Об утверждении Правил установления причины несоответствия подлинности электронных цифровых подписей электронных документов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 декабря 2013 года № 1012. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2014 года № 9282. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 5 февраля 2021 года № 40/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 05.02.2021 № 40/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 14 Правил электронного документооборота, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430 "Об утверждении Правил электронного документооборота" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления причины несоответствия подлинности электронных цифровых подписей электронных документов.
2. Департаменту государственной политики в сфере информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Елеусизова К.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, и размещение его на интранет-портале государственных органов;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течение 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАНО":
Руководитель Канцелярии
Премьер-Министра
Республики Казахстан
______________ Кошанов Е.Ж.

Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық қолтаңбасы түпнұсқалығының сәйкессіздігі себептерін анықтаудың қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 18 желтоқсандағы № 1012 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 28 наурызда № 9282 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 5 ақпандағы № 40/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 05.02.2021 № 40/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Электрондық құжат айналымы қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысымен бекітілген Электрондық құжат айналымы қағидасының 14-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық қолтаңбасы түпнұсқалылығының сәйкессіздігі себептерін анықтаудың қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік саясат департаменті (Қ.Б. Елеусізова):
1) осы бұйрықты белгіленген заңнамалық тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуінен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын, сондай-ақ оның мемлекеттік органдарының интранет-порталында орналасуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы "Әділет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға көшірмесін жіберуді;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеу туралы және бұқаралық ақпараттық құралдарында жариялауға жіберу туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Жұмағалиев
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Кеңсесінің Басшысы
______________ Е.Ж. Қошанов

27 февраля 2014 года
"СОГЛАСОВАНО":
Председатель Комитета
Национальной безопасности
Республики Казахстан
________________ Абыкаев Н.А.
24 декабря 2013 года
"СОГЛАСОВАНО":
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
_____________ Кул-Мухаммед М.А.
19 декабря 2013 года
Утверждены
приказом
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 18 декабря 2013 года № 1012
Правила
установления причины несоответствия подлинности
электронных цифровых подписей электронных документов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления причины несоответствия подлинности электронных цифровых подписей электронных документов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 14 Правил электронного документооборота, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2004 года № 430 "Об утверждении Правил электронного документооборота" и определяют порядок установления причины несоответствия подлинности электронных цифровых подписей электронных документов в Единой системе электронного документооборота (далее - ЕСЭДО), в том числе сопряженных с ней, системах электронного документооборота (далее - СЭД).
2. Правила распространяются на государственные центральные исполнительные органы, ведомства и их территориальные органы, а также на местные исполнительные органы (далее – ГО).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и аббревиатуры:
1) средства защиты информации – технические, криптографические, программные и другие средства, вещества или материалы, предназначенные или используемые для защиты информации;
2) системный журнал – специальный журнал, который содержит записи о входах и выходах из системы и других, связанных с безопасностью событиях;
3) пользователь – субъект, обращающийся к информационной системе за получением необходимых ему электронных информационных ресурсов и пользующийся ими;
4) комиссия по установлению причины несоответствия подлинности ЭЦП ЭД (далее - комиссия) - консультативно-совещательный орган при уполномоченном органе, которая устанавливает причину возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД и вырабатывает соответствующие рекомендации;
5) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере информатизации;
6) удостоверяющий центр - юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства.
2. Порядок установления причины несоответствия подлинности
электронных цифровых подписей электронных документов

2014 жылғы 27 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
________________ Н.Ә. Әбіқаев
2013 жылғы 24 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
_____________ М.А. Құл-мұхаммед
2013 жылғы 19 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2013 жылғы 18 желтоқсандағы
№ 1012 бұйрығымен
бекітілді
Электрондық құжаттардың
электрондық цифрлық қолтаңбасы түпнұсқалығының
сәйкессіздігі себептерін анықтау қағидасы
1. Жалпы ереже
1. Осы Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық қолтаңбасы түпнұсқалығының сәйкессіздігі себептерін анықтаудың қағидасы
(бұдан әрі – Қағида) "Электрондық құжат айналымы ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 17 сәуірдегі № 430 қаулысымен бекітілген электрондық құжат айналымы қағидасының 14-тармағына сәйкес әзірленді және Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесінде (бұдан әрі ЭҚАБЖ), соның ішінде онымен байланысты электрондық құжат айналым жүйелерінде (бұдан әрі – ЭҚАЖ) электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттар түпнұсқалығы сәйкессіздігінің себептерін анықтау тәртібін анықтайды.
2. Қағида орталық мемлекеттік атқарушы мемлекеттiк органдарға, ведомстволарға және олардың аумақтық органдарына, сонымен қатар жергiлiктi атқарушы органдарға (бұдан әрі – МО) таралады.
3. Осы Қағидада келесі негізгі түсініктер мен қысқартылған сөздер пайдаланылады:
1) ақпаратты қорғау құралдары – ақпаратты қорғау үшін арналған немесе пайдаланылатын техникалық, криптографиялық, бағдарламалық және басқа да құралдар, заттар немесе материалдар;
2) жүйелік журнал – оқиғалардың қауіпсіздігімен байланысты жүйелерден және басқалардан кіру және шығу туралы жазбаларды қамтитын арнайы журнал;
3) пайдаланушы – оған қажетті электрондық ақпараттық ресурстарды алу үшін ақпараттық жүйеге өтініш білдірген және оларды пайдаланатын субъект;
4) Оқиғаның пайда болу себебін анықтау комиссиясы (бұдан әрі - комиссия) – өкілетті органға қарасты консультативті-кеңесші орган, оқиғаның пайда болу себебін орнатады және тиісті ұсыныс қалыптастырады;
5) уәкілетті орган – ақпараттандыру саласында басшылық атқаратын мемлекеттік орган;
6) куәландыратын орталық – электрондық цифрлік қолтаңбаның жабық кілтіне электрондық цифрлік қолтаңба ашық кілттің сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәліктің шынайлығын растайтын заңды тұлға.
2. Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық қолтаңбасы
түпнұсқалығының сәйкессіздігі себептерін анықтау тәртібі

4. Источниками информации о возникновении несоответствия подлинности электронных цифровых подписей (далее - ЭЦП) электронных документов (далее - ЭД) являются:
1) пользователи;
2) средства защиты информации;
3) системные журналы;
4) информационная система удостоверяющего центра.
5. В случае возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД при приеме ЭД государственный орган-получатель направляет государственному органу-отправителю уведомление-квитанцию, являющееся ЭД с отметкой "не принято", подписанное сотрудником подразделения документационного обеспечения, с указанием причины "Отрицательный результат проверки подлинности ЭЦП".
6. В случае возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД в период использования либо архивного хранения ЭД государственный орган-получатель направляет государственному органу-отправителю уведомление о несоответствии подлинности ЭЦП ЭД (письмо), подписанное уполномоченным должностным лицом.
7. Пользователь (государственный орган-отправитель) при получении уведомления-квитанции с отметкой "не принято" и указанной причиной "Отрицательный результат проверки подлинности ЭЦП" либо при получении уведомления о несоответствии подлинности ЭЦП ЭД (письма) обращается в службу технической поддержки (далее – СТП) государственного органа-отправителя и в СТП государственного органа-получателя.
8. После устранения причины несоответствия подлинности ЭЦП ЭД СТП государственный орган-отправитель повторно направляет ЭД государственному органу-получателю.
9. В случае, если обе стороны не пришли к единому решению государственный орган-отправитель направляет государственному органу-получателю заявление о разногласии, подписанное уполномоченным должностным лицом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - заявление о разногласии).
10. К заявлению о разногласии прилагаются подтверждающие документы:
1) файл, содержащий ЭД;
2) файл, содержащий ЭЦП ЭД;
3) файл, содержащий регистрационное свидетельство ЭЦП ЭД.
11. Государственный орган-получатель не позднее трех рабочих дней со дня поступления заявления о разногласии предоставляет государственному органу-отправителю ответ на заявление о разногласии, подписанный уполномоченным должностным лицом.
12. В ответе государственного органа-получателя на заявление о разногласии содержится документально обоснованные ответы или сделана ссылка на доказательства, которые могут быть представлены в ходе работы комиссии.
13. Государственный орган-отправитель после получения ответа от государственного органа-получателя обращается в Уполномоченный орган.

4. Электрондық құжаттардың (бұдан әрі - ЭҚ) электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болуы туралы ақпарат көздері болып табылады:
1) пайдаланушылар;
2) ақпаратты қорғау құралдары;
3) жүйелік журналдар;
4) куәландыратын орталықтың ақпараттық жүйесі.
5. ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болған жағдайда ЭҚ мемлекеттік орган-алушы мемлекеттік орган – жолдаушыға, "қабылданбады" белгісі бар ЭҚ болып табылатын, құжатпен қамтамасыз ету бөлімшесі қызметкерімен қол қойылған, "Электрондық цифрлық қолтаңбаның (бұдан әрі - ЭЦҚ) түпнұсқалығын тексерудің теріс нәтижесі" себептерін көрсетумен хабарлама-түбіртекті жолдайды.
6) ЭҚ пайдалану немесе мұрағаттық сақтау кезеңде ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болған жағдайда мемлекеттік орган-алушы уәкілетті лауазымды тұлғаның қолы қойылған оқиға (хат) туралы хабарландыруды мемлекеттік орган-жіберушіге жолдайды.
7. Пайдаланушы (мемлекеттік орган-жолдаушы) "қабылданбады" белгісі бар және "ЭЦҚ түпнұсқалығын тексерудің теріс нәтижесі" себебі көрсетілген хабарлама-түбіртек алған жағдайда немесе оқиға (хат) туралы хабарландыруды алған жағдайда мемлекеттік орган-жолдаушысының ТҚҚ-сына және қажет болған жағдайда мемлекеттік орган-алушысының ТҚҚ-сына жүгінеді.
8. ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі себебін жойғаннан соң ТҚҚ мемлекеттік орган-жолдаушы мемлекеттік орган-алушыға ЭҚ-ты қайта жолдайды.
9. Егер екі тарап бір шешімге келмеген жағдайда мемлекеттік орган-жолдаушы, бастамашы тарап ретінде мемлекеттік орган-алушыға (бұдан әрі – жауап беруші тарап) нысан бойынша уәкілетті лауазымды тұлғамен қол қойылған нағыз Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес келіспеушілік туралы өтініш жолдайды (бұдан әрі – келіспеушілік туралы өтініш).
10. Келіспеушілік туралы өтінішке растайтын құжаттар қоса тіркеледі:
1) ЭҚ-сы бар файл;
2) ЭЦҚ ЭҚ-сы бар файл;
3) ЭЦҚ ЭҚ тіркеу куәлігі бар файл.
11. Жауап беруші тарап келіспеушілік туралы өтініш түскен күнінен бастап үш жұмыс күні өтпей бастамашы-тарапқа уәкілетті лауазымды тұлғамен қол қойылған әрбір талап бойынша жауап береді.
12. Жауап беруші тарап келіспеушілік туралы өтінішке жауабында әрбір талапқа құжатты түрде негізделген жауап болуы немесе комиссияның жұмыс барысында түсуі мүмкін болатын дәлелге сілтеме жасалуы тиіс.
13. Мемлекеттік орган–жіберуші мемлекеттік орган-алушыдан жауап алғаннан кейін Уәкілетті органға шағымданады.

14. Уполномоченный орган уведомляет комиссию об обращении государственного органа-отправителя и передает следующие материалы для рассмотрения комиссией:
1) заявление о разногласии государственного органа-отправителя;
2) ответ государственного органа-получателя на заявление о разногласии.
15. Комиссия возглавляется заместителем руководителя уполномоченного органа и является постоянной.
16. В состав комиссии входят представители:
1) уполномоченного органа;
2) органа национальной безопасности Республики Казахстан;
3) министерства культуры Республики Казахстан;
4) государственной технической службы.
17. Состав комиссии утверждается приказом уполномоченного органа.
18. Комиссия для установления причины несоответствия подлинности ЭЦП ЭД запрашивает следующие материалы (далее – материалы) у нижеперечисленных служб государственного органа-отправителя и государственного органа-получателя:
1) заключение о действиях пользователя с ЭД, в котором обнаружено несоответствие подлинности ЭЦП на дату возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД и заключение об исправности функционала формирования и проверки ЭЦП за дату возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД (с приложением логов), которые представляются службой администрирования ЕСЭДО или сопряженной с ней, СЭД и службой администрирования информационной системы удостоверяющего центра;
2) заключение об исправности локально-вычислительной сети, либо о наличии сбоев за дату возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД, которое представляется службой организации, обслуживающей локально-вычислительную сеть и рабочие станции пользователей совместно со службой администрирования ЕСЭДО или сопряженной с ней, СЭД;
3) заключение об исправности серверного оборудования ЕСЭДО или сопряженной с ней, СЭД, либо о наличии сбоев за дату возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД, которое предоставляются службой администрирования серверов;
4) заключение об исправном функционировании Центра ЕСЭДО за дату возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД (с приложением логов) у оператора в сфере информатизации;
5) заключение об исправности оборудования информационной системы удостоверяющего центра, либо о наличии сбоев за дату возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД у удостоверяющего центра;
6) заключение об исправности ЕТС ГО, либо о наличии сбоев за дату возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД у службы администрирования ЕТС ГО.
19. Материалы предоставляются не позднее трех рабочих дней со дня поступления запроса комиссии.
20. Если для предоставления материалов требуется дополнительное время, срок исполнения запроса продлевается государственной технической службой до пятнадцати рабочих дней. При этом комиссия уведомляется о продлении срока с указанием мотивов в течение трех рабочих дней.

14. Өкілетті орган мемлекеттік орган-жіберушіден өтініш алу туралы комиссияны хабарландырады және келесі материалдарды комиссияның қарауы үшін жолдайды:
1) мемлекеттік орган-жіберушінің келіспеушілік туралы өтінішті
2) мемлекеттік орган-алушының келіспеушілік туралы өтінішке әр талабы бойынша жауапты.
15. Комиссия уәкілетті органның басшы орынбасарымен басқарылып тұрақты болып табылады.
16. Комиссия құрамына:
1) уәкілетті органның;
2) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органының;
3) Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің;
4) мемлекеттік техникалық қызметтің өкілдері кіреді.
17. Комиссия құрамы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
18. Комиссия ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болу себебін анықтау үшін келесі материалдарды (бұдан әрі - материалдар) төменде көрсетілген мемлекеттік орган-жіберуші және мемлекеттік орган-алушы қызметтерден сұратады:
1) ЭҚАБЖ әкімшілендіру қызметі немесе онымен байланысты ЭҚАЖ және куәландыру орталықтың ақпараттық жүйені әкімшілендіру қызметі ұсынатын ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болған күнге ЭЦҚ түпнұсқалылығының сәйкессіздігі табылған ЭҚА пайдаланушының әрекеттері туралы қорытынды және ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болған күнге (логтарды қоса) ЭЦҚ қалыптастыру және тексеру қызметтерінің жөндемдігі туралы қорытынды;
2) Жергілікті есептеу желісінің жөндемдігі немесе ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болған күнге шалыстар болу туралы желгілікті-есептік желіге және пайдаланушылардың жұмыс станцияларына ЭҚАБЖ әкімшілендіру қызметімен немесе онымен байланысты ЭҚАЖ бірлесіп қызмет көрсететін ұйым қызметімен ұсынылатын қорытынды;
3) Серверлерді басқару қызметімен берілетін ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі туындаған күн ішінде ЭҚАБЖ немесе онымен байланысты ЭҚАЖ ЭҚЖ серверлік құрал-жабдықтардың дұрыстығы туралы немесе іркілістердің болуы туралы қорытынды;
4) ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі туындаған күн ішінде ЭҚАБЖ Орталығының дұрыс жұмыс істеуі туралы қортынды (логтардың қосымшаларымен) ақпараттандыру саласындағы операторында;
5) куәландыру орталықтың ақпараттық жүйесі жабдығының жөндемдігі туралы, немесе куәландыратын орталықта ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болған күнге шалыстардың бар болуы туралы қорытынды;
6) МО БКО жөндемдігі немесе ЭҚ ЭЦҚ түпнұсқалығының сәйкессіздігі болған күнге шалыстар МО БКО әкімшілендіру қызметінде болуы туралы қорытынды.
19. Материалдар комиссиядан сауал түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
20. Егер сауалды беру үшін қосымша уақыт қажет болса, сауалды орындау уақыты мемлекеттік техникалық қызметімен он бес жұмыс күніне ұзартыла алады. Сонымен үш жұмыс күнінің ішінде комиссияны уақытты ұзарту себебін нұсқап хабардар ету керек.

21. Комиссия в ходе разбирательства запрашивает необходимые документы и материалы (вещественные или иные доказательства) в устанавливаемый комиссией срок, но не менее трех рабочих дней.
22. Удостоверяющий центр государственной технической службы готовит заключение о действительности или недействительности регистрационного свидетельства (сертификата) пользователя ЭЦП по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и другие данные удостоверяющего центра по признанию (проверке) ЭЦП.
23. Комиссия в течение семи рабочих дней с даты получения материалов осуществляет анализ установления причин возникновения несоответствия подлинности ЭЦП ЭД, признание (проверку) ЭЦП и формирует Протокол работы комиссии по установлению причины несоответствия подлинности ЭЦП ЭД (далее - Протокол) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
24. Протокол составляется в семи экземплярах (по одному для уполномоченного органа, органа национальной безопасности, техническим службам государственных органов, государственной технической службе, государственному органу-отправителю и государственному органу-получателю).
25. Протокол направляется сторонам в течение трех рабочих дней.
Приложение 1
к Правилам установления
причины несоответствия подлинности
электронных цифровых подписей
электронных документов
Заявление о разногласии № ___
Место разногласия ____________________________________________
Дата __________________________________________________________
Реквизиты Инициатора
Реквизиты Ответчика
Обстоятельства, повлекшие за собой разногласие
Сведения, повлекшие за собой разногласие
Норма законодательных и правовых актов
Перечень подтверждающих документов
ФИО _____________________________ Подпись _________________
Дата ___________
Приложение 2
к Правилам установления
причины несоответствия подлинности
электронных цифровых подписей
электронных документов
Заключение
Удостоверяющего центра
"____" _______________ 20 ____ г.
Сведения регистрационного свидетельства № _____________________
1. Имя издателя регистрационного свидетельства:
_______________________________________________________________
2. Срок действия регистрационного свидетельства:
Действителен с ________________ по ____________________________
3. Имя владельца регистрационного свидетельства:
_______________________________________________________________
4. Назначение ключа:
_______________________________________________________________
5. Средство ЭЦП:
_______________________________________________________________
Регистрационное свидетельство действительно на дату
подписания электронного документа.
Заключение выдал:
ФИО _____________________________ Подпись _________________
Дата ___________
Приложение 3
к Правилам установления
причины несоответствия подлинности
электронных цифровых подписей
электронных документов
Протокол
работы комиссии по установлению причины
несоответствия подлинности электронных цифровых подписей
электронных документов
Место составления акта: Дата составления акта:
_____________________________ "___" ____________ 20 __ г.
Состав комиссии: ______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Дата и время начала работ: ____________________________________
Дата и время окончания работ: _________________________________
Краткий перечень мероприятий: _________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Причины возникновения несоответствия подлинности электронных
цифровых подписей электронных документов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Рекомендации и предложения для исключения возникновения
несоответствии подлинности электронных цифровых подписей
электронных документов в дальнейшем
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Члены комиссии:
ФИО
Подпись
Особое мнение члена или членов комиссии (в случае наличия):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ФИО
Подпись

21. Комиссия талқылау барысында комиссия белгіленген мерзім ішінде бірақ үш жұмыс күнінен кемірек емес қажетті құжаттар мен материалдарды (заттай айғақтарды немесе басқа дәлелдерді) талап ете алады.
22. Мемлекеттік техникалық қызметтің Куәландыратын орган өз тарабынан осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес ЭЦҚ пайдаланушының тіркеу куәлігін (сертификаттың) жарамдылығы не жарамсыздығы туралы қорытындысын және ЭЦҚ тану (тексеру) бойынша Куәландыратын орталықтың өзге мәліметтерін даярлайды.
23. Комиссия материалдарды алған уақыттан бастап жеті жұмыс күнінің ішінде оқиғаның пайда болу себебін анықтау саралау, ЭЦҚ тану (тексеру) жұмысын жүзеге асырады және осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес оқиғаның пайда болу себебін анықтау бойынша комиссия жұмысының хаттамасын (бұдан әрі - хаттама) жасайды.
24. Хаттама жеті нұсқада жасалады (уәкілетті органға, ұлттық қауіпсіздік органына, мемлекеттік органдардың техникалық қызметтеріне, мемлекеттік техникалық қызметіне, мемлекеттік орган-жіберушіге және мемлекеттік орган-алушыға біреуден).
25. Хаттама үш жұмыс күндік уақыт ішінде тараптарға тапсырылады.
Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық
қолтаңбасы түпнұсқалығының сәйкессіздігі
себептерін анықтаудың қағидасына
1-қосымша
№____ келіспеушілік туралы өтініш
Келіспеушілік орыны _________________________________________________
Күні ________________________________________________________________
Бастамашының деректемелері
Жауап берушінің деректемелері
Өзімен бірге келіспеушілігін келтіретін жағдайлар
Өзімен бірге келіспеушілігін келтіретін мәліметтер
Заңнамалық және құқықтық актілердің нормасы
Дәлелдік базаны құрайтын қоса берілген құжаттардың тізбесі
ТАӘ _____________________________ Қолы _________________
Күні ____________________________
Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық
қолтаңбасы түпнұсқалығының сәйкессіздігі
себептерін анықтаудың қағидасына
2-қосымша
Куәландырушы
орталығының қорытындысы
20 жылғы "___" _________
Тіркеу куәлігінің мәліметі № ________________________________________
1. Тіркеу куәлігі Баспасының аты:
_____________________________________________________________________
2. Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі:
___________________________ бастап __________________ бойынша жарамды
3. Тіркеу куәлігі иегерінің аты:
_____________________________________________________________________
4. Кілтті белгілеу:
_____________________________________________________________________
5. ЭЦҚ құралы:
_____________________________________________________________________
Тіркеу куәлігі электрондық құжат қол қойған күніне жарамды.
Қорытындыны берді:
ТАӘ _______________________________ Қолы ____________________________
Күні ______________________________
Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық
қолтаңбасы түпнұсқалығының сәйкессіздігі
себептерін анықтаудың қағидасына
3-қосымша
Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық қолтаңбасы
түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болуының себебін анықтау
жөніндегі комиссия жұмысының
Хаттамасы
Акті жасалған орын: Актінің жасалған күні:
______________ 20 жылғы "___" _________
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Жұмыстардың басталу күні және уақыты ________________________________
Жұмыстардың аяқталу күні және уақыты ________________________________
Іс- шаралардың қысқаша тізбесі ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Электрондық құжаттардың электрондық цифрлық қолтаңбасы
түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болу себебі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Алдағы осындай электрондық құжаттардың электрондық цифрлық
қолтаңбасы түпнұсқалығының сәйкессіздігі пайда болуын
жою бойынша комиссияның кеңес ұсыныстары
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия мүшелерінің өздерінің жеке қолдарымен
қойылған қолтаңбасы:
ТАӘ
Қолы
Мүшенің немесе комиссия мүшелерінің ерекше пікірлері
(болған жағдайда)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ТАӘ
Қолы