Об утверждении Правил служебной этики государственных служащих Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 27 ноября 2013 года № 557. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2013 года № 9045. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 25 мая 2016 года № 259
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 25.05.2016 № 259.
В соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 "О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила служебной этики государственных служащих Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Правила).
2. Начальнику Административного департамента Министерства обороны Республики Казахстан:
1) в установленном законодательном порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции для государственной регистрации;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в средства массовой информации и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Начальникам департаментов и управлений Министерства обороны Республики Казахстан при приеме на работу государственных служащих, ознакомить их с вышеуказанными Правилами.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-майора Майкеева Б.А.
5. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Джаксыбеков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 27 ноября 2013 года № 557
Правила служебной этики государственных служащих
Министерства обороны Республики Казахстан
1. Настоящие Правила служебной этики государственных служащих Министерства обороны Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 Указа Президента Республики Казахстан от 1 октября 2013 года № 651 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года № 1567 "О Кодексе чести государственных служащих Республики Казахстан" и определяют основные нормы поведения государственных служащих Министерства обороны Республики Казахстан (далее - Министерство) в ходе исполнения ими своих служебных обязанностей, во взаимоотношениях с коллегами и гражданами.

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мемлекеттiк қызметшілерінің қызмет этикасы қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2013 жылғы 27 қарашадағы № 557 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 30 желтоқсанда № 9045 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 25 мамырдағы № 259 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 25.05.2016 № 259 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мемлекеттiк қызметшілерінің қызмет этикасы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Әкімшілік департаментінің бастығы:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Әділет министрлігіне жолдасын;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялау үшін бұқаралық ақпарат құралдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) ресми жарияланғаннан кейін бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі департаменттері мен басқармаларының бастықтары мемлекеттік қызметшілерді жұмысқа қабылдау кезінде оларды жоғарыда көрсетілген қағидалармен таныстырсын.
4. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-майор Б.Ә. Майкеевке жүктелсін.
5. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Бұйрық оны алғаш ресми жариялаған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр Ә. Жақсыбеков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2013 жылғы 27 қарашадағы
№ 557 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мемлекеттік
қызметшілерінің қызмет этикасы қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің қызмет этикасы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің ар-намыс кодексі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 3 мамырдағы № 1567 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 1 қазандағы № 651 Жарлығының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі мемлекеттік қызметшілерінің өз қызметтік міндеттерін атқару барысындағы, әріптестерімен және азаматтармен өзара қарым-қатынас жасау кезіндегі мінез-құлқының негізгі нормаларын белгілейді.

2. Государственные служащие обязаны руководствоваться принципом законности, требованиями Конституции, законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Государственным служащим не следует негативно обсуждать и критиковать поручения руководства, отданные им по службе и в интересах службы.
4. Государственным служащим следует:
1) служить примером высокой культуры, скромности и выдержанности;
2) всегда и везде вести себя с достоинством и честью, также уважать честь и достоинство граждан;
3) не допускать в отношении себя и других грубости и издевательств, удерживать их от недостойных поступков;
4) противостоять действиям, наносящим ущерб интересам и препятствующим эффективному функционированию Министерства;
5) соблюдать служебную субординацию, государственную и трудовую дисциплину;
6) воздерживаться от действий, которые мешают другим государственным служащим в коллективе выполнять их трудовые обязанности;
7) способствовать установлению и укреплению в коллективе деловых взаимоотношений и сплоченности;
8) своими действиями крепить дружбу между коллегами, строить взаимоотношения на основе взаимного уважения;
9) твердо знать и правильно применять в практической работе руководящие документы, нормативные правовые акты;
5. В приоритеты исполнения служебных обязанностей государственным служащим следует ставить:
1) оперативно и качественно исполнять поручения;
2) творческий подход в процессе выполнения заданий;
3) в процессе служебной деятельности предоставлять только объективные и достоверные сведения;
4) не допускать коррупционных правонарушений или деяний, создающих условия для коррупции;
5) принимать меры по предотвращению и прекращению коррупционных правонарушений;
6) если располагает достоверной информацией о коррупционном правонарушении, незамедлительно в письменной форме информировать непосредственного начальника, органы военной полиции и руководство Министерства;
7) вести дискуссии в корректной форме.

2. Мемлекеттік қызметшілер заңдылық қағидатын, Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын басшылыққа алуға міндетті.
3. Мемлекеттік қызметшілер басшылықтың оларға қызмет бойынша және қызмет мүддесінде берген тапсырмаларын теріс талқыламауға және сын пікір айтпауға тиіс.
4. Мемлекеттік қызметшілер:
1) жоғары мәдениеттің, қарапайымдылық пен ұстамдылықтың үлгісі болуға;
2) әрдайым және барлық жерде абыройлы және ізетті болуға, азаматтардың ар-намысы мен абыройын құрметтеуге;
3) өзіне және басқаларға қатысты дөрекілік пен қорлық көрсетуге жол бермеуге, оларды лайықсыз әркеттерден сақтандыруға;
4) Министрліктің мүддесіне нұқсан келтіретін және тиімді жұмыс істеуіне кедергі жасайтын іс-әрекеттерге төзбеуге;
5) қызметтік субординацияны, мемлекеттік және еңбек тәртібін сақтауға;
6) ұжымдағы басқа мемлекеттік қызметшілердің өздерінің еңбек міндеттерін орындауға кедергі келтіретін әрекеттерден сақтануға;
7) ұжымда іскерлік өзара қарым-қатынастарды және ұйымшылдықты қалыптастыруға және нығайтуға ықпал етуге;
8) өзінің іс-әрекеттерімен әріптестері арасында достықты нығайтуға, өзара сыйластық негізінде өзара қарым-қатынасты қалыптастыруға;
9) басшылық құжаттарын, нормативтік құқықтық актілерді нақты білуге және оларды практикалық жұмыста дұрыс қолдануға тиіс.
5. Мемлекеттік қызметшілер қызметтік міндеттерін орындаудағы басымдыққа мыналарды қоюға тиіс:
1) тапсырмаларды жедел және сапалы орындау;
2) тапсырмаларды орындау үрдісінде шығармашылық ұстаным;
3) қызметтік істер үдерісінде тек объективті және анық мәліметтер беру;
4) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға немесе сыбайлас жемқорлық үшін жағдайлар туғызатын әрекеттерге жол бермеу;
5) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды болдырмау және оның жолын кесу жөнінде қажетті шаралар қабылдау;
6) егер сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық туралы анық ақпараты болса, тікелей бастығына, әскери полиция органдарына және Министрліктің басшылығына жазбаша түрде дереу хабарлау;
7) пікірсайысты әдепті түрде жүргізу.