Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Айтекебийском районе
Решение маслихата Айтекебийского района Актюбинской области от 24 февраля 2014 года № 138. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 12 марта 2014 года № 3812. Утратило силу решением маслихата Айтекебийского района Актюбинской области от 14 января 2016 года № 289
Сноска. Утратило силу решением маслихата Айтекебийского района Актюбинской области от 14.01.2016 № 289.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, пунктом 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, маслихат Айтекебийского района РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Айтекебийском районе.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь
районного маслихата районного маслихата
И.Е Акжанов А.Ермагамбет
Утверждены решением
Айтекебийского районного маслихата
от 24 февраля 2014 года № 138
Правила
оказания социальной помощи и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Айтекебийском районе
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Айтекебийском районе (далее Правила) разработаны в соответствии Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановления Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан".
1. Общие положения
2. Данные Правила распространяются на лиц, постоянно проживающих в Айтекебийском районе.
3. Социальная помощь предоставляется отдельным категориям нуждающихся граждан ГУ "Айтекебийский районный отдел занятости и социальных программ (далее-Уполномоченный орган) в порядке определенном Типовыми правилами и настоящими Правилами.
4. Под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местными исполнительными органами в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.

Әйтеке би ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 2014 жылғы 24 ақпандағы № 138 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 12 наурызда № 3812 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 289 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 14.01.2016 № 289 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысының 2 тармағына сәйкес, Әйтеке би аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Әйтеке би ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың Аудандық мәслихаттың
сессия төрағасы: хатшысы:
И.Е Ақжанов А.Ермағамбет
Әйтеке би аудандық мәслихатының
2014 жылғы 24 ақпандағы
№ 138 шешімімен
бекітілген
Әйтеке би ауданында әлеуметтік көмек көрсету және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау
Қағидалары
1. Осы Әйтеке би ауданында әлеуметтік көмек көрсету және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау Қағидалары (бұдан әрі–Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзірленді.
1.Жалпы ереже
2. Осы Қағидалар Әйтеке би ауданында тұрақты тұратын тұлғаларға таратылады.
3. Әлеуметтік көмек мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына "Әйтеке би аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" ММ (бұдан әрi – Уәкілетті орган) арқылы айқындалған Үлігілік және осы Қағидалардағы тәртіп бойынша беріледі.
4. Әлеуметтiк көмек ретiнде жергілікті атқарушы орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрi – алушылар) өмiрлiк қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндерiне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететiн көмек түсiнiледi.

5. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года № 2247 "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 № 39 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
6. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи
7. Перечень категорий получателей социальной помощи к памятным датам и праздничным дням:
ко дню Победы - 9 мая:
участники и инвалиды Великой Отечественной войны;
лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
лица, приравненные по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны;
другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
труженники тыла, проработавшие не менее 6-месяцев в период 22 июня 1941 по 9 мая 1945 годов;
ко Дню инвалидов – второе воскресенье октября - инвалиды, получающие государственные социальные пособия;
ко Дню защиты детей – 1 июня - малообеспеченные граждане (семьи), получающие государственную адресную социальную помощь на детей до 18 лет;
гражданам, страдающим онкологическими заболеваниями, ВИЧ-инфицированным и больным различными формами туберкулеза.
При наличии права отдельных категории граждан на несколько видов единовременной социальной помощи, оказывается только один вид единовременной помощи (более высокий по размеру).
8. Перечень категорий получателей социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны;
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
3) лица, приравненные по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны;
4) другие категорий лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны;
5) лица, достигшие пенсионного возраста;
6) инвалиды и лица, воспитывающие ребенка - инвалида до 18 лет;
7) жертвы политических репрессий, лица, пострадавшие от политических репрессий;
8) многодетные семьи;
9) дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, выпускники детских домов;

5. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында және "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетiлген адамдарға әлеуметтiк көмек осы Қағидаларда көзделген тәртiппен көрсетiледi.
6. Әлеуметтiк көмек бiр рет және (немесе) мерзiмдi (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетiледi.
2. Әлеуметтік көмекті алушылардың санаттарының тізбесін айқындау
7. Атаулы күндер мен мереке күндері әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесі:
9 мамыр Жеңіс күні мерекесіне орай:
Ұлы Отан соғысының қатысушылар мен мүгедектері;
жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген тұлғалар;
жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестірілген тұлғалар;
жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдардың басқа да санаттары;
1941 жылдың 22 маусымынан 1945 жылдың 9 мамыры аралығында, кемінде 6 ай еңбек еткен тыл еңбеккерлері;
қазанның екінші жексенбісі - Мүгедектер күніне орай - мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алатын мүгедектері;
1 маусым - Балаларды қорғау күні мерекесіне атаулы әлеуметтік көмек алатын 18 жасқа дейінгі балалары бар аз қамтылған азаматтар (отбасылар);
онкологиялық ауруларымен зардап шегетін азаматтарға, ҚТВ инфекциясын жұқтырғандарға және туберкулездің әртүрлі түрлерімен ауыратын азаматтарға.
Азаматтардың кейбір санаттары біржолғы әлеуметтік көмектің бірнеше түріне құқылы болған жағдайда, біржолғы әлеуметтік көмектің тек бір түрі (мөлшері бойынша ең жоғары) көрсетіледі.
8. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек үшін жүгінген әлеуметтік көмек алушылардың тізбесі:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектері;
2)-жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы қатысушыларына теңестірілген адамдар;
3) жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысы мүгедектеріне теңестірілген адамдар;
4)-жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша соғыс қатысушыларына теңестірілген адамдардың басқа да санаттары;
5) зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар;
6)-мүгедектер, оның ішінде 18 жасқа дейінгі мүгедек баланы тәрбиелеп отырған адамдар;
7)-саяси қуғын-сүргін құрбандары, саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен адамдар;
8)-көп балалы отбасылар;
9)-жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар, балалар үйінің түлектері;

10) малообеспеченные семьи, (граждане);
11) граждане, страдающие онкологическими заболеваниями, ВИЧ-инфицированные и больные различной формой туберкулеза.
Социальная помощь оказывается указанным лицам, если они не находятся на полном государственном обеспечении.
Основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие онкологических заболеваний, ВИЧ-инфицированных и больных различными формами туберкулеза;
3) наличие среднедушевого дохода семьи (гражданина) за предшествующий квартал (на момент обращения за помощью) не превышающий четырехкратного размера прожиточного минимума (за исключением участников и инвалидов Великой Отечественной войны).
При наступлении трудной жизненной ситуации участникам и инвалидам Великой Отечественной войны оказывается социальная помощь без-учета-их-дохода.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным местным представительным органом перечнем оснований для отнесения граждан к категории-нуждающихся.
9. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
10. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому акиматом Айтекебийского района по представлению Айтекебийского районного филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный центр по выплате пенсий министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
11. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в Уполномоченный орган или акиму сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к постановлению Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан";
4) сведения о доходах лица (членов семьи);

10) аз қамтылған отбасылар (азаматтар);
11) онкологиялық ауруларымен зардап шегетін азаматтар, ҚТВ инфекциясын жұқтырғандарға және туберкулездің әртүрлі түрлерімен ауыратын науқастар.
Жоғарыда аталған тұлғалар, егер олар мемлекет тарапынан толық қамтамасыз етілмеген болса, әлеуметтік көмек көрсетіледі.
Азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаж азаматтардың санаттарының қатарына жатқызу үшін төмендегілер негіз бола алады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамаларында қарастырылған негіздер;
2)-табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) немесе олардың мүлкіне зиян келтіру не онкологиялық аурулары бар, ҚТВ инфекциясын жұқтырғандарға және туберкулездің әртүрлі түрлерімен ауыратын азаматтарға;
3) осының алдындағы тоқсандағы отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысының шекті деңгейі (көмекке жүгінер мерзімі кезінде) төртеселік мөлшер көлемінде күнкөріс деңгейінен төмен көрсеткіштен аспаған жағдай (Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерінен басқалары). Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектері үшін өмірлік қиын жағдай кезеңінде әлеуметтік көмек табысты есепке алмай есептелінеді. Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілетті орган бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
9.-Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмекті көрсету тәртібі
10. Атаулы күндер мен мерекелік күндерге әлеуметтік көмек Әйтеке би аудандық әкімдігімен бекітіліп, ұсынылған тізімі бойынша "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы" республикалық қазыналық кәсіпорнының Әйтеке би аудандық филиалы өтініш берушіден өтініш талап етілмей көрсетіледі.
11. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті орган немесе селолық округтың әкіміне мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) тұрғылықты жерде тіркелгендігін растайтын құжат;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысының № 1 қосымшасына сәйкес отбасы (азаматтың) құрамы туралы мәліметтерді;
4) отбасы мүшелерінің (азаматтың) табысы туралы мәліметтерді;

5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
12. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
13. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
14. Участковая комиссия в пределах двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 постановления Правительства Республики Казахстан № 504 от 21 мая 2013 года "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" и направляет их в Уполномоченный орган или акиму сельского округа.
Аким сельского округа в пределах двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в Уполномоченный орган.
15. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, Уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
16. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, Уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
17. Уполномоченный орган в пределах одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
18. Специальная комиссия в пределах двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
19. Уполномоченный орган в пределах восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.

5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжаттарды өтінішке қоса ұсынады.
12. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың түпнұсқалары және көшірмелері ұсынылады, кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
13. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш түскен кезде уәкілетті орган немесе кент, ауыл, ауылдық округтың әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын азаматтың (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
14. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіні тексеруді жүргізеді, оның нәтижелері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысының 2, 3 қосымшаларына сәйкес отбасының (азаматтың) материалдық жағдайы туралы акт жасайды және отбасының (азаматтың) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытындыны дайындап, Уәкілетті органға немесе аудандық маңызы бар қаланың, селоның, селолық округтің әкіміне ұсынады.
Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, ауылдық округтің әкімі учаскелік комиссияның актісін және қорытындыны алған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде қосымша жалғанған құжаттармен бірге Уәкілетті органға ұсынады.
15. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда Уәкілетті орган, тиісті органдардан әлеуметтік көмек көрсету жөнінде құжаттарды қарау мәліметтерді сұрай алады.
16. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты беруге мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган белгіленген тәртіппен тиісті мәліметтерді қамтитын өзге Уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректерінің негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
17. Уәкілетті орган учаскелік комиссия немесе аудандық маңызы бар қаланың, селоның, селолық округтің әкімінен құжаттар түскеннен бастап бір жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияда қарауға ұсынады.
18. Арнайы комиссия құжаттар түскеннен кейін екі жұмыс күн ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі жөнінде шешім шығарып оңтайлы шешім қабылданған жағдайда әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
19. Уәкілетті орган өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссия-ның қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.

В случаях, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих Правил, Уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в пределах двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима сельского округа.
20. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
При причинении ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия, при пожаре либо наличия онкологического заболевания, ВИЧ-инфицированных и больных различными формами туберкулеза социальная помощь оказывается по заявлению не позднее шести месяцев с момента наступления соответствующей трудной жизненной ситуации.
21. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
22. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), установленного маслихатом Айтекебийского района, порога для оказания социальной помощи.
23. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Айтекебийского района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
24. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Айтекебийского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
25. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
26. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит Уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

Осы Қағиданың 15 және 16 тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе аудандық маңызы бар селолық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күн ішінде әлеуметтік көмек тағайындау не тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
20. Уәкілетті орган шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде өтініш берушіге әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешімді (тағайындаудан бас тарту жағдайда негізін көрсетіп) жазбаша түрде хабардар етеді.
Азаматқа (отбасына) болмаса мүлігіне өрт салдарынан немесе табиғи зілзалаға байланысты залал келтірілген жағдайда, онкологиялық аурулары бар, ҚТВ инфекциясын жұқтырғандарға және туберкулездің әртүрлі түрлерімен ауыратын азаматтарға әлеуметтік көмек өтініш негізінде қиын жағдай туындаған күннен бастап алты айдан кешіктірмей-берген-кезде-ғана-беріледі.
21.-Белгіленген негіздемелердің біреуі бойынша әлеуметтік көмек күнтізбелік бір жыл ішінде қайта көрсетілмейді.
22. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1)-өтініш беруші ұсынған мәліметтердің жалғандығы анықталған;
2)-өтініш беруші отбасының материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас-тартқан,-жалтарған;
3)-адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін Әйтеке би аудандық мәслихаттың белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
23. Әлеуметтік көмек беруге шығыстарды қаржыландыру, Әйтеке би аудандық бюджетінде көзделген ағымдағы қаржылық жылға арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Әлеуметтік көмек көрсетуді тоқтату және қайтару негіздемелері
24. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Әйтеке би ауданы шегінен тұрақты тұруға кеткен;
3) алушы мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің жалғандығы анықталған жағдайларда тоқтатылады;
Әлеуметтік көмек көрсету аталған жағдайлар орын алған айдан бастап тоқтатылады.
25. Артық төленген сомалар ерікті түрде, ал бас тартылған жағдайда Қазақстан Республикасы заңнамаларында белгіленген тәртіппен қайтарылуға жатады.
5. Қорытынды ереже
26. Әлеуметтік көмек көрсетуді мониторингілеуді және есепке алуды Уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйе дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.