Об утверждении правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района
Решение маслихата Майского района Павлодарской области от 13 марта 2014 года № 1/30. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 08 апреля 2014 года № 3748. Утратило силу решением Майского районного маслихата Павлодарской области от 16 апреля 2021 года № 2/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Майского районного маслихата Павлодарской области от 16.04.2021 № 2/3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" Майский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по вопросам социально-культурного развития и по защите законных прав и интересов граждан.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Председатель сессии Н. Жумабекова
Секретарь районного маслихата Г. Арынов
Утверждены
решением Майского
районного маслихата
от 13 марта 2014 года № 1/30
Правила оказания социальной помощи, установления
размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан Майского района
Сноска. Правила - в редакции решения маслихата Майского района Павлодарской области от 08.04.2019 № 3/46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района.

Май ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2014 жылғы 13 наурыздағы № 1/30 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 08 сәуірде № 3748 болып тіркелді. Күші жойылды – Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2021 жылғы 16 сәуірдегі № 2/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 16.04.2021 № 2/3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" N 504 қаулысына сәйкес, Май аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Май ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың әлеуметтік-мәдени даму және азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі депутаттық тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы Н. Жұмабекова
Аудандық мәслихатының хатшысы Ғ. Арынов
Май аудандық мәслихатының
2014 жылғы 13 наурыздағы
№ 1/30 шешімімен
бекітілген
Май ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның
мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың
жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 08.04.2019 № 3/46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және Май ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау тәртібін анықтайды.

Глава 1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Майского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Майского района";
8) уполномоченная организация – отдел Майского района по социальному обеспечению филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Павлодарской области;
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно – территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая уполномоченным органом в денежной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в полугодие).
6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:

1-тарау. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Май ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Павлодар облысындағы статистикалық органдар есептейтін мөлшер бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – "Май ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) уәкілетті ұйым – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы коммерциялық емес акционерлік қоғамының Павлодар облысы бойынша филиалының әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі Май аудандық бөлімі;
9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде уәкілетті орган мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
4. Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20-бабында және Қазакстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, токсан сайын, жартыжылдықта бір рет) көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі;

1) 8 марта – Международный женский день;
2) 9 мая – День Победы;
3) 1 октября – Международный День пожилых людей;
4) второе воскресенье октября месяца – День инвалидов Республики Казахстан.
7. Участковые и специальные комиссий осуществляют свою деятельность на основании положений, утвержденных местным исполнительным органом Павлодарской области.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления размеров социальной помощи
8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям граждан, постоянно проживающим на территории Майского района:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны (далее – ВОВ);
2) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период Второй мировой войны;
военнослужащим Советской Армии, принимавшим участие в боевых действиях в Афганистане;
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 - 1987 годах;
3) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам ВОВ, а именно:
лицам, ставшим инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия, и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
4) другим категориям лиц, приравненным по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
женам (мужьям) умерших инвалидов ВОВ и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников ВОВ, признавшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
лицам, награжденным орденами и медалями бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР) за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденных орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
6) лицам, достигшим пенсионного возраста, получающим минимальный размер пенсий или пособий, а именно:
одиноким и одиноко проживающим лицам;
лицам в возрасте 80 и более лет;

1) 8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр – Жеңіс күні;
3) 1 казан – Халықаралық қарттар күні;
4) қазан айының екінші жексенбісі – Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысының жергілікті атқарушы орган бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін
айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерін белгілеу тәртібі
8. Әлеуметтік көмек Май ауданының аумағында тұрақты тұратын келесі санаттағы азаматтарға көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысының (бұдан әрі – ҰОС) қатысушылары мен мүгедектеріне:
2) жеңілдектер мен кепілдіктер жағынан ҰОС қатысушыларына теңестірілген тұлғаларға, атап айтқанда:
екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердің, геттолардың және басқа да еріксіз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына;
Ауғанстандағы ұрыс кимылдарына қатысқан Совет Армиясының әскери қызметшілеріне;
1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электростанциясы апатының зардаптарын жоюға қатысқан тұлғаларға;
1) жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан ҰОС мүгедектеріне теңестірілген тұлғаларға, атап айтқанда:
Чернобыль атом электростанциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдарға, сондай-ақ ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуы себебінен генетикалық жағынан мүгедек болып қалған олардың балаларына;
4) жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан ҰОС қатысушыларына теңестірілген басқа да санаттағы тұлғаларға, атап айтқанда:
қайтыс болған ҰОС мүгедектерінің және соларға теңестірілген мүгедектердің әйелдеріне (күйеулеріне), сондай-ақ, жалпы сырқат салдары, еңбек жарақаты және басқа да себеп (заңға қарсысын есептемегенде) нәтижесінде мүгедек деп танылған қайтыс болған ҰОС қатысушыларының екінші рет некелеспеген әйелдеріне (күйеулеріне);
ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (әрі қарай – КСРО) ордендерімен және медальдерімен марапатталған тұлғаларға;
5) 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда кемінде 6 ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСРО ордендерімен және медальдерімен марапатталмаған тұлғаларға;
6) ең төмен мөлшердегі зейнетақы немесе жәрдемақы алатын зейнеткерлік жасқа жеткен тұлғаларға, атап айтқанда:
жалғыз басты және жалғыз тұратын тұлғаларға;
80 жасқа толған және одан да асқан тұлғаларға;

7) инвалидам, а именно:
детям - инвалидам до 18 лет;
инвалидам первой группы;
инвалидам второй группы;
инвалидам, имеющим несовершеннолетнего ребенка (детей);
инвалидам - колясочникам;
8) студентам, обучающимся в высших учебных заведениях из малообеспеченных семей, доход которых на одного члена семьи не превышает величины прожиточного минимума, детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей;
9) малообеспеченным гражданам, а именно:
безработным гражданам, доход которых не превышает установленной величины прожиточного минимума, состоящим на учете в качестве безработного в уполномоченном органе;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы, и гражданам, находящихся на учҰте службы пробации;
гражданам, попавшим в трудную жизненную ситуацию, а именно стихийное бедствие или пожар;
гражданам, попавшим в трудную жизненную ситуацию, а именно длительная (более 1 месяца) болезнь;
беременным женщинам со среднедушевым доходом семьи, не превышающим размер прожиточного минимума, своевременно обратившимся в медицинское учреждение для постановки на учет по беременности до 12 недель;
семьям из числа получателей государственной адресной социальной помощи;
многодетным матерям, имеющим четырех и более несовершеннолетних детей, получающие государственную адресную социальную помощь;
семьям со среднедушевым доходом семьи, не превышающим установленной по области величины прожиточного минимума;
семьям, имеющим совместно проживающих четырех и более несовершеннолетних детей, со среднедушевым доходом семьи, не превышающим установленной по области величины прожиточного минимума;
10) гражданам, имеющим социально значимые заболевания, а именно:
лицам, страдающим онкологическим заболеванием;
лицам, страдающим различными формами туберкулеза;
лицам, страдающим заболеванием вирус иммунодефицита человека.
9. Уполномоченный орган оказывает социальную помощь без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
ко дню Победы для категорий, указанных в подпунктах 1), 2), 4), 5) пункта 8 настоящих Правил, на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
к Международному женскому дню для категорий, указанных в седьмом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, на основании списка уполномоченного органа;
к Международному дню пожилых людей для категорий, указанных в подпункте 6) пункта 8 настоящих Правил, на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;
ко Дню инвалидов Республики Казахстан для категорий, указанных в первом, во втором и третьем абзацах подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил, на основании списка, согласованного с уполномоченной организацией;

7) мүгедектерге, атап айтқанда:
18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға;
1 топтағы мүгедектерге;
2 топтағы мүгедектерге;
кәмелеттік жасқа толмаған баласы (балалары) бар мүгедектерге;
арбаға таңылған мүгедектерге;
8) отбасының бір мүшесіне шаққанда табысы белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын, жоғары оқу орындарында оқитын аз қамтамасыз етілген отбасылардың студенттеріне және ата – ана қамқорынсыз қалған балалар мен жетім балаларға;
9) аз қамтамасыз етілген азаматтарға, атап айтқанда:
уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркеуде тұрған, табысы белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын жұмыссыз азаматтарға;
бас бостандығынан айыру орнынан босап шыққан тұлғаларға және пробация қызметінің есебінде тұрған азаматтарға;
өмірлік қиын жағдайға, атап айтқанда өрт немесе табиғи апатқа ұшыраған азаматтарға;
өмірлік қиын жағдайға, атап айтқанда ұзақ (1 айдан аса) ауруға ұшыраған азаматтарға;
отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен аспайтын 12 аптаға дейін медициналық мекемеге жүктілігіне байланысты дер кезінде есепке тұру үшін жүгінген жүкті әйелдерге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын отбасыларға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын кәмелеттік жасқа толмаған төрт және одан да көп балалары бар көп балалы аналарға;
отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын отбасыларға;
отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын, кәмілеттік жасқа толмаған төрт және одан да көп бірге тұратын балалары бар отбасыларына;
10) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауратын азаматтарға, атап айтқанда:
онкология ауруларынан зардап шегуші тұлғаларға;
туберкулездің әртүрлі формаларынан зардап шегуші тұлғаларға;
адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы ауруынан зардап шегуші тұлғаларға.
9. Уәкілетті орган кірісін есептеусіз әлеуметтік көмек көрсетеді:
1) атаулы және мерекелік күндерге бір жолғы әлеуметтік көмек:
Жеңіс күніне орай осы Қағидалардың 8-тармағының 1), 2), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
Халықаралық әйелдер күніне орай осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының жетінші абзацында көрсетілген санаттарға уәкілетті органның тізімі негізінде;
Халықаралық қарттар күніне орай осы Қағидалардың 8-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне орай осы Қағидалардың 8-тармағының 7) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген санаттарға уәкілетті ұйыммен келісілген тізім негізінде;

2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1) пункта 8 настоящих Правил, на подписку периодических печатных издании в размере 3 (три) месячных расчетных показателей (далее – МРП) – на основании личного заявления;
для категорий, указанных в пятом абзаце подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил, в размере фактической стоимости на установку пандусов к жилому дому – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, и документа, подтверждающего статус инвалида;
для категорий, указанных в четвертом абзаце подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил, в размере 5 (пять) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 настоящих Правил, документа, подтверждающего статус инвалида, свидетельства о рождении ребенка;
для категорий, указанных во втором абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, в размере 5 (пять) МРП – на основании списка, предоставляемого, государственным учреждением "Отдел полиции Майского района", и на основании индивидуальной программы оказания социальной правовой помощи, при наличии личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, справки об освобождении из мест лишения свободы;
для категорий, указанных в третьем абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, до 60 (шестьдесят) МРП в течение трех месяцев со дня наступления события – на основании личного заявления (по решению специальной комиссии);
для категорий, указанных в первом абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил, в размере 10 (десять) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, медицинской справки, подтверждающей наличие онкологической болезни;
для категорий, указанных во втором абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил, в размере 7 (семь) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, медицинской справки, подтверждающей наличие туберкулезного заболевания;
для категорий, указанных в третьем абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил, в размере 7 (семь) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, медицинской справки, подтверждающей наличие болезни;

2) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға мерзімді басылымдарға жазылу үшін 3 (үш) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде – жеке өтініші негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 7) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санаттарға тұрғын үйіне пандус орнату үшін нақты құны мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мүгедектік мәртебесін растайтын құжат негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 7) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санаттарға 5 (бес) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар мен мүгедектік мәртебесін растайтын құжат, баланың туу туралы куәлігі негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға 5 (бес) АЕК мөлшерінде – "Май ауданының полиция бөлімі" мемлекеттік мекемесі ұсынған тізім мен әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасы негізінде, екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лизензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, бас бостандығынан айыру орнынан босағаны туралы анықтама негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттарға 60 (алпыс) АЕК дейін оқиға болған күнінен бастап үш айдың ішінде – жеке өтініші негізінде (арнайы комиссия шешімі бойынша);
осы Қағидалардың 8-тармағының 10) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға 10 (он) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, онкологиялық ауруын растайтын медициналық анықтама негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 10) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға 7 (жеті) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, туберкулез ауруын растайтын медициналық анықтама негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 10) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттарға 7 (жеті) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, ауруын растайтын медициналық анықтама негізінде;

для категорий, указанных в подпунктах 2), 3), в первом и во втором абзацах подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил, на ремонт и благоустройство жилого помещения до 100 (сто) МРП (социальная помощь оказывается заявителю один раз в три года) – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных, видов банковских операций (по решению специальной комиссии);
для категорий, указанных в первом, во втором и третьем абзацах подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил, на бытовые нужды в размере 10 (десять) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, справки, подтверждающей инвалидность;
для категорий, указанных в первом, во втором и третьем абзацах подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил, на оплату коммунальных услуг в размере 8 (восемь) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, документа, подтверждающего статус;
3) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 8 настоящих Правил, на оплату жилищно-коммунальных услуг в размере 3,6 (три целых шесть десятых) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, документа, подтверждающего статус;
для категорий, указанных во втором и третьем абзацах подпункта 2) пункта 8 настоящих Правил, на оздоровление в размере 2 (два) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, документа, подтверждающего статус;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 8 настоящих Правил, на приобретение лекарств в размере 1 (один) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, документа, подтверждающего статус;

осы Қағидалардың 8-тармағының 2), 3) тармақшаларында, 7) тармақшасының бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген санаттарға тұрғын үй-жайға жөндеу және абаттандыру жұмыстарын жүргізу үшін 100 (жүз) АЕК дейін (өтініш берушіге әлеуметтік көмек үш жылдың ішінде бір рет беріледі) – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші негізінде (арнайы комиссия шешімі бойынша);
осы Қағидалардың 8-тармағының 7) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген санаттарға тұрмыстық қажеттіліктеріне 10 (он) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, мүгедектігін растайтын анықтама негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 7) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген санаттарға коммуналдық қызметін өтеу үшін 8 (сегіз) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, мәртебесін растайтын құжат негізінде;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген санаттарға тұрғын үй-коммуналдық қызметін өтеу үшін 3,6 (үш бүтін оннан алты) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, мәртебесін растайтын құжат негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген санаттарға денсаулығын жақсарту үшін 2 (екі) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, мәртебесін растайтын құжат негізінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген санаттарға дәрі-дәрмек алу үшін 1 (бір) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, мәртебесін растайтын құжат негізінде;

для категорий, указанных в подпункте 1) пункта 8 настоящих Правил, на возмещение жилищно-коммунальных услуг в размере 5 (пять) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, документа, подтверждающего статус;
для категорий, указанных во втором абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил, в размере 12 (двенадцать) МРП в период амбулаторного лечения на питание и проезд – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, медицинской справки о прохождении амбулаторного лечения;
возмещение затрат на проезд:
для категорий, указанных в первом абзаце подпункта 10) пункта 8 настоящих Правил, в размере фактической стоимости проездных билетов в Павлодарский областной онкологический диспансер и обратно к месту постоянного проживания – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, выписки или справки о прохождении лечения, обследования или консультации, выданной врачом-онкологом, документа, подтверждающих проезд;
для категорий, указанных в первом абзаце подпункта 7) пункта 8 настоящих Правил, одному из родителей или опекуну в размере фактической стоимости проездных билетов до пункта назначения и обратно к месту постоянного проживания – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 13 настоящих Правил, документа, подтверждающего статус инвалида, свидетельства о рождении ребенка, справки о прохождении лечения, обследования или консультации, документов, подтверждающих проезд.
10. Уполномоченный орган оказывает социальную помощь с учетом доходов:
1) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в первом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, в размере 15 (пятнадцать) МРП на погребение – на основании заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил (по решению специальной комиссии);
для категорий, указанных в четвертом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, среднедушевой доход которых не превышает размера, установленной по области величины прожиточного минимума, в размере 15 (пятнадцать) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил, справки с медицинского учреждения;
для категорий, указанных в пятом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, в размере 15 (пятнадцать) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил, справки с медицинского учреждения о постановки на учет по беременности;

осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санаттарға тұрғын үй-коммуналдық қызметін өтеу үшін 5 (бес) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, мәртебесін растайтын құжат негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 10) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттарға амбулаториялық емделу кезінде тамақтануға және жүріп-тұруына 12 (он екі) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, амбулаториялық емделуден өту туралы медициналық анықтама негізінде;
жүріп-тұру шығындарын өтеу:
осы Қағидалардың 8-тармағының 10) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға Павлодар облыстық онкология диспансеріне дейін және тұрақты жеріне дейін жол жүру билеттерінің нақты құны мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, емделуден, тексеруден өткені немесе кеңес алғаны туралы онколог-дәрігер берген анықтама, жүріп-тұрғанын растайтын құжаттар негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 7) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға ата - аналарының біріне немесе қамқоршысына белгіленген пунктке дейінгі және тұрақты жеріне кері қайтқандағы жол жүру билеттерінің нақты құны мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, мүгедектік мәртебесін растайтын құжат, баланың туу туралы куәлігі, емделуден, тексеруден өткені немесе кеңес алғаны туралы анықтама, жүріп-тұрғанын растайтын құжаттар негізінде.
10. Уәкілетті орган кірісін ескере отырып әлеуметтік көмек көрсетеді:
1) біржолғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының бірінші абзацында көрсетілген санаттарға 15 (он бес) АЕК мөлшерінде жерлеу рәсімдері үшін – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген өтініш, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар негізінде (арнайы комиссия шешімі бойынша);
осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген, отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы облыс бойынша белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшерінен аспайтын санаттарға 15 (он бес) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, медициналық мекеменің анықтамасы негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санаттарға 15 (он бес) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, жүктілікке байланысты есепке тұрғаны туралы медициналық мекеменің анықтамасы негізінде;

для категорий, указанных в шестом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, семьям, получающим государственную адресную социальную помощь более шести месяцев, до 100 (сто) МРП для развития личного подворья – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил, договора купли-продажи и ветеринарного паспорта на животное;
для категорий, указанных в восьмом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, на твердое топливо в размере 10 (десять) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил;
для категорий, указанных в восьмом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, на ремонт жилого помещения до 60 (шестьдесят) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил (по решению специальной комиссии);
2) ежемесячную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 8) пункта 8 настоящих Правил, на оплату обучения в высшем учебном заведении в размере фактической стоимости обучения (оплачивается один раз в полугодие) и в период обучения в размере 10 (десять) МРП на проживание, питание и проезд к месту жительства – на основании личного заявления, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил, трехстороннего договора на оказание образовательных услуг;
для категорий, указанных в подпункте 8) пункта 8 настоящих Правил, обучающихся за пределами Павлодарской области – на проживание дополнительная социальная помощь в размере 5 (пять) МРП;
для категорий, указанных в девятом абзаце подпункта 9) пункта 8 настоящих Правил, для компенсации родительской оплаты за детей, посещающих дошкольные организаций, в размере 3 (три) МРП – на основании личного заявления с указанием номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) пункта 13 настоящих Правил, справки с дошкольной организации.

осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының алтыншы абзацында көрсетілген санаттарға, алты айдан аса мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын отбасыларына жеке шаруашылығын дамыту үшін 100 (жүз) АЕК дейін – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, сатып алу-сату шарты, малдың ветеринарлық паспорты негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының сегізінші абзацында көрсетілген санаттарға қатты отын алу үшін 10 (он) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар негізінде;
осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының сегізінші абзацында көрсетілген санаттарға тұрғын үй-жайды жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін 60 (алпыс) АЕК дейін –екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар негізінде (арнайы комиссия шешімі бойынша);
2) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
осы Қағидалардың 8-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға жоғары оқу орнындағы оқуға төлеуге нақты оқу төлем ақысы мөлшерінде (жартыжылда бір рет төленеді) және оқу кезінде мекендеу, тамақтану және тұрғылықты жерге жүріп-тұруға 10 (он) АЕК мөлшерінде – осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен, білім беру қызметін көрсету үшін үш жақты шартпен қоса жеке өтініші негізінде;
Павлодар облысының тыс жерінде оқитын осы Қағидалардың 8-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген санаттарға – 5 (бес) АЕК мөлшерінде тұруына қосымша әлеуметтік көмек;
осы Қағидалардың 8-тармағының 9) тармақшасының тоғызыншы абзацында көрсетілген санаттарға мектепке дейінгі ұйымдарға баратын балалар үшін ата-аналық өтемақыға 3 (үш) АЕК мөлшерінде – екінші деңгейдегі банктердегі немесе жеке банк операцияларына лицензиясы бар ұйымдардағы дербес есеп шотының нөмірі көрсетілген жеке өтініші, осы Қағидалардың 13-тармағы 1), 2), 3), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге, мектепке дейінгі ұйымның анықтамасы негізінде.

11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Специальная комиссия при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуется утвержденным местным представительным органом перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций, без истребования заявлений от получателей.
13. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) по форме, утвержденной Типовыми правилами;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
14. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
15. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
16. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи), подготавливает заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа.
Аким села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.
17. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.

11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
Арнайы комиссия әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілді орган бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органының келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей, уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы орган бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
13. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтің әкіміне өтінішті және оған қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) Үлгілік қағидалармен бекітілген нысан бойынша адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
14. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
15. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауыл, ауылдық округтің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайын тексеру үшін учаскелік комиссияға жолдайды.
16. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Үлгілік қағидалардың 2, 3-қосымшаларындағы нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жолдайды.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса берілген құжаттармен уәкілетті органға жолдайды.
17. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.

18. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
19. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
20. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
21. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 17 и 18 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.
22. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
23. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного местным представительным органом порога для оказания социальной помощи.
24. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района на текущий финансовый год.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата
предоставляемой социальной помощи
25. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы территории Майского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.

18. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
19. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысты есептейді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
20. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
21. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 17 және 18-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе ауыл, ауылдық округтің әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету немесе көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
22. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
23. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайда;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған жағдайда;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін жергілікті өкілді орган белгілеген шектен асқан жағдайларда жүзеге асырылады.
24. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру ауданның бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
25. Әлеуметтік көмек келесі жағдайларда:
1) алушы қайтыс болғанда;
2) алушы Май ауданының аумағы шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткенде;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жібергенде;
4) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.

26. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение
27. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

26. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтарылуға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
27. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректер қорын пайдалана отырып жүргізеді.