Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Качирского района
Решение маслихата Качирского района Павлодарской области от 18 февраля 2014 года N 1/26. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 28 марта 2014 года N 3743. Утратило силу решением маслихата Качирского района Павлодарской области от 22 апреля 2016 года № 3/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Качирского района Павлодарской области от 22.04.2016 № 3/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", в целях оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан, Качирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Качирского района.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на комиссию районного маслихата по социальной сфере и законности.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Н. Алипова
Секретарь Качирского
районного маслихата С. Баяндинов
Утверждены
решением Качирского
районного маслихата
от 18 февраля 2014 года N 1/26
Правила оказания социальной помощи, установления размеров
и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан Качирского района
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.

Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Качир ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Качир аудандық мәслихатының 2014 жылғы 18 ақпандағы N 1/26 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 28 наурызда N 3743 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Качир аудандық мәслихатының 2016 жылғы 22 сәуірдегі N 3/3 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Качир аудандық мәслихатының 22.04.2016 N 3/3 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3–тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларын бекіту туралы" N 504 Қаулысына сәйкес, ауданның мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету мақсатында Качир аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Качир ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қоса ұсынылған Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың әлеуметтік сала және заңдылық жөніндегі комиссияға жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Н. Әлипова
Качир аудандық мәслихатының
хатшысы
С. Баяндинов
Качир аудандық мәслихатының
2014 жылғы 18 ақпандағы
N 1/26 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және
Качир ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының
тізбесін айқындаудың Қағидалары
1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3–тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) N 504 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Качирского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Качирского района";
8) уполномоченная организация – Качирское районное отделение Павлодарского областного филиала Республиканского государственного казенного предприятия "Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан";
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов сел, сельских округов Качирского района для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местными исполнительными органами (далее – МИО) в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан 13 апреля 2005 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь в денежной форме предоставляется через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счета получателя.

1. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Качир ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Павлодар облысындағы статистикалық органдар есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – "Качир ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) уәкілетті ұйым – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Павлодар облыстық филиалының Качир аудандық бөлімшесі;
9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Качир ауданының ауыл, ауылдық округтер әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы және мереке күндеріне орай жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан - әрі ЖАО) ақшалай көрсетілетін көмек түсініледі.
4. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдар арқылы алушының шотына аудару жолымен көрсетіледі.

6. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
7. Участковые и специальная комиссия осуществляют свою деятельность на основании положений, утвержденных акиматом Павлодарской области.
8. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 марта – Международный женский день;
2) 9 мая – День Победы;
3) 1 октября – Международный день пожилых людей;
4) второе воскресенье октября – День инвалидов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решением маслихата Качирского района Павлодарской области от 26.09.2014 N 2/33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной
помощи и установления размеров социальной помощи
9. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны (далее – ВОВ);
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья, либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1986 - 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
3) другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;

6. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысы әкімдігі бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
8. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндер тізбесі:
1) 8 Наурыз – Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 Мамыр – Жеңіс күні;
3) 1 қазан – Халықаралық қарттар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі - Қазақстан Республикасының мүгедектер күні.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Качир аудандық мәслихатының 26.09.2014 N 2/33 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау
және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
9. Әлеуметтік көмек келесі санаттардағы азаматтарға көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектер (бұдан әрі – ҰОС);
2) Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағы үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан - Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер; ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi; бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер;
1986 - 1987 жылдары Чернобыль АЭС-iндегi апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдар.
3) жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан соғысқа қатысушыларға теңестірілген адамдардың басқа санаттары, атап айтқанда:
қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың басқа некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi);

лица, из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988 – 1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
семьи военнослужащих погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
супруга (супруг), не вступившие в повторный брак;
4) лица, проработавшие (прослужившие) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) лица, достигшие пенсионного возраста, получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия, а именно:
граждане достигшие пенсионного возраста;
граждане в возрасте от 80 и более лет;
6) инвалиды, а именно:
дети-инвалиды до восемнадцати лет;
инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
инвалиды первой, второй групп;
семьи, имеющие детей-инвалидов больных детским церебральным параличом;
7) лица из числа выпускников общеобразовательных школ, а именно:
дети-сироты;
дети, оставшиеся без попечения родителей;
дети из семей со среднедушевым доходом, не превышающим однократного размера прожиточного минимума;
8) лица, оставшиеся без средств существования вследствие пожара, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
9) малообеспеченные граждане (семьи), а именно:
безработные граждане, состоящие на учете в государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ Качирского района";
семьи, имеющие детей до восемнадцати лет из числа получателей государственных пособий;
дети–сироты;
лица, освободившиеся из мест лишения свободы;
10) граждане (семьи) со среднедушевым доходом, не превышающим однократного размера прожиточного минимума, а именно:
лица, перенесшие срочную или плановую операцию, лица попавшие в трудную жизненную ситуацию, в том числе длительная болезнь более одного месяца, болезнь, требующая оперативного вмешательства;
семьи, имеющие детей дошкольного возраста;
беременные женщины, своевременно обратившиеся в районную больницу для постановки на учет по беременности до 12 недель;
семьи, имеющие детей грудного возраста до 1 года на искусственном вскармливании;
11) граждане, имеющие социально значимые заболевания, а именно:
лица, страдающие онкологическим заболеванием (II, III, IV стадии заболевания;
лица, страдающие туберкулезным заболеванием.

1988 - 1989 жылдардағы Чернобыль АЭС-iндегi апаттың зардаптарын жоюға қатысқан, оқшаулау аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аудартқан (өз еркiмен көшкен) адамдар қоныс аудартқан күнi анасының құрсағындағы балаларды қоса алғанда.
ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар;
бейбіт уақытта әскери қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшілердің отбасылары;
қайталап некеге отырмаған зайыбы (жұбайы);
4) 1941 жылғы 22 маусымнан 1945 жылғы 9 мамырға дейін 6 айдан кем емес жұмыс істеген (қызмет атқарған) және ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдарға;
5) зейнеткерлік жасқа толған, зейнетақының ең төмен мөлшерін және (немесе) жәрдемақы алатын адамдар, атап айтқанда:
зейнеткерлік жасқа толған азаматтар;
80 жастан бастап және одан асқан азаматтар;
6) мүгедектер, атап айтқанда:
он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балалар;
кәмелеттік жасқа толмаған балалары бар мүгедектер;
бірінші, екінші топ мүгедектері;
церебральді сал ауруымен ауыратын мүгедек балалары бар отбасылар;
7) жалпы білім беретін мектепті аяқтаушы қатарынан адамдар, атап айтқанда:
жетім-балалар;
ата-ананың қамқорлығынсыз қалған балалар;
жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің бір мөлшерінен аспайтын отбасылар;
8) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың, өрттің салдарынан тіршілікке қажетті жабдықсыз қалған адамдар;
9) аз қамтамасыз етілген азаматтар (отбасылар), атап айтқанда:
"Качир ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі есебінде тұрған жұмыссыз азаматтар;
мемлекеттік жәрдемақы алатындар қатарынан он сегіз жасқа дейінгі балалары бар отбасылары;
жетім-балалар;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар;
10) жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің бір мөлшерінен аспайтын азаматтар (отбасылар), атап айтқанда:
шұғыл немесе жоспарлы ота жасатқан адамдар, өмірдің қиын жағдайына тап болған адамдар, соның ішінде бір айдан аса ұзақ ауыру, ота жасауды қажет ететін ауыру;
мектеп жасына дейінгі балалары бар отбасылар;
12 аптаға дейін жүктілігіне байланысты аудандық ауруханаға жүктілік бойынша дер кезінде есепке тұрған жүкті әйелдер;
жасанды тағаммен тамақтандыратын 1 жасқа дейінгі емізіктегі баласы бар отбасылар;
11) әлеуметтік маңызды ауруы бар азаматтар, атап айтқанда:
онкологиялық ауруға (аурудың II, III, IV кезеңдері) шалдыққан адамдар;
туберкулез ауруына шалдыққан адамдар.

Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решением маслихата Качирского района Павлодарской области от 26.09.2014 N 2/33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
к Международному женскому дню для категории, указанной в абзаце втором подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил на основании списка согласованного с уполномоченной организацией;
ко дню Победы для категории, указанных в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на основании списка согласованного с уполномоченной организацией;
для категорий, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 9 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
к Международному дню пожилых людей для категорий, указанных в подпункте 5) пункта 9 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
ко Дню инвалидов Республики Казахстан для категорий, указанных в абзацах первом, втором, третьем, подпункта 6) пункта 9 настоящих Правил на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
2) единовременную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на ремонт жилья по фактическим затратам в размере до 160 месячных расчетных показателей (далее - МРП) на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил;
для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), в абзаце втором подпункта 3) пункта 9 настоящих Правил на зубопротезирование в размере не более 25000 (двадцати пяти тысяч) тенге на основании личного заявления, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, медицинской справки (с указанием затрат на зубопротезирование);
для категории, указанной в абзаце четвертом подпункта 6) пункта 9 настоящих Правил в размере 15 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, копии справки об инвалидности, свидетельств о рождении детей;
для категории, указанной в абзаце первом подпункта 6) пункта 9 настоящих Правил на возмещение затрат на проезд в медицинские учреждения по Республике Казахстан по фактическим затратам в размере не более 25 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, использованных проездных билетов, заключение областного профильного специалиста, копии справки об инвалидности, свидетельств о рождении детей;

Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Качир аудандық мәслихатының 26.09.2014 N 2/33 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Уәкілетті орган табысты есептемей көрсетеді:
1) атаулы күндер мен мерекелік күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
Халықаралық әйелдер күніне орай осы Қағидалардың 9 тармақтың 9) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
Жеңіс күніне орай осы Қағидалардың 9 тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
Халықаралық қарттар күніне орай осы Қағидалардың 9 тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
Қазақстан Республикасының мүгедектер күніне орай осы Қағидалардың 9 тармақтың 6) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9 тармақтың 1) тармақшасында көрсетiлген санаттарға тұрғын үй жөндеуге уәкілетті органға немесе ауылдық әкіміне, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен нақты шығын бойынша 160 айлық есеп көрсеткішке дейінгі мөлшерде (бұдан әрі - АЕК);
осы Қағидалардың 9 тармақтың 1), 2) тармақшаларында 3) тармақшаның екінші абзацында көрсетілген санаттарға тіс протезін орнату үшін 25000 (жиырма бес мың) теңгеден аспайтын мөлшерде, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен, жеке өтініші, медициналық анықтама (тіс протезіне жұмсалатын шығындар көрсетумен) негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 6) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттарға 15 АЕК мөлшерінде, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық әкімге, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш, мүгедектігі туралы анықтама, балалардың туу туралы куәліктерінің көшірмелері негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 6) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға Қазақстан Республикасы бойынша медициналық мекемелерге нақты шығыны бойынша барып, қайту жол шығынын қайтаруға 25 АЕК-тен аспайтын мөлшерде қолданылған жол билеттері, облыстық бағыттағы маман қорытындысы, мүгедектігі туралы анықтама, балалардың туу туралы куәліктері көшірмелері, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық әкімге, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде;

для категории, указанной в подпункте 8) пункта 9 настоящих Правил в размере до 60 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункта 15 настоящих Правил, заключение специальной комиссии, справки пожарной части, отдела по чрезвычайным ситуациям Качирского района;
для категорий, указанных в абзацах первом, втором подпункта 7) пункта 9 настоящих Правил на оплату обучения в высшем учебном заведении в размере фактической стоимости обучения за учебный на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил и трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанный акимом района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил в размере 6 МРП согласно списка предоставляемого Государственное учреждение "Отдел образования Качирского района" на основании заявления опекуна или лица, представляющего интересы ребенка с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил;
для категории, указанной в абзаце четвертом подпункта 9) пункта 9 в размере 20 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки из мест лишения свободы;
для категории, указанной в абзаце первом подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил на погребение в размере 15 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, свидетельства о смерти, справки уполномоченного органа о состоянии на учете на момент смерти;
для категории, указанной в абзаце первом подпункта 11) пункта 9 настоящих Правил в размере 10 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, справки подтверждающей заболевание;
3) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на приобретение лекарств в размере 1 МРП на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
для категории, указанной в подпункте 1) пункта 9 настоящих Правил на погашение затрат по электрическому отоплению в период отопительного сезона 6 месяцев, согласно представленных квитанции услугодателя, на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил;

осы Қағидалардың 9 тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға 60 АЕК мөлшеріне дейін арнайы комиссия қорытындысы, Качир ауданының өрт сөндіру бөлімі, төтенше жағдай жөніндегі бөлім анықтамасы, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 7) тармақшасының бірінші, екінші абзацтарында көрсетілген санаттарға жоғары оқу орнындағы оқуын төлеуге оқу жылы үшін оқудың нақты бағасы мөлшерінде, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде және аудан әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және өтініш беруші қолдары қойылған білім беру қызметтерін көрсету туралы үш жақты келісім-шарт негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 9) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттарға 6 АЕК мөлшерінде "Качир аудандық білім беру бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұсынатын тізімге сәйкес, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен қамқоршының немесе баланың мүддесін қорғайтын адамның өтініші негізінде;
9-тармақтың төртінші абзацында көрсетілген санаттарға 20 АЕК мөлшерінде, осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш, бас бостандығынан айыру орындарынан анықтамасы негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 9) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға жерлеуге 15 АЕК мөлшерінде осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш, қайтыс болғаны туралы куәлік, уәкілетті органның қайтыс болу мерзіміндегі тіркеудегі жағдайы туралы анықтамасы негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 11) тармақшасында көрсетілген санаттарға 10 АЕК мөлшерінде, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде;
3) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9 тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға дәрі-дәрмек сатып алу үшін 1 АЕК мөлшерінде уәкілетті ұйым ұсынатын тізім негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға 6 ай жылу беру мерзіміне электрлік жылыту бойынша шығынын өтеуге қызмет көрсетушінің ұсынған түбіртектеріне сәйкес, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде;

для категории, указанной в подпункте 1), абзаце пятом подпункта 3) пункта 9 настоящих Правил на погашение затрат по коммунальным услугам в размере 4 МРП на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
для категории, указанной в абзаце первом подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил на период прохождения профессионального обучения в размере 5 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил, согласно списка, предоставляемого уполномоченным органом;
для категории, указанной в абзацах первом, втором подпункта 7) пункта 9 настоящих Правил на период обучения для проживания, питания и проезда к месту жительства в размере 15235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге, на основании заявления, согласно списка, предоставляемого уполномоченным органом;
для категории, указанной в абзаце втором подпункта 11) пункта 9 настоящих Правил в размере 6 МРП на питание в период прохождения амбулаторного лечения не более 6 месяцев на основании списка, предоставляемого казенным государственным коммунальным предприятием "Павлодарский областной противотуберкулезный диспансер" Качирское отделение;
для категории, указанной в абзацах первом, втором подпункта 2) пункта 9, в абзаце втором подпункта 3) пункта 9 настоящих Правил, на погашение затрат по коммунальным услугам в размере 2 МРП – на основании личного заявления, с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, списка, предоставляемого уполномоченной организацией;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 3) пункта 9 на погашение затрат по электрическому отоплению в период отопительного сезона 6 месяцев, согласно представленных квитанции услугодателя, на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 15 настоящих Правил;
4) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 2), в абзаце втором подпункта 3) пункта 9 настоящих Правил на оздоровление в размере 3,6 МРП на основании списка, предоставляемого уполномоченной организацией.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решениями маслихата Качирского района Павлодарской области от 26.09.2014 N 2/33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2015 N 10/41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

осы Қағидалардың 9 тармақтың 1) тармақшасында, 3) тармақшаның бесінші абзацында көрсетілген санаттарға коммуналдық шығындарды өтеу үшін 4 АЕК мөлшерінде уәкілетті ұйым ұсынатын тізім негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 9) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға кәсіптік оқуды өту мерзіміне 5 АЕК мөлшерінде, уәкілетті ұйым ұсынатын тізімге сәйкес, осы Қағиданың 15 тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық әкімге, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 7) тармақшасының бірінші, екінші абзацтарында көрсетілген санаттарға оқу мерзімінде жатып – тұруына, тамақтануларына және жолақысына 15235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге мөлшерінде, өтініші, уәкілетті орган ұсынатын тізімі негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 11) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға 6 айдан көп емес амбулаторлық емделу мерзіміне тамақтандыруға 6 АЕК мөлшерінде, "Павлодар облыстық туберкулезге қарсы диспансері" қазынашылық мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны Качир бөлімшесі ұсынатын тізім негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 2) тармақшасының бірінші, екінші абзацтарында, 9 тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға коммуналдық қызмет бойынша шығындарды қайтаруға 2 АЕК мөлшерінде - екінші деңгейдегі банктерде немесе жекеленген түрдегі банктік операцияларды жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдардағы есепшот нөмірі көрсетілген жеке өтініші, жеке куәлік, уәкілетті ұйым ұсынатын тізім негізінде;
9-тармақтың 3) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттарға 6 ай жылу беру мерзіміне электрлік жылыту бойынша шығынын өтеуге қызмет көрсетушінің ұсынған түбіртектеріне сәйкес, осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде;
4) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9 тармақтың 2) тармақшасында, 3) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға сауықтыруға 3,6 АЕК мөлшерінде, уәкілетті ұйым ұсынатын тізім негізінде.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Качир аудандық мәслихатының 26.09.2014 N 2/33 (жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2015 N 10/41 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

11. Уполномоченный орган оказывает с учетом дохода:
1) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в абзаце третьем подпункта 7) пункта 9 настоящих Правил на оплату обучения в высшем учебном заведении в размере фактической стоимости обучения за учебный год на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил и трҰхстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанный акимом района, руководителем высшего учебного заведения и заявителем;
для категории, указанных в абзацах первом, втором подпункта 9), абзаце втором подпункта 10) пункта 9 на развитие личного подворья в размере до 110 МРП, на приобретение грубых кормов в размере 11 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, акта обследования жилищно-бытовых условий;
для категории, указанной в абзаце первом подпункта 10) пункта 9 на лечение, а также на приобретение твердого топлива в размере до 25 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, заключения (протокола) специальной комиссии, справки с медицинского учреждения;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 10) пункта 9 настоящих Правил в размере 10 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, согласно списка предоставляемого Государственным коммунальным казенным предприятием "Качирская центральная районная больница";
для категории, указанной в абзаце четвертом подпункта 10) пункта 9 настоящих Правил на детское питание в размере 4 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, согласно списка предоставляемого Государственным коммунальным казенным предприятием "Качирская центральная районная больница";
2) ежемесячную социальную помощь:
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 7) пункта 9 настоящих Правил на период обучения для проживания, питания и проезда к месту жительства в размере 15235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге, на основании заявления, согласно списка, предоставляемого уполномоченным органом;
для категории, указанной в абзаце втором подпункта 9) пункта 9 настоящих Правил для возмещения расходов родительской платы за содержание детей в миницентре и детском дошкольном учреждении в размере 3 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил, согласно списка, предоставляемого общеобразовательным и дошкольным учреждением района.

11. Уәкілетті орган табысты есепке алумен көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9 тармақтың 7) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттарға жоғары оқу орнындағы оқуын төлеуге оқу жылы үшін оқудың нақты бағасы мөлшерінде, осы Қағиданың 15 тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде және аудан әкімі, жоғары оқу орнының басшысы және өтініш беруші қол қойылған білім беру қызметтерін көрсету туралы үш жақты келісім-шарт негізінде;
9-тармақтың 9) тармақшасының бірінші, екінші абзацтарында, 10) тармақшаның екінші абзацында көрсетілген санаттарға жеке қосалқы шаруашылықтарын дамыту үшін 110 АЕК дейін мөлшерінде, ірі азық сатып алу үшін 11 АЕК мөлшерінде, осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш, тұрмыстық жағдайын тексеру актісі негізінде;
9-тармақтың 10) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға емделуге, сондай-ақ қатты отын сатып алуға 25 АЕК мөлшерінде, арнайы комиссия қорытындысы (хаттамасы), медициналық мекеменің анықтамасы, осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 10) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттарға 10 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, "Качир аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазынашылық кәсіпорны ұсынатын тізімге сәйкес, осы Қағиданың 15 тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 10) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттарға балалар тамағына 4 АЕК мөлшерінде, осы Қағиданың 15 тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде, "Качир аудандық орталық ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазынашылық кәсіпорны ұсынған тізімі негізінде;
2) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9 тармақтың 7) тармақшасының үшінші абзацтарында көрсетілген санаттарға оқу мерзімінде жатып – тұруына, тамақтануларына және жолақысына 15235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге мөлшерінде, өтініші, уәкілетті орган ұсынатын тізімі негізінде;
осы Қағидалардың 9 тармақтың 9) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға шағын орталықта және мектепке дейінгі мекемеде балаларды күту және ата - ананың төлемі бойынша шығынын қайтару үшін 3 АЕК мөлшерінде ауданның жалпы білім беру және мектепке дейінгі мекемелердің ұсынған тізіміне сәйкес, осы Қағиданың 15 тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде.

3) ежеквартальную социальную помощь:
для категории, указанной в подпункте 5) пункта 9 настоящих Правил на погашение затрат по коммунальным услугам в размере 2 МРП на основании заявления в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа с приложением документов, указанных в пункте 15 настоящих Правил согласно списка, предоставляемого уполномоченной организацией.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решением маслихата Качирского района Павлодарской области от 30.03.2015 N 10/41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. К памятным и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
13. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
14. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому уполномоченным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
15. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи представляет в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа заявление с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих лицензии на соответствующие виды банковских операций с приложением следующих документов:
1) документа, удостоверяющего личность;
2) документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведений о составе семьи согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведений о доходах лица (членов семьи) для лиц, претендующих на получение социальной помощи, указанной в пункте 11 настоящих Правил;
5) документа, подтверждающего наступление трудной жизненной ситуации.
16. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
17. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
18. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа.
Аким села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.

3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 9 тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген санаттарға 2 АЕК мөлшерінде коммуналдық қызмет бойынша шығындарын өтеуге уәкілетті ұйым ұсынатын тізімге сәйкес, осы Қағидалардың 15 тармағында көрсетілген құжаттарды қоса берумен уәкілетті органға немесе ауылдық, ауылдық округ әкіміне жазған өтініш негізінде.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Качир аудандық мәслихатының 30.03.2015 N 10/41 (алғаш ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
12. Атаулы күндер мен мереке күндері, жекеленген санаттағы алушылар үшін әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша біріңғай мөлшерде белгіленеді.
13. Әрбір жекеленген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
14. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша уәкілетті органның бекіткен тізімі бойынша көрсетіледі.
15. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиялары бар ұйымдардағы дербес шот нөмірін көрсете отырып, өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес отбасының құрамы туралы мәліметтерді;
4) Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген әлеуметтік көмекті алуға үміткер адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын құжатты ұсынады.
16. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
17. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
18. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Үлгілік қағидалардың 2, 3 қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.

19. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
20. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
21. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
22. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
23. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии.
В случаях, указанных в пунктах 19 и 20 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.
24. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
25. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
26. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) порога прожиточного минимума.
27. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Качирского района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата
предоставляемой социальной помощи
28. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно-территориальной единицы;

19. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
20. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
21. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
22. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
23. Уәкілетті орган өтініш берушінің құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның қорытындысы негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Оы Қағидалардың 19 және 20-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
24. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
25. Белгіленген негіздемелердің біреуі бойынша әлеуметтік көмек күнтізбелік бір жыл ішінде қайта көрсетілмейді.
26. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
27. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Качир ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату
және қайтару үшін негіздемелер
28. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;

3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
29. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
30. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченый орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
29. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
30. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.