Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Лебяжинского района
Решение маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 05 марта 2014 года N 1/27. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 19 марта 2014 года N 3736. Утратило силу решением маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 10 апреля 2015 года N 4/42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 10.04.2015 N 4/42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", в целях оказания социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан, Лебяжинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Лебяжинского района.
2. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам социальной сферы и культурному развитию.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Е. Сагадиев
Секретарь районного маслихата К. Альтаев
Утверждены
решением Лебяжинского
районного маслихата
от 5 марта 2014 года N 1/27
Правила оказания социальной помощи, установления
размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан Лебяжинского района
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – ТП).

Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 2014 жылғы 05 наурыздағы N 1/27 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 19 наурызда N 3736 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 2015 жылғы 10 сәуірдегі N 4/42 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 10.04.2015 N 4/42 (ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Үлгілік қағидаларын бекіту туралы" N 504 Қаулысына сәйкес, мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету мақсатында Лебяжі ауданының мәслихаты ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Әлеуметтiк көмек көрсетудiң, оның мөлшерлерiн белгiлеудiң және Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындаудың қоса ұсынылған Қағидалары бекiтілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың әлеуметтік сала және мәдени дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Е. Сағадиев
Аудандық мәслихат хатшысы Қ. Әлтаев
Лебяжі аудандық мәслихатының
2014 жылғы 5 наурыздағы
N 1/27 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтiк көмек көрсетудiң, оның мөлшерлерiн белгiлеудiң және
Лебяжі ауданындағы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының
тiзбесiн айқындаудың Қағидалары
1. Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңының 6–бабы 2–3–тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы N 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қаулысына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – ҮҚ).

1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты - события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Лебяжинского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) центральный исполнительный орган - государственный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
7) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) уполномоченный орган - Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Лебяжинского района;
9) уполномоченная организация – Лебяжинское районное отделение Павлодарской области филиала государственного центра по выплате пенсий - Республиканского государственного казенного предприятия "Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан";
10) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акима Лебяжинского района для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
11) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местными исполнительными органами (далее – МИО) в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.

1. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негiзгi терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмiрлiк қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтiк көмек көрсетуге үмiткер адамның (отбасының) өтiнiшiн қарау бойынша Лебяжі ауданы әкiмiнiң шешiмiмен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөрiс деңгейi – Павлодар облысының статистикалық органдары есептейтiн мөлшерi бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бiр адамға қажеттi ең төмен ақшалай кiрiс;
4) мереке күндерi – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттiк мереке күндерi;
5) отбасының (азаматтық) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбiр мүшесiне келетiн үлесi;
6) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтiк қорғау саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк орган;
7) өмiрлiк қиын жағдай – азаматтың тыныс-тiршiлiгiн объективтi түрде бұзатын, ол оны өз бетiнше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкiлеттi орган – "Лебяжі аудандық жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
9) уәкiлеттi ұйым – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталығы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны – Павлодар облысы Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығының Лебяжі ауданының бөлімшесі;
10) учаскелiк комиссия – әлеуметтiк көмек алуға өтiнiш бiлдiрген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргiзу және қорытындылар дайындау үшiн тиiстi ауылдық округ әкiмдерінің шешiмiмен құрылатын комиссия;
11) шектi шама – әлеуметтiк көмектiң бекiтiлген ең жоғары мөлшерi.
3. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай–ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
4. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20–бабында және Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16–бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.

5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 марта - Международный женский день;
2) 9 мая - День Победы;
3) 1 октября - Международный день пожилых людей;
4) 2 воскресенье октября - День инвалидов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 24.09.2014 N 1/36 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положения, утверждаемого МИО Павлодарской области.
2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления размеров социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется нуждающимся гражданам из числа следующих категорий:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны (далее – ВОВ);
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских социалистических Республик (далее – СССР), проходившим в период ВОВ службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего СССР, занимавшим штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период ВОВ, либо находившимся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденным медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда";
бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
участники боевых действий на территории других государств, а именно:
военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего СССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего СССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшимся в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащим автомобильных батальонов, направлявшимся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего СССР; рабочим и служащим, обслуживавшим советский воинский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья, либо награжденным орденами и медалями бывшего СССР за участие в обеспечении боевых действий;

5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
6. Әлеуметтiк көмек көрсету үшiн атаулы және мереке күндерiнiң тiзбесi:
1) 8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр - Жеңiс күнi;
3) 1 қазан - Халықаралық қарттар күні;
4) қазан айының 2 жексенбісі - Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 24.09.2014 N 1/36 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін, Павлодар облысының ЖАО бекітетін ережелері негізінде жүзеге асырады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау
және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Әлеуметтік төлемдер алуға келесі мұқтаж алушылар санаттары құқылы:
1) Ұлы Отан соғысына қатысушылары мен мүгедектерi (бұдан әрі – ҰОС);
2) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС қатысушылар мен оларға теңестiрiлген адамдар, атап айтқанда:
қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептелдi қалаларда ҰОС кезiнде қызмет атқарған әскери қызметшiлер, сондай-ақ бұрынғы Кеңес Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі – КСРО) iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
ҰОС кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық қызмет атқарған Совет Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСРО iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының ерiктi жалдама құрамаларының адамдары, яки сол кездерде қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептеледi қалаларда болған адамдар;
қоршаудағы кезеңiнде Ленинград қаласының кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен әрi "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтар;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары;
басқа мемлекеттердiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушылар, атап айтқанда:
бұрынғы КСРО үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан - Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСРО Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер; ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлері; бұрынғы КСРО аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер;

лица, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции (далее – ЧАЭС) в 1986 - 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
3) лица, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам ВОВ, а именно:
военнослужащим, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего СССР, при исполнении иных обязанностей военной службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте;
лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего СССР, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте или выполнением служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия;
лица, ставшим инвалидами вследствие катастрофы на ЧАЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
военнослужащие, ставшие инвалидами при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
4) другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
семьям военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
жены (мужья) умерших инвалидов войны и приравненных к ним инвалидов, а также жены (мужья) умерших участников войны, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
лица из числа участников ликвидации последствий катастрофы на ЧАЭС в 1988 - 1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;

1986 - 1987 жылдары Чернобыль атом электростанциясындағы (бұдан әрі – ЧАЭС) апаттың, сондай-ақ азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдар;
3) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС қатысушы мүгедектеріне теңестiрiлген адамдар, атап айтқанда:
бұрынғы КСРО қорғау кезiнде, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа уақытта орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде әскери мiндетiн өтеу кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер;
әскери мiндетiн орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан, яки майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген мемлекеттерде әскери мiндетiн орындауына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған бұрынғы КСРО мемлекеттік қауіпсіздік органдарының және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамындағы адамдар;
ЧАЭС апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдар, сондай-ақ ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуы себебiнен генетикалық жағынан мүгедек болып қалған олардың балалары;
Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде әскери мiндетiн өтеу кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер;
4) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жөнiнен соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген басқа да адамдар санаттары, атап айтқанда:
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезеңiнде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасы;
қайтыс болған соғыс мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерi (күйеулерi), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерi (күйеулерi);
1988 - 1989 жылдардағы ЧАЭС апаттың зардаптарын жоюға қатысқан, оқшаулау аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аудартқан (өз еркiмен көшкен) адамдар қоныс аудартқан күнi анасының құрсағындағы балаларды қоса алғанда;

5) лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
6) лица, достигшие пенсионного возраста, получающие минимальный размер пенсии и пособия, а именно:
одинокие и одиноко проживающие граждане, достигшие пенсионного возраста;
пенсионеры, которым 80 и более лет;
пенсионеры, получающие минимальный размер пенсии;
7) инвалиды, а именно:
инвалиды первой, второй группы;
дети–инвалиды до 18 лет;
женщины–инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
инвалиды–колясочники;
8) малообеспеченные многодетные семьи, со среднедушевым доходом, не превышающим 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму, имеющие четырех и более несовершеннолетних детей;
9) студенты, обучающиеся в высших учебных заведениях области из малообеспеченных семей, доход которых на одного члена семьи не превышает установленной по области величины прожиточного минимума, дети–сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
10) малообеспеченные граждане, а именно:
безработные предпенсионного возраста, доход которых на одного члена семьи не превышает установленной величины прожиточного минимума, состоящие на учете в качестве безработного в уполномоченном органе (за два года до выхода на пенсию по возрасту);
безработные, со среднедушевым доходом семьи не превышающим 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму, состоящие на учете в качестве безработного в уполномоченном органе;
лица, освободившиеся из мест лишения свободы;
граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию: болезнь, требующая лечения, длительная болезнь более 1 месяца, болезнь, требующая оперативного вмешательства, при наличии среднедушевого дохода семьи не превышающего 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму, пожар или стихийное бедствие;
беременные женщины, со среднедушевым доходом семьи, не превышающим прожиточного минимума, своевременно обратившиеся в районную больницу для постановки на учет по беременности до 12 недель;
семьи со среднедушевым доходом семьи не превышающим прожиточного минимума имеющие детей грудного возраста до 1 года на исскуственном вскармливании;
малообеспеченные семьи получающие государственную адресную социальную помощь и государственное детское пособие;
11) граждане, имеющие социально-значимые заболевания, а именно:
лица, страдающие онкологическими заболеваниями;
лица, инфицированные вирусом иммунодефицита человека;
лица, страдающие различными формами туберкулеза.

5) ҰОС жылдарында 1941 жылдың 22 маусымынан 1945 жылдың 9 мамырына аралығында кем дегенде 6 ай тылдағы қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдар және қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдерiмен наградталмаған адамдар;
6) ең төмен зейнетақы және жәрдемақы алатын, зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар, атап айтқанда:
жалғызбасты және жалғыз тұратын, зейнеткерлік жасқа жеткен адамдар;
80 және одан үлкен жастағы, зейнеткерлер;
төмен зейнетақы алатын зейнеткерлер;
7) мүгедектер, атап айтқанда:
бірінші, екінші топтағы мүгедектер;
18 жасқа дейінгі мүгедек балалар;
кәмелет жасқа толмаған балалары бар мүгедек әйелдер;
арбадағы мүгедектер;
8) жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы отбасылар;
9) жан басына шаққандағы табысы облыста белгіленген күнкөріс деңгейінен аспайтын отбасыларының облыстың жоғары оқу орындарында оқитын студенттері, жетім–балалар және ата–анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
10) аз қамтамасыз етілген азаматтар, атап айтқанда:
уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркеуде тұрған, жан басына шаққанда отбасының орташа табысы белгіленген күнкөріс деңгейінен аспайтын зейнеткерлік алдындағы жұмыссыздар (жасына қарай екі жыл қалғанда зейнетке шығу);
уәкілетті органда жұмыссыз ретінде есепте тұрған, жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын жұмыссыздар;
бас бостандығынан айыру орнынан шыққан тұлғалар;
өмірдің қиын жағдайына тап болған азаматтар: өрт немесе стихиялық апат, жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын емделуге қажетті ауыру, 1 айдан аса ұзақ ауыру, ота жасауды қажет ететін ауыру;
12 аптаға дейін жүктілігіне байланысты аудандық ауруханаға дер кезінде есепте тұрған, жан басына шаққанда отбасының орташа табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын жүкті әйелдер;
жасанды тағаммен тамақтандыратын 1 жасқа дейінгі емізіктегі баласы бар, жан басына шаққанда отбасының орташа табысы күнкөріс деңгейінен аспайтын отбасылар;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек және мемлекеттік балалар жәрдемақысын алатын аз қамтамасыз етілген отбасылар;
11) әлеуметтік – мағыналы аурулармен ауыратын азаматтар, атап айтқанда:
онкологиялық аурулармен ауыратын тұлғалар;
адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы ауруымен ауыратын тұлғалар;
туберкулездің әртүрлі түрлерімен ауыратын тұлғалар.

9. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
ко Дню Победы:
для категории, указанной в подпунктах 1), 2), 3) пункта 8 настоящих Правил – на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категорей, указанных в абзацах два, три подпункта 4), подпункте 5) пункта 8 настоящих Правил – на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
к Международному дню пожилых людей:
для категорий, указанных в подпункте 6) пункта 8 настоящих Правил - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
ко Дню инвалидов Республики Казахстан:
для категорий, указанных в подпункте 7) пункта 8 настоящих Правил - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
к Международному женскому дню:
для категорий, указанных в подпункте 8) пункта 8 настоящих Правил - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), 2), абзацах два, подпункта 4), подпункте 5), абзаце один подпункта 6), абзаце один подпункта 7), подпункте 12) пункта 8 настоящих Правил на подписку республиканских, областных и районных газет в размере фактической стоимости в период подписной компаний - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категорий, указанных в подпункте 1) пункта 8 настоящих Правил на текущий ремонт жилья, по фактическим затратам, но не более 500 месячных расчетных показателей (далее – МРП) на основании заявления с приложением копии договора на выполнение работ, оказания услуг;
для категорий, указанных в подпункте 5) пункта 8 настоящих Правил на установку электрического котла, по фактическим затратам, но не более 100 МРП - на основании заявление с приложением копии договора на выполнение работ, оказания услуг;
для категорий, указанных в подпункте 7) пункта 8 настоящих Правил на открытие собственного дела по фактическим затратам, но не более 325 МРП - на основании заявления и предоставленным расчетам фактической стоимости затрат;
для категорий, указанных в абзаце один подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь в размере 17619 (семнадцать тысяч шестьсот девятнадцать) тенге - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категорий, указанных в абзаце один подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил на приобретение твердого топлива, в размере 5 МРП и на приобретение лекарств, в размере 5 МРП – на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности;

9. Уәкілетті орган табысын есептемей көрсетеді:
1) атаулы күндер мен мерекелік күндерге біржолғы әлеуметтік көмек:
Жеңіс күніне орай:
осы Қағиданың 8-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға – уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 4) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарында 5) тармақшасында көрсетілген санаттарға – уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
Халықаралық қарттар күніне орай:
осы Қағиданың 8-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген санаттарға – уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне орай:
осы Қағиданың 8-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген санаттарға - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
Халықаралық әйелдер күніне орай:
осы Қағиданың 8-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8-тармағының 1), 2) тармақшаларында, 4) тармақшаның екінші абзацында, 5) тармақшада, 6) тармақшаның бірінші абзацында, 7) тармақшаның бірінші абзацында, 12) тармақшада көрсетілген санаттарға жазылу компаниясы кезеңінде республикалық, облыстық және аудандық газеттерге жазылуға нақты көлемде - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға пәтерлеріне ағымдағы жөндеу жұмысын жасау үшін нақты шығынынан 500 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) аспайтын көлемде – қызмет көрсету, жұмыс жүргізу келісімшарт көшірмесінің қосымшасымен өтініші бойынша;
осы Қағиданың 8-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген санаттарға электрлі қуатты пеш орнату үшін нақты шығынынан 100 АЕК аспайтын көлемде – қызмет көрсету, жұмыс жүргізу келісімшарт көшірмесінің қосымшасымен өтініші бойынша;
осы Қағиданың 8-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген санаттарға жеке ісін ашу үшін нақты шығынынан 325 АЕК аспайтын көлемде – ұсынылған шығынның нақты көлемінің есебі және өтініші бойынша;
осы Қағиданың 8-тармағының 7) тармақшадағы бірінші абзацтағы көрсетілген санаттарға әлеуметтік көмек 17619 (он жеті мың алты жүз он тоғыз) теңге көлемінде - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 7) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға қатты отын сатып алу үшін 5 АЕК көлемінде және дәрі-дәрмек сатып алу үшін 5 АЕК көлемінде – жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, тиісті медициналық мекемесінен мүгедектігін растайтын анықтама;

для категорий, указанных в абзаце четыре подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил на установку пандусов по фактическим затратам, но не более 50 МРП - на основании заявления, с приложением копии договора на выполнение работ, оказания услуг;
для категорий, указанных в абзаце два подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил на прохождение профессиональной подготовки и переподготовки, в размере 4,1 МРП – на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категорий, указанных в абзаце два подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил на погребение в размере 15 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, справки о смерти из отдела регистрации актов гражданского состояния, либо свидетельства о смерти;
для категорий, указанных в абзаце три подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил в размере 5 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному жительства, справки об освобождении из мест лишения свободы;
для категорий, указанных в абзацах один, два подпункта 11) пункта 8 настоящих Правил в размере 10 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения;
3) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в абзацах пять, шесть подпункта 2) пункта 8 настоящих Правил на оплату жилищно-коммунальных услуг, кроме электроэнергии, в размере 5 МРП - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1) пункта 8 настоящих Правил на оплату жилищно-коммунальных услуг, кроме электроэнергии, в размере 4 МРП - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
на оплату электроэнергии по факту потребления - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категорий, указанных в абзаце два подпункта 4), подпункте 5) пункта 8 настоящих Правил на оплату жилищно–коммунальных услуг, кроме электроэнергии, в размере 3 МРП - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категорий, указанных в абзаце два подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил на оплату для содержания детей-инвалидов дошкольного возраста в детских садах в размере 3 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности ребенка, свидетельства о рождении ребенка, справки с дошкольного учреждения;
для категорий, указанных в абзаце три подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил на оплату для содержания детей дошкольного возраста в детских садах в размере 3 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности, свидетельства о рождении ребенка, справки с дошкольного учреждения;

осы Қағиданың 8-тармағының 7) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттарға пандус орнату нақты шығынынан 50 АЕК аспайтын көлемде – қызмет көрсету, жұмыс жүргізу келісімшарт көшірмесінің қосымшасымен өтініші бойынша;
осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға кәсіби даярлау және қайта даярлаудан өту үшін 4,1 АЕК көлемінде - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға жерлеу үшін 15 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, азаматтардың халахуал актілерін тіркеу бөлімінен қайтыс болу туралы анықтамасы немесе қайтыс болу туралы куәлігі;
осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттарға 5 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, бас бостандығынан айыру орнынан бостандыққа шыққандығы туралы анықтамасы;
осы Қағиданың 8-тармағының 11) тармақшасының бірінші, екінші абзацтарында көрсетілген санаттарға 10 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, сәйкес медициналық мекемеден анықтама;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8-тармағының 2) тармақшасының бесінші, алтыншы абзацтарында көрсетілген санаттарға электр қуаттан басқа, тұрғын коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 5 АЕК көлемінде - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8-тармағының 1) тармақшада көрсетілген санаттарға электр қуаттан басқа тұрғын коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 4 АЕК көлемінде - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
нақты қолданылған электр қуатын төлеу үшін - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 4) тармақшасының екінші абзацында, 5) тармақшада көрсетілген санаттарға электр қуаттан басқа, тұрғын коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 3 АЕК көлемінде - уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 7) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға мектепке дейінгі мүгедек балаларды бала-бақшада ұстау үшін төлем ақысы 3 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, баласының мүгедектігін растайтын сәйкес медициналық мекемеден анықтама, баланың туу туралы куәлігі, мектепке дейінгі мекемеден анықтама;
осы Қағиданың 8-тармағының 7) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттарына мектепке дейінгі балаларды бала-бақшада ұстау үшін төлем ақысы 3 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, мүгедектігін растайтын сәйкес медициналық мекемеден анықтама, баланың туу туралы куәлігі, мектепке дейінгі мекемеден анықтама;

для категорий, указанных в абзаце четыре подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил находящихся на амбулаторном лечении, в размере 5 МРП - на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному жительства, справки из соответствующего медицинского учреждения.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решениями маслихата Лебяжинского района Павлодарской области от 24.09.2014 N 1/36 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 26.12.2014 N 3/40 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган оказывает с учетом дохода:
1) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 10) пункта 8 настоящих Правил на документирование (удостоверение личности) в размере 1 МРП;
на развитие личного подворья в размере 150000 (сто пятьдесят тысяч) тенге – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, акта обследования жилищно–бытовых условий, договора купли–продажи крупного скота, ветеринарного паспорта на животное;
на установку спутникового - кабельного телевидения по фактической стоимости затрат, но не более 16 МРП - на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
для категорий, указанных в абзаце четыре, пять подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил в размере 10 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, акта обследования жилищно–бытовых условий (по решению районной специальной комиссии), медицинской справки о постановке на учет по беременности, сведений о составе лица (семьи) по форме, утвержденной ТП, сведений о полученных доходах данной семьей за предшествующий квартал;
для категорий, указанных в абзаце семь подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил социальная помощь в размере 17619 (семнадцать тысяч шестьсот девятнадцать) тенге - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, сведений о составе лица (семьи) по форме, утвержденной ТП, сведений о полученных доходах данной семьей за предшествующий квартал;

осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттарға амбулаторлық емделуде өтіп жүрген 5 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, сәйкес медициналық мекемеден анықтама.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Лебяжі аудандық мәслихатының 24.09.2014 N 1/36 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі): 26.12.2014 N 3/40 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
10. Уәкілетті ұйым табысын есептеп көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшада көрсетілген санаттарға құжаттандыруға (жеке куәлік) 1 АЕК көлемінде;
жеке қосалқы шаруашылықтарын дамыту үшін 150000 (жүз елу мың) теңге көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, тұрмыс – жағдайын тексеру актісі, ірі қара малды сатып алу жөніндегі сауда-саттық шарты, малдың ветеринарлық паспорты;
спутниктік телебағдарламаны орнату үшін нақты шығынынан 16 АЕК аспайтын көлемде – уәкілетті ұйыммен келісілген тізімі негізінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтарында көрсетілген санаттарға 10 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, тұрмыс – жағдайын тексеру актісі (аудандық арнайы комиссия шешімі бойынша), жүктілігіне байланысты есепте тұрғандығы жөнінде медициналық анықтама, ҮҚ бекітілген нысаны бойынша тұлғаның (отбасының) құрамы, осы отбасының алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшасының жетінші абзацында көрсетілген санаттарға әлеуметтік көмек 17619 (он жеті мың алты жүз он тоғыз) теңге көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, ҮҚ бекітілген нысаны бойынша тұлғаның (отбасының) құрамы, осы отбасының алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде;

2) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 6) пункта 8 настоящих Правил на оплату жилищно-коммунальных услуг, кроме электроэнергии, в размере 3 МРП;
для категорий, указанных в подпункте 9) пункта 8 настоящих Правил на оплату обучения по фактической стоимости обучения – оплачивается в мае и октябре месяце и ежемесячная материальная помощь в размере 15235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге на оплату проезда, питания и проживания на период обучения в высшем учебном заведении – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, аттестата о среднем образовании и документа, подтверждающего статус сироты, договора на оказание образовательных услуг;
3) ежемесячную социальную помощь:
для категорий, указанных в абзаце один подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил в размере 3 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, акта обследования жилищно–бытовых условий;
для категорий, указанных в абзаце пять подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил на приобретение детского питания в размере 2 МРП - на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, удостоверяющего личность, документа подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства, медицинской справки о нахождении ребенка на искуственном вскармливании, сведений о полученных доходах данной семьей за предшествующий квартал.
11. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется утвержденным местным представительным органам перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
12. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет районная специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.

2) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8-тармағының 6) тармақшада көрсетілген санаттарға электр қуаттан басқа, тұрғын коммуналдық қызмет шығындарын төлеу үшін 3 АЕК көлемінде;
осы Қағиданың 8-тармағының 9) тармақшада көрсетілген санаттарға оқу төлем ақысын нақты төлем ақысы көлемінде мамыр және қазан айларында және ай сайынғы әлеуметтік көмек жоғары оқу орнында оқу кезеңіне жолақысына, жүріп-тұруына және тамақтануына 15235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге көлемінде – жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген жеке өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, орта білімі туралы аттестат және жетімдік мәртебесін растайтын құжаттар бар болған жағдайда, білім беру қызметін көрсету туралы келісімшарт;
3) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға 3 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, тұрмыс – жағдайын тексеру актісі;
осы Қағиданың 8-тармағының 10) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санаттарға балалар тамағын сатып алу үшін 2 АЕК көлемінде - жеке есепшотының нөмірі екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, жеке басын куәландыратын құжат, тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат, жасанды тағаммен тамақтанатын баланың тұрғылықты жері туралы медициналық анықтама, осы отбасының алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде.
11. Осы Қағидада көрсетілген атаулы күндер мен мерекелік күндерге әлеуметтік көмектің мөлшері жекелеген алушылар санаттарына облыстың ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілетті органдар бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
12. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін аудандық арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.

3. Порядок оказания социальной помощи
13. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому МИО по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
14. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) по форме, утвержденной ТП;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
15. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
16. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
17. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам, утвержденным ТП и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа.
Аким села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
18. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
19. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
20. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.

3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
13. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша ЖАО бекітетін тізімі бойынша көрсетіледі.
14. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтың әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) ҮҚ бекіткен нысанда адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
15. Құжаттарды салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
16. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күн ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
17. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша ҮҚ бекіткен нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күн ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жібереді.
18. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
19. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
20. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.

21. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
22. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 18 и 19 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.
23. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
24. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
25. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местными представительными органами порога для оказания социальной помощи.
26. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата
предоставляемой социальной помощи
27. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы соответствующей административно – территориальной единицы;
3) направления получателя на проживание в государственные медико–социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
28. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
29. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

21. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
22. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күн ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысы негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 18 және 19–тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күн ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
23. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
24. Белгіленген негіздемелердің біреуі бойынша әлеуметтік көмек күнтізбелік бір жыл ішінде қайта көрсетілмейді.
25. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді органдар белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
26. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру ауданның бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату
және қайтару үшін негіздемелер
27. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы тиісті әкімшілік–аумақтық бірліктің шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық–әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
28. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
29. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.