Об утверждении Правил взаимодействия государственных органов при проведении ветеринарных мероприятий
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 16-04/676. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2015 года № 11727
В соответствии с подпунктом 46-23) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия государственных органов при проведении ветеринарных мероприятий.
2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 2) пункта 6 прилагаемых Правил, который вводится в действие с 1 января 2015 года.
И.о. Министра                              С. Омаров
«СОГЛАСОВАН»
Министр здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
«11» марта 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________ К. Касымов
«20» января 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Председатель комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
___________ Н. Абыкаев
«10» февраля 2015 год
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной
экономики
Республики Казахстан
____________ Е. Досаев
«18» июня 2015 год
Утверждены
приказом и.о. Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 16-04/676
Правила
взаимодействия государственных органов при проведении
ветеринарных мероприятий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия государственных органов при проведении ветеринарных мероприятий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-23) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» (далее – Закон) и определяют порядок взаимодействия государственных органов при проведении ветеринарных мероприятий.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

Мемлекеттік органдардың ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 16-04/676 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 шілдеде № 11727 болып тіркелді
«Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 46-23) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде өзара іс-қимыл жасау қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің жетекші вице–министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, 2015 жылдың 1 қаңтардағы қолданысқа енгізілетін қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасынан басқа.
Министрдің міндетін атқарушы              С.Омаров
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
11 наурыз 2015 жыл
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
____________ Қ. Қасымов
20 қаңтар 2015 жыл
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
___________ Н. Абықаев
10 ақпан 2015 жыл
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
18 маусым 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің м.а.
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 16-04/676 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік органдардың ветеринариялық іс-шаралар
өткізу кезінде өзара іс-қимыл жасау қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органдардың ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде өзара іс-қимыл жасау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі «Ветеринария туралы» (бұдан әрі - Заң) Заңының 8-бабының 46-23) тармақшасына сәйкес әзірленген және ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезіндегі мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібін анықтайды.
2. Осы қағидаларда төмендегідей ұғымдар пайдаланылады:

1) ветеринарные мероприятия – комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая идентификацию сельскохозяйственных животных, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;
2) зооантропонозные болезни – группа инфекционных и инвазионных болезней, общих для животных и человека;
3) государственные органы – уполномоченные органы в области ветеринарии, здравоохранения, в сфере гражданской защиты, ведомство государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, органы внутренних дел, местные исполнительные органы, органы, осуществляющие в пределах своей компетенции защиту Государственной границы;
4) подконтрольные государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемые (перевозимые) объекты (далее – перемещаемые (перевозимые) объекты) – животные, половые и соматические клетки животных, штаммы возбудителей болезней животных, продукция и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал или пробы, отбираемые из них, пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, а также используемые для их упаковки и перевозки все виды тары и транспортные средства, перевозящие такие перемещаемые (перевозимые) объекты.
3. Взаимодействие государственных органов осуществляется при проведении ветеринарных мероприятий:
1) на территории ветеринарно-санитарного благополучия с целью предупреждения возникновения болезней и пищевых отравлений животных, включая болезни, общие для животных и человека, обеспечения соответствия содержания животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии;
2) в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте, включая зону наблюдения, буферную зону с целью ликвидации и предупреждения распространения особо опасных болезней животных, включающие ограничительные мероприятия или карантин.

1) ветеринариялық іс-шаралар – жануарлар ауруларының профилактикасын, оларды емдеуді немесе диагностикасын қоса алғанда, олардың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе оларды жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнімділігін арттыруға, жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп және жемшөп қоспаларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған эпизоотияға қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсімдер кешені;
2) зооантропонозды аурулар – жануарлар мен адамға ортақ инфекциялық және инвазиялық аурулар тобы;
3) мемлекеттік органдар – ветеринария, денсаулық сақтау, азаматтық қорғаныс саласындағы, халықтың санитариялық-эпидемиялогиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомствосы, ішкі істер органдары, жергілікті атқарушы органдар, органдар салаларындағы уәкілетті органдар, өз құзыретінде мемлекеттік шекараны қорғауды атқарады;
4) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақыланатын және қадағаланатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер (бұдан әрі - орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер) – жануарлар, жануарлардың жыныстық және соматикалық жасушалары, жануарлар аурулары қоздырушыларының штаммдары, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық материал немесе сынамалар, олардан алынатын судың, ауаның, топырақ қабатының, өсімдіктердің сынамалары, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, сонымен қатар оларды буып-түю және тасымалдау үшін пайдаланылатын ыдыстың барлық түрлері және осындай орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдайтын көлік құралдары.
3. Ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылдары:
1) ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақтарда жануарлар мен адамға ортақ ауруларды қоса есептегенде, жануарлардың аурулары мен азықтан улануының болуын алдын алу мақсатында, жануарларды күтіп-бағу талаптарын сақтауды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды, ветеринариялық препараттарды, азық және азық қоспаларын Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заң талаптарына сәйкес қамтамасыз ету;
2) эпизоотиялық ошақта және қолайсыз пунктте, бақылау аймағын, буферлік аймағын қоса, шектеу шаралары немесе карантинді қосқанда, жануарлардың аса қауіпті ауруларының таралуын алдын алу және жою мақсатында.

4. Государственные органы в зависимости от возложенных на них задач осуществляют обмен следующей информацией:
1) о выявлении перемещаемых (перевозимых) объектов с нарушением требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии по мере выявления – уполномоченные органы в области ветеринарии, здравоохранения, таможенного контроля, ведомство государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, органы внутренних дел;
2) по заболеваемости животных и людей зооантропонозными болезнями на ежеквартальной основе – уполномоченный орган в области ветеринарии и ведомство государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) о несанкционированном переходе перемещаемых (перевозимых) объектов из сопредельных государств по мере выявления – уполномоченные органы в области ветеринарии, органы, осуществляющие в пределах своей компетенции защиту Государственной границы.
Обмен информацией осуществляется в электронном виде и (или) на бумажном носителе.
5. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц обеспечивают свод, анализ, ветеринарного учета и отчетности ветеринарного учета и представление ветеринарной отчетности по проведенным ветеринарным мероприятиям по формам, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 «Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9342).
2. Порядок взаимодействия государственных органов при
проведении ветеринарных мероприятий
Параграф 1. Взаимодействие государственных органов
при проведении ветеринарных мероприятий на территории
ветеринарно-санитарного благополучия
6. Ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии для проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных на территории ветеринарно-санитарного благополучия организует передачу местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения, столицы:
1) ветеринарных препаратов в объемах согласно утвержденным ветеринарным мероприятиям против особо опасных болезней животных;
2) атрибутов, изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, закупленных процессинговым центром согласно предоставленных ими заявок.
7. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц при обнаружении расхождений сведений по поголовью сельскохозяйственных животных в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных и книге похозяйственного учета, которая одновременно ведется в электронном виде информируют территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и после выяснения причин расхождения информации вносят соответствующие исправления.

4. Мемлекеттік органдар өзіне жүктелген міндеттерге байланысты төмендегідей ақпараттармен алмасады:
1) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнама талаптарын бұзған орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер анықталғанда – ветеринария, денсаулық сақтау салаларындағы органдар және халықтың санитариялық-эпидемиялогиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік оргнанының ведомствосы, кедендік бақылау, ішкі істер уәкілетті органдары, әр анықталу жағдайлары туралы;
2) халықтың санитариялық-эпидемиялогиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік оргнанының ведомствосы және ветеринария салалардағы уәкілетті орган – тоқсан сайынғы негізде жануарлар мен адамдардың зооантропонозды аурулармен ауруы бойынша;
3) шекаралас мемлекеттерден рұқсат берілмеген орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер анықталғанда – ветеринария саласындағы уәкілетті органдар, басқа органдар өз құзыреті шегінде мемлекеттік шекараны қорғауды қамтамасыз етуі бойынша.
Ақпарат алмасу электронды нұсқада және (немесе) қағаз тасымалдағышта жүргізіледі.
5. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары ветеринариялық есеп пен ветеринариялық есептілікті жинақтауды, талдауды және жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар бойынша ветеринариялық есептілікті Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 «Ветеринариялық есеп пен есептілік нысандарын бекіту туралы» (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9342 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген үлгілер бойынша тапсыруды қамтамасыз етеді.
2. Мемлекеттік органдардың ветеринариялық іс-шаралар
өткізу кезінде өзара іс-қимыл жасау тәртібі 1-параграф. Мемлекеттік органдардың ветеринариялық-санитариялық
қолайлы аумақта ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде
өзара іс-қимыл жасау
6. Ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы қолайлы ветеринариялық-санитариялық аумақта жануарларлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларын жүргізу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына:
1) жануарларлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралардың бекітілген көлеміне сәйкес, ветеринариялық препараттарды;
2) олардың берген тапсырысына сәйкес, процессингтік орталық сатып алған ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру үшін атрибуттардың, бұйымдардың (құралдардың) берілуін ұйымдастырады.
7. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорының және шаруашылық кітаптарының мәліметтері арасында айырмашылықтарды анықтаған жағдайда, ветеринария саласындағы уәкілетті органының ведомствосының аумақтық бөлімшесіне бір мезгілде жүргізілетін электрондық түрде ақпарат береді және ақпараттың айырмашылығының себептерін анықтағаннан кейін тиісті түзетулер енгізеді.

На территории соответствующих административно-территориальных единиц сопоставление информации поголовья сельскохозяйственных животных проводится ежемесячно до 5 числа месяца следующего за отчетным периодом, а при сопоставлении информаций по поголовью сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 января и на 1 июля отчетного года проводится с подворным обходом хозяйствующих субъектов.
8. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы:
1) предоставляют в уполномоченный орган в области ветеринарии утвержденный в соответствии со статьей 10 Закона перечень энзоотических болезней животных, в том числе по мере внесения в него изменений и дополнений;
2) согласовывают с ведомством уполномоченного органа в области ветеринарии и/или его территориальными подразделениями план ветеринарных мероприятий по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
9. Местные исполнительные органы, ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии и его территориальные подразделения при проведении ветеринарных мероприятий на территории ветеринарно-санитарного благополучия взаимодействуют с органами внутренних дел в соответствии с Законами Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии», от 23 апреля 2014 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» и от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан».
10. Органы, осуществляющие в пределах своей компетенции защиту Государственной границы в случае выявления несанкционированного перехода перемещаемых (перевозимых) объектов из сопредельных государств:
1) в течение суток информируют уполномоченный орган в области ветеринарии и/или его ведомство и/или территориальное подразделение соответствующей административно-территориальной единицы;
2) совместно с местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц осуществляют меры по их изоляции и проведению соответствующих мероприятий для принятия решения по их дальнейшему использованию либо уничтожению в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе.
Параграф 2. Взаимодействие государственных органов
при проведении ветеринарных мероприятий в эпизоотическом очаге
и неблагополучном пункте
11. В случае поступления информации о возникновении и распространении особо опасных болезней животных, падеже животных с подозрением на особо опасное заболевание животных руководители подразделений местных исполнительных органов, осуществляющие деятельность в области ветеринарии соответствующих административно-территориальных единиц в течении часа информируют территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии.
Территориальное подразделение соответствующей административно-территориальной единицы ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии после подтверждения возникновения особо опасной болезни животных информирует ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии в сроки в соответствии с процедурой представления срочных донесений и действий при подозрении и возникновении особо опасных болезней сельскохозяйственных, диких животных и птиц.
Территориальное подразделение соответствующей административно-территориальной единицы ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии в течении одного дня после информирования ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии извещает соответствующие территориальные подразделения государственных органов (уполномоченные органы в области здравоохранения, ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, органы внутренних дел, в сфере гражданской защиты) о возникновении и распространении особо опасных болезней животных на территории соответствующей административно-территориальной единицы, для совместной организации и проведения ветеринарных мероприятий.

Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ауыл шаруашылығы жануарларының саны бойынша ақпаратты салыстыру айдың келесі есептік мерзімінің 5 жұлдызына дейін ай сайын жүргізіледі, ал ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы бойынша ақпаратты салыстыру есептік жылдың 1 қаңтардағы және 1 шілдедегі жағдайы бойынша салыстыру жұмыстарын шаруашылық етуші субъектілердің шаруашылықтарын (аулаларын) аралау арқылы жүргізеді.
8. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары:
1) ветеринария саласындағы уәкілетті органға Заңның 10-бабына сәйкес бекітілген жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізімін, сонымен қатар оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды тапсырады;
2) ветеринария саласындағы уәкілетті органының ведомствосымен және/немесе оның аумақтық бөлімшелерімен тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін ветеринариялық іс-шаралар жоспарын келісімдейді.
9. Ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосы мен оның аумақтық бөлімшелері және жергілікті атқарушы органдары қолайлы ветеринариялық-санитариялық аумақтарда ветеринариялық шараларды жүргізгенде, ішкі істер органдарымен іс-қимылды Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі «Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы» және 2001 жылғы 23 қаңтардағы «Қазақстан Республикасында өзін-өзі басқару және жергілікті мемлекеттік басқару туралы» заңдарға сәйкес шаралар қабылдайды.
10. Шекаралас мемлекеттерден рұқсат етілмеген орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің өткендігі анықталғанда, өз құзіретінде мемлекеттік шекараны қорғау үшін органдар:
1) бір тәулік ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына және/немесе оның ведомствосы және/немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі аумақтық бөлімшелеріне хабарлайды;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарымен бірлесіп, оларды оқшаулау шараларын атқарады және Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңдарына сәйкес оларды одан әрі пайдалану немесе жою бойынша шешім қабылдау үшін тиісті шаралар жүргізеді.
2-параграф. Мемлекеттік органдардың эпизоотиялық ошақта
және қолайсыз пунктте ветеринариялық іс-шаралар өткізу
кезінде өзара іс-қимыл жасау
11. Жануарлардың аса қауіпті ауруларының пайда болуы және таралуы, жануарлардың аса қауіпті ауруларынан күдік тудыратын мал өлімі туралы ақпарат түскен жағдайда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринария саласында қызмет ететін жергілікті атқарушы органы бөлімшелерінің басшылары, бір сағат ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне хабарлайды.
Ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосының тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі аумақтық бөлімшесі ауыл шаруашылығы, жабайы жануарлардың және құстардың аса қауіпті ауруларына күдік туғанда және пайда болған жағдайда жедел хабарлама және іс-әрекеттер жасау рәсімдеу мерзіміне сәйкес, ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына хабарлайды.
Ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі аумақтық бөлімшесі ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына хабарлағаннан кейін, бір күн ішінде мемлекеттік органдардың тиісті аумақтық бөлімшелері, мемлекеттік органдар ведомствосының (денсаулық сақтау және халықтың санитариялық-эпидемиялогиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдар ведомствосының, азаматтық қорғаныс саласындағы ішкі істер органдарының) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі бөлімшелеріне, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жануарлардың аса қауіпті ауруларының пайда болуы және таралуына байланысты ветеринариялық іс-шараларды бірлесіп ұйымдастыру және жүргізу үшін хабарлайды.

12. Местные исполнительные органы соответствующей административно-территориальной единицы:
1) в срок не более двух рабочих дней со дня выявления особо опасных болезней животных организуют оперативную группу по ликвидации вспышек особо опасных болезней животных. В оперативную группу возглавляемую руководителем либо заместителем руководителя местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы входят представители территориальных подразделений. Оперативная группа координирует действия государственных органов при осуществлении локализации и ликвидации эпизоотического очага;
2) по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы принимают решение об установлении карантина или ограничительных мероприятий в случае возникновения заразных болезней животных и решение о снятии карантина или ограничительных мероприятий после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных;
3) принимают решение о делении территории на зоны.
13. Уполномоченный орган в области ветеринарии и местные исполнительные органы при возникновении зооантропонозных болезней проводят ветеринарные мероприятия совместно с ведомством государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
14. Для решения вопросов, связанных с изъятием и уничтожением животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, приказом соответствующего районного (городского) территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии создается комиссия из числа представителей местных исполнительных органов, ведомства государственного органа санитарно-эпидемиологической службы, государственной ветеринарной организации, государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей территории.
Работы, связанные с уничтожением животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, проводятся в местах, специально отведенных для этих целей решениями местных исполнительных органов соответствующей административно-территориальной единицы.
15. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы организует проведение следующих мероприятий по особо опасным болезням животных:
1) обеспечение комплекса инженерных и строительных работ в очаге (сооружение пропускных пунктов, дезинфекционных барьеров);

12. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы берген ұсынысы бойынша жануарлардың жұқпалы аурулары пайда болған жағдайда, карантин немесе шектеу шараларын белгілеу туралы шешім қабылдайды және жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою бойынша кешенді ветеринариялық іс-шаралар жүргізілгеннен кейін карантин немесе шектеу шараларын алып тастау туралы шешім қабылдайды;
2) жануарлардың аса қауіпті аурулары анықталғаннан кейін, екі жұмыс күнінен артық емес мерзімде, жануарлардың аса қауіпті ауруларының ошақтарын жою бойынша жедел топ ұйымдастырады. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органның басшысы немесе оның орынбасары басқаратын жедел топтың құрамына аумақтық бөлімшелердің өкілдері кіреді. Жедел топ эпизоотиялық ошақты жою және шектеу кезіндегі мемлекеттік органдардың іс-әрекеттерін үйлестіреді;
3) аумақтарды аймақтарға бөлу туралы шешім қабылдайды.
13. Зооантропонозды аурулар пайда болған жағдайда, ветеринария саласындағы уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органдар ветеринариялық іс-шараларды, халықтың санитариялық-эпидемиялогиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік оргнанның ведомствосымен бірлесіп жүргізеді.
14. Жануарлар және адам денсаулығына қауіп төндіретін, жануарлардан алынатын шикізаттар мен өнімдерді, жануарларды алып қоюға және жоюға байланысты мәселелерді шешу үшін, ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган ведомствосының тиiстi аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшесінің бұйрығымен, жергiлiкті атқарушы органдардың, мемлекеттік орган ведомствосының санитариялық-эпидемиологиялық қызмет, мемлекеттік ветеринариялық ұйымның өкiлдерiнен, тиiстi аумақтың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторынан тұратын комиссия құрылады.
Жануарлар мен адам денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттарды жоюға байланысты барлық жұмыстар, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органдарының шешiмдерiмен осы мақсаттар үшiн арнайы бөлiнген жерлерде жүргізіледi.
15. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша төмендегідей іс-шаралардың жүргізілуін ұйымдастырады:
1) ошақта кешенді инженерлік және құрылыстық жұмыстарын (өткізу бекеттерін, дезинфекциялық тосқауылдарды құрылымдауын) қамтамасыз етуін;

2) определение места для осуществления уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
3) обеспечение организации санитарного убоя больных животных, в том числе транспортировку больных животных на санитарный убой;
4) проведение учета поголовья сельскохозяйственных животных на соответствующей административно-территориальной единице.
16. Органы внутренних дел в пределах своей компетенции оказывают содействие местным исполнительным органам и уполномоченному органу в области ветеринарии в обеспечении проведения карантинного режима в эпизоотическом очаге и неблагополучном пункте:
1) обеспечение охраны общественного порядка на территории, где объявлен карантин, ограничительные мероприятия по особо опасным болезням животных;
2) несение службы на карантинных постах по пресечению перемещения перемещаемых (перевозимых) объектов подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору;
3) оцепление участков местности при проведении карантинных мероприятий.
17. Медицинский контроль за состоянием личного состава противоэпизоотической комиссии и оказание в случае необходимости первой медицинской помощи населению осуществляется в соответствии с Правилами предоставления, видов и объема медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2010 года № 608.
18. Государственные органы в пределах своей компетенции в случае введения чрезвычайного положения в результате чрезвычайной ситуации, вызванных эпизоотиями, в местности, где введено чрезвычайное положение, организуют проведение мероприятий в соответствии с законодательством в области чрезвычайных положений, в том числе введение карантина и противоэпизоотических мероприятий.

2) адам мен жануарлардың денсаулығына қауіп төндіретін жануарлар және жануарлардан алынатын шикізаттар мен өнімдерді жоюға арналған орындарды анықтауын;
3) ауру жануарларды санитариялық союға, сонымен қатар ауру жануарларды санитариялық союға тасымалдауды ұйымдастыруды қамтамасыз етуін;
4) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының есебін.
16. Ішкі істер органдары өз құзыреті шегінде жергілікті атқарушы органдарға және ветеринария саласындағы уәкілетті органға эпизоотиялық ошақта және қолайсыз пункттегі төмендегідей карантиндік шаралардың жүргізілуін қамтамасыз етуге:
1) жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша шектеу шаралары, карантин жарияланған аумақта қоғамдық тәртіптің қорғалуына;
2) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын орын ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің бұлтартпау бойынша карантиндік бекеттерде қызмет атқару;
3) карантиндік шаралар жүргізу кезінде жергілікті жерлерді қоршауға ықпал етеді.
17. Эпизоотияға қарсы комиссияның жеке құрамының денсаулық жағдайына және тұрғындарға алғашқы медициналық жәрдем көрсету қажет болған жағдайда, медициналық бақылау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 маусымдағы № 608 қаулысымен бекітілген Қағидаларға сәйкес төтенше жағдай тәртібін енгізу, төтенше жағдай кезіндегі медициналық жәрдем түрлері және көлемінде көрсетіледі.
18. Эпизоотиядан пайда болған төтенше ахуал нәтижесінде жарияланған төтенше жағдайға байланысты, мемлекеттік органдар өз құзыреттерінде, төтенше жағдай жарияланған аумақта төтенше жағдай саласындағы заңдарына сәйкес іс-шаралардың, сонымен қатар карантин мен эпизоотияға қарсы шаралардың жүргізілуін ұйымдастырады.