қызметтік құжаттар;
- кәсіптік терминдер;
- қызметтік этикет;
Іскерліктер:
- іс-қағаздарын жүргізу;
- істі безендіру, сақтау, мұрағатқа тапсыру;
- кәсіптік бағыттағы мәтінді, іскерлік құжаттарды өңдеу және жетілдіру.
БҚ 4,5,6,7,9
КҚ
1.5.2,
1.6.2,
1.7.2, 1.7.5,
1.7.9
3.1.4, 3.1.5, 3.1.9,
3.2.4, 3.2.5, 3.2.9,
3.3.4, 3.3.5, 3.3.12
3.4.4, 3.4.5,
3.4.9
АП 00
Арнайы пәндер
0105013 – Бастауыш білім беру мұғалімі
АП 01
Қазіргі қазақ тілі және қазақ тілін оқыту әдістемесі, каллиграфия:
Қазіргі қазақ тіл ғылымының қалыптасу және даму жолдары.
Фонетика. Графика. Орфоэпия. Лексика және фразеология. Сөзжасам. Сөз таптары.
Морфология.
Синтаксис. Жай сөйлем. Құрмалас сөйлем. Сөйлеу мәдениеті.
Қазақ тілін оқыту әдістемесі. Сауат ашу әдістемесі.
Әліппеге дейінгі кезең. Әліппе кезеңі. Әліппеден кейінгі кезең. Жазуға үйретудің мақсаты, әріптердің топтасуы. Жазуға үйрету әдістері. Жазу үлгісі. Грамматиканы оқыту әдістемесі. Тіл дамыту әдістемесі. Кластан тыс жұмыстарды жүргізудің әдістемесі.
Білімдер:
- тіл заңдылықтары, ерекшеліктері;
- сөз мағыналары;
- қазақ тілінің лексикалық, фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік құрылымы, сөзжасамдық жүйесі, сөйлем құрылысы және олардың өзге тілдермен ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру;
- лингвистикалық талдау;
- бағдарламаға талдау жасау;
- оқытудың әдіс-тәсілдері;
- оқу құралы түрлері және қолдану әдістері;
- оқытудың жаңа технологиялары;
- жазуға үйрету әдістері;
Іскерліктер:
- тілдің лексикалық, сөз тудырушы, грамматикалық, стилистикалық нормаларын қодана білу; байланыстырып сөйлеу, тіл мәдениеті талаптарын орындау;
- ереже, анықтамаларды қолдану;
- тілді оқытудағы пәнаралық байланысын жүзеге асыру;
- ақпарат құралдарын қолдану;
- әріптерді топтастыру;
- жазу үлгісін пайдалану;
- әріп, буын, сөз, сөйлем, мәтін жазу;
- қазақ тіліне арналған бағдарламалардың мазмұны мен талаптарын пайдалана білу;
- оқу құралдарының әдістемелік ақпараты мен мазмұнын талдау;
- білім алушыларды сауаттылыққа, жазуға, оқуға, грамматикаға, сөйлеуге үйретудің негізгі әдістері мен тәсілдерін ажырата білу;
- көрнекі құралдар мен оқытудың техникалық құралдарын пайдалану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 02
Математиканың теориялық негіздері және бастауыш класта математиканы оқыту әдістемесі:
Арифметикалық материалдар және оны оқыту әдістемесі.
Алгебралық материалдар және оны оқыту әдістемесі.
Геометриялық материалдар және оны оқыту әдістемесі. Шама ұғымы және оны оқыту әдістемесі.
Информатика материалдары және оны оқыту әдістемесі.
Білімдер:
- жиын ұғымы және жиындарға амалдар қолдану заңдары;
- математикалық ұғым және сөйлем, ұғымның негізгі мәндері;
- алгоритм ұғымы және оның түрлері;
- қатыс және сәйкестік ұғымдары мен қасиеттері;
- теріс емес бүтін сандарға қолданылатын амалдардың алгоритмдері;
- сан ұғымының кеңеюі;
- есепті шешу процесі және оның кезеңдерін, әдістері мен тәсілдерін;
- бастауыш класта математиканы оқытудың мазмұны, басқа пәндермен байланысы;
- бастауыш сынып математикасының оқу-әдістемелік топтамасы;
- бастауыш сынып математика сабағының мақсат-міндеттері, қолданылатын әдіс-тәсілдер, педагогикалық технологиялар мен оқыту құралдары, сабақтың құрылымы мен типі;
- сандар номерациясы;
- арифметикалық амалдар және олардың қасиеттері мен заңдары;
- мәтінді есептермен жұмыс әдістемесі;
- үлестерді оқыту әдістемесі;
- жай және құрама есептермен жұмыс;
- санды, әріпті өрнек және олардың мәндері;
- санды теңдік, теңсіздік және олардың қасиеттері;
- бір айнымалысы бар теңдеулермен жұмыс;
- санды, әріпті өрнектерді, санды теңдік пен теңсіздіктерді оқу, жазу, құру және салыстыру жолдары;
- арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу, теңдеудің жәрдемімен шығару;
- геометриялық фигуралардың анықтамалары, қасиеттері және белгілері;
- бастауыш сыныпта геометриялық ұғымдарды оқыту әдістемесі;
- шама ұғымдарын және оларды өлшеуді, салыстыруды, шамалар арасындағы байланыстар;
- бастауыш сыныптағы шама ұғымдарын оқыту әдістемесі;
- бастауыш мектептегі информатика ұғымдарын оқыту әдістемесі;
- ақпарат ұғымы және оның қасиеттері, ақпараттың адам өміріндегі маңызы;
- ақпаратты өңдеу құралдары;
- кездейсоқ шамалар мен ықтималдықтар оқиғасын оқыту әдістемесі;
- шағын жинақталған мектепте оқытудың ерекшеліктері;
- математикадан сыныптан тыс жұмыстардың мақсат-міндеттері мен түрлері;
- математиканы оқыту әдістемесінің даму тарихын, эксперименттік зерттеу жұмыстарын, жаңашыл мұғалімдердің озық шығармашылық тәжірибелері.
Іскерліктер:
- жиын элементін анықтап, жиындарға амалдар қолдану;
- сөйлем, пікір құру, теореманың құрылымы мен түрлерін анықтау, геометриялық сызбалар, қатынас пен сәйкестіктің графигын сызу;
- алгоритм түрлерін құрастыру;
- ондық санау жүйесінде көп таңбалы сандарға, оң рационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану;
- үлесі бойынша санды, саны бойынша үлесін табу;
- ауызша және жазбаша есептеу алгоритмдерін құрастыру;
- есептерді әртүрлі тәсілдермен шығару;
- есептерді салыстыру, түрлендіру, кері есеп құрастыру, қатемен жұмыс;
- негізгі математикалық ұғымдарды оқытуда әдістер мен құралдарды пайдалану;
- есепті өрнек, теңдеу құру арқылы шығару;
- санды, әріпті өрнектің мәнін табу, теңдеу құруға келтірілген арифметикалық есептер шығару;
- сызғыш, циркуль көмегімен геометриялық фигураларды салу;
- бастауыш сыныптағы геометриялық фигуралардың периметрін, ауданын және көлемін табу;
- скаляр шамаларды түрлендіру;
- компьютер көмегімен ақпаратты іздеу, жинақтау, түрлендіру, сақтау, шығару;
- мәтіндік және графикалық ақпараттармен жұмыс жасау;
- электрондық оқулық ішінен қажетті ақпаратты іріктеу;
- тест, бақылау және өзіндік жұмыстар, математикалық диктант, күнтізбелік-тақырыптық жоспарлар құрастыру;
- шағын жинақталған мектептегі математика сабағынан сабақ жоспарын құрастыру;
- кластан тыс сабақ жоспарын құрастырып, өткізу;
- кездейсоқ шамалармен жұмыс;
- білім стандарты мен оқу бағдарламасын талдау;
- оқу ақпаратын логикалық құрастыру мен оқу ақпаратын алгоритмдеу;
- арифметикалық, алгебралық, геометриялық материалдар мен шама ұғымдарын оқыту, есепті шешу әдістемелері;
- компьютер мүмкіндіктерін пайдаланып белгілі бір тақырыпқа сабақ жоспарын жоспарлап, талдау;
- мәтіндік, сандық, графикалық, дыбыстық ақпаратты өңдеу;
- сабақты, сыныптан тыс жұмысты жоспарлау, өткізу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 03
Жаратылыстану және дүниетануды оқыту әдістемесі:
Жер–Күн жүйесінің планетасы. Литосфера. Гидросфера. Атмосфера. Биосфера. Қазақстан табиғатына жалпы шолу.
Дүниетануды оқыту әдістемесінің мақсат, міндеттері. Бастауыш сыныптағы дүниетану курсының міндеті мен мазмұны. Білім алушыларға табиғатты тану түсініктерін қалыптастыру. Оқу үрдісін ұйымдастыру формалары. Дүиетанудың оқу құралдары, әдіс-тәсілдері. Сыныптан тыс жұмыстар. Сынып бойынша дүниетануды оқыту әдістемесі. Дүниетануды шағын комплектілі мектепте оқыту әдістемесі.
Білімдер:
- тірі және өлі табиғат, Қазақстан территориясының жер көлемі, шекарасы, өз өлкесінің табиғаты;
- Қазақстандағы табиғат қорғау заңдарының негізгі баптары, Қазақстанның Қызыл кітабы, қорықтар мен қорықшалар;
- бастауыш сыныпта «Дүниетануды» оқыту мақсаты, міндеті, формалары мен құралдары;
- 1-4 сыныпта жұмыс әдістемесі, білім алушылардан күтілетін нәтижелерге қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- тәжірибе өткізу, схема құрастыру, сұлба мен картаны сызу, көкжиек тұстарын анықтау, контурлық картамен жұмыс жасау, минералдар мен тау тастары қасиеттерін, жануарлар мен өсімдіктерден гербарийлер мен коллекциялар жасау, жергілікті өсімдіктерді гүлі, тұқымы, жапырағы бойынша анықтау;
- бастауыш кластарда табиғатты қорғау шараларын өткізу;
- әдіс-тәсілдерді қолдану, күнтізбелік-тақырыптық, сабақ жоспарларын жоспарлау;
- шағын комплектілі мектептегі оқытудың ерекшеліктерін анықтау;
- құзыреттілікке бағытталған тапсырмалар, әртүрлі типтегі сабақ жоспарларын жасақтау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 04
Қоғамтану және  өзін-өзі тануды оқыту әдістемесі:
Қоғамтану
Қоғам біртұтас әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қоғам және әлеуметтік байланыстар. Адам және сана. Мәдениет адам іс-әрекеті құндылықтары мен мағына, үлгілерінің жүйесі. Ұлт және ұлтаралық қатынастар.
Өзін-өзі тануды оқыту әдістемесі
«Өзін-өзі тану» пәнінің теориялық негізі. «Өзін өзі тану» пәнінің әдістемелік негіздері. Жеке тұлғаның даму ерекшеліктері.
Рухани–адамгершілік құндылықтар.
«Өзін-өзі тануды» оқыту әдістемесі. Өзін-өзі тану сабағында ББД тексеру барысында білім алушылардың танымдық қызметін белсендіру. «Өзін-өзі тану» пәнінің практикалық маңызы.
Білімдер:
- әлеуметтік мәдени жүйе туралы ұлттық қатынастар;
- «адамгершілік» және «мораль» түсініктерінің мәні;
- білімнің қоғам мен адам өміріндегі маңызы;
- адам құқығы;
- ҚР қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар;
- ҚР демографиялық жағдайлар;
- қазіргі ғаламдық мәселер;
- «Өзін-өзі тану» пәнінің теориялық және әдістемелік негіздері;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қоғам, мәдениет, әлеуметтік байланысты талдау және бағалау, қоғам типтерін салыстыру;
- Қорқыт ата мен Асан Қайғының қоғам туралы даналық сөздерін тану;
- антик ойшылдары Платон, Аристотельдің идеяларын талдау;
- жаңа заман қоғамы туралы философиялық ойлардың ерекшеліктерін салыстыру;
- табиғат пен қоғамның өзара қарым-қатынасын талдау, өз эмоцияларын басқару;
- өзін-өзі тану сабағын жоспарлау және ұйымдастыру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 05
Дене тәрбиесі оқыту әдістемесімен, ырғақ:
Дене тәрбиесі жүйесі.
Дене тәрбиесімен шұғылданудың негізгі түрі – сабақ.
Ұзартылған күн тобындағы дене шынықтыру және сауықтыру шаралары.
Мектептегі бұқаралық дене шынықтыру және спорттық шаралар.
Дене тәрбиесі пәнінің жоспарын және сабақ жоспарын талдау.
Би өнері негіздері және машықтану жаттығулары.
Би элементтерінің жүру түрлері.
Білімдер:
- дене тәрбиесі әдістемесінің негізгі ұғымдары және жүйесі;
- дене тәрбиесінің мақсаттары мен міндеттері, дене тәрбиесіне қойылатын талаптар;
- дене жаттығулары мен табиғи факторлардың адам ағзасына әсері;
- дене тәрбиесі сабағының құрылымы;
- спорт шараларын ұйымдастыру технологиясы;
- ырғақ жаттығулары.
Іскерліктер:
- сабаққа жаттығуларды іріктеу;
- сабақта денеге түсетін күшті, дене тәрбиесі сабағының тығыздығын таңдау;
- әртүрлі сыныптарға жылдық жоспар, күнтізбелік жоспар, сабақ жоспарларын құру және талдау;
- дене тәрбиесі сабағын, сыныптан тыс шараларды, спорт түрі бойынша секцияларды жоспарлау мен ұйымдастыру;
- білім стандарты мен оқу бағдарламасын талдау.

БК 1,2,4,5,7,8,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 06
Технология и методика обучения:
Методика обучения технологии в начальных классах.
Технология работы с бумагой и картоном.
Работа с волокнистыми материалами, нитками, тканями.
Техническое моделирование и конструирование.
Художественный труд с элементами декоративно-прикладного искусства.
Знания:
- специфических методов технологии, форм организации, правил техники безопасности, гигиенических требований;
- технологии обработки бумаги и картона;
- инструментов и приспособлений для обработки волокнистых материалов;
- технологии конструирования и моделирования, планирования трудового процесса, организации рабочего места, технологических операций, самоконтроля;
- элементов декоративно-
прикладного искусства и их области применения при изготовлении национальных изделий.
Умения:
- учитывать особенности планирования уроков технологии и их вариантность в начальной школе и в учебно-воспитательной работе малокомплектной школы;
- различать инструменты индивидуального пользования, применять их при обработке бумаги и картона;
- различать виды тканей, технологию обработки и область применения;
- читать конструкторскую документацию и выполнять технические операции в соответствии с инструкцией;
- различать материалы, их свойства, использовать при изготовлении различных изделий с элементами национального прикладного искусства.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 07
Основы изобразительного искусства и методика обучения:
Методика преподавания и организация занятий по ИЗО в начальных классах.
Основы изобразительного искусства. Виды и жанры изобразительного искусства.
Выразительные средства и законы изобразительного искусства.
Техника работы карандашом и акварелью.
Теплые и холодные цвета и их особенности
Декоративно-
прикладная деятельность: орнамент, пластика, роспись, батик, оригами.
Шрифтовая графика. Оформление книги.
Знания:
- методов, приемов, принципов обучения ИЗО в начальной и малокомплектной школах;
- основ изобразительного искусства, видов и жанров ИЗО, названий материалов, приспособлений;
- законов ИЗО и их особенностей;
- техники работы с карандашом и акварелью;
- видов декоративно – прикладной деятельности и области применения;
- видов шрифта, технологии оформления книги;
Умения:
- составлять календарно -
тематические планы, планы-конспекты уроков, внеклассных мероприятий;
- различать виды и жанры ИЗО;
- применять законы перспективы, пропорции, светотени и композиции;
- владеть техникой работы с карандашом и кистью;
- применять знания в декоративно–прикладной деятельности;
- оформлять книгу и использовать шрифт;
- планирования и организации уроков и внеклассных мероприятий с использованием инновационных педагогических технологий;
- применения различных видов и жанров ИЗО в преподавании.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 08
Музыка и методика музыкального обучения:
Элементарная теория музыки и сольфеджио.
Музыкальная литература.
Методика обучения. музыке.
Основные функции методики музыкального обучения.
Методика построения урока в разных видах деятельности. Планирование и учет музыкальной работы в школе.
Внеклассные и внешкольные формы музыкального воспитания.
Обзор современных направлений массового музыкального образования в стране и за рубежом.
Знания:
- нотного письма, основных средств музыкальной выразительности; лада, тональности; структуры музыкальной речи;
- основных жанров традиционной казахской музыкальной культуры, типов носителей музыкальной культуры казахов; взаимосвязи народной и профессиональной музыки;
- принципов музыкального обучения, видов музыкальной деятельности на уроке музыки, технологии проведения урока музыки;
- сущности, профессиональной, методической подготовки учителя музыки;
- видов планирования, форм учета и критериев оценки знаний учащихся;
- форм внекласного и внешкольного музыкального воспитания.
Умения:
- петь по нотам мелодии школьных песен;
- различать характерные особенности различных жанров народной и профессиональной музыки;
- анализировать содержание и определять методы музыкального обучения;
- составлять календарно-
тематические и поурочные планы;
- развивать музыкальные и творческие способности школьников в соответствии с их возрастными индивидуальными особенностями;
- составлять сценарии тематических и комплексных внеклассных музыкальных занятий;
- составлять план работы по музыкально-эстетическому воспитанию школьников;
- планирования и организации урока и внеклассных занятий;
- определения выразительных и изобразительных возможностей музыкальной речи;
- анализа основных жанров музыки;
- применения продуктивных методов и личностно-ориентированных, новых технологий.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 09
Детская литература и практикум по выразительному чтению:
Детская литература как часть общей литературы.
Произведения русских и казахских писателей ХІХ века.
Художественная литература ХХ века.
Произведения зарубежной литературы.
Произведения современных казахстанских писателей.
Знания:
- специфики детской литературы;
- понятия «детская литература» и «детское чтение»;
- произведений русских и казахских писателей І и ІІ половины ХІХ века;
- истории развития литературы XX века, 50-90-х годов;
- содержания научно-художественной литературы ХХ века;
- произведений творчества зарубежных детских писателей;
- произведений современных казахстанских поэтов и писателей.
Умения:
- различать понятия «детская литература» и «детское чтение»;
- выявлять идейно-тематическое многообразие произведений;
- выявлять национальные особенности каждого писателя;
- анализировать произведения, раскрывая идейный замысел писателя;
- обобщать и сопоставлять произведения разных поэтов, выявлять художественные особенности произведения;
- выразительного рассказывания и чтения произведений разных жанров;
- определять идеи и художественное своеобразия произведений.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.6, 3.1.9, 3.1.12
СД 10
Организация учебно-
воспитательного процесса в малокомплектной школе:
Особенности организации учебно-воспитательного процесса в малокомплектной школе.
Особенности организации обучения предметов в малокомплектной школе:
преподавание русского языка, математики, трудового обучения, физической культуры, познания мира, изобразительного искусства, музыки.
Внеурочная и внеклассная работа в малокомплектной школе.
Знания:
- особенностей организации класса, класс-комплекта, педагогического процесса в начальной малокомплектной школе;
- особенностей планирования и организации урока и внеклассных мероприятий;
Умения:
- составлять план воспитательной работы, организовать воспитательные мероприятия, уроки в условиях МКШ;
- проведения уроков, внеклассных мероприятий в МКШ с применением новых педагогических технологий;
- составления календарно-тематического и поурочного плана-конспекта;
- владения методикой организации уроков и самостоятельной работы;
- владения методикой организации воспитательной работы в начальной малокомплектной школе.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.1- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 11
Дисциплина по выбору обучающихся

БҚ 1,2,4,5,7,8,9
КҚ
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 06
Технология және оқыту әдістемесі:
Бастауыш мектептегі технология пәнін оқыту әдістемесі.
Қағазбен және картонмен жұмыс істеу технологиясы.
Талшық материалдарымен, ЖГП-пен, матамен жұмыс.
Техникалық құрастыру және үлгілеу.
Сәндік – қолданбалы өнер бағытындағы көркем еңбек.
Білімдер:
- мемлекеттік стандарт мазмұнын, әдіс-тәсілдер мен технологияларды, сабақтарды және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру формалары;
- құрал – жабдықтарды қолдану, қауіпсіздік техникасы ережесі, гигиена талаптары, қағаз және картонды өңдеу технологиясы;
- материалдардың негізгі қасиеттері, көркем өңдеу әдістері, талшық материалдарын өңдеуге қажетті құралдар мен жабдықтар;
- техникалық құрастыру және үлгілеу технологиясы, еңбек үрдісін жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру, технологиялық операцияларды, өзін - өзі бақылау;
- ұлттық бұйымдарды жасау барысында сәндік - қолданбалы өнер элементтерін қолдану.
Іскерліктер:
- технология сабақтарының ерекшеліктеріне сай жоспарлау, шағын комплектілі мектептегі оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
- құрал–жабдықтарды айыра білуі, кағаз, картонды өңдеу барысында қолдану;
- мата түрлерін айыру, өңдеу технологиясын және қолдану ерекшеліктері;
- құрастыру құжаттарын оқу және нұсқауға сәйкес техникалық операцияларды орындау;
- материалдарды, олардың құрылымын айыру, ұлттық сәндік – қолданбалы өнер элементтерін қолдана отырып түрлі бұйымдар жасау;
- машықта жаңа педагогикалық технологияларды қолдану, мемлекеттік стандарт, оқу бағдарламасын талдау;
- қағаз, картоннан бұйым жасауды алгоритмдеу;
- талшық материалдарын өңдеу барысында түрлі құрал – жабдықтарды қолдану;
- техникалық құрастыру және үлгілеу барысында түрлі құрастыру материалдарын қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 07
Бейнелеу өнері негіздері және оқыту әдістемесі:
Бастауыш сыныптағы бейнелеу өнерін ұйымдастыру және оқыту әдістемесі;
Бейнелеу өнері негіздері, түрлері және жанрлары.
Бейнелеу өнерінің көркемдеуші құралдары мен заңдылықтары.
Қарындаш және акварельмен жұмыс істеу техникасы. Жылы және салқын түстер, олардың ерекшеліктері.
Сәндік – қолданбалы өнер: ою - өрнек, пластика, роспись, батик, оригами.
Шрифтік графика. Кітапты безендіру.
Білімдер:
- бейнелеу өнерін бастауыш сыныпта және шағын комплектілі мектепті оқытудың әдіс–тәсілдері, принциптері, сыныптан тыс жұмыстардың түрлері мен рөлі;
- бейнелеу өнері негіздері, түрлері мен жанрлары, материалдар мен құрал–жабдықтар атауларын қолдану орындары;
- бейнелеу өнері заңдылықтары, олардың қолданылуы;
- қарындаш және акварельмен жұмыс істеу техникасы, жылы және салқын түстер, олардың ерекшеліктері;
- сәндік – қолданбалы өнер түрлерін, олардың қолданылуын;
- шрифт түрлерін, кітапты безендіру технологиясы;
Іскерліктер:
- күнтізбелік – тақырыптық жоспарды, сабақ жоспарын, сыныптан тыс сабақтардың жоспарын құрастыру;
- бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын айыра білу;
- перспектива, пропорция, жарық – көлеңке, композиция заңдылықтарын қолдану;
- қарындаш және қылқаламмен жұмыс;
- сәндік – қолданбалы өнер саласы бойынша білімдерін қолдану;
- кітапты безендіруді және шрифттерді қолдану;
- жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақты және сыныптан тыс жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру;
- оқыту барысында бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын айыру және қолдану;
- түрлі тақырыпта бейнелеу барысында бейнелеу өнерінің заңдылықтарын қолдану;
- тақырыптық, шығармашылық бейнелеуде түрлі техникаларды қолдану;
- композиция құрау барысында ою-өрнек элементтерін қолдану, батикпен, пластикамен, оригамимен жұмыс істеу;
- өз бетімен шрифттік графика мен кітапты безендіру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
АП 08
Музыка музыкалық білім беру әдістемесімен:
Қарапайым музыка теориясы және сольфеджиосы.
Музыка әдебиеті.
Музыкалық оқытудың әдістемесі.
Музыкалық оқыту әдістерінің негізгі функциялары. Түрлі іс-әрекеттердегі сабақ құрылымының әдістемесі. Мектептегі музыка жұмысын есепке алу және жоспарлау.
Музыкалық тәрбие берудің кластан және мектептен тыс формалары.
Қазақстандағы және шет елдегі қазіргі заманғы музыкалық бағыттарға шолу.
Білімдер:
- ноталық жазылым, музыканың негізгі көркемдеуші құралдары:
- лад, тональдігі, музыка тілінің құрылымы, тасымалдау;
- әр түрлі қазақ музыка мәдениетінің негізгі жанрлары, қазақ музыка мәдениетін насихаттау түрлері, халықтық және кәсіптік өзара байланыс;
- музыкалық оқытудың принциптері, сабақтағы музыкалық іс-әрекеттердің түрлері;
- музыка сабағын өткізудің технологиясы;
- музыка пәні оқытушысының кәсіби-әдістемелік дайындығының мазмұны,
- жоспарлаудың түрлері,
- есепке алу және білім алушылардың білімін бағалау критерийлерінің түрлері;
- кластан және мектептен тыс музыкалық тәрбие берудің түрлері;
Іскерліктер:
- мектеп әндерін нотамен айту;
- халықтық және кәсіби музыканың жанрлық ерекшеліктерін айыру;
- музыкалық оқыту әдістерін анықтай және мазмұнына талдау жасау;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын құру;
- жас ерекшеліктеріне сай музыкалық және шығармашылық қабілеттерін дамыту;
- тақырыптық кешенді кластан тыс музыкалық сабақтардың сценарийлерін құру;
- білім алушыларға музыкалық-эстетикалық тәрбие беру жоспарын құру;
- сабақ пен сыныптан тыс сабақтарды жоспарлау және ұйымдастыру;
- музыкалық сөйлеу мүмкіндіктерін бейнелеу мен мәнерлеуді анықтау;
- музыканың негізгі жанрларын талдау;
- сабақты ұйымдастыру және өткізудің жеке тұлғаға бағытталған, жаңа технологияларын меңгеру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2
3.1.7
3.1.9
3.1.11 3.1.12
АП 09
Балалар әдебиеті және мәнерлеп оқу практикумы:
Халық ауыз әдебиеті – балалар әдебиеті негізі. Қазақ балалар әдебиетінің даму тарихы.
Қазақ балалар әдебиеті кезеңдері.
Қазақ балалар әдебиеті өкілдері.
Балаларға арналған шығармалар.
Мәнерлеп оқу талаптары.
Дауыс. Қарқын.
Кідіріс. Тембр. Екпін. Интонация. Сахналау. Кейіптендіру. Қойылымдар. Мәнерлеп оқуға шығармалар таңдау жолдары.
Білімдер:
- балаларға арналған басылымдар жайлы әр кезеңдегі балалар әдебиетінің өкілдері, олардың шығармалары;
- жүргізілген талдауға сәйкес шығарманы орындау әдісінің мәнері;
- әңгімелесу, серігімен сөздік қарым-қатынас жасау, өз сөйлеуін қадағалау, тексті мәнерлеп оқу техникасы және оны оқыту үрдісінде жүзеге асыру;
- балалар әдебиеті – шығармашылықтың ерекше бір түрі екендігі туралы;
- балалар кітаптарын көркемдеуші суретшілердің шығармашылығы туралы;
- кітаптардың негізгі түрлері және жазушылар мен олардың шығармашылықтары туралы;
Іскерліктер:
- балаларға арналған шығармаларға қойылатын негізгі талаптарды ажырату;
- бағдарламада көрсетілген жазушылар өмірбаяны туралы мәліметтер мен әдеби шығарманың мазмұнын ашу;
- қазіргі таңдағы балаларға арналған мерзімді басылымдарға шолу жасау;
- әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп айтып беру және оқу;
- мәнерлеп оқу талаптарын орындау;
- көркем шығарманың тәрбиелік-білімділік маңызын, эстетикалық кұндылығын жас ерекшелігіне сай анықтай отырып, талдау жасау;
- әртүрлі жанрдағы балалар әдебиеті шығармаларына талдау;
- жазушы туралы хабарлама дайындап, кітап көрмесін безендіру;
- балаларға арналған шығармалардың оқу интонациясын ажырата білу;
- шығарма жанрына талдау жасау;
- мәнерлеп және жатқа оқу;
- оқу техникасын сақтау;
- мәнерлеп оқуға шығарма таңдау;
- білім алушылардың сөйлеу мәнерлілігін жетілдіру жұмыстарының тәсілдері;
- сөйлеу шеберлігі мен орфоэпия талаптарын, дауыс ырғағы мен оқу логикасы күшін, дауыс тембрі мен жоғарылығын, сөйлеу шапшандығын, ишарат және мимиканы қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2
3.1.6
3.1.9
3.1.12
АП 10
Шағын жинақталған мектепте оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыру:
Бастауыш шағын комплектілі мектептегі оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру ерекшеліктері.
Бастауыш шағын комплектілі мектепте пәндерді: қазақ (ана) тілін, математиканы оқыту,
еңбекке баулу, дене тәрбиесін, дүниетануды, бейнелеу өнерін, музыканы оқытуды жоспарлау және өткізу;
Бастауыш шағын комплектілі мектептегі сабақтан және сыныптан тыс жұмыстар.
Білімдер:
- шағын комплектілі мектеп түсінігі, сынып және сынып-комплект жағдайындағы оқытуды ұйымдастырудың маңызы;
- сабақты және сыныптан тыс жұмысты жоспарлау мен ұйымдастыру ерекшелігі;
Іскерліктер:
- ШКМ-те жаңа педагогикалық технологиялар қолданып сабақ, сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру әдістерін пайдалану;
- күнтізбелік-тақырыптық және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақ пен өзбетіндік жұмысты ұйымдастыру әдістемесін пайдалану;
- бастауыш шағын жинақталған мектепте тәрбие жұмысын ұйымдастыру әдістемесін меңгеру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.1
3.1.7
3.1.9
3.1.11
3.1.12
АП 11
Білім алушының таңдау пәні

СД 11.1
010505 1 – Гувернант*
СД 11.1.1
Основы медицинских знаний:
Детские болезни, их профилактика.
Болезни внутренних органов и систем. Инфекционные и кишечные заболевания.
Детский травматизм. Детское питание.
Общие принципы ухода за больным ребенком на дому.
Первая доврачебная помощь при заболеваниях и несчастных случаях.
Медицинский уход:
выполнение предписаний врача по приему лекарств, гимнастика, массаж.
Гигиенический уход (ежедневное купание, умывание)
Знания:
- медицинских основ ухода за ребенком;
- детских болезней, болезней внутренних органов и систем, их профилактику;
- инфекционных и кишечных заболеваний;
- детского травматизма;
- правил питания ребенка дошкольного возраста;
- правил оказания первой доврачебной помощи.
Умения:
- проводить профилактику детской болезни;
- организовать правильное питание ребенка дошкольного возраста;
- проводить медицинский уход: выполнять предписания врача по приему лекарств, гимнастику, массаж;
- проводить гигиенический уход (ежедневное купание, умывание);
- выполнять рекомендации педиатра;
- оказать первую доврачебную помощь;
- проводить гимнастику и массаж.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 1.5.4, 1.5.8
СД 11.1.2
Организация самостоятельной работы:
Организация режима дня ребенка. Составление расписания, графика самостоятельной работы.
Подготовка к школе: обучение ребенка чтению, письму, счету, развитие речи, памяти.
Обеспечивание развития ребенка в соответствии с его возрастом и способностями, подготовить к поступлению в школу, оказания.
Знания:
- особенностей организации режима дня детей дошкольного и младшего школьного возраста;
- методов и приемов воспитания и обучения, подготовки к школе детей дошкольного возраста;
Умения:
- проводить подготовку к школе:
- обучить чтению, письму, счету, развитию речи, памяти;
- развивать индивидуальные способности ребенка;
- подготовить детей дошкольного возраста к школе;
- проводить занятия по развитию индивидуальных способностей ребенка.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.5.1-1.5.3, 1.5.5, 1.5.9
СД 11.1.3
Игры и занятия для интеллектуального развития детей:
Формирование элементарных математических представлений.
Развитие речи.
Ознакомление с окружающим миром.
Изобразительное искусство.
Оздоровительные мероприятия.
Знания:
- методики обучения формирования элементарных математических представлений;
- методики развития речи;
- методики ознакомления с окружающим миром;
- методики обучения изобразительному искусству;
- методики проведения оздоровительных мероприятий;
- роли дидактических, словесных игр, упражнений, загадок, пословиц и поговорок, сказок в интеллектуальном развитии детей.
Умения:
- составлять план занятий по формированию элементарных математических представлений, развитии речи, ознакомление с окружающим миром, изобразительному искусству;
- организовать оздоровительные мероприятия для детей дошкольного и младшего школьного возраста;
- обеспечивать индивидуальный подход к детям;
- обучать музыкальной грамоте, живописи, иностранным языкам;
- применять полученные знания при работе с детьми дошкольного и младшего школьного возраста;
- проводить занятия по обучению музыкальной грамоте, живописи, иностранным языкам.
БК 1,2,4,5,7,9 ПК  1.5.1-1.5.3, 1.5.5, 1.5.7, 1.5.9

АП 11.1
010505 1 – Гувернант*
АП 11.1.1
Медициналық білім негіздері:
Балалар аурулары, олардың алдын алу.
Ішкі ағза мүшелері мен жүйелерінің аурулары.
Жұқпалы және ішек аурулары.
Балалар жарақаттануы.
Балалардың тамақтануы.
Үйдегі ауру баланы күтудің жалпы қағидалары.
Ауру және төтенше жағдайда дәрігерге дейінгі алғашқы дәрігерлік көмек беру.
Дәрігерлік медициналық күтім: дәрі ішу, гимнастика, массаж жасауда дәрігердің ақыл-кеңесін орындау.
Гигиеналық күтім (күнделікті шомылдыру, жуындыру).
Білімдер:
- балаға медициналық күтім негіздері;
- балалар аурулары, ішкі ағза жүйелері мен аурулары, олардың алдын алу;
- жұқпалы және ішек аурулары;
- балалар жарақаттары;
- мектепке жасына дейінгі балаларды тамақтандыру ережесі;
- алғашқы дәрігерлік көмек беру.
Іскерліктер:
- балалар ауруының алдын алу шараларын өткізу;
- мектепке жасына дейінгі балалардың дұрыс тамақтануын ұйымдастыру;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
- гигиеналық күтім, күнделікті шомылдыру, жуындыру;
- балалар дәрігерінің ұсыныстарын орындау;
- алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету;
- гимнастика және массаж жасау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.5.4,
1.5.8
АП 11.1.2
Өз бетіндік жұмысты ұйымдастыру:
Баланың күн тәртібін ұйымдастыру. Өзбетіндік жұмыстың графигі, сабақ кестесін құрастыру.
Мектепке даярлау: баланы оқуға, жазуға, санауға үйрету, тілін, ақыл-есін дамыту.
Баланың жасы мен қабілетіне сәйкес дамуын қамтамасыз ету, мектепке даярлау.
Жаңа білімдерді игертуде, оқытуда көмек беру.
Білімдер:
- мектепке дейінгі және кіші мектеп жасындағы балалардың күн тәртібін ұйымдастыру ерекшелігі;
- мектепке дейінгі балаларды мектепке даярлау, оқыту мен тәрбиелеудің әдістері мен тәсілдері;
Іскерліктер:
- мектепке дайындық жүргізу: оқуға, жазуға, санауға үйрету, тіл дамыту, есте сақтауды дамыту;
- баланың жеке қабілеттерін дамыту;
- мектепке дейінгі жастағы балаларды мектепке даярлау;
- баланың жеке қабілеттерін дамытуға оқу сағаттарын өткізу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.5.1
1.5.3,
1.5.5
1.5.9
АП 11.1.3
Балаларды интеллектуалды дамыту ойындары мен сабақтары:
Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру.
Тіл дамыту.
Айналамен таныстыру.
Бейнелеу өнері.
Сауықтыру шаралары.
Білімдер:
- қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру әдістемесі;
- тіл дамыту әдістемесі;
- айналамен таныстыруды оқыту әдістемесі;
- сауықтыру шараларын өткізу әдістемесі;
- балалардың ақыл-ойын дамытудағы ертегі, мақал-мәтелдердің, жұмбақтар мен жаттығулар дидактикалық, сөздік ойындардың рөлі;
Іскерліктер:
- қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру, тіл дамыту, айналамен таныстыру, бейнелеу өнері пәндері бойынша оқу сағаттарының жоспарын жасақтау;
- мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалармен сауықтыру шараларын ұйымдастыру;
- балалармен жеке қарым-қатынас жасау;
- музыкалық сауаттылық, өнер, шетел тілдеріне оқыту;
- мектеп жасына дейінгі және төменгі мектеп жасындағы жұмыста алған білімдерін пайдалану;
- сабақ өткізу;
- музыкалық сауаттылыққа, өнерге, шетел тілдеріне оқыту.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.5.1
1.5.3
1.5.5
1.5.7
1.5.9

СД 11.1.4
Психология и этика поведения в семье:
Введение в психологию общения.
Культура поведения и общения в семье.
Психология взаимодействия в семье.
Особенности первого рабочего дня и формирования положительного образа у работодателя. Адаптация на новом месте работы.
Проблемные ситуации и правила поведения в них.
Методы борьбы со стрессом. Тестирование на стрессоустойчивость.
Знания:
- особенностей психологии общения в семье;
- возрастных особенностей ребенка;
- культуры поведения при общении с родителями;
- методов борьбы со стрессом.
Умения:
- использовать методы и приемы психология общения;
- решать проблемные ситуации;
- соблюдать этику и культуру поведения в семье;
- проводить тестирование на стрессоустойчивость и обрабоватывать их;
- использовать методы и приемы общения;
- решать проблемные ситуации.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.5.1-1.5.2, 1.5.5-1.5.9
СД 11.2
010506 1 – Няня*
СД 11.2.1
Основы медицинских знаний:
Детские болезни, их профилактика.
Болезни внутренних органов и систем. Инфекционные и кишечные заболевания.
Детский травматизм. Детское питание.
Общие принципы ухода за больным ребенком на дому.
Первая доврачебная помощь при заболеваниях и несчастных случаях.
Медицинский уход: выполнение предписаний врача по приему лекарств, гимнастика, массаж.
Гигиенический уход (ежедневное купание, умывание)
Знания:
- медицинских основ ухода за ребенком;
- детских болезней, болезней внутренних органов и систем, их профилактики;
- инфекционных и кишечных заболеваний;
- детского травматизма;
- правил питания ребенка дошкольного возраста;
- правил оказания первой доврачебной помощи.
Умения:
- проводить профилактику детской болезни;
- организовать правильное питание ребенка дошкольного возраста;
- проводить медицинский уход: выполнять предписания врача по приему лекарств, гимнастики, массажа;
- проводить гигиенический уход (ежедневное купание, умывание);
- выполнять рекомендации педиатра;
- оказания первой доврачебной помощи;
- в проведении гимнастики и массажа.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 1.6.4, 1.6.8
СД 11.2.2
Особенности ухода за детьми разного возраста:
Особенности ухода за детьми грудного, раннего, дошкольного и младшего школьного возраста.
Режим дня. Питание.
Знания:
- особенностей ухода за ребенком грудного, раннего, дошкольного и младшего школьного возраста;
- особенностей организации режима дня и питания детей разного возраста.
Умения:
- организовать правильный уход за ребенком;
- соблюдать режим дня ребенка и правила правильного питания;
- организации правильного ухода за ребенком разного возраста.

АП 11.1.4
Отбасында өзін-өзі ұстау психологиясы мен этикасы
Қарым-қатынас психологиясына кіріспе.
Отбасында өзін-өзі ұстау, қарым-қатынас мәдениеті.
Отбасындағы өзара әрекет психологиясы. Алғашқы жұмыс күнінің ерекшеліктері мен жұмыс берушіге оң көзқарас қалыптастыру. Жаңа жұмыс орнына бейімделу. Проблемалық жағдаяттар және өзін-өзі ұстау ережелері. Есеңгіреумен күрес әдістері.
Білімдер:
- отбасындағы қарым-қатынас психологиясының ерекшеліктері;
- баланың жас ерекшеліктері;
- ата-аналармен қарым-қатынаста өзін-өзін ұстау мәдениеті;
- есеңгіреумен күрес әдістері.
Іскерліктер:
- қарым-қатынас психологиясы әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- проблемалық жағдаяттарды шешу;
- отбасында өзін-өзі ұстау психологиясы мен этикасын сақтау;
- қарым-қатынас әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- проблемалық жағдаяттарды шешу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.5.1
1.5.2
1.5.5
1.5.9
АП 11.2
010506 1 – Күтуші*
АП 11.2.1
Медициналық білім негіздері:
Балалар аурулары, олардың алдын алу.
Ішкі ағза мүшелері мен жүйелерінің аурулары.
Жұқпалы және ішек аурулары.
Балалар жарақаттануы.
Балалардың тамақтануы.
Үйдегі ауру баланы күтудің жалпы қағидалары.
Ауру және төтенше жағдайда дәрігерге дейінгі алғашқы дәрігерлік көмек беру.
Дәрігерлік медициналық күтім: дәрі ішу, гимнастика, массаж жасауда дәрігердің ақыл-кеңесін орындау.
Гигиеналық күтім (күнделікті шомылдыру, жуындыру).
Білімдер:
- балаға медициналық күтім негіздері;
- балалар аурулары, ішкі ағза жүйелері мен аурулары, олардың алдын алу;
- жұқпалы және ішек аурулары;
- балалар жарақаттары;
- мектеп жасына дейінгі балаларды тамақтандыру ережесі;
- алғашқы дәрігерлік көмек беру;
Іскерліктер:
- балалар ауруының алдын алу шараларын өткізу;
- мектепке жасына дейінгі балалардың дұрыс тамақтануын ұйымдастыру;
- алғашқы дәрігерлік көмек көрсету;
- гигиеналық күтімді, күнделікті шомылдыру, жуындыру;
- балалар дәрігерінің ұсыныстарын орындау;
- алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету;
- гимнастика және массаж жасау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.6.4
1.6.8
АП 11.2.2
Әртүрлі жастағы балаларды күту ерекшелігі:
Нәрестелік, ерте, мектеп жасына дейінгі және кіші мектеп жасындағы балаларды күту ерекшеліктері. Күн тәртібі. Тамақтану.
Білімдер:
- нәрестелік, ерте, мектеп жасына дейінгі және кіші мектеп жасындағы балаларды күту ерекшеліктері;
- әртүрлі жастағы балалардың күн тәртібі мен тамақтануын ұйымдастыру ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- балаға дұрыс күтім жасауды ұйымдастыру;
- күн тәртібі мен дұрыс тамақтану ережесін сақтау;
- әртүрлі жастағы балаларға дұрыс күтім жасауды ұйымдастыру;
- баланың күн тәртібін дұрыс ұйымдастыру;
- дұрыс тамақтануды ұйымдастыру.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.6.1-1.6.3, 1.6.5, 1.6.9
СД 11.2.3
Игры и занятия для интеллектуального развития детей:
Формирование элементарных математических представлений.
Развитие речи.
Ознакомление с окружающим миром.
Изобразительное искусство. Оздоровительные мероприятия.
Знания:
- методики обучения формирования элементарных математических представлений;
- методики развития речи;
- методики ознакомления с окружающим миром;
- методики обучения изобразительным искусствам;
- методики проведения оздоровительных мероприятий;
- роли дидактических, словесных игр, упражнений, загадок, пословиц и поговорок, сказок для интеллектуального развития детей.
Умения:
- составлять план занятий по формированию элементарных математических представлений, развитию речи, ознакомлению с окружающим миром, изобразительному искусству;
- организовать оздоровительные мероприятия для детей дошкольного и младшего школьного возраста;
- обеспечить индивидуальный подход к детям;
- обучать музыкальной грамоте, живописи, иностранным языкам;
- применения полученных знаний при работе с детьми дошкольного и младшего школьного возраста;
- проведения занятий.
БК 1,2,4,5,7,9 ПК  1.6.1-1.6.3, 1.6.5, 1.6.7, 1.6.9
СД 11.2.4
Психология и этика поведения в семье:
Введение в психологию общения.
Культура поведения и общения в семье.
Психология взаимодействия в семье.
Особенности первого рабочего дня и формирования положительного образа у работодателя. Адаптация на новом месте работы.
Проблемные ситуации и правила поведения в них.
Методы борьбы со стрессом. Тестирование на стрессоустойчивость.
Знания:
- особенностей психологии общения в семье;
- возрастных особенностей ребенка;
- культуры поведения при общении с родителями;
- методов борьбы со стрессом.
Умения:
- использовать методы и приемы психологии общения;
- решать проблемные ситуации;
- соблюдать этику и культуру поведения в семье;
- проводить тестирование на стрессоустойчивость и обрабатывать их;
- использования методов и приемов общения;
- решения проблемных ситуаций;
- культуры поведения и общения в семье.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.6.1-1.6.2, 1.6.5-1.6.9
СД 11.3
010507 1 – Культорганизатор*
СД 11.3.1
Организация культурно-
массовых мероприятий:
Методика организации культурно-массовых мероприятий.
Виды культурно-массовых мероприятий. Содержание различных видов культурно-массовых мероприятий.
Методы и приемы организации культурно-массовых мероприятий для различных возрастных категорий.
Клубные формы реабилитационной деятельности в учреждении, используя различные ее виды и формы (посещение театров, выставок, экскурсии, демонстрация художественных и научно-популярных фильмов, проведение праздников, юбилеев и других культурных мероприятий).
Знания:
- методики проведения культурно-массовых мероприятий;
- содержания различных видов культурно-массовых мероприятий;
- основы конферанса, игровых репертуар для различных возрастных категорий.
Умения:
- проводить массовые игры, представления;
- организовывать культурно-досуговую деятельность для различных возрастных категорий;
- использовать методы и приемы организации культурно-массовых мероприятий;
- организовывать развлечения, коллективные формы игрового общения и досуга населения;
-проводить культурно-массовые мероприятия;
- использовать новые технологии при проведении культурно-массовых мероприятий.

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.6.1
1.6.3
1.6.5
1.6.9
АП 11.2.3
Балаларды интеллектуалды дамыту ойындары мен сабақтары:
Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру.
Тіл дамыту.
Айналамен таныстыру.
Бейнелеу өнері.
Сауықтыру шаралары.
Білімдер:
- қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру әдістемесі;
- тіл дамыту әдістемесі;
- айналамен таныстыруды оқыту әдістемесі;
- сауықтыру шараларын өткізу әдістемесі;
- балалардың ақыл-ойын дамытудағы ертегі, мақал-мәтелдердің, жұмбақтар мен жаттығулар дидактикалық, сөздік ойындардың рөлі.
Іскерліктер:
- қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру, тіл дамыту, айналамен таныстыру, бейнелеу өнері пәндері бойынша оқу сағаттарының жоспарын жасақтау;
- мектепке жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалармен сауықтыру шараларын ұйымдастыру;
- балалармен жеке қарым-қатынас жасау;
- музыкалық сауаттылық, өнер, шетел тілдеріне оқыту;
- мектеп жасына дейінгі және төменгі мектеп жасындағы жұмыста алған білімдерін пайдалану;
- сабақ өткізу;
- музыкалық сауаттылыққа, өнерге, шетел тілдеріне оқыту.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.6.1
1.6.3
1.6.5
1.6.7
1.6.9
СД 11.2.4
Отбасында өзін-өзі ұстау психологиясы мен этикасы:
Қарым-қатынас психологиясына кіріспе.
Отбасында өзін-өзі ұстау, қарым-қатынас мәдениеті.
Отбасындағы өзара әрекет психологиясы. Алғашқы жұмыс күнінің ерекшеліктері мен жұмыс берушіге оң көзқарас қалыптастыру. Жаңа жұмыс орнына бейімделу. Проблемалық жағдаяттар және өзін-өзі ұстау ережелері. Есеңгіреумен күрес әдістері.
Білімдер:
- отбасындағы қарым-қатынас психологиясының ерекшеліктері;
- баланың жас ерекшеліктері;
- ата-аналармен қарым-қатынаста өзін-өзін ұстау мәдениеті;
- есеңгіреумен күрес әдістері.
Іскерліктер:
- қарым-қатынас психологиясы әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- проблемалық жағдаяттарды шешу;
- отбасында өзін-өзі ұстау психологиясы мен этикасын сақтау;
- қарым-қатынас әдістері мен тәсілдерін қолдану;
- проблемалық жағдаяттарды шешу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.6.1
1.6.2
1.6.5
1.6.9
АП 11.3
010507 1 - Мәдени шаралар ұйымдастырушы*
АП 11.3.1
Мәдени-көпшілік шараларды ұйымдастыру:
Мәдени–көпшілік шараларды ұйымдастыру әдістемесі. Мәдени–көпшілік шаралардың түрлері. Түрлі мәдени–көпшілік шаралардың мазмұны.
Түрлі жас категорияларына арналған мәдени–көпшілік шараларды ұйымдастыру әдіс-тәсілдері.
Мекемелердегі қалпына келтіру жұмыстарының клубтық формасы (театр, көрме, экскурсиялар ұйымдастыру, көркем және ғылыми-көпшілік фильмдерді демонстрациялау, мерекелер, мерейтойлар т.б. шараларды ұйымдастыру).
Білімдер:
- мәдени–көпшілік шараларды ұйымдастыру әдістемесі;
- түрлі мәдени–көпшілік шаралардың мазмұны;
- конферанция негіздері, түрлі жас категориялары үшін ойын репертуары.
Іскерліктер:
- көпшілік ойындар, қойылымдар өткізу;
- түрлі жас категориялары үшін мәдени–көпшілік шаралар ұйымдастыру;
- мәдени–көпшілік шаралар ұйымдастырудың әдіс-тәсілдерін қолдану;
- көпшіліктің бос уақытын, қарым-қатынасын ойын-сауық, ұжымдық формаларында ұйымдастыру;
- мәдени-көпшілік шараларды өткізу;
- мәдени-көпшілік шараларды өткізуде жаңа технологияларды пайдалану.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.7.1-1.7.3, 1.7.6-1.7.8
СД 11.3.2
Методическое обеспечение культурно-досуговых мероприятий:
Понятие, сущность предмета.
Цели, задачи и функции методического обеспечения.
Государственная система методического обеспечения культурно-досуговой работы.
Основные направления, организация, содержание методических кабинетов и центров на уровне районов и области.
Планирование организации методической работы.
Оформление и оборудование методических кабинетов.
Система повышения квалификации в культурно-досуговой работы.
Обобщение передового опыта в культурно-досуговой работы.
Знания:
- законов и других нормативных актов по вопросам образования, педагогики и психологии, индивидуальных особенностей и уровня культурного развития обслуживаемых граждан;
- происхождения и истории возникновения игр и развлечений, их социально-психологических и педагогических функций;
- законов, приемов активизации аудитории, вовлечения людей в коллективное игровое общение;
- передового опыта работы культорганизаторов в других учреждениях культуры.
Умения:
- организовывать культурно-досуговую деятельность;
- составлять смету расходов и представлять в установленном порядке на утверждение;
- оформлять и использовать оборудование методических кабинетов;
- организовать различные культурно-досуговые деятельности.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.7.1-1.7.3, 1.7.6-1.7.8
СД 11.3.3
Основы сценарного мастерства:
Основы драматургии. Композиция драмы. Конфликт. Литературно-музыкальная композиция. Принципы составления монтажа.
Особенности составления поэтических композиций.
Сценарные основы КДР. Основные этапы работы над сценарием.
Монтаж, виды монтажа. Виды сценарной работы. «Факты жизни» и «Факты искусства».
Психология составления сценария массовых праздников.
Творческие методы сценария.
Иллюстрация и театрализация.
Знания:
- основ драматургии, их особенностей;
- принципов составления монтажа и особенностей составления поэтических композиций;
- драматургического построения массовых развлекательных мероприятий;
- видов сценарной работы;
- психологии составления сценария и массовых праздников.
Умения:
- участвовать в разработке и составлении сценариев,
- использовать виды сценарной работы и монтажа;
- использовать в организации культурно-массовых мероприятий иллюстрации и театрализации;
- использования литературно-музыкальных композиции;
- использовать видов сценарной работы и монтажа;
- составлять сценария массовых праздников.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК  1.7.1-1.7.3, 1.7.5-1.7.8
СД 11.4
Самопознание
СД 11.4.1
Основы содержания нравственно-
духовного образования:
Я – личность. Мудрость. Истина.
Мир. Ненасилие. Правда. Служение.
Любовь. Жизнь. Человек. Счастье.
Искусства. Творчество.
Знания:
- духовной культуры человечества;
- о влиянии разных видов искусства на человека;
- культурного наследия;
- традиций и обычаев народов мира;
- жизни замечательных людей;
- духовного опыта человечества;
Умения:
- управлять нравственно-духовными отношениями между людьми;
- управлять своими эмоциями;
- определять качества личности;
- определения нравственно -духовных качеств ребенка;
- раскрытия и развития духовных ценностей в поступках учащихся;
- развития навыков служения обществу, Родине.

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.7.1
1.7.3
1.7.6
1.7.8
АП 11.3.2
Мәдени-тынығу жұмысын әдістемелік қамту
Пәннің мәні, түсінігі, әдістемелік қамтамасыз етудің мақсаты мен міндеті.
Мәдени-тынығу жұмысын әдістемелік қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі.
Әдістемелік кабинеттің басты бағыттары, мазмұны. Әдістемелік жұмысты ұйымдастыруды жоспарлау.
Әдістемелік кабинеттерді безендіру және жабдықтау. Мәдени-тынығу жұмысындағы біліктілікті арттыру жүйесі. Мәдени-тынығу жұмысындағы озық тәжірибені насихаттау.
Білімдер:
- педагогика, психология, білім беру мәселелері бойынша заңдар мен нормативтік-құқықтық актілер;
- қызмет көрсетілетін азаматтардың жеке ерекшеліктері, мәдени даму деңгейі;
- ойын мен ойын-сауықтың пайда болу тарихы мен әлеуметтік–психологиялық, педагогикалық функциялары;
- аудиторияны белсендендіру заңдары мен тәсілдері, адамдарды ұжымдық ойын қарым-қатынасына тарту;
- басқа мәдени орындардағы мәдени ұйымдастырушылардың озат тәжірибесі.
Іскерліктер:
- мәдени-тынығу жұмысын ұйымдастыру;
- шығындар сметасын жасауды және берілген үлгіде бекітуге ұсыну;
- әдістемелік кабинетті жабдықтау және пайдалану;
- мәдени–тынығу жұмыстарын ұйымдастыру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.7.1
1.7.3
1.7.6
1.7.8
АП 11.3.3
Сценарий шеберлігі негіздері:
Драматургия негіздері. Драма композициясы.
Қақтығыс. Әдеби-музыкалық композиция.
Поэтикалық композиция. Бос уақыт мәдениеттілігі ісі сценарийінің негіздері. Сценарийдегі көркем мәнерлеу құралдары. Сценарийлік жұмыс түрлері. Сценарийді сахнада іске асыру әдістемесі. Бұқаралық мереке сценарийін құрастыру технологиясы. Сценарийлік түпкі ой. Иллюстрациялау және театрландыру әдістері.
Білімдер:
- драматургия негіздері, олардың ерекшеліктері;
- монтаж жасау қағидаларын және поэтикалық композиция құрастыру ерекшеліктері;
- көпшілік сауықтыру шараларын драматургиялық құрастыру;
- сценарийлік жұмыстардың түрлері;
- сценарий мен көпшілік мерекелерді ұйымдастыру психологиясы;
Іскерліктер:
- сценарий құрастыру;
- сценарийлік жұмыс түрлері мен монтажды пайдалану;
- жалпы-көпшілік шараларды ұйымдастыруда иллюстрациялау мен театрландыруларды пайдалану;
- әдеби-сазды композицияларды пайдалану;
- сценарийлік жұмыс пен монтаж түрлерін пайдалану;
- көпшілік мерекелердің сценарийлерін жасақтау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
1.7.1
1.7.3
1.7.5
1.7.8
АП 11.4
Өзін-өзі тану
АП 11.4.1
Рухани адамгершілік білім беру мазмұнының негіздері:
Мен – жеке тұлға. Даналық. Ақиқат. Әлем. Зорлық көрсетпеу. Шындық. Қызмет ету. Махаббат. Өмір. Адам. Бақыт. Өнер. Шығармашылық.
Білімдер:
- жеке тұлға ретінде қалыптасу;
- адамзаттың рухани мәдениеті;
- өнер түрлерінің адамдарға әсері;
- ақиқатты іздеу;
- мәдени мұра;
- әлем халықтарының салт дәстүрлері;
- тамаша адамдардың өмірі,
- адамзаттың рухани тәжірибесі.
Іскерліктер:
- адамдар арасындағы адамгершілік–рухани қарым-қатынастарды басқару;
- өзінің эмоциялық жай-күйін басқару;
- жеке тұлғаның қасиеттерін анықтау;
- баланың адамгершілік-рухани қасиетін дамыту;
- айналасындағы адамдарға қамқорлық, махаббат сезімін көрсете білу;
- рухани тәжірибеде адамзат бағалылығын аша білу;
- өзін-өзі тану, қоғамға қызмет ету.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.1, 3.1.4, 3.1.8
СД 11.4.2
Содержание и учебно-методическое обеспечение дисциплины «Самопознание»:
Теоретические основы предмета «Самопознание».
Особенности развития личности.
Нравственно-
интелллектуальные компетентности.
"Самопознание"
Критерии готовности учителя к внедрению предмета «Самопознание»
Философская культура. Психологические особенности личности.
Педагогическое мастерство.
Научно -
теоретическая подготовка учителя.
Самообразования учителя.
Знания:
- психологических основ преподавания предмета «Самопознание»;
- законов нравственного воспитания, целей, задач учебно-воспитательного процесса;
- предмета «Самопознание» и его роли в нравственно–духовном воспитании учащихся;
- о роли учителя в организации учебного процесса по этому предмету;
- об отборе необходимого учебного материала для самопознания.
Умения:
- определять качества личности;
- управлять своими эмоциями,
- осознавать значимость предмета «Самопознание» в нравственно – духовном воспитании учащихся;
- владеть знаниями, умениями и навыками для преподавания предмета;
- пользоваться знаниями теоретических основ философских, психологических, педагогических наук;
- анализа стандарта образования и учебной программы по степени;
- систематизации знаний по локальности, системности и функциональности;
- структурирования учебной информации по значимости, входящих в нее идей;
- проведения уроков самопознания с использованием возможностей духовного роста личности ученика;
- совершенствования педагогического мастерства;
- проведения мониторинга качества обучения;
- внедрения ИКТ в учебно-воспитательный процесс.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.1.2- 3.1.7, 3.1.9, 3.1.11, 3.1.12
СД 11.5
Иностранный язык
в начальной школе
СД 11.5.1
Практикум иностранного языка:
Практика устной и письменной речи.
Аудирование и говорение аутентичных текстов и диалогов в монологической и диалогической и полилогической речи.
Чтение: вслух и про себя.
Письмо: письменная речь.
Знания:
- основных единиц языка и умения использовать их при решении элементарных коммуникативных задач;
- графического написания всех букв алфавита, звукобуквенных соответствий, как адекватно употреблять лексические единицы, касающиеся его окружения и интересов;
- разных видов речевой деятельности (аудирование, чтение, говорение, письмо);
- структуры устной диалогической и монологической речи в пределах бытовой, общественно-политической, литературной и научно-педагогической тематики;
- письменной передачи содержания диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- передачи содержания рассказа в очень сжатом виде с помощью 6-8 предложений.
Умения:
- использовать правильную интонацию в зависимости от коммуникативной цели;
- использовать речевые формулы приветствия, прощания, благодарности, извинения;
- воспринимать речь на слух, выполнять конкретные задания на понимание;
- грамматически правильно строить простые и сложные повествовательные и вопросительные предложения;

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.1
3.1.4
3.1.8
СД 11.4.2
Өзін-өзі тану пәнінің мазмұны мен оқу-әдістемелік қамтылуы:
«Өзін-өзі тану» пәнінің теориялық негізі. Жеке тұлғаның даму ерекшеліктері. Рухани – адамгершілік құндылықтар.
Адамгершілік және педагогикалық оптимизм. Мәдениеттілік. Этнопедагогикалық. Объективтік және ғылымилылық. Жеке тұлғаның бағдарлау келісі.
Жинақылық, жүйелік, жүйелілік. Ақыл-ой мен іс-әрекеттің дамуы. Отбасылық ортақ келісім.
Білімдер:
- «Өзін-өзі тану» пәнін оқытудың ерекшеліктері;
- «Өзін-өзі тану» пәнін оқытудың психологиялық негізі;
- оқу-тәрбие жұмыстарында «Өзін-өзі тану» пәнінің терминологиялық қорын тәртібі мен заңдарына сәйкес қолдану;
- оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыруда өзін-өзі танудың негізгі идеялары;
- білім алушы мен мұғалім арасындағы жеке тұлғалық, тең құқылық қарым-қатынасты қалыптастыру;
- әрбір жеке тұлға бойындағы адамгершілік қасиеті, бағалылығы;
- өз отбасын құрудың маңызын саналы түсініп, есею өміріндегі жарқын болашағы.
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның қасиеттерін анықтау;
- өзінің эмоциялық күйін басқару;
- өзін-өзі тану үрдісінде педагогикалық философиялық, психологиялық мазмұнда тұрақталуындағы принциптермен жұмыс;
- әлемге эмоционалдық-құндылық қатынасына негізделген адамзаттың әлеуметтік-мәдени тәжірибесін игеру;
- әлемге қатынастың бағалылығы;
- білім алушылардың рухани-адамгершілік салада нақты білімдік деңгейге қол жеткізу, танымдық, тұлғалық мәселелерді шешуде жеке тәжірибесін қалыптастыру;
- тұлғаны дамытып, оның жеке тәжірибесі мен мінез–құлығын байыту;
- оқу ақпараттарын өңдеудің әдістері;
- ақпаратты жүйелеу әдістері.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.1.2
3.1.7
3.1.9
3.1.11
3.1.12
АП 11.5
Бастауыш мектептегі шетел тілі
АП 11.5.1
Шетел тілі практикумы:
Жазбаша және ауызша сөйлеу машығы.
Берілген мәтін бойынша сөйлеу және тыңдап-тыңдап түсіну, диалогтық және монологтық сөйлеу. Оқу: ішінен және дауыстап оқу.
Жазу: жазбаша сөйлеу.
Білімдер:
- тілдің негізгі бірліктерін және қарапайым коммуникативтік тапсырамаларды шешуде қолдану;
- әліпби әріптерін графикалық дұрыс жазылуы, дыбыстық, әріптік сәйкестікті және айналасындағылар мен қызығушылықтарына қатысты лексикалық бірліктерді сәйкесінше пайдалану;
- тілдік іс-әрекетте түрлері (тыңдап-түсіну, оқу, сөйлеу, жазу);
- тұрмыстық, қоғамдық-саяси, әдеби, ғылыми-педагогикалық тақырыптарға ауызша диалог және монологтық сөйлеуді қолдану;
- диалогтық әңгімені жазбаша беру немесе әңгімені диалог түрінде беру;
- шығарма мазмұнын өте қысқа күйінде (6-8 сөйлеммен) беру жолдары.
Іскерліктер:
- қарым-қатынас жасау мақсатында дұрыс дауыс ырғағын пайдалану;
- сәлемдесу, рахмет айту, қоштасу, кешірім сұрау кезінде қысқа сөз тіркестерін пайдалану;
- сөзді түсініп, қабылдау, түсінуге берілген тапсырманы орындау;
- жай және құрмалас, лепті және сұраулы сөйлемдерді грамматикалық тұрғыдан дұрыс құру;

- дать характеристику английской детской литературе 17-18 в.в;
- дать характеристику исторической эпохе соответствующего периода развития детской литературы;
- определять нравственные идеалы, отраженные в сказках братьев Гримм;
- определять исторический период произведений английской, американской, датской и французской литературы.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.3.4, 3.3.7, 3.3.10
СД 11
Домашнее чтение:
Чтение и анализ адаптированных произведений.
Различные виды пересказа. Составление плана.
Работа с активной лексикой художественных произведений.
Знания:
- произведений зарубежных писателей;
- основных принципов грамматического строя языка;
- стилистических средств изучаемого языка;
- работы с различными видами словарей;
- художественных особенностей английской литературы.
Умения:
- делать сообщения по пройденной тематике;
- описывать картины;
- делать пересказ прочитанного текста;
- читать и понимать без перевода на родной язык незнакомый оригинальный художественный текст;
- осмысливать литературный текст;
- составлять характеристику образам героев;
- составлять описание какого-либо эпизода из произведения;
- пересказывать рассказ от имени его героев или автора;
- организовывать обсуждение по заданным пунктам;
- организовывать диалоги между предлагаемыми действующими лицами;
- применять полученные знания при интерпретации текста;
- анализировать произведения самостоятельно;
- работать со словарями, книгами, справочниками;
- чтения и анализа адаптированных произведений;
- владения различными видами пересказа, составления плана;
- работы с активной лексикой художественных произведений.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.3.4, 3.3.7, 3.3.10
СД 12
Страноведение:
Основные исторические этапы развития Великобритании.
Население Великобритании, его численность и география.
Государственное устройство Великобритании.
Народное образование. Печать, радио и телевидения.
Изобразительное искусство и архитектура.
Традиции и обычаи.
Пути исторического развития Великобритании.
Физическая и экономическая география страны. Население.
Общественно-политическое устройство:
структура власти и многопартийность.
Система образования.
Культура. Телевидение.
Печать. Радио. Изобразительное искусство и архитектура.
Праздники, обычаи и традиции. Спорт.
Знания:
- понятий об основных исторических этапах развития Великобритании;
- о государственном строе;
- о размещении населения;
- об облике городов;
- о законодательной и исполнительной власти;
- об избирательной системе;
- о системе образования;
- о телевидении и радио;
- о средствах массовой информации;
- о художественных галереях;
- об архитектуре;
- имен известных художников;
- праздников, обычаев и традиций;
- национальных видов спорта.
Умения:
- различать палаты парламента;
- сравнивать систему высшего образования Великобритании с системой высшего образования Казахстана;
- сравнивать традиции и обычаи Народов, проживающих в Великобритании с обычаями Казахстана;
- пользоваться лингвострановедческими словарями, атласами и картами;
- обоснования основных исторических этапов развития Великобритании;
- называть численность населения;
- описания географии отдельных составляющих частей;
- составления рассказа о государственном устройстве, многопартийности, печати, радио и телевидении;
- описания структуры народного образование;
- выявления произведений изобразительного искусства и архитектуры;
- составления рассказа о традициях, обычаях и праздниках;
- описания основных видов спорта.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.3.4, 3.3.7, 3.3.10
СД 13
Методика обучения иностранному языку:
Теоретические основы методики обучения. Обучение фонетическим, лексическим и грамматическим навыкам.
Обучение общению на английском языке:
аудированию, говорению, чтению, письму.
Организация процесса обучения иностранному языку.
Контроль и оценка деятельности детей. Факультативные занятия. Внеклассная работа.
Обучение английскому языку дошкольников и учащихся начальной школы.
Организация игровой деятельности на начальном этапе обучения с учетом психологических особенностей детей.
Виды игр.
Знания:
- истории методики преподавания иностранных языков в школе;
- целей обучения;
- содержания и средств обучения;
- принципов обучения;
- трудностей в обучении аудированию;
- трудностей в обучении говорению;
- методики обучения чтению;
- методов и приемов обучения письму;
- наиболее общих трудностей при обучении произношению;
- методики обучения лексике;
- содержания, методов и приемов обучения грамматике;
- схемы анализа и самоанализа уроков,
- норм оценок знаний, умений и навыков учащихся;
- организации факультативных занятий;
- основных форм проведения внеклассной работы;
- методов и приемов обучения дошкольников;
- целей и задач раннего обучения иностранному языку;
- содержания обучения учащихся начальной школы;
- особенностей урока английского языка в начальной школе;
- методики организации игровой деятельности на начальном этапе обучения.
Умения:
- обьяснять методы и приемы;
- обьяснять технологию обучения аудированию, говорению, чтению и письму;
- обьяснять требования к отбору фонетического и лексического материала, обьяснять главные принципы обучения грамматике;
- проводить факультативные занятия;
- организовывать внеклассную работу с учащимися;
- организовывать обучение иностранному языку в начальной школе;
- организовывать обучение иностранному языку дошкольников;
- определять основные принципы обучения;
- организовывать уроки иностранного языка в начальной школе,
- организовывать игровую деятельность;
- теоретического обоснования методики обучения иностранных языков;
- общения на английском языке;
- организации процесса обучения английскому языку учащихся начальной школы и детских дошкольных учреждений;
- организации игровой деятельности на начальном этапе.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.3.2- 3.3.7, 3.3.9-3.3.12
СД 14
Дисциплины по выбору обучающихся

- 17-18 ғасырдағы ағылшын балалар әдебиетімен жұмыс;
- балалар әдебиетінің даму тарихына анықтама беру;
- ағылшын, америка, дат, француз әдебиеттері шығармаларының тарихи кезеңдерін анықтау;
- шығарманың негізгі кейіпкері арқылы авторды атау және керісінше айыру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.3.4
3.3.7
3.3.10
АП 11
Үйден оқу:
Көркем шығармаларды оқу және талдау. Қайтадан айтып беру. Жоспар жасау. Көркем шығарманың лексикасымен жұмыс.
Білімдер:
- ағылшын тілінің грамматикалық құрылымының негізгі қағидалары;
- тілдің стилистикалық құралдары;
- әртүрлі сөздіктермен жұмыс істеуді және оларды пайдалану;
- ағылшын әдебиетінің көркемдік ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- өткен тақырып бойынша хабарлама жасау;
- суреттерді бейнелеу;
- оқылған мәтінді қайта айтып беру;
- таныс емес көркем мәтінді аудармасыз оқып, түсіну;
- әдеби мәтінді түсіну;
- шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру;
- шығармадағы бір эпизодты суреттеу;
- әңгімені автордың, кейіпкердің атынан баяндау;
- әңгімені талқылау;
- кейіпкерлер арасындағы диалогты құрастыру;
- мәтінді интерпретациялау;
- шығарманы өздігінен талдау;
- кітаппен, сөздікпен және анықтамалармен жұмыстану;
- шығармаларды оқу, талдау;
- жоспар жасау, айтып беру;
- көркем шығарманың сөздік қорымен жұмыстану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.3.4
3.3.7
3.3.10
АП 12
Елтану:
Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдері. Халық саны. Географиясы.
Мемлекеттік құрылысы. Білім беру. Баспасөз, радио, теледидар. Бейнелеу өнері. Архитектура. Экономикалық географиясы. Халқы. Қоғамдық-саяси құрылымы: билік, партиялық жүйесі. Мәдениет. Спорт. Мерекелері мен салт-дәстүрлері.
Білімдер:
- Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдері;
- мемлекеттік құрылысы;
- халқының орналасуы;
- қалалары;
- заңды, атқарушы билік;
- сайлау жүйесі;
- білім беру жүйесі;
- бұқаралық ақпарат құралдары;
- көркем өнері;
- архитектурасы;
- мерекелері мен салт-дәстүрлері;
- ұлттық спорт түрлері;
Іскерліктер:
- парламент палаталарын айыру;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның білім беру жүйесін салыстыру;
- Қазақстан мен Ұлыбританияның мерекелері мен салт-дәстүрлерін салыстыру;
- Лингво, елтану сөздіктерін, атлас, карталарды пайдалану;
- Ұлыбритания дамуының тарихи кезеңдері;
- халық санын атау;
- географиясын әңгімелеп беру;
- мемлекеттік құрылымы, білім беру жүйесін анықтау;
- көркем туындылары, суретшілері, мерекелері мен салт-дәстүрлері туралы әңгімелеу;
- ұлттық спорт түрлерін сипаттау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.3.4
3.3.7
3.3.10
АП 13
Шетел тілін оқыту әдістемесі:
Әдістеменің теориялық негіздері. Фонетикалық, лексикалық, грамматикалық дағдыларды үйрету. Ағылшын тілінде сөйлеуге, тыңдауға, оқуға, жазуға үйрету. Шетел тілін оқытуды ұйымдастыру. Білімді бағалау мен бақылау. Факультативтік сабақтар. Сыныптан тыс жұмыстар. Мектепке дейінгі, бастауыш сыныптарда шетел тілін оқыту. Бастауыш сыныптарда ойын әрекетін ұйымдастыру. Ойындардың түрлері.
Білімдер:
- шетел тілін оқыту әдістемесінің тарихы;
- оқыту мақсаттары;
- оқытудың мазмұны мен құралдары;
- оқытудың принциптерін;
- тыңдауға үйрету;
- сөйлеуге үйрету;
- оқуға үйрету;
- жазуға үйрету
- айтуға үйретудегі қиындықтар;
- лексиканы оқыту;
- грамматиканы оқыту және әдістері мен тәсілдері;
- сабақты талдау;
- білім алушылардың білім, білік, дағдыларын бағалау;
- факультатив сабақтарын ұйымдастыру;
- сыныптан тыс жұмыстардың негізгі түрлері;
- мектепке дейінгі шетел тілін оқытудың әдістері мен тәсілдері;
- мектепке дейінгі шетел тілін оқытудың мақсаттары;
- бастауыш мектепте шетел тілін оқытудың мазмұны мен ерекшеліктері;
- бастауыш мектептегі шетел тілі сабағының ойын әрекетін ұйымдастыру әдістері;
Іскерліктер:
- әдіс, тәсілдерді түсіндіру;
- ағылшын тілінде сөйлеуге, тыңдауға, оқуға, жазуға үйрету технологиясы;
- фонетикалық, лексикалық материалды іріктеу;
- грамматиканы оқытудың негізгі принциптерін түсіндіру;
- факультатив сабақтарын және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру;
- бастауыш мектепте шетел тілі сабағын және мектепке дейінгі шетел тілі сабағын өткізу;
- оқытудың негізгі принциптерін анықтау;
- бастауыш сыныптағы сабақты ұйымдастыру;
- ойын әрекетін ұйымдастыру.
- шетел тілін оқытудың теориялық негіздерін қолдану;
- білім алушыларды ағылшын тілінде сөйлеуге үйрету;
- ағылшын тілін бастауыш мектепте, мектепке дейінгі мекемелерде оқытуды ұйымдастыру;
- бастауыш кезеңдегі ойын әрекетін ұйымдастыру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.3.2
3.3.7
3.3.9
3.3.12
АП 14
Білім алушының таңдау пәні

БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.3.2- 3.3.7, 3.3.9- 3.3.12
СД 14.2
Второй иностранный язык в начальной школе:
Лексикология и стилистика языка. Особенности разговорной и языковой речи. История языка. Обучаемый язык.
Главные этапы развития.
Фонетика. Грамматика, лексика.
Словообразование. Коммуникация. Работа с текстами.
Знания:
-закономерности и особенности языка;
- фонетическая, лексическая, морфологическая, синтаксическая структура языка;
- история языка;
- представители литературы разной эпохи и их произведения;
- анализ и исполнения произведения;
- ведение беседы собеседником;
Умения:
- пользоваться словарями;
- проводить анализы, распознавать части речи по совокупности семантических, морфологических и синтаксических признаков, использовать их для решения языковых и речевых ситуаций;
- проводить полный лингвистический анализ текста, адекватно понимать и передавать информацию устного и письменного сообщения, воспроизводить текст с разной степенью свернутости.
- выявлять идейно-тематическое многообразие произведений;
- выявлять национальные особенности каждого писателя;
- анализировать произведения, раскрывая идейный замысел писателя;
- обобщать и сопоставлять произведения разных поэтов, выявлять художественные особенности произведения.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.3.2- 3.3.7, 3.3.9- 3.3.12
010504 3 Учитель самопознания
Специальные дисциплины
СД 01
Введение в педагогическую деятельность.
Философия самопознания.
Идея самопознания в древнем мире.
Особенности самопознания в эпоху средневековья.
Самопознание в эпоху Возрождения и Нового времени.
Идея самопознания в немецкой классической философии.
Эволюция идей самопознания в западной философии ХІХ-ХХ вв.
Смысл самопознания в русской философии.
Самопознание в казахском мировоззрении.
Психология личности в аспекте самопознания.
Формирование представлений человека о самом себе.
Процесс личностного роста как ключевое понятие курса «Самопознание».
Психологические теории личности.
Возрастные особенности периода молодости.
Социально зрелая личность
Гуманистическая сущность образования.
Гуманистические ориентиры образования в истории педагогической мысли.
Образование как путь самопознания человека
Знания:
- истории развития философского знания, характерных для человека;
- современного уровня разработки проблемы самопознания в Казахстане;
- центральной идеи гуманистической теории личности;
- основных этапов прохождения человеческой личности в своем развитии.
Умения:
- определять соотношение
- между сущностью и
- существованием человека;
- определять роль культуры в
- процессе становления личности человека;
- раскрывать гуманистическую сущность образования;
- в реализации стремления к личностному росту, творческой активности, гармонии с собой и окружающим миром.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 02
Самопознание
Теоретические основы предмета «Самопознание».
Особенности развития личности.
Нравственно-интелллектуальные компетентности.
Знания:
- психологических основ преподавания предмета «Самопознание»;
- законов нравственного воспитания;
- целей, задач учебно-воспитательного процесса, основы взаимоотношений.
Умения:
- уметь определять качества личности;
- уметь управлять своими эмоциями;
- анализа стандарта образования и учебной программы;
- систематизации знаний по локальности, системности и функциональности;
- структурирования учебной информации.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 03
Технология обучению самопознания:
Предметы и задачи методики преподавания «Самопознание».
Формы организации обучения «Самопознание».
Методы, приемы и средства обучения.
Внеклассная работа. Методика преподавания «Самопознание».
Знания:
- особенностей преподавания методики самопознания;
- психологических основ преподавания предмета «Самопознание»;
- форм организации преподавания, методов, приемов и средств обучения самопознанию;
- законов нравственного воспитания, целей, задач учебно-воспитательного процесса, основы взаимоотношений.
Умения:
- составлять конспект урока и воспитательного мероприятия по самопознанию;
- анализировать уроки по самопознанию;
- определять качества личности;
- применение инновационных технологий;
- анализа стандарта образования и учебной программы по степени.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 04
Духовное наследие:
Я – личность. Мудрость. Истина. Мир. Ненасилие.
Правда. Служение. Любовь. Жизнь.
Человек. Счастье. Искусства. Творчество.
Знания:
- самого себя как личности;
- духовной культуры человечества;
- влияния разных видов искусства на человека;
- культурного наследия;
- традиций и обычаев народов мира;
- жизни замечательных людей;
- духовного опыта человечества.
Умения:
- управлять нравственно-духовными отношениями между людьми;
- управлять своими эмоциями;
- определять качества личности;
- определения
нравственно-духовных качеств ребенка;
- раскрытия и развития духовных ценностей в поступках учащихся;
- развития навыков служения обществу, Родине.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 05
Содержание деятельности учителя самопознания:
Критерии готовности учителя к внедрению предмета «Самопознание».
Философская культура. Психологические особенности личности.
Педагогическое мастерство.
Научно - теоретическая подготовка учителя.
Самообразования учителя.
Знания:
- предмета «Самопознание» и его роли в нравственно–духовном воспитании учащихся;
- роли учителя в организации учебного процесса по этому предмету;
- по отбору необходимого учебного материала для самопознания из философской, психологической, педагогической наук.
Умения:
- осознавать значимость предмета «Самопознание» в нравственно–духовном воспитании учащихся;
- владеть знаниями, умениями и навыками для преподавания предмета;
- пользоваться знаниями теоретических основ философских, психологических, педагогических наук;
- совершенствования педагогического мастерства;
- проведения мониторинга качества обучения;
- внедрения ИКТ в учебно-воспитательный процесс.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 06
Принципы проектирования содержания занятий по самопознанию:
Гуманизм и педагогический оптимизм.
Культурологизация. Этнопедагогизация.
Объективность и научность.
Личностно ориентированный подход.
Комплексность, системность, систематичность.
Развития сознания и деятельности.
Семейно–центрированный подход.
Знания:
- процесса распространения идей гуманизма в организации обучения и воспитания;
- личностно-равноправных отношений между учителем и учеником;
- по формированию у ученика понимания ценности каждой человеческой личности;
- о важности создания собственной семьи и перстекивы будущей взрослой жизни;
Умения:
- усваивать принципы, которые вытекают и обосновывается из осознания философской, педагогической и психологической сущности процесса самопознания;
- освоения социокультурного опыта человечества, основанного на эмоционально–ценностном отношении к миру;
- формирования индивидуального опыта учащихся по решению определенного уровня образованности в нравственно–духовной сфере;
- развития личности, обогащения ее индивидуального опыта и поведения.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 07
Методические принципы и приемы на занятиях по самопознанию:
Разнообразие методов и форм развивающего обучения (диалог, ролевая игра, тренинг, нестандартные уроки).
Методические приемы («Круг радости», «Минутка тишины», «Наедине с собой», «Чтение», «Цитата урока», «Просмотр видеоматериалов», «Споемте, друзья», «Инсценирование», «Круг «От сердце к сердцу»)
Знания:
- по созданию благоприятных условий для самопознания и самосовершенствования личности;
- разнообразия методов и форм развивающего обучения.
Умения:
- проводить разные виды нестандартных уроков, обладающие здоровьесберегегающим потенциалом;
- проводить тренинги, ролевые игры;
- организовывать доброжелательные диалоги субъектов образовательного процеса;
- создания атмосферы добра, любви, справедливости и взаимопонимания в образовательном учреждении;
- обучения самопознанию на основе интерактивной методики, признании уникальности личности каждого ученика.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 08
Методика мониторинга и коррекции личностного развития и учебных достижений:
Мониторинг и коррекция личностного развития.
Понятие «норма» и «аномалия» в психическом и личностном развитии ребенка
Возрастные и индивидуальные особенности детей с отклонениями в развитии и поведении
Причины и условия деформации личностного развития ребенка
Основы коррекционно-педагогической работы с детьми с отклонениями в развитии
Нормативно-правовое обеспечение интегрированного и дистанционного образования детей с проблемами в развитии.
Обучение и воспитание умственно отсталых детей.
Педагогическая диагностика ребенка с проблемами в развитии обучающегося интегрировано.
Методы и приемы работы при интегрированном обучении ребенка с особыми образовательными потребностями.
Государственная политика в работе с детьми с отклонениями в развитии.
Знания:
- сущности мониторинга и коррекции развития;
- о понятиях «норма-аномалия» как междисциплинарной проблеме;
- характерологических и поведенческих отклонений в развитии детей;
- источников и механизмов развития личности ребенка;
- о видах отклонений в развитии и поведении детей;
- о понятии «дети –инвалиды», защите их прав и интересов;
- целей, задач, форм и методов обучения и воспитания умственно отсталых детей;
- об особенностях организации интегрированного образования;
- схемы педагогической диагностики ребенка с проблемами в развитии;
- методов обучения детей с проблемами в развитии и их коррекционная направленность;
- коррекционных умений и личностных качеств, необходимых педагогу в работе с детьми с отклонениями в развитии.
Умения:
- выявлять содержание и основные направления коррекционно-педагогической деятельности;
- анализировать кризисы развития детей школьного возраста;
- характеризовать проблемы эмоционального развития в детском возрасте;
- анализировать влияние средовых факторов на развитие личности ребенка;
- анализировать детей с задержкой психического развития в общеобразовательной школе;
- использовать нормативные документы, регламентирующие деятельность общеобразовательных учреждений, обеспечивающих образование детей с проблемами в развитии;
- проводить уроки и внеклассные мероприятия;
- осуществлять деятельность ПМПК в общеобразовательном учреждении, обеспечивающем интегрированное и дистанционное образование;
- осуществлять составление и использование тестовых заданий и тестов в педагогической практике;
- характеризовать требования при выборе методов обучения детей с проблемами в развитии;
- анализировать квалификационные характеристики педагогических работников, взаимодействующих с аномальными детьми;
- проведения мониторинга и коррекции личностного развития;
- понимания критерии явления «норма-аномалия»;
- составления психологического «портрета» детей с проблемами в развитии;
- выявления деформации в личностном развитии;
- организации практики проведения коррекционно-развивающего обучения;
- организации интегрированного образования детей с отклонениями в развитии в общеобразовательных учреждениях;
- сотрудничества с детьми;
- организации дистанционного обучения;
- использования компьютера в работе с детьми, имеющими нарушения познавательной деятельности;
- работы при интегрированном обучении ребенка с особыми образовательными потребностями.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 09
Рефлекcивная культура педагога:
Роль рефлексии в педагогической деятельности.
Педагогическая рефлексия учителя. Рефлексивные умения в структуре профессиональной компетентности педагога.
Контроль и оценивание в современной школе.
Рефлексивная контрольно-самооценочная  деятельность будущего учителя.
Знания:
- первоначальных представлений о рефлексии в педагогической деятельности учителя самопознания;
- сущности рефлексии и рефлексивного подхода;
- аналитических, прогностических, проективных и рефлексивных умений педагога;
- форм, этапов и методов организации рефлексивной контрольно-самооценочной деятельности.
Умения:
- применять рефлексию на всех этапах осуществления педагогической деятельности;
- диагностировать качество учебных результатов;
- планировать и осуществлять на практике педагогическое исследование;
- осуществлять структурно-функциональный анализ педагогического процесса;
- изучения своего внутреннего мира;
- проведения релаксационных упражнений;
- осуществления самопознания самоконтроля, самоанализа, самоотчета в педагогической деятельности;
- планирования своей деятельности.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 10
Дисциплины по выбору обучающихся

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.3.
3.3.7
3.3.9
3.3.12
АП 14.2
Бастауыш мектептегі екінші шетел тілі:
Тіл лексикологиясы мен стилистикасы. Тілдік сөйлеу ерекшеліктері. Тіл тарихы. Тілді дамуының негізгі кезеңдері. Фонетика. Грамматика, лексика. Сөзқұрам. Коммуникация. Мәтінмен жұмыс.
Білімдер:
- тіл заңдылықтарын, ерекшеліктері;
- тілдің лексикалық, фонетикалық, морфологиялық, синтаксистік құрылымы;
- тіл тарихы;
- әр кезең әдебиетінің өкілдерін, олардың шығармалары;
- шығарманы талдау; орындау;
- әңгімелесу, серігімен сөздік қарым-қатынас жасау;
Іскерліктер:
- тілдің лексикалық, сөз тудырушылық, грамматикалық, стилистикалық нормаларын қолдана білу;
- байланыстырып сөйлеу, тіл мәдениеті талаптарын орындау;
- ереже, анықтамаларды қолдану;
- ақпарат құралдарын қолдану;
- әдеби шығарманың мазмұнын ашу;
- мерзімді басылымдарға шолу жасау;
- әртүрлі жанрдағы шығармаларды мәнерлеп айтып беру және оқу;
- мәнерлеп оқу талаптарын орындау;
- оқу құралдарының ақпараты мен мазмұнын талдау;
- білім алушыларды сауаттылыққа, жазуға, оқуға, грамматикаға, сөйлеуге үйретудің негізгі әдістері мен тәсілдерін ажырата білу;
- көрнекі құралдар мен оқытудың техникалық құралдарын пайдалану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.3.2
3.3.7
3.3.9
3.3.12
0105043 Өзін-өзі тану пәні мұғалімі
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Педагогикалық қызметке кіріспе:
Өзін-өзі тану философиясы.
Ерте заманғы өзін-өзі тану туралы ойлар.
Өзін-өзі танудың орта ғасырдағы ерекшелігі.
Жаңа замандағы өзін-өзі тану.
Неміс классикалық философиядағы өзін-өзі тану туралы ойлар.
ХІХ-ХХ ғасырдағы философиядағы өзін-өзі тану туралы ойлар.
Орыс философиясындағы өзін-өзі тану туралы ойлар. Қазақ дүниетанымдағы өзін-өзі тану.
Өзін-өзі танудағы жеке тұлғаның психологиясы.
Адамның өзі туралы түсінігін қалыптастыру.
«Өзін-өзі тану» курсының негізі жеке тұлғаның рухани адамгершілігін дамыту.
Жеке тұлғаның психологиялық негіздері.
Жеке тұлғаның жас ерекшеліктері.
Әлеуметтік жетілген тұлға.
Адамгершілік құндылықтарды қалыптастырудағы білімнің педагогикадағы орны.
Өзін-өзі танудағы білімнің жолы.
Білімдер:
- адамның өзі-өзі тану туралы философиялық білімінің даму тарихы;
- Қазақстанда өзін-өзі тану жолдарының жаңа деңгейі;
- жеке тұлғаның адамгершілік теориясының негізі;
- жеке тұлғаның қалыптасуы мен дамуының негізгі этаптары.
Іскерліктер:
- адамның орны мен тіршілігі туралы айырмашылықтарды ажырату;
- адамның дамуындағы мәдениеттің орнын анықтау;
- адамгершілік білімінің міндеті мен мазмұнын ашу;
- болашақта жеке тұлғаның саналы және сапалы өсуін, шығармашылық іс-әрекетін көтеру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 02
Өзін-өзі тану:
«Өзін-өзі тану» пәнінің теориялық негізі. Жеке тұлғаның даму ерекшеліктері. Рухани–адамгершілік құндылықтар.
Білімдер:
- «Өзін-өзі тану» пәнін оқытудың ерекшеліктері;
- «Өзін-өзі тану» пәнін оқытудың психологиялық негізі;
- оқу-тәрбие жұмыстарында «Өзін-өзі тану» пәнінің терминологиялық қорын тәртібі мен заңдарына сәйкес қолдану.
Іскерліктер:
- жеке тұлғаның қасиеттерін анықтау;
- өзінің эмоциялық күйін басқару;
- оқу ақпараттарын және білім стандартын талдау;
- білімді локальдық, қызметтік және жүйелілік деңгейі бойынша жүйелеу;
- оқу ақпаратын құрылымдау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 03
Өзін-өзі тануды оқыту технологиясы:
«Өзін өзі тану» пәнінің әдістемелік негіздері. «Өзін-өзі тану» пәні және оның міндеттері. Оқыту әдіс-тәсілдері, көрнекі құралдар. Сыныптан тыс жұмыстар. «Өзін-өзі тану» пәнін оқыту әдістемесі
Білімдер:
- «Өзін-өзі тану» пәні, оқытудың формалары, әдіс, тәсілдері;
- оқу-тәрбие жұмыстарында «Өзін-өзі тану» пәнінің терминологиялық қорын тәртібі мен заңдарына сәйкес қолдану;
Іскерліктер:
- «Өзін-өзі тану» пәнінен сабақ жоспарын және тәрбиелік шаралардың жоспарын құру;
- «Өзін-өзі тану» пәні сабақтарын талдау;
- тұлға сапаларын анықтау;
- инновациялық технологияларды пайдалану;
- білім стандарты мен оқу бағдарламасын талдау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 04
Рухани мұра:
Мен-жеке тұлға. Даналық. Ақиқат. Әлем. Зорлық көрсетпеу. Шындық. Қызмет ету. Махаббат. Өмір. Адам. Бақыт. Өнер. Шығармашылық.
Білімдер:
- жеке тұлға ретінде қалыптасу;
- адамзаттың рухани мәдениеті;
- өнер түрлерінің адамдарға әсері;
- ақиқатты іздеу;
- мәдени мұра;
- әлем халықтарының салт дәстүрлері;
- тамаша адамдардың өмірі;
- адамзаттың рухани тәжірибесі;
Іскерліктер:
- адамдар арасындағы адамгершілік–рухани қарым-қатынастарды басқару;
- өзінің эмоциялық жай-күйін басқару;
- жеке тұлғаның қасиеттерін анықтау;
- баланың адамгершілік-рухани қасиетін дамыту;
- білім алушы әрекетіндегі адамгершілік құндылықтарын ашу және дамыту;
- Отанға, қоғамға қызмет ету дағдыларын дамыту.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.1
3.4.6
3.4.7,
3.4.10
АП 05
Өзін-өзі тану мұғалімі қызметінің мазмұны:
«Өзін өзі тану» пәнін енгізудегі мұғалім дайындығының критерийлері.
Философиялық мәдениет. Жеке тұлғаның психологиялық ерекшеліктері.
Педагогикалық шеберлік.
Мұғалімнің ғылыми-теориялық дайындығы. Мұғалімнің өз білімін жетілдіруі.
Білімдер:
- «Өзін өзі тану» пәнінің мақсат-міндеттері, мазмұны және оның адамгершілік-рухани маңыздылығы;
- осы пән бойынша оқу процессін ұйымдастырудағы мұғалімнің рөлі;
- өзін-өзі тануға қажет материалдарды филисофия, психология, педагогика ғылымдарынан алу.
Іскерліктер:
- білім алушыларды адамгершілік-руханилылыққа тәрбиелеудегі «Өзін-өзі тану» пәнінің маңызын ұғыну;
- жұмыстарын пәнді оқытуға қажетті білім, білік, дағдыларды меңгеру;
- педагогика, психология, философия ғылымдарынан алған теориялық білімін қолдану;
- педагогикалық шеберлігін жетілдіру;
- оқу сапасы мониторингісін жүргізу;
- оқу-тәрбие үрдісіне АКТ енгізу.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 06
Өзін-өзі тану сабақтарының мазмұнын жобалау ұстанымдары:
Адамгершілік және педагогикалық оптимизм. Мәдениеттілік. Этнопедагогикалық. Объективтік және ғылымилылық. Жеке тұлғаның бағдарлау келісі.
Жинақылық, жүйелік, жүйелілік. Ақыл-ой мен іс-әрекеттің дамуы. Отбасылық ортақ келісім.
Білімдер:
- оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыруда өзін-өзі танудың негізгі идеялары;
- білім алушы мен мұғалім арасындағы жеке тұлғалық, тең құқылық қарым-қатынасты қалыптастыру;
- әрбір жеке тұлға бойындағы адамгершілік қасиетін, бағалылығы;
- өз отбасын құрудың маңызын саналы түсініп, есею өміріндегі жарқын болашағы;
Іскерліктер:
- өзін-өзі тану үрдісінде педагогикалық, философиялық, психологиялық мазмұнда тұрақталуындағы принциптермен жұмыс жасау;
- әлемге эмоционалдық-құндылық қатынасынан негізделген адамзаттың әлеуметтік-мәдени тәжірибесін игеру;
- әлемге қатынастың бағалылығы;
- білім алушылардың рухани-адамгершілік салада нақты білімдік деңгейге қол жеткізуде, танымдық, тұлғалық мәселелерді шешуде жеке тәжірибесін қалыптастыру;
- тұлғаны дамытып, оның жеке тәжірибесі мен мінез-құлығын байыту.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 07
Өзін-өзі тану сабақтарының әдістемелік ұстанымдары мен тәсілдері:
Оқытуды дамытудағы түрлі әдістер мен формалар (Диалог, рөлдік ойындар, тренинг, дәстүрден тыс сабақтар).
Әдістемелік тәсілдер («Шаттық шеңбері», «Тыныштық сәті», «Өзіммен-өзім», «Оқу», «Сабақтың дәйек сөзі», «Бейнематериалдар көру», «Ән шырқайық достар», «Сахналау», «Жүректен-жүрекке»шеңбері»)
Білімдер:
- жеке тұлғаның өзін-өзі тануына және өздігінен жетілуіне қолайлы жағдай жасау;
- оқытуды дамытуда қолданылатын түрлі әдістер мен формалар;
Іскерліктер:
- денсаулық сақтау потенциалы бойынша, түрлі дәстүрден тыс сабақтарды қолдану;
- тренинг, рөлдік ойындар өткізу;
- оқу үрдісі кезінде мейірімділік бағытында диалогтар ұйымдастыру;
- білім мекемесінде мейірімділікке, махаббатқа, әділеттілік, түсініктілікке толы орта жасау;
- әрбір білім алушының бірден-бір жеке тұлға екендігін мойындау, «Өзін-өзі тануды» интерактивті әдіс арқылы оқыту.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 08
Тұлғалық даму мен оқу жетістіктерінің мониторингі және түзету әдістемесі:
Жеке тұлға дамуын мониторингілеу және коррекциялау.
Баланың жеке тұлғасының қалыпты және қалыптан тыс дамуы.
Коррекциялық педагогикалық жұмыстың негіздері, әдіс-тәсілдері.
Кіріктірілген және қашықтан білім берудің нормативтік–құқықтық негіздері. Ақыл-ойы шектеулі балаларды оқыту және тәрбиелеу. Дамуы шектелген балалармен жұмыс бойынша мемлекеттік саясат.
Білімдер:
- мониторинг және жеке тұлғаның дамуын коррекциялау мәні;
- «норма-аномалия» ұғымы;
- дамуында ауытқушылықтары бар балаларды оқыту және тәрбиелеудің мақсаты мен міндеттері, формалары және әдістері;
- кіріктірілген білім беруді ұйымдастыру ерекшеліктері;
- дамуында ауытқушылықтары бар балаларды оқыту және тәрбиелеу әдістері, коррекциялық бағыты;
Іскерліктер:
- жеке тұлға даму деңгейінің негізгі бағыттарын анықтау;
- жеке тұлға дамуындағы қалыпты және қалыптан тыс құбылыстарды талдау;
- балалармен коррекциялық-педагогикалық жұмыстарды жоспарлау;
- коррекциялық мекемелердің қызметін реттейтін нормативтік құжаттарды қолдану;
- коррекциялық мекемелердегі балаларды оқыту және тәрбиелеу үшін оқыту, тәрбие әдістерін және жаттығуларды іріктеу;
- жеке тұлғаның дамуын мониторингілеу және түзету;
- дамуында ауытқуы бар балалардың психологиялық «портретін» жасау;
- коррекциялық жаттығулар және тапсырмалар құрастыру;
- дамуында ауытқушылықтары бар балаларға кіріктірілген білім беруді ұйымдастыру;
- балалармен ынтымақтастық орнату;
- қашықтан оқытуды ұйымдастыру;
- оқу – тәрбие жұмысында Қазақстан Республикасы және балаларды әлеуметтік қорғау және коррекциялық қолдау мемлекеттік жүйені пайдалану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 09
Педагогтің рефлекcивтік мәдениеті:
Педагогикалық қызметтегі рефлексияның ролі. Педагогтың педагогикалық рефлексиясы. Педагогтың кәсіби құзыреттілігі құрылымындағы рефлексивтік іскерлігі. Қазіргі мектептегі бақылау мен бағалау.
Педагогтың бақылау - өзіне-өзі бағалау қызметі.
Білімдер:
- мұғалімнің рефлексивтік мәдениеті ұғымы, рөлі, мәні;
- педагогтың талдау, болжамдық, жобалау, рефлексивтік іскерлігі;
- педагогтың рефлексивтік, бақылау - өзін-өзі бағалау қызметінің ұйымдастыру формалары, кезеңдері мен әдістері;
Іскерліктер:
- рефлексия негіздерін педагогикалық қызметте қолдану;
- рефлексивтік іскерліктерді диагностикалау;
- педагогикалық процесті құрылымдық–қызметтік талдау;
- өзінің жан дүниесін зерттеу;
- рефлексивтік іскерліктерін дамыту;
- өзін-өзі тану, өзін-өзі бақылау, өзіне-өзі есеп беру.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 10
Білім алушының таңдау пәні

СД 10.1
Художественный труд и основы изобразительного искусства с методиками обучения:
Методика обучения технологии в начальных классах.
Технология работы с бумагой и картоном.
Работа с волокнистыми материалами, нитками, тканями.
Техническое моделирование и конструирование.
Художественный труд с элементами декоративно-прикладного искусства.
Методика преподавания и организация занятий по ИЗО в начальных классах.
Основы изобразительного искусства. Виды и жанры изобразительного искусства.
Выразительные средства и законы изобразительного искусства.
Техника работы карандашом и акварелью. Теплые и холодные цвета и их особенности
Декоративно-прикладная деятельность: орнамент, пластика, роспись, батик, оригами.
Шрифтовая графика. Оформление книги.
Знания:
- специфических методов технологии, форм
организации, правил
техники безопасности,
гигиенических
требований;
- технологии обработки бумаги и картона;
- инструментов и приспособлений для обработки волокнистых материалов;
- технологии конструирования и моделирования, планирования трудового процесса, организации рабочего места, технологических операций, самоконтроля;
- элементов декоративно-прикладного искусства и их область применения при изготовлении национальных изделий;
- методов, приемов, принципов обучения ИЗО в начальной и малокомплектной школах, роли и видов внеклассных мероприятий по ИЗО;
- основы изобразительного искусства, видов и жанров ИЗО, названия материалов, приспособлений и место пользования;
- законов ИЗО и их особенностей;
- техники работы карандашом и акварелью, теплых и холодных цветов;
- видов декоративно–прикладной деятельности и области применения;
- видов шрифта, технологии оформления книги.
Умения:
- учитывать особенности планирования уроков технологии и их вариантность в начальной школе и в учебно-воспитательной работе малокомплектной школы;
- различать инструменты индивидуального пользования, применять их при обработке бумаги и картона;
- различать виды тканей, технологию обработки и область применения;
- читать конструкторскую документацию и выполнять технические операции в соответствии с инструкцией;
- различать материалы, их свойства, использовать при изготовлении различных изделий с элементами национального прикладного искусства;
- составлять календарно-тематические планы, планы-конспекты уроков, внеклассных мероприятий;
- различать виды и жанры ИЗО;
- применять законы перспективы, пропорции, светотени и композиции;
- владеть техникой работы карандашом и кистью;
- применять знания в декоративно–прикладной деятельности;
- оформлять книгу и использовать шрифт;
- использования на практике инновационных педагогических технологий, анализа стандарта образования и учебной программы;
- алгоритмизации изготовления различных изделий из бумаги и картона;
- использования на практике инструментов и приспособлений при обработке различных волокнистых материалов, различных и конструктивных материалов для технического моделирования и конструирования изделий.
- планирования и организации уроков и внеклассных мероприятий с использованием инновационных педагогических технологий;
- применения различных видов и жанры ИЗО в преподавании;
- использования законов ИЗО в различной тематике;
- применения технических прием тематических и творческих замыслов при составлении композиции с использованием орнаментального искусства, батика, пластики, оригами;
- применения шрифтовой графики при оформлении книги.

АП 10.1
Көркем еңбек және бейнелеу өнері негіздері оқыту әдістемелерімен
Бастауыш мектептегі технология пәнін оқыту әдістемесі
Қағазбен және картонмен жұмыс істеу технологиясы
Талшық материалдарымен, ЖГП-пен, матамен жұмыс
Техникалық құрастыру және үлгілеу
Сәндік – қолданбалы өнер бағытындағы көркем еңбек.
Бастауыш сыныптағы бейнелеу өнерін ұйымдастыру және оқыту әдістемесі;
Бейнелеу өнері негіздері, түрлері және жанрлары.
Бейнелеу өнерінің көркемдеуші құралдары мен заңдылықтары.
Қарындаш және акварельмен жұмыс істеу техникасы. Жылы және салқын түстер, олардың ерекшеліктері.
Сәндік – қолданбалы өнер: ою-өрнек, пластика, роспись, батик, оригами.
Шрифтік графика. Кітапты безендіру.
Білімдер:
- мемлекеттік стандарт мазмұнын, әдіс-тәсілдер мен технологияларды, сабақтарды және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру формалары;
- құрал – жабдықтарды қолдануды, қауіпсіздік техникасы ережесі, гигиена талаптары, қағаз және картонды өңдеу технологиясы;
- материалдардың негізгі қасиеттерін, көркем өңдеу әдістерін, талшық материалдарын өңдеуге қажетті құралдар мен жабдықтар;
- техникалық құрастыру және үлгілеу технологиясы, еңбек үрдісін жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру, технологиялық операциялар, өзін - өзі бақылау;
- ұлттық бұйымдарды жасау барысында сәндік - қолданбалы өнер элементтерін қолдану;
- бейнелеу өнерін бастауыш сыныпта, және шағын комплектілі мектепті оқытудың әдіс – тәсілдері, принциптері, сыныптан тыс жұмыстардың түрлері мен ролн;
- бейнелеу өнері негіздері, түрлері мен жанрлары, материалдар мен құрал – жабдықтар атауларын қолдану орындары;
- бейнелеу өнері заңдылықтары, олардың қолданылуы;
- қарындаш және акварельмен жұмыс істеу техникасы, жылы және салқын түстер, олардың ерекшеліктері;
- сәндік – қолданбалы өнер түрлері, олардың қолданылуы;
- шрифт түрлері, кітапты безендіру технологиясы;
Іскерліктер:
- технология сабақтарының ерекшеліктеріне сай жоспарлау, шағын комплектілі мектептегі оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру;
- құрал – жабдықтарды айыра білу, кағаз, картонды өңдеу барысында қолдану;
- мата түрлерін айыру, өңдеу технологиясы және қолдану ерекшеліктері;
- құрастыру құжаттарын оқу және нұсқауға сәйкес техникалық операцияларды орындау;
- материалдар, олардың құрылымын айыру, ұлттық сәндік – қолданбалы өнер элементтерін қолдана отырып түрлі бұйымдар жасауда қолдану;
- күнтізбелік – тақырыптық жоспарды, сабақ жоспарын, сыныптан тыс сабақтардың жоспарын құрастыру;
- бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын айыра білу;
- перспектива, пропорция, жарық – көлеңке, композиция заңдылықтарын қолдануы;
- қарындаш және қылқаламмен жұмыс;
- сәндік – қолданбалы өнер саласы бойынша білімдерін қолдану;
- кітапты безендіруді және шрифтерді қолдану.
- машықта жаңа педагогикалық технологияларды қолдану, мемлекеттік стандарт, оқу бағдарламасын талдау;
- қағаз, картоннан бұйым жасауды алгоритмдеу;
- талшық материалдарын өңдеу барысында түрлі құрал – жабдықтарды қолдану;
- техникалық құрастыру және үлгілеу барысында түрлі құрастыру материалдарын қолдану.
- жаңа педагогикалық технологияларды қолдана отырып сабақты және сыныптан тыс жұмыстарды жоспарлау және ұйымдастыру;
- оқыту барысында бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын айыру және қолдану;
- түрлі тақырыпта бейнелеу барысында бейнелеу өнерінің заңдылықтарын қолдану;
- тақырыптық, шығармашылық бейнелеуде түрлі техникаларды қолдану;
- композиция құрау барысында ою - өрнек элементтерін қолдану, батикпен, пластикамен, оригамимен жұмыс істеу;
- өзбетімен шрифттік графика мен кітапты безендіру.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 10.2
Основы естествознания и технология обучения познанию мира:
Основы естествознания.
Земля – планета Солнечной системы. Литосфера. Охрана земной коры.
Гидросфера. Охрана воды. Атмосфера. Охрана атмосферы. Биосфера. Краткий обзор природы Казахстана и природы своего региона.
Охрана природы.
Технология обучению познания мира.
Предметы и задачи методики преподавания познания мира. Задачи изучения познания мира в начальных классах.
Формирование и развитие природоведческих представлений и понятий у учащихся.
Формы организации обучения познания мира. Методы, приемы и средства обучения.
Внеклассная работа. Методика преподавания познания мира по классам.
Работа в малокомплектной школе.
Знания:
- о формах, размерах Земли, о вращении Земли вокруг своей оси и солнца;
- о формах земной поверхности, о полезных ископаемых и горных породах;
- теплового и водного режима атмосферы, о разновидностях атмосферных осадков;
- о биосфере, о круговороте веществ, энергии в природе;
- об основных сведениях морфологии и физиологии растений;
- об основных сведениях о морфологии и физиологии животных;
- географического положения, размеров территории, границ Казахстана, рек и озер, климата и полезных ископаемых Казахстана;
- краткой характеристики природы своего края;
- статей закона об охране природы Казахстана, о Красной книге Казахстана, о заповедниках, заказниках;
- о задачах изучения дисциплины «Познание мира» в начальных классах;
- о содержании учебного материала по классам, структуре построения учебного предмета;
- о формах организации обучения познанию мира;
- о методах приемах и средствах обучения;
- о видах внеклассных работ и их содержании;
- методики работы в 1-4 классах, требований к конечным результатам знания, умения и навыков учащихся.
Умения:
- проводить опыт, демонстрирующий вращение и движение Земли;
- составлять схему реки, круговорота воды в природе;
- читать план и карту, определять стороны горизонта;
- работать с контурной картой, определять свойства минералов и горных пород;
- определять растения и животные по гербариям и коллекциям;
- составлять схему взаимосвязи живых организмов и природной средой;
- определять наиболее распространенных представителей местной флоры по листьям цветков, плодам, семенам;
- описывать отдельные представители фауны;
- готовить сообщения об охране природы;
- составлять список мероприятий по охране природы для учащихся начальных классов;
- проводить мероприятия по природоохранной деятельности в начальных классах;
- применять приемы и методы формирования представлений и понятий на уроках «Познание мира»;
- планировать календарно-тематические планы;
- различать особенности работы в малокомплектной школе;
- составлять компетентно-ориентированные задания, конспекты разных типов уроков;
- анализировать уроки и другие виды заданий;
- составления базы данных;
- реализации на практике инновационных педагогических технологий;
- анализа стандарта образования и учебной программы по степени;
- поиска учебной информации;
- анализа и переработки учебной информации.

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 10.2
Жаратылыстану негіздері және дүниетануды оқыту технологиясы
Жер – Күн жүйесінің планетасы. Литосфера. Гидросфера. Атмосфера. Биосфера. Қазақстан табиғатына жалпы шолу.
Дүниетануды оқыту әдістемесінің мақсат, міндеттері. Бастауыш сыныптағы дүниетану курсының міндеті мен мазмұны. Білім алушыларда табиғатты тану түсініктерін қалыптастыру. Оқу үрдісін ұйымдастыру формалары. Дүиетанудың оқу құралдары, әдіс-тәсілдері. Сыныптан тыс жұмыстар. Әрбір сыныптағы дүниетануды оқыту әдістемесі. Дүниетануды шағын комплектілі мектепте оқыту әдістемесі.
Білімдер:
- Жердің пішіні мен мөлшері, Жердің өз осінен айналуы және Күнді айналуы;
- пайдалы қазбалар мен тау жыныстары қасиеттерін салыстыру;
- атмосфераның жылу және су режимі, атмосфералық жауын-шашын түрлерін айыру;
- Биосфера туралы түсінік, табиғаттағы зат және энергия айналымы;
- өсімдіктердің морфологиясы және физиологиясы туралы жалпы мағлұматтар, кейбір жергілікті жер өсімдіктерінің сипаттамасы;
- жануарлар морфологиясы және физиологиясы туралы жалпы мағлұматтар, кейбір жергілікті жер жануарларының сипаттамасы;
- Қазақстан территориясының географиялық жағдайы, жер көлемін, шекарасы, өзендері мен көлдері, климаты және пайдалы қазбалары;
- өз өлкесі табиғатының сипаттамасы;
- Қазақстандағы табиғат қорғау заңдарының негізгі баптары, Қазақстанның Қызыл кітабы, қорықтар мен қорықшалар;
- бастауыш кластарда табиғатты қорғау шараларын өткізуді;
- кластар бойынша оқу материалының мазмұнын анықтау;
- дүниетанудан оқу үрдісі ұйымдастыру формалары;
- дүниетану пәнін оқытудағы оқу құралдары, әдіс-тәсілдері;
- кластан тыс жұмыстардың түрлері және шараларды жоспарлау;
- 1-4 кластардағы жұмыс әдістемесі, білім мен дағдыға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- жердің айналуы мен қозғалысын көрсететін тәжірибелер өткізу;
- жер асты суларымен құдықтардың пайда болуын схемамен көрсету;
- сұлба мен картаны сызу, көкжиек тұстарын анықтау;
- масштаб, сұлба, карта және глобусты бейнелеу, картаның мазмұнымен жұмыс;
- өсімдіктерді жүйелеу және жеке белгілері бойынша анықтау;
- тірі ағзалар мен қоршаған орта арасындағы байланыс схемасын құру;
- көп таралған жергілікті өсімдіктерді гүлі, тұқымы, жапырағы бойынша анықтау;
- табиғат қорғау туралы хабар даярлау;
- бастауыш кластарда табиғат қорғау шараларының тізімін құру, жоспарлау;
- бастауыш кластарда табиғатты қорғау шараларын өткізу;
- бастауыш мектеп жасындағы балалармен табиғатты оқып үйрену;
- күнтізбелік-тақырыптық жоспар құру;
- шағын комплектілі мектепте оқыту үрдісін жүргізу;
- әртүрлі типтегі сабақ жоспарларын құру және сабақтар бойынша құзыреттілікке негізделген тапсырмалар құру;
- сабақтарды және түрлі тапсырмаларды талдау;
- практикада ақпараттық педагогикалық технологияларды іске асыру;
- оқу ақпараттарын іздеу әдістері;
- оқу ақпаратын өңдеу әдістері;
- ақпаратты жүйелеу әдістері.

БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.2- 3.4.7, 3.4.9- 3.4.12
СД 10.3
Школьная психология
Психодинамическая теория личности З.Фрейда.
Аналитическая теория личности К.Юнга. Индивидуальная теория личности А.Адлера. Эго теория личности Э.Эриксона.
Гуманистическая теория личности Э.Фромма.
Диспозиционное теория личности Г.Олппорта. Теория черт личности. Социокультурная теория личности К.Хорни.
Структурная теория черт личности Р.Кеттел.
Феноменологическая теория личности К.Роджерса.
Направления работы школьного психолога. Работа с родителями и детьми школьного возраста.
Коррекционные приемы и упражнения с агрессивными, замкнутыми детьми. Приемы развития внимания, памяти, мышления, воображения. Методы социальной психологии. Социальное мышление.
Социальные воздействия.
Группы. Социальные отношения.
Дефектология. Нарушения сознания, познавательной, эмоциональной, двигательно-волевой сфер, интеллекта.
Знания:
- работы школьного психолога;
- психодинамической теории личности З.Фрейда, аналитической теории личности К.Юнга, индивидуальной теории личности А.Адлера, Эго теории личности Э.Эриксона, гуманистической теории личности Э.Фромма, диспозиционной теории личности Г.Олппорта, теории черт личности, социокультурной теории личности К.Хорни, структурнуой теории черт личности Р.Кеттел, феноменологической теории личности К.Роджерса;
- направлений работы школьного психолога;
- методов социальной психологии;
- профессиограммы педагога;
- работы с родителями и детьми школьного возраста.
Умения:
- проводить диагностику особенностей внимания, памяти, мышления детей;
- определять уровень самооценки и уровня притязания;
- проведения психологических консультаций;
- проведения коррекционных упражнений с агрессивными, замкнутыми детьми.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
СД 10.4
Социальная педагогика:
История развития и разделы социальной педагогики.
Функции социальной педагогики. Нормативно-правовая база профессиональной деятельности социального педагога. Планирование социально-педагогической работы.
Социально-педагогическое исследование. Изучение социального заказа, социальных ожиданий детей.
Методы обработки данных. Человек в процессе социализации.
Источники влияния мега, макро, меза, микрофакторов на социализации.
Социализированность, издержки социализации.
Знания:
- истории развития и разделов социальной педагогики;
- нормативно-правовую базы профессиональной деятельности социального педагога;
- источников влияния мега, макро, меза, микрофакторов на социализации.
Умения:
- планировать социально-педагогическую работу;
- проводить работы социализации личности;
- изучения социальных ожиданий детей;
- применения методов обработки данных.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
ДО 00
Дополнительные дисциплины
ДО 01
Основы проектной деятельности:
Предмет, сущность, особенности проектного метода. Требования к методу проектов.
Этапы работы над проектом. Система действий учителя и учащихся в работе над проектом.
Организация работы по составлению проекта.
Знание:
- о методе проектов, историю проектного метода;
- о классификации учебных проектов;
- требования к использованию метода проектов, к оформлению проектной работы;
- этапы работы над проектом;
- деятельность учителя и учащихся на стадиях работы с проектом.
Умение:
- организовывать работу над проектом соответственно возрастным особенностям учащихся;
- развивать творческие способности учащихся;
- анализировать ход, содержание и результаты проектной деятельности;
- систематизировать, анализировать результаты проектной деятельности.
БК 1,2,4,5,7,9
ПК 3.4.1, 3.4.6, 3.4.7, 3.4.10
ПП.00
Профессиональная практика
0105013 Учитель начального образования
ПП.01
Учебная практика

БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.2
3.4.7
3.4.9
3.4.12
АП 10.3
Мектеп психологиясы: З.Фрейдтің тұлғаның психодинамикалық теориясы. К.Юнгтің тұлғаның аналитикалық теориясы. А.Адлердің тұлғаның индивидуалдық теориясы. Э.Эриксонның тұлғаның эго теориясы. Э.Фроммның тұлғаның гуманистік теориясы. Г.Олпорттың тұлғаның диспозициялы теориясы. К.Хорнидің тұлғаның әлеуметтік - мәдени теориясы. Р.Кеттелдің тұлға қасиеттерінің құрылымдық теориясы. К.Роджерстің тұлғаның феноменологиялық теориясы.
Мектеп психологының жұмысының бағыттары.
Мектеп жасындағы балалармен, ата-анамен жұмысы. Тұйық, агрессивті балалармен жүргізілетін жаттығулар және түзету тәсілдері. Зейін, ес, ойлау, қиял үрдістерін дамыту тәсілдері.
Әлеуметтік психологияның әдістері. Әлеуметтік ойлау. Әлеуметтік әсерлер. Топтар. Әлеуметтік қатынас. Дефектология. Сананың, танымдық, эмоциональдық, қозғалыс – еріктік салалардың, ақыл – ойдың бұзылуы.
Білімдер:
- мектеп психологының негізгі қызметі;
- жеке тұлғаның теориялары: З.Фрейдтің тұлғаның психодинамикалық теориясы, К.Юнгтің тұлғаның аналитикалық теориясы, А.Адлердің индивидуалдық теориясы,
- Э.Эриксонның тұлғаның эго – теориясы, Э.Фроммның тұлғаның гуманистік теориясы,
- Г.Олпорттың тұлғаның диспозициондық теориясы, К.Хорнидің тұлғаның әлеуметтік мәдени теориясы,
- Р.Кеттелдің тұлғаның құрылымдық теориясы,
- К.Роджерстің тұлғаның феноменологиялық теориясы;
- мектеп психологының жұмыс бағыттары;
- әлеуметтік психология пәні, зерттеу әдістері;
- Мен тұжырымдамасы;
- педагог профессиограммасы;
- мектеп жасындағы балалармен және ата-аналармен жұмыс;
- индивидтің тендерлік және этникалық ерекшеліктері;
- әлеуметтік фасилитация, агрессия туралы;
Іскерліктер:
- танымдық процестерін диагностикалау;
- қарым – қатынас феномендерін қалыптастыру;
- психологиялық кеңес беру;
- тұйық және агрессивті балалармен түзету жұмыстары мен жаттығуларын жүргізу;
- танымдық процестерін дамыту;
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
АП 10.4
Әлеуметтік педагогика:
Әлеуметтік педагогиканың даму тарихы, бөлімдері. Әлеуметтік педагогиканың функциялары.
Әлеуметтік педагогтың кәсіби іс-әрекетінің нормативтік және құқықтық негіздері. Әлеуметтік-педагогикалық жұмысты жоспарлау. Баланың әлеуметтік өмірінің мәселелері. Баланың әлеуметтік қажеттіліктерін зерттеу.
Мәліметтерді өңдеу әдістері. Адамның әлеуметтену процесіндегі әлеуметтік педагогикалық жағдайлардан жол таба білуі. Мега, макро, микро, мезофакторлардың әлеуметтенуге ықпалы. Әлеуметтену, әлеуметтенудегі кемшіліктер.
Білімдер:
- әлеуметтік педагогиканың даму тарихы, бөлімдері;
- әлеуметтік педагогтың кәсіби іс-әрекетінің нормативтік және құқықтық негіздері;
- мега, макро, микро, мезофакторлардың әлеуметтенуге ықпалы;
Іскерліктер:
- әлеуметтік-педагогикалық жұмысты жоспарлау;
- тұлғаны әлеуметтендіру жұмыстары;
- баланың әлеуметтік қажеттіліктерін зерттеу;
- мәліметтерді өңдеу әдістерін қолдану.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
ҚП 00
Қосымша пәндер
ҚП 01
Жобалау іс-әрекет негіздері:
Жобалау әдістемесінің пәні, мазмұны, ерекшеліктері. Жобалау әдістемесіне қойылатын талаптар. Жобамен жұмыс жасау кезеңдері. Жобалау жұмысындағы оқытушы мен білім алушының іс-әрекет жүйесі. Жобаны құрастыруда жұмысты жоспарлау.
Білімдер:
- жобалау әдістерін, жобалау әдістерінің тарихы;
- оқу жобаларының жіктелуін;
- жоба әдістерін пайдалануға, жоба жұмысын безендіруге қойылатын талаптар;
- жобамен жұмыс кезеңдері;
- жобамен жұмыс барысында білім алушы мен мұғалімнің өзара әрекеті.
Іскерліктер:
- білім алушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жобамен жұмысты ұйымдастыру;
- оушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту;
- жобалық жұмыс барысы, мазмұны мен нәтижелерін талдау;
- жоба жұмысы нәтижелерін жүйелеу және талдау.
БҚ 1,2,4,5,7,9
КҚ
3.4.1
3.4.6
3.4.7
3.4.10
КП.00
Кәсіптік практика
010501 3 Бастауыш білім беру мұғалімі
КП 01.
Оқу практикасы

ПП 1.1
Технология внеклассной работы:
Изучение технологии разработки плана по воспитательной работе.
Изучение содержания и формы совместной работы учителя начальных классов с родителями школьников. Организация наблюдения за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, изучение схемы анализа. Организация наблюдения за поведением и деятельностью младших школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися начальных классов коллективных творческих дел.
Проведение семинара. Сбор портфолио классного руководителя, воспитателя. Презентация проектов.
Умения:
- структурировать и определять содержание плана воспитательной работы учителя начальных классов;
- реализации учителем начальных классов воспитательной и развивающей функций обучения;
- применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся начальных классов, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
- определять уровень (стадии) развития ученического коллектива и воспитательной работы учителя начальных классов по его формированию;
- ведения системы воспитательной работы учителя начальных классов по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию младших школьников;
- вести совместную работу учителя начальных классов с родителями школьников;
- наблюдать за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, анализировать ее;
- наблюдать за поведением и деятельностью младших школьников, вести протокол наблюдения,  анализировать его;
- подготовки, составления план-сценария и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности младших школьников;
- организации и проведения с учащимися начальных классов коллективных творческих дел;
- оформлять портфолио воспитателя, классного руководителя.
ПК 3.1.1, 3.1.4-3.1.12
ПП 1.2
Практика по естествознанию:
Знакомство с рельефом местности.
Почвы края.
Ориентирование на местности. Наблюдения за погодой.
Водоемы края, озера, реки.
Знакомство с растительным миром (деревья, кустарники, травы).
Лекарственные растения, их значение.
Знакомство с водной, прибрежной растительностью. Знакомство с животным миром.
Насекомые, земноводные, пресмыкающие, птицы, млекопитающие.
Их разновидности, значение в природе.
Знакомство с метеорологической станцией области.
Экскурсия на поле, на эколого-биологическую станцию.
Умения:
- определять цели и задачи данного вида практики;
- определять рельеф своей местности;
- определять состав почвы;
- ориентироваться на местности и составлять план местности;
- определять разновидности растительного мира своего края;
- распознавать типы животных своего края;
- пользоваться измерительными приборами и наблюдать за погодой;
- проводить проектную и исследовательскую работу (лабораторные опыты, сбор гербариев и коллекций, сбор лекарственных растений и др.);
- работать на пришкольном участке (посадка деревьев, кустарников, цветов и т.д., уход за ними);
- приводить в систему и оформлять собранный материал.
ПК 3.1.1, 3.1.4-3.1.7, 3.1.11, 3.1.12

КП 1.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын зерттеу. Бастауыш сынып мұғалімінің білім алушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Бастауыш сынып мұғалімінің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Бастауыш сынып білім алушыларының тәрбібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Семинар өткізу.
Сынып жетекшісі, тәрбиеші портфолиосын жинақтау. Жобаларды презентациялау.
Іскерліктер:
- бастауыш сынып мұғалімі тәрбие жұмысының жоспарын құрылымдау, мазмұнын анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімінің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыру тәсілдерін зерттеу;
- бастауыш сынып білім алушыларын тәрбиелеу әдістері, құралдары және формалары, тәрбиелік іс-шараларды дайындау және өткізу;
- білім алушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеу;
- бастауыш сынып мұғалімінің кіші мектеп жасындағы білім алушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімдерінің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысу;
- бастауыш сынып мұғалімінің тәрбиелік қызметін бақылау және талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушылардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс-әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушыларды жан-жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс-шараларды дайындау, жоспар-сценарий құру және өткізу;
- бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізу;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1,
3.1.4
3.1.12
КП 1.2
Жаратылыстану бойынша практика:
Жергілікті жердің рельефімен танысу. Өлке. Жергілікті жерді бағдарлау. Ауа райын бақылау. Өлкенің өзен көлі, су қоймалары.
Өсімдік әлемімен танысу (шөптесін өсімдіктер, бұталар, ағаштар). Дәрілік өсімдіктер, олардың мәні. Су және жағажайдағы өсімдіктермен танысу. Жануарлар әлемімен танысу. Сүтқоректілер, құстар, қосмекенділер, жәндіктер. Олардың түрлері, табиғаттағы алатын орны. Облыстың метеорологиялық станциясымен танысу. Алаңқайда және экологиялық-биологиялық станцияларға экскурсия жасау.
Іскерліктер:
- машық түрінің мақсаты мен міндеттері;
- жергілікті жердің бедерін анықтау;
- топырақ құрамын анықтау;
- жергілікті жерге бағдар жасау және сұлбаға салу;
- өз өлкесінің өсімдіктер түрлерін анықтау;
- өз өлкесінің жануарлар түрлерін анықтау;
- ауа райын бақылап және өлшеу құралдарын пайдалану;
- зерттеу және жобалау жұмыстарын жүргізу (зертханалық сынақ, гербарийлер мен коллекциялар жинау, емдік өсімдіктерді жинау т.б.);
- мектеп үлескесінде жұмыс істеу (ағаштар, шыбықтар, гүлдер т.б. отырғызу, оларды күту);
- жиналған материалдарды жүйелеу және безендіру.
КҚ 3.1.1,
3.1.4
3.1.7,
3.1.11
3.1.12

ПП 1.3
Подготовка к пробной практике:
Посещение и анализ показательных уроков в школе.
Подготовка план-конспектов по предметам.
Организация пробных уроков «урок в уроке» с применением электронных учебников, показ этапов урока с применением ИКТ.
Подготовка и систематизация наглядных пособий, дидактических игр, раздаточных материалов для пробных уроков.
Сбор портфолио будущего учителя.
Презентация проектов по разделам методик.
Умения:
- применять знания по методике преподавания предметов начальной ступени;
- посещать и анализировать уроки учителей начальных классов, преподавателей и методистов по схеме;
- составлять пробные конспекты уроков и проводить уроки по расписанию;
- владеть способами поиска учебной информации по предметам;
- пользоваться компьютером, интерактивной доской и услугами сети Интернет;
- применять инновационные технологии;
- оформлять портфолио будущего учителя.
ПК 3.1.1 -3.1.12
ПП 1.4
Подготовка к летней практике:
Проведение семинара. Организация знакомства с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере и методами анализа.
Составление планов мероприятий и сценариев коллективных творческих дел.
Подготовка к организации досуга детей по интересам на базе действующего лагеря.
Обучение к овладению способами поиска учебной информации по летнему отдыху.
Сбор портфолио вожатого.
Презентация проектов по летней практике.
Умения:
- посещать семинар;
- знакомиться с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
- составлять пробные сценарии коллективных творческих дел;
- организовывать досуг детей по интересам на базе действующего лагеря;
- владеть способами поиска учебной информации;
- уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- оформлять портфолио вожатого.
ПК 3.1.1-3.1.8, 3.1.10 -3.1.12
ПП 1.5
Практика «Первые дни ребенка в школе»:
Обучение к наблюдению за организацией учебно-воспитательного процесса в первые дни ребенка в школе.
Оказание помощи учителю в подготовке класса к встрече с первоклассниками.
Выявление уровня знаний, умений, навыков и представлений первоклассников.
Оказание помощи учителю в проведении первых дней занятий (изготовление наглядных пособий, подписывание тетрадей, проведение перемен, прием и отправление детей домой и т.д.).
Участие в проведении первого родительского собрания. Ведение дневника практики.
Умения:
- применять знания о психологических и возрастных особенностях первоклассников;
- комплектования первых классов;
- определять содержание и методику организации уроков в первые дни обучения детей;
- наблюдать за организацией учебно-воспитательного процесса в первые дни ребенка в школе и классе;
- оказать помощь учителю первого класса в подготовке к встрече первоклассников;
- проводить исследовательскую работу по определению уровня знаний, умений и навыков первоклассников;
- обрабатывать и систематизировать результаты исследования;
- оказать помощь учителю в проведении первого родительского собрания;
- организации первых дней первоклассников;
- применения способов контроля и самоконтроля, анализа и самоанализа своей деятельности в период практики.

КП 1.3
Байқау практикасына дайындық:
Мектептегі сабақтарға қатынасу және талдау. Пәндер бойынша жоспар-конспект даярлау.
Электрондық оқулықтарды пайдаланып «сабақ ішіндегі сабақты» ұйымдастыру, АКТ пайдаланып сабақ кезеңдерін көрсету.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды даярлау және жүйелеу.
Болашақ мұғалім портфолиосын жинақтау. Жеке әдістемелер бойынша жобаларды презентациялау.
Іскерліктер:
- бастауыш сатының пәндерін оқыту әдістемесінен алған білімдерін пайдалану;
- бастауыш сынып мұғалімдері, оқытушылар мен әдіскерлердің сабақтарына қатынасу және схема бойынша талдау;
- байқау сабақтарының конспектісін құру және кесте бойынша өткізу;
- пәндер бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- Интернет желісі қызметтері мен компьютер, интерактивтік тақта мүмкіндіктерін пайдалану;
- инновациялық технологияларды пайдалану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1
3.1.12
КП 1.4
Жазғы практикаға дайындық:
Семинар өткізу. Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жоспарымен және талдау әдістерімен таныстыруды ұйымдастыру.
Іс-шаралар және ұжымдық шығармашылық жұмыстар жоспарын құрастыру.
Лагерде қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыруға даярлау.
Жазғы демалыс бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеруге үйрету. Тәлімгер портфолиосын жинақтау. Жазғы практика бойынша жобаны презентациялау.
Іскерліктер:
- семинарға қатысу;
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарымен таныстыру, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарының байқау сценарийлерін құру;
- лагерде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- компьютер және Интернет желісі қызметтерін пайдалану;
- тәлімгер портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1-3.1.8, 3.1.10 -3.1.12
КП 1.5
«Баланың мектептегі алғашқы күндері» практикасы:
Баланың мектептегі алғашқы күндеріндегі оқу – тәрбие үрдісін ұйымдастыруды бақылауға үйрету. Мұғалімнің 1 сынып білім алушыларын қарсылауға дайындық жұмысына көмектесу. Бірінші сынып білім алушыларының білім, білік, дағдылары деңгейін анықтау. Мұғалімге алғашқы сабақтарды (көрнекіліктер әзірлеу, дәптер толтыру, балаларды қарсылау, және тарату, үзіліс уақытын өткізу т.б.) өткізуге көмектесу. Ата – аналар жиналысын өткізуге қатысу. Машық күнделігін жүргізу.
Іскерліктер:
- бірінші сынып білім алушыларының психологиялық және жас ерекшеліктерн;
- бірінші сыныпты жасақтау әдістемесі;
- балаларды оқытудың алғашқы күндерінде сабақты ұйымдастырудың мазмұны мен әдістемесі;
- баланың мектептегі және сыныптағы алғашқы күндеріндегі оқу - әдістемелік үрдісінің ұйымдастырылуын бақылау;
- бірінші сыныпты қарсылауға дайындық кезеңінде мұғалімге көмек көрсету;
- бірінші сынып білім алушыларының білім, білік, дағдысының деңгейін зерттеу жұмыстарын жүргізу;  зерттеу нәтижелерін өңдеу және жүйелеу;
- мұғалімге алғашқы ата – аналар жиналысын өткізуге көмек беру;
- бірінші сынып білім алушыларының мектептегі бірінші күнін ұйымдастыру;
- машық кезіндегі өз жұмысын бақылау;
- өз жұмысын талдау.

ПК  3.1.1-3.1.12
ПП 1.6
Работа с Интернетом:
Подготовка к практической работе с оргтехникой.
Изучение алгоритма выхода в Интернет.
Обучение работы с поисковыми серверами, с методами поиска и обработки информации. Обзор сайтов.
Работа с электронной почтой.
Подготовка к дистанционному обучению, к использованию материалов учебного телевидения.
Методика поиска научно-педагогической информации в глобальной сети Интернет.
Презентация проектов.
Умения:
- применять знания по использованию возможностей компьютера, оргтехники;
- самостоятельно выходить в Интернет, работать с браузером;
- использовать антивирусные программы и программы архивирования;
- отличать особенности поисковых серверов;
- соблюдать технику безопасности при работе с компьютером;
- владеть способами поиска и обработки учебной информации;
- пользоваться компьютером и услугами сети Интернет.
ПК 3.1.1, 3.1.4 -3.1.7, 3.1.9- 3.1.12
ПП 1.7
Подготовка к преддипломной практике:
Подготовка папки практиканта по всем предметам.
Подготовка к смотру знаний.
Подготовка к самостоятельной работе в школе.
Защита портфолио будущего учителя. Презентация проектов.
Умения:
- применять технологии по предметам начальной ступени;
- составлять план-конспекты уроков и внеклассных мероприятий по предметам;
- владеть способами поиска методической информации по предметам;
- владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет на уроке;
- применять инновационные технологии на уроке;
- оформлять портфолио будущего учителя.
ПК 3.1.1- 3.1.12
Знакомство с учебно-воспитательным процессом школы проходящую преддипломную практику.
Изучение планов школы, планов по воспитательной работе учителя, классного руководителя по организации учебно-воспитательной работы.
Изучение технологии разработки календарно-тематического и поурочного планов учителя.
Наблюдение за работой учителей, классных руководителей, за стилем общения учителя с младшими школьниками.
Изучение общения, поведения и деятельности учащихся в коллективе. Наблюдение личных дел учащихся.
- осознавать значимость преддипломной педагогической практики;
- изучать структуру педагогической деятельности учителя начальных классов;
- изучать учебно-воспитательную работу учителя;
- изучать содержание и структуру личных дел учащихся, классного журнала и журнала группы продленного дня;
- планировать свою деятельность в школе в период прохождения преддипломной педагогической практики;
- вести дневник наблюдений и анализировать проделанную во время практики работу.
010505 1 Гувернант*,
010506 1 Няня*,
010507 1 Культорганизатор*

КҚ 3.1.1-3.1.12
КП 1.6
Интернетпен жұмыс:
Оргтехникамен практикалық жұмысқа дайындық. Интернетпен жұмыс жасау алгоритмімен танысу. Іздеу серверлерімен, ақпарат іздеу және өңдеу әдістерін үйрену. Сайттарға шолу. Электрондық поштамен жұмыс. Қашықтан оқытуға, оқу теледидары материалдарын пайдалануға дайындық.
Әлемдік Интернет жүйесі арқылы ғылыми-педагогикалық ақпараттарды іздеу әдістемесі. Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- компьютер, оргтехника мүмкіндіктерін пайдалануда білімдерін қолдану;
- өз бетімен Интернетке шығу, браузермен жұмыс жасау;
- антивирустық және архивтеу программаларын қолдану;
- іздеу серверлерінің ерекшеліктерін айыру;
- компьютермен жұмыста қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау;
- оқу ақпаратын іздеу және өңдеу тәсілдері;
- компьютер мен Интернет желісі қызметтерін қолдану.
КҚ 3.1.1,
3.1.4-3.1.7,
3.1.9-3.1.12
КП 1.7
Өндірістік диплом алдындағы практикаға дайындық:
Барлық пәндер бойынша машықкер папкасын даярлау. Білім тексеруге дайындық. Мектепте өзбетімен жұмыстануға дайындық. Болашақ мұғалім портфолиосын қорғау. Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- бастауыш саты пәндері технологиясын пайдалану;
- пәндер бойынша сабақтың конспект-жоспарлар мен сыныптан тыс шаралар жоспарын құру;
- пәндер бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- компьютер, интерактивтік тақта, Интернет желісі қызметтерін қолдану тәсілдері;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- болашақ мұғалімнің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1-3.1.12
Диплом алды практикадан өтетін мектептің оқу-тәрбие үрдісімен танысу. Мектептің жоспарын, мұғалімнің, сынып жетекшісінің оқу-тәрбие жұмыстары жоспарын зерттеу.
Күнтізбелік – тақырыптық және сабақ жоспарларын жасақтау технологиясын зерттеу.
Мұғалімнің, сынып жетекшісінің жұмысын, мұғалімнің кіші мектеп жасындағы білім алушылармен қарым-қатынасын бақылау.
Ұжымдағы білім алушылардың қарым-қатынасын, жүріс-тұрысын, іс-әрекетін зерттеу.
Білім алушылардың жеке құжаттарымен танысу.
- дипломалды педагогикалық практиканың мәнін түсіну;
- бастауыш сынып мұғалімінің педагогикалық қызметі құрылымын зерттеу;
- мұғалімнің оқу-тәрбие жұмысын бақылау;
- білім алушылардың жеке құжаттарының, сынып және ұзартылған күн тобы журналдарының мазмұны және құрылысымен танысу;
- дипломалды педагогикалық практикадан өту кезінде өз қызметін дұрыс жоспарлау;
- бақылау күнделігін жүргізуі және практика кезіндегі жұмысын талдау
010505 1 Гувернант*
010506 1 Күтуші*
010507 1 Мәдени шаралар ұйымдастырушы*

ПП 1.2
Практика по рабочей профессии:
Знакомство с процессом воспитания и обучения детей дошкольного и младшего школьного возраста.
Изучение особенностей организации работы гувернанта, няни и культорганизатора.
Разработка индивидуального плана по обучению и воспитанию.
Наблюдение за работой гувернанта, няни и культорганизатора, за стилем общения.
Изучение поведения и деятельности детей и учащихся в коллективе.
Обучение к применению полученных знаний по предметам, ориентация к получению рабочей профессии.
Умения:
- понимать роль процесса воспитания и обучения детей дошкольного и младшего школьного возраста;
- понимать значимость выбора будущей сферы профессиональной деятельности;
- изучать особенности организации работы гувернанта, няни и культорганизатора;
- изучать технологию разработки индивидуального плана по обучению и воспитанию;
- изучать структуру педагогической деятельности гувернанта, няни и культорганизатора;
- изучать стили общения гувернанта, няни и культорганизатора;
- владеть культурой общения с членами коллектива, уметь осваивать новые социальные роли;
- проявлять осознанный интерес к мировоззренческим проблемам, собственному социальному статусу в коллективе;
- осознавать значимость педагогической практики, как средства подготовки к будущей педагогической деятельности;
- осознавать свою индивидуальность и быть готовым к личностному саморазвитию, самоопределению, самореализации, формированию жизненных планов;
- осознавать себя гражданином мира, владеть качествами поликультурной личности;
- планировать свою деятельность в период прохождения практики;
- вести дневник наблюдений и анализировать проделанную работу во время практики;
- наблюдать за учебно-воспитательной деятельностью гувернанта, няни и культорганизатора, поведением и деятельностью детей и учащихся;
- применять теоретические знания по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
- проводить дидактические исследования;
- владеть способами контроля и самоконтроля;
- владеть методами исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.
ПК 1.5.1 -1.5.9, 1.6.1 -1.6.9, 1.7.1 -1.7.9
ПП.02
Педагогическая практика
010501 3 Учитель начального образования
ПП 2.1
Технология внеклассной работы:
Применение технологии разработки плана по воспитательной работе.
Изучение содержания и формы совместной работы учителя начальных классов с родителями школьников.
Наблюдение за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, изучение схемы анализа.
Наблюдение за поведением и деятельностью младших школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися начальных классов коллективных творческих дел.
Пополнение портфолио. Презентация проектов.
Умения:
- структурировать и определять содержание плана воспитательной работы учителя начальных классов;
- реализации учителем начальных классов воспитательной и развивающей функций обучения;
- применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся начальных классов, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
- определения уровня (стадии) развития ученического коллектива и воспитательную работу учителя начальных классов по его формированию;
- вести систему воспитательной работы учителя начальных классов по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию младших школьников;
- вести совместную работу учителя начальных классов с родителями школьников;
- наблюдения за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, анализировать ее;
- наблюдения за поведением и деятельностью младших школьников, вести протокол наблюдения, анализировать его;
- подготовки, составления план-сценария и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности младших школьников;
- организации и проведения с учащимися начальных классов коллективных творческих дел;
- пополнения портфолио воспитателя, классного руководителя.
ПК 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4 -3.1.12

КП 1.2
Жұмысшы мамандық бойынша практика:
Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды оқыту-тәрбиелеу үрдісімен танысуға дайындау. Гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жұмысын ұйымдастыру ерекшеліктерін зерттеу, бақылау.
Оқыту-тәрбиелеудің жеке жоспарын жасақтау технологиясын зерттеу.
Гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жұмысын, қарым-қатынасын бақылау.
Ұжымдағы балалар мен білім алушылардың қарым-қатынасын, жүріс-тұрысын, іс-әрекетін зерттеу.
Пәндер бойынша алған білімдерін қолдануға үйрету, қосымша біліктілік алуға бағытталу.
Іскерліктер:
- мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды оқыту-тәрбиелеу ролін түсіну;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жұмысының ерекшеліктерін зерттеу;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жұмысының құрылымын зерттеу;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы жеке жұмысының технологиясын түсіну;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушының қарым-қатынас стилін зерттеу;
- педагогикалық ұжым мүшелерімен қарым-қатынас мәдениетін, жаңа әлеуметтік рөлдерді білу;
- әлемдік көзқарастағы проблемаларға, ұжымдағы өзіндік әлеуметтік мәртебесіне саналы қызығушылық таныту;
- әлеуметтендіру мен өмір сүру нормаларына бағынудың түрлі факторларымен өзара ықпалдасу арқылы мектептен тыс жағдайда әлеуметтік қатынас орнату;
- ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарын игеру;
- болашақ педагогикалық қызметке дайындық құралы ретінде педагогикалық практиканың мәнін түсіну;
- өзінің даралығын сезінуі және өзін-өзі дамытуға, өзін-өзі анықтауға, өзін-өзі іске асыруға, өмірлік жоспарларды қалыптастыруға дайын болу;
- өзін әлем азаматы ретінде сезіну, көпмәдениетті тұлғаның сапалары;
- салауатты өмір салтына дайын болуы және беделді қажеттіліктерді игеру;
- педагогикалық практикадан өту кезінде өз қызметін дұрыс жоспарлау;
- бақылау күнделігін жүргізу және педагогикалық практика кезіндегі жұмысын талдау;
- гувернант, күтуші, мерекелік шаралар ұйымдастырушы оқу-тәрбие қызметін, мектеп жасына дейінгі және кіші мектеп жасындағылардың тәртібі мен қызметін бақылау. практика ұйымдастыратын пәндердің теориялық негіздері туралы білімдерін пайдалану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- дидактикалық зерттеу жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдері;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
КҚ 1.5.1 -1.5.9,
1.6.1 -1.6.9, 1.7.1 -1.7.9
КП.02
Педагогикалық практика
010501 3 Бастауыш білім беру мұғалімі
КП 2.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын пайдалану.
Бастауыш сынып мұғалімінің білім алушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Бастауыш сынып мұғалімінің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Бастауыш сынып білім алушыларының тәртібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Сыныптан тыс сағаттарды ұйымдастыру. Бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Портфолионы толықтыру. Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- бастауыш сынып мұғалімі тәрбие жұмысының жоспарын құрылымдау, мазмұнын анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімінің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыру;
- бастауыш сынып білім алушыларын тәрбиелеу әдістері, құралдары және формалары, тәрбиелік іс-шараларды дайындау және өткізу;
- білім алушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеу;
- бастауыш сынып мұғалімінің кіші мектеп жасындағы білім алушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімдерінің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысу;
- бастауыш сынып мұғалімінің тәрбиелік қызметін бақылау және талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушылардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс-әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушыларды жан- жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс-шараларды дайындау, жоспар-сценарий құру және өткізу;
- бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізу;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын толықтыру.
КҚ 3.1.1,
3.1.2,
3.1.4-3.1.12

ПП 2.2
Пробная практика в школе:
Ознакомление с организацией учебно-воспитательного процесса в классе, с работой отдельных учителей.
Использование методов и приемов составления конспектов и проведения уроков и внеклассных занятий с применением электронных учебников, ИКТ, руководства познавательной деятельностью младших школьников.
Посещение и анализ пробных уроков практикантов.
Использование на уроках наглядных пособий, дидактических игр, раздаточных материалов.
Сбор портфолио будущего учителя.
Презентация проектов по разделам методик.
Умения:
- определять цели и задачи уроков и внеклассных занятий, формы и методы уроков и внеклассных занятий;
- изготавливать и применять учебно-наглядные пособия, организовать исследовательскую и проектную деятельность младших школьников;
- составлять календарно-тематические и поурочные планы урока;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить уроки и внеклассные занятия по предметам;
- выбирать наиболее эффективные формы, методы и приемы проведения урока с учетом возрастных особенностей детей;
- контролировать и анализировать свою деятельность в период практики;
- обновлять содержание портфолио будущего учителя.
ПК 3.1.1-3.1.12
ПП 2.3
Летняя практика в оздоровительном лагере:
Знакомство с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере и методами анализа. Проведение мероприятий и коллективных творческих работ.
Организация досуга детей по интересам на базе действующего лагеря.
Спортивно-оздоровительная работа.
Туристско-краеведческая работа. Овладение способами поиска учебной информации по летнему отдыху.
Ведение педагогического дневника.
Пополнение портфолио вожатого.
Презентация проектов по летней практике.
Умения:
- знакомиться с планами работы воспитателей в летнем оздоровительном лагере, анализировать их;
- проводить мероприятия и коллективные творческие работы;
- организовывать досуг детей по интересам на базе действующего лагеря;
- организовывать самоуправление во временных объединениях детей;
- владеть способами поиска учебной информации;
- уметь пользоваться компьютером и услугами сети Интернет;
- вести дневник;
- обновлять портфолио вожатого.
ПК 3.1.1-3.1.12
010505 1 Гувернант*,
010506 1 Няня*,
010507 1 Культорганизатор*
ПП 2.2
Практика по рабочей профессии:
Знакомство с базой, планом практики.
Знакомство с санитарно-гигиеническими требованиями к организации жизни детей и учащихся.
Построение развивающей среды.
Знакомство с работой метод кабинета, средствами обучения и воспитания.
Ведение документации, ее оформление.
Индивидуализация в обучении детей разного возраста.
Наблюдение и анализ режимных процессов.
Оценка развития отдельных детей.
Самостоятельное проведение режимных процессов, пробных занятий.
Проведение анкетирования;
бесед с родителями.
Оказание помощи учреждению в подготовке и проведении праздника и развлечений.
Умения:
- применять теоретические знания по выбранным дисциплинам, по которым организуется практика;
- систематизировать собранный материал;
- анализа режимных процессов и пробных занятий;
- проведения анкетирования и бесед с родителями;
- организации проведения праздников и развлечений;
- организации индивидуального обучения;
- проводить дидактические исследования;
- владеть способами контроля и самоконтроля;
- владеть методами исследовательской работы по предметам;
- пользоваться результатами диагностики.
ПК 1.5.1 -1.5.9, 1.6.1 -1.6.9, 1.7.1 -1.7.9
0105013 Учитель начального образования
ПП.03
Преддипломная практика:

КП 2.2
Мектептегі байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастырумен, жекелеген мұғалімдердің жұмыстарымен таныстыру.
Электрондық оқулықтар, АКТ пайдаланып пәндер бойынша сабақтың жоспар-конспектісін, сыныптан тыс сағаттарын құруда әдіс-тәсілдерді пайдалану,
Бастауыш мектеп жасындағы балалардың танымдық іс-әрекетіне басшылық ету. Машықкердің байқау сабақтарына қатынасу және талдау.
Байқау сабақтарына таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды пайдалану.
Болашақ мұғалім портфолиосын жаңарту.
Жеке әдістемелер бойынша жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістері анықтау;
- оқу-көрнекі құралдарын жасақтау және қолдану, кіші мектеп жасындағы білім алушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
- тақырыптық – күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
- балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
- практика кезінде өз қызметін бақылау және талдау;
- болашақ мұғалімнің портфолиосы мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.1.1-3.1.12
КП 2.3
Сауықтыру лагеріндегі жазғы практика:
Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жоспарымен және талдау әдістерімен танысу.
Іс-шаралар және ұжымдық шығармашылық жұмыстар өткізу.
Лагерде қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру.
Спорт-сауықтыру жұмыстары.
Жазғы демалыс бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Тәлімгер портфолиосын мазмұнын жаңарту. Жазғы практика бойынша жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарымен таныстыру, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарын, іс-шаралар өткізу;
- лагерде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
- балалардың уақытша ұйымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу тәсілдері;
- компьютер және Интернет желісі қызметтерін пайдалану;
- күнделік жүргізу;
- тәлімгер портфолиосын безендіру.
КҚ 3.1.1-3.1.12
010505 1 Гувернант*
010506 1 Күтуші*
010507 1 Мәдени шаралар ұйымдастырушы*
КП 2.2
Жұмысшы мамандық бойынша практика:
Практика базасымен, жоспарымен танысу. Балалар мен білім алушылардың өмірін ұйымдастыруға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптармен таныстыру. Әдістемелік кабинет пен, оқыту-тәрбиелеу құралдарымен танысу. Құжаттарды жұргізу, безендіру. Әртүрлі жастағы балаларды оқытуда дербестендіру. Режимдік үрдістерді бақылау және талдау. Жекелеген балалардың дамуын бағалау. Режимдік үрдістерді, байқау сабақтарын жеке өткізу. Ата-аналармен әңгімелесу, сауалнама жүргізу. Мекемеге ойын-сауық пен мерекелерді ұйымдастыру және өткізуге көмектесу.
Іскерліктер:
- практика ұйымдастыратын пәндердің теориялық негіздері туралы білімдерін пайдалану;
- жинақталған материалдарды жүйелеу;
- режимдік үрістер мен байқау сабақтарын талдау;
- ата-аналармен әңгімелесу және сауалнама жүргізу;
- ойын-сауық және мерекелер ұйымдастыру мен өткізу;
- жеке оқытуларды ұйымдастыру;
- дидактикалық зерттеу жүргізу;
- бақылау және өзін - өзі қадағалау тәсілдерін;
- пәндер бойынша зерттеу жұмыстарының әдістерін пайдалану;
- диагностика нәтижелерін пайдалану.
КҚ 1.5.1-1.5.9,
1.6.1-1.6.9,
1.7.1-1.7.9
0105013 Бастауыш білім беру мұғалімі
КП.03
Диплом алды практикасы:
Кластағы оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру.

Организация учебно-воспитательной работы в классе. Проведение 200-240 уроков. Проведение родительских собраний.
Организация индивидуальной работы с детьми.
Знакомство с передовым педагогическим опытом учителя, с методической работой школы.
Участие в работе методического объединения учителей начальных классов, педагогического совета школы.
Обновление содержания портфолио учителя. Презентация проектов.
Умения:
- знать систему планирования учебно-воспитательной работы учителя;
- принимать участие в планировании учебно-воспитательной работы в классе, в работе методического объединения, педагогического совета;
- применять технологии по предметам начальной ступени;
- составлять план-конспекты уроков и внеклассных мероприятий по предметам;
- владеть способами поиска методической информации по предметам;
- владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет на уроке;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить педагогический эксперимент или творческую работу с целью сбора материала и использования его при подготовке курсовой и дипломной работ;
- устанавливать связь с родителями учащихся, проводить родительские собрания;
- проводить профориентационную работу;
- вести школьную документацию, культурно-массовую работу с населением, детьми, подростками по месту жительства;
- наблюдать и обобщать опыт учителя своего класса;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио учителя.
ПК 3.1.1 -3.1.12
0105023 Учитель информатики начального образования
0105033 Учитель иностранного языка начального образования
0105043 Учитель самопознания
ПП 01
Учебная практика
ПП 1.1
Технология внеклассной работы:
Изучение технологии разработки плана по воспитательной работе.
Изучение содержания и формы совместной работы учителя начальных классов с родителями школьников.
Организация наблюдения за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, изучение схемы анализа.
Организация наблюдения за поведением и деятельностью младших школьников, обучение ведению протокола наблюдения.
Разработка сценариев классных часов. Организация и проведение с учащимися начальных классов коллективных творческих дел.
Проведение семинара.
Сбор портфолио классного руководителя, воспитателя.
Презентация проектов.
Умения:
- структурировать и определять содержание плана воспитательной работы учителя начальных классов;
- реализации учителем начальных классов воспитательной и развивающей функций обучения;
- применения методов, средств и формы организации воспитания учащихся начальных классов, методики подготовки и проведения воспитательных мероприятий;
- определения уровня (стадии) развития ученического коллектива и воспитательной работы учителя начальных классов по его формированию;
- систематизации воспитательной работы учителя начальных классов по умственному, нравственному, эстетическому и физическому формированию младших школьников;
- ведения совместной работы учителя начальных классов с родителями школьников;
- наблюдения за воспитательной деятельностью учителя начальных классов, анализировать ее;
- наблюдения за поведением и деятельностью младших школьников, вести протокол наблюдения, анализировать его;
- подготовки, составления план-сценария и проведения различных воспитательных мероприятий по всестороннему формированию личности младших школьников;
- организации и проведения с учащимися начальных классов коллективных творческих дел;
- оформления портфолио воспитателя, классного руководителя.
ПК  3.2.1,  3.2.4 -3.2.8, 3.2.10-3.2.12, 3.3.1,  3.3.4-3.3.8, 3.3.10-3.3.12, 3.4.1,  3.4.4-3.4.8, 3.4.10-3.4.12

200-240 сабақ және сыныптан тыс шаралар өткізу. Ата-аналар жиналысын өткізу. Балалармен жеке жұмыс жүргізу. Озық педагогикалық тәжірибелермен; мектептің әдістемелік жұмысымен танысу.
Педагогикалық кеңес жұмысымен танысу және бастауыш сынып мұғалімдерінің әдістемелік бірлестік жұмысына қатынасу. Мұғалім портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесін білу;
- педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатысу;
- бастауыш саты пәндері технологиясын пайдалану;
- пәндер бойынша сабақтың және сыныптан тыс шаралардың конспект-жоспарларын құрастыру;
- пәндер бойынша әдістемелік ақпаратты іздеу тәсілдері;
- компьютер, интерактивтік тақта, Интернет желісі қызметтерін пайдалану тәсілдері;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- курстық және диплом жұмыстарын дайындауда педагогикалық эксперимент немесе шығармашылық жұмыс жүргізу;
- ата – аналар жиналысын өткізу, білім алушылардың ата – аналарымен байланыс орнату;
- кәсіптік бағдарлау жұмыстарын жүргізу;
- мектеп құжаттары, елді мекеннің тұрғылықты халқымен, жасөспірімдерімен, балалармен көпшілік-мәдени шаралар жүргізу;
- мұғалімдердің тәжірибесін зерттеу және жинақтау;
- күнделік жүргізу;
- мұғалім портфолиосының мазмұнын жаңарту.
КҚ 3.1.1-3.1.12
0105023 Информатика пәнінен бастауыш білім беру мұғалімі
0105033 Шетел тілінен бастауыш білім беру мұғалімі
0105043 Өзін-өзі тану мұғалімі
КП 01.
Оқу практикасы
ПП 1.1
Сыныптан тыс жұмыс технологиясы:
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын зерттеу. Бастауыш сынып мұғалімінің білім алушылардың ата-аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Бастауыш сынып мұғалімінің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Бастауыш сынып білім алушыларының тәртібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізуге үйрету. Бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Семинар өткізу.
Сынып жетекшісі, тәрбиеші портфолиосын жинақтау. Жобаларды презентациялау.
Іскерліктер:
- бастауыш сынып мұғалімі тәрбие жұмысының жоспарын құрылымдау, мазмұнын анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімінің оқытудың дамытушылық және тәрбиелік қызметін жүзеге асыру тәсілдерін зерттеу;
- бастауыш сынып білім алушыларын тәрбиелеу әдістерін, құралдарын және формаларын, тәрбиелік іс-шараларды дайындау және өткізу;
- білім алушылар ұжымының даму деңгейін және оны қалыптастыру үшін жүргізілетін тәрбие жұмысын зерттеу;
- бастауыш сынып мұғалімінің кіші мектеп жасындағы білім алушылардың ақыл-ойын, адамгершілігін, эстетикалық талғамын және дене мәдениетін қалыптастыратын тәрбие жұмысының жүйесін анықтау;
- бастауыш сынып мұғалімдерінің ата-аналармен біріккен жұмысының мазмұны мен формаларымен танысу;
- бастауыш сынып мұғалімінің тәрбиелік қызметін бақылау және талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушылардың мінез-құлқы мен жүріс-тұрысын, іс-әрекетін бақылау, бақылау хаттамасын жүргізу, талдау;
- кіші мектеп жасындағы білім алушыларды жан- жақты қалыптастыру үшін түрлі тәрбиелік іс-шараларды дайындау, жоспар-сценарий құру және өткізу;
- бастауыш сынып білім алушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыс ұйымдастыру және өткізу;
- сынып жетекшісі мен тәрбиешісінің портфолиосын безендіру.
КҚ 3.2.1,
3.2.4-3.2.8,
3.2.10-3.2.1 ,
3.3.1,
3.3.4-3.3.8,
3.3.10-3.3.1 ,
3.4.1,
3.4.4-3.4.8,
3.4.10-3.4.12

Проведение 200-240 уроков.
Проведение родительских собраний.
Организация индивидуальной работы с детьми.
Знакомство с передовым педагогическим опытом учителя, с методической работой школы.
Участие в работе методического объединения учителей начальных классов, педагогического совета школы.
Обновление содержания портфолио учителя. Презентация проектов.
Умения:
- системного планирования учебно-воспитательной работы учителя;
- принимать участие в планировании учебно-воспитательной работы в классе, в работе методического объединения, педагогического совета;
- применять технологии по предметам начальной ступени;
- составлять план-конспекты уроков и внеклассных мероприятий по предметам;
- владеть способами поиска методической информации по предметам;
- владеть способами применения компьютера, интерактивной доски и услугами сети Интернет на уроке;
- применять инновационные технологии на уроке;
- проводить педагогический эксперимент или творческую работу с целью сбора материала и использования его при подготовке курсовой и дипломной работ;
- устанавливать связь с родителями учащихся, проводить родительские собрания;
- проводить профориентационную работу;
- вести школьную документацию, культурно-массовую работу с населением, детьми, подростками по месту жительства;
- наблюдать и обобщать опыт учителя своего класса;
- заполнять дневник в период практики;
- обновлять содержание портфолио учителя.
ПК 3.2.1 -3.2.12, 3.3.1 -3.3.12, 3.4.1 -3.4.12
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Понимать сущность и социальную значимость профессии,
любить детей.
БК 2
Понимать и применять духовные ценности и нормы,
основанные на идеалах человеческих качеств.
БК 3
Знать Закон Республики Казахстан «Об образовании»,
Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
БК 4
Уметь определять и решать проблемы в различных
ситуациях, заниматься самообразованием.
БК 5
В соответствии с нормами этикета строить
коммуникации в группе с людьми, стоящими
на различных позициях.
БК 6.
Уметь защищать свои права в соответствии
с трудовым законодательством.
Соблюдать правила техники безопасности.
БК 7.
Владеть способами свободного устного
и письменного общения
БК 8.
Уметь использовать здоровьесберегающие технологии,
развивать свои физические способности.
БК 9.
Владеть способами обработки, хранения и
применения информации, работы с Интернетом,
электронной почтой, ИКТ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1.Установленный
уровень
1.1. 010505 1 Гувернант
ПК 1.5.1. Знать возрастную психологию, психологию общения, развития, этику общения.

200-240 сабақ және сыныптан тыс шаралар өткізу. Ата-аналар жиналысын өткізу. Балалармен жеке жұмыс жүргізу. Озық педагогикалық тәжірибелермен; мектептің әдістемелік жұмысымен танысу.
Педагогикалық кеңес жұмысымен танысу және бастауыш сынып мұғалімдерінің әдістемелік бірлестік жұмысына қатынасу. Мұғалім портфолиосы мазмұнын жаңарту.
Жобалар презентациясы.
Іскерліктер:
- мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесін білу;
- педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатысу;
- бастауыш саты пәндері технологиясын пайдалану;
- пәндер бойынша сабақтың және сыныптан тыс шаралардың конспект-жоспарларын құрастыру:
- пәндер бойынша әдістемелік ақпаратты іздеу тәсілдері;
- компьютер, интерактивтік тақта, Интернет желісі қызметтерін пайдалану тәсілдері;
- сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
- курстық және диплом жұмыстарын дайындауда педагогикалық эксперимент немесе шығармашылық жұмыс жүргізу;
- ата – аналар жиналысын өткізу, білім алушылардың ата – аналармен байланыс орнату;
- кәсіптік бағдарлау жұмыстарын жүргізу;
- мектеп құжаттары, елді мекеннің тұрғылықты халқымен, жасөспірімдерімен, балалармен көпшілік – мәдени шаралар жүргізу,
- мұғалімдердің тәжірибесін зерттеу және жинақтау;
- күнделік жүргізу;
- мұғалім портфолиосының мазмұнын жаңарту.
КҚ
3.2.1-3.2.12,
3.3.1-3.3.12,
3.4.1-3.4.12
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыретттер (БҚ)
БҚ 1
Мұғалім мамандығының мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, балаларды сүю.
БҚ 2
Адами қасиеттер үлгілеріне негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
БҚ 3
Қазақстан Республикасының «Білім туралы» заңын, балалар құқықтары туралы Конвенцияны, нормативтік құжаттарды білу.
БҚ 4
Әртүрлі жағдайдағы мәселелерді анықтай, жауапты шешімдер қабылдау, өз білімін жетілдіру.
БҚ 5
Топтағы көзқарастары әртүрлі адамдармен этикет нормаларына сәйкес байланыс (коммуникация) орната білу
БҚ 6
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай алу. Қауіпсіздік техника ережелерін сақтау
БҚ 7
Ауызша және жазбаша еркін қарым-қатынас тәсілдерін меңгеру.
БҚ 8
Денсаулықты сақтау технологияларын пайдалана білу, өзінің физикалық қабілетін дамыта білу.
БҚ 9
Ақпаратты жинау, өңдеу және сақтау, Интернетпен, электрондық пошта, АКТ жұмыс іздеу тәсілдерін меңгеру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
1. Белгіленген деңгей
1.1. 010505 1 Гувернант
КҚ 1.5.1. Жас ерекшелігі психологиясын, қарым-қатынас (әлеуметтік), даму психологиясын, қарым-қатынас этикасын білу.

ПК 1.5.2. Владеть современными методами развития речи, моторики, интеллекта ребенка.
ПК 1.5.3. Использовать современные методы ухода за ребенком в зависимости от возраста.
ПК 1.5.4. Владеть основами медицинских знаний.
ПК 1.5.5. Владеть способами организации настольных, дидактических, компьютерных, интеллектуальных игр для детей разного возраста, развивать их способности.
ПК 1.5.6. Уметь кормить ребенка и готовить ему еду, знать особенности диетической, национальной и детской кухни.
ПК 1.5.7. Владеть способами организации прогулки, учебных занятий, применять логопедические знания.
ПК 1.5.8. Выполнять назначения и рекомендаций педиатра, массажиста и родителей.
ПК 1.5.9. Владеть приемами эстетического развития ребенка, научить петь, рисовать, танцевать, организовать досуг детей (походы в театры, кино, музеи и т.д.). Обучить музыке, этике и эстетике, живописи.
1.2. 010506 1 Няня
ПК 1.6.1. Знать возрастную психологию, психологию общения, развития, этику общения.
ПК 1.6.2. Владеть современными методами развития речи, моторики, интеллекта ребенка.
ПК 1.6.3. Использовать современные методы ухода за ребенком в зависимости от возраста.
ПК 1.6.4. Владеть основами медицинских знаний.
ПК 1.6.5. Владеть способами организации настольных, дидактических, компьютерных, интеллектуальных игр для детей разного возраста, развивать их способности.
ПК 1.6. 6. Уметь кормить ребенка и готовить ему еду, знать особенности диетической, национальной и детской кухни.
ПК 1.6.7. Владеть способами организации прогулки,учебных занятий, применять логопедические знания.
ПК 1.6.8. Выполнять назначения и рекомендации педиатра, массажиста и родителей.
1.3. 010507 1 Культорганизатор
ПК 1.7.1. Знать возрастную психологию, психологию общения, развития, этику общения, особенности временного детского коллектива.
ПК 1.7.2. Владеть практическими умениями и навыками по организации разнообразной деятельности детей и подростков.
ПК 1.7.3. Проявлять готовность к взаимодействию, иметь коммуникативные способности.
ПК 1.7.4. Любить свою профессию, уважать коллег.
ПК 1.7.5. Владеть способами экологической, правовой, информационной и коммуникационной культуры, общения на государственном и иностранном языках.
ПК 1.7.6. Проявлять готовность к постоянному повышению профессионального уровня, способность к саморазвитию.

КҚ 1.5.2. Баланың интеллектін, моторикасын, тілін дамытудың, заманауи әдістемелерін меңгеру.
КҚ 1.5.3. Жас кезеңіне байланысты баланы күтудің жаңа әдістерін пайдалану.
КҚ 1.5.4. Медициналық білімнің негіздерін меңгеру.
КҚ 1.5.5. Ерте сәбилік шақтағы балаларға арналған, олардың қабілетін дамытатын үстел үстілік, дидактикалық, компьютерлік, интеллектуальдық ойындарды ұйымдастырудың әдістерін меңгеру.
КҚ 1.5.6. Баланы тамақтандыра және оған ас дайындай білу, диеталық (ем-дәмдік), ұлттық және балалар тағамдарының ерекшеліктерін білу.
КҚ 1.5.7. Балалардың бос уақытын, оқу сабақтарын ұйымдастыру тәсілдерін меңгеру, логопедиялық білімдерін пайдалану.
КҚ 1.5.8. Педиатрдың, массаж жасаушының және ата-ананың тағайындаулары мен ұсыныстарын орындау.
КҚ 1.5.9. Баланы эстетикалық дамытудың тәсілдерін меңгеру, ән айтуға, сурет салуға, би билеуге үйрету, баланың бос уақытын (театрға, киноға, музейлерге жорықтар және т.б.) ұйымдастыру. Музыка, этика және эстетика, бейнелеу өнерін оқыту.
1.2. 010506 1 Бала күтуші
КҚ 1.6.1. Жас ерекшелігі психологиясын, қарым-қатынас (әлеуметтік), даму психологиясын, қарым-қатынас этикасын білу.
КҚ 1.6.2. Баланың интеллектін, моторикасын, тілін дамытудың, заманауи әдістемелерін меңгеру.
КҚ 1.6.3. Жас кезеңіне байланысты баланы күтудің жаңа әдістерін пайдалану.
КҚ 1.6.4. Медициналық білімнің негіздерін меңгеру.
КҚ 1.6.5. Ерте сәбилік шақтағы балаларға арналған, олардың қабілетін дамытатын үстелүстілік, дидактикалық, компьютерлік, интеллектуальдық ойындарды ұйымдастырудың әдістерін меңгеру.
КҚ 1.6.6. Баланы тамақтандыра және оған ас дайындай білу, диеталық (ем-дәмдік), ұлттық және балалар тағамдарының ерекшеліктерін білу.
КҚ 1.6.7. Балалардың бос уақытын, оқу сабақтарын ұйымдастыру тәсілдерін меңгеру, логопедиялық білімдерін пайдалану.
КҚ 1.6.8. Педиатрдың, массаж жасаушының және ата-ананың тағайындаулары мен ұсыныстарын орындау.
1.3. 010507 1 Мәдени шараларды ұйымдастырушы
КҚ 1.7.1. Әртүрлі жастағы балалардың психологиясы мен физиологиялық ерекшеліктерін, уақытша балалар ұжымының ерекшелігін білу.
КҚ 1.7.2. Балалар мен жеткіншектердің түрлі іс-әрекеттерін ұйымдастыру, практикалық шеберліктер мен дағдыларды меңгеру.
КҚ 1.7.3. Коммуникативтік қабілеті болу, өзара қарым-қатынасқа әзірлігін білдіру.
КҚ 1.7.4. Балаларды, педагогикалық мамандықты жақсы көру, әріптестерін сыйлау.
КҚ 1.7.5. Экологиялық, құқықтық, ақпараттық және коммуникативтік мәдениеттің, мемлекеттік және шетел тілдерінде қарым – қатынас жасау әдістерін меңгеру.
КҚ 1.7.6. Өзін-өзі дамытуға қабілетті, ұдайы кәсіби өсуге дайын болу.

ПК 1.7.7. Уметь решать проблемы.
ПК 1.7.8. Уметь организовать собственную педагогическую деятельность, развивать лидерские качества и коммуникативные умения.
ПК 1.7.9. Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством. Владеть способами охраны жизни и здоровья детей.
3. Специалист среднего звена
3.1. 010501 3 Учитель начального образования
ПК 3.1.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
ПК 3.1.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по предметам начального образования, специально-профессиональные знания.
ПК 3.1.3. Владеть методикой обучения предметов начальной школы.
ПК 3.1.4. Владеть способами модулирования учебной информации.
ПК 3.1.5. Владеть приемами проектирования и конструирования урока, развития мышления, способного отбирать, анализировать и синтезировать приобретенные знания для достижения педагогических целей.
ПК 3.1.6. Уметь формулировать цели и задачи урока, проектировать деятельность учащихся, развивать организаторские умения.
ПК 3.1.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.1.8. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики ученического коллектива.
ПК 3.1.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по предметам начального образования.
ПК 3.1.10. Уметь конструировать информационно-обучающее поле.
ПК 3.1.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
ПК 3.1.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
3.2. 010502 3 Учитель информатики начального образования
ПК 3.2.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
ПК 3.2.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по информатике и математике начального образования, специально-профессиональные знания.
ПК 3.2.3. Владеть методикой обучения информатике и математике в начальной школе.
ПК 3.2.4. Владеть способами модулирования учебной информации.
ПК 3.2.5. Владеть приемами проектирования и конструирования урока, развития мышления, способного отбирать, анализировать и синтезировать приобретенные знания для достижения педагогических целей.
ПК 3.2.6. Уметь формулировать цели и задачи, проектировать деятельность учащихся, развивать организаторские умения.
ПК 3.2.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.

КҚ 1.7.7. Проблемаларды шеше білу.
КҚ 1.7.8. Өзінің жеке педагогикалық қызметін ұйымдастыра білу, жетекшілік қасиет пен коммуникативтік шеберлікті дамыта білу.
КҚ 1.7.9. Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай алу. Балалар өмірі мен денсаулығын қорғау тсілдерін меңгеру.
3. Орта буын маманы
3.1. 010501 3 Бастауыш білім беру мұғалімі
КҚ 3.1.1. Білім алушылардың психологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.1.2. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, бастауыш мектеп оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.1.3. Бастауыш мектептің пәндерін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.1.4. Оқу ақпаратын модульдеу әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.5. Сабақты жобалау және құрастыру, педагогикалық мақсатқа жету үшін алған білімін саралауға, талдап және жинақтауға қабілетті ойлауды дамыту тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3.1.6. Мақсат пен міндеттерді анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық дағдыларын дамыта білу.
КҚ 3.1.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.8. Топ жетекшісінің қызметін, жұмыс мазмұнын, білім алушылар ұжымын диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.1.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, бастауыш мектеп оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.1.10. Ақпараттық - оқыту ортасын құрастыра білу.
КҚ 3.1.11. Мұғалім мен білім алушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.1.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
3.2. 010502 3 Информатика пәнінен бастауыш білім беру мұғалімі
КҚ 3.2.1. Білім алушылардың психологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.2.2. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, информатика және математика оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу
КҚ 3.2.3. Бастауыш мектепте информатика және математика пәндерін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.2.4. Оқу ақпаратын модульдеу әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.5. Сабақты жобалау және құрастыру, педагогикалық мақсатқа жету үшін алған білімін саралауға, талдап және жинақтауға қабілетті ойлауды дамыту тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3.2.6. Мақсат пен міндеттерді анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық дағдыларын дамыта білу.
КҚ 3.2.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.

ПК 3.2.8. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики ученического коллектива.
ПК 3.2.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по информатике и математике начального образования.
ПК 3.2.10. Уметь конструировать информационно-обучающее поле.
ПК 3.2.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
ПК 3.2.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
3.3. 010503 3 Учитель иностранного языка начального образования
ПК 3.3.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
ПК 3.3.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по иностранному языку начального образования, специально-профессиональные знания.
ПК 3.3.3. Владеть методикой обучения иностранному языку в начальной школе.
ПК 3.3.4. Владеть способами модулирования учебной информации.
ПК 3.3.5. Владеть приемами проектирования и конструирования урока, развития мышления, способного отбирать, анализировать и синтезировать приобретенные знания для достижения педагогических целей.
ПК 3.3.6. Уметь формулировать цели и задачи, проектировать деятельность учащихся, развивать организаторские умения.
ПК 3.3.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.3.8. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики ученического коллектива.
ПК 3.3.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по иностранному языку начального образования.
ПК 3.3.10. Уметь конструировать информационно-обучающее поле.
ПК 3.3.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
ПК 3.3.12. Уметь проводить мониторинг качества обучения.
3.4. 010504 3 Учитель самопознания
ПК 3.4.1. Знать сущность педагогического процесса, законы дидактики, психологические особенности развития учащихся.
ПК 3.4.2. Уметь применять современные методы, приемы, формы и средства обучения, УМК по самопознанию, познанию мира начального образования, специально - профессиональные знания.
ПК 3.4.3. Владеть методикой обучения самопознанию, познанию мира в начальной школе.
ПК 3.4.4. Владеть способами модулирования учебной информации.
ПК 3.4.5. Владеть приемами проектирования и конструирования урока, развития мышления, способного отбирать, анализировать и синтезировать приобретенные знания для достижения педагогических целей.

КҚ 3.2.8. Топ жетекшісінің қызметін, жұмыс мазмұнын, білім алушылар ұжымын диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.2.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, информатика және математика оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.2.10. Ақпараттық - оқыту ортасын құрастыра білу.
КҚ 3.2.11. Мұғалім мен білім алушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.2.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
3.2.
0010503 3 Шетел тілінен бастауыш білім беру мұғалімі
КҚ 3.3.1. Білім алушылардың психологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.3.2. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, шетел тілі оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу
КҚ 3.3.3. Бастауыш мектепте шетел тілі пәнін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.3.4. Оқу ақпаратын модульдеу әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.5. Сабақты жобалау және құрастыру, педагогикалық мақсатқа жету үшін алған білімін саралауға, талдап және жинақтауға қабілетті ойлауды дамыту тәсілдерін меңгеру.
КҚ 3.3.6. Мақсат пен міндеттерді анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық дағдыларын дамыта білу.
КҚ 3.3.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.8. Топ жетекшісінің қызметін, жұмыс мазмұнын, білім алушылар ұжымын диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.3.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, шетел тілі оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.3.10. Ақпараттық - оқыту ортасын құрастыра білу.
КҚ 3.3.11. Мұғалім мен білім алушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.3.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
3.4
00105043 Өзін-өзі тану мұғалімі
КҚ 3.4.1. Білім алушылардың психологиялық даму ерекшеліктерін, оқу үдерісінің мәнін, дидактика заңдылықтарын білу.
КҚ 3.4.2. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, өзін-өзі тану және қоршаған орта оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу
КҚ 3.4.3. Бастауыш мектепте өзін-өзі тану және қоршаған орта пәндерін оқыту әдістемесін меңгеру.
КҚ 3.4.4. Оқу ақпаратын модульдеу әдістерін меңгеру.
КҚ 3.4.5. Сабақты жобалау және құрастыру, педагогикалық мақсатқа жету үшін алған білімін саралауға, талдап және жинақтауға қабілетті ойлауды дамыту тәсілдерін меңгеру.

ПК 3.4.6. Уметь формулировать цели и задачи, проектировать деятельность учащихся, развивать организаторские умения.
ПК 3.4.7. Владеть способами планирования, выбора оптимальных методов и средств, контроля, самоконтроля.
ПК 3.4.8. Знать функции и содержание воспитательной работы, методы диагностики ученического коллектива.
ПК 3.4.9. Владеть основами разработки учебно-прогpаммной документации, уметь анализировать содержание школьных учебников и учебно-методических пособий по самопознанию, познанию мира начального образования.
ПК 3.4.10. Уметь конструировать информационно-обучающее поле.
ПК 3.4.11. Владеть способами накопления содержания портфолио учителя и ученика.
Приложение 34
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 0100000 Образование
Специальность: 0106000 – Изобразительное искусство и черчение
Квалификация: 010601 3 - Учитель изобразительного искусства и
черчения основного среднего образования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и  дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени  (час)
Распре-
деление
по семестрам*
экзамен
зачет
коли-
чество
контроль-
ных работ
курсо-
вой
проект
(работа)
Всего
из них:
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие (лабора-
торно-
практи-
ческие)
занятия
курсо-
вой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразова-
тельные дисциплины

КҚ 3.4.6. Мақсат пен міндеттерді анықтай, білім алушылардың іс-әрекетін жобалай, ұйымдастырушылық дағдыларын дамыта білу.
КҚ 3.4.7. Өзін-өзі бақылау, бақылау, тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, жоспарлау әдістерін меңгеру.
КҚ 3.4.8. Топ жетекшісінің қызметін, жұмыс мазмұнын, білім алушылар ұжымын диагностикалау әдісін білу.
КҚ 3.4.9. Оқу-бағдарламалық құжаттарын жасақтау негіздерін меңгеру, өзін-өзі тану және қоршаған орта оқулықтары мен оқу-әдістемелік құралдардың мазмұнын талдай білу.
КҚ 3.4.10. Ақпараттық - оқыту ортасын құрастыра білу.
КҚ 3.4.11. Мұғалім мен білім алушының портфолиосының мазмұнын жинақтау (жинау) әдістерін меңгеру.
КҚ 3.4.12. Оқу сапасының мониторингін жүргізе білу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
34-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 Білім беру
Мамандығы: 0106000 - Бейнелеу өнері және сызу
Біліктілігі: 010601 3 - Бейнелеу өнері және сызу пәнінің негізгі орта білім беру мұғалімі
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемi (сағ)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстары
курстық (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық оқу
практикалық (зертханалық-практикалық) сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер

1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – обще гуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – обще профессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – профессиональная практика; ПП – педагогическая практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации;
Ф – факультативные занятия
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 35
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 0100000 Образование
Специальность: 0106000 – Изобразительное искусство и черчение
Квалификация: 010601 3 - Учитель изобразительного искусства и
черчения основного среднего образования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 г. 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
циклов
и дис-
циплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени
(час)
Распре-
деление по
семестрам*
экзамен
зачет
коли-
чество
контроль-
ных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие
(лабораторно-
практи-
ческие) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
СЭД. 00
Социально-
экономические дисциплины

1,2,3,4,5,6,7,8
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
35-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 Білім беру
Мамандығы: 0106000 - Бейнелеу өнері және сызу
Біліктілігі: 010601 3 - Бейнелеу өнері және сызу пәнінің негізгі орта білім беру мұғалімі
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер

209
ИА 00
Итоговая аттестация:
79
ИА 01
Итоговая аттестация
67
ИА02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – обще гуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – обще профессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – профессиональная практика; ПП – педагогическая практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации;
Ф – факультативные занятия
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 36
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
0106000 «Изобразительное искусство и черчение»
4.1 Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике квалификации специалиста среднего звена технического и профессионального образования по специальности 0106000 «Изобразительное искусство и черчение»
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практика
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ООД.13
Начальная военная подготовка
Основы воинской службы. Тактическая подготовка. Огневая подготовка. Строевая подготовка. Военная топография. Гражданская оборона.
Знания:
- ответственность и обязанности граждан по защите Республики Казахстан в соответствии с требованиями Конституции и законов Республики Казахстан;
- назначение и характер Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- требования военной присяги Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- общие обязанности военнослужащих и значение воинской дисциплины, навыки выполнения, обязанностей дневального и часового;
- обязанности солдата в бою, способы и приемы уничтожения противника;
- приемы и правила стрельбы и метания ручных гранат;
- основные мероприятия Гражданской обороны по защите населения и экономики Республики Казахстан.
Умения:
- определять стороны горизонта, азимут и его направление;
- правильно выполнять команды в строю, строевые приемы на месте и в движении;
- пользоваться средствами индивидуальной и коллективной защиты;
- оказывать первую медицинскую помощь на поле боя и проведении спасательных работ в чрезвычайных ситуациях.
БК 6
ООД.14
Физическая культура и ритмика
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психолого-физиологические основы физической культуры.
Спортивные танцы, история возникновения и их развитие.
Понятие ритма в спортивном танце.
Музыкально-ритмические навыки и умения. Характер музыкального произведения, его темп и динамические оттенки. Метроритм, его выразительное значение и отражение в движении.
Знания:
- основы физической культуры и здорового образа жизни;
- об основах народного и бального танца;
- выразительные, координированные движения на основе восприятия музыки.
Умения:
- использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре;
- самостоятельно сочинять несложные танцы и танцевальные комбинации, инсценировки песен.
БК 8
ОГД. 00
Обшегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык и делопроизводство на государственном языке
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахcкого (руского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Грамотность речи. Беглость и выразительность чтения. Правильный подбор терминологии.
Документы, их функции и методы их оформления. Система документации. Номенклатура дел. Организация и технология делоппроизводства. Подготовка и составление служебных документов. Виды официальной офисной документации, регистрация исходящей и входящей корреспонденции.
Правильное оформление служебной документации, бланки документов и служебные письма. составление деловой докуменгтации. Использование словаря-справочника, специальной терминологии, правильное размещение и заполнение реквизитов.
Знания:
- лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском (русском) языке текстов профессиональной направленности;
- систему документации, методы оформления документов, организацию и технологию делопроизводства;
- виды официальной офисной документации, регистрацию исходящей и входящей корреспонденции
Умения:
- элементарно общаться на казахском и русском языках;
- грамотно выстраивать речь; поддерживать разговор;
- бегло и выразительно читать литературу, правильно подбирать терминологию;
- общаться на профессиональные темы.
БК1-БК9
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Лексикограмматический материал программы среднего (полного) образования.
Основы делового языка по специальности. Профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины.
Грамотность речи. Беглость и выразительность чтения. Правильный подбор терминологии.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:

209
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау:
79
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
67
КА 02 КДДБ
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
1,2,3,4,5,6,7,8
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер;АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
36-қосымша
0106000 - «Бейнелеу өнері және сызу» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны
Қысқартылған
пәндер
циклының
атауы
(коды)
Пәндердің оқыту циклы мен кәсіптік модульдері
Кәсіптік модульдердің бөлімдері мен пәндер атауы
Қалыптасқан
құзыреттіліктердің
коды
ЖБП 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖБП 13
Алғашқы әскери дайындық
Әскери қызмет негіздері. Тактикалық дайындық. Оқ атуға дайындық. Қатарға тұру дайындығы. Әскери топография. Азаматтық қорғаныс.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының заңдары мен Конституция талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасын қорғау жөнінде азаматтардың міндеттері мен жауапкершілігін білу;
- Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері міндетін және оның түрлерін білу;
- Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінің әскери анты талаптарын білу;
- әскери қызметшінің жалпы міндеттерін және әскери тәртіптің мәнін, орындау дағдысын, күндізгі қарауыл мен сақшының міндеттерін білу;
- әскердің соғыстағы міндеттерін, қарсыласты жою тәсілі мен амалдарын білу;
- ату ережесі мен тәсілін және қол гранатасын лақтыруды білу;
- Қазақстан Республикасының экономикасын және халықты қорғау жөніндегі Азаматтық қорғаныстың негізгі шараларын білу;
Іскерліктер:
- горизонт жақтарын, азимут пен оның бағыттарын анықтауды білу;
- қатардағы бұйрықты, бір орнындағы және қозғалыстағы қатар тәсілдерін дұрыс орындауды білу;
- адамның өмір сүру ортасындағы зиянды факторлар мен қауіпті жағдайларды, олардың сақтану тәсілдерін анықтап бағалай білу;
- зардаптарды жоя білу, қандай-ақ бір қауіпті жағдайларда өзіне және өзгелерге көмек көрсете білу;
- өмір сүру ортасындағы жағдайларға тез бейімделу үшін қажет психологиялық және физикалық сапаларды білу, сонымен қатар потенциалды қауіпті істерге іштей дайын болу.
- соғыс алаңында бірінші медициналық жәрдем көрсете білу және төтенше жағдайларда құтқару жұмыстарын жүргізуді білу.
БҚ 6
ЖБП 14
Дене шынықтыру мен ырғақ
Дене шынықтырудың адам өміріндегі, мамандарды дайындаудағы, салауатты өмір салтын қалыптастырудағы ролі. Дене шынықтырудың әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері.
Спорттық билер, олардың пайда болу тарихы мен дамуы.
Спорттық бидегі ырғақтың түсінігі.
Музыкалық-ырғақтық дағдылар мен шеберліктер. Музыкалық шығармалардың сипаты, оның қарқыны мен динамикалық көріністері. Метроритм, оның мәнерлі мәні мен қозғалыстағы бейнесі.
Білімдер:
- дене шынықтыру негіздерін және салауатты өмір салтын білу;
- халықтық және ырғақты би негіздері туралы;
- әуезді сүйемелдеуімен мәнерлі үйлескен қозғалыс икемділігін меңгеру.
Іскерліктер:
- спорттық-дене шынықтыру іс-әрекеттерді, денсаулықты шынықтыру, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға жету үшін, дене шынықтырудағы өз орнын анықтау үшін пайдалана білу;
- өз бетінше қарапайым билер мен би комбинацияларын, әнге сахналау құрастыру.
БҚ 8
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі және мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тілдің дамуы. Мамандық бойынша сөздіктер. Қазақ тілінде іс жүргізу. Кәсіптік-бағдарламалық мәтінді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынас.
Сөздің сауаттылығы. Мәнерлеп оқу және шапшаңдылығы. Терминологияны дұрыс таңдап алуы. Құжаттар, олардың рәсімдеуінің әдістері және функциясы. Құжаттама жүйесі.Іс номеклатурасы. Іс қағаздар ұйымы және технологиясы. Қызмет бабындағы құжаттарды әзірлеу және құрастыру. Ресми кеңсе құжаттамасының түрлері, шығатын және кіруші корреспонденцияның тіркеуі. Қызметтік құжаттаманы рәсімдеу, құжат бланкі және қызметтік хаттар. Іскерлік құжаттарды құрастыру.
Реквизиттердің сөздік анықтамалылығы, арнайы терминологияның қолданылуы, дұрыс орналастыру және толтырылуы.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы қазақ (орыс) тіліндегі мәтінді (сөздікпен) оқу мен аударуға қажет ең аз лексиканы және грамматиканы меңгеру;
- құжаттама жүйесі, құжаттарды дайындаудың әдістері, іс қағаздарын жүргізудің технологиясы және ұйымы;
- ресми кеңсе құжаттамасының түрлері, жіберілетін және кіруші корреспонденцияның тіркелуі;
Іскерліктер:
- қазақ және орыс тілдерінде қарапайым қарым-қатынас жасау дағдысын білу;
- сауатты сөйлеу;
- сөйлеу тілін қалыптастыру;
- әдебиетті жүгірте және мәнерлеп оқу, терминдерді дұрыс қолдану;
- кәсіптік тақырыптарда сөйлесу.
- алған білімдерін іс жүзінде қолдану;
- қызметтік құжаттаманы, құжат бланкі және қызметтік хатты дұрыс рәсімдеу;
- іскерлік құжаттарды сөздік анықтамамен құрастыру,арнайы терминологияны пайдалану, реквизитті дұрыс толтыру;
БҚ 1.-
БҚ 9
ЖГП02
Кәсіптік шет тілі
Орта білім бағдарламасының лексикалық материалы.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері. Кәсіптік лексика, фразеологиялық құрылымдар және сөздіктер
Сөздің сауаттылығы.
Оқудың тез және айқындылығы. Терминологияны дұрыс таңдап алуы.
Кәсіптік-бағдарланған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынас.
Білімдер:

4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные занятия
340
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 38
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 0100000 - Образование
Специальность: 0107000 - Технология
Квалификация: 0107013 - Учитель технологии основного среднего образования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дис-
циплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление
по семестрам*
экзамен
зачет
коли-
чество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теорети-
ческие занятия
практи-
ческие (лабораторно-практические) занятия
курсо-
вой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразова-
тельные дисциплины

4320
К
Консультациялар
300
Ф
Факультативтік сабақтар
340
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
38-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 0100000 - Білім беру
Мамандық: 0107000 – Технология
Біліктілік: 0107013 – Технология пәнінен негізгі және орта білім беру мұғалімі
Оқу нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі 3 жыл 10 ай
Негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулыры
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер
бойынша
бөлу
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Оның ішінде:
теориялық сабақ тар
практикалық (зертханалық–практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер

ПК 3.1.3
СД.02
Материаловедение
Бумага и картон. История изобретения бумаги и картона. Виды и свойства бумаги и картона. Текстильные материалы. Виды и свойства волокон и ниток. Ткани. Ткацкие переплетения. Нетканые материалы.
Виды и свойства древесины и древесных материалов. Металлы и сплавы. Виды и свойства металлов и сплавов. Древесина и древесные материалы.
Стекло и пластмассы.
Виды и свойства стекла и пластмасс.
знания:
- строение материала;
- свойства материала;
- назначение материала;
- основные конструкционные материалы;
- основы производства материалов.
умения:
применять различные материалы по назначению.
владеть навыками:
- определения свойств материалов.
БК 1 БК 11
ПК 3.1.2
СД.03
Общая электротехника
Сведения об электрических, силовых и осветительных установках. Чертежи и схемы. Требования к правилам техники безопасности.
Устройство и принцип действия нагревательных механических, бытовых электрических приборов и машин.
Обнаружение и устранение мелких неисправностей в бытовых электрических приборах и машинах.
знания:
- сведения об электрических, силовых и осветительных установках;
- данные о чертежах и схемах, требования и правила техники безопасности, основные требования о назначении устройства и принципа действия нагревательных, механических бытовых электрических приборов и машин.
умения:
- выполнять подготовительные работы, и несложный ремонт;
владеть навыками:
- составления и чтения электрических схем;
- пользования электрическими измерительными приборами;
- расчета электричекой цепи.
БК 1 БК 11
ПК 3.1.4
СД.04
Черчение
Роль чертежа и графических знаний и умений в современной жизни. Развитие технического мышления, пространственного представления.
Основные методы графических изображений и условные обозначения, применяемые в процессе передачи информации графическими средствами.
Сознательное чтение и выполнение чертежей, эскизов, схем.
Развитие творческих качеств личности, способностей к рационализации.
знания:
-значение черчения в жизни человека;
- терминологию;
- ГОСТы их роль;
умения:
- анализировать конструктивную форму предметов; строить проекции предметов.
владеть навыками:
- построения проекции предметов по методу аксонометрических  (параллельных) и центральных (перспективных) проекций;
- читать чертежи деталей и предметов.
БК 1-БК 11
ПК 3.1.14
СД.05
Рисунок (технический)
Основные правила выполнения аксонометрических проекций. Основные понятия и определения. Виды аксонометрических проекций.
Работа карандашом акварелью гуашью, пером, тушью.
Рисование фигуры и портрета человека, элементов и видов одежды и обуви, головных уборов, соблюднеие стиля в одежде.
знания:
- пропорции фигуры человека, головы и ее частей,стили в одежде.
умения:
- рисовать элементы одежды: воротники, карманы, складки, головные уборы, обувь, составлять эскизы различных видов и стилей одежды, рисунки портрета и фигуры человека стоящего и сидящего в различных поворотах.
владеть навыками:
- рисования различными художественными материалами, передавать пропорции фигуры
БК 1-БК 11;
ПК 3.1.14
СД.06
Современное оборудование
Понятие прочности, твердости, упругости, вязкости, пластичности для конструкционных материалов.
Механические, технологические свойства конструкционных материалов и методы их определения.
Углеродистые конструкционные материалы. Легированные стали. Инструментальные материалы. Пластмассы. Древесина.
Другие неметалические материалы. Статика, кинематика и динамика точки.
Кинематический анализ механизмов. Статический анализ механизмов. Трение в машинах.
Динамика машины. Соединение детали машин.
Передача в машинах.
Их параметры и выбор расчет основных типов деталей машин.
знания:
- основы современного производства, этого производства;
устройство и принцип работы основных мехннизмов, станков и инструментов;
технологии изготовления изделий из различных материалов;
основные требования санитарии, правила техники безопасности, культуры труда.
умения:
- регулировать и налаживать механизмы и станки в соответствии с правилами технической эксплуатации; обучать учащихся планированию трудового процесса, конструированию, самоконтролю в работе;
использовать различные методы, приемы и формы работы с учащимися на уроке и вне урока.
владеть навыками:
- пользования современными швейными машинками (полуавтомат, автомат);
- расчета на прочность деталей машин.
БК 1- БК11
ПК 3.1.4
СД.07
Практикум в учебных мастерских.
Основы резания древесины.
Разметка пиломатериалов. Пиление древесины. Строгание древесины. Сверление древесины. Дробление древесины. Соединение деревянных деталей.
Отделка древесины. Классификация деревообрабатывающих станков. Механическая обработка древесины на различных станках.
Контрольно-измерительные инструменты и техника измерений. Разметка. Правка и гибка металлов.
Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание отверстий. Паяние и лужение. Нарезание резьбы. Сварка. Литье металлов.
Кузнечно-штамповочные операции. Слесарно–монтажные операции. Механическая обработка металлов. Виды станков по обработке металлов и приемы работы с их применением. Охрана труда в учебных мастерских.
Основы технологии женского платья. Общие сведения об одежде. Ручные стежки и строчки.
Машинные работы, влажно-тепловые работы. Изготовление легкого женского платья, детских головных уборов, юбок, брюк и т.д.
знания:
- основы современного производства, профессии этого производства; устройство и принцип работы основных механизмов, станков и инструментов; технологии  изготовления изделий из различных материалов; основные требования санитарии, правила техники безопасности, культуры труда.
умения:
- регулировать и налаживать механизмы и станки в соответствии с правилами технической эксплуатации; обучать учащихся планированию трудового процесса самоконтролю в работе; использовать различные формы работы с учащимися на уроке и вне урока.
владеть навыками:
- механической и ручной обработки материалов; изготовления наглядных пособий из бумаги, ткани, древесины и других материалов.
БК 1-БК 11
ПК 3.2.1 –

КҚ 3.1.3
АП 02
Материалтану
Қағаз бен картон. Қағаз картонның пайда болу тарихы. Қағаз бен картонның түрлері мен қасиеті. Тоқыма материалдар. Талшықтар мен ЖГП-тердің түрлері мен қасиеті. Маталар. Тоқыма тоқу. Мата емес материалдар. Ағаш және ағаш материалдарының түрлері мен қасиеті. Металдар мен қорытпалар. Металдар мен қорытпалардың түрлері мен қасиеттері. Шыны мен пластмасса. Шыны мен пластмассаның түрлері мен қасиеті.
Білімдер:
- материалдың құрылысын;
- материалдың қасиетін;
- материалдың қолданылу аймағын;
- негізгі конструкциялы материалдарды;
- материалдарды өндірудің негіздерін.
Іскерліктер:
- міндеті бойынша түрлі материалдарды қолдану.
Дағдылар:
- материалдардың қасиетін анықтау.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.2
АП 03
Жалпы электротехника
Электр, күшті және жарықтандырушы қондырғылар туралы мәліметтер. Сызулар мен схемалар. Қауіпсіздік техникасы ережесі талаптары. Жылытқыш, механикалық, тұрмыстық, электр приборлар мен машиналардың құрылысы мен жұмыс істеу принциптері. Тұрмыстық және электр приборларының ақауларын табу және жөндеу.
Білімдер:
- тұрақты және айнымалы токтың негізгі параметрлерін;
- бір фазалы және үш фазалы электр тізбектерді;
- генератор мен қозғалтқыштың қиыстырмасын, олардың жұмыс істеу принципін;
- қорғаныс аппаратурасын;
- жартылай өткізгіш құралдарды;
Іскерліктер:
- дайындық жұмыстары мен жеңіл жөндеу жұмыстарын орындау;
- электр тізбегін жинау;
- айнымалы токтың параметрін анықтау;
Дағдылар:
- электр схемасын құру және оқу;
- электр өлшеуіш құралдарды қолдану;
- электр тізбегінің есебі.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.4
АП 04
Сызу
Қазіргі кезеңдегі сызу және графикалық білім мен іскерліктің ролі. Техникалық ойлауды, кеңістікті елестетуді дамыту. Графикалық бейнелеудің негізгі әдістері және хабар беру процесінде қолданылатын шартты белгілер. Сызбаны, эскизді, схеманы түсіне оқи және орындай білу. Жеке тұлғаның шығармашылық қабілетін дамыту мен рационалдау.
Білімдер:
- жұмыс орнын ұйымдастыру ережесін;
- сызба материалдарымен, құралдармен, жабдықтармен жұмыс істеу ережесі мен тәсілдерін;
- шартты белгілердің түрлерін (масштабтық, сызықтық, масштабтан тыс), шартты белгілерді белгілеудің тәсілдерін;
Іскерліктер:
- сызбада негізгі геометриялық сызбаларды қолдану;
- көлемдік сызбалардың көмегі арқылы кеңістік түрлерінің тапсырмаларын шешу тәсілдерін қолдану;
- күрделілігі орташа пәннің кешенді сызбасын құру.
Дағдылар:
- аксонометриялық (параллель) және орталық (перспективалық) проекциялардың әдістері бойынша заттардың проекциясын құру;
- бұйымдар мен заттардың сызбаларын оқу.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.14
АП 05
Техникалық сурет
Аксонометриялық проекцияларды салудың негізгі ережелері. Негізгі түсініктер мен анықтамалар. Аксонометриялық проекция түсініктері.
Қарындашпен, бояумен, қаламұшпен жұмыс істеу. Адамның портретін, дене бітімін, киім түрлерінің кейбір элементтерін салу (бас, аяқ киім). Киім стилін сақтау
Білімдер:
- адамның дене бітімінің, басының және оның бөліктерінің пропорциясын, киім стилін;
Іскерліктер:
- киім элементтерін салу: жаға, қалта, бүкпе, желбір, бас киімдер, аяқ киім; киімнің әртүрлі стилінің эскизін салу; түрлі бұрылыста отырған және тұрған адамның портретін, дене бітімінің суретін салу.
Дағдылар:
- түрлі көркем материалдармен сурет салу, адамның дене бітімінің пропорциясын жеткізу.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.14
АП 06
Заманауи құрал-жабдықтар
Конструкциялық материалдар үшін беріктілік, қаттылық, серпінділік, тұтқырлық, пластикалық түсінігі. Конструкциялық материалдардың механикалық қасиеттері және оларды анықтау әдістері. Углеродты конструкциялық материалдар. Қоспалы болат. Аспапты материалдар. Пластмассалар. Ағаш. Металсыз материалдар. Статика, кинематика және нүктенің динамикасы. Механизмдерді кинематикалық талдау. Механизмдерді статикалық талдау. Машинадағы үйкеліс. Машина динамикасы. Машина детальдарын қосу. Машинадағы өткізгіш механизмдер. Олардың параметрлері және машина детальдарының негізгі типтерін есептеуді таңдау.
Білімдер:
- қазіргі заманғы өндірістің негіздерін; негізгі механизмдердің, станоктардың және аспаптардың құрылысы мен жұмыс жасау қағидаларын; түрлі материалдардан бұйымдар жасау технологиясын; еңбек қауіпсіздігіне, санитарияның негізгі талаптарын, қауіпсіздік техникасының, еңбек мәдениетінің ережелерін;
Іскерліктер:
- техникалық эксплуатация ережелеріне сәйкес механизмдер мен станоктарды жөндеу; оқушыларды еңбек процесін жоспарлауға, жұмыста өзін-өзі бақылауға үйрету; сабақта және сабақтан тыс уақытта оқушылармен жұмыс жасаудың түрлі формаларын қолдану;
Дағдылар:
- заманауи тігін машиналарын қолдану (жартылай автомат, автомат);
- машина детальдарын беріктікке есептеу.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.4
АП 07
Оқу шеберханаларындағы практикум
Ағаш кесу негізі. Пиломатериалдардың өлшемі. Ағаш аралау. Ағаш жону. Ағаш бұрғылау. Ағаш ұнтақтау. Ағаш бөлшектерін біріктіру. Ағаш өңдеу. Ағаш өңдеу станоктарының жіктелуі. Әртүрлі станоктарда ағаштарды механикалық өңдеу. Өлшем техникасы мен бақылау-өлшем техникаларының құралдары. Өлшем. Металдарды ию мен түзету. Бұрғымен тесу. Дәнекерлеу, қалайыландыру. Оюлап кесу. Сварка.
Оқу шеберханаларында еңбекті қорғау. Әйелдер киімінің негізгі технологиялары. Киім туралы жалпы түсінік. Қолмен қабу және қайып тігу. Машина жұмыстары, ылғалды–жылулық жұмыстары. Әйел адамның жеңіл көйлегін, белдемшені, шалбарды және т.б. дайындау.
Білімдер:
- қазіргі заманғы өндірістер мен ондағы мамандықтарды; негізгі механизмдер мен станоктардың құрылысын; әртүрлі материалдардан жасалатын бұйымдардың технологиясын; еңбек қауіпсіздігіне, еңбек мәдениетіне және тазалық гигиенасына қойылатын талаптарды;
Іскерліктер:
- техникалық эксплуатация ережелеріне сәйкес механизмдер мен станоктарды жөндеу; оқушыларды еңбек процесін жоспарлауға, жұмыста өзін-өзі бақылауға үйрету; сабақта және сабақтан тыс уақытта оқушылармен жұмыс жасаудың түрлі формаларын қолдану;
Дағдылар:
- материалды механикалық және қолмен өңдеу; көрнекілік құралдарды қағаздан, матадан, ағаштан және басқа да материалдардан дайындау.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.2.1 –

ПК 3.2.8
СД.08
Рукоделие
История возникновения лоскутного шитья. Лоскутная мозаика.
Техника сшивания ласкутьев. Выполнение казахских орнаментов с помощью ручного наметывания и вышивания.
Цветовая гамма и цветовая гармония. Изделие, выполненное в стиле «пэчворк». Декоративно-прикладное искусство. Войлок и история его возникновения.
Технология изготовления войлока.
Расчесывание и окрашивание шерсти.
Нанесение узора с помощью шаблона. Изготовление национальных казахских сумок (аяк кап, кесе кап, дорба). Войлочная подушка в стиле текемет.
Казахские национальные ковры (тускииз, сырмак, текемет).
Работа с нитью и шнуром (сутаж). Материалы для плетения и вязания.
Плетение шнура и веревки в одну или несколько раз скрученной нитью.
Вязание в три или в четыре скрученные нити. Соединение нитей узлами. Виды узлов.
Вышивка. Художественное оформление вязанных изделий. Подбор нитей для вышивки. Материалы и приспособления для вышивки. Виды швов. Подбор рисунка, национальные орнаменты. Художественное оформление материала (батик). Использование узоров для художественного оформления вязанных изделий. Оформление костюмов для школьных мероприятий.
Вязание крючком. Вязание носков, воротников. Макраме. Вязание в две нити. Вязание в четыре нити.
Вязание спицами. Вязание шапок, шарфов, носков, кофт. Работа с бисером. Плетение сумок, платков, сувениров. Изготовление макета юрты. Художественная обработка природных материалов (дерево, металл, кость, камень и др.). Изготовление игрушек из различных материалов. Изготовление декоративной рамки для фотоснимка.
Художественное выжигание по дереву. Изготовление предметов домашнего быта.
знания:
- лоскутного шитья;
-способы оформления изделия геометрическими элементами;
-технологию изготовления войлока;
- окантовка с тесьмой;
- способы плетения нитью;
- методы и виды вышивки;
- нанесение рисунка на ткань при помощи трафарета и копировальной бумаги;
- способы оформления вязанных изделий;
-способы вязания крючком; - виды макраме;
- технику вязания спицами;
- способы бисероплетения;
- технику выжигания по дереву;
умения:
- разрабатывать эскизы;
- художественно оформлять изделия;
иметь навыки:
- работы вручную и с применением механизмов;
- подбирать и применять различные материалы для выполнения различных операций.
БК 1-БК 11
ПК 1.1 –
ПК 1.6
СД.09
Технология приготовления пищи (обслуживающий труд)
Технология изготовления мебели из листовых материалов (технический труд)
Понятие о товароведении пищевых продуктов. Сведения по контролю качества пищевых продуктов. Основные продукты.
Технология приготовления пищи. Первичная и тепловая обработка сырья.
Приготовление и отпуск блюд. Практикум на опытных участках.
Понятие о мебели и мебельном производстве.
Из истории мебели. Виды мебели.
Эргономические и санитарно-гигиенические требования к мебели.
Материалы и фурнитура применяемые для изготовления корпусной мебели.
Виды технологических операций применяемых при изготовлении мебели из листовых материалов.
Разработка дизайн-проекта мебельных конструкций для учебных целей из листовых материалов.
Сборка мебельных конструкций.
знания:
- технико-технологические сведения;
- профилактику инфекционных заболеваний, передаваемых через пищу;
- оценку качества продуктов;
- технологию разделывания мясных туш;
- способы и технологию приготовления мясных блюд;
- традиции и особенности преподнесения готовых мясных блюд;
технологию приготовления первого блюда.
Виды бульона; технология приготовления жидких, густых, холодных (наурыз коже, окрошка и т.д.) бульонов;
-технологию приготовления дрожжевого теста, методы их деления, варки и жарки;
- технологию изготовления корпусной мебели;
- требования предъявляемые к мебели.
умения:
- приготовить первые, вторые и холодные блюда;
- проектировать мебельные конструкции;
подбирать оптимальную фурнитуру.
владеть навыками:
- технологии приготовлении пищи.
- монтажно-сборочных работ.
БК 1-БК 11
ПК 3.1.7 – ПК 3.1.9
СД.10
Стандартизация
Стандартизация как установление обязательных ведомственных стандартов. Взаимозаменяемость.
Наибольший и наименьший предельный размер. Допуски и посадки. Номинальные размеры.
Верхние и нижние предельные отклонения. Шероховатость поверхностей.
Классы чистоты поверхности.
знания:
- основы стандартизации их применение; основные стандарты по наиболее часто применяемым материалам.
умения:
- пользоваться технической справочной литературой, пользоваться ПЭВМ для получения информации из базы данных.
БК 1-БК 11
ПК 3.1.7
СД.11
Методика преподавания технологии
Предмет методики обучения. Общие вопросы методики трудового обучения и технологии. Специальные вопросы методики проведения занятий по направлениям обучения «Технологии» в школьных мастерских, кабинетах и опытных участках. Роль и значение предмета методики трудового обучения и технологии, значение предмета в общеобразовательной школе. Задачи, содержание трудового обучения и технологии в школе. Теоретическое и практическое овладение методами обучения, формами организации обучения. Планирование и проведение занятий по направлениям трудового обучения и технологии. Организация воспитания в обучении,  организация профессиональной ориентации в процессе обучения «Технологии». Организация занятий в мастерских и кабинетах по техническому и обслуживающему труду. Особенности планирования и проведения уроков в городской и сельской школе.
Планирование занятий по различным направлениям «Технологии».
Проведение внеклассной работы по направлениям «Технология», профориентация учащихся.
знания:
- программу и  содержание трудового обучения в 1-4 классах, задачи трудового обучения школьников;
- основы современного производства в отраслях (целлюлозно-бумажной), дерево и металлообрабатывающей, керамической, строительной, химической и сельскохозяйственной);
- предметы трудового цикла в соответствии с требованиями программ педагогического колледжа;
- методы трудового обучения учащихся 1-4 классов; технический рисунок, эскиз, чертеж, технологические  карты;

КҚ 3.2.8
АП 08
Қолөнер
Құрақтың шығу тарихы. Құрақ мозайкасы. Құрақ құрау техникасы. Қолмен көктеу және тігу көмегімен қазақтың ою-өрнегін орындау. Түстер шеңбері және түстер үйлесімдігі; «пэчворк» стилінде орындалған бұйым.
Сәндік қолданбалы қолөнер.
Киіз басу. Шығу тарихы. Киіз басу технологиясы. Киізді түту, бояу. Шаблонды пайдалана отырып өрнектеу. Аяқ қап, кесе қап,дорба. Жер жастық текемет стилінде. Қазақтың ұлттық кілемі (түскиіз, сырмақ, текемет).
Жіппен және баумен жұмыс (сутаж). Өруге және тоқуға арналған материалдар. Бау мен арқанды бір немесе бірнеше ширатылған жіппен өру. Ширатылған үш немесе төрт жіпті тоқу. Жіптердің ұшын түйіндеп қосу түрлері.
Кесте тігу.
Тоқыма бұйымдарын көркемдеп безендіру. Кесте тігуде жіптерді таңдау. Кесте тігуде қолданылатын материалдар,аспаптар мен құралдар. Тігістің түрлері. Суреттерді таңдау, ұлттық өрнектер мен оюлар.
Матаны көркемдеп өңдеу (Батик). Тоқыма бұйымдарын көркемдеп өңдеуге әшекейлеудің қолданылуы. Мектептің мерекелік шараларына костюм безендіру.
Ілмек бізбен тоқу. Шұлық, жаға.
Макраме. Екі жіппен тоқу. Төрт жіппен тоқу.
Бізбен тоқу. Бас киім, шарф, шұлық, жемпір.
Бисермен жұмыс. Сумка, орамал, сувенирлер өру.
Киіз үй макетін жасау. Табиғи материалдарды көркемдеп өңдеу (ағаш, металл, сүйек, тас, т.б.). Ойыншықтар жасау. Фотосуретке арналған декоративті жақтау жасау.
Ағашты күйдіріп өрнектеу. Тұрмыстық заттар, үй керек жарақтары.
Білімдер:
- құрақ құрау техникасын білу;
- бұйымды геометриялық элементтермен безендіру тәсілі;
- киіз басу технологиясы;
- тесмамен жиектеу;
- жіппен өру тәсілдерін;
- кестелеу әдістерін,кесте түрлерін;
- көшірме қағаз, трафарет арқылы суретті матаға көшіру;
- тоқыма бұйымдарын көркемдеп безендіре білу;
- ілмек бізбен тоқу тәсілдерін;
- макраме түрлерін;
- бізбен тоқу техникасын;
- бисермен өру тәсілдерін;
- ағашты күйдіріп өңдеу техникасын;
Іскерліктер:
- эскиздер өңдеуді;
- бұйымды көркемдеп безендіре алу;
Дағдылар:
- қолмен және механизмдерді пайдалана отырып жұмыс істеу;
- әртүрлі операцияларды орындау үшін материалдар іріктеу.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 1.1 –
КҚ 1.6
АП 09
Тамақ әзірлеу технологиясы (Қызмет көрсету еңбегі)
Жиһаз дайындау технологиясы(Техникалық еңбек)
Тамақ өнімдері тауарларын жүргізу туралы түсінік. Тамақ өнімдері сапасы жөнінде мәліметтер. Негізгі өнімдер. Тамақты дайындау технологиясы. Шикізаттың алғашқы және жылулық
өңделуі, тағамдарды дайындау және босату. Тәжірибелі учаскелердегі практика.
Жиһаз өндірісі жөнінде түсінік. Жиһаз тарихы. Жиһаз түрлері. Жиһазға қойылытын эргономикалық және санитарлы гигиеналық талап. Корпусты жиһаз жасау үшін қажетті материалдар мен фурнитуралар. Жиһаз жасаудың технологиялық операцияларының түрлері.
Жиһаз конструкциясын жинақтау жобасының дизайнын құру. Жиһаз конструкциясын жинақтау
Білімдер:
- техникалық-технологиялық мәліметтерді;
- тамақпен байланысты жұқпалы аурулардың алдын алу шараларын;
- тағам сапасын бағалау;
- етті мүшелеу технологиясын;
- ет тағамдарын дайындаудың тәсілдері мен технологиясын;
- қонақтарға дайын етті ұсынудың әдет-ғұрыптары мен ерекшеліктерін;
- бірінші тағамды дайындау технологиясы. Сорпаның түрлері. Сұйық, қоймалжың, суық (наурыз көже, әс-көк) сорпаларды дайындау технологиясын;
- ашытылған қамырды дайындау технологиясы, оны бөлу, пісіру және қуыру жолдарын білу.
- жиһазды жасау технологиясын;
- жиһазға қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
- бірінші, екінші және суық тағамдарды дайындау;
- жиһаз конструкциясын жобалау;
- қолайлы фурнитура таңдау.
Дағдылар:
- тағам дайындау технологиясы бойынша;
- монтаждау-құрастыру жұмысы бойынша.
БҚ 1-
БҚ 11
КҚ 3.1.7 –
КҚ 3.1.9
АП 10
Стандарттау
Стандарттау міндетті нормаларды бекіту ретінде. Ведомстволық стандарттар. Өзара ысушылық. Ең үлкен және ең аз шекті көлем. Номиналды көлемдер. Жоғарғы және төменгі шекті ауытқулар. Кедр-бұдырлы беттер. Таза беттер.
Білімдер:
- стандарттау негіздерін, оны пайдалануды, жиі қолданылатын материалдар бойынша негізгі стандарттарды;
- стандарттаудың пайда болуы мен даму тарихын;
- ҚР «Стандарттау туралы» Заңы;
Дағдылар:
- базалық мәліметтерден ақпараттар алу үшін ПЭЕМ-рын қолдануды, техникалық анықтама әдебиеттерін қолдану;
- өлшеу құралдарын қолдану;
- шама эталондарын қолдану;
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.7
АП 11
Технологияны оқыту әдісі
Оқыту әдістемесі пәні. Еңбекке баулу мен технология әдістемесінің жалпы мәселелері. Мектеп шеберханаларында, кабинеттерде, тәжірибелі учаскелерде технологияны оқыту бағыттары бойынша сабақтарды өткізу әдісінің арнаулы мәселелері. Еңбекке баулу мен технология әдістемесі пәнінің ролі мен мәні, пәннің жалпы білім беретін мектептердегі мәні. Мектептегі еңбекке баулу мен технология міндеттері мен мазмұны. Оқыту әдістерін, оқуды ұйымдастыру формаларын теориялық және практикалық меңгеру. Еңбекке баулу мен технология бағыттары бойынша сабақтарды жоспарлау мен өткізу. Оқудағы тәрбиені ұйымдастыру, технологияны оқу процесінде кәсіптік бағдар беруді ұйымдастыру. Техникалық еңбек, қызмет көрсету бойынша шеберханалармен кабинеттерде сабақтар ұйымдастыру. Қала мен ауыл мектептерінде сабақ жоспарлау мен өткізу ерекшеліктері. Технологияның әртүрлі бағыттары бойынша сабақ ұйымдастыру. Технология бағыты бойынша сабақтан тыс жұмыстарды, өткізу, оқушыларға кәсіптік бағдар беру.
Ақауларын табу және жөндеу.
Білімдер:
- 1-4 сынып оқушыларын еңбекке баулу бағдарламасы мен мазмұнын, әдістері міндеттерін;
- салалардағы (целюлоза-қағаз, ағаш және металл өңдеу, керамика, құрылыс, химия және ауыл шаруашылық) заманауи өндірістің негіздерін;
- педагогикалық колледж бағдарламаларының талаптарына сәйкес еңбек пәндері;
- 1-4 сынып оқушыларын еңбекке баулу әдістерін, техникалық сурет, нобай, сызу, техникалық карталарды;

- содержание обучения в общеобразовательной школе по образовательной области «Технология» (5-9 классы);
- методы трудового обучения, дидактические принципы и особенности их осуществления в обучении по направлениям;
- роль и место учебно-наглядных пособии в трудовом обучении;
- формы организации трудового обучения и обучения «Технологии»;
- специфика уроков и занятии по трудовому обучению «Технологии», структуру и типы уроков, задачи и  приемы контроля над деятельностью учащихся по оценке знании, умении и навыков школьников;
- задачи воспитания и формы организации внеклассной работы и профориентации школьников;
- правила безопасности и личной гигиены, культуры труда.
умения:
- ознакомить учащихся с основами современного производства; применять знания по машиноведению, электротехнике в трудовом обучении «Технологии;
работать ручными инструментами, с различными материалами в соответствии с технологией их обработки;
работать на швейных машинах, дерево и металлообрабатывающих станках, соблюдать правила безопасности на них; составлять технологические карты изготовляемых изделии, пользоваться чертежно-измерительными инструментами, работать с классной доской;
владеть навыками:
- изготовления учебно-наглядных пособий в виде дидактических материалов;
- организации внеурочных занятий по разделу «Проект в технологии», различные ее формы;
- интересно организовывать работу в кружке, разнообразить профориентацию;
- воспитания трудовой культуры;
- выполнения учащимися правил техники безопасности и личной гигиены.
БК 1- БК11
ПК 3.1.10 –
ПК 3.1.13
СД.12
Художественная обработка материалов
Виды художественной обработки материалов.
Функциональные и эстетические требования к обработке материалов. Зарисовка эскизов. Подбор материалов.
Сюжетные и декоративные композиции.
Использование различных видов техник исполнения.
знания:
- отдельные виды и приемы обработки материалов.
умения:
- зарисовывать эскизы, подбирать материалы, выполнять сюжетные и декоративные композиции;
владеть навыками:
- использовать различные приемы и трудовые операции при освоении разных материалов с применением приспособлений и оборудования
БК 1-БК 11
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.6
СД.13
Охрана труда
Введение. Охрана труда как предмет в системе обучения и воспитания. Закон о труде РК. Трудовое соглашение. Рабочее время. Время отдыха. Заработная плата.
Трудовая дисциплина. Ответственность за выполнение закона о труде.
Санитарно-гигиенические требования.
Правила противопожарной безопасности в мастерских.
знания:
- психологию, педагогику и методику учебно-воспитательной работы с учащимися различного возраста;
- содержание и методику трудового обучения по различным разделам трудового обучения;
- общие основы современного производства маркетинг и менеджмент, характер труда рабочих и работников различных профессии;
- виды и свойства, устройство инструментов и приспособлении;
- правила по технике безопасности; требования охраны труда;
- правила личной гигиены учащихся.
умения:
- организовать работу по охране труда в учреждениях образования.
владеть навыками:
- техники безопасности во время работы в учебных мастерских.
БК 1-БК 11

- «Технология» (5-9 сыныптар) саласы бойынша жалпы білім беретін мектептегі оқытудың мазмұны;
- еңбекке баулудың әдістері, дидактикалық қағидалары және олардың бағыттар бойынша оқытуда жүзеге асуы;
- еңбекке баулудағы көрнекілік құралдарының ролі мен орны;
- «Технология» және еңбекке баулуды ұйымдастыру түрлерін;
- «Технология» және еңбекке баулу сабақтарының ерекшеліктерін, түрі мен құрылымын, оқушылар білімін, шеберлігін, дағдысын бағалау және бақылау мақсаттары мен әдіс-тәсілдерін;
- сыныптан тыс жұмыстар мен оқушыларды амандыққа бағдарлау жұмысын ұйымдастыру түрлері мен тәрбиелік мақсаттарын;
- қауіпсіздік ережелері мен жеке бас гигиенасын, еңбек мәдениетін.
Іскерліктер:
- оқушыларды қазіргі өндіріс негіздерімен таныстыру, «Технология» және еңбекке баулуда электротехника, машина жүргізу білімдерін пайдалану, әртүрлі материалдар өңдеу технологиясы бойынша қол құралдарымен жұмыс істеу, тігін машиналарымен жұмыс істеу және олармен жұмыс істеуде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау, өндірілген бұйымдардың технологиялық карталарын құру, сызу-өлшеу құралдарын пайдалану, тақтамен жұмыс істеу.
Дағдылар:
- дидактикалық материал түрінде көрнекі құралдар дайындау;
- «Технологиядағы жоба» бөлімі бойынша сыныптан тыс сабақтар ұйымдастыру, оның түрлі формалары;
- үйірме жұмысын қызықты ұйымдастыру, кәсіби бағдар беру жұмысын түрлендіру;
- еңбек мәдениетіне тәрбиелеу;
- оқушылардың қауіпсіздік техникасы мен жеке бас гигиенасын сақтау.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.10 –
КҚ 3.1.13
АП 12
Материалды көркемдеп өңдеу
Материалдарды көркемдеп өңдеу түрлері, материалдарды өңдеу тәсілдері. Материалды өңдеудің функционалдық және эстетикалық талаптары. Нобайлар суреттемесі. Материалдарды таңдау. Сюжетті және сәндік композициялар. Әртүрлі техника түрлерін пайдалану. Қарапайым құралдар мен жабдықтар.
Білімдер:
- материалды өңдеудің жеке түрлері мен тәсілдерін.
Іскерліктер:
- эскиздер салу, материал таңдау, сюжеттік және сәндік композицияларды орындау.
Дағдылар:
- құрал-жабдықтарды пайдалана отырып әртүрлі материалдарды меңгеру кезінде түрлі техникалық тәсілдерді және еңбек операцияларын пайдалану.
БҚ 1- БҚ11
КҚ 3.1.1 –
КҚ 3.1.6
АП 13
Еңбекті қорғау
Кіріспе. Еңбекті қорғау оқу тәрбие жүйесінің пәні ретінде. ҚР еңбек туралы заңы. Еңбек келісімі. Жұмыс уақыты. Демалыс уақыты. Еңбекақы. Еңбек тәртібі. Оқу шеберханаларындағы санитарлық-гигиеналық талаптар, қауіпсіздік техникасын сақтау. Шеберханалардағы өрт қауіпсіздігін сақтау.
Білімдер:
- әр түрлі жастағы білім алушылармен оқу-тәрбие жұмысының әдістемесін, психологиясын және педагогикасын;
- еңбекке баулудың түрлі бөлімдері бойынша еңбекке баулудың мазмұны мен әдістемесін;
- қазіргі заманғы өндірістің жалпы негіздерін, маркетинг пен менеджмент, түрлі мамандық қызметкерлері мен жұмыскерлерінің еңбегінің сипаттамасын;
- аспаптар мен құрылғылардың түрлері мен құрылысын;
- қауіпсіздік техникасы бойынша ережелерді, еңбекті қорғау талаптарын;
- білім алушылардың жеке бас гигиенасының ережелерін.
Іскерліктер:
- білім мекемелерінде еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру.
Дағдылар:
- оқу шеберханаларында жұмыс жасау уақытындағы қауіпсіздік техникасын сақтау;
БҚ 1- БҚ11

ПК 3.1.6
СД 14.4
Технология засолки овощей (обслуживающий труд)
Качество продуктов и методы его оценки: факторы, влияющие на качество товаров, дефекты, сроки и условия хранения товаров и сырья;
потребительские свойства товаров; маркировка и упаковка; вопросы приемки продуктов и сырья по количеству и качеству и методы оценки качества. Выполнение санитарных требований.
Температура и условия хранения овощей. Методы консервирования, методы сохранения пищевых продуктов по классификации.
Консервирование при помощи поваренной соли. Квашение, соление и мочение.
Технологические приемы;
уплотнение овощей в таре, плотное закрывание бродильных чанов и др.;
Емкости и их подготовка.
знания:
- технологию засолки овощей;
- правила заливки рассолом емкостей с овощами;
- рецептуру приготовления рассола;
- установление дозы пряностей;
- правила трамбовки капусты в емкостях.
- правила ферментации капусты;
- температурный режим и санитарные нормы содержания емкостей с солеными овощами.
умения:
- солить капусту, огурцы, помидоры и другие овощи;
- засыпать шинкованную капусту и укладывать огурцы и помидоры в емкости с отбором деформированных овощей.
- разравнивать, равномерно рассыпать соль и пряностей;
- трамбовать в емкостях капусту трамбовками или при помощи копров;
- приготовлять по установленной рецептуре необходимого для засолки овощей рассола определенной концентрации;
- фильтровать рассол и заливать его в емкости.
- смывать плесень с крышек и гнета;
- снимать пену, выделяющуюся при ферментации;
- укупоривать бочки;
ПК 3.1.7 – ПК 3.1.9
СД 14.5
Технология разметки по древесным материалам (технический труд)
Технические условия и ГОСТы на выпускаемую продукцию. Виды разметки. Чтение чертежей. Инструменты и приспособления для разметочных работ. Операции, выполняемые до разметки детали. Разметочная база.
Методы рациональной разметки; нормы расхода пиломатериалов; чертежи на размечаемые детали строительных конструкций.
Разметка линиями, точками и по шаблонам на заготовки с учетом пороков древесных материалов, с обеспечением наибольшего выхода деталей.
Точность разметки. Операции нанесения линий, точек и деталей на заготовку по шаблону предназначенных для обработки.
знания:
- технические требования на заготовки и изделия;
-правила разметки заготовок;
- назначение измерительных инструментов;
- нормы допусков и припусков на разметку;
- сорта древесины.
умения:
- пользоваться разметочными инструментами;
- подготавливать заготовку для нанесения размеров;
- наносить размеры в соответствии с чертежами и схемами;
- контролировать точность нанесения размеров;
- применять методы рациональной разметки
ПК 3.2.1;
ПК 3.2.7;
ПК 3.2.8
СД 14.6
Технология разметки по металлу (технический труд)
Технические условия и ГОСТы на выпускаемую продукцию.
Виды разметки: линейная (одномерная), плоскостная (двумерная), пространственная или объемная (трехмерная). Чтение чертежей.
Инструменты и приспособления для разметочных работ.
Разметочная плита. Контурные риски.
Контрольные риски.
Вспомогательные риски. Операции, выполняемые до разметки детали. Разметочная база.
Методы рациональной разметки.
Разметка по шаблону.
знания:
- сортамент и марки стали размечаемых листов;
- методы рационального раскроя листов;
- виды поверхностных пороков листового металла;
- допуски на разрезанный металл;
- технические требования на заготовки и изделия;
-правила разметки заготовок;
- назначение измерительных инструментов;
умения:
- пользоваться разметочными инструментами;
- подготавливать заготовку для нанесения размеров;
- наносить размеры в соответствии с чертежами и схемами;
- контролировать точность нанесения размеров;
- применять методы рациональной разметки
ПК 3.2.1;
ПК 3.2.7;
ПК 3.2.8
СД 14.7
Технология сборки изделий из древесины (технический труд)
Общие сведения о столярных работах.
Виды применяемых материалов и приспособлений. Чтение чертежей.
Основные операции по обработке древесины и столярные работы.
Технология сборки изделий из древесины.
Сборка узлов, сборочных единиц и изделий из древесины и древесных материалов.
Сколачивание, обжатие собираемого изделия с применением приспособлений, крепежной фурнитуры и метизов.
Контроль качества производимых работ.
знания:
- способы сборки, склейки и обшивки крупногабаритных изделий;
- приспособления и инструменты используемые при сборке и монтаже изделий;
- назначение применяемых инструментов и приспособлений;
- технические условия на изделия, подлежащие сборке, и их назначение;
- породы и пороки древесины, применяемой при изготовлении шаблонов и приспособлений;
- основные приемы работы на простейших деревообрабатывающих станках.
умения:
- читать чертежи и схемы;
- планировать работу по сборке изделий;
- пользоваться инструментами и приспособлениями;
- соединять сборочные единицы различными способами;
- вести контроль качества сборочных работ
ПК 3.2.1;
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7;
ПК 3.2.8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 00
Профессиональная практика
ПП 01
Учебная практика
ПП 01.1
Технология внеклассной работы:
Знакомство с учебно-воспитательным процессом в школе. Исследование планов школы, планов по воспитательной работе учителя, классного руководителя по организации учебно-воспитательной работы.
Изучение технологии разработки календарно-
тематического и поурочного планов учителя по формированию компетенции.
Наблюдение за работой учителей, классных руководителей, за стилем общения учителя со школьниками.
Изучение общения, поведения и деятельности учащихся в коллективе.
Исследование личных дел учащихся.
умения:
- изучать учебно-воспитательную работу школы, учителя по всестороннему формированию школьников;
- изучать содержание и структуру личных дел учащихся, классного журнала;
- изучать структуру педагогической деятельности учителя;
- изучать стили общения учителя со школьниками;
- освоить социальную роль «учителя»;
- владеть культурой взаимоотношения членами педагогического коллектива и знаними новой социальной роли.
БК 1-БК 11
ПК 3.1.1.-
ПК 3.1.14.
ПП 02
Педагогическая практика

КҚ 3.1.6
ТП 03
Ағаш материалдарын белгі қою технологиясы (техникалық еңбек)
Шығарылған өнімге МЕСТ талабы және техникалық жағдайы. Белгі түрлері. Сызбаларды оқу. Белгі қою жұмыстарына құралдар мен аспаптар. Бөлшекке белгі қоюға дейінгі орындалатын операциялар. Белгі қою негізі.
Рационалды белгі қоюдың әдісі; белгі қою; аралау материалдарының шамасы; құрылыс конструкциясына белгі қою сызбасы. Ағаш материалдарын есепке ала отырып, сызық, нүкте, шаблон арқылы белгі қою. Өңдеуге арналған бөлшекке сызық, нүкте түсіру операциялары.
Білімдер:
- дайындамаға және бұйымға техникалық талапты;
- дайындамаға белгі қою ережесін;
- өлшем алу құралдарын белгілеуді;
- белгі қоюға допускпен саңлаудың шамалары;
- ағаш сорттарын.
Іскерліктер:
- белгі қою құралдарын пайдалануды;
- өлшем түсіретін дайындама әзірлеуді;
- сызбаға және схемаға сәйкес өлшем түсіруді;
- өлшемнің нақты түсуін бақылау;
- рационалды белгі қою әдісін пайдалану.
КҚ 3.2.1;
КҚ
3.2.7;
КҚ 3.2.8
ТП 04
Металды белгі қою технологиясы (техникалық еңбек)
Шығарылған өнімге мемлекеттік талабы және техникалық жағдайы. Белгі түрлері: сызықты (бір өлшемді), (екі өлшемді), жазықтықты, кеңістікті немесе көлемді (үш өлшемді) Сызбаларды оқу. Белгі қою жұмыстарына құралдар мен аспаптар. Белгілеу тақтасы. Контурлық белгілері.
Бақылау белгілері.
Көмекші белгілері. Бөлшекке белгі қоюға дейінгі орындалатын операциялар. Белгі қою негізі. Рационалды белгі қоюдың әдісі.
Шаблон арқылы белгі қою.
Білімдер:
- қаңылтыр табағын белгілеуде сорты мен маркасын;
- темір табақшасын рационалды пішу әдісін;
- темір қаңылтырдың беттік ақауларының түрлерін;
- кесілген темірге допусктер;
- бұйымдар мен дайындамаларға техникалық талаптарды;
- дайындаманы белгілеу ережесін;
- өлшеу құралдарының мақсатын;
Іскерліктер:
- белгі қою құралдарын пайдалануды;
- подготавливать
- өлшем түсіретін дайындама әзірлеу;
- сызбаға және схемаға сәйкес өлшем түсіру;
- өлшемнің нақты түсуін бақылау;
- рационалды белгі қою әдісін пайдалану.
КҚ 3.2.1;
КҚ 3.2.7;
КҚ 3.2.8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.00
Кәсіптік практика
КП. 01
Педагогикалық практика
КП. 01.1
Сыныптан тыс жұмыстың технологиясы
Тәрбие жұмысы жоспарын жасақтау технологиясын пайдалану.
Сынып жетекшісінің оқушыларының ата–аналарымен бірлескен жұмысы мазмұнын, құрылымын, формасын зерттеу.
Сынып жетекшісінің тәрбие жұмысын зерттеуін ұйымдастыру, талдау схемасын зерттеу.
Оқушылардың тәртібі мен іс-әрекетін зерттеуді ұйымдастыру және зерттеу хаттамасын жүргізу.
Сыныптан тыс сағаттарды ұйымдастыру.
Оқушыларымен ұжымдық шығармашылық жұмыстар ұйымдастыру және өткізу.
Сынып жетекшісінің портфолиясы.
Іскерліктер:
- оқушылардың жан-жақты қалыптасуын бақылау мақсатында мектептің және мұғалімнің оқу-тәрбие жұмысын;
- сынып журналы мен оқушылардың жеке іс-қағаздарының мазмұны және құрылымын;
- мұғалімнің педагогикалық қызмет құрылым әрекетін;
- мұғалімнің оқушылармен қарым-қатынас мәнерін;
- «ұтаздың» әлеуметтік рөлін;
- педагогикалық ұжымның мүшелерімен мәдени қарым-қатынасын және білімнің жаңа әлеуметтік рөлін;
БҚ 1- БҚ11
КҚ
3.1.1.-
КҚ 3.1.14
КП 01.2
Мектептегі байқау практикасы:
Сыныптағы оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру және жекелеген пән мұғалімінің жұмыстарымен таныстыру. Электрондық оқулықтар, АКТ пайдаланып пәндер бойынша сабақтың жоспарын, сыныптан тыс сағаттарын құруда әдіс-тәсілдерді пайдалану. Басқа машықкерлердің байқау сабақтарына қатысу және талдау.
Байқау сабақтарында таратпа материалдарды, көрнекі құралдарды, дидактикалық ойындарды пайдалану. Болашақ пән мұғалімі портфолиясын жасақтау.
Іскерліктер:
пәндік және сыныптан тыс сабақтардың мақсаты мен міндеттерін, түрлері мен әдістерін анықтау;
оқу-көрнекті құралдарын жасақтау және қолдану, оқушылардың зерттеу және жобалау жұмыстарын ұйымдастыру;
тақырыптық-күнтізбелік жоспар және сабақ жоспарларын құрастыру;
сабақта инновациялық технологияларды пайдалану;
пән бойынша сабақтар мен сыныптан тыс жұмыстарды өткізу;
балалардың жас ерікшеліктерін ескере отырып, сабақты өткізудің тиімді формаларын, әдістері мен тәсілдерін таңдау;
практика кезінде өз қызметін бақылау және талдау.
БҚ1- БҚ11
КҚ 3.1.1.-
КҚ 3.1.14
КП 01.3
Диплом алды практика
Сыныптағы оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру. Сыныптан тыс шаралар өткізу. Ата-аналар жиналысын өткізу.
Іскерліктер:
- мұғалімнің оқу – тәрбие жұмыстарын жоспарлау жүйесін білу;
- педагогикалық кеңестің, әдістемелік бірлестіктің, сыныптың оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлауға қатысу;
- қазақ тілі мен әдебиеті пәндері бойынша сабақтың және сыныптан тыс шаралардың жоспарларын құрастыру;
- пәндер бойынша әдістемелік ақпаратты іздеу тәсілдерін меңгеру;
- компьютер, интерактивті тақта, Интернет желісі қызметтерін пайдалану тәсілдерін меңгеру;
БҚ1- БҚ11
КҚ 3.1.1.-
КҚ 3.1.14
КП 01.4
Жазғы практика:
Жазғы сауықтыру лагері тәрбиешілерінің жұмыс жоспарымен және талдау әдістерімен танысу.
Іс-шаралар және ұжымдық шығармашылық жұмыстар өткізу.
Лагерьде қызығушылықтары бойынша балалардың бос уақытын ұйымдастыру.
Спорт-сауықтыру жұмыстары.
Жазғы демалыс бойынша оқу ақпаратын іздеу тәсілдерін меңгеру.
Педагогикалық күнделікті жүргізу.
Вожатый портфолиосының мазмұнын жаңарту.
Іскерліктер:
- жазғы сауықтыру лагерлеріндегі тәрбие жұмысы жоспарын жасау, талдау;
- ұжымдық шығармашылық жұмыстарын, іс-шараларын өткізу;
- лагерьде қызығушылықтарына қарай балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру;
- балалардың уақытша ұйымдарында өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру;
- оқу ақпаратын іздеу, тәсілдерін меңгеру;
- компьютер және Интернет желісі қызметтерін пайдалану;
- күнделік жүргізу;
- вожатый портфолиосын рәсімдеу;
БҚ1- БҚ11
КҚ 3.1.1.-
КҚ 3.1.14
ӨО 04
Өндірістік практика

ПК 3.1.3. Уметь самостоятельно разрабатывать и изготавливать изделия;
ПК 3.1.4. Владеть навыками работы с машинами, иструментами и различными приспособлениями;
ПК 3.1.5. Уметь организовывать работу по охране труда;
ПК 3.1.6. Владеть различными техниками вышивки на тканях.
ПК 3.1.7. Производить оценку качества продуктов и материалов;
ПК 3.1.8. Владеть технологией консервации овощей по установленной и собственной рецептуре;
ПК 3.1.9. Владеть технологией приготовления холодных и горячих блюд;
ПК 3.1.10. Определять цели и задачи учебно-воспитательного процесса;
ПК 3.1.11. Владеть формами, методами и приемами педагогической деятельности;
ПК 3.1.12. Применять различные компьютерные технологии в проведении уроков;
ПК 3.1.13. Проводить мониторинг качества обучения;
ПК 3.1.14. Уметь выполнять эскизы, чертежи и схемы.
010701 3 - Учитель технологии основного среднего образования (технический труд)
ПК 3.2.1. Владеть техникой рациональной разметки на различных материалах с применением контрольно-измерительных приборов, приспособлений и шаблонов;
ПК 3.2.2. Владеть технологией механической и ручной обработки различных материалов;
ПК 3.2.3. Уметь самостоятельно разрабатывать и изготавливать изделия;
ПК 3.2.4. Уметь организовывать работу по охране труда;
ПК 3.2.5. Знать требования и владеть технологией изготовления мебели из древесины и древесных материалов;
ПК 3.2.6. Производить сборку изделий из древесины;
ПК 3.2.7. Изготавливать шаблоны, приспособления и другие изделия;
ПК 3.2.8. Осуществлять контроль качества и приемку работ и изделий из различных материалов;
ПК 3.2.9. Определять цели и задачи учебно-воспитательного процесса;
ПК 3.2.10. Владеть формами, методами и приемами педагогической деятельности;
ПК 3.2.11. Применять различные компьютерные технологии в проведении уроков;
ПК 3.2.12. Проводить мониторинг качества обучения;
ПК 3.2.13. Уметь выполнять эскизы, чертежи и схемы.
Приложение 40
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г. № 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 0100000 Образование
Специальность: 0108000 - Музыкальное образование
Квалификация: 010801 3 - Учитель музыки в организациях дошкольного и основного среднего образования
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 3 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дис-
циплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление по семестрам*
экзамен
зачет
коли-
чество контроль-
ных работ
курсовой
проект
(работа)
Всего
из них:
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие
(лабора-
торно-
практи-
ческие)
занятия
Инди-
видуально-практи-
ческие
занятия
курсо-
вой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ООД. 00
Общеобразова-
тельные дисциплины

КҚ 3.1.3. Өз бетімен бұйымды өңдеу және жасау;
КҚ 3.1.4. Машинамен, аспаптармен және әр түрлі құралдармен жұмыс істеу дағдысын игеру;
КҚ 3.1.5. Еңбекті қорғау жұмысын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.1.6. Әр түрлі кестелеу техникасын матада орындай білу;
КҚ 3.1.7. Материалдың және азық-түліктің сапасының бағасын шығару;
КҚ 3.1.8. Өзінің және дайын ережемен көкөністерді консервілеу технологиясын білу;
КҚ 3.1.9. Ыстық және салқын тағамдарды әзірлеу технологиясын меңгеру;
КҚ 3.1.10. Оқу-тәрбие үрдісінің мақсаты мен міндеттерін анықтау;
КҚ 3.1.11. Педагогикалық әрекеттің формалары, әдістері және тәсілдерін білу;
КҚ 3.1.12. Сабақ өткізуде түрлі компьютерлік технологияларды қолдану;
КҚ 3.1.13. Оқыту сапасының мониторингін өткізу;
КҚ 3.1.14. Эскиз, сызба және кестені орындай білу;
0107013 – Технология пәнінен негізгі және орта білім беру мұғалімі (Техникалық еңбек)
КҚ 3.2.1. Өлшем-бақылау аспаптарын, құралдарын және шаблонды пайдалану арқылы тиімді белгі қою техникасын меңгеру;
КҚ 3.2.2. Әртүрлі материалды қолмен және механикамен өңдеу технологиясын игеру;
КҚ 3.2.3. Өз бетімен бұйымдарды өңдеу және дайындау;
КҚ 3.2.4. Еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.2.5. Ағаштан және ағаш материалдарынан жиһаз әзірлеу технологиясын және талабын білу;
КҚ 3.2.6. Ағаштан бұйымдар жинағын жасап шығару;
КҚ 3.2.7. Шаблондарды, аспаптарды және басқа да бұйымдарды әзірлеу;
КҚ 3.2.8. Әртүрлі материалдардан жасалған бұйымдардың сапасын бақылау және қабылдау;
КҚ 3.2.9. Оқу-тәрбие үрдісінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
КҚ 3.2.10. Педагогикалық әрекет, әдістері және тәсілдерін білу;
КҚ 3.2.11. Сабақ өткізу барысында түрлі компьютерлік технологияларды қолдану;
КҚ 3.2.12. Оқыту сапасының мониторингісін өткізу;
КҚ 3.2.13. Эскиз, сызба және схеманы орындай білу;
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
40-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 0100000 Білім беру
Мамандығы: 0108000 - Музыкалық білім беру
Біліктілігі: 010801 3 - Мектепке дейінгі және негізгі орта білім беру ұйымдардағы музыка пәнінің мұғалімі
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 3 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер мен
пәндердің
индексі
Циклдер мен пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (лабораториялық-практикалық) сабақтар
жеке-практикалық сабақтар
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер

ПП.00.03
Руководство хоровым кружком
36
36
5,6
ПА. 00
Промежу-
точная аттестация
200
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профес-
сиональной подготовлен-
ности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация;
ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 42
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования
по специальности: 0108000 «Музыкальное образование»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике специалист среднего звена.
Обозна-
чение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахcкого (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Знания: лексический и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) на казахском (русском) языке текстов профессиональной направленности.
Умения: элементарно общаться на казахском и русском языках;
-грамотно выстраивать речь; поддерживать разговор; бегло и выразительно читать литературу, -правильно подбирать терминологию;
-общаться на профессиональные темы.
БК 1.-БК 12.
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Лексикограмматический материал программы среднего (полного) образования.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины.
Техника перевода (со словарем) профессионально
ориентированных текстов.
Профессиональное общение.
Знания: лексический (1200-1400 лексических единиц) и грамматический минимум, необходимый для чтения и перевода (со словарем) иностранных текстов профессиональной направленности.
Умения: элементарно общаться на иностранном языке;
-грамотно выстраивать речь; поддерживать разговор;
-бегло и выразительно читать литературу,
-правильно подбирать терминологию;
-общаться на профессиональные темы.
БК 1.-БК 12.
ОГД.03
Физкультура, ритмика с основами хореографии
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-
биологические и психолого-физиологические основы физической культуры. Музыкально-
ритмические умения и навыки.
Характер музыкального произведения, его темп и динамические оттенки. Форма музыкального движения.
Метроритм, его выразительное значение и отражение в движении.
Знания: - основы физической культуры и здорового образа жизни.
- об основах народного и бального танца;
- выразительные, координированные движения на основе восприятия музыки.
Умения:
- использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, самоопределения в физической культуре;
- самостоятельно сочинять несложные танцы и танцевальные комбинации, инсценировки песен.
БК 1.- БК12.
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Психология
Предмет психологии, задачи и методы исследования. Мозг и психика. Сознание как высшая форма психического отражения. Деятельность и личность, Общение и взаимоотношения в группе. Психологические познавательные процессы. Эмоционально - волевые процессы и состояния, индивидуальные особенности личности. Основы возрастной психологии. Понятие возраста. Характеристика возрастных периодов (дошкольного, младшего, школьного, среднего и старшего школьного возраста). Основы педагогической психологии. Учения, структура, компоненты, закономерности процесса обучения. Общие понятия о психологии воспитания и закономерностях. Пелагогические способности, умения и навыки. Понятие о стилях руководства в учебно-воспитательном процессе
Знания: психологические термины и понятия;
- предмет психологии, ее задачи, отрасли, методы исследований;
- структуру психической деятельности;
- основные психические познавательные процессы; закономерности их протекания, значение и умения их использовать в решении учебно-воспитательных задач;
- особенности психического развития детей различных возрастных категорий.
Умения:
- организовать работу по активизации творческого развития учащихся на уроках музыки;
- владеть методами психологического исследования и диагностики;
- организовать работу по саморазвитию.
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 12

КП 00.03
Хор үйірмесіне жетекшілік
36
36
5,6
АА 00
Аралық аттестаттау
200
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
42-қосымша
0108000 «Музыкалық білім беру» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы).
Циклдің
белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзырет
коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тіл дамыту. Мамандық бойынша сөздіктер. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы қазақ (орыс) тіліндегі мәтіндерді оқу мен аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- қазақ және орыс тілдерінде қарапайым қарым-қатынас жасау;
- сауатты сөйлеу; әңгімелесуді қалыптастыру; әдебиетті жүгірте және мәнерлеп оқу;
- терминдерді дұрыс қолдану;
- кәсіптік тақырыптарды сөйлесу.
БҚ 1.-
БҚ 12.
ЖГП 02
Кәсіптік шет тілі
Орта (толық) білім бағдарламасының лексикалық-грамматикалық материалы. Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық байламдар мен терминдер. Кәсіптік-бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіптік қатынас.
Білімдер:
- кәсіптік бағыттағы шет тілінің мәтінін оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- шет тілінде қарапайым қарым-қатынас жасау;
- сауатты сөйлеу; әңгімелесуді қалыптастыру; әдебиетті жүгірте және мәнерлеп оқу;
- терминдерді дұрыс қолдану;
- кәсіптік тақырыптарды сөйлесу.
БҚ 1.-
БҚ 12.
ЖГП 03
Дене шынықтыру, ритмика хореография негіздерімен
Мамандар дайындаудағы, салауатты өмір салтын қалыптастырудағы дене шынықтырудың ролі. Дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психологиялық-физиологиялық негіздері. Музыкалық-ритмикалық іскерліктер мен дағдылар. Музыкалық шығарманың сипаты, оның қарқыны мен динамикалық реңі. Музыкалық қимылдың формасы. Метроритм, оның мәнерлі мәні және қимылдағы бейнесі.
Білімдер:
- дене шынықтыру мен салауатты өмір салтының негіздері;
- халықтық және ырғақты би негіздері туралы;
- музыканы қабылдау негізінде мәнерлі, координациялық қимылдар.
Іскерліктер:
- спорттық-дене шынықтыру іс-әрекетін денсаулықты шынықтыру, өмірлік және кәсіптік мақсаттарға жету үшін, дене шынықтырудағы өз орнын анықтау үшін пайдалану;
- өз бетінше қарапайым билер мен би комбинацияларын, әнге сахналау құрастыру.
БҚ 1.- БҚ12.
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Психология
Психология пәні, зерттеу әдістері мен міндеттері. Ми және психология. Сана психикалық бейненің жоғарғы формасы. Іс-әрекет және жеке адам. Топтағы қарым-қатынас пен өзара қарым-қатынас. Психикалық танымдық процестер. Эмоционалды еркін процестер мен қалып. Жеке адамның өзіндік ерекшеліктері. Жас ерекшелік психологиясы негіздері. Жас ерекшелік түсінігі. Жас ерекшелік кезеңдерін сипаттау (мектепке дейінгі, бастауыш мектеп, орта және жоғары мектеп жасындағылар). Педагогикалық психология негіздері. Оқыту үрдісінің құрылысы, компоненттері, заңдылықтары. Тәрбие психологиясы және оның заңдылықтары туралы түсінік. Педагогикалық қабілет, шеберлік, дағды. Оқу-тәрбие үрдісіндегі басқару стилі туралы түсінік.
Білімдер:
- психологиялық терминдер мен түсініктер;
- психология пәні, оның міндеттері, салалары, зерттеу әдістері;
- психикалық әрекеттің құрылымы;
- негізгі психикалық танымдық үрдістер;
- олардың ағынды заңдылықтары, оларды оқу-тәрбиелік міндеттерді шешуде қолданудың мәні мен іскерлігі;
- әр түрлі жастағы балалардың психикалық дамуының ерекшеліктері.
Іскерліктері:
- музыка сабағында білім алушылардың шығармашылық дамуын жетілдіру бойынша жұмыс ұйымдастыру;
- психологиялық зерттеудің және диагностиканың әдістерін игеру;
- өздігінен даму бойынша жұмыс ұйымдастыру.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 12

ПК.3.1.3
ПК.3.1.10
ПК.3.1.14
ПК.3.1.15
ПК.3.1.16
ОПД 02
Педагогика
Общие основы педагогики. Историческое развитие педагогической мысли. Педагогическая мысль в Казахстане. Основные понятия о системе образования. Система образования Республики Казахстан. Теория обучения (принципы, методы, содержание обучения).
Цели и задачи воспитания на современном этапе. Формирование коллектива и его влияние на личность,
Формирование основ научного мировоззрения. Нравственное воспитание. Трудовое воспитание. Физическое воспитание. Экологическое воспитание.
Эстетическое воспитание. Семейное воспитание. Содержание и методика воспитательной работы.
Педагогическое мастерство и его значение в педагогической деятельности.
Управление образованием. Передовой педагогический опыт
Знания: теорию обучения и воспитания;
-основные педагогические понятия и термины;
-основные законодательные акты в области образования.
Умения: выполнять с позиции комплексного подхода конкретные учебно-воспитательные задачи;
- применять современные достижения педагогических наук;
- использовать идеи народной и современной педагогики.
БК 4
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 12
ПК.3.1.3
ПК.3.1.1
ПК.3.1.4
ПК.3.1.10
ПК.3.1.14
ПК.3.1.15
ПК.3.1.16
ПК.3.1.17
ПК.3.1.18
ПК.3.1.19
ПК.3.1.20
ОПД 03
Этнопедагогика
Народная педагогика, как составная часть коллективного народного творчества, как проявление культуры масс. Авиценна, Беруни, Аль-Фараби,  В.Г.Белинский, Н.Г Чернышевский, К.Д.Ушинский о педагогическом гении народа.
Просветительные идеи и народная педагогика.
Сущность, цели и задачи народной педагогики, ее отличительные черты и характерные особенности.
Памятники народной педагогики как свод педагогических истин.
Отражение в устном народном творчестве дидактических принципов. Поговорки, пословицы, как народные педагогические миниатюры.
Сказки, дастаны, эпос как учебники жизни народа.Содержание, методы, приемы и средства воспитания в народной педагогике.
Представления народа о формировании личности и умственном воспитании личности. Нравственное воспитание молодого поколения, основные черты нравственной личности в понимании народа.
Значение трудового воспитания в системе народной педагогики. Нормы и средства физического воспитания молодого поколения в народной педагогике.
Знания: - основные педагогические понятия, используемые в народной педагогике;
- цели и задачи, основные формы, методы, средства, факторы народного воспитания;
- общность понятий народной педагогики о нравственности, духовности, воспитанности с нормами научной педагогики;
- особенности воспитания казахского народа.
Умения:
- использовать идеи народной педагогики;
- использовать знания народной педагогики в учебно-воспитательном процессе.
БК 10

КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
ЖКП 02
Педагогика
Жалпы педагогика негіздері. Педагогикалық ойдың тарихи дамуы. Қазақстандағы педагогикалық ой. Білім жүйесі туралы негізгі түсініктер. Қазақстан Республикасының білім жүйесі. Оқыту теориясы (оқыту принциптері, әдістері, мазмұны). Оқу жұмысын ұйымдастыру формасы. Білімді, біліктілікті, дағдыны тексеру. Тәрбие теориясы (тәрбие принциптері мен әдістері. Қазіргі кездегі тәрбие міндеттері мен мақсаттары. Коллективтің қалыптасуы және оның жеке адамға әсері. Ғылыми көзқарас негізін қалыптастыру, рухани тәрбие. Еңбек тәрбиесі. Дене тәрбиесі. Эстетикалық тәрбие. Жанұя тәрбиесі. Тәрбие жұмысының мазмұны мен тәсілдері. Педагогикалық шеберлік және оның педагогикалық қызметтегі мәні. Білімді басқару. Озат педагогикалық практикалар.
Білімдер:
- оқу мен тәрбие теориясы;
- негізгі педагогикалық түсініктер мен терминдер;
- білім беру саласындағы негізгі заңнамалық актілер.
Іскерліктер:
- кешенді әдіс тұрғысынан нақты оқу-тәрбиелік міндеттерді орындау;
- педагогикалық ғылымның қазіргі заманғы жетістіктерін пайдалану;
- халықтық және қазіргі заманғы педагогиканың идеяларын пайдалану.
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 12
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
КҚ 3.1.19
КҚ 3.1.20
ЖКП 03
Этнопедагогика
Халық педагогикасы ұжымдық халық шығармашылығының құрамды бөлігі ретінде, көпшілік мәдениетті көрінісі ретінде. Авиценна, Беруни, Аль-Фараби, В.Г.Белинский, Н.Г Чернышевский, К.Д.Ушинский халықтың педагогикалық ұлылығы туралы. Ағартушылық идеялар мен халық педагогикасы. Халық педагогикасының мәні, мақсаты, міндеттері, оның өзіне тән ерекшеліктері. Халық педагогикасының ескерткіші педагогикалық шындықтың жинағы ретінде. Дидактикалық принциптердің халық ауыз шығармашылығында көрініс беруі. Халық педагогикасының миниатюрасы ретіндегі мақал-мәтелдер, жаңылтпаштар. Халық өмірінің оқулығы ретіндегі ертегілер, дастандар, эпостар. Халық педагогикасындағы тәрбие әдістері, мазмұны, тәсілдері, құралдары. Жеке адамның қалыптасуы мен тәрбиесі туралы халықтық түсінік. Жас ұрпақты рухани тәрбиелеу, рухани тұлғаның халық түсінігіндегі негізгі белгілері. Халық педагогикасы жүйесіндегі еңбек тәрбиесінің мәні. Халық педагогикасында жас ұрпақты дәстүлі тәрбиелеудің ережесі, әдістері, құралдары.
Білімдер:
- халықтық педагогикада қолданылатын негізгі педагогикалық түсініктер;
- халықтық тәрбиенің мақсаты мен міндеттерін, негізгі формаларын, әдістерін, тәсілдерін, факторлары;
- ғылыми педагогика нормалары бар өнегелілік, руханилық, тәрбиелік туралы халықтық педагогика түсініктерінің жалпылығы;
- қазақ халқы тәрбиесінің ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- халықтық педагогика идеяларын қолдану;
- халықтық педагогика білімдерін оқу-тәрбие үрдісінде пайдалану.
БҚ 10

ПК.3.1.3
ПК.3.1.14
ОПД 04
Методика воспитательной работы
Цели и задачи воспитания на современном уровне. Общая методика воспитательной работы: педагогическая техника, культура речи учителя, методика педагогического воздействия, система методов воспитания.
Методика организации воспитательного коллектива.
Методика работы классного руководителя: основные задачи и функции планирования воспитательной работы, методика изучения учащихся.
Закономерности возрастного развития личности и психолого-педагогическая характеристика возрастных периодов.
Психолого-педагогическая характеристика учащихся.
Сущность, задачи, содержание, формы и методы воспитания.
Психолого-
педагогические проблемы воспитания в современных условиях.
Психология педагогического общения.
Государственные документы РК по вопросам воспитания.
Альтернативные методики воспитания, формы, методы, средства народного воспитания.
Организация работы по саморазвитию.
Анализ специальной педагогической и психологической литературы.
Знания: - психолого-педагогическую характеристику учащихся;
- сущность, задачи, содержание, формы и методы воспитания;
- психолого-
педагогические проблемы воспитания в современных условиях;
-психологию педагогического общения;
- государственные документы РК по вопросам воспитания;
- альтернативные методики воспитания;
- основные педагогические понятия, используемые в народной педагогике;
- цели и задачи, основные формы, методы, средства, факторы народного воспитания, знать теорию обучения и воспитания;
- закономерности возрастного развития личности и психолого-
педагогическую характеристику возрастных периодов.
Умения:
- организовать работу по саморазвитию;
- анализировать специальную педагогическую и психологическую литературу;
- наблюдать и анализировать опыт учителей в области воспитания;
использовать основные педагогические понятия;
применять альтернативные методики воспитания, формы, методы, средства народного воспитания.
БК 3
БК 4
БК 6
БК 8
БК 9
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.1.4
ПК.3.1.5
ОПД 05
Современные средства обучения
Фотоаппараты и объективы. Фотографическая съемка. Устройство цифрового фотоаппарата. Работа цифрового фотоаппарата. Достоинства и недостатки цифровой. фотографии.
Мультимедиа-технология. Принципы, использования мультимедиа-
технологии. Требования к аппаратной части компьютера.
Интернет-технология. Подключение к Интернет сети. Ресурсы Интернет. Электронная почта.
Телеконференция.
Интерактивная технология. Технология управления офисными технологиями.
Принтер, виды.
Сканер, виды. Факс. Ксерография
Знания: устройство технических средств обучения, принципы их работы; - мультимедийные технологии, принципы их использования;
-функции интернет-технологии.
Умения:
- на практике обращаться с техническими средствами обучения, интернет-технологиями, сканировать, ксерокопировать;
применять современные виды технических средств, в проведении уроков.
БК 4
БК 10

КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.14
ЖКП 04
Тәрбие жұмысының әдістемесі
Заманауи деңгейдегі тәрбиенің мақсаты мен міндеттері. Тәрбие жұмысының жалпы әдістемесі: тәрбие әдістері жүйесі, педагогикалық техника, мұғалімнің сөйлеу мәдениеті, педагогикалық әсер ету әдісі. Тәрбие ұжымын ұйымдастыру әдістемесі. Сынып жетекшісінің жұмыс әдістемесі: тәрбие жұмысының негізгі міндеттері және жоспарлау қызметі, білім алушыларды зерттеу әдістері.
Тұлға жасының дамуының заңдылықтары және жас кезеңдерінің психологиялық-педагогикалық сипаттамасы.
Білім алушылардың психологиялық-педагогикалық мінездемесі.
Тәрбиенің мәні, міндеттері, мазмұны, формалары және әдістері.
Заманауи жағдайлардағы тәрбиенің психологиялық-педагогикалық мәселелері.
Педагогикалық қарым-қатынас психологиясы.
Тәрбиелеу мәселелері жөніндегі ҚР Мемлекеттік құжаттары.
Халықтық тәрбиенің альтернативтік әдістемелері, формалары, әдістері, құралдары.
Өзін-өзі дамыту бойынша жұмыс ұйымдастыру.
Арнайы педагогикалық және психологиялық әдебиеттерді талдау.
Білімдер:
- білім алушылардың психологиялық-педагогикалық мінездемелері;
- тәрбиелеудің мәні, міндеттері, мазмұны, формалары және әдістері;
- заманауи жағдайлардағы тәрбиенің психологиялық-педагогикалық мәселелері;
- педагогикалық қарым-қатынас психологиясы;
- тәрбиелеу мәселелері жөніндегі ҚР Мемлекеттік құжаттары;
- тәрбиенің альтернативтік әдістемелері;
- халықтық педагогикада қолданылатын негізгі педагогикалық түсініктер;
- халықтық тәрбиенің мақсаттары мен міндеттері, негізгі формалары, әдістері, құралдары, факторлары, оқыту мен тәрбиелеудің теориясын білу;
- тұлға жасының дамуының заңдылықтары және жас кезеңдерінің психологиялық-педагогикалық сипаттамасы.
Іскерліктер:
- өзін-өзі дамыту бойынша жұмыс ұйымдастыру;
- арнайы педагогикалық және психологиялық әдебиеттерді талдау;
- мұғалімдердің тәрбие саласындағы практикасын бақылау және талдау;
- негізгі педагогикалық түсініктерді пайдалану;
- халықтық тәрбиенің альтернативтік әдістемелерін, формаларын, әдістерін, құралдарын қолдану.
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
ЖКП 05
Заманауи оқыту құралдары
Фотоаппараттар мен объективтер. Фотографиялық түсірілім. Сандық фотоаппараттың құрылғысы. Сандық фотоаппараттың жұмысы. Сандық фотографияның артықшылықтары мен кемшіліктері.
Мультимедиалық технология. Мультимедиалық технологияның қағидалары, қолданылуы. Компьютердің аппараттық бөліміне қойылатын талаптар.
Интернет-технология. Интернетке қосылу. Интернеттің ресурстары. Электрондық пошта. Телеконференция.
Интерактивтік технология. Кеңселік технологияларды басқарудың технологиясы. Принтер, оның түрлері. Сканер, оның түрлері. Факс. Ксерография.
Білімдер:
- оқытудың техникалық құралдарының құрылғыларын, олардың жұмыс жасау қағидалары; - мультимедиялық технологиялар, оларды қолданудың қағидалары;
- интернет-технологиялардың функциялары.
Іскерліктер:
- практикада оқытудың техникалық құралдарымен, интернет-технологиялармен жұмыс жасау, сканерлеу, көшіру; сабақ өткізуде техникалық құралдардың заманауи түрлерін қолдану.
БҚ 4
БҚ 10

ПК.3.1.1
ПК.3.1.11
ПК.3.1.13
ОПД 06
Мировая художественная культура
Культура первобытного человека. Культура Древнего мира. Культура Античного мира. Культура древнего Рима. Культура средних веков. Искусство развитого феодализма. Гуманизм и раннее возрождение в Италии.
Культура позднего средневековья. Художественные Направления эпохи Просвещения.
Романтизм, Реализм – направления художественной культуры. Пейзажное искусство.
Культура ХХ века. Народное творчество – источник культуры народа. Культура Казахстана.
Знания: - основные этапы становления и развития мировой художественной культуры;
- шедевры мировой художественной культуры.
Умения:
- составить беседы, рассказы, классные часы об искусстве; владеть методами воздействия «родственных» искусств (живописи, литературы, музыки).
БК 2
БК 4
БК 9
ПК.3.1.5
ПК.3.1.11
ПК.3.1.19
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке
Документы их функции. Методы оформления документов.
Система документации. Номенклатура дел.
Организация и технология делопроизводства подготовка и состояние служебных документов.
Знания:
- виды официальной офисной документации;
- методику составления служебного письма, классификацию и движение документов;
-технологию составления деловых документов на государственном языке;
- регистрацию исходящей и входящей корреспонденции, применение ПЭВМ;
-требования, которые предъявляются к документу;
- службы документационного обеспечения и их функции;
Умения:
- оформлять по стандарту бланки документов;
- составлять деловую документацию;
- пользоваться словарем-
справочником, специальной терминологией;
- правильно разместить и заполнить реквизиты, составить служебное письмо, номенклатуру дел, проиндексировать;
-составлять информационно -
справочные, денежные и финансово-расчетные документы и обработать их в условиях АСУ.
БК 7
БК 8
БК 10
БК12
ПК.3.2.11
ПК.3.1.12
ПК.3.1.18
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Методика музыкального воспитания в детском саду
Становление и развитие теории и методики дошкольного музыкального воспитания в Казахстане и за рубежом.
Методы и приемы музыкального воспитания. Виды музыкальной деятельности дошкольников:
пение, слушание, музыкально-ритмические движения, игра на детских музыкальных инструментах.
Анализ музыкального репертуара и методика обучения каждому виду деятельности в разных возрастных группах.
Основные формы организации музыкальной деятельности:
музыкальные занятия (типы, вариативность), и различные утренники (составление сценариев праздничных мероприятий и проведении), самостоятельная музыкальная деятельность, музыка в повседневной жизни детского сада.
Кружковая работа в детском саду.
Планирование работы по музыкальному воспитанию.
Методические пособия и музыкальная литература детям. Оборудование музыкального зала и педагогического процесса для занятий и развлечений.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- теорию и методику музыкального воспитания в детском саду, виды музыкальной деятельности и формы ее организации;
- репертуарный материал программы музыкального воспитания в детском саду.
умения:
-анализировать музыкальный материал, обосновать необходимость использования различных методических приемов.
навыки:
- чтения с листа, подбора по слуху музыкальных произведений.
БК 1
БК 4
БК 8
БК 10
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.1.4
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
ПК.3.1.15
ПК.3.1.16
ПК.3.1.17
СД 02
Методика музыкального воспитания в школе
Основные вопросы музыкального воспитания в школе. Дидактические принципы и методы музыкального обучения и воспитания. Требования, предъявляемые к современному учителю музыки в школе. Урок музыки в школе. Значение планирования музыкальной работы на уроке и во внеурочной деятельности. Виды музыкальной деятельности школьников и методы их организации: хоровое пение; музыкальная грамота; слушание музыки; музыкально-ритмические движения; игра на детских инструментах. Творчество и импровизация школьников. Методика проведения уроков музыки в школе с 1-6 классы. Обзорный анализ современных направлений массового музыкального образования в Казахстане и за рубежом.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- современные направления массового музыкального воспитания в Казахстане и за рубежом;
- дидактические принципы и методы программы «музыка» для школы;
- виды музыкальной деятельности школьников, понимать значение и пути творческого развития учащихся;
- методику проведения уроков музыки в школе и разных классах;
- репертуар школьной программы.
умения:
- применять общедидактические принципы и методы обучения в процессе музыкального воспитания школьников;
- подбирать материалы к проведению уроков музыки;
- планировать музыкальную работу в школе;
- подбирать произведения в качестве дополнительного материала.
навыки:
- учета и планирования музыкальных занятий в школе;
- проведения конкретных музыкальных занятий, бесед, музыкальных игр;
- применения наглядных и технических средств обучения на уроках музыки.
БК 1
БК 4
БК 8
БК 10
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2
ПК.3.1.3
ПК.3.1.4
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
ПК.3.1.15
ПК.3.1.16
ПК.3.1.17
СД 03
Казахская музыкальная литература
Народное музыкальное творчество Казахстана. Ыкылас. Сугур. Ыбырай. Майра. Амире Кашаубаев. Основы жанры песенной культуры (трудовые, обрядовые, семейно-бытовые, лирические, сатирические, песни социального протеста, исторические песни и др.) Коркыт. Легенда о Коркыте.
- Казахская народно-профессиональная музыкальная культура первой половины ХІХ века и виднейшие ее представители - әнші: Биржан Кожагулов, Жаяу Меса Байжанов, Ахансере Корамсин, Абай Кунанбаев.
- Казахская народная инструментальная музыка ХІХ века, основные жанры инструментальной музыки и выдающиеся ее представители: кюйши Курмангазы Сагырбаев, Даулеткерей Шигаев, Таттимбет Казангапов.
- Казахское народное музыкальное творчество ХХ века и его выдающиеся представители, народно-профессиональные композиторы: Дина Нурпеисова, Кенен Азербаев, Сейтек Уразалиев, Али Курманов, Гарифолла Курмангалиев.
Балуан Шолак, Мухит.
- Зарождение и дальнейшее развитие профессиональной музыки в Казахстане: оперное искусство, симфоническая музыка, кантата и оратория, балет.
Современная музыкальная культура Казахстана и музыка наших дней (Ш.Калдаяков, Н.Тілендиев, К.Дуйсекеев, Е.Хасанғалиев, Т. Қажигалиев, Е.Рахмадиев, Ж.Енсепов, А.Серкебаев, Т.Момбеков и другие)
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- лучшие образцы казахской музыки;
- стилевые особенности музыки казахских композиторов, акынов;
- музыкальные направления;
- национальные музыкальные школы.
умения:
- доступно, эмоционально передать содержание и раскрыть художественный образ музыкального произведения;
- отличать особенности стилей, музыкальных жанров и форм;
- анализировать произведения в его связях с содержанием.
навыки:
- восприятия музыкального искусства и общения с аудиторией.
БК 2
ПК.3.1.1
ПК.3.1.3
ПК.3.1.11
ПК.3.1.12
ПК.3.1.14
СД 04
Мировая музыкальная литература
Зарубежная музыка. Возникновение и развитие оперы.
Развитие инструментальной музыки в ХVIII-XIX вв. Эпоха классицизма и его представители.
Романтизм и его представители в музыке.
Реализм в музыке. Импрессионизм, итальянский веризм, неоклассицизм и другие направления в музыке конца ХIX- начало ХХ века, их представители.
Русская музыкальная культура первой половины XIX века.
Русская музыкальная культура 60-70-х годов XIX века, композиторы «Могучей кучки».
Русская музыкальная культура конца XIX века – начала XX века и ее представители.
Современная музыкальная культура народов.
Содружества независимых государств.
Оперное искусство. Симфоническая музыка. Кантата и оратория. Балет.
Песенное творчество.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- лучшие образцы мировой музыкальной классики;
- - стилевые особенности композитора, музыкального направления, национальной музыкальной школы.
умения:
- доступно, эмоционально передать содержание и раскрыть художественный образ музыкального произведения, отличать особенности стилей, музыкальных жанров и форм;
-анализировать произведения в его связях с содержанием.
навыки:
- восприятия музыкального искусства и общения с аудиторией.
БК 2
ПК.3.1.1
ПК.3.1.3
ПК.3.1.11
ПК.3.1.12
ПК.3.1.14
СД 05
Элементарная теория музыки
Музыкальный звук. Музыкальная система. Темперация.
Нотное письмо. Метр. Ритм. Темп. Лад. Тональность. Лады народной музыки. Интервалы. Аккорды. Хроматизм. Внутриладовая альтерация. Отклонение. Модуляция.
Сопоставление. Родство тональностей. Мелодия. Виды мелодического движения. Секвенция. Элементы строения музыкальной речи.
Различные синтаксические структуры. Транспозиция. Партитура. Партия. Мелизмы.
Гармония
Функциональная система главных трезвучий. Каденция, Период.
Предложение. Гармонизация мелодии и баса. Доминантсептаккорд и аккорды доминантовой группы. Гармонический мажор.
Натуральный минор во фригийских оборотах. Двойная доминанта.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- теоретические определения, понятия;
-применяемую музыкальную терминологию;
- значение данного предмета в изучении других музыкально-
теоретических
дисциплин;
- основные гармонические закономерности и иметь представление о гармонии, как об одном из выразительных средств музыки.
умения:
- применять полученные знания при анализе музыкальных произведений, а также в практических заданиях -
упражнениях на инструменте, письменных работах;
- применять теоретические знания по гармонии в практических заданиях по гармонизации, построении гармонических последовательностей, в гармоническом анализе.
навыки:
- построения интервалов, аккордов, ладов, звукорядов;
- работы с метроритмом, транспозиции, построения аккордовых последовательностей, секвенций;
- анализа элементов музыкальной речи;
- гармонизации;
- транспонирования;
- подбора аккомпанемента;
-гармонического анализа;
- построения гармонических последовательностей, секвенций;
- сочинения в разных жанрах, формах, стилях.
ПК 3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
ПК.3.1.16
СД 06
Сольфеджио
Сольфеджирование и интонационные упражнения.
Диатоника. Интонирование устойчивых ступеней с опеванием.
Пение: звуков мажорных и минорных тонических трезвучий; вводных звуков с разрешением; мажорных и минорных звукорядов трех видов до семи ключевых знаков; ладов народной музыки; различных ритмических примеров в простых и сложных размерах с одновременным тактированием.
Все виды трезвучий и их обращения. Диатонические интервалы с обращениями. Тритоны и характерные интервалы с разрешением. Септаккорды ІІ7, Д7, YII7 с обращениями и разрешением. Сольфеджирование одно, двух, трехголосых примеров гармонического и полифонического склада.
Чтение с листа 2-х, 3-х голосных примеров, песен школьного репертуара, романсов. Транспонирование.
Пение в мажоре и миноре различных типов секвенций, гармонических последовательностей в тональностях до 7 знаков.
Слуховой анализ. Определение видов мажора и минора, септаккордов с обращениями и разрешениями, 4-х видов трезвучий, гармонических последовательностей (3-х и 4-х голосных) во всех тональностях.
Диктант: запись одно-двухголосных диктантов с последующей гармонизацией;
в различных размерах с отклонениями в тональности диатонического родства.
Запись диктантов с модуляциями.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- задачи курса сольфеджио и понимать значение данного предмета для музыкально-педагогической деятельности.
умения:
- применять полученные знания при интонировании в заданиях-упражнениях, письменных работах.
навыки:
- точного интонирования, определения на слух всех элементов музыкальной речи; - свободного чтения с листа одноголосных, двух, трех и многоголосных музыкальных примеров;
- записи одно и двухголосного музыкального диктанта;
- запоминания музыкального примера.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.1
ПК.3.1.2

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.13
ЖКП 06
Дүниежүзілік көркем мәдениет
Алғашқы адамның рухани мәдениеті. Ежелгі мәдениет. Ежелгі Рим мәдениеті. Орта ғасыр мәдениеті. Дамыған феодализм өнері. Шет елдің музыкалық мәдениеті. Гуманизм және Италиядағы қайта туу. ХХ ғ. мәдениеті. Халық шығармашылығы - халықтың мәдениет көзі. Қазақстан мәдениеті.
Білімдер:
- әлемдік көркем мәдениеттің негізгі құрылу кезеңдері мен даму барысы;
- әлемдік көркем мәдениет жауһарлары.
Іскерліктер:
- өнер туралы әңгіме, сұхбат, сынып сағаттарын өткізу; өзара жақын өнер түрлерінің (сыршырай, әдебиет, музыка) өзара әрекеттестігінің әдістерін меңгеру.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 9
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.19
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Құжаттар және олардың қызметтері. Құжаттарды рәсімдеудің әдістері. Құжаттар жүйесі. Істер номенклатурасы. Іс жүргізу технологиясы және оны ұйымдастыру, қызметтік құжаттардың жағдайы және оларды дайындау.
Білімдер:
- ресми кеңселік құжаттың түрлері;
- қызметтік хат құру әдістемесі, құжаттардың классификациясы мен қозғалысы;
- мемлекеттік тілде іскерлік құжаттар құру технологиясы;
- кіріс және шығыс құжаттарын тіркеу, ПЭВМ қолдану;
- құжатқа қойылатын талаптар;
- құжатпен қамтамасыз ету қызметі және олардың функциялары.
Іскерліктер:
- стандарт бойынша құжаттар бланкісін ресімдеу;
- іскерлік құжаттар құру;
- сөздік-анықтамалық, арнайы терминдер қолдану;
- реквизиттерді дұрыс орналастыру және толтыру, қызметтік хат құру, істер номенклатурасын жасау, индекстеу;
- ақпараттық-анықтамалық, қаржылық және қаржылық-есептік құжаттар жасау және оларды АСУ жағдайларында өңдеу.
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
БҚ 12
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.18
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Балабақшадағы музыкалық тәрбие әдістемесі
Қазақстандағы және шет елдегі мектепке дейінгі музыкалық тәрбие әдістемесінің құрылу және даму теориясы. Музыкалық тәрбие әдістері мен тәсілдері. Мектепке дейінгілердің музыкалық қызмет түрлері: ән салу, тыңдау, музыкалық ырғақты қозғалыс, балалардың музыкалық аспаптарында ойнау музыкалық репертуарларды талдау және әртүрлі жас тобында іс-әрекеттің әр түріне оқыту әдісі. Музыкалық іс-әрекетті ұйымдастырудың негізгі формалары: музыкалық сабақ (типтері, вариативтігі), және әртүрлі таңертеңгілік мереке (мерекелер сценарийін құрастыру және оны өткізу), өзіндік музыкалық іс-әрекет, балабақшаның күнделікті өміріндегі музыка. Балабақшадағы үйірме жұмысы. Жұмыс жоспары. Балаларға арналған әдістік құралдар және музыкалық әдебиеттер. Сабақ пен ойын-сауыққа арналған музыкалық зал мен педагогикалық үрдіске арналған құрал-жабдықтар.
Білімдер:
- балабақшадағы музыкалық тәрбие әдісі мен теориясын, музыкалық қызметтің түрлерін және оны ұйымдастыру формаларын;
- балабақшадағы музыкалық тәрбие бағдарламасының репертуарлық материалын.
Іскерліктер:
- музыкалық материалдарды талдау, әртүрлі әдістемелік тәсілдерді пайдалану қажеттілігін негіздеу;
Дағдылар:
- нотадан оқу, музыкалық шығармаларды естіп таңдау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1..3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
АП 02
Мектептегі музыкалық тәрбие әдістемесі
Мектептегі музыкалық тәрбиенің негізгі сұрақтары. Дидактикалық принциптер және музыкалық оқу мен тәрбие әдістері. Мектептегі музыка мұғаліміне қойылатын талаптар. Мектептегі музыка сабағы. Мектептегі сыныптан тыс жұмысты ұйымдастыру. Сабақтағы музыкалық жұмысты және сабақтан тыс іс-әрекеттерді жоспарлаудың мәні. Білім алушылардың музыкалық іс-әрекетінің түрлері және оны ұйымдастырудың негізгі формалары: хормен ән айту; музыкалық білім; музыканы тыңдау; музыкалық-ырғақты қозғалыс; балалар аспабында ойнау. Білім алушылардың шығармашылығы мен импровизациясы. І-ҮІІ сыныптан бастап мектепте музыка сабағын өткізу әдістері. Еліміздегі және шет елдегі музыкалық білім бағыттарына шолу жасау.
Білімдер:
- Қазақстандағы және шет елдердегі жалпы музыкалық тәрбиенің қазіргі бағыттары туралы;
- мектепке арналған «Музыка» бағдарламасының дидактикалық қағидалары мен әдістерін;
- білім алушылардың музыкалық іс-әрекеттерінің түрлерін білу, білім алушылардың шығармашылық дамуының мәні мен жолдарын түсіну;
- мектепте және әр сыныпта музыка сабағын өткізу әдістемесін;
- мектеп бағдарламасының репертуарын;
Іскерліктер:
- білім алушыларды музыкалық тәрбиелеу процесінде оқытудың әдістерін және жалпы дидактикалық қағидаларды қолдану;
- музыка сабағын өткізуге материал таңдау;
- мектептегі музыкалық жұмысты жоспарлау;
- қосымша материал ретінде шығармалар таңдау.
Дағдылар:
- мектептегі музыка сабағын жоспарлау және есепке алу;
- нақты музыкалық сабақтар, әңгімелесулер, музыкалық ойындар жүргізу;
- музыка сабағында көркемдік және техникалық оқу құралдарын қолдану.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
АП 03
Қазақ музыкалық әдебиеті
Қазақстанның халық музыкалық шығармашылығы. Ықылас. Сүгір. Ыбырай. Майра. Әміре Қашаубаев. Ән мәдениетінің негіздері, жанрлары (еңбек, салттық, отбасылық-тұрмыстық, лирикалық, әлеуметтік наразылық әндері, тарихи әндер және т.б.). Қорқыт. Қорқыт туралы аңыз.
ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы қазақ халық-кәсіби музыкалық мәдениет және оның көрнекті өкілдері - әнші Біржан Қожағұлов, Жаяу Мұса Байжанов, Ақан Сері Қорамсаұлы, Абай Құнанбаев.
ХІХ ғасырдың қазақ халық аспаптар музыкасы, аспапты музыканың негізгі жанрлары және оның көрнекті өкілдері: күйші Құрманғазы Сағырбаев, Даулеткерей Шигаев, Тәттімбет Қазанғапов.
Кеңес дәуіріндегі (1917-1980) қазақ халық музыкалық шығармашылығы және оның көрнекті өкілдері, халық композиторлары: Дина Нұрпейісова, Кенен Әзербаев, Сейтек Оразалиев, Әли Құрманов, Ғарифолла Құрманғалиев. Балуан Шолақ, Мұхит.
Қазақстандағы кәсіби музыканың пайда болуы мен одан әрі дамуы: опералық өнер, симфониялық музыка, кантата және оратория, балет. Қазақстанның қазіргі заманғы музыкалық мәдениеті және біздің заманымыздың музыкасы (Ш.Қалдаяқов, Н.Тілендиев, Е.Хасанғалиев, Т.Қажығалиев, Алмас Серкебаев, Төлеген Момбеков және т.б.)
Білімдер:
- қазақ музыкасының үздік үлгілерін, қазақ композиторларының, ақындарының музыкаларының стильдік ерекшеліктерін, музыкалық бағыттарды, ұлттық музыкалық мектептерді білу;
Іскерліктер:
- музыкалық шығарманың мазмұнын түсінікті, эмоционалды жеткізе білу және образын аша білу, стильдердің, музыкалық жанрлардың және формалардың ерекшеліктерін айыру, шығарманы оның мазмұнымен байланысты талдау;
- шығарманы мазмұнымен байланыстырып талдау;
Дағдылар:
- музыкалық өнерді қабылдау және аудиториямен қарым-қатынас.
БҚ 2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 04
Әлемдік музыкалық әдебиет
Шетел музыкасы. Операның пайда болуы мен дамуы. 18-19 ғғ. Аспапты музыканың дамуы. Классицизм кезеңі. Музыкадағы романтизм өкілдері. Музыкадағы реализм. Орыс, қазақ музыкасы. Ресейдің халық музыкалық шығармашылығы. Орыс халық-кәсіби музыкалық мәдениеті. 19 ғасырдың аяғы мен 20 ғасырдың басындағы орыс музыкалық мәдениеті. Тәуелсіз мемлекеттер достастығы халықтарының қазіргі заманғы музыкалық әдебиеті. Опералық өнер. Симфониялық музыка. Кантата және оратория. Балет. Ән шығармашылығы.
білімдер:
- әлемдік музыкалық классиканың үздік үлгілерін, ұлттық музыкалық мектептің, музыкалық бағыттардың, композиторлардың стильдік ерекшеліктерін.
іскерліктер:
- музыкалық шығарманың мазмұнын түсінікті, эмоционалды жеткізе білу және образын аша білу, стильдердің, музыкалық жанрлардың және формалардың ерекшеліктерін айыру, шығарманы оның мазмұнымен байланысты талдау;
- шығарманы мазмұнымен байланыстырып талдау;
дағдылар:
- музыкалық өнерді қабылдау және аудиториямен қарым-қатынас.
БҚ 2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 05
Музыканың қарапайым теориясы
Музыкалық дыбыс. Музыкалық жүйе. Темперация. Ноталық жазу. Ырғақ. Темп. Лад. Тональдылық. Халық музыкасының ладтары. Ара қашықтық. Аккорд. Хроматизм. Ішкі-ладты альтерация. Ауытқу. Модуляция. Салыстыру. Тональдық тұтастығы. Әуен. Әуен қозғалысының түрлері. Секвенция. Музыкалық тілдің құрылу элементтері. Әртүрлі синтаксистік құрылым. Транспозиция. Партитура. Партия. Мелизма.
Гармония
Бас үшдыбыстың функционалдық жүйесі. Каденция. Бас пен әуенді гармониялау. Доминантсептаккорд және доминант тобының аккордтары. Гармониялық мажор. Фригистік айналымдағы натуральды минор. Қос доминант.
Білімдер:
- теориялық анықтамаларды, түсініктерді;
- қолданылатын музыкалық терминдерді;
- басқа музыкалық-теориялық пәндерді оқуда осы пәннің мәнін білу;
- негізгі гармониялық заңдылықтарды білу және музыканың мәнерлі құралдарының бірі ретінде гармония туралы түсініктің болуы.
іскерліктер:
- алған білімін музыкалық шығармаларды талдау кезінде пайдалану, сонымен қатар практикалық тапсырмаларда - аспапта жаттығу кезінде, жазбаша жұмыстарда;
- гармония бойынша теориялық білімдерін гармониялау, гармониялық бірізділікті құру, гармониялық талдау бойынша практикалық тапсымаларда қолдану;
дағдылар:
- интервал, аккорд, лад, дыбыстық қатар құру;
- метроритммен жұмыстар, транспозициялар, аккордтық бірізділіктің, секвенциялардың құрылысы;
- музыкалық тіл элементтерін талдау;
- гармониялау;
- транспозициялау;
- аккомпанементті таңдау;
- гармониялық талдау;
- гармониялық бірізділіктерді, секвенцияларды құру;
- түрлі жанрда, формада, стильде шығармалар құру.
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.16
АП 06
Сольфеджио
Сольфеджио және ырғақты жаттығу. Диатоника. Үшдыбысты тоникалы және минорлы дыбыстарды айту. Шешіммен кірме дыбыстарды айту. Жетінші белгіге дейін мажорлы және минорлы дыбыс қатарларын айту, халық музыкасының ладын айту. Біруақытта тактымен жай және күрделі мөлшердегіәр түрлі ырғақтағы мысалдарды айту. Үшдыбыстың барлық түрі және оның айналымы.
Айналыммен диатоникалық аралық. Тритондар және шешімімен ара қашықтықтар. П, Д7ҮІІ7 септакордтар. Гармониялық және полифониялық түрдегі 1, 2, 3 дауысты мысалдар сольфеджиосы. 2,3 дауысты мысалдарды мектеп репертуары әнін, өз сүйемелдеуімен романстарды нотадан оқу. Транспозиция. Әртүрлі секвенция түрін, мажор мен минорды айту. 7 белгіге дейін тональділіктегі гармониялық қатарды айту. Естуді талдау. Мажор мен минор түрін, үш дыбыстың 4 түрін, гармониялық қатарларды анықтау. Диктантты, бір-екідауысты диктантты одан әрі форте-пианода гармониялау арқылы жазу. Әртүрлі өлшемдегі диатоникалық ұқсастықтағы тональдылық ауытқулар диктантын жазу.
білімдер:
- сольфеджио курсы міндеттерін және музыкалық-педагогикалық қызмет үшін аталған пәннің мәнін.
іскерліктер:
- алған білімін жаттығулардағы, жазба жұмыстарындағы дауыс ырғағында қолдану.
дағдылар:
- дәл дауыс ырғағы, музыкалық тілдің барлық элементтерін естіп анықтау;
- бірдауысты, екі, үш және көпдауысты музыкалық үзінділерді нотадан еркін оқу;
- бір және екідауысты музыкалық диктант жазу;
- музыкалық мысалдарды есте сақтау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2

ПК.3.2.3
ПК.3.1.12
СД 07
Дирижирование
Роль и значение дирижирования.
Постановка дирижерского аппарата. Изучение дирижерских простых, сложных, симметричных, несимметричных размеров и их чередования.
Разграничение функций правой и левой руки. Работа над произведениями с контрастной динамикой, совершенствование показа фразировки, передача жестом пунктирного ритма.
Показ разнообразных темпов, смены темпов.
Изучение произведений с развитой фактурой, содержащей элементы полифонии.
Аннотация изучаемых произведений.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- этапы постановки дирижерской техники, музыкально-выразительные средства.
умения:
- дирижировать партитурой при исполнении хоровых произведений;
- самостоятельно раскрывать идейно-образное содержание произведения;
- использовать жесты, соответствующие партируре;
- транспонировать хоровые партии песен;
- настраиваться на тональности по камертону в хоровых произведениях без сопровождения.
навыки:
- дирижирования в процессе разучивания и исполнения хоровых произведений;
- показа ауфтактов и снятий дирижерских схем;
- звуковедения, смены темпов и динамики.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.7
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.2.12
СД 08
Основной музыкальный инструмент фортепиано
Накопление профессиональных навыков: развитие беглости пальцев, точное исполнение текста, штрихов, подбор аппликатуры, способы педализации.
Практические умения и навыки (чтение с листа, транспонирование, подбор по слуху).
Развитие полифонического слуха, развитие владения кантиленой, естественной интонацией.
Охват сонатной формы, проникновение в драматургию контрастных образов, разнообразные приемы звукоизвлечения.
Работа над техническим совершенствованием, работа над формой и стилем, эмоциональный и образный показ музыкального произведения.
Работа над произведениями, используемыми на практике в детском саду и в школе.
Умение самостоятельно разучить ряд несложных произведений, освоить и передать слушателю смысл нетрудной пьесы или аккомпанемента, образный показ произведения.
План – минимум на семестр каждого учебного года 4 произведения:
полифония, крупная форма, этюд, пьеса из 3-6 произведений детского репертуара.
Баян, аккордеон
Правильная посадка, постановка инструмента и правильное положение ремней. Правильное положение рук, техника владения мехом.
Навыки чтения с листа, транспонирования, аппликатура динамики, установления порядка смены меха в связи с началом новой музыкальной фразы.
Работа над гаммами. Знакомство с терминологией.
Выработка точной координации движений рук с движением меха. Работа над звуком, осмысленной фразировкой.
Навыки самостоятельной работы, подбора по слуху, обработка несложных музыкальных произведений.
Программа исполняемых произведений на каждый семестр:
этюд обработка народной песни или танца 2-3 разнохарактерных произведений различных стилей и эпох (в их числе полифония и произведение крупной формы), ансамбль, произведения детского школьного репертуара.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- основные правила игры на фортепиано, баяне, аккордеоне;
- правила положения корпуса и рук.
умения:
- исполнять инструментальные произведения педагогического репертуара дошкольного и школьного возраста
- раскрыть образное содержание произведения, охватить его форму;
- осмыслить произведение, сознательно и рационально преодолевать технические трудности;
- исполнять произведения полифонического склада, произведения крупной формы и пьесы различные по стилю, содержанию и разнообразные по жанрам.
навыки:
- владеть культурой фортепианного исполнительства
- кантиленной игры;
- интонирования мелодии;
- полифонического мышления;
- музыкально-
исполнительскими, необходимыми в будушей практической деятельности; г
- педализации (фортепиано), владение мехом (баян, аккордеон);
- чтения с листа;
-концертмейстерско-
аккомпаниаторскими;
- профессионально-
исполнительскими;
- практическим материалом для работы с детьми и школьниками.

КҚ 3.2.3
КҚ 3.1.12
АП 07
Дирижирлеу
Дирижирлеудің ролі мен мәні. Дирижерлық аппараттың қойылуы. Жай. күрделі, симметриялы, симметриясыз өлшемдегі дирижерлық ету және оны ауыстырып отыруды зерттеу. Оң және сол жақ қолдың функциясын айыру. Контрасты динамикалы шығармамен жұмыс, үзіндіні мәнерлеп орындауды жетілдіру, сызықты ырғақты қимылмен жеткізу. Әртүрлі шапшаңдықты, оның ауысуын көрсету. Әртүрлі дыбыс жүргізуді көрсету. Полифония элементі бар фактура шығармасын зерттеу. Оқыған шығармаларына қысқаша түсініктеме беру.
білімдер:
- дирижерлық техниканың қойылу кезеңдерін, музыкалық-мәнерлі құралдарды.
іскерліктер:
- хор шығармаларын орындау кезінде партитурамен дирижирлеу;
- шығарманың идеялық-бейнелілік мазмұнын өз бетінше ашу;
- партитураға сәйкес қимылдарды қолдану;
- хор партияларын транспозициялау;
- сүйемелдеусіз хор шығармаларында камертон бойынша тональдікке бейімделу.
дағдылар:
- хор шығармаларын орындау, жаттығу үрдісінде дирижирлеу;
- ауфтакттарды көрсету мен дирижерлық схемаларды түсіру;
- дыбыс жүргізуді, қарқын мен динамиканың ауысуын.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
АП 08
Негізгі музыкалық аспап (фортепиано)
Кәсіптік дағдыларды меңгеру: пианистік ақауларды түзетуді, саусақ жүгіруін дамытуды, мәтінді, штрихты дәл орындау. Аппликатураны таңдау, басқыштық тәсілдерді көбейту. Практикалық шеберлік пен дағдылар (нотадан оқу, транпозиция, естіп таңдау). Полифониялық естуді дамыту, кантиленді табиғи дауыс ырғағын меңгеру. Сонаталы форманы қамту, контрасты драмаға терең бойлау, дыбысшығарудың әртүрлі дыбыс шығару тәсілдері. Техникалық жетілумен, форма және стилмен жұмыс, музыкалық шығарманы эмоционалды және бейнелі көрсету. Мектептегі және балабақшадағы практикада қолданылатын шығармалармен жұмыс істеу. Жеңіл шығармаларды өзінше жаттауды білу, жеңіл пьеса мен сүйемелдеу мағнасын тыңдаушыға жеткізу, шығарманы бейнелі көрсету. Әр оқу жылының семестрларына жоспар: полифония, күрделі форма, этюд, пьеса және балалар репертуарынан 6 шығарма.
Баян, аккордеон
Аспапты дұрыс қою, ременді дұрыс орналастыру. Қолды дұрыс қою, мехты меңгеру техникасы. Нотадан оқу дағдысы, транспозиция, аппликатуралы-динамика, жаңа музыкалық үзіндінің басталуына байланысты мехты ауыстыру қатарын бекіту. Гаммамен жұмыс істеу. Сөздіктермен танысу. Мех қозғалысымен, қол қозғалысының үйлесімін дәл табу. Дыбыспен үзіндіні мәнерлеп орындау жұмысы. Өзінше жұмыс істеу дағдысы, естіп тыңдау, жеңіл музыкалық шығармаларды құру, өңдеу. Орындалатын шығарманың әр семестрге арналған бағдарламасы: этюд, халық биі мен әнін өңдеу, 2-3 әртүрлі стиль мен дәуірдегі шығармалар (оның ішінде полифония, күрделі формалы шығарма), ансамбль, балалар және мектеп репертуарынан шығармалар.
білімдер:
- фортепианода, баянда, аккордеонда ойнаудың негізгі ережелерін;
- кеуде мен қолдың қойылу ережелерін.
іскерліктер:
- шығарманың бейнелілік мазмұнын ашу, оның формасын түгелдей қамту;
- шығарманың мәнін түсіну, техникалық қиындықтарды саналы және тиімді жеңу;
- полифониялық және күрделі формалы шығармаларды және стилі, мазмұны және жанры бойынша әр түрлі пьесаларды орындау.
дағдылар:
- кантилендік ойнау;
- әуенді ырғақтау;
- полифониялық ойлау;
- болашақ практикалық қызметке қажет музыкалық-орындаушылық дағдысы;
- басқыштық (фортепиано) дағды, мех (баян, аккордеон) дағдысы;
- нотадан оқу;
- концертмейстерлік-сүйемелдеушілік дағды;
- кәсіптік орындау дағдылары;
- балалармен және білім алушылармен жұмыс жасауға арналған практикалық материалдарды меңгеру.

ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
СД 09
Хоровой класс
Овладение практическими методами репетирования, приобретения практических навыков детей петь по дирижерскому жесту,
умения слышать отклонения от чистоты тона, преодолевать вокально-хоровые трудности, организовывать выступление, корректировать звучание в процессе исполнения, рационально выстраивать занятие.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- исполнительские средства выразительности;
- приемы звукоизвлечения в пении.
умения:
- управлять группой детей (ансамбль, хор) дошкольного возраста в процессе разучивания и исполнения песен.
навыки:
- стройности звучания;
-ансамбля;
- дикции;
- звуковедения;
-исправления интонационных недостатков в пении.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.7
ПК.3.1.9
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
СД 10
Хоровая аранжировка
Цели и задачи и содержание курса "хоровая аранжировка". Переложение партитур для младшего (двухголосного) и среднего (трехголосного) школьного хора:
- с партитуры для тpex- четырехголосного хора,
- с четырехголосной партитуры с элементами полифонии, с одноголосного произведения с сопровождением. Переложение произведений для старшего детского и для не полного смешанного (юношеского) школьного хора:
с многоголосных партитур полного смешанного хора с сопровождением и без него, с одноголосных партитур для однородного хора, с одноголосных произведений с сопровождением.
Свободная обработка народной песни для детского или юношеского хора.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- обшие понятия о типах и видах хоров;
- диапазоны хоров;
- специфику вокально-хорового письма.
умения:
- подобрать, переложить произведения (романсы, песни, народный фольклор), с увеличением и уменьшением количества голосов;
- применять знания, полученные по другим музыкально-
теоретическим дисциплинам.
навыки:
- выполнения переложений партитур для 2-х, 3-х, 4-х голосных школьных хоров;
- освоения приемов и способов, применяемых при аранжировке.
ПК.3.1.9
ПК.3.1.10
ПК.3.1.11
ПК.3.1.12
ПК.3.1.14
СД 11
Аккомпанемент (фортепиано, баян, аккордеон)
Совмещение вокальной мелодии с ее инструментальным сопровождением.
Подбор аккомпанемента к песням без сопровождения. Чтение с листа песенного репертуара детского сада.
Приемы упрощения аккомпанемента в песнях детского репертуара.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- основные правила игры на фортепиано, баяне, аккордеоне;
- правила положения корпуса и рук.
умения:
- выразительно исполнять песню под собственный аккомпанемент с одновременным управлением группой детей дошкольного возраста с упрощенным аккомпанементом.
навыки:
- подбора аккомпанемента к песням без сопровождения;
- чтения с листа произведений песенного репертуара детского сада.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
СД 12
Дополнительный музыкальный инструмент фортепиано
Освоение нотной грамоты, аппликатуры, штрихи. Развитие слухового контроля.
Работа над пианистическим аппаратом.
Воспитание самостоятельности в работе учащегося. Развитие навыков грамотного прочтения нотного текста.
Формирование умения раскрыть образное содержание музыкального произведения.
Работа над совершенствованием технических возможностей.
Упрощение нотного текста. Развитие полифонического слуха. Изучение навыков владения кантиленой осмысленного интонирования мелодии. Работа над крупной формой.
Овладения навыков педализации. Аккомпанемент песен детского репертуара. Дополнительный инструмент баян, аккордеон.
Устройство инструмента, изучение левой и правой клавиатур, посадка и положение корпуса при игре, постановка рук. Аппликатурные принципы, ведение и смена меха, основы звукоизвлечения.
Координация движений рук с движением меха, выработка свободных движений кисти и пальцев рук.
Развитие навыков звукоизвлечения (нон легато, легато, стаккато), динамической выразительности звука. Принципы игры по слуху, чтения нот с листа ( подготовительная группа,  І класс ДМШ). Программа на каждый семестр:
2 произведения академического репертуара, 2 произведения детского репертуара, гаммы – До-мажор, Соль- мажор, Фа-мажор отдельно правой и левой рукой.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- основные правила игры на баяне, аккордеоне, фортепиано;
- правила положения корпуса и рук.
умения:
- исполнить несложный аккомпанемент;
-гармонизовать попевку;
- исполнить пьесы и песни по программе детского сада.
навыки:
- звукоизвлечения;
- подбора аппликатуры;
- техники педализации (фортепиано), влаление мехом (баян, аккордеон);
- исполнения на фортепиано 2-х голосной хоровой партитуры.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.6
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
СД 13
Дополнительный инструмент домбра
Правильное расположение пальцев рук при игре на домбре, роль правой и левой руки, играть ритмично, репертуарный список программы: 2 этюда, упражнения, 1 кюй, 2 пьесы.
Работа над звукоизвлечением, игра последовательностей и гамм до-мажор и соль-мажор (пиццикато). Изучить в каждом семестре: 1 этюд, 2 песни, 2 кюя. Изучить штрихи тремоло (одним пальцем), пиццикато (большим и указательным пальцами).
Работа над приобретением навыка чтения с листа.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- постановку и посадку за инструментом, правильное положение инструмента и рук;
- штрихи: алма-кезек, пиццикато, тремоло.
умения:
- исполнять несложные произведения для слушания музыки в детском саду;
- исполнять кюй в стиле токпе, песню под собственный аккомпанемент.
навыки:
- звукоизвлечения;
- чтения с листа;
- техники игры правой и левой руки;
- транспонирования песни с учетом диапазона инструмента.
ПК.3.1.1
ПК.3.1.8
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ПК.3.1.13
ПК.3.1.14
СД 14
Постановка голоса
Теоретические понятия о голосовом аппарате детей дошкольного возраста, о правильном формировании гласных и согласных.
Работа над навыками округленного звучания, овладением навыка мягкой атаки звука, четкой дикцией и артикуляцией.
Владением навыками певческого дыхания. Работа над развитием диапазона голоса, разнообразными приемами и осмысленностью исполняемых произведений. Сглаженность регистров.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- теоретические основы вокальной методики;

КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 09
Хор сыныбы
Дайындықтың практикалық әдістерін игеру, дирижерлық қол бұлғау бойынша балалардың практикалық дағдыларын қалыптастыру, тон тазалығынан ауытқушылықтарды ести алу, вокалдық-хорлық қиындықтарды жеңу, іс-шаралар ұйымдастыру, орындау үрдісінде дыбысталуды түзету, сабақты тиімді құру.
білімдер:
- мәнерліліктің орындаушылық құралдарын;
- әндегі дыбыс шығарудың тәсілдерін.
іскерліктер:
- әнді орындау және жаттау процесінде мектепке дейінгі жастағы балалар тобын (ансамблін, хорын) басқару.
дағдылар:
- дыбыстаудың дұрыстығы;
- ансамбль;
- дикция;
- дыбыс жүргізу;
- ән айтудағы ырғақтық кемшіліктерді түзету.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
АП 10
Хорлық аранжировка
Хорлық аранжировкасы курсының мақсаты мен міндеттері. Мектеп хорының кіші (екідауысқа) және орта (үшдауысқа) арналған партитураны салу:
- үш, төртдауысты хорға арналған партитура;
- полифониялық элементі бар төртдауысты партитурадан сүйемелдеуімен бірдауысты шығарма. Ересек балалар мен аралас мектеп хорына арнап шығарма ауыстыру: сүйемелдеуімен және сүйемелсіз толық аралас хордың көпдауысты партитурасынан, біртүрлі хорға арналған, бірдауысты партитурадан, сүйемелдеумен бірдауысты шығармадан. Жеткіншектер мен балалар хорына арналған халық әнін еркін өңдеу.
білімдер:
- хор типтері мен түрлері туралы жалпы түсінікті;
- хор диапазонын;
- вокалдық-хорлық жазудың ерекшеліктерін.
іскерліктер:
- дауыс сандарын көбейтіп және азайтып, шығармаларды (романстар, әндер, халық фольклоры) таңдау, лайықтау;
- басқа музыкалық-теориялық пәндер бойынша алған білімін қолдану.
дағдылар:
- 2, 3, 4 дауысты мектеп хорына арналған партитураны лайықтауды орындау;
- ретке келтіруде (аранжировкада) қолданылатын тәсілдер мен әдістерді меңгеру.
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.14
АП 11
Сүйемелдеу (фортепиано, баян, аккордеон)
Вокалды әуенді аспапты сүйемелдеумен үйлестіру. Қостаусыз айтылатын әндерге сүйемелдеу таңдау. Балабақша ән репертуарын нотадан оқу. Балалар репертуары әндеріндегі сүйемелдеуді қысқарту.
білімдер:
- фортепианода, сырнайда, аккордеонда ойнаудың негізгі ережелерін;
- кеуде мен қолдың қойылу ережелерін.
іскерліктер:
- мектепке дейінгі жастағы балалар тобын басқара отырып бір уақытта өз сүйемелдеуімен әнді мәнерлі орындау;
дағдылар:
- қостаусыз айтылатын әндерге сүйемелдеу таңдау;
- балабақша ән репертуарын нотадан оқу.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 12
Қосымша музыкалық аспап (фортепиано)
Нота, қосымша белгілерді жазу, штрих білімдерін меңгеру. Естіп бақылауды дамыту. Пианистік аппаратпен жұмыс істеу. Студентте өзінше жұмыс істеуді тәрбиелеу. Нота мәтін білімді оқу дағдысын тәрбиелеу. Музыкалық шығарманың бейнелік мазмұнын ашу, шеберлігін қалыптастыру. Кантиленді меңгеру дағдысын, әуенді мағналы ырғақтауды зерттеу. Күрделі формамен жұмыс. Басқыштық дағдыны меңгеру. Балалар және мектеп репертуары әндерін сүйемелдеу. Нотадан оқу және транспозиция дағдысы, естіп таңдау, балаларды репертуарлық шығармаларының бейнелік мазмұнын ашуды білу.
Қосымша аспап (баян, аккордеон)
Аспап құрылысы, оң және сол клавитураны зерттеу, ойнау кезінде корпустың қойылуы мен орналасуы, қолдың қойылуы. Қосымша белгілерді жазу, принципі, мех пен дыбыс шығарудың негізгі қозғалыстары. Қолдың мех қозғалысымен үйлесуі, қол саусақтарының еркін қозғалысын жетілдіру. Дыбыс шығару дағдысын дамыту (нон легато, легато, стаккато), дыбыстардың мәнерлі құрылысы, қозғалысы. Естіп және сүйемелдеп ойнау принциптер, нотаны оқу, аранжировка. Әр семестр бағдарламасы: академиялық репертуардан 4 шығарма, балалар және мектеп репер-туарынан 4 шығарма гаммалар до мажор, соль мажор, жеке оң қолмен және сол қолмен фа мажор.
білімдер:
- баянда, аккордеонда, фортепианода ойнаудың негізгі ережелерін;
- дұрыс отыруды, қолды дұрыс қоюды.
іскерліктер:
- қарапайым сүйемелдеуді орындау;
- әуенді гармониялау;
- балабақша бағдарламасы бойынша пьесалар мен әндер орындау.
дағдылар:
- дыбыс шығару;
- аппликатура таңдау;
- басқыштық (фортепиано) техникасы, мех (баян, аккордеон) дағдысы;
- фортепианода екідауысты хорлық партитура орындау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 13
Қосымша аспап (домбыра)
Домбыра ойнағанда саусақтарын дұрыс орналасуы, оң қол мен сол қолдың ролі, ырғақпен ойнау. Бағдарламаның репертуарлық тізімі: 2 этюд, жаттығулар, 1 күй, 2 пьеса. Дыбыс шығарумен жұмыс жасау, До-мажор және соль-мажор (пиццикато) гаммалары мен бірізділікті ойнау. Әр семестрде 1 этюд, 2 ән, 2 күй үйрену. Термоло (бір саусақпен), пиццикато (үлкен және сұқ саусақтармен) штрихтарын үйрену. Парақтан оқу дағдысын игеру жұмыстары.
білімдер:
- аспапты ұстауды және дұрыс отыруды, қолды дұрыс қою;
- штрихтарды: алма кезек, пиццикато, тремоло;
іскерліктер:
- балабақшаға арналған қарапайым шығармаларды орындау,
- төкпе стилінде күй, өз сүйемелдеуімен ән орындау.
дағдылар:
- дауыс шығару;
- нотадан оқу;
- оң қолмен және сол қолмен ойнау техникасы;
- аспаптың диапазонын ескере отырып әнді транспозициялау.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.14
АП 14
Дауыс қою
Мектепке дейінгі балалардың дауыс аппараты туралы, дауысты мен дауыссыздарды дұрыс қалыптастыру туралы теориялық түсініктер. Жинақталған дыбыстау дағдыларымен, дыбысты майда шабуылдау, анық дикция мен артикуляция дағдыларын игерумен жұмыс жасау. Ән салу тынысы дағдыларын меңгеру. Дауыс қарымын дамытумен, шығарма орындаудың тәсілдерімен жұмыс жасау. Регистрлердің біртектілігі.
білімдер:
- вокалды әдістеменің теориялық негіздерін;

- строение голосового аппарата ребенка от 1 года до 6 лет;
- типы дыхания;
- приемы звуковедения.
умения:
- устранять вокальные трудности в пении детей дошкольного возраста;
- подбирать репертуар с учетом возрастных особенностей.
навыки:
- методики вокальной работы с учетом особенностей развития детского голоса.
ПК.3.1.2
ПК.3.1.6
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
СД 15
Анализ музыкальных произведений
Средства музыкальной выразительности.
Музыкальная форма. Период. Простая двухчастная форма. Простая трехчастная форма. Сложная трехчастная форма. Вариации. Рондо. Сонатная форма.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- теоретические основы курса анализа;
- принципы построения музыкального произведения и его стилевые особенности; - важнейшие элементы музыкального языка, его
выразительные возможности;
- об образах национальной музыки, отражаюшей богатство и разнообразие жизненных явлений;
- о средствах музыкальной выразительности в произведениях различных композиторов, стилистических чертах их творчества.
умения:
- делать целостный анализ музыкального произведения в его связях с содержанием; - определять тематизм и средства его развития, классификацию произведений по жанру, выразительные возможности формы музыкалького произведения.
навыки:
- формулирования теоретических понятий о простых и сложных
формах произведений, определять общее и различное между формами.
ПК.3.1.3
ПК.3.1.10
ПК.3.1.12
ДОО 00
Дисциплины определяемые организацией образования
Теория и методика организации внешкольной досуговой деятельности
Предварительная подготовка культмассовых мероприятий. Этапы подготовки и проектирования культурно-досуговых программ. Оформление организационной документации.
Разработка и составление проекта праздника. Виды культурно-массовых мероприятий и их классификация.
Формы детских праздников.
Содержание и средства различных форм досуга школьников.
Основы сценарного мастерства.
Камерные формы организации досуга.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- этапы подготовки и проектирования культурно-досуговых программ.
- виды культурно-массовых мероприятий, их классификацию.
- содержание и средства различных форм досуга школьников.
- особенности сценария массового праздника
умения:
оформить организационную документацию разработать проект праздника составить проект праздника составить план мероприятия по подготовке культурно-досуговых программ
навыки:
- художественного монтажа сценария.
- методикой подготовки и проведения конкурсных программ, фестивалей, недели музыки.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 7
БК8
ПК.1.1.2
ПК.2.1.3
П0 00
Производственное обучение (учебная, педагогическая практика)
П0 01
Внеклассная внешкольная воспитательная работа
Организационно-педагогическая работа.
Эстетическое нравственное просвещение детей и подростков.
Музыкальное воспитание, экологическое воспитание, спортивно-оздоровительная работа.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен уметь:
- организовать кружковую работу;
проводить отдельные виды внеклассной воспитательной работы (беседы, классные часы, праздники, утренники, конкурсы);
разрабатывать и оформлять конспекты уроков внеклассных занятий и внеклассных мероприятий.
навыки:
-проведения внеклассных занятий, мероприятий.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 8
ПК.1.1.1
ПК.1.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК.2.1.5
П0 02
Хоровая практика (практическая дисциплина)

- 1-6 жас аралығындағы балалардың дауыс аппаратының құрылысы;
- демнің типтері;
- дыбыс жүргізудің тәсілдері.
іскерліктер:
- мектепке дейінгі жастағы балалардың ән айтудағы вокалды қиындықтарын жою;
- жас ерекшеліктерді ескере отырып репертуар таңдау.
дағдылар:
- бала дауысын дамытудың ерекшеліктерін ескере отырып вокалды жұмыстың әдістемелерін білу.
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
АП 15
Музыкалық шығармаларды талдау
Музыкалық мәнер құралдары. Музыкалық форма. Период. Жай екі бөлімді форма. Жай үш бөлімді форма. Күрделі үш бөлімді форма. Вариация. Рондо. Сонаталық форма. Ежелгі сюита. Жаңа сюита. Сонаталық-симфониялық цикл. Вокалды-симфониялық цикл.
білімдер:
- талдау курсының теориялық негіздерін;
- музыкалық шығарманы құрудың қағидаларын және оның стилдік ерекшеліктерін;
- музыкалық тілдің маңызды элементтерін, оның мәнерлі мүмкіндіктерін;
- өмірлік құбылыстардың байлығы мен әртүрлілігін көрсететін халық музыкасының бейнелері туралы;
- әртүрлі композиторлар шығармаларындағы музыкалық мәнер құралдары туралы, олардың шығармашылығының стилдік түрлері туралы;
іскерліктер:
- мазмұнымен байланысты музыкалық шығарманы тұтас талдау;
- тақырыбы мен оның даму құралдарын, жанры бойынша шығарманың жіктелуін, музыкалық шығарманың мәнерлі мүмкіндіктерін анықтау.
дағдылар:
- шығарманың қарапайым және күрделі формалары жөнінде теориялық түсінікті қалыптастыру, формалар арасындағы жалпылық пен айырмашылықты анықтау.
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
Мектептен тыс бос уақытты ұйымдастырудың теориясы мен әдістемесі
білімдер:
- мәдени іс-шаралар бағдарламаларын жобалау және дайындық кезеңдері.
- жаппай мәдени шаралардың түрлері және олардың классификациясы.
- мектеп білім алушыларының бос уақытының әр түрлі мазмұны мен тәсілдері;
- мерекелік шараның сценарийлік ерекшелігі;
іскерліктер:
- ұйымдастыру құжаттарын толтыру;
- мерекенің жобасын жасау;
- мерекенің жобасын құру;
- бос уақытты ұйымдастырудың мерекелік жоспарын құру;
дағдылар:
- сценарийдің көркемдік монтажы;
- конкурстық бағдарламардың, фестивальдардың, музыкалық апталықтардың әдістемлік дайындығы және өткізу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
ӨО 00
Өндірістік оқыту (оқу, педагогикалық практика)
ӨО 01
Мектептен, сыныптан тыс тәрбие жұмысын ұйымдастыру
Ұйымдастырушылық-педагогикалық жұмыс. Балалар мен жасөспірімдердің, эстетикалық, адамгершілік ағарту жұмысы. Музыкалық тәрбие, экологиялық тәрбие, спорттық-сауықтыру жұмысы.
іскерліктер:
- үйірме жұмысын ұйымдастыру;
- сыныптан тыс тәрбие жұмысының жекелеген түрлерін өткізу (әңгіме, сынып сағаттары, мерекелер, ертеңгіліктер, конкурстар);
- сыныптан тыс сабақтар мен іс-шаралардың конспектілерін әзірлеу мен безендіру.
дағдылар:
- сыныптан тыс сабақтар мен іс-шаралар өткізу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 8
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
ӨО 02
Хор практикасы

Художественное исполнение 2-х, 3-х голосных песен или хоровых произведений под управлением учащегося с предварительным разучиванием.
Работа над развитием вокально-хоровых навыков в упражнениях и хоровых произведениях.
Показ голосом приемов звуковедения, тембровой окраски звука, приемов цепного дыхания в репетиционной работе и дирижерским жестом и в концертном исполнении.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен знать:
- роль хорового пения в культуре страны и музыкальном образовании детей;
-основные вокально-хоровые навыки;
- принципы подбора хорового репертуара;
-методику составления репетиционного исполнительского плана.
умения:
- управлять хоровым коллективом;
- воплощать художественный замысел исполняемого произведения;
- использовать методы и приемы вокально-хоровой работы.
навыки:
- достижения хорового строя;
- ансамбля;
- дикции;
- распевания хора.
ПК.2.1.1
ПК.2.1.6
ПК.2.1.7
ПК.2.1.8
ПК.2.1.9
ПК.2.1.10
ПК.2.1.12
П0 03
Пробные занятия
в детском саду
Составление плана-конспекта музыкального занятия. Разработка и изготовление наглядных пособий, дидактического материала.
Изучение передового педагогического опыта. Проведение музыкальных занятий в разных возрастных группах, музыкальных утренников, музыкальных развлечений, утренней гимнастики в детском саду.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен уметь:
- применять знания, полученные в процессе изучения всех учебных дисциплин;
разрабатывать и оформлять конспекты музыкальных и внеклассных занятий, внеклассных мероприятий.
навыки:
- проведения музыкальных занятий и внеклассных мероприятий в детском саду.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
БК 8
БК 10
ПК.1.1.1
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК.2.1.8
ПК.2.1.11
ПК.2.1.12
ПК.2.1.16
ПК.2.1.17
ПК.2.1.18
П0 04
Пробные уроки в школе
Проведение уроков музыки в школе. Организация воспитательной работы с детьми. Ознакомление с оформлением документации в школе.
Ознакомление с системой взаимосвязи школьного и семейного воспитания.
Знакомство с передовым педагогическим опытом, методической работой школы, с работой педагогического совета и методических собеседований.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен уметь:
- применять знания, полученные в процессе изучения всех учебных дисциплин.
- организовать в школе кружковую работу;
- проводить беседы, классные часы, праздники, конкурсы;
навыки:
- проведения уроков музыки в школе;
- организация работы по развитию музыкального творчества школьника расширению их кругозора, осуществлять профориентационную работу.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
БК 8
БК 10
ПК.1.1.2
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК.2.1.7
ПК.2.1.8
ПК.2.1.9
ПК.2.1.11
ПК.2.1.12
ПК.2.1.15
ПК.2.1.16
ПК.2.1.17
ПК.2.1.18
П0 05
Преддипломная практика
Проведение уроков музыки в школе. Задачи практики:
овладение навыками музыкально- педагогической деятельности учителя музыки;
целостное восприятие условий деятельности и музыкальной жизни школы, знакомство с педагогическим коллективом;
изучение системы планирования и учета учебно-воспитательной работы школы, отдельных учителей и классных руководителей;
музыкально- педагогическое изучение обучающихся школы и ученического коллектива;
ознакомление с работой методического объединения учителей, педагогического совета школы.
Организация воспитательной работы с детьми.
Оформление документации в школе.
Система взаимосвязи школьного и семейного воспитания.
Знакомство с передовым педагогическим опытом, методической работой школы, с работой педагогического совета и методических собеседований.
В результате изучения цикла дисциплины обучающийся должен уметь:
- разрабатывать поурочные и тематические планы учебных занятий, планировать музыкально-эстетическую внеклассную работу;
-вести школьную документацию (классный журнал, детские дневники, дневники музыкальных впечатлений);
- изготовлять наглядные пособия и дидактический материал;
- самостоятельно готовить и проводить уроки музыки, дополнительные индивидуальные музыкальные занятия со школьниками, имеющими слабые музыкально-слуховые данные;
- организации школьных музыкальных кружков и работы в качестве руководителя хора (вокального ансамбля), оркестра детских или народных инструментов;
-анализировать и обобщать опыт работы учителей музыки и собственный опыт работы в период педагогической практики;
-составлять общий план музыкальной работы и проведения каждой репетиции с музыкальным коллективом;
-проводить отбор репертуара для исполнения школьниками, производить детальный анализ средств музыкальной выразительности изучаемого произведения с определением комплекса методических приемов преодоления возможных трудностей в исполнении;
-проводить организационную работу с родителями, устанавливать творческие взаимоотношения с детьми учителями школы;
навыки:
навыками всех форм и методов музыкально- эстетической работы с детьми.
БК 1
БК 3
БК 4
БК 7
БК 8
БК 9
БК10
БК12
ПК.1.1.1
ПК.1.1.2
ПК.1.1.3
ПК.2.1.1
ПК.2.1.2
ПК.2.1.3
ПК.2.1.4
ПК.2.1.5
ПК.2.1.6
ПК.2.1.7
ПК.2.1.14
ПК.2.1.15
ПК.2.1.16
ПК.2.1.17
ПК.2.1.20

Алдын ала жаттау арқылы, студенттің басқаруымен 2, 3 дауысты ән мен хор шығармаларын көркем орындау. Хор шығармаларында, жаттығуларда вокалды-хор дағдысын дамыту жұмысы. Дауыспен дыбыс жүргізу тәсілін, дыбыстың темблігін, концерттік орындаудағы дирижерлық қозғалысты және дайындық жұмысындағы тізбекті тыныс тәсілін көрсету.
білімдер:
- балаларға музыкалық білім берудегі және ел мәдениетіндегі хор әнінің ролін;
- негізгі вокалдық-хорлық дағдыларды;
- зор репертуарын таңдаудың қағидаларын;
- дайындау-орындау жоспарын құру әдістерін.
іскерліктер:
- хор ұжымын басқару;
- орындайтын шығарманың көркемдік ойын іске асыру;
- вокалдық-хорлық жұмыстың әдістері мен тәсілдерін пайдалану.
дағдылар:
- хор қатарының жетістіктері;
- ансамбль;
- дикция;
- хор айту.
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
КҚ 3.1.12
ӨО 03
Балабақшадағы байқау сабақтары
Музыкалық сабақтың жоспарын құру. Көркемдік, дидактикалық құрал-жабдықтарды әзірлеу. Озат педагогикалық практиканы зерттеу. Бабақшада музыкалық ертеңгіліктер, музыкалық сауықтар, таңғы жаттығулар өткізу.
іскерліктер:
- барлық оқу пәндерін оқу үрдісінде алған білімін пайдалана білу;
- музыкалық және сыныптан тыс сабақтардың, сыныптан тыс іс-шаралардың конспектілерін жасау және безендіру.
дағдылар:
- балабақшада музыкалық сабақтар мен сыныптан тыс іс-шаралар өткізу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
ӨО 04
Мектептегі байқау сабақтары
Мектепте музыка сабақтарын өткізу. Балалармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру. Мектептегі құжаттарды ресімдеумен танысу. Мектеп және отбасылық тәрбиенің өзара байланысы жүйесімен танысу. Алдыңғы қатарлы педагогикалық практикамен, мектептің әдістемелік жұмысымен, педагогикалық кеңес пен әдістемелік сұхбат жұмысымен танысу.
іскерліктер:
- барлық оқу пәндерін оқу үрдісінде алған білімін пайдалана білу;
- мектепте үйірме жұмыстарын ұйымдастыру;
- конкурстар, мерекелер, сынып сағаттарын, әңгімелер өткізу;
дағдылар:
- мектепте ән сабақтарын өткізу;
- мектеп білім алушысының музыкалық шығармашылығын дамыту, ой-өрісін кеңейту, кәсіптік бағдар беру үшін жұмыстар ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 10
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.11
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.18
ӨО 05
Диплом алды практика
Мектептегі музыка сабақтарын өткізу.
Практиканың міндеттері:
Музыка мұғалімінің музыкалық-педагогикалық әрекетінің дағдыларын меңгеруі;
Мектептің әрекеті мен музыкалық өмірі жағдайларын тұтас қабылдау, педагогикалық ұжыммен танысу;
Мектептің, жеке мұғалімдер мен сынып жетекшілерінің оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау мен есепке алу жүйесін үйрену;
Мектеп пен білім алушылар ұжымын музыкалық-педагогикалық зерттеу;
Мұғалімдердің әдістемелік бірлестігі, мектептің педагогикалық кеңесі жұмысымен танысу;
Балалармен тәрбие жұмысын ұйымдастыру; Мектеп құжаттарын рәсімдеу;
Мектеп пен отбасы тәрбиесінің өзара байланысы жүйесі;
Алдыңғы қатарлы педагогикалық практикалармен, мектептің әдістемелік жұмысымен, педагогикалық және әдістемелік кеңес жұмыстарымен танысу.
іскерліктер:
- оқу сабақтарының сабақ жоспары мен тақырыптық жоспарын әзірлеу, сыныптан тыс музыкалық-эстетикалық жұмыс жоспарлау;
- мектеп құжаттарын жүргізу (сынып журналы, балалар күнделігі, музыкалық әсер күнделігі);
- көрнекілік құралдар мен дидактикалық материалдар дайындау;
- музыка сабақтарын, музыкалық-есту мәліметтері төмен білім алушылармен қосымша жеке музыкалық сабақтарды өз бетімен дайындау және өткізу;
- хор (вокалдық ансамбль), балалар немесе халық аспаптар оркестрінің жетекшісі ретінде мектептің музыкалық үйірмелерін және жұмыстар ұйымдастыру;
- педагогикалық практика кезіндегі өзінің және музыка мұғалімдерінің жұмыс практикасын талдау және жинақтау;
- музыкалық жұмыстың және музыкалық ұжыммен әрбір дайындықты өткізудің жалпы жоспарын құру;
- білім алушылардың орындауына арналған репертуарды таңдау, меңгерілетін шығарманың музыкалық мәнерлілігі құралдарын орындауда кездесетін қиындықтары жеңудің әдістемелік тәсілдерінің кешенін анықтай отырып, бөлшектеп талдау;
- ата-аналармен ұйымдастырушылық жұмыс жүргізу, балалармен, мектеп мұғалімдерімен шығармашылық ара қатынас орнату;
дағдылар:
- балалармен музыкалық-эстетикалық жұмыс жүргізудің барлық формалары мен әдістерінің дағдыларын.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 12
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.1
КҚ 3.1.2
КҚ 3.1.3
КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.7
КҚ 3.1.14
КҚ 3.1.15
КҚ 3.1.16
КҚ 3.1.17
КҚ 3.1.20

ПП 00.00.
Профессиональная практика
ПП 00.01
Подготовка к летней практике
Цели, задачи и особенности летней педагогической практики Современные дети в современном лагере
Детское оздоровительно-
образовательное учреждение
Основные направления оздоровительно-воспитательной работы в лагере
Обязанности воспитателя и вожатого
Вожатому о детях
Организация приема детей в лагерь
Как познакомить детей с лагерем
Методика воспитательной работы с детьми
Воспитательная работа в отряде
Визитная карточка отряда
Планирование работы отряда на смену
Психолого-педагогическое сопровождение ребенка в условиях оздоровительного лагеря
Внутриотрядные мероприятия
Возвращение к народным истокам
Организация родительского дня
Советы вожатому
Отчетная документация о прохождении летней практики
Знать:
- Цели и задачи летней практики.
- Особенности летней практики.
- Требования к работе в летнем оздоровительном лагере.
- Значимость организации летнего отдыха детей.
- Задачи детского оздоровительно-образовательного учреждения.
- Типы летних лагерей, структуру лагеря.
- Организовать активный досуг, кружковую деятельности.
- Права и обязанности воспитателя и вожатого.
- Возрастные особенности детей.
Уметь:
- разрешать конфликтные ситуации и решать возможные проблемы с детьми в лагере.
- оформлять документацию
-применять методику организации творческих дел.
навыки:
- навыками развития разносторонних способностей детей.
- навыками психолого-педагогического сопровождения: диагностический, консультативный, прогностический, практический и их характеристика
- методикой организации и проведения народных игр, музыкальных посиделок, конкурса акынов, фольклорного праздника и др.
БК 1
БК 3
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК.3.1.3.
ПП 00.02
Летняя практика
- организационно-
педагогическая работа (знакомство с условиями работы, правилами внутреннего распорядка, традициями лагеря, с составом отряда, проверка степени готовности детей к выезду в лагерь, беседы с родителями, составление плана работы отряда, формирование органов самоуправления и работа с ними);
- изучение специфики проявления возрастных и индивидуальных особенностей воспитанников, состояния их здоровья, условий жизни и воспитания;
- организация коллективно-творческой деятельности по всем направлениям воспитания (в области развития познавательных интересов детей и подростков, нравственного, эстетического, трудового воспитания, спортивно-оздоровительной работы и др.);
- организация режима, активного отдыха детей, проведение санитарно- гигиенической работы и работы по самообслуживанию;
- проведение индивидуальной воспитательной работы с детьми и подростками.
Уметь:
- определять цели и задачи оздоровительной и воспитательной работы с детьми и подростками в лагере; - планировать воспитательную работу на лагерную смену и каждый день с учетом интересов и индивидуальных способностей детей;
- организовывать самоуправление в коллективе и направлять его деятельность; - создавать условия для развития самодеятельности детей и подростков;
-организовывать разнообразную деятельность детей и подростков (беседы, конкурсы рисунков, фестивали танцев и песен, вечера поэзии, костры, праздники, трудовые десанты, спортивные соревнования и др.);
- сочетать индивидуальную и коллективную работу с детьми;
- использовать всю систему возможных педагогических воздействий в условиях лагеря с учетом возрастных и индивидуальных особенностей детей и подростков;
- устанавливать педагогически правильные отношения с детьми и подростками, с коллегами;
- пользоваться результатами контроля и самоконтроля своей деятельности в загородных оздоровительных лагерях,
пришкольных лагерях;
БК 1
БК 3
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9

КП 00.00
Кәсіптік практика
КП 00.01
Жазғы практикаға дайындық
Ұйымдастырушылық-педагогикалық жұмыс (жұмыс шарттарымен, ішкі тәртіп ережелерімен, лагерь дәстүрлерімен, отряд құрамымен танысу, лагерьге шығуға балалардың дайындық дәрежесін тексеру, ата-аналармен әңгіме, отрядтың жұмыс жоспарын құру, өзін-өзі басқару органдарын құру және олармен жұмыс жасау).
Тәрбиеленушілердің жас және жеке ерекшеліктерінің көрінуін зерттеу, олардың денсаулық, өмірі мен тәрбиесі жағдайлары.
Тәрбиенің барлық бағыттары бойынша ұжымдық-шығармашылық әрекет ұйымдастыру (балалар мен жасөспірімдердің танымдық қызығушылықтарын дамыту, өнегелік, эстетикалық, еңбек тәрбиесі, спорттық-сауықтыру жұмысы және т.б. аясында).
Балалардың белсенді демалыс тәртібін ұйымдастыру, санитарлық-гигиеналық жұмыс пен өзіне-өзі қызмет ету жұмысын жүргізу.
Балалармен және жасөспірімдермен жеке тәрбие жұмысын жүргізу.
іскерліктер:
- Лагерьдегі балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін сауықтыру және тәрбие жұмысының мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
- балалардың қызығушылықтары мен жеке қабілеттерін ескере отырып, лагерлік ауысымға және әр күнге тәрбие жұмысын жоспарлау;
- ұжымдағы өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру және оның әрекетін бағыттау;
- балалар мен жасөспірімдердің өзіндік әрекеттерін дамыту үшін жағдай жасау;
- балалар мен жасөспірімдердің алуан түрлі әрекеттерін ұйымдастыру (әңгімелер, суреттер сайысы, би мен ән фестивальдары, поэзия кештері, алау, мерекелер, еңбек десанттары, спорттық жарыстар және т.б.);
- балалармен жүргізілетін жеке және ұжымдық жұмысты үйлестіру;
- балалар мен жасөспірімдердің жас ерекшеліктері мен жеке қабілеттерін ескере отырып, лагерь жағдайларындағы мүмкін педагогикалық ықпалдардың барлық жүйесін қолдану;
- балалармен, жасөспірімдермен және әріптестермен педагогикалық дұрыс қарым-қатынас орнату;
- қала сыртындағы сауықтыру лагерлеріндегі, мектеп жанындағы лагерлердегі өз әрекетін бақылау мен өзін-өзі бақылау нәтижелерін қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.1.3.
КП 00.02
Жазғы практика
Ұйымдастырушылық-педагогикалық жұмыс (жұмыс шарттарымен, ішкі тәртіп ережелерімен, лагерь дәстүрлерімен, отряд құрамымен танысу, лагерьге шығуға балалардың дайындық дәрежесін тексеру, ата-аналармен әңгіме, отрядтың жұмыс жоспарын құру, өзін-өзі басқару органдарын құру және олармен жұмыс жасау).
Тәрбиеленушілердің жас және жеке ерекшеліктерінің көрінуін зерттеу, олардың денсаулық, өмірі мен тәрбиесі жағдайлары.
Тәрбиенің барлық бағыттары бойынша ұжмдық-шығармашылық әрекет ұйымдастыру (балалар мен жасөспірімдердің танымдық қызығушылықтарын дамыту, өнегелік, эстетикалық, еңбек тәрбиесі, спорттық-сауықтыру жұмысы және т.б. аясында).
Балалардың белсенді демалыс тәртібін ұйымдастыру, санитарлық-гигиеналық жұмыс пен өзіне-өзі қызмет ету жұмысын жүргізу.
Балалармен және жасөспірімдермен жеке тәрбие жұмысын жүргізу.
іскерліктер:
- Лагерьдегі балалармен және жасөспірімдермен жүргізілетін сауықтыру және тәрбие жұмысының мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
- балалардың қызығушылықтары мен жеке қабілеттерін ескере отырып, лагерлік ауысымға және әр күнге тәрбие жұмысын жоспарлау;
- ұжымдағы өзін-өзі басқаруды ұйымдастыру және оның әрекетін бағыттау;
- балалар мен жасөспірімдердің өзіндік әрекеттерін дамыту үшін жағдай жасау;
- балалар мен жасөспірімдердің алуан түрлі әрекеттерін ұйымдастыру (әңгімелер, суреттер сайысы, би мен ән фестивальдары, поэзия кештері, алау, мерекелер, еңбек десанттары, спорттық жарыстар және т.б.);
- балалармен жүргізілетін жеке және ұжымдық жұмысты үйлестіру;
- балалар мен жасөспірімдердің жас ерекшеліктері мен жеке қабілеттерін ескере отырып, лагерь жағдайларындағы мүмкін педагогикалық ықпалдардың барлық жүйесін қолдану;
- балалармен, жасөспірімдермен және әріптестермен педагогикалық дұрыс қарым-қатынас орнату;
- қала сыртындағы сауықтыру лагерлеріндегі, мектеп жанындағы лагерлердегі өз әрекетін бақылау мен өзін-өзі бақылау нәтижелерін қолдану.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9

ПК.3.1.3.
ПП 00.03
Руководство хоровым кружком
Задачей практики является научить практикантов работать с детскими коллективами разного возраста, вокальными ансамблями, солистами.
Практика проводится в течение последнего курса обучения по индивидуальному графику и плану для каждого обучающегося.
План проведения практики и график занятий составляется практикантом под руководством учителя школы (хормейстера, учителя музыки) и совместно с преподавателем дирижирования.
Уметь:
- применять разнообразные методы в ходе занятия;
-разрабатывать планы репетиционной работы с хором;
-подбирать распевки.
- управлять хоровым коллективом;
-аккомпанировать школьному хору, вокальному ансамблю.
БК 1
БК 7
БК 10
ПК.3.1.7.
ПК.3.1.8.
ПК.3.1.9.
ПК.3.1.12.
Примечание
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
БК 12
Понимать сущность и социальную значимость профессии, проявлять к ней устойчивый интерес, любить детей.
Понимать и применять духовные ценности и нормы, основанные на идеалах человеческих качеств.
Знать Закон Республики Казахстан «Об образовании», Конвенцию о правах ребенка, нормативные документы.
Организовывать собственную деятельность, выбирать типовые методы решения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество
Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях и нести за них ответственность
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения;
Уметь работать самостоятельно и в коллективе, взаимодействовать с руководством, коллегами и социальными партнерами;
Осуществлять поиск и использование информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач профессионального и личностного развития;
Осуществлять профессиональную деятельность в условиях обновления ее целей, содержания, смены технологий
Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Соблюдать правила техники безопасности.
Владеть способами обработки, хранения и применения информации, работы с Интернетом, электронной почтой, ИКТ.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
010801 3 - «Учитель музыки в организациях дошкольного и основного среднего образования»
ПК.3.1.1.Определять цели и задачи учебно-воспитательного процесса;
ПК.3.1.2. Организовывать и проводить музыкальные занятия в детском саду и уроки музыки в организациях основного среднего образования.
ПК.3.1.3. Организовывать и проводить внеурочные музыкальные мероприятия
ПК.3.1.4. Владеть формами, методами и приемами педагогической деятельности;

КҚ 3.1.3.
КП 00.03
Хор үйірмесіне жетекшілік
Практиканың міндеті практиканттарды әр түрлі жастағы балалар ұжымымен, вокалдық ансамбльдермен, солистермен жұмыс жасау болып табылады. Практика соңғы курс бойы әрбір білім алушыға арналған жоспар және жеке кесте бойынша өткізіледі. Практиканың өту жоспары мен сабақ кестесін мектеп мұғалімінің (хормейстердің, музыка мұғалімінің) жетекшілігімен және дирижирлеу оқытушысымен бірлесіп практикант құрады.
іскерліктер:
- сабақ барысында түрлі әдістер қолдану;
- хормен дайындық жұмысын жүргізудің жоспарын әзірлеу;
- ән таңдау;
- хор ұжымына жетекшілік ету;
- мектеп хорын, вокалдық ансамбльді сүйемелдеу.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 10
КҚ 3.1.7.
КҚ 3.1.8.
КҚ 3.1.9.
КҚ 3.1.12.
Ескерту
1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Мамандықтың мәні мен әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған тұрақты қызығушылық көрсету, балаларды жақсы көру.
БҚ 2
Мінсіз адами қасиеттерге негізделген рухани құндылықтар мен нормаларды түсіну және қолдану.
БҚ 3
Қазақстан Республикасының «Білім туралы» Заңын, Бала құқықтары туралы конвенцияны, нормативтік құжаттарды білу.
БҚ 4
Жеке қызметті ұйымдастыру, кәсіби міндеттерді шешудің үлгілік әдістерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау.
БҚ 5
Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдау және оларға жауап беру.
БҚ 6
Тұлғааралық және қатынастық тәртіптің ережелерін сақтау.
БҚ 7
Жеке және ұжымда жұмыс істей алу, басшылықпен, әріптестермен және әлеуметтік серіктестермен бірлесіп әрекет жасау.
БҚ 8
Кәсіби және жеке дамудың кәсіптік міндеттерін қою мен шешуге қажетті ақпараттарды іздестіру мен қолдануды жүзеге асыру.
БҚ 9
Мақсаттары мен мазмұнының жаңаруы, технологиялардың ауысуы жағдайларында кәсіби қызметті жүзеге асыру.
БҚ 10
Еңбек заңына сәйкес өз құқығын қорғай білу.
БҚ 11
Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
БҚ 12
Ақпаратты өңдеу, сақтау және қолдану, интернетпен, электрондық поштамен, АҚТ-мен жұмыс істеу тәсілдерін игеру.
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
Орта буын маманы
010801 3 - «Мектепке дейінгі және негізгі орта білім беру ұйымдарындағы музыка пәнінің мұғалімі»
КҚ.3.1.1. Оқу-тәрбие үрдісінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
КҚ.3.1.2. Балабақша мен негізгі орта білім беру ұйымдарындағы музыка сабақтарын ұйымдастыру және өткізу;
КҚ.3.1.3. Сабақтан тыс музыкалық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
КҚ.3.1.4. Педагогикалық қызметтің түрлерін, әдістерін және тәсілдерін білу;

ПК.3.1.5. Организовывать и проводить учебно-воспитательную и эстетическую работу
ПК.3.1.6. Исполнять произведения педагогического репертуара вокального, хорового и инструментального жанров.
ПК.3.1.7. Управлять детским вокально-хоровым коллективом с использованием дирижерских навыков.
ПК.3.1.8. Аккомпанировать детскому составу исполнителей.
ПК.3.1.9. Подобрать, переложить произведения детского и школьного репертуара с увеличением и уменьшением количества голосов.
ПК.3.1.10. Анализировать специальную педагогическую и психологическую литературу;
ПК.3.1.11. Применять различные компьютерные технологии в проведении уроков;
ПК.3.1.12. Использовать профессиональную педагогическую терминологию;
ПК.3.1.13. Применять различные материалы и инструменты в педагогической деятельности;
ПК.3.1.14. Использовать новейшие методики преподавания;
ПК.3.1.15. Определять и оценивать результаты обучения музыке и музыкального образования.
ПК.3.1.16.Вносить креативные идеи в
учебно-воспитательный процесс.
ПК.3.1.17. Анализировать уроки музыки и внеурочные музыкальные мероприятия.
ПК.3.1.18. Вести документацию, обеспечивающую процесс музыкального образования в организации образования дошкольного и основного среднего образования.
ПК.3.1.19. Создавать в кабинете предметно - развивающую среду.
ПК.3.1.20. Систематизировать педагогический опыт, обосновывать выбор методов и средств собственной педагогической практики.
См. продолжение V13008489_1

КҚ.3.1.5. Оқу-тәрбиелік және эстетикалық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
КҚ.3.1.6. Вокал, хор, аспаптық жанрдағы педагогикалық репертуар шығармаларын орындау;
КҚ.3.1.7. Дирижерлық дағдыларды қолдана отырып, балалар вокалдық-хорлық ұжымды басқару;
КҚ.3.1.8. Балалар орындаушылар құрамын сүйемелдеу;
КҚ.3.1.9. Дауыс сандарын көбейте және азайта отырып, балалар және мектеп репертуары шығармаларын таңдау, қайта түсіру;
КҚ.3.1.10. Арнайы педагогикалық және психологиялық әдебиетті талдау;
КҚ.3.1.11. Сабақ өткізуде түрлі компьютерлік технологияларды пайдалану;
КҚ.3.1.12. Кәсіби педагогикалық терминдерді қолдану;
КҚ.3.1.13. Педагогикалық қызметте түрлі материалдар мен аспаптарды пайдалану;
КҚ.3.1.14. Оқытудың жаңа әдістемелерін қолдану;
КҚ.3.1.15. Музыканы оқыту мен музыкалық білім беру нәтижелерін анықтау және бағалау;
КҚ.3.1.16. Оқу-тәрбие үрдісіне жаңа (креативті) идеялар енгізу.
КҚ.3.1.17. Музыка сабақтарын және сабақтан тыс музыкалық іс-шараларды талдау;
КҚ.3.1.18. Мектепке дейінгі және негізгі орта білім беру ұйымдарындағы музыкалық білім беру үрдісін қамтамасыз ететін құжаттарды жүргізу;
КҚ.3.1.19. Кабинетте пәндік-дамытушылық орта құру;
КҚ.3.1.20. Педагогикалық практиканы жүйелендіру, жеке педагогикалық практикасының әдістері мен тәсілдерін таңдауын дәлелдеу.
РҚАО-ның ескертпесі! жалғасын қараңыз