Об утверждении Правил организации и проведения, а также формирования учебно-материальной базы начальной военной подготовки
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 606. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2015 года № 10569. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 12 июля 2017 года № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 12.07.2017 № 347 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения, а также формирования учебно-материальной базы начальной военной подготовки.
2. Начальнику Департамента организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации, официальное опубликование в печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан";
3) после официального опубликования, размещение на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
И. Тасмагамбетов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр
образования и науки
Республики Казахста
А.Саринжипов
"__"________2014 года
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
26 декабря 2014 года
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
13 февраля 2015 года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 606
Правила
организации и проведения, а также формирования учебно-материальной базы начальной военной подготовки
1. Общие положения
1. Начальная военная подготовка организуется уполномоченным органом в области образования совместно с уполномоченными органами
в области обороны, здравоохранения, внутренних дел, местными исполнительными органами и осуществляется в организациях образования независимо от принадлежности и форм собственности.

Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ оның оқу-материалдық базасын қалыптастыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 606 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 наурызда № 10569 тіркелді.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыру және жүргізу, сондай-ақ оның оқу-материалдық базасын қалыптастыру қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментінің бастығы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде баспасөз басылымдарында және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауды;
3) ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
И. Тасмағамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Сәрінжіпов
2014 жылғы "__"________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
2014 жылғы 26 желтоқсан
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
2014 жылғы 13 ақпан
Бекітемін
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
Әкімшілік департаменті бастығының лауазымын
уақытша атқарушы
____________ Қ. Шекқалиев
2014 ж. "___" ___________
Тарату есебі:
1. № 5 үлгілік есеп - 593 дана
2. Резерв - 10 дана
Барлығы - 603 дана
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері
Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары
департаментінің бастығы
полковник Б. Мұхамеджанов
1 данада терілді
№ 1 дана – ҚР ҚМ ӘД-ге
Орынд. Ж.А. Сәтқұлов
тел. (8-7172) 72-16-06
2014 ж. 17.10.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 606 бұйрығымен
бекітілген
Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыру және жүргізу,
сондай-ақ оның оқу-материалдық базасын қалыптастыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Бастапқы әскери даярлықты қорғаныс, денсаулық сақтау, ішкі істер саласындағы уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, білім беру саласындағы уәкілетті орган ұйымдастырады және тиесілігіне және меншік нысанына қарамастан, білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.

2. Начальная военная подготовка лиц допризывного и призывного возраста проводится в 10 и 11 классах организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и профессиональные учебные программы технического и профессионального (кроме специальных), послесреднего образования на первых-вторых курсах обучения, независимо от подчиненности и форм собственности (далее – организации образования) штатными преподавателями-организаторами начальной военной подготовки. По окончанию курса начальной военной подготовки с обучающимися проводятся учебно-полевые (лагерные) сборы.
Начальная военная подготовка проводится с целью:
1) изучения положений Конституции Республики Казахстан, основ обороны государства;
2) уяснения назначения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, их характера и особенностей, значения воинской службы, как почетной обязанности граждан Республики Казахстан, основных требований военной присяги, уставов Вооруженных Сил Республики Казахстан;
3) ознакомления с вооружением и военной техникой воинских частей, размещением и бытом личного состава;
4) приобретения необходимых военных знаний и практических навыков; освоения основ безопасности жизнедеятельности человека в чрезвычайных ситуациях.
2. Организация проведения начальной военной подготовки,
а также формирования учебно-материальной базы
3. При организации проведения начальной военной подготовки уполномоченный орган в области обороны:
1) планирует по согласованию с уполномоченным органом в области образования проверку деятельности местных органов военного управления и образования по организации начальной военной подготовки и обеспечению патриотического воспитания молодежи;
2) оказывает содействие в организации начальной военной подготовки в организациях образования.
4. Уполномоченный орган в области образования:
1) осуществляет координацию и обеспечивает проведение начальной военной подготовки и патриотического воспитания обучающихся;
2) содействует в разработке учебных программ, издании учебников и учебно-методических комплексов, аудио-видео фильмов по начальной военной подготовке;
3) изучает, обобщает и распространяет положительный опыт проведения начальной военной подготовки и патриотического воспитания обучающихся.
5. Уполномоченный орган в области внутренних дел:
1) осуществляет руководство по обучению основам безопасности жизнедеятельности человека;
2) совместно с уполномоченными органами в области образования и здравоохранения разрабатывает раздел программы по курсу "Основы безопасности жизнедеятельности", а также табель снабжения организаций образования имуществом гражданской обороны.

2. Әскерге шақыру жасына дейінгі және әскерге шақыру жасындағы адамдарды бастапқы әскери даярлауды бағыныстылығына және меншік нысанына қарамастан, жалпы орта білімнің жалпы білім беру оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік (арнаулыдан басқа), орта білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) 10 және 11-сыныптарында, бірінші-екінші оқу курстарында бастапқы әскери даярлықтың штаттық ұйымдастырушы оқытушылары жүргізеді. Бастапқы әскери даярлық курсы аяқталғаннан кейін оқитындармен оқу-жаттығу-далалық (лагерьлік) жиындар өткізіледі.
Бастапқы әскери даярлық:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелерін, мемлекеттің қорғаныс негіздерін зерделеу;
2) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарының арналуын, олардың сипаты мен ерекшеліктерін, Қазақстан Республикасы азаматтарының қасиетті міндеті ретінде әскери қызметтің мәнін, әскери анттың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері жарғыларының негізгі талаптарын түсіндіру;
3) әскери бөлімдердің қару-жарағымен және әскери техникасымен, жеке құрамның орналасуымен және тұрмысымен таныстыру;
4) қажетті әскери білімдер мен практикалық дағдыларды алу; төтенше жағдайларда адамның тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің негіздерін меңгеру мақсатында жүргізіледі.
2. Бастапқы әскери даярлықты жүргізуді, сондай-ақ
оқу-материалдық базаны қалыптастыруды ұйымдастыру
3. Бастапқы әскери даярлықты жүргізуді ұйымдастыру кезінде қорғаныс саласындағы уәкілетті орган:
1) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша жергілікті әскери басқару және білім беру органдарының жастарды бастапқы әскери даярлауды ұйымдастыру және патриоттық тәрбиелеуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметін тексеруді жоспарлайды;
2) білім беру ұйымдарында бастапқы әскери даярлықты ұйымдастыруға жәрдем көрсетеді.
4. Білім беру саласындағы уәкілетті орган:
1) оқитындарды бастапқы әскери даярлауды және патриоттық тәрбиелеуді үйлестіруді жүзеге асырады оны жүргізуді қамтамасыз етеді;
2) бастапқы әскери даярлық бойынша оқу бағдарламаларын әзірлеуге, оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді, аудио-бейне фильмдерді шығаруға жәрдемдеседі;
3) оқитындарды бастапқы әскери даярлауды жүргізудің және патриоттық тәрбиелеудің оң тәжірибесін зерделейді, жинақтайды және таратады.
5. Ішкі істер саласындағы уәкілетті орган:
1) адамның тіршілік әрекетінің қауіпсіздігі негіздерін оқыту бойынша басшылық жасауды жүзеге асырады;
2) білім беру және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдармен бірлесіп, "Тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің негіздері" курсы бойынша бағдарлама бөлімін, сондай-ақ білім беру ұйымдарын азаматтық қорғаныс мүлкімен жабдықтау табелін әзірлейді.

6. На территориях областей, городов и районов местные органы военного управления:
1) ведут отчетность по начальной военной подготовке;
2) совместно с территориальными органами в области образования и здравоохранения разрабатывают проекты решений местных исполнительных органов по итогам проведения начальной военной подготовки за год и планы основных мероприятий на новый учебный год;
3) организуют и проводят трехдневные учебно-методические сборы и однодневные методические занятия с преподавателями-организаторами начальной военной подготовки, изучение состояния начальной военной подготовки в организациях образования по согласованию с органами образования;
4) совместно с территориальными органами в области образования и здравоохранения планируют и организуют учебно-полевые (лагерные) сборы;
5) организуют показ научно-популярных, хроникально-документальных кино- и видеофильмов патриотической тематики;
6) информируют уполномоченный орган в области обороны и местные исполнительные органы о состоянии начальной военной подготовки
и патриотического воспитания в организациях образования;
7) согласовывают назначения кандидатов на должности преподавателей-организаторов начальной военной подготовки и их увольнение;
8) вносят соответствующие записи в приписные свидетельства призывников, окончивших полный курс начальной военной подготовки.
7. Начальники гарнизонов совместно с местными органами военного управления закрепляют за воинскими частями, военными учебными заведениями и военными кафедрами при высших учебных заведениях организации образования для оказания помощи в организации и проведении начальной военной подготовки, патриотической и воспитательной работы с молодежью.
8. Командиры воинских частей (учреждений), начальники военных учебных заведений, военных кафедр высших учебных заведений:
1) оказывают постоянную шефскую помощь организациям образования по начальной военной подготовке и патриотическому воспитанию молодежи;
2) организуют встречи отличников боевой подготовки с молодежью, знакомят их с бытом личного состава, вооружением и военной техникой подразделений;
3) выделяют в порядке шефской помощи офицеров, сержантов (старшин) для проведения занятий;
4) оказывают помощь местным органам военного управления, территориальным органам в области образования в проведении практических, инструкторско-методических и показных занятий с преподавателями-организаторами начальной военной подготовки и патриотическом воспитании молодежи.
9. Руководители организаций образования:

6. Жергілікті әскери басқару органдары облыстардың, қалалар мен аудандардың аумақтарында:
1) бастапқы әскери даярлық бойынша есептілікті жүргізеді;
2) білім беру және денсаулық сақтау саласындағы аумақтық органдармен бірлесіп, бір жыл үшін бастапқы әскери даярлықты жүргізу қорытындылары бойынша жергілікті атқарушы органдар шешімдерінің жобаларын және жаңа оқу жылына арналған негізгі іс-шаралар жоспарларын әзірлейді;
3) бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушылармен үш күндік оқу-әдістемелік жиындарын және бір күндік әдістемелік сабақтарды, білім беру органдарымен келісім бойынша білім беру ұйымдарында бастапқы әскери даярлықтың жай-күйін зерделеуді ұйымдастырады және жүргізеді;
4) білім беру және денсаулық сақтау саласындағы аумақтық органдармен бірлесіп, оқу-жаттығу-далалық (лагерьлік) жиындарды жоспарлайды және ұйымдастырады;
5) патриоттық тақырыптағы ғылыми-танымдық, хроникалық деректі кино, бейнефильмдерді көрсетуді ұйымдастырады;
6) қорғаныс саласындағы уәкілетті органды және жергілікті атқарушы органдарды білім беру ұйымдарындағы бастапқы әскери даярлықтың және патриоттық тәрбиелеудің жай-күйі туралы хабардар етеді;
7) бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушылар лауазымдарына кандидаттарды тағайындауды және оларды босатуды келіседі;
8) бастапқы әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған әскерге шақырылушылардың тіркеу куәліктеріне тиісті жазбаларды енгізеді.
7. Гарнизондардың бастықтары жергілікті әскери басқару органдарымен бірлесіп, әскери бөлімдерге, әскери оқу орындарына және жоғары оқу орындары жанындағы әскери кафедраларға бастапқы әскери даярлықты, жастармен патриоттық және тәрбие жұмысын ұйымдастыруда және жүргізуде көмек көрсету үшін білім беру ұйымдарын бекітіп береді.
8. Әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлері, әскери оқу орындарының, жоғары оқу орындары әскери кафедраларының бастықтары:
1) білім беру ұйымдарына бастапқы әскери даярлық және жастарды патриоттық тәрбиелеу бойынша ұдайы қамқорлық көмек көрсетеді;
2) жауынгерлік даярлық үздіктерінің жастармен кездесуін ұйымдастырады, оларды жеке құрамның тұрмысымен, бөлімшелердің
қару-жарағымен және әскери техникасымен таныстырады;
3) қамқорлық көмек ретінде сабақтарды өткізу үшін офицерлерді, сержанттарды (старшиналарды) бөледі;
4) бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушылармен практикалық, нұсқау беру-әдістемелік және көрсету сабақтарын өткізуде және жастарды патриоттық тәрбиелеуде жергілікті әскери басқару органдарына, білім беру саласындағы аумақтық органдарға көмек көрсетеді.
9. Білім беру ұйымдарының басшылары:

1) отвечают за организацию и состояние начальной военной подготовки и патриотического воспитания молодежи;
2) осуществляют подбор кандидатов на должности преподавателей-организаторов начальной военной подготовки и их увольнение по согласованию с местными органами военного управления.
При этом, должности преподавателей-организаторов начальной военной подготовки при отсутствии возможности комплектования их офицерами запаса могут замещаться преподавателями-организаторами начальной военной подготовки из числа хорошо подготовленных и опытных сержантов (старшин) и солдат (матросов) запаса, имеющих высшее образование по специальности, прошедших воинскую службу на должностях солдат и сержантов. Организации образования направляют преподавателей-организаторов начальной военной подготовки этой категории на курсы повышения квалификации;
3) обеспечивают своевременное планирование и организацию учебного процесса, полное и качественное выполнение программы начальной военной подготовки;
4) выделяют помещения, площадки и места для отработки практических занятий начальной военной подготовки, принимает меры к постоянному совершенствованию учебно-материальной базы в соответствии с нормами оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 97 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7574);
5) оказывают преподавателю-организатору учебно-методическую помощь, организацию и проведение кружковой работы (факультатива);
6) контролируют проведение преподавателем-организатором занятий по начальной военной подготовке, качество усвоения обучающимися пройденного материала, обсуждают состояние начальной военной подготовки и патриотической работы с молодежью не реже одного раза в течение учебного года;
7) издают приказы о начале и окончании обучения по начальной военной подготовке, назначении командиров взводов и отделений;
8) представляют отчеты о состоянии начальной военной подготовки и патриотической работы с молодежью в местные органы военного управления и образования по подчиненности.
10. Преподаватель-организатор начальной военной подготовки:
1) подчиняется руководителю организации образования и отвечает за начальную военную подготовку обучающихся, строгое соблюдение установленных правил и мер безопасности при проведении занятий;
2) организует и проводит занятия по начальной военной подготовке в учебное время и факультативно (во внеурочное время) руководит кружками по изучению основ военного дела;

1) жастардың бастапқы әскери даярлығын және оларды патриоттық тәрбиелеуді ұйымдастыруға және оның жай-күйіне жауап береді;
2) жергілікті әскери басқару органдарының келісімі бойынша бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушылар лауазымдарына кандидаттарды іріктеуді және оларды босатуды жүзеге асырады.
Бұл ретте, бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушылардың лауазымдарын оларды запастағы офицерлермен жасақтау мүмкін болмаған кезде мамандық бойынша жоғары білімі бар, сарбаздар мен сержанттар лауазымдарында әскери қызмет өткерген жақсы даярланған және тәжірибелі запастағы сержанттар (старшиналар) мен сарбаздар (матростар) бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушылар қатарынан ауыстыра алады. Білім беру ұйымдары осы санаттағы бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушыларды біліктілікті арттыру курстарына жібереді;
3) оқу үдерісін уақтылы жоспарлауды және ұйымдастыруды, бастапқы әскери даярлық бағдарламасын толық және сапалы орындауды қамтамасыз етеді;
4) бастапқы әскери даярлықтың практикалық сабақтарын пысықтау үшін үй-жайлар, алаңдар мен орындар бөледі, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 97 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 7574 тіркелген) бекітілген мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарын жабдықпен және жиһазбен жабдықтау нормаларына сәйкес оқу-материалдық базаны ұдайы жетілдіруге шаралар қабылдайды;
5) ұйымдастырушы оқытушыға оқу-әдістемелік көмек көрсетеді, үйірме жұмыстарын (факультативті) ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз етеді;
6) ұйымдастырушы оқытушының бастапқы әскери даярлық бойынша сабақтарды өткізуін, оқушылардың өткен материалды меңгеру сапасын бақылайды, оқу жылы ішінде бір реттен жиі емес бастапқы әскери даярлықтың және жастармен патриоттық жұмыстың жай-күйін талқылайды;
7) бастапқы әскери даярлық бойынша оқытудың басталғаны және аяқталғаны, взводтар мен бөлімшелер командирлерін тағайындау туралы бұйрықтар шығарады;
8) бағыныстылығы бойынша жергілікті әскери басқару және білім беру органдарына бастапқы әскери даярлық және жастармен патриоттық жұмыстың жай-күйі туралы есеп берулерді ұсынады.
10. Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы:
1) білім беру ұйымының басшысына бағынады және оқитындардың бастапқы әскери даярлығына, сабақтарды өткізу кезінде белгіленген қағидалар мен қауіпсіздік шараларының қатаң сақталуына жауап береді;
2) оқыту уақытында бастапқы әскери даярлық бойынша сабақтарды ұйымдастырады және өткізеді және факультативті түрде (сабақтан тыс уақытта) әскери іс негіздерін зерделеу жөніндегі үйірмелерге басшылық жасайды;

3) систематически повышает свои профессиональные и педагогические знания, совершенствует методические навыки;
4) совместно с педагогическим коллективом организации образования проводит работу по патриотическому воспитанию обучающихся;
5) организует предварительную работу по постановке на воинский учет допризывников;
6) оказывает помощь местным органам военного управления по отбору юношей для поступления в военные учебные заведения.
Преподаватель-организатор начальной военной подготовки организации образования работает в контакте с организатором внеклассной и внешкольной воспитательной работы с детьми (заместителем директора по учебно-воспитательной работе), учителем физической культуры (руководителем физического воспитания) и классными руководителями (мастерами производственного обучения), педагогическим коллективом.
Работа преподавателя-организатора начальной военной подготовки регламентируется расписанием занятий, планом мероприятий, проводимых во внеурочное время, и его личным планом, утвержденным руководителем организации образования.
Работа преподавателя-организатора начальной военной подготовки, не предусмотренная функциональными обязанностями и утвержденная планом, выполняется в каждом отдельном случае по согласованию с руководителем организации образования.
11. Преподавателю-организатору начальной военной подготовки необходимо знать:
1) нормативные правовые акты по вопросам обучения и воспитания с учетом специфики начальной военной подготовки и курса "Основы безопасности жизнедеятельности";
2) основы педагогики, психологии;
3) правила охраны жизни и здоровья обучающихся;
4) основы трудового законодательства;
5) правила охраны труда;
6) организационные структуры системы предупреждения и действий в чрезвычайных ситуациях;
7) основные принципы и методы защиты населения при стихийных и экологических бедствиях, крупных производственных авариях, катастрофах, а также защиты от современных средств поражения;
8) приемы оказания первой медицинской помощи.
3. Организация и проведение занятий по начальной военной подготовке
12. Занятия по программе начальной военной подготовки в организациях образования с девушками проводятся совместно с юношами, по разделу "Основы медицинских знаний" – раздельно. К практическим занятиям по разделу "Основы военного дела" девушки не привлекаются.
13. В организации образования разрабатывается понедельный план прохождения начальной военной подготовки на весь учебный год.
Занятия по начальной военной подготовке включаются в общее расписание занятий и проводятся по классам и учебным группам. Классы и учебные группы именуются взводами и делятся на три отделения. Из числа обучающихся приказом руководителя организации образования назначаются командиры взводов и отделений.

3) өзінің кәсіби және педагогикалық білімін жүйелі түрде арттырады, әдістемелік дағдыларын жетілдіреді;
4) білім беру ұйымының педагогикалық ұжымымен бірлесіп, оқитындарды патриоттық тәрбиелеу жөніндегі жұмысты жүргізеді;
5) әскерге шақыру жасына дейінгілерді әскери есепке қою бойынша алдын ала жұмысты ұйымдастырады;
6) жергілікті әскери басқару органдарына әскери оқу орындарына түсу үшін жасөспірімдерді іріктеу бойынша көмек көрсетеді.
Білім беру ұйымының бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушысы балалармен сыныптан тыс және мектептен тыс тәрбие жұмысын ұйымдастырушымен (директордың оқу-тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарымен), дене шынықтыру мұғалімімен (дене тәрбиесінің жетекшісімен) және сынып жетекшілерімен (өндірістік оқыту шеберлерімен), педагогикалық ұжыммен байланыста жұмыс істейді.
Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушының жұмысы сабақ кестесімен, сабақтан тыс уақытта өткізілетін іс-шаралар жоспарымен және білім беру ұйымының басшысы бекіткен оның жеке жоспарымен регламенттеледі.
Функционалдық міндеттерімен көзделмеген және жоспармен бекітілген бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушының жұмысы әрбір жекелеген жағдайда білім беру ұйымының басшысымен келісу бойынша орындалады.
11. Бастапқы әскери даярлықты ұйымдастырушы оқытушы:
1) бастапқы әскери даярлықтың және "Тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің негіздері" курсының ерекшелігін ескере отырып, оқыту және тәрбиелеу мәселелері жөніндегі нормативтік-құқықтық актілерді;
2) педагогика, психология негіздерін;
3) оқитындардың өмірі мен денсаулығын сақтау қағидаларын;
4) еңбек заңнамасының негіздерін;
5) еңбекті қорғау қағидаларын;
6) сақтандыру жүйесінің ұйымдық құрылымдарын және төтенше жағдайлардағы іс-қимылдарды;
7) табиғи және экологиялық зілзала, ірі өндірістік авариялар, апаттар кезінде халықты қорғаудың, сондай-ақ қазіргі заманғы зақымдау құралдарынан қорғаудың негізгі қағидаттары мен әдістерін;
8) алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін білуі тиіс.
3. Бастапқы әскери даярлық бойынша сабақтарды ұйымдастыру және өткізу
12. Қыздармен білім беру ұйымдарында бастапқы әскери даярлық бағдарламасы бойынша сабақтар ұлдармен бірге, "Медициналық білім негіздері" бөлімі бойынша бөлек өткізіледі. "Әскери іс негіздері" бөлімі бойынша практикалық сабақтарға қыздар тартылмайды.
13. Білім беру ұйымында барлық оқу жылына арналған апталық бастапқы әскери даярлықтан өту жоспары әзірленеді.
Бастапқы әскери даярлық бойынша сабақтар жалпы сабақ кестесіне енгізіледі және сыныптар мен оқу топтары бойынша өткізіледі. Сыныптар мен оқу топтары взводтар деп аталады және үш бөлімшеге бөлінеді. Білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен оқитындар қатарынан взводтар мен бөлімшелер командирлері тағайындалады.

14. В организациях образования оформляется наглядная агитация, содержащая патриотическую тематику и актуальные материалы, отражающие важные события касающихся Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и успехи казахстанского народа, героев и ветеранов войн.
15. Списки юношей, окончивших полный курс начальной военной подготовки в организациях образования, с итоговыми оценками направляются в местный орган военного управления по месту приписки юношей.
16. Знания обучающихся по начальной военной подготовке оцениваются, как и по другим предметам, по пятибалльной системе.
Итоговая оценка на основании годовых (курсовых) оценок, полученных обучающимися по начальной военной подготовке (за исключением лиц, которые по состоянию здоровья освобождены от начальной военной подготовки), выставляется в аттестат о среднем образовании, диплом об окончании колледжа или профессионального лицея, выписку из семестровых и экзаменационных ведомостей к диплому.
17. Территориальный орган в области образования совместно с местным органом военного управления проверяет и оценивает работу организаций образования по вопросам начальной военной подготовки и качества усвоения материала обучаемыми.
18. По результатам проверки состояния начальной военной подготовки в организациях образования, а также организации и проведения учебно-полевых (лагерных) сборов руководителем учреждения образования, реализующим общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и профессиональные учебные программы технического и профессионального послесреднего образования составляется акт и в присутствии членов проверяющей комиссии проводится анализ по организации начальной военной подготовки и проведению учебно-полевых (лагерных) сборов.
19. О результатах проверки территориальные органы в области образования информируют местные исполнительные органы на местах.

14. Білім беру ұйымдарында маңызды саяси оқиғаларды және Қазақстан халқының, соғыстар батырлары мен ардагерлерінің жетістіктерін көрсететін патриоттық тақырыптағы және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарына қатысты өзекті мәселені қамтитын материалдар ресімделеді.
15. Білім беру ұйымдарында бастапқы әскери даярлықтың толық курсын бітірген жасөспірімдердің тізімдері қорытынды бағаларымен жасөспірімдердің тіркелген жері бойынша жергілікті әскери басқару органына жолданады.
16. Бастапқы әскери даярлық бойынша оқитындардың білімі басқа пәндер сияқты бес балдық жүйе бойынша бағаланады.
Бастапқы әскери даярлық бойынша оқитындар алған жылдық (курстық) бағалар негізінде қорытынды баға (денсаулық жағдайы бойынша бастапқы әскери даярлықтан босатылған адамдарды қоспағанда) орта білімі туралы аттестатқа, колледжді немесе кәсіптік лицейді бітіргені туралы дипломға, дипломға семестрлік және емтихан ведомостарынан үзінді-көшірмеге қойылады.
17. Білім беру саласындағы аумақтық орган жергілікті әскери басқару органымен бірлесіп, бастапқы әскери даярлық және оқитындардың материалды меңгеру сапасы мәселелері бойынша білім беру ұйымының жұмысын тексереді және бағалайды.
18. Білім беру ұйымдарындағы бастапқы әскери даярлықтың, сондай-ақ оқу-жаттығу-далалық (лагерьлік) жиындарды ұйымдастыру және өткізу жай-күйін тексеру нәтижелері бойынша жалпы орта білімнің жалпы білім беру оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білімнің кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру мекемесінің басшысы акт жасайды және тексеруші комиссия мүшелерінің қатысуымен оқу-жаттығу-далалық (лагерьлік) жиындарды ұйымдастыру мен өткізу бойынша талдау жүргізеді.
19. Тексеру нәтижелері туралы білім беру саласындағы аумақтық органдар орындардағы жергілікті атқарушы органдарды хабардар етеді.