Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 апреля 2013 года № 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2013 года № 8489. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 236
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 31.03.2016 № 236.
Примечание РЦПИ!
См. начало V1300008489
Приложение 200
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1119000 – Холодильно-компрессорные машины и установки
Квалификации:  111901 2 - Монтажник оборудования холодильных
установок*
111902 2 –Монтажник оборудования предприятий пищевой
промышленности*
111903 2 – Мастер по ремонту оборудования
(в промышленности)

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік білім беретін оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 24 сәуірдегі № 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 маусымда № 8489 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 236 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 31.03.2016 № 236 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі! басын қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
200-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1119000 – Тоңазытқыш компрессорлық машиналар және қондырғылар
Біліктілігі: 111901 2 – Тоңазытқыш қондырғылары жабдықтарын құрастырушы*
111902 2 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жабдықтарын құрастырушы*
111903 2 – Жабдықтарды жөндеу шебері (өнеркәсіпте)

4320
1786
2534
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
2426
2534
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 201
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1119000 – Холодильно-компрессорные машины и установки
Квалификации:  111901 2 - Монтажник оборудования холодильных
установок*
111902 2 –Монтажник оборудования предприятий пищевой
промышленности*
111903 2 – Мастер по ремонту оборудования
(в промышленности)

4320
1786
2534
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
2426
2534
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
201-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1119000 – Тоңазытқыш компрессорлық машиналар және қондырғылар
Біліктілігі: 111901 2 – Тоңазытқыш қондырғылары жабдықтарын құрастырушы*
111902 2 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жабдықтарын құрастырушы*
111903 2 – Жабдықтарды жөндеу шебері (өнеркәсіпте)

2880
926
1954
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 202
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:1100000 – Транспорт
(по отраслям)
Специальность:1119000 – Холодильно-компрессорные
машины и установки

2880
926
1954
К
консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3096
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
202-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1119000 – Тоңазытқыш компрессорлық машиналар және қондырғылар

4320
1636
2624
60
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 204
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовые образовательные учебные программы технического
и профессионального образования
по специальности: 1119000 «Холодильно-компрессорные машины и установки»
Содержание образовательной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике
(повышенный уровень)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
(в группах с неказахским языком обучения): роль профессионального языка;
терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
знания:
- государственного языка и владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности.
БК 6, 7, 8
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
БК 6, 7, 8
ОГД 03
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;

4320
1634
2626
60
К
консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
204-қосымша
1119000 – Тоңазытқыш компрессорлық машиналар және қондырғылар мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің
индексі
(пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі кәсіби тілдің рөлі; мамандық терминологиясы; кәсіби бағытталған мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіби қарым-қатынасқа түсу; мәтіндер бойынша мамандыққа бағытталған әңгімелер мен диалогтар құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік тіл мен мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-әрекетінде пайдалану
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
- истории Казахстана;
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственная независимость РК;
умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период;
БК 4, 7
ОГД 04
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья;
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
умения:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтомс помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;

негізгі мектеп курсы бойынша жалпылама білімдер; қазақ халқының тұрақтануында мәдени және тарихи даму жолдары; көшпенділердіі өркениеті; көшпенді мемлекеттің пайда болу жолдары; көшпенділердің рухани мәдениеті; Ресейге қосылу алдында және қосылғанда Қазақстанның ішкі саяси жағдайы; ұлттық көтерілістер мен қозғалыстар; XX ғасырдың басындағы партиялар мен ағындар мәні; XX ғасырдың 20-30 жылдарында Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы; Кеңес өкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдай; коммунистік партия және комсомол;
қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Ұлы Отан соғысы жылдарында және соғыстан кейін Қазақстан рөлі; 50-80 жылдарда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық саяси жағдайы; дағдарыс пен КСРО-ның ыдырауы кезінде Қазақстан; тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасында саяси және қоғамдық өзгерістер.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы;
- көшпенді өркениеттің пайда болуы;
- Жібек жолы және оның тарихи мәні;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуі;
- XVII-XVII ғасырларда жоңғарларға қарсы ұлттық күрес;
- XX ғасырлардың 20-80 жылдары көтерілістер мен қозғалыстар;
- XX ғасырлардың 20-80 жылдары Қазақстан мәдениеті;
- қазақтардың дүниежүзілік құрылтайы;
- 1986 жылдардағы Алматыдағы оқиғалар;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігі.
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құрастыру;
- көшпенді мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- алғашқы мемлекеттік ұйымдарға сипаттама беру;
- көшіру саясатының негізгі себептерін анықтау;
- көтерілістер мен жеңілістердің себептерін талдау;
- ЖЭС, ұжымдастырудың мәнін ашу;
- картамен жұмыс жасау;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысы және соғыстан кейінгі кезеңдерде Қазақстан рөлін ашу
БҚ 4, 7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
маман даярлауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері, дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өздігінен жетілу негіздері;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесі сабағынан алған білімдерін денсаулығын сақтау және күшейту үшін қолдану
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Сызуды кестелік безендіру. Геометриялық сызу және жобамен сызудың негіздері. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызуы. Сызуды орындаудың жалпы ережесі. Оймалардың кескіні және белгiленуі. Бөлшектер және нобайлар сызбасы. Бөлшектердi жалғау. Берiлістер. Ажырамайтын қосқыштар. Тұтас көрiнiстiң сызбалары. Құрастырушы сызба. Құрастыру сызбаларын сызу. Мамандық бойынша сызбалар және схемалар.
Білімдер:
- сызу геометриясы мен проекциялық сызудың негіздері;
- конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі;
- схема мен сызбалар құрылымының негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- сызба мен техникалы суреттің көмегімен ойды дұрыс жеткізе білу;
- эскиздерді және орта деңгейдегі қиын бөлімдерді орындай алу;

ПК 2.1.4
ПК 2.2.4
ПК 3.5.3
ОПД 02
Электротехника
Общая электротехника. Трансформаторы. Электрические машины. Основы электроники. Физика полупроводниковых приборов. Электровакуумные приборы. Фотоэлектрические и оптоэлектронные приборы. Усилители. Электронные генераторы. Электрические устройства электронно-вычислительных машин и микропроцессоров. Средства электропитания электронной аппаратуры. Применение электрической энергии в отрасли
знания:
- основные характеристики электрической цепи постоянного и переменного тока, типы и характеристики измерительных приборов, трансформаторов электрических машин, полупроводниковых приборов.
умения:
- определять основные характеристики электрической цепи, типы и параметры электрических машин, их маркировки
ПК 2.1.5
ПК 2.3.6
ПК 3.1.4
ОПД 03
Основы рыночной экономики
Основные производственные фонды. Понятие, классификация, показатели ОПФ. Износ и амортизация ОПФ. Организация зарплаты. Виды и формы зарплаты. Себестоимость продукции и прибыль предприятий. Основы рыночной экономики. Закон о предприятии. Производственная структура предприятий. Организация основного и вспомогательного производства. Производственный процесс. Планирование зарплаты и труда, производительность труда. Ценообразование и налоговая система. Виды налогов и налогообложение. Производственная эффективность. Эффективность внедрения новой техники.
знания:
- основы функционирования современной экономики и направление экономической реформы, общие вопросы финансирования предприятий, состав и показатели использования основных и оборотных фондов, принципы менеджмента на предприятии.
умения:
- определять затраты на производство единицы продукции.
БК 7
ПК 3.1.12
Квалификация 111901 2 – «Монтажник оборудования холодильных установок»*
ОПД 01
Теоретические основы хладотеплотехники
Термодинамические основы технической термодинамики. Законы идеальных газов I и II закон термодинамики.
Термодинамические процессы в газах. Циклы и рабочие процессы в ДВС, ГТУ, ПСУ, компрессорных машинах. Основы теплопередачи: теплообмен, его виды, способы переноса теплоты. Основы гидравлики, основные понятия и законы гидростатики и гидродинамики. Насосы и вентиляторы
знания:
-закон идеального газа, основные термодинамические процессы, основные законы термодинами;
- виды передачи теплоты, способы переноса теплоты. Физические законы жидкости закон Паскаля.
умения:
- работать с диаграммами и строить циклы и рабочие процессы;
- определять параметры состояния рабочего вещества по диаграммам и формулам;
- производить расчет простого трубопровода;
- определять начальную и конечную температуру в процессе теплообмена;
- рассчитывать и подбирать насосы и вентиляторы

КҚ 2.1.4
КҚ 2.2.4
КҚ 3.5.3
ЖКП 02
Электротехника
Жалпы электротехника. Трансформаторлар. Электр машиналары. Электроника негіздері. Жартылай өткізгіш аспаптардың физикасы. Электр вакуум аспаптары. Фотоэлектр және оптоэлектронды аспаптар. Күшейткіштер. Электронды генераторлар. Электронды есептеу машиналары мен микропроцессорлардың электр құрылғылары. Электронды аппаратураны электр қоректендіру құралдары. Салада электр энергиясын қолдану.
Білімдер:
- тұрақты және айнымалы тоқ электр тізбегінің негізгі сипаттамалары, өлшеу аспаптарының, электр машиналары трансформаторларының, жартылай өткізгіш аспаптарының типтері мен сипаттамалары.
Іскерліктер:
- электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын, электр машиналарының типтері мен параметрлерін, олардың маркіленуін анықтау.
КҚ 2.1.5
КҚ 2.3.6
КҚ 3.5.4
ЖКП 03
Нарықтық экономика негіздері
Негізгі өндірістік қорлар, ұғымы, жіктелуі мен көрсеткіштері. НӨҚ тозуы мен амортизациясы. Жалақыны ұйымдастыру. Жалақының түрлері мен формалары. Өнімнің өзіндік құны мен кәсіпорындар пайдасы. Нарықтық экономика негіздері. Кәсіпорын туралы заң. Кәсіпорындардың өндірістік құрылымы. Негізгі және көмекші өндірісті ұйымдастыру. Бағаның құрылуы және салық жүйесі. Салық түрлері және салық салу. Өндірістік тиімділік. Жаңа техниканы енгізу тиімділігі.
Білімдер:
- қазіргі экономика мен экономикалық реформалар бағытының негіздері, кәсіпорындарды қаржыландыру мәселелері, негізгі және айнымалы қорлардың құрамы мен қолдану көрсеткіштері, кәсіпорындағы менеджмент қағидалары.
Іскерліктер:
- өнім бірлігін өндіруге кететін шығындарды анықтау.
БҚ 7
КҚ 3.5.12
111901 2 - Тоңазытқыш қондырғылары жабдықтарын құрастырушы*
ЖКП 01
Суық және жылу техника негіздері
Техникалық термодинамиканың теориялық негіздері. Идеал газ заңдары. Термодинамиканың I және II заңы. Газдардағы термодинамикалық процесстер, іштен жану қозғалтқыштарындағы, компрессорлық машиналардағы циклдер мен жұмысшы процесстер.
Жылу беріліс негіздері: жылу алмасу, оның түрлері, жылу тасымалдау тәсілдері. Гидравлика негіздері. Гидростатика мен гидродинамиканың негізгі ұғымдары мен заңдары. Насостар және желдеткіштер.
Білімдер:
- идеал газ заңы, негізгі термодинамикалық процесстер, термодинамиканың негізгі заңдары;
- жылу беріліс түрлері, жылу тасымалдау түрлері;
-сұйықтықтың физикалық заңдары, Паскаль заңы.
Іскерліктер:
- диаграммалармен жұмыс жасау және циклдер мен жұмысшы процесстерді құрастыруды;
- диаграммалар және формулалар бойынша жұмысшы заттың параметрлерін анықтауды;
- қарапайым құбырларды есептеу;
- жылу алмасу процесінде бастапқы және соңғы температураны анықтауды,
- насостар мен желдеткіштерді есептеу мен таңдауды.

ПК 2.1.2
ОПД 02
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор CorelDRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip;программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, программные устройства, порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику – как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором CorelDRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления;
- панели, станции и блоки управления, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности
БК 1
БК 2
БК 8
Квалификация: 111901 2 – «Монтажник оборудования холодильных установок»*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование холодильных предприятий и СКВ
Классификация и конструктивные особенности подъемно-транспортных машин. Механизация погрузочно-разгрузочных машин на холодильниках. Виды погрузочно-разгрузочных работ. Холодильное технологическое оборудование. Воздушные, конвейерные морозильные аппараты. Аппараты контактного и бесконтактного замораживания. Системы кондиционирования воздуха. Структурная схема и классификация СВК. Организация воздухообмена и распределения воздуха в помещении
знания:
- назначение и конструкцию грузоподъемных машин и их составляющих;
- классификацию, конструкции и принципы работы морозильных аппаратов;
- процессы тепло-влажностной обработки продуктов;
- классификацию СКВ;
- устройство и принцип работы кондиционеров.
умения:
- производить расчет и подбор узлов и механизмов ПТМ;
- расчет потребности количества ПТО и тары;
- выбирать наиболее рациональные способы охлаждения;
- производить расчет и подбор оборудования, уметь работать с диаграммой влажного воздуха;
- производить расчет тепло-влажностных нагрузок в кондиционируемом помещении.

КҚ 2.1.2
ЖКП 01
Информатика және өндiрiстi автоматтандыру негіздері.
Қауіпсіздік техникасы. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика; логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, жiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу принципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерi;
- есептеу жүйелерi;
- екiлiк арифметика;
- формалды, математикалық логикалар;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлері;
- алгоритмдер түсiнiгi;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi;
- алгоритм түрлерi;
- бағдарлама тiлi;
- сызықты бағдарлама жобалаудың тәсілдері;
- тармақты бағдарламаны жобалау;
- графиктiк бағдарламалар;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру реті;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыру;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеу;
- вирустардан қорғауды құру;
- творчестволық жобаларды әзірлеу;
- автоматты реттеуді қолдану;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалану;
- қауіпсіздік техникасын сақтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
111901 2 - Тоңазытқыш қондырғылары жабдықтарын құрастырушы*
АП 01
Кәсіпорындардың тоңазытқыш жабдықтары және ауаны кондиционерлеу жүйелері
Жүк көтеру және тасымалдау көлігінің жіктелуі және конструкциялық ерекшеліктері. Тоңазытқыштардың тиеу–түсіру жұмыстарын механикаландыру. Тиеу-түсіру жұмыстарының түрлері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар. Ауалы, конвейерлі мұздатқыш аппараттар. Контактілі және контактісіз мұздату аппараттары. Ауаны кондиционерлеу жүйелері. Ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі мен құрылымдық схемасы.
Білімдер:
- жүк көтеру машиналардың тағайындалуын, жіктелуін және конструкциясы; мұздату аппаратарының конструкциясы мен жұмыс істеу принципі;
- өнімдерді жылу-ылғалды өңдеу процесстері;
- ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі;
- кондиционерлердің құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- жүк көтеру және тасымалдау машиналарының түйіндері мен механизмдерін есептеу және таңдау. Жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен тараның қажетті мөлшерін есептеу;
- суытудың ең оңтайлы тәсілдерін таңдау;
- ылғалды ауа диаграммасымен жұмыс жасау;
- кондиционерленетін бөлмедегі жылу-ылғалдылық жүктемелерді есептеу

ПК 2.1.3
ПК 2.1.8
СД 02
Основы слесарных и электромонтажных работ
Оснащение и организация рабочего места слесаря. Рабочие и контрольно-измерительные средства и инструменты. Основные слесарные операции. Разметка. Рубка метала. Правка и гибка. Резание материалов. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Клепка. Шабрение.
Установка электродвигателей, сушка электромашин. Определение неисправностей электродвигателей. Монтаж электропроводки. Защита электропроводки и электрооборудования от перегрузки. Защита электропроводки от механических повреждений. Монтаж электропусковой аппаратуры.
знания:
- правила техники безопасности при выполнении слесарных операции;
- основные требования к технологическим процессам обработки;
- правила выбора режущих, измерительных и проверочных инструментов и приспособлений;
- требования качества и надежности изделий;
- правила работы с технической документацией;
- правила ТБ при выполнении электромонтажных работ;
- правила работы с электромонтажным инструментом;
- основные характеристики электрического тока;
- основные обозначения в электрических цепях.
умения:
- выполнять слесарные операции, соблюдая требования техники безопасности;
- правильно пользоваться всеми видами слесарных ручных и электрифицированных инструментов;
- выбирать и использовать слесарные инструменты, согласно технологического процесса;
- работать с рабочими чертежами и технологическими картами;
- выбирать типы и сечения проводов при монтаже электропроводки;
- производить монтаж электродвигателей, электропроводки и электропусковой аппаратуры;
- контролировать параметры работы электрооборудования промышленных предприятий
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.10
ПК 2.1.13
ПК 2.1.15
СД 03
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Организация монтажных работ. Фундаменты машин и аппаратов. Оптимальный режим холодильной установки. Отклонения оптимального режима и способы их устранения. Регулирования подачи жидкого холодильного агента в испарительную систему. Техническое обслуживание холодильной установки. Износ оборудования его виды и методы определения. Планово-предупредительный ремонт. Классификация ремонтов. Ремонтный цикл, структура ремонтного цикла.
знания:
- способы проведения и содержания монтажных работ;
- основные параметры работы холодильной установки и способы поддержания оптимальных величин этих параметров;
- виды износа оборудования и методы его определения;
- правила и порядок разработки, ремонта и сборки оборудования.
умения:
- производить расчет фундамента;
- производить запуск в работу холодильной установки;
- пополнять систему холодильным агентом;
- проводить оттайку приборов охлаждения;
- определять неисправности производить замену или ремонт изношенных деталей.

КҚ.2.1.3
КҚ 2.1.8
АП 02
Слесарлық және электромонтаждау жұмыстарының негіздері
Слесардың жұмыс орнының ұйымдастырылуы мен жабдықталуын. Жұмысшы және бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандары. Негізгі слесарлық операциялар. Белгі салу. Металлды шабу. Түзету және иіу. Материалдарды кесу. Бұрғылау. Зенковкалау және зенкерлеу, разверткалау. Бұранда салу. Шегендеу. Үйкелеу. Шаберлеу. Электр қозғалтқыштарын орнату. Электр қозғалтқыштардың ақауларын анықтау. Электр өткізгішін орнату. Электр өткізгіштері мен электр жабдықтарын аса жүктемеден қорғау. Электр өткізгіштерін механикалық зақымданудан қорғау. Электр жүргізуші аппаратураны орнату.
Білімдер:
- слесарлық операцияларды жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, өңдеу процесстеріне қойылатын негізгі талаптар;
- кесу, өлшеу және тексеру құрал-саймандарын таңдау ережелерін;
- бұйымдардың сенімділік және сапа талаптар;
- техникалық құжаттамамен жұмыс жасау ережелерін, орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін, электромонтаждау құрал-саймандарымен жұмыс жасау ережелерін;
- Электр тогының негізгі сипаттамаларын, электр тізбектеріндегі негізгі белгіленулерді.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтап, слесарлық жұмыстарды орындау;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған барлық құрал-саймандарды дұрыс қолдану;
- технологиялық процесске сәйкес слесарлық саймандарды таңдауды және пайдалану;
- жұмысшы сызбалармен және технологиялық карталармен жұмыс жасау;
- электр қозғалтқыштарын, электр өткізгіштері мен электр жүргізуші аппаратураны орнату;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жабдықтарының жұмыс параметрлерін бақылау
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.15
АП 03
Тоңазытқыш жабдықтарын орнату, пайдалану және жөндеу
Орнату жұмыстарын ұйымдастыру. Машиналар мен аппараттардың фундаменттері. Тоңазытқыш қондырғының оңтайлы режимі. Оңтайлы режимнен ауытқу және оны жою тәсілдері. Сұйық тоңазыту агентін буландыру жүйесіне беруді реттеу. Тоңазытқыш қондырғыға техникалық қызмет көрсету. Жабдықтың тозу түрлері және оны анықтау әдістері. Жоспарлық алдын-ала жөндеу жұмыстары. Жөндеу жұмыстарының жіктелуі. Жөндеу циклі, жөндеу циклінің құрылымы.
Білімдер:
- орнату жұмыстарының мазмұны мен өткізу тәсілдерін;
- тоңазытқыш қондырғылары жұмысының негізгі параметрлерін және осы параметрлердің оңтайлы шамаларын сақтау тәсілдерін;
- жабдықтың тозу түрлерін және оны айқындау тәсілдерін;
- жабдықты бөлшектеу, жөндеу және жинау ережелері мен тәртібін.
Іскерліктер:
- фундаментті есептеуді;
- тоңазытқыш қондырғыны іске қосуды;
- жүйені тоңазыту агентімен толтыруды;
- ақауларды анықтау және тозған бөлшектерді жөндеу немесе ауыстыруды.

ПК 2.1.2
ПК 2.1.8
ПК 2.1.11
ПК 2.1.16
СД 04
Холодильно-компрессорные машины и установки
Термодинамические основы холодильных машин. Холодильные агенты и хладоносители. Тепловые диаграммы. Схемы и циклы одно и многоступенчатого сжатия. Холодильное оборудование: компрессоры, теплообменные аппараты, вспомогательное оборудование, арматура, трубопроводы. Основы промышленного строительства холодильников. Тепловой расчет холодильных сооружений. Льдотехника и холодильный транспорт
знания:
- способы получения низких температур;
- назначение и технические характеристики холодильного оборудования, устройства аппаратов;
- строительно-изоляционные конструкции холодильников;
- способы охлаждения помещений;
- схемы холодильных установок;
- назначение и устройство холодильного транспорта.
умения:
- работать с нормативной и технической документацией по холодильному оборудованию;
- производить тепловой расчет холодильника;
- строить циклы холодильной установки в диаграммах и определять параметры в узловых точках
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.9
СД 05
Охрана труда
Организационно-правовые вопросы охраны труда.
Организация работ по охране труда на предприятии.
Производственный травматизм и профессиональные заболевания.
Гигиена труда и производственная санитария.
Техника безопасности при монтаже холодильного оборудования. Основы противопожарной защиты
знания:
- законодательное положение охраны труда в РК.
- ГОСТы, санитарные правила, правила техники безопасности при монтаже оборудования;
- устройство и правила работы подъемно-транспортного оборудования.
умения:
- расследовать несчастные случай на производстве, составлять акты по форме Н-1, Н-2;
- оказывать первую медицинскую помощь пострадавшим;
- организовывать оптимальные условия для нормального труда человека;
- организовывать проведение монтажных работ с соблюдением правил техники безопасности;
- пользоваться средствами тушения пожаров.
ПК 2.1.6
ПК 2.1.15
111902 2 – «Монтажник, оборудования предприятий пищевой промышленности»*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование холодильных предприятий и СКВ
Классификация и конструктивные особенности подъемно-транспортных машин. Механизация погрузочно-разгрузочных машин на холодильниках. Виды погрузочно-разгрузочных работ. Холодильное технологическое оборудование. Воздушные, конвейерные морозильные аппараты. Аппараты контактного и бесконтактного замораживания. Системы кондиционирования воздуха. Структурная схема и классификация СВК. Организация воздухообмена и распределения воздуха в помещении.
знания:
- назначение и конструкцию грузоподъемных машин и их составляющих;
- классификацию, конструкции и принципы работы морозильных аппаратов;
- процессы тепло-влажностной обработки продуктов;
- классификацию СКВ;
- устройство и принцип работы кондиционеров.
умения:
- производить расчет и подбор узлов и механизмов ПТМ;
- производить расчет потребности количества ПТО и тары;
- выбирать наиболее рациональные способы охлаждения;
- производить расчет и подбор оборудования, уметь работать с диаграммой влажного воздуха;
- производить расчет тепло-влажностных нагрузок в кондиционируемом помещении.

КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.16
АП 04
Тоңазытқыш-компрессорлы машиналар мен қондырғылар
Тоңазытқыш машиналардың термодинамикалық негіздері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Жылулық диаграммалар. Бір және көп сатылы қысу схемалары мен циклдері. Тоңазыту жабдықтары: компрессорлар, жылу алмасу аппараттары, көмекші жабдық арматура, құбырлар. Тоңазытқыштарды өнеркәсіпте жасау негіздері. Тоңазытқыш қондырғылардың жылулық есебі.
Білімдер:
-төмен температураларды алу тәсілдері;
- тоңазытқыш жабдықтардың техникалық сипаттамалары мен аппараттардың құрылымы;
- тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық конструкциялары;
- бөлмелерді салқындату тәсілдері;
- тоңазытқыш қондырғылардың схемаларын, тоңазытқыш көліктің тағайындалуы мен конструкциясы.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықтар бойынша нормативтік және техникалық құжаттамамен жұмыс жасау;
-тоңазытқыштардың жылулық есебін жасау;
- тоңазытқыш қондырғының циклін диаграммаларда көрсетуді және түйіндік нүктелерде параметрлерді анықтау
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
КҚ 2.1.9
АП 05
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың ұйымдастырушылық-құқықтық мәселелері. Кәсіпорында еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру. Өндірістік жарақаттанушылық және кәсіптік аурулар. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Тоңазытқыш жабдықтарды орнату кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Өрт қауіпсіздігі негіздері.
Білімдер:
- Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау заңнамасын
- жабдықты орнату кезінде Мест-тер, санитариялық ережелер, қауіпсіздік техникасы ережелері;
- жүк көтеру - тасымалдау жабдығының құрылымы жұмыс істеу тәртібі;
Іскерліктер:
- өндірістегі жазатайым жағдайларды зерттеуді және Н-1, Н-2 формалары бойынша актілер жасау;
- жәбірленушілерге алғашқы медициналық көмек көрсету;
- қалыпты еңбек жағдайларын ұйымдастыру;
- орнату жұмыстарын қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтап өткізу;
- өрт сөндіру құралдарын пайдалануды.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.15
111902 2 – Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары жабдығын құрастырушы
АП 01
Кәсіпорындардың тоңазытқыш жабдықтары және ауаны кондиционерлеу жүйелері
Жүк көтеру және тасымалдау көлігінің жіктелуі және конструкциялық ерекшеліктері. Тоңазытқыштардағы тиеу–түсіру жұмыстарын механикаландыру. Тиеу-түсіру жұмыстарының түрлері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар. Ауалы, конвейерлі мұздатқыш аппараттар. Контактілі және контактісіз мұздату аппараттары. Ауаны кондиционерлеу жүйелері. Ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі мен құрылымдық схемасы
Білімдер:
- жүк көтеру машиналардың тағайындалуын, жіктелуін және конструкциясы; мұздату аппараттарының конструкциясы мен жұмыс істеу принципі;
- өнімдерді жылу-ылғалды өңдеу процесстері;
- ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі; - кондиционерлердің құрылымы мен жұмыс істеу принципі.
Іскерліктер:
- жүк көтеру және тасымалдау машиналарының түйіндері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен тараның қажетті мөлшерін есептеу;
- суытудың ең оңтайлы тәсілдерін таңдау;
- ылғалды ауа диаграммасымен жұмыс жасау;
- кондиционерленетін бөлмедегі жылу-ылғалдылық жүктемелерді есептеу

ПК 2.2.9
ПК 2.2.10
СД 02
Основы слесарных и электромонтажных работ
Оснащение и организация рабочего места слесаря. Рабочие и контрольно-измерительные средства и инструменты. Основные слесарные операции. Разметка. Рубка метала. Правка и гибка. Резание материалов. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Клепка. Шабрение.
Установка электродвигателей, сушка электромашин. Определение неисправностей электродвигателей. Монтаж электропроводки. Защита электропроводки и электрооборудования от перегрузки. Защита электропроводки от механических повреждений. Монтаж электропусковой аппаратуры.
знания:
- правила техники безопасности при выполнении слесарных операции;
- основные требования к технологическим процессам обработки;
- правила выбора режущих, измерительных и проверочных инструментов и приспособлений;
- требования качества и надежности изделий;
- правила работы с технической документацией;
- правила ТБ при выполнении электромонтажных работ;
- правила работы с электромонтажным инструментом;
- основные характеристики электрического тока;
- основные обозначения в электрических цепях.
умения:
- выполнять слесарные операции, соблюдая требования техники безопасности;
- правильно пользоваться всеми видами слесарных ручных и электрифицированных инструментов;
- выбирать и использовать слесарные инструменты, согласно технологического процесса;
- работать с рабочими чертежами и технологическими картами;
- выбирать типы и сечения проводов при монтаже электропроводки;
- производить монтаж электродвигателей, электропроводки и электропусковой аппаратуры;
- контролировать параметры работы электрооборудования промышленных предприятий.
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.12
ПК 2.2.14
ПК 2.2.19
СД 03
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Организация монтажных работ. Монтаж компрессоров и компрессорных агрегатов. Монтаж теплообменных и вспомогательных аппаратов. Монтаж трубопроводов. Монтаж малых холодильных установок. Техническое обслуживание холодильного оборудования. Планирование и организация ремонта. Ремонт компрессоров. Ремонт аппаратов холодильной установки. Ремонт малых фреоновых холодильных установок.
знания:
-вопросы организации монтажных работ;
- перечень необходимой документации;
- способы проведения и содержания монтажных работ;
- виды износа оборудования и методы его определения;
- основные способы восстановления изношенных деталей.
умения:
- проводить монтаж холодильного оборудования;
- пользоваться инструментом и специальными приспособлениями при выполнении монтажных работ;
- читать чертежи, пользоваться справочной и учебной литературой;
- находить и устранять неполадки в работе оборудования;
- производить сборку, разборку и испытания оборудования.

КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.7
АП 02
Слесарлық және электромонтаждау жұмыстарының негіздері
Слесардың жұмыс орнының ұйымдастырылуы мен жабдықталуын. Жұмысшы және бақылау-өлшеу аспаптары мен құрал-саймандары. Негізгі слесарлық операциялар. Белгі салу. Металлды шабу. Түзету және иіу. Материалдарды кесу. Бұрғылау. Зенковкалау және зенкерлеу, разверткалау. Бұранда салу. Шегендеу. Үйкелеу. Шаберлеу. Электр қозғалтқыштарын орнату. Электр қозғалтқыштардың ақауларын анықтау. Электр өткізгішін орнату. Электр өткізгіштері мен электр жабдықтарын аса жүктемеден қорғау. Электр өткізгіштерін механикалық зақымданудан қорғау. Электр жүргізуші аппаратураны орнату.
Білімдер:
- Слесарлық операцияларды жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, өңдеу процестеріне қойылатын негізгі талаптарды;
- кесу, өлшеу және тексеру құрал-саймандарын таңдау ережелерін;
- бұйымдардың сенімділік және сапа талаптарын;
- техникалық құжаттамамен жұмыс жасау ережелерін, орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін, электромонтаждау құрал-саймандарымен жұмыс жасау ережелерін;
- Электр тогының негізгі сипаттамаларын, электр тізбектеріндегі негізгі белгіленулерді.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтап, слесарлық жұмыстарды орындау;
- слесарлық жұмыстарды орындауға арналған барлық құрал-саймандарды дұрыс қолдану;
- технологиялық процесске сәйкес слесарлық саймандарды таңдауды және пайдалану;
- жұмысшы сызбалармен және технологиялық карталармен жұмыс жасау;
- электр қозғалтқыштарын, электр өткізгіштері мен электр жүргізуші аппаратураны орнату;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электр жабдықтарының жұмыс параметрлерін бақылау
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.19
АП 03
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату, пайдалану және жөндеу
Орнату жұмыстарын ұйымдастыру. Компрессорларды және компрессорлық агрегаттарды орнату. Жылу алмастырғыш және көмекші жабдықтарды орнату. Тоңазытқыш жабдыққа техникалық қызмет көрсету. Құбырларды орнату. Кіші тоңазытқыш қондырғыларды орнату. Тоңазытқыш жабдыққа техникалық қызмет көрсету. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру. Компрессорларды жөндеу. Тоңазытқыш қондырғының аппараттарын жөндеу. Кіші фреонды тоңазытқыш қондырғыларын жөндеу.
Білімдер:
- Орнату жұмыстарын ұйымдастыру мәселелері;
- қажетті құжаттар тізімі;
- орнату жұмыстарын өткізу тәсілдері;
- жабдықтың тозу түрлерін және оны анықтау тәсілдері;
- тозған бөлшектерді негізгі қалпына келтіру тәсілдері.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықтарды орнату;
- орнату жұмыстарын орындау барысында саймандарды және арнайы құралдарды қолдану;
- сызбаларды оқуды, оқу және анықтамалық әдебиетті қолдану;
- жабдық жұмысындағы ақауларды тауып, оларды жою;
- жабдықты бөлшектеу, жинау және сынау

ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.10
ПК 2.2.12
ПК 2.2.14
ПК 2.2.15
ПК 2.2.16
СД 04
Холодильно-компрессорные машины и установки
Термодинамические основы холодильных машин. Холодильные агенты и хладоносители. Холодильные циклы. Теплоиспользующие холодильные машины компрессоры, конденсаторы, испарители, вспомогательное оборудование, конструкция включения в схему. Мелкие холодильные установки. Схемы холодильных установок. Строительные конструкции промышленных зданий
знания:
- свойства холодильных агентов и их влияние на окружающую среду;
- назначение и устройство аппаратов холодильной установки;
- строительно-изоляционные конструкции холодильников;
- схемы холодильных установок.
умения:
- работать с тепловыми диаграммами;
- строить циклы холодильной установки и определять параметры по таблицам и диаграммам;
- производить разборку холодильного оборудования на детали и узлы
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.2.13
СД 05
Холодильная технология
Физико-химические свойства охлаждающих продуктов. Охлаждающие среды. Способы охлаждения и замораживания продуктов. Сроки хранения охлажденных и мороженых продуктов. Отепление и размораживание. Применение холода на транспорте. Применение холода в различных отраслях промышленности
знания:
-изменение теплофизических свойств пищевых продуктов при холодильной обработке;
- классификацию способов охлаждения и замораживания;
- способы сокращения усушки продуктов;
-способы отепления и размораживания;
- режим хранения пищевых продуктов.
умения:
- определить параметры влажного воздуха по диаграмме i-d;
- производить тепловой расчет процессов замораживания, охлаждения.
ПК 2.2.2
ПК 2.2.13
111903 2 – «Монтажник, оборудования предприятий пищевой промышленности»*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование холодильного производства
Подъемно-транспортные машины и установки.
Транспортирующие машины.
Холодильное технологическое оборудование в промышленности. Механизация погрузочно-разгрузочных и складских работ в промышленности. Термодинамические основы влажного воздуха. Основные процессы тепло-влажностной обработки воздуха. Системы кондиционирования воздуха
знания:
- конструкцию грузоподъемных машин;
- конструкцию и принцип работы технологических аппаратов;
- устройство и принцип действия конвейеров;
- виды погрузочно-разгрузочных работ, виды тары, способы транспортировки и укладки грузов;
- основные параметры влажного воздуха-системы кондиционирования;
- виды тепло- и влагопритоков поступающих в помещение.
умения:
-производить расчет и подбор отдельных узлов и механизмов подъемно-транспортных машин;
- выбирать тип аппарата в зависимости от вида продуктов;
- определять параметры состояния влажного воздуха;
- подбирать кондиционеры

КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.12
КҚ 2.2.14
КҚ 2.2.15
КҚ 2.2.16
АП 04
Тоңазытқыш-компрессорлық машиналар мен қондырғылар
Тоңазытқыш машиналардың термодинамикалық негіздері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Тоңазыту циклдері. Жылу пайдаланатын тоңазытқыш машиналар: компрессорлар, конденсаторлар, буландырғыштар, көмекші жабдықтар, схемаға қосылу схемасы. Кіші тоңазытқыш қондырғылар. Тоңазытқыш қондырғылардың схемалары. Өнеркәсіптік ғимараттардың құрылыс конструкциялары.
Білімдер:
- Тоңазыту агенттерінің қасиеттерін және қоршаған ортаға әсерін;
- Тоңазытқыш қондырғының тағайындалуы мен құрылымын;
- тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық материалдарын;
- тоңазытқыш қондырғының схемаларын.
Іскерліктер:
- жылулық диаграммалармен жұмыс жасауды;
- тоңазытқыш қондырғының циклдерін құрып, кестелер мен диаграммалар бойынша параметрлерін анықтауды;
- тоңазытқыш жабдықтарды бөлшектер мен түйіндерге бөлшектеу
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.2.13
АП 05
Тоңазыту технологиясы
Салқындатылған өнімдердің физика-химиялық қасиеттері. Салқындатушы орталар. Өнімдерді салқындату мен мұздату тәсілдері. Салқындатылған және мұздатылған өнімдерді сақтау мерзімдері. Жылыту және еріту. Суықты көлікте қолдану. Суықты өнеркәсіптің түрлі салаларында қолдану.
Білімдер:
- тоңазытып өңдеу кезінде тамақ өнімдерінің жылу-физикалық қасиеттерінің өзгеруі;
- салқындату мен мұздату тәсілдерінің жіктелуі;
- өнімдердің кебуін төмендету тәсілдері;
- еріту тәсілдері;
- тамақ өнімдерін сақтау режимдері.
Іскерліктер:
- i-d диаграммасы бойынша ылғал ауаның параметрлерін анықтау;
- салқындату мен мұздату процесстерін жылулық есептеу
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.13
111903 2 – Жабдықтарды жөндеу шебері (өндірісте)
Арнайы пәндер
АП 01
Тоңазыту өндірісінің жабдықтары
Жүк көтеру және тасымалдау көлігінің жіктелуі және конструкциялық ерекшеліктері. Тоңазытқыштардағы тиеу–түсіру жұмыстарын механикаландыру. Тиеу-түсіру жұмыстарының түрлері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар. Ауалы, конвейерлі мұздатқыш аппараттар. Контактілі және контактісіз мұздату аппараттары.
Білімдер:
- жүк көтеру машиналардың тағайындалуын, жіктелуін және конструкциясы; мұздату аппаратарының конструкциясы мен жұмыс істеу принципі;
- өнімдерді жылу-ылғалды өңдеу процесстері;
Іскерліктер:
- жүк көтеру және тасымалдау машиналарының түйіндері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен тараның қажетті мөлшерін есептеу;
- суытудың ең оңтайлы тәсілдерін таңдау;
- ылғалды ауа диаграмасымен жұмыс жасау

ПК 2.3.1
ПК 2.3.5
ПК 2.3.10
СД 02
Основы слесарных работ.
Оснащение и организация рабочего места слесаря. Рабочие и контрольно-измерительные средства и инструменты. Основные слесарные операции. Разметка. Рубка метала. Правка и гибка. Резание материалов. Сверление, зенкование, зенкерование и развертывание. Нарезание резьбы. Притирка. Клепка. Шабрение.
знания:
- правила техники безопасности при выполнении слесарных операции;
- основные требования к технологическим процессам обработки;
- правила выбора режущих, измерительных и проверочных инструментов и приспособлений;
- требования качества и надежности изделий, правила работы с технической документацией.
умения:
- выполнять слесарные операции, соблюдая требования техники безопасности, правильно пользоваться всеми видами слесарных ручных и электрифицированных инструментов;
- выбирать и использовать слесарные инструменты, согласно технологического процесса;
- работать с рабочими чертежами и технологическими картами
ПК 2.3.5.
ПК 2.3.12
ПК 2.3.15
СД 03
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Организация монтажных работ. Монтаж холодильно-компресорных агрегатов. Монтаж трубопроводов и вспомогательных аппаратов. Техническое обслуживание холодильных установок. Пополнение системы холодильным агентом и маслом. Планирование и организация ремонта. Подготовка холодильной установки к пуску после ремонта. Оформление документации при монтажных и ремонтных работах.
знания:
- организацию монтажных работ;
- перечень необходимой документации;
- назначение и устройство основных элементов холодильной установки;
- технологию монтажа трубопроводов;
- организацию эксплуатации и ремонта холодильно-компрессорного оборудования;
- основные способы восстановления изношенных деталей.
умения:
- производить монтаж холодильного оборудования;
- читать чертежи и схемы;
- организовывать производственные процессы при монтаже и ремонте оборудования;
- составлять графики ППР, производить сборку, разборку и испытание оборудования.
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.8
ПК 2.3.11
ПК 2.3.13
ПК 2.3.17
СД 04
Холодильно-компрессорные машины и установки.
Термодинамические основы холодильных машин. Холодильные агенты и хладоносители. Холодильные циклы. Теплоиспользующие холодильные машины: компрессоры, конденсаторы, испарители, вспомогательное оборудование, конструкция включения в схему. Мелкие холодильные установки. Схемы холодильных установок.
знания:
- свойства холодильных агентов и их влияние на окружающую среду;
- назначение и устройство аппаратов холодильной установки;
- строительно-изоляционные конструкции холодильников;
- схемы холодильных установок.
умения:
- работать с тепловыми диаграммами;
- строить циклы холодильной установки и определять параметры по таблицам и диаграммам;
- производить разборку холодильного оборудования на детали и узлы

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.10
АП 02
Слесарлық жұмыстардың негіздері
Слесардың жұмыс орнының ұйымдастырылуы мен жабдықталуы. Жұмысшы және бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдары. Негізгі слесарлық операциялар. Белгі салу. Металлды шабу. Түзету және иіу. Материалдарды кесу. Бұрғылау. Зенковкалау және зенкерлеу, разверткалау. Бұранда салу. Шегендеу. Үйкелеу. Шаберлеу.
Білімдер:
- слесарлық операцияларды орындау барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- технологиялық өңдеу процестеріне қойылатын негізгі талаптарды;
- кесу, өлшеу және тексеру аспаптары мен құралдарын таңдау тәртібін;
- бұйымдардың сапа мен сенімділік талаптарын, техникалық құжаттамамен жұмыс жасау ережелерін.
Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, слесарлық операцияларды орындауды, барлық слесарлық қол және электр құралдарын пайдалануды;
- технологиялық процеске сәйкес слесарлық саймандарды таңдау мен пайдалануды;
- жұмысшы сызбалармен және технологиялық карталармен жұмыс жасауды.
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.15
АП 03
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату, пайдалану және жөндеу.
Орнату жұмыстарын ұйымдастыру. Тоңазытқыш-компрессорлы агрегаттарды орнату. Құбырлар мен көмекші аппараттарды орнату. Тоңазытқыш қондырғыларына техникалық қызмет көрсету. Жүйені тоңазыту агентімен және маймен толтыру. Жөндеу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру. Тоңазытқыш қондырғыны жөндеуден кейін іске қосуға дайындау. Орнату және жөндеу жұмыстары кезінде құжаттаманы рәсімдеу.
Білімдер:
- орнату жұмыстарын ұйымдастыру тәртібін;
- қажетті құжаттама тізімін;
- тоңазытқыш қондырғының негізгі элементтерінің тағайындалуы мен құрылымын;
- құбырларды орнату технологиясын;
- тоңазытқыш-компрессорлы жабдықты пайдалану мен жөндеу жұмыстарының ұйымдастырылуын;
- тозған бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықты орнатуды;
- сызбалар мен схемаларды оқуды;
- жабдықты орнату мен жөндеу кезінде өндірістік процесстерді ұйымдастыруды;
- алдын-ала жоспарлы жөндеу графиктерін құрастыруды, жабдықты жинау, бөлшектеу және сынауды.
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.8
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.13
КҚ 2.3.17
АП 04
Тоңазытқыш-компрессорлы машиналар мен қондырғылар
Тоңазыту машиналарының термодинамикалық негіздері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Жылу пайдаланатын тоңазытқыш машиналар: компрессорлар, конденсаторлар, буландырғыштар, көмекші жабдық, схемаға қосылу конструкциясы. Кіші тоңазытқыш қондырғылары. Тоңазытқыш қондырғыларының схемалары.
Білімдер:
- тоңазытқыш агенттердің қасиеттерін және қоршаған ортаға әсері;
- тоңазытқыш қондырғы аппараттарының тағайындалуы мен құрылымы;
- тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық конструкцияларын;
- тоңазытқыш қондырғыларының схемалары;
Іскерліктер:
- жылулық диаграммалармен жұмыс жасау;
- тоңазытқыш қондырғыларының циклдерін құрып, кестелер мен диаграммалар бойынша параметрлерін анықтау;
- тоңазытқыш жабдықты бөлшектер мен түйіндерге бөлшектеу

ПК 2.3.1
ПК 2.3.6
ПК 2.3.8.
СД 05
Охрана труда
Основные законодательные положения и организация работы охраны труда в РК.
Надзор и контроль за соблюдением охраны труда на предприятии. Основы гигиены труда и производственной санитарии. Производственный травматизм. Техника безопасности при выполнении монтажных, ремонтных и строительных работ на холодильниках. Основы пожарной безопасности. Технические средства тушения пожаров
знания:
- законодательные положения по охране труда;
- ГОСТы санитарные правила и правила техники безопасности при монтаже холодильного оборудования;
- устройство и правила работы подъемно-транспортного оборудования и транспортирующих машин;
- правила пожарной безопасности.
умения:
- составлять акты по форме Н-1 и Н-2 о расследовании несчастного случая на производстве;
- организовывать проведение монтажных работ, обеспечивать оптимальные условия труда при монтаже оборудования;
- оказывать первую медицинскую помощь при аварийных ситуациях;
- пользоваться средствами тушения пожаров
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПК 2.3.16
111904 2 – Машинист холодильных установок*
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Оборудование холодильных предприятий
Классификация и конструктивные особенности подъемно-транспорных машин и установок с гибким тяговым элементом и без гибкого тягового элемента. Транспортирующие машины. Погрузочно-разгрузочные и складские работы на холодильнике. Напольный транспорт. Схемы механизации грузовых работ на холодильнике. Виды тары, способы транспортировки и укладки грузов. Холодильное технологическое оборудование: воздушные морозильные аппараты, аппараты контактного и бесконтактного замораживания. Специализированное холодильное оборудование. Термодинамические основы влажного воздуха. Тепловлажностные нагрузки помещения. Системы кондиционирования воздуха.
знания:
- классификацию и конструктивные особенности подъемно-транспортного оборудования;
- положение комплексной механизации погрузочно-разгрузочных и складских работ на холодильниках;
- конструкцию и принцип работы скороморозильных аппаратов;
- основные параметры, характеризующие влажный воздух;
- системы местного и центрального кондиционирования, принцип их работы и устройство.
умения:
- пользоваться простейшими грузоподъемными устройствами;
- подбирать типы воздухохлаждающих устройств;
- производить расчет и подбор необходимого количества оборудования;
- пользоваться таблицами и диаграммами состояния влажного воздуха
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.8
ПК 2.4.10
ПК 2.4.12
ПК 2.4.11
СД 02
Монтаж, эксплуатация и ремонт холодильного оборудования
Основы монтажа холодильного оборудования. Такелажные работы при монтаже оборудования. Основы монтажа технологических и санитарно-технических трубопроводов. Смазка машин и механизмов. Определение состояния оборудования в процессе его эксплуатации. Наладка холодильного оборудования. Документация компрессорного цеха.
знания:
- способы выполнения монтажных работ, основу такелажных работ;
- технология монтажа холодильного оборудования;
- технология монтажа трубопроводов;
- смазка машин и механизмов;
- состав работ и порядок проведения технического обслуживания;
- характерные неисправности в холодильном оборудовании, способы их устранения
умения:
- подбирать инструмент и оснастку для работ;
- оформлять документацию по техническому обслуживанию холодильного оборудования;
- выявлять дефекты холодильного оборудования и определять способы ремонта.

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.6
КҚ 2.3.8
АП 05
Еңбекті қорғау
Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру және еңбекті қорғау заңнамасы. Кәсіпорында еңбекті қорғаудың сақталуын қадағалау мен бақылау. Еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария негіздері. Өндірістік жарақаттанушылық. Тоңазытқыштарда орнату, жөндеу және құрылыс жұмыстарын орындау барысында қауіпсіздік техникасы. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Техникалық өрт сөндіру құралдары.
Білімдер:
- еңбекті қорғау Заңнамасын;
- жабдықты орнату кезінде МеСт-тер, санитариялық ережелер, қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен машиналардың құрылымы мен жұмыс істеу тәртібі
- өрт қауіпсіздігі ережелері.
Іскерліктер:
- өндірісте болған жазатайым оқиғаны зерттеу туралы Н-1 және Н-2 актілер жасау;
- орнату жұмыстарын ұйымдастыру;
- орнату барысында оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастыру;
- апаттық жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету;
- өрт сөндіру құралдарын қолдану.
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
КҚ 2.3.16
111904 2–Тоңазытқыш қондырғыларының машинисі*
Арнайы пәндер
АП 01
Тоңазыту өндірісінің жабдықтары
Жүк көтеру-тасымалдау машиналары мен қондырғыларының конструкциялық ерекшеліктері мен жіктелуі. Тасымалдау машиналары. Тоңазытқыдағы тиеу-түсіру және қойма жұмыстары. Тоңазытқышта жүк тасымалдау жұмыстарын механикаландыру. Тара түрлері, жүкті тасымалдлау мен жинап салу тәсілдері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар: ауалы мұздатқыш аппараттар, контактілі және контактісіз мұздату тәсілдері. Арнайы тоңазытқыш жабдықтар. Ылғал ауаның термодинамикалық негіздері. Ауаны ылғал-жылулық өңдеу негіздері. Ауаны кондиционерлеу жүйелері.
Білімдер:
- орнату жұмыстарының тәсілдерін;
- тоңазытқыш жабдықтарды орнату технологиясын;
- құбырларды орнату технологиясын;
- машиналар мен механизмдерді майлауды;
- техникалық қызмет көрсету тәртібі мен құрамы;
- тоңазытқыш жабдықтарға тән ақаулар мен оларды жою тәсілдері.
Іскерліктер:
- жұмысқа қажетті саймандарды таңдауды;
- тоңазытқыш жабдықтарға техникалық қызмет көрсету бойынша құжаттаманы рәсімдеуді;
- тоңазытқыш жабдықтың ақауларын айқындап, жөндеу тәсілдерін анықтауды.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.5
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.12
КҚ 2.4.11
АП 02
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату, пайдалану және жөндеу.
Тоңазытқыш жабдықтарды орнату негіздері. Технологиялық және санитария-техникалық құбырларды орнату негіздері. Машина мен механизмдерді майлау. Жабдықты пайдалану барысында техникалық күйін анықтау мен бақылау. Тоңазытқыш жабдықтарды іске қосу. Компрессорлық цехтың құжаттамасы.
Білімдер:
- тоңазыту агенттерінің қасиеттерін және Жердің озон қабатына әсерін;
- бір сатылы және көп сатылы тоңазытқыш қондырғыларының схемаларын;
- тоңазытқыш жабдықтың құрылымын;
- оңтайлы режимнен ауытқуларын және оларды жою шараларын;
- жылу және бу изоляциялық материалдардың қасиеттерін;
- тоңазытқыш сауда-технологиялық жабдықтың конструкциясын.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш қондырғының циклін құруды;
- тоңазытқыш машинасының схемасын құрастыруды;
- жабдықтың істен шыққан жерін айқындап, оны жоюды;
- цехтың техникалық құжаттамасын жүргізуді (тәуліктік журнал)

ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
ПК 2.4.9
ПК 2.4.11
ПК 2.4.12
ПК 2.4.13
ПК 2.4.14
ПК 2.4.15
СД 03
Холодильно-компрессорные машины и установки
Принципы получения низких температур. Холодильные агенты и хладоносители. Холодильные циклы. Назначение, устройство и принцип действия основного и вспомогательного оборудования холодильной установки: компрессоры, конденсаторы, испарители, ресиверы, насосы, трубопроводы и т. д. Строительно-изоляционные конструкции холодильников. Схемы холодильных установок: насосно-циркуляционные, безнасосные, компаундные. Особенности схем холодильных установок, работающих на хладонах. Мелкие холодильные установки: холодильные прилавки, витрины, шкафы. Устройство бытового холодильника. Холодильный транспорт: железнодорожный, автомобильный, водный
знания:
- свойства холодильных агентов и их влияние на озоновый слой Земли;
- схему одноступенчатой и двухступенчатой холодильной установки;
- устройство холодильного оборудования;
- отклонения от оптимального режима и способы их устранения;
- свойства тепло- и пароизоляционных материалов;
- устройство холодильного торгово-технологического оборудования.
умения:
- пользоваться тепловыми диаграммами;
- строить цикл холодильной установки;
- составлять схему холодильной машины;
- визуально определять технические неполадки оборудования и устранять их;
- вести техническую документацию цеха (суточный журнал).
ПК 2.4.4
ПК 2.4.10
ПК 2.4.11
ПК 2.4.16
ПК 2.4.17
ПК 2.4.18
СД 04
Охрана труда
Основные законодательные положения и организации охраны труда в РК. Надзор и контроль за безопасными условиями труда на предприятии. Производственный травматизм и профессиональные заболевания. Расследование и учет несчастных случаев. Влияние производственной среды на работоспособность человека в процессе труда. Электробезопасность на холодильных установках. Техника безопасности при эксплуатации, ремонте и монтаже холодильного оборудования. Организация противопожарной защиты на предприятиях. Средства и техника пожаротушения
знания:
- законодательные положения по охране труда РК;
- виды ответственности за нарушение законов о труде;
- причины и анализ производственного травматизма;
- санитарные требования, предъявляемые к производственным помещениям и рабочим местам:
- правила электробезопасности на холодильных установках;
- правила техники безопасности при монтаже, эксплуатации и ремонте холодильного оборудования;
- правила пожарной безопасности.
умения:
- расследовать и вести учет несчастных случаев на производстве;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- обеспечивать электробезопасность технологических процессов;
- визуально определять технические неполадки холодильной установки;
- пользоваться средствами тушения пожара

КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
КҚ 2.4.7
КҚ 2.4.8
КҚ 2.4.9
АП 03
Тоңазытқыш-компрессорлы қондырғылар мен машиналар.
Төмен температураларды алу тәсілдері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Тоңазыту циклдері. Тоңазытқыш қондырғының негізгі және қосымша жабдықтарының: компрессорлар, конденсаторлар, буландырғыштар, ресиверлер, насостар, құбырлар және т.б. тағайындалуы, конструкциясы және жұмыс істеу тәртібі. Тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық конструкциялары. Тоңазытқыш қондырғыларының схемалары: насосты-циркуляциялық, насоссыз, компаундты. Хладонда жұмыс жасайтын тоңазытқыш қондырғылары схемаларының ерекшеліктері. Кіші тоңазытқыш қондырғылары: тоңазытқыш прилавоктары, витриналар, шкафтар. Тұрмыстық тоңазытқыштың құрылымы. Тоңазытқыш көлік: темір жол, автомобиль, су
Білімдер:
- тоңазыту агенттерінің қасиеттерін және Жердің озон қабатына әсерін;
- бір сатылы және көп сатылы тоңазытқыш қондырғыларының схемаларын;
- тоңазытқыш жабдықтың құрылымын;
- оңтайлы режимнен ауытқуларын және оларды жою шараларын;
- жылу және бу изоляциялық материалдардың қасиеттерін;
- тоңазытқыш сауда-технологиялық жабдықтың конструкциясын.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш қондырғының циклін құруды;
- тоңазытқыш машинасының схемасын құрастыруды;
- жабдықтың істен шыққан жерін айқындап, оны жоюды;
- цехтың техникалық құжаттамасын жүргізуді (тәуліктік журнал)
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.11
КҚ 2.4.16
КҚ 2.4.17
КҚ 2.4.18
АП 04
Еңбекті қорғау
Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жұмыстарын ұйымдастыру және еңбекті қорғау заңнамасы. Кәсіпорында еңбекті қорғаудың сақталуын қадағалау мен бақылау. Еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария негіздері. Өндірістік жарақаттанушылық және кәсіптік аурулар. Жазатайым жағдайларды зерттеу және есепке алу. Еңбек ету процесінде адамның жұмыс істеу қабілетіне өндірістік ортаның әсері. Тоңазытқыш жабдықтардағы электр қауіпсіздігі. Тоңазытқыштарда орнату, жөндеу және құрылыс жұмыстарын орындау барысында қауіпсіздік техникасы. Өрт қауіпсіздігінің негіздері. Техникалық өрт сөндіру құралдары.
Білімдер:
- еңбекті қорғау Заңнамасын;
- Жабдықты орнату кезінде Месттер, санитариялық ережелер, қауіпсіздік техникасы ережелерін;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен машиналардың құрылымы мен жұмыс істеу тәртібін өрт қауіпсіздігі ережелерін.
Іскерліктер:
- өндірісте болған жазатайым оқиғаны зерттеу туралы Н-1 және Н-2 актілер жасауды;
- орнату жұмыстарын ұйымдастыруды;
- барысында оңтайлы еңбек жағдайларын ұйымдастыруды;
- апаттық жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
- өрт сөндіру құралдарын қолдануды.

ПК 2.4.19
ПК 2.4.20
ПК 2.4.21
СД 05
Холодильная технология
Физико-химические свойства охлаждающих продуктов. Охлаждающие среды. Способы охлаждения и замораживания продуктов. Сроки хранения охлажденных и мороженых продуктов. Отепление и размораживание. Применение холода на транспорте. Применение холода в различных отраслях промышленности.
знания:
- изменение теплофизических свойств пищевых продуктов при холодильной обработке;
- классификацию способов охлаждения и замораживания;
- способы сокращения усушки продуктов;
- отепление и размораживания;
- режим хранения пищевых продуктов;
умения:
- определить параметры влажного воздуха по диаграмме i-d;
- производить тепловой расчет процессов замораживания, охлаждения
ПК 2.4.1
ПК 2.4.4
ПК 2.4.10
ПК 2.4.17
ПК 2.4.18
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Производственное обучение
Слесарные работы. Безопасность труда. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ.
умения:
- проводить слесарные работы при техническом обслуживании и ремонту холодильного оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении слесарных работ;
- проводить инструктаж по охране и безопасности труда;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
-безопасной работы в учебных мастерских
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПК 2.2.12
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.7
ПП 02
Производственная практика
Вводное занятие. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием.
Работа с контрольно-измерительными приборами. Обучение в учебных мастерских. Безопасность труда, электробезопасность в учебных мастерских. Выполнение всех видов работ, входящих в круг обязанностей машиниста, мастера и монтажникахолодильного оборудования в соответствии с квалификационными характеристиками.
Выпускные квалификационны экзамены. Проверочные работы
умения:
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ;
- выполнять ремонт холодильного оборудования в соответствии с квалификацией;
- оказывать первую помощь пострадавшим при отравлениях, ожогах, тепловых ударах и других травмах.
- использовать меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
навыки:
- работы со слесарным инструментом;
- использования теоретических знаний на практике;
- работы в бригаде
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11
ПК 2.1.12

КҚ 2.4.19
КҚ 2.4.20
КҚ 2.4.21
АП 05
Тоңазыту технологиясы.
Салқындатылған өнімдердің физика-химиялық қасиеттері. Салқындатушы орталар. Өнімдерді салқындату мен мұздату тәсілдері. Салқындатылған және мұздатылған өнімдерді сақтау мерзімдері. Жылыту және еріту. Суықты көлікте қолдану. Суықты өнеркәсіптің түрлі салаларында қолдану
Білімдер:
- тоңазытып өңдеу кезінде тамақ өнімдерінің жылу-физикалық қасиеттерінің өзгеруі;
- салқындату мен мұздату тәсілдерінің жіктелу;
- өнімдердің кебуін төмендету тәсілдері;
- еріту тәсілдері;
- тамақ өнімдерін сақтау режимдері.
Іскерліктер:
- i-d диаграммасы бойынша ылғал ауаның параметрлерін анықтау;
- салқындату мен мұздату процесстерін жылулық есептеу.
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.4
КҚ 2.4.10
КҚ 2.4.17
КҚ 2.4.18
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Өндірістік оқыту
Слесарлық жұмыстар. Еңбек қауіпсіздігі. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қолданылатын жабдықтар, құрал-саймандар мен бақылау-өлшеу аспаптары
Іскерліктер:
- тоңазытқыщ жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау;
- слесарлық жұмыстарды орындауға қажетті құрал-жабдықты, саймандар мен бақылау өлшеу аспаптарын қолдан,
- еңбек қауіпсіздігі бойынша Нұсқама жүргізу Дағдылар:
- тоңазыту жабдықтарын жөндеу мен техникалық қызмет көрсету кезінде слесарлық жұмыстарды жүргізу;
- слесарлық және орнату жұмыстарды жүргізу кезінде құрал-жабдықтар, саймандар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану;
еңбек қауіпсіздігі бойынша Нұсқама жүргізуі.
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.2.8
КҚ 2.2.12
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.7
ӨО 02
Кәсіптік практика
Кіріспе сабақ Еңбекті қорғау мен қауіпсіздігі бойынша Нұсқама. Кәсіпорынмен танысу. Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс. Оқу шеберханаларында оқыту. Оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі. Біліктілік талаптарына сәйкес тоңазытқыш жабдықтың машинисі, шебері мен монтажшысы міндетіне кіретін барлық жұмыстарды орындау. Бітіру біліктілік емтихандары
Іскерліктер:
- бақылау-өлшеу аспаптарын, слесарлық жұмыстарды орындауға арналған саймандарды пайдалану;
- біліктілігіне сәйкес тоңазытқыш жабдықты жөндеу;
- улану, күйіп қалу, жылулық соққылар және басқа да жаракаттар алған кезде жәбірленушілерге алғашқы көмек көрсету.
- тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік шараларын пайдалану;
Дағдылар:
- слесарлық құрал-саймандармен жұмыс жасау;
- теориялық білімін практикада қолдану;
- бригадада жұмыс жасау
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.11
КҚ 2.1.12

ПК 2.1.13
ПК 2.1.14
ПК 2.1.15
ПК 2.1.16
ПК 2.1.17
ПК 2.2.14
ПК 2.2.16
ПК 2.2.17
ПК 2.2.18
ПК 2.2.19
ПК 2.2.20
ПК 2.2.21
ПК 2.2.22
ПК 2.3.9
ПК 2.3.11
ПК 2.3.12
ПК 2.3.13
ПК 2.3.14
ПК 2.3.15
ПК 2.3.16
ПК 2.3.17
Содержание образовательной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике
(специалист среднего звена)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общие гуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
знания:
- казахский (русский) язык в объеме необходимом для профессионального общения.
умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1
БК 2
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал программы среднего (полного) образования. Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 1
БК 5
ОГД 03
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы; пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол;
образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;

КҚ 2.1.13
КҚ 2.1.14
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.1.17
КҚ 2.2.19
КҚ 2.2.20
КҚ 2.2.21
КҚ 2.2.22
КҚ 2.3.9
КҚ 2.3.11
КҚ 2.3.12
КҚ 2.3.13
КҚ 2.3.14
КҚ 2.3.15
КҚ 2.3.16
КҚ 2.3.17
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің
индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
кәсіби тілдің рөлі; мамандық терминологиясы; кәсіби бағытталған мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіби қарым-қатынасқа түсу; мәтіндер бойынша мамандыққа бағытталған әңгімелер мен диалогтар құрастыру.
Білімдер:
- мемлекеттік тіл мен мамандыққа бағытталған мәтіндерді оқуға және аударуға (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимум;
Іскерліктер:
- кәсіби лексиканы қолдана білу, қазақ тілі бойынша қалыптасқан білімін өзінің кәсіби іс-әрекетінде пайдалану
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіби қарым-қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдің түрлі формалары мен іс-әрекет түрлері (ауызша, жазбаша, монолог, диалог); мамандыққа бағытталған мәтіндерді аудару техникасы
БҚ 6, 7, 8
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша жалпылама білімдер; қазақ халқының тұрақтануында мәдени және тарихи даму жолдары; көшпенділердіі өркениеті; көшпенді мемлекеттің пайда болу жолдары; көшпенділердің рухани мәдениеті; Ресейге қосылу алдында және қосылғанда Қазақстанның ішкі саяси жағдайы; ұлттық көтерілістер мен қозғалыстар; XX ғасырдың басындағы партиялар мен ағындар мәні; XX ғасырдың 20-30 жылдарында Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси жағдайы; Кеңес өкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдай;
коммунистік партия және комсомол; қазақ диаспорасының қалыптасуы;

ПК 3.5.10 - обеспечить безопасность ведения работ и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности;
ПК 3.5.11 - анализировать причины травматизма и реализовывать мероприятия по его профилактике;
ПК 3.5.12 - рассчитывать экономические показатели деятельности, вести мониторинг и прогнозировать работу предприятия.
ПК 3.5.13 - знать основные законы термодинамики, работать с диаграммами, определять параметры состояния рабочего вещества;
ПК 3.5.14 - знать виды передачи теплоты, определять начальную и конечную температуры в процессе теплообмена;
ПК 3.5.15 - разрабатывать и проводить мероприятия по содержанию оборудования в исправном состоянии;
ПК 3.5.16 - знать технические характеристики, устройство, принцип действия, правила технического обслуживания, ремонта и монтажа холодильного оборудования и систем кондиционирования воздуха;
ПК 3.5.17 - определять основные неисправности оборудования и факторы их вызывающие;
ПК 3.5.18 - осуществлять безопасную эксплуатацию оборудования;
ПК 3.5.19 - выполнять мероприятия по охране окружающей среды;
ПК 3.5.20 - подключать оборудование к санитарно-техническим системам;
ПК 3.5.21 - производить настройку приборов автоматики;
ПК 3.5.22 - вычерчивать и читать схемы расположения трубопроводов, арматуры и схемы автоматизации;
ПК 3.5.23 - своевременно выявлять дефекты оборудования;
ПК 3.5.24 - организовать и производить межремонтное обслуживание и плановые ремонты оборудования;
ПК 3.5.25 - выбирать хладагенты и способы охлаждения, рассчитывать площади холодильных сооружений и выполнять их рациональную планировку;
ПК 3.5.26 - определять холодопроизводительность холодильной установки на основании теплового расчета;
ПК 3.5.27 - определять техническое состояние оборудования, узлов и агрегатов;
ПК 3.5.28 - контролировать качество ремонтных работ;
ПК 3.5.29 - составлять дефектные ведомости на узлы, агрегаты, оборудование;
ПК3.5.30 - производить работы по монтажу оборудования холодильных установок пищевой промышленности;
ПК 3.5.31 - знать технологический процесс замораживания пищевых продуктов;
ПК 3.5.32 - знать изменение теплофизических свойств пищевых продуктов при холодильной обработке;

КҚ 3.5.10
КҚ 3.5.11
КҚ 3.5.18
КҚ 3.5.19
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Тоңазытқыш-компрессорлы машиналар мен қондырғылар.
Тоңазытқыш машиналардың термодинамикалық негіздері. Тоңазыту агенттері және суық тасымалдағыштар. Жылулық диаграммалар. Бір және көп сатылы қысу схемалары мен циклдері. Тоңазыту жабдықтары: компрессорлар, жылу алмасу аппараттары, көмекші жабдық арматура, құбырлар. Тоңазытқыштарды өнеркәсіпте жасау негіздері. Тоңазытқыш қондырғылардың жылулық есебі.
Білімдер:
- төмен температураларды алу тәсілдері;
- тоңазытқыш жабдықтардың техникалық сипаттамалары мен аппараттардың құрылымы;
- тоңазытқыштардың құрылыс-изоляциялық конструкцияларын;
- бөлмелерді салқындату тәсілдері;
- тоңазытқыш қондырғылардың схемаларын, тоңазытқыш көліктің тағайындалуы мен конструкциясы.
Іскерліктер:
- тоңазытқыш жабдықтар бойынша нормативтік және техникалық құжаттамамен жұмыс жасау;
- тоңазытқыштардың жылулық есебін жасау;
- тоңазытқыш қондырғының циклін диаграммаларда көрсетуді және түйіндік нүктелерде параметрлерді анықтау.
КҚ 3.5.13
КҚ 3.5.14
КҚ 3.5.25
КҚ 3.5.26
АП 02
Кәсіпорындардың тоңазытқыш жабдықтары және ауаны кондиционерлеу жүйелері
Жүк көтеру және тасымалдау көлігінің жіктелуі және конструкциялық ерекшеліктері. Тоңазытқыштардағы тиеу–түсіру жұмыстарын механикаландыру. Тиеу-түсіру жұмыстарының түрлері. Тоңазытқыш технологиялық жабдықтар. Ауалы, конвейерлі мұздатқыш аппараттар. Контактілі және контактісіз мұздату аппараттары. Ауаны кондиционерлеу жүйелері. Ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі мен құрылымдық схемасы
Білімдер:
- Жүк көтеру машиналардың тағайындалуы, жіктелуі және конструкциясын;
- мұздату аппараттарының конструкциясы мен жұмыс істеу принципі;
- өнімдерді жылу-ылғалды өңдеу процесстері;
- ауаны кондиционерлеу жүйелерінің жіктелуі;
- кондиционерлердің құрылымы мен жұмыс істеу принципі
Іскерліктер:
- жүк көтеру және тасымалдау машиналарының түйіндері мен механизмдерін есептеу және таңдау;
- жүк көтеру және тасымалдау жабдықтары мен тараның қажетті мөлшерін есептеу;
- суытудың ең оңтайлы тәсілдерін таңдау;
- ылғалды ауа диаграммасымен жұмыс жасау;
- кондиционерленетін бөлмедегі жылу-ылғалдылық жүктемелерді есептеу
КҚ 3.5.15
КҚ 3.5.16
КҚ 3.5.17
КҚ 3.5.18
КҚ 3.5.23
КҚ 3.5.27
АП 03
Тоңазыту технологиясы
Салқындатылған өнімдердің физика-химиялық қасиеттері. Салқындатушы орталар. Өнімдерді салқындату мен мұздату тәсілдері. Салқындатылған және мұздатылған өнімдерді сақтау мерзімдері. Жылыту және еріту. Суықты көлікте қолдану. Суықты өнеркәсіптің түрлі салаларында қолдану.
Білімдер:
- тоңазытып өңдеу кезінде тамақ өнімдерінің жылу-физикалық қасиеттерінің өзгеруі;
- салқындату мен мұздату тәсілдерінің жіктелуі;
- өнімдердің кебуін төмендету тәсілдері;
- еріту тәсілдері;
- тамақ өнімдерін сақтау режимдері.
Іскерліктер:
- i-d диаграммасы бойынша ылғал ауаның параметрлерін анықтау;
- салқындату мен мұздату процесстерін жылулық есептеу.
КҚ 3.5.30
КҚ 3.5.31
КҚ 3.5.32

4320
К
Консультация
220
Ф
Факультативные дисциплины
220
Всего:
4760
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 206
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1120000 – Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)
Квалификации: 112002 2 - Наладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования*

4320
2664
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы
4760
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰТП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; Е – емтихандар; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
206-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1120000 – Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (салалары бойынша)
Біліктілігі: 112002 2 - Дәнекерлеу және газ-плазма кесетін жабдықтарды реттеуші*

4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные дисциплины
340
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 210
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1100000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность: 1120000 – Техническое обслуживание технологических машин и оборудования (по видам)
Квалификации: 1120053 - Электромеханик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

4320
2520
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰТП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; Е – емтихандар; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
210-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 100000 – Көлік (салалар бойынша)
Мамандығы: 1120000 – Технологиялық машиналар мен жабдықтарды техникалық күту
Біліктілігі: 112005 3 - Электромеханик
Оқыту нысаны: күндізгі

4320
К
Консультации
300
Ф
Факультативные дисциплины
340
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 211
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования
по специальности: 1120000 «Техническое обслуживание
технологических машин и оборудования (по видам)»
Содержание образовательной программы по циклам
дисциплин и профессиональной практике
(повышенный уровень)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование циклов и основное содержание дисциплин, практических занятий
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
- необходимые лексические и грамматические минимумы,
- необходимые для работы и анализа тексты профессиональной направленности;
- языковые нормы, стилистикая деловая сфера общения;
Умения:
- разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.
БК 1,3, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал (2300 лексических единиц). Основы профессионального языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Профессиональное общение.
Знания:
- теории изучаемого языка;
- лексических групп слов, грамматического материала, структур предложений, тематических групп слов по своей специальности;
Умения:
- вести деловую беседу;
- письменно передать содержание диалога в виде рассказа и, наоборот, рассказа в виде диалога;
- редактировать деловые документы, добиваясь логичности изложения;
- пользоваться услугами Интернета, факсом, электронной почтой и т. д.

4320
2520
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰТП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; Е – емтихандар; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
211-қосымша
1120000 – Технологиялық машиналар мен жабдықтарды техникалық күту мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің,
пәннің
индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. Қазақстан Республикасының іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма (сөздікпен) техникасы, кәсіптік қарым-қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым-қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруі;
- тілдік нормаларды және тілдесудің іскерлік аясындағы стилистистикасын игеру;
Іскерліктер:
- салада қолданатын терминологияны қолданып құжаттарды оқи, сөйлесе алу.
БҚ 1,3, 6
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).

112002 2
ПК
2.2.3.
2.2.5.
2.2.6.
112003 2
ПК
2.3.2.
2.3.3.
ОПД.02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов;
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование, оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность

112002 2
КҚ
2.2.3.
2.2.5.
2.2.6.
112003 2
КҚ
2.3.2.
2.3.3.
ЖКП.02
Электротехника
Электрлі және магниттi тізбектерді анықтау. Электр энергиясының қабылдағыштары және көздері (тұтынушылар). Негiзгi электрлік және магниттiк шамалар. Тұрақты тоқтың көпiрi.
Тұрақты токтың сызықсыз тiзбектерi туралы ұғым.
Магниттi тізбек классификациясы.
Магниттi тізбектің элементтерi. Магниттi тізбек элементтінің сиптатамасы. Айнымалы тоқтың электр тiзбегiнiң классификациясы.
Электрлік машинаның құрылғысы және әрекет ету принциптері.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электрлі тізбектің жұмыс тәртібі;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеуге арналған аспаптар;
- ауыспалы процестердің туындау себептері;
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептей алу;
- электрлік желілермен жарықтандырылған құрылғыларды пайдалану және өшіре алу, қоса білу;
- электр қауіпсіздігін сақтау;

112003 2
ПК
2.3.4.
2.3.5.
2.3.7.
ОПД.03
Основы рыночной экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики, мониторинг, спрос и предложение; рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производство – хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- типы и модели экономических систем;
- спрос и предложение товаров, услуг, равновесной цене,
- рыночный механизм;
конкуренция и монополия;
- тенденции развития мировой экономики;
необходимость макроэкономической стабилизации в переходный период;
- виды налогов и основные методы подсчета их;
- основные понятия по затратам, субъекта рынка;
- сущность, принципы и определение маркетинга;
Умения:
- охарактеризовать пути социально–экономического развития общества;
- анализировать, оценивать теории рыночной экономики;
- объяснить понятие рынка, назвать основные факторы, функции и виды рынка;
- раскрыть причины образования биржи и его значении в современной экономике;
- рассчитать доходы, расходы;
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену (методом примера);
- составить бизнес-план.

112003 2
КҚ
2.3.4.
2.3.5.
2.3.7.
ЖКП.03
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономикаға кіріспе; нарықтық экономиканың негізгі ұстанымдары, мониторингі, сұранысы және ұсынысы; нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік; кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынастың субъектісі; кәсіпорын қызметінің нәтижелері және экономикалық шығындар; маркетинг және жарнама, құны және өзіндік құны; шаруашылық қызметінің өндірістік тиімділігі; салықтар және салық салу.
Білімдер:
- экономикалық жүйелердің типтері мен үлгілері;
- тауарлар, қызмет көрсетулер сұраныстары мен ұсыныстары, баға тепетеңдігі;
- нарық механизм; бәсекелестік және монополия;
- әлемдік экономиканың даму бағыттары; ауыспалы кезеңде макроэкономикалық тұрақтылықтың қажеттігі;
- салықтардың түрлері және оларды есептеудің негізгі әдістері;
- шығындар бойынша негізгі ұғымдар, рынок субъектілері;
- маркетингтің мағынасы, принциптері және анықтамасы;
Іскерліктер:
- қоғамның әлеуметтік–экономикалық даму жолын сипаттау;
- рынок ұғымын түсіндіру, оның негізгі факторларын, функцияларын және түрлерін білу;
- биржалардың пайда болу себептерін ашу және оның қазіргі экономикадағы маңызы;
- кірістерді, шығындарды есептеу;
- тауардың өзіндік құнының бағасын, өндіріс бағасын, көтерме бағасын, бөлшекті бағасын анықтау (мысал әдісімен);
- бизнес-жоспар құру.

БК 1,4,5,7
ОПД.04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Основы стандартизации; возникновение и развитие стандартизации; показатели качества и методы их оценки; основы сертификации; термины и определения; закон РК «О сертификации»; качество продукции и декларация о соответствии; разработка и внедрение системы менеджмента качества; метрология;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор.
Знания:
- основы метрологии, стандартизации и сертификации;
- основные понятия и определения;
- контроль качества продукции;
- концепция электронной управляющей системы;
- методы и средства измерений;
Умения:
- проводить технические измерения;
-определять соответствие изделий Государственным стандартам

БҚ 1,4,5,7
ЖКП.04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Стандарттау негіздері; стандарттаудың пайда болуы және дамуы; сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері;
сертификаттау негіздері;
терминдер және анықтауыштар; «Сертификаттау туралы» ҚР Заңы; сәйкестiк жөніндегі өнiм сапасы және декларациясы; сапа менеджментiнiң жүйесiн енгiзу және құрастыру; метрология; метрология негіздері; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Білімдер:
- метрология, стандартизация және сертификация негiздерiн;
- негiзгi ұғымдар және анықтауыштарды;
- өнiмнiң сапаны бақылауды;
- электронды бағдарлаушы жүйенiң тұжырымдамасын;
- өлшеу әдiстері мен құралдарын;
Іскерліктер:
- техникалық өлшемдер жүргізуді;
- мемлекеттік стандартпен бұйым сәйкестігін анықтай алуды;

БК 1,3,4
112002 2
ПК
2.3.3.
2.3.4.
2.3.5.
2.3.7.
112003 2
ПК
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
ОПД.05
Основы информатики и автоматизации производства
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор CorelDRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; программа-оболочка NortonCommander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов;автоматическое регулирование: понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы; автоматические регуляторы: классификация, назначение, устройство, принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
- порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором CorelDRAW;
- ставить защиту от вирусов;
- разрабатывать творческие проекты;
- применять автоматическое регулирование;
- использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления, задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
112002 2
БК 6
112003 2
БК 1
ОПД.06
Охрана труда
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; пожарная безопасность
Знания:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей;
Умения:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление;
112002 2
БК 4
ПК

БҚ 1,3,4
112002 2
КҚ
2.2.3.
2.2.4.
2.2.5.
2.2.7.
112003 2
КҚ
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
ЖКП.05
Информатика негiздерi және өндiрiстi автоматтандыру
Техника қауiпсiздiгi. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесi. Бiр жүйеден екiншiсiне ауысу. Екiлiктi арифметика логика – пән ретiнде. Үлгiлiк; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсiнiк. Модель түрлерi. OC WINDOWS түрлерi. WOR мәтiндiк процессоры. EXCEL электронды кестелерi. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commander бұлт – бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсiнiгi. Көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерi. Алгоритм түрлерi. Есеп шығару кезеңдерi. Бағдарлама тiлi. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берiлген шарт түрлерi. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Циклдiк бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктiк бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсiнiк, анықтама, реттемелi параметр, нысаны /объектiсi/, олардың қасиеттерi мен схемалары. Автоматты ретеуiштердiң атқаратын қызметi, тiктелуi, құрылысы, жұмыс iстеу принципi, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелерi. Автоматтық басқару жүйесiнiң қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткiштер мен сезгiштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестердi автоматтық басқару жүйесiнен қолмен басқаруға ауыстыру және керiсiнше.
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерiн;
- есептеу жүйелерiн;
- екiлiк арифметиканы;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар - қабығын;
- алгоритмдер түсiнiгiн;
- көрiнiс тәсiлдерi мен қасиеттерiн;
- алгоритм түрлерiн;
- бағдарлама тiлiн;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктiк бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесiнен процестердi қолмен және керiсiнше ауыстыру ретін;
Іскерліктер:
- бiр жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD-тың мәтiндiк процессорымен, EXCEL-дің электронды кестесiмен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс iстеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауiпсiздiгiн сақтауды;
1120022
БҚ6
1120032
БҚ1
КҚ
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
ЖКП.06
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық сұрақтары; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орында еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; электрлік қауіпсіздік; электр және электр магниттік өріс пен электр тогының адамға әсері; электр тогымен жарақаттанудан қорғау шаралары және электр, электрмагниттік өрістің әсері; қадамдық кернеу, жанасу кернеуі; қорғаныс құралдары; тиеу-түсіру жұмыстарында қауіпсіздік шаралары; қорғаныс құралдары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, канализация, жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; вибрация; шу; бақытсыз жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері;
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін;
- электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін;
- өртке қарсы техника ережелерін және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін;
Іскерліктер:
- 1000В дейін электр қондырғыларындағы негізгі және қосымша қорғаныс құралдарын пайдалануды;
- торапта адамға электр тогы әсерінің қауіптілік дәрежесін анықтауды;
- зардап шегушінің күйін бағалау және алғашқы көмек көрсетуді;
- кернеудің болмауын тексеру және ауыстырып жерлендіруін қою;
БҚ4
1120022
КҚ

2.2.1.
2.2.7.
112003 2
БК 6
ПК 2.3.7.
СД.00
Специальные дисциплины
СД.01
Общая технология производства
Основы технической механики
Сведения о механизмах и машинах. Кинематика механизмов, звенья механизмов; кинематические пары и кинематические схемы механизмов. Сведения о деталях машин: понятие, классификация, назначение, требования, эксплуатационные характеристики, применение. Соединение деталей: понятие, виды разъемных и неразъемных соединений, назначение, характеристики, достоинства, недостатки, область применения.
Основы теории сварки и резки металлов
Сварка. Сварка плавлением. Сварка давлением. Сварочная дуга. Перенос электродного металла на изделие. Сварочное пламя. Сварные соединения и швы. Металлургические процессы при сварке. Термическая резка металлов. Наплавка. Сварочные материалы. Сварочная проволока. Электроды. Защитные газы. Газы, используемые для газовой сварки. Флюсы. Деформация и напряжения при сварке. Особенности сварки углеродистых сталей. Особенности сварки цветных металлов и сплавов. Особенности сварки низко- и среднелегированных сталей. Основные внутренние и внешние дефекты сварных швов.
Основы резания металлов
Процесс образования стружки. Физические основы процесса резания. Режущие инструменты. Материалы для изготовления режущих инструментов.
Технология слесарных и слесарно-сборочных работ
Слесарные инструменты и приспособления: виды, назначение, правила выбора, приемы пользования. Контроль качества выполнения слесарных работ: наиболее вероятные дефекты и средства их выявления и устранения. Сборка механизмов преобразования движения; Дефекты сборки и их предупреждение.
Технология ремонтных работ
Износ деталей: виды, условия, влияющие на износ. Инструменты и приспособления, используемые в процессе ремонта: виды, назначение, порядок выбора и правила применения. Методы устранения дефектов сборки подшипниковых узлов, механизмов передачи вращения и преобразования движения. Методы и средства контроля качества ремонта деталей и узлов.
Знания:
- основные понятия и термины;
- определение механизма и машины;
- типы кинематических пар;
- виды сварных соединений и типы швов;
- правила подготовки изделий под сварку;
- приемы дуговой сварки и газовой резки металлов;
- классификацию видов сварки и их сущность;
- понятие свариваемости, влияние свойств на свариваемость металлов и сплавов;
- оптимальные режимы сварки и резки металлов;
- правила обращения с газами;
- понятие о резании металлов;
- виды, назначение слесарных операций;
- методы контроля качества сборки;
- дефекты сборки и методы их предупреждения;
- технологию сборки и регулировки винтового, кривошипно-шатунного, эксцентрикового и кулисного механизмов;
- организацию рабочего места и требования безопасности при выполнении ремонтных работ;
Умения:
- классифицировать детали и сборочные единицы;
- производить соединение деталей;
- проверяет качество сварки на образцах;
- устанавливает и корректирует режимы сварки и резки металлов;
- выявлять причины возникновения дефектов;
- контролировать качество сварки.
- использовать материалы для изготовления режущих инструментов;
- выполнять термообработку, заточку, доводку и установку режущего инструмента;
- выполнять слесарную обработку деталей;
- использовать инструменты, приспособления и оборудование, применяемые при сборке;
- контролировать качество ремонта деталей узлов;
- использовать по назначению подъемно-транспортное оборудование.

2.2.1.
2.2.7.
БҚ 6
1120032
КҚ 2.3.7.
АП.00
Арнайы пәндер
АП.01
Өндірістің жалпы технологиясы
Техникалық механика негіздері
Механизмдер мен машиналар жөнінде мәліметтер. Механизмдер кинематикасы: механизмдер буындары; механизмдердің кинематикалық булары мен кинематикалық схемалары. Машина бөлшектері жөнінде мәліметтер: ұғымы, топтастырылуы, міндеттері, талаптары, пайдалану сипаттамалары. Бөлшектерді байланыстыру: ұғымы, ажырайтын және ажырамайтын байланыстар, міндеттері, сипаттамалары, артықшылықтары, кемшіліктері, қолданылу аумағы.
Металдарды пісіру мен кесу теориясының негіздері
Пісіру. Балқытып пісіру. Қысыммен пісіру. Пісіру доғасы. Электродты металды бұйымға ауыстыру. Пісіру жалыны. Пісіру жалғағышы мен жапсармасы. Пісіру кезіндегі металлургиялық процестер. Металды термикалық өңдеу. Ерітіп дәнекерлеу. Дәнекерлеу материалдары. Пісіру сымдары. Электродтар. Қорғаныс газдары. Газбен дәнекерлеу үшін қолданылатын газдар. Флюстер. Пісіру кезіндегі деформация түрлері мен кернеулер. Көміртекті болатты пісірудің ерекшеліктері. Түсті металдар мен болатты пісірудің ерекшеліктері. Төменгі- және азлегирленген болаттарын пісіру ерекшелігі. Пісірілген жапсарманың негізгі ішкі және сыртқы ақаулары. Металдарды кесу негіздері Жоңқаның пайда болу үрдісі. Кескіш аспаптар: түрлері, міндеттері.Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстарының технологиясы. Слесарлық аспаптар мен құрылғылар: түрлері, міндеттері, таңдау ережелері, пайдалану тәсілдері. Слесарлық жұмыстарды орындау сапасын бақылау: аса ықтимал ақаулар және оларды табу мен жоюдың құралдары. Қозғалысты түрлендіретін механизмдерді құрастыру. Құрастыру ақаулары және оларды ескерту.
Жөндеу жұмыстарының технологиясы
Бөлшектердің тозуы: түрлері, тозуға әсер ететін жағдайлар. Жөндеу үрдісінде пайдаланылатын аспаптар мен құрылғылар: түрлері, таңдау тәртібі мен қолданылу ережелері. Подшипникті түйіндерді, айналу берілістері мен қозғалыстың түрленуі механизмдерін құрастыру ақауларын жоюдың әдістері. Бөлшектер мен түйіндерді жөндеу сапасын бақылаудың әдістері мен құралдары.
Білімдер:
- негізгі ұғымдар мен терминдерді;
- механизмдер мен машиналардың анықтамасын;
- кинематикалық булардың типтерін;
- пісіру жалғағышының түрлерін және жапсар типтерін;
- дәнекерлеуге арналған бұйымды дайындау ережесін;
- пісіру түрлерінің топтастырылуын және оның мәнін;
- пісірілу ұғымын, металл мен болатты пісіру кезінде қасиеттерге ықпалын;
- металдарды кесу және пісірудің тиімді режимдерін;
- газбен дұрыс қолдануды;
- металдарды кесу жөніндегі ұғымды;
- слесарлық операциялардың түрлерін, міндеттерін;
- құрастыру сапасын бақылау әдістерін;
- құрастыру ақаулары мен оларды болдырмау әдістерін;
- винттік, кривошиптік-шатундық, эксцентриктік және кулистік механизмдерді құрастыру мен реттеу технологиясын;
- жұмыс орнын ұйымдастыру мен жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік талаптарын;
Іскерліктер:
- бөлшектер мен құрастыру бірліктерін топтастыру;
- бөлшектерді қосуды жүргізу;
- кескіш аспаптарды дайындау үшін материалдар пайдалану;
- дәнекерлеу сапасын үлгісімен тексереді;
- металдарды кесу және пісіру режимдерін түзейді және орнатады;
- ақаулардың пайда болу себептерін табады;
- пісіру сапасын бақылайды;
- кескіш аспаптарды термиялық өңдеу, орындау; - бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындау;
- құрастыру кезінде қолданылатын аспаптарды, құралдар мен жабдықтарды пайдалану;
- түйіндер бөлшектерін жөндеу сапасын бақылау;
- көтергіш-көліктік жабдықтарды қолданылуы бойынша пайдалану.

БК 1,3,5,7
112002 2
ПК
2.2.1.
2.2.5.
2.2.6.
2.2.7.
112003 2
ПК
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.5.
2.3.6.
Квалификация: 112002 2 – Наладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования
СД.02
Слесарные и слесарно-сборочные работы
Выполнение слесарных работ. Выполнение слесарных работ. Разделение листа и сортового проката на заготовки ручными и механизированными слесарными инструментами по разметке. Правка и гибка. Системы допусков и посадок. Технология сборки соединений: методы сборки, применяемый инструмент, приспособления, материалы. Методы и средства контроля качества сборки. Механизмы преобразования движения и передачи вращательного движения. Сборка соединений (разъемных и неразъемных) механизмов передачи вращения и преобразования движения. Контроль качества сборки.
Электромонтажные работы
Основные операции электромонтажных работ. Провода и сварочное кабели. Изоляционные изделия. Электрическая арматура. Разборка и сборка электрической арматуры. Выполнение электромонтажные работ. Контроль качества электромонтажных работ. Погрешности измерений.
Оборудование, техника и технология сварки и резки
Подготовка аппаратуры для кислородной резки металлов. Ручная кислородная резка. Кислородно-флюсовая резка. Флюсы для резки. Сборка изделий под сварку. Сварочные горелки. Газовая наплавка и сварка пластин из углеродистой стали. Сварочный пост. Механизированная сварка и наплавка под флюсом. Механизированная сварка в защитных газах, порошковой и самозащитной проволокой. Контактная сварка. Источники питания сварочной дуги. Механизация и автоматизация сварочного производства. Поточные линии по изготовлению сварных изделий.
Наладка сварочного и газоплазморезательного оборудования
Обслуживание и наладка резаков для кислородной и кислороднофлюсовой резки металлов. Разборка резаков. Наладка, регулировка и испытание резаков. Наладка полуавтоматов для дуговой сварки. Точность наладки. Наладка полуавтоматов для контактной сварки. Способы измерения (механических, электрических и технологических) характеристик оборудования для механизированной контактной сварки. Требования к организации рабочего места и безопасности труда при наладке полуавтоматов для контактной сварки. Наладка приспособлений для сварки и резки металлов. Подналадка высокочастотных машин.
Знания:
- типовые слесарные операции;
- методы и средства контроля:
- виды допусков и посадок;
- технологию кислородной резки: режимы, основные параметры резки и их влияние на качество поверхности реза;
- сборочно-сварочные приспособления;
- материалы для дуговой сварки в углекислом газе;
Умения:
- выполнять ручную разделительную ацетиленокислородную резку и резки на газах-заменителях кислорода;
- осуществлять размерную обработку деталей (опиливание, сверление, нарезание наружной и внутренней резьбы);
- выполнять электромонтажные работы;
- подготавливать аппаратуру для кислородной резки металлов;
- устанавливать и регулировать режимы наплавки и сварки;
- назвать основы механизации и автоматизации сварочного производства;
- определять дефекты деталей и сборочных единиц и их пригодности для восстановления;
- восстанавливать и заменять изношенные детали, сборку резаков;
- использовать инструменты, приборы и приспособления, используемые для наладки;
- давать оценку общей работоспособности и пригодности полуавтоматов контактной сварки к эксплуатации подбором оптимального режима и сваркой технологических образцов.

БҚ 1,3,5,7
112002 2
КҚ
2.2.1.
2.2.5.
2.2.6.
2.2.7.
1120032
КҚ
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.5.
2.3.6.
Біліктілігі:112002 2 – Пісіру және газоплазма кесетін жабдықтарды іске қосушы
АП.02
Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстары
Слесарлық жұмыстарды орындау. Слесарлық жұмыстарды орындау. Қаңылтыр (жайма, лист) мен сортты илекті (прокатты) қол және механикаландырылған слесарлық аспаптармен таңбалау бойынша дайындамаларға (заготовкаларға) бөлу. Түзету мен ию. Дәлдік шегі мен қондырма жүйелері. Байланыстарды құрастыру технологиясы: құрастыру әдістері, қолданылатын аспаптар, құрылғылар, материалдар. Жинау сапасын бақылаудың әдістері мен құралдары. Түрлендіру қозғалысының механизмдері және айналдыру қозғалысының берілістері. Айналдыру және түрлендіру қозғалысының беріліс механизмі жалғағыштарын (алмалы-салмалысыз) құрастыру.
Электрмонтаждық жұмыстары
Электрқұрастыру жұмыстарының негізгі операциялары. Өткізгіштер және дәнекерлеу кабелдері. Оқшаулағыш бұйымдар. Электрлік арматуралар. Электр арматурасын бөлшектеу және құрастыру. Электр монтаждық жұмыстарды орындау. Электрмонтаждық жұмыстар сапасын тексеру. Өлшемдер қателіктері.
Пісіру мен кесудің жабдықтары, техникасы мен технологиясы
Металды оттекпен кесу үшін аппаратураларды дайындау. Қолмен оттекпен кесу. Оттегілік-флюстік кесу. Кесуге арналған флюстер. Пісіру үшін бұйымдарды құрастыру. Пісіргіш жанарғылар. Көміртекті болаттан пластинаны пісіру және газбен ерітіп балқыту. Дәнекерлеудің күзет орны. Флюспен ерітіп балқыту және механикалық пісіру.
Ұнтақты және өзін-өзі қорғайтын сымдарды, қорғаныш газымен дәнекерлеуді механикаландыру. Түйіспелі дәнекерлеу. Дәнекерлеу доғасының қоректену көздері. Дәнекерлеу өндірісін автоматтандыру және механикаландыру. Пісірілген бұйымдар дайындаудағы ағынды желілер. Пісіру және газплазмалық кескіш жабдықтарды іске қосуға дайындау Металдарды оттегілік және оттегілік-флюстік кесуге арналған кескіштерді техникалық күту мен іске қосуға дайындау. Кескіштерді бөлшектеу. Кескіштерді іске қосуға дайындау, реттеу және сынау. Доғалық пісіру үшін жартылай автоматтарды іске қосуға дайындау. Іске қосуға дайындаудың дәлдігі. Түйіспелі пісіруге арналған жартылай автоматтарды іске қосуға дайындау. Механикаландырылған түйіспелі пісіруге арналған жабдықтардың сипаттамаларын өлшеу тәсілдері. Жұмыс орнын даярлау және түйіспелі пісіру үшін жартылай автоматтарды іске қосуға дайындау кезіндегі еңбек қауіпсіздігіне қойылатын талаптар. Металдарды кесу мен дәнекерлеуге арналған құрылғыларды іске қосу. Жоғары жиілікті машиналарды іске қосу.
Білімдер:
- типтік слесарлық операцияларды;
- бақылаудың әдістері мен құралдарын;
- дәлдік шегі мен қондырманың түрлерін;
- оттегімен кесу технологиясын: режимдерін, кесудің негізгі параметрлерін және олардың кесілу бетінің сапасына әсерін;
- құрастыру-пісіру құрылғыларын;
- оттекті газбен доғалық дәнекерлеуге арналған материалдарды;
Іскерліктер:
- қолмен істелетін бөлгіш ацетилен-оттегілік кесу және оттегіні алмастырғыш газдармен кесуді орындау;
- бөлшектерді өлшеммен өңдеуді (егеулеу, бұрғылап тесу, ішкі және сыртқы бұранданы кесуді ) жүзеге асыру;
- электр құрастыру жұмыстарын орындау;
- металдарды оттегімен кесуге арналған аппаратураны дайындау;
- балқыма қаптау (наплавка) мен пісірудің режимдерін белгілеу және реттеу;
- пісіру өндірісін механикаландыру мен автоматтандырудың негіздерін атау;
- бөлшектер мен құрастыру бірліктерінің ақауларын және оларды қалпына келтіруге олардың жарамдылығын анықтау;
- тозған бөлшектерді қалпына келтіру және ауыстыру;
- іске қосуға дайындау үшін пайдаланылатын аспаптарды,құралдарды және құрылғыларды пайдалану;
- оптимальдық режимді таңдау және технологиялық үлгілерді пісіру арқылы түйіспелі пісірудің жартылай автоматтарының пайдалануға жарамдылығы мен жалпы жұмыс қабілеттілігіне баға беру.

БК 1,3
112002 2
ПК
2.1.4
2.1.5.
2.1.7.
112003 2
ПК
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.7.
Квалификация: 112003 2 – Наладчик сборочных автоматов, полуавтоматов и автоматических линий
СД.03
Основные сведения о пневматических и гидромеханических приводах. Электрооборудование металлорежущих станков
Гидро- и пневмомеханические приводы. Сведения из гидравлики. Гидравлические машины и гидросистемы. Пневмомеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры.
Гидромеханический привод. Разборка и сборка устройств и аппаратуры. Регулировка различные систем гидромеханического привода с использованием исполнительных механизмов поступательного и вращательного действия с регулировкой на заданных режим работы. Электрооборудование металлорежущих станков и автоматических линий. Аппаратура управления, защиты и автоматики. Обслуживание электрооборудования.
Фрезерные станки и работы, выполняемые на них
Фрезерные станки. Органы управления станком. Фрезерная обработка деталей. Фрезы. Приспособления и оснастка, применяемые в процессе работы на фрезерных станках. Процесс резания при фрезерной обработке. Фрезерование плоских поверхностей. Фрезерование многогранников зубчатых колес и винтовых канавок. Фрезерование пазов и канавок. Контроль качество. Дефекты обработки.
Сверлильные и расточные станки и работы, выполняемые на них
Сверлильные станки. Основные узлы и механизмы сверлильных станков. Органы управления станком. Обработка деталей сверлением. Сверла. Процесс резания при обработке сверлением. Сверление сквозных и глухих отверстий, зенкерование и развертывание отверствий. Нарезание резьбы. Расточные станки. Растачивание и развертывание цилиндрических и конических поверхностей с различным полжением в одной и несколько плоскостях, точение цилиндрических канавок.
Безопасность труда и организация рабочего места.
Общие сведения о наладке
Наладка. Наладка технологического процесса. Пробная обработка детали. Погрешности обработки. Контроль за работой систем и механизмов оборудования. Неполадки в работе приспособлений и узлов оборудования. Подналадка и устранение неполадок механизмов оборудования и приспособлений в процессе работы. Выполнение необходимых расчетов, связанных с наладкой. Оформление технической документации на наладку. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ.
Знания:
- преимущества и недостатки гидро- и пневмомеханических приводов;
- виды элементов и аппаратуры, назначение и устройство пневмомеханического привода;
- назначение аппаратуры управления, защиты и автоматики;
- основные узлы и механизмы;
- принцип работы управления станком;
Умения:
- регулировать различные системы пневмомеханического привода с цилиндрами одно- и двустороннего действия для работы в заданных режимах;
- обслуживать электрооборудования, проводить основные мероприятия;
- выполнять нарезание резьбы режущими инструментами, соблюдая режимы обработки;
- выбирать рациональные режимы для всех видов фрезерной обработки;
- выявлять дефекты обработки;
- выполнять наладку и проверку узлов и станка на холостом ходу в наладочном и автоматическом режимах;
- производить необходимые расчеты, связанные с наладкой;
- проводить обработку пробной партии деталей в автоматическом цикле с полной нагрузкой и обеспечением заданной производительности;
- оформлять техническую документацию на наладку;
- использовать контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления;
- обрабатывать детали на автоматах и полуавтоматах, проводить основные операции по режиму операционно-технологической карты.
расчеты, связанные с наладкой;
- проводить обработку пробной партии деталей в автоматическом цикле с полной нагрузкой и обеспечением заданной производительности;

БҚ 1,3
1120022
КҚ
2.2.4
2.2.5.
2.2.7.
112003 2
КҚ
2.3.2. 2.3.3.
2.3.4. 2.3.7.
Біліктілігі: 112003 2 – Құрастырылатын автоматтарды, жартылай автоматтарды және автоматты желілерді реттеуші
АП. 03
Пневматикалық және гидромеханикалық жетектер жөнінде негізгі мәліметтер
Металкескіш станогінің электр жабдықтары
Гидро- және пневматикалық жетектер. Гидравликадан мәліметтер. Гидравликалық машиналар және гидравликалық жүйелер.
Пневмомеханикалық жетектер. Құрылғылар мен аппаратураны бөлшектеу және құрастыру. Гидромеханикалық жетек. Құрылғылар мен аппаратурасын бөлшектеу және жинау. Берілген режим жұмысындағы атқарушы механизмінің түсетін және айналдыратын әрекетін жөнге келтіріп қолданысымен алуан жүйедегі гидромеханикалық жетегін реттеу. Металкескіш станоктар мен автоматты желілердің электр жабдықтары. Басқару және қорғаныс, автоматика аппаратурасы. Электр жабдықтарын техникалық күту.
Фрезерлеу станоктары және оларда орындалатын жұмыстар
Жоңғыш станоктар. Станокты басқару құралдары. Бөлшектерді жонып өңдеу. Жонғыштар (фрездер). Жонғыш станоктарында жұмыс істеу процесінде қолданылатын құрылғылар мен жабдықтар. Жоңып өңдеу кезіндегі кесу процестері. Жазық беттерді фрезермен өңдеу. Көп қырлы тісті доңғалақты және бұрандалы канавокты фрезермен өңдеу. Паз бен канавокты фрезермен өңдеу. Сапаны бақылау. Өңдеудің ақаулары.
Бұрғылау және жоңу (расточные) станоктары және оларда орындалатын жұмыстар
Бұрғылау станоктары. Бұрғылау станогінің негізгі түйіндері мен механизмдері. Станокты басқару органдары. Бөлшектерді бұрғылау арқылы өңдеу. Бұрғылар. Бұрғылап өңдеу кезіндегі кесу процестері. Тесіп өтетін және саңылаусыз тесіктерді бұрғылау, тесіктерді зенкерлеу және бұрап босату. Бұранданы кесіп тастау. Жонғыш станоктар. Цилиндрлі канавокты қайрау, бір және бірнеше жазықтықтағы әртүрлі орналасқан цилиндрлік және конусты беттерді қашап тегістеу және бұрап босату. Сапаны бақылау. Өңдеудің ақаулары. Іске қосуға дайындау жөнінде жалпы мәліметтер
Іске қосуға дайындау. Технологиялық процестерді іске қосу. Бөлшектерді сынап өңдеу. Жабдықтар механизмі мен жүйелері үстінен бақылау. Жабдықтардың құрылғылары мен түйіндерінің жұмысындағы ақаулар. Жұмыс процесіндегі құрылғылары мен жабдық механизмдерін жөнге келтіру және жою. Іске қосумен байланысты қажетті есептемелерді орындайды. Іске қосуға арналған техникалық құжатнамаларды рәсімдеу.
Білімдер:
- гидравликалық және пневмомехникалық жетектердің артықшылықтары мен кемшіліктерін;
- элементтер мен аппаратураның түрлерін, пневмомеханикалық жетектің міндеттері мен құрылымын;
- басқару, қорғаныс және автоматика аппаратурасының міндеттерін;
- негізгі түйіндер мен механизмдерді;
- станоктарды басқару жұмысының принципін;
Іскерліктер:
- бір және екі жақты әрекетті цилиндрлері бар пневмомеханикалық жетектің түрлі жүйелерін берілген режимде жұмыс істеу үшін реттеу;
- электр жабдықтарын техникалық күту, негізгі шараларды жүргізу;
- өңдеу режимдерін сақтай отырып, кескіш аспаптармен бұранда кесуді орындау;
- жоңып өңдеудің барлық түрлеріне арналған тиімді режимдерді таңдау;
- өңдеу ақауларын табу;
- түйіндері мен бос жүрістегі станокты іске қосуға дайындау мен автоматтық режимдерде тексеру және іске қосуға дайындауды орындау;
- іске қосуға дайындауға байланысты қажетті есептеу жүргізу;
- автоматтық циклде толық жүктемемен және тапсырылған өнімділікті қамтамасыз ете отырып, бөлшектердің сынама партиясына өңдеу жүргізу;
- іске қосуға дайындау жұмыстарына техникалық құжаттарды рәсімдеу;
- бақылау-өлшеу аспаптарын, құрылғыларды пайдалану;
- бөлшектерді автоматтарда және жартылай автоматтарда өңдеу, операциялық-технологиялық карта режимі бойынша негізгі операцияларды жүргізу;

БК 1,2,
112002 2
ПК
2.2.1.
2.2.6.
112003 2
ПК
2.3.1.
2.3.2.
2.3.3.
2.3.4.
2.3.6.
2.3.7.
2.3.8.
СД. 04
Спецтехнология
Технология наладки автоматов и полуавтоматов
Автоматы и полуавтоматы. Токарные и доводочные роторные автоматы и полуавтоматы, работающие в составе автоматических линий. Обработка деталей на автоматах и полуавтоматах. Приспособления и режущий инструмент.
Подготовка автоматов и полуавтоматов к наладке. Наладка и подналадка автоматов и полуавтоматов. Контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления. Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ. Выполнение наладки.
Технология наладки автоматических линий
Автоматические и полуавтоматические линии. Наладка роторных и роторно-конвейерных линий. Наладка металлорежущих станков различного типа, входящих в состав автоматических линий. Контрольно-измерительные приборы, инструменты и приспособления. Выполнение наладки станков на полный цикл обработки простых деталей с одним видом обработки.
Транспортные устройства. Наладка транспортных устройств различного типа. Выполнение наладки транспортных устройств на полный цикл обработки простых деталей с одним видом обработки.
Современные электроимпульсные, электроискровые и ультразвуковые станки и установки, генераторы, электрохимические станки.
Безопасность труда и организация рабочего места при выполнении наладочных работ
Знания:
- устройство обслуживаемых однотипных станков и правила проверки их на точность;
- устройство, правила проверки на точность и наладки специальных станков, взаимодействие механизмов автоматической линии, технологический процесс с одним видом обработки деталей на станках автоматической линии;
- правила подбора эксцентриков, копиров и кулачков;
Умения:
- выполняет наладку отрезных, гайконарезных и болтонарезных станков, автоматов или полуавтоматов, токарных одношпиндельных и многошпиндельных автоматов и многорезцовых горизонтальных полуавтоматов, токарно-револьверных станков для обработки простых и средней сложности периодически повторяющихся деталей с большим числом переходов по 8-10 квалитетом (2-4 классам точности);
- выполняет наладку станков, контрольных автоматов и транспортных устройств на полный цикл обработки простых деталей с одним видом обработки;
- выполняет наладку однотипных электроимпульсных, электроискровых и ультразвуковых станков и установок, генераторов, электрохимических станков по технологической и конструкционной карте и паспорту станка
БК 1,2,3
112002 2
ПК
2.1.1.
112003 2
ПК
2.3.1.
2.3.3.
2.3.5.
2.3.6.
2.3.7.
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика
Вводное занятие. Организация рабочего места. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием.
Обучение в учебных мастерских. Безопасность труда, электробезопасность в учебных мастерских.
Работа с контрольно-измерительными приборами и оборудованием. Виды и содержание слесарных и
монтажных работы, необходимых для проведения технического осмотра и ремонта технологических машин и оборудования. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении технологических и ремонтных работ.
Разборка и сборка механизмов и узлов машин и оборудования. Электромонтажные работы.
Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы.
Оформление отчета.
Знания:
- цели и задачи практики;
- структура предприятия по обслуживанию и ремонту технологических машин и оборудования; понятия, виды, этапы, основные элементы технологического процесса;
- основные виды, технологические особенности машин и оборудования;
- правила техники безопасности в учебных мастерских, на производстве;
Умения:
- проводить технологические работы при техническом обслуживании и ремонте машин и оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении обслуживающих и ремонтных работ;
- проводить инструктаж по охране труда и техники безопасности;
- выполнять различные виды слесарных работ, необходимых при техническом обслуживании и ремонте машин и оборудования;
- использовать технологию узловой сборки.
БК 1–8
112002 2 ПК
2.2.1 - 2.2.7
ПП 02
Практика по использованию информационных технологий
Цели и задачи практики. Компьютерная графика, работа с современным программным обеспечением. Оформление отчета.
Знания:
- требования производства к знанию современных компьютерных программ и технологий;
Умения:
- работать на компьютере с материалами.

БҚ 1,2,
112002 2
КҚ
2.2.1.
2.2.6.
1120032
КҚ
2.3.1. 2.3.2.
2.3.3. 2.3.4.
2.3.6. 2.3.7.
2.3.8.
АП. 04
Арнайы технология.
Автоматты желілерді реттеу технологиясы
Автоматтар және жартылай автоматтар. Автоматты желілер құрамында жұмыс істейтін токарлы және қалпына келтіруші роторлық автоматтар мен жартылай автоматтар. Автоматты және жартылай автоматтардағы бөлшектерді өңдеу. Кескіш аспаптар және құрылғылар.
Іске қосуға автоматты және жартылай автоматты дайындау. Автоматты және жартылай автоматтарды іске қосу және жөнге келтіру. Бақылау-өлшегіш құралдары, аспаптары және құрылғылары. Жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі. Іске қосуды орындау.
Білімдер:
- қызмет көрсететін біртипті станоктардың құрылысын және оларды дәлдікке тексеру ережесін;
- эксцентриктер, копирлер мен кулачкасын таңдау алу ережесін;
Іскерліктер:
- 8-10 квалитеті бойынша (2-4 класс дәлдігімен) көп санды өткелмен қарапайым және орта күрделіктегі кезеңмен қайталанатын бөлшектерді өңдеуге арналған токарлы-револьверлі станокты, токарлы біршпиндельді және көпшпиндельді автоматпен және көпкескішті көлденең жартылай автоматтарды, автоматты немесе жартылай автоматтарды, кескінді, бұрандамен кесіп түсетін және болт кесетін станоктарды іске қосып жүргізеді;
БҚ 1,2,3
112002 2
КҚ
2.2.1.
112003 2
КҚ
2.3.1
2.3.3
2.3.5
2.3.6
2.3.7
КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Кәсіптік практика
Кіріспе сабақ. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қауіпсіздік шараларын сақтау бойынша нұсқаулар беру. Кәсіпорнымен таныстыру.
Оқу шеберханаларындағы өндірістік оқыту.
Оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі, электр және өрт қауіпсіздігі.
Бақылау-өлшеу аспаптарымен және жабдықтарымен жұмыс. Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, реттеу және жөндеу кезінде қажет болатын слесарлық және құрастыру жұмыстарының түрлері және мазмұны.
Технологиялық және жөндеу жұмыстарында қолданылатын жабдықтар, аспаптар және бақылау-өлшеу құралдары.
Жабдықтың механизмдері мен тораптарын тарату және жинау. Электрлік құрастыру жұмыстары.
Бітірту біліктілік емтихандары. Тексеру жұмыстары.
Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- практиканың мақсаты мен міндеттері;
- технологиялық машиналар мен жабдықтар шығаратын және жөндейтін кәсіпорнының құрылымы: ұғымдары, түрлері, кезеңдері, негізгі технологиялық процестің элементтері;
- технологиялық машиналардың техникалық қызмет көрсету жабдығы: өндірістің негізгі түрлері, технологиялық ерекшеліктері;
- оқу шеберханаларындағы, өндірістегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
Дағдылар:
- технологиялық машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде технологиялық жұмыстар орындау;
- жөндеу жұмыстары кезінде жабдықты, құралдарды, бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар беру;
- технологиялық машиналарға, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті болатын әр түрлі слесарлық жұмыстарды, құрастыру жұмыстарын орындау;
- тораптарды жинау технологиясын қолдану
БҚ 1–8
112001 2
КҚ
2.1.1-2.1.8
112002 2
КҚ 2.2.1 -2.2.7
112003 2
КҚ 2.3.1 - 2.3.8
КП. 02
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша практика
Тәжірибенің мақсаты мен міндеттері. Компьютерлік графика, қазіргі программалық қамтамасыз ету жұмыстары. Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- қазіргі компьютерлік бағдарламалар мен технологияларға өндірістің қоятын талаптары;
Дағдылар:
- материалдармен компьютерде жұмыс істей алу.

БК 1, 3, 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 1, 2, 3
ОГД.03
История Казахстана
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XX в;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
Знания:
- хронологические рамки основных исторических периодов Казахстана;
- формирование казахского народа; появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XX вв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
-характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;

БҚ 1,3,6
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу;
БҚ 1,2,3
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы:
Өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;
ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
Білімдер:
- Қазақстанның негізгі тарихи периодтарындағы хронологиялық жолдары;
- қазақ халқының қалыптасуы; көшпенді өркениеттің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуы;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениетін; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы;
- ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- қөтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашуды, коллективтендіруді;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу;
- жастарға қазақстандық патриотизм рухында тәрбие берудегі Қазақстанның жастар ұйымдарының рөлін ашу.

БК 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
ОГД.04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
БК 1,3
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам
Знания:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 1,2,5
СЭД.02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
Знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения,
- раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности,
- анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 1,2,5
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
Знания:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1, 2, 5
СЭД.04
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.

БҚ 1,2,3,4,5,6,7,
ЖГП.04
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін-өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби-қолданбалы іс-жүзінде қолданылатын дене дайындығы – дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімдерін қолдану;
БҚ 1,3
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
Дүниежүзілік және отандық мәдениет. Қазақстан мәдениетінің тарихы. Дінтану негіздері. Мәдениет түсінігі; мәдениет пен өркениет;
қазіргі кездегі мәдениет. Қазақстан территориясын мекендейтін халықтар мәдениеті. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениеттер мәдениеті. Тайпалық одақтар мен ІХ-ХІІІ ғасырлардағы қазақ хандығының ортағасырлық мәдениеті. ХІҮ-ХҮ ғасырлардағы Қазақстан тұрғындарының мәдениеті. ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы Қазақстан мәдениеті. ХҮІІІ ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан мәдениеті. Ресей империясының құрамындағы отарлық жағдайдағы (ХІХ ғасырдың 2-жартысындағы және ХХ ғасырдың басындағы) Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан революция мен Кеңес өкіметінің орнау жылдарында. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарында ғылым, халыққа Білімдер беру, әдебиет пен өнер. 40-жылдардың ортасы мен 80 жылдардың басына дейінгі Қазақстан мәдениетінің дамуы. Қазақстан Республикасының қазіргі кездегі мәдениеті мен ғылымы. Дін-қоғамдық құбылыс ретінде. Діннің мәні мен рөлі. Діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлері. Христиандықтың негізгі тарихи жағдайлары. Қазақстан территориясындағы христиандық қоғамдар. Ислам.
Білімдер:
- негізгі түсініктер,
- түсініктер: конфуцианство, даосизм, Қытай өнері;
- үнді мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктері;
- түсініктер: Ислам, курайш, Мұхаммед, Құран, Аллах, Мекке;
- христиан дінінің негізгі принциптерін және оның құндылықты бағыты;
- Франция мәдениетін: Ашель мәдениеті, проманьондықтарды, галдарды, франктарды, әдебиетті, философия;
- көшпенділердің өмір сүру дағдысын және құндылықтар жүйесі;
- орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерді қалыптастыруды;
- түрік-араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне тигізген әсері;
Іскерліктер:
- дүниежүзілік мәдениет тарихының негізгі кезеңдерін және олардың өркениет мәдениетін аша білу;
- мәдени мұраны пайдалану;
- мәдениеттану түсініктерін еркін қолдана алу;
- көшпенділер мәдениетінің материалды және рухани өзгешелігін көрсете алу;
- діннің пайда болуы мен оның тарихи түрлерін талдай алу.
БҚ 1,2,5
ӘЭП.02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі елеулі кезеңі. Адам табиғаты және оның қалыптасу мәні.
Адам және Құдай. Адам және Ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның еркіндігі және жауапкершілігі. Адамзаттық ұғым және әрекет. Ғылым және оның ролі. Адамзат жаһандық проблемалар алдында.
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көріністері туралы түсінік болу, адам өмірінің мәнін;
- ғылым және ғылыми танымдар ролі туралы түсінікті, оның құрылысын, әлеуметті және этикалық мәселелердің түрлері мен әдістерін білу.
Іскерліктер:
- биологиялық және әлеуметтік, дене және рухани бастамаларындағы адам іс-әрекетін, оның сана мәнін, саналы және санасыз әрекеттерін анықтай алу;
- қоғамдағы адамдар арасындағы адамгершілік қарым-қатынастар нормаларын реттей алу.
БҚ 1,2,5
ӘЭП.03
Саясаттану мен әлеуметтану негіздері
Пәні, негізгі түсініктері мен категориялары. Саяси ойдың тарихы мен қазіргі кездегі саяси мектептер. Саясат. Саяси билік. Демократия билікті жүзеге асыру түрі ретінде. Саяси жүйе. Мемлекет оның негізгі құрамдас бөлігі ретінде. Саяси партия мен партия жүйесі. Қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Саясат жүйесіндегі адам. Саяси қызмет: мәні мен мақсаты; саяси қызметтің құралдары мен әдістері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға өтудің өзекті мәселелері. Сыртқы саяси қызмет пен әлемдік саяси үрдіс.
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметті тұрғыда түсіну туралы түсінікті;
- әлеуметтік құрылымдар туралы түсінікті, әлеуметтік жіктелуді, әлеуметтік әрекеттестікті;
- тұлғаның әлеуметтену үрдісінің ерекшеліктерін, реттеу формаларын білу;
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгешеліктер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- билік мәнің, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынастар мен үрдістерді (Қазақстанда және әлемде) ашып білу;
- саяси жүйелер мен саяси тәртіптер туралы түсінікті қалыптастыру.
БҚ 1,2,5
ӘЭП.04
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның негізгі ережелері;
- елде және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
- макро- және микроэкономиканың, салықтық, ақшалай-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттау;
- өзінің кәсіптік қызметін бағдарлау үшін қажетті, экономикалық ақпараттарды табу және пайдалануы.

БК 1, 2, 5, 7
СЭД.05
Основы права:
Право: понятия, системы, источники. Конституция Республика Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство, юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права. Судебная система Республика Казахстан, правоохранительные органы.
знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 1, 2
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность; работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- государственного языка и владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
-делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.

БҚ 1,2,5,7
ӘЭП.05
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, дерек-көздер. Қазақстан Республикасы Конституциясы – құқықтық жүйесінің өзегі. Адам құқығының жалпылай декларациясы, тұлға, құқық, құқықтық мемлекет, заңды жауапкершілік және оның түрлері, құқықтың негізгі салалары, Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам және азаматтың құқығы мен еркіндігі, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды білу;
Іскерліктер:
- жеке бас бостандығы мен қадір-қасиетін қорғай алу;
- маманның кәсіптік қызметті реттеуші, нормативтік-құқықтық құжаттарды қолдана білу.
БҚ 7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Кәсіби қазақ тілі
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру; іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
- мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу;
- құжаттау қызметінің құрылымы, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен біліктіліктерін пайдалану;
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;

БК 1, 2, 6
ОПД 02
Инженерная графика:
Геометрическое черчение; правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; проекционное черчение; техническое рисование; правила разработки и оформления конструкторской документации; машиностроительное черчение; категории изображений на чертеже; средства инженерной графики; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности; элементы художественного конструирования; основные понятия о технических средствах отображения графической информации; понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правила и приемы черчения;
- основные методы разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
- методы решения графических задач;
Умения:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации;

БҚ 1,2,6
ЖКП.02
Инженерлік графика
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және деталдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері; машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер категориясы; инженерлік графиканың құралдары; мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар;
Білімдер:
- сызудың тәсілдері мен ережелері;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды оқудың, рәсімдеудің және құрастырудың негізгі әдістері;
- графикалық тапсырмаларды шешудің әдістерін;
Іскерліктер:
- нобайлары және көшірмелері арқылы бұйымдардың, жалпы көріністің сызбаларын, орындау;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеу үшін қолданбалы бағдармалар пакеттерiн қолдану;

БК 1, 2
112001 2
ПК
3.1.4.
3.1.7
112004 3
ПК
3.4.1
3.4.12
3.4.17
112005 3
ПК
3.5.10.
ОПД 03
Техническая механика:
статика; аксиомы статики, системы сил; сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение(сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
Знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил;
- элементы кинематики и динамики;
- основы сопротивления материалов,
- основы деталей машин;
Умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
112004 3
ПК
3.4.4.
3.4.6.
3.4.7.
3.4.8.
3.4.15.
3.4.16
112005 3
ПК
3.5.10.
3.5.12.
3.5.14.
ОПД 04
Основы электротехники:
Электрическое поле; электрические цепи постоянного и переменного тока; электромагниты; электрические измерения; передача и распределение электрической энергии. Электронные приборы: электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители, измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники; микропроцессоры и микро-ЭВМ
Знания:
- режимы работы электрической цепи, приборы для измерения характеристик электрического тока;
- основные методы расчета линейных и нелинейных цепей постоянного тока;
- причины возникновения переходных процессов;
Умения:
- подбирать параметры элементов по заданным условиям работы цепей и устройств постоянного тока;
- рассчитывать и измерять основные параметры простых электрических и магнитных цепей
112004 3
ПК
3.4.14.
3.4.18.
112005 3
ПК
3.5.1.
3.5.2.
3.5.4.
3.5.6.
3.5.7.
3.5.8.
3.5.9.
ОПД 05
Материаловедение:
Области применения материалов; конструкционные материалы, их свойства и применение; основные сведения о производстве черных и цветных металлов и сплавов; сплавы железа с углеродом; углеродистые стали, чугуны, легированные стали, твердые сплавы; сплавы цветных металлов; литейное производство; основы термической обработки металлов; поверхностное упрочнение стали; восстановление и упрочнение деталей наплавкой; коррозия металлов и меры борьбы с ней; физико-химические свойства и строение пластмасс.
Знания:
- физико-химические основы материаловедения;
- строение и свойства материалов;
Умения:
- измерять параметры и свойства материалов;
- проверять способы испытания металлов;
- производить обработку металлов давлением: прокатку, прессование, волочение, ковку и штамповку;
- выполнять сварку, резку и пайку металлов;
- преобразовывать энергосберегающие технологии при получении и обработке металлов.
112001 2
ПК
3.2.3.
3.2.5.

БҚ 1,2
1120043
КҚ
3.4.1.3.4.12.
3.417.
112005 3
КҚ
3.5.10
ЖКП.03
Техникалық механика
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдары, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері;
- кинематика және динамика элементтері;
- материалдар кедергісінің негіздері;
- машина бұйымдарының негіздері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін есептеуді орындау;
- механизмнің қажетті түрін таңдау;
- механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктерін талдау.
1120043
КҚ
3.4.4.
3.4.6.
3.4.7.
3.4.8.
3.4.15.
3.4.16
112005 3
КҚ
3.5.10.3.5.12.
3.5.14.
ЖКП.04
Жалпы электротехника электроника негіздерімен
Электротехника: электрлік өріс; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбегі; электрмагін; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электрлі жетек негіздері; электрлік энергияның берілісі және үлестірімі; электроника; электрониканың физикалық негіздері; электрондық аспаптар; электрондық түзеткіштер, тұрақтандырғыштар, күшейткіштер, генераторлар және өлшегіш аспаптар; автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар;
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік тоқтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
- ауыспалы процестердің туындау себептерін;
Іскерліктер:
- тұрақты токтың құрылысы және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін өлшеуді, есептей алуды;
1120043
КҚ
3.4.14.
3.4.18.
112005 3
КҚ
3.5.1.
3.5.2.
3.5.4.
3.5.6.
3.5.7.
3.5.8.
3.5.9.
ЖКП.05
Материалтану
Материалдардың қолданылу аумақтары; құрылымдық материалдар, олардың қасиеттері мен қолданылуы; қара және түсті металдар мен қорытпалардың өндірісі жөнінде негізгі мәліметтер; темірдің көміртегімен қорытпалары; көміртекті болаттар, шойындар, легирленген болаттар, қатты қорытпалар; түсті металдар қорытпалары; құйма өндірісі; металдарды термиялық өңдеу негіздері; болатты беттік беріктендіру; бөлшектерді балқытып қаптастыру (наплавка) арқылы қалпына келтіру және беріктендіру; металдар коррозиясы және онымен күрес шаралары; пластмассаның физикалық-химиялық қасиеттері мен құрылымы;
Білімдер:
- материалтанудың физикалық-химиялық негіздерін;
- материалдардың құрылысы мен қасиеттерін;
Іскерліктер:
- материалдардың параметрлері мен қасиеттерін өлшеу;
- металдарды сынау тәсілдерін тексеру;
- металдарды қысыммен өңдеу: илемдеу (прокатка), баспақтау(престеу), сымдау (волочение), соғу (ковка) және қалыптау(штамповка) жұмыстарын жүргізу;
- металдарды пісіру, кесу, дәнекерлеу жұмыстарын орындау;
- металдарды алу мен өңдеу кезінде энергияны сақтау технологиясын түрлендіру.

БК 4,5,7
112004 3
ПК
3.2.6.
112004 3
ПК
3.2.12
3.2.13
ОПД 12
Охрана труда
Воздействие негативных факторов на человека; идентификация травмирующих и вредных факторов; методы и средства защиты от опасностей технических систем и технологических процессов; экобиозащитная и противопожарная техника; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; материальные затраты на охрану труда; особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности;
Знания:
- общие нормы охраны труда;
- безопасность технологических процессов;
- причины травматизма на предприятии;
- общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
- применять на практике знания по охране труда и окружающей среды;
- пользоваться индивидуальными средствами защиты;
- оказать помощь при производственной травме;
БК 8
112001 2
ПК
3.2.6
112004 3
ПК
3.2.15.
112005 3
ПК
3.2.14.
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: 112001 2 - Наладчик зуборезных автоматов и полуавтоматов*
СД.01
Спецтехнология
Наладка резьбофрезерных, зубострогальных и зубодолбежных станков с выполнением необходимых расчетов, подбором и установкой сменных шестерен для обработки звездочек, зубчатых реек, шлицев, червяков, цилиндрических и конических шестерен средних размеров, шестеренных валов и червячных колес по 8-9 степням точности. Установление последовательности обработки и режима резания; подбор режущего инструмента и приспособлений по технологической и инструкционной карте. Установка приспособления, режущего инструмента и обрабатываемых деталей с выверкой по индикатору. Обработка пробных деталей после накладки и сдача их в отдел технического контроля. Инструктаж рабочих, занятых на обслуживаемом оборудовании. Участие в ремонте станков
Знание:
- устройство обслуживаемых зуборезных и резьбофрезерных станков и правила их проверки на точность;
- геометрия режущего инструмента;
- устройство и правила применения универсальных и специальных приспособлений, контрольно-измерительных инструментов и приборов;
Умения:
- выполнять наладку зубофрезерных, зубострогательных, зубошлифовальных и зубодолбежных станков различных типов с выполнением расчетов;
112001 2
ПК
3.2.1.-
3.2.8.
Квалификация: 112004 3 - Техник-механик
СД.02
Элементы гидравлических приводов
Понятие: объемный гидравлический насос, объемный гидравлический мотор; эксплуатация и техническое обслуживание насосов и моторов; гидропередачи типа УРС, назначение, устройство, и принцип работы; силовые гидравлические цилиндры возвратно-поступательного типа, классификация, устройства, принцип работы, расчеты тяговых усилий и скоростных параметров; тормозные (демпферные) устройства гидроцилиндров и их расчет, обоснование выбора гидроцилиндров по их исполнению; эксплуатация силовых гидроцилиндров; мембранные силовые гидроцилиндры, устройство и расчет тяговых усилий, область применения; неполноповоротные силовые гидроцилиндры, устройство, принцип работы, расчет скорости угловых перемещений и развиваемых крутящих моментов; эксплуатация и техническое обслуживание насосных станций.
Знания:
- правила эксплуатации и технического обслуживания аккумуляторов;
- классификацию, назначение, устройство и принцип работы направляющей гидравлической аппаратуры;
- назначение, устройство, область применения насосных станций;
- классификацию насосно-аккумуляторных станций;
- эксплуатировать и выполнять техническое обслуживание насосно-аккумуляторных станций;
Умения:
- регулировать гидравлическую аппаратуру;
- применять вспомогательную гидравлическую аппаратуру;
- назвать классификацию объемных гидравлических насосов и моторов;
- производить расчет основных параметров объемных пластинчатых, шестеренчатых, радиально- поршневых, аксиально-поршневых, кулачковых насосов и моторов;
- эксплуатировать и производить техническое обслуживание гидроцилиндров.
112004 3
ПК
3.2.1.
3.2.2.
3.2.3.
3.2.5.
3.2.9.
3.2.14.
3.2.15.
112005 3
ПК
3.2.11.
СД. 03
Элементы пневматических приводов
Общие понятия, области применения, условия эксплуатации, классификация пневмоприводов, структурная и принципиальная схема пневмопривода; пнемоаппаратура высокого давления; пневмораспределители, пневмодроссели, пневмоклапаны; глушители шума; логические элементы высокого давления; ручное, полуавтоматическое и автоматическое управление работой пневмоцилиндра; синтез систем управления двумя и более пневмоцилиндрами по циклограммам работы технологического оборудования.
Знания:
- законы термодинамики;
- классификацию компрессоров, устройство, принцип работы, индикаторная диаграмма компрессора; Умения:
- преобразовывать термодинамические процессы и уравнения;
- определить источники производства сжатого газа - компрессоры;
- использовать по назначению аппаратуры блока подготовки воздуха;
- обрабатывать пневматические двигатели возвратно-поступательного типа и роторные пневмодвигатели;
- проводить расчеты параметров пневмооборудования;
- производить техническую эксплуатацию и обслуживать пневмоэлементы.
112004 3
ПК
3.2.1.
3.2.2.
3.2.3.
3.2.5.
3.2.14.
3.2.15.
3.2.19.
СД. 04
Средства контроля технической диагностики и обслуживания гидросистем
Диагностические устройства для поиска неисправностей и определения текущего технического состояния агрегатов и узлов гидроприводов; контрольно-измерительные приборы, стенды для испытания и снятия характеристик с насосов, гидромоторов, гидрооборудования; для диагностики гидроприводов мобильных машин.
Знания:
- элементы сопряжения, гидротестер;
- диагностические средства: течеискатели, виброакустические устройства;
Умения:
- регулировать прибор с пропорциональным электрическим выходом, реле давления, расходомеры, вискозиметры, тахометры, стробоскопы, индикаторы давления, датчик-реле температуры, динамометры, шумомеры
112004 3
ПК
3.2.3.
3.2.4.
3.2.14.
112005 3
ПК
3.2.4.
3.2.6.
3.2.12
СД.05
Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация гидравлических и пневматических устройств и систем
Основы технического обслуживания гидравлических и пневматических машин, устройств и систем; основные нормативные документы, термины и определения по техническому обслуживанию гидравлических и пневматических приводов; требования к техническому состоянию гидравлических агрегатов и пневматических устройств; типовые технологические процессы ремонта деталей гидравлических и пневматических машин, агрегатов и аппаратуры; применение математических методов и вычислительной техники в техническом нормировании; охрана труда, техника безопасности и охрана окружающей среды при эксплуатации гидравлических и пневматических приводов.
Знания:
- технологическое и диагностическое оборудование и инструмент для технического обслуживания гидравлических и пневматических машин, гидропневмооборудования и гидропневмоприводов изделий;
- планово-предупредительную систему технического обслуживания и ремонта;
- общий технологический процесс ремонта гидравлических и пневматических машин, агрегатов, аппаратуры;
Умения:
- контролировать качество технического обслуживания гидравлических и пневматических машин, гидропневмооборудования и средств гидропневмоавтоматики;
- планировать техническое обслуживание;
- располагать нормативно-распорядительной документацией по организации технического обслуживания;
- вести технологическую документацию;
- соблюдать технические условия на приемку агрегата и узла в ремонт, порядок выдачи отремонтированных машин, агрегатов и аппаратуры;
- выбирать рациональные способы ремонта и изготовления типовых деталей и его экономическая эффективность.
112004 3
ПК
3.2.3.
3.2.5.
3.2.9.
3.2.11. –
3.2.13.
3.2.19.
112005 3
ПК
3.2.1.
3.2.13.
СД.06
Объемные гидравлические и пневматические приводы
Общие понятия, определения, схема преобразования энергии, структурный состав; мобильные гидравлические системы; составные части гидравлической системы; структура гидравлической системы и схемы соединений; последовательность действий при решении задач управления; энергосбережение гидравлической системы; работа, мощность и КПД объемных гидромашин; потери энергии в трубопроводах гидросистем; объемные приводы дискретного действия; типовые гидроприводы стационарных и мобильных машин. Пневмопривод, общие понятия и определения; структурная и принципиальная схемы пневмопривода; классификация пневматических приводов; пневмоприводы поступательного, вращательного, неполноповоротного перемещения. Пневмоавтоматики.
Знания:
- символические обозначения элементов гидропривода;
- классификацию объемных гидроприводов и область применения;
- принцип работы стационарных гидравлических систем;
- системы управления пневмоприводами;
- типовые пневмоприводы;
Умения:
- составлять принципиальные схемы гидропривода;
- выбирать способы регулирования скорости гидропривода;
- диагностировать двухпозиционные приводы с релейным управлением;
- анализировать следящие гидроприводы с дроссельным управлением;
- использовать автоматизированные и следящие гидроприводы с машинным управлением;
- диагностировать пневмосистемы металлорежущих станков, промышленных роботов, транспортных систем;
- регулировать позиционные и следящие пневмоприводы;
- соблюдать технику безопасности при эксплуатации пневмоприводов
112004 3
ПК
3.2.1.
3.2.2.
3.2.3.
3.2.5.
3.2.9.
3.2.14.
3.2.15.
3.2.19.
112005 3
ПК
3.2.11.
СД.07
Гидропневмоавтоматика
Назначение и классификация гидроусилителей, структурная схема гидропривода следящего типа; особенности эксплуатации и технического обслуживания гидропневмоавтоматики; система элементов промышленной пневмоавтоматики (УСЭППА), назначение элементов, функции выполняющие элементами в логических системах управления; струйные гидроусилители; следящие струйные усилители пропорционального действия; система струйных модулей, область применения, экономические аспекты внедрения в промышленность струйной пневмоавтоматики
Знания:
- элементы гидроусилителей;
- принцип работы гидроусилителей типа «сопло–заслонка», типовые схемы систем типа сопло-заслонка;
- принцип работы двух и трехкаскадных усилителей типа «сопло–заслонка»;
Умения:
- распределители следящих приводов;
- регулировать крутящий момент гидроусилителя;
- составлять типовые схемы автоматизации производственных процессов с использованием гидропневмоавтоматики.
112005 3
ПК
3.2.4.
3.2.5.
3.2.7.
3.2.8.
3.2.12.
Квалификация:

БҚ 4,5,7
1120043
КҚ
3.4.12.
3.4.13.
3.4.15.
3.4.18.
112005 3
КҚ
3.5.10.
ЖКП.12
Еңбектi қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсерi; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестiру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауiп-қатерлерiнен қорғану құралдары және әдiстері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсiпорындағы еңбектi қорғаудың құқықтық, нормативтiк және ұйымдастыру негiздерi; еңбектi қорғаудағы материалдық шығындар; кәсiби қызметтiк саласындағы қауiпсiз еңбек жағдайын қамтамасыз етудiң ерекшелiктерi;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауіпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауіпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша Білімдерді тәжірибеде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;
БК 8
1120043
КҚ
3.4.15.
112005 3
КҚ
3.5.14.
АП.00
Арнайы пәндер
АП. 01
Гидравликалық жетектердің элементтері
Ұғымы: көлемді гидравликалық сорап, көлемді гидравликалық мотор; сораптар мен моторларды пайдалану және техникалық күту; УРС типті гидроберілістер, міндеті, құрылымы және жұмыс принципі; қайтару-түсу типті күш беретін гидравликалық цилиндрлер, топтастырылуы, құрылымы, жұмыс принципі, тарту күштері мен шапшаңдық параметрлерінің есептеуі; гидроцилиндрлердің тежегіштік (демпферлік) құрылымы және оларды есептеу, гидроцилиндрлерді олардың орындалуы бойынша таңдауды негіздеу; күш беретін гидроцилиндрлерді пайдалану; мембраналық күш беретін гидроцилиндрлер, тарту күштерінің құрылымы мен есебі, қолданылу аумағы; толық бұрылмайтын күш беретін гидроцилиндрлер, құрылымы, жұмыс принципі, бұрыштық орын ауыстыру жылдамдығы мен дамытылатын айналдыру моменттерін есептеу; сорап станцияларын пайдалану және техникалық күту.
Білімдер:
- аккумуляторларды пайдалану мен техникалық күту ережелерін;
- бағыттайтын гидравликалық аппаратураның топтастырылуын, міндеттерін, құрылымын және жұмыс принципін;
- сорап станцияларының міндеттерін, құрылымын, қолданылу аумағын;
- сорапты-аккумулятор станцияларының топтастырылуын;
- сорапты-аккумулятор станцияларын пайдалану мен техникалық күту жұмыстарын орындауды;
Іскерліктер:
- гидравликалық аппаратураны реттеу;
- қосалқы гидравликалық аппаратураны қолдану;
- көлемді гидравликалық сораптар мен моторлардың топтастырылуын атау;
- көлемді пластиналы, шестернялы, радиальды-поршеньдік, аксиальды-поршеньдік, жұдырықшалы сораптар мен моторлардың негізгі параметрлерін есептеуді жүргізу;
- гидроцилиндрлерді пайдалану мен техникалық күту жұмыстарын жүргізу.
1120043
КҚ
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.14.
3.4.15.
112005 3
КҚ
3.5.11.
АП.02
Пневматикалық жетектердің элементтері
Жалпы ұғымы, қолданылу аумақтары, пайдаланылу шарттары, пневможетектерді топтастыру, пневможетектің құрылымдық және принципиальды схемасы; жоғары қысымды пневмоаппаратура; пневмобөліптаратқыштар, пневмодроссельдер, пневмоклапандар; шуды тұншықтырғыштар; жоғары қысымның логикалық элементтері; пневмоцилиндр жұмысын қолмен, жартылай автоматты және автоматты басқару; технологиялық жабдықтар жұмысын циклограммалар бойынша екі не одан да көп пневмоцилиндрлер мен басқару жүйесінің синтезі.
Білімдер:
- термодинамика заңдарын;
- компрессорлардың топтастырылуын, құрылымын, жұмыс принципін, компрессордың индикаторлық диаграммасын;
Іскерліктер:
- термодинамикалық үрдістер мен теңдеулерді түрлендіру;
- сығылған газ өндірісінің көзі – компрессорды анықтау;
- ауаны дайындау блогының аппаратураларын өз орнымен пайдалану
- кері қайту- ілгерілемелі типті пневматикалық қозғалтқыштар мен роторлық пневмоқозғалтқыштарды өңдеу;
- пневматикалық жабдықтардың параметрлерінің есебін жүргізу;
- пневмоэлементтерді техникалық күту мен пайдалану жұмыстарын жүргізу.
1120043
КҚ
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.14.
3.4.15.
3.4.19.
АП.03
Гидрожүйелерді техникалық диагностау мен күтуді бақылау құралдары
Гидрожетектердің агрегаттары мен түйіндерінің ақауларын іздеу және ағымдағы техникалық күйін анықтауға арналған диагностикалық құрылғылар; сораптарды, гидромоторларды, гидрожабдықтарды сынау және сипаттамаларын алуға арналған, мобильдік машиналардың гидрожетектерін диагностикалауға арналған стенділер, бақылау-өлшеу аспаптары.
Білімдер:
- түйісу элементтерін, гидротестерді;
- диагностикалық құралдарды: ағысіздеушілерді, дірілакустикалық құрылғыларды;
Іскерліктер:
- пропорционал электр шығысты аспаптарды қысым релесін, шығынөлшегіштерді, вискозиметрлерді, тахометрлерді, стробоскоптарды, қысым индикаторларын, температураның датчик-релесін, динамометрлерді, шуөлшегіштерді реттеу.
1120043
КҚ
3.4.3.
3.4.4.
3.4.14.
1120053
КҚ
3.5.4.
3.5.6.
3.5.12
АП.04
Гидравликалық және пневматикалық құрылғылар мен жүйелерді техникалық күту, жөндеу және пайдалану
Гидравликалық және пневматикалық машиналарды, құрылғылар мен жүйелерді техникалық күту негіздері; гидравликалық және пневматикалық жетектерді техникалық күту бойынша негізгі нормативтік құжаттар, терминдер және анықтамалар; гидравликалық агрегаттар мен пневматикалық құрылғылардың техникалық күйіне қойылатын талаптар; гидравликалық және пневматикалық машиналардың, агрегаттар мен аппаратураның бөлшектерін жөндеудің типтік технологиялық үрдістері; техникалық нормалауда математикалық әдістер мен есептеу техникасын қолдану; гидравликалық және пневматикалық жетектерді пайдалану кезінде еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және қоршаған ортаны қорғау.
Білімдер:
- гидравликалық және пневматикалық машиналарды, гидропневможабдықтарды және бұйымдардың гидропневможетектерін техникалық күтуге арналған технологиялық және диагностикалық жабдықтар мен аспаптарды;
- техникалық күту мен жөндеудің жоспарлы-ескерту жүйесін;
- гидравликалық және пневматикалық машиналарды, агрегаттарды, аппаратураны жөндеудің жалпы технологиялық үрдісін;
Іскерліктер:
- гидравликалық және пневматикалық машиналарды, гидропневможабдықтарды және гидропневмоавтоматиканы техникалық күтудің сапасын бақылау;
- техникалық күтуді жоспарлау;
- техникалық күтуді ұйымдастыру бойынша нормативтік-реттеу құжаттарын пайдалана білу;
- технологиялық құжаттарды жүргізу;
- агрегат пен түйіндерді жөндеуге қабылдаудың техникалық шарттарын, жөнделген машиналардың, агрегаттар мен аппаратураның берілу тәртібін сақтау;
- типті бөлшектерді жөндеу мен дайындаудың тиімді тәсілдерін таңдау және оның экономикалық тиімділігі.
1120043
КҚ
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.11. –
3.4.13.
3.4.19.
1120053
КҚ
3.5.1.
3.5.13.
АП.05
Көлемді гидравликалық пен пневматикалық жетектер
Жалпы ұғымдар, анықтамалар, энергияның түрлену схемасы, құрылымдық құрамы; мобильдік гидравликалық жүйелер; гидравликалық жүйелердің құрамдас бөлімдері; гидравликалық жүйе мен байланыстар схемасының құрылымы; басқару міндеттерін шешу кезіндегі әрекеттердің бірізділігі; гидравликалық жүйенің энергияны сақтауы; көлемді гидромашиналардың жұмысы, қуаты және ПӘК; гидрожүйелердің құбырларындағы энергия шығындары; дискретті әрекеттің көлемді жетектері; стационарлық және мобильдік машиналардың типтік гидрожетектері.
Пневможетек, жалпы ұғымдары мен анықтамалары; пневможетектің құрылымдық және принципиальдық схемалары; пневматикалық жетектерді топтастыру; ілгерілемелі, айналмалы, толық бұрылмай орын ауыстыратын пневможетектер.
Білімдер:
- гидрожетек элементтерінің символдық белгіленуін;
- көлемді гидрожетектерді топтастыру мен қолданылу аумағын;
- стационарлық гидравликалық жүйелер жұмысының принципін;
- пневможетектерді басқару жүйесін;
- типтік пневможетектерді;
Іскерліктер:
- гидрожетектің принципиальдық схемасын құрастыру;
- гидрожетек жылдамдығын реттеудің тәсілдерін таңдау;
- релемен басқарылатын екіпозициялы жетектерді диагностау;
- дроссельмен басқарылатын қадағалаушы гидрожетектерді талдау (анализдеу);
- автоматтандырылған және машинамен басқарылатын қадағалаушы гидрожетектерді пайдалану;
- металкескіш станоктардың, өнеркәсіптік роботтардың, көліктік жүйелердің пневможүйелерін диагностау;
- позициялық және қадағалаушы пневможетектерді реттеу;
- пневможетектерді пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау;
1120043
КҚ
3.4.1.
3.4.2.
3.4.3.
3.4.5.
3.4.9.
3.4.14.
3.4.15.
3.4.19.
112005 3
КҚ
3.5.11.
АП.06
Гидропневмоавтоматика
Гидрокүшейткіштердің міндеттері мен топтастырылуы, қадағалаушы типті гидрожетектің құрылымдық схемасы; гидропневмоавтоматиканы пайдалану мен техникалық күтудің ерекшеліктері; өнеркәсіптік пневмоавтоматика элементтерінің жүйесі, элементтердің міндеті, басқарудың логикалық жүйелеріндегі элементтер орындайтын қызметтер; ағысты (шапшып ағатын) гидрокүшейткіштер; пропорционалды әрекеттегі қадағалаушы ағысты күшейткіштер; ағысты (шапшып ағатын) модульдер жүйесі, қолданылу аумағы, өнеркәсіпке ағысты пневмоавтоматиканы енгізудің экономикалық аспектілері.
Білімдер:
- гидрокүшейткіштер элементтерін;
- «шүмек-жапқыш» типті гидрокүшейткіштердің жұмыс принципін, «шүмек-жапқыш» типті жүйелердің типтік схемаларын;
- «шүмек-жапқыш» типті екі және үш каскадты күшейткіштердің жұмыс принципін;
Іскерліктер:
- қадағалаушы жетектердің бөліп таратқыштары;
- гидрокүшейткіштің айналдыру моментін реттеу;
- гидропневмо автоматиканы пайдалана отырып, өндірістік үрдістерді автоматтандырудың типтік схемаларын құрастыру.
1120053
КҚ 3.5.4.
3.5.5. 3.5.7.
3.5.8.
3.5.12.

112005 3 – Электромеханик
СД.08
Системы и средства механизации и автоматизации
Понятие о технологических процессах и применении средств механизации и автоматизации по видам технологических процессов; общие сведения о средствах механизации, место средств механизации в технологическом процессе; применение средств механизации в области профессиональной деятельности; типовые элементы, узлы средств механизации, их эксплуатационные характеристики; системы автоматического управления; элементная база: датчики, измерительные схемы, усилительные устройства, исполнительные механизмы; динамические характеристики элементов и систем; определение кривой процесса регулирования в линейных системах, устойчивость и качество линейных систем; дискретные системы; нелинейные системы; основные функциональные модули систем управления; алгоритмы управления; использование возможностей управляющих вычислительных комплексов на базе микроЭВМ для управления технологическим оборудованием; системы и средства механизации и автоматизации в области профессиональной деятельности.
Знания:
- основы автоматического управления;
- типовые технологии, объекты, явления и процессы в конкретной области профессиональной деятельности;
- место средств механизации в технологическом процессе; - виды, принципы действия, назначение и области применения средств механизации;
- типовые элементы, узлы средств механизации, их эксплуатационные характеристики;
- элементную базу, характеристики, основные функциональные модули систем автоматического управления;
- алгоритмы управления;
Умения:
- составлять схемы механизации и автоматизации;
- оформлять соответствующую технологическую документацию;
- обеспечивать эффективную эксплуатацию средств механизации и автоматизации;
112005 3
ПК
3.2.2.
3.2.5.
3.2.7.
3.2.9.
3.2.10.
СД.09
Техническая эксплуатация, обслуживание и ремонт средств механизации и автоматизации
Сущность и содержание технической эксплуатации средств механизации и автоматизации; показатели технического уровня эксплуатации оборудования; нормативная база; техническая документация; классификация оборудования; проблема надежности оборудования; компьютерные системы контроля технического состояния технологического оборудования; сущность, назначение и содержание технического обслуживания и ремонта средств механизации и автоматизации; нормативно-техническая документация; виды технического обслуживания; ремонтная база; организационные формы проведения ремонта; обнаружение и устранение неисправностей электротехнических, электронных и механических устройств технологического оборудования; методы проведения ремонта и общие принципы технологии ремонта; ремонт типовых узлов; основы проектирования технологических процессов технического обслуживания и ремонта средств механизации и автоматизации; компьютерные системы управления обслуживанием и ремонтом средств механизации и автоматизации; ресурсо- и энергосберегающие технологии эксплуатации средств механизации и автоматизации.
Знания:
- показатели технического уровня эксплуатации оборудования;
- назначение и содержание технического обслуживания и ремонта средств механизации и автоматизации;
- методы проведения ремонта и общие принципы технологии ремонта;
- нормативные требования по ремонту, обслуживанию и эксплуатации средств механизации и автоматизации;
Умения:
- выполнять технологические операции по техническому обслуживанию средств механизации и автоматизации;
- осуществлять диагностику состояния и работы средств механизации и автоматизации;
- производить поиск неисправностей и ремонт средств механизации и автоматизации;
- оформлять технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующими нормативными документами;
112005 3
ПК
3.2.1. –
3.2.3.
3.2.5.
3.2.7. –
3.2.8.
3.2.13.
3.2.14.
ПО и ПП.00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП.01
Профессиональная практика
Вводное занятие. Организация рабочего места. Инструктаж по охране и безопасности труда. Ознакомление с предприятием. Обучение в учебных мастерских. Безопасность труда, электробезопасность в учебных мастерских. Работа с контрольно-измерительными приборами и оборудованием. Виды и содержание слесарных и монтажных работ, необходимых для проведения технического осмотра и ремонтатехнологических машин и оборудования. Оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении технологических и ремонтных работ. Разборка и сборка механизмов и узлов машин и оборудования. Электромонтажные работы. Выпускные квалификационные экзамены. Проверочные работы. Оформление отчета.
Знания:
- цели и задачи практики;
- структура предприятия по обслуживанию и ремонту технологических машин и оборудования; понятия, виды, этапы, основные элементы технологического процесса;
- основные виды, технологические особенности машин и оборудования;
- правила техники безопасности в учебных мастерских, на производстве;
Умения:
- проводить технологические работы при техническом обслуживании и ремонте машин и оборудования;
- использовать оборудование, инструменты и контрольно-измерительные приборы, применяемые при выполнении обслуживающих и ремонтных работ;
- проводить инструктаж по охране труда и техники безопасности;
- выполнять различные виды слесарных работ, необходимых при техническом обслуживании и ремонте машин и оборудования;
- использовать технологию узловой сборки.

Біліктілігі: 112005 3 – Электромеханик
АП.07
Механикаландыру және автоматтандыру жүйелері және құралдары
Технологиялық процестің түрлері бойынша механикаландыру және автоматтандыру құралдарын қолдану және технологиялық процестері туралы ұғымдар; технологиялық процестегі механикаландыру құралдары орнын, механикаландыру құралдары жөніндегі жалпы мағлұматтар; кәсіби қызметтің облысында механикаландыру құралдарын қолдану; типтік элементтер, механикаландыру құралының түйіндері және оларды пайдалану сипаттамасы; автоматты басқару жүйелері; элементтік база: көрсеткіштер, өлшеуіш схемалары, күшейткіш құрылғылары, атқарушы механизмдер; элементтер мен жүйелердің динамикалық сипаттамасы; сызықтық жүйелер сапасын және тұрақтылығын, сызықтық жүйенің қисық процестерін реттеуін анықтау; дискреттік жүйелер; сызықсыз жүйелер; басқару жүйесінің негізгі функционалды модулдері; басқару алгоритмдері; технологиялық жабдығын басқаруға арналған микроЭВМ базасындағы басқарушы есептеуіш кешендердің мүмкіншіліктерін қолдану; кәсіптік қызметтің облысындағы механикаландыру және автоматтандыру құралдары мен жүйелері
Білімдер:
- автоматты басқару негіздерін;
- кәсіби қызметтің нақты облысындағы процестерін және құбылыстарын, объектілерін, типтік технологиясын;
- технологиялық процестегі механикаландыру құралының орнын;
- механикаландыру құралдарын қолдану облысын және тағайындалуын, әрекет ету принципін, түрлерін;
- типтік элементерді, механикаландыру құралының түйіндерін, оларды пайдалану сипаттамасын;
- элементтік базасын, сипаттамасын, автоматты басқару жүйесінің негізгі функционалды модулдерін;
- басқару алгоритмдерін;
Іскерліктер:
- автоматтандыру және механикаландыру схемаларын құрастырады;
- сәйкестенген технологиялық құжатнамаларды рәсімдейді;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарын тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;
112005 3
КҚ
3.5.2.
3.5.5.
3.5.7.
3.5.9.
3.5.10.
АП.09
Механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық пайдалану, күтім жасау және жөндеу
Механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық пайдалану; жабдықтар пайдаланудың техникалық деңгейінің көрсеткіштері; нормативтік базалар; жабдықтар классификациясы; жабдықтың сенімділік нысаны; технологиялық жабдықтың техникалық күйін тексеретін компьютерлік жүйелер; механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық күтім жасау және жөндеудің мазмұны, тағайындалуы, мәні; нормативтік-техникалық құжатнамалар; техникалық күтім жасаудың түрлері; жөндеу базалары; жөндеу жүргізудің ұйымдық формалары; технологиялық жабдықтың механикалық және электротехникалық, электрондық құрылғысының ақауларын табу және жою; жөндеу технологиясының жалпы принциптері және жөндеу жүргізудің әдістерін; типтік түйіндерді жөндеу; механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық күту және жөндеудің технологиялық процестерін жобалау негіздері; механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық күту мен жөндеуді басқаратын компьютерлік жүйелер; механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдаланудың қор үнемдейтін технологиялары.
Білімдер:
- жабдықтар пайдаланудың техникалық деңгейінің көрсеткіштерін;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық күтім жасау және жөндеудің мазмұны мен тағайындалуын;
- жөндеу технологиясының жалпы принциптерін және жөндеу жүргізудің әдістерін;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарын техникалық пайдалану және күту, жөндеу бойынша нормативтік талаптарын;
Іскерліктер:
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарына техникалық күтім жасау бойынша технологиялық операцияларын атқарады;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдары жұмысына және күйіне диагностика жасайды;
- механикаландыру және автоматтандыру құралдарын жөндейді және ақауларын іздеп табады;
- әрекеттегі нормативтік құжатнамалармен сәйкестенген технологиялық және басқа да техникалық құжатнамаларды толтырады
112005 3
КҚ
3.5.1. –
3.5.3.
3.5.5.
3.5.7. –
3.5.8.
3.5.13.
3.5.14.
ӨО және КП.00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП.01
Кәсіптік практика
Кіріспе сабақ. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Қауіпсіздік шараларын сақтау бойынша нұсқаулар беру. Кәсіпорнымен таныстыру.
Оқу шеберханаларындағы өндірістік оқыту.
Оқу шеберханаларындағы еңбек қауіпсіздігі, электр және өрт қауіпсіздігі.
Бақылау-өлшеу аспаптарымен және жабдықтарымен жұмыс. Технологиялық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, реттеу және жөндеу кезінде қажет болатын слесарлық және құрастыру жұмыстарының түрлері және мазмұны.
Технологиялық және жөндеу жұмыстарында қолданылатын жабдықтар, аспаптар және бақылау-өлшеу құралдары.
Жабдықтың механизмдері мен тораптарын тарату және жинау. Электрлік құрастыру жұмыстары.
Бітірту біліктілік емтихандары. Тексеру жұмыстары.
Есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- тәжірибенің мақсаты мен міндеттері;
- технологиялық машиналар мен жабдықтар шығаратын және жөндейтін кәсіпорнының құрылымы: ұғымдары, түрлері, кезеңдері, негізгі технологиялық процестің элементтері;
- технологиялық машиналардың техникалық қызмет көрсету жабдығы: өндірістің негізгі түрлері, технологиялық ерекшеліктері;
- оқу шеберханаларындағы, өндірістегі қауіпсіздік техникасы ережелері;
Дағдылар:
- технологиялық машиналарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде технологиялық жұмыстар орындау;
- жөндеу жұмыстары кезінде жабдықты, құралдарды, бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулар беру;
- технологиялық машиналарға, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қажетті болатын әр түрлі слесарлық жұмыстарды, құрастыру жұмыстарын орындау;
- тораптарды жинау технологиясын қолдану

ПК 2.1.1. Обслуживать проверять на точность зуборезные и резьбофрезерные станки.
ПК 2.1.2 Применять режущие инструменты и универсальные и специальные приспособления, контрольно-измерительные инструменты и приборы.
ПК 2.1.3. Преобразовывать технологию металлов в пределах выполняемой работы.
ПК 2.1.4. Детализовать по сборочному чертежу.
ПК 2.1.5. Знать механические свойства металлов.
ПК 2.1.6. Соблюдать элементарные правила подбора шестерен.
ПК 2.1.7. Применять систему допусков и посадок, степеней точности.
ПК 2.1.8. Рассчитывать квалитеты и параметры шероховатости.
2.2 - 112002 2 – Наладчик сварочного и газоплазморезательного оборудования*
ПК 2.2.1. Наблюдать за бесперебойной работой автоматов, установок и машин.
ПК 2.2.2. Осуществлять перенос электродного металла на изделие.
ПК 2.2.3. Выполнять чертежи деталей с применением необходимого и достаточного количества видов деталей.
ПК 2.2.4. Применять электронные приборы, сварочную проволоку для сварки углеродных сталей.
ПК 2.2.5.Выполнять соединение деталей различными видами сварки и производить термическую резку металлов.
ПК 2.2.6. Выявлять причины возникновения деформации и напряжения при сварке; применять способы уменьшения и предупреждения деформации при сварке.
ПК 2.2.7. Проверять качество сварки на образцах.
2.3 -112003 2 – Наладчик сборочных автоматов, полуавтоматов и автоматических линий*
ПК 2.3.1. Устанавливать технологическую последовательность и режимы механической обработки деталей.
ПК 2.3.2. Подбирать режущий инструмент и приспособления.
ПК 2.3.3. Выполнять установку и смену приспособлений и инструмента и обработку пробных деталей и сдавать их в отдел технического контроля.
ПК 2.3.4. Осуществлять подналадку и регулировать станки в процессе работы и принимать участие в ремонте станков.
ПК 2.3.5. Управлять подъемно-транспортным оборудованием.
ПК 2.3.6. Осуществлять строповку и увязку грузов для подъема, перемещать, устанавливать.
ПК 2.3.7. Выполнять требование к гигиене и охране труда, оказать доврачебную помощь при несчастных случаях.
ПК 2.3.8. Проводить журнал учета простоев станка.
3. Специалист среднего звена
3.4 112004 3 – Техник-механик
ПК 3.4.1. Разрабатывать гидравлическую или пневматическую схему привода изделия с учетом конкретных условий технической эксплуатации.
К 3.4.2. Обосновывать, выбирать и классифицировать гидравлические или пневматические аппараты в соответствии с принципиальной схемой.
ПК 3.4.3. Организовывать и проводить техническое обслуживание гидравлических или пневматических систем.

КҚ 2.1.1. Тістікескіш және бұрандажонғылағыш станоктарды техникалық күту, дәлдікке тексеру.
КҚ 2.1.2 Әмбебап және арнайы құрылғыларды, бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдану.
КҚ 2.1.3. Металдар технологиясын орындалатын жұмыс шеңберінде түрлендіру.
КҚ 2.1.4. Жинау сызбасы бойынша нақтылау.
КҚ 2.1.5. Металдардың механикалық қасиеттерін білу.
КҚ 2.1.6. Шестерняларды таңдаудың элементарлық ережесін сақтау.
КҚ 2.1.7. Шақтау және отырғызу жүйесін, ділдік дәрежесін қолдану.
КҚ 2.1.8. Кедір–бұдылықтың квалитеттерін және параметрлерін есептеу.
2.1-112002 2–Дәнекерлеуші және газ-плазма кесетін жабдықтарды реттеуші
КҚ 2.2.1. Автоматтардың, құрылғылардың және машиналардың үздіксіз жұмысын қадағалау.
КҚ 2.2.2. Электродты металды бұйымға ауыстыруды жүзеге асыру.
КҚ 2.2.3. Бөлшектер түрлерінің қажетті және жеткілікті мөлшерін қолдана отырып, бөлшек сызбаларын орындау.
КҚ 2.2.4. Құрылғылар мен аспаптарды орнату және ауыстыруды орындау.
КҚ 2.2.5. Бөлшектердің қосылысын пісірудің әр түрін қолдана отырып орындау.
КҚ 2.2.6. Пісіру кезінде деформация мен кернеудің пайда болу себептерін анықтау; пісіру кезінде деформацияны азайту мен ескерту тәсілдерін қолдану.
КҚ 2.2.7. Пісіру сапасын үлгілерде тексеру.
2.2-112003 2 – Құрастырылатын автоматтарды, жартылай автоматтарды және автоматты желілерді реттеуші
КҚ 2.3.1. Бөлшектерді механикалық өңдеудің технологиялық бірізділігі мен режимін белгілеу.
КҚ 2.3.2. Кескіш аспаптар мен құрылғыларды таңдау.
КҚ 2.3.3. Құрылғылар мен инструменттерді орнату және алмастыру; сыналатын бөлшектерді өңдеуді орындап, оларды техникалық бақылау бөліміне тапсыру.
КҚ 2.3.4. Станоктарды жұмыс үрдісінде дайындауды жүзеге асыру және реттеу; станоктарды жөндеуге қатысу.
КҚ 2.3.5. Көтергіш-көліктік жабдықтарды басқару.
КҚ 2.3.6. Көтеру үшін жүктерді строповкілеу және септестіруді (увязка) жүзеге асыру, орнын ауыстыру, орнату
КҚ 2.3.7. Еңбек гигиенасы мен еңбекті қорғау талаптарын орындау, сәтсіз оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі көмекті көрсету.
КҚ 2.3.8. Станоктардың жұмыссыз тұру есебінің журналын жүргізу.
3. Орта буын маманы
3.1-112004 3 – Техник-механик
КҚ 3.4.1. Техникалық пайдаланудың нақты шарттарын есептей отырып, бұйым жетегінің гидравликалық немесе пневматикалық схемасын зерттеп-дайындау.
КҚ 3.4.2. Гидравликалық немесе пневматикалық аппараттарды принципиалдық схемаларға сәйкес негіздеу, таңдау және топтастыру.
КҚ 3.4.3. Гидравликалық немесе пневматикалық жүйелерге техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу; Техникалық тәртіп сақтауды бақылауды жүзеге асыру.

ПК 3.4.4. Контролировать техническое состояние агрегатов с использованием контрольно-измерительной и диагностической аппаратуры.
ПК 3.4.5. Разрабатывать регламент технического обслуживания гидропневмоприводов.
ПК 3.4.6. Оформлять нормативно-распорядительную документацию, осуществлять ремонт гидроагрегатов, гидронасосов, гидромоторов.
ПК 3.4.7. Определять износ соединений и назначать меры по его устранению.
ПК 3.4.8. Использовать методы и средства нормирования технической нормы времени.
ПК 3.4.9. Рассчитывать режимы обработки и нормирования операций технологических процессов по техническому обслуживанию и ремонту гидропневмомашин и оборудования.
ПК 3.4.10. Выбирать и использовать контрольно-измерительный инструмент и приборы при техническом обслуживании, диагностике и ремонте машин.
ПК 3.4.11. Выбирать технологическое оборудование для технического обслуживания и ремонта гидромашин, гидроприводов и гидрооборудования.
ПК 3.4.12. Проектировать технологические процессы изготовления, восстановления деталей, узлов и агрегатов и ремонта машин.
ПК 3.4.13. Рассчитывать себестоимость технического обслуживания и ремонта гидромашин.
ПК 3.4.14. Использовать средства контроля и технической диагностики для поиска неисправностей и определения текущего состояния агрегатов и узлов гидравлических или пневматических приводов.
ПК 3.4.15. Организовывать и проводить испытания и снятие технических характеристик с агрегатов гидро- и пневмоприводов.
ПК 3.4.16. Организовать восстановление изношенных деталей и проводить ремонт изделия.
ПК 3.4.17.Оформлять проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию.
ПК 3.4.18.Рассчитывать параметры различных типов гидро- и пневмоприводов, нормативы материальных затрат.
ПК 3.4.19. Организовывать в соответствии с технологией техническое обслуживание и ремонт гидропневмомашин.
3.5 112005 3 – Электромеханик.
ПК 3.5.1. Ремонтировать, производить техническое обслуживание электронных, электрических и электромеханических элементов оборудования.
ПК 3.5.2. Выполнять сборку, проверку, электронных, электрических и электромеханических элементов оборудования.
ПК 3.5.3. Выполнять сборку, проверку, проводить испытание, монтаж, наладку контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и электроавтоматики.
ПК 3.5.4. Применять контрольно-измерительные приборы, средства автоматики и электроавтоматики, системы вычислительной техники.
ПК 3.5.5. Сдавать в эксплуатацию станки и другое оборудование с устройствами программного управления.
ПК 3.5.6. Диагностирование неисправностей электронных блоков и узлов с точностью до сменного блока или типового элемента замены программными средствами или автономными приборами.

КҚ 3.4.4. Бақылау-өлшеу және диагностикалық аппаратураны пайдалана отырып, агрегаттардың техникалық күйін бақылау.
КҚ 3.4.5. Гидравликалық немесе пневматикалық жетектерге техникалық қызмет көрсету регламентін зерттеп дайындау.
КҚ 3.4.6. Нормативтік–реттеу құжаттарын рәсімдеу, гидроагрегаттар, гидросораптар, гидромоторлардың жөндеуін жүзеге асыру.
КҚ 3.4.7. Байланыстардың тозуын анықтау және оны жою бойынша шаралар белгілеу.
КҚ 3.4.8. Уақытты техникалық нормалау әдістері мен құралдарын пайдалану.
КҚ 3.4.9. Гидравликалық және пневматикалық машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу бойынша технологиялық процестерді өңдеу режимдері мен операцияларды мөлшерлеуді есептеу.
КҚ 3.4.10. Машиналарды техникалық қызмет көрсету, болжау және жөндеу үшін бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын таңдау және пайдалану.
КҚ 3.4.11. Гидромашиналарға, гидрожетектерге және гидрожабдыққа техникалық қызмет көрсету үшін технологиялық жабдықты таңдау.
КҚ 3.4.12. Бөлшектерді қалпына келтіру және машиналарды жинаудың тиімді әдістерін таңдау.
КҚ 3.4.13. Гидромашиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізу құнын есептеу.
КҚ 3.4.14. Гидравликалық немесе пневматикалық жетектердің агрегаттары мен тораптарының күйін іздестіру үшін бақылау және техникалық болжау құралдарын пайдалану.
КҚ 3.4.15. Гидро- және пневматикалық жетектері агрегаттарын сынақтан өткізуді және техникалық сипаттамаларын алуды ұйымдастыру және жүргізу.
КҚ 3.4.16. Тозған бөлшектерді қалпына келтіруді және бұйымдарды жөндеуді ұйымдастыру.
КҚ 3.4.17. Жобалау-құрылымдау, технологиялық және басқа техникалық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.4.18. Гидравликалық және пневматикалық жетектердің түрлі типтерінің параметрлерін, материалдық шығындар нормативтерін есептеу.
КҚ 3.4.19. Гидропневмомашиналарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді технологияға сәйкес ұйымдастыру.
3.2-112005 3 – Электромеханик.
КҚ 3.5.1. Жабдықтың электронды, электр және электрмеханикалық элементтеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.5.2. Жабдықтың электронды, электр және электрмеханикалық элементтерін жинау мен тексеру жұмыстарын орындау.
КҚ 3.5.3. Бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматика және электрлік автоматика құралдарын жинау, тексеру, сынақ жүргізу, құрылымдау, үйлестіру жұмыстарын орындау.
КҚ 3.5.4. Бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматика және электрлік автоматика құралдарын,есептеу техникасы жүйелерін қолдану.
КҚ 3.5.5. Станоктар мен бағдарламалық басқару құрылғылары бар басқа жабдықтарды пайдалануға беру.
КҚ 3.5.6. Электронды блоктар мен түйіндердің ақауларын ауысымды блок және типті элементке немесе бағдарламалық құралдармен немесе автономды аспаптармен ауыстыруға дейінгі дәлдікпен болжау.

ПК 3.5.7. Регулировать аналого-цифровые устройства, регулируемые электроприводы, устройства программного управления.
ПК 3.5.8. Ремонтировать электронные, электрические и электромеханические блоки и узлы.
ПК 3.5.9. Вводить программы вручную и контролировать их отработки на системах программного управления.
ПК 3.5.10. Характеризовать конструктивные и электрические особенности электронных устройств и блоков.
ПК 3.5.11. Соблюдать порядок обслуживания оборудования.
ПК 3.5.12. Соблюдать алгоритм электронных устройств их функционирования и взаимосвязь с другими устройствами.
ПК 3.5.13. Ремонтировать и восстанавливать сменные электронные узлы и блоки.
ПК 3.5.14. Соблюдать технические требования, предъявляемые к работоспособности электронных устройств.
Приложение 212
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация:
1201011 – Водитель
1201032 – Контролер пассажирского транспорта
1201042 – Контролер технического состояния автотранспортных средств
1201052 – Менеджер автосервиса
1201062 – Электрик по ремонту автомобильного электрооборудования
1201072 – Слесарь по ремонту автомобилей
1201082 – Мастер по ремонту кузовов автотранспортных средств
1201102 – Аккумуляторщик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения
10 месяцев на базе
общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс циклов и дисциплин
Наименование циклов и дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
экзамен
зачет
количество контрольных работ
курсовой проект (работа)
Всего
из них:
теоретические занятия
практические (лабораторно-практические) занятия
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины

КҚ 3.5.7. Аналогтық-сандық құрылғыларды, реттелетін электр жетектерін, бағдарламалық басқару құрылғыларын реттеу.
КҚ 3.5.8. Электронды, электр және электрмеханикалық блоктар мен түйіндерді жөндеу.
КҚ 3.5.9. Бағдарламаларды қолмен енгізу және олардың жұмыспен өтелуін бағдарламалық басқару жүйелерінде бақылау.
КҚ 3.5.10. Электронды құрылғылар мен блоктардың құрылымдық және электрлік ерекшеліктерін сипаттау
КҚ 3.5.11. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету тәртібін сақтау.
КҚ 3.5.12. Электронды құрылғылар алгоритмін, олардың қызметін және басқа құрылғылар мен өзара байланысын сақтау.
КҚ 3.5.13. Ауыстырылатын электронды түйіндер мен блоктарды жөндеу және қалпына келтіру.
КҚ 3.5.14. Электронды құрылғылардың жұмыс қабілеттілігіне қойылатын техникалық талаптарды сақтау.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
212-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрамалау, пайдалану және жөндеу (әр сала бойынша)
Мамандығы: 1201000 – Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі: 1201011 – Жүргізуші
1201032 – Жолаушы тасымалдау көлігінің тексерушісі
1201042 – Автокөліктердің техникалық күйін бақылаушы
1201052 – Автосервис менеджері
1201062 – Автокөліктердің электр құрылғыларын жөндеуші электрик
1201072 – Автокөлікті жөндеу слесары
1201082 – Автокөліктердің шанағын қалпына келтіруші шебер
1201102 – Аккумуляторшы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі 10 ай
Жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер

1440
К
Консультации
Не более 100 ч на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 215
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация: 1201023 – Диспетчер автомобильного транспорта
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения

1440
К
Консультациялар
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
1656
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
215-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
Техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 - Өндірістік монтаж, пайдалану және жөндеу(сала бойынша
Мамандығы: 1201000 – Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі: 1201023 – Автокөлік диспетчері
Оқу нысаны: күндізгі

144
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100ч на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 216
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Квалификация: 1201113 – Электромеханик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения

144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП –білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
216-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
Техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 - Өндірістік монтаж, пайдалану және жөндеу (сала бойынша)
Мамандығы: 1201000 – Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану
Біліктілігі: 1201113 – Электрмеханик
Оқу нысаны: күндізгі

504
ПП. 04
Преддипломная
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
288
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5760
К
Консультации
Не более 100 ч на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
* Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 220
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образования
по специальности: 1201000 – Техническое обслуживание, ремонт и эксплуатация автомобильного транспорта
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (установленный уровень, повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ООД. 01
Казахский язык и литература
Фонетика: звуки и буквы; специфические звуки казахского языка; закон сингармонизма; прогрессивная и регрессивная ассимиляция; состав слова; окончания множественного числа; окончания формы принадлежности; порядок слов в предложении; вопросительные частицы. Морфология: имена существительные, имена прилагательные, местоимения; глагол. Синтаксис: словосочетание и предложение; союзы; члены предложения; простое и сложное предложения; развитие устной и письменной речи; лексический материал.
Знания:
- государственного и русского языков, владеть лексическим (1200-1400 ед) и грамматическим уровнем, необходимым для чтения текстов со словарем, текстов социальной и профессиональной направленности.
Умения:
- общаться на бытовом и профессиональном уровне.
БК 1-6
ООД. 02
Русский язык и литература
Казахская литература 10-х и 50-х годов 20 века. Казахская литература 60-х и 90-х годов 20 века. Русская литература 19 века. Русская литература ХХ века.
Знания:
- основных произведений русской, казахской и иностранной классики.
Умения:
- использовать нравственные начала в профессиональной деятельности.
БК 1-6
ООД. 03
Иностранный язык
Работа над произношением; чтение ознакомительное и изучающее; лексический материал; словообразование; аффиксальное словообразование; конверсия как способ словообразования; грамматический материал; структура простого предложения; структура сложноподчиненного предложения; говорение; аудирование; самостоятельное внеаудиторное чтение.
Знания:
- иностранного языка в объеме, необходимом для профессионального общения.
Умения:
- свободно разговаривать, читать документы с применением существующей терминологии в отрасли.

504
КП. 04
Диплом алды
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
288
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760
К
Консультациялар
Оқу жылына 100с. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына кемінде 4 рет
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
220-қосымша
«1201000 – Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім бағдарламасының мазмұны (белгіленген деңгей, жоғарылатылған деңгей)
Цикл
белгілері
Пәндердің, практиканың негізгі тараулары және атаулары
Білімдерін, істерін және машықтарын қалыптастыру
Қалыптастырылған құзыреттердің коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беру пәндері
ЖБП. 01
Қазақ тілі және әдебиеті
Фонетика: әріптер мен дыбыстар; қазақ тілінің арнайы дыбыстары; сингормонизм ережесі; ассимиляцияның прогресі мен регресі; сөз құрамы; көптік жалғауының жалғаулары; сөздердің сөйлемдегі орналасуы; сұрау жалғаулары. Морфология: зат есім, сын есім есімдік; етістік. Синтаксис: сөйлемдегі сөз тіркестері; сөйлем мүшелері; жай және күрделі сөйлемдер; жазбаша және ауызша сөйлеуді дамыту; лексикалық материалдар.
Білімдер:
- мемлекеттік және орыс тілдерін, социалды және кәсіби бағыттағы лексикалық және грамматикалық дәрежесін білу, оған сәйкес мәтіндерді сөздікпен талдауды.
Іскерліктер:
- кәсіби және тұрмыстық деңгейде сөйлей білу
БҚ 1-6
ЖБП. 02
Орыс тілі және әдебиет
ХХ ғасырдың 10–шы және 50 – жылдардағы Қазақ әдебиеті. ХХ ғасырдың 60–шы және 90 – жылдардағы Қазақ әдебиеті. ХІХ ғасырдағы Орыс әдебиеті. ХХ ғасырдағы Орыс әдебиеті.
Білімдер:
- негізгі қазақ,орыс және шетел классиктерінің шығарламарын.
Іскерліктер:
- кәсіптік бастамасында оқып үйренгенін көрсете білуді.
БҚ 1-6
ЖБП. 03
Шет тілі
Дыбыстардың дұрыс айтылыун дамыту; зерттеу және танысу; материалдарын оқу; лексикалық материалдар; сөз жассам аффиксалды сөз жасаулар, грамматикалық материалдар, жай сөйлемдердің құрылымы, күрделі бағынышты сөйлемдердің құрылымы, ауыз екі сөйлесу.
Білімдер:
- кәсіби қарым – қатынаста қажетті деңгейде шетел тілін білу.
Іскерліктер:
- өндірістегі бар терминдерді пайдаланып еркін сөйлеу мен құжаттарды оқу.

БК 5-6
ООД. 04
История Казахстана
Казахстан в период становления тоталитарной системы; начало индустриализации в Казахстане; насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия для казахского народа; 2 мировая война, вклад Казахстана в победу над фашизмом; Казахстан во второй половине 40-х – первой половине 80-х годов; тенденция социально-экономического развития Казахстана; кризисные явления в сельском хозяйстве; политическая жизнь и национальные отношения; период перестройки; Казахстан – суверенное государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана – гарант демократии и независимости республики.
Знания:
- основных исторических фактов, событий, имен исторических и современных деятелей Казахстана.
БК 1-6
ООД. 05
Всемирная история
Первобытность. История древнего мира. История древнейших цивилизаций. История средних веков. Социальная структура средневекового Казахстана. История нового времени. История древнейшего времени. Мировая цивилизация и исторические цивилизации в ХХ в. Изменение геологической карты мира в ХХ в. Основные этапы и тенденции международных отношений в ХХ веке. Первая и вторая мировая война, их итоги. Динамика отношений Запад – Восток, Север – Юг. Внешняя политика Казахстана и других государств. Международные организации, их роль в урегулировании международных проблем.
Знания:
- основных исторических фактов, событий, имен исторических и современных деятелей.
БК 1-6
ООД. 06
Обществознание
Философия - основа научного мировоззрения. Логика, этика, эстетика, социальная психология. Философская антропология, социология. Сферы общественной жизни. Граждановедение. Этика, мораль. Человек и экономика.
Знания:
-основных принципов философии и социологии.
Умения:
- использовать этические и моральные принципы в личной жизни и в работе.
БК 1-6
ООД. 07
Математика
Функции и их свойства, графики. Тригонометрические функции. Введение в анализ. Производная и ее приложения. Аксиомы стереометрии. Параллельность прямых и плоскостей. Перпендикулярность прямых и плоскостей. Степенная функция. Элементы теории вероятности и математической статистики.
Знания:
- основных элементов алгебры, тригонометрии, геометрии.
Умения:
- применять математический аппарат для решения практических задач.
БК 1-5
ООД. 08
Информатика
Основы работы в среде Microsoft Windows. Интерфейс ОС Windows. Основы обработки графических изображений на примере Microsoft Paint. Основы редактирования документов (текстовой процессор Microsoft Word). Методы работы с электронными таблицы на примере Microsoft Excel. Основы подготовки презентаций Microsoft Power Point. Основы телекоммуникаций и мировые сети.
Знания:
- основного использования ПК.
Умения:
- свободно использовать компьютер для решения повседневных задач.
БК 5
ПК 1.2.1

БҚ 5-6
ЖБП. 04
Қазақстан тарихы
Тоталитар режимі орналасу кезіндегі Қазақстан, Қазақстандағы индустрияландырудың басы, күшпен «ұжымдастыру» саясаты және оның қазақ халқына әсері, ІІ дүниежүзілік және Қазақстанның фашизмді жеңудегі үлесі, 40 – шы және 80 – ші жылдарда. Қазақстандағы социальды – экономикалық даму, ауыл шаруашылығындағы дағдарыс, ұлт аралық қатынас пен саяси өмірі, қайта құру кезеңі, Қазақстанның егемендігін алуы және әлем сақынасына шығуы, Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі, конституциясы мен демократиясы.
Білімдер:
- негізгі тарихи факторларды, оқиғаларды, Қазақстанның казіргі және тарихи тұлғаларының аттарын білу керек.
БҚ 1-6
ЖБП. 05
Дүниежүзі тарихы
Алғашқы қауым. Ежелгі дәуір тарихы. Ежелгі мәдениет тарихы. Ортағасырдағы Қазақстанның әлеуметтік құрылымы. Қазіргі заман тарихы. Ежелгі ғасыр тарихы, ХХ ғасыр тарихи өркениеттері және әлемдік өркениет. ХХ ғасыр халықаралық тенденциялардың және негізгі этаптар қатынасы. І – ші және ІІ – ші дүниежүзілік соғысының тарихы, олардың қортындысы. Шығыс – Батыс, Оңтүстік – Солтүстік арасындағы динамикалық қатынастар. Қазақстанның және басқа мемлекеттерінің сыртқы саясаты. Халықаралық ұйымдар, олардың халық аралық мәселелерді шешудегі рөлі.
Білімдер:
- тарихи факторлардың негізі, оқиғалар, тарихи және қазіргі тұлғалардың аттарын
БҚ 1-6
ӘЭП
Әлеуметтік–экономикалық пәндер
ЖБП. 06
Құқық
Философия – әлеуметтану ғылымының негізі. Логика, этика, эстетика, арнайы психология. Философия антропологиясы, саясаттану. Қоғам өмірінің аумағы. Азаматтану. Этика, мораль. Адам және экономика.
Білімдер:
- саясаттану және философияның негізгі принциптері.
Іскерліктер:
- этикалық және моральдық принциптерді өмірде және жұмыста қолдану.
БҚ 1-6
ЖБП. 07
Математика
Функция және оның қасиеттері, графигі. Тригонометриялық функциялар. Анализге кіріспе. Шешімдер және оның қосымшасы. Стереометрияның аксиомасы. Жазықпен түзудің паралелдігі. Жазықпен түзудің перпендикулярдығы. Сатылы функция. Математикалық статистика және сәйкестік теориясының элементтері.
Білімдер:
- алгебра элементінің негізі, тригонометрия, геометрия.
Іскерліктер:
- практикалық есептерді, математикалық құралдармен шешу.
БҚ 1-5
ЖБП. 08
Информатика
Microsoft Windows желісінде жұмыс істеу негізі. НС Интерфейс Windows. Microsoft Paint терезесінде графикалық жасау негізі. Құжаттарды жөндеу негізі (Microsoft Word жазба негізі). Microsoft Excel терезесінде электронды кестеде жұмыс істеу әдіс тәсілі. Microsoft Power Point көрмеге дайындау негізі. Әлемдік желі телекоммуникация негізі.
Білімдер:
- ДК қолданыс негізін.
Іскерліктер:
- жекелеген шешуде компьютерді еркін қолдануды білу.
БҚ 5

ПК 1.2.2
ПК 1.2.4
ПК 1.2.5
ПК 1.4.1
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ПК 1.4.4
ПК 1.6.4
ООД. 09
Физика
Механика.
Молекулярная физика.
Термодинамика.
Электродинамика.
Квантовая физика. Вселенная.
Знания:
- основных законов физики, единицы и приборы для измерения физических величин.
Умения:
- использовать физику как базу для изучения технических дисциплин.
БК 1-5
ПК 1.5.2
ПК 1.5.6
ПК 1.9.5
ООД. 10
Химия
Атом, молекула, вещество. Периодический закон и периодическая система химических элементов. Химическая связь. Строение вещества. Теория электролитической диссоциации. Закономерности химических реакций. Неорганическая химия. Органическая химия. Углеводороды. Спирты и фенолы. Ароматические углеводороды. Карбоновые кислоты. Эфиры. Амины. Аминокислоты. Белки. Жиры. СМС. Углеводы
Знания:
- химической структуры вещества, основных законов химии.
Умения:
- использовать химические элементы и их соединения в специальности.
БК 1-6
ПК 1.1.6
ПК 1.4.5
ПК 1.7.2.
ПК 1.8.4
ПК 1.9.1
ПК 1.9.4
ПК 1.9.5
ООД. 11
Биология
Биология клетки. Обмен веществ и энергии. Размножение и развитие организмов. Основы генетики. Закономерности изменчивости. Генетические основы селекции. Происхождение и начальные этапы развития жизни. Основы эволюционного учения. Основы экологии. Экологическая ситуация в Казахстане. Основы учения о биосфере.
Знания:
- основных принципов биологической науки, жизнедеятельности организмов, их индивидуальное и историческое развитие, их структуру и функции, изменение экологических систем под влиянием антропогенного фактора.
Умения:
- использовать в качестве основы биологические понятия, взгляды, закономерности для правильного формирования мировоззрения.
БК 1-5
ООД. 12
География
Общая экономика – географическая характеристика мира. Региональный обзор мира. География современного мира. Общая география. Географическая оболочка. Человечество на Земле. Мир и его части. Роль географии в оптимизации.
Знания:
- основных сведений по географии современного мира.
Умения:
- производить оценку характеристик регионов в зависимости от их местоположения.
БК 1-5
ООД. 13
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни, социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 1-6
ООД. 14
Начальная военная подготовка
Основа воинской службы. Тактическая подготовка. Огневая подготовка. Строевая подготовка. Военная топография. Характеристика опасных и вредных факторов среды обитания; физиологическое воздействие на человека опасных и вредных факторов в производственных условиях. Общие характеристики различных чрезвычайных ситуаций и выработка действий в опасных для жизни и здоровья ситуациях; экобиозащитная техника.
Знания:
- основных уставов воинской службы.
Умения:
- выполнять все требования по дисциплине, физической подготовке, необходимые для службы в армии.
БК 1-6
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка. Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языков;
- профессионального общения развития;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК1-7
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности. Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
-пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК1-7
СЭД 00
Социально–экономический модуль
СЭД. 01
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры. Сохранение мирового и национального культурного наследия. Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основных концепций и направлений в осмыслении проблем культуры;
- особенностей и общего вклада различных культур в современную цивилизацию.
БК1-7
СЭД. 02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура.
Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представлений о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК1-7
СЭД. 03
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК1-7

КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
ЖБП. 09
Физика
Механика.
Молекулалық физика.
Термодинамика.
Электродинамика.
Кванттық физика.
Ғаламшар.
Білімдер:
- физиканың негізгі заңдарын, физикалық өлшемдері мен құралдары.
Іскерліктер:
- физиканы техникалық тәртіп базасын зерттеу ретінде қолдану.
БҚ 1-5
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.6
КҚ 2.9.5
ЖБП. 10
Химия
Атом, молекула, зат. Периодты заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Химиялық қосылыстар. Заттың құрылымы. Электролиттік диссоциация теориясы. Химиялық реакциялардың заңдылықтары. Бейорганикалық химия. Органикалық химия. Көмірқышқыл газы. Спирттер мен фенолдар. Иісті көмір қышқылдар. Корбон қышқылдары. Эфирлер. Аминдер. Амин қышқылдары. Белоктар. Майлар. Көмірсулар. СМС.
Білімдер:
- заттың химиялық құрамын, химияның негізі.
Іскерліктер:
- химиялық элементтерді және олардың қосылысын мамандықта қолдану.
БҚ 1-6
КҚ 1.1.6
КҚ 2.4.5
КҚ 2.7.2.
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
ЖБП. 11
Биология
Биологиялық жасушалар. Құрамының алмасуы мен энергия. Ағзалардың көбеюі мен дамуы. Генетика негізі. Өндіріс заңдылықтары. Генетика негіздерінің селекциясы. Өмірдің шығу тегі мен даму этаптары. Эволюциялық білім негізі. Экология негізі. Қазақстандағы экология негізі. Беосфераны зерттеу.
Білімдер:
- биология ғылымының негізгі принципі, ағзаның тіршілігі, олардың тарихи және дара жетілуі, оның құрылымы мен функциясы, экологиялық жүйенің антропогенді факторлар әсерінен өзгерісі.
Іскерліктер:
- биологиялық түсінік негізі ретінде қолдану, көз қарастарды, әлем танудың дұрыс қалыптасуы заңдылығы.
БҚ 1-5
ЖБП. 12
География
Жалпы экономика – географиялық мінездемелер негізі. Әлемнің аймақтық көрінісі. Әлемнің қазіргі географиясы. Жалпы география. Географиялық қабық. Адам жерде. Әлем және оның бөліктері. Географияның оптимизациядағы ролі.
Білімдер:
- қазіргі әлемнің географиялық мағлұматтарының негізін.
Істеуі керек:
- аймақтық мінездемесіне баға беру оның орналасуына байланысты.
БҚ 1-5
ЖБП. 13
Дене тәрбиесі
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін – өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби – қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды.
Іскерліктер:
- өзін – өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
БҚ 1-6
ЖБП. 14
Алғашқы әскери дайындық
Әскери қызметтің негізі. Практикалық, шабуылдық, саптық дайындықтар. Әскери топография. Қауіпті қатерлі факторлардың тіршілік ету аймағындағы мінездемесі. Өндіріс жағдайындағы қатерлі және қауіпті заттардың адамға физиологиялық әсері. Төтенше жағдайдағы және өмірдегі қауіпті іс–әрекеттерді дайындаудың көптеген мінездемелік негізі, өмірге және денсаулыққа зияны, экобио қорғаныс техникасы.
Білімдер:
- әскери қызметтің негізгі қаулысы.
Іскерліктер:
- тәртіп бойынша бар талаптарды орындау, дене тәрбиесінің дайындығы, әскерде болуға қажетті дүниелер.
БҚ 1-6
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіби қатынасты;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 1-7
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
ЖГП.02
Кәсіби шет тілі:
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) аударудың техникасы. Кәсіби қарым – қатынас.
Білімдер:
- кәсіби қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 1-7
ЖГП.03
Қазақстан тарихы:
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны және ролі. Қазақстан территориясындағы алғашқы қауымдық құрылыс. Аркаим – әлемдік өркениеттің ошағы. Орта ғасырлы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монгол кезеңі. ХҮІ – ХҮІІІ ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы құлдық саясаты. Қазақстан ХХ ғасырдың басында, азаматтық қарама – қарсылық кезеңінде. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлттық – азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметін құлату. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетелдік интервенция. Кеңес үкіметінің орнатылуы және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмінің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат. Индустрияландыру және күшпен коллективтендіру және оның қазақ халқы үшін зардаптары. Ауыл шаруашылығын Сталин – Голощекиндік қайта құру моделі. Қазақстандағы шаруалардың көтерілісі. Саяси куғын – сүргін. Екінші дүниежүзілік соғыс басталуға дейінгі Қазақстандағы әлеуметтік – экономикалық жағдай. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылықты қалыпына келтіру. Тың көтеру. Республиканың дамуындағы интенсификация. Саяси қарама – қарсылықтар (1969, 1979, 1986 ж.ж) Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының даму жолын;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолының дамуы мен оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVII-XVIII ғасырларындағы жоңғар жапқыншылықтарына қарсы ұлт – азаттық күресін;
- XX ғасырдың 20-80 жылдардағы көтерілістері мен қозғалыстарын, қарсы тұруларын;
- XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы Қазақстанның мәдениетін;
- қазақтардың әлемдік құрылтайын;
- 1986 жылдағы Алматыда өткен желтоқсан оқиғаларын;
- тамыз бүліктері мен оның құлауын;
- ҚР–ның Мемлекеттік тәуелсіздігін;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи – археологиялық әңгіме құруды;
- көшпенділердің мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- алғашқы мемлекеттік бірлестігін сипаттай алуды;
- қоныс аудару саясатының басты мақсаттарын анықтай алуды;
- көтерілістің жеңіп шығу себептеріне талдай жасай алу;
- ЖЭС–тың, ұжымдастырудың мәнісін ашуды;
- 20 – 30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессиялар мен жер аударуларды;
- картамен жұмыс жасай білуді;
- қазақ диаспораларының пайда болуының себептерін ашуды
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлінің қандай болғанын ашу.
БҚ 1-7
ЖГП.04
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің ролі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін – өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби – қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік – биологиялық және психикалық – физиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
-өзін – өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
БҚ 1-7
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзідік және ұлттық мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
БҚ 1-7
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүние жүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез-құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ 1-7
ӘЭП.03
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
БҚ 1-7

ПК 1.1.3
ПК 2.3.5
ПК 2.5.3
ПК 2.5.4
СЭД. 04
Основы социологии и политологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система.
Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представлений о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представлений о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1-7
СЭД. 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК1-7
ОПД 00
Профессиональный модуль
ОПД 01
Основы информатики и автоматизации производства
Информация. Кодирование информации. Системы исчисления. Перевод из одной системы в другую. Формальная математическая логика. Моделирование. Виды операционных систем. Текстовый процессор WORD, таблицы EXCEL. Понятие алгоритма. Свойства, способы представления. Программирование. Графические программы.
Знания:
- значение новых информационных технологий обучения, компьютерной грамотности специалиста;
- начальные сведения об операционной системе, загрузке и выполнения команд, программах, их языке и типах, каталогах, файлах и др;
- применение микропроцессорной техники в автоматизации производства.
Умения:
- создать программы и их реализация на компьютере.
БК 2,
ПК 1.2.1
ПК 1.2.2
ПК 1.2.4
ПК 1.2.5
ПК 1.4.1
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ПК 1.4.4
ПК 1.6.4
ОПД 02
Материаловедение:
Основные сведения о машиностроительных материалах. Основные сведения о металлах и их сплавах. Железоуглеродистые сплавы. Термообработка стали и чугунов. Цветные металлы и сплавы. Медь и ее сплавы. Алюминий и его сплавы. Олово, свинец, цинк. Припои. Материалы для наплавки, сварки и резки металлов. Защиты металлов от коррозии. Трубы и соединительные (фасонные ) части. Антифрикционные материалы. Неметаллические материалы. Пластмассы. Резиновые материалы. Абразивные материалы. Жидкое топливо. Смазочные материалы и специальные жидкости.
Знания:
- физические, химические, технические свойства и качества материалов, применяемых;
- систематизации и установления закономерных связей между свойствами материалов, способами их обработки и использования;
- основные сведения о сварке и пайке металлов.
Умения:
- определять качество и свойства металлов и сплавов;
- провести термообработку стали и чугунов;
- работать с цветными металлами и сплавами;
- проводить антикоррозийные мероприятия;
- работать с пластмассой, резинотехническими изделиями и абразивными материалами;
- работать со смазочными материалами и специальными жидкостями.

КҚ 1.1.3
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
ӘЭП.04
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процестер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым- қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары.
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- реттегіш формаларды, тұлғаны әлеуметтендіру процесінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңықтауды;
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ 1-7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ 1-7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Өндірісті автоматтандыру және ақпараттар негіздері:
Ақпарат. Ақпараттарды кодтау. Есептеу жүйелері. Бір жүйеден екінші жүйеге аудару. Формальды математикалық логика. Модельдеу. Операциялық жүйелердің түрлері WORD процесірі, EXCEL кестелері. Алгоритімді түсіну. Түсінудің әдістері мен қасиеттері. Жоспарлау. Графикалық жоспарлар.
Білімдер:
- оқытудың жаңа ақпараттық технологиялардың аңызын білуге,
- маманның компьютерлік сауаттылығын арттыруға;
- операциялық жүйелерге бастапқы мәліметтерін білуді;
- командалардың енгізілуін және орындалуын білуге;
- жоспарлардың тілдері мен типтеріндегі, каталықтарындағы және т.б. бастапқы мәліметтерді білуге;
- өндірісті автоматтандыруда, микропроцессерлі техникаларды пайдалануды іске асыруға.
Іскерліктер:
- бағдарламаларды жасап оларды компьютерлерде іске асыру.
БҚ 2
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
КҚ 2.6.4
ЖКП 02
Материалтану:
Машина материалдары бойынша негізгі түсініктер; Металдар мен олардың құймалары жайында негізгі түсініктер; Темір, көміртекті құймалар; Шойын мен болатты жылумен өңдеу; Түрлі – түсті металдар мен қорытпалары; Мыс және оның қорытпалары; Алюминий және оның қорытпалары;
Қалайы, қорғасын, мырыш, дәнекерлер; балқытуға, пісіруге және металдарды кеуге арналған материалдар; металдарды коррозиядан сақтау; құбырлар және қосынды (фасонды) бөлшектер; антифрикциялық материалдар; метал емес материалдар; пластмассалар; резеңке материалдар; түрпілі (абразивті) материалдар; сұйық отыннын, майлайтын материалдардың және арнаулы сұйықтықтардың мағынасы, түрлері, алынуы және пайдалануы.
Білімдер:
- материалдардың физикалық, химиялық және технологиялық қасиеттері мен сапасын білуге;
- олардың негізгі қолдануларының арасындағы заңдылықтары мен қасиетін жүйелеуге;
- оларды өңдеумен қолдану әдістерін білуге;
- металдарды дәнекерлеу мен пісірудің негізгі мағлұматтарын білуге.
Іскерліктер:
- Металдармен, құймалардың қасиеттерімен сапасын айыру, болатпен шойынды жылумен өңдеу, түрлі–түсті металдармен және құймалармен жұмыс істеу, коррозияға қарсы шараларды өткізу, түрпілі (абразивті), пластмассалы, техникалық резеңке бұйымдарымен жұмыс істеу, майлау материалдарымен және арнайы сұйықтықтарымен жұмыс істеу.

БК 1-7
ПК 1.1.6
ПК 1.3.2
ПК 1.3.4
ПК 1.3.6
ПК 1.4.5
ПК 1.5.1
ПК 1.6.3
ПК 1.7.2
ПК 1.7.3
ПК 1.7.4
ПК 1.7.6
ПК 1.8.4
ПК 1.9.4
ПК 1.9.5
ОПД 03
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1-7
ПК 1.1.1
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
ПК 1.3.5
ПК 1.5.1
ПК 1.5.2
ПК 1.5.3
ПК 1.5.4
ПК 1.5.6
ПК 1.6.6
ПК 1.7.1
ПК 1.9.2
ПК 1.9.5
ОПД 04
Техническое черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Упрощения на сборочных чертежах, чтение и деталирование сборочных чертежей. Элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные чертежи.
Знания:
- теоретических способов построения изображения пространственных фигур и их элементов на плоскости;
- приемов построения технических чертежей с использованием принятой символики;
- единой системы конструкторской документации (ЕСКД), правил выполнения и оформления технических чертежей, приемов вычерчивания контуров технических деталей, общие сведения о проектировании.
Умения:
- с помощью черчения создать наглядный образ машины, аппарата, прибора, сооружения;
- читать сборные чертежи и схемы, выполнять геометрические построения, пользоваться стандартами при оформлении чертежей;
- выполнять техническое рисование, чертежи деталей, эскизы, разрезы, сечения.
ПК 1.6.3
ОПД 05
Электротехника:
Электрические и магнитные цепи. Электрические цепи постоянного тока. Электрические цепи переменного тока. Электрического устройства. Электронные приборы и устройства. Электроизмерительные приборы и их применение. Трансформаторы. Электрические машины, устройства. Электрические станции, сети и электроснабжение. Электропривод и электроавтоматика.
Знания:
- законов физики, используемые в технических целях, для обоснования расчетов при создании электрических машин, электроизмерительных устройств, преобразователей электронных и ионных приборов аппаратуры управления и защиты;
- способов получения, передачи, преобразования, распределения и использования электрической энергии;
- трехфазных цепей переменного тока и способов подключения к ним потребителей;
- электрические машины переменного и постоянного тока, пусковую и защитную аппаратуру, простейшие электронные приборы, применяемые в системе автоматики.
Умения:
- собирать простейшие схемы управления электродвигателями, подключать в сеть трансформаторы и электродвигатели, применять направления вращения двигателей, подбирать электродвигатели для технологического оборудования.
БК 2,5,6
ПК 1.5.2
ПК 1.5.3
ПК 1.5.4
ПК 1.5.5
ПК 1.5.6
ПК 1.9.1
ПК 1.9.2
ПК 1.9.3
ОПД 06
Основы стандартизации и метрологии:
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
Знания:
- методов, принципов стандартизации и обеспечение качества продукции;
- основных положений государственной системы стандартизации;
- системы управления качеством на автомобильном транспорте;
- способов и методов технических измерений, правил пользования средствами измерения;
- ответственности за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, форм и методов стимулирования качества продукции.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей.

БҚ 1-7
КҚ 1.1.6
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.5
КҚ 2.5.1
КҚ 2.6.3
КҚ 2.7.2
КҚ 2.7.3
КҚ 2.7.4
КҚ 2.7.6
КҚ 2.8.4
КҚ 2.9.4
КҚ 2.9.5
ЖКП 03
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер; кәсіпорында еңбекті қорғау бойынша жасау және жұмысты ұйымдастыру; еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардын алдын алу жөніндегі іс–шаралар; өңдірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық процестердің қауіпсіздігі; өндірістік санитария; өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары; өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық және нормативтік ұйымдастыру негіздерін білуге;
- кәсіпорындағы еңбекті қорғауды ұйымдастыру негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізу; ҚР еңбек туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды ресімдеу; экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалану.
БҚ 1-7
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.5
КҚ 1.1.6
КҚ 2.3.5
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.6
КҚ 2.7.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.5
ЖКП 04
Техникалық сызу:
Сызуларға қойылатын талаптар; масштабтар;
жазулары; белгіленуі; жобалаудың негізгі әдістері; сызба геометриясының негіздері; жобалауды өңдеу тәсілдері; бөлшектерді, қосындыларды, жинақтау сызбалардың орындаудың ережелері; жинама сызбаларды жеңілдету, оқу, сызбаларды бөлшектеу; құрылыс сызбаларының элементтері; машина жасау сызбаларының элементтері.
Білімдер:
- жазықтықта әр-түрлі денелерімен олардың элементтерін бейнелеудің теориялық әдістерін білуге;
- қабылдаған символиканы қолданып, техникалық сызбалардың тәсілдерін білуге;
- конструкторлық құжаттардың біріккен жүйесін білуге;
- техникалық сызбаларының толтыру ережелерін білуге;
- техникалық бөлшектерінің контурларын сызу тәсілдерін білуге;
- жобалаудың жалпы мағлуматтарын білуге.
Іскерліктер:
- Сызудың көмегі арқылы машиналардың, апараттардың, құралдардың, құрылымдардың кескін бейнесін жасау; жинама сызбаларымен нобайларды оқып білу; геометриялық орналасуларды орындау, сызбаларды толтырғанда стандартты пайдалану; бөлшектердің, эскиздердің, кескіндердің, қималардың сызбалары мен техникалық суреттерін салуды орындау.
КҚ 2.6.3
ЖКП 05
Электротехника:
Электрлі және магнитті желі; тұрақты тоқтың электронды торы; айнымалы тоқтың электронды торы; электр құрылғы; электрлі аспаптар мен құрылғылар; электроөлшеуіш құрылғылар және оларды қолдану; трансфоматорлар; электронды машиналар, оның құрылымы; электростанциялар, жүйелер және электронды қамтамасыз ету; электр беріліс және электроавтоматика.
Білімдер:
- электронды машина жасауда өлшемдер еңгізу және техникалық мақсаттар үшін физиканың заңдарын білуге;
- электронды және ионды басқару мен қорғау құралдарын жасауда еңгізу және техникалық мақсаттар үшін физиканың заңдарын білуге;
- электрөлшеуіш құрылғылар жасауда еңгізу және техникалық мақсаттар үшін физиканың заңдарын білуге;
- электр энергиясын алу жолдарын білуге;
- электр энергиясын қайта құру жолдарын білуге;
- электр энергиясын беру жолдарын білуге;
- электр энергиясын бөлу және қолдану жолдарын білуге;
-үш фазалы айнымалы токты және оған тұтынушыларды қосуын білуге;
- автоматика жүйесінде қолданылатын айнымалы және тұрақты тоқпен істейтін электронды машиналарды білуге;
-іске қосу және қорғау аппаратураларын білуге;
- қарапайым электронды құрылғыларды білуге.
Іскерліктер:
- Қарапайым электқозғалғыштардың басқару кестесін құрастыру; торға трансформаторлар мен электрқозғалтқыштарды қосу; қозғалғыштардың айналу бағытын қолдану; технологиялық құрылғыларға электрқозғалғыштарды талдау.
БҚ 2,5,6
КҚ 2.5.2
КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.4
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
КҚ 2.9.1
КҚ 2.9.2
КҚ 2.9.3
ЖКП 06
Стандарттау негіздері мен метрология:
Стандартизацияның әдістері; стандартизацияның принциптері; қолданыстағы стандарттар; ҚКБС; қондырылуы мен дәлдік шегінің типтік қосылыстарындағы өлшемдер; олардың сызбада белгіленуі; бедерінің қондырылуы; типтік қосылыстардағы ажарлануының орналасуы; көптеген бөлшектердің өлшену әдіс–тәсілдері;
Білімдер:
- стандартизацияның әдістерін білуге;
- стандартизацияның принциптерін білуге;
- өнімнің сапасын қамтамасыз ете білуге;
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі нұсқауларын білуге;
- автокөліктің сапалы басқару жүйесін білуге;
- техникалық өлшеудің әдіс – тәсілдерін білуге;
- өлшеудің әдіс – тәсілдерін, білуге;
- өлшеу құралдарын дұрыс қолдана білуге;
- заң талаптарын бұзудағы жауапкершілік туралы білуге.
- өнімнің сапасын сапалауын білуге;
- әдіс – тәсілдерін жасанды түрде сапалауын білуге.
Іскерліктер:
- Мемлекеттік стандарт жүйесінде нормативтік–техникалық құжаттарды қолдануды талдау; қондырылуы талдау; дәлдік шегін талдау; ажарлануды талдау; дайындалған бөлшектердің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілеу; бақылаудың жетілдірілген құрал түрлерімен өлшеуді; бөлшектің негізгі өлшемдерін есептеуді.

БК 1-7
ПК 3.3.4
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, предъявляемых к оформлению документов;
- методики составления служебного письма, классификаций и движение документов;
Умения:- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
БК 1-6
ПК 1.4.2
ОПД 08
Основы рыночной экономики:
Экономика и ее основные проблемы. Микро -, макроэкономика. Ресурсы. Механизмы рыночного ценообразования. Конкуренция. Экономические основы деятельности предприятия. Антимонопольное регулирование. Структура экономики страны. Финансы. Кредитная и налоговая системы. Инфляционные процессы, безработица. Проблемы экономического роста. Проблемы казахстанской экономики. Мировой рынок товаров, услуг, валют. Основы бизнеса.
Знания:
- экономических законов и их применение в конкретных ситуациях;
- механизмов рыночного ценообразования;
- регулирования социально – экономических проблем;
- кредитной, налоговой системы;
- проблемы экономического роста.
Умения:
- применять экономические законы в практической деятельности;
- определять экономические основы деятельности предприятия.
БК 1-5
ПК 1.1.3
ПК 1.2.4
ПК 1.4.2
ПК 1.4.3
ПК 1.4.4
ОПД 09
Профессиональная этика и психология:
Этика наука о морали. Высшие моральные ценности. Основные моральные качества человека. Предметы и задачи психологии. Индивидуальные психологические особенности. Личность в коллективе. Личность и выбор профессии. Ощущения и восприятие. Память и внимание. Мышление и воображение. Чувства и воля. Межличностные взаимоотношения. Внутренние и внешние конфликты. Способы выхода из конфликтов. Индивидуальность. Семейные конфликты.
Знания:
- этики и морали;
- высших моральных ценностей;
- основных моральных качеств человека;
- задач по психологии;
- индивидуальных психологических особенностей человека;
- о межличностных взаимоотношениях.
Умения:
- быть личностью в коллективе;
- выбирать как личность профессию;
- развивать ощущения и восприятие;
- развивать память и внимание;
- мыслить и развивать воображение;
- предупреждать внутренние и внешние конфликты;
- определять способы выхода из конфликтов;
- быть индивидуальным.
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 1201011 – Водитель
СД.01
Устройство автомобилей:
Введение. Роль и значение автомобильного транспорта. Классификация и индексация. Общее устройство автомобиля. Двигатель. Общее устройство и рабочий процесс двигателя внутреннего сгорания. Кривошипно-шатунный механизм. Газораспределительный механизм. Система охлаждения. Смазочная система. Система питания. Электрооборудование. Основные сведения по электротехнике. Источники тока. Система зажигания. Система пуска. Контрольно – измерительные приборы. Электродвигатели вспомогательного оборудования. Система освещения. Световая и звуковая сигнализация. Общая схема электрооборудования. Трансмиссия. Общая схема трансмиссии. Сцепление. Коробка передач. Раздаточная коробка. Коробка отбора мощности. Карданная передача. Ведущие мосты. Несущая система. Механизмы управления. Механизмы управления. Рулевое управление. Тормозные системы. Кузов. Дополнительное оборудование. Безопасность труда.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.

БҚ 1-7
КҚ 3.3.4
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым – қатынас; қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі; офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды білуге;
- қызметтік хатты құру әдісін білуге;
- құжаттардың орналасу мен жіктелуін білуге.
Іскерліктер:
- Мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу; мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін құру.
БҚ 1-6
КҚ 2.4.2
ЖКП 08
Сауда экономиканың негізі
Экономика және оның проблемалары; микро – макроэкономика; ресурстар; кәсіпорынның экономикалық қызмет негізі; антимонопольді реттеу; ел экономикасының структурасы; финанстар; несиелік процестер; жұмыссыздық; экономикалық өсудің проблемалары; қазақстандық экономиканың проблемалары; әлемдік өнімдер тауары, қызмет,
валюта; бизнес негізі.
Білімдер:
- экономиканың заңдарын білуге, олардың белгілі жағдайларда қолдануын істей білуге;
- сауда бағасының орнатылу механизмін білуге;
- арнайы экономикалық проблемаларды реттеуді білуге;
- несиелік жүйесін білуге;
- салық жүйесін білуге;
- экономикалық өсудегі проблемаларды білуге.
Іскерліктер:
- Экономикалық заңдарды іс жүзінде қолдану; кәсіпорынның экономикалық жүйесін анықтау.
БҚ 1-5
КҚ 1.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
ЖКП 09
Кәсіптік этика және психология:
Этика мораль туралы ғылым. Жоғарғы моральдық құндылық. Адамнын негізгі моральды қасиеттері. Психология пәні және мақсаттары. Жеке психологиялық ерекшеліктері. Коллективтегі жеке тұлға. Жеке тұлға және мамандықты таңдау. Қабылдау және сезіну. Жады және ықылас. Ойлау қабілеттігі және елестеу. Сезім және ерік. Тұлғалар қатынасы. Іштік және сыртқы конфликт. Конфликтен шығу жолдары. Менің даралық қабілетім. Отбасыл конфликтері.
Білімдер:
- этиканы және моралды;
- жоғарғы моральды құндылықтарды;
- адамнын негізгі моральды сапасын;
- психология мақсаттарын;
- адамнын жеке психологиялық негіздерін;
- тұлға қатынастары туралы.
Іскерліктер:
- коллективте жеке тұлға болу;
- жеке тұлға ретінде мамандықты таңдай білу;
- қабылдау және сезіну қабілеттіктерін артыруын;
- жады және ықылас қабілеттіктерін арттыруын;
- ойлау және елестеу қабілеттігін арттыруын;
- ішкі және сыртқы конфликтерін ескеруін;
- конфликтердең шығу әдістерін таңдауын;
- даралы болуын.
БҚ 1-5
КҚ 1.1.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.4
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілік: 1201011 – Жүргізуші
АП.01
Автомобильдердің құрылымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөлік жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрылымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Кіріспе. Автокөліктің мағынасы және ролі. Классификациясы және индексациялануы. Автомобильдің жалпы құрылысы. Қозғалтқыш. Іштен жану қозғалтқыштың жалпы құрылысы және жұмыс процестері. Қосиінді бұлғақты механизм. Газтарату механизмі. Салқындату жүйесі. Майлау жүйесі. Қоректендіру жүйесі. Электржабдықтар. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер. Ток көздері. Тұтандыру жүйесі. Оталдыру жүйесі. Бақылау және өлшеу құралдары. Қосымша электрқозғалтқыштар жабдықтары. Жарықтандыру жүйесі. Жарық және дабыл беру сигнализациясы. Электржабдықтардың жалпы сұлбасы. Трансмиссия. Трансмиссия жалпы сүлбасы. Ілініс. Беріліс қорабы. Үлестірүші қорабы. Қуат беру қорабы. Кардан берілістері. Жетекші белдіктері. Тасымалдау жүйесі. Басқару механизмі. Руль басқаруы. Тежеуіш жүйесі. Шанақ. Қосымша жабдықтар. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектерін білуге;
- автомобильдің негізгі агрегаттарын білуге;
- автомобиль құрылымының жұмыс істеу принциптерін білуге;
- автомобильдің классификациясын білуге;
- әр – түрлі жылжымалы құрамының қажеттілігін білуге;
-автомобильдерді сақтау түрлерін білуге.
Іскерліктер:
- Автомобильдердің ақауларын анықтауды; әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу.

БК 5-7
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта:
Система технического обслуживания и ремонта автомобилей. Дефекты и износы деталей. Техническая диагностика автомобилей. Нормы расхода топлива и смазочных материалов. Ежедневное техническое обслуживание автомобилей. Техническое обслуживание двигателей. Техническое обслуживание систем питания двигателей. Техническое обслуживание системы охлаждения. Техническое обслуживание систем смазки. Техническое обслуживание приборов электрооборудования. Техническое обслуживание трансмиссии. Техническое обслуживание несущей системы. Техническое обслуживание рулевого управления. Техническое обслуживание тормозных систем. Техническое обслуживание кузова и дополнительного оборудования. Правила хранения подвижного состава. Особенности эксплуатации автомобилей в сложных климатических условиях. Экономичность автомобилей. Ремонт машин- Гигиена труда. Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Допуски и технические измерения. Взаимозаменяемость и ее виды. Посадки, их виды и назначения. Основные сведения о размерной обработке деталей. Сборочные работы. Неподвижные и разъемные соединения. Трубопроводные системы. Подшипниковые узлы. Зубчатые передачи. Ремонт типовых деталей и механизмов. Ремонт валов. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов. Ремонт муфт. Ремонт деталей зубчатых и цепных передач. Ремонт деталей и узлов пневмосистем. Ремонт деталей и узлов гидросистем. Ремонт неподвижных, разъемных соединений. Виды и способы ремонта резьбовых соединений. Ремонт заклепочных соединений. Ремонт паянных и сварочных соединений. Ремонт трубопроводов. Организация текущего ремонта автомобилей. Текущий ремонт. Капитальный ремонт. Методы ремонта. Основные понятия о качестве ремонта автомобилей. Износы автомобильных деталей. Классификация износов. Пути увеличения срока службы деталей. Способы восстановления деталей. Ремонтные размеры. Дополнительные ремонтные детали. Наплавка, металлизация. Электролитическое наращивание, электролитическое натирание. Пластическая деформация. Восстановление полимерными материалами, клеевыми композициями. Восстановление деталей сваркой. Электромеханическая и электрофизическая обработка. Подготовка автомобиля к ремонту. Способы разборки автомобиля, мойка деталей. Дефектовка и сортировка деталей. Комплектование деталей. Ремонт деталей кривошипно –шатунного механизма. Ремонт гильзы цилиндра, шатуна, головки цилиндров. Ремонт блока цилиндров и коленчатого вала. Ремонт деталей газораспределительного механизма. Ремонт деталей системы охлаждения. Ремонт деталей и приборов системы питания двигателей. Ремонт АКБ. Ремонт приборов системы зажигания. Ремонт электроприборов, освещения. Ремонт приборов звуковой и световой сигнализации. Сборка двигателя. Испытание двигателя. Качество отремонтированных двигателей. Ремонт сцепления. Ремонт коробки передач. Ремонт раздаточной коробки. Ремонт карданной передачи. Ремонт главной передачи. Ремонт редуктора ведущего моста (дифференциал). Качество ремонта механизмов и агрегатов трансмиссии. Ремонт рамы. Ремонт рессоры. Ремонт амортизаторов. Ремонт балок. Ремонт ступицы. Ремонт шины и колеса. Ремонт деталей рулевого управления. Регулировка приборов рулевого управления. Ремонт деталей тормозной системы с гидравлическим приводом. Ремонт деталей тормозной системы с пневматическим приводом. Ремонт деталей стояночного тормоза. Ремонт кабины. Ремонт кузова и оперения. Ремонт лебедки. Ремонт подъемного механизма. Ремонт дополнительного оборудования. Обивочные работы. Малярные работы. Основные технологии сборки автомобиля. Испытания автомобиля после ремонта. Качество отремонтированного автомобиля. Основные требования безопасности труда при ремонте автомобилей. Вводный инструктаж. Текущий инструктаж и инструктаж на рабочем месте. Средства и технологии диагностирования.
Знания:
-основных параметров технического состояния автомобилей и их изменения в процессе эксплуатации;
- методы и средства диагностирования автомобилей;
- технологии технического обслуживания автомобилей;
- организации контроля технического состояния автомобилей для обеспечения безопасности движения.
Умения:
- использовать методы и средства диагностирования автомобилей;
- работать с оборудованием для диагностирования; -проводить контрольно – диагностические операции.
БК 1-5
ПК 1.1.2
ПК 1.1.4
ПК 1.1.5
ПК 1.1.6
СД.03
Основы управления автомобилем и безопасность движения:
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожных знаков, их назначение и способы применения;
- дорожной разметки и требований предъявляемых к ней;
- правил проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правил его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 5-7
КҚ 1.1.5
КҚ 1.1.6
АП.02
Автөкөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
Автокөлік құралдарын пайдаланудағы техникалық күйінің өзгеру себептері. Пайдалану материалдары, автокөлік жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының жүйесі, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету технологиясын, күнделікті техникалық қызмет көрсету, техникалық қызмет көрсету № 1, техникалық қызмет көрсету № 2, маусымдық қызмет көрсету, қосиінді бұлғақты механизміне және газтарату механизміне техникалық қызмет көрсету, қозғалтқыштың салқындату жүйесіне техникалық қызмет көрсету, майлау жүйесіне техникалық қызмет көрсету, қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, автокөлік электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, трансмиссия агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жүру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, рульмен басқару жүйесіне техникалық қызмет көрсету, тежеуіш жүйесіне техникалық қызмет көрсету, өзі аударушы автокөліктерге және автопоездарға техникалық қызмет көрсету, қиын табиғи жағдайларында автокөліктерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымды жұмыстарын жүйелеу, сақтау және қозғалтқыштың оталдыруын қысқы мерзімінде жеңілдету әдістері.
Автомобильді жөндеу – бөлшектерді қалпына келтіру және ғұмырын ұзарту әдістері,техникалық механикадан мәліметтер, материалдар, кедергісі, жинақтау жұмыстары, құбыр жүйесін жөндеу, үлгілік бөлшектер мен механизмдерді жөндеу, бөлшектер мен бөліктерді жөндеу, пневмо және гидрожүйелерді жөндеу, жылжымайтын ажыратылатын қосылыстарды жөндеу, тойтармалы қосылыстарды жөндеу, дәнекерленген және пісірілген қосылыстарды жөндеу, құбырлар мен түтікшілерді жөндеу, автомобильге ағымды жөндеуді ұйымдастыру, қозғалтқышты жөндеу, қосиінді бұлғақ механизімдерінің бөлшектерін таңдау, ауыстыру және жөндеу, газ тарату механизм бөлшектерін жөндеу, салқындату жүйесінін бөлшектерін жөндеу, майлау жүйесінің бөлшектерін жөндеу, қоректендіру жүйесінің бөлшектерін және құралдарын жөндеу, электр жабдықтарды және құралдарды жөндеу, қозғалтқышты жинау және сынау, трансмиссия жүйесінің бөлшектерін жөндеу, аспа жүйесі мен автомобильді басқару механизмдерін жөндеу, шанақ пен қосымша жабдықтарды жөндеу, автомобильді жинау, оны сынау және жөндеуден өткізу, ұйымдардың алға басу үлгілері мен жұмысшылардың еңбегін ынталандыру, еңбек қорғау, кәсіпорындағы өрт және электр қауіпсіздігі. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету; автомобильдерді жөндеу; автомобильді диагностикалау құралдары; автомобильді диагностикалау технологиялары.
Білімдер:
- автокөлікті жөндеу және техникалық қызмет көрсету негіздерін білуге;
- автокөліктің жүйелері мен агрегаттарын диагностикалау негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Техникалық қызмет көрсетуде және жөндеу кезінде құралдарды қолдану; автокөліктің байланыстары мен агрегаттарын диагностикалауда құрал – жабдықтармен жұмыс істеуді.
БҚ 1-5
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.4
КҚ 1.1.5
КҚ 1.1.6
АП.03
Автомобильдерді басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі:
Жол қозғалысының ережелері; жүргізушінің кәсіби сенімділігі; жүргізушінің психофизиологиясының негіздері; жүргізушінің кәсіби әдеті; жол – көлік оқиғалары; автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық – пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек; адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік; наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілерін білуге;
- жол белгілерінің мағынасын білуге;
- жол белгілерін қолдану тәсілдерін білуге;
- жол таңбасын білуге;
- жол таңбасына қойылатын талаптарды білуге;
- жол қиылысынан өту ережесін білуге;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін білуге;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды білуге.
Іскерліктер:
- Жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алу; жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтау; жүкті белгілеп оны орналастыруды; жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беру; ЖКО болған жағдайда, жедел жәрдемге дейінгі алғашқы көмек көрсету.

БК 2,6
ПК 1.1.1
ПК 1.1.3
СД.04
Эксплуатация автомобильного транспорта:
Автотранспортное предприятие, организация работы подвижного состава, подготовка подвижного состава к выходу на линию, перевозка пассажиров, перевозка грузов, показатели работ.
Знания:
- видов автотранспортных предприятий;
- порядок эксплуатации автомобильного транспорта.
Умения:
- организовать работу подвижного состава автомобильного транспорта;
- подготовки подвижного состава к выходу на линию;
- порядок приема подвижного состава после возвращения с линии;
- порядок перевозки пассажиров и грузов;
- контроля показателей работ.
ПК 1.1.2
ПК 1.1.3
ПК 1.1.6
СД.05
Организация диагностирования автомобильного транспорта:
Диагностирование КШМ и ГРМ, диагностирование системы охлаждения и смазки, диагностирование системы питания, диагностирование электрооборудования автомобиля, диагностирование двигателя, стенды для проведения диагностирования, диагностирование углов установки колес, диагностирование рулевого управления, диагностирование соединения шкворней, диагностирование тормозной системы, диагностирование тягово-экономических показателей автомобиля, диагностирование основных параметров автомобиля, стационарные стенды для диагностирования автомобиля, технологии и оборудования для экстренной диагностики автомобиля, диагностирование ходовой части автомобиля методом испытания.
Знания:
- основ диагностирования систем и узлов автомобиля;
- принципа действия диагностического оборудования;
- порядка проведения диагностирования.
Умения:
- подбирать необходимое диагностическое оборудование;
- порядка его установки;
- считывать информацию;
- умение оформлять выявленные неисправности.
БК 6
ПК 1.1.4
ПК 1.1.5
Квалификация: 1201032 – Контролер пассажирского транспорта
СД.01
Устройство автомобилей:
Введение. Роль и значение автомобильного транспорта. Классификация и индексация. Общее устройство автомобиля. Двигатель. Общее устройство и рабочий процесс двигателя внутреннего сгорания. Кривошипно-шатунный механизм. Газораспределительный механизм. Система охлаждения. Смазочная система. Система питания. Электрооборудование. Основные сведения по электротехнике. Источники тока. Система зажигания. Система пуска. Контрольно – измерительные приборы. Электродвигатели вспомогательного оборудования. Система освещения. Световая и звуковая сигнализация. Общая схема электрооборудования. Трансмиссия. Общая схема трансмиссии. Сцепление. Коробка передач. Раздаточная коробка. Коробка отбора мощности. Карданная передача. Ведущие мосты. Несущая система. Механизмы управления. Механизмы управления. Рулевое управление. Тормозные системы. Кузов. Дополнительное оборудование. Безопасность труда.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 5-7
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта:
Система технического обслуживания и ремонта автомобилей. Дефекты и износы деталей. Техническая диагностика автомобилей. Нормы расхода топлива и смазочных материалов. Ежедневное техническое обслуживание автомобилей. Техническое обслуживание двигателей. Техническое обслуживание систем питания двигателей. Техническое обслуживание системы охлаждения. Техническое обслуживание систем смазки. Техническое обслуживание приборов электрооборудования. Техническое обслуживание трансмиссии. Техническое обслуживание несущей системы. Техническое обслуживание рулевого управления. Техническое обслуживание тормозных систем. Техническое обслуживание кузова и дополнительного оборудования. Правила хранения подвижного состава. Особенности эксплуатации автомобилей в сложных климатических условиях. Экономичность автомобилей.
Ремонт машин - Гигиена труда. Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Допуски и технические измерения. Взаимозаменяемость и ее виды. Посадки, их виды и назначения. Основные сведения о размерной обработке деталей. Сборочные работы. Неподвижные и разъемные соединения. Трубопроводные системы. Подшипниковые узлы. Зубчатые передачи. Ремонт типовых деталей и механизмов. Ремонт валов. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов. Ремонт муфт. Ремонт деталей зубчатых и цепных передач. Ремонт деталей и узлов пневмосистем. Ремонт деталей и узлов гидросистем. Ремонт неподвижных, разъемных соединений. Виды и способы ремонта резьбовых соединений. Ремонт заклепочных соединений. Ремонт паянных и сварочных соединений. Ремонт трубопроводов. Организация текущего ремонта автомобилей. Текущий ремонт. Капитальный ремонт. Методы ремонта. Основные понятия о качестве ремонта автомобилей. Износы автомобильных деталей. Классификация износов. Пути увеличения срока службы деталей. Способы восстановления деталей. Ремонтные размеры. Дополнительные ремонтные детали. Наплавка, металлизация. Электролитическое наращивание, электролитическое натирание. Пластическая деформация. Восстановление полимерными материалами, клеевыми композициями. Восстановление деталей сваркой. Электромеханическая и электрофизическая обработка. Подготовка автомобиля к ремонту. Способы разборки автомобиля, мойка деталей. Дефектовка и сортировка деталей. Комплектование деталей. Ремонт деталей кривошипно –шатунного механизма. Ремонт гильзы цилиндра, шатуна, головки цилиндров. Ремонт блока цилиндров и коленчатого вала. Ремонт деталей газораспределительного механизма. Ремонт деталей системы охлаждения. Ремонт деталей и приборов системы питания двигателей. Ремонт АКБ. Ремонт приборов системы зажигания. Ремонт электроприборов, освещения. Ремонт приборов звуковой и световой сигнализации. Сборка двигателя. Испытание двигателя. Качество отремонтированных двигателей. Ремонт сцепления. Ремонт коробки передач. Ремонт раздаточной коробки. Ремонт карданной передачи. Ремонт главной передачи. Ремонт редуктора ведущего моста (дифференциал). Качество ремонта механизмов и агрегатов трансмиссии. Ремонт рамы. Ремонт рессоры. Ремонт амортизаторов. Ремонт балок. Ремонт ступицы. Ремонт шины и колеса. Ремонт деталей рулевого управления. Регулировка приборов рулевого управления. Ремонт деталей тормозной системы с гидравлическим приводом. Ремонт деталей тормозной системы с пневматическим приводом. Ремонт деталей стояночного тормоза. Ремонт кабины. Ремонт кузова и оперения. Ремонт лебедки. Ремонт подъемного механизма. Ремонт дополнительного оборудования. Обивочные работы. Малярные работы. Основные технологии сборки автомобиля. Испытания автомобиля после ремонта. Качество отремонтированного автомобиля. Основные требования безопасности труда при ремонте автомобилей. Вводный инструктаж. Текущий инструктаж и инструктаж на рабочем месте. Средства и технологии диагностирования.
Знания:
- основных параметров технического состояния автомобилей и их изменения в процессе эксплуатации;
- методы и средства диагностирования автомобилей;
- технологии технического обслуживания автомобилей;
- организации контроля технического состояния автомобилей для обеспечения безопасности движения.
Умения:
- использовать методы и средства диагностирования автомобилей;
- работать с оборудованием для диагностирования; -проводить контрольно – диагностические операции.

БҚ 2,6
КҚ 1.1.1
КҚ 1.1.3
АП.04
Автокөлік құралдарын пайдалану:
Автокөлік кәсіпорыны, жылжымалы құрам жұмысын басқару, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындау, жолаушы тасымалдау, жүк тасымалдау, жұмыс көрсеткіштері.
Білімдер:
- Автокөлік кәсіпорынын, жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды,
жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
- Автокөлік кәсіпорынында жұмысты,
жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды, жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін анықтауды.
КҚ 1.1.2
КҚ 1.1.3
КҚ 1.1.6
АП.05
Автокөлік құралдарын диагностикалауды ұйымдастыру:
КШМ және ГТМ–ді диагностикалау, қозғалтқыштың салқындату және майлау жүйелерін диагностикалау, қоректендіру жүйесін диагностикалау, автомобильдің электр жабдықтарын диагностикалау, қозғалтқышқа кешенді диагностиканы өткізуге арналған электронды стендтер. Алдыңғы дөңгелектің тиісті бұрыштарының күйін диагностикалау, автомобильдің рульдік басқаруы мен шкворень қосылыстарын диагностикалау, автомобильдің тежеуіш жүйесін диагностикалау, автомобильдің тартымды – экономикалық көрсеткіштерін диагностикалау, автомобильдің жалпы параметрлерін диагностикалау.
Автомобильге кешенді диагностиканы өткізуге арналған стендтер, автомобильге шұғыл түрде диагностикалауды өткізуге арналған технологиясы мен құрал жабдықтары, автомобильдің жүру бөлігіне жолда жүріп сынау әдісімен диагностикалау.
Білімдер:
- КШМ және ГТМ – ді диагностикалауды, қозғалтқыштың салқындату және майлау жүйелерін диагностикалауды, қоректендіру жүйесін диагностикалауды, автомобильдің электр жабдықтарын диагностикалауды, қозғалтқышқа кешенді диагностиканы өткізуге арналған электронды стендтерді.
- Алдыңғы дөңгелектің тиісті бұрыштарының күйін диагностикалауды, автомобильдің рульдік басқаруы мен шкворень қосылыстарын диагностикалауды, автомобильдің тежеуіш жүйесін диагностикалауды, автомобильдің тартымды – экономикалық көрсеткіштерін диагностикалауды, автомобильдің жалпы параметрлерін диагностикалауды.
- Автомобильге кешенді диагностиканы өткізуге арналған стендтерді, автомобильге шұғыл түрде диагностикалауды өткізуге арналған технологиясы мен құрал жабдықтарды, автомобильдің жүру бөлігіне жолда жүріп сынау әдісімен диагностикалауды.
Іскерліктер:
- КШМ және ГТМ – ді диагностикалауды, қозғалтқыштың салқындату және майлау жүйелерін диагностикалауды, қоректендіру жүйесін диагностикалауды, автомобильдің электр жабдықтарын диагностикалауды, қозғалтқышқа кешенді диагностиканы өткізуге арналған электронды стендтермен жұмыс істеуді.
- Алдыңғы дөңгелектің тиісті бұрыштарының күйін диагностикалауды, автомобильдің рульдік басқаруы мен шкворень қосылыстарын диагностикалауды, автомобильдің тежеуіш жүйесін диагностикалауды, автомобильдің тартымды – экономикалық көрсеткіштерін диагностикалауды, автомобильдің жалпы параметрлерін диагностикалауды.
- Автомобильге кешенді диагностиканы өткізуге арналған стендтерді қолдануын, автомобильге шұғыл түрде диагностикалауды өткізуге арналған технологиясы мен құрал жабдықтарын пайдалануды, автомобильдің жүру бөлігіне жолда жүріп сынау әдісімен диагностикалауды.
БҚ 6
КҚ 1.1.4
КҚ 1.1.5
Біліктілік: 1201032–Жолаушы тасымалдау көлігінің тексерушісі
АП.01
Автомобильдердің құрылымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөлік жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрылымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Кіріспе. Автокөліктің мағынасы және ролі. Классификациясы және индексациялануы. Автомобильдің жалпы құрылысы. Қозғалтқыш. Іштен жану қозғалтқыштың жалпы құрылысы және жұмыс процесстері. Қосиінді бұлғақты механизм. Газтарату механизмі. Салқындату жүйесі. Майлау жүйесі. Қоректендіру жүйесі. Электржабдықтар. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер. Ток көздері. Тұтандыру жүйесі. Оталдыру жүйесі. Бақылау және өлшеу құралдары. Қосымша электрқозғалтқыштар жабдықтары. Жарықтандыру жүйесі. Жарық және дабыл беру сигнализациясы. Электржабдықтардың жалпы сұлбасы. Трансмиссия. Трансмиссия жалпы сүлбасы. Ілініс. Беріліс қорабы. Үлестірүші қорабы. Құжат беру қорабы. Кардан берілістері. Жетекші белдіктері. Тасымалдау жүйесі. Басқару механизмі. Руль басқаруы. Тежеуіш жүйесі. Шанақ. Қосымша жабдықтар. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектерін білуге;
- автомобильдің негізгі агрегаттарын білуге;
- автомобиль құрылымының жұмыс істеу принциптерін білуге;
- автомобильдің классификациясын білуге;
- әр – түрлі жылжымалы құрамының қажеттілігін білуге;
- автомобильдерді сақтау түрлерін білуге.
Іскерліктер:
Автомобильдердің ақауларын анықтауды; әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу.
БҚ 5-7
АП.02
Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
Автокөлік құралдарын пайдаланудағы техникалық күйінің өзгеру себептері. Пайдалану материалдары, автокөлік жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының жүйесі, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету технологиясын, күнделікті техникалық қызмет көрсету, техникалық қызмет көрсету № 1, техникалық қызмет көрсету № 2, маусымдық қызмет көрсету, қосиінді бұлғақты механизміне және газтарату механизміне техникалық қызмет көрсету, қозғалтқыштың салқындату жүйесіне техникалық қызмет көрсету, майлау жүйесіне техникалық қызмет көрсету, қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, автокөлік электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, трансмиссия агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жүру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, рульмен басқару жүйесіне техникалық қызмет көрсету, тежеуіш жүйесіне техникалық қызмет көрсету, өзі аударушы автокөліктерге және автопоездарға техникалық қызмет көрсету, қиын табиғи жағдайларында автокөліктерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымды жұмыстарын жүйелеу, сақтау және қозғалтқыштың оталдыруын қысқы мерзімінде жеңілдету әдістері.
Автомобильді жөндеу – бөлшектерді қалпына келтіру және ғұмырын ұзарту әдістері,техникалық механикадан мәліметтер, материалдар, кедергісі, жинақтау жұмыстары,
құбыр жүйесін жөндеу, үлгілік бөлшектер мен механизмдерді жөндеу, бөлшектер мен бөліктерді жөндеу, пневмо және гидрожүйелерді жөндеу, жылжымайтын ажыратылатын қосылыстарды жөндеу, тойтармалы қосылыстарды жөндеу, дәнекерленген және пісірілген қосылыстарды жөндеу, құбырлар мен түтікшілерді жөндеу, автомобильге ағымды жөндеуді ұйымдастыру, қозғалтқышты жөндеу, қосиінді бұлғақ механизімдерінің бөлшектерін таңдау, ауыстыру және жөндеу, газ тарату механизм бөлшектерін жөндеу, салқындату жүйесінің бөлшектерін жөндеу, майлау жүйесінің бөлшектерін жөндеу, қоректендіру жүйесінің бөлшектерін және құралдарын жөндеу, электр жабдықтарды және құралдарды жөндеу, қозғалтқышты жинау және сынау, трансмиссия жүйесінің бөлшектерін жөндеу, аспа жүйесі мен автомобильді басқару механизмдерін жөндеу, шанақ пен қосымша жабдықтарды жөндеу, автомобильді жинау, оны сынау және жөндеуден өткізу, ұйымдардың алға басу үлгілері мен жұмысшылардың еңбегін ынталандыру, еңбек қорғау, кәсіпорындағы өрт және электр қауіпсіздігі. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету; автомобильдерді жөндеу; автомобильді диагностикалау құралдары; автомобильді диагностикалау технологиялары.
Білімдер:
- сауда экономикасының негізі;
- автокөліктің базалық үйлерінің техникалық көрсеткіштері;
- автокөліктің техникалық жағдайының диагностикалау мәні;
Іскерліктер:
- тасымалдау құжатты толтыру;
- тарифтік басқарудағы тарифтерді анықтау;
- кассалық есеп берудің формасын толтыру және құрастыру.

БК 1-5
СД.03
Основы управления автомобилем и безопасность движения:
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожных знаков, их назначение и способы применения;
- дорожной разметки и требований предъявляемых к ней;
- правил проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правил его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.
БК 2,6
СД.04
Эксплуатация автомобильного транспорта:
Автотранспортное предприятие, организация работы подвижного состава, подготовка подвижного состава к выходу на линию, перевозка пассажиров, перевозка грузов, показатели работ.
Знания:
- видов автотранспортных предприятий;
- порядок эксплуатации автомобильного транспорта.
Умения:
- организовать работу подвижного состава автомобильного транспорта;
- подготовки подвижного состава к выходу на линию;
- порядок приема подвижного состава после возвращения с линии;
- порядок перевозки пассажиров и грузов;
- контроля показателей работ.
ПК 2.3.3
СД.5
Менеджмент и маркетинг:
Введение в современный менеджмент, основные способы в менеджменте, научное обоснование менеджмента и его развитие, функции менеджмента, планирование менеджмента, регулирование менеджмента, внутреннее содержание и обоснование, мотивация, контрольные функции, маркетинг в системе менеджмента, экономические методы управления, методы администрирования, социально –психологические методы управления производством, интеграционные процессы в менеджменте: коммуникации, управленческие решения, управление отдельным человеком и группой, начальники и подчиненные: начальник, стиль управления, культурная этика управления трудовыми ресурсами, управление персоналом.
Знания:
- введения в современный менеджмент;
- основных способов в менеджменте;
- научное обоснование менеджмента и его развитие;
- функции менеджмента; -планирования менеджмента;
- регулирования менеджмента;
- внутреннего содержание и обоснования;
- мотивации; -контрольных функции;
- экономических методов управления;
- методов администрирования;
- социально–психологических методов управления производством;
- интеграционных процессов в менеджменте;
- культурной этики управления трудовыми ресурсами.
Умения:
- планировать менеджмент;
- регулировать менеджмента;
- обосновывать;
- мотивировать;
- управлять отдельным человеком и группой.
БК 6

БҚ 1-5
АП.03
Автомобильдердің басқару негіздері және қозғалыс қауіпсіздігі:
Жол қозғалысының ережелері; жүргізушінің кәсіби сенімділігі; жүргізушінің психофизиологиясының негіздері; жүргізушінің кәсіби әдеті; жол – көлік оқиғалары; автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық – пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек; адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері; өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік; наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілерін білуге;
- жол белгілерінің мағынасын білуге;
- жол белгілерін қолдану тәсілдерін білуге;
- жол таңбасын білуге;
- жол таңбасына қойылатын талаптарды білуге;
- жол қиылысынан өту ережесін білуге;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін білуге;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды білуге.
Іскерліктер:
Жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алу; жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтау; жүкті белгілеп оны орналастыруды; жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беру; ЖКО болған жағдайда, жедел жәрдемге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
БҚ 2,6
АП.04
Автокөлік құралдарын пайдалану:
Автокөлік кәсіпорыны, жылжымалы құрам жұмысын басқару, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындау, жолаушы тасымалдау, жүк тасымалдау, жұмыс көрсеткіштері.
Білімдер:
- Автокөлік кәсіпорынын, жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды,
жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін.
Іскерліктер:
- Автокөлік кәсіпорынында жұмысты,
жылжымалы құрам жұмысын басқаруды, жылжымалы құрамды линияға ( жол жүру) шығуға дайындауды, жолаушыларды тасымалдауды, жүктерді тасымалдауды, жұмыс көрсеткіштерін анықтауды.
КҚ 2.3.3
АП.05
Менеджмент және маркетинг негіздері:
Қазіргі менеджментке кіріспе, менеджменттегі жүйелі тәсіл, менеджмент туралы ғылымның дамуы мен қалыптасуы, басқарудың шетелдік тәжірибелері, менеджмент функциясы,жоспарлау функциясы, реттеу функциясы, өзара әрекет ұйымы мен өкілеттігі, мотивация, бақылау функциясы, менеджмент жүйесіндегі маркетинг, басқарудың экономикалық әдістері, әкімшілік әдістер, өңдірісті басқарудың социалды – психологиялық әдістері, менеджменттегі интеграциялық процестер: коммуникациялар (қатынастар), басқарушы шешім, тәуекелмен басқару, топты және жеке адамды басқару. Басшылар мен бағыныштылар: басшылық, басқару стилі, менеджменттегі қайшылықтар басқару еңбегінің этикасымен мәдениеті, қызметшілерді басқару.
Білімдер:
- Қазіргі менеджментке кіріспесін, менеджменттегі жүйелі тәсіл,
менеджмент туралы ғылымның дамуы мен қалыптасуын, басқарудың шетелдік тәжірибелерін, менеджмент функциясын,
жоспарлау функциясын, реттеу функциясын, өзара әрекет ұйымы мен өкілеттігін, мотивацияны, бақылау функциясын, менеджмент жүйесіндегі маркетингты, басқарудың экономикалық әдістерін, әкімшілік әдістерін, өңдірісті басқарудың социалды – психологиялық әдістерін, менеджменттегі интеграциялық процестерді.
- басшылықты,
басқару стилін, менеджменттегі қайшылықтар басқару еңбегінің этикасымен мәдениетін, қызметшілерді басқаруды.
Іскерліктер:
- менеджменттегі жүйелі тәсілдеді қолдануды, менеджмент туралы ғылымның дамуы мен қалыптасуы, басқарудың шетелдік тәжірибелерін пайдалануды,
жоспарлауды, реттеуді, бақылауды, менеджмент жүйесіндегі маркетингты, басқарудың экономикалық әдістері, әкімшілік әдістерін пайдалануды,
өңдірісті басқарудың социалды – психологиялық әдістерін қолдануды,
басқарушы шешім қабылдауды, тәуекелмен басқаруды, топты және жеке адамды басқаруды, қызметшілерді басқаруды.
БҚ 6

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
Квалификация: 1201042 – Контролер технического состояния автотранспортных средств
СД.01
Устройство автомобилей:
Введение. Роль и значение автомобильного транспорта. Классификация и индексация. Общее устройство автомобиля. Двигатель. Общее устройство и рабочий процесс двигателя внутреннего сгорания. Кривошипно-шатунный механизм. Газораспределительный механизм. Система охлаждения. Смазочная система. Система питания. Электрооборудование. Основные сведения по электротехнике. Источники тока. Система зажигания. Система пуска. Контрольно – измерительные приборы. Электродвигатели вспомогательного оборудования. Система освещения. Световая и звуковая сигнализация. Общая схема электрооборудования. Трансмиссия. Общая схема трансмиссии. Сцепление. Коробка передач. Раздаточная коробка. Коробка отбора мощности. Карданная передача. Ведущие мосты. Несущая система. Механизмы управления. Механизмы управления. Рулевое управление. Тормозные системы. Кузов. Дополнительное оборудование. Безопасность труда.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 5-7
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
СД.02
Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта:
Система технического обслуживания и ремонта автомобилей. Дефекты и износы деталей. Техническая диагностика автомобилей. Нормы расхода топлива и смазочных материалов. Ежедневное техническое обслуживание автомобилей. Техническое обслуживание двигателей. Техническое обслуживание систем питания двигателей. Техническое обслуживание системы охлаждения. Техническое обслуживание систем смазки. Техническое обслуживание приборов электрооборудования. Техническое обслуживание трансмиссии. Техническое обслуживание несущей системы. Техническое обслуживание рулевого управления. Техническое обслуживание тормозных систем. Техническое обслуживание кузова и дополнительного оборудования. Правила хранения подвижного состава. Особенности эксплуатации автомобилей в сложных климатических условиях. Экономичность автомобилей.
Ремонт машин - Гигиена труда. Производственная санитария, ее задачи. Профилактика профессиональных заболеваний и производственного травматизма. Допуски и технические измерения. Взаимозаменяемость и ее виды. Посадки, их виды и назначения. Основные сведения о размерной обработке деталей. Сборочные работы. Неподвижные и разъемные соединения. Трубопроводные системы. Подшипниковые узлы. Зубчатые передачи. Ремонт типовых деталей и механизмов. Ремонт валов. Ремонт деталей подшипниковых узлов. Ремонт шкивов. Ремонт муфт. Ремонт деталей зубчатых и цепных передач. Ремонт деталей и узлов пневмосистем. Ремонт деталей и узлов гидросистем. Ремонт неподвижных, разъемных соединений. Виды и способы ремонта резьбовых соединений. Ремонт заклепочных соединений. Ремонт паянных и сварочных соединений. Ремонт трубопроводов. Организация текущего ремонта автомобилей. Текущий ремонт. Капитальный ремонт. Методы ремонта. Основные понятия о качестве ремонта автомобилей. Износы автомобильных деталей. Классификация износов. Пути увеличения срока службы деталей. Способы восстановления деталей. Ремонтные размеры. Дополнительные ремонтные детали. Наплавка, металлизация. Электролитическое наращивание, электролитическое натирание. Пластическая деформация. Восстановление полимерными материалами, клеевыми композициями. Восстановление деталей сваркой. Электромеханическая и электрофизическая обработка. Подготовка автомобиля к ремонту. Способы разборки автомобиля, мойка деталей. Дефектовка и сортировка деталей. Комплектование деталей. Ремонт деталей кривошипно –шатунного механизма. Ремонт гильзы цилиндра, шатуна, головки цилиндров. Ремонт блока цилиндров и коленчатого вала. Ремонт деталей газораспределительного механизма. Ремонт деталей системы охлаждения. Ремонт деталей и приборов системы питания двигателей. Ремонт АКБ. Ремонт приборов системы зажигания. Ремонт электроприборов, освещения. Ремонт приборов звуковой и световой сигнализации. Сборка двигателя. Испытание двигателя. Качество отремонтированных двигателей. Ремонт сцепления. Ремонт коробки передач. Ремонт раздаточной коробки. Ремонт карданной передачи. Ремонт главной передачи. Ремонт редуктора ведущего моста (дифференциал). Качество ремонта механизмов и агрегатов трансмиссии. Ремонт рамы. Ремонт рессоры. Ремонт амортизаторов. Ремонт балок. Ремонт ступицы. Ремонт шины и колеса. Ремонт деталей рулевого управления. Регулировка приборов рулевого управления. Ремонт деталей тормозной системы с гидравлическим приводом. Ремонт деталей тормозной системы с пневматическим приводом. Ремонт деталей стояночного тормоза. Ремонт кабины. Ремонт кузова и оперения. Ремонт лебедки. Ремонт подъемного механизма. Ремонт дополнительного оборудования. Обивочные работы. Малярные работы. Основные технологии сборки автомобиля. Испытания автомобиля после ремонта. Качество отремонтированного автомобиля. Основные требования безопасности труда при ремонте автомобилей. Вводный инструктаж. Текущий инструктаж и инструктаж на рабочем месте. Средства и технологии диагностирования.
Знания:
- основных параметров технического состояния автомобилей и их изменения в процессе эксплуатации;
- методы и средства диагностирования автомобилей;
- технологии технического обслуживания автомобилей;
- организации контроля технического состояния автомобилей для обеспечения безопасности движения.
Умения:
- использовать методы и средства диагностирования автомобилей;
- работать с оборудованием для диагностирования;
- проводить контрольно–диагностические операции.

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.4
КҚ 2.3.5
КҚ 2.3.6
Біліктілік: 1201042 – Автокөліктердің техникалық күйін бақылаушы
АП.01
Автомобильдердің құрылымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөлік жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрылымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Кіріспе. Автокөліктің мағынасы және ролі. Классификациясы және индексациялануы. Автомобильдің жалпы құрылысы. Қозғалтқыш. Іштен жану қозғалтқыштың жалпы құрылысы және жұмыс процесстері. Қосиінді бұлғақты механизм. Газтарату механизмі. Салқындату жүйесі. Майлау жүйесі. Қоректендіру жүйесі. Электржабдықтар. Электротехника бойынша негізгі мәліметтер. Ток көздері. Тұтандыру жүйесі. Оталдыру жүйесі. Бақылау және өлшеу құралдары. Қосымша электрқозғалтқыштар жабдықтары. Жарықтандыру жүйесі. Жарық және дабыл беру сигнализациясы. Электржабдықтардың жалпы сұлбасы. Трансмиссия. Трансмиссия жалпы сүлбасы. Ілініс. Беріліс қорабы. Үлестірүші қорабы. Құат беру қорабы. Кардан берілістері. Жетекші белдіктері. Тасымалдау жүйесі. Басқару механизмі. Руль басқаруы. Тежеуіш жүйесі. Шанақ. Қосымша жабдықтар. Еңбек қауіпсіздігі.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектерін білуге;
- автомобильдің негізгі агрегаттарын білуге;
- автомобиль құрылымының жұмыс істеу принциптерін білуге;
- автомобильдің классификациясын білуге;
- әр – түрлі жылжымалы құрамының қажеттілігін білуге;
- автомобильдерді сақтау түрлерін білуге.
Іскерліктер:
Автомобильдердің ақауларын анықтауды; әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу.
БҚ 5-7
КҚ 2.4.1
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
АП.02
Автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу:
Автокөлік құралдарын пайдаланудағы техникалық күйінің өзгеру себептері. Пайдалану материалдары, автокөлік жылжымалы құрамына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының жүйесі, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету технологиясын, күнделікті техникалық қызмет көрсету, техникалық қызмет көрсету № 1, техникалық қызмет көрсету № 2, маусымдық қызмет көрсету, қосиінді бұлғақты механизміне және газтарату механизміне техникалық қызмет көрсету, қозғалтқыштың салқындату жүйесіне техникалық қызмет көрсету, майлау жүйесіне техникалық қызмет көрсету, қоректендіру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, автокөлік электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, трансмиссия агрегаттарына техникалық қызмет көрсету, жүру жүйесіне техникалық қызмет көрсету, рульмен басқару жүйесіне техникалық қызмет көрсету, тежеуіш жүйесіне техникалық қызмет көрсету, өзіаударушы автокөліктерге және автопоездарға техникалық қызмет көрсету, қиын табиғи жағдайларында автокөліктерді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ағымды жұмыстарын жүйелеу, сақтау және қозғалтқыштың оталдыруын қысқы мерзімінде жеңілдету әдістері.
Автомобильді жөндеу – бөлшектерді қалпына келтіру және ғұмырын ұзарту әдістері,техникалық механикадан мәліметтер, материалдар, кедергісі, жинақтау жұмыстары,
құбыр жүйесін жөндеу, үлгілік бөлшектер мен механизмдерді жөндеу, бөлшектер мен бөліктерді жөндеу, пневмо және гидрожүйелерді жөндеу, жылжымайтын ажыратылатын қосылыстарды жөндеу, тойтармалы қосылыстарды жөндеу, дәнекерленген және пісірілген қосылыстарды жөндеу, құбырлар мен түтікшілерді жөндеу, автомобильге ағымды жөндеуді ұйымдастыру, қозғалтқышты жөндеу, қосиінді бұлғақ механизімдерінін бөлшектерін таңдау, ауыстыру және жөндеу, газ тарату механизм бөлшектерін жөндеу, салқындату жүйесінін бөлшектерін жөндеу, майлау жүйесінін бөлшектерін жөндеу, қоректендіру жүйесінін бөлшектерін және құралдарын жөндеу, электр жабдықтарды және құралдарды жөндеу, қозғалтқышты жинау және сынау, трансмиссия жүйесінін бөлшектерін жөндеу, аспа жүйесі мен автомобильді басқару механизмдерін жөндеу, шанақ пен қосымша жабдықтарды жөндеу, автомобильді жинау, оны сынау және жөндеуден өткізу, ұйымдардың алға басу үлгілері мен жұмысшылардың еңбегін ынталандыру, еңбек қорғау, кәсіпорындағы өрт және электр қауіпсіздігі. Автомобильдерге техникалық қызмет көрсету; автомобильдерді жөндеу; автомобильді диагностикалау құралдары; автомобильді диагностикалау технологиялары.
Білімдер:
- автокөлікті жөндеу және техникалық қызмет көрсету негіздерін білуге;
- автокөліктің жүйелері мен агрегаттарын диагностикалау негіздерін білуге.
Іскерліктер:
Техникалық қызмет көрсетуде және жөндеу кезінде құралдарды қолдану; автокөліктің байланыстары мен агрегаттарын диагностикалауда құрал – жабдықтармен жұмыс істеуді.

БК 1-6
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.3
ПК 2.8.4
ПК 2.8.5
ПК 2.8.6
СД.03
Спецтехнология сварки:
Введение. Общие сведения о сварке. Оборудование сварочного поста. Классификация источников питания. Сварочные трансформаторы. Технология ручной дуговой сварки покрытым электродом. Сварка швов в различных пространных положениях. Сварка тонколистовой стали. Электрическая дуга. Наплавка швов. Возбуждения дуги. Технология газовой сварки низкоуглеродистых сталей. Сварочная пламя. Режимы сварки. Технология газовой сварки. Ацетиленовые генераторы. Баллоны для газа. Аппаратура и технология кислородной резки. Редукторы для сжиженных газов. Рукава и шланги. Сущность сварки в защитных газах. Сварка в среде углекислого газа. Сварочные материалы. Технология и техника сварки в среде углекислого газа. Оборудование для сварки в защитных газах. Аргонодуговая сварка. Электрическая контактная сварка. Устранение напряжений и деформаций. Классификация дефектов. Исправление дефектов. Влияния дефектов на прочность сварных соединений. Причины возникновения напряжений. Предотвращение напряжений и деформаций. Подготовка поверхности. Декапирование. Меднение. Никелирование. Хромирование. Снятие хромовых покрытий. Восстановление покрытия днища и деталей шасси. Инструменты для выравнивания и покрытия поверхности ручным способом.
Знания:
- общих сведений о сварке, оборудования сварочного поста, классификацию источников питания, сварочных трансформаторов, -технологии ручной дуговой сварки покрытым электродом;
- сварки швов в различных пространственных положениях;
- сварки тонколистовой стали;
- о электрической дуге;
- о наплавке швов, о возбуждении дуги;
- технологии газовой сварки низкоуглеродистых сталей;
- о сварочном пламени;
- режимов сварки;
- технологии газовой сварки;
- о ацетиленовых генераторах;
- о баллонах для газа;
- аппаратуры и технологии кислородной резки;
- редукторов для сжиженных газов;
- о рукавах и шлангах;
- сущности сварки в защитных газах;
- о сварке в среде углекислого газа;
- о сварочных материалах;
- о технологии и технике сварки в среде углекислого газа;
- оборудования для сварки в защитных газа;
- аргонодуговой сварки;
- электрической контактной сварки;
- порядка устранения напряжений и деформаций;
- классификации дефектов;
- порядка исправления дефектов;
- о влиянии дефектов на прочность сварных соединений;
- причин возникновения напряжений;
- порядка предотвращения напряжений и деформаций;
- порядка подготовки поверхности;
- о декапировании, меднении, никелировании, хромировании;
- порядка проведения снятия хромовых покрытий.
Умения:
- классифицировать источники питания, сварочные трансформаторы;
- работать по технологии ручной дуговой сварки покрытым электродом;
- производить сварку швов в различных пространственных положениях;
- производить сварку тонколистовой стали;
- использовать технологию электрической дугу;
- производить наплавку швов;
- применять технологию газовой сварки низкоуглеродистых сталей;
- производить сварочное пламя;
- использовать режимы сварки;
- применять новые технологии газовой сварки;
- производить сварку ацетиленовыми генераторами;
- использовать баллоны для газа;
- использовать аппаратуру и технологии кислородной резки;
- использовать редукторы для сжиженных газов;
- применять рукава и шланги;
- работать сваркой в среде углекислого газа;
- использовать сварочные материалы;
- использовать технологию и технику сварки в среде углекислого газа;
- применять оборудование для сварки в защитных газа;
- работать аргонодуговой сваркой;
- работать с электрической контактной сваркой;
- устранять напряжения и деформаций;
- классифицировать дефекты;
- исправлять дефекты;
- определения причин возникновения напряжений;
- предотвращения напряжений и деформаций;
- производить подготовки поверхности;
- производить декапирование, меднение, никелирование, хромирование;
-производить снятия хромовых покрытий.

БҚ 1-6
КҚ 1.7.1
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.3
КҚ 2.8.4
КҚ 2.8.5
КҚ 2.8.6
АП.03
Пісірудің арнайы технологиясы:
Кіріспе. Пісіру бойынша жалпы мәліметтер. Пісіру постының жабдықтарын. Қоректендіру көз құралдарының классификациясы. Пісіру трансформаторлары. Жамылғылы электродпен қол доғалы пісіруінін технологиясы. Әртүрлі орналасуында қосындыларды пісіру. Жұқа болат тілімшелерін пісіру. Электрлі доға. Қосындыларды балқыту. Доғаны қоздыру. Төменгі көміртекті болаттарды газбен пісіру технологиясы. Пісіру алауы. Пісіру режимдері. Газбен пісіру технологиясы. Ацетиленді генераторлар. Газ баллондары. Оттегімен кесу технологиясы және аппаратурасы. Сығылған газ редукторлары. Қолұстағыштар және майтүтіктер. Қорғаныс газдарындағы пісірудін мағынасы. Қышқыл газ аймағындағы пісіру. Пісіру материалдары. Қышқыл газ аумағындағы пісірудін техникасы және технологиясы. Қорғаныс газда пісіру жабдықтары. Аргондоғалы пісіру. Электрконтактілі пісіру. Қысымды және деформацияны жою. Ақаулардың классификациясы. Ақауларды түзету. Ақаулардың пісіру қосындылар беріктілігіне әсері. Қысымнын пайда болу себептері. Қысымды және деформацияны ескеру. Беткі қабатты дайындау. Декапирование. Мыстандыру. Никельмен қаптау. Хромдау. Хром қабатын қыру. Шасси бөлшектерін және түб қабатын қалпына келтіру. Қол әдісімен қабаттарды қаптау және түзету құралдары.
Білімдер:
- пісіру бойынша жалпы мәліметтерді, пісіру постынын жабдықтарын;
- қоректендіру көз құралдарының классификациясын;
- пісіру трансформаторларын;
- жамылғылы электродпен қол доғалы пісіруінін технологиясын;
- әр–түрлі орналасуында қосындыларды пісіруді;
- жұқа болат тілімшелерін пісіруді;
- электрлі доғасын, қосындыларды балқытуын;
- доғаны қоздыруды;
- төменгі көміртекті болаттарды газбен пісіру технологиясын;
- пісіру алауы туралы;
- пісіру режимдерін;
- газбен пісіру технологиясын;
- ацетиленді генераторлар туралы мәліметтерді;
- газ баллондары туралы мәліметтерді;
- оттегімен кесу технологиясын және аппаратурасын;
- сығылған газ редукторларын;
- қолұстағыштар және майтүтіктер туралы мәліметтерді;
- қорғаныс газдарындағы пісірудін мағынасын;
- қышқыл газ аймағындағы пісіруді;
- пісіру материалдары туралы мәліметтерді;
- қышқыл газ аумағындағы пісірудін техникасын және технологиясын;
- қорғаныс газда пісіру жабдықтарын;
- аргондоғалы пісірудін технологиясын;
- электрконтактілі пісіруді;
- қысымды және деформацияны жою жолдарын;
- ақаулардың классификациясын;
- ақауларды түзету жолдарын;
- ақаулардың пісіру қосындылар беріктілігіне әсерін;
- қысымнын пайда болу себептерін;
- қысымды және деформацияны ескеруін;
- беткі қабатты дайындауды;
- декапированиялауды;
- мыспен қаптау технологиясын;
- никельмен қаптауды;
- хромдауды;
- хром қабатын қыруын;
- шасси бөлшектерін және түб қабатын қалпына келтіруді;
- қол әдісімен қабаттарды қаптау және түзету құралдарын.
Істеуі керек:
- пісіру бойынша жалпы мәліметтерді пайдалануын, пісіру постынын жабдықтарын қолдануды;
- қоректендіру көз құралдарын классификациялауын;
- пісіру трансформаторларын қолдануды;
- жамылғылы электродпен қол доғалы пісіруінін технологиясын қолдануды;
- әр–түрлі орналасуында қосындыларды пісіруді;
- жұқа болат тілімшелерін пісіруді;
- электрлі доғасын қолдануды, қосындыларды балқыту арқылы қалпына келтіруді;
- доғаны қоздыруды;
- төменгі көміртекті болаттарды газбен пісіру технологиясын қолдануды;
- пісіру алауын қолдануын;
- пісіру режимдерін қосуын;
- газбен пісіру технологиясын қолдануды;
- генераторлар туралы мәліметтерді пайдалануды;
- газ баллондары туралы мәліметтерді пайдалануды;
- оттегімен кесу технологиясын және аппаратурасын қолдануды;
- сығылған газ редукторларын қолдануды;
- қолұстағыштар және майтүтіктер туралы мәліметтерді пайдалануды;
- қорғаныс газдарындағы пісірудін мағынасын пайдалануды;
- қышқыл газ аймағындағы пісіруді пайдалануды;
- пісіру материалдары туралы мәліметтерді пайдалануды;
- қышқыл газ аумағындағы пісірудін техникасын және технологиясын қолдануды;
- қорғаныс газда пісіру жабдықтарын пайдалануды;
- аргондоғалы пісірудін технологиясын қолдануды;
- электрконтактілі пісіруді қолдануды;
- қысымды және деформацияны жою жолдарын пайдалануды;
- ақаулардың классификациясын қолдануды;
- ақауларды түзету жолдарын пайдалануды;
- ақаулардың пісіру қосындылар беріктілігіне әсерін жоюды;
- қысымнын пайда болу себептерін анықтауын;
- қысымды және деформацияны ескеру жолдарын;
- беткі қабатты дайындауды;
- декапированиялауды;
- мыспен қаптау технологиясын қолдануды;
- никельмен қаптауды қолдануды;
- хроммен қанықтыру процессін;
- хром қабатын қыруды;
- шасси бөлшектерін және түб қабатын қалпына келтіруді;
- қол әдісімен қабаттарды қаптауды және түзету құралдарын қолдануды.

БК 5-6
ООД. 04
Всемирная история
Первобытный строй. История древнего мира. История древнейших цивилизаций. История средних веков. Социальная структура средневекового Казахстана. История нового времени. История древнейшего времени. Мировая цивилизация и исторические цивилизации в ХХ в. Изменение геологической карты мира в ХХв. Основные этапы и тенденции международных отношений в ХХ веке. Первая и вторая мировая война, их итоги. Динамика отношений Запад – Восток, Север – Юг. Внешняя политика Казахстана и других государств. Международные организации, их роль в урегулировании международных проблем.
Знания:
-основных исторических фактов, событий, имен исторических и современных деятелей.
БК 1-6
ООД. 05
История Казахстана
Казахстан в период становления тоталитарной системы; начало индустриализации в Казахстане; насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия для казахского народа; 2 мировая война, вклад Казахстана в победу над фашизмом; Казахстан во второй половине 40-х – первой половине 80-х годов; тенденция социально-экономического развития Казахстана; кризисные явления в сельском хозяйстве; политическая жизнь и национальные отношения; период перестройки; Казахстан – суверенное государство; выход Казахстана на мировую арену; Конституция Казахстана – гарант демократии и независимости республики.
Знания:
- основных исторических фактов, событий, имен исторических и современных деятелей Казахстана.
БК 1-6
ООД. 06
Обществознание
Философия - основа научного мировоззрения. Логика, этика, эстетика, социальная психология. Философская антропология, социология. Сферы общественной жизни. Граждановедение. Этика, мораль. Человек и экономика.
Знания:
- основных принципов философии и социологии.
Умения:
- использовать этические и моральные принципы в личной жизни и в работе.
БК 1-6
ООД. 07
География
Общая экономика – географическая характеристика мира. Региональный обзор мира. География современного мира. Общая география. Географическая оболочка. Человечество на Земле. Мир и его части. Роль географии в оптимизации.
Знания:
- основных сведений по географии современного мира.
Умения:
- производить оценку характеристик регионов в зависимости от их местоположения.
БК 1-5
ООД. 08
Математика
Функции и их свойства, графики. Тригонометрические функции. Введение в анализ. Производная и ее приложения. Аксиомы стереометрии. Параллельность прямых и плоскостей. Перпендикулярность прямых и плоскостей. Степенная функция. Элементы теории вероятности и математической статистики.
Знания:
- основных элементов алгебры, тригонометрии, геометрии.
Умения:
- применять математический аппарат для решения практических задач.
БК 1-5
ПК 3.12.1

БҚ 5-6
ЖБП.04
Дүниежүзі тарихы:
Алғашқы қауым. Ежелгі дәуір тарихы. Ежелгі мәдениет тарихы. Орта ғасырдағы Қазақстанның әлеуметтік құрылымы. Қазіргі заман тарихы. Ежелгі ғасыр тарихы ХХ ғасыр тарихи өркениеттері және әлемдік өркениет. ХХ ғасыр халықаралық тенденциялардың және негізгі этаптар қатынасы. I–ші және II–ші дүние жүзілік соғысының тарихы, олардың қортындысы. Шығыс – Батыс, Оңтүстік – Солтүстік арасындағы динамикалық қатынастар. Қазақстанның және басқа мемлекеттерінің сыртқы саясаты. Халық аралық ұйымдар, олардың халық аралық мәселелерді шешудегі роль.
Білімдер:
- тарихи факторлардың негізі, оқиғалар, тарихи және қазіргі тұлғалардың аттарын.
БҚ 1-6
ЖБП.05
Қазақстан тарихы:
Тоталитар режимі орналасу кезіндегі Қазақстан, Қазақстандағы индустриялындырудың басы, күшпен "ұжымдастыру" саясаты және оның қазақ халқына әсері, II дүние жүзілік және Қазақстанның фашизмді жеңудегі үлесі, 40-шы және 80-ші жылдарда. Қазақстандағы социалды – экономикалық даму, ауыл шаруашылығындағы дағдарыс, ұлт аралық қатынас пен саяси өмірі, қайта құру кезеңі, Қазақстаның егемендігін алуы және әлем сақынасына шығуы, Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі, конституциясы мен демократиясы.
Білімдер:
- негізгі тарихи факторларды, оқиғаларды, Қазақстанның қазіргі және тарихи тұлғаларының аттарын білу керек.
НҚ 1-6
ЖБП.06
Қоғамтану:
Философия-әлеуметтану ғылымының негізі. Логика, этика, эстетика, арнайы психология. Философия антропологиясы, саясаттану. Қоғам өмірінің аумағы. Азаматтану. Этика, мораль. Адам және экономика.
Білімдер:
- саясаттану және философияның негізгі принциптері.
Іскерліктер:
- этикалық және моральдық принциптерді өмірде және жұмыста қолдану.
БҚ 1-6
ЖБП.07
География:
Жалпы экономика – географиялық мінездемелер негізі. Әлемнің аймақтық көрінісі. Әлемнің қазіргі географиясы. Жалпы география. Географиялық қабық. Адам Жерде. Әлем және оның бөліктері. Географияның оптимизациядағы рөлі.
Білімдер:
- қазіргі әлемнің географиялық мағлұматтарының негізін.
Іскерліктер:
- аймақтын мінездемесіне баға беру оның орналасуына байланысты.
БҚ 1-5
ЖБП.08
Математика:
Функция және оның қасиеттеру, графигі. Тригонометриялық функциялар. Анализге кіріспе. Шешімдер және оның қосымшасы. Стереометрияның акциомасы. Жазықтықпен түзудің паралелдігі. Жазықпен түзудің пепендикулярлығы. Сатылы функция. Математикалық статистика және сәйкестік теориясының элементері.
Білімдер:
- алгебра элементінің негізі, тригонометрия, геометрия.
Іскерліктер:
- практикалық есептерді математикалық құралдармен шешу.
БҚ 1-5
КҚ 3.112.1

ПК 3.12.2
ООД. 09
Информатика
Основы работы в среде Microsoft Windows. Интерфейс ОС Windows. Основы обработки графических изображений на примере Microsoft Paint. Основы редактирования документов (текстовой процессор Microsoft Word). Методы работы с электронными таблицы на примере Microsoft Excel. Основы подготовки презентаций Microsoft Power Point. Основы телекоммуникаций и мировые сети.
Знания:
- основного использования ПК.
Умения:
- свободно использовать компьютер для решения повседневных задач.
БК 5
ПК 3.12.1
ПК 3.12.3
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
ООД. 10
Физика
Механика. Молекулярная физика. Термодинамика. Электродинамика. Квантовая физика. Вселенная.
Знания:
- основных законов физики, единицы и приборы для измерения физических величин.
Умения:
- использовать физику как базу для изучения технических дисциплин.
БК 1-5
ООД. 11
Химия
Атом, молекула, вещество. Периодический закон и периодическая система химических элементов. Химическая связь. Строение вещества. Теория электролитической диссоциации. Закономерности химических реакций. Неорганическая химия. Органическая химия. Углеводороды. Спирты и фенолы. Ароматические углеводороды. Карбоновые кислоты. Эфиры. Амины. Аминокислоты. Белки. Жиры. СМС. Углеводы
Знания:
- химической структуры вещества, основных законов химии.
Умения:
- использовать химические элементы и их соединения в специальности.
БК 1-6
ООД. 12
Биология
Биология клетки. Обмен веществ и энергии. Размножение и развитие организмов. Основы генетики. Закономерности изменчивости. Генетические основы селекции. Происхождение и начальные этапы развития жизни. Основы эволюционного учения. Основы экологии. Экологическая ситуация в Казахстане. Основы учения о биосфере.
Знания:
- основных принципов биологической науки, жизнедеятельности организмов, их индивидуальное и историческое развитие, их структуру и функции, изменение экологических систем под влиянием антропогенного фактора.
Умения:
- использовать в качестве основы биологические понятия, взгляды, закономерности для правильного формирования мировоззрения.
БК 1-5
ООД. 13
Начальная военная подготовка
Основа воинской службы. Тактическая подготовка. Огневая подготовка. Строевая подготовка. Военная топография. Характеристика опасных и вредных факторов среды обитания; физиологическое воздействие на человека опасных и вредных факторов в производственных условиях. Общие характеристики различных чрезвычайных ситуаций и выработка действий в опасных для жизни и здоровья ситуациях; экобиозащитная техника.
Знания:
- основных уставов воинской службы.
Умения:
- выполнять все требования по дисциплине, физической подготовке, необходимые для службы в армии.
БК 1-6
ООД. 14
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни, социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основных составляющих здорового образа жизни.
Умения:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом.
БК 1-6
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русского) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- синтаксиса казахского (русского) языков;
- профессионального общения развития;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК1-7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- профессионального общения;
- основных слов и терминов;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК1-7
ОГД.03
История Казахстана:

КҚ 3.12.2
ЖБП.09
Информатика:
Мicrosoft Windows желісінде жұмыс істеу негізі. НС интерфейс Windows. Microsoft Pait терезенде графикалық суреттерді жасау негізі. Құжаттарды жөндеу негізі (Microsoft Word жазба негізі). Microsoft Excel терезесінде электронды кестеде жұмыс істеу әдіс тәсілі. Microsoft Power Point көрмеге дайындау негізі. Әлемдік желі және телекоммуникация негізі.
Білімдер:
- ДК қолданыс негізін.
Іскерліктер:
- жекелеген шешуде компьютерді еркін қолдануды білу.
БҚ 5
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
ЖБП.10
Физика:
Механика. Молекулалық физика. Термодинамика. Электродинамика. Квантық физика. Ғаламшар.
Білімдер:
- физиканың негізгі заңдарын, физикалық өлшемдерді есептеудің бірліктері мен құралдары.
Іскерліктер:
- физиканы техникалық тәртіп базасын зерттеу ретінде қолдану.
БҚ 1-5
ЖБП.11
Химия:
Атом, молекула, зат. Периодты заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Химиялық қосылыстар. Заттың құрылымы. Электролиттік диссоциация теориясы. Химиялық реакциялардың заңдылықтары. Бейорганикалық химия. Органикалық химия. Көмірқышқыл газы. Спирттер мен фенолдар. Иісті көмір қышқылдар. Корбон қышқылдары. Эфирлер. Аминдер. Амин қышқылдары. Белоктар. Майлар. Көмірсулар.СМС.
Білімдер:
- заттың химиялық құрамын, химияның негізі заңдарын.
Іскерліктер:
- химиялық элементтерді және олардың қосылысын мамандықта қолдану
БҚ 1-6
ЖБП.12
Биология:
Биологиялық жасушалар. Құрамының алмасуы мен энергия. Ағзалардың көбеюі мен дамуы. Генетика негізі. Өндіріс заңдылықтары. Генетика негіздерінің селекциясы. Өмірдің шығу тегі мен даму этаптары. Эволюциялық білім негізі. Экология негізі. Қазақстандағы экология негізі. Беосфераны зерттеу.
Білімдер:
- биология ғылымының негізгі принципі, ағзаның тіршілігі, олардың тарихи және дара жетілуі, оның құрылымы мен функциясы, экологиялық жүйенің антропогенді факторлар әсерінен өзгерісі.
Іскерліктер:
- биологиялық түсінік негізі ретінде қолдану, көзқарастарды, әлем танудың дұрыс қалыптасуы заңдылығы.
БҚ 1-5
ЖБП.13
Алғашқы әскери дайындық:
Әскери қызметтің негізі. Практикалық, шабуылдық, саптық дайындықтар. Әскери топография. Қауіпті қатерлі факторлардың тіршілік ету аймағындағы мінездемесі. Өндіріс жағдайында қатерлі және қауіпті заттардың адамға физиологиялық әсері. Төтенше жағдайдағы және өмірдегі қауіпті іс-әрекеттерді дайындаудың көптеген мінездемелік негізі, өмірге және денсаулыққа зияны, экобио қорғаныс техникасы.
Білімдер:
- әскери қызметтің негізгі қаулысы.
Іскерліктер:
- тәртіп бойынша бар талаптарды орындау, дене тәрбиесінің дайындығы, әскерде болуға қажетті дүниелер.
БҚ 1-6
ЖБП.14
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
Іскерліктер:
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
БҚ 1-6
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі:
Қазақ (орыс) тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді аударудың (сөздікпен) техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінің синтаксисін;
- кәсіби қатынасты;
Іскерліктер:
- мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 1-7
ЖГП.02
Кәсіби шет тілі:
Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) аударудың техникасы.
Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:
- кәсіби қатынасты;
- негізгі сөздер мен терминдерді.
Іскерліктер:
-мамандық бойынша терминологияны пайдалануды;
- кәсіби бағдарлы мәтіндердің (сөздікпен) техникалық аударуын пайдалануды.
БҚ 1-7
ЖГП.03
Қазақстан тарихы
Қазіргі әлемдегі Қазақстан Республикасының орны және рөлі. Қазақстан территориясындағы алғашқы қауымдық құрылыс.

Место и роль Республики Казахстан в современном мире. Первобытный строй на территории Казахстана. Аркаим – очаг мировой цивилизации. Монгольский этап в истории Казахстана. Социально-экономическая и политическая история Казахстана в ХVI- XVIII вв. Колониальная политика царского правительства в Казахстане. Казахстан в начале ХХ века, в период гражданского противостояния. Первая мировая война и Казахстан. Национально-освободительное движение. Февральская революция и свержение царской власти. Октябрьский переворот, гражданская война и иностранная интервенция. Установление Советской власти и ее особенности в Казахстане. Строительство казарменного социализма. Новая экономическая политика (НЭП) в Казахстане. Индустриализация и насильственная «коллективизация», политика оседлости и ее последствия. Сталинско – Голощекинская модель преобразования сельского хозяйства. Восстание крестьян в Казахстане. Политические репрессии. Социально- экономическое положение Казахстана до начала второй мировой войны. Великая Отечественная война и вклад Казахстана в победе над фашизмом. Послевоенный период и восстановление народного хозяйства. Освоение целины. Интенсификация в развитии республики. Политические противостояния (1969, 1979, 1986). Период перестройки. Казахстан – суверенное независимое государство.
Знания:
- истории Казахстана
- формирования казахского народа;
- появления кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культуру Казахстана 20-30 годы XX в.;
- всемирный курултай казахов;
- декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал;
- Государственную независимость РК;
Умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства
- характеризовать первые государственные объединения;
- определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- этнодемографическая ситуация в 20-30 годы. Репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК1-7
ОГД.04
Физическая культура:
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного самосовершенствования. Профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологической и психофизиологической основы физической культуры.
Умения:
- формировать здоровый образ жизни физической культуры;
- физически и спортивно самосовершенствоваться
БК1-7
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология:
Сущность и назначение культуры: основные школы, концепции и направления в культурологии, история мировой и отечественной культуры. Сохранение мирового и национального культурного наследия. Использование местного краеведческого и культурного наследия.
Знания:
- основных концепций и направлений в осмыслении проблем культуры;
- особенностей и общего вклада различных культур в современную цивилизацию
БК1-7
СЭД. 02
Основы философии:
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли.
Природа человека и смысл его существования.
Человек и Бог.
Человек и космос.
Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности.
Человеческое познание и деятельность.
Наука и ее роль.
Человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- представлений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представлений о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК1-7
СЭД. 03
Основы социологии и политологии:
Социология как наука.
Общество как социокультурная система.
Социальные общности.
Социальные и этнонациональные отношения.
Социальные процессы.
Социальные институты и организации.
Личность: ее социальные роли и социальное поведение.
Предмет политологии.
Политическая власть и властные отношения.
Политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане.
Основы экономики: экономика и ее основные проблемы.
Знания:
- представлений о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представлений о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- знать особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 1-7
СЭД. 04
Основы экономики:
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы.
Формы и виды собственности, управление собственностью.
Виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование.
Методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов.
Бизнес-планирование.
Экономический анализ.
Анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг. Рыночная инфраструктура
Знания:
- общих положений экономической теории;
- экономических ситуаций в стране и за рубежом;
- основ макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
БК1-7

Аркаим - әлемдік өркениеттің ошағы. Орта ғасырдағы Қазақстан. Қазақстан тарихындағы монғол кезеңі. XVI-XVIII ғасырлардағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық және саяси тарихы. Патша үкіметінің Қазақстандағы құлдық саясаты. Қазақстан XX ғасырдың басында, азаматтық қарама-қарсылық кезеңінде. Бірінші дүниежүзілік соғыс және Қазақстан. Ұлттық-азаттық қозғалыс. Ақпан төңкерісі және патша үкіметін құлату. Қазан төңкерісі, азаматтық соғыс және шетелдік интервенция. Кеңес үкіметінің орнатылуы және оның Қазақстандағы ерекшеліктері. Казармалық социализмнің құрылуы. Қазақстандағы жаңа экономикалық саясат. Индустрияландыру және күшпен коллективтендіру және оның қазақ халқы үшін зардаптары. Ауыл шаруашылығын Сталин-Голощекиндік қайта құру моделі. Қазақстандағы шаруалардың көтерілісі. Саяси қуғын-сүргін. Екінші дүние жүзілік соғыс басталуға дейінгі Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жағдай. Ұлы Отан соғысы және фашизмді жеңудегі Қазақстанның үлесі. Соғыстан кейінгі кезең және халық шаруашылықты қалыптан келтіру. Тың көтеру. Республиканың дамуындағы интенсификация. Саяси қарама-қарсылықтар (1969, 1979, 1986 ж.ж.). Қайта құру кезеңі. Қазақстан – егеменді тәуелсіз мемлекет.
Білімдер:
- Қазақстан тарихын;
- қазақ халқының даму жолын;
- көшпенділер өркениетінің пайда болуын;
- Ұлы Жібек жолының дамуы мен оның тарихи маңызын;
- Қазақстанның Ресей құрамына енуін;
- XVI-XVIII ғасырлардағы жоңғар жапқыншылықтарына қарсы ұлт-азаттық күресін;
- XX ғасырдың 20-80 жылдардағы көтерілістері мен қозғалыстарын, қарсы тұруларын;
- XX ғасырдың 20-30 жылдардағы Қазақстанның мәдениетін;
- қазақтардың әлемдік құрылтайын;
- 1986 жылдағы Алматыда өткен желтоқсан оқиғаларын;
- тамыз бүліктері мен оның құлауын;
- ҚР-ның Мемлекеттік тәуелсіздігін;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи-археологиялық әңгіме құруды;
- көшпенділердің мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашуды;
- алғашқы мемлекеттік бірлестігін сипаттай алуды;
- қоныс аудару саясатының басты мақсаттарын анықтай алуды;
- көтерілістің жеңіп шығу себептеріне талдай жасай алу;
- ЖЭС-тың, ұжымдастырудың мәнісін ашуды;
- 20-30 жылдардағы этнодемографиялық жағдайларды. Репрессиялар мен жер аударуларды;
- картамен жұмыс жасай білуді;
- қазақ диаспорларының пайда болуының себептерін ашуды;
- Ұлы Отан соғысы мен соғыстан кейінгі кезеңдердегі Қазақстанның рөлінің қандай болғанын ашу.
БҚ 1-7
ЖГП.04
Дене тәрбиесі:
Маманды дайындаудағы дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтындағы маңызы. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің денелік және спорттық негіздері. Кәсіби-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік - биологиялық және психикалық-физиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінің салауатты өмір салтын қалыптастыруды;
- өзін-өзі денелік және спорттық жетілдіруді.
БҚ 1-7
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану:
Мәдениеттің мәні мен маңызы: мәдениеттанудағы негізгі мектептер, концепциялар мен бағыттар, дүниежүзідік және ұлттық мәдениетінің тарихы. Дүниежүзілік және ұлттық мұраны сақтау. Жергілікті өлкетану мен мәдени мұраны пайдалану.
Білімдер:
- мәдениет мәселелерін ұғындырудағы негізгі концепциялар мен бағыттарды;
- әр түрлі мәдениеттердің қазіргі өркениетке қосқан жалпы үлесі мен ерекшеліктерін.
БҚ 1-7
ӘЭП.02
Философия негіздері:
Философия пәні, әлемдік философиялық ойдың негізгі кезеңдері. Адам табиғаты және оның қалыптасу ойлары. Адам және Құдай. Адам және ғарыш. Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Жеке бостандық және жауапкершілік. Адам тану және қызметі. Ғылым және оның рөлі. Адамзат алдындағы көкейтесті мәселелері.
Білімдер:
- адам өмірінің мәні, дүниежүзінің діни, ғылыми мен философиялық көріністері туралы түсінікті;
- ғылым мен ғылыми танудың рөлі, оның құрылымы, түрлері мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалары туралы түсінікті;
Іскерліктер:
- рухани және бітімдік, әлеуметтік және биологиялық бастауында адам мінез-құлығын, оның санасының маңызын, саналы мен санасыз мінез-құлығын анықтауды;
- қоғамдағы адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасының адамгершілік нормаларын реттеуді.
БҚ 1-7
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтану ғылым ретінде. Қоғам-әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік ортақтық. Әлеуметтік және этникалық ұлттық қатынастар. Әлеуметтік процесстер, әлеуметтік институтар мен ұйымдар. Жеке тұлға: оның әлеуметтік рөлдері мен әлеуметтік тәртібі. Саясаттану пәні. Саяси билік пен билік қарым- қатынастар. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси үдерістер.
Экономика негіздері: экономика және оның негізгі проблемалары.
Білімдер:
- заңды түсінудегі әлеуметтік тұғыр туралы түсінікті;
- әлеуметтік әрекеттену, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік құрылым туралы түсінікті;
- реттегіш формаларды, түлғаны әлеуметтендіру процессінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалысты және әлеуметтік өзгеру мен даму факторларын дамытуды;
- биліктің маңыздылығын, саясаттың субъектілерін, саяси қатынастар мен үдерістерді (Қазақстанда және жалпы дүние жүзінде) аңықтауды;
- саяси жүйе мен саяси тәртіп туралы түсініктерді жасауды.
БҚ 1-7
ӘЭП.04
Экономика негіздері:
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидаттары.
Меншік түрлері мен нысандары, меншікті басқару. Жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау. Жоспарларды экономикалық негіздеу мен болжауларды әзірлеудің әдістері. Бизнес-жоспарлау. Экономикалық талдау. Халықтық тұтыну тауарлары мен қызметтері рыногінің жағдайын талдау. Нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- шет елдердегі және еліміздегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, ақша-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу мен қолдануды.
БҚ 1-7

ПК 3.12.7
СЭД. 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники, Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека, личность, право, правовое государство,
юридическая ответственность и ее виды, основные отрасли права, судебная система
Республика Казахстан, правоохранительные органы.
Знания:
- прав и свободы человека и гражданина, механизмов их реализации;
- правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности;
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК1-7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Делопроизводство на государственном языке:
Профессиональное общение. Делопроизводство на казахском (русском) языке; документы, их назначение и способы документирования; структура документов; сбор и хранение документов; организация и технология делопроизводства; порядок организации и формирования дел. Основы офисной и документационной работы.
Знания:
- требований, предъявляемых к оформлению документов;
- методики составления служебного письма, классификаций и движение документов;
Умения:
- составлять и оформлять образцы деловых бумаг на государственном языке.
ПК 3.12.1-3.12.7
ОПД. 02
Черчение:
Требования к чертежам, масштабы, определения, обозначения, надписи. Основные методы проецирования. Основы начертательной геометрии. Способы преобразования проекций. Правила выполнения чертежей деталей, соединений, сборочных чертежей, передач. Выполнение чертежей по специальности, элементы строительного чертежа. Стандарты на машиностроительные и строительные чертежи.
Знания:
- правил геометрического черчения;
- правил оформления чертежей;
- правил разработки и оформления конструкторской документации;
Умения:
- построить геометрические вычерчивания контуров технических деталей; - спроецировать чертеж;
- рисовать технически; - применять методы решения графических задач;
- применять средства инженерной графики.
БК 1,4,5,6
ПК 3.12.4
ОПД. 03
Основы технической механики:
Теоретическая механика.
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящихся сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Устойчивость равновесия.
Основы сопротивления материалов.
Растяжение – сжатие. Расчеты на срез и смятие. Геометрические характеристики плоских сечений. Изгиб прямого бруса.
Сдвиг и кручение брусьев прямого сечения. Понятие о действии динамических и повторно-переменных нагрузок.
Детали машин, виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты. Соединения деталей машин, их характеристики. Методы расчетов деталей, передач, соединений и устройств.
Знания:
- основных систем сил;
- условий равновесия систем сил;
- момента силы относительно точки и оси;
- основных гипотез и допущений о свойствах деформируемого тела и характере деформаций;
- условий прочности, жесткости и устойчивости;
Умения:
- аналитически определять опорные реакции;
- решать задачи на равновесие различных систем сил;
- определять положение центра тяжести простых и сложных сечений;
- пользоваться сортаментом проката стали;
- определять внутренние силы методом сечений;
- строить эпюры внутренних силовых факторов и напряжений.

КҚ 3.12.7
ӘЭП.05
Құқық негіздері:
Құқық ұғымы, жүйесі, кайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқық жүйесінің ядросы. Адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы. Жеке тұлға, құқық, құқықты мемлекет. Заң жауапкершілігі және оның түрлері. Негізгі құқық салалары. Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- азаматтар мен адамдардың бостандығы және құқығын, оларды іске асыру тетіктерін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық және адамгершілік-этикалық нормаларды;
Іскерліктер:
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативті-құқықтық құжатты қолдана білуді.
БҚ1-7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс кағаздарын жүргізу:
Кәсіби қарым-қатынас. Қазақ (орыс) тілінде іс жүргізу; құжаттар, олардың мәні мен құжаттау тәсілдері; құжаттар құрылымы; құжаттарды жинау және сақтау; іс жүргізу технологиясы мен ұйымдастырылуы; істерді қалыптастыру мен ұйымдастырудың тәртібі. Офистік және құжаттама жұмысының негіздері.
Білімдер:
- құжаттарды рәсімдеуге қойылатын талаптарды;
- қызметтік хатты құру әдісін, құжаттардың орналасуы мен жіктелуін;
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде іс қағаздарының үлгілерін рәсімдей білу және құру.
КҚ 3.12.1-3.12.7
ЖКП.02
Сызу:
Сызбаларға қойылатын талаптар, масшабтар, анықтамалар, белгілеулер, жазулар. Проекциялаудың негізгі әдістері. Сызбалық геометрияның негіздері, проекцияларды өзгерту тәсілдері. Сызбаларды, бөлшектерді, қосылыстарды, құрастырылған сызбаларды, берілістерді орындау ережелері. Мамандық бойынша сызбаларды, құрылыс сызудың элементтерін орындау. Машина құрылысы мен құрылыс сызбаларына стандарттар.
Білімдер:
- геометриялық сызудың ережелерін;
- сызбаларды ресімдеу ережелерін;
- конструкторлық құжаттаманы ресімдеу мен әзірлеудің ережелерін;
Іскерліктер:
- техникалық бөлшектердің контурын геометриялық сызуды салуды;
- сызбаны проекциялауды;
- техникалық сурет салуды;
- графикалық тапсырмаларды шешу; әдістерін пайдалануды;
- инженерлік графиканың құралдарын қолдануды.
БҚ 1,4,5,6
КҚ 3.12.4
ЖКП.03
Техникалық механика негіздері:
Теориялық механика. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары.
Үйлесу күштердің жазық жүйесі. Еркімен орналасқан күштердің жазық жүйесі. Күштердің кеңістік жүйесі. Ауырлық орталығы.
Тепе-теңділіктің орнақтылығы.
Материалдардың қарсылық негіздері.
Созылу-сығалу. Кесін мен жаншылуға есептеулер. Жазық қималардың геометриялық сипаттамалары. Тік білеудің иілуі.
Қиғаш иілу және орталықтан тыс сығылу. Тік қималы білеулердің ығысуы және бұралуы. Орталық-сығылу сырықтардың беріктігі.
Динамикалық және қайта-ауыспалы жүктемелердің әрекеті туралы ұғым.
Білімдер:
- негізгі күш жүйелерін;
- күштер жүйесінің тепе-теңдегі шартын;
- нүкте мен оське қатысты күш моментін,
- деформацияланған дененің қасиеті және деформацияның сипаттамасы туралы негізгі гипотезалар мен жорамалдарды;
- беріктік, қаттылық пен тұрақтылық шартын;
Іскерліктер:
- тірек реакцияларды аналитикалық анықтауды;
- күштердің түрлі жүйелер тепе-теңдігіне тапсырмаларды шешуді;
- жай мен күрделі кесінділердің ауырлық орталығының орналасуын анықтауды;
- болат илемдеуінің сортаментін пайдалануды;
- кесін әдісімен ішкі күштердің анықталуын;
- ішкі күштер факторлары мен кернеулерінің эпюрлерін салу.

БК 1,6
ПК 3.12.4
ОПД. 04
Электротехника с основами электроники:
Электрическое поле, электромагнетизм. Электрические измерения; однофазные и трехфазные
электрические цепи. Трансформаторы.
Электрические машины переменного и постоянного тока. Передача и распределение электрической энергии.
Основы электроники.
Электровакуумные, газоразрядные полупроводниковые, фотоэлектронные приборы.
Электронные выпрямители, усилители, генераторы и измерительные приборы. Интегральные схемы микроэлектроники.
Знания:
- электротехники с основами электроники;
- электрических цепей постоянного и переменного тока, электромагнетизма;
- видов трансформаторов;
- основ электропривода;
- основ электроники;
- электронных выпрямителей и стабилизаторов;
Умения:
- использовать проводниковые изделия и электроизоляционные материалы;
- применять электрические измерения;
- эксплуатировать электрические машины переменного и постоянного тока;
- применять электронные приборы;
ПК 3.11.2
ПК 3.11.3
ОПД. 05
Технология металлов
Производство чугуна и стали. Производство цветных металлов. Строение, свойства и способы испытания металлов. Основные сведения из теории сплавов. Сплавы железа с углеродом. Углеродные стали. Чугуны. Основы термической обработки. Основы химико-термической обработки. Легированные стали. Твердые сплавы. Сплавы цветных металлов. Коррозия металлов и методы борьбы с нею. Пластические массы. Резиновые и вспомогательные материалы. Литейное производство. Обработка давлением. Сварка. Пайка металлов. Обработка резанием. Металлорежущие станки и работы, выполняемые на них
Электрические методы обработки металлов.
Знания:
- основных сведений о металлах;
- способов получения стали и чугуна;
- видов термической и химико-термической обработки;
- способов получения цветных металлов;
- основных сплавов цветных металлов;
- видов коррозии и способов борьбы с ней;
способов обработки металлов давлением, сваркой, пайкой;
- основных способов формообразования деталей на металлорежущих станках.
Умения:
- определять виды основных металлов и сплавов по физическим свойствам;
- определять по маркам конструкционных материалов их химический состав.
БК 1
ОПД. 06
Экономика производства:
Основные и оборотные фонды предприятий, особенности деятельности предприятий различных форм собственности. Организация производственного процесса при эксплуатации автомобильного транспорта. Научная организация и нормирование труда. Планирование производственной программы предприятия, планирование доходов, прибыли и рентабельности работы. Экономическая эффективность производственных процессов.
Знания:
- о экономических понятиях рынка, о производственных фондах предприятий, о основах менеджмента и маркетинга и планирования производства;
- экономических сущностей производственных фондов, порядков разработки сметной документации, основы маркетинга и менеджмента, методов планирования и учета.
Умения:
- рассчитать показатели фондов предприятия, производить сметный расчет, рассчитывать производственную программу;
- рассчитывать производственные затраты, рассчитывать смету работ и потребности в материальных ресурсах, экономической эффективности и проводить анализ хозяйственной деятельности.

БҚ 1,6
КҚ 3.12.4
ЖКП.04
Электроника негізіндегі электротехника:
Электр алаңы.
Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегі. Электрмагнетизм.
Өткізгіш бұйымдары және электрайырғыш материалдары.
Электрлік өлшемдер. Тұрақты және ауыспалы ток электрмашиналары. Трансформаторлар.
Электржетек негіздері.
Электрон аспаптар.
Электронды генераторлар мен өлшеуіш приборлар.
Автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғылары.
Микропроцессорлар мен микроЭЕМ.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- тұрақты және ауыспалы токтың электртізбегін, электрмагнетизмді;
- трансформаторлар түрлерін;
- электрожетек негіздерін;
- электроника негіздерін;
- электронды түзегіштер және стабилизаторларды;
- микропроцесстер мен микроЭЕМ жұмысы қағидаттарын;
Іскерліктер:
- өткізгіш бұйымдары мен электрайырғыш материалдарын пайдалануды;
- электр өлшемдерді пайдалануды;
- тұрақты және ауыспалы тоқ электрмашиналарын пайдалануды;
- электр энергиясын беру мен бөлуді;
- электрон аспаптарды қолдануды;
- автоматика мен есептеу техникасының электрон құрылғыларын пайдалануды.
КҚ 3.11.2
КҚ 3.1.3
ЖКП.05
Металдар технологиясы:
Шойын мен болат өндірісі. Түсті металдар өндірісі. Металдарды сынақтан өткізу тәсілдері, құрылысы мен қасиеттері.
Қорыту теориясынан негізгі мәліметтер. Темірдің көміртегімен қорытулары. Көміртекті болаттар. Шойындар. Термикалық өңдеудің негіздері. Химиялық-термикалық өңдеудің негіздері. Қоспалы болаттар. Қатты қорытулар. Түсті металлдар қорытулары.
Металдар коррозиясы және олармен күресу шаралары.
Пластикалық массалар. Резеңке және қосалқы материалдар. Құю өндірісі. Қысыммен өңдеу. Дәнекерлеу. Металлдардарды қалайылау.
Техникалық өлшеу, қондыру, рұқсат беру туралы негізгі түсініктер. Кесумен өңдеу. Металл кесетін станоктар және оларда орындалатын жұмыстар.
Металдарды өңдеудің электрлік әдістері.
Білімдер:
- металлдар туралы негізгі мәліметтерді;
- болат пен шойынды алу тәсілдерін;
- термикалық және химиялық-термикалық өңдеудің түрлерін;
- түсті металлдарды алу тәсілдерін;
- түсті металлдардың негізгі қорытуларын;
- коррозия түрлері мен онымен күресу тәсілдерін;
- металлдарды қысыммен, дәнекерлеумен, қалайылаумен өңдеу тәсілдерін;
- металл кесуші станоктарда бөлшектердің формасын жасаудың негізгі тәсілдерін;
Іскерліктер:
- физикалық қасиеттер бойынша негізгі металл мен қорытулардың түрлерін анықтауды;
- конструкциялық материалдардың маркалары бойынша олардың химиялық құрамын анықтауды.
БҚ 1
ЖКП.06
Өндіріс экономикасы:
Кәсіпорынның негізгі және айналым қорлары, әр түрлі меншік кәсіпорындар қызметінің ерекшеліктері. Автомобиль көлігін пайдалану кезінде өндіріс процессін ұйымдастыру. Еңбекті ғылыми ұйымдастыру және нормалау. Кәсіпорынның өндірістік бағдарламасын жобалау, жұмыстың пайдалылығын, кірістер мен табыстарды жобалау. Өндірістік үдерістердің экономикалық тиімділігі.
Білімдер:
- нарықтың экономикалық түсініктемелері туралы, кәсіпорынның өндірістік қорлары жайында, менеджмент және маркетинг негізі мен өндірістік жоспарлау туралы;
- өндірістік қорлардың экономикалық маңызын, сметалық құжаттарды жасау тәртібін, маркетинг және менеджмент негізін, жоспарлау мен есеп беру әдістерін;
Іскерліктер:
- кәсіпорын қорының көрсеткіштерін санай алуды, сметалық есеп жасауды, өндірістік бағдарламаны есепке алуды;
- өндірістік шығынды есептеуді, жұмыс сметасын және материалдық қорларда экономикалық тиімділікте қажеттілікті және шаруашылық қызметтің талдауын жүргізуді.

ПК 3.12.1
ПК 3.12.2
ПК 3.12.3
ОПД. 07
Основы стандартизации и метрологии:
Методы, принципы стандартизации, действующие стандарты, ЕСКД. Допуски и посадки на размеры типовых соединений, их обозначения на чертежах. Допуски форм, расположения шероховатостей поверхностей типовых соединений. Методы и средства измерения различных изделий.
Знания:
- методов, принципов стандартизации и обеспечение качества продукции;
- основных положений государственной системы стандартизации;
- системы управления качеством на автомобильном транспорте;
- способов и методов технических измерений, правил пользования средствами измерения;
- ответственности за нарушение законодательства о стандартизации и качестве продукции, форм и методов стимулирования качества продукции.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией и указателем государственных стандартов;
- выбирать допуски, посадки и шероховатости, правильно обозначать их в рабочих чертежах изготавливаемых деталей;
- производить измерения различными современными средствами контроля;
- рассчитывать основные размеры деталей.
БК 1
ПК 3.12.4
ОПД. 08
Охрана труда и окружающей среды:
Общие сведения о трудовом законодательстве. Организация работы и постоянного контроля по охране труда на предприятиях. Анализ условий труда, причины травматизма и профессиональных заболеваний, мероприятия по их предупреждению. Электробезопасность на производстве, безопасность технологических процессов. Промышленная санитария. Основы пожарной безопасности, технические средства тушения пожаров. Промышленная экология на производстве.
Знания:
- особенностей обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовых, нормативных и организационных основ охраны труда на предприятии;
Умения:
- проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности;
- оформлять документы в соответствии с ОТ ЗРК;
- использовать экобиозащитную и противопожарную технику.
БК 1-7
ПК 3.12.1
ПК 3.12.3
ПК 3.12.6
ОПД. 09
Прикладная информатика:
Назначение и типы операционных систем. Основные понятия и определения систем. Использование ЭВМ в производственной работе: текстовые и графические редакторы, специализированные программы. Компьютерная графика.
Знания:
- принципа работы ПК, теории управления и роли ЭВМ в автоматизированных системах управления, принципа работы текстовых и графических редакторов.
Умения:
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 4
ПК 3.12.8
ОПД. 10
Экономическая информатика и информационные технологии:
Экономическая информация и ее характеристика. Процессы преобразования информации. Системы классификации и кодирования экономической информации. Программное обеспечение. Сервисные функции операционной системы. Ведение архива программ и данных. Антивирусная защита информации.
Знания:
- принципа работы ПК, теории управления и роль ЭВМ в автоматизированных системах управления, принципа работы текстовых и графических редакторов;
Умения
- пользоваться текстовыми и графическими редакторами, использовать программные средства при выполнении курсовых и дипломных проектов, при проектной работе на производстве.
БК 4
ПК 3.12.8
ОПД. 11
География автомобильного транспорта:
Роль транспорта в воспроизводственном процессе. Особенности автомобильного транспорта.
Факторы размещения.
Территориальное размещение.
Экономическая характеристика. Современные проблемы.
Знания:
- Роли транспорта в воспроизводственном процессе. Особенностей автомобильного транспорта;
географии автомобильного транспорта; экономической характеристики.
Умения:
- находить и использовать информацию, необходимую для ориентации в профессиональной деятельности, читать карты, пользоваться справочниками, производить расчеты по определению расстояний

КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.3
ЖКП.07
Стандарттау негіздері мен метрология:
Әдістері, стандартизацияның принциптері, қолданыстағы стандарттар, ҚКБС. Қондырылуы мен дәлдік шегінің типтік қосылыстардағы өлшемдер, олардың сызбада белгіленуі. Бедерінің қондырылуы, типтік қосылыстардағы ажарлануының орналасуы. Көптеген бөлшектердің өлшену әдіс-тәсілдері.
Білімдер:
- әдістерді, стандартизцияның принципін және өнімнің сапасын қамтамасыз ете.
- мемлекеттік стандарттау жүйесінің негізгі нұсқаулары.
- автокөліктің сапалық басқару жүйесін.
- техникалық өлшеудің әдіс-тәсілдері, өлшеу құралдарын дұрыс қолдану.
- заң талаптарын бұзудағы жауапкершілік және өнімнің сапасын, әдіс-тәсілдерін жасанды түрде сапалау.
Іскерліктер:
- мемлекеттік стандарт жүйесінде нормалық-техникалық құжаттармен қолдануды.
- қондырылуы, дәлдік шегін және ажарлануы талдау, дайындалған бөлшектердің жұмыс сызбаларында дұрыс белгілеу.
- бақылаудың жетілдірілген құрал түрлерімен өлшеу.
- бөлшектің негізгі өлшемдерін есептеу.
БҚ 1
КҚ 3.11.4
ЖКП.08
Қоршаған орта мен еңбекті қорғау:
Еңбек заңнамасы туралы жалпы мәліметтер. Кәсіпорындарда еңбекті қорғау бойынша тұрақты бақылау жасау және жұмысты ұйымдастыру. Еңбек жағдайын талдау, кәсіби сырқат пен жарақаттану себептері, олардың алдын-алу жөніндегі іс-шаралар. Өндірістегі электр қауіпсіздігі, технологиялық үдерістердің қауіпсіздігі.
Өндірістік санитария.
Өрт қауіпсіздігінің негіздері, өрт сөндірудің техникалық құралдары. Өндірістегі өнеркәсіптік экология.
Білімдер:
- кәсіптік қызмет саласында еңбектің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздерін;
Іскерліктер:
- кәсіптік қызмет саласында жарақаттануға қауіпті және зиянды факторлардың талдауын жүргізуді;
- ҚР ЕТЗ сәйкес құжаттарды ресімдеуді;
- экобиоқорғайтын және өртке қауіпсіздік техникасын пайдалануды.
БҚ 1-7
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.6
ЖКП.09
Қолданбалы информатика:
Операциялық жүйе типтері мен белгілеу. Жүйелердің мен негізгі түсініктері мен анықтаулары. Өндіріс жұмысында ЭЕМ пайдалану: мәтіндік және графикалық редакторлар, мамандандырылған бағдарламалар. Компьютерлік графика.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды,
курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 4
КҚ 3.12.8
ЖКП.10
Экономикалық информатика және ақпараттық технология:
Экономикалық информатика және оның мінездемелері. Ақпараттың қалыптасу кезеңі. Біліктілік жүйесі және экономикалық ақпараттық кодтау. Программалық қамтамасыз ету. Операторлық жүйенің сервистік функциясы. Архивті программаларды және мәліметтерді жүргізу. Ақпараттарды вирустардан қорғау.
Білімдер:
- ДК жұмысының қағидатын, басқарудың автоматтандарылған жүйелерінде ЭЕМ рөлі мен басқару теориясын,
- мәтіндік және графикалық редактордың жұмыс қағидаттарын;
Іскерліктер:
- мәтіндік және графикалық редакторларды пайдалануды,
курстық және дипломдық жобаларды орындағанда, өндірісте жобалау жұмысын жүргізгенде бағдарламалық құралдарды пайдалануды.
БҚ 4
КҚ 3.12.8
ЖКП.11
Автокөлік географиясы:
Өндіру кезінде көліктің орны. Автокөлік ерекшелігі. Орналастыру факторы. Аймақты орналастыру. Экономикалық мінездемелері. Қазіргі таңдағы мәселелер.
Білімдер:
- өндіру кезінде көліктің орны. Автокөлік ерекшелігі; автокөлік географиясы, экономикалық ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- ақпаратты табу және қолдану, кәсіби жұмыс барысында қолдануды, карта оқуды, анықтаманы қолдануды, арақашықтықты есептеу.

ПК 3.12.2
ОПД. 12
Административно-таможенные формальности
Предмет таможенное право. Источник таможенного права. Таможенный брокер. Декларирование товаров и транспортных средств. Перемещение товаров и транспортных средств. Таможенный контроль. Таможенное оформление. Таможенные платежи, валютный контроль
Знания:
- основ международных таможенных конвенций, порядка, видов и особенностей взимания таможенных платежей, порядка оформления документов, перечня товаров, разрешенных и запрещенных к ввозу и вывозу.
Умения:
- пользоваться нормативными документами и инструкциями
ПК 3.2.5
ПК 3.2.6
СД. 00
Специальные дисциплины
СД.01
Устройство автомобилей:
Подвижный состав автомобильного транспорта. Классификация подвижного состава автомобильного транспорта, устройство базовых типов автомобилей, особенности устройства автомобилей ведущих автомобильных фирм.
Знания:
- основных узлов и агрегатов автомобиля, их устройство и принцип действия; классификации, назначения различного подвижного состава специализированного назначения; способов хранения автомобилей;
Умения:
- определять неисправности автомобиля; различать различные эксплуатационные показатели работы.
БК 1
ПК 3.12.8
СД.02
Теория автомобилей и двигателей:
Основы теории и конструкции автомобильных двигателей. Основы технической термодинамики. Теория двигателей. Кинематика, динамика и уравновешивание двигателей. Основы теории автомобилей. Основные технико-эксплуатационные показатели автомобилей. Конструкция автомобилей, специализированный подвижный состав.
Знания:
- основы теории двигателей внутреннего сгорания;
- кинематики, динамики и уравновешивания поршневых двигателей;
- основ теории автомобилей, конструкции автомобилей и специализированного подвижного состава.
Умения:
- определять типы двигателей, установленных на автомобилях;
- при эксплуатации двигателей определять причины неуравновешенной работы двигателя;
- определять основные технико-эксплутационные показатели автомобиля.
БК 1,4,6
ПК 3.12.4
ПК 3.12.8
СД.03
Автомобильные эксплуатационные материалы:
Состав нефти. Перегонка нефти.
Автомобильные бензины. Дизельные топлива. Топливо газового и не нефтяного происхождения. Смазочные масла. Пластические смазки. Специальные жидкости. Организация рационального применения топлива, смазочных масел и специальных жидкостей. Токсичность и огнеопасность основных эксплуатационных материалов. Охрана окружающей среды. Лакокрасочные материалы. Синтетические клеи, обивочные, уплотнительные, электроизоляционные и древесные материалы.
Знания:
- основных свойств, показателей качества эксплуатационных материалов;
- организации их рационального применения;
Умения:
- правильно выбирать марки топлив и смазочных материалов для конкретного типа транспортного средства;
- технически обосновать подбор заменителя.
БК 6
ПК 3.12.8
СД.04
Электрооборудование автомобилей с основами электронного оборудования:
Система электроснабжения автомобиля. Система зажигания и пуска двигателя. Контрольно-измерительные приборы, система освещения и световой сигнализации. Дополнительное оборудование. Бортовая сеть и коммутационная аппаратура. Основы автомобильной электроники. Полупроводниковые, фотоэлектронные приборы, интегральные схемы микроэлектроники. Общая схема электрооборудования автомобиля.
Знания:
- систем электроснабжения автомобиля;
- основы автомобильной электроники;
- принципа работы датчиков электронных систем управления механизмами автомобиля;
- исполнительных механизмов системы.
Умения:
- обслуживать электрическую бортовую систему автомобиля;
- определять состояние работоспособности электронных датчиков;
- диагностировать датчики без применения внешних электронных устройств.
БК 6
ПК 3.12.4
ПК 3.12.8
СД.05
Техническое обслуживание автотранспортных средств:
Основы технического обслуживания подвижного состава автомобильного транспорта. Технологическое оборудование для технического обслуживания автомобилей. Технология технического обслуживания автомобилей, диагностирование автомобилей. Организация и хранение автомобилей, запасных частей и эксплуатационных материалов. Организация и управление производством технического обслуживания автомобилей. Основы проектирования производственных зон и участков автотранспортного предприятия.
Знания:
- методов и принципов технического обслуживания подвижного состава автомобильного транспорта;
- технологического оборудования, применяемого при техническом обслуживании автомобильного транспорта;
- организации хранения автомобилей, запасных частей и эксплуатационных материалов;
- управления производством технического обслуживания.
Умения:
- использовать технологическое оборудование для технического обслуживания автомобильного транспорта;
- организовать хранение автомобилей, запасных частей, эксплуатационных материалов;
- организовать работу производственных зон и участков автотранспортного предприятия.
БК 1-7
ПК 3.12.1-3.12.8
СД.06
Ремонт автотранспорта:
Основы ремонта автомобильного транспорта.
Технологии текущего и капитального ремонта подвижного состава автомобильного транспорта.
Способы восстановления деталей, технологии ремонта деталей, узлов и приборов.
Техническое нормирование труда в ремонтных зонах автотранспортных предприятий (АТП).
Основы проектирования ремонтных зон АТП.
Знания:
- технологии текущего и капитального ремонта подвижного состава автомобильного транспорта;
- способов восстановления деталей, технологии ремонта деталей, узлов и приборов.
Умения:
- подбирать технологическое оборудование для организации производственных зон и участков ремонта АТП;
- производить текущий и капитальный ремонт автомобильного транспорта;
- восстанавливать детали, узлы и приборы.
БК 1-7
ПК 3.12.1-3.12.8
СД.07
Автоматизированные системы управления:
Автоматизированные системы управления. Основные теории управления. Классификация АСУ. Состав и структура АСУ автотранспорта. Микропроцессоры и микро ЭВМ, их применение на транспорте. Типовые схемы и узлы ЭВМ. Кодирование. База данных – программное средство безбумажного делопроизводства. Автоматизация планирования и управления автомобильными перевозками. АСУ автобусными и таксомоторными перевозками. Задачи оптимального планирования грузовых перевозок. Работа с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками. АСУ в организации ТО и ремонта подвижного состава. Автоматизация учета производственно-финансовой деятельности предприятий. Финансовые расчеты ЭВМ. Организация диспетчерского управления на базе использования ЭВМ.
Знания:
- основных теорий автоматизированных систем управления;
- задач оптимального планирования грузовых и пассажирских перевозок;
- состава и структуру автоматизированных систем управления автотранспорта.
Умения:
- работать с пакетом прикладных программ по планированию и управлению перевозками;
- организовывать диспетчерское управление перевозками на базе ЭВМ;
- производить автоматизированный учет производственно-финансовой деятельности предприятия.

КҚ 3.12.2
ЖКП.12
Кедендік – администраторлық іс қағаздар:
Кедендік құқық пәні. Кедендік құқық көзі. Кедендік брокер. Өнімді және көлік құралдарын декларациялау. Өнімді және құралдарынның қозғалысы. Кедендік тексеріс. Кедендік төлеу. Ақшаны бақылау.
Білімдер:
- халыққаралық кедең конвенциясын негізін, ретін кедендік төлеудің түрлері мен ерекшеліктері,құжат толтырудың ретін, товар құнын, рұқсат етілген және етілмеген өнімдерді кіргізу және шығару.
Іскерліктер:
- құжаттармен ескертулерді қолдану.
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.6
АП 00
Арнайы пәндер
АП.01
Автомобильдің құрылымы:
Автокөліктің жылжымалы құрамы. Автокөліктің жылжымалы құрамының классификациясы, негізгі типтегі автомобильдердің құрылымы, жетекші автомобиль жасаушы фирмалар шығарған автомобильдердің ерекшеліктері.
Білімдер:
- автомобильдің негізгі бөлшектері мен агрегаттарын, олардың құрылымын жұмыс істеу принциптерін, классификацияларын, әр-түрлі жылжымалы құрамның қажеттілігі автомобильдерді сақтау түрлерін;
Іскерліктер:
- автомобильдердің ақауларын анықтауды, әртүрлі пайдалану көрсеткіштері жұмысын ажырата білу;
БҚ 1
КҚ 3.12.8
АП.02
Автокөлік және қозғалтқыштар теориясы:
Техникалық термодинамикалық негіздері. Қозғалтқыш теориясы. Қозғалтқыш тепе-теңдігі мен динамика, кинематикасы. Автокөлік теориясының негізі. Автокөліктің негізгі технико-пайдалану көрсеткіштері. Арнаулы қозғалыс бөлігі мен автокөлік құрылымы.
Білімдер:
- І.Ж.Қ. негізгі теориясын.
- Кинематиканы, динамиканы және поршенді қозғалтқыштарды басқару.
- Автокөліктің негізгі теориясын, құрылымын және арнайы қозғалыс бөліктерін.
Іскерліктер:
- Автокөліктегі орнатылған қозғалтқыштың түрін анықтай алуды.
- Қолданыстағы қозғалтқыштың тепе – теңестірілмеген жұмысы кезіндегі ақауларды анықтау.
- Автокөліктің негізгі технико пайдалану көрсеткіштерін анықтауды.
БҚ 1,4,6
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.8
АП.03
Автокөліктерде пайдалану материалдары:
Мұнайдың құрамы. Мұнайды өңдеу.
Автомобиль бензиндері. Дизель отындары.
Газдан және мұнайдан емес жасалған отын.
Жағар майлары.
Пластикалық жағындылар.
Арнайы сұйықтар. Отын, жағар майлары мен арнайы сұйыктардың тиімді пайдалануын ұйымдастыру. Негізгі пайдалану материалдардың улылығы және отқа қауіптілігі. Қоршаған ортаны қорғау. Лакбояу материалдары. Синтетикалық желімдер, қаптаушы, тығыздаушы, электрайырғыш және ағаш материалдары.
Білімдер:
- пайдалану материалдарының сапасының негізгі қасиеттерін, көрсеткіштерін;
- оларды рационалды қолданудың ұйымдастырылуын;
Іскерліктер:
- көлік құралының нақты типі үшін жағар материалдары мен отынның маркілерін дұрыс таңдауды;
- ауыстырғышты іріктеудің техникалық негіздеуін.
БҚ 6
КҚ 3.12.8
АП.04
Автокөліктердің электр жабдықтарының электронды негіздері:
Автокөліктің электрмен қамтамасыз ету жүйесі. Қозғалтқышты іске қосу және оталдыру жүйесі. Бақылап – өлшеуші құралдар, жарықтандыру жүйесі мен жарық сигналдары. Қосымша жабдықтар. Борттық және коммуникациялық жабдықтар жүйесі. Автокөлік электроникасының негізі. Жартылай өткізгіштер, фото электронды жабдықтар, интегралды схемалар, микро электроникалық. Автокөліктің электронды жабдықтарының жалпылай сызбасы.
Білімдер:
- автокөлікті электрлі қамтамасыз ету жүйесі.
- автокөлік электрикасы негізі.
- автокөлік механизмдерін басқарудағы электронды жүйедегі датчиктердің жұмысы.
- жүйенің орындалу механизімі.
Іскерліктер:
- автокөліктің электрлі жүйесіне қызмет көрсету.
- электронды датчиктердің жұмыс істеу қабілетін анықтау.
- датчиктерді сыртқы электронды құрылғыларсыз диагностикалау.
БҚ 6
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.8
АП.05
Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету:
Автокөліктерді қозғалмалы бөлшектеріне техникалық қызмет көрсетудің негізі. Автокөлікке техникалық қызмет көрсететін техникалық құрылғылар. Автокөлікке техникалық қызмет көрсетудің технологиясы, диагностикалау. Автокөлікті сақтау жүйелеу, қосалқы бөлшектерді және тасымалданатын бөлшектерді. Автомокөлікке техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және өндірісті басқару. Автокәсіпорындарды және өндіріс зоналарындағы жобалаудың негізі.
Білімдер:
- автокөліктің қозғалмалы бөлшектеріне қызмет көрсетудің әдіс-тәсілдерін және принціпін.
- автокөліктің техникалық қызмет көрсетуде қолданатын теникалық құралдармен жұмыс.
- автокөлікті сақтауды жүйелеу, қосалқы бөлшектерді және тасымалданатын материалдарды.
- техникалық қызмет көрсету жүйесін басқару.
Іскерліктер:
- автокөлікке техникалық қызмет көрсетуде техникалық құралдарды қолдануды.
- автокөлікті сақтауды жүйелеу, қосалқы бөлшектерді, тасымалданатын материалдар.
- автокәсіпорында және дайындау бөлігіндегі жұмысты ұйымдастыру.
БҚ 1-7
КҚ 3.3.11-3.11.8
АП.06
Автокөліктерді жөндеу:
Автокөлікті жөндеу негізі. Автокөліктің жылжымалы бөлшектеріне өтпелі және толық жөндеу. Бөлшектерді қалпына келтіруді, бөлшектерді, байланыстармен приборларды жөндеу технологиясын. АКК жөндеу зонасында жұмыс технологиясын нормалау. АКК жөндеу зонасында жобалаудың негізі.
Білімдер:
- автокөліктің жылжымалы бөлшектеріне өтпелі және толық жөндеудің технологиясын.
- бөлшектерді қалпына келтіру тәсілдерін, бөлшекті жөндеу технологиясын, приборлар мен байланыстарды.
Іскерліктер:
- АКК бөлігінде жөндеу және өндіріс зонасында техникалық құрылғыларды тлдады жүйелеу.
- автокөлікке өтпелі және толық жөндеуді.
- бөлшектерді, байланыстар мен приборларды қалпына келтіру.
БҚ 1-7
КҚ 3.12.1 3.12.8
АП.07
Автоматтандырылған басқару жүйесі:
Автоматтандырылған басқару жүйесі. Басқарудың теориялық негізі. БАЖ-дың классификациясы. Автокөліктің БАЖ құрамы мен структурасы. Микропроцеррорлармен мен микро ЭЕМ, оларды көліктерде қолданылуы. Типтік схемалар және ЭЕМ-ның байланыстары. Кодтау. Мәліметтер базасы іс-қағаздардардың қағазсыз программалық құралы. Автотасымалдаудың жобалау мен басқарудың автоматизациясы. АБЖ автобуспен таксомоторлы тасымалдау. Жүк тасымалдаудың оптималды жобалауды есептеу. Қосалқы программалары мен жұмысты жобалау және басқарып, тасымалдау. БАЖ техникалық қызмет көрсетудегі ұйымдастыру және жылжымалы бөліктерді жөндеу. Кәсіпорынның автоматтындырылған өндіріс – финанстық есептеулер. ЭЕМ – машина фенанстық есептелуі. ЭЕМ қолданыс базасындағы дисперчерлік басқаруды ұйымдастыру.
Білімдер:
- автоматтандырылған басқару жүйесінің теория негізі.
- жүк және адам тасудың оптималды жолауды шешу.
- автокөліктің автоматтандырылған басқару жүйесінің құрамы мен структурасы.
Іскерліктер:
- Тасымалдыудың жобалау және басқару жұмыстарының программаларының жұмыс істей білу.
- ЭВМ базасында диспетчерлік тасымалдауды басқаруды ұйымдастыру.
- кәсіпорының автоматтандырылған өндіріс – финанстық есептерін құрастыру.

БК 5,6
ПК 3.12.5
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
СД.08
Транспортная логистика:
Единая транспортная система Республики Казахстан. Дорожные условия эксплуатации подвижного состава. Технико-эксплуатационные показатели работы подвижного состава.
Организация движения подвижного состава.
Организация перевозок грузов.
Оперативное руководство перевозками грузов. Основы транспортно-экспедиционного обслуживания предприятий.
Междугородние и международные перевозки грузов. Основы организации транспортно-экспедиционного обслуживания населения.
Знания:
- условий эксплуатации подвижного состава; организации перевозок грузов и коммерческую работу; правил перевозки грузов, тарифов, документации (договор, заявка, путевой лист), организации труда водителей; технологии перевозки различных видов груза с использованием различных машин и механизмов для их погрузки и разгрузки.
Умения:
- определять основные ТЭП и производительность подвижного состава, его количество; составлять графики работы на различных маршрутах движения; оформлять заявки и заказы, заполнять и таксировать путевые листы;
БК 1,2,3,4
ПК 3.12.1
ПК 3.12.3
ПК 3.12.5
ПК 3.12.8
СД.09
Средства и технологии диагностирования:
Основы технологического оборудования при проведении диагностических мероприятий на автомобиле. Электронные устройства. Общее описание системы электронного управления агрегатами автомобиля. Электронный блок управления и его функции. Описание датчиков системы управления. Принцип работы системы управления. Работа диагностической лампы и режим отображения кодов неисправностей. Схема проведения диагностики. Диагностические карты кодов неисправностей. Типичные неисправности системы управления. Приборы и оборудования пользователя. Меры предосторожности при проведении диагностики.
Знания:
- датчиков и исполнительных механизмов электронной системы управления агрегатами автомобиля;
- функций электронного блока управления;
- расположения узлов и элементов на автомобиле, схем электронных соединений.
Умения:
- проверить диагностические цепи;
- определить неисправности системы управления;
- выбрать режим работы системы;
- определить ошибки и типичные неисправности системы управления, проводить дополнительные испытания с использованием ПВЭМ
БК 1,4,5,6
ПК 3.12.2
ПК 3.12.4
ПК 3.12.5
ПК 3.12.7
ПК 3.12.8
СД.10
Правила и безопасность дорожного движения:
Правила дорожного движения, профессиональная надежность водителя, основы психофизиологии труда водителя, профессиональная этика водителя. Дорожно-транспортные происшествия; технико-эксплуатационные свойства автомобиля, влияющие на безопасность движения; дорожные условия; первая помощь пострадавшим при несчастных случаях на дорогах; основы анатомии и физиологии человека; состояния опасные для жизни; последовательность действий при оказании помощи пострадавшим; алкоголь, наркотики и их воздействие на водителя.
Знания:
- дорожных знаков, их назначения и способов применения;
- дорожных разметок и требований предъявляемых к ним;
- правил проезда перекрестков;
- способов постановки транспортного средства на стоянку;
- условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств.
Умения:
- руководствоваться дорожной разметкой и знаками регулировщика;
- определять тип перекрестка и правила его проезда;
- размещать и обозначать груз;
- инструктировать пассажиров перед началом поездки;
- оказывать первую доврачебную помощь при ДТП.

БҚ 5,6
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
АП.08
Көлік логистикасы:
ҚР бірыңғай транспорттық жүйесі. Жылжымалы бөліктерді тасымалдаудағы жолдардың жағдайы. Жылжымалы бөліктердің техника – тасымалдауының жұмыс көрсеткіштері. Жылжымалы бөліктердің қозғалысының ұйымдастыру. Жүк тасымалдауды ұйымдастыру. Жүк тасымалдаудың оперативты басқарылуы. Кәсіпорынның транспортты – қолданысына қызмет көрсетудің. Қалааралық және халықаралық жүк тасымалдау. Тұрғындарына транспортты – қолданысына қызмет көрсетудің негізін ұйымдастыру.
Білімдер:
- жылжымалы бөліктерді тасымалдауды.
- жүк және коммерциялық тасымалдау жұмыстарын ұйымдастыру.
- жүк, тарифтерді, документтерді (келісім шарт, тапсырма, жол сапар қағазы), тасымалдаудағы жүргізушінің жұмысын ұйымдастыру. Көптеген көліктермен механизмдерді қолданып, жүк тасымалдаудың технологиясында оларды басып түсіру.
Іскерліктер:
- ТЭК жылжымалы бөлігінің өнімділігінің негізін анықтауды, оның санын көптеген маршрутта олардың жұмыс графигін дайындау; заказдар мен заявкаларды толтыру; жол сапар қағазы толтыру, тасымалдау.
БҚ 1,2,3,
КҚ 3.12.1
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.8
АП.09
Диагностикалаудың технологиясы мен құралдары:
Автокөлікті диагностикалауда негізгі техникалық құралдары. Электронды құрылымы. Автокөліктің агрегаттарының басқару жүйесіндегі жалпы мәліметтері. Электронды блоктың басқару және оның функциялары. Басқару жүйесінің датчикке анықтама беруі. Басқару жүйесінің жұмыс принципі. Диагностикалық лампаның және оның қате кодтарының режимі. Диагностика жасаудың схемасы. Қате кодтардың диагностикалық картасы. Басқару жүйесінің шартты қателері. Қолданушының құрал-жабдықтары. Диагностика жасау кезінде сақтандыру шаралары.
Білімдер:
- автокөліктің датчиктері мен орындау механизімдерінің бөліктерді электронды басқару жүйесі.
- электронды басқару блогының функцияларын.
- автокөлікте байланыстар мен элементтерідің орналасуы, электронды схеманың қосылуы.
Іскерліктер:
- диагностикалық торды тексеруді.
- басқару жүйесінің ақауларды анықтау.
- жүйенің жұмыс режимін таңдауды.
- басқару жүйесінің қателері мен шартты ақауларын анықтауды,
ДЕЭМ(ПВЭМ )көмегімен қосымша тексеру жасау.
БҚ 1,4,5,
КҚ 3.12.2
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.5
КҚ 3.12.7
КҚ 3.12.8
АП.10
Жол қозғалысының ережелері мен қауіпсіздігі:
Жол қозғалысының ережелері, жүргізушінің кәсіби сенімділігі, жүргізуші еңбегінің психо-физиологиясының негіздері, жүргізушінің кәсіби әдеті. Жол-көлік оқиғалары: автомобильдердің қозғалыс қауіпсіздігіне әсер ететін автомобильдің техникалық-пайдалану қасиеттері; жол жағдайлары; жолдағы жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек, адамның физиологиясы мен анатомиясының негіздері, өмірге қауіпті жағдайлар; зардап шеккендерге көмек көрсету әрекетінің бірізділігі; ішімдік, наркотик және олардың жүргізушіге ықпалы.
Білімдер:
- жол белгілері және оларды қолдану тәсілдері мен мағынасын;
- жол таңбасы және оған қойылатын талаптарды;
- жол қиылысынан өту ережесін;
- автокөлік құралын тұраққа қою тәсілдерін;
- көлік құралдарын пайдалануға тыйым салатын жағдайларды;
Іскерліктер:
- жол таңбалары мен реттеушінің белгілерін басшылыққа алуды;
- жол қиылысының типін және одан өту ережелерін анықтауды;
- жүкті белгілеп оны орналастыруды;
- жолға шығар алдында жолаушыларға нұсқау беруді,
- ЖКО болған жағдайда алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді.

4320
1727
2593
К
Консультация
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации;
К – консультации;
Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных  особенностей и другие
Приложение 222
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1203000 – Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификации:
120305 3 – Техник
120309 3 – Техник организатор перевозок
Форма обучения: очная

4320
1727
2593
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
1,2,3,4,5,6,7,8
БАРЛЫҒЫ:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру;
К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
222-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000 – Өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу (түрлері бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1203000 – Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілігі: 120305 3 – Техник
120309 3 – Тасымалдауды ұйымдастырушы техник
Оқыту нысаны: күндізгі

1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации;
Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных  особенностей и другие
Приложение 223
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1203000 – Организация перевозок и управление движением на железнодорожном транспорте
Квалификации:
120301 2 – Дежурный  по железнодорожной станции*
120302 2 – Дежурный станционного поста централизации*
120303 2 – Дежурный стрелочного поста *
120304 2 – Составитель поездов*
120306 2 – Приемосдатчик груза и багажа*
120307 2 – Сигналист*
120308 2 – Оператор по обработке перегрузочных документов*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 1 год 10 месяцев на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Индекс
Наименование циклов и учебных дисциплин
Формы контроля по семестрам
Объем учебного времени (час, кредит)
Распределение по семестрам*
экзамен
зачет
Количество контрольных работ
Курсовой проект (работа)
Всего
Из них на:
Теоретические занятия
Практич. (лабор.-практ. зан)
Курсовой проект (работа)
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины

1,2,3,4,5,6,7,8
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру;
К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
223-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім беру
Білім коды және бейіні: 1200000 – Өндіріс, монтаж, пайдалану және жөндеу (түрлері бойынша). Көлікті пайдалану.
Мамандығы: 1203000 – Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару
Біліктілігі: 120301 2 – Теміржол стансасының кезекшісі*
120302 2 – Орталықтандырылған станса бекетінің кезекшісі*
120303 2 – Бағыттау бекетінің кезекшісі*
120304 2 – Поездарды құрастырушы*
120306 2 – Жүк пен багажды қабылдап алушы*
120307 2 – Дабыл беруші*
120308 2 – Тиеу-түсіру құжаттарын өңдеу операторы*
Оқыту түрі: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 1 ж. 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Индекс
Циклдың және оқу пәндерінің атауы
Семестр бойынша бақылау түрлері
Оқу уақытының көлемі (сағат, кредит)
Семестр
бойынша
бөлінуі*
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмыстарының саны
Курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
Оның ішінде:
Теориялық сабақтар
Практикалық (зертх.-тәжіриб.саб.)
Курстық жоба (жұмыс)
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер

4320
1940
2270
110
К
Консультация
Не более  100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х  часов в неделю в период теоретического обучения
1,2,3,4,5,6,7,8
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации;
Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам изменяется в зависимости от специфики специальности, региональных  особенностей и другие
Приложение 225
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования
по специальности: 1203000 «Организация перевозок и управление
движением на железнодорожном транспорте»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык:
Синтаксис казахского (русский) языка.
Терминология по специальности.
Техника перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов.
Профессиональное общение развитие.
Знания:
- синтаксис казахского (русский) языка;
- профессиональное общение развитие;
Умения:
- применять терминологию по специальности;
- пользоваться техническим переводом (со словарем) профессионально ориентированного текста
БК 1
БК 6
ОГД.02
Профессиональный иностранный (английский) язык:
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1
БК 6
ОГД.03
История Казахстана:
Обобщающие знания учащихся за курс основной школы.
Пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении.
Цивилизация кочевников.
Пути возникновения кочевого государства.
Духовная культура кочевников.
Внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи.
Национально-освободительные восстания и движения.
Сущность политических партий и течений в начале XX в.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в.
Этнодемографическое положение в первые годы Советской власти.
Коммунистическая партия и комсомол.
Образование казахской диаспоры.
Роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период.
Социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы.
Казахстан в период кризиса и распада СССР.
Политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- формирование казахского народа;
- появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.

4320
1940
2270
110
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
1,2,3,4,5,6,7,8
БАРЛЫҒЫ:
4960
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
225-қосымша
1203000 0 – Темір жол көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру және қозғалысты басқару мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Кәсіптік практика мен пән циклдары бойынша білім бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл
индексі
Пәннің, практикасы атауы мен негізгі бөлімдері
Қалыптастырылатын білім, білік пен дағдылар
Қалыптастырылатын
құзырет
коды
ЖБП.00
Жалпы білім пәндері
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ /орыс / тілі:
Қазақ /орыс/ тілінің синтаксисі мамандық бойынша терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіннің техникалық аудармасы /сөздікпен/ кәсіптік қатынасты дамыту.
Білімдері:
- қазақ /орыс/ тілінің синтаксисі;
- кәсіптік қатынасты дамыту;
Іскерліктері:
- мамандық бойынша терминдерді қолдана білу;
- кәсіптік бағытталған мәтінді техникалық аудару /сөздікпен/
БҚ 1
БҚ 6
ЖГП.02
Кәсіптік шет тілі /ағылшын/
Кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал.
Сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/ кәсіби бағытталған сөз тіркестерінің аударма техникасы.
Білімдері:
- кәсіптік қатынас жасау үшін мамандығы бойынша лексико-грамматикалық материал;
Іскерліктері:
- сөйлеу мәнері және сөйлеу түрлерін ажырату /ауызша, жазбаша, монолог, диалог/
БҚ 1
БҚ 6
ЖГП.03
Қазақстан тарихы:
Негізгі мектеп курсы бойынша жалпы білімі. Қазақ халқының дамуындағы тарихи және мәдени жолы.
Көшпенділер өркениеті. Көшпенділер мемлекетінің пайда болу жолы. Көшпенділердің мәдени рухы. Қазақстанның Россияға қосылған кездегі сонымен қатар Ресей империясының құрамына енген кездегі ішкі саяси жағдайы. Ұлт азаттық қозғалыс және көтеріліс. 20 ғ. Басындағы саяси партиялар және ағымдар, мәні. ХХ ғ. 20-30 жж. Қазақстанның әлеуметтік – экономикалық қоғамдық саяси жағдайы. Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай. Коммунистік партия мен комсомол. Қазақ диаспорасының құрылуы. Қазақстанның ҰОС-ғы және соғыстан кейінгі кездегі рөлі. Қазақстандағы 50-80 жж. әлеуметтік – экономикалық-қоғамдық саяси жағдайы. Қазақстанның КСРО құлауы және дағдарыс кезіндегі жағдайы. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерулері.
Білімдері:
- қазақ халқының қалыптасуын, көшпенді өркениетінің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолы және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына кіруі;
- ХҮІІ-ХҮІІІ ғ. Жоңғар шапқыншыларына қарсы ұлттық тәуелсіздік күрес;

5760
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего
6588
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие
Приложение 227
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Эксплуатация транспорта
Специальность: 1206000 – Организация дорожного движения
Квалификация:120602 3 - Техник
Форма обучения: очная

5760
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
227-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000 – Көлікті пайдалану
Мамандығы: 1206000 – Жол қозғалысын ұйымдастыру
Біліктілігі: 120602 3 – Техник
Оқу түрі: күндізгі

576
П
- преддипломная
216
ПА 00
- промежуточная аттестация
36
ИА ОО
итоговая аттестация
72
ИА О1
итоговая аттестация
60
ИА 2 (ОУППК)
- оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
3312
Приложение 230
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1206000 – Организация дорожного движения
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс
цикла
(дис-
циплин)
Наименование и основные
разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский язык:
роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
знания:
- государственного языка и владение лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности;
умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского языка в своей профессиональной деятельности;
- работать со справочной литературой.
БК 1,4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов.
знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 1,4,6
ОГД 03
История Казахстана:
обобщающие знания учащихся за курс основной школы;
пути исторического и культурного развития казахского народа в своем становлении;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XXв;

576
КП 05
- диплом алды
216
АА
- аралық аттестаттау
36
ҚА 00
- қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
- қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02 (КДДБ)
- кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
2880
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Оқу уақытының барлық сағат саны:
3312
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
230-қосымша
1206000 – Жол қозғалысын ұйымдастыру мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ тілі
кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология;
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен);
кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгіме, сұхбат құрастыру;
Білімдер:
- мемлекеттік тілді және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді (сөздікпен) оқып, аудару үшін қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру;
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік іс-әрекетінде қазақ тілінен білімдерін пайдалану;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 1,4,6
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі:
мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалды;
сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал;
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
БҚ 1,4,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы:
негізгі мектеп курсы бойынша білім алушылардың білім қорытындылары;
өзінің орнауында қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділердің өркениеті; көшпелі мемлекеттің пайда болу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениті;
Қазақстанның Ресейге қосылуы алдында ішкі саяси жағдайы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
ХХғ басындағы саяси партиялар мен ағымдардың мәні;

социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XXв;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
коммунистическая партия и комсомол; образование казахской диаспоры;
роль Казахстана в годы Великой Отечественной войны и в послевоенный период;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости.
знания:
- история Казахстана
- формирование казахского народа;
появление кочевой цивилизации;
- Великий Шелковый путь и его историческое значение;
- вхождение Казахстана в состав России;
- национально-
освободительная борьба за независимость против джунгарских захватчиков в XVII-XVIII вв.
- выступления, движения и восстания в 20-80 годы XXвв.
- культура Казахстана 20-30 годы XX в.; всемирный курултай казахов; декабрьские события 1986 года Алматы;
- августовский путч и его провал; Государственную независимость РК;
умения:
- составлять краткий историко-археологический рассказ;
- раскрыть причины возникновения кочевого скотоводства; характеризовать первые государственные объединения; определять главные цели переселенческой политики;
- анализировать причины поражений восстаний;
- раскрывать суть НЭПа, коллективизации;
- характеризовать этнодемографическую ситуацию в 20-30 годы; репрессии и депортации;
- работать с картой;
- раскрывать причины возникновения казахской диаспоры;
- раскрыть роль Казахстана в Великой Отечественной войне и в послевоенный период.
БК 4,7
ОГД 04
Физическая культура:
роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования;
умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
БК 7
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;
индобуддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;

ХХғ 20-30 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Кеңес үкіметінің алғашқы жылдарында этнодемографиялық жағдайлар;
коммунистік партия және комсомол;
Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлі;
50-80 жылдары Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан КСРО-ның кризисі және құлауы кезеңінде;
Тәуелсіздік алған соң Қазақстан Республикасының саяси және қоғамдық өзгерістері.
Білімдер:
- Қазақстан тарихы;
- қазақ халқының қалыптасуы; көшпенді өркениетің пайда болуы;
- Ұлы Жібек жолын және оның тарихи маңызы;
- Қазақстанның Ресей құрамына қосылуы;
- ХVІІ-ХVІІІ ғ.ғ жоңғар шапқыншылығына қарсы тәуелсіздік үшін ұлт-азаттық күресі.
- ХХ ғ.ғ 20-80 жылдағы қозғалыстар мен көтерілістер;
- ХХ ғ 20-30 жылдары Қазақстан мәдениеті; қазақтардың бүкіләлемдік құрылтайы;
- Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасы;
- тамыз бүлігі және оның құлауы; ҚР Мемлекеттік тәуелсіздігі;
Іскерліктер:
- қысқаша археологиялық әңгіме құру;
- көшпелі мал шаруашылығының пайда болу себептерін ашу;
- көтерелістердің құлау себептерін талдау;
- ЖЭС мәнін ашу, коллективтендіру;
- картамен жұмыс істеу;
- қазақ диаспорасының пайда болу себептерін ашу;
- Ұлы Отан соғысында және соғыстан кейінгі кезеңде Қазақстанның рөлін ашу.
БҚ 4,7
ЖГП 04
Дене тәрбиесі:
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері;
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтап, нығайту үшін білімдерін қолдану.
БҚ 7
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі;
мәдениетті зерттеудегі бағыттардың алуан түрлілігі;
мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі;
мәдениеттің христиандық түрі;
батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына әсері;
африка мәденитінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі;
Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті;

проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образа жизни и системы ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологии;
-показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.
БК 4,7
СЭД 02
Основы философии:
философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека;
умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 4,7
СЭД 03
Основы экономики:
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес- планирование;
экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно- кредитной, социальной и инвестиционной политике;
умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.

17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті;
Білімдер:
- негізгі ұғымдар;
- конфуцианство; даосизм ұғымдары; Қытай өнері; иероглификасы; пейзаж суреттері;
- индия мәдениетінің ерекшеліктері және оның негізгі жетістіктері.
- ислам; курайш ұғымдары; Мухаммед; Құран; Аллах; Мекке;
- христиан оқуларының негізгі принциптері және оның құндылық бағыттары;
- Франция мәдениеті; Ашель мәдениеті; проманьондар, галлалар, франктар, әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін қалыптастыру;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы;
Іскерліктер:
- қытай мәденитенің ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениет ерекшеліктерін көрсету, оның қоғамдық мәдениттегі орны көрсету.
БҚ 4,7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның альтернативасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдар: философияның негізгі сұрағы, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы сұрақтары, танымның жалпы сұрақтары, қоғамның өмір сүруі мен дамуы, адамның маңызды және жалпы проблемалары;
Іскерліктер:
- негізгі философиялық білімге еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды сынау және дәлелдеу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланыс, қоршаған шындыққа қарама-қайшылықты талдау.
БҚ 4,7
ӘЭП 03
Экономика негіздері:
Мақсаттарды, негізгі ұғымдарды, функцияларды, мәнін, қағидаларын; жеке меншік нысандары мен түрлері, жеке меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжам жасау әдістерін; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; тауарды халықтық тұтыну нарығының күйін және қызмет көрсетуді талдау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелері;
- елімізде және шетелдерде экономикалық жағдайлар;
- макро және микро экономика негіздері, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат негіздері;
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметіндегі ыңғайына қажетті экономикалық ақпаратты тауып, пайдалану.

БК 7,8
СЭД 04
Основы политологии и социологии:
предмет политологии;
структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
знания:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления. Формы государственного устройства, политические партии, партийные системы. Политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки;
умения:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.
БК 4,7
СЭД 05
Основы теории государства и права:
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни. Уметь работать самостоятельно и в коллективе.
знания:
-юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровня правовой культуры;
-применение законодательных актов;
-понятия толерантность, коммуникабельность;
-как работать в команде.
умения:
- применять и использовать законодательные акты;
-работать в команде.
БК 4,6,7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68, форматы по ГОСТ 2.301-68;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68;
умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности
БК 4,7
ПК 3.2.13
ОПД 02
Техническая механика:
статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение
и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
знания:
- основные понятия статики, плоская система сил, моменты сил, элементы кинематики и динамики; основы сопротивления материалов, основы деталей машин;
умения:
- выполнять расчеты прочности механических систем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.

БҚ 7,8
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері:
саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партиялық жүйелер; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының ішкі саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдар: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік орналасу нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін;
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірде орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік іс-әрекетте саяси білімдерін қолдану.
БҚ 4,7
ӘЭП 05
Мемлекет теориясы және құқық негіздері:
Мемлекет және құқық теориясының түсінігі, пәні, әдістері және заң ғылымы жүйесіндегі орны. Мемлекет пен құқықтың шығуы. Мемлекеттің түсінігі, мәні, нышандары және тарихи типтері. Мемлекеттің қоғамдық саяси жүйесіндегі орны. Мемлекет нысанының түсінігі. Мемлекеттік қызмет ұғымы. Мемлекеттік (аппарат) механизм. Құқықтық мемлекет және оның ерекшеліктері. Құқықтың түсінігі, пәні және мәні. Құқық нормаларының ұғымы. Құқықтың құрылымы. Нормативтік құқықтық актілер және оның жүйесі. Әлеуметтік нормалар жүйесіндегі құқық. Құқықты тану және оның қоғамдық өмірдегі орны. Құқықты тарату нысаны. Нормативтік құқықтық актілерге түсіндірме және құқықтық нормаларды қолдану. Құқықтық қатынас ұғымы. Құқық бұзушылық және заңды жауаптылық. Құқықтық механизмді реттеу. Қазіргі қоғамдағы құқықтық тәртіп және және заңдылық.
Білімдер:
- мемлекет және құқық теориясының ғылым ретіндегі ерекшеліктері мен анықтамасын;
- осы ғылым пәнінің ерекшелігін;
- заң ғылымдарын саралау;
- мемлекет және құқық теориясы негіздерінің өзге заң ғылымдарымен байланысын.
- өз беттерімен сызбаларды құрастыру: «мемлекеттің пайда болуы», «мемлекеттің пайда болу теориялары», «қоғамның саяси жүйесіндегі мемлекеттің орны»;
- «мемлекет мәңгілікпе» тақырыбына мәселелерді шешу;
- мемлекетті басқару анықтамасын;
- біртұтас, федерациялық және конфедерациялық мемлекеттер және олардың әртүрлілігін.
- мемлекет пен құқықтың пайда болуының негізгі теорияларын;
- мемлекет пен құқықтың пайда болуының негізгі себептерін;
- мемлекеттің негізгі нышандары:
- мемлекеттің тарихи типтерінің түрлері;
- билік ұғымы;
- мемлекеттік егемендіктің ұғымы;
- мемлекеттік қызмет анықтамасын, мемлекеттік органдарды.
- құқық нормаларының түсінігі, құрылымы;
- құқық нормаларын саралауды;
- "Құқық нормаларының түрлері" тақырыбына сызба құрастыру.
- қазіргі кездегі құқықтық түсінікке жалпы мінездеме;
- құқықтың қызметі мен жүйесінің түсінігі;
- құқықтық нормалар түсінігі;
- құқықтың логикалық құрылымы;
- құқық шығармашылық, заң шығармашылық және норма шығармалығының түсінігі;
- нормативтік-құқықтық актілердің жүйесі;
- құқықтың салаға бөліну негізі.
Іскерліктер:
- терминдермен жұмысты;
- тарату және дидактикалық материалдарымен жұмысты;
- мемлекет пен құқықтың типологиясы мен кезеңдерін суреттеуді.
- өз беттерімен сызба құрастыру: «қоғамның саяси жүйесіндегі мемлекеттің орны»;
- мемлекеттің әртүрлі үлгідегі анықтамасы.
- оқулықтар мен қайнар көздермен кесте құру жұмысын;
- өз беттерімен сызба құрастыру: «мемлекетті басқару нысаны»;
БҚ 4,6,7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
Кіріспе, БТБА, МЖМБС, ұғымдары; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-
68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазу;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
БҚ 4,7
КҚ 3.2.13
ЖКП 02
Техникалық механика негіздері:
статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың тетіктері; механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі беріліс буындарының негізгі өлшемін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статиканың негізгі ұғымдары, күштердің жазықтық жүйесі; күш моменттері, кинематика және динамика элементтері;
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктіктігін тексеріп есептеу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құралымдардың құрама бірліктерінің конструкциялық ерекшеліктері.

БК 3,7
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ОПД 03
Электротехника с основами электроники:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электрические измерения. Однофазные электрические цепи переменного тока. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Электрические машины переменного и постоянного тока. Передача, распреде-ление электроэнергии. Электронная полупроводниковая аппаратура
знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока.
навыки:
- расчет электрической емкости;
- перевод единиц измерения величин электрического и магнитного полей в систему СИ;
- определение цены деления электроизмерительных приборов;
- чтение однофазных и трехфазных электрических цепей переменного тока;
- работы с техническими паспортами трансформаторов;
БК 1,2,3
ПК 3.2.12
ПК 3.2.15
ПК 3.2. 17
ОПД 04
Основы стандартизации, допуски и посадки:
основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи ГСП: первичные измерительные преобразователи;
знания:
-основные цели и задачи государственной системы обеспечения единств измерений.
-основные положения Государственной системы стандартизации.
умения:
-пользоваться справочной литературой;
-применять полученные знания на практике.
навыки:
-построения графического изображения допусков и посадок.
- определять и соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства.
- решать задачи на выбор системы и вида посадок;
- пользоваться ГОСТами для оценивания технического состояния транспортных средств:
-построения графического изображения допусков и посадок.
БК3,
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.9
ПК 3.2.27
ОПД 05
Материаловедение и технология металлов:
Строение, свойства и способы испытания металлов. Сплавы железа с углеродом. Диаграмма состояния сплавов. Углеродистые стали и чугуны. Основы термической и химико- термической обработки стали. Легированные стали и сплавы. Сплавы цветных металлов. Неметаллические конструкционные материалы. Основные способы обработки металлов и сплавов. Допуски, посадки и технические измерения. Стандартизация и метрология в производстве обработке металлов. Электродуговая сварка. Газовая сварка. Термическая резка. Сварочные работы при монтаже и ремонте оборудования. Автоматическая и полуавтоматическая сварка.
знания:
-строение и кристаллизацию металлов;
- железоуглеродистые сплавы;
- свойства металлов и сплавов;
- основные виды термической и химико-термической обработки стали;
- конструкционные материалы, цветные металлы и сплавы, неметаллические конструкционные материалы;
- коррозию металлов и способы борьбы с ней;
- способы обработки конструкционных материалов.
умения:
-выбирать рациональный способ обработки конструкционных материалов
навыки:
-подбирать необходимый материал для деталей автомобилей
-определять твердость металлов

БҚ 3,7
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
ЖКП 03
Электротехника және электроника негіздері:
Электр өрісі. Тұрақты ток электр тізбегі. Электрмагнетизм. Электрлік өлшемдер. Тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектері. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Айнымалы және тұрақты ток электр машиналары. Электр энергиясын беру, тарату. Электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электр сыйымдылықты есептеу әдістері; электр шамалардың өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңдары;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
- электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі, түрлері;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалану, электр тізбектерін есептеу;
- электрлік және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеуді;
- тұрақты ток электр тізбегінің әртүрлі элементтерімен сұлба құру;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерді анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты қосу;
- тұрақты ток машинасын іске қосу;
дағдылар:
- электр сыйымдылықты есептеу;
- СИ жүйесіне электрлік және магниттік өріс шамаларының өлшем бірліктерін ауыстыру;
- электр өлшеу аспаптарының бөлу құнын анықтау;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін оқу;
- трансформаторлардың техникалық паспорттарымен жұмыс істеу;
БҚ 1,2,3
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.17
ЖКП 04
Материалтану және металдар технологиясы металдардың құрылымы, қасиеттері және сынау тәсілдері; темірдің көміртекті қоспалары; қорытпалар күйінің диаграммасы; көміртекті болаттар және шойындар; болатты химия-термиялық өңдеу негіздері; қоспаланған болаттар және қорытпалар; түсті металл қорытпалары; металл емес конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; рұқсаттар, қондырмалар және техникалық өлшеулер; металдарды өңдеу өндірісіндегі стандарттау және метрология; материалдар; электрдоғалы пісіру; газбен пісіру; термиялық кесу; электр станциялардың жабдығы мен құбырын монтаждау және жөндеу кезіндегі пісіру жұмыстары; автоматтық және жартылай автоматтық пісіру; негізгі гидромеханикалық жабдық көлемі, түрлері, бақылау мерзімі; ақауын табу әдістері және құралдары.
Білімдер:
- металдардың құрылымы және кристаллдануы;
- темір-көміртекті қорытпалар;
- металдар мен қорытпалардың қасиеттерін;
- болатты термиялық және химия-термиялық өңдеудің негізгі түрлерін;
- конструкциялық материалдар, түрлі түсті металлдар мен қорытпалар, металл емес конструкциялық материалдарды;
- металдар коррозиясын және онымен күресу шараларын;
- конструкциялық материалдарды өңдеу әдістерін.
Іскерліктер:
- конструкциялық материалдардың тиімді өңдеу әдісін таңдау.
дағдылар:
- автомобиль бөлшектеріне керекті материалды таңдау;
- металлдардың қаттылығын анықтау.

БК 1, 5, 10
ПК 3.2. 9
ПК 3.2. 17
ПК 3.2. 27
ОПД 06
Охрана труда и промышленная экология:
Основы законодательства Республики Казахстан по охране труда. Анализ несчас-тных случаев. Организация работы с персоналом по технике безопасности. Права и обязанности персонала. Требования техники безопасности и пожарной безопасности к территории, помещениям, рабочим местам, оборудованию, инструменту, приспособлениям. Основы электробезопасности, пожаробезопасности. Доврачебная помощь при отравлениях, ожогах и других травмах.
знания:
-структуру и организацию работы по охране труда на предприятиях автомобильного транспорта;
-систему управления охраной труда.
Права и обязанности должностных лиц по охране труда
-задачи контроля за состоянием условий и охране труда.
-основные виды контроля;
-основные требования техники безопасности и пожарной безопасности.
-опасные и вредные производственные факторы на предприятиях автомобильного транспорта.
- основные причины травматизма и профессиональных заболеваний в АТП. Типичные ситуации травматизма.
умения:
- проводить организационные и технические мероприятия по повышению безопасности работы;
навыки:
-применять в работе требования техники безопасности к инструментам, технологическому оборудованию, смотровым канавам, эстакадам и другому оборудованию, используемому для ТО.
- применять технику безопасности на постах диагностирования технического состояния автомобилей;
-технику безопасности при ТО и ТР автомобилей, работающих на сжатом и сжиженном газах.
БК 2, 4, 5, 8
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.12
ПК 3.2.18
ПК 3.2.26
ПК 3.2.32
ОПД 07
Основы рыночной экономики
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни. Уметь работать самостоятельно и в коллективе. Работать на качество результата. Организовать рабочее место. Планировать рабочее время. Планировать собственные трудовые действия. Находить и применять необходимую информацию. Анализировать проблемы организаций производственного процесса и принимать решения. Руководить коллективом работников. Знать и уметь соотносить статистические данные по уровням. Оформлять реестровую книгу и заполнять необходимые графы.
знания:
-о рыночном механизме и принципах его функционирования;
-основные принципы и методы управления;
-прибыль предприятия. Сущность прибыли, ее источники и виды. Показатели рентабельности;
-планирование и организацию рабочего места;
- методы планирования рабочего времени;
-организация труда;
-функции управленческой деятельности;
-о трудовом и производственном процессе;
-содержание менеджмента и его основные задачи;
-содержание и значение статистического учета
умения:
-оформлять документы оперативно-технического учета и отчетности

БҚ 1, 5, 10
КҚ 3.2. 9
КҚ 3.2. 17
КҚ 3.2. 27
ЖКП 05
Стандарттау негіздері, қондыру және ауытқу шегі
Метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамаларды; өлшеу құралдарын және олардың негізгі сипаттамаларын; ГСП өлшеу түрлендіргіштері: алғашқы өлшеу түрлендіргіштері;
Білімдер:
- өнеркәсіптік аспаптардың және автоматтандыру құралдарының Мемлекеттік жүйесінің құрылымы, бірыңғайланған дабылдар;
Іскерліктер:
- анықтамалық әдебиетті қолдануды және игерген білімдерін тәжірибеде пайдалануды.
дағдылар:
- анықтамалық әдебиетті пайдалану;
- алған білімдерін тәжірибеде қолдану.
БҚ 3,
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.27
ЖКП 06
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология
Еңбекті қорғау бойынша Қазақстан Республикасының заңнама негіздері; бақытсыз жағдайларды талдау; қауіпсіздік техникасы бойынша қызметшілермен жұмысты ұйымдастыру; қызметшілердің құқықтары мен міндеттері; аймаққа, орынжайларға, жұмыс орындарына, жабдыққа, құралдарға, айлабұйымдарға, биіктікте жұмыс істеу кезінде, жер асты құрылыстарында, резервуарларда, жылу алмастыру аппаратарында, құбырларда, айналмалы механизмдерді пайдаланып, жөндеу кезінде, жер қазу жұмыстарын атқарғанда қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі және электр қауіпсіздігі негіздері; улану, күю және басқа жарақаттар кезіндегі дәрігерге дейінгі көмек; гидромеханикалық жабдықты пайдалану және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы;
Білімдер:
- жұмыс орнын, жұмыс аймағын анықтау;
- жабдықты куәландырудың тәртібі;
- құралды пайдалану ережелері;
- ауырлықты қолмен ауыстыру нормалары;
- механизмдер мен айлабұйымдарды куәландыру және сынау мерзімдері;
- жұмыс істеушілердің арасында хабарласу сигналы, қорғаныс құралдары;
- ыдыстардың, құбырлардың түрлері мен категорияларын, тіркеу мерзімі, куәландыру, құбырларды сырлау, құбырлардағы жазулар;
- гидравликалық сынақ өткізу тәртібі;
- айналу механизмдерінің түрлері;
- электрмен жарақаттану түрлері; электр тогымен жарақаттанудан қорғану шаралары;
- өртке қауіпті орынжайлардың жіктелуі; өртке қарсы қорғаныс шаралары;
- өрт сөндіргіштердің құралымдары;
- күю, улану түрлері;
Іскерліктер:
- электр тогымен жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсету;
БҚ 2, 4, 5, 8
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.32
ЖКП 07
Нарықтық экономика негіздері
Өмірлік білім мен біліктілігін жаңарту. Ұжымда немесе жеке жұмыс атқара білу. Сапалы қортындымен жұмыс істеу. Жұмыс орнын ұйымдастыру. Жұмыс уақытын ұйымдастыру. Өзіндік жұмыс деңгейін жоспарлау. Керекті ақпаратты тауып, қолдану. Өндіріс процестеріндегі ұйымдық мәселелерді сараптап, оларға шешім қабылдау. Төменгі дәрежедегі ұжымды басқару. Статикалық берілгендерді дәрежесіне байланысты білу. Тіркеу кітапшаларын толтыру.
Білімдер:
- нарық механизмі және оны қалыптастырудың принциптерін;
- басқару негіздері мен әдістерін;
- кәсіпорын табысын, пайданың мәні, көздерін және түрлерін, рентабельділік көрсеткіштерін;
- жұмыс орнын жоспарлау мен ұйымдастыруды;
- жұмыс уақытын жоспарлаудың әдістерін;
- еңбекті ұйымдастыруды;
- басқару қызметінің функцияларын;
- еңбек және өндірістік процесстер туралы;
- менеджменттің мазмұны мен оның негізгі міндеттерін;
- статистикалық есептің мәні мен мазмұнын;
Іскерліктер:
- оперативті-техникалық есеп беру құжаттарын рәсімдей білуі тиіс.

БК 1,2,3,4,5
ПК 3.2.8
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ОПД 08
Основы информатизации и автоматизации производства
Анализировать проблемы организации автоматизации производственного процесса и принимать решения
знания:
-основные направления автоматизированного управления;
-основы построения АСУ.
умения:
-использовать передовую технику и, в частности, средства автоматизации производства.
навыки:
пользоваться автоматизированной аппаратурой, технологией управления АСУ.
БК 4, 5, 9
ПК 3.2.2
ПК 3.2.10
ПК 3.2.20
ПК 3.2.21
ПК 3.2.24
ПК 3.2.35
ОПД 09
Психология автомобилиста
Исследовать психофизиологическое состояние участников дорожного движения
знания:
-классификацию, марки, модели автомобилей, как отечественных так и зарубежных;
-особенности информационного взаимодействия в системе водитель-автомобиль-
дорога-среда
умения:
-проверять состояние водителей методом контроля.
навыки:
-осуществлять профессиональный отбор водителей автомобилей.
БК 2, 7
ПК 3.2.3
ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.22
ПК 3.2.23
ПК 3.2.26
ПК 3.2.37
ПК 3.2.39
ОПД 10
Делопроизводство на гос.языке
работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-
организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
знания:
-делопроизводство на государственном языке; структуру службы документирования, должностную структуру, должностные обязанности, технологию документирования с помощью технических средств;
умения:
- составлять и оформлять административно- организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 2, 3, 5, 9
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.34
ПК 3.2.36
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Страховое право
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни;
уметь работать самостоятельно и в коллективе
знания:
-юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровня правовой культуры;
-применение законодательных актов;
-понятия толерантность, коммуникабельность;
-как работать в команде.
умения:
-применять и использовать законодательные акты;
-работать в команде.
навыки:
-выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
-принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.38
СД 02
Нотариат
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
знания:
-юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровня правовой культуры;
-применение законодательных актов;
-понятия толерантность, коммуникабельность;
-как работать в команде.
умения:
-применять и использовать законодательные акты;
-работать в команде.
навыки:
-выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
-принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.38
СД 03
Гражданское право
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
знания:
-юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровняправовой культуры;
- применение законодательных актов;
-понятия толерантность, коммуникабельность;
-как работать в команде.
умения:
-применять и использовать законодательные акты;
-работать в команде.
навыки:
-выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
-принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.22
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.37
ПК 3.2.38
СД 04
Административное право
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
знания:
-юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровня правовой культуры;
- применение законодательных актов;
-понятия толерантность, коммуникабельность;
-как работать в команде.
умения:
-применять и использовать законодательные акты;
-работать в команде.
навыки:
-выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
-принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
ПК 3.2.22
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.37
ПК 3.2.38
СД 05
Уголовное право
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
знания:
-юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровняправовой культуры;
- применение законодательных актов;
-понятия толерантность, коммуникабельность;
-как работать в команде.
умения:
-применять и использовать законодательные акты;
-работать в команде.
навыки:
-выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
-принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3

БҚ 1,2,3,4,5
КҚ 3.2.8
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
ЖКП 08
Өндірісті автоматтандыру және ақпараттандырудың негіздері
Өндірістік үдерістерді ұйымдастыру қиындықтарын талдауды және шешім қабылдауды.
Білімдер:
- автоматтандырылған басқарудың негізгі бағыттарын;
- АСУ құру негіздерін.
Іскерліктер:
- алдыңғы қатарлы техникаларды қолдануды, атап айтқанда, өндірісті автоматтандыру құралдарын.
дағдылар:
- ӨА мен АН басқару технологиясын, автоматтандырылған аппаратураны қолдануды.
БҚ 4, 5, 9
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.21
КҚ 3.2.24
КҚ 3.2.35
ЖКП 09
Жүргізуші психологиясы
Жол қозғалысына қатысушылардың психологиялық жағдайын зерттеу.
Білімдер:
- отандық, сол сияқты шетелдік автокөліктердің маркаларын, модельдерін, жіктелуін;
- Жүргізуші – автокөлік – жол – қоршаған орта жүйесін ақпараттық өзара әрекетінің ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- бақылау әдісімен жүргізушінің қал-жағдайын тексеру;
дағдылар:
- автокөліктердің жүргізушілерін кәсіби іріктеуін іске асыруды меңгерді.
БҚ 2, 7
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.23
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.37
КҚ 3.2.39
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету сұрақтары бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттарды, құжаттарды шаблондаудан түсінік, әкімшілік-ұйымдық құжаттардың тізіміне кіретін құжаттарды құрудың ережелерін; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздерін; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- мемлекеттік тілде іс жүргізу; құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық құрылымды, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы;
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдық құжаттарды, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құрып, ресімдеу;
- келіп түскен сәттен іске ресімдеуге дейін құжаттармен жұмыс істеу;
- анықтама әдебиетпен жұмыс істеу;
БҚ 2, 3, 5, 9
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.34
КҚ 3.2.36
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Сақтандыру құқығы
Білім мен әдістерді өмір бойы жаңарту қажет.
Әріптестер алдында жеке жұмыс жасай білу
Білімдер:
- сақтандыру шартының негізгі түсінігін;
- ерікті және мүліктік сақтандыру түсінігін;
- сақтандырудың объектісін және субъектісін;
- тіркеу тәртібін;
- топтық сақтандыру түрлерін және түсінігін;
- бірлесіп және екінші рет сақтандыруды;
- мүліктік және ерікті сақтандыруды айыра білу;
- мемлекеттік органдардың түрлері;
- сақтандыру әдістерін дұрыс таңдау.
- сақтандыру төлемінің түсінігін;
- сақтандыру төлемін төлеу тәртібін;
- сақтандыру оқиғаларының түрлерін;
- есептерді анықтауды;
- сақтандыру төлемін және оның мөлшерін;
- шартты бұзу;
- әрекеттерді бұзу және өзгертудің жалпы ережесін.
Іскерліктер:
- сақтандыру түрлерін анықтау;
- жарғы қорын анықтау және құрастыру;
- сақтандыру қатынасына қатысушыларды анықтау;
- сақтандыру агенті мен брокері түсінігін айыра білу;
- мүліктік шарт құрастыру;
- топтық сақтандыру шартын құрастыру;
- сақтанушы мен сақтандырушының құқықтары мен міндеттерін айыра білу;
- сақтандыру төлемін төлеу мерзімін, төлем көлемін анықтау.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.38
АП 02
Нотариат
Білім мен әдістерді өмір бойы жаңарту қажет.
Әріптестер алдында жеке жұмыс жасай білу
Білімдер:
- нотариат туралы заңдылықтар;
- нормативтік әдебиеттермен жұмыс жасау;
- нормативтік құжаттар үлгілерімен жұмыс жасау;
- нотариат құжаттарын құрастырған кезде, күшіне енген заңдарды қолдану;
- нотариустің құқықтары мен міндеттерін білу;
- нотариустің құқықтық жағдайын түсіндіру;
- нотариаттық іс-әрекеттерді орындау кезіндегі, нотариат туралы заңдылықтардың қолдануына бақылауды жүзеге асыру;
- нотариаттық кеңселерде іс жүргізу тәртібі туралы нұсқауды қолдану,
- негізгі тіркеу құжаттарымен жұмыс жасау,
- нотариаттық іс-әрекетті және мемлекеттік бажды тіркеу жүргізу бойынша есептер құрастыру.
Іскерліктер:
- нотариаттық қызметке лицензия беру тәртібін тәжірибеде қолдануды;
- реестр кітабын рәсімдеу және қажетті графаларды толтыруды;
- сенімхаттарды беру;
- өсиеттерді куәландыру және өсиеттерді беру;
- мүлікке тізім құрастыру;
- заң бойынша мұрагерлікке құқық;
- атқару жазбаларының реквизиттерін жүзеге асыру;
құжаттардың көшірмелерін куәландыру және беру.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.38
АП 03
Азаматтық құқық
Білім мен дағдыларды өмір бойы жаңарту. Жеке және ұжымда жұмыс істей білу.
Білімдер:
- азаматтық құқықтың негізгі қайнар көзін;
- азаматтық құқық пәнінің құқықтың өзге тарауларынан айырмашылығы;
- азаматтық қарым-қатынас құқығының субъектісі, түрлері мен объектісі ұғымы;
- азаматтық құқық субъектісінің жіктелуі;
- заңды тұлға мен азаматтың жекеленуі;
- келісім шарт түсінігі және түрлері;
- офертадан акцепті айыра білу;
- міндеттеме түрлері мен оны айыра білу;
- тиісті және тиісті емес міндеттемені орындау;
- авторлық байланыс пен ой еркінділігі құқықтарын жеке айыра білу;
- мұрагерлік түсінігі;
- заң бойынша және өсиет бойынша мұрагерлік тәртібін қабылдау.
Іскерліктер:
- азаматтық құқық әдістерін өзге аралас құқық салаларынан айыра білу;
- жеке және мемлекеттік меншікті айыра білу;
- заңды тұлғалардың түрлерін анықтау;
- талап мерзімін өзге азаматтық заңдар мерзімінен айыра білу.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.37
КҚ 3.2.38
АП 04
Әкімшілік құқық
Білім мен дағдыларды өмір бойы жаңарту. Жеке және ұжымда жұмыс істей білу.
Білімдер:
- әкімшілік құқық пәнінің мазмұны мен әдістерін толық айтып беру;
- әкімшілік келісім-шарт пен нормативтік актілерді айыра білу;
- әкімшілік құқық нормаларының мазмұның аша білу;
- "ҚР әкімшілік құқық", "Әкімшілік құқық пәні", "Әкімшілік құқық әдістері" сызбаларын жасау;
- ұлттық қауіпсіздік органдарының анықтамасын:
- ұлттық қауіпсіздік органдарының жүйесін;
- ішкі істер басқармасының құқықтық-ұйымдастырушылық формаларын;
- өрт сөндірушілер қызмет басқармасын;
- әділет басқармасы органы ұғымы.
Іскерліктер:
- нормативтік актілермен жұмыс істеуді (ҚР Конституциясын);
- әкімшілік құқық қабілеттілігі мен әкімшілік еңбекке жарамды түсініктерін;
- шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың құқықтық ережелерін;
- орындаушы органдар жүйесін;
- әкімшілік құқық субъектілерін;
- мемлекетті қызметкер статусының ерекшелігін;
- әкімшілік мемлекеттік қызметкер мен саяси қызметкерді айыра білу;
- әкімшілік процесс субъектісі мен сатыларын және басты принциптерін аша білу;
- әкімшілік жауапкершіліктің негізгі белгілерін ашып беру;
- әкімшілік құқық бұзушылық белгілері мен түсінігі;
- ҚР Кодекс статьяларын әкімшілік құқық бұзушылық тақырыбы бойынша пайдалана білу.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.37
КҚ 3.2.38
АП 05
Қылмыстық құқық
Білім мен әдеттерді өмір бойы жаңарту қажет. Әріптестер алдында жеке жұмыс жасай білу.
Білімдер:
- ҚР қылмыстық құқық түсінігі;
- ҚР қылмыстық құқық міндеттері;
- қылмыстық жауапкершілік;
- қылмыстық құқық бастауының түсінігі;
- қылмыс пен қылмыскер түсінігі;
- қылмыс құрамының түсінігі;
- қажетті қорғану түсінігі;
- аса қажеттілік түсінігі;
- қылмыскерді қолға түсіру тәртібі;
- бұйрық пен қаулының орындалу тәртібі;
- қылмыс жасалу сатысының түсінігі, түрлері;
- жол-көлік қылмыс түсінігі;
- қылмыс құрамы бойынша аталмыш қылмысты талдау;
- қылмыстық жаза қолдануды жүргізу (жазалау шарттары);
- қылмыстың жасалуына қарай талдау.
Іскерліктер:
- қылмыстық жауаптылықты әкімшілік, тәртіптік және азаматтық – құқықтық жауапкершіліктен айыра білу;
- әкімшілік құқық бұзушылықты қылмыстан айыра білу;
- әкімшілік құқық бұзушылық құрамынан қылмыс құрамын айыра білу;
- әкімшілік құқық жаза түрлерінен қылмыстық құқық жаза түрлерін айыра білу.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.3

ПК 3.2.6
ПК 3.2.7
ПК 3.2.22
ПК 3.2.26
ПК 3.2.33
ПК 3.2.35
ПК 3.2.36
ПК 3.2.37
ПК 3.2.38
СД 06
Правовое положение органов дорожной полиции
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни
знания:
-юридические термины, понятия и проблемы, способствующие формированию ценностной правовой ориентации и повышению уровняправовой культуры;
- применение законодательных актов;
-понятия толерантность, коммуникабельность;
-как работать в команде.
умения:
-применять и использовать законодательные акты;
-работать в команде.
навыки:
-выбирать технологии, адекватные поставленной задачи, использовать нормативно-правовые акты;
-принимать правильные решения в соответствии с законом.
БК 1, 3, 5
ПК 3.2.22
ПК 3.2.23
СД 07
Организация дорожного движения
Владеть навыками и знаниями ОДД.
знания:
-ОДД и основы безопасности;
-ПБДД.
-характеристики дорожного движения;
-виды исследования дорожного движения;
-требования для движения транспортных потоков.
умения:
-обеспечить безопасность движения;
-решать принципиальные решения при ОДД;
- регулирование движением.
навыки:
-регулирования транспортных потоков;
-оперативного управления движением;
-правильно определить техническое состояние автомобилей и допуска их к эксплуатации.
БК 1, 3, 8, 12
ПК 3.2.6
ПК 3.2.9
ПК 3.2.11
ПК 3.2.19
ПК 3.2.24
ПК 3.2.25
ПК 3.2.27
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
ПК 3.2.31
СД 08
Автомобили и их устройство
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни.
Знать элементы и конструкции машин и механизмов
знания:
-классификацию, марки, модели автомобилей, как отечественных так и зарубежных;
- терминов и определении;
- принцип работы всех механизмов и навесного оборудования автомобиля;
-детали кузова и ходовой части;
- основные требования техники безопасности и пожарной безопасности;
-схемы взаимного расположения цилиндров в многоцилиндровом двигателе:
- принцип работы двигателя;
- детали и узлов автомобиля.
умения:
-определять распространенные неисправности;
-отличать и распознавать марки и модели автомобилей
- определять типы двигателей, агрегатов и их работу.
навыки:
-самостоятельного изучения устройства автомобилей;
-произвести несложный ремонт автомобилей.
БК 1, 4, 9, 10
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ПК 3.2.15
ПК 3.2.18
ПК 3.2.26
ПК 3.2.28
СД 09
Технические средства регулирования дорожного движения
Определять места установок дорожных знаков, нанесение дорожных разметок в соответствии с классификацией дорог.
Прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах.
знания:
-правила дорожного движения, пункты определения правил линии дорожных разметок, установка дорожных знаков;
- зоны действия знаков;
-общие принципы расстановки дорожных знаков;
- применение дорожных знаков в различных дорожных условиях;
-конструкцию дорожных знаков.
- системы управления движением на автомагистралях;
-планировку городских улиц и проезжих частей для проезда техники и транспорта;
- нанесение асфальтобетонных, асфальтовых покрытий и брусчаток;
- прогнозировать по трем принципам ОДД.
умения:
-делить технические средства регулирования на группы и роль технических средств в регулировании движения;
- планировать участки дорог с продольными уклонами, строить поверхностные водоотводы
навыки:
-натурного, кабинетного метода исследования для уменьшения конфликтных точек;
-отличать и делить на категории автомобильных дорог, установки и нанесения знаков и разметок на них.
-прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах.
БК 1, 4, 10
ПК 3.2.2
ПК 3.2.5
ПК 3.2.10
ПК 3.2.15
ПК 3.2.20
ПК 3.2.24
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
ПК 3.2.31
СД 10
Дорожные условия и безопасность дорожного движения
Решать вопросы возможности предотвращения ДТП.
Определять, какие правила были нарушены виновными ДТП и в чем выразились эти нарушения
знания:
-требования правил и безопасности дорожного движения, а также нормативы строительства и эксплуатации автомобильных дорог -механизм ДТП;
-технику и методику о при вождения автомобиля;
-требования к профессиональной надежности водителей;
-влияние элементов дороги и дорожных условий на БД;
-термины по правилам и безопасности дорожного движения;
-устройство и классификацию автомобильных дорог;
-знать,совершенствовать и соблюдать требования правил и безопасности дорожного движения, а также нормативы строительства и эксплуатации автомобильных дорог -механизм ДТП.
умения:
-определять реакции, индивидуальные качества, эмоциональную устойчивость и другие свойства водителей;
-проводить дорожно-транспортные экспертизы и анализировать имеющуюся документацию;
-определять дефекты дорог и пути их устранения;
навыки:
-в организации и регулировании дорожного движения;
-в составлении линейного графика обследовании дорог;
-оценивать уровень безопасности различных участков дороги.

КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.7
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.33
КҚ 3.2.35
КҚ 3.2.36
КҚ 3.2.37
КҚ 3.2.38
АП 06
Жол полициясы органдарының құқықтық жағдайы
Білім мен дағдыларды өмір бойы жаңарту. Жеке және ұжымда жұмыс істей білу.
Білімдер:
- жол полициясы инспекторының құқығы мен міндетін;
- жеке басының қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары;
- жол көліктеріне техникалық қызмет көрсетілместен бұрын көліктің техникалық диагностикасын бақылаудан өткізу мақсаты мен формалары;
- жол көлік оқиғасы болған кездегі жол полициясы инспекторының әрекеті.
Іскерліктер:
- жол полициясы құралдары және күшімен оперативті басқаруды ұйымдастыру;
- қызметін атқара білу тәртібі;
- көлік құралдарын шығарып салу тәртібі;
- жол полициясы органдарының жол көліктері мен тіркемелерін мемлекеттік тіркелуден өткізу тәртібі;
- жол полициясының заңсыз әрекеті үшін азаматтар шағымын факті бойынша қабылдау тәртібі.
БҚ 1, 3, 5
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.23
АП 07
Жол қозғалысын ұйымдастыру
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу. Жолдағы көлік ағымы қарқындылығын болжай білу. Жол қозғалысын ұйымдастыру және оның пайдаланудағы бағалау әдістерін білу.
Білімдер:
- автомобиль көлігінің дамуын, арналуы, артықшылықтары және кемшіліктерін.
- жол қозғалысын ұйымдастыру мен қауіпсіздігіне арналған жұмыстың негізгі бағыттарын;
- көлік ағымының көрсеткіштерін
- зерттеу аппаратурасының тізімін және тірек сызбаларын салуын
- жиі кездесетін өлшегіштердің (датчиктер мен құралдардың) сипаттамалары мен жұмысты орындау тәртібін жазуын.
- бір бағыттағы қозғалысты-жаяулар қозғалысын тәуліктің қараңғы уақытында қозғалыстың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын
- қала көшелері мен жолдарын сырттай жарықтандыруын
- қыс кезінде қозғалысты қамтамасыз ету шараларын
- темір жол өткелдерінде қозғалысты ұйымдастыруын
Іскерліктер:
- тұрған аймақтың жол – көше тарауын тірек сызба ретінде орындауын
- қаладағы тұрғындар тығыздығын есептеуін
- қаланың қай тірек сызбаға жататынын анықтауын
- қозғалысты ұйымдастырудағы жедел шаралар және осы байланысты жиынтық – тірек сызбалар мен әдістерін және көрсеткіштерін.
- көлік құралдарының сырт жолдардағы және елді мекендегі ең жоғарғы жылдамдықтарын
- автомобиль жылдамдығының көлік ағымының орташа жылдамдығына ауытқуы кестесін
дағдылар:
- берілген жол учаскесі әлде қиылыстар бойынша жаяулар қарқындылығын анықтауын
- қарқындылықтың уақыт бойынша өзгеру кестесін орындауын.
- Көлік ағымының негізгі диаграммасын орындауын
- нақты зерттеулерде қолданылатын құжаттарды талдауын
- қиылыстағы көлік қарқындылығының картограммаларын салуын
- Есептеу, нақты және нормативтік өткізу қабілетін.
- жол көлік оқиғаларын зерттеу материалдарын есептеу және талдауын
- құжаттарды толтыру және көрсеткіштерді есептеуін
- қауіпсіздікке арналған шараларды жоспарлауын
БҚ 1, 3, 8, 12
КҚ 3.2.6
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.24
КҚ 3.2.25
КҚ 3.2.27
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.31
АП 08
Автомобиль құрылысы
Техникалық құжаттармен жұмыс істеу. Машина механизмдері құрылымының элементтерін білу. Көлік құралдарын модельдері, маркалары, жылдамдық тәртібін анықтау.
Білімдер:
- көпцилиндрлі қозғалтқыштардағы цилиндрлардың өзара орналасуын;
- терминдер мен анықтамаларды;
- қозғалтқыштың жұмыс принципін;
- автокөлік бөлшектері мен түйіндерін білу;
- автокөліктердің модельдерін, маркаларын, анықтап оларды бір-бірінен ажырату;
- қозғалтқыштардың, агрегаттардың түрлерін, олардың атқаратын қызметтерін ажырату;
Іскерліктер:
- көпцилиндрлі қозғалтқыштардың жұмыс принциптерінің ретін;
- қозғалтқыштың жұмысы істеу барысында қауіпсіздік ережелерін пайдалану;
- автокөліктің бөлшектеірнің аталуын қолдану;
- бекеттерде және жолдарда автокөліктердің маркаларын анықтап бір-бірінен ажырату;
дағдылар:
- өндіріс орындарында техникалық құжаттармен жұмыс істеу барысында;
- қозғалтқыштарды бөлшектеу кезінде;
- көлік құралдарымен жұмыс істеу барысында;
БҚ 1, 4, 9, 10
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.28
АП 09
Жол қозғалысын реттеудің техникалық құралдары
Жолдың жіктелу түріне сәйкес, жол таңбаларын қоюды, жол белгілерін орнату орындарын анықтауды білуі тиіс.
Көлік ағымдарын және жолдағы олардың салдарларын болжау.
Білімдер:
- жол қозғалысының ережелерін,
ережелерді анықтау пункттерін;
- жол таңбаларының сызықтарын, жол белгілерінің орналасуын;
- жол белгілері қолданылатын жерлерді; жол белгілерін қоюдың жалпы принциптерін;
- әр түрлі жол жағдайларында жол белгілерін қолдану;
- жол белгілерінің құрылымдарын;
- автоарналарда қозғалысты басқару жүйелері;
Іскерліктер:
- реттеудің техникалық құралдарын топқа бөлуді және қозғалысты реттеудегі техникалық құралдардың рөлі;
- көлденең еңісті жолдарды жоспарлау, жеңіл су жіберушілерді салу;
дағдылар:
- қауіпті даулы нүктелерді азайту үшін, зерттеудің табиғи, кабинеттік әдісін;
- автокөлік жолдарын санаттарға бөлуді және айыра білуді, жолдарға белгілер мен таңбаларды салуды және орналастыруды.
БҚ 1, 4, 10
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.24
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.31
АП 10
Жол жағдайлары және қозғалыс қауіпсіздігі
Жол - көлік оқиғаларын болдырмау мүмкіндігінің сұрақтарын шешу. Жол-көлік оқиғаларындағы айыптылардың қандай ережелерді бұзғанын және осы бұзулар неде көрінгенін анықтау.
Білімдер:
- жол қозғалысы ережелерінің және қауіпсіздігінің талаптарын, сондай-ақ автомобиль жолдарының құрылыс және пайдалану нормативтерін, жол көлік оқиғасы механизімін;
- автомобильді жүргізу кезіндегі әдісі мен техникасын; жүргізушілердің кәсіптік сенімділігіне қойылатын талаптарды;
- ЖҚ жол элементтерінің және жол жағдайларының ықпалы.
Іскерліктер:
- жүргізушілердің қимылдарын жекелей қасиеттерін, эмоциялық тұрақтылығын және басқа да мінездерін анықтау;
- жол - көлік оқиғаларына сараптама жүргізу және қолдағы құжаттарды талдау;
- жолдардың ақауларын анықтау және оларды жою жолдарын;
Дағдылар:
- жол қозғалысын ұйымдастыру және реттеу;
- жолдарды зерттеудің сызықтық кестесін салуды;
- әр түрлі жол телімдерінің қауіпсіздік деңгейін бағалауды.

БК 1, 4, 11
ПК 3.2.5
ПК 3.2.9
ПК 3.2.11
ПК 3.2.16
ПК 3.2.17
ПК 3.2.20
ПК 3.2.25
ПК 3.2.26
ПК 3.2.27
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
ПК 3.2.31
СД 11
Техническое обслуживание и ремонт автотранспортных средств
Определять техническое состояние автомобиля и производить соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства.
Оценивать техническое состояние ТС и его соответствие со стандартами
знания:
-устройство автомобилей;
-технологические оборудования применяемые при ремонте автомобилей;
-режим работы автомобилей;
умения:
-использовать полученные знания по ремонту и ТО автомобилей;
-оценить техническое состояние транспортных средств;
-производить ТО автомобилей
навыки:
-технического обслуживания и ремонта автомобилей;
-работы с контрольно-измерительными приборами
БК 1, 4, 8, 10
ПК 3.2.2
ПК 3.1.4
ПК 3.2.12
ПК 3.2.14
ПК 3.2.15
ПК 3.2.17
ПК 3.2.18
ПК 3.2.35
СД 12
Учет и регистрация автотранспортных средств
Работать с технической документацией. Определять техническое состояние автомобиля и производить соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства.Уметь читать и заносить изменения в базу данных АИПС
знания:
-порядок оформления и постановки ТС на учет, проверка правильности заполнения документов;
-проведение технического осмотра ТС и проверка соответствия агрегатов, узлов и т.д. нормативным стандартом, допуск к эксплуатации ТС;
-как читать и заносить изменения в базу данных АИПС.
умения:
-проводить технические осмотры ТС и проверку соответствия агрегатов, узлов и т.д. нормативным стандартом, допуск к эксплуатации ТС;
-работать с базой данных АИПС, правильно использовать;
-заносить изменения в базу данных АИПС.
навыки:
-работать с базой данных АИПС, правильно использовать и умело применять на практике;
-определять изменения технического состояния транспортного средства;
-читать и заносить изменения в базу данных АИПС.
БК 1, 4, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.12
ПК 3.2.16
ПК 3.2.20
ПК 3.2.21
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
СД 13
Автомобильные дороги и их диагностика
Уметь определять состояние дорожного покрытия. Знать категории дорог и скоростные режимы.
знания:
-виды диагностических работ;
-характеристику автомобильных дорог и их категория;
- характеристику дорожного покрытия и их категорию.
умения:
-правильно использовать инженерные приспособления;
-оценить дорожное состояние.
навыки:
-по проверке диагностических работ на автомобильных дорогах;
-определения дефектов поверхности проезжай части;
-определения интенсивности и состава транспортных потоков.

БҚ 1, 4, 11
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.16
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.25
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.27
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.31
АП 11
Автомобильге техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Автомобильдің техникалық жағдайын анықтауды және көлік құралын пайдалануға жіберетін сәйкес рұқсат қағаздарын жасау құзыреттерін меңгеруі тиіс. Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу. ТЖ және оның стандарттармен сәйкестігін бағалау.
Білімдер:
- автомобиль құрылысын;
- автомобильдерді жөндегенде қолданылатын технологиялық құрал-жабдықтарды;
- автомобильдердің құрылысын;
- автомобильдердің жұмыс істеу тәртібін;
Іскерліктер:
- алған білімдерін автомобильді жөндеу және ТҚК кезінде қолдануды;
- көлік құралдарының техникалық жағдайын бағалауды;
- автомобильдердің ТҚК жүргізуді.
дағдылар:
- автокөлікті жөндеу және ТҚК;
- бақылаушы-өлшеуші құралдармен жұмыс істеуге;
БҚ 1, 4, 8, 10
КҚ 3.2.2
КҚ 3.1.4
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.14
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.35
АП 12
Автокөлікті есепке алу және тіркеу
Техникалық құжаттармен жұмыс істеуді. Автокөліктің техникалық күйін анықтауды және көлік құралдарын пайдалануға қойылатын сәйкес рұқсат қағаздарын жүргізуді. АИПС мәліметтер базасына өзгертулер енгізу және оқи білу.
Білімдер:
- КҚ есепке алуды және ресімдеу ретін, құжаттардың толтырылуының дұрыстығын тексеруді;
- КҚ техникалық тексерістен өткізуді және агрегаттардың, бөлшектердің нормативті стандарттарға сай екенін және КҚ пайдалануға рұқсат ететін құжатын тексеруді;
- АИПС мәліметтер базасына өзгертулерді қалай енгізуді және қалай оқуды.
Іскерліктер:
- КҚ техникалық тексерістен өткізуді және агрегаттардың, бөлшектердің нормативті стандарттарға сай екенің КҚ пайдалануға жіберілуін тексеруді;
- АИПС мәліметтер базасымен жұмыс істеуді және дұрыс қолдануды.
дағдылар:
- АИПС мәліметтер базасымен жұмыс істеуді, оны іс жүзінде дұрыс пайдалануды және ептілікпен қолдана білуге машықтанады;
- көлік құралының техникалық күйінің өзгеруін анықтау;
- АИПС мәліметтер базасына өзгертулер енгізуге және оқи білуге машықтанды.
БҚ 1, 4, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.16
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.21
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
АП 13
Автокөлік жолдары және олардың диагностикасы
Жол төселімдерінің жағдайын анықтай білу. Жолдардың санаттарын және жылдамдық тәртіптерін білу.
Білімдер:
- диагностикалық жұмыстардың түрлерін;
- автомобиль жолдарының сипаттамасын және олардың санаттарын;
- жол төселімдерінің сипаттамасын және олардың санаттарын.
Іскерліктер:
- инженерлік құралдарды дұрыс пайдалана білу.
- жол жағдайын бағалау.
дағдылар:
- автомобиль жолдарындағы диагностикалық жұмыстарды тексеру бойынша.
- жүретін жолдың үстіңгі қабатындағы ақауларды анықтаудың.
- көлік ағымдарының қарқындылығын және құрамын анықтаудың.

БК 1, 4, 5
ПК 3.1.5
ПК 3.2.9
ПК 3.2.11
ПК 3.2.12
ПК 3.2.15
ПК 3.2.17
ПК 3.2.19
ПК 3.2.25
ПК 3.2.26
ПК 3.2.27
ПК 3.2.30
ПК 3.2.40
СД 14
Эксплуатация автомобильного транспорта и правила перевозки грузов
Соблюдать ТБ при использовании и эксплуатации транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов. Организовать руководство перевозками грузов и пассажиров, организовать движения при перевозках грузов.
знания:
-техническое состояние различного марочного подвижного состава, его оснащения для перевозки грузов и пассажиров;
-марочный подвижной состав;
- технику безопасности при перевозке пассажиров в междугороднем сообщении;
-организация перевозок грузов;
-организация перевозок пассажиров;
- выполнение погрузочно-разгрузочных работ.
умения:
-произвести подбор и работу автобусных бригад;
- составлять расписание движения автобусов и для перевозки грузов;
- составлять путевые листы и товаротранспортные накладные;
-производить диспетчерское руководство;
- контроль автомобилей на линии;
- выпуск автомобилей на линии.
навыки:
-расчетов количества подвижного состава объемов и грузопотоков и пассажиропотоков;
-рассчитывать кол-во подвижного состава и работоспособность водителей с точки зрения охраны труда и ТБ согласно нормам.
БК 1, 4, 5
ПК 3.2.1
ПК 3.2.4
ПК 3.2.5
ПК 3.2.12
ПК 3.2.19
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
СД15
Транспортная планировка городов
Прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах. Уметь определять состояние дорожного покрытия. Знать категории дорог и скоростные режимы
знания:
-планировку городских улиц и проезжих частей для проезда техники и транспорта;
- нанесение асфальтобетонных, асфальтовых покрытий и брусчаток;
-прогнозировать по трем принципам ОДД;
-места нахождения торговых центров,
-места отдыха, жилые районы;
- расположения учебных и лечебных центров, где могут проходить маршруты общественного и личного транспорта;
Автомагистрали, автомобильные дороги;
-планирование движения.
умения:
-планировать участки дорог с продольными уклонами, строить поверхностные водоотводы;
-определять состояние дорожного покрытия;
-организовать движение пассажирского транспорта.
навыки:
-прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах;
-определять необходимые данные, характеризующие транспортные и пешеходные потоки;
-определения категорий дорог.
БК 1, 4, 5, 8, 11
ПК 3.2.1
ПК 3.2.11
ПК 3.2.16
ПК 3.2.17
ПК 3.2.19
ПК 3.2.28
ПК 3.2.29
ПК 3.2.30
ПК 3.2.31
СД 16
Экспертиза дорожно-транспортного происшествия и трассология
Уметь читать и заносить изменения в базу данных АИПС. Проводить исследовательскую и статистическую работу по отчетным данным и УДС.Решать вопросы возможности предотвращения ДТП. Предупреждать и пресекать нарушения, и административные правонарушения. Анализировать ДТП по степени сложности.
знания:
- знание АИПС;
-виды столкновения и его характеристики, опрокидывания и наезд на пешехода;
-методы расчета;
-факторы влияющие на ДТП и его исследования.
-скоростные данные
- привязка к стационарным предметам дорог;
-ПБДД;
-правильно определить техническое состояние автомобилей и допуска их к эксплуатации;
- основные законодательные акты.
умения:
-читать и заносить изменения в базу данных АИПС;
-составить статистическую работу по отчетным данными производить расчеты;
-составлять схем ДТП;
-проводить организацию движения;
-правильно определять коэффициент сцепления шин с дорогой по состоянию дорожного покрытия;
-правильно применять административные правонарушения;
-составить протокол ДТП;
-правильно учитывать психологическое состояние участников ДТП.
навыки:
-правильно заполнять протоколы и объяснения водителей и пешеходов;
-проведения исследовательских и статистических работ на компьютерах;
-проведения технической и автотехнической экспертизы;
- определения причинно- следственной связи;
-проведения организационных работ на дорогах и проезжей части;
-правильно организовать процесс расследования и дать анализ;
-расследования и анализ ДТП.

БҚ 1, 4, 5
КҚ 3. 1.5
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.15
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.25
КҚ 3.2.26
КҚ 3.2.27
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.40
АП 14
Автокөлікті пайдалану және жүкті тасымалдау ережелері
Өмірлік білім мен біліктілігін жаңарту. Жол көлік оқиғасын болдырмау мақсатындағы сұрақтарға жауап табу. Жол қозғалысы қатысушыларының психофизиологиялық жағдайын зерттеу. Жүргізушілердің жұмысын және демалуын ұйымдастыруда еңбекті ұйымдастырудың ғылыми тәсілдерін қолдану. Жолдағы көлік ағымы қарқындылығын болжай білу. Әр жағдайда жол қозғалысын ұйымдастыра білу. Жол жабынғысының жағдайын бағалап, оған анықтама беру.
Білімдер:
- автокөлікті пайдалану, жүктерді тасымалдау ережелерін білу.
- автомобильдерді түрлерге, өнімділік дәрежесіне байланысты ажырата білу.
Іскерліктер:
- автокөлікпен тасымалдау есептерін шығара білу
- жүктерді және жолаушыларды тасымалдау және қадағалауды ұйымдастыруды меңгеру.
дағдылар:
- автокөлікке пайдалану материалдарын қолдана білу.
- қауіпті жол учаскелерінде көлік құралын қауіпсіз басқару әдістерін орындай білу.
БҚ 1, 4, 5
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.5
КҚ 3.2.12
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
АП 15
Қалалардың көліктік жоспарлануы
Өндірістік үдерістерді ұйымдастыру қиындықтарын талдауды және шешім қабылдауды.
Білімдер:
- қала және мекенді жолдарын жобалауының негізгі бағыттарын;
- жобалау негіздерін.
Іскерліктер:
- жол қозғалысын кідіріссіз ұйымдастыру жағдайын туғызу
дағдылар:
- жол жобалау технологиясын қолдануды.
БҚ 1, 4, 5, 8, 11
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.16
КҚ 3.2.17
КҚ 3.2.19
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.29
КҚ 3.2.30
КҚ 3.2.31
АП 16
Жол-көлік оқиғаларын сараптау және трассология
АИПС мәліметтер базасына өзгертулерді енгізуді және оқи білуі тиіс. КЖЖ және есеп беру мәліметтері бойынша зерттеулік және статистикалық жұмыстарды жүргізу. ЖКО-ның болдырмау мүмкіндіктері мәселелерін шешу. Ережелерді бұзушылардың және әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және тиым салу. Күрделілік дәрежесі бойынша ЖКО-ға талдау жасау.
Білімдер:
- АИПС білу;
- соқтығысу түрлері және олардың сипаттамасы, аударылу мен жаяу жүргіншілерді басып кету;
- есептеу тәсілдері;
- ЖКО-ға әсер ететін себептерін және оларды зерттеуді;
- жылдамдық мәліметтерін;
- жолдардың стационарлық заттарына байланыстыруды;
- ЖҚҚЕ
- әкімшілік құқық бұзушылықтарды дұрыс қолдануды;
- автокөліктің техникалық жағдайын дұрыс анықтап, әрі қарай пайдалануға жіберуді;
- негізгі заңнамалық кесімдер;
Іскерліктер:
- жаяу жүргіншілер мен жүргізушілерден түсініктемелерін және хаттамаларды дұрыс толтыруды;
- есеп беру мәліметтері бойынша статистикалық жұмысты құрастыруды және есептеулерді жүргізуді;
- ЖКО тірек сызбасын құрастыруды;
- жол қозғалысын ұйымдастыра алады;
- жол жамылғысы бойынша жолмен шинаның ілініс коэффициентін дұрыс анықтауды;
- ЖКО хаттамасын толтыру;
- ЖКО-ға қатысы бар адамдардың психологиялық қал-жағдайын дұрыс ескеруді;
дағдылар:
- компьютерлерде зерттеулік және статистикалық жұмыстарды жүргізуді;
- техникалық және автотехникалық сараптаманы жүргізуді;
- себеп – салдар байланысын анықтауды;
- жолдарда және көлік жүретін жолдарда ұйымдастырушы жұмыстарды өткізуге;
- тергеу үрдісін дұрыс ұйымдастыруды және талдай білуді;

ПК 3.2.39
ПК 3.2.40
ПП 03
Преддипломная практика:
Роль и место дорожной полиции в государственной системе обеспечения безопасности дорожного движения. Структура и состав дорожной полиции. Основные направления работы подразделений дорожной полиции «Дорожно-патрульная служба», «Служба технического надзора», «Служба дорожного надзора». Экспертиза дорожно-транспортных происшествий. Состав документов и их заполнение. Составление протокола и схема ДТП. Порядок осмотра места ДТП. Справка о ДТП. Заключение эксперта-автомеханика. Учет и регистрация транспортных средств в органах дорожной полиции. Порядок подготовки водительского состава. Порядок аттестации водителей. Порядок оформления документов на право управления автотранспортным средством. Сертификация транспортных средств. Сертификат соответствия, основные требования, порядок заполнения и выдачи. Порядок выдачи лицензии на автотранспортную продукцию и услуги.
знать:
-основные структурные подразделения дорожной полиции, их назначение и функции, права и обязанности, производственная этика, профессиональные требования к личному составу, профилактическая работа, оперативная работа, основные причины ДТП, перечень необходимых документов при расследовании ДТП, порядок осмотра места проишествия, наиболее опасные участки и методы устранения опасной ситуации;
-систему постановки и снятия с учета транспортных средств, основные функции отдела административной практики, систему подготовки водительского состава.
уметь:
-производить технический надзор за транспортными средствами состоянием дорог, выполнять основные виды работ в подразделениях надзора и дорожно-патрульной службы.
-производить необходимые замеры и составлять схемы ДТП, составлять документы при оформлении ДТП, производить осмотр места проишествия.
-составлять основные формы документов для учета транспортных средств.
БК 1, 3, 6, 9, 10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.4
ПК 3.2.9
ПК 3.2.10
ПК 3.2.11
ПК 3.2.13
ПК 3.2.18
ПК 3.2.20
ПК 3.2.21
ПК 3.2.22
ПК 3.2.24
ПК 3.2.25
ПК 3.2.27
ПК 3.2.28
ПК 3.2.31
ПК 3.2.39
ПК 3.2.40
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист повышенного уровня)
Индекс
цикла
(дис-
циплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение:
введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68, форматы по ГОСТ 2.301-68;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68;
умения:
- уметь вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабевручную и с помощью графического редактора;
- читать технологические схемы по специальности
БК 4,7
ПК 2.1.12
ПК 2.1.13
ОПД 02
Электротехника:
Электрическое поле. Электрические цепи постоянного тока. Электромагнетизм. Электрические измерения. Однофазные электрические цепи переменного тока. Трехфазные электрические цепи. Трансформаторы. Электрические машины переменного и постоянного тока. Передача, распределение электроэнергии. Электронная полупроводниковая аппаратура
знания:
- методы расчета электрической емкости; единицы измерения электрических величин;
- законы Ома и Кирхгофа;
- характеристики магнитного поля;
- устройство электроизмерительных приборов;
- методы расчета однофазных электрических цепей переменного тока;
- методы расчета трехфазных электрических цепей переменного тока;
- назначение, устройство, режимы работы, виды трансформаторов;
- устройство, основные характеристики трехфазных асинхронных двигателей;
- устройство машин постоянного тока;
умения:
- пользоваться измерительными приборами, рассчитывать электрические цепи;
- измерять ток, напряжение, мощность, сопротивление электрической и магнитной цепей;
- собирать схемы с различными элементами электрической цепи переменного тока; снимать показания приборов;
- строить векторные диаграммы;
- собирать схемы трехфазных электрических цепей; определять коэффициенты, менять режимы работы;
- осуществлять пуск трехфазного асинхронного двигателя;
- осуществлять пуск машины постоянного тока.
навыки:
- расчет электрической емкости;
- перевод единиц измерения величин электрического и магнитного полей в систему СИ;
- определение цены деления электроизмерительных приборов;
- чтение однофазных и трехфазных электрических цепей переменного тока;
- работы с техническими паспортами трансформаторов;

КҚ 3.2.39
КҚ 3.2.40
КП 03
Диплом алды практикасы:
Жол полициясының құрылымы мен құрамы. Жол полициясының бөлімшелерінің жұмысының негізгі бағыттары. Жол-көлік оқиғаларының сараптамасы. Құжаттар құрамы мен толтырылуы. Хаттама құрастыру, ЖКО схемасы. Жүргізушілердің аттестаттау тәртібі. Лицензия берудің тәртібі.
Іскерліктер:
- Жол полициясының негізгі құрылымдық бөлімшелері, олардың құқықтары мен міндеттері, әдебі, кәсіптік талаптары.
- ЖКО негізгі себептері
Дағдылары:
- ЖКО ресімдеуде құжаттар құрастыру; ЖКО схемаларын жасау,
- көлік құралдарын есепке алу үшін құжаттардығы негізгі түрлерін құрастыру.
БҚ 1, 3, 6, 9, 10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.4
КҚ 3.2.9
КҚ 3.2.10
КҚ 3.2.11
КҚ 3.2.13
КҚ 3.2.18
КҚ 3.2.20
КҚ 3.2.21
КҚ 3.2.22
КҚ 3.2.24
КҚ 3.2.25
КҚ 3.2.27
КҚ 3.2.28
КҚ 3.2.31
КҚ 3.2.39
КҚ 3.2.40
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей маманы)
Циклдің
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу:
Кіріспе, БТБА, МЖМБС, ұғымдары; сызбалардың графикалық ресімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер салу; тетіктердің контурларын орындау тәсілдері; проекциялық сызба және техникалық сурет салу; геометриялық денелердің аксонометриялық проекциялары; геометриялық денелердің толық қиылысуы; геометриялық денелердің өзара қиылысуы; проекциялық сызу; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; құрама сызба; берілістер; құрама сызбаларды оқу және детальдау; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЖМБС 2.303-68* бойынша сызықтар, МЖМБС 2.301-68* бойынша форматтар,
- МЖМБС 2.304-81 бойынша;
сызба шрифттері;
- МЖМБС 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЖМБС 2.307-68* бойынша өлшемдерді салу ережелері, жанасу түрлері;
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты шрифтпен жазу жазу;
- сызба масштабын анықтауды, берілген масштабта тетіктерді сыза алу;
- сызбада қарапайым нысандағы тетіктердің өлшемін жасау;
- әртүрлі жанасулар мен лекалды қисықтарды орындау.
БК 4,7
КҚ 2.1.12
КҚ 2.1.13
ЖКП 02
Электротехника:
Электр өрісі. Тұрақты ток электр тізбегі. Электрмагнетизм. Электрлік өлшемдер. Тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектері. Үш фазалы электр тізбектері. Трансформаторлар. Айнымалы және тұрақты ток электр машиналары. Электр энергиясын беру, тарату. Электронды жартылай өткізгіш аппаратура.
Білімдер:
- электр сыйымдылықты есептеу әдістері; электр шамалардың өлшем бірліктері;
- Ом және Кирхгоф заңдары;
- магниттік өрістің сипаттамалары;
- электр өлшеу аспаптарының құрылғысы;
- тұрақты токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- айнымалы токтың бір фазалы электр тізбектерін есептеу әдістері;
- трансформаторлардың белгіленуі, құрылғысы, жұмыс режимі, түрлері;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы, негізгі сипаттамалары;
- тұрақты ток машиналарының құрылғысы;
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалану, электр тізбектерін есептеу;
- электрлік және магниттік тізбектердің тогын, кернеуін, қуатын, кедергісін өлшеуді;
- тұрақты ток электр тізбегінің әртүрлі элементтерімен сұлба құру;
- векторлық диаграммаларды құру;
- үш фазалы электр тізбектерінің сұлбаларын құру; коэффициенттерді анықтау, жұмыс режимдерін ауыстыру;
- үш фазалы асинхронды қозғалтқышты қосу;
- тұрақты ток машинасын іске қосу;
дағдылар:
- электр сыйымдылықты есептеу;
- СИ жүйесіне электрлік және магниттік өріс шамаларының өлшем бірліктерін ауыстыру;
- электр өлшеу аспаптарының бөлу құнын анықтау;
- айнымалы токтың үш фазалы электр тізбектерін оқу;
- трансформаторлардың техникалық паспорттарымен жұмыс істеу;

БК 1, 3, 6, 9, 10
ПК 2.1.2
ПК 2.1.4
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ПК 2.1.10
ПК 2.1.15
ПК 2.1.16
ПК 2.1.17
ПК 2.1.18
ПК 2.1.21
ПК 2.1.22
ПК 2.1.23
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
Обновлять знания и навыки в течение всей жизни. Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней устойчивый интерес;
БК 2
Соблюдать правила межличностного и коммуникативного поведения. Быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям в условиях неопределенности;
БК 3
Уметь работать самостоятельно и в коллективе. Быть готовым к проявлению ответственности за выполняемую работу, способным самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
БК 4
Работать на качество результата. Быть способным к практической деятельности по решению профессиональных задач в организациях, различных организационно-правовых форм; владеть профессиональной лексикой;
БК 5
Осуществлять государственный надзор и контроль действующих правил и норм порядка за соблюдением законов в Республике Казахстан. Быть способным научно организовать свой труд, готовым к применению компьютерной техники в сфере профессиональной деятельности;
БК 6
Планировать рабочее время. Быть готовым к позитивному взаимодействию и сотрудничеству с коллегами;
БК 7
Планировать собственные трудовые действия. Быть готовым к постоянному профессиональному росту, приобретению новых знаний, стремиться самосовершенствованию, к творческой самореализации;
БК 8
Решать проблемы на рабочем месте. Знать основы предпринимательской деятельности и особенности предпринимательства в профессиональной сфере;
БК 9
Находить и применять необходимую информацию. Решать практические задачи на основе определения и самостоятельного поиска источников информации
БК 10
Работать с технической документацией.
БК 11
Анализировать проблемы организации дорожного движения и принимать решения.
БК 12
Руководить трудовым коллективом.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
1206012 – Инспектор-дорожный
ПК 2.1.1 Оформлять документы по соответствующей специальности;
ПК 2.1.2 Работать с контрольно-измерительной аппаратурой;
ПК 2.1.3 Проводить статистическую работу по отчетным данным и УДС;
ПК 2.1.4 Определять техническое состояние автомобиля и производить соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства;
ПК 2.1.5 Решать вопросы возможности предотвращения ДТП;

БҚ 1, 3, 6, 9, 10
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.7
КҚ 2.1.8
КҚ 2.1.9
КҚ 2.1.10
КҚ 2.1.15
КҚ 2.1.16
КҚ 2.1.17
КҚ 2.1.18
КҚ 2.1.21
КҚ 2.1.22
КҚ 2.1.23
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
Өмірлік білім мен біліктілігін жаңарту, өзінің болашақ мамандығының мәні мен әлеуметтік маңызын түсіну, оған тұрақты қызығушылық таныту;
БҚ 2
Коммуникативті және өзге тәрбиелік ереже ұстанымдарды сақтау, кәсіптік жағдайға жүйелі әрекет ету қабілеті болу керек, өзінің іс-әрекетін талдап, жобалауға, белгісіз жағдайларда өз бетімен әрекет етуге қабілетті болу керек;
БҚ 3
Ұжымда немесе жеке жұмыс атқара білу. Орындалатын жұмысқа жауапкершілік танытуға, кәсіптік іс-әрекет саласында проблемаларды тиімді шешуге дайын болу;
БҚ 4
Сапалы қорытындымен жұмыс істеу. Әртүрлі ұйымдастырушы-құқықтық нысандағы мекемелерде кәсіптік міндеттерді шешу бойынша практикалық іс-әрекетке қабілетті болу; кәсіптік лексиканы меңгеру;
БҚ 5
Заңдардың орындалу ретін жұмыс істейтін ережелері және нормаларын Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қадағалау мен бақылауды жүзеге асыру, өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу, кәсіптік іс-әрекет саласында компьютерлік техниканы қолдануға дайын болу;
БҚ 6
Жұмыс уақытын ұйымдастыру. Әріптестермен өзара жылы қарым-қатынас пен ынтымақтастыққа дайын болу;
БҚ 7
Өзіндік жұмыс деңгейін жоспарлау. Үнемі кәсіптік жағынан өсуге, жаңа білім алуға дайын болу, творчестволық өзін-өзі жетілдіруге талпыну;
БҚ 8
Жұмыс орнындағы мәселелерді шешу. Кәсіпкерлік қызмет негіздерін және кәсіптік салада кәсіпкерлік ерекшеліктерін білу
БҚ 9
Керекті ақпаратты тауып, қолдану. Ақпаратты өз бетінше іздеу және табу негізіне тәжірибелік міндеттерді шешу;
БҚ 10
Техникалық құжаттамалармен жұмыс істеу.
БҚ 11
Ұйымдық мәселелерді сараптап, оларға шешім қабылдау.
БҚ 12
Жұмыс ұжымын басқару.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғарғы деңгей
1206012-Жол инспекторы
КҚ 2.1.1 Мамандығына сәйкес құжаттамаларды толтыру;
КҚ 2.1.2 Өлшеу-бақылау аппараттарымен жұмыс атқару;
КҚ 2.1.3 Көше жол желісі есебі бойынша статистикалық жұмыстарды жүргізу;
КҚ 2.1.4 Автокөліктің техникалық жағдайын анықтап, сәйкесінше көлік құралын пайдалану дәрежесінің шегін белгілеу;
КҚ 2.1.5 Жол көлік оқиғасын болдырмау мақсатындағы сұрақтарға жауап табу;

ПК 2.1.6 Определять психофизиологическое состояние участников дорожного движения;
ПК 2.1.7 Составлять схемы ДТП на УДС;
ПК 2.1.8 Проверять выполнения юридическими и физическими лицами законодательства, нормативов, и стандартов в сфере обеспечении безопасности дорожного движения.
ПК 2.1.9 Осуществлять регулирование дорожного движения;
ПК 2.1.10 Рассматривать ДТП в процентном соотношении в системе «ВАДС»;
ПК 2.1.11 Соблюдать ТБ при эксплуатации транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
ПК 2.1.12 Владеть техникой черчения;
ПК 2.1.13 Определять конструкции машин и механизмов;
ПК 2.1.14 Эксплуатировать электрические диагностические приборы;
ПК 2.1.15 Прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах.
ПК 2.1.16 Запрашивать от должностных лиц предприятии, учреждении организации, независимо от форм собственности, сведения о соблюдении ими нормативных правовых актов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, объяснения по фактам их нарушения;
ПК 2.1.17 Анализировать результаты численности ТС;
ПК 2.1.18 Использовать в установленном порядке специальные средства для принудительной остановки ТС;
ПК 2.1.19 Контролировать содержания вредных веществ в окружающую среду;
ПК 2.1.20 Не допускать к участию в дорожном движении, путем отказа в регистрации и выдача соответствующих документов, автотранспортные средства;
ПК 2.1.21 Определять, какие правила были нарушены виновными ДТП и в чем выразились эти нарушения;
ПК 2.1.22 Выяснять обстановку совершения ДТП;
ПК 2.1.23 Производить организацию дорожного движения в различных условиях;
ПК 2.1.24 Проводить в установленном порядке освидетельствование лиц на предмет употребления алкоголя наркотических и психотропных средств;
ПК 2.1.25 Снимать данные о состоянии дорожного покрытия;
ПК 2.1.26 Организовать руководство перевозками грузов и пассажиров, организовать движения при перевозках грузов;
ПК 2.1.27 Прогнозировать движения транспортных потоков;
ПК 2.1.28 Определять виды и классификацию дорожных знаков и разметок;
ПК 2.1.29 Ориентироваться в планах городских улиц и проезжих частей;
ПК 2.1.30 Проводить мероприятия по охране окружающей среды;
ПК 2.1.31 Использовать в практической деятельности законы и НПА;
ПК 2.1.32 Оформлять реестровую книгу и заполнять необходимые графы;
ПК 2.1.33 Вносить в вышестоящие органы предложение по созданию и использованию специальных учетов, информационных систем, обеспечивающих решения возложенных обязанностей;
ПК 2.1.34 Правильно распределять транспортные потоки по видам ТС;

КҚ 2.1.6 Жол қозғалысы қатысушыларының психофизиологиялық жағдайын анықтау;
КҚ 2.1.7 Көше жол желісіндегі жол көлік оқиғасының сұлбаларын құрастыруды білу;
КҚ 2.1.8 Жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі стандарттардың және нормативтердің, заңдардың, жеке және заңды тұлға түрінде орындалуын тексеру;
КҚ 2.1.9 Жол қозғалысын реттеуді жүзеге асыру;
КҚ 2.1.10 «Жүргізуші-Автокөлік-Жол-Қоршаған орта» - жүйесі бойынша жол көлік оқиғасының пайыздық мөлшерін саралау;
КҚ 2.1.11 Көлік құралдарын және айлабұйымдарды, құрал-жабдықтарды, механизмдерді, машиналарды пайдалану кезінде қойылатын қауіпсіздік техникалық талаптарды орындау;
КҚ 2.1.12 Сызу техникаларын білу;
КҚ 2.1.13 Машина мен механизм құрылымдарының элементтерін білу;
КҚ 2.1.14 Электрлік диагностикалық приборларды пайдалана білу;
КҚ 2.1.15 Жолдағы көлік ағымы қарқындылығын болжай білу;
КҚ 2.1.16 Ұйымдардан, мекемелерден, лауазым иелерінен жол қозғалысының қауіпсіздігі нормалары мен кесімдерін талап ету;
КҚ 2.1.17 Көлік құралының тіркелуін есептеу;
КҚ 2.1.18 Көлік құралының мәжбүрлі тоқтауына арналған құралдарды белгілі бір тәртіппен қолдану;
КҚ 2.1.19 Қоршаған ортадағы зиянды заттардың құрамын бақылау;
КҚ 2.1.20 Құжаттарына байланысты тіркеуде тұрмаған көлік құралдарын техникалық байқауға жібермеу;
КҚ 2.1.21 Кінәлілер алдында жол көлік оқиғасы болған кездегі бұзылған ережелермен, оның туу салдарын анықтау;
КҚ 2.1.22 Жол көлік оқиғасының болу себебін анықтау;
КҚ 2.1.23 Әр жағдайда жол қозғалысын ұйымдастыра білу;
КҚ 2.1.24 Психотропты, есіртке заттар мен алкоголь ішімдіктерін пайдаланған тұлғаларға куәландыру жұмыстарын тағайындалған тәртіппен жүргізу;
КҚ 2.1.25 Жол жамылғысы жағдайының деңгейін анықтау;
КҚ 2.1.26 Жүкті, жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру;
КҚ 2.1.27 Көлік ағынын болжай білу;
КҚ 2.1.28 Жол таңбалары мен белгілерінің түрлері мен сұрыпталуын білу.
КҚ 2.1.29 Қала көшелері мен жол алабтары жобасының жоспарын білу;
КҚ 2.1.30 Қоршаған ортаны қорғау шараларын өткізу;
КҚ 2.1.31 Тәжірибелік қызметте әкімшілік құқық бұзушылық заңдарын қолдану;
КҚ 2.1.32 Тіркеу кітапшаларын толтыру;
КҚ 2.1.33 Туындаған міндеттердің шешуін қамтамасыз ету үшін, жоғарғы органдар арнайы тіркеулер мен ақпараттық жүйелерді енгізу;
КҚ 2.1.34 Көлік құралының түріне байланысты көлік ағымын дұрыс бөлу;

ПК 2.1.35 Определять права и обязанности страхователя транспортных средств;
ПК 2.1.36 Отличать метод гражданского права от других смежных отраслей права;
ПК 2.1.37 Соблюдать этику вежливого обращения.
3.Специалист среднего звена
1206023-Техник
ПК 3.2.1 Оформлять документы по соответствующей специальности;
ПК 3.2.2 Читать и заносить изменения в базу данных АИПС;
ПК 3.2.3 Проводить соответствие с законодательством РК дознание по делам о преступлениях связанных с эксплуатации транспортных средств;
ПК 3.2.4 Определять техническое состояние автомобиля и производить соответствующие допуски к эксплуатации транспортного средства;
ПК 3.2.5 Решать вопросы возможности предотвращения ДТП;
ПК 3.2.6 Исследовать психофизиологическое состояние участников дорожного движения;
ПК 3.2.7 Владеть навыками и знаниями ОДД;
ПК 3.2.8 Определять статистические данные по уровням;
ПК 3.2.9 Определять состояние дорожного покрытия;
ПК 3.2.10 Рассматривать ДТП в процентном соотношений в системе «ВАДС»;
ПК 3.2.11 Определять категории дорог и скоростные режимы;
ПК 3.2.12 Соблюдать ТБ при использовании и эксплуатации транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
ПК 3.2.13 Владеть техникой черчения;
ПК 3.2.14 Определять элементы и конструкции машин и механизмов;
ПК 3.2.15 Эксплуатировать электрические диагностические приборы;
ПК 3.2.16 Прогнозировать транспортные потоки и последствия на дорогах;
ПК 3.2.17 Участвовать в работе комиссии по приемке в эксплуатацию автомобильных дорог, дорожных сооружений, а также образцов новых автотранспортных средств и прицепов к ним.
ПК 3.2.18 Оценивать техническое состояние ТС и его соответствие со стандартами;
ПК 3.2.19 Организовывать дорожное движение, способы оценки ее эффективности;
ПК 3.2.20 Определять дорожные условия в системе «ВАДС»;
ПК 3.2.21 Определять ТС по моделям, маркам и скоростным режимам;
ПК 3.2.22 Предупреждать и пресекать нарушения, и административные правонарушения;
ПК 3.2.23 Определять, какие правила были нарушены виновными ДТП и в чем выразились эти нарушения;
ПК 3.2.24 Моделировать, производить расчет и экспериментальные исследования для разработки новых эффективных схем ОДД;
ПК 3.2.25 Проводить организацию дорожного движения в различных условиях;
ПК 3.2.26 Анализировать ДТП по степени сложности;
ПК 3.2.27 Давать определение и оценивать состояние дорожного покрытия;
ПК 3.2.28 Организовать руководство перевозками грузов и пассажиров, организовать движения при перевозках грузов;
ПК 3.2.29 Прогнозировать движения транспортных потоков, определять направления транспортых потоков, определять улично-дорожную сеть, решать проблемные задачи пешеходного и транспортного потока;

КҚ 2.1.35 Көлік құралын сақтандырудағы міндеттер мен құқықтарды білу;
КҚ 2.1.36 Басқа да отырыстағы құқықтардан азаматтық құқықты ажырату;
КҚ 2.1.37 Сыпайылық қатынастардың әдептерін сақтау.
3. Орта буын маманы
1206023 – техник
КҚ 3.2.1 Мамандығына сәйкес құжаттамаларды толтыру;
КҚ 3.2.2 Автоматтандырылған ақпаратты іздеу жүйесіндегі берілгендерге өзгертулерді енгізе білу;
КҚ 3.2.3 Көлік құралын пайдалануға байланысты туындаған қылмыстарды әшкерелеу үшін ҚР заңнамасына сәйкестендіру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.2.4 Автокөліктің техникалық жағдайын анықтап, сәйкесінше көлік құралын пайдалану дәрежесінің шегін белгілеу;
КҚ 3.2.5 Жол көлік оқиғасын болдырмау мақсатындағы сұрақтарға жауап табу;
КҚ 3.2.6 Жол қозғалысы қатысушыларының психофизиологиялық жағдайын реттеу;
КҚ 3.2.7 Жол қозғалысын ұйымдастырудағы білім мен біліктілікті ұстану;
КҚ 3.2.8 Статикалық берілгендерді дәрежесіне байланысты білу;
КҚ 3.2.9 Жол жабынғысының жағдайын анықтау;
КҚ 3.2.10 «Жүргізуші-Автокөлік-Жол-Қоршаған орта» - жүйесі бойынша жол көлік оқиғасының пайыздық мөлшерін саралау.
КҚ 3.2.11 Жолдың санаттары мен оларға қойылатын жылдамдық түрлерін білу;
КҚ 3.2.12 Көлік құралдарын және айлабұйымдарды, құрал-жабдықтарды, механизмдерді, машиналарды пайдалану кезінде қойылатын қауіпсіздік техникалық талаптарды орындау;
КҚ 3.2.13 Сызу техникаларын білу;
КҚ 3.2.14 Машина мен механизм құрылымдарының элементтерін білу;
КҚ 3.2.15 Электрлік диагностикалық приборларды пайдалана білу;
КҚ 3.2.16 Жолдағы көлік ағымы қарқындылығын болжай білу;
КҚ 3.2.17 Автокөлік жолдарын пайдалану және құрылысы кезіндегі, сонымен қатар жаңа көлік құралын, оған тіркемесі бар көлік құралын жасау үлгісінің комиссия жұмыстарына қатысу.
КҚ 3.2.18 Көлік құралының техникалық жағдайын стандартқа сәйкес бағалау;
КҚ 3.2.19 Жол қозғалысын ұйымдастыру және оның пайдаланудағы бағалау әдістерін білу;
КҚ 3.2.20 «Жүргізуші-Автокөлік-Жол-Қоршаған орта» жүйесіндегі жол шарттарын анықтау;
КҚ 3.2.21 Жылдамдығына, маркасына, моделіне байланысты көлік құралын анықтау;
КҚ 3.2.22 Әкімшілік және басқа да бұзушылықтарды алдын-алу, ескерту;
КҚ 3.2.23 Кінәлілер алдында жол көлік оқиғасы болған кездегі бұзылған ережелермен, оның туу салдарын анықтау;
КҚ 3.2.24 Жол қозғалысын ұйымдастыру үшін пайдалы жаңа схемалардың есебін жасау;
КҚ 3.2.25 Әр жағдайда жол қозғалысын ұйымдастыра білу;
КҚ 3.2.26 Қиындық дәрежесіне байланысты жол көлік оқиғасын сараптау;
КҚ 3.2.27 Жол жабынғысының жағдайын бағалап, оған анықтама беру;
КҚ 3.2.28 Жүкті, жолаушыларды тасымалдауды ұйымдастыру;
КҚ 3.2.29 Көлік ағымы қозғалысын болжау, көлік ағымының бағытын анықтау, көше жол желісін анықтау, көлік ағымы мен жаяу жүргіншілердің есебін шығару;

ПК 3.2.30 Определять места установок дорожных знаков, нанесение дорожных разметок в соответствии с классификацией дорог;
ПК 3.2.31 Проводить планировку городских улиц и проезжих частей для проезда техники и транспорта;
ПК 3.2.32 Проводить мероприятия по охране окружающей среды;
ПК 3.2.33 Использовать в практической деятельности законы и НПА;
ПК 3.2.34 Оформлять реестровую книгу и заполнять необходимые графы;
ПК 3.2.35 Использовать специальную литературу и другие информационные данные для решения профессиональных задач;
ПК 3.2.36 Составлять протоколы об административном правонарушении, правильно определять порядок сопровождения транспортных колонн.
ПК 3.2.37 Отличать преступления от административного правонарушения. Отличать состав преступления от состава административного правонарушения. Отличать виды наказания в уголовном праве от видов наказания в административном праве;
ПК 3.2.38 Отличать метод гражданского права от других смежных отраслей права;
ПК 3.2.39 Проверять состояние водителей методом контроля, осуществлять профессиональный отбор водителей автомобилей, определять утомление и работоспособность, регламентировать и применять методы научной организации труда и отдыха водителей;
ПК 3.2.40 Проводить диагностику автомобильных дорог.
Приложение 231
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1219000 – Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство
Квалификации: 121901 2 – Карамельщик*
121902 2 – Конфетчик*
121903 2 – Шоколадчик*
121904 2 – Бисквитчик*
121905 2 – Мармеладчик-пастильщик*
121906 2 – Вафельщик*
121907 2 – Рецептурщик*
121908 2 – Глазировщик*
121909 2 – Кондитер*
121910 2 – Халвомес*
121911 2 – Дражировщик*
121912 2 – Машинист расфасовочно-упаковочных машин*
121913 2 – Пекарь-мастер*
121914 2 – Пекарь*
121915 2 – Тестовод*
121916 2 – Дрожжевод*
121917 2 – Формовщик теста*
121918 2 – Машинист тесторазделочных машин*
121919 2 – Оператор установки бестарного хранения
сырья*
121920 2 – Прессовщик полуфабриката макаронных
изделий*
121921 2 – Сушильщик длиннотрубчатых макарон*
121922 2 – Оператор поточно-автоматической линии*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
индекс циклов и  дис-
циплин
наименование циклов и дисциплин
форма контроля
объем учебного времени (час)
Распре-
деление
по семест-
рам*
экза-
мен
зачет
коли-
чество
контроль-
ных
работ
курсо-
вой
проект/
работа
всего
из них:
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие/
лабора-
торно-
практи-
ческие
занятия
курсовой проект/
работа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразователь-
ные дисциплины

КҚ 3.2.30 Жолдың түріне байланысты, оған қойылатын жол таңбалары мен орнатылатын белгілердің орындарын анықтау;
КҚ 3.2.31 Техникалар мен көліктердің өтуіне қала көшелері мен алабтарының жобасын құрастыру;
КҚ 3.2.32 Қоршаған ортаны қорғау шараларын өткізу;
КҚ 3.2.33 Тәжірибелік қызметте әкімшілік құқық бұзушылық заңдарын қолдану;
КҚ 3.2.34 Тіркеу кітапшаларын толтыру;
КҚ 3.2.35 Кәсіби тапсырмаларды орындау кезінде арнайы әдебиеттер мен ақпараттарды қолдану;
КҚ 3.2.36 Әкімшілік құқық бұзушылыққа хаттамалар толтыру;
КҚ 3.2.37 Әкімшілік құқық бұзушылықтан қылмыстық істерді, әкімшілік құрамнан қылмыстық істер құрамын, әкімшілік құқық бұзушылық жазасынан қылмыстық істер жазасын ажырату;
КҚ 3.2.38 Басқа да отырыстағы құқықтардан азаматтық құқықты ажырату;
КҚ 3.2.39 Жүргізушілердің жағдайын бақылау әдісі бойынша тексеру, автокөлік жүргізушілердің кәсіби біліктілігін сұрыптау, еңбекті ғылыми ұйымдастыру әдістері арқылы жұмысқа қабілеттік пен шаршауын, демалуын анықтау;
КҚ 3.2.40 Автокөлік жолдарының диагностикасын өткізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
231-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды және бейіні: 1200000 – Өндірістік сала бойынша жөндеу, монтаждау және пайдалану (салалар бойынша)
Мамандығы: 1219000 – Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі
Біліктілігі: 121901 2 – Карамель даярлаушы*
121902 2 – Кәмпит даярлаушы*
121903 2 – Шоколад даярлаушы*
121904 2 – Бисквит даярлаушы*
121905 2 – Мармелад-пастильді даярлаушы*
121906 2 – Вафельді даярлаушы*
121907 2 – Рецепт жазушы*
121908 2 – Глазурь даярлаушы*
121909 2 – Кондитер*
121910 2 – Халва илеуші*
121911 2 – Бұршақ кәмпит дайындаушы*
121912 2 – Бөлуші-ораушы машиналар машинисі *
121913 2 – Наубайшы-шебер*
121914 2 – Наубайшы *
121915 2 – Қамыр илеуші*
121916 2 – Ашытқы дайындаушы*
121917 2 – Қамырға пішін беруші*
121918 2 – Қамыр бөлетін машиналар машинисі*
121919 2 – Шикізатты ыдыссыз сақтау қондырғысының операторы*
121920 2 – Макарон өнімдерінің шала өнімдерін нығыздаушы*
121921 2 – Ұзын түтікше макарон өнімдерін кептіруші*
121922 2 – Тоғын-автоматты желі операторы*
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба/жұмыс
барлығы
оның ішінде:
теория-лық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер

360
ПП. 05
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
180
ИА. 00
Итоговая аттестация
72
ИА. 01
Итоговая аттестация
60
ИА. 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
не более 100 ч. на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 235
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1219000 – Хлебопекарное, макаронное и кондитерское производство
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
формируемой
компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский (русский) язык
грамматика казахского (русского) языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
понятие и основные виды норм речи;
специфика казахского (русского) речевого этикета техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК «О языках»;
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (орфографии, лексики, морфологии, синтаксиса, пунктуации, стилистики);
- видов, функций и средств общения;
- основных правил и принципов делового общения;
- казахского (русского) речевого этикета норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию

360
КП.05
Диплом алды практикасы
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА. 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
3744
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
235-қосымша
1219000 – «Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі» мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің
белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім,
іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзырет коды
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
қазақ (орыс) тілінің грамматикасы;
кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдеп ерекшеліктері;
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР «Тілдер туралы» Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- қатынас түрлері, қызметі мен құралдары;
- іскерлік қатынастың негізгі ережелері мен қағидалары;
- қазақ (орыс) сөйлеу тілінің әдебі;
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу

БК 6,7
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
грамматика английского языка;
профессиональная лексика;
терминология по специальности;
общение, его виды, функции и средства;
вербальные и невербальные средства общения;
стили речи;
особенности научной речи;
особенности деловой речи;
качества грамотной речи;
употребление терминов в устной и письменной речи;
жанры устной деловой речи;
виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных текстов
Знания:
- закона РК «О языках»;
- о языке и профессиональном общении в казахстанской, российской и мировой практике;
- грамматического строя языка (морфологии, синтаксиса, орфографии, орфоэпии, пунктуации, стилистики);
- профессиональной лексики, терминов;
- правописания сложносокращенных слов, аббревиатур;
- стилистических особенностей языка (стилей речи)
- норм культуры речи;
- орфографической, пунктуационной и стилистической грамотности;
- профессиональной общенаучной и общетехнической лексики;
Умения:
- составлять деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме;
- готовить презентации, публичные выступления, отчеты;
- проводить переговоры, деловую и научную беседы, дискуссию
БК 5,6
ОГД. 03
История Казахстана
пути исторического и культурного развития казахского народа;
цивилизация кочевников;
пути возникновения кочевого государства;
духовная культура кочевников;
внутриполитическое положение Казахстана накануне присоединения его к России, а также в составе Российской империи;
национально-освободительные восстания и движения;
сущность политических партий и течений в начале XXв.;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 20-30 годы XX в;
этнодемографическое положение в первые годы Советской власти;
образование казахской диаспоры;
социально-экономическое, общественно-политическое положение Казахстана в 50-80 годы;
Казахстан в период кризиса и распада СССР;
политические и общественные изменения в Республике Казахстан после обретения независимости
Знания:
- хронологических рамок основных исторических периодов Казахстана;
- роли кочевой цивилизации в истории;
- о зарождении, становлении и развитии государственности на территории Казахстана;
- процесса вхождения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей;
- причин национально-освободительных восстаний и движений;
- сущности программ политических партий и течений Казахстана в начале XXв.;
- положения сельского хозяйства и промышленности в 20-30 годы;
- причин голода 1931-32 гг. и его последствий;
- причин и последствия политики массовых репрессий 30-х годов;
- причин кризиса и распада СССР;
- об экономических и политических реформах независимого Казахстана и их результатах;
- стратегической программы развития «Казахстан-2030»;
Умения:
- составлять краткий исторический рассказ;
- работать с картой;
- характеризовать государственные объединения на территории Казахстана;
- характеризовать эволюцию развития этнической истории казахского народа;
- характеризовать образцы материальной и духовной культуры;
- выделять периоды истории и давать краткую характеристику эпохам;
- анализировать причины поражения восстаний
БК 3
ОГД. 04
Физическая культура
физическая культура как часть общей культуры современного общества;
основные требования к организации здорового образа жизни;
основные физические качества и двигательные навыки, способствующие укреплению здоровья и обеспечивающие достаточный уровень готовности к будущей профессии;
повышение устойчивости организма человека к различным условиям внешней среды;
культура гигиены, предупрежние травматизма, виды оказания первой медицинской помощи;
режимы двигательной активности;
легкая атлетика;
гимнастика;
лыжная подготовка;
плавание;
туризм;
спортивные и подвижные игры;
казахские национальные подвижные виды спорта и спортивные игры
Знания:
- закона РК «О физической культуре и спорте»;
- роли физической культуры и спорта в укреплении здоровья;
- способов двигательной деятельности;
- правил физической нагрузки и способов ее регулирования (дозирования);
- причин возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способов профилактики травматизма;
- правил ведения здорового образа жизни;
- техники выполнения легко-атлетических упражнений;
- техники элементов лыжных ходов;
- видов и техники плавания;
- правил туристических навыков и видов снаряжения;
- видов и правил казахских национальных спортивных игр;
- требований спортивной гигиены;
- нормативов Президентского теста;
Умения:
- владеть техникой выполнения легкоатлетических упражнений;
- владеть техникой бега на короткие, средние и длинные дистанции;
- владеть техникой метания диска, гранаты;
- владеть техникой выполнения прыжков в длину, с места и с разбега;
- владеть способами ведения и броска мяча;
- владеть приемами подачи и приема мяча;
- владеть техникой передвижения на лыжах различными способами;
- владеть техникой плавания;
- выполнять требования спортивной гигиены;
- демонстрировать туристские навыки и умения;
- оказывать доврачебную помощь при ссадинах, царапинах, легких ушибах и потертостях
БК 6
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы черчения
правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну плоскость и на три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
основы технологического черчения;
расположения изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого количества видов сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
разъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскизы деталей, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка пользоваться нормативно-технической документацией при оформлении чертежей

БҚ 6,7
ЖГП. 02
Кәсіби шет тілі
ағылшын тілінің грамматикасы; кәсіби лексика;
мамандығы бойынша терминология;
қатынас, оның түрлері, қызметі және құралдары;
қатынастың ауызша және жазбаша құралдары;
сөйлеу стилі;
ғылыми стильдің ерекшелігі;
іскерлік стилінің ерекшелігі;
сауатты сөйлеудің сапасы;
ауызша және жазбаша сөйлеу тілінде терминдердің қолданылуы;
ауызша іскерлік сөйлеу тілінің жанры;
сөйлеу әрекетінің түрлері мен сөйлеу формалары (ауызша, жазбаша, монолог, сұқбат);
аудару техникасы;
кәсіби бағыттағы мәтіндер
Білімдер:
- ҚР «Тілдер туралы» Заңы;
- тіл туралы және қазақстандық, ресейлік, әлемдік практикадағы кәсіптік қатынас;
- тілдің грамматикалық құрылысы (орфография, лексика, морфология, синтаксис, пунктуация, стилистика);
- кәсіптік лексика, терминдер;
- қысқарған күрделі сөздерді, аббревиатураларды сауатты жазу;
- тілдің стильдік ерекшеліктері (сөйлеу стильдері)
- сөйлеу мәдениетінің нормалары;
- орфографиялық, пунктуациялық және стилистикалық сауаттылық;
- кәсіптік жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексика.
Іскерліктер:
- іскерлік қағаздарын құру: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме;
- тұсаукесерлер дайындау, көпшілік алдында сөйлеу, есеп беру;
- кесіссөздер, іскерлік және ғылыми әңгімелесулер, пікірталастар өткізу
БҚ 5,6
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
қазақ халқының тарихи және мәдени даму жолдары;
көшпенділер өркениеті;
көшпенділер мемлекетінің шығу жолдары;
көшпенділердің рухани мәдениеті;
Қазақстанның Ресейге қосылу барысындағы ішкі саясаты және Қазақстанның Ресей империясының құрамына қосылуы;
ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстар;
XX ғасырдың басындағы саяси партиялар ағымы;
XX ғасырдың 20-30 жылдарындағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдай;
Кеңес Үкіметінің алғашқы жылдарындағы этнодемографиялық жағдай;
Қазақ диаспорасының қалыптасуы;
Қазақстанның 50-80 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайы;
Қазақстан тоқырау және КСРО-ның құлауы кезеңінде;
Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік алғаннан кейінгі қоғамдық және саяси өзгерістер
Білімдер:
- Қазақстанның тарихи кезеңдерінің негізгі хронологиясы;
- көшпенділер өркениетінің тарихтағы ролі;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттіліктің пайда болуы, құрылуы және дамуы туралы;
- Қазақстанның Ресей империясына қосылуы, жаулап алуы, отарлау процесі;
- Ұлт-азаттық көтеріліс пен қозғалыстардың себептері;
- XX ғасырдың басындағы Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдардың бағдарламаларының мәні;
- 20-30 жылдардағы ауылшаруашылығы мен өнеркәсіптің жағдайы;
- 1931-1932 жылдардағы ашаршылықтың себептері мен салдары;
- 30-шы жылдардағы жаппай қуғын-сүргін саясатының себептері мен салдары;
- КСРО-ның дағдарыс кезеңі мен құлауының себептері;
- Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформалары мен олардың нәтижелері;
- Қазақстан 2030 стратегиялық даму бағдарламасы;
Іскерліктер:
- қысқаша тарихи әңгіме құрастыру;
- картамен жұмыс істеу;
- Қазақстан территориясындағы мемлекеттік бірлестіктерді сипаттау;
- қазақ халқының этникалық тарихының дамуын, эволюциялық қосылуын сипаттау;
- рухани және материалдық мәдениеттің үлгісін сипаттау:
- тарихи кезеңдерді ерекшелеу және дәуірлерге қысқаша сипаттама беру;
- көтерілістердің жеңілу себептерін талдау
БҚ 3
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
дене тәрбиесі қазіргі қоғамның жалпы мәдениетінің бір бөлігі ретінде;
салауатты өмір салтын ұйымдастырудың негізгі талаптары;
болашақ мамандығының жеткілікті деңгейін қамтамасыз ететін және денсаулықты нығайтуға ықпал ететін негізгі дене тәрбиесі сапасы мен қозғалыс Дағдылар;
сыртқы ортаның әртүрлі жағдайларында адам ағзасының төзімділігінің жоғарылауы;
гигиена мәдениеті, жарақаттың алдын алу, алғашқы медициналық көмектің түрлері;
қозғалыс белсенділігінің режимдері;
жеңіл атлетика;
гимнастика;
шаңғы тебу дайындығы;
жүзу;
туризм;
спорттық және қозғалыс ойындары;
қазақ ұлттық қозғалыс ойындарының түрлері мен спорттық ойындар
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының «Дене тәрбиесі және спорт туралы» заңы;
денсаулықты нығайтудағы дене тәрбиесі мен спорттың ролі;
- қимыл-қозғалыс әрекеттерінің тәсілдері;
- дене шынықтырудағы жүктеме мен оларды реттеу әдістері (мөлшерлеу) туралы;
- дене тәрбиесі жаттығуларын жасау кезіндегі зақымданудың пайда болу себептері, зақымданудың алдын-алу шаралары;
- салауатты өмір салтын сақтау ережелері;
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасы;
- шаңғымен жүру техникасының элементтері;
- жүзу түрлері мен техникалары;
- туристке қажетті құрал-жабдықтар мен туристік дағдылар;
- қазақтың ұлттық спорт ойындарының түрлері мен ережелері;
- спорттық гигиена талаптары;
- Президенттік тест нормативтері;
Іскерліктер:
- жеңіл атлетикалық жаттығуларды орындау техникасын меңгеру;
- қысқа, орта, ұзақ қашықтыққа жүгіру техникасын игеру;
- диск, граната лақтыру техникасын меңгеру;
- бір орыннан және жүгіріп келіп ұзындыққа секіру техникасын меңгеру;
- доппен жүру және лақтыру әдістерін меңгеру;
- допты беру және допты қабылдау техникасын меңгеру;
- әртүрлі тәсілдермен шаңғымен жүру техникасын меңгеру;
- жүзу техникасы;
- спорттық гигиеналық
талаптарды орындау;
- туристік дағдылар мен іскерліктерді көрсету;
- жеңіл жарақат, сүріп алу кезіндегі алғашқы дәрігерлік көмек көрсету
БҚ 6
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу негіздері
сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
- анықтамалықтарды қолдану;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
- сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану

БК 5,7
ОПД. 02
Основы электротехники и электроники
общая электротехника;
линейные электрические цепи постоянного тока;
электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм;
электротехнические измерения;
цепи однофазного переменного тока;
цепи трехфазного тока; трансформаторы;
электрические машины постоянного и переменного тока;
основы электроники, электронные лампы и газоразрядные приборы;
полупроводниковые приборы;
фотоэлектронные приборы, электронные выпрямители, усилители, генераторы;
интегральные схемы микроэлектроники
Знания:
- понятий электрического и магнитного полей;
- устройства трансформатора, машин постоянного и переменного тока;
- устройства электронных ламп, газоразрядных, полупроводниковых приборов и правил их использования
Умения:
- графически изображать электрические и магнитные поля;
- определять направление линий магнитной индукции, направление силы, действующей на проводник с током;
- измерять величины силы тока (амперметром), напряжения (вольтметром), сопротивления (омметром);
- собирать электрическую цепь
БК 5,8
ОПД. 03
Основы экономики
предмет и метод экономики;
современное состояние экономики Казахстана;
рыночный механизм и принцип его функционирования;
предприятие в системе рыночных отношений;
основные фонды предприятия и эффективность их использования;
оборотные фонды предприятия и эффективность их использования;
организация производства, формирование производственной программы предприятия;
организация труда и заработной платы на предприятии;
планирование себестоимости продукции и ценообразование;
планирование инвестиционной деятельности и повышение эффективности производства;
доход и рентабельность
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры экономики Казахстана;
- структуры и функций рынка;
- производственной характеристики и структуры предприятий;
- состава и структуры основных и оборотных фондов и средств предприятия;
- типов организации производства;
- стоимостных показателей производства и реализации продукции;
- значения нормирования труда;
- видов себестоимости продукции;
- видов инвестиций
Умения:
- анализировать экономические процессы и их результаты;
- классифицировать рынки;
- определять производственную структуру предприятия;
- определять среднегодовую стоимость имущества предприятия;
- определять потребность предприятия в оборотных средствах;
- рассчитывать производственные мощности предприятия, заработную плату работников, эффективность инвестирования и др. показатели
БК 3
ОПД. 04
Охрана труда
общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием; электробезопасность;
производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев на производстве; планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда в хлебопекарном, макаронном и кондитерском производстве;
охрана окружающей среды
Знания:
- нормативно-технических документов по технике безопасности;
- системы стандартов безопасности труда;
- требований техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройства и работы технических средств пожаротушения
Умения:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля за состоянием окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований

БҚ 5,7
ЖКП. 02
Электротехника және электроника негіздері
жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм; электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі;
трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылай өткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электр және магнит өрісі түсінігі;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
- электр тізбектерін жинау
БҚ 5,8
ЖКП. 03
Экономика негіздері
пәні және экономика әдістері;
Қазақстан экономикасының заманауи жағдайы;
нарықтық механизм және оның қызмет ету қағидалары;
нарықтық қатынас жүйесіндегі кәсіпорындар;
кәсіпорынның негізгі қорлары мен оны пайдаланудың тиімділігі;
кәсіпорынның айналым қоры және оны пайдалану тиімділігі;
өндірісті ұйымдастыру, кәсіпорынның өндірістік бағдарламаларын қалыптастыру;
кәсіпорындағы еңбекті және жалақыны ұйымдастыру;
өнімдердің өзіндік құнын жоспарлау және бағаның құрылуы;
қарқынды қызметті жоспарлау және өндірістің тиімділігін арттыру; табыс және рентабельділік
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- Қазақстан экономикасының құрылысы;
- нарықтың құрылысы мен функциялары;
- өндірістік сипаттамалар мен кәсіпорын құрылысы;
- негізгі және айналым қорларының құрамы мен құрылысы, кәсіпорын қаражаты;
- өндірісті ұйымдастыру типтері;
- өндірістің құндылық көрсеткіштері және өнімдерді тарату;
- нормаланған еңбектің мәні;
- өнім құнының түрлері;
- инвестиция түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық процестер мен олардың нәтижелерін талдау;
- нарықты жіктеу;
- кәсіпорынның өндірістік құрылысын анықтау;
- кәсіпорын мүлкінің орташа жылдық құнын анықтау;
- айналым құралдарында кәсіпорын қажеттілігін анықтау;
- кәсіпорынның өндірістік қуатын, жұмысшылардың еңбекақысын, инвестиция тиімділігін және т.б. есептеу
БҚ 3
ЖКП. 04
Еңбекті қорғау
жалпы мемлекеттік нормалар мен еңбекті қорғау ережелері;
еңбекті қорғау саласындағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі техника қауіпсіздігі;
электр қауіпсіздігі;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі;
өндірісте болған қауіпті жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбекті қорғау бойынша шараларды жоспарлау және қаржыландыру;
нан пісіру, макарон және Кондитер өндірісіндегі еңбекті қорғау:
қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттар;
- еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесі;
- өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарындағы техника қауіпсіздігі ережелері;
- өрт сөндіретін техникалық құралдардың жұмысы мен қондырғылары
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалану;
- оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету;
- жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыру;
- қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету шараларын сақтау;
- орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтау

БК 1,2,8
ОПД. 05
Химия пищевых производств
методы анализа вещества;
качественный анализ;
оценка достоверности аналитических данных;
методы количественного анализа;
основы и сущность метода окислительно-восстановитель-
ного титрования;
сущность физико-химических методов анализа и их преимущества;
основы и сущность фотометрического, хроматографического, рефрактометрического, поляриметрического и потенциометрического анализов;
основы химической термодинамики;
фазовые переходы;
фотохимические реакции;
сорбация, ее виды;
адсорбация, ее типы;
поверхностно-активные вещества;
дисперсные системы, классификация;
молекулярно-кинетические свойства коллоидных систем;
электрокинетические явления;
гелеобразование и пептизация;
вязкость структурных систем;
дубильные вещества, красители, воск;
ферменты, как катализирующие вещества (белки)
Знания:
- основных методов классического количественного анализа, методы физико-химического анализа;
- физико-химического состояния и строения веществ, входящих в состав сырья и готовой продукции;
- химического состава и свойств основных компонентов пищевого сырья: белков, липидов, углеводов, ферментов, пищевых добавок
Умения:
- проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции;
- выполнять основные операции классического количественного анализа, пользоваться приборами для проведения физико-химического анализа;
- использовать свойства органических, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологического процесса
БК 3,8
ОПД. 06
Информационные технологии
в профессиональной деятельности
основы практического применения персонального компьютера: устройство ПК, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
интегрированный пакет Microsoft Office: назначение, особенности использования;
основные возможности компьютерной графики
Знания:
- основных понятий информационных технологий;
- видов информационных и коммуникационных технологий;
- устройства персонального компьютера;
- операционной системы Windows;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- основных возможностей компьютерной графики Auto Cad
Умения:
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать данные в электронной таблице MS Excel;
- применять основные операции MS Excel для расчета стоимости сырья и основных материалов;
- разрабатывать базу в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- создавать объекты в графическом редакторе Auto Cad
БК 4
СД.00
Специальные дисциплины
СД. 01
Микробиология
классификация, морфология и физиология микроорганизмов;
формы, строение микроорганизмов, химический и биохимический состав клетки;
влияние факторов внешней среды на жизнедеятельность микроорганизмов;
санитарно-гигиенический контроль производства пищевых продуктов;
схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки производства хлеба, макаронных и кондитерских изделий
Знания:
- основных микробиологических понятий;
- важнейших биохимических процессов микроорганизмов;
- возможных источников микробиологического загрязнения на производстве
Умения:
- выполнять простейшие микробиологические исследования и давать оценку полученных результатов;
- различать формы бактерий, дрожжей и плесневых грибов

БҚ 1,2,8
ЖКП. 05
Тағам өндірісінің химиясы
заттарды талдау әдістері;
сапалық талдау;
аналитикалық көрсеткіштердің дұрыстығын бағалау;
сандық талдау әдісі;
тотығу-тотықсызданудағы титерлеудің негізгі әдісімен және маңызы;
физика-химиялық талдау әдістерінің маңызы мен жетістіктері;
фотометриялық, хроматографикалық, рефрактометриялық, поляриметриялық, потенциометриялық талдаулардың негіздері және маңызы;
химиялық термодинамиканың негізі;
фазалық ауысу;
фотохимиялық реакциялар;
сорбация, оның түрі;
адсорбация, оның типі;
беттік активті қосылыстар;
дисперсті жүйе, талдау;
коллоидты жүйелердің молекуларлы-кинетикалық қасиеттері;
электрокинетикалық құбылыс;
гелтүзілу және пептидтену; құрылыс жүйесінің тұтқырлығы;
дубильді қосылыстар, бояғыштар, балауыз;
ферменттер-биокатализатор (ақуыздар)
Білімдер:
- классикалық сандық талдаудың негізгі әдістері, физика-химиялық талдау әдістері;
- шикізат пен дайын өнімнің құрамына енетін заттардың физика-химиялық жағдайы мен құрылысы;
- тағам шикізатының: аққуыздардың, липидтердің, көмірсулардың, ферменттердің, тағамдық қоспаларын негізгі компоненттерінің химиялық құрамы мен қасиеттері
Іскерліктер:
- шикізатты, дайын өнімдер мен материалдарды бақылау кезінде аналитикалық зерттеу жүргізу;
- классикалық сандық талдаудың негізгі операцияларын орындау, физика-химиялық талдауларды жасауға арналған құралды пайдалану;
- технологиялық процесті қолайландыру үшін
органикалық, дисперсті және коллоидты жүйелердің қасиеттерін пайдалану
БҚ 3,8
ЖКП. 06
Кәсіби іс-әрекеттегі ақпараттық технологиялар
Дербес компьютерді практикада қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
- ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
- ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
- дербес компьютердің құрылысы;
- Windows операциялық жүйесі;
- бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
- ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдері;
- мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
- сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
- MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
- MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
- Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
- мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
- вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
- кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
- MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
- шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
- MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
- MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауда басқару;
- Auto Cad графикалық редакторында объектілерді құру
БҚ 4
АП.00
Арнайы пәндер
АП. 01
Микробиология
микроорганизмдердің морфологиясы және жіктелуі, физиологиясы;
микроорганизмдер пішіндері мен құрылысы, клеткалардың химиялық және биохимиялык құрамы;
микроорганизмдердің өміршеңдігіне сыртқы орта факторларының әсері;
тамақ өнімдері өндірісіне санитарлық-гигиеналық бақылау;
микробиологиялық бақылаудың сұлбасы, нан, макарон және Кондитер өнімдері өндірісін санитарлық-гигиеналық бағалаудың негізгі көрсеткіштері
Білімдер:
- негізгі микробиологиялық түсініктер;
- микроогранизмдегі маңызды биологиялық процестер;
- өндірістің микробиологиялық ластануына әсер ететін факторлардың көзі
Іскерліктер:
- қарапайым микробиологиялық зерттеулер жасау және алынған нәтижелерге баға беру;
- бактериялардың, ашытқылардың және зең саңырауқұлақтардың түрлерін ажырату

БК 1,8
ПК 1-6
СД. 02
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
закон РК «О техническом регулировании»;
принципы стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
средства измерений;
эталоны величин;
основы сертификации, термины и определения;
сертификация услуг на предприятиях пищевой промышленности;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- принципов стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
- основных понятий метрологии;
- стандартов на готовые изделия;
- основных понятий сертификации;
- средств измерений;
- эталонов величин
Умения:
- применять основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
- определять качество продукции и заполнять декларации о соответствии;
- применять основные положения метрологии в профессиональной деятельности;
- разрабатывать и внедрять систему менеджмента качества
БК 1,7,8
ПК 1-7
СД. 03
Сырье и материалы
свойства сырья, материалов и полуфабрикатов, требования к их качеству;
химический состав пищевых продуктов;
мука;
сахар и сахаристые вещества;
фруктово-ягодное сырье;
крахмал;
патока;
какао-бобы, кофе, орехи, масличные семена;
пищевые кислоты, красители и ароматизаторы;
студнеобразователи, пенообразователи;
эмульсии, эмульгаторы и разжижители;
дополнительные материалы и тара дозирование различного вида сырья в соответствии с установленными рецептурами;
контрольно-измерительные приборы, дозировочная аппаратура
Знания:
- видов и свойств сырья и полуфабрикатов;
- требований, предъявляемых к качеству сырья, полуфабрикатов рецептуры изделий;
- условий хранения и правил подготовки сырья к производству;
- норм расхода сырья в соответствии с установленной рецептурой;
- правила эксплуатации контрольно-измерительных приборов, дозировочной аппаратуры;
- способы технологического процесса приготовления рецептурных смесей
Умения:
- осуществлять органолептический и визуальный контроль качества поступающего сырья;
- подготавливать сырье, смешивать его с различными компонентами;
- готовить сырье и полуфабрикаты;
- принимать сырье, загружать все виды сырья в соответствии с рецептурой;
- наблюдать за правильным дозированием и загрузкой различных видов сырья
БК 5,7,8
ПК 1-7
Квалификации 121901 2 – Карамельщик, 121902 2 – Конфетчик,
121903 2 – Шоколадчик, 121905 2 – Мармеладчик-пастильщик,
121910 2 – Халвомес,
121911 2 – Дражировщик, 121912 2 –
Машинист расфасовочно-упаковочных машин
СД. 04
Спецтехнология
рецептура, технологические режимы, способы приготовления, расфасовка и упаковка сахаристых кондитерских изделий;
технологические схемы производства карамели с начинкой и леденцовой карамели;
классификация и ассортимент карамели;
периодический и непрерывный способы приготовления сиропов;
аппаратурная схема и технологические режимы получения карамельной массы;
классификация начинок для карамели;
аппаратурно-технологические схемы приготовления начинок;
обработка карамельной массы перед формованием;
формование и охлаждение карамели;
защита поверхности карамели;
технологические схемы производства конфет и национальных сладостей;
классификация и ассортимент конфет;
технология приготовления конфетных масс;
формование корпусов конфет;
технология глазирования конфет;
аппаратурные схемы и технологические режимы производства конфет;
ассортимент шоколада и шоколадных изделий, их характеристика;
технологические схемы производства шоколада и какао-порошка;
обработка какао-бобов;
приготовление шоколадных масс;
формование шоколада и шоколадных изделий;
ассортимент мармеладных и пастильных изделий, их характеристика;
технологические схемы производства мармелада, пастилы и зефира;
производство фруктово-ягодного мармелада;
технологическая схема производства пастилы и зефира;
основное сырье, применяемое для производства пастильных изделий;
классификация халвы; характеристика отдельных видов халвы;
технологическая схема производства халвы;
приготовление отвара мыльного корня;
приготовление карамельного сиропа и карамельной массы;
сбивание карамельной массы с отваром мыльного корня;
технологические параметры сбивания, вымешивания халвы;
классификация и ассортимент драже;
технологический процесс производства драже; приготовление поливочных сиропов, их рецептура,  приготовление корпусов драже;
технологические параметры дражирования;
отделка драже;
глянцевание охлаждение изделий;
тиражирование, подсушка и выстойка изделий;
завертка, укладка и упаковка готовой продукции;
условия и сроки хранения
Знания:
- рецептур и аппаратурно-технологических схем производства сахаристых кондитерских изделий;
- правил подготовки основного и вспомогательного сырья;
- методов контроля и регулирования технологических процессов;
- методов определения готовности сахаристых кондитерских изделий;
- требований, предъявляемых к качеству, условиям и срокам хранения сахаристых кондитерских изделий;
Умения:
- вести технологический процесс производства сахаристых кондитерских изделий;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства сахаристых кондитерских изделий;
- контролировать расход сырья и полуфабрикатов;
- выполнять отделку и декорирование изделий;
- осуществлять отбор бракованных изделий;
- выявлять и устранять причины брака;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции
БК 1-3, 5-8  ПК 1-7
СД. 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
роль холода в кондитерской промышленности;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное оборудование кондитерского производства
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья

БҚ 1,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 1-6
АП.02
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
ҚР «Техникалық реттеу туралы» заңы;
тамақ өндірісі өнеркәсібіндегі стандарттау қағидалары;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары;
сертификаттау негіздері, анықтамалар мен терминдер;
тамақ өндіретін кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметі;
өнім сапасы және сәйкестік туралы декларация;
сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Білімдер:
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы стандарттау қағидалары;
- метрологияның негізгі түсініктері;
- дайын өнімдердің стандарттары;
- сертификаттаудың негізгі түсініктері;
- өлшеу құралдары;
- өлшем эталондары
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдана білу;
- өнім сапасын анықтау және сәйкестік декларациясын толтыру;
- кәсіби қызметте метрологияның негізгі ережелерін қолдана білу;
- сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу
БҚ 1,7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 1-7
АП.03
Шикізаттар мен материалдар
шикізат, материалдар және шалаөнімдердің қасиеті, олардың сапасына қойылатын талаптар;
тамақ өнімдерінің химиялық құрамы;
ұн;
қант және қантты заттар;
жеміс-жидек шикізаттары;
крахмал;
сірне;
какао-бұршақ, кофе, жаңғақ, майлы дәндер;
тамақ қышқылдары, бояғыштар және хош иістендіргіштер;
сілікпе құрастырғыштар, көбіктендіргіштер;
эмульсиялар, эмульгаторлар, сұйылтқыштар;
қосымша материалдар мен белгіленген рецептураға сәйкес әртүрлі шикізаттарды мөлшерлеуге арналған ыдыстар;
бақылау-өлшеу аспаптары, мөлшерлегіш аппаратура
Білімдер:
- шикізат пен шалаөнімдердің түрлері мен ерекшеліктері;
- шикізат, шалаөнім сапасына қойылатын талаптарды;
- өндіріске шикізатты дайындау ережелері мен сақтау шарттары;
- белгіленген рецептке сай шикізат шығындарының нормалары;
- мөлшерлегіш аппаратты,бақылау- өлшеу құралдарын пайдалану ережелері;
- рецептік қоспаларды дайындаудың технологиялық тәсілдері
Іскерліктер:
- келіп түсетін шикізаттардың сапасына органолептикалық және көз мөлшерімен бақылау жасау;
- шикізат дайындау, оны әртүрлі компоненттермен араластыру;
- шикізат пен шалаөнімдер дайындау;
- шикізатты қабылдау, рецептке сәйкес барлық шикізат түрін тиеу;
- шикізаттың әр түрін дұрыс мөлшерлеуді және тиеуді бақылау
БҚ 5,7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 1-7
Біліктіліктер 121901 2 – Карамель даярлаушы, 121902 2 – Кәмпит даярлаушы,
121903 2 – Шоколад даярлаушы, 121905 2 – Мармелад-пастильді даярлаушы, 121910 2 – Халва илеуші, 121911 2 – Бұршақ кәмпит дайындаушы, 121912 2 – Бөлуші- ораушы машиналар машинисі
АП.04
Арнайы технология
рецептурасы, технологиялық режимдер, дайындау тәсілдері, қантты Кондитер өнімдерін өлшеп орау және буып-түю;
cалмасы бар карамельдер мен мұздық карамельдер өндірісінің технологиялық сызбасы;
карамельдердің жіктелуі мен ассортименті; шәрбаттарды дайындаудың кезеңдік және үздіксіз тәсілдері;
карамель массасын алудың аппаратуралық сызбасы мен технологиялық режимдері;
карамельге арналған салмалардың жіктелуі;
салмаларды дайындаудың аппаратура-технологиялық сызбалары; қалыптау алдында карамель массасын өңдеу;
карамельдерді қалыптау және суыту;
карамельдердің сыртқы қабатын қорғау;
кәмпиттер мен ұлттық тәттілер өндірудің технологиялық сызбалары;
кәмпиттердің жіктелуі және ассортименті;
кәмпит массасын дайындау технологиясы;
кәмпиттің сыртқы қабатын қалыптау;
кәмпитті әшекейлеу технологиясы; кәмпит өндірісінің аппаратуралық сызбалары және технологиялық режимдері;
шоколад және шоколадты өнімдердің ассортименті,
олардың сипаттамалары;
шоколад және какао ұнтағының өндірісінің технологиялық сызбалары;
какао бұршаққынын өңдеу;
шоколад массасын дайындау;
шоколад және шоколад өнімдерін қалыптау;
мармелад және пастила өнімдерінің ассортименті,
олардың сипаттамасы;
мармелад, пастила және зефир өндірісінің технологиялық сызбасы;
жеміс-жидекті мармелад өндірісі;
пастила және зефир өндірісінің технологиялық сызбасы;
пастила өнімдерін өндіру үшін қолданылатын негізгі шикізаттар;
халуаның жіктелуі; халуаның жеке түрлеріне сипаттама;
халуа өндірісінің технологиялық сызбасы;
сабынды тамыр нәрін дайындау;
карамель шәрбаты мен карамель массасын дайындау;
карамель массасын сабынды тамырмен бұлғау;
бұлғау, халуаны илеудегі технологиялық параметрлер;
бұршақ кәмпиттердің классификациясы мен ассортименті;
бұршақ кәмпиттер өндірісінің технологиялық үдерісі; құюға арналған шәрбаттарды дайындау, оның рецептурасы, бұршақ кәмпиттердің сыртын дайындау;
кәмпиттерді домалақтаудың технологиялық параметрлері;
бұршақ кәмпиттердің әрлеу;
суытылған өнімдерді жылтырату; өнімдерді тираждау, кептіру және бабына келтіру;
дайын өнімдерді орау, салу және буып-түю;
сақтау шарттары мен мерзімі
Білімдер:
- қантты Кондитерлік өнімдер өндірісінің рецептурасы мен аппаратты-технологиялық сызбасы;
- негізгі және көмекші шикізаттарды дайындау ережесі;
- технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістері;
- қантты Кондитерлік өнімдердің дайындығын анықтау әдістері;
- қантты Кондитерлік өнімдердің сапасына, шарттарына, сақтау мерзіміне қойылатн талаптар;
Іскерліктер:
- қантты Кондитерлік өнімдер өндірісінің технологиялық үдерісін жүргізу;
- қантты Кондитерлік өнімдер өндірісінің барлық фазасында технологиялық режимдердің сақталуын бақылау;
- шикізат пен шалаөнімдердің шығынын бақылау;
- өнімдерді әрлеу және безендіруді орындау;
- жарамсыз өнімдерді іріктеу;
- жарамсыздық себептерін анықтау және жою;
- дайын өнімнің рецептурасын және сапасына, шарттары мен сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды сақтау
БҚ 1,2,3,5,
6,7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 1-7
АП.05
Жабдықтар
транспорттық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, жұмыс қағидалары, өндіріске шикізаттарды, суытқыш құрылғыларды дайындауға және сақтауға арналған жабдықтар;
Кондитер өнеркәсібінде суықтың рөлі;
суыту жүйесі;
желдеткіш, сумен жабдықтау және канализация;
конвейерлер;
сорғылар;
пневматикалық транспорт;
Кондитер өндірісінің негізгі жабдықтары
Білімдер:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылғысы, жұмыс қағидалары мен пайдалануы;
- жабдықтарды пайдалану ережесі және реттеу;
- негізгі жарамсыздық себептері және оларды жою тәсілдері;
- суыту жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- желдеткіш жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы
Іскерліктер:
- жабдық ақауларының себебін анықтау;
- нақты жағдайлар мен шикізат сапасына тәуелді технологиялық үдерісті реттеу

БК 1,2,5,7,8
ПК 8
Квалификации 121904 2 – Бисквитчик, 121906 2 – Вафельщик,
121907 2 – Рецептурщик, 121908 2 – Глазировщик, 121909 2 – Кондитер
СД. 04
Спецтехнология
технологический процесс производства печенья и вафель;
классификация и ассортимент бисквитно-вафельных изделий;
технология приготовления бисквитно-вафельного теста;
обработка, прокатка и формование теста;
выпечка и охлаждение вафельных пластов;
технология приготовления начинок для вафель;
выстойка, резка и отделка вафельных изделий;
технология приготовления пряников, галет, крекеров, сдобного печенья; технологические схемы производства сырцовых и заварных пряников, коврижек и батонов;
технологические схемы производства отдельных групп печенья (сахарного, затяжного, сдобного);
составление рецептурных смесей и дозирование различного вида сырья в соответствии с установленными рецептурами;
назначение процесса глазирования, виды глазури;
способы глазирования; оборудование, применяемое для глазирования;
температурный режим глазирования;
охлаждение глазированных изделий;
виды брака при глазировании, способы его предупреждения и устранения;
глазирование различных групп кондитерских изделий;
виды тортов и пирожных, их характеристика;
виды основного и дополнительного сырья, применяемого в производстве тортов и пирожных;
рецептуры тортов и пирожных;
приготовление полуфабрикатов для выпечки;
технологические режимы приготовления теста;
разделка и формование теста;
выпечка и охлаждение полуфабрикатов для различных сортов пирожных и тортов;
приготовление отделочных полуфабрикатов (сиропа, крема, помады, желе и т.д.);
отделка тортов и пирожных; санитарно-гигиенические требования при отделке тортов и пирожных;
завертка, укладка и упаковка готовой продукции;
условия и сроки хранения
Знания:
- рецептур и аппаратурно-технологических схем производства мучных кондитерских изделий;
- правил подготовки основного и вспомогательного сырья;
- методов контроля и регулирования технологических процессов;
- методов определения готовности мучных кондитерских изделий;
- требований, предъявляемых к качеству, условиям и срокам хранения мучных кондитерских изделий
Умения:
- вести технологический процесс производства мучных кондитерских изделий;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства мучных кондитерских изделий;
- контролировать расход сырья и полуфабрикатов;
- выполнять отделку и декорирование изделий;
- осуществлять отбор бракованных изделий;
- выявлять и устранять причины брака;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции

БҚ 1,2,5,7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 8
Біліктіліктер 121904 2 – Бисквит даярлаушы, 121906 2 – Вафельді даярлаушы,
121907 2 – Рецепт жазушы, 121908 2 – Глазурь даярлаушы, 121909 2 – Кондитер
АП.04
Арнайы технология
печенье және вафель өндірісінің технологиялық үдерістері;
бисквитті-вафель өнімдерінің жіктелуі мен ассортименті;
бисквитті-вафель қамырын дайындау технологиясы;
қамырды өңдеу, илеу және қалыптау;
вафли тақталарын пісіру және суыту;
вафли үшін салмалар дайындау технологиясы;
вафли өнімдерін бабына келтіру, кесу және әрлеу;
пряник, галет, крекер, майқоспа печеньелерін дайындау технологиясы;
суға иленген және қайнатқы пряниктерді, кішкентай шелпек нан мен батондарды дайындаудың технологиялық сызбасы;
печеньенің жеке топтарын (қантты, затяжной, сдобный) өндірудің технологиялық сызбасы;
белгіленген рецептураға сәйкес әртүрлі шикізаттардың рецептуралық қоспаларын дайындау және мөлшерлеу;
глазурлеу үдерісін тағайындау, глазурлеу түрлері;
глазурлеу тәсілдері;
глазурлеу үшін қолданылатын жабдықтар;
глазурлеудің температуралық режимдері;
глазурленген өнімдерді суыту;
глазурлеу кезіндегі жарамсыздық түрлері, оның алдын алу тәсілдері мен жою;
әртүрлі Кондитер өнімдерін глазурлеу;
торт және пирожное түрлері, оларға сипаттама;
өндіріс үшін қолданылатын негізгі және қосымша шикізаттардың түрлері;
торттар мен пирожное рецептері;
пісіру үшін шалаөнімдерді дайындау;
қамыр дайындаудың технологиялық режимдері;
қамырды бөлу және қалыптау;
пирожное мен торттардың әртүрлі сұрыптары үшін шалаөнімдерді пісіру және суыту;
әрлеуге арналған шалаөнімдерді дайындау (шәрбат, крем, қантсықпа, тоңба және т.б.)
Білімдер:
- Кондитерлік ұн өнімдерді өндірудің рецептурасы және аппараттық-технологиялық сызбасы;
- негізгі және көмекші шикізаттарды дайындау ережесі;
- технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістері;
- Кондитерлік ұн өнімдерінің сапасына, шарттарына, сақтау мерзіміне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- Кондитерлік ұн өнімдерінің технологиялық үдерісін жүргізу;
- Кондитерлік ұн өнімдерін өндірудің барлық фазасында технологиялық режимдердің сақталуын бақылау;
- шикізат пен шалаөнімдердің шығынын бақылау;
- өнімдерді әрлеу және безендіруді орындау;
- жарамсыз өнімдерді іріктеу;
- жарамсыздық себептерін анықтау және жою;
- дайын өнімнің рецептурасын және сапасына, шарттары мен сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды сақтау

БК 1-3, 5-8
ПК 1-7
СД. 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
роль холода в кондитерской промышленности;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья
БК 1,2,5,7,8
ПК 8
Квалификации 121913 2 – Пекарь-мастер, 121914 2 – Пекарь,
121915 2 – Тестовод,
121916 2 – Дрожжевод, 121917 2 – Формовщик теста,
121918 2 – Машинист тесторазделочных машин,
121919 2 – Оператор установки бестарного хранения сырья
СД. 04
Спецтехнология
технологический процесс производства хлеба и хлебобулочных изделий;
приготовление теста: замес и образование теста;
способы разрыхления, брожения теста;
характеристика жидких дрожжей и заквасок;
питательная среда (заварка) для приготовления дрожжей; производственный цикл приготовления жидких дрожжей по рациональной схеме;
сравнительная оценка жидких и прессованных дрожжей;
приготовление жидких заквасок по различным технологическим схемам;
технологический процесс приготовления пшеничного и ржаного теста;
операции по разделке теста, технологическое значение каждой операции;
деление теста;
округление тестовых заготовок;
предварительная расстойка тестовых заготовок; окончательное формование тестовых заготовок; окончательная расстойка теста и ее значение;
дефекты хлеба, вызванные неправильной разделкой теста;
выпечка;
процессы, происходящие в тесте-хлебе при его выпечке;
хранение и черствение хлеба;
характеристика различных стадий выпечки изделий;
режим выпечки в зависимости от вида изделий, состояния теста и других факторов;
способы регулирования режима выпечки в современных хлебопекарных печах;
определение готовности хлеба при выпечке;
покрытие хлебных форм полимерными антиадгезионными материалами;
меры для сохранности хлебных форм и их внутренних покрытий;
технологические затраты и потери;
факторы, влияющие на выход хлеба, расчет выхода хлеба;
качество хлеба;
повышение пищевой ценности хлеба;
технологические мероприятия, повышающие качество хлеба;
улучшители качества хлеба; дефекты и болезни хлеба;
полуфабрикаты для хлебобулочных изделий;
основные процессы изготовления лепешек;
мелкоштучные булочные изделия пониженной калорийности;
классификация и ассортимент макаронных изделий;
пищевая ценность макаронных изделий;
образование макаронного теста, его структура и отличие от хлебного теста;
типы замеса макаронного теста по температуре воды и влажности теста;
формование макаронных изделий;
режимы хранения хлебобулочных изделий
Знания:
- рецептур и аппаратурно-технологических схем производства хлеба и хлебобулочных изделий;
- правил подготовки основного и вспомогательного сырья;
- методов контроля и регулирования технологических процессов;
- методов определения готовности хлеба и хлебобулочных изделий;
- дефектов хлеба, вызванных нарушением технологического режима;
- норм выхода готовой продукции;
- мер по снижению упека хлебных изделий;
- правил отбраковки, укладки, упаковки и хранения хлеба и хлебобулочных изделий;
- требований, предъявляемых к качеству, условиям и срокам хранения хлеба и хлебобулочных изделий
Умения:
- вести технологический процесс производства хлеба и хлебобулочных изделий;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства хлеба и хлебобулочных изделий;
- выбирать режимы выпечки, методы расчета количества потребляемого сырья и выхода готовой продукции;
- контролировать расход сырья и полуфабрикатов;
- составлять рецептуры для производства хлебобулочных, бараночных и сухарных изделий;
- контролировать вес хлебобулочных изделий;
- осуществлять отбор бракованных изделий;
- выявлять и устранять причины брака;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции

БҚ 1-3, 5-8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 1-7
АП.05
Жабдықтар
транспорттық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, жұмыс қағидалары, өндіріске шикізаттарды, мөлшерлегіш құрылғыларды дайындауға және сақтауға арналған жабдықтар;
Кондитер өнеркәсібінде суықтың рөлі;
суыту жүйесі;
желдеткіш, сумен жабдықтау және канализация;
конвейерлер;
сорғылар;
пневматикалық транспорт;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылғысы, жұмыс қағидалары мен пайдалануы;
- жабдықтарды пайдалану ережесі және реттеу;
- негізгі жарамсыздық себептері және оларды жою тәсілдері;
- суыту жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- желдеткіш жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы
Іскерліктер:
- жабдық ақауларының себебін анықтау;
- нақты жағдайлар мен шикізат сапасына тәуелді технологиялық үдерісті реттеу
БҚ 1,2,5,7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 8
Біліктіліктер 121913 2 – Наубайшы-шебер*, 121914 2 – Наубайшы, 121915 2 – Қамыр илеуші*,121916 2 – Ашытқы дайындаушы, 121917 2 – Қамырға пішін беруші,
121918 2 – Қамыр бөлетін машиналар машинисі,
121919 2 – Шикізатты ыдыссыз сақтау қондырғысының операторы
АП.04
Арнайы технология
нан және нан-тоқаш өнімдері өндірісінің технологиялық үдерісі;
қамыр дайындау: илеу және қамырға айналдыру;
қамырды ашыту, қопсыту тәсілдері;
сұйық ашытқылар мен ұйытқыларға сипаттама;
ашытқы дайындау үшін тамақтық орта (қайнатым); рационалды сызба бойынша сұйық ашытқыларды дайындаудың өндірістік циклі;
сұйық және престелген ашытқылардың салыстырмалы бағасы;
әртүрлі технологиялық сызбалар бойынша сұйық ұйытқыны дайындау;
бидай және қара бидай ұнынан дайындалатын қамырлардың технологиялық үдерісі;
қамырды бөлу операциялары, әрбір операцияның технологиялық маңызы;
қамырды бөлу;
дайын қамырды күлшелеу;
дайын қамырды алдын ала толықсыту;
дайын қамырды соңғы рет қалыптау;
қамырды соңғы рет толықсыту және оның маңызы;
қамырды дұрыс кеспегеннен пайда болатын дефект;
нан пісіру;
нан қамырын пісіруде жүретін процестер;
қатқан нан және оны сақтау;
өнімді пісірудің әртүрлі кезеңдеріне сипаттама;
өнім түріне, қамыр жағдайына, басқа да факторларға байланысты пісіру режимі;
заманауи нан пісіру пештерінде пісіру режимін реттеу тәсілдері;
пісіру кезінде нан дайындығын анықтау;
полимерлі антиадгезионды материалдармен нан формаларын жабу;
нан формасын сақтау шаралары және олардың ішкі жағулары;
технологиялық шығындар мен жоғалту;
нанның шығуна әсер ететін факторлар, нан шығынын есептеу;
нан сапасы;
нанның тағамдық құндылығын арттыру;
нан сапасын арттыратын технологиялық шаралар;
нан сапасын жақсартқыштар; нанның дефектісі және ауруы;
нан-тоқаш өнімдеріне арналған шалаөнімдер;
жұқа нан дайындаудың негізгі үдерісі;
төменгі калориялы аз данадағы тоқаш өнімдері;
макарон өнімдерінің жіктелуі және ассортименті;
макарон өнімдерінің тағамдық құндылығы;
макарон қамырын дайындау, оның құрылысы және нан қамырынан айырмашылығы;
су температурасы және қамырдың ылғалдылығы бойынша макарон қамырын илеу типтері;
макарон өнімдерін қалыптау;
нан-тоқаш өнімдерін сақтау режимдері
Білімдер:
- нан және нан-тоқаш өнімдері өндірісінің рецептурасы және аппараттық-технологиялық сызбасы;
- негізгі және көмекші шикізаттарды дайындау ережесі;
- технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістері;
- технологиялық режимдердің бұзылуынан пайда болған нан ақаулары;
- нан өнімдерінің қабаруын азайтуға арналған шаралар;
- нан және нан-тоқаш өнімдерінің жарамсыздығын анықтау ережелері, оларды салу, буып-түю және сақтау;
- нан және нан-тоқаш өнімдерінің сапасына, шарттарына, сақтау мерзіміне қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- нан және нан-тоқаш өнімдерінің технологиялық үдерісін жүргізу;
- нан және нан-тоқаш өнімдерін өндірудің барлық фазасында технологиялық режимдердің сақталуын бақылау;
- пісіру режимдерін таңдау, қажетті шикізаттың және дайын өнімнің шығуының санын есептеу әдістері;
- шикізат пен шалаөнімдердің шығынын бақылау;
- нан-тоқаш, қалаш, кепкен нан өнімдерін өндіруге арналған рецептерді дайындау;
- нан-тоқаш өнімдерінің салмағын бақылау;
- жарамсыз өнімдерді іріктеу;
- жарамсыздық себептерін анықтау және жою;
- дайын өнімнің рецептурасын және сапасына, шарттары мен сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды сақтау

БК 1-3, 5-8
ПК 1-7
СД. 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
- схемы коммуникаций движения различных видов сырья
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 8
Квалификации 121920 2 – Прессовщик полуфабриката макаронных изделий,
121921 2 – Сушильщик длиннотрубчатых макарон,
121922 2 – Оператор поточно-автоматической линии
СД. 04
Спецтехнология
подготовка сырья к производству; характеристика различных стадий приготовления полуфабрикатов макаронных изделий;
режим выработки полуфабрикатов макаронных изделий в зависимости от прессующей головки и матрицы;
расчет норм расхода муки и добавок, типы замесов, их зависимость от температуры воды и способов формования;
влияние температуры на полуфабрикат при выходе из матрицы;
качество отформованных сырых изделий;
разделка макаронных изделий;
процесс подготовки отформованного полуфабриката к сушке;
операции разделки;
параметры полуфабриката, поступающего на разделку: влажность, форма, цвет, длина, диаметр изделий, толщина стенок макарон;
переработка нестандартного сырья;
метод обдувки сырых отформованных изделий;
режимы сушки;
зоны сушки;
температура и длительность процесса сушки;
вентиляция зон сушки;
роль обдувки изделий в процессе сушки;
подогрев сушильного воздуха;
технология изготовления макаронных изделий на поточно-автоматической линии;
регулировка дозаторов муки и воды;
движение сушильного воздуха в предварительной сушилке, движение бастунов в предварительной сушилке, окончательная сушилка;
принцип обдувки изделий
Знания:
- аппаратурно-технологических схем производства макаронных изделий;
- правил подготовки основного и вспомогательного сырья;
- технологии приготовления макаронного теста;
- методов контроля и регулирования технологических процессов;
- методов определения качества макаронных изделий;
- норм выхода макаронных изделий, потерь и расхода сырья;
- методов предотвращения потемнения макаронных изделий;
- правил отбраковки, укладки, упаковки и хранения макаронных изделий;
- требований, предъявляемых к качеству, условиям и срокам хранения макаронных изделий
Умения:
- вести технологический процесс производства макаронных изделий;
- контролировать соблюдение технологических режимов на всех фазах производства макаронных изделий;
- определять соотношения компонентов, входящих в ассортимент вырабатываемого полуфабриката изделий;
- контролировать расход сырья и полуфабрикатов;
- обеспечивать установленные нормы выхода изделий;
- составлять и рассчитывать рецептуры;
- соблюдать рецептуры, требования к качеству, условия и сроки хранения готовой продукции

БҚ 1-3, 5-8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 1-7
АП.05
Жабдықтар
транспорттық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, жұмыс қағидалары, өндіріске шикізаттарды, мөлшерлегіш құрылғыларды дайындауға және сақтауға арналған жабдықтар;
суыту жүйесі;
желдеткіш, сумен жабдықтау және канализация;
конвейерлер;
сорғылар;
пневматикалық транспорт;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылғысы, жұмыс қағидалары мен пайдалануы;
- жабдықтарды пайдалану ережесі және реттеу;
- негізгі жарамсыздық себептері және оларды жою тәсілдері;
- суыту жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- желдеткіш жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- шикізаттың әртүрлі түрлерінің қозғалыс коммуникациясының сызбасы
Іскерліктер:
- жабдық ақауларының себебін анықтау;
- нақты жағдайлар мен шикізат сапасына тәуелді технологиялық үдерісті реттеу
- қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережесін сақтау
БҚ 1,2,5,7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 8
Біліктіліктер 121920 2 – Макарон өнімдерінің шала өнімдерін нығыздаушы*,
121921 2 – Ұзын түтікше макарон өнімдерін кептіруші*,
121922 2 – Тоғын-автоматты желі операторы*
АП.04
Арнайы технология
өндіріске шикізатты дайындау; макарон өнімдерінің шалаөнімдерін дайындаудың әртүрлі кезеңдеріне сипаттама;
престелетін бастар мен матрицаларға байланысты макарон өнімдерінің шалаөнімдерін өңдеу режимі;
ұн және қоспалардың шығын нормаларын есептеу, илеу типтері, олардың су температурасы мен қалыптау тәсілдеріне тәуелділігі;
матрицадан шығу кезінде шалаөнімдерге температураның әсері;
қалыпталған шикі өнімдердің сапасы;
макарон өнімдерін бөлу;
қалыпталған шалаөнімдерді кептіруге дайындау үдерісі;
бөлу операциялары;
бөлгішке келіп түсетін шалаөнімдердің параметрлері: ылғалдылығы, формасы, түсі, ұзындығы, өнім диаметрі, макарон қабырғаларының қалыңдығы;
стандартсыз шикізаттарды өңдеу;
қалыпталған шикі өнімдерді үрлеу әдістері;
кептіру режимдері;
кептіру зоналары;
кептіру үдерісінің температурасы мен ұзақтығы;
кептіргіштің желдету зоналары;
кептіру кезінде өнімді үрлеудің ролі;
кептіргіш ауаны қыздыру;
ағынды-автоматты желілерде макарон өнімдерін дайындау технологиясы;
ұн мен су мөлшерлегішін реттеу;
алдын ала кептіргіштегі ауаның және бастундардың қозғалысы, соңғы кептіру;
өнімді үрлеу қағидалары
Білімдер:
- макарон өнімдері өндірісінің рецептурасы және аппараттық-технологиялық сызбасы;
- негізгі және көмекші шикізаттарды дайындау ережесі;
- макарон қамырын дайындау технологиясы;
- технологиялық үдерісті бақылау және реттеу әдістері;
- макарон өнімдерінің сапасын анықтау әдістері;
- макарон өнімдерінің шығу нормалары, шикізат шығындары мен жоғалулар;
- макарон өнімдерінің қараюының алдын алу әдістері;
- макарон өнімдерінің жарамсыздығын анықтау ережелері, оларды салу, буып-түю және сақтау;
- макарон өнімдерінің сапасына, шарттарына, сақтау мерзіміне қойылатын талаптар
Іскерліктер:
- макарон өнімдерінің технологиялық үдерісін жүргізу;
- макарон өнімдерін өндірудің барлық фазасында технологиялық режимдердің сақталуын бақылау;
- өндірілетін өнімнің шалаөнімдері ассортиментіне енетін компоненттердің қатынасын анықтау;
- шикізат пен шалаөнімдердің шығынын бақылау;
- өнімдерді шығарудың белгіленген нормаларын қамтамасыз ету;
- рецептерді есептеу және құру;
- дайын өнімнің рецептурасын және сапасына, шарттары мен сақтау мерзіміне қойылатын талаптарды сақтау

БК 1-3, 5-8
ПК 1-7
СД. 05
Оборудование
виды, назначение, устройство и принцип работы транспортного оборудования, оборудования для хранения и подготовки сырья к производству, дозирующих устройств;
система охлаждения;
вентиляция, водоснабжение и канализация;
конвейеры;
насосы;
пневматический транспорт;
основное технологическое оборудование
Знания:
- устройства, принципов работы и эксплуатации основного технологического оборудования;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- причин основных неполадок и способов их устранения;
- устройства и принципа работы системы охлаждения;
- устройства и принципа работы вентиляционных систем;
- устройства и принципа работы системы водоснабжения;
- схемы коммуникаций движения различных видов сырья
Умения:
- выявлять причины неполадок оборудования;
- регулировать технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья
- соблюдать правила эксплуатации обслуживаемого оборудования
БК 1,2,5,7,8
ПК 8
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Практика в учебно-производственных мастерских
инструктаж по охране труда  и технике безопасности;
ознакомление с требованиями, предъявляемыми к устройству и оборудованию лаборатории;
изучение организации работы лаборатории;
оказание первой помощи при несчастных случаях и отравлениях;
общие методы проведения технохимического контроля;
методы проведения оценки качества сырья;
методы проведения анализов  дополнительных материалов;
методы проведения контроля качества полуфабрикатов и готовой продукции;
ознакомление с оборудованием для проведения;
технохимического учета ознакомление с системой управления качеством продукции;
экскурсия на предприятие: знакомство с предприятием,  лабораторией, оборудованием
Умения:
- готовить лабораторное оборудование к работе;
- пользоваться химическими приборами и реактивами;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях и отравлениях;
- осуществлять отбор проб;
- подготавливать пробы к анализу;
- проводить оценку качества сырья и материалов;
- проводить анализы дополнительных материалов;
- определять качество и органолептические, физические, физико-химические показатели сырья и готовой продукции;
- проводить микробиологические анализы и давать оценку полученным результатам;
- контролировать качество полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- работы с лабораторным оборудованием;
- работы с химическими и измерительными приборами, реагентами, реактивами;
- соблюдения правил выполняемой работы и санитарных требований;
- определения параметров приборов;
- проведения микробиологических и химических анализов;
- определения качественных показателей сырья и готовой продукции

БҚ 1-3,5-8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 1-7
АП.05
Жабдықтар
транспорттық жабдықтардың түрлері, тағайындалуы, жұмыс қағидалары, өндіріске шикізаттарды, суытқыш құрылғыларды дайындауға және сақтауға арналған жабдықтар;
суыту жүйесі;
желдеткіш, сумен жабдықтау және канализация;
конвейерлер;
сорғылар;
пневматикалық транспорт;
негізгі технологиялық жабдықтар
Білімдер:
- негізгі технологиялық жабдықтардың құрылғысы, жұмыс қағидалары мен пайдалануы;
- жабдықтарды пайдалану ережесі және реттеу;
- негізгі жарамсыздық себептері және оларды жою тәсілдері;
- суыту жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- желдеткіш жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- сумен қамтамасыз ету жүйесінің құрылғысы және жұмыс қағидасы;
- шикізаттың әртүрлі түрлерінің қозғалыс коммуникациясының сызбасы
Іскерліктер:
- жабдық ақауларының себебін анықтау;
- нақты жағдайлар мен шикізат сапасына тәуелді технологиялық үдерісті реттеу;
- қызмет көрсететін жабдықтардың пайдалану ережесін сақтау
БҚ 1,2,5,7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 8
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО.01
Оқу-өндірістік шеберханаларындағы практика
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
зертхана құрылғылары мен жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру;
зертхана жұмысын ұйымдастыруды меңгеру;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
технохимиялық бақылауды жүргізудің жалпы әдістері;
шикізат сапасын бағалау әдістері;
қосымша материалдарға талдау жүргізу әдістері;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бақылау әдістері;
технологиялық есеп жүргізу үшін жабдықтармен танысу;
өнімнің сапасын басқару жүйесімен танысу;
кәсіпорынға саяхат: кәсіпорынмен, зертханамен, жабдықтармен танысу
Іскерліктер:
- жұмысқа зертханалық жабдықтарды дайындау;
- химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдалану;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде - - - алғашқы көмек көрсету;
- сынамаларды іріктеу;
- талдауға сынамаларды дайындау;
шикізаттар мен материалдардың - - - - сапасын бағалауды жүргізу;
- қосымша материалдарға талдаулар жүргізу;
- шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын, органолептикалық, физикалық, физика-химиялық көрсеткіштерін анықтау;
- микробиологиялық талдаулар жүргізу және алынған нәтижеге баға беру;
- шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бағалау
Дағдылар:
- зертханалық жабдықтармен жұмыс;
- химиялық және өлшеу аспаптарымен, реагентпен, реактивтермен жұмыс;
- орындалатын жұмыс ережелерін және санитарлық талаптарды сақтау;
- аспаптардың параметрлерін анықтау;
- микробиологиялық және химиялық талдаулар жасау;
- шикізат пен дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштерін анықтау

БК 3,8
ПП. 00
Профессиональная практика
ПП. 01
Практика по приобретению профессиональных навыков
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием; инструктаж по безопасности труда при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
технология подготовки основного и дополнительного сырья и материалов;
методы контроля и учета при производстве хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий;
ознакомление с работой производственного оборудования цехов предприятия;
ознакомление с работой производственной технологической лаборатории;
ознакомление с расположением оборудования и коммуникаций по ходу технологического процесса;
ознакомление с работой на штатных рабочих местах по профессиям;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- регулировать работу технологического оборудования;
- выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий;
- применять требования нормативных документов к выпускаемой продукции;
- оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
БК 7,8
ПК 8
ПП. 02
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах по квалификациям;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- выполнять технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий на штатных рабочих местах;
- заполнять и вести журнал о качестве;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
Навыки:
- отбора проб;
- проведения анализов сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- контроля закладки сырья по установленным рецептурам;
- выявления изменений, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологических процессов;
- регулирования технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов
БК 6,7,8
ПК 1-8
ПП. 03
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности;
распределение по участкам;
обобщение и совершенствование навыков по специальности;
развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалиста квалификации повышенного уровня;
изучение конкретных участков производственной деятельности предприятия;
выполнение работ на штатных рабочих местах по профессиям;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- вести процесс подготовки сырья;
- вести технологические процессы на всех фазах хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
- составлять производственные рецептуры;
- соблюдать технологические режимы производства;
- предупреждать, выявлять и устранять причины брака;
- вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- ведения технологических процессов производства хлебобулочных, макаронных и кондитерских изделий;
- ведения технологических процессов производства полуфабрикатов;
- организации работы на участке;
- оценки качества полуфабрикатов и готовой продукции по органолептическим показателям;
- контроля технологических режимов производства;
- определения выхода готовой продукции;
- соблюдения требований к качеству готовой продукции;
- укладки и упаковки готовой продукции;
- наладки и регулирования режимов работы технологического оборудования;
- устранения мелких неполадок эксплуатируемого оборудования

БҚ 3,8
КП. 00
Кәсіптік практика
КП. 01
Кәсіптік дағдыларды меңгеру практикасы практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
негізгі және қосымша шикізаттарды және материалдарды дайындау технологиясы;
Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісіне бақылау жасау және есеп жүргізу әдістері;
кәсіпорын цехтарының өндірістік жабдықтарының жұмысымен танысу;
зертхананың өндірістік технологиялық жұмыстарымен танысу;
технологиялық үдерістің жүрісі бойынша жабдықтар мен коммуникацияның орналасуымен танысу;
мамандықтар бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапасын бағалау;
- технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;
- Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі бойынша негізгі қол және механикалық технологиялық операцияларды орындау;
- шығарылатын өнімдерге нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
- шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдеу
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
- технологиялық жабдықтармен жұмыс;
- жабдықтар мен инвентарьларға санитарлық өңдеу жүргізу;
- өнімдердің шығуын реттейтін нормативті құжаттарды пайдалану
БҚ 7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ 8
КП. 02
Кәсіптік дағдыларды алу және бекіту практикасы
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- штаттық жұмыс орындарында нан, макарон және Кондитер өнімдерінің өндірісі бойынша технологиялық операцияларды орындау;
- сапасы туралы журналды толтыру және жүргізу;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы бұзылулардың алдын алу және жою
Дағдылар:
- сынамаларды іріктеу;
- шикізат, шалаөнімдер, дайын өнімдерге талдаулар жүргізу;
- белгіленген рецепт бойынша шикізаттың салынуын қадағалау;
- шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу
БҚ 6,7,8
жоғары деңгейдің барлық біліктіліктері
КҚ1-8
КП. 03
Диплом алды практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
телімдер бойынша бөлу;
мамандығы бойынша дағдыны жинақтау және жетілдіру;
жоғары деңгейдегі білікті маманға жүктелетін міндеттер шеңберінде жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту;
кәсіпорынның өндірістік жұмысында нақты телімдерді оқып меңгеру;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізатты дайындау үдерісін жүргізу;
- Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісінің барлық фазаларында технологиялық үдерістерді жүргізу;
- өндірістік рецепттерді дайындау;
- өндірістің технологиялық режимдерін сақтау;
- жарамсыздық себептерінің алдын алу, анықтау және жою;
- есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандартты және нормативтік-техникалық құжаттарды пайдалану
Дағдылар:
- нан, макарон және Кондитер өнімдері өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізу;
- шалаөнімдер өндірісінің технологиялық үдерістерін жүргізу;
- телімдегі жұмыстарды ұйымдастыру;
- органолептикалық көрсеткіштері бойынша шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бағалау;
- өндірістің технологиялық режимдерін бақылау;
- дайын өнімнің шығуын анықтау;
- дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
- дайын өнімдердің жарамсыздығын анықтау;
- дайын өнімдерді салу және буып-түю;
- технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдерін дұрыстау және реттеу;
- пайдаланатын жабдықтардың кішігірім ақауларын жою

культурные традиции казахов в период 17-19 веков;
культура современного Казахстана
Знания:
- различных подходов в исследовании цивилизаций и культуры;
- культуры поведения, этикета;
- первобытной культуры, зарождения первобытного искусства, верований, живописи;
- культуры Древнего Востока и античности;
- религиозных систем древности;
- влияния ислама, христианства, буддизма на культуру народов;
- культуры ренессанса и реформации;
- культуры XVII-XIXвв.;
- особенностей культуры ХХв.;
- истоков казахской культуры;
- особенностей кочевой культуры и цивилизации;
- влияния мусульманского Ренессанса на культуру тюрков;
- традиций материальной и духовной культуры казахского народа;
- современной казахской культуры
Умения:
- раскрывать типы культур;
- прослеживать историю развития цивилизаций;
- показывать специфику материальной и духовной культуры народов;
- определять особенности различных типов цивилизаций;
- анализировать и сопоставлять факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана;
- выявлять положительные аспекты в многообразии культурных теорий
БК 3
СЭД. 02
Основы философии
предмет философии, исторические типы философии;
общественная природа человека и смысл его существования;
материя и сознание;
диалектика;
философское понимание общества;
свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль в обществе; человечество перед лицом глобальных проблем;
нравственные проблемы философии
Знания:
- сведений о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- роли науки и научного познания, его структуры, форм и методов
Умения:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе
БК 3
СЭД. 03
Основы социологии и политологии социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и политические отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность, ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-политические процессы в Казахстане;
международные отношения
Знания:
- социологического подхода в понимании закономерностей;
- принципов социальной структуры, социального расслоения, социального взаимодействия;
- особенностей процесса социализации личности, формы регуляции
Умения:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составлять представления о политических системах и политических режимах
БК 3
СЭД. 04
Основы экономики
предмет и метод экономической теории;
основы общественного производства;
основные типы экономических систем;
отношения собственности и их роль в экономике;
товарное хозяйство, товар и его свойства;
стоимость, теории стоимости, возникновение и сущность денег;
рыночная экономика и ее особенности
Знания:
- основных задач экономики;
- структуры общественного производства, его результатов;
- простого и расширенного воспроизводства;
- характеристики типов экономических систем;
- сущности товарного производства и условий его возникновения;
- свойств товара;
- теории и закона стоимости;
- сущности рынка, его функций, структуры и видов
Умения:
- анализировать методы и функции экономической теории;
- характеризовать право собственности и его виды
БК 3
СЭД. 05
Основы права
право: понятие, система, источники;
Конституция РК – ядро правовой системы;
всеобщая Декларация прав человека;
личность, право, правовое государство;
юридическая ответственность и ее виды;
основные отрасли права;
судебная система РК;
правоохранительные органы;
административное право РК;
гражданское право РК;
трудовое право РК;
уголовное право РК;
семейное право РК
Знания:
- прав и свобод человека и гражданина, механизмов их реализации;
- особенностей правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности
Умения:
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста

17-19 ғасырдағы қазақ халқының мәдени салт-дәстүрі;
қазіргі Қазақстанның мәдениеті
Білімдер:
- өркениет пен мәдениетті зерттеудің әр түрлі амалдары;
- әдептілік мәдениеті;
- алғашқы қауымдық құрылыс мәдениетінің, өнерінің, сенімінің, бейнелеу өнерінің бастауы;
- Ежелгі Шығыс және антикалық мәдениет;
- ежелгі кезеңнің діндер жүйесі;
- ислам, христиан, будда діндерінің халықтардың мәдениетіне әсері;
- реформация мен ренесанс кезеңінің мәдениеті;
- XVIII–XIX ғғ. мәдениет;
- XX ғ. мәдениетінің ерекшеліктері;
- қазақ мәдениетінің бастаулары;
- көшпелі мәдениет пен өркениеттің ерекшеліктері;
- мұсылмандық ренессанстың түркілер мәдениетіне әсері;
- қазақ халқының материалдық және рухани мәдениетінің дәстүрлері;
- қазіргі кездегі қазақ мәдениеті
Іскерліктер:
- мәдениеттің типтерін аша білу;
- өркениеттің даму тарихын біліп отыру;
- халықтардың материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін көрсету;
- өркениет типтерінің әртүрлі ерекшеліктерін анықтау;
- Қазақстанның мәдениетін қалыптастыруға ықпал еткен факторларды салыстыру және талдау;
- көптүрлі мәдени теориялардың ұнамды аспектілерін көрсету
БҚ 3
ӘЭП.02
Философия негіздері
философия пәні, философияның тарихи типтері;
адам қоғамдық табиғаты мен оның өмір сүру мәні;
материя және таным;
диалектика;
қоғамның философиялық түсінігі;
жеке адамның еркіндігі және жауапкершілігі;
адам танымы және әрекеті;
ғылым және оның қоғамдағы ролі;
адамзат ғаламдық мәселелердің алдында;
философияның адамгершілік мәселелері
Білімдер:
- әлемнің философиялық, ғылыми және діни көрінісі, адам өмірінің мәні туралы мәліметтер;
- ғылымның және ғылыми танымның ролі, оның құрылымы, түрі және әдістері
Іскерліктер:
- адамның биологиялық әлеуметтік, болмыстық және рухани бастауларындағы тәрбиесін, ақыл-ой, есінің мәнін, саналы және санасыз мінез-құлқын анықтай білу;
- қоғамдағы адамдардың өзара қарым-қатынасының әдептілік мөлшерін реттеу
БҚ 3
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
әлеуметтану ғылым ретінде;
қоғам әлеуметтік-мәдени жүйе ретінде;
әлеуметтік қоғамдар;
әлеуметтік және саяси қарым-қатынастар;
әлеуметтік процестер;
әлеуметтік институттар мен ұйымдар;
тұлға, оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік сипаты;
саясаттану пәні;
саяси билік және билік қатынастары;
саяси жүйе;
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси процестер;
халықаралық қатынастар
Білімдер:
- заңдылықтарды әлеуметтік түсіну;
- әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік өзара қарым-қатынас, әлеуметтік құрылым қағидалары;
- тұлғаның әлеуметтену
процесінің ерекшеліктері, реттелу түрлері
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстарын және басқа факторларын дамыту;
- биліктің мазмұнын, саясаттың субъектісін, саяси қатынастар мен (Қазақстандағы және бүкіл әлемдегі) процестерді анықтау;
- саяси жүйелер мен саяси режимдер туралы түсініктерді құру
БҚ 3
ӘЭП. 04
Экономика негіздері
экономикалық теория пәні, әдістері;
қоғамдық өндіріс негіздері;
экономикалық жүйенің негізгі типтері;
меншіктік қатынас және оның экономикадағы ролі;
тауар шаруашылығы, тауар және оның қасиеттері;
құн, құн теориясы, ақшаның пайда болуы және мәні;
нарықтық экономика және оның ерекшеліктері
Білімдер:
- экономиканың негізгі міндеттері;
- қоғамдық өндіріс құрылысы, оның нәтижелері;
- қарапайым және кеңейтілген қайта өндіріс;
- экономикалық жүйе типтеріне сипаттама;
- тауар өндірісінің маңызы және оның пайда болу жағдайлары;
- тауар қасиеті;
- құн теориясы және заңы;
- нарық маңызы, оның қызметтері, құрылымы және түрлері
Іскерліктер:
- экономикалық теория әдістері мен қызметтерін талдау;
- меншік құқығын сипаттау және оның түрлері
БҚ 3
ӘЭП.05
Құқық негіздері
құқық: түсінігі, жүйесі, қайнар көздері;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі;
адам құқығының жалпы Декларациясы;
тұлға, құқық, құқықтық мемлекет;
құқықтық жауапкершілік және оның түрлері;
құқықтың негізгі салалары;
Қазақстан Республикасы сот жүйесі;
құқық қорғау органдары;
ҚР әкімшілік құқығы;
ҚР азаматтық құқығы;
ҚР еңбек құқығы;
ҚР қылмыстық құқығы;
ҚР отбасы құқығы
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқықтары мен бостандығы, оларды жүзеге асыру механизмі;
- кәсіптік қызмет барысында құқықтық және адамгершілік-әдеп нормаларының ерекшеліктері
Іскерліктер:
- маманның кәсіптік қызметіне қатынасты нормативті-құқықтық құжаттарды қолдану

БК 3,7
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Основы черчения
правила оформления чертежей;
геометрические построения на чертежах;
проекционные изображения на чертежах;
прямоугольное проецирование на одну плоскость и на три плоскости, изометрические и диаметрические проекции простейших фигур;
чертеж и изометрическая проекция детали;
развертки геометрических фигур;
основы технологического черчения;
расположения изображений на чертежах;
сечения и разрезы;
выполнение чертежей деталей с применением необходимого количества видов сечений и разрезов в прямоугольных и аксонометрических осях;
машиностроительное черчение;
разъемные соединения;
сборочный чертеж, рабочий чертеж, эскизы деталей, технический рисунок детали, деталирование по сборочному чертежу
Знания:
- основных правил построения чертежей и схем;
- основ начертательной геометрии и проекционного черчения;
- основных положений конструкторской, технологической и другой нормативной документации
Умения:
- составлять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
- пользоваться справочниками;
- выражать техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка  пользоваться нормативно-технической документацией при оформлении чертежей
БК 5,7
ОПД. 02
Основы электротехники и электроники
общая электротехника;
линейные электрические цепи постоянного тока;
электрическое поле;
электрические цепи постоянного тока;
электромагнетизм;
электротехнические измерения;
цепи однофазного переменного тока;
цепи трехфазного тока; трансформаторы;
электрические машины постоянного и переменного тока;
основы электроники, электронные лампы и газоразрядные приборы;
полупроводниковые приборы;
фотоэлектронные приборы, электронные выпрямители, усилители, генераторы;
интегральные схемы микроэлектроники
Знания:
- понятий электрического и магнитного полей;
- устройства трансформатора, машин постоянного и переменного тока;
- устройства электронных ламп, газоразрядных, полупроводниковых приборов и правил их использования
Умения:
- графически изображать электрические и магнитные поля;
- определять направление линий магнитной индукции, направление силы, действующей на проводник с током;
- измерять величины силы тока (амперметром), напряжения (вольтметром), сопротивления (омметром);
- собирать электрическую цепь
БК 5,8
ОПД. 03
Основы технической механики
основы теоретической механики;
статика;
основные понятия и аксиомы статики;
плоская система сходящихся схем;
плоская система произвольно расположенных сил;
пространственная система сил;
центр тяжести;
кинематика;
простейшее, сложное и плоскопараллельное движение твердого тела; динамика;
основные понятия и аксиомы динамики;
метод кинетостатики для материальной точки;
работа и мощность;
теория динамики; сопротивление материалов; виды деформации; растяжение и сжатие, кручение, изгиб, сложные расчеты на прочность, на срез и смятие, на усталость;
детали механизмов и машин;
типы и принцип действия основных передач;
валы и оси;
опоры валов и осей;
муфты;
соединения деталей машин
Знания:
- основных понятий и аксиом статики;
- основных понятий и аксиом динамики;
- основ кинематики;
- видов деформации;
- типов и принципов действия основных передач;
- метода кинетостатики для материальной точки;
- видов и типов соединения деталей машин
Умения:
- рассчитывать материалы на прочность, на срез и смятие, на усталость;
- планировать расчет деталей;
- строить эпюры;
- рассчитывать зубчатые передачи;
- определять типы соединений деталей машин;
- определять виды деформации
БК 8
ОПД. 04
Микробиология
классификация, морфология и физиология микроорганизмов;
формы, строение микроорганизмов, химический и биохимический состав клетки;
влияние факторов внешней среды на жизнедеятельность микроорганизмов;
санитарно-гигиенический контроль производства пищевых продуктов;
схемы микробиологического контроля, основные показатели санитарно-гигиенической оценки производства хлеба, макаронных и кондитерских изделий
Знания:
- основных микробиологических понятий;
- важнейших биохимических процессов микроорганизмов;
- возможных источников микробиологического загрязнения на производстве
Умения:
- выполнять простейшие микробиологические исследования и давать оценку полученных результатов;
- различать формы бактерий, дрожжей и плесневых грибов

БҚ 3,7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу негіздері
сызбаларды ресімдеу ережесі;
сызбалардағы геометриялық құрылымдар;
сызбалардағы проекциялық кескіндер;
бір жазықтықта және үш жазықтықта тікбұрышты проекциялау, қарапайым пішіндердің изометриялық және диаметриялық проекциялары;
бөлшектердің сызбасы мен изометриялық проекциялары;
геометриялық пішіндердің жазбасы;
технологиялық сызу негіздері;
сызбаларда кескіндердің орналасуы;
қималар мен кесінділер;
тікбұрыштар мен аксонометриялық осьтерде қималар мен кесінділердің қажетті мөлшерде түрлерін қолдана отырып, детальдердің сызбаларын орындау;
машина құрылысының сызулары;
ажырамайтын бірігулер;
құрама сызба, жұмыс сызбасы, бөлшектердің эскизі, бөлшектердің техникалық суреті, құрама сызбалар бойынша бөлшектеу
Білімдер:
- cызба мен нобайларды құрастырудың негізгі ережелері;
- cызба геометриясының және проекциялық сызбаның негіздері;
- құрастырушылық, технологиялық және басқа нормативті құжаттардың негізгі ережелері;
Іскерліктер:
- мамандыққа сәйкес сызбаны құрастыру, сызу және оқу;
- анықтамалықтарды қолдану;
- эскиз, сызба және техникалық бейнелеулердің көмегімен техникалық ойды білдіру;
- сызуларды ресімдеуде нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану
БҚ 5,7
ЖКП.02
Электротехника және электроника негіздері
жалпы электротехника;
тұрақты токтың сызықтық электрлік тізбегі;
электрлік өріс;
тұрақты токтың электрлік тізбектері;
элекромагнетизм;
электротехникалық өлшеулер;
ауыспалы токтың бір фазалық тізбегі;
үш фазалық ток тізбегі;
трансформаторлар;
тұрақты және ауыспалы токтың электрлік машиналары;
электроника негіздері;
электрондық шамдар және газразрядты құралдары;
жартылайөткізгіш құралдар; фотоэлектрондық құралдар, электронды генераторлар, түзегіштер, күшейткіштер; микроэлектрониканың интегралды сұлбалары
Білімдер:
- электр және магнит өрісі түсінігі;
- трансформатор қондырғылары, ауыспалы және тұрақты тоқ машиналары;
- электрондық шам қондырғылары, газразрядты, жартылай өткізгіш құралдар және оларды қолдану ережелері
Іскерліктер:
- электр және магнит өрістерін графикалық бейнелеу;
- магниттік индукция сызықтарының бағытын, тогі бар өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау;
- ток күшін (амперметрмен) кернеуді (вольтметрмен), кедергінің (омметрмен) шамаларын өлшеу;
- электр тізбектерін жинау
БҚ 5,8
ЖКП.03
Техникалық механика негіздері
теориялық механика негіздері;
статика;
статиканың негізгі түсініктемелері және аксиомалары;
жинақталған сызбалардың жазық жүйесі;
еркін орналасқан күштердің жазық жүйесі;
күштердің кеңістіктік жүйесі;
ауырлық центрі;
кинематика;
қатты дененің қарапайым, күрделі, жазық параллельді қозғалысы;
динамика;
динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары; материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдістері;
жұмыс және қуаттылық;
динамика теориясы;
материалдар кедергісі;
деформация түрлері;
созылу және сығылу, бұралу, иілу, деформацияның күрделі түрлері;
беріктілікке, қиық және жаншылуға, ескеруге арналған күрделі есептеулер;
машина мен механизм бөлшектері;
негізгі берілістің түрлері мен іс-әрекет қағидалары;
білектер және осьтер; мойынтіректер және жалғастырғыштар;
муфтілер;
машина бөлшектерін біріктіру
Білімдер:
- статиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары;
- динамиканың негізгі түсініктемелері мен аксиомалары;
- кинематика негіздері;
- деформация түрі;
- негізгі берілісті орындаудың типтері мен қағидалары;
- материалдық нүктеге арналған кинетостатика әдістері;
- машина бөлшектерін қосудың типтері мен түрлері;
Іскерліктер:
- созылу және сығылу, бұралу, иілуге материалдарды есептеу;
- бөлшектердің есебін жоспарлау;
- эпюра құру;
- тісті тасымалды есептеу;
- машина бөлшектерін қосудың түрлерін анықтау;
- деформация түрлерін анықтау
БҚ 8
ЖКП.04
Микробиология
микроорганизмдердің морфологиясы және жіктелуі, физиологиясы;
микроорганизмдер пішіндері мен құрылысы, клеткалардың химиялық және биохимиялык құрамы;
микроорганизмдердің өміршеңдігіне сыртқы орта факторларының әсері;
тамақ өнімдері өндірісіне санитарлық-гигиеналық бақылау;
микробиологиялық бақылаудың сұлбасы, нан, макарон және Кондитер өнімдері өндірісін санитарлық-гигиеналық бағалаудың негізгі көрсеткіштері
Білімдер:
- негізгі микробиологиялық түсініктер;
- микроогранизмдегі маңызды биологиялық процестер;
- өндірістің микробиологиялық ластануына әсер ететін факторлардың көзі
Іскерліктер:
- қарапайым микробиологиялық зерттеулер жасау және алынған нәтижелерге баға беру;
- бактериялардың, ашытқылардың және зең саңырауқұлақтардың түрлерін ажырату

БК 1,8
ПК 1
ОПД. 05
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
закон РК «О техническом регулировании»;
принципы стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
средства измерений;
эталоны величин;
основы сертификации, термины и определения;
сертификация услуг на предприятиях пищевой промышленности;
качество продукции и декларация о соответствии;
разработка и внедрение системы менеджмента качества;
основы метрологии;
государственный метрологический контроль и надзор
Знания:
- основных понятий стандартизации;
- принципов стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
- основных понятий метрологии;
- стандартов на готовые изделия;
- основных понятий сертификации;
- средств измерений;
- эталонов величин
Умения:
- применять основные положения стандартизации и сертификации в профессиональной деятельности;
- определять качество продукции и заполнять декларации о соответствии;
- применять основные положения метрологии в профессиональной деятельности;
- разрабатывать и внедрять систему менеджмента качества
БК 1,7,8
ПК 9
ОПД. 06
Химия пищевых производств методы анализа вещества;
качественный анализ;
оценка достоверности аналитических данных;
методы количественного анализа;
основы и сущность метода окислительно-восстановительного титрования;
сущность физико-химических методов анализа и их преимущества;
основы и сущность фотометрического, хроматографического, рефрактометрического, поляриметрического и потенциометрического анализов;
основы химической термодинамики;
фазовые переходы;
фотохимические реакции;
сорбация, ее виды;
адсорбация, ее типы;
поверхностно-активные вещества;
дисперсные системы, классификация;
молекулярно-кинетические свойства коллоидных систем;
электрокинетические явления;
гелеобразование и пептизация;
вязкость структурных систем;
дубильные вещества, красители, воск;
ферменты, как катализирующие вещества (белки)
Знания:
- основных методов классического количественного анализа, методы физико-химического анализа;
- физико-химического состояния и строения веществ, входящих в состав сырья и готовой продукции;
- химического состава и свойств основных компонентов пищевого сырья: белков, липидов, углеводов, ферментов, пищевых добавок
Умения:
- проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции;
- выполнять основные операции классического количественного анализа, пользоваться приборами для проведения физико-химического анализа;
- использовать свойства органических, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологического процесса
БК 3,8
ПК 1,2
ОПД. 07
Процессы и аппараты пищевых производств
классификация основных процессов;
материальные и энергетические балансы;
основы теории подобия и моделирования;
измельчение и сортирование материалов;
обработка материалов давлением, прессованием и экструзированием;
гидростатика и гидродинамика;
разделение жидких неоднородных систем;
фильтрование;
способы очистки газов;
выпаривание;
теплопередача: нагревание и охлаждение;
классификация теплообменных аппаратов;
пастеризация и стерилизация;
массообменные процессы;
абсорбция;
адсорбция;
классификация сушки и сушильных установок;
экстрагирование;
кристаллизация;
современные методы обработки пищевых продуктов
Знания:
- классификации основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов;
- устройства и принципов действия машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств;
- принципов моделирования процессов и аппаратов;
- основных характеристик сырья и готовой продукции;
- способов проведения основных технологических процессов
Умения:
- определять характеристики основных процессов;
- читать технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств;
- рассчитывать характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств

БҚ 1,8
КҚ 3.24.1
ЖКП.05
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
ҚР «Техникалық реттеу туралы» заңы;
тамақ өндірісі өнеркәсібіндегі стандарттау қағидалары;
өлшеу құралдары;
өлшем эталондары;
сертификаттау негіздері, анықтамалар мен терминдер;
тамақ өндіретін кәсіпорындарындағы сертификаттау қызметі;
өнім сапасы және сәйкестік туралы декларация;
сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу;
метрология негіздері;
мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Білімдер::
- стандарттаудың негізгі түсініктері;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы - - стандарттау қағидалары;
- метрологияның негізгі түсініктері;
- дайын өнімдердің стандарттары;
- сертификаттаудың негізгі түсініктері;
- өлшеу құралдары;
- өлшем эталондары;
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолдана білу;
- өнім сапасын анықтау және сәйкестік декларациясын толтыру;
- кәсіби қызметте метрологияның негізгі ережелерін қолдана білу;
- сапа менеджменті жүйесін дайындау және енгізу
БҚ 1,7,8
КҚ 3.24.9
ЖКП.06
Тағам өндірісінің химиясы
заттарды талдау әдістері;
сапалық талдау;
аналитикалық көрсеткіштердің дұрыстығын бағалау;
сандық талдау әдісі;
тотығу-тотықсызданудағы титерлеудің негізгі әдісімен және маңызы;
физика-химиялық талдау әдістерінің маңызы мен жетістіктері;
фотометриялық, хроматографикалық, рефрактометриялық, поляриметриялық, потенциометриялық талдаулардың негіздері және маңызы;
химиялық термодинамиканың негізі;
фазалық ауысу;
фотохимиялық реакциялар;
сорбация, оның түрі;
адсорбация, оның типі;
беттік активті қосылыстар;
дисперсті жүйе, талдау;
коллоидты жүйелердің молекуларлы-кинетикалық қасиеттері;
электрокинетикалық құбылыс;
гелтүзілу және пептидтену; құрылыс жүйесінің тұтқырлығы;
дубильді қосылыстар, бояғыштар, балауыз;
ферменттер-биокатализатор (ақуыздар)
Білімдер:
- классикалық сандық талдаудың негізгі әдістері, физика-химиялық талдау әдістері;
- шикізат пен дайын өнімнің құрамына енетін заттардың физика-химиялық жағдайы мен құрылысы;
- тағам шикізатының: аққуыздардың, липидтердің, көмірсулардың, ферменттердің, тағамдық қоспаларын негізгі компоненттерінің химиялық құрамы мен қасиеттері
Іскерліктер:
- шикізатты, дайын өнімдер мен материалдарды бақылау кезінде аналитикалық зерттеу жүргізу;
- классикалық сандық талдаудың негізгі операцияларын орындау, физика-химиялық талдауларды жасауға арналған құралды пайдалану;
- технологиялық процесті қолайландыру үшін органикалық, дисперсті және коллоидты жүйелердің қасиеттерін пайдалану
БҚ 3,8
КҚ 3.24.1, 3.24.2
ЖКП.07
Тағам өндірісінің процесі
және аппараттары
негізгі процестерді жіктеу;
материалдық және энергетикалық тепе-теңдік;
құрау және ұқсастық теориясының негіздері;
материалды ұсақтау және сұрыптау;
материалды қысыммен, престеу және экструзирлеу арқылы өңдеу;
гидростатика және гидродинамика;
сұйық біртекті емес жүйелерді бөлу;
сүзгілеу;
газды тазалау әдістері;
буландыру;
жылу беру: қыздыру және суыту;
жылу алмастырғыш аппараттарды жіктеу;
пастерлеу және зарарсыздандыру;
салмақ алмастыру процесі;
абсорбция;
адсорбция;
кептіру және кептіру қондырғыларын жіктеу;
экстрагирлеу;
кристалдану;
тағам өнімдерін өңдеудің қазіргі заман әдістері
Білімдер:
- тағам өндірісінің машиналары мен аппараттарының негізгі процесінің жіктелуі;
- тағам өндірісіндегі негізгі процесстерді жасауға арналған машиналар мен аппараттардың жабдықтары мен жұмыс істеу қағидалары;
- процестер мен аппараттарды құрау қағидалары;
- шикізат пен дайын өнімнің негізгі сипаттамасы;
- негізгі технологиялық процестерді жүргізу тәсілдері
Іскерліктер:
- негізгі процестердің сипаттарын анықтау;
- тағам өндірісіндегі машиналар мен аппараттардың технологиялық сызбасын оқу;
- тағам өндірісіндегі негізгі процесстерді жүргізуге арналған машиналар мен аппараттардың сипаттамаларын, параметрлерін есептеу

БК 5,8
ПК 7
ОПД. 08
Информационные технологии в профессиональной деятельности
основы практического применения персонального компьютера: устройство ПК, операционная система, ведение архива программ и данных, защита информации;
интегрированный пакет Microsoft Office: назначение, особенности использования;
основные возможности компьютерной графики
Знания:
- основных понятий информационных технологий;
- видов информационных и коммуникационных технологий;
- устройства персонального компьютера;
- операционной системы Windows;
- способов ведения архива программ и данных;
- методов и приемов антивирусной защиты информации;
- технологии обработки текстовых документов;
- методов обработки числовых данных;
- способов хранения и поиска данных в СУБД MS Access;
- методов создания презентации в MS Power Point;
- основных возможностей компьютерной графики Auto Cad
Умения:
- работать с архивными программами;
- работать с антивирусными программами;
- работать с таблицами и графическими объектами в MS Word;
- создавать и редактировать данные в электронной таблице MS Excel;
- применять основные операции MS Excel для расчета стоимости сырья и основных материалов;
- разрабатывать базу в среде СУБД MS Access;
- разрабатывать презентации в MS Power Point и управлять их воспроизведением;
- создавать объекты в графическом редакторе Auto Cad
БК 4
ПК 9
ОПД. 09
Охрана труда
общегосударственные нормы и правила по охране труда;
стандартизация в области охраны труда;
техника безопасности при работе с основным технологическим оборудованием; электробезопасность;
производственная санитария;
противопожарная безопасность;
расследование и учет несчастных случаев на производстве; планирование и финансирование мероприятий по охране труда;
охрана труда в хлебопекарном, макаронном и кондитерском производстве;
охрана окружающей среды
Знания:
- нормативно-технических документов по технике безопасности;
- системы стандартов безопасности труда;
- требований техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам;
- устройства и работы технических средств пожаротушения
Умения:
- пользоваться средствами защиты и средствами контроля за состоянием окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях;
- обеспечивать безопасное ведение работы и осуществлять контроль за соблюдением правил охраны труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;
- соблюдать меры по обеспечению охраны окружающей среды;
- соблюдать правила выполняемой работы и санитарных требований
БК 1,2,8
ПК 8
ОПД. 10
Делопроизводство на государственном языке
цели и задачи курса;
понятие о делопроизводстве и корреспонденции;
способы создания и функции документов;
классификация документов, правила оформления документов;
характеристика и особенности оформления организационно-распорядитель-
ных документов;
характеристика и особенности оформления документов по личному составу, личного происхождения;
Государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ);
организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды;
регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов
Знания:
- способов создания и функций документов;
- классификации документов, правил оформления;
- классификации, характеристики, особенностей оформления организационно-распорядительной документации (ОРД);
- особенностей оформления документов личного происхождения;
- характеристики и особенностей оформления документов по личному составу
Умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- оформлять организационно-распорядитель-
ные документы;
- составлять и оформлять документы по личному составу и личного происхождения;
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- регистрировать, вести учет, хранить и контролировать исполнение документов
БК 7
ПК 9
ОПД. 11
Основы менеджмента и маркетинга
элементы организации и процесса управления, эволюция управленческой мысли, социальная ответственность и этика;
связующие процессы;
функции управления;
групповая динамика и руководство;
управление производством и трудовыми ресурсами;
процесс управления маркетингом;
анализ рыночных возможностей, маркетинговая среда, маркетинговые исследования, рынок предприятий и потребительские рынки;
сегментирование рынка, принципы и критерии сегментирования, стратегия позиционирования;
разработка комплекса маркетинга, товарная, ценовая политика фирмы, организация сбыта товаров, продвижение товаров;
претворение в жизнь маркетинговых мероприятий
Знания:
- основных определений менеджмента, объектов управления;
- общих характеристик организаций и видов организаций;
- уровней управления;
- среды организации;
- элементов и этапов процесса коммуникаций, видов решений и подходов к принятию решений;
- сущности и функций стратегического планирования;
- подходов к формированию структуры организации;
- этапов управления трудовыми ресурсами;
- основных понятий маркетинга, принципов, функций, концепций управления маркетингом;
- составляющих маркетинговой среды;
- сущности маркетинговых исследований, этапов процесса маркетинговых исследований и основных методов сбора первичной информации;
- моделей поведения потребителя;
- классификации товара;
- основных характеристик каналов сбыта и процесса товародвижения;
- составляющих комплекса продвижения товаров, особенностей и видов рекламы;
Умения:
- анализировать внутренние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности;
- применять различные подходы к принятию решений;
- осуществлять SWOT-анализ;
- применять различные модели мотивации и меры контроля в практике управления;
- анализировать факторы макросреды на основе данных государственных статистических органов;
- использовать внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований;
- применять различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований;
- анализировать факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя;
- определять ценовые стратегии фирмы

БҚ 5,8
КҚ 3.24.7
ЖКП.08
Кәсіби іс-әрекеттегі ақпараттық технологиялар
Дербес компьютерді практикада қолдану негіздері: ДК құрылысы, операциялық жүйе, бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу, ақпаратты қорғау;
Microsoft Office ықпалдасқан пакеті: тағайындалуы, пайдалану ерекшеліктері;
компьютерлік графиканың негізгі мүмкіндіктері
Білімдер:
- ақпараттық технологияның негізгі түсінігі;
- ақпараттық және коммуникациялық технология түрлері;
- дербес компьютердің құрылысы;
- Windows операциялық жүйесі;
- бағдарламалар мен мәліметтерді мұрағатқа енгізу тәсілдері;
- ақпараттарды вирусқа қарсы қорғаудың әдістері мен тәсілдері;
- мәтіндік құжаттарды өңдеу технологиясы;
- сандық мәліметтерді өңдеу әдістері;
- MS Access БМБЖ мәліметтерді іздеу және сақтау тәсілдері;
- MS Power Point презентацияларды құру әдістері;
- Auto Cad компьютерлік графикасының негізгі мүмкіндіктері
Іскерліктер:
- мұрағат бағдарламаларымен жұмыс;
- вирусқа қарсы бағдарламалармен жұмыс;
- кестелермен және MS Word графикалық объектілермен жұмыс;
- MS Excel электронды кестесінде мәліметтерді құру және редакциялау;
- шикізат пен негізгі материалдардың бағасын есептеу үшін MS Excel негізгі операцияларын қолдану;
- MS Access БМБЖ ортасында базаны дайындау;
- MS Power Point презентациясын дайындау және оларды орындауда басқару;
- Auto Cad графикалық редакторында объектілерді құру
БҚ 4
КҚ 3.24.9
ЖКП.09
Еңбекті қорғау
жалпы мемлекеттік нормалар мен еңбекті қорғау ережелері;
еңбекті қорғау саласындағы стандарттау;
негізгі технологиялық жабдықтармен жұмыс істеудегі техника қауіпсіздігі;
электр қауіпсіздігі;
өндірістік санитария;
өрт қауіпсіздігі;
өндірісте болған қауіпті жағдайларды тексеру және есепке алу;
еңбекті қорғау бойынша шараларды жоспарлау және қаржыландыру;
нан пісіру, макарон және Кондитер өндірісіндегі еңбекті қорғау:
қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- техника қауіпсіздігі бойынша нормативті-техникалық құжаттар;
- еңбек қауіпсіздігінің стандартты жүйесі;
- өндіріс бөлмелері мен жұмыс орындарындағы техника қауіпсіздігі ережелері;
- өрт сөндіретін техникалық құралдардың жұмысы мен қондырғылары
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның жағдайын қорғау және бақылау амалдарын пайдалану;
- оқыс оқиға кезінде зардап шегушіге алғашқы көмек көрсету;
- жұмысты қауіпсіз жағдайда жүргізуді қамтамасыз ету және еңбек қауіпсіздігі, өндірістік тазалықты, өрт қауіпсіздігі ережелерін бақылауды жүзеге асыру;
- қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ету шараларын сақтау;
- орындалатын жұмыс ережелері мен тазалық талаптарын сақтау
БҚ 1,2,8
КҚ 3.24.8
ЖКП.10
Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу
пәннің мақсаты, міндеттері;
іс жүргізу және корреспонденция туралы түсінік;
құжаттарды құрастыру тәсілдері мен қызметтері;
құжаттарды жіктеу және рәсімдеу ережелері;
ұйымдық-өкімдік құжаттардың сипаттамасы және рәсімдеу ерекшеліктері;
жеке тектік және жеке құрамы бойынша құжаттардың сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
мемлекеттік жүйені басқаруды құжаттамамен қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ); құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағыны, олардың түрлері;
құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау;
іс жүргізуді компьютерлендіру:
мағынасы, мақсаты, болашақ жоспары, негізгі қағидалары, ұйымдастырылуы;
құжаттарды ДК-де рәсімдеу
Білімдер:
- құжаттарды құрастыру
тәсілдері мен қызметі;
- құжаттардың жіктелуі, рәсімдеу ережелері;
- ұйымдық-өкімдік құжаттар туралы (ҰӨҚ) түсінік, олардың жіктелуі, сипаттамасы мен рәсімдеу ерекшеліктері;
- жеке тектік құжаттардың рәсімдеу ерекшеліктері;
- жеке құрам бойынша құжаттардың сипаттамасы мен ресімдеу ерекшеліктері
Іскерліктер:
- ұйымдық-өкімдік құжаттардың жүйесін бірізге келтіру;
- ұйымдық-өкімдік құжаттарды (ҰӨҚ) рәсімдеу;
- жеке тектік, жеке құрам бойынша құжаттарды құру және рәсімдеу;
- құжаттармен, құжат айналымымен, құжат ағынымен жұмыс істеуді ұйымдастыру;
- құжаттарды тіркеу, есепке алу, сақтау және орындалуын бақылау;
- құжаттарды ДК-де рәсімдеу
БҚ 7
КҚ 3.24.9
ЖКП. 11
Менеджмент және маркетинг негіздері
ұйымдастыру және басқару процестерінің элементтері, басқару ойының эволюциясы, әлеуметтік жауапкершілік және әдеп;
байланыстыру процестері;
басқару қызметі;
топтық динамика және жетекшілік;
өндірісті және еңбек ресурстарын басқару;
маркетингті басқару процесі;
нарық мүмкіндіктерін талдау, маркетингтік орта, маркетингтік зерттеу, кәсіпорын нарығы және тұтынушылар нарығы;
нарықты сегменттеу, сегменттеу принциптері мен критерийлері, бағыттану стратегиясы;
маркетинг кешенін дайындау, фирманың тауар, баға саясаты, тауарды сатуды ұйымдастыру, тауар қозғалысы;
маркетингтік шараларды өмірде іске асыру
Білімдер:
- менеджменттің негізгі анықтамалары, басқару объектілері;
- ұйымның жалпы сипаттамасы және түрлері;
- басқару деңгейі;
- ұйымдастыру ортасы;
- коммуникация процестерінің элементтері мен кезеңдері, шешім түрлері және шешімдерді қабылдау жолдары;
- стратегиялық жоспарлаудың маңызы және қызметтері;
- ұйым құрылымын қалыптастыру жолдары;
- еңбек ресурстарын басқару кезеңдері;
- маркетингті басқарудың негізгі түсінігі, принциптері, функциялары, концепциялары;
- маркетингтік ортаны құрайтындар;
- маркетингтік зерттеулердің маңызы, маркетингтік зерттеулер процесінің кезеңдері және бастапқы ақпаратты жинаудың негізгі әдістері;
- тұтынушы тәртібінің модельдері;
- тауардың жіктелуі;
- сату каналдары мен тауар қозғалысы процесінің негізгі сипаттамасы;
- тауар қозғалысы кешенін құраушылар, ерекшеліктері және жарнама түрлері;
Іскерліктер:
- ұйым қызметінің тиімділігіне әсер ететін ішкі ауысулар мен сыртқы факторларды талдау;
- шешім қабылдау үшін әртүрлі жолдарды қолдану;
- SWOT-талдауын жүргізу;
- басқару тәжірибесінде жетілдірудің әртүрлі модельдері мен бақылау шараларын қолдану;
- мемлекеттік статистикалық органдардың берген мәліметтері негізінде макроорта факторларын талдау;
- маркетингтік зерттеулер үшін екінші ақпараттардың ішкі және сыртқы көздерін пайдалану;
- маркетингтік зерттеулер үшін бастапқы ақпаратты жинаудың әртүрлі әдістерін пайдалану;
- тұтынушының тәртібі мен таңдауына әсер ететін факторларға талдау жасау;
- фирманың баға стратегиясын анықтау

БК 1,2,3,6
ПК 8
СД. 00
Специальные дисциплины
СД. 01
Технология хлебопекарного и макаронного производства сырье хлебопекарного производства и его химический состав;
показатели качества сырья, подготовка его к производству;
способы приготовления пшеничного, ржаного теста; расчет производственных рецептур;
приготовление теста для баранок, сухарей, соломки, мучных кондитерских изделий;
разделка теста, выпечка хлеба, хранение готовой продукции;
улучшители хлеба;
болезни хлеба;
дефекты хлебных изделий;
планирование технологического процесса производства хлеба; технологический процесс макаронного производства; пищевая ценность изделий
Знания:
- технологии производства хлебобулочных и макаронных изделий;
- сырья хлебопекарного и макаронного производства;
- показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- правил организации технологического и микробиологического контроля производства;
- требований, предъявляемых к качеству сырья и готовой продукции;
- технологических схем производства;
- технологических факторов, определяющих качество продукции;
- организации работы химической лаборатории;
- методов определения качества сырья и готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс изготовления хлебобулочных и макаронных изделий;
- соблюдать технологические режимы приготовления полуфабрикатов хлебопекарного и макаронного производства;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса и неисправности оборудования;
- определять качество основного и дополнительного сырья для вырабатываемых изделий органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать проведение технологических процессов и обеспечивать нормальное их проведение;
- разрабатывать и внедрять в ассортимент новые рецептуры изделий
БК 1-8
ПК 1-9
СД. 02
Технология кондитерского производства
основное сырье, тароупаковочные материалы, вспомогательные материалы кондитерского производства;
технологические процессы производства сахаристых и мучных кондитерских изделий;
основные режимы и параметры производства;
требования к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Знания:
- технологии производства кондитерских изделий;
- свойств и видов сырья кондитерского производства;
- основных технологических схем производства кондитерских изделий и параметров технологических процессов;
- показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- современных способов транспортировки, хранения и упаковки готовой продукции
Умения:
- вести технологический процесс изготовления кондитерских изделий;
- соблюдать технологические режимы приготовления полуфабрикатов кондитерского производства;
- выявлять изменения, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологического процесса и неисправности оборудования;
- определять качество основного и дополнительного сырья для вырабатываемых изделий органолептическим методом;
- изменять технологический процесс в зависимости от качества сырья;
- контролировать проведение технологических процессов и обеспечивать нормальное их проведение;
- разрабатывать и внедрять в ассортимент новые рецептуры изделий
БК 1-8
ПК 1-9
СД. 03
Технохимический контроль производства
роль технохимического контроля производства в улучшении качества продукции, повышении эффективности производства;
общие показатели, применяемые для оценки качества сырья, полуфабрикатов, хлеба, кондитерских и макаронных изделий;
гигиенические требования к качеству и безопасности продовольственного сырья и пищевых продуктов;
общие методы исследования пищевых продуктов: органолептические, химические, физические, физико-химические, прямые и косвенные, арбитражные и ускоренные;
организация технохимического контроля на предприятиях;
оборудование лабораторий по контролю качества пищевых продуктов;
контрольно-измерительные приборы, проверка их точности;
контроль качества основного и дополнительного сырья для производства хлеба, кондитерских и макаронных изделий;
контроль технологического процесса производства и выхода изделий;
контроль качества готового хлеба, кондитерских и макаронных изделий;
стандарты, определяющие требования к качеству сырья и готовых изделий;
стандарты на методы испытаний
Знания:
- показателей качества основного сырья, полуфабрикатов, готовой продукции и методов их определения;
- общих методов исследования пищевых продуктов: органолептических, химических, физических, физико-химических, прямых и косвенных, арбитражных и ускоренных;
- гигиенических требований к качеству и безопасности продовольственного сырья и готовой продукции;
- устройства контрольно-измерительных приборов;
- стандартов, определяющих требования к качеству сырья и готовых изделий;
- стандартов на методы испытаний
Умения:
- проводить испытания по определению органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов, готового хлеба, кондитерских и макаронных изделий;
- проводить оценку качества полуфабрикатов и готовой продукции;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами и проверять их точность;
- выявлять и устранять причины брака;
- пользоваться нормативно-технической документацией

БҚ 1,2,3,6
КҚ 3.24.8
АП. 00
Арнайы пәндер
АП. 01
Нан, макарон өндірісінің технологиясы
нан пісіру өндірісінің шикізаттары және олардың химиялық құрылымы;
шикізат сапасының көрсеткіштері және оны өндіріске дайындау;
бидай, қара бидай ұнынан қамыр дайындаудың тәсілдері;
өндірістік рецептерді есептеу;
тоқаштарға, кептірілген нанға, кондитерлік өнімдерге қамыр дайындау;
қамырды бөлу, нан пісіру, дайын өнімді сақтау;
нанды жақсартқыштар;
нан ауруы;
нан өнімдерінің ақаулары;
нан пісіру өндірісінің технологиялық процесін жоспарлау;
макарон өндірісінің технологиялық процесі;
өнімнің тағамдық құндылығы
Білімдер:
- нан, тоқаш өнімдері мен макарон өнімдерін өндіру технологиясы;
- нан пісіру, макарон өнімдерінің шикізаттары;
- шикізат, шалаөнім мен дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштері;
- өндірістің технологиялық және микробиологиялық бақылауын ұйымдастыру ережелері;
- дайын өнім мен шикізаттың сапасына қойылатын талаптар;
- өндірістің технологиялық сызбасы;
- өнімнің сапасын анықтайтын технологиялық факторлар;
- химиялық зертханалардағы жұмыстарды ұйымдастыру;
- шикізат пен дайын өнімнің сапасын анықтау әдістері
Іскерліктер:
- нан және макарон өнімдерін дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
- нан пісіру және макарон өнімдерінің шикізатын дайындаудың технологиялық режимін сақтау;
- технологиялық процесті дұрыс жүргізбегенде және жабдық бұзылған жағдайда шикізаттарда, шалаөнімде және дайын өнімдерде болған өзгерісті анықтау;
- органолептикалық әдіспен өңделетін негізгі және қосымша шикізаттардың сапасын анықтау;
- шикізат сапасына сәйкес технологиялық процесті өзгерту;
- технологиялық процестің жүргізілуін бақылау және олардың дұрыс жүргізілуін қамтамасыз ету;
- өнімнің жаңа жинақ түрлерінің рецептерін құру мен енгізу
БҚ 1-8
КҚ 3.24.1- 3.24.9
АП. 02
Кондитер технологиясы
негізгі шикізат;
Кондитер өндірісінің орап-өлшейтін ыдыстары, қосалқы материалдары;
ұн және қантты кондитер өнімдері өндірісіндегі технологиялық процестер;
өндірістің негізгі параметрлері және режимдері;
шикізаттардың, шалаөнімдердің, дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар
Білімдер:
- Кондитер өнімдерін өндіру технологиясы;
- Кондитер өндірісі шикізаттарының түрлері мен қасиеттері;
- Кондитер өнімдерін өндірудегі негізгі технологиялық сызбалары мен технологиялық процестің параметрлері;
- шикізаттың, шалаөнім және дайын өнімдерінің сапалық көрсеткіштері;
- дайын өнімді тасымалдаудың, сақтаудың, ораудың қазіргі заманғы әдістері
Іскерліктер:
- нан және макарон өнімдерін дайындаудың технологиялық процесін жүргізу;
- Кондитер өндірісінің шалаөнімдерін дайындаудың технологиялық режимдерін сақтау;
- технологиялық процесс дұрыс жүргізілмегенде және жабдық бұзылған жағдайда шикізаттарда, шалаөнімде, дайын өнімдерде болған өзгерістерді анықтау;
- органолептикалық әдіспен өңделетін негізгі және қосымша шикізаттардың сапасын анықтау;
- шикізат сапасына сәйкес технологиялық процесті өзгерту;
- технологиялық процестің жүргізілуін бақылау және олардың дұрыс жүргізілуін қамтамасыз ету;
- өнімнің жаңа жинақтүрлерінің рецептерін құру мен енгізу
БҚ 1-8
КҚ 3.24.1-3.24.9
АП. 03
Өндірісті технохимиялық бақылау
өнім сапасын жақсартуда, өндірістің тиімділігін арттыруда өндірістегі технохимиялық бақылаудың ролі;
шалаөнім, нан, макарон және кондитерлік өнімдерінің сапасын бағалауда қолданылатын жалпы көрсеткіштер;
азық-түлік шикізаты мен тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар;
тағам өнімдерін зерттеудің жалпы әдістері: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық, тікелей және жанама, тездетілген және арбитражды;
кәсіпорындарда технохимиялық бақылауды ұйымдастыру;
тағам өнімдерінің сапасын бақылауға арналған зертханалық жабдықтар;
бақылау-өлшеу құралдары, олардың дәлдігін тексеру;
нан, макарон, Кондитер өнімдерін өндіруге арналған негізгі және қосымша шикізаттардың сапасын қадағалау;
өнімдердің технологиялық процестерін және шығымын бақылау;
дайын нан, макарон және кондитер өнімдерінің сапасын бақылау;
шикізат және дайын өнімнің сапасын анықтайтын стандарттар;
сынау әдістерінің стандарттары
Білімдер:
- негізгі шикізаттың, шалаөнімнің, дайын өнімнің сапалық көрсеткіштері мен оларды анықтау әдістері;
- тағам өнімдерін зерттеудің жалпы әдістері: органолептикалық, химиялық, физикалық, физика-химиялық, тікелей және жанама, тездетілген және арбитражды;
- азық-түлік шикізаты мен тағам өнімдерінің сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар;
- бақылау-өлшеу құралдарының құрылғылары;
- шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттар;
- сынақтан өткізу әдістерінің стандарттары
Іскерліктер:
- шикізаттың, шалаөнімдердің, дайын нанның, макарон және кондитер өнімдерінің органолептикалық, физика-химиялық сапалық көрсеткіштерін анықтау бойынша сынақ жүргізу;
- дайын өнім мен шалаөнімдерге сапалық бағалау жүргізу;
- бақылау-өлшеу құралдарын пайдалану және олардың дәлдігін тексеру;
- ақауды анықтау және жою;
- нормативті-техникалық құжаттарды пайдалану

БК 1,2,5,7,8
ПК 1-7,
9
СД. 04
Оборудование производства
оборудование общего назначения: вспомогательное, подъемно-транспортное, загрузочно-разгрузочное, транспортное;
виды, назначение, принцип работы оборудования для хранения и подготовки сырья;
классификация оборудования для производства хлеба: назначение, принцип действия, правила эксплуатации и безопасного обслуживания;
оборудование для подготовки и тепловой обработки сырья, полуфабрикатов кондитерского производства;
назначение, устройство, принцип действия, правила эксплуатации и безопасного обслуживания оборудования для производства сахаристых и мучных кондитерских изделий;
оборудование для завертки, фасовки, упаковки;
технологическое оборудование для производства макаронных изделий: макаронные прессы, сушилки, их виды, устройство, принцип работы;
комплексная механизация и автоматизация производственных процессов;
поточные линии;
подбор технологического оборудования по техническим характеристикам для конкретных условий;
расчет необходимого количества оборудования;
построение технологических схем производственных участков
Знания:
- видов, назначения, устройства и принципа работы технологического оборудования для хранения сырья, изготовления хлеба, макаронных и кондитерских изделий и их упаковки;
- правил эксплуатации и регулирования оборудования;
- основных неполадок и способов их устранения;
- правил техники безопасности труда;
- основных принципов проектирования технологических линий;
- основных методик расчета и подбора оборудования;
- системы автоматизированного производства хлеба, макаронных и кондитерских изделий
Умения:
- пользоваться справочной, нормативной конструкторской документацией, необходимой для разработки технологического процесса и подбора оборудования в производстве хлеба, кондитерских и макаронных изделий;
- использовать правила эксплуатации оборудования в процессе выпуска готовой продукции; регулировать технологический процесс, в зависимости от конкретных условий и качества сырья;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
БК 2,4,5,8
ПК 7
СД. 05
Автоматизация технологических процессов
методы измерения технологических параметров, принцип действия и особенности применения средств измерения;
классификация основных процессов автоматики;
основы автоматизации технологических процессов и автоматического регулирования пищевых производств;
методы регулирования автоматических систем;
законы регулирования и переходные процессы;
автоматические регуляторы и исполнительные механизмы;
схемы автоматизации механических и гидравлических процессов;
схемы автоматизации тепловых процессов;
схемы автоматизации процессов массообмена;
схемы автоматизации химических процессов пищевых производств
Знания:
- аппаратурно-технологических схем хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
- общей характеристики и задач автоматизации пищевых производств;
- автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в пищевой промышленности;
- основных сведений об измерениях и измерительных приборах;
- методов измерения технологических параметров, принципов действия и особенностей применения средств измерений;
- основных этапов технологических процессов пищевых производств;
- методов автоматического регулирования и управления производственными процессами;
Умения:
- контролировать процессы автоматического регулирования пищевых производств;
- пользоваться автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами;
- регулировать проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
- устранять неполадки и неисправности при эксплуатации автоматизированных систем предприятий хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
- использовать контрольно-измерительные приборы;
- предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства
БК 8
ПК 7
СД. 06
Экономика отрасли
пищевая промышленность в условиях рынка;
пищевая продукция и ее качество; формы общественной организации производства в пищевой промышленности;
размещение пищевых предприятий;
научно-технический прогресс и инновации в отрасли  основные фонды пищевой промышленности и эффективность их использования;
оборотные фонды и оборотные средства отрасли и эффективность их использования;
материальные ресурсы пищевой промышленности и эффективность их использования;
пути экономии сырья и материалов;
трудовые ресурсы отрасли и эффективность их использования;
себестоимость продукции отрасли и пути ее снижения;
прибыль и рентабельность производства;
ценообразование в отрасли пищевой промышленности
Знания:
- основных экономических категорий, действующих в отрасли;
- сущности, элементов и инфраструктуры современного рынка;
- методов государственного регулирования в условиях рынка;
- направлений товарной политики;
- системы управления качеством пищевой продукции;
- факторов, влияющих на конкурентоспособность продукции;
- экономической сущности форм общественной организации производства;
- сущности рационального размещения производства;
- методов и принципов ценообразования;
- основных направлений научно-технического прогресса в отрасли;
- экономической сущности основных фондов и значения повышения эффективности их использования;
- экономической сущности оборотных фондов и оборотных средств и значения повышения эффективности их использования;
- понятия и классификации сырьевых и материальных ресурсов;
- методов экономии сырья и материалов;
- основных направлений повышения эффективности использования трудовых ресурсов в пищевой промышленности;
- сущности себестоимости продукции и значения ее снижения;
- классификации затрат на себестоимость продукции;
- порядка формирования прибыли;
- путей повышения рентабельности производства
Умения:
- определять конкурентоспособность пищевой продукции;
- экономически обосновывать размещение отраслевых предприятий;
- давать краткую характеристику сырьевой базе пищевой промышленности;
- рассчитывать показатели производительности труда;
- рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
- рассчитывать различные виды цен

БҚ 1,2,5,7,8
КҚ 3.24.1-3.24.4, 3.24.9
АП. 04
Өндіріс жабдықтары
жалпы қолданыстағы жабдықтар: көмекші, көтергіш-көлік тиеу және түсіру, көліктік;
шикізатты дайындау және сақтау үшін қолданылатын жабдықтардың жұмыс істеу қағидасы, түрі, тағайындалуы;
нан өндірісіне арналған жабдықтардың жіктелуі: тағайындалуы, жұмыс істеу қағидасы, пайдалану және қауіпсіз жұмыс істеу ережесі;
Кондитер өндірісінің шалаөнімдерін, шикізатты дайындауға және қыздырып өңдеуге арналған жабдықтар;
ұн және қантты Кондитерлік өнімдерді өндіруге арналған жабдықтардың тағайындалуы, құрылғысы, жұмыс істеу қағидасы және пайдалану ережесі мен жұмыс істеу қауіпсіздігі;
орау, буып-түю, бөлшектеп өлшеуге арналған жабдықтар;
макарон өнімдерін өндіретін технологиялық жабдықтар: макарон престеуші, кептіруші, олардың түрі, құрылғылары, жұмыс істеу қағидалары;
өндірістік процестерді кешенді механикаландыру және автоматтандыру;
ағынды желілер;
нақты шарттар үшін техникалық сипаттамасына сай технологиялық жабдықтарды іріктеу;
қажетті жабдықтардың сандық есебі;
өндірістік телімдердің технологиялық сызбаларын құру
Білімдер:
- шикізатты сақтау, нан, макарон, Кондитер өнімдерін дайындау және оларды орау үшін қолданылатын технологиялық жабдықтардың түрлері,тағайындалуы, қондырғылары мен жұмыс істеу қағидалары;
- жабдықтарды пайдалану мен реттеу ережелері;
- негізгі кемшіліктер мен оларды түзету әдістері;
- еңбек қауіпсіздігі ережесі;
- технологиялық желіні жобалаудың негізгі қағидалары;
- құрылғыларды таңдаудың және есептеудің негізгі әдістері;
- нан, макарон және Кондитер өнімдерін өндірудегі автоматтандырылған жүйе
Іскерліктер:
- нан, макарон және кондитер өнімдерін өндіру үшін қолданылатын технологиялық процестер мен жабдықтарды таңдауда қажетті анықтамалық, нормативтік, құрастырушы құжаттарды қолдану;
- дайын өнімдерді шығару процесінде тасымалдау жабдықтарының қағидаларын қолдану;
- нақты шарттар мен шикізат сапасына байланысты технологиялық процестерді реттеу;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы кемшіліктерді ескерту және жою
БҚ 2,4,5,8
КҚ 3.24.7
АП. 05
Технологиялық үрдістерді автоматтандыру
технологиялық параметрлерді өлшеу әдістері, өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидасы және қолданылу ерекшеліктері;
автоматиканың негізгі процестерінің жіктелуі;
тамақ өндірісін автоматты реттеу мен технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері;
автоматты жүйені реттеу әдістері;
өту процестері мен реттеу заңдары;
орындау механизмдері мен автоматты реттегіштер;
механикалық және гидравликалық процестерді автоматтандыру сызбалары;
жылу процестерін автоматтандыру сызбалары;
масса ауысу процестерін автоматтандыру сызбалары;
тамақ өндірісінің химиялық процестерін автоматтандыру сызбалары
Білімдер:
- Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісінің аппараттық-технологиялық сызбалары;
- тамақ өндірісін автоматтандыру міндеттері мен жалпы сипаттамасы;
- тамақ өнеркәсібіндегі ауаны белгілі бір нормаға жеткізу, суықпен және сумен жабдықтау процестері, бу өндірісін автоматтандыру;
- өлшеулер және өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтер;
- технологиялық параметрлерді өлшеу әдісі, өлшеу құралдарын қолданудың ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидалары;
- тамақ өндірісі технологиялық процестерінің негізгі кезеңдері;
- өндіріс процесін басқару мен автоматты реттеу әдістемесі
Іскерліктер:
- тамақ өндірісін автоматты реттеу процесіне бақылау жүргізу;
- орындау механизмдері мен автоматты реттегішті пайдалану;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы химиялық және гидравликалық процестердің жүргізілуін реттеу;
- тамақ өндірісі кәсіпорындарындағы автоматтандырылған жүйелерді пайдалануда кемшіліктер мен бұзылуларды болдырмау;
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану;
- өндіріс параметрлері мен технологиялық режимдердің бұзылуының алдын алу
БҚ 8
КҚ 3.24.7
АП. 06
Өндіріс экономикасы
қазіргі заманғы нарық және оның құрылымы туралы түсінік;
өндірістегі ғылыми-техникалық прогресс және өндірісті интенсификацияландыру;
негізгі және айналымдағы қаражаттар;
еңбек ресурстары, еңбек өнімділігі, еңбекақы;
өнімдердің өзіндік құны және бағасы;
табыс және рентабельділік;
өндіріс көрсеткіштерін жақсарту амалдары
Білімдер:
- салада қолданылатын негізгі экономикалық категориялар;
- негізгі және айналым қорлары;
- негізгі қорлардың пайдалану көрсеткіштері және оларды тізімнен шығару;
- айналымдағы қаражат көрсеткіштері;
- еңбекті ұйымдастырудың түрлері мен формалары, еңбекақы төлеу формалары;
- тариф жүйесінің мәні;
Іскерліктер:
- кәсіпорынды басқару;
- жұмыс уақытын жоспарлау және жұмыс орнын ұйымдастыру;
- өндірістік рецептураны, шикізат және шалаөнім шығынын есептеуді;
- көмекші материалдар мен шикізаттың шығындарына есеп жүргізу және бақылау жасау;
- шығынды азайту және үнемдеу бойынша технологиялық іс-шаралар жасау

БК 3,4,7
ПК 9
ПП
Профессиональная практика
ПП. 01
Ознакомительная практика
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии;
общее знакомство с предприятием: организационная структура управления предприятием, работа с кадровым персоналом, производственная и финансово-хозяйственная деятельность предприятия;
ознакомление с технологическими участками хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
выполнение индивидуальных заданий;
обобщение материалов и оформление отчета по практике
Умения:
- составлять производственную характеристику предприятия;
- описывать организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов
Навыки:
- ориентации в реальных условиях деятельности по избранной специальности;
- самостоятельной работы, выработки умений и их применения при решении конкретных профессиональных вопросов;
- ведения отчетной документации;
- соблюдения правил выполняемой работы;
- сбора и анализа материалов, необходимых для составления отчета
БК 3,8
ПК 9
ПП. 02
Практика в учебно-производственных мастерских
инструктаж по охране труда  и технике безопасности;
ознакомление с требованиями, предъявляемыми к устройству и оборудованию лаборатории;
изучение организации работы лаборатории;
оказание первой помощи при несчастных случаях и отравлениях;
общие методы проведения  технохимического контроля;
методы проведения оценки  качества сырья;
методы проведения анализов  дополнительных материалов;
методы проведения контроля качества полуфабрикатов и готовой продукции;
ознакомление с оборудованием для проведения;
технохимического учета ознакомление с системой управления качеством продукции
Умения:
- готовить лабораторное оборудование к работе;
- пользоваться химическими приборами и реактивами;
- оказывать первую медицинскую помощь при несчастных случаях и отравлениях;
- осуществлять отбор проб;
- подготавливать пробы к анализу;
- проводить оценку качества сырья и материалов;
- проводить анализы дополнительных материалов;
- определять качество и органолептические, физические, физико-химические показатели сырья и готовой продукции;
- проводить микробиологические анализы и давать оценку полученным результатам;
- контролировать качество полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- работы с лабораторным оборудованием;
- работы с химическими и измерительными приборами, реагентами, реактивами;
- соблюдения правил выполняемой работы и санитарных требований;
- определения параметров приборов;
- проведения микробиологических и химических анализов;
- определения качественных показателей сырья и готовой продукции
БК 3,8
ПК 9
ПП. 03
Практика по приобретению и закреплению профессиональных навыков цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии;
ознакомление с технологией производства, технологическим оборудованием, работой вспомогательных цехов;
работа на производственно-технологи-
ческих участках;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- регулировать работу технологического оборудования;
- выполнять основные ручные и механизированные технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий;
- применять требования нормативных документов к выпускаемой продукции;
- оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Навыки:
- соблюдения санитарно-гигиенических требований в условиях производства;
- работы с технологическим оборудованием;
- проведения санитарной обработки оборудования и инвентаря;
- пользования нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции
БК 6,7,8
ПК 1-7,
9
ПП. 04
Практика по профилю специальности
цели и задачи практики;
ознакомление с предприятием;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
изучение работы на штатных рабочих местах по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- выполнять технологические операции по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий на штатных рабочих местах;
- заполнять и вести журнал о качестве;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования
Навыки:
- организации работы на участке;
- отбора проб;
- проведения анализов сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
- контроля закладки сырья по установленным рецептурам;
- выявления изменений, происходящие в сырье, полуфабрикатах и готовой продукции при неправильном ведении технологических процессов;
- регулирования технологических процессов по показаниям контрольно-измерительных приборов
БК 6,7,8
ПК 1-7, 9
ПП. 05
Преддипломная практика
цели и задачи практики;
оформление на предприятие;
инструктаж по охране труда, технике безопасности и производственной санитарии при выполнении работ в производственных цехах предприятия;
ознакомление с работой цехов и отделов предприятия;
дублирование работы на штатных рабочих местах по специальности;
обобщение материала и оформление отчета по практике
Умения:
- вести технологические процессы по производству хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий на автоматизированных и комплексно-механизированных линиях;
- разрабатывать и внедрять в ассортимент новые рецептуры изделий;
- определять технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса;
- контролировать и обеспечивать ведение процессов приготовления различных полуфабрикатов и готовой продукции по всем технологическим фазам производства;
- соблюдать требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и готовой продукции;
- разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь;
- предупреждать и устранять отклонения от норм технологического режима при производстве хлебопекарных, макаронных и кондитерских изделий;
- наблюдать за ходом технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов, результатам лабораторных анализов и органолептическим методом;
- предупреждать и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования;
- проводить инструктаж на рабочем месте вести учетно-отчетную документацию;
- пользоваться стандартами и нормативно-технической документацией
Навыки:
- организации работы на участке;
- планирования основных видов работ, выполняемых на участке;
- оформления технической и учетно-отчетной документации;
- проверки исправности коммуникаций, обслуживаемого оборудования и контрольно-измерительных приборов

БҚ 3,4,7
КҚ 3.24.9
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Танысу практикасы
практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
телімдер бойынша бөлу;
мамандығы бойынша дағдыны жинақтау және жетілдіру;
жоғары деңгейдегі білікті маманға жүктелетін міндеттер шеңберінде жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту;
кәсіпорынның өндірістік жұмысында нақты телімдерді оқып меңгеру;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- автоматтандырылған және кешенді механикаландырылған желілерде Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі бойынша технологиялық үдерісті жүргізу;
- өнімдердің жаңа рецепттерін дайындау және ассортиментіне енгізу;
- технологиялық үдерістің әртүрлі кезеңдерінде технологиялық шығындар мен жоғалуларды анықтау;
- өндірістің барлық технологиялық фазаларында әртүрлі шалаөнімдер мен дайын өнімдерді дайындау үдерісін жүргізуді қамтамасыз ету және бақылау;
- шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
- шығындарды азайту және үндеу үшін технологиялық шараларды дайындау;
- нан, макарон және Кондитер өнімдерін өндіру кезінде технологиялық режим нормаларынан ауытқудың алдын алу және жою;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдаулар мен органолептикалық әдістері бойынша технологиялық үдерістің жүруін қадағалау;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оны болдырмау;
- жұмыс орнында нұсқау жүргізу;
- есептеу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандарттарды және нормативті-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылар:
- телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
- телімде орындалатын негізгі жұмыс түрлерін жоспарлау;
- техникалық және есептеу- есеп беру құжаттарын ресімдеу;
- коммуникация, қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру
БҚ 3,8
КҚ 3.24.9
ӨО. 02
Оқу-өндірістік шеберханаларындағы практика
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
зертхана құрылғылары мен жабдықтарына қойылатын талаптармен таныстыру;
зертхана жұмысын ұйымдастыруды меңгеру;
оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
технохимиялық бақылауды жүргізудің жалпы әдістері;
шикізат сапасын бағалау әдістері;
қосымша материалдарға талдау жүргізу әдістері;
шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бақылау әдістері;
технологиялық есеп жүргізу үшін жабдықтармен танысу;
өнімнің сапасын басқару жүйесімен танысу;
кәсіпорынға саяхат: кәсіпорынмен, зертханамен, жабдықтармен танысу
Іскерліктер:
- жұмысқа зертханалық жабдықтарды дайындау;
- химиялық аспаптарды және реактивтерді пайдалану;
- оқыс жағдайлар мен улану кезінде алғашқы көмек көрсету;
- сынамаларды іріктеу;
- талдауға сынамаларды дайындау;
- шикізаттар мен материалдардың сапасын бағалауды жүргізу;
- қосымша материалдарға талдаулар жүргізу;
- шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасын, органолептикалық, физикалық, физика-химиялық көрсеткіштерін анықтау;
- микробиологиялық талдаулар жүргізу және алынған нәтижеге баға беру;
- шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасын бағалау
Дағдылар:
- зертханалық жабдықтармен жұмыс;
- химиялық және өлшеу аспаптарымен, реагентпен, реактивтермен жұмыс;
- орындалатын жұмыс ережелерін және санитарлық талаптарды сақтау;
- аспаптардың параметрлерін анықтау;
- микробиологиялық және химиялық талдаулар жасау;
- шикізат пен дайын өнімдердің сапалық көрсеткіштерін анықтау
БҚ 3,8
КҚ 3.24.9
ӨО. 03
Кәсіби дағдыларды алу және бекіту практикасы
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда техника қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- шикізат, шалаөнім, дайын өнімдердің сапасын бағалау;
- технологиялық жабдықтардың жұмысын реттеу;
- нан, макарон және Кондитер өнімдері өндірісі бойынша негізгі қол және механикаландырылған технологиялық операцияларды орындау;
- шығарылатын өнімдерге нормативті құжаттардың талаптарын қолдану;
- шикізат, шалаөнім, дайын өнімдердің сапасын куәландыратын құжаттарды ресімдеу
Дағдылар:
- өндіріс жағдайында санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау;
- технологиялық жабдықтармен жұмыс жасау;
- жабдықтар мен инвентарьларға санитарлық өңдеу жүргізу;
- өнімнің шығарылуын реттейтін нормативті құжаттарды пайдалану
БҚ 6,7,8
КҚ 3.24.1-3.24.7, 3.24.9
ӨО.04
Мамандық қыры бойынша практика
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынмен танысу;
кәсіпорынның өндірістік цехтарындағы жұмыстарда еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өндірістік санитария бойынша нұсқау;
біліктілігі бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстармен танысу;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- штаттық жұмыс орындарында нан, макарон және Кондитер өнімдерінің өндірісі бойынша технологиялық операцияларды орындау;
- сапасы туралы журналды толтыру және жүргізу;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы бұзылулардың алдын алу және жою
Дағдылар:
- сынамаларды іріктеу;
- шикізат, шалаөнімдер, дайын өнімдерге талдаулар жүргізу;
- белгіленген рецепт бойынша шикізаттың салынуын қадағалау;
- шикізат, шалаөнімдер мен дайын өнімдерге технологиялық үдерісті дұрыс жүргізбегендіктен болатын өзгерістерді анықтау;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша технологиялық үдерісті реттеу
БҚ 6,7,8
КҚ 3.24.1-3.24.7, 3.24.9
ӨО.05
Диплом алды практикасы
Практиканың мақсаттары мен міндеттері;
кәсіпорынды ресімдеу;
техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқау;
телімдер бойынша бөлу;
мамандығы бойынша дағдыны жинақтау және жетілдіру;
жоғары деңгейдегі білікті маманға жүктелетін міндеттер шеңберінде жеке өндірістік звеноны басқару дағдысын дамыту;
кәсіпорынның өндірістік жұмысында нақты телімдерді оқып меңгеру;
мамандығы бойынша штаттық жұмыс орнындағы жұмыстарды орындау;
практика бойынша материалдарды жинау және есепті ресімдеу
Іскерліктер:
- автоматтандырылған және кешенді механикаландырылған желілерде Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісі бойынша технологиялық үдерісті жүргізу;
- өнімдердің жаңа рецепттерін дайындау және ассортиментіне енгізу;
- технологиялық үдерістің әртүрлі кезеңдерінде технологиялық шығындар мен жоғалуларды анықтау;
- өндірістің барлық технологиялық фазаларында әртүрлі шалаөнімдер мен дайын өнімдерді дайындау үдерісін жүргізуді қамтамасыз ету және бақылау;
- шалаөнімдер мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтау;
- шығындарды азайту және үндеу үшін технологиялық шараларды дайындау;
- нан, макарон және Кондитер өнімдерін өндіру кезінде технологиялық режим нормаларынан ауытқудың алдын алу және жою;
- бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері, зертханалық талдаулар мен органолептикалық әдістері бойынша технологиялық үдерістің жүруін қадағалау;
- қызмет көрсететін жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оны болдырмау;
- жұмыс орнында нұсқау жүргізу;
- есептеу және есеп беру құжаттарын жүргізу;
- стандарттарды және нормативті-техникалық құжаттарды пайдалана білу
Дағдылар:
- телімдегі жұмысты ұйымдастыру;
- телімде орындалатын негізгі жұмыс түрлерін жоспарлау;
- техникалық және есептеу - есеп беру құжаттарын ресімдеу;
- коммуникация, қызмет көрсететін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының дұрыстығын тексеру

БК 5-8
ПК 1-9
Примечание : Таблица 1 Базовые компетенции
Код
компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивает их эффективность и качество;
Решает проблемы, оценивает риски и принимает решения в нестандартных ситуациях;
Осуществляет поиск, анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития;
Использует информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности;
Ориентируется в условиях обновления технологий в профессиональной деятельности;
Работает в коллективе и команде, эффективно общается с руководством, коллегами, потребителями;
Соблюдает требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
Таблица 2 Профессиональные компетенции;
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1.
121901 2 – Карамельщик
ПК 2.1.1. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.1.2. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.1.3. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.1.4. Изготавливает халву;
ПК 2.1.5. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.1.6. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.1.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.1.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.2.
121902 2 – Конфетчик
ПК 2.2.1. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.2.2. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.2.3. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.2.4. Изготавливает халву;
ПК 2.2.5. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.2.6. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.2.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.2.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.3.
121903 2 – Шоколадчик
ПК 2.3.1. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.3.2. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.3.3. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.3.4. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.3.5. Изготавливает халву;
ПК 2.3.6. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.3.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.3.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.4.
121904 2 – Бисквитчик
ПК 2.4.1. Изготавливает печенье, пряники и сдобные изделия;
ПК 2.4.2. Изготавливает вафли с начинками;
ПК 2.4.3. Приготавливает начинки для вафель;
ПК 2.4.4. Составляет рецептурные смеси в соответствии с установленными рецептурами;
ПК 2.4.5. Изготавливает торты, пирожные и другие штучные кондитерские и хлебобулочные изделия;
ПК 2.4.6. Приготавливает различные виды теста, кремов, начинок;
ПК 2.4.7. Глазирует и декорирует различные кондитерские изделия;
ПК 2.4.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.5.
121905 2 – Мармеладчик-пастильщик
ПК 2.5.1. Изготавливает мармеладо-пастильные изделия;
ПК 2.5.2. Изготавливает леденцовую карамель и карамель с начинками;
ПК 2.5.3. Изготавливает конфетные массы, формует и обрабатывает корпуса конфет;
ПК 2.5.4. Изготавливает корпуса драже и обрабатывает их поверхности;
ПК 2.5.5. Изготавливает халву;
ПК 2.5.6. Изготавливает шоколад и шоколадные изделия;
ПК 2.5.7. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.5.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования кондитерского производства
2.6.
121906 2 – Вафельщик
ПК 2.6.1. Изготавливает вафли с начинками;
ПК 2.6.2. Приготавливает начинки для вафель;
ПК 2.6.3. Изготавливает печенье, пряники и сдобные изделия;
ПК 2.6.4. Составляет рецептурные смеси в соответствии с установленными рецептурами;
ПК 2.6.5. Изготавливает торты, пирожные и другие штучные кондитерские и хлебобулочные изделия;

БҚ 5-8
КҚ 3.24.1-3.24.9
Ескерту: 1-кесте Базалық құзыреттер
Құзырет
коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Өзінің жеке қызметін ұйымдастырады, кәсіби міндеттерін орындайды, тәсілдері мен типтік әдістерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды;
Қалыпсыз жағдайларда шешім қабылдайды және қауіп-қатерді бағалайды, мәселелерді шешеді;
Кәсіптік және тұлғалық дамиды, кәсіби міндеттерді алға қою мен шешу үшін қажетті ақпараттарды іздейді, талдайды және бағалайды;
Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады;
Кәсіби қызметінде технологиялардың жаңару жағдайына бейімделеді;
Ұжымда және командада жұмыс істей біледі, басшылықпен, әріптестерімен, тұтынушылармен тиімді қарым- қатынас жасайды;
Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарын және бекітілген салалық нормативті құжаттарды сақтайды;
Техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігін сақтайды
2-кесте Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ
деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзырет (КҚ)
1. Жоғары деңгей
2.1. 121901 2 – Карамель даярлаушы*
2.1.1. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.1.2. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.1.3. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.1.4. Халуа дайындау;
2.1.5. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.1.6. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.1.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.1.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.2. 121902 2 – Кәмпит даярлаушы*
2.2.1. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.2.2. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.2.3. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.2.4. Халуа дайындау;
2.2.5. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.2.6. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.2.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.2.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдық арын пайдалануды қамтамасыз ету
2.3. 121903 2 – Шоколад даярлаушы*
2.3.1. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.3.2. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.3.3. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.3.4. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.3.5. Халуа дайындау;
2.3.6. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.3.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.3.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.4. 121904 2 – Бисквит даярлаушы*
2.4.1. Печенье, пряниктер мен майқоспа тоқаш өнімдерін дайындау;
2.4.2. Салмасы бар вафлиді дайындау;
2.4.3. Вафли үшін салмалар дайындау;
2.4.4. Белгіленген рецептураға сәйкес рецептуралық қоспаларды құру;
2.4.5. Торттар, пирожное және басқа да дара Кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерін дайындау;
2.4.6. Қамыр, крем, салмалардың әр түрін дайындау;
2.4.7. Әртүрлі Кондитер өнімдерін глазурлеу және көркемдеу;
2.4.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.5. 121905 2 – Мармелад-пастильді даярлаушы*
2.5.1. Мармеладты-пастильді өнімдерді дайындау;
2.5.2. Мұз карамельді және салмасы бар карамельді дайындау;
2.5.3. Кәмпит массаларын дайындау, кәмпиттің сыртын қалыптау және өңдеу;
2.5.4. Бұршақ кәмпиттің сыртын дайындау және олардың сыртқы қабатын өңдеу;
2.5.5. Халуа дайындау;
2.5.6. Шоколад және шоколад өнімдерін дайындау;
2.5.7. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.5.8. Кондитер өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.6. 121906 2 – Вафельді даярлаушы*
2.6.1. Салмасы бар вафлиді дайындау;
2.6.2. Вафли үшін салмалар дайындау;
2.6.3. Печенье, пряниктер мен майқоспа тоқаш өнімдерін дайындау;
2.6.4. Белгіленген рецептураға сәйкес рецептуралық қоспаларды құру;
2.6.5. Торттар, пирожное және басқа да дара Кондитерлік және нан-тоқаш өнімдерін дайындау;

2.12. 121912 2 – Машинист расфасовочно-упаковочных машин
ПК 2.12.1. Завертывает, расфасовывает и упаковывает кондитерские изделия;
ПК 2.12.2. Загружает бункер дозирующего устройства продуктом;
ПК 2.12.3. Заправляет машины оберточно-упаковочным материалом;
ПК 2.12.4. Осуществляет процесс упаковки по заданному объему, массе и количеству кондитерских изделий;
ПК 2.12.5. Соблюдает требования к качеству и внешнему оформлению продукции;
ПК 2.12.6. Определяет качество завернутых, расфасованных и упакованных изделий;
ПК 2.12.7. Устраняет неисправности в работе заверточно-фасовочного оборудования;
ПК 2.12.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования завертки, расфасовки и упаковки кондитерских изделий
2.13.
121913 2 –
Пекарь-мастер
ПК 2.13.1. Осуществляет термическую обработку теста;
ПК 2.13.2. Разделывает тесто;
ПК 2.13.3. Приготовляет тесто различными способами согласно производственным рецептурам;
ПК 2.13.4. Определяет готовность опары, закваски, теста при замесе и брожении;
ПК 2.13.5. Обеспечивает и поддерживает условия для размножения и выращивания дрожжей;
ПК 2.13.6. Производит отбраковку готовой продукции;
ПК 2.13.7. Укладывает и упаковывает готовую продукцию;
ПК 2.13.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.14.
121914 2 – Пекарь
ПК 2.14.1. Выпекает хлеб, хлебобулочные, сухарные, бараночные и мучнистые кондитерские изделия;
ПК 2.14.2. Осуществляет термическую обработку теста и отделку поверхности хлебобулочных изделий;
ПК 2.14.3. Разделывает тесто;
ПК 2.14.4. Приготовляет тесто различными способами согласно производственным рецептурам;
ПК 2.14.5. Определяет готовность опары, закваски, теста при замесе и брожении;
ПК 2.14.6. Производит отбраковку готовой продукции;
ПК 2.14.7. Укладывает и упаковывает готовую продукцию;
ПК 2.14.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.15.
121915 2 – Тестовод
ПК 2.15.1. Приготовляет тесто различными способами согласно производственным рецептурам;
ПК 2.15.2. Подготавливает и дозирует сырье;
ПК 2.15.3. Обеспечивать необходимую температуру, кислотность и консистенцию теста
ПК 2.15.4. Определяет готовность опары, закваски, теста при замесе и брожении;
ПК 2.15.5. Предпринимает меры по предупреждению брака и потерь сырья и полуфабрикатов;
ПК 2.15.6. Производит отбраковку готовой продукции;
ПК 2.15.7. Разделывает тесто;
ПК 2.15.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.16.
121916 2 – Дрожжевод
ПК 2.16.1. Обеспечивает и поддерживает условия для размножения и выращивания дрожжей;
ПК 2.16.2. Готовит дрожжевую продукцию различных видов;
ПК 2.16.3. Определяет готовность опары, закваски, теста при замесе и брожении;
ПК 2.16.4. Составляет производственные рецептуры и технологические схемы приготовления теста для основных сортов хлебобулочных и сдобных изделий;
ПК 2.16.5. Определяет подъемную силу дрожжей и закваски, влажности теста;
ПК 2.16.6. Оценивает качество опары, закваски, жидких дрожжей и теста;
ПК 2.16.7. Дозирует и отпускает готовую продукцию на производство;
ПК 2.16.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.17.
121917 2 –
Формовщик теста
ПК 2.17.1. Формует штучные, мелкоштучные, булочные, бараночные и сухарные изделия;
ПК 2.17.2. Определяет готовность теста к разделке;
ПК 2.17.3. Делит тесто на куски и взвешивает их;
ПК 2.17.4. Разделывает мучные кондитерские изделия из различных видов теста;
ПК 2.17.5. Разделывает полуфабрикаты из мороженого теста;
ПК 2.17.6. Смазывает и отделывает тестовые заготовки;
ПК 2.17.7. Укладывает сформованные полуфабрикаты на листы, доски, в формы;
ПК 2.17.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.18.
121918 2 – Машинист тесторазделочных машин
ПК 2.18.1. Обслуживает оборудование для деления теста и формования тестовых заготовок;
ПК 2.18.2. Обслуживает шкаф окончательной расстойки и регулирует режим расстойки полуфабрикатов;
ПК 2.18.3. Проверяет качество и вес кусков теста;
ПК 2.18.4. Регулирует поступление теста в воронку тесторазделочной машины;
ПК 2.18.5. Производит отбраковку готовой продукции;
ПК 2.18.6. Укладывает сформованные полуфабрикаты на листы, доски, в формы;
ПК 2.18.7. Смазывает и чистит отдельные узлы машины;
ПК 2.18.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного производства
2.19.
121919 2 – Оператор установки бестарного хранения сырья
ПК 2.19.1. Принимает, хранит, транспортирует и подготавливает к производству муку, сахар и другие виды сырья;
ПК 2.19.2. Обслуживает оборудование мучных линий для подачи на производство отдельных сортов муки;
ПК 2.19.3. Регулирует работу дозаторов для обеспечения заданных соотношений муки различных сортов и других видов сырья;
ПК 2.19.4. Соблюдает установленные рецептуры и технологические режимы;
ПК 2.19.5. Ведет учет муки, сахара и других видов сырья, отпущенных на производство по сортам;
ПК 2.19.6. Проводит отбор и анализ муки на влажность;
ПК 2.19.7. Соблюдает условия и сроки бестарного хранения сырья;
ПК 2.19.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства
2.20.
121920 2 – Прессовщик полуфабриката макаронных изделий
ПК 2.20.1. Вести технологический процесс изготовления полуфабрикатов макаронных изделий;
ПК 2.20.2. Подогревает и увлажняет сырье до установленных норм для поддержания стабильной влажности теста;
ПК 2.20.3. Проводит отбор и анализ теста на влажность;
ПК 2.20.4. Определяет соотношение компонентов, входящих в ассортимент вырабатываемого полуфабриката макаронных изделий;
ПК 2.20.5. Регулирует работу прессов по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.20.6. Обеспечивает установленные нормы выхода изделий и расхода компонентов сырья;
ПК 2.20.7. Укладывает кассеты с полуфабрикатами на вагонетки;
ПК 2.20.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования макаронного производства
2.21.
121921 2 – Сушильщик длиннотрубчатых макарон
ПК 2.21.1. Ведет процесс сушки длиннотрубчатых макарон;
ПК 2.21.2. Обеспечивает необходимые технологические параметры по зонам сушки;
ПК 2.21.3. Определяет влажность полуфабриката и момент окончания сушки;
ПК 2.21.4. Контролирует процесс сушки по показаниям контрольно-измерительных приборов;
ПК 2.21.5. Проверяет правильность резки и раскладки макарон в кассетах и кассет в шкафах;
ПК 2.21.6. Устанавливает и перемещает товарные вагонетки и сушильные шкафы по сушильным аппаратам и размещает их по зонам сушки в зависимости от ассортимента;
ПК 2.21.7. Обеспечивает установленные нормы выхода изделий;
ПК 2.21.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования макаронного производства
2.22.
121922 2 – Оператор поточно-автоматической линии
ПК 2.22.1. Ведет технологический процесс приготовления макаронных изделий на поточно-автоматических линиях;
ПК 2.22.2. Замешивает тесто и выпрессовывает макаронные изделия;
ПК 2.22.3. Обеспечивает предварительное и окончательное высушивание и снятие готовой продукции;
ПК 2.22.4. Регулирует параметры технологического режима на каждой стадии технологического процесса поточно-автоматической линии;
ПК 2.22.5. Соблюдает установленные рецептуры и технологические режимы приготовления макаронных изделий;
ПК 2.22.6. Ведет технологический журнал;
ПК 2.22.7. Обеспечивает установленные нормы выхода изделий;
ПК 2.22.8. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования поточно-автоматической линии

2.12. 121912 2 – Бөлуші-ораушы машиналар машинисі*
2.12.1. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау, буып-түю;
2.12.2. Мөлшерлегіш құрылғы шанағына азық-түлік тиеу;
2.12.3. Машиналарды орау-буып-түю материалдарымен толтыру;
2.12.4. Кондитерлік өнімдердің берілген көлемі, массасы және саны бойынша буып-түю үдерісін іске асыру;
2.12.5. Өнімнің сапасы мен сыртқы түрін ресімдеу талаптарын сақтау;
2.12.6. Оралған, өлшеп оралған, буып-түйілген өнімдердің сапасын анықтау;
2.12.7. Орау-өлшеп орау жабдықтарының жұмысындағы ақауларды жою;
2.12.8. Кондитер өнімдерін орау, өлшеп орау және буып-түю технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.13. 121913 2 – Наубайшы-шебер*
2.13.1. Қамырдың термиялық өңдеуін іске асыру;
2.13.2. Қамырды бөлу;
2.13.3. Өндірістік рецептке сәйкес әртүрлі тәсілдермен қамыр дайындау;
2.13.4. Илеу және ашыту кезінде қамырдың ашытпасын, ұйытқасын дайындауды анықтау;
2.13.5. Ашытқыны көбейту және өсіру үшін шарттарды орындау және қамтамасыз ету;
2.13.6. Дайын өнімнің жарамсыздығын анықтау;
2.13.7. Дайын өнімді салу және буып-түю;
2.13.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.14. 121914 2 – Наубайшы*
2.14.1. Нан, нан-тоқаш, кепкен нан, қалашты және ұнтақталғаш Кондитер өнімдерін пісіру;
2.14.2. Қамырдың термиялық өңдеуін іске асыру және нан-тоқаш өнімдерінің сыртқы қабатын көркемдеу;
2.14.3. Қамырды бөлу;
2.14.4. Өндірістік рецептке сәйкес әртүрлі тәсілдермен қамыр дайындау;
2.14.5. Илеу және ашыту кезінде қамырдың ашытпасын, ұйытқасын дайындауды анықтау;
2.14.6. Дайын өнімнің жарамсыздығын анықтау;
2.14.7. Дайын өнімді салу және буып-түю;
2.14.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.15. 121915 2 – Қамыр илеуші*
2.15.1. Өндірістік рецептке сәйкес әртүрлі тәсілдермен қамыр дайындау;
2.15.2. Шикізатты дайындау және мөлшерлеу;
2.15.3. Қамырға қажетті температураны, қышқылдылықты, консистенциясын қамтамасыз ету;
2.15.4. Илеу және ашыту кезінде қамырдың ашытпасын, ұйытқасын дайындауды анықтау;
2.15.5. Жарамсыздықтың алдын алу, шикізат пен шалаөнімдерді жоғалту бойынша шаралар қолдану;
2.15.6. Дайын өнімнің жарамсыздығын анықтау;
2.15.7. Қамырды бөлу;
2.15.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.16. 121916 2 – Ашытқы дайындаушы*
2.16.1. Ашытқыны көбейту және өсіру үшін шарттарды қамтамасыз ету және қолдау;
2.16.2. Ашытқы өнімдерінің әр түрін дайындау;
2.16.3. Илеу және ашыту кезінде қамырдың ашытпасын, ұйытқасын дайындауды анықтау;
2.16.4. Нан-тоқаш және майқоспа тоқаш өнімдерінің негізгі сұрыптары үшін қамыр дайындаудың өндірістік рецептурасы мен технологиялық сызбасын құру;
2.16.5. Қамыр ашытқысының көтеру күшін, ұйытқысын және ылғалдылығын анықтау;
2.16.6. Ашытпаның, ұйытқының, сұйық ашытқы мен қамырдың сапасын бағалау;
2.16.7. Өндіріске дайын өнімді мөлшерлеу және жіберу;
2.16.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.17. 121917 2 – Қамырға пішін беруші*
2.17.1. Бір данада, аз данада, тоқаш, қалаш, қантты өнімдерді қалыптау;
2.17.2. Қамырдың бөлуге дайындығын анықтау;
2.17.3. Қамырды бөліктерге бөліп, оларды өлшеу;
2.17.4. Қамырдың әр түрінен ұн Кондитер өнімдерін бөлу;
2.17.5. Тоңазытылған қамырдан шалаөнімдерді бөлу;
2.17.6. Қамыр дайындамасын майлау және бөлу;
2.17.7. Қалыпталған шалаөнімдерді қаңылтыр табаларға, тақтайларға және қалыптарға салу;
2.17.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.18. 121918 2 – Қамыр бөлетін машиналар машинисі*
2.18.1. Қамырды бөлу және қамыр дайындамаларын қалыптау үшін жабдықтарды пайдалану;
2.18.2. Соңғы толыстыру шкафын пайдалану және шалаөнімдердің толыстыру режимін реттеу;
2.18.3. Қамыр тілімдерінің сапасы мен салмағын тексеру;
2.18.4. Қамыр бөлгіш машинаның воронкасына қамырдың түсуін реттеу;
2.18.5. Дайын өнімнің жарамсыздығын анықтау;
2.18.6. Қалыпталған шалаөнімдерді қаңылтыр табаларға, тақтайларға және қалыптарға салу;
2.18.7. Машинаның жеке тораптарын майлау және тазалау;
2.18.8. Нан пісіру өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.19. 121919 2 – Шикізатты ыдыссыз сақтау қондырғысының операторы*
2.19.1. Ұн, қант және шикізаттың басқа түрлерін өндіру үшін оларды қабылдау, сақтау, тасымалдау және дайындау;
2.19.2. Ұнның жеке сұрыптарын өндіру үшін жабдықтардың ұн желілерін пайдалану;
2.19.3. Ұнның әртүрлі сұрыптары мен шикізаттың басқа түрлерінің берілген қатынастарын қамтамасыз ету үшін дозаторлардың жұмысын реттеу;
2.19.4. Белгіленген рецептура мен технологиялық режимдерді сақтау;
2.19.5. Сұрыптары бойынша өндіріске жіберілген ұнға, қантқа және шикізаттың басқа түрлеріне есеп жүргізу;
2.19.6. Ұнның ылғалдылығын анықтау үшін іріктеу және талдау жүргізу;
2.19.7. Шикізаттарды ыдыссыз сақтау шарттары мен мерзімін сақтау;
2.19.8. Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету
2.20. 121920 2 – Макарон өнімдерінің шала өнімдерін нығыздаушы*
2.20.1. Макарон өнімдерінің шалаөнімдерін дайындаудың технологиялық үдерісін жүргізу;
2.20.2. Қамырдың тұрақты ылғалдылығын сақтау үшін белгіленген нормаға дейін шикізатты қыздыру және ылғалдау;
2.20.3. Қамырдың ылғалдылығына іріктеу және талдау жасау;
2.20.4. Макарон өнімдерінің өңделетін шалаөнімдерінің ассортиментіне енген компоненттерді анықтау;
2.20.5. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіші бойынша престеу жұмысын реттеу;
2.20.6. Шикізат компоненттерінің шығыны мен өнімдерді шығарудың белгіленген нормаларын қамтамасыз ету;
2.20.7. Вагонеткаға шалаөнімдері бар кассеталарды салу;
2.20.8. Макарон өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалану
2.21. 121921 2 – Ұзын түтікше макарон өнімдерін кептіруші*
2.21.1. Ұзын қуысты макаронды кептіру үдерісін жүргізу;
2.21.2. Кептіру аймағы бойынша қажетті технологиялық параметрлермен қамтамасыз ету;
2.21.3. Шалаөнімдердің ылғалдылығын және кептірудің соңғы сәтін анықтау;
2.21.4. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіші бойынша кептіру үдерісін бақылау;
2.21.5. Шкафтағы кассеталардың және кассетадағы макарондардың жайып салуын және кесудің дұрыстығын тексеру;
2.21.6. Кептіру аппараттары бойынша тауар вагонеткаларын және кептіру шкафтарын орнату және басқаша жайғастыру, олардың ассортиментіне байланысты кептіру аймақтары бойынша орналастыру;
2.21.7. Өнімдердің шығуының белгіленген нормаларын қамтамасыз ету;
2.21.8. Макарон өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалану
2.22. 121922 2 – Тоғын-автоматты желі операторы*
2.22.1. Ағынды автоматтандырылған желілерде макарон өнімдерін дайындаудың технологиялық үдерісін жүргізу;
2.22.2. Қамырды илеу және макарон өнімдерін престеу;
2.22.3. Дайын өнімді алдын ала және соңғы рет кептіру және түсіріп алу;
2.22.4. Ағынды автоматтандырылған желілердің технологиялық үдерісінің әрбір кезеңіндегі параметрлерді реттеу;
2.22.5. Макарон өнімдерін дайындаудың белгіленген рецептурасы мен технологиялық режимдерін сақтау;
2.22.6. Технологиялық журналды жүргізу;
2.22.7. Өнімдердің шығуының белгіленген нормаларын қамтамасыз ету;
2.22.8. Ағынды-автоматтандырылған желінің технологиялық жабдықтарын пайдалану

2. Специалист среднего звена
3.24. 121924 3 –
Техник-технолог
ПК 3.24.1. Организовывает и производит прием, хранение и подготовку сырья к переработке;
ПК 3.24.2. Организовывает и осуществляет технологический процесс изготовления полуфабрикатов при производстве хлеба и хлебобулочных изделий;
ПК 3.24.3. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства хлеба и хлебобулочных изделий;
ПК 3.24.4. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства сахаристых кондитерских изделий;
ПК 3.24.5. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства мучных кондитерских изделий;
ПК 3.24.6. Организовывает и осуществляет технологический процесс производства различных видов макаронных изделий;
ПК 3.24.7. Обеспечивает эксплуатацию технологического оборудования хлебопекарного, макаронного и кондитерского производства;
ПК 3.24.8. Организовывает работу структурного подразделения;
ПК 3.24.9. Ведет утвержденную учетно-отчетную документацию
Приложение 236
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1221000 - Рыбное производство
Квалификации: 122101 2 - Обработчик рыбы*
122102 2  -Обработчик морепродуктов*
122103 2 - Обработчик икры*
122104 2 - Обработчик крабов*
122105 2 - Кулинар изделий из рыбы и морепродуктов*
122106 2 - Оператор линии в производстве
пищевой продукции*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распределение по семестрам*
Индекс
циклов и
дис-
циплин
Наименование
циклов и
дисциплин
экза-
мен
зачет
коли-
чество
контроль-
ных
работ
курсовой проект (работа)
всего
из них
теорети-
ческие
занятия
практические (лабораторно-практические занятия)
курсовой проект (работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД.00
Общеобразова-
тельные дисциплины

2. Орта буын маманы
3.24. 121924 3 – Техник-технолог
3.24.1. Өңдеу үшін шикізатты қабылдау, сақтау және дайындауды ұйымдастыру және жүргізу;
3.24.2. Нан және нан-тоқаш өнімдерін өндіру кезінде шалаөнімдерді дайындаудың технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.3. Нан және нан-тоқаш өнімдерін өндірудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.4. Қантты Кондитер өнімдерін өндірудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.5. Ұн Кондитер өнімдерін өндірудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.6. Макарон өнімдерінің әр түрін өндірудің технологиялық үдерісін ұйымдастыру және іске асыру;
3.24.7. Нан пісіру, макарон және кондитерлік өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалануды қамтамасыз ету;
3.24.8. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын ұйымдастыру;
3.24.9. Бекітілген есептеу-есеп беру құжаттарын жүргізу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
236-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы: 1221000 - Балық өндірісі
Біліктілігі: 122101 2 - Балық өңдеуші
122102 2 - Теңіз өнімдерін өңдеуші
122103 2 - Уылдырық өңдеуші
122104 2 - Краб өңдеуші
122105 2 - Теңіз өнімдері мен балықтан тағамдар әзірлеуші кулинар
122106 2 - Тағам өнімі өндірісіндегі жүйелердің операторы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер

2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 238
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1221000 - Рыбное производство
Квалификации: 122101 2 - Обработчик рыбы*
122102 2-Обработчик морепродуктов*
122103 2-Обработчик икры*
122104 2-Обработчик крабов*
122105 2- Кулинар изделий из рыбы и морепродуктов*
122106 2-Оператор линии в производстве
пищевой продукции*
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 10 месяцев
на базе общего среднего образования
План учебного процесса
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление
по семестрам*
Индекс
циклов
и дис-
циплин
Наименование циклов
и дисциплин
экза-
мен
зачет
коли-
чество
контроль-
ных
работ
курсо-
вой
проект
(работа)
всего
из них
теоретические занятия
практи-
ческие
(лабо-
раторно-
практи-
ческие
занятия)
курсо-
вой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ОГД.00
Обще-гуманитарные дисциплины

2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмайтын мөлшерде қарастырылады
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмайтын теориялық сабақ есебімен қарастырылады
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
238-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Тағам өнімдерін өндіру технологиясы
Мамандығы: 1221000 - Балық өндірісі
Біліктілігі: 122101 2 - Балық өңдеуші
122102 2 - Теңіз өнімдерін өңдеуші
122103 2 - Уылдырық өңдеуші
122104 2 - Шаян өңдеуші
122105 2 - Теңіз өнімдері мен балықтан тағамдар әзірлеуші кулинар
122106 2 - Тағам өнімі өндірісіндегі жүйелердің операторы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 10 ай
жалпы орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің
индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының нысаны (сағ)
Семестрлер
бойынша
бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер

576
ПА.00
Промежуточная аттестация
252
ИА.00
Итоговая аттестация:
72
ИА.01
Итоговая аттестация
60
ИА.02
(ОУППК)
Оценка уровня пррофессиональной подготовки и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 241
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1221000
- «Рыбное производство»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Обще-гуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода(со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
Знания:
-русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
Умения:
-вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
-устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
-использовать словарь по специальности.
БК 3
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированные текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
-различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
-владеть элементарными умениями общения на иностранном языке
БК 7
ОГД 03
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
Знания:
-основные составляющие здорового образа жизни;
-социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
Умения:
-систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
-применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
БК 3
БК 4
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразьемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
Знания:
-основы начертательной и проекционного черчения;
-единую систему конструкторской документации;
-основные правила построения чертежей и схем;
Умения:
-правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
-выполнять эскизы, детали средней сложности;
ПК 3
ОПД.02
Электротехника
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии.
Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока. Понятие о нелинейных цепях постоянного тока. Классификация магнитных цепей переменного тока. Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
-основы электротехники;
-режим работы электрической цепи;
-приборы для измерения характеристик электрического тока;
-причины возникновения переходных процессов;
Умения:
-выполнять расчеты электрических цепей;
-включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
-соблюдать электробезопасность;
БК 5
ОПД.03
Основы экономики
Введение в рыночную экономику; основные принципы рыночной экономики мониторинг, спрос и предложение;
рыночная система, монополия и конкуренция; развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений; экономические затраты и результаты деятельности предприятий; маркетинг и реклама; цена и ценообразование; эффективность производства- хозяйственной деятельности; налоги и налогообложение.
Знания:
- общие положения экономической теории;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
-основные понятия по затратам, субъекта рынка;
-сущность, принципы и определение маркетинга;
-рекламы, виды рекламы;
Умения:
- определить цену себестоимости товара, цену производства, оптовую цену, розничную цену(методом примера);
-составить бизнес-план;
БК 1
ОПД.04
Информационная технология
Техника безопасности; информация; кодировании е информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика - как предмет; формальная, математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды OC WINDOWS;
текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL;
векторный редактор COREL DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; OC DOS; программа-оболочка Norton Commander; игры; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов;
язык программирования; программа,
ее структуризация, команды и операторы, условные операторы, операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ, программирование разветвляющихся программ, программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование; понятие, определение, регулируемый параметр, объект регулирования, его свойства, схемы, автоматические регуляторы: классификация, назначение. Устройство. Принцип действия, функциональные и структурные схемы, органы настройки; вспомогательные средства автоматических систем управления; порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно.
Знания:
-правила кодирования информации;
-системы счисления;
-двоичную арифметику;
- формальную, математическую логику;
- виды OC WINDOWS;
- архиватор WinZip; OC DOS;
-программы-оболочки;
-понятие алгоритма;
-свойства, способы представления;
-типы алгоритмов;
- язык программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
-графические программы;
-порядок перевода с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
Умения:
-переводить из одной системы в другую;
-работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
-ставить защиту от вирусов;
-разрабатывать творческие проекты;
-применять автоматические регулирование;
-использовать вспомогательные средства автоматических систем управления: панели, станции и блоки управления,
задатчики указатели положения, программные устройства;
- соблюдать технику безопасности.
БК 4
ОПД.05
Охрана труда
Охрана труда на предприятиях рыбной промышленности. Электробезопасность Пожарная безопасность. Классификация оборудования: назначение, принципы действия, особенности устройств, критерии выбора, правила безопасности эксплуатации; охрана труда; правовая и нормативная база; производственный травматизм и заболеваемость; факторы, влияющие на условия труда; мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения.
Знания:
- общие сведения о производственной санитарии;
-технику безопасности;
-основы электробезопасности;
-общие сведения о пожарной безопасности;
Умения:
-соблюдать технику безопасности;
-соблюдать электробезопасность;
- оказать помощь при производственной травме;
-соблюдать пожарную безопасность

576
КП.02
Диплом алды практика
288
АА.00
Аралық аттестаттау
252
ҚА.00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
3744
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмайтын мөлшерде қарастырылады
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмайтын теориялық сабақ есебімен қарастырылады
Барлығы:
4320
* Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
241-қосымша
1221000 - Балық өндірісі мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгейі)
Циклдың индексі
Пәннің, практиканың
атауы және негізгі
бөлімдері
Қалыптасқан білім,
іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП ОО
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша тілді дамыту. Мемлекеттік тілде іс-қағаздарын жүргізу іскерлігі. ҚР іс-қағаздарының нормативті құжаттарын білу. Аударма техникасы, кәсіптік қарым қатынас. Орыс тілінің синтаксисі. Кәсіптік лексика. Орыс тіліндегі техникалық кітаптармен жұмыс жүргізу. Мамандық бойынша сөздіктерді пайдалану. Тілді дамыту және кәсіптік қарым- қатынас жасау.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілін үйреніп, кәсіптік бағыттағы мәтіндермен жұмыс істеуге және оларды талдауға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды меңгеруін;
Іскерліктер:
- әр саладағы терминологияны қолданып құжаттар оқуды, диалог жүргізуді;
- өзінің ауызша және жазбаша сөйлесу кемшілігі мен қателіктерін жоюды;
- мамандық бойынша анықтамалық қолдана алуды;
БҚ 3
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, кәсіптік лексика, фразеологиялық орамдар мен терминдер. Кәсіптік бағытталған мәтіндерді аудару техникасы. Кәсіптік сөйлесу, тыңдап түсінуді, оқу мен жазу, ауызша және жазбаша аудару, тыңдап ауызекі тілді түсіну міндетті деңгейлерін білу.
Білімдер:
- кәсіптік қарым қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды;
Іскерліктер:
- тілдік іс әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік);
- шет тілінде қатынас жасаудың қарапайым іскерлігін игере алу;
БҚ 7
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; дене тәрбиесі мен өзін өзі тәрбиелеу жүйесінің негіздері; салауатты өмір сүруді анықтайтын себептер; жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіретін әдістер; жұмыс қабілеттілігі мен қозғалу белсенділігінің тәртіптері; өздігінен жетілудің физикалық негіздері; кәсіби қолданбалы іс жүзінде қолданылатын дене дайындығы дене тәрбиесінің бағыты мен қажеттілігі.
Білімдер:
- салауатты өмір салтының негізгі құрамдарын білу;
- дене тәрбиесінің әлеуметтік биологиялық және психофизиологиялық негіздерін;
Іскерліктер:
- спортпен айналысу, физикалық белсенділікті жүйелі түрде қолдана алу;
- денсаулығын нығайту және өздігінен жетілу үшін дене шынықтыру жөнінде алған білімін қолдану;
БҚ 3
БҚ 4
КП 00
Кәсіптік пәндер
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Сызу
Геометриялық сызу; сызбалардың орындалу ережесі; геометриялық құрылым және деталдардың техникалық контурларын сызу ережелері; проекциялық сызу; техникалық сурет салу; конструкциялық құжатнамаларды рәсімдеу және әзірлеудің ережелері;
- машина жасаудағы сызу; сызбалардағы кескіндер категориясы; инженерлік графиканың құралдары мамандық бойынша бұйымдардың сұлбалар мен сызбаларын орындалу тәсілдері және әдістері; көркемдік конструкциялаудың элементтері; графикалық ақпаратта бейнеленген техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдар; компьютерлік графикалы жүйелер туралы ұғымдар.
Білімдер:
- геометриялық және проекциялық сызудың тәсілдері мен ережелерін;
- конструкторлық және технологиялық құжаттарды оқу және рәсімдеу, құрастырудың негізгі ережелерін;
- графикалық тапсырмаларды шешудің әдістерін;
Іскерліктер:
- нобай мен көшірмелер арқылы тұтас көріністің сызбаларын, бөлшектер сызбасын орындауды;
- конструкторлық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеуге арналған қолданбалы программалардың пакеттерін қолдануды.
БҚ 3
ЖКП 0.2
Электротехника Электротехника: электрик өріс; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік тізбегі; электрмагниттер; электрлік өлшеуіштер; тұрақты және айнымалы тоқтың электрлік машиналары; трансформаторлар; электрлі жетек негіздері; электрлік энергияның берлісі және үлестірімі;
Автоматика мен есептеуіш техникалардың электрондық жабдықтары; микро ЕТМ және микропроцессорлар.
Білімдер:
- электрлік тізбектің жұмыс тәртібін және электрлік тоқтың сипатын өлшеуге арналған аспаптарды;
- тұрақты тоқтың сызықты және сызықсыз тізбектерін есептеудің негізгі әдістерін;
Іскерліктер:
- тұрақты токтың құрылысы және тізбектер жұмысының берілген шарттары бойынша элементтер параметрін таңдай алуды;
- жай электрлік және магниттік тізбектің негізгі параметрлерін таңдай алуды;
БҚ 5
ЖКП 0.3
Экономика негіздері
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, мәні, қағидалары. Меншік нысаналары мен түрлері. Жоспарлар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлауы. Жоспарлардың экономикалық негіздеулерінің және болжауларының әдісі. Экономикалық талдау. Халық тұтынатын тауарлар нарығының және қызметінің жағдайын талдау.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағайларды;
- макро және микроэкономика негіздерін, салық, қаржы несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясатты білу.
Іскерліктер:
- нарықтық бағаның қалыптасу механизмдерін сипаттауды;
- өз кәсіптік қызметін бағдарлау үшін экономикалық ақпаратты іздеу және пайдалана алу.
БҚ 1
ЖКП 0.4
Ақпараттық технология
Техника қауіпсіздігі. Ақпараттар. Ақпараттарды кодтау. Санау жүйесі. Бір жүйеден екіншісіне ауысу. Екілікті арифметика логика – пән ретінде. Үлгілік; математикалық логика. Моделдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері. WORK мәтіндік процессоры. EXCEL электронды кестелері. CORL DRAW векторлық редакторы. Вирустардан қорғану. WinZip архивтары. Norton Commender – бұлт бағдарламасы. Ойындар. Алгоритм түсінігі. Көрініс тәсілдері мен қасиеттері. Алгоритм түрлері. Есеп шығару кезеңдері. Бағдарлама тілі. Бағдарлама және оның құрылымы. Командалар мен операторлар. Шартты операторлар. Цикл операторлары. Берілген шарт түрлері. Сызықты бағдарламаны жобалау. Тармақты бағдарламаны жобалау. Массивтер. Графиктік бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды жобалау. Автоматтық реттеу туралы түсінік, анықтама, реттемелі параметр, нысаны объектісі, олардың қасиеттері мен схемалары. Автоматты реттеуіштердің атқаратын қызметі, тіктелуі, құрылысы, жұмыс істеу принципі, функциональдық және құрылымдық схемалары, реттеу мүшелері. Автоматтық басқару жүйесінің қосалқы құралдары; панельдер, станциялар, басқару блоктары, жағдайларды көрсеткіштер мен сезгіштер, бағдарламалық құрылғылар. Процестерді автоматтық басқару жүйесінен қолмен басқаруға ауыстыру және керісінше
Білімдер:
- ақпаратты кодпен хабарлау ережелерін;
- есептеу жүйелерін;
- екілік арифметиканы;
- формалды, математикалық логикаларды;
- WINDOWS ОЖ, WinZip архиваторын, DOS ОЖ-нің түрлерін;
- программалар қабығын;
- алгоритмдер түсінігін;
- көрініс тәсілдері мен қасиеттерін;
- алгоритм түрлерін;
- бағдарлама тілін;
- сызықты бағдарламаны жобалаудың тәсілдерін;
- тармақты бағдарламаны жобалауды;
- графиктік бағдарламаларды;
- автоматтық басқару жүйесінен процестерді қолмен және керісінше ауыстыру ретін;
Іскерліктер:
- бір жүйеден басқасына ауыстыруды;
- WORD – тың мәтіндік процессорымен, EXCEL – дің электронды кестесімен, Corel DRAW-тың векторлық редакторымен жұмыс істеуді;
- вирустардан қорғауды құруын;
- творчестволық жобаларды әзірлеуін;
- автоматты реттеуді қолдануын;
- автоматты жүйемен басқарудың қосалқы құралдарын пайдалануды;
- техника қауіпсіздігін сақтауды;
БҚ 4
ЖКП 05
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әр түрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану. Мекемелерде іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңсе құжаттарын жүргізу негізі. Ұйымдастыру, реттеу, құқықтық ақша финанс есептік және анықтамалық құжаттары. Қызметтік хаттар жазудың негізгі әдістері Автоматты басқару жүйесін іс қағаздарын жүргізуге пайдалану.Құжаттар жинағы туралы түсінік. Жазба құжаттарының алғашқы және күрделі жинақтары. Құжат қорлары туралы түсінік. Іс қағаздарын сақтауды қалыптастыру. Архив. Мемлекеттік және мекеме архивтері. Ұлттық архив қоры.
Білімдер:
- Пәннің мазмұны, оның мақсаттары. Іс қағаздарын жүргізуде әр түрлі лингвистикалық сөздіктерді қолдану.
- ақпараттық және іс құжаттарының жіктелуін.
- қазіргі кезде іс қағаздарын жүргізу стандарттарына қойылатын талаптарды;
- құжаттар формуляры және олардың бөліктерін;
Іскерліктер:
- әр түрлі құжаттарды жіктеуді;
- құжаттар формулярын толтыру;
- әкімшілік ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс жасауды;
- архивтік құжаттардың текстілері үлгілерін талдауды;
- архивке құжаттарды дайындап, сақтауға тапсыруды.
БҚ 6
ЖКП 06
Еңбекті қорғау
Адамдағы келеңсіз факторлардың әсері; жарақаттайтын және зиянды факторларды теңестіру; техникалық жүйелер мен технологиялық процестердің қауып – қатерлігінен қорғану құралдары және әдістері; экобиоқорғайтын және өртке қарсы техникалар; кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастыру негіздері; еңбекті қорғаудағы материалдық шығындар; кәсіби қызметтік саласындағы қауыпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз етудің ерекшеліктері;
Білімдер:
- еңбектің қорғаудың жалпы нормаларын;
- технологиялық процестердің қауыпсіздігін;
- кәсіпорындағы жарақат алудың себептерін;
- өрт сөндіру қауыпсіздігі туралы жалпы мағлұматтарды;
Іскерліктер:
- еңбекті және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімді практикаде қолдануын;
- қорғанудың жеке құралдарын пайдалануды;
- өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетуді;

ПК 2.1.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.6
ПК 2.4.6
ПК 2.5.6
ПК 2.6.6
СД.00
Специальные дисциплины
Квалификация: «Обработчик рыбы»
СД.01
Рыбное производство
Основы микробиологии.
Морфология и физиология микроорганизмов.
Влияние внешней среды. Производственная санитария и профилактика травматизма. Понятие о пище и питании. Пищевые инфекции, отравления и гельминтозные. заболевания. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация. Санитарно- гигиенический режим технологических процессов. Санитарно-гигиенические требования к хранению и транспортировке рыбы.
Требования к сырью, таре и вспомогательным материалам.
Моечные и сортировочные машины. Рыборазделочные машины. Рыбопосольное оборудование. Оборудование для измельчения. Закаточное оборудование.
Знания:
- влияние внешней среды на биотические
-морфологию и физиологию микроорганизмов;
-микробиологию рыбного производства;
Основы санитарии и гигиены;
-гигиену труда;
-производство икры;
Умения:
-характеризовать систематику рыб;
-производить профилактику травматизма;
-определять пищевые инфекции, отравления и гельминтозные заболевания;
-производить дезинфекцию, дезинсекцию, дератизацию;
- соблюдать санитарно- гигиенический режим технологических процессов;
- обеспечить санитарно-гигиенические требования к хранению и транспортировке рыбы;
-пищевую ценность сырья;
-соблюдать требования к сырью;
-эксплуатировать оборудование и машины промышленных предприятий;
ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.6
СД. 02
Технология обработки рыбы
Живая рыба. Соленая и маринованная рыба. Сушеная, вяленая рыба. Мороженая, пряная рыба. Холодильная обработка рыбы. Охлаждение рыбы в холодной жидкой среде. Мойка и сортировка рыбы. Разделка рыбы.
Ручная и механизированная разделка. Потрошение и обезглавливание. Способы посола, их характеристика. Режимы посола. Виды посола. Хранение соленой рыбы и требования к ее качеству. Технология и оборудование обработки морепродуктов. Технология производства пробойной и пастеризованной икры. Обработка и посол икры. Обработка крабов. Технология производства мороженых крабов в панцире, варено-мороженого мяса крабов. Правила безопасности труда.
Знания:
-рецептуру соления и маринования рыбы;
- правила холодильной обработки рыбы;
-правила охлаждения рыбы в холодильной жидкой среде;
-потрошение и обезглавливание;
-способы посола, их характеристику;
-режим посола;
-виды посола;
-технологию и оборудование обработки морепродуктов;
-технологию производства пробойной и пастеризованной икры;
-технологию производства мороженых и варено-мороженых крабов в панцире, варено-мороженого мяса крабов;
-правила безопасности труда;
Умения:
выполнять сушение, вяление рыбы;
-производить мороженую, пряную рыбу;
-выполнить мойку и сортировку рыбы;
-разделывать рыбу;
-производить ручную и механизированную разделку;
-хранить соленую рыбу и соблюдать требования к ее качеству;
-производить обработку и посол икры;
-производить обработку крабов.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5

КҚ 2.1.6
КҚ 2.2.7
КҚ 2.3.6
КҚ 2.4.6
КҚ 2.5.6
КҚ 2.6.6
АП.00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 122101 2 Балық өңдеуші
АП.01
Балық өндірісі
Балық денесінің құрылысы және формасы. Микробилогия негіздері. Микроорганизмдердің мофологиясы мен сыртқы ортаның ықпалы. Балық өндірісінің микробиологиясы. Санитария және гигиена негіздері. Еңбек гигиенасы. Өндірістік санитария және жарақаттанудың алдын алу. Тамақ және тамақтану туралы ұғым. Тағамдық инфекциялар, улану және гельмитоздық аурулар. Балықтарды сақтау және тасымалдауға қойылатын санитарлық – гигиеналық талаптар.
Білімдер:
- балықтардың морфологиясын, анатомиясы мен физиологиясын;
- балықтардың биотикалық өзара қарым – қатынасын, жасы және бойын, көбеюін, миграциясын;
- микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясын;
- балық өндірісінің микробиологиясын;
- санитария және гигиена негіздерін;
- Мемлекеттік және ведомстволық бақылауды;
- сыртқы ортаның ықпалын;
- еңбек гигиенасын;
- балықтың бұлшық ет тінін;
- балық кулинарлық өнімдері өндірісіне арналған негізгі шикізатты;
Іскерліктер:
- балықтардың жүйеленуін сипаттауды;
- балық аулау аудандарын белгілеуді;
- ағамдық инфекциялар, улану
- балықтарды сақтау және тасымалдауға қойылатын санитарлық – гигиеналық талаптарды қамтамасыз етуді;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
АП.02
Балық өңдеу технологиясы Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Тірі балық. Тұздалған және маринадталған балық. Кептірілген, қақталған балық. Мұздатылған балық, татымды балық. Балықты суықтай өңдеу. Балықты суық сұйық ортада салқындату. Балықты мүшелеу. Қол мен және механикаландырылған мүшелеу. Ішек – қанын аршу және басын кесу. Тұздау тәсілдері, оның сипаттамасы. Тұздау режимдері. Тұздау түрлері. Тұздалған балықты сақтау және оның сапасына қойылатын талаптар. Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы мен жабдықтары. Пастерленген уылдырық өндірісінің технологиясы. Уылдырықты өңдеу және тұздау.
Білімдер:
- тұздатылған және маринадталған балықтың рецебін;
- балықты суықтай өңдеу ережесін;
- балықты суық сұйық ортада салқындату ережесін;
- ішек – қарнын аршу және басын кесуді;
- тұздау тәсілдерін, оның сипаттамасын;
- тұздау түрлерін;
Іскерліктер:
- балықты кептіру, қақтау жұмыстарын жүргізуді;
- балықты мұздату, дәмін татымды ету жұмыстарын жүргізуді;
- балықты жуу және механикаландырылған мүшелеу жұмыстарын жүргізуді;
- тұздалған балықты сақтауды және оның сапасына қойылатын талаптарды;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5

ПК 2.1.6
Квалификация:
«Обработчик морепродуктов»
СД.01
Производство морепродуктов
Основы микробиологии. Морфология и физиология микроорганизмов. Влияние внешней среды. Микробиология рыбного производства; основы санитарии и гигиены. Гигиена труда. Производственная санитария и профилактика травматизма. Понятие о пище и питании. Пищевые инфекции.
Морские млекопитающие и морские беспозвоночные организмы как промышленное сырье. Пищевая ценность сырья. Требования к сырью, таре и вспомогательным материалам.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания:
-морфологию, анатомию и физиологию рыб;
-основы санитарии и гигиены;
- подъемно-транспортное оборудование;
-оборудование для дефростации.
-закаточное оборудование.
Умения:
-характеризовать систематику рыб;
-определять пищевые инфекции, отравления
- соблюдать санитарно- гигиенический режим технологических процессов;
- обеспечить санитарно-гигиенические требования к хранению
-пищевую ценность сырья;
-соблюдать требования к сырью, таре и вспомогательным материалам;
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5
СД.02
Технология обработки морепродуктов
Соблюдение техники безопасности. Основы микробиологии. Технология производство морепродуктов. Пастеризация. Предъявляемые санитарно-гигиенические требования к производство море продуктов.
Знания:
-основы микробиологии; -технологию производства морепродуктов; умения: -проводить пастеризацию; -санитарно-гигиенические требования к морепродуктам
ПК 2.2.1
ПК 2.2.5
ПК 2.2.7
Квалификация: «Обработчик икры»
СД.01
Рыбное производство
Основы микробиологии.
Морфология и физиология микроорганизмов.
Влияние внешней среды. Производственная санитария и профилактика травматизма. Понятие о пище и питании. Пищевые инфекции, отравления и гельминтозные. заболевания. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация. Санитарно- гигиенический режим технологических процессов. Санитарно-гигиенические требования к хранению и транспортировке рыбы.
Требования к сырью, таре и вспомогательным материалам.
Моечные и сортировочные машины. Рыборазделочные машины. Рыбопосольное оборудование. Оборудование для измельчения. Закаточное оборудование.
Знания:
- влияние внешней среды на биотические
-морфологию и физиологию микроорганизмов;
-микробиологию рыбного производства;
Основы санитарии и гигиены;
-гигиену труда;
-производство икры;
Умения:
-характеризовать систематику рыб;
-производить профилактику травматизма;
-определять пищевые инфекции, отравления и гельминтозные заболевания;
-производить дезинфекцию, дезинсекцию, дератизацию;
- соблюдать санитарно- гигиенический режим технологических процессов;
- обеспечить санитарно-гигиенические требования к хранению и транспортировке рыбы;
-пищевую ценность сырья;
-соблюдать требования к сырью;
-эксплуатировать оборудование и машины промышленных предприятий;

КҚ 2.1.6
АП.00
Біліктілігі: 122102 2 Теңіз өнімдерін өңдеуші
АП.01
Теңіз өнімдерінің өндірісі. Микробилогия негіздері. Микроорганизмдердің морфологиясы мен сыртқы ортаның ықпалы. Тамақ және тамақтану туралы ұғым. Тағамдық инфекциялар, улану. Теңіз өнімдеріне қойылатын санитарлық – гигиеналық талаптар. Пастерлеу. Теңіз өнімдерін өңдеу және сақтау
Білімдер:
- теңіз өнімдердің морфологиясын, анатомиясы мен физиологиясын;
микробиологиясын;
- санитария және гигиена негіздерін;
- Мемлекеттік және ведомстволық бақылауды;
- сыртқы ортаның ықпалын;
- еңбек гигиенасын;
- теңіз өнімдерінің кулинарлық өнімдері өндірісіне арналған негізгі шикізатты;
Іскерліктер:
- теңіз өнімдерін жүйеленуін сипаттауды;
- тағамдық инфекциялар, улану
- балықтарды сақтау және тасымалдауға қойылатын санитарлық – гигиеналық талаптарды қамтамасыз етуді;
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5
АП.02
Теңіз өнімдерімен өңдеу технологиясы Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Микробилогия негіздері.
Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы мен жабдықтары. Пастерлеу. Теңіз өнімдеріне қойылатын санитарлық – гигиеналық талаптар.
Білімдер:
микробиология негіздерін;
Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы мен жабдықтары;
Іскерліктер:
- пастерлеу;
- теңіз өнімдеріне қойылатын
санитарлық – гигиеналық талаптар.
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.5
КҚ 2.2.7
АП.00
Біліктілігі: 122103 2 Уылдырық өңдеуші
АП.01
Балық өндірісі Микробиология негіздері. Микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясы. Сыртқы ортаның әсері. Санитария және гигиена негіздері. Еңбек гигиенасы. Өндірістік санитария және жарақаттанудың алдын алу. Тамақтық инфекция, улану. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация. Технологиялық үрдістердің санитарлық-гигиеналық тәртіптемесі. Балықты сақтауға және тасымалдауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар.
Жуу және сұрыптау машиналары. Балықты бөлшектеу машиналары. Балықты тұздау жабдықтары.
Білімдер:
- сыртқы ортаның әсерін;
- микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясын;
- санитария мен гигиена негіздерін;
- еңбек гигиенасын;
- уылдырық өндіруді;
- көтерме–транспорттық жабдықтарды;
- тұздап жабу жабдықтарын.
Іскерліктер:
- уылдырықтың жіктеуін сипаттау;
- уылдырықты сақтауға және тасымалдауға қойылатын талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
- уылдырықтың химиялық құрамы;
- шикізаттың азықтық құндылығы;
- Шикізатқа, ыдысқа және көмекші материалдарға қойылатын талаптарды орындау.

ПК 2.3.1
ПК 2.3.3
ПК 2.3.6
СД.02
Технология обработки икры
Способ приготовления икры из красной рыбы: зернистая баночная, зернисто бочковая, посол икры технология приготовления икры. Виды икры: севрюжья, белужьею. Размеры зерн икры цвет, величина икры
Знания:
Промывку икры, расход соли, приготовления посола
Умения:
Готовить икру из сердца, Готовить тузулук, уметь пресовать, определять давление и продолжительность посола.
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.5
СД.00
Квалификация: «Обработчик крабов»
СД. 01
Производство крабов
Переработка крабов. Выемка крабов из сетей, мясо крабов, разделка крабов, варка крабов, отваренные и охлажденные крабовые конечностей, сортировка крабов и местностей.
Знания:
-варку крабов, сортировку мяса, технология приготовления технологов
Умения:
Стерилизовать мясо крабов
Знать сроки хранения консервов
Знать стандарты предъявляемые при изготовлении
ПК 2.4.3
ПК 2.4.6
СД.02
Технология обработки крабов
Требование предъявляемые к производству крабов. Лов крабов. Мясо крабов. Пастеризация. Сортировка мяса крабов
Знания:
-пастеризация крабов; -сортировку мясо крабов; -технологию приготовления крабов.
Умения:
-стерилизацию мясо крабов;
- сроки хранения консервов;
-требования предъявляемые  к производству крабов;
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
СД.00
Квалификация: «Кулинар изделий из рыбы и морепродуктов»
СД.01
Производство море продуктов и рыбы
Использование морской растительности способы добычей водорослей, сушка водорослей, технология приготовления морской капусты, красной водорослей, багрянки его обработка, технология приготовления морских трав. Методы посолки. Правил обработки.
Знания:
Технологию приготовления водорослей, сушеной морской капусты, красной водорослей (Анфельцию, Багрянки); -методы посолки; -правила обработки;
Умения:
Приготовить сушеную капусту, водорослей, Анфельцию и Багрянки.
-проводить оценку качества морепродуктов и рыбы;
СД.02
Кулинария из рыбы и морепродуктов
Приготовление полуфабрикатов. Технология приготовления рыбного фарша и изделий из него. Требования к качеству сырья и готовой продукции. Санитарные требования. Условия хранения и транспортирования.
Знания:
-технологию приготовления рыбного фарша и изделий из него;
-санитарные требования;
-условия хранения и транспортирования;
Умения:
-приготавливать полуфабрикатов;
-соблюдать требования к качеству сырья и готовой продукции.

КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.6
АП.02
Уылдырық дайындау технологиясы Қызыл балықтан уылдырық дайындау тәсілдері: түйірлі, банкілік, бөшкелік түйірлі, уылдырық тұздау, уылдырық дайындау технологиясы. Уылдырықтың түрлері: шоқырлық, ақсеркелік. Уылдырық түйірлерінің өлшемі, түсі, уылдырықтың көлемі.
Білімдер:
- Уылдырықты жуып-шаюды, тұз шығынын, тұздықтың дайындалуын;
Іскерліктер:
- жүректен уылдырық дайындай білу;
- тұздық дайындау;
- сығымдай білу,қысымды және тұздаудың ұзақтығын анықтау.
КҚ 2.3.1
КҚ 2.3.2
КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.5
АП.00
Біліктілігі: 122104 2 Шаян өңдеуші
АП.01
Шаян өндіретін өндіріс
Микробиология негіздері. Санитария және гигиена негіздері. Еңбек гигиенасы. Өндірістік санитария және жарақаттанудың алдын алу. Тамақ және тамақтану туралы түсінік. Тамақтық инфекция. Технологиялық үрдістердің санитарлық-гигиеналық тәртіптемесі. Теңіз шаянын сақтауға және тасымалдауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар. Шикізаттың азықтық құндылығы. Шикізатқа, ыдысқа және көмекші материалдарға қойылатын талаптар.
Білімдер:
- теңіз шаянының морфологиясын;
- санитария және гигиена негіздерін;
- еңбек гигиенасын;
- тұздап жабу жабдықтарын.
Іскерліктер:
- тағамдық инфекцияны анықтау;
- Технологиялық үрдістердің санитарлық-гигиеналық тәртіптемесін сақтай білу;
- Теңіз шаянын сақтауға және тасымалдауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптардың орындалуын қамтамасыз ету
КҚ 2.4.3
КҚ 2.4.6
АП.02
Теңіз шаянын өңдеу технологиясы
Теңіз шаянын қайта өңдеу. Теңіз шаяндарын аудан шығару, теңіз шаянының еті, оны мүшелеу, қайнату, қайнатылған және салқындатылған теңіз шаянының дене бөлшектері, теңіз шаянын сұрыптау.
Білімдер:
- Теңіз шаянын қайнатуды, етін сұрыптауды, дайындау технологиясын.
Іскерліктер:
- Теңіз шаяны етін стерилдеу;
- Конвервілерді сақтау мерзімін;
- Шикізатты дайындауға қойылатын стандарт талаптарын білу.
КҚ 2.4.2
КҚ 2.4.3
АП.00
Біліктілігі: 122105 2 Теңіз өнімдері мен балықтан тағамдар әзірлеуші
АП.01
Теңіз өнімдері мен балық өндіру
Тұздау тәсілдері, оның сипаттамасы. Тұздау режимдері. Тұздау түрлері. Тұздалған балықты сақтау және оның сапасына қойылатын талаптар. Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы мен жабдықтары. Теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы мен жабдықтары. Еңбек қауіпсіздігінің ережесін сақтау.
Білімдер:
- тұздау тәсілдерін;
- балықты өңдеу ережесін;
- балықты суық сұйық ортада салқындату ережесін;
- теңіз өнімдерін өңдеу технологиясы мен жабдықтарын;
Іскерліктер:
- балықты кептіру;
- тұздалған балықты сақтауды және оның сапасына қойылатын талаптарды;
- теңіз өнімдерін өңдеуді.
КҚ 2.5.1
КҚ 2.5.2
АП.02
Теңіз өнімдері мен балық кулинариясы
Шала өнімдерді даярлау. Балық жаншымасы мен одан жасалатын тағамдарды дайындау технологиясы. Шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптар. Санитарлық талаптар. Сақтау және тасымалдау шарттары.
Білімдер:
- балық жаншымасы мен одан жасалатын тағамдарды дайындау технологиясын;
- санитарлық талаптарды;
- сақтау және тасымалдау шарттарын.
Іскерліктер:
- шала өнімдерді даярлауды;
- шикізаттар мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптарды сақтауды.

ПК 2.5.3
ПК 2.5.5
ПК 2.5.6
СД.00
Квалификация: «Оператор линии в производстве пищевой продукции»
СД.01
Рыбное производство
Основы микробиологии. Морфология и физиология микроорганизмов. Влияние внешней среды. Основы санитарии и гигиены.
Гигиена труда.
Производственная санитария и профилактика травматизма. Понятие о пище и питании. Пищевые инфекции, отравления. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация. Санитарно- гигиенический режим технологических процессов. Санитарно-гигиенические требования к хранению и транспортировке рыбы. Государственный и
ведомственный контроль.
Пищевая ценность сырья. Требования к сырью, таре и вспомогательным материалам.
Подъемно-транспортное оборудование. Оборудование для дефростации. Моечные и сортировочные машины. Рыборазделочные машины. Рыбопосольное оборудование. Оборудование для измельчения. Закаточное оборудование.
Знания:
-морфологию, анатомию и физиологию рыб;
- влияние внешней среды на биотические взаимоотношения рыб, возраст и рост, размножение, миграции;
-морфологию и физиологию микроорганизмов;
-микробиологию рыбного производства;
Основы санитарии и гигиены;
-Государственный и ведомственный контроль; - влияние внешней среды;
-гигиену труда;
-закаточное оборудование.
Умения:
-производить профилактику травматизма;
-определять пищевые инфекции, отравления и гельминтозные заболевания;
-производить дезинфекцию, дезинсекцию, дератизацию;
- соблюдать санитарно- гигиенический режим технологических процессов;
- обеспечить санитарно-гигиенические требования к хранению и транспортировке рыбы;
-химический состав рыбы;
-пищевую ценность сырья;
ПК 2.1.1
ПК 2.1.5
СД.02
Технология выпуска готовой продукции
Характеристика тары для расфасовки готовой продукции. Мойка тары. Моющие средства и их применение, режим мойки. Контроль чистоты тары. Работа упаковочных машин. Сущность и технология процесса. Этикетировка продукции. Общие сведения о пастеризации рыбного производства. Методы пастеризации. Хранение продукции. Значение средней пробы. Стандартизация и контроль качества продукции. Контроль за соблюдением стандартов. Формы и методы контроля качества. Оценка уровня качества продукции. Организация технологического контроля на предприятии
Знания:
-характеристику тары для расфасовки готовой продукции;
-моющие средства и их применение, режим мойки;
-работу упаковочных машин;
-сущность и технологию процесса;
-общие сведения о пастеризации рыбного производства;
-правила и порядок контроля готовой продукции;
-значение средней пробы;
-задачи заводской и цеховой лабораторий;
Умения:
-контролировать чистоту тары;
-применять методы пастеризации;
-правильно хранить продукцию;
-производить этикетировку продукции;
-контролировать качество продукции;
-контролировать соблюдение стандартов;
-оценивать уровень качества продукции;
-организовать технологию работы предприятия.

КҚ 2.5.3
КҚ 2.5.5
КҚ 2.5.6
АП.00
Біліктілігі: 122106 2-Тағам өнімі өндірісіндегі жүйелердің операторы
АП.01
Балық өндірісі
Микробиология негіздері. Микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясы. Сыртқы ортаның әсері. Балық өндірісінің микробиологиясы; санитария және гигиена негіздері. Еңбек гигиенасы. Өндірістік санитария және жарақаттанудың алдын алу. Тамақ және тамақтану туралы түсінік. Тамақтық инфекция, улану және гельминтоздық аурулар. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация. Технологиялық үрдістердің санитарлық-гигиеналық тәртіптемесі. Балықты сақтауға және тасымалдауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар. Мемлекеттік және ведомстволық бақылау. Шикізаттың азықтық құндылығы.
Шикізатқа, ыдысқа және көмекші материалдарға қойылатын талаптар. Көтерме–транспорттық жабдықтар. Дефростацияға қажет жабдықтар. Жуу және сұрыптау машиналары. Балықты бөлшектеу машиналары. Балықты тұздау жабдықтары. Ұсақтауға арналған жабдықтар. Тұздап жабу жабдықтары.
Білімдер:
- Микроорганизмдердің морфологиясы мен физиологиясын;
- Балықтардың биотикалық қарым-қатынасына сыртқы ортаның әсерін, жасын және өсуін, көбеюін, өрісін;
- Балық өндірісінің микробиологиясын;
- Санитария мен гигиена негіздерін;
- Мемлекеттік және ведомстволық бақылауды;
- Сыртқы ортаның әсерін;
- Еңбек гигиенасын;
- Тұздап жабу жабдықтарын.
Іскерліктер:
- Жарақаттанудың алдын алу;
- Тамақтық инфекция, улану және гельминтоздық ауруларды анықтай білу;
- Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізе білу;
- Технологиялық үрдістердің санитарлық-гигиеналық тәртіптемесін сақтай білу;
- Теңіз өнімдерін сақтауға және тасымалдауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптардың орындалуын қамтамасыз ету.
- Шикізаттың азықтық құндылығын анықтау.
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.5
АП.02
Дайын өнімдерді шығару технологиясы
Дайын өнімдерді бөлшектеп орауға арналған ыдыстардың сипаттамасы. Ыдыстарды жуу. Жуғыш құралдар, оларды қолдану, жуу режимі. Ыдыстардың тазалығына бақылау жасау. Орауыш машиналардың жұмысы. Үдеріс технологиясы мен мәні. Өнімдерді этикеттеу. Балық өндірісін пастерлеу туралы жалпы мағлұматтар. Пастерлеу әдістері. Өнімдерді сақтау. Өндіріске технохимиялық бақылау. Дайын өнімдерді бақылау ережесі мен тәртібі.Орташа сынаманың мәні. Зауыттық және цехтық зертханалардың міндеттері. Өнім сапасын бақылау және стандарттау. Стандарттардың сақталуына бақылау жасау.
Сапаны бақылау түрлері мен әдістері. Өнім сапасының деңгейін бағалау. Кәсіпорындарда технологиялық бақылауды ұйымдастыру.
Білімдер:
- дайын өнімдерді бөлшектеп орауға арналған ыдыстардың сипаттамасын;
- жуғыш құралдарды, оларды қолдануды, жуу режимін;
- орауыш машиналардың жұмысын;
- үдеріс технологиясы мен мәнін;
- балық өндірісін пастерлеу туралы жалпы мағлұматтарды;
- дайын өнімдерді бақылау ережесі мен тәртібін;
- орташа сынаманың мәнін;
- зауыттық және цехтық зертханалардың міндеттерін;
Іскерліктер:
- ыдыстардың тазалығына бақылау жасауды;
- пастерлеу әдістерін қолдануды;
- өнімдерді дұрыс сақтауды;
- өнімдерді этикеттеуді;
- өнім сапасын бақылауды;
- стандарттардың сақталуына бақылау жасауды;
- өнім сапасының деңгейін бағалауды;
- кәсіпорындардың жұмыс технологиясын ұйымдастыруды.

ПК 2.6.2
ПК 2.6.3
ПК 2.6.5
СД.03
Оборудование линии в производстве пищевой продукции
Сведения из технической механики. Детали машин. Их назначение, характеристика, виды соединений, характер работы. Машина и механизм. Приборы контроля температуры, приборы контроля уровня и измерения массы, приборы для измерения расхода и количества продуктов, приборы контроля давления, приборы для определения влажности воздуха, приборы для измерения плотности жидкости. Моечные машины, укупорочный автомат, этиуитировочные автоматы. Безопасность труда
Знания:
-характеристики, виды соединения, характер работы деталей машин;
-моечные машины, укупорочный автомат, этикетировочные автоматы;
-контрольно-измерительные приборы;
Умения:
-применять приборы контроля температуры, приборы контроля уровня и измерения массы, приборы для измерения расхода и количества продуктов, приборы учета и контроля тары и готовой продукции, приборы контроля давления, приборы для определения влажности воздуха, приборы для измерения содержания СО2, приборы для измерения плотности жидкости.
ПК 2.6.4
ПК 2.6.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПО.01
Ознакомительная практика Инструктаж по организации рабочего места и безопасности труда. Первичная обработка сырья, технологическая характеристика сырья, принципы и способы консервирования рыбного и не рыбного сырья.
Технический осмотр.
Ознакомление с техническим состоянием техники. Усвоение приемов ремонта,техники, вспомогательных механизмов, электрооборудования.
Знакомство с видами периодичностью и технологии технического обслуживания и ремонта техники
Знания:
-теоретические основы и технологии производства основных видов пищевой кормовой и технической рыбной продукции
-виды технического осмотра, основные приемы ремонта двигателей и механизмов
Умения:
-определять качества сырья органолептическими, физическими и химическими методами
-проводить техническое обслуживание и ремонт техники -устранять неисправности
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.3.1
ПК 2.4.5
ПО.02
Учебная практика
Строение и формы тела рыб. Основы микробиологии. Основы санитарии и гигиены. Гигиена труда. Производственная санитария и профилактика травматизма.
Санитарные гигиенические требования к хранению и транспортировке рыб
Знания:
-правила по техники безопасности при работе с оборудованиями;
Умения:
-характеризовать систематику рыб;
-определять пищевые инфекции, отравления и гиметозные заболевания
ПК 2.1.2
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.6.6
ПП.00
Профессиональная практика
ПП. 01
Технологическая практика.
Обучение производится на предприятиях по специальной программе. При обучении рекомендуется уделять особое внимание вопросам изучения оборудования в рабочих и аварийных состояниях, оказание квалифицированной первой (доврачебной) помощи, применению противопожарных средств
Технология приготовления рыбного фарша и изделий из него, приготовление полуфабрикатов. Требования к качеству сырья и готовой продукции. Условия хранения и транспортировки
Знания:
-характеристику тары для расфасовки готовой продукции
-общие сведения пастеризации рыбной продукции;
-задачи и обязанности лаборатории
Умения:
-контролировать чистоту тары;
-производить этикетировку продукции
-соблюдать требования стандартов
-приготавливать полуфабрикаты
-соблюдать требования качества сырья и готовой продукции
ПК 2.3.1

КҚ 2.6.2
КҚ 2.6.3
КҚ 2.6.5
АП.03
Тамақ өнімдері өндірісіндегі желілер жабдықтары
Техникалық механикадан мағлұматтар. Машиналардың тетіктері. Олардың атқаратын міндеті, сипаттамасы, қосылыс түрлері, жұмыс сипаттамасы. Машина және механизм. Температураны бақылау құралдары, деңгейді бақылау және массаны өлшеу құралдары, өнімдердің мөлшері мен шығынын өлшеуге арналған құралдар, қысымды бақылау құралдары, ауаның ылғалдылығын анықтауға арналған құралдар, сұйықтың тығыздығын өлшеуге арналған құралдар. Жуу машиналары, тығындаушы автомат, этикеттеуші автоматтар.
Білімдер:
- машиналардың тетіктерінің жұмыс сипаттамасын, қосылыс түрлерін, сипаттамасын;
- жуу машиналарын, тығындаушы автоматты, этикеттеуші автоматтарды;
- бақылау – өлшеу құралдарын;
Іскерліктер:
- температураны бақылау құралдарын, деңгейді бақылау және массаны өлшеу құралдарын, өнімдердің мөлшері мен шығынын өлшеуге арналған құралдарды, дайын өнімдер мен ыдыстарды есепке алу және бақылау құралдарын, қысымды бақылау құралдарын, ауаның ылғалдылығын анықтауға арналған құралдарды, СО2 құрамын өлшеуге арналған құралдарды, сұйықтың тығыздығын өлшеуге арналған құралдарды қолдануды.
КҚ 2.6.4
КҚ 2.6.6
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО.00
Өндірістік оқыту
ӨО 01
Таныстыру практикасы. Жұмыс орнын ұйымдастыру және еңбек қауіпсіздігі бойынша нұсқау.
Шикізатты алғашқы өңдеу, шикізаттың технологиялық сипаттамасы, балық және балық емес шикізаттарды консервілеу әдістері мен ұстанымдары.
Техникалық байқау. Техниканың техникалық жағдайымен танысу. Техниканы, көмекші механизмдерді электржабдықтарды жөндеу технологиясымен, мерзімділігімен, түрлерімен танысу.
Іскерліктер:
- Тағамдық, азықтық және техникалық балық өнімдерінің негізгі түрлерінің өндірісінің теориялық негіздері мен технологияларын;
- Техникалық байқау түрлерін, қозғалтқыштар мен механизмдерді жөндеудің негізгі тәсілдерін;
Дағдылар:
- Шикізаттың сапасын органолептикалық, физикалық және химиялық әдістермен анықтау;
- Техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру;
- Техниканы жөндеу, ақауларды жою.
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.8
ӨО.02
Оқу практикасы.
Балық денесінің құрылысы және формалары. Микробиология негіздері. Санитария және гигиена негіздері. Еңбек гигиенасы. Өндірістік санитария және жарақаттанудың алдын алу. Балықты сақтау және тасымалдауға қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар
Іскерліктер:
- қондырғалармен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін;
Орындай білу керек:
- Балық жүйесін сипаттау;
- Тағамдық инфекцияны, улануды, гиметоздық ауруларды анықтау.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.8
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Технологиялық практика. Оқыту кәсіпорындарда арнайы бағдарлама бойынша жүргізіледі. Оқыту барысында жұмыс жасап тұрған және апатты жағдайдағы қондырғыларды оқып-үйрену сұрақтарына, алғашқы медициналық көмек көрсетуге, өртке қарсы құралдарды қолдануға аса көңіл бөлу қажет. Балық турамасын (фаршты), одан жасалатын өнімдерді дайындау технологиясы, жартылай фабрикаттарды дайындау. Шикізаттың және дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар. Сақтау және тасымалдау шарттары (жағдайы).
Іскерліктер:
- дайын өнімді өлшеп орауға арналған ыдыстың сипаттамасын;
- балық өнімдерін пастерлеу туралы жалпы мәліметтер;
- зертхананың мақсаттары мен міндеттері;
Дағдылар:
- уылдырықты және теңіз өнімдерін технологиялық өңдеу бойынша кешенді операциялар орындау;
- Жартылай фабрикаттарға қойылатын стандарт талаптарын орындау;
Өнімнің ақауларын жою,
шикізаттың және дайын
өнімнің сапасына
қойылатын талаптарды сақтау.
КҚ 2.3.1

ПК 2.1.1.Выполнять комплекс операций по технологической схеме обработки рыбы
ПК 2.1.2. Классифицировать признаки пищевой инфекции
ПК 2.1.3. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии
ПК 2.1.4. Определять качественную оценку обрабатываемой рыбы
ПК 2.1.5. Определить сроки хранения рыбы
ПК 2.1.6. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены
ПК 2.1.7. Определять болезни рыб и гельминтозные заболевания
2.2 122102 2 –Обработчик морепродуктов
ПК 2.2.1. Выполнять комплекс операций по технологической схеме обработки морепродуктов
ПК 2.2.2 Производить экономические расчеты в обработки морепродуктов
ПК 2.2.3. Изменять технологию производства морепродуктов
ПК 2.2.4. Определять аспекты развития организации как субъект рыночной экономики
ПК 2.2.5. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии
ПК 2.2.6. Работать с нормативными документами
ПК 2.2.7. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены
2.3 122103 2 –Обработчик икры
ПК 2.3.1. Выполнять комплекс операций по технологической схеме обработке икры
ПК 2.3.2. Определять сроки хранения икры
ПК 2.3.3. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии
ПК 2.3.4. Определять гельминтозные заболевания
ПК 2.3.5. Соблюдать техническую документацию
ПК 2.3.6. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены
2.4 122104 2 –Обработчик крабов
ПК 2.4.1. Выполнять комплекс операций по технологической схеме обработке крабов
ПК 2.4.2. Подготавливать сырье для консервирования
ПК 2.4.3. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии
ПК 2.4.5. Определять сроки хранения крабов
ПК 2.4.6. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены.
2.5 122105 2-Кулинар изделий из рыбы и морепродуктов
ПК 2.5.1.Выполнять комплекс операций по Технологической схеме кулинарных изделий.
ПК 2.5.2. Выпускать продукцию, соответствующей по качеству требованиям действующей документации.
ПК 2.5.3. Определять доброкачественность кулинарных изделий из рыбы и морепродуктов.
ПК 2.5.4.Рассчитывать по принятой методологии Основные экономические показатели.
ПК 2.5.5.Устранить дефекты продукции с использованием знаний микробиологии.
ПК 2.5.6. Соблюдать правила безопасности труда, санитарии и гигиены.
2.6 122106 2-
Оператор линии в производстве пищевой продукции
ПК 2.6.1. Выполнять комплекс операций по технологической схеме пищевой продукции.
ПК 2.6.2. Устранять дефекты продукции с использованием знаний микробиологии.

КҚ 2.1.1 Балық өңдеудің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.1.2 Тағамдық инфекциялардың белгілерін жіктеу;
КҚ 2.1.3 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.1.4 Өңделетін балықты сапалық және сандық бағалау.
КҚ 2.1.5 Балықтың сақталу мерзімдерін анықтау;
КҚ 2.1.6 Еңбек қауіпсіздігі, санитария және гигиена ережелерін сақтау.
КҚ 2.1.7 НД мен жұмыс жасау.
2.2.
122102 2-Теңіз өнімдер өңдеуші
КҚ 2.2.1. Теңіз өнімдерін өңдеудің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.2.2 Теңіз өнімдерін өңдеуге экономикалық есептеулер жүргізу;
КҚ 2.2.3. Теңіз өнімдері өндірісінің технологиясын өзгерту;
КҚ 2.2.4 Нарықтық экономика субъектісі ретіндегі ұйымдардың даму аспектілерін анықтау;
КҚ 2.2.5 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.2.6 Стандарттау бойынша нормативтік құжаттармен жұмыс істеу;
КҚ 2.2.7 Еңбек қауіпсіздігі, санитария және гигиена ережелерін сақтау.
2.3 122103 2-Уылдырық өңдеуші
КҚ 2.3.1. Уылдырық өңдеудің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.3.2 Уылдырықты сақтау мерзімдерін анықтау;
КҚ 2.3.3 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.3.4 Гельмитоздық ауруларды анықтау;
КҚ 2.3.5 Техникалық құжаттамаларды жүргізу;
КҚ 2.3.6 Еңбек қауіпсіздігі, санитария және гигиена ережелерінің сақтау.
2.4 122104 2-Краб өңдеуші
КҚ 2.4.1. Теңіз шаянын өңдеудің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.4.2. Консервілеуге арнап шикізат дайындау;
КҚ 2.4.3 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.4.4 Теңіз шаянын сақтау мерзімдерін анықтау;
КҚ 2.4.5 Техникалық құжаттамаларды жүргізу НД сақтау
КҚ 2.4.6. Еңбек қауіпсіздігі, санитария және гигиена ережелерін сақтау.
2.5 122105 2-Теніз өнімдері мен балықтан тағамдар әзірлеуші кулинар
КҚ 2.5.1. Аспаздық өнімдердің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.5.2 Қолданыстағы құжаттамалардың талаптарына сәйкес сапа бойынша өнім шығару;
КҚ 2.5.3 Балық пен теңіз өнімдерінен жасалған аспаздық тағамдардың сапасын анықтау;
КҚ 2.5.4 Қабылданған әдіснама бойынша негізгі экономикалық көрсеткіштерді есептеу;
КҚ 2.5.5 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;
КҚ 2.5.6 Еңбек қауіпсіздігі, санитария және гигиена ережелерін сақтау.
2.6
122106 2-Тағам өнімі өндірісіндегі жүйелердің операторы
КҚ 2.6.1. Тамақ өнімдерінің технологиялық сұлбасы бойынша операциялар кешенін орындау;
КҚ 2.6.2 Микробиология білімін пайдалана отырып, өнімдердің ақауларын жою;

ПК 2.6.3. Применять сырье и вспомогательные материалы в рыбном производстве.
ПК 2.6.4. Выполнять работы на оборудовании для рыбного производства.
ПК 2.6.5. Применять основные правила и  документы сертификации.
ПК 2.5.6. Использовать противопожарную, экобиозащитную технику.
3.1.Специалист среднего звена
122107 3 – Техник-технолог
ПК 3.7.1. Понимать чертежи и схемы по профилю специальности
ПК 3.7.2. Правильно эксплуатировать электрооборудование и электроприводы производственных механизмов и устройств
ПК 3.7.3. Анализировать конструктивные особенности основных механизмов
ПК 3.7.4. Применять требования нормативных документов к основным видам продукции и процессов
ПК 3.7.5. Применять основные правила и документы сертификации Республики Казахстан
ПК 3.7.6. Осуществлять контроль орудий рыболовства в соответствии с правилами рыболовства
ПК 3.7.7. Производить расчеты по оценке плавучести и устойчивости судов
ПК 3.7.8. Соблюдать в производстве санитарные правила
Приложение 242
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1200000- Производство, монтаж,
эксплуатация и ремонт
Специальность: 1222000-Производство консервов и пищеконцентратов
Квалификации: 122201 2- Аппаратчик стерилизации
122202 2- Аппаратчик варки
122203 2- Машинист закаточных машин
122204 2- Машинист расфасовочно-упаковочных машин
122205 2- Машинист разливочно-наполнительных автоматов
122206 2- Аппаратчик пароводотермического агрегата
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
на базе основного среднего образования
План учебного процесса
Индекс
циклов
и дис-
циплин
Наименование
циклов и
дисциплин
Форма контроля
Обьем учебного времени
(час.)
Распре-
деление
по семестрам*
экзамен
зач-
ет
коли-
чество
контроль-
ных
работ
курсовой
проект
(работа)
всего
из них
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие
(лабо-
раторно-
практи-
ческие)
занятия
курсовой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Общеобразова-
тельные дисциплины

КҚ 2.6.3 Балық өндірісіне шикізат пен қосалқы материалдарды пайдалану;
КҚ 2.6.4 Балық өндірісіне арналған жабдықтарда жұмыс түрлерін орындау;
КҚ 2.6.5 Сертификаттау құжаттарын және негізгі ережелерді қолдану;
КҚ 2.6.6 Құрал жабдықтармен жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау
3. Орта буын маманы
3.7 122107 3-Техник технолог
КҚ 3.7.1 Балық өнімдерінің, дайын өнімнің сапасын тексеруге құжаттар жүйесін қолдану;
КҚ 3.7.2 Технологиялық құрал жабдықтарды дұрыс пайдалану;
КҚ 3.7.3 Программамен сәйкестенген сынамасына химиялық зерттеу жүргізу;
КҚ 3.7.4 Балық өнімдер өндірісінде қолданылатын микроорганизмдерді сипаттау;
КҚ 3.7.5 Қарапайым микробиологиялық зерттеулер атқару және алынған нәтижелерге баға беру;
КҚ 3.7.6 Негізгі технологиялық және тоңазытқыш құралдарға бақылау жүргізу
КҚ 3.7.7 Сапасыз өнімнің және шикі заттың ақау шығымын талдау.
КҚ 3.7.8 Өндірістік санитарлық ережесін сақтау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
242-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200 000 - Өндіру, монтаждау, пайдалану және жөндеу
Мамандығы: 1222 000 - Консервілер және тағам концентраттары өндірісі
Біліктілігі: 122201 2 - Стерилдеу аппаратшысы
122202 2 - Пісіру аппаратшысы
122203 2 - Бұрап жабу машиналарының машинисі
122204 2 - Бөлеуші-буып-түюші машиналар машинисі
122205 2 - Құю-толтыру автоматтарының машинисі
122205 2 - Құю-толтыру автоматтарының машинисі
122206 2 - Бу-су-жылу агрегатының аппаратшысы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі: 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер және пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атауы
Бақылау нысаны
Оқу сағатының көлем
(сағ.)
Семестрлер бойынша бөлу
емтихан
сынақ
бақылау жұмысынң саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер

1. Специальная технология
«Аппаратчик стерилизации»
Устройство стерилизаторов различных систем, мостовых кранов и электротельферов схему коммуникаций и арматуры,температурный режим и продолжительность процесса стерилизации в зависимости от размера банок и характера консервов,формулы стерилизации,способы регулирования процесса стерилизации по показаниям контрольно-измерительных приборов,принцип работы применяемых регулирующих приборов.
Ведение процесса стерилизации консервов в стерилизаторах различных систем. Регулирование по показаниям контрольно-измерительных и регулирующих приборов давления пара, подачи и спуска воды Контроль своевременности загрузки консервов в стерилизаторы, выгрузки из них и начала процесса стерилизации. Наладка обслуживаемого оборудования и арматуры.
Знания: современное техническое оборудование; правила по технике безопасности при работе с оборудованиями
Умения: эксплуатировать технологическое оборудование, включая наладку и регулировку.
БК 2
ПК 2.1.1.-2.1.2
СД.05
2. Специальная технология «Аппаратчик варки»
Должен изучить технологическую схему обслуживаемого участка, сущность технологического процесса, параметры технологического режима и правила регулирования процесса, устройство, принцип работы основного и вспомогательного оборудования, физико-химические и технологические свойства сырья и готовой продукции,правила отбора проб и методику выполнения анализов схему коммуникаций,методику расчета дозировки компонентов и подбора оптимального режима варки.:
Ведение технологического процесса варки в производствах ионообменных и фенолформальдегидных смол и лаков, мочевино-формальдегидных смол, полисульфидов, полихлорвинилового пластиката, фаолита, эпоксидных лаков и органических полупродуктов или ведение технологического процесса варки продуктов на участках, оснащенных сложным оборудованием, с одновременным руководством аппаратчиками более низкой квалификации. Расчет количества сырья. Подготовка оборудования к работе; дозирование сырья согласно расчета; конденсация, сушка. При варке лаков – уваривание, растворение, фильтрация, охлаждение, слив в сборники.Выбор оптимального режима варки.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания: современное техническое оборудование; правила по технике безопасности при работе с оборудованиями
Умения: эксплуатировать технологическое оборудование, включая наладку и регулировку.
БК 1-6
ПК 2.2.1.- 2.2.4.
СД.06
3. Специальная технология «Машинист закаточных машин»
Должен изучить устройство обслуживаемых автоматических, полуавтоматических и ручных закаточных машин и автоматов,требования, предъявляемые к качеству закатки и заварки банок,различия в видах жести и алюминиевой ленты для закатки отдельных видов продукции,степень наполнения банок, размеры банок, крышек, правила и порядок маркировки,правила пользования шаблонами, применяемым контрольно-измерительным инструментом.
Ведение процесса закатки наполненных банок на автоматических закаточных машинах производительностью от 50 до 150 банок/мин и на закаточных машинах, синхронно спаренных с соусонаполнителем (дозатором, маслонаполнителем), производительностью до 150 банок/мин. Ведение процесса закатки банок на ручных и полуавтоматических закаточных машинах. Ведение процесса заварки наполненных стералконовых банок на автоматах. При обслуживании соусонаполнителя регулирование подачи соуса, масла, маринада, наблюдение за уровнем его в наполнителе, периодическое наполнение разливочной емкости. Загрузка крышек в магазин закаточной машины или автомата. Контроль качества укупорки путем периодической проверки закатки и заварки банок. Наладка автоматов и машин в процессе работы, устранение мелких неисправностей в их работе.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
Знания: современное техническое оборудование; правила по технике безопасности при работе с оборудованиями
Умения: эксплуатировать технологическое оборудование, включая наладку и регулировку.
БК 1-6
ПК 2.3.1.-2.3.3.
СД.07
4. Специальная технология «Машинист расфасовочно-упаковочных машин»
Ведение процесса расфасовки и упаковки готовой продукции и изделий на расфасовочно-упаковочных машинах, полуавтоматах и автоматах под руководством машинистов более высокой квалификации. Периодический контроль качества упаковки и наклейки этикеток. Проверка количества упакованных изделий по счету. Завертывание различных изделий поштучно в бумагу, фольгу, целлофан и другой оберточный материал на завертывающих машинах-полуавтоматах с ручной подачей изделий на завертку. Ведение процесса разлива различной жидкой продукции в банки, бутылки, флаконы, пузырьки, сборники, дозаторы и т.п. и укупорка ее на полуавтоматических машинах. Регулирование уровня наполнения тары продуктом. Устранение неисправностей в работе обслуживаемого оборудования.
Знания:
принцип работы обслуживаемого оборудования; назначение и условия применения контрольно-измерительных инструментов; порядок оформления сопроводительных документов; требования, предъявляемые к качеству продукции; технические условия и государственные стандарты на расфасовку и упаковку продукции; способы заправки машин оберточно-упаковочным материалом; технологический режим разлива жидкостей и укупорки тары.

1. Арнайы технология
«Стерилдеу аппаратшысы»
Әр жүйедегі стерилдеу аппаратының құрылысы, электротельферлер көтергіштер сызбасы, залалсыздандыру температуралық режимі және әрекеттер ұзақтығы, ыдыстардың сыйымдылығы және консервілер сұрыптары, формуласы, бақылап - өлшеу көрсеткіштері бойынша залалсыздандыру әрекетін реттеу түрі, реттеу приборларының жұмыс әрекеті.
Залалсыздандырудың әртүрлі әрекетін консервілерді заласыздандыруға енгізу,
Бақылап-өлшеу приборлары көрсетілімі бойынша бу қысымын реттеу, залалсыздандыру әрекеттерін бақылау. Жұмыс істеген жабдықтарды күтім жасау.
Білімдер:
жабдықтар техникалық өзгерістерін; жабдықтарда жұмыс кезіндегі техникалық қауіпсіздік ережесінің сақталуын.
Іскерліктер:
Техникалық жабдықтарды пайдалану; жөндеу және реттеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 2
КҚ 2.1.1.-2.1.2
АП 03
2. Арнайы технология
«Пісіруші аппаратшысы»
Түрлі-түсті пигмент дайындау технологиялық процесін жүргізу. Суда еритін тұздарды алып тастау үшін өнімді синтездеу, қышқылдандыру, қалпына келтіру, жуу процестерін жүргізу. Бақылау-өлшеу аспаптары бойынша регламентке сәйкес белгіленген ортаның температурасын, вакуумын реттеу. Сынама алу. Күрделі емес талдауларды жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері негізінде қоспаларды есептеу (химиялық формулаларды пайдалана отырып). Әр түрлі компоненттерді аппаратқа мөлшерлеп салу. Технологиялық картаға жазба жазу. Жабдықтың ақаулықтарын жою. Біліктілігі анағұрлым төмен аппаратшыларды басқару.
Білімдер:
түрлі-түсті пигмент дайындау технологиялық процесі, қолданылатын шикізаттардың физикалық-химиялық қасиеттері мен шикізат пен дайын өнімнің техникалық талаптары, сынамаларды іріктеу ережесі және талдау жүргізу әдістемесі, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы мен оларды пайдалану ережесі, химиялық формулаларды пайдалана отырып, есептеу әдістері
Іскерліктер:
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша процесті реттеу ережесі.
БҚ 1-6
КҚ 2.2.1.- 2.2.4.
АП 03
3. Арнайы технология
«Бұрап жабу машиналарының машинисі»
Автоматикалық және жартылай автоматикалық машиналардың құрылысымен танысу және қолмен жабу бұрап жабу машиналары, жабу сапасын анықтау талабы, алюминий және қалбырдан жасалған ленталар айырмашылықтары, шыны ыдыстарды толтыру деңгейі, шыны ыдыстардың көлемі, қақпақтар, маркілеу ережесі мен тәртібі, қолданылатын бақылап-өлшеу құралдарымен жұмыс істеу.
Бұрап жабу машиналарын шыныларды толтыру әрекетін автоматтандыру. Жабу қалпақшаларын автомат және жабу машинасының магазиніне тиеу. Жұмыс әрекетіне ауық ауық бақылау жасау. Жұмыс істеу кезінде автоматтар мен машиналарды, жұмыс кезіндегі ақауларды оңдау.
Білімдер:
жабдықтар техникалық өзгерістерін; жабдықтарда жұмыс кезіндегі техникалық қауіпсіздік ережесінің сақталуын.
Іскерліктер:
Техникалық жабдықтарды пайдалану; жөндеу және реттеу жұмыстарын жүргізу.
БҚ 1-6
КҚ 2.3.7.-2.3.3.
АП 03
4. Арнайы технология
«Бөлеуші-буып-түюші машиналар машинисі»
Дайын өнімдерді «Бөлеуші-буып-түюші» машиналарға автоматталған және жартылай автоматталған машиналардың әрекетіне жоғары білікті мамандардың басқаруымен іске асыру.
Буылған заттардың сапасын әрдайым бақылау. Есеп бойынша буылған заттардың санын анықтау. Әртүрлі заттарды қағазбен, фольга целлофан және басқа материалдармен орау. Сұйық өнімдерді шыны ыдыстарға және басқа да ыдыстарға әрекеттерін автоматтандыру және жартылай автоматтандыру. Ыдыстарға өнімдердің толтыру деңгейін реттеу. Жабдықтардың ақауларын жою.
Білімдер:
жабдықтардың техникалық өзгерістерін; жабдықтарда жұмыс кезіндегі техникалық қауіпсіздік ережесінің сақталуын, бақылап-өлшеу құралдарын құжаттарды рәсімдеу, өнімдерге қойылатын талаптар, буып бөлеуші түюші жұмыстарына жұмысында мемлекеттік стандарттар, сұйықтарды құю технологиялық режимдері.
Іскерліктер:
Техникалық жабдықтарды пайдалану; жөндеу және реттеу жұмыстарын жүргізу

ПК 2.1.1. Владеть различными методами химического, физического и физико-химического анализа
ПК 2.1.2 Оценивать санитарное состояние пищевых продуктов, проводить профилактические мероприятия, предупреждающие их порчу
2.2. 122202 2- Аппаратчик варки
ПК 2.2.1 Обеспечивать своевременную переработку и реализацию скоропортящихся продуктов сельского хозяйства
ПК 2.2.2 Оперативно выявлять и устранять причины нарушения технологического процесса, оценивать качество плодов, овощей и готовой продукции
ПК 2.2.3 Выполнять основные анализы сырья, полуфабрикатов и готовой продукции по переработке плодов, ягод и овощей, на содержание в них основных компонентов и наличие предусмотренных стандартами качеств
ПК 2.2.4. Определять в растительном сырье и продуктах его переработки пищевую ценность
2.3. 122203 2- Машинист закаточных машин
ПК 2.3.1. Осуществлять правильную эксплуатацию оборудования
ПК 2.3.2. Оборудование, способы регулировки машин и аппаратов
ПК 2.3.3. Правила их безопасного обслуживания
2.4. 122204 2- Машинист расфасовочно-упаковочных машин
ПК 2.4.1. Принцип работы обслуживаемого оборудования
ПК 2.4.2. Выделять основные направления автоматизации производственных процессов.
ПК 2.4.3. Налаживать применяемое оборудование на режим обработки.
ПК 2.4.4. Технические условия и государственные стандарты на расфасовку и упаковку продукции
2.5. 122205 2- Машинист разливочно-наполнительных автоматов
ПК 2.5.1 Осуществлять контроль за используемым инструментом.
ПК 2.5.2. Обеспечивать выполнение санитарно-технологических мероприятий на рабочем месте и в производственной зоне, норм и правил по охране труда.
ПК 2.5.3. Технологический режим разлива жидкостей и укупорки тары
ПК 2.5.4. Соблюдать правила безопасности труда.
2.6. 122206 2- Аппаратчик пароводотермического агрегата
ПК 2.6.1. Работать по инструкции программными средствами
ПК 2.6.2. Читать простейшие электронные схемы
ПК 2.6.3. Выполнять техническое обслуживание
применяемого оборудования
ПК 2.6.4.Осуществлять контроль за используемым инструментом.
3. Специалист среднего звена
122207 3-Техник-технолог
ПК.3.7.1 Оформление технологических документов соответственно нормативной базе.
ПК.3.7.2 Применение требований документов основным видам продукции.
ПК.3.7.3.Применение документов по системе качества.
ПК.3.7.4.Оценка и исследование при контроле продукции.
ПК.3.7.5. Использование знаний о тенденции при участии микроорганизмов.
ПК.3.7.6. Регулирование тенденций,контрольные измерения параметров и применение оборудований для их регулирования.
ПК. 3.7.7. Применение компьютерных и телекоммуникационных оборудований.
Приложение 247
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования 1200000 – Производство, монтаж,
эксплуатация и ремонт (по отраслям).
Технология производства пищевых продуктов
Специальность: 1224000 - Производство молочной продукции*

КҚ 2.1.1. Физикалық, химиялық және физика-химиялық талдаудың әртүрлі әдістерін меңгеру
КҚ 2.1.2. Өнімдердің санитарлық жағдайын бағалау және олардың бүлінуінен сақтандыратын профилактикалық шараларды меңгеру.
2.2 132202 2-Пісіру аппаратшысы
КҚ 2.2.1. Өнімді және өсімдік шикізаттарын өңдеуде азықтық бағалығын анықтау.
КҚ 2.2.2. Өнімді және өсімдік шикізаттарын өңдеуде талдау әдістерін меңгеру.
КҚ 2.2.3 Тез бұзылатын ауыл шаруашылық өнімдерін қайта өңдеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.2.4 Өңдеудің технологиялық процестерін жүзеге асыру.
2.3 122203 2-Бұрап жабу машиналарының машинисі
КҚ 2.3.1 Машиналар мен жабдықтардың реттеу және техникалық қауіпсіздік ережесін сақтау
КҚ 2.3.2 Өндіріс экономикасын, еңбек ұйымдастыру, жаңа техника мен оның технологиясын меңгеру.
КҚ 2.3.3 Жабдықтарға техникалық күтім және ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу
2.4 122204 2-Бөлеуші-буып-түюші машиналар машинисі
КҚ 2.4.1 Жұмыс жасайтын машиналардың жұмыс қызметін жетік меңгеру.
КҚ 2.4.2 Бақылап-өлшеу құралдарының жұмысын меңгеру және қолдану.
КҚ 2.4.3 Дайын өнімдер құжаттарын рәсімдеуді жүргізу.
КҚ 2.4.4 Бөлеуші-буып-түю жұмысының өнімдердің техникалық ережесі және мемлекеттік стандартқа сәйкес жүргізу.
2.5 122205 2-Құю-толтыру автоматтарының машинисі
КҚ 2.5.1 Құю-толтыру машинасының технологиялық жұмыс тәсілдерін жетік меңгеру.
КҚ 2.5.2 Бақылап-өлшеу приборларының ерекшеліктерін білу.
КҚ 2.5.3 Автоматтық құралдардың технологиялық жүйеге сәйкес электр жабдықтар техника қауіпсіздігін сақтау ерекшеліктерді пайдалану.
КҚ 2.5.4 Тасымалдаушы жүйелер мен машиналар құрылысын толық меңгеру.
2.6 122206 2-Бу-су-жылу агрегатының аппаратшысы
КҚ 2.6.1 Бағдарламалық орталық нұсқауымен жұмыс жасау.
КҚ 2.6.2 Электронды схемаларды оқу және оны түсіну.
КҚ 2.6.3 Қолданыстағы машиналарға техникалық күтім жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.6.4 Қолданылатын құрал-жабдықтардың стандартқа сәйкестігін бақылау.
3. Орта буын маманы
3.1 1222073-Техник-технолог
КҚ 3.7.1. Технологиялық құжаттаманы нормативтік базаға сәйкес рәсімдеу.
КҚ 3.7.2. Негізгі өнім түрлеріне құжат талаптарын қолдану.
КҚ 3.7.3. Сапа жүйесіне құжаттаманы қолдану.
КҚ 3.7.4. Өнімдерді бақылау барысында зерттеулер жүргізу және баға беру.
КҚ 3.7.5. Микроорганизмдердің қатысуымен үрдістер туралы білімді пайдалану.
КҚ 3.7.6. Үрдістерді реттеу, бақылауға арналған параметрлерді өлшеу және реттеу құралдарын пайдалану.
КҚ 3.7.7. Компьютерлік және телекоммуникациялық құралдарды пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
247-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1220000 – Өндіру, монтаж, эксплуатация және жөндеу (сала бойынша). Тамақ өнімін өндіру технологиясы
Мамандығы: 1224000 - Сүт өнімдерінің өндірісі

180
ПП. 04
Производственная практика
288
ПП. 05
Преддипломная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
72
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профес-
сиональной подготовлен-
ности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
3312
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 251
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1224000 – «Производство молочной продукции»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
План учебного процесса
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
СЭД. 01
Социально-экономические дисциплины
СЭД. 01
Культурология
Понятие культур. Культура и цивилизация. Культура в современном мире. Культура народов, населявших территорию Казахстана в первобытную эпоху. Средневековая культура племенных союзов и казахских ханств IX-XIIв.в. Культура древних цивилизаций на территории Казахстана. Культура населения Казахстана XIV-XVв.в. Культура Казахстана в XVI-XVIIв.в. Культура Казахстана в XVIII в. Культура Казахстана в XIX в. Казахстан в годы революционных событий и установления Советской власти. Культурное строительство в 20-30-е г.г. Наука, народное образование, литература в годы Великой Отечественной войны. Наука и культура.
Знания: Генезис культуры, а также отдельных явлений и процессов в культуре; определение места и роли человека в культурных процессах.
Умения:
Воспитывать интерес к культуре и науке. Исследовать развитие различных культур, выделение связей между элементами культуры, типологии культур и лежащих в их основе норм, ценностей и символов (культурных кодов).
БК 4
СЭД. 02
Основы политологии и социологии
Социология как наука. Общество, как социокультурная система. Социальные общности. Социальные и этнонациональные отношения. Личность: ее социальные роли и социально поведение. Социальные конфликты и способы их разрешения. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения. Политическое сознание. Политическая культура. Мировая политика и международные отношения. Социально-политические процессы в Казахстане.
Знания:
Мировая политика; политическая культура; социология, как наука
Умения:
Разрешать социальные конфликты
БК 4
СЭД. 03
Основы права
Право: понятие, источники, система. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Личность, право, правовое государство. Юридическая ответственность человека. Основные отрасли права. Судебная система Республики Казахстан. Правоохранительные органы.
Знания:
Понятие право, Конституция Республики Казахстан, Всеобщая декларация прав человека, юридическая ответственность человека.
Умения:
Нести юридическую ответственность
БК 4
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Физическая культура
Роль физической культуры в подготовке специалистов.
Формирование здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического и спортивного совершенствования. Профессиональная прикладная физическая подготовка.
Знания: Основы здорового образа жизни; представление о роли физической культуры в профессиональном и социальном развитии человека
Умения:
Использовать полученные знания для укрепления здоровья, для достижения жизненных и профессиональных целей, добиваться физического совершенствования
БК 3
ПД 00
Профессиональные дисциплины
ОПД.03
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Графическое оформление чертежей. Проекционное черчение и техническое рисование. Схемы.
Знания:
Единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения
Умения:
Читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики
БК 1, БК 2;
ПК 2.2.7.; ПК 2.3.5.; ПК 2.4.4.; ПК 2.5.3.; ПК 2.6.7.
ОПД. 02
Электротехника
Электротехника: электрическое поле, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, основы электропривода; передача и распространение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники; электронные приборы; электронные выпрямители и стабилизаторы; электронные усилители; электронные генераторы и измерительные приборы; электронные устройства автоматики и вычислительной техники, микропроцессоры и микро-ЭВМ.
Знания:
Основы электротехники и электропривода; основы электроники и микропроцессорной техники; параметры электрического поля и электромагнетизма; сущность явлений, происходящих в электрических и магнитных цепях; элементы устройства и основные характеристики электроизмерительных приборов
Умения:
Производить расчет параметров электропривода; выполнять расчет простейших электрических цепей; читать и составлять несложные электрические цепи; пользоваться средствами электроизмерений.
БК 1, БК 2, БК 3, БК 6, БК 9;
ПК 2.3.4.; ПК 2.7.4.;
ОПД. 03
Основы рыночной экономики
Система экономики Казахстана. Рыночный механизм хозяйствования и принципы его функционирования. Виды рынков. Понятие о предприятии, его устав. Производственная структура предприятия. Предприятия в системе рыночной экономики. Принцип организации основного и вспомогательного производства. Планирование производства. Основы, принципы и методы управления.
Знания:
Экономические показатели развития отрасли; формы организации предприятий; виды оплаты труда; факторы, влияющие на качество и конкурентоспособность продукции; схему анализа данных по произведенным расчетам;
Умения:
Производить самостоятельно расчеты экономических показателей;
использовать экономическую информацию в профессиональной деятельности
БК 8;
ПК 2.1.4.; ПК 2.2.3.; ПК 2.2.4;

180
КП. 04
Өндірістік практика
288
КП. 05
Диплом алды практика
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
2880
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
3312
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
251-қосымша
1224000 Сүт өнімдерінің өндірісі мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклі және кәсіби практика бойынша білім бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Цикл индексі
Практика және пәндердің негізгі тараулары және атауы
Қалыптасатын білім, іскерлік және дағды,
Қалыптасатын
құзырлықтардың
коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ӘЭП. 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП. 01
Мәдениеттану
Мәдениет туралы түсінік. Мәдениет және өркениет. Қазіргі әлем мәдениеті. Қазақстан территориясында мекендеген алғашқы халықтардың мәдениеті. Тайпалық одақтың ортағасырлық мәдениеті және IX-XIIғ.ғ. қазақ хандығы. Қазақстан территориясындағы ежелгі өркениет мәдениеті. XIV-XVғ.ғ. Қазақстандағы халықтардың мәдениеті. Қазақстандағы XVI-XVIIғ.ғ. мәдениет. Қазақстандағы XVIIIғ. мәдениет. Қазақстандағы XIX ғ. мәдениеті. Қазақстан төңкерістік оқиға жылдарында және Кеңес үкіметінің орнауы. 20-30-ж.ж. Мәдени құрылыстардың көтерілуі. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы әдебиет, халықтық білім, ғылым. Ғылым және мәдениет.
Білімдер:
Қазақстанда мәдениеттің және ғылымның дамуы.
Іскерліктер:
Мәдениетке және ғылымға қызығушылықтарын арттыруға тәрбиелеу.
БҚ4
ӘЭП. 02
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану ғылымы. Қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі. Әлеуметтік қоғам. Әлеуметтік және ұлттық қатынас. Жекелік: оның әлеуметтік рөлі және әлеуметтік тәртібі. Әлеуметтік қақтығыс және тәсілдері олардың рұқсаты. Саясаттану негіздері. Саяси үкімет және саяси қатынас. Саяси сана. Саяси мәдениет. Әлемдік саясат және халықаралық қатынастар. Қазақстанда әлеуметтік-саяси процестер.
Білімдер:
әлемдік саясат; әлемдік мәдениет; әлеуметтану ғылымы.
Іскерліктер:
Әлеуметтік қақтығыстар.
БҚ 4
ӘЭП. 03
Құқық негіздері
Құқық: түсінік, көздері, жүйесі. Қазақстан Республикасы Конституциясы. Жалпыға бірдей адам құқығының декларациясы. Жекелік, құқық, құқықты мемлекет. Адамның заңгерлік жауаптылығы. Құқықтың негізгі саласы. Қазақстан Республикасы сот жүйесі. Құқық қорғау органдары.
Білімдер:
құқық түсінігі, Қазақстан Республикасының Конституциясы. Жалпыға бірдей адам құқығының декларациясы, адамның заңды жауапкершілігі.
Іскерліктер:
заңды жауапкершілік.
БҚ 4
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Дене тәрбиесі
Мамандарды даярлауда дене тәрбиесінің рөлі.
Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметті-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Жеке тұлғаны және спортты жетілдіру негіздері Кәсіби жеке тұлғаны дайындау.
Білімдер:
салауатты өмір салты негіздері; Адамның кәсіби және әлеуметтік дамуында дене тәрбиесінің рөлі туралы білу;
Іскерліктер:
денсаулықты нығайту үшін алған білімдерін пайдалану, Өмір жетістігі және кәсіби мақсаты үшін, жеке тұлғаны жетілдіре білуге тырысу керек.
БҚ 3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу
Чертеждерді графикалық безендіру. Проекциялық сызу және техникалық бейнелеу. Сызба.
Білімдер:
Құрастырма құжаттарының бірыңғай жүйесі (ЕСКД); Чертеждер мен нобайларды орындауды қабылдау және ережесі; геометриялық сызу негіздері және проекциялық сызу.
Іскерліктер:
Мамандықтар бойынша чертеждерді безендіру және орындау, оның ішінде компьютерлік графика әдістері.
БҚ 1,
БҚ 2;
КҚ 2.2.6;
КҚ 2.3.5;
КҚ 2.4.4;
КҚ 2.5.3;
КҚ 2.6.7.
ЖКП. 02
Электротехника
Электротехника: электр өрісі, үнемі және ауысымдағы тоқтың электр цепі, электромагнетизм, электрлік өлшеу, үнемі және ауысымдағы тоқтың электр машиналары трансформаторлар, основы электр жетегі; электр энергиясын тасымалдау.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері; электронды құралдар; электронды түзегіштер және стабилизаторлар; электронды күшейткіштер; электронды генераторлар және өлшеу құралдары; автоматиканың электронды құрылғылары және есептеу техникасы, микропроцессорлар және микро-ЭВМ.
Білімдер:
Электротехника және электр өрісі негіздері; электроника негіздері және микропроцессорлы техника; электр өрісінің параметрлары және электромагнетизм; Электрлік және магнитті цептерде болатын құбылыстардың маңызы; Электрлік өлшеу құралдарының негізгі сипаттамасы және құрылғы элементтері.
Іскерліктер:
Электр жетегі параметрларының есебін жүргізу; қарапайым электрлік цептердің есебін орындау; күрделі емес электрлік цептерді құрастыру және оқу; Электрлік өлшеу құралдарын пайдалану.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 6,
БҚ 9;
КҚ 2.3.4;
КҚ 2.6.4;
КҚ 3.7.7;
КҚ 3.7.8.
ЖКП. 03
Нарықтық экономика негіздері
Қазақстандағы экономика жүйесі. Шаруашылықтың нарықтық механизмі және принциптері олардың функциялануы. Нарық түрлері. Өнеркәсіп туралы түсінік, және оның жарғысы. Өнеркәсіптің өндірістік құрлымы. Нарықтық экономика жүйесіндегі өнеркәсіп. Негізгі және көмекші өндірісті үйымдастыру принциптері. Өндірісті жоспарлау. Басқарудың принциптері және әдістерінің негіздері.
Білімдер:
Саланың дамуының экономикалық көрсеткіштері, өнеркәсіптің ұйымдастыру формалары; Еңбекті төлеу түрлері; Бәсекеге қабілетті өнімнің және сапасына әсер ететін факторлары; Өндірістік есептер бойынша берілген анализдің сызбасы;
Іскерліктер:
Экономикалық көрсеткіштердің өздігінен есебін жасау; Кәсіби қызметте экономикалық ақпараттарды пайдалану.
БҚ 8;
КҚ 2.1.4;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.4;

ПК 2.5.6.
ОПД. 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Требования к качеству молока и молочных продуктов по ГОСТ.
Знания:
Требования к качеству молока и молочных продуктов по ГОСТ.
Умения:
Проводить оценку качества готового продукта
БК 1;БК 2; БК 3; БК 5
ПК 2.1.9.; ПК 2.2.8.; ПК 2.5.10
ОПД. 05
Производство пищевой продукции
Технология производства пищевых продуктов
Знания: Технология производства пищевых продуктов
Умения: Вырабатывать пищевые продукты
БК 1, БК 2, БК 3, БК 7
ПК 2.5.1.; ПК 2.5.2.
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация:
122401 2 – Маслодел
СД.01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов. Технология сливочного масла. Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания: Производство всех видов сливочного масла
Умения: Вырабатывать масло, производить расчеты молочной промышленности
БК 1-5,
БК 7
ПК 2.1.1.; ПК 2.1.2.; ПК 2.1.3.; ПК 2.1.4.
СД. 02
Технологическое оборудование для производства молока и молочных продуктов
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока и молочных продуктов. Оборудование для транспортировки молока, молочных продуктов и рабочих жидкостей. Оборудование для производства сливочного мала. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных продуктов. Эксплуатация технологического оборудования, электрооборудования.
Знания: Устройство оборудования по выработке масла
Умения: Вести процесс производства сливочного масла на поточных линиях различных типов и в маслоизготовителях непрерывного действия, эксплуатировать технологическое оборудование, электрооборудование
БК 1-4
ПК 2.1.1.
СД. 03
Специальная технология
Регулирование режима пастеризации, дезодорации и маслообразования. Сепарирование сливок. Приготовление смеси наполнителей, внесение смеси или других компонентов: поваренной соли, бактериальной закваски. Проверка качества изготовления масла. Наблюдение за равномерным наполнением ящиков маслом, контроль веса, смена ящиков. Подготовка масла к отгрузке.
Знания: Регулирование режима пастеризации, дезодорации и маслообразования
Сепарирование сливок. Приготовление смеси наполнителей, внесение смеси или других компонентов: поваренной соли, бактериальной закваски. Проверка качества изготовления масла. Наблюдение за равномерным наполнением ящиков маслом, контроль веса, смена ящиков. Подготовка масла к отгрузке.
Умения: Проверять качество изготовления масла
БК 1-9
ПК 2.1.1. – 2.1.8.
Квалификация:

КҚ 2.5.6.
ЖКП. 04
Стандартизация, сертификация және метрология негіздері
МЕМСТ бойынша сүт және сүт өнімдерінің сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер:
МЕМСТ бойынша сүт және сүт өнімдерінің сапасына қойылатын талаптар.
Іскерліктер:
Дайын өнім сапасына баға жүргізу.
БҚ 1;
БҚ 2;
БҚ 3;
БҚ 5
КҚ 2.1.9;
КҚ 2.2.8;
КҚ 2.5.10
ЖКП. 05
Тамақ өнімінің өндірісі
Тамақ өнімінің өндірісінің технологиясы
Білімдер:
Тамақ өнімінің өндірісінің технологиясы
Іскерліктер:
Тамақ өнімдерін өңдеу.
БҚ 1,
БҚ 2,
БҚ 3,
БҚ 7
КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.2.
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 122401 2 – Май жасаушы
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің технология
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Жинау, тасымалдау, сүтті өңдеу. Сүтті жылыдай өңдеу. Технология бактериалды ашытқылар технологиясы және препараттар. Май технологиясы. Сүт өндірісінің өндірістік есептері.
Білімдер:
Майдың барлық түрлерін өндіру.
Іскерліктер:
Сүт өнеркәсібінде өндіру есебінен майды өңдеу.
БҚ 1-5, БҚ 7
КҚ 2.1.1;
КҚ 2.1.2;
КҚ 2.1.3;
КҚ 2.1.4.
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтар
Сүт және сүт өнімдерін сақтау, қабылдау, тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін және жұмыс сұйықтығы тасымалдау үшін жабдықтар. Майды өндіру үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін жуу, құю, орау жабдықтары. Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
Білімдер:
Май өңдеу бойынша құрылғы жабдықтары.
Іскерліктер:
Толассыз жүйеде түрлі типтерде майды өңдеу процесін жүргізу және май жасаудың үздіксіз әдісі. Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
БҚ 1-4
КҚ 2.1.1.
АП. 03
Арнайы технология
Пастерлеу, дезодорация және май жасау кестесін реттеу. Кілегейлерді тарту. Қосатын қоспаларды дайындау, қоспаларды енгізу немесе басқа компоненттер: ас тұзы, бактериалды ашытқылар. Май дайындаудың сапасын тексеру. Жәшіктерді маймен тең толтыруды бақылау, таразыны бақылау. Жәшіктерді ауыстыру. Майды тиеуге дайындау.
Білімдер:
Пастерлеу, дезодорация және май жасау кестесін реттеу. Кілегейлерді тарту. Қосатын қоспаларды дайындау, қоспаларды енгізу немесе басқа компоненттер: ас тұзы, бактериалды ашытқылар. Май дайындаудың сапасын тексеру. Жәшіктерді маймен тең толтыруды бақылау, таразыны бақылау. Жәшіктерді ауыстыру. Майды тиеуге дайындау.
Іскерліктер:
Майды дайындаудың сапасын тексеру.
БҚ 1-9
КҚ 2.1.1.– 2.1.8.

122402 2 – Сыродел
СД.01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов. Технология сыра. Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания: Технология производства сыров; возможные пороки сыра и методы их предупреждения требования, предъявляемые к качеству используемого сырья и сыра
Умения: Вырабатывать сыры
БК 1-5,
БК 7
ПК 2.2.1.; ПК 2.2.3.; ПК 2.2.4.
СД. 02
Технологическое оборудование для производства молока и молочных продуктов
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока и молочных продуктов. Оборудование для транспортировки молока, молочных продуктов и рабочих жидкостей. Оборудование для производства сыра. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных продуктов. Эксплуатация технологического оборудования, электрооборудования.
Знания: Устройство обслуживаемого оборудования
Умения: Готовить оборудование к работе, эксплуатировать технологическое оборудование, электрооборудование
БК 1-4
ПК 2.2.7.; ПК 2.2.7.
СД. 03
Специальная технология
Регулирование жирности смеси перед свертыванием. Внесение закваски, растворов свертывающего фермента и химикатов, доведение смеси до необходимой температуры свертывания. Наблюдение за процессом свертывания. Определение готовности сгустка. Разрезка сгустка, постановка и обработка зерна, второе нагревание. Удаление сыворотки, регулирование молочнокислого процесса, частичная посолка сырной массы в зерне, вымешивание сырного зерна. Передача готового зерна с сывороткой на формование при переливном способе формования. Образование и подпрессовка пласта при формовании сыра в ваннах, участие в разрезке пласта и укладка брусков сырной массы в формы при формовании вручную. Контроль за процессом самопрессования и прессования сыра, передачей его в солильное отделение.
Знания: Регулирование жирности смеси перед свертыванием. Внесение закваски, растворов свертывающего фермента и химикатов, доведение смеси до необходимой температуры свертывания. Наблюдение за процессом свертывания. Определение готовности сгустка. Разрезка сгустка, постановка и обработка зерна, второе нагревание. Удаление сыворотки, регулирование молочнокислого процесса, частичная посолка сырной массы в зерне, вымешивание сырного зерна. Передача готового зерна с сывороткой на формование при переливном способе формования. Образование и подпрессовка пласта при формовании сыра в ваннах, участие в разрезке пласта и укладка брусков сырной массы в формы при формовании вручную. Контроль за процессом самопрессования и прессования сыра, передачей его в солильное отделение.
Умения: Определять готовность сгустка

Біліктілігі: 122402 2 – Ірімшік  жасаушы
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Жинау, тасымалдау, сүтті өңдеу. Сүтті жылыдай өңдеу. Технология бактериалды ашытқылар технологиясы және препараттар. Ірімшік технологиясы. Сүт өндірісінің өндірістік есептері.
Білімдер:
Ірімшікті өндіру технологиясы; ірімшіктің бүліну мүмкіндігі және әдістері оларды ескерту талаптары,
Іскерліктер:
Ірімшікті өңдеу
БҚ 1-5, БҚ 7
КҚ 2.2.1;
КҚ 2.2.3;
КҚ 2.2.4.
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтар
Сүт және сүт өнімдерін сақтау, қабылдау, тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін және жұмыс сұйықтығы тасымалдау үшін жабдықтар. Сырды өндіру үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін жуу, құю, орау жабдықтары. Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
Білімдер:
Қызметтік жабдықтардың құрылғылары.
Іскерліктер:
жұмысқа жабдықтарды даярлау, Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
БҚ 1-4
КҚ 2.2.6;
КҚ 2.2.7.
АП. 03
Арнайы технология
Ұйыту алдында қоспаның майлылығын реттеу. Ұйытуда қажетті температураға дейін қоспаларды қосу, химикаттар және ұйытылған фермент ерітінділерін, ашытқыларды енгізу. Ұю процесін қадағалау. Қоюлықтың дайындығын анықтау. Қою бөлігі, өнімді өңдеу және қою, Екінші рет қыздыру. Сарысуын алу, қышқыл сүт процесін реттеу. Форма тәсіліне құю барысында формалауға сарысумен дайын өнімді беру. Ваннада сырды қалыптастыру барысында, престеу және жасау. Қолдан қалыптастыру барысында форманы жасау. Өздігінен пресстелу және сырдың престелуіне бақылау.
Білімдер:
Ұйытуда қажетті температураға дейін қоспаларды қосу, химикаттар және ұйытылған фермент ерітінділерін, ашытқыларды енгізу. Ұю процесін қадағалау. Қоюлықтың дайындығын анықтау. Қою бөлігі, өнімді өңдеу және қою, Екінші рет қыздыру. Сарысуын алу, қышқыл сүт процесін реттеу. Форма тәсіліне құю барысында формалауға сарысумен дайын өнімді беру. Ваннада сырды қалыптастыру барысында, престеу және жасау. Қолдан қалыптастыру барысында форманы жасау. Өздігінен пресстелу және сырдың престелуіне бақылау.
Іскерліктер:
Дайын қоюлықты анықтау.

БК 1-9
ПК 2.2.1.-2.2.7
Квалификация:
122403 2 – Аппаратчик охлаждения молочных продуктов
СД.01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов. Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания: Технология молока и молочных продуктов
Умения: Вырабатывать молоко и молочные продукты
БК 1-5, БК 7
ПК 2.3.1.; ПК 2.3.2.; ПК 2.3.6.
СД. 02
Технологическое оборудование для производства молока и молочных продуктов
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока и молочных продуктов. Оборудование для транспортировки молока, молочных продуктов и рабочих жидкостей. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных продуктов. Эксплуатация технологического оборудования, электрооборудования.
Знания: Устройство и принцип действия технологического оборудования для производства различных молочных продуктов и их фасовки; правила безопасной эксплуатации при работе с оборудованием; правила мойки оборудования.
Умения: Составлять график технологических процессов; рассчитывать и подбирать оборудование в соответствии с технологией производства молочных продуктов; эксплуатировать технологическое оборудование, электрооборудование.
БК 1- 4
ПК 2.3.4.; ПК 2.3.5.; ПК 2.3.7.; ПК 2.3.8.
СД. 03
Специальная технология
Устройство обслуживаемого оборудования; основы технологии производства сгущенного молока и других молочных консервов; правила ведения процесса кристаллизации лактозы при охлаждении; требования, предъявляемые государственными стандартами и технологической инструкцией к процессу охлаждения сгущенного молока, кофе (какао) со сгущенным молоком и их консистенции; назначение и типы применяемых контрольно-измерительных приборов.
Знания: Устройство обслуживаемого оборудования; основы технологии производства сгущенного молока и других молочных консервов; правила ведения процесса кристаллизации лактозы при охлаждении; требования, предъявляемые государственными стандартами и технологической инструкцией к процессу охлаждения сгущенного молока, кофе (какао) со сгущенным молоком и их консистенции; назначение и типы применяемых контрольно-измерительных приборов
Умения: Контролировать и регулировать процесс охлаждения молочных продуктов
БК 1-9
ПК 2.3.1. – 2.3.8.
Квалификация:
122404 2 – Аппаратчик пастеризации и охлаждения молока
СД.01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов.
Знания: Технология молока
Умения: Вырабатывать молоко.
БК 1-5,
БК 7
ПК 2.4.1.; ПК 2.4.3.; ПК 2.4.5.; ПК 2.4.6.
СД. 02
Технологическое оборудование для производства молока и молочных продуктов
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока. Оборудование для транспортировки молока, молочных продуктов и рабочих жидкостей. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных продуктов. Эксплуатация технологического оборудования, электрооборудования.
Знания: Устройство и принцип действия технологического оборудования для производства различных молочных продуктов и их фасовки; правила безопасной эксплуатации при работе с оборудованием; правила мойки оборудования
Умения: Составлять график технологических процессов; рассчитывать и подбирать оборудование в соответствии с технологией производства молочных продуктов; эксплуатировать технологическое оборудование, электрооборудование

БҚ 1-9
КҚ 2.2.1.-2.2 7.
Біліктілігі: 122403 2 – Сүт өнімдерін салқындату аппаратшысы
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Жинау, тасымалдау, сүтті өңдеу. Сүтті жылыдай өңдеу. Технология бактериалды ашытқылар технологиясы және препараттар. Май технологиясы. Сүт өндірісінің өндірістік есептері.
Білімдер:
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы
Іскерліктер:
Сүт және сүт өнімдерін өңдеу.
БҚ 1-5, БҚ 7
КҚ 2.3.6;
КҚ 2.3.2;
КҚ 2.3.6.
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтар
Сүт және сүт өнімдерін сақтау, қабылдау, тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін және жұмыс сұйықтығы тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт өнімдерін салқындату үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін жуу, құю, орау жабдықтары. Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
Білімдер:
Түрлі сүт өнімдерін өндіру үшін, технологиялық жабдықтар принциптері және құрылғылары. Және оларды орау, жұмысты орындау барысында, қауіпсіздікті эксплуатациялаудың ережелері.
Іскерліктер:
Технологиялық процестер кестесін құрастыру; Сүт өнімдерін өндіру технологиясына сәйкес жабдықтарды таңдау және есептеу; Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
БҚ 1-4
КҚ 2.3.4;
КҚ 2.3.5;
Қ 2.3.7;
КҚ 2.3.8.
АП. 03
Арнайы технология
Қызмет етуші құрылғылар жабдықтары; қоюланған сүт өндіру технологиясының және басқа да сүт консервілерінің негіздері; Салқындату барысында лактоза кристаллизациясы процесін жүргізу. Мемлекеттік стандарттар талаптары және қоюланған сүтпен кофе, қоюланған сүтті салқындату процесіне технологиялық нұсқаулықтар талаптары және олардың консистенциясы; қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының типтері және тағайындау.
Білімдер:
Қызмет етуші құрылғылар жабдықтары; қоюланған сүт өндіру технологиясының және басқа да сүт консервілерінің негіздері; Салқындату барысында лактоза кристаллизациясы процесін жүргізу. Мемлекеттік стандарттар талаптары және қоюланған сүтпен кофе, қоюланған сүтті салқындату процесіне технологиялық нұсқаулықтар талаптары және олардың консистенциясы; қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының типтері және тағайындау
Іскерліктер:
Сүт өнімдерін салқындату процесін реттеу және бақылау.
БҚ 1-9
КҚ 2.3.6.– 2.3.8.
Біліктілігі: 122404 2 – Сүтті пастерлеу және салқындату аппаратшысы
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Жинау, тасымалдау, сүтті өңдеу. Сүтті жылыдай өңдеу. Технология бактериалды ашытқылар технологиясы және препараттар. Май технологиясы. Сүт өндірісінің өндірістік есептері.
Білімдер:
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы
Іскерліктер:
Сүт және сүт өнімдерін өңдеу.
БҚ 1-5, БҚ 7
КҚ 2.4.1.;
КҚ 2.4.3.;
КҚ 2.4.5.;
КҚ 2.4.6.
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтар
Сүт және сүт өнімдерін сақтау, қабылдау, тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін және жұмыс сұйықтығы тасымалдау үшін жабдықтар. Сырды өндіру үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін жуу, құю, орау жабдықтары. Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
Білімдер:
Түрлі сүт өнімдерін өндіру үшін, технологиялық жабдықтар принциптері және құрылғылары.Және оларды орау, жұмысты орындау барысында, қауіпсіздікті эксплуатациялаудың ережелері.
Іскерліктер:
Технологиялық процестер кестесін құрастыру; Сүт өнімдерін өндіру технологиясына сәйкес жабдықтарды таңдау және есептеу; Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.

БК 1-4
ПК 2.4.2.; ПК 2.4.4.; ПК 2.4.7.
СД. 03
Специальная технология
Устройство обслуживаемого оборудования; требования, предъявляемые государственными стандартами и технологической инструкцией к процессу охлаждения и пастеризации молока; назначение и типы применяемых контрольно-измерительных
Знания: Устройство обслуживаемого оборудования; требования, предъявляемые государственными стандартами и технологической инструкцией к процессу охлаждения и пастеризации молока; назначение и типы применяемых контрольно-измерительных приборов
Умения: Контролировать и регулировать процесс охлаждения молочных продуктов
БК 1-9
ПК 2.4.1. – 2.4.7.
Квалификация:
122405 2 – Мастер производства цельномолочной и кисломолочной продукции
СД.01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов. Технология цельномолочной и кисломолочной продукции. Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания: Технология молока и молочных продуктов
Умения: Вырабатывать молоко, молочные и кисломолочные продукты
БК 1-5, БК 7
ПК 2.5.1.; ПК 2.5.2.; ПК 2.5.4.; ПК 2.5.5.; ПК 2.5.7.; ПК 2.5.8.; ПК 2.5.9.
СД. 02
Технологическое оборудование для производства молока и молочных продуктов
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока. Оборудование для транспортировки молока, молочных продуктов и рабочих жидкостей. Оборудование для производства цельномолочной и кисломолочной продукции. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных продуктов. Эксплуатация технологического оборудования, электрооборудования.
Знания: Устройство и принцип действия технологического оборудования для производства различных молочных продуктов и их фасовки; правила безопасной эксплуатации при работе с оборудованием; правила мойки оборудования
Умения: Составлять график технологических процессов; рассчитывать и подбирать оборудование в соответствии с технологией производства молочных продуктов, эксплуатировать технологическое оборудование
БК 1-4
ПК 2.5.3.
СД. 03
Специальная технология
Устройство обслуживаемого оборудования; состав и физико-химические свойства молока и вырабатываемых молочных продуктов; технологию производства цельномолочных продуктов, творога, творожных изделий и сметаны; назначение и типы применяемых контрольно-измерительных приборов; требования, предъявляемые к качеству используемого сырья и цельномолочной, кисломолочной продукции; нормы расхода используемых сырья и материалов; правила ведения учета и отчетности.
Знания: Устройство обслуживаемого оборудования; состав и физико-химические свойства молока и вырабатываемых молочных продуктов; технологию производства цельномолочных продуктов, творога, творожных изделий и сметаны; назначение и типы применяемых контрольно-измерительных приборов; требования, предъявляемые к качеству используемого сырья и цельномолочной, кисломолочной продукции; нормы расхода используемых сырья и материалов; правила ведения учета и отчетности.
Умения: Вести процесс производства пастеризованного молока, кисломолочной продукции, творога, сырково-творожных изделий, сметаны и других продуктов при выработке до 10 тыс. тонн в год

БҚ 1-4
КҚ 2.4.2.;
КҚ 2.4.4.;
КҚ 2.4.7.
АП. 03
Арнайы технология
Қызмет етуші құрылғылар жабдықтары; Мемлекеттік стандарт талаптары және сүтті пастерлеу және салқындату процесіне технологиялық нұсқаулар; қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының типтері және тағайындау.
Білімдер:
Қызмет етуші құрылғылар жабдықтары; Мемлекеттік стандарт талаптары және сүтті пастерлеу және салқындату процесіне технологиялық нұсқаулар; қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының типтері және тағайындау және сүт өнімдерін салқындату процесін реттеу.
БҚ 1-9
КҚ 2.4.1. – 2.4.7.
Біліктілігі: 122405 2 – Қаймағы алынбаған және ашымалы сүт өнімдерін жасау шебері
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Жинау, тасымалдау, сүтті өңдеу. Сүтті жылыдай өңдеу. Технология бактериалды ашытқылар технологиясы және препараттар. Май технологиясы. Сүт өндірісінің өндірістік есептері.
Білімдер:
Майдың барлық түрлерін өндіру.
Іскерліктер:
Сүт және қышқыл сүт өнімдерін өңдеу.
БҚ 1-5,
БҚ 7
КҚ 2.5.1;
КҚ 2.5.2;
КҚ 2.5.4;
КҚ 2.5.5;
КҚ 2.5.7;
КҚ 2.5.8;
КҚ 2.5.9.
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтар
Сүт және сүт өнімдерін сақтау, қабылдау, тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін және жұмыс сұйықтығы тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт және қышқыл сүт өнімдерін өндіру үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін жуу, құю, орау жабдықтары. Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
Білімдер:
Түрлі сүт өнімдерін өндіру үшін, технологиялық жабдықтар принциптері және құрылғылары. Және оларды орау, жұмысты орындау барысында, қауіпсіздікті эксплуатациялаудың ережелері.
Іскерліктер:
Технологиялық процестер кестесін құрастыру; Сүт өнімдерін өндіру технологиясына сәйкес жабдықтарды таңдау және есептеу; Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
БҚ 1-4
КҚ 2.5.3.
АП. 03
Арнайы технология
Қызмет етуші құрылғылар жабдықтары; Сүт және өңделетін сүт өнімдерінің құрамы және физикалық, химиялық қасиеттері; сүт өнімдерін өндіру технологиясы, ірімшік, ірімшік өнімдері және қаймақ; пайдаланылатын бақылау-өлшеу құралдарының типтері және тағайындау; Сүт және қышқыл сүтті пайдаланылатын шикізат талаптары; пайдаланылатын шикізат шығынының нормалары және материалдары; Есепті дұрыс жүргізу.
Білімдер:
Қызмет етуші құрылғылар жабдықтары; Сүт және өңделетін сүт өнімдерінің құрамы және физикалық, химиялық қасиеттері; сүт өнімдерін өндіру технологиясы, ірімшік, ірімшік өнімдері және қаймақ; пайдаланылатын бақылау-өлшеу құралдарының типтері және тағайындау; Сүт және қышқыл сүтті пайдаланылатын шикізат талаптары; пайдаланылатын шикізат шығынының нормалары және материалдары; Есепті дұрыс жүргізу.
Іскерліктер:
Жылына он мың тонна өңдеу барысында, сүтті пастерлеуді, қышқыл сүт өнімдерін, ірімшік, ірімшік өнімдерін, қаймақ және басқа да өнімдерді өндіру процесін жүргізу.

БК 1-9
ПК 2.5.1.- 2.5.9.
Квалификация:
122407 2 – Оператор автоматической линии производства молочных продуктов
СД.01
Технология молока и молочных продуктов
Общая технология молока и молочных продуктов. Сбор, транспортировка, обработка молока. Тепловая обработка молока. Технология бактериальных заквасок и препаратов. Производственные расчеты молочной промышленности.
Знания: Технология производства сухого и сгущенного молока, сухих детских молочных продуктов, молока стерилизованного; требования, предъявляемые к качеству используемого сырья и молочных продуктов
Умения: Оценивать качество молочных продуктов по данным лабораторных анализов
БК 1-5, БК 7
ПК 2.6.1.; ПК 2.6.2.; ПК 2.6.3.; ПК 2.6.5.; ПК 2.6.8.
СД. 02
Технологическое оборудование для производства молока и молочных продуктов
Оборудование для перевозки, приемки, хранения молока. Оборудование для транспортировки молока, молочных продуктов и рабочих жидкостей. Оборудование для производства цельномолочной и кисломолочной продукции. Оборудование для мойки, розлива, фасовки и упаковки молока и молочных продуктов. Эксплуатация технологического оборудования, электрооборудования.
Знания: Принципы действия технологического оборудования; устройство автоматической системы управления процессом производства молочных продуктов; правила эксплуатации обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов; схемы питания электрооборудования
Умения: Готовить контрольно-измерительные приборы, приборы автоматики и пульта управления к работе; эксплуатировать технологическое оборудование
БК 1-4
ПК 2.6.6., ПК 2.6.7.
СД. 03
Специальная технология
Ведение процесса приема, охлаждения, очистки, нормализации, сепарирования, тепловой обработки и хранения используемого сырья с пульта управления в определенной последовательности по заданной программе. Ведение процесса сгущения, гомогенизации, смешивания компонентов, стерилизации, сушки, охлаждения молочных продуктов и других работ, предусмотренных технологией, в автоматическом режиме с пульта управления. Вывод технологического оборудования нахолостой и рабочий режимы. Контроль и регулирование необходимых параметров процесса сепарирования сливок. Ведение процесса санитарной обработки оборудования автоматической линии производства молочных продуктов по заданной программе.
Знания: Ведение процесса приема, охлаждения, очистки, нормализации, сепарирования, тепловой обработки и хранения используемого сырья с пульта управления в определенной последовательности по заданной программе. Ведение процесса сгущения, гомогенизации, смешивания компонентов, стерилизации, сушки, охлаждения молочных продуктов и других работ, предусмотренных технологией, в автоматическом режиме с пульта управления. Вывод технологического оборудования нахолостой и рабочий режимы. Контроль и регулирование необходимых параметров процесса сепарирования сливок. Ведение процесса санитарной обработки оборудования автоматической линии производства молочных продуктов по заданной программе.
Умения: Вести процесс сгущения, гомогенизации, смешивания компонентов, стерилизации, сушки, охлаждения молочных продуктов и других работ, предусмотренных технологией, в автоматическом режиме с пульта управления

БҚ 1-9
КҚ 2.5.1.- 2.5.9.
Білікітілігі: 122406 2 – Сүт өнімдері өндірісіндегі автоматты желілер операторы
АП.01
Сүт және сүт өнімдерінің технологиясы
Сүт және сүт өнімдерінің жалпы технологиясы. Жинау, тасымалдау, сүтті өңдеу. Сүтті жылыдай өңдеу. Технология бактериалды ашытқылар технологиясы және препараттар.Май технологиясы. Сүт өндірісінің өндірістік есептері.
Білімдер:
Құрғақ және қою сүт өндіру,құрғақ балалар сүт өнімдерін технологиясы, пастерленген сүт өнімдері, стерилизген сүт өнімдеріне қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
Берілген зертханалық сүт өнімдерінің сапасын бағалау
БҚ 1-5,
БҚ 7
КҚ 2.6.1.;
КҚ 2.6.2.;
КҚ 2.6.3.;
КҚ 2.6.5.;
КҚ 2.6.8.
АП. 02
Сүт және сүт өнімдерін өндіру үшін технологиялық жабдықтар
Сүт және сүт өнімдерін сақтау, қабылдау, тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін және жұмыс сұйықтығы тасымалдау үшін жабдықтар. Сүт және қышқыл сүт өнімдерін өндіру үшін жабдықтар. Сүт және сүт өнімдерін жуу, құю, орау жабдықтары. Технологиялық жабдықтар, электрлік жабдықтарды эксплуатациялау.
Білімдер:
Технологиялық жабдықтар принциптері; Сүт өнімдерін өндіру процесін басқару жүйесінің автоматты құрылғысы; Қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының жабдықтарын қызмет ету эксплуатациясының ережесі; Электр жабдықтарының сызбасы
Іскерліктер:
Бақылау-өлшеу құралдарын дайындау, Жұмыста автоматика және пульт құралдары басқару; Технологиялық жабдықтарды эксплуатациялау;
БҚ 1-4
КҚ 2.6.6.,
КҚ 2.6.7.
АП. 03
Арнайы технология Салқындату, қабылдау, тазалау, қалыпқа келтіру, сүт тарту, процестерін жүргізу. Тапсырылған бағдарламалар бойынша пайдаланылатын шикізатты пультпен басқаруды сақтау және жылуды өңдеу. Қоюланған сүт, гомогенизация, компоненттерді араластыру, стерилизация, сүт өнімдерін салқындату, кептіру және пультті басқарудың автоматты кестесінде қарастырылған технологиялық процестерді жүргізу. Технологиялық жабдықтар және жұмыс кестесі. Кілегейлерді тарту процесінің қажетті параметрлерін реттеу және бақылау. Берілген бағдарлама бойынша сүт өнімдерінің өндірісінің автоматты жүйесінің автоматты жабдықтарын санитарлық өңдеу процестерін жүргізу.
Білімдер:
Салқындату, қабылдау, тазалау, қалыпқа келтіру, сүт тарту, процестерін жүргізу. Тапсырылған бағдарламалар бойынша пайдаланылатын шикізатты пультпен басқаруды сақтау және жылуды өңдеу. Қоюланған сүт, гомогенизация, компоненттерді араластыру, стерилизация, сүт өнімдерін салқындату,  кептіру және пультті басқарудың  автоматты кестесінде қарастырылған технологиялық процестерді жүргізу. Технологиялық жабдықтар және жұмыс кестесі. Кілегейлерді тарту процесінің қажетті параметрлерін реттеу және бақылау. Берілген бағдарлама бойынша сүт өнімдерінің өндірісінің автоматты жүйесінің автоматты жабдықтарын счанитарлық өңдеу процестерін жүргізу.
Іскерліктер:
Қоюланған сүт, гомогенизация, компоненттерді араластыру, Сүт және сүт өнімдері және басқа жұмыстар, пультті басқарудың автоматты режимінде қарастырылған технологиялар; стерилизация, кептіру, салқындату процестерін жүргізу.

2.1. 122401 2 – Маслодел*
ПК 2.1.1 Контролировать технологический процесс производства масла;
ПК 2.1.2 Применять знания о составе молока и его биохимических свойствах;
ПК 2.1.3 Составлять и оформлять отчет о выработанной молочной продукции;
ПК 2.1.4 Вести учет по выработке масла;
ПК 2.1.5 Соблюдать санитарные нормы и правила на предприятиях молочной промышленности;
ПК 2.1.6 Наблюдать за равномерным наполнением ящиков;
ПК 2.1.7 Проверять качество изготовления масла;
ПК 2.1.8 Определять биохимический состав и свойства молочных продуктов в процессе их производства;
ПК 2.1.9 Проводить стандартизацию готовых продуктов
2.2. 122402 2 – Сыродел*
ПК 2.2.1 Контролировать технологический процесс производства сыра;
ПК 2.2.2 Применять знания о биохимических процессах при производстве сыра;
ПК 2.2.3 Составлять и оформлять отчет о расходе сырья;
ПК 2.2.4. Вести учет по выработке сыра;
ПК 2.2.5 Соблюдать санитарные нормы и правила на предприятиях молочной промышленности;
ПК 2.2.6 Подготавливать оборудования к работе;
ПК 2.2.7 Наполнять ванны или сыроизготовители нормализованным молоком;
ПК 2.2.8 Проводить стандартизацию готовых продуктов
2.3. 122403 2 - Аппаратчик охлаждения молочных продуктов*
ПК 2.3.1 Осуществлять процесс охлаждения сгущенного молока с сахаром, кофе (какао) со сгущенным молоком и кристаллизации молочного сахара;
ПК 2.3.2 Регулировать процесс кристаллизации лактозы при охлаждении;
ПК 2.3.3 Соблюдать требования, предъявляемые государственными стандартами и технологической инструкцией к процессу охлаждения сгущенного молока, кофе (какао) со сгущенным молоком и их консистенции;
ПК 2.3.4 Применять контрольно-измерительные приборы;
ПК 2.3.5 Эксплуатировать оборудование;
ПК 2.3.6 Разрабатывать технологии производства сгущенного молока и других молочных консервов;
ПК 2.3.7 Осуществлять проверку рабочего состояния вакуум-кристаллизаторов или ванн-охладителей;
ПК 2.3.8 Регулировать подачу холодной воды
2.4. 122404 2 - Аппаратчик охлаждения и пастеризации молока*
ПК 2.4.1 Контролировать качество молока и молочных продуктов;
ПК 2.4.2 Руководить работой по мойке и дезинфицированию оборудования с разборкой и сборкой;
ПК 2.4.3 Располагать сырьевой базой молочной продукции;
ПК 2.4.4 Использовать оборудование для производства молочной продукции;
ПК 2.4.5 Использовать знания свойств органических, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологического процесса;
ПК 2.4.6 Определять момент внесения затравки и других добавок в продукт;
ПК 2.4.7 Наблюдать за перемешиванием сгущенного молока, кофе (какао) со сгущенным молоком в процессе кристаллизации

2.1. 122401 2 – Май жасаушы
КҚ 2.1.1. Май өндіруде технологиялық процесті бақылау;
КҚ 2.1.2. Сүт және оның биохимиялық қасиеттерінің құрамы туралы білімді пайдалану;
КҚ 2.1.3. Сүт өнімдерін өңдеу туралы есепті ресімдеу және құрастыру;
КҚ 2.1.4. Май өңдеу бойынша есеп жүргізу;
КҚ 2.1.5. Сүт өндірісі өнеркәсібінде ережелер және санитарлық нормаларды сақтау;
КҚ 2.1.6. Жәшіктерді тепе тең КҚ толтыруды қадағалау;
КҚ 2.1.7. Майды сапалы дайындауды тексеру;
КҚ 2.1.8. Сүт өнімдерін өндіру процесінде олардың қасиеттерін және биохимиялық құрамын анықтау;
КҚ 2.1.9. Дайын өнімге стандартизациялауды жүргізу.
2.2. 122402 2 – Ірімшік жасаушы
КҚ 2.2.1. Ірімшік өндіруде технологиялық процесті бақылау;
КҚ 2.2.2. Ірімшік өндіру барысында, биохимиялық процестер туралы білімді қолдану;
КҚ 2.2.3. Шикізат шығыны туралы есепті ресімдеу және құрастыру;
КҚ 2.2.4. Ірімшік өңдеу бойынша есеп жүргізу;
КҚ 2.2.5. Сүт өндірісі өнеркәсібінде ережелер және санитарлық нормаларды сақтау;
КҚ 2.2.6. Жұмысқа жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.2.7. Ванналарды немесе сыр дайындағышты қалыпты сүтпен толтыру;
КҚ 2.2.8. Дайын өнімге стандартизациялауды жүргізу.
2.3. 122403 2 – Сүт өнімдерін салқындату аппаратшысы
КҚ 2.3.1. Сүт қантын кристалдау және қоюланған сүтпен кофе, қантпен қоюланған сүтті салқындату процесін жүзеге асыру;
КҚ 2.3.2. Салқындату барысында лактозаны кристалдау процесін реттеу;
КҚ 2.3.3. Қоюланған сүтпен кофе, қоюланған сүтті салқындату процесіне және олардың консистенциясына технологиялық нұсқаулар және мемлекеттік стандарт талаптарын сақтау;
КҚ 2.3.4. Бақылау-өлшеу құралдарын сақтау;
КҚ 2.3.5. Жабдықтарды эксплуатциялау;
КҚ 2.3.6. Қоюланған сүт өндірісі және басқа сүт консервілерінің технологиясын әзірлеу;
КҚ 2.3.7. Кристаллизатор немесе салқындатқыш ванналарының жұмыс жағдайын тексеруді жүзеге асыру;
КҚ 2.3.8. Суық су беруді реттеу.
2.4. 122404 2 –
Сүтті пастерлеу және салқындату аппаратшысы
КҚ 2.4.1. Сүт және сүт өнімдерінің сапасын бақылау;
КҚ 2.4.2.Талдау және жинаумен жабдықтарды уытсыздандыру және жуу бойынша жұмысты басқару;
КҚ 2.4.3. Сүт өнімдері базасын шикізатпен жайғастыру;
КҚ 2.4.4. Сүт өнімдерінің өндірісі үшін жабдықтарды пайдалану;
КҚ 2.4.5. Технологиялық процесте оптимизация үшін коллойдты жүйе және дисперсиялық, органикалық қасиеттер білімін пайдалану;
КҚ 2.4.6. Өнімге қосындылар қосу кезін анықтау;
КҚ 2.4.7. Кристаллизация процесінде қоюланған сүтпен кофені, қоюланған сүтпен аралстырып байқау.

2.5. 122405 2 - Мастер производства цельномолочной и кисломолочной продукции*
ПК 2.5.1 Производить цельномолочную, кисломолочную продукцию и мороженое;
ПК 2.5.2 Производить творог и творожные изделия;
ПК 2.5.3 Подготавливать оборудование к работе;
ПК 2.5.4 Принимать и обрабатывать молоко;
ПК 2.5.5 Контролировать технологический процесс в производстве цельномолочной и кисломолочной продукции;
ПК 2.5.6 Проводить расчет потребности заквасок внесения их в молоко или сливки;
ПК 2.5.7 Изготавливать производственные закваски при необходимости;
ПК 2.5.8 Оформлять необходимую документацию;
ПК 2.5.9 Сортировать и упаковывать молочную продукцию;
ПК 2.5.10 Проводить стандартизацию готовых продуктов
2.6. 122406 2 – Оператор автоматической линии производства молочных продуктов*
ПК 2.6.1 Контролировать сепарирование молока;
ПК 2.6.2 Контролировать технологический процесс в производстве молочных продуктов;
ПК 2.6.3 Применять методы расчета и проектирования процессов и аппаратов;
ПК 2.6.4 Использовать программное обеспечение в профессиональной деятельности;
ПК 2.6.5 Вести технологический процесс производства молочных продуктов;
ПК 2.6.6 Подготавливать контрольно-измерительные приборы, приборы автоматики пульта управления к работе;
ПК 2.6.7 Выводить технологическое оборудование на холостой и рабочий режимы;
ПК 2.6.8. Упаковывать молочные
продукты
3 Специалист среднего звена
3.1. 122407 3 - Техник-технолог
ПК 3.7.1 Приготавливать концентрации моющих и дезинфицирующих растворов;
ПК 3.7.2 Проводить аналитические исследования при контроле сырья, материалов и готовой продукции;
ПК 3.7.3 Проводить микробиологические исследования молока и молочных продуктов;
ПК 3.7.4 Проводить испытания по определению органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов, готовой продукции;
ПК 3.7.5 Осуществлять контроль технологических процессов по всем этапам производства;
ПК 3.7.6 Выполнять основные операции классического анализа;
ПК 3.7.7 Пользоваться приборами для проведения физико-химического анализа;
ПК 3.7.8 Использовать средства измерения и регулирования технологических процессов;
ПК 3.7.9 Эксплуатировать электрооборудование, механизмы передачи движения технологических машин и аппаратов;
ПК 3.7.10 Применять компьютерные и телекоммуникационные средства;
ПК 3.7.11 Направлять готовую продукцию на расфасовку;
ПК 3.7.12 Проводить стандартизацию готовых продуктов;
ПК 3.7.13. Оформлять необходимую документацию.
Приложение 252
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
техническое и профессиональное образование
Код и профиль образования: 1200000 – Производство, монтаж,
эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1227000 – Печатное производство
Квалификации: 1227 10 3 – Техник-технолог
1227 11 3 – Техник по эксплуатации и ремонту
оборудования
Форма обучения: очная

2.5. 122405 2 – Қаймағы алынбаған және ашымалы сүт өнімдерін жасау шебері*
КҚ 2.5.1. Сүт өнімі, қышқыл сүт өнімі және балмұздақ өндіру;
КҚ 2.5.2. Ірімшік және ірімшіктен жасалатын тағамдарды өндіру;
КҚ 2.5.3. Жұмысқа жабдықтарды дайындау;
КҚ 2.5.4. Сүтті өңдеу және қабылдау;
КҚ 2.5.5. Сүт және қышқыл сүт өнімдерін өндірудің технологиялық процесін бақылау;
КҚ 2.5.6. Қажетті ашытқыларға есеп жүргізу оларды сүтке немесе кілегейге қосу;
КҚ 2.5.7. Қажетті жағдайда өндірістік ашытқыларды дайындау;
КҚ 2.5.8. Қажетті құжаттарды ресімдеу;
КҚ 2.5.9. Сүт өнімдерін сорттау және орау;
КҚ 2.5.10. Дайын өнімге стандартизациялауды жүргізу.
2.6. 122406 2 – Сүт өнімдері өндірісіндегі автоматты желілер операторы
КҚ 2.6.1. Сүттің тартылуын бақылау;
КҚ 2.6.2. Сүт өнімдерін өндіруде технологиялық процестерді бақылау;
КҚ 2.6.3. Процестер мен аппараттар жобасы және есебінің әдісін қолдану;
КҚ 2.6.4. Кәсіби қызметте бағдарламамен қамтамасыз етуді пайдалану;
КҚ 2.6.5. Сүт өнімдерінің өндірісінде технологиялық процесті жүргізу.
КҚ 2.6.6. Бақылау-өлшеу құралдарын, жұмысты басқару пультінің автоматикалық құралын жүргізуді дайындау;
КҚ 2.6.7. Жұмыс уақытында технологиялық жабдықтарды алып шығу;
КҚ 2.6.8. Сүт өнімдерін орау.
3. Орта буын маманы
3.1. 122407 3 - Техник-технолог
КҚ 3.7.1 Жуу концентрациялары, дезинфекциялайтын ерітінділерді дайындау;
КҚ 3.7.2 Дайын өнімді, материалды, шикізатты бақылау барысында аналитикалық зерттеу жүргізу;
КҚ 3.7.3 Сүт және сүт өнімдеріне микробиологиялық зерттеуді жүргізу;
КҚ 3.7.4 Дайын өнім, жартылай фабрикат, шикізат сапасының көрсеткіштерінің физикалық, химиялық, органолептикасын анықтау бойынша байқауды жүргізу;
КҚ 3.7.5 Өндірудің барлық кезеңі бойынша технологиялық процестерге бақылауды жүзеге асыру;
КҚ 3.7.6 Классикалық анализдің негізгі операциясын орындау;
КҚ 3.7.7 Физикалық, химиялық анализді жүргізу үшін, құралдарды пайдалану;
КҚ 3.7.8 Өлшеу құралын пайдалану және технологиялық процестерді реттеу;
КҚ 3.7.9 Технологиялық машиналар мен аппараттар қозғалысының механизмі, электр жабдықтарын қанау;
КҚ 3.7.10 Компьютер және телекоммуникациялық құралдарды қолдану;
КҚ 3.6.11 Дайын өнімді өлшеп, орауға жіберу;
КҚ 3.7.12 Дайын өнімге стандартизациялауды жүргізу.
КҚ 3.7.13 Қажетті құжаттарды ресімдеу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
252-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Бiлiм коды және бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1227000 - Полиграфия өндірісі
Бiлiктiлiгi: 122710 3 - Техник-технолог
122711 3 – Жабдықтарды жөндеу және пайдалану технигі
Оқу түрi: күндiзгi

3744
К
Ф
Консультации
Факультативные занятия
300
276
1,2,3,4
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 254
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль: 1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность: 1227000 – Печатное производство
Квалификация: 122701 2 – Брошюровщик
122702 2 – Переплетчик
122703 – Печатник плоской печати
122704 2 – Корректор
122705 2 – Монтажник оборудования организаций полиграфической промышленности
122706 2 – Оператор фотонаборных автоматов и систем
122707 2 – Оператор электронного набора и верстки
122708 2 – Оператор электронного цветоделения

3744
К
Консультация
300
Ф
Факультативтік сабақтар
276
Барлығы:
4320
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
254-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Мамандығы: 1227000 – Полиграфия өндірісі
Біліктілігі: 122701 2 – Брошюралаушы
122702 2 – Түптеуші
122703 – Тегіс баспа баспагері
122704 2 – Түзетуші
122705 2 – Полиграфия өнеркәсібі ұйымдарының жабдықтарын монтаждаушы
122706 2 – Фото теру автоматты мен жүйелерінің операторы
122707 2 – Электрондық теру және беттеу операторы
122708 2 – Электрондық түрлі түсті ажырату операторы

Квалификации: 122706 2 – Оператор фотонаборных автоматов и систем, 122707 2 - Оператор электронного набора и верстки, 122708 2 – Оператор электронного цветоделения
СД 04
Издательская орфография и пунктуация
+
2
88
1,2
Квалификация: 122704 2 – Корректор
ДО
Дисциплины, определяемые организацией образования
48
ПП и ПО
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО.00
Производственное обучение
ПП.00
Профессиональная практика
576
ПП.01
Ознакомительная практика
ПП.02
Практика на получение первичных профессиональных навыков
ПП.03
Производственная технологическая практика
ПА.00
Промежуточная аттестация
18
ИА.00
Итоговая аттестация:
18
ИА.01
Итоговая аттестация
6
ИА.02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
1440
К
Консультация
100
Ф
Факультативные занятия не более 4 часов в неделю
116
Всего
1656
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 256
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности:
1227000 – Печатное производство
Содержание образовательных программ по циклам дисциплин и профессиональной практики (специалиста среднего звена)
Сокращенное
наименование
цикла
дисциплин
(код)
Наименование дисциплин
и разделов
профессиональных модулей
Учебные циклы дисциплин
и профессиональных
модулей
Сокращен-
ное
наиме-
нование
цикла
дис-
циплин
(код)
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Синтаксис казахского языка. Развитие речи по специальности. Умение вести делопроизводство на государственном языке. Знание нормативных документов делопроизводства Республики Казахстан. Техника перевода (со словарем), профессиональное общение. Синтаксис русского языка. Профессиональная лексика. Работа с технической книгой на русском языке. Использование словаря по специальности. Развитие речи и профессиональное общение.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- русский (казахский) язык и владеть необходимым лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для работы и анализа текстов профессиональной направленности;
уметь:
- вести диалог, читать документы с применением существующей терминологией в отрасли;
- устранять ошибки и недочеты в своей устной и письменной речи;
- использовать словарь по специальности.
БК 2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение. Обязательный уровень говорения, аудирования, чтение и письмо, устный и письменный перевод, понимание речи на слух.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
уметь:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
- владеть элементарными умениями общения на иностранном языке;
БК 2
ОГД 03
История Казахстана
Казахстан в древности. Раннесредневековой Казахстан (6-12вв.). Казахстан в средневековье (13-15вв.). Казахстан в эпоху позднего средневековья (15-17вв.). Казахстан в 18в. Политическое развитие Казахстана в 19в. Социально-экономическое развитие Казахстана в 19в. Национально-освободительное движение казахского народа в 19в. Культура Казахстана в 19в. Казахстан в начале 20в. Казахстан на современном этапе.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные этапы становления Казахской ССР;
- исторические этапы становления Казахстана;
- основные этапы развития политики Республики Казахстан;
- основные исторические даты;
- национальных героев.
уметь:
- пользоваться пособиями по данной дисциплине;
- выражать свою мысль;
- анализировать ту или иную ситуацию.
БК 2
ОГД 04
Физическая культура
Социальное значение физической культуры; основные системы физической культуры и самовоспитания; факторы, определяющие здоровый образ жизни; способы и средства восстановления работоспособности; режимы двигательной активности и работоспособности; основы физического самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка, необходимость и направленность профессионально-прикладной физической подготовки.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные составляющие здорового образа жизни;
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
уметь:
- систематически поддерживать физическую активность, заниматься спортом;
- применять знания физической культуры для самосовершенствования и укрепления здоровья;
БК 2
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Мировая и отечественная культура. История культуры Казахстана; основы религиоведения: понятие культуры; культура и цивилизация; культура в современном мире; культура народов, населявших территорию Казахстана; культура древних цивилизаций на территории Казахстана; средневековая культура племенных союзов и казахских ханств 9-13 веков; культура населения Казахстана в 14-15 веках; культура Казахстана в 16-17 веках; развитие культуры Казахстана в 18 веке; культура Казахстана в первой половине 19 века; развитие культуры Казахстана в условиях колониального положения в составе Российской империи (2-ая половина 19 века – начало 20 века); Казахстан в годы революции и становления Советской власти; культурное строительство в 20-30 годы; наука, народное образование, литература и искусство в годы Великой Отечественной войны; развитие культуры Казахстана с середины 40-х годов до начала 80-х годов; наука и культура Республики Казахстан на современном этапе; религия, как общественное явление: сущность религии и ее роль; происхождение религии и ее исторические типы; основные исторические положения христианства, христианские общины на территории Казахстана; ислам.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия;
- понятия конфуцианство, даосизм, искусство Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения.
- понятия ислам, курайш, Мухаммед, Коран, Аллах, Мекка;
- основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культура Франции: Ашельская культура, проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- образ жизни и система ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- влияние тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
уметь:
- раскрыть основные этапы истории мировой культуры и их цивилизации;
- использовать культурное наследие;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников;
- анализировать происхождение религии и ее исторические типы;
БК 2
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли; природа человека и смысл его существования: человек и Бог; человек и космос; человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности; человеческое познание и деятельность; наука и ее роль; человечество перед лицом глобальных проблем
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека;
- представление о роли науки и научного познания, его структуре, формах и методах, социальных и этических проблемах;
уметь:
- определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведении;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе.
БК 2
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Предмет, основные понятия и категории; история политической мысли и современные политические школы; политика; политическая власть; демократия как форма осуществления власти; политическая система; государство как ее основное звено; политические партии и партийные системы; общественные организации и движения; человек в системе политики; политическая деятельность: сущность и цели; средства и методы политической деятельности; актуальные проблемы перехода от тоталитаризма к демократическому обществу; внешнеполитическая деятельность и мировой политический процесс.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- представление о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- представление о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
- особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
уметь:
- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
- составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 2
СЭД 04
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
уметь:
- характеризовать механизмы рыночного ценообразования;
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 2
СЭД 05
Основы права
Право, понятие, система, источники; Конституция Республика Казахстан - ядро правовой системы; всеобщая декларация прав человека; личность, право, правовое государство; юридическая ответственность и ее виды; основные отрасли права; судебная система Республика Казахстан; правоохранительные органы.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
- правовые и нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности;
уметь:
- защищать личную свободу и достоинства;
- использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность специалиста.
БК 2
ПД 00
Профессиональные дисциплины
ПМ 01
Профессиональный модуль
Профессиональные дисциплины Квалификация
122711 3 – «Техник по эксплуатации и ремонту оборудования»

Біліктілігі: 122706 2 – Фото теру автоматты мен жүйелер операторы, 122707 2 - Электрондық теру және беттеу операторы, 122708 2 – Электрондық түрлі түсті ажырату операторы
АП.04
Баспа емлесі және тыныс белгілері
+
2
88
1,2
Біліктілігі: 122704 2 – Түзетуші
БҰАП
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
48
КП ж/е ӨО
Кәсіптік практика және өндірістік оқыту
ӨО.00
Өндірістік оқыту
576
КП.00
Өндірістік технологиялық тәжірибе
ҚА.00
Аралық аттестаттау
18
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
18
ҚА.01
Қорытынды аттестаттау
6
ҚА.02
КДДБ
Кәсіптік дайындық деңгейлерін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
1440
К
Консультация
100
Ф
Факультативтік сабақтар
116
Барлығы
1656
Ескерту: ЖБП – жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП – әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – білім беру ұйымы анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ - кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқа байланысты өзгертіледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
256-қосымша
1227000 - "Баспа өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
4.1 1227000 - "Баспа өндірісі" мамандығы бойынша орта бөлім маманның техникалық және кәсіби білім беретін оқу бағдарламасының құрылымы (орта буын маманы)
Циклдің
индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын
құзыреттер
коды
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіби қазақ (орыс) тілі. Қазақ тілінің синтаксисі. Мамандық бойынша ауызекі сөйлеу тілінің дамуы. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізе білуі.
Аудару техникасы (сөздікпен), кәсіби қатынас. Кәсіби лексика орыс тілінде техникалық кітаппен жұмыс, мамандық бойынша сөздікті қолдану. Ауызекі сөйлеу тілінің және кәсіби қатынастың дамуы
Білімдер:
- орыс (қазақ) тілін және кәсіби бағыттағы мәтіннің талдануы мен жұмысы үшін қажетті лексикалық және грамматикалық минимумдарды игеру,
Іскерліктер:
- сұхбат жүргізу салада бар терминологияны қолдану мен құжат оқу;
- өзінің жазбаша және ауызекі тілдерінің қателіктері мен жетіспеушіліктерін жою-мамандықтар бойынша сөздіктер қолдану.
БҚ 2
ЖГП 02
Кәсіби шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тілдің негізгі, кәсіби, лексикалық, фразеологиялық тіркестер мен терминдер. Кәсіби маманмен алынған мәтіндердің аударма техникасын. Кәсіби қатынас. Міндетті сөйлеу деңгейі, аудирлеу, оқу мен хат, ауызша және жазбаша аударма, естіген сөздерді түсіну.
Білімдер:
- кәсіби қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексико-грамматикалық материалдарды білуі тиіс;
- ауызекі сөйлеу тілінің формаларын (ауызша, жазбаша, монолог, сұхбат түрлерін ажырата білу;
- шетел тілінде қарапайым қатынас жасай білу;
БҚ
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
Ежелгі Қазақстан. Ерте орта ғасырлық Қазақстан (6-12 ғ.ғ).
Орта ғасырдағы Қазақстан (13-15 ғ.ғ). Кейінгі орта ғасыр дәуіріндегі Қазақстан (15-17 ғ.ғ). 18 ғ. Қазақстан 19 ғасырдағы Қазақстанның саяси дамуы. 19 ғ/ы қазақ халқының ұлт азаттық қозғалысы. 19 ғ/ғы Қазақстан мәдениеті. 20 ғ/ң басындағы Қазақстан. Қазіргі кезеңдегі Қазақстан.
Білімдер:
- қазақ ССР-нің негізгі қалыптасу кезеңін;
- Қазақстанның тарихи қалыптасу кезеңі;
- негізгі тарихи күндер;
- ұлттық батырларды
Іскерліктер:
- берілген пән бойынша оқу құралдарын пайдалану;
- өз ойын білдіру (айту);
- тиісті немесе басқа оқиғаларды талдау.
БҚ 2
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Дене тәрбиесінің әлеуметтік маңызы; өзін-өзі тәрбиелеу және дене тәрбиесінің негізгі жүйелері; салауатты өмір салтын анықтайтын факторлар; жұмысқа қабілеттілік әрекеті мен серпімділік режимі; жеке өзін-өзі жетілдіру негіздері, кәсіби-қолданбалы дене дайындығының бағыттылығы мен қажеттілігі
Білімдер:
- салауатты өмір салтын құрайтын негіздерді;
- әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерді
Іскерліктер:
- спортпен шұғылдану, физикалық белсенділікті жүйелі қолдану
- денсаулықты нығайту мен өзін-өзі жетілдіру үшін дене тәрбиесінің білімін қолдану;
БҚ 2
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Әлемдік ж/е отандық мәдениет. Қазақстанның мәдениет тарихы; дінтану негізгі; мәдениет ұғымы; мәдениет ж/е өркениет; қазіргі әлемдегі мәдениет;
Қазақстан аймағында қоныстанған халықтардың мәдениеті. Қазақстан аймағындағы ежелгі өркениет мәдениеті: Тайпалық одақ пен 9-13 ғасырдағы қазақ хандығы тұсындағы ортағасырлық мәдениет; 14-15ғ/ғы Қазақстан халқының мәдениеті; 18 ғасырдағы Қазақстан мәдениетінің дамуы. 19 ғасырдың мәдениеті. Ресей империясының құрамында отаршылық кездегі Қ/н мәдениетінің дамуы (19ғ/ң жартысы мен 20ғ/ң басы); революция жылдары мен кеңестік биліктің қалыптасуындағы Қ/н. 20-30 жылдардағы мәдени құрылыс. Ұлы Отан соғысы жылдарындағы өнер мен әдебиет, халықтық білім, ғылым. 40 жылдың ортасы мен 80 жылдың басына дейінгі ҚР мәдениеті мен ғылымы; қоғамдық құбылыс ретіндегі дін: діннің маңызы мен оның рөлі; діннің шығуы меноның тарихи типтері; христиан діннің, негізгі тарихи жағдайы; Қ/н аймағындағы христиандық қауым; ислам діні
Білімдер:
- негізгі ұғымды;
- конфуцийлік, даосизм ұғымы қытай өнері
- Ислам, құрайшы, Мұххамед, Құран, Алла, Мекке ұғымдарын;
- Христиандық оқудың негізгі қағидалары мен оның құнды бағдарларын:
- Франция мәдениеті; Ашельдік мәдениет, проманьендар, галлалар, франктер, әдебиет, пәлсапа;
- Көшпенділердің құнды жүйесі және тұрмыс салты;
- ортағасырлық кезеңдегі қазақ халқының мәдени негізі туралы білімді қалыптастыру;
- Қазақстанның ортағасырлық мәдениетінің әсер етуі.
Іскерліктер:
- әлемдік мәдениеттің негізгі тарихи кезеңін ж/е олардың өркениеттілігін ашу;
- мәдени мұраларды қолдану;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің рухани ж/е материалдық мәдениетінің ерекшелігін көрсету.
- діннің пайда болуы мен оның тарихи типтерін талдау
БҚ 2
ӘЭП 02
Философия негіздерді
- философия пәні, әлемдік философия қөзқарастарының негізгі ойлары; адам табиғаты мен оның өмір сүру мәні; Адам және Құдай; адам ж/е ғарыш адам, қоғам, өркениет пен мәдениет; тұлға жауапкершілігі мен еркіндігі; адамтану және қызмет; ғылым ж/е оның рөлі; жаһандық проблема алдындағы адамзат.
Білімдер:
- әлемнің философиялық ғылыми ж/е діни суреттері туралы таныстыру; адам өміріндегі орны;
- Этикалық ж/е әлеуметтік проблемалар, формалар мен әдістер, оның құрылымы, ғылым мен ғылыми танымның рөлі туралы таныстыру;
Іскерліктер:
- адамның биологиялық ж/е әлеуметтік, денелік ж/е рухани бастауда; оның санасының мәнін саналы ж/е санасыз тәртібін анықтау.
- қоғамда адамдар арасындағы өнегелік нормаларды реттеу
БҚ 2
ӘЭП 03
Саясаттану ж/е әлеуметтану негіздері.
Пән, негізгі ұғымдар мен категориялар; Саяси көзқарас; тарихи ж/е қазіргі саяси мектептер; саясат; саяси билік; билікті жүргізу ретіндегі демография; саяси жүйе, оның негізгі буыны ретіндегі мемлекет; саяси партиялар мен партиялық жүйелер; коғамдық ұйымдар мен қозғалыстар. Адам саясат жүйесінде; саяси қызметтің әдіс-тәсілдері; тоталитарлықтан демократиялық қоғамға көшудің өзекті мәселелері; сыртқы саяси қызмет; саяси процесс
Білімдер:
- Заңды түсінуде әлеуметтік көзқарас туралы ұғымды;
- әлеуметтік социализация процесінің ерекшелігі;
- қоғамда адамдар арасындағы қарым-қатынас нормасын реттеу формасы
Іскерліктер:
- әлеуметтік өзгеру мен дамудың әлеуметтік қозғалыс пен басқа да факторларын дамыту.
- биліктің маңыздылығын, саясат субъектілерін, саяси қарым-қатынас пен процестерді айқындау.
- Саяси жүйе мен саяси режим құру
БҚ 2
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі ұғымы, функциялары; меншікті басқаруы, жоспар түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау;
Жоспарлардың экономикалық дәмідеу әдісі мен болжам талдамалары; бизнес-жоспар; экономикалық талдау; Нарықмаға халық тауарларының, қызметі мен тұтыну жағдалын, талдау, нарықтық инфрақұрылым
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережесін.
- Еліміздегі ж/е шет елдегі экономикалық жағдайларды;
- макро ж/е микроэкономика негіздерін;
- салықтық ақшалай-несиелік, әлеуметтік ж/е инвестициялық саясат туралы
Іскерліктер:
- нарықтық баға белгілеудің механизмін сипаттау;
- өзінің кәсіби қызметіне бағытталған экономикалық ақпараттарды табу ж/е қолдану;
БҚ 2
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық, ұғым, жүйе, дерек көздер;
Қазақстан Республикасының Конституциясы-құқықтық жүйенің өзегі; адам құқығының жалпыға бірдей декларациясы; тұлға, құқық, құқықтық мемлекет; заңды жауапкершілік ж/е оның түрлері; құқықтың негізгі салалары; Қазақстан Республикасының сот жүйесі, құқық қорғау органдары.
Білімдер:
- адам мен азаматтың құқығы мен азаттығын, олардың орындау механизмін;
- кәсіби қызмет саласында құқықтық ж/е адамгершілікті-әдептілік нормаларын;
Іскерліктер:
- жеке басының азаттығы мен абыройын қорғау.
- маманның кәсіби қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды пайдалану;
БҚ 2
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
КМ 01
Кәсіптік модуль
1227113-«Жабдықтарды жөндеу пайдалану бойынша техник» біліктілігінің кәсіби пәндері

ПМ 1.1
Основы алгоритмизации и программирования
Основы алгоритмизации.
Данные и операторы языка программирования. Процедуры и функции как средства структурного программирования. Сложные типы данных. Динамические переменные. Графика. Модули в программировании
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие алгоритма, свойства, способы описания;
- принципы разработки схем алгоритмов, программ, данных и систем;
- типовые алгоритмы программ;
- арифметические и логические основы программирования, формы представления информации;
- классификацию языков программирования;
- принципы и методы построения программ.
уметь:
- составлять, записывать алгоритмы учебных программ;
- распознавать необходимость применения той или иной алгоритмической конструкции при решении задачи;
- использовать готовые вспомогательные алгоритмы организовать данные для эффективной алгоритмической обработки.
БК 2
ПК 3.2.1
ПМ 1.2
Физика и электротехника
Основы электростатики. Основные понятия. Резистивные цепи. Электромагнетизм и электромагнитная индукция. Цепи с емкостью и индуктивностью при произвольном воздействии. Цепи с резисторами, конденсаторами и катушками при гармоническом воздействии на постоянной частоте.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные характеристики электрического поля;
- основные свойства и характеристики сигналов;
- основные законы и методы расчета электрических цепей;
- основные характеристики и свойства магнитного поля, явления электромагнитной индукции, физический смысл индуктивности;
- зависимости между мгновенными значениями напряжения и тока в цепях с емкостью и индуктивностью при произвольных воздействиях;
- основные величины, характеризующие гармонические колебания,
уметь:
- рассчитывать цепи с конденсаторами;
- рассчитывать действующие значения напряжений и токов сигналов различных форм аналитическими или графоаналитическими методами;
- применять правило Ленца;
- определять формулу мгновенных токов в цепях при напряжениях произвольной формы;
- применять символический метод расчета цепей при гармонических воздействиях.
БК 2
ПК 3.2.1
ПМ 1.3
Теоретическая механика
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящих сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Геометрическая характеристика плоских сечений. Кинематика точки. Простейшие движения твердого тела. Элементы динамики точки. Работа и мощность. Сопротивление материалов. Основные положения. Растяжение и сжатие. Сдвиг и смятие. Изгиб. Сложное сопротивление. Устойчивость центрально-сжатых стержней.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и аксиомы статики;
- расчеты основных механических величин;
- основные положения кинематики и динамики.
уметь:
- определять пространственную систему сил;
- определять центр тяжести;
- определять работу и мощность;
- рассчитывать растяжение и сжатие.
БК 2
ПК 3.2.1

КМ 1.1
Бағдарламалау ж/е алгоритмдеу негіздері
Алгоритмдеу негіздері:
Бағдарламалау тілдерінің операторы мен деректері. Құрылымдық бағдарламалау құралы ретіндегі процедуралар мен функциялар. Деректердің күрделі типтері. Динамикалық айнымалы Графика Бағдарламалау модульдері.
Білімдер:
- алгоритм ұғымын, қасиетін, сипаттау тәсілін;
- жүйе мен деректердің, бағдарлама мен алгоритмдердің сұлбасын жасау қағидаларын;
- бағдарламаның типтік алгоритмдерін;
- бағдарламалаудың арифметикалық ж/е логикалық негіздерін; ақпараттарды ұсыну үлгілерін;
- бағдарламалау тілдерінің жіктелуін;
- бағдарлама құру әдістері мен қағидаларын;
Іскерліктер:
- оқу бағдарламасы алгоритмдерін жазып алу, құру;
- Есеп шешу кезінде сол ж/е басқа арифметикалық құрылымдарды қолданудың қажеттіліктерін тану;
- дайын көмекші алгоритмдерді қолдану, тиімді алгоритмді өңдеуге арналған деректерді ұйымдастыру
БҚ 2
КҚ 3.11.1
КМ 1.2
Физика және электротехника
негіздері. Негізгі ұғым. Резисторлар тізбегі электромагнетизмді ж/е электромагниттік индукция. Ерікті әсердегі сыйымдылық және индуктивтік тізбектер. Тұрақты жиіліктегі гармониялық әсерлесу барысындағы резисторлы, конденсаторлы, орауышты тізбектер.
Білімдер:
- электрлік өрістің негізгі сипаттамаларын (белгілерін);
- дабылдардың негізгі қасиеттері мен сипаттарын;
- электрлік тізбектер есептеудің әдістері мен негізгі заңдарын;
- магнитті өрістің негізгі қасиеттерері мен сипаттамаларын электромагнитті индукция құбылысын, индуктивтіктің физикалық мәнін;
- ерікті әсер барысында индуктивтік және сыйымдылық тізбектерінде лездік мәнді кернеу мен тоқ арасындағы байланысты;
- гармониялық тербелісті сипаттайтын негізгі шамаларды.
Іскерліктер:
- кондерсаторлармен тізбекті есептеу;
- графаналитикалық ж/е аналитикалық әдістермен түрлі формадағы кернеу және тоқ дабылдарының әсер ету мағыналарын есептеуді;
- Ленц ережесін қолдануды;
- ерікті форма кернеуінде тізбектегі лездік тоқтың формуласын анықтау
- гармониялық әсерде тізбекті есептеудің символикалық әдісін қолдану.
БҚ 2
КҚ 3.11.1
КМ 1.3
Теориялық механика
Негізгі ұғым мен статика аксиомалары. Жинақты күштің жазық жүйесі. Еркін орналасқан күштердің жазық жүйесі. Кеңістікті күштер жүйесі. Ауырлық центрі. Жазық қиманың геометриялық сипаттамасы. Нүкте кинематикасы. Қатты дененің қарапайым қозғалысы. Нүкте кинематикасы. Қатты дененің қарапайым қозғалысы. Нүкте динамикасының элементтері. Негізгі ережелер. Материалдар кедергісі. Созылу және сығылу. Ығысу және иілу. Күрделі кедергілер. Орталық-сығылған білік тұрақтылығы.
Білімдер:
- Статикалық аксиомалары мен негізгі ұғымдарын;
- негізгі механикалық шама есеп-қисабын;
- кинематика ж\е динамиканың негізгі ережелерін
Іскерліктер:
- куаттың кеңістік жүйесін анықтау;
- ауырлық орталығын анықтау;
- жұмыс пен қуаттылықты анықтау;
- сығыстыру мен созылуын есептеу
БҚ 2
КҚ 3.11.1

ПМ 1.4
Детали машин и механизмов
Машины и механизмы. Структурный, кинематический, динамический и силовой анализ механизмов. Основные сопротивления материалов и расчеты на прочность. Напряженное состояние деталей и элементарный объем материалов. Расчет несущей способности типовых элементов. Механические свойства конструкционных материалов. Основные принципы и правила проектирования изделий. Механические передачи и муфты. Сопряжения деталей. Допуски и посадки. Соединения деталей.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- расчет на прочность;
- расчет несущей способности типовых элементов;
- элементарный объем материалов;
- детали машин и механизмов;
уметь:
- правильно проектировать изделия;
- определять сопряжение деталей;
- выявлять структурный, кинематический, динамический и силовой анализ механизмов.
БК 1
БК 2
БК 4
ПК 3.2.1
ПМ 1.5
Основы полиграфического производства
Общая характеристика допечатного производства. История возникновения книгопечатания и развитие полиграфии. Характеристика печатной продукции. Единицы измерения, используемые в полиграфии. Основные этапы изготовления печатных форм для высокой, плоской и глубокой печати. Технология допечатных процессов. Компьютерно-издательские системы. Корректура. Печатное производство. Печатные машины высокой печати и подготовительные операции к печатанию тиража. Печатные машины плоской офсетной печати, подготовительные операции к печатанию тиража. Печатные машины глубокой печати, подготовительные операции к печатанию тиража. Современные процессы печатания с использованием цифровых технологий. Печатные процессы. Печатание тиража. Общая характеристика полиграфических материалов, применяемых в полиграфии. Брошюровочно-переплетное производство. Брошюровочно-переплетные процессы. Классификация книжно-журнальных изданий. Отделка печатной листовой продукции. Комплектовка изданий и блоков. Изготовление книг в переплетных крышках. Изготовление переплетных крышек. Заготовка материалов для крышек. Оперативная полиграфия и репрография.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
издательско-полиграфическую терминологию;
- разновидности продукции полиграфического производства;
- основные схемы ее изготовления;
- основные виды технологического оборудования;
- полиграфические материалы, краски.
уметь:
- выполнять допечатные процессы;
- выполнять печатные процессы;
- выполнять брошюровочно-переплетные процессы;
- подготавливать издания;
- изготавливать печатную продукции (книг, журналов, этикеток и др.).
БК 2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2.

КМ 1.4
Механизм мен машиналар бөлшегі
Механизм мен машиналар. Тетіктердің күшті, динамикалық кинематикалық, құрылымдық талдауы. Материалдардың негізгі кедергісі мен беріктілік есебі. Бөлшектердің бәсеңдеу жағдайы мен материалдардың қарапайым көлемі. Элементтердің жеңіл қабілеттерінің есебі. Конструкционды материалдардың механикалық қасиеттері. Бұйымдарды жобалаудағы ереже мен негізгі қағидалары. Механикалық берілім мен жалғастырғыш. Бөлшектердің түйісуі. Бөлшектердің қосылуы. Шек пен тосу.
Білімдер:
- Беріктілік есебін,
- типті элементтердің жеңіл қабілеттерінің есебі.
- материалдардың қарапайым көлемі
- тетіктер мен машиналар бөлшектері;
Іскерліктер:
- бұйымдарды дұрыс жобалау;
- бөлшектің түйісуін анықтау;
- тетіктердің күшті, динамикалық кинематикалық, құрылымдық талдауын анықтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.11.1
КМ 1.5
Полиграфиялық өндіріс негіздері. Басылымға дейінгі өндірістің жалпы сипаттамасы. Полиграфияның дамуы мен кітап басылымының пайда болу тарихы. Басылым өнімдерінің сипаттамасы. Полиграфияда қолданылатын өлшем бірлігі. Жоғары, жазық басылым, шығынқы басылым, ойыңқы басылымға арналған басылым формаларын дайындаудың негізгі кезеңдері. Басылымға дейінгі процестер технологиясы. Компьютерлі баспа жүйесі. Түзету. Басылым өндірісі басылым машинасы мен даналарды басуға дайындық операциялары. Жайпақ офсет басылымның басылым машинасы, даналарды басуға дайындық операциясы. Цифрлы технологияны қолданумен басылымның жаңашыл процестері, ойыңқы басылымның басылым машиналары, даналарды басуға дайындық операциясы. Басылым процестері. Даналарды басу. Полиграфияда пайдаланылатын полиграфиялық материалдың жалпы сипаттамасы. Кітапшалау – түптеу өндірісі. Кітапшалау – түптеу процестері. Кітап – журнал баспасының жіктелуі. Баспа табақ өнімдерін өңдеу. Басылымдар мен блоктардың жинақтамасы. Мұқаба қаптамасын дайындау. Мұқабаға материалдардың дайындамасы. Жедел полиграфия және репрография.
Білімдер:
- баспа-полиграфиялық терминология;
- полиграфиялық өндіріс өнімдерінің әртүрлілігі;
- оны дайындаудың негізгі сұлбасы;
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлері;
- полиграфиялық материалдар, бояулар.
Іскерліктер:
- басылымға дейінгі процестерді орындау;
- басылым процестерін орындау;
- кітапшалау-түптеу процестерін орындау;
- басылым дайындау;
- басылым өнімдерін (кітап, журнал, этикетка ж\е т.б) дайындау;
БҚ 2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2

ПМ 1.6
Материаловедение и технологическая обработка конструкционных материалов
Основы металлургического производства. Технология литейного производства. Технология обработки металлов давлением. Технология сварочного производства. Контроль качества заготовок. Технология обработки заготовок деталей машин.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- принципы получения металла из руд;- основные железные руды и цветных металлов;
- производство чугуна;
- производства стали;
- место литейного производства в машиностроении;
- достоинства и недостатки литейных заготовок;
- основные способы производства литейных заготовок;
- специальные способы литья;
- место обработки металлов давлением в машиностроении;
БК 1
БК 2
БК 4
ПК
3.1.1
ПК
3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.7
Основы взаимозаменяемости, стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок сертификации молочных продуктов, готовой продукции;
уметь:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
БК 1
БК 2
ПК 3.2.4
ПМ 1.8
Основы экологии
Основы общей экологии. Биосфера и ее ресурсы. Охрана природы. Глобальные экологические проблемы современности. Экономическая эффективность реализации природоохранных мероприятий.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законодательную и нормативную базу, действующую в РК, а также экономические механизмы обеспечения экологической безопасности;
- основные понятия и законы экологии;
- воздействия антропогенных факторов на природную среду и о глубинных процессах этого взаимодействия;
-факторы, способствующие превращению биосферы в ноосферу и техносферу;
-принципы рационального использования природных ресурсов;
-экологическую паспортизацию промышленных объектов;
- глобальные экологические проблемы.
уметь:
- анализировать и оценивать внутренние нормы экологической рентабельности;
- организовывать и проводить мониторинг и экологический аудит;
- пользоваться нормативами качества окружающей природной среды;
- применять метод оценки выгод-затрат с учетом экологических факторов;
- правильно работать с отходами (избегать, сокращать);
- оценивать и принимать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде;
- разрабатывать мероприятия, предупреждающие или уменьшающие степень опасности при аварийных ситуациях;
- организовывать и проводить  экологическую экспертизу на производстве в порядке, установленном законодательством РК.
БК 1
БК 2
ПК 3.2.1

КМ 1.6
Материалтану және конструктивті материалдарды технологиялық өңдеу. Металлургиялық өндірістің негізі. Құйма өндірісінің технологиясы. Металдарды қысыммен өңдеу технологиясы. Дайындаманың сапасын бақылау. Машина бөлшектері дайындамасын өңдеудің технологиясы.
Білімдер:
- кеннен (қазбадан) металдарды алу қағидасы;
- негізгі темір рудалары мен түсті металдар;
- шойын өндірісі;
- болат өндірісі;
- машина жасаудағы құйма өндірісінің орны;
- құйма дайындамасының қасиеті мен келешектері;
- құйма дайындамасы өндірісінің негізгі тәсілдері;
- машина жасауда металдарды қысыммен өңдейтін орны;
- поковка, штамп, құбыр, сымдарды жалға алудың негізгі тәсілдері;
Іскерліктер:
- металдарды қысым мен өңдейтіннен алынған машина бөлшектер дайындамасының қасиеттері мен кемшіліктерін аңықтау;
- дәнекерлеуді орындау;
- машина бөлшектерін жасауда кездесетін негізгі ақауларды анықтау;
- дайындаманың жөндеуге келетін жарамсыздығының тәсілін жою.
- Жабдықта және универсалды. Метал кесетін қондырғыларға машина бөлшектерін қалыптастырудың негізгі әдістерін анықтау;
- Жабдықтар мен құрылғыларды қолдану;
- Бұрғылау, фрезерлеу және жою әдістерінің мүмкіндіктерін көрсету және т б;
- Лезвиялық абразивтік аспаптар және жеткізу операциялар мен өңдеу арқылы нақты мөлшерге жету квалитеті және машина бөлшектер бетіндегі кедір – бұдырларды анықтау;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КМ 1.7
Стандарттану және метрология, өзара ауыстырмалылық негіздері.
Метрология: негізгі ұғымы мен ережесі; өлшеу бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау.
Стандарттау сапамен басқару және стандарттау аясындағы негізгі терминдер мен ережелер. Өнімдерді бақылау және сынау; сапа жүйесі. Сертификаттау жүйесі. Сертификаттау ережесі мен тәртібі. Қондыру және жіберу жүйесі. Техникалық өлшеу.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау және метрологияның құқықтық негізін, әдісін, құралын, субъектісін, мақсаттарын;
- аймақтық және халықаралық, стандарттар құрылымын;
- дайын өнімнің, сүт өнімдерінің сертификаттау ережесі;
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдау және оны қолдану;
- сапа жүйесінің құжаттарын пайдалану;
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.11.4
КМ 1.8
Экология негіздері
Жалпы экология негіздері биосфера ж/е оның ресурстары. Табиғатты қорғау. Қазіргі замандағы басты экологиялық мәселелер. Табиғатты қорғау шараларының жүзеге асырылуының экологиялық тиімділгі
Білімдер:
- ҚР қолданысындағы заңнамалық және нормативтік базаны, сондай–ақ экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің экономикалық механизмдері
- экология заңдары мен негізгі ұғымы.
- антропогендік факторлардың табиғатқа әсер етуі мен осы әрекеттестіктің тереңдік факторларын;
- биосфераны ноосфера мен техносфераға айналдыруға септес болған факторлар.
- табиғи ресурстарды рационалды қолданудың қағидалары.
- өнеркәсіптік объектінің экологиялық паспортизациясы
- басты экологиялық мәселелер.
Іскерліктер:
- Экологиялық рентабельдіктің ішкі нормаларын талдау ж/е бағалау.
- Мониторинг ж/е экологиялық аудит ұйымдастыру ж/е жүргізу
- қоршаған табиғи ортаның сапа нормативтерін пайдалану.
- Экологиялық факторлардың есебімен шығындар мен пайда бағаларының, әдісін пайдалану
- қалдықтармен дұрыс жұмыс жасау (қысқарту, бас тарту)
- Қоршаған ортаға қатысы бар қызмет түрлері мен процестердің тәуекелділігін болдырмау бойынша шаралар қабылдау ж/е бағалау;
- апаттық жағдайда қауіпсіздікті азайту немесе ескертетін іс-шараларды жасау
- ҚР заңына сәйкес өндіріске экологиялық сараптама жүргізуді ұйымдастыру
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.11.1

ПМ 1.9
Охрана труда
Правовые и организационные основы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Техника безопасности. Безопасность технологических процессов. Чрезвычайные ситуации (ЧС) и ликвидация их последствий. Защита населения при возникновении ЧС.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- государственные акты и нормативно-технические документы по охране труда;
- порядок применения НД по обеспечению безопасности жизнедеятельности, действующих в отечественных и зарубежных системах обеспечения промышленнойбезопасности;
- приборы и методы измерения опасных и вредных факторов;
уметь:
- разбираться в задачах охраны труда, поставленных перед разработчиками и пользователями при их дальнейшей профессиональной деятельности;
- пользоваться нормативно-технической литературой при проектировании оборудования, технологических процессов и производств в целях создания безопасных условий труда.
БК 1
БК 2
ПК 3.2.4
ПМ 1.10
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы.
Национальный архивный фонд.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и нформационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
уметь:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 2
ПК 3.1.2
ПМ 1.11
Гидравлика, гидравлические машины и гидроприводы
Основы гидравлики. Общие сведения о жидкостях. Основы гидростатики. Уравнение Эйлера. Закон Паскаля. Закон Архимеда. Гидростатические машины. Основные законы движения жидкости. Движения жидкостей и газов по трубам. Насосы. Общие сведения. Классификация и принципы их работы. Физические основы функционирования. Рабочие жидкости приводов. Структура приводов и систем автоматического управления. Эксплуатация гидравлических и пневматических приводов. Гидро- и пневмосистемы технологического оборудования.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные законы гидростатики;
- особенности движения газов по трубопроводам;
- виды и характеристики насосов и вентиляторов, агрегатов;
- основы функционирования гидравлических и пневматических систем;
уметь:
- применять основные уравнения гидростатики при расчетах;
- использовать законы равновесия и движения жидкостей и газов для приведения в действие гидравлических и пневматических приводов.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4

КМ 1.9
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың ұйымдастыру ж/е құқықтық негіздері. Еңбек гигиенасы ж/е өндірістік санитария. Қауіпсіздік техникасы. Технологиялық процестердің қауіпсіздігі. Төтенше (Тж) жағдай ж/е олардың салдарын жою. ТЖ болған жағдайда халықты қорғау
Білімдер:
- Еңбекті қорғау бойынша нормативтік техникалық құжаттар мен мемлекеттік актілерді
- өнеркәсіп қауіпсіздігінің кеңестік ж/е шетелдік жүйеде қамтамасыз етілетін тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша HҚ-ты пайдалану тәртібі
- Зиянды факторлар мен қауіптілікті өмлеу әдістері мен құралдары
Іскерліктер:
- Жұмысшы ж/е тұтынушымен қойылған олардың алдағы кәсіби қызметтеріндегі еңбекті қорғаудың мақсат туралы,талдау;
- еңбек шарты қауіпсіздігін құру мақсатында өндірістің, технологиялық процестің ж/е жабдықтың жобалануында-нормативтік-техникалық әдебиетті пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.11.4
КМ 1.10
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пән мазмұны ж/е оның мақсаты. Іс жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктердің қолдану.
Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс жүргізудің ұғымы, жүйесі мен ұйымдастырылуы; Техникалық сөздіктердің ерекшелігі. Кеңселік ж/е құжаттық жұмыстың негізі. Ұйымдық-басқару нормативтік-құқықтық, ақшалай қаржылық есептеу ж\е анықтама құжаттары, қызмет хаттарының негізгі әдістері. Іс жүргізуде АСУ-дың пайдалану. Мәтіндік құжаттарды бірінші жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Мұрағат. Ведомстволық мұрағаттар, мемлекеттік мұрағаттар, ұлттық мұрағаттық қор
Білімдер:
- оқылатын пәннің мазмұнын, оның мақсаттарын;
- лингвистикалық ж/е техникалық сөздік түрлерін
- Іскерлік ж/е ақпараттық құжаттардың жіктелуін;
- Іс жүргізудің заманауи стандарттарына қойылатын негізгі талаптар
- құжат формулярлары мен оның құрылымдық бөліктері
Іскерліктер:
- ақпараттық ж/е іскерлік сипаттағы әртүрлі құжаттардың формулярын құру;
- ұйымдық-әкімшілік құжаттармен жұмыс жасау;
- мұрағатқа істерді өткізу, сақтау, рәсімдеу;
БҚ 2
КҚ 3.10.4
КМ 1.11
Гидравлика, гидравликалық машиналар ж/е гидрожетек
Гидравлика негіздері. Сұйықтық туралы жалпы мәлімет. Гидростатика негіздері. Эйлер теңдеуі, паскаль заңы. Архимед заңы. Гидростатикалық машиналар. Сұйықтық қозғалуының негізгі заңы. Құбыр бойынша газдар мен сұйықтықтың қозғалысы. Сорғылар. Жалпы мәлімет. Олардың жұмысы қағидалары ж/е жіктелуі. Жұмыс жасаудың физикалық негіздері. Жетектің жұмыс сұйықтығы. Автоматикалық басқару жүйесінің ж/е жетектің құрылымы. Гидравликалық ж/е пневматикалық жетектердің пайдаланылуы. Технологиялық жабдықтың гидро-ж/е пневмо жүйесі.
Білімдер:
- гидростатиканың негізгі заңдарын;
- құбыр жолмен газдың қозғалу ерекшелігі;
- агрегаттардың, желдеткіштердің ж/е сорғының сипаттамасы мен түрлері;
- пневматикалық ж\е гидравликалық жүйенің жұмыс істеу негіздері;
Іскерліктер
- есептеудегі гидростатиканың негізгі теңдеуін пайдалану;
- пневматикалық ж/е гидравликалық жетекті әрекетте келтіру үшін газдың ж/е суықтың қозғалуы мен заң тепе-теңдігін қолдану.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4

ПМ 1.12
Экономическая организация и управление производством
Экономическая сущность, состав и структура основных фондов, амортизация, понятия и состав. Пополнение оборотных средств, финансы предприятия. Персонал предприятия, формы и системы оплаты, НТР предприятия, ВЭД предприятия, понятие и состав имущества предприятия. Планирование.
В результате изучения  дисциплины обучающийся должен
знать:
- технико-экономические показатели работы предприятия;
- состав и учет производственных фондов;
- функции руководителя;
- оценки экономической эффективности технических и организационных решений;
уметь:
- принимать решения на основе анализа и оценки экономической ситуации;
- разрабатывать решения и оценки их последствия для деятельности предприятия.
БК 2
ПК 3.2.1
ПМ 1.13
Автоматизация полиграфического производства
Характеристика полиграфического производства как объекта управления. Сущность автоматизации производства. Основные определения теории управления. Состояние автоматизации полиграфического производства. Структура линейных систем управления. Элементарные звенья систем управления. Общие сведения о дискретных системах управления. Дискретные преобразования Лапласа. Частотные характеристики дискретных систем. Устойчивость дискретных систем управления. Нелинейные системы управления. Происхождение нелинейностей в системах управления и их классификация. Системы управления электроприводом. Системы управления гидравлическими объектами Гидравлическая емкость как объект управления. Принципы построения систем управления гидравлическими объектами. Система управления тепловыми процессами. Системы кондиционирования воздуха. Системы управления подачей бумажной ленты. Динамика бумагопитающего устройства. Система управления натяжением бумажной ленты. Система продольной приводки красок. Системы поперечной приводки бумажной ленты. Системы управления красочными аппаратами печатных машин. Динамика передачи краски в красочном аппарате. Системы управления оптической плотностью оттисков. Системы управления вязкостью краски. Системы управления дискретными процессами. Устройства блокировки и сигнализации. Структура автоматизированных систем управления. Принципы построения АСУ. Технические средства АСУ. Информационное обеспечение АСУ. Алгоритмизация процессов управления. Программное обеспечение АСУ. Системный подход к анализу и синтезу комплексных систем управления. Системы управления автоматическими поточными линиями. Роботизированные технологические комплексы.
В результате изучения  дисциплины обучающийся должен
знать:
- теоретические основы автоматического управления
- принципы построения систем автоматического управления печатными процессами;
- переработку текстовой и иллюстрационной информации.
уметь:
- анализировать существующие линейные системы автоматического управления и определять устойчивость этих систем управления;
- анализировать релейные и импульсные системы управления;
- разрабатывать системы управления электроприводом и системы управления гидравлическими объектами;
- анализировать структуры автоматизированных систем управления;
- анализировать системы управления дискретным полиграфическим производством;
- анализировать системы управления тепловыми процессами;
- анализировать системы управления подачей бумажной ленты;
- использовать последние достижения научно-технического прогресса в области управления полиграфическим производством.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4

КМ 1.12
Экономикалық ұйым ж/е өндірісті басқару. Негізгі қорлардың құрылымы ж/е құрамы, экономикалық мәні, амортизация, ұғым мен құрам. Айналым қаржыларының толығуы, кәсіпорын қаржысы.
Кәсіпорын тұлғасы, төлем жүйесі мен формалары. НТР кәсіпорны, ВҒД кәсіпорны, кәсіпорын мүлкінің құрамы ж/е ұғымы. Жоспарлау
Білімдер:
- кәсіпорын жұмыстарының техника-экономикалық көрсеткіштерін;
- өндірістік қорлардың есебі ж/е құрамы
- жетекші қызметтері
- техникалық ж/е ұйымдастырушылық шешімдердің экономикалық тиімділігін бағалау;
Іскерліктер:
- экономикалық жағдай бағасына ж/е талдау негізіне шешім қабылдау;
- кәсіпорын қызметі үшін олардың нәтижесін, бағасын ж/е шешімдерін жетілдіру;
БҚ 2
КҚ 3.11.1
КМ 1.13
Полиграфиялық өндірістің автоматизациясы.
Басқару объектісі ретінде полиграфиялық өндірістің сипаттамасы өндіріс автоматизациясының мәні. Басқару теориясының негізгі ережесі. Полиграфиялық өндіріс автоматизациясының жай-күйі. Басқарудың ұтымдық жүйесі, құрылымы. Басқару жүйесінің элементарлы түйіні. Басқарудың дискретті жүйесі туралы жалпы мәлімет. Дискертті қайта жасалу: Лаплас дискреттік жүйесінің жиілік сипаттамасы.
Басқарудың дискретті жүйесінің беріктілігі.
Басқарудың ұзындықсыз жүйесі. Басқару жүйесіңдегі сызықсыздық пайда болуы ж/е олардың топтастырылуы. Электржетектерді басқару жүйесі. Гидравликалық объектілерді басқару жүйесі. Басқару объектісі ретіндегі гидравликалық сыйымдылық. Гидравликалық объектілермен басқару жүйесінің орналасу түйіні. Жылылық процесті басқару жүйесі. АОА кондиционерінің жүйесі. Қағаз таспаны берудегі басқару жүйесі. Қағазбен жабдықтау құрылғысының динамикасы. Қағаз таспасын, тартуды басқару жүйесі. Қағаз таспасы жетегінің көлденең жүйесі бояу жетігінің көлденең жүйесі. Бояу аппаратты баспа машинкасын басқару жүйесі. Бояу аппаратындағы бояуды беру динамикасы. Оптикалық баспа-таңбаны басқару жүйесі. Бояудың тұтқырлығын басқару жүйесі. Дискреттік процесті басқару жүйесі. Дабылдың ж/е блоктың құрылысы. Автоматтандырылған құрылғыны басқару жүйесі. АСУ құрылысының негіздері. АСУ-дың техникалық құрылысы АСУ-ды ақпаратпен қамтамасыздандыру. Басқару барысындағы алгоритмизация. АСУ-ды бағдарламамен қамтамасыздандыру. Кешенді жүйені басқаруда синтез ж/е талдаудың жүйелік үйлесуі. Автоматты сызық легін басқару жүйесі. Роботталған технологиялық кешен.
Білімдер:
- автоматикалық басқарудың теориялық негізін;
- баспа процестерімен автоматикалық басқару жүйесінің құрылу қағидаларын мәтінді суретті ақпараттың қайта өнделуін;
Іскерліктер:
- автоматикалық басқарудың ұзындық жүйесін талдау ж/е басқарудын осы жүйесінің беріктілігін анықтау;
- басқарудың релелік ж/е импульстық жүйесін талдау;
- басқару жүйесің электржетекпен ж/е басқару жүйесін гидравликалық объектімен жетілдеру;
- басқарудың автоматтандырылған жүйесі құрылымын талдау;
- басқару жүйесін дискретті полиграфиялық өндіріспен талдау
- жылу процестерін басқару жүйесін талдау;
- басқару жүйесін қағазды таспа берілуімен талдау;
- басқару аумағында полиграфиялық өндіріспен ғылыми-техникалық прогрестің соңғы жетістектерін қолдану;
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4

ПМ 1.14
Основы безопасности жизнедеятельности
Объекты изучения ОБЖД. Актуальность проблем ОБЖД. Функциональные возможности человека и его совместимость со средой обитания. Источники и уровни опасностей среды обитания (антропогенные и природные опасности среды обитания). Организация спасательных и неотложно-восстановительных работ при ЧС. Система предупреждения и ликвидации ЧС. Формирование здорового образа жизни. Основы медицинских знаний.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды опасностей, пространственные и временные координаты;
- объективные закономерности возникновения опасных и вредных факторов в биосфере и техносфере (производственной, городской и бытовой среде);
- комплекс явлений и процессов в системе «Человек-среда обитания», элементы, составляющие систему и отрицательно воздействующие на человека и природную среду;
- анатомо-физиологические возможности человека переносить воздействие опасных и вредных факторов среды обитания в обычных и чрезвычайных ситуациях;
- средства формирования комфортных и безопасных условий жизнедеятельности и сохранения природной среды;
- правовые и организационные основы обеспечения безопасности жизнедеятельности;
- порядок действия в условиях ситуаций в случае реализации опасности;
уметь:
- распознавать (идентифицировать) опасности: вид опасности, пространственные и временные координаты;
- оценивать величину возможного ущерба, вероятность возникновения опасностей и др.;
- организовывать спасательные и неотложно-восстановительные работы при ЧС;
- проводить профилактику выявленных опасностей на основе сопоставления затрат и выгод;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- формировать здоровый образ жизни.
БК 2
ПК 3.2.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология полиграфического производства
Допечатные процессы. Общие сведения о печатных формах. Основы переработки текстовой информации. Изготовление штриховых, тоновых и растровых фотоформ. Печатное производство. Общие сведения о печатных материалах, печатном процессе и оборудовании. Перспективы развития печатных процессов. Брошюровочно-переплетное производство. Общие сведения о технологии брошюровочно-переплетного производство. Изготовление тетрадей. Комплектовка и потетрадное скрепление книжных блоков. Обработка книжных блоков и выставка их переплетные крышки. Поблочные скрепление книг и брошюр. Изготовление и отделка переплетных крышек. Основные технологические варианты изготовления изданий в переплете и в обложке. Оценка качества книжно-журнальной продукции и полуфабрикатов.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- сведения о печатной бумаге;- основные свойства и виды печатной бумаги;
- классификация бумаг и ГОСТы;
- основные свойства и виды печатных красок;
- классификация печатных красок и ГОСТы;
- параметры оценки качества полуфабрикатов и готовой продукции;
- методы и средства контроля качества печатной продукции.
уметь:
- определять технологию фальцовки тетрадей;
- выполнять технологию процесса склеивания;
- технологию процесса сушки и ее применяемые в брошюровочно-переплетном процессе;
- определять показатели, определяющие выбор варианта технологического процесса изготовления изданий в переплете в обложке.
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 02
Допечатное оборудование
Компьютерные системы. Издательский комплекс как специализированная система
подготовки материалов для тиражирования типографии. Система передачи текстовой и иллюстрационной информации на расстояние в газетном производстве. Оборудование для обработки иллюстрационной информации. Фоторепродукционное оборудование. Сканирующая репродукционная техника. Электронные цветоделительные машины. Оборудование для обработки и монтажа экспонированных фотоматериалов. Проявочные автоматы. Вспомогательное фотомеханические оборудование. Оборудования для изготовления печатных форм. Формы высокой печати. Электронные гравировальные автоматы. Оборудование для изготовления офсетных форм. Оборудование для изготовления форм глубокой печати. Охрана труда и окружающей среды.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- теоретические основы построения основных видов компьютерного набора и формного оборудования;
- устройства и особенности эксплуатации основных видов наборного и формного оборудования, их структурные и кинематические схемы основных механизмов;
- технико-экономические и эксплуатационные характеристики отдельных видов допечатных оборудований;
уметь:
- определять основы управления компьютерной техникой при обработке текстовой и иллюстрационной информации;
- выявлять требования к допечатному оборудованию в соответствии с технической и эксплуатационной документацией;
- определять тенденции развития современного цифрового допечатного оборудования.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 03
Печатное оборудование
Общие сведения о печатных машинах. Рулонные ротационные машины. Листовые ротационные машины. Плоскопечатные и тигельные машины. Специальные виды печатных машин. Основные принципы выбора машин для печатания издательской продукции.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- устройство и особенности эксплуатации печатного полиграфического оборудования,
-эксплуатационные характеристики основного печатного полиграфического оборудования;
уметь:
-формировать профессиональные знания по основам устройства и эксплуатации технологических комплексов, машин и автоматов печатного производства;определять основные направления научно-технического прогресса в области техники и технологии печатного производства;
- владеть основами теории построения и практики эксплуатации современного печатного производства;
- вырабатывать навыки проведения анализа технико-экономической эффективности применения разных видов однотипного оборудования;
- выполнять правила эксплуатации и охраны труда в печатном цехе.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 04
Брошюровочно-переплетное оборудование
Общие сведения о брошюровочно-переплетном оборудовании. Бумагорезальные машины. Фальцевальные автоматы. Приклеечные и окантовочные автоматы. Подборочные автоматы. Швейные автоматы и вкладочно-швейно-резальные агрегаты. Обжимные прессы. Картонорезальные, бобинорезальные и крышкоделательные машины. Прессы для тиснения и печати на переплетных крышках. Книговставочные, крытвенные и штриховальные машины. Агрегаты для бесшвейного скрепления. Поточные линии для изготовления книг.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- устройство и особенности эксплуатации брошюровочно-переплетного полиграфического оборудования,
-эксплуатационные характеристики основного брошюровочно-переплетного полиграфического оборудования;
уметь:
-формировать профессиональные знания по основам устройства и эксплуатации технологических комплексов, машин и автоматов брошюровочно-переплетного производства;
- определять основные направления научно-технического прогресса в области техники и технологии брошюровочно-переплетного производства
- владеть основами теории построения и практики эксплуатации современного брошюровочно-переплетного производства;
- выполнять правила эксплуатации и охраны труда в печатном цехе.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 05
Электроприводы, электрооборудование полиграфических машин
Основы электропривода. Элементы и устройства электроавтоматики. Системы автоматического управления полиграфическими машинами и установками. Электрооборудование полиграфических машин и установок.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- электрооборудование допечатного, печатного и брошюровочно-переплетного оборудования полиграфических предприятий;
- электроснабжение полиграфических предприятий;
- микропроцессорное управление электроприводами;
- датчики систем электроавтоматики;
уметь:
- преобразовывать устройства;
- определять механические характеристики производственных механизмов, электродвигателей и электроприводов;
- рассчитывать мощность электропривода.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 06
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт полиграфического оборудования
Монтаж полиграфического оборудования. Техническое обслуживание полиграфического оборудования. Наладка и ремонт полиграфического оборудования. Разборка оборудования. Расчет фундамента. Расчет динамических нагрузок. Установка оборудования. Доставка, разгрузка, погрузка машин.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные устройства полиграфического оборудования;
- динамические нагрузки (вибрация и др.).
уметь:
- делать монтаж и демонтаж оборудования, такелажные работы по установке оборудования;
- делать наладку машин с учетом технических характеристик;
- ремонтировать, разбирать оборудование по основным узлам.
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 07
Проектирование полиграфических предприятий
Организация полиграфических предприятий. Основные принципы организации полиграфических предприятий. Общие сведения по проектированию полиграфических предприятий. Основные сведения по строительной части. Проектирование обслуживающих помещений цехов. Общезаводские и внутри корпусные склады. Ремонтное хозяйство. Инженерно-техническое обеспечение полиграфического производства. Электроснабжение и электрические сети. Теплоснабжение и тепловые сети. Водоснабжение и канализация. Газоснабжение. Вентиляция и кондиционирование. Специальная инженерная коммуникация. Проектирование генерального плана и транспорта. Специфика пожарной опасности на полиграфических предприятиях
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- методику проектирования с применением разработанных типовых решений, к примеру, по планировке и организации отдельных рабочих мест;
- проектирование поточных линий, организацию технологических отделений и цехов предприятия, согласно разработанному технологическому процессу;
- задачи, выполняемые инженерными службами полиграфических предприятий, обеспечиваемых ритмичную и надежную работу основного производства.
уметь:
- проектировать транспортные средства полиграфических предприятиях;
- проектировать
территориальный план предприятия;
- производить расчет технико-экономических показателей складского хозяйства;
- рассчитывать площади помещений и численности основных рабочих.
БК 3
ПК 3.2.1
ПК 3.2.3
Профессиональные дисциплины Квалификация 122710 3 – «Техник-технолог»

КМ 1.14
Тіршілік қарекетінің қауіпсіздік негізі
ТҚҚН оқу объектелері. ТҚҚН мәселелерінің өзектілігі. Адамның функционалды мүмкіндіктері мен оның тіршілік ортамен үйлесімділігі. Тіршілік ортаның қауіптілік деңгейі мен дерек көздері (тіршілік ортаның антропогенды ж/е табиғи қауіптіліктері). Төтенше жағдайдағы құтқару ж/е шұғыл қалпына келтіретін жұмыстардың ұйымдастырылуы. ТЖ-ны тарату мен ескерту жүйесі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру: медициналық білім негізі
Білімдер:
- кеңістікті ж/е уақытша координаттарды, қауіп түрлерін;
- биосфера ж/е техносфера факторларының зияны ж/е қауіпінің пайда бояу объективінің заңдылығы (өндірістік, калалық ж\е тұрмыстық жағдайда);
- Адам-тіршілік жүйесіңде процестер мен құбылыстар кешені, табиғи орта мен адамзатқа теріс әсер ететін ж\е жүйені құратын элементтер;
- Адамның анатомо-физиологиялық мүмкіндіктері; төтенше ж/е әдеттегідей жағдайларда өмір сүру ортаның қауіпті ж/е зиян факторларының әрекет етуін таратады;
- табиғи ортаның сақталуы мен тіршілік қарекетінің жайлы ж/е қауіпсіз жағдайларын қалыптастыру құралы;
- тіршілік қарекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық ж/е ұйымдастыру негізі.
- қауіптілікті іске асырудағы жағдай шарттарындағы әрекет ету ережесі;
Іскерліктер:
- қауіптілікті білу (сәйкестендіру), қауіптілік түрі, кеңістік ж/е уақытша координаттар;
- болатын нұқсандар көлемін, қауіптілік шығу мүмкіндігін ж/е т.б. бағалау,
- төтенше жағдайдағы құтқару ж/е шұғыл қалпына келтіретін жұмыстарды ұйымдастыру;
- пайдамен шығындарды салыстыру негізіндегі шыққан қауіптіліктің алдын алу шараларын жүргізу;
- алғашқы медициналық көмек көрсету;
- салауатты өмір салтын қалыптастыру;
БҚ 2
КҚ 3.11.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Полиграфиялық өндірістің технологиясы.
Басылымға дейінгі процестер.
Басылым формалары туралы жалпы мәлімет. Мәтіндік ақпараттардың негізгі қайта жазылулары: штрихты, реңдік ж/е растрлы фотоформалардың дайындалуы. Басылым өндірісі. Басылым процесі мен жабдықтарында басылым материалдары туралы жалпы мәлімет. Басылым процестерінің даму болашағы. Кітапшалау-түптеу өндірісі. Кітапшалау-түптеу өндірісінің технологиясы туралы жалпы мәлімет. Дәптерлердің дайындалуы, кітап блогінің дәптер бойынша бекітілуі ж/е жинақталуы. Кітап блогінің өңделуі ж\е оның мұқаба каптамысы көрмесі. Кітап ж/е кітапшаның блок бойынша бекітілуі. Мұқаба қаптамасының дайындалуы мен өңделуі, тыстама мен мұқабада басылымды дайындаудың негізгі технологиялық нұсқалары. Кітап-жорнал өнімдері мен жартылай дайындалған өнімдер сапасының бағалануы.
Білімдер:
- басу қағазы туралы мәлімет;
- басу қағаздарының негізгі қасиеттері мен түрлері;
- қағаздардың жіктелеуі ж/е ГОСТ
- басу бояуларының негізгі қасиеттері мен түрлері;
- басу баяуларының жіктелуі мен ГОСТ;
- дайын өнімдер мен жартылай дайындалған өнім сапаларының бағалау параметрлері;
- басу өнімдері сапасының бақылау құралы мен әдістері;
Іскерліктер:
- дәптерлерді бүктемелеу технологиясын анықтау
- жабыстыру процесінің технологиясын орындау
- кептіру процесі мен оны кітапшалау-түптеу процесінде қолданылатын технологияны:
- қаптамалы түптеуден тұратын басылымды дайындауда технологиялық процестің нұсқаларын таңдауда анықтайтын көрсеткіштерді анықтау.
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 02
Басылымға дейінгі жабдықтар
Компьютерлік жүйе. Баспахананың таралуы үшін баспа кешені материалдарын дайындаудың мамандандырылған жүйесі. Газет өндірісі аралағында көркемдеу ж/е мәтіндік ақпараттарды беру жүйесі. Көркемдеу ақпаратты өңдеуге арналған жабдықтар. Фоторепродуктивті жабдықтар. Сканерлейтін репродуктивті техника. Электронды түске бөлетін машиналар. Айқындалған фотоматериалдардың өнделуі мен құрылуы үшін жабдықтар. Айқындайтын автоматтар. Көмекші фотомеханикалық жабдықтар. Басылым формаларын дайындауға арналған жабдықтар. Шығыңқы басылым формалары. Электрогравировалды автоматтар. Офсетті форма дайындауға арналған жабдықтар. Ойыңқы басылым формасын дайындауға арналған жабдықтар. Еңбекті ж/е қоршаған ортаны қорғау
Білімдер:
- пішімді жабдықтар мен компьютерлік терілімнің негізгі түрлері құрылуының теориялық негіздері;
- жабдықтар мен терілімнің негізгі түрлерін пайдалану ерекшеліктері мен құрылғылары; олардың негізгі механизмдерінің құрылымдық ж/е кинематикалық сұлбасы;
- басылымға дейінгі жабдықтардың ж/е түрлерінің техника-экономикалық ж/е пайдаланылатын сипаттамалары;
Іскерліктер:
- көркемдеу ақпараттары мен мәтіндерді өңдеуде компьютерлік техникамен басқарудың негізін анықтау;
- пайдаланылатын ж/е техникалық құжаттармен сәйкес басылымға дейінгі жабдықтарға қойылатын талаптарды анықтау;
- басылымға дейінгі цифрлы заманауи жабдықтар дамуының тенденциясын анықтау.
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 03
Басылым жабдықтары:
Басылым машиналары туралы жалпы мәлімет. Рулонды ротационалды машиналар. Жазық басу ж/е тигелді машиналар. Басылым машиналарының арнайы түрлері. Баспа өнімдерін басу үшін машиналарды таңдаудың негізгі қағидалары.
Білімдер:
- басылым полиграфиялық жабдықты пайдалану ерекшеліктері мен құрылғыларын;
- негізгі басылым полиграфиялық жабдықтардың эксплуатациялық сипаттамаларын;
Іскерліктер:
- технологиялық кешендер машиналар ж/е басылым өндірісі автоматтарының пайдаланылуы мен құрылғы негіздері б/ша кәсіби білімді қалыптастыру;
- басылым өндірісі технологиясы мен техника аумағындағы ғылыми-техникалық прогрестің негізгі бағыттарын анықтау;
- жаңашыл басылым өндірісінің пайдалану тәжірибесі мен құрылымдарының негізгі теорияларын білу;
- бір типті жабдықтардың әртүрлерін қолдануды техника-экономикалық тиімділігіне таңдау жүргізу дағдыларын калыптастыру–басылым цехында еңбекті қорғау мен пайдалану ережесін орындау.
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 04
Кітапшалау-түптеу жабдықтары.
Кітапшалау-түптеу жабдықтары туралы жалпы мәлімет. Қағаз кесу машиналары бүктемелеу автоматы. Тігу автоматтары мен жинақтап тігіп-кесу агрегаты. Қысу пресі. Қатырма кесу, орау кесу ж/е мұқаба жасау машиналары. Баспа-таңба ж/е мұқаба қаптамасына басуға арналған престер. Кітап қоңдыру жабық ж\е штриховалды машиналар. Тігусіз бекітуге арналған агрегаттар. Кітап дайындауға арналған ағынды жүйелер.
Білімдер:
- Кітапшалау түптеу полиграфиялық жабдықты пайдалану ерекшелігі мен құрылғысы;
- негізгі кітапшалау-түптеу полиграфиялық жабдықтың эксплуатациялық сипаттамасы;
Іскерліктер:
- технологиялық кешендер; машиналар ж/е кітапшалау-түптеу автоматтарының эксплуатациясы мен құрылғы негіздері бойынша кәсіби білімдерін қалыптастыру;
- кітапшалау-түптеу өндірсі технологиясы мен техника аумағындағы ғылыми-техникалық процестің негізгі бағыттарын анықтау;
- жаңашыл кітапшалау-түптеу өндірісі мен құрылудың негізгі теорияларын білу;
- басылым цехында еңбекті қорғау мен эксплуатация ережесін орындау.
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 05
Полиграфиялық машиналардың электр жабдықтары, электр жетектері. Электржетегінің негізі. Электр автоматтың құрылғысы ж/е элементтері. Полиграфиялық машиналар және құрылғылармен автоматикалық басқару жүйесі. Полиграфиялық машина мен құрылғылардың электр жабдықтары.
Білімдер:
- Полиграфиялық кәсіпоорындардың басылымға дейінгі электржабдықтар, басылым ж\е кітапшалау-түптеу жабдықтары;
- полиграфиялық кәсіпорынды электр энергиясымен қамтамасыз ету;
- электр жетектермен шағын процессорлы басқару;
- электроавтомат жүйесінің берілістерін;
Іскерліктер:
- құрылғыны түрлендіру;
- өндірістік механизмдердің, электр қозғалтқыштар мен электр жетектердің механикалық сипаттамасын анықтау;
- электр жетек қуаттылығын есептеу.
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 06
Полиграфиялық жабдықтарды жөндеу жинақтау, техникалық қызмет көрсету.
Полиграфиялық жабдықтар монтажы. Полиграфиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету. Полиграфиялық жабдықтарды реттеу ж\е жөндеу. Фундамент есебі. Динамикалық қуат есебі. Жабдықты қондыру. Жеткізілім, машинаға жүктеу, түсіру.
Білімдер:
- полиграфиялық жабдықтын негізі құрылғылары;
- Динамикалық қуат (вибрация т.б)
Іскерліктер:
- жабдықты қондырудағы такилажды жұмыс, жабдық демонтажы ж/е монтаж жасау;
- техникалық сипаттама бойынша машинаға жөндеу жүргізу;
- негізгі түйін бойынша жабдықты реттеу, жөндеу.
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 07
Полиграфиялық кәсіпорынды жобалау
Полиграфиялық кәсіпорын ұйымы. Полиграфиялық кәсіпорын ұйымының негізгі қағидалары. Полиграфиялық кәсіпорынды жобалау б/ша жалпы мәлімет. Құрылыс бөлімі бойынша жалпы мәлімет. Цехтың қызмет көрсететін кеңсе жобасы. Жалпы зауыттык ж/е ішкі корпустық қойма. Жөндеу шаруашылығы. Полиграфиялық өндірісті инженерлі-техникалық қамтамасыз ету. Электр энергиясымен қамтамасыз ету ж/е электрлік желі. Жылумен қамтамасыз ету ж/е жылу желісі. Сумен қамтамасыз ету ж/е канализация. Газбен қамтамасыз ету. Желдету ж/е кондиционерлеу. Арнайы инженерлік коммуникация. Негізгі жоспар ж/е көлік жобасы. Полиграфиялық кәсіпорындарындағы өрт қауіптілік өзгешелігі
Білімдер:
- типтік қорытындыны өңдеуді пайдаланудағы жобалау әдісін, мысалы, жұмыс орнын ұйымдастыру ж/е жоспарлау;
- технологиялық процесті өңдеуге сәйкес, цехтарымен технологиялық бөлімдерді ұйымдастыру.
- негізгі өндірісте бір қалыпты ж\е сенімді жұмыспен қамтамасыздандыру, полиграфиялық өндірісте инженерлік қызметтің орындалуының мақсаты.
Іскерліктер:
- Полиграфиялық кәсіпорында көлік құралдарын жобалау.
- кәсіпорынның аумақтық жоспарын жобалау
- қойма шаруашылығының техника-экономикалық көрсеткішінің есебін жасау.
- негізгі жұмысшылар саны мен орын жай ауданын есептеу.
БҚ 3
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.3
КМ 02
Кәсіптік модуль
Біліктілік 1227103-«Техник-Технолог»

ПМ 2.4
Охрана труда
Правовые и организационные основы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Техника безопасности. Безопасность технологических процессов. Чрезвычайные ситуации (ЧС) и ликвидация их последствий. Защита населения при возникновении ЧС.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- государственные акты и нормативно-технические документы по охране труда;
- порядок применения НД по обеспечению безопасности жизнедеятельности, действующих в отечественных и зарубежных системах обеспечения промышленной безопасности;
- приборы и методы измерения опасных и вредных факторов;
уметь:
- разбираться в задачах охраны труда, поставленных перед разработчиками и пользователями при их дальнейшей профессиональной деятельности;
- пользоваться нормативно-технической литературой при проектировании оборудования, технологических процессов и производств в целях создания безопасных условий труда.
БК 1
БК 2
ПК 3.1.1
ПМ 2.5
Основы экологии
Основы общей экологии. Биосфера и ее ресурсы. Охрана природы. Глобальные экологические проблемы современности. Экономическая эффективность реализации природоохранных мероприятий.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- законодательную и нормативную базу, действующую в РК, а также экономические механизмы обеспечения экологической безопасности;
- основные понятия и законы экологии;
- воздействия антропогенных факторов на природную среду и о глубинных процессах этого взаимодействия;
- факторы, способствующие превращению биосферы в ноосферу и техносферу;
- принципы рационального использования природных ресурсов;
- экологическую паспортизацию промышленных объектов;
- глобальные экологические проблемы.
уметь:
- анализировать и оценивать внутренние нормы экологичсеой рентабельности;
- организовывать и проводить мониторинг и экологический аудит;
- пользоваться нормативами качества окружающей природной среды;
- применять метод оценки выгод-затрат с учетом экологических факторов;
- правильно работать с отходами (избегать, сокращать);
- оценивать и принимать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде;
- разрабатывать мероприятия, предупреждающие или уменьшающие степень опасности при аварийных ситуациях;
- организовывать и проводить экологическую экспертизу на производстве в порядке установленном законодательством РК.
БК 1
ПК 3.1.1
ПМ 2.6
Основы стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок сертификации молочных продуктов, готовой продукции;
уметь:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества.
БК 1
БК 2
ПК 3.1.8 ПК 3.1.9

КМ 2.4
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудың ұйымдастыру ж/е құқықтық негіздері. Еңбек гигиенасы ж/е өндірістік санитария. Қауіпсіздік техникасы. Технологиялық процестердің қауіпсіздігі. Төтенше (Тж) жағдай ж/е олардың салдарын жою. ТЖ болған жағдайда халықты қорғау
Білімдер:
- Еңбекті қорғау бойынша нормативтік техникалық құжаттар мен мемлекеттік актілерді
- өнеркәсіп қауіпсіздігінің кеңестік ж/е шетелдік жүйеде қамтамасыз етілетін тіршілік қарекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша HҚ-ты пайдалану тәртібі
- Зиянды факторлар мен қауіптілікті өмлеу әдістері мен құралдары
Іскерліктер:
- Жұмысшы ж/е тұтынушымен қойылған олардың алдағы кәсіби қызметтеріндегі еңбекті қорғаудың мақсат туралы,талдау;
- еңбек шарты қауіпсіздігін құру мақсатында өндірістің, технологиялық процестің ж/е жабдықтың жобалануында нормативтік-техникалық әдебиетті пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.10.
КМ 2.5
Экология негіздері
Жалпы экология негіздері биосфера ж/е оның ресурстары. Табиғатты қорғау. Қазіргі замандағы басты экологиялық мәселелер. Табиғатты қорғау шараларының жүзеге асырылуының экологиялық тиімділігі.
Білімдер:
- ҚР қолданысындағы заңнамалық және нормативтік базаны, сондай–ақ экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің экономикалық механизмдері
- экология заңдары мен негізгі ұғымы.
- антропогендік факторлардың табиғатқа әсер етуі мен осы әрекеттестіктің тереңдік факторларын;
- биосфераны ноосфера мен техносфераға айналдыруға септес болған факторлар.
- табиғи ресурстарды рационалды қолданудың қағидалары.
- өнеркәсіптік объектінің экологиялық паспортизациясы
- басты экологиялық мәселелер.
Іскерліктер:
- Экологиялық рентабельдіктің ішкі нормаларын талдау ж/е бағалау.
- Мониторинг ж/е экологиялық аудит ұйымдастыру ж/е жүргізу
- қоршаған табиғи ортаның сапа нормативтерін пайдалану.
- Экологиялық факторлардың есебімен шығындар мен пайда бағаларының, әдісін пайдалану
- қалдықтармен дұрыс жұмыс жасау (қысқарту, бас тарту)
- Қоршаған ортаға қатысы бар қызмет түрлері мен процестердің тәуекелділігін болдырмау бойынша шаралар қабылдау ж/е бағалау;
- апаттық жағдайда қауіпсіздікті азайту немесе ескертетін іс-шараларды жасау;
- ҚР заңына сәйкес өндіріске экологиялық сараптама жүргізуді ұйымдастыру.
БҚ 1
КҚ 3.10.1
КМ 2.6
Стандарттау ж/е метрология негіздері
Метрология: негізгі ұғымы мен ережесі
Өлшеу бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер
Мемлекеттік метрологиялық бақылау ж/е қадағалау
Стандарттау; сапамен басқару ж/е стандарттау аумағында анықталу мен негізгі терминдер. Өнімдерді бақылау ж/е сапа сынау
Сапа жүйесі
Сертификаттау; сертификаттау жүйесі. Сертификаттау ережесі мен тәртібі, қондыру ж/е жіберу жүйесі.Техникалық өлшеу.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау ж/е метрологияның құқықтық негізін, әдісін, құралын, субъектісін, объектісін, қағидасын, мәселесін, мақсаттарын;
- Аймақтық ж/е халықаралалық стандарттар кұрылымын;
- дайын өнімнің, сүт өнімдерінің сертификаттау ережесі.
Іскерліктер:
- Өлшеу құралдарын дұрыс таңдау ж/е оны қолдану;
- сапа жүйесінің құжаттарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
КҚ 3.10.
КҚ 3.10.

ПМ 2.10
Теория цвета и цветовоспроизведения
Основные сведения о цвете. Физика цвета. Физиология цвета. Психология цвета. Метрология цвета. Изомерные и метамерные цвета. Спектральный состав цвета. Зрительный аппарат – человеческий орган зрения. Световая и спектральная чувствительность глаза. Адаптация глаза. Световая и темновая адаптации. Субъективные и объективные характеристики цвета. Восприятие яркости. Восприятие цветности. Восприятие цвета при различных яркостях. Синтез цвета. Аддитивный и субтрактивный синтезы цвета. Решение цветовых уравнений. Определение цветового тона, насыщенности, яркости и состава смеси цветов. Законы аддитивного синтеза. Закон трехмерности. Закон непрерывности. Закон аддитивности. Система RGB и система XYZ. Световые величины. Кривые сложения. Цветовые координаты. Колориметрические источники света (А, В, С, Д65). Цветовое пространство. Ахроматическая ось. Решение цветовых уравнений. Определение яркостных коэффициентов в системах RGB и XYZ. Применение науки теория цвета в полиграфическом производстве.
В результате изучения
дисциплин обучающийся должен
знать:
- субтрактивный и аддитивный синтезы цвета,
- метрологию и психологию цвета.
уметь:
- решать цветовые уравнения;
- вычитать и складывать цвета в синтезе цветов.
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПМ 2.11
Теория фотографических процессов
Закон Бугера-Ламберта-Беера. Хроматические и ахроматические цвета. Физико-химические основы фотографии. Скрытое фотографическое изображение. Образование центров скрытого изображения. Обработка фотоматериалов. Основы фотографической метрологии. Характеристическая кривая. Определение сенситометрических величин. Основные законы фотохимии. Реактивы, используемые для обработки цветных фотоматериалов. Типы оптических плотностей. Интервал яркости. Сбор серебра из серебросодержащих отходов.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- процесс получения фотографического изображения;
- оптические основы фотографии
уметь:
- разбираться в сложных физико-химических закономерностях фотографического процесса на галогенидо-серебряных материалах.
БК 1
ПК
3.1.8
ПМ 2.12
Специальные виды печати
Обзор специальных видов печати. Определения и понятия. Печать Брайля. Флексография. Фототипия. Трафаретная печать. Цифровая печать. Тампонная печать.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- специальные способы печати;
- отличительные особенности бесконтактных способов печати;
- оборудование для специальных способов печати;
- расходные материалы для специальных способов печати;
уметь:
- рассчитывать материалы, оборудование по операциям процесса;
- различать специальные виды печати.
БК 2
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4

КМ 2.10
Түс теориясы ж/е түсті қайта өңдеу
Түс туралы негізгі мәлімет. Түс физикасы. Түс физиологиясы. Түс психологиясы. Түс метрологиясы, метамерлі ж/е изомерлі түстер.
Спектральды түс құрамы. Көру аппараты-адамның көру мүшесі. Көздің ж/е спектральды сезімталдығы. Көздің бейімделуі. Жарыққа және қараңғыға бейімделу. Түстің объективті ж/е субъектевті сипаттамасы. Түрлі жарықта түсті қабылдау. Түс синтезі. Түстің аддитивті ж/е субтратиктивті синтезі. Түсті теңестеру шешімі. Түс реңің, қанықтығын, жарықтығын ж/е түстердің қоспа құрамын анықтау. Аддитивті синтез заңдары. Үш өлшемділік заңы. Үздіксіздік заңы. Аддитивтілік заңы. RGB жүйесі ж/е XYZ жүйесі. Жарық өлшемі (мөлшері). Қисық қосу. Түс кординаттары. Түстің колориметриялық қайнар көзі (ABCDD65). Түстер кеңістігі. Ахроматикалық ось. XYZ ж/е RGB жүйелеріндегі жарық коэффициенттерін анықтау. Полиграфиялық өндірісте түс теориясы ғылымын пайдалану
Білімдер:
- түстің субтрактивтік ж/е аддитифтік синтезі;
- түстің метрологиясын ж/е психологиясын.
Іскерліктер:
- түс теңдеулерін шешу;
- түстердің синтезінде түстерді санау ж/е реттеп қою.
КҚ 3.10.6
КҚ 3.10.8
КМ 2.11
Фотографиялық процестер теориясы
Бугера-ламберта-Беера заңының фотографиялык теория процестерінде. Хроматикалық және ахроматикалық түс. Фотографияның физико-химиялық негізі. Фотографиялық бейненің жасырын түрі жасырын бейне орталық бөлімі. Фотоматериалдарды өңдеу. Фотографиялық метропологиялар негізі. Қисық сипаттама. Сенситометрикалық биіктік. Фотохимиялық заң негізі. Түсті фотоматериалдарды өңдеу үшін қолданылатын реактивтері. Оптикалық интервалы. Күміс жиынтығының қалдықтарынан күміс жинау.
Білімдер:
- фотографиялық бейне процестерін алу
- оптикалық фотографияның негіздері
Іскерліктер:
- күрделі физико-химиялық заңдылықтарының фотографиялық процестерінде галогендік күміс материалдарын айыра білу
БҚ 1
КҚ 3.10.8
КМ 2.12
Арнайы басылым түрлері
Арнайы басылым түрлеріне шолу. Ережелер мен түсінік. Брайл басылымы. Флексография. Фототипия. Трафареттік басылым. Санды басылым. Тампондық басылым.
Білімдер:
- арнайы басылым әдістерін
- байланыссыз басып шығару тәсілінің ерекше қабілеттілігін
- арнайы басылым әдісі үшін материалдар шығынын
Іскерліктер:
- жабдықтар бойынша операциялық процестерді материалдарды есептеу
- арнайы басылым түрлерін ажырата білу.
БҚ 2
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.5
КҚ 3.10.6
КҚ 3.10.8
КҚ 3.10.9
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4

ПМ 1.1
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
уметь:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
БК 2
ПМ 1.2
Основы алгоритмизации и программирования
Основы алгоритмизации. Данные и операторы языка программирования. Процедуры и функции как средства структурного программирования. Сложные типы данных. Динамические переменные. Графика. Модули в программировании
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- понятие алгоритма, свойства, способы описания;
- принципы разработки схем алгоритмов, программ, данных и систем;
- типовые алгоритмы программ;
- арифметические и логические основы программирования, формы представления информации;
- классификацию языков программирования;
- принципы и методы построения программ.
уметь:
- составлять, записывать алгоритмы учебных программ;
- распознавать необходимость применения той или иной алгоритмической конструкции при решении задачи;
- использовать готовые вспомогательные алгоритмы организовать данные для эффективной алгоритмической обработки.
БК 2
ПМ 1.3
Физика и электротехника
Основы электростатики. Основные понятия. Резистивные цепи. Электромагнетизм и электромагнитная индукция. Цепи с емкостью и индуктивностью при произвольном воздействии. Цепи с резисторами, конденсаторами и катушками при гармоническом воздействии на постоянной частоте.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные характеристики электрического поля;
- основные свойства и характеристики сигналов;
- основные законы и методы расчета электрических цепей;
- основные характеристики и свойства магнитного поля, явления электромагнитной индукции, физический смысл индуктивности;
- зависимости между мгновенными значениями напряжения и тока в цепях с емкостью и индуктивностью при произвольных воздействиях;
- основные величины, характеризующие гармонические колебания,
уметь:
- рассчитывать цепи с конденсаторами;
- рассчитывать действующие значения напряжений и токов сигналов различных форм аналитическими или графоаналитическими методами;
- применять правило Ленца;
- определять формулу мгновенных токов в цепях при напряжениях произвольной формы;
- применять символический метод расчета цепей при гармонических воздействиях.
БК 2

КМ 1.1
Сызу
Сызбалардың графикалық бейнелері. Жобаланған сызулар мен геометриялық суреттердің элементтері. Машина құрылымының сызулары. Сызуларды орындаудың жалпы ережелері. Бейнелер мен қашаудың белгілері. Бөлшектердің байланысы. Берулер. Бөлшексіз байланыстар. Сызулардың жалпы түрлері. Жинақталған сызулар. Сызылған сызбалар жиынтығы. Мамандық бойынша кестелер мен сызулар.
Білімдер:
- Жобаланған сызулар мен геометриялық сызбалар негізі
- Біркелкі құжаттардың құрылымдық жүйесі.
- Кестелер мен сызбалардың негізгі ережелері
Іскерліктер:
- Техникалық суреттер мен сызбалардың көмегімен дұрыс ойлай білу.
- күрделі бөлшектерді эскиздерді орындау.
БҚ 2
КМ 1.2.
Бағдарламалау және алгоритмизация негіздері.
Алгоритмизация негізі. Бағдарламалау тілдерінің операторы мен деректері. Құрылымды бағдарламалау құрал ретіндегі процедуралар мен функциялар.
Деректердің күрделі типтері. Динамикалық айналымы. Графика. Бағдарламалаудағы модульдер.
Білімдер:
- алгоритм ұғымын, қасиетін, сипаттау тәсілін,
- жүйе мен деректердің, бағдарлама мен алгоритмдердің кесте жасау қағидаларын
Іскерліктер:
- оқу бағдарламасы алгоритмдерін жазып алып құру.
- Есеп шешу кезінде сол немесе басқа арифметикалық құрылымдарды қолданудың қажеттіліктерін таңдайтын көмекші алгоритмдері тиімді алгоритмді өңдеуге арналған деректерді ұйымдастыру.
БҚ 2
КМ 1.3
Физика және электротехника негіздері
Негізгі ұғым. Резисторлы тізбек. Электромагнетизм және электромагниттік индукция. Сыйымдылықты тізбек пен ерікті жердегі катушкалы, конденсаторлы, резисторлы, резисторлы тізбектер.
Білімдер:
- Электрлі поляның негізгі сипаттамаларын
- дабылдардың негізгі қасиеттері мен сипаттарын
- Электрлік тізбектер есептейтін әдістері мен негізгі заңдарын
- магнитті поляның негізгі қасиеттері мен сипаттамаларын, электромагнитті индукция құбылысын, индуктивтік және сыйымдылықты тізбектегі ток пен лездік мәнді, кернеу арасындағы байланысты.
- гармониялық тербелісті сипаттайтын негізгі шамалар
Іскерліктер:
- конденсаторлармен тізбекті есептеу.
- графоаналитикалық және аналитикалық әдістермен әртүрлі форма дабылдар тоғының және кернеудің іс мәнін есептеу
- Ленц ережесін қолдану
- Ерікті форма кернеуінде тізбектегі лездік тоқтың формуласын анықтау
- гармониялық жерде тізбекті есептерудің символикалық әдісін қолдану.
БҚ 2

ПМ 1.4
Теоретическая механика
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящих сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Геометрическая характеристика плоских сечений. Кинематика точки. Простейшие движения твердого тела. Элементы динамики точки. Работа и мощность. Сопротивление материалов. Основные положения. Растяжение и сжатие. Сдвиг и смятие. Изгиб. Сложное сопротивление. Устойчивость центрально-сжатых стержней.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и аксиомы статики;
- расчеты основных механических величин;
- основные положения кинематики и динамики.
уметь:
- определять пространственную систему сил;
- определять центр тяжести;
- определять работу и мощность;
- рассчитывать растяжение и сжатие.
БК 2
ПМ 1.5
Детали машин и механизмов
Машины и механизмы. Структурный, кинематический, динамический и силовой анализ механизмов. Основные сопротивления материалов и расчеты на прочность. Напряженное состояние деталей и элементарный объем материалов. Расчет несущей способности типовых элементов. Механические свойства конструкционных материалов. Основные принципы и правила проектирования изделий. Механические передачи и муфты. Сопряжения деталей. Допуски и посадки. Соединения деталей.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- расчет на прочность;
- расчет несущей способности типовых элементов;
- элементарный объем материалов;
- детали машин и механизмов;
уметь:
- правильно проектировать изделия;
- определять сопряжение деталей;
- выявлять структурный, кинематический, динамический и силовой анализ механизмов.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3..4
ПМ 1.6
Основы полиграфического производства
Общая характеристика допечатного производства.
История возникновения книгопечатания и развитие полиграфии. Характеристика печатной продукции. Единицы измерения, используемые в полиграфии. Основные этапы изготовления печатных форм для высокой, плоской и глубокой печати. Технология допечатных процессов. Компьютерно-издательские системы. Корректура. Печатное производство. Печатные машины высокой печати и подготовительные операции к печатанию тиража. Печатные машины плоской офсетной печати, подготовительные операции к печатанию тиража. Печатные машины глубокой печати, подготовительные операции к печатанию тиража. Современные процессы печатания с использованием цифровых технологий. Печатные процессы. Печатание тиража. Общая характеристика полиграфических материалов, применяемых в полиграфии. Брошюровочно-переплетное производство. Брошюровочно-переплетные процессы. Классификация книжно-журнальных изданий. Отделка печатной листовой продукции. Комплектовка изданий и блоков. Изготовление книг в переплетных крышках. Изготовление переплетных крышек. Заготовка материалов для крышек. Оперативная полиграфия и репрография.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- издательско-полиграфическую
терминологию;
- разновидности продукции полиграфического производства;
- основные схемы ее изготовления;
- основные виды технологического оборудования;
- полиграфические материалы, краски.
уметь:
- выполнять допечатные процессы;
- выполнять печатные процессы;
- выполнять брошюровочно-переплетные процессы;
- подготавливать издания;
- изготавливать печатную продукции (книг, журналов, этикеток и др.).
БК 2
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.2.1

КМ 1.4
Механикалық теория Статиканың тұжырымдары мен негізгі түсініктер. Шығарылған күш жүйесінің тегістігі. Еркін орналасқан күш жүйесінің тегістігі. Күш жүйесінің кеңістігі. Ауырлық орталығы. Тегіс кескінделген жерге геометриялық сипаттама.
Динамикалық нүктелердің элементтері. Күштілік пен жұмыс. Материалдар кедергісі. Негізгі ережелер. Бүгіліс. Қиын кедергілер. Ортақысылған өзектің тұрақтылығы.
Білімдер:
- статиканың тұжырымдары мен негізгі есептері
- механикалық мөлшердің негізгі есептері
- динамика мен кинематиканың негізгі ережелері (қағидаралы)
Іскерліктер:
- күш пен жұмысты анықтау.
БҚ 2
КМ 1.5
Механика мен машина бөлшектері
Механизм және машина.
Құрылымдық, кинематикалық, динамикалық және механикалық таңдау.
Негізгі материалдар кедергісі мен тұрақтылығын есептеу. Бағдарламалық элементтер қабілеттілігі бар есеп. Құрылымдық материалдардың механикалық қасиеті. Жобаланған бұйымдар ережелері мен негізгі қағидалары. Механикалық тапсырыстар мен жалғастырғыштар. Отырғызу мен рұқсаттамалар. Байланыс бөлшектері.
Білімдер:
- Беріктілікті есептеу
- Бағдарламалық элементтер қабілеттілігі бар есеп.
- Қарапайым мен машина бөлшектері
- Механикалық таңдау мен динамикалық құрылымдарын айқындау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КМ 1.6
Полиграфиялық өндіріс негіздері
Қосымша басылым өндірісіне жалпы сипаттама. Полиграфиялық қолданыстағы өлшеу единицалары. Терең,тегіс және жоғарғы басылым үшін басылым формаларын дайындаудың негізгі кезеңдері. Басылымға дейінгі технологиялық процесс. Компьютерлік басылым жүйесі. Түзетілім. Басылыс өндірісі.
Баспалы машиналы жалпақ баспаға дайындау операциясын баспаға шығару. Баспалы көлікті терең баспаға дайындау операциясын баспаға шығару. Қазіргі заманға сай процесті баспаға қолдану сандық технологиясы. Баспа процесі. Баспаға шығару. Полиграфияда қолданылатын полиграфиялық, материалдарға жалпы сипаттама. Кітапшалау түптеме өндірісі. Кітапшалау-түптеме процесі. Кітап-журнал басылымдарының жіктелуі. Өндіріс парақтарының басылым бөлімі. Блоктардың және баспалардың кешені. Кітапты түптеу, тығындап дайындау. Түптеу жапқышын дайындау. Қақпақ үшін материалдарды дайындау. Оперативтік полиграфия мен репрография.
Білімдер:
- терминологиялық полиграфия басылымдары
- полиграфиялық өндіріс өнімдерінің әртүрлілігі
- оның дайындалуындағы негізгі сызбалар
- технологиялық жабдықтардың негізгі түрлері
- полиграфиялық материалдар, бояулар
Іскерліктер:
- Қосымша басылым процестерін орындау
- басылым процестерін орындау
- кітаптық-түптеме процестерін орындау
- Басылымды дайындау
- Басылым өнімдерін дайындау (кітап журнал, заттаңба).
БҚ 2
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.5
КҚ 3.10.6
КҚ 3.10.8
КҚ 3.10.9
КҚ 3.11.2

ПМ 1.7
Материаловедение и технологическая обработка конструкционных материалов
Основы металлургического производства. Технология литейного производства. Технология обработки металлов давлением. Технология сварочного производства. Контроль качества заготовок. Технология обработки заготовок деталей машин.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- принципы получения металла из руд;- основные железные руды и цветных металлов;
- производство чугуна;
- производства стали;
- место литейного производства в машиностроении;
- достоинства и недостатки литейных заготовок;
- основные способы производства литейных заготовок;
- специальные способы литья;
- место обработки металлов давлением в машиностроении;
- основные способы получения поковок, штамповок, сортового проката, труб, проволок;
уметь:
- определять достоинства и недостатки заготовок деталей машин полученных обработкой металлов давлением;
- выполнять сварку;- определять основные дефекты встречающихся в заготовках деталей машин;
- устранять способы исправимого брака заготовок;
- определять основные методы формирования деталей машин на универсальных металлорежущих станках и оборудовании;
- использовать инструменты и приспособления;
- выявлять возможности методов точения, фрезерования, сверления и т.д;
- определять достигаемые квалитеты точности размеров и шероховатости поверхностей деталей машин обработкой лезвийным и абразивными инструментами и доводочными операциями.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.8
Основы взаимозаменяемости, стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок сертификации молочных продуктов, готовой продукции;
уметь:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
БК 2
ПМ 1.9
Основы экологии
Основы общей экологии. Биосфера и ее ресурсы. Охрана природы. Глобальные экологические проблемы современности. Экономическая эффективность реализации природоохранных мероприятий.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законодательную и нормативную базу, действующую в РК, а также экономические механизмы обеспечения экологической безопасности;
- основные понятия и законы экологии;
- воздействия антропогенных факторов на природную среду и о глубинных процессах этого взаимодействия;
- факторы, способствующие превращению биосферы в ноосферу и техносферу;
- принципы рационального использования природных ресурсов;
- экологическую паспортизацию промышленных объектов;
- глобальные экологические проблемы.
уметь:
- анализировать и оценивать внутренние нормы экологичсекой рентабельности;
- организовывать и проводить мониторинг и экологический аудит;
- пользоваться нормативами качества окружающей природной среды;
- применять метод оценки выгод-затрат с учетом экологических факторов;
- правильно работать с отходами (избегать, сокращать);
- оценивать и принимать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде;
- разрабатывать мероприятия, предупреждающие или уменьшающие степень опасности при аварийных ситуациях;
- организовывать и проводить экологическую экспертизу на производстве в порядке установленном законодательством РК.
БК 2

КМ 1.7
Материалтану және конструктивті материалдарды технологиялық өңдеу. Металлургиялық өндірістің негізі. Құйма өндірісінің технологиясы. Металдарды қысыммен өңдеу технологиясы. Дайындаманың сапасын бақылау. Машина бөлшектері дайындамасын өңдеудің технологиясы.
Білімдер:
- Кендерден металдарды алу принципі. Түсті металдар мен негізгі темір кендері
- шойын өндірісі
- болат өндірісі
- машина жасаудағы құйма өндірісінің орны.
- Құйма дайындамасының қасиеті мен ерекшеліктері
- құйма дайындамасы өндірісінің негізгі тәсілдері
- құюдың арнайы тәсілдері
- машина жасауда металдарды қысыммен өңдейтін орны
- поковкалар, штампылар, құбыр, сымдарды жалға, алудың негізгі тәсілдері
Іскерліктер:
- металдарды кысыммен өңдейтін дайындамасының қасиеттері мен кемшіліктерін анықтау.
- Дәнекерлеуді дайындау
- машина бөлшектерін жасауда кездесетін негізгі ақауларды анықтау.
- Дайындаманың жөндеуге келмейтіндігін жою
- Жабдықта және универсалды(әмбебап) метал кесетін қондырғыларға машина бөлшектерін қалыптастырудың негізгі әдістерін анықтау.
- Жабдықтар мен құрылғыларды қолдану
- Бұрғылау, лазерлеу және жою әдістерінің мүмкіндіктерін көрсету және т.б.
- Лезвиялық абразивтік аспаптар және жеткізу операцияларын өңдеу арқылы нақты мөлшерге жету квалитеті және машина бөлшектер бетіндегі кедір–бүдірлерді анықтау.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КМ 1.8
Стандарттау және метрология өзара ауыстырмалық негізі
Метрология негізі, ұғымы мен ережесі. Өлшеу бірлігін қамтамасыз ететін метрологиялық қызметтер. Мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау. Стандартизация. Сапамен басқару және стандартизация аумағында анықтау мен негізгі терминдер. Өнімдерді бақылау және сынау. Сапа жүйесі. Сертификаттау ережесі мен тәртібі қондыру және жіберу жүйесі. Техникалық Өлшеу.
Білімдер:
- Стандарттау, сертификаттау және метрологияның құқықтық негізін, әдісін, құралын, субъектісін, объектісін, принципін, мәселесін, мақсаттарын
- Аймақтық және халықаралық стандарттар құрылымын
- Дайын өнімнің, сүт өнімдерінің сертификаттау ережесі.
Іскерліктер:
- Өлшеу құралдарын дұрыс таңдау және оны қолдану
- Сапа жүйесінің құжаттарын пайдалану.
БҚ 2
КМ 1.9
Экология негіздері
Жалпы экология негіздері.
Биосфера және оның ресурстары. Табиғатты қорғау. Қазіргі замандағы басты экологиялық мәселелер. Табиғатты қорғау шараларының экономикалық тұрғыда тиімді жүзеге асырылуы.
Білімдер:
- ҚР-да күші бар заң шығаратын және нормативті базаны, сондай- ақ экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің экономикалық механизмдері
- Экология, негізгі заңдары мен негізгі ұғымы
- антропогендік факторлардың табиғатқа әсер етуімен осы әрекеттердің тереңдік факторларын
- биосфераның неосфера мен техносферағы айналдыруға септес болған факторлар
- табиғи ресурстарды рационалды қолданудың қағидалары
- Өнеркәсіптік объектінің экологиялық паспортизациясы
- Басты экологиялық мәселелер
Іскерліктер:
- Экологиялық рентабельділіктің ішкі нормаларын талдау және бағалау
- Мониторинг және экологиялық аудит ұйымдастыру және жүргізу
- Қоршаған табиғи ортаның сапа нормативтерін пайдалану
- Экологиялық факторлардың есебі мен шығындарын, пайда бағаларының әдісін пайдалану
- Қалдықтармен дұрыс жұмыс жасау (қысқарту, бас тарту)
- қоршаған ортаға қатысы бар қызмет түрлері мен процестердің тәуекелділігін болдырмауы бойынша шаралар қабылдау және бағалау
- Апаттық жағдайда қауіпсіздікті азайту немесе ескертетін іс-шараларды жасау
- ҚР заңына сәйкес өндіріске экологиялық сараптама жүргізуді ұйымдастыру.
БҚ 2

ПМ 1.10
Охрана труда
Правовые и организационные основы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Техника безопасности. Безопасность технологических процессов. Чрезвычайные ситуации (ЧС) и ликвидация их последствий. Защита населения при возникновении ЧС.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- государственные акты и нормативно-технические документы по охране труда;
- порядок применения НД по обеспечению безопасности жизнедеятельности, действующих в отечественных и зарубежных системах обеспечения промышленной безопасности;
- приборы и методы измерения опасных и вредных факторов;
уметь:
- разбираться в задачах охраны труда, поставленных перед разработчиками и пользователями при их дальнейшей профессиональной деятельности;
- пользоваться нормативно-технической литературой при проектировании оборудования, технологических процессов и производств в целях создания безопасных условий труда.
БК 2
ПМ 1.11
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
уметь:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 2
ПМ 1.12
Гидравлика, гидравлические машины и гидроприводы
Основы гидравлики. Общие сведения о жидкостях. Основы гидростатики. Уравнение Эйлера. Закон Паскаля. Закон Архимеда. Гидростатические машины. Основные законы движения жидкости. Движения жидкостей и газов по трубам. Насосы. Общие сведения. Классификация и принципы их работы. Физические основы функционирования. Рабочие жидкости приводов. Структура приводов и систем автоматического управления. Эксплуатация гидравлических и пневматических приводов. Гидро- и пневмосистемы технологического оборудования.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные законы гидростатики;
- особенности движения газов по трубопроводам;
- виды и характеристики насосов и вентиляторов, агрегатов;
- основы функционирования гидравлических и пневматических систем;
уметь:
- применять основные уравнения гидростатики при расчетах;
- использовать законы равновесия и движения жидкостей и газов для приведения в действие гидравлических и пневматических приводов.
БК 2
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4

КМ 1.10
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың ұйымдастыру және құқықтық негізі. Еңбек гигиенасы және өндірістік санитария. Қауіпсіздік техникасы. Технологиялық процестердің қауіпсіздігі. Төтенше жағдай және олардың салдар мен жойылуы. ТЖ шыққандағы халықты қорғау.
Білімдер:
- Еңбекті қорғау бойынша нормативтік техникалық құжаттар мен мемлекеттік актілерді
- Өнеркәсіп қауіпсіздігінің кеңестік және шетелдік жүйеде қамтамасыз етілетін
- Тіршілік әрекетінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша НД-ні пайдалану тәртібі.
- Зиянды факторлар мен қауіптілікті өлшеу әдістері мен құралдары.
Іскерліктер:
- Жұмысшы және тұтынушымен қойылған олардың алдағы кәсіби қызметтеріндегі еңбекті қорғаудың мақсаты туралы талдау.
- Еңбек шарты қауіпсіздігін құру мақсатында өндірістің технологиялық процестің және жабдықтың жобалауында нормативті техникалық әдебиетті пайдалану.
БҚ 2
КМ1.11
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Пән мазмұны және оның мақсаты іс жүргізуде әртүрлі лингвистикалық сөздіктердің қолданылуы.
Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс-жүргізудің ұғымы, жүйесі мен ұйымдастырылуы. Техникалық сөздіктердің ерекшелігі. Кеңселік және құжаттық жұмыстың негізі. Ұйымды- басқарушы, нормативті–құқықты, ақшалай қаржылық, - есепті және анықтама құжаттары. Қызмет хаттарының негізгі әдесі іс-жүргізуде АСУ-дың пайдаланылуы. Мәтіндік құжаттардың біріншілік жинақтары. Күрделі мәтіндік жинақтар. Мұрағат. Ведомоствалық мұрағаттар. Мемлекеттік мұрағаттар. Ұлттық мұрағаттық қор.
Білімдер:
- оқылатын пәннің мазмұнын оның мақсаттарын
- лингвистикалық және техникалық сөздік түрлерін
- іскерлік және ақпараттық құжаттардың жіктелуін
- іс-жүргізушінің жаңашыл стандартындағы негізгі талаптарды:
- құжат формулярлары мен оның құрылымдық бөліктері
Іскерліктер:
- ақпараттық және іскерлік сипаттардың әртүрлі құжаттарын жіктеу
- құжаттардың формулярын құру
- ұйымды–әкімшілік құжаттармен жұмыс жасау
- мұрағатқа істерді өткізу, сақтау, рәсімдеу.
БҚ 2
КМ 1.12
Гидравлика, гидравликалық машиналар және гидражетек.
Гидралика негіздері. Сұйықтық туралы жалпы мәлімет. Гидрастатика негіздері. Эйлер теңеуі. Паскаль заңы. Архимед заңы. Гидростатикалық машиналар. Сұйықтық қозғалуының негізгі заңы. Құбыр бойынша газдар мен сұйықтықтың негізгі заңы. Құбыр бойынша газдар мен сұйықтықтың қозғалысы. Сорғыштар.Жалпы мәлімет. Олардың жұмыс қағидалары және жіктелуі. Жұмыс жасаудың физикалық негізі. Жетектің жұмыс сұйықтығы. Автоматикалық басқару жүйесінің және жетектің құрылымы. Гидравликалық және пневматикалық жетектердің пайдаланылуы. Технологиялық жабдықтың гидро және пневмо жүйесі.
Дағдылы басқару жүйесі және привод құрылысы гидравликалық және пневматикалық приводтарды пайдалану. Гидро және пневмо жүйелердің технологиялық жабдықтары.
Білімдер:
- Гидростатиканың негізгі заңдарын
- құбыр жолмен газдың қозғалу ерекшелігі
- агрегаттардың, желдеткіштердің және сорғыштың сипаттамасы мен түрлері
- Пневматикалық және гидравликалық жүйе жұмыс істеуінің негізі
Іскерліктер:
- Есептеудегі гидростатиканың
- Негізгі теңгеруін пайдалану
- пневматикалық және гидравликалық жетектің әрекетін келтіру үшін газдың және сұйықтың қозғалуы мен заң тепе–теңдігін қолдану.
- есептеу кезіндегі гидростатиканың негізгі тендеуін пайдалану
- гидравликалық және пневматикалық приводтардың әрекетінің басталуы кезіндегі мен сұйықтықтың қозғалысын және тепе-теңдік заңын қолдануы.
БҚ 2
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4

ПМ 1.13
Экономическая организация и управление производством
Экономическая сущность, состав и структура основных фондов, амортизация, понятия и состав. Пополнение оборотных средств, финансы предприятия. Персонал предприятия, формы и системы оплаты, НТР предприятия, ВЭД предприятия, понятие и состав имущества предприятия. Планирование.
В результате изучения  дисциплины обучающийся должен
знать:
- технико-экономические показатели работы предприятия;
- состав и учет производственных фондов;
- функции руководителя;
- оценки экономической эффективности технических и организационных решений;
уметь:
- принимать решения на основе анализа и оценки экономической ситуации;
- разрабатывать решения и оценки их последствия для деятельности предприятия.
БК 2
ПМ 1.14
Автоматизация полиграфического производства
Характеристика полиграфического производства как объекта управления. Сущность автоматизации производства. Основные определения теории управления. Состояние автоматизации полиграфического производства. Структура линейных систем управления. Элементарные звенья систем управления. Общие сведения о дискретных системах управления. Дискретные преобразования Лапласа. Частотные характеристики дискретных систем. Устойчивость дискретных систем управления. Нелинейные системы управления. Происхождение нелинейностей в системах управления и их классификация. Системы управления электроприводом. Системы управления гидравлическими объектами Гидравлическая емкость как объект управления. Принципы построения систем управления гидравлическими объектами. Система управления тепловыми процессами. Системы кондиционирования воздуха. Системы управления подачей бумажной ленты. Динамика бумагопитающего устройства. Система управления натяжением бумажной ленты. Система продольной приводки красок. Системы поперечной приводки бумажной ленты. Системы управления красочными аппаратами печатных машин. Динамика передачи краски в красочном аппарате. Системы управления оптической плотностью оттисков. Системы управления вязкостью краски. Системы управления дискретными процессами. Устройства блокировки и сигнализации. Структура автоматизированных систем управления. Принципы построения АСУ. Технические средства АСУ. Информационное обеспечение АСУ. Алгоритмизация процессов управления. Программное обеспечение АСУ. Системный подход к анализу и синтезу комплексных систем управления. Системы управления автоматическими поточными линиями. Роботизированные технологические комплексы.
В результате изучения дисциплины обучающийся должен
знать:
- теоретические основы автоматического управления
- принципы построения систем автоматического управления печатными процессами;
- переработку текстовой и иллюстрационной информации.
уметь:
- анализировать существующие линейные системы автоматического управления и определять устойчивость этих систем управления;
- анализировать релейные и импульсные системы управления;
- разрабатывать системы управления электроприводом и системы управления гидравлическими объектами;
- анализировать структуры автоматизированных систем управления;
- анализировать системы управления дискретным полиграфическим производством;
- анализировать системы управления тепловыми процессами;
- анализировать системы управления подачей бумажной ленты;
- использовать последние достижения научно-технического прогресса в области управления полиграфическим производством.
БК 2
БК 4
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 1.15
Основы безопасности жизнедеятельности
Объекты изучения ОБЖД. Актуальность проблем ОБЖД. Функциональные возможности человека и его совместимость со средой обитания. Источники и уровни опасностей среды обитания (антропогенные и природные опасности среды обитания). Организация спасательных и неотложно-восстановительных работ при ЧС. Система предупреждения и ликвидации ЧС. Формирование здорового образа жизни. Основы медицинских знаний.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды опасностей, пространственные и временные координаты;
- объективные закономерности возникновения опасных и вредных факторов в биосфере и техносфере (производственной, городской и бытовой среде);
- комплекс явлений и процессов в системе «Человек-среда обитания», элементы, составляющие систему и отрицательно воздействующие на человека и природную среду;
- анатомо-физиологические возможности человека переносить воздействие опасных и вредных факторов среды обитания в обычных и чрезвычайных ситуациях;
- средства формирования комфортных и безопасных условий жизнедеятельности и сохранения природной среды;
- правовые и организационные основы обеспечения безопасности жизнедеятельности;
- порядок действия в условиях ситуаций в случае реализации опасности;
уметь:
- распознавать (идентифицировать) опасности: вид опасности, пространственные и временные координаты;
- оценивать величину возможного ущерба, вероятность возникновения опасностей и др.;
- организовывать спасательные и неотложно-восстановительные работы при ЧС;
- проводить профилактику выявленных опасностей на основе сопоставления затрат и выгод;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- формировать здоровый образ жизни.
БК 2
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Технология полиграфического производства
Допечатные процессы. Общие сведения о печатных формах. Основы переработки текстовой информации. Изготовление штриховых, тоновых и растровых фотоформ. Печатное производство. Общие сведения о печатных материалах, печатном процессе и оборудовании. Перспективы развития печатных процессов. Брошюровочно-переплетное производство. Общие сведения о технологии брошюровочно-переплетного производство. Изготовление тетрадей. Комплектовка и потетрадное скрепление книжных блоков. Обработка книжных блоков и выставка их переплетные крышки. Поблочные скрепление книг и брошюр. Изготовление и отделка переплетных крышек. Основные технологические варианты изготовления изданий в переплете и в обложке. Оценка качества книжно-журнальной продукции и полуфабрикатов.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- сведения о печатной бумаге;- основные свойства и виды печатной бумаги;
- классификация бумаг и ГОСТы;
- основные свойства и виды печатных красок;
- классификация печатных красок и ГОСТы;
- параметры оценки качества полуфабрикатов и готовой продукции;
- методы и средства контроля качества печатной продукции.
уметь:
- определять технологию фальцовки тетрадей;
- выполнять технологию процесса склеивания;
- технологию процесса сушки и ее применяемые в брошюровочно-переплетном процессе;
- определять показатели, определяющие выбор варианта технологического процесса изготовления изданий в переплете в обложке.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 02
Допечатное оборудование
Компьютерные системы. Издательский комплекс как специализированная система подготовки материалов для тиражирования типографии. Система передачи текстовой и иллюстрационной информации на расстояние в газетном производстве. Оборудование для обработки иллюстрационной информации. Фоторепродукционное оборудование. Сканирующая репродукционная техника. Электронные цветоделительные машины. Оборудование для обработки и монтажа экспонированных фотоматериалов. Проявочные автоматы. Вспомогательное фотомеханические оборудование. Оборудования для изготовления печатных форм. Формы высокой печати. Электронные гравировальные автоматы. Оборудование для изготовления офсетных форм. Оборудование для изготовления форм глубокой печати. Охрана труда и окружающей среды.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- теоретические основы построения основных видов компьютерного набора и формного оборудования;
- устройства и особенности эксплуатации основных видов наборного и формного оборудования, их структурные и кинематические схемы основных механизмов;
- технико-экономические и эксплуатационные характеристики отдельных видов допечатных оборудований;
уметь:
- определять основы управления компьютерной техникой при обработке текстовой и иллюстрационной информации;
- выявлять требования к допечатному оборудованию в соответствии с технической и эксплуатационной документацией;
- определять тенденции развития современного цифрового допечатного оборудования.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 03
Печатное оборудование
Общие сведения о печатных машинах. Рулонные ротационные машины. Листовые ротационные машины. Плоскопечатные и тигельные машины. Специальные виды печатных машин. Основные принципы выбора машин для печатания издательской продукции.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- устройство и особенности эксплуатации печатного полиграфического оборудования,
-эксплуатационные характеристики основного печатного полиграфического оборудования;
уметь:
-формировать профессиональные знания по основам устройства и эксплуатации технологических комплексов, машин и автоматов печатного производства;
- определять основные направления научно-технического прогресса в области техники и технологии печатного производства
- владеть основами теории построения и практики эксплуатации современного печатного производства;
- вырабатывать навыки проведения анализа технико-экономической эффективности применения разных видов однотипного оборудования;
- выполнять правила эксплуатации и охраны труда в печатном цехе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 04
Брошюровочно-переплет-
ное оборудование
Общие сведения о брошюровочно-переплетном оборудовании. Бумагорезальные машины. Фальцевальные автоматы. Приклеечные и окантовочные автоматы. Подборочные автоматы. Швейные автоматы и вкладочно-швейно-резальные агрегаты. Обжимные прессы. Картонорезальные, бобинорезальные и крышкоделател-ные машины. Прессы для тиснения и печати на переплетных крышках. Книговставочные, крытвенные и штриховальные машины. Агрегаты для бесшвейного скрепления. Поточные линии для изготовления книг.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- устройство и особенности эксплуатации брошюровочно-переплетного полиграфического оборудования,
-эксплуатационные характеристики основного брошюровочно-переплетного полиграфического оборудования;
уметь:
-формировать профессиональные знания по основам устройства и эксплуатации технологических комплексов, машин и автоматов брошюровочно-переплетного производства;
- определять основные направления научно-технического прогресса в области техники и технологии брошюровочно-переплетного производства
- владеть основами теории построения и практики эксплуатации современного брошюровочно-переплетного производства;
- выполнять правила эксплуатации и охраны труда в печатном цехе.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 05
Электроприводы, электрооборудование полиграфических машин
Основы электропривода. Элементы и устройства электроавтоматики. Системы ароматического управления полиграфическими машинами и установками. Электрооборудование полиграфических машин и установок.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- электрооборудование допечатного, печатного и брошюровочно-переплетного оборудования полиграфических предприятий;
- электроснабжение полиграфических предприятий;
- микропроцессорное управление электроприводами;
- датчики систем электроавтоматики;
уметь:
- преобразовывать устройства;
- определять механические характеристики производственных механизмов, электродвигателей и электроприводов;
- рассчитывать мощность электропривода.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 06
Монтаж, техническое обслуживание и ремонт полиграфического оборудования
Монтаж полиграфического оборудования. Техническое обслуживание полиграфического оборудования. Наладка и ремонт полиграфического оборудования. Разборка оборудования. Расчет фундамента. Расчет динамических нагрузок. Установка оборудования. Доставка, разгрузка, погрузка машин.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные устройства полиграфического оборудования;
- динамические нагрузки (вибрация и др.).
уметь:
- делать монтаж и демонтаж оборудования, такелажные работы по установке оборудования;
- делать наладку машин с учетом технических характеристик;
- ремонтировать, разбирать оборудование по основным узлам.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
СД 07
Проектирование полиграфических предприятий
Организация полиграфических предприятий. Основные принципы организации полиграфических предприятий. Общие сведения по проектированию полиграфических предприятий. Основные сведения по строительной части. Проектирование обслуживающих помещений цехов. Общезаводские и внутри корпусные склады. Ремонтное хозяйство. Инженерно-техническое обеспечение полиграфического производства. Электроснабжение и электрические сети. Теплоснабжение и тепловые сети. Водоснабжение и канализация. Газоснабжение. Вентиляция и кондиционирование. Специальная инженерная коммуникация. Проектирование генерального плана и транспорта. Специфика пожарной опасности на полиграфических предприятиях
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- методику проектирования с применением разработанных типовых решений, к примеру, по планировке и организации отдельных рабочих мест;
- проектирование поточных линий, организацию технологических отделений и цехов предприятия, согласно разработанному технологическому процессу;
- задачи, выполняемые инженерными службами полиграфических предприятий, обеспечиваемых ритмичную и надежную работу основного производства.
уметь:
- проектировать транспортные средства полиграфических предприятиях;
- проектировать территориальный план предприятия;
- производить расчет технико-экономических показателей складского хозяйства;
- рассчитывать площади помещений и численности основных рабочих.
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПК 3.2.4
ПМ 02
Профессиональный модуль

КМ 1.13
Өндірісті басқару және экономикалық ұйым.
Экономикалық мәні, негізгі қордың құрылысы мен құрамы, амортизация, құрамы мен түсінігі. Өндіріс қаражатының айналымын толтыру әдісі.
Өндіріс мүлкінің құрамы және түсінігі, ВЭД өндіріс, НТР өндіріс, төлем жүйесі және түрі, өндіріс қызметкерлерінің құрамын.
Білімдер:
- кәсіпорынның жұмысындағы техника-экономикалық көрсеткішін;
- өндіріс қорының есебі мен құрамы;
- басқарушы қызметі;
- техникалық және ұйымдастырушылық шешімнің тиімді экономикалық бағасы;
Іскерліктер:
- бағалау және талдау негізінде экономикалық жағдайда шешім қабылдай білу;
- экономика қызметі нәтижесінің бағасы мен шешімін дайындау.
БҚ 2
КМ 1.14
Баспа өндірісінің автоматизациясы
Баспа өндіріс басқару объектісінің сипаты сияқты. Өндіріс автоматизациясының маңызы. Басқару теориясының негізгі анықтамасы. Баспа өндірісінің автоматизациялық жағдайы. Басқару жүйесінің сызықтық құрылымы. Басқару жүйесіндегі қарапайым түйін. Дискретті басқару жүйесіндеге жалпы мәлімет. Лапластың дискреттік теңдеуі. Дискреттік жүйенің жиілік сипаты. Дискретті басқару жүесінің тұрақтылығы. Сызықсыз басқару жүйесі. Басқару жүйесіндегі сызықсыздық пайда болуы.
Білімдер:
- дағдылы басқарудың теориялық негізі;
- баспа барысында дағдылы басқарудың жүйесі құрамының негізі;
- мәтіндік және көрнекілік ақпаратты қайта жасау;
Іскерліктер:
- дағдылы басқаруда бар жүйені талдау және осы басқару жүйесінің тұрақтылығын анықтау;
- релейлік және импульстік басқару жүйесін талдау
- гидравликалық объектіні басқару жүйесін өңдеу
- автоматтандырылған
Басқару жүйесінің құрылысын талдау;
- дискреттік баспа өндірісінің басқару жүйесін толдау;
- жылу процессін басқару жүйесін талдау;
- полиграфия өндірісін басқаруда ғылыми-техникалық прогресстің соңғы жетістіктерін пайдалану.
БҚ 2
БҚ 4
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КМ 1.15
Өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздері.
Өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздері оқудың объектісі өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздерінің актуалдың мәселесі. Адамның фунқционалды тәуелділігі және оның қоршаған ортамен үйлесімділігі. Қоршаған ортаның қауіпті қайнар көзі және деңгейі(қоршаған ортаның антропогенді және табиғи қауіпі). Төтенше жағдайдың жедел жөндеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыру. Төтенше жағдайларды жарату және ескерту жүйесі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Медициналық білімдерінің негіздері.
Білімдер:
- кең және уақытша координаттарды, қауіп түрлері
- биосфера және техносфера факторларының зияны және қаупінің пайда болу объективінің заңдылығы (өндірістік. Қалалық және тұрмыстық ортада). Адам және табиғат ортасына кері әсер тигізетін және жүйені құрайтын, элементтер, "Адам мекендеу ортасы" жүйесінің процессі және кешен құбылысы.
- төтенше жағдайда және әдеттегі мекендеу ортасындағы зиянды факторлар және қауіп әсерін адамның анатом-физиологиялық мүмкіндіктерінің төзуі.
- табиғат ортасын қорғауда және өмір сүру қызметінің қауіпсіздік шарттарын және жайлылықты қалыптастыру әдісі.
- өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздерін қамтамасыздандыруды ұйымдастыру және заңдандыру
- қауіпті оқиға жағдайының шарттарын орындаудағы әрекет тәртібі.
Іскерліктер:
- қауіпті тану (теңестіру): қауіптің түрі, кеңістік және уақытша координатор.
- залая мүмкіндігінің көлемін бағалау, қауіптің пайда болуы мүмкін және т.б.
- төтенше жағдайдың жедел жөндеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыру
- шығын мен пайданы салыстыру негізінде қауіптің пайда болуының алдын алу шараларын өткізу.
- бірінші медициналық көмек көрсету.
- салауатты өмір салтын қалыптастыру.
БҚ 2
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Баспа өндірісінің технологиясы.
Баспаға дейінгі процесс. Баспа түрінің жалпы мағлұматы қайта өңдеу негіздері. Штрихті, реңді және растровты фотоформаны дайындау. Құрал-жабдықтардың және баспа процессінің, баспа материалдардың жалпы мәліметі. Баспа процессінің болашақта даму болжамдары. Кітапшалау- түптеу өндірісі. Кітапшалау-түптеу технологиясы өндірісінің жалпы мәліметі
Дәптерлерді даярлау.
Жинақтама және дәптермен кітап жиынтығының бекітілуі. Түптеу қақпасының жәрменкесінің және кітап жиынтығының өңдеулі. Кітапша және кітап тыстамасының бекітілуі. Түптеу қақпағын әрлеу және өңдеу басылымды дайындауда түптеу мен тыстамадағы негізгі технологиялық нұсқаулар. Жартымен кітап-журнал өнімінің сапасын бағалау.
Білімдер:
- баспа қағазы туралы мәлімет
- баспа қағазының түрлері және негізгі қасиеті
- мемлекеттік стандартты және қағазды топтастыру
- мем. станд. және баспа бояуын топтастыру
- дайын өнім және жартылай дайындалған өнім сапасын бағалау параметры
- баспа өнімінің сапасы бақылау мәселесі және әдісі
Іскерліктер:
- Дәптер фальцовкасын анықтау технологиясы
- жабыстыру процессі орындау технологиясы
- кептіру процессінің технологиясын және оның кітапшалап түптеу процессін қолдану
- мұқаба түптеу баспа жасайтын технологиялық процессің ңұсқасын таңдауды анықтау.
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.5
КҚ 3.10.6
КҚ 3.10.8
КҚ 3.10.9
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 02
Баспаға дейінгі жабдықтар компьютерлік жүйелер.
Баспа тарауына арналған материалдарды дайындаудағы баспа кешені. Мәтіндік және көрнекі ақпараттарды газет өндірісі алшақтықтан жүйелі түрде жіберу. Илюстрациялық ақпаратты өңдеуге арналған жабдық. Фоторепрудиктивті жабдықтар. Репродуктивті сканерлі техника. Түсті ажырататын электронды машина. Көрсету автоматтар. Фотомеханикалық көмекші жабдықтар. Баспа үлгілерін дайындауға арналған жабдықтар. Жоғарғы баспа үлгісі. Электронды нақыш автоматы. Офсетті үлгіні дайындауға арналған жабдықтар. Терең баспа үлгісін дайындауға арналған жабдықтар. Қоршаған ортасы және еңбекті қолдау.
Білімдер:
- жабдықтардың түрлері және компьютер жиынтығының негізін орнатудағы теориялық негіздер
- негізгі механизмдердің кинематикалық кестесі және жабдықтардың түрлері, олардың құрылысы және пайдалану ерекшелігінің негізгі түрлерінің жиынтығы және құрылысы
- техника-экономикалық және баспаға дейінгі жабдықтарғын жеке турдерім пайдаланудағы сипаттамасы
Іскерліктер:
- иллюстрациялық ақппаратын және мәтінді жөндеу кезіндегі компьютерлік техниканы басқару негізін анықтау
- баспаға дейінгі жабдықтардың техникалық және пайдаланатын құжаттардың ұқсастығын анықтаудағы міндеті
- қазіргі заманның баспаға дейінгі сандық жабдықтардың даму мақсаты анықтау.
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 03
Баспа жабдықтары.
Баспа машиналары туралы жалпы мәлімет. Бумалы ротоционалды машиналар. Ротоционалды табақ машиналар. Жалпақ баспалы және тигрлерды машинкало. Арнайы баспа машиналарының үлгісі. Баспада өнімды басуға арналған машинамен таңдауда негізгі ұсталымы.
Білімдер:
- полиграфиялық баспа жабдықтарын пайдалану ерекшелігі мен құрылысы
- полиграфиялық баспа жабдықтарының негізгі мінездемесін пайдалану істей білуі тиіс
- баспа өндірісінің автоматы мен машиналары, технологиялық кешенді пайдалану мен негізгі құрылысын кәсіби біліммен қалыптастыру
- баспа өндірісінің технологиясы мен техника аймағындағы ғылыми – техникалық өрлеудің негізгі бағытын анықтау
- қазіргі заманғы баспа өндірісінің практикада пайдалану мен негізгі құру теориясын меңгеру.
- бір типтік жабдықтардың түрлі үлгілерін пайдаланудағы техника-экономикалық нәтижесін жасау
Іскерліктер:
- баспа цехында еңбекті қорғау мен ерекшені пойдалону керек.
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 04
Кітапшалап-түптеу жабдықтары.
Кітапшалау-түптеу жабдықтарының жалпы мәліметі. Қағаз кесетін машиналар. Фальцевальды автоматтар. Желімдеуші және жиектеуші автоматтар. Жинақтап-тігу-кесу агрегаты мен тігу автоматы. Қыспақ сыққыш. Картон кескіш, белдек кескіш және қақпақ жасау машиналары. Түптеу қақпағының баспасы және өрнек салу, сыққыш. Кітап қойғыш, жабуны және штрикті машина. Тігінсіз бекітуге орналған агрегат. Кітап басуға арналған үздіксіз сызық.
Білімдер:
- кітапшалап-түптеу полиграфия сынық жабдықтарын пайдалануда ерекшеліктер мен құрылғылар
- негізгі кітапшалап-түптеу полиграфиясының жабдықтарын пайдаланудағы мінездеме істеу білуі тиіс:
- кітапшалап-түптеу өндірісінің автоматы мен машиналары, технологиялық кешенді пайдалану мен негізгі құрылысын кәсіби біліммен қалыптастыру
- кітапшалап-түптеу өндірісінің технологиясы мен техника облысындағы ғылыми-техникалық өрлеудің негізгі бағытын анықтау
- қазірі заманғы кітапшалап-түптеу өндірісін практикада пайдалану мен негізгі құру теориясын меңгеру
- баспа цехында еңбекті қорғау мен ережені пайдалану керек.
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 05
Полиграфия машиналары, электрожабдықтары.
Электропривод негіздері.
Электроавтоматтардың құрылғылары мен элементтері. Полиграфия машиналарын басқару мен құру жүйесі. Полиграфия машинасы және оны құрудағы электрожабдықтар.
Білімдер:
- полиграфия өндірісіндегі кітапшалап-түптеу жабдықтары және баспа баспаға дейінгі электрожабдықтар
- полиграфия өндірісін электрмен қамтамасыз ету
- электроприводты микропроцессормен басқару
- электроавтоматтық құрылғы жүйесі
Іскерліктер:
- құрылғыны өзгерту.
- электропривод және электр қозғалтқыштар, өндіріс механизмдерінің механикалық сипаттамасын анықтау.
- электпропривод қуатын есептеу.
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП 06
Полиграфиялық жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету, жинақтау.
Полиграфиялық жабдықтарды жинақтау. Полиграфиялық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету. Жабдықтарды құрастыру. Негіз есебі. Динамикалық жүктеме есебі. Жабдықтарды құру. Машинаға арту, түсіру, жеткізу.
Білімдер:
- полиграфия жабдықтарының негізгі құрылғылары
- динамикалық жүктеме (тербеліс және т.б.)
Іскерліктер:
- жабдықтарды құрастырудағы такелажды жұмыстар, жабдықтарды жинақтау және бөлшектеу
- машинаға техникалық сипатты жөндеу есебі
- жабдықтарды жөндеу, құрастыру негізгі түйінімен.
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
АП07
Полиграфиялық өндірісті жобалау.
Полиграфия өндірісін ұйымдастыру. Полиграфия өндірісін ұйымдастырудағы негізгі түйін. Полиграфия өндірісін жобалау кезіндегі жалпы мағлұматтар. Құрылыс бөлімі бойынша негізгі мағлұматтар. Бөлім цехының қызметін жобалау. Корпус ісін және жалпы зауыттық қоймалар. Жөндеу шаруашылығы. Полиграфиялық өндірістің инженерлі-техникалық қамтамасыздануы. Электр жүйесі және электрмен қамту. Канализация және желдеткішпен қолдану. Арнайы инженерлі-коммуникация. Негізгі жоспар мен тасымалды жоспарлау.
Полиграфия өндірісіндегі өрт қауіпсіздігінің ерекшелігі.
Білімдер:
- типтік қорытындыны өңдеуді пайдаланудағы жобалау әдісі, мысалға жеке жұмыс орнын ұйымдастыру және жоспарлау
- технологиялық процессті өңдеуге сәйкес, өндіріс цехтары мен технологиялық бөлімдерді ұйымдастыру, үздіксіз сызбаларды жобалау -негізгі өндірісте бірқалыпты және сенімді жұмыспен қамтамасыздандыру, полиграфиялық өндірісте инженерлік қызметтің орындалуының мақсаты.
Іскерліктер:
- полиграфиялық өндірісте құралдарын жобалау
- өндіріс аумағының жоспарын жабдықтау
- қора шаруашылығының техника-экономикалық көрсеткішінің есебін жасау
- негізгі жұмысшылар саны мен бөлме ауданын есептеу.
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.5
КҚ 3.10.6
КҚ 3.10.8
КҚ 3.10.9
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.4
КМ 02
Кәсіптік модуль
Біліктілігі 1227103-"техник технолог"

ПМ 2.1
Черчение
Графическое оформление чертежей. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Элементы технического рисования. Машиностроительное черчение. Общие правила выполнения чертежей. Изображение и обозначение резьб. Чертежи деталей и эскизов. Соединение деталей. Передачи. Неразъемные соединения. Чертежи общего вида. Сборочный чертеж. Вычерчивание сборочных чертежей. Чертежи и схемы по специальности.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основы начертательной геометрии и проекционного черчения;
- единую систему конструкторской документации;
- основные правила построения чертежей и схем;
уметь:
- правильно выражать мысль при помощи чертежа и технического рисунка;
- выполнять эскизы, детали средней сложности;
БК 2
ПМ 2.2
Основы алгоритмизации и программирования
Основы алгоритмизации. Данные и операторы языка программирования.Процедуры и функции как средства структурного программирования. Сложные типы данных. Динамические переменные. Графика. Модули в программировании
В результате изучения дисциплин обучающийся должен знать:
- понятие алгоритма, свойства, способы описания;
- принципы разработки схем алгоритмов, программ, данных и систем;
- типовые алгоритмы программ;
- арифметические и логические основы программирования, формы представления информации;
- классификацию языков программирования;
- принципы и методы построения программ.
уметь:
- составлять, записывать алгоритмы учебных программ;
- распознавать необходимость применения той или иной алгоритмической конструкции при решении задачи;
- использовать готовые вспомогательные алгоритмы организовать данные для эффективной алгоритмической обработки.
БК 2
ПМ 2.3
Теоретическая и прикладная механика
Основные понятия и аксиомы статики. Плоская система сходящих сил. Плоская система произвольно расположенных сил. Пространственная система сил. Центр тяжести. Геометрическая характеристика плоских сечений. Кинематика точки. Простейшие движения твердого тела. Элементы динамики точки. Работа и мощность. Сопротивление материалов. Основные положения. Растяжение и сжатие. Сдвиг и смятие. Изгиб. Сложное сопротивление. Устойчивость центрально-сжатых стержней.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные понятия и аксиомы статики;
- расчеты основных механических величин;
- основные положения кинематики и динамики.
уметь:
- определять пространственную систему сил;
- определять центр тяжести;
- определять работу и мощность;
- рассчитывать растяжение и сжатие.
БК 2
ПМ 2.4
Физика и электротехника
Основы электростатики. Основные понятия. Резистивные цепи. Электромагнетизм и электромагнитная индукция. Цепи с емкостью и индуктивностью при произвольном воздействии. Цепи с резисторами, конденсаторами и катушками при гармоническом воздействии на постоянной частоте.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- основные характеристики электрического поля;
- основные свойства и характеристики сигналов;
- основные законы и методы расчета электрических цепей;
- основные характеристики и свойства магнитного поля, явления электромагнитной индукции, физический смысл индуктивности;
- зависимости между мгновенными значениями напряжения и тока в цепях с емкостью и индуктивностью при произвольных воздействиях;
- основные величины, характеризующие гармонические колебания,
уметь:+
- рассчитывать цепи с конденсаторами;
- рассчитывать действующие значения напряжений и токов сигналов различных форм аналитическими или графоаналитическими методами;
- применять правило Ленца;
- определять формулу мгновенных токов в цепях при напряжениях произвольной формы;
- применять символический метод расчета цепей при гармонических воздействиях.
БК 2

КМ 2.1
Сызу
Сызбалы графикамен безендіру. Сызу жобасы мен геометриялық сызбалардың негізі. Техникалық сурет салудың элементтері. Машина жасау сызбасы. Сызбаны орындаудағы жалпы ережелер. Резьб белгісі мен кескіні. Нұскалар мен бөлшектердің сызбасы. Бөлшектердің байланысы. Жіберу. Жалпы түрлердің сызбасы жинақталған сызба. жинақталған сызбалардың сызбасы. Мамандық бойынша кестелер мен сызбалар.
Білімдер:
- сызу жобасы мен геометриалық сызбалардың негізі
- құжаттау құрылымының бірыңғай жүйесі
- кесте мен сызбаларды құрудағы негізгі ережелер
Іскерліктер:
- техникалық суреттер мен сызбалардың көмегімен өз ойын дұрыс жеткізе білу
- нұсқаның орташа қиын бөлшектерін орындау.
БҚ 2
КМ 2.2
Алгоритм және бағдарламалау негіздері Алгоритм негіздері. Бағдарламалау тілінің операторы мен мәліметі. Қызмет пен рәсім, бағдарламау құрылымының құралы сияқты. Мәліметтің күрделі түрі. Динамикалық өзгеріс. Графика, бағдарламалаудағы модуль.
Білімдер:
- алгоритм түсінігі, құрылымы бейнелеу әдісі
- жүйе мен мәлімет, бағдарлама, алгоритм сызбасын өңдеу принциптері
- типтік алгоритмдік бағдарлама
- ақпарат беру түрі, арифметикалық және логикалық бағдарлама негіздері
- бағдарлама тілін топтастыру
- бағдарламаны орнату әдісі мен принциптері
Іскерліктер:
- оқу бағдарламасының алгоритмдерін жазу, құрастыру
- тиімді алгоритмдерді қайта өңдеу кезіндегі дамуын, көмекші алгоритмдерді ұйымдастару.
БҚ 2
КМ 2.3
Теориялық және қолданбалы механика
Аксиомалы статика мен негізі түсінік. Жиналған күштің тігіс жүйесі. Еркін орналасқан күштің тегіс жүйесі күш кеңістігінің жүйесі. Ауырлық ортасы. Тігіс қимасының геометриялық сипаты. Нүктенің кинематикасы Қатты дененің жай қозғалысы.
Нүктенің динамикалық элементі. Қуат пен жұмыс. Материалдар кедергісі. Негізгі орын. Қысу және созу. Қозғалу және ығыстыру. Майыстыру. Күрделі кедергі орталық қысу желісінің тұрақтылығы.
Білімдер:
- аксиомалы статика мен негізі түсінік
- механикалық көрсеткіштердің негізі есебі
- динамикалық негізгі күйі
Іскерліктер:
- күш жүйесінің кеңістігін анықтау
- ауырлық ортасын анықтау
- қуатты және жұмысты анықтау
- қысуды және созылуды есептеу.
БҚ 2
КМ 2.4
Физика электротехника,
электротехника негізі
Негізі ұғымдар. Резистік тізбек. Электромагнитизмді және электомагнитті индукция. Еркін әсер кезіндегі индуктивті және сыйымдылықтағы тізбек. Тұрақты жиіліктегі гармониялық әсер кезіндегі катушкалы, конденсаторлы және резисторлы тізбек.
Білімдер:
- электрлі өрістің негізгі сипаты
- дабылдардың сипаты және негізгі құрылысы
- электр тізбегін есептеу әдісі және негізгі заңы
- магнитті өрістің негізгі сипаты мен құрылысы, электромагнитті индукция құбылысы, индукцияның физикалық мәні
- индукцияның еркін ықпалымен және тоқтағы тізбектің сыйымдылығымен бірге кернеу мәнінің тез арада түзілуінің әсері
- гармоникалық тербелістің сипаттамасы, негізгі көлемі
Іскерліктер:
- конденсатормен тізбекті есептеу
- аналитикалық немесе графоаналитикалық әдістермен тоқ дабылдарының түрлі үлгілерін және кернеудің қазіргі маңызын есептеу
- Ленц заңын қолдану
- еркін үлгідегі кернеу кезіндегі тез тоқ тізбегіндегі үлгілерді анықтау
- гармониялық әсер кезіндегі тізбек есебін символикалық әдіспен қолдану.
БҚ 2

ПМ 2.5
Охрана труда
Правовые и организационные основы охраны труда. Гигиена труда и производственная санитария. Техника безопасности. Безопасность технологических процессов. Чрезвычайные ситуации (ЧС) и ликвидация их последствий. Защита населения при возникновении ЧС.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- государственные акты и нормативно-технические документы по охране труда;
- порядок применения НД по обеспечению безопасности жизнедеятельности, действующих в отечественных и зарубежных системах обеспечения промышленной безопасности;
- приборы и методы измерения опасных и вредных факторов;
уметь:
- разбираться в задачах охраны труда, поставленных перед разработчиками и пользователями при их дальнейшей профессиональной деятельности;
- пользоваться нормативно-технической литературой при проектировании оборудования, технологических процессов и производств в целях создания безопасных условий труда.
БК 1
БК 2
ПМ 2.6
Основы экологии
Основы общей экологии. Биосфера и ее ресурсы. Охрана природы. Глобальные экологические проблемы современности. Экономическая эффективность реализации природоохранных мероприятий.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- законодательную и нормативную базу, действующую в РК, а также экономические механизмы обеспечения экологической безопасности;
- основные понятия и законы экологии;
- воздействия антропогенных факторов на природную среду и о глубинных процессах этого взаимодействия;
- факторы, способствующие превращению биосферы в ноосферу и техносферу;
- принципы рационального использования природных ресурсов;
- экологическую паспортизацию промышленных объектов;
- глобальные экологические проблемы.
уметь:
- анализировать и оценивать внутренние нормы экологичсекой рентабельности;
- организовывать и проводить мониторинг и экологический аудит;
- пользоваться нормативами качества окружающей природной среды;
- применять метод оценки выгод-затрат с учетом экологических факторов;
- правильно работать с отходами (избегать, сокращать);
- оценивать и принимать меры по предотвращению рисков процессов и видов деятельности, имеющих отношение к окружающей среде;
разрабатывать мероприятия, предупреждающие или уменьшающие степень опасности при аварийных ситуациях;
- организовывать и проводить экологическую экспертизу на производстве в порядке установленном законодательством РК.
БК 2
ПМ 2.7
Основы стандартизации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- порядок сертификации молочных продуктов, готовой продукции;
уметь:
- правильно выбрать измерительные средства и пользоваться ими;
- применить документацию систем качества;
БК 1
БК 2

КМ 2.5
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғаудағы құқықтық және ұйымдастырушылық негізі. Өндірістегі санитария мен еңбектегі шина. Қауіпсіздік техникасы. Технологиялық процесстер қауіпсіздігі. Төтенше жағдайлар және олардың салдарын жою. Төтенше жағдайлар пайда болған кезде тұрғындарды қорғау.
Білімдер:
- еңбекті қорғау пәні бойынша мемлекеттік актілер мен нормативті техникалық құжаттарды
- өнеркәсіп қауіпсіздігін қазіргі Отандық және шетелдік жүйелермен қамтамасыз ету, өмір қызметінің қауіпсіздігімен қамтамасыз етудегі НД қолдану тәртібі
- қауіпті және зиян факторларды өлшеудегі әдістер мен құралдар.
Іскерліктер:
- өңдеушілер мен пайдаланушылардың алдына қойған кейінгі кәсіби қызметтері, еңбекті қорғау міндетін реттеу
- еңбек қауіпсіздігінің шарттарын жасау мақсатындағы өндіріс және техникалық процесстер, құралдарды жобалау кезінде нормативті-техникалық әдебиеттерді пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2
КМ 2.6
Экология негіздері. Биосфера және оның ресурстары. Табиғатты қорғау. Осы замандағы экологияның жаһанды мәселелері. Табиғатты қорғау шараларын жүзеге асырудағы экономиканың нәтижелілігі.
Білімдер:
- ҚР қазіргі заң шығаратын және нормативті базаларын, сол сияқты экологияның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін экономиканың механизмдерін
- экологияның заңдары мен негізгі ұғымдарын
- осы терең процесстердің өзара әрекеті туралы және табиғат ортасындағы антропогендік факторлардың әсерін
- биосферанан ноосфераға және техносфераға айналу әдісі, факторын
- табиғат ресурстарын пайдаланудағы рационалды принциптерін
- өнеркәсіп объектісін экологияда тіркеуді.
- экологияның жаһанды мәселелері
Іскерліктер:
- экология рентабелінің ішкі үлгілерін бағалау және талдау
- экологиялық аудит және мониторинг өткізу және ұйымдастыру
- қоршаған табиғат ортасындағы дәстүрлі сапаны қолдану
- экологиялық фактор есебімен пайда-шығын бағасының әдісін қолдану
- қалдықтармен жұмыс жасау ережелері (қашқақтау, қысқарту)
- қоршаған ортаға қатысы бар, қызмет түрі мен процесс қауіпін болдырмаудағы шараны қабылдау және бағалау
- апат жағдайы кезіндегі қауіп дәрежесін азайту немесе ескерту шараларын жасау
- ҚР заң шығыруда белгіленген тәртіп бойынша өндірісте экологиялық сараптама жүргізу және ұйымдастыру.
БҚ 2
КМ 2.7
Стандартизация және метрология негіздері.
Метрология: негізгі ұғым мен анықтама: метрологиялық қызмет, өлшеу бірліктерімен қамтамасыз ету, мемлекеттік метрологиялық бақылау және тексеру. Стандартизация: негізгі терминдер және стандартизация аумағында анықтау және сапасын бақылау, өнімді бақылау және байқау, өнімді бақылау және байқау, сапа жүйесі. Сертификация: сертификация жүйесі, сертификация ережесі және тәртібі, техникалық өлшеу.
Білімдер:
- стандартизация, сертификация және метрологияның негізі құқығы, әдісі, құрылысы, субъектісі, міндеті, мақсатын
- халықаралық және өңірлік стандарттардың құрылымын
- дайын өнім, сүт өнімінің сертификациялық деңгейін
Іскерліктер:
- өлшеу құралдарын дұрыс таңдай және оны пайдалана білу
- сапа жүйесінің құжаттарын пайдалану.
БҚ 1
БҚ 2

ПМ 2.8
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
уметь:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами; анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 2
ПМ 2.9
Экономическая организация и управление производством
Экономическая сущность, состав и структура основных фондов, амортизация, понятия и состав. Пополнение оборотных средств, финансы предприятия. Персонал предприятия, формы и системы оплаты, НТР предприятия, ВЭД предприятия, понятие и состав имущества предприятия. Планирование.
В результате изучения  дисциплины обучающийся должен
знать:
- технико-экономические показатели работы предприятия;
- состав и учет производственных фондов;
- функции руководителя;
- оценки экономической эффективности технических и организационных решений;
уметь:
- принимать решения на основе анализа и оценки экономической ситуации;
- разрабатывать решения и оценки их последствия для деятельности предприятия.
БК 2
ПМ 2.10
Основы безопасности жизнедеятельности
Объекты изучения ОБЖД. Актуальность проблем ОБЖД. Функциональные возможности человека и его совместимость со средой обитания. Источники и уровни опасностей среды обитания (антропогенные и природные опасности среды обитания). Организация
спасательных и неотложно-восстановительных работ при ЧС. Система предупреждения и ликвидации ЧС. Формирование здорового образа жизни. Основы медицинских знаний.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- виды опасностей, пространственные и временные координаты;
- объективные закономерности возникновения опасных и вредных факторов в биосфере и техносфере (производственной, городской и бытовой среде);
- комплекс явлений и процессов в системе «Человек-среда обитания», элементы, составляющие систему и отрицательно воздействующие на человека и природную среду;
- анатомо-физиологические возможности человека переносить воздействие опасных и вредных факторов среды обитания в обычных и чрезвычайных ситуациях;
- средства формирования комфортных и безопасных условий жизнедеятельности и сохранения природной среды;
- правовые и организационные основы обеспечения безопасности жизнедеятельности;
- порядок действия в условиях ситуаций в случае реализации опасности;
уметь:
- распознавать (идентифицировать) опасности: вид опасности, пространственные и временные координаты;
- оценивать величину возможного ущерба, вероятность возникновения опасностей и др.;
- организовывать спасательные и неотложно-восстановительные работы при ЧС;
- проводить профилактику выявленных опасностей на основе сопоставления затрат и выгод;
- оказывать первую медицинскую помощь;
- формировать здоровый образ жизни.
БК 2

КМ 2.8
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пәннің мазмұны, оның сипаты. Іс жүргізуде әр түрлі лингвистикалық сөздіктерді пайдалану. Ұйымдарда, кәсіпорындарда іс жүргізуді ұйымдастыру жүйесі және ұғымы. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Кеңселік және құжат жұмыстарының негізі. Құқықтық-нормативті, басқару-ұйымдастырушылық, ақшалы-қаржылық-есептік, анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттың негізгі әдісі. Іс жүргізуде АСУ-ды пайдалану. Құжаттардың жинағы туралы ұғым. Мәтінді құжаттардың алғашқы жинағы. Күрделі мәтіндер жинағы. Құжат қоры туралы ұғым. Мұрағат. Ведомствалық мұрағаттар, мемлекетті мұрағаттар.
Білімдер:
- оқытылатын пәннің мазмұнын, оның сипатын
- лингвистикалық және техникалық сөздіктердің түрлерін
- ақпараттың және іскерлік құжаттардың топтастырылуын
- іс жүргізудің қазіргі стандарттағы негізгі талабын
- құжаттардың формулярлары және оның құрамды бөлігін
Іскерліктер:
- ақпараттық және іскерлік сипаттағы түрлі құжаттарды топтастыру
- құжаттардың формулярларын құрастыру
- әкімшілік-ұйымдастырушылық құжаттармен жұмыс істеу
- мұрағат құжаттарының мәтін үлгілерін талдау
- құжаттарды толтыру, сақтау және мұрағатқа өткізу.
БҚ 2
КМ 2.9
Өндірісті басқару және экономикалық ұйым.
Экономикалық мән, негізгі қордың құрылысы мен құрамы, амортизация, құрамы мен түсінігі. Өндіріс қаражатының айналымын толтыру әдісі. Өндіріс мүлкінің құралы және түсінігі ВЭД өндірісі, НТР өндірісі, төлем жүйесі және түрі, өндіріс қызметкерлерінің құрамы.
Жоспарлау.
Білімдер:
- кәсіпорынның жұмысындағы техника- экономикалық көрсеткішін
- өндіріс қорының есебі мен құрамын
- басқарушы қызметін
- техникалық және ұйымдастырушылық шешімнің тиімді экономикалық бағасын
Іскерліктер:
- бағалау және талдау негізінде экономикалық жағдайда шешім қабылдай білу
- экономика қызметі нәтижесінің бағасы мен шешімін дайындау.
БҚ 2
КМ 2.10
Өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздері.
Өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздері оқудың объектісі.
Өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздерінің актуалды мәселесі. Адамның функционалды мүмкіндігі және оның қоршаған ортамен үйлесімділігі. Қоршаған ортаның кауіпті қайнар көзі және деңгейі(қоршаған ортаның антропогенді және табиғат қауіпі). Төтенше жағдайдың жедел жөндеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыру. Төтенше жағдайларды тарату және ескерту жүйесі. Салауатты өмір салтын қалыптастыру. Медициналық бөлімдерінің негіздері.
Білімдер:
- кең және уақытша координаттарды, қауіп түрлерін
- биосфера және техносфера факторларының зияны және қауіпінің пайда болу объективті заңдылғы (өндірісті, қалалық және тұрмыстық ортада) Адам және табиғат ортасына кері әсерін тигізетін және жүйені құратын элементтер. Адам мекендеу ортасы жүйесінің процессі және кешен құбылысын
- төтенше жағдайда және әдеттегі мекендеу ортасындағы зиянды факторлар және қуат әсерін адамның анатома-физиологиялық мүмкіндіктерінің төзуін
- табиғат ортасы қорғауды және өмір сүру қызметінің қауіпсіздік шараларын және жайлылықты қалыптастыру әдісін
- өмір сүру қызметінің қауіпсіздік негіздерін қамтамасыздандыруды ұйымдастыру және заңдастыру
- қауіпті оқиға жағдайының шарттарын орындаудағы әрекет тәртібін
Іскерліктер:
- қауіп төну (теңестіру) қауіптің түрлері, кеңістік және уақытша координатор
- залал мүмкіндігінің көлемін бағалау, қауіптің пайда болу мүмкіндігін және т.б.
- төтенше жағдайдың жедел жөндеу және құтқару жұмыстарын ұйымдастыру
- шығын мен пайданы салыстыру негізінде қауіптің пайда болуының алдын алу шараларын өткізу
- бірінші медициналық көмек көрсету
- салауатты өмір салатын қалыптастыру.
БҚ 2

ПМ 2.11
Теория цвета и цветовоспроизведения
Основные сведения о цвете. Физика цвета. Физиология цвета. Психология цвета. Метрология цвета. Изомерные и метамерные цвета. Спектральный состав цвета. Зрительный аппарат – человеческий орган зрения. Световая и спектральная чувствительность глаза. Адаптация глаза. Световая и темновая адаптации. Субъективные и объективные характеристики цвета. Восприятие яркости. Восприятие цветности. Восприятие цвета при различных яркостях. Синтез цвета. Аддитивный и субтрактивный синтезы цвета. Решение цветовых уравнений. Определение цветового тона, насыщенности, яркости и состава смеси цветов. Законы аддитивного синтеза. Закон трехмерности. Закон непрерывности. Закон аддитивности. Система RGB и система XYZ. Световые величины. Кривые сложения. Цветовые координаты. Колориметрические источники света (А, В, С, Д65). Цветовое пространство. Ахроматическая ось. Решение цветовых уравнений. Определение яркостных коэффициентов в системах RGB и XYZ. Применение науки теория цвета в полиграфическом производстве.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- субтрактивный
и аддитивный синтезы цвета;
- метрологию и психологию цвета.
уметь:
- решать цветовые уравнения;
- вычитать и складывать цвета в синтезе цветов;
БК 2
ПМ 2.12
Теория фотографических процессов
Закон Бугера-Ламберта-Беера. Хроматические и ахроматические цвета. Физико-химические основы фотографии. Скрытое фотографическое изображение. Образование центров скрытого изображения. Обработка фотоматериалов. Основы фотографической метрологии. Характеристическая кривая. Определение сенситометрических величин. Основные законы фотохимии. Реактивы, используемые для обработки цветных фотоматериалов. Типы оптических плотностей. Интервал яркости. Сбор серебра из серебросодержащих отходов.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
- процесс получения фотографического изображения;
- оптические основы фотографии.
уметь:
- разбираться в сложных физико-химических закономерностях фотографического процесса на галогенидосеребряных материалах.
БК 2
ПМ 2.13
Специальные виды печати
Обзор специальных видов печати. Определения и понятия. Печать Брайля. Флексография. Фототипия. Трафаретная печать. Цифровая печать. Тампонная печать.
В результате изучения дисциплин обучающийся должен
знать:
специальные способы печати;
- отличительные особенности бесконтактных способов печати;
- оборудование для специальных способов печати;
- расходные материалы для специальных способов печати;
уметь:
- рассчитывать материалы, оборудование по операциям процесса;
- различать специальные виды печати.
БК 2
ПК 3.1.1
ПК 3.1.2
ПК 3.1.3
ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
ПК 3.2.1

КМ 2.11
Түстерді қайта өңдеу және түстер теориясы.
Түстер туралы негізгі мағлұмат. Түс физикасы. Түс психологиясы. Түс метрологиясы. Түс метамері және изомері. Түстің спектралды құрамы. Көру аппараты-адамның көру мүшесі. Көздің спектралға және жарыққа сезімталдығы. Көздің бейімделуі. Жарыққа және қараңғыға бейімделу. Субъективті және объективті түстің сипаты. Жарықты қабылдау. Түрлі түстіні қабылдау. Түрлі жарықта түстерді қабылдау. Түс синтезі. Аддитивті және субтрактивті түстің синтезі. Түстердің теңгеруін шешу. Түс қоспасының құрамын, анықтығын, қанықтығын және түстің өңін анықтау. Аддитивті синтез заңы. Үш шамалы заң. Заңның үздіксіздігі. Аддитивті заң. XYZ жүйесі және RAB жүйесі. Жарықтың көлемі. Қисық қосылыстар. Түстердің координаторы. Түстің калориметрлік көзі (А,В,С,Д65). Жарық кеңістігі. Ахроматтік ось. Түстердің теңгеруін шешу. XYZ және RAB жүйесіндегі коэффициенттердің жарықтығын анықтау. Полиграфия өндірісінде түс теориясы ғылымын пайдалану.
Білімдер:
- түстің субтрактивті және аддитивті синтезін
- түстің метрологиясын және психологиясын
Іскерліктер:
- түстердің теңгерілуін
- гүл синтезінде түстерді жинау және азайту.
БҚ 2
КМ 2.12
Фотографиялық процестердің теориясы.
Бугер-Ламберт-Беер зоңы. Хроматикалық және ахраматикалық түстер. Фотографияның физика-химиялық негізі. Жасырын фотографиялық бейнелер. Жасыран бейнелерді құрастыру ортасы. Фотоматериалдарды оңдеу. Фотографиялық метрологияның негіздері. Қисық сипаттама. Сенситометриялық көлемдерді анықтау. Фотохимияның негізі зандары. Түсті фотоматериалдарды өңдеуге арналған. Реактивтерді пайдалану. Оптикалық тығыздылық үлгілері. Жардың аралығы. Құрамында күміс бар қалдық тордан күміс жинақ.
Білімдер:
- фотографиялық бейнелерді алудағы процессті
- фотографияның оптикалық негіздерін
Іскерліктер:
- галогенидокүмісті материалдағы фотографиялық процесстердің күрделі физика-химиялық заңын реттеу.
БҚ 2
КМ 2.13
Арнайы баспа түрлері. Арнайы баспа түрлерін шолу. Ұғым және анықтама Брайл баспасы. Флексография фототипия. Трафаретті баспа. Сандық баспа. Тампонды баспа.
Білімдер:
- арнайы баспа әдісін
- баспа әдісінің контактысыз өзгеше жабдықтарын
- баспа әдісіне арнайы арналған шығыс материалдарының
Іскерліктер:
- процесс операциясы кезіндегі жабдықтар, материалдарды есептеуді
- арнайы баспа түрлерін айыруды.
БҚ 2
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.5
КҚ 3.10.6
КҚ 3.10.8
КҚ 3.10.9
КҚ 3.11.2

1. Повышен-
ный уровень
2.1. 122701 2 – Брошюровщик
ПК 2.1.1. Содержать в надлежащем порядке рабочее место;
ПК 2.1.2. До начала работы подготавливать к работе инструменты, приспособления, материалы;
ПК 2.1.3. Выполнять брошюровочные процессы в срок;
ПК 2.1.4. Соблюдать технологический режим;
ПК 2.1.5. Обеспечивать качественное выполнение брошюровочных процессов;
ПК 2.1.6. Определять и устранять дефекты полуфабрикатов и готовой продукции;
ПК 2.1.7. Соблюдать правила безопасности труда.
2.2. 122702 2 – Переплетчик
ПК 2.2.1. Определять основные элементы книжного блока.
ПК 2.2.2. Уметь правильно, аккуратно, качественно и в срок скомплектовать блок.
ПК 2.2.3. Выполнять переплетные процессы по изготовлению книжной продукции.
ПК 2.2.4. Производить отделку переплетных крышек.
2.3 122703 2 – Печатник плоской печати
ПК 2.3.1. Печатать штриховые, растровые, сплошные фоновые, одно- и многокрасочные оттиски идентичного качества и в срок;
ПК 2.3.2. Подготавливать и сохранять печатные формы, независимо от строения и свойств.
ПК 2.3.3. Вести процесс печатания с соблюдением технического режима и микроклиматических условий помещения.
ПК 2.3.4. Обеспечивать качество отпечатанного тиража.
ПК 2.3.5. Оценивать качество оттисков.
ПК 2.3.6. Предупреждать и устранять дефекты печати.
ПК 2.3.7. Контролировать технологический процесс с помощью автоматизированных систем управления.
ПК 2.3.8. Грамотно и правильно использовать контрольно-измерительную аппаратуру.
ПК 2.3.9. Производить печать пробных оттисков.
ПК 2.3.10. Сверять пробные оттиски с контрольным - эталоном печати.
2.4 122704 2 – Корректор
ПК 2.4.1. Владеть основами редакционно-издательской работы.
ПК 2.4.2. Выполнять технику вычитки, правки и корректуры рукописей оригинала.
ПК 2.4.3. Проверять соответствие набранного текста оригиналу.
ПК 2.4.5. Соблюдать технические правила наборов.
2.5 122705 2 – Монтажник оборудования организаций полиграфической промышлен-
ности
ПК 2.5.1. Определять неполадки в работе полиграфического оборудования.
ПК 2.5.2. Налаживать и ремонтировать полиграфическое оборудование.
ПК 2.5.3. Выполнять токарные, фрезеровальные, слесарные операции.
ПК 2.5.4. Производить технические измерения.
ПК 2.5.5. Характеризовать виды соединений деталей машин.
ПК 2.5.6. Производить расчеты на прочность, надежность и крутящий момент.
ПК 2.5.7. Определять монтажепригодность и амортизацию оборудования.
ПК 2.5.8. Вести работу по снабжению электрической энергией печатное предприятие.
2.6 122706 2 – Оператор фотонаборных автоматов и систем
ПК 2.6.1. Выполнять объем работы с учетом полного технологического цикла изготовления печатной продукции.

1. Біліктілігі жоғары деңгей
2.1. 122701 2 – Брошюралаушы*
КҚ 2.1.1. Жұмыс орнын қалыпты жағдайда ұстайды.
КҚ 2.1.2. Жұмыс басталғанға дейін құрал-саймандарды, жабдықтарды, материалдарды жұмысқа дайындайды.
КҚ 2.1.3. Кітапшалау процестерін уақытында орындайды.
КҚ 2.1.4. Технологиялық режимді сақтайды;
КҚ 2.1.5. Кітапшалау процестерін сапалы орындауды қамтамасыз етеді.
КҚ 2.1.6. Дайын өнімдер мен жартылай өнімдердің ақауын анықтайды және жояды.
КҚ 2.1.7. Еңбекті қорғау ережесін сақтайды.
2.2. 122702 2 – Түптеуші
КҚ 2.2.1. Кітап блогының негізгі элементтерін анықтайды.
КҚ 2.2.2. Блокты уақытында сапалы, тиянақты, дұрыс жинақтай біледі.
КҚ 2.2.3. Кітап өнімдерін жасауда түптеу процестерін жасайды.
КҚ 2.2.4. Жекелеген түптеу қаптамаларын жүргізеді.
2.3 122703 2 – Тегіс баспа баспагері*
КҚ 2.3.1. Штрихты, растрлы, бір реңді, бір және көп бояулы бірегейлі сапамен уақытында басады.
КҚ 2.3.2. Құрылымы мен қасиетіне байланыссыз басылым түрін сақтайды және дайындайды.
КҚ 2.3.3. Жұмыс орнында микроклиматтық жағдай мен техникалық режимді сақтай отырып басылым процесін жүргізеді.
КҚ 2.3.4. Басылымның таралым сапасын қамтамасыз етеді;
КҚ 2.3.5. Баспа-таңбаның сапасын бағалайды;
КҚ 2.3.6. Басылым ақауларын ескертеді және жояды.
КҚ 2.3.7. Автоматты басқару жүйесінің көмегімен техникалық процестерді бақылайды.
КҚ 2.3.8. Бақылау-өлшеу құралдарын дұрыс және сауатты пайдаланады.
КҚ 2.3.9. Сынама баспа-таңбалары басуды іске асырады.
КҚ 2.3.10. Сынама баспа-таңбаларын бақылау-эталоны басылымымен салыстырады.
2.4 122704 2 – Түзетуші*
КҚ 2.4.1. Саралау-баспа жұмыстарының негіздерін игереді.
КҚ 2.4.2. Түп нұсқаның қолжазбасын түзету, жөндеу және оқып-түзету техникасын орындайды.
КҚ 2.4.3. Терілген мәтіннің түп нұсқамен сәйкестігін тексереді.
КҚ 2.4.4. Терімнің техникалық ережелерін сақтайды.
2.5 122705 2 – Полиграфия өнеркәсібі ұйымдарының жабдықтарын монтаждаушы*
КҚ 2.5.1. Полиграфия жабдықтарының жұмыстарындағы олқылықтарды анықтайды.
КҚ 2.5.2. Полиграфиялық жабдықтарды жөндейді және жөнге келтіреді.
КҚ 2.5.3. Слесарьдың, өңдеушінің, токарьдың операцияларын жасайды.
КҚ 2.5.4. Техникалық өлшеуді жүргізеді.
КҚ 2.5.5. Машина бөлшектерінің қосу түрлерін сипаттайды.
КҚ 2.5.6. Беріктілікке, сенімділікке және айналу моментіне есеп жүргізеді.
КҚ 2.5.7. Жабдықтардың бәсеңдету және құрастырылу жарамдылығын анықтайды.
КҚ 2.5.8. Басылым кәсіпорнын электр энергиясымен қамтамасыз ету жұмыстарын жүргізеді.
2.6 122706 2 – Фото теру автоматтары мен жүйелерінің операторы*
КҚ 2.6.1. Басылым өнімдерінің толық техникалық циклін ескере отырып жұмыс көлемін орындайды.

ПК 2.6.2. Производить прием информации с ПК на фотонаборное оборудование.
ПК 2.6.3. Осуществлять технологический процесс с учетом специальных программ.
ПК 2.6.4. Задавать определенные параметры выхода фотографического материала на фотонаборном оборудовании.
2.7 122707 2 – Оператор электронного набора и верстки
ПК 2.7.1. Осуществлять технологический процесс набора с учетом грамматических и технических правил набора.
ПК 2.7.2. Осуществлять процесс верстки.
ПК 2.7.3. Производить ввод текстового материала в ПК.
ПК 2.7.4. Редактировать дополнительные, справочные и вспомогательные элементы издания.
ПК 2.7.5. Обеспечивать качественное изготовление печатной продукции на данном этапе процесса.
2.8 122708 2 – Оператор электронного цветоделения
ПК 2.8.1. Обрабатывать и корректировать иллюстраций.
ПК 2.8.2. Производить цветовую коррекцию и цветоделение изображения.
ПК 2.8.3. Выполнять градационную коррекцию изображения.
ПК 2.8.4. Использовать принципы дизайна.
ПК 2.8.5. Выполнять цветопробу.
2.9 122709 2 – Резчик
ПК 2.9.1. Выполнять работы по разрезке, подрезке, обрезке материалов на резательном оборудовании в соответствии с техническими условиями и государственными стандартами;
ПК 2.9.2. Производить своевременную заточку режущих инструментов;
ПК 2.9.3. Проверять качество материалов и изделий;
ПК 2.9.4. Производить наладку и приладку резательного оборудования;
ПК 2.9.5. Соблюдать правила по технике безопасности и жизнедеятельности.
2. Специалист среднего звена
3.1. 122710 3 – Техник-
технолог
ПК 3.10.1. Организовывать и управлять технологическими процессами изготовления разнообразной печатной продукций в цехах, участках;
ПК 3.10.2. Принимать и оформлять заказы, делать расчет расходных материалов и рабочей силы для выпуска полиграфических продукций;
ПК 3.10.3. Выполнять верстку издания;
ПК 3.10.4. Делать монтаж фотоформ;
ПК 3.10.5. Изготавливать печатные формы;
ПК 3.10.6. Выполнять сопровождение и контроль печатных процессов;
ПК 3.10.7. Знать допечатные, печатные, брошюровочно-переплетные и другие послепечатные процессы;
ПК 3.10.8. Организовывать системы технического контроля качества выпускаемой продукции;
ПК 3.10.9. Обучать профессионально новые кадры для работы на новых видах оборудования.
3.2. 122711 3 – Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
ПК 3.11.1. Выбирать типы и модели полиграфического оборудования, выполнять монтаж полиграфических машин, автоматов и автоматизированных линии.
ПК 3.11.2. Подготавливать оборудование к эксплуатации по основным технологическим циклам: допечатным, печатным и послепечатным процессам изготовления полиграфической продукции.

КҚ 2.6.2. Фототеру жабдықтарында дербес компьютердегі ақпаратты қабылдауды іске асырады.
КҚ 2.6.3. Арнайы бағдарламаның арқасында технологиялық процестерді жүзеге асырады.
КҚ 2.6.4. Фототеру жабдықтарында фотосурет материалдарының шығуының анықталған параметрлерін береді.
2.7 122707 2 – Электрондық теру және беттеу операторы*
КҚ 2.7.1. Терудің грамматикалық және техникалық ережелерін ескере отырып терудің технологиялық процестерін іске асырады.
КҚ 2.7.2. Беттеу процесін іске асырады.
КҚ 2.7.3. Мәтінді дербес компьютерге көшіруді іске асырады.
КҚ 2.7.4. Басылымның көмекші және анықтамалық, қосымша элементтерін редакциялайды.
КҚ 2.7.5. Белгілі бір процесс кезеңінде басылым өнімін сапалы дайындауды қамтамасыз етеді.
2.8 122708 2 –
Электрондық түрлі түсті ажырату операторы*
КҚ 2.8.1. Безендіруді түзетеді және қайта өңдейді.
КҚ 2.8.2. Кескінге түс бөлу және түсті түзетуді жасайды.
КҚ 2.8.3. Кескінде градациялық түзетуді іске асырады.
КҚ 2.8.4. Дизайн принциптерін қолданады.
КҚ 2.8.5. Түс сынамасын жасайды.
2.9 122709 2 – Кесуші*
КҚ 2.9.1. Мемлекеттік стандартқа сай және техникалық жағдайларға сәйкес кескіш құралдарында материалдарды кесу, тілу, қию жұмыстарын орындайды;
КҚ 2.9.2. Кескіш құралдарын уақтылы қайрауды іске асырады;
КҚ 2.9.3. Заттардың және материалдардың сапасын тексереді;
КҚ 2.9.4. Кескіш жабдықтарды жөндеу және лайықтауды іске асырады.
КҚ 2.9.5. Өмір сүру және техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2. Орта буын маманы
3.1. 122710 3 – Техник-технолог
КҚ 3.10.1. Цехтарда, учаскелерде әртүрлі басылым өнімдерін дайындауда техникалық процестерді басқарады және ұйымдастырады.
КҚ 3.10.2. Полиграфиялық өнімдерді шығару үшін жұмысшы күші мен материалдар шығынының есебін жасайды, тапсырысты алады, безендіреді.
КҚ 3.10.3. Басылымды түптеуді іске асырады.
КҚ 3.10.4. Фотопішімді құрастырады.
КҚ 3.10.5. Басылым пішімін жасайды.
КҚ 3.10.6. Басылым процестерін бақылайды және сүйемелдейді;
КҚ 3.10.7. Басылымға дейінгі, басылымды, кітапшалау-түптеу және басқа басылымынан кейінгі процестерді біледі.
КҚ 3.10.8. Шығатын өнімнің сапасына техникалық бақылау жүйесін ұйымдастырады.
КҚ 3.10.9. Жаңа типтегі жабдықтарда жұмыс жасайтын кәсіби жаңа кадрларды үйретеді.
3.2. 122711 3 – Жабдықтарды жөндеу және пайдалану технигі
КҚ 3.11.1. Полиграфиялық жабдықтардың моделі мен түрін таңдайды, полиграфиялық машиналарды, автоматтар мен автоматтандырылған желілерді құрастырады.
КҚ 3.11.2. Жабдықтарды негізгі технологиялық циклдар бойынша басылымға дейінгі, басылымнан кейінгі полиграфиялық өнімдерді шығаруды дайындайды.

54/54
30/30
24/24
3/1
ОПД 03
Налоги и налогообложение
3,4
68/68
48/48
20/20
3,4/1,2
ОПД 04
Финансы
3,4
2
82/82
42/42
40/40
3,4/1,2
ОПД 05
Маркетинг в сфере почтовой связи
4
1
66/66
40/40
26/26
4/2
ОПД 06
Сети и системы, электросвязи
4
3
2
62/62
32/32
30/30
3,4/1,2
ОПД 07
Статистика связи
5
76/76
46/46
30/30
5/3
ОПД 08
Банковские операции
4
76/76
42/42
34/34
4/2
ОПД 09
Менеджмент и этика деловых отношений
4
1
44/44
24/24
20/20
4/2
ИТОГО:
3
9
8
574/574
330/330
244/244
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация:130609 3 -Техник по связи
СД 01
Сети связи и системы коммутации
6/4
1
84/84
60/60
24/24
6/4
СД 02
Цифровые и волоконно-
оптические системы передачи
6/4
1
92/92
62/62
30/30
6/4
СД 03
Линейные сооружения связи
5/3
5/3
5/3кп
1
96/96
60/60
16/16
20/20
5/3
СД 04
Сети передачи данных
5/3
5/3
1
80/80
56/56
24/24
5/3
СД 05
Цифровые системы коммутации
6/4
6/4
6/4кп
1
108/108
62/62
26/26
20/20
6/4
СД 06
Управляющие комплексы электросвязи
5/3
5/3
1
86/86
56/56
30/30
5/3
СД 07
Цифровые сети связи
6/4
1
66/66
46/46
20/20
6/4
ИТОГО:
5
7
2
7
612/612
402/402
170/170
40
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 130612 3 -Техник радиотехник
СД 01
Антенно-
фидерные устройства и распространение радиоволн
6/4
1
84/84
54/54
30/30
6/4
СД 02
Радиоприемные устройства
5/3
1
72/72
48/48
24/24
5/3
СД 03
Радиоприемное оборудование
6/4
6/4кп
82/82
46/46
16/16
20/20
6/4
СД 04
Радио-
передающие устройства
5/3
1
72/72
48/48
24/24
5/3
СД 05
Радио-
передающее оборудование
6/4
6/4кп
82/82
46/46
16/16
20/20
6/4
СД 06
Телевидение
6/4
1
82/82
52/52
30/30
6/4
СД 07
Системы и оборудование организации радиосвязи
6/4
1
68/68
42/42
26/26
6/4
СД 08
Звуковое вещание и аппаратура звукового вещания
5/3
1
70/70
50/50
20/20
5/3
ИТОГО:
5
3
2
6
612/612
386/386
186/186
40/40
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация:130608 3 - Техник почтовой связи
СД 01
Автоматизация, компьютеризация почтово – кассовых операций
5/3
1
84/84
50/50
34/34
5/3
СД 02
Бухгалтерский учет на предприятиях связи
6/4
6/4
6/4кр
1
88/88
48/48
28/28
12/12
6/4
СД 03
Экономика и планирование на предприятиях почтовой связи
5/3
5/3кр
1
92/92
56/56
24/24
12/12
5/3
СД 04
Организация и эксплуатация почтовой связи
6/4
6/4кп
1
104/104
60/60
24/24
20/20
6/4
СД 05
Организация международного почтового обмена
6/4
6/4
1
96/96
62/62
34/34
6/4
СД 06
Бухгалтерский учет и отчетность в банках
5/3
5/3
1
90/90
54/54
36/36
5/3
СД 07
Современная финансовая отчетность
6/4
1
88/88
52/52
36/36
6/4
ИТОГО:
5
5
3
7
644/644
418/418
240/240
44/44
ДОО. 00
Дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей
54/62
ПО и ПП
Производствен-
ное обучение и профес-
сиональная практика
828
ПО.01
Производственное обучение
324
ПП.02
Профес-
сиональная технологическая практика
504
ПА. 00
Промежуточная аттестация
144/72
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72/72
ИА 01
Итоговая аттестация

54/54
30/30
24/24
3/1
ЖКП 03
Салық, салық салу
+
68/68
48/48
20/20
3,4/1,2
ЖКП 04
Қаржылар
+
2
82/82
42/42
40/40
3,4/1,2
ЖКП 05
Маркетинг почта байланысындағы
+
1
66/66
40/40
26/26
4/2
ЖКП 06
Байланыс желілері және коммутация жүйелері.
+
+
2
62/62
32/32
30/30
3,4/1,2
ЖКП 07
Байланыс статистикасы
+
76/76
46/46
30/30
5/3
ЖКП 08
Банктік операциялар
+
76/76
42/42
34/34
4/2
ЖКП 09
Менеджмент және iскерлiк қатынастар этикасы
+
1
44/44
24/24
20/20
4/2
БАРЛЫҒЫ:
2
9
8
574/574
330/330
244/244
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 130609 3 - байланыс технигі
АП 01
Байланыс желісі және коммутация жүйесі
+/+
1
84/84
50/50
34/34
6/4
АП 02
Сандық және талшықты – оптикалық беру жүйелері
+/+
1
92/92
52/52
40/40
6/4
АП 03
Байланыс желісінің қондырғылары
+/+
+/+
5/3 кп
1
96/96
50/50
26/26
20/20
5/3
АП 04
Мәліметтерді беру желілері
+/+
+/+
1
80/80
46/46
34/34
5/3
АП 05
Цифрлық коммутация жүйелері
+/+
+/+
6/4 кп
1
108/108
52/52
36/36
20/20
6/4
АП 06
Электрбайланысын басқару кешендері
+/+
+/+
1
86/86
46/46
40/40
5/3
АП 07
Сандық байланыс желілері
+/+
1
66/66
36/36
30/30
6/4
БАРЛЫҒЫ:
5
7
2
7
612/612
332/332
240/240
40
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 130612 3 - техник-радиотехник
АП 01
Антенна-фидерлі құрылғылар және радиотолқындардың таралуы
+/+
1
84/84
44/44
40/40
6/4
АП 02
Радиоқабылдау құрылғылары
+/+
1
72/72
38/38
34/34
5/3
АП 03
Радиоқабылдау жабдықтары
+/+
6/4 кп
82/82
36/36
26/26
20/20
6/4
АП 04
Радиотарату құрылғылары
+/+
1
72/72
38/38
34/34
5/3
АП 05
Радиотарату жабдықтары
+/+
6/4 кп
82/82
36/36
26/26
20/20
6/4
АП 06
Теледидар
+/+
1
82/82
42/42
40/40
6/4
АП 07
Радиобайланысты ұйымдастыру жүйелері және қондырғысы
+/+
1
68/68
32/32
36/36
6/4
АП 08
Дыбыстық хабар және дыбыстық хабар құрылғысы
+/+
1
70/70
40/40
30/30
5/3
БАРЛЫҒЫ:
5
3
2
6
612/612
306/306
266/266
40/40
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 130608 3 пошта байланысының – технигі
АП 01
Пошталық-кассалық операциясын автоматтандыру және компьютерлендiру
+/+
1
84/84
50/50
34/34
5/3
АП 02
Байланыс кәсiпорындарындағы бухгалтерлiк есеп
+/+
+/+
6/4 кр
1
88/88
48/48
28/28
12/12
6/4
АП 03
Экономика және пошта байланыс кәсіпорындарында жоспарлау
+/+
5/3 кр
1
92/92
56/56
24/24
12/12
5/3
АП 04
Пошта байланысын ұйымдастыру және пайдалану
+/+
6/4 кп
1
104/104
60/60
24/24
20/20
6/4
АП 05
Халықаралық пошталық алмасуды ұйымдастыру
+/+
+/+
1
96/96
62/62
34/34
6/4
АП 06
Бухгалтерлік есеп банктік есептілік
+/+
+/+
1
90/90
54/54
36/36
5/3
АП 07
Қазіргі қаржылық есептілік
+/+
1
88/88
52/52
36/36
6/4
БАРЛЫҒЫ:
5
5
3
7
644/644
418/418
240/240
БҰАП. 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
54/62
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
828
ӨО.01
Өндірістік оқыту
324
КП.02
Кәсіптік практика
504
АА. 00
Аралық аттестаттау
144/72
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау

150
1,2
ИТОГО:
6
17
14
1448/0
642/0
806/0
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
3,4/1,2
2
72/72
6/6
66/66
3,4/1,2
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
3,4/1,2
2
72/64
6/6
66/58
3,4/1,2
ОГД 03
История Казахстана
3/1
0/80
0/50
0/30
3/1
ОГД. 04
Физическая культура
7/5
3,4,5,6/
3,4
232/232
30/30
202/202
3,4,5,6,7
/3,4
ИТОГО:
1
8
4
376/448
42/92
334/356
СЭД. 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
4/2
1
40/40
30/30
10/10
4/2
СЭД 02
Основы философии
4/2
1
32/32
22/22
10/10
4/2
СЭД 03
Основы социологии и политологии
4/2
1
36/36
26/26
10/10
5/3
СЭД 04
Основа экономики
4/2
1
40/40
30/30
10/10
5/3
СЭД 05
Основы права
6/4
1
32/32
22/22
10/10
6/4
ИТОГО:
5/5
5/5
180/180
130/130
50/50
ОПД. ОО
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
5/3
1
72/72
22/22
50/50
5/3
ОПД 02
Основы стандартизации
6/4
62/62
62/62
6/4
ОПД 03
Черчение
3/1
1
78/78
78/78
3/1
ОПД 04
Детали машин и конструкционные материалы
4/2
1
76/76
50/50
26/26
4/2
ОПД 05
Электротехника
3/1
1
82/82
62/62
20/20
3/1
ОПД 06
Электрорадиоматериалы и радиоэлементы
3/1
70/70
50/50
20/20
3/1
ОПД 07
Электрорадиоизмерения
3/1
1
60/60
44/44
16/16
3/1
ОПД 08
Электроника и импульсная техника
4/2
1
78/78
50/50
28/28
4/2
ОПД 09
Вычислительная техника
5/3
1
66/66
38/38
28/28
5/3
ОПД 10
Основы рыночной экономики
7/5
7/5
80/80
50/50
10/10
20/20
7/5
ОПД 11
Программное обеспечение и работа на ПЭВМ
4/2
1
56/56
40/40
16/16
4/2
ОПД 12
Охрана труда
6/4
1
60/60
40/40
20/20
6/4
ИТОГО:
5
7
1
9
840/840
508/508
312/312
20/20
СД. 00
Специальные дисциплины
СД 01
Кинопроекцион-
ная техника
5/3
1
108/108
86/86
22/22
5/3
СД 02
Телевидение
7/5
1
94/94
72/72
22/22
7/5
СД 03
Видеотехника
7/5
1
90/90
70/70
20/20
7/5
СД 04
Усилители аудиосигналов
5/3
1
94/94
70/70
24/24
5/3
СД 05
Электропитание аудио и видео аппаратуры
5/3
1
86/86
64/64
22/22
5/3
СД 06
Системы автоматической регулировки и управления
6/4
1
84/84
70/70
14/14
6/4
СД 07
Кинотеатры и видеозалы
6/4
7
2
112/102
72/62
20/20
20/20
6/4
СД 08
Эксплуатация киноаппаратуры
7/5
1
90/80
70/60
20/20
7/5
СД 09
Эксплуатация аудио- теле и видеооборудова-
ния
7/5
1
88/80
88/80
7/5
СД 10
Основы операторского мастерства
6/4
1
90/90
64/64
26/26
6/4
ИТОГО:
6
4
1
11
936/908
638/618
278/270
20/20
ДОО. 00
Дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей
72/72
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
1044
ПА. 00
Промежуточная аттестация
216/180
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72/72
ИА 01
Итоговая аттестация
60/60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профес-
сиональной подготовлен-
ности и присвоение квалификации
12/12
Итого на обязательное обучение
5184/
3744
К
Консультации
350/250
Ф
Факультативные занятия
410/320
Всего:
5800/
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 261
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 г.№ 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь телекоммуникации и информационные технологии

150
1,2
БАРЛЫҒЫ:
5
11
14
1448/0
642/0
806/0
ЖГП. 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби орыс тілі
+/+
2
72/72
6/6
66/66
3,4/1,2
ЖГП. 02
Кәсіби шетел тілі
+/+
2
72/64
6/6
66/58
3,4/1,2
ЖГП. 03
Қазақстан тарихы
+/+
0/80
0/50
0/30
3/1
ЖГП. 04
Дене тәрбиесі
+/+
+/+
232/232
30/30
202/202
3,4,5,6,7/3,4
БАРЛЫҒЫ:
376/448
42/92
334/356
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП.01
Мәдениеттану
+/+
1
40/40
30/30
10/10
4/2
ӘЭП.02
Философия негіздері
+/+
1
32/32
22/22
10/10
4/2
ӘЭП.03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
+/+
1
36/36
26/26
10/10
5/3
ӘЭП.04
Экономика негіздері
+/+
1
40/40
30/30
10/10
5/3
ӘЭП.05
Құқық негіздері
+/+
1
32/32
22/22
10/10
6/4
БАРЛЫҒЫ:
5/5
5/5
180/180
130/130
50/50
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
+/+
1
72/72
22/22
50/50
5/3
ЖКП.02
Стандартизация негіздері
+/+
62/62
62/62
6/4
ЖКП.03
Сызу
+/+
1
78/78
78/78
3/1
ЖКП.04
Конструкциялық материалдар мен машина бөліктері
+/+
1
76/76
50/50
26/26
4/2
ЖКП.05
Электротехника
+/+
1
82/82
62/62
20/20
3/1
ЖКП.06
Электрорадиоматериалдар мен радиоэлементтер
+/+
70/70
50/50
20/20
3/1
ЖКП.07
Электрорадио өлшеуіш
+/+
1
60/60
44/44
16/16
3/1
ЖКП.08
Электроника және импульсті техника
+/+
1
78/78
50/50
28/28
4/2
ЖКП.09
Есептеуіш техника
+/+
1
66/66
38/38
28/28
5/3
ЖКП.10
Нарықтық экономика негіздері
+/+
7/5
80/80
50/50
10/10
20/20
7/5
ЖКП.11
ДЭЕМ жұмыс жасау және бағдарламалық қамтамасыз ету.
+/+
1
56/56
40/40
16/16
4/2
ЖКП.12
Еңбек қорғау
+/+
1
60/60
40/40
20/20
6/4
БАРЛЫҒЫ:
5
7
1
9
840/840
508/508
312/312
20/20
АП. 00
Арнайы пәндер
АП.01
Кинопроекциялық техника
+/+
1
108/108
86/86
22/22
5/3
АП.02
Теледидар
+/+
1
94/94
72/72
22/22
7/5
АП.03
Бейнетехника
+/+
1
90/90
70/70
20/20
7/5
АП.04
Аудиосигналдардың күшейткіштері
+/+
1
94/94
70/70
24/24
5/3
АП.05
Аудио және бейнеқондырғылардың электр қорегі
+/+
1
86/86
64/64
22/22
5/3
АП.06
Автоматты реттеуші мен басқару жүйелері
+/+
1
84/84
70/70
14/14
6/4
АП.07
Кинотеатрлар мен бейнезалдар
+/+
7
2
112/102
72/62
20/20
20/20
6/4
АП.08
Кинокондырғылардың пайдаланылуы
+/+
1
90/80
70/60
20/20
7/5
АП.09
Дыбыстық теле және бейне құрал-жабдықтардың пайдаланылуы.
+/+
1
88/80
88/80
7/5
АП.10
Операторлық шеберлік негізі
+/+
1
90/90
64/64
26/26
6/4
БАРЛЫҒЫ:
6
4
1
11
936/908
638/618
278/270
20/20
БҰАП. 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер
72/72
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
1044
АА. 00
Аралық аттестаттау
216/180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
60/60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12/12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5184/3744
К
Консультация
350/250
Ф
Факультативтік сабақ
410/320
БАРЛЫҒЫ:
5800/4320
Ескерту ЖБП - жалпы білім беру пәндері; ЖГП - жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП - жалпы кәсіптік пәндер; АП - арнайы пәндер; БҰТП - жұмыс берушілер талабы бойынша алынған білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; КО – кәсіби оқыту; КТ – кәсіптік практика; АА– аралық аттестация; ҚА – қорытынды аттестация; КДББД – кәсіби дайындыққа баға беру деңгейі және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
Семестр бойынша бөліп таратуды, оқыту түріне, мамандық, аймақтық және басқа да ерекшеліктерге байланысты өзгертуге болады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
261-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникациялар және ақпараттық технологиялар

84/84
ИА 01
Итоговая аттестация
72/72
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12/12
Итого на обязательное обучение
5760/
4320
К
Консультации
400/300
Ф
Факультативные занятия
398/340
Всего:
6588/
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;
ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 262
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 1306000
«Радиоэлектроника и связь (по видам)»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и
профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс
цикла и
дис-
циплин
Наименование и основные
разделы дисциплины,
практики
Формируемые знания, умения
и навыки
Код
формируе-
мой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД. 01
Профессиональный казахский язык
Что изучает профессиональный казахский язык: аналогические понятия профессиональных слов, название инструментов электросвязи на казахском языке, значение экономических терминов, а так же технику безопасности; склонение и притяжательные формы инструментов.
Знания:
Освоив полные материалы казахского языка, значение профессиональных терминов, необходимо их использовать на практике, уметь отстаивать свою точку зрения.
Умения:
Отвечать на заданные вопросы; использовать меж предметные связи; писать заявление от своего или от другого имени.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД.02
Профессиональный русский язык
Объектом профессионального русского языка служат, помимо основной грамматики, специальные лексические единицы (термины-понятия ) в области профессиональной сферы, функционирующие в общеупотребительной лексике русского языка
Знания:
- по восприятию профессионально-ориентированного текста в письменной и устной форме;
- по закреплению наиболее продуктивных грамматических моделей языка, связанных с профессиональными ситуациями общения;
Умения:
- по овладению профессиональной лексикой, необходимой будущим специалистам для работы в избранной ими отрасли производства.
переработка профессионально - ориентированного текста в систему знаний;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД. 03
Профессиональный иностранный язык
Изучение профессионального английского языка способствует развитию у студентов умений слушать, читать, писать и говорить согласно выбранной специальности. Целью изучения профессионального английского языка является развитие навыков межкультурной коммуникации в профессиональной сфере.
Знания:
значения и возможности употребления новых лексических единиц, определенных программой;
Умения:
работать с техническими текстами, чтение с общим охватом содержания;
правильно переводить специфические лексико-грамматические явления, характерные для технической литературы;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД. 04
История Казахстана
Дисциплина «История Казахстана” исследует развитие первобытнообщинного строя в Казахстане,феодальные междоуорбицы каганатов эпохи средневековья, политическое, экономическое и культурное развитие Казахстана в эпоху монгольского господства, образование Казахского ханства и перспективы его развития,колониальное господство Российской империи в Казахстане,социалистический этап в развитии республики, провозглашение независимости РК,развитие рыночной экономики и Казахстан в мировом сообществе.
Знания:
развитие первобытнообщинного строя в Казахстане
феодальные междоуорбицы каганатов эпохи средневековья
политическое, экономическое и культурное развитие Казахстана в эпоху монгольского господства
образование Казахского ханства и перспективы его развития
колониальное господство Российской империи в Казахстане
социалистический этап в развитии республики
провозглашение независимости РК
развитие рыночной экономики независисмого Казахстана
Казахстан в мировом сообществе.
Умения:
- собирать и анализировать историческую информацию с применением основных средств и методов
- составлять комплексную характеристику Казахстана
- расширено уметь выделять хронологические рамки общественно-экономических формаций
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОГД. 05
Физическая культура
Целью физического воспитания студентов является формирование физической культуры личности
и способности направленного использования разнообразных средств физической культуры и спорта для сохранения и укрепления здоровья, психофизической подготовки и самоподготовки к будущей профессиональной деятельности.
Изучение основ физической культуры и здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования и самовоспитания.
Знания:
Развитие психофизических качеств,
воспитание профессионально-прикладных умений и навыков
Умения:
Развитие физических качеств:
быстроты, силы, выносливости,
гибкости и ловкости.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
БК7
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины

84/84
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау
72/72
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлау деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12/12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
5760/4320
К
Консультация
400/300
Ф
Факультативтік сабақ
398/340
БАРЛЫҒЫ:
6588/4960
Ескерту ЖБП - жалпы білім беру пәндері; ЖГП - жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП - жалпы кәсіптік пәндер; АП - арнайы пәндер; БҰТП - жұмыс берушілер талабы бойынша алынған білім беру ұйымының таңдауы бойынша пәндер; КО – кәсіби оқыту; КТ – кәсіптік практика; АА – аралық аттестация; ҚА – қорытынды аттестация; КДББД – кәсіби дайындыққа баға беру деңгейі және біліктілік беру; К – консультациялар; Ф – факультативтік сабақтар.
Семестр бойынша бөліп таратуды, оқыту түріне, мамандық, аймақтық және басқа да ерекшеліктерге байланысты өзгертуге болады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
262-қосымша
1306000 – радиоэлектроника және байланыс (түрлері бойынша) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Кәсіптік практика және пәндер циклы бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің,
пәннің индексі
Пәндердің, практикалардың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП. 01
Кәсіби қазақ тілі
Кәсіптік қазақ тілінде нені үйренеді: кәсіби сөздердің мағынасын аша білуді, қазақ тілінде электро байланыс құрал-саймандардың атауларын, экономикаға қатысты сөздердің баламасын, септелуін, тәуелденуін, өмірге қауіп туғызатын құралдардың қолдану ретін
Білімдер:
Қазақ тілінің толық материалын меңгеріп, жазбаша және ауызша мәтіндерді меңгеру, кәсібіне қатысты термин сөздерді қажет кезеңінде іс жүзінде пайдалануды және ауыз екі тілде түсінгенін айтуды, өз көзқарасын тиянақты қорғауды, термин сөздердің ұғымын
Іскерліктер:
Қойылған сұрақты түсініп жауап беруді, қарым-қатынаста кәсібіне қатысты құралдарды пайдалануды, өз атына немесе өзгелер атына өтініш жазуды, іс қағаздарымен жұмыс жасауды, практика барысында кәсіптік терминдерді дұрыс айта алуы.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БК7
ЖГП.02
Кәсіби орыс тілі
Кәсіптік орыс тілінің объектісі ол негізгі грамматика, арнайы лексикалық бірліктер кәсіптік облыс ортасында (терминдер-түсініктер) орыс тілі лексикасында жалпы қолданылатынын білдіреді
Білімдер:
- Жазбаша және ауызша тексттерді меңгеру;
- грамматикалық тіл моделдерін бекіту;
Іскерліктер:
Болашақ мамандардың кәсіптік лексикасын меңгеруді, кәсіптік тексттерді білім жүйесіне айналдыру
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БК7
ЖГП. 03
Кәсіби шетел тілі
Кәсiби ағылшын тiлiн үйрену барысында студенттерді тыңдап, оқып отырып, таңдаулы мамандыққа сәйкес қарым-қатынас жасауды үйрету. Кәсiби ағылшын тiлiнiң мақсаты халықаралық мәдениеттi коммуникацияның дағдыларын кәсiби салада дамыту болып табылады.
Білімдер:
Жаңа лексикалық бірліктерді қолдану мағынасы мен мүмкіншіліктері
Іскерліктер:
Мәтіндердің толық мағынасын қамти отырып техникалық мәтіндермен жұмыс істеу, техникалық әдебиеттерге тән спецификалық лексико-грамматикалық мәтіндерді аудара білу
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БК7
ЖГП. 04
Қазақстан тарихы
"Қазақстан тарихы" пәні Қазақстандағы алғашқы қауымдық құрылысты, орта ғасырдағы ерте және кейінгі түрік мемлекеттерін,Қазақстанның моңғол дәуіріндегі саяси, экономикалық және мәдени дамуын, Қазақ хандығының құрылуын және дамуын, Ресей империясының отаршылдық саясатын, республиканың Кеңес өкіметі кезіндегі дамуын, Қазақстанның тәуелсіздік алуын,нарық экономикасының дамуын, Қазақстанның халықаралық қауымдастықтағы ролін зерттейді.
Білімдер:
Қазақстанда алғашқы қауымдық құрылыстың дамуы;
орта ғасырдағы қағанаттардың феодалдық өзара күресі;
моңғол үстемдігі кезіндегі Қазақстанның саяси, экономикалық және мәдени дамуы;
Ресей империясының Қазақстандағы үстемдігі;
республика дамуындағы социалистік кезең;
ҚР-ның тәуелсіздігін жариялау;
тәуелсіз Қазақстанда нарықтық экономиканың дамуы;
Қазақстан халықаралық қауымдастықта;
Іскерліктер:
- негізгі құралдар мен әдістерді қолдана отырып тарихи ақпараттарды жинау және талдау;
- Қазақстанға жалпы сипаттама құру;
- қоғамдық-экономикалық формациялардың хронологиясын бөле білу;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БК7
ЖГП. 05
Дене тәрбиесі
- дене шынықтырудың мақсаты, дене шынықтыру мәдениеті мен жеке тұлғаның қабілетін дене шынықтыру және спорттың әр түрлі бағыттағы қажетті құралдарын пайдалана отырып, денсаулығын сақтау, психофизикалық және өзін-өзі дайындау болашақ кәсіби қызметке қалыптастыру болады.
Дене шынықтыру тәрбиесі мен салауатты өмір сүру негізі, өзін-өзі жетілдіру мен өзін-өзі тәрбиелеудің негізі болып саналады.
Білімдер:
Психофизикалық білімдерінің дамуын, Кәсіптік-қолданбалы дағдыларын тәрбиелеу
Іскерліктер:
Физикалық қасиеттерінің дамуын: жылдамдығын, күшін, шыдамдылығын және икемділігін.
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
БК7
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер

130601 2 – Электромонтер по телекоммуникационным сетям и системам,
130605 2 – Монтажник связи – кабельщик
ОПД.01
Техническое черчение
правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД и приемы основных геометрических построений;
- основы прямоугольного проецирования на одну, две и три взаимно перпендикулярные плоскости и способы построения несложных аксонометрических изображений;
- основные правила выполнения и обозначения сечений, а также их назначение;
- основные правила выполнения и обозначения простых и сложных разрезов;
- условности изображения и обозначения резьбы;
- способы построения разверток преобразованных геометрических тел;
- схемы и их выполнения.
Знания: общих правил оформления чертежей:
форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров;
Умения:
выполнять несложные сборочные и строительные чертежи, пользоваться
ЕСКД и справочной литературой;
БК1
БК5
ОПД. 02
Информатика
Офисные программы. Языки программирования.
Вычисление математических и статистических функций. Демонстрирование в Power Point
Программное обеспечение. Операционные системы. Программирование на языке Паскаль. Графические функции. Компьютерные Вирусы, способы защиты, профилактика.
Табличный процессор Excel. Презентации.Системы управление базами данных.
Компьютерные сети. Сеть Интернет.
Программирование на языке Delphi.Системы визуального программирования.
Corel Draw, Photo Shop,
Corel Photo Paint.
Знания:
Интернет. Локальная сеть;
HTML; Delphi; Visualbasic; Pascal; офисные программы;
Умения:
-создавать электронную почту (e-mail);
использовать языки программирования;
применять офисные программы на практике;
БК1
БК5
БК3
ОПД. 03
Электротехника
В данном курсе рассматривается физический смысл электрических и магнитных явлений, свойства и характеристики электрического и магнитного полей, процессы, происходящие в цепях постоянного и переменного токов, методы расчета этих цепей.
Знания:
- основных понятий теории цепей: электрическое поле, ток, напряжения, энергия, мощность; законы теории цепей: закон Кирхгофа, закон Ома, баланс мощностей;
Умения:
выполнять расчеты простых электрических цепей;
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ОПД. 04
Радиоэлектроника
Предмет изучает физические процессы, происходящие в электровакуумных, газоразрядных и полупроводниковых приборах,
а также в различных радиотехнический схемах, выполненных на их основе. Рассматриваются схемы усилителей, генераторов, мультивибраторов,
формулы для расчета параметров этих схем.
Знания: о перспективных развитиях элементной базы микро-, опто- и наноэлектроники.
Умения:
выполнять расчеты параметров полупроводникового материала и р-n перехода на его основе;
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ОПД. 05
Электроматериаловедение
В этом курсе изучаются электрические явления, протекающие в диэлектриках и полупроводниках.
Рассмотрены современные электротехнические материалы:
проводниковые, магнитные, электроизоляционные и полупроводниковые,
их свойства и поведение в электрических, магнитных, тепловых полях и условия их работы в различного вида электрооборудовании.
Знания:
По классификации свойств и область применения диэлектриков, проводников,
полупроводников и магнитных материалов.
Умения:
По внешнему виду и маркировке определять электрорадиоматериалы и радиодетали.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6

130601 2 - Телекоммуникациялық желілері және жүйелері бойынша электромонтер *
130602 2 – Телефондық байланыс электромонтері*
130605 2 – Байланыс кабелін монтаждаушы*
ЖКП.01
Техникалық сызу
ЕСКД негізгі стандарттарының талаптарына сай сызбаларды орындаудың негізгі ережелерін және геометриялық тұрғызулардың негізгі әдістерін;
- бір, екі және үш өзара перпендикуляр жазықтықтарға проекциялаудың негізін, күрделі емес аксонометриялық кескіндерді салуды,
- қималарды салу мен белгілеудің негізгі ережелерін және олардың мақсаттарын;
- қарапайым және күрделі тіліктерді салу мен белгілеудің негізгі ережелерін;
- резьбаны сызудағы шарттылықтар және оның белгіленуін;
- түрлендірілген геометриялых денелердің жазбасын салуды;
- схемалар және олардың орындалуын.
Білімдер:
жалпы сызу ережелерін: форматтарын, масштабын, типтерін сызықтарын, сызу шрифттерін;
Іскерліктер:
- техникалық сызбаларды өңдеу;
- контурларды сызу;
- жалпы түрдегі сызбаларды орындау
БК1
БК5
ЖКП. 02
Информатика
ЭВМ жіктеу. Офистік бағдарламалар. Бағдарлама тілдері. Power Point көрсету.
Компьютер оның жүйесі. Операциялық жүйе. Паскаль тіліндегі бағдарлама. Графикалық функция. Компьютерлік вирустар, қорғау тәсілдері, тазалау. Таблицалық процессор Excel. Презентация. Компьютерлік желі. Интернет желісі. Delphi тілінде бағдарламалау.
Corel Draw, Photo Shop, Corel Photo Paint.
Білімдер:
Интернет. Локальдік жүйе HTML; Delphi; Visualbasic; Pascal; офистық бағдарламаларды;
Іскерліктер:
- электрондық пошталарды құру (e-mail); бағдарламалау тілін пайдалану; практикада офистық бағдарламаларды қолдану;
БК1
БК5
БК3
ЖКП 03
Электротехника
Осы курста электрлік және магниттік құбылыстардың физикалық мағынасы, электрлік және магниттік өрістердің қасиеттері және сипаттамалары, тұрақты және айнымалы ток тізбектерінде өтетін құбылыстар, сол тізбектерді есептеу әдістері қарастырылады.
Білімдер:
- тізбек теориясының негізгі түсініктерін: электр өрісі, ток, кернеу, энергия, қуат;
- резисторлық элемент, жалғау әдістері;
- тізбектің индуктивті, сыйымдылықты элементтерін;
- тізбек теориясының заңдарын: Кирхгоф заңын, Ом заңын, қуаттар балансын;
Іскерліктер:
күрделі электр тізбектерін, есептеу әдістерін;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП. 04
Радиоэлектроника
Пән электровакуумдық, газоразрядты және жартылай өткізгіштік құралдарда және солардың негізінде орындалған әртүрлі радиотехникалық схемаларда өтетін физикалық процесстерді оқытады. Күшейткіштер, генераторлар, мультивибраторлардың схемалары және сол схема параметрлерін есептейтін формулалар қарастырылады.
Білімдер:
микро-, опто- және наноэлектрониканың элементтік базасының даму перспективалары туралы түсінік;
Іскерліктер:
- жартылай өткізгіштік материалдар параметрлерін және оның негізіндегі р-n ауысуды есептеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БК6
ЖКП. 05
Электроматериал жүргізу
Осы пән диэлектрикте және жартылай өткізгіштерде өтетін электр құбылыстар оқытылады. Қазіргі электротехникалық материалдар қарастырылған: өткізгіштер, магниттік, электроизоляциялық және жартылай өткізгіштік, олардың электрлік, магниттік, жылулық өрістердегі қасиеттері және әртүрлі электржабдықтарда жұмыс істеу шарттары.
Білімдер:
Диэлектриктердің, жартылай өткізгіштердің және магниттік материалдардың жіктеуіштер қасиеттері бойынша қолдану саласын
Іскерліктер:
электрорадиоматериалы және радиобөлшектерді және электроматериалдарды сыртқы пішіндерімен және маркировка бойынша белгілеу.
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6

ПК 2.1 6
Квалификация:130603 2 - Оператор почтовой связи*
ОПД.01
Основы электротехники и электроники
Электрическое поле, понятие об электрическом заряде, величины, характеризующие электрическое поле, постоянный электрический ток, методы расчета сложных электрических цепей постоянного тока, электромагнетизм,
синусоидальные ЭДС и токи, линейные неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока, параметры электрических сигналов различной формы, несинусоидальные токи, резонансные явления в колебательных контурах, четырехполюсники.
Переходные процессы в электрических цепях постоянного тока.
Знания:
По классификации электронных приборов и микросхем;
- основные характеристики и параметры электронных приборов и микросхем;
Умения:
выполнять расчеты параметров полупроводникового материала и р-n перехода на его основе;
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ОПД.02
Маркетинг в сфере почтовой связи
- позволяет изучить формы и особенности почтовых услуг, их развитие в связи с потребностями общества, механизм разработки и внедрения новых почтовых услуги и каналов доведения их до потребителя.
Знания:
маркетинга, его цели, функции, принципы, классификацию;
Умения:
проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
-рекламировать;
-выявлять сбыт и ценовую политику;
\-исследовать маркетинг рынка почтовых услуг
БК1
БК2
БК4
БК5
ОПД.03
Сети и системы электросвязи
Предметом изучения данной дисциплины являются вопросы изучения построения ЕАСС, зоновых, местных,
междугородных сетей, интегральных и выделенных сетей связи, сетей документальной электросвязи и эксплуатации предприятий электросвязи.
Знания:
структурных схем проводной системы передачи
- структурных схем телефонных сетей
Умения:
- строить структурные схемы ГТС различной емкости
- строить структурные схемы СТС
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ОПД.04
Статистика связи
Предмет и задачи статистики;
Организация статистики в РК;
Этапы статистического исследования;
Виды абсолютных и относительных показателей в статистике;
Средние величины, показатели рядов динамики;
Индексы;
Организация статистики в отрасли связи;
Показатели статистики:
-сети связи
-продукции связи
-качества продукции и обслуживания
-труда и заработной платы
-основных производственных фондов
Знания:
задачи, методы статистики
-виды статистической отчетности;
Умения:
рассчитывать относительные показатели сети связи, продукции связи;
-оценивать показатели качества продукции связи;
БК1
БК4

КҚ 2.1 6
ЖКП. 00
Біліктілігі 130603 2 «Пошта байланысының операторы»
ЖКП.01
Электротехника және электроника негіздері
Электр өрісі, электр заряды туралы түсінік, электр өрісін сипаттайтын мәндер, тұрақты электр тогы, электрмагнетизм,
синусоидалы ЭҚК және токтар, айнымалы токтың сызықты тармақталмаған тізбектері, диод, биполярлы және өрістік транзисторлар, жіктелуі және құралдардың таңбалануы, ИМС.
Білімдер:
Электрондық құралдар мен микросхемалардың жіктелуі;
- электрондық құралдар мен микросхемалардың негізгі сипаттамалары мен параметрлері;
Іскерліктер:
- жартылай өткізгіштік материалдар параметрлерін және оның негізіндегі р-n ауысуды есептеу;
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП.02
Пошта байланысы саласындағы маркетинг
Нарық жұмысының негізгі концепциялары;
Маркетинг түсінігі, оның мақсаты, функциялары, принциптері, классификациялары;
почта қызметінің нарығы;
объектілері мен субъектілері;
Пошта қызметінің баға саясаты;
Бағаның құрылу стратегиясы
топтастыруы;
маркетинг ақпараттық жүйесі, Стратегия және пошталық қызметтердің сферасында маркетинг тактикасы
Білімдер:
маркетинг, оның мақсаттары, функциялары, принциптері, жіктеуіштері;
Іскерліктер:
- маркетинг құралын қолдануға;
- оқу тәсілдерін жүргізуге,
- жарнама беруіне;
- баға саясатын
- пошта қызметінің баға саясатын анықтауын;
БК1
БК2
БК4
БК5
ЖКП.03
Электрбайланыс желілері мен жүйелері.
Байланыс желілері. Бірыңғай автоматты байланыс желісі.
Электрбайланыс туралы түсінік. ЕАСС бірінші реттік желісі, оның құрылымы, бірінші реттік байланыстың типтік каналдары.
Сымдық линиялар және беру жүйелері. Байланыс линиясының жіктелуі.
Радиолиниялар және беру радиожүйелері ЕАСС екінші реттік желілері. Жалпы пайдалану телефон линиялары. Құжаттық электрбайланыс желілері. Хабар беру желілері.
Байланыс өндірістерінің пайдаланылуы.
Білімдер:
құрылымдық схемаларын.
- телефон желісінің құрылымдық схемаларын
Іскерліктер:
- түрлі сыйымдылықты ҚТЖ құрылым схемасын құруға
- АТЖ құрылым схемасын құруға
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
ЖКП.04
Байланыс статистикасы
Статистика тәсiлдерi мен мiндеттерi. Статистикалық көрсеткiштердiң жүйелерi мен түрлерi; Қазақстан Республикасының статистика ұйымдары. Статистикалық бақылау, статистикалық көрсеткiштерi өсу ретi, индекстерi. Байланыс статистикасы ұйымдары. Статистикалық зерттеулердегi индекстiк тәсiл. Байланыс желiлерiндегi статистика, өнiмдер және еңбек сапасы, еңбек ақы, өзiндiк құнның негiзгi өндiрiстiк қорлары.
Білімдер:
- Статистика тәсiлдерi мен мiндеттерiн.
- статистикалық есептің түрлерін;
Іскерліктер:
- байланыс желілері мен, байланыс өнімдерінің есептілігін, байланыс желілерін есептеуге;
- байланыс өнімдерінің сапалылығының көрсеткіштерін бағалауға;
БҚ1
БҚ4

ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ОПД.05
Менеджмент и этика деловых отношений
изучает основные управленческие модели, нормы нравственности в деловой сфере и психологию делового общения.
Современные специалисты почтовой связи должны уметь создать привлекательный деловой имидж. Многое в деловой карьере зависит не только от квалификации, но и от того как манера вести себя соответствует каждой ситуации.
Цель преподавания дисциплины – формирование целостных представлений о месте и роли менеджмента как самостоятельной науки и делового этикета в современном рыночном хозяйстве.
Знания:
основных положений менеджмента, его сущность;
-инфраструктуру и цикл менеджмента;
Умения:
-характеризовать черты современного менеджмента;
-контролировать и регулировать процесс управления;
-управлять трудовым коллективом;
БК1
БК4
СД. 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 130601 2 «Электромонтер по телекоммуникационным сетям и системам»,
130602 2 «Электромонтер телефонной связи», 130605 2 «Монтажник связи – кабельщик»
СД. 01
Сети связи и системы коммутации
-конструкций телефонных аппаратов, основы построения телекоммуникационных сетей и внедрения в соответствующие сети цифровых систем коммуникации.
Знания:
построения тракта телефонной передачи;
- структурные и принципиальные схемы телефонных аппаратов различных систем;
Умения:
читать принципиальные схемы телефонных аппаратов;
- разрабатывать
структурные схемы
городских сетей при
различных способах районирования;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
СД.02
Линейные сооружения связи
«Линейные сооружения связи» предусматривает изучение конструкций кабелей связи, кабелей используемых на междугородных, городских и сельских телефонных сетях, способы прокладки кабелей, монтаж кабелей.
Знания:
конструкцию кабелей, применяемых на городских, зоновых и магистральных сетях;
- особенности конструкции волоконно-оптических кабелей;
Умения:
находить конструктивные отличия различных марок кабелей
- выполнять прозвонку низкочастотных кабелей на повреждение;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД.03
Цифровые системы коммутации
Цель дисциплины – изучение построения цифровых коммутационных полей, стыков электронных АТС, основных типов цифровых АТС, используемых на междугородных, городских и сельских телефонных сетях, алгоритмы работы управляющих устройств цифровых АТС, основ сигнализации и синхронизации цифровых АТС.
Знания:
состава структурных схем электронных АТС различных систем
назначение и принципы построения офисных электронных АТС
Умения:
разработывать схемы телефонных
сетей и функциональных схем электронных систем при составлении
проектной документации.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6

КҚ 2.3.3
КҚ 2.3.4
ЖКП.05
Менеджмент және iскерлiк қатынастар этикасы
Менеджмент басқару туралы ғылым, даму кезеңдерi және қазiргi кезең менеджментiнiң ерекшелiктерi. Басқару қызметiнiң мәнi.
бақылау, басқару формалары мен кезеңдері;
Iскерлiк имидж, iскерлiк қарым-қатынастардағы сөйлеу мәдениетi. ұйымдастыру жұмысы;
Басқару тәсілдері;
Еңбек коллективімен басқару;
Еңбекті ұйымдастыру;
Басқару шешімдерін қабылдау, олардың түрлері;
дайындық кезеңдері, орындау шешімі, оптимизация тәсілі.
Білімдер:
- менеджментің негізгі ережелері,олардың маңызын;
- менеджменттің инфраструктурасын;
- басқару жүйелерінің элементтерін;
Іскерліктер:
- қазіргі менеджменттің сипаттамасын білуге;
- нәтижелілігін қолдануға;
- басқару процессін ұйымдастыру, жөнге салуына;
- еңбек ұжымын басқаруға;
БҚ1
БҚ4
АП. 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі:
130601 2 - Телекоммуникациялық желілері және жүйелері бойынша электромонтер *
130602 2 – Телефондық байланыс электромонтері*
130605 2 – Байланыс кабелін монтаждаушы*
АП. 01
Байланыс желілері және коммутация жүйелері
- пәні телефон аппаратының құрылысы, телекоммуникациялық желінің негізін құру және цифрлық коммутациялық жүйесін сәйкес желіге енгізу. Сонымен қатар телеграфика теория негіздері беріледі.
Білімдер:
- телефондық беру жолын құруды;
- түрлі жүйедегі телефон аппараттарының құрылымдық және принципиалдық схемаларын;
Іскерліктер:
- телефон аппараттарының принципиалдық схемаларын оқуға;
- әртүрлі аудандастыру әдістерімен құралған қалалық желілердің құрылымдық схемаларын;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КҚ 2.2.3
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
АП.02
Байланыс желісінің қондырғылары
- пәні бойынша байланыс кабельдерінің құрылысын, қалааралық, қалалық және ауылдық телефон желілерінде қолданылатын кабельдер және олардың төселу әдістері мен монтаж жұмыстарын жүргізу туралы оқып үйренуді қарастырады.
Білімдер:
- қалалық, магистралдық және аймақтық байланыс желілерінде қолданылатын кабельдер құрылысын;
- талшықты–оптикалық кабельдер құрылымының ерекшеліктерін;
Іскерліктер:
- әртүрлі таңбалы кабельдердің айырмашылықтарын анықтай білуге;
- бұзылысын анықтау үшін кабельдерді тексеруге;
БҚ1
БҚ2
БҚ3
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.2
КК 2.2.3
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.5
АП.03
Сандық коммутация жүйелері
- пәні бойынша типтік оқу бағдарламасы сандық коммутация өрістерін құруды, электрондық АТС-тердегі қиылысуларды, қалааралық, қалалық және ауылдық телефон желісінде қолданылатын сандық АТС түрлерін, сандық АТС-тің басқару қондырғыларының жұмыс алгоритмін, сигналдау және синхрондау негіздерін оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- Әртүрлі жүйедегі электронды АТС-тің коммутация өрістерінің құрылымын құру.
- Офистік электронды АТС-ті құру принципі және қолданылуын.
Іскерліктер:
- Құжаттық жобаны құру кезінде электрондық жүйенің функционалдық схемасын және телефондық желі схемасын құруға.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6

ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.1.4
ПК2.2.5
ПК2.2.6
СД.04
Электромонтажные работы
- научить учащихся работать ручным инструментом и паяльником.
- элементарные навыки работы с измерительными приборами.
- элементарные представления об элементарной базе, маркировке
деталей аппаратуры, проверке их исправности.
- собирать и налаживать простые схемы аналоговых и цифровых
блоков аппаратуры и блоков питания.
Знания:
-принципиальные схемы блоков аппаратуры связи;
- методику проверки работоспособности блоков аппаратуры связи.
Умения:
собирать блоки аппаратуры связи;
- собирать блоки питания;
- собирать усилители;
- собирать цифровые устройства;
- проверять исправность основных деталей схем;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.5.1
ПК2.5.2
ПК2.5.3
ПК2.5.4
ПК2.5.5
ПК2.5.6
СД.05
Электрические измерения линий связи, паспортизация и технический учет
–измерительные технологии, объединяющие совокупность методов, подходов, программного и логического обеспечения к организации измерений; состояния и тенденции развития измерительных средств и основных методов измерения характеристик электронных цепей и сигналов, оценка их точности.
Знания:
- принцип действия основных электроизмерительных приборов;
- виды погрешностей измерений;
- способы и методы измерений;
Умения:
- производить расчет основных параметров;
групповых и линейных трактов; выполнять измерения основных параметров каналов; рассчитывать количество устанавливаемого оборудования;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.2.1
ПК2.2.2
ПК2.2.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
СД.06
Цифровые системы передачи
– изучение принципов временного разделения каналов ВРК, вопросы дискретизации, квантования и кодирования, особенности линейных трактов ЦСП, вопросы синхронизации и регенерации цифровых систем передачи, принципы построения аппаратуры оконечной станции и линейного тракта ЦСП, вопросы технической эксплуатации.
Знания:
общих принципов построения сетей,
происходящих в сетях, аппаратурах и узлах преобразования и обработки сигналов информационных устройств и систем в целом;
Умения:
анализировать общую структуру построения сетей и параметры каналов и систем в аналоговой и цифровой обработке информации; обработки и приема информации.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.1.1
ПК2.1.2
ПК2.1.3
ПК2.2.4
ПК2.2.5
ПК2.2.6
Квалификация 130603 2 «Оператор почтовой связи»
СД.01
Автоматизация, компьютеризация почтово–кассовых операций
роль автоматизированных систем обработки информации (АСОИ) в организационной работе предприятия;
выбор программного обеспечения профессиональной деятельности;
локальные и глобальные информационные сети;
работа с текстовыми редакторами; обработка текстовой и цифровой информации; графические редакторы; ввод и редактирование графических образцов;
настройка программного комплекса на конкретный вид деятельности и задачу;
ввод данных и вывод результатов.
Знания:
роли автоматизированных систем обработки информации;
-состав АСОИ;
-сервисных программ и операционных оболочек, прикладное обеспечение АСОИ;
Умения:
-обрабатывать текстовую и цифровую информацию;
-работать с графическими редакторами;
-работать в электронной таблице;
-работать с базами данных;
-вводить данные и выводить результаты
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
СД.02
Организация и эксплуатация почтовой связи
Дисциплина призвана раскрыть  Роль и значение почтовой связи, виды услуг;
Принципы организации почтовой связи;
Организацию и развитие городской почтовой связи;
Организацию доставки почты и печати;
Организацию перевозки почты транспортным путем,  характеристику почтовых маршрутов.
Знания:
Технологий приема, обработки, отправки и вручения всех видов почтовых отправлений;
Умения:
оформлять документы по оказанию услуг почтовой связи.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
СД.03
Организация международного почтового обмена:
Дисциплина призвана раскрыть
Порядок приема международных почтовых отправлений;
бработку входящих почтовых отправлений;
Материальную ответственность органов связи;
Структуру Всемирного почтового союза.
Знания:
алгоритма технологии приема и обработки международного почтового обмена
Умения:
использования спрвочными материалами, тарифами, таблицами алгоритмов приема международных отправлений.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
СД.04
Бухгалтерский учет на предприятиях почтовой связи
Дисциплина призвана раскрыть
Учет нематериальных активов и основных средств,
Учет производственных запасов, готовой продукции, дебиторской задолженности и денежных средств;
Учет собственного капитала и финансовых результатов.
Знания:
системы счетов бухгалтерского учета, активов и пассивов баланса, системы двойной записи.
Умения: отражения хозяйственных операций на счетах бухгалтерского учета, составления форм финансовой отчетности
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
СД. 05
Организация работы в при железнодорожных предприятиях связи
Дисциплина призвана раскрыть сущность организации работы в прижелезнодорожных предприятиях связи, их функции и задачи, производственную структуру.
Знания:
задач и функций при железнодорожных предприятий почтовой связи.
Умения: организации частоты перевозки почты и снижения сроков ее доставки
БК1
БК2
БК3
БК4
ПК2.3.1
ПК2.3.2
К2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
СД. 06
Финансовые услуги в предприятиях почтовой связи
Основные правила составления финансовой отчетности;
Текущие активы;
Основные средства;
Финансовые инструменты;
Обязательства.
Знания: видов финансовых услуг и правил оформления выплаты пенсий, пособий и заработной платы, денежных переводов, депозитов, коммунальных платежей.
Умения: пользования компьютерными и банковскими технологиями, используемых в финансовых услугах
БК1
БК2
БК3
БК4
ПК2.3.1
ПК2.3.2
ПК2.3.3
ПК2.3.4
ПК2.3.5
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Учебно-профессиональная практика
- приобретение практических навыков ремонта телефонных аппаратов различных систем, основ программирования офисных АТС с помощью системных телефонных аппаратов, работы с измерительными приборами на кабельных линиях связи, знакомства с методами составления монтажных схем с последующим созданием макетов.
Умения:
- устранять несложные абонентские повреждения.
- выполнять проверки работоспособности оборудования электронных АТС;
выполнять проверки электрических параметров абонентских линий.
Навыки:
-работы с измерительными приборами при устранении абонентских
повреждений.
- работы с внешними устройствами электронных систем.
-в организации проведения измерений на оборудовании АТС;

КК 2.1.1
КК 2.1.2
КК 2.1.3
КК 2.1.4
КК 2.2.5
КК 2.2.6
АП.04
Электромонтаждық жұмыстар
- техникалық құжаттармен жұмыс жасауды үйрету.
- оқушыларды қол құралдарымен және дәнекерлегішпен немесе паяльникпен жұмыс жасауды үйрету.
- электр өлшеуіш аспаптармен қарапайым жұмысты дағдылы үйрету.
- аппаратуралардағы бөлшектердің маркировкасын, олардың ақаусыздығын тексеруді.
- қоректендіру көзінің және аппаратураның сандық және аналогты блоктарының монтажын және қарапайым схемасын баптап игере білу.
Білімдер:
-байланыс қондырғы блоктарының принципиальдық схемаларын;
- байланыс қондырғы блоктарының жұмыс сапасын тексеру әдістерін
Іскерліктер:
- байланыс қондырғы блоктарын жинауға;
- қорек блогын жинауға;
- күшейткішті жинауға;
- сандық құрылғыларды жинауға;
- схемадағы негізгі бөлшектерді тексеруге;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.5.1
КК 2.5.2
КК 2.5.3
КК 2.5.4
КК 2.5.5
КК 2.5.6
АП.05
Байланыс желілерін электрлік өлшеу, паспорттау және техникалық есеп
- пәні өлшеуді ұйымдастыру үшін бағдарламалау және логикалық қамтамасыз етуді біріктіретін өлшеу технологияларын; өлшеу құралдарының даму қарқындары мен жағдайларын және электрондық тізбектері мен сигналдарының сипаттамаларын өлшеудің негізгі әдістерін, олардың нақтылығын бағалауды қарастырады.
Білімдер:
- электроөлшеуіш құралдардың принципін;
- өлшеулердің әдістемелер мен тәсілдерін;
- өлшеулері және зерттеуді бақылау түрлерін;
- өлшеулердің әдістемелер мен тәсілдерін;
Іскерліктер:
каналдың негізгі парамерлерін өлшеуге; Топтық және желілік жолдар, канал паспорттарын құруға;
орнатылатын қондырғылардың санын есептеу;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.2.1
КК 2.2.2
КК 2.2.3
КК 2.2.4
КК 2.2.5
АП.06
Цифрлық тарату жүйелері
- пәнінің мақсаты – уақыт арқылы арналарды бөлу, дискреттеу, кванттау және кодалау, цифрлық тарату жүйесінің сызықты жол ерекшеліктерін, синхронизация және цифрлық тарату жүйесіндегі регенерация, соңғы станция аппаратураларын құру әрекеттерін, техникалық қызмет ету мәселелерін оқып білу.
Білімдер:
желілерді құрастыру жалпы принциптері,
происходящих в сетях, аппаратурах и узлах преобразования и обработки сигналов информационных устройств и систем в целом;
Іскерліктер:
анализировать общую структуру построения сетей и параметры каналов и систем в аналоговой и цифровой обработке информации; обработки и приема информации.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.1.1
КК 2.1.2
КК 2.4
КК 2.2.5
КК 2.2.6
АП. 00
Біліктілік 130603 2 «Пошта байланысының операторы»
АП.01
Пошталық-кассалық операциясын автоматтандыру және компьютерлендiру
Ақпараттардың автоматты жүйелерде өңдеу ролі (АЖӨА) мекеменің ұйымдастыру жұмысында; АЖӨА құрамы;
Сервис бағдарламалары және операциялары; кәсіптік жұмысының бағдарламалық қамтамасыз ету таңдауы;
локальді ақпараттық жүйелер; текстік редакторлармен жұмыс жасау; текстік цифрлық ақпараттарды өңдеу; графикалық редакторлар; графикалық мысалдарын редакторлау және енгізу;
электрондық кестелер: элементтері, жұмысының ұйымдастыруы, жұмыс тәртібі, Colwer бағдарламасының жұмыс ерекшеліктері;
кәсіптік бағдарлама пакеттері;
тапсырма бойынша бағдарлама кешенін іске қосу; нәтижелерін енгізу.
Білімдер:
- ақпараттардың автоматты жүйелерде өңдеу ролін
- АЖӨА құрамын;
- АЖӨА бағдарламасының қамтамасыз етуді;
Іскерліктер:
- текстік редакторлармен жұмыс жасауға;
- текстік цифрлық ақпараттарды өңдеуге;
- графикалық редакторлар мен жұмыс жасауға;
- электрондық кестелер мен жұмыс жасауға;
тапсырма бойынша бағдарлама кешенін іске қосу; нәтижелерін енгізу.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.3.1
КК 2.3.2
КК 2.3.3
КК 2.3.4
КК 2.3.5
АП.02
Пошта байланысын ұйымдастыру және пайдалану
Пошта байланысы қызметiнiң түрлерi, жаңа қызмет көрсету түрлерiн ендiру. Пошта байланысының мақсаты мен мiндеттерi. Қалалық пошта байланысының ұйымдастырылуы мен дамуы. пошта тасу ұжымдары, транспорт арқылы, пошта басылымдарын жеткізу
Білімдер:
- қабылдау технологиясын, өңдеуін, пошталық жіберілімдерді жеткізу;
Іскерліктер:
Пошта байланысы қызметiнiң түрлерi, жаңа қызмет көрсету түрлерiн ендiру.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.3.1
КК 2.3.2
КК 2.3.3
КК 2.3.4
КК 2.3.5
АП.03
Халықаралық пошталық алмасуды ұйымдастыру
Дүниежүзiлiк пошта одағы құрылымы;
Жазбаша корреспонденцияларды қабылдау, өңдеу;
поштапық әкiмшiлiк аралығындағы қатынас және жауапкершiлiк. Дүниежүзiлiк Пошта одағы, Дүниежүзiлiк Пошта одағының негізгі құжаттары.
Білімдер:
Дүниежүзiлiк пошта одағы құрылымы;
Жазбаша корреспонденцияларды қабылдау, өңдеу;
пошталық әкiмшiлiк аралығындағы қатынас және жауапкершiлiк.
Іскерліктер:
Жазбаша корреспонденцияларды қабылдауды, өңдеуді; Дүниежүзiлiк пошталық жіберілімдерді өңдеуді;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.3.1
КК 2.3.2
КК 2.3.3
КК 2.3.4
КК 2.3.5
АП.04
Байланыс кәсiпорындарындағы бухгалтерлiк есеп
- бухгалтерлiк есеп жүйесi, негiзгi қағидалары, мiндеттерi және қаржылық есептi даярлау мен пайдалану процесi есебiнiң жалпы ережелерi.
Өзіне меншікті өндіріс өніміне бағалардың калькуляциясы; кәсіпорын есептілігі, саясаты, шығындар мен табыстардың есебі және қаражаттық нәтижелері;
Білімдер:
- құжаттар тәртібін;
- ұйымдастыру есебінің принциптерін;
- мекеменің есеп саясатын, есеп-қисаптардың есебін;
Іскерліктер:
- шығындар мен табыстардың есебі және қаражаттық нәтижелеріне;
- есеп операцияларының қаражат есебін жүргізуге;
- бухгалтерлік есеп жүргізуге.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.3.1
КК 2.3.2
КК 2.3.3
КК 2.3.4
КК 2.3.5
АП. 05
Теміржол үстіндегі байланыс мекемелерінің жұмыстарын ұйымдастыруы
Теміржол үстіндегі байланыс мекемелерінің жұмыстарын ұйымдастыруының мағынасын ашып оқыту, түсіндіру, кәсіптік құрылымын және міндеттерін.
Білімдер:
- құжаттар тәртібін;
- ұйымдастыру есебінің принциптерін;
- мекеменің есеп саясатын, есеп-қисаптардың есебін;
Іскерліктер:
Поштаны жеткізуді ұйымдастыру және олардың жеткізу уақытын қысқарту
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.3.1
КК 2.3.2
КК 2.3.3
КК 2.3.4
КК 2.3.5
АП. 06
Пошта байланысы мекемелерінің қаржылық қызметтері
Қаржы есебін құрастыруы ережелерін оқытады, ағымдық активтерін, негізгі құралдары, қаржылық инструменттері, міндеттерін.
Білімдер:
Коммунальдік төлемдерді, депозиттерді, ақшалай аударылымдарды, төлем ақыларды, зейнетақыларды төлеу, өңдеу ережелерін, қаржылық қызметтер түрлерін
Іскерліктер:
Қаржылық қызметтерде пайдаланатын банктік және компьютерлік қызметтерінің технологияларын.
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 2.3.1
КК 2.3.2
КК 2.3.3
КК 2.3.4
КК 2.3.5
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Оқу-кәсіптік практика
пәнінің мақсаты - әртүрлі жүйедегі телефон аппараттарын жөндеуге, жүйелік телефон аппараттарының көмегімен мекемелік АТС – терді бағдарламалауға, кабельдік байланыс линияларында өлшеу құралдарымен жұмыс істеуге, макеттер жасау үшін монтаждық схемалар құрастыру әдістерін білуге дағдылану.
Іскерліктер:
- Әртүрлі жүйедегі телефон аппараттарының ақауларын табу және жоюға;
- электронды АТС-тің басқару құрылғыларының жұмыс алгоритмін;
- аналогты,электронды АТС қондырғыларының жұмыс сапасын тексеруге;
Дағдылар:
- Әртүрлі жүйедегі телефон аппараттарының ақауларын табу және жоюға;
- сигналдау және тексеру құралдары көмегімен аналогты АТС-тің бұзылыстарын анықтауға;

Квалификация: 130608 3 Техник почтовой связи
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке
- изучает основные нормативные документы по документированию и обеспечению документацией, правила оформления документов, составные части документа, виды документов по содержанию и документооборот.
Знания:
Терминологию на 2 языках в области делопроизводства;
Цели и задачи предмета;
Понятие документа кореспонденции;
Общие правила составления и оформления документов;
-Порядок документооборота.
Умения:
Составлять основные документы по своей профессиональной деятельности;
Работать с документами с использованием компьютерной техники.
БК4
ОПД.02
Основы электротехники и электроники
Электрическое поле, понятие об электрическом заряде, величины, характеризующие электрическое поле, постоянный электрический ток, методы расчета сложных электрических цепей постоянного тока, электромагнетизм,
синусоидальные ЭДС и токи, линейные неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока,
параметры электрических сигналов различной формы, несинусоидальные токи, резонансные явления в колебательных контурах, четырехполюсники.
Переходные процессы в электрических цепях постоянного тока.
Знания:
По классификации электронных приборов и микросхем;
- основные характеристики и параметры электронных приборов и микросхем;
Умения:
выполнять расчеты параметров полупроводникового материала и р-n перехода на его основе;
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ПК3.8.1
ПК3.8.3
ПК3.8.7
ОПД.03
Налоги и налогообложение
Дисциплина призвана раскрыть политическую, финансово- экономическую и юридическую сущность налоговой системы и налогов. Выяснить причины, предпосылки и условия появления и существования налогов. Публично- правовой характер налогов. Конституционная обязанность по уплате налогов. Конституционно- правовое обеспечение деятельности государства по установлению и взиманию налогов.
Знания:
По налоговому законодательству;
-налоговые правоотношения;
-законодательство о налоговой ответственности;
-законы в области защиты прав потребителей;
Умения:
высчитывать налоги: налог на транспортные средства, индивидуальный подоходный налог, налог на землю и т.д.;
БК1
БК4
ОПД.04
Финансы
деньги: сущность, функции, роль в экономике;
денежное обращение;
финансовые ресурсы, политика, система: содержание, функции, основы организации;
государственные финансы;
бюджет и бюджетная система;
внебюджетные фонды, финансы предприятий;
страховое дело;
ссудный капитал;
кредит: сущность, назначение, формы;
основные принципы кредитования;
банки и банковская система;
рынок ценных бумаг;
финансирование и кредитование капитальных вложений;
финансовое планирование и методы финансового контроля;
финансы внешнеэкономической деятельности.
Знания:
сущности, функции, роль финансов в экономике;
-содержание, функции, основы организации, политику, систему финансовых ресурсов;
-страховое дело;
Умения:
анализировать причины бюджетного дефицита;
-определять источники образования финансовых ресурсов предприятий;
БК1
БК4
ОПД.05
Маркетинг в сфере почтовой связи
основные концепции рыночной деятельности;
понятие маркетинга, его цели, функции, принципы, классификация;
сегментирование рынка почтовых услуг;
объекты и субъекты маркетинга почтовых услуг;
маркетинговая окружающая среда; средства маркетинга;
методы изучения, формирования и прогнозирования спроса, стимулирования сбыта почтовых услуг
и продвижения товаров и услуг на рынке почтовых услуг; реклама;
сбытовая и ценовая политика почтовых услуг;
стратегия ценообразования;
классификация цен;
маркетинговые исследования рынка на рынке почтовых услуг; информационная система маркетинга, стратегия и тактика маркетинга в сфере почтовых услуг
Знания:
понятий маркетинга, его цели, функции, принципы, классификацию;
-стратегию ценообразования;
-информационную систему маркетинга, стратегию и тактику маркетинга объекты и субъекты маркетинга
Умения:
-использовать маркетинг окружающей среды;
-использовать средства маркетинга;
-проводить методы изучения, формирования и прогнозирования спроса;
БК 1
БК 4
ОПД.06
Сети и системы, электросвязи
Предметом изучения данной дисциплины являются вопросы изучения построения Единой Автоматизированной Системы Связи, зоновых, местных, междугородных сетей,
интегральных и выделенных сетей связи, сетей документальной электросвязи и эксплуатации предприятий электросвязи.
Знания:
структурных схем проводной системы передачи
- структурных схем телефонных сетей
Умения:
- строить структурные схемы ГТС различной емкости
- строить структурные схемы СТС
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
ПК3.8.1
ПК3.8.2
ПК3.8.4
ОПД.07
Статистика связи
Предмет и задачи статистики;
Организация статистики в РК;
Этапы статистического исследования;
Виды абсолютных и относительных показателей в статистике;
Средние величины, показатели рядов динамики;
Индексы;
Организация статистики в отрасли связи;
Показатели статистики:
-сети связи
-продукции связи
-качества продукции и обслуживания
-труда и заработной платы
-основных производственных фондов
-себестоимости и финансовых результатов деятельности.
Знания:
задачи, методы статистики
-виды статистической отчетности;
Умения:
рассчитывать относительные показатели сети связи, продукции связи;
-оценивать показатели качества продукции связи;
БК1
БК4
ПК3.8.1
ПК3.8.2
ПК3.8.4
ОПД.08
Банковские операции
Банковская система и ее структура;
Классификация и общая характеристика банковских операций и услуг;
Формирование банковских ресурсов и их классификация;
Кредитные ресурсы банка, их сущность и назначение;
Налично-кассовые операции банка;
Депозитные операции банков;
Кредитная политика банков;
Понятие, принципы, виды, методы кредитования;
Понятие и предмет лизинга. Классификация лизинга; Понятие и содержание факторинговых операций; Банковские риски и методы страхования банковских операций;Трастовые операции банка.
Знания:
о банковской системе и ее структуре;
-основы организации банковских операций;
- сущность и механизм совершения банковских операций;
Умения:
- осуществлять мониторинг банковского продукта,
- осуществлять анализ и прогнозирование различных операций банка.
БК 1
БК 4
ОПД.09
Менеджмент и этика деловых отношений
изучает основные управленческие модели, нормы нравственности в деловой сфере и психологию делового общения.
Современные специалисты почтовой связи должны уметь создать привлекательный деловой имидж. Многое в деловой карьере зависит не только от квалификации, но и от того как манера вести себя соответствует каждой ситуации.
Цель преподавания дисциплины – формирование целостных представлений о месте и роли менеджмента как самостоятельной науки и делового этикета в современном рыночном хозяйстве.
Знания:
основные положения менеджмента, его сущность;
-инфраструктуру и цикл менеджмента;
-элементы системы
Умения:
характеризовать черты современного менеджмента;
-применять эффективность;
-контролировать и регулировать процесс управления;
БК1
БК4
СД. 00
Специальные дисциплины

Біліктілік 130608 3 – Пошта байланысының технигі
ЖКП.01
Электртехника және электроника негіздері
Электр өрісі, электр заряды туралы түсінік, электр өрісін сипаттайтын мәндер, тұрақты электр тогы, электрмагнетизм,
синусоидалы ЭҚК және токтар, айнымалы токтың сызықты тармақталмаған тізбектері, диод, биполярлы және өрістік транзисторлар, жіктелуі және құралдардың таңбалануы, ИМС.
Білімдер:
- электрондық құралдар мен микросхемалардың жіктелуін;
- электрондық құралдар мен микросхемалардың негізгі сипаттамалары мен параметрлерін;
Іскерліктер:
- жартылайөткізгіш материалдарының және оның негізінде құралған р-n ауысуының параметрлерін есептеуді орындауды.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
КК 3.8.1
КК 3.8.3
КК 3.8.7
ЖКП.02
Салықтар және салық салу
Саяси, қаржы-экономикалық және заң мағынасын ашу. Салықтың экономикалық мәнi. Себептерін анықтау, салықтардың барысын анықтау Салықтардың жұрт алдында - заңға сүйінген мінез-құлығы. Конституциялық салық төлеу міндеті. Мемлекеттің салық салу конституциялық құқығы
Білімдер:
- салық бойынша заңдарды;
- салықтық құқық қатынастарын;
- салықтық жауапкершілік заңдарын;
- тұтынушылар құқығын қорғау заңдарын;
Іскерліктер:
- салықтарды есептеулерді: транспорттық құралдарға, жеке салықтар, жерге салық салу және т.с.с.
БК1
БК4
ЖКП.03
Қаржылар
ақша: маңызы, функциялары, экономикадағы рөлі;
ақша айналымы;
қаржы қорлары, саясаты, жүйесі: ұстауы, функциялары, ұйымдастыру негіздері мемлекеттік қаржы;
бюджет және бюджеттік жүйе;
бюджеттен тыс фондылар, мекеме қаржылары;
сақтану ісі;
несие; маңызы, бағытталуы, формалары;
несиенің негізгі принциптері;
банк және банк жүйесі;
құнды қағаздардың нарығы;
несие беру, қаржыландыру;
қаржылық жоспарлау және қаржы бақылау әдістері;
сыртқы экономикалық жұмысының қаржылары.
Білімдер:
- экономикадағы қаржының мәні, рөлі, функциялары;
- қаржылық ресурстар жүйесін, саясатын, ұйымдастыру негіздерін, мазмұнын, функцияларын;
- сақтандыру істерін;
Іскерліктер:
- бюджеттік дефицит себептерін талдау;
- өндірістің қаржылық ресурстарын ұйымдастыру көздерін анықтауды.
БК1
БК4
ЖКП.04
Пошта байланысы саласындағы маркетинг
– пошта қызметінің формалары мен ерекшеліктерін, қоғамның сұранысына байланысты олардың дамуын, жаңа пошта қызметі мен салаларын жасап және ендіру механизмін пайдаланушыларға жеткізуді оқытады.
Білімдер:
- маркетинг түсінігін, оның мақсаттарын, функцияларын, принциптерін, жіктелуін;
- баға құру стратегиясын;
- маркетингтің ақпараттық жүйесін, стратегиясын, объектілер мен субъектілер маркетингісін
Іскерліктер:
- қоршаған ортаның маркетингісін қолдану;
- маркетинг құралдарын қолдану;
- сұранысты оқыту, қалыптастыру және болжамдау.
БК1
БК2
БК4
БК5
БК6
КК 3.8.1
КК 3.8.3
ПК 3.8.7
ЖКП.05
Электрбайланыс желілері және жүйелері
Бұл берілген пән бірыңғай автоматтандырылған байланыс желілері құрылуын, жергілікті, аймақтық, қалааралық желілерді, интегралдық және бөлінген байланыс желілерін, электрбайланысының құжаттық желісін, және электрбайланыс кәсіпорында пайдалануын қарастырады.
Білімдер:
- сымдық тарату жүйесінің құрылымдық схемасын
- телефондық желілердің құрылымдық схемаларын
Іскерліктер:
- әртүрлі сыйымдылықты ҚТЖ құрылымдық схемасын құру
- АТЖ құрылымдық схемасын құру
БҚ1
БҚ2
БҚ4
БҚ5
БҚ6
КК 3.8.1
КК 3.8.2
КК 3.8.4
ЖКП.06
Байланыс статистикасы
Статистика тәсiлдерi мен мiндеттерi. Статистикалық көрсеткiштердiң жүйелерi мен түрлерi; Қазақстан Республикасының статистика ұйымдары. Статистикалық бақылау, статистикалық көрсеткiштерi өсу ретi, индекстерi. Байланыс статистикасы ұйымдары. Статистикалық зерттеулердегi индекстiк тәсiл. Байланыс желiлерiндегi статистика, өнiмдер және еңбек сапасы, еңбек ақы, өзiндiк құнның негiзгi өндiрiстiк қорлары.
Білімдер:
- статистика мәліметтері әдістері;
- статистикалық есеп беру түрлерін;
Іскерліктер:
- байланыс желісінің салыстырмалы көрсеткіштерін есептеуді;
- байланыс өнімдерінің сапалық көрсеткіштерін бағалауды.
БҚ1
БҚ4
КҚ 3.8.1
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.4
ЖКП.07
Банк операциялары
Банктiк қызметтер. Банк операцияларының негiзгi қағидалары мен тәсiлдерi
Пошталық байланыстағы салым операциялары: қабылдау, беру, сый ақыны түсiру, қосымша салым қабылдау, түскен түсiм мөлшерiн енгiзу. Пошталық байланыстағы салым операциялары: қабылдау, беру, сый ақыны түсiру, қосымша салымдар қабылдау, түскен түсiм мөлшерiн енгiзу.
Банктің кредиттік қорлар, олардың маңызы, тағайындалуы;
кассалық операциялар;
банктің депозиттік операциялары;
банктің кредиттік саясаты;
кредиттің тәсілдері, түрлері, принциптері,
лизинг түсінігі, топтастыруы;
факторинг түсінігі; Банктік тәуекелдік және тәсілдері, банктік сақтану операциялары;
банктің трастық операциялары;
Білімдер:
- банктік жүйе және оның құрылымы туралы түсінік;
- банктік операцияларды ұйымдастыру негіздері;
- банктік операциялардың мәні және жұмыс механизмі;
Іскерліктер:
- банк өнімдеріне мониторинг жүргізу
- түрлі банк операцияларын болжамдауды және талдауды.
КҚ 1
КҚ 4
ЖКП. 08
Менеджмент іскерлік қатынастар этикасы
- пәні басқару моделі, іскерлік саладағы адамгершілік ережелерін және іскерлік байланыс психологиясын оқытады.
- Қазіргі пошта байланысындағы мамандар қызықтыратын іскерлік имиджді құра білуі керек. Іскерлік алға қарай жылжу тек квалификацияға ғана емес, түрлі жағдайда өзін ұстай білуіне де байланысты.
- Пәнді оқыту мақсаты - жеке ғылым ретінде менеджменттің орны мен рөлі жөнінде тұтас түсінікті және қазіргі нарық шаруашылығындағы іскерлік этикетті қалыптастыру
Білімдер:
- менеджмент негізгі түсініктерін, оның мәнін;
- инфрақұрылымы және циклі менеджмент;
- жүйе элементтері;
Іскерліктер:
- заманауи менеджменттерін сипаттауды;
- тиімді қолдана білу;
- басқару процесін бақылау және реттеу.
БҚ1
БҚ4
АП. 00 Арнайы пәндер

Квалификация: 130609 3 «Техник по связи»
СД.01
Сети связи и системы коммутации
- изучает конструкции телефонных аппаратов, основы построения телекоммуникационных сетей и внедрения в соответствующие сети цифровых систем коммуникации, основы теории телетрафика.
Знания:
построения тракта телефонной передачи;
- структурные и принципиальные схемы телефонных аппаратов различных систем;
Умения:
читать принципиальные схемы телефонных аппаратов;
- разрабатывать структурные схемы городских сетей при различных способах районирования;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК3.9.1
ПК3.9.2
ПК3.9.3
СД.02
Цифровые и волоконно-оптические системы передачи
Организация связи на большие расстояния; принцип построения систем передачи с частотным и временным разделением каналов; Формирование дискретных и цифровых сигналов; Основные узлы цифровых, аналоговых и волоконно-оптических систем передачи;
Формирование группового сигнала;
Построение каналообразующего оборудования; Особенности цифрового и оптического линейного тракта;
Методы борьбы с помехами;
Способы уменьшения искажений в линейном тракте
Знания:
условия передачи сигналов на большие расстояния;
- схемы построения систем передачи с частотным и временным разделением каналов;
Умения:
- пользоваться функциональными схемами;
- выполнять расчет частоты дискретизации и тактовой частоты линейного сигнала;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК3.9.1
ПК3.9.2
ПК3.9.3
ПК3.9.4
СД.03
Линейные сооружения связи
предусматривает изучение конструкций кабелей связи, кабелей используемых на междугородных, городских и сельских телефонных сетях, способы прокладки кабелей, монтаж кабелей
Знания:
конструкцию кабелей, применяемых на городских, зоновых и магистральных сетях;
- особенности конструкции волоконно-оптических кабелей;
Умения:
находить конструктивные отличия различных марок кабелей;
- выполнять прозвонку низкочастотных кабелей на повреждение
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
ПК3.9.1
ПК3.9.2
ПК3.9.3
ПК3.9.4
СД.04
Сети передачи данных
- изучает методы коммутации в сетях электросвязи, технологии сетей беспроводного доступа, сети передачи данных, стандарты протоколов сети передачи данных, структуры локальных компьютерных сетей, глобальные компьютерные сети и методы защиты от ошибок.
Знания:
телеграфной сети общего пользования;
- сеть Телекс;
сигналы и виды модуляции в современных модемах;
- системы с обратной связью;
- протоколы в современных модемах;
- принципы построения компьютерных сетей;
Умения:
применять циклические коды для коррекции и обнаружения ошибок;
- применять прием по способу сравнения фаз;
- применять прием по способу сравнения полярностей;
БК1
БК2
БК3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4

Біліктілік 130609 3 - Байланыс технигі
АП.01
Байланыс желілері және коммутация жүйелері
- пәні телефон аппаратының құрылысы, телекоммуникациялық желінің негізін құру және цифрлық коммутациялық жүйесін сәйкес желіге енгізу. Сонымен қатар телетрафика теория негіздері беріледі.
Білімдер:
- телефон трактісін құруды;
- әртүрлі жүйелі телефон аппараттарының құрылымдық және принципиалдық схемаларын;
Іскерліктер:
- телефон аппараттарының принципиалдық схемаларын оқуды;
- әртүрлі аудандастыру әдістерінде қалалық телефон желісінің құрылымдық схемаларын құрастыруды
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 3.9.1
КК 3.9.2
КК 3.9.3
АП.02
Цифрлық және талшықты оптикалық беру жүйелері
Алыс қашықтықтарға байланысты ұйымдастыру; каналдарды жиілікпен және уақытпен бөлінетін беру жүйесін құру принципі; дискретті және сандық сигналдарды қалыптастыру; Сандық, аналогты және талшықты-оптикалық беру жүйелерінің негізгі бөліктері;
Топтық сигналды қалыптастыру;
Канал құрушы қондырғыларды құру; Сандық және оптикалық линия трактісінің ерекшеліктері;
Бөгеулерді жою әдістері;
Линиялық трактідегі бұрмалануларды әлсірету әдістері.
Білімдер:
- үлкен арақашықтыққа сигналдарды беру шарты;
- жиілік және уақыт арқылы каналдарды бөлу беру жүйелерінің құрылу схемалары;
Іскерліктер:
- функционалды схемаларды қолдану;
- линиялық сигналдың дискретизация жиілігін және есептеуді орындау;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 3.9.1
КК 3.9.2
КК 3.9.3
КК 3.9.4
АП.03
Байланыс желісінің қондырғылары
пәні бойынша байланыс кабельдерінің құрылысын, қалааралық,қалалық және ауылдық телефон желілерінде қолданылатын кабельдер және олардың төселу әдістері мен монтаж жұмыстарын жүргізу туралы оқып үйренуді қарастырады.
Білімдер:
қалалық, аймақтық және магистралды желілерде қолданылатын кабельдердің құрылысы; талшықты-оптикалық кабельдердің құрылысының ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- әртүрдегі кабельдердің құрылысындағы айырмашылықтарын анықтау;
- төменгі жиіліктегі кабельдердің ақаулықтарын анықтау;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 3.9.1
КК 3.9.2
КК 3.9.3
КК 3.9.4
АП.04
Мәліметтерді беру желілері
- пәні электрбайланыс желісіндегі коммутациялау әдістерін, сымсыз байланыс желісінің технологиясын, мәліметтерді беру желісінің стандарттары мен хаттамаларын, жергілікті және ауқымды компьютерлік желі құрылымын, оларды қателіктен қорғау жолдарын оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- жалпы қолданыстағы телеграф желісі;
- телекс желісі;
- қазіргі кездегі модемдердегі сигналдың және модуляцияның түрлері;
- кері байланыс жүйесі;
- қазіргі кездегі модемдердің протоколдары;
- компьютерлік желілердің құрылуы принциптері;
Іскерліктер:
- қателіктерді анықтау және түзеу үшін циклдік кодтарды қолдану;
- фазаларды салыстыру әдістерін қолдану;
- таңбасын салыстыру әдістерін қолдану;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 3.9.1
КК 3.9.2
КК 3.9.3
КК 3.9.4

ПК 3.9.7
СД.05
Цифровые системы коммутации
– изучение построения цифровых коммутационных полей, стыков электронных АТС, основных типов цифровых АТС, используемых на междугородных, городских и сельских телефонных сетях, алгоритмы работы управляющих устройств цифровых АТС, основ сигнализации и синхронизации цифровых АТС.
Знания:
- назначения аналогового и цифрового абонентского стыка электронных АТС
- назначение сетевых стыков
- назначение концентраторов
- структуру построения коммутационных полей электронных АТС различных систем
Умения:
читать структурные схемы различных электронных АТС;
– обслуживать электронные системы;
-иметь навыки  программирования
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
СД.06
Управляющие комплексы электросвязи
– общая структура построения ЭУС и принципы построения, микроэлектронные системы управления, организацию микропроцессорных систем, основной памяти состав и принцип работы запоминающих, состав управляющих систем электронных станций АХЕ -10, DX-200, S-12, DRX-4, 5 ESS, СI 2000,
их программное обеспечение, вопросы развития интеллектуальных сетей и их программное обеспечение, основы построения интеллектуальных сетей на базе электронных станций, программное обеспечение, новые виды услуг на интеллектуальных сетях.
Знания:
общих принципов построения электронных управляющих систем узлов коммутации;
- организацию основной памяти, структуру запоминающих устройств;
- состав программного обеспечения электронных управляющих систем;
Умения:
- составлять алгоритмы работы управляющих устройств различных электронных систем;
- читать функциональные схемы управляющих комплексов различных коммутационных системах;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
СД.07
Цифровые сети связи
- построения цифровых сетей, синхронизация цифровых сетей, базовые и сетевые технологии цифровых транспортных и сетей связи, управления транспортной цифровой сетью связи.
Знания:
- основных характеристик сетей интегрального обслуживания;
способы коммутации широкополосных цифровых сетей интегрального обслуживания;
Умения:
разработать схему подключения аналогового телефонного аппарата к эталонной точке S многоцелевого стыка
- разработать конфигурации точка-точка, многоточечная, широковещательная;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.3
ПК 3.9.4
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
Квалификация 130608 3 «Техник почтовой связи»
СД.01
Автоматизация, компьютеризация почтово – кассовых операций
роль автоматизированных систем обработки информации (АСОИ) в организационной работе предприятия;
выбор программного обеспечения профессиональной деятельности;
локальные и глобальные информационные сети;
работа с текстовыми редакторами; обработка текстовой и цифровой информации; графические редакторы; ввод и редактирование графических образцов;
настройка программного комплекса на конкретный вид деятельности и задачу;
ввод данных и вывод результатов.
Знания:
роль автоматизированных систем обработки информации;
-состав АСОИ;
-сервисные программы и операционные оболочки, прикладное обеспечение АСОИ;
-локальные и глобальные информационные сети;
Умения:
работать с текстовыми редакторами;
-обрабатывать текстовую и цифровую информацию;
-работать с графическими редакторами;
-работать в электронной таблице;
БК 1
БК 2
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.02
Бухгалтерский учет на предприятиях связи
Дисциплина призвана раскрыть
Учет нематериальных активов и основных средств,
Учет производственных запасов, готовой продукции, дебиторской задолженности и денежных средств;
Учет собственного капитала и финансовых результатов.
Знания:
цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности;
-классификацию бухгалтерского счета, учета, их построение;
бухгалтерского баланса и систему счетов
Умения:
реализовывать план счетов;
-документировать хозяйственные операции;
-организовывать бухгалтерский учет;
-определять учет сырья, полуфабрикатов, продукции и тары;
БК 1
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.03
Экономика и планирование на предприятиях почтовой связи
Предмет курса, основные понятия;
формы и виды предпринимательской деятельности в почтовой связи;
экономические особенности отрасли связи;
планирование деятельности;
Основные показатели деятельности предприятий:
-объем продукции
-качество продукции и обслуживания
-доходы
-величина основных и оборотных фондов
-численность работников, производительность труда
-себестоимость продукции
-финансовые результаты деятельности.
Знания:
цели, задачи предприятий почтовой связи;
-виды планов, этапы планирования
-особенности расчета основных показателей деятельности в почтовой связи;
Умения:
принимать управленческие решения;
-планировать деятельность;
-использовать информацию при планировании и анализе результатов;
БК 1
БК 4
БК 6
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.04
Организация и эксплуатация почтовой связи
Дисциплина призвана раскрыть
Роль и значение почтовой связи, виды услуг;
Принципы организации почтовой связи;
Организацию и развитие городской почтовой связи;
Организацию доставки почты и печати;
Организацию перевозки почты транспортным путем,
характеристику почтовых маршрутов.
Знания:
технологии приема, обработки, отправки и вручения всех видов почтовых отправлений;
- о соблюдении тайны переписки, коммерческой, служебной и банковской тайны;
Умения:
оформлять документы по оказанию услуг почтовой связи и финансовых услуг в корпоративной системе КИС.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.05
Организация международного почтового обмена
Дисциплина призвана раскрыть
Порядок приема международных почтовых отправлений;
Обработку входящих почтовых отправлений;
Материальную ответственность органов связи;
Структуру Всемирного почтового союза.
Знания:
технологии приема, и обработки, отправки и вручения всех видов международных почтовых отправлений; обеспечение сохранности денежных сумм, почтовых отправлений и ценностей,
Умения:
-проверять правильность оформления накладных, реестров, извещений на выданные почтовые отправления.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.06
Бухгалтерский учет и отчетность в банках
Учет нематериальных активов. Учет основных средств и инвестиций;
Учет производственных запасов, готовой продукции, товаров;
Учет дебиторской задолженности. Учет денежных средств;
Учет собственного капитала и финансовых результатов;
Учет обязательств
Знания:
- основные законы и категории финансово-кредитной политики, уметь использовать знания для принятия самостоятельных решений,
Умения:
вести учет кредитов банка;
-вести учет кредиторской и дебиторской задолженности, финансовых результатов банка.
БК 1
БК 4
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6
СД.07
Современная финансовая отчетность
Основные правила составления финансовой отчетности;
Текущие активы;
Основные средства;
Финансовые инструменты;
Обязательства.
Знания:
нормативных актов, связанные с бухгалтерским учетом, стандарты бухгалтерского учета;
Умения:
составлять и заполнять финансовую отчетность;
-оценивать финансовые активы;
-переоценивать доходы и убытки по справедливой стоимости.
БК 2
БК 6
БК 7
ПК 3.8.1
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК 3.8.5
ПК 3.8.6

КК 3.9.7
АП.05
Сандық коммутация жүйелері
- пәні бойынша типтік оқу бағдарламасы сандық коммутация өрістерін құруды, электрондық АТС-тердегі қиылысуларды, қалааралық, қалалық және ауылдық телефон желісінде қолданылатын сандық АТС түрлерін, сандық АТС-тің басқару қондырғыларының жұмыс алгоритмін, сигналдау және синхрондау негіздерін оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- электронды АТС-гі аналогты және сандық абоненттік стыктарының қызметі
- концентраттардың қызметі
- әртүрлі жүйеледегі электронды АТС коммутациялық өрістерінің құрылуы;
Іскерліктер:
- әртүрлі электронды АТС құрылымдық схемаларын оқу;
– электронды жүйелерге қызмет көрсету;
- программалау дағдыларына ие болу;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 3.9.1
КК 3.9.2
КК 3.9.3
КК 3.9.4
КК 3.9.5
КК 3.9.6
АП.06
Электрбайланысының басқару кешендері
- пәні – ЭУС жалпы құрылымын, микроэлектронды басқару жүйелерін, микропроцессорлық жүйелерді ұйымдастыруды, негізгі жады құрамын, еске сақтау құрылғысының жұмыс принципін. АХЕ-10, DX-200, S-12, DRX-4, 5 ESS, SI 2000 станцияларының басқару жүйелерінің құрамы, оларды бағдарламамен қамтамасыз ету, интеллектуалды желінің дамуы, интеллектуалды желідегі жаңа қызмет түрлерін қарастырады.
Білімдер:
- Коммутация түйіндерінің электронды басқару жүйелерінің жалпы принциптерін;
- есте сақтау қондырғысының құрылымы, негізгі жадысын ұйымдастыру;
- электронды басқару жүйелерінің программалық қамтамасыз ету құрылысы;
Іскерліктер:
- әртүрлі жүйелердің жұмыс алгоритмін құру;
- әртүрлі коммутациялық жүйелердегі басқару кешендерінің функционалды схемаларын оқу;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 3.9.1
КК 3.9.2
КК 3.9.3
КК 3.9.4
КК 3.9.5
КК 3.9.6
АП.07
Сандық байланыс желілері
- пәні – сандық желіні құру, сандық желіні синхрондау принциптерін, сандық транспорттық желінің негізгі және желілік технологияларын, сандық желіні басқару принциптерін оқытуды қарастырады.
Білімдер:
- интегралды қызмет көрсету желісіндегі негізгі сипаттамалар;
- кең жолақты интегралды қызмет көрсету желісіндегі коммутациялық әдістер;
Іскерліктер:
Аналогты телефон аппаратын көп қызметті қиылысу S эталонды нүктесіне қосылу схемасын өңдеу-нүкте-нүкте, көп нүктелі, кең тарату конфигурацияларын өңдеу;
БК1
БК2
БК3
БК4
БК5
БК6
КК 3.9.1
КК 3.9.2
КК 3.9.3
КК 3.9.4
КК 3.9.5
КК 3.9.6
АП. 00
Біліктілік 130608 3 «Пошта байланысының технигі»
АП.01
Пошта-кассалық операциясын автоматтандыру және компьютерлендіру
Ақпараттардың автоматты жүйелерде өңдеу ролі (АЖӨА) мекеменің ұйымдастыру жұмысында; АЖӨА құрамы;
Сервис бағдарламалары және операциялары; кәсіптік жұмысының бағдарламалық қамтамасыз ету таңдауы;
локальді ақпараттық жүйелер; текстік редакторлармен жұмыс жасау; текстік цифрлық ақпараттарды өңдеу; графикалық редакторлар; графикалық мысалдарын редакторлау және енгізу;
электрондық кестелер: элементтері, жұмысының ұйымдастыруы, жұмыс тәртібі, Colwer бағдарламасының жұмыс ерекшеліктері;
кәсіптік бағдарлама пакеттері;
тапсырма бойынша бағдарлама кешенін іске қосу;
нәтижелерін енгізу.
Білімдер:
- ақпаратты өңдеудегі автоматтандырылған жүйелердің орны;
- АӨАЖ құрамы;
- сервистік бағдарламалар және операциондық қабықшалар, АӨАЖ программалық қамтамасыз ету;
- локальді, әлемдік және ақпараттық желілер;
Іскерліктер:
- мәтіндік редактормен;
- мәтіндік және сандық ақпараттарды өңдеу;
- графикалық редакторлармен жұмыс істеу;
- электронды таблицалармен жұмыс істеу;
БК1
БК2
БК6
БК7
КК 3.8.1
КК 3.8.2
КК 3.8.3
КК 3.8.4
КК 3.8.5
КК 3.8.6
АП.02
Байланыс саласындағы бухгалтерлік есеп бухгалтерлiк есеп жүйесi, негiзгi қағидалары, мiндеттерi және қаржылық есептi даярлау мен пайдалану процесi есебiнiң жалпы ережелерi. мекемелерде бухгалтерлік есептің ұйымдастыруы;
баға түрлері, бағалау механизмі; кәсіпорын есептілігі, саясаты, шығындар мен табыстардың есебі және қаражаттық нәтижелері;
Білімдер:
- мақсаттар, бухгалтерлік есеп бойынша ережелер,
- бухгалтерлік есептің жіктелуі, және олардың құрылуы;
Іскерліктер:
- есептеу жоспарын іске асыру;
- шаруа операцияларын құжаттау;
- бухгалтерлік есепті ұйымдастру;
БК1
БК2
БК6
БК7
КК 3.8.1
КК 3.8.2
КК 3.8.3
КК 3.8.4
КК 3.8.5
КК 3.8.6
АП.03
Пошталы байланыс саласындағы экономика және жоспарлау
Курстың пәні, негізгі түсініктері;
пошта байланысында кәсіпкерлік қызметтің түрлері және нышандары;
байланыс саласының экономикалық ерекшеліктері;
қызметті жоспарлау;
Кәсіпорын қызметінің негізгі көрсеткіштері:
- өнім көлемі;
- қызмет көрсетудің және өнімнің сапасы;
- табыстары;
- негізгі және айналым қорларының мөлшері;
- жұмысшылардың тізімі, еңбек өнімділігі;
- өнімнің өзіндік құны;
- қызметтің қаржылық қорытындылары.
Білімдер:
- пошталы байланыстың мақсаттары, міндеттері;
- жоспарлау түрлері, жоспарлаудың бөлімдері;
- пошталық байланыстың есептеу ерекшеліктері;
Іскерліктер:
- басқару шешімдерін қабылдау:
- іс асыруды жоспарлау;
- нәтижелерді жоспарлауда және анализдеуде ақпараттарды қолдану;
БК1
БК2
БК6
БК7
КК 3.8.1
КК 3.8.2
КК 3.8.3
КК 3.8.4
КК 3.8.5
КК 3.8.6
АП.04
Пошта байланысын ұйымдастыру және пайдалану
Пошта байланысы қызметiнiң түрлерi, жаңа қызмет көрсету түрлерiн ендiру. Пошта байланысының мақсаты мен мiндеттерi. Қалалық пошта байланысының ұйымдастырылуы мен дамуы. пошта тасу ұжымдары, транспорт арқылы, пошта басылымдарын жеткізу,
Білімдер:
- қабылдау технологиялары, пошталық барлық жіберулерді тапсыру технологиялары;
- коммерциялық, қызметтік және банктік құпия жазбаларын сақтау;
Іскерліктер:
- пошталық байланыс және қаржылық қызмет көрсетудегі барлық құжаттарды рәсімдеу;
БК1
БК2
БК6
БК7
КК 3.8.1
КК 3.8.2
КК 3.8.3
КК 3.8.4
КК 3.8.5
КК 3.8.6
АП.05
Халықаралық пошталық алмасуды ұйымдастыру
Дүниежүзiлiк пошта одағы құрылымы;
Жазбаша корреспонденцияларды қабылдау, өңдеу;
поштапық әкiмшiлiк аралығындағы қатынас және жауапкершiлiк. Дүниежүзiлiк Пошта одағы, Дүниежүзiлiк Пошта одағының негізгі құжаттары.
Білімдер:
- Халықаралық пошталық жіберулердің барлық түрлерінің қабылдау, жіберу, өңдеу технологиялары;
- ақшалай сомаларды, пошталық жіберулерді сақтауды қамтамасыз ету;
Іскерліктер:
- пошталық жіберулердің теліндеме реестрлардың, хабарламалардың рәсімдеу дұрыстығын тексеру;
БК1
БК2
БК4
БК6
БК7
КК 3.8.1
КК 3.8.2
КК 3.8.3
КК 3.8.4
КК 3.8.5
КК 3.8.6
АП.06
Бухгалтерлік есеп және банктегі есептілік
Материалды активтердің есебі, негізгі құжаттардың инвестицияларының есебі,
Өндіріс қорлардың есебі, дайын өнімнің, тауарлардың;
өзіндік капитал және қаржылық нәтижелерінің есебі, міндеттемелердің есебі.
Білімдер:
- қаржы-несиелік саясаттың негізгі заңдарын, өз бетімен шешім қабылдауға қолдану;
Іскерліктер:
- Банк несиелеріне есеп жүргізу;
- несиегерге, борышкерге, қаржы нәтижелеріне есеп жүргізу;
БК1
БК4
КК 3.8.1
КК 3.8.2
КК 3.8.3
КК 3.8.4
КК 3.8.5
КК 3.8.6
АП.07
Қазіргі кездегі қаржылық есептілік
Қаржылық есептіліктің негізгі ережелері;
Ағымдық активтер;
Негіздері;
Қаржылық аспаптар;
Міндеттемелер.
Білімдер:
- бухгалтерлік есеппен байланысты нормативті актілерді, стандарттарды білу;
Іскерліктер:
- қаржылық есептелікті құру және толтыру;
- қаржылық активтерді бағалау;
- әділ құнына сәйкес табыстар мен шығындарды жоғары бағалау;
БК2
БК6
БК7
КК 3.8.1
КК 3.8.2
КК 3.8.3
КК 3.8.4
КК 3.8.5
КК 3.8.6
АП. 00

ПК3.8.1
ПК3.8.3
ПК3.9.1
ПК3.9.2
ПК3.9.3
ПК3.9.6
ПК3.9.8
ПК3.9.9
ПК3.10.2
ПК3.10.3
ПК3.11.1
ПК3.11.3
ПК3.11.5
ПК3.12.3
ПК3.12.4
ПК3.12.7
ПП.02
Учебно-электромонтажная практика
- научить учащихся работать с ручным инструментом и паяльником.
- элементарные навыки работы с измерительными приборами.
- элементарные представления об элементарной базе, маркировке деталей аппаратуры, проверке их исправности.
- собирать и налаживать простые схемы аналоговых и цифровых блоков аппаратуры и блоков питания.
Умения:
- собирать блоки аппаратуры связи;
- собирать блоки питания;
- собирать усилители;
- собирать цифровые устройства;
- проверять исправность основных деталей схем;
- работать с паяльником;
Навыки:
выполнять наладку простых аналоговых и цифровых схем;
- читать маркировку основных радиодеталей;
ПК 3.9.1
ПК 3.9.2
ПК 3.9.4
ПК 3.9.8
ПК 3.10.2
ПК 3.11.3
ПК 3.11.4
ПК 3.11.5
ПК 3.12.4
ПК 3.12.7
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.03
Технологическая практика
- организация и управление деятельностью подразделения;
технические условия, положения и инструкции по эксплуатации оборудования, программ испытаний, оформлению технической документации,
правила эксплуатации и обслуживания телекоммуникационных установок,
измерительных приборов, другого оборудования, имеющихся в подразделении
Умения:
- пользоваться техническими описаниями аппаратуры;
- обнаруживать и устранять неисправности станционного и линейного оборудования;
Навыки: использовать теоретические навыки при обслуживании,
эксплуатации радиооборудования предприятий связи
ПК 3.8.2
ПК 3.8.3
ПК 3.8.4
ПК3.8.6
ПК 3.8.7
ПК 3.8.8
ПК 3.9.5
ПК 3.9.6
ПК 3.9.7
ПК 3.9.9
ПК3.10.1
ПК3.10.4
ПК3.10.3
ПК3.11.2
ПК3.11.4
ПК3.11.5
ПК3.11.6
ПК3.12.1
ПК3.12.2
ПК3.12.4
ПК3.12.6
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
Организовать рабочее место
Соблюдать правила техники безопасности и охраны
жизнедеятельности;
Выполнять конкретные задачи и планировать свою деятельность
с учетом поставленной цели;
Обновлять свои знания и навыки в течение всей трудовой деятельности;
Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом;
Выбирать наиболее рациональные способы и средства осуществления деятельности;
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень
ТиПО
Квалифика-
ция
Профессиональные компетенции (ПК)
1. Повышенный уровень
2.1

КҚ 3.8.1
КҚ 3.8.3
КҚ 3.9.1
КҚ 3.9.2
КҚ 3.9.3
КҚ 3.9.6
КҚ 3.9.8
КҚ 3.9.9
КҚ 3.10.2
КҚ 3.10.3
КҚ 3.11.1
КҚ 3.11.3
КҚ 3.11.5
КҚ 3.12.3
КҚ 3.12.4
КҚ 3.12.7
КТ.02
Оқу - электромонтаждық практика
техникалық құжаттармен жұмыс жасауды үйрету.
- оқушыларды қол құралдарымен және дәнекерлегішпен немесе паяльникпен жұмыс жасауды үйрету.
- электр өлшеуіш аспаптармен қарапайым жұмысты дағдылы үйрету.
- аппаратуралардағы бөлшектердің маркировкасын, олардың ақаусыздығын тексеруді.
- қоректендіру көзінің және аппаратураның сандық және аналогты блоктарының монтажын және қарапайым схемасын баптап игере білу
Іскерліктер:
- байланыс аппаратуралар блогын жинау;
- қоректендіру блогын жинау;
- қүшейткішті жинау;
- сандық құрылғыларды жинау;
- схемалардың негiзгi бөлшектерiнің дұрыстығын тексеру;
- паяльникпен жұмыс жасау;
Дағдылар:
- қарапайым аналогты және сандық схемалардың жөндеудi орындау;
- негізгі радиобөлшектердің маркировкасын оқуды;
КК 3.9.1
КК 3.9.2
КК 3.9.4
КК 3.9.8
КК 3.10.2
КК 3.11.3
КК 3.11.4
К 3.11.5
КК 3.12.4
КК 3.12.7
ӨО. 00
Кәсіптік практика
КТ.03
Технологиялық практика
- телекоммуникациялық аппаратураларға техникалық қызмет көрсету, ақпараттық жүйелер мен компьютерлік техникаларға жаңа технологияларды қолдану жұмыстарымен айналысатын мекемелерде өткізіледі. Технологиялық практика оқу орынының бұйрығымен бекітілген, алдын ала оқушылардың практика өтуіне шартқа тұрған мекемеде жүргізіледі. Сонымен қатар кәсіби жетекшілік ете алатын, практика жоспарында көрсетілген бағдарламаны толығымен қамтитын мекемелерде де жеке шақыру бойынша оқушылар технологиялық практика өте алады.
Технологиялық практика теориялық оқыту барысында алған білімдерін іс жүзінде бекітуге және нақты мәселелерді шешуде практика алуға мүмкіндік береді.
Іскерліктер:
- аппаратураның техникалық сипаттамаларын пайдалану;
- станциялық және желілік жабдықтың ақаулығын тауып және қалпына келтіру;
Дағдылар:
- байланыс кәсіпорынында радио жабдықтың пайдалануының қызмет көрсету кезіндегі, теориялық дағдыларын қолдану;
КҚ 3.8.2
КҚ 3.8.3
КҚ 3.8.4
КҚ 3.8.6
КҚ 3.8.7
КҚ 3.8.8
КҚ 3.9.5
КҚ 3.9.6
КҚ 3.9.7
КҚ 3.9.9
КҚ 3.10.1
КҚ 3.10.4
КҚ 3.10.3
КҚ 3.11.2
КҚ 3.11.4
КҚ 3.11.5
КҚ 3.11.6
Ескерту:
Кесте 1. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
Жұмыс орнын ұйымдастыру
Өмір сүру қауіпсіздік техника ережелерін сақтау;
Қойылған мақсат бойынша өз жұмысын жоспарлау;
Еңбек жолында өзінің білімділігімен іскерлігін жаңалату;
Технологиялық процесстерінде қарастырылған іс әрекеттерін жасау;
Ең таңдаулы тәсілдермен құралдардың қызметін жүзеге асыру;
Жоғары білімділігі бар мамандардың қол басшылығымен жұмыс атқару;
Кесте 2. Кәсіптік құзыреттер
Т және КО деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1.
2.1

130601 2 - Электромонтер
по телеком-
муникацион-
ным сетям и системам*
ПК 2.1.1 Выполнять ремонт телефонных аппаратов различных систем
ПК 2.1.2 Устранять повреждения телекоммуникационных сетей и систем.
ПК 2.1.3 Выполнять измерительные работы на телекоммуникационных сетях.
ПК 2.1.4 Выполнять проверки электрических параметров абонентских линий
ПК 2.1.5 Работать со средствами защиты кабелей от коррозии
ПК 2.1.6 Работать с внешними устройствами электронных АТС
ПК 2.1.7 Составлять план осмотра линейных сооружений связи и абонентских устройств.
ПК 2.1.8 Осуществлять контроль технического состояния закрепленных участков.
2.2.
130602 2 - Электромонтер
телефонной связи*
ПК 2.2.1 Обслуживать станционное оборудование, оборудование переговорного пункта.
ПК 2.2.2 Выполнять профилактические работы станционного оборудования
ПК 2.2.3 Подготавливать к работе проверочную аппаратуру.
ПК 2.2.4 Выполнять кроссировочные работы, обновлять таблицы кроссировок.
ПК 2.2.5 Выполнять ремонт шнуров, штепселей микротелефонных трубок
ПК 2.2.6 Вести эксплуатационно-техническую документацию по выполняемым работам.
2.3.
130603 2 – Оператор почтовой связи*
ПК 2.3.1 Выполнять прием, обработку, отправку и выдачу посылок, ценных писем бандеролей
ПК 2.3.2 Выполнять все почтово-кассовые операции с применением компьютеров.
ПК 2.3.3 Выполнять операции по приему, обработке и выдаче международных почтовых отправлений
ПК 2.3.4 Выполнять работы по приему почтовых переводов денег, платежей и их обработке и выплате.
ПК 2.3.5 Выполнять работы по приему и обработке подписки и реализации периодических изданий.
2.5.
130605 2 – Монтажник связи – кабельщик*
ПК 2.5.1 Прокладывать
электрические и оптические кабели
ПК 2.5.2 Выполнять установку, выправку и укрепление опор, стоек, траверс и приставок
ПК 2.5.3 Выполнять закрепление изоляторов на штырях и крюках
ПК 2.5.4 Выполнять установку и переустановку, замену телефонного аппарата
ПК 2.5.5 Выполнять проверку помещения шахты на загазованность
ПК 2.5.6 Выполнять проверку герметичности заделки каналов в вводимых блоков канализации, заделку каналов, проверку заделки труб
ПК 2.5.7 Вести документацию по выполняемым работам
ПК 2.5.8 Выполнять кабельные соединения
Специалист среднего звена
3.1
130608 3 - Техник почтовой связи
ПК 3.8.1Обеспечивать контроль за установленными контрольными сроками и технологической схемы приема, обработки, пересылки, вручения всех видов почтовых отправлений;
ПК 3.8.2 Выполнять операции по выдаче пенсий, пособий и депозитов;

130601 2 - Телекоммуниациялық желілері және жүйелері бойынша электромонтер *
КҚ 2.1.1 Әр түрлі телефондық аппараттардың жөндеу жұмыстарын білу
КҚ 2.1.2 Телекоммуникациялық жүйелер мен желілердің ақауларын жоюын білу.
КҚ 2.1.3 Телекоммуникациялық жүйелерде өлшеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.4 В Телекоммуникациялық жүйелерде өлшеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.1.5 Кәбільді коррозиядан сақтау құралдарымен жұмыс жасау
КҚ 2.1.6 Электрондық АТС-тің сыртқы құрылғыларымен жұмыс жасау
КҚ 2.1.7 Абоненттік құрылғыларын және желілік қондырғыларын байқау жоспарын жасау
КҚ 2.1.8 Бекітілген учаскелердің техникалық күй жағдайына бақылау жүргізу
2.2.
130602 2 – Телефондық байланыс электромонтері*
КҚ 2.2.1 Станциялық жабдықтауларына, сөйлесу пункттерінің жабдықтауларына қызмет ету.
КҚ 2.2.2 Станциялық жабдықтауларына, сөйлесу пункттерінің жабдықтауларына қызмет ету.
КҚ 2. Станциялық жабдықтауларына профилактикалық жұмыс жүргізу
КҚ 2.2.3 Тексеру аппаратураларын іске дайындау.
КҚ 2.2.4 Кроссировка жұмыстарын орындау, кроссировка кестелерін жаңалату.
КҚ 2.2.5 Ықшамтелефон трубкаларының штепсельдерін, шнурларын жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 2.2.6 Орындаған жұмыс туралы пайдалану-техникалық құжаттарды жүргізу
2.3.
130603 2 – Пошта байланысының операторы*
КҚ 2.3.1 Посылкаларды беру және жіберу, бағалы хаттарды және бандерольдерді өңдеу, қабылдау жүргізу
КҚ 2.3.2 Компьютерді қолдану арқылы барлық пошта-кассалық операцияларды орындау
КҚ 2.3.3 Халықаралық пошталық жөнелтілімдерді қабылдау, беру және өңдеу операцияларын жүргізу
КҚ 2.3.4 Пошталық жөнелтілімдерді, ақшаларды, қабылдау, төлеу және өңдеу жұмыстарын жүргізу
КҚ 2.3.5 Жазбаша хат-хабарларды, периодика басылымдарын қабылдау, өңдеу және сату жұмыстарын жүргізу
2.5.
130605 2 – Байланыс кабелін монтаждаушы*
КҚ 2.5.1 Электрлік және оптикалық кәбілдерді салу
КҚ 2.5.2 Стойкаларды, траверс және қасына тақап қойылған тіректерді нығайту жұмыстарын орындау
КҚ 2.5.3 Штырьлар және ілмектерде изоляторларды бекіту
КҚ 2.5.4 Телефон аппаратын орнату, ауыстыру, қайталай орнату жұмысын жүргізу
КҚ 2.5.5 Шахтаның газдалғанын тексеру жұмысын жүргізу
КҚ 2.5.6 Құбырларға енгізілген блоктардың, трубалардың, каналдардың қосылған жерлерін тексеру;
КҚ 2.5.7 Орындаған жұмыс туралы құжаттар жүргізу
КҚ 2.5.8 Кәбіл осу жұмысын орындау
3.1.
130608 3 – Технигі (пошта байланысының)
КҚ 3.8.1 Қызметтің барлық түрлері болу, бекітілген бақылау мерзімдерін және технологиялық схемаларын сақтау, почта жөнелтілімдерін барлық түрлерін қабылдау, өңдеу, жіберу
КҚ 3.8.2 Пособиялар мен депозиттерді, пенсияларды беру операцияларын орындау;

ПК 3.8.3 Осуществление контроля переводных операций с использованием средств вычислительной техники;
ПК 3.8.4 Оказывать агентские услуги и иные услуги почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
ПК 3.8.5 Производить обменные операции с иностранной валютой;
ПК 3.8.6 Обслуживать клиентов по приему подписки, налогов, и других платежей по заключенным договорам;
ПК 3.8.7 Соблюдать тайны переписки, коммерческой, банковской, служебной тайны;
ПК 3.8.8 Соблюдать требования эксплуатации именных вещей в соответствии с Почтовыми правилами;
3.2
130609 3 -Техник по связи
ПК 3.9.1 Выполнять ремонт телефонных аппаратов различных систем
ПК 3.9.2 Устранять абонентские повреждения
ПК 3.9.3 Выполнять работы по проверке качества работы системы в целом и отдельных узлов
ПК 3.9.4 Выполнять проверки электрических параметров абонентских линий
ПК 3.9.5 Работать с оборудованием по сигнализации
ПК 3.9.6 Работать с внешними устройствами электронных АТС
ПК 3.9.7 Владеть приемами производственных работ по обслуживанию автоматических телефонных станций городских и сельских телефонных сетей.
ПК 3.9.8 Выполнять монтажные работы
ПК 3.9.9 Выбирать способ построения сети в зависимости от емкости, знать систему нумерации.
3.3
130610 3 - Техник-
радиомеханик
ПК 3.10.1 Проводить работы по модернизации и повышению эффективности оборудования;
ПК 3.10.2 Производить ремонт обслуживаемого оборудования;
ПК 3.10.3 Проводить технический надзор за состоянием оборудования;
ПК 3.10.4 Внедрять прогрессивные методы ремонта и восстановления узлов и деталей механизмов.
3.4
130611 3 -Техник-электроник
ПК 3.11.1 Ориентироваться в марках выпускаемого кино-, теле и видеооборудования;
ПК 3.11.2 Контролировать величины износа деталей визуально и с помощью контрольно-измерительных приборов;
ПК 3.11.3 Уметь читать, измерять и рассчитать основные электрические величины и схемы;
ПК 3.11.4 Применять в рабочей сфере основные устройства ПЭВМ и программное обеспечение;
ПК 3.11.5 Производить проверку режимов работы систем и блоков;
ПК 3.11.6 Определять техническое состояние кино-, теле и видеооборудования и производить их мелкий ремонт.
3.5
130612 3 - Техник-радиотехник
ПК 3.12.1 Обслуживать аппаратуру радиосистем
передачи, систем звукового и телевизионного вещания, антенно-фидерных устройств;
ПК 3.12.2 Обнаруживать и оперативно устранять неисправности в обслуживаемом оборудовании;
ПК 3.12.3 Выполнять работы по проверке качества
работы системы в целом и отдельных узлов;
ПК 3.12.4 Выполнять измерения с использованием поверочной, контрольно-испытательной и измерительной аппаратуры;

КҚ 3.8.3 Есептеу техникасын қолдану арқылы аударым операцияларына бақылау жүргізу;
КҚ 3.8.4 Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агенттік және басқадай пошталық байланыс жағынан қызмет жасау;.
КҚ 3.8.5 Шетелдік валюталарын айырбастау операцияларын жүргізу;
КҚ 3.8.6 Келісілген шарттар бойынша төлем, налог қабылдау бойынша клиенттермен жүмыс жүргізу;
КҚ 3.8.7 Коммерциялық банктік, қызметтік жазысу құпияларын сақтау;
КҚ 3.8.8 Пошталық ережелерге сәйкес атаулы заттар пайдалану талаптарын сақтау;
3.3.
130609 3 - Байланыс технигі
КҚ 3.9.1 Әр түрлі жүйелердегі телефондық аппараттарды жөндеу жұмысын орындау;
КҚ 3.9.2 Абоненттік ақаулықтарды жою;
КҚ 3.9.3 Жүйелердің жұмысының сапалылығын тексеру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.9.4 Абоненттік желілердің электрлік параметрлерін тексеруін орындау;
КҚ 3.9.5 Сигнализация жабдықтауларымен жұмыс істеу;
КҚ 3.9.6 Электрондық АТС-тің сыртқы құрылғыларымен жұмыс істеу;
КҚ 3.9.7 Автоматтық телефондық станциялар қалалық және ауылдық телефондық желілерімен, өндірістік жұмыс бойынша қызмет жасау
КҚ 3.9.8 Монтаж жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.9.9 Сыйымдылыққа байланысты желілерді құру тәсілдерін және нөмерлеуді таңдау.
3.4.
130610 3 – Техник- радиомеханик
КҚ 3.10.1 Жүйелердің жұмысының сапалылығын тексеру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.10.2 Қызмет еткен жабдықтауларда ақаулықтарды жою
КҚ 3.10.3 Орындаған жұмыс туралы пайдалану-техникалық құжаттарды жүргізу
КҚ 3.10.4 Бөлшектер механизмдерінің жөндеу жұмыстарының жаңа тәсілдер енгізу
3.5.
130611 3 - Техник-электроник
КҚ 3.11.1 Кино, теле және бейне жабдықтардың жаңа шығарылған түрлерінен хабардар болу;
КҚ 3.11.2 Бақылау-өңдеу құралдарының көмегімен бөлшектердің қолдану мерзімін бақылау;
КҚ 3.11.3 Электрлік схема мен шамаларын оқу, өлшеу және есептеу
КҚ 3.11.4 Жұмыс бабында электронды есептеуіш машина құрылғыларын және бағдарламалық қамсыздандыруларды қолдану;
КҚ 3.11.5 Жүйе мен блоктардың жұмыс істеу режиміне тексеру жүргізу; Кино, теле және бейне жабдықтарының техникалық қалпын анықтау және оларға кішігірім жөндеу жүргізу;
3.6.
130612 3 - Техник-радиотехнигі
КҚ 3.12.1 Антенна-фидерлік, теледидар және дыбыс тарату, беру радиожүйелерінің аппаратураларына қызмет жасау;
КҚ 3.12.2 Қызмет жасап отырған аппаратураларда ақауларды тауып дер кезінде жою;
КҚ 3.12.3 Жүйелердің жұмысының сапалылығын тексеру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.12.4 Бақылау-байқау, өлшеуіш аппаратуралар арқылы өлшеу жұмыстарын орындау;

ПК 3.12.5 Вести техническую документацию;
ПК 3.12.6 Владеть приемами производственных
работ по обслуживанию радиооборудования;
ПК 3.12.7 Выполнять монтажные работы.
Приложение 263
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 130700 0 – Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного вещания
Квалификации: 130701 2 – Контролер по эксплуатации линейных сооружений и телекоммуникационных сетей
130702 2 – Электромонтер линейных сооружений и
проводного вещания
130703 2 – Монтажник связи-кабельщик
130704 2 – Электромонтер станционного оборудования
телефонной связи
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
на базе основного среднего образования:
2 года 10 месяцев
План учебного процесса
Индекс
циклов
и дис-
циплин
Наименование
циклов и
дисциплин
Форма контроля
Объем учебного времени (час)
Распре-
деление
по
семестрам*
экза-
мен
зачет
коли-
чество
контроль-
ных
работ
курсо-
вой
проект
(работа)
всего
из них:
теорети-
ческие
занятия
практи-
ческие
(лабора-
торно-
практи-
ческие
занятия)
курсо
ой
проект
(работа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ООД. 00
Обще-
образовательные
дисциплины
5
9
23

КҚ 3.12.5 Техникалық құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.12.6 Өндіріс жұмыстардың қабылдауларымен радиожабдықтарына қызмет ету;
КҚ 3.12.7 Монтаждау жұмыстарын жүргізу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
263-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім коды мен бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника.
Мамандығы: 130700 0 – Электр байланысы мен желімен хабарлау желілік құрылыстарын пайдалану
Біліктілігі: 130701 2 – Желілік құрылыстар мен телекоммуникация желілерін пайдалану бойынша бақылаушысы *
130702 2 – Электр байланысы және желімен хабарлау желілік құрылыстарының электромонтері *
130703 2 – Байланысты монтаждаушы-кабелші *
130704 2 – Телефон байланысының стансалық жабдықтары электромонтері *
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі 2 жыл 10 ай
негізгі орта білім базасында
Оқу процесінің жоспары
Циклдер
және
пәндердің индексі
Циклдер және пәндердің атаулары
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағ.)
Семестрлер бойынша бөлу*
емтихан
сынақ
бақылау жұмыстарының саны
курстық жоба (жұмыс)
Барлығы
оның ішінде:
теориялық сабақтар
практикалық (зертханалық-практикалық сабақтар)
курстық жоба (жұмыс)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ЖБП. 00
Жалпы білім беретін пәндер
5
9
23

792
ПП.02
Производственная технологическая
432
ПП.03
Производственная преддипломная
216
ПА.00
Промежуточная аттестация
180
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовлен-
ности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю в период теоретического обучения
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
*Распределение по семестрам может изменятся в зависимости от форм обучения, специфики специальности, региональных особенностей и другие.
Приложение 267
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 апреля 2013 года № 150
Типовые образовательные учебные программы технического и
профессионального образования по специальности: 130700 0 –
«Эксплуатация линейных сооружений электросвязи и проводного
вещания»
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначе-
ние цикла
Наименование и основные
разделы дисциплины,
практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код
форми-
руемой
компетен-
ции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Фонетика. Лексика. Морфология. Развитие профессионального языка. Синтаксис. Стиль делопроизводства.
Знания:
-понятие о языке;
-правила построения предложений,
их смысловое содержание;
-лексические и грамматические минимумом для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
-оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами.
БК 1
БК 3
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины.
Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентирован-
ных текстов.
Профессиональное общение.
Знания:
-лексический и грамматический минимум необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-элементарное умение общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 7
БК 8
ОГД.03
Физическая культура:
Теоретические занятия. Легкая атлетика.
Лыжная подготовка. Гимнастика. Волейбол.
Баскетбол. Футбол. Национальные игры. Туризм.
Знания:
-представление о роли физической культуры в общекультурном,
профессиональном и социальном развитии человека;
-основы физической культуры и здорового образа жизни.
Умения:
-система умений и навыков, обеспечивающих сохранение и укрепление здоровья,
развитие и совершенствование психофизических способностей,
самоопределение в физической культуре.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Техническое черчение:
Методы, нормы и правила чтения, составления конструкторских документов.
Правила выполнения электрических схем. Правила выполнения курсовых и дипломных проектов.
Знания:
-требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление;
-основные сведения по оформлению чертежей согласно ГОСТ;
-методы проецирования комплексных чертежей несложной модели и построения аксонометрии.
Умения:
-вычерчивания контуров технических деталей;
-вычерчивания электрических принципиальных схем установок и устройств.
БК 1
БК 3
БК 6

792
КП 02
Өндірістік технологиялық
432
КП 03
Өндірістік диплом алдындағы (стажерлық)
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
84
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау:
72
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Теориялық оқыту кезінде 1 аптаға 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП – Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП – Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
*Семестр бойынша бөлу оқыту формасына, мамандықтың өзгешелігіне, аймақтық ерекшеліктеріне және тағы басқаларға байланысты өзгертіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 24 сәуірдегі
267-қосымша
130700 0 – Электр байланысы мен желімен хабарлау желілік құрылыстарын пайдалану мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің
белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі:
Фонетика. Лексика. Морфология. Кәсіби тілді дамыту. Синтаксис. Іс жүргізудің стилі.
Білімдер:
- тіл туралы түсінік;
- сөйлем құрастырудың ережесі және олардың мағыналық мазмұны;
- кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- ақпаратты тыңдау, конспектілеу және реферат жасау;
- халықаралық стандартқа сай іскерлік қағаздарды жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі, кәсіби лексика, фразеологиялық айналым және терминдер. Кәсіпке негізделген текстердің аударма техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- шет тілде қарапайым сөйлесуді білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП.03
Дене тәрбиесі:
Теориялық сабақ. Жеңіл атлетика. Шаңғыға дайындық. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Ұлттық ойындар. Туризм.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік, кәсіби, жалпы мәдениеттік дамуындағы дене тәрбие мәдениеттің орны;
- дене тәрбие мәдениетімен салауатты өмір сүру негізі.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінде денсаулықты шынықтыру, оңалту және психофизиологиялық мүмкіншіліктерді дамытуды білу және дағдыландыру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Техникалық сызу:
Құраушы құжаттарды жасау, оқу, ережелермен нормалар әдістері. Электрлік сұлбаларды орындау ережелері. Курстық және дипломдық жобаларды жасау ережелері.
Білімдер:
- құжаттарға, реквизиттерге және оларды құрастыруға қойылатын талаптар;
- ГОСТ сай сызбаларды жасаудың негізгі мәліметтері;
- күрделі емес модельдердің кешенді сызбаларын түсіру әдістерімен аксонометрияны тұрғызу.
Іскерліктер:
- техникалық бөлшектердің кескінін сызу;
- қондырғылармен құрылғылардың электрлік принципиалдық сұлбаларын сызу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6

ПК 2.3.1.
ОПД. 02
Электротехника:
Основы электростатики. Электрические цепи постоянного тока.
Расчет электрических цепей постоянного тока. Магнитное поле. Электромагнитная индукция.
Неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока. Символический метод расчета цепей переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы.
Знания:
-основные законы электростатики;
-основные методы расчета электрических цепей;
-определение электромагнитного поля;
-основного закона электромагнитной индукции;
-символический метод расчета цепей переменного тока.
Умения:
-сборка электрической цепи для исследования;
-снятия показаний измерительных приборов для определения параметров электрических цепей;
-применение символического метода расчета;
-анализ переходных процессов в электрические цепи.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 2.2.6
ОПД. 03
Основы информатики и автоматизаций производства:
Информация. Кодирование информации. Системы счисления.
Моделирование. Понятие модели. Типы моделей. Виды ОС WINDOWS. Текстовый процессор WORD. Электронные таблицы EXCEL.
Векторный редактор COREL DRAW. Защита от вирусов. Архиватор WinZip. OC DOS.
Современная электронно-вычислительная техника.
Автоматизированная система управления технологии производства (АСУТП).
Применение ЭВМ в современной технологии производства.
Контрольно- вычислительная техника с элементами современной
электронно-вычислительной техники.
Знания:
-принцип использования компьютерной техники;
-принцип кодирования информации;
-принцип моделирования, составление текстового редактора.
Умения:
-пользование компьютерной техники при анализе автоматизированной системы управления;
-работа с базами данных.
БК 1
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ОПД. 04
Основы рыночной экономики:
Основы рыночной экономики. Основы предпринимательской деятельности.
Связь – отрасль экономики государства. Организация плановой работы на предприятиях. Планирование объема работ.
Качество работы на предприятиях.
Доходы предприятий. Производственные фонды. Трудовые ресурсы предприятия. Себестоимость доходов (продукции) на предприятиях. Чистый доход и рентабельность предприятия. Эффективность капитальных вложений. Организация финансовой работы на предприятии.
Знания:
-рыночные теории, модели рынка, его социально-экономическое содержание;
-рыночное и государственные механизмы регулирования экономики;
-формы предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
-особенности организации производственных процессов предприятий;
-специфику расчета показателя объема работ на предприятиях;
-систему показателей качества продукции;
-особенности производственных фондов.
Умения:
-определять факторы изменения спроса и предложения;
-производить расчет по определению доли участников деятельности и дивидентов;
-рассчитывать показатели объема работ на предприятиях;
-производить расчет показателей и производить оценку качества работы;
-производить расчеты показателей использования основных фондов (ОФ), среднегодовой стоимости ОФ, амортизационных отчислений, делать анализ.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8
ПК
2.1.5

КҚ 2.3.1.
ЖКП. 02
Электротехника:
Электростатика негіздері. Тұрақты тоқтың электрлік тізбектері. Тұрақты тоқ электрлік тізбектерін есептеу. Магниттік өріс. Электромагниттік индукция. Айнымалы тоқтың тармақталмаған және тармақ алған тізбектері. Айнымалы тоқтізбектерін символдық әдіспен есептеу. Үш фазалық тізбек. Ауыспалы құбылыс.
Білімдер:
- электростатиканың негізгі заңдары;
- электрлік тізбектерді есептеудің негізгі әдістері;
- электромагниттік өрісті анықтау;
- электромагниттік индукцияның негізгі заңы;
- айнымалы тоқ тізбегін есептеудің символдық әдісі.
Іскерліктер:
- зерттеуге электрлік тізбектерді жинау;
- электрлік тізбектердің параметрлерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіру;
- есептеуде символдық әдісті қолдану;
- электрлік тізбектегі ауыспалы құбылысты сараптау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 2.2.6.
ЖКП. 03
Өндіріс информатикасы мен автоматтандыру негіздері:
Ақпарат. Ақпаратты кодалау. Санау жүйелері. Модельдеу. Модель туралы түсінік. Модель түрлері. ОС WINDOWS түрлері. WORD мәтін процессоры. EXCEL электрондық кесте. COREL DRAW векторлы редактор. Вирустан қорғану. WinZip архиваторы. OC DOS. Қазіргі заманғы электронды-есептегіш техника. (АСУТП) Өндірістік технологияны басқарудың автоматтандырылған жүйесі. Қазіргі өндірістік технологияда ЭВМ қолдану. Қазіргі электронды-есептегіш техника элементтері бар бақылау-есептеу техникасы.
Білімдер:
- компьютерлік техниканы қолдану қағидасы;
- ақпаратты өрнектеу қағидасы;
- мәтіндік редакторды құрастыру, модельдеу қағидасы.
Іскерліктер:
- автоматтандырылған басқару жүйесін сараптауда компьютерлік техниканы қолдану;
- мәліметтер базасымен жұмыс істеу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.2.
ЖКП. 04
Нарықтық экономика негіздері:
Кәсіптік қызмет негізі. Байланыс – мемлекеттің экономика саласы. Кәсіпорында жоспарлы жұмысты ұйымдастыру. Жұмыс көлемін жоспарлау. Кәсіпорындағы жұмыс сапасы. Кәсіпорынның пайдасы. Өндіріс қоры. Кәсіпорынның еңбектік қоры. Кәсіпорындағы пайданың (өнімнің) өзіндік құны. Таза пайдамен кәсіпорынның тиімділігі. Жұмсалған қаржының тиімділігі. Кәсіпорында қаржылық жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
- нарықтық теория, нарықтық модель, оның әлеуметтік-экономикалық мазмұны;
- экономиканы басқарудың нарықтық және мемлекеттік механизмдері;
- Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлер қызметінің түрлері;
- кәсіпорынның өндірістік қызметін ұйымдастырудың ерекшеліктері;
- кәсіпорында жұмыс көлемінің көрсеткіштерінің есептеудің ерекшелігі;
- өнімнің сапа көрсеткіштерінің жүйелері;
- өндірістік қор ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- сұраныспен ұсыныстарды өзгеру факторлерін анықтау;
- қызмет мүшелерімен дивиденттердің мөлшерін анықтаудың есебін жүргізу;
- кәсіпорындағы жұмыс көлемінің көрсеткіштерін есептеу;
- көрсеткіштерді есептеу және сапаға баға беру;
- негізгі қорды қолдану көрсеткіштерін, негізгі қордың орташа жылдық құнын, амортизацияға бөлінген қорды есептеу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.5.

ПК 2.2.2
ПК 2.2.3
ОПД.05
Радиоэлектроника:
Электропроводность полупроводников. Полупроводниковые приборы:
диоды, биполярные, полевые транзисторы. Интегральные микросхемы.
Тиристоры. Электронные лампы. Ионные,
фотоэлектронные приборы.
Усиление. Работа усилительного элемента с нагрузкой.
Основные параметры и характеристики усилителя.
Обратная связь и ее влияние на показатели усилителя.
Общие принципы построения схем и работа электронных усилителей.
Каскады усиления.
Микроэлектронные приборы и усилители.
Знания:
-устройство и физические процессы, происходящие в электронных приборах;
-способы управления потоком заряженных частиц в приборах;
-основные параметры приборов и их анализ;
-принцип построения схем различных усилительных каскадов;
-назначения элементов схем усилительных каскадов;
-зависимость показателей и характеристик усилителей от параметров элемента схемы.
Умения:
-снимать характеристики приборов и определять по ним параметры;
-работать со справочниками по электронным приборам;
-составлять и читать различные схемы усилителей;
-производить расчеты основных типов усилительных каскадов;
-производить практические исследования различных схем усилителей.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 7
ПК 2.2.8
ПК 2.4.2
СД. 00
Специальные дисциплины: 130701 2 – «Контролер по эксплуатации
линейных сооружений и телекоммуникационных сетей»
СД.01
Спецтехнология:
Основы гигиены труда. Воздушные линии связи. Кабельные линии связи.
Электрические характеристики направляющих систем. Взаимное влияние между цепями связи и меры защиты.
Внешние влияния и меры защиты.
Волоконно-оптические линии связи.
Надежность кабельных линий связи. Структура построения сетей телекоммуникации.
Тракт телефонной передачи и коммутационные приборы. Источники электрической энергии.
Выпрямительные устройства используемые на предприятиях связи.
Измерительные приборы и оборудование для работ на кабельных и воздушных линий связи.
Цифровые системы передачи плезехронные цифровые иерархии (PDH).
Активные оптоэлектронные компоненты.
Знания:
- конструкцию область применении кабели различных типов;
- технические характеристики и основные параметры кабели связи;
- методы прокладки и монтаж кабели связи;
- методы измерения кабели постоянным током и определение место повреждения;
- правила руководства инструкции по эксплуатации кабельных сооружений связи;
- правила введения технической документации;
- принцип действия основных измерительных приборов и устройств;
- основные методы измерений и примеры их реализации;
- маркировку электрических кабелей;
- маркировку оптические кабелей;
- порядок регулировки ТА;
- порядок разделки конструкций электрические кабелей;
- порядок разделки оптического кабеля;
- конструкцию абонентского устройство;
- порядок монтажа электрических кабелей;
- порядок монтажа оптических кабелей;
- виды повреждений линейных сооружений связи.
Умения:
- определять и устранять повреждения;
- оформлять технический паспорт линий;
- читать маркировку электрических и оптических кабелей российского и зарубежного производства;
- читать марки кабели международного обозначения;
- ремонтировать ТА;
- производить регулировку контактных пружину;
- установить распределительные коробки;
- установить кабельные вставки;
- произвести зачистку защитного покрова ОВ;
- проводить скол ОВ;
- устанавливать абонентские устройства;
- выполнять монтаж электрических кабелей;
- выполнять монтаж оптических кабелей;
- определять вид повреждений;
- проводить тестовые проверки для обнаружений неисправности;
- проводить регулировку и наладку блоков и узлов оборудования;
- проводить зарядку в шкафах АД;
- устранять повреждения в абонентскому устройстве;
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.3.
ЖКП.05
Радиоэлектроника:
Жартылай өткізгіштердің электрлік өтімділігі. Жартылай өткізгіштік аспаптар: диодтар, биполярлық, өрістік транзисторлар. Интегралдық микросхемалар. Тиристорлар. Электрондық лампалар. Иондық, фотоэлектрондық аспаптар. Күшейту. Күшейткіш элементтің жүктемемен жұмыс істеуі. Күшейткіштің негізгі параметрлерімен сипаттамалары. Кері байланыс және оның күшейткіштің көрсеткіштеріне әсері. Электрондық күшейткіштерінің сұлбаларын тұрғызудың жалпы қағидасы және жұмысы. Күшейту сатылары. Микроэлектронды аспаптар және күшейткіштер.
Білімдер:
- электронды аспаптардың құрылымы және олардағы физикалық құбылыстар;
- аспаптардағы зарядталған бөлшектер ағынын басқару тәсілдері;
- аспаптардың негізгі параметрлер және оларға сараптама жасау;
- әртүрлі күшейту сатыларының сұлбаларын тұрғызу қағидасы;
- күшейту сатыларының сұлбаларындағы элементтердің қажеттілігі;
- күшейткіштердің көрсеткіштерімен сипаттамаларының сұлбадағы элементтердің параметрлеріне тәуелділігі.
Іскерліктер:
- аспаптардың сипаттамаларын түсіру және олармен параметрлерін анықтау;
- электрондық аспаптар анықтамаларымен жұмыс істеу;
- күшейткіштердің әртүрлі сұлбаларын құрастыру және оқу;
- негізгі күшейткіш сатыларын есептеуді жүргізу;
- іс жүзінде әртүрлі күшейткіш сұлбаларын зерттеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.4.2.
АП. 00
Арнайы пәндер: 130701 2 – «Желілік құрылыстар мен телекоммуникация желілерін пайдалану бойынша бақылаушысы»
АП.01
Арнаулы технология:
Еңбек гигиенасының негізі. Әуе байланыс желілері. Кабельдік байланыс желісі. Бағытталған жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектерінің арасындағы өзара ықпал және одан қорғану шаралары. Сыртқы ықпал және қорғану шаралары. Оптикалық-талшықты байланыс желісі. Кабельдік байланыс желісінің сенімділігі. Телекоммуникация желісін құрылымын тұрғызу. Телефондық тарату жолы және коммутациялық аспаптар. Электрлік энергия көздері. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзеткіш қондырғылар. Кабельдік және әуе желілерінде жұмыс істеуге қажет жабдықтармен өлшеу аспаптары. Плезеохронды цифрлық иерархия (PDH)цифрлық тарату жүйесі. Активті оптоэлектронды компоненттер.
Білімдер:
- әртүрлі кабельдердің құрылысымен қолдану аймағын;
- байланыс кабельдерінің негізгі параметрлерімен техникалық сипаттамаларын;
- байланыс кабельдерін монтаждаумен төсеу әдістерін;
- кабельдерді тұрақты тоқпен өлшеу әдістерімен бұзылған жерді анықтауды;
- байланыс жүйелі құрылыстарын пайдаланудың нұсқаулық басшылық ережелерін;
- техникалық құжатты жүргізу ережелерін;
- негізгі өлшеу аспаптарымен қондырғылардың жұмыс істеу қағидасын;
- негізгі өлшеу әдістерімен оларды орындау жолдарын.
- электрлік кабельдерді белгілеуді;
- оптикалық кабельдерді белгілеуді;
- телефондық аппаратты реттеу тәртібін.
- электрлік кабельдердің құрылысын талдау тәртібін;
- оптикалық кабельді талдау тәртібін;
- абонентті қондырғының құрылысын;
- электрлік кабельді монтаждау тәртібін;
- оптикалық кабельді монтаждау тәртібін;
- байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстың түрлерін.
Іскерліктер:
- бұзылуды анықтауды және жоюды;
- желінің техникалық төлқұжатын рәсімдеуді.
- шетелдік және ресей өндірушілерінің электрлік және оптикалық кабельдерін белгілеулерін оқуды;
- халықаралық белгімен берілген кабельдерді оқуды;
- телефондық аппаратты жөндеуді;
- серіппелі контактыны реттеуді;
- бөлгіш қорапты орнатуды;
- кабельдік енгізуді орнатуды;
- оптикалық талшықтың қорғағыш қабатын тазалауды орындауды;
- оптикалық талшықты сындыруды;
- абоненттік қондырғыны орнатуды;
- электрлік кабельді монтаждауды;
- оптикалық кабельді монтаждауды;
- бұзылыс түрлерін анықтауды;
- ақау түрлерін анықтау үшін тестілік тексеру жүргізуді;
- жабдық түйіндерімен блоктарын реттеумен келтіруді;
- абоненттік кіруге рұқсат шкафын зарядтауды;
- абоненттік қондырғыдағы бұзылысты жоюды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.5
СД. 02
Оборудования станционных и линейных сооружении связи:
Терминалы и принципы преобразования информации.
Коммутационные станции.
Системы коммутации.
Основы теории телетрафики.
Оборудование проводного вещания. Оборудование цифровых систем передачи.
Волоконно-оптические система передачи.
Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH. Оборудование линейных сооружений связи.
Оборудование линейно аппаратного цеха.
Трансформаторы. Преобразование электрической энергии.
Пульсация выпрямленного напряжения.
Стабилизация напряжения и тока.
Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Источники вторичного электропитания.
Электроснабжение предприятий связи. Системы электропитания предприятий связи.
Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей.
Оборудование регулирования, коммутации,
распределения и контроля напряжения электропитания.
Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи.
Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудование аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передачи;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических телефонных станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудования электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станций АТС;
- устранять повреждение в телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС, линейно – аппаратного цеха ЛАЦ, ВКУ;
- произвести проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.1.4
ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
СД. 03
Измерение на линейных сетях связи:
Общие сведения о метрологии и стандартизации.
Измерение напряжения и тока.
Генераторы измерительных сигналов. Электронный осциллограф.
Измерение частоты и временных интервалов.
Измерение параметров компонентов и цепей. Измерение основных параметров четырехполюсников.
Измерения параметров, характеризующих нелинейных искажения и помехи.
Измерение цепей связи с распределенными параметрами.
Оптические измерительные приборы.
Знания:
- основные стандарты и технологий по измерениям;
- правила техники безопасности при контроле за работой линий связи;
- правила техники безопасности при эксплуатации станционного оборудования;
- принцип эксплуатации оптического тестера;
- принцип эксплуатации оптического рефлектометра;
- параметры оптических линий передачи;
- методы и средства измерения оптических линий передач;
- основные определения термины;
- единицы измерения физических величин применяемых в электросвязи;
- виды погрешности измерения;
- задачи измерений в технике связи;
- задачи метрологии, стандартизации и метрологического обеспечения;
- спектральную характеристику источника излучения;
- мощность излучения передатчика;
- ширину спектральной линии;
- правила применения измерительных приборов;
- конструкцию тестера и рефлектометра;
- порядок включения и выключения оптического тестера и рефлектометра;
Умения:
- эксплуатировать измерительные приборы;
- применять оптические тестеры и рефлектометры и при измерении параметров волоконно-оптических линий передачи;
- определять уровни передачи сигналов по измеренным значениям;
- определять абсолютную и относительную погрешности;
- определять цену деления;
- определять класс измерительных приборов;
- выводить расчетные формулы из условия равновесия мостов различных схем;
- анализировать повторяемость результатов вносимых потерь и коэффициента обратного отражения;
- измерять поляризационную модовую дисперсию;
- комбинационное рассеяние;
- дать анализ результатов измерений;
- эксплуатировать оптический тестер и рефлектометр;
- по рефлектограмме определять характер повреждения;
- определять потери на месте сварки волокна;
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.5.
АП. 02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы:
Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорынының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
- байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
- автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
- цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
- аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
- байланыс кәсіпорнын электрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
- аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
- кабельді енгізу қондырғылар жабдығымен;
- автоматты телефондық станция кросснын жабдықтарын;
- автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
- электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
- электролитті дайындау ережесін;
- аккумуляторлар түрлерін;
- байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
- аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
- байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын;
- жұмыс істеу қағидасын;
- жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
- автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
- телефондық жолдағы бұзылуды жою;
- электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
- автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді енгізу қондырғыларының металл қалқанын және кабельдерін монтаждауды;
- түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
- техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
- кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.1.4.
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.7.
АП. 03
Байланыс қондырғылар желісіндегі өлшеу:
Метрология және стандарттау туралы жалпы түсінік. Кернеумен тоқты өлшеу. Өлшеу сигналдарының генераторлары. Электронды осциллограф. Жиелікпен уақыт интервалдарын өлшеу. Компоненттер мен тізбектер параметрлерін өлшеу. Төртполюстіктердің негізгі параметрлерін өлшеу. Бөгеумен сызықты емес бұрмалауларды сипаттайтын параметрлерді өлшеу. Бөлінген параметрлері бар байланыс тізбектерін өлшеу. Оптикалық өлшеу аспаптары.
Білімдер:
- өлшеудің негізгі технологияларымен стандарттарын;
- байланыс желісінің жұмысын бақылаудағы техникалық қауіпсіздік ережесін;
- станциялық жабдықтарды пайдалану кезіндегі техникалық қауіпсіздік ережесін;
- оптикалық тесторды пайдалану қағидасын;
- оптикалық рефлектометрды пайдалану қағидасын;
- оптикалық тарату желілерінің параметрлерін;
- оптикалық ратару желілерін өлшеу құрал жабдықтары мен әдістері;
- негізгі анықтамалармен терминдерді;
- электробайланыста қолданылатын физикалық шамалардың өлшем бірліктерін;
- өлшеу қателерінің түрлерін;
- байланыс техникасындағы өлшеу міндеттерін;
- метрологиямен қамтамасыз ету және стандарттау, метрология мақсаттарын;
- жарық өндірушінің спектрлік сипаттамасын;
- таратқыштың жарық өндіру қуатын;
- желінің спектрлік енін;
- өлшеу аспаптарын қолдануға;
- рефлектометрмен тестордың құрылымын;
- оптикалық тестормен рефлектомерді қосу – ажырату тәртібін.
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалануды;
- оптикалық талшықты тарату желісінің параметрлерін өлшеуді рефлектометрлермен оптикалық тесторларды пайдалануды;
- өлшенген шама бойынша сигналдың деңгейін анықтауды;
- абсолюттік және салыстырмалы қателікті анықтауды;
- бөлу бағасын анықтауды;
- өлшеу аспаптарының дәрежесін анықтауды;
- әртүрлі сұлбалардың тепе-теңдік көпір шартынан есептеу формулаларын шығару;
- кері шағылу коэффициентімен енгізілген жоғалу нәтижелерінің қайталанылуын сұрыптауды;
- поляризациялық модолық диссперсияны өлшеуді;
- комбинациялық шашырауды анықтауды.
- өлшеу нәтижесіне сұрыптама беруді;
- оптикалық тестормен рефлектометрды пайдалануды;
- рефлектограмма бойынша бұзылудың сипаттамасын анықтауды;
- талшық пісірілген жердегі жоғалуды анықтауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
СД. 04
Охрана труда:
Основные понятия и терминология безопасности труда.
Производственная санитария. Основы электробезопасности.
Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Основы пожарной безопасности. Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях,
линиях связи и проводного вещания. Меры безопасности при выполнения работ на телефонных станциях.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах,
вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовления электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умело оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.4
СД. 00
Специальные дисциплины: 130702 2 – «Электромонтер линейных сооружений и проводного вещания»
СД.01
Спецтехнология:
Основы гигиены труда. Воздушные линии связи.
Кабельные линий связи. Электрические характеристики направляющих систем.
Взаимное влияние между цепями связи и меры защиты.
Внешние влияние и меры защиты. Волоконно-оптические линий связи.
Надежность кабельных линий связи.
Структура построения сетей телекоммуникации.
Тракт телефонной передачи и коммутационные приборы. Источники электрической энергии.
Выпрямительные устройства используемые на предприятиях связи.
Измерительные приборы и оборудование для работ на кабельных и воздушных линий связи.
Цифровые системы передачи плезехронные цифровые иерархии (PDH).
Активные оптоэлектронные компоненты.
Знания:
- конструкцию области применения кабелей различных типов;
- технические характеристики и основные параметры кабели связи;
- методы прокладки и монтаж кабели связи;
- методы измерения кабели постоянным током и определение места повреждения;
- правила руководства инструкции по эксплуатации кабельных сооружений связи;
- правила ведения технической документации;
- принцип действия основных измерительных приборов и устройств;
- основные методы измерений и примеры их реализации;
- маркировку электрических кабелей;
- маркировку оптических кабелей;
- порядок регулировки ТА;
- порядок разделки конструкций электрических кабелей;
- порядок разделки оптического кабеля;
- конструкцию абонентского устройства;
- порядок монтажа электрических кабелей;
- порядок монтажа оптических кабелей;
- виды повреждений линейных сооружений связи.
Умения:
- определять и устранять повреждения;
- оформлять технический паспорт линий;
- читать маркировку электрических и оптических кабелей российского и зарубежного производства;
- читать марки кабели международного обозначения;
- ремонтировать ТА;
- производить регулировку контактных пружину;
- установить распределительные коробки;
- установить кабельные вставки;
- произвести зачистку защитного покрова ОВ;
- проводить скол ОВ;
- устанавливать абонентские устройства;
- выполнять монтаж электрических кабелей;
- выполнять монтаж оптических кабелей;
- определять вид повреждений;
- проводить тестовые проверки для обнаружений неисправности;
- проводить регулировку и наладку блоков и узлов оборудования;
- проводить зарядку в шкафах АД;
- устранять повреждения в абонентскому устройстве;
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5

КҚ 2.1.5.
КҚ 2.1.6.
АП. 04
Еңбекті қорғау:
Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Қалааралық телефон станцияларында байланыс желілерінде және сымдық хабар таратуда атқарылатын жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелерінің орындалуы. Телефон станцияларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
- еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
- еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
- электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
- электролитты дайындау ережелерін;
аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
- зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
- дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
- электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.4.
АП. 00
Арнайы пәндер: 130702 2 – «Электр байланысы және желімен хабарлау желілік құрылыстарының электромонтері»
АП.01
Арнаулы технология:
Еңбек гигиенасының негізі. Әуе байланыс желілері. Кабельдік байланыс желісі. Бағытталған жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектерінің арасындағы өзара ықпал және одан қорғану шаралары. Сыртқы ықпал және қорғану шаралары. Оптикалық-талшықты байланыс желісі. Кабельдік байланыс желісінің сенімділігі. Телекоммуникация желісін құрылымын тұрғызу. Телефондық тарату жолы және коммутациялық аспаптар. Электрлік энергия көздері. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзеткіш қондырғылар. Кабельдік және әуе желілерінде жұмыс істеуге қажет жабдықтармен өлшеу аспаптары. Плезеохронды цифрлық иерархия (PDH)цифрлық тарату жүйесі. Активті оптоэлектронды компоненттер.
Білімдер:
- әртүрлі кабельдердің құрылысымен қолдану аймағын;
- байланыс кабельдерінің негізгі параметрлерімен техникалық сипаттамаларын;
- байланыс кабельдерін монтаждаумен төсеу әдістерін;
- кабельдерді тұрақты тоқпен өлшеу әдістерімен бұзылған жерді анықтауды;
- байланыс жүйелі құрылыстарын пайдаланудың нұсқаулық басшылық ережелерін;
- техникалық құжатты жүргізу ережелерін;
- негізгі өлшеу аспаптарымен қондырғылардың жұмыс істеу қағидасын;
- негізгі өлшеу әдістерімен оларды орындау жолдарын.
- электрлік кабельдерді белгілеуді;
- оптикалық кабельдерді белгілеуді;
- телефондық аппаратты реттеу тәртібін.
- электрлік кабельдердің құрылысын талдау тәртібін;
- оптикалық кабельді талдау тәртібін;
- абонентті қондырғының құрылысын;
- электрлік кабельді монтаждау тәртібін;
- оптикалық кабельді монтаждау тәртібін;
- байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстың түрлерін.
Іскерліктер:
- бұзылуды анықтауды және жоюды;
- желінің техникалық төлқұжатын рәсімдеуді.
- шетелдік және ресей өндірушілерінің электрлік және оптикалық кабельдерін белгілеулерін оқуды;
- халықаралық белгімен берілген кабельдерді оқуды;
- телефондық аппаратты жөндеуді;
- серіппелі контактыны реттеуді;
- бөлгіш қорапты орнатуды;
- кабельдік еңгізуді орнатуды;
- оптикалық талшықтың қорғағыш қабатын тазалауды орындауды;
- оптикалық талшықты сындыруды;
- абоненттік қондырғыны орнатуды;
- электрлік кабельді монтаждауды;
- оптикалық кабельді монтаждауды;
- бұзылыс түрлерін анықтауды;
- ақау түрлерін анықтау үшін тестілік тексеру жүргізуді;
- жабдық түйіндерімен блоктарын реттеумен келтіруді;
- абоненттік кіруге рұқсат шкафын зарядтауды;
- абоненттік қондырғыдағы бұзылысты жоюды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5

ПК 2.2.1
ПК 2.2.2
ПК 2.2.5
СД. 02
Оборудования станционных и линейных сооружении связи:
Терминалы и принципы преобразования информации.
Коммутационные станции.
Системы коммутации. Основы теории телетрафики.
Оборудование проводного вещания. Оборудование цифровые системы передачи.
Волоконно-оптические система передачи.
Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH.
Оборудование линейных сооружений связи.
Оборудование линейно аппаратного цеха. Трансформаторы. Преобразование электрической энергии.
Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока.
Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Источники вторичного электропитания.
Электроснабжение предприятий связи.
Системы электропитания предприятий связи. Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей.
Оборудование регулирования, коммутации,
распределения и контроля напряжения электропитания. Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи.
Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудования аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передач;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических телефонных станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов;
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудования электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станции АТС;
- устранять повреждение в телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС, линейно – аппаратного цеха ЛАЦ, ВКУ;
- производить проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.2.4
ПК 2.2.5
ПК 2.2.6
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
СД. 03
Проводное вещание:
Физические основы акустики. Формирование и распределение программ звукового вещания.
Системы проводного вещания.
Станции проводного вещания.
Знания:
-основы правил поведения в коллективе;
-принцип определения источника информации необходимой для решения конкретного задания;
-схему узлов и состав аппаратуры станций проводного вещания с централизованным и децентрализованным питанием сети;
-принцип составления технологических карт для трансляционной сети с различным количеством звеньев;
- особенности аппаратуры станций проводного вещания;
- принципы построения аппаратуры станций проводного вещания;
- характеристики основной аппаратуры станций проводного вещания.
- принцип организации передачи дополнительных программ вещания на высокочастотном диапазоне.
- особенности построения трансляционной сети проводного вещания;
- системы сравнения вход- выход в усилительной аппаратуре;
- системы защиты линейных сооружений при различных повреждений на сети;
- принцип дистанционного управления усилительными станциями и подстанциями;
Умения:
-коллективно работать при решении различных проблемных задач;
-работать с технической и справочной литературой;
-определять цепь прохождения электрического сигнала по основным звениям станций, подстанций и линиям проводного вещания;
-определять основные параметры трансляционной сети, аппаратуры проводного вещания;
- читать структурные, функциональные и принципиальные схемы аппаратуры станций;
- анализировать влияние дополнительных устройств аппаратуры на параметры качества аппаратуры;
- работать с аппаратурой станций проводного вещания в соответствии с правилами технической эксплуатации;
- прогнозировать, определять и устранять повреждения в аппаратуре станций проводного вещания.
- контролировать основные режимы работы усилительной аппаратуры, уровня вещательного сигнала по показаниям приборов на лицевой панели аппаратуры;
- определять элементы аппаратуры выходной коммутации, контролирующие состояние радиотрансляционной сети;
- составлять функциональную схему защиты, стативов выходной коммутации при различных режимах магистральных фидерных линий.
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.5.
АП. 02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы:
Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорынының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
- байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
- автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
- цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
- аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
- байланыс кәсіпорнын электрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
- аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
- кабельді енгізу қондырғылар жабдығымен;
- автоматты телефондық станция кросснын жабдықтарын;
- автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
- электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
- электролитті дайындау ережесін;
- аккумуляторлар түрлерін;
- байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
- аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
- байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын;
- жұмыс істеу қағидасын;
- жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
- автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
- телефондық жолдағы бұзылуды жою;
- электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
- автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді еңгізу қондырғыларының металл қалқанын және кабельдерін монтаждауды;
- түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
- техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
- кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.2.8.
АП. 03
Сыммен хабар тарату:
Акустиканың физикалық негіздері. Дыбыстық хабар тарату бағдарламаларының қалыптастыру және бөлу. Сым бойымен хабар тарату жүйелері. Сыммен хабар тарату станциялары.
Білімдер:
- ұжымда жұмыс істей білу ережелерін;
- берілген тапсырманы шешуге қажетті мәлімет көзін анықтау қағидасын;
- хабар тарату станцияларының түйнді сызбаларын және жабдықтар құрамын;
- түрлі бөлімдері бар хабар тарату желілерінің технологиялық картасын құрастыру қағидаларын;
- сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтардың ерекшеліктерін;
- сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтарының құрастыру қағидаларын;
- сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтарының негізгі сипаттамаларын;
- сыммен хабар тарату жүйесінде қосымша бағдарлама тарату;
- сыммен хабар тарату желісінің құрылымдық ерекшеліктерін күшейткіш жабдығындағы кіріс-шығыс салыстыру жүйесін;
- желілердегі түрлі бұзылыс жағдайларындағы қорғау жүйелерін күшейткіш станцияларын қашықтықтан басқару қағидасын;
Іскерліктер:
- түйінді мәселелерді шешу кезінде ұжымдық жұмысты;
- техникалық және мәліметтік құжаттармен жұмыс істеу білуді;
- хабар тарату станцияларының және желілерінің қондырғылар арқылы электр сигналдарының берілетін тізбектерін анықтауды;
- хабар тарату желілерінің негізгі көрсеткіштерін анықтауды;
- станция жабдықтарының электрлік құрылымдық және функционалдық сызбаларын оқуды;
- қосымша жабдықтардың олардың сапалық көрсеткішке әсерін талдауды;
- техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес станциялардағы жабдықтармен жұмыс істеуді;
- станциялардағы жабдықтарда болатын ақауларды анықтап, жөндеуді және талдауды;
- күшейткіш жабдықтардың негізгі жұмыс ережелерін бақылауды;
- радио тарату желілердің жағдайын шығыс коммутация қондырғысының элементтері арқылы анықтауды;
- магистральді фидерлік желілердің түрлі режимдері кезіндегі қорғау тізбегінің функционалдық сызбаларын жасауды;
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.3.1
ПК 2.3.2
ПК 2.3.5
СД. 02
Оборудования станционных и линейных сооружений связи:
Терминалы и принципы преобразования информации.
Коммутационные станции.
Системы коммутации. Основы теории телетрафики.
Оборудование проводного вещания. Оборудование цифровых систем передач.
Волоконно-оптические системы передачи.
Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH.
Оборудование линейных сооружений связи.
Оборудование линейно аппаратного цеха. Трансформаторы.
Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения.
Стабилизация напряжения и тока.
Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи.
Источники вторичного электропитания.
Электроснабжение предприятий связи. Системы электропитания предприятий связи. Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей. Оборудование регулирования, коммутации,
распределения и контроля напряжения электропитания.
Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи.
Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудование аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передачи;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических телефонных станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов;
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудование электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станцийи АТС;
- устранять повреждение в телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС,
линейно – аппаратного цеха
ЛАЦ, ВКУ;
- произвести проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
СД.03
Электроматериаловедение:
Строение вещества. Классификация электроматериалов.
Проводниковые материалы.
Полупроводниковые материалы.
Диэлектрические материалы.
Магнитные материалы.
Материалы для изделия электронной техники.
Знания:
-классификация электроматериалов;
-свойства проводниковых материалов;
-основные электрические и механические параметры материалов;
-способы металлического покрытия;
-проводимость полупроводников способы получения монокристаллических
полупроводников;
-основные электрические свойства диэлектриков;
-отличие друг от друга различных диэлектрических материалов;
-основные свойства материалов применяемых для изготовления корпусов микросхем.
Умения:
-рассчитывать основные показатели диэлектрических материалов;
-производить выбор диэлектрических материалов;
-пользоваться справочной литературой;
-определять выводы микросхем;
-читать условные обозначения микросхем по ГОСТ.
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
ПК 2.3.5
ПК 2.3.6
СД. 04
Охрана труда:
Основные понятия и терминология безопасности труда.
Производственная санитария. Основы электробезопасности.
Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности.
Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях,
линиях связи и проводного вещания.
Меры безопасности при выполнения работ на телефонных станциях.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовления электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умело оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.3.2
ПК 2.3.3
ПК 2.3.4
СД. 00

КҚ 2.3.1.
КҚ 2.3.2.
КҚ 2.3.5.
АП. 02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы:
Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорынының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
- байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
- автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
- цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
- аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
- байланыс кәсіпорнын электрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
- аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
- кабельді еңгізу қондырғылар жабдығымен;
- автоматты телефондық станция кросснын жабдықтарын;
- автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
- электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
- электролитті дайындау ережесін;
- аккумуляторлар түрлерін;
- байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
- аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
- байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын;
- жұмыс істеу қағидасын;
- жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
- автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
- телефондық жолдағы бұзылуды жою;
- электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
- автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді енгізу қондырғыларының металл қалқанын және кабельдерін монтаждауды;
- түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
- техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
- кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.3.4.
КҚ 2.3.5.
КҚ 2.3.6.
АП.03
Электрматериалтану: Заттың құрылымы. Электроматериалдың жіктелуі. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Диэлектрлік материалдар. Магниттік материалдар. Электронды техника өнімдерінің жасауға қажетті материалдар.
Білімдер:
- электроматериалдың жіктелуі;
- өткізгіш материалдардың құрамы;
- материалдардың негізгі электрлік және механикалық параметрлері;
- металдық қаптамалар тәсілдері;
- монокриссталдық жартылай өткізгіштерді алу тәсілдері;
- диэлектрліктердің негізгі электрлік қасиеттері;
- әртүрлі диэлектрлік материалдардың бір бірінен айырмашылығы;
- микросхема қалқанын жасауда қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері.
Іскерліктер:
- диэлектрлік материалдардың негізгі көрсеткіштерін есептеу;
- диэлектрлік материалдарды талдауды жүргізу;
- анықтама оқулықтарды қолдану;
- микросхеманың шығысын анықтау;
- ГОСТ бойынша микросхемалардың шартты белгілерін оқу.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.3.3.
КҚ 2.3.4.
КҚ 2.3.5.
КҚ 2.3.6.
АП. 04
Еңбекті қорғау: Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Қалааралық телефон станцияларында байланыс желілерінде және сымдық хабар таратуда атқарылатын жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелерінің орындалуы. Телефон станцияларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
- еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
- еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
- электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
- электролитты дайындау ережелерін;
- аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
- зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
- дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
- электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.3.2.
КҚ 2.3.3.
КҚ 2.3.4.
АП. 00

Специальные дисциплины: 130704 2 – «Электромонтер станционного
оборудования телефонной связи»
СД. 01
Спецтехнология:
Основы гигиены труда.
Воздушные линии связи. Кабельные линии связи.
Электрические характеристики направляющих систем.
Взаимное влияние между цепями связи и меры защиты.
Внешние влияние и меры защиты.
Волоконно-оптические линии связи.
Надежность кабельных линий связи. Структура построения сетей телекоммуникации.
Тракт телефонной передачи и коммутационные приборы.
Источники электрической энергии. Выпрямительные устройства используемые на предприятиях связи.
Измерительные приборы и оборудование для работ на кабельных и воздушных линиях связи.
Цифровые системы передачи плезехронные цифровые иерархии (PDH).
Активные оптоэлектронные компоненты.
Знания:
- конструкцию области применения кабели различных типов;
- технические характеристики и основные параметры кабели связи;
- методы прокладки и монтаж кабеля связи;
- методы измерения кабели постоянным током и определение место повреждения;
- правила руководства инструкции по эксплуатации кабельных сооружений связи;
- правила ведения технической документации;
- принцип действия основных измерительных приборов и устройств;
- основные методы измерений и примеры их реализации;
- маркировку электрических кабелей;
- маркировку оптических кабелей;
- порядок регулировки ТА;
- порядок разделки конструкций электрические кабелей;
- порядок разделки оптического кабеля;
- конструкцию абонентского устройства;
- порядок монтажа электрических кабелей;
- порядок монтажа оптических кабелей;
- виды повреждений линейных сооружений связи.
Умения:
- определять и устранять повреждения;
-оформлять технический паспорт линий;
- читать маркировку электрических и оптических кабелей российского и зарубежного производства;
- читать марки кабелей международного обозначения;
- ремонтировать ТА;
- производить регулировку контактных пружин;
- установить распределительные коробки;
- установить кабельные вставки;
- произвести зачистку защитного покрова ОВ;
- проводить скол ОВ;
- устанавливать абонентское устройство;
- выполнять монтаж электрических кабелей;
- выполнять монтаж оптических кабелей;
- определять вид повреждений;
- проводить тестовые проверки для обнаружения неисправности;
- проводить регулировку и наладку блоков и узлов оборудования;
- проводить зарядку в шкафах АД;
- устранять повреждения в абонентском устройстве;
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 2.4.1
ПК 2.4.2
ПК 2.4.5
СД. 02
Оборудования станционных и линейных сооружений связи:
Терминалы и принципы преобразования информации. Коммутационные станции.
Системы коммутации. Основы теории телетрафики. Оборудование проводного вещания.
Оборудование цифровых систем передачи. Волоконно-оптические система передачи. Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH. Оборудование линейных сооружений связи. Оборудование линейно аппаратного цеха.
Трансформаторы. Преобразование электрической энергии.
Пульсация выпрямленного напряжения. Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые на  предприятиях связи. Источники вторичного электропитания. Электроснабжение предприятий связи. Системы электропитания предприятий связи.
Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей.
Оборудование регулирования, коммутации,
распределения и контроля напряжения электропитания. Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи. Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудования аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передачи;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов;
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудования электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станций АТС;
- устранять повреждения в телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС, линейно – аппаратного цеха ЛАЦ, ВКУ;
- производить проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
СД. 03
Сети и системы связи: Способы передачи сообщений. Спектры. Модуляция. Цифровые сигналы. Принципы многоканальной передачи.
Цифровые системы передачи. Цифровые иерархии. Линии передачи. Транспортные сети. Информация, сообщение,
сигнал, сети и системы электросвязи. Телефонная связь. Телеграфная связь. Сети ПД. Факсимильная связь. Документальная электросвязь. Обеспечение информационной безопасности в телекоммуникационных системах.
Системы проводного вещания и оповещения.
Знания:
- принципы построения сети связи;
- классификацию линий передач;
- правила техники безопасности при эксплуатации станционного оборудования;
- виды телефонных аппаратов;
- конструкцию телефонных аппаратов;
- виды абоненстких устройств;
- виды повреждений в телефонном аппарате;
Умения:
-работать с технической документацией;
-определять виды повреждения;
-регулировать и устранять повреждения в телефонных аппаратах;
-производить ремонт абонентских устройств;
-производить ремонт телефонных аппаратов;
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПК 2.4.5
ПК 2.4.6
ПК 2.4.7
ПК 2.4.8
СД 04
Охрана труда:
Основные понятия и терминология безопасности труда. Производственная санитария.
Основы электробезопасности.
Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности.
Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях, линиях связи и проводного вещания.
Меры безопасности при выполнения работ на телефонных станциях.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовление электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умела оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.4.2
ПК 2.4.3
ПК 2.4.4
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО. 00
Производственное обучение
ПО. 01
Слесарно-механическая обработка материалов.
Электрорадиокомпоненты.
Контрольно-измерительные приборы.
Пайка электромонтажных соединений. Монтаж стабилизированного выпрямителя.
Монтаж, измерение параметров и настройка усилителя звуковых частот. Монтаж интегральных схем.
Линейные сооружения связи Монтаж электрических кабелей связи.
Монтаж волоконно-оптических кабелей. Коммутационные приборы.
Прокладка кабелей. Станция проводного вещания.
Умения:
- различать на внешний вид основные электро-радиоматериалы;
-различать маркировку электрорадиокомпонентов;
- практически определять номиналы резисторов, конденсаторов в различных способах обозначения;
- выполнять разделку оконцевания, соединения проводов и кабелей;
- выполнять пайку электромонтажных соединений;
- составлять монтажные схемы ВС, усилителя звуковой частоты по принципиальным;
- проверять исправность радиоэлементов;
- выполнить монтаж ВС, усилителя звуковой частоты;
- производить проверку работоспособности, настройку и измерение параметров ВС, усилителя звуковой частоты;
- составлять компоновку электронных радиоэлементов;
- выполнять изготовление печатной платы;
- выполнять соединение микросхем с печатной платы.
- составлять план трассы;
- выполнять вязку проводов и установки опор.
- производить проверку исправности кабелей;
- выполнять сращивания жил;
- выполнять монтаж муфты;
- выполнять монтаж магистральных кабелей;
- выполнять установку и монтаж распределительного оборудования;
- выполнять измерение параметров электрических кабелей и обрабатывать результат измерения.
- производить монтаж оптического кабеля;
- выполнять монтаж оптической муфты, оптических устройств, пассивных оптических компонентов;
- работа с измерительными средствами.
- устранять повреждение на телефонном аппарате;
- пользоваться инструментом для загрузки кабеля трубопровод;
- составлять структурные схемы узлов и станций проводного вещания по приведенным условиям;
- читать структурные, функциональные и принципиальные схемы аппаратуры станций;
- анализировать влияние дополнительных устройств аппаратуры на параметры качества аппаратуры.
Навыки:
- выполнять разные виды электромонтажных работ с помощью ручных инструментов, измерительных приборов при ремонте и настройке электронных устройств;
- лудить и выполнять пайку электромонтажных соединений;
- распаивать однопроволочные и многопроволочные медные провода на лепестках и гребенках.
- снять и оформлять карты сопротивления и напряжения;
- измерять и оформлять некоторые паспортные данные стабилизированного выпрямителя, усилителя звуковой частоты;
- снимать и оформлять карты сопротивлений и напряжений;
- снимать амплитудную характеристику, амплитудно-частотную характеристику;
- определять полосу пропускания.
- измерять сопротивление резисторов и наличие емкости;
- проверять микросхему на работоспособность;
- выполнить пайку элементов на печатной плате;
- проверить работоспособность собранного макета.
- проверки кабели на исправность;
- монтаж муфты, РК и установка распределительного оборудования;
- обслуживание отсека кросса и активного оборудования ШАД.
- обработки результатов измерения;
- сварки ОВ;
- монтаж муфты, панели, полки;
- выполнять измерения параметров оптических линий.
- выполнять монтажа пульс пары;
- чтение принципиальной схемы телефонного аппарата.
- оформление технической документации, паспорта;
- работать с аппаратурой станций ПВ в соответствии с правилами технической эксплуатации;
- прогнозировать, определять и устранять повреждения в аппаратуре станций ПВ.

Арнайы пәндер: 130704 2 – «Телефон байланысының стансалық жабдықтары электромонтері»
АП. 01
Арнаулы технология:
Еңбек гигиенасының негізі. Әуе байланыс желілері. Кабельдік байланыс желісі. Бағытталған жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектерінің арасындағы өзара ықпал және одан қорғану шаралары. Сыртқы ықпал және қорғану шаралары. Оптикалық-талшықты байланыс желісі. Кабельдік байланыс желісінің сенімділігі. Телекоммуникация желісін құрылымын тұрғызу. Телефондық тарату жолы және коммутациялық аспаптар. Электрлік энергия көздері. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзеткіш қондырғылар. Кабельдік және әуе желілерінде жұмыс істеуге қажет жабдықтармен өлшеу аспаптары. Плезеохронды цифрлық иерархия (PDH)цифрлық тарату жүйесі. Активті оптоэлектронды компоненттер.
Білімдер:
- әртүрлі кабельдердің құрылысымен қолдану аймағын;
- байланыс кабельдерінің негізгі параметрлерімен техникалық сипаттамаларын;
- байланыс кабельдерін монтаждаумен төсеу әдістерін;
- кабельдерді тұрақты тоқпен өлшеу әдістерімен бұзылған жерді анықтауды;
- байланыс жүйелі құрылыстарын пайдаланудың нұсқаулық басшылық ережелерін;
- техникалық құжатты жүргізу ережелерін;
- негізгі өлшеу аспаптарымен қондырғылардың жұмыс істеу қағидасын;
- негізгі өлшеу әдістерімен оларды орындау жолдарын.
- электрлік кабельдерді белгілеуді;
- оптикалық кабельдерді белгілеуді;
- телефондық аппаратты реттеу тәртібін.
- электрлік кабельдердің құрылысын талдау тәртібін;
- оптикалық кабельді талдау тәртібін;
- абонентті қондырғының құрылысын;
- электрлік кабельді монтаждау тәртібін;
- оптикалық кабельді монтаждау тәртібін;
- байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстың түрлерін.
- Іскерліктер:
- бұзылуды анықтауды және жоюды;
- желінің техникалық төлқұжатын рәсімдеуді.
- шетелдік және ресей өндірушілерінің электрлік және оптикалық кабельдерін белгілеулерін оқуды;
- халықаралық белгімен берілген кабельдерді оқуды;
- телефондық аппаратты жөндеуді;
- серіппелі контактыны реттеуді;
- бөлгіш қорапты орнатуды;
- кабельдік енгізуді орнатуды;
- оптикалық талшықтың қорғағыш қабатын тазалауды орындауды;
- оптикалық талшықты сындыруды;
- абоненттік қондырғыны орнатуды;
- электрлік кабельді монтаждауды;
- оптикалық кабельді монтаждауды;
- бұзылыс түрлерін анықтауды;
- ақау түрлерін анықтау үшін тестілік тексеру жүргізуді;
- жабдық түйіндерімен блоктарын реттеумен келтіруді;
- абоненттік кіруге рұқсат шкафын зарядтауды;
- абоненттік қондырғыдағы бұзылысты жоюды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 2.4.1.
КҚ 2.4.2.
КҚ 2.4.5.
АП. 02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы: Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорынының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
- байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
- автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
- цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
- аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
- байланыс кәсіпорнын электрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
- аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
- кабельді енгізу қондырғылар жабдығымен;
- автоматты телефондық станция кросснын жабдықтарын;
- автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
- электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
- электролитті дайындау ережесін;
- аккумуляторлар түрлерін;
- байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
- аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
- байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын;
- жұмыс істеу қағидасын;
- жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
- автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
- телефондық жолдағы бұзылуды жою;
- электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
- автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді енгізу қондырғыларының металл қалқанын және кабельдерін монтаждауды;
- түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
- техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
- кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.4.4.
КҚ 2.4.5.
КҚ 2.4.6.
КҚ 2.4.7.
КҚ 2.4.8.
АП. 03
Байланыс желісі және жүйелері: Хабарды тарату тәсілдері. Спектрлер. Модуляция. Цифрлық сигналдар. Көпарналы тарату қағидасы. Цифрлық тарату жүйесі. Цифрлық иерархия. Тарату желілері. Транспорттық желі. Ақпарат, хабар, сигнал, электробайланыс желілерімен жүйелері. Телефондық байланыс. Телеграфтық байланыс. Мәліметтер тарату желілері. Факсимильдік байланыс. Деректі электробайланыс. Телекоммуникация жүйелерінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Сыммен хабар тарату және жария ету жүйелері.
Білімдер:
- байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
- тарату желілерін жіктеуді;
- станциялық жабдықтарды пайдаланудағы
- техникалық қауіпсіздік ережелерін;
- телефондық аппараттық түрлерін;
- телефондық аппараттың құрылысын;
- телефондық қондырғылардың түрлерін;
- телефондық аппараттағы бұзылудың түрлерін;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттармен жұмыс істеуді;
- бұзылудың түрлерін анықтауды;
- телефондық аппараттағы бұзылуды реттеуге және жоюға;
- абоненттік қондырғыда жөндеуді;
- телефондық аппаратты жөндеуді;
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.4.3.
КҚ 2.4.4.
КҚ 2.4.5.
КҚ 2.4.6.
КҚ 2.4.7.
КҚ 2.4.8.
АП 04
Еңбекті қорғау: Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Қалааралық телефон станцияларында байланыс желілерінде және сымдық хабар таратуда атқарылатын жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелерінің орындалуы. Телефон станцияларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
- еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
- еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
- электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
- электролитты дайындау ережелерін;
- аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
- зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
- дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
- электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.4.2.
КҚ 2.4.3.
КҚ 2.4.4.
ӨО және КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО. 00
Өндірістік оқыту
ӨО. 01
Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу. Электрорадиоэлементтер. Бақылау-өлшеу приборлары. Электромонтаждық қосылысты пайкілеу. Стабизицияланған түзеткішті монтаждау. Дыбыстық жиелілік күшейткішін монтаждау, келтіру және параметрлерін өлшеу. Интегралдық сұлбаны монтаждау. Байланыстың желілік жабдықтары. Байланыс электр кабельдерін монтаждау. Шыны-талшықты кабельдерді монтаждау. Коммутациялық приборлар. Кабельді салу. Сым бойымен хабар тарату станциясы.
Іскерліктер:
- негізгі электрорадиоматериалдарды сыртқы түрлерге ажырату;
- электрорадиокомпонентерін белгіленуін ажырату;
- резисторлер, конденсаторлардың түрлі белгілеу жүйесіндегі, олардың ең үлкен мәндерін анықтау;
- кабельдермен сымдарды жалғастыру және дайындауды орындау;
- электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
- принципиалдық схемасы арқылы монтаждық схеманы құрастыру;
- радиоэлементтерінің дұрыстығын тексеру;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің монтажын орындау;
- дыбыстық жиелік күшейткішінің көрсеткішін өлшеу, келтіру және жұмыс істеу қабілетін тексеру;
- электронды радиоэлементтерді тұтастыруды құру;
- баспа платаларды жасауды орындау;
- микросхеманы баспа платамен жалғауды орындау.
- трассаның жоспарын жасау;
- тіреулерді орнату және сымдарды байлауды орындау.
- кабельдің дұрыстығын тексеруді орындау;
- өзекшелерді жалғауды орындау; муфтаны монтаждауды орындау;
- магистральдық кабельдерді монтаждауды орындау;
- бөлгіш жабдықты орнату және монтаждауды орындау;
- электрлік кабельдердің параметрлерін өлшеуді орындау.
- оптикалық кабельді монтаждауды орындау;
- оптикалық муфтаны, оптикалық жабдықтарды, пассивті оптикалық компоненттерді монтаждауды орындау;
- өлшеу құралдарымен жұмыс.
- телефон аппаратындағы ақауларды жөндеу;
- трубопроводқа кабельді орналастыру кезіндегі құралдарды пайдалану;
- берілген жағдайларға байланысты сым бойымен хабар тарататын станциялардың құрылымдық схемасын құрастыру;
- станция аппаратурасының құрылымдық, функционалдық және принципиалдық схемаларын оқу;
- аппаратура көрсеткіштеріне қосымша жабдықтардың әсерін талдау.
Дағдылар:
- электрондық жабдықтарды келтіру және жөндеу кезінде өлшеу приборлары арқылы қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізу;
- электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
- бір сымдық және көп сымдық мыс сымдарды ерту арқылы босату.
- кедергілер және кернеулер карталарын дайындау;
- стабилизацияланған түзеткіштің паспорттық мәліметтерін дайындау.
- дыбыстық жиелік күшейткішінің паспорттық мәліметтерін дайындау;
- амплитудалық сипаттаманы, амплитудалы жиелікті сипаттаманы түсіру;
- өткізу жолағын анықтау.
- резистор кедергілермен сиымдылықты өлшеу;
- микросхеманың жұмыс қабілетін тексеру;
- баспа платада элементтерді дәнекерлеуді орындау;
- жиналған макеттің жұмыс істеу қабілетін тексеру.
- кабельдің дұрыстығын тексеру;
- муфтаны, радиокабельді, бөлгіш жабдықты орнату және монтаждау;
- абоненттік кіруге рұқсат шкафының кросс және активтік жабдықтар бөлігіне күтім көрсету.
- өлшеу қорытындыларын өңдеу;
- оптикалық талшықты пісіру;
- муфтаны, панельді және полкіні монтаждау;
- оптикалық желілердің көрсеткішін өлшеуді орындау.
- қосарланған пульсты монтаждауды орындау;
- телефон аппаратының принципиалды электрлік схемасын оқу.
- техникалық құжаттар толтыру, паспорттау;
- техникалық құжаттар ережесіне сәйкес станция аппаратуралармен жұмыс істеу;
- станция аппаратураларында кездесетін ақауларды анықтап, жөндеуді орындау.

ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
ПК 2.1.5
ПК 2.2.7
ПК 2.2.8
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомление с предприятием.
Примерное содержание работ по преддипломной работе.
Умения:
- выполнять техническое обслуживание систем передачи;
- проводить контрольные и профилактические измерения с помощью измерительных приборов;
- осуществлять тестирование каналов и трактов;
- заменять каналы и тракты;
- анализировать причины повреждения;
- вести эксплуатационно-техническую документацию;
- выполнен и чтение чертежей согласно ЕСКД;
- обеспечение соблюдения правила техники безопасности и охрана труда;
- соблюдение стандартов качества;
- подбор оконечных устройств линейных сооружений;
- применение знаний основ проводного вещания;
- соблюдение правил социальной и профессиональной этики;
- применение знаний рыночной экономики;
- использование персонального компьютера;
- разработка технологических инструкций, карт технологического процесса линейных сооружений электросвязи и проводного вещания;
- контроль безопасности и охрана труда рабочих
- контроль соблюдения технологии выполнения монтажных работ.
Навыки:
- осуществлять техническое обслуживание электропитающих устройств и эксплуатацию ЭПУ в нормальном, аварийном, после аварийном режимах;
- выявлять и устранять повреждения на линии связи;
- выполнять монтаж станционных кабелей и подключение их к стойкам аппаратуры;
- производить измерение параметров линии с помощью измерительного оборудования;
- разработка и внедрение новых монтажных технологий;
- профилактика, техническое обслуживание и ремонт линейных сооружений и телекоммуникационных сетей;
- сварка оптических световодов на автоматических и полуавтоматических приборах;
- наладка и регулировка, ремонт абонентских устройств;
- разработка технологической оснастки телекоммуникационных стоек;
- работа в качестве дублеров технических работников на станции проводного вещания и по эксплуатации линейных сооружений, радиотрансляционной сети.
ПК 2.1.7
ПК 2.1.8
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Обозна-
чение
цикла
Наименование и
основные разделы
дисциплины, практики
Формируемые знания,
умения и навыки
Код
формируе-
мой
компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский язык:
Фонетика. Лексика. Морфология. Развитие профессионального языка. Синтаксис. Стиль делопроизводства.
Знания:
-понятие о языке;
-правила построения предложений, их смысловое содержание;
-лексические и грамматические минимумом для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
-оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами.
БК 1
БК 3
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык:
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика,
фразеологические обороты и термины.
Техника перевода (со словарем)
профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
-лексический и грамматический минимум необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-элементарное умение общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 7
БК 8
ОГД.03
Физическая культура:
Теоретические занятия. Легкая атлетика. Лыжная подготовка. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол.
Футбол. Национальные игры. Туризм.
Знания:
-представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека;
-основы физической культуры и здорового образа жизни.
Умения:
-система умений и навыков, обеспечивающих сохранение и укрепление здоровья,
развитие и совершенствование психофизических способностей,
самоопределение в физической культуре.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология:
Культура и цивилизация. Формы и типы. Наука и культура Казахстана на современном этапе.
Сущность религий и его роль. Происхождений религий и его типы.
Знания:
-сущность категории культуры, памятники материальной и духовной мировой культуры;
-специфика материальной и духовной культуры Казахстана.
Умения:
-определять процессы и явления, происходящие в культурном мире общества, анализировать основные периоды
и материальные основы развития образования науки и искусства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД 02
Основы философии:
Философия и его роль в обществе. Типы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система.
Сознание. Нравственные проблемы философии.
Знания:
-нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе;
-условия формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей природной среды.
Умения:
-определять различия в философских, научных и религиозных картинах мира,
в смысле жизни человека;
-определять роль науки и научного познания, формы и методы социальных и этических проблем,
связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологии.
БК 1
БК 3
БК 5
СЭД. 03
Основы социологии и политологии:
Основы понятия и категории социологии. Личность как субъект и объект общественных отношений.
Социальная структура общества. Социальные конфликты. Основные понятия и категории политологии.
Политическая система. Политические партии и движения.
Знания:
-о социологическом подходе в понимании закономерностей развития и функционирования общества и личности;
-о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-особенности процесса социализации личности, формы регуляции и саморегуляции социального поведения.
Умения:
-определять виды социального движения и других факторов социального изменения и развития;
-определять сущность власти, субъекты политики, политических отношений и процессов;
-определять виды политической системы и политических режимов.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД. 04
Основы экономики:
Экономическая ситуация. Рыночный механизм и принцип его функционирования.
Виды рынков. Инфраструктура рынков.
Предпринимательство. Виды фирм.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-становление и развитие научной экономической теории, ее основные направления.
Умения:
-определять основы микро и макроэкономики;
-определять основу цепи производство-распределение-обмен-потребление;
-анализировать различные типы организаций хозяйства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД 05
Основы права:
Право, понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы.
Всеобщая декларация прав человека. Юридическая ответственность и его виды.
Основные отрасли права. Судебная система.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-правовые нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
-использовать правовые нормы, регламентирующие статус человека и гражданина.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД.01
Делопроизводство на государственном языке:
Объект делопроизводства - документ.
Составление, оформление документов и организация работы с ними.
Регламентирующие законодательные и нормативно-методические акты.
Международные стандарты.
Порядок составления документов, основные требования.
Применение государственных реквизитов при оформлении документов. Тексты документа и их виды.
Организационно – распорядительные документы, их составление и оформление.
Организация и технология делопроизводства.
Номенклатура дел. Формирование и хранение дел.
Знания:
-принципы систематизации документов;
-регламентирующие законодательные и нормативно-методические акты;
-государственные реквизиты, номенклатуру дел, виды бланков.
Умения:
-оформлять организационно-распорядительные документы на государственном языке.
БК 3
БК 6

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.2.8.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіпорынмен танысу. Диплом алдындағы жұмыстың мазмұны.
Іскерліктер:
- тарату жүйелерінің техникалық пайдалануын орындау;
- өлшеу приборлар арқылы бағалау және тексеру өлшеулерін жүргізу;
- каналдармен трактіні тестілеуді орындау;
- каналмен тракталарды алмастыруды орындау;
- ақауларын пайда болу себептерін талдау;
- техникалық құжаттарды дайындау.
- ЕСКД сай сызбаларды орындау және оқу;
- еңбекті қорғауды және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- сапа стандартын сақтау;
- байланыс желісінің ақырғы қондырғыларын таңдап алу;
- сыммен хабарлау негіздері білімін қолдану;
- әлеуметтік және кәсіби этика ережелерін сақтау;
- нарық экономикасы білімін қолдану;
- жеке компьютерді қолдана білу;
- технологиялық нұсқауларды, электр байланысы жүйелі құрлыстары мен сымдық тарату жүйелер процесінің технологиялық карталарын әзірлеу;
- жұмысшылардың еңбек жағдайы қауіпсіздігін бақылау;
- монтаждау процесінің технологиясын сақтауды бақылау.
Дағдылар:
- электрмен қоректендіру жабдықтарын техникалық пайдалануды орындау;
- байланыс желісіндегі ақауларды анықтау және жөндеу;
- станциялық кабельдерді монтаждауды орындау;
- өлшеу жабдықтары арқылы желілер көрсеткіштерін өлшеу.
- монтаждау процесінің жаңа технологиясын әзірлеу және енгізу;
- желілік қондырғылармен телекоммуникациялық желілерді жөндеу, техникалық қызмет көрсету мен алдын-ала жөндеуден өткізу;
- оптикалық жарық өткізгіштерді автоматты және жартылай автоматты аспаппен пісіру;
- абоненттік жабдықтарды жөндеу және келтіру;
- телекоммуникациялық тұғырлардың технологиялық қамтылуынын әзірлемесі;
- сым бойымен хабар тарату станцияларының техникалық қызметкерлерінің дублері ретінде жұмыс істеу.
КҚ 2.1.7.
КҚ 2.1.8.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің
индексі
(пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіби қазақ тілі:
Фонетика. Лексика. Морфология. Кәсіби тілді дамыту. Синтаксис. Іс жүргізудің стилі.
Білімдер:
- тіл туралы түсінік;
- сөйлем құрастырудың ережесі және олардың мағыналық мазмұны;
- кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- ақпаратты тыңдау, конспектілеу және реферат жасау;
- халықаралық стандартқа сай іскерлік қағаздарды жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
ЖГП.02
Кәсіби шетел тілі:
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі, кәсіби лексика, фразеологиялық айналым және терминдер. Кәсіпке негізделген текстердің аударма техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
- кәсіби бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
- шет тілде қарапайым сөйлесуді білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП.03
Дене тәрбиесі:
Теориялық сабақ. Жеңіл атлетика. Шаңғыға дайындық. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Ұлттық ойындар. Туризм.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік, кәсіби, жалпы мәдениеттік дамуындағы дене тәрбие мәдениеттің орны;
- дене тәрбие мәдениетімен салауатты өмір сүру негізі.
Іскерліктер:
- дене тәрбиесінде денсаулықты шынықтыру, оңалту және психофизиологиялық мүмкіншіліктерді дамытуды білу және дағдыландыру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ӘЭП.00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану:
Мәдениет және өркениет. Кескіні және түрі. Қазіргі кездегі Қазақстанның мәдениетімен ғылым. Діннің мәні және оның орны. Діннің пайда болуы және оның түрлері.
Білімдер:
- мәдениет түрлерінің мәні, дүниежүзілік мәдениеттердің материалдық және рухани ескерткіштері;
- Қазақстанның материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігі.
Іскерліктер:
- қоғамның мәдениетінде өтіп жатқан құбылыстарды анықтау, өнермен ғылымның материалдық негізімен даму кезеңдеріне сараптама жасау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері:
Философия және оның қоғамдағы орны. Түрлері. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғам өзін-өзі дамитын жүйе тәріздес. Ой-пікір. Философияның өнегелі мәселесі.
Білімдер:
- қоғамдағы адамдардың арасындағы өнегелі қатынастарды реттеу нормалары;
- тұлғаның қалыптасу шарттары, бостандығы және өмірді, мәдениетті, қоршаған табиғи ортаны сақтауға жауапкершілігі.
Іскерліктер:
- адам өмірінде философиялық, ғылыми және діни көзқарастың ерекшеліктері;
- ғылымның және ғылыми көзқарастың орны, әлеуметтік және этикалық мәселелердің түрлерімен әдістерінің техниканың және технологияның дамуына байланысты қолданылуы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері:
Әлеуметтанудың түрлері негізгі түсініктері. Тұлға қоғамдық қатынастың субъектісімен нысанасы. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік қақтығыстар. Саясаттың түрлерімен негізгі түсініктері. Саясаттану жүйесі. Саяси партияларымен қозғалыстар.
Білімдер:
- қоғаммен тұлғаның даму және жұмыс істеу заңдылығына әлеуметтік түсінік беру;
- әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік қарым-қатынас туралы;
- тұлғаның әлеуметтік құбылысқа қатысу ерекшелігі, реттелу және әлеуметтік қимылдың өз-өзінен реттелу түрлері.
Іскерліктер:
- әлеуметтік қозғалыстың түрлерін және әлеуметтік өзгерістермен дамудың өзге факторларын анықтау;
- биліктің мәні, саясаттың субъектісі, саяси қатынастарымен құбылыстарды анықтау;
- саяси жүйелерімен саяси тәртіптерінің түрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 04
Экономика негіздері:
Экономикалық жағдай. Нарықтық механизм және оның жұмыс істеу қағидасы. Нарық түрлері. Нарықтың инфрақұрылымы. Кәсіпкерлік. Фирма түрлері.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы жағдайы;
- ғылыми экономика теориясының қалыптасуымен дамуы, оның негізгі бағыттары.
Іскерліктер:
- микро және макроэкономика негіздерін анықтауға;
- өндіріс-бөлу-айырбастау-тұтыну тізбегінің негізін анықтауды;
- әртүрлі шаруашылықты ұйымдастырудың сараптама жасауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері:
Құқық, түсінік, жүйе, көзі. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйелердің ядросы. Адамның құқығының дүниежүзілік декларациясы. Заңдылық жауапкершілік және оның түрлері.Құқықтың негізгі салалары. Сот жүйесі.
Білімдер:
- адамның және азаматтың құқығымен бостандығы, олардың жүзеге асу механизмдері;
- кәсіби қызметтегі құқықтық өнегелі-этикалық нормалар.
Іскерліктер:
- адамның және азаматтың статусын реттейтін құқықтық нормаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП.01
Мемлекеттік тілде іс қағаздар жүргізу:
Іс қағаз жүргізу нысанасы – құжат. Құжаттарды жасау, құрастыру және олармен жұмыс істеуді ұйымдастыру. Реттеуші-заңдылық және нормативті-әдістемелі актілер. Халықаралық стандарттар. Құжаттарды құрастыру тәртібі мен оларға қойылатын негізгі талаптар. Құжаттарды жасауда мемлекеттік реквизиттерді қолдану. Құжат мәтіндері мен олардың түрлері. Ұйымдастыру-тарату құжаттары, оларды құрастыру және жасау. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыруы және технологиясы. Іс номенклатурасы. Істерді құрастыру және сақтау.
Білімдер:
- құжаттарды жүйелеу қағидасы;
- регламентті заңдылық және нормативті-әдістемелік актілер;
- мемлекеттік реквизиттер, іс номенклатурасы, бланкілер түрі.
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде ұйымдастыру-тарату құжаттарын жасау.
БҚ 3
БҚ 6

ПК 3.5.2
ОПД.02
Техническое черчение:
Методы, нормы и правила чтения, составления конструкторских документов.
Правила выполнения электрических схем.
Правила выполнения курсовых и дипломных проектов.
Знания:
-требования, которые предъявляются к документу, реквизиты, их оформление;
-основные сведения по оформлению чертежей согласно ГОСТ;
-методы проецирования комплексных чертежей несложной модели и построения аксонометрии.
Умения:
-вычерчивания контуров технических деталей;
-вычерчивания электрических принципиальных схем установок и устройств.
БК 1
БК 3
БК 6
ПК 3.5.3
ОПД.03
Электротехника:
Основы электростатики. Электрические цепи постоянного тока. Расчет электрических цепей постоянного тока.
Магнитное поле. Электромагнитная индукция. Неразветвленные и разветвленные цепи переменного тока.
Символический метод расчета цепей переменного тока. Трехфазные цепи. Переходные процессы.
Знания:
-основные законы электростатики;
-основные методы расчета электрических цепей;
-определение электромагнитного поля;
-основного закона электромагнитной индукции;
-символический метод расчета цепей переменного тока.
Умения:
-сборка электрической цепи для исследования;
-снятия показаний измерительных приборов для определения параметров электрических цепей;
-применение символического метода расчета;
-анализ переходных процессов в электрические цепи.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.5.1
ПК 3.5.8
ОПД.04
Основы стандартизации и технической документации:
Государственная система стандартизации. ГСС. Единая система конструкторской документации ЕСКД.
Конструкторские документы на изделия микроэлектроники.
Система проектной документации для строительства – СПДС.
Стандарты систем автоматизированного проектирования – САПР.
Единая система стандартов автоматизированных систем управления – ЕСС АСУ. Единая система программной документации – ЕСПД.
Единая система стандартов приборостроения – ЕСПП.
Графическое оформление курсовых и дипломных проектов.
Знания:
- о категориях и видах стандартов;
- о классификациях и обозначениях государственных стандартов;
- о структурах и требованиях ЕСКД, СПДС, САПР, ЕСС АСУ, ЕСПД, ЕСПП;
- о составах и содержаниях технической документации на изделия микроэлектроники;
- о требованиях к графическому оформлению курсовых и дипломных проектов;
Умения:
- оформлять техническую документацию согласно требований ГОСТ;
- пользоваться указателем государственных стандартов;
- выполнять структурные, принципиальные схемы радиоэлектронной аппаратуры на дискретной и интегральной элементной базе;
- читать конструкторские чертежи на микросборки, блоки и узлы и механизмы радиоэлектронной аппаратуры.
БК 6
БК 7

КҚ 3.5.2.
ЖКП.02
Техникалық сызу:
Құраушы құжаттарды жасау, оқу, ережелермен нормалар әдістері. Электрлік сұлбаларды орындау ережелері. Курстық және дипломдық жобаларды жасау ережелері.
Білімдер:
- құжаттарға, реквизиттерге және оларды құрастыруға қойылатын талаптар;
- ГОСТ сай сызбаларды жасаудың негізгі мәліметтері; - күрделі емес модельдердің кешенді сызбаларын түсіру әдістерімен аксонометрияны тұрғызу.
Іскерліктер:
- техникалық бөлшектердің кескінін сызу;
- қондырғылармен құрылғылардың электрлік принципиалдық сұлбаларын сызу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6
КҚ 3.5.3.
ЖКП.03
Электротехника:
Электростатика негіздері. Тұрақты тоқтың электрлік тізбектері. Тұрақты тоқ электрлік тізбектерін есептеу. Магниттік өріс. Электромагниттік индукция. Айнымалы тоқтың тармақталмаған және тармақталған тізбектері. Айнымалы тоқ тізбектерін символдық әдіспен есептеу. Үш фазалық тізбек. Ауыспалы құбылыс.
Білімдер:
- электростатиканың негізгі заңдары;
- электрлік тізбектерді есептеудің негізгі әдістері;
- электромагниттік өрісті анықтау;
- электромагниттік индукцияның негізгі заңы;
- айнымалы тоқ тізбегін есептеудің символдық әдісі.
Іскерліктер:
- зерттеуге электрлік тізбектерді жинау;
- электрлік тізбектердің параметрлерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін түсіру;
- есептеуде символдық әдісті қолдану;
- электрлік тізбектегі ауыспалы құбылысты сараптау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.8.
ЖКП.04
Стандарттау және техникалық құжаттау негіздері:
ГСС Мемлекеттік стандарттау жүйесі. ЕСКД Құрастыру құжаттарының бірдей жүйесі. Микроэлектроника заттарының құрастыру құжаттары. СПДС Құрылысқа қажетті жобалау құжаттарының жүйесі. САПР Автоматты жобалау жүйесінің стандарттары. ЕСС АСУ Автоматтандырылған басқару жүйелерінің бірдей стандарттар жүйесі. ЕСПД Бағдарламалық құжаттардың бірдей жүйесі. ЕСПП Аспаптар жасау стандарттарының бірдей жүйесі. Курстық және дипломдық жобалауды графикалық түрде орындау.
Білімдер:
- стандарттардың түрлері;
- мемлекеттік стандарттардың жіктелуімен белгіленуі;
- ЕСКД, СПДС, САПР, ЕСС АСУ, ЕСПД, ЕСПП құрылымымен оларға қойылатын талаптар;
- микроэлектроника бұйымдарының техникалық құжаттарының мазмұнымен құрамы;
- курстық және дипломдық жобаларды графикалық түрде орындауға қойылатын талаптар;
Іскерліктер:
- ГОСТ талабына сәйкес техникалық құжаттарды орындау;
- мемлекеттік стандарт көрсеткіштерін қолдану;
- радиоэлектроника аппаратураларының құрылымдық және принципиалдық сұлбаларын дискреттік және интегралдық элементтер базасында орындау;
- радиоэлектроника аппаратурасының механизмдерін, түйіндерін, блоктарын кішігірім жиынының құрастыру сызбаларын оқу.
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.5.3
ОПД.05
Материаловедение:
Строение вещества.
Классификация электроматериалов.
Проводниковые материалы. Полупроводниковые материалы. Диэлектрические материалы.
Магнитные материалы. Материалы для изделия электронной техники.
Знания:
-классификация электроматериалов;
-свойства проводниковых материалов;
-основные электрические и механические параметры материалов;
-способы металлического покрытия;
-проводимость полупроводников способы получения монокристаллических полупроводников;
-основные электрические свойства диэлектриков;
-отличие друг от друга различных диэлектрических материалов;
-основные свойства материалов применяемых для изготовления корпусов микросхем.
Умения:
-рассчитывать основные показатели диэлектрических материалов;
-производить выбор диэлектрических материалов;
-пользоваться справочной литературой;
-определять выводы микросхем;
-читать условные обозначения микросхем по ГОСТ.
БК 3
БК 4
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.4
ОПД.06
Электронные приборы и схемотехника:
Электропроводность полупроводников. Полупроводниковые приборы.
Биполярные транзисторы.
Полевые транзисторы. Интегральные микросхемы.
Тиристоры. Электронные лампы. Ионные приборы.
Фотоэлектронные приборы. Шумы и надежность электронных приборов.
Усиление. Работа усилительного элемента с нагрузкой. Основные параметры и характеристики усилителя.
Обратная связь и ее влияние на показатели усилителя. Общие принципы построения схем и работа электронных усилителей.
Каскады предварительного усиления.
Оконечные и предоконечные каскады.
Особенности построения схем и работы многокаскадных усилителей.
Усилители постоянного тока. Микроэлектронные приборы и усилители.
Знания:
-об устройствах и физических процессах, происходящих в электронных приборах;
-о способах управления потоком заряженных частиц в приборах;
-об основных параметрах приборов и их анализ;
-о специфике особенности каждого прибора;
-о принципах построения схем различных усилительных каскадов;
-о назначении и работе всех элементов схем усилительных каскадов;
-о зависимости показателей и характеристик усилителей от параметров элементов схемы.
Умения:
-снимать характеристики приборов и определять по ним параметры;
-работать со справочниками по электронным приборам;
-составлять и читать различные схемы усилителей;
-производить расчеты основных типов усилительных каскадов;
-производить практические исследования различных схем усилителей.
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.5.8
ОПД.07
Источники питания:
Трехфазные электрические системы и трансформаторы.
Электрические машины. Химические источники тока и непосредственные преобразователи энергии.
Преобразование электрической энергии. Пульсации напряжение и сглаживающие фильтры.
Стабилизация напряжения и тока. Источники вторичного электропитания.
Защита источников электропитание от помех и перегрузок.
Знания:
- о трехфазных электрических системах и трансформаторах;
- об устройстве и принципах работы электрических машин постоянного и переменного тока;
- о химических источниках тока и непосредственных преобразователях энергии;
- о преобразователях электрической энергии, выпрямителях, инверторах;
- о стабилизаторах напряжения и тока;
- о мерах защиты источников электропитания от помех и перегрузок.
Умения:
- выполнить расчет параметров трансформаторов, основных узлов выпрямителей;
- обеспечивать эксплуатацию химических источников электропитания;
- обеспечивать эксплуатацию источников вторичного электропитания;
- обеспечивать эксплуатацию электрических машин постоянного и переменного тока.
БК 2
БК 7
БК 8

КҚ 3.5.3.
ЖКП.05
Материалтану:
Заттың құрылымы. Электроматериалдың жіктелуі. Өткізгіш материалдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Диэлектрлік материалдар. Магниттік материалдар. Электронды техника өнімдерінің жасауға қажетті материалдар.
Білімдер:
- электроматериалдың жіктелуі;
- өткізгіш материалдардың құрамы;
- материалдардың негізгі электрлік және механикалық параметрлері;
- металдық қаптамалар тәсілдері;
- монокриссталдық жартылай өткізгіштерді алу тәсілдері;
- диэлектрліктердің негізгі электрлік қасиеттері;
- әртүрлі диэлектрлік материалдардың бір бірінен айырмашылығы;
- микросхема қалқанын жасауда қолданылатын материалдардың негізгі қасиеттері.
Іскерліктер:
- диэлектрлік материалдардың негізгі көрсеткіштерін есептеу;
- диэлектрлік материалдарды талдауды жүргізу;
- анықтама оқулықтарды қолдану;
- микросхеманың шығысын анықтау;
- ГОСТ бойынша микросхемалардың шартты белгілерін оқу.
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.4.
ЖКП.06
Схемотехника және электронды құрылғылар:
Жартылай өткізгіштің электр өтімділігі. Жартылай өткізгішті аспаптар. Биполярлық транзисторлер. Өрістік транзисторлер. Интегралдық микросхемалар. Тиристорлер. Электрондық лампалар. Иондық аспаптар. Фотоэлектронды аспаптар. Электрондық аспаптардағы шуыл мен сенімділік. Күшейту. Күшейту элементінің жүктемемен жұмысы. Күшейткіштердің парамтерлерімен сипаттамалары. Кері байланыс және кері байланыстың күшейткіш көрсеткішіне ықпалы. Электронды күшейткіштердің сұлбасывн тұрғызудың жалпы қағидасы және жұмысы. Алдын-ала күшейту сатысы. Ақырғы және соңғының алдындағы саты. Көпсатылы күшейткіштің сұлбасын тұрғызу ерекшелігі және жұмысы. Тұрақты тоқ күшейткіштері. Микроэлектроника аспаптары және күшейткіштері.
Білімдер:
- электронды аспаптардың құрылымы және олардағы физикалық құбылыстар;
- аспаптардағы зарядталған бөлшектер ағынын басқару тәсілдері;
- аспаптардың негізгі параметрлер және оларға сараптама жасау;
- әртүрлі күшейту сатыларының сұлбаларын тұрғызу қағидасы;
- күшейту сатыларының сұлбаларындағы элементтердің қажеттілігі;
- күшейткіштердің көрсеткіштерімен сипаттамаларының сұлбадағы элементтердің параметрлеріне тәуелділігі.
Іскерліктер:
- аспаптардың сипаттамаларын түсіру және олармен параметрлерін анықтау;
- электрондық аспаптар анықтамаларымен жұмыс істеу;
- күшейткіштердің әртүрлі сұлбаларын құрастыру және оқу;
- негізгі күшейткіш сатыларын есептеуді жүргізу;
- іс жүзінде әртүрлі күшейткіш сұлбаларын зерттеу.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.5.8.
ЖКП.07
Қорек көзі:
Үшфазалық электрлік жүйелер және трансформаторлар. Электрлік машиналар. Химиялық тоқ көздері және энергияны тікелей түрлендіргіштер. Электрлік энергияны түрлендіру. Кернеулердің пульсациясы және тегістеуші сүзгілер. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Екінші электрлік қоректендіру көздері. Қоректендіру көздерін бөгеумен аса жүктелуден қорғау.
Білімдер:
- үшфазалы электрлік жүйелермен трансформаторлар туралы;
- айнымалы және тұрақты тоқ электрлік машиналарының құрылымымен жұмыс істеу қағидасы туралы;
- химиялық тоқ көздерімен энергияны тікелей түрлендіргіштер туралы;
- электрэнергиясын түрлендіргіштер, түзеткіштер, инвенторлар туралы;
- тоқпен кернеу түзеткіштер туралы;
- қорек көздерін бөгеуден аса жүктеуден қорғау шаралар туралы.
Іскерліктер:
- түзеткіштердің негізгі түйіндерін, транформаторлардың параметрлерін есептеуді орындау;
- химиялық қорек көздерін пайдалануды қамтамасыз ету;
- екінші электрлік қорек көздерін пайдалануды қамтамасыз ету;
- айнымалы және тұрақты тоқ электрлік машиналарын пайдалануды қамтамасыз ету.
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
ОПД.08
Цифровые устройства и микропроцессорные системы:
Комбинационные последовательные ЦУ.
Системы управления процессора. Микропроцессоры.
Средства отладки программ. Диагностика микропроцессорных устройств.
Микропроцессорные устройства в системах передачи и обработки сигналов.
Знания:
принцип функционирования основных устройств микропроцессорной систем;
- об основных устройствах микропроцессорной системы, способов адресаций, способы задания форматов команд.
Умения:
- составлять линейные, циклические, программы из под программы на языке Ассамблер, использовать форматы команд программ;
- производить составленные программы на УМК.
БК 7
БК 8
ПК 3.6.1
ПК 3.6.5
ОПД.09
Импульсная техника:
Основы импульсной и цифровой техники.
Комбинационные цифровые устройства. Последовательные цифровые устройства. Генераторы прямоугольных импульсов.
Знания:
- об импульсных и цифровых сигналов, разновидностей цифровых устройств, способы синтеза цифровых устройств на логических элементах, счисления кодов;
- об назначении наиболее распространенных цифровых устройств комбинационного типа; о назначении цифровых устройств последовательного типа, о назначении мультивибратов и блокинг-генераторов.
- логические элементы, маркировка, структура и тип логики микросхем, основные параметры микросхем, принцип функционирования и основы структур комбинационных цифровых устройств, последовательных цифровых устройств, мультивибраторов и блокинг-генераторов.
Умения:
- расшифровать маркировку микросхем, выполнить синтез цифровых устройств с помощью логических элементов, анализировать работу цифровых устройств.
- знать метод Вейча используя карты Карно минимизировать логические функции, любую логическую схему реализовать практически на микросхемах.
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 3.6.4
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ОПД.10
Основы рыночной экономики:
Основы рыночной экономики. Основы предпринимательской деятельности.
Связь – отрасль экономики государства.
Организация плановой работы на предприятиях. Планирование объема работ.
Качество работы на предприятиях. Доходы предприятий. Производственные фонды.
Трудовые ресурсы предприятия. Себестоимость доходов (продукции) на предприятиях.
Чистый доход и рентабельность предприятия. Эффективность капитальных вложений. Организация финансовой работы на предприятии.
Знания:
-рыночные теории, модели рынка, его социально-экономическое содержание;
-рыночные и государственные механизмы регулирования экономики;
-формы предпринимательской деятельности в Республике Казахстан;
-особенности организации производственных процессов предприятий;
-специфику расчета показателя объема работ на предприятиях;
-систему показателей качества продукции;
-особенности производственных фондов.
Умения:
-определять факторы изменения спроса и предложения;
-производить расчет по определению доли участников деятельности и дивидентов;
-рассчитывать показатели объема работ на предприятиях;
-производить расчет показателей и производить оценку качества работы;
-производить расчеты показателей использования основных фондов (ОФ), среднегодовой стоимости ОФ, амортизационных отчислений, делать анализ.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8

КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
ЖКП.08
Цифрлық құрылғылар және микропроцессорлық жүйелері: Цифрлық құрылғылардың комбинациялық тізбектері. Процессорды басқару жүйелері. Микропроцессорлар. Программаны өңдеу құралдары. Микропроцессорлық құрылғыларға диагностика жасау. Мигналдарды тарату және өңдеу жүйелеріндегі микропроцессорлық құрылғылар.
Білімдер:
- микропрофессорлық жүйелердегі негізгі құрылғылардың жұмысы;
- микропроцессорлық жүйелердегі негізгі құрылғылардың адрестеу тәсілі, формат тапсырыстарын ұйымдастырылуы, команда беруі.
Іскерліктер:
- Ассамблер тілінде желілік, циклдік бағдарламалар жасау, команда бағдарламаларын қолдану;
- УМК бағдарламаларда құрастыруды жүргізу.
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.5.
ЖКП.09
Импульсті техника: Импульстік және цифрлық техника негіздері. Комбинациялық цифрлық құрылғылар. Тізбектелген цифрлық құрылғылар. Тікбұрышты импульсті генераторлар.
Білімдер:
- импульсті және цифрлық сигналдар, цифрлық құрылғылар түрлері, логикалық элементтердегі цифрлық құрылғыларды синтездеу тәсілі, кодтарды есептеу;
- көптараған комбинациялық типті цифрлық құрылғының қажеттілігі, тізбектелген цифрлық құрылғының қажеттілігі, мультивибратормен блокинг-генераторлардың қажеттілігі.
- логикалық элементтер, маркировка, микросхеманың құрылымдық және типтік логикасы, негізгі параметрлері, жұмысы және комбинациялық цифрлық қондырғының құрылымы, тізбектелген цифрлық қондырғының, мультивибратордың және блокинг-генератордың құрылымы.
Іскерліктер:
микросхеманың маркасын шешу, логикалық элементтер көмегімен цифрлық қондырғыларды синтезді орындау, цифрлық қондырғылар жұмысына сараптама жасау.
Вейча әдісімен Карно картасын қолданып, логикалық функцияларды құрастыру, кезкелген логикалық сұлбаны микросхемамен келтіру.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 3.6.4
КҚ 3.6.5.
КҚ 3.6.6.
ЖКП.10
Нарықтық экономика негіздері:
Кәсіптік қызмет негізі. Байланыс – мемлекеттің экономика саласы. Кәсіпорында жоспарлы жұмысты ұйымдастыру. Жұмыс көлемін жоспарлау. Кәсіпорындағы жұмыс сапасы. Кәсіпорынның пайдасы. Өндіріс қоры. Кәсіпорынның еңбектік қоры. Кәсіпорындағы пайданың (өнімнің) өзіндік құны. Таза пайдамен кәсіпорынның тиімділігі. Жұмсалған қаржының тиімділігі. Кәсіпорында қаржылық жұмысты ұйымдастыру.
Білімдер:
- нарықтық теория, нарықтық модель, оның әлеуметтік-экономикалық мазмұны;
- экономиканы басқарудың нарықтық және мемлекеттік механизмдері;
- Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлер қызметінің түрлері;
- кәсіпорынның өндірістік қызметін ұйымдастырудың ерекшеліктері;
- кәсіпорында жұмыс көлемінің көрсеткіштерінің есептеудің ерекшелігі;
- өнімнің сапа көрсеткіштерінің жүйелері;
- өндірістік қор ерекшеліктері.
Іскерліктер:
- сұраныспен ұсыныстарды өзгеру факторлерін анықтау;
- қызмет мүшелерімен дивидентердің мөлшерін анықтаудың есебін жүргізу;
- кәсіпорындағы жұмыс көлемінің көрсеткіштерін есептеу;
- көрсеткіштерді есептеу және сапаға баға беру;
- негізгі қорды қолдану көрсеткіштерін, негізгі қордың орташа жылдық құнын, амортизацияға бөлінген қорды есептеу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ОПД. 11
Охрана труда:
Основные понятия и терминология безопасности труда. Производственная санитария. Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности. Меры безопасности при выполнении работ на междугородних телефонных станциях, линиях связи и проводного вещания. Меры безопасности при выполнения работ на телефонных станциях.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовления электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умело оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.3
ПК 3.6.5
ОПД 12
Основы информатизации:
Арифметические основы ЭВМ. Архитектура персонального компьютера.
Информационное оборудование.
Программное обеспечение ЭВМ. Графический редактор.
Электронные таблицы. Компьютерные сети.
Элементы программирования.
Знания:
-способы обработки информации;
-виды операционных систем;
-оформление графиков;
-использование графических редакторов;
-назначение и применение программы EXEL;
-понятие базы данных способы построения сетей;
-назначение электронных почты.
Умения:
-сохранять информацию на машинных носителях;
-подключать периферийные устройства;
-применять инструменты графических редакторов;
-выводить на печать;
-запускать программы;
-выводить документы на печать.
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.6.4
ПК 3.6.6
ПК 3.6.10
ОПД 13
Автоматическая коммутация:
Тракт телефонной передачи.
Структура и принцип действия телефонных аппаратов различных систем.
Коммутационные приборы.
Структура коммутационной станции. Основы построения трактов электронных АТС.
Принципы построения цифровых систем коммутации.
Построение цифровых коммутационных полей, интерфейсов аналоговых и цифровых линий, алгоритмы установления соединения. Основные технические данные ЭАТС S-12, 5ESS, DX-200, DRX, DMS.
Общие принципы построения электронной управляющей системы узлов коммутации. Основы построения централизованных ЭУС квазиэлектронных узлов коммутации.
Знания:
-структуру тракта телефонной передачи;
-принципиальные схемы телефонных аппаратов;
-принципы построения АТС, их коммутационных полей и управляющих устройств;
-структурные схемы АТС разного типа и алгоритмы обслуживания различных видов соединений.
Умения:
-находить и устранять повреждения в телефонных аппаратах;
-читать принципиальные схемы;
-определять последовательность работы основных узлов электронных и цифровых АТС.
БК 1
БК 4
БК 5

КҚ 3.6.8.
КҚ 3.6.9.
ЖКП 11
Еңбекті қорғау: Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Қалааралық телефон станцияларында байланыс желілерінде және сымдық хабар таратуда атқарылатын жұмыстар кезінде қауіпсіздік ережелерінің орындалуы. Телефон станцияларында жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
- еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
- еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
- электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
- электролитты дайындау ережелерін;
- аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
- зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
- дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
- электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.5.
ЖКП 12
Информатизация негіздері: ЭВМ арифметикалық негіздері. Дербес компьютердің архитектурасы. Ақпараттық жабдық. ЭВМ бағдарламамен қамтамасыз ету. Графикалық редактор. Электрондық кесте. Компьютерлік желі. Бағдарламалау элементтері.
Білімдер:
- ақпаратты өңдеу тәсілдері;
- операциялық жүйе түрлері;
- графикті жасау;
- графиктік редакторларды қолдану;
- EXEL бағдарламасының қажеттілігімен қолданылуы;
- мәліметтер базасының түсінігі, желіні құрастыру тәсілі.;
- электронды поштаның қажеттілігі.
Іскерліктер:
- машинаның тасушысында ақпаратты сақтау;
- периферийлік қондырғыны қосу;
- графикалық редактор құралын қолдану;
- баспаға шығару;
- бағдарламаны қосу;
- құжаттарды баспаға шығару.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.6.4.
КҚ 3.6.6.
КҚ3.6.10.
ЖКП 13
Автоматты коммутация: Телефондық тарату жолы. Әртүрлі жүйедегі телефондық аппараттардың құрылымымен жұмыс істеу қағидасы. Коммутациялық аспаптар. Коммутациялық станциялардың құрылымы. Электронды станциялардың жол трактілерін тұрғызу негізі. Цифрлық коммутация жүйелерін тұрғызу қағидасы. Цифрлық және аналогты желі интерфейстерінің цифрлық коммутация өрістерін тұрғызу, жалғау алгоритмін жасау. ЭАТС S-12, 5ESS, DX-200, DRX, DMS негізгі техникалық мәліметтер.
Коммутация түйіндерін басқаратын электрондық жүйелерді тұрғызу қағидасы. Орталықтандырылған квазиэлектронды коммутация түйіндерін тұрғызу негізі.
Білімдер:
- телефондық тарату жолының құрылымы;
- телефондық аппараттарының принципиалдық сұлбасы;
- АТС және олардың коммутациялық өрістермен басқару қондырғыларын құру қағидасы;
- әртүрлі АТС құрылымдық сұлбасы және әртүрлі жалғауларды күтудің алгоритмі.
Іскерліктер:
- телефондық аппараттардағы бұзылуларды табу және жою;
- принципиалды сұлбаларды оқу;
- цифрлық және электронның АТС негізгі түйіндерінің жұмыс істеу тәртібін анықтау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 5

ПК 3.6.1
ПК 3.6.10
СД. 00
Специальные дисциплины: 130705 3 – «Техник»
СД.01
Спецтехнология:
Основы гигиены труда. Воздушные линии связи. Кабельные линий связи.
Электрические характеристики направляющих систем.
Взаимное влияние между цепями связи и меры защиты. Внешние влияние и меры защиты. Волоконно-оптические линий связи. Надежность кабельных линий связи. Структура построения сетей телекоммуникации. Тракт телефонной передачи и коммутационные приборы. Источники электрической энергии. Выпрямительные устройства используемые на предприятиях связи. Измерительные приборы и оборудование для работ на кабельных и воздушных линий связи. Цифровые системы передачи плезехронные цифровые иерархии (PDH). Активные оптоэлектронные компоненты.
Знания:
- конструкцию области применения кабели различных типов;
- технические характеристики и основные параметры кабели связи;
- методы прокладки и монтаж кабели связи;
- методы измерения кабели постоянным током и определение места повреждения;
- правила руководства инструкции по эксплуатации кабельных сооружений связи;
- правила введения технической документации;
- принцип действия основных измерительных приборов и устройств;
- основные методы измерений и примеры их реализации;
- маркировку электрических кабелей;
- маркировку оптические кабелей;
- порядок регулировки ТА;
- порядок разделки конструкций электрические кабелей;
- порядок разделки оптического кабеля;
- конструкцию абонентского устройство;
- порядок монтажа электрических кабелей;
- порядок монтажа оптических кабелей;
- виды повреждений линейных сооружений связи.
Умения:
- определять и устранять повреждения;
- оформлять технический паспорт линий;
- читать маркировку электрических и оптических кабелей российского и зарубежного производства;
- читать марки кабелей международного обозначения;
- ремонтировать ТА;
- производить регулировку контактных пружин;
- установливать распределительные коробки;
- установливать кабельные вставки;
- производить зачистку защитного покрова ОВ;
- проводить скол ОВ;
- устанавливать абонентское устройства;
- выполнять монтаж электрических кабелей;
- выполнять монтаж оптических кабелей;
- определять вид повреждений;
- проводить тестовые проверки для обнаружения неисправности;
- проводить регулировку и наладку блоков и узлов оборудования;
- проводить зарядку в шкафах АД;
- устранять повреждения в абонентскому устройстве;
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
СД.02
Оборудования станционных и линейных сооружении связи:
Терминалы и принципы преобразования информации.
Коммутационные станции. Системы коммутации.
Основы теории телетрафики. Оборудование проводного вещания. Оборудование цифровые системы передачи. Волоконно-оптические система передачи. Аппаратура цифровых систем передачи синхронных цифровых иерархий СЦИ/SDH. Оборудование линейных сооружений связи. Оборудование линейно аппаратного цеха.
Трансформаторы. Преобразование электрической энергии. Пульсация выпрямленного напряжения.
Стабилизация напряжения и тока. Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Источники вторичного электропитания.
Электроснабжение предприятий связи.
Системы электропитания предприятий связи. Электропитающая установка буферной системы с одной опорной батареей.
Оборудование регулирования, коммутации, распределения и контроля напряжения электропитания. Электроустановки предприятий автоматической телефонной связи.
Электроустановки предприятий междугородных телефонной сетей.
Знания:
- принципы построения сетей связи;
- классификацию автоматической телефонной станций АТС;
- состав цифровых коммутационных систем;
- состав оборудования аналоговых, цифровых и волоконно-оптических систем передачи;
- систему электроснабжения предприятий связи;
- правила эксплуатации аккумуляторов;
- состав оборудования вводно - кабельного устройства ВКУ и кросса автоматической телефонной станций АТС;
- виды автоматических телефонных станций;
- правила пользования оборудованием электропитания;
- правила изготовления электролита;
- типа аккумуляторов;
- принципы построения сети связи;
- правила проверки параметров аккумуляторов;
- основные оборудования электропитания устройств связи и принципы их работы;
- правила измерения сопротивления заземления;
Умения:
- читать структурную схему автоматической телефонной станции АТС;
- устранять повреждение телефонном тракте;
- читать функциональную схему системы электроснабжения;
- выполнять монтаж металлоконструкции и кабелей оборудования автоматической телефонной станций АТС, линейно – аппаратного цеха ЛАЦ, ВКУ;
- производить проверку параметров аккумуляторных батарей, выпрямительных устройств;
- пользоваться справочниками и технической литературой;
- составлять структурную схему любого устройства электропитания;
БК 2
БК 3
БК 6
БК 7

КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.10.
АП. 00
Арнайы пәндер: 130705 3 – «Техник»
АП.01
Арнаулы технология: Еңбек гигиенасының негізі. Әуе байланыс желілері. Кабельдік байланыс желісі. Бағытталған жүйелердің электрлік сипаттамалары. Байланыс тізбектерінің арасындағы өзара ықпал және одан қорғану шаралары. Сыртқы ықпал және қорғану шаралары. Оптикалық-талшықты байланыс желісі. Кабельдік байланыс желісінің сенімділігі. Телекоммуникация желісін құрылымын тұрғызу. Телефондық тарату жолы және коммутациялық аспаптар. Электрлік энергия көздері. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзеткіш қондырғылар. Кабельдік және әуе желілерінде жұмыс істеуге қажет жабдықтармен өлшеу аспаптары. Плезеохронды цифрлық иерархия (PDH)цифрлық тарату жүйесі. Активті оптоэлектронды компоненттер.
Білімдер:
- әртүрлі кабельдердің құрылысымен қолдану аймағын;
- байланыс кабельдерінің негізгі параметрлерімен техникалық сипаттамаларын;
- байланыс кабельдерін монтаждаумен төсеу әдістерін;
- кабельдерді тұрақты тоқпен өлшеу әдістерімен бұзылған жерді анықтауды;
- байланыс жүйелі құрылыстарын пайдаланудың нұсқаулық басшылық ережелерін;
- техникалық құжатты жүргізу ережелерін;
- негізгі өлшеу аспаптарымен қондырғылардың жұмыс істеу қағидасын;
- негізгі өлшеу әдістерімен оларды орындау жолдарын.
- электрлік кабельдерді белгілеуді;
- оптикалық кабельдерді белгілеуді;
- телефондық аппаратты реттеу тәртібін.
- электрлік кабельдердің құрылысын талдау тәртібін;
- оптикалық кабельді талдау тәртібін;
- абонентті қондырғының құрылысын;
- электрлік кабельді монтаждау тәртібін;
- оптикалық кабельді монтаждау тәртібін;
- байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстың түрлерін.
Іскерліктер:
- бұзылуды анықтауды және жоюды;
- желінің техникалық төлқұжатын рәсімдеуді.
- шетелдік және ресей өндірушілерінің электрлік және оптикалық кабельдерін белгілеулерін оқуды;
- халықаралық белгімен берілген кабельдерді оқуды;
- телефондық аппаратты жөндеуді;
- серіппелі контактыны реттеуді;
- бөлгіш қорапты орнатуды;
- кабельдік еңгізуді орнатуды;
- оптикалық талшықтың қорғағыш қабатын тазалауды орындауды;
- оптикалық талшықты сындыруды;
- абоненттік қондырғыны орнатуды;
- электрлік кабельді монтаждауды;
- оптикалық кабельді монтаждауды;
- бұзылыс түрлерін анықтауды;
- ақау түрлерін анықтау үшін тестілік тексеру жүргізуді;
- жабдық түйіндерімен блоктарын реттеумен келтіруді;
- абоненттік кіруге рұқсат шкафын зарядтауды;
- абоненттік қондырғыдағы бұзылысты жоюды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
АП.02
Станциялық және жолдық байланыс құрылыстарының жабдығы: Терминалдар және ақпаратты түрлендіру қағидасы.
Коммутациялық станциялар. Коммутациялау жүйелері. Телетрафика теориясының негіздері. Сыммен хабар тарату жабдықтары. Цифрлық тарату жүйелерінің жабдықтары. Оптикалық-талшықты тарату жүйелері. Синхронды цифрлық иерархияның СЦИ/SDH цифрлық тарату аппаратурасы. Жолдық байланыс құрылыстарының жабдықтары. Желілік аппараттық цех жабдығы. Трансформаторлар. Электроэнергиясын түрлендіру. Түзетілген кернеудің серпілісі. Кернеумен тоқты тұрақтандыру. Байланыс кәсіпорында қолданылатын түзетуші қондырғылар. Екінші реттік электрмен қоректендіру көздері. Байланыс кәсіпорын электрмен қамтамасыз ету. Байланыс кәсіпорын электрмен қоректендіру жүйелері. Бір негізгі батареясы бар электрмен қоректендіру қондырғысының буферлік жүйесі. Электрмен қоректендіру кернеуін реттейтін, коммутациялайтын, бөлетін және бақылайтын жабдықтар. Автоматты телефондық байланыс кәсіпорының электрлік қондырғылары. Қалааралық телефондық желі кәсіпорындарының электрлік қондырғылары.
Білімдер:
- байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
- автоматты телефондық станциялардың жіктелуін;
- цифрлық коммутациялық жүйелерінің құрамын;
- аналогты, цифрлық және оптикалық-талшықты тарату жүйелерінің жабдықтарын;
- байланыс кәсіпорнын электрмен қамтамасыз ету жүйелерін;
- аккумуляторларды пайдалану ережелерін;
- кабельді енгізу қондырғылар жабдығымен;
- автоматты телефондық станция кросснын жабдықтарын;автоматтық телефондық станциялардың түрлерін;
- электрмен қоректендіру жабдықтарын пайдалану ережелерін;
- электролитті дайындау ережесін;
- аккумуляторлар түрлерін;
- байланыс желісін тұрғызу қағидасын;
- аккумулятордың параметрлерінің тексеру ережелерін;
- байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру жабдықтардың негізін және жұмыс істеу қағидасын; жұмыс істеу қағидасын;
- жерлендіру кедергісін өлшеу ережесін.
Іскерліктер:
- автоматты телефондық станция құрылымдық сұлбасын оқуды;
- телефондық жолдағы бұзылуды жою;
- электрмен қамтамасыз ету жүйелерінің функционалдық сұлбасын оқу;
- автоматты телефондық станцияның желілі аппараттар цехының, кабельді енгізу қондырғыларының металл қалқаның және кабельдерін монтаждауды;
- түзеткіш қондырғылармен аккумуляторлық батареялардың параметрлерін тексеруді;
- техникалық оқулықтармен анықтамаларды қолдануды;
- кез келген электрлік қоректендіру жабдықтарын құрылымдық сұлбасын құрастыруды.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.5
ПК 3.5.8
СД.03
Сети и системы связи:
Способы передачи сообщений. Спектры.
Модуляция. Цифровые сигналы. Принципы многоканальной передачи.
Цифровые системы передачи. Цифровые иерархии. Линии передачи. Транспортные сети. Информация, сообщение, сигнал, сети и системы электросвязи. Телефонная связь. Телеграфная связь. Сети ПД. Факсимильная связь. Документальная электросвязь. Обеспечение информационной безопасности в телекоммуникационных системах. Системы проводного вещания и оповещения.
Знания:
- принципы построения сети связи;
- классификацию линии передачи;
- правила техники безопасности при эксплуатации станционного оборудования;
- виды телефонных аппаратов;
- конструкцию телефонных аппаратов;
- виды абоненстких устройств;
- виды повреждений в телефонном аппарате;
Умения:
-работать с технической документацией;
-определять виды повреждений;
-регулировать и устранять повреждения в телефонных аппаратах;
-производить ремонт абонентских устройств;
-производить ремонт телефонных аппаратов;
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.7
ПК 3.5.8
СД.04
Проводное вещание:
Физические основы акустики. Формирование и распределение программ звукового вещания.
Системы проводного вещания. Станции проводного вещания.
Знания:
-основы правил поведения в коллективе;
-принцип определения источника информаций необходимой для решения конкретного задания;
-схему узлов и состав аппаратуры станций проводного вещания с централизованным и децентрализованным питанием сети;
-принцип составления технологических карт для трансляционной сети с различным количеством звеньев;
- особенности аппаратуры станций проводного вещания;
- принципы построения аппаратуры станций проводного вещания;
- характеристики основной аппаратуры станций проводного вещания.
- принцип организации передачи дополнительных программ вещания на высокочастотном диапазоне.
- особенности построения трансляционной сети проводного вещания;
- системы сравнения вход- выход в усилительной аппаратуре;
- системы защиты линейных сооружений при различных повреждениях на сети;
- принцип дистанционного управления усилительными станциями и подстанциями;
Умения:
-коллективно работать при решении различных проблемных задач;
--работать с технической и справочной литературой;
--определять цепь прохождения электрического сигнала по основным звениям станций, подстанций и линиям проводного вещания;
--определять основные параметры трансляционной сети, аппаратуры проводного вещания;
- читать структурные, функциональные и принципиальные аппаратуры станций;
- анализировать влияние дополнительных устройств аппаратуры на параметры качества аппаратуры;
- работать с аппаратурой станций проводного вещания в соответствии с правилами технической эксплуатации;
- прогнозировать, определять и устранять повреждения в аппаратуре станций проводного вещания.
- контролировать основные режимы работы усилительной аппаратуры, уровня вещательного сигнала по показаниям приборов на лицевой панели аппаратуры;
- определять элементы аппаратуры выходной коммутации, контролирующие состояние радиотрансляционной сети;
- составлять функциональную схему защиты, стативов выходной коммутации при различных режимах магистральных фидерных линий.
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.5.8
СД. 00
Специальные дисциплины:

КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.8.
АП.03
Байланыс желісі және жүйелері: Хабарды тарату тәсілдері. Спектрлер. Модуляция. Цифрлық сигналдар. Көп арналы тарату қағидасы. Цифрлық тарату жүйесі. Цифрлық иерархия. Тарату желілері. Транспорттық желі. Ақпарат, хабар, сигнал, электробайланыс желілерімен жүйелері. Телефондық байланыс. Телеграфтық байланыс. Мәліметтер тарату желілері. Факсимильдік байланыс. Деректі электробайланыс. Телекоммуникация жүйелерінде ақпаратты қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Сыммен хабар тарату және жария ету жүйелері.
Білімдер:
- байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
- тарату желілерін жіктеуді;
- станциялық жабдықтарды пайдаланудағы техникалық қауіпсіздік ережелерін;
- телефондық аппараттық түрлерін;
- телефондық аппараттың құрылысын;
- телефондық қондырғылардың түрлерін;
- телефондық аппараттағы бұзылудың түрлерін;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттармен жұмыс істеуді;
- бұзылудың түрлерін анықтауды;
- телефондық аппаратағы бұзылуды реттеуге және жоюға;
- абоненттік қондырғыда жөндеуді;
- телефондық аппаратты жөндеуді;
БҚ 6
ББҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.8.
АП.04
Сыммен хабар тарату: Акустиканың физикалық негіздері. Дыбыстық хабар тарату бағдарламаларының қалыптастыру және бөлу. Сым бойымен хабар тарату жүйелері. Сыммен хабар тарату станциялары.
Білімдер:
- ұжымда жұмыс істей білу ережелерін;
- берілген тапсырманы шешуге қажетті мәлімет көзін анықтау қағидасын;
- хабар тарату станцияларының түйнді сызбаларын және жабдықтар құрамын;
- түрлі бөлімдері бар хабар тарату желілерінің технологиялық картасын құрастыру қағидаларын;
- сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтардың ерекшеліктерін;
сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтарының құрастыру қағидаларын;
- сыммен хабар тарату станцияларының жабдықтарының егізгі сипаттамаларын;
- сыммен хабар тарату жүйесінде қосымша бағдарлама тарату;
- сыммен хабар тарату желісінің құрылымдық ерекшеліктерін күшейткіш жабдығындағы кіріс-шығыс салыстыру жүйесін;
- желілердегі түрлі бұзылыс жағдайларындағы қорғау жүйелерін күшейткіш станцияларын қашықтықтан басқару қағидасын;
Іскерліктер:
- түйінді мәселелерді шешу кезінде ұжымдық жұмысты;
- техникалық және мәліметтік құжаттармен жұмыс істеу білуді;
- хабар тарату станцияларының және желілерінің қондырғылар арқылы электр сигналдарының берілетін тізбектерін анықтауды;
- хабар тарату желілерінің негізгі көрсеткіштерін анықтауды;
- станция жабдықтарының электрлік құрылымдық және функционалдық сызбаларын оқуды;
- қосымша жабдықтардың олардың сапалық көрсеткішке әсерін талдауды;
- техникалық пайдалану ережелеріне сәйкес станциялардағы жабдықтармен жұмыс істеуді;
- станциялардағы жабдықтарда болатын ақауларды анықтап, жөндеуді және талдауды;
- күшейткіш жабдықтардың негізгі жұмыс ережелерін бақылауды;
- радио тарату желілердің жағдайын шығыс коммутация қондырғысының элементтері арқылы анықтауды;
- магистральді фидерлік желілердің түрлі режимдері кезіндегі қорғау тізбегінің функционалдық сызбаларын жасауды;
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.5.8.
АП. 00

ПК 3.6.1
ПК 3.6.2
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
СД.03
Сети и системы связи:
Способы передачи сообщений. Спектры. Модуляция. Цифровые сигналы. Принципы многоканальной передачи. Цифровые системы передачи. Цифровые иерархии. Линии передачи. Транспортные сети. Информация, сообщение, сигнал, сети и системы электросвязи. Телефонная связь. Телеграфная связь. Сети ПД. Факсимильная связь. Документальная электросвязь. Обеспечение информационной безопасности в телекоммуникационных системах. Системы проводного вещания и оповещения.
Знания:
- принципы построения сети связи;
- классификацию линии передачи;
- правила техники безопасности при эксплуатации станционного оборудования;
- виды телефонных аппаратов;
- конструкцию телефонных аппаратов;
- виды абоненстких устройств;
- виды повреждений в телефонном аппарате;
Умения:
-работать с технической документацией;
--определять виды повреждения;
--регулировать и устранять повреждения в телефонных аппаратах;
-производить ремонт абонентских устройств;
-производить ремонт телефонных аппаратов;
БК 6
БК 7
БК 8
ПК 3.6.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
СД.04
Измерение на линейных сетях связи:
Общие сведения о метрологии и стандартизации.
Измерение напряжения и тока. Генераторы измерительных сигналов.
Электронный осциллограф.
Измерение частоты и временных интервалов. Измерение параметров компонентов и цепей. Измерение основных параметров четырехполюсников. Измерения параметров, характеризующих нелинейные искажения и помехи.
Измерение цепей связи с распределенными параметрами. Оптические измерительные приборы.
Знания:
- основные стандарты и технологии по измерениям;
- правила техники безопасности при контроле за работой линии связи;
- правила техники безопасности при эксплуатации станционного оборудования;
- принцип эксплуатации оптического тестера;
- принцип эксплуатации оптического рефлектометра;
- параметры оптических линий передачи;
- методы и средства измерения оптических линий передач;
- основные определения термины;
- единицы измерения физических величин применяемых в электросвязи;
- виды погрешности измерения;
- задачи измерений в технике связи;
- задачи метрологии, стандартизации и метрологического обеспечения;
- спектральную характеристику источника излучения;
- мощность излучения передатчика;
- ширину спектральной линии;
- правила применения измерительных приборов;
- конструкцию тестера и рефлектометра;
- порядок включение и выключение оптического тестера и рефлектометра;
Умения:
- эксплуатировать измерительные приборы;
- применять оптические тестеры и рефлектометры и при измерении параметров волоконнооптических линий передач;
- определять уровни передачи сигналов по измеренным значениям;
- определять абсолютную и относительную погрешности;
- определять цену деления;
- определять класс измерительных приборов;
- выводить расчетные формулы из условия равновесия мостов различных схем;
- анализировать повторяемость результатов вносимых потерь и коэффициента обратного отражения;
- измерять поляризационную модовую дисперсию;
- комбинационное рассеяние;
- дать анализ результату измерений;
- эксплуатировать оптический тестер и рефлектометр;
- по рефлектограмме определять характер повреждения;
- определять потери на месте сварки волокна;
БК 6
БК 7
БК 8

КҚ 3.6.1.
КҚ 3.6.2.
КҚ 3.6.9.
КҚ 3.6.10.
АП.03
Байланыс желісі және жүйелері: Хабарды тарату тәсілдері. Спектрлер. Модуляция. Цифрлық сигналдар. Көпарналы тарату қағидасы. Цифрлық тарату жүйесі. Цифрлық иерархия. Тарату желілері. Транспорттық желі. Ақпарат, хабар, сигнал, электробайланыс желілерімен жүйелері. Телефондық байланыс. Телеграфтық байланыс. Мәліметтер тарату желілері. Факсимильдік байланыс. Деректі Электробайланыс. Телекоммуникация жүйелерінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Сыммен хабар тарату және жария ету жүйелері.
Білімдер:
- байланыс желілерін тұрғызу қағидаларын;
- тарату желілерін жіктеуді;
- станциялық жабдықтарды пайдаланудағы техникалық қауіпсіздік ережелерін;
- телефондық аппараттық түрлерін;
- телефондық аппараттың құрылысын;
- телефондық қондырғылардың түрлерін;
- телефондық аппараттағы бұзылудың түрлерін;
Іскерліктер:
- техникалық құжаттармен жұмыс істеуді;
- бұзылудың түрлерін анықтауды;
- телефондық аппараттағы бұзылуды реттеуге және жоюға;
- абоненттік қондырғыда жөндеуді;
- телефондық аппаратты жөндеуді;
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.6.5.
КҚ 3.6.6
КҚ 3.6.7.
КҚ 3.6.8.
КҚ 3.6.9.
КҚ 3.6.10
АП.04
Байланыс қондырғылар желісіндегі өлшеу: Метрология және стандарттау туралы жалпы түсінік. Кернеумен тоқты өлшеу. Өлшеу сигналдарының генераторлары. Электронды осциллограф. Жиелікпен уақыт интервалдарын өлшеу. Компоненттер мен тізбектер параметрлерін өлшеу. Төртполюстіктердің негізгі параметрлерін өлшеу. Бөгеумен сызықты емес бұрмалауларды сипаттайтын параметрлерді өлшеу. Бөлінген параметрлері бар байланыс тізбектерін өлшеу. Оптикалық өлшеу аспаптары.
Білімдер:
- өлшеудің негізгі технологияларымен стандарттарын;
- байланыс желісінің жұмысын бақылаудағы техникалық қауіпсіздік ережесін;
- станциялық жабдықтарды пайдалану кезіндегі техникалық қауіпсіздік ережесін;
- оптикалық тесторды пайдалану қағидасын;
- оптикалық рефлектометрды пайдалану қағидасын;
- оптикалық тарату желілерінің параметрлерін;
- оптикалық ратару желілерін өлшеу құрал жабдықтары мен әдістері;
- негізгі анықтамалармен терминдерді;
- электробайланыста қолданылатын физикалық шамалардың өлшем бірліктерін;
- өлшеу қателерінің түрлерін;
- байланыс техникасындағы өлшеу міндеттерін;
- метрологиямен қамтамасыз ету және стандарттау, метрология мақсаттарын;
- жарық өндірушінің спектрлік сипаттамасын;
- таратқыштың жарық өндіру қуатын;
- желінің спектрлік енін;
- өлшеу аспаптарын қолдануға;
- рефлектометрмен тестордың құрылымын;
- оптикалық тестормен рефлектомерді қосу – ажырату тәртібін.
Іскерліктер:
- өлшеу аспаптарын пайдалануды;
- оптикалық талшықты тарату желісінің параметрлерін өлшеуді рефлектометрлермен оптикалық тесторларды пайдалануды;
- өлшенген шама бойынша сигналдың деңгейін анықтауды;
- абсолюттік және салыстырмалы қателікті анықтауды;
- бөлу бағасын анықтауды;
- өлшеу аспаптарының дәрежесін анықтауды;
- әртүрлі сұлбалардың тепе-теңдік көпір шартынан есептеу формулаларын шығару;
- кері шағылу коэффициентімен енгізілген жоғалу нәтижелерінің қайталанылуын сұрыптауды;
- поляризациялық модолық диссперсияны өлшеуді;
- комбинациялық шашырауды анықтауды.
- өлшеу нәтижесіне сұрыптама беруді;
- оптикалық тестормен рефлектометрды пайдалануды;
- рефлектограмма бойынша бұзылудың сипаттамасын анықтауды;
- талшық пісірілген жердегі жоғалуды анықтауды.
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8

ПК 3.5.5
ПК 3.5.6
ПК 3.5.8
ПК 3.6.3
ПК 3.6.7
ПК 3.6.9
ПП.00
Профессиональная практика
ПП.01
Ознакомление с предприятием.
Примерное содержание работ по преддипломной работе.
Умения:
- выполнять техническое обслуживание систем передачи;
- проводить контрольные и профилактические измерения с помощью измерительных приборов;
- осуществлять тестирование каналов и трактов;
- заменять каналы и тракты;
- анализировать причины повреждения;
- вести эксплуатационно-техническую документацию;
- выполнение и чтение чертежей согласно ЕСКД;
- обеспечение соблюдения правила техники безопасности и охрана труда;
- соблюдение стандартов качества;
- подбор оконечных устройств линейных сооружений;
- применение знаний основ проводного вещания;
- соблюдение правил социальной и профессиональной этики;
- применение знаний рыночной экономики;
- использование персонального компьютера;
- разработка технологических инструкций, карт технологического процесса линейных сооружений электросвязи и проводного вещания;
- контроль безопасности и охрана труда рабочих
- контроль соблюдения технологии выполнения монтажных работ.
Навыки:
- осуществлять техническое обслуживание электропитающих устройств и эксплуатаций ЭПУ в нормальном, аварийном, после аварийном режимах;
- выявлять и устранять повреждения на линии связи;
- выполнять монтаж станционных кабелей и подключение их к стойкам аппаратуры;
- производить измерение параметров линии с помощью измерительного оборудования;
- разработка и внедрение новых монтажных технологий;
- профилактика, техническое обслуживание и ремонт линейных сооружений и телекоммуникационных сетей;
- сварка оптических световодов на автоматических и полуавтоматических приборах;
- наладка и регулировка, ремонт абонентских устройств;
- разработка технологической оснастки телекоммуникационных стоек;
- работа в качестве дублеров технических работников на станции проводного вещания и по эксплуатации линейных сооружений, радиотрансляционной сети.
ПК 3.5.1
ПК 3.5.2
ПК 3.5.4
ПК 3.5.5
ПК 3.6.6
ПК 3.6.7
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
ПК 3.6.10
Примечание:
Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии;
Соблюдать технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов;
Быть способными к системным действиям в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию, самостоятельной деятельности в условиях проблемных производственных ситуациях;
Быть готовым к выполнению задач по техническому обслуживанию линейного и станционного оборудования;
Обновлять свои знания и навыки в течение всей трудовой деятельности;
Выполнять работы под руководством специалистов более высокой квалификации;
Иметь способность слуховой ориентации, психологическую
и зрительную адаптацию при выполнении обязанности по соответствующей квалификации.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.5.5.
КҚ 3.5.6
КҚ 3.5.8.
КҚ 3.6.3.
КҚ 3.6.7.
КҚ 3.6.9.
КП.00
Кәсіптік практика
КП.01
Кәсіпорынмен танысу. Диплом алдындағы жұмыстың мазмұны.
Іскерліктер:
- тарату жүйелерінің техникалық пайдалануын орындау;
- өлшеу приборлар арқылы бағалау және тексеру өлшеулерін жүргізу;
- каналдармен трактіні тестілеуді орындау;
- каналмен тракталарды алмастыруды орындау;
- ақауларын пайда болу себептерін талдау;
- техникалық құжаттарды дайындау.
- ЕСКД сай сызбаларды орындау және оқу;
- еңбекті қорғауды және техникалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
- сапа стандартын сақтау;
- байланыс желісінің ақырғы қондырғыларын таңдап алу;
- сыммен хабарлау негіздері білімін қолдану;
- әлеуметтік және кәсіби этика ережелерін сақтау;
- нарық экономикасы білімін қолдану;
- жеке компьютерді қолдана білу;
- технологиялық нұсқауларды, электр байланысы жүйелі құрылыстары мен сымдық тарату жүйелер процесінің технологиялық карталарын әзірлеу;
- жұмысшылардың еңбек жағдайы қауіпсіздігін бақылау;
- монтаждау процесінің технологиясын сақтауды бақылау.
Дағдылар:
- электрмен қоректендіру жабдықтарын техникалық пайдалануды орындау;
- байланыс желісіндегі ақауларды анықтау және жөндеу;
- станциялық кабельдерді монтаждауды орындау;
- өлшеу жабдықтары арқылы желілер көрсеткіштерін өлшеу.
- монтаждау процесінің жаңа технологиясын әзірлеу және енгізу;
- желілік қондырғылармен телекоммуникациялық желілерді жөндеу, техникалық қызмет көрсету мен алдын-ала жөндеуден өткізу;
- оптикалық жарық өткізгіштерді автоматты және жартылай автоматты аспаппен пісіру;
- абоненттік жабдықтарды жөндеу және келтіру;
- телекоммуникациялық тұғырлардың технологиялық қамтылуынын әзірлемесі;
- сым бойымен хабар тарату станцияларының техникалық қызметкерлерінің дублері ретінде жұмыс істеу.
КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4.
КҚ 3.5.5.
КҚ 3.6.6.
КҚ 3.6.7.
КҚ 3.6.8.
КҚ 3.6.9.
КҚ 3.6.10.
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
Болашақ мамандықтың мәні мен әлеуметтік маңыздығын түсіну;
Техникалық қауіпсіздік ережелерімен еңбекті қорғау нормаларын өндірістік тазалықпен өртке қарсы қауіпсіздікті сақтауды;
Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген өндірістік нормативтік құжаттар талаптарын сақтау;
Кәсіптік жағдайларда жүйелі әрекет, сараптама және жобалау жасауды, өндірістік проблемалық жағдайларда өзінше әрекет жасауға қабілетті болу;
Желілік және станциялық жабдықтарды техникалық күтуді орындауға дауын болу;
Барлық қызмет барысында өзіңнің білімімен дағдысын жаңартып отыру;
Біліктілігі жоғары мамандардың басшылығымен жұмыс атқару;
Біліктілігіне сай қызмет ету үшін есту, психологиялық және көру бейімділігін қабілетіне ие болуы керек.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

2. Повышенный уровень
2.1 130701 2 Контролер по эксплуатации линейных сооружений и телекоммуникационных сетей
ПК 2.1.1 Вести базу данных электронного технического учета;
ПК 2.1.2 Вносить изменения, произошедшие в процессе эксплуатации, в электронную базу данных;
ПК 2.1.3 Проводить плановые сверки данных электронного технического учета с фактическим положением на линейных сооружениях;
ПК 2.1.4 Участвовать в приемке новых линейных сооружений;
ПК 2.1.5 Готовить и выдавать исходные данные для проектирования, согласования проектов на выполнение работ по расширению линейных сооружений и телефонизации объектов;
ПК 2.1.6 Определять возможности и выдачу технических условий на присоединение сетей и подключение абонентов;
ПК 2.1.7 Выдавать линейному персоналу необходимые сведения о линейных сооружениях;
ПК 2.1.8 Готовить и выдавать условия проведения земляных работ сторонним организациям в охранных зонах.
2.2 130702 2 Электромонтер линейных сооружений электросвязи и проводного вещания
ПК 2.2.1 Обеспечивать техническое обслуживание, текущий ремонт линейных сооружений электросвязи и проводного вещания;
ПК 2.2.2 Обеспечивать выполнение производственных заданий;
ПК 2.2.3 Составлять заявки на материалы;
ПК 2.2.4 Выполнять отдельные поручения руководства;
ПК 2.2.5 Своевременно выявлять и устранять все повреждения на линейных сооружениях связи и проводного вещания;
ПК 2.2.6 Проводить электрические измерения основных параметров линий проводного вещания;
ПК 2.2.7 Проверять соединительные и служебные линии;
ПК 2.2.8 Осуществлять соблюдение правил эксплуатации, инструкции по устранении повреждений;
2.3 130703 2 Монтажник связи-кабельщик
ПК 2.3.1 Готовить рабочие места;
ПК 2.3.2 Обеспечивать подготовку проводов кабелей к монтажу;
ПК 2.3.3 Выполнять пайку проводов различных марок;
ПК 2.3.4 Выполнять соединения сваркой;
ПК 2.3.5 Обеспечивать монтаж и установку сложных опор;
ПК 2.3.6 Монтировать контрольные и угловые опоры;
2.4 130704 2 Электромонтер станционного оборудования телефонной связи
ПК 2.4.1 Обеспечивать безаварийную работу всех видов станционного оборудования;
ПК 2.4.2 Участвовать в проверке испытаний монтажа в эксплуатацию элементов оборудования связи;
ПК 2.4.3 Проводить электрические измерения аппаратур и каналов;
ПК 2.4.4 Проверять соединительные и служебные линии;
ПК 2.4.5 Своевременно выявлять и устранять повреждения в приборах станционного оборудования;
ПК 2.4.6 Вносить в журнал записи о выявленных повреждениях и результатах измерения;
ПК 2.4.7 Выполнять предупреждающие и корректирующие мероприятия;

2. Жоғары деңгей
2.1. 130701 2 Желілік құрылыстар мен телекоммуникация желілерін пайдалану бойынша бақылаушысы
КҚ 2.1.1. Электронды техникалық есеп базасына енгізу;
КҚ 2.1.2. Пайдалану кезіндегі өзгерістерді электрондық мәліметтер базасына енгізу;
КҚ 2.1.3. Электронды техникалық есептегі мәліметтерді жобалы түрде байланыс желісінің іс жүсіндегі жағдайымен салыстыруды жүргізу;
КҚ 2.1.4. Жаңа желілік қондырғыларды қабылдауға қатысу;
КҚ 2.1.5. Жобалауға алғашқы мәліметтерді беру және дайындау, желі қондырғыларын кеңейту жұмыстарын орындау жобаларын келістіру және нысаналарды телефонизациялауды орындау;
КҚ 2.1.6. Желілерді жалғау және абоненттерді қосу туралы техникалық шарттарды беру және анықтау мүмкіншілігі;
КҚ 2.1.7. Желілік қызметкерлерге желілік қондырғылар туралы қажетті мәліметтерді беру;
КҚ 2.1.7. Сыртқы ұйымдарға күзетілетін аймаққа жер қазу жұмыстарын жүргізу шарттарын дайындау және беру.
2.2. 130702 2 Электр байланысы және желімен хабарлау желілік құрылыстарының электромонтері
КҚ 2.2.1. Электробайланыс қондырғылар желісімен сыммен хабар таратуда ағымдағы жөндеуді, техникалық күтім көрсетуді қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.2. Өндірістік тапсырысты орындауды қамтамасыз ету;
КҚ 2.2.3. Материалдарға тапсырысты құрастыру;
КҚ 2.2.4. Басшылардың жеке тапсырмаларын орындау;
КҚ 2.2.5. Электробайланыс қондырғылар желісімен сыммен хабар таратуда барлық ақауларды уақытылы анықтау және жою;
КҚ 2.2.6. Сыммен хабар тарату желісінің негізгі параметрлерінің электрлік өлшеулерін жүргізу;
КҚ 2.2.7. Жалғау және қызмет көрсету желілерін тексеру;
КҚ 2.2.8. Пайдалану ережелерін және ақауларды жою нұсқауларын сақтау;
2.3. 130703 2 Байланыс монтаждаушы-кабельшісі
КҚ 2.3.1. Жұмыс орнын дайындау;
КҚ 2.3.2. Кабель сымдарын монтаждауға дайындауды қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.3. Әртүрлі маркадағы сымдарды дәнекерлеуді орындау;
КҚ 2.3.4. Жалғауды пісірумен орындау;
КҚ 2.3.5. Күрделі тіреулерді орнатуды және монтаждауды қамтамасыз ету;
КҚ 2.3.6. Бақылау және бұрыштық тіреулерді монтаждау;
2.4. 130704 2 Телефон байланысының стансалық жабдықтары электромонтері
КҚ 2.4.1. Барлық станциялық жабдықтар түрінің ақаусыз жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
КҚ 2.4.2. Байланыс жабдықтарының элементтерін пайдалануда монтаждауды сынау арқылы тексеруге қатысу;
КҚ 2.4.3. Аппаратуралармен арналарда электрлік өлшеулерді жүргізу;
КҚ 2.4.4. Жалғаушы және қызметтік желілерді тексеру;
КҚ 2.4.5. Станциялық жабдық аспаптарындағы бұзылыс түрлерін уақытында анықтау және жою;
КҚ 2.4.6. Журналға анықталған ақаулар түрімен өлшеу нәтижесін жазу;
КҚ 2.4.7. Ескерту және ретке келтіру шараларын орындау;

ПК 2.4.8 Обеспечивать сохранность материальных ценностей, используемых в работе.
3. Специалист среднего звена
3.1. 130705 3 Техник
ПК 3.5.1 Выполнять работу по эксплуатации средств электросвязи;
ПК 3.5.2 Принимать участие в разработке планов и графиков работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования электросвязи;
ПК 3.5.3 Проводить тестовые проверки и профилактические осмотры оборудования;
ПК 3.5.4. Проводить регулировку и наладку элементов блоков машин, отдельных устройств и узлов;
ПК 3.5.5 Участвовать в проведении профилактического и текущего ремонта;
ПК 3.5.6 Вести учет показателей использования оборудования, замеченных дефектов работы оборудования электросвязи;
ПК 3.5.7 Участвовать в составлении заявок на оборудования, запасные части и т.д.;
ПК 3.5.8 Проводить работу по своевременному обнаружению неисправностей и их ликвидации;
3.2 130706 3 Электромеханик линейных сооружений связи и абонентских устройств
ПК 3.6.1 Выявлять и устранять повреждения линейных сооружений связи;
ПК 3.6.2 Обеспечивать исправность действия соединительных линий;
ПК 3.6.3 Обеспечивать восстановление связи;
ПК 3.6.4 Извещать руководство по устранению соответствующих повреждений;
ПК 3.6.5 Участвовать в проведении технических занятий по изучению схем организации связи;
ПК 3.6.6 Вести необходимую документацию по повреждениям, срокам устранения повреждения;
ПК 3.6.7 Осуществлять необходимые измерения;
ПК 3.6.8 Составлять планы профилактических работ;
ПК 3.6.9 Производить профилактические проверки оборудования согласно технологическим картам;
ПК 3.6.10 Осуществлять соблюдения правил эксплуатации;
См. продолжение V13008489_5

КҚ 2.4.8. Жұмыста қолданылатын материалдық құндылықтарды сақтауды қамтамасыз ету.
3. Орта буын маманы
3.1. 130705 3 Техник
КҚ 3.5.1. Электробайланыс құралдарын пайдалану жұмыстарын орындау;
КҚ 3.5.2. Электробайланыс жабдықтарын жөндеу және техникалық күтім көрсету жұмыстарының жоспарларын жасаумен кестелерін құру жұмыстарына қатысу;
КҚ 3.5.3. Жабдықтарда профилактикалық қарау және тестілік тексеруді жүргізу;
КҚ 3.5.4. Машина блогтарының элементтерінде, жеке құрылғылары мен түйіндерінде келтірумен реттеуді жүргізу;
КҚ 3.5.5. Профилактикалық және ағымды жөндеу жұмыстарын жүргізуге қатысу;
КҚ 3.5.6. Жабдықтарды пайдалану көрсеткіштерінің, электробайланыс жабдықтарының жұмысындағы байқалған кемістіктердін есебін жүргізу;
КҚ 3.5.7. Жабдықтарға, қосалқы бөлшектерге және т.б. тапсырысты құрастыруға қатысу;
КҚ 3.5.8. Дер кезінде бұзылысты анықтау және оларды жою жұмыстарын жүргізу;
3.2. 130706 3 Байланыстың желілік құрылымдары мен абоненттік құрылғылар электр механигі
КҚ 3.6.1. Байланыс қондырғылар желісіндегі бұзылыстарды анықтау және жою;
КҚ 3.6.2. Жалғау желілерінің дұрыс жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
КҚ 3.6.3. Байланыстың қайта қалпына келуін қамтамасыз ету;
КҚ 3.6.4. Басшылықты бұзылыстың жойылғаны туралы хабардар ету;
КҚ 3.6.5. Байланысты ұйымдастыру сұлбасын оқудың техникалық сабақтарының өткізілуіне қатысу;
КҚ 3.6.6. Бұзылыс және оны жою туралы қажетті құжаттарды жүргізу;
КҚ 3.6.7. Қажетті өлшеулерді жасау;
КҚ 3.6.8. Профилактикалық жұмыстар жоспарын құрастыру;
КҚ 3.6.9. Технологиялық картаға сәйкес жабдықтарда профилактикалық тексеруді өткізу;
КҚ 3.6.10. Пайдалану ережелерін сақтауды қамтамасыз ету;
РҚАО-ның ескертпесі! жалғасын қараңыз